تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر


اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت | بلاغ نیوز
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی طی گفت‌و‌گویی به عدم حل مشکلات بانکی پس از برجام، آمارهای عجیب روحانی از گشایش برجام و بالا بردن افراطی توقع مردم از برجام و... ‌اشاره کرد.
ولی‌ا... سیف در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، در واکنش به این ادعا که برجام نتوانست مشکل بانکی ما را حل کند، گفت: درست است. مسائل نظام بانکی حل نشد. آقای رئیس‌جمهور انتظارات زیادی را ترسیم کرده بود. مثلا همان زمانی که ایشان گفت در روز اول اجرای برجام 1000 ال‌سی باز می‌شود من خصوصی به رئیس ‌دفتر ایشان گفتم از کجا این اطلاعات به ایشان داده شده است؟ گویا این اطلاعات توسط یکی از اعضای اتاق بازرگانی به ایشان داده شده بود. توقع از برجام را به صورت افراطی بالا برده بودند.
وی با‌اشاره به کارشکنی‌های آمریکا در قبال مبادلات بانکی با ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها به بانک‌هایی اروپایی که با ایران کار می‌کردند، مراجعه می‌کردند و می‌گفتند شما مراقب باشید و با ایران کار نکنید. مثلا یک بانک سوئیسی که پذیرفته بود با ایران کار کند، آمریکایی‌ها با آن بانک تماس گرفته و گفته بودند نباید با ایران کار کنید و در غیر این صورت با ما طرف می‌شوید.
دستاورد «تقریبا هیچ» برجام واقعیت بود
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی درباره عبارت «تقریبا هیچ» که در سازمان ملل به عنوان دستاورد بانکی برجام بیان کرده بود، گفت: البته یک «تقریبا» هم گفتم. یعنی یک جزئیاتی برای ما باز شد و نسبت به وضعیت گذشته قابل مقایسه نبود. وقتی به ایران آمدم دوستان در دولت برایم بیشتر توضیح دادند. اما آنچه که مسلم است من واقعیت را گفتم و حرف دلم را زدم.
سیف اضافه کرد: توقع کارشناسی منطقی از برجام نمی‌توانست اینقدر باشد. راجع به سوئیفت یادتان می‌آید چه فضایی بود؟ این سوئیفت اصلا هیچی نبود و همین الان هم هیچی نیست. آن زمان به یک تابو تبدیل شده بود. شما می‌دانید وقتی برای یک چیز به این کم اهمیتی چنین جوی درست می‌شود چقدر مذاکره‌کننده ما را در موضع ضعف قرار می‌دهد؟ طرف مقابل از موقعیت سوءاستفاده می‌کند و می‌گوید ما به شما سوئیفت داده‌ایم!
وی درباره دست خالی تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی توضیح داد: در جلسه‌ای که در لوزان داشتیم (طرف مقابل) یک تیم کارشناسی پشت سرش بود اما از تیم ایرانی فقط من بودم و آقای کامیاب و آقای دکتر عزیزی و آقای انصاری. در حالی که طرف مقابل یک تیم بزرگ کارشناسی داشت و نمایندگان اتحادیه اروپا هم با او بودند، هر لحظه مباحث را با افراد پشت صحنه هماهنگ می‌کرد اما من باید در لحظه خودم تصمیم می‌گرفتم! همه جا اینگونه است.
روحانی می‌گفت تبعات رشد نقدینگی مال بعدهاست!
رئیس‌ کل سابق بانک مرکزی با ‌اشاره به اینکه در زمان بودجه‌گیری، بانک مرکزی قربانی می‌شد، بیان کرد: هر کسی وقتی خوب توانست جمع را متاثر کند، همه نگاه‌ها به سمت سازمان برنامه و بودجه می‌رود. آقای نوبخت می‌گوید شما که می‌دانید محدودیت بودجه داریم. بعد از آن همه نگاه‌ها به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی می‌رود. آقای رئیس‌جمهور می‌پرسند راهی دارد؟ شما می‌گویید آقای رئیس‌جمهور ممکن است راه وجود داشته باشد ولی رشد نقدینگی چنین می‌شود و تورم چنان می‌شود. رئیس‌جمهور می‌گوید آن تبعات که برای بعد است، الان مشکل داریم. این را یک کاری بکنید!
سیف افزود: حوالی شهریور 93 بود. تصور می‌شد اگر خبر توافق منتشر شود یک‌دفعه نرخ ارز افت کند، مثل دوره پذیرش قطعنامه. آنجا عنوان کردم اگر این اتفاق بیافتد من وارد بازار می‌شوم و ارز می‌خرم. از طرف برخی اعضای دولت و آقای رئیس‌جمهور به شدت به من انتقاد شد که «این حرف‌ها چیست.» وقتی این وضعیت وجود دارد نمی‌توانید انتظار داشته باشید بانک مرکزی به طور مستقل تصمیم‌گیری کند.
وی درباره وضعیت ارزی کشور در سال 96 اظهار داشت: در نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی به‌شدت تحت فشار بود، چون من در عمل تا پایان سال 96 بودم و بعد از آن ابتکار عمل دست خود دولت بود و ما با سیاست ارز 4200 تومان موافق نبودیم، به همین دلیل تا آن مقطع قیمت ارز از 3000 تومان در شهریور 92 به 4800 تومان در 29 اسفند رسید.
دولت نتوانست به تحریم‌ها
 واکنش مقتضی نشان دهد
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی ادامه داد: یکی از ریشه‌های مشکل ایجاد شده در دولت دوازدهم این بود که مجموعه دولت، به خصوص وزارتخانه‌هایی مثل صنعت، معدن، تجارت نتوانستند به سرعت نسبت به تهدیدات آمریکا در مورد خروج از برجام و در نهایت بازگشت تحریم‌ها واکنش مقتضی نشان دهند. مثلا تا زمان تصمیم دلار 4200 در فروردین 97، واردات بدون هیچ محدودیتی انجام می‌پذیرفت. همه سیاست‌ها نیز در راستای حمایت و توسعه واردات بود.
سیف درباره اظهارات بدون پشتوانه کارشناسی رئیس‌جمهور گفت: یک روزی در ستاد اقتصادی دولت به من گفته شد آقای رئیس‌جمهور با این بحث‌هایی که شما می‌کنید موافق است اما باید کنترل شود. 50 درصد از نرخ تورم تاثیر بگذارد روی نرخ ارز. گفتم چرا 50 درصد؟ این 50 درصد از کجا آمده است. گفتند حالا از هیچ که بهتر است!!‌ اشتباه استراتژیک دولت در سال 95 اصرار بی‌منطق بر بازگرداندن نرخ به محدوده 3700 تومان بود.
وی اضافه کرد: در صورتی که گزارش‌های کارشناسی حاکی از این بود که نرخ باید در سال 95 از چهار هزار تومان عبور می‌کرد. در جلسه‌ای که در دی ماه 95 خدمت حضرت آقا داشتم، وقتی از جلسه برگشتم به آقای رئیس‌جمهور گزارش دادم. گفتم شما گاهی اوقات مطرح می‌کنید آقا خیلی نسبت به نرخ ارز حساس هستند اما من احساس کردم ایشان موافق هستند. البته در همان جا تاکید کردم که استنباط من از صحبت و واکنش ایشان این بود. آقای رئیس‌جمهور گفتند من مفصل با آقا صحبت کردم و نظرات ایشان را می‌دانم و من هم نظرات ایشان را می‌گویم. آغازمعامله سهام عدالت به روش مدیریت مستقیم

روش انصراف از فروش سهام عدالت + جزییات | بعد از آزاد سازی - شهر آرا نیوز
سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت اعلام کرد: سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از این پس می‌توانند سهام خود را معامله کنند.
حسین فهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، از چه زمانی این سهام عدالت در پرتفوی آنها قرار می‌گیرد و سهام آنها قابل خرید و فروش خواهد شد، گفت: برای آنهایی که سهام عدالت به آنها تخصیص داده نشده بود، از روز شنبه 14 تیر ماه این سهام تخصیص داده شد و کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند اولاً دارایی خود را در پرتفوی سهام ببینند، ثانیاً‌ می‌توانند سهام خود را اضافه کنند‌، بفروشند، تبدیل کنند و یا نگه دارند و این اختیار با آنها خواهد بود.
وی با اشاره به آمار سهامداران عدالت در روش مستقیم، افزود: طبق آخرین آمار سازمان خصوصی‌سازی کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، بعد از پایان 29 خرداد 99 تعداد 18 میلیون و 900 هزار نفر بوده‌اند.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت همچنین در مورد کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهامداری عدالت را برگزیده‌اند، ‌گفت: شورای عالی بورس و کمیته تخصصی این شورا مشغول تدوین چارچوب‌ها و قواعد و مقرراتی است که بر اساس آن اجرای موفق، مؤثر، حرفه‌ای و کارآمد روش سهامداری غیرمستقیم را تسهیل کند.
اختلالات زیرساخت‌های معاملاتی
نمایندگان مجلس از وضعیت نامناسب سامانه‌ها و زیرساخت‌های بورس انتقاد کردند.
در همین رابطه یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: نمایندگان مجلس، طی ماه‌های گذشته همواره بر ضرورت ارتقا زیرساخت‌های کارگزاری‌ها و رسیدگی به شرایط بورس تأکید داشته و هشدارهای لازم را به مسئولان اجرایی گوشزد کردند، اما از آنجا که سازمان بورس نسبت به بهبود این زیرساخت‌ها بی‌توجه بود، مشکلات کنونی ایجاد شد.
سمیه محمودی با اشاره به رشد شاخص بورس در ماه‌های اخیر افزود: دولت باید استقبال مردم از بورس را فرصتی طلایی دانسته و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب انگیزه مردم برای حضور در این بازار را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس به موضوع بورس، وضعیت آن و شرایط کارگزاری‌ها ورود می‌کند، اظهار کرد: کارگزاری‌های بورس از تمامی معاملات انجام گرفته درصدی را به عنوان کارمزد، برمی‌دارند، بنابراین سازمان بورس باید این کارگزاری‌ها را به ارائه خدمات ویژه به مشتریان خود ملزم کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 15 تیر 1399
یکشنبه 15 تیر 1399 09:26 ق.ظ
برجام یک تعهد ضد انقلاب اسلامی است که به نفع اصلاح طلبان و به ضررمردم ایران است

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات