تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
سخنگوی دولت:
افزایش قیمت مسکن، خودرو و سکه «حباب» است
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
نوبخت گفت : تبدیل نقدینگی و سرمایه مردم در بازار مسکن،خودرو و سکه باعث به وجود آمدن حباب شده و وظیفه دستگاه‌‌‌‌‌‌های نظارتی است که با مسببان این افزایش قیمت‌‌‌ها برخورد جدی داشته باشد.
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت روز گذشته در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره گرانی افسار گسیخته در بازار ارز و سکه و طلا و مسکن و خودرو گفت : «تبدیل نقدینگی و سرمایه مردم به این بازارها باعث به وجود آمدن این حباب‌ها شده و وظیفه دستگاه‌های نظارتی است که با مسببان این افزایش قیمت‌ها برخورد جدی داشته باشد. رئیس‌جمهور از سازمان تعزیرات خواسته که ملت بی‌دفاع را در برابر این افراد قرار ندهند؛ چرا ما معتقد به این هستیم که اقتصاد باید در دستان مردم باشد اما اینگونه نیست که کنار بنشینیم تا عده‌ای دست به تخریب اقتصاد بزنند، بنابراین دولت نظارت و کنترل را انجام می‌دهد و از ملت در برابر کسانی که می‌خواهند ظلم کنند، دفاع می‌کند».
دلار در بازار کمیاب شده و به گزارش خبرگزاری‌های دولتی، 6800 تا 7 هزار تومان در بازارهای غیررسمی خرید و فروش می‌شود. قیمت سکه از 900 هزار تومان در شهریور پارسال به 2 میلیون و پانصد هزار تومان صعود کرده و در برخی روزهای اخیر 100 تا 150 هزار تومان افزایش داشته است. در کمتر از یک سال بالغ بر 35 درصد بر قیمت مسکن و اجاره بها افزوده شده، یعنی تقریبا ماهانه 3 درصد! اما «حباب» تنها توجیه دولت برای افزایش افسارگسیخته قیمت‌هاست. مقام‌های ارشد دولت تاکنون گرانی‌های دلار، خودرو، سکه ‏و مسکن را ناشی از وجود «حباب» در بازار دانسته‌اند. روزگذشته سیف رئیس ‌بانک مرکزی هم تاکید کرده بودکه قیمت سکه «حباب» دارد و بر اساس ‏ادعای او، برنامه‌های بانک مرکزی برای از بین بردن این حباب است!
‏اقتصاد حبابی
 دستاورد تیم حبابی اقتصادیِ دولت!
نوبخت در ادامه با اشاره به گزارش بانک جهانی درباره رشد اقتصادی ایران، وضعیت آشفته بازار را نتیجه جنگ و عملیات روانی دشمن عنوان کرده و آن را عامل کاهش ارزش پول ملی ظرف چند روز معرفی کرد، اما درباره نارضایتی مردم از انفجار قیمت‌ها در بازار، با فرافکنی توپ را در زمین منتقدان دولت انداخت و گفت: کسانی که معترضند چرا دولت از برجام خارج نمی‌شود، یک ماه که کشور با آثار تحریم‌ها مواجه می‌شود می‌گویند چرا فلان چیز گران شده ؟.
سخنگوی دولت افزود : همان‌هایی که می‌گویند یک ماه فرصت صرف شده برای مذاکره با اروپا برای حفظ برجام زیاد است و باید زودتر این کار صورت گیرد وقتی این تکان‌ها رخ می‌دهد، و یک عده از بیرون این چنین عربده می‌کشند و گروهی هم در داخل مردم را به ترس و لرز وادار می‌کنند، صدای اعتراضشان بلند است.
چنین اظهاراتی از سوی نوبخت بیانگر آن است که دولت هیچ برنامه خاصی برای مهار این وضعیت نابسامان ندارد و دست‌هایش خالی است و ظاهرا مدیران دولتی ذی‌ربط مسئولیتی جز انداختن تقصیرها به گردن منتقدان یا واگویی و تکرار نظریه‌های حبابی ندارد.
کافی است در این میان طعنه و نیش و کنایه‌های آقای روحانی در گذشته را مرور کنیم و دست حسرت از این همه تکبر بی‌محتوا و آمیخته به بی‌کفایتی بزنیم. او در سفرهای تبلیغاتی انتخابات 96 می‌گفت «صبح نمی‌دانستیم ساعت ۱۱ یا ۱۲ ظهر قیمت دلار چقدر می‌شود. نمی‌دانستیم قیمت سکه چند می‌شود».
روحانی همچنین سال 92 و پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری درباره افزایش قیمت ارز گفته بود: «مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، مشکل خودشیفتگی، مشکل عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور، مشکل بی‌ثباتی است. این بی‌ثباتی چگونه به مردم اطمینان و آرامش خواهد داد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش، و آینده‌نگری می‌خواهند».
برجام نبود روزی بیش از صدها میلیارد تومان ضرر می‌کردیم
نوبخت در پاسخ به این سؤال فارس که چطور عده‌ای مانند زمان تصویب برجام در مجلس معتقدند مسکوت ماندن FATF روزانه ضررهای زیادی به کشور وارد می‌کند، در حالی که برجام هم با چنین ادعاهایی همراه بود اما پس از تصویب نیز دستاورد خاصی نداشت،گفت: من با صراحت به همه شما می‌گویم روزانه بیشتر از صدها میلیارد تومان در زمان انتظار تصویب برجام در مجلس ضرر کردیم.
اظهارات نوبخت در حقیقت تکرار ادعای مقامات دولتی و رسانه‌های حامی دولت پیش از اجرای برجام است که در کنار وعده و وعیدها، برای تحت فشار قرار دادن نهادهای تصمیم‌گیر و همچنین ایجاد نگرانی در افکار عمومی، هشدارهای کذایی داده می‌شد و ادعا می‌شد که هر روز تأخیر در رسیدن به توافق و اجرای آن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ضرر به کشور وارد می‌کند، ادعایی غیرواقعی که برای تشویش اذهان و دمیدن در تنور برجام بود و تنها جنبه تبلیغاتی داشته! دولتمردان محترم سری هم به بنگاه های املاک بزنند!

Image result for ‫دولتمردان محترم سری هم به بنگاه های املاک بزنند!‬‎

در پی افزایش چشمگیر قیمت مسکن و اجاره‌بها که در پی فرصت‌سوزی‌های دولت در زمینه ساخت و ساز مسکن رخ داده، بهتر است دولتمردان سری هم به بنگاه‌ها بزنند تا با واقعیت موجود در بازار مسکن روبه‌رو شوند.
در روزهای اخیر شاهد گرانی‌های بی‌سابقه‌ای هستیم، به عنوان نمونه قیمت برخی خودروها با افزایش‌های سرسام‌آوری تا 25 میلیون هم افزایش یافته و در نمونه دیگری قیمت سکه هم با نزدیک به 500 هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای همین ماه، به بیش از دو میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.
با این حال، بازار مسکن هم دستخوش تغییراتی شده که در نوع خود کم‌سابقه است، قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر با رشدهای بسیار بالایی مواجه شده که دسترسی مردم، خصوصا قشر جوانی که برای تشکیل زندگی به تهیه مسکن نیاز دارند را با سختی مضاعفی همراه کرده است.
اردیبهشت سال گذشته متوسط قیمت خانه در شهر تهران، چهار میلیون و 530 هزار تومان بود که طی یک‌ سال اخیر متری یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافته و به آستانه شش میلیون تومان رسیده است. به عبارت دیگر طی یک‌ سال گذشته، قیمت خانه بیش از 32 درصد افزایش یافته که تقریبا 3/5 برابر نرخ تورم می‌باشد.
در همین زمینه، سه هفته پیش یکی از مشاوران املاک با ‌اشاره به رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه گفته بود: «اگر بگویم رشد قیمت مسکن در منطقه پنج تهران 100 درصد بوده است شاید موجب نارضایتی برخی از متقاضیان شود اما این موضوع رخ داده است.»
در عین حال، این افزایش قیمت بر روی اجاره‌بها نیز تاثیر گذاشته و شاهد افزایش اجاره‌بها نیز بوده‌ایم؛ چه اینکه در گزارش بانک مرکزی با عنوان «شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی» برای فروردین 97 آمده، علت افزایش شاخص بهای گروه مسکن و متعلقات آن، ارزش اجاری مسکن شخصی و اجاره‌بهای مسکن غیرشخصی بوده است.
به عبارت دیگر، هر دو عامل اثرگذار روی این افزایش قیمت، از سوی افزایش اجاره‌بها صورت گرفته که متاسفانه خبرهایی درخصوص تداوم آن شنیده می‌شود، چنان‌که حسام عقبایی، نایب ‌رئیس‌ اتحادیه مشاوران املاک هم گفته بود: «میزان قیمت اجاره در تابستان ۹۷ بیش از نرخ تورم خواهد بود؛ بنابراین اجاره‌نشینان، امسال با رشد قیمتی روبه‌رو هستند.»
این در حالی است که در آستانه فصل نقل و انتقالات هستیم و با این وجود، هنوز واکنشی از سوی مسئولین مربوطه از جمله وزیر راه و شهرسازی دیده نشده و خوب است دولتمردان سری هم به بنگاه‌ها بزنند تا با واقعیت موجود در بازار مسکن روبه‌رو شوند.
گرانی‌هایی که با بی‌توجهی دولت به عرضه مسکن تشدید شد
یکی از دلایلی که موجب شده قیمت مسکن با افزایش روبه‌رو شود؛ کمبود عرضه و ساخت‌وساز در کشور است، چندی پیش هم در گزارش کیهان نوشتیم که براساس آمار بانک مرکزی تعداد ساختمان‌های شروع‌شده توسط بخش خصوصی در مناطق شهری در سال گذشته به کمترین رقم از سال ۱۳۶۸ بدین‌سو رسیده است.
برای بررسی بیشتر این موضوع به جدیدترین آمار بانک مرکزی رجوع کردیم و مشخص شد تعداد ساختمان‌های شروع شده توسط بخش خصوصی در شش ماهه نخست 96، 1/9 درصد کاهش داشته که گواه دیگری بر کاهش شروع عرضه مسکن در سال گذشته می‌باشد.  
متاسفانه دولت حسن روحانی با این فرصت‌سوزی و بی‌توجهی به موضوع عرضه مسکن باعث شده تا در شرایط فعلی با کمبود خانه مواجه شویم و در پی آن نتوانیم تقاضای موجود را تامین نماییم؛ موضوعی که زمینه را برای افزایش قیمت فراهم کرده است.
در این زمینه عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی همواره از مازاد مسکن صحبت کرد؛ در حالی که همین موضوع سه روز پیش مورد انتقاد محمدرضا رضایی‌کوچی، رئیس ‌کمیسیون عمران مجلس قرار گرفت و وی در این‌باره گفت: «بارها وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که 2/5 میلیون خانه خالی از سکنه داریم، در حالی که سال گذشته گزارش مرکز پژوهش‌ها نشان می‌داد که سه میلیون واحد مسکونی در کشور کمبود داریم.»
کاهش ساخت و ساز در دوره وزارت عباس آخوندی که کمترین میزان طی حدود سه دهه اخیر محسوب می‌شود، طبیعتا در به وجود آمدن این کسری نقش مهمی داشته است.
سیاستی که نتوانست مردم را خانه‌دار کند
دولت تدبیر و امید با وجود اینکه تمام انرژی خود را در حوزه مسکن، صرف «صندوق پس‌انداز یکم» کرد باز هم نتوانست گرهی از مشکل خانه‌دار شدن مردم باز کند؛ چراکه هرچند افزایش وام خرید، در ظاهر به نفع خریداران است اما به علت آنکه تقاضا را در بازار تحریک می‌کند، موجب گرانی شده و در نهایت دود آن به چشم خریداران می‌رود.
به گزارش مشرق، اگر در سال 1393 یک فرد با وام خرید 25 میلیون تومانی می‌خواست یک واحد 50 متری در تهران خریداری کند، باید 155 میلیون تومان نیز نقدا تهیه می‌کرد. اما در سال جاری برای خرید یک واحد 50 متری، فرد خریدار با وام 80 میلیونی، باید 220 میلیون تومان نیز نقدا تهیه کند.
بنابراین با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود سرعت گرانی مسکن از سرعت افزایش وام خرید، پیشی گرفته است یعنی در حالی که دولت رقم وام خرید مسکن را افزایش می‌دهد، قیمت مسکن با سرعت بیشتری بالا می‌رود و کار خرید خانه را برای مشتریان سخت‌تر می‌کند.
به این موارد باید سستی وزیر راه و شهرسازی در اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اضافه کرد، چراکه وی با حرکت کندی که در زمینه راه‌اندازی سامانه ملی املاک (به عنوان مقدمه قانون مالیات بر خانه‌های خالی) داشته، این شائبه را تقویت کرده که حرکات این وزارتخانه در راستای منافع برج‌سازان و سایر ذی‌نفعانی قرار دارد که از خالی بودن خانه‌ها سود می‌برند.
طرحی که دولت فقط برای انتخابات مطرح کرد
سال 92 در زمانی که روحانی به عنوان کاندیدای ریاست ‌جمهوری وارد این رقابت شد، طرح «مسکن اجتماعی» را به عنوان طرح مسکنی دولتش معرفی کرد اما با گذشت پنج سال از روی کار آمدن دولت، اصلا مشخص نیست این طرح چیست! و اصلا چه سرنوشتی پیدا کرده است!
اگرچه در تمام این مدت بارها زمزمه این اظهارات از سوی دولتی‌ها به گوش می‌رسید که مسکن اجتماعی طرحی در مقابل مسکن مهر دولت‌های نهم و دهم است، اما در نهایت در فروردین ماه وزیر راه و شهرسازی آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت قرار نیست در این طرح مانند مسکن مهر برای مردم خانه بسازیم.
در همین راستا، سیدهادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس در اوایل اردیبهشت گفت: «به هر حال مسکن اجتماعی باید یک طرح روشن و قابل لمس باشد اما ظاهراً  هدف دولت کشاندن مسکن اجتماعی به بافت فرسوده است و براساس همان سیاست‌های اصلاح و بازسازی بافت فرسوده است.»
چیزی که تا اینجای کار به نظر می‌رسد این است که در ادامه عملی نشدن وعده مسکن اجتماعی، اصلا این طرح قرار نیست خانه‌سازی را توسعه داده و احتمالا به همین شکلی که تاکنون جلو آمده! باز هم ادامه خواهد یافت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 23 خرداد 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 11:54 ب.ظ
مرگ بر نوبخت خائن و دروغ گو
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی