تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر


فرش قرمز جلوی پای آمریکا (زلال بصیرت)

   ۲۹ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎


انقلاب ما، اسلامی بود،انقلابی که در کشور صورت گرفت، نه صرفاً یک انقلاب سیاسی، بلکه انقلابی با ماهیت اسلامی بود؛ از همین‌رو رهبر این انقلاب، بیشترین کلیدواژه‌ای که در سخنانش استفاده می‌کرد، «اسلام» بود.
امام خمینی(ره)، اسلام را از آفت‌هایی که به آن مبتلا شده بود و برداشت‌های غلطی که  از دین رواج یافته بود را اصلاح کرد و احکامی که مورد غفلت واقع شده بود را احیا نمود تا نظامی براساس اسلام ناب شکل بگیرد.
نقطه محوری این انقلاب، دین است، انقلاب مردم ما از باورهای دینی سرچشمه گرفت و برای تقویت دین و جریان یافتن ارزش‌ها در جامعه واقع شد؛ البته باید بدانیم دین اسلام، بر خلاف ادیان تحریف شده، یک دین جامع است که همه ابعاد زندگی بشر را در بر می‌گیرد.
پیشینه تاریخی سکولاریسم
 افرادی از روی جهل، یا غرض‌ورزی سعی کردند دین را در مسجد و معبد محصور کرده و مسائل زندگی اجتماعی بشر را از حوزه دین خارج کنند، گرایش سکولاریسم و جدایی دین از امور اجتماعی، ریشه دیرینه‌ای دارد؛ حتی در زمان حضرت شعیب (ع)، وقتی ایشان مردم را به پرهیز از کم‌فروشی سفارش می‌کرد، آنها این توصیه را امری غیرمرتبط با دین عنوان کرده و به حضرت شعیب  خرده می‌گرفتند که چرا در مسائل غیردینی دخالت می‌کند!
بعد از وفات پیامبر‌(ص)هم مردم گفتند تعیین خلیفه و اداره امور جامعه ربطی به دین ندارد و بر همین اساس خودشان اقدام به تعیین جانشین برای پیامبر کردند.
امام (ره) در سخنانشان، دائم از اسلام دم می‌زدند؛  بگونه‌ای که آب و نان از دهان امام می‌افتاد، اما اسلام نمی‌افتاد؛ کدام سخنرانی از امام را سراغ دارید که در آن از اسلام دم نزده باشد؟ تا جایی که هر وقت پیروزی‌هایی به دست می‌آمد، نمی‌فرمود دشمنان از مردم ایران سیلی خوردند؛ بلکه برای اینکه مردم اسلام را فراموش نکنند، می‌فرمود آنها  از اسلام سیلی خوردند.
عده‌ای ته دلشان این بود که این فرمایشات امام تعارفات و سخنانی  شاعرانه است. از منظر این افراد جنگ با صدام ربطی به اسلام نداشت؛ هر چند در آن زمان به خاطر غلبه شخصیت کاریزمای امام(ره) بر جامعه این گروه جرأت نداشتند باور قلبی خود را صریحاً بیان کنند. اما بعد از رحلت امام آثار نفوذ اندیشه سکولاریسم در جامعه تدریجاً خود را نشان داد؛ تا جایی که برخی از انقلابیون در دفاع از سکولاریسم کتاب نوشتند و حتی دین و اسلام سکولار را معرفی کردند. کسانی هم بودند که صریحاً نامی از سکولاریسم نمی‌بردند، اما در اعماق دلشان همین بود.
بزرگترین آفت تهدید‌کننده انقلاب
عده‌ای می‌گویند امام در زمان حیات خود شعارهایی داده است که امروز نباید آنها را جدی گرفت؛ بلکه باید واقعیات روز را دید، امروز بزرگترین آفتی که اسلام و انقلاب را تهدید می‌کند، خطر فرهنگی است. اگر ما باور داریم که اساس این انقلاب، فرهنگ و دین است، بزرگترین خطر آن است که این ماهیت عوض شود؛ یعنی باورها و ارزش‌هایی که مبنای این انقلاب بود، تغییر کند.
برخی می‌گویند دموکراسی امری است که همه دنیا آن را پذیرفته و یک فرهنگ جهانی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت! البته این سخن مقدمه است برای روزی که ـ‌خدای ناکرده‌ـ کسانی جرأت کنند و این فکر باطل خود را به زبان بیاورند که رهبری یعنی چه؟! مردم رأی می‌دهند و رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند و لازم نیست شخص دیگری به عنوان رهبر در رأس حکومت باشد!
این نوع تفکر از غرب و آمریکا و با هدف سلطه سیاسی و اقتصادی آنها بر کشورهای دیگر وارد شده است، جلوه‌هایی از این باور غلط بعد از وفات امام‌(ره) در سخنان برخی از مسئولان نیز بروز کرده است؛ لذا اگر بسیج، وظیفه خودش را حراست از انقلاب می‌داند، باید متوجه خطراتی که این انقلاب را تهدید می‌کند باشد.
باید آفت‌های پیش روی انقلاب را بشناسیم و برای مقابله با آنها آماده باشیم،از طرفی باید ضعف و کمبود‌های نظام را نیز شناخته و برای جبران آنها برنامه‌ریزی کنیم تا اگر نمی‌توانیم بر دستاوردهای این انقلاب بیافزائیم، حد اقل دستاوردهایی که ثمره خون صدها هزار شهید است را حفظ کنیم.
دستاورد این انقلاب، پول نفت و رونق اقتصادی نبود؛ حتی دستاورد این انقلاب، رفع تحریم‌ها هم نبود؛ بلکه اتفاقاً تحریم‌ها برای به زانو درآوردن انقلاب و جریمه‌ای از سوی دشمنان برای مردمی بود که می‌خواستند اسلام را بر سر کار بیاورند.
آفات انقلاب اسلامی
بعد از تفکر سکولاریسم، آفت دوم که از همین اندیشه جوانه می‌زند، این است که عده‌ای می‌خواهند بگویند مشکلات با آمریکا که او را مهمترین دشمن خود می‌دانستیم، با گفت‌وگو و امضای برجام قابل حل است و این امر نشانه آن است که ما از اول هم اشتباه کردیم که با آمریکا دشمنی کردیم؛ حتی با شاه هم می‌توانستیم مذاکره کنیم و با بده بستان  و یک معامله برد ـ برد با شاه قضایا را حل کنیم تا او سلطنت کند و حکومت را به دست ما بسپارد!
بر اساس این تفکر، امام اشتباه کرد و نباید برای در افتادن با شاه و صدام آن همه خون‌های پاک بر زمین می‌ریخت و هزینه‌های دیگر صرف می‌شد؛ چون همه مسائل با مذاکره حل می‌شد!
باید توجه داشت  که مسئله فقط پیروزی ما در برجام، یا تأئید آن از سوی دولت جدید آمریکا و عدم نقض برجام با تمدید تحریم‌ها یا وضع تحریم‌های جدید نیست. مسئله این است که به دنبال این برجام، برجام‌های دیگری در راه است که روز به روز، انقلاب را از هدف خود دورتر می‌کند، تا جایی که دیگر اثری از اصل انقلاب باقی نماند و آن زمانی است که اثری از اسلام ناب و نظام مبتنی بر آن نباشد. تا روزی که چنین نظامی سر پاست، این مخالفت‌ها ادامه دارد. رهبری بارها این مطلب را تذکر دادند؛ اما گوش ما سنگین بود و فرمایش ایشان را نشنیدیم.
فرش قرمز برای آمریکا
 بر طبق سخن قرآن، مقابله دشمنان، با اسلام ادامه خواهد داشت؛ همچنانکه آمریکایی‌ها بعد از شکست مارکسیسم صراحتاً گفتند دشمن ما اسلام است. از همین‌رو تمام برنامه‌هایی که در منطقه غرب آسیا پیاده می‌کنند، برای از بین بردن مسلمانان و نابودی اسلام است. البته روشن است که این دشمنی بر سر چند وجب خاک نیست.لذا خطر دیگری که امروز این انقلاب را تهدید می‌کند پشیمانی از انقلاب و اشتباه خواندن اصل آن است. در نتیجه این تفکر، خون همه شهیدان و تمامی خسارت‌هایی که تاکنون از سوی دشمنان به این مردم و کشور تحمیل شده، نادیده انگاشته و مجبور می‌شویم فرش قرمزی جلوی پای آمریکا پهن کرده و خواهش کنیم تا سفارتشان را در ایران بازگشایی کنند و روز از نو، روزی از نو!
هدف استکبار نابودی اصل نظام است و انجام چند معامله و برداشته شدن تحریم‌ها هدف اصلی نیست، ما باید باورهایمان را مرور کنیم و ببینیم آیا دین برای ما اصالت دارد یا اقتصاد؟  امام(ره) بارها فرمود ما برای اقتصاد قیام نکردیم؛ حتی فرمود عدالت هدف نهایی ما نیست، بلکه هدف، رواج دین خدا در تمام عالم است؛ آیا ما تابع چنین امامی هستیم؟ این اندیشه امام(ره) با ادعای برخی که هدف را رفع تحریم‌ها و رونق اقتصادی معرفی می‌کنند و می‌گویند لازم نیست دغدغه آخرت مردم را داشته باشید، چگونه قابل جمع است؟ اگر باورها تغییر کرد، به دنبال آن ارزش‌ها هم تغییر می‌کند.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) دردیدار با جمعی از مربیان و مسئولان حلقه صالحین بسیج فرهنگیان کشور، ‌قم ؛ 18 /9 / 1395. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395


تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در تهران 

   ۲۹ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫شهید مدافع حرم «صفدرعلی قربانی»‬‎Image result for ‫شهید مدافع حرم «صفدرعلی قربانی»‬‎
مراسم تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم افغانستانی «صفدرعلی قربانی» در محله نازی‌آباد تهران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، پیکر پاک و مطهر شهید مدافع حرم «صفدرعلی قربانی» از تیپ فاطمیون صبح دیروز با حضور پرشور مردم از میدان بازار دوم نازی‌آباد تشییع و سپس در گلزار شهدای تهران به خاک سپرده شد.
شهید قربانی در نبرد با تروریست‌های تکفیری داعش در سوریه به شهادت رسیده است. از این مبارز سلحشور، یک دختر 6 ساله به یادگار مانده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395
رئیس‌جمهور در کنفرانس خبری:
تحریم‌ها پارسال برداشته شد
از رکود هم خارج شده‌ایم!
   ۲۸ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آقای رئیس‌جمهور! لطفا به این 12 سؤال پاسخ بدهید‬‎

به گزارش خبرنگار کیهان، عصر سه شنبه نهمین نشست خبری رئیس‌جمهور با رسانه‌های داخلی و خارجی، به مناسبت سالگرد اجرای برجام در سالن شهید بهشتی ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد.
هرچند که از تعداد زیادی از رسانه‌ها با دیدگاه‌های مختلف برای حضور در این نشست دعوت شده بود ولیکن تقریبا تمامی رسانه‌هایی که برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور به پشت تریبون رفتند، از میان روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب انتخاب شدند. در حقیقت این‌بار نیز  رسانه‌های منتقد دولت (به جز روزنامه رسالت) فرصتی برای سؤال از رئیس‌جمهور پیدا نکردند.

روحانی در ابتدای نشست خبری با ابراز خوشحالی از تحقق وعده‌ای که به مردم داده بود در زمینه دستیابی به رشد ۵ درصدی، گفت:‌ از کارآفرینان و فعالان اقتصادی و خدمتگزاران مردم و همه مقامات و قوا سپاسگزارم که همه دست به دست هم دادیم تا امروز شاهد رشد بیش از ۵ درصد در کشور باشیم.
وی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه ما رشد 7/4 درصدی داشته‌ایم، افزود: در منطقه چنین رشدی را نمی‌شناسیم و در حال حاضر در سطح جهان هم با توجه به شرایط رکود اقتصادی نمونه‌های خیلی زیادی از این رشد وجود ندارد. البته باید از مردم و کارآفرینان تشکر کنیم که توانستیم در اشتغال قدم بزرگی برداریم گرچه تا مقصد نهایی و مطلوب فاصله داریم.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه در طول یک سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص درکشور ایجاد شده نظایر زیادی ندارد و تنها ۶ کشور هستند که در این سال‌ها بالای ۶۰۰ هزار شغل به طور متوسط ایجاد کرده‌اند. البته برای کشور ما به خاطر انباشت مسایل گذشته نیاز به اشتغال بیشتر است.
روحانی به مذاکرات هسته‌ای و برجام اشاره کرد و یادآور شد: موفقیت ما در برجام متعلق به دولت یازدهم یا شخص خاصی نیست، بلکه ازآن ملت بزرگ ایران، ‌ رهبری مقتدر کشور، شهیدان و شهدای هسته‌ای و دیگر فداکاران است و تعلق به استقامت یک ملت دارد و یک دستاورد بزرگ ملی است.
وی همچنین تصریح کرد: کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم حرفی بزند. برای ما از برجام مهم‌تر حق و موفقیت یک ملت است؛ چرا که در پیشگاه خدا باید نسبت به موفقیتمان شاکر باشیم. البته هیچ کس مدعی موفقیت ۱۰۰ درصد در هیچ کاری نیست و باید برآیند کار را در نظر گرفت که جمع این کار موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.
در برجام در اخلاق پیروز شدیم
رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما در برجام در اخلاق پیروز شدیم. ما به دنیا گفته بودیم که به دنبال سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی نیستیم و آنچه که نسبت به دولت و حکومت ایران درباره سلاح کشتار جمعی گفته می‌شود دروغ است. ما در برجام به اثبات رساندیم که نظام ایران راستگو است و آنها که علیه نظام ما به ناروا سخن گفتند در تاریخ جهان و پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.
روحانی در ادامه یادآور شد: کمتر تحلیلگری فکر می‌کرد مسئله PMD حل شود و آژانس رسماً اعلام کند مسائل هسته‌ای گذشته ایران پایان یافته و نسبت به آینده کار را ادامه می‌دهیم. پایان این پرونده به معنی موفقیت اخلاق ملت ایران بود. ما در برجام از نظر سیاسی موفق شدیم چون به دنیا گفتیم ایران نظامی نیست که بتوان با آن رفتار امنیتی کرد و کشوری است که می‌تواند به عنوان بازیگر فعال در صحنه باشد و غیبت ایران در صحنه‌های جهان یک خسارت برای همه جهانیان بود.
وی اضافه کرد: ما خواستیم به دنیا بگوییم ایران‌هراسی نادرست است و از ایران نترسید. ایران به دنبال صلح و امنیت در جهان است و استحقاق آن را ندارد که تحت فصل هفت سازمان ملل به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته، قرار گیرد. ما از نظر سیاسی پیروز شدیم و قطعنامه‌های ظالمانه را به دست همان‌ها که آن را وضع کرده بودند لغو کردیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به موفقیت برجام در زمینه اقتصادی، بیان کرد: ما به مردم گفتیم که زمانی توافق را می‌پذیریم که همه تحریم‌های هسته‌ای را دولت‌های مذاکره کنند بالمره کنار بگذارند و آماده نیستیم که تحریم‌ها را قدم به قدم کنار بگذارند. یعنی یک روز پتروشیمی، یک روز نفت، یک روز فلزات گرانبها، یک روز حمل و نقل، یک روز بیمه و یک روز روابط بانکی را آزاد کنند، بلکه گفته بودیم تحریم‌ها باید بالمره برداشته شود.
 مسائل بانکی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا
به صورت عالی است
روحانی همچنین تأکید کرد: به ملت بزرگ ایران می‌گویم همه تحریم‌های هسته‌ای بعد از اجرا شدن برجام در ۲۷ دی سال گذشته برداشته شد. ما امروز در نفت، گاز، حمل‌ و نقل و بیمه تحریمی نداریم و مسائل بانکی ما با دولت‌ها و بانک‌های بزرگ دنیا به صورت عالی است. البته بانک‌هایی که دارای سهام خصوصی‌اند گاهی ‌احتیاط‌های بیش از حدی را انجام می‌دهند و برخی کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا در اجرای برجام سنگ‌اندازی می‌کنند، توقع ما هم اینچنین بود چون وقتی یک دولت خصم است طبیعی است که از همه توان خود استفاده نکند.
وی گفت: مردم باید بدانند در توافقات جهانی و حتی توافق با کشورها ممکن است در اجرا مشکلاتی پیش بیاید و برخی موارد به دلخواه پیش نرود اما نباید صبر و حوصله مان را از دست بدهیم بلکه باید همچنان منافع ملی را مدنظر قرار دهیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: مردم مطمئن باشند مقتدرانه عمل کردیم و عمل خواهیم کرد اما عجولانه کاری نکردیم و نخواهیم کرد چرا که برای ما منافع ملی اصل است.
روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دستاوردهای برجام برای حاشیه نشینان و فقرای جامعه چیست و پاسخ شما به نقدهایی که دستاوردهای برجام را لوکس عنوان می‌کنند چه خواهد بود؟ گفت:‌برجام متعلق به همه ملت از جمله اقشار مستضعف جامعه است.
وی افزود:‌ اگر برجام بیست و هفت دی ماه سال گذشته اجرا نمی‌شد و تحریم‌ها نیز به حالت قبلی باقی می‌ماند و تصاعدی پیشرفت نمی‌کرد درآمد نفتی امسال ما به حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید اما با اجرای برجام تا پایان این سال درآمد نفتی ما حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و اگر این پول را نداشتیم حقوق اقشار مختلف جامعه را از کجا باید تامین می‌کردیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنهایی که نقد می‌کنند، لوکس نقد می‌کنند و نقد لوکس خیلی جایگاه ندارد، خاطر نشان کرد: کسانی که نقد می‌کنند باید به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می‌شد؟
حاشیه نشینان را بیمه کردیم
روحانی به دستاوردهای برجام برای حاشیه نشینان اشاره کرد و گفت:‌ حاشیه نشینان را بیمه کردیم و یازده میلیون نفر حاشیه نشین که بسیاری از آنها بیمه نداشتند امروز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بهداشت و درمان به آنها خدمات می‌دهد پس برجام و آثار آن متعلق به همه مردم است و موضوع برجام یک موضوع ملی است.
وی با بیان اینکه گوشه‌هایی از اجرای برجام مورد نقد قرار بگیرد طبیعی است و اشکالی ندارد اظهار کرد: برجام تنها موضوع مربوط به دولت نیست که کسی فکر کند اگر می‌خواهد با دولت مقابله کند باید با برجام مقابله کند چون راه‌های دیگری نیز برای نقد‌های تند نسبت به دولت وجود دارد.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر وجود زمزمه‌هایی برای رد صلاحیت رئیس‌جمهوری در انتخابات 96، اظهار کرد: ما را با شورای نگهبان دعوا نیاندازید. روابط ما با شورای نگهبان خوب بوده و خوب است. اینها شایعات است و انتخابات یک فرآیندی دارد که تا رسیدن به آن نیز فرصت فراوانی باقی مانده است. امروز باید برای خدمت به نظام و جامعه کمربندهایمان را محکم کنیم.
 700 هزار شغل ایجاد کردیم
روحانی ادامه داد: در حالی که تعداد متقاضیان شغل به بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر رسیده است ما توانسته‌ایم تنها 700 هزار شغل ایجاد کنیم و 500 هزار نفری که برای اشتغال وارد بازار شده‌اند بیکار مانده‌اند و از طرفی جمعیت بیکاران گذشته نیز همچنان باقی مانده است و حتی اگر ما 1 میلیون و 200 هزار شغل هم ایجاد می‌کردیم تنها می‌توانستیم بیکاری را ثابت نگه داریم.
 آنهایی که رونق اقتصادی را نمی‌بینند
عینک تهیه کنند!
وی خاطرنشان کرد: به آنهایی که می‌گویند در کشور رکود وجود دارد و می‌گویند ما چیزی در راستای رونق اقتصادی نمی‌بینیم می‌گویم که عینکی برای خود تهیه کنید یا خود را درمان کنید. حداقل بروید و وضعیت صنعت را در سال گذشته و از جمله در ذوب آهن ببینید و با امروز مقایسه کنید. البته من نمی‌گویم که در همه جا توفیق حاصل شده است چرا که هنوز بخش‌های غیرفعال در اقتصاد ما بسیار است و ما نیز نمی‌توانیم تسهیلات را به طور کامل در اختیار همه بخش‌ها قرار دهیم.
رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص خروج از بحران سوریه و برگزاری اجلاس آستانه گفت: پیش از این مذاکرات برای حل بحران سوریه این بود که عده‌ای خارج نشین می‌نشستند و صحبت می‌کردند اما امروز مذاکره میان دولت سوریه و گروه‌های مسلح در صحنه است که می‌تواند مذاکره‌ای واقعی و جدی باشد.
روحانی خاطر نشان کرد: سه کشور ایران، ‌روسیه و ترکیه نیز در اجلاس آستانه تلاش می‌کنند که اساس مذاکرات سوری- سوری باشد. همه تلاش ما این است که قدم اول در آستانه، قدم پایانی نبوده بلکه آغازی برای پایان یافتن مسائل سوریه باشد.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد اقدامات ویژه و جهشی دولت در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه مسئله برجام فضای فعالیت را برای اقتصاد مقاومتی آسان‌تر کرده است، تصریح کرد: برجام یک سرمایه‌گذار یا تولیدگر نیست بلکه برجام فضا را آماده می‌کند و موانع را برمی‌دارد و همه باید در چنین فضایی دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل خاطر نشان کرد: موضوع نفت و گاز امسال بسیار مورد توجه قرار گرفت و در شرایط برجام توانستیم تولید نفت را از دو میلیون بشکه به سه میلیون برسانیم. همچنین صادرات نفت از یک میلیون و 100 هزار بشکه به بالای دو میلیون رسید که کار آسانی نبود و صنعت نفت در این زمینه اقدامات بزرگی انجام داد.
روحانی با اشاره به اقدامات خوب انجام گرفته در حوزه گردشگری اظهار کرد: خرید هواپیما در حوزه گردشگری بسیار تاثیرگذار خواهد بود و برای همه مردم از جمله رانندگان تاکسی، هتل‌داران، مغازه‌دار‌ها و همه کسانی که به نحوی با حوزه گردشگری ارتباط دارند نتیجه بخش خواهد بود.
وی باتاکید بر اینکه صنعت هوایی از پایه‌های گردشگری است، گفت:‌ در سال بالای 4 میلیارد دلار پول به شرکت‌های هواپیمایی کشورهای همسایه می‌دهیم و چه اشکال دارد  این پول را شرکت‌های داخلی به دست آورند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه چه اشکال دارد مردم ما یک هواپیما سالم و تمیزسوار شوند گفت: انگار برخی می‌خواهند هواپیمای کهنه سوار شوند خب کهنه اش را هم داریم، آنها سوار شوند.
 هیچ‌گونه مذاکره در مورد برجام
در کار نخواهد بود
روحانی در پاسخ به این سؤال که اگر ترامپ تصمیم بگیرد درباره برجام مجدد مذاکره کند واکنش شما چیست؟ تاکید کرد: آقای ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا تا به حال اظهاراتی درباره برجام کرده که خوشحال نیست یا این توافق خوبی نیست و غیره. اینها بیشتر شعار است و بعید می‌دانم در مقام عمل وقتی وارد کاخ سفید شود، اتفاقی بیفتد چون این توافق دو جانبه نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: بازگشت و ارتجاع که معنی ندارد. هیچ‌گونه مذاکره در مورد برجام در کار نخواهد بود؛ چرا که مذاکرات انجام، تکمیل و درشورای امنیت سازمان ملل تائید شده است وبه صورت یک سند بین‌المللی درآمده و توافق دو جانبه نیست بلکه چند جانبه است.
رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سؤالی مبنی بر اینکه نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه ISA هم اعمال شد پس چطور اسناد برجام را امضا کردید، ‌گفت:‌ مقصود ما از آنچه که در برجام آمده تحریم‌های هسته‌ای است و راجع به بقیه تحریم‌ها مذاکره نکردیم.
 بعضی تجهیزات قیمتشان یک دهم
 شده است
روحانی ادامه داد: تحریم‌های هسته‌ای هم با اجرایی شدن برجام در بخش‌های دولتی تقریبا اجرا شده است. ما در نفت و گاز و تولید و فروش و نقل و انتقال پول نفت مشکلی نداریم و در سرمایه‌گذاری نفت شاید یکی از قراردادهایی که به زودی نهایی شود نزدیک به ۵ میلیارد دلار است. مثلا در حمل و نقل و تجهیزات پزشکی هم مشکلی نداریم. وزرا برای مردم توضیح بدهند که بعد از برجام چه مشکلاتی رفع شده است. من از وزیر نفت در این زمینه پرسیدم که گفت بعضی تجهیزات قیمتشان یک دهم شده است.
وی افزود:‌ ما برخی داروها و تجهیزات پزشکی را ناچار بودیم از بعضی جاهایی بگیریم که صد درصد ایده آل نبود اما اکنون راه باز شده است. در مسائل بانکی بخشی از امور حل شده و بخشی هنوز حل نشده که عمدتا به غیر از برجام مربوط است. پس تحریم‌ها برداشته شده اما اینکه آمریکا بدعهدی کرده درست است. درباره ISA بیان شما رسا نبود چرا که این تحریم جدید نیست و اجرا هم نشده بلکه تمدید یک تحریم است که البته اگر اجرا می‌شد از نظر ما نقض برجام است.
رئیس‌جمهور با اشاره به سخنرانی خود در ۱۶ آذر یادآور شد:‌ گاهی صدا و سیما جملات ما را خلاصه می‌کند و معنا دقیق مشخص نمی‌شود. من در آن سخنرانی گفتم اگر آمریکایی‌ها تمدید ISA را بلااثر نکنند این نقض فاحش برجام است که صدا و سیما برای خلاصه کردن، فقط این بخش آخرش را پخش کرد.
روحانی اضافه کرد:‌ دولت آمریکا باید دو کار می‌کرد که با فشارهای جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و ۱+۵ انجام شد. اول اینکه قانون تمدید ISA را -که توسط کنگره انجام شد- رئیس‌جمهور امضا نکرد، هر چند نمی‌گویم به وظیفه‌اش که وتو کردن بوده عمل کرده اما این اتفاق امضا نکردن هم خیلی نمی‌افتد. دوم اینکه بلافاصله این قانون را بلااثر کردند که اگر این کار را نمی‌کردند ما این جا آرام نمی‌نشستیم و خیلی برنامه‌ها داشتیم.
وی همچنین بیان کرد: ما در برابر آن تخلف اقدام کردیم و من دستوراتی را به وزیر امور خارجه و رئیس‌سازمان انرژی اتمی دادم که یکی اجرا شده و دیگری در حال اجرا است.
 آمریکایی‌ها بدقلق و بد عهد هستند
ولی به آینده امیدوارم
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: برخی اجرائیات برجام را هم خودمان تازه دیروز تمام کردیم چرا که وقت داشتیم و مثل شب امتحانی‌ها در روزهای ‌آخر اجرا کردیم مثل بخشی از فردو و یک بخش دیگر که دیروز اجرا شده است. به هر حال تحریم‌ها برداشته شده البته آمریکایی‌ها هم بدقلق و هم بد عهد هستند و ما باید آماده باشیم ولی من نسبت به آینده امیدوارم.
روحانی افزود:‌ برجام چیزی نیست که یکی که انتخاب شده بگوید از آن خوشم نمی‌آید. این برای آمریکا خیر است و آنها نمی‌فهمند. برجام فضای جدیدی در دنیا ایجاد کرده که به ضرر کسی نیست. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا هم فعلا این گونه است ولی برجام چیزی نیست که دولت یا کسی به راحتی آن زیر پا بگذارد. ما باید تدبیرمان را به کار ببندیم.
وی در ادامه تصریح کرد: بعضی‌ها شب که می‌خوابند منتظرند صبح برجام به هم بخورد. این خواب‌ها چه خاصیتی دارد؟ هی هر روز مقاله می‌نویسند که پایه برجام سست شده است. عده‌ای در طول این ده، بیست سال بوده‌اند که هر چه پیش‌بینی کرده‌اند بر عکس شده ولی باز هم پیش‌بینی می‌کنند و من نمی‌دانم این پیش‌بینی‌ها چه خاصیتی دارد اما به هر حال در برجام حواسمان باید جمع باشد و جمع خواهد بود و بهتر است به جای این بحث‌ها از فضای ایجاد شده استفاده کنیم.
 از رکود خارج شده‌ایم
رئیس‌جمهور افزود: ما در دولت به دنبال خروج از رکود بوده‌ایم که این اتفاق نیز در کلیت اقتصاد ما افتاده است و از رکود خارج شده‌ایم اما نه در تمام بخش‌ها. ما هنوز در بخش‌هایی مثل مسکن مشکلاتی داریم اما در زمینه اشتغال حرکت خوبی را آغاز کرده‌ایم و در هر سال تقریباً 800 هزار شغل به وجود آورده‌ایم که باید بتوانیم این راه را ادامه بدهیم و نیز در راستای اجرایی‌تر کردن اقتصاد مقاومتی که رهبری نیز بر آن تأکید دارند، حرکت کنیم.
روحانی با بیان اینکه باید بتوانیم از فضای پسابرجام به خوبی استفاده کنیم، اظهار کرد: ان‌شاءالله ملت ما از این فضا استفاده می‌کند و البته سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم از زمان توافق برجام در کشور انجام شده که باید ادامه یابد. از جمله اینکه در ساخت لوکوموتیو، خودرو و نظایر آن با شرکت‌های خارجی مشارکت می‌کنیم و خرید هواپیما را نیز انجام داده‌ایم و در نهایت بنادر ما هم توسعه خوبی در سال‌های اخیر پیدا کرده است که تا پایان دولت بخش‌های جدیدی از بنادر نیز افتتاح خواهند شد.
وی در بخش پایانی این نشست خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مذاکرات آستانه تا چه حد می‌تواند منجر به ایجاد آتش‌بس در سوریه شود، خاطرنشان کرد: همانطور که خودتان اشاره کردید با تلاش ایران، سوریه و ترکیه آتش‌بس در سوریه برقرار شده است پس اگر این سه قدرت قادر هستند در حلب و کل سوریه میان گروه‌هایی که مشغول جنگ هستند آتش‌بس ایجاد کنند نشان از آن دارد که چنین اقداماتی می‌تواند منجر به موفقیت شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395


لوموند: آیت‌الله سیستانی مثل سد در برابر نفوذ آمریکا به عراق ایستاده است 

   ۲۷ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آیت‌الله سیستانی‬‎
یک روزنامه فرانسوی آیت‌الله «سیدعلی سیستانی» را بانفوذترین شخصیت در عراق نامیده و نوشت که ایشان سدی مقابل نفوذ آمریکا در عراق است.
روزنامه «لوموند» نوشت، آیت‌الله سیستانی به سدی قوی در برابر نفو‌‌ذ آمریکا در کشور 23 میلیون نفری عراق تبدیل شده است.
این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: آیت‌الله سیستانی مراجعان خود را به سادگی در دفترکار تقریبا خالی خود در شهر قدیمی نجف‌ بر روی نیمکت‌ ساده‌ای پذیرش می‌کند و در واقع می‌‌توان گفت که تواضع و فروتنی وی به اندازه قدرت اوست... و هاله‌ نفوذ وی از ایران تا لبنان، از افغانستان تا هند و جنوب آسیا گسترش یافته است.
آیت‌الله سیستانی هرگز اقدام به سخنرانی عمومی نمی‌کند و رسانه‌ها و مطبوعات را به حضور نمی‌پذیرد و از طریق نزدیکانش از اخبار و تحولات مطلع شده و به دقت‌ آنها را پیگیری می‌کند. وی با پوستی خاکستری رنگ و چهره‌ای پوشیده از محاسن سفید و عمامه‌ای سیاه از اولاد پیامبر(ص) بوده و روزی از این دنیا خواهد رفت و خلأ بزرگی در این کشور درگیر جنگ پدید خواهد آمد، شیعیان آیت‌الله سیستانی را دوست دارند و رهبران سنی هم به او احترام می‌گذارند و به نوعی می‌توان از وی به عنوان سدی در برابر نفرت‌های فرقه‌ای و یک هدیه و کمک برای کشور عراق که در حال فرو ریختن است، نام برد.سیدعلی حسینی سیستانی در شهرمشهد متولد شده است. او پس از درگذشت «سیدعبدالاعلی سبزواری»، زمام مرجعیت حوزه علمیه نجف را به دست گرفت.
بغدادی با جلیقه انفجاری
به گزارش فارس، سرهنگ «جان دورین» سخنگوی نیروهای موسوم به «ائتلاف بین‌المللی ضدداعش»، گفت که «ابوبکر بغدادی» سرکرده اصلی داعش، با جلیقه انفجاری می‌خوابد.هرچند این سخنگو گفت که این خبر را از منابع اطلاعاتی شنیده و نمی‌تواند صحت آن را تأیید کند.سرهنگ «استیل وارن»  دیگر سخنگوی نیروهای ائتلاف نیز گفت: امیدوارم بغدادی نشست خبری ما را ببیند، زیرا ما می‌خواهیم بداند که او را شکار می‌کنیم و او را پیدا خواهیم کرد!وی افزود: همانطور که «اسامه بن لادن» استاد او (بغدادی) را پیدا کرده‌ایم و کشتیم، بغدادی را نیز پیدا کرده و مزه عدالت را به او می‌چشانیم. من نمی‌دانم که عدالت برای او یک موشک «هلفایر» یا «سیاه چال» خواهد بود، یا نه اما به هر حال او روزی طعم عدالت را خواهد چشید.این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که هم بن‌لادن و هم بغدادی، به اعتراف مقامات آمریکایی، ساخته و پرداخته این کشور هستند و اصولا آمریکا در مبارزه با پدیده داعش، هیچگاه  صادقانه و جدی عمل نکرده است.مهلت 45 روزه دادگاه نیجریه تمام شد /زکزاکی آزاد نشد!

Image result for ‫زکزاکی آزاد نشد!‬‎

باوجود پایان مهلت 45 روزه دادگاه عالی فدرال نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی رهبر شیعیان این کشور همچنان زندانی است.
دادگاه عالی فدرال نیجریه اوایل دی ماه رای به آزادی شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور طی 45 روز آینده داده بود. اما با وجود تمام شدن این مهلت رهبر شیعیان نیجریه هنوز زندانی است. به گزارش تسنیم، «ماکمید کامارا»، رئیس‌موقت عفو بین‌الملل در نیجریه، دیروز در این باره گفته: «مهلت 45 روزه برای آزاد کردن شیخ زکزاکی و همسرش امروز به پایان می‌رسد. اگر دولت از روی عمد احکام دادگاه‌های خود را رعایت نکند، این اقدام به منزلۀ اخلال‌گری آشکار و خطرناک در اجرای قانون است.» «کامارا» با تأکید بر «غیرقانونی بودن» ادامه حبس زکزاکی خاطرنشان کرده: «این اقدام شاید بخشی از تلاشی گسترده برای لاپوشانی جنایت‌های هولناکی است که نیروهای امنیتی در سال 2015 در زاریا مرتکب شدند.» به گفتۀ این مقام عفو بین‌الملل، در حملۀ نیروهای ارتش نیجریه به شیعیان در زاریا «صدها» نفر کشته شدند. «کامارا» در حالی این مطالب را مطرح کرده که دادگاه عالی فدرال در ابوجا، پایتخت نیجریه، 12 آذر (2 دسامبر) دستور آزادی رهبر شیعیان این کشور و همسرش را صادر کرده است. دادگاه فدرال بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش را «غیرقانونی» و طی حکمی آزادی «بی‌قیدوشرط» آنها را خواستار شده است. با وجود این، سرویس امنیتی دولت نیجریه پیش‌تر ادعا کرده بود که زکزاکی را به‌منظور محافظت از وی در بازداشت نگه‌داشته است! موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال گذشته با یورش نظامیان این کشور به حسینیۀ شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد. شیخ زکزاکی و همسرش در جریان این حمله اول مجروح و سپس دستگیر شدند و بیش از یک سال است که بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان به‌‍ سر می‌برند. گزارش‌های رسمی حاکی است در حملۀ نظامیان نیجریه به شیعیان در روزهای 12 و 14 دسامبر 2015 (21 و 23 آذر 1394) در شهر زاریا حدود 350 نفر، از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی، به شهادت رسیدند. بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل اوایل اردیبهشت 1395 ارتش نیجریه را به کشتار شیعیان، دفن کردن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن مستندات مرتبط با این جنایت متهم کرده بود. این سازمان بین‌المللی همچنین تصاویری ماهواره‌ای به گزارش خود ضمیمه کرده بود که محل گورهای جمعی شیعیان در نیجریه را نشان می‎داد. گزارش‌های غیررسمی اما شمار شهدای این حملات را تا هزاران نفر هم اعلام کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395
انتظار افکار عمومی از کنفرانس خبری امروز
آقای رئیس‌جمهور! لطفا به این 12 سؤال پاسخ بدهید 
  ۲۶ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آقای رئیس‌جمهور! لطفا به این 12 سؤال پاسخ بدهید‬‎

بعد از ظهر امروز رئیس‌جمهور محترم با اصحاب رسانه کنفرانس خبری دارد و قرار است به پرسش‌های آنها پاسخ بدهد. ظاهرا بهانه این نشست خبری، سالروز اجرای برجام است. پیش‌بینی می‌شود این بار هم مثل همه گفت‌وگو‌های خبری، بخش مهمی از وقت به سخنان آغازین رئیس‌جمهور محترم اختصاص یافته و بعد هم سؤالاتی از سوی خبرنگاران محترم بیان شود و طبیعتا هم پرسش‌ها مجال طرح و پاسخ پیدا نکند.
اما افکار عمومی سؤالات خودش را دارد و به‌دنبال پاسخی برای آنهاست و اگر به هر دلیلی در یک گفت‌وگوی خبری، اجازه طرح آنها داده نشود یا ملاحظه‌ای باشد که فقط برخی پرسش‌های منتخب، روتین و کانالیزه اجازه طرح بیابند، نمی‌توان آن را دلیلی بر این دانست که همه پرسش‌ها همان‌ها بود که منتخب و گزینشی طرح شد.
کیهان به منظور کمک به رئیس‌جمهور محترم و رساندن بدون واسطه صدای مردم به وی و برطرف کردن مشکلاتی مثل محدودیت وقت و... که باعث عدم طرح سؤالات می‌شود، 12 سؤال از بین ده‌ها و صدها سؤالی که در زمان‌های مختلف از سوی مردم با ما در میان گذاشته شده را مطرح می‌کند، به امید آنکه پاسخ درخور و البته دقیق و بی‌حاشیه‌ای برای آنها ارائه شود.
1. شما در تبلیغات انتخاباتی وعده داده بودید که در صورت برگزیده شدن به ریاست جمهوری، ارزش را به پول ملی ایران باز می‌گردانید. بعدها این وعده بارها برای زمان اجرای برجام تکرار شد. آیا موفق به عمل به این وعده شده‌اید؟ جهت یادآوری به شما و خوانندگان محترم، بر اساس گزارش بانک مرکزی، یک دلار آمریکا در هنگام انتقال دولت در مرداد 92 به مبلغ 2478 تومان معامله می‌شد. این مبلغ در دولت شما رشد کرد و سال قبل در روز اجرای برجام به 3017 تومان رسید. با اجرایی شدن برجام امید به معکوس شدن این روند در دل مردم قوت گرفت و حتی عده‌ای از طرفداران شما در خیابان، یک دلار را با اسکناس پانصد تومانی در دست گرفتند و رقصیدند که معنای آن معلوم است. اکنون هر دلار آمریکا 4000 تومان معامله می‌شود! آیا در این باره توضیحی دارید؟
2. در حاشیه نخستین سفر خود به آمریکا، باراک اوباما رئیس‌جمهور آن کشور را فردی باهوش و مودب توصیف کردید! آیا همچنان بر این نظر هستید؟ جهت کمک به شما یادآوری می‌شود که وی در طول دوره مذاکرات و نیز ایام پسابرجام، بیش از ده بار کشورمان را تهدید به حمله نظامی کرد، همه تحریم‌هایی که رؤسای جمهور پیشین وضع کرده بودند تمدید کرد، تحریم‌های تازه زیادی علیه کشورمان وضع نمود و در واپسین روزهای ریاستش، افزون بر عدم وتوی تمدید تحریم‌های موسوم به آیسا، وضعیت فوق‌العاده علیه کشورمان را هم تمدید کرد! آیا به نظر شما، او هنوز هم فردی مودب است!؟ و اگر پاسخ مثبت است، اگر چه کار کند، مودب نخواهد بود؟!
3. شما در ایام تبلیغات انتخاباتی، اعلام کرده بودید که مردم، اصلی‌ترین ستون حاکمیت‌اند و محرم و پشتیبان دولت شما خواهند بود. آیا هنوز هم بر آن نظر هستید و مردم را امین و امانتدار و صاحب مملکت می‌دانید؟ و آیا این را در طول دوره ریاست خود عملی کرده‌اید؟ جهت یادآوری و تقریب ذهن خوانندگان عزیز ذکر این نکته ضروری است که در دولت شما، ده‌ها قرارداد و سند محرمانه منعقد شد که خلاف تمامی مقررات و وعده‌ها بود. قرار داد آی‌پی‌سی مهم‌ترین آنها بود و مردم بالاخره نفهمیدند که نوشت و ذی‌نفع کیست و متن چیست! قرارداد اف‌ای‌تی‌اف را وزیر اقتصاد شما بر خلاف قانون و دور از چشم مردم و اصحاب رسانه و نمایندگان نوشت و اگر نبود پایمردی رسانه‌ای همچون کیهان، هرگز کسی از محتوای آن آگاه نمی‌شد. حتی قرارداد همکاری با رنو و پژو فرانسه، نحوه دریافت یا پرداخت غرامت به پژو محرمانه اعلام شد! قرارداد خرید ایرباس هم محرمانه شد! باز هم هست و نمی‌خواهیم با تکرار و یادآوری همه محرمانه‌های دولتتان، باعث تکدر خاطر گردیم. فقط آیا هنوز مردم را محرم می‌دانید!؟ و آیا این‌گونه!؟
4. شما در برنامه‌های تبلیغات انتخاباتی از بالا بردن ارزش پاسپورت ایرانی گفتید و وعده آن را به مردم دادید. آیا به یاد دارید؟! اکنون قریب چهار سال از آن وعده گذشته است. رتبه جهانی پاسپورت ایرانی با چند پله نزول، در زمره آخرین‌هاست! شما حتی نتوانستید نماینده شخص نظر خودتان برای تصدی سمت نمایندگی کشورمان در سازمان ملل را به آمریکا بفرستید! آیا همچنان بر سر آن عهد هستید؟ توضیحی در این باره ندارید؟!
5. شما در تبلیغات انتخاباتی با طعنه به واردات کالا از چین، از ایجاد اشتغال برای جوانان چینی گلایه کردید و گفتید سختتان است که جوان ایرانی را بیکار ببینید. به یاد دارید؟! آیا اکنون برای جوان نخبه و باهوش ایرانی کاری دست و پا کرده‌اید!؟ جهت یادآوری عرض می‌شود که حتی نرخ بیکاری رسمی - نه حقیقی و واقعی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند - از سال قبل تا کنون، رشد نگران‌کننده‌ای داشته و از 11 درصد به 13/5 درصد رسیده است! از این نکته بدیهی و اعلام‌شده می‌گذریم که در دولت شما، دو ساعت کار در هفته هم شغل حساب می‌شود! اما این را هم بدانید که در برخی استان‌ها بیکاری جوانان به بیش از 50 درصد رسیده است. آیا در این‌باره حرفی برای مردم دارید؟! اصلا زیرمجموعه‌ها این خبرها را به شما می‌دهند؟!
6. آیا به خاطر دارید در ایام تبلیغات انتخاباتی درباره درآمد مردم و یارانه چه گفتید؟! اجازه بدهید به یادتان بیاوریم. در آن ایام شما گفتید آنچنان مردم را از درآمد سرشار می‌کنم که اصلا این 45 هزار تومان یارانه به چشم مردم نیاید! به خاطر دارید؟ اکنون در واپسین ماه‌های دولتتان هستید و خودتان از اوضاع خبر دارید. بر اساس آمار بانک مرکزی، در دولت شما بر اثر گرانی کالاهای اساسی و مصرفی مردم، سفره خانواده‌های ایرانی کوچک و کوچک‌تر شد و بسیاری از کالاها از سبد خرید حذف یا محدود شد. آیا قرار نیست آن درآمد وعده داده شده و سرشار را به مردم برسانید؟! فرصتی باقی نمانده است و مردم وضع معیشتی خوبی ندارند.
7. از جمله وعده‌های فراموش‌نشدنی شما، رونق چشمگیر اقتصادی و چرخیدن چرخ زندگی مردم همزمان با چرخش سانتریفیوژها بود. به خاطر دارید؟! جمله معروف شما بود دیگر! هم چرخ زندگی و هم چرخ سانتریفیوژ! آیا الان چرخ زندگی‌ها به خوبی می‌چرخد!؟ یادتان هست از رونق تولید گفتید؟! کارخانه ارج، آزمایش، اریرانا، ریس‌باف و صدها مثل اینها تعطیل و نابود شده‌اند. کارخانه‌های معروف و عظیمی مثل هپکو و... نمی‌توانند پول کارگرانشان را بدهند! اما شما باز هم نرخ رشد را مثبت اعلام می‌کنید! آیا بین این آمار و ارقام و واقعیات با ادعاهای شما هیچ رابطه منطقی وجود دارد!؟
8. حالا که صحبت از شعار تاریخی شما در بند قبل شد، خوب است به موضوع صنعت هسته‌ای هم توجهی بفرمایید. بالاخره در آغاز کار شما قریب 20 هزار سانتریفیوژ در کشور کار می‌کرد که حالا حدود 5 هزار تا بیشتر نیست! آن روز اورانیوم را تا 20 درصد غنی می‌کردیم و حالا حدود 3 درصد! آن روز قریب ده تن اورانیوم غنی‌سازی شده داشتیم و حالا 300 کیلو (که ظاهرا و پنهانی توافق شده 200 کیلو بشود!) آن روز سی تن آب سنگین داشتیم و امروز...!؟ آن روز راکتور اراک داشتیم و امروز یک حفره پراز بتن! آقای روحانی! واقعا با صنعت هسته‌ای چه کردید!؟ و آیا باز هم معتقدید چرخ آنها می‌چرخد!؟ لطفا خروج اجباری و تحمیلی آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده را به حساب ورودمان به باشگاه صادر‌کننده‌ها نگذارید که بیش از خنده‌دار بودن، گریه‌دار و رنج‌آور و نماد واقعی توهین به شعور ملت است.
9. جناب رئیس‌جمهور! از وضع مسکن مردم و به‌خصوص جوانان خبری دارید؟ آیا از آمار اخیر بانک مرکزی که گواه اوضاع اسفبار مردم در اثر سیاست‌های شماست خبر دارید!؟ قریب ده میلیون نفر از مردم کشورمان در اثر طرح مسکن مهر خانه‌دار شدند. شما و وزیرتان با همه توان به مسکن مهر بی‌مهری کردید. واژه «مزخرف» برایتان آشنا نیست؟! این واژه را وزیر مسکن شما چند بار برای مسکن مهر به کار برد و حالا در نهایت ناتوانی و عجز از این سخن می‌گویند که خانه‌های ساخته‌شده برای مردم، زیرساخت و کلانتری و... نداشت! آقای رئیس‌جمهور! آیا شما هیچ برنامه عملی و حتی اسمی و روی کاغذی برای مسکن مردم دارید!؟ آیا اساسا وظیفه خود می‌دانید که برای مسکن مردم بی‌خانه فکری بکنید!؟ و آیا متوجه رکود عمیق بیش از 160 شغل و صنعت وابسته به مسکن هستید!؟ خبر دارید که هزاران معدن سنگ و کارخانه تولید مصالح ساختمانی تعطیل و کارگران آنها بیکار شده‌اند!؟ اساسا اخبار اقتصادی به شما هم داده می‌شود یا مردم در میانه سختی‌های معیشتی و اقتصادی تنهایند!؟
10. یکی از مهم‌ترین وعده‌های شما، شفافیت با مردم و قانون‌گرایی بود. به یاد دارید که همه مشکلات دولت قبل را ناشی از عدم تمکین به قانون و شکستن مرزهای قانونی می‌دانستید؟ آیا اکنون خود و دولتمردانتان به این موضوع وفادارید؟ اگر بله، چرا دو وزیر شما با اینکه عمر دولت رو‌ به اتمام است، هنوز هم بر خلاف قانون اساسی، فهرست اموال خود را ارائه نکرده‌اند و ظاهرا قصد ارائه ندارند!؟ این بود آن قانونگرایی که از آن دم می‌زدید!؟ یا چرا درباره نقش‌آفرینی برادرتان در برخی مفاسد -که مورد تاکید و تصریح مقامات ارشد قضایی هم قرار گرفته - اقدامی نمی‌کنید!؟ آیا این صحت دارد که شما مانع رسیدگی به پرونده مطول اتهامات وی هستید؟! بهتر نیست امروز در این باره به مردم توضیحی بدهید؟
11. در مدت کوتاهی مانده به انتخابات، شما در یک مصاحبه انتخاباتی اعلام کردید که بیست درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم‌هاست و مابقی به سوء‌مدیریت دولت دهم برمی‌گردد. اکنون به گفته شما، هم تحریم‌ها تماما برطرف شده و هم قریب 4 سال است مدیران نخبه دولت شما زمام امور را در دست دارند. اما مردم می‌بینند که نه تنها گرهی باز نشد، بلکه مشکلات بیشتر هم شده است! دلیل این را چه می‌دانید!؟ آیا حرف آن روزتان اشتباه بود و تاثیر تحریم‌ها بیش از 20 درصد بود!؟ آیا مشکلات مدیریتی دولت خودتان را انکار می‌کنید!؟ چه اتفاقی جدیدی افتاده که با وجود رفع دو مشکل اصلی تحریم و سوءمدیریت، باز هم مردم در دریای مشکلات سخت و جانکاه دست و پا می‌زنند؟
12. جناب رئیس‌جمهور! شما در آخرین برنامه تلویزیونی با افتخار از افزایش چشمگیر فروش نفت به عنوان دستاورد مهم دیپلماسی دولت یازدهم نام بردید و آن را سند موثر و موفق بودن برجام دانستید. فرض هم بر این است که اساسا خام‌فروشی اشکالی ندارد و همه باید از اینکه بعد از صد سال از کشف نفت در ایران، باز هم نفت خام می‌فروشیم خوشحال باشیم. فقط یک اشکال کوچک می‌ماند! الان بر خلاف دوران دولت قبل، تحریم‌ها برداشته شده، نفت بیشتری می‌فروشیم، پول نفت به ایران می‌آید با این حال چرا بر اساس اعلام منابع بانکی کشور، درآمد ما از محل فروش نفت 18 درصد کاهش پیدا کرده است!!؟ آن هم در شرایطی که قیمت نفت بالاتر هم رفته! آیا باز هم چیز محرمانه‌ای وجود دارد که ما نباید از آن خبر داشته باشیم؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395


آل خلیفه 3 جوان بحرینی را تیرباران کرد

مقاومت: به سختی انتقام می‌گیریم  

  ۲۶ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آل خلیفه 3 جوان بحرینی را تیرباران کرد‬‎
مردم خشمگین بحرین در اعتراض به اعدام ناجوانمردانه سه جوان شیعه بحرینی کفن پوش به خیابان‌ها آمدند، لاستیک‌ها را آتش زدند و با سردادن شعار «حمد قاتل» برای گرفتن انتقام این 3 شهید مظلوم هم قسم شدند.
مردم بحرین دیروز پس از اینکه شنیدند رژیم آل خلیفه حکم اعدام سه جوان بحرینی را به اجرا درآورده‌اند؛ به خیابان‌ها ریختند و تمامی چهارراه‌ها و ورودی خیابان‌ها را مسدود کردند. تظاهرکنندگان خشمگین و کفن‌پوش، با گفتن «تکبیر» و سردادن شعار «حمد قاتل» با نیروهای امنیتی که مسلح‌تر و مجهزتر از همیشه به خیابان‌ها آمده بودند به شدت درگیر شدند. رژیم آل خلیفه حکم اعدام سه جوان زندانی سیاسی این کشور را که با اعتراض گسترده مردمی روبه‌ رو شده بود، صبح روز گذشته به شکل تیرباران اجرا کرد. رژیم آل خلیفه مدعی است که این افراد در حادثه بمب‌گذاری روستایی نزدیک منامه در سال 2014 که طی آن شماری از نیروهای پلیس رژیم آل خلیفه از جمله یک افسر اماراتی کشته شده‌اند دست داشته‌اند. دیوان تجدیدنظر رژیم آل خلیفه نیز روز نهم ژانویه جاری(20دی) حکم اعدام این سه جوان بحرینی را تایید کرد. شاه بحرین نیز اجرای حکم اعدام این سه زندانی سیاسی را شنبه شب امضا کرده بود. این در حالی است که مردم طی روزهای گذشته اعتراض خود را نسبت به صدور این حکم به صورت گسترده نشان داده بودند. روز شنبه نیز علمای بحرین در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن احکام اعدام صادره علیه این سه زندانی سیاسی از مردم بحرین خواسته بودند تا برای نجات جان این 3 جوان بی‌گناه «تظاهرات خشم» در سراسر کشور برگزار کنند. اما رسانه‌های سعودی ذوق زده و خوشحال این خبر را بلافاصله انعکاس دادند و شبکه «اخبار السعودیه» درخبری فوری اعلام کرد که سه بحرینی که به قتل یک پلیس محکوم شده‌ بودند، تیرباران شدند.
تجمع مقابل منازل شهدا
اما پس از اعدام این 3 جوان، به نام‌های «سامی مشیمع»، «علی السنکیس» و «عباس السمیع»  مردم بحرینی در برابر منزل این شهدا حضور یافته و همبستگی خود را با خانواده‌های آنها اعلام و تاکید کردند که آل‌خلیفه به زودی نتیجه اقدامات خود را خواهد دید. شهروندان بحرینی همچنین در محکومیت این اقدام در نقاط مختلف کشور و به ویژه در پشت بام منازلشان و بلندگوهای مساجد تکبیر سر دادند و در برخی از مناطق از جمله السنابس، منامه و جزیره ستره درگیری‌های شدیدی بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی ایجاد شد. مزدوران آل‌خلیفه با گلوله‌های ساچمه‌ای به جان مردم افتادند و عده زیادی را زخمی کردند.
در پی اجرای حکم اعدام سه مخالف شیعه بحرینی، «مقاومت اسلامی» این کشور با اعلام سه روز عزای عمومی تأکید کرد: هر مزدور این رژیم را در هر تشکیلات نظامی یا غیرنظامی مشاهده کند هدف قرار می‌دهد.
مقاومت اسلامی افزود: رژیم آل‌خلیفه با این کار گور خودش را کنده است.
پیام سفیر بحرین
 در انگلیس به مردم
سفیر بحرین در انگلیس اما با مشاهده اعتراضات بی‌سابقه ساعت 3 بامداد روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود ترجمه انگلیسی آیه179سوره بقره، در خصوص قصاص قتل نفس، را قرار داد اما همین امر باعث خشم بیشتر مردم از اجرای حکم شد و اعتراضات را بیشتر تهییج کرد. مردم می‌گویند این 3 جوان کاملاً بی‌گناه بودند و هدف از اعدام وحشیانه آنها ترساندن سایر انقلابیون است.
اعتراض سازمان‌های حقوق بشری
سازمان‌های حقوق بشری بحرین هم  با ارسال نامه‌ای «فوری» به دبیرکل سازمان ملل خواستار دخالت فوری سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در بحرین و اعدام این سه جوان بی‌گناه بحرینی شدند. دیده بان حقوق بشر سازمان ملل نیز به اعدام‌های ناعادلانه سه جوان بحرینی واکنش نشان داد و خواستار توقف این اقدامات ضد بشری شد. کارشناسان منطقه معتقدند که آل‌خلیفه در اعمال فشار به شیعیان و به ویژه علمای شیعه و شیخ عیسی قاسم خود را عاجز و درمانده می‌بیند و برای انتقام‌گیری از آنان به اعدام بی‌گناهان مبادرت می‌کند. منتقدان نیز می‌گویند واکنش سازمان‌های حقوق بشری غربی منفعلانه بوده و آنها می‌توانستند جلوی چنین جنایتی را بگیرند.
سایر رویدادها
* جمعیت عمل اسلامی بحرین ضمن محکوم کردن اعدام این سه جوان اعلام کرد که خون این شهدا، دیکتاتوری و استبداد موجود در بحرین را از بین خواهد برد.
* حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای جنایت جدید حاکمان بحرین در اعدام سه جوان بی‌گناه را که سازمان‌های بین‌المللی بارها به غیرقانونی بودن آن اذعان کرده بودند را به شدت محکوم کرد.
* علمای بحرین هم اعلام کردند مردم این کشور باید از هر ابزار مشروع و ممکنی برای تشدید خشم خود علیه رژیم این کشور استفاده کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395


کارشناس امنیتی رژیم صهیونیستی:

سیا و موساد مشترکاً عماد مغنیه را ترور کردند

   ۲۵ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫سیا و موساد مشترکاً عماد مغنیه را ترور کردند‬‎
یک کارشناس امنیتی اسرائیلی با اشاره به همکاری امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و آمریکا در زمان باراک اوباما، اعتراف کرد ترور عماد مغنیه کار مشترک سیا و موساد بود.
«یوسی میلمان» که کارشناس امنیتی روزنامه «معاریو» است، در باره «عوامل ترور شهید عماد مغنیه» فرمانده ارشد حزب‌الله گفت: «براساس تحقیقاتی که نتایج آن در روزنامه «واشنگتن پست» و «نیوزویک» منتشر شده در فوریه سال 2008 (بهمن1387) یعنی یک ماه پس از ورود باراک اوباما به کاخ سفید، وی با همکاری بین سازمان سیا و موساد در عملیات مشترک ترور عماد مغنیه موافقت کرد. «میلمان» یادآور شد، «عملیات ترور «مغنیه» اولین عملیات ترور مشترک سیا و موساد بود.» به گفته وی سیا و موساد سال‌های طولانی براساس توافق‌های همکاری، عملیات‌های مشترکی در بخش تبادل اطلاعات و تحقیقات به ویژه در خصوص مبارزه با تروریسم انجام دادند. به گزارش تسنیم، وی افزود: «در زمان ریاست جمهوری اوباما، عملیات مشترک سیا و موساد افزایش یافت و هدف از آن نابودی برنامه اتمی ایران بود به اضافه اینکه روابط ارتش اسرائیل و آمریکا نیز در این دوره بهبود یافت و آموزش‌ها و رزمایش‌های مشترک نیروی دریایی و یگان‌های ویژه و نیز سامانه دفاع هوایی بخشی از این روابط بود.»
«عماد فایز مغنیه»، معروف به «حاج رضوان» از فرماندهان ارشد نظامی حزب‌الله لبنان بود که در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ در انفجاری در دمشق به شهادت رسید. او در فهرست افراد تحت تعقیب اتحادیه اروپا و آمریکا قرار داشت و پلیس فدرال آمریکا پس از کشف اثر انگشت او در هواپیمای ربوده شده سال ۱۹۸۵ وی ‌را در لیست افراد مورد تعقیب، قرار داده و برای کشتن وی ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. سیا نیز ۲۵  میلیون دلار پاداش برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی شود، در نظر گرفته بود. مغنیه در پیروزی حزب‌الله بر دشمن صهیونیستی نقش مهمی داشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395


ناگفته‌هایی از سرنوشت امام موسی صدر به روایت پسر معمر قذافی

    ۲۵ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫هانیبال قذافی‬‎
یکی از فرزندان دیکتاتور سابق لیبی، ضمن ارائه اطلاعات جدیدی درباره «امام موسی صدر»، گفت که برادرش و دو مقام ارشد لیبی (نخست‌وزیر و وزیر خارجه) در زمان حکومت «معمر قذافی» همه چیز را درباره «امام موسی صدر» و ماجرای ربوده شدنش، و حتی سرنوشتش را می‌دانند.
به گزارش فارس، «هانیبال قذافی» که هم‌اکنون در لبنان تحت بازجویی است، در پاسخ به این سوال که چه کسی به طور کامل، ماجرای ربوده شدن «امام موسی صدر» (در سال 1358) را می‌داند، گفت: سه نفر می‌دانند؛ برادرش «سیف‌الاسلام» که در لیبی زندانی است، «عبدالسلام جلود» نخست‌وزیر وقت لیبی، و «المعتصم قذافی» (برادر دیگر هانیبال) که در اتفاقات لیبی کشته شده است.
«امام موسی صدر»، شهریور 1358 با دو همراه خود به نام‌های شیخ «محمد یعقوب» و «عباس بدرالدین» (خبرنگار) در سفر به لیبی، ناپدید شده‌اند.روزنامه الاخبار در گزارشی از جلسه سه ساعته بازجویی هانیبال فرزند چهارم قذافی نوشت: «این جلسه به هیچ‌یک از جلسات پیشین بازجویی شبیه نبود؛ جلسه با آرامشی بی‌سابقه برگزار شد... اطلاعاتی هم که پسر قذافی در این جلسه داد، مثل سابق نبود و منابع مطلع آن را «استثنایی» توصیف کردند هرچند که برخی اطلاعات تکراری بود.»الاخبار نوشت: «آنچه استثنایی بود، اصرار هانیبال بر این بود که پدرش امام موسی صدر و دو همراهش را نربوده، بلکه متهم اصلی عبدالسلام جلود (که هنوز زنده است و گمان می‌رود در ایتالیا باشد) است. او نفر دوم در رژیم قذافی [و نخست‌وزیر او] بود.»هانیبال می‌گوید «از این جهت که مغز متفکر عملیات ربایش، مسئولی رسمی در رژیم پدرش بوده، پدرش فقط مسئولیت مدنی مربوط به جبران خسارت برای خانواده‌های قربانیان را برعهده دارد.»وی به طور مشخص، دو نفر را در پرونده ربودن امام موسی صدر دخیل دانست؛ «عبدالسلام جلود» و «موسی کوسا» وزیر خارجه دوران رژیم قذافی. «کوسا» هنوز زنده است و احتمالا در لندن به سر می‌برد.پسر قذافی در این جلسه از آمادگی کامل خود برای همکاری جهت حل معمای پرونده خبر داد و وقتی از او سوال شد چگونه می‌خواهد این کار را بکند، گفت: «به محض آزادی‌ام، می‌توانم با طرف‌هایی اصلی که در دولت وقت لیبی بوده‌اند، تماس بگیرم و مسئله را به سرانجام برسانم.»‌(!)به گفته هانیبال جلود امام موسی صدر را به منطقه «جنزور» لیبی منتقل کرده است و پس از آن، نمی‌داند که چه شده است.وی گفت که از سال 1996 پرونده امام صدر را پیگیری می‌کند و متوجه شده است که یک نظامی لیبیایی که نامش را نمی‌داند، به همراه موسی کوسا و یک نفر دیگر در هیبت و قیافه امام موسی صدر و دو همراهش به ایتالیا رفتند.
هانیبال در پاسخ به این سوال که آیا امام موسی صدر به قتل رسیده است یا نه، گفت که در این‌باره، چیزی نمی‌داند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 دی 1395
یادبود شهید مدافع حرم، محمدرضا دهقان امیری
سفر عاشقی در 21 سالگی
    ۲۵ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫شهید مدافع حرم، محمدرضا دهقان امیری‬‎

اشاره:
کنار اسمش نوشته بودند طلبۀ دانشجوی شهید محمدرضا دهقان امیری ...جوانی که در ۲۱ سالگی شهید مدافع حریم اسلام شد ... عدد سن و سالش ما را بیاد جوانهای دوران دفاع مقدس انداخت با این تفاوت که این روزها گرفتن برگۀ اعزام به جبهه کار ساده‌ای نیست.
  محمدرضا در دانشگاه شهید مطهری درس می‌خواند . در جایی که شاید با نام مدرسۀ عالی شهید مطهری برای من و شما آشناتر باشد . این مدرسه به اندازۀ یک قرن با مردم و ماجراهای ایران خاطره دارد؛ از پادشاهان و آدم‌هایی کوچک و بزرگ گرفته تا علمای بزرگ اسلام و حالا هم شهدای مدافع حرم. پیش از پیروزی انقلاب نامش مدرسۀ عالی سپهسالار بود. شاید هزاران نفری که در روز از کنار این بنا رد می‌شوند چیزی از تاریخ و معماری و پیشینه‌اش ندانند ولی بی‌شک از چشم انداز چشم نواز آن لذت برده‌اند.
حالا یکی از مَدرَس‌های این مدرسه به نام شهید محمدرضا دهقان امیری است، جوانی بنام و سرزنده و پر نشاط که مجموعۀ آدمهای بزرگ اینجا را تکمیل کرد...
برای آشنایی بیشتر با شهید محمدرضا دهقان امیری راهی منزلش شدیم.  کلام ما از مسجدی به نام سپهسالار دورۀ ناصری آغاز شد و به دوره‌ای رسید که سرداران جوانش ، برای دفاع از اسلام سر می‌دهند...
  مادر محمدرضا از دردانۀ زندگی اش برای ما گفت؛ حرف زدن از پسری که با یک دنیا آرزو بزرگش کردی و حالا در کنارت نیست کار دشواری است ولی مادر شهید با صلابت و شیوایی جالبی در برابر ما نشست.خواهر دو شهید که این روزها مادر شهید هم شده است از همۀ زیر و بم زندگی پسرش حرف زد. محمدرضا شیفتۀ مرام و سیرۀ زندگی سردار شهید حاج اصغر وصالی بود و به تأیید مادرش سعی می‌کرد مثل شهدا زندگی کند.
  پدر و مادری به سادگی و با اطمینان قلب، پسرشان را راهی میدان جهاد می‌کنند ؛ اتفاق ساده‌ای نیست. شاید تکرار چند صد هزار بارۀ قصۀ حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل سلام الله علیهم السلام.
در خانۀ شهید همه چیز آرام بود؛ از مادر و پدر شهید گرفته تا دختر نوزادی که هیچ خاطره‌ای از دایی شهیدش ندارد. هر چند نام و تصویر همین دایی شهید، راه رستگاری را به او نشان خواهد داد، درست مثل خود محمدرضا که با نام و تصویر دایی‌های شهیدش اهل حماسه شد.
محمدرضا محبوب و دوست داشتنی بود. بعد از شهادت جای خالی اش در همه جا دیده می‌شود.در شوخی‌ها و محفل‌های دوستانه، در دانشگاه، در خانه و در پایگاه بسیج و مسجد و هیئت‌های عزاداری.
  دوستانش در دانشگاه بعد از گذشت ماه‌ها هنوز بیاد او هستند. بیاد شهیدی که مسجد و مدرسۀ شهید مطهری هم او را فراموش نخواهد کرد. انگار همین دیروز بود که محمدرضا در نماز جماعت حاضر می‌شد و صدای شادابی زندگی اش حال دوستانش را خوب می‌کرد.
  زندگی شهید دهقان در عین کوتاهی قصه‌های بلندی دارد. قصه‌هایی که بارها شنیده ایم و هر بار با شنیدنش هوایی شهادت شده ایم؛ «حافظ از حشمتِ پرویز دگر قصه مخوان / که لبش جرعه کش خسرو شیرین من است.» دوستان شهید به گونه‌ای و خانواده‌اش به گونه‌ای دیگر، همه و همه از خوبی‌های مثال زدنی شهید برای ما حرف زدند. از جوانی که -راستی چرا هر وقت ما از این جوانها حرف می‌زنیم عده‌ای ما را به درشت گویی متهم می‌کنند ؟ - باور کنید دل کندن از دنیا سخت‌تر از این حرفهاست.  محمدرضا همۀ آرزوهای جوانی اش را گذاشت و رفت؛ میدان جنگ یک طرفش غلبه بر دشمن است و سمت دیگرش دست کشیدن از زندگی. این جوانها با چشم باز راهشان را انتخاب می‌کنند. مردم محمدرضا را با اشک و نوای صلوات تشییع نمودند و این پسر خوب تهرانی در جوار امامزاده علی اکبر سلام الله علیها به جمع شهدا پیوست. محمدرضا دهقان امیری بعد از شهادت شناخته شد.
حرف زیاد است و فرصت کم؛ اما از حال مادر در کنار مزار پسر به این سادگی‌ها نمی‌توان گذشت. مادری که این روزها با صبر و مقاومت راه پسر را ادامه می‌دهد، ولی کیست که نداند پشت هر «ما رأیت الا جمیلا» یک دنیا درد و مصیبت پنهان شده است؟
  محمدرضا دهقان امیری با تلاش بسیار به آنچه می‌خواست رسید. خواسته‌ای که آرزوی همۀ دلهای عاشورایی است. او شهید شد و ما چند دقیقه‌ای میهمان زندگی بیست  ویک‌ساله اش بودیم. شهیدی که در ولایتمداری و پایبندی به ارزش‌های انقلاب، سرآمد و زبانزد بود.
مادر شهید محمدرضا دهقان امیری درباره او می‌گوید: این شهید بزرگوار در تاریخ 26 فروردین سال 1374 در تهران متولد شد. با آمدنش، به زندگی ما نور بخشید. بچه‌ای بود که به دل همه می‌نشست . همه دوستش داشتند، از اطرافیان و فامیل گرفته تا مربیان مهد کودک. در دورانی که او را باردار بودم، شش بار ختم قرآن کردم. در مدت یک‌سال و شش ماهی که به او شیر می‌دادم، سوره طه را می‌خواندم و دیگر حفظ شده بودم. شاید یکی از دلایل آرامش این نوزاد همین بود.
محمد رضا یک جمله ساده و قشنگ داشت. می‌گفت: فرد حزب اللهی باید مرتب و زیبا باشد. می‌گفت که مامان وقتی دیگران من را می‌بینند، من را به عنوان کسی که بسیجی هستم، توی مسجد رفت و آمد دارم، تو یادواره شهدا کمک می‌کنم و کار می‌کنم، من باید یکجوری رفتار کنم هم با رفتارم و هم با ظاهرم جوانان دیگر را به خود جذب کنم. من فکر می‌کنم عمده دلیلی که جوانان خیلی زیادی به این شهید، روی آوردند و اقبال عمومی زیادی به شهید دهقان شد، به همین دلیل بود. هم اینکه او جزو جوان‌ترین شهدای مدافع حرم است و هم به خاطر ظاهرش و هم به خاطر رفتار و کردارش؛ جوان امروزی، الگوی امروزی می‌خواهد.
کلا محمد رضا علاقه زیادی به شهدای دفاع مقدس داشت، خصوصا دایی‌های شهیدش؛ شهید محمد علی طوسی که در تاریخ یازدهم بهمن سال 63 در محور عملیاتی سردشت- بانه در نبرد با کومله و دموکرات به شهادت رسید و شهید محمدرضا طوسی که ایشان هم در تاریخ دوم آذر سال 66 در عملیات نصر هشت به شهادت رسیده بود؛ محمد رضا علاقه زیادی به این شهدا داشت.
محمد رضا یک‌سال قبل از رفتنش به من گفت؛ مامان من دوره‌های آموزش نظامی مختلفی را گذراندم و خیلی هم آماده رزمم، الان فکر کن که حضرت زینب(س) از شما سؤال بپرسد که الان حرمم ناامن شده و من به جوان شما نیاز دارم، شما چه جوابی به حضرت می‌دهید؟ محمد رضا، این سؤال را فقط از من پرسید. از پدرش نپرسید، چون جلب رضایت پدرش خیلی راحت بود، چون پدرش جزو رزمنده‌های دفاع مقدس بود، جنگ و جبهه را دیده بود و شهید و شهادت را لمس کرده بود. اما راضی کردن من برایش دشوار بود، آن هم فقط برای مهر مادرانه‌ای که در وجود من می‌دید. وقتی مطمئن شدم که تصمیم خودش را گرفته ومن نباید مانع انجام تصمیمش شوم، گفتم محمد رضا، امیدوارم سوریه بهت خوش بگذره! این جمله را که گفتم، محمد رضا آن‌قدر احساس رضایت کرد که مدام در خانه هروله می‌کرد و یاحسین(ع) یاحسین(ع) می‌گفت، سر من را می‌بوسید و می‌گفت؛ مامان راضیم ازت. یعنی به این نحو رضایت من را گرفته بود.
برای راضی شدن، خیلی با خودم کلنجار رفتم، چون به محمدرضا خیلی وابسته بودم، اگر محمد رضا نیم ساعت دیر به خانه می‌رسید، من زمین و زمان را به هم می‌دوختم، اعصاب خودم و دیگران را خرد می‌کردم، این‌قدر بهش زنگ می‌زدم، که کجاست و چرا دیر رسیده! ولی در مسئله سوریه رفتنش نمی‌دانم چطور شد؛ من این را می‌گذارم به حساب دست و رحمت و برکت حضرت زینب(س) که روی قلب من گذاشت و روی سر من دست کشید. خانم، اول صبرش را به من داد و بعد داغ فرزند را.
ولی وقتی محمد رضا رفت من به سجده افتادم و شاید نزدیک به یک ربع فقط‌گریه کردم و ضجه زدم، چون می‌دانستم پاره تنم رفته و احتمال برگشتش شاید صفر باشد. واقعا هم همین بود. از همان روزهای اولی که محمدرضا رفت، من می‌دانستم که دیگر بر‌نمی‌گردد، با روحیاتی که از او سراغ داشتم، می‌دانستم فرزندم واقعا لایق شهادت است، یعنی لحظه خداحافظی یاد خداحافظی‌هایی افتادم که با اخوی‌های شهیدم کرده بودم. آن‌ها این حس را در وجود من به وجود آورده بودند که این خداحافظی آخر با بقیه خیلی فرق دارد، یک حس معنوی خاصی تو وجودم بود و مطمئن بودم که دیگر بر نمی‌گردد.
کلا محمد رضا در آن زمانی که در سوریه بود شاید پنج یا شش بار با ما تماس گرفت، تو هر بار تماسش هم به من می‌گفت مامان دعا کن که شهید شوم، حتی قبل از رفتنش به سوریه هم مدام این را به من می‌گفت، من بهش گفتم محمد رضا خودت را خالص کن مطمئن باش که شهید می‌شوی. محمد رضا آن شب یک جمله عجیب و غریبی به من گفت؛ «مامان به خدا دیگه خالص شدم، مامان دیگه حتی یک ذره ناخالصی در وجودم نیست.» تا این جمله را شنیدم، گفتم پس شهید می‌شوی! داد زد گفت جان من! گفتم آره تو اگر خالص شده باشی مطمئن باش شهید می‌شوی، بعد یکدفعه جیغ زد گفت مامان راضیم ازت، مامان دوستت دارم، مامان می‌بوسمت! خیلی خوشحال شد، خوشحالی محمدرضا از آن طرف و جگر خراش بودن این جمله برای من واقعا زجرم می‌داد. از آن شب به بعد دیگر منتظر خبر شهادتش بودم، چون مطمئن بودم و احساس می‌کردم محمد رضا فقط می‌خواست رضایت من را بگیرد، وقتی مطمئن شد که دیگر من راضیم، شهید شد. در عملیات محرم به شهادت رسید.
من ومحمد رضا خیلی با همدیگر حرف می‌زدیم، خواهرش هم خیلی با او صحبت می‌کرد. دلم می‌خواست بدانم که آیا جوان من که این مسیر را انتخاب کرده، آیا واقعا احساساتی شده یانه؟ ما درباره این موضوع خیلی می‌نشستیم و با همدیگر صحبت می‌کردیم، بحث می‌کردیم، محمد رضا همیشه سه تا دلیل عمده داشت، برای این‌کارش و برای این انتخابش؛ یکی دلیل انسانی. می‌گفت؛ مامان ما انسانیم، الان در سوریه به حریم انسانیت توهین می‌شود، این داعشی‌ها و آمریکایی‌ها دارند انسان‌ها را از بین می‌برند، انسان هر دین و مذهبی داشته باشد، ولی در حال حاضر یک انسان است و ما باید به انسانیت انسانها احترام بگذاریم؛ دومین دلیلی که محمدرضا را به آنجا کشاند عشق به ابا عبدالله‌الحسین(ع) و عشق به خانم حضرت زینب(س) بود، حس غیرت و همیتی که نسبت به این بانوی بزرگوار اسلام داشت، یعنی یک دلیل اعتقادی. سومین دلیلش این بود که می‌گفت در دوران دفاع مقدس تمام جهان پشت صدام ایستاده بودند - یک جمله قشنگی داشت وقتی ما می‌گفتیم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، می‌گفت نگویید عراق علیه ایران، بگویید کل جهان علیه ایران- می‌گفت که همه جهان پشت سر صدام ایستادند علیه ایران، تنها کشوری که مثل برادر و دوست در کنار ما بود کشور سوریه بود، آیا انصاف است حالا که کشور سوریه نا امن شده، ما رهایش کنیم و بگوییم که آن زمان شما به ماکمک کردید، ولی الان که شما به کمک ما نیاز دارید ما پشت شما را خالی کنیم؟ همیشه یک جمله معروفی داشت که می‌گفت حضرت آقا فرمودند که به سوریه کمک کنیم و حضرت آقا هیچ استثنایی نیاوردند، نگفتند نظامی کمک کنید تسلیحاتی کمک کنید و چون ایشان استثنا نیاوردند، پس وظیفه من است به عنوان یک سرباز ولایت به سوریه بروم و از مردم آنجا دفاع کنم.
وقتی پیکر شهید را دیدم او را نشناختم
خواهر شهید دهقان امیری هم درباره این شهید می‌گوید: یک شب برادر کوچکترم محسن را با خودمان بردیم هیئتی که محمدرضا به آن می‌رفت. بعدا که از محسن پرسیدم، محمدرضا چه می‌کرد، گفت؛ اول روضه که شد، محمدرضا گفت بشین من الان برمی گردم، اما دیگر بر نگشت؛ آقا محسن می‌گفت آخر روضه بلند شدم که بگردم دنبالش و پیدایش کرده بود؛ پشت پرچم یک کنج هیئت او را دیده بود که نشسته و شال خود را انداخته بود روی صورتش؛ آقا محسن می‌گفت یک جوری‌گریه می‌کرد که من دلم می‌لرزید، اصلا تو حال خودش نبود!
وقتی رفتم معراج و برادرم را در تابوت دیدم، احساس کردم که اصلا نمی‌شناسمش؛ به خاطر اینکه صورتش خیلی تغییر کرده بود، محمد رضایی که همیشه دستش روی محاسنش بود که مبادا محاسنش بهم بخورد،اینقدر روی موهایش حساسیت داشت که... رفتم مواجه شدم با یک پیکری که محاسنش خاک آلود و موهایش بهم ریخته و خاکی بودند.
فقط خدا می‌داند در دل او چه گذشت؟
دوست شهید دهقان امیری هم درباره او می‌گوید: تابستان سال 89 از طرف مدرسه ما را به اردوی جهادی،شهر لرستان بردند. یکی از افرادی که بسیار تلاش می‌کرد و تلاشش در آنجا زبانزد بود، شهید محمد رضا دهقان بود.
محمد رضا هیئت که می‌رفت، برای خودش‌گریه می‌کرد؛ دوستان می‌گفتند که کنار ما نمی‌نشست؛ دقیقا همان چیزی است که معصومین و بزرگان ما به آن سفارش کرده اند؛ اگر می‌خواهید‌گریه کنید و اگر می‌خواهید خلوت داشته باشید باید خودتان باشید، نگاه نکنید که کنارت چه کسی نشسته است؛ این مسئله در اخلاص بسیار تاثیر دارد؛ شما اگر خواستی جایی عزاداری بکنی؛ برو یک جایی که نشناسنت؛ آنجا به خاطر اینکه بقیه صدای‌گریتو بشنون و ببیند چطوری عزاداری می‌کنی هیچ وقت عزاداری نمی‌کنی؛ حتی محمد رضا با دوستانش که هیئت می‌رفت، خودش می‌رفت یک جای دیگر می‌نشست، چفیه می‌کشید روی سرش و ‌گریه می‌کرد؛ هر چه گذشته، بین خودش و خدای خودش گذشته! ما متوجه نشدیم در دل محمد رضا چه می‌گذرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 دی 1395


روش بهشتی زیستن در دنیا(خوان حکمت)

   ۲۵ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫آیت‌الله جوادی آملی(دامت برکاته)‬‎

عظمت زن؛ مثل عظمت مرد، در گروِ شناخت عظمت انسان است، چون بین زن و مرد در انسانیّت انسان، فرقی نیست. محور اصلی انسانیّت به روح اوست، انسان در بدن، با بسیاری از حیوانات شریک است و این شرکتِ بدنی انسان با حیوانات، باعث می‌شود که رفتارهای انسانی را در حد تعدیل شده، انجام بدهد و قرآن کریم آن بخش‌های مادی بدنی را، مشترک بین انسان و دام می‌داند. غذاهای مادی را می‌گویند: (مَتاعاً لَكُمْ وَ لِأَنْعامِكُمْ)،[1] (كُلُوا وَ ارْعَوْا أَنْعامَكُمْ)[2] و مانند آن.
آنچه را که شما در درمان برخی از بیماری‌های مربوط به بدن می‌بینید که فتوا را از آزمایشگاه موش می‌گیرند، همین قسمت است. بدن زن با بدن مرد تفاوتی دارد، قهراً وظایف متفاوتی هم بین این دو صنف برقرار است. این تفاوت در حد مغایرت است نه مباینت؛ برخی از مردها نسبت به هم تفاوت‌های صنفی و تغایرهای صنفی دارند؛ بعضی از زن‌ها نسبت به هم، چنین هستند؛ غالب مردها با غالب زن‌ها هم، چنین هستند. این مربوط به وظایف سه‌گانه متغایر زن‌ها و مردهاست.
 کسب کمال؛ مشترک برای زن و مرد
اما قسمت مهم انسانیّتِ انسان، به روح اوست که در این بخش، انسان با فرشتگان مشترکات فراوانی دارد و مشکلات این بخش را دیگر نباید از آزمایشگاه موش و امثال موش، توقع داشت. آن قسمتی که مربوط به کرامت است، مربوط به روح انسان است. حرف اسلام این نیست که ما زن داریم و مرد داریم، اینها مساوی هم‌ هستند، حرف اسلام این است که هویّت انسان به روح اوست، یک؛ روح مجرّد است، دو؛ موجود مجرّد نه مذکر است نه مؤنث، نه زن است و نه مرد؛ سه. زن و مرد خود را در محور روح که بیندیشند و بیازمایند، می‌بینند تفاوتی ندارند. یک سلسله تغایر اوصافی است که در حد یک تغایر صنفی است و نه بیش از آن که این همه برای روابط صحیح زندگی است، وگرنه در اسلام هیچ کمالی مشروط به مرد بودن نیست و زن بودن مانع هیچ کمالی نیست. کمال در فراگیری علم است، در تقرّب به خداست، در فرشته‌خوی شدن است، در اوصاف برجسته داشتن است. شما یک نمونه پیدا نمی‌کنید که اسلام بگوید این کمال، برای مرد است، برای زن نیست، مسئله جهاد و امثال جهاد، اگر مطرح است، یک کار بدنی است؛ اما اصل مبارزه با استکبار و صهیونیسم و مانند آن، مشترک بین زن و مرد است و اگر مسئله مرجعیّت و مانند آن است بر فرض تمامیّت این تفکیک، مرجعیّت یا امامت یا رسالت، اینها کمالات اجرایی است. مشترک بین نبوت، رسالت، امامت، خلافت؛ آن مقام والای ولایت است که این ولایت، مشترک بین زن و مرد است. اگر مریم(سَلامُ الله عَلَیْها) جزء اولیای الهی است، از همین قبیل است و اگر فاطمه زهرا(صَلَوَاتُ اللَّهِ وَ سَلامُهُ عَلَیْها‏) جزء برجسته‌ترین اولیای الهی است، از این قبیل است و اگر سایر زنان نامدار و نامور جهان اسلام به مقام والایی بار یافتند، از همین قبیل است.
 آن ریشه اصلی کمال نبوت و رسالت و امامت و خلافت، مقام ولایت است، این ولایت، مشترک بین زن و مرد است. هیچ دلیلی نیست که زن به مقام ولایت نمی‌رسد؛ نه ولایت اجرایی، ولایت «وَلیُ الله» شدن، به قُرب الهی بار یافتن و مانند آن است.
بنابراین یک وقت بحث در این است که بدن زن با بدن مرد تفاوت دارد، این یک کار روشنی است، آن هم برای تنظیم روابط خانوادگی و فراهم شدنِ نسل نو و مانند آن است؛ اما روح زن و روح مرد، گرچه برخی از اصناف و اوصاف در حدّ یک تغایر وصفی و صنفی بین زن و مرد مطرح است؛ اما هیچ کمالی از کمالات الهی مخصوص مرد نیست، نه مشروط به ذکورت است نه ممنوع به اُنوثت، زیرا روح مجرّد است و مجرّد نه زن است و نه مرد.
تأمین سکینت خانواده؛ وظیفه زن
سخن آفریدگار زن و مرد این است که فرمود اگر کسی این دو عنصر محوری را داشت؛ یعنی از نظر عقیده دارای علم صائب بود و ایمان صائب و از نظر عمل دارای عمل صالح بود، این دو عنصر محوری را داشت، به حیات طیّب بار می‌یابد که در سوره مبارکه «نحل» این وعده را به زن و مرد داده است، فرمود؛ چه زن؛ چه مرد، اگر حُسن فاعلی و حُسن فعلی؛ یعنی روح پاک و عمل شایسته داشت، به مقام حیات طیّب بار می‌یابد.
از نظر تنظیم روابط خانوادگی، گرچه مرد وظیفه دارد که مسکن تهیه کند؛ اما تأمین سکونت و سکینت خانواده به عهده زن است، در قرآن کریم فرمود: خداوند، (خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها)؛ مرد و اعضای خانواده، سکونت خود را در پرتو رهبری و سکینت مادر آن منزل و همسر آن منزل احساس می‌کنند: (لِتَسْكُنُوا إِلَیْها)؛ البته رابطه اصلی خانواده دو عنصر محوری محبّت و رحمت است: (وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً)؛[3]برای تنظیم امور خانواده این دو عنصر حرف اصلی را می‌زنند: دوستی عاقلانه نسبت به هم و گذشت از لغزش‌های پیش‌بینی نشده نسبت به هم. این دو عنصر «مودّت» و «رحمت» برای ترمیم کانون خانواده، سهم تعیین‌کننده دارند، آن سکینت که وصف ممتاز زن است در اثر عاطفه‌ ویژه‌ای که خدا به او بخشیده است، باعث آرامش اعضای خانواده است.
شرایط زندگی بهشتی در دنیا
بخش پایانی عرض من که اختصاص به جامعه زنان یا جامعه مردان یا مشترک بین زن و مرد ندارد، این است که همه ما که در این کشور به سر می‌بریم، خدای سبحان را قبول داریم و خدای سبحان بهشت را معرفی کرد و جهنم را هم معرفی کرد، به ما گفت زندگی خود را بهشتی بسازید، جهنمی نسازید.
این چهار مطلب فراموشمان نشود ما بهشتی داریم در آینده، با شرایط ویژه و خصوصیات خود؛ جهنمی هست که مخصوص تبهکاران است با شرایط ویژه، این دو؛ برخی‌ها در دنیا که هستند، زندگی‌شان را بهشتی می‌کنند، این سه؛ برخی‌ها در دنیا زندگی شان را جهنمی می‌کنند؛ مرتّب فحش می‌گویند و فحش می‌شنوند، این چهار؛ در قرآن وصف بهشت و بهشتیان را چنین معرفی کرد: (وَ نَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِم مِنْ غِلٍّ)؛[4] این اختصاصی به ایران ندارد، این اختصاصی به میزبانان ایرانی ندارد، این اختصاص به مهمان‌های غیر ایرانی ندارد، این اختصاصی به خاورمیانه یا باختر یا آسیا یا هیچ کدام از قاره‌ها ندارد، برای جوامع بشری است که امروز در حد یک دهکده در عالَم دارند زندگی می‌کنند. فرمود در بهشت هیچ رنجی نیست: (لَا لَغْوٌ فِیهَا وَ لاَ تَأْثِیمٌ)،[5] (وَ نَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِم مِنْ غِلٍّ)، آیات فراوانی است که می‌گوید، هیچ بهشتی رنج بهشتی دیگر را نمی‌طلبد. «نه تنها رنج خود و راحت یاران طلب»، بلکه آنجا جز رفاه و راحتی چیزی دیگر نیست. هیچ بهشتی کینه بهشتی دیگر را در دل ندارد، این خاصیّت بهشت است. اسلام آمده است تا مردم در دنیا بهشتی‌وار زندگی کنند، در سوره «حشر» فرمود مردان الهی کسانی‌ هستند، زنان الهی کسانی هستند، مردان و زنان الهی کسانی هستند که بگویند: (وَ لاَ تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلّاً لِلَّذِینَ آمَنُوا)؛[6] خدایا کینه کسی را در دل ما قرار نده! آنگاه رسانه‌ها می‌شوند بهشتی، روزنامه‌ها می‌شوند بهشتی، برخوردها می‌شود بهشتی که هیچ کسی کینه دیگری را در دل راه نمی‌دهد. جهنم را ذات أقدس اله معرفی کرد، جهنمی‌ها را معرفی کرد، فرمود در جهنم هیچ مِهر و محبت و صفا و وفایی نیست: (كُلَّما دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَعَنَتْ أُخْتَها)؛[7] هر وقت یک گروه آمد، گروهی دیگر را لعنت می‌کند. کسانی هم که در جهنم دنیا زندگی می‌کنند؛ یعنی دنیا را، کشور خود را، منطقه خود را، قاره خود را جهنمی کردند، این است که این به آن بد می‌گوید، آن به این بد می‌گوید. این یک تمدّن جهنمی است؛ چه زنان، چه مردان، چه زنان و مردان، باید بهشتی زندگی کنند، در هر رشته‌ای، در هر علمی، همه این علوم لازم است، سودآور است، برای تأمین نیاز بشر، خدای سبحان اینها را آفرید؛ ولی جامعه را جهنمی کردن، به دست خود ماست، جامعه را بهشتی کردن به دست خود ماست، انبیا آمدند گفتند جامعه خود را جهنمی نکنید، روزنامه‌ها، رسانه‌ها به یکدیگر پرخاش نکنند: (كُلَّما دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَعَنَتْ أُخْتَها)، یک جامعه جهنمی است. (وَ لاَ تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلّاً لِلَّذِینَ آمَنُوا)، یک تمدّن بهشتی است، یک فرهنگ بهشتی است.
بخشی ازپیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی(دامت برکاته)
 به نخستین همایش بین‌المللی زنان و زندگی شهری ؛ تهران ؛ مرکز همایش‌های برج میلاد ؛ آذر ماه 95
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
1. نازعات، 33؛ عبس، 32.        2.طه، 54.         3. روم، 21.
4. اعراف، 43؛ حجر، 47.          5. طور،23.        6. حشر،10 .       7. اعراف، 38.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 دی 1395


تشییع شهید لشکر فاطمیون در تهران   

  ۲۴ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫شهید «خداداد رضایی» از شهدای مدافع حرم لشکر فاطمیون‬‎

پیکر مطهر شهید «خداداد رضایی» از شهدای مدافع حرم لشکر فاطمیون در گلزار شهدای تهران به خاک سپرده شد.
به گزارش تسنیم، مراسم تشییع پیکر شهید افغانستانی مدافع حرم «خداداد رضایی» روز پنجشنبه با حضور پرشور مردم و خانواده شهدا در تهران برگزار شد. پیکر مطهر این شهید مدافع حرم پس از تشییع درقطعه 50 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) و در جوار دیگر همرزمانش به خاک سپرده شد.
شهید رضایی 25 ساله و از شهدای لشکر فاطمیون برای دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) داوطلبانه عازم سوریه شده بود که توسط تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 دی 1395
با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی(ره)
    ۲۲ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی(ره)‬‎Image result for ‫مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی(ره)‬‎

Image result for ‫مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی(ره)‬‎Image result for ‫مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه امام خمینی(ره)‬‎
مراسم ترحیم رفیق دیرین و همسنگر دوران مبارزات و همکار نزدیک دوران جمهوری اسلامی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه‌ امام خمینی‌(ره) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

در این مراسم که اعضای خانواده و بستگان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رؤسای قوای سه‌گانه، مسئولان کشوری و لشکری و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، قاریان، آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت کردند و ذاکران اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به مداحی پرداختند.
در این مراسم، آیت‌الله موحدی کرمانی در سخنانی، ایمان به خدا و ایستادگی در راه حق را مهم‌ترین ویژگیِ رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و افزود : ملت قدرشناس ایران هرگز مبارزات آن یار دیرین امام و رهبری در مقابل طاغوت‌های زمان یعنی رژیم پهلوی و جبهه‌ استکبار و همچنین خدمات و مسئولیت‌های او در مقاطع مختلفی مانند دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام را از یاد نخواهند برد.
وی با اشاره به مصلحت مهم حفظ انسجام ملی و حساسیت آن یار صمیمی انقلاب بر حفاظت از مصالح نظام، افزود: در نظام اسلامی، فصل‌الخطاب مقام معظم رهبری است و ایشان نیز همواره تأکید داشت که در مقام عمل، همگی باید رهرو و مطیع رهبری باشیم.
مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی در قم برگزار می‌شود
مجلس ختم و بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره) از سوی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای عالی حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود.
در اطلاعیه‌ای به این مناسبت آمده است: با عرض تسلیت به مناسبت درگذشت یار دیرین امام، انقلاب و رهبری، مرحوم حضرت آیت‌الله حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی(ره) رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری که در قبل و بعد از انقلاب اسلامی در میدان‌های گوناگون، نقش سرنوشت‌سازی در تحکیم مبانی اسلام، ارکان نظام، ولایت فقیه و رهبری معظم‌انقلاب «مدظله‌العالی» ایفاء نموده و در مدیریت‌های عالی نظام و در خدمت به مردم عزیز آثار ماندگاری از خود بجای گذاشت.
این اطلاعیه می‌افزاید:‌ بدین وسیله به اطلاع می‌رساند مراسم بزرگداشت آن مجاهد نستوه روز پنج‌شنبه 23 دی‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود و شرکت علمای اعلام، طلاب و فضلای حوزه های علمیه و عموم مردم ولایتمدار، تعظیم شعائر و تجلیل از مقام شامخ آن روحانی مبارز خواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 23 دی 1395
اوباما با افتخار اعلام کرد
توقف برنامه هسته‌‌ای ایران بدون شلیک یک گلوله!
     ۲۲ / ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫توقف برنامه هسته‌‌ای ایران بدون شلیک یک گلوله!‬‎

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خداحافظی خود با افتخار اعلام کرد که برنامه هسته‌ای ایران را بدون شلیک یک گلوله متوقف کرده است.
باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خداحافظی خود در شیکاگو به بیان دستاوردهای دوران ریاست‌جمهوری‌اش پرداخت. اوباما در میان دستاوردهای خود به برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره و تاکید کرد: اگر 8 سال پیش به شما گفته بودم که برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران را بدون شلیک یک گلوله تعطیل خواهیم کرد، ممکن بود بگویید چشم انداز ما اندکی بیش از حد بلندپروازانه است.
در مهرماه سال‌جاری، «هیلاری کلینتون»، در بخشی از اولین مناظره خود با «دونالد ترامپ» درباره سیاست این کشور در قبال ایران گفت:«جان‌کری که پس از من وزیر خارجه شد با همراهی اوباما موفق شدند برای برنامه هسته‌ای ایران سقف تعیین کنند، همه این‌ها بدون شلیک حتی یک گلوله اتفاق افتاد».
همچنین «توماس فریدمن» 12 تیر ماه 94 یعنی 10 روز قبل از اعلام توافق هسته‌ای در نیویورک تایمز نوشت: «توافق پیش‌رو با ایران یک توافق بدِ - خوب(!) است و به اوباما این امکان را می‌دهد تا به کنگره و اسرائیل بگوید این بهترین توافقی است که با یک غلاف خالی از اسلحه می‌توان به دست آورد؛ توافقی که تا بروز دگرگونی‌هایی در ایران زمان می‌خرد و بهتر از جنگی است که هیچ کس نمی‌داند انتهای آن چه خواهد بود».
 اجرای شتابزده اقدامات نقد ایران، نقض وعده‌های نسیه 1+5
پس از امضای توافق هسته ای، دولت یازدهم بسیاری از تعهدات خود را به صورت کاملا یکجانبه و به گونه‌ای که قابل بازگشت نیست، عملیاتی کرد. خروج بیش از 12 هزار سانتریفیوژ از چرخه غنی‌سازی، توقف تحقیق و توسعه برای غنی‌سازی در فردو، بتن‌ریزی در قلب رآکتور اراک و خروج 9700 کیلوگرم از ده‌هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده زیر 5 درصد- که طی ده سال با تلاش دانشمندان هسته‌ای کشورمان به دست آورده بودیم- از کشور از جمله این اقدامات است که هزینه‌های سنگینی را در پی داشت.
پیش از اجرای تعهدات یکطرفه و برگشت‌ناپذیر از سوی دولت یازدهم، دلسوزان نظام با اشاره به سوابق آشکار آمریکا در نقض توافقات بین‌المللی، تاکید کردند که داده‌ها و ستانده‌ها در متن برجام متوازن نیست و نمی‌توان با توجه به این سابقه روشن در عهدشکنی، تعهدات خود را انجام داده و سپس منتظر انجام تعهدات طرف مقابل شویم.
اما در نهایت با شتابزدگی دولت یازدهم و تیم مذاکره‌کننده هسته ای- که حتی موجب شگفتی رسانه‌های غربی شد- اقدامات نقد ایران انجام شد و پس از آن وعده‌های نسیه طرف مقابل یکی پس از دیگری نفض شد.
از آغازین روزهای روی کارآمدن دولت یازدهم، برخی اظهارنظرها، موضع مذاکراتی ایران در مقابل 1+5 و به خصوص آمریکا را تضعیف کرد. اظهاراتی همچون «خزانه خالی است»، «آمریکا ظرف 5 دقیقه می‌تواند تمام توان نظامی ما را نابود کند»، «باید توافق انجام شود تا مشکل رکود و اشتغال و تولید و آلودگی هوا و آب خوردن حل شود» و...؛ بر همین اساس رادیو فرانسه در گزارشی نوشت:«ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند. برپایه این جمع بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد».
 از «فتح الفتوح»
تا «به برجام نگاه اقتصادی نداشته باشید»!
مقامات دولت یازدهم و رسانه‌های به ظاهر حامی دولت، در طول مذاکرات هسته‌ای و پس از امضای آن، با گره زدن معیشت مردم به برجام، این توافق را «فتح الفتوح»، «آفتاب تابان»،«معجزه قرن»،«بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران»، «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت»، «پیروزی بزرگ‌تر از فتح خرمشهر» و... نامیده و تأکید کرده بودند که در همان روز اول اجرای توافق، تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل و نقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهند شد و نه تعلیق.
اما دقیقا یک‌روز پس از آغاز اجرای تعهدات 1+5 ذیل برجام- دی ماه 94- وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به واسطه ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.
عهدشکنی آمریکا با غارت 2میلیارد دلاری اموال ایران، اجرای سفت و سخت قانون محدودیت ویزا، استمرار تحریم سوئیفت، تمدید قانون تحریم‌های ضد ایرانی و تصویب تحریم‌های جدید و تصویب دهها طرح ضد‌ایرانی در کنگره، هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت.
با این‌حال و با توجه به دستاورد تقریبا هیچ برجام، مقامات دولت یازدهم و رسانه‌های به ظاهر حامی دولت، بجای عذرخواهی و جبران «خسارت محض برجام» به انکار وعده‌ها، تقلیل مطالبات مردم و دستاوردسازی موهوم روی آوردند.«مردم بعد از توافق هسته‌ای انتظار بیش ‌از حد از اقتصاد نداشته باشند»، «مشکلات اقتصادی ما به واسطه تحریم آغاز نشده است که بخواهد با حذف تحریم‌ها زمینه‌ای برای حل‌وفصل همه مشکلات فراهم شود»، «توافق هسته‌ای باعث گشایش در همه حوزه‌های اقتصادی نمی‌شود»، «به برجام نگاه اقتصادی نداشته باشید». «از سوئیفت انتظار معجزه نداشته باشید)»و... از جمله این اظهارات است.
با وجود اینکه با استناد به اظهارات متعدد مقامات ارشد دولت یازدهم و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، قرار بود برجام دو نتیجه عمده داشته باشد. نتیجه اول و به تعبیری مهم‌ترین نتیجه عبارت بود از «لغو تحریم‌ها» ونتیجه دوم نیز عبارت بود از «گشایش اقتصادی». اما در نهایت دستاوردهای موهومی همچون «برجام سایه جنگ را از ایران برداشت» جایگزین موارد فوق شد.
از سوی دیگر واکنش منفعلانه دولت یازدهم و به خصوص دستگاه دیپلماسی در برابر عهدشکنی‌های مکرر آمریکا در اجرای برجام، مقامات این کشور را در استمرار این عهدشکنی گستاخ‌تر کرد.
این گستاخی به جایی رسید که مقامات آمریکایی با اشاره به اینکه «به تمامی تعهدات و حتی فراتر از آن عمل کرده‌ایم» در ادعایی مضحک تاکید کردند: « ایران دیگر حق ندارد درباره مسئله لغو تحریم‌ها اعتراض کند».
 ادعای هیئت آمریکایی مبنی بر پایبندی کامل به برجام
در جدیدترین نمونه، هیئت آمریکایی در ششمین کمیسیون مشترک برجام با ادعای پایبندی کامل این کشور به توافق هسته‌ای، ضمن اشاره به عدم امضای قانون آیسا از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان یک تصمیم مهم سیاسی، و برشمردن یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی که از سوی دولت این کشور برای بی‌اثر کردن قانون آیسا صورت گرفته است، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده، هیچ تاثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند.
ادعای هیئت آمریکایی درباره قانون ایسا در حالی است که مقامات دولت یازدهم و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در اظهارات جداگانه تاکید کرده‌اند که تمدید قانون آیسا نقض صریح برجام است.
در ادامه نشست، نمایندگان سایر دولت‌های عضو کمیسیون با جدی قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا در جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند به گونه‌ای که هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد، باقی نماند.
در ادامه جلسه همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام در بخش لغو تحریم‌ها لطمه وارد آورد، تاکید کرده و بر ضرورت بی‌اثر ماندن قانون آیسا و نیز سایر قوانینی که به موجب برجام اجرای آنها باید متوقف باشد، پافشاری کردند.
در این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یک سال از اجرایی شدن برجام، مروری نیز بر روند اجرای سایر بخش‌های برجام از جمله کانال خرید و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاری‌ها صورت گرفت.
ادعای هیئت آمریکایی مبنی بر پایبندی کامل به توافق هسته‌ای در حالی است که واشنگتن به دفعات برجام را نقض کرده است. غارت 2 میلیارد دلاری اموال ایران، اجرای سفت و سخت قانون محدودیت ویزا، استمرار تحریم سوئیفت، تمدید قانون ایسا و تصویب تحریم‌های جدید از جمله موارد نقض برجام است.
 تکذیب خبر
 وال استریت ژورنال
سید عباس عراقچی رئیس‌ستاد پیگیری اجرای برجام با تکذیب خبر وال‌استریت ژورنال اظهار داشت: کمیسیون مشترک در پایان جلسه خود با طرح ایران برای پاکسازی رسوبات از تاسیسات غنی‌سازی نطنز موافقت کرد.
وی افزود: بر اساس این طرح تمام رسوبات مواد غنی‌شده که از لوله‌ها بیرون آورده می‌شوند از شمول ٣٠٠ کیلو ذخایر مواد غنی‌شده ایران خارج شده و بدین ترتیب ایران قادر خواهد بود مواد بیشتری را غنی‌سازی کند.
معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: این مصوبه کمیسیون مشترک که محصول ماه‌ها مذاکرات کارشناسی توسط متخصصان سازمان انرژی اتمی کشورمان است، پس از ترجمه در سایت وزارت امور خارجه درج خواهد شد.
وال‌استریت ژورنال مدعی شده بود که نمایندگان هسته‌ای ایران با طرح آمریکا برای پاکسازی کامل اورانیوم باقی‌مانده در نیروگاه نطنز موافقت کرده‌اند.
 دیدار عراقچی
 با آمانو
به گزارش فارس، عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس‌ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه رایزنی‌ها در وین با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.
طرفین در این دیدار در خصوص روند اجرای برجام گفت‌وگو و رایزنی کردند.
 تخت روانچی: آمریکا تعهدات خود را نقض کرده
مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده پس از پایان این نشست گفت: در سطح دوجانبه با هیئت کارشناسی آمریکا جلسه داشتیم و بعد از آن جلسه کمیته تحریم برگزار شد که هر دو این جلسات براساس متن برجام است که در صورت برخورد به مشکل این روند باید طی شود.
تخت روانچی افزود: به ویژه در مورد قانون اخیر آیسا بحث‌های مفصلی داشتیم و به وضوح تشریح کردیم که بر چه مبنایی ما این ادعا را داریم که آمریکا تعهدات خود را نقض کرده است و بدعهدی نسبت به اجرای برجام داشته است.
وی گفت: هیئت آمریکایی ادعا داشت که آنها در عمل اجازه نمی‌دهند که تعهداتشان انجام نشود و با استفاده از اختیاراتی که رئیس‌جمهور آمریکا دارد، جلوی اثرگذاری آیسا را می‌گیرند.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه از دید ما نفس تصویب آیسا مغایر برجام است، خاطرنشان کرد: در این زمینه بحثی طولانی‌ شد و تمام اعضا تاکید داشتند که از هر حرکتی که موجب عدم انجام تعهدات کشورها شود جلوگیری شود و در این زمینه تاکید داشتند که باید به سمت اجرای کامل و بدون پیش شرط برجام رفت.
 ادعای رویترز درباره واکنش ایران
 به قانون تمدید تحریم ها
رویترز با استناد به اظهارات دیپلمات‌های ارشد ایرانی و روسی بعد از ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام مدعی شده تهران تصمیم گرفته مجادلات بر سر اقدام آمریکا در تمدید «قانون تحریم‌های ایران» را تشدید نکند.
این خبرگزاری انگلیسی مدعی شده ایران به قصد جلوگیری از اخلال در برجام در ششمین نشست کمیسیون مشترک که سه‌شنبه در وین برگزار شد، از زورآزمایی بر سر اقدام آمریکا خودداری کرده است.
عراقچی در جمع خبرنگاران گفت: ایران نگرانی‌هایش در خصوص اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران وضع مجدد تحریم است را بیان کرد. فکر می‌کنم کمیسیون مشترک نگرانی‌های ایران را خیلی جدی گرفت.
با وجود این، به نوشته رویترز، آقای عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران از این نشست برای انتقال نگرانی‌هایش به کمیسیون حل اختلافات برجام استفاده کرده گفت: خیر.
«ولادیمیر وورونکوف»، سرپرست هیئت روسیه در کمیسیون مشترک برجام هم در این مورد گفت: قانون تحریم‌های ایران، قانون مطلوبی نیست، اما اتفاقی است که افتاده است. رویکرد مشترک همه کشورها این بود که همه اقدامات لازم برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به اجرای برجام انجام شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 23 دی 1395
تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
مردم ولایتمدار برای رفیق رهبر سنگ تمام گذاشتند
   ۲۱/ ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‬‎Image result for ‫تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‬‎

Image result for ‫تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‬‎Image result for ‫تشییع با شکوه پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‬‎


مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز با حضور گسترده مردم بصیر و انقلابی در تهران برگزار و پیکر آن مرحوم پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب در محل دانشگاه تهران و تشییع توسط مردم به حرم امام(ره) منتقل و در جوار بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.
مردم ولایتمدار و انقلابی، روز گذشته در تجلیل از یار دیرینه امام (ره) و رهبری سنگ تمام گذاشتند.
یکشنبه شب و تنها ساعاتی پس از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی٬ رهبر معظم انقلاب اسلامی پیامی به این مناسبت صادر کردند و آن مرحوم را «رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار سال های متمادی در عهد جمهوری اسلامی» خوانده و در بخش دیگری از این پیام تاکید فرمودند؛
«فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌‌ همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکری‌ها و همدلی‌ها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آمد. اختلاف‌نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌‌ خناسانی که در سال‌های اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.»
مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز  با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در دانشگاه تهران آغاز شد.
حضرت آیت‌الله ‌العظمی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی به منظور اقامه نماز بر پیکر آن مرحوم ساعت 10 صبح وارد دانشگاه تهران شدند و اقامه نماز کردند.
رؤسای قوای سه‌گانه و اغلب مسئولان و شخصیت‌های لشکری و کشوری نیز در این مراسم حضور داشتند.
پس از اقامه نماز به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از مسیر میدان انقلاب به سمت میدان راه‌آهن تشییع و بعد از برگزاری مراسم تشییع به مرقد امام خمینی (ره) منتقل و در جوار مرقد امام راحل دفن شد. پیکر ایشان توسط محسن هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در داخل ضریح بنیانگذار جمهوری اسلامی به خاک سپرده شد.
شخصیت‌های حاضر در مراسم
در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت‌های کشوری و لشکری حضور داشتند که برخی از آنها عبارتند از: روحانی رئیس جمهور، لاریجانی رئیس مجلس، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله امامی کاشانی، علوی وزیر اطلاعات، رحمانی فضلی وزیر کشور، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر جعفری فرمانده سپاه، نعمت زاده وزیر صنعت، ترکان مشاور رئیس جمهور، منتظری دادستان کل کشور، حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان و ...
تقدیر شخصیت‌ها از جایگاه و خدمات هاشمی
حمید چیت چیان وزیر نیرو در حاشیه مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفتگو با فارس اظهار داشت: فعالیت‌هایی که آقای هاشمی از ابتدایی‌ترین روزهای این نهضت تا امروز داشتند، نشان می‌دهد که ایشان چه شخصیتی بودند و چه نقش بزرگی در پیشبرد انقلاب داشتند.
علی‌محمد بشارتی وزیر کشور دولت سازندگی نیز اظهار داشت: مردم امروز با حضور میلیونی خود در مراسم تشییع علاقه و ارادت خود را به رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان دادند و اثرات این موضوع را بعد از تشییع خواهیم دید.
کمال خرازی وزیر اسبق خارجه در حاشیه مراسم تشییع، هاشمی را شخصیتی تاثیرگذار، صبور و یار امام و همرزم رهبری معرفی کرد و اظهار داشت: ایشان یکی از موثرین افراد در شکل‌گیری و ادامه انقلاب اسلامی بود و در تشکیل جمهوری اسلامی نیز نقشی بسزا داشت.
حجت‌الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز ضمن اشاره به شخصیت بزرگ هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: آقای هاشمی از شخصیت‌های مهم و به تعبیر من از ستون‌های انقلاب بودند.
حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه تهران نیز در مورد ابعاد شخصیتی هاشمی، اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یک شخصیت جامعی بود که از آغاز نهضت اسلامی همگام و همراه امام بود.
هاشمی رفسنجانی شخصیتی مجاهد و مبارز بود
سردار احمد وحیدی وزیر سابق دفاع نیز در حاشیه مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقابله با ضد انقلاب و معاندین نظام اظهارداشت: ایشان یک شخصیت مجاهد و مبارز و حاضر در میدان‌ها بودند و یکی از حوزه‌های درگیری آقای هاشمی جریان‌های نفاق بود.
اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: آقای هاشمی وجود و شخصیتش با انقلاب و امام پیوند خورده و فقدانش ضایعه غیرقابل جبرانی است.
آیت‌الله حائری شیرازی نیز  گفت: وقتی کسی برای خدا کار کند خدا هم متقابلا جبران می‌کند، آقای هاشمی اختلاف سلیقه‌ای با مسؤولان داشته اما این اختلاف برای هوای نفس نبوده است.
محمدرضا عارف نماینده تهران و رئیس فراکسیون امید نیز  در حاشیه مراسم تشییع پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی تجارب خود را منتقل کرد.
رئیس دانشگاه آزاد نیز در این مراسم گفت: آیت‌الله هاشمی بیش از ۶۰ سال در همه عرصه‌های سیاسی و تاریخی قبل و بعد از انقلاب حضور موثر داشت.
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: امیدوارم همه افراد و گروه‌های سیاسی مشی آقای هاشمی را دنبال کرده و به مصالح کشور و آرمان‌های امام و پشتیبانی از رهبری اولویت دهند.
هاشمی در دوران انقلاب و قبل از‌ آن در تمام صحنه‌ها در کنار امام(ره) مبارزه کردند
آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان نیز در گفت و گو با فارس، در حاشیه مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی که صبح دیروز در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به شخصیت انقلابی و مبارز ایشان اظهار داشت: رحلت آیت‌الله هاشمی برای ما بسیار جانسوز و تاسف‌بار بود. ایشان از مجاهدین انقلابی بودند و در تمام دوران انقلاب در خدمت امام در سال‌های متوالی مبارزه کردند.
مراسم بزرگداشت از سوی رهبر انقلاب برگزار می‌شود
در پی ارتحال یار و همگام امام(ره) و رهبری، آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مراسم بزرگداشتی صبح امروز از سوی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد. این مراسم از ساعت 9:30 صبح تا 12 به طول می‌انجامد.
پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها و علما
به دنبال ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت‌های سیاسی، مراجع تقلید و علمای اعلام در پیام‌هایی این ضایعه را تسلیت گفتند.
حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه،  شورای نگهبان، آیت‌الله مصباح یزدی، تولیت آستان قدس رضوی،  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام سید حسن خمینی، حجت‌الاسلام ناطق نوری،  دانشگاه آزاد، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، وزیر دفاع، باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، جامعه اسلامی فرهنگیان کشور، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، دفتر تحکیم وحدت، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور، جهاد دانشگاهی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، 220 نفر از نمایندگان مجلس، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان، آیت‌الله حائری شیرازی عضو سابق مجلس خبرگان رهبری، حزب موتلفه اسلامی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، ستاد نماز جمعه تهران، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، حزب همبستگی، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع نمایندگان کرمان، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و جامعه روحانیت مبارز در پیام‌ها، بیانیه‌ها و سخنانی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند. آیات عظام نوری همدانی، صافی گلپایگانی،  مکارم شیرازی، علوی گرگانی و جوادی آملی نیز در پیام‌های جداگانه‌ای فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.
حضور شخصیت‌ها در منزل آیت‌الله و تسلیت به خانواده
شخصیت‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی، ورزشی و ...نیز روز دوشنبه با حضور در بیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این ضایعه را به خانواده آن مرحوم تسلیت گفتند.
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه روز  دوشنبه با حضور در منزل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درگذشت وی را به خانواده او تسلیت گفت.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به همراه جمعی از نمایندگان خانه ملت ظهر دوشنبه برای وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حسینیه جماران حضور یافتند.
علی لاریجانی و نمایندگان مجلس پس از حضور در حسینیه جماران به منزل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رفته و به بیت آن مرحوم تسلیت گفتند.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه، آیت‌الله ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم و جمع دیگری از شخصیت‌ها و مسئولین نیز با حضور در جماران در مراسم اولین روز سوگواری هاشمی رفسنجانی شرکت کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 دی 1395

تشییع هاشمی، استعاره سخاوت

  ۲۱/ ۱۰/ ۱۳۹۵

Image result for ‫تشییع هاشمی، استعاره سخاوت‬‎


«رحلت ناگهانی» آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای رهبر و ملت ایران سخت بود و می‌توان گفت در دو دهه گذشته مرگ هیچ شخصیتی به اندازه مرگ او برای کشور شوک‌آور نبود. پیام بسیار بلند و پرنکته رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقایسه آن با پیام‌های دیگر هم عظمت این تفاوت را به خوبی نشان می‌دهد. مرحوم هاشمی روز سه‌شنبه با حضور بزرگ مردم تهران و بر دوش آنان راهی سفر آخرت شد و در کارنامه 82 ساله او آنقدر نقاط برجسته وجود داشت که بتوان گفت ان‌شاءالله «راضیهًْ مرضیه» خدا را ملاقات خواهد کرد.
هاشمی البته از جمله شخصیت‌هایی بود که تقریبا همواره موافقان بزرگ و مخالفان بزرگی داشت و در هر دو سر طیف هم اهل حقیقت و اهل باطل وجود داشتند و می‌توان گفت از این رو بود که هیچکس از کنار «رحلت ناگهانی» او عبور نکرد و همه مکثی کرده و گواهی دادند که یک شخصیت موثر سیاسی جهان از میان رفته است.
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هاشمی رفسنجانی یک شخصیت محوری نهضت حضرت امام بود و در این راه تا آنجا استقامت کرد که می‌توان بدون مبالغه او را «مجاهدی نستوه» دانست. شکنجه‌های تقریبا منحصر بفردی که جامعه ما کم یا بیش از آن خبر دارد کافی است تا بگوییم او در مسیر حمایت از امام راحل عظیم‌الشان به تمام معنا فداکاری کرد. در این میان رژیم پهلوی، آمریکا و انگلیس و هر فرد و جریان مرتبط با آنها به دلیل مخالفت با نهضت ‌اسلامی حضرت امام با هاشمی نیز به عنوان یکی از سرداران آن مخالف بوده و در همه فشارها علیه او همداستان بودند. در این دوره هاشمی البته موافقان بزرگی هم داشت، بخش وسیعی از نخبگان مذهبی و توده‌های متدینی که آوازه فداکاری هاشمی را شنیده بودند، طیف وسیع موافقان او را در این دوره تشکیل می‌دادند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به طیفی که در گذشته مخالف آقای هاشمی بودند، منحرفین، منافقین و ملی‌گرایانی که مخالف استقرار نظام جمهوری اسلامی و بویژه مخالف الگوی ولایت‌فقیه بودند، اضافه شدند و حقد و کینه آنان از امام و روحانیت و اصل هویت‌بخش ولایت‌فقیه بطور طبیعی به سمت هاشمی‌رفسنجانی به عنوان یک معتمد اصلی حضرت امام رفت کما اینکه در این دوره توده‌های متدین و نخبگان اسلام‌گرا هم از آنجا که او را یک «ستون انقلاب اسلامی» دانسته و تمام آمال و آرمان خود را در سایه انقلاب قابل تحقق می‌دانستند، به هاشمی رفسنجانی دل ‌بسته بودند و به طور جدی از او حمایت می‌کردند؛ رأی بالای مردم به هاشمی‌رفسنجانی در سه دوره مجلس شورای اسلامی در زمان حیات حضرت امام از این موضوع حکایت می‌کند. بنابراین در مرحله ده ساله «تثبیت» انقلاب اسلامی نیز هاشمی مخالفان بزرگ و موافقان بزرگی داشت.
بعد از ارتحال حضرت امام که کمی پس از آن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  سکان دولت را در دست گرفت همان طیف‌بندی سابق وجود داشت یعنی او به عنوان رئیس‌جمهور نظام جمهوری اسلامی به میزانی که مورد عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم دین‌مدار بود  از سوی دشمنان اسلام و انقلاب و منحرفین زیر فشار تبلیغاتی و سیاسی قرار داشت. مردم در دوره ریاست‌جمهوری از شخصیتی که با خطبه‌های بسیار دلنشینی که او در دوره ریاست مجلس درباره «عدالت اجتماعی» بیان کرده بود و علاوه بر آن در منظر مردم، او فردی «بسیار توانمند» ارزیابی می‌شد، توقع داشتند که مشکلات اقتصادی و اجتماعی آنان حل و فصل شود. هاشمی رفسنجانی در این بین و با اراده حل مشکلات مردم و با نیت خیر راهی را برگزید که در عمل آن اراده و نیت را محقق نکرد. «توسعه اقتصادی» کلید واژه‌ای بود که با آن سیاست‌های دوره سازندگی توضیح داده می‌شد و در کانون این نگرش «رشد اقتصادی کشور» قرار داشت، بر بنیانی استوار بود که آرام آرام امید توده‌های مردم به دولت را کاهش می‌داد و از این رو بود که 3-2 سال پس از اجرای سیاست‌های موسوم به توسعه اقتصادی، آراء آقای هاشمی‌رفسنجانی (در دور دوم ریاست‌جمهوری) کاهش معناداری پیدا کرد. در واقع مردم ایران در دوره دوم ضمن آنکه کماکان اعتماد خود را به شخص آقای هاشمی ابراز کردند اما به او یادآور شدند که سیاست‌های اقتصادی و کارگزاران این عرصه او را نمی‌پسندند و خواستار اصلاح و تغییر می‌باشند. سیاست توسعه اقتصادی با آن برنامه که تنظیم شده بود آرام آرام به شبکه اقتصاد جهانی نزدیک شد و توقع داشت به دلیل همسویی در نگرش تئوریک اقتصاد، از سوی آنان مورد پشتیبانی قرار گیرد اما غرب بر‌خلاف آنچه درباره «ماهاتیر محمد» -  نخست‌وزیر سال‌های دهه 60 و 70 شمسی مالزی - عمل کرد، از پشتیبانی مالی از دولت‌ آیت‌الله هاشمی به دلیل نسبت آن با انقلاب و نظامی که غرب نمی‌خواست آن را به رسمیت بشناسد و شاهد بالیدن آن باشد، خودداری کرد و از این رو سیاست‌هایی که برای بهبود وضع اقتصاد کشور طراحی شده بود، از منظر توده‌هایی که امام ضمن آنکه آنان را صاحبان اصلی انقلاب می‌دانست، «پابرهنگان» خطاب می‌کرد، موفق ارزیابی نمی‌شد. مردم به خصوص حاصل دستاورد این سیاست‌های اقتصادی را با آنچه پیش از این هاشمی مستقیما ذیل واژگان‌آشنای «عدالت اجتماعی» وعده داده بود، ناهمخوان می‌دیدند. از این رو بود که در این مقطع در کنار طیف دشمنان هاشمی که همان دشمنان انقلاب اسلامی بودند یک طیف «منتقد سیاست‌های هاشمی» اضافه شد که از قضا در درون خانواده انقلاب اسلامی قرار داشت. منتقدان به هیچ‌وجه دشمن هاشمی نبودند کما اینکه در دوره‌ای که او رئیس‌جمهور بود برای موفقیت دولت در اهداف خود، مشفقانه به او کمک کرده بودند و پیوندهای قدیمی خود را هم با او حفظ کرده بودند. هاشمی نیز هیچگاه از این طیف منتقد تلقی دشمن نداشت و خود را از آنان جدا نمی‌دانست. بعدها منتقدان هاشمی در صحنه داخل به دو گروه تقسیم شدند، گروهی که با نگاه به اصول و اهداف انقلاب اسلامی، پاره‌ای از سیاست‌ها و افکار او را در مسیر درست نمی‌دانستند و خواهان اصلاح بودند و گروهی که در فضای محدود قوه مجریه دنبال موقعیت‌هایی بودند و درست یا نادرست هاشمی رفسنجانی از آنها دریغ کرده بود. گروه دوم در پاره‌ای از موارد مرز انتقاد و دشمنی را از میان برداشتند و با عبارات سخیفی که شما از آن خبر دارید، از او یاد می‌کردند. در دوره اصلاحات وقتی هاشمی که از شدت اهانت‌ها به تنگ آمده بود از یک مقام ارشد دولت خواسته بود که جلوی این اهانت افراد و مجامع‌ اصلاح‌طلب را بگیرد او در پاسخ گفته بود «بازی اشکنک دارد، سرشکستنک دارد»! این طیف البته بعدها تلاش کردند تا «سالوس‌مآبانه» هاشمی را در طیف خود تعریف کنند اما در عمل و در نهایت، آیت‌الله هاشمی هیچگاه آنان را راضی نکرد. در این دوره مخالفان جبهه انقلاب و نظام کماکان با او که مثل گذشته او را یک ستون نظام می‌دانستند، مخالف بودند و طیف وسیع نیروهای انقلاب او را در جمع خویش ارزیابی و در حد یک شخصیت محوری نظام به او احترام می‌گذاشتند و نیروهای منتقد او در خانواده انقلاب ضمن اصراری که بر اصلاح بعضی روش‌ها و نگاه‌ها داشتند، مطمئن بودند که هاشمی از خانواده انقلاب جدا نمی‌شود.
تشییع پرشکوه و کم‌نظیر مردم تهران و برگزاری پرتعداد مجالس سوگواری در شهرستانها به خوبی نشان داد که مردم قدر شخصیت‌های دلسوز خود را می‌دانند و پاسخگوی مهری که دیده‌اند هستند. ارتحال ناگهانی آیت‌الله هاشمی دو طیف موافقان و منتقدان هاشمی رفسنجانی را بشدت متاثر کرد کما اینکه در خطوط رسانه‌های غربی و عربی وابسته به غرب می‌توان نفرت آنان از هاشمی رفسنجانی را دید. در تشییع جنازه آیت‌الله هاشمی در تهران همه نخبگان منتقد و بخش عمده توده‌هایی که در عملکرد اقتصادی او اشکال می‌دیدند آمده بودند، طیف‌های بسیجی، هیاتی و مردم محروم غلبه داشتند و این نشان می‌دهد که هم رشته پیوند آیت‌الله با این بخش از مردم و هم محبت گرم این مردم تا آخرین روز حیات آقای هاشمی رفسنجانی برقرار بوده است. در راهپیمایی بزرگ پشت جنازه این شخصیت که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، «نمونه کم‌نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم‌شاهی و از رنجدیدگان در این راه پرخوف و خطر» بود، هم عظمت مردی که بر دوش‌های محبت مردم تشییع می‌شد، برجسته بود و هم عظمت مردمی که با اشاره رهبری و جمعبندی دقیق رهبری از 59 سال دوستی ایشان با مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به صحنه آمدند، آشکار بود. خداوند آیت‌الله عزیز ما را در جوار رحمت واسعه خویش جای دهد و این مردم قدرشناس را برای انقلاب نگه دارد.
سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 دی 1395


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی