تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
حجت‌‌الاسلام والمسلمین صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران
اگر قدرت‌های دنیا به ما حمله نمی‌کنند
به خاطر اقتدار و حکم جهاد معقول ماست
  ۲۹/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫حجت‌‌الاسلام والمسلمین صدیقی‬‎

امام‌ جمعه موقت تهران با اشاره به صحبت‌های مسئول امور اروپا که گفته اگر برجام نبود وقوع جنگ ضروری بود، گفت: این فریب است و اگر دنیا با ما نمی‌جنگد چون توان جنگ ندارد.
به گزارش تسنیم، حجت‌‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران  با بیان اینکه باید از همدیگر تقدیر و تشکر کنیم که این روحیه و بصیرت را داریم، تأکید کرد: امسال راهپیمایی ما از نظر حضور مردم افزایش چشمگیری داشت و به خصوص شهرستان‌هایی مثل مرکز استان فارس رکورد حضور را زد و مدال‌آور صحنه حضور مردم بود. در یزد، مهاباد و قم نسبت به سال‌های گذشته حضور بسیار زیاد بود.
حجت‌‌الاسلام والمسلمین صدیقی بیان داشت: این افزایش حضور مردم درس‌هایی دارد و معلوم می‌شود خدایی که شما را در انقلاب مقاومت بخشید و از شکنجه و تانک نترسیدید، در خیابان‌ها حضور یافتید، در 8 سال دفاع مقدس حضور داشتید و خسته نشدید و بعد در روز 9 دی آن پیروزی را خلق کرد، می‌خواهد ما را در دنیا به عنوان برترین مردم عالم معرفی کند.
امام‌ جمعه موقت تهران با بیان اینکه مردم ما با تلخی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان کرد: مسئله گرانی، رکود و شیوع اعتیاد و تبعیض مسائلی است که مردم از مسئولان مطالبه می‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی که در فتنه 88 سهم داشتند، زبان‌شان دراز شده و می‌خواهند آشتی ملی را مطرح کنند، تصریح کرد: چه کسی می‌خواهد با چه کسی آشتی کند؟ ملت یکپارچه هستند و با کسانی که با ولایت نساختند و بسیجی را برهنه و کتک زدند و انواع هتاکی‌ها را به شعائر امام(ره) و انقلاب کردند، هرگز آشتی نخواهند کرد.
حجت‌‌الاسلام والمسلمین صدیقی با اشاره به صحبت‌های مسئول امور اروپا که گفته اگر برجام نبود وقوع جنگ ضروری بود، اظهار داشت: این فریب است و اگر دنیا با ما نمی‌جنگد چون توان جنگ ندارد. در 8 سال جنگ تحمیلی شرق و غرب با ما جنگیدند. ملت ما تا آخر ایستاده‌اند و عقب‌نشینی نمی‌کنند و اگر قدرت‌های دنیا به ما حمله نمی‌کنند به خاطر اقتدار و روحیه دینی ما و حکم جهاد معقول ماست. می‌خواهند افکار ما را به برجامی که خاصیتی نداشت، توجه دهند و از طرفی حواس مسئولان را از دو جنگ اقتصادی و فرهنگی و اقتصاد مقاومتی که رهبر عزیز ما به مسئولان تفهیم کردند، پرت کنند.
امام‌ جمعه موقت تهران تأکید کرد: مسئولان واجب است برای ادای دین به مردمی که 22 بهمن آمدند به مشکلات اقتصادی حساسیت نشان دهند و توضیح دهند چه کرده‌اند؟ مردم به سفره‌شان و به جوان‌هایی که در خانه هستند، نگاه می‌کنند، باید چاره‌ای اندیشید.
سازمان کنفرانس اسلامی خاصیت خود را از دست داده است
کاظم جلالی، سخنگوی ششمین اجلاس انتفاضه فلسطین در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: دنیای اسلام به جای وحدت و اتحاد، دچار اختلافاتی شده که این نیز نشات گرفته از دخالت‌های قدرت‌های فرامنطقه‌ای است.
به گزارش تسنیم، وی اظهار داشت: سیاست‌های غربی آمریکایی با ارتجاع منطقه باعث شده که امروز منطقه ما به این وضع اسف‌ بار دچار شود.جلالی یکی از طرح‌های رژیم‌صهیونیستی و غربی‌ها برای مقابله با مسلمانان را پروژه اختلاف‌افکنی درونی و شکاف میان ملت‌های مسلمان در دنیا دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که این موضوع را به ملت‌ها و دولت‌های منطقه هشدار داده‌اند، اما هیچ‌ کسی به آن توجه نمی‌کند.
سخنگوی ششمین اجلاس انتفاضه فلسطین با انتقاد از روند تصمیم‌گیری‌ها در سازمان کنفرانس اسلامی، تصریح کرد: این سازمان به جای اینکه اولویت اصلی‌اش موضوع فلسطین باشد به موضوعات منطقه‌ای می‌پردازد. امروز سازمان کنفرانس اسلامی خاصیت خود را از دست داده و با به صحنه آوردن کشورهای مرتجع عربی تصمیمات دیگری می‌گیرد.جلالی یکی دیگر از اقدامات ضداسلام توسط رژیم‌صهیونیستی در مسجد‌الاقصی و فلسطین را منع پخش اذان از این مسجد دانست و تصریح کرد: آنها با ابزارهای آشکار و پنهان و عقیم‌سازی جوانان و نوجوانان اقدام به نسل‌کشی مسلمانان در فلسطین و نوار غزه کرده‌اند و اخیرا نیز قانونی را برای مشروعیت‌بخشی به شهرک‌نشینان تصویب کرده‌اند که این قانون به قدری مزخرف بود که صدای آشپزها را هم در آورد.
مردم از بی‌عرضگی مدیران و پیوند زدن همه موضوعات به برجام گله‌مند هستند
به گزارش تسنیم، محمدرضا گلرو منفرد، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های کشور نیز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: افرادی که با مدیریت غلط خود و با دلباختگی به وعده‌های دروغین قدرت‌های غربی از عمل به وظایف خود عاجز هستند، باید جای خود را به جریان انقلابی و مومن بدهند. بیش از هر زمانی کشور نیاز به مدیرانی دارد که ظرفیت‌های کشور را بدانند و با اتکا به توان داخلی، کشور را مدیریت کنند.
وی گفت: مردم از مسئولی که به جای خدمت به مردمی که ذخیره‌های واقعی نظام هستند، نجومی بگیران خائن را ذخیره نظام می‌نامند گله‌مندند، کارگران از وزیری که با بی‌توجهی به وضعیت صنایع چنین رکود کم سابقه‌ای را حاکم کرده، گله‌مندند. تولیدکنندگان از مدیری که با 2 برابر کردن واردات کالا از چین تولید با کیفیت ملی را به خاک سیاه نشانده‌، گله‌مندند. مردم از بی‌توجهی‌ها به آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی گله‌مندند.
گلرو منفرد خاطرنشان کرد: مردم و دانشجویان از بی‌عرضه‌گی مدیران داخلی و پیوند زدن همه موضوعات به برجام گله‌مند هستند. شخص وزیر نفت که قبل از برجام با دفاع تمام قد از آن وصول آن را موجبات پیشرفت در صنعت نفت عنوان می‌کرد، اکنون چه پاسخی برای اظهارات مدیر شرکت توتال دارد که می‌گوید سرمایه‌گذاری در ایران به تصمیم‌گیری آمریکا منوط می‌کند. آقای وزیر صنعت که اصرار فراوانی برای انعقاد قراردادهای محرمانه دارد، بد نیست درباره چرایی تعطیلی ارج تهران و پلی‌اکریل اصفهان پاسخگو باشد. آقای وزیری که با تحقیر مردمش ورود یک هواپیمای مسافربری به ایران را جشن می‌گیرد، بد نیست در پایان مسئولیتش از اقداماتش برای خانه‌دار کردن مردم و از کارنامه‌اش در توسعه ریلی و جاده‌ای کشور بگوید.
وی گفت: ما بیان این حقایق را وظیفه خود می‌دانیم و دست از آن نمی‌کشیم، هر چند در این روزها عده‌ای که سال‌ها از لزوم طرحی در مجلس سخن می‌گویند که امکان سوال پرسیدن از مخالفان را می‌گیرد، همان‌ها که روزی شعارشان زنده باد مخالف من بود در عمل به دنبال زندانی کردن سوال‌کننده از من هستند. از آنجا که چنین قانونی به شدت تفسیرپذیر بوده و می‌تواند ماهیت فعالیت نقادانه جنبش دانشجویی را نشانه بگیرد، قاطعانه با تصویب آن مخالف و از بیان انتقادات صادقانه خود دست نخواهیم کشید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 بهمن 1395


تشییع پیکر پاک شهید مدافع حرم مصطفی زال‌نژاد در آمل

۲۹/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫شهید مدافع حرم مصطفی زال‌نژاد در آمل‬‎
پیکر مطهر شهید مصطفی زال‌نژاد از شهدای مدافع حرم شهرستان آمل در سوریه عصر پنج‌شنبه در این شهر تشییع شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آئین تشییع باشکوه پیکر این شهید والامقام با حضور پرشور و انقلابی مسئولان دستگاه‌های اجرایی‌، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و دیگر اقشار مردم شهرستان آمل از سپاه ناحیه این شهرستان تا گلزار شهدای امامزاده ابراهیم‌(ع) برگزار شد.
شهید زال‌نژاد از نیروهای جبهه مقاومت روز سه‌شنبه گذشته در نبرد با تروریست‌های تکفیری در استان درعا در جنوب سوریه به فیض شهادت نائل آمد.
این شهید مدافع حرم در هنگام شهادت 35 سال سن داشت و از او یک دختر 9ساله و پسر سه و نیم ساله به یادگار مانده است.
استان مازندران تاکنون 36 شهید در دفاع از حریم اهل بیت(ع) در سوریه و عراق تقدیم اسلام کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 بهمن 1395

دستاورد سفر نخست‌وزیر سوئد پیشنهاد قطعنامه تحریمی علیه ایران!

  ۲۹/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫سفر نخست‌وزیر سوئد‬‎
هنوز کاروان نخست وزیر سوئد در تهران بود که مدیر اجرایی شرکت اسکانیای سوئد حرف‌های جالبی زد.
روز25 بهمن،پس از آنکه هیئت اقتصادی سوئد از کارخانه‌ای که قطعات کامیون‌ها و اتوبوس‌های اسکانیا را مونتاژ می‌کند بازدید کرد و در حالیکه عده‌ای خوش بینانه منتظر اظهارنظرهایی حاکی از گسترش روابط اقتصادی بودند، هنریکسون مدیر اجرایی اسکانیا به خبرگزاری سوئدی گفت: تجارت با ایران همچنان در ریسک و خطر جدی است چرا که تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان باقی مانده است، تحریم‌هایی که بر مبادلات مالی به شدت تأثیر می‌گذارد. اکثر بانک‌ها نمی‌خواهند در برابر جریمه‌های سنگین آمریکا ریسک کنند و ترجیح می‌دهند مبادلات بانکی با ایران انجام ندهند.
هنریکسون، گفت: این اصلا مسئله مخفی نیست که ما مشکل تجارت و مبادله با ایران داریم. اگر ما می‌خواهیم بازار ما با ایران رشد کند باید کانال‌های بانکی با ایران باز شود.
هنریکسون سپس از موضع بالا افزود:«ما می‌توانیم مهارت‌هایمان را در مدیریت و تربیت و آموزش ارائه دهیم. ما می‌خواهیم برای بهبود محیط زیست و سلامت جاده‌ها در ایران اقدامی بکنیم »
 همین اظهارات به قدر کافی گویای آن است که سوئدی‌ها هم در عقد قرار داد با ایران،برخلاف خوش خیالی دولتمردان،به آمریکا نگاه می‌کنند نه به برجام!
وقاحت اروپایی!
اما ماجرا از این هم بدتر شد!وقتی که سوئدی‌ها با پایان مهمان نوازی ایرانی‌ها به خانه برگشتند و تصمیم به تحریم ایران گرفتند! شاید باورش برای هیچکس آسان نباشد اما حقیقت این است که آنها بعد از بازگشت به خانه،به بهانه نقض حقوق بشر  تصمیم به تحریم ایران گرفته‌اند و از دیگر کشورها هم برای همکاری در نگارش متن این تحریم تازه دعوت به همگاری کرده اند!
ماجرا از این قرار است که  روز پنجشنبه  نماینده سوئد در سازمان ملل در نطقی کوتاه کشورهای جهان را به جلسه مشورتی دعوت کرد. جلسه‌ای که قرار است در آن قطعنامه حقوق بشری علیه ایران تدوین شود! این جلسه قرار است بیستم اسفند ماه برگزار شود یعنی کمتر از 20 روز بعد از سفر مقامات ارشد سوئد به تهران و آغوش گشودن دولت یازدهم برای آنها!
روز گذشته نماینده سوئد در سازمان ملل در نطقی کوتاه به عنوان عضو مرکزی این سازمان کشورها را به جلسه مشورتی تهیه قطعنامه حقوق بشری علیه ایران که در تاریخ ده مارچ برگزار می‌شود دعوت کرد. این کشور با ارائه قطعنامه حقوق بشری علیه ایران قصد دارد فشارهای سازمان‌های ضد ایرانی - که به خاطر حضور مقامات این کشور با حجاب اسلامی در ایران خبر ساز شده بود - را اندکی بکاهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 بهمن 1395


تکریم می‌فروشند و تحقیر می‌خرند !

 ۲۹/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫تکریم می‌فروشند و تحقیر می‌خرند‬‎
1- کمتر از 72 ساعت - یعنی فقط سه روز - پس از پایان سفر پرآب و رنگ نخست‌وزیر سوئد و هیئت بلندپایه همراه وی به ایران که با استقبال نزدیک به ذوق‌زدگی مسئولان کشورمان همراه بود، نماینده دولت سوئد در سازمان ملل متحد با ارائه پیشنهاد قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران به اعتماد و اطمینان دولتمردان ایران پاسخ داد!
دیروز نماینده دولت سوئد در سازمان ملل طی نطق کوتاهی از تصمیم دولت متبوع خویش برای صدور این قطعنامه خبر داد و از کشورهای عضو درخواست کرد تا در جلسه‌ای که روز دهم مارس - 20 اسفندماه سال جاری - برای تهیه پیش‌نویس این قطعنامه تشکیل می‌شود، حضور یابند. متن نطق نماینده دولت سوئد در سازمان ملل اینگونه است؛
«سوئد به عنوان عضو مرکزیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای علیه نقض‌حقوق بشر در ایران تهیه کرده و تقدیم می‌دارد. هدف ما تهیه یک متن به منظور تمدید حکم کلی حقوق بشری علیه ایران برای یک سال آینده است. همین جا از همه کشورهای عضو دعوت می‌کنم تا در جلسه مشورتی که روز دهم مارس برای تهیه پیش‌نویس این قطعنامه تشکیل می‌شود، شرکت کنند»!
سفر هیئت بلندپایه سوئدی با ریاست نخست‌وزیر این کشور به ایران در حالی صورت گرفت که مسئولان اجرایی کشورمان با آب و تاب فراوان از این سفر یاد می‌کردند و اصرار داشتند حضور این هیئت اروپایی را یکی از دستاوردهای برجام و در جهت مقابله با تحریم‌ها معرفی کنند. تا آنجا که آقای روحانی، رئیس‌جمهور محترم در صفحه توئیت خود به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشت «ایران و سوئد مصمم به بازگرداندن سطح همکاری به قبل از تحریم‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی نزدیکتر به ویژه صندوق تضمین صادرات و روابط بانکی هستند.»
توئیت آقای دکتر روحانی در حالی بود که روز 25 بهمن وقتی هیئت سوئدی از کارخانه مونتاژ قطعات کامیون‌ها و اتوبوس‌های اسکانیا بازدید می‌کرد، «هنریکسون» مدیر اجرایی اسکانیا به خبرگزاری سوئد گفته بود «تجارت با ایران همچنان در ریسک و خطر جدی است چرا که تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان باقی مانده است، اکثر بانک‌ها ترجیح می‌دهند با ایران مبادلات بانکی نداشته باشند».
2- روز 18 بهمن‌ماه جاری تیتر اول روزنامه کیهان را به گزارشی با عنوان «اخم آمریکا، لبخند اروپا، تکرار بازی پلیس خوب و پلیس بد» اختصاص دادیم و با استناد به مواضع و عملکرد کشورهای اروپایی علیه ایران اسلامی و همراهی و همخوانی کامل آنها با آمریکا از نخستین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون و مخصوصا دو دهه اخیر، نتیجه گرفته بودیم که وقتی پای خصومت و مقابله با جمهوری اسلامی ایران در میان است آمریکا و اروپا با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند و به اظهارنظرها و اسناد رسما منتشر شده از سوی مقامات اروپایی اشاره کرده بودیم که نشان می‌داد، در عرصه مقابله با ایران اسلامی، اروپا و آمریکا به بازی «پلیس خوب و پلیس بد» روی آورده‌اند و گلایه کرده بودیم چرا «‌در حالی که با روی کار آمدن ترامپ، کاخ‌سفید دست چدنی خود را از دستکش مخملین بیرون آورده و عمق دشمنی خود با انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن را آشکار کرده است، عده‌ای در داخل کشور با ساده‌لوحی آمیخته به وادادگی، راه مقابله با ترامپ دیوانه را در رویکرد به اروپا جست‌وجو می‌کنند»؟!
همه شواهد موجود اما حکایت از آن دارند که دولت محترم در چنبره بازی فریبنده «پلیس خوب و پلیس بد» که آمریکا و اروپا بازیگران اصلی آن هستند و در پس معرکه با یکدیگر در اتحاد کامل به سر می‌برند، گرفتار شده است و این در حالی است که آقای دکتر روحانی 4 سال قبل و در جریان تبلیغات انتخاباتی درباره نسبت آمریکا و اروپا به همین نکته اشاره کرده و طی سخنانی در دانشگاه صنعتی شریف گفته بود؛
«بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست»! و در توضیح دیدگاه خود از وابستگی‌ اروپا به آمریکا سخن به میان آورده و تاکید کرده بود «اروپایی‌ها به دنبال آقا اجازه از آمریکا هستند... آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند. با کدخدا بستن راحت‌تر است»! اکنون جای این پرسش است که اگر جناب رئیس‌جمهور محترم کماکان بر نظر قبلی خود تاکید دارند و معتقدند اروپایی‌ها بدون اجازه آمریکا آب نمی‌خورند؟ چرا باید تجربه شکست خورده و نه فقط ناکام بلکه خسارت‌آفرین مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را در پیوند با اروپا تکرار کرد؟! بدیهی است که صرف رابطه با اروپا مورد نظر نیست، بلکه وادادگی، اعتماد بی‌جا و مهم‌تر از آن، نادیده گرفتن توان و ظرفیت‌های خودی در رویکرد به کشورهای اروپایی است که خسارت‌آفرین است و متاسفانه دولت محترم حاضر نیست از این رویکرد دست بکشد. تحویل گرفتن هیئت سوئدی در سطحی بسیار فراتر از روال جاری و تعریف شده دیپلماتیک تا آنجا که برخی از توافقنامه‌ها در میهمانی خانه سفیر سوئد - بخوانید کوکتل پارتی سفیر سوئد - به امضاء رسیده است، نگران‌کننده و تحقیر‌آمیز است، نیست؟!  به موارد زیر توجه کنید!
3- چندماه قبل، ریچارد «هاویت» - تهیه‌کننده سند راهبردی اتحادیه اروپا درباره روابط با ایران - گفته بود «توافق هسته‌ای یک نقطه عطف بود، هر چند که همه مشکلات ما با ایران درباره اسرائیل، دموکراسی و حقوق‌بشر حل نشده است ما باید دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در تهران افتتاح کنیم و گفت‌وگو درباره حقوق‌بشر در ایران را از سر بگیریم. پیشرفت واقعی در زمینه حقوق بشر امکان‌پذیر است. نیروهایی در داخل ایران، در حال اعمال فشار بر حاکمیت هستند و ما امیدواریم گزارش ما نیز باعث پیشرفت در این زمینه شود... اکنون اروپا در ایران نفوذ دارد ولی آمریکا از این نفوذ برخوردار نیست. ما می‌خواهیم از این اهرم استفاده کنیم و به جنگ در سوریه و یمن پایان دهیم و به سوی ساختار جدید امنیتی در خاورمیانه حرکت کنیم.» آیا این اظهارنظر رسمی از سوی یکی از عالی‌رتبه‌ترین مقامات اتحادیه اروپا علیه کشورمان تحقیر‌آمیز نیست؟!
قبل از سفر وزیرخارجه فرانسه به ایران، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در اظهارنظری مداخله‌جویانه می‌گوید: «توسعه مناسبات تجاری با ایران جایگاه اصلاح‌طلبان و میانه‌روها - بخوانید وادادگان - را تقویت خواهد کرد»! آیا دولت محترم که داعیه حفظ و حراست از عزت ایران اسلامی و شخصیت مردم این مرز و بوم را دارد، نباید در مقابل اظهارات مداخله‌جویانه دولت فرانسه کمترین واکنشی از خود نشان بدهد؟! که نداد!
«نادال»  به گزارش رویترز، در ادامه می‌گوید «ما خواهان قدرتمند کردن اصلاح‌طلبان و میانه‌روها هستیم تا به مردم ایران نشان بدهیم توافق هسته‌ای برایشان فایده داشته است و تندروها نتوانند بگویند اصلاح‌طلبان هیچ استفاده‌ای از برجام عاید کشور نکرده‌اند»!
اروپایی‌ها نیز مانند آمریکایی‌ها بارها تاکید کرده‌اند که منظورشان از «تندروها» همان توده‌های وفادار به اسلام و انقلاب است و کاش زبان دولت اعتدال! به حرکت می‌آمد و اهانت آشکار اروپایی‌ها علیه مردم وفادار به اسلام و انقلاب - یعنی همان‌ها که همین چند روز پیش در سالروز پیروزی انقلاب با حضور چند ده میلیونی بر وفاداری خود به اسلام و انقلاب تاکید ورزیدند - را پاسخ می‌گفت، که نگفت. چرا...؟!
بازهم بخوانید؛
در ضیافت شام «ژان مارک آیرو» وزیرخارجه فرانسه در تهران، یکی از تجار فرانسوی از او می‌پرسد «جناب وزیر، چرا این سفر دقیقا در روزی انجام می‌شود که فرانسه همراه انگلیس و آمریکا در خلیج‌فارس و در نزدیکی آبهای ایران مانور نظامی که پیام‌های خاصی دارد، برگزار می‌کند؟ آیا فکر نمی‌کنید این مسئله روی روابط تجاری ما با ایران تأثیر بگذارد و نتوانیم قرارداد خاصی منعقد کنیم؟ آیا شما از واکنش مقامات ایرانی نگران نیستید»؟! تصور می‌کنید جواب وزیرخارجه فرانسه به این پرسش تاجر هموطن خود چه بوده است؟! بخوانید!
وزیرخارجه فرانسه در پاسخ می‌گوید؛ «خیر، بنده هیچ نگرانی نسبت به موفقیت‌آمیز بودن این سفر ندارم، مقامات ایرانی در هیچیک از جلسات مقدماتی به این مسئله اعتراض نکرده‌اند»! حالا بعد از یک آفرین بلند! به غیرت دینی و ملی دولتمردان کشورمان به ادامه پاسخ وزیرخارجه فرانسه توجه کنید! با کمال وقاحت دولت - و ملت - ایران را تحقیر کرده و می‌گوید؛ «دولت ایران به این سفرها احتیاج دارد و مطمئن هستم که هیچ اعتراضی نخواهیم شنید»! و با کمال تأسف باید گفت که هویت برخی از دولتمردان کشورمان را خوب شناخته بود و از جانب آنها در مقابل این تحقیر هیچ  اعتراضی دریافت نکرد!
دراین‌باره، بازهم بخوانید!
روز دوشنبه 25 بهمن‌ماه خانم «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در شورای آتلانتیک شرکت کرده بود، می‌گوید؛ «ما نیز همراه آمریکا نسبت به ایران نگرانی‌های مشترکی داریم و به عنوان کشورهای اروپایی تحریم‌های خود علیه ایران را درباره موضوعات غیرهسته‌ای پابرجا نگاه می‌داریم» و تاکید می‌کند که؛ « در برخی از موارد تحریم‌های ما علیه ایران شدیدتر از تحریم‌های آمریکا نیز خواهد بود»!
«مایکل پریجنت» کارشناس ارشد موسسه هادسون و افسر اطلاعاتی آمریکا در مصاحبه‌ای به خبرنگاران اطمینان می‌دهد که «کشورهای اروپایی تاکید کرده‌اند تا وقتی ایالات متحده آمریکا اجازه ندهد به شبکه بانکی آمریکا دسترسی پیدا کنند، حاضر به تعامل اقتصادی با ایران نخواهند بود»!
و دهها نمونه دیگر از این دست که نشان می‌دهد دولت محترم بعد از امتیازهای نقدی که به آمریکا داد و در مقابل، فقط وعده‌های نسیه گرفت، امروزه همان فرمول
- بخوانید برجام 2 - را در رویکرد به اروپا، دنبال می‌کند و این دفعه «تکریم» می‌کند و «تحقیر»! می‌گیرد!  و این همه در حالی است که آمریکا و متحدان اروپایی و دنباله‌های منطقه‌ای آنها از اقتدار ایران اسلامی کابوس می‌بینند و غرب آسیا چند سالی است که به ویترین شکست‌های خفت‌بار آنان در مقابل ایران اسلامی تبدیل شده است... و این قصه سر دراز دارد.

حسین شریعتمداری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 بهمن 1395
سیدحسن نصرالله‌:
 اسرائیل اگر تاسیسات هسته‌ای دیمونا را تخلیه نکند غافلگیر می‌شود
 ۲۹/ ۱۱ / ۱۳۹۵


Image result for ‫سیدحسن نصرالله‌:  اسرائیل اگر تاسیسات هسته‌ای دیمونا را تخلیه نکند غافلگیر می‌شود‬‎
ندبیرکل حزب لله لبنان در واکنش به تهدید‌های رژیم صهیونیستی به شروع جنگ جدید علیه لبنان از صهیونیست‌ها خواست تاسیسات هسته‌ای دیمونا را تخلیه کنند وگرنه با غافلگیری بزرگی مواجه خواهند شد.
«سید حسن نصرالله» عصر پنجشنبه از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم سالگرد شهادت «سید عباس موسوی»، « راغب حرب» و « عماد مغنیه» شهدای مقاومت اسلامی سخنرانی کرد و با توجه به تهدید‌های جدید رژیم صهیونیستی که در دوران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا بیشتر شده است گفت، حزب‌الله که هشدار قبلی‌اش درباره مخازن آمونیاک حیفا، سران اسرائیل را به منتقل کردن آن به مکانی دیگر وادار کرده، از دشمن صهیونیستی می‌خواهد که بعد از مخازن حیفا، دیمونا را هم نیز برچیند وگرنه با غافلگیری بزرگی مواجه خواهد شد.
وی افزود، زمانی اسرائیلی‌ها دولت‌ها و ارتش‌های عربی را تهدیدی نمی‌دانستند به جز ارتش سوریه اما الان رتبه تهدید ارتش سوریه را به این دلیل که سرگرم جنگ فرسایشی در داخل است، کاهش داده و حزب الله را در رتبه اول قرار داده‌اند و البته می‌گویند ایران هزاران کیلومتر از فلسطین فاصله دارد و تهدید اول نیست. به نظر می‌رسد هدف اصلی اسرائیل اعمال فشار مستمر بر مردم لبنان و هواداران مقاومت به طور خاص است، اسرائیلی‌ها می‌خواهند همواره بر اعصاب و روان ما فشار وارد کنند و به همین دلیل، هر از گاهی از جنگ علیه لبنان و آغاز این جنگ در آینده نزدیک سخن می‌گویند به ویژه با روی کار آمدن ترامپ می‌خواهند وانمود کنند که حمله به لبنان جدی است در حالی که اگر این تحلیل و ارزیابی درست باشد، بازهم ما را نمی‌ترساند، یعنی اگر ترامپ به « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل اجازه دهد و یا او را به شروع جنگ علیه لبنان تشویق کند، باز هم ما نمی‌ترسیم. هرچند اکنون برخی کشورهای عربی حاضر هستند هزینه جنگ اسرائیل علیه لبنان را بپردازند زیرا آنها حزب الله را بخشی از جبهه‌ای می‌دانند که بسیاری از طرح‌های سیاه آنها در منطقه را معطل و ناکام گذاشته است.
نصرالله برای تاکید بر این ارزیابی خود به برخی نشانه‌ها اشاره کرد و گفت: اسرائیل چند وقت قبل تصمیم گرفت مخازن آمونیاک در بندر حیفا را در مدت 10 روز تخلیه کند در حالی که ده‌ها سال این مخازن وجود داشته است، چرا؟ برای اینکه مقاومت مخازن که مانند بمب اتمی هستند، را در تیررس موشک‌های خود دارد و تاسیسات اتمی دیمونا هم به همین صورت است. اسرائیلی‌ها می‌دانند که اگر موشکی به دیمونا اصابت کند چه برسر آنها و رژیم اسرائیل می‌آید و با چه حجمی از خطرها مواجه خواهند شد. برخی گفته‌اند که تصمیم اسرائیل برای تخلیه مخازن آمونیاک حیفا نشانه‌ای برای نزدیک شدن زمان جنگ علیه لبنان است اما من با این ارزیابی موافق نیستم و تاکید می‌کنم که تخلیه مخازن آمونیاک حیفا، نشانه اعتراف دشمن به ایمان، باور‌، قدرت و توان مقاومت لبنان است زیرا می‌داند که اگر مقاومت وعده‌ای بدهد حتما آن را اجرا می‌کند و در گذشته بارها ثابت شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 بهمن 1395

بسیج همگانی برای ارتقای فرهنگی جامعه(زلال بصیرت)

  ۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
 انقلاب اسلامی ایران، انقلابی فرهنگی است.همان طور که اسلام، ابتدا باور‌ها و ارزش‌‌های مردم را تغییر داد و تغییر در سایر ساحت‌‌های زندگی انسان مانند سیاست، اقتصاد، صنعت و روابط بین‌الملل نیز ریشه در همان تغییر فکر دارد، کار اصلی این انقلاب نیز تحول در فکر و احیای باورها و ارزش‌های اسلامی بود.
لزوم تصحیح فکرها وباورها توسط نهادهای فرهنگی
 نهضت اسلامی بدون امکانات و تنها با سخنرانی و بیانات و اعلامیه‌‌های امام(ره) شروع شد و با حمایت و سخنرانی و نوشتن کتاب و مقاله توسط یاران وی ادامه یافت،امروز هم باید فکرها را تصحیح و تقویت کرد و اساس فرهنگ، یعنی باورها و ارزش‌ها را مورد توجه قرار داد و با تصحیح آن، سایر امور را نیز سامان داد.
برخی نهاد‌ها بزرگترین نقش را در تحولات فرهنگی و تصحیح باورها و ارزش‌ها در جامعه دارند، این نهادها برسه دسته هستند: نهادهایی که فکر صحیح را تولید و افکار انحرافی را نقد کرده، نقاط ضعف و قوت آنها را بیان کنند؛ نهادهایی که محتواهای تولید شده را در قالب آموزش‌‌های رسمی در جامعه نشر دهند؛ و نهادهایی که آنها را در قالب آموزش‌‌های غیررسمی با استفاده از ابزار هنر در جامعه ترویج کنند. وظیفه اول بر عهده محققان و پژوهشگران است، وظیفه دوم را نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی عهده‌دار شده و وظیفه سوم کار رسانه‌ است که باید محتواهای تهیه شده را با بیان ساده، شیوا، جذاب و قابل فهم برای سطوح مختلف، در جامعه مطرح کند و در این مسیر از ابزارهای موجود از جمله هنر، استفاده نماید.
در ابتدای انقلاب، با مدیریتی در کشور مواجه بودیم که نه تنها برای انجام این کارها، یعنی تولید محتوای فرهنگی صحیح و ترویج آنها ضعیف بود، بلکه آفت زده و دچار برخی آسیب‌‌های فکری بود؛ لذا افکار غلطی توسط رسانه‌ها پخش می‌شد، تئوری‌‌های اشتباه در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد و کتاب‌‌های بسیاری به نشر نظریات و ارزش‌های بیگانگان می‌پرداختند که زیانبار بودند. مقابله با این فرهنگ کار آسانی نبود.
دست الهی در کار بود که امکان تحول فرهنگی را در کشور به وجود آورد،وگرنه شرایط عادی به‌هیچ وجه برای تحول فرهنگی مساعد نبود؛ چون از طرفی، بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها با فکر ناب اسلامی بیگانه بودند و در حوزه هم، اگر چه مایه‌‌های صحیح اسلامی وجود داشت، اما امکاناتی برای پیشرفت نبود و نیروهای موجود هم بهره‌برداری نمی‌شد؛ اما با همت و همیاری همه دستگاه‌های متعهد و دلسوز این روند شروع شد و بحمدالله هم در حوزه و هم در دانشگاه و هم در جامعه، این حرکت معجزه‌وار شروع شد و به صورت فوق انتظار رشد کرد.
فرهنگ؛ مهم‌ترین سرمایه حفظ دستاوردهای انقلاب
این انقلاب به برکت خون صدها هزار شهید از بهترین جوانان و نوجوانان این مرز و بوم به بار نشسته است ‌و ما علاوه بر وظیفه دینی، وظیفه‌ای انسانی داریم که نگذاریم آنچه آنها با خون خود به دست آوردند، از دست برود؛ حتی اگر آخرتی هم در کار نبود، وجدان انسانی حکم می‌کرد که جلوی از دست رفتن حاصل خون شهدا را بگیریم؛ زیرا آیندگان درباره ما چه خواهند گفت؟ آیا نمی‌گویند یک زمانی، با رهبری یک پیرمرد روحانی، حتی نوجوانان جلوی‌تانک رفتند و این انقلاب را به پیروزی رسانده و حفظ کردند، اما نخبگان کشور آن را رها کردند تا دستاورد‌ها از دست رفت؟  
فرهنگ مهم‌ترین سرمایه ما برای حفظ دستاورد‌های انقلاب است،‌ پیشرفت انسانی بدون فرهنگ ناممکن است؛ چرا که ارزش انسان به باورها و ارزش‌هاست و ما معتقدیم ناب‌ترین باورها و ارزش‌ها را اسلام معرفی کرده است؛ لذا مهمترین کار، استخراج و فرآوری منابع غنی فرهنگی اسلام است که پس از تولید محتوا باید ابتدا در بین خواص و سپس در میان سایر مردم جامعه در سطوح مختلف منتشر و ترویج شود.
لزوم اهتمام رسانه‌ها به تولید و ترویج محتوا
 هرچند وظیفه رسانه‌ها و صدا و سیما اصالتاً نشر محتوا در میان مردم است، ولی در دو بخش اول، یعنی تولید محتوا و ترویج آن در بین خواص نیز می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، با کارهای رسانه‌ای حتی می‌شود محققان را به مسائل مورد نیاز توجه داد؛ یا زمینه، امکانات و ابزار برای استخراج معارف و نشر آنها را فراهم کرد. این همان همیاری برخاسته از احساس مسئولیت در یک کشور انقلابی است؛ زیرا در کشور انقلابی «به من چه» معنا ندارد و هر کسی باید در حد توان خود برای رسیدن انقلاب به اهدافش کمک کند؛ البته آن جایی که این وظیفه با تقسیم کار و مسئولیت‌‌های مشخص شکل بگیرد، پیشرفت بهتری حاصل می‌شود؛ اما اگر چنین نشد، وظیفه از بقیه ساقط نمی‌شود.
درتصور بسیاری از مردم، فرهنگ یک امر سلیقه‌ای و نسبی است که هر قومی برای خود دارد؛ مثل لهجه‌ها و گویش‌ها و برخی امور محلی؛ در حالی که فرهنگ به معنای باورها و ارزش‌ها مقارن با انسانیت است؛ از این رو باید در تبیین معنای صحیح فرهنگ و حفظ دستاوردهای انقلاب که همان فرهنگ اسلامی است، کوشید.
امروز رسانه‌ها و سایت‌های دشمنان نظام، باورها و ارزش‌های بنیادین جامعه را هدف گرفته‌اند و روزانه با طرح شبهات اعتقادی و اخلاقی به روش‌‌های مختلف، از طرح سؤال گرفته تا تمسخر و طنز و با بهره گیری از روش‌‌های حرفه‌ای و هنری برای تأثیرگذاری بر مخاطب، بخصوص نسل جوان را مورد تهاجم قرار می‌دهند.
 حقیقت این است که در برنامه ریزی ضعف داشته و داریم و سیاست‌‌های کلی این کار مشخص نیست. قبل از انقلاب اگر برنامه‌ریزی بوده، بر خلاف فرهنگ صحیح بوده است، بعد از انقلاب نیز به قدری کارها زیاد و نیروی متخصص کم بوده که فرصتی برای انجام تحقیقات بنیادین فراهم نشده است؛ در حالی که امروزه با شرایط موجود، مانند اختلاط فرهنگ‌ها، توطئه‌‌های دشمنان و دیگر آسیب‌ها، باید سیاست‌ها و برنامه‌‌های اجرایی حساب‌شده‌ای را تدوین و بر اساس آن عمل کرد.
شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین نهادی است که در این زمینه باید اقدام به تعیین سیاست‌‌های کلی کند، این شورا نتوانسته این مسئولیت را انجام دهد و متأسفانه گاه تحت تأثیر سیاست‌‌های متغیر دولت‌ها قرار می‌گیرد و وقتش صرف امور فرعی و روزمره شده، نوبت به مسائل اصلی نمی‌رسد.
شورای عالی انقلاب فرهنگی باید فارغ از دولت‌ها و جناح‌‌های سیاسی، سیاست‌ها و خط مشی کلی فرهنگی کشور را مشخص کند. در غیاب چنین فعالیتی، افراد و دستگاه‌های فرهنگی متعهد باید اتاق فکری تشکیل دهند و متخصصین و دلسوزان با همفکری یکدیگر خط مشی‌‌های کلی فرهنگ کشور را تعیین کنند. تشکیل اتاق فکر فرهنگی در صدا و سیما برای ارتقای فرهنگی جامعه و احیای فرهنگ انقلاب اسلامی از فروع این کار است.
از ابتدای انقلاب کسانی بوده و هستند که بدون اینکه دنبال نام و نشانی باشند، تحقیقات و پژوهش‌هایی در این زمینه انجام داده و سخنرانی کرده و مقاله نوشته‌اند، باید با استفاده از این‌ افراد اتاق فکری تشکیل شود و طرحی استراتژیک برای ارتقای فرهنگی کشور تدوین و به مراجع ذی‌صلاح ارائه شود.
فعالیت‌‌های صدا و سیما باید در جهت احیای فرهنگ انقلابی اسلامی باشد، اینکه رهبری دائماً تأکید می‌کنند که حوزه، مردم و مسئولین باید انقلابی باشند و انقلابی عمل کنند، نشان از اهمیت روحیه و کار انقلابی دارد؛ لذا ما نیز باید معنای انقلابی را درک کرده و خود انقلابی باشیم و صدا و سیما نیز انقلابی عمل کند.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) در جمع مدیران مرکز پژوهش و مرکز سنجش و پژوهش صدا و سیما؛ قم؛7 /10 / 1395 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 بهمن 1395

بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی

در آستانه‌ی سالروز قیام بیست‌ونهم بهمن ۱۳۵۶؛ در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله)

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم (۱)
الحمدللّه ربّ العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین و لعنةالله علی اعدائهم اجمعین.

 برادران و خواهران عزیز، خیلی خوش آمدید! روز بیست‌ونهم بهمن هر سال یکی از روزهای پُرحماسه و پُرشکوه ما در این حسینیّه است به‌خاطر حضور شما. برای بنده هم که اشتیاق دارم به دیدار مردم عزیز تبریز و آذربایجان، این یک فرصتی است که اگر همه‌ی آن مردم عزیز را نمیتوانیم زیارت کنیم، جمعی از جوانان، مسئولان، علمای اعلام، قشرهای مختلف را اینجا در حسینیّه زیارت کنیم. خیلی خوش آمدید! سلام ما را به بقیّه‌ی مردم عزیز در تبریز و در شهرهای دیگر آذربایجان ابلاغ کنید. مندن سلام یتیرون سایر همشهری لَره. (۲)

 مسئله‌ی بیست‌ونهم بهمن یک مسئله‌ی تاریخی صِرف نیست؛ یک درس است، یک عنوان است. این را برای شما جوانها عرض میکنم: مردم آذربایجان و مردم تبریز نه‌فقط در قضیّه‌ی انقلاب و بیست‌ونهم بهمن -که بیست‌ونهم بهمن موتوری شد برای پیروزی انقلاب در بیست‌ودوّم بهمن سال بعد؛ موتور بود برای اینکه بتواند این کار انجام بگیرد؛ پیش‌بَرنده بود- بلکه از حدود ۱۲۰‌ سال، ۱۳۰ سال قبل در همه‌ی قضایای مهمّ تحوّل اجتماعی در کشور و مسائل مهمّ سیاسی، یکی از اصلی‌ترین محورهای مبارزه بوده‌اند؛ این را جوانهای عزیز ما بدانند؛ شناسنامه‌ی آذربایجان این است. هم در قضیّه‌ی تنباکو و مرحوم حاج میرزا جواد مجتهد تبریزی، [هم] در قضیّه‌ی مشروطیّت -که خب قضایای مشروطه‌ی آذربایجان معروف است- هم در قضیّه‌ی نهضت ملّی و جدایی نفت از انگلیس، آذربایجان یکی از جاهای مهمّ نقش‌آفرین بود؛ هم در انقلاب اسلامی، هم در جنگ تحمیلی، هم در حوادث قبل از جنگ در خود تبریز و خود آذربایجان، مردم آذربایجان بودند که نقش‌آفرینی کردند.

 اوایل انقلاب یک حرکتی را بعضی شروع کردند در ضدّیّت با انقلاب در ایجاد شکاف در شقّ عصای(۳) مردم انقلابی ایران، به خیال خودشان تبریز را جای مناسبی برای این کار دانستند -که این همیشه جزو سیاستهای قدیمی انگلیس و عناصر ضدّ ایران بوده است- رفتند آنجا شلوغ کردند. ما عضو شورای انقلاب بودیم؛ در تهران بحث میشد، بعضی‌ها نگران بودند، [امّا] امام فرمود هیچ‌کس نگران نباشد، خود مردم تبریز جواب اینها را میدهند؛ و همین شد؛ هیچ احتیاج به کس دیگری نبود؛ مردم آذربایجان این‌جور هستند. در دوران جنگ، لشکر عاشورا یکی از لشکرهای خط‌شکن بود؛ فقط هم آن لشکر نبود، علمای آذربایجان، قشرهای مختلف آذربایجان، دستگاه‌های پشتیبانی آذربایجان، همه در میدان بودند؛ تاریخ آذربایجان این است. آذربایجان همواره یک‌تنه ایستاده است در مقابل طمع کسانی که چشم دوخته‌اند به ایجاد شکاف قومیّتی در کشور؛ و امروز هم این کارها را دارند دنبال میکنند.

 خب کشور ما متشکّل است از زبانهای مختلف، از قومیّتهای مختلف؛ ترکی هست، فارسی هست، عربی هست، بلوچی هست، لری هست، کُردی هست؛ این یک تنوّع است و این تنوّع فرصت است، [امّا] دشمن همیشه چشم دوخته است به اینکه این را وسیله‌ی شکاف قرار بدهد. خود قومیّتهای بزرگ ایرانی و البتّه از همه بهتر مردم آذربایجان سینه سپر کرده‌اند و در مقابل این سیاست خباثت‌آلود دشمنان ایستاده‌اند. این را جوانهای عزیز ما در همه‌جای کشور توجّه داشته باشند که دشمن چشم دوخته است و از هر گسلی که خیال میکند میتواند یک زلزله‌ای ایجاد بکند، میخواهد استفاده کند برای منهدم کردن اساس استقلال این کشور و اساس انقلاب؛ از همه‌ی امکانات میخواهد استفاده کند، میگردد به خیال خودش گسلها را پیدا میکند؛ درحالی‌که گسلی وجود ندارد؛ مردم یکپارچه‌اند، مردم متّحدند.

 خب، شما که خودتان اهل تبریز و اهل آذربایجانید، احساسات خودتان را میدانید. این شعری که اینجا خواندید: «بیعتده وفاداروخ، بیز آنداولا قرآنا»(۴) این را میدانیم، این چیز مسلّمی است. مردم آذربایجان نه‌فقط در زبان [بلکه] در عمل این را اثبات کرده‌اند، و نشان داده‌اند که در مقابل دشمن وسوسه‌گر و تفرقه‌افکن ایستاده‌اند. عزیزان من! خوشبختانه بقیّه‌ی اقوام ایرانی هم همین‌جور [هستند]؛ خراسانی هم همین‌جور -با اختلاف مذهب در شرق خراسان- کُرد هم همین‌جور، بلوچ هم همین‌جور. در بین بلوچها علمایی بودند که در مقابل دشمنان انقلاب در اوّل انقلاب سینه سپر کردند. بنده آنجا مدّتها بوده‌ام، می‌شناختم علمای آنجا را. بگذارید اسم بیاوریم تا مردم بشناسند اینها را: مرحوم مولوی عبدالعزیز ساداتی، اهل سراوان؛ پیرمرد -یک مشت استخوان- در مقابل مخالفین انقلاب و منتقدین انقلاب و بهانه‌گیران بر انقلاب ایستاد و از انقلاب دفاع کرد؛ بلوچ و سنّی بود. در کردستان، مرحوم شیخ‌الاسلام؛ در سنندج مستحکم و قوی سخنرانی کرد؛ اهل‌سنّت بودند -کُردها شافعی هستند- امّا از انقلاب دفاع کردند، چون دیدند انقلاب پرچم اسلام را بلند کرده است. [امّا] ضدّانقلاب شیخ‌الاسلام را به‌خاطر همان سخنرانی، به‌خاطر همان مواضع به شهادت رساند. در خوزستان جوانهای عرب در مقابل تهاجم رژیم صدّام ایستادند. آنها هم عرب بودند، اینها هم عرب بودند امّا این عرب ایستاد. اسم شهید علی هاشمی -سردار جوان عرب خوزستانی، اهل اهواز- و اسم اینها فراموش نخواهد شد؛ اینها ایستادند. او هم عربی حرف میزد، این هم عربی حرف میزد امّا این حقیقت را فهمید، توطئه‌ی دشمن را شناخت و ایستاد؛ بقیّه‌ی اقوام ایرانی همین‌جور. از همه جلوتر و بهتر مردم آذربایجان هستند. حالا مدام توطئه کنند، مدام بنشینند، مدام حرف بزنند، مدام پول خرج کنند، مدام دلارهای نفتی را از کیسه‌ی قارون‌ها بیرون بکشند و خرج ایجاد تفرقه‌ی در کشور بکنند؛ نمیتوانند.

 ملّت متّحد است، ملّت مجتمع است. من امروز راجع به این موضوع صحبت میکنم، راجع به بیست‌ودوّم بهمن هم عرض خواهم کرد، راجع به مسئولین و مسئولیّتهایشان هم عرض خواهم کرد؛ همه‌ی اینها را در کنار هم باید دید. ملّت ایران ایستاده‌اند، مجتمع هستند. حالا یک عدّه‌ای یاد گرفته‌اند تعبیرات «آشتی ملّی، آشتی ملّی» [را گفتن]؛ این حرفها به نظر من معنی ندارد؛ مردم مجتمعند، با هم متّحدند؛ آنجایی که پای اسلام در میان است، پای ایران در میان است، پای استقلال در میان است، پای ایستادگی در مقابل دشمن در میان است، مردم با همه‌ی وجودشان ایستاده‌اند. ممکن است در فلان مسئله‌ی سیاسی دو نفر با هم اختلاف نظر داشته باشند [امّا] تأثیری نمیگذارد. چرا میگویید آشتی؟ مگر قهرند که بیایند با هم آشتی کنند؟ این تعبیرات را روزنامه‌ها پَروبال میدهند، متوجّه نیستند که اشکال ایجاد میکند. وقتی شما میگویید آشتی، مثل این است که یک قهری وجود دارد؛ [درحالی‌که] قهری وجود ندارد. بله، مردم ما با آن کسانی که به روز عاشورا اهانت کردند قهرند. ملّت با آنهایی که روز عاشورا، با قساوت، با لودگی، با بی‌حیایی آمدند جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر است. با اینها آشتی هم نمیکنیم، و با آن کسانی که با اصل انقلاب بدند، میگویند اصل نظام هدف ما است، میگویند انتخابات بهانه‌ی ما است؛ که البتّه آنها عدّه‌ی معدودی‌اند، عدّه‌ی کمی‌اند؛ در مقابل اقیانوس عظیم ملّت ایران آنها یک قطره‌اند؛ چیزی نیستند. این اقیانوس با یکدیگر منسجم و متّحد است؛ این اتّحاد وجود دارد و باید وجود داشته باشد و روزبه‌روز باید تقویت بشود.

 بحمدالله نخبگان آذربایجان همیشه متوجّه این نکات بوده‌اند. جوانان غیور آذربایجان، مردم آذربایجان از قشرهای مختلف، همیشه متوجّه این نکته بوده‌اند و در مقابل توطئه‌ی دشمن، وسوسه‌ی دشمن، فعّالیّت دشمن ایستاده‌اند؛ از وحدت ملّی دفاع کرده‌اند و در راه آن، جانشان را مایه گذاشته‌اند. خود شما در درجه‌ی اوّل، و ماها و همه‌ی مسئولین و آحاد ملّت قدر آذربایجان را باید بدانیم. آذربایجان یک نقطه‌ی قوّت است برای انقلاب و برای نظام اسلامی. این مطلب اوّل.

 و امّا راجع به بیست‌و‌دوّم بهمن. اوّلاً بنده باید از همه‌ی ملّت ایران از صمیم قلب تشکّر کنم. امسال بیست‌و‌دوّم بهمن برای انقلاب و برای نظام اسلامی و برای ایران اسلامی آبرو شد. قضاوت مسئولان داخلی‌ و افرادی که معمولاً جمعیّت‌ها را در خیابان تخمین میزنند که چقدر بودند، این بود که در شهرهای بزرگ کشور و در هفتاد درصد شهرهای کشور، جمعیّت نسبت به سالهای گذشته بعضی بیشتر بود، بعضی بسیار بیشتر بود، بعضی دو برابر بود. این را کسانی که ارزیابهای داخلی ما هستند گفتند؛ فقط [هم] اینها نگفتند؛ خارجی‌ها هم گفتند؛ دشمنان انقلاب هم گفتند؛ همان کسانی که هرسال راه‌پیمایی بیست‌و‌دوّم بهمن را تحقیر میکردند و میگفتند چند هزار نفر آمدند در خیابان، امسال تعبیرات میلیونی به کار بردند. بله، درست است؛ میلیون‌ها انسان در سراسر کشور آمدند به خیابان. بنده زبانم قاصر است، کسی هم نیستم که بخواهم تشکّر کنم؛ [انقلاب] مال خود مردم است. خدا را باید شکر کرد، خدا را باید سپاس گفت که دلهای مردم را به این جهت متوجّه کرد.

 نکته‌ی مهم این است که در طول سال با پول سازمان سیا و سازمان موساد و دستگاه اطّلاعاتی و جاسوسی انگلیس و دلارهای نفتی قارون‌ها صدها رسانه علیه انقلاب حرف میزنند. در طول سال شب و روز مشغولند؛ ده‌ها سیاسی ورشکسته‌ی فراری را که از ایران فرار کرده‌اند پیدا میکنند، یک مزدی بهشان میدهند تا بنشینند تحلیل بنویسند، خبر بنویسند، سخنرانی تهیّه کنند علیه انقلاب و علیه نظام؛ از امام تا مردم ایران، تا فعّالیّتهای گوناگون انقلاب را -که حالا یک اشاره‌ای من خواهم کرد- تحقیر کنند، انقلاب را متّهم کنند، نظام را متّهم کنند، تضعیف کنند. یک سال تلاش میکنند، بعد روز بیست‌و‌دوّم بهمن، این باران رحمت الهی، این حضور عظیم مردمی مثل باران میبارد و این فضای آلوده و غبارآلود را تمیز میکند. مثل یک جریان مبارکی در خیابانها راه می‌افتد، ذهن مردم را پاکیزه میکند و از آلودگی پاک میکند. بیست‌و‌دوّم بهمن این است.

 یک بیست‌و‌دوّم بهمن را داریم، یک روز قدس را داریم و هر کدام یک معنایی دارد، یک هدفی دارد؛ مردم این معنا را خوب درک میکنند و با توجّه به آن معنا وارد میدان میشوند. حالا در میدان چه ‌کسانی هستند؟ این خیلی نکته‌ی مهمّی است. شما در شهر تبریز یا در شهرهای دیگر یا اینجا در تهران، این جمعیّت عظیمی را که دارند حرکت میکنند یک نگاهی بکنید؛ اکثر اینها ۳۷ سال عمرشان نیست -عمر انقلاب ۳۷ سال، ۳۸ سال است- یعنی اوّل انقلاب را ندیده‌اند، امام را ندیده‌اند، دوران دفاع مقدّس را ندیده‌اند، دوران تلخ و سیاه اختناق زمان طاغوت را ندیده‌اند امّا می‌آیند؛ با همان هیجان، با همان احساس، با همان معرفت، با همان روشنفکری و روشن‌بینی در خیابانها مشت گره میکنند و شعار میدهند و فریاد میزنند؛ معنایش چیست؟ معنایش این است که انقلاب زنده است؛ معنایش این است که انقلاب روینده است، بالنده است، اینها رویشهای جدید انقلابند؛ این نسل سوّم و چهارم انقلاب است که دارد می‌آید و در مقابل دشمن می‌ایستد و حرف قاطع خودش را میزند. این خیلی مهم است.

 دشمن سعی میکند -البتّه آب در هاون میکوبد- انقلاب را ناکارآمد نشان بدهد؛ خب، ما نابسامانی داریم؛ کجای دنیا و کدام کشور همه‌ی مسائلش تامّ‌و‌تمام درست شده و حل شده است؟ نابسامانی‌ها همه‌جا وجود دارد، ما هم داریم -حالا من اشاره خواهم کرد- از آنها صرف‌نظر هم نمیکنیم؛ نابسامانی بلاشک هست امّا دشمن سعی میکند در قبال این نابسامانی‌ها پیشرفتهای انقلاب را ندیده بگیرد. انقلاب و نظام اسلامی در این حدود ۳۸ سال کار بزرگی انجام داده است. من یک فهرستی در اختیار دارم از رئوس برنامه‌های انقلاب در طول این سالهای ۳۸گانه که چه تلاشی برای کشور انجام گرفته است؛ در صد سال هم این‌جور تلاشی به وسیله‌ی دولتهای توانا و فعّال انجام نمیگیرد.

 نسبت به ماقبل انقلاب مقایسه میکنیم؛ در زمینه‌های زیربنایی -که این مسائل زیربنایی برای آینده‌ی کشور و پیشرفت کشور بسیار مهم است- در یک مواردی پیشرفت کشور در دوران انقلاب هزار درصد است، یعنی ده برابر؛ در بعضی از موارد دوهزار درصد تا شش هزار درصد، یعنی شصت برابر. تعداد دانشجو، پیشرفت علمی، کارهای زیربنایی، مسائل فراوان عظیم فرهنگی، آبرو و عزّت ملّی را مقایسه میکنیم با قبل از انقلاب، با دوران طاغوت، با دوران تسلّط آمریکا، با دوران محلّ استراحت بودن تهران برای عناصر صهیونیست که هروقت خسته میشدند می‌آمدند اینجا در باغ شیان که محلّ استراحتشان بود خوش بگذرانند، هفت روز، هشت روز، ده روز بمانند و برگردند؛ این را مقایسه میکنیم با آن. کشور پیشرفت کرده است، حرکت کرده است، جهش پیدا کرده. آن روز کشور به‌وسیله‌ی یک دولت توسری‌خور اداره میشد. حکومت طاغوت یک حکومت توسری‌خور بود؛ توسری‌خور آمریکا، توسری‌خور انگلیس، توسری‌خور دولتهای بزرگ؛ ملّت را ذلیل کرده بودند، خوار کرده بودند، ظرفیّتهای کشور را بکلّی تعطیل کرده بودند، بعضی را هم به دشمن سپرده بودند؛ انقلاب آمد بسیاری از این ظرفیّتها را فعّال کرد؛ امروز کشور عزیز است. امروز در سطح منطقه تقریباً در همه‌ی مسائل منطقه تا ایران نخواهد، تا ایران حضور نداشته باشد و اراده نکند کاری پیش نمیرود. ملّت ایران نشان داده است ملّت مقاومی است؛ همه‌‌ی اینها را دشمنان ما در تحلیل‌های خودشان میگویند؛ میگویند با ملّت ایران نمیشود مواجهه و مقابله کرد؛ ملّت مقاومی است، ایستادگی میکند، در مقابل دشمن تسلیم نمیشود؛ این عزّت است. این عزّت را مقایسه میکنند با دوران ذلّتی که آنها بر این ملّت، بر این کشور تحمیل [کردند]. بله، معلوم است، این مایه‌ی شادمانی و سرور جوانها است  که می‌آیند به میدان. بیست‌و‌دوّم بهمن این است؛ بیست‌و‌دوّم بهمن یک نعمت الهی است، یک فرصت الهی است برای اینکه ملّت خودش را نشان بدهد، اراده‌ی خودش را با صدای بلند فریاد بزند. آنچه در دل آحاد این ملّت هست، در شعارهایشان در روز بیست‌و‌دوّم بهمن در همه‌جای کشور نمایان میشود. ما دنبال پیشرفتیم، دنبال اسلامیم، دنبال نظام اسلامی برخاسته‌ی از مردمیم که میتواند مشکلات مردم را حل کند؛ این شعار بیست‌و‌دوّم بهمن هر سال است؛ و ملّت هم محکم ایستاده است؛ هر مسئولی هم بخواهد با ملّت نباشد و ایستادگی نکند، ملّت بدون تردید او را پس خواهد زد. خب، این هم مسئله‌ی بیست‌و‌دوّم بهمن.

 امّا مطلب بعدی‌ که میخواهم عرض بکنم، خطاب به مسئولین محترم کشور است. به مسئولین عرض میکنم که این حضور مردمی در بیست‌و‌دوّم بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعّالیّتهای ما مسئولین به حساب نیاورید. مردم گله‌مندند؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور میگذرد، مردم گله‌مندند. مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج میکنند. هرجا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هرجا بی‌اعتنائی به مشکلات ببینند همین‌جور، هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند. بیست‌ودوّم بهمن حساب خودش را دارد؛ ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین‌کرده‌ی برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در بیست‌ودوّم بهمن ظاهر شد، امّا توقّعات آنها از ما مسئولین یک حرف دیگر است.

 خب، ما [امسال را] عرض کردیم سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»؛(۵) [سال] دارد تمام میشود؛ الان آخر بهمن است، اقدام و عمل باید نشان داده بشود. من اوّل سال هم گفتم که مسئولین کشور -چه مسئولین قوّه‌ی مجریّه و دولت، چه مسئولین قوّه‌ی قضائیّه، چه مسئولین مجلس؛ فرقی نمیکند، همه- آخر سال باید نشان بدهند که در این سال برای اقدام و عمل چه کردند؛ نگویند باید چنین بشود، باید بگویند چنین شد؛ این را باید مشخّص بکنند.

 ما امروز دچار مشکلیم، نمیشود مشکلات مردم و گلایه‌های مردم را نادیده گرفت؛ مسئولین باید جدّی بگیرند. مسئله‌ی بیکاری مهم است، مسئله‌ی رکود مهم است، مسئله‌ی گرانی مهم است؛ اینها مسائلی است که وجود دارد. البتّه مسئولین تلاش میکنند، ما می‌بینیم امّا ظرفیّتها بیش از اینها است. من حالا ان‌شاءالله در وقت خودش عرض خواهم کرد؛ ما در بن‌بست نیستیم، ما در مسائل اقتصادی در بن‌بست قرار نداریم؛ مشکلات هست، از دو طرف، سه طرف، چهار طرف مشکلات هست امّا محلّ خروج از مشکلات هم مشخّص است. چه‌جوری میشود از این مشکلات خارج شد؟ مسئولین باید تلاش کنند.

 بنده چهار پنج سال یا شش سال قبل از این در سخنرانی اوّل سال گفتم که امروز نگاه دشمنان ملّت ایران به مسئله‌ی اقتصاد است؛(۶) سعی دارند به اقتصاد کشور فشار بیاورند؛ اقتصاد کشور را آن‌چنان زیر فشار قرار بدهند که مردم دچار مشکل بشوند. وقتی مردم دچار مشکل شدند، دل‌زده میشوند، دل‌سرد میشوند؛ دشمن همین را میخواهد. دشمن میخواهد مردم از انقلابشان، از نظامشان، از دولتشان، از کشورشان دل‌سرد بشوند، دل‌زده بشوند؛ لذا روی مسئله‌ی اقتصاد فشار می‌آورد؛ و فشار آوردند. مسئولین باید به این نکته توجّه کنند.

 البتّه این‌جور نیست که مسئله‌ی ما فقط مسئله‌ی اقتصاد باشد؛ همه میدانند، بنده روی مسئله‌ی فرهنگ خیلی حسّاسیّت دارم، روی مسئله‌ی علم خیلی حسّاسیّت دارم لکن وقتی‌که در زمانهای محدود اولویّتها را نگاه میکنیم، مسئله‌ی اقتصاد کشور در اولویّت اوّل قرار میگیرد؛ چون دشمن به این متوجّه است؛ امروز هم همان کارها را دارند میکنند؛ این را همه توجّه کنند. چه در دوره‌ی دولت قبلی آمریکا، چه در دولت فعلی آمریکا، یکی از ترفندهای دشمن این بوده است که مرتّب تهدید کنند به جنگ؛ و [اینکه] گزینه‌ی نظامی روی میز است و مانند اینها. آن مسئول اروپایی هم، به مسئولین ما میگوید که جنگ در ایران حتمی بود؛ اگر برجام نبود، حتماً جنگ بود؛ دروغ محض! چرا میگویند جنگ؟ برای اینکه ذهن ما برود به جنگ [امّا] جنگ واقعی چیز دیگر است؛ جنگ واقعی جنگ اقتصادی است، جنگ واقعی تحریم است، جنگ واقعی گرفتن عرصه‌های کار و فعّالیّت و فنّاوری در داخل کشور است؛ این جنگ واقعی است. ما را به جنگ نظامی متوجّه میکنند تا از این جنگ غفلت کنیم؛ جنگ واقعی جنگ فرهنگی است. این‌‌‌‌‌همه تلویزیون‌های گوناگون و شبکه‌های مختلف اینترنتی مشغول کارند برای اینکه دل و ذهن جوان ما را از دین و مقدّسات و عفّت و حیا و مانند اینها دور کنند؛ دارند جدّی تلاش میکنند، پولها خرج میکنند برای این کار! جنگ واقعی این است.

 مسئولین باید حواسشان باشد. بنده به رئیس‌جمهور محترم گفتم به مدیرانتان تذکّر بدهید تا مدیریّت همراه با شفّافیّت انجام بدهند، مدیریّت همراه با نظارت انجام بدهند. مدیر باید نظارت کند، باید کار را دنبال بکند. به صرف اینکه ما گفتیم فلان کار بشود، طرف مقابل هم گفت چشم، که کار تحقّق پیدا نمیکند. کار بایستی در میدان و روی زمین مشخّص بشود که انجام شد؛ اینها آن چیزهایی است که مورد نیاز ما است و بایستی به آن توجّه کرد.

 من عرض میکنم در آیه‌ی شریفه‌ی «وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة»(۷) به احتمال زیاد منظور از «قُوَّة» فقط قوّه‌ی نظامی نیست؛ البتّه قوّه‌ی نظامی هم هست امّا فقط قوّه‌ی نظامی نیست. اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة؛ هرچه میتوانید، درون خودتان را قوی کنید. معنای این استحکامِ ساختِ داخلیِ کشور که بنده مکرّر میگویم، این است. ازلحاظ علمی خودتان را قوی کنید، ازلحاظ فنّاوری خودتان را قوی کنید، ازلحاظ تولید داخلی قوی کنید، ازلحاظ نفوذ در بازارهای خارجی قوی کنید، ازلحاظ کشف ظرفیّتهای فراوانی که در این کشور هست و هنوز استفاده نشده است، قوی کنید و این ظرفیّتها را به کار بگیرید. ما که در سیاستها اعلام کردیم که کشور باید به رشد هشت درصد برسد، بعضی گفتند نمیشود! بعد متخصّصین و کارشناس‌ها آمدند گفتند اگر ما ظرفیّتها را ملاحظه کنیم، رشد بیش از هشت درصد هم ممکن است در کشور اتّفاق بیفتد! نه رشدِ به معنای اینکه ما نفت بیشتر بفروشیم -البتّه این مفید است لکن این آن چیزی نیست که مورد نظر ما است- یعنی رشد تولید داخلی کشور، استحکام اقتصادی داخل کشور؛ یعنی همان اقتصاد مقاومتی که ما بارها تأکید کرده‌ایم و تکرار کرده‌ایم. آن‌وقت یک عدّه‌ای می‌آیند روی کمبودها انگشت میگذارند، مبالغه میکنند، اغراق میکنند، پیشرفتها را نمیگویند، راه‌حل‌ها را هم نمیگویند! اتّفاقاً اینها همان کسانی هستند که خودشان به دشمن گِرا(۸) دادند که ایران را تحریم کنند؛ گرای تحریم را اینها دادند. خود همینها بیش از همه -در داخل کمتر، در خارج بیشتر- روی نقاط ضعف تکیه میکنند.

 برادران عزیز، خواهران عزیز، جوانان آذربایجانی، ای شجاعان میدانهای سخت که امتحان خودتان را داده‌اید! من به شما عرض میکنم: بدانید که اگر ما با همین سَبک حرکت و به تعبیر رایج با همین فرمان جلو برویم، قطعاً پیروزی متعلّق به ملّت ایران است. همه فکر کنند، همه تلاش کنند، همه همّت بگمارند، همه آینده را در نظر بگیرند، همه آرمانها را جلوی چشمشان نگه دارند و به سمت آن آرمانها حرکت بکنند، همه این امید مقدّس را در دلهایشان گرم نگه دارند. خدا را شکر میکنیم که شعله‌ی امید را در دلهای ما زنده نگه داشت که یک لحظه نسبت به آینده‌ی کشور ناامید نشدیم و بحمدالله آنچه را امید داشتیم، به بهتر از آن و بیشتر از آن رسیدیم؛ امّا این همه‌ی آرزوهای ما نیست، همه‌ی خواسته‌های ما نیست؛ همه‌ی خواسته‌های خدا هم از ما نیست. ما یک قدمِ کوتاهی حرکت کردیم؛ باید گا‌مهای بلندتری برداریم و برویم و به آنچه نظام اسلامی وعده داده است که ایجاد یک جامعه‌ی اسلامی عادلانه‌ی پیشروِ مقتدرِ باعزّت و باقدرت است ان‌شاءالله برسیم و مطمئنّاً هم به آن خواهیم رسید؛ ان‌شاءالله و باذن الله تعالی. خداوند ان‌شاءالله شما را محفوظ بدارد؛ خداوند شما را حفظ کند.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته


۱) در ابتدای این دیدار، آیت‌الله محسن مجتهدشبسترى (نماینده‌ى ولىّ‌فقیه در استان و امام جمعه‌ى تبریز) مطالبى بیان کرد.
۲) سلام من را به سایر همشهری‌ها برسانید.
۳) مخالفت با امری که گروهی در آن اتّفاق نظر دارند و دوری کردن از آنان.
۴) سوگند به قرآن به بیعتمان وفاداریم.
۵) اشاره به شعار سال ۹۵
۶) بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در مشهد مقدّس (۱۳۹۰/۱/۱)
۷) سوره‌ی انفال، بخشی از آیه‌ی ۶۰؛ «و هرچه در توان دارید، بسیج کنید...»
۸) نشانی دادن، علامت دادن.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 بهمن 1395
در سفر به عمان و کویت
روحانی با سلطان قابوس و شیخ احمدالصباح دیدار کرد
  ۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫در سفر به عمان و کویت روحانی با سلطان قابوس و شیخ احمدالصباح دیدار کرد‬‎Image result for ‫در سفر به عمان و کویت روحانی با سلطان قابوس و شیخ احمدالصباح دیدار کرد‬‎

رئیس‌جمهور کشورمان در سفر به عمان و کویت با سران این دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
روحانی پیش از  عزیمت به کشورهای عمان و کویت، در گفت وگویی با خبرنگاران تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار ارتقاء روابط با کشورهای منطقه و همسایه و تقویت ثبات، امنیت و توسعه در کل منطقه است.
وی با اشاره به پیام کشورهای حوزه خلیج‌فارس مبنی بر اراده این 6 کشور برای ارتقاء و روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران و همچنین حل و فصل سوء تفاهمات از طریق گفت‌وگو و مذاکره بین طرفین، گفت: ما از اصل این پیام استقبال می‌کنیم و در جریان این سفر  نیز در خصوص ارتقاء همکاری‌ها، دیدار و گفت‌وگو خواهیم داشت.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حسن همجواری با همسایگان و حفظ امنیت خلیج‌فارس است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال تجاوز، مداخله در امور داخلی سایر کشورها و تحمیل عقاید دینی، مذهبی و سیاسی نیست و همکاری مشترک با کشورهای دوست اسلامی و همسایه در اولویت است.
روحانی تصریح کرد: امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود و حضور خارجی، تأثیری نداشته و مضر می‌باشد و کشورهای منطقه از بلوغ کافی در این زمینه برخوردار هستند.
وی با تأکید بر اینکه امروز همه باید به فکر وحدت بیشتر با یکدیگر باشیم وشکاف و فاصله‌ای که برخی قدرت‌های جهانی ایجاد کرده‌اند، جعلی و مصنوعی است، اظهار داشت: سنی و شیعه در طول قرن‌ها همزیستی مسالمت‌آمیز داشتند و ایران‌هراسی، شیعه هراسی، سنی هراسی و همسایه‌هراسی، مجعول و ساخته و پرداخته بیگانگان است و قطعاً سوء تفاهمات، با مذاکره حل و فصل می‌شود.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عمان و کویت روابطی صمیمانه و دوستانه داشته است، گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دوجانبه بین ایران و این کشورها وجود دارد. روحانی با اشاره به اوضاع ناآرام و شرایط نامناسب کشورهای سوریه، عراق و یمن، اظهار داشت: در این سفر پایان دادن به خون‌ریزی‌ها در این کشورها بحث و بررسی خواهد شد.
رئیس‌جمهور پیش از ظهر چهارشنبه در رأس هیئتی بلند پایه از مسئولان سیاسی و نمایندگانی از بخش خصوصی به منظور سفر دوجانبه و رسمی وارد مسقط پایتخت عمان شد. روحانی در قصر العلم مسقط از سوی سلطان قابوس پادشاه عمان مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
تاکید بر همکاری‌های مشترک
 برای تأمین امنیت منطقه
رئیس‌ جمهور کشورمان و پادشاه عمان در دیدار دوجانبه و در نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو ‏کشور، راه‌های توسعه روزافزون روابط تهران - مسقط و مهم‌ترین مسایل منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر ‏قرار داده و بر ضرورت همکاری دو کشور در تقویت توسعه منطقه‌ای و برقراری صلح و امنیت پایدار در ‏منطقه تأکید کردند.‏
روحانی در دیدار سلطان قابوس پادشاه عمان با اشاره به ‏روابط برادرانه و دیرینه دو کشور در طول تاریخ، اظهار داشت: روابط تهران - مسقط همواره صمیمانه و پایدار بوده و در این مسیر، رویکرد حکیمانه و تلاش‌های خیرخواهانه و ‏برادرانه پادشاه عمان بسیار مؤثر بوده است.‏
وی با اشاره به زمینه‌های گسترش همکاری تهران - عمان در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، ‏حمل و نقل، گاز، انرژی، بنادر، صنعت و تجارت و خدمات فنی و مهندسی گفت: تعمیق روابط بانکی می‌تواند زمینه‌ساز شتاب در ‏توسعه روابط اقتصادی تهران - مسقط باشد و امیدواریم مسئولین بانکی دو کشور در جریان این سفر، روابط مالی و ‏بانکی تهران و عمان را  هر چه بیشتر توسعه دهند.‏
رئیس‌ جمهور در ادامه نقش ایران و عمان را در امنیت منطقه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ایران و عمان ‏نگاهبانان تاریخی تنگه هرمز به عنوان مسیری امن و آزاد برای تجارت بین‌المللی هستند و همکاری دو کشور ‏در تأمین ثبات و توسعه منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.‏
روحانی تصریح کرد: برای تأمین امنیت منطقه هیچ راه حلی اساسی‌‌تر از مسئولیت‌پذیری کشورهای ‏منطقه و همکاری‌های درون منطقه‌ای وجود ندارد، لذا کشورهای منطقه باید در کنار یکدیگر برای امنیت و ‏ثبات پایدار در منطقه با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند.‏ وی در ادامه لزوم رسیدگی و چاره‌اندیشی به وضعیت بسیار نامطلوب مردم یمن را مورد تأکید قرار ‏داد و گفت: امروز وضعیت بسیار وخیمی برای مردم مظلوم یمن ایجاد شده است و همه ما به عنوان کشور‌های مسلمان منطقه، وظیفه ‏داریم اقدامات جدی و انسان‌دوستانه‌ای را برای یاری مردم این کشور انجام دهیم.‏
رئیس‌ جمهور اظهارداشت: برقراری آتش‌بس و کمک‌های انسان‌دوستانه و انجام مذاکرات سیاسی یمنی - ‏یمنی برای حل و فصل مشکلات مردم مظلوم یمن، ضروری است.
سلطان قابوس پادشاه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور رئیس‌جمهور کشورمان در عمان بر ‏تقویت بیش از پیش روابط دو کشور تأکید کرد و گفت: عمان به دنبال تقویت و تحکیم همکاری‌ها و ‏مناسبات خود در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ایران است.‏
پادشاه عمان با تقدیر از رویکرد و آمادگی همیشگی تهران برای برقراری روابط نزدیک‌تر با همسایگان و همکاری‌های منطقه‌ای، گفت که تحکیم روابط ایران و کشورهای منطقه به نفع توسعه ، امنیت و ثبات ‏منطقه است.‏ سلطان قابوس خاطر نشان کرد: تردیدی وجود ندارد که تأمین امنیت منطقه مسئولیت اصلی کشورهای منطقه ‏است، لذا رایزنی و همفکری کشورهای منطقه برای حل و فصل مسایل و مشکلات، بسیار ضروری است.‏
حجت‌الاسلام روحانی پس از این دیدار با بدرقه سلطان قابوس پادشاه، ولیعهد و شماری از مقامات عالی‌رتبه عمان، مسقط را به مقصد کویت ترک کرد و شامگاه چهارشنبه در فرودگاه بین‌المللی کویت از سوی شیخ صباح احمد جابرالصباح امیر کویت مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
رئیس‌جمهوری کشورمان با همراهی امیرکویت در محل اقامت حضور یافت و پس از دیدار و گفت‌وگو با جمعی از مقامات ارشد کویت با امیر این کشور نیز در کاخ امیری دیدار کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 بهمن 1395

پیکر پاک شهید مدافع حرم مهدی نعمایی عالی در البرز تشییع شد

۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫مهدی نعمایی عالی‬‎
پیکر پاک شهید مدافع حرم در البرز تشییع و در آرامگاه ابدیش آرام گرفت.
به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، ‌پیکر پاک شهید مدافع حرم، مهدی نعمایی عالی صبح دیروز، با حضور مسئولان و قشرهای مختلف مردم تشییع شد و در گلزار شهدای امامزاده محمد (ع) آرام گرفت.
شهید مدافع حرم، مهدی نعمایی عالی روز 23 بهمن ماه در شهر حما سوریه بر اثر انفجار مین و به دست تکفیری‌های داعش به شهادت رسید.شهید نعمایی یک فرزند دختر به نام ریحانه به یادگار گذاشته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 بهمن 1395

آشتی با خوارج!  

  ۲۷/ ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫خوارج‬‎

چند ماهی بود که جنگ تمام شده بود . عده‌ای با چهره‌های دژم و درهم، دور امام علی (ع) را گرفته بودند و او را به آشتی و توبه(!) دعوت می‌کردند! آنها می‌گفتند در جنگ صفین حوادثی رخ داد‌، ما خطا کردیم و سپس با توبه به درگاه الهی‌، پیش تو آمده ایم،تو هم توبه کن و بیا تا دوباره با هم آشتی کنیم!
هرچه امام و یاران صدیقش کارهای آن روزهایشان را یادآوری می‌کردند، فایده‌ای نداشت! به یادشان نمی‌آمد که در میانه میدان، آنها بودند که ساز‌بی‌وفایی کوک کردند! آنها بودند که آلت دست معاویه شده بودند‌. برخی از آنها بودند‌، چند شب قبل از روز جنگ، پنهانی دیدار‌هایی داشتند وقرار و مدارهایی گذاشته بودند! به یادشان نمی‌آمد که با فتنه انگیزی‌، شیرازه سپاه را از هم گسستند و نبرد پیروز را به حکمیت و سپس به شکست تبدیل کرده مسیر تاریخ را عوض کردند! آری آنها چیزی به یاد نمی‌آوردند اما امام را به صلح و آشتی و پیوند با خودشان فرا می‌خواندند!
این، حکایت حال آنانی است که این روزها دم از آشتی ملی می‌زنند. کسانی‌که حماسه عظیم مردم در سال 88 را به فتنه‌ای عظیم بدل کردند،دروغ گفتند،در دروغ تقلب دمیدند،در جامعه شکاف ایجاد کردند و بی‌گناهان زیادی را به خاک افکندند،طمع دشمن را بر انگیختند و باعث تشدید تحریم‌ها در پی آشوب‌ها شدند .جماعتی که خودشان جنگ به راه انداختند،شکست خوردند،قهر کردند، آبروی نظام را بردند و.... حالا خیلی شیک و مجلسی می‌گویند بیایید آشتی کنیم،آن هم آشتی ملی! یعنی خودشان را ملت می‌دانند! البته این جماعت از یک جهت از خوارج هم عقب‌ترند و آن اینکه خوارج- ولو به ظاهر- توبه کردند اما اینان، هنوزحاضر به توبه در پیشگاه خدا و ملت نشده‌اند و هنوز در دلشان از آنچه کردند پشیمان نیستند که اگر بودند، به زبان می‌آوردند و از ملت عذر خواهی می‌کردند.
نباید از نظر دور داشت که در ساختار مقتدر و متکی به مردم جمهوری اسلامی ایران، اقبال و ادبار به مقامات و جریانات،بستگی تام و تمامی به خادم یا خائن بودن آنها دارد.مردمی که برای هر روز بقای نظام برآمده از خون فرزندانشان هزینه داده‌اند و نهال انقلاب را با بذل جان و هستی خود به درختی پرثمر و سایه افکن تبدیل کرده‌اند، در برابر همدستی و همداستانی با دشمنان انقلاب،حساس و هوشیارند و نمی‌توانند نسبت به آن سکوت کنند.
به همان میزان که مردم حساسیت دارند،آنها که برای پرورش مهره‌های نفوذی و وابسته هزینه کرده‌اند زحمت کشیده اند،از اخراج آنها از حاکمیت از سوی مردم،سخت برآشفته و عصبانی هستند . برنامه‌ریزان و طراحان‌،‌ هر‌از‌گاهی مضمونی تازه کوک کرده و سناریویی جدید می‌چینند تا بلکه آب رفته را به جوی بازگردانند و دوباره زمام امور را به دست همان‌هایی بسپارند که بیشترین خیانت را به مردم کرده اند!
پروژه تطهیر و سفید کردن چهره‌های ضد ملی و ضد انقلابی،از مهمترین کار ویژه‌های سناریوی چند وجهی دشمن است که با بعضی سهل انگاری‌ها و کوتاهی‌ها در مجازات آنها،بوی کباب به مشام برخی رسانده و باعث شده توهم بزنند و خیالاتی به ذهنشان برسد.
چندی قبل،یک مفسد مشهور اقتصادی که محاکمه او محاکمه سبک مدیریت منحرف و منحصر به فرد کارگزاران بود،پس از چند سال نقش بازی کردن و تلاش برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی،اعلام کرد که مجموعه جلسات محاکمه اش را بصورت کتابی برای اطلاع عموم منتشر خواهد کرد! فراموش نکنیم که او به جرم دزدی و اختلاس و دست اندازی به بیت‌المال و عناوینی مشابه،محاکمه و محکوم شد و به زندان افتاد. پس چرا اکنون می‌خواهد شرح مفاسد خود را منتشر کند!؟
مدتی پس از آن خبر و در همین روزهای اخیر،شخصی متهم به خیانت به کشور و دادن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن،مصاحبه مفصلی با یکی از بوق‌های زنجیره‌ای کرده و با انکار همه مفاسد خود،دو مقام ارشد اجرایی و قضایی پیشین را عامل محاکمه و محکومیت خود معرفی می‌کند! او همان کسی است که به گفته وزیر اطلاعات وقت،جزئیات تاثیر‌گذار بر روند مذاکرات هسته‌ای را به دشمن گزارش می‌داد و باعث می‌شد حرکات آنها با واکنش‌های داخلی تنظیم شود!شخصی که علیرغم رافت- بی‌مورد- دستگاه قضایی ،متنبه نشد و در مذاکرات اخیر هم از رفت و آمد به کاخ سفید(!) و گفتگو با دشمنان اصلی انقلاب و نظام دریغ نکرد!او هم امروز می‌کوشد خود را سفید و مبرا نشان دهد و ماجرای همدستی اش با دشمن را در پیش چشم مردم بی‌اهمیت و حتی مایه مباهات و افتخار جلوه دهد!همچون آن یکی دوستش که اختلاس از بیت‌المال را کتاب می‌کند!
آیا این رفتار‌ها اتفاقی است؟! آیا این یک حرکت هوشمندو حساب شده نیست و آیا نمی‌توان آن را نشانه‌ای از یک سناریوی کلی‌تر و کلان‌تر به حساب آورد!؟
اما کدام سناریو را باید در نظر بگیریم؟
گسیل کردن پیاده نظام‌هایی کم ارزش با جرائمی مثل اختلاس و دادن اطلاعات و اسرار به دشمن،با دو هدف صورت می‌گیرد.
نخست آنکه تصمیمات و آراء دستگاه قضایی به عنوان مرجع قانونی و داور نهایی در مخاصمات، مخدوش و بی‌اعتبار شود. در این فرایند تلاش می‌شود دستگاه قضایی دارای ساختاری بر خلاف میل و اراده مردم معرفی شده، این‌گونه وانمود گردد که هر آنچه ناشی از آرا قضایی است،مورد اعتراض و عدم پذیرش اجتماعی است و لذا این دستگاه با شکل کنونی فاقد اعتبار است! تا آنجا که حتی دزد‌ها و جاسوس‌ها هم بی‌خود و بی‌جهت محکوم شده‌اند و مستحق تنبیه و مجازات نبوده‌اند!
هدف دوم که با اتمام بخش نخست خود بخود حاصل می‌شود،اصلی‌ترین هدف این پروژه است و آن،خارج کردن امور از مجرای قانونی و عادی آن و کلید زدن موضوعاتی همچون «آشتی ملی» است که نوعی دیگر از « اردو‌کشی خیابانی» است که البته به دلیل عدم اقبال و استقبال مردمی،عملا به اردو کشی و عربده کشی رسانه‌های زنجیره‌ای بدل شده است. طراحان این پروژه ، نوع دیگری از این هدف گیری را در سال 88 و در جریان انتخابات دنبال کردند و البته از مردم تودهنی خوردند. آنجا که کوشیدند بجای پیگیری اعتراض به نتیجه انتخابات و حل و فصل آن در مجاری قانونی،موضوع را با لشگر کشی و آتش زدن سطل زباله دنبال کنند!
این سناریوی چند مرحله‌ای به گونه‌ای طراحی شده که در میان مدت،حساسیت جامعه را  بخصوص نسلی که از کم و کیف تاریخی وقایع اطلاعی ندارد نسبت به متخلفین کم کرده و با مظلومیت سازی رسانه‌ای برای آنها،حس هم‌ذات پنداری با مجرمان ومفسدان را بر می‌انگیزد تا پس از تکمیل این مرحله،بتواند روی موج احساسات و عواطف هدف اصلی را دنبال کند.
پروژه آشتی ملی را باید از این منظر دید و به آن پرداخت اما طرح این موضوع نادرست وناروا است زیرا؛
اولا، در بین مردم نقار و دشمنی‌ای وجود ندارد که بخواهد به آشتی ملی منجر شود بلکه کسانی که از مردم تودهنی خورده بودند، دلشان برای سفره و بازگشت به عرصه مدیریتی تنگ شده بود و خودشان را بجای مردم جا می‌زدند.
ثانیا، همانگونه که رهبر انقلاب هم روز گذشته فرمودند:« مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند.» بنابر این،وصف آشتی ملی برای این دسته،بی معنا است و یادآور مثل مورچه‌ای که در آب افتاده بود و فریاد می‌زد «دنیا را آب برد»!
ثالثا، اگر کسی خطایی کرده و جرم و جنایتی انجام داده،راه کار رسیدگی به او از طریق مرجع قضایی و محاکمه و مجازات می‌گذرد نه از طریق نامه‌نگاری و ژست و ادای مصلحانه ! این جماعت چنان وقیحانه در نقش خود فرو رفته‌اند که حتی حاضر نیستند برای بازگشت به دامان مردم،از آنها بخاطر آن دروغ‌ها و پلیدی‌ها عذر خواهی کنند و ارادت و اخلاص خود را به پیشگاه ملت عرضه کنند!
بازگشت از راه خیانت به مردم،شرط اول هر نوع آشتی‌ است و کسانیکه هنوز هم با آن حوادث شوم و توطئه‌های ننگین حسابشان را روشن نکرده‌اند،حق ندارند از آشتی حرف بزنند. البته این جماعت از جهتی حق دارد که آشتی را مطرح کنند چرا که طرد مطلق از سوی مردم را به چشم می‌بیند و دست و پازدنشان را یگانه راه نجات خود می‌دانند.
نباید از نظر دور داشت که در هنگامه مشکلات و گرفتاری‌های متعدد معیشتی مردم که ناشی از عملکرد سوءدولت یازدهم است،طرح موضوعاتی این‌چنینی، از یک سو رد گم کردن و سرگرم کردن مردم است و از دیگر سو،جفا به امید و اعتماد ملت است که باید در جای خود به آن هم پرداخته‌شود.

حسین شمسیان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 بهمن 1395

جلیلی:تعامل باید قدرتمندانه باشد نه التماسی

  ۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫جلیلی:تعامل باید قدرتمندانه باشد نه التماسی‬‎
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در دفاع مقدس توانایی و ایستادن بر روی پای خود بود که موجب پیروزی شد و دیپلماسی التماسی پاسخگو نبود؛ دیپلماسی تعامل باید قدرتمندانه باشد نه التماسی چنانچه خود آقایان بیان می‌کنند در برخی موارد التماس می‌کردیم اما جواب نمی‌داد.
به گزارش رسا، سعید جلیلی، نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در همایش راه روشن انقلابی‌گری آرمان خواهی که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان اسلامی مستقل در سالن مفید دانشگاه قم، برگزار شد، ابراز داشت: تغییرات در انقلاب فقط مربوط به نظام سیاسی نیست بلکه باید در تمامی آرمان‌های انقلاب تغییرات ظهور پیدا کند اعم از مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، چنانچه امام خمینی(ره) برآن تأکید داشتند؛ امروزه پس از 38 سال مطالباتی همانند مبارزه با فساد در انقلاب وجود دارد که صحیح هستند و انتظار نمی‌رود در انقلاب وجود داشته باشد.
وی گفت: انقلاب به برخی مطالبات نگاه حداکثری دارد نه حداقلی به عنوان مثال برخی موضوعات مطرح شده در انقلاب همانند شفافیت یا فساد حتی افرادی که نگاه انقلابی ندارند آنها را منکر نمی‌شوند و همه بر آن اتفاق نظر دارند؛ نگاهی که در نظام اداری وجود دارد عبارت است از اینکه سیستم باید به گونه‌ای باشد که افراد غیرصالح هم نتوانند مرتکب فساد شوند و نگاه انقلابی فراتر از آن است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام کارویژه‌های مشترک میان دولت و مردم را وجه تمایز اندیشه سیاسی اسلام با سایر اندیشه‌ها دانست و بیان داشت: هنگامی که قرآن کریم به پیامبراکرم(ص) امر می‌کند عدالت در جامعه را اجرا کند، بیان می‌کند تمامی انسان‌ها نسبت به اجرای آن وظیفه دارند؛ اینجاست که مسئولیت همگانی و تکلیف شکل می‌گیرد و همه جامعه تکالیف را ایفا می‌کنند.
جلیلی با بیان اینکه وسع در نظام اسلامی دارای مبنا است، خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود «ما می‌توانیم»، براساس میزان وسع است که برخی می‌گویند وسع ما در حد ساخت آبگوشت بزباش است و برخی توان را بالاتر از این حرف‌ها می‌دانند؛ تفکر انقلابی همچنین تفکرهای دیگر در این جا خود را نشان می‌دهند.
وی با اشاره به وجه تمایز نگاه‌ها به میزان توان و وسع، بیان داشت: نخستین تفکر لیبرالی است که می‌گوید باید از غرب کمک گرفت؛ نگاه دیگر محافظه‌کارانه است که در آن وضعیت مطلوب موضوعیت ندارد و وضع موجود را کافی می‌داند؛ تفکر دیگر انقلابی است که دو تفکر دیگر را بر نمی‌تابد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نگاه تفکر انقلابی به قله است و به سمت آن حرکت می‌کند؛ ما می‌توانیم است که ماهواره را پرتاب می‌کند و یک وجب از این خاک را به دشمن نمی‌دهد و به واسطه این تفکر انقلابی است که پس از گذشت 28 سال از دفاع مقدس دشمن جرأت نزدیک شدن به مرزهای کشور را ندارد.
وی اظهار داشت: تفکر دیگر التماسی است؛ در دفاع مقدس توانایی و ایستادن بر روی پای خود بود که موجب پیروزی شد و دیپلماسی التماسی پاسخگو نبود؛ دیپلماسی تعامل باید قدرتمندانه باشد نه التماسی چنان‌که خود آقایان بیان می‌کنند در برخی موارد التماس می‌کردیم اما جواب نمی‌داد.
جلیلی بیان تعریف «ما می‌توانیم» را برای شناخت میزان توان و وسع ضروری دانست و ابراز داشت: مراد از «ما» زن، مرد، پیر، جوان، شهری، روستایی، شیعه، سنی، بلوچ، کرد و لر است و مراد از می‌توانیم استفاده واقع‌بینانه از استعداد و قدرت است.
نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: در مقابل اقناع، اغوا است که شیطان چنین کاری را انجام می‌دهد؛ شیطان در مواردی که نمی‌تواند مردم را بترساند، از اغوا استفاده می‌کند و ایجاد 200 شبکه ماهواره‌ای برای سرگرمی مردم نیست بلکه برای اغوای مردم است. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 بهمن 1395


تهدید نصرالله به حمله علیه تاسیسات آمونیاک حیفا اسرائیل را به هذیان‌گویی انداخت

     ۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫نصرالله‬‎
معاون نماینده دائم رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در یک هذیان‌گویی آشکار مدعی شده که این رژیم با تهدید اتمی از جانب حزب‌الله مواجه است!
«دیوید رویت»، معاون نماینده دائم رژیم صهیونیستی در سازمان ملل گفته، اسرائیل با تهدید هسته‌ای از جانب حزب الله مواجه شده است.
وی در ادامه اینگونه توضیح داده که در سال ۲۰۱۶ سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان تهدید کرد که این حزب می‌تواند حمله فاجعه‌باری را به مخازن آمونیاک در بندر حیفا انجام دهد که به کشته شدن ده‌ها هزار غیرنظامی می‌انجامد و حدود ۸۰۰ هزار غیرنظامی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. حزب الله در شمال اسرائیل حضور نظامی دارد. این حزب بیش از ۱۵ هزار موشک را در مناطق مسکونی، مدارس و بیمارستان‌ها مخفی کرده که همگی اسرائیل را نشانه گرفته‌اند. با توجه به حجم بالایی که این حمله می‌تواند داشته باشد، می‌توان نتیجه گرفت حزب‌الله یک تهدید اتمی است!
به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، رژیم صهیونیستی که همواره به توانایی و قدرت بالای حزب الله اذعان دارد، هنوز نگران اظهارات ماه‌ها پیش سید حسن نصرالله درباره حمله به مخازن آمونیاک در حیفا است و این مقام اسرائیلی نتایج چنین حمله‌ای را شبیه به حمله اتمی دانسته که گویی حزب الله آن را در اختیار دارد. دیوید رویت اولین مقام صهیونیستی نیست که در‌باره تهدیدات حزب الله نسبت به تاسیسات اتمی دیمونا احساس ترس و نگرانی می‌کند و پیش از این نیز وحشت از تهدیدات حزب الله آنان را به هذیان گویی واداشته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 بهمن 1395

شیخ زکزاکی در آستانه نابینایی کامل!

  ۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫شیخ زکزاکی در آستانه نابینایی کامل‬‎
پس از پیگیری‌های متعدد بالاخره شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه اجازه یافت از سوی پزشک معالجه شود. پزشک معالج اما پس از معاینه شیخ زکزاکی گفت خطر نابینایی از هر دو چشم، رهبر شیعیان نیجریه را تهدید می‌‌کند.
دادگاه عالی فدرال در ابوجا پایتخت نیجریه چندی پیش با صدور حکمی صراحتا اعلام کرد که شیخ زکزاکی باید «سریعا» آزاد شود. با وجود این  وزارت اطلاعات و امنیت ملی نیجریه تا این لحظه از اجرای این دستور خودداری کرده‌اند.
طی هفته‌های گذشته بارها مردم نیجریه  با برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده‌اند. اما هنوز از آزادی رهبر شیعیان نیجریه خبری نیست. دیروز  هم اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه پس از پیگیری‌های زیاد بالاخره شیخ زکزاکی اجازه یافت تحت معاینه پزشکی قرار  بگیرد.
بر اساس این گزارش، پزشکان پس از معاینه چشم شیخ زکزاکی اعلام کردند که با توجه به عدم انجام اقدامات درمانی، چشم دیگر شیخ هم در حال نابینایی کامل است. پیش از این، چشم چپ شیخ زکزاکی بر اثر حملات نظامیان ارتش نیجریه نابینا شده بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 بهمن 1395


خوشرو: مبارزه با تروریسم نباید بهانه‌ای برای اقدامات یک جانبه و تهدیدآمیز باشد

  ۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫غلامعلی خوشرو‬‎
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: مبارزه با حملات تروریستی علیه زیرساختهای حیاتی، بخشی از مبارزه عمومی با تروریسم است و هرگونه مبارزه با تروریسم باید با احترام کامل به اصول منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل صورت گیرد.
«غلامعلی خوشرو» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در سخنرانی خود در بحث عمومی شورای امنیت پیرامون «حملات تروریستی علیه زیرساخت‌های حیاتی کشورها»  افزود: جهان امروز ما با خطر فزاینده حملات نیروهای تروریستی و افراطی روبرو است و هیچ کشوری از این تهدید جهانی در امان نیست. زیرساخت‌های حیاتی کشورها تبدیل به اهداف حملات تروریست‌ها شده‌اند. ابعاد واقعی این خطر هنگامی آشکار‌تر می‌شود که به‌یاد آوریم هنوز ده‌ها هزار تروریست از یکصد کشور در صفوف نیروهای تروریستی از جمله داعش وجود دارند.
سفیر کشورمان افزود: حملات تروریستی در اروپا، ترکیه، افغانستان و کشورهای افریقایی نمونه‌های اخیر از هدف قرار دادن زیرساختهای حیاتی کشورها توسط گروه‌های تروریستی و افراطی است که نشان می‌دهد این زیرساختها بصورت اهداف اصلی تروریست‌ها درآمده‌اند.
خوشرو افزود : در عین حال نباید از جنبه دیگر تروریسم یعنی اعمال مجازات جمعی و خشونت علیه مردم تحت اشغال خارجی، مشابه سیاستهای رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین غافل شد، چرا که اینگونه اقدامات و سیاستها نیز فجیع‌ترین شکل تروریسم است که چندین نسل از فلسطینیان را از دسترسی به زیرساختها و منابع طبیعی خود محروم ساخته است. هم چنانکه ادامه جنگ در یمن نیز مردم محروم یمن را محروم تر، تروریستها را تقویت و باعث بی‌ثباتی در این منطقه شده است.
خوشرو گفت : مبارزه با حملات تروریستی علیه زیر ساختهای حیاتی، بخشی از مبارزه عمومی با تروریسم است و هرگونه مبارزه با تروریسم باید با احترام کامل به اصول منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل صورت گیرد.
وی همچنین تاکید کرد : جامعه بین‌المللی نیازمند یک ساز و کار منسجم و چند جانبه برای مقابله با پدیده تروریسم، است چرا که برای پدیده پیچیده‌ای مانند تروریسم راه حل‌های ساده‌ای وجود ندارد و تنها از طریق چنین سازو کاری است که می‌توان به هماهنگی و همگرایی در سیاست مبارزه با این پدیده رسید و مانع اقدامات نسنجیده و خطرناک یک جانبه تحت عنوان مبارزه با تروریسم شد.  
به گزارش تسنیم، نماینده دائم کشورمان در پایان بر نقش محوری سازمان ملل متحد و سازمانهای بین‌المللی و منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم و پیشگیری از مخاصمات تاکید کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 بهمن 1395
تازه‌ترین ترفند فراکسیون امید برای فرار از پاسخگویی
طرح 2 فوریتی اصلاح‌طلبان /هر کس سؤال کند زندانی می‌شود!
  ۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫هر کس سؤال کند زندانی می‌شود‬‎

۳۴ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله «محمدرضا عارف» رئیس ‌فراکسیون امید و برخی دیگر از چهره‌های اصلی آن، اقدام به ارائه طرحی دو فوریتی کردند که براساس آن فردی که در مراسم سخنرانی سؤالی بپرسد که این سؤال موجب جلب توجه شود، به شش ماه تا دو سال حبس محکوم شود!
در مقدمه این طرح دو فوریتی که «تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» نامیده شده است به عنوان دلایل توجیهی به گفتارهایی از رهبر انقلاب استناد شده است. معظم‌له در دیدار با نمایندگان فرمودند: «هر کسی که در مجلس صحبت می‌کند و فریاد افرادی دو، دو، چهار کلماتی دیگر می‌گویند این کار صحیح نیست.» این در حالی است که در این سخنرانی خطاب رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس است و نه مردم. آن هم شامل آن دسته از نمایندگانی است که گاهی با فریادهای خود مانع ایراد سخنرانی نماینده‌ای می‌شوند که پشت تریبون مجلس قرار گرفته است و استناد به چنین تذکر روشنی، مشخص نیست با چه منطقی صورت گرفته است!
در ادامه مقدمه این طرح دوفوریتی و به عنوان دلیل توجیهی به سخنرانی دیگری از رهبر انقلاب استناد شده است؛ «اینکه یک نفر و یا چند نفر در بین سخنرانی یا اجرای برنامه در سکوت صدها یا هزاران نفر مستمع در جهت برهم زدن یا اخلال مراسم اقدام نمایند، جلساتی که با هزینه‌ها و زحمات تدارک می‌شود و فردی که به هر دلیل از آن خرسند نیست اراده به هم زدن بگیرد، جلسه قانونی و بدون منع و مشکل به هر حال باید این معضل بزرگ به نحوی حل شود... علیهذا این ماده واحده تحت عنوان حفظ نظم و انتظام مراسم و تضمین امنیت مجالسی که مردم مدت‌ها تدارک دیدند را دور و نزدیک بیاید و یک یا چند نفر بخواهند آن را به هم بزنند.»
رهبر انقلاب این تذکر را برای مواردی نظیر آنچه در قم و در حین سخنرانی علی لاریجانی رئیس ‌مجلس شورای اسلامی رخ داد بیان فرمودند. آنچه در این گونه بیانات معظم‌له مورد اشاره است مواردی است که اخلال شمرده می‌شود و با هدف بر هم زدن جلسه صورت می‌گیرد و البته اخلال در عرف امری شناخته شده است و هر عقل سلیمی می‌تواند آن را تشخیص دهد.
طرح سؤال مساوی زندان!
در شماره 1 ماده واحده این طرح آمده است که «هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سؤال و یا غیر آن در مراسم سخنرانی اعم از مراسم رسمی که عرفا بدون مجوز تشکیل می‌شود موجبات توقف یا جلب توجه به خود و یا تشنج شود به حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم می‌‌گردد. نیروی انتظامی موظف است فوری فرد یا افراد را بازداشت و با تحویل به مقامات قضایی نگهداری کنند.»
در شماره 2 ماده واحده ذکر شده است: «مسئولان در هر مقام اعم از اداری،‌ اجرایی، نظامی، انتظامی، سیاسی و غیر آن باید امنیت جلسات مذکور را تأمین و از هر اقدامی که موجب اخلال یا توقف و تعطیلی جلسات شود، جلوگیری نمایند و در صورت تعلل حسب مورد به انفصال موقت یا دائم از خدمات دولتی محکوم می‌شوند. قوه قضائیه موظف است بدون تشریفات رسیدگی در کمتر از یک ماه حکم لازم را صادر و اعلام نماید.»
همچنین در بند سوم این طرح آمده است: «مجازات بند (1) شامل کسانی که در هر مقام و مسئولیتی باشند و مانع برگزاری جلسات موصوف شوند نیز می‌گردد.» همچنان که در ماده واحده آمده «هر اقدامی اعم از طرح سؤال» در مراسم سخنرانی مجازاتی برابر با 6 ماه تا دو سال حبس را به دنبال خواهد داشت. اما نکته جالب توجه این است فراکسیون امید سؤال را مصداق اخلال‌گری خوانده و برای آن چنین مجازاتی در نظر گرفته است!
دستان خالی و فرار از پاسخگویی
در حالی این اقدام از سوی نمایندگان فراکسیون امید و با طرح جملاتی از رهبر انقلاب در ابتدای آن مطرح شده است که معظم‌له بارها بر مطالبه‌گری و پرسش‌گری جوانان و دانشجویان از مسئولان تاکید کرده‌اند.
دیگر اینکه قشری که همواره با ویترین رنگارنگی از شعارها ظاهر شده‌اند و پیش از این بارها شعار «دانستن حق مردم است» را عنوان کرده‌اند این بار و در حالی که به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نزدیک می‌شویم با هدف «فرار از پاسخگویی» این طرح را تنظیم کرده و با قید دو فوریت به مجلس ارائه داده‌اند چرا که آنها از طرفی دست‌های خود را خالی می‌بینند و از طرفی دیگر وعدهایی بسیاری به مردم داده شده که بر زمین مانده است و در چنین شرایطی طرح سوال و پرسش برای آنان که باید حساب پس بدهند، بسیار پرهزینه است.
نظر اداره کل تدوین قوانین مجلس
همچنین اداره کل تدوین قوانین مجلس، در مورد این طرح ، در 8 مورد به بیان مستندات و مغایرت‌های آن پرداخته است که عبارتند از؛
1-با توجه به ماهیت کیفری طرح پیشنهادی لازم است مفاد طرح در قالب الحاق ماده‌ای به قانون مجازات اسلامی (فصل اول کتاب پنجم تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) تنظیم و ارائه می‌گردید در غیر این صورت منافی با سیاست‌های تدوینی مجلس شورای اسلامی است.
2- مقدمه طرح بدون تبیین دلایل توجیهی و ضرورت قانونگذاری نگاشته شده و باید مورد اصلاح قرار گیرد. همچنین لزوم دو فوریتی مطرح شدن آن ذکر نشده است.
3- طرح مزبور بدون انجام کارشناسی‌های لازم تنظیم شده و فاقد جامعیت است و نیاز به بازنگری دارد.
4- ادبیات تقنینی طرح به ویژه‌ عنوان و بند (1) ماده واحده دارای ایراد است.
5- عبارات «طرح سوال و یا غیر آن»، مراسم  رسمی یا مراسمی که عرفاً بدون مجوز تشکیل می‌شود، در بند (1) مبهم است و منشأ تفسیرهای متفاوت خواهد بود.
6- مجازات‌های مندرج باید با توجه به ماده (19) قانون مجازات اسلامی و بر مبنای آن پیش‌بینی می‌شد.
7- سطر دوم بند (1) طرح که مدت بازداشت فرد یا افراد را مشخص نکرده است با اصل سی و دوم (32) قانون اساسی که حداکثر مدت بازداشت را تا بیست و چهار ساعت مقرر کرده، مغایرت دارد. علاوه بر این مجازات شش ماه تا دو سال علاوه بر مخالفت با اصل تناسب جرم و مجازات با بند (12) سیاست‌های کلی قضایی پنج‌ساله مصوب 1388 که بر اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس‌زدایی تاکید دارد، مغایر است.
8- عبارت «مراسمی که عرفاً بدون مجوز تشکیل می‌شود، ابهام دارد.
کدام نمایندگان
 این طرح را امضا کردند؟
طرح مذکور با عنوان «تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» که با قید 2 فوریت تقدیم مجلس شده است را نمایندگانی که در ادامه اسامی آنها خواهد آمد امضا کرده‌اند: محمدرضا عارف (رئیس‌فراکسیون امید) - محمد کاظمی - علیرضا رحیمی - یوسفیان‌ملا - فلاحت‌پیشه - صادقی - بیرانوندی - کواکبیان - بختیار - تابش - عبدالکریم حسین‌زاده - لطفی - بائوج لاهوتی - بیگدلی - محجوب - ساعی - بنیادی - خجسته - محمدرضا نجفی - زرآبادی - حضرت‌پور - ایران‌نژاد - مازنی - علی نجفی - بیگلری - سید احسن علوی - دهقانی‌فیروزآبادی - منصوری - فتحی - بهادری - نوروزی - اصغر سلیمی - مطهری - دامادی
موضع کیهان درباره اخلال در سخنرانی‌ها چه بود؟
دوشنبه 23 بهمن 1391 یعنی یک روز پس از ماجرای اخلال در سخنرانی علی لاریجانی در قم، مدیر مسئول کیهان در نکته‌ای تحت عنوان «كوك كدام ساز؟!» به تحلیل این ماجرا پرداخته و در بخشی از آن نوشت: «اولا: اخلالگران كمترین اعتقادی به رهبری انقلاب نداشته و خود را ملزم به پیروی از دستورات و رهنمودهای ایشان نمی‌دانسته‌اند.
ثانیا: گروه یاد شده با اقدام اخلالگرانه خود «قطعا به كشور خیانت كرده‌اند.»
ثالثا: با هیچ توجیه و توضیحی نمی‌توان اخلالگران را در دایره نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ارزیابی كرد.
و سؤال این است كه كدام‌یك از سه گزینه یاد شده قابل انكار است؟! و درباره كدامیك از آنها می توان كمترین تردیدی داشت؟! و البته بی‌بصیرتی و كم دانی برخی از آنها- فقط برخی از آنها- نیز می تواند گزینه چهارم باشد.»
در پایان این نکته آمده بود: «این نكته نیز گفتنی است حزب الله گروه گرا و قبیله گرا نیست كه به حمایت یا مخالفت با این یا آن سوی ماجرا، آب به آسیاب دشمن بریزد و به لطف خدا تاكنون اینگونه نبوده است.
حزب‌الله نقشه راه را از رهبرمعظم انقلاب می‌گیرد و اقدامات و مواضع این و آن را- هر كه باشند و در هر مقامی جای گرفته باشند- با خطی كه حضرت آقا ترسیم فرموده‌اند به ارزیابی می‌نشیند. حضرت آقا با صراحت می فرمایند «هر كس احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به كار گیرد، قطعا به كشور خیانت كرده است» و اخلالگران مورد اشاره دقیقا چنین كرده‌اند. تحت پوشش كدام یك از طرفین اختلاف؟! و با كدام بهانه؟! مهم نیست! مهم آن است كه مطابق نظر صریح و حكیمانه رهبرمعظم انقلاب، مرتكب «خیانت» شده‌اند. امید آن كه جرم آنها فقط كم‌دانی و غفلت باشد و نه...!» این نکته بازتاب‌های فراوانی را در پی داشت و تماس‌های زیادی درخصوص آن با کیهان گرفته شد.
اگرچه بدون شک رسانه‌های زنجیره‌ای و مدعیان اصلاحات درخصوص این طرح شروع به فرافکنی و بافتن رطب و یابس خواهند کرد اما نگاهی به موارد گذشته از اخلال در سخنرانی‌ها به روشنی نشان می‌دهد جریان اصیل انقلابی اصلی‌ترین منتقد چنین حرکت‌هایی بوده است که برای نمونه می‌توان به ماجرای اخلال عده‌ای در سخنرانی علی لاریجانی در 22 بهمن 1391 اشاره کرد.
البته کیهان به همین نکته نیز بسنده نکرده و دو روز بعد (25 بهمن 1391) نیز در سرمقاله روزنامه به این ماجرا پرداخت. مدیر مسئول کیهان در این یادداشت با عنوان «نوشته ای كه خوانده نشد!» آورده بود؛ «تعداد كسانی كه از سراسر كشور و یا خارج كشور در تماس با كیهان از اخلال در مراسم باشكوه 22 بهمن قم با عنوان اقدامی دشمن پسند و مرموز یاد كرده‌اند، بیرون از اندازه و شمار است. آنان معتقد بودند كه اخلالگران با آبروی نظام بازی كرده و در پی آن بوده‌اند كه جشن بزرگ و دشمن شكن انقلاب را در انظار جهانیان كه همه ساله در این روز به ایران اسلامی دوخته می شود، مخدوش جلوه دهند. بسیاری از این طیف، اخلال یاد شده را ترفند مشترك حلقه انحرافی و اصحاب فتنه می دانستند و ساحت مردم ولایتمدار و شریف قم را دور از اینگونه اقدامات زشت و ناپسند ارزیابی می كردند...»
گلایه‌ها از کیهان مواضع را تغییر نداد
موضع اصولی کیهان در محکوم کردن این‌گونه اخلال‌ها در مراسم‌ها، البته موجب گلایه عده‌ای نیز شده بود که مدیر مسئول کیهان در پایان این یادداشت درباره این موضوع نیز آورده بود؛ «اگرچه بسیاری از برادرانی كه در ماجرای اخلالگری روز 22 بهمن شهر مقدس قم به اصل ماجرا پی برده و از اقدام دشمن پسند خود پشیمانند ولی درباره گلایه آنها از كیهان باید گفت؛ صورت مسئله عوض نشده است و همان‌گونه كه رهبر معظم انقلاب در كلام حكیمانه خود هشدار داده‌اند «هركس احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به كار گیرد، قطعا به كشور خیانت كرده است». این هشدار تغییر نكرده است كه استناد كیهان به آن قابل تغییر باشد. و البته همانگونه كه در یادداشت كیهان نیز آمده بود، خیانت متوجه كسانی است كه اخلال آن روز را ایجاد كرده بودند و به یقین حساب كسانی كه بی خبر از اصل ماجرا وارد صحنه شده بودند از آنها جداست و بدیهی است كه خطای آنان هرگز به حساب «خط» منحرفان و فتنه گران نوشته نمی شود و چنانچه از یادداشت كیهان این‌گونه برداشت شده باشد، توضیح بیشتری كه در این نوشته آمده است می تواند نفی شائبه یاد شده تلقی شود.»
نقطه‌ای سیاه در کارنامه‌ای خاکستری
حال باید منتظر ماند و دید مدعیان تدبیر و امید در مجلس شورای اسلامی با کدام توجیه اقدام به ارائه چنین طرح تأمل‌برانگیزی کرده‌اند که بوی دیکتاتوری از  آن به مشام می‌رسد. گرچه این طرح بسیار خام‌تر از آن است که دورنمایی برای آن بتوان متصور بود اما صرف تدوین و ارائه آن از سوی جریان مدعی روشنگری و اصلاح‌طلبی، نقطه سیاهی است که در کارنامه خاکستری این جریان باقی خواهد ماند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 بهمن 1395


( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی