تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام
ب
ه مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها (۱)

Image result for ‫بیانات رهبر انقلاب :  به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها‬‎
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما بقیّةالله فی الارضین. اللّهمّ صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمک.

 خیلی لذّت بردیم، استفاده کردیم، بهره‌مند شدیم از این جلسه‌ی پُربرکت، پُرمعنا، پُرمضمون، باحال. [بیان] حقایقی آمیخته‌ی با هنر، بیان فضایلی که برتر از عقلِ انسان عاقل و دانا است با زبان تعریض و کنایه و تعبیرات زیباشناسانه‌ی اشاره‌کننده‌ی به آن معنای والا؛ خصوصیّت شعر این است.

 این جلسه‌ی مبارک سالهای متمادی است که در اینجا -در حسینیّه- در این روز تشکیل میشود. و برکات این جلسه، هم از لحاظ معنوی و روحی و افاضاتی که بر دلهای مؤمنین و متوسّلین میشود، و هم از لحاظ تأثیرات اجتماعی و سیاسی، تأثیرات مهم و قابل توجّهی است. قدر این جلسه را میدانیم؛ از اینکه خدای متعال فرصت داد، مهلت داد تا یک سال دیگر، یک بار دیگر در این جلسه حضور پیدا کنیم، خدا را سپاس عرض میکنیم و از شما تشکّر میکنیم، و همین‌طور از برادرانی که برنامه اجرا کردند تشکّر میکنیم.

 درباره‌ی سیّده‌ی زنان عالم، زنان همه‌ی عوالم و همه‌ی دورانها، سخن کسی مثل این حقیر نه‌فقط نارسا و ناقص است، بلکه زبان ما در بیان بخشی از آنها هم الکن است. غیر از مقامات معنوی و ملکوتی و الهی -که غیر از خود معصومین (علیهم‌السّلام) کسی نمیتواند آن مقامات را درک کند، چه برسد به اینکه توصیف بکند- ازلحاظ معیارهای ظاهری و عقلانی هم سیّده‌‌ی زنان عالم صدّیقه‌ی کبری (سلام‌الله‌علیها) دارای اندازه‌ها و ابعاد غیر قابل تصوّر برای ما است. خب میگوییم این بزرگوار از ولایت دفاع کرد، جان خودش را از دست داد، با فصاحت و بلاغت سخن گفت، و مانند اینها؛ امّا اینها [فقط] به زبان گفته میشود، آن موقعیّت را ما نمیتوانیم اصلاً تصوّر بکنیم.

 اگر موقعیّت مدینه‌ی بعد از رحلت پیغمبر و وضعی که پیش آمد، برای ما روشن بشود و درست تصوّر کنیم مسئله را، آن‌وقت میفهمیم فاطمه‌ی زهرا چه حرکت عظیمی را انجام داده است. شرایط بسیار دشوار و غیر قابل توضیح حتّی برای افکار خواص، پیش می‌آید. از همه‌ی اصحاب پیغمبر، [فقط] ده نفر، دوازده نفر در مسجد حاضر شدند بلند شوند از امیرالمؤمنین و از حقّ آن بزرگوار دفاع کنند. این‌همه اصحاب، این‌همه بزرگان، این‌‌همه تالیان قرآن، این‌همه مجاهدان بدر و حنین، نه­‌اینکه همه‌شان عناد داشتند؛ نه، مطلب به آن وضوحی که حتّی خواص بتوانند آن را درست بفهمند، واضح نبود. کسی مثل عمّار میخواست، کسی مثل ابی‌ذر میخواست، کسی مثل زبیرِ اوّل کار میخواست؛ اینها بودند که پای منبر بلند شدند و از حقّ امیرالمؤمنین دفاع کردند؛ ده دوازده نفر که در تاریخ اسمهایشان ثبت است. زبیر هم البتّه جزو همینها بود؛ این را به یاد داشته باشید. شرایط این‌جوری است؛ آن‌وقت در این شرایط، دختر پیغمبر می‌آید در مسجد و آن خطبه‌ی غرّاء(۲) را، آن بیان عجیب را، ارائه میکند و اداء میکند و حقایقی را بیان میکند. یا آن خطبه‌ای که ایشان خطاب به زنان مدینه در بستر بیماری بیان کرد، که اینها ثبت شده و همه‌اش موجود است. اینها ابعاد معنوی نیست، اینها همین ابعاد قابل فهم ما است. با همین نگاه معمولی عقلایی میشود اینها را فهمید، امّا این­قدر باعظمت است که قابل اندازه‌گیری نیست؛ یعنی قابل مقایسه‌ی با هیچ فداکاری‌ دیگری نیست. مثل این است که مثلاً فرض بفرمایید بگویند کهکشانها طول و عرضشان چند متر است؟ بله، قابل اندازه‌گیری است؛ متر و سانتیمترش را هم میشود معیّن کرد؛ امّا چه کسی میتواند؟ چه کسی میفهمد؟ چه کسی قادر است؟ اینها جنبه‌ی الهی و معنوی و ملکوتی و عرشی نیست؛ جنبه‌ی فرشی دارد، امّا این­قدر باعظمت است که انسانهای معمولی نمیتوانند؛ ما میگوییم، روضه‌اش را هم میخوانیم، دلمان هم میسوزد، گریه هم میکنیم، امّا آنچه را اتّفاق افتاد، نمیتوانیم درست تصوّر بکنیم که چقدر باعظمت است این حرکت فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها).

 فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) در نقش یک رهبر واقعی [است]؛ همان­طور که امام بزرگوار فرمودند که اگر فاطمه‌ی زهرا مرد بود، پیغمبر میشد.(۳) [این] خیلی حرف عجیبی است، خیلی حرف بزرگی است و جز از زبان کسی مثل امام بزرگوار که هم عالم بود، هم فقیه بود، هم عارف بود، انسان این حرف را نمیتواند بشنود؛ امّا ایشان گفته است این حرف را. [فاطمه­‌ی زهرا] این است؛ یعنی یک رهبر به تمام معنا، مثل یک پیغمبر، مثل یک هدایتگر عموم بشر؛ در این حدّ و در این اندازه زهرای اطهر، دختر جوان، ظاهر میشود؛ این زنِ اسلام است.

 خب ما مرتّب تمجید کنیم، تعریف کنیم، بله، فایده‌اش این است که ذکر مناقب این بزرگواران دل انسان را روشن میکند، اعتقاد انسان، عشق انسان، محبّت انسان را افزایش میدهد؛ اینها خوب است لکن حقایق گوناگون دیگری هم ورای اینها وجود دارد. زن در منطق اسلام این است. حالا یک عدّه آدم جاهل و نادان پیدا بشوند که درباره‌ی نگاه اسلام به زن خدشه کنند و حرفهای ناقص و معیوب و پُراشکال غربی‌ها را به رخ انسان بکشند، این چقدر انحراف و چقدر خطا است.

 فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) یک زن اسلامی است، زنِ در بالاترین طراز زن اسلامی، یعنی در حدّ یک رهبر، امّا همین زنی که از لحاظ فضایل و مناقب و حدّ وجودی میتوانست پیغمبر باشد، همین زن مادری میکند، همسری میکند، خانه‌داری میکند؛ ببینید اینها را باید فهمید. این فریفتگان غافلِ -انسان چه بگوید؟- حرفهای پوچ غربی‌ها، این‌قدر خانه‌داری را تحقیر نکنند. معنای خانه‌داری زن تربیت انسان است، معنایش تولید والاترین و بالاترین محصول و متاع عالم وجود است؛ یعنی بشر. خانه‌داری یعنی این.

 ما در روز ولادت فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) جا دارد که حدّ زن مسلمان را درست تشخیص بدهیم. امروز را روز زن و روز مادر نام‌گذاری کرده‌اند؛ خیلی خیلی خوب است؛ میشد گفت روز رهبر، اشکالی نداشت؛ میشد گفت روز والاترین انسان؛ امّا امروز نیاز جامعه‌ی ما به این است که بداند مادری یعنی چه؟ زنِ خانه بودن یعنی چه؟ کدبانو بودن یعنی چه؟ فاطمه‌ی زهرا با آن شأن و با آن رتبه و با آن مقام و با آن عظمت، یک خانم خانه‌دار است؛ این تحقیر او نیست؛ او که با آن عظمت قابل تحقیر نیست، مگر این عظمت را میشود کوچک شمرد؟ این عظمت به جای خود محفوظ است، امّا یکی از شئون و یکی از مشاغل همین عظمت عبارت است از همسر بودن یا مادر بودن و خانه‌داری کردن؛ با این چشم به این مفاهیم نگاه کنیم.

 یک عدّه‌ای به‌عنوان دفاع از حقوق زن حرفهایی میزنند که نه‌فقط احترام به زن نیست [بلکه] تضعیف زن است؛ داخلی‌های خودمان را میگویم؛ وَالّا در فرهنگ غربی اروپایی که این کارها به احتمال زیاد و به احتمال نزدیک به یقین، توطئه‌ی صهیونیست‌ها است که اصلاً میخواهند جامعه‌ی بشری را به هم بزنند و به هم بریزند؛ زن را به‌صورت یک متاع مایه‌ی التذاذ مرد قرار بدهند؛ این که توطئه‌ی آنها است، آنها را کاری نداریم، مسئله‌ی آنها مسئله‌ی دیگری است، امّا در محیط اسلامی ما -چه در داخل کشور ما، چه در بعضی محیط‌های اسلامی دیگر- برای اینکه از زن حمایت بکنند، یک چیزهایی را، یک وظایفی را، توقّعاتی را برای زن مطرح میکنند که این تحقیر زن است، این کوچک کردن زن است. [مثلاً] میگویند چرا اجازه نمیدهید زن در بیرون از منزل کار کند؛ اوّلاً چه کسی اجازه نمیدهد؟ چه اشکال دارد؟ ثانیاً کار کردن در بیرون منزل، یعنی فرض کنید ماشین‌نویسیِ فلان اداره، یک شأن است برای زن که ما برای او یقه بدرانیم؟ معنای عدالت این است؟ معنای عدالت این است که آنچه را خدای متعال در کُمونِ(۴) ذات هر موجودی قرار داده، آن را بشناسیم، قدر بدانیم و آن را پرورش بدهیم؛ عدالت این است.

 خدای متعال مرد را و زن را از جهاتی مثل هم قرار داده است؛ از لحاظ عروج به مقامات معنوی با هم تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ از لحاظ قدرت رهبری با هم تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ از لحاظ توانایی هدایت بشر تفاوتی ندارند، نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها)؛ امّا از لحاظ وظایف اداره‌ی زندگی تفاوت دارند، باز نمونه‌اش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها). اینهایی که از حقوق زن میخواهند دفاع کنند، به قول معروف شیپور را از سرِ گشادش میزنند و نمیفهمند چه بگویند و از چه چیز زن دفاع کنند، میگویند چرا زن مدیریّت [نکند]؛ مگر مدیریّتها یک افتخار است برای یک انسان که دنبال این باشد که چرا مدیریّتها [مخصوص مرد است]؟ اسمش را هم میگذارند عدالت جنسیّتی؛ این عدالت است؟ آن کسانی که در دنیا برابری جنسیّتی را مطرح میکردند و دنبال آن بودند، امروز این‌قدر بدبختی و فساد از این ناحیه گریبان‌گیرشان شده که خودشان پشیمانند؛ البتّه خیلی‌هایشان صریحاً اقرار نمیکنند، خیلی‌هایشان هم با این فرهنگ بزرگ شدند، نمیفهمند چه اتّفاقی دارد می‌افتد؛ امّا اندیشمندانشان چرا، اندیشمندانشان میگویند، میفهمند، اظهار نگرانی میکنند. خدا کند این کسانی که در داخل اسم عدالت جنسیّتی می‌آورند، مرادشان این چیزی که به‌عنوان برابری جنسیّتی مطرح شده، نباشد. امیدواریم که ان‌شاءالله همه از فیوضات این روز بهره ببریم، از نام فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) بهره [ببریم].

 یک جمله در مورد مسئله‌ی مدّاحی عرض بکنیم. مدّاحان اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) امروز بحمدالله زیادند -هم در تهران، هم در شهرها، ملاحظه کردید امروز از شهرهای مختلف آمدند برنامه اجرا کردند و چقدر هم زیبا، چقدر هم خوب- این یک پدیده است؛ یک پدیده‌ی کم‌نظیری است. البتّه در زمانهای قدیم داشتیم، دوره‌ی جوانی ما هم بود؛ [امّا] اوّلاً خیلی محدود بود، ثانیاً از لحاظ تنوّع رفتارها و خواندن‌ها و محتواها و قالبها اصلاً قابل مقایسه‌ی با امروز نبود؛ امروز این پدیده رشد پیدا کرده و به‌صورت عجیبی در سرتاسر کشور گسترده است. خب، این پدیده، یک پدیده‌ی انسانی است؛ علاوه بر آن، یک پدیده‌ی ایمانی است؛ علاوه بر آن، یک پدیده‌ی هنری است؛ این را چه‌کار باید کرد؟ چه‌جوری بایستی به نفع اسلام و مسلمین -که موجب رضای خدا است- از این استفاده کرد؟ من خواهش میکنم که به این فکر کنید. هدف همه‌ی حرکات و کارهای ما بایستی خدا باشد؛ ما نام کسانی را می‌آوریم که در هیچ حالی از حالات، از یاد خدا و از احساس وظیفه و حرکت برای خدا غافل نبودند؛ باید کارمان برای خدا باشد؛ آن، به دردمان خواهد خورد. این متاع دنیا، این تحسین و تمجید دنیا، این استفاده‌ای که انسان در این برهه‌ی از زندگی خود میبرد و از این‌طور چیزها، که ارزشی ندارد؛ باید خدای متعال را راضی کرد، رضای الهی است که برای انسان ارزش دارد.

 حالا چه‌کار کنیم که این منطبق با رضای الهی بشود؟ دو چیز داریم: یکی قالب؛ یکی محتوا. قالب خیلی خوب است، مدّاحی یک شیوه‌ی کار هنری مخصوص خود است؛ سعی کنید این شیوه‌ی کار را با شیوه‌های خواندن هنریِ دیگر مخلوط نکنید. این‌جور نباشد که ما شعری در مصیبت یا در مدح بخوانیم، امّا قالب این شعر فرض کنید که، قالب یک ترانه‌ای باشد که فلان آدمِ دور از دین و دور از معنویّت و دور از این حرفهایی که شما میزنید دارد زندگی میکند و غرق در مادّیّات و فساد است [خوانده]؛ این را مراقبت کنید، این چیز مهمّی است. آنچه خدای متعال به شما داده -یعنی صوت خوش، حنجره‌ی گرم، ذهن مناسب، انگیزه- یک نعمت است؛ این نعمت را باید شکرگزاری کرد.

 بخش محتوا هم همین‌جور است. در بخش محتوا، اوّلاً مسئله، مسئله‌ی منقبت اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) و دلها را نزدیک کردن به محبّت و معرفت ایشان است. ما انصافاً از لحاظ معرفت اهل‌بیت خیلی عقبیم؛ هرچه بتوانیم بیشتر معرفت پیدا کنیم، این برای هر انسانی فضیلت است؛ پس بنابراین، این را وجهه‌ی همّت قرار بدهید و مردم را بامعرفت کنید؛ یکی از کارهای محتوا این است. یکی از کارهای محتوا این است که مردم را با وظایف دینی‌شان آشنا کند. امروز شعرهایی که بعضی از این برادرها خواندند، همین‌جور بود. نگاه به دنیای روز، نگاه به وظایف، نگاه به جبهه‌بندی‌هایی که وجود دارد، این [کار] از عهده‌ی شما برمی‌آید. شما میتوانید گفتمان‌سازی کنید. آنچه من انتظار دارم از جامعه‌ی مدّاح -که امروز بحمدالله، هم زیادند، هم باکیفیّتند، هم ارزشمدارند- این است که بتوانید گفتمان در جامعه به وجود بیاورید، فکر به وجود بیاورید. گفتمان یعنی آن فکری، آن اندیشه‌ی عملی‌ای که رواج پیدا میکند در بین مردم و میشود سکّه‌ی رایج؛ این گفتمان است. در هر برهه‌ای از زمان لازم است‌ که یک سکّه‌ی رایجی دست همه‌ی مردم باشد؛ این کار را شما میتوانید بکنید.

 یک روز، روز دوران دفاع مقدّس بود، لازم بود مردم آماده بشوند برای دفاع یا برای پشتیبانی؛ شعرای ما و مدّاحهای ما در آن‌وقت نقشهای خوب ایفا کردند. البتّه بعضی هم دامنشان را برچیدند و یک کناری نشستند؛ ازاین‌قبیل هم داشتیم، امّا یک عدّه‌ای وارد میدان شدند و تأثیر گذاشتند. اینکه شما امروز از فکّه و شلمچه میگویید، خب فکّه و شلمچه مال سی سال قبل است امّا فکّه و شلمچه از یاد نخواهد رفت و در تاریخ این کشور خواهد ماند؛ چرا؟ چون نقش ایفا کرده، چون اگر امروز شما استقلال دارید، اگر آزادی دارید، اگر عزّت دارید، اگر هویّت دارید، اگر دشمن بر شما مسلّط نشده است، اگر ناموستان محفوظ است، این به‌خاطر همان فکّه و شلمچه است. شعرا و مدّاحها در این زمینه نقش ایفا کردند. گفتمان آن روز، گفتمان حضور در آن دفاع بود. هر برهه‌ای از زمان یک نیاز فکری‌ای وجود دارد؛ این غیر از سیاست‌بازی و غیر از سیاسی‌کاری است‌، این نگاه به نیاز کشور است، نگاه کنید ببینید نیاز کشورتان، نیاز ملّتتان، نیاز این برهه‌ی از تاریختان چیست، آن را وجهه‌ی همّت قرار بدهید.

 خوشبختانه امروز شعرای مذهبی ما که در مرثیه و مدح حرف میزنند -همین اخیراً برای من کتابهایی را آوردند‌؛ در مورد توحید، در مورد عاشورا، در این زمینه‌ها کارهای خوب خیلی انجام گرفته- شعرای گشاده‌زبان و باذوق و مضمون‌یاب و مضمون‌ساز و خوش‌لفظ و خوش‌معنا هستند. بحمدالله مدّاحان خوش‌حنجره و خوش‌صوت و گرم و گیرا هم هستند؛ این خیلی فرصت بزرگی در اختیار کشور ما و ملّت ما است؛ از این باید استفاده کرد، نگذارید منحرف بشود. من سالهای گذشته راجع به مسائل مدّاحی و بعضی از آسیبها اشاره‌هایی کرده‌ام، نمیخواهم بیش از آن بگویم، امّا خود شما جامعه‌ی مدّاحان کشور‌، تک‌تک کسانی که بر منبر ستایشگری اهل‌بیت (علیهم‌‌السّلام) قرار میگیرید و این افتخار را دارید، به فکر باشید؛ آسیب‌شناسی کنید و این را به‌صورت یک متاع کاملی دربیاورید، روزبه‌روز هم ترقّی و رشد پیدا خواهد کرد و خدا را از خودتان راضی خواهید کرد، اهل‌بیت را از خودتان راضی خواهید کرد.

 نوکری امام حسین و اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) به معنی واقعی کلمه این است که انسان بتواند افکار اینها را، خطّ مشی اینها را، جهت‌گیری‌های اینها را در جامعه روزبه‌روز گسترش بدهد؛ و این [کار] است که کشور ما را و جامعه‌ی ما را و نظام ما را و مردم ما را عزّتمند و پابرجا خواهد کرد و مشکلات را برطرف میکند. اگر چنانچه ما یک ملّت باهویّتِ باثباتِ پابرجای مدیریّت‌شده‌ی خوب و برخوردار از استقلال و آزادی داشته باشیم، اسلام، تجسّم واقعی خودش را در ملّت ما نشان خواهد داد و تبلیغ اسلام خواهد شد که از این تبلیغاتی که ما میکنیم، خیلی خیلی بهتر و بیشتر [است]. این، یکی از ارکانش کار شما است.

 از خداوند متعال میخواهیم به شماها توفیق بدهد، از همه‌ی شما تشکّر میکنم، از گردانندگان جلسه هم تشکّر میکنم، از کسانی که نقش ایفا کردند -چه آنهایی که شعر گفتند، چه آنهایی که افاضه کردند و اجرا کردند- تشکّر میکنم و برای همه‌ی شما توفیق الهی و رحمت و فضل الهی را مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمةالله


۱) در ابتدای این دیدار، شماری از مدّاحان و شعرا با قرائت اشعار، به ذکر فضایل و محامد فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پرداختند.
۲) فصیح
۳) صحیفه­‌ی امام، ج ۷، ص ۳۳۷
۴) نهان، درون
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اسفند 1395

مصحف فاطمه سلام الله علیها كتابی است كه به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن حوادث و اتفاقات آینده ثبت شده است. این کتاب نزد امامان شیعه بوده و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند. این کتاب اکنون در دست امام زمان(عج) است.
به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها
معادل امروزی مهریه حضرت فاطمه(س)
 تعبیر معتبرترین کتاب حدیثی اهل سنت درباره حضرت فاطمه(س)
 کدام میراث حضرت فاطمه در اختیار امام عصر(عج) می باشد؟

مصحف فاطمه سلام الله علیها كتابی است كه به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن حوادث و اتفاقات آینده ثبت شده است. این کتاب نزد امامان شیعه بوده و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند. این کتاب اکنون در دست امام زمان(عج) است.

 

فرازهایی از سیره و سبک زندگی حضرت فاطمه

سیره خانوادگی حضرت فاطمه

 

با تشكیل خانواده و آغاز زندگی مشترك،‌ طبیعی است كه كارها بین زن و مرد،‌ تقسیم میشود. زندگی حضرت فاطمه و امام علی،‌ نیز از این قاعده،‌ مستثنی نبود. به فرمان پیامبر،‌ امور داخل منزل به حضرت فاطمه و امور خارج از منزل به امام علی، ‌سپرده شد:

 

إنَّ فاطِمَةَ علیها السلام ضَمِنَت لِعَلِیٍّ عَمَلَ البَیتِ و ضَمِنَ لَها عَلِیٌّ ما كانَ خَلفَ الباب.[16]

 

حضرت فاطمه، به قدری از همنشینی بی‏مورد با نامحرمان،‌ بیزار بود كه وقتی این نوع تقسیم كار را از پیامبر،‌ شنید،‌ خوشحالی خویش را چنین ابراز نمود:

 

فَقالَت فاطِمَةُ: فَلا یَعلَمُ ما داخَلَنی مِنَ السُّرورِ إلَا اللّهُ بِإِكفائی رَسولُ اللّهِ تَحُمَّلَ رِقابِ الرِّجال‏.[17]

 

آنگاه حضرت فاطمه فرمود: هیچ كس جز خداوند، میزان سرور و شادی ام را از اینكه رسول خدا مرا از اختلاط و معاشرت با نامحرمان،‌ معاف كرد،‌ نمی داند.

 

حضرت فاطمه محیط منزل و کانون گرم خانواده را شرف و افتخار زن می دانست و آشكار است، که وجود مبارك پیامبر،‌ با توجه به تفاوت های طبیعی روحی و جسمی و شرایط مرد و زن،‌ این گونه وظایف زندگی مشترك را بین مرد و زن،‌ تقسیم کردند. آری؛ زن هر مسولیت و شغلی هم داشته باشد، وظیفه مادری و تربیت فرزند، درصدر اولویت ها و وظایف وی می باشد. اصالت دادن به فعالیت در خانه، همراه با رشد معنوی و علمی بانوان و زنان جامعه اسلامی، سنت فرخنده ای در اسلام است كه با ساختار روحی و جسمی زن و مرد نیز سازگار است. اما تمدن غرب با توجه به نگاه مادی گرایانه، ‌حضور زن در محیط پرعاطفه و با محبت خانواده را سبك شمرده و اختلاط با مردان را یك ارزش تلقی می كند. گاه یك زن ساعت ها در محیط خارج از خانه ‌و با تقسیم محبت با دیگران و با جسمی خسته و روحی درهم شكسته،‌ به محیط خانه وارد میشود. پیامدهای ناگوار تماس ها و سركار داشتن غیرضروروی زنان با نامحرمان كه گوشه ای از آن را هر روز در صفحه حوادث روزنامه ها،‌ نقش می بندد،‌ را با چشمان خود می بینیم لكن شگفت آن است كه باز نیز تجربه میشود.

 

آشكار است طرح این موارد،‌ به معنای در خانه نشستن و عدم رشد و بالندگی زنان در عرصه های گوناگون علمی، ‌نیست،‌ بلكه هدف،‌ تفاوت نهادن میان اصل و فرع وظیفه یك زن برای حفظ كانون خانواده به عنوان بهشتی كوچك برای تجدید قوای همسران و حراست از زیرساخت جامعه و پرورش و تربیت فرزندان شایسته می باشد.[18]

 

مهریه حضرت فاطمه، الگوی زنان مسلمان

 

مهریّه یا صِداق، نشان دهنده صداقت خواستگار است. امرى که شارع مقدّس، بِدان توصیه کرده و آن را لازم شمرده است. مرد و زن مى توانند در مَهریه ازدواج، بر هر مبلغ دلخواهى توافق كنند. ولى باید ارزش مالى یا خدماتى داشته باشد. مشهور فقهاء هم سقفی برای میزان مهریه قائل نشده اند. هر چند در احادیثی مهر زیاد موجب ایجاد دشمنی[19] و در احادیثی دیگر از شومی زن دانسته شده[20] و در مقابل در احادیث اهل بیت، زنانی که زیبارو و مهریه شان سبک است، برترین زنان امت معرفی شده اند.[21]

 

بنابراین، در كنار این جواز شرعى، حكم اخلاقى، استحبابى و موكّد اسلام، آن است كه مقدار مهریه (صَداق)، تا جاى ممكن، كم باشد، به گونه اى كه ازدواج را آسان نماید و مهر را ـ كه نشانه صدق و وفادارى مرد به پیمان مقدّس ازدواج است ـ، تبدیل به وسیله اى براى فخرفروشى یا پایبند كردن اجبارى به ادامه زندگى و ازدواج نسازد. از این رو، پیشوایان دین، سفارش هاى مكرّرى نموده اند كه مردان و زنان، به همان مهرى رضایت دهند كه پیامبر خدا صلى الله علیه و آله به عنوان بهترین اُسوه قابل پیروى، آن را براى همسران و دختران خود، قرار مى داده است.[22]

 

ثابت بودن مقدار مَهرُ السُّنّه

 

گزارش هاى متعدّدى، مهریه ازدواج هاى پیامبر صلى الله علیه و آله را به عنوان سنّتِ نهاده شده ایشان در زمینه ازدواج، ذكر كرده اند. نقل هاى متواتر، مهریه زنان و دختران پیامبر و نیز دختران اهل بیتِ او را «دوازده و نیم اَوقیه نقره» برابر با «پانصد دِرهم نقره» دانسته است.[23]

 

مقدار درهم، در طول زمان، دست خوشِ تغییر و تحوّل بوده است. مّا پس از تبدیل شدن آن به سكّه رایج حكومت اسلامى در روزگار اُمویان، تا چندین قرن، مقدار آن، تفاوت نكرد و امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام نیز در برابر پرسش راویان، برابرى هر اوقیه با چهل درهم را با همان درهم رایجِ اُموى در زمان خود، اعلام داشته اند. وزن این درهم، معیّن و حدود سه گرم نقره بوده است. بر این اساس، مهر السنّه، حدود هزار و پانصد گرم نقره مى شود. از اینرو، باید هر گرم نقره و با عیار مشخص، در زمان انعقاد خطبه عقد، محاسبه گردد و به معادل ریالی ثبت گردد.

 

دیدگاهی دیگر در مقدار واقعی مهر السنۀ

 

البته دیدگاهی چنین بیان می دارد که با توجّه به تغییر ارزش نقره در طول زمان و كاهش و افزایش نرخ برابرى آن نسبت به طلا و دیگر فلزات گران بها، ممكن است این ادّعا مطرح شود كه «قدرت خریدِ» پانصد درهم نقره در صدر اسلام، بیشتر از اكنون بوده است و از این رو، معادل واقعى مهر السنّه یعنى قدرت خرید آن را باید به دست آورد. به سخن دیگر باید نقره را با چند كالاى باارزش دیگر سنجید و سپس آن قدرت خرید را به بهاى پول رایج امروز محاسبه كرد. موید این دیدگاه، سخن و فتوای برخى فقیهان گذشته، می باشد که بر همین اساس، مهر السنّه را پانصد درهم یا پنجاه دینار (یعنى پنجاه مثقال طلاى خالص) دانسته اند؛ زیرا در روزگار آنان و نه در عصر معاصر، هر ده دِرهم ، برابر با یك دینار بوده است. نتیجه، شناور بودن مهر السنّه است.[24] گفتنى است طبق برخى گزارش ها، در روزگار پیامبر، ارزش نقره در برابر طلا، افزایش داشته و هر هفت یا هشت درهم (نقره) با یك دینار (طلا) معاوضه مى شده است و بر این اساس نیز پانصد درهم، برابر هفتاد دینار یعنى هفتاد مثقال شرعى طلا مى گردد.[25]

 

از اینرو، ضروری است برای آگاهی از مقدار واقعی مهر السنۀ در عصر معاصر و انتخاب دیدگاه، به کارشناسان و مراجع تقلید در عصر معاصر، مراجعه نمائید؛ هرچند بیان گردید که در میان فقیهان متقدم، اقوال دیگری نیز مطرح بوده است.

 

نحله و هدیه ازدواج در شرایط خاص

 

البته اندك بودن مَهر السنّه و تأكید پیشوایان دین بر آسان گیرى در تعیین مَهریّه، عمدتا به خاطر رفع موانع ازدواج و ترغیب به ایجاد رابطه زناشویى میان جوانان امت اسلامى است ؛ اما این، به هیچ روى، به معناى ناپسند بودن تبادل هدیه میان دو همسر یا خانواده هاى آنها نیست. هر یك از دو سوى رابطه یا خویشاوندان آنها مى توانند براى تحكیم بیشتر ازدواج، هدیه هایى ارزان یا گران قیمت، به دیگر سو بدهند.

 

 پیشوایان دینى ما، در كنار عمل به سنّت نبوى در مَهر و تأكید بر فراتر نرفتن از آن، گاه هدیه هاى پر ارزشى را به همسران خود بخشیده اند و نام آن را نه مهر كه «نِحله (هدیه)» نهاده اند. (در ازدواج امام جواد علیه السلام با دختر مأمون آمده است كه ایشان مَهر را همان مهر السنه قرار داد و صد هزار درهم نیز به عنوان نحله به همسرش بخشید.)[26] آنان گاه هدیه هایى به صورت مزرعه، باغ و... را به خانواده هایى نوپا مى بخشیدند و قصدشان، بى نیاز كردن آنان از تكیه بر دیگران بود. (امام حسین پس از ردّ خواستگارى یزید از امّ كلثوم، دختر عبداللّه جعفر، او را به عقد پسر عمویش، قاسم بن محمد بن جعفر درآورد و براى رویارویى با پیشنهاد اعطاى كمك مالى یزید به این خانواده، مزرعه حاصلخیز خود را در وادى عقیق، به آن دو بخشید)[27] البته از این نمونه ها، در گزارش تاریخ، فراوان نیست، به گونه اى كه مى توان هر یك را مختصّ حالت خاص و برآمده از فضا و موقعیت ویژه آن ازدواج دانست و جالب توجه، آن كه در هیچ یك از این گزارش ها، سخنى از درخواست قبلى دختر یا خانواده او به میان نیامده است و ارتباطى با مهر (صَداق) ندارد.

 

به طور كلّى، گزارش هاى فراوان در سرتاسر كتب حدیثى و فقهى، تردیدى بر جا نمى نهد كه مَهر اندك و سبُك، پسندیده و مورد سفارش اسلام است ؛ ولى این، مانع از آن نیست كه مسلمانان براى استوار كردن پیوند ازدواج، هدیه هایى را به همسران خود یا به دیگر نزدیكانى كه تازه ازدواج كرده اند، نثار كنند. به سخن دیگر، مهر و تعیین مقدار آن، پیش از ازدواج است و از این رو، باید آن را اندك و آسان گرفت تا ازدواج، رونق گیرد و نِحله (بخشش)، مربوط به پس از عقد ازدواج یا پیش از برقرارى زندگى مشترك است، تا دل همسران به هم نزدیك تر گردد و پیوند نورُسته، قوّت یابد.[28]

 

سیره فردی حضرت فاطمه

لباس و عطر حضرت فاطمه

 

جنس چادر حضرت فاطمه، گاهی از جنس پشم[29] و گاهی نیز از پارچه حریر بود که البته هدیه ای بود كه همسر وی،‌ حضرت علی، به او بخشیده بود.[30] اما گاهی نیز اکراه نداشت که لباس وصله دار بپوشد؛[31] در خانه و در محیط منزل،‌ حضرت فاطمه لباس رنگی می پوشید.[32] و بر چشمانشان، سرمه می كشید.[33] از آنجا كه پدر گرامی اش،‌ حضرت محمد،‌ همواره از عطر و خوشبویی ستایش میكرد،‌ و می‏فرمود: بر محبوبیت آدمی،‌ می افزاید؛ حضرت فاطمه ‌نیز با تاسی از پدر،‌ در نخستین شب ازدواج،‌ در منزل ‌و هنگام نماز، ‌از عطر خوشبو،‌ استفاده می نمود.[34] اما چنان بود كه بوی خوش عطر را از نامحرم ولو نابینا،‌ باشد،‌ مخفی می كرد و چنین می‏فرمود: "اگر او مرا نمی بیند،‌ من او را می بینم و او (شخص نابینا)، ‌بوی مرا استشمام می كند و میفهمد".[35]

 

نقش نگین حضرت فاطمه

 

از پدر گرامی خویش، ‌رسول مكرم اسلام،‌ چنین نقل میفرمود: آن كه نگین انگشترش، عقیق باشد، در خیر و نیكی است.[36] و خود نیز به تاسی از پدر، ‌انگشتری عقیق از جنس نقره بر دست داشت.[37] كه نقش نگین عقیق انگشتری حضرت فاطمه: "الله ولیّ عصمتی"، ‌نقل شده است.[38]

 

رفتار فرزند حاكم اسلامی

 

و اما به اقتضای زن بودن و استحباب مظاهر زینت برای زنان، حضرت فاطمه،‌ نیز ‌از این قاعده مستثنی نبود و برای خویش، و دست‏بند[39] و گردن‏بند‌[40]، فراهم کرده بودند. اما وقتی وضعیت سخت اقتصادی عصر پیامبر و زندگی اصحاب صفۀ را مشاهده می نمود و از طرفی نیز به دلیل انتساب حضرت فاطمه به پیامبر، ‌به عنوان حاكم جامعه اسلامی،‌ ایجاب می نمود كه فرزند حاكم اسلامی، ‌رفتار متفاوتی داشته باشد، لحظه ای ناراحتی پدر خویش را نیز تحمل نمی‏نمود و بی درنگ زینت های ظاهری را در راه خدا می بخشید و به فقراء هدیه می نمود.[41] این گونه رفتارها،‌ می تواند الگو و سرمشق فرزندان حاكمان و مسوولین جامعه اسلامی باشد كه تلاش كنند، سطح زندگی و رفاه خویش را با طبقه متوسط جامعه اسلامی‌،‌ همسو نمایند تا طعم زندگی فقراء جامعه را نیز درك و همواره در جهت رفع مشكلات و كاستی های آنان، اقدام نمایند.

منبع: مشرق نیوز


[16] . التفسیر : ج 1 ص 171.

[17] . قرب الاسناد : ص 52.

[18] . خاطر نازك گل :‌ ص 202.

[19] . وسائل الشیعه : ج 21 باب 5 ح 12.

[20] . وسائل الشیعه : ج 21 باب 5 ح 1.

[21] . وسائل الشیعه : ج 21 باب 5 ح 9.

[22] . سیره پیامبر خاتم : ج 3 ص 488-493.

[23] . حکمت نامه فاطمی : ص 199.

[24] . ن.ک: حکمت نامه فاطمی : ص 199-204.

[25] . ن.ک: حکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث : ص 112-118.

[26] . من لا یحضره الفقیه : ج ۳ ص ۳۹۸.

[27] . تاریخ دمشق : ج 57 ص ۲۴۵.

[28] . تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث : ص 112-118.

[29] . وَ عَلَیْهَا كِسَاءٌ مِنْ أَجِلَّةِ الْإِبِل‏. مناقب آل ابی طالب : ج 3 ص 342.

[30] . حلة استبرق. الاصابۀ : ‌ج 8، ص 270.

[31] . وَ ابْنَةُ مُحَمَّدٍ عَلَیْهَا شَمْلَةٌ مِنْ صُوفٍ قَدْ خِیطَتْ بِاثْنَیْ عَشَرَ مَكَانا. الدروع الواقیۀ : ص 275.

[32] . لَبِسَتْ ثِیَاباً صَبِیغا. ‌الامالی طوسی : ص 402.

[33] . وَ اكْتَحَلَت‏. بحارالانوار :‌ ج 21‌ ص 383.

[34] . خاطر نازك گل : ‌ص 19.

[35] . ِإِنْ لَمْ یرانی فَأَنَا أَرَاهُ وَ هُوَ یَشَمُّ الرِّیحَ.‏ دعائم الاسلام : ج 2، ص 214.

[36] . عَنْ فَاطِمَةَ، قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: مَنْ تَخَتَّمَ بِالْعَقِیقِ لَمْ یَزَلْ یَرَى خَیْراً. الامالی طوسی : ص 311.

[37] . بحارالانوار :‌ ج 43 ص 9.

[38] . عوالم العلوم : ج 11 ص 65.

[39] . فَأَخَذَتْ سِوَارَیْنِ مِنْ فِضَّة. مکارم الاخلاق : ص 94.

[40] . وَ فِی عُنُقِهَا قِلَادَة. مناقب آل ابی طالب : ج 3 ص 343.

[41] . مكارم الاخلاق :‌ ص 94-95.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اسفند 1395

مصحف فاطمه سلام الله علیها كتابی است كه به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن حوادث و اتفاقات آینده ثبت شده است. این کتاب نزد امامان شیعه بوده و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند. این کتاب اکنون در دست امام زمان(عج) است.
به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها
معادل امروزی مهریه حضرت فاطمه(س)
 تعبیر معتبرترین کتاب حدیثی اهل سنت درباره حضرت فاطمه(س)
 کدام میراث حضرت فاطمه در اختیار امام عصر(عج) می باشد؟

مصحف فاطمه سلام الله علیها كتابی است كه به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن حوادث و اتفاقات آینده ثبت شده است. این کتاب نزد امامان شیعه بوده و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند. این کتاب اکنون در دست امام زمان(عج) است.

 در روز بیستم جمادىِ الثانی سال پنجم بعثت[1] و در روزگار سخت و دشوار پیامبر صلى الله علیه و آله، خانه کوچک محمّد و خدیجه، شاهد تولّد دخترى بود که آینده وصایت بزرگ مردى چون پیامبر صلى الله علیه و آله را رقم مى زد. با تولّد فاطمه(ع) سرزنش ها بیشتر شد. خداوند متعال در مقابله با این طعنه ها و کنایه ها، فاطمه(ع) را «کوثر» خواند و در سوره کوثر از اعطاى خیر کثیر به پیامبر صلى الله علیه و آله یاد کرد که مژده روشن امتداد نسل پیامبر صلى الله علیه و آله از طریق فاطمه (ع) بود.

 

تولّد خجسته این نوزاد پاک، پیشینه اى ویژه داشت که او را از فرزندان دیگر پیامبر صلى الله علیه و آله متمایز مى ساخت؛ چرا که نطفه او از میوه اى بهشتى (سیب یا خرما) بود که پیامبر صلى الله علیه و آله آن را تناول کرده بود و بوسیدن و بوییدن فراوان این نوزاد از سوى پیامبر صلى الله علیه و آله یادآور همین خاطره از بهشت و آن میوه بهشتى بود.[2] همچنانکه هنگام ولادت فاطمه نیز زنان بهشتی، آسیه و مریم بر بالین حضرت خدیجه، حضور یافتند و به وی کمک کردند.[3]

 

محلّ ولادت فاطمه زهرا(ع) در شهر مکه می باشد؛ جایى که تا اواخر قرن چهاردهم، آثارى از آن باقى و با عنوان «مولد فاطمه» مشهور بود و در نیمه سده چهارده به دست وهّابیان، تخریب شد.[4]

 

اکنون و به مناسبت ولادت حضرت فاطمه، برخی از اوصاف و اختصاصات ام المومنین، و نیز فرازهایی از سیره و سبک زندگی بانوی اسلام، را به نظاره خواهیم نشست:

 

سیدۀ نساء العالمین

 

مصادر حدیثى شیعه و اهل سنت، در روایات فراوانى، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را با وصف «سیدة نساء العالمین» معرفى كرده اند. بیش از پنجاه روایت در مصادر حدیثى شیعه[5] با این مضمون گزارش شده اند كه از حد استفاضه فراتر است و تواتر اجمالى آن را اثبات مى كند. منابع حدیثى اهل سنت نیز این وصف را به گونه هاى متفاوت از پیامبر صلى الله علیه و آله گزارش كرده اند. در معتبرترین کتب حدیثی اهل سنت، صحیح البخارى و صحیح مسلم، روایات «سیدة نساء المومنین» گزارش شده است.[6] مسند احمد بن حنبل نیز روایات «سیدة نساء اهل الجنّه» را گزارش نموده است.[7]

 

احتمالات مختلف درباره سید نساء العالمین بودن حضرت مریم در قرآن

 

یكى از مباحث مطرح شده ذیل این عنوان، رابطه برتر شمردن حضرت فاطمه علیهاالسلام با برگزیدگى حضرت مریم علیهاالسلام است. در آیه ۴۲ سوره آل عمران، به حضرت مریم علیهاالسلام این گونه خطاب شده است:

 

وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ یا مَرْیَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلى نِساءِ الْعالَمِینَ.[8]

 

و [یاد كن] آن گاه كه فرشتگان گفتند: اى مریم ! خداوند تو را برگزیده و پاك گردانیده و تو را از میان زنان جهانیان برترى داده و برگزیده است.

 

این خطاب الهى، حضرت مریم علیهاالسلام را در مقام و مرتبه اى ویژه قرار مى دهد. حال، سوالی که مطرح میشود، اینکه: وجه جمع میان این توصیف قرآنى با توصیف پیامبر كه فاطمه زهرا علیهاالسلام را «سیدة نساء العالمین» نامیده، چگونه است؟

 

برخى عالمان اهل سنت، حضرت مریم علیهاالسلام را برترین زن جهان در روزگار خود دانسته و فاطمه زهرا علیهاالسلام را برترین زن جهان در همه زمان ها معرفى كرده اند.[9]

 

احتمال دیگر آن است كه برگزیده بودن حضرت مریم علیهاالسلام به معناى تولّد حضرت عیسى علیه السلام به گونه غیر متعارف و بدون شوهر است، ولى به معناى برتر بودن از بقیه زنان نیست. علامه طباطبایى قدس سره در این باره مى‏نویسد: مراد از «عالَمین» در آیه قرآن، مطلق هر دو جهان است ولى در آیه از واژه «اصطفاء» استفاده شده كه با حرف «على» متعدى شده و به معناى تقدّم است. با توجه به آیه بعد كه تولد حضرت عیسى را به مریم بشارت مى دهد و همچنین آیه ۹۱ سوره انبیاء و آیه ۱۲ سوره تحریم كه بر دمیده شدن روح الهى در رحم وى تصریح كرده اند، تقدم، انتخاب و برگزیدگى حضرت مریم علیها السلام بر همه زنان به سبب ولادت اعجاز آمیز حضرت عیسى علیه السلام است.[10] یعنى آیه، برترى مریم بر همه زنان عالم را بیان نمى كند، بلكه برگزیدگى و تقدم در این ویژگى خاص، یعنى زادن فرزندِ بدون پدر، مورد توجه است كه هیچ زنى در این ویژگى هم تراز حضرت مریم نیست.

 

امكان گفتگوی ملائكه با غیر انبیاء

 

 

اهل تسنن از دیرباز اشكال می‌كنند كه چگونه ممكن است كه ملائكه با غیر پیامبر صحبت كند، آیا این مطلب با خاتمیت پیامبر در تعارض نیست؟

 

نزول فرشته و ارتباط خداوند با غیر پیامبران از طریق فرشتگان و وحی امکانپذیر است؛ چنان‌که آیات از ارتباط فرشته با حضرت مریم(س) سخن می‌گویند. قرآن كریم صراحت دارد كه حضرت مریم سلام الله علیها با ملائكه صحبت می كرده ؛ در حالی كه او نیز پیامبر نبوده است. خداوند در سوره مریم آیات 16 تا 21 می‌فرماید:

 

وَ اذْكُرْ فىِ الْكِتَابِ مَرْیمَ‏َ إِذِ انتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَكاَنًا شَرْقِیًّا. فَاتخََّذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَابًا فَأَرْسَلْنَا إِلَیْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِیًّا قَالَتْ إِنىّ‏ِ أَعُوذُ بِالرَّحْمَانِ مِنكَ إِن كُنتَ تَقِیًّا. قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّكِ لِأَهَبَ لَكِ غُلَامًا زَكِیًّا. قَالَتْ أَنىَ‏ یَكُونُ لىِ غُلَامٌ وَ لَمْ یَمْسَسْنىِ بَشَرٌ وَ لَمْ أَكُ بَغِیًّا. قَالَ كَذَالِكِ قَالَ رَبُّكِ هُوَ عَلىَ‏َّ هَینِ‏ٌّ  وَ لِنَجْعَلَهُ ءَایَةً لِّلنَّاسِ وَ رَحْمَةً مِّنَّا  وَ كاَنَ أَمْرًا مَّقْضِیًّا.[11]

 

و در این كتاب (آسمانى)، مریم را یاد كن، آن هنگام كه از خانواده‏اش جدا شد، و در ناحیه شرقى (بیت المقدس) قرار گرفت‏. و میان خود و آنان حجابى افكند (تا خلوتگاهش از هر نظر براى عبادت آماده باشد). در این هنگام، ما روح خود را بسوى او فرستادیم و او در شكل انسانى بى‏عیب و نقص، بر مریم ظاهر شد. او (ترسید و) گفت: «من از شرّ تو، به خداى رحمان پناه مى‏برم اگر پرهیزگارى!. گفت: «من فرستاده پروردگار توام (آمده‏ام) تا پسر پاكیزه‏اى به تو ببخشم!». گفت: «چگونه ممكن است فرزندى براى من باشد؟! در حالى كه تا كنون انسانى با من تماس نداشته، و زن آلوده‏اى هم نبوده‏ام!» گفت: «مطلب همین است! پروردگارت فرموده: این كار بر من آسان است! (ما او را مى‏آفرینیم، تا قدرت خویش را آشكار سازیم) و او را براى مردم نشانه‏اى قرار دهیم و رحمتى باشد از سوى ما! و این امرى است پایان یافته (و جاى گفتگو ندارد).

 

در روایات نیز نزول فرشته بر حضرت فاطمه(س) را با نزول فرشتگان بر حضرت مریم(س) مشابه دانسته‌اند.[12] از اینرو، مصحف فاطمه علیها السلام، بر اساس روایات به عنوان میراث امامت و سند تکلم فرشته وحی با فرزند پیامبر، نزد امامان علیهم السلام باقى است و از امامى به امام دیگر به ارث مى رسد تا به امام عصر، در هنگام ظهور ختم میشود.[13]

 

مصحف فاطمه

 

در برخى روایات، همراه داشتن مصحف فاطمه علیهاالسلام یكى از نشانه هاى امامت شمرده شده است.[14]مصحف فاطمه سلام الله علیها كتابی است كه به املاء جبرئیل و خط امیر المؤمنین علیه السلام نوشته شده و در آن تمامی حوادث و اتفاقات آینده عالم تا روز قیامت ثبت شده است. این کتاب نزد امامان شیعه بوده و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند. این کتاب اکنون در دست امام زمان(عج) است. هرچند برخی از اهل سنت مدعی شده‌اند که شیعیان قرآن دیگری به نام مصحف فاطمه دارند؛ اما امامان شیعه همواره بر این امر تاکید کرده‌اند که این مصحف، کتابی غیر از قرآن است و شیعیان همان قرآن رایج در بین مسلمانان را قبول دارند. طبق آنچه در روایات آمده است محتوای مصحف فاطمه، نه قرآن است، و نه احکام فقهی؛ بلکه خبر از رویدادهای آینده و حوادث است.[15]

 


[1] . الکافى : ج ۱ ص ۴۵۸.

[2] . الأمالى صدوق : ۵۴۶.

[3] . دلائل الإمامة : ص ۷۷.

[4] . مجلّه میقات حج : ش ۱۳.

[5] . بحار الأنوار : ج ۴۳ ص ۲۱.

[6] . صحیح مسلم : ج ۷ ص ۱۴۳.

[7] . ن.ک: حکمت نامه فاطمی : ص ۱۴۴.

[8] . سوره آل عمران : آیه 42.

[9] . الدرّ المنثور : ج ۲ ص ۲۳ ـ ۲۴.

[10] . المیزان فى تفسیر القرآن : ج ۳ ص ۱۸۹.

[11] . سوره مریم : آیه 16-21.

[12] . علل الشرایع : ج 1 ص ۱۸۲.

[13] . بحار الأنوار : ج ۲۶ ص ۴۷.

[14] . بصائر الدرجات : ص ۱۷۳.

[15] . حکمت نامه فاطمی : ص 161.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اسفند 1395
بر اساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد

سبک زندگی حضرت فاطمه(س) به روایت رهبر انقلاب

Image result for ‫حضرت آیت‌الله خامنه‌ای‬‎

 به مناسبت سالروز ولات حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین(ع)؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و  تقدیم به خوانندگان محترم می شود:

فصل اول: رابطه با خدا
حضرت زهرا(س) در نقش بندگی خدا
*درس زندگی حضرت زهرا برای ما
عزیزان من، جوانان عزیز! امروز در دوران جمهوری اسلامی این فرصت برای آحاد جامعه هست که درست حرکت کنند، درست زندگی کنند، مؤمنانه زندگی کنند، با عفّت زندگی کنند. درس زندگی صدّیقه‌ی طاهره، فاطمه‌ی زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است برای ما: تلاش، اجتهاد، کوشش، پاک زندگی کردن؛ همچنان‌که آن بزرگوار یکپارچه معنویّت و نور و صفا بود: الطُّهرَةِ الطّاهِرَةِ المُطَهَّرَةِ التَّقیَّةِ النَّقیَّةِ [الرَّضیَّة] الزَّکیَة؛ پاکی و آراستگی و تقوا و نورانیّت آن بزرگوار، همان چیزی است که در طول تاریخ تشیّع بر معارف ما سایه‌افکن بوده است.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام 1393/01/31

*اساس زندگی مؤمنانه صداقت در بندگی است
می‌خواهم عرض کنم که ارزش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) به عبودیت و بندگی خداست. اگر بندگی خدا در فاطمه‌ زهرا(سلام‌اللَّه‌علیها) نبود، او صدیقه‌ی کبری نبود. صدّیق یعنی چه؟ صدّیق کسی است که آنچه را می‌اندیشد و میگوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هرچه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ میشود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین و الصدیقین». «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند.
این بزرگوار صدیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمی‌کرد، صدّیقه‌ کبری نمی‌شد. اساس، بندگی خداست.
برادران و خواهران عزیز! من و شما باید دنبال عبودیت خدا باشیم. تمجید از فاطمه‌ زهرا نتیجه‌اش باید این باشد.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1384/05/05

*حضرت زهرا(س) اسوه عبادت و حق‌طلبی
ما باید راه فاطمه‌ زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) را برویم. ما هم باید گذشت کنیم، ایثار کنیم، اطاعت خدا کنیم، عبادت کنیم. مگر نمی‌گوییم که «حتّی تورّم قدماها« این‌قدر در محراب عبادت خدا ایستاد! ما هم باید در محراب عبادت بایستیم. ما هم باید ذکر خدا بگوییم. ما هم باید محبت الهی را در دلمان روزبه‌روز زیاد کنیم. مگر نمی‌گوییم که با حال ناتوانی به مسجد رفت، تا حقی را احقاق کند؟ ما هم باید در همه‌ی حالات تلاش کنیم، تا حق را احقاق کنیم. ما هم باید از کسی نترسیم. مگر نمی‌گوییم که یک‌تنه در مقابل جامعه‌ بزرگ زمان خود ایستاد؟
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1370/10/05

*ایثار و از خودگذشتگی در زندگی
مگر نمی‌گوییم که آن بزرگوار کاری کرد که سوره‌ی دهر درباره‌ او و شوهر و فرزندانش نازل شد؟ ایثار نسبت به فقرا و کمک به محرومان، به قیمت گرسنگی کشیدن خود؛ «و یؤثرون علی انفسهم ولو کان بهم خصاصه»(حشر: 9) ما هم باید همین کارها را بکنیم.
این نمی‌شود که ما دم از محبت فاطمه‌ زهرا(سلام‌الله‌علیها) بزنیم، در حالی که آن بزرگوار برای خاطر گرسنگان، نان را از گلوی خود و عزیزانش - مثل حسن و حسین(علیهماالسّلام) و پدر بزرگوارشان(علیه‌السّلام) - برید و به آن فقیر داد؛ نه یک روز، نه دو روز؛ سه روز!
ما میگوییم پیرو چنین کسی هستیم؛ ولی ما نه فقط نان را از گلوی خود نمیبُریم که به فقرا بدهیم، اگر بتوانیم، نان را از گلوی فقرا هم میبُریم! این روایاتی که در باب علامات شیعه هست، ناظر به همین است؛ یعنی شیعه بایستی آن‌ طوری عمل کند. ما باید زندگی آنها را در زندگی خود - ولو به صورت ضعیف - نمایش بدهیم.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1370/10/05

فصل دوم: مدافع ولایت
حضرت زهرا(س) به‌ عنوان عضوی از جامعه ولایی

*ایستادگی و موقع‌شناسی در سن جوانی
در قضیه‌ی حضرت صدّیقه‌ طاهره سلام‌الله‌علیها، نکات خیلی مهمّی وجود دارد؛ لیکن یک نکته که با وضع شما جوانان مؤمن و انقلابی تطبیق می‌کند، این است که همه‌ی این افتخارات و کارهای بزرگ و مقامات عالیِ معنوی و دست‌نیافتنیِ آن انسان والا و آن زنِ بی‌نظیر تاریخ بشر و سیّده‌ی زنان عالم، و ضمناً همه‌ آن صبرها و ایستادگی‌ها و موقع‌شناسی‌ها و کلمات پرباری که در این زمان‌ها از ایشان صادر شده است - همه‌ این حوادث بزرگ - در دوران کوتاه جوانی این بزرگوار اتّفاق افتاده است. یک وقت این قضیه را به عنوان یک موضوع مرثیه‌سرایی مطرح می‌کنیم و می‌گوییم که این بزرگوار سنّ کمی داشتند یا جوان بودند، که این، موضوعِ مصیبت‌خوانی و مرثیه‌سرایی می‌شود. یک وقت این را به عنوان یک امر قابل تدبّر و حاوی درس‌ها می‌دانیم و با این چشم نگاه می‌کنیم؛ آن وقت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
بیانات در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه 1376/06/26

*شبیه‌ترین شخص به رسول خدا
درباره‌ فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها، هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمی‌دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدری ابعاد وجود این انسیّه‌ حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه‌ نبوّت و ولایت برای ما پهناور و بی‌پایان و درک ناشدنی است که حقیقتاً متحیّر می‌مانیم. اگر به کتاب‌هایی که درباره‌ فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها به‌وسیله‌ محدّثین اهل سنّت نوشته شده است، نگاه کنید، روایات بسیاری را می‌بینید که از زبان پیغمبر صلّی‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم در ستایش صدّیقه‌ طاهره علیهاسلام صادر شده است و یا رفتار پیغمبر با آن بزرگوار را نقل می‌کنند. این حدیث معروف از عایشه است که گفت: «والله ما رأیت فی سمته و هدیه اشبه برسول‌الله صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم من فاطمة»؛ هیچ کس را از لحاظ هیأت، چهره، سیما، درخشندگی و حرکات و رفتار، شبیه‌تر از فاطمه به پیغمبر اکرم ندیدم.»
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1373/09/03

*اول دیگران بعد خودمان!
امام حسن مجتبی علیه‌الصّلاةوالسّلام می‌گوید: شبی - شب جمعه‌ای - مادرم به عبادت ایستاد و تا صبح عبادت کرد. «حتی انفجرت عمود الصبح». تا وقتی که طلوع فجر شد. مادر من از سر شب تا صبح مشغول عبادت بود و دعا و تضرع کرد. امام حسن، علیه‌الصّلاةوالسّلام، می‌گوید - طبق روایت - شنیدم که دائم مؤمنین و مؤمنات را دعا کرد؛ مردم را دعا کرد؛ برای مسائل عمومی دنیای اسلام دعا کرد. صبح که شد گفتم: «یا اماه!»؛ «مادرم!» «لم لا تدعین لنفسک کما تدعین لغیرک» «یک دعا برای خودت نکردی! یک شب تا صبح دعا، همه برای دیگران!؟» در جواب فرمود: «یا بنی، الجار ثم الدار» «اول دیگران بعد خود ما!» این، آن روحیه‌ والاست.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

*دفاع عالمانه از ولایت
ایشان در محیط علم هم یک دانشمند والاست. آن خطبه‌ای که فاطمه‌ زهرا سلام الله علیها در مسجد مدینه، بعد از رحلت پیغمبر ایراد کرده است، خطبه‌ای است که به گفته‌ی علامه‌ مجلسی، «بزرگان فصحا و بلغا و دانشمندان باید بنشینند کلمات و عبارات آن را معنا کنند!» این‌قدر پرمغز است! از لحاظ زیبایی هنری، مثل زیباترین و بلندترین کلمات نهج‌البلاغه است. فاطمه‌ زهرا سلام‌الله‌علیها می‌رود در مسجد مدینه، در مقابل مردم می‌ایستد و ارتجالاً حرف می‌زند! شاید یک ساعت، با بهترین و زیباترین عبارات و زبده‌ترین و گزیده‌ترین معانی صحبت کرده است.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

فصل سوم. همسر امیرالمؤمنین(ع)
حضرت زهرا(س) به عنوان همسر

*مهریه و جهیزیه ساده
در دوران پس از هجرت، در آغاز سنین تکلیف، وقتی فاطمه‌ی زهرا سلام اللَّه علیها، با علی‌بن‌ابیطالب علیه‌الصّلاةوالسّلام، ازدواج می‌کند، آن مهریه و آن جهیزیه‌ی اوست؛ که همه شاید می‌دانید که با چه سادگی و وضع فقیرانه‌ای، دختر اول شخص دنیای اسلام، ازدواج خود را برگزار می‌کند. زندگی فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها از همه‌ی ابعاد، زندگی‌ای همراه با کار و تلاش و تکامل و تعالی روحی یک انسان است.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25
ما باید شایستگی خود را ثابت کنیم. مگر نمی‌گوییم که جهیزیه‌ی آن بزرگوار چیزهایی بود که انسان با شنیدن آنها اشکش جاری میشود؟ مگر نمیگوییم که این زن والامقام، برای دنیا و زیور دنیا هیچ ارزشی قائل نبود؟ مگر می‌شود که روز به‌ روز تشریفات و تجمل‌گرایی و زر و زیور و چیزهای پوچ زندگی را بیشتر کنیم و مهریه‌ دخترانمان را زیادتر نماییم؟!
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1370/10/05

*الگوی تعامل زن و شوهر
مگر هر کسی می‌تواند همسر امیرالمؤمنین باشد؟ عظمت علی آن‌گونه است که کوههای عظیم را در مقابل خود آب می‌کند. نَفْس همسری امیرالمؤمنین، یک نشانه‌ی بزرگ عظمت است؛ لیکن شما ببینید تعامل این زن و شوهر چگونه است و دو بزرگِ خارج از ابعاد ذهن انسان، چگونه با هم حرف می‌زنند؛ چگونه زندگی می‌کنند؛ چگونه این زندگیِ الگو و نمونه‌ تاریخ را اداره می‌کنند و چگونه هرکدام نقشی به عهده می‌گیرند!
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1377/07/19

*همسر رزمنده‌ای که دائما در جبهه است ...
یک وقت انسان فکر می‌کند که شوهرداری، یعنی انسان در آشپزخانه غذا را بپزد، اتاق را تر و تمیز و پتو را پهن کند و مثل قدیمی‌ها تشکچه بگذارد که آقا از اداره یا از دکان بیاید! شوهرداری که فقط این نیست. شما ببینید شوهرداری فاطمه‌ زهرا سلام‌اللَّه‌علیها چگونه بود. در طول ده سالی که پیامبر در مدینه حضور داشت، حدود نُه سالش حضرت زهرا و حضرت امیرالمؤمنین علیهماالسّلام با همدیگر زن و شوهر بودند. در این نُه سال، جنگ‌های کوچک و بزرگی ذکر کرده‌اند - حدود شصت جنگ اتّفاق افتاده - که در اغلب آن‌ها هم امیرالمؤمنین علیه‌السّلام بوده است. حالا شما ببینید، او خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتّب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می‌ماند - این قدر جبهه وابسته‌ به اوست - از لحاظ زندگی هم وضع روبه‌راهی ندارند؛ همان چیزهایی که شنیده‌ایم... حقیقتاً زندگی فقیرانه‌ محض داشتند؛ در حالی که دختر رهبری هم هست، دختر پیامبر هم هست، یک نوع احساس مسئولیت هم می‌کند.
ببینید انسان چقدر روحیه قوی می‌خواهد داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند؛ دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری‌های زندگی خالی کند؛ به او دلگرمی دهد؛ بچه‌ها را به آن خوبی که او تربیت کرده، تربیت کند. حالا شما بگویید امام حسن و امام حسین علیهما السّلام، امام بودند و طینت امامت داشتند؛ زینب علیهاسلام که امام نبود. فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌علیها او را در همین مدت نُه سال تربیت کرده بود. بعد از پیامبر هم که ایشان مدّت زیادی زنده نماند.
بیانات در دیدار جمعی از جوانان 1377/02/07

*زنی که شوهرش حتی یکبار از او نرنجید ...
جهاد آن بزرگوار در میدانهای مختلف، یک جهاد نمونه است. در دفاع از اسلام؛ در دفاع از امامت و ولایت؛ در حمایت از پیغمبر؛ در نگهداری بزرگترین سردار اسلام، یعنی امیرالمؤمنین که شوهر او بود.
امیرالمؤمنین درباره‌ی فاطمه‌ زهرا سلام اللَّه علیها فرمود: «ما اغضبنی و لا خرج من امری.» یک‌ بار این زن در طول دوران زناشویی، مرا به خشم نیاورد و یک‌بار از دستور من سرپیچی نکرد. فاطمه‌ی زهرا سلام اللَّه علیها با آن عظمت و جلالت، در محیط خانه، یک همسر و یک زن است؛ آن‌ گونه که اسلام می‌گوید.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

*ازدواج در جامعه ما باید مثل ازدواج فاطمه‌ زهرا (س) باشد
ازدواج‌ها در دوران انقلاب و به برکت آن آسان شد؛ چون تشریفات و سخت‌گیریها کم شد. نگذارید دوباره به خانه‌ اول برگردیم. پدران و مادران، نسبت به مقدّمات غیر لازمِ ازدواج سخت‌گیری نکنند؛ جوانان که سخت‌گیری‌ای ندارند. بگذارند ازدواج اسلامی انجام بگیرد. بگذارند ازدواج برای دختر مسلمان و زن جوانی که در محیط اسلامی است، مثل ازدواج فاطمه‌ زهرا(س) باشد؛ ازدواجی با پیوند عشقی معنوی و الهی و جوششی بی‌نظیر میان زن و مرد مؤمن و مسلمان و همکاری و همسری به معنای واقعی بین دو عنصر الهی و شریف، اما بیگانه از همه‌ی تشریفات و زروزیورهای پوچ و بی‌محتوای ظاهری. این است ازدواج درست زن مسلمان و تربیت فرزند و اداره‌ محیط خانه و البته اندیشیدن و پرداختن به همه چیز جامعه و دین و دانش و فعالیت اجتماعی و سیاسی. اسلام، این است.
بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان 1368/10/26

فصل چهارم. ام ابیها
حضرت زهرا(س) به‌ عنوان دختر و مادر

*خدمت به پدر راهی برای کمال انسانی
مسائل معنوی تا حدود زیادی به فضایل عملی ارتباط پیدا می‌کند. یعنی به آنچه که از تلاش فاطمه‌ زهرا سلام‌اللَّه‌علیها ناشی می‌شود. مفت نمی‌دهند و بدون دلیل نمی‌بخشند. عمل انسان - در حد بالایی - در احراز فضایل و مناقب تأثیر می‌کند. دختری که در کوره‌ گداخته‌ مبارزات سخت پیغمبر در مکه متولد شد و در شعب ابی‌طالب یار و غمگسار پدر بود،این دختر مثل یک فرشته‌ نجات برای پیغمبر؛ مثل مادری برای پدر خود؛ مثل پرستار بزرگی برای آن انسان بزرگ، مشکلات را تحمل کرد. غمگسار پیغمبر شد، بارها را بر دوش گرفت، عبادت خدا را کرد، ایمان خود را تقویت کرد، خودسازی کرد و راه معرفت و نور الهی را به قلب خود باز کرد. اینهاست آن ویژگی‌هایی که آدمی را به کمال می‌رساند.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

*تسلی‌بخش پیغمبر
شما ببینیدحضرت[فاطمه(سلام‌الله‌علیها)] چگونه زندگی کرده است! تا قبل از ازدواج که دخترکی بود، با آن پدرِ به این عظمت کاری کرد که کنیه‌اش را امّ‌ابیها - مادرِ پدر – گذاشتند. در آن زمان، پیامبر رحمت و نور، پدیدآورنده‌ی دنیای نو و رهبر و فرمانده‌ی عظیم آن انقلاب جهانی - انقلابی که باید تا ابد بماند - در حال برافراشتن پرچم اسلام بود. بی‌خود که نمی‌گویند امّ‌ابیها! نامیدن آن حضرت به این کنیه، به دلیل خدمت و کار و مجاهدت و تلاش اوست. آن حضرت چه در دوران مکّه، چه در دوران شعب‌ابیطالب - با آن‌همه سختیهاکه داشت - و چه آن هنگام که مادرش خدیجه از دنیا رفت و پیغمبر را تنها گذاشت، در کنار و غمخوارِ پدر بود. دلِ پیغمبر در مدّت کوتاهی با دو حادثه‌ی وفات خدیجه و وفات ابیطالب شکست. به فاصله‌ی کمی این دو شخصیّت از دست پیغمبر رفتند و پیغمبر احساس تنهایی کرد. فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها در آن روزها قدبرافراشت و با دستهای کوچک خود غبار محنت را از چهره‌ی پیغمبر زدود. امّ‌ابیها؛ تسلّی‌بخش پیغمبر. این کُنیت از آن ایام نشأت گرفت.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1373/09/03

*تربیت فرزندانی که الگوی بشریتند
زندگی فاطمه‌ زهرا سلام‌الله‌علیها از همه‌ ابعاد، زندگی‌ای همراه با کار و تلاش و تکامل و تعالی روحی یک انسان است. شوهر جوان او دائماً در جبهه و میدان‌های جنگ است؛ اما در عین مشکلات محیط و زندگی، فاطمه‌ زهرا سلام‌الله علیها، مثل کانونی برای مراجعات مردم و مسلمانان است. او دختر کارگشای پیغمبر است و در این شرایط، زندگی را با کمال سرافرازی به پیش می‌برد: فرزندانی تربیت می‌کند مثل حسن و حسین و زینب؛ شوهری را نگهداری می‌کند مثل علی و رضایت پدری را جلب می‌کند مثل پیغمبر! راه فتوحات و غنایم که باز می‌شود، دختر پیغمبر ذره‌ای از لذتهای دنیا و تشریفات و تجملات و چیزهایی را که دل دختران جوان و زنها متوجه آنهاست، به خود راه نمی‌دهد. عبادت فاطمه‌ زهرا، سلام اللَّه علیها، یک عبادت نمونه است.
بیانات در دیدار جمعی از زنان 1371/09/25

*تربیت نسل معرفت و معنویت
تطبیق سوره‌ی کوثر با فاطمه‌ زهرا(سلام‌الله‌علیها) یک تطبیق مصداقی درست است؛ این همه برکات بر خاندان پیغمبر، بر یکایک ائمه‌ هدی(علیهم‌السّلام)! عالم پُر است از نغمه‌های دلنواز فردی و اجتماعی و دنیائی و اخروی که از این حنجره‌های پاک برخاسته؛ حسین‌بن علی، زینب کبری، امام حسن مجتبی، امام صادق، امام سجاد؛ هر کدام از ائمه. ببینید چه غوغایی است در عالم معرفت، در عالم معنویت، در بزرگراه هدایت از کلمات این بزرگواران و درس‌های آنها و معارف آنها! این نسل فاطمه‌ زهراست.
بیانات‌ در دیدار مداحان اهل بیت(ع) به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا(س) 1386/04/14

فصل پنجم. الگوی زن مسلمان ایرانی

*زنی که اسلام می‌خواهد بسازد
اسلام، فاطمه - آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی - را به عنوان نمونه و اسوه‌ زن معرفی می‌کند. آن، زندگی ظاهری و جهاد و مبارزه و دانش و سخنوری و فداکاری و شوهرداری و مادری و همسری و مهاجرت و حضور در همه‌ میدان‌های سیاسی و نظامی و انقلابی و برجستگی همه جانبه‌ او که مردهای بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار می‌کرد، این هم مقام معنوی و رکوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحیفه و تضرّع و ذات ملکوتی و درخشندگی عنصر معنوی و همپایه و هموزن و همسنگ امیرالمؤمنین و پیامبر بودن اوست. زن، این است. الگوی زنی که اسلام می‌خواهد بسازد، این است.
بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان 1368/10/26

*الگویی برای فهم درست و هوشیاری در موقعیت‌ها
فاطمه‌‌ زهرا و زینب کبری(سلام‌‌الله‌‌علیهما) زنان الگو و نمونه‌‌ اسلامند. زن امروز دنیا الگو می‌خواهد. اگر الگوی او زینب و فاطمه‌‌ زهرا باشند، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیت‌ها و انتخاب بهترین کارها؛ و لو با فداکاری و ایستادن پای همه چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسانها گذاشته است، همراه باشد. زن مسلمانی که الگویش فاطمه‌‌ زهرا یا زینب کبری (علیهماالسّلام) باشد، این است.
اگر زن به فکر تجملات و خوش‌گذرانی‌ها و هوس‌های زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بی‌بنیاد و بی‌ریشه باشد، نمی‌تواند آن راه را برود؛ باید این وابستگی‌ها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهروست، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود؛ کما اینکه زن ایرانی در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد، و انتظار این است که در همه‌ دوران انقلاب همین کار را بکند.
بیانات در دیدار جمعی از پرستاران 1370/08/22

*الگوی زن مسلمان ایرانی
زنهای مؤمن در جامعه‌ ما سعی کنند قدر زن ایرانیِ مسلمان را بدانند. ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید. زنی که در اختلاط و معاشرت، با مرد قاطی نمی‌شود و خود را وسیله‌ای برای جلب چشم مرد نمی‌داند و خود را بالاتر از این می‌داند؛ زنی که شأنش را عزیزتر از این می‌شمارد که خود را عریان کند و با صورت و موی و بدن خود، چشم روندگان را به سمت خویش جلب کند و هوس آنها را اشباع نماید؛ زنی که خود را در دامنه‌ قله‌ای می‌داند که در اوج آن، فاطمه‌ زهرا(س) - بزرگترین زن تاریخ بشر - قرار دارد؛ آن زن، زن مسلمان ایرانی است. این زن باید دیگر از این بازیچه‌های فراهم آمده‌ی تمدن غربی و روشهای توطئه‌آمیز آن، رو بگرداند و به آن بی‌اعتنایی کند.
بیانات در دیدار با جمع کثیری از بانوان 1368/10/26

*الگویی برای درس گرفتن و گرایش قلب‌ها وابسته شدن جوانان
فاطمه‌ی زهرا (سلام‌‌الله‌‌علیها) را که می‌خواهید معرفی کنید، آن‌چنان معرفی کنید که یک انسان مسلمان، یک زن مسلمان، یک جوان مسلمان از آن زندگی درس بگیرد؛ در دل خود نسبت به آن مجسمه‌ی قداست و طهارت و حکمت و معنویت و جهاد، احساس خشوع و خضوع و وابستگی کند. این، طبیعت انسان است. ما انسانها تابع و متمایل به کمالیم. اگر بتوانیم کمال را در خودمان ایجاد کنیم، می‌کنیم؛ اگرنه، آن کسی که صاحب کمال است، به طور طبیعی انسان به او گرایش دارد.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان 1389/03/13

*رمز «یازهرا»
هیچ کس - نه امام بزرگوار، نه بزرگان انقلاب - در دوران دفاع مقدس به رزمندگان نگفت که رمز «یا زهرا» براى حملاتتان بگذارید، یا سربند «یا زهرا» ببندید؛ اما هر چه که شما نگاه می‌کنید، در طول دوران دفاع مقدس، اسم مبارک حضرت زهرا از همه‌ نام‌هاى مطهر و مبارک دیگر بیشتر مطرح است، بیشتر آورده می‌شود؛ همچنین نام مبارک حضرت بقیةالله (ارواحنا فداه). این دو نام در انقلاب، به طور طبیعى، بدون دستور، بدون یک مطالعه‌ قبلى، همین طور از دل‌ها و از ایمان‌ها و از عواطف روئیده است؛ این نشانه‌ مبارکى است؛ نشانه‌ى توجه آن بانوى دو عالم، آن عنصر ملکوتىِ الهىِ بى‌نظیر در عرصه‌ى وجود از لحاظ نورانیت - بعد از پدر بزرگوار و امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) - است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اسفند 1395

پیشنهاد جالب سید حسن نصرالله به تروریست ها در سوریه

پیشنهاد جالب سید حسن نصرالله به تروریست ها در سوریه
گروه سیاسی جهان نیوز: دبیرکل حزب‌الله لبنان به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) درباره آن حضرت و همچنین در بخش‌های دیگر درباره مسائل سیاسی داخلی و منطقه‌ای، به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این مراسم، که در مناطق مختلف لبنان و در مراسمات مختلف به طور زنده پخش می‌شود رهبر مقاومت لبنان، دو دو بخش کلی سخنان خود را پیش گرفت. در بخش اول درباره مسائل سیاسی و در بخش دوم درباره میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و شخصیت ایشان، به ایراد سخنرانی پرداخت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدا با خوش آمد گویی به حاضران و تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) به تمامی مادران و همسران شهدا و مبارزین در لبنان، سوریه، یمن، افغانستان و در همه میدان‌های مقاومت، تبریک گفت.

به گزارش جهان نیوز، گزیده مهمترین سخنان سید حسن نصرالله به شرح ذیل است:

* سازمان ملل هنگامی که آمریکا او را تهدید به قطع کمک مالی کرد، سست شد و این اتفاق جدیدی نیست و ما به عینه کرنش سازمان ملل دربرابر آمریکا و اسرائیل را دیدیم.

* عقب‌نشینی دبیرکل سازمان ملل در برابر فشارها در رابطه با این گزارش چیز جدیدی نیست و دبیرکل سابق نیز در برابر فشارها کرنش می‌کرد و گزارشی که درباره جنایت‌های عربستان در یمن بود را باز پس گرفت. ما می‌بینیم که این سازمان در برابر آمریکا خاضع و ذلیل است و ضعیف‌تر از آن است که بتواند از حقیقت دفاع کند.

* در این روزهایی که باقی مانده است باید قانون انتخابات را به نحو احسنی تصویب کنیم و موضع اصولی ما نیز مشخص است. ما قانونی را پیشنهاد می‌کنیم که دائمی باشد و آنچه چیزی را می‌خواهیم که برای همه مردم لبنان و همه گروههای اقلیت عادلانه باشد و این مورد را هم باید گفت که مشارکت وسیع در شورا  و همچنین لزوم برقراری عدالت به نفع منافع کشور است.

* همه کسانی که در ابتدای حوادث این کشور به عنوان دوستان سوریه جمع شدند و علیه آن توطئه کردند و بر امکان سیطره بر این کشور طی دو ماه حساب باز کردند، امروز در برابرشان یک حقیقت تلخ وجود دارد و آن ناامیدی و شکست است همه این کشورها به شکست رسیدند.

* در طول شش سال دهها میلیارد از ثروت جهان عرب هزینه شد. ترکیه، فرانسه و انگلیس پولی خرج نکردند اما از اموال جهان عرب خرج شد و این پول می‌توانست فقر را از مردم عرب و گرسنگی را از سومالی بزداید و می‌شد کارهای بسیاری کرد.

*هزاران تن کالا در سوریه صرف شد و هزاران نفر برای جنگ به سوریه آمدند تا سوریه را ساقط کرده و از محور مقاومت خارج کنند اما امروزه نتیجه این کارها مشخص و برای آنها نا امیدانه و عقب‌گرد است.

* داعش در عراق در پایان عمر خود قرار دارد و در سوریه نیز آینده سیاسی و نظامی برایش نمانده است و عملیات انتحاری نشان از شکست استراتژیک و نظامی است و این یک انتقام محسوب می‌شود و نه جنگیدن و این همنا آینده داعش و النصره است.

* جبهة النصره امروزه از سیو همه از جمله آمریکا، ترکیه و روسیه بمباران می‌شود و من جبهه النصره بداند که پس از آنکه سوریه را نابود کردید، امروز بیدار شده‌ و متوجه شده‌اید که آمریکا شما را فریب داده است.

* امروزه این طرح استکباری و تسلط بر سوریه شکست خورده و سوریه پیروز شده است و داعش و النصره و گروههای تکفیری رو به شکست هستند و الان تنها مسأله زمان آن مطرح است. بقیه گروههای معارض نیز در بین سفارت‌خانه‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی سرگردان هستند و همانند گروگان در دست برخی کشورها قرار گرفته‌اند.

* سید حسن نصرالله با خطاب به تروریست ها در سوریه: به تمام کسانی که در سوریه در جبهه دشمن می‌جنگند می‌گویم که این طرح شکست خورده است. نتانیاهو به مسکو رفته و به پوتین متوسل شده است؛ چرا که از شکست داعش می‌ترسد و شکست داعش شکست خود اوست. چه بدانید و چه ندانید شما در جبهه آمریکا و اسرائیل می‌جنگید؛ آیا این حجم خونریزی کافی نیست؟ من از شما دعوت می‌کنم که سلاح را بر زمین گذاشته و از جبهه امریکا و اسرائیل به سوی جبهه مقاومت خارج شوید و هنوز هم می‌شود این کار را کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اسفند 1395
بازخوانی توصیه‌های رهبر انقلاب در سالی‌که گذشت
  ۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رهبر انقلاب‬‎

سرویس سیاسی - نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در سالی که گذشت به خوبی نشان می‌دهد که دغدغه حل مشکلات مردم و معیشت آنان مهم‌ترین نگرانی ایشان بوده است، تکرار برخی واژگان در بیانات معظم‌له و نیز خواسته‌هایی که از سوی مردم در نامه‌ها و شکوائیه‌ها منتقل شده و رهبر انقلاب در بیاناتشان این خواسته‌ها را به مسئولین منتقل کرده‌اند این واقعیت را نشان می‌دهد.
بررسی محتوایی 49 سخنرانی رسمی منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده این واقعیت است که حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای لحظه‌ای از حل مشکلات مردم و انتقال این مشکلات به مسئولین برای حل آن‌ها غافل نبوده‌اند، در این گزارش تلاش خواهیم کرد به بخشی از خواست‌های رهبر انقلاب که در بیانات ایشان انعکاس داشته است بپردازیم.
دولت باید در پایان این سال گزارش دهد
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود سال جاری را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیدند و تاکید کردند: به گمان من مسئله اقتصاد در اولویت اول است. در مسئله‌ اقتصاد، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ تولید داخلی است؛ مسئله‌ ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسئله‌ تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ با رکود است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهایی است که مردم آنها را حس می‌کنند و مطالبه می‌کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان می‌دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است.
ایشان افزودند: اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ اینها در مجموعه‌ مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ اینها است. می‌شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می‌شود به جنگ رکود رفت؛ می‌شود گرانی را مهار کرد؛ می‌شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می‌شود فرصت‌های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت‌ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.
رهبر انقلاب در نخستین روز سال جاری در حرم مطهر رضوی(ع) و در جمع زائرین آن حضرت خواسته‌ای از دولت را مطرح کردند که تحقق آن را می‌توان این روزها راستی‌آزمایی کرد: «امیدواریم در پرتو اقدام و عمل برای تحقق اقتصاد مقاومتی، دولت بتواند در پایان سال جاری از احیاء چند هزار کارخانه و کارگاه «صنعتی، تولیدی و کشاورزی» گزارشی عینی به مردم بدهد و مردم هم این اقدامات را احساس کنند و اعتماد و اطمینان یابند.»
از هر اقدامی در جهت منافع و حل مشکلات مردم حمایت خواهم کرد
رهبر معظم انقلاب 18 فروردین سال جاری نیز در دیدار عیدانه مسئولین با تأکید بر اینکه «اقدام و عمل» در اقتصاد مقاومتی باید به‌گونه‌ای باشد که در پایان سال، امکان ارائه گزارش دقیق و ملموس از عملکردها در حوزه‌های مختلف وجود داشته باشد، افزودند: من از هر اقدامی که در دولت، مجلس و قوه قضاییه، در جهت منافع مردم و گشایش امور و حل مشکلات مردم باشد، جداً حمایت خواهم کرد، اما مهم این است که احساس شود کاری که انجام می‌گیرد، برای منافع ملی مفید و لازم است.
رهبر معظم انقلاب 8 اردیبهشت ماه نیز در دیدار با کارگران بر ممنوعیت مطلق واردات اجناسی که مشابه داخلی دارند تاکید کردند.
ایشان در این دیدار به مسئولان خاطرنشان کردند: باید بر سلامت و کیفیت کالاهای صادراتی نظارت شود چرا که صادر شدن اجناس و کالاهای ناسالم و بی‌کیفیت، موجب بدنام شدن ایران و ضربه به صادرات کشور خواهد شد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای وارد کردن اجناسی را که مشابه داخلی دارند، «مطلقاً ممنوع» خواندند و افزودند: در برخی فروشگاه‌های عمدتاً بزرگ و گاه وابسته به دستگاه‌های دولتی، همه اجناس، خارجی است که این کارِ زشت، عملاً موجب بیکاری کارگر ایرانی و بهبود وضع کارگر خارجی می‌شود.
رهبر انقلاب با انتقاد از فرهنگ خرید کالاهای خارجی و پز دادن با کالاهای دارای نشان‌های خارجی گفتند: ما با دنیا تعامل داریم اما در عرصه‌هایی که تولید داخلی داریم، وارد کردن و فروش و مصرف کالاهای خارجی باید به عنوان یک ضدارزش تبلیغ و شناخته شود. ایشان همچنین با انتقاد از «واردات میلیاردی برخی لوازم غیر ضروری»، به مشکل جدی قاچاق کالاها و اجناس به داخل اشاره و خاطرنشان کردند: به مسئولان دولت‌های مختلف، مکرر این مسئله را گوشزد کرده‌ام و آنها نیز می‌گویند اگر تعرفه سنگین بگذاریم، قاچاق آن کالا بالا می‌رود، اما این دلیل، پذیرفتنی نیست.
اگر در اقتصاد قوی شدیم دیگر تحریم معنی ندارد
6 خرداد ماه سال جاری رئیس‌ و اعضای مجلس خبرگان رهبری به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند، ایشان در این دیدار تاکید کردند: در اقتصاد، اگر ما قوی شدیم و قدرتمند شدیم، دیگر تحریم معنی ندارد و تحریم یک کار زائدی می‌شود؛ اگر ما در داخل توانستیم اقتدار اقتصادی به دست بیاوریم، آنها خودشان می‌آیند به دریوزگی، می‌آیند دنبال ارتباط اقتصادی؛ نه [فقط] تحریم نمی‌کنند، بلکه اگر ما تحریم کنیم، آنها می‌آیند می‌گویند تحریم نکنید؛ طبیعت کار این است. در زمینه‌ سیاست هم همین است، در زمینه‌های گوناگون هم همین است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، مطالبه و پیگیری تحقق عناصر درونی اقتدار از مسئولان و دستگاه‌ها را ازجمله ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: این جمع باعظمت می‌تواند در این روند نیز تأثیرگذار باشد.
صِرفِ صحبت، فایده ندارد
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای همچنین صبح 15 خرداد ماه سال جاری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مشکل رکود و اشتغال باید حل شود تاکید کردند: اگرچه برخی ناشی‌گری‌ها انجام شد و برخی مواضع و صحبت‌های منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد اما باید مشکلات اقتصادی به ویژه رکود و اشتغال حل شوند و صِرفِ صحبت، فایده ندارد.
ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت‌های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: خجلت و شرمندگی این حقیر و نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامی مقابله با قاچاق را یکی دیگر از اولویت‌های کاری مجلس در موضوع اقتصاد دانستند و گفتند: قاچاق همچون خنجری به پشت نظام است که مقابله با آن هم آسان نیست اما دولت باید با این پدیده شوم برخورد کند و مجلس نیز پشتوانه این برخورد باشد.
مردم باید اقدام و عمل را ببینند
رهبر معظم انقلاب 26 آبان سال جاری نیز در دیدار هزاران نفر از مردم اصفهان تاکید کردند: دشمن، اقتصاد را نشانه گرفته زیرا تصور می‌کند اقتصاد، نقطه‌ضعف کشور است و بر همین اساس بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تأکید شده است و مسئولان باید «اقدام و عمل» و شاخصه‌های آن را جلوی چشم مردم قرار دهند. این توقع و خواسته‌ ما از مسئولین است که با آنها هم در میان می‌گذاریم؛ این مسائل را ما با مسئولین مرتباً در میان می‌گذاریم و به آنها می‌گوییم. شاخصه‌های اقدام و عمل را باید نشان داد.
رهبر معظم انقلاب همچنین 27 بهمن سال جاری در جمع پرشور مردم آذربایجان حضور منسجم، مقتدرانه و پرطراوت ملت در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن را «مایه‌ آبروی انقلاب و نظام و ایران» خواندند و با اشاره به اینکه مسئولان نباید این حضور را به معنای گله نداشتن مردم تصور کنند، افزودند: آمریکا می‌خواهد با تکرار ترفند تهدید و جنگ نظامی، توجه مسئولان کشور را از صحنه‌ جنگ واقعی یعنی جنگ اقتصادی منحرف کند، مسئولان هوشیار باشند و همه‌ همت خود را صرف حل مشکلاتی همچون بیکاری، رکود، گرانی و تبعیض کنند.
رهبر انقلاب 19 اسفند ماه سال جاری در دیدار رئیس‌ و اعضای مجلس خبرگان رهبری تاکید کردند: «جذب سرمایه‌گذاری خارجی» اقدامی مثبت است اما تاکنون میزان کمی از توافقات خارجی محقق شده است، بنابراین نباید به امید و انتظار سرمایه‌گذاری آنها نشست بلکه باید آن کاری را که خودمان می‌توانیم، در داخل انجام دهیم، اقتصاد مقاومتی با مبانی محکم فکری و نظری، تنها راه علاج مشکلات کشور است و باید اجرا شود.
ایشان افزودند: اگر احساس مسئولیت در مسئولان به‌گونه‌ای بود که آنان همواره دغدغه‌ کار و تلاش و هدف‌گرایی و مجاهدت داشتند، نشان می‌دهد آنان در خطوط اصلی حکومت اسلامی حرکت می‌کنند اما اگر برخلاف این بود باید بدانیم که از چارچوب‌های حکومت اسلامی خارج شده‌ایم.
رهبر انقلاب در ادامه با بیان این که «احساس مسئولیتِ مسئولان» موضوعی فوری، ضروری و واجب است اظهار داشتند: در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم، به‌شدت مسئول هستیم و اگر حتی یک جوان مؤمن در اثر عملکرد ما خدای ناکرده از راه منحرف شود، ما مسئولیم. اگر کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در زندگی مردم شاهد بودیم.
ایشان در ادامه تاکید کردند: به رئیس‌جمهور محترم هم گفته‌ام که بیان شاخص‌های کلان خوب است البته اگر آمارها قابل خدشه نباشد، اما به‌‌هرحال این‌ها در زندگی و معیشت مردم در کوتاه‌مدت اثر نمی‌گذارد، شکایات مردم به‌دست ما می‌رسد و باید در مسائلی نظیر تولید، اشتغال و از بین بردن رکود به‌گونه‌ای عمل کرد که مردم تأثیر آن را در زندگی خود کاملاً احساس کنند اما اکنون این‌گونه نیست.
حقوق‌های غیرمنصفانه، نامشروع گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب
به دنبال انتشار فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی که نشان از دریافتی‌های نجومی و غیرمنصفانه آن‌ها داشت رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند: حقوق‌های غیرمنصفانه و ظالمانه از بیت‌المال، نامشروع، گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی است. قطعاً در گذشته کوتاهی شده است، دریافت‌های نامشروع باید برگردانده بشود، و اگر کسانی بی‌قانونی کرده‌اند مجازات بشوند و اگر سوءاستفاده‌ شده است بایستی اینها را از این کارها برکنار بکنند؛ اینها کسانی نیستند که لیاقت این را داشته باشند که در این مراکز قرار بگیرند، اگر این قضیّه دنبال‌گیری نشود، اعتماد مردم به نظام کاسته می‌شود که این فاجعه بزرگی خواهد بود. رهبر معظم انقلاب پیش از این در دیدار رمضانی با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت نیز به موضوع حقوق‌های کلان اشاره و تأکید کردند: موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاه‌ها، انسان‌های پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.
انجام تعهدات از سوی ایران و بدعهدی خدعه و تقلب آمریکا یعنی «خسارت محض»
مسئله مذاکرات هسته‌ای و برجام نیز موضوع دیگری است که رهبر معظم انقلاب در سال گذشته و در بیانات خود بارها به آن اشاره کرده‌اند. رهبر انقلاب در ابتدای سال جاری و در جمع پرشور زائرین حرم مطهر رضوی(ع) پیگیری برجام‌های 2، 3 و 4 را سیاست و خواست آمریکا دانسته و تاکید کردند: از مواردی که ... نادیده گرفته می‌شود این است که هرگونه توافق با آمریکا به معنای ناگزیر بودن ایران به انجام تعهدات و بدعهدی و خدعه و تقلب آمریکا در انجام تعهدات این کشور است که این مسئله را اکنون به عینه می‌بینیم و این یعنی «خسارت محض».
ایشان در اثبات این مسئله به توافق هسته‌ای به‌عنوان یک نمونه اشاره کردند و گفتند: در همین توافق نیز آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند، عمل نکردند و به تعبیر وزیر محترم امور خارجه، بر روی کاغذ تعهداتی را انجام دادند اما در عمل و از طریق راه‌های انحرافی مانع از تحقق آن تعهدات شدند.
رهبر انقلاب همچنین عصر 24 فروردین سال جاری در دیدار با نخست وزیر ایتالیا مسئله مهم در رفت‌وآمد و مذاکرات خارجی را عملیاتی و اجرایی شدن توافقات خواندند و خاطرنشان کردند: بعضی دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی در رفت‌وآمد به ایران و مذاکره هستند اما محصول این مذاکرات تاکنون محسوس نبوده است!
برجام را پاره کنند آن را آتش می‌زنیم
به دنبال تهدید یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در صورت انتخاب به این سمت برجام را پاره خواهد کرد رهبر معظم انقلاب عصر 25 خرداد ماه سال جاری در دیدار با جمعی از مسئولین نظام تاکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره‌ نقض عهد متقابل است.
ایشان در این دیدار همچنین به نتایج به دست آمده از توافق موسوم به برجام پرداخته و اظهار داشتند: در برجام طرف مقابل وظیفه‌اش رفع تحریم‌ها بوده که برطرف نکرده، مسئله بانک‌ها حل نشده، مسئله‌ بیمه‌ نفتکش‌ها در سطح محدودی انجام می‌شود، پول‌های نفت و پول‌هایی که در دیگر کشورها داریم به ما داده نمی‌شود، آمریکایی‌ها بخش مهمی از تعهداتشان را انجام ندادند اما ما پیش‌پرداخت‌ها را انجام داده‌ایم و غنی‌سازی ۲۰ درصد و فردو و اراک را تعطیل کردیم. رهبر انقلاب در این دیدار همچنین رکود و بیکاری را دو مشکل عمده‌ کشور دانستند و خاطرنشان کردند: این مشکلات بیشتر از اینکه ناشی از تحریم‌ها باشد، متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.
تجربه برجام نشان داد آمریکا نقض عهد می‌کند
رهبر معظم انقلاب 11 مرداد ماه سال جاری نیز در دیدار هزاران نفر از اقشار مختلف مردم از سراسر کشور «تجربه برجام» را نمونه‌ای روشن از درستی ضرورت بی‌اعتمادی به دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته‌اند، این واقعیت را تکرار می‌کنند که آمریکا نقض عهد می‌کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع‌تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، گذشت بیش از ۶ ماه از آغاز اجرای توافق هسته‌ای را یادآور شدند و سؤال کردند: مگر بنا نبود تحریم‌های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می‌شود؟ اگر نقض عهد آمریکایی‌ها نبود آیا دولت نمی‌توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟
رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولانی که قبل از اجرای برجام می‌گفتند پس از اجرای تعهدات ایران، تحریم‌ها یکباره برداشته می‌شود افزودند: اما اکنون، بحث رفع تدریجی تحریم‌ها مطرح می‌شود، چرا؟
تمدید تحریم ده ساله نقض برجام است
رهبر معظم انقلاب سوم آذرماه سال جاری در دیدار با بسیجیان و با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ساله در کنگره‌ آمریکا، خاطرنشان کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به اظهارات مسئولان کشور و دست‌اندرکاران برجام که هدف از توافق هسته‌ای را برداشته شدن فشارها و تحریم‌ها بیان کردند، افزودند: دولت آمریکا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتی که در قضیه‌ برجام انجام نداده و یا ناقص عمل کرده است - و مسئولان دست‌اندرکار برجام هم صراحتاً به این موضوع اشاره کرده‌اند- اکنون برجام را وسیله‌ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است. رهبر معظم انقلاب 7 آذر ماه سال جاری نیز در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ارتش با اشاره به قضایای مذاکرات هسته‌ای بروز مشکلات را ناشی از عجله در انجام کار خواندند و افزودند: وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ سلبی در آن کار می‌شود، بنابراین باید مراقب بود که کارها متین، محکم و با شتاب مناسب انجام شود.
اظهار ضعف نکنید
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای 16 اسفند سال جاری در دیدار مسئولان راهیان نور تاکید کردند: این، یک قاعده کلی است که «احساس ضعف موجب تشویق دشمن به حمله خواهد شد»، بنابراین اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، باید از اظهار ضعف بپرهیزیم و نقاط قوت فراوانی را که در اختیار داریم، آشکار کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه این قاعده کلی در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز صادق است، افزودند: اشتباه برخی در چالش بزرگ اقتصادی که کشور اکنون دچار آن است، این بود که در زمینه اقتصادی اظهار ضعف شد و دشمن دید که اینجا می‌توان فشار آورد و فشار را زیاد کردند.
جهان اسلام‌ ‌گریبان حاکمان سعودی را رها نکند
با گذشت بیش از یک سال از فاجعه منا رهبر معظم انقلاب در پیامی بر ضرورت فراموش نشدن این فاجعه و جنایت حکام سعودی تاکید کردند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای 12 شهریور ماه سال جاری در پیامی به مسلمانان جهان تاکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولت‌ها و ملّت‌های مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را به درستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ جهان اسلام به بار آورده‌اند،‌ گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ آنان با ضیوف الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.
ضرر دو قطبی برای کشور
به دنبال انتشار برخی اخبار غیررسمی درباره جلسه خصوصی محمود احمدی‌نژاد و رهبر معظم انقلاب اسلامی و توصیه ایشان به رئیس‌جمهور سابق مبنی بر به مصلحت نبودن کاندیداتوری وی در انتخابات آتی، متاسفانه فضای مسموم و مضری در این باره در برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای کشور شکل گرفت و بعضا اخبار غیردقیق و مغرضانه‌ای منتشر شد که نتیجه آن موج سواری دشمنان و تلاش آنان برای ایجاد شکاف و اختلاف در نیروهای انقلابی کشور بود.
صبح 5 مهر ماه سال جاری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه‌‌ گریزی به این قضیه زده و توضیحات جامعی را درباره آن بیان فرمودند.
در بخشی از این بیانات آمده بود: یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما که شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمنش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، به خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند، بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر در این مقوله وارد شدید، این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید.
خرمشهرها در پیش است
رهبر معظم انقلاب سوم خرداد ماه سال جاری در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین علیه‌السلام طی سخنانی تاکید کردند: امروز برای کشور ما احتمال وقوع جنگ نظامیِ سنتی بسیار ضعیف است اما مسئله‌ جهاد باقی است و این جهاد که منطقی قرآنی و اسلامی دارد، «جهاد کبیر» و به معنای «ایستادگی، مقاومت و پیروی نکردن از کفار و مشرکین» است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه جهاد کبیر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری نیز تجلی و ظهور دارد، خاطرنشان کردند: در همه‌ این عرصه‌ها، به‌جای تبعیت از جبهه‌ کافران و مشرکان، باید از برنامه‌ کاری اسلام و قرآن تبعیت کرد.
رهبر انقلاب خطاب به جوانان کشور و دانشجویان حاضر در مراسم خاطرنشان کردند: آینده‌ انقلاب متعلق به شما است و شما هستید که باید این تاریخ را با عزت حفظ کنید و بدانید در آینده، خرمشهرها در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی، بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌ دنبال دارد اما از جنگ نظامی سخت‌تر است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395

تقابل دو فرهنگ در سال 95

۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫تقابل دو فرهنگ در سال 95‬‎
سال 95 چگونه سپری شد و چگونه سالی پیش روی ماست؟ هر کس با نگاه فردی یا اجتماعی، لابد پاسخی درخور تجربه خود به این پرسش می‌دهد. اما یک پاسخ را هم می‌توان لابه‌لای گفت‌وگوی صمیمانه راوی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» (جانباز علی خوش‌لفظ) با رهبر انقلاب گرفت، آنجا که جانباز عزیز می‌گوید: «من بسیجی آقای (احمد) متوسلیان بودم در دزلی و درگیری‌های اول جنگ. می‌دانم که الان جاویدالاثر آقای متوسلیان اینجا بودند، یک نکته می‌گفتند؛ اینکه آقا! شما خیلی دارید درد می‌کشید، زجر می‌کشید؛ به هرحال این بحث اختلاس‌ها و حقوق‌های نجومی را می‌گویید، اینها گوش نمی‌دهند. یک چیزی بگویید که ما آرام بشویم؛ ما همچنان فدایی شما هستیم. دوست داریم شما بیشتر از این درد نکشید و آزار نبینید...».
بی‌راه نمی‌گوید. اما پاسخ مقتدای انقلاب شنیدنی است. «آرام باشید. این چیزهایی که شما می‌بینید، اینها حوادث طبیعی یک راه دشوار به سمت قله است؛ هیچ انتظار نباید داشت که اگر ما می‌خواهیم برویم به قله توچال یا قله دماوند، در راه چاله نباشد، سنگ نباشد، باد نباشد، دود نباشد، گاز نباشد؛ مگر می‌شود؟ اما داریم می‌رویم،  عمده این است. اصلاً نگران نباشید؛ این حوادث وجود دارد؛ اگر این حوادث نبود باید تعجب می‌کردید. یک لشکر فرهنگی، یک جبهه فرهنگی، حمله کرده به انقلاب و به نظام جمهوری اسلامی؛ یک عده هم جانانه دارند از آن دفاع می‌کنند؛ همین کتاب‌ها، همین نوشته‌ها... اینها همه سینه سپر کردن است. تقریباً چهل سال از انقلاب گذشته، توقع بوده که دیگر اینها نباشند، اما شما می‌بینید دارد رویش پشت سر رویش جلو می‌آید. اینها شوخی است؟ (خوش‌لفظ: با نفس شما است آقا). نه نَفَس [ما نیست]، اراده الهی است؛ ما همه وسیله‌ایم؛ ما کسی [نیستیم]؛ بخصوص حالا بنده که هیچ ولی شماها چرا. ما کسی و چیزی نیستیم. اما می‌خواهم بگویم اینکه شما می‌گویید «آرامش، آرامش»، من آرامش دارم. من هیچ ناراحت [نیستم]. بعضی‌ها می‌آیند می‌گویند «ما دلمان به حالتان خون است»؛ می‌گویم بی‌خود! من راحتم، من دارم حرکت می‌کنم، من دارم حرکت را می‌بینم، برای من روشن است که دارد چه اتفاقی در کشور می‌افتد؛ بله البته، دشمنی هست، مخالفت هست، اگر نبود باید تعجب می‌کردیم، گروه‌هایی هستند «سازمان یافته»، برای ضربه زدن از روزنه فرهنگ... نگذارند این انقلاب حرکت بکند؛ انقلاب هم دارد حرکت می‌کند، سینه‌اش را سپر کرده؛ آمریکایی‌ها اقرار می‌کنند به شکست، صهیونیست‌ها اقرار می‌کنند به شکست...».
بی‌تردید سال 1395 سال پرفراز و نشیبی بود. یکی از حسرت‌های بزرگ این سال رو به پایان آن است که برخی مسئولان ما به امید رونق و گشایش اقتصادی ناشی از توافق با آمریکا و غرب، دست روی دست گذاشتند و یک سال از عمر مفید مسئولیت را به کم‌کاری و بی‌عملی یا بدعملی گذراندند. 14 ماه از شروع زمان اجرای تعهدات آمریکا و اروپا گذشت اما تعهدات اصلی غرب درباره لغو تحریم‌های بانکی و مالی روی کاغذ ماند. از لغو یکجای تحریم‌ها و درآمد جدید روزانه 170 میلیون دلار و سرمایه‌گذاری‌های انبوه خارجی و حل همه مشکلات (از رکود و بیکاری تا آلودگی هوا و آب خوردن) به واسطه لغو تحریم‌ها در روز اجرای توافق و... خبری نشد و نزدیک‌ترین حامیان و مشاوران دولت، سربسته می‌گویند از نظر اقتصادی سال سخت‌تری در پیش است. دقیقاً در همین وضعیت که رکود و بیکاری و کمبود بودجه گریبان مردم و واحدهای تولیدی را می‌فشارد و دولت را در مضیقه قرار می‌دهد، متأسفانه ماجرای حقوق‌های نجومی مدیران اشرافی، نمکی بر زخم مردم بود. و بدتر از اصل ماجرای فیش‌های نجومی، دفاع شرم‌آوری است که برخی وکیل‌الدوله‌ها و حتی برخی مدیران ارشد نسبت به مدیران متخلف و ضرورت تداوم پرداخت این حقوق‌ها کردند. دفاع شرم‌آور برخی مدیران ارشد از مدیرانی که حقوق‌های 57 تا 234 میلیونی می‌گرفتند- بلکه گماشته خود آنها بودند و بعضاً سالها حقوق و پاداش 734 میلیونی گرفتند- در حالی بود که در همین دوره، مردم تحت فشار انواع مشکلات اقتصادی قرار داشتند و تنها وعده و پشت هم‌اندازی شنیدند و مدام به آینده حوالت داده شدند یا شاهد فرافکنی و شانه‌ خالی کردن از زیر بار مسئولیت بودند.
بدین معنا سال 95 سال اوج تقابل دو فرهنگ و روحیه بود. یکی همان روحیه اشرافی که حقوق و پاداش‌ نجومی را حق مسلم خود می‌داند، حتی اگر مثلاً در مدیریت بانک تجارت و ملت و صادرات و رفاه کارگران و... چند هزار میلیارد تومان خسارت را متوجه بیت‌المال یا مردم سهامدار کرده باشد؛ و دیگری همان پرچم شرافت و ایثاری که از چهار راه اسلامبول تا حلب در اهتزاز است و ده‌ها میلیون دلباخته را شوریده و شیدای خود کرده است. ققنوس‌های آتش‌نشان که در ماجرای تلخ پلاسکو جان‌فشانی کردند و به دل‌آتش زدند، از همان سرچشمه معرفتی سیراب شده بودند که شهدای رشید مدافع حرم در سوریه و عراق. گفت‌وگویی کوتاه میان دو آتش‌نشان، در فوران آتش ‌و آوار ساختمان در گرفت که از نهایت شرافت و امانتداری حکایت می‌کرد. اولی گفت «علی نرو! گیر می‌افتی» اما دومی یک پاسخ بیشتر نداشت قبل از زدن به دل آتش: «نه! مال مردم است.» آری سال 95 در کش‌وقوس میان دو منطق اشرافی- ایثارگر سپری شد. هر جا به منش تن‌آسانی و سهل‌اندیشی و عافیت‌طلبی و اشرافیت خو کردیم، خسارت دیدیم و هر جا با منطق ایثار و مجاهدت و ضرورت به جان خریدن سختی‌ها و هموار کردن مسیر به میدان آمدیم، پیروزی‌های بزرگ رقم خورد؛ چنان که با شکست جبهه آمریکایی در حلب، رسانه‌های غربی نوشتند کمر آمریکا و اسرائیل در حلب شکست. یا (قبیل امریکن اینترست) نوشتند «ایران در سال 1916 میلادی تبدیل به هفتمین قدرت بزرگ دنیا شد».
درست در روزگاری که برخی مدیران جفاکار و بدفهم می‌گفتند «نباید مقابل ابرقدرت‌های ایستاد، آن هم با شعارهایی که بعضاً تو خالی است»، «آمریکا ظرف 5 دقیقه می‌تواند تمام توان دفاعی ما را نابود کند»، «بستن با کدخدا راحت‌تر است»، «اوباما را بسیار مودب یافتم»، «آمریکا قول داده و زیر قول خود نمی‌زند... نامه‌های آرامش‌بخش می‌گیریم»، «اگر توافق نکنیم جنگ می‌شود» و ...، در غرب خبر بزرگی بود؛ چنان بزرگ که جامعه آمریکا را به بهانه انتخابات دچار زلزله کرد. آتشی را که زمانی علیه ما بر می‌فروختند، حالا دامن خود آنها را گرفته بود. درست در زمانی که اوباما می‌گفت «بدون شلیک حتی یک گلوله توانستیم برنامه هسته‌ای ایران را مهار کنیم، هر چند که 8 سال پیش کسی باور نمی‌کرد»، اوباما در سوریه تحقیر شد و جانشین او گفت «ما پول ساخت یک مدرسه را هم نداریم. پل‌های ما ویران شده‌اند. با پول جنگ در خاورمیانه می‌توانستیم دوبار آمریکا را بازسازی کنیم». کسانی در این سو امید داشتند آمریکا هوای آنها را داشته باشد، حال آن که آمریکا گرفتار بی‌سابقه‌ترین بحران‌ها از زمان جنگ جهانی دوم (70 سال گذشته) بود و با بدهی 21 هزار میلیارد دلاری و 48 میلیون گرسنه و کارتن خواب دست و پنجه نرم می‌کرد.
شاید اگر روزی از «پساغرب» سخن گفته می‌شد، برخی روشنفکران با تعجب و سرزنش می‌نگریستند و تئوری «پایان تاریخ» فرانسیس فوکوما مبنی بر آقایی آمریکا و غرب را به رخ ما می‌کشیدند. اما سیاستمداران درجه اول غرب در همین سال سپری شده رسماً از جهان «پساغرب» سخن گفتند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی «ولت» تأکید کرد «قدرت رهبری آمریکا در حال زوال است. قدرت آمریکا در حال کاهش است. من هرگز آمریکا را تا این حد قطبی شده ندیده بودم. آمریکا در درون منسجم نیست. بزرگترین دموکراسی دنیا، بی‌ثبات شده است». پس از او ولفکانگ ایشینگر رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت هشدار داد «جهان در حال عبور از غرب به عصر پساغرب است. کاهش نفوذ اروپا و آمریکا زمینه را برای کشورهای دیگر فراهم کرده است تا نظم جهانی جدیدی را شکل دهند. همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخاب ترامپ، نهادهای جهانی همچون اتحادیه اروپا، سازمان ملل و ناتو را در وضعیت متزلزلی قرار داده است... دولت جدید آمریکا ممکن است به منزله کاتالیزور ]سرعت دهنده فعل و انفعالات[ در این روند عمل کند. فضای امنیتی جهان مسلماً بی‌ثبات‌تر از هر مقطع دیگر از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است. احتمالاً ما در آستانه دوره عبور از غرب هستیم؛ دوره‌ای که در آن بازیگران غیر غربی، امور بین‌الملل را شکل می‌دهند. برخی از اساسی‌ترین ارکان غرب و نظم جهان لیبرال، تضعیف شده است. ناکامی سران غرب برای پاسخگویی به درگیری‌ها در سوریه و اوکراین، ضعف در مقابله با بحران‌های جهانی را آشکار کرد. این وضعیت، زمینه را برای پر کردن خلأ توسط کشورهایی مانند روسیه و ایران فراهم کرده است. متعاقب این سخنان بود که آقای ظریف برخلاف مشی برجام گفت «جهان وارد مرحله پساغربی شده است».
مقتدای انقلاب در اولین روز امسال و در حرم مطهر رضوی افق را می‌دیدند که فرمودند «شما وقتی در مقابل دشمن در حالی که می‌توانید ایستادگی کنید، عقب‌نشینی کردید، دشمن جلو می‌آید، دشمن متوقف نمی‌شود... دشمن می‌گوید یا تسلیم شوید یا فشار و تحریم ادامه پیدا می‌کند. این غلط و دروغ است. ... اما یک دو راهی دیگری وجود دارد؛ یا بایستی مشکلات تحریم را تحمل کنیم، یا ایستادگی کنیم به وسیله اقتصاد مقاومتی». در همین یک سالی که گذشت بدعهدی‌های دشمن حتی صدای مسئولان دولتی را درآورد تا آن جا که آقای روحانی همین اواخر، لغو تنها بخشی کوچک از تحریم‌ها را مشروط به این کرد که «تازه اگر طرف مقابل منصفانه عمل کند، تازه اگر صادقانه عمل بکند، تازه اگر به عهدش پایبند باشد»! در همین دوره مقامات غربی که به ایران سفر کردند، پس از بازگشت، از خلیج عربی به جای خلیج فارس گفتند و قطعنامه حقوق بشری علیه کشورمان تدارک کردند و یا مانند وزیر خارجه فرانسه گستاخی کردند! این روند، عملی شدن همان پیش‌بینی مهرماه 1392 وبسایت رادیو فرانسه بود که نوشت‌«ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند. بر پایه این جمع‌بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد».
رهبر معظم انقلاب 16 اسفند امسال در دیدار دست‌اندرکاران راهیان‌نور با لحنی مشفقانه و درس‌آموز همان منطق تبیین شده در آغاز سال را بازگو کردند و گفتند «اشتباه بزرگ بعضی از ماها در چالش اقتصادی بزرگی که امروز کشور دچار آن است - که ما امروز دچار چالش اقتصادی هستیم- این بود که در زمینه اقتصادی اظهار ضعف شد؛ دشمن دید که اینجا جایی است که می‌شود فشار آورد، فشار را زیاد کردند؛ ]طوری که[ از یک نفر ]وزیر خارجه فرانسه[ در مصاحبه بپرسند که این رزمایشی که شما دارید فلان جا می‌کنید و در عین حال با ایرانی‌ها مذاکره می‌کنید. ]یک وقت[ ایرانی‌ها از این رزمایش ناراحت نشوند که به این مذاکرات اقتصادی ضربه بخورد، او رویش بشود و خجالت نکشد از اینکه بگوید «نه آقا، اینها تاثیری ندارد؛ ایرانی‌ها این قدر احتیاج به این مذاکرات دارند که امثال این رزمایش ضرری به مذاکره اقتصادی ما نمی‌زند»!  این اظهار ضعف در مقابل دشمن نباید بشود. خب ]در زمان جنگ[، دشمن احساس ضعف کرد در ما، لذا حمله کرد.»
راه کدام است؟ کمر همت بستن و راه‌های ناهموار را هموار کردن و به خط مشکلات و دشمنی‌ها زدن. گرفتاری‌های ما از محاصره و تحریم‌ها و سیم‌خاردارهای دشمن نیست؛ به تعبیر شهید چیت‌سازیان (فرمانده اطلاعات عملیات لشکر انصارالحسین(ع) همدان) «اگر می‌خواهیم از سیم‌خاردار دشمن عبور کنیم، اول باید از سیم خاردار نفس عبور کنیم». زدن به خط مشکلات یا تهدیدها، به مسئولانی خط‌شکن و چابک‌ نیاز دارد که از اسارت چرب و شیرین دنیا و سفره‌های اشرافی گذشته باشند؛  «لاتجتمع عزیمهًْ و ولیمهًْ. عزم و اراده جهاد با روحیه سورچرانی جمع نمی‌شود». اگر کار را به دست خط‌شکنان سپردیم، بی‌تردید با پیروزی‌های بزرگ روبرو خواهیم شد.
***
اکنون بهاری دیگر در راه است، برای روییدن و بالیدن دوباره. آنهایی در این مسیر به بار می‌نشینند و جان و روحشان بهاری می‌شود که بهار را تدارک کرده باشند و چشم انتظار راستین «بهار جان‌ها و طراوت روزگاران» حضرت بقیهًْ‌الله  الاعظم(عج) باشند.
در برگرفته خلوت دل را غبارها                        ای علت شکفتن گل در بهارها
با چلچراغ و آینه و آب، سالهاست                       صف بسته‌اند در طلبت بی‌قرارها
... بگذار فصل‌الخطاب این نوشته، نجوای عاشقانه حضرت روح‌الله(ره) باشد که نوشت:
بهار آمد که غم از جان برد، غم در دل افزون شد
چه گویم کز غم آن سرو خندان، جان و دل  خون شد
گروه عاشقان بستند محمل‌ها و وارستند
تو دانی حال ما واماندگان در این میان چون شد...
محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395
درخواست یکی از مراجع شیعیان عراق از اردوغان:
 اروپا را رها کن و به آغوش اسلام بازگرد
Image result for ‫آیت‌الله «محمد تقی مدرسی»‬‎
یک مرجع بزرگ شیعیان عراق از رئیس جمهور ترکیه خواست اروپا را رها کند و به آغوش امت اسلامی برگردد.
آیت‌الله «محمد تقی مدرسی» از ترکیه خواست تا قبل از آنکه فرصت از دست برود، به آغوش اسلام برگردد. این مرجع بزرگ عراقی خطاب به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه گفت: «آیا دیگر کافی نیست که از کوبیدن درهای اروپا دست بکشید؟ آیا وقت آن نرسیده است که به محیط (جامعه) اسلامی بازگردید و با میهن بزرگ خود ]امت اسلامی[ درآمیزید؟»
منظور آیت‌الله «مدرسی»، درخواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپاست که چند دهه است سران این اتحادیه آن را نادیده می‌گیرند. اردوغان زمانی خطاب به مقامات غربی گفته بود، «کاری نکنید که بگویند اتحادیه اروپا یک باشگاه مسیحی است.»
این مرجع عراقی در ادامه تصریح کرده: «برخی در اروپا هنوز در فضای جنگ صلیبی به سر می‌برند و شما باید به آغوش امت اسلامی بازگردید.»
قبلاً نیز آیت‌الله مدرسی از ترکیه و ایران خواسته بود اتحادی کنفدرالی تشکیل دهند تا زمینه‌ساز وحدت بیشتر در دنیای اسلام بشوند.
حزب «عدالت و توسعه» تحت رهبری اردوغان در مارس سال 2003 (فروردین 1382) با شعارهای اسلامی به قدرت رسید. اما وی خیلی زود به این شعارها پشت کرد و به حمایت از سیاست‌های اروپا و آمریکا در منطقه ادامه داد و در نهایت به آغوش رژیم صهیونیستی بازگشت. نوکری اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای ناتو، آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا به گونه‌ای بود که از دولت‌های سکولار قبلی ترکیه هم جلو زد!

خدمت اردوغان به سیاست‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی در سال 2011 دچار تحول کیفی شد و رئیس جمهور ترکیه عملاً از تروریست‌های تکفیری و غیر تکفیری در سوریه حمایت همه جانبه کرد و حتی کشور ترکیه را به کریدور عبور تروریست‌ها به خاک سوریه تبدیل نمود.
در این ماجرا اردوغان به دو دلیل، تمام عیار در خدمت سیاست نابودسازی سوریه قرار گرفت؛ اول، کسب امتیازات اقتصادی از غرب و عضو شدن در اتحادیه اروپا، و دوم نیز بهره‌گیری از گرایشات انحرافی تکفیری‌ها جهت برپایی یک امپراتوری عثمانی جدید. اما اردوغان اکنون کاملاً سرخورده شده و فکر می‌کند که از جانب اروپا و آمریکا رو دست خورده است.
امروز ترکیه و اتحادیه اروپا در حال تجربه بدترین روابط خود با یکدیگرند.
آیت‌الله مدرسی نیز با درک این شرایط، از اردوغان خواسته به آغوش اسلام بازگردد، هر چند با توجه به خلقیات و سیاست‌های اردوغان، بعید به نظر می‌رسد که او به این خواسته‌ها پاسخ مثبت بدهد. عبدالله گولن نیز چند روز پیش با نوشتن نامه‌ای به بارزانی از وی خواست به هیچ وجه به اردوغان اعتماد نکند چرا که وی به نزدیکترین متحدان و دوستانش هم خیانت می‌کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395
شوک سوری به نیروی هوایی رژیم صهیونیستی
پدافند هوایی سوریه جنگنده متجاوز اسرائیلی را سرنگون کرد
  ۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫پدافند هوایی سوریه جنگنده متجاوز اسرائیلی را سرنگون کرد‬‎

سرویس خارجی- ارتش سوریه یک فروند از جنگنده‌های رژیم صهیونیستی را که وارد حریم هوایی سوریه شده بود سرنگون کرده و یک جنگنده دیگر این رژیم را نیز هدف قرار داده است.
منابع خبری می‌گویند، چهار فروند جنگنده رژیم صهیونیستی صبح دیروز وارد آسمان سوریه شدند. اما این بار دو فروند از این هواپیماهای متجاوز هدف قرار گرفتند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه اعلام کرده: «چهار فروند هواپیمای اسرائیلی ساعت دو و 40 دقیقه بامداد امروز (دیروز) از طریق آسمان لبنان وارد آسمان منطقه «البریج» سوریه شدند و یکی از پایگاه‌های نظامی (ارتش سوریه) را در نزدیکی «تدمر»(استان) «حمص» هدف قرار دادند.»
فرماندهی ارتش سوریه افزود: «سامانه دفاع هوایی سوریه به این تجاوز واکنش نشان داد و یک هواپیما را در داخل اراضی اشغالی سرنگون کرد و هواپیمای دیگر نیز آسیب دید و در نتیجه (این حمله موفق)، دیگر هواپیماها وادار به فرار شدند.»
ارتش سوریه به نوع موشک‌های شلیک شده به سمت هواپیماهای صهیونیستی اشاره نکرد، اما منابع صهیونیستی مدعی شدند که این موشک‌ها روسی و از نوع «اس‌ای-5» بوده‌اند.
هرچند رژیم صهیونیستی ابتدا سرنگونی هواپیمای خود را تکذیب کرد، ولی برخی منابع این رژیم به آن اعتراف و اعلام کرده‌اند که دیگر ارتش اسرائیل در سوریه، دست بالا را ندارد و البته بعداً سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل برای اولین‌بار رسما حمله جنگنده‌ها به سوریه را تأیید کرد.
همزمان با انتشار خبر سرنگونی جنگنده اسرائیلی، خبر رسیده که برخی مناطق در شهرهای «اریحا»، «الاغوار» و «قدس» در فلسطین اشغالی با موشک هدف قرار گرفته است و متعاقب آن، آژیر خطر در فلسطین اشغالی به صدا درآمده است. در ارتباط با منشأ شلیک این موشک‌ها، گزارش دقیقی نرسیده است. با این حال، تل‌آویو مدعی شد که سامانه ضدموشکی اسرائیل این موشک‌ها را در هوا هدف قرار داده است.
در ارتباط با علت تجاوز رژیم صهیونیستی، فرماندهی ارتش سوریه اعلام کرده: «این تجاوز حمایت آشکار دشمن صهیونیستی از گروهک‌‌های تروریستی از جمله «داعش» را آشکار می‌کند و (این نوع اقدامات) تلاشی نومیدانه برای تقویت روحیه از بین رفته تروریست‌ها و تحت‌الشعاع قرار دادن پیروزی‌های ارتش عربی سوریه در مواجهه با گروه‌های  تروریستی است.
حمله آمریکا به یک مسجد
جنگنده‌های آمریکایی نیز پنجشنبه گذشته مسجدی را در روستای «الجینه» واقع در غرب «حلب» بمباران کردند.
این بمباران مرگ 42 نمازگزار را به دنبال داشت و شماری نیز زیر آوار گرفتار شدند.
فرماندهی مرکزی آمریکا رسما مسئولیت این حمله را برعهده گرفت، ولی مدعی شد که یک گردهمایی «القاعده» توسط جنگنده‌های آمریکایی بمباران شده است!
منابع محلی می‌گویند، زمانی که حدود 300 نمازگزار برای برگزاری نمازمغرب و عشا در مسجد جمع شده بودند، این حمله صورت گرفت.
سایر رویدادها
* برخی منابع خبری اعلام کردند: «بدیع جمیل حمیه» از فرماندهان برجسته جنبش حزب‌الله لبنان، در منطقه «قنیطره» سوریه به شهادت رسیده و حزب‌الله نیز اعلام کرده، شهادت این فرمانده بر اثر حمله جنگنده‌های صهیونیستی نبوده است.
* روسیه گزارش‌های نهادهای بین‌المللی درباره اوضاع انسانی در سوریه را جانبدارانه توصیف و اعلام کرده که این گزارشات، هیچ کمکی به حل بحران نمی‌کند.
* «علی عبدالکریم» سفیر سوریه در لبنان گفته، دمشق هیچ اعتمادی به «رجب طیب اردوغان» ندارد.
* گروه تروریستی «داعش» رفت و آمد مردم را در شهر «رقه» سوریه ممنوع کرد. تروریست‌ها همچنین با بلندگو در معابر این شهر اعلام کرده‌اند که شهر «رقه» منطقه نظامی است و اهالی باید زنان و کودکان را از شهر خارج کنند.
* دولت دمشق طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، از وی خواسته، جلوی حملات ائتلاف آمریکایی ضدداعش به سدهای «تشرین» و «فرات»  را بگیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395
الریاض به نقل از وزارت حج و عمره سعودی:
عربستان و ایران در زمینه مراسم حج توافق کردند
 ۲۷/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫عربستان و ایران در زمینه مراسم حج توافق کردند‬‎

روزنامه عربستانی الریاض اعلام کرد، وزارت حج و عمره عربستان و سازمان حج و زیارت ایران اقدامات لازم برای مشارکت حجاج ایرانی در مراسم حج 1438 (ه ق) را مطابق با دیگر کشورهای اسلامی به انجام رساندند.
روزنامه الریاض چاپ عربستان  به نقل از بیانیه وزارت حج و عمره عربستان افزود: سازمان حج و زیارت ایران خواستار حفظ کرامت حجاج، تامین امنیت آنها و اجازه انجام شعائر دینی، صدور ویزا برای حجاج ایرانی از داخل ایران و نه از طریق کشور ثالث شده است.این روزنامه بدون اشاره به جزئیات بیشتر توافق دو کشور عربستان و ایران نوشت‌: طرف عربستانی متعهد شد که سلامت حجاج ایرانی تامین شود.
پیش‌تر حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت درباره شروط ایران برای از سرگیری حج گفته بود: برخورداری از حمایت‌های حقوقی و کنسولی برای زائران ایرانی، رعایت عزّت و کرامت زائران و اطمینان از امنیت زائران که در کمال سلامت و آرامش مناسک حج را بجا بیاورند؛ از شروط اولیه و اساسی جمهوری اسلامی ایران است».به گزارش ایرنا، در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر ایرانی در نوبت سفر حج تمتع هستند که براساس اعلام وزارت حج عربستان برای افزایش سهمیه کشورها با توجه به پایان پروژه توسعه مسجدالحرام، ایران درصورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، درخواست اعزام ۸۰ هزار زائر برای حج تمتع ۹۶ را مطرح خواهد کرد.
سازمان حج و زیارت اعلام کرد

  اعزام بیش از ۸۵ هزار زائر ایرانی در سال ۹۶

Image result for ‫عربستان و ایران در زمینه مراسم حج توافق کردند‬‎

سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: شرایط لازم برای تشرف بیش از ۸۵ هزار نفر از حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج سال ۱۳۹۶ مهیا شده است.
به گزارش فارس، سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع سال 1396 اطلاعیه‌ای  صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع ملت شریف ایران اسلامی می‌رساند، متعاقب مذاکرات حج سال آتی با وزارت حج عربستان و با اطمینان از تامین انتظارات مورد نظر و با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی، در خصوص تحقق حجی عزتمندانه مبتنی بر امنیت، عزت و کرامت حجاج عزیز کشورمان و فراهم شدن بستر ارائه خدمات مرتبط در حوزه‌های کنسولی، پزشکی و سایر خدمات مورد نیاز، با استعانت از خداوند متعال شرایط لازم برای تشرف بیش از 85 هزار نفر از حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج سال 1396 مهیا شده است.  در این اطلاعیه تاکید شده است: جزئیات مذاکرات در موضوعات مختلف از جمله موضوع شهدای منا و شهدای حادثه مسجدالحرام و نتایج مرتبط در اولین نشست خبری تشریح خواهد شد.
همچنین برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای فراخوان و ثبت نام متقاضیان حائز اولویت در اطلاعیه‌های بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395

تعدد قرائت‌ها در دین(زلال بصیرت) 

    ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎

بدون شك مواردى براى صاحب نظران علوم مختلف، پیش مى آید كه اتفاق‌نظر ندارند. در همه حوزه‌هاى معرفتى، چنین چیزهایى وجود دارد. البته در بعضى از حوزه‌ها بسیار نادر است و در بعضى دیگر بسیار شایع؛ به عنوان مثال در مسائل ریاضى اختلاف نظر اساسى بسیار نادر است؛ زیرا راه‌هاى یقینى در مسائل ریاضى آنقدر زیاد و طبیعت مسائل بگونه‌اى است كه چندان اختلاف بردار نیست.
در مقابل، بعضى از مسائل در حوزه‌هاى معرفتى دیگر، طبیعت‌شان چنان است كه نمى‌توان نظر قطعى و ثابتى را عرضه كرد. گاهى پاسخى كه به مسئله‌اى داده مى شود، محدود به محدوده مكانى یا زمانى خاصى است و در شرایط دیگر، پاسخ مسئله عوض مى شود. به فرض، قیدى در صورت مسئله اضافه مى شود كه بالطبع جواب مسئله هم تغییر مى یابد. بسیارى از رشته‌هاى علوم انسانى این چنین است.
اگر كسى بگوید در یك حوزه معرفتى، اصلاً اختلاف نظر پذیرفته نیست و همه باید یكسان سخن بگویند، این حرف نامعقولى است و عقل و شواهد عینى چنین چیزى را تأئید نمى‌كنند؛ لكن سؤال این است كه اختلاف نظرها تا چه اندازه عقلاً پذیرفتنى و قابل اعتنا است؟ آیا گفته هر كسى، در هر زمینه علمى همانند نظر صاحب نظران داراى ارزش خواهد بود؟ یا نظرى ارزش و بها دارد و قابل مطالعه و بررسى است و در نهایت، امكان پذیرش دارد كه واجد شرایطى باشد؟
سؤال دیگر این است كه آیا ما در حوزه هاى گوناگون معرفتى، مسائلى داریم كه جاى اختلاف نیست؟ گفته می‌شود كه در حوزه‌هاى معرفتى، بخصوص در حوزه‌هاى معرفتى علوم انسانى مسائل مورد اختلاف فراوان است؛ اما این سخن نفى‌كننده این نكته نیست كه در بعضى از مسائل علوم هم اختلافى نباشد. نظیر مسائلى كه در ریاضیات مطرح است كه اگر كسى اهل نظر و استدلال باشد، جواب خواهد داد.
بنابراین در اینكه بعضى از مسائل قابل اختلاف است، جاى شكى نیست. اگر از هر فردى، حتى اگر بى‌سواد باشد، بپرسیم كه آیا علماى اسلام فتاوای‌شان با هم اختلاف دارد یا نه، هیچ كس نیست كه نداند مراجع دین، فتاواى متفاوت دارند. پس حتى در حوزه معرفت‌هاى دینى هم مسائلى هست كه محل آرا و قرائت‌هاى مختلف باشد و در این مسئله هم نزاعى نیست. كلام در آن طرف قضیه است كه آیا در دین، مسائلى داریم كه اگر با متد صحیح تحقیق شود، بیش از یك جواب نداشته باشد؟ یا اینكه همه مسائل دینى، قابل اختلاف و در معرض تكثر و قرائت‌هاى گوناگون است و هیچ كس نمى تواند ادعا كند كه در فلان مسئله، یك جواب صحیح وجود دارد و یا بگوید فقط جواب من صحیح است و سایر جواب‌ها نادرست است؟
بطلان قرائت‌های متعدد از دین
كسانى به استناد اینكه موارد زیادى در دین داریم كه صاحب‌نظران در دین اختلاف دارند (چنانكه فقها در موارد زیادى، اختلاف فتوا دارند) نتیجه گرفته‌اند كه هیچ قرائتى بر قرائت دیگر رجحان ندارد و همه برداشت‌ها و قرائت‌ها، یكسان و همه در صراط مستقیم هستند. بر این اساس مى‌گویند نه شیعه بر سنى مزیتى دارد، نه سنى بر شیعه؛ نه اسلام بر مسیحیت برترى دارد و نه مسیحیت بر اسلام.
سؤال دیگر در باب قرائت هاى مختلف این است كه حال كه در مسائل دینى اختلاف نظر وجود دارد، چگونه مى توان اثبات كرد كه قرائتى بهتر از دیگرى است. پرسش دیگر نیز این است كه كدام دسته از مسائل دینى قابل اختلاف و كدام دسته اختلاف بردار نیست؟ معیار بازشناسى این دسته از آن دسته كدام است؟
مسلم است این روش كه ما براى اثبات مدعاى خود چند نمونه را بگیریم و بعد تعمیم بدهیم، روشى مغالطه‌آمیز است. همه كسانى كه با اصول و قواعد علم منطق آشنا هستند، مى دانند كه هیچ وقت با ارائه چند نمونه، نمى توان نتیجه كلى گرفت؛ ولى متأسفانه برخى صاحب‌نظران یا كسانى كه خود را صاحب نظر معرفى مى‌كنند، در بسیارى از بحث‌ها با ذكر چند نمونه نتیجه كلى مى‌گیرند. گاه مى‌گویند مرحوم مطهرى فرمود فتواى فقیه روستایى با فقیه شهرى فرق مى‌كند! البته همه مى‌دانند كه كم و بیش، محیط فرهنگى و تربیتى در مسائل اختلاف‌بردار، تأثیر دارد؛ اما آیا مفهوم این سخن آن است كه همه مسائل دین چنین است؟ اگر مثلاً بپرسیم از دیدگاه اسلام چند خدا وجود دارد، برخى بگویند یكى است؛ عده اى هم بگویند خدا اصلاً وجود ندارد؛ برخى هم نظر دهند كه همه چیز خدا است!؟ آیا مى توانیم بگوئیم بین هیچ یك از اقوال فرقى نیست و هر قول را خواستیم، مى‌توانیم انتخاب كنیم؟ چنین امرى، معقول است؟
همچنین درباره نبوت و انبیا، آیا كسى كه معتقد است وحى راهى براى كشف حقیقت است با كسى كه اعتقاد دارد كه وحى یك احساس شخصى است كه هیچ چیز با آن اثبات نمى شود، یكسان هستند؟ امروز در همین كشور كسانى معتقدند همان گونه كه احساس‌هاى شخصى نمى تواند دلیل بر واقعیت خارجى باشد، وحى نیز به همین صورت است. همان طور كه اگر كسى ناگهان بترسد، دلیل بر این نیست كه عامل ترسناكى در خارج وجود دارد، وحى هم همین گونه است. پیامبر خیال مى كند كه كسى با او حرف مى‌زند؛ ولى هیچ دلیلى ندارد كه خدا و جبرئیلى هست. این صرفاً احساسى است كه به پیامبر دست مى‌دهد. حال اگر كسى هم بگوید وحى، دلالت بر یك وحى كننده حقیقى مى‌كند و به انسان شناخت واقعى مى‌دهد آیا این دو جواب، مساوى است و هیچ یك بر دیگرى مزیتى ندارد؟ جالب است كه بدانید كسانى این اختلاف را به اسلام نسبت مى‌دهند و مى‌گویند نظر اسلام در باب وحى این است كه هر دو این تلقى‌ها از وحى، درست است و به هر دو مى‌توان اعتقاد داشت!
همین طور اگر از قائلان به قرائت هاى مختلف، بپرسند كه: آیا پس از مرگ عالمى هست؛ آیا منطقى است كه پاسخ دهند كه در اسلام بنا بر یك قرائت، معاد هست و بنا بر قرائت دیگر، معاد نیست و سپس نتیجه بگیرند كه در اسلام هر دو قرائت صحیح و هر دو صراط مستقیم است!؟ روشن است كه هر مسلمان بى غرضى، به باطل بودن این استدلال‌ها اذعان خواهد كرد؛ اما برخى مى‌گویند یك مسلمان مى تواند معتقد باشد كه خدا هست و مى تواند معتقد باشد كه خدا نیست؛ چون اعتقاد به خدا از ذاتیات دین نیست!
اما اگر این را پذیرفتیم كه وقتى از ما سؤال می‌شود كه خداىِ اسلام، یكى است یا چند تا، بیش از یك جواب نمی‌توانیم بدهیم و باید بگوئیم: اِلهُكُم اِلهٌ واحدٌ لا اله الا هو الرحمن الرحیم(بقره /163)؛ آن وقت این سؤال مطرح مى‌شود كه پس فرق این مسئله كه یك جواب دارد با مسائل دیگر كه چند جوابى است، چگونه است؟ مانند تسبیحات اربعه در نماز كه بعضى از فقها یك بار تسبیحات را كافى مى‌دانند و بعضى هم مى‌گویند باید سه بار گفته شود.
وجود تعدد قرائات در مسائل ظنی دینی
پاسخ این سؤال‌ها و شبهات این است كه در حوزه‌هاى معرفتى معمولاً دو نوع مسئله وجود دارد: مسائلى كه با شیوه خاص و صحیح آن علم مى توان به نتیجه قطعى دست یافت. این قبیل مسائل، مشابه مسائل ریاضى است كه اهل آن علم با اقامه برهان مى‌توانند پاسخ قطعى بدهند. نوع دوم، مسائلى هستند كه نمى توان به آنها پاسخ قطعى داد؛ مشابه اكثر مسائل علوم انسانى و برخى از مسائل علوم تجربى؛ چنانكه در زیست شناسى على رغم اینكه سال‌ها از نظریه داروین مى‌گذرد، اما هنوز محل آرا و نظرات مختلف است؛ برخى آن را پذیرفته‌اند و برخى هنوز نپذیرفته‌اند.
در حوزه‌هاى معرفت دینى هم ، چنین مسائلى وجود دارد؛ به عنوان نمونه درباره تسبیحات اربعه، بعضى روایات یك تسبیح را كافى مى‌دانند و بعضى سه تسبیح را. از آنجا كه فقیه در این قبیل مسائل با ادله ظنى سر و كار دارد لذا نمى‌توان حكم قطعى صادر کرد؛ اما یك سلسله از مسائل، جواب برهانى، عقلى و قطعى دارد كه اگر درست تحلیل شود، به براهین شبه ریاضى برمىگردد، بلكه قوى‌تر از براهین ریاضى. منتها تحلیل كردن یا به دست آوردن آن از اصول اولیه و ارجاع این مسائل كار دشوارى است؛ مثل بعضى از براهین پیچیده ریاضى كه كار هر كسى نیست. كشف بعضى از فرمول‌ها، فردى چون انیشتین را مى‌خواهد تا بتواند آن را به اثبات رساند.
در دین هم مسائلى هست كه از راه خبر متواتر ثابت مى شود و شكى در آن نداریم، یا از راه دلیل عقلى قطعى ثابت مى‌شود و یك جواب بیشتر ندارد و اگر با متد صحیح، آن مسئله را تحقیق كنند به نتیجه مى‌رسند. یك سلسله مسائل دیگر نیز هستند كه دلایل قطعى ندارند. در اینجا نیز تكلیف روشن است و فقط باید رجوع به صاحب نظرانى كرد كه با متد صحیح به نتیجه‌اى رسیده اند، هر چند نتیجه یقینى نیست؛ اما نظر آنان محترم است. بیمارى كه پزشك دارویى را براى او تجویز كرده است، گرچه ممكن است پزشك هم هنوز درمان قطعى بیمارى را نداند، با این حال هیچ گاه بیمار به دانشجوى پزشكى مراجعه نخواهد كرد؛ زیرا مى‌داند كه تشخیص و تجویز پزشك، نزدیك‌تر به واقع است. در مسائل دینى هم، در مواردى كه اختلاف نظر وجود دارد، تنها به فقیهى مى توان رجوع كرد كه با متد صحیح فقهى به نتیجه رسیده است، نه هر كسى كه مدعى فضل است.
حاصل اینكه اختلاف نظر و تعدد قرائات، به یك معنا در دین هم داریم؛ اما تنها در مسائلى كه دلایل یقینى ندارند. این اختلاف نظرها هم از كسانى پسندیده و قابل اعتنا است كه صاحب نظر باشند، متد صحیح آن علم را بدانند و در به كارگیرى آن متد تمرین كرده باشند.
پس پاسخ به مسئله اختلاف قرائت، این است كه اختلاف قرائت به صورت موجبه جزئیه صحیح است و مى‌پذیریم.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) درجلسه پرسش و پاسخ در جمع اساتید دانشگاه شیراز
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 27 اسفند 1395
سرلشکر جعفری:
روز به روز درحال گسترش توان دفاعی هستیم
 ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫سرلشکر جعفری‬‎

فرمانده کل سپاه گفت: در امنیت و دفاع امروز مشکلی در کشور نداریم و با مجاهدت‌هایی که صورت گرفته روز به روز درحال گسترش توان دفاعی هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش حوزه علمیه و آرمان‌های امام‌(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) که به همت دبیرخانه تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در سالن همایش مدرسه دارالشفاء برگزار شد، اظهار داشت: جبهه مقاومت انقلاب و گفتمان انقلاب اسلامی امروز مرز‌ها را درنوردیده و این گفتمان الهام‌بخش در حال گسترش است.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بعد خارجی انقلاب اسلامی روز به روز در حال توسعه و قدرت گرفتن است، عنوان کرد: هیچ کدام از برنامه‌های دشمن در منطقه موفق نبوده است و حتی رژیم صهیونیستی در حال دفاع از خود در داخل سرزمین‌های اشغالی است و از پس مردم فلسطین و غزه هم بر نمی‌آید.
وی با اشاره به اینکه اگر جبهه مقاومت نبود معلوم نمی‌شد چه بر سر سوریه می‌آمد، گفت: از زمانی که داعش شکل گرفته انسجام در داخل نیروهای انقلاب برای دفاع بیشتر شده و با شور و اشتیاقی حتی بیشتر از دوران دفاع مقدس در حال مقاومت هستند که این از اثرات انقلاب اسلامی ایران است.
سرلشکر جعفری به بعد داخلی انقلاب اشاره کرد و گفت: در امنیت و دفاع امروز مشکلی در کشور نداریم و با مجاهدت‌هایی که صورت گرفته روز به روز درحال گسترش توان دفاعی هستیم.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه رهبری، انقلاب را به مراحل پیروزی بر رژیم، استقرار نظام اسلامی، اسلامی شدن دستگاه‌های نظام و تشکیل جامعه جهانی اسلام تقسیم‌بندی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اکنون در بعضی از این مراحل دچار عقب‌ماندگی هستیم.
وی اضافه کرد: خطر دیدگاه و تفکر غیرانقلابی با مبنای اسلام آمریکایی در کشور وجود داشته و دارد که خطر اصلی برای کشور ما همین دیدگاه است.
سرلشکر جعفری با تأکید بر اینکه مشکل اصلی ما در داخل کشور نفوذ دیدگاه‌های انحرافی مخالف انقلاب در برخی بخش‌ها است، افزود: تلاش می‌کنند تا روز به روز علوم انسانی و فرهنگ غربی را در دانشگاه‌ها ترویج کنند و این نگران‌کننده است.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه از نظر رهبری زمانی که از انقلاب اسلامی موجود محافظت کنیم این پاسداری محافظه‌کارانه است، گفت: رهبری بر پاسداری غیرمحافظه‌کارانه تأکید دارند که به معنای حفاظت از حالت پیش‌روندگی انقلاب است.
فرمانده کل سپاه به دیدگاه انقلابی که منجر به پیروزی شد اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه دیدگاه انقلابی موجب رشد و توسعه انقلاب اسلامی تا به امروز شده است، اما متاسفانه در داخل کشور دیدگاه غربی، لیبرالی و غیرانقلابی نیز وجود دارد که این افراد در دانشگاه‌های غربی و یا با دروس غربی ترویج شده در دانشگاه‌های داخل تحصیل کرده‌اند و به مدارکشان افتخار هم می‌کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395


پشت به واقعیت!

 ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫پشت به واقعیت!‬‎
سخن گفتن از اینکه «باید سیاستی اتخاذ کرد تا جنگی روی ندهد وگرنه ناگزیر خواهیم شد هزینه بسیار زیادی برای آن بپردازیم»  تا حد زیادی اغواکننده و توام با نادیده گرفتن واقعیت است و در بعضی موارد هم با «دروغ‌پردازی، همراه می‌باشد چرا که جنگی که از وقوع آن پرهیز داده می‌شود، همین الان در منطقه و در اطراف غربی، شرقی و جنوبی مرزهای ایران وجود دارد و هدف اصلی آن هم جمهوری اسلامی است و جمهوری اسلامی نیز در این صحنه‌ها به نوعی درگیر می‌باشد. پرهیز دادن از جنگی که وجود دارد  در عرصه سیاست نوعی سیاه بازی است. در این خصوص گفتنی‌هایی وجود دارد:
1- از مدت‌ها پیش و به خصوص در فضای پس از برجام و به ویژه از آن زمانی که ناگزیر به این اعتراف رسیدیم که غرب به وعده‌های خود در برجام پایبند نیست، این موضوع مطرح شد که ما سر دو راهی جنگ با دنیا و تعامل با دنیا قرار گرفته‌ایم و منطق حکم می‌کند که تعامل را برگزینیم و در چارچوب تعامل به توافقاتی بیندیشیم که مانع وقوع جنگ علیه ایران و کشیده شدن دامنه جنگ منطقه به ایران شود. کمی بعدتر و زمانی که «ترامپ» سرکار آمد همین‌ها به بازتولید عبارت‌های قبلی روی آورده و گفتند ترامپ آدم پیش‌بینی‌ناپذیری است و تصمیم‌های حساب نشده‌ای می‌گیرد پس بهتر است که حرفی نزنیم که ناراحت شود. امروز در یک گام جلوتر می‌گویند علامت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد با ترامپ هم می‌توانیم مذاکره و توافق کنیم بنابراین باید فضای سیاسی و رسانه‌ای‌مان را در رابطه با آمریکا آرام کنیم تا به توافقاتی در مباحث منطقه‌ای دست پیدا کنیم. وقتی این خط سیر را طی دو تا سه سال اخیر مرور می‌کنیم درمی‌یابیم که همه بحث این است که ما به توافق با آمریکا و نه ادامه راهی که تاکنون رفته‌ایم بیندیشیم این در حالی است که در آمریکا دقیقا برعکس این فکر و عمل می‌شود یعنی آمریکایی‌ها - چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه، چه مجلسی و چه دولت، چه در دوره اوباما و چه در دوره ترامپ- به هیچ‌وجه به توافق با ایران فکر نکرده و عمل نمی‌نمایند و حسب آنچه در بحث برجام تجربه کردیم تسلیم ایران را دنبال می‌کنند پس حتی اگر ایران بخواهد از رویه مبتنی بر استقلال‌طلبی و هویت‌خواهی خود دست بردارد - که دست برداشتن آن تضعیف شدید ایران را در پی می‌آورد - باز هم به توافق با آمریکا دست پیدا نمی‌کند بلکه باید به تسلیمی بیندیشد که حریف را جسورتر خواهد کرد. در این میان بعضی از چهره‌های سیاسی برای اینکه چنین تسلیم شدنی را توجیه کرده و از قبح آن بکاهند،  می‌گویند آن سوی واقعه، جنگ است!
2- بعضی از افراد مدعی هستند که هم‌اینک ایران از رادار آمریکا و اروپا خارج شده و موضوعات دیگر جای آن را گرفته است و از این رو عقل و منطق حکم می‌کند که ما کاری نکنیم که دوباره در رادار آمریکا و اروپا دیده شده و به مسئله اول جهان تبدیل شویم. از منظر این افراد در چند سال اخیر به مرور موضوع ایران از دستور کار دشمنی آمریکا و اروپا و توابع آنها خارج شده و  مسایل و چالش‌های جدیدی نظیر چالش اقتصادی میان آمریکا و اروپا، چالش امنیتی اروپا و روسیه، چالش امنیتی ناشی از گروه‌های تکفیری، چالش اسرائیل و اروپا، چالش آمریکا با عربستان و موضوعات داخلی دیگری نظیر بروز و ظهور پدیده ملی‌گرایی افراطی (جنبش فاشیستی راست‌ها) اولویت و موضوعیت پیدا کرده‌اند. اگر از این افراد پرسیده شود که نشانه یا نشانه‌های اینکه ما از رادار آمریکا و اروپا خارج شده‌ایم چیست؟ قادر نیستند بجز یک دسته حرف‌ها و تحلیل‌ها پاسخی بدهند و حال آنکه خیلی از این افراد دیپلمات یعنی نیروی مسئول متصدی در حوزه سیاست خارجی هستند و در پاسخ به چنین سوالی نباید تحلیل بکنند بلکه دقیقا باید فهرستی از موارد عملی شده را ارائه کنند تا بشود براساس آنها تصمیم گرفت.
و این همه در حالی است که همه شواهد، مدارک و قرائن بیان‌کننده آن است که «انقلاب اسلامی» و نظام دینی برآمده از آن کماکان و تا آخر مشکل اصلی و کلیدی آمریکا و اروپا و عوامل آن با ایران است. تداوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تکرار قرار گرفتن ایران در محور شرارت در همین دو هفته اخیر - در قالب منع سفر شهروندان ایرانی به آمریکا - و تمرکز تلاش‌های آمریکا در منطقه روی نیروهای همگرا با جمهوری اسلامی نمونه‌های واضحی از این اسناد هستند. از قضا می‌توان با استناد به موقتی بودن چالش کشورهایی نظیر ترکیه و روسیه با اروپا و آمریکا گفت آنچه اصالت و دوام ندارد تنش‌های محدودی است که این افراد آنها را جایگزین ایران در رادار آمریکا ارزیابی می‌نمایند. به عنوان مثال طی ماه‌های اخیر چالش محدودی که از سطح الفاظ و عبارت‌های رسانه‌ای فراتر نرفت بین ترکیه و آمریکا به وجود ‌آمد و در روزهای اخیر این موضوع کاملا  به فراموشی سپرده شد و آمریکایی‌ها در موضوع سوریه و منطقه امن به توافق رسیدند و درست در زمانی که ترکیه به کانون رخدادهای امنیتی و تحرک‌ تروریستی تبدیل شده بود و از طرف دیگر همه اذعان می‌کردند که ایران در مقایسه با همسایگان خود از امنیت بسیار بالایی برخوردار است، مقامات جدید آمریکا از قرار دادن شهروندان ترکیه در لیست کشورهایی که گفته می‌شد به دلیل برخوردار بودن از گروه‌های فعال‌ تروریستی نمی‌توانند به آمریکا وارد شوند، خودداری کرده و شهروندان ایران را که به عنوان امن‌ترین کشور مورد تصدیق بود را در لیست عدم ورود قرار دادند. پس کاملاً واضح است که این سخن که ایران از رادار خارج و دیگران جای آن نشسته‌اند نادرست بوده و نوعی تصویرسازی خیالی است.
3- بعضی از این افراد در جلسات باصطلاح کارشناسی مدعی هستند که اولاً سیاست ایران مبتنی بر تبدیل شدن به هژمون در منطقه است ثانیاً تلاش ایران نه تنها نفعی برای ایران ندارد بلکه ایران را در معرض انواعی از تهدیدات، تعهدات و ضررها خواهد کرد ثالثاً با نگاه واقع‌بینانه به سطح توانمندی، ایران باید به جای فکر کردن به «منطقه‌ای ایرانی» به «ایرانی در منطقه» بیندیشد و بداند که هیچ کشوری قادر به تثبیت خود به عنوان قدرت هژمون نیست. واقعیت این است که در همه این گزاره‌ها مغالطه و دروغپردازی وجود دارد چرا که از یک سو اگر هژمون همان سلطه‌طلبی و استثمار ملت‌های دیگر باشد چنین چیزی از نظر مبانی انقلاب و سیاست‌های نظام مردود است و تاکنون هم ایران برای چنین امر مذمومی گامی برنداشته است اما واقعیت بزرگتر این است که مشکل غرب و شرق و رژیم‌های وابسته به آنها با ما «هژمون» ما نیست چه اینکه می‌دانند چنین چیزی در دستور کار ایران نیست مشکل آن‌ها دقیقاً «قدرت» ایران است. در واقع این افراد هم که در ایران هژمون‌طلبی- موهوم- ایران را نفی می‌کنند، دنبال نفی قدرت ایران هستند و دقیقاً از همین روست که در داخل جمهوری اسلامی بر هر نقطه‌ای که مصداق قدرت ایران باشد و یا هر موقعیت قدرت‌ساز جمهوری اسلامی حمله می‌کنند و درصدد تضعیف آن برمی‌آیند این‌ها با منطق قدیمی «ایران یک لولهنگ هم نمی‌تواند بسازد» از ایران می‌خواهند که از مسیر علمی عقب بنشیند و علم را به کشورهای غربی محول کرده و خود به عنوان مشتری کالاهای صنعتی به آن‌ها مراجعه کند از این روست که برای این‌ها انهدام موقعیت‌های قدرت‌ساز ایران نه تنها امری مذموم نیست بلکه از آنجا که سبب حل مسئله ایران با غرب است، افتخارآمیز نیز می‌باشد. این افراد در مسایل منطقه‌ای که بیت‌الغزل قدرت ایران است همان چیزی را از ایران طلب می‌کنند که آمریکا، اروپا، اسرائیل، عربستان، ترکیه و... از ایران طلب می‌کنند منتهی اینها با آنها یک فرق بزرگ دارند، آنها یعنی آمریکا و... موقعیت ایران را بسیار ارزشمند می‌دانند و به زبان هم می‌آورند، این‌ها به دستاوردهای بزرگ منطقه‌ای ایران لقب «زمین سوخته» و «هژمونی خسارت‌بار» می‌دهند و در واقع می‌خواهند- اگر بتوانند- این‌ها را مفت به ترکیه و عربستان و اسرائیل و آمریکا بدهند!
4- این‌ها مدعی هستند برای اینکه کشور درگیر جنگی نشود باید هر آنچه را که شرط عدم تحقق جنگ است را به جا آوریم. در واقع در اینجا نیز دو مغالطه و دروغ بزرگ وجود دارد. یک ادعا این است که این‌ها مدعی‌اند آمریکا و... با ما جنگی ندارند و ما نباید به جنگی که می‌تواند وجود نداشته باشد، جامه تحقق بپوشانیم. واقعیت این است که این جنگ مدت‌هاست و بخصوص از 2012 علیه ایران راه افتاده و بصورت گرم هم ادامه دارد برای درک این موضوع ساده کافی است به منطقه‌ای که در آن جنگ وجود دارد نگاه کنیم ببینیم این جنگ در کدام منطقه است؛ عراق، سوریه، یمن و لبنان. خب این کشورها متحد نسبی مان هستند یا متحد نسبی آمریکا؟ در این کشورها چه طیف‌ها و گروه‌هایی در معرض جنگ پرشدت قرار دارند؟ این‌ها ادامه طبیعی انقلاب اسلامی ایران هستند یا ادامه جبهه سلطه؟ در این جبهه‌ها سهم و نقش ما کم است یا زیاد؟ وقتی در هر شهرستان ایران، امروز، مزار «شهدای حرم» وجود دارد و همین الان نیروهای ما در سوریه و عراق درگیر جنگی پرشدت هستند که آمریکا و عوامل آن بر ما و مردم دوستدار ایران تحمیل کرده‌اند، چطور می‌توانیم بگوئیم ایران از رادار دشمن غرب دور شده و جنگی وجود ندارد کاری نکنید که جنگی درگیرد.
مغلطه دوم آنها این است که خود را نیروی مخالف جنگ و برطرف کننده آن معرفی می‌نمایند و حال آنکه به گواهی آنچه در صحنه منطقه مشاهده می‌شود، نرمش و ساده‌اندیشی جنگ را در پی می‌آورد کما اینکه در سوریه و عراق اینطور شد و امروز در این دو سرزمین که دولت‌های آن در اوائل گمان می‌کردند توطئه‌ای وجود ندارد، درگیر جنگی پرشدت شدند. قرار گرفتن ایران در فهرست شرارت که ابتدا در دوره بوش- خاتمی و سپس در دوره ترامپ- روحانی اتفاق افتاده است نیز بیان کننده آن است که نرمش با آمریکا، ایران را به لبه جنگ سوق می‌دهد از سوی دیگر از این افراد باید پرسید هم اینک که جنگی واقعی علیه قدرت و اعتبار ایران در منطقه و زمین مقاومت روی داده است و پاک‌ترین فرزندان این مرز و بوم به مصاف رفته‌اند، شما برای اینکه چنین درگیری با پیروزی جبهه خودی تمام شود، چه کار می‌کنید؟ آیا از نظر شما چنین دفاعی اعتبار دارد تا مقاومت در جنگی که از وقوع آن پرهیز می‌دهید، اعتباری داشته باشد؟

سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395
پروفسور لارنس داویدسون در گفت‌وگو با کیهان:
ایران در صف اول میدان مبارزه با تروریسم ایستاده است   
   ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫پروفسور لارنس داویدسون‬‎Image result for ‫پروفسور لارنس داویدسون‬‎

هر چند که ناامنی در سال‌های اخیر با حضور پدیده داعش در منطقه غرب آسیا بسیار گسترش یافته اما بطور موازی قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران و تاثیرگذاری خط مقاومت علیه این وضع هم در حال سپری کردن یک شیب مثبت است.
پروفسور «لارنس داویدسون» استاد بازنشسته دانشگاه «چستر» در ایالت پنسیلوانیا در مصاحبه‌ای با کیهان به  علت‌ این آشوب‌ها و بی‌نظمی‌ها در غرب آسیا پرداخته است.نویسنده کتاب‌های، «اصول اسلامی»، «کشتار فرهنگ»، «فلسطین دربند آمریکا» و... همچنین برای ما می‌گوید که چرا ایران را یک قدرت منطقه‌ای می‌داند.
- به نظر شما عامل اصلی آشوب و بی‌نظمی که امروز شاهد آن در منطقه خاورمیانه هستیم چیست؟  
پاسخ به سوالی که پرسیدید از جهاتی مشکل و پیچیده است و بدون شک از چندین بعد قابل بررسی است. اما به نظرم اولین و مهمترین علت این آشوب همانی است که ریشه در تاریخ دارد. دخالت و نفوذ غرب در منطقه غرب آسیا قدمتی طولانی دارد، سلطه جویی کشور‌های غربی بر منطقه غرب آسیا از ابتدای قرن 18 آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. این دخالت اقتصاد و فرهنگ غنی این حوزه را در آستانه نابودی قرار داده است. اقدامات برتری جویانه غرب در این منطقه باعث شده تا دیکتاتور‌ها قوت بگیرند. نتیجه آن که اکثر حکومت‌ها در منطقه غرب آسیا شکننده‌اند و با زور تفنگ و سرکوب در قدرت مانده‌اند و احتمال سرنگونی ناگهانی آنها وجود دارد. یکی از آخرین نمونه‌های دخالت مستقیم در امور کشورها، همان حمله نظامی آمریکا به عراق بود. حمله‌ای که تلاشی ناموفق برای بازسازی جامعه عراق بود و نتیجه آن چیزی نبود جز به راه انداختن جنگ‌های داخلی و از بین رفتن تدریجی سوریه و عراق به خاطر پدیدار شدن تروریست‌هایی مثل النصره و داعش.
- جایگاه ایران را در این منطقه ناآرام چگونه می‌بینید؟
امروز داعش و گروه‌های مختلف وابسته به القاعده بزرگترین گروه‌های تروریستی جهان را تشکیل می‌دهند. ایران هم بزرگترین حامی مبارزه با تروریسم است و دراین میدان در صف اول ایستاده است. این مسئله تبدیل شده به مشکلی برای آمریکایی‌ها. رسانه‌های آمریکایی ایران را منشأ و منبع تروریست معرفی می‌کنند، وقتی از آنها سند می‌خواهی اشغال سفارت آمریکا در تهران که 3 دهه پیش اتفاق افتاد را عنوان سند ارائه می‌کنند! این درحالی است که آمریکایی‌ها اشاره نمی‌کنند که دولت‌مردان کشورشان در آن زمان چقدر از رژیم دیکتاتوری شاه حمایت می‌کردند و تا چه اندازه در سرکوب ملت ایران از رژیم شاه حمایت می‌کردند. بنابراین تحت چنین شرایطی که آمریکا و مردمان این کشور در «جهل مطلق» به سر می‌برند خیلی راحت می‌توان دروغ را راست وباطل را حق جلوه داد. امروز آمریکا علیرغم تلاش‌های زیاد تهران در مهار تروریسم، جمهوری اسلامی ایران را اولین حامی تروریست معرفی می‌کند! امروز مشکل اصلی آمریکا با ایران که به خاطر آن ایران را حامی تروریست معرفی می‌کنند حمایت از حزب الله است. این که چرا آمریکا فکر می‌کند که حزب‌الله یک گروه تروریستی است من نمی‌دانم. آنها می‌گویند چون مواضع حزب‌الله در تقابل با رژیم صهیونیستی، پس این گروه، تروریستی است!
- نگاه ارتجاع عرب به ایران که در حال نابودی تروریست‌هاست، چگونه است؟
متاسفانه شاهد آن هستیم که تلاش‌های ایران برای مبارزه با تروریست گاهی با اختلافات مذهبی که در سالهای اخیر تشدید هم شده، سوء برداشت می‌شود. وهابیت و در صدر آنها آل سعود سعی در تخریب ایران و زحمات این کشور در مبارزه با تروریست دارند. بنابراین آل‌سعود یا مثلا کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچگاه به تعریف و تمجید ایران نخواهند پرداخت، حتی اگر ایران بزرگترین خدمت را در مبارزه با تروریست به آنها بکند. در عوض کشور‌هایی همچون سوریه، لبنان و عراق همواره قدردان ایران به خاطر زحماتش بوده‌اند.
به عقیده من ایران یک قدرت منطقه‌ای است، که با وجود آشوب در منطقه سعی می‌کند که قدرت خود را به فراتر از مرزها برساند. آل سعود هم که سالهاست در حال توسعه وهابیت است از موفقیت ایران در افزایش قدرت در فراتر از مرز‌ها حسودی می‌کند، برای همین است که به یمن حمله کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395
ایران و جریان مقاومت شکست سنگینی را به سعودی‌ها تحمیل کردند  
    ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫ایران و مقاومت شکست سنگینی را به سعودی‌ها تحمیل کردند‬‎Image result for ‫ایران و مقاومت شکست سنگینی را به سعودی‌ها تحمیل کردند‬‎

یک پایگاه آمریکایی در گزارشی نوشت: عربستان در حوزه‌های غیرنفتی به‌واسطه سیاست‌های غلط خود از ایران ضربه خورده است. در سوریه، لبنان، عراق و یمن، سعودی‌ها و متحدانشان در رویارویی با جریان مقاومت شکست زیانباری متحمل شده‌اند.
پایگاه آمریکایی «فارن افرز» در گزارشی با تیتر «شکست عربستان در جنگ نفتی» نوشت: دوران طلایی سیطره سعودی‌ها بر بازار جهانی نفت به پایان رسیده است و آنان با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ به‌همین دلیل است که پادشاه عربستان راهی کشورهای شرق آسیا شده تا برای حل این بحران کمک بگیرد.
این منبع با اشاره به چاره‌اندیشی‌هایی در ریاض برای بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی- مالی، افزوده است: یکی از برنامه‌های عربستان سعودی برای جلوگیری از سقوط اقتصادی، تغییر تقویم 354 روزه قمری به سال 365 روزه میلادی است تا بدین‌ترتیب دولت امکان پیدا کند که بدون افزایش حقوق و دستمزد سالانه کارکنان، 11 روز کاری دیگر به روزهای کاری آنان اضافه کند.
به گزارش جام، فارن افرز در بخش دیگری از گزارش خود، رقابت تهران و ریاض در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی را مورد توجه قرار داده و نوشته است: ایران با قدرتی پنهان توانسته کنترل بازار نفت را از انحصار عربستان خارج کند. ضمن اینکه عربستان در حوزه‌های غیرنفتی هم به ‌واسطه سیاست‌های غلط خود از ایران ضربه خورده است. در سوریه، لبنان، عراق و یمن، سعودی‌ها و متحدانشان در رویارویی با جریان مقاومت شکست زیانباری متحمل شده‌اند.
در پایان مطلب فوق خاطرنشان شده است: ریاض همواره از توسعه نفوذ جمهوری‌اسلامی ابراز نگرانی می‌کند و اخیرا به‌ صورت آشکار و نهان از تشکیل ائتلافی ضدایرانی با حضور اسرائیل سخن می‌گوید؛ که با توجه به تجربیات گذشته، این نیز رویکردی اشتباه ارزیابی می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395


( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی