تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر


رهبر انقلاب تاکید کردند
جوانان ما آمریکا و رژیم صهیونیستی را به زانو درخواهند آورد
  ۳۰/ ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫دیدار رهبر روز عید غدیر‬‎

Image result for ‫دیدار رهبر روز عید غدیر‬‎

Image result for ‫دیدار رهبر روز عید غدیر‬‎

  همزمان با عید سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت، و عیدُ اللهِ‌الاَکبر، صبح دیروز (سه‌شنبه) هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه امام خمینی (ره) دیدار کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، مهمترین پیام ماجرای غدیر را تعیین «امامت» به عنوان ضابطه و قاعده حکومت در اسلام بیان کردند و با اشاره به ویژگیهای منحصر به فرد حضرت علی(ع) به ویژه خصوصیات حکومتی ایشان، لازمه تمسک به ولایت امیرالمومنین علی(ع) را حرکت در مسیر خصوصیات و عمل به توصیه‌های آن شخصیت ممتاز دانستند.
ایشان با اشاره به برخی تعابیر که از عید غدیر به عنوان «عید بزرگ الهی» یاد کرده‌اند، گفتند: علت این تعابیر، رویداد بسیار مهمی است که در ماجرای غدیر محقق شد و آن، تعیین ضابطه و قاعده‌‌ حکومت در اسلام است.
ایشان افزودند: این ضابطه، همان امامت و ولایت در جامعه اسلامی است که به دستور خداوند و به وسیله پیامبر اسلام(ص) اعلام شد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر تعیین ضابطه، حضرت علی(ع) به عنوان مصداق امامت معرفی شدند که شخصیتی بزرگ، نورانی، قدسی و غیرقابل خدشه بودند.
ایشان افزودند: البته هیچ کس در مقام امامت و رهبری جامعه اسلامی به قله بی‌همتای امیرالمؤمنین دسترسی ندارد و بزرگ‌ترین شخصیت‌های علمی و عرفانی تاریخ اسلام همچون امام بزرگوار ما که شخصیتی بزرگ، جامع‌الاطراف و برجسته بود، در مقابل امیرالمؤمنین(ع) همچون شعاع و پرتوی از نور خورشید هستند.
ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: واقعه غدیر، پایه‌گذاری قاعده حکومت در جامعه اسلامی است و نشان می‌دهد اسلام به غیر از ضابطه امامت و ولایت، مدل‌های حکومت‌های سلطنتی، شخصی، زر‌و‌زور، زیاده‌خواه، متکبر، پیرو شهوات و اشرافی را قبول ندارد.
ایشان در بیان اهمیت موضوع غدیر به دستور خداوند به پیامبر اعظم(ص) مبنی بر اینکه ابلاغ رسالت در گروی ابلاغ امامت است، اشاره کردند و گفتند: این اعتقاد اسلامی مبتنی بر مبانی مستحکم و استدلال‌های غیرقابل خدشه است اما پایبندی به این اعتقاد و بیان آن، نباید با تحریک احساسات برادران اهل سنت، همراه باشد زیرا این کار خلاف سیره ائمه معصومین(ع) است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید مکرر بر اهمیت وحدت در دنیای اسلام و با اشاره به اینکه هرگونه ناسزاگویی به بزرگان اهل سنت، در واقع مانع از شنیده شدن مبانی منطقی و مستدلِ اعتقاد به امامت می‌شود، خاطرنشان کردند: تحریک احساسات دیگر فرق اسلامی به اسم شیعه، در واقع «شیعه انگلیسی» است و نتیجه آن، ظهور گروه‌های خبیث و مزدور وابسته به آمریکا و سرویس جاسوسی انگلیس همچون داعش و النصره است که جنایات و ویرانی‌های زیادی را در منطقه به راه انداخته‌اند.
ایشان در ادامه با اشاره به صفات و خصوصیات معنوی و انسانی حضرت علی(ع) همچون ایمان عمیق، سبقت در اسلام، فداکاری در راه اسلام، اخلاص، علم و معرفت بالله، شجاعت، ترحُم، ایثار و گذشت، افزودند: بخش دیگری از خصوصیات آن حضرت مربوط به شیوه حکومت‌داری است که از جمله‌‌ آنها عدالت، انصاف، برابر دانستن همه آحاد مردم، اجتناب از زخارف دنیا، تدبیر، سرعت عمل در انجام وظیفه، تبیین، هدایت جامعه به تقوا و بی‌باک بودن در عمل به حق و در عمل به عدل، است.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص اجتناب امیرالمؤمنین علی(ع) از امکانات دنیوی و حکومتی برای مصارف شخصی، تأکید کردند: وسوسه شدن برای استفاده از منابع مالیِ در اختیار، یکی از بلاهایی است که حکومت‌ها به آن مبتلا هستند، در حالی که حکومت امامت با این مسائل جداً مخالف، و استفاده شخصی از امکانات عمومی ممنوع است.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تدبیر حضرت علی(ع) در جامعه اسلامی، تأکید کردند: آن حضرت در شناخت دوست و دشمن و در دسته‌بندی دشمنان نیز تدبیر داشتند و رفتار ایشان در سه جنگ خود با دشمنان کاملاً متفاوت بود.
ایشان، امیرالمومنین علی(ع) را شخصیتی جامع الأطراف، عظیم و غیرقابل توصیف دانستند و افزودند: وظیفه ما حرکت به سمت این قله و بهره‌مندی از آن صفات به اندازه توان و ایمان خود است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم زینت بودن شیعیان برای اهل بیت(ع) در اثر تبعیت و الگوگیری از آن بزرگواران گفتند: کسی که رشوه می‌گیرد یا از بیت‌المال زیاده‌خواهی می‌کند، یا بر بدی‌ها چشم می‌بندد و هیچ احساس مسئولیتی در قبال هدایت جامعه نمی‌کند، برای نظام و جامعه اسلامی، زینت نیست و در واقع مایه عیب برای شیعه است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم همچون حضرت علی(ع) زاهد باشیم اما می‌توانیم با حرکت در آن مسیر نورانی، از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنیم، گفتند: متأسفانه جامعه ما گرفتار پدیده زشت اسراف شده است و این اسراف در ابعاد مختلف از جمله در زندگی‌های شخصی خود را نشان می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از تبعات سوء اسراف در جامعه را، ضربه خوردن اقتصاد کشور دانستند و خاطرنشان کردند: اگر جامعه‌ای بخواهد از لحاظ استحکام درونی اقتصاد به نقطه مطلوب برسد حتماً باید جلوی اسراف را بگیرد.
رهبر انقلاب اسلامی ممانعت از اسراف را در درجه اول وظیفه آحاد مردم برشمردند و با تأکید بر اینکه تمسک به ولایت امیرالمومنین (ع) باید در عمل خود را نشان دهد، گفتند: یکی از راه‌هایی که دشمن از آن طریق ضربه می‌زند، استفاده از نقاط ضعف جامعه است که باید این نقاط ضعف اصلاح شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف اصلی دشمن در شرایط کنونی را اخلال در اقتصاد کشور دانستند و با اشاره به تأکید‌های مکرر خود برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزودند: دشمن به دنبال بد شدن شرایط اقتصادی مردم و در نهایت ایجاد نارضایتی از اسلام و نظام اسلامی است.
ایشان تأکید کردند: در چنین شرایطی، وظیفه دولت، مجلس و مسئولان بخش‌های مختلف و همچنین آحاد مردم، برنامه‌ریزی و اقدام در نقطه‌ مقابلِ هدف‌گیری دشمن است.
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال حرکت عمومی کشور را به برکت جوان‌های بی‌شماری که برای احیای اسلام و اقامه دین تلاش بی‌وقفه می‌کنند، خوب توصیف کردند و افزودند: این جوان‌ها به فضل الهی هر دشمنی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی را به زانو در خواهند آورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: علت اینکه مکرر در صحبت‌های خود، نسبت به آینده اظهار خوشبینی می‌کنم، وجود همین واقعیت‌های خوب است که می‌تواند کشور را به پیش براند.
ایشان، جوانان مؤمن، با انگیزه بالا و آماده حضور در میدان‌های مجاهدت و دفاع از کشور را فراوان خواندند و تأکید کردند: این، همان انگیزه‌ای است که کشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 شهریور 1395
در همایش«خسارت محض» مطرح شد
شریعتمداری:
سردار سلیمانی دست قدرتمند مالک‌اشتر است
 که از آستین علی زمان بیرون آمده است
   ۲۸/ ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫شریعتمداری‬‎


همایش «خسارت محض» با موضوع توقف روند امضای برجام‌های بعدی عصر دیروز (یکشنبه) با حضور کارشناسان و جمعی از مسئولان و نیز دانشجویان دانشگاه‌های کشور برگزار شد.
این همایش به همت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران و جمعی از اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی در محل حوزه هنری سوره برگزار شد.
دست قدرتمند مالک اشتر
در این همایش حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان طی سخنانی گفت: داستان پرماجرای این روزهای ما از هنگامی آغاز شد که برخی از مسئولان، آمریکا را از جایگاه شیطان بزرگ و دشمن قسم خورده اسلام و انقلاب به جایگاه رقیب سیاسی منتقل کردند. شیطان قابل اعتماد نیست ولی هنگامی که به رقیب سیاسی تبدیل شد، می‌توان به وی اعتماد کرد و با او به مذاکره نشست!
دوستانمان توصیه اکید و عالمانه حضرت امام(ره) را که هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید، فراموش کردند و از آنجا که نظر امام راحل(ره) سکه رایج همه دوران‌هاست و فراموش‌شدنی نیست، در مقابل آن سکه تقلبی ضرب کردند که امام هم مخالف شعار مرگ بر آمریکا بود. و نهیب امام حسین(ع) بر عمر سعد را که ترجمان همان مرگ بر آمریکاست، دعوت به مذاکره دانستند و گفتند پیام عاشورا مذاکره است! و عجب آن که از حضرت ابوالفضل العباس(ع) الگو نگرفتند که دست رد بر سینه شمر زده و اردوگاه حسین‌بن‌علی علیه‌السلام را به رفاقت با عمربن سعد ترک نکرده بود.
شریعتمداری گفت؛ وقتی در دل خود گوشه‌ای هم برای شیطان باز کردی و او را به خلوت خود راه دادی، دیگر صاحب دل خود نیستی، اگرچه ادعای صاحبدلی! داشته باشی!
مدیر مسئول کیهان با اشاره به اینکه خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید برای یک انسان دو قلب قرار نداده‌ایم، گفت؛ اگر یکدله نباشیم، صد دله می‌شویم و به قول قاآنی؛
رسم عاشق نیست با یک دل دو دلبر داشتن
یا ز جانان یا ز جان باید که دل برداشتن
شریعتمداری در ادامه سخنان کوتاه و چند دقیقه‌ای خود گفت؛ این روزها آمریکا، ناامید از حمله نظامی و دست‌خالی از تلاشی که برای کاهش اقتدار منطقه‌ای ما تدارک دیده بود مقابله با ایران اسلامی را در ترفند موسوم به «غرق مصنوعی» دنبال می‌کند، این ترفند به گونه‌ای فیزیکی در زندان‌های گوانتانامو، ابوغریب و بگرام به‌کار گرفته شده بود. در این ترفند طرف مقابل را در حالتی از غرق مصنوعی قرار می‌دهند و او که احساس می‌کند در حال غرق شدن است، به طور طبیعی برای نجات خود به هر دستاویزی چنگ می‌زند. آمریکا با کلاه گشادی که در توافق وین و برجام بر سرمان گذاشت، حالتی از غرق مصنوعی ایجاد کرد. تصور دولتمردان این بود که با برجام به فتح‌الفتوح و آفتاب تابان دست یافته‌اند و با افتخار می‌گفتند؛ مفهوم این توافق آن است که قدرت‌های بزرگ جهانی در مقابل ما تسلیم شده‌اند! اما این تب تند خیلی زودتر از آن که انتظار می‌رفت،‌ به «عرق سرد» تبدیل شد و دست‌اندرکاران هسته‌ای به اعتراف نشستند که دستاورد آن تقریبا هیچ بوده است! و تحریم‌ها  فقط روی کاغذ لغو شده، مبادلات بانکی کماکان در ممنوعیت است و...
مدیرمسئول کیهان گفت؛ این همان حالت غرق مصنوعی است و حالا دو راه پیش‌روی بوده، یا اینکه از اعتماد به آمریکا دست برداریم و از راه رفته بازگردیم و یا به همان مسیر قبلی ادامه بدهیم. دولتمردان متأسفانه راه دوم را برگزیدند و در نتیجه، ترفند غرق مصنوعی دشمن را کامل کردند.
شریعتمداری گفت؛ در این حالت آمریکایی‌ها معاهده FATF را به عنوان دستاویزی که می‌تواند ما را از غرقاب برجام نجات بدهد پیش رویمان گذاشتند و گفتند اگر می‌خواهید تبادلات بانکی صورت بپذیرد باید FATF  را بپذیرید، یعنی به خودتحریمی دست بزنید و امتیازات بیشتری بدهید.
مدیرمسئول کیهان گفت؛ با پذیرش FATF  اولا؛ باید تعریف خود از گروه‌های تروریستی را با تعریف آمریکایی‌ها یکسان کنیم و ثانیا؛ تمامی اطلاعات بانکی خود را در اختیار آنها قرار دهیم. آمریکایی‌ها سپاه‌پاسداران، قرارگاه خاتم، نیروی قدس، حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن و حتی صدا و سیمای کشورمان را مصداق تروریسم یا حامیان تروریسم می‌دانند و ما با پذیرش FATF  بایستی تمامی این مراکز و نهضت‌ها را با دست خود تحریم کنیم. یعنی در یک کلمه از اقتدار نظامی خود در داخل کشور و منطقه دست بکشیم. در این حالت بدیهی است که خروجی FATF ورودی داعش خواهد بود. چرا داعش؟ برای اینکه در این حالت به اندازه‌ای ضعیف می‌شویم که آمریکا نیازی ندارد خود دست به حمله نظامی بزند.
مدیرمسئول کیهان گفت؛ وحشت آمریکا از مداخله نظامی در ایران فقط به فقط به خاطر توان نظامی و نیروهای جان برکف ماست. که سردار قاسم سلیمانی، الگوی برجسته آن است. وی افزود؛ سردار سلیمانی دست قدرتمند مالک اشتر است که از آستین علی زمان بیرون آمده و مشت آهنین نظام بر سر خوارج و تکفیری‌های وحشی است.
شریعتمداری  در ادامه گفت؛ ورود دولت به مذاکرات، نه  فقط ورود مقتدرانه‌ای نبود، بلکه به گونه‌ای، حقیرانه و دور از شأن مردم و نظام ایران اسلامی نیز بود. در حالی که تیم مذاکره‌کننده به مأموریت می‌رفت، اعلام کردند که خزانه خالی است و آن دیگری گفت؛ آمریکا با یک بمب می‌تواند تمامی تأسیسات نظامی ما را از بین ببرد. در این حالت طبیعی است که رادیو فرانسه با وقاحت آمیخته به خوشحالی بگوید؛ «روحانی، فروشنده بدهکاری است که خود را ناگزیر از فروش منافع ملی کشورش می‌داند»! و توصیه کند که «هرچه در انجام توافق صبر بیشتری داشته باشیم وضعیت این فروشنده دشوارتر و در نتیجه قیمت فروش پائین‌تر خواهد آمد».
مدیرمسئول کیهان در خاتمه گفت؛ شرایط امروز بسیار خطیر است اما به هیچوجه خطرناک نیست، چرا که همه مؤلفه‌ها از اقتدار ما حکایت دارند و به قول حضرت آقا این ترفندها تاکنون  و طی سی و چند سال گذشته، همواره  نقش میکروب را بازی کرده‌اند که هنگام ورود به بدنه نظام برای فلج کردن آمده بودند ولی بر اثر مقاومت ما تضعیف شده و به واکسن تبدیل شده‌اند.
درس نگرفتن از برجام خیانت است
به گزارش فارس در ادامه این همایش، سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: دولت نباید با همه بندهای موجود در برجام موافقت می‌کرد و در این خصوص به آنها توصیه‌هایی نیز صورت گرفت اما باز تعهدات را قبول و به طرف مقابل اعتماد کرد و امروز نتیجه‌اش را می‌بینند. به گفته این کارشناس مسائل سیاسی برجام دارای دو هدف افزایش درآمد نفتی و رفع محدودیت‌های بانکی بوده که هیچ یک از این دو هدف محقق نشده است.
وی به قرارداد IPC اشاره و تصریح کرد: هر عاقلی که قرارداد IPC را مطالعه می‌کند می‌داند که به ضرر کشور است اما این باجی است که به شرکت‌های غربی برای امضا شدن برجام داده شده است.  رئیس‌کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی وزارت نفت تصریح کرد که ما می‌دانستیم لابی نفت در دنیا موثر است، بنابراین آنرا فعال کردیم تا برجام امضا شود.  جبرائیلی ادامه داد: آقای دکتر صالحی زمانی تصریح فرمودند که ما به اندازه سه سد بزرگ برای تاسیسات هسته‌ای هزینه کردیم ما می‌گوییم اگر شما از برجام درس گرفته باشید این هزینه ارزش دارد. اما اگر همچنان تصور دارید که با مذاکره با دشمن می‌توان تحریم‌ها را برداشت خیر. امروز اگر از تجربه برجام درس بگیرید هزینه تاسیسات هسته‌ای به اندازه ساختن سه سد بزرگ ارزش دارد.  وی با تاکید بر اینکه برجام جهالت بود گفت: تجربه نگرفتن از برجام خیانت است. شما اگر از این تجربه‌ای که ادعا داشتید «بلدید» تصور دیگری پیدا نکرده‌اید و از این نتیجه درس نگیرید در حال انجام خیانت به کشور هستید.
این قراردادها سرمایه نمی‌آورد بلکه می‌برد!
همچنین مسعود درخشان عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، اظهار داشت: نه مرکز پژوهش‌های مجلس، نه مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و نه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری جلسه‌ای در این باره برگزار نکرده و درباره IPC از منظر مصالح کلان ملی اعلام موضع نکردند؛ شاید هم جلسات کارشناسی برگزار کرده‌اند، اما محرمانه بوده است، در حالی که باید صاحب‌نظران را در جریان مواضع خود قرار دهند.
درخشان با تأکید بر اینکه منتقدان IPC مخالف ورود سرمایه به کشور نیستند، تصریح کرد: ما می‌پرسیم آیا می‌دانید که با ورود شرکت‌های خارجی به صنعت نفت کشور در چارچوب IPC چقدر سرمایه از ایران خارج خواهد شد؟ آیا درباره یکی از این میادین کارشناسی کرده‌اید که چقدر طرف خارجی با خود سرمایه آورده و چقدر با خود می‌برد؟ ما ناراحت آوردن سرمایه نیستیم بلکه نگران بردن آن هستیم. سرمایه‌ای که متعلق به نسل‌های بعد فرزندانمان است.
اقتصاد مذاکراتی به جای مقاومتی
حجت‌الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در این همایش گفت: یک دیدگاه در این کشور متأسفانه اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد و راه‌حل مشکلات را جای دیگری می‌بیند و اقتصاد مذاکراتی سال‌هاست که به عنوان رقیب اقتصاد مقاومتی دیده می‌شود.
وی اضافه کرد: تمام مذاکراتی که منجر به برجام، IPC و FATF و قراردادهای دیگری شد که ما از آن خبر نداریم، عمدتاً به بهانه مسائل اقتصادی مطرح می‌شود که البته ما این بهانه‌ را نمی‌پذیریم.
این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ به نظر می‌رسد بهانه رفع تحریم‌ها دلیلی است برای مذاکرات دیگری که قرار است انجام شود، رئیس‌جمهور بعد از برجام گفت که «طومار تحریم‌ها در هم پیچیده است و تمام تحریم‌های اقتصادی لغو خواهد شد»، ولی بعد از آن از روحانی می‌شنویم باید به دولت اجازه داده شود تا روی مسائل دیگر نیز مذاکره کنیم.
نفوذ برای ایجاد شکاف اجتماعی
رضا روستا آزاد استاد دانشگاه صنعتی‌شریف هم با تأکید بر ایجاد شکاف در پروژه نفوذ بین اقشار اجتماعی جامعه، خاطرنشان کرد: در این پروژه اتفاقی که می‌افتد این است که بخش پیش‌رو و نوک پیکان را در جامعه مشخص می‌کنند، مثلاً در عراق بعد از حضور آمریکا در آنجا نزدیک به یکصد نفر از دانشمندان هسته‌ای را کشتند. مگر ما چند نیرو مثل شهید شهریاری در کشور داریم، اگر این چنین اندیشمندانی از کشور گرفته شود، چیزی نمی‌ماند.
روستا آزاد اضافه کرد: در یک جامعه همه به یک اندازه مشارکت در تحقق آمال جامعه ندارند، کسانی هستند که بیشتر از بقیه در اقتدار کشور نقش دارند. وقتی در فضای FATF دو بانک کشور نامه می‌زنند به مجموعه سپاه که حساب خود را ببندید و نماینده مجلسی هم مطرح می‌کند قاعده بازی همین است و سپاه از بانک‌های خودش کارها را انجام دهد، یعنی شکافی بین قسمت پیشرو و به قول آنها رادیکال و بقیه مردم رخ می‌دهد و این دو دستگی در جامعه احساس می‌شود.
گفتنی است حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی و صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران از دیگر سخنرانان این همایش بودند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 شهریور 1395
رهبر انقلاب در دیدرا فرماندهان سپاه تاکید کردند:
 
بی اعتمادی مطلق به امریکا، نتیجه عقلانیت ناشی از فکر و تجربه


رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران تاکید کردند: بی اعتمادی مطلق به امریکا، نتیجه عقلانیت ناشی از فکر و تجربه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار شرکت کنندگان در همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را «سنگر مستحکم انقلاب» و «عنصر شاخص دفاع از امنیت داخلی و خارجی و هویت برجسته و ممتاز و مورد نیاز برای پیشرفت کشور و حرکت به سوی آرمانها» دانستند و ضمن اشاره به برخی انحرافها برای مقابله با اجزاء اصلی قدرت نرم و معنوی نظام اسلامی و تحریف آنها، گفتند: یکی از اجزاء مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی، بی اعتمادی مطلق به قدرتهای سلطه گر و در رأس آنها امریکا است و این بی اعتمادی باید روز به روز گسترش یابد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، فرمان امام(ره) برای تشکیل نیروهای سه گانه سپاه را ناشی از نگاه نافذ و دوراندیشانه و دلِ نورانی آن مرد بزرگ و الهی دانستند و در خصوص اهمیت و ارزش و جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزودند: جمله معروف امام(ره) مبنی بر اینکه «اگر سپاه نبود کشور هم نبود» به این دلیل بود که سپاه، شجره طیبه ای است که از هویت آن، ایمان و حرکت انقلابی و جهادی می تراود و حفظ کشور و انقلاب نیز منوط به استمرار این عناصر مهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای لازمه رسیدن به آرمان بزرگ انقلاب یعنی «تشکیل تمدن نوین اسلامی» و دفاع از نظام اسلامی در برابر توطئه ها را «حرکت انقلابی و جهادی» بر شمردند و گفتند: اکنون بعد از گذشت ۳۷ سال از انقلاب اسلامی به خصوص بعد از دوران دفاع مقدس، حقیقت سخن آن انسان عمیق، مجرب و متوکل به خدا در مورد سپاه، بیش از پیش روشن تر شده و باید گفت «سپاه سنگر مستحکم انقلاب است».

ایشان با تأکید بر اینکه دفاع از امنیت داخل و خارج از مرزها یکی از وظایف اساسی سپاه پاسداران است، خاطرنشان کردند: سپاه علاوه بر حفظ امنیت و مسائل دفاعی، در عرصه های دیگری همچون سازندگی، عمران، خدمت رسانی به محرومان، مسائل فرهنگی و هنری و تولید فکر انقلابی، نقش آفرین و تأثیرگذار است که این اقدامات باید ادامه یابند و به اطلاع مردم و افکار عمومی نیز رسانده شوند.

رهبر انقلاب اسلامی، اقدامات دفاعی، سازندگی و فرهنگی سپاه را برجسته و ممتاز خواندند و با تأکید بر اینکه چنین ارزیابی از اقدامات سپاه، واقع گرایانه و غیرجانبدارانه است، افزودند: حتی دشمنان نظام و انقلاب نیز چنین قضاوتی درباره سپاه پاسداران دارند.

فرمانده کل قوا با تأکید بر اینکه حفظ هویت سپاه، اقدامی مهم و نیازمند هوشیاری و آسیب شناسی دائمی است، خاطرنشان کردند: حفظ، به معنای توقف در زمان نیست بلکه باید همگام با تغییر ابزارها و پیشرفتهای دشمن، سپاه نیز به پیشرفتهای خود در عرصه های علم و فناوری و نوآوریها قانع نباشد و حرکت رو به جلو متوقف نشود.

حضرت آیت الله خامنه ای، «امنیت» را موضوعی بسیار مهم و زمینه ساز پیشرفت معنوی و مادی جامعه خواندند و گفتند: از جمله وظایف سپاه، تأمین امنیت داخلی و خارجی است و اگر امنیت خارجی وجود نداشته باشد، و در خارج از مرزها جلوی دشمن گرفته نشود، امنیت داخلی هم از بین خواهد رفت.

ایشان، لازمه رفع تهدیدهای نظامی را اقتدار روزافزون نیروهای مسلح دانستند و افزودند: در طول سالهای گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح شده مبنی بر اینکه رفع تهدید نظامی و جنگ به دلیل فلان اقدام بوده است، در حالی که این سخنان صحیح نیست، زیرا تنها عامل رفع تهدید نظامی، «اقتدار دفاعی و نظامی» و «ایجاد ترس و رعب در دشمن» بوده و خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به برخی اظهارنظرهای اخیر مبنی بر اینکه علت پیشرفت برخی کشورها، جمع آوری سازمان های نظامی آنها بوده است، تأکید کردند: باور این سخنان از کسانی که به آنها نسبت داده شده، بسیار سخت است، اما اگر چنین سخنانی واقعاً بیان شده باشد، حرف غلطی است.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: کشورهایی که گفته می شود سازمان نظامی خود را جمع آوری کردند، به اختیار خود این کار را نکردند بلکه آنها در جنگ جهانی نابود شده بودند و به آنها اجازه ندادند که سازمان نظامی داشته باشند.

ایشان تأکید کردند: هیچ عاقلی نیروی دفاعی خود را کنار نمی گذارد، بنابراین باید قدرت دفاعی کشور را روز به روز استحکام بخشید.

رهبر انقلاب اسلامی، «ایمان» را عامل اصلی استحکام توان دفاعی کشور بر شمردند و خاطرنشان کردند: جنگ نامتقارن به همین معنا است و طرف مقابل با وجود داشتن ابزار و تجهیزات پیشرفته، فاقد عامل ایمان است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نمونه بارز جنگ نامتقارن در عراق روی داد و آن هنگامی بود که نیروهای مردمی عراق که فاقد تجهیزات پیشرفته نظامی هستند اما از ایمان بالایی برخوردارند، توانستند مناطقی را آزاد کنند که نظامیان امریکا و هم‌پیمانان آنها، از ابتدای حضور در عراق نتوانسته بودند آن مناطق را به تسلط خود در آورند.

ایشان در ادامه سخنان خود به موضوع «تحریف اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی» نیز اشاره کردند و گفتند: در کنار حرفهای غلطی که درباره توان دفاعی کشور گفته می شود، برخی غلط‌پردازی‌ها و تحریف ها هم درباره بعضی از مفاهیم انقلاب انجام می شود که خطر آن، از سخنان غلط بیشتر است.
رهبر انقلاب اسلامی، نفی مفهوم «استقلال» و مساوی دانستن آن با انزوا را یکی از این تحریف‌ها برشمردند و افزودند: هدف اصلی از نفی استقلال، پیروی از نظم های ترسیمی قدرتهای سلطه گر است که متأسفانه عده ای دانسته یا ندانسته، در حال تکرار این موضوع هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای، «استقلال، فرهنگ و اعتقادات» را مایه هویت یک ملت دانستند و تأکید کردند: به چه دلیلی باید از هویت واقعی خود دست کشید و از روش های غلط و مفتضح غربی ها پیروی کرد؟

ایشان، موضوع شرم آور «همجنس گرایی» را یکی از موارد بر خلاف مصلحت و خلقت بشر برشمردند و گفتند: در تبلیغات جهانی به گونه ای فضاسازی و هوچی گری می کنند که اگر کسی منکر این مسائل خلاف شود، احساس انزوا کند و به همین علت حتی برخی مقامات غربی برای رأی آوردن از چنین تفکر غلطی اعلام طرفداری می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نتیجه عدم استقلالی که غربی ها بر آن تأکید می کنند، چنین وضعیتی است، حال آیا ما باید تفکر الهی و نورانی اسلام را رها کنیم و پیرو چنین تفکر مفتضحی شویم؟

حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از تحریف های اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی را، «مساوی دانستن آرمانگرایی با عدم عقلانیت» دانستند و خاطرنشان کردند: آرمانگرایی عین عقلانیت است زیرا اگر ملتی بدون آرمان شود، همانند وضعیت امروز جوامع غربی از درون تهی و پوچ خواهد شد.
ایشان تأکید کردند: آنچه که موجب شوق به پیشرفت و حرکت در ملتها می شود، آرمانها هستند و هرچه این آرمانها والاتر، مجرب تر و نورانی تر باشند، حرکت صحیح تر خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی به یکی دیگر از تحریف ها درخصوص اجزاء قدرت نرم نظام اسلامی اشاره کردند و گفتند: یکی از عناصر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، «بی اعتمادی مطلق به قدرتهای سلطه گر جهانی» است که امروز مظهر آن امریکا است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم گسترش بی اعتمادی مطلق به امریکا، افزودند: متأسفانه برخی ها حاضر نیستند این بی اعتمادی را قبول کنند و اگرچه به زبان می گویند امریکا دشمن است اما احساس واقعی بی اعتمادی به امریکا، در آنها وجود ندارد.

ایشان خاطرنشان کردند: هنگامی که در انسان احساس دشمنی و بی اعتمادی واقعی به طرف مقابل وجود داشته باشد، در مذاکرات و دیدارها، الزامات آن را رعایت می کند و به گفته های طرف مقابل مطلقاً اعتماد نخواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، بی اعتمادی مطلق به امریکا را نتیجه عقلانیت ناشی از فکر و عمق و تجربه دانستند و گفتند: موضوع دشمنی امریکا را در طول سالهای متمادی بعد از انقلاب و در قضایای اخیر مذاکرات هسته ای و در مسائل دیگر دیده ایم.

حضرت آیت الله خامنه ای به یک نمونه تاریخی اشاره کردند و افزودند: در قضیه مشروطه، هنگامی که به انگلیسی ها اعتماد و راه به سمت سفارت آنها کج شد، ضربه اساسی وارد و نتیجه آن ۷۵ سال عقب ماندن کشور، شد.

ایشان خطاب به برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: اگر هوشیار نباشید و ترفند نظام سلطه امریکا را درک نکنید و فریب لبخند آنها را بخورید، شما هم ممکن است ۵۰ یا حتی ۱۰۰ سال عقب بیفتید.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر ما امروز راه را برای مذاکره با امریکاییها و وسوسه های آنها در بخشهای مختلف، باز کنیم، نه فقط زمینه ساز نفوذ آشکار و پنهان آنها شده ایم بلکه پیشرفت مورد نظر کشور هیچ گاه محقق نخواهد شد و عقب ماندگی قطعی خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم هوشیاری و بیداری مسئولان در قبال نفوذ و سلطه دشمن خاطرنشان کردند: امریکاییها اصرار دارند که ما با آنها درباره مسائل منطقه غرب آسیا به‌ویژه سوریه، عراق، لبنان و یمن مذاکره کنیم؛ هدف واقعی آنها از این درخواستهای مذاکره چیست؟ آنها هدفی جز جلوگیری از حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه به عنوان عامل اصلی ناکامی های امریکا، ندارند.

ایشان با اشاره به ترفندهای مذاکراتی امریکاییها و دشمنی های آشکار آنها که نمونه هایی از آن در مذاکرات هسته ای دیده شد، گفتند: عقلانیت اقتضاء می کند، نسبت به کسانی که دشمنی خود را آشکار کرده اند، بی اعتمادی مطلق داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی زمزمه ها برای مذاکره با امریکا درخصوص مسائل منطقه نیز تأکید کردند: مذاکره با امریکا نه تنها فایده ندارد، بلکه ضرر هم دارد و این موضوع، با استدلال به مسئولان سطوح بالای کشور گفته شده و آنان نیز پاسخی در رد آن نداشتند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه مذاکره نه تنها دشمنی ها را کم نمی کند بلکه زمینه را برای نفوذ باز می کند، به امنیت حاکم بر کشور اشاره کردند و افزودند: دشمن تمام تلاش خود را برای بر هم زدن امنیت کشور قرار داده است، بنابراین همه سازمانهای نیروهای مسلح و دستگاههای مربوطه باید از این امنیت به عنوان یک دستاورد مهم در دنیای ناامن امروز، محافظت کنند.

ایشان علاوه بر امنیت محیط زندگی، امنیت فرهنگی و فکری را نیز بسیار مهم برشمردند و تأکید کردند: سپاه باید در همه این موارد نقش آفرینی داشته باشد.

فرمانده کل قوا سپس در بیان چند توصیه خطاب به پاسداران انقلاب اسلامی، محور همه توانایی‌های سپاه را «ایمان و روحیه انقلابی و جهادی» دانستند و افزودند: نباید اجازه داد که روحیه انقلابی با میل و دل بستن به دنیا و وارد شدن در مسابقه تجمل پرستی و اسراف تضعیف شود.

«لزوم حفظ پیوستگی نسلهای جدید سپاه با مفاهیم انقلاب» و «اهمیت مسئله آموزش»، توصیه‌های بعدی رهبر انقلاب اسلامی بود.

ایشان همچنین از «بسیج» به‌عنوان «ظرفیتی ملی» یاد کردند و با اظهار خرسندی از فعالیتهای فراوان در این مجموعه مردمی، بر عمق‌بخشی به فعالیتها تأکید کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به «نقش الگو و آینده‌ساز ملت ایران در تحولات جهانی» خاطرنشان کردند: اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.

رهبر انقلاب اسلامی، علت عصبانیت دشمنان از ملت ایران را همین ویژگی الهام‌بخشی جمهوری اسلامی خواندند و افزودند: حرکت ملت ایران با وجود انبوه فشارها، تحریمها و تهدیدها روز به روز شفاف‌تر و شجاعانه‌تر، و نهال پاک و مبارک انقلاب اسلامی هر روز تناورتر شده است.

ایشان با اشاره به تلاش دستگاههای تبلیغاتی تحت سلطه صهیونیستها برای پوشاندن این واقعیات درخشان، استقبالهای مردمی از مسئولان در برخی سفرهای خارجی را دلیل دیگری بر الگو شدن ملت ایران دانستند و افزودند: جمهوری اسلامی هنوز در ابتدای راه دستیابی به اهداف و آرمانهای والاست اما همین مقدار از حرکت و نشان دادن استقلال، ایستادگی و عزم راسخ نیز دلهای ملتها را به خود جذب کرده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم ادامه دادن این راه نورانی با قدرت و آمادگی مادی و معنوی روزافزون، خاطرنشان کردند: درس قرآن به ما این است که در مقابل دشمنی‌ها باید با یاری جستن از خداوند، استقامت و پایداری کرد، زیرا خدا و هدایت الهی همراه ما است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر ما انگیزه، ایمان و عزم راسخ خود را حفظ کنیم و عقل و تدبیر را به‌درستی به کار ببندیم، بر تدابیر همه‌جانبه دشمنان فائق خواهیم آمد و برخلاف تصور برخی که خیال می‌کنند، محاصره شده‌ایم، همه دشمنان را به خاک خواهیم نشاند.

ایشان تأکید کردند: من نسبت به آینده هیچ نگرانی ندارم و معتقدم به توفیق الهی، فردای کشور از امروز آن، بسیار بهتر خواهد بود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با تبریک دهه امامت و ولایت، رویکرد فرماندهان و مسئولان سپاه و بسیج را تداوم گفتمان امام و رهبری خواند و گفت: سپاه همه ظرفیت‌های خود را برای عمل به وظایف و مأموریت ها و برافراشته نگه داشتن پرچم تمدن‌ساز انقلاب اسلامی به‌کار خواهد گرفت.

همچنین سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه در گزارشی گفت: سپاه برای انجام رسالت خود بر حفظ ظرفیت‌های انقلاب اسلامی، گسترش سطح قدرت در جهان اسلام، کمک به تحقق آرمان‌های انقلاب و مبارزه با مظاهر اشرافی‌گری، فساد، تبعیض و وادادگی تمرکز دارد.

سرلشکر جعفری افزود: اساس راهبرد بازدارندگی سپاه، ارتقای معنویت و حفظ روحیه انقلابی در همه سطوح است.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نمی‌گذاریم طرح‌های خباثت‌آلود آمریکا برای نفوذ و استحاله نظام تحقق یابد، تاکید کرد: اطمینان داشته باشید ریشه‌ها و سرشاخه‌های شجره خبیثه‌ای که بخواهد سیاست‌های آمریکا را در کشور نفوذ دهد، قطع خواهد شد و انقلاب اسلامی با حمایت‌ها و هدایت‌های فرمانده کل قوا برای عبور از مرحله سوم تکوین خود پاسداری می‌شود.

فرماندهان سپاه در حضور رهبر

فرمانده سپاه در حضور رهبر

فرماندهان سپاه

فرمانده سپاه در حضور رهبر

فرمانده سپاه در حضور رهبر

فرماندهان سپاه در حضور رهبر

فرمانده سپاه در حضور رهبر

فرمانده سپاه در حضور رهبر

آهنگران در حضور رهبر

فرماندهان سپاه

این دیدار در پایان همایش سراسری فرماندهان سپاه انجام  شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 شهریور 1395

خطر آفرینی مشترک برجام و FATF   ؛  

 ۲۷/ ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫برجام‬‎Image result for ‫خطر  برجام و FATF‬‎

بزرگترین بسته کمک نظامی تاریخ آمریکا به اسرائیلی‌ها با رقم نجومی 38 میلیارد دلار، همین چند روز پیش از سوی مقامات آمریکا رسما تایید شد. این کمک  نظامی برای یک دوره 10 ساله است. کمک نظامی دوره  قبلی آمریکا به این رژیم که زمان آن سال 2018 تمام می‌شود، 30 میلیارد دلار بود. برخی مقامات سیاسی آمریکا گفته‌اند، این میزان کمک هنوز  ناچیز است! و باید باز هم کمک‌های نظامی بیشتری به اسرائیل کرد!  اما همزمان با مسلح‌تر شدن صهیونیست‌ها و خطرات جدی که منطقه از جانب تروریست‌های رنگارنگ با آنها مواجه است، عده‌ای در داخل می‌گویند ایران باید توانمندی‌های نظامی خود را کاهش دهد، دست به «خود تحریمی» و«متحد تحریمی» بزند تا اقتصادش شکوفا شده و قدرتمند شود! وعده‌ای که قرار بود همان 3 سال پیش با مذاکرات هسته‌ای به آن برسیم. در این باره گفتنی‌هایی هست:
1- بنابر اعلام صریح مقامات صهیونیستی، بزرگترین دشمن اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران است. حزب الله لبنان و مقاومت منطقه نیز گروه‌هایی نزدیک به ایران هستند که جزو دشمنان درجه یک اسرائیل محسوب می‌شوند. از طرفی اسرائیل مدتی است، روابط خوب خود با رژیم‌های مرتجع عربی را  علنی کرده و نشان داده با این کشورها نه تنها مشکلی ندارد بلکه جزو متحدین استراتژیک آنها نیز هست. بنابراین هدف قطعی از ارائه چنین کمک‌های نظامی بی‌سابقه‌ای، تقویت بنیه نظامی رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران و متحدین‌اش است. با وجود چنین حقایق و تهدیدات آشکار، عقل حکم می‌کند، به توانمندی‌های نظامی کشورمان اضافه کنیم یا از آن کم کنیم؟! پاسخ روشن‌تر از آن است که نیاز به استدلال داشته باشد.
2- براساس ایمیل لو رفته‌ای که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند متعلق به «کالین پاول»، وزیر خارجه دولت بوش پسر است، در سال 2015 وی خطاب به «جفری لیدز»  حامی مالی حزب دموکرات آمریکا می‌نویسد، 200 کلاهک هسته‌ای اسرائیل به سمت ایران نشانه رفته است! سوای از اینکه اسرائیل جرات انجام چنین غلطی را دارد یا خیر، خود این نکته که رژیمی با مختصات اسرائیل به منطقه تحمیل و بیخ گوش کشور عزیزمان ایران قرار داده شده، کافی است تا به لحاظ نظامی کاملا هوشیار و آماده باشیم. حال باید پرسید با وجود رژیمی که به هیچ اصل و اصولی متعهد نیست و جز توهمِ « نیل تا فرات» به چیز دیگری نمی‌اندیشد، و غیر از ایران از هیچ کشوری نمی‌ترسد و برای تضعیف متحدانمان حاضر است دست به هر کاری-تاکید می‌شود- هر کاری  بزند، باید از توانمندی‌های نظامی کشورمان کاسته شود؟!
3- این فقط رژیم صهیونیستی نیست که طی سال‌های گذشته اقدام به تقویت بنیه نظامی خود کرده است. بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشور صنعتی ژاپن هم 6 سالی می‌شود که با تغییر قانون اساسی خود و افزایش بی‌سابقه بودجه نظامی‌اش، از لاک دفاعی و وضعیتی که آمریکا با نوشتن قانون اساسی بر آن تحمیل کرده بود، خارج شده است. طبق قانون اساسی تحمیلی آمریکا  بر این کشور پس از جنگ جهانی دوم،  نظامیان ژاپنی نمی‌توانند در ماموریت‌های برون‌مرزی شرکت کنند، اما با اصلاح قانون اساسی، این کشور در حال ورود به عرصه‌های گسترده‌تر نظامی در سطح جهان است. ژاپنِ پیشرفته و صنعتی هم برای گسترش توانمندی‌های نظامی خود دلایلی عنوان کرده از جمله اینکه گفته، با وجود کشورهایی مثل چین و کره شمالی «باید» توانمندی‌های نظامی‌اش افزایش یابد!
4- هیچ کس منکر این نیست که جمهوری اسلامی ایران در وسط ناامن‌ترین منطقه کره زمین یعنی منطقه غرب آسیا قرار گرفته و هدف همه این ناامنی‌ها نیز همین ایران است. مراکز اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به کمک برخی کشورهای غربی مثل آمریکا و چند کشور مرتجع عربی، با راه انداختن قائله داعش و برای مقابله با ایران است که منطقه را به آتش کشیده‌اند. صدها هزار نفر طی 5 سال گذشته به دست تکفیری‌های آدمخوار، به فجیع‌ترین شکل‌ها سلاخی شده و می‌شوند و همه این جنایات قرار بود در ایران صورت بگیرد تا اسرائیل در حاشیه امن قرار داشته باشد!  طبق اعتراف مقام‌های سیاسی و نظامی سابق آمریکا و به گواه مسیری که تحولات به سمت آن هدایت می‌شود، هدف نهایی و اصلی از راه‌اندازی قائله تکفیری‌ها عراق یا سوریه نیست. در چنین شرایطی نباید بزرگترین مانع ورود تکفیری‌ها به ایران یعنی توانمندی‌های خارق العاده نظامی‌مان را به سرنوشت توانمندی‌های هسته‌ای خود دچار کنیم. آن هم با این توهم که کاهش توان نظامی به افزایش رفاه اقتصادی منتهی می‌شود!
5- می‌گویند دلیل بی‌خاصیت شدن برجام، احساس «ناامنیِ احتمالی» است که شرکت‌های خارجی از توانمندی‌های نظامی ایران احساس می‌کنند و اشاره نمی‌کنند به این که، ترس از بازگشت تحریم‌های آمریکا باعث وحشت شرکت‌های غربی از ورود به بازار ایران شده است. اگر آزمایش موشکی ارتش و سپاه باعث ترس شرکت‌های خارجی از ورود به ایران می‌شود، تضعیف توانمندی‌های نظامی کشورمان در حد اولی باعث ایجاد ناامنی در کشور و تبدیل شدن ایران عزیز به افغانستان یا سوریه‌ای دیگر خواهد شد. در این صورت آن یکی دو شرکت کوچکی هم که پس از برجام یکی دو قرارداد غیرالزام‌آور با ایران امضاء کرده‌اند نیز حاضر به همکاری با شرکت‌های ایرانی نخواهند شد.
6- یکی دیگر از مباحثی که توانمندی‌های نظامی و اقتدار منطقه‌ای کشورمان را نشانه رفته،  مسئله    (Financial Action Task Force) FATFیا همان «گروه ویژه اقدام مالی» است. این اظهارات که باید با کاستن از توانمندی‌های نظامی، اقتصاد را شکوفا کنیم، همان کارکرد را دارد که FATF دارد. این سازمان که ایران را در لیست سیاه خود قرار داده، کارویژه خود را «پیگیری شفافیت مبادلات مالی برای مبارزه با پولشویی» خصوصا در قالب معاملات مواد مخدر و مقابله با تامین مالی تروریسم اعلام کرده است. غربی‌ها می‌گویند ایرانی‌ها برای اینکه بتوانند از شر تحریم‌هایی که قرار بود با برجام خلاص شوند! خلاص گردند، باید به سازوکاری که آنها تعریف می‌کنند، عمل کنند. مثلا در تعریف این سازمان به اصطلاح مستقل سپاه پاسداران، نیروی قدس، وزارت دفاع، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و نیز انصارالله یمن و جنبش حزب الله تروریست است؛ جنبشی که بطور همزمان، با اسرائیل و داعش و النصره می‌جنگد و از قضا روزگار همه آنها را هم سیاه کرده است! این یعنی تا زمانی که ما با داعش و النصره و اسرائیل و گروه‌های وحشی دیگر می‌جنگیم، از لیست سیاه آنها خارج نخواهیم شد! مقابله کردن با جنبشی که پروژه داعش برای ورود به ایران را ناکام گذاشته تنها یکی از خروجی‌های FATF  است. مخلص کلام این که، گروه ویژه اقدام مالی قرار نیست موانع شکوفایی اقتصادی را از جلوی راه ایران بردارد، بلکه قرار است موانع ورود تکفیری‌ها به ایران عزیز را از جلوی پای داعش بردارد.
7- تضعیف توانمندی‌های هسته‌ای ایران را اگر نتیجه تحریم‌های غرب بگیریم، نابودی امنیت بی‌نظیر کشورمان را باید نتیجه پذیرفتن FATF و پیشنهاد کاستن از توانمندی‌های نظامی‌مان بگیریم. با این تفاوت که در برجام غرب ما را تحریم کرد اما در FATF قرار است خودمان خودمان را تحریم کنیم!
جعفر بلوری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 شهریور 1395

راهپیمایی بزرگ مردم نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی

 ۲۷/ ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫راهپیمایی بزرگ مردم نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی‬‎Image result for ‫راهپیمایی بزرگ مردم نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی‬‎

مردم نیجریه با برپایی تظاهرات دیگری در حمایت از شیخ زکزاکی رهبر شیعیان این کشور که در زندان به سر می‌برد، خواستار آزادی فوری وی شدند.
ارتش نیجریه 22 آذر سال گذشته در میان سکوت مرگبار و همیشگی دولت‌ها و سازمان‌های مدعی حقوق بشر غربی با یورش وحشیانه به اماکن شیعیان نیجریه صدها نفر را به خاک و خون کشید که بر اساس برخی گزارش‌های محلی تعداد شهدا به 2000 نفر نیز رسید. در این جنایت هولناک شماری از شیعیان نیجریه از جمله شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور  دستگیر شدند.
طی یک سال گذشته شهرهای مختلف نیجریه شاهد تظاهرات گسترده مردمی بوده که خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده‌اند. ولی دولت نیجریه تا‌کنون به هیچ یک از این درخواست‌ها اعتنایی نکرده است. روز جمعه نیز مردم در شهرهای مختلف این کشور با برپایی تظاهرات خواستار آزادی رهبر شیعیان شدند.
شرکت‌کنندگان در این تظاهرات با در دست داشتن تصاویر شیخ «ابراهیم زکزاکی» روحانی شیعه و رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه خواستار آزادی وی شدند.
«زینت ابراهیم» همسر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه که هم اکنون هر دوی آنها در بند ارتش این کشور به سر می‌برند، اخیرا نامه‌ای را خطاب به مسلمانان نیجریه نوشته و تصریح کرده بود که در حال حاضر شیخ زکزاکی شرایط مناسبی ندارد؛ یکی از چشمان او نابینا و چشم دیگرش کم‌ بینا شده است. دست چپ وی نیز به شدت آسیب دیده و وضعیت خوبی ندارد.
زینت ابراهیم در ادامه نامه خود به مسلمانان نیجریه آورده است: «همه اهانت‌هایی که نسبت به شیخ زکزاکی روا داشته شده تنها به خاطر پافشاری وی بر شعار «لااله الا الله» است... شیخ زکزاکی همچنان بر باور خود استوار است و اندکی عقب نمی‌نشیند. تمامی آسیب‌هایی که به وی زدند موجب افزایش ایمان او شده است.»


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 شهریور 1395


اظهارات کالین پاول شاهد دیگری بر ضرورت افزایش توان نظامی

   ۲۷/ ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫کالین پاول‬‎

به تازگی ایمیلی از کالین پاول منتشر شده است که در آن وی به وجود 200 کلاهک هسته‌ای رژیم صهیونیستی اذعان می‌کند که به سمت ایران نشانه گرفته شده است؛ در چنین شرایطی چه چیزی جز توان دفاعی و تهاجمی ایران مانع شلیک این موشک‌هاست؟!
«شلیک موشک‌های بالستیک ایران با روح سازنده توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی، همخوانی ندارد ولی این وظیفه شورای امنیت سازمان ملل است تا درباره اینکه آیا شلیک این موشک‌ها نقض قطعنامه بوده است، تصمیم‌گیری کند.» اینها سخنان بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل است که رویترز آن را منتشر کرد.
در اینکه غرب و خاصه آمریکا به دنبال تضعیف توان دفاعی ایران هستند شکی نیست، این برخورد تبعیض آمیز در حالی است که برخی کشورهای منطقه به صورت علنی کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند و یا حتی آزمایش‌های هسته‌ای انجام می‌دهند.

 پاول: اسرائیل 200 کلاهک اتمی در اختیار دارد
اخیرا یک گروه هکری، مجموعه‌ای از ایمیل‌های شخصی «کالین پاول» وزیر خارجه اسبق آمریکا را به صورت عمومی منتشر کرده‌اند. برخی از این ایمیل‌ها حاوی اطلاعات حساس و بعضا جنجال‌برانگیز است. پاول در یکی از این ایمیل‌های افشا شده، تائید می‌کند که رژیم صهیونیستی دست کم 200 کلاهک اتمی دارد.
به گزارش فارس پاول این مسئله را پارسال در ایمیلی به یکی از همکارانش گفته و مدعی شده است که این موشک‌ها ایران را نشانه رفته‌اند.
به نوشته پایگاه «لوبلاگ»، وی در ایمیلی به «جفری لیدز» از حامیان مالی حزب دموکرات، در مورد موضع «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قبال ایران، نوشته است: «مذاکرات به چیزی که او می‌خواهد، نمی‌رسد.»
وی می‌افزاید: «به هر حال، ایرانی‌ها اگر هم یک (بمب اتم) بسازند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. کسانی که در تهران هستند، می‌دانند که اسرائیل 200 تا دارد و همه آنها هم به سمت تهران نشانه رفته است. ما هم که چند هزار تا داریم.»
پاول در این ایمیل مدعی شده است که ایران می‌داند در صورت استفاده از بمب اتم، آمریکا به جنگ با این کشور پرداخته و موجودیت نظام ایران به خطر می‌افتد. اینکه اسرائیل بمب اتم دارد، پیش از این هم از سوی منابع مختلف تائید شده بود، اما این یکی از معدود دفعاتی است که یک مقام آمریکایی این مسئله را تائید می‌کند.

اگر توان نظامی و دفاعی ایران نبود
دشمن برجام را مقدمه کاهش توان موشکی و مقابله با جبهه مقاومت طراحی کرده و اکنون این مسئله به وضوح بر همگان روشن است که آمریکائی‌ها برای لغو تحریم‌ها، توان موشکی و حمایت از جبهه مقاومت توسط نظام اسلامی ایران را اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه می‌دانند، لذا آنها به هرشکلی به دنبال بدعهدی و نقض پیمان هستند.
علی‌اکبر صالحی، رئیس‌سازمان انرژی اتمی می‌گوید که این روزها در لندن به سر می‌برد نیز گفته است: «گاه و بیگاه شاهد این هستیم که طرف دیگر درخواست‌هایی مطرح می‌کند که فراتر از برجام هستند. در عین حال، می‌بینیم که طرف دیگر خودش به طور کامل تعهداتی را که داده، مثلا در مورد رابطه بانک‌های بزرگ با ایران، انجام نداده است... طرح درخواست‌های زیاده‌خواهانه، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.»
رهبر معظم انقلاب نیز در هفتم شهریور ماه جاری در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش با معظم‌له، مخالفت و جنجال گسترده درخصوص سامانه‌ موشکی اس۳۰۰ و یا تأسیسات حفاظت‌شده فردو را نمونه‌هایی از خباثت دشمن ملت ایران خواندند و افزودند: «سامانه‌ اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است نه تهاجمی، اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.» ایشان با ذکر این نمونه به نادیده گرفته شدن کمترین حق ملت ایران توسط غرب که همان حق دفاع از خویش است، اشاره کردند.
گفتنی است شهریور سال جاری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با مسئولان و متخصصان وزارت دفاع با اشاره به محدودیت کشور درباره سلاح‌های کشتار جمعی بر اساس مبانی اعتقادی و دینی فرمودند: به غیر از این محدودیت‌ها، در بقیه‌ زمینه‌ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه‌ها یک وظیفه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حساسیت منطقه‌ غرب آسیا و طمع دائمی قدرت‌های سلطه‌گر خاطرنشان کردند: برای تأمین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد.
به یقین اگر توان نظامی و دفاعی ایران نبود رژیم صهیونیستی لحظه‌ای در هدف قرار دادن ایران شک نمی‌کرد. یعنی همان اتفاقی برای ایران می‌افتاد که برای صدام و حزب بعث رخ داد. حال در چنین حالی چگونه است که برخی در داخل آمال آمریکا را تکرار می‌کنند و حرف از توقف توان دفاعی کشور می‌زنند؟

قدرت‌ها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد
توان موشکی و قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران رو به افزایش است و این همان هراسی است که در دل آمریکائی‌ها و صهیونیست‌ها به وجود آورده، لذا این توان هیچ‌گاه قابل مذاکره و مصالحه قرار نمی‌گیرد. مصداق آیه 60 از سوره مبارکه انفعال: «هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را، که شما نمی‌شناسید و خدا آنها را می‌شناسد» نه تنها توان دفاعی کشور بلکه توان تهاجمی آن نیز باید افزایش یابد.
نه تنها توان نظامی کشور بلکه توان نظامی گروه‌های مقاومت نیز باید در راه جلوگیری از نفوذ نظام سلطه بالا برده شود کما اینکه در ادامه این آیه شریفه آمده است: «و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید، به طور کامل به شما بازگردانده می‌شود، و به شما ستم نخواهد شد!»
مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل دفاعی همان قدرت تهاجمی کشور است که می‌تواند در دل دشمنان رعب و وحشت ایجاد کند. رهبر انقلاب اسلامی در دهم شهریور ماه جاری در جمع وزیر، مسئولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توامان توان «دفاعی و تهاجمی» را حق مسلم و قطعی کشور دانستند و با تأکید بر لزوم ادامه‌ مسیر افزایش توان دفاعی گفتند: «در دنیایی که قدرت‌های «زورگو، سلطه‌گر و دارای کمترین جوهره‌ اخلاق، وجدان و انسانیت» حاکم هستند، و از تجاوز به کشورها و کشتار انسان‌های بی‌گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه‌ صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است، زیرا این قدرت‌ها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد.»

توان تهاجمی کشور؛ عامل بازدارنده
قطعا پس از ایمان به امداد خداوند، عمق استراتژیک، ایمان و اعتقاد بالای نیروهای نظامی و بسیج مردمی و توان دفاعی و تهاجمی جمهوری اسلامی ایران اصلی‌ترین عوامل بازدارنده دشمنان از تجاوز به این مرز و بوم است. آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران نیز در 12 شهریور ماه جاری با اشاره به بیانات رهبری بر افزایش توان دفاعی و تهاجمی گفت: «با تلاش‌های وزارت دفاع دستاوردهایی در زمینه طراحی و ساخت انواع سامانه‌ها، تجهیزات پیشرفته موشکی، راداری، دریایی، زرهی، پهپاد و مراکز ارتباطی و همچنین سامانه‌های پدافند موشکی در بردهای مختلف داشته‌ایم. برخورداری از توان دفاعی و تهاجمی باعث رعب و وحشت دشمنان می‌شود.»

تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم
اوج این اقتدار را در سخنان فرمانده کل قوا در حرم مطهر رضوی در نخستین روز سال 1392 شاهد بودیم. ایشان در آن سخنرانی با اشاره به دشمنان اصلی جمهوری اسلامی ایران فرمودند: «مرکز توطئه و اساس دشمنی با ملت ایران، دولت آمریکا است و بعد از 34 سال وقتی هنوز نام دشمن برده می‌شود ذهن ملت ایران متوجه آمریکا می‌شود.»
سپس مقام معظم رهبری در ادامه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در قواره و اندازه‌ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران قرار بگیرد در پاسخ به تهدیدات سران این رژیم گفتند: «اگر غلطی از آنها سر بزند ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.»

کمک بی‌سابقه آمریکا به رژیم صهیونیستی
اما دلیل اینکه رهبر انقلاب رژیم غاصب قدس را در قواره و اندازه‌ای نمی‌دانند که بخواهد در صف دشمنان جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد را در اخباری که این اواخر منتشر شد به خوبی می‌توان مشاهده کرد.
24 شهریور ماه جاری رسانه به نقل از دویچه‌وله گزارش دادند: «آمریکا و رژیم صهیونیستی در مورد یک قرارداد ده ساله کمک تسلیحاتی به توافق رسیدند. بر اساس این قرارداد، اسرائیل سالانه سه میلیارد و 800 میلیون دلار کمک از آمریکا دریافت می‌کند. این توافق، حاوی برخی امتیازهای اسرائیل به آمریکاست.»
بر اساس قراردادی که بنا بر داده‌های وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه 24 شهریور امضا خواهد شد، اسرائیل از سال 2018 به بعد سالانه از آمریکا کمک نظامی به مبلغ سه میلیارد و 800 میلیون دلار دریافت خواهد کرد که بزرگترین کمک نظامی آمریکا است. این مبلغ تاکنون بر سه میلیارد و صد میلیون دلار بالغ می‌شده و دولت اسرائیل در تلاش بوده که آن را به چهار و نیم میلیارد دلار برساند.
بنا به این گزارش، دولت اسرائیل در قبال دریافت این مبلغ بی‌سابقه برخی امتیازها به واشینگتن داده است. از جمله به‌رغم رابطه سرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، قرارداد یادشده قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در دوران اوباما امضا خواهد شد.

FATF کجا را نشانه گرفته است؟
کارشناسان از همان ابتدای مطرح شدن قرارداد با کارگروه اقدام مالی بر این باور بودند که آمریکا از ابتدای مذاکرات به دنبال طرح مسائلی در خصوص توان دفاعی ایران و تولیدات موشکی کشور بوده تا بتواند قدرت ایران را در منطقه به شدت کاهش داده و کشور را به حاشیه ببرد که به نظر می‌رسد توافق با FATF هم در همین جهت است.
اشراف بر تبادلات بانکی کشور و الزام بانک‌های داخلی به خودتحریمی نهادهای انقلابی و خاصه نظامی کشور از جمله اهداف این قرارداد هستند که به تبع آن غرب به دنبال آن است تا عمق استراتژیک ایران و بازوهای قدرتمند آن را در منطقه کند. همان بازوهایی که از جمله عوامل بازدارنده در تهاجم دشمنان به خاک میهن است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 شهریور 1395

جلیلی در سالگرد شهید حاتمی:
 آل سعود ، کاخ سفید و کاخ باکینگهام از یک شجره‌اند
  ۲۷/ ۰۶ / ۱۳۹۵


Image result for ‫جلیلی در سالگرد شهید حاتمی‬‎
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: تفکیک بین رفتار آل سعود و آمریکا در خوش‌بینانه‌ترین حالت نشانگر ساده‌اندیشی و ندیدن واقعیت‌هاست و برای همین است که ما آل سعود، کاخ سفید و کاخ باکینگهام را از یک قبیله و شجره می‌دانیم.
سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی طی سخنانی در نخستین سالگرد شهادت احمد حاتمی از دانشمندان علمی کشور که سال گذشته در مکه مکرمه به شهادت رسید، اظهار داشت: حمایت‌های آمریکا از آل سعود باطن جاهلیت مدرن را رو می‌کند و امروز آمریکا رئیس قبیله جاهلیت مدرن است.
جلیلی با بیان اینکه ماموریت آمریکا برای آل‌سعود مقابله با انقلاب اسلامی است، افزود: آمریکا می‌خواهد رفتار آل سعود را بستری برای تفرقه امت اسلامی قرار دهد و برای همین است که ما آل سعود، کاخ سفید و کاخ باکینگهام را از یک قبیله و شجره می‌دانیم.
دبیر  سابق  شورای  عالی  امنیت  ملی  کشورمان افزود: آل سعود نه نماد عرب است نه نماد اهل سنت، بلکه پیاده نظام سیاست‌های آمریکاست.
وی تصریح کرد: برای آل سعود یک مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از کشته شدن صدها حاجی و زائر خانه خدا سخت تر است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه رفتار آل‌سعود قطعه ای از پازل سیاست های آمریکاست، گفت: فضاحت مدعیان لیبرال دموکراسی آن است که یک متحد آن آل سعود و یک متحد دیگر آن رژیم صهیونیستی است.
وی پیوند آل سعود و آمریکا را نه یک تاکتیک بلکه سنخیت توصیف کرد و گفت: حرکت‌های تروریستی  امروز  در منطقه بخشی از پازل آمریکاست.
جلیلی تصریح کرد: مدعیان روشنفکری موضع خود را نسبت به حمایت‌های آمریکا از سعودی روشن سازند زیرا یک سال و نیم بمباران مردم یمن و بدترین جنایات ضد بشری در یمن، بحرین و منا همراه با بیشترین حمایت آمریکاست.
وی در ادامه گفت: تفکیک بین رفتار آل‌سعود و آمریکا در خوش‌بینانه‌ترین حالت نشانگر ساده‌اندیشی و ندیدن واقعیت‌هاست.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پایان خاطرنشان کرد: سعودی از افراطی‌گری و تروریسمی حمایت می‌کند که مولود آمریکاست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 شهریور 1395
سردار سلیمانی: تا آخر عمر سرباز ولایت و نظام می‌مانم
  ۲۶/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫سردار سلیمانی‬‎
 به دنبال فضاسازی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی هفته‌های اخیر رسانه‌های بیگانه و نیز برخی مقامات آمریکایی پیرامون سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده محبوب ، مردمی ، انقلابی و ولایتمدار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تأکید کرد: با استعانت از خدای سبحان در همین جایگاه سربازی خواهم بود.
متن بیانیه سرلشکر حاج قاسم سلیمانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
با اهدای سلام و درود خالصانه به محضر رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی و ملت شریف و عزیز ایران ؛ در پاسخ به اظهارات تفرقه افکنانه اخیر دشمن و مطالبی که حول آن بیان و القا می‌شود، عرض می‌کنم جبهه دشمنان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی سخنان خود را همواره با هدف تفرقه و ایجاد تقابل بین صفوف متحد و یکپارچه مردم انقلابی و رشید بیان می‌کند؛ لذا هیچگاه نباید به آن توجه و اعتنایی کرد.
حقیر سرباز صفر ولایت و نظام جمهوری اسلامی و ملت شجاع و عزیزتر از جانم بوده و انشاء الله با استعانت از خدای سبحان تا آخر عمر در همین جایگاه «سربازی» خواهم بود.
از همه برادران و خواهران عزیزم خواهشمندم با بی‌اعتنایی به اظهارات فریبکارانه و تفرقه افکنانه دشمنان اجازه ندهند وقت ارزشمند خدمتگزاران این ملت صرف اهداف و مقاصد شوم دشمنان گردد.
والسلام
قاسم سلیمانی
25 شهریور1395

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 شهریور 1395
امام جمعه قم:
کسی که از ارتباط با آمریکا سخن گوید منفور است 
  ۲۶/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی‬‎

امام جمعه قم گفت: ملت ایران از عمق جان دشمن آمریکا است و از هر کس و جریانی که در پی ارتباط با آمریکا باشد نفرت دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم با اشاره به مصوبه اخیر یکی از کمیسیون‌های کنگره آمریکا مبنی بر منع پرداخت نقدی به ایران افزود: این اقدام و برخی اظهارنظرها علیه سپاه قدس رفتارهای مداخله‌جویانه دولت مستکبر آمریکاست و ملت غیرتمند ایران آنها را محکوم می‌کند.
وی اظهار داشت: مسئولان محترم کشور از این اقدامات آمریکا درس بگیرند و به چنین دولتی که خوی تجاوزگری و روحیه استکباری دارد اعتماد نکنند و ملت حق دارد از برخورد انفعالی در برابر آمریکا معترض باشد.
تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) با اشاره به تحقیر رئیس‌جمهور آمریکا در چین گفت: امروز نه تنها در ایران بلکه در هر گوشه‌ای از جهان آمریکا، اوباما و هر که نماینده آن کشور باشد، مورد تحقیر و نفرت قرار می‌گیرد.
سعیدی به گفتمان دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا درباره ایران اشاره کرد و گفت: آنها با وجود مواضع سخیف علیه یکدیگر اما در دشمنی با ایران اسلامی متحدند ولی تعجب آنجاست که برخی در ایران به این حزب یا آن حزب آمریکا علاقه نشان می‌دهند.
وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به فرا رسیدن دهه ولایت و عید غدیر گفت: غدیر بخش مهم و محوری شناسنامه تشیع است.
خطیب جمعه قم پیام اصلی غدیر را برادری و مساوات و دشمن‌ستیزی عنوان و تصریح کرد: سرسپردگی به ولایت اهل بیت(ع) موجب بروز و ظهور عشق و مهربانی و سعادت و نابودی سیئات می‌شود.
امام جمعه قم تصریح کرد: اگر امروز آل سعود و آل خلیفه جامعه بشری را دچار انحراف و حوادث تلخی کرده‌اند به خاطر این است که از غدیر دور شده‌اند. اگر امروز نتانیاهو به دلیل منع حجاج ایرانی در مناسک حج از سعودی‌ها تقدیر می‌کند به خاطر این است که سعودی‌ها از ولایت خدا جدا شده و به ولایت طاغوت درآمده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 شهریور 1395
غربی‌ها برای فرار از انجام تعهداتشان در برجام هر روز یک بهانه می‌آورند
صالحی به حرف منتقدان رسید اما بعد از 3 سال! 
  ۲۶/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫صالحی‬‎

منتقدان از آغاز مذاکرات پیرامون موضوع هسته‌ای موسوم به برجام با اشاره به سابقه بدعهدی غرب و خاصه آمریکا نسبت به تبعات اجرای یک طرفه تعهدات هشدار داده بودند و حالا پس از سه سال صالحی به این نکته اذعان می‌کند که طرف غربی برای اجرای کامل تعهداتش، دائم بهانه تراشی می‌کند.
علی اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی کشورمان عصر پنجشنبه به وقت محلی و در بدو ورود، بنا به درخواست فلیپ هاموند وزیر خزانه‌داری (وزیر خارجه سابق انگلیس) با وی به گفت‌وگو نشست.
پس از نهایی شدن برجام قرار بود تا روابط بانک‌های بزرگ با ایران از سرگرفته شود اما این اتفاق در عمل رخ نداد. اگرچه مسئولان آمریکایی در ظاهر بانک‌ها را به مراوده با بانک‌های ایرانی فرا می‌خواندند اما در خفا چیز دیگری اتفاق می‌افتاد. بنابر گزارش روزنامه آلمانی «دویچه‌ ویرتشافت ناخریشتن» بانک‌های آلمانی با توجه به قوانین آمریکایی از مبادلات اقتصادی با ایران خودداری می‌کنند.
بانک‌های بزرگ هنوز وارد میدان نشده‌اند
از طرف دیگر تمام تعهداتی که ایران در برجام پذیرفته بود اشتهای سیری ناپذیر آمریکا را پر نکرد و آنها برای همکاری بانک‌های بزرگ جهانی موارد جدیدی را مانند توان دفاعی ایران ذکر کردند. این اقدامات سلسله‌وار به خوبی گویای این نکته بود که هدف غرب موضوع هسته‌ای ایران نیست بلکه آنها اصول انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران را نشانه گرفته‌اند. این در حالی بود که سؤال اساسی که در اذهان مردم شکل گرفته و در شبکه‌های اجتماعی نمود یافته بود این بود که چرا حقوق هسته‌ای ما باید کمتر از پاکستان و هند باشد؟
صالحی پس از این دیدار که پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: «اگر چه پس از عملیاتی شدن برجام گشایش‌های فراوانی شد و بسیاری از بانکها روابط خود با ایران را از سرگرفتند اما بانکهای بزرگ هنوز وارد میدان نشده‌اند که  به ویژه در این باره با وزیر خزانه داری انگلیس گفت‌وگو شد.»
صالحی در مورد این روحیه زیاده‌خواهی غرب و خاصه آمریکا و عدم پایبندی آنها به اصولی که در سازمان‌های به ظاهر بین‌المللی تصویب می‌شود تصریح کرد: «از نظر ما  پذیرفته نیست که کشورهای دارنده فناوری هسته‌ای آن رامنحصر به خود کنند و برای استفاده صلح آمیز دیگر کشورها از آن، مانع تراشی کنند.»
آنچه منتقدان می‌گفتند
علی اکبر صالحی که برای شرکت در نشست تخصصی سالانه انجمن جهانی هسته‌ای در لندن به سر می‌برد غروب پنجشنبه به وقت محلی با حضور در شورای اروپایی روابط خارجی، رویکردهای جمهوری اسلامی ایران را به ویژه درباره مسائل هسته‌ای برای حاضران تبیین کرد.
این در حالی بود که کارشناسان و منتقدان بارها هشدار داده بودند که طبق تجربیات تاریخی و روابطی که ما با آمریکایی‌ها و طرف‌های غربی داشتیم مشخص بود که آنها به تعهدات خود در قبال برنامه جامع و بند‌های این قرارداد پایبند نیستند و از جمله این عهدشکنی می‌توان به ارتباطات جهانی مالی بین بانکی (سوئیفت) اشاره کرد حالا رئیس‌سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نهادهای غربی بر پایبندی ایران به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام گفته است: «تاکید داریم طرفهای غربی نیز به تعهداتشان در این زمینه عمل کنند.»
صالحی افزود: «از زمان اعلام برنامه جامع اقدام مشترک یا  برجام  تاکنون، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو گزارش منتشر کرد که در هر دوی آنها بر پایبندی ایران به تعهداتش تصریح شده است. »
صالحی: طرف غربی برای اجرای تعهداتش بهانه تراشی می‌کند
از همان ابتدای توافق، توالی و زمان بندی انجام تعهدات به گونه‌ای طراحی شد که ابتدا ایران باید بیش از 90 درصد تعهدات را به صورت عملی انجام دهد و قلب راکتور اراک را نابود کند، سانتریفیوژهای خود را جمع کند و ذخایر اورانیوم را رقیق سازی‌نماید و پس از راستی‌آزمایی آژانس نوبت به عملی شدن تعهدات غرب می‌رسد و پس از رسیدن به این مرحله دبه‌های غرب و خاصه آمریکا برای عمل به تعهداتشان آغاز شد. در این مرحله نه تنها آمریکا به تعهداتش عمل نکرد بلکه تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران تصویب و پول‌هایی از بانک مرکزی ایران را بلوکه کرد. از قضا علی اکبر صالحی در این سخنرانی به این نکته نیز اشاره کرده است: «تشدید تحریم‌ها علیه ایران را از دیگر سیاست‌های غلط کاخ سفید در گذشته برشمرد»
حالا علی اکبر صالحی، رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران در نشست تخصصی سالانه انجمن جهانی هسته‌ای در لندن در گلایه از طرف غربی و همان نکته‌ای که منتقدان برجام مطرح می‌کردند گفته است: «این پذیرفته نیست که یک طرف به طور کامل به تعهداتش عمل کند اما طرف دیگر برای اجرای کامل آن، دائم بهانه‌تراشی کند.»
رئیس‌سازمان انرژی اتمی کشورمان با بیان اینکه انتظار به حق ملت ایران اجرای هر چه سریعتر و کامل تعهدات کشورهای غربی در چارچوب برجام است افزود: «باید آنان به تعهدات خود در برداشتن تحریم‌ها به طور کامل عمل کنند تا نتایج این توافق احساس شود.»
رئیس‌سازمان انرژی اتمی در این نشست همچنین با انتقاد از سیاست‌های ستیزجویانه واشنگتن در منطقه، گفت: این رویکرد سبب بروز ناامنی و بی‌ثباتی در جهان  شده است.
ماهیت برجام
ماهیت برجام از همان ابتدا چیزی فراتر از توقف توان صلح آمیز هسته‌ای ایران بود و این موضوع در بیانیه‌ها و سخنان غربی‌ها پس از برجام آشکار شد. همین اواخر دولت آلمان شرط رابطه با ایران را پذیرش رژیم جعلی صهیونیستی عنوان کرد که این تنها نمونه‌ای از دبه‌های پس از برجام است. مواردی مثل توقف توان دفاعی ایران و عدم حمایت ایران از جریان مقاومت در منطقه نشان از آن دارد که ماهیت برجام تهی کردن نظام از آرمان‌ها و اصول آن است نه موضوع ظاهری هسته ای. سرنوشت برجام از ابتدا برای مردم مشخص بود و همان شد که مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود فرموده بودند که آمریکا غیرقابل اعتماد و دشمن همیشگی جمهوری اسلامی است و چند روز پس از اجرایی شدن برجام وزرای خزانه داری و انرژی آمریکا در مصاحبه‌های متعدد به کشورهایی که قصد سرمایه‌گذاری در ایران را داشتند اخطار دادند و آنها را با تحریم‌های ایران تهدید کردند که همین امر باعث شد کشورهای خارجی به ویژه اروپاییان از سرمایه‌گذاری در ایران پشیمان شوند. اکنون چگونه می‌توان در برابر چنین دشمنی که به تعهدات خود پایبندی ندارد اعتماد کرد و به دنبال تحقق برجام بود؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 شهریور 1395

کشتی اقتصاد مقاومتی با این سکانداران به ساحل نمی‌رسد

   ۲۴/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫اقتصاد مقاومتی‬‎
خبر انتصاب محمدرضا نعمت‌زاده به سمت جانشینی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، در اصل رونمایی از یک فرایند بود که حالا و در این انتصاب، خودش را به طور کامل و تمام‌عیار نشان داد. فرایندی که براساس آن، عدم التزام قلبی و عملی به این مقوله مهم و حیاتی و نجات‌بخش برای اقتصاد بیمار و پر مشکل ایران را روایت می‌کرد و پیش از این بارها و بارها گفته شده بود اما مورد اقبال و پذیرش نبود و برخی به آن هشدارها، انگ مخالفت با دولت و ... می‌زدند در حالی که جای تردید نبود که از دل دولت یازدهم، هرچه بیرون آید، اقتصاد مقاومتی بیرون نمی‌آید و حالا شاهد از غیب رسید!
جایزه به مقام مردود!
معمول این بوده که به مقام مسئول در هر حوزه‌ای، وقتی کارنامه درخشان و ارزشمندی داشته باشد، جایزه می‌دهند و تشویقش می‌کنند، و برعکس، از ادامه کار افراد ناتوان مردود باید جلوگیری کرد. اما حالا برعکس شده و به جای مدیر مسئول به مدیر مردود جایزه داده‌اند و کسی که نتوانسته حوزه عمل خود را در یک وزارتخانه موفق  و آباد اداره کند، به جای مواخذه و مجازات، به صندلی بالاتر برده می‌شود و در جای می‌نشیند که هر صاحب نظری معنای آن‌را می‌فهمد! نمی‌توان انکار کرد که در زمان تصدی نعمت‌زاده، بیش از 60 در صد صنایع کشور تعطیل شده است، نمی‌توان انکار کرد که در زمان تصدی او در هر دقیقه یک ایرانی بیکار شده است! نمی‌توان  فراموش کرد که ده‌ها صنعت مهم و حیاتی با حداقل ظرفیت مشغول کار است. همه اینها، بخشی از کارنامه نعمت‌زاده است که حتی اگر همه دولت هم در آمار دست ببرند و کشور را سرشار از شکوفایی اقتصادی معرفی کنند، آثار آن به‌ صورت ملموس در زندگی مردم روشن است و هیچ جای شبهه و تردیدی نیست.
سفره خودمان یا سفره مردم!؟
یک حرف ساده در اقتصاد مقاومتی، تلاش برای بهبود اوضاع معاش مردم است. مدیر دولتی باید خود را وقف این کار کند، آن هم در شرایطی که رهبر انقلاب ثروت‌اندوزی حلال را هم برای مدیران دولتی حرام می‌دانستند و می‌دانند. عین این فرمایش را، امام راحل عظیم‌الشان هم دادند و نتیجه این حکم شرعی کاملا مشخص است. دلیل هم بی‌نیاز از توضیح است زیرا اگر قرار باشد مدیری در کسوت مدیریت، بیش و پیش از آنکه به فکر سفره مردم باشد، به فکر کیسه و سفره خودش باشد، به زودی به جایی می‌رسد که از جیب مردم می‌زند و در جیب خودش سرازیر می‌کند!
اکنون به نظرتان چگونه ممکن است مدیری که از نخستین دولت جمهوری اسلامی تاکنون، مسئولیت و ماموریت دولتی داشته، به ثروت افسانه‌ای دست یابد که خودش آن را بیش از هزار میلیارد تومان اعلام کند!؟ به نظرتان این مدیر اشرافی و نجومی چگونه می‌خواهد اقتصاد مقاومتی را پیاده کند و اگر دغدغه‌ای داشته باشد، دغدغه کدام مردم است!؟ فقرا و محرومان، یا اشراف و اغنیا!؟
خداحافظی با اولیات اقتصاد مقاومتی!
طبق بندهای 19 و 23 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی «شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و همچنین «شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار» از جمله اصول مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
اما نعمت‌زاده با این دو بند مهم چه ارتباطی داشته و نسبت به آن چه کرده است!؟
نعمت‌زاده تنها 60 روز پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، برای برچیدن شفافیت در اقتصاد بحرانی کشور، الزام دریافت ایران کد و شبنم برای تمامی کالاها در سامانه ثبت سفارش را حذف و با این اقدام به قاچاق کالا رسمیت داد!
نتیجه این اقدام چه بود!؟ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش تاکید کرده بود: «حذف ایران‌کد و شبنم در شرایط ورود 20 میلیارد دلاری قاچاق، غیر قانونی است»! و حالا می‌بینیم که بازار ایران، مملو از کالای قاچاق است و دیگر صنعتی نیست که زیر بار این حجم بی سابقه و شگفت‌انگیز از کالای قاچاق بتواند کمر راست کند!
نکته تلخ ماجرا این است که هم بازرگانی و واردات و هم تولید و صنعت، هردو زیر نظر نعمت‌زاده است و این اتفاق شوم، دقیقا در حوزه‌ای افتاده که به‌طور کامل زیر نظر نعمت‌زاده است!
حالا انتصاب کسی که  نابودکننده زیرساخت‌های شفافیت ایران است به عنوان جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، نشان می‌دهد نه تنها قرار نیست اقدامی در جهت عملیاتی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صورت بگیرد، بلکه اقتصاد کشور روز به روز بیشتر به سمت عدم شفافیت و محرمانه تر شدن فعالیت‌های اقتصادی پیش خواهد رفت.
گوش ناشنوا برای توصیه‌ها!
از دیگر شئون مهم اقتصاد مقاومتی که در اصل، اصلی‌ترین رمز پیروزی هر اقتصاد پیشرو و موفق است، تکیه و باور به توانمندی‌های داخلی است. این وضع فرقی نمی‌کند که در کدام جغرافیای عالم رخ داده باشد، ایران یا ژاپن یا هر کشور دیگری. مهم باور توانایی‌های داخلی هر کشور است.
اما نعمت‌زاده در این باره چه روحیه‌ای دارد!؟ وی همان کسی است که سال قبل و در اوج بالندگی نخبگان کشورمان، پیشنهاد داد برای بهبود امور و گسترش تجارت و ... مدیر از خارج وارد کنیم!! حقیقتا صاحب این عقیده، می‌تواند کمترین باور و اعتقادی به جوان فهیم و نخبه ایرانی داشته باشد!؟
شاید برخی خرده بگیرند که این سخن، مقدمه و موخره داشته یا منظور گوینده چنین بوده و چنان نبوده است! اما رویه عملی نعمت‌زاده، ثابت می‌کند که او در قول و فعل، به این موضوع معتقد است! وی در نوروز سال دوم وزارتش، سفری طولانی به آلمان کرد و وزارتخانه مهم و عریض و طویلش را بدون وزیر رها کرد! در پی اعتراض مردم و نخبگان، وی واکنش جالبی نشان داد و اظهار داشت: برای درمان گوشم به آلمان رفتم، آنجا با تکنولوژی گوشم را عمل کردم که هشتاد سال دیگر هم به ایران نمی‌رسد!
این سخن توهین‌آمیز به جامعه پزشکی کشور در حالی است که به برکت جمهوری اسلامی، ایران اکنون پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی در حوزه پزشکی کرده و روزی نیست که اتباع کشورهای مختلف منطقه و حتی غیر منطقه‌ای برای درمان به ایران نیایند!
باشگاه ثروتمندان
نعمت‌زاده، بجز همه محاسن بالا، صاحب بیش از بیست شرکت مهم در حوزه پترو شیمی است که نوعا بصورت خانوادگی اداره می‌شود. او سال قبل بدلیل آنکه بر خلاف قانون، از هیئت مدیره این شرکت‌ها استعفا نداده بود، به مجلس فراخوانده شد و توضیحاتش نمایندگان را قانع نکرد و کارت زرد گرفت. اما باز هم کماکان توجهی نکرد و به کار خود مشغول است! اما ای کاش موضوع به همین جا ختم می شد! وی در سالهای گذشته همه سعی خود را بکار برد تا بتواند عرضه محصولات پتروشیمی را از بورس خارج کند! این یعنی نابود کردن شفافیت! چرا!؟ آیا دلیل این اقدام این نیست که نعمت‌زاده، خود یکی از اصلی‌ترین صاحبان صنایع پتروشیمی است و این کار امتیاز کلان و انحصاری این محصول را به وی می‌دهد!؟ آیا به خاطر همین وضعیت نبود که وی باتمام توان به وزارت نفت برای کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها فشار آورد و در آخر هم موفق شد کاری کند که آن را به ثمن بخس و به مراتب کمتر از قیمت واقعی به پتروشیمی‌ها تحویل دهند.
نتیجه این مدل نگاه اشرافی، بی‌خبری از حال و روز مردم و پاسکاری بین دستگاه‌هاست. به‌عنوان نمونه، در حالی که بر خلاف ادعای دروغ دولت در کنترل تورم و کاهش قیمت‌ها، محصولات غذایی روز به روز گران‌تر می‌شود، وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی همچنان گرانی‌ها را گردن هم می‌اندازند! اخیرا صادقی، معاون نعمت‌زاده گفته: «گرانی‌های کالاها و مواد غذایی هیچ ربطی به ما ندارد... تنظیم بازار طبق قانون وظیفه جهاد کشاورزی است؛ اگر فاصله‌ای بین قیمت رسمی اعلامی و قیمت عرضه شده وجود دارد باید نسبت به آن ورود کرد...»
حال به‌نظر شما، کشتی اقتصاد مقاومتی، با مدیرانی مثل نعمت‌زاده، به گل نمی‌نشیند!؟ بررسی اوضاع دیگر اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، نشان می دهد که با اندکی اغماض، وضع دیگران هم چنین است!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 شهریور 1395
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت:

فرافکنی‌های آل‌سعود علیه ایران از عجایب است  

 ۲۳/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت‬‎
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: به‌رغم فاجعه منا و بی‌کفایتی آل‌سعود در مراسم حج سال گذشته فرافکنی‌های کنونی آل‌سعود علیه ایران از عجایب است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی قاضی عسگر در مراسم نخستین سالگرد گرامیداشت یاد و خاطره شهدای منا در حرم مطهر امام‌رضا(ع)، افزود: در چند روز اخیر بنگاه‌های تبلیغاتی آل‌سعود در دنیا مطرح کرده‌اند که ایران می‌خواهد از حج بهره‌برداری سیاسی کند که این حرف از اساس دروغ است.
وی با بیان اینکه مراسم مهم حجاج ایرانی در حج مشخص است، افزود: یکی از این مراسم برگزاری دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع است که این دعای توحیدی چند سال است که توسط زائران ایرانی در مکه خوانده می‌شود و هیچ‌گاه در آن شعار یا بحث سیاسی بیان نشده است.
وی اضافه کرد: مراسم مهم دیگر که از سوی حجاج ایرانی در مکه برگزار می‌شود، دعای عرفه است که زیباترین دعای عارفانه دین اسلام و به منزله توبه کردن در درگاه خداست، چطور می‌شود چنین مراسمی یک حرکت سیاسی از سوی حجاج ایرانی تلقی شود؟
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی عسگر افزود: برنامه دیگر حجاج ایرانی در مکه، مسئله برائت از مشرکین است، درحالی که آل‌سعود برائت از مشرکین را سیاسی عنوان کرده، ایران اسلامی این نوع برائت را دینی و رکن حج می‌داند، چون در یکی از آیات قرآن کریم آمده است که «روش ابراهیم در برائت از مشرکین و بت‌شکنی برای شما الگوست.» لذا اگر بخواهیم در سرزمین ابراهیم نبی، سنت وی را اجرا کنیم، برائت از مشرکین یک حرکت سیاسی است؟
وی ادامه داد: آیا آل‌سعود که به مزدوران خود می‌گوید در خطبه‌های نماز جمعه، شیعه را کافر معرفی و به مسلمانان اهانت کنند و در طول دوران حج بیش از 11 میلیون جلد کتاب به بیش از 20 زبان زنده دنیا ترجمه و با هدف ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان توزیع کرده است، سیاسی عمل می‌کند یا ایران اسلامی؟
وی بیان کرد: این درحالی است که امام راحل فرمودند «حج جای طرح مسائل فرقه‌ای و قومی نیست، شیعیان بروند پشت اهل سنت نماز بخوانند؛ نماز جماعت خواندن در هتل‌ها حرام است و شیعیان باید در جمع مسلمانان عالم در حج حضور پیدا کنند»، حجاج ایرانی نیز تابع سخنان امام راحل هستند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: آل‌سعود از حج استفاده فرقه‌ای کرده و مانع از رفتن ایرانی‌ها، یمنی‌ها، بحرینی‌ها و سوری‌ها به حج می‌شود، سؤال اینجاست که مگر کعبه و حج ملک آل‌سعود است؟؛ بعد هم تا اتفاقی می‌افتد فوراً آل‌سعود صحبت از اتحادیه عرب و مفتیان درباری می‌کند. وی بیان کرد: آقای آل‌شیخ که پول می‌گیرد و حکم به قتل مسلمانان می‌دهد، با وابستگان خود هجمه‌ای برپا کرده است مبنی بر اینکه ایران می‌خواهد سیاسی عمل کند، درحالی که مانع اصلی خود آل‌سعود است که می‌خواهد ملت‌های مسلمان را به قتل و کشتار یکدیگر بکشاند.
حجت‌السلام‌والمسلمین قاضی عسگر تصریح کرد: حادثه منا جزو فجایع بزرگ تاریخ و نیازمند آن است که مورد دقت و بررسی جدی قرار گیرد تا علل و عوامل آن به خوبی روشن شود. وی گفت: در حج امسال هم جمعی از حجاج مصری به دلیل گرما در عرفات دار فانی را وداع گفتند و با این حادثه هنوز هم سعودی‌ها نمی‌خواهند که به بهبود وضعیت اسکان آنها بپردازند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسگر اظهار کرد: مراسم حج به همه مسلمانان تعلق دارد و باید مدیریت آن بین‌المللی شود، زیرا آل‌سعود ثابت کرده است که نمی‌تواند حج را مدیریت کند.
وی تأکید کرد: باید از متفکران و اندیشمندان و عالمان و فرهیختگان جهان اسلام دعوت کنند تا در یک نشستی، مراسم حج را آسیب‌شناسی و مشکلات را برطرف کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 شهریور 1395
بازی فینال گرگ‌ها...! 
 ۲۳/  ۰۶ / ۱۳۹۵
Image result for ‫فیلم‌ مستند فروغ جاویدان‬‎
روز یکشنبه هفته جاری سعید مرتضوی دادستان وقت تهران در جریان فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس و هیئت قضات شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر از خانواده‌های امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی سه متهم به آشوب‌آفرینی در فتنه 88 که در زندان کهریزک جان باخته بودند عذرخواهی کرد. پوزش مرتضوی به‌خاطر اعزام سه متهم یاد شده به بازداشتگاه کهریزک و فوت آنها به علت شرایط نامناسب این زندان و بی‌توجهی مسئولان کهریزک بود. رخدادی که رهبر معظم انقلاب از آن با‌عنوان جنایت یاد کرده و دستور تعطیلی هر چه سریعتر این بازداشتگاه را صادر کرده بودند.
جرم آقای مرتضوی اعزام متهمان به بازداشتگاه کهریزک با توجه به آگاهی از شرایط بسیار بد و نامساعد آن بوده است که نهایتاً منجر به فوت آنان شده بود و مرتضوی از آنجا که خود را به گونه‌ای ناخواسته و غیرعمد در زمینه‌سازی منجر به فوت 3 متهم مورد اشاره دخیل می‌دانسته، با ارسال نامه به دادگاه تجدیدنظر از خانواده‌های آنان پوزش خواسته است. اقدام درخور‌تقدیر مرتضوی، این انتظار قانونی، شرعی و منطقی را به‌دنبال دارد که سران و اصحاب فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 نیز که برخی از آنان مصداق بی‌چون و چرای مفسد فی‌الارض هستند، از مردم به خاطر جنایت‌های شرم‌آوری که مرتکب شده‌اند، عذرخواهی کنند، اگرچه پوزش آنها نمی‌تواند و نباید مانع از مجازات قانونی آنان باشد. خودداری سران و اصحاب فتنه 88 از عذرخواهی در حالی است که صدها سند غیرقابل انکار از عامدانه بودن جنایاتی که مرتکب شده‌اند حکایت می‌کند و کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که آنان تحت مدیریت مستقیم مثلث آمریکا، اسرائیل و انگلیس دست به جنایت زده‌اند برخلاف مرتضوی که اقدام وی غیرعامدانه بوده است.
درباره وطن‌فروشی سران فتنه و پادویی مستقیم و بی‌واسطه آنها برای مثلث آمریکا و اسرائیل و انگلیس، صدها گزارش مستند داشته‌ایم که واکنش فتنه‌گران به جای پاسخ، فقط فحاشی و ناسزاگویی بوده است و در این مختصر تنها به یادآوری برخی از آن بسیارها بسنده می‌کنیم.
1- فتنه 88 دقیقاً براساس فرمول دیکته شده کودتاهای مخملی صورت پذیرفته بود و از چند سال قبل برخی از کارشناسان برجسته سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اروپا برای آموزش فتنه‌گران به ایران سفر کرده و با مدعیان اصلاحات، نشست‌های مخفی و طولانی داشته‌اند، از جمله این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
جان‌کین، عضو برجسته MI6 و از نظریه‌پردازان مطرح در مرکز مطالعات دموکراسی لندن، او در آموزش‌های خود تأکید می‌کند که شروع انقلاب مخملی باید از نقطه انتخابات باشد «ELECTION  POINT» .
مانوئل کاستلز، عضو برجسته سازمان «سیا» در پوشش استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا.
جان هیک معروف به احیاگر اندیشه پلورالیزم دینی.
آلن تورن از سرویس اطلاعات خارجی فرانسه DGSE.
تموتی گارتن اش، از سرویس اطلاعاتی MI6 انگلیس، تئوری «فشار از پایین، چانه‌زنی از بالا» که مدعیان اصلاحات به نام خود جا زده‌اند از اوست.
آکنش هلر، رهبر کودتای مخملی مجارستان.
آدام میچنیک، رهبر جنبش همبستگی در فروپاشی لهستان.
الکساندر اسمولار، از اعضای اصلی کودتای مخملی لهستان.
مایکل ایگناتیف، رهبر لیبرال‌های پارلمان کانادا.
و... که همگی تحت پوشش‌های آکادمیک به ایران آمده و با کسانی که بعدها در فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 نقش‌آفرینی کردند، جلسات طولانی و مخفیانه داشته‌اند. مدعیان اصلاحات به دلیل عملیاتی کردن نقشه دشمن در فتنه 88، جنایت بزرگی مرتکب شده‌اند ولی دریغ از یک پوزش خشک‌وخالی که علت آن را توضیح خواهیم داد.
2- تمامی فتنه‌گران و مخصوصاً برخی از سران و افراد شاخص آن با صراحت و برخی دیگر با اقدامات بعدی خود اعتراف کرده‌اند که ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 88 دروغ بوده و فتنه‌گران صرفاً با دستوری که از آن سوی مرزها گرفته بودند در شیپور این ادعای دروغ ‌دمیده‌اند.
همه اصحاب فتنه از جمله آقای خاتمی در انتخابات بعد از ریاست جمهوری 88 شرکت کرده بودند و پرسش این است که مگر برگزارکنندگان انتخابات مجلس، همان مراکز و افراد برگزار کننده انتخابات ریاست جمهوری 88 نبوده‌اند که آنان را به تقلب متهم کرده بودید؟ بنابراین، آیا به جرم توطئه علیه اسلام و انقلاب و مردم این مرز و بوم مستحق شدیدترین مجازات‌ها نیستید؟ پوزش از مردم پیشکش!
3- آقای خاتمی حداقل 2 بار با جرج سوروس، سرمایه‌دار صهیونیست آمریکایی ملاقات پنهانی داشته است. جرج سوروس دشمن تابلودار اسلام و انقلاب اسلامی است که دشمنی و کینه خود علیه ایران اسلامی را بارها به صراحت اعلام کرده است. آقای خاتمی باید برای ملت توضیح بدهد که در ملاقات پنهان با جرج سوروس در پی چه بوده است؟ و یا جرج سوروس از ملاقات با آقای خاتمی چه انتظاری داشته است؟ آنچه مشخص است اینکه، اولاً؛ ملاقات یاد شده قبل از فتنه 88 صورت پذیرفته و ثانیاً؛ جرج سوروس حمایت و دخالت خود در فتنه را نفی نمی‌کند.
4- آقای هاشمی رفسنجانی باید توضیح بدهد که چرا چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری 88 و در حالی که هیچ گمانه و سخنی درباره احتمال تقلب در انتخابات مطرح نبود به ناگاه در اقدامی غیرمنتظره از احتمال تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 88 سخن به میان آورد؟ پاسخ آقای رفسنجانی به این پرسش از آن جهت حائز اهمیت است که همگان شاهد بودند چند ماه بعد از آن، فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 با اسم رمز «تقلب در انتخابات»! شکل گرفته و به میدان آورده شد. انتظار آن است جناب آقای هاشمی رفسنجانی برای مردم توضیح بدهند که میان ادعای غیرمنتظره ایشان که چند ماه بعد به اسم رمز تقلب در فتنه 88  تبدیل شد چه رابطه‌ای وجود داشته است؟
5- فتنه‌گران با ادعای تقلب در انتخابات که از بیرون به آنها دیکته شده بود، علاوه بر آن که کشور را به آشوب کشیدند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به مردم و نظام وارد کردند، تعداد قابل توجهی از مردم را هم در خیابان‌ها به قتل رساندند. حمله به عزاداران عاشورای حسینی(ع)، اهانت به ساحت مقدس آن حضرت، پاره کردن عکس امام(ره) و لگدمال کردن آن! آتش زدن مسجد، خط زدن قید «اسلامی» از نام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ائتلاف آشکار و بی‌پرده با بهائیان، منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، مارکسیست‌ها، کلان‌سرمایه‌داران و حتی عبدالمالک ریگی، دریافت هزینه آشوب از آل‌سعود و... بماند.
هر یک از جرایم و جنایات مورد اشاره به تنهایی، سران و اصحاب فتنه را مستحق شدیدترین مجازات‌ها می‌کند که پوزش از مردم، کمترین و دم‌دستی‌ترین وظیفه قطعی آنان است.
6- درخواست مدعیان اصلاحات از آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه مردم این مرز و بوم نیز ماجرای رسوای دیگری از هویت وطن‌فروشانه این جماعت است. این درخواست‌های شرم‌آور در چند مورد با ارسال نامه محرمانه از مبادی بیرونی صورت پذیرفته که برخی از اسناد آن - تأکید می‌شود که فقط برخی از اسناد- منتشر شده است. آیا این وطن‌فروشی و مزدوری برای دشمنان ننگ‌آور نیست؟ مخصوصاً آنجا که برای خزانه‌داری آمریکا توضیح داده‌اند، تحریم‌ها باید سنگین و فلج کننده باشد چرا که تحریم‌های تدریجی برای مردم قابل تحمل خواهد بود!
7- سعید مرتضوی صرفنظر از اتهاماتی که به وی وارد شده و قضاوت نهایی درباره آن برعهده دادگاه است، به صراحت از نقش غیرمستقیم خود در کشته شدن سه متهم آشوب در بازداشتگاه کهریزک عذرخواهی کرده است. اما چرا سران و اصحاب فتنه با وجود اثبات جنایاتی که مرتکب شده‌اند و خیانت بزرگی که در حق نظام و مردم روا داشته‌اند، کمترین کلامی به عذرخواهی بر زبان و قلم نمی‌آورند؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در سه گزاره زیر جستجو کرد.
اول؛ آن که امیدوارند با لب فرو بستن از پوزش، جنایات آنان در اذهان ملت به فراموشی سپرده شود که در این صورت سخت در اشتباهند.
دوم؛ این که  مسائل پنهان و به گرو گرفته‌ای نزد مدیریت بیرونی فتنه دارند که می‌ترسند سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در صورت عذرخواهی فتنه‌گران از مردم و ابراز پشیمانی، آن را برملا کنند.
و سوم؛ این که در انتظار فتنه دیگری گوش خوابانده‌اند!  واین یادآور حکایت شخصی است که به پزشک مراجعه کرده و گفته بود؛ چند شبی است خواب می‌بینم در تیم فوتبال گرگ‌ها بازی می‌کنم! پزشک بعد از معاینه وی مقداری دارو تجویز می‌کند و می‌گوید با مصرف این داروها دیگر از این خواب‌های آشفته نخواهی دید. شخص مراجعه کننده می‌پرسد؛ اجازه می‌دهید این داروها را از فردا شب مصرف کنم؟ و پزشک با تعجب می‌پرسد؛ چرا از همین امشب مصرف نمی‌کنی؟ و طرف می‌گوید؛ برای اینکه، امشب مسابقه فینال است!
و اما، کدامیک از این سه احتمال قوت بیشتری دارد؟! مروری بر مواضع و عملکرد این جماعت می‌تواند به کشف گزاره‌ای که به واقعیت نزدیکتر است کمک کند.
حسین شریعتمداری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 شهریور 1395
در دیدار مسئولان ستاد سرشماری نفوس و مرکز آمار ایران

رهبر انقلاب: دستکاری در آمارها گناه کبیره است

      ۲۳/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رهبر انقلاب: دستکاری در آمارها گناه کبیره است‬‎

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر دیروز در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای‌عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، «آمار و اطلاعات دقیق، متمرکز و علمی» را پایه اصلی در تصمیم‌گیری کارآمد برای کشور خواندند و با تأکید بر اهمیت طرح سرشماری عمومی، خطاب به مردم خاطرنشان کردند: همه مردم عزیز باید به‌طور جدی در این طرح مهم مشارکت کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ایشان  آمار را ضرورتی قطعی و اصلی برای برنامه‌ریزی در خصوص منابع و نیازهای متنوع و گسترده کشور دانستند و افزودند: آحاد مردم عزیز برای آنکه تصمیم‌گیری‌ها در کشور، «درست، به‌جا و کارآمد» باشد، هم در این طرح مهم شرکت کنند و هم آمار و اطلاعات مورد نیاز را به صورت دقیق در اختیار دستگاه‌های آماری قرار دهند و آمارها نیز همچنانکه مسئولان گفته‌اند جنبه محرمانه دارد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه خطاب به متولیان آمار در کشور خاطرنشان کردند: در آمارها هم باید وضعیت موجود تبیین شود و هم «روند تغییرات» شناسایی شود تا در روزگار کنونی که سرعت تغییرات در آن بسیار زیاد است، مسئولان و تصمیم‌گیران کشور در اثر تغییر روندها غافلگیر نشوند.
ایشان با اشاره به اهمیت دقت و صحت آمارها، و ضربه سنگینی که آمار غلط به کشور می‌زند، افزودند: متأسفانه کشور از لحاظ آمارگیری عقب است و حتی برخی مسئولان از حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخشها مطلع نیستند.
رهبر انقلاب اسلامی به عنوان نمونه به اهمیت آمار در اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کردند و گفتند: اقتصاد دانش‌بنیان که راه پیشرفت کشور است، متکی به «عنصر انسانیِ با سواد و مبتکر» است و باید مشخص شود که در هر یک از شاخه‌های اقتصادی و فنی چه تعدادی از جوانان و نیروهای با استعداد و دارای ابتکار و انگیزه وجود دارند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای همچنین به نقش تعیین‌کننده آمار در اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و افزودند: راه علاج حقیقیِ مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی است و اگر تمام راههای دنیا هم به روی ما باز شود اما اقتصاد کشور درون‌زا نباشد، در نهایت این معادله، معادله‌ای شکست‌خورده است.
ایشان خاطرنشان کردند: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی، وجود آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت تولید داخل و بنگاه‌های تولیدی و نیازهای آنهاست.
«ارائه بهنگامِ آمار به مسئولان و تصمیم‌گیران کشور و سازندگان افکار و گفتمان‌های عمومی»، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأکید کردند.
ایشان با اشاره به مسئله «پیریِ جمعیت و استمرار نادرست سیاست‌های کاهش جمعیت» افزودند: رشد جمعیت ۴ درصدی در سال‌های دهه  60، نیاز به علاج داشت که علاج آن، همان سیاست‌های کاهش جمعیت بود اما تداوم این سیاست‌ها باید با ارائه آمار بهنگام توسط مسئولان در وقت معینی، متوقف یا کُند می‌شد، زیرا مشکل پیریِ جمعیت یکی از مشکلات بدون علاج است و امروز کشورهای پیشرفته نیز راه‌حلی برای آن ندارند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه، اختلاف در آمارهای مراکز آماری را «بلایی بزرگ» خواندند و افزودند: گاهی مراکز مختلف در خصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی، آمارهای متفاوتی بیان می‌کنند که این مسئله موجب ایجاد بی‌اعتمادی در مردم می‌شود.
دستکاری در آمارها
 گناهی کبیره است
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نادرست خواندن برخی آمارهای دولت‌های قبلی توسط دولت‌های بعدی، افزودند: باید منشأ این دوگانگی‌ها مشخص شود، یعنی یا در آن دوره در بیان آمارها اشکالی وجود داشته است یا در دوره‌ پس از آن؛ و در هر صورت، دستکاری در آمارها که در معرض قضاوت مردم فهیم نیز قرار دارد، گناهی کبیره است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تأکید کردند: از جمله کارهای اساسی، تمرکز آمار در یک مرکز و همچنین تمرکز بر روی یک شیوه علمی و مورد توافق است.
ایشان با تأیید استفاده از ابزارهای جدید در جمع‌آوری و پردازش اطلاعات آماری، خاطرنشان کردند: اعلام نتیجه سرشماری عمومی نباید به تأخیر بیفتد و نتایج باید با پردازش و جمع‌بندی علمی و دقیق، تا پایان سال اعلام شود.
ایشان، همچنین ارزیابی نتایج و کارکردهای اسناد مهمی همچون سند چشم‌انداز ۲۰ ساله و سیاست‌های کلان کشور را یکی دیگر از وظایف مهم مرکز آمار برشمردند و خاطرنشان کردند: مرکز آمار، هم باید تحقق سیاست‌ها را بررسی کند و هم در خصوص نتایج و کارکردهای اجرای سیاست‌ها اعلام نظر کند، تا در صورت نامطلوب بودنِ نتایج، سیاست‌ها بازبینی و اصلاح شوند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن، هر پنج سال یک بار اجرا می‌شود، گفت: سرشماری سال ۱۳۹۵ از سوم تا ۲۴ مهرماه به روش اینترنتی و از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان‌ماه به‌ صورت حضوری انجام می‌شود.
همچنین آقای پارسا رئیس مرکز آمار ایران با بیان گزارشی از فرآیند سرشماری عمومی نفوس و مسکن که به وسیله ۲۵ هزار آمارگیر در سراسر کشور اجرا خواهد شد، گفت: اخذ اطلاعات هر خانوار حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و به مردم اطمینان می‌دهیم که اطلاعات فردی آنها محرمانه خواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 شهریور 1395

۸ سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب

    ۲۲/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫حضرت آیت‌الله خامنه‌ای‬‎
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی‌ها و مناسبت‌های مختلف به آسیب‌شناسی مشکلات فراروی جوانان برای ازدواج پرداخته‌اند. ایشان معتقدند موانع «فرهنگی» بخش قابل توجهی از این مشکل اجتماعی را به خود اختصاص داده است و جوانان، خانواده‌ها و مسئولان مربوط باید در جهت رفع این موانع تلاش کنند. ایشان در دیدار با دانشجویان فرمودند: «بعضى از تصورات و سنت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که اینها دست‌‌ و پاگیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است؛ این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد. شما که جوانید، مطالبه‌‌گرید، پرنشاطید، پیشنهادکننده‌‌ نقض خیلى از عادت‌ها و سنت‌ها هستید، به نظر من این سنت‌هاى غلطى را هم که در زمینه‌‌ ازدواج وجود دارد، بایستى شماها نقض کنید.»
متن زیر که برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب است به هشت مورد از این سنت‌های غلط که مورد تصریح رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفته، می‌‌پردازد:
۱.مهریه سنگین
کسانی که مهریه‌ بالا برای خانمشان قرار می‌‌دهند، به جامعه ضرر می‌‌زنند. خیلی از دخترها توی خانه می‌‌مانند، خیلی از پسرها بی‌زن می‌‌مانند، به‌خاطر این‌که این چیزها وقتی در جامعه رسم شد، سنت و عادت شد، به جای «مَهرُ السّنّة»، به جای این‌که مهر پیغمبر (ص) سنت باشد، وقتی مهر جاهلی سنت شد، اوضاع، اوضاع جاهلی خواهد شد.(خطبه‌ عقد 1377/8/11)
مهریه‌ سنگین مال دوران جاهلیت است، پیامبر اکرم (ص) آن را منسوخ کرد. پیامبر (ص) از یک خانواده‌ اعیانی است. خانواده‌ پیغمبر (ص)، تقریباً اعیانی‌ترین خانواده‌ قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است. چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیدة النّساء العالمین» قرار داد «مِن الاَوّلینَ و الآخِرین»، با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است می‌‌خواهند ازدواج کنند، مهریه‌ ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه‌ کم را قرار دادند که اسمش «مَهرُ السُّنَّة» است.(خطبه‌ عقد 1374/2/28)
مهریه هر چه کمتر باشد، به طبیعت ازدواج نزدیکتر است، چون طبیعت ازدواج معامله که نیست، خرید و فروش که نیست، اجاره دادن که نیست، زندگی دو انسان است. این ارتباطی به مسائل مالی ندارد. ولی شارع مقدس یک مهریه‌ای را معین کرده که باید یک چیزی باشد اما نباید سنگین باشد. بایستی عادی باشد جوری باشد که همه بتوانند انجام دهند.(خطبه‌ عقد ۱۳۷4/5/18)
بعضی خیال می‌‌کنند مهریه‌ سنگین به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌‌کند، این خطاست، اشتباه است. اگر خدای ناکرده این زن و شوهر نااهل باشند، مهریه‌ سنگین هیچ معجزه‌ای نمی‌‌تواند بکند.(خطبه‌ عقد 1375/5/11)
بعضی از خانواده‌های طرف عروس می‌‌گویند که ما مهریه‌ آن‌قدر بالا نمی‌‌خواهیم ولی خانواده‌ داماد برای پز دادن و تفاخر می‌‌گویند نه نمی‌‌شود! چند میلیون یا فلان‌قدر. خب اینها همه دوری از اسلام است. هیچ کس با مهریه‌ بالا خوشبخت نشد. این‌هایی که خیال می‌‌کنند اگر مهریه نباشد ازدواج دخترشان متزلزل خواهد شد، ‌ این‌ها اشتباه می‌‌کنند. ازدواج اگر چنانچه با محبت بود، با وضعیت درست بود، بی‌مهریه هم متزلزل نمی‌‌شود. ولی اگر چنانچه بر مبنای خباثت و زرنگی و کلاهبرداری و فریب و این چیزها بود، مهریه هر چقدر هم که زیاد باشد، مرد بدجنس زورگو، کاری خواهد کرد که بتواند از زیر بار این مهریه هم فرار کند.(خطبه‌ عقد1375/9/4)
من از مردم سراسر کشور خواهش می‌‌کنم که آن قدر مهریه‌ها را زیاد نکنند. این سنت جاهلی است، این کاری است که خدا و رسول (ص) در این زمان به خصوص، از آن راضی نیستند. نمی‌‌گوییم حرام است، نمی‌‌گوییم ازدواج باطل است، اما خلاف سنت پیامبر(ص) و اولاد ایشان و ائمه‌ هدی (علیهم‌السلام) و بزرگان اسلام است. خلاف روش اینهاست و به‌خصوص در زمان ما که کشور احتیاج دارد به این‌که همه‌ کارهای صحیح، آسان شود، هیچ مصلحت نیست که بعضی ازدواج‌ها را این‌طور مشکل کنند.(خطبه‌ عقد 1373/9/2)
۲.جهیزیه سنگین
من گمان می‌‌کنم این‌که در جهیزیه‌ حضرت زهرا (علیهاالسلام) این قدر سادگی رعایت شد... این حد را حفظ کردند، این یک جنبه‌  نمادین داشت. برای این‌که بین مردم مبنا و پایه‌ای باشد برای عمل به آن، تا دچار این مشکلاتی که بر اثر زیاده‌روی‌ها پیش می‌‌آید، نشوند.(خطبه‌ عقد 1377/4/18)
بعضی از خانواده‌های عروس، خودشان را اذیت می‌‌کنند و به زحمت می‌‌اندازند و اگر پول هم ندارند به زحمت پول تهیه می‌‌کنند. اگر پول دارند خرج زیادی می‌‌کنند، برای این‌که یک جهیزیه‌ مفصل پر زرق و برقی را مثلاً در اختیار دخترشان بگذارند.(خطبه‌ عقد 1377/12/28)
جهیزیه‌ زیاد، هیچ دختری را خوشبخت نمی‌‌کند و هیچ خانواده‌ای را به آن آرامش و سکون و اعتماد لازم نمی‌‌رساند. اینها زوایای زندگی است. فضولِ زندگی است و جز دردسر و اسباب زحمت و اسباب مشکل فایده‌ای ندارد.(خطبه‌ عقد 1375/9/18)
مبادا بروید پول قرض کنید، جهیزیه درست کنید، مبادا خودتان را به زحمت بیندازید، مبادا خانواده‌تان را به زحمت بیندازید، مبادا خیال کنید که دخترتان اگر جهیزیه‌اش کمتر از دختر همسایه و قوم و خویش بود، این سرشکستگی است.
(خطبه‌ عقد 1381/3/29)
بعضی‌ها سعی می‌‌کنند که برای جهیزیه بزنند روی دست همه‌ قوم و خویش‌ها و همسایه‌ها و دوست و آشناها که این هم غلط است... باید نگاه کنید ببینید که چه چیزی درست است، چه چیزی حق است آن را انجام بدهید. چه چیزی حق است؟ یک خانواده‌ دو نفره یک وسایلی لازم دارند که یک زندگی ساده‌ای داشته باشند.(خطبه‌ عقد 1379/8/3)
انواع و اقسام ریخت و پاش‌ها، زیاده‌روی‌ها، کارهای غلط، جهیزیه‌های سنگین. همه‌جور چیزی را حتماً باید بخرند، بیاورند توی جهیزیه بگذارندکه اقلاً یک چیز بیشتر از آن دختر خاله‌اش، یا نمی‌‌دانم خواهرش، یا آن همسایه‌شان یا آن همکلاسی‌شان داشته باشد. اینها از آن غلط‌های بسیار موذی و آزاردهنده است، برای خود انسان و برای مردم. خیلی از دخترها نمی‌‌توانند به خانه‌ بخت بروند، خیلی از پسرها نمی‌‌توانند ازدواج کنند، به خاطر همین چیزها، به خاطر همین گرفتاری‌ها. اگر ازدواج آسان بود، اگر مردم آن‌قدر سخت‌گیری نکرده بودند، بعضی‌ها اگر مهریه‌شان سنگین نبود، اگر این جهیزیه‌های جاهلانه نبود و پدر و مادرها به خیال خودشان برای این‌که مبادا دل دخترشان بشکند، خودشان را به آب و آتش نمی‌‌زدند، این گرفتاری‌ها برای خیلی از خانواده‌ها پیش نمی‌‌آمد. (خطبه‌ عقد 1372/10/26)
از اول، بعضی‌ها همه ریز و درشت و لازم و غیرلازم را برای دخترشان به عنوان جهیزیه فراهم می‌‌کنند که مبادا از دختر فلانی، از نمی‌‌دانم دختر عمویش، یا از خواهرش یا از جاریش مثلاً کمتر باشد. اینها درست نیست. این کارها غلط است، اسباب زحمت شماست. آن هم زحمتی که هیچ اجری پیش خدا ندارد، مایه‌ تشکر هم نمی‌‌شود.(خطبه‌ عقد1378/9/2)
نگذارید جهیزیه‌ها را سنگین کنند، دخترها نگذارند، عروس‌ها شما نگذارید. پدر و مادرها هم اگر می‌‌خواهند، شما نگذارید. (خطبه‌ عقد1373/9/23)
مادرهای عروس‌ها در تهیه‌ جهیزیه دست نگه دارند، خیلی افراط و اسراف نکنند. نگویند حالا مثلاً دخترمان است، دلش می‌‌شکند. نه، دخترها خوبند. دخترها نمی‌‌خواهند. ما بیخود نباید دل آن‌ها را بکشانیم به این سمت که هر چیز قشنگ و لوکس و... حتماً باید برایش تهیه شود.(خطبه‌ عقد1379/11/16)
۳. تجملات زیاد
تجملات برای یک جامعه مضر و بد است. آن کسانی که با تجملات مخالفت می‌‌کنند، معنایش این نیست که از لذت‌ها و خوشی‌هایش بی‌اطلاعند، نه، آن را کاری مضر برای جامعه می‌‌دانند. مثل یک دارو یا خوراکی مضر. با تجملات زیادی، جامعه زیان می‌‌کند. البته در حد معقول و متداول ایرادی ندارد. اما وقتی که همین‌طور مرتب پای رقابت و مسابقه به میان آمد، اصلاً از حد خودش تجاوز می‌‌کند و به جاهای دیگر می‌‌رود.(خطبه‌ عقد 1370/4/20)
مگر کسانی که با تجمل عروس و داماد می‌‌شوند خوشبخت‌ترند؟ چه کسی می‌‌تواند چنین چیزی را ادعا کند؟ این کارها جز این‌که یک عده جوان را، یک عده دختر را حسرت به دل کند و زندگی را بر این‌ها تلخ نماید، اگر نتوانستند آن‌جور آن‌ها هم عروسی بگیرند تا ابد حسرت به دل بمانند یا اصلاً نتوانند عروسی بگیرند چیز دیگری نیست... تا آمدند دخترش را بگیرند، چون دستش خالی است، این دختر بماند توی خانه. این پسر دانشجو یا کارگر یا کاسب ضعیف، همین‌طور غیرمتأهل بماند.(خطبه‌ عقد 1373/9/23)
۴. اسراف
برخی اسراف می‌‌کنند، می‌‌ریزند و می‌‌پاشند. در این روزگار که فقرایی در جامعه هستند، کسانی هستند که اولیات زندگی هم درست در اختیارشان نیست، این کارها اسراف است، زیادی است، بیخود است، هر کس بکند خلاف است.(خطبه‌ عقد 1372/6/11)
بعضی از مردم با این کاری که می‌‌شود با آن ثواب برد، گناه می‌‌برند. با اسراف‌هایی که می‌‌کنند، با خلاف‌هایی که انجام می‌‌دهند، با آمیختن این عمل حَسن و حسنه به کارهای حرامی که انجام می‌‌دهند. حرام همه‌اش هم این نیست که محرم و نامحرم و این چیزها باشد، آنها هم البته حرام است، اما ریخت و پاش زیادی هم حرام است. اسراف حرام است. سوزاندن دل مردمی که ندارند در مواردی واقعاً حرام است. زیاده‌روی کردن، ‌ حرام و حلال کردن برای این‌که بتواند جهیزیه‌ دخترش را فراهم کند، اینها حرام است.(خطبه‌ عقد 1376/11/9)
بنده راضی نیستم از کسانی که با خرج‌های سنگین و با اسراف در امر ازدواج، کار را بر دیگران مشکل می‌‌کنند. البته با جشن و شادی و مهمانی موافقیم ولی با اسراف مخالفیم.(خطبه‌ عقد 1374/5/24)
۵. خرید از مکان‌های معروف به گرانی
این دختر خانم‌ها که می‌‌خواهند جهیزیه درست کنند، برای خرید اسباب سر عقد و جهیزیه، توی این دکان‌های گران‌قیمت بعضی از جاهای تهران، آن محلات گران‌قیمت که معروف است - نمی‌‌خواهم البته اسم بیاورم - من می‌‌شناسم کجاهاست که دکان‌هایش معروف است به جنس گران، اصلاً طرف آنها پا نگذارند. بروند آن جاهایی که معروف به گرانی نیست. این‌طور نباشد که داماد بیچاره را دنبالشان راه بیندازند برای خرید عروس و خرید عقد، متأسفانه از این کارها می‌‌کنند.(خطبه‌ عقد 1372/3/19)
۶. هتل‌ها و سالن‌های پرخرج
این هتل‌ها و سالن‌ها و جشن‌های پرخرج را رها کنید. ممکن است توی یک سالنی هم کسی جشن بگذارد اما ساده، مانعی ندارد. من نمی‌‌خواهم بگویم حتماً، چون بعضی خانه‌هایشان جا ندارد یا امکاناتش را ندارند ولی اسراف نکنید. (خطبه‌ عقد 1373/10/27)
عروسی و عقد و شادی چیز خوبی است. حتی پیامبر اکرم (ص) هم برای دختر مکرمه‌‌ خودشان مجلس عروسی گرفتند، شادی کردند و مردم شعر خواندند. زن‌ها دست زدند و خوشی کردند. اما نباید در این مجلس عقد و عروسی و اینها اسراف انجام بگیرد. یکی از اسراف‌ها همین مجالس عقد و عروسی گران‌قیمت است. در هتل‌ها، در این سالن‌های گران‌قیمت مجالس درست می‌‌کنند. مبالغ زیادی شیرینی و میوه و خوراکی حرام می‌‌شود، از بین می‌‌رود، روی زمین ریخته می‌‌شود و ضایع می‌‌شود. برای چه؟ برای چشم و هم چشمی!؟ برای عقب نماندن از قافله‌ اسراف!؟(خطبه‌ عقد 1372/1/5)
عروسی شیرین، آن عروسی‌ای نیست که توی آن خیلی خرج می‌‌شود و اسراف زیاد در آن می‌‌شود. عروسی شیرین، عروسی صمیمانه است. صمیمانه که بود، عروسی شیرین می‌‌شود، ولو مختصر باشد. یک اتاق دو اتاق توی خانه، قوم و خویش، دوست و آشنا و رفیق دور هم بنشینند، این می‌‌شود عروسی. این میهمانی‌های مفصل و سالن‌های آن‌چنانی یا توی هتل‌ها، خرج‌های زیاد، جنس‌های گران برای میهمانی، اینها هیچ مناسب نیست. نمی‌‌گویم ازدواج را باطل می‌‌کند، نه، ازدواج درست است، اما اینها محیط جامعه و محیط زندگی را تلخ می‌‌کند.(خطبه‌ عقد 1377/9/12)
مگر سابق که این سالن‌ها نبود، این چیزها نبود، توی دو تا اتاق کوچک جشن می‌‌گرفتند، مهمان‌ها می‌‌آمدند شیرینی می‌‌خوردند، ازدواج‌ها بی‌برکت‌تر از امروز بود؟ عزت دخترها مگر کمتر از امروز بود، حالا باید حتماً بروند توی این سالن‌های بزرگ، عیبی ندارد، من مخالفتی نمی‌‌کنم با این سالن‌ها، من با «تشریفات» مخالفم. حالا بعضی می‌‌روند توی هتل، از آن کارهای غلط است که لزومی ندارد. (خطبه‌ عقد 1376/7/30)
بعضی خیال می‌‌کنند که تشریفات و توی هتل چنین و چنان رفتن، سالن‌های گران گرفتن، خرج‌های زیادی کردن، ‌ عزت و شرف و سربلندی دختر و پسر را زیاد می‌‌کند. نخیر عزت و شرف و سربلندی دختر و پسر به انسانیت و تقوی و پاکدامنی و بلندنظری آن‌هاست، نه به این چیزها... (خطبه‌ عقد 1375/5/11)
۷. لباس عروس گران ‌قیمت
بعضی‌ها لباس عروس گران‌قیمت می‌‌خرند، نه، چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می‌‌خواهند، بعضی‌ها لباس عروس را می‌‌روند کرایه می‌‌کنند. چه مانعی دارد؟ ننگ دارد؟ نه، چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی‌ها این را ننگ می‌‌دانند. ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد، یک چیزی بخرد که یک بار آن را مصرف کند، بعد بیندازد دور. یک بار مصرف! آن هم با این وضعی که بعضی مردم دارند.(خطبه‌ عقد 1374/10/4)
۸. به رخ کشیدن ثروت‌ها
اگر چنان‌چه در ازدواج بحث مادیات عمده شد، این معامله‌ عاطفی و روحی و انسانی تبدیل خواهد شد به معامله‌ مادی. این معامله‌های گران، این جهیزیه‌های سنگین، این چشم و هم‌چشمی‌ها و این به رخ کشیدن ثروت‌ها و پول‌ها - که برخی از افراد غافل و بی‌خبر می‌‌کنند - ازدواج را در واقع خراب می‌‌کنند. لذاست که در شرع مقدس مستحب است مهریه کم گرفته شود که «مَهرُ السّنّة» مورد نظر است.(خطبه‌ عقد 1377/12/13)
ازدواج را آسان کنید
من به همه‌ مردم در سراسر کشور توصیه می‌‌کنم که ازدواج‌ها را آسان کنند. بعضی‌ها ازدواج را مشکل می‌‌کنند. مهریه‌های گران و جهیزیه‌های سنگین ازدواج را مشکل می‌‌کند... خانواده‌ پسرها توقع جهیزیه‌های سنگین بکنند، خانواده‌ دخترها برای چشم هم‌چشمی دیگران جهیزیه‌ها را و تشریفات را و مجالس عقد و عروسی را رنگین‌تر بکنند. چرا؟ اثر این را می‌‌دانید چیست؟ اثر این کارها این است که دخترها و پسرها بدون ازدواج در خانه‌ها می‌‌مانند، کسی جرئت نمی‌‌کند به ازدواج نزدیک شود. (خطبه‌ عقد 1373/9/2)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 شهریور 1395


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی