تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی:
 انگلیس همیشه منشأ تهدید، فساد
 خطر و نکبت بوده است
   ۲۷/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رهبر انقلاب در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‬‎Image result for ‫رهبر انقلاب در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‬‎


حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار مسئولان نظام، میهمانان سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم تأکید کردند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است، «اراده وحدت» و «اراده تفرقه»، و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم(ص)»، به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه‌حل محنت‌های دنیای اسلام است.

Image result for ‫رهبر انقلاب در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‬‎

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله(ص) و ولادت با سعادت امام جعفر صادق(ع) افزودند: اهمیت وجود مقدس پیامبر اسلام به حدی است که پروردگار کریم در قرآن مجید به خاطر دادن این نعمت بی‌بدیل، بر بشریت منت می‌گذارد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با استناد به تعبیر قرآنی «رحمةً ‌للعالمین»، تعالیم پیامبر اعظم را راهی برای نجات همه بشریت خواندند و افزودند: دشمنان بشریت و صاحبان زر و زور با این تعالیم سعادت‌بخش مخالفند و به همین علت خداوند به پیامبر(ص) دستور می‌دهد ضمن خودداری از پیروی و سازش با کفار و منافقین، با آنان جهاد کن و بر آنان سخت بگیر.
ایشان افزودند: جهاد با دشمنان اسلام و بشریت البته به تناسب شرایط مختلف گاه نظامی، گاه سیاسی و در شرایطی فرهنگی یا حتی علمی است و ملتهای مسلمان به‌خصوص مبلغان دینی و جوانان باید با مطالعه و شناخت تعالیم الهی به پیامبر خاتم(ص)، این مجموعه حیات‌بخش را مورد استفاده قرار دهند.

Image result for ‫رهبر انقلاب در جمع میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‬‎

رهبر انقلاب با یادآوری تلاش روزافزون استکبار و استعمار برای تفرقه و تضعیف مسلمانان افزودند: دنیای اسلام امروز دچار گرفتاری‌ها و رنج‌های فراوانی است که «اتحاد، هم افزایی، تعاون و عبور از اختلافات مذهبی و فکری در زیر سایه مشترکات فراوان اسلامی»، راه حل این مشکلات و مصائب است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در صورت وحدت ملتها و دولتهای اسلامی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، توان تحمیل خواسته‌های خود بر مسلمانان را از دست می‌دهند و توطئه به فراموشی سپرده شدن فلسطین ناکام خواهد ماند.
ایشان، حمله و کشتار مسلمانان از میانمار در شرق آسیا تا نیجریه در غرب آفریقا و رویارویی مسلمانان در منطقه بسیار مهم غرب آسیا را از نتایج توطئه‌های تفرقه‌انگیز مستکبران خواندند و افزودند: در این اوضاع و احوال، شیعه انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل دو لبه یک قیچی به آتش افروزی و اختلاف افکنی مشغولند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به رویارویی اراده شیطانی تفرقه با اراده عزت‌بخش وحدت گفتند: سیاست قدیمی انگلیسی‌ها مبنی بر تفرقه بینداز و آقایی کن، در دستور کار جدی دشمنان اسلام قرار دارد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، سیاست‌ها و اقدامات انگلیسی‌ها در دو قرن اخیر را به عنوان منبع شر و نکبت برای ملتهای منطقه مورد اشاره قرار دادند و یادآوری کردند: در روزهای اخیر انگلیسی‌ها در نهایت بی‌شرمی، ایران مظلوم و عزیز را تهدید منطقه نامیده‌اند اما همه می‌دانند که برخلاف این اتهامات، این انگلیسی‌ها هستند که همیشه منشأ و منبع تهدید و فساد و خطر و نکبت بوده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی، افزایش فعالیت‌های ضد اسلامی مستکبران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را نشانه ترس آنها از استقرار و استمرار یک نظام اسلامی قدرتمند، پیشرو و الگو دانستند و افزودند: دشمنان حتی اگر ادعای نرمش و ظاهری آراسته هم داشته باشند، در باطن به تمام معنا، وحشی و خشن هستند و ملتها باید برای مواجهه با این دشمنان بی‌اخلاق، بی‌دین و بی‌انصاف آماده باشند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، «اتحاد» را مهمترین آمادگی مورد نیاز دنیای اسلام برشمردند و افزودند: همه فرَق اسلامی چه شیعه و چه سنّی، از ایجاد اختلاف حذر کنند و وجود نازنین پیامبر(ص)، قرآن مجید و کعبه شریف را محور وحدت و همبستگی قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامی، هوشیاری ملتها و دولتها در مقابل شیطنت‌های سلطه گران را خواستار شدند و افزودند: چرا کشورهایی با ظواهر اسلامی حرف دشمنان را درباره تهدیدات و دشمنی‌های درونی جهان اسلامی قبول و به صراحت از سیاست‌های آنها تبعیت می‌کنند؟
ایشان در پایان سخنانشان خطاب به ملت عزیز و امتحان‌داده ایران گفتند: «تداوم راه پرافتخار امام و انقلاب»، «ایستادگی در مقابل دشمنان» و «دفاع بدون ملاحظه از حق و حقیقت»، بی‌تردید عزت و سعادت دنیا و آخرت را به ارمغان خواهد آورد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس جمهور سالروز ولادت شریف و نورانی پیامبر اسلام(ص) را روز دعوت به حق و همه فضائل اخلاقی دانست و افزود: سیره پیامبر اکرم(ص)، وسط‌گزینی بین حق و باطل نبود، بلکه ایشان در عرصه حق، یعنی بهترین مسیر را انتخاب می‌کرد و معنای اعتدال نیز همین است.
رئیس جمهور با تأکید بر لزوم افزایش پیشرفت مادی و معنوی در کنار یکدیگر گفت: امروز اقبال جوانان کشور به معنویت و حضور پرشور آنان در عرصه‌های معنوی بیش از گذشته شده و در عرصه پیشرفت مادی نیز براساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه اول سال به هفت ممیز چهار دهم درصد رسیده است.
آقای روحانی همچنین در خصوص اوضاع منطقه با اشاره به برخی گروهها و جریانها که به‌نام پیامبر رحمت، چهره دین را به ترور و خشونت آلوده کرده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملتهای مظلوم منطقه در مقابل تروریسم ایستاده و خواهد ایستاد.
رئیس‌جمهور با انتقاد از برخی دولتهای اسلامی که از موفقیت‌های مردم و ارتش در عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم اظهار نگرانی و ناراحتی می‌کنند، افزود: متأسفانه برخی دولت‌های اسلامی به‌جای آنکه نگران مردم مظلوم سوریه و زنان و کودکان و مجروحان و آوارگان در حلب باشند، نگران سرنوشت تروریست‌ها و به‌دنبال سالم خارج‌شدن آنها از حلب هستند.
آقای روحانی، سیره و راه پیغمبر اکرم(ص) را مبارزه با ظلم و تجاوز خواند و گفت: واگرایی کشورهای اسلامی، آنها را از عظمت و پیشرفت باز می‌دارد و تنها راه نجات دنیای اسلام، همگرایی و اتحاد است.
در پایان این دیدار جمعی از میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 آذر 1395

از این کمیسیون آبی گرم نمی‌شود!

۲۷ / ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫مدیر مسئول کیهان در اهواز:‬‎

 


آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار تشکیل کمیسیون مشترک برای رسیدگی به بدعهدی اخیر آمریکا در تمدید تحریم‌های 10 ساله ایران شده است. نتیجه این نشست را با توجه به پیوست 4 از متن برجام که موضوع آن، کمیسیون مشترک و شرح وظایف آن است، از هم‌اکنون می‌توان حدس زد. بخوانید!
الف: در بند یک از پیوست 4 برجام با سرفصل «تأسیس، ترکیب و هماهنگ‌کننده» تاکید شده است؛  «کمیسیون مشترک تأسیس می‌شود تا کارکردهایی که در برجام- از جمله پیوست‌هایش - به آن واگذار شده را اجرا نماید» و در بند 2 از همان پیوست درباره اعضای این کمیسیون آمده است؛ «کمیسیون مشترک مرکب است از نمایندگان گروه 5+1 (شامل دولت‌های ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، انگلستان، آلمان و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی) و ایران که همه با هم، اعضای برجام هستند».
در بند 2 از فصل مربوط به تصمیمات کمیسیون مشترک آمده است؛ «هر عضو برجام یک رأی خواهد داشت» و در بند 4 از همان فصل آورده‌اند؛ «موضوعات مطرح نزد کمیسیون مشترک تحت بند Q از پیوست یک، با اجماع یا، با 5 رأی مثبت اعضای برجام مورد تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد و حد‌نصابی برای رسمیت یافتن جلسه وجود نخواهد داشت.»
ب: مطابق بند 2 از فصل یک پیوست، کمیسیون مشترک دارای 8 عضو است - ایران، 5+1 و نماینده اتحادیه اروپا - و براساس بند 2 از فصل دوم، هر عضو دارای یک رأی خواهد بود. فقط با اندکی دقت به وضوح می‌توان دید که حریف در تدوین این دو بند دست به یک کلاهبرداری آشکار زده است. چرا که در جریان مذاکرات هسته‌ای، ایران یک سوی مذاکرات و کشورهای 5+1 باضافه نماینده اتحادیه اروپا مجموعا طرف دیگر مذاکرات بودند، به بیان دیگر، مذاکرات هسته‌ای فقط 2 طرف داشت، ایران و 5+1 باضافه اتحادیه اروپا، بنابراین شکل قانونی و پذیرفته شده کمیسیون مشترک آن بود که مجموعه 5+1 و اتحادیه اروپا یک رای داشته باشند نه این که،‌ هنگام مذاکرات یک واحد به هم پیوسته تلقی شوند ولی در کمیسیون مشترک با عنوان 7 عضو جداگانه به حساب آیند! این نکته و پی‌آمدهای آن در همان گرماگرم مذاکرات از سوی کیهان مطرح شده و آمده بود که پذیرش این ترکیب می‌تواند قانون‌شکنی‌های حریف را در صورت مراجعه به کمیسیون مشترک، علیه کشورمان سامان دهد. ولی البته مثل سایر موارد به آن توجهی نشد!
ج: در بند 4 از فصل تصمیمات کمیسیون مشترک، آمده است تصمیمات کمیسیون با اجماع و یا 5 رای مثبت اعضاء اتخاذ خواهد شد. در این جمله که با زیرکی حریف - بخوانید با شیادی و شارلاتان‌بازی حریف - گنجانده شده است، دقت کنید. «اجماع یا 5 رای مثبت»! اگر اجماع مورد‌نظر بوده است، دیگر 5 رای مثبت غیر از کلاهبرداری چه مفهوم و معنایی می‌تواند داشته باشد؟! «اجماع» و «5 رای از 8 رای» با یکدیگر در تناقض هستند. اجماع در فرهنگ حقوقی به معنای رأی مثبت یا منفی تمامی اعضاء است،  بنابراین چرا بعد از قید «با اجماع»، عبارت «یا 5 رأی مثبت آمده است»؟!
حریف کهنه‌کار عدد 5 را کاملا حساب شده انتخاب کرده و در متن گنجانده است. چرا؟!  زیرا، اگر قرار بر اجماع بود، رأی منفی ایران یا چین و روسیه می‌توانست مانع از رسیدن به نتیجه‌ای باشد که علیه کشورمان است ولی غربی‌های شارلاتان 5 رأی مثبت را ملاک قرار داده‌اند. از این روی، اگر مصوبه‌ای علیه کشورمان باشد، کافی است، 5 عضو کمیسیون مشترک یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و نماینده اتحادیه اروپا، به آن رأی مثبت بدهند!  در این حالت، رأی منفی ایران و یا رأی منفی احتمالی چین و روسیه نیز در جلوگیری از تصویب آن بی‌تاثیر خواهد بود.
د: باید به این نکته نیز توجه داشت که در تمامی طول مذاکرات هسته‌ای، آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا در مخالفت با جمهوری اسلامی ایران و خصومت علیه کشورمان، اشتراک نظر داشته‌اند، به بیان دیگر؛ در بند مورد اشاره (بند 4 از فصل مربوط به تصمیمات)، حریف عبارت «یا 5 رأی مثبت اعضاء برجام» را با دقت و به گونه‌ای کاملا حساب شده جای داده و با این ترفند واژه «اجماع» را خنثی و بی‌اثر ساخته است. به بیان دیگر، واژه «اجماع» فقط یک ترفند برای فریب بوده است که این فریبکاری متاسفانه موثر نیز واقع شده است!
ه‍: اکنون باید از  تیم محترم مذاکره‌کننده کشورمان که در دلسوزی آنان تردیدی نیست پرسیده شود؛ از تشکیل جلسه کمیسیون مشترک چه انتظاری دارید؟ آیا تصور می‌کنید که طرف مقابل به مستندات روشن شما مبنی بر نقض برجام توجهی خواهد کرد؟ مگر در جریان مذاکرات هسته‌ای به هیچیک از استدلال‌ها و مستندات ارائه شده از جانب مذاکره‌کنندگان کشورمان کمترین توجهی کرده بودند که اکنون انتظار توجه دارید؟ به یقین اسناد ارائه شده از سوی شما تردیدی باقی نمی‌گذارد که آمریکا با تمدید 10 ساله تحریم‌های موسوم به ISA،  برجام را نقض کرده است ولی مگر در اسنادی که حاکی از صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران باشد کمترین تردیدی بود که آن را نپذیرفتند و برنامه هسته‌ای کشورمان را به «اردک لنگ» تبدیل کردند و از تاب و توان انداختند؟!
برادران عزیز تیم مذاکره‌کننده باید علاج واقعه را قبل از وقوع می‌کردند و از ابتدا با ترکیب کمیسیون مشترک و نیز مکانیسم تصویب تصمیم‌های آن، مخالفت می‌کردند، که نکردند.
و اما، با توجه به اینکه مشکل غرب با ایران اسلامی، فعالیت هسته‌ای آن نبوده و نیست بلکه اقتدار کشورمان مشکل اصلی آنان است اقتداری مثال‌زدنی که امروزه در منطقه حماسه آفریده است و مخصوصا ماجرای این روزهای حلب نمونه‌ای مثال‌زدنی از بی‌اعتباری و غیرقابل اعتماد بودن غرب است. آنها تا همین چند هفته قبل که به علت حمایت‌های گسترده خود از تروریست‌های تکفیری احتمال سرکوب آنان را نمی‌دادند برای مبارزه با تروریسم گلو پاره می‌کردند و یقه چاک می‌دادند تا آنجا که ائتلاف به اصطلاح «ضدتروریسم» نیز تشکیل دادند. اما، امروزه برای همان تروریست‌ها که تا دیروز به دروغ از ضرورت مبارزه با آنها دم می‌زدند، اشک تمساح می‌ریزند و دبیرکل سازمان ملل متحد از سقوط حلب سخن می‌گوید! انگار حلب بخشی از سرزمین متعلق به تروریست‌ها بوده است که اکنون از چنگ آنان خارج شده! و یا فرانسه چراغ‌های برج ایفل را در سوگ تروریست‌ها خاموش می‌کند. انگلیس از سرکوب تروریست‌های تکفیری با عنوان فاجعه در حلب یاد می‌کند! و... انگار نه انگار تا همین دیروز، اقدامات وحشیانه تروریست‌های تکفیری که در کمال وقاحت فیلم‌ها و کلیپ‌های آن پخش می‌شد را جنایت علیه بشریت می‌نامیدند و... آیا کسانی با این هویت جنایتکارانه می‌توانند از اینکه نقض عهد آمریکا در برجام را نادیده بگیرند، کمترین احساس رسوایی و ننگ داشته باشند؟! و آیا نباید در ادامه اجرای برجام منتظر بدعهدی‌های فراوان دیگر بود؟!
 اکنون به آسانی می‌توان حدس زد که از شکایت به کمیسیون مشترک برجام آبی گرم نمی‌شود و به احتمال بسیار زیاد - و نزدیک به یقین - 5عضو یاد شده کمیسیون مشترک یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و نماینده اتحادیه اروپا، شکایت کشورمان را وارد نمی‌دانند و قضیه به همین سادگی علیه ایران اسلامی خاتمه می‌پذیرد!
در دور قبلی مذاکرات نیز وقتی تروئیکای اروپایی - انگلیس، فرانسه و آلمان - زیر قول خود زدند و بهترین تضمین از سوی کشورمان را دست کشیدن کامل از فعالیت‌ هسته‌ای خود دانستند، راه‌حل موثر آن بود که تمامی فعالیت‌های تعلیق شده را از سرگرفتیم و امروز هم تنها راه همان است، بازگشت به نقطه اول یعنی نقطه قبل از امتیازات نقدی که به حریف داده و در مقابل وعده‌های نسیه‌ای که گرفته‌ایم!
حسین شریعتمداری





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 آذر 1395
پایگاه آمریکایی هیل:
هواپیماهای مسافری ایران را با موشک بزنید!!
 ۲۷ / ۰۹ / ۱۳۹۵


Image result for ‫هواپیماهای مسافری ایران را با موشک بزنید‬‎


پایگاه آمریکایی هیل از دولت این کشور خواست هواپیماهای ایرانی را با موشک هدف قرار داده و آن‌ها را سرنگون کند، آمریکا در 12 تیر 1367 با شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران 290 سرنشین آن را به شهادت رسانده بود و به نظر می‌رسد رسانه‌های آمریکایی به دنبال عادی سازی این جنایت هستند!
پایگاه آمریکایی هیل در گزارشی با عنوان «یک راه برای عقب زدن ایران در سوریه، نشانه گرفتن ایرلاین‌های ایرانی است» نوشت: اکنون ایران یکی از اصلی‌ترین حامیان بشار اسد در سوریه است و اوباما باید راهی برای مجازات ایران به خاطر جرائم جنگی [!] که در سوریه مرتکب شده است، پیدا کند و به نظر می‌رسد این راه فشار به ایران در زمینه بخش‌های هوایی باشد.
هیل افزود: دولت اوباما به جای هدف قرار دادن برخی از ایرلاین‌های ایرانی که به سوریه مهمات ارسال می‌کنند، فروش هواپیماهای دیگری را به ایران قانونی کرده است و برخی از کشور‌های اروپایی نیز به دنبال فروش هواپیماهای خود به ایران هستند.
این گزارش می‌افزاید: «دولت ترامپ باید این سیاست‌ها را تغییر دهد و اجازه فروش هواپیمایی را به ایران ندهد و همچنین باید برنامه جدی برای مجازات کشورهایی که بدنبال فروش تجهیزات هوایی به ایران هستند، باشد.»
این وب سایت در ادامه ادعاهای خود افزود: اکنون مشخص شده که ایران به راحتی با هواپیماهای مسافربری خود حمایت‌های زیادی را از نیروهای حامی بشار اسد در سوریه به عمل می‌آورد. همچنین ایران با این هواپیماهای مسافربری، محموله‌های نظامی زیادی را به سوریه اعزام داشته است.
این وب سایت آمریکایی افزود: ایران به طور کلی حدود 200 هواپیما خریداری خواهد کرد و مطمئنا برخی از برنامه‌های ایران در زمینه اینگونه فعالیت‌ها افزایش خواهد یافت. اکنون نیز ترامپ باید اوضاع را برعکس کند. تیم‌های امنیتی زیر نظر ترامپ باید اطلاعات بیشتری در مورد ورود هواپیماهای مسافربری ایران به سوریه داشته باشند. هنوز زمان هست و برای عقب راندن ایران در سوریه دیر نشده است. اولین راه برای عقب راندن ایران در سوریه نیز می‌تواند در زمینه هوایی باشد.
گفتنی است 12 تیر 1367 هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران بر اثر شلیک موشکی از ناو وینسنس در آب‌های خلیج‌فارس سقوط کرد و بیش از 290 مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند. دولت آمریکا در جنایت علیه غیر نظامی‌ها دارای پرونده سیاهی است و به نظر می‌رسد این شیوه از جنایت علیه غیر نظامی‌ها و هدف قرار دادن هواپیماهای مسافربری چنان برای رسانه‌های آمریکایی عادی است که در گزارشات خود از دولت این کشور می‌خواهند که این جنایت را به یک رویه عادی روزمره تبدیل کند و هر هواپیمای مسافربری ایرانی را در آسمان مورد هدف قرار داده و مسافران را به شهادت برساند.





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 آذر 1395

مسلمان کشی جهاد نیست

برمی گردیم به دشمن صهیونیست

  ۲۵/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫روحانی‬‎

روحانی در همایش بین المللی وحدت اسلامی گفت: مسلمان کشی جهاد نیست؛ آنهم با اشاره مستکبران. ما مسلمانان که وحدتمان روزی کاخ های بزرگ قدرت ها را به لرزه درآورده بود چه شده است که امروز خواب راحت نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای روحانی در سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران، ضمن تبریک میلاد مبارک پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و فرزند برومندش امام صادق (ع) افزود: بی تردید پیامبر عظیم الشان اسلام در تاریخ بشر تاثیرگذارترین انسان در زندگی بشر بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: پیامبر اسلام (ص) پرچم اخلاق را در جهان به اهتزاز درآورد و مردم جهان را به یکتاپرستی و توحید دعوت کرد، نه تنها بت های چوبی بلکه بت عربیت، بت اشرافیت، بت تفوق های ناروای اجتماعی و بت استبدادها و زورگویی های جهانی را با تعالیمش، با وحیش با قرآنش سرنگون کرد و راه زندگی را به خوبی به ما نشان داد.

آقای روحانی با بیان اینکه سخن پیامبر همواره از توحید بود اظهار داشت: توحید به معنای آنکه فقط خدا را پرستش کنیم، توحید به این معنا که غیرخدا را پرستش نکنیم و توحید به این معنا که جامعه ای موفق خواهد بود که در کنار هم وحدت را زیر پرچم لا اله الا الله حفظ کند.


وی افزود: وحدت و توحید به این معنا که همه کتب همه انبیا و همه رسل برای یک هدف نازل شدند و پیامبر اسلام و قرآن مجید به ما یاد داد که ایمان تنها ایمان به اسلام منهای ادیان گذشته نیست، ایمان «بما انزل علیک و ما انزل من قبلک» یعنی او نه تنها به ما یاد داد که به همه ادیان و آیین توحیدی در تاریخ احترام بگذاریم حتی ریشه اسلام را هم از سنت و ملت ابراهیم می دانست.

وی با بیان اینکه اسلام متضاد ادیان گذشته نیست بلکه مکمل ادیان گذشته است اظهار داشت: نه تنها پیامبر به ما گفت که همه مسلمان ها باید در کنار هم باشند و متحد باشند حتی به ما یاد داد که با پیروان ادیان توحیدی گذشته نیز رفتاری مسالمت آمیز و با آنها همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم.

آقای روحانی افزود: پیامبر نه تنها به ما گفت که زیر یک خیمه واحد اجتماع کنیم بلکه حتی اهل کتاب را به کلمه سواء دعوت کرد و او حتی اهل کتاب را دعوت کرد و آنها را فراخواند و گفت در اعتقادات مشترکمان همصدا شویم، خدا را عبادت کنیم و عبادت غیر خدا را کنار بگذاریم شرک نورزیم و در بین خود افرادی را به عنوان خدایگان صدا نزنیم.

رئیس جمهور گفت: ما فکر می کنیم که اسلام به ما مسلمان ها فرمان وحدت داده اما بالاتر از این است، اسلام به ما فرمان وحدت با همه ادیان توحیدی داده و به ما گفته است که غیر از نبوت خاصه پیامبر اعظم به نبوت عامه همه انبیا نیز باید معتقد باشیم و به تمام انبیا احترام بگذاریم که مگر بخشی از قرآن مجید کلام انبیا گذشته نیست؟

آقای روحانی گفت: ما به آن جهادی افتخار می کنیم که طبق منطق قرآن مجید باشد و مگر ما جهاد و جنگی جز به مفهوم دفاع در اسلام می شناسیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: جهاد از ظلم شروع شد و جهاد به معنای ایستادگی در برابر ظلم است، جهاد در اسلام به معنای ایستادگی در برابر تجاوز است، جهاد اسلام به معنای دفاع از کیان و عظمت دین و عزت مسلمان هاست.

آقای روحانی گفت: از کی تا حالا جهاد به معنای کشتن مسلمان در برابر مسلمان و جنگ مسلمان در برابر مسلمان آن هم با اشاره قدرت های بزرگ که روسای آنها تربیت شده استعمارگران و مستبدین بزرگ تاریخ هستند، و امروز آثار آن را چه می بینیم؟ آیا می توان خشونت را با خشنونت شست؟ آیا می توان خون را با خون شست که به قول مولانا محال آمد محال.


زمانی می توانیم امت واحد باشیم که  خدا رب ما  باشد، نه امریکا و انگلیس

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افزود: در شرایطی که مسلمان ها توانستند در برابر استعمار خارجی پیروز شوند و در شرایطی مسلمان ها توانستند در برابر استبداد داخلی برخی از کشورهای اسلامی در برابر استبداد مقاومت و ایستادگی کنند و کشور را از فساد و تباهی و ظلم و دیکتاتوری نجات دهند معضل سومی پیش روی ما مسلمانان گذاشته شد که ظاهرش نه استعمار است و نه استبداد، اما باطنش هم استعمار است و هم استبداد است و هم بدتر از هر دو است.
وی اضافه کرد: این چه فاجعه بزرگی برای دنیای اسلام است که دشمنان اسلام توانسته اند گروه هایی، جمع هایی، جماعت هایی از مسلمان ها را جذب اندیشه های انحرافی خود کنند و آنها را در مسیری قرار دهند که بنیان های فکری باطل را در ذهن آنها القا کنند؟
رئیس جمهور گفت: این چه فاجعه بزرگی است که به جای اینکه کینه استعمارگران را و کینه آنهایی که قرن ها منابع مسلمان ها را غارت کرده اند و به جای کینه رژیمی که به عنوان بزرگ ترین خطر منطقه حدود 70 سال است که این منطقه را به اختلاف و جنگ و نزاع و تجاوز خود کشانده است به جای کینه دشمنان کینه همدیگر را در دل گرفته ایم؟
آقای روحانی با بیان اینکه ما مسلمان ها در اصول در کنار هم هستیم و در بسیاری از فروع همانند هم می اندیشیم و عمل می کنیم اظهار داشت: ما مسلمان ها که روزی قدرت ما، وحدت ما کاخ های استبداد جهان و استعمار جهان را به لرزه درآورده بود ، چگونه شده است که امروز خواب راحت خودمان را از ما گرفته و چگونه شده است که برای دشمنان اسلام ساعات و روزهای راحت و خشنودی فراهم کرده ایم.
رئیس جمهور افزود: آیا در عراق و سوریه و یمن در افغانستان و پاکستان و لیبی توسعه ای را برای مردم به ارمغان آورده اند؟ اخلاقی را برای جامعه اسلامی به ارمغان آورده اند؟ فقر و بیچارگی را کاسته اند، بر علم و دانش جوانان افزوده اند؟ قدرت بزرگ علمی و فناوری را برای مسلمان ها آفریدند یا جویبار خون را در خیابان ها به راه انداختند؟
آقای روحانی با اشاره به ویرانی شهرهای سوریه گفت: حلب زیبا را ویران کردند، موصل زیبا را ویرانه کردند، خواب راحت را از مسلمان ها گرفتند، دختران مسلمان مسیحی و دخترانی که در یک کشور اسلامی تحت لوای حکومت آن کشور قرار داشتند به نام اسیر آنها را به اسارت گرفتند، جوان ها را سر بریدند، آنها را در قفس ها سوزاندند، از خانه ها آوارده کردند، این گناهش بر گردن کیست؟
رئیس جمهور افزود: البته که در قدم اول گناهش بر عهده استعمارگران بزرگ، قدرت های غربی و اشغالگران در این منطقه است آنهایی که به همین گروهک ها راه ترور را آموختند و سلاح ترور را در اختیار آنها گذاشتند و نفت دزدی را از دست آنها خریدند و آثار فرهنگی و موزه های ویران شده را در بازارهای غرب فروختند البته که آنها بزرگ ترین مسئول این جنایتند.
آقای روحانی گفت: استبدادگران در برخی از مناطق کشورهای اسلامی که پول و سلاح به آنها داده اند مسئول دومند اما آیا ما علمای اسلام ما حوزه های علمیه ما مبلغان ما نویسندگان در فضای حقیقی و مجازی ما امروز مسئولیتی را در بردوش نداریم؟
رئیس جمهور افزود: بی تعارف سخن بگوییم مگر برخی از افکار منحرف دنیای امروز در برخی از مدارس دینی پرورش پیدا نکرد؟ خشونت ضد اسلام است چه از شیعه باشد چه از سنی.
آقای روحانی با بیان اینکه خشونت ضد اسلام است اظهار داشت: از هر قومیت باشد آدم کشی نارواست و مردود است از سوی هر کس باشد امروز بار سنگینی بر دوش علما، روشنفکران و متفکران است، از گروه های تروریستی نمی توان به عنوان ابزار برای منافع خود استفاده کرد.
رئیس جمهور افزود: اگر قدرت های بزرگ جهانی فکر کرده اند با این گروهک ها می توانند منافعشان را در این منطقه تثبیت کنند در خطای بزرگ به سر می برند و اگر برخی از کشورهای اسلامی دیکتاتور و وابسته به قدرت های بزرگ فکر کرده اند با این گروهک های تروریستی ابزار برای منافع خود و سلطه خود در منطقه استفاده کنند آنها هم اشتباه کرده اند.
آقای روحانی با اشاره به آزادی فلوجه و حلب گفت: به یاد آورند که فلوجه آزاد شد به یادآورند دیروز حلب آزاد شد به یاد آورند که همه عراق و سوریه از دست تروریست ها آزاد خواهد شد، به حول و قوه الهی با وحدت مسلمان ها با تمسک به سیره پیامبر بر می گردیم به آن روزی که ان شاء الله همه مسلمان های منطقه دشمن بزرگ منطقه را رژیم صهیونیستی بدانند.
رئیس جمهور افزود: ان شاء الله شاهد برادری و وحدت در میان همه کشورهای اسلامی باشیم و بر می گردیم به آن روزی که مردم یمن عزت و آزادگی خودشان را همراه با توسعه کشور شاهد باشند و بر می گردیم به آن روزی آنهایی که با سلاح و پول به تروریست های منطقه کمک کردند شرمنده باشند.
آقای روحانی با بیان اینکه قرآن امت واحده را در سایه اطاعت خدا می داند تصریح کرد: قرآن امت واحد را در سایه عبادت و در سایه بندگی خدا و اطاعت خدا می داند.
رئیس جمهور افزود: آن روزی می توانیم امت واحد باشیم که خدا رب ما باشد نه امریکا و انگلیس و سایر قدرت های بزرگ، آن روزی ما امت واحده می توانیم باشیم که خدا رب ما باشد.
آقای روحانی گفت: عبادت و اطاعت حق که مفهوم توحید است و تقوا و پاکدامنی ما مسلمان ها و ایستادگی و مقاومت ما مسلمان ها می تواند امت واحده را برای ما بسازد.
رئیس جمهور افزود: علمای دین، اندیشمندان و صاحبنظران، امروز چراغ امید در پیش روی جوانان ما روشن شده است اگر قدرت های بزرگ و اگر صهیونیسم می خواهند امید را نابود کنند گروهک ها را آوردند به کشتار مسلمان ها با بساط خونی که در منطقه راه انداخته اند امید را از جوان ها می گیرند بدانند ناامیدی و یاس به زودی دامن خودشان را خواهد گرفت.

دشمن مشترک مسلمانان؛ رژیم صهیونیستی و اسلام امریکایی

رئیس جمهور با بیان اینکه هم هلال شیعی سخن غلطی است و هم مثلث سنی سخن ناروایی است اظهار داشت: شیعه و سنی برادرند، سنی و شیعه مسلمان و پیرو راه قرآن و پیرو سیره و سنت پیامبر اسلام هستند.

روحانی در ادامه افزود: ما در سایه اسلاممان، در سایه عشق به سنتمان، در سایه عشق به اهل بیت و خاندان رسالتمان مسیر ابراهیم را در تاریخ و پیامبر اسلام را در تاریخ که او ادامه دهنده راه انبیا و ابراهیم و مکمل آنها بود ان شاء الله طی خواهیم کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه ظرفیت های بزرگی در دنیای اسلام وجود دارد اظهار داشت: نباید بگذاریم دشمنان اسلام این ظرفیت ها را از ما بگیرند و نابود کنند، نباید بگذاریم به بهانه های مختلف فاصله ها و شکاف را در میان مسلمانان زیاد و زیادتر کنند.
آقای روحانی افزود: ما قرن ها در کنار هم زیستیم، شیعه و سنی، مذاهب مختلف، اقوام مختلف ایران و عراقی، سوری و لبنانی، لیبیایی و مصری، یمنی و بحرینی، همه ما در کنار هم بودیم و در کنار هم زندگی می کردیم، همدیگر را با احترام می خواندیم، به بزرگان مذاهبمان توهین نمی کردیم و به همه صحابه احترام می گذاشتیم به آل پیامبر احترام می گذاشتیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: این شیعه نیست که در برابر سنی ایستاده، این سنی نیست که در برابر شیعه ایستاده، امام فرمود این اسلام امریکایی است که در برابر اسلام ناب محمدی ایستاده است.
آقای روحانی با بیان اینکه هم هلال شیعی سخن غلطی است و هم مثلث سنی سخن ناروایی است اظهار داشت: شیعه و سنی برادرند، سنی و شیعه، مسلمانان سنی و شیعه پیرو راه قرآن و پیرو سیره پیامبر اسلام باشیم.
آقای روحانی در پایان تصریح کرد: جوان ها را بیدار کنیم، هوشیار کنیم ، بذر وحدت را در جامعه بیفشانیم تا دست در دست یکدیگر نهیم.





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395

خواهش تروریست های حلب هنگام تسلیم شدن؛

"ایرانی ها نگاه نکنند!"

تروریست های مناطق شرقی حلب که چاره ای جز تسلیم شدن نداشتند، تاکید کردند هنگام سوار شدنشان به اتوبوس ها نباید خبرنگاران ایرانی آنها را تماشا کنند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پس از بی نتیجه ماندن انواع تلاش ها و ترفندهای دولت های حامی تروریست ها برای جلوگیری از آزادی حلب، سرانجام همه گروه های تروریستی ناچار به تسلیم و خروج از منطقه شدند و تا غروب پنجشنبه 25 آذر حدود 5 هزار جنگجو سوار بر اتوبوس های سبز رنگ تحت نظارت سازمان ملل از کنار ساختمان های سوخته در آتش مزدوری خود عبور کرده و با به جا گذاشتن شهری ویران، از منطقه خارج شدند.

عبور اتوبوس های تروریست ها از کنار خرابه ها

حسین مرتضی، خبرنگار شبکه العالم در شرق حلب گزارش داد به علت درخواست تروریست ها و لطف فرماندهان جبهه مقاومت، امکان پخش گزارش زنده از صحنه های تسلیم و سوار شدن تروریست ها به اتوبوس ها فراهم نشد.

خبرنگار العالم که در گذرگاه راموسه حضور دارد، تصریح کرد: گروه های مسلح شرط کرده بودند که هنگام خروج عناصر آنها از مناطق شرقی حلب، تیم خبری شبکه العالم حضور نداشته باشد، به همین دلیل با وجود آنکه از صبح امروز در گذرگاه الراموسه حضور داشتیم، نتوانستیم به صورت زنده رویدادها را پوشش دهیم.

مرتضی افزود: گروه های مسلح که می دانند گزارش های شبکه العالم از ایران پخش می شود، تاکید کرده اند که دوست ندارند خبرنگاران این شبکه صحنه های تسلیم شدن و سوار کردن آنها به اتوبوس های سبز را تماشا کنند.

فرماندهان جبهه مقاومت نیز از روی لطف و مرحمت، با این درخواست تروریست های شکست خورده و به آخر خط رسیده، موافقت کردند.

خبرنگار العالم تأکید کرد: عناصر مسلحی که در اطراف مناطق السکری و صلاح الدین حلب هستند، از صبح امروز در حال آتش زدن مراکز خود می باشند و ستون هایی از دود در آسمان این مناطق ایجاد شده است.

آنها نیز می دانند که باید هرچه زودتر تسلیم شوند و سوار اتوبوس های سازمان مللشان شده و به دامن امن دیگری از جمله ترکیه پناه ببرند.

دو روز پیش و پس از بی نتیجه ماندن انواع و اقسام طرح ها و تهدید های دولت های غربی و عربی حامی تروریست ها و سازمان های بین المللی شان برای نجات تروریست های محاصره شده در حلب، سرانجام آنها تصمیم گرفتند از روی ناچاری با تسلیم شدن گروه های مسلحشان موافقت کنند تا لااقل از نابودی آنها جلوگیری کرده و عناصرشان را در محل دیگری مستقر کنند.

از صبح امروز در گذرگاه های مختلف حلب، کاروان هایی از اتوبوس های سبز، ردیف شدند تا تروریست ها را از منطقه خارج کنند.

ویرانه های حلب را جا گذاشتند و رفتند

سرانجام بعد از ظهر امروز پنجشنبه، عناصر مسلح سوار بر اتوبوس ها شدند و با عبور از کنار ساختمان های ویران شده و به جا گذاشتن میراثی از ویرانی دومین شهر بزرگ سوریه را ترک کردند.

سازمان بهداشت جهانی از خروج 21 اتوبوس و 19 آمبولانس حامل غیر نظامیان زخمی از شرق حلب خبر داد و مقامات سوری اعلام کردند در نخستین کاروان 951 نفر منطقه را ترک کردند.

بر اساس گزارش شبکه العالم، تا قبل از غروب امروز، حدود 5 هزار تن از افراد مسلح تروریست و خانواده های آنها در چارچوب توافق صورت گرفته بین ارتش سوریه ومعارضان، از شرق حلب خارج شدند.

از سوی دیگر، شبکه خبری المیادین گزارش داد که مردم حلب با برپایی جشن وپایکویی، خوشحالی خود را نسبت به خروج تروریست ها از شرق این شهر جشن گرفتند.





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 26 آذر 1395
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهوری اندونزی:
کشورهای اسلامی باید بر خلاف خواست دشمنان، یکدیگر را تقویت کنند
    ۲۴/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهوری اندونزی:‬‎

رهبر معظم انقلاب در دیدار آقای جوکو ویدودو رئیس‌جمهوری اندونزی با اشاره به ظرفیتهای فراوان دو کشور، بر افزایش مبادلات و همکاریهای مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تأکید و خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی پیشرفت و عزت اندونزی به‌عنوان کشوری مسلمان و پر جمعیت را مایه افتخار و عزت امت اسلامی می‌داند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی‌، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای‌، نگاه جمهوری اسلامی به اندونزی را نگاهی بر اساس برادری و همکاری دانستند و با اشاره به پیشرفت‌های خوب این کشور در بخشهای گوناگون‌، افزودند‌: جمهوری اسلامی ایران نیز ظرفیت‌های زیادی در بخش‌های مختلف اقتصادی و منابع زیرزمینی و معدنی دارد و معتقدیم کشورهای اسلامی باید بر‌خلاف خواست دشمنان‌، یکدیگر را تقویت و از اختلاف پرهیز کنند.
رهبر انقلاب اسلامی‌، سطح پایین مبادلات اقتصادی ایران و اندونزی را شایسته و در‌خور ظرفیت‌های متعدد دو کشور ندانستند و تأکید کردند: باید با تعیین مراحل زمانی، سطح مبادلات اقتصادی را به ارقامی مانند ۲۰ میلیارد دلار ارتقاء داد.ایشان با اشاره به توافق‌ها و قراردادهای منعقد شده میان دو کشور تأکید کردند: باید تلاش شود که این توافقات به اقدام و عمل تبدیل شود، البته این همکاری‌ها‌، مخالفانی دارد ولی ما باید با جدیت و اراده قوی بر آنها غلبه کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط و تعامل علمای ایران و اندونزی را نیز مبارک و موجب شکل‌گیری همکاریهای مستمر دو کشور دانستند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه، درگیریهای موجود در منطقه غرب آسیا را تحمیلی و بر اساس اهداف خباثت‌آمیز بیرونی دانستند و با تمجید از مواضع اندونزی در قبال مسئله فلسطین‌، افزودند: بسیاری از این بحران‌ها با هدف فراموش شدن سخت‌ترین بحران منطقه و مسئله اصلی دنیای اسلام یعنی فلسطین به‌وجود آمده است‌، در حالی‌که نباید اجازه داد این موضوع فراموش شود.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تجلیل از شخصیت برجسته سوکارنو و نقش‌آفرینی مهم او در شکل‌دهی کنفرانس باندونگ که پایه اصلی تشکیل نهضت عدم تعهد شد، خاطرنشان کردند: امروز نیز مواضع سیاسی اندونزی و جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی به یکدیگر نزدیک است.
ایشان همچنین با اشاره به زلزله اخیر در اندونزی برای درگذشتگان این حادثه از درگاه الهی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان آنان صبر و آرامش مسألت کردند.
در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهوری نیز حضور داشت آقای «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی ضمن بیان علاقه‌مندی مردم اندونزی به جمهوری اسلامی ایران، هدف اصلی از سفر خود را توسعه روابط اقتصادی به‌ویژه در حوزه انرژی بیان کرد و گفت: مذاکرات سازنده‌ای با دولت ایران داشتیم و مقرر شد ضمن همکاری در بخش گاز و پالایشگاه ، شرکتهای ایرانی از جمله شرکت مپنا در زمینه احداث نیروگاه برق در اندونزی نیز سرمایه‌گذاری کنند.
آقای ویدودو با اشاره به اینکه این همکاریها فصل جدیدی از روابط دو کشور را رقم خواهد زد، افزود: این سطح از روابط اقتصادی میان دو کشور شایسته دو کشور بزرگ اسلامی نیست و رسیدن به مرز مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری، موضوعی دست یافتنی است.
رئیس جمهور اندونزی علاوه بر انرژی‌، سایر حوزه‌ها از قبیل گردشگری و تبادلات علمی و دانشگاهی را از موضوعات مورد علاقه برای همکاری دانست و با ابراز تأسف از بی‌ثباتی و بحرانهای ایجاد شده در منطقه تاکید کرد: اعتقاد داریم اگر کشورهای مسلمان متحد باشند، به یک قدرت اقتصادی بزرگ و اثرگذار تبدیل خواهند شد.
آقای ویدودو همچنین در خصوص مسئله فلسطین تأکید کرد: اندونزی خود را متعهد به موضوع فلسطین می‌داند و ما در حمایت از حقوق مردم فلسطین جدی و فعال هستیم.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 آذر 1395
ولی امر مسلمین در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی:
مقاومت تنها راه نجات قدس است - راه‌های دیگر عقیم است
  ۲۳/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫ولی امر مسلمین در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی:‬‎

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز (چهارشنبه) در دیدار دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و هیئت همراه تأکید کردند: با وجود بحران‌آفرینی مستمر حامیان رژیم صهیونیستی برای به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین، این سرزمین شریف به برکت مقاومت و مجاهدت ملت و گروه‌های فلسطینی، آزاد خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انگیزه‌های ایمانی و روحیه  ایستادگی در میان فلسطینی‌ها، افزودند: تنها راه نجات قدس شریف، مبارزه و مقاومت است و دیگر راه‌ها، بی‌سرانجام و عقیم است.
ایشان با ابراز خرسندی از طرح ۱۰ ماده‌ای جنبش جهاد اسلامی برای وحدت و مقاومت در مقابل صهیونیست‌ها، افزودند: تأکید بر مبارزه، نفی کامل قراردادهای سازش، اصرار بر اتحاد گروه‌های فلسطینی و محکوم کردن تلاش برخی کشورهای مرتجع برای سازش با دشمن، از مفاد مهم این طرح است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه این طرح باید اجرایی شود خاطرنشان کردند: بی‌تردید کسانی هستند که مأموریت دارند مانع تحقق مفاد طرح ۱۰ ماده‌ای جنبش جهاد اسلامی شوند، بنابراین باید مراقب بود این طرح، بر روی کاغذ نماند و در پسِ تحسین‌های اولیه و تاکتیکی، به‌تدریج فراموش نشود.
رهبر انقلاب، عامل اصلی مشکلات فراوان منطقه را «مستکبر اعظم و شیطان اکبر» یعنی آمریکا خواندند و با اشاره به دخالت شیطان‌های کوچک منطقه در ایجاد بحران‌های موجود، افزودند: هدف همه  آنها این است که مسئله  فلسطین در افکار عمومی منطقه کم‌رنگ شود و از یاد ملت‌ها برود.رهبر انقلاب اسلامی افزودند: جمهوری اسلامی با وجود درگیر بودن در برخی قضایای منطقه، همواره و به طور صریح اعلام کرده فلسطین مسئله اول دنیای اسلام است و به تکالیف خود در این زمینه عمل می‌کند.ایشان با اشاره به وظایف «گروه‌های فلسطینی، علما، روشنفکران و نویسندگان عرب» در زنده ماندن مسئله فلسطین در افکار عمومی ملت‌ها خاطرنشان کردند: باید برای «ایجاد فضای فکری و گفتمان عمومی در جهان اسلام، درباره اولویت قضیه فلسطین» تلاش مضاعفی شود به‌گونه‌ای که مسئولان سازشکارِ برخی کشورها از عکس‌العمل ملت‌ها در هراس باشند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، با یادآوری تلاش آمریکا و همراهان منطقه‌ای آن برای ایجاد حوادث گوناگون و وارد کردن عامل مذهب در بحران‌ها افزودند: برخلاف این تبلیغات، مردم سُنی حلب، موصل و شهرهای دیگر به دست تکفیریهای جنایتکار قتل‌عام شده و می‌شوند، بنابراین این بحران‌ها ربطی به شیعه و سُنی ندارد.
رهبر انقلاب سران گروه‌های تکفیری را همچون ائمه کفر خواندند و افزودند: یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه، مقابله همگانی با گروه‌های تکفیری نظیر داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌ها است، چرا که در غیر این‌صورت، به علت بحران‌آفرینی مستمر تکفیری‌ها، مسئله فلسطین در حاشیه خواهد ماند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با ضروری خواندن مبارزه قاطع با نفوذ تکفیری‌ها در فلسطین اشغالی افزودند: مأموریت این گروه‌ها، ایجاد فتنه است و باید با هوشیاری و قاطعیت کامل با آنها مقابله کرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، پیروزی را «وعده تردید ناپذیر الهی در صورت استمرار مبارزه و تحمل سختی‌ها» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمنی با جبهه حق، طبیعت مستکبران است بنابراین نباید از ادامه دشمنی‌ها دچار تعجب شد.
رهبر انقلاب ادامه مبارزه را نیازمند باز بودن چشم‌ها و تحلیل صحیح از حوادث دانستند و افزودند: این روش عقلا است و باید با هوشیاری کامل به مبارزه ادامه داد.
رهبر انقلاب اسلامی، با یادآوری توطئه‌های مستمر سلطه‌گران بر ضد جمهوری اسلامی ایران افزودند: ما با اطمینان قلبی به وعده یاری پروردگار، به تکالیفمان در همه زمینه‌ها عمل می‌کنیم و از مخالفت هیچ زورگویی نمی‌ترسیم.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، جوان بودن جمعیت فلسطین را مهم برشمردند و با اشاره به اهمیت زنده بودن و حرکت کرانه باختری رود اردن افزودند: رژیم صهیونیستی همچنان که قبلاً گفته‌ایم به شرط مبارزه همگانی و متحد فلسطینی‌ها و مسلمانان با صهیونیست‌ها در ۲۵ سال آینده وجود خارجی نخواهد داشت.
ایشان مراقبت کامل از تلاش دشمنان برای ایجاد انشقاق و مشکلات داخلی در درون جنبش جهاد اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: اهمیت جنبش جهاد اسلامی اکنون از گذشته نیز بیشتر است.
در این دیدار آقای رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین ضمن تشکر از مواضع شجاعانه و خردمندانه رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی و همچنین پشتیبانی و حمایت‌های برادران حزب‌الله لبنان از آرمان و ملت مظلوم فلسطین، به اوضاع آشفته منطقه اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی دولتهای عرب از قضیه فلسطین دست کشیده و برای هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی از یکدیگر سبقت می‌گیرند.
آقای رمضان عبدالله، افزایش سرکوب ملت فلسطین و ادامه اشغال اراضی به‌دست صهیونیست‌ها به‌ویژه در کرانه غربی را نتیجه همین اوضاع نابسامان دانست و با انتقاد از همکاری دولت خودگردان با رژیم صهیونیستی افزود: خوشبختانه جوانان فلسطینی امروز بیدار هستند و ابتکار عمل را به دست دارند و انتفاضه را دنبال می‌کنند.دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، ادامه محاصره بیش از دو میلیون فلسطینی در غزه و محروم کردن آنها از امکانات اولیه زندگی را از دیگر مشکلات خواند و گفت: جنبش جهاد اسلامی بر اساس طرح ۱۰ ماده‌ای که اخیراً منتشر کرد و مورد استقبال روشنفکران و نویسندگان جهان عرب نیز قرار گرفت، معتقد است تنها راه پیروزی، مقاومت در غزه و حمایت از انتفاضه در کرانه غربی است و دولت خودگردان نیز باید موافقتنامه اسلو را لغو شده اعلام کند.
آقای رمضان عبدالله با اشاره به افزایش چندین برابری توان رزمی گروه‌های مقاومت در مقایسه با جنگ ۵۱ روزه با رژیم صهیونیستی و ارتقای برد و دقت موشک‌های مقاومت، افزود: فلسطین، سرزمینی سرنوشت‌ساز است و تا حق صاحبان آن بازگردانده شود، منطقه آرام نخواهد گرفت.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 آذر 1395
ولی امر مسلمین در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی:
مقاومت تنها راه نجات قدس است - راه‌های دیگر عقیم است
  ۲۳/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫ولی امر مسلمین در دیدار دبیرکل جهاد اسلامی:‬‎

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر دیروز (چهارشنبه) در دیدار دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و هیئت همراه تأکید کردند: با وجود بحران‌آفرینی مستمر حامیان رژیم صهیونیستی برای به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین، این سرزمین شریف به برکت مقاومت و مجاهدت ملت و گروه‌های فلسطینی، آزاد خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انگیزه‌های ایمانی و روحیه  ایستادگی در میان فلسطینی‌ها، افزودند: تنها راه نجات قدس شریف، مبارزه و مقاومت است و دیگر راه‌ها، بی‌سرانجام و عقیم است.
ایشان با ابراز خرسندی از طرح ۱۰ ماده‌ای جنبش جهاد اسلامی برای وحدت و مقاومت در مقابل صهیونیست‌ها، افزودند: تأکید بر مبارزه، نفی کامل قراردادهای سازش، اصرار بر اتحاد گروه‌های فلسطینی و محکوم کردن تلاش برخی کشورهای مرتجع برای سازش با دشمن، از مفاد مهم این طرح است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه این طرح باید اجرایی شود خاطرنشان کردند: بی‌تردید کسانی هستند که مأموریت دارند مانع تحقق مفاد طرح ۱۰ ماده‌ای جنبش جهاد اسلامی شوند، بنابراین باید مراقب بود این طرح، بر روی کاغذ نماند و در پسِ تحسین‌های اولیه و تاکتیکی، به‌تدریج فراموش نشود.
رهبر انقلاب، عامل اصلی مشکلات فراوان منطقه را «مستکبر اعظم و شیطان اکبر» یعنی آمریکا خواندند و با اشاره به دخالت شیطان‌های کوچک منطقه در ایجاد بحران‌های موجود، افزودند: هدف همه  آنها این است که مسئله  فلسطین در افکار عمومی منطقه کم‌رنگ شود و از یاد ملت‌ها برود.رهبر انقلاب اسلامی افزودند: جمهوری اسلامی با وجود درگیر بودن در برخی قضایای منطقه، همواره و به طور صریح اعلام کرده فلسطین مسئله اول دنیای اسلام است و به تکالیف خود در این زمینه عمل می‌کند.ایشان با اشاره به وظایف «گروه‌های فلسطینی، علما، روشنفکران و نویسندگان عرب» در زنده ماندن مسئله فلسطین در افکار عمومی ملت‌ها خاطرنشان کردند: باید برای «ایجاد فضای فکری و گفتمان عمومی در جهان اسلام، درباره اولویت قضیه فلسطین» تلاش مضاعفی شود به‌گونه‌ای که مسئولان سازشکارِ برخی کشورها از عکس‌العمل ملت‌ها در هراس باشند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، با یادآوری تلاش آمریکا و همراهان منطقه‌ای آن برای ایجاد حوادث گوناگون و وارد کردن عامل مذهب در بحران‌ها افزودند: برخلاف این تبلیغات، مردم سُنی حلب، موصل و شهرهای دیگر به دست تکفیریهای جنایتکار قتل‌عام شده و می‌شوند، بنابراین این بحران‌ها ربطی به شیعه و سُنی ندارد.
رهبر انقلاب سران گروه‌های تکفیری را همچون ائمه کفر خواندند و افزودند: یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه، مقابله همگانی با گروه‌های تکفیری نظیر داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌ها است، چرا که در غیر این‌صورت، به علت بحران‌آفرینی مستمر تکفیری‌ها، مسئله فلسطین در حاشیه خواهد ماند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با ضروری خواندن مبارزه قاطع با نفوذ تکفیری‌ها در فلسطین اشغالی افزودند: مأموریت این گروه‌ها، ایجاد فتنه است و باید با هوشیاری و قاطعیت کامل با آنها مقابله کرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، پیروزی را «وعده تردید ناپذیر الهی در صورت استمرار مبارزه و تحمل سختی‌ها» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمنی با جبهه حق، طبیعت مستکبران است بنابراین نباید از ادامه دشمنی‌ها دچار تعجب شد.
رهبر انقلاب ادامه مبارزه را نیازمند باز بودن چشم‌ها و تحلیل صحیح از حوادث دانستند و افزودند: این روش عقلا است و باید با هوشیاری کامل به مبارزه ادامه داد.
رهبر انقلاب اسلامی، با یادآوری توطئه‌های مستمر سلطه‌گران بر ضد جمهوری اسلامی ایران افزودند: ما با اطمینان قلبی به وعده یاری پروردگار، به تکالیفمان در همه زمینه‌ها عمل می‌کنیم و از مخالفت هیچ زورگویی نمی‌ترسیم.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، جوان بودن جمعیت فلسطین را مهم برشمردند و با اشاره به اهمیت زنده بودن و حرکت کرانه باختری رود اردن افزودند: رژیم صهیونیستی همچنان که قبلاً گفته‌ایم به شرط مبارزه همگانی و متحد فلسطینی‌ها و مسلمانان با صهیونیست‌ها در ۲۵ سال آینده وجود خارجی نخواهد داشت.
ایشان مراقبت کامل از تلاش دشمنان برای ایجاد انشقاق و مشکلات داخلی در درون جنبش جهاد اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: اهمیت جنبش جهاد اسلامی اکنون از گذشته نیز بیشتر است.
در این دیدار آقای رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین ضمن تشکر از مواضع شجاعانه و خردمندانه رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی و همچنین پشتیبانی و حمایت‌های برادران حزب‌الله لبنان از آرمان و ملت مظلوم فلسطین، به اوضاع آشفته منطقه اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی دولتهای عرب از قضیه فلسطین دست کشیده و برای هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی از یکدیگر سبقت می‌گیرند.
آقای رمضان عبدالله، افزایش سرکوب ملت فلسطین و ادامه اشغال اراضی به‌دست صهیونیست‌ها به‌ویژه در کرانه غربی را نتیجه همین اوضاع نابسامان دانست و با انتقاد از همکاری دولت خودگردان با رژیم صهیونیستی افزود: خوشبختانه جوانان فلسطینی امروز بیدار هستند و ابتکار عمل را به دست دارند و انتفاضه را دنبال می‌کنند.دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، ادامه محاصره بیش از دو میلیون فلسطینی در غزه و محروم کردن آنها از امکانات اولیه زندگی را از دیگر مشکلات خواند و گفت: جنبش جهاد اسلامی بر اساس طرح ۱۰ ماده‌ای که اخیراً منتشر کرد و مورد استقبال روشنفکران و نویسندگان جهان عرب نیز قرار گرفت، معتقد است تنها راه پیروزی، مقاومت در غزه و حمایت از انتفاضه در کرانه غربی است و دولت خودگردان نیز باید موافقتنامه اسلو را لغو شده اعلام کند.
آقای رمضان عبدالله با اشاره به افزایش چندین برابری توان رزمی گروه‌های مقاومت در مقایسه با جنگ ۵۱ روزه با رژیم صهیونیستی و ارتقای برد و دقت موشک‌های مقاومت، افزود: فلسطین، سرزمینی سرنوشت‌ساز است و تا حق صاحبان آن بازگردانده شود، منطقه آرام نخواهد گرفت.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 آذر 1395
رهبر انقلاب در مراسم جشن تکلیف دانش آموزان:
فردای این کشور و تاریخ آن متعلق به شماست /آماده شوید
 ۲۳/ ۰۹ / ۱۳۹۵


  Image result for ‫رهبر انقلاب در مراسم جشن تکلیف دانش آموزان‬‎

Image result for ‫رهبر انقلاب در مراسم جشن تکلیف دانش آموزان‬‎

مراسم روح‌بخش و پرطراوت جشن تکلیف دو هزار تن از دانش‌آموزان پسر مدارس شهر تهران، شب گذشته در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
در این مراسم که در فضایی آکنده از نشاط و شوق آغاز دوران بندگی برگزار شد، نوجوانان مؤمن، نماز مغرب و عشاء را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه کردند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای همچنین در سخنانی، جشن تکلیف را «جشن تشرف به ساحت لطف و توجه پروردگار کریم» و «قابلیت دریافت مأموریت الهی در رسیدن به سعادت و خوشبختی» خواندند و افزودند: انسان در مراحل مختلف زندگی حوادث فراوانی را تجربه می‌کند که لازمه مواجهه شجاعانه با این حوادث و دستیابی به افتخار دنیوی و عزت الهی، استحکام بنیه معنوی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت «لحظه تکلیف»، قدر دانستن ورود به دوران بلوغ معنوی را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: راز پیشرفت فردی و اجتماعی در حفظ رابطه با خداوند است و امروز عیب بزرگ تمدن رو به افول و انحطاط غرب، قطع رابطه با خداست.
ایشان بهترین راه ارتباط با خداوند را «نماز و قرائت قرآن» دانستند و گفتند: توجه به این واقعیت که مخاطب انسان در نماز، «خداوند قادر متعال» است، موجب توکل، شجاعت و اعتماد به‌‌نفس می‌شود، بنابراین نماز را اول وقت و با توجه بخوانید و با قرآن و معانی نورانی و هدایت‌بخش آن انس دائمی برقرار کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دشمنان برای نفوذ و تسلط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بر کشور، یکی از هدف‌های دشمن را نفوذ در نوجوانان و جوانان برشمردند و افزودند: نوجوانان عزیز که فرزندان امروز ملت ایران و مردان و مدیران فردای کشور هستند، باید با حضور فعال و شاداب در اجتماعات در مصونیت‌بخشی مقابل این نقشه دشمن، نقش مؤثری ایفا کنند.
«تجهیز به دانش و درس‌خواندن» و «تأمین سلامت جسمی، فکری و معنوی» توصیه دیگر رهبر انقلاب اسلامی به نوجوانان بود.
ایشان، به تأمین سلامت جسمی از طریق «ورزش و تغذیه مناسب»، و کسب سلامت معنوی با «توجه به خدا و نماز، دعا، توسل و یاد شهیدان» اشاره کردند و افزودند: سلامت فکری را باید با کتابخوانی و مطالعه کتاب‌های راهگشای متفکران و نویسندگان خوب تأمین کرد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اهمیت علم‌اندوزی و خودسازی به ‌عنوان شرط دستیابی به فردایی بهتر، افزودند: عزیزان من، فردای این کشور متعلق به شماست و شما اداره‌کنندگان این کشور و تاریخ آن خواهید بود، بنابراین با استفاده از فرصت‌ها، خود را برای آن روز آماده کنید.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین نوجوانان را به الگوگیری از شهیدان سفارش کردند و گفتند: شهیدان عزیز ما در جوانی و نوجوانی در دفاع از استقلال ملی و مصالح کشور و به منظور دفع شر دشمنان، با ارزش‌ترین دارایی، یعنی جان خود را در راه خدا فدا کردند و مطالعه کتاب‌های شیرین و پرجاذبه دفاع مقدس، ذهن شما را با آن ایثارگری‌ها و شجاعت‌ها آشنا می‌کند.ایشان در پایان سخنان‌شان، نوجوانان را به قدردانی از پدران و مادران، حفظ احترام و جبران محبت‌های آنان توصیه کردند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 آذر 1395
مقاومت جواب داد، حلب آزاد شد
شاخ آمریکا و آل‌سعود شکست
  ۲۳/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫حلب آزاد شد‬‎

شهر «حلب» پس از پنج سال اشغال تروریست‌ها، سرانجام دیروز به دست نیروهای ارتش سوریه و مقاومت کاملا آزاد شد و مردم حلب همزمان، این پیروزی بزرگ را جشن گرفتند. غرب و ارتجاع عرب اما همچنان در حیرت به سر می‌برند.
دیروز ارتش سوریه و نیروهای مقاومت پس از ماه‌ها نبرد، و فداکاری‌های بسیار، موفق شدند کنترل «کامل» شهر حلب را به دست بگیرند.
بر اساس گزارش خبرگزاری‌های مختلف، این پیروزی با شادمانی گسترده مردم در خیابان‌های حلب همراه شده است. «رامی عبدالرحمان» رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان) هم از فروپاشی کامل صفوف مخالفان (تروریست‌ها) خبر داده و گفته: «نبرد حلب به پایان رسید.»
در ماجرای حلب و پیروزی بزرگ، جشن و شادمانی خیابانی مردم این استان است؛ موردی که به تنهایی همه تبلیغات ماه‌ها و سال‌های اخیر حامیان خارجی تروریست‌ها را باد هوا کرد. شهروندان حلب پس از پنج سال ظلم و تعدی، جنایت، دیروز احساس می‌کردند که آزاد شده‌اند و به همین خاطر، سر از پا نمی‌شناختند.
حلب دومین شهر بزرگ و قلب صنعتی سوریه است. این شهر از سال 2012 به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد و بخش شرقی آن تحت اشغال تروریست‌ها قرار گرفت.
طی پنج سال اخیر تروریست‌ها علاوه بر غارت آثار باستانی حلب، اموال مردم را هم می‌دزدیدند و با انتقال آنها به ترکیه، این اموال را می‌فروختند.
جنایات هولناک در آخرین لحظات!
خبرها از حلب همچنین حاکی است، تروریست‌ها که ثبت این بزرگترین پیروزی رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه را نمی‌توانستند تحمل کنند و از همدلی مردم با ارتش هم باخبر شده بودند، در آخرین لحظات خروج از حلب، دست به جنایات هولناکی زدند و گوش و بینی شماری از مردم بی‌دفاع را بریدند. این حرکت غیرانسانی، خود به تنهایی نشان می‌دهد که تروریست‌ها تا چه اندازه از دست مردم عصبانی بوده‌اند و شکاف میان آنها و مردم چقدر عمیق است. در سال‌های گذشته همه دستگاه‌های خبری غربی، عبری و عربی، به دروغ از پیوستگی میان مردم و افراد مسلح (تروریست‌ها) خبر می‌دادند. این بنگاه‌های خبری اما ضمن سکوت در قبال جنایات تروریست‌ها، و تخریب زیرساخت‌های شهری و بیمارستان‌ها توسط آنها، به دروغ برای مردم حلب اشک تمساح می‌ریختند. واکنش حامیان تروریست‌های شکست‌خورده نیز خواندنی است.
رسوایی حامیان تروریسم
پیروزی بزرگ مردم سوریه در حلب، حامیان تروریسم را به شدت رسوا کرده است و علت اصلی این رسوایی، برملا شدن حمایت قلبی مردم از ارتش سوریه است.
در مجموع، اتفاقات دیروز حلب برای آمریکا، اروپا، اسرائیل، ترکیه، عربستان و قطر بسیار تلخ بود. اما آنها رویه زشت خود را کنار نگذاشتند و دیروز نیز برای اینکه پیروزی بزرگ مردم سوریه را کمرنگ بکنند، باز هم غیرنظامیان را بهانه کردند و در حالی که خطرها در حلب رفع شده، یکپارچه در مورد وقوع «فاجعه انسانی» در حلب، ابراز نگرانی کردند؛ «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه، «فدریکا موگرینی» رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سران رژیم آل سعود از جمله این افراد بودند. در این جوسازی بی‌پایه و مضحک، اولاند حتی وقاحت را به اوج رساند و گفت: «جنایت‌هایی که در حلب علیه غیرنظامیان صورت می‌گیرد، جنایات جنگی هستند!» این در حالی است که هیچ بعید نیست تا چند سال دیگر اولاند به همراه سایر حامیان تروریسم در سوریه، به پای میز محاکمه کشیده شوند.«جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم آزادسازی حلب را «سقوط حلب» ذکر کرد! تا بدین شکل خشم و کینه خود را از پیروزی یاران بشار اسد، به نمایش بگذارد.
الجزیره، رسانه داعش
شبکه «الجزیره» که تحت مدیریت مالی و سیاسی دولت قطر است، به همراه شبکه سعودی «العربیه»، در ماجرای آزادسازی حلب، یک بار دیگر عملا ثابت کرد که ارگان رسانه‌ای گروه تروریستی داعش و دیگر تروریست‌ها هستند.
شبکه العربیه دیروز با وقاحت تمام و بدون اشاره به شکست سنگین تکفیری‌ها مدعی شد، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت در شرق حلب دست به اعدام‌های گسترده زده‌اند و حتی تمام پرسنل بیمارستان‌های «الکلاسه» و «الحیات» و زنان و کودکان را در این منطقه اعدام کرده‌‌اند! این در حالی است که همین چند روز قبل ارتش سوریه از مجموع 1000 تروریست مسلحی که خود را به نیروهای دولتی تسلیم کرده بودند، بیش از 920 نفر از آنها را همان جا آزاد کرده‌اند! اقدامی که در کمتر جنگی نمونه‌ای از آن را سراغ داریم.
شبکه العالم نیز که فعالیت‌های دو شبکه الجزیره و العربیه را رصد می‌کرد، گزارش داد، این دو شبکه قطری و سعودی اخبار حلب را لحظه به لحظه پوشش می‌دادند، اما وقتی دیدند نیروهای ارتش و مقاومت حلب را آزاد کرده‌اند، فورا در پوشش خبری خود تغییر مسیر داده و اعلام کردند که داعش بر شهر «تدمر» مسلط شده و آن را از ارتش سوریه پس گرفته است! الجزیره هم به دروغ مدعی شد، نظامیان سوری زنان و کودکان را در حلب اعدام کردند و نظامیان ایرانی و روسی نیز در این اعدام‌ها مشارکت داشته‌اند!
مکر تازه آل‌سعود
رژیم آل‌سعود که تاکنون می‌خواست از طریق تروریست‌ها بر سوریه مسلط شود، اکنون که شکست مفتضحانه آنها را در حلب شاهد است، تلاش می‌‌کند به بهانه «بازسازی» وارد سوریه شود.
در این باره، تسنیم به نقل از روزنامه سوری «الثوره» گزارش داده، عربستان تلاش می‌‌کند سهم بزرگی از بازسازی سوریه را به شرکت‌های سعودی اختصاص دهد. ارزش این سهم حدود 200 میلیارد دلار گزارش شده است.
به گفته کارشناسان،‌ در صورتی که ریاض بتواند از این طریق وارد سوریه شود، هم به سود اقتصادی می‌رسد، هم گذشته زشت خود را در افکار عمومی سوریه پاک می‌کند و هم دوباره در جامعه سوریه و نهادهای دولتی نفوذ خواهد کرد. البته بعید به نظر می‌رسد، بشار اسد اجازه چنین اقدامی را دهد.
آمریکا و نقشه‌های تازه‌اش
به گزارش ایسنا، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، اما از نقش آمریکا در تسلط داعش بر «تدمر» (پالمیرا) خبر داده و گفته:‌ «احتمالا پیشروی داعش در پالمیرا با کمک واشنگتن صورت گرفت و هدف از این عملیات نیز، کم کردن فشارها بر تروریست‌ها در حلب بوده است.» البته آمریکا هم مدعی شده که در این یورش داعش، نقش نداشته است.
تدمر دوشنبه به اشغال عناصر داعش درآمد. وزیر دفاع روسیه این را هم گفته که این شهر به زودی توسط ارتش سوریه پس گرفته می‌شود.
روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز طی گزارشی درباره سوریه، نوشته «آمریکا با ناامید شدن از گروه‌های به اصطلاح میانه‌رو، بار دیگر دست به دامن داعش شده است کارشناسان نیز هشدار داده‌اند که بلای داعش به این راحتی، جامعه اسلامی و منطقه را رها نخواهد کرد.
سایر رویدادها
* رسانه‌های صهیونیستی اعتراف کردند که «بشار اسد» در نبرد حلب پیروز شده است.
* «تومان کورتولموش» معاون نخست‌وزیر ترکیه، اعلام کرد که این کشور به زودی عملیات خود را در  شهر «الباب» پایان می‌دهد. این شهر در شمال سوریه واقع است.
* «سمیر خرفان» رئیس کانون وکلای اردن با «بشار اسد» در دمشق دیدار کرد.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 24 آذر 1395
ولایتی:
 ایران در آینده نزدیک پاسخ قاطعی به عملکرد آمریکا در اجرای برجام می‌دهد
۲۲/ ۰۹ / ۱۳۹۵


Image result for ‫ولایتی:‬‎
عضو شورای نظارت بر برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران در آینده‌ای نزدیک پاسخی قاطع، روشن و مناسب به عملکرد آمریکا در اجرای برجام خواهد داد.
علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار با «رمضان عبدالله» رئیس جنبش سیاسی جهاد اسلامی فلسطین در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس علیه ایران، اظهار کرد: انگلیسی‌ها در حال حاضر هیچ اقتدار قائم به خودشان ندارند و از سیاست‌های آمریکایی‌ها پیروی می‌کنند. آمریکایی‌ها اگر در این منطقه در عراق، سوریه، لبنان و افغانستان دچار شکست شده‌اند، انگلیسی‌ها متغیر آمریکایی‌ها هستند هم شکست خواهند خورد.  ولایتی در پاسخ به سؤال دیگری درباره جلسه اخیر شورای نظارت بر برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکایی‌ها و مصوبات دو مجلس آن کشور که علیه ما داشته است حتما موضع مناسبی را اتخاذ می‌کنند.
وی ادامه داد: مقدمات آن در جلسه اخیر شورای عالی نظارت بر اجرای برجام گفت‌وگو درباره آن تصمیم‌گیری شد و جزئیات آن نیز در آینده توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به اطلاع مردم خواهد رسید.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بدون تردید در اجرای برجام ایران به تعهدات خود عمل کرده اما آمریکایی‌ها به خصوص در حوزه اقتصادی به آن کم‌توجه و عمل نکردند.
ولایتی در ادامه با بیان اینکه نفس این موضوع که آنها در کنگره و سنا قانون تمدید تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کردند این موضوع بدون پاسخ از طرف ایران نخواهد ماند، تصریح کرد: اگر رئیس جمهور آن کشور آن قانون را امضاء کند شرایط متفاوت خواهد بود و اگر امضاء نکند شرایط به‌گونه‌ای دیگر است اما به هر حال تا همین میزان نیز جمهوری اسلامی ایران نسبت به این کاری که آنها انجام دادند واکنشی مناسب را نشان می‌دهد اما فعلا بنا به مصالحی قرار بر این است که جزئیات آن مطرح نشود. وی تأکید کرد: یقینا پاسخ ایران، قاطع، روشن و مناسب خواهد بود و ما به آنچه که از قبل گفتیم و رهنمودهای رهبری در مورد چگونگی اجرای برجام و انجام تعهدات آمریکایی‌ها که اگر ذره‌ای هم نفع داشته باشد واکنش لازم را نشان خواهیم داد. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه این تصمیمات اتخاذ شده چه زمانی اعلام می‌شود گفت: موارد مشخص تصمیم گرفته شده در شورا در آینده‌ای نزدیک به اطلاع خواهد رسید و این زمان دور نخواهد بود.
به گزارش تسنیم، ولایتی ادامه داد: زمانی که جزئیات تصمیمات گرفته شده در آن شورا را اطلاع‌رسانی کنیم مردم ایران قطعا از تصمیمات گرفته شده در این شورا خوشحال خواهند شد و دشمنان ما نیز ناامید می‌شوند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 آذر 1395
نگاهی به حادثه برخورد 2 قطار در سمنان
مرگ دردناک 48 هموطن خطای انسانی یا سوء مدیریت؟
۲۲/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫نگاهی به حادثه برخورد 2 قطار در سمنان‬‎

 
  اشاره: ساعت  7:45 روز جمعه پنجم آذرماه بود که قطار مسافری مسیر سمنان- مشهد به واگن انتهایی قطار مسافری تبریز- مشهد که به علت یخ‌زدگی ترمز متوقف بود، برخورد کرد. در این حادثه که منجر به مشتعل شدن واگن‌ها و انحراف لکوموتیو قطار سمنان- مشهد شد، 48 تن جان باختند. درباره علت این سانحه دلخراش نظرات مختلفی اعلام شد و بررسی کمیته دولتی بررسی علل حادثه، خطای انسانی برخی ماموران محلی راه‌آهن را عامل این حادثه معرفی کرد اما نکته مهم این است که بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به وعده‌های وزیر راه و مسئولان راه‌آهن درمورد سیستم جدید کنترل خطوط و ضعف در عملکرد این سیستم پر حرف و حدیث نباید تنها به عامل انسانی  به عنوان تنها مقصر این حادثه نگریست. حال به بررسی ابعاد دیگری از علل این حادثه می‌پردازیم.
 
 سابقه سیستم کنترل اتوماتیک قطار (ATC)
اوایل شهریورماه سال 93 تقریباً سه ماه پس از سانحه برخورد قطار مسافرى تهران - مشهد با قطار بارى در ایستگاه امروان شاهرود، مدیرعامل راه‌آهن جمهورى اسلامى ایران از برنامه‌ریزى براى تجهیز کل شبکه ریلى کشور به سیستم ATC خبر داده بود.
این در حالى بود که تقریبا 6 ماه پس از وعده معاون وزیر راه و شهرسازى، سیستم کنترل اتوماتیک قطار یا همان ATC  مسیر ریلى تهران- مشهد با حضور معاون اول رئیس‌جمهورى، وزیر راه و شهرسازى، مدیرعامل راه‌آهن و استاندار تهران راه‌اندازى شد.
به گزارش تسنیم، یکى از اهداف راه‌اندازى این سیستم ،کنترل مدیریت متمرکز سرعت و فاصله قطارها و هم‌چنین به حداقل رساندن وقوع سوانح ریلى اعلام شد. در آن زمان راه‌آهن جمهورى اسلامى ایران افزایش ظرفیت جابجایى بار و مسافر، ارتقاى سطح ایمنى، افزایش سرعت قطارها و کاهش احتمالى برخورد قطارها ناشى از خطاى انسانى، کنترل سرعت در قوس‌ها و محل‌هاى خطرناک، جلوگیرى از تخطى راننده از سرعت مجاز، متوقف کردن قطار در نقاط تعیین‌شده، اعلام محدودیت‌هاى سرعت در هر قطعه از مسیر به راننده، اعلام مسافت مجاز برای رعایت منحنى کاهش سرعت، نمایشگر پایین بودن سرعت راننده از حد مجاز، حذف برگه‌هاى جواز و حکم احتیاط کاغذى، ثبت و نمایش گراف حرکت قطار، امکان بررسى عملکرد لوکوموتیورانان و کنترل سرعت و تأمین ایمنى در مسیر و جلوگیرى از بروز سانحه به‌دلیل عدم توجه به چراغ، سرعت غیرمجاز وخرابى مسیر را از مزایاى سیستم ATC اعلام کرده بود.
سانحه برخورد دو قطار در ایستگاه هفت‌خوان (مرز بین دو شهرستان سمنان و دامغان) و مرگ 48 نفر از هموطنان نشان داد که تقریبا تمام مزیت‌هاى اعلام‌شده براى سیستم کنترل اتوماتیک قطار ادعا بوده است.
کارشناسان حوزه حمل‌ونقل، عوامل متعددى را در بروز چنین حوادثى مؤثر مى‌دانند؛ ضعف مدیریت و عدم نظارت مدیران ارشد راه‌آهن، عدم نصب کامل سیستم ATC، عدم آموزش کاربران و فقدان نظارت از سوى مجرى طرح سیستم اتوماتیک کنترل قطار و هم‌چنین عدم به‌کارگیرى مدیران بومى که اشراف کاملى به منطقه دارند، ازجمله عوامل بروز فاجعه قطار زائران است که صاحبنظران و کارشناسان حوزه حمل‌ونقل روى آن اتفاق نظر دارند.
این موارد در حالى مطرح مى‌شود که تا پیش از این بارها از مدیرعامل‌مستعفی راه‌آهن شنیده بودیم که با اجراى سیستم  ATCکه در دولت یازدهم در خط‌آهن تهران- مشهد اجرا شده است، دیگر خطاى انسانى حذف مى‌شود، ارتقاء ایمنى سیر داریم و سیستم اجازه خطا نمى‌دهد. اما به نظر مى‌رسد، مسئولان وزارت راه و شهرسازى، در راستاى کم‌رنگ‌کردن ناکارآمدى خود در اجراى سیستم‌هاى این‌چنینى و جلوگیرى از وقوع سوانح حمل و نقلى، با دست‌ به ‌دامن شدن به موضوع قدیمى و کهنه ‌شده «خطاى انسانى»، قصد دارند ناکارآمدى خود در پیاده‌سازى سیستم‌هاى مدیریتى را لاپوشانى کنند.
در مورد مذکور، تا پیش از این مسئولان دولت «حذف خطاى انسانى» را مزیت اصلى اجراى سیستم کنترل اتوماتیک قطار در راه‌آهن تهران- مشهد عنوان مى‌کردند و ادعا داشتند، این خدمت براى اولین‌بار در دولت یازدهم عملیاتى شده است، اما با وقوع حادثه، ظاهراً کارآمدى سیستم مذکور فراموش شده و خطاى انسانى به‌عنوان ساده‌ترین راه‌حل عنوان مى‌شود.
اسناد ناکارآمدی سامانه ATC و خطای مدیران
این در حالی است که خبرگزاری فارس گزارش داد طبق اسناد و گزارش‌ها، سامانه ATC تهران- مشهد نیمه نخست امسال نزدیک به ۴۰۰۰ خطا ثبت کرده و بیش از نیمی از لوکوموتیوهای کشنده و ترنست‌های این مسیر در این مدت‌ بدون سامانه ATC سیر کرده و دستی کنترل شده است.
پس از وقوع سانحه قطارهای مسافری در منطقه هفت‌خوان بین بلاک هفت‌خوان - گرداب بود که مسئولان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و وزارت راه و شهرسازی به سرعت وارد عرصه شده و اعلام کردند سیستم ATC اجرا شده روی خط‌آهن تهران- مشهد مناسب عمل کرده‌ و خطای انسانی عامل بروز این سانحه بوده است.
در این سیستم سرعت‌های مجاز و شرایط ترمز معرفی می‌شوند که به لکوموتیوران اجازه خروج از این قوانین را نمی‌دهد‌، در صورت افزایش سرعت مجاز یا حرکت قطار خارج از قوانین تعریف شده سرعت را کنترل یا قطار را متوقف می‌سازد. در واقع در صورت افزایش سرعت مجاز ATC به‌صورت خودکار نسبت به کاهش سرعت عمل کرده و در صورت عدم کاهش یا حرکت خارج از قوانین بصورت خودکار ترمز اضطراری قطار را فعال می‌کند‌. این تجهیزات روی کشنده‌ها نصب و ترمز قطار را هم کنترل می‌کند.
بنا‌بر‌این گزارش، در سانحه ریلی هفت‌خوان‌ با توقف قطار تبریز - مشهد به دلیل برودت هوا و یخ‌زدگی در سیستم ترمز پس از ایستگاه گرداب، چراغ قرمز سیستم ATC برای قطار سمنان - مشهد که در حال حرکت به سمت ایستگاه گرداب بوده است روشن و قطار متوقف می‌شود.
پس از توقف قطار لکوموتیوران از مسئول CTC شاهرود کسب تکلیف می‌کند اما به دلیل اینکه سیستم ATC در یک و نیم سال اخیر بارها خطا داده است، این بار نیز مسئول CTC دامغان به لکوموتیوران قطار سمنان - مشهد اعلام می‌کند که سیستم را طبق معمول از حالت اتوماتیک خارج کرده و قطار را به صورت دستی و بدون سیستم ATC کنترل کند و حرکت خود را آغاز کند.
نکته اصلی وقوع این سانحه این است که به دلیل خطاهای مکرر سیستم ATC در یک و نیم سال اخیر در راه‌آهن تهران - مشهد لکوموتیوران‌ها و مسئولان CTC ایستگاه‌ها، بالاجبار در شرایطی که با خطاهای مکرر و بدون علت سیستم مواجه می‌شدند این سیستم را از دستور کار خارج می‌کردند و به حرکت خود ادامه می‌دادند.
این در حالی است که با اجرای سیستم ATC خط‌آهن تهران - مشهد سیستم قدیمی کلاً جمع‌آوری شده است ضمن آنکه سیستم جدید هم خطاهای فراوانی دارد و همین موارد موجب بروز شرایط وقوع حادثه می‌شده است که در یکی- دو هفته اخیر منجر به وقوع حادثه بزرگ برخورد قطارهای سمنان - مشهد و تبریز - مشهد و جان باختن 48 تن شد.
در تأیید این ادعا می‌توان به گزارش تحلیل آماری خرابی‌های سیستم ATC در 6 ماهه اول امسال اشاره کرد.
طبق این گزارش که توسط خود مسئولان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است در 6 ماهه ابتدایی امسال تعداد 3989 مورد سیر قطار در محور ریلی تهران - مشهد به دلیل خرابی ATC گزارش شده است.
همچنین طبق گزارش مذکور سیر قطار با ATC خاموش و خرابی آن تحت یکی از سه عناوین خرابی علایم، خرابی تجهیزات ATC داخل کابین و خاموش کردن توسط مأموران گزارش می‌شود.
در ادامه این گزارش آمده است با توجه به نصب تجهیزات ثابت ATC در خطوط و ایستگاه‌های خط آهن تهران - مشهد باید لزوم تجهیز لکوموتیوهای سیرکننده در این محور را به تجهیزات ATC داخل کابین به منظور کارایی ATC  را متذکر شد. در صورتی که این تجهیزات در لکوموتیو نصب نشده باشد عملاً سیستم ATC بی‌استفاده خواهد شد و قطار در این محور بدون ATC سیر می‌کند.
کمتر از یک‌دوم کشنده‌ها به ATC مجهز بودند
طبق استناد به همین گزارش راه‌‌آهن،‌ در 6 ماهه ابتدای سال 95 در مجموع 1708 ترنست در محور تهران - مشهد تردد کرده است که فقط 666 ترنست شامل 38 درصد مجهز به ATC بوده‌اند.
همچنین در 6 ماه اخیر ‌فقط 664 لوکوموتیو‌ در مسیر تهران- مشهد به ATC ‌مجهز بوده‌اند. بدین ترتیب در واقع 62 درصد ترنست‌ها و 58 درصد لکوموتیو‌های عبوری از راه‌آهن تهران - مشهد در 6 ماهه ابتدایی سال 95 فاقد ATC بودند. ‌طبق همین گزارش، سیر قطارها با ATC خاموش در 6 ماه اخیر در محور ریلی تهران-مشهد بارها مشاهده شده است، ‌از طرفی نسبت قطارهای مجهز به ATC به کل قطارهای اعزام شده در خط راه‌آهن تهران - مشهد در 6 ماهه ابتدایی سال عددی کوچک است.
در این‌ گزارش آمده است که برای کارایی و بهره‌گیری از سیستم کنترل اتوماتیک قطار تنها تجهیزات ثابت در طول خط و ایستگاه‌ها کفایت نمی‌کند و در صورت عدم تجهیز لکوموتیو‌ها و ترنست‌ها به ATC این سیستم عملاً کارایی خود را برای این قطارها از دست خواهد داد.
گزارش مذکور تحت عنوان «تحلیل آماری خرابی‌‌های ATC در 6 ماهه اول سال 95» پیوست نامه راه‌‌آهن جمهوری اسلامی ایران است که از سوی مدیرکل ایمنی و نظارت بر شبکه امضاء شده است و خطاب به‌ مدیران کل راه‌آهن تهران، خراسان و شمال شرق (1) است.
رونوشت نامه به مدیر کل سابق علائم راه‌آهن و معاون فعلی فنی راه‌آهن و‌ ‌مدیر پروژه ATC تهران- مشهد و مدیر کل ارتباطات و علائم الکتریکی راه‌آهن‌ نیز ارسال شده است اما ‌نامبردگان ‌هیچ اقدامی برای اصلاح سیستم انجام ندادند‌.
یخ‌زدگی سابقه‌دار
از سوی دیگر، یخ‌زدگی سیستم ترمز قطار تبریز- مشهد در حالی روز وقوع سانحه رخ داد‌ که دقیقاً یک روز قبل از وقوع این حادثه نیز طبق اعلام مدیرکل راه‌آهن شمال‌شرق1، این مشکل به دلیل سردی هوا در برخی قطارها رخ داده  بود که باید نسبت به رفع آن اقدام می‌شد؛ چون روز پنجشنبه چهارم آذرماه امسال سیر تعدادی از قطارها از مسیر تهران - مشهد و برعکس با تأخیر انجام شده بود.
شواهد حاکی از آن است که موضوع یخ‌زدگی تیغه‌‌های برخی از سوزن‌‌ها در مسیر راه‌آهن شمال شرق (1) و همچنین قطعات فنی واگن‌ها، از قبل مسبوق به سابقه بوده است، حتی شب قبل از وقوع حادثه نیز این اتفاق برای برخی از قطار‌‌ها رخ داده است اما ظاهراً کسی به این موضوع توجه نکرده است و به دلیل ‌رعایت نکردن مسائل فنی، شاهد یخ‌زدگی تیغه‌های بعضی از سوزن‌ها و قطعات فنی واگن‌‌ها بودیم که در روز بعد منجر به بروز سانحه قطار‌‌های هفت‌خوان شد.
قرار بود ATC یکساله تکمیل شود
یک کارشناس حوزه حمل‌و‌نقل ریلی با اشاره به وجود ضعف‌های مدیریتی به مهر گفت: پیاده‌سازی سیستم کنترل اتوماتیک قطار باید ظرف مدت یکسال به اتمام می‌رسید اما با وجود گذشت دوسال هنوز به درستی اجرا نشده است ضمن اینکه براساس برنامه قرار بود این سیستم یکپارچه‌سازی شود و از سوی یک شرکت نظارت شود که هنوز این اقدام صورت نگرفته و درحال حاضر سه شرکت، کنترل حرکت قطارها را برعهده دارند.
به گفته میثم لاجوردی، تاخیر در پیاده‌سازی کامل سیستم کنترل اتوماتیک قطارها باعث افزایش خطاهای انسانی می‌شود زیرا در سایر کشورها که این سیستم به صورت کامل پیاده‌سازی شده میزان خطای انسانی به صفر رسیده است.
لاجوردی می‌گوید: علاوه بر خطای سیستم به علت پیاده‌سازی ناقص، خطای انسانی ناشی از ضعف عملکرد مدیران راه‌آهن هم در این حادثه موثر بوده است و این موضوع باید رسیدگی شود.
چرا شرکت «مهاران» در حادثه تصادف بازخواست نشد؟
در روزهای اخیر، حسین عاشوری، رئیس کمیسیون بررسی سوانح ریلی، در گزارش خود از این سانحه، عامل اصلی این فاجعه را متصدیCTC  شاهرود معرفی کرده است. این دقیقا همان جمع‌بندی است که اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و مسئول کمیته ویژه بررسی این حادثه از طرف رئیس‌جمهور دارد و گفته است: «براساس بررسی‌های انجام شده مقصر اصلی حادثه سمنان، مامور و متصدی CTC ایستگاه شاهرود است».
به گزارش نسیم آنلاین، این در حالی است که، اسناد جدیدی که نشان‌دهنده بی‌تدبیری مسئولین وزارت راه شهرسازی است، منتشر شده‌اند. بر اساس این اسناد، عدم توجه و نظارت دقیق بر حوزه مسئولیت در مدیریت راه‌آهن کشور مشهود است. در گزارش گروه نظارت بر ایمنی حمل و نقل، اداره کل ایمنی و نظارت بر شبکه ریلی در آبان ماه امسال، آمده است که در شش ماهه اول سال 95 تعداد 3988 مورد خرابی در سیستم ATC محور تهران- مشهد اتفاق افتاده است.
نکته قابل تامل این است که طبق اظهارات حسین عاشوری در تاریخ 13 آذرماه، سیستم ATC در سال 92 مورد بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفت و از اواخر سال 93 پس از آن که خطاهای سیستم بسیار کاهش پیدا کرد با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید. اما با توجه به گزارش گروه نظارت بر ایمنی حمل‌و‌نقل، اداره کل ایمنی و نظارت بر شبکه ریلی، آنچه پس از بهره‌برداری از سیستم ATC اتفاق افتاد، تعداد زیاد خطاهای این سیستم بوده است. در واقع، خطاهای این سامانه به حدی بوده است که قطع سیستم ATC به امری عادی تبدیل شده بود زیرا در غیر این صورت، حرکت قطارها با تاخیر‌های بسیار زیادی رو‌به‌رو می‌شد. با توجه به این موضوع، سوالات زیر مطرح است:
الف- چرا مسئولین وزارت راه و شهرسازی با وجود اطلاع از این خطاها، نسبت به اصلاح این سیستم که با امنیت و جان مسافران ارتباط مستقیم دارد، بی‌توجه بوده‌اند؟!
ب- آیا قصور مسئولان در بروز این حادثه کمتر از متصدی و اپراتور CTC  است که هیچ نامی از آنها در گزارش‌های رسمی دولت درباره فاجعه هفت‌خوان نیامده است؟
ج- چه ملاحظه‌ای در رابطه با شرکت مهاران که مجری پیاده‌سازی این سیستم در محور تهران- مشهد بوده و مسئول اصلی خرابی‌های سیستم است وجود دارد که حتی به عنوان گزینه‌های احتمالی عاملین حادثه مطرح نمی‌شود؟ (موضوع زمانی قابل تامل‌تر است که بدانیم قرارداد ATC تهران– مشهد بصورت ترک تشریفات و با بهای 100٪ ارزی به شرکت «مهاران» واگذار شده است).
بنابراین ضرورت دارد مسئولان وزارت راه و شهرسازی با پاسخگویی به سوالات مذکور و شفاف‌سازی درباره نقش خطاهای مدیریتی در شکل‌گیری فاجعه هفت‌خوان، ابهامات افکار عمومی در این زمینه را برطرف نمایند و طبق روال گذشته با معرفی کردن متصدی جزء به عنوان عامل اصلی حادثه از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی نکنند.
چرا قرارداد با شرکت سازنده
  ATC مناقصه نداشت؟
سوالی که وزیر راه و شهرسازی و مسئولان راه‌آهن درباره حادثه برخورد دو قطار باید به آن پاسخ دهند، این است که چرا برای قرارداد با شرکت سازنده ATC مناقصه‌ای برگزار نشد.
از زمان حادثه برخورد دو قطار در سمنان و جان باختن ۴۹ نفر از هموطنانمان، سه گزارش از سوی کمیته ویژه بررسی حادثه، کمیسیون عمران مجلس و کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن درباره دلایل حادثه منتشر شده است. نگاهی به محتوای گزارش کمیته بررسی حادثه و کمیسیون سوانح راه‌آهن حکایت از آن دارد که عامل اصلی حادثه خطای انسانی است درحالی که در متن نهایی گزارش کمیسیون عمران مجلس به عوامل دیگری از جمله پیاده‌سازی ناقص سیستم ATC‌، ضعف مدیریتی و ... هم اشاره شده است عواملی که نقششان در وقوع حادثه بارها از سوی کارشناسان حوزه حمل‌ونقل مهم تلقی شده است.
محمدحسین رضاییان، کارشناس حوزه حمل‌ونقل ریلی، علت عدم درج دوعامل ضعف مدیریتی و خطای مکرر سیستم سیگنالینگ در گزارش کمیته ویژه و کمیسیون سوانح راه‌آهن را وابستگی آنها به بدنه دولت می‌داند. رضاییان به مهر می‌گوید: درگزارش آقای ترکان و گزارش کمیسیون سوانح راه‌آهن به دلیل ارتباط تنگاتنگ با وزارت راه و شهرسازی، خطای انسانی عامل اصلی حادثه معرفی شده است، در حالی که سوالات و ابهامات بسیاری در این حادثه وجود دارد که ناگفته مانده است.
وی ادامه می‌دهد: البته روال اغلب گزارش‌های حوادث، اعلام عامل انسانی به عنوان مقصر اصلی است زیرا روند رخداد حوادث تنها ۲۰ دقیقه قبل از وقوع مورد بازبینی قرار می‌گیرد به همین دلیل در این گزارش‌ها نیز به بحث خطاهای مکرر سیستم ATC و ضعف مدیریتی اشاره‌ای نشده است.
 به گفته رضاییان در گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جنبه‌های بیشتری از حادثه مورد بازنگری قرار گرفته و خطاهای مکرر سیستم سیگنالینگ مهم و اثرگذار عنوان شده است زیرا خطاهای مکرر سیستم موجب شده بود که متصدیان اشتباه سیستم را امری عادی تلقی کرده و از کنار آن به راحتی عبور کنند بنابراین پیشنهاد می‌شود که ستادی مجزا از بدنه دولت، علت حادثه را کارشناسی کند.
شفاف نبودن قراردادها با شرکت سازنده ATC
اگرچه گزارش کمیسیون عمران مجلس نسبت به دو گزارش دیگر کامل‌تر بود اما باز هم به اهمیت برخی مسائل توجه نشده است، به عنوان نمونه موضوعی که باید مورد بررسی واقع شود علت خطاهای موجود در سیستم سیگنالینگ و به تبع آن بررسی سابقه فعالیت شرکت سازنده این تجهیزات است.
رضاییان دراین‌باره می‌گوید: بررسی ابتدایی حکایت از آن دارد که قراردادهای امضاء شده با شرکت سازنده تجهیزات ATC در هیچ مرحله‌ای شفاف نبوده است ضمن اینکه رئیس کمیته سوانح راه‌آهن از هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی پیاده‌سازی سیستم خبر داده است و اظهارات سال ۹۰ مدیرکل اعتبارات راه‌آهن هم نشان از تجهیز سیستم با ۳۱ میلیون یورو است اما در جوابیه شرکت سازنده به سوالات مطرح شده از سوی رسانه‌ها اعلام شده که تنها با ۵۰ میلیارد تومان خط تهران- مشهد به سیستم ATC مجهز شده است.
این کارشناس حوزه حمل‌ونقل ریلی به عدم تجربه شرکت سازنده سیستم ATC خط تهران- مشهد در زمینه راه‌اندازی این‌گونه سیستم‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: دو سال قبل از عقد قرارداد اولیه با شرکت سازنده ATC برای سیگنالینگ کردن خط تهران- مشهد، مناقصه‌ای با حضور شرکت‌های معتبر بین‌المللی برگزار شد و براساس متن قرارداد سه فاکتور (تکنیک و مباحث مالی و همچنین فعالیت در حوزه سیگنالینگ در سه کشور دیگر) برای انتخاب شرکت برتر تعیین شد.
وی اظهار داشت: بین شرکت‌ها، راه‌آهن فدرال روسیه با مبلغ ۲۸ میلیون دلار برنده مناقصه شد اما پس از مدتی نتیجه مناقصه ملغی اعلام شد و دو سال بعد با شرکت فعلی قراردادی دیگر برای تجهیز سیگنالینگ مسیر ریلی تهران- مشهد امضا می‌شود.
رضاییان ادامه می‌دهد: قرارداد جدید با هزینه‌ای بیشتر از قرارداد با شرکت فدرال روسیه و در حدود ۳۱ میلیون یورو امضا شد و دراین میان هیچگاه این شرکت گواهی‌های لازم برای اثبات ایمنی سیستم سیگنالینگ خود ارائه نداد، ضمن اینکه تجربه استفاده از این سیستم را در داخل و خارج کشور هم نداشت البته نگهداری و تعمیر بخشی از راه‌آهن حومه تهران طی قراردادی به این شرکت سپرده شد که پس از ۱۵ روز  به علت عدم کفایت، لغو شد.
این کارشناس حوزه حمل‌و‌نقل چندین سوال در این زمینه مطرح می‌کند و می‌گوید: مسئولان راه‌آهن و وزیر راه و شهرسازی باید به این سوالات پاسخ دهند که این شرکت کدام یک از گواهی‌های بین‌المللی در حوزه سیگنالینگ را دارد؟ معتبرترین گواهی در این زمینه گواهی CIL۴ است که توسط اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (uic) صادر می‌شود و حداقل اعتبار برای یک شرکت فعال در این زمینه است. چرا تمام قراردادها با این شرکت بدون برگزاری هرگونه مناقصه منعقد شده است؟ و اگر مناقصه‌ای برگزار شده است برای شفاف‌سازی افکار عمومی باید نسخه‌ای از آن منتشر شود. چه ارتباطی بین سهامداران و اعضای هیئت‌مدیره این شرکت با مسئولان وقت راه‌آهن  وجود دارد؟
وی تصریح کرد: چه استانداردهایی از این شرکت برای پیاده‌سازی سیستم سیگنالینگ مطالبه شده است؟ چرا مسافری‌ترین محور ریلی کشور یعنی تهران- مشهد که تقریبا همه قطارهای این مسیر مسافری هستند به عنوان اولین تجربه یک شرکت بی‌تجربه انتخاب شده است؟ آیا تاییدیه‌های کارشناسی شده مبنی بر درستی انتخاب این شرکت برای سیگنالینگ این محور وجود دارد؟
رضاییان گفت: عملکرد سیستم پیاده شده و خروجی دو ساله آن و میزان افزایش ایمنی، سرعت و ظرفیت به دقت باید مشخص شود، یعنی ظرفیت قطارها چه میزان افزایش یافته است؟ اگر سرعت بهبود داشته است چرا هنوز زمان سیر قطار تهران- مشهد ۱۴ ساعت است درحالی که درسال ۵۴، سرعت سیر تهران- مشهد ۸ ساعته بود. چرا باید قراردادی با هزینه بالاتر از راه‌آهن فدرال روسیه (برنده مناقصه) با یک شرکت بی‌تجربه در حوزه سیگنالینگ بسته شود.
خطای انسانی درچند لایه مدیریتی
محرز است
کارشناس حوزه ریلی عدم پیاده‌سازی کامل سیستم کنترل اتوماتیک قطارها به همراه انجام خطاهای انسانی در چندین لایه مدیریتی را عامل این حادثه می‌داند.
محمد حسین رضاییان با انتقاد از عدم پیاده‌سازی کامل سیستم ATC گفت: هزینه پیاده‌سازی سیستم کنترل اتوماتیک قطارها، کمتر از ۵ درصد احداث خط جدید است و اگر این سیستم کامل اجرایی شود، ۷۰ درصد در بهره‌وری خط موثر است اما با وجود عدم اجرای این سیستم، مسئولان وزارت راه و شهرسازی وعده احداث خط‌های جدید را می‌دهند.
اصرار عجیب دولت بر خطای انسانی
در حالی دولتی‌ها طی این مدت خطای انسانی را عامل اصلی بروز برخورد قطار در ایستگاه هفت‌خوان معرفی می‌کنند که سیستم کنترل اتوماتیک قطار (ATC) طی ۱۸ ماه اخیر بارها اعلام خطای غیرواقعی داشته است.
به گزارش تسنیم، تا اینجای کار هیچ‌کدام از مسئولان و دست‌اندرکاران وزارت راه و شهرسازی اشاره به اعلام خطاهای بی‌شمار ناصحیح سیستم کنترل اتوماتیک قطار نکرده‌اند.
در این میان عالی‌ترین مقام وزارت راه ‌و‌شهرسازی و مدیران زیردست وی بارها تأکید کرده‌اند که عامل بروز سانحه برخورد قطارها خطای انسانی بوده است، اما هیچ سخنی درباره وجود ایرادات اساسی در سیستم کنترل اتوماتیک قطار به زبان نیاورده‌اند.
واقعیت آن است که بخش اعظمی از اخطارهای اعلام شده از سوی ATC غیرواقعی بوده، مسئله‌ای که باعث شده کوچک‌ترین توجهی به اعلام خطاهای پیاپی این سیستم طی سال 94 و 95 نشود. در این شرایط تلاش دولتی‌ها برای مقصر نشان دادن عامل انسانی به‌عنوان مسبب حادثه بسیار عجیب و قابل تأمل است. این احتمال وجود دارد در پشت‌پرده قراردادهای مربوط به سیستم ATC اتفاقاتی روی داده که دولتی‌ها تمایلی به افشای آن ندارند، موضوع مهمی که نهادهای نظارتی باید به آن ورود پیدا کنند.
به هر حال گزارش های دریافتی از تلفن‌گرام راه‌آهن نشان می‌دهد که سیستم ATC بارها سابقه خرابی داشته و گزارش های بسیاری از خرابی این سیستم که قرار بود حافظ جان مسافرین شود وجود دارد. برخی از این گزارش‌ها نشان می‌دهد که این سیستم در طول یک روز بارها خطا داده و فاصله خطاهای سیستم به چند دقیقه از یکدیگر رسیده است.
در چنین شرایطی اصرار بر این‌که خطای انسانی عامل اصلی بروز برخورد مرگبار دو قطار در سمنان شده سؤال‌برانگیز است.
ایرادهایی که گفته شده بود
یک منبع آگاه نیز به فارس گفت: تا پیش از وقوع سانحه برخورد قطارهای مسافری در ایستگاه هفت‌‌خوان بین سمنان و دامغان در منطقه راه‌آهن شمال شرق، لکوموتیورانان از زمان افتتاح‌ سیستم ATC و بکارگیری آن‌‌ در مسیر تهران به مشهد، بارها‌ نواقص این سیستم را به اطلاع مسئولان رسانده‌‌ و متذکر شده‌اند که تداخل سیستم جدید با سیستم متعارف راه‌آهن با توجه به نواقص سیستم ATC منجر به اتفاقات ناگوار و غیر قابل جبران خواهد شد‌.
پارچه ارزان صندلی‌، بلای جان شد
خطای انسانی وسیستمی مهم‌ترین عوامل حادثه برخورد دو قطار در سمنان است اما فقدان ایمنی در این دو قطار از جمله استفاده از پارچه‌های ارزان‌قیمت به جای نسوز درصندلی‌ها موجب گسترش ابعاد حادثه شده است.
 در همین رابطه کارشناس حوزه حمل و نقل ریلی به مهر گفت: آتش‌سوزی گسترده رخ داده در حادثه هم با اما و اگرهایی روبروست زیرا پیش از این تجربه برخورد رو در روی دو لوکوموتیو هم اتفاق افتاده است یا خروج قطار با سرعت ۱۲۰ کیلومتر از ریل  هم داشته‌ایم که در هیچ کدام از این حوادث، آتش‌سوزی رخ نداده است اما دراین حادثه شاهد آتش‌سوزی گسترده بودیم که بحث عدم رعایت نکات ایمنی در واگن‌ها را به میان می‌کشد.
به گفته سعید قصابیان، به دلیل وجود گازوییل در قطار امکان آتش‌سوزی وجود دارد. بر همین اساس باید بدنه صندلی‌های قطارنسوز یا دیرسوز باشند که براساس شواهد میدانی در بازسازی واگن‌ها، برای هزینه کمتر از پارچه‌های ارزانتر و فاقد این ویژگی استفاده می‌شود که همین موضوع از ایمنی قطارها می‌کاهد.
راه‌آهن از مترو الگوبرداری کند
یک کارشناس حمل ونقل ریلی نیز  با اشاره به پیاده‌سازی ناقص سیستم ATC در مسیر ریلی تهران- مشهد، سیستم اتوماتیک کنترل قطارهای مترو را الگوی خوبی برای استفاده در راه‌آهن معرفی کرد.
 مهدی ساسانی به مهر گفت: در متروی تهران سامانه مشابهی برای کنترل اتوماتیک حرکت قطارها وجود دارد ضمن اینکه جمعیت بیشتری روزانه با مترو رفت و آمد می‌کنند و فاصله حرکت بین قطارها هم حدود دو دقیقه است اما جابه‌جایی قطارهای مترو هیچ‌گاه با مشکل مواجه نشده است زیرا سیستم اتوماتیک به صورت کامل پیاده‌سازی شده و ایمنی بسیار بالایی دارد.
لکوموتیوران سکته نکرد، مسافران سوختند
گفتنی است، در گزارش سوم شهریورماه امسال وزیر راه و شهرسازی در حضور رهبر انقلاب، گفته شد:
«اگر لکوموتیوران سکته هم کند ما سیستم (ATC) را پیاده‌سازی  کرده‌ایم که مسافران هیچ صدمه‌ای نبینند».
معاون فنی و زیربنایی سابق راه‌آهن  نیز که پس از سانحه قطار اکنون بر مسند ریاست راه‌آهن تکیه زده در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در 6 تیر 94  گفته بود: «تا پایان سال(94) این انتظار را داریم که در تمام ایستگاه‌های علائمی قطاری نتواند بدون برخورداری از سیستم ATC حرکت کند و در صورت هر مشکلی حتی اگر لوکوموتیوران هم مرحوم شود قطار به صورت استاندارد به حرکت خودش ادامه می‌دهد».
در این خصوص چند نکته لازم به ذکر است:
1- از سال‌های گذشته و خیلی پیش از عمر دولت یازدهم نیز سیستم‌های سنتی Dead Man و ATS وظیفه رصد نمودن وضعیت هوشیاری و سلامت لکوموتیورانان را در حین سیر برعهده داشته‌اند، ضمن اینکه این سیستم‌ها  با هزینه‌هایی بسیار ناچیز اجرا شده است. پس چه نیازی به اجرای سیستم پرهزینه ATC  داشته‌ایم تا بر طبق گفته این دو مقام مسئول و نه حقیقت ماجرا، وضعیت هوشیاری و سلامتی لکوموتیوران رصد شود.
2-تاکنون و در طی سال‌ها به خدمت گرفتن این دو سیستم  قدیمی در راه‌آهن، گزارشی مبنی بر رویداد حادثه‌ای بر اثر سکته لکوموتیوران و ناکارآمدی این دو سیستم بیان نشده است. (‌البته این متفاوت از خرابی سیستم به علت عدم انجام تعمیرات و رسیدگی‌های دوره‌ای می‌باشد. بهترین سیستم‌ها هم اگر به خوبی پیشتیبانی و رسیدگی مستمر نشوند دچار مشکلات و خطاهای فراوان می‌شوند ولی این دو سیستم به علت ساختار ساده و طراحی مناسب بسیار کارآمد بوده و هنوز می‌باشند.)
3-سیستم ATC  که این روزها نقل اکثر محافل می‌باشد سیستمی است که بستری را برای افزایش ظرفیت حمل‌ونقل ریلی با حفظ و ارتقاء امنیت سیر قطارها  ممکن می‌سازد. لذا وظیفه و هدف غایی این سیستم با این همه هزینه‌های سرسام‌آور، به خاطر جلوگیری از تبعات مخاطره‌آور فوت و سکته لکوموتیوران نمی‌باشد هر چند در این سیستم هم این موضوع مهم را که توسط دو سیستم قبلی رصد می‌شود می‌توان مجددا مورد ملاحظه و بررسی قرار داد ولی تاکنون این بخش از ATC  برخلاف گفته‌های اظهار شده دو مقام عالی مرتبه مسئول، اصلا اجرایی نشده است و ATC  از این نظر ناقص می‌باشد و لذا اظهارات آقایان نادرست و خلاف حقیقت موجود است.
4- فرض بگیریم که سیستم پدال ایمنی یا همان Dead Man را در قطارها به امید ATC فعلی و ادعای مطروحه مبنی بر جلوگیری از ورود صدمه به مسافران در صورت سکته و فوت لکوموتیوران حذف کنیم اگر حادثه‌ای مشابه حادثه سال قبل در راه‌آهن ناحیه خراسان رضوی یعنی برخورد قطار مسافری با یک دستگاه گریدر روی دهد، با توجه به سرعت قطار وشیب و قوس شدید خط در نقطه مورد برخورد، سیستم ATC  به هیچ عنوان نمی‌توانست از وقوع حادثه جلوگیری نماید و اگر در همین حین برای سلامتی و حیات لکوموتیوران مشکلی پیش می‌آمد، حادثه‌ای مشابه و حتی بدتر از سانحه هفت‌خوان را رقم می‌زد. ولی به خاطر همان سیستم  پدال ایمنی (‌Dead Man‌) و سرعت واکنش خوب لکوموتیوران، این حادثه فقط منجر به خروج لکوموتیو از خط شد و به مسافران نیز هیچ صدمه‌ای وارد نشد.
5- اگر موارد فوق را بپذیریم برخی نکات و اشکالات اساسی در سیستم حمل‌ونقل کشور بخصوص ریلی قابل واکاوی و مشاهده می‌باشد از جمله عدم تسلط کافی سلسله مراتب مدیریت به مسایل فنی به نحوی که هر چه در رده بالاتر قرار می‌گیرند این ضعف اطلاعات حیاتی فنی، عمیق‌تر می‌شود.
6- انتخاب محمدزاده به ریاست راه‌آهن به نظر ادامه همان روند غلط گذشته می‌باشد و متاسفانه هنوز وزیر راه و شهرسازی از اصلاح این رویه نادرست عبرت نگرفته است.
7- نکته دیگر که به عنوان تناقض و سیاست نامعلوم وزارت راه می‌توان برشمرد اینکه به عنوان مثال جناب آخوندی در واکنش به حادثه ریلی خرداد ماه سال 93 در ایستگاه امروان که اتفاقا در ناحیه شاهرود و حوالی مکان سانحه اخیر روی داد، اظهار داشت: «‌لکوموتیوران همین قطاری که تصادف کرد، دارای 31 سال سابقه است و به شکل عادی می‌بایست بازنشست می‌شد، تازه این افراد پس از بازنشستگی به استخدام شرکت‌های خصوصی درمی‌آیند و به کارشان ادامه می‌دهند»، حال نکته جالب توجه این است که مدیریت راه‌آهن درناحیه خراسان رضوی در چند ماه اخیر اقدام به فراخوانی خدمت تعدادی زیادی از لکوموتیورانان و روسای قطار بازنشسته، از طریق شرکت‌های پیمانکاری‌! نموده است که هم‌اکنون این نیروها با فراغ بال و تایید کامل سلسله مراتب مدیریتی مشغول به انجام وظیفه می‌باشند حال به نظرتان چه چیز را باید از مقامات دولت پذیرفت. آیا مدیریت راه‌آهن خراسان رضوی بدون اذن مدیران ارشد راه‌آهن و وزیر و در اقدامی ناهماهنگ دست به این اقدام خلاف نظر وزیر زده است؟
سخن آخر
هر چند هنوز آلام این حادثه دلخراش بر روح و روان مردم کشورمان  به خصوص خانواده این قربانیان باقی است اما باید به دور از قبیله‌گرایی و حزب‌پروری، مسئولان امر به خصوص قوه قضائیه و سازمان بازرسی و مجلس شورای اسلامی با کنکاش و بررسی عمیق و رسیدگی به خطاهای پشت پرده و عاملین واقعی و اصلی چنین حوادثی خاطیان را در هر سطوحی که باشند به مناسب‌ترین وجه مورد بازخواست قرار دهند. از انتقاد هایی که به نحوه امداد رسانی در حادثه اخیر هم مطرح می شود نباید به راحتی  گذشت که در جای خود قابل بررسی است.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 آذر 1395

رژیم آل‌خلیفه حکم 9 سال زندان شیخ علی سلمان را تأیید کرد

۲۲/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رژیم آل‌خلیفه حکم 9 سال زندان شیخ علی سلمان را تأیید کرد‬‎

رژیم آل‌خلیفه طی حکمی، «شیخ علی سلمان» روحانی مبارز این کشور و رهبر بزرگترین جمعیت سیاسی بحرین را به 9 سال حبس قطعی محکوم کرد.
مسئولان قضایی حکومت  بحرین، رئیس ‌جمعیت الوفاق، بزرگترین جمعیت سیاسی مخالف این کشور را  دیروز به تحمل 9 سال حبس محکوم کردند. قرار بود روز یکشنبه هفته گذشته قاضی دادگاه حکم وی را قرائت کند اما دادگاه نظامی محاکمه وی را به 12 دسامبر (روز گذشته) موکول کرد.  المیادین در این باره اعلام کرد دادگاه تجدیدنظر بحرین روز گذشته در جلسه‌ای حکم حبس 9 ساله صادره علیه شیخ علی سلمان را تائید کرد. علی سلمان به اتهاماتی چون «تبلیغات علیه نظام حاکم»‌ و «تهدید به اعمال زور» و «مخالفت با قوانین» دستگیر شده بود..
پیش از این شیخ علی سلمان در جولای 2015 (تیر ماه 1394) به 4 سال حبس محکوم شده بود اما در تاریخ 30 ماه می‌گذشته (اردیبهشت‌ماه) دادگاه استیناف حکم حبس 9 ساله را برای وی صادر کرد این حکم در حالی صادر شده که مردم بحرین در زمان برگزاری دادگاه دبیرکل جمعیت الوفاق در منطقه الدراز دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان در حالی که تصاویر علی سلمان را در دست داشتند آزادی وی و دیگر زندانیان سیاسی بحرین را خواستار شدند. زندانیان سیاسی نیز در زندان مرکزی بحرین در اعتراض به منع برگزاری نماز جماعت و تکرار نقض حقوق آنها توسط نیروهای امنیتی رژیم آل‌خلیفه از روز یکشنبه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
مردم بحرین از سال 2011 تاکنون علیه ظلم و ستم رژیم آل خلیفه دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز می‌زنند اما با شدیدترین سرکوب‌ها مواجه می‌شوند. غرب به ویژه آمریکا و انگلیس از رژیم متحجر آل‌خلیفه به شدت حمایت می‌کند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 آذر 1395
رهبر انقلاب در دیدار عمار حکیم و هیئت همراه:
هرگز به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید و فریب لبخند آنها را نخورید
 ۲۱/ ۰۹ / ۱۳۹۵

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار عمار حکیم و هیئت همراه‬‎

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب صبح دیروز (یکشنبه) در دیدار حجت‌الاسلام عمار حکیم، رئیس تحالف ملّی شیعیان عراق و اعضای اصلی این ائتلاف، ضمن ابراز خرسندی از شکل‌گیری ائتلاف در میان گروه‌های شیعه‌ عراق، آن را حادثه‌ای مهم خواندند و بر لزوم حفظ و تقویت پایه‌های این وحدت و نگاه پدرانه و آغوش باز به همه‌ جریان‌ها و اقوام و مذاهب مختلف عراق تأکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با تبریک ایام ولادت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و حضرت امام صادق (علیه‌السلام) و همچنین پیروزی‌های موصل، وظیفه‌ رئیس و اعضای اصلی و همه‌ جریان‌های داخل تحالف ملی شیعیان عراق را بسیار سنگین و هرگونه تصمیم و عملکرد آنها را تأثیرگذار بر «عراق، منطقه و اسلام» دانستند و افزودند: رسیدن به اهداف ارزشمند تحالف ملی، فقط با حفظ انسجام و وحدت، امکان‌پذیر است و باید برای استمرار این موضوع، مراقبت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از وظایف مهم تحالف ملی را حمایت از دولت‌های مستقر در عراق برشمردند و ضمن ابراز خرسندی از اقدامات دولت آقای عبادی به‌ویژه همراهی با حشدالشعبی، تأکید کردند: حشدالشعبی یا همان نیروهای مردمی یک ثروت عظیم و ذخیره‌ بزرگ برای امروز و فردای عراق است که باید حمایت و تقویت شود.
ایشان موضوع علم و تحقیق را برای پیشرفت و اقتدار عراق بسیار مهم ارزیابی کردند و گفتند: تقویت دانشگاه‌‌ها و استحکام بخشیدن به پایه‌های علم و تحقیق در عراق حتماً باید مورد توجه جدی قرار گیرد، به‌خصوص آنکه آمریکایی‌ها و دیگر دشمنان ملت عراق، بسیاری از دانشمندان این کشور را به قتل رسانده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی یک توصیه‌ مهم دیگر هم به ائتلاف شیعیان عراق داشتند: «به آمریکایی‌ها اصلاً اعتماد نکنید.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص افزودند: آمریکایی‌ها همواره با اقتدار کشورهای اسلامی ازجمله عراق مخالفند و هیچ‌گاه نباید فریب ظاهرسازی‌ها و لبخندهای آنها را خورد.
ایشان با تأکید بر اینکه توصیه‌ همیشگی انقلاب اسلامی به ما، اعتماد نکردن به آمریکا بوده است، خاطرنشان کردند: ما در جمهوری اسلامی ایران، هرگاه این توصیه را رعایت کردیم سود بردیم و هرگاه به فراموشی سپردیم، ضرر کردیم.
رهبر انقلاب اسلامی درخصوص موضوع عدم اعتماد به آمریکا، به این نکته هم اشاره کردند که آنها برخلاف ادعاهای ظاهری به‌هیچ‌وجه به‌دنبال ریشه‌کن شدن تروریست‌های تکفیری نیستند و تلاش دارند تا بخشی از این تروریست‌ها را برای مقاصد آینده‌ خود، حفظ کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اکنون در موصل و همچنین در سوریه، آمریکایی‌ها، تمایلی به شکست کامل تروریست‌های تکفیری ندارند.
ایشان با اشاره به فروش نفت عراق به‌وسیله‌ داعش گفتند: در آن مقطع آمریکایی‌ها صرفاً نظاره‌گر حرکت ستونی نفتکش‌ها بودند و آنها را هدف قرار نمی‌دادند، بنابراین نباید به آمریکایی‌ها اعتماد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی آینده‌ عراق را بسیار روشن‌تر و بهتر از شرایط امروز دانستند و تأکید کردند: پیشرفت عراق به نفع جمهوری اسلامی ایران است و هماهنگی بیش از پیش دو کشور نیز به نفع دو طرف است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تشکر از آحاد مردم و مسئولان عراقی به‌دلیل پذیرایی و میهمان‌نوازی از زائران اربعین، پیاده‌روی اربعین را پدیده‌ای عظیم و بی‌نظیر خواندند.
در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام حکیم رئیس ائتلاف شیعیان عراق ضمن قدردانی از رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از روند شکل‌گیری ائتلاف ملی و اقدامات انجام‌شده بیان کرد و با تبریک پیروزی‌های اخیر در عراق، سوریه و یمن گفت: یکی از نتایج مهم ائتلاف ملی شیعیان در عراق، تصویب قانون حشدالشعبی بود که علاوه بر رأی مثبت نمایندگان تحالف ملی، ائتلاف شیعیان توانست نظر تعداد زیادی از نمایندگان جریان‌ها و گروه‌های دیگر را نیز با خود همراه کند
.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 22 آذر 1395
3 سال بعد از بزک توافق
توقع‌زدایی از برجام،دستور کار جدید خط نفوذ
 ۲۰/ ۰۹ / ۱۳۹۵


Image result for ‫توقع‌زدایی از برجام‬‎


ساختن چیزی شبیه معجزه از برجام قبل از نهایی شدن این توافق دستورکار جریان نفوذ بود که این خط فکری را به مجموعه دولت و رسانه‌ها تزریق می‌کردند، حالا پس از گذشت سه سال دستور کار جدید این جریان به توقع زدایی از برجام تغییر کرده است!
جریان انتظار‌آفرین دیروز، این روزها برای توقع‌زدایی از برجام بسیج شده‌اند. همان‌هایی که تا دیروز خیال‌پردازی‌های خود را در قالب  دنیای پس از برجام برای مردم ترسیم می‌کردند، اکنون باید از آنها پرسید اگر قرار بوده تحریم‌های اصلی لغو نشود و توقع دستاورد اقتصادی از برجام نداشته‌ایم، پس چرا انبوهی از امتیازات هسته‌ای را به غرب دادیم؟ آیا ملت ما بدهکار آمریکا و غرب بودند و طیف ترویج‌کننده خوش‌خیالی خواستند ملت ما مدیون غرب نمانند؟!
برجام و انتظارات غیرواقعی
محمود سریع القلم، استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در یادداشتی به این موضوع پرداخته است. او امروز و پس از گذشت تقریبا سه سال از بزک کردن برجام به این نکته پرداخته که نباید از برجام انتظارات غیرواقعی داشته باشیم! البته آنچه وی انتظارات غیرواقعی خوانده همان چیزهایی هستند که از جانب دولتمردان و رسانه‌های اطلاح طلب به مردم ارائه می‌شد. به عقیده او «دقت کم تئوریک دستگاه دیپلماسی با رهیافتی که نسبت به ایران طی دهۀ گذشته در آمریکا انباشته شده بود و سایه انداختن روش سازمان مللی (سخنرانی و تنظیم قطعنامه) بر فرآیند برجام، باعث شد تا انتظارات غیرواقعی و تحلیل‌های احساس محور در ذهن بسیاری شکل گیرد و نمایش برجام مهم‌تر از محتوای آن شود.»
سریع‌القلم در یادداشت خود سهم موضوع هسته‌ای را در اختلاف‌های میان ایران آمریکا یک نهم عنوان کرده و بر این باور است که «وقتی موضوع هسته‌ای یک ‌نهم است، قاعدتاً نباید آن را هشت‌ نهم جلوه داد. تقابل موجود، گسترده و دامنه‌دار است. این یک غفلت تبلیغاتی دستگاه دیپلماسی بود که مسایل سیاست خارجی با غرب را، به موضوع هسته‌ای تقلیل داد. شاقول انتظارات اشتباه تنظیم شد و انتظارات غیرواقعی در ذهن خاص و عام جا افتاد. در سیاست بین‌الملل، کشورها عموما و دائما اهرم می‌سازند تا امتیاز بگیرند.»
اما پیرامون این بخش از نوشته سریع القلم دو نکته اصلی به ذهن متبادر می‌شود: نخست اینکه انتظارات اشتباه و غیرواقعی را چه کسی در ذهن خاص و عام جا داد و با چه هدفی؟
دیگر آنکه اگر توقع رفع مشکلات اقتصادی مملکت از قبیل سوئیفت یا موانع ایجاد شده در صادرات یا واردات کالا مانند محدودیت‌های بیمه و یا بازگشت پول حاصل از فروش نفت و... انتظار بی‌جا از برجام است پس این توافق برای چه انجام شد تا به صورت یک طرفه صنعت صلح آمیز هسته‌ای کشور را به این حال و روز درآوریم؟!
برجام و دستاورد اقتصادی!
در ایام سالگرد اعلام توافق برجام در وین، (تیر 1395) تحرکات برخی مدیران ارشد دولتی و رسانه‌های حامی آنها برای توقع‌زدایی از برجام شدت گرفت. آنها با ادبیات مشابه تلاش کردند از برجام توقع‌زدایی اقتصادی کنند؛ چنان‌که بعیدی‌نژاد با صراحت گفت «به برجام نگاه اقتصادی نداشته باشید چرا که تفاهم اقتصادی نیست.»
این رویکرد تقلیل‌گرایانه در حالی است که طیف یاد شده طی چند سال گذشته  برعکس حالا، به انتظارات موهوم درباره مذاکره و توافق با آمریکا در حد معجزه اقتصادی و رونق اشتغال و تولید و حتی بهبود وضعیت آب خوردن و هوا و ریزگردها و... دامن می‌زدند و نظام را به لحاظ روانی برای توافق و اجرای آن به هر قیمت که شده- ولو نامتوازن و ناهمزمان- تحت فشار قرار داده بودند.
جریان نفوذ کارش این است که با داده‌های غلط دولتمردان را به تصمیم‌های نادرست رهنمون سازد. حتی اگر این تصمیم‌ها توسط اشخاص دلسوز کشور و نظام اتخاذ شده باشند از آنجا که داده‌های غلط و نادرست از امری وانموده به آنها منتقل شده نتیجه آن چیزی می‌شود که جریان نفوذ می‌خواهد. در واقع می‌توان گفت در چنین حالتی این نفوذی‌ها هستند که غالبا به صورت غیرمستقیم تصمیم‌سازی می‌کنند.
مجموع نکاتی که گفته شد زمینه ساز ایجاد توقع در میان مردم براساس اظهارات دولتمردان و برخی رسانه‌ها می‌شود. البته به این نکات باید عدم توجه به تجربیات گذشته و نادیده انگاشتن حافظه تاریخی از موارد مشابه را نیز بیفزاییم. اینکه غرب و خاصه آمریکا قابل اعتماد نیستند و بارها این مرز و بوم عهدشکنی آنها را دیده است. سریع القلم نیز در یادداشت مذکور می‌نویسد: « اصولا در سیاست بین‌الملل، عنصری به‌نام «اعتماد» وجود ندارد که ما بتوانیم آن را با عقد قرارداد به دست آوریم. سیاست منافع است و بس، حتی میان انگلستان و آمریکا که شبیه‌ترین دو کشور در نظام بین‌الملل هستند.»
همین داده‌ها و اطلاعات غلط به برآورد نادرست از راهکار برون رفت از مشکلات می‌انجامد. برآورد نادرستی که از تصویری غیرواقعی از شرایط وجود و علل آن برخاسته ناگزیر نسخه‌ای را می‌پیچد که اگرچه وعده درمان با خود دارد اما نه درد را آنچنان که باید شناخته است و نه درمان را.
برجام حلال تمام مشکلات!
رئیس جمهور در 17 خرداد 1394 یعنی در زمانی که مذاکرات هسته‌ای تا نهایی شدن توافق برجام چند ماه بیشتر فاصله نداشت در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست گفت: «ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود.»
حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، 24 فروردین 1394 که در جمع دانشجویان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد، درباره توافق ژنو که قبل از برجام انجام شد سخن می‌گفت، لغو تحریم‌های اروپا و توقف اجرای تحریم‌های آمریکا را وعده داد و افزود: «در هر صورت حتی با برداشته شدن ممنوعیت‌ها در زمینه طلا و فلزات گران‌بها براساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، عواید قابل‌توجهی از تعلیق تحریم‌ها در این بخش نصیب کشور می‌شود. چرا که با اعمال تحریم علیه این بخش، در لحظات پایانی برخی از محموله‌های طلا که قرار بود به کشور وارد شود، ارسال نشدند. با اجرای توافق ژنو این محموله‌ها و یا عواید آنها می‌تواند به کشور برگردند.»
مقدمه‌ای برحل
 مشکلات هم نیست
سریع‌القلم در بخشی از نوشته خود آورده است: «برای مخاطبان و جامعه مدنی ایرانی توجیه نشد که برجام، حل و فصل مسایل ایران و آمریکا نیست. و حتی مقدمه‌ای بر گشایش مشکلات ایران و غرب و ایران و منطقه نیز نیست. نظام تحریم علیه ایران بسیار وسیع‌تر از نظام تحریم هسته‌ای است.» به عبارتی او نه تنها برجام را حلال مشکلات ایران نمی‌داند بلکه نگاه حداقلی به آن را نیز به عنوان «مقدمه‌ای بر گشایش مشکلات» قبول ندارد.
اما اظهارات دولتمردان و برخی رسانه‌ها غیر از این بود. چنانکه محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست تبیین سیاست‌های تسریع رونق اقتصادی گفت: «فاصله بین برجام و رفع تحریم‌ها زمان ویژه‌ای است که در آن سیاست‌های تسریع رونق اقتصادی را اجرا می‌کنیم و علاوه بر رشد اقتصادی دولت مهار تورم را محقق می‌کنیم.»
 سریع‌القلم در یادداشتش بر این نکته تاکید می‌کند که «چون آمریکا نمی‌تواند اهداف و افکار ایران را تغییر دهد (اختلافات ۸ گانه)، پس باید علی‌الحساب در فکر از میان برداشتن توان هسته‌ای ایران باشد. چون اختلافات متعدد دیگری وجود دارد، آمریکا فشار خود را بر ایران ادامه می‌دهد تا ایران به تدریج از مدار حساسیت‌های آمریکا بیرون برود. عجله‌ای هم نیست. این ذهن طرف مقابل است.»
چگونه می‌شود این خوانش از برجام را در کنار سخنان سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای قرارداد وقتی مرداد‌ماه 1394 در نشست ویژه بررسی توافق هسته‌ای گفت: «می‌خواهم به خودمان این توافق را تبریک بگویم! و آن را باید جشن گرفت و تمام قد از این توافق دفاع می‌کنم. یک دستاورد دیگر فرو ریختن مبنای روانی تحریم‌هاست و هر کس که از لیست تحریم‌ها خارج شود، سوئیفت هم علیه آن اجرا نخواهد شد و ۸۰۰ نهاد و فرد در ایران از تحریم‌های سوئیفت خلاص خواهند شد.»
باید برجام را
 بزک می‌کردیم!
پس از روی کار آمدن دولت یازدهم زمزمه‌های مذاکرات هسته‌ای با غرب برای رسیدن به توافقی که برای هر دو سمت مذاکره نتیجه مثبت داشته باشد آغاز شد و در این میان روزنامه‌های زنجیره‌ای که از جمله مدافعان سرسخت مذاکرات هسته‌ای بودند در آن روزها همه معضلات و مشکلات را به تحریم‌ها پیوند می‌زدند. این روزنامه‌ها در دوره مذاکرات و در ایام نهایی شدن توافق برجام با تیترهای درشت در صفحه نخست روزنامه‌های خود به آنچه امروز «توقع بی‌جا از برجام» خوانده می‌شود دامن زدند.
اما مخاطب این‌گونه اظهارات ملت ایران بودند که سابقه‌ای سیاه از آمریکا در ذهن‌شان نقش بسته بود؛ سابقه‌ای که به واسطه اقدامات آمریکا علیه مردم ایران به وجود آمده بود. از طرف دیگر آمریکا برای ملت ایران نماد تمام عیار بدعهدی و کارشکنی و دخالت و دشمنی بود و ایرانیان نمونه‌ای از این عهدشکنی را در توافق‌نامه الجزایر که میان ایران و آمریکا بسته شده بود به خاطر داشتند و در خاطرشان مانده بود که چگونه این دولت مستکبر به هیچ کدام از تعهداتش در توافق‌نامه الجزایر عمل نکرد. نه تنها پایبند به تعهداتش نبود بلکه با بهانه‌های واهی در سال‌های بعد شرایط را برای ملت ایران سخت‌تر کرد.
در زمانی که بحث‌های پیرامون مذاکرات هسته‌ای مطرح شد روزنامه‌های زنجیره‌ای و مدعی اصلاح‌طلبی وظیفه‌ای را برعهده داشتند که همانا بزک کردن این مذاکرات بود. آنها از اغراق به بهترین شکل استفاده کردند؛ هم در سیاه‌نمایی گذشته و عاقبت نرفتن به پای میز مذاکره و نتایج تحریم و هم در آرایش مذاکرات با غرب و دنیای پس از توافق.
برخی از محافل رسانه‌ای و سیاسی بی‌انصاف و بی‌صداقت چند سال پیش چنین القاء می‌کردند که گره‌‌های اقتصادی به خاطر درگیری با آمریکاست و توافق با شیطان بزرگ هم امکان‌پذیر و هم معجزه‌آساست اما نظام به خاطر ماجراجویی نمی‌خواهد اختلاف را برطرف کند. این در حالی است که پس از برجام معلوم شد آمریکا در نهایت خباثت و بدعهدی است و تحریم‌ها را یا اصلا لغو نمی‌کند و یا در صورت تظاهر به لغو، برجام را دور زده و مجددا آنها را تجدید می‌کند و حتی طرف‌های همکاری با ایران را تهدید به مجازات می‌نماید.
در همین باب «مهدی رحمانیان» در گفتگو با «حسین دهباشی» به صراحت به این وظیفه روزنامه‌های زنجیره‌ای اشاره کرده و می‌گوید: «من مبالغه را قبول دارم. این مبالغه‌ها باید می‌شد به این خاطر که فضا خیلی فضای تنگ و ترشی بود، دولت باید در حقیقت این موضوع را قدری بزک می‌کرد که بتواند حرفش را به کرسی بنشاند.»
با این اوصاف اگر مشاهده کردید که روزنامه‌ها یا اشخاصی که تا پیش از این هر روز به شکلی و هر بار از دریچه‌ای به آرایش کردن برجام و دستاورد‌سازی برای آن می‌پرداختند اکنون یا پس از این در مسیر تقلیل و فراموش کردن آنها هستند، خیلی تعجب نکنید!




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 22 آذر 1395


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی