تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی تاکید کردند
اگر مسئولی می‌خواهد از دشمن بترسد به حساب مردم نگذارد
 ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی ارتش‬‎Image result for ‫حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز  (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز  (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی با اشاره به نقش اقتدار، توانایی‌ها و انگیزه بالای ارتش در تأمین امنیت کشور، نیروهای نظامی را یکی از مؤلفه‌های تأمین امنیت برشمردند و با تأکید بر تأثیر عملکرد دستگاه‌های اقتصادی، علمی و تحقیقاتی، و آموزشی و فرهنگی در جلوگیری از به نتیجه رسیدن اهداف دشمن، اولویت درجه یک کشور را مسائل اقتصادی دانستند و گفتند: اصلی‌ترین وظیفه مسئولان، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در بخش اشتغال و تولید و تلاش جدی برای حل مشکلات معیشتی مردم و همچنین ایستادگی در مقابل ابرقدرت‌ها و نترسیدن از تشر آنها است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را نماد مردم‌سالاری اسلامی و مایه عزت و افتخار و قدرت و سربلندی دانستند و تأکید کردند: باید مردم، مسئولان و نامزدها، انتخابات را قدر بدانند و زمینه یک انتخابات پرشور و شوق و با نشاط، سالم، با امنیت و گسترده را فراهم کنند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در این دیدار با گرامیداشت روز ارتش و تجلیل از خانواده‌ها و همسران و فرزندان ارتشیان به عنوان همسنگران و همرزمان واقعی آنها، تعیین روز ارتش بوسیله امام‌(ره) را یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین اقدامات امام راحل برشمردند و گفتند: این اقدام علاوه بر مستحکم کردن پایه‌های ارتش جمهوری اسلامی، موجب یأس و ناامیدی بسیاری از توطئه‌گران، در آن زمان شد.
ایشان با تأکید بر اینکه تعیین روز ارتش از جانب امام خمینی‌(ره) به معنای پذیرش هویت ارتش با همه مختصات و شرایط آن در ابتدای پیروزی انقلاب بود، افزودند: حفظ و تقویت ارتش، اعتقاد قلبی و عمیق امام(ره) بود و این تصمیم صحیح امام موجب شد ارتش در همه قضایای بعد از انقلاب، خوش بدرخشد.
رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی در مقابل توطئه‌های درونی را یکی از نمونه‌های کارنامه درخشان ارتش برشمردند و گفتند: نقش آفرینی ارتش در دوران دفاع مقدس و ارائه جلوه‌های عملی از سطوح بالای اخلاق و معنویت در کنار قدرت رزمی، یکی دیگر از افتخارات آن است.
الگوهای عملی اخلاق و معنویت
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، شهیدان صیاد‌شیرازی و بابایی و بسیاری از شهدای ارتش را الگوهای عملی از اخلاق و معنویت خواندند و تأکید کردند: ارتش جمهوری اسلامی امروز یک نیروی فکری و معنوی و دارای انگیزه‌های پاک و مقدس است که این یکی از آثار مهم اقدام امام در تعیین این روز است و باید این ارزش‌ها قدر دانسته و تقویت شوند.
ایشان با تأکید بر لزوم افزایش آمادگی‌های روحی و معنوی ارتش، به نقش مهم نیروهای مسلح در تأمین امنیت اشاره کردند و افزودند: امنیت برای یک کشور بسیار مهم است و هرچه نیروهای مسلح مقتدرتر و پرانگیزه‌تر باشند، این اقتدار حتی اگر با تحرک نظامی هم همراه نباشد، زمینه‌ساز ایجاد امنیت خواهد بود.
فرمانده کل قوا، فرماندهان ارتش را به تربیت انسان‌هایی که بتوانند الگو باشند توصیه و خاطرنشان کردند: روز به روز باید الگوهای اخلاقی همچون شهید صیاد و شهید بابایی در سازمان بزرگ و دارای شوکت ارتش افزایش یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح از مهم‌ترین حصارهای تأمین امنیت برای مردم بشمار می‌روند، افزودند: علاوه بر نیروهای مسلح، مجموعه‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، آموزشی، علمی و تحقیقاتی و فرهنگی نیز اگر در جهت مقابله با اهداف دشمن و به عنوان بخش‌های تکمیل‌کننده یکدیگر، عمل کنند، قطعاً هماهنگ با نیروهای مسلح، زمینه‌ساز حفظ و تقویت امنیت ملی و توسعه و پیشرفت کشور خواهند شد.
استفاده دشمن از مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای یکی از طراحی‌های اصلی دشمن را، استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: به همین علت در سال‌های اخیر شعارهای اقتصادی برگزیده و برجسته شدند.
ایشان تقویت بنیه اقتصادی کشور را حساس‌ترین و کلیدی ترین موضوع برشمردند و گفتند: بر همین اساس بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مجموعه «کار و حرکت و اقدام» به‌ویژه بر موضوع اشتغال و تولید و همچنین مسائل معیشتی مردم و کارکنان دستگاه‌های مختلف از جمله نیروهای مسلح تأکید دارم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تمرکز بدخواهان نظام اسلامی برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی به منظور ایجاد اخلال، خاطرنشان کردند: وقتی انگیزه  و هدف دشمن مشخص است، قاعدتاً باید انگیزه مسئولان برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یابد و من همه این مسائل را که دیدگاه کارشناسان زبده اقتصادی است، به طور مشروح و خصوصی برای مسئولان نیز بیان کرده‌ام.
توقع از مسئولان
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: توقع من از مسئولان این است که وقتی انگیزه دشمن را برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی می بینند، درصدد برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادی و بستن منافذ برآیند.
ایشان تأکید کردند: البته نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، نقاط قوت فراوانی دارند و علت سربلندی ملت در مقابل توطئه‌های گوناگون، از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون همین نقاط قوت عجیب است که از لحاظ کمیت و کیفیت، از نقاط ضعف بیشتر هستند.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از این نقاط قوت برجسته را روحیه شجاعت و ایستادگی ملت ایران در برابر تشرها و اخم‌های ابرقدرت‌ها دانستند و افزودند: یکی از شگردهای قدرت‌های متجاوز، برای ترساندن ملت‌ها و دولت‌ها و وادار کردن آنها به تأمین منافع نامشروع خود، تشر زدن و از خود بزرگنمایی نشان دادن است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گفتند: برای یک کشور بدترین حالت آن است که مسئولان آن کشور، از تشر دشمن بترسند زیرا این کار، در را برای ورود، تجاوز و تعرض او باز می‌کند.
ایشان خاطرنشان کردند: در اینکه امور کشور را باید با عقل و تدبیر و حکمت انجام داد، هیچ تردیدی وجود ندارد اما این تدبیر و حکمت باید همراه با شجاعت باشد.
ترسیدن از تشر دشمن اول بدبختی
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ترسیدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن اولِ بدبختی است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: اگر کسی هم می‌خواهد بترسد، اشکالی ندارد اما از طرف ملت و به حساب مردم نترسد زیرا ملت ایران ایستاده است.
ایشان با اشاره به انواع توطئه‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، خاطرنشان کردند: اگر بنا بود جمهوری اسلامی و ملت ایران از قدرت‌ها بترسد و در مقابل آنها عقب‌نشینی کند، اکنون دیگر هیچ اثر و نشانی از ایران و ایرانی باقی نمی‌ماند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دشمن اعم از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا، در مقابل نظامی که به مردم خود متصل است و مردم و ملت خود را دوست دارد و ملت نیز آن نظام را دوست دارند و در مقابل دشمن مقاوم هستند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
در دشمنی آمریکا با ملت ایران هیچ تردیدی نیست
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به اینکه در دشمنی قدرت‌های زورگو به‌ویژه آمریکا، با ملت ایران هیچ تردیدی نیست افزودند: اینکه بگویند با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستی است زیرا دشمنی آنها از زمان امام‌(ره) و بعد از امام و در زمان دولت‌های گوناگون که با سلایق مختلف، بر سر کار بودند، همواره ادامه داشته است.
ایشان با تأکید بر اینکه باید اقتدار و ایستادگی ملت ایران و تأثیرناپذیری ملت از تشر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ادامه پیدا کند، خاطرنشان کردند: بخش مهمی از ادامه ایستادگی و نهراسیدن از دشمن، به عهده نیروهای مسلح، و بخش عمده آن بر عهده اقتصادیون و مجموعه‌های فرهنگی، آموزشی، بخصوص متصدیان بخش‌های علمی و تحقیقاتی است.
ضرورت برگزاری انتخابات گسترده سالم و همراه با امنیت
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به انتخابات پیشِ رو، انتخابات را از افتخارات ملت ایران و مایه عزت، قدرت، روسفیدی و سربلندی ملت ایران در دنیا خواندند و افزودند: بدخواهان به‌دنبال نشان دادن اسلام و معنویت در نقطه مقابل مردمسالاری بودند، اما جمهوری اسلامی، با مردمسالاری اسلامی و انتخابات، غلط بودن این حرف را نشان داد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گفتند: همه ملت در انتخابات احساس می‌کنند که کلید کارهای کشور در دست خودشان است و آنان هستند که عناصر اصلی کشور را معین می‌کنند.
ایشان با تأکید بر اینکه همه مردم، نامزدها، دولت و دست‌اندرکاران باید قدر انتخابات را بدانند و آن را گرامی بدارند، افزودند: باید انتخاباتی گسترده، با شور و شوق و نشاط، سالم و همراه با امنیت برگزار شود و چنین انتخابات و ذخیره‌ای، به کشور مصونیت بسیاری خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب وسوسه‌انگیز رسانه‌های دشمن و تلاش خصمانه آنان برای خراب‌کردن انتخابات، خاطرنشان کردند: ملت ایران با همین بیداری و هوشیاری که همواره نشان داده است، در مقابل این حرکت عمل خواهد کرد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، امیر سرلشکر صالحی فرمانده کل ارتش با تبریک اعیاد ماه رجب و گرامیداشت روز ارتش و نیروی زمینی، گفت: امروز ارتش مفتخر است که در همه عرصه‌های زمینی، دریایی، پدافندی و هوایی با اقتدار، اعتماد به نفس و توکل به خدا از مرزهای خاکی و اعتقادی انقلاب اسلامی دفاع می‌کند و فراتر از همه مؤلفه‌های آمادگی رزمی، به دریای بیکران انسان‌های مؤمن و متخصص خود می‌بالد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 فروردین 1396

(زلال بصیرت) انفاق علاج دلبستگی به دنیا

  ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
پرستش خداى یگانه و ایمان به روز قیامت، اولین مسئله‌اى بود كه همه انبیاء در آغاز بعثتشان مردم را بدان دعوت مى كردند و پایه همه برنامه‌هایشان بر آن استوار بود؛ اما پیغمبر‌اكرم(ص) در همان آغاز دعوتشان، در كنار این دو اصل بر اهمیت كمك به فقرا و مستمندان تكیه كردند.
ایمان به آخرت؛ همسنگ کمک به محرومان

آیات سال اول بعثت، یعنى زمانى كه هنوز دعوت پیغمبر اسلام گسترش پیدا نكرده بود، بر موضوع كمك به ایتام، فقرا، محرومان و گرسنگان تأكید فراوان دارد و دقت در آنها ما را به اهمیت این موضوع واقف مى‌كند. در سوره‌هاى كوچك قرآن، به آیاتى نظیر آیات (1تا3 ماعون‌؛ فجر‌، 19 و20) برمی خوریم. این آیات درباره كسانى خبر مى‌دهد كه قیامت و كیفر و پاداش را انكار مى‌كنند و حساب و كتاب را نمى‌پذیرند. مى‌فرماید: «منكران قیامت كسانى هستند كه یتیم را قبول نمى‌كنند و به اطعام گرسنگان اهمیّت نمى‌دهند و بدان سفارش نمى‌كنند. میراث گذشتگان را یك جا مى‌خورند و علاقه وافرى به جمع مال دارند». اینان كسانى‌اند كه قیامت را قبول ندارند. قرآن بین اعتقاد به قیامت و حساب و كتاب با كمك به مستمندان و خدمت به محرومان ارتباط برقرار مى‌كند. اگر كسى اعتقاد به قیامت و حساب و كتاب داشته باشد به مال دنیا بیش از حد دلبستگى پیدا نمى‌كند، میراث گذشتگان را یك جا نمى‌بلعد و سهمى هم براى فقرا قرار مى‌دهد، نه تنها آنچه از دستش بر مى‌آید به ایتام و فقرا كمك مى‌كند، دیگران را هم به این كار تشویق مى‌كند. آنان كه چنین نمى‌كنند، كسانى‌اند كه به آخرت ایمان ندارند. این مسئله بسیار مهمى است كه قرآن ایمان به آخرت را با كمك به فقرا همسنگ مى‌كند و نفى این كمك‌ها را دلیل این مى‌داند كه فرد، ایمان به آخرت ندارد. در همان آغاز بعثت پیغمبر، این مطالب به مردم گفته مى‌شود. در آیات شریفه دیگرى مى‌فرماید: كسانى كه از گردنه بگذرند؛ از بلاها، از گرفتاریها و عذابهاى ابدى نجات پیدا مى‌كنند. آن گردنه، خوراندن غذا به دیگران است، چه مى‌دانى كه این گردنه چیست؟ آن گردنه، روز درماندگى، روز كمى نعمت، روز گرفتارى و قحطى و گرانى است(سوره بلد). كسانى كه همت كنند در چنین ایامى به داد محرومان برسند از گردنه گذشته‌اند و نجات یافته‌اند؛ اما اگر در این ایام انسانها در فكر منافع خودشان باشند، هرگز از گردنه نمى‌گذرند و نهایتاً در عذاب ابدى گرفتار خواهند شد.
بین ایمان و عمل رابطه اى است. ایمان به آخرت با بعضى اعمال، رابطه تنگاتنگ دارد. اگر بر ایمانى كه در آغاز پیدا مى‌شود این اعمال مترتب شد، آن ایمان تقویت مى‌شود و ثابت مى‌ماند. اگر بر عكس، با اعمال ضدش همراه شد به تدریج ایمان از بین مى‌رود و به كفر منتهى مى‌شود. ایمان به آخرت با دیگر خواهى و به فكر محرومان بودن توأم است. نمى‌شود كسى پاداش كار خیر را در آخرت باور داشته باشد و هیچ كارى نكند. براى مثال، كسى كه هزار تومان سرمایه دارد و مى‌داند اگر آن را به كار اندازد، پس از یك سال این هزار تومان یك میلیون مى‌شود، آیا از این كار امتناع مى‌كند؟ كسى كه به آخرت ایمان دارد مى‌داند اگر مالش را صرف فقرا كند، روز قیامت هزاران برابر سود برایش باقى خواهد ماند. اگر چنین نكند معلوم مى‌شود كه باور ندارد.
وقتى انسان مى‌بیند خمس و زكات بر او واجب است، اما بدان عمل نمى‌كند، آنگاه كه مى‌داند احسان به والدین و كمك به ارحام و خویشاوندان فقیر بر او تكلیف است، اما به آن توجه نمى‌كند، با وجدان خود درگیر مى‌شود. از یك طرف به پول علاقه فراوان دارد و از سوى دیگر وجدانش ناراحت است كه تكالیفش را عمل نمى كند. او مى كوشد تا این تضاد بین مال دوستى و اعتقاد به آخرت را در درون خود حل كند. اگر مال‌دوستى غالب بشود، این تضاد به نفع مال دوستى و دنیا‌پرستى و به ضرر ایمان به آخرت تمام مى‌شود؛ یعنى آدمى آرام آرام به خود تلقین مى‌كند كه این حرفها خرافه اى بیش نیست(روم / 10) تكذیب آیات الهى، كفر و ارتداد، یك باره گریبان آدمى را نمى‌گیرد. كارهاى بد، آهسته آهسته روح ایمان را در او مى‌خشكاند: «حبّ الدّنیا رأس كلّ خطیئة».( کافى ج: 3 ص:197) آدمى هر بار به گناه آلوده‌تر مى‌شود، از ایمانش كاسته مى‌شود و سرانجام به ورطه كفر سقوط مى‌كند. براى همین است كه این همه دعا مى‌كنیم تا عاقبت به خیر شویم.
حب دنیا ؛ منشا تمام گناهان و خطاها
انسانى كه ایمان دارد و خدا را باور كرده، دروغ نمى‌گوید اما آلودگى به دنیا، خود‌خواهى، خودپرستى و لذت‌پرستى، ایمان را ضعیف و كم رنگ مى كند، تاجایى كه دیگر چیزى باقى نمى‌ماند. اگر در اجتماع مى‌بینید كسانى روزگارى در راه خیر بودند، جبهه رفتند، معلول شدند، اما بعدها منحرف شدند و ضد انقلاب شدند و گفتند دین، افیون جامعه است و نه تنها افیون ملت‌هاست، افیون حكومت‌ها نیز مى باشد، سرّش همین است. اینان چند صباحى براى ادامه تحصیل به خارج از كشور رفتند؛ اما زرق و برقهاى آنجا چشمشان را گرفت و گفتند چرا ما از این امكانات و از این وسایل عیش و نوش لذت نبریم، آخوندها نمى‌گذارند، باید آخوندها را برداشت تا مشكل حل بشود. این چنین شد كه برگشتند و سناریوى براندازى حكومت را ترسیم كردند.
انفاق ؛ راه کم کردن محبت دنیا
بهترین چیزى كه مى تواند انسان را از این عاقبت به شرّى نجات بدهد این است كه انسان با ممارست، محبت دنیا را در دل كم كند، بهترین راهِ این كار انفاق است: «لن تنالوا البرّ حتى تنفقوا مما تحبون.»(آل عمران / 92) دنیا پرست مى خواهد آنچه را در دست دیگران است نیز تصاحب كند، ضدّش این است كه آدمى آنچه را خودش دارد به دست خود انفاق كند؛ آن وقت عشق به دنیا پیدا نمى شود و ایمان به آخرت ثابت مى گردد. قرآن مى‌فرماید: « از اموالشان زكات بگیر، تا بدین وسیله پاكشان كنى و (اموالشان را) نمو دهى و درباره آنان دعاى خیر كن كه دعاى تو مایه آرامش آنان است و خدا شنوا و داناست». (توبه/103) ما به اشتباه گمان مى‌كنیم صدقه دادن، زكات دادن و انفاق كردن، مال را پاك مى كند و آن را رشد مى‌دهد؛ اما فرهنگ قرآن چیز دیگرى است. خداوند مى‌فرماید: «از اموالشان زكات بگیر، تا بدین وسیله پاكشان كنى» نمى‌فرماید: «اموالشان را پاک کنی»، وقتى صدقه را از مردم مى‌گیرى نه تنها مالشان را پاك مى‌كنى، خودشان را نیز پاك مى‌كنى. دلبستگى به دنیا آلودگىِ خودِ انسان است. روح انسان به واسطه علاقه به دنیا آلوده است. وقتى آدمى انفاق مى‌كند، این علاقه و آلودگى را از خود دور مى‌سازد و پاك مى‌شود. حاصل اینكه بین ایمان به آخرت و كمك به دیگران رابطه اى ناگسستنى برقرار است. تعبیر جالب قرآن این است كه مى‌فرماید: « كسى كه منكر آخرت است به اطعام دیگران سفارش نمى‌كند» (ماعون/3). نمى فرماید خودش طعام نمى‌دهد، بلكه تكیه قرآن بر سفارش كردن به اطعام است.

بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)  در جمع پرسنل كمیته امداد همدان ؛14 /7 / 1379.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 فروردین 1396

تروریزم و پشتیبانان ناکام

۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫تروریزم و پشتیبانان ناکام‬‎
پیروزی رزمندگان اسلام و به طور کلی جبهه مقاومت و مؤتلفین آن در آزادسازی حلب آنقدر مهم و راهبردی بود که می‌توان همه رخدادهای بعدی اعم از اقدامات پرفشار تروریست‌ها و حمله آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» را مرتبط با آن ارزیابی کرد از این رو از جنبه تحلیل نظامی در واقع همه این اقدامات در ردیف عملیات‌های پدافندی - واکنشی - به حساب می‌آید و جنبه «استراتژیک» ندارد.
«اقدام استراتژیک» اقدامی است که شرایط میدانی را دگرگون می‌کند و وضع جدیدی پدید می‌آورد. از این منظر نیز می‌توان گفت از آنجا که اقدامات یک سال اخیر آمریکا، ترکیه، عربستان و گروه‌های تروریستی تکفیری وابسته به آنان میدان نظامی و سیاسی سوریه را دگرگون نکرده، این اقدامات جنبه صرفا تاکتیکی داشته است. البته جبهه آمریکایی به مدد رسانه سعی کرده ارزش این اقدامات را به سطح اقدامات راهبردی بالا ببرد اما در عمل موفق نشده و در نهایت خود آنها نیز اذعان کرده‌اند که - مثلا- عملیات موشکی آمریکا علیه پایگاه شعیرات واقع در شرق حمص جنبه راهبردی نداشته و یک «اقدام جزء» در میدانی بزرگ به حساب می‌آید درخصوص این موضوع نکته‌های قابل تأملی وجود دارد:
1- گروه‌های تروریستی پس از شکست خفت‌بار در حلب که به کشته شدن دستکم ده هزار نفر از آنان منجر شد، بین 15 تا 17 هزار نیروی خود را به سرعت به منطقه‌ای در حماء منتقل کردند و دست به حمله‌ای زدند که منجر به سیطره بر بخش قابل توجهی از مناطق شمال استان حماء گردید. آنان با سازماندهی جدید ذیل عنوان «جبهه تحریرالشام، قریب یک ماه جنگیدند و بر غرب‌ حماه، جابره، حلب و منطقه «سهل‌القاب» مسلط شدند در این میان حسب خبرهایی که از سوی بعضی از اعضای رهبری  جبهه تحریر‌الشام عنوان شد، ترکیه، قطر و عربستان فشار زیادی به این گروهک تروریستی برای از سرگیری حملات وسیع وارد کردند اما در عین حال جبهه مقاومت با عملیات مقابل و طی یک دوره حدود یک ماهه این مناطق  را بازپس گرفتند که شهر «سوران» آخرین آن بود که 5-6 روز قبل آزاد شد. این در حالی بود که این گروهک با برآورد موفقیت حتمی از پذیرش آتش‌بس سر باز زد.
2- از نظر ترکیه، عربستان و قطر که هر کدام بخشی از لجستیک نظامی این گروهک را تامین می‌کردند روی بدست آوردن موفقیت‌ تروریست‌های تکفیری اصرار داشتند. از نظر آنان روند سیاسی زیرسایه پیروزی جبهه مقاومت در حلب نمی‌تواند دستاوردی برای آنان داشته باشد. دقیقا به همین دلیل در مذاکرات آستانه ترکیه میز مذاکرات را ترک کرد و عوامل رژیم عربستان در مذاکرات نیز گفت‌وگوهای دو جانبه با دولت سوریه  را رها کردند. براساس یافته‌های اطلاعاتی ارتش سوریه، مقامات ترکیه و عربستان به رهبران تروریست‌ها یادآوری کردند که گفت‌وگو با اسد راه را برای به قدرت رسیدن آنان هموار نمی‌کند و بهتر است مذاکرات سیاسی به نقطه دیگری منتقل شود.
3- در مذاکرات اخیر ژنو، دمیستورا که خود را ناتوان از رهبری روند سیاسی می‌دید، دستور کار مذاکرات را تغییر داد و «تشکیل دولت انتقالی» را شرط گفت‌وگو درباره سایر مسایل اعلام کرد. جالب این است علی‌رغم آنکه هیئت سوری با صراحت گفت که فرمول دولت انتقالی را می‌پذیرد، طرف مقابل اعلام کرد که به دولت اعتماد ندارد. این مواضع تشکیکی در واقع نشان داد که تا چه حد شرایط را علیه خود ارزیابی می‌کند. در واقع سازمان ملل از یک طرف به دلیل آنکه علیرغم وظیفه‌ای که دارد، نتوانسته است از آتش درگیری‌ها بکاهد شایسته ملامت است و از طرف دیگر به دلیل آنکه خود زمینه‌ساز دست یازیدن تروریست‌ها به حمله جدید علیه مردم و حاکمیت سوریه شده است شایسته سرزش می‌باشد البته فراتر از این هم، سوریه بزرگترین نماد شکست شورای امنیت سازمان ملل در ماموریتی که دارد می‌باشد.
4- در همین زمان، حمله نظامی آمریکا به یک پایگاه نظامی در عمق خاک سوریه صورت گرفته بدون آنکه به طور واقعی تغییری روی داده باشد. خود این موضوع لطمه جدی به پرستیژ و موقعیت روان آمریکا وارد می‌کند چرا که در تجزیه و تحلیل اقدامات نظامی یک ابرقدرت، آنگاه که حمله‌ای صورت گیرد یعنی هزینه تغییر پرداخت شده و آنگاه که این تغییر پدید نمی‌آید یعنی این اقدام نظامی به شکست انجامیده است.
می‌توان گفت ترامپ به طور طبیعی انگیزه‌ای برای بازآزمایی طرف مقابل نداشت چرا که آمریکا بارها آن را آزموده است از این رو این گمانه‌زنی بطور جدی وجود دارد که عملیات نظامی 4 صبح جمعه 18 فروردین به درخواست و تاکید سه کشور ترکیه، عربستان و قطر صورت گرفته است. همزمانی این اقدام نظامی با مذاکرات ژنو و در اولویت قرار دادن «تشکیل دولت انتقالی» از سوی نماینده دبیرکل سازمان ملل و اصراری که طرف ترکیه و عربستان برای به حاشیه بردن مذاکرات «آستانه»  داشتند نیز می‌تواند پرده از نقش کانونی سه کشور یاد شده در حمله نظامی آمریکا به یک پایگاه نظامی در سوریه بردارد.
5- پس از عملیات آمریکا علیه «الشعیرات» که با استفاده از دو ناو آمریکا در سواحل قبرس صورت گرفت و منجر به آسیب وارد شدن به جنگ‌افزارها و هواپیماهای سوریه شد و علیر‌غم گمانه‌زنی‌هایی که در مورد ادامه این نوع عملیات‌ها وجود داشت، آمریکایی‌ها در مذاکرات رسمی تلفنی و حضوری با مقامات روسیه یادآور شدند که قصدی بر ادامه جنگ نداشته و از آنچه پیش از حمله درباره حکومت بشار اسد گفته بودند، عدول نکرده‌اند. خب پس برای چه حمله صورت گرفته است؟ جالب این است که وزیرخارجه آمریکا در دیدار با لاوروف همتای روسی خود گفته است که واقعا نمی‌دانم چرا باید دولت سوریه در حالی که می‌داند زیر ذره‌بین است در حمله به مواضع مخالفان خود از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. در واقع کوشنر اذعان کرده است که گزینه دست داشتن دولت اسد در حمله شیمیایی منطقه‌ای در «ادلب» غیرمحتمل‌ترین است. آمریکا در این صحنه در واقع دو هدف اصلی را دنبال کرده است هدف اول آن احیای پرستیژ امنیتی آمریکا‌ست که به خاطر شکست‌های پی در پی نظامی، آمریکا را در چشم مردم منطقه به کشوری غیر موثر و ابرقدرتی تاریخی تبدیل کرده است. آمریکا با سوءاستفاده از شرایط داخلی سوریه و علم به اینکه استراتژی ارتش سوریه پاسخ دادن به اقدامات محدود - هر چند سنگین هم باشد - نیست، به حمله‌ای دست زده است و بلافاصله در تماس با مقامات روسیه و چند کشور دیگر اعلام کرده است که قصدی برای اقدامات مشابه ندارد.
آمریکا در عین حال اگرچه از انگیزه کافی برای ضربه زدن به جبهه مقاومت برخوردار است اما در این مورد خاص و با هدف بازسازی نقش خرابکارانه ترکیه، عربستان و قطر و به نیابت از آنان وارد عمل شده است. در این صحنه آمریکایی‌ها به مقامات ترکیه، قطر و عربستان اطمینان داده‌اند که آنان را در این شرایط تنها نمی‌گذارند.

سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 فروردین 1396
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی:
 شناخت دشمنی آمریکا کار سختی نیست
 اما شناخت و موضع‌گیری در برابر جبهه نفاق بسیار دشوار است
 ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶


Image result for ‫حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی‬‎
نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شناخت دشمنی آمریکا کار سختی نیست اما شناخت و موضع‌گیری در برابر جبهه دیگر که پوششی از نفاق دارد بسیار دشوار می‌باشد.
همایش سراسری روحانیون شاغل در سپاه (میقات 15) صبح چهارشنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه و جمعی از مسئولین نمایندگی رده‌ها در محل ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی اظهار داشت: امروز دو جبهه با تمام وجود در تأخیر ظهور نقش دارند که یکی جبهه بیرونی به رهبری آمریکا و دیگری جبهه لیبرال و سکولار داخلی است؛ شناخت دشمنی آمریکا کار سختی نیست اما شناخت و موضع‌گیری در برابر جبهه دیگر که پوششی از نفاق دارد بسیار دشوار می‌باشد.
وی با تأکید بر اینکه خطرناک‌ترین مسئله‌ای که از سوی دشمنان در کشور دنبال می‌شود ایجاد تغییر در محاسبات نسبت به اهداف، سیاست‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی گفت: انقلابی‌زدایی از واژه‌های انقلاب، از نهادهای انقلابی، از شخصیت‌ها و از مراسم مذهبی و عزاداریهای راهبردی است که امروزه شاهد دنبال کردن آن از سوی دشمن هستیم.
نماینده ولی‌فقیه در سپاه در پایان از سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی‌ترین نهاد فراحزبی یاد کرد و با اشاره به نقش روحانیون به ویژه شاغلین در سپاه گفت: روحانیت می‌تواند ایفاگر نقشی مؤثر در تقویت جبهه انقلاب باشد.
انقلابی بودن، تنها راه استمرار و تداوم انقلاب اسلامی
به گزارش سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار غلام‌حسین غیب پرور رئیس‌سازمان بسیج مستضعفین در همایش سراسری روحانیون شاغل در سپاه، انقلابی بودن را تنها راه استمرار و تداوم انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: انقلابی بودن هم ناظر به تک تک افراد است و هم ناظر بر سازمانی که در آن حضور دارند و اینها به عنوان لازم و ملزوم یکدیگر عمل می‌کنند.
سردار غیب پرور با تأکید براینکه امروز هرکس دلش با انقلاب و نظام است بسیجی به شمار می‌رود اظهار کرد: ظرف بسیج باید به قدری بزرگ باشد که تمامی دوست‌داران اسلام در آن جای بگیرند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 فروردین 1396
اعتراف دولت به نگرانی از طرح مطالبات اقتصادی مردم در انتخابات
   ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۶
Image result for ‫رئیس‌جمهور در جمع روسای دانشگاه‌های کشور‬‎Image result for ‫رئیس‌جمهور در جمع روسای دانشگاه‌های کشور‬‎
رئیس‌جمهور در جمع روسای دانشگاه‌های کشور نگرانی خود از طرح مطالبات اقتصادی مردم در انتخابات را بروز داده و گفت‌: عده‌ای چنین تبلیغ می‌کنند که باید نظر مردم روی موضوعات اقتصادی کشور باشد ولی همه زندگی مردم اقتصاد نیست!
حسن روحانی دیروز در نشست با روسای دانشگاه‌های کشور با اشاره به اینکه در عرصه فناوری و علم نمی‌توان با حکم قضایی و با دستور محدودیت ایجاد کرد، گفت: امروز در عرصه علمی مسیری آغاز شده که هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد، لذا باید خودمان را برای شرایط دنیای امروز و فردا آماده کنیم، البته قبول دارم که باید از ابزار، درست استفاده کرد، لذا همه باید تلاش کنیم تا جوانان در مسیری قرار بگیرند که از فناوری‌های مختلف به طور صحیح استفاده کنند، اما جمع‌آوری و کنار گذاشتن این نوع فناوری، امکان‌پذیر نیست.
روحانی بدون این که بگوید چه کسی یا نهادی جلوی استفاده مردم از اتوبان یا هواپیما را گرفته است اضافه کرد: در دنیای امروز، نمی‌شود به راحتی و با یک حکم به طور مثال استفاده از اتوبان‌ و هواپیما را به خاطر وقوع یک تصادف و یا سانحه تعطیل کرد.
رئیس‌ جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مردم در پای صندوق‌های آرا حضور می‌یابند تا نظر خود را در موضوعات مختلف اعلام کنند، گفت: عده‌ای چنین تبلیغ می‌کنند که نظر مردم باید روی موضوع اقتصادی جامعه باشد، اما مردم به شما اجازه نمی‌دهند که همه زندگی آنها را در اقتصاد خلاصه کنید و باید درباره فرهنگ، آزادی هم برنامه داشته باشید، اگر می‌خواهیم در معرض آرای مردم قرار بگیریم، لازم است، همه نیازمندی‌های جامعه مطرح شود.
گفتنی است دولتی که در زمینه عمل به وعده‌های اقتصادی خود در تبلیغات انتخاباتی سال 92 موفقیتی کسب نکرده طبیعی است که از محوریت اقتصاد در انتخابات گلایه داشته و به انتظارات و مطالبات بحق مردم حمله کند.
بیکاری بزرگترین ناامنی فکری برای دانشجویان
رئیس‌ جمهور در ادامه بیکاری را بزرگترین ناامنی فکری برای دانشجویان، دانست و گفت: در یک مقطع زمانی، مدرک تحصیلی به معنای جواز اشتغال به کار هم بود اما امروز دیگر اینگونه نیست و صرفاً یک مدرک محسوب می‌شود و در به وجود آمدن چنین شرایطی بی‌تردید معایب و اشکالاتی دخیل بوده است. چطور می‌شود که دانشجوی یک دانشگاه در حالی که هنوز مدرک خود را نگرفته، جذب بازار کار می‌شود، اما فارغ‌التحصیل دانشگاه علی‌رغم مکاتبات فراوان باز هم بیکار می‌ماند؟ اینگونه موارد باید ریشه‌یابی و اصلاح شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی اهمیت مهارت‌آموزی در کنار عالم شدن را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر در کنار علم، مهارت وجود نداشته باشد، هیچ فایده‌ای ندارد، لذا چنانچه دانشگاه‌ها به صنعت و تولید متصل شوند، شاهد شرایط بهتری خواهیم بود.
رئیس‌ جمهور نزدیک انتخابات و با گذشت چهار سال از آغاز به کار دولت یازدهم تصریح کرد: امروز بزرگترین مسئولیت همه ما ایجاد اشتغال برای جوانان، به ویژه جوانان تحصیلکرده است برای این کار باید همه دست به دست هم بدهیم.
داغ شدن رقابت نابرابر انتخاباتی
با نزدیک شدن به اعلام تائید صلاحیت‌ها و زمان رسمی و قانونی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری‌، فعالیت‌های تبلیغی یک‌جانبه حسن روحانی در صدا و سیما شدت یافته است، این تبلیغات ‌یکسویه که علنا صدا و سیما را تبدیل به ستاد و بلندگوی رسمی دولت کرده است مورد اعتراض نامزدهای دیگر انتخابات قرار گرفته است تا جایی که حجت‌الاسلام رئیسی در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به روحانی و رئیس‌ صدا و سیما آنان را به حرکت در مدار قانون و اخلاق فراخواند.
هر روز که می‌گذرد فعالیت‌های تبلیغاتی روحانی و دولت یازدهم برای به دست آوردن دوباره کلید پاستور شدت می‌گیرد‌، صدا و سیما لحظه به لحظه فعالیت‌های دولت را پوشش می‌دهد و از سوی دیگر نیز رئیس‌جمهور که در سال‌های گذشته فعالیت چندانی از جمله سفر به استان‌ها نداشته است سفرهای استانی را شدت بخشیده و در آخرین نمونه آن قرار است صبح پنجشنبه به شیراز سفر کند!
با احتساب سفر پنجشنبه این هفته به شیراز روحانی تنها در یک ماهه اول سال جاری 7 سفر استانی داشته است در حالی که رئیس‌جمهور در 6 ماهه اول سال گذشته تنها به پنج استان رفته بود.

اعتراض «رئیسی» به تبلیغ ویژه رسانه ملی برای «روحانی»
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نامه‌ای خطاب به علی‌عسکری رئیس ‌سازمان صدا و سیما تاکید کرد که فرآیند داورى آگاهانه مردم شریف را مخدوش نسازید.
در بخشی از نامه حجت‌الاسلام رئیسی به رئیس ‌سازمان صدا و سیما آمده است: انتظار این است به منظور برگزاری انتخاباتی «سالم، پرشور و رقابتی»، رسانه ملی خود را به رعایت عدالت تبلیغاتی ملزم بداند. متأسفانه برخلاف روال معمول، اکنون برنامه‌های جاری رئیس‌جمهور محترم که یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می‌باشند، به طور پی در پی و پرحجم در صدا و سیما پوشش زنده و خبری پیدا می‌کند.
در ادامه این نامه تصریح شده است‌: از آنجا که بسیاری از برنامه‌های مزبور، جزو شئون انحصاری رئیس ‌دولت نبوده و انجام آنها متوقف به حضور ایشان نیست، از صدا و سیما انتظار می‌رود با عنایت به اهداف و مأموریت‌های قانونی خود از هرگونه اقدامی که با ایجاد شائبه تبلیغ جانبدارانه به نفع یک فرد یا جریان خاص، فرآیند داوری درست و آگاهانه مردم شریف را مخدوش سازد، جداً پرهیز نماید.
حجت‌الاسلام رئیسی در نامه‌ای جداگانه به رئیس‌جمهور تاکید کرد‌: بنده و جنابعالی پیش از آنکه حقوقدان باشیم، هر دو مفتخر به کسوت روحانیت هستیم و این انتساب، ما را به رعایت امور اخلاقی بیش از دیگران ملزم و موظف می‌نماید.
وی ادامه داد‌: اگر در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری، رقابت برای خدمت به مردم می‌باشد و همین مایه مباهات ماست، حیف است که به شائبه نمایش‌های تبلیغاتی که داوری دیگران را درباره ما مخدوش می‌کند، آلوده شود.
نامه دفاتر 60 گانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عسکری
از سوی دیگر دفاتر 60‌گانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز طی نامه‌ای به رئیس ‌سازمان صدا و سیما اعلام کردند‌: علی‌رغم خدمات بی‌سابقه رسانه ملی و تبدیل شدن همه شبکه‌های رادیویی -تلویزیونی به روابط عمومی دولت یازدهم، تنها عایدی این رویکرد شما، ادامه هجمه بی‌امان دولتمردان و رسانه‌های متبوع آن به رسانه ملی بوده است!
این تشکل‌های دانشجویی ادامه دادند: علی‌رغم آنکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید نهادی مستقل بوده که نباید وامدار دولت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای صاحب قدرت، احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی کشور باشد، اما این اصل مهم در دوره کوتاه مدیریتی شما بارها نقض شده است.
در ادامه تاکید شد: رسانه ملی که باید پژواک صدای مردم در انعکاس مشکلات و انتقادهایشان از دولت به خصوص مشکلات اقتصادی سال‌های روی کار بودن دولت تدبیر و امید باشد، متاسفانه به سمت برنامه‌های بی‌محتوا، بدون شفافیت، سازشکار و تملق‌گو با دولت اعتدال پیش رفته است!
در بخش دیگری از این نامه آمده است‌: انتظار جنبش دانشجویی از شما به عنوان رئیس‌ رسانه ملی این است که با توجه به نزدیک شدن به فضای انتخابات ریاست جمهوری که نقش رسانه ملی در روشنگری و رشد‌دهی به افکار عمومی جامعه غیر قابل انکار است، رعایت امانت، انصاف، عدالت و مساوات در پخش برنامه‌های سیما و برگزاری نشست‌های تخصصی و کارشناسی برای عموم مردم است.
امتیازگیری دولت از صدا و سیما با اهرم بودجه و شانتاژ
هفته گذشته کیهان در گزارشی به این موضوع پرداخته و تاکید کرد « اگرچه از آغاز دولت تدبیر و امید، حمله به رسانه ملی در دستور کار دولتمردان بوده اما با نزدیک شدن به انتخابات تحت فشار قرار دادن این سازمان با اهرم بودجه و شانتاژ به منظور امتیازگیری، شکل گسترده‌تری یافته است.»
در بخشی از این گزارش آمده بود « روز شنبه (19 فروردین) و در جریان عدم پخش زنده مراسم سخنرانی رئیس‌جمهور در همایش «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» واکنش همه‌جانبه رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب مبنی بر فاصله گرفتن رسانه ملی از اصل بی‌طرفی برانگیخته شد به طوری که به‌طور همزمان و با حجم گسترده فضای رسانه‌ای و کانال‌های تلگرامی نزدیک به دولت هجمه علیه سازمان صدا و سیما را آغاز کرده و صداوسیما را به تخریب دولت در آستانه انتخابات متهم کردند.»
موضوعی که همان شب رئیس‌رسانه ملی به آن واکنش نشان داد و در گفت‌وگویی به بیان آماری از میزان اختصاص شبکه ملی به فعالیت‌ها و عملکرد دولت پرداخت تا گمانه‌زنی درباره فشارهای دولت به این سازمان را به یقین تبدیل کند.
عبدالعلی علی عسکری در این گفت‌وگو که شنبه شب از تمام بخش‌های خبری رسانه ملی پخش شد عنوان کرد: رسانه ملی در حمایت از دولت تلاش‌های زیادی انجام داده است، حتی همکاران من آماری از عملکرد سازمان استخراج کردند که نشان می‌دهد از آغاز سال ۹۵ تا بهمن‌ماه روزانه ۲۱ ساعت از برنامه‌های تلویزیونی در شبکه‌های مختلف به بیان اقدامات دولت مربوط بوده است. رئیس‌صدا و سیما این را هم گفت که براساس آمار استخراج شده هر کدام از اعضای کابینه نیز به‌طور متوسط در مدت مشابه روزانه ۶ ساعت از شبکه‌های مختلف رسانه ملی استفاده کرده‌اند.
رئیس‌رسانه ملی در بخش دیگری از سخنانش غیرمستقیم اشاره‌ای هم به موضوع عدم پخش زنده سخنرانی رئیس‌دولت یازدهم کرد: با توجه به ورود به فضای انتخاباتی و شروع ثبت نام کاندیداها از روز سه‌شنبه این هفته، عقل حکم می‌کند، صدا و سیما برای حفظ عدالت رسانه‌ای، در انعکاس و پخش برنامه‌های اعضای دولت، ملاحظاتی را تا پایان انتخابات در نظر بگیرد که دوستان دولت نیز بر آن صحّه می‌گذارند.
اطمینان از فشار دولتی‌ها بر رسانه ملی اما زمانی به قطعیت رسید که در کمتر از ۱۲ ساعت پس از پخش گفت‌وگوی رئیس‌صداوسیما، پخش زنده سخنرانی رئیس‌جمهور از رسانه ملی از سر گرفته شد!
رسانه ملی رسانه‌ای است که باید زبان گویای مردم باشد و مطالبات آنها را از دولتمردان و مسئولین بازتاب دهد. در این حال قرار گرفتن این کارکرد برای صداو سیما که مورد اجماع همه کارشناسان حوزه رسانه است در کنار کارنامه ضعیف دولت یازدهم و عدم تحقق وعده‌های بسیار این دولت، بستری را ساخته که دولتمردان و حامیان دولت را به هراس انداخته است.
یکی از اصلی‌ترین دلایل عصبانیت و ناراحتی دولتمردان تدبیر و امید از رسانه ملی همین نکته است. چرا که دولت در زمینه عمل به وعده‌های خود کارنامه بسیار ضعیفی دارد. خاصه اکنون که دولت یازدهم برای ادامه فعالیت خود در قالب دولت دوازدهم نیاز به رای مردم دارد مطرح کردن وعده‌های محقق نشده دولت یازدهم پاشنه آشیل دولت است.
این موضوع باعث شد که در چهار سال گذشته صدا و سیما همواره مورد هجوم طیف حامیان دولت قرار گیرد. حالا در آستانه انتخابات این حملات قطعا بیشتر از قبل خواهد شد. در این حال و با هدف تغییر رویه رسانه ملی از دو کارکرد ویژه که به آنها اشاره شد، امتیازگیری دولت از صدا و سیما با اهرم بودجه و شانتاژ در این روزها شکل گسترده‌تری به خود گرفته است.
تشدید فعالیت‌های انتخاباتی
 به اسم سفرهای استانی
چنانچه ذکر آن در ابتدای این گزارش رفت با احتساب سفر پنجشنبه این هفته به شیراز روحانی تنها در یک ماهه اول سال جاری 7 سفر استانی داشته است در حالی که رئیس‌جمهور در 6 ماهه اول سال گذشته تنها به پنج استان رفته بود.
استاندار فارس در این زمینه گفت: رئیس‌جمهور به همراه تنی چند از اعضای هیئت دولت صبح پنجشنبه ۳۱ فروردین وارد شیراز خواهد شد.
سید محمدعلی افشانی قبل از ظهر سه‌شنبه ۲۹ فروردین در جمع خبرنگاران گفت: سفر رئیس‌جمهور به شیراز، پروژه محور بوده و فاقد شاخصه‌های تشریفاتی است لذا این سفر با هدف شرکت در مراسم بزرگداشت سعدی شیرازی و همچنین افتتاح بیش از ۴۰۰ پروژه انجام می‌شود.
نامزد ضربه‌گیر هم وارد میدان شد
از سوی دیگر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز که به عنوان نامزد پوششی و ضربه‌گیر وارد انتخابات شده است دیروز به بهانه افتتاح چندین پروژه تبلیغات انتخاباتی را تشدید کرد.
جهانگیری در مراسم افتتاح تاسیسات فاضلاب و سامانه آبرسانی شهر جدید پرند گفت : هر چه زمان می‌گذرد صداقت این دولت در عمل به این موضوع روشن‌تر می‌شود. خیلی‌ها شعار می‌دهند و حرف‌هایی می‌زنند اما وقتی باید از این آزمایش سربلند بیرون بیایند نشان می‌دهند که آن حرف‌ها فقط برای منافع زودگذر و فریب انسان‌های مظلوم کشور بوده است.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: فکر می‌کنند اگر این طور شعار دهند می‌توانند بیایند و چند صباحی هر کار خواستند با کشوری مثل ایران بکنند. اگر فرصت داشته باشم برخی مسائل را خواهم گفت، شعار مبارزه با فساد دادند و فسادهای قرن اتفاق افتاد، شعار کار دادند، هدر دادن منابع اتفاق افتاد.
جهانگیری با اشاره به دیدار عیدانه هیئت دولت با مقام معظم رهبری در سال ۹۵، اظهار کرد: همین عنوان فرماندهی اقتصاد مقاومتی را ایشان فرمودند و با راهنمایی مقام معظم رهبری این تعیین نام صورت گرفت وگرنه دولت اسم آن را ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی گذاشته بود.
نامزد ضربه‌گیر روحانی به این سؤال پاسخ نداد که در یک سال گذشته در حوزه اقتصاد مقاومتی دولت کدامین موفقیت را کسب کرده است ، از سوی دیگر جهانگیری از شعارهای انتخاباتی و تبلیغاتی نامزدها گلایه می‌کند و این شعارها را برای منافع زودگذر می‌داند ولی پاسخ نمی‌دهد که وعده‌های صد روزه روحانی در سال 92 برای چه بوده است؟!
دولت در ارتقای سلامت جامعه چه کرده است!؟
خبر دیگر این که جمعی از کارشناسان نظام سلامت و نمایندگان اقشار این حوزه با دکتر جلیلی ملاقات کردند. در این دیدار مسائل اصلی نظام سلامت کشور و راهکارهای حل مشکلات حاضر بررسی شد.
 به گزارش رجانیوز جلیلی در این جلسه ضمن تاکید بر استقرار نظام شفاف اطلاعات در حوزه سلامت اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ بودجه وزارت بهداشت حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۵ این بودجه به ۴۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. موضوع این جلسه بررسی خروجی و نتیجه این افزایش سه برابری بودجه است.
وی تاکید کرد وظیفه نظام سلامت علاوه بر بهداشت و درمان باید ارتقاء سلامت نیز باشد و افزایش رضایتمندی، دسترسی برابر و افزایش کارآیی سه شاخص مهم آن هستند که دوستان ما در کارگروه نظام سلامت در این دو سال موضوع را به تفصیل بررسی نموده‌اند.
در این جلسه کارشناسان و نمایندگان اقشار مرتبط با نظام سلامت نیز در این باره نظرات تکمیلی خود را بیان کردند.
گفتنی است سعید جلیلی در یک اقدام قابل تحسین برای وحدت جریان انقلابی از ثبت‌نام در انتخابات خودداری کرد ، روند عملکرد وی در چند سال گذشته نشان از آن داشته که سعید جلیلی در حوزه‌های گوناگون مرتبط با زندگی مردم مطالعه و برنامه‌ریزی‌های وسیعی داشته است ، دولت بایستی به سؤال دلسوزان پاسخ دهد که به عنوان نمونه در ارتقای سلامت در جامعه با توجه به افزایش سه برابری بودجه وزارت بهداشت چه کرده است؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 فروردین 1396

سنگرِ رهاشده!

۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫رئیس‌جمهور در جمع روسای دانشگاه‌های کشور‬‎Image result for ‫جهانگیری‬‎

رئیس‌جمهور محترم و معاون اول وی به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد ثبت‌نام نموده‌اند. اگر فرض را بر این بگذاریم که این دوره، دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی بوده و ایشان بر اساس محدودیت قانونی نمی‌توانست در دوره بعدی نیز ثبت‌نام نماید، می‌شد این‌گونه عنوان نمود که آقای جهانگیری به عنوان معاون اول آقای روحانی و فردی که بیشترین سهم و نقش را در دولت قبلی داشته است به‌منظور استمرار حرکتی که دولت آن را آغاز کرده، ثبت‌نام نموده است تا بتواند از گفتمان دولت حمایت و خواستار استمرار آن در دولت بعدی شود اما در حال حاضر چنین فرضی محلی از اعراب ندارد چراکه آقای روحانی تنها یک دوره رئیس‌جمهور بوده و منعی برای حضور در دوره بعدی نداشته و به عنوان یکی از نامزدهای دوره بعد ریاست جمهوری ثبت‌نام نموده است؛ بنابراین قطعاً دلیل ثبت‌نام آقای جهانگیری مطلب دیگری غیر از فرضی است که مطرح شد. امری که نگارنده تمایلی به بحث در این خصوص ندارد. آنچه محل سؤال است این است که در زمان تبلیغات ریاست جمهوری و هنگامی‌که رئیس‌جمهور و معاون اول وی هر دو مشغول فعالیت تبلیغی برای خود هستند، اداره امور دولت و کشور بر عهده چه کسی خواهد بود؟ و سؤال بعدی این‌که در چنین حالتی، چه تضمینی بر عدم استفاده از اموال و امکانات دولتی به نفع این دو بزرگوار وجود دارد؟
برابر اصل 124 قانون اساسی معاون اول رئیس‌جمهور دارای وظایف و اختیارات خاصی است و برخی دیگر از اصول قانون اساسی نیز وظایفی را برای معاون اول رئیس‌جمهور برشمرده‌اند. در چهار سال گذشته یکی از انتقاداتی که به جناب آقای روحانی وارد شده است حضور کمرنگ ایشان در اداره امور و نقش پررنگ معاون اول ایشان بوده است و اکنون که قرار است معاون اول ایشان نیز این امر را رها کرده و به کارزار انتخابات وارد شود، به نظر می‌رسد همین مقدار پیگیری امور را نیز باید رهاشده فرض نمود.
 امسال قرار است اشتغال و تولید به عنوان دو رکن اساسی حرکت کشور در دستور کار قرار گیرد و بیشترین نقش را در این خصوص دولت محترم بر عهده دارد. بااین‌حال در شرایطی که در دولت کنونی شاهد تعطیلی نمادها و نام‌های تجاری و سابقه‌دار کشور هستیم و به نوعی این دولت رکورددار این امر است و در ابتدای سال جاری نیز اخباری مبنی بر تعطیلی برخی دیگر از شرکت‌های مشهور کشور شنیده می‌شود، دولت محترم بی‌توجه به این وضعیت، کار را رها کرده و به انتخابات چسبیده است. موضوعی که در سیل اخیر باعث انتقاد شدید به عملکرد جناب آقای روحانی و دولت محترم شد نشانه‌ای از این موضوع است. باید توجه داشت که در بحبوحه انتخابات، نامزدهای محترم خود را موظف به حضور در مجامع و شهرهای مختلف و گفتگوی مستقیم با مردم و بیان برنامه‌های خود برای اداره دولت و کشور می‌دانند و فرصتی برای دیگر امور باقی نمی‌ماند و با این وصف رئیس‌جمهور محترم و معاون اول وی که عهده‌دار بخش عمده‌ای از وظایف رئیس‌جمهور است به‌جای این‌که در عرصه جنگ اقتصادی که با دشمن وجود دارد، به ایفای وظیفه خود بپردازند، هر دو به‌یک‌باره این سنگر و یا به تعبیر بهتر تنگه‌احد را رها کرده و وارد عرصه انتخابات شده‌اند. امری که قطعاً مطلوب و ممدوح نخواهد بود.
اگر قرار است مسیر ترسیمی این دو بزرگوار برای دولت آینده، یکسان باشد و از عملکرد دولت کنونی دفاع شود که نیازی به حضور هر دو بزرگوار نیست و یکی از این دو نفر می‌تواند برنامه دولت برای آینده را برای مردم بیان نماید لیکن اگر این دو بزرگوار تصور می‌کنند که به‌واسطه کثرت انتقاداتی که به دولت کنونی و عملکرد چهارساله آن وارد است نمی‌توان یک نفره از پس پاسخگویی به این انتقادات برآمد قطعاً حضور دو نفر یا بیشتر نیز توفیری نخواهد داشت چراکه اگر پاسخ‌های دولت مستقر کنونی قانع‌کننده بود، وضعیت کنونی پیش نمی‌آمد و نگرانی از عدم اقبال ملت به دولت مستقر وجود نداشت لیکن نگرانی از ناتوانی دولت در پاسخ به افکار عمومی، آشکارتر از آن است که قابل کتمان یا پوشاندن باشد و با این وصف دولت باید دیگر معاونان و وزیران نیز وارد این عرصه کند و این همان مطلبی است که ذکر گردید؛ یعنی ورود همه‌جانبه دولت در عرصه انتخابات.
 اما اگر دلیل آمدن آقای جهانگیری و ثبت‌نام ایشان امر دیگری باشد یعنی این‌که ایشان نیز به آقای روحانی و عملکرد ایشان انتقاداتی دارد و خود را شایسته‌تر از ایشان برای اداره و ریاست دولت آینده می‌داند، سخن گفتن از نامزد مکمل و امثالهم فریب افکار عمومی و دورویی انتخاباتی است و بهتر است ایشان نیز به‌صورت شفاف، دلایل خود برای ورود به این عرصه و انتقاداتی که به عملکرد آقای روحانی دارد مطرح نماید تا مردم بتوانند تصمیم شایسته بگیرند و البته در این صورت نیز سؤالات متعددی در خصوص نوع تعامل ایشان با آقای روحانی در دولت کنونی مطرح خواهد شد. سؤالات و مطالبی که درگذشته، مطرح‌شدن بخشی از آن‌ها در رسانه‌ها، با تکذیب دولت محترم مواجه شده بود و در هر دو صورت به نظر می‌رسد پاسخ قانع‌کننده برای افکار عمومی وجود نخواهد داشت.
 
 علی اکبری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 فروردین 1396
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای
مردم راضی هستند مشکلات هم مربوط به دولت قبل است!
  ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای‬‎

القای این گزاره که دولت یازدهم طی 4 سال اخیر مشغول برداشتن آوارهای به جای مانده از دولت قبل بوده است، یکی از محورهای خبری هماهنگ این روزهای به اصطلاح اصلاح‌طلبان و اعتدالیون است. البته این پروژه از هراس حامیان دولت یازدهم و اصلاح‌طلبان از کاهش اقبال مردم به دولت یازدهم و تأثیر منفی ناکارآمدی دولت بر انتخابات ناشی می‌شود تا با این تحرکات قدمی در جهت سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف دولت و رفع نگرانی خود بردارند. آنان همچنین با تیره و تاریک نشان دادن وضعیت کشور در دوران دولت قبل، به روحانی توصیه می‌کنند که بگوید چه ویرانه‌ای را تحویل گرفته است! اما جالب اینجاست که کوبیدنِ مدام بر این طبل توخالی، واکنش همین طیف را هم در پی داشته است.
روزنامه ایران دیروز در مصاحبه با عبدالله ناصری، از فعالان مدعی اصلاحات البته پس از اینکه رئیس دولت یازدهم را به تشریح شرایطی که کشور را تحویل گرفته سفارش کرد، بلافاصله تلویحا با پس گرفتن این مطلب، نوشت: «کلی‌گویی‌هایی مثل اینکه آوار‌برداری کردیم یا ویرانه تحویل گرفتیم، به اندازه کافی گفته شده است. امروز همه اعضای دولت باید واقعیت ملموس آنچه در 84 تا 92 اتفاق افتاده را به مردم بگویند تا مطالبات مردم تعدیل شود!».
ایران همچنین از قول شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده‌ رئیس‌جمهوری نوشت: «معمولاً دولت‌ها وقتی روی کار می‌آیند، در مرحله اول ریل‌گذاری می‌کنند؛ اما ما آواربرداری کردیم!»
مردم راضی هستند، مشکلات هم مربوط به دولت قبل است!
به همین ترتیب، روزنامه آرمان دیروز در یادداشتی با عنوان «ضرورت تمدید ریاست‌جمهوری روحانی»، مدعی شد: «روحانی با توجه به کارنامه موفق و قابل دفاع خود بی‌شک پیروز این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود، زیرا به‌نظر می‌رسد جامعه خلاف فرافکنی‌های مخالفان دولت از عملکرد روحانی رضایت دارند. گرچه همچنان مشکلاتی در کشور وجود دارد، اما این بحران‌ها ناشی از سوء‌مدیریت دولت گذشته است».
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «مردم ایران نیک می‌دانند که راه و مسلک دولت یازدهم مسیری معقول برای رسیدن به توسعه است. برخلاف فرافکنی‌های موجود علیه دولت، جامعه نگران است که مبادا به آن سراشیبی دولت گذشته سقوط کند. قطعا مردم برای جلوگیری از بازگشت کشور به عقب از روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت‌ماه حمایت خواهند کرد تا این روند رو به توسعه ادامه پیدا کند. ‌از سویی روحانی برای تکمیل برنامه‌های خود نیاز به زمان بیشتری دارد. مردم ایران باز هم برای چهار سال دیگر‌ ریاست‌جمهوری او را تمدید کرده و به او فرصت دوباره خواهند داد».
نویسنده این یادداشت بدون کوچکترین اشاره‌ای به سایه سنگین رکود بر کشور که نتیجه همین راه و مسلک دولت یازدهم مبنی بر کم توجهی به توانمندی‌های داخلی و چانه‌زنی برای رفع تحریم‌ها در راستای رسیدن به توسعه بود، به طرز ناشیانه‌ای به نوشتن این عبارات صرفا تبلیغاتی و انتخاباتی و کاملا غیر‌حرفه‌ای روی آورده است.
آمارهای غیر ملموس!
روزنامه ایران همچنین در گزارشی با موضوع روند تغییرات درآمد خانوار در سالیان گذشته، با اشاره به اینکه «آخرین گزارش بانک مرکزی از بررسی بودجه خانوار نیز نشان می‌دهد، در سال 94، درآمد پولی و غیرپولی ناخالص خانوار نسبت به سال قبل، 12/4-درصد افزایش داشته است»، افزود: «از طرف دیگر، هزینه‌ها نیز نسبت به سال 93، 7/3 درصد افزایش داشته است. بررسی آرشیوی میزان هزینه‌ها و درآمد خانوار نیز روند معناداری را نشان می‌دهد. طی 10 سال گذشته، بیشترین افزایش هزینه خانوار در سال 92 اتفاق افتاده است. در این سال مجموع هزینه‌ها نسبت به 91، 31/4 درصد رشد کرده بود. پیش از آن نیز بیشترین افزایش هزینه با 27/2درصد مربوط به سال 86 است. در سال 91 نیز نسبت به 90، هزینه‌ها 24/5 درصد رشد داشته است. اما از سال 93، سرعت افزایش هزینه‌ها روی شیب کاهش افتاد. در این سال، هزینه خانوار نسبت به 92، 15 درصد رشد کرد. در سال 94 نیز این روند ادامه پیدا کرد و میزان تغییر هزینه‌ها پس از 10 سال، تک رقمی شد و به 7/3 درصد رسید».
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «اما بررسی گزارش بانک مرکزی از درآمدهای خانوار نیز نشان می‌دهد طی بازه زمانی 90 تا 92، میزان درآمدها و میزان پول در دست مردم افزایش پیدا کرد، اما هزینه‌ها نیز به موازات آن افزایش سنگین داشته است. اما در دو سال اخیر، این روند اصلاح شده است به‌طوری که درسال 94، درآمد خانوارها نسبت به 93، 12/4 درصد افزایش پیدا کرد که 5/1 درصد بیشتر از افزایش هزینه‌ها بود».
طی هفته‌های اخیر و با نزدیک شدن به انتخابات، شاید کمتر روزی باشد که روزنامه ایران، ارگان اطلاع رسانی دولت گزارشی درباره شاخص‌های رفاهی خانوار را با تکیه بر آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر نکند. بجاست که یادآوری شود رئیس دولت یازدهم در اولین نشست خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری که 15 مرداد سال 92 برگزار شد، صراحتا گفته بود: «معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار».
از این رو همکاران روزنامه ایران چنانچه می‌خواهند واقعیات معیشتی مردم را اطلاع‌رسانی کنند، شایسته است به جای اینکه برخلاف نظر رئیس‌جمهور وضعیت اقتصادی کشور را بنابر آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار تحلیل کنند، به میان مردم رفته و به تهیه یک گزارش میدانی بپردازند.
ایران همچنین در این گزارش به بازتاب ملموس نبودن آثار ادعایی توافق هسته‌ای در عرصه اقتصادی در رسانه‌های بین‌المللی اشاره کرد و نوشت:
«روحانی هفته‌هایی را برای دفاع از رکوردهای اقتصادی خود سپری کرده است و این در واکنش به منتقدانی بوده که ادعا می‌کنند مردم عادی، هنوز هیچ مزایایی از برداشتن تحریم‌ها و توافق هسته‌ای را احساس نکرده‌اند». رسانه بین‌المللی بلومبرگ، در بخشی از گزارش خود درباره تحلیل انتخابات ایران، چنین نوشته است. نیویورک تایمز نیز با تحلیلی مشابه می‌نویسد: «تحلیلگران سیاسی می‌گویند آنها انتظار دارند رأی‌دهندگان ایرانی اطراف آقای روحانی جمع شوند با وجود آنکه بسیاری نیز شکایت دارند که مزایای اقتصادی اندکی از برداشتن تحریم‌ها دیده‌اند».
کار سخت روحانی در انتخابات
روزنامه آرمان همچنین در مصاحبه با محمد جواد حق‌شناس نوشت: «آقای روحانی تا روز آخر ثبت نام‌ها به حضور آقای جهانگیری رضایت نداده بودند. با این وجود به دلیل اتفاقاتی که در زمان ثبت نام‌ها رخ داد و برخی افراد به صورت غیرقابل پیش‌بینی در انتخابات ثبت نام کردند، آقای روحانی در روز آخر رضایت دادند که آقای جهانگیری نیز در انتخابات ثبت نام کنند».
در بخش دیگری از این مصاحبه آمده است: «اعلام حمایت جریان اصلاحات از آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری به معنای این نیست که اصلاح‌طلبان در کنار آقای روحانی گزینه مستقل وارد رقابت‌های انتخاباتی نکنند».
حق شناس همچنین گفت: «آقای روحانی کار سختی در انتخابات پیش رو خواهند داشت. از یک طرف کاندیداهای اصولگرا از تمام ظرفیت خود استفاده خواهند کرد تا دولت آقای روحانی را مورد نقد قرار بدهند و از طرف دیگر برخی از حامیان آقای روحانی به دلیل برآورده نشدن برخی از مطالباتشان ممکن است دیدگاه دیگری نسبت به آقای روحانی پیدا کرده باشند. در نتیجه کار برای آقای روحانی راحت نخواهد بود و ایشان باید از تمام قدرت و ظرفیت خود برای پیروزی در انتخابات استفاده کند».
با شرط و شروط از روحانی حمایت می کنیم
آرمان علاوه بر این، در گفت‌وگو با جلال جلالی‌زاده، نماینده مجلس ششم خاطرنشان کرد: «ما همواره خواسته‌های اصلاح‌طلبی خود را داشته و داریم و همواره بر حضور یک کاندیدای اصلاح‌طلب تاکید کرده‌ایم و خواهیم کرد، چرا که نباید هویت اصلاح‌طلبی فراموش شود یا از آن‌سو با هویت اعتدالی خلط شود، پس برای جلوگیری از چنین آسیبی و موازی با کاندیداتوری روحانی باید کاندیدای خود را نیز با هویت اصلاح‌طلبی معرفی کنیم و حتی من معتقدم با وجود اعلام رسمی حمایت از نامزدی آقای روحانی از سوی شورای انتخاباتی اصلاح‌طلبان، بدون شرط نباید در انتخابات از او حمایت کنیم. هر چند در دور اول و در به قدرت رسیدن آقای روحانی، اصلاح‌طلبان بدون شک مهم‌ترین سهم را داشتند و در کنارش هم هیچ پیش‌شرطی را برای به قدرت رسیدنش مطرح نکردند، اما در این دوره نباید این رویکرد ادامه پیدا کند و جریان اصلاح‌طلبی می‌بایست کاملا مصمم و جدی خواسته‌های خود را پیگیری نموده و شروط لازمه را از جریان اعتدال در صورت به قدرت رسیدن درخواست نماید».
پیش از این نیز مدعیان اصلاحات در اظهارنظرهای متعدد بر لزوم سهم خواهی از دولت تاکید کرده بودند و به صراحت گفته بودند که چک سفید امضاء به روحانی نمی دهیم.
اشک تمساح یک زنجیره‌ای و ادعای اخلاق!

کارنامه خالی دولت و فرارسیدن زنگ حساب، روزنامه‌های زنجیره‌ای را به فرافکنی و فرار به جلو وادار کرده است.
روزنامه آفتاب یزد دیروز در مطلبی با عنوان «وقتی سیاست تا این حد بی اخلاق می شود»، نوشت: «پس از آنکه رئیس جمهور در نشست خبری اخیر، دروغ بزرگ نسبت داده شده به خود را تکذیب کرد اکنون جریانی که مدعی ارزشمداری است ، تبلیغات گمراه کننده ای را بر ضد او به راه انداخته اند.منتسب کردن یک حرف خلاف واقع به رئیس جمهور در کنار سایر تلاش‌هایی که برای ناکار آمد نشان دادن عملکرد دولت صورت می گیرد، تلاشی سازمان یافته برای تخریب است که در واقع اخلاق را هدف گرفته است. اعلام برائت رئیس جمهور محترم از نسبت ناروایی که در خصوص وعده 100 روزه به وی دادند، تلاشی بود برای شفاف‌سازی جامعه و مسدود کردن راه سوءاستفاده جریان خاص که پروژه ناکارآمد نشان دادن دولت تدبیر را دنبال می کرد».
در این باره گفتنی است، پس از انکار وعده 100 روزه توسط رئیس جمهور، فایل ویدئویی اظهارات وی درباره وعده 100 روزه که در ایام رقابت های انتخاباتی سال 92 عنوان شده بود، به صورت گسترده در فضای مجازی دست به دست شد. روحانی در جریان رقابتهای کاندیداهای ریاست جمهوری در سال 92 گفت: «راه‌حل‌های کوتاه‌مدت یک ماه و 100روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی شده است که با این برنامه ما می‌توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم». بازخورد این موضوع به حدی زیاد بود که سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری در اقدامی عجیب بخشهایی از نشست خبری را که مربوط به سوال درباره وعده 100 روزه و پاسخ روحانی بود را از خروجی سایت حذف کرد.
البته اشک تمساح این روزنامه زنجیره ای برای اخلاق در حالی است که پیش از این، همین روزنامه در گزارشی با عنوان «شکست استراتژی شغال»، رقبای روحانی را شغال صفت! معرفی کرد.
سرپوشی بر شوک زدگی!
روزنامه بهار نیز در سرمقاله دیروز با عنوان «استراتژی اصلاح طلبان، انسجام تصنعی اصولگرایان را بهم ریخت»، در حالی تلاش کرد که جبهه مردمی نیروهای انقلاب را از تاکتیک لو رفته و تحقیر آمیز جریان اعتدال - اصلاحات برای ورود به انتخاب شوک زده نشان دهد که اتفاقا بنا به اعتراف تئوریسین‌های اصلاحات و رسانه های زنجیره ای، حامیان دولت و به اصطلاح اصلاح طلبان بودند از ورود حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به انتخابات شوک زده شده و تمام معادلاتشان را بر هم ریخته دیدند. این روزنامه نوشت: «اصولگرایان که مدت‌ها با آب و تاب اخبار مربوط به تشکل پرحرف و حدیث شان یعنی جمنا را در بوق و کرنا می‌کردند و با تزریق هیجانات کاذب و ایجاد تعلیق بازار انتخاباتی‌شان را داغ کرده بودند، به یکباره با استراتژی انتخاباتی جدیدی از سوی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون مواجه شدند که هنوز هم در شوک ناشی از آن به سر می‌برد. استراتژی‌ای که از یک سو به روحانی ختم می‌شود و در سوی دیگر از لایه‌های پوششی هوشمندانه‌ای در سطح کاندیداها برخوردار است».
این روزنامه همچنین برای توجیه و کاستن از ورود تحقیر آمیز جریان اصلاحات - اعتدال به انتخابات در قالب معرفی معاون اول رئیس جمهور مستقر به عنوان یار ضربه گیر، نوشت: «روحانی و جهانگیری عملا شخصیت‌های مکمل هم هستند، لذا تسری دادن این همکاری سازنده به سطح رقابت‌های انتخاباتی و علی الخصوص مناظره‌ها، عملا تا حدود زیادی خواب‌های منتقدان تا بن دندان مسلح جمنا منتفی شد»!
کار به دور دوم بکشد اصولگرایان پیروزند
روزنامه حامی دولت شرق نیز در گفت و گویی که در شماره دیروز منتشر شد، نوشت: انتخابات به دور دوم بکشد اصولگرایان پیروزند.
امیر محبیان که با تابلوی اصولگرایی(؟!) مهمان ثابت رسانه‌های زنجیره‌ای است، در این گفت و گو اظهار داشت: «چند قطبی‌سازی برای اصولگرایان زمانی ارزشمند است که اقطاب متکثر از میان اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها باشد نه از میان خودشان. البته مشکل اصولگرایان در مقدمات است؛ یعنی رسیدن به وحدت در انتخابات؛ از این رو اگر به دور دوم برسند، احتمال پیروزی آنها زیادتر می‌شود».
محبیان در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه کارگزارانی ها در این انتخابات اصلاح طلبان را دور زده‌اند، گفت: «در این انتخابات همه به روحانی حمله خواهند کرد؛ احمدی‌نژاد اگر بماند به همه حمله خواهد کرد؛ مابقی اصولگرایان عمدتا به روحانی حمله خواهند کرد؛ به همین دلیل، روحانی به قول قدیمی‌ها یار تودلی آورده است تا تنها نباشد. البته کارگزارانی‌ها در این بازی هم باز اصلاح‌طلبان را دور زده‌اند که در زمان خودش به آن خواهیم پرداخت».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 فروردین 1396
سیدابراهیم رئیسی:
 رقیب من بیکاری، ناکارآمدی، فقر و کارهای انجام نشده است
  ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۶


Image result for ‫سیدابراهیم رئیسی‬‎


حجت الاسلام و المسلمین رئیسی طی سخنانی عنوان کرد رقیب فرد خاصی در انتخابات نیست و رقیب وی «بیکاری، ناکارآمدی، فقر و حجم بالای کارهای انجام نشده در کشور» است.
حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در جمع گروهی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان و دانشگاهیان کشور با اشاره به برداشت های مختلف از ریشه مشکلات اقتصادی کشور گفت:  اقتصاد کشور با مشکلات بزرگی مواجه است که برخی آن را ناشی از ساختارها، برخی ناشی از ضعف مدیریت و برخی نیز ناشی از تحریم و تهدیدهای خارجی می‌دانند. برخی از دولت‌ها پیش از ‌آغاز کار بسیاری از مشکلات را ناشی از ضعف مدیریت تلقی می‌کردند، اما وقتی کار خود را آغاز کردند، عیوب را ناشی از مشکل سوم یعنی تحریم‌ها دانستند.درصورتیکه اگر اقتصاد ضعیف نداشته باشیم، هم ساختارها اصلاح می‌شود و هم مقابل تحریم‌ها و تهدیدها مقاوم می‌شویم و هم در کسب و کار مردم رونق ایجاد خواهد شد. در این راه مدیریت قوی اقتصادی حرف اول را می‌زند.
رئیسی در ادامه افزود: چرا نباید شاخص‌های اقتصادی کشور مورد قبول مردم و کارشناسان باشد؟ دولت‌ها با سلایق مختلف می‌آیند. نفت را که سرمایه مردم است با قیمت‌های مختلف می‌فروشند. اما با وجود تفاوت در سلایق، مدیریت و درآمدها همچنان می‌بینیم که وضعیت مورد قبول مردم نیست. متاسفانه بهره‌وری، رشد اقتصادی، افزایش تولید، رفع مسأله بیکاری و ایجاد اشتغال شاخص‌های قابل قبولی ندارد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: همه سازوکارهای کشور باید به سمت کارآفرینی برود.بسیاری از مشکلات به دست جوانان توانمند و کارآفرین قابل حل است. مشکلات با بخشنامه، آیین‌نامه و دستورالعمل حمایت از کارآفرینی قابل حل نیست؛ بلکه باید همه سازوکارهای کشور به سمت کارآفرینی باشد و دانشگاه و فرهنگ ما نیز در جهت حمایت از این عرصه حرکت کند. برخی می‌گویند من رقیب زید و عمر هستم. اما من رقیب بیکاری، ناکارآمدی، فقر و حجم بالای کارهای انجام نشده در کشور هستم.
وی گفت: متاسفانه امروز درحوزه‌های اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی شاهدیم که به توصیه‌های امام(ره) و رهبر انقلاب عمل نشده و بسیاری از حوزه های زندگی و معیشت مردم، رفاه اجتماعی و کرامت مردم دچار آسیب شده است. حل این مسائل جز با همکاری همه مردم و دلدادگان انقلاب امکان ندارد.
رئیسی یادآور شد: اصولگرا و اصلاح‌طلبی که در خط امام با نگاه امام و با دغدغه امام به رشد و تعالی کشور فکر می‌کنند و به دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهند، می‌توانند در عرصه کشور فعال باشند.
وی افزود: ما معتقدیم در شرایط فعلی می‌تواند یک تغییر به نفع مردم و ارزشهای انقلاب صورت بگیرد. گام اول این تغییر در مدیریت اجرایی کشور است. سید ابراهیم رئیسی گفت: ما به‌دنبال تشکیل دولتی هستیم که کرامت یک فرد در همه شئونات جامعه رعایت شود. کرامت یک انسان این نیست که روزها به دنبال شغل بگردد و شب خجالت‌زده به خانه برگردد. در عین حال کرامت یک قرارداد ملی هم این نیست که مردم در این قرارداد احساس عزت نداشته باشند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 فروردین 1396

ویژگی‌های نیروهای مسلح از دیدگاه قرآن

  ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫ویژگی‌های نیروهای مسلح از دیدگاه قرآن‬‎
* علی جواهردهی
جامعه انسانی، نظامی ساده و در عین حال پیچیده است. افراد یک جامعه لازم است تا نقش‌های متفاوت را بگیرند تا خانواده بزرگ به بهترین شکل ممکن، نیازهای متقابل را بر‌آورده سازد. بر این اساس، هر فرد از جامعه با توجه به مهارت‌ها و ظرفیت‌های خود، نقشی را به عهده می‌گیرد که مکمل نقش دیگر افراد جامعه است.
یکی از بخش‌های مهم در حوزه استقلال و امنیت جامعه، نیروی نظامی است. بخشی از جامعه عهده‌دار این نقش می‌شوند تا در کنار دیگر بخش‌ها، اهداف کلان و اصلی جامعه را تحقق بخشند.
نویسنده در مطلب حاضر نگاه قرآن به نیروهای نظامی حکومت اسلامی را تشریح کرده است.
***
نیروی نظامی، حافظ رکن امنیت جامعه
مهمترین دغدغه انسان، آرامش و آسایش است. از این‌رو خوشبختی را به معنای تامین این دو مولفه در زندگی خود تعریف می‌کند. خوشبختی کامل،‌ دست‌یابی به آرامش و آسایش جاودانه است؛ زیرا در چنین صورتی، همه نیازهای جسم و روح برآورده می‌شود.
آرامش دارای مصادیق متعدد و متنوعی است. از آرامش روحی و درونی گرفته تا آرامش فردی و تا آرامش و امنیت ملی و اجتماعی.
انسان همواره تلاش می‌کند تا به هر شکلی به انواع و اقسام آرامش و امنیت دست یابد و با اتخاذ روش‌ها و سیاست‌هائی آن را تامین کند.
از آنجا که آرامش درونی و روحی ارتباط تنگاتنگی با آرامش بیرونی و امنیت دارد، یکی از حوزه‌های تامین امنیت و آرامش، آرامش و امنیت جامعه از خطرهای بیرونی است. هر جامعه‌ای می‌کوشد تا هر گونه خطری را از خود دور کند. از این روست که نقشی در هر جامعه تعریف می‌شود که از آن به حفاظت و دفاع یاد می‌شود. بر این اساس، گروهی از افراد جامعه این نقش را به عهده می‌گیرند.
این حفاظت و دفاع از امنیت و آرامش جامعه، گاه نسبت به خطرهای داخلی و گاه دیگر، نسبت به خطرهای خارجی است. از این رو، در هر جامعه‌ای دو نیروی حفاظتی و دفاعی شکل می‌گیرد که بخشی حافظ امنیت داخلی و بخشی حافظ امنیت خارجی جامعه از هر گونه تعرض و خطر احتمالی است. این گونه است که نیروهای انتظامی و نظامی در هر جامعه‌ای عهده‌دار این مسئولیت و نقش اجتماعی می‌شود.
نیروهای نظامی، به نیروهای مسلح منظم، ثابت و یا ذخیره زمینی، دریائی و یا هوائی و فضائی یک کشور اطلاق می‌شود. هدف عمده این نیرو آن است که از حمله دشمن جلوگیری و یا چنین حمله‌ای را درهم شکند و یا هر جائی که لازم باشد با دشمن وارد کارزار و رزم شود.(فرهنگ اصطلاحات سیاسی - استراتژیک، جفری و رابرت، ترجمه میر حسین لنگرودی، ص ۱۱۵)
بنابراین، نیروهای مسلح یا نیروهای نظامی، بخش سازمان یافته از یک جامعه است که در راستای حفاظت و دفاع از امنیت و استقلال آن، عمل می‌کند و هر گونه تهدید احتمالی یا واقعی را با ابزارهای گوناگون و سلاح‌ها دفع می‌کند.
به کارگیری نیروهای متعارف و نامتعارف
خداوند در آیه ۶۰ سوره انفال، جامعه اسلامی را تشویق می‌کند تا با انفاق مالی، نیروهای نظامی را تشکیل دهند. در این نیروی نظامی، نمی‌بایست تنها به نیروهای متعارف بسنده شود، بلکه زمینه به کارگیری نیروهای غیرمتعارف نیز فراهم آید. خداوند از به کارگیری همه آفریده‌ها در خدمت اهداف الهی سخن به میان می‌آورد.
از آنجا که همه آفریده‌ها باید در خدمت اهداف آفرینش به کار گرفته شوند، تفاوتی میان نیروهای انسانی و غیرانسانی در این راستا نیست. پس لازم است تا انسان به عنوان تسخیرگر موجودات، از پرنده، درنده، چرنده، از پریان و فرشتگان برای اهداف آفرینش بهره گیرد.
بنابراین، نیروی نظامی می‌بایست به گونه‌ای عمل کند تا همه آفریده‌ها را در راستای دفاع از امت اسلام به کار گیرد. خداوند بصراحت در این باره می‌فرماید: وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ؛ در برابر دشمنان هر آنچه در توان دارید آماده سازید.(انفال، آیه۶۰)
پیامبران(ع) در نیروی نظامی خویش، پرندگان، چارپایان، درندگان و دیگر آفریده‌ها را به کار می‌گرفتند. آنان افزون بر استفاده و به کارگیری موجودات مرئی از موجودات نامرئی نیز استفاده می‌کردند. از این رو از جنیان و فرشتگان در سپاه آنان حضور داشتند.(نمل، آیه ۱۷؛ انفال، آیات ۴۳ و ۴۴، توبه، آیات ۲۵ و ۲۶، احزاب، آیات ۹ و ۲۵ و فتح، آیات ۴ و ۷)
این نیروها در همه بخش‌های نیروهای مسلح می‌توانند با توجه به توانائی و ظرفیت، به کار گرفته شوند. از نیروهای نامرئی چون جن و فرشته می‌توان برای کسب اخبار و اطلاعات و حتی ایجاد رعب در روان و روح دشمنان بهره گرفت؛ چنانکه فرشتگان در جنگ‌های پیامبر(ص) در کنار مسلمانان حضور داشتند و موجبات ترس و رعب دشمنان شده و حتی بر گردن و گرده آنها می‌کوبیدند و آنان را ناتوان از حمله و تهاجم می‌کردند.(همان آیات)
بهره مندی از همه علوم حتی علوم غریبه و تسخیر جن و یا استمداد از فرشتگان از ویژگی‌های نیروی نظامی امت اسلام است؛ زیرا همه هستی سپاهیان خداوند هستند و مومنان در مسیر خدائی شدن، از همه جنود الهی می‌توانند بهره مند شوند. بنابراین، تجهیز سپاه اسلام به همه عده و عده( نفرات و ابزارها) امری لازم است.
آماده باش کامل و هوشیاری
نیروی نظامی اسلام باید از ویژگی‌های خاص برخوردار باشد و همان گونه که لازم است از همه افراد و امکانات بهره گیرد، می‌بایست همواره در اندیشه توان افزائی و بهره وری بیشتر باشد.
نیروی نظامی می‌بایست از سوی فرماندهان همواره مورد آزمون و ارزیابی قرار گیرند تا توانشان سنجیده شود و یا برای حمله و جنگ آمادگی لازم را به دست آورند.(بقره، آیه ۲۴۹)
آماده‌سازی نیروی نظامی جهت نبردها و برگزاری رزمایش‌های پیاپی شامل، پیاده‌روی، حرکت در بیابان‌ها و جاهای سخت و دشوار، ایجاد کمبود مصنوعی، سخت گیری در خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و مانند آن از اختیارات و مسئولیت‌های فرماندهی است و اطاعت سربازان در این موارد لازم و بایسته است.(آل عمران، آیه ۱۲۱ و بقره، آیه ۲۴۹)
نیروهای نظامی می‌بایست همواره در آماد‌ه‌باش کامل و هوشیاری تمام باشند و هرگز نسبت به دشمن یا اسلحه و تجهیزات خود غافل نشوند حتی اگر نیروی نظامی بخواهد در کارهای مهم و اساسی چون نماز حضور یابد، می‌بایست همواره هوشیاری خود را حفظ کند و در آماده باش کامل باشد.(نساء، آیه ۱۰۲)
نیروی نظامی می‌بایست از افراد کار آزموده و شجاع انتخاب شود، زیرا شجاعت و کارآزمودگی از مهمترین عوامل پیروزی است.(بقره، آیات ۲۴۹ تا ۲۵۱)
از نظر فکری و بینشی نیز نیروهای نظامی باید مورد آموزش و تربیت قرار گیرند و افرادی انتخاب شوند که نسبت به آخرت ایمان کامل داشته و به لقای الهی در رستاخیز باور داشته (بقره، آیه ۲۴۹ و آیات دیگر) و نسبت به دنیا و مادیات آن بی‌تفاوت باشند؛ زیرا هر گونه دنیا طلبی می‌تواند عامل در سستی ایشان شود و نه تنها خودشان بلکه موقعیت سپاه اسلام را در خطر قرار دهند.(آل عمران، آیه ۱۵۲) از این‌رو خداوند در این آیه و نیز آیه ۹۴ سوره نساء، نیروهای نظامی ارتش اسلام را موظف به دوری از دنیا طلبی می‌کند.
دنیاطلبی نیروهای نظامی می‌تواند از جهات دیگری نیز آسیب زا باشد؛ زیرا هدف از تشکیل نیروی نظامی از سوی جامعه اسلامی، دفاع از حریم اسلام و اهداف انسانی است؛ اما اگر نیروی نظامی دنیا طلب باشد، ممکن است برای به دست آوردن غنیمت و مال دنیا، از پذیرش اسلام دشمنان خودداری کند و آنان را به قتل برساند و اجازه تسلیم به آنها را ندهد.(نساء، آیه ۹۴)
سپاه اسلام باید از هر گونه غرور به سبب تمرکز قدرت و یا افزایش نفرات و تجهیزات نظامی پرهیز کند؛ زیرا غرور، بزرگترین دام ابلیس و شیاطین است. غرور موجب می‌شود تا دشمن را دست کم بگیرد و زمینه شکست را برای امت اسلام و سپاه فراهم آورد. (توبه، آیه ۲۵)
سپاه اسلام هر چند از امدادهای غیبی و نیروهای غیرمتعارف و نامرئی سود می‌برد، ولی این امور نمی‌بایست عامل غرور سپاه اسلام شود.(همان)
نیروی نظامی امت اسلام، نیروی بازدارنده و دفاعی است. بر این اساس، در صورت احتمال خطری از سوی دشمن، نخست با تهدید و برگزاری رزمایش‌ها و ارعاب و ارهاب، دشمن را از هر گونه تهاجم باز می‌دارد؛ زیرا هر گونه تهاجمی آثار مثبت و منفی خود را بجا می‌گذارد و امکان حرکت صحیح به سوی اهداف بلند و متعالی را کم می‌کند. از این‌رو ترساندن دشمنان از طریق نمایش و رزمایش در اولویت نخست قرار می‌گیرد.(نمل، آیات ۲۲ تا ۳۷)
در صورت عدم واکنش درست و صحیح از سوی دشمن، نیروی نظامی مسلمان موظف است تا دشمن را در میدان جنگ تار و مار کند(انفال، آیه ۵۷) ولی حق ندارد کسانی را که اسیر گرفته، بکشد(محمد، آیه ۴) زیرا هدف آن است که انسان را به سوی کمال شایسته و بایسته هدایت کند و اسارت، فرصت و بستری مناسب برای روشنگری و هدایت است.
پاکسازی درون نیروی نظامی از هر گونه فتنه‌انگیزان و اخلال گران، نکته‌ای است که خداوند در آیاتی از جمله آیه ۴۷ سوره توبه بصراحت خواهان آن می‌شود؛ چرا که حضور این گروه، هم موجب حرکت کند آنان در میدان جنگ می‌شود و هم روحیه مومنان را کاهش می‌دهد. اینان با بهانه‌جوئی‌ها می‌توانند زمینه شکست سپاه را فراهم آورند. پس لازم است که از همان نخست با برگزاری آزمون علمی و عملی، به ارزیابی و سنجش نیروی نظامی پرداخته و سست ایمان‌ها و یا عناصر نفوذی و تخریبی و بهانه جو را از نیرو بیرون راند.(توبه، آیه 49)
اهمیت جنگ روانی در نیروی نظامی

جنگ روانی لازمه کار نیروی نظامی است. در این راستا نیروهای نظامی می‌بایست به این باور برسند که از سوی خداوند و جنود پیدا و نهان او پشتیبانی می‌شوند و در هر دو صورت پیروزی و شکست ظاهری، در حقیقت ایشان پیروز میدان هستند؛ زیرا شهادت و داخل شدن به بهشت، خود پیروزی بزرگی برای سپاهیان اسلام است.
از سوی دیگر سپاهیان اسلام باید قدرت واقعی را در ایمان بدانند و دشمن را هر چند که از شمار عددی و تجهیزات بیشتر هستند، کمتر بیانگارند؛(انفال، آیات ۴۳ و ۴۴) زیرا سپاه اسلام می‌بایست ترس و خوف را در دل دشمن اندازد، نه آنکه خود گرفتار ترس شود.
البته این بدان معنا نیست که سپاه اسلام از قدرت دشمن غافل شود، بلکه به این معناست که نیروی روانی و روحیه جنگی سپاه اسلام به اندازه‌ای افزایش یابد که هر بیست مومن جنگی دربرابر دویست مرد جنگی دشمن قرار گیرد و آنان را تار و مار کند. به سخن دیگر، هر مرد جنگی بتواند دربرابر ده نفر مقاومت کرد، و آنان را از پا درآورد. این نوع آرایش جنگی برای مومنان استوار ایمان است؛ اما دست کم می‌بایست شرایط به گونه‌ای باشد که هر مومن جنگی با روحیه بتواند در برابر دو نفر مقاومت و ایستادگی کرده و او را از پا درآورد.خداوند در آیه ۶۵ سوره انفال می‌فرماید: اى پیامبر، مؤمنان را به جهاد برانگیز و بدان که‏ اگر از شما بیست تن شکیبا باشند، بر دویست تن غلبه خواهند کرد و اگر از شما صدتن باشند بر هزار تن از کافران غلبه مى‏کنند، چرا که اینان قومى هستند که چیزى در نمى‏یابند.
و در آیه ۶۶ سوره انفال نیز به مومنان تخفیف داده و می‌فرماید: اینک خداوند بر شما آسان گرفت و معلوم داشت که در شما ضعفى هست، در این صورت اگر از شما صدتن شکیبا باشند بر دویست تن غلبه مى‏کنند و اگر از شما هزار تن باشند، به توفیق الهى بر دو هزار تن غلبه مى‏کنند و خداوند با شکیبایان است.
از نظر قرآن، ایمان نیروی نظامی، مهم‌ترین نقش را در موفقیت و پیروزی سپاه اسلام ایفا می‌کند؛ از این‌رو نیروی نظامی مومن و معتقد هر چند اندک، می‌تواند بر نیروی نظامی بزرگ و بی‌انگیزه و ایمان پیروز شود.(انفال، آیه ۱۹؛ و نیز بقره، آیه ۲۴۹)
نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، این است که دشمن ممکن است کافر باشد، ولی کافری با انگیزه باشد، آنچه می‌تواند مقاومت دشمن را شکننده کند، بی‌انگیزگی دشمنان و کافران است،‌ زیرا ممکن است که کافر با آنکه اعتقادی به قیامت ندارد و مرگ را پایان کار و راه می‌داند، ولی انگیزه‌ای قوی برای مبارزه با سپاه اسلام داشته باشد که برخاسته از وسوسه‌های شیطانی و یا هواهای نفسانی باشد. پس نمی‌بایست دشمن را دست کم گرفت.
جنگ روانی همان اندازه که می‌تواند انگیزه سپاه اسلام را افزایش دهد، می‌تواند روحیه دشمن را خرد و شکننده کرده و انگیزه هایش را از بین ببرد.
برگزاری رزمایش‌ها و اجرای مراسم سان و بازدید از توان رزمی و تجهیزات سپاه و نمایش آن از طریق رسانه‌ها می‌تواند در ایجاد این روحیه بسیار مفید و سازنده باشد. از این‌رو خداوند از فرماندهان و حاکمان اسلامی خواسته است تا با سان دیدن از نیروی نظامی و بررسی وضعیت آنان، جنگ روانی را تقویت کنند(ص، آیات ۳۰ تا ۳۳)
نیروی نظامی اسلام باید بداند که منشأ همه پیروزی‌ها خداوند است(آل عمران، آیه ۱۲۶، انفال، آیات ۱۰ و ۱۷) و سنت الهی بر این قرار گرفته که نیروهای مومن و ربانی را بر دشمنان پیروز گرداند.(فتح، آیات ۲۲ و ۲۳) همین باور خود در جنگ روانی بسیار موثر است.
صبر و فهم عیمق، از مهمترین ویژگی‌های سپاه اسلام است؛ لذا لازم است به حوزه آموزش و تربیت نیروی نظامی توجه خاص شود تا افزون بر اینکه انسان‌های صابر و فهیم انتخاب شوند، آموزش‌های خاص نیز ببینند؛ زیرا این امور نقش موثر و کارآمدی در پیروزی نظامی ایفا می‌کند.(انفال، آیات ۶۵ و ۶۶)
فریب دشمن از دیگر ابزارهای جنگ روانی است که می‌بایست سپاه اسلام در پیش گیرد. گاه لازم است تا دشمن از توان جنگی سپاه آگاه نباشد. اگر قبل از حمله باید با ارهاب و ارعاب، ترس در دل دشمن انداخت تا هوس تجاوز نکند، ولی در زمان حمله می‌بایست اصل غافلگیری و فریب دشمن را مورد توجه قرار داد. گاه لازم است تا دشمن گمان برد که شناخت کاملی از توان نیروی سپاه اسلام دارد و براساس آن برنامه‌ریزی کند، ولی در میدان عمل با امری دیگر مواجه شود. خداوند در این باره در آیه ۴۳ سوره انفال می‌گوید نیروی نظامی دشمن می‌بایست گمان کند که نیروی نظامی سپاه اسلام اندک است تا با یک پیش فرض‌های نادرست گام در میدان گذارد و سپاه اسلام آنها را در میدان، غافلگیر کند و شکست را بر آنان تحمیل نماید.
یکی از ابزارهای مهم در جنگ روانی، فرصت بازگشت به دشمن برای توبه و تسلیم است. دشمن باید باور کند که اگر شکست بخورد یا تسلیم شود، کشته نمی‌شود و زمینه برای بقای او وجود دارد. اگر دشمن به این باور برسد که اگر تسلیم شود و یا شکست بخورد بطور کامل نیست و نابود می‌شود،‌ مقاومت خود را افزایش می‌دهد. از این‌رو خداوند کشتن اسیر را ممنوع کرد و مسئله بردگی، فدیه و اسارت را مطرح می‌سازد تا امکان تسلیم را در دشمن افزایش دهد و امید به زندگی را در آنان زنده نگه دارد تا تسلیم را برابر با مرگ ندانند و تا پای مرگ مقاومت نکنند.
نظم و اطاعت پذیری از فرماندهان(صف، آیه ۴)، اجازه مرخصی به رزمندگان در یک چارچوب قانونی و منظم و سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده(احزاب، آیه ۱۳)، حرکت منظم و یکپارچه براساس دستور فرماندهی(نساء،‌ آیه ۷۱) و پرهیز از هرگونه اختلاف (آل عمران، آیه ۱۵۲ و انفال، آیات ۴۵ و ۴۶)از دیگر ویژگی‌های سپاه اسلام است.
خداوند در آیات پیش گفته بر لزوم اتحاد میان نیروهای نظامی و پرهیز از هر گونه نزاع تاکید می‌کند و آرامش نیروهای نظامی را بسیار مهم و اساسی برای پیروزی می‌داند(انفال، آیات ۱۰ و ۱۱) زیرا هرگونه تشتت و تفرقه میان نیروها یا در روحیات افراد می‌تواند تاثیرات مخربی بر سپاه بجا گذارد و آنان را از پیروزی دور سازد.
سخن درباره ویژگی‌های نیروهای نظامی و صفات و خصوصیات سپاه اسلام بسیار است ولی در اینجا به همین خصوصیات بسنده می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 فروردین 1396

جانباز اصفهانی  شهید حسینعلی حسن‌ عباسی  به همرزمان شهیدش پیوست

  ۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫حسینعلی حسن عباسی‬‎
پیکر پاک حسینعلی حسن عباسی جانباز 70 درصد دیروز بر دستان مردم شهید پرور اصفهان تشییع و در کنار همرزمان شهیدش در گلستان شهدای این شهر آرام گرفت.
به گزارش ایرنا، شهید حسینعلی حسن‌ عباسی جانباز 70 درصد در تاریخ 15 شهریور 61 در عملیات رمضان و در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت تیر به ناحیه کمر و سینه قطع نخاع شده بود.
این شهید والامقام پس از تحمل 35 سال درد و رنج ناشی از مجروحیت بامداد جمعه گذشته (25 فروردین) دعوت حق را لبیک گفت و به شهادت رسید.
پیکر مطهر شهید حسینعلی حسن‌ عباسی دیروز (یکشنبه) از مقابل مرکز فرهنگی و توانبخشی جانبازان شهید مطهری اصفهان تشییع و در کنار همرزمان شهیدش در گلستان شهدای این شهر به خاک سپرده شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 فروردین 1396

محاصره منزل شیخ عیسی قاسم 300 روزه شد

   ۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫محاصره منزل شیخ عیسی قاسم 300 روزه شد‬‎
مردم و علمای بحرین گذشت 300 روز از محاصره منزل شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور از سوی آل خلیفه را «لکه ننگی» بر پیشانی این رژیم دانستند.
علمای بحرین به مناسبت گذشت ۳۰۰ روز از محاصره منطقه «الدراز» محل سکونت شیخ عیسی قاسم رهبر انقلاب این کشور، بیانیه‌ای صادر کردند. در این بیانیه آمده است: «300 روز از محاصره  ظالمانه منطقه الدراز حریم شیخ عیسی قاسم رهبر انقلاب و ساکنین مقاوم و استوارش گذشت، محاصره‌ای که در طی آن مزدوران نظام انواع تجاوزات به قانون را مرتکب شدند و این لکه ننگی بر پیشانی این نظام و دلیلی بزرگ بر سستی، شکست و ضعف آن است.»
علمای بحرین در این اعلامیه همچنین تاکید کردند: «از جهت دیگر این محاصره جایگاه این انسان الهی را در قلب‌های عموم مردم، بزرگ و کوچک، نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که تلاش برای رسیدن و دستیابی به ایشان یا هرگونه تعرض به ایشان بدون عبور از روی جنازه‌های آنانی که جان خود را فدای خداوند متعال و اولیای برگزیده‌اش می‌کنند، امکان‌پذیر نخواهد بود.» علمای بحرین ضمن قدردانی از «صبوری، شجاعت و ایستادگی ملت بحرین» بر ادامه این راه تا تحقق خواسته‌های عادلانه ملت تأکید کردند.
از سوی دیگر «شیخ عبدالله الدقاق»، نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص قانون محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی آ‌ل‌خلیفه، با اشاره به اینکه «اصلاح این قانون به‌‌منظور حمله به شیخ عیسی قاسم است»، اظهار داشت: «انگیزه اصلی این قانون، اخراج شیخ عیسی قاسم از بحرین است اما زمانی که نظام آل خلیفه به منزل ایشان حمله کند، مردم بحرین حتماً قیام خواهند کرد. انگیزه‌ دوم اصلاح قانون محاکمه غیرنظامیان این است که انتخابات پارلمانی بحرین سال 2018 انجام می‌گیرد؛ لذا دولت بحرین به‌دنبال سرکوب مردم و خاموش کردن انقلاب این کشور است.»
نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران با توجه به ناکامی آل خلیفه در مقابله با انقلاب بحرین تصریح کرد: «تاکنون 6 سال از آغاز انقلاب گذشته، اما حکومت بحرین نتوانسته انقلاب را خاموش کند. بر این اساس آل خلیفه به‌دنبال خاموش ساختن این انقلاب به ‌شکل نظامی است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 فروردین 1396

انتخابات بر گُسل جمهوریت و اشرافیت

  ۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫انتخابات بر گُسل جمهوریت و اشرافیت‬‎
بقا یا جابه‌جایی دولت‌‌ها در انتخابات، بستگی به این دارد که کدام گسل‌ها و شکاف‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را پُر یا ایجاد کرده باشند. انتخابات هر چند در سطح سیاست اتفاق می‌افتد اما خبر از عمق اجتماعی می‌دهد. اگر در عمق سیاست‌ورزی و توقعات افکار عمومی، گسل‌هایی فعال شده و شکاف‌‌هایی پدید آمده باشند، در سطح و به شکل جابه‌جایی دولت خود را نشان می‌دهند. اکنون که با پایان ثبت‌نام نامزدها، آرایش انتخابات قدری شفاف‌تر شده، سوال مهم این است که مردم کلید ریاست دولت دوازدهم را به چه کسی می‌‌سپارند؟ پاسخ این سوال متوقف به سوال دیگری است و آن اینکه دولت مستقر، آیا شکاف‌ها را پر کرده یا ایجاد گسل کرده است؟
1- در کنار رئیس دولت که مجددا نامزد انتخابات شد، حداقل 4 نفر دیگر از حاضرین در طیف موسوم به اعتدال و اصلاحات (جهانگیری، هاشمی، رهامی، هاشمی‌طبا) ثبت‌نام کردند. مشخصا در این میان نامزدی جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهور(عضو مرکزیت کارگزاران) و محمد هاشمی (رئیس دفتر مرحوم هاشمی- دبیر سیاسی سابق کارگزاران) قابل تامل ویژه است. اولا از طیف چپ اصلاح‌طلبان خبری نیست. ثانیا نامزدی دو چهره شاخص دارای گرایش کارگزارانی هرچند تحت عنوان نامزد پوششی به میدان آمده باشند، پرسش‌هایی را درباره قضاوت‌های داخلی یک اردوگاه پیش می‌کشد. نامزدی اسحاق جهانگیری و محمد هاشمی- چه آن‌گونه که گفته می‌شود برای حمایت از روحانی در مناظره‌ها آمده باشند و چه اینکه در پوشش حمایت، نیم نگاهی نیز به رقابت با روحانی داشته باشند- دلالت بر یک ارزیابی راهبردی رو به گسترش در درون طیف ائتلافی اعتدال و اصلاحات می‌کنند؛ روحانی نمی‌تواند.
2- مفهوم این نامزدی‌ها جز این نمی‌تواند باشد که کارنامه دولت قابل دفاع نیست وگرنه، اگر فرض بر قابل دفاع بودن عملکرد باشد، معنی ندارد که رئیس دولت نتواند از کارنامه تیم خود دفاع کند اما دیگران بتوانند. همان‌گونه که خانم آذر منصوری(معاون سیاسی حزب منحله مشارکت/ عضو حزب اتحاد ملت)‌ به خردادنیوز گفت «نامزد پوششی برای روحانی،‌ تمسخر افکار عمومی و به معنای این است که نامزد اصلی دچار ضعف است و به تنهایی قادر به رقابت نیست. این کار، رای‌دهندگان را دچار تردید و سردرگمی می‌کند.» این تردیدافکنی، ریشه در بی‌اعتمادی رو به گسترش در اردوگاه اصلاحات دارد؛ چنان‌که روزنامه آفتاب یزد از «تصمیم شبانه برای نامزدی پوششی جهانگیری» خبر داده و روزنامه اعتماد از قول جهانگیری تیتر زده «مکمّل روحانی‌ام». مگر نامزد ریاست جمهوری از جنس موضوعاتی است که «مکمّل» بخواهد؟! جهانگیری و هاشمی در خوش‌بین‌ترین قضاوت قرار است مانند دو عصای زیر بغل آقای روحانی عمل کنند؛ آیا «مردی با دو عصا» در همان نگاه اول، تصویری جذاب است؟
3- حکایت نامزدی محمد هاشمی در این میان قدری پیچیده‌تر است. او هرچند حامی دولت است اما همین 10 روز پیش بود که در مصاحبه با روزنامه آرمان و درباره مهم‌ترین دستاوردهای مدعایی دولت بر اهمیت قضاوت مردم تأکید کرد و گفت «عموم مردم تا اتفاقی برای جیب‌شان نیفتد، رشدی را باور نمی‌کنند. مردم با ارقام و آمار راضی نمی‌شوند. دولت بارها از کاهش تورم و از بین رفتن رکود سخن گفته اما برای مردمی که در همین خرید نوروزی امسال، با سرمایه سال قبل تنها می‌توانند نصف آن چیزهایی را که سال گذشته خریده بودند بخرند، بدیهی است که کاهش تورم و تورم تک‌رقمی و افزایش رشد اقتصادی مطمئنا چیز غیرقابل باوری است چرا که می‌بینند قدرت خریدشان نصف شده است؛ تورم از نگاه آنها قدرت خریدشان است. با این دید، تورم برای مردم 50 درصد است نه تک‌رقمی.»
4- ماجرا از این هم عمیق‌تر است و به گلایه و نگرانی‌های سال آخر مرحوم هاشمی(به عنوان یکی از حامیان مهم دولت) بازمی‌گردد. برخی اعضای کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نقل می‌کنند که آقای هاشمی در آخرین جلسه از عملکرد آقای روحانی گلایه می‌کند و می‌گوید «من در زمان ریاست جمهوری یک هماهنگی با رهبری داشتم اما متاسفانه الان این هماهنگی دولت برقرار نیست. خود من برای اینکه گاه با آقای روحانی صحبت کنم باید 48 ساعت صبر کنم تا ایشان را پیدا کنم. با این وضع نمی‌شود کشور را اداره کرد.» هاشمی همان‌جا با مقایسه برنامه کاری اول صبح خود، از کم وقت گذاشتن روحانی گلایه می‌کند. اما فارغ از این ماجرا، هاشمی سال گذشته چند بار به شکل علنی از کم‌کاری‌های اقتصادی دولت گلایه کرد. او 22 تیر 95 (در دیدار جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه رسانه و صنعت) به انتقاد از افزایش 900 هزار میلیارد تومانی نقدینگی و معمای محل نگهداری و مصرف آن پرداخت و گفت «اگر 20 درصد این نقدینگی برای تامین نیاز واحدهای تولیدی تعطیل شده برگردند، علاوه بر بازگشت رونق به اقتصاد، مشکل بیکاری جوانان مخصوصا کارگران بیکار شده را حل می‌کند که معضل بسیار خطرناک برای جوانان، خانواده‌ها و جامعه شده است.» هاشمی اول شهریور مجددا در دیدار وزیر و معاونان وزارت رفاه و کار تصریح کرد «اگر نقدینگی که رقم قابل توجهی است مدیریت شود، موجب جبران رکود و کاهش تورم می‌شود.»
5- سومین بار 24 آبان 95 بود که آقای هاشمی در گفت‌وگو با روزنامه آرمان و با ادبیاتی صریح‌تر اظهار داشت «دولت 3 سال دیر شروع کرد؛ مردم انتظار اشتغال دارند. مهم‌ترین انتظار مردم پرداختن بیشتر به رکود و اشتغال است. بالاخره بانک‌ها یا مستقیما دولتی هستند یا بانک مرکزی بر همه مدیریت دارد و دولت می‌تواند حکمی صادر کند و بگوید مثلا این درصد از پول‌ها باید به تولید داده شود. یا مثلا به کارخانه‌های تعطیل شده وام مناسب بدهند... نتیجه نهایی این شده که کارخانه‌ها ورشکسته می‌شوند. گفتم بیایید زودتر خودتان را نجات بدهید و کار اینها را راه بیاندازید، به آقای روحانی گفتم. از اول امسال این سیاست در حال اجرا شدن است و«اگر اعدادی که می‌‌گویند درست باشد» باید امیدوار باشیم. اما اگر 3 سال قبل این کار را کرده بودیم، الان همه کارخانه‌‌هایمان تولید انبوه داشتند و صادرات داشتیم و می‌توانستیم ارزان‌تر بدهیم.»  28 دی ماه نیز روزنامه شرق از علیزاده طباطبایی(رفیق قدیمی هاشمی و خانواده وی) پرسید هاشمی به چه مواردی از عملکرد دولت روحانی «اعتراض» داشت؟ و او در پاسخ گفت «به مسائل اقتصادی معترض بود و به موضوع سرمایه‌گذاری نقد داشت. هاشمی می‌گفت زمانی که من دولت را تحویل گرفتم، مشکلات زیاد بود ولی ما آن را حل می‌کردیم. روحانی نظر خودش را دارد؛ خیلی جاها به نظر هاشمی عمل نمی‌کرد. یکی از اختلافاتی که دیدم درباره استقلال سازمان برنامه بود؛ هاشمی می‌گفت حرف آخر را در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باید کارشناس بزند و نه آدم‌های سیاسی.»
6- دولت و شخص رئیس‌جمهور در این 4 سال در تبلیغات به یک سمت رفته‌اند و مردم و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان، در عمل، به اجبار عملکرد دولت، به سمت دیگری هل داده شده‌اند و این یعنی جابه‌جایی گسل‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی. ادبیات عمومی دولت و رئیس آن علی‌الدوام این‌ بوده که؛ «مردم در 100 روز اول آثار تحول اقتصادی را خواهند دید»، «چنان گشایش و رونقی به اقتصاد بدهیم که مردم از شندرغاز یارانه بی‌نیاز شوند»، «معیار تورم جیب مردم است»، «با اجرای توافق، همه تحریم‌های بانکی و مالی و نظامی و موشکی بالمره و یکجا لغو خواهد شد»، «تحریم‌ها باید لغو شود تا مشکل اشتغال، رکود و تولید و سرمایه‌گذاری، ‌آلودگی هوا و آب خوردن مردم حل شود»، «مشکل رکود را حل کردیم و به رشد اقتصادی 11 درصد رسیده‌ایم»، «بیکاری را کاهش داده‌ایم»، «سرمایه‌گذاری افزایش یافته است»، «وضع زندگی و معیشت مردم بهبود یافته است» ‌و... در تداوم همین خط است که روزنامه دولتی شهروند به نقل از مرکز آمار می‌نویسد «دخل و درآمد خانوارهای ایرانی در سال 95 از خرج و هزینه‌های آنها جلو افتاد»! و روزنامه دولتی ایران تکمیل می‌کند «رونق مسکن در راه است. مشکل مسکن در کشور آن‌طور هم که القا می‌شود بحرانی نیست»!
7- اما آن سوی این آمار گل و بلبل، واقعیت‌های زندگی مردم و کارخانه‌ها و تولیدکنندگان است. دولت چنان گشایش  و رونقی به اقتصاد داده که هر چند روز یک‌بار، از تعطیلی یک کارخانه و برند معروف و بیکاری صدها کارگر بیرون می‌زند. ارج، آزمایش، پارس، پلی‌اکریل، کاشی ایرانا، قند ورامین، چیت‌سازی ری، ایران چوب، و این آخری داروگر و روغن‌نباتی جهان. البته برخی مدیران دولتی با اعتماد به نفس مثال‌زدنی شبیه آن چه درباره محتوای توافق هسته‌ای داشتند، می‌گویند این شرکت‌ها تعطیل نشده‌اند، بلکه به خاطر تغییرات و نوسازی، موقتا به حالت تعلیق درآمده‌اند! دقیقا مانند توجیهاتی که در توقف برنامه هسته‌ای و سپس پرتاب ماهواره و آزمایش‌های موشکی عنوان کردند و با این وجود مدعی‌اند «برای ساخت موشک و هواپیما از کسی اجازه نمی‌گیریم»(!)  شاید هم فکر می‌کنند مشابه قانون بقای ماده و انرژی است که می‌گویند از بین نمی‌روند بلکه به یکدیگر تبدیل می‌شوند! در همین دوره که هزاران سهامدار بانک‌های تجارت و ملت و... با زیان 5 هزار میلیاردی در بورس روبرو می‌شدند، برخی مدیران اشرافی همان بانک‌ها حقوق‌های نجومی 50 تا 230 میلیون (و بعضا پاداش 500 میلیونی) دریافت کردند و البته کمی آن سوتر، بساط دلالان و واردکنندگان هم‌آهنگ با مدیریت اشرافی به قیمت ورشکستگی تولید داخلی هر روز پررونق‌تر شد. بله هیچ سرمایه ای نابود نمی‌شود، بلکه از جیب مردم و تولیدکنندگان اقتصادی خارج و صرف قارون شدن اردوگاه اشرافی می‌شود. اکنون گسل جمهوریت و اشرافیت، مهم‌ترین گسلی است که در صورت فعال شدن می‌تواند فضای انتخابات را شدیدا تحت تاثیر خود قرار دهد. بعید است چنین گسلی با «سبدی از نامزدها» (تعبیر مرعشی از نامزدهای همسو با دولت) پر شود.
8- مدیریت اشرافی در این میان می‌خواهد قضای کم‌کاری‌های 44-5 ماهه را در یکی دو ماه به جا آورد؛ به موازات انکار وعده‌های مهمی که صوت و تصویر آنها موجود است، حقوق مستمری‌بگیران 3 برابر می‌شود، وعده پرداخت سود سهام عدالت می‌دهند، به فکر افزایش حقوق کارگران می‌افتند، با فرهنگیان وعده درمانی می‌کنند، سراغ روستائیان می‌روند، پروژه‌های نیمه‌کاره یا چندبار افتتاح شده را افتتاح می‌کنند و... از این قبیل نمایش‌های بیل و کلنگی، یعنی که مشغول کار هستیم. در تکمیل این روند،  مردم را از رئیس دولت سابق می‌ترسانند تا به واسطه برخی بدعملی‌ها و کج‌رفتارهای بزرگ وی- که خدمات بزرگ  و کم‌سابقه دولت نهم را به حاشیه انداخت - بقای خود را توجیه کنند. اما واقعیت این است که از روحانی تا احمدی‌نژاد، مردم را به گذشته فرا می‌خوانند حال آن که سزاوار مردم، رویکرد به آینده بهتر است نه عقبگرد. تنها باید از 6-7 سال اخیر درس عبرت گرفت و عبور کرد. گویا احمدی‌نژاد و روحانی با وجود نفی یکدیگر، به دیگری برای توجیه خود نیاز دارند اما مردم مجبور نیستند در این دوگانه بی‌فایده و پرخسارت  متوقف بمانند. دو سوی این مجادله را باید به حال خودشان گذاشت؛ حکایت آنها همان حکایت سروده پروین اعتصامی است؛ «سیر یک روز طعنه زد به پیاز - که تو مسکین چه قدر بدبویی/ گفت از عیب خویش بی خبری - زان ره از خلق، عیب می جویی / ما زبونیم و شوخ جامه و پست - تو چرا شوخ تن نمی‌شویی».
9- خوب یا بد، از انتخابات سال 76 (خاتمی، ناطق) تا سال 84 و سپس 92، رأی فرد پیروز ظرف 3 روز تا یک هفته ساخته شده است. ناطق نوری در نظرسنجی‌ها تا هفته آخر برنده محسوب می‌شد. رأی احمدی‌نژاد در فاصله 27 خرداد تا تیر 84، از 5 میلیون به 18 میلیون رسید. و رأی روحانی به تصریح نظرسنجی اصلاح‌طلبان، 3 روز مانده به انتخابات 92 حدود 11 درصد بود. بنابراین در این یک ماه باقی مانده تا انتخابات 29 اردیبهشت 96 خیلی اتفاقات ممکن است رخ بدهد. رسانه‌های اشرافیت با هزینه‌های هنگفت در فضای مجازی مانند قارچ گسترش یافته‌اند؛ صدا و سیما نیز در 5-6 ماه اخیر زیر ضرب شانتاژ و تبلیغات همین‌ها به تریبون یک طرفه تبدیل شده است. آیا جمهوریت خواهد توانست خود را در تراز انقلاب بازسازی و احیا کند؟

محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 فروردین 1396
پیام رهبر انقلاب در پی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی
وظیفه فوری مسئولان کمک به آسیب دیدگان است
 ۲۶ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پیام رهبر انقلاب در پی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی‬‎


در پی جاری شدن سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و کردستان و اردبیل که به جان‌باختن تعدادی از هم‌میهنان منجر شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی ضمن تسلیت این حادثه مصیبت‌بار تأکید کردند: وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است.
متن پیام رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:
بسمه تعالی
حادثه سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی و کردستان و اردبیل که به جان باختن تعدادی از هم‌میهنان عزیز و خسارتهای سنگین مالی انجامید، حادثه‌ای دردناک و مصیبت‌بار است. اینجانب با تأثر و اندوه، به داغداران و مصیبت‌زدگان عرض تسلیت و همدردی می‌کنم و صبر و آرامش قلبی آنان را از خداوند مسألت می‌نمایم و رحمت و مغفرت برای جان‌باختگان می‌طلبم. وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است. لازم است هیچ تأخیر و سستی در ادای این وظیفه نشود. و امیدوارم خداوند لطف و تفضل و کمک خود را شامل حال مصیبت‌دیدگان و کمک‌کاران فرماید.
سیّد علی خامنه‌ای
۲۶ فروردین ۱۳۹۶
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 فروردین 1396

(خوان حکمت)

وقت نماز؛ زمان ملاقات خدا

۲۶ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫حضرت آیت الله جوادی آملی‬‎

ذات اقدس اله گذشته از اینكه احكام و قوانین اخلاق را در قرآن بیان كرده انسان متخلِّقی كه تمثّل اخلاق الهی است به نام وجود مبارك پیغمبر(ص) را هم به ما معرفی كرد. از قدیمی‌ترین سور‌ه‌های مكّی سوره قلم است كه در آن آیه كریمه (إِنَّكَ لَعَلَی خُلُقٍ عَظِیمٍ)(1) آمده، بعد به ما دستور دادند كه (لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ)(2) پس در اوایل بعثت یعنی همان اوایل سوَر مكّی فرمودند او دارای خُلق عظیم است بعد هم در سوره احزاب ما را به تأسّی به آن حضرت دعوت كردند.
ضرورت فراگیری جوامع الکلم
آنچه وظیفه ما در این تأسّی است آن است كه ببینیم وجود مبارك آن حضرت اخلاق علمی‌شان چگونه بود و اخلاق عملی‌شان چگونه بود، طرح این دو نكته برای آن است كه در فضای عمومی فقط همان اخلاق عملی نافع است ولی در فضای حوزوی و دانشگاهی، گذشته از آن اخلاق عملی، اخلاقهای علمی هم لازم است. از نظر اخلاق علمی، وجود مبارك پیغمبر(ص) طبق بیان نورانی كه خودش فرمود، فرمود: «اعطیت جوامع الكلم»(3) این جزء مختصّات آن حضرت است.جوامع‌الكلم یعنی انسان، محقّقانه حرف بزند ، نه بی‌برهان چیزی را تصدیق كند، نه بی‌برهان چیزی را تكذیب كند، نه زائد بر مقدار لازم سخن بگوید، نه كمتر از مقدار لازم حرف بزند بشود جوامع‌الكلم، اگر كسی نداند چه چیزی بگوید یا چطور حرف بزند یا درباره چه چیزی حرف بزند،این واجد جوامع‌الكلم نیست؛ جوامع‌الكلم همان قوانین اساسی است یعنی چیزی كه خیر دنیا و آخرت مردم را به همراه دارد، هم مُتقن است، هم بازده خوبی دارد كه فرمود: «اعطیت جوامع الكلم» این به منزله قانون اساسی است، آن وقت قوانین دیگر از این جوامع‌الكلم استنباط می‌شود. به ما كه در حوزه و دانشگاه هستیم گفتند شما سعی كنید جوامع‌الكلم را یاد بگیرید یعنی قانون اساسیِ آن رشته‌تان را یاد بگیرید كه فروعات علمی آن رشته از آن قانون اساسی كه به منزله ریشه است استنباط بشود.
پیامبر خدا ، معلم بشریت
خدای سبحان وجود مبارك پیغمبر(ص) را به عنوان مبیّن و معلّم معرفی كرد، فرمود: (یُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَهَ)، (4) (أَنزَلْنَا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ)(5) وجود مبارك حضرت هم در طیّ این 23 سال عمر پربرکتش هم تعلیم داشت ،هم تبیین داشت؛ آ‌نجا كه مطلب نظری باید به بدیهی برگردد آنجا را با تعلیم حل می‌كرد، آنجا كه مطلب، قابل برهان نبود توضیح می‌خواست ، تنبیه می‌خواست ،روشن كردن می‌خواست، آنجا را به عنوان تبیین، عهده‌دار بود. بخش وسیع جوامع‌الكلم، به معرفت‌شناسی برمی‌گردد كه انسان راه شناختش چه باشد. اگر راه شناختش فقط در محدوده حس و تجربه حسی بود، این در برابر وحی موضع می‌گیرد، چون با معیار او هماهنگ نیست (یك) و آنچه خود دارد به همان بسنده می‌كند (دو) و نه تنها بسنده می‌كند به آن فرحناك است (سه) كه این یك علم مذموم است چون جزء جوامع‌الكلم نیست.
فرمود آیات الهی، احكام الهی وقتی می‌آید‌، عده‌ای كه در حدّ حس و تجربه آگاهی دارند از علوم مادی برخوردارند و سقف علمشان در حدّ حس و تجربه است (فَرِحُوا بِمَا عِندَهُم مِنَ الْعِلْمِ)(6) همین علمی را كه دارند به آن خوشحالند؛ چون بالاتر كه مسئله وحی و علوم وحیانی است را ادراك نمی‌كنند و آن را طرد می‌كنند(7)به همین مقداری كه در حقیقت كفِ دانش است اكتفا می‌كنند.اما وجود مبارك حضرت همانند سایر انبیا(علیهم السلام) آمدند گفتند علمِ حسّی و تجربه حسّی كف دانش است، این لازم است ولی كافی نیست، از این بالاتر،علم تجریدی است اگر آن علم تجریدی را پشت‌سر گذاشتید علم‌های شهودی هم هست ولی بالأخره علم تجریدی به برهان عقلی باید برسد اینها كه از علم تجربی به عنوان سكّوی پرش استفاده كردند به علم تجریدی استدلالی عقلی رسیدند.....اینها اخلاقِ علمی حوزویان و دانشگاهیان است كه هم خودشان را نجات می‌دهند هم نجات جامعه به عهده اینهاست، اما اخلاق عملی، مقدور دیگران هم می‌باشد چه اینكه عده‌ای این راه را رفتند. آنچه مخصوص پیغمبر(ص) است آن نه مقدور كسی است نه ما را دعوت كردند كه شما تأسّی كنید مسئله نبوت، مسئله رسالت، خصائص‌النبی آنها چیزی نیست كه آن حضرت برای ما الگو باشد یا بتوانیم یا بخواهیم تأسّی كنیم، آن مسائلی كه برای تعلیم و تربیت ما كارآمد و نافع است آنها معیار تأسّی است.
فلسفه معراج رفتن
در بخش‌های اخلاق عملی وجود مبارك پیغمبر(ص) معراج رفت ، از مرحله طبیعت به ماورای طبیعت عروج كرد، به (دَنا فتدلّی)(8) رسید خیلی از معارف را از نزد علی حكیم فراگرفت. اصلِ معراج رفتن یعنی انسان ترقّی كند بالا برود، این جزء مختصات انبیا نیست، آن نبوّت و مقام رسالت و وحی‌یابی است كه مخصوص آنهاست و اما اصلِ ترقّی و عروج به معنای جامع ،مخصوص آنها نیست لذا وقتی حضرت به معراج تشریف بردند رهاورد سفر معراجشان همین نمازهای واجب شبانه‌روز بود كه صبح چقدر، ظهر چقدر، عصر چقدر، مغرب چقدر و عشا چقدر، این دستورات نماز از معراج آمده اینها سوغات معراج حضرت است ،بعد به ما گفتند: «الصلاهًْ معراج المؤمن»(9) یعنی این نماز آمده پائین تا شما با تمسّك به این نماز عروج كنید و بالا بروید اگر صلات، معراج مؤمن است انسان می‌تواند به اندازه شایستگی خود ترقّی كند با ملكوتی‌ها تماس بگیرد.قرآن كریم به ما دستور می‌دهد كه شما با ملكوت عالَم رابطه داشته باشید ،بعد فرمود ملكوت عالم تنها در آسمان‌ها نیست ،هیچ چیزی نیست كه بی‌ملكوت باشد... پس پیشانی و ملكوت هر چیزی به دست بی‌دستی خداست ،آن را با علم تجربی نمی‌شود فهمید، آن را با علم تجریدی و با معراج می‌شود فهمید كه «الصلاه معراج المؤمن».
زیارت خدا به هنگام نماز
مرحوم شیخ صدوق(ره) دركتاب شریف توحید نقل می‌كند كه وجود مبارك امیرالمؤمنین(ع) فرمود «قد قامت الصلاهًْ» یعنی «حان وقت الزیارهًْ»(10) ما به اعتاب مقدس كه می‌رویم ائمه معصومین(علیهم السلام) را زیارت می‌كنیم زیارت آنها تابع زیارت ذات اقدس اله است. زیارتنامه مؤمن در پیشگاه خدای سبحان همین نماز است كه او را می‌ستاید. زیارت بنده نسبت به خدای سبحان همان وقتی است كه مؤذّن می‌گوید «قد قامت الصلاهًْ» پس نماز می‌شود زیارت ذات اقدس الهی و این زیارت با عروج آمیخته است، برای اینكه خود نماز كه زیارتنامه مؤمن است از معراج و از جای بلند آمده تا ما را به جای بلند دعوت بكند، بنابراین اخلاقِ عملی آن حضرت هم در سایه عروج است، اگر كسی بعد از گذشت مدت‌ها نماز خواندن در خود عروجی احساس نكرد بداند در جای دیگر مشكل دارد، این نماز، اول انسان را عروج نمی‌دهد اول (إنَّ الصَّلاهًْ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ)(11) است یا رفع است یا دفع یا نمی‌گذارد انسان به تباهی تن در بدهد یا اگر آلوده شد او را تطهیر می‌كند اگر كسی ـ خدای ناكرده ـ با خواندن نماز نه از رفع خطر بهره‌ای برد نه از دفع خطر، این هنوز به مرحله (تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ) نرسیده، این نماز دیگر «الصلاهًْ معراج المؤمن» نیست ،اگرتوانست از فحشا و منكر برهد، آلوده نباشد ،با زبان طیّب و طاهر، با چهره طیّب و طاهر، با سر طیّب و طاهر با پای طیّب و طاهر به زیارت خدای سبحان برود آن وقت نماز او می‌شود «الصلاهًْ معراج المؤمن». در كتاب‌های اسرارالصلاهًْ می‌گویند معنای مسح سر این است كه خدایا هر خاطره باطلی كه من در سر پروراندم الآن دارم آ‌ن را شستشو می‌كنم تا با مغز پاك، سر پاك، خاطرات پاك به حضور تو بیایم ،این برای سر؛ با مسح پا هم عرض می‌كند خدایا هر جائی كه نباید می‌رفتم و قدم گذاشتم، هر قدمی كه نباید برمی‌داشتم و برداشتم، هر اقدامی كه مرضیّ تو نبود به سویش رفتم، من دارم این پا را از آنها تطهیر می‌كنم(12) از سر تا پا، از پا تا سر پاك شدم تا به زیارت تو بیایم ،گفتند معنای وضو این است.بنابراین اخلاقِ علمی ما حوزویان و دانشگاهیان در جوامع‌الكلم متمركز بودن است و نتایجش هم آن است اخلاق عملی مشترك ما و دانشگاهیان و توده مردم در طلیعه امر بهره‌مندی از (إِنَّ الصَّلاَهًَْ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ) است بعد هم در پایان امر نیل به «الصلاهًْ معراج المؤمن» است و انسانی كه عروج كرده چه حرف بزند چه حرف نزند رفتار او در جامعه آموزنده است (وَجَعَلْنَا لَهُ نُوراً یَمْشِی بِهِ فِی النَّاسِ) كم نبودند عالمان دین كه وجود آنها در یك محل، كار یك امامزاده را می‌كرد از بس طیّب و طاهر بودند، مردم وقتی طیّب و طاهر را ببینند، شیفته طهارت او خواهند بود.
 بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام‌ظله) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب‌، قم؛ 9/3/1392
مرکز اطلاع رسانی اسرا
1. قلم، 4.               2. احزاب، 21.            3. من لا یحضره الفقیه، ج1، ص241.
4. بقره، 129؛ آل‌عمران، 164.          5. نحل،44.      6. غافر، 83.   7. بقره، 101.
8. نجم، 8.         9. التفسیر الكبیر، ج1، صص226 و 233.    
10. التوحید شیخ صدوق، ص241.                11. عنكبوت، 45.   
 12. ر.ك: اسرارالعبادات (قاضی سعید قمی)،ص23 و 24.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 فروردین 1396

مفتی مصر:

1400سال پیش حضرت علی(ع) ظهور گروه تروریستی داعش را پیش‌بینی کرده بود

۲۶ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫دکتر «شوقی علام» مفتی مصر‬‎
دکتر «شوقی علام» مفتی مصر در برنامه تلویزیونی مصر گفت: حضرت «علی‌بن ابی‌طالب(ع) 1400 سال پیش پیدایش گروه تروریستی داعش را پیش‌بینی کرده بود و از آنها به عنوان صاحبان پرچم‌های سیاه» نام برده بود.
  1400سال پیش امیر المومنین علی (ع) از گروهی سخن می‌گویند که نشانه آنها پرچم‌های سیاهی است که به دروغ مردم را به حق دعوت می‌کنند در حالی که بر حق نیستند. پیشگویی حضرت را برخی از مفتیان مصری درست با تحولات سال‌های اخیر و پیداش گروه تروریستی داعش منطبق می‌دانند.
دکتر «شوقی علام»، مفتی مصر گفته «صاحبان پرچم‌های سیاه صاحبان دولت هستند که به وعده و پیمان خود وفا نمی‌کنند و مردم را به حق دعوت می‌کنند در حالی که خود برحق نیستند. ما در برابر یک هجوم وحشیانه علیه سرزمین‌ها و دین خود قرار گرفته‌ایم، زیرا این تندروها (داعشی‌ها) عبای دین بر تن کرده‌اند، در حالی که دین از آنها بیزار است.» شوقی در ادامه اضافه کرد: «ما نیازمند بررسی علل و عوامل تندروی به ویژه اندیشه تندروها هستیم، زیرا افراط‌گرایی برآمده از یک عامل نیست، بلکه عوامل در هم پیچیده‌ای در شکل‌گیری آن نقش دارد.»
پیش از شوقی «علی جمعه» امام جماعت مسجد فاضل در شهر «ششم اکتبر» مصر نیز  با اشاره به سخنان امام علی(ع) در هزارو 400 سال پیش در توصیف داعشی‌ها، گفته بود «نعیم‌بن حماد در کتاب خود به عنوان «الماتع الفتن» به نقل از حضرت علی (ع) آورده است: «زمانی که پرچم‌های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید - به این معنا که دعوت آنان باطل است و نباید به کمک آنان بشتابید- سپس قومی ضعیف ظاهر می‌شوند که قلبهایشان مانند آهن سخت است، آنها وفادار به هیچ عهدی نیستند، به حق فرا می‌خوانند در حالی‌که از آن نیستند، اسامی‌شان، کنیه و نسبت‌هایشان از نام شهرها گرفته شده، تا این‌که در بین خود اختلاف نظر پیدا می‌کنند و خداوند اهل حق – هر کسی که بخواهد- را ظاهر می‌سازد.» وی با اشاره به ماهیت داعش اضافه کرده بود که «گروه داعش و نظایر آنها از خوارج این عصر هستند و جمله «فحسبنا الله ونعم الوكیل» (خدا برای ما کافی است و او بهترین پشتیبان ما است) سلاح مومن در برابر این قاتلان فاسد است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 فروردین 1396


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی