تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
سرلشکر سلیمانی:
 کاش به جای پرچم، مرا 10 بار آتش می‌زدند
برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای 10 شهید داده‌ایم 
۱۳۹۶/۱۰/۲۹

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: وقتی صحنه نابخردانه آن نادان در آتش‌زدن پرچم ایران را دیدم خیلی دلم سوخت؛ گفتم ‌‌ای کاش به‌جای پرچم من را (نه تصویر من را) بلکه من را 10 بار آتش می‌زدند.
به گزارش فارس، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران طی سخنانی در هجدهمین نشست عمومی «بصیرت؛ یادبود سومین سالگرد عروج آسمانی شهید مدافع حرم مهدی نوروزی» اظهار داشت: دفاع مقدس در میان همه دفاع‌ها و جهاد‌هایی که بعد از آن شکل گرفت سرآمد بود و رزمندگان دفاع مقدس اسوه و الگو بودند و اکنون نیز که جبهه مقاومت در سطح منطقه وسعت یافته است کماکان رزمندگان دوران دفاع مقدس اسوه‌ها و الگو‌های رزمندگان جبهه مقاومت هستند.
سردار سلیمانی با ‌اشاره به تأثیرگذاری دوران دفاع مقدس بر جهاد و دفاع در عرصه‌ها و جبهه‌های بعدی و مشابهت این امر با تأثیرگذاری انقلاب اسلامی و پایه‌گذاری اولیه آن توسط امام راحل تصریح کرد: نورانیت امام راحل امروز در چهره و وجود رهبر بزرگوارمان متجلی است و مقام معظم رهبری در همه بیاناتشان از امام راحل به شکل عجیبی یاد می‌کنند.
سردار سلیمانی افزود: من وقتی صحنه نابخردانه آن نادان در آتش‌زدن پرچم ایران را دیدم خیلی دلم سوخت؛ گفتم‌‌ ای کاش به‌جای پرچم من را (نه تصویر من را) بلکه من را ده بار آتش می‌زدند؛ چرا که ما برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای ده شهید داده‌ایم.

تمام دنیا مدیون پیروزی فرزندان این ملت بر تکفیری‌ها است
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه گروه‌های تکفیری چه با نام داعش و چه با نام‌های دیگر، ترسناک‌تر از هر گروه دیگری ظاهر شدند؛ آنها نزدیک به 7 هزار انتحاری در درون خود داشتند؛ آنها انتحاری اعتقادی بودند؛ بعضی‌ها می‌گویند آنها را شست‌وشوی مغزی داده بودند و یا دارویی به آنها خورانده بودند؛ نه، اینگونه نیست؛ در تاریخ هم مواردی مشابه وجود دارد؛ وقتی جنگ‌های «جمل» و «نهروان» را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که چه لجاجت‌هایی در برابر قرآن ناطق علی(ع) وجود داشت.
سردار سلیمانی با بیان اینکه تمام دنیا مدیون پیروزی فرزندان این ملت و پیروزی تشیع بر جریان تکفیری‌هاست، اظهار کرد: منشأ این پیروزی‌ها و این تحولات، انسان بود؛ بصیرت فقط بُعد سیاسی ندارد اگر فردی دارای پایه اعتقادی ضعیف باشد هر حرکت سیاسی او را زمین‌گیر می‌کند. اما آن‌هایی که پایه‌های اعتقادی قوی دارند، نمی‌لرزند.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه فتنه‌ها گاهی آن‌قدر نامشخص هستند که انسان به سادگی تشخیص نمی‌دهد و ناخودآگاه در دام فتنه می‌افتد، گفت: منشأ همه این پیروزی‌ها و غلبه بر توطئه‌ها، بصیرت انسان‌هایی مانند شهید نوروزی بود که امروز شما در سالگرد شهادت این بزرگوار جلسه خود را با نام او برگزار کرده‌اید.
بصیرت به معنای تشخیص دقیق است
سردار سلیمانی با بیان اینکه بصیرت به معنای تشخیص دقیق است، گفت: هیچ منبع بصیرتی بالاتر از وصیتنامه امام(ره) نیست، فردی وقتی انسانی را دوست دارد در عمل به وصیت او اهتمام می‌ورزد. امیرالمؤمنین علی(ع) وصیتنامه بلندی خطاب به امام مجتبی (ع) دارد که دستورالعمل تربیتی است و ما به‌عنوان شیعه از آن غافل هستیم و یا نامه امیرالمؤمنین به مالک‌اشتر به‌عنوان فرمانروای مصر یک سند حکومتداری است که چنانچه ما آن را نصب‌العین خود کرده بودیم امروز جامعه ما به‌گونه‌ای دیگر بود.
وی ادامه داد: خیلی کار خوبی بود که نامه امیرالمؤمنین به مالک‌اشتر را به‌عنوان سند در سازمان ملل ثبت کردیم، اما این اهتمام را نداشتیم که این نامه را سند جاری حکومتداری کنیم.
دلیل حقیقی پیروزی‌ها رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری بود
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با ‌اشاره به موضوع اقتدار نظام در ابعاد بیرونی و داخلی گفت: اقتدار نظام در بُعد بیرونی به بهترین وجه محقق شده است؛ امروز ما بسیاری از توطئه‌های دشمنان را به سبب رهبری حکیمانه رهبرمان شکست داده‌ایم و من باید تأکید کنم که دلیل حقیقی این پیروزی‌ها و آن چیزی که نقش محوری و اساسی در این پیروزی‌ها داشت بدون گفتار‌های تشریفاتی، رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری بود.
وی گفت: ما به‌خاطر یک جریان به فلسطین کمک نمی‌کنیم بلکه حمایت ما از مردم فلسطین به سبب انجام وظیفه دینی و انقلابی و مقابله با رژیم صهیونیستی است.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با‌ اشاره به پیروزی محور مقاومت در جبهه سوریه و اهمیت بالای این پیروزی گفت: تصور پیروزی در سوریه با هیچ حادثه‌ای قابل مقایسه نبود؛ هم از حیث بزرگی توطئه و هم از حیث کسانی که در پشت این توطئه قرار گرفته بودند.
سردار سلیمانی با بیان اینکه گاهی آدم‌های بزرگ ما حرف‌های خطا آلود استراتژیک می‌زنند تصریح کرد: می‌گویند ما چرا در سوریه نبرد کردیم؟ خب، به این سبب که یک رژیم گمراه و گستاخی همچون رژیم صهیونیستی با دارا بودن بیش از 300 کلاهک هسته‌ای و با اتخاذ استراتژی جنگ پیش‌دستانه، هر توانایی را قبل از فعلیت یافتن نابود و بمباران می‌کند؛ اما امروز جمهوری اسلامی با عزت و اقتدار در برابر چنین رژیمی ایستاده است و دلیل آن علاوه‌ بر سربازان نژادی خود در درون کشور، سربازان دیگری هستند که در نقاط دیگر، این دشمن را متوقف کرده‌اند.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه گلوله برفی گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه شکل گرفت و با ‌اشغال 70 درصد از خاک این کشور به عراق نیز رسیدند و تا نزدیکی بغداد پیش رفتند و تبدیل به بهمن و هیولا شدند، گفت: یک زلزله 5 ریشتری، یک شبِ تهران را به هم می‌ریزد؛ خب تصور کنید داعش وارد کشور ما می‌شد؛ این چه عقلی است؟
سردار سلیمانی با بیان اینکه پیروزی محور مقاومت بر جریانات تروریستی تکفیری در عراق و سوریه هم برای همه مردم جهان و منطقه و هم برای مردم خودمان بود، گفت: اگر آن فداکاری‌ها نمی‌شد، امروز در خیابان‌های ما چه اتفاقاتی می‌افتاد؟ من صحنه‌های عجیب زیادی دیدم از آنچه در سنجار گذشت تا اتفاقاتی که در مناطق دیگر افتاد؛ 2 هزار جوان بی‌گناه را در نزدیکی یک رودخانه در یک روز سر بریدند، خب اگر این هیولا به ایران می‌رسید چه بلایی سر این کشور می‌آمد؟ در هر حال خداوند ما را پیروز گرداند.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خنثی شدن ارهاب ساخته شده به دست آمریکا توسط جمهوری اسلامی را مهم‌ترین دستاورد سیاست خارجی کشور دانست و گفت: با پیروزی محور مقاومت بر گروه‌های تروریستی و تکفیری، جهان نفس کشید و این پیروزی از لحاظ انسانی قابل قیمت‌گذاری نیست؛ کسانی که به لحاظ انسانی برای یک حادثه شمع روشن می‌کنند آیا نمی‌دیدند در بازار‌های عراق کامیونی از مواد منفجره می‌ترکید و زنان و مردان بسیاری را می‌کشت؟ چرا توجه نمی‌کنید چرا می‌گذارید مردمان دچار تصورات دیگری شوند. این خیانت است.
وی تأکید کرد: به هر ترتیب ما در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم و به لطف خداوند شکست می‌دهیم؛ امروز جبهه مقاومت بیش از هر زمان دیگری وسعت یافته است.
سردار سلیمانی در ادامه با‌ اشاره به بُعد اقتدار داخلی نظام که دارای وجوه متعددی است اظهار کرد: برای جلوه‌گر شدن اقتدار داخلی نظام نیاز به تلاش و مجاهدت و فداکاری و وقف عمر است؛ امروز این جمع که حفاظت اطلاعات قوه قضائیه است باید جزو انقلابی‌ترین جریانات دستگاه قضایی باشد. کسی که بُعد دینی‌اش قوی نباشد چگونه می‌خواهد حفاظت کند؟ چرا جنگ ما را «مقدس» می‌نامند؟ چون باکری و خرازی و زین‌الدین مقدس بودند؛ اگر این‌ها مقدس نبودند جنگ، «مقدس» نمی‌شد.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با‌ اشاره به مشخص بودن «منزه بودن و پاکی مقام معظم رهبری» گفت: همان‌طور که دیروز دشمنان امام(ره) نتوانستند در موضوعی امام(ره) را مذمت کنند امروز هم در همین حوادث و حوادثی که اتفاق می‌افتد حتی آدم‌های مریض هم نمی‌توانند مقام معظم رهبری را در موضوعی مذمت کنند. وی با‌ اشاره به تأثیر بزرگ مقام معظم رهبری در ایجاد اقتدار برای کشور بیان داشت: وقتی رهبران کشور‌ها به ملاقات رهبر ما می‌آیند، بیان، بینش و دوراندیشی مقام معظم رهبری بر آنها تأثیر می‌گذارد و برداشت آنها از رهبر ما به اقتدار ما در همه سطوح می‌افزاید.
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران تأکید کرد: چنانچه قدرت نظام ما در خدمت به مردم در ابعاد قضایی و اقتصادی تقویت شود اگر هم همه دنیا علیه ما توطئه کند نمی‌توانند کاری را از پیش ببرند چرا که آنگاه ایران 80 میلیون سرباز خواهد داشت. سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: امروز قرار گرفتن نام رئیس‌ قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است و به سبب دفاع ایشان از نظام است. همچنین هجمه‌هایی که نادانان در داخل و خارج به ایشان نیز می‌برند مؤید همین موضوع است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
آیت‌الله خاتمی در همایش روحانیت وحوزه انقلابی:
دغدغه برخی نمایندگان آزادی اغتشاشگران است 
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله خاتمی در همایش روحانیت وحوزه انقلابی:‬‎Image result for ‫آیت‌الله خاتمی در همایش روحانیت وحوزه انقلابی:‬‎

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در همایش روحانیت و حوزه انقلابی که در اصفهان برگزار شد گفت: دشمنان این انقلاب از خط چپ و راست عبور کرده و به دنبال براندازی نظام اسلامی هستند.
به گزارش خبرگزاری فارس آیت‌الله سیداحمد خاتمی افزود: در اغتشاش اخیر دقیقا دین هدف بود. بدترین حمله به حوزه تاکستان بود که شبیه حمله رژیم پهلوی به حوزه علمیه بود. در حجره طلبه‌ها عمامه سر گذاشتند و رقصیدند به 15 دفتر امام جمعه حمله کردند و به20 حوزه علمیه حمله شده است.
وی گفت: ولیعهد احمق عربستان همه هزینه اهداف دشمنان در اغتشاشات اخیر را تامین کرد، مجری منافقان و در ذیل آن سلطنت‌طلبان بودند. یکی از سران آنها گفته بود 22 بهمن ما در ایران هستیم، خطری به این عمق که هدف براندازی داشت.
خاتمی افزود: تعجب می‌کنم از برخی نمایندگان مجلس که به جای اینکه دغدغه‌شان مقابله با اغتشاش باشد آزادی اغتشاش‌گران است.
باید با بازی خوردگان با رأفت برخورد کرد. معترضان محترم‌اند اما سردسته اغتشاشگران اگر در زمان نزول قرآن هم بودند به آن حمله می‌کردند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اذعان داشت: در این فتنه قله را هدف قرار دادند تا دیگر هیچ حرمتی در کشور نباشد. این توطئه خطرناکی بوده و هست. اغتشاشات از اعتراضات شروع شد. اعتراضاتی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب درست بوده است.
وی فضای مجای را ابزار این فتنه دانست و افزود: سایت ضدانقلابی آمدنیوز یکی از عوامل این فتنه بود. وزیر ارتباطات گفت این سایت را بستیم اما هم‌اکنون این سایت با اسم‌های دیگری درحال فعالیت است و اگر بار دیگر این فتنه‌گری ادامه پیدا کند خداوند و مردم کسانی که اجازه بازکردن این فضا را دادند نمی‌بخشد.
خاتمی افزود: کسی مخالف فضای مجازی نیست اما باید سالم باشد همان فضایی که روسیه وچین به نام اینترنت ملی دارند.
وی با اشاره به انتشار فیلمی در خصوص مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب رهبر انقلاب اسلامی بعد از رحلت امام خمینی(ره) گفت: فایلی منتشر شد که در مجلس انتخاب رهبری چه گذشته است که این فایل ناقص است و فایل دومی وجود دارد که کاملتر است. اینکه چطور این فایل پخش شده و در بی‌بی‌سی منتشر شده است تعجب‌برانگیز است. در آن جلسه رهبر معظم انقلاب گفتند من را انتخاب نکنید که این نشان از تواضع ایشان است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان گفت: ما برای حفظ خطوط قرمزمان سر می‌دهیم و یکی از خطوط قرمز ما معصومین هستند و اجازه نمی‌دهیم معصومین در مسلخ اهداف سیاسی ذبح شوند. ائمه معصومین قابل انتقاد نیستند و با هیچ‌کس در این موضوعات تعارف نداریم و افتخار ما این است که نگهدار حریم اهل‌البیت هستیم. وی افزود: دشمن شبهه‌پراکنی، شایعه‌سازی و سیاه‌نمایی می‌کند و وظیفه ما در مقابله با آن سنگین و خطیر است و وظیفه اصلی روحانیت بصیرت‌افزایی و روشنگری است و رهبر معظم انقلاب انتظار دارند تا روحانیون برای حفظ انقلاب روحیه انقلابی را تقویت کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
حاجی دلیگانی در گفت‌و‌گو با کیهان:
رفتار بانک مرکزی با سپرده‌گذاران به اعتماد مردم آسیب زد
     ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫حاجی دلیگانی‬‎

نماینده مجلس گفت: آقای سیف در حالی ادعا می‌کند وضعیت 98 درصد این سپرده‌گذاران را تعیین تکلیف کرده که در‌باره بخش قابل توجهی از آنها نه تنها تعیین تکلیفی صورت نگرفته بلکه از جانب موسسات معین اسناد و مدارک مربوط به آنها اخذ شده و اکنون نه سندی دارند و نه پولی به آنها داده شده است.  
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار استان اصفهان در مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار کیهان در توضیح تذکر شفاهی روز سه‌شنبه خود در صحن علنی مجلس درباره مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و نوع برخورد مسئولان بانکی مرکزی با آنها گفت: متاسفانه نوع رفتار و گفتار آقای سیف مدیرعامل بانک مرکزی در مواجهه با سپرده‌گذاران موسسات مالی مناسب نبوده و در شان مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست که به این نحو با مردم روبه‌رو شوند.
وی افزود: مهم‌ترین سرمایه اجتماعی کشور و نظام اعتماد مردم به مسئولان است متاسفانه مسئولان بانک مرکزی و در راس آن آقای سیف در این موضوع نمره پایینی دارند.
حاجی دلیگانی در ادامه با بیان اینکه نوع گزارش مسئولان ارشد بانک مرکزی به مردم براساس شفافیت نیست ، تصریح کرد : چنین رفتاری سبب خواهد شد که من‌بعد این افراد اگر بخواهند حرف راست هم به مردم بزنند کسی سخن آنها را باور نکند و متاسفانه در این خصوص به اعتماد مردم به‌ویژه سپرده‌گذاران موسسات مالی آسیب زده‌اند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: آقای سیف در مصاحبه با رسانه‌ها عنوان می‌کند که وضعیت 98 درصد این سپرده‌گذاران را تعیین تکلیف کرده در حالی که چنین ادعایی صحیح نیست، به تعدادی از این سپرده‌گذاران که مبالغ اندکی سپرده‌گذاری کرده بودند، سپرده‌هایشان عودت داده شده اما درباره بخش قابل توجهی از آنها نه تنها تعیین تکلیفی صورت نگرفته بلکه از جانب موسسات معین اسناد و مدارک مربوط به سپرده‌گذاری آنها اخذ شده و بازگردانده نشده و اکنون هیچ سندی و مدرکی نداند و پولی هم به آنها داده نشده است.  
6 هزار و پانصد میلیارد برداشتی از صندوق ذخیره ارزی کجاست؟
حسینعلی حاجی دلیگانی در ادامه همچنین به ماجرای برداشت 6 هزار و پانصد میلیارد تومانی از صندوق ذخیره ارزی و سپردن آن در یک حساب خاص از سوی مسئولان بانک مرکزی نیز ‌اشاره کرد و گفت : از 11 هزار میلیارد تومان رقم برداشتی از صندوق ذخیره ارزی ، 6 هزار و پانصد میلیارد تومان آن در حسابی خاص در یک موسسه اعتباری است که بر اساس اطلاع ما مدیرعامل این موسسه نیز با رئیس‌ یکی از بانک‌ها نسبت فامیلی دارد.
گفتنی است حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار استان اصفهان روز سه شنبه در تذکری شفاهی به رئیس‌جمهور گفته بود : آقای رئیس‌جمهور شما و دولتمردان اقتصادی و رئیس‌بانک مرکزی در مواجهه با درخواست سپرده‌گذاران به راحتی غش در معامله کردید به نوعی گندم‌نمای جو فروش شده‌اید شما که ادعای تعیین تکلیف وضعیت نزدیک به ۹۸ درصد سپرده‌گذاران را مطرح کردید چرا شفاف و با صراحت در این باره توضیح نمی‌دهید آیا می‌دانید بخش عمده‌ای از ۹۸ درصدی‌ها که شما در مورد آنها مانور داده اید هنوز پولی نگرفته‌اند و تنها وعده‌های بلندمدت دریافت کرده‌اند؟
وی همچنین تصریح کرد : آقای رئیس‌جمهور آیا می‌دانید بیش از شش هزار میلیارد تومان از رقم ۱۱ هزار میلیارد تومانی برداشتی از صندوق ذخیره ارزی کجاست، آیا می‌دانید این مبلغ در حساب خاص یک موسسه اعتباری است که با رئیس‌ فلان بانک نسبت فامیلی دارد؟
حاجی دلیگانی همچنین خطاب به روحانی با بیان اینکه دشمن با دیپلماسی خنده شما گستاخ‌تر شده است لطفا کمی اخم کنید افزود: وزرای شما دیپلماسی خنده را‌ اشتباه گرفته‌اند و همه جا از این دیپلماسی استفاده می‌کنند در حالی که باید با استحکام با دشمنان برخورد کرد. راستی آقای روحانی وقتی لشکر بیکاران در فرانسه به حرکت درآمدند و شهرهای این کشور را به آشوب کشیدند شما هم با رئیس‌جمهور این کشور صحبت کردید؟ یعنی اصلا اجازه دادند تماسی در این باره داشته باشید؟چرا اجازه دادید که مقامات کشورهای اروپایی در روزهای اغتشاشات با شما تماس بگیرند و از اوضاع داخل کشور بپرسند؟
حاجی دلیگانی در تذکر شفاهی خود به روحانی در صحن مجلس همچنین تاکید کرد: جناب آقای رئیس‌جمهور خود و دولتمردان کابینه لطفا کمی هم اخم نثار بیگانگان کنید، خواهید دید بیگانه چگونه دست و پای خود را جمع می‌کند البته شاید افق نگاه درون جامعه با نگاه رئیس‌جمهور و وزرا متفاوت باشد. اگر اینگونه نیست چرا حتی یک بار صدای خود را نسبت به گستاخی‌ها، جسارت‌ها و هتاکی‌ها بر سر غرب و آمریکا بلند نکردید؟ و حتی سفیران آنها را به وزارت امور خارجه فرا نخوانده‌اید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
آیت‌الله امامی‌کاشانی در نمازجمعه تهران:
 هدف مسئولین حل مشکلات مردم باشد 
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله امامی‌کاشانی‬‎
خطیب نمازجمعه تهران گفت: هدف‌ما باید حل مشکلات مردم باشد و بدانیم اگر به مشکلات محتاجان نرسیم ممکن است دشمنان برای رسیدن به اهداف خود بر دوش گرفتاران سوار شوند.
به گزارش فارس، آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه تهران، اظهار داشت: در ابتدا به خانواده‌های عزیزانی که در کشتی نفتکش بودند و به مقام رفیع شهادت رسیدند، تسلیت می‌گویم.
آیت‌الله امامی‌کاشانی در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران گفت : امیرالمومنین در نامه به مالک‌اشتر که استاندار ایشان در مصر بود درخصوص قضات، نظامیان، افسران، صنعتگران و قشرهای مختلف مردم دستوراتی را به مالک‌اشتر داده بود و می‌فرماید: مالک خدا را در نظر بگیر نسبت به آنانی که زندگی‌شان ضعیف است و در معیشت با مشکل روبرو هستند و راهی برای بهبود معاش ندارند. مساکین، محتاجین و مریضان افرادی هستند که خیلی آبرومندند و احتیاج خود را ابراز نمی‌کنند و همچنین افرادی هستند که این موضوع را ابراز می‌کنند. تو باید به همه آنها برسی و توجه کنی.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: امیرالمومنین در این عبارات خطاب به مالک می‌فرماید: به آنها توجه کن و از بیت‌المال و موارد دیگر وضع آنها را مرتب و حقوق‌شان را رعایت کن و زندگی خوب، صندلی، مقام تو را نگیرد و سرمست دنیا نشوی که از بینوایان دور خواهی شد.
وی خاطرنشان کرد: امیرالمومنین همچنین تاکید کردند کشور اسلامی باید حدود و حقوقش مصون باشد زیرا اگر حقوق محتاجین را رعایت نکنید چه بسا دشمنان مانند معاویه روی دوش گرفتاران و آه و ناله آنها و روی موج بیکاران و محتاجان سوار شوند. این نکته مهمی است لذا باید با مشکلات درست برخورد کرد.
آیت‌الله امامی‌کاشانی تاکید کرد: پیامبر اسلام و امیرالمومنین همواره به دنبال رفع مشکلات مردم بودند. حال فرض کنید الان که در فلان استان ما یک کارخانه تعطیل می‌شود اگر پیامبر و امیرالمومنین بودند می‌رفتند و می‌دیدند چرا تعطیل شده است و چه مشکلی داشته. پس باید به مشکلات کارخانه‌ها برسیم. راه بسته نیست و با وجود مردم و جوانان همه مشکلات قابل حل است.
وی اظهار داشت: هدف همه دشمنان این است که اسلام از بین برود لذا باید شجاعت، قدرت، وحدت کلمه و دلسوزی در جهان اسلام باشد. اکنون ایران و اسلام در دنیا غریب‌اند و از یک طرف صهیونیست‌ها می‌خواهند ریشه آن را بکنند از طرف دیگر آمریکا از آنها حمایت می‌کند و از سوی دیگر آل‌سعود خبیث هزینه آن را پرداخت می‌کند.
امام جمعه موقت تهران در پایان گفت: باید هدف‌مان رفع مشکلات مردم باشد تا کارخانه‌ها تعطیل نشود و افراد بیکار نشوند.
دستورات طب سنتی برای درمان کبد چرب
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محمود خدادوست، مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: در دهه اخیر سازمان جهانی بهداشت علت اصلی بسیاری از مشکلات و بیماری‌های غیرواگیردار را در سبک زندگی غلط معرفی کرده و تنها راه پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها در اصلاح سبک زندگی و نوع تغذیه است.
وی با بیان اینکه حکمای طب ایرانی نیز در قرن‌های گذشته و پیش از نظر سازمان جهانی بهداشت بر سبک زندگی تاکید داشته‌اند، تصریح کرد: حکیم جرجانی در 800 سال پیش جمله امروز سازمان جهانی بهداشت مبنی بر سبک زندگی را مورد تاکید قرار داده بود.
خدادوست بیان داشت: متاسفانه بسیاری از مردم هرگونه که پیش بیاید، عمل می‌کنند و فقط در زمان بیماری به طبیب و پزشک مراجعه دارند در صورتی که فایده طبیب در زمان صحت است و باید به سبک زندگی و نوع تغذیه توجه شود.
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه بهترین هضم در فصل زمستان انجام می‌گیرد، گفت: در دوران گذشته بسیاری از مردم در فصل تابستان از غذاهای سهل‌الهضم و سبک‌تر استفاده می‌کردند، یعنی از نان و هندوانه و... بهره می‌بردند در حالی که غذاهایی نظیر حلیم، کله‌وپاچه و... در فصل زمستان استفاده می‌شد و این موضوع در حال حاضر با توجه به سبک زندگی غلط، آنچنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
وی یکی از مشکلات کنونی مردم ما را کبد چرب دانست و خاطرنشان کرد: حدود 30 تا 50 درصد مردم از کبد چرب رنج می‌برند و این مشکل شاید در ظاهر علامتی نداشته باشد اما یکی از مشکلات شایع امروزی به حساب می‌آید.
خدادوست گفت: مهم‌ترین نکته برای پایین آوردن چربی کبد و کنترل آن، ورزش است و یکی از بهترین ورزش‌ها نیز پیاده‌روی محسوب می‌شود که در دفع مواد زاید کبدی و گرم شدن آن اثرگذار است.
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت یکی دیگر از راه‌حل‌های مشکل کبد چرب را پرهیز از غذاهای دیرهضم و لزج (چسبناک) دانست و اظهار داشت: کسانی که کبد چرب دارند، هضم معده کمتری خواهند داشت و یکی از علائم چرب بودن کبد به سستی بدن بعد از مصرف غذاهای سنگین بازمی‌گردد و مصرف داروهایی همانند بابونه و سیاهدانه در هضم غذا و سلامت انسان کمک می‌کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
سرلشکر صفوی:
 قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم بعث در عملیات کربلای۵ غافلگیر شدند
     ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
  دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: غافلگیری قدرت‌های فرامنطقه‌ای و حامیان منطقه‌ای و رژیم بعث عراق در کنار وحدت فرماندهی عملیات سپاه و ارتش از مهم‌ترین ویژگی‌های عملیات کربلای 5 بود.
به گزارش فارس، سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در جمع دانشجویان دانشکده افسری امام علی(ع) ارتش در تحلیل کلان دفاع مقدس با ‌اشاره به عملیات کربلای 5 گفت: جنگ تحمیلی پرهزینه‌ترین جنگ پس از جنگ‌های اول و دوم جهانی و تنها جنگ دوران دو قطبی قدرت (دوران جنگ سرد) که هر دو ابرقدرت طرفدار یک طرف جنگ (عراق) بودند، بود و رژیم صهیونیستی این جنگ را به نفع امنیت و منافع خود می‌دید.
وی افزود: در این جنگ ایران حداکثر 12 درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای جنگ هزینه کرد در حالیکه حاکمیت عراق با ذخیره ارزی 35 میلیارد دلار در آغاز جنگ و کمک‌های بلاعوض و وام بین 85 تا 90میلیارد دلاری و تخصیص 57 درصد از درآمد ناخالص داخلی در هزینه کرد برای جنگ پیشرو بود و دولت حاکم عراق از جمعیت 16میلیون نفری حدود یک میلیون و 600 هزار نفر تا دو میلیون نفر را در جنگ به صورت اجباری وارد کرد و از 1/5 تا 2 میلیون کارگر خارجی برای اداره امورات کشور استفاده کرد.
صفوی با ‌اشاره به هزینه‌ها و خسارات جنگ برای کشورهای عراق و ایران افزود: در حوزه هزینه‌ها و خسارات جنگ دو طرف درگیر حدود 2 هزار میلیارد دلار هزینه و خسارت متحمل شدند.
صفوی در ادامه با ‌اشاره به مهم‌ترین خصوصیات عملیات کربلای پنج گفت: غافلگیری قدرت‌های فرامنطقه‌ای و حامیان منطقه‌ای و رژیم بعث عراق در کنار وحدت فرماندهی عملیات (طرح‌ریزی و اجرای عملیات توسط سپاه و پشتیبانی توسط ارتش) و همچنین ارزش سیاسی نظامی شکستن دروازه شرقی بصره در تغییر موازنه جنگ به نفع ایران از مهم‌ترین ویژگیهای عملیات کربلای 5 بود. در حقیقت عملیات فتح فاو (بهمن ماه 1364) و عملیات کربلای پنج، سرنوشت جنگ را رقم زد.
صفوی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دانشجویان افسری امام علی ارتش گفت: توصیه می‌کنم تاریخ 200 ساله کشور را مطالعه کنید و جغرافیای کشور خودرا بشناسید، چرا که جغرافیا در دفاع و امنیت موضوع حائز اهمیتی است و جغرافیای ما برتر از عراق و افغانستان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
امام جمعه قم:
مسئولان مشکلات مردم را حل کنند تا دشمن سوءاستفاده نکند
      ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری‬‎
امام جمعه قم با بیان اینکه رسیدگی و پاسخ به مطالبات مردم وظیفه مسئولان است، گفت: نباید به مطالبات مردم بی‌اعتنا بود و انتظار داشت که دشمن هم سوءاستفاده نکند.
آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه قم که با حضور گسترده مردم انقلابی این شهر در مصلای قدس برگزار شد، افزود: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند دشمن از رخنه مشکلات و مطالبات مردم وارد می‌شود لذا مسئولان باید هم و غم خود را به برطرف کردن مشکلات مردم اختصاص دهند تا دشمن نتواند سوءاستفاده کند.
وی اظهار داشت: در فتنه اخیر دشمن از مشکل مردم در ارتباط با برخی موسسات بانکی به خوبی سوءاستفاده کرد و سپس با فریب اذهان جوانان از طریق فضای مجازی خسارت‌های زیادی به کشور تحمیل کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در قضایای اخیر جوانان از فضای مجازی متاثر شدند، بنابراین باید با برنامه‌ریزی مناسب آنها را از این اشتباهات آگاه ساخت تا متوجه شوند با اقدامات خود از آمریکا و صهیونیست‌ها پیروی کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه مردم کشور قاطعانه مدافع اسلام و ایران عزیز و نظام اسلامی هستند، گفت: این مردم هرگز اجازه نخواهند داد عده‌ای به اسلام، قرآن و پرچم کشور بی‌حرمتی کنند البته این به معنای نبود مشکل در کشور نیست و لذا مسئولان باید متوجه کرامت این مردم باشند و بدانند آنها گله‌مندند.
خطیب جمعه قم در بخش دیگری از خطبه‌های نماز به موضوع سانحه غم‌انگیز کشتی سانچی اشاره کرد و اظهار داشت: این ضایعه پرغصه را به بازماندگان تسلیت می‌گوییم و از مسئولان تقاضا داریم با رسیدگی مناسب آلام بازماندگان را در حد وسع کاهش دهند، ان‌شاءالله خداوند به آنها صبر عنایت کند تا این بار سنگین را تحمل کنند.
وی همچنین سالروز میلاد حضرت زینب(س) را مورد اشاره قرار داد و گفت: گرامیداشت آن بانوی بزرگوار که پرچمدار و ادامه‌دهنده نهضت عاشورا بودند، گرامیداشت عزت حسینی(ع) و ایثار و مقاومت در برابر ظالمان است.
وی افزود: این روز را نیز که به‌حق روز پرستار نام نهاده‌اند، به پرستاران عزیز تبریک می‌گوییم.
آیت‌الله حسینی بوشهری در پایان به سالروز صدور فتوای تاریخ‌ساز تحریم تنباکو نیز اشاره کرد و بیان داشت: آن فتوا مردم را به صحنه تقابل با استعمارگران کشاند و شاه قاجار را مجبور به عقب‌نشینی و فسخ قرارداد نمود.
وی تصریح کرد: اگر مردم همراه و پشتیبان روحانیت باشند، می‌توانند هر مشکلی را از پیش پا رفع کنند بدون آنکه عزت و استقلال کشور از دست برود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی
ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید 
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫اسماعیل هنیه‬‎

آقای اسماعیل هنیه رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌ای به حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با‌اشاره به ابعاد توطئه بزرگ استکبار علیه قدس و ملت فلسطین با هدف سرنگون‌کردن غزه به‌عنوان قلعه مقاومت و پایان دادن به مبارزه علیه رژیم ‌اشغالگر و عادی‌سازی روابط حکام وابسته منطقه با آن، از حمایت‌های ملت ایران و هدایت‌های رهبر انقلاب اسلامی از جنبش مقاومت قدردانی و تأکید کرد: ما با شروع انتفاضه خروشان مردمی در داخل کرانه باختری و قدس، به اذن خداوند توطئه طاغوتِ عصر (ترامپ) و حاکمان نفاق در پایتخت‌های دور و نزدیک را در پایان دادن به مسئله فلسطین، خنثی خواهیم کرد.
آقای هنیه در این نامه با اهدای سلام فرماندهان و مجاهدان جنبش حماس و همه مردم فلسطین به رهبر انقلاب اسلامی و ملت ایران، از ایرانیان به‌عنوان مردمی اصیل که در کشوری با ثبات، مقاوم و استکبارستیز زندگی می‌کنند، یاد کرده و افزوده است: تمامی مردم پایدار فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند جمهوری اسلامی در مسئله فلسطین و قدس و حمایت از مقاومت مردمی فلسطین با انواع کمک‌ها را، می‌ستایند.
در این نامه به دسیسه‌های بزرگ و خطرناکی که علیه امت اسلامی و بویژه قدس شریف در جهت نابود کردن پایه‌های مقاومت در جریان است، ‌اشاره و افزوده شده است: اگرچه این توطئه‌ها از گذشته برای ما واضح بود اما در ماه‌ها و روزهای اخیر با کنفرانس ریاض و سخنان ترامپ که ایران، حزب‌الله و حماس را دشمنان صف‌کشیده‌ خود خواند و بر نگرش صهیونیستی‌اش در مسئله قدس به‌عنوان پایتخت یهود تأکید کرد، این حقیقت آشکارتر از قبل شده است.
آقای هنیه در ادامه با برشمردن بخشی از آلام مردم فلسطین و محاصره و تحریم همه‌جانبه دارویی، پزشکی و اقتصادی علیه ساکنان غزه با هدف ایجاد بحران انسانی و تضعیف مهم‌ترین قلعه مقاومت، گفته است: آمریکا و برخی حاکمان شکست‌خورده درصددند به مسئله فلسطین و مقاومت در مقابل رژیم‌اشغالگر پایان دهند تا رهبرانی که برای رضایت آمریکا و اسرائیل لَه‌لَه می‌زنند بتوانند روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی و برملا کنند و در مقابل، با جهت‌دادن دشمنی‌ها به سمت ایران و تحریک تعصبات شیعه و سنی، قطب‌نمای امت اسلامی را منحرف سازند.
رئیس‌دفتر سیاسی حماس در این نامه، اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی از جانب آمریکا را گامی در جهت برداشتن موانع از راهِ حکام منطقه برای هم‌پیمانی عربی- اسرائیلی و خلع سلاح مقاومت دانسته و خطاب به رهبر انقلاب اسلامی افزوده است: بنده به نقش بزرگ حضرتعالی در هدایت جمهوری اسلامی و فرماندهان مؤمن آن برای رویارویی با پروژه تمام‌کردن مسئله فلسطین و همچنین به بیاناتتان برای خیزش امت و پرهیز از پرتگاهی که حاکمان نفاق و توطئه به آن‌سو سوق می‌دهند، ایمان عمیق دارم.
در ادامه نامه از حضور ایران در کنار فلسطین در مراحل دشوار و عمل به وظیفه اسلامیِ حمایت از مقاومت، قدردانی و گفته شده است: بی‌شک ایران با هدایت‌های بزرگوارانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، برتری بزرگی در تقویت مجاهدین و ریشه‌دار کردن گزینه مقاومت و مبارزه در فلسطین داشته و خواهد داشت.
آقای هنیه راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه فلسطین و مسئله قدس را انتفاضه خروشان مردمی در داخل کرانه باختری و قدس خوانده و افزوده است: ما این تصمیم را با حضور مردم خود در داخل و خارج حمایت خواهیم کرد تا تصمیم طاغوت عصر یعنی ترامپ در توطئه بزرگی که در پایتخت‌های دور و نزدیک برای پایان دادن به مسئله فلسطین بویژه نماد دینی آن یعنی قدس ایجاد کرده است، خنثی شود و به اذن خداوند هرگز اجازه نخواهیم داد این توطئه تحقق یابد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396

نماز باران در قم اقامه شد  

   ۱۳۹۶/۱۰/۲۹

Image result for ‫نماز باران در قم اقامه شد‬‎
در پی خشکسالی و کاهش 90 درصدی بارش نزولات آسمانی در استان قم، نماز طلب باران در قم اقامه شد.
در این نماز باشکوه که دیروز به امامت آیت‌الله سیدمحسن خرازی استاد حوزه علمیه و با حضور گسترده مردم قم در مصلای قدس این شهر برگزار شد آیت‌الله رضا استادی از اساتید برجسته حوزه قم نیز پیش از اقامه این نماز به بیان احکامی درمورد اقامه نماز طلب باران پرداخت و گفت: نماز باران مقدماتی ازجمله روزه گرفتن و اقامه نماز در بیابان و در فضای بدون سقف دارد اما مقدمات نماز الزامی نیست و هرکدام از این مقدمات عمل شود بهتر است ولی اقامه اصل نماز بدون فراهم کردن این مقدمات نیز بدون اشکال است.
در این نماز باشکوه آیات مرتضی مقتدایی نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، سعیدی متولی حضرت معصومه(س)، علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، سیدهاشم حسینی‌بوشهری امام جمعه قم و نمایندگانی از دفاتر مراجع تقلید، مسئولان استانی، طلاب، علما و فضلای حوزه علمیه نیز حضور داشتند.
مردم قم پس از اقامه نماز باران با چشمانی اشکبار و توسل به حضرت زهرا(س) نزول رحمت الهی را از خداوند متعال مسئلت کردند. شرکت گسترده مردم برای اقامه نماز باران باعث شد که علاوه‌بر شبستان، محوطه مصلا نیز مملو از جمعیت شود.
دراین مراسم مردم از مساجد قم با پای پیاده تکبیرگویان به سمت مصلای قدس حرکت و در نماز باشکوه باران شرکت کردند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396
طرح کنگره آمریکا برای تغییر یکجانبه مفاد برجام
آب را گل نکنید! اروپا در تشدید تحریم‌ها کنار آمریکاست 
  ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
Image result for ‫اروپا در کنار آمریکاست‬‎
با گذشت دو سال از نهایی و اجرایی شدن برجام علاوه ‌بر آنکه دستاورد آن برای معیشت مردم تقریبا و تحقیقا هیچ بوده است آمریکا خواستار افزوده شدن قدرت موشکی ایران به برجام و دائمی شدن محدودیت‌های ایران شده و اروپا نیز علیرغم تکیه بر حفظ ظاهر برجام آمادگی خود را برای همراهی با آمریکا در تحریم‌های موشکی علیه ایران اعلام کرده است.
همزمان با تلاش آمریکا برای تجدیدنظر یک‌طرفه در برجام و اعمال محدودیت‌های مادام‌العمر و افزودن توان موشکی ایران به برجام علیرغم تبلیغات مدعیان اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره‌ای که اروپا را در موضوع برجام حامی ایران و حفظ‌کننده آن می‌دانستند کشورهای اروپایی عضو 5+1 ازجمله فرانسه و انگلیس به دنبال اعمال محدودیت‌های مورد خواست آمریکا در چارچوب برجام هستند.
جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا طرحی ۴۱ صفحه‌ای آماده کرده‌اند که هدف آن عملا «تغییر یکجانبه مفاد برجام» است.
به گزارش فارس این طرح ضدایرانی که توسط جمعی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا از جمله «پینتر روسکام»، «لیز چنی» و گروهی دیگر آماده شده است، ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را به شروطی منوط کرده که جزئی از توافق هسته‌ای نبوده‌اند.
جمعه هفته گذشته، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تمدید تعلیق تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایران را برای مدت ۱۲۰ روز دیگر امضا و تأکید کرد که این آخرین باری است که تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید می‌کند، مگر آنکه اصلاحاتی در برجام اعمال شود.
رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که این «آخرین فرصت» برای کنگره و شرکای اروپایی آمریکا است که برجام را اصلاح کنند. ترامپ در بیانیه هفته گذشته‌اش شروطی فراتر از برجام از جمله دائمی شدن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و اعمال محدودیت بر برنامه موشکی ایران را مطرح کرد و گفت اگر این شروط محقق نشود، آمریکا از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.
برخی از مفاد طرح مجلس نمایندگان آمریکا تحت عنوان «قانون سیاست آزادی ایران و تحریم‌ها» شامل موارد زیر می‌باشد:
- به هیچ عنوان موشک‌های بالستیک ایران تحمل نخواهد شد: اگر هرگونه اقدامی مرتبط با «موشک‌های بالستیک که برای داشتن توانایی حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند» انجام بگیرد از جمله پرتاب موشک‌هایی که در آن از فناوری موشک بالستیک استفاده شود، تحریم‌های آمریکا بلافاصه علیه ایران بازمی‌گردد.
-  اگر ایران هرگونه اقدامی را مرتکب شود «که ایران را قادر به تولید اورانیوم یا پلوتونیوم کافی برای تولید سلاح ظرف 12 ماه کند»، تحریم‌های آمریکا بلافاصله علیه ایران بازمی‌گردد.
  - اگر ایران هر اقدامی را مرتکب شود که «دسترسی نامحدود، اعلام نشده و بدون محدودیت جامعه بین‌الملل به برنامه هسته‌ای ایران از جمله دسترسی هرزمان و هرمکان و بازرسی از تأسیسات نظامی را رد کند»، تحریم‌های آمریکا بلافاصله بازمی‌گردد.
این شروط در حالی در این طرح مطرح شده‌اند که برنامه موشکی ایران تحت پوشش توافق هسته‌ای قرار نداشته و مسئله‌ای مربوط به قطعنامه ۲۲۳۱ است. در این قطعنامه صرفا با عباراتی غیرالزام‌آور از ایران «خواسته» شده که از کار بر روی موشک‌های بالستیک «که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند» خودداری کند.
مسئله محدودیت غنی‌سازی نیز به یک بازه زمانی ۱۰ ساله محدود شده و تصویب قانونی که افزایش میزان غنی‌سازی ایران پس از این بازه زمانی را به بازگشت تحریم‌ها منجر کند، نقض رسمی توافق هسته‌ای خواهد بود. برای بازرسی‌ها نیز در برجام ساز و کاری ۲۴ روزه طراحی شده، که طرح پیشنهادی در کنگره، این ساز و کار را نیز نقض می‌کند.
این طرح پا را فراتر از این گذاشته تا برای آنچه که حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر خوانده است، اقداماتی را انجام دهد.
بر اساس این طرح، مجلس نمایندگان از دولت این کشور می‌خواهد به بهانه‌های حقوق بشر و تروریسم، تحریم‌های تازه‌ای علیه سپاه پاسداران، بسیج و دیگر نهادهای ایرانی اعمال کند.
پیش از این «باب کورکر» و «تام کاتن» دو سناتور جمهوری‌خواه نیز طرح مشابهی در سنا مطرح کرده بودند که با عدم همراهی دموکرات‌هایی که می‌گویند این طرح ناقض متن برجام است، ناکام ماند.
اروپا به دنبال افزایش فشار به ایران با حفظ برجام!
از سوی دیگر هر چند کشورهای اروپایی عضو 1+5 از جمله فرانسه و انگلیس از حفظ برجام حمایت کرده و آن را موفقیتی برای خود می‌دانند ولی در عین حال به دنبال همراهی با آمریکا در اعمال فشار و تحریم‌های ضدایرانی به بهانه قدرت دفاعی کشورمان هستند!
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه برای بحث درباره ‌اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، جلسه‌ای سطح بالا با حضور برخی روسای‌جمهور، برخی وزرای خارجه و نمایندگان اعضا برگزار کرد.
در این جلسه «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت به تکرار اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت و گفت: «رژیم ایران عامل اصلی بی‌ثباتی در یکی از بی‌ثبات‌ترین نقاط جهان است و از تروریسم و شبه‌نظامیان نیابتی حمایت می‌کند.»
هیلی با متهم کردن ایران به نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و ارسال موشک به یمن، گفت این موشک‌ها برای هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی در عربستان به کار گرفته می‌شوند.
وی پس از تکرار اتهاماتی که ارتباطی به مسئله جلسه نداشت، به موضوع برجام پرداخت و گفت: «زمانی که شورای امنیت قطعنامه 2231 را تصویب کرد، مجموعه‌ای از ممنوعیت‌ها بر رفتار ایران را حفظ کرد. رژیم ایران بارها این ممنوعیت را نقض کرده و با این کار نشان داده است که ارزش اعتماد و اطمینان ما را ندارد.»
نماینده آمریکا با بیان اینکه کشورها باید به «تعهدات موجود» پایبند باشند، گفت: «در مسئله ایران، ایالات متحده در حالی که به پایبندی به تعهداتش ذیل برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می‌دهد، جامعه بین‌الملل هم باید از ایران بخواهد که به تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 پایبند باشد.»
وی افزود: «ما این الزامات را به عنوان شورای امنیت اعمال کردیم و باید با هم به نقض خطرناک آنها توسط ایران، پاسخ دهیم. نه به این دلیل که می‌خواهیم توافق هسته‌ای شکست بخورد، بلکه به این دلیل که می‌خواهیم آرمان منع‌اشاعه موفق شود.»
در ادامه نماینده انگلیس طی سخنانی اظهار داشت: ما با هم، بر سر برنامه جامع اقدام مشترک توافق کردیم. توافقی که ما در انگلستان، در حمایت از آن ثابت قدم هستیم. همیشه باید به یاد داشته باشیم که پیش از توافق، ایران می‌توانست ظرف چند ماه مواد هسته‌ای لازم برای ساخت سلاح را تولید کند، اما اکنون تمام کارشناسان تائید می‌کنند که این کار دست کم یک سال طول می‌کشد.
نماینده انگلیس ادامه داد: «همه ما در شورای امنیت باید به کاری که کردیم مفتخر باشیم. لطفا اجازه دهید به این کار ادامه دهیم.»
نماینده فرانسه نیز در ادامه به حمایت از توافق هسته‌ای پرداخت و با ‌اشاره به اینکه کشورش در تدوین توافق هسته‌ای نقشی فعال ایفا کرده، گفت: «ما خواهان آن هستیم که شاهد اجرای دقیق توافقنامه و همچنین قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد باشیم.»
وی افزود: «این دو متن، در کنار هم سنگ بنایی برای امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی هستند. البته درست است که این توافق تمام نگرانی‌های ما، به خصوص نگرانی‌های ما در زمینه برنامه موشکی را پوشش نمی‌دهد و ما به همین دلیل خواهان گفت‌وگویی صریح در این رابطه هستیم.»
در این جلسه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز تأکید کرد «برجام دستاوردی است که همه باید به آن پایبند باشند.»
وی گفت: «یکی از اقدامات مهم برای اطمینان از عدم گسترش تسلیحات اتمی، انجام اقداماتی برای اطمینان از اجرای پایدار برنامه جامع اقدام مشترک برای حل مناقشه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.»
لاوروف افزود: «شورای امنیت سازمان ملل از برجام حمایت و به اتفاق آرا قطعنامه 2231 را تصویب کرده است. با توجه به اینکه ایران کاملا به تعهدات خود پایبند بوده و این مسئله مکررا از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید شده، آژانس نسبت به اجرای این توافق مسئول است.»

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: «اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین‌الملل اذعان دارند که برجام کمکی ملموس به نظام منع‌اشاعه و صلح و امنیت بین‌الملل بوده است و نمی‌توانیم به خاطر دستور کار سیاسی برخی کشورها یک دستاورد واقعی دیپلماسی بین‌المللی را کنار بگذاریم. این دستاورد درخشان نه فقط حاصل تلاش کشورهای شرکت‌کننده در توافق، بلکه حاصل تلاش همه طرف‌های مربوطه از جمله قزاقستان بود که به این مذاکرات کمک کرد.»
لاوروف ادامه داد: «شکست برجام، به خصوص به واسطه اقدامات یکی از اعضای 1+5، پیامی نگران‌کننده برای تمام ساختار امنیتی بین‌المللی از جمله چشم‌انداز حل و فصل مسئله اتمی شبه جزیره کره خواهد بود.»
نماینده چین نیز با ‌اشاره به اهمیت دیپلماسی چندجانبه، گفت: «برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، دستاوردی برای چندجانبه‌گرایی است که به سختی به دست آمده است.»
وی افزود: «این [توافق] همچنین مدلی برای حل مسائل از طریق مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک است. طرف‌های مربوطه باید با به خاطر داشتن کلیت موضوع و منافع بلندمدت و پایداری در اراده سیاسی، اختلافاتشان را مدیریت کرده و به اجرای جامع و موثر برجام ادامه دهند.»
اروپا آماده همراهی آمریکا در تحریم‌ ایران!
در حالی‌که اکثر کشورهای اروپایی به ظاهر از برجام حمایت کرده و خواستار تداوم آن شده‌اند عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز چهارشنبه گفت اروپا آماده همراهی آمریکا در تحریم‌ ایران است!
«بن کاردین» گفته است : شروطی که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای باقی ماندن در برجام گذاشت باعث شده کار اعضای کنگره برای مذاکره بر سر حفظ این توافق دشوارتر شود.
«کاردین» درباره شرط ترامپ برای گنجاندن تعهدات موشکی در توافق هسته‌ای ایران گفت: «موشک‌های بالستیک، اصلاً جزئی از برجام نیستند، بنابراین گنجاندن آنها در قانون، اقدام مناسبی نیست.»
وی اضافه کرد: «حسب اطلاع من، هیچ مشکلی برای تحریم ایران، بابت موشک‌های بالستیک وجود ندارد. ما همین حالا یک قانون در این زمینه تصویب کرده‌ایم و به قوانین بیشتری نیاز داریم؛ می‌توانیم این کار را انجام بدهیم و اروپا آماده است با ما همراه شود.»
براساس آن‌چه ذکر شد اروپا آماده همراهی با آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های موشکی است و مدعیان اصلاحات بایستی از گل‌آلود کردن آب به این بهانه و ادعا که اروپا حامی ایران است خودداری کنند. چراکه آمریکا و اروپا در اعمال فشار به ایران و تحریم‌های فزاینده علیه کشورمان اختلافی ندارند.
مذاکره یکجانبه راه به جایی نخواهد برد
«ریچارد هاس»، مقام اسبق آمریکایی و رئیس‌اندیشکده «شورای روابط خارجی آمریکا» در یادداشتی تاکید کرد اقدامات یکجانبه برای مذاکره بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) راه به جایی نخواهد برد.
وی در این یادداشت در «آکسیوس» نوشت: «دلایل متعددی برای بیزاری از توافق هسته‌ای ایران وجود دارد؛ این توافق چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای این کشور را معلق کرده‌اما به هیچ وجه آن را حل نکرده است.»
 وی در ادامه نوشته است: «اما از آنجا که این توافق به شدت مورد استقبال است و ایران به آن پایبند بوده، تلاش‌های یکجانبه برای مذاکره بر سر نقائص آن، احتمالاً راه به جایی نخواهد برد.»
اشاره «هاس» از «تلاش‌های یکجانبه» ضرب‌الاجلی است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای متحدان اروپایی این کشور جهت اصلاح «نقائص فجیع برجام»-به گفته او- تعیین کرده است.
«ریچارد هاس» می‌نویسد: «رئیس‌جمهور ترامپ در موعد بعدی برای تأیید برجام در ماه مه یا یکجانبه وارد عمل می‌شود و یا موفق نخواهد شد تهدیدش را عملی کند. در حالت اول، او بحرانی را پدید می‌آورد که به منزوی شدن ایالات متحده منجر می‌شود، و حالت دوم هم به اعتبار او لطمه خواهد زد.»
گفتنی است مرتبط کردن همه امور به برجام و معطل و بلاتکلیف نگه‌داشتن مدیریت و اقتصاد کشور به دیوانه‌بازی‌های ترامپ، همان خسارت بزرگی است که دشمن می‌پسندد. اکنون تعلیق و انتظاری که به جان فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و مدیران ما افتاده، مجال حرکت و خلاقیت را از آنان گرفته است.
قرار بود با اجرای برجام در ازای محدودیت گسترده در صنعت هسته‌ای ایران، تمامی تحریم‌ها بالمره لغو شود اما- همان‌طور که منتقدان نیز از ابتدا به درستی تشخیص دادند- اکنون برجام به عاملی برای خالی کردن دست ایران از مولفه‌های قدرت تبدیل شده است.
برجام اکنون عبارت است از «اقدامات نقد ایران در مقابل وعده‌های نسیه طرف مقابل»، بنابراین هیچ گاه طرف وعده‌دهنده از ادامه قرارداد صرفنظر نمی‌کند چون ضرری برای او نخواهد داشت.
اکنون حدود 30 ماه از امضای برجام و همچنین حدود 24 ماه از آغاز اجرای تعهدات 1+5 ذیل برجام سپری شده است.
در طول مذاکرات، منتقدان دلسوز با دلایل فنی و کارشناسی تاکید می‌کردند که دولت ایران می‌بایست قبل از امضای توافق، قواعد بدیهی همچون «توازن تعهدات»، «همزمانی اجرای تعهدات»، «اخذ تضمین از طرف مقابل» و «پیش‌بینی برگشت‌پذیری امتیازات واگذار شده در صورت نقض عهد» را به جهت حفظ منافع ملی و عزت مردم کشورمان رعایت کند اما برخی مقامات ارشد دولت و رسانه‌های به ظاهر حامی آن در اقدامی تامل‌برانگیز نه تنها از این انتقادات کارشناسی استقبال نکرده بلکه با فحاشی به منتقدان، آنها را به جهنم حواله دادند.
هیچ مذاکره یا قرارداد و معامله‌ای، به خودی خود اصالت و ارزش ندارد؛ بلکه اهمیت و اعتبار آن، به اهداف و نتایج است. اما متاسفانه دولت و تیم مذاکره‌کننده، از ابتدا به خودِ مذاکره و توافق به هر قیمت اصالت دادند.
مقامات ارشد دولت تاکید داشتند که در روز اجرای برجام- دی ماه 94- تمامی تحریم‌ها بالمره لغو خواهد شد و نه تعلیق و روزنامه‌های مدعی اصلاحات نیز با تیترهایی همچون «تحریم‌ها به تاریخ پیوست»، «صبح بدون تحریم»، «فروپاشی تحریم»، «اینک بدون تحریم»، «تحریم رفت»، «پیروزی، بدون جنگ» و... به استقبال این توافق رفتند.
با هیاهوی رسانه‌ای، برجام به عنوان «فتح‌الفتوح»!، «آفتاب تابان»!، «توافق قرن»!، «بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران»!، «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت»!، «ورق‌خوردن تاریخ به نفع ایران»!، «پیروزی بزرگ‌تر از فتح خرمشهر»! و... معرفی شد و امروز با گذشت نزدیک به دو سال از اجرایی شدن برجام این توافق نه تنها هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است که طرف آمریکایی با اجرایی شدن تمام تعهدات از سوی ایران به فکر تحمیل تعهدات و الزامات جدیدی افتاده است تا ایران ضمن اجرایی کردن این تعهدات جدید الزام آور مثل سابق هیچ دستاوردی نیز نداشته باشد!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396

دولت همت کند هنوز فرصت هست 

   ۱۳۹۶/۱۰/۲۹

Image result for ‫دولت هنوز فرصت هست‬‎
 
 1- هیچ کس با شبکه‌های مجازی مخالف نیست. هیچ کس منکر فواید آنها هم نیست. اینکه بسیاری از مردم، با استفاده از این تکنولوژی‌های روز، امرار معاش می‌کنند، با آنها راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، تجارت می‌کنند، محصولاتشان را معرفی می‌کنند و... همه درست. اما یک نکته! شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام سه سالی می‌شود که وارد زندگی ما ایرانی‌ها شده است. با امکاناتی که اکنون این پیام رسان خارجی در این سه سال ذره ذره اضافه کرده و مردم را با سوءاستفاده از تنبلی برخی مسئولین امر به خود وابسته کرده، طی چند سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فرض بگیریم مثلا 4 سال آینده، صددرصد فعالیت‌های اقتصادی و تفریحی و سرگرمی مردم هم به این شبکه اجتماعی وابسته شد و تجار توانستند کار و کاسبی خود را با این گونه شبکه‌های اجتماعی حسابی رونق دهند. آیا وابسته کردن صددرصد این فعالیت‌ها به پیام‌رسان‌هایی که کنترل آنها دست دشمن است، منطقی است؟ آیا آن شبکه‌های پیام‌رسان که طی همین چند هفته پیش نشان دادند، به دنبال براندازی و ایجاد جنگ شهری هستند، باید صددرصد فعالیت‌های اقتصادی و غیراقتصادی ما را تحت کنترل داشته باشند؟ کدام عقل سلیمی می‌پذیرد کنترل افکار عمومی، کار و کاسبی مردم و حتی سرگرمی و تفریح آنها را به اجنبی‌ها بسپاریم؟! آیا مثلا در آمریکا یا چین یا همین فرانسه، شبکه‌های اجتماعی بدون هیچ کنترل و چهارچوبی در حال فعالیت هستند؟ بخوانید:
فرانسه یکی از شدیدترین نظارت‌های حکومتی بر فضای سایبری را دارد. طبق قانون‌های «هادویی» و «لوپسی» مصوب سال ۲۰۰۹، کاربران ناقض قوانین شبکه از دسترسی به آن محروم می‌شوند. مردم فرانسه حتی در جست‌وجوی کلمات در موتورهای جست‌وجوگر هم محدودیت دارند و حق جست‌وجوی برخی عبارات را ندارند.
آمریکا به‌عنوان بزرگترین مدعی جریان آزاد  اطلاع‌رسانی محدودیت‌های عجیبی برای فضای مجازی ایجاد کرده که به جرات می‌توان گفت در هیچ جای دنیا چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد. آمریکا از چهار مولفه جرم‌انگاری در قانون فضای مجازی تبعیت می‌کند که این نوع قانون‌گذاری در هیچ کجای دنیا شبیه ندارد و  برخلاف سبک معمول در دنیا در مورد شبکه‌های اجتماعی به جزئیات و خرده موضوعات فضای مجازی نیز ورود می‌کند. طبق قانون امنیت سایبری آمریکا (مصوب سال 2012) که مشتمل بر 15 بند است، هرگونه رفتاری در فضای مجازی اگر معارض با امنیت کشور آمریکا تشخیص داده شود، قابل پیگیری است. براساس افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» دولت آمریکا بزرگ‌ترین رصد اینترنتی را انجام می‌دهد. این دولت همچنین از سال گذشته تاکنون فشارها را برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی به شدت گسترش داده است. اوضاع در چین، آلمان، روسیه، اتریش و بسیاری از کشورهای دنیا نیز به همین شکل است که کیهان چند روز پیش طی گزارشی مبسوط و مستند تحت عنوان «از چین تا آمریکا، شبکه‌های اجتماعی در هیچ کشوری رها نیستند» به آن پرداخته است.(25 دی ماه 96)
2- زمان زیادی نگذشته؛ پس بعید است کسی فراموش کرده باشد. عده‌ای هرچند معدود، از اعتراض‌های آرام و بحق مردم به ناکارآمدی اقتصادی دولت سوءاستفاده کرده و با حمله به عابران پیاده، خودروها، بانک‌ها و چند کلانتری یا پاسگاه اقدام به کشتن،آتش زدن و سر دادن شعارهای براندازانه کردند. خوشبختانه تمام گزارش‌ها، تصاویر و اقدامات ضد امنیت ملی این تفاله‌های داعش موجود است و هیچ کس نمی‌تواند آن را منکر شود. ربودن کامیون آتش‌نشانی در دورود، انتقال آن به خیابان، خلاص کردن و رها کردن آن به سمت خودروهایی که در حال رفت و آمد هستند، برخورد آن با یک خودروی حامل پدر و پسر و مرگ مظلومانه آنها، یا حمله به فلان کلانتری و پاسگاه برای ربودن سلاح و راه‌اندازی کشت و کشتار و... داستان‌سرایی و خیال‌بافی یک ذهن متوهم نیستند، حقایقی هستند که همین چند هفته پیش رخ داده و جان برخی از هموطنان عزیزمان را گرفته است. هدایت این آشوب‌ها از کجا بود؟ آیا آن چند ده کانال تلگرامی که از آن‌سوی آب‌ها هدایت می‌شوند، آموزش جنگ خیابانی و کشتن و آتش زدن نمی‌دادند؟ آیا ننوشتند، سلاح به دست بگیرید، به ادارات پلیس حمله کنید، ساختمان‌های دولتی را آتش بزنید؟ آیا شعار مرگ بر روحانی ندادند؟ آیا این کانال‌های تلگرامی به کمک سازمان‌های اطلاعتی چند کشور معلوم‌الحال و متخصصان جنگ روانی تلاش نکردند ضمن آموزش جنگ شهری، کشور را به خیال خامشان به سوریه تبدیل کنند؟! در حالی که اتفاق زیادی نیفتاده و بنا بر اخبار رسمی، پس از جدا شدن معترضان از اغتشاشگران حداکثر چند صد نفر در سراسر کشور تلاش می‌کردند با کشته‌سازی و سروصدای شبکه‌های اجتماعی خود را «صدای مردم» جا بزنند، رهبران برخی کشورها مثل آمریکا ناشیانه وارد معرکه شدند و در حالی که تا همین چند ماه پیش مردم ایران را تروریست می‌نامیدند، به حمایت از آنها پرداختند!
حالا هیجان‌ها خوابیده و ماجرا به لطف هوشیاری مردم و حماقت دشمن خیلی زود تمام شده است. به قول امام سجاد(ع)، الحمد لله الذی جعل أعدائنا من الحمقاء... خدا را شکر که دشمنان ما را از احمق‌ها آفرید.
اما آیا آنچه باعث آن موج سواری‌ها شد هم تمام شده؟ شعار معترضان و مردم در آن تجمع‌های آرام چه بود؟ غیر از مسائل معیشتی و اقتصادی؟ آیا مردم حق ندارند از دولتی که نزدیک به 5 سال است تمام امکانات را در اختیار دارد و وعده داده کاری کند که مردم دیگر نیازی به یارانه پیدا نکنند، بپرسند، نتیجه آن وعده‌ها چه شد؟ مگر قرار نبود تمام تحریم‌ها بالمره برداشته شوند؟ آیا همان‌طور که وعده داده بودند، مشکل بیکاری و فقر حل شد؟ پاسخ این سؤال‌ها هم روشن است. آنچه باعث اعتراض بخشی از مردم شد، مشکلات اقتصادی بود. تعطیلی یک به یک کارخانه‌ها، افزایش کارگران بیکار در کنار حل نشدن مشکل مسکن و به طور کلی بر زمین ماندن وعده‌ها بود. برمی‌گردیم به جمله اول این پاراگراف. شبکه‌های اجتماعی خارجی به ویژه تلگرام هنوز فعال هستند و 24 ساعته در حال دین‌ستیزی، دروغ‌پراکنی، گسترش فساد و نفرت و اعتیاد، اختلاف‌افکنی، موج‌سازی و موج‌سواری و دروغ‌پراکنی‌اند. مشکل اقتصادی و بیکاری هم که سر جایش قرار دارد؛ نوع برخورد دولت محترم با این معضلات هم نشان می‌دهد، اراده غالب، بهره‌برداری سیاسی از این مشکلات است تا حل آن.(البته اگر ناتوانی و بی‌برنامگی دولت را فاکتور بگیریم) نتیجه: روز از نو و روزی از نو! دشمن با سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی جنگ نرم تمام عیاری را برایمان تدارک دیده، دولت هم گویا قصد سروسامان دادن به شبکه‌های اجتماعی را مانند آنچه کشورهای دنیا انجام می‌دهند، ندارد. دشمن تستی زد و نتیجه را دید؛ اگر چه از ملت سیلی خورد اما، نقاط ضعف و قوت را شناخت؛ قطعا دست از شیطنت بر نخواهد داشت و این بار با تجربه دیماه باز خواهد گشت. سرو سامان دادن به شبکه‌های اجتماعی به معنای بستن و تعطیل کردن آنها نیست. دولت محترم، درست مثل همان کشورهایی که آنها را «جامعه جهانی» می‌داند! با سروسامان دادن به این مهم و صدالبته خیز جدی برای انجام وعده‌های اقتصادی و ایجاد شبکه‌های پیام‌رسان خودی می‌تواند این توطئه را به راحتی خنثی کند.
3- می‌گویند منتقدان با شبکه‌های مجازی مخالفند! در جریان مبارزات انتخاباتی هم می‌گفتند، منتقدان با اینترنت مخالفند! چرا زنجیره‌ای‌ها در روز روشن دروغ‌های به این بزرگی می‌گویند؟ این قماش که به بدنه دولت و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان نفوذ کرده‌اند، کار را به جایی رسانده‌اند که، اقتصادی بودن ریشه این اعتراض‌های بحق مردم را هم زیر سؤال برده‌اند. برخی از این زنجیره ای‌ها حتی برای تبرئه بی‌کفایتی خود، «نظام» را به گروگان گرفته و تلاش کردند، آشوبگران و قاتلان مردم را «منتقد» جا بزنند و با مشروعیت‌بخشی به آنها، امتیاز هم بگیرند! به جای «حل ریشه‌ای» مشکل که بهبود شرایط اقتصادی و ایجاد شغل و مسکن و شرایط ازدواج برای جوانان است گفتند، جایی را برای اعتراض مدنی تدارک ببینیم! گفتند «باید حرف مردم را شنید» در حالی که خود را به کری زدند و حرف رسای مردم و منتقدان را نشنیدند. چرا؟...
پاسخ در کارنامه این طیف است. نزدیک به 5 سال است جز نگاه به دست دشمن، راه‌حل دیگری برای بهبود شرایط اقتصادی مردم نداشته‌اند. اقتصاد و معیشت مردم را به اخم و لبخند ترامپ گره زده‌اند. منتظر می‌مانند هر چهار ماه یک بار ترامپ چه می‌گوید. اگر هزار تحریم تازه علیه کشورمان اعمال شود و در عین حال گفته شود «برجام را حفظ می‌کنیم» فریاد شوق برمی‌آورند که«ترامپ نتوانست برجام را پاره کند» تا این شکست را هم پیروزی جا بزنند.
می‌گویند، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های ایرانی، ضعیف است. آن را به پیکان و خارجی‌ها را به بنز و بی‌ام‌و تشبیه می‌کنند. از این دوستان باید پرسید، چرا هیچ اراده‌ای برای بهبود این شبکه‌ها در مسئولین مربوطه نیست. مگر تلگرام روز اولی که آمد، مثل امروز بود؟ اگر شبکه‌های پیام‌رسان خارجی امروز وارد خصوصی‌ترین بخش‌های زندگی مردم شده‌اند، به دلیل کوتاهی چه کسانی است؟ چرا اجازه داده‌اند، تا این حد وارد زندگی مردم شده و تمام مسیر تجارت، تفریح و.... مردم از کانال شبکه‌های اجتماعی خارجی عبور کند؟
دولت محترم اگر این‌قدر به شبکه‌های اجتماعی و تلگرام علاقه دارد که از هیچ فرصتی برای دفاع از آن صرف‌نظر نمی‌کند و حتی آن را به یکی از شعارهای انتخاباتی خود تبدیل می‌کند، چرا در این حوزه، هیچ فعالیت موثری نمی‌کند؟ شورای عالی فضای مجازی در این حدود 5 سال، چند بار جلسه برگزار کرده و دولت چقدر در اجرای مصوبات این شورا جدی بوده است؟! چرا هیچ اراده‌ای برای ایجاد یا بهبود پیام‌رسان‌های داخلی از سوی دولت دیده نمی‌شود؟!
مشکلات اقتصادی سر جایش هست، همتی هم از سوی مسئولین دولتی برای سروسامان دادن به اقتصاد و دنیای مجازی دیده نمی‌شود. دولت همت کند تا دیر نشده سروسامانی به این وضع بدهد، درست مثل کاری که کشورهای دنیا می‌کنند. با حمایت از نخبگان داخلی، پیام‌رسان‌های ایرانی را بهبود بخشیده و کشور را از این وابستگی خطرناک نجات دهد.

جعفر بلوری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 دی 1396

آسیب‌هایی که انقلاب را از درون تهدید می‌کند(زلال بصیرت)

    ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
 
علی‌رغم اهتمام امام (ره) نسبت به انقلاب، ضعف‌هایی در برخی زمینه‌ها پدید آمده است و این نگرانی وجود دارد که مسیر انقلاب، نزولی شود که امید است به برکت خون شهدا و فداکاری انقلابیون مخلص، خداوند این انقلاب را حفظ کند؛ اما ما وظیفه داریم بر اساس تجربه و شناخت، انقلاب را آسیب‌شناسی کرده و مانع رسیدن آسیب به آن و یا ترمیم آن در صورت آسیب دیدن باشیم.
این آسیب شناسی با توجه به رفتار انسان‌هاست؛ افعال اختیاری هر انسان دارای دو رکن شناخت و انگیزه است؛ یعنی انسان هم باید بداند و هم بخواهد تا فعل اختیاری انجام گیرد؛ لذا در وهله اول باید وظایف خود در مورد انقلاب را بشناسیم و از آنها غافل نشویم و سپس بخواهیم در عمل از انقلاب دفاع کنیم.
البته روزمرگی سبب غفلت از وظیفه می‌شود،گاه مسائل و مشکلات زندگی، کسب و کار و توجه به فرزندان و خانواده و نظایر آن، سبب غفلت انسان از وظیفه‌ای می‌شود که به آن علم داشت.
بعد از انقلاب و به‌ویژه بعد از دفاع مقدس، برخی از افرادی که مخلصانه برای انقلاب کار می‌کردند و حتی حقوق ناچیز جبهه خود را دوباره برای جبهه هزینه می‌کردند، به فکر این افتادند که درآمد بیشتری کسب کنند و دنبال سهم‌خواهی از انقلاب رفتند  و این دو نگاه خیلی با هم متفاوت است.
رسوخ تفکرات انحرافی در برخی مسئولان
امروز با وجود انقلاب اسلامی، بانک‌هایمان به اسم کارمزد تا 30 درصد ربا می‌گیرند، امروز حتی مردم متدین ما به دنبال واسطه قرار دادن افرادی هستند که بتوانند وام  ربوی بگیرند.
گاهی برخی مسئولین ما به‌راحتی آب خوردن، دروغ می‌گویند و خجالت هم نمی‌کشند؛ البته نباید هم خجالت بکشند؛ چون دست‌پرورده فکری شیطان بزرگ هستند که روزی صد دروغ به جامعه تحویل می‌دهد؛ به نظر آنها اگر قرار است کسی خجالت بکشد، ترامپ باید خجالت بکشد، نه آنها!
اینکه در مورد حقوق نجومی، دروغ‌ها و مشکلات سخن نمی‌گوییم، غفلت ماست؛ اما بالاتر از آن این است که گاهی در اصل انقلاب تشکیک می‌شود و ما سکوت می‌کنیم؛ بدتر اینکه برخی از کسانی که چه بسا مسئولیتی هم دارند ، به کنایه بلکه به‌صراحت می‌گویند که امام (ره) از ابتدا ‌اشتباه کرد که با آمریکا مذاکره نکرد.
کم کم کار به جایی می‌رسد که نظریه ولایت‌فقیه هم امری غیرقابل قبول برای دانشجو و طلبه دانسته می‌شود و دموکراسی لیبرال غربی تنها حکومت صحیح پنداشته شده و هر حکومتی غیر از آن ، دیکتاتوری و در مقابل آن است.
آنچه گفته شد در حوزه شناخت است و ‌ای کاش آسیب‌های محتمل فقط در همین زمینه بود. عامل دیگری که در رفتار تأثیر دارد، انگیزه است؛ عده‌ای می‌گویند، دیگر کافی است، چقدر بجنگیم، خسته شده‌ایم؛ حالا دیگر نوبت ماست که مقداری راحت‌تر زندگی کنیم؛ این نگاه به جایی می‌رسد که کم کم گفته می‌شود؛ انقلاب گذشت و قرار نیست هر روز انقلاب باشد؛ زمانی انقلاب لازم بود و انقلاب شکل گرفت؛ اما الآن‌که دیگر نیازی به انقلابی بودن نیست!
عده‌ای می‌گویند در شرایط گذشته، انقلاب لازم بود؛ اما امروز شرایط عوض شده و باید با کدخدایان عالم بسازیم؛ یعنی شرایط امروز را نباید با شرایط انقلاب یکی دانست.
در مرحله بعد عده‌ای می‌گویند اصلاح جامعه به ما ربطی ندارد و امام زمان (عج) باید خودشان تشریف بیاورند؛ لذا یکی از این افراد خطاب به فردی انقلابی می‌گفت کارهایی که شما می‌کنید سبب می‌شود تا ظهور امام زمان (عج) به تأخیر بیفتد!
نقش حب دنیا در جهت‌دهی به انگیزه انسان
انسان وقتی سختی ببیند، دوست دارد خود را با توجیه شرعی از سختی برهاند و راحت زندگی کند، شیطان هم زنده است و هر روز راه‌های بهتری به انسان‌ها برای توجیه کار خود ارائه می‌دهد. همه اینها ناشی از حب دنیاست.
حب دنیا سبب می‌شود تا انسان دوست داشته باشد بر دیگران برتری جوید و انسان این قابلیت را دارد که به‌قدری سقوط کند که بگوید « انا ربکم الاعلی »؛ همان که فرعون می‌گفت. این انحراف فرعون، ریشه در شناخت وی نداشت و خودش به خوبی می‌دانست که خدا نیست، اما برتری‌جویی و حب دنیا سبب تفرعن وی بود.
لذا در وهله اول باید دائم آگاهی خود را ارزیابی کنیم و دین را درست بشناسیم و نگذاریم روزمرگی‌های زندگی، ما را از وظیفه خود، غافل کند و در وهله بعد در عمل نیز مراقب باشیم هوای نفس ما را منحرف نکند؛ در انجام هر کاری، ببینیم خداوند آن را می‌پسندد یا خیر؟ البته توسل به اهل‌بیت (ع) نیز در این مسیر بسیار راهگشاست.
 بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)  در سی و چهارمین نشست انجمن فارغ‌التحصیلان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)؛ قم؛24 /9 / 1396 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 دی 1396
در واکنش به اظهارات اخیر
تذکر مراجع تقلید به رئیس‌جمهور به جای
حاشیه‌سازی مشکلات مردم را حل کنید 
  ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
در ادامه واکنش شخصیت‌ها و صاحب‌نظران دینی به اظهارات مغلوط و شبهه انگیز رئیس‌جمهور درباره به اصطلاح نقد معصومین(علیهم‌السلام)، حضرات آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع تقلید، نقد معصومان را بی‌معنا دانستند و به دولت نصیحت کردند که حل مشکلات کشور و معضلات معیشتی مردم و سالم‌سازی فضای مجازی را در اولویت قرار دهند.
آیت‌الله مکارم شیرازی در درس خارج که در مسجد اعظم قم برگزار شد، در همین زمینه اظهار داشت: گفت وگوهای زیادی درباره سخنان یکی از مسئولان بود که چرا دامنه نقد را به معصومان(علیهم‌السلام) نیز کشیده است که بعدا بخشی از آن تکذیب شد، نامه‌های زیاد و تلفن‌های فراوان به دفتر رسید که چرا حریم معصومان شکسته شده و شما سکوت کرده‌اید، عرض کردیم که سکوت نمی‌کنیم. وی گفت: صرف نظر از اینکه محتوای کلام آن مسئول دقیقا چه بوده، عرض ما این است که معصومان(علیهم‌السلام) خط قرمز ما هستند و معصوم بودن آنها از خطا و گناه از مسلمات مذهب شیعه است.
به گزارش رسا، این مرجع تقلید ادامه داد: در این زمان که نیاز شدید به وحدت داریم چرا سخنانی گفته می‌شود که جامعه را ملتهب می‌کند؟
استاد درس خارج حوزه ابراز داشت: شما بگویید مسئولان قابل نقد هستند اما چه کار به معصومان و زمان آنها دارید که دردسر بی‌دلیل برای خود درست می‌کنید؟ در شرایط فعلی تضعیف قوای سه گانه صلاح جامعه نیست اما گاهی خودشان مشکل درست می‌کنند، این گونه مسائل سبب شده که این باور برای برخی پیدا شود که منظور ایشان این است که ذهن مردم را از مشکلات و مطالبات دور کنند و به حاشیه ببرند.
آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: نباید کاری کرد که این باور برای مردم پیدا شود، شما کار اصلی خود را در سه چیز خلاصه کنید که شامل جلوگیری از گرانی، ایجاد ‌اشتغال برای جوانان به ویژه افراد تحصیل‌کرده و اصلاح فضای مجازی، در دسترس قرار دادن فضایی سالم می‌شود که مشکلات را حل کند و مفاسد و خطرات شبکه‌های بیگانه را نداشته باشد.
اختیار فضای مجازی در دست صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها
این مرجع تقلید تصریح کرد: به یقین تمام اختیارات فضای مجازی فعلی که رفع مانع از آن شد در دست صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها است، کسانی که در این فضا وارد می‌شوند مانند یک نوکر بی‌اختیار هستند، آیا در شأن یک ملت بزرگ و پرافتخار این است که نوکر بی‌اختیار صهیونیست‌ها باشد، چرا فضای سالم ایجاد نمی‌شود؟
وی بیان داشت: در حال حاضر این فضا باز شده اما اگر بار دیگر سبب اغتشاش شود مردم شما را نخواهند بخشید؛ در بیان دیگر گفته‌اند چرا در عصر ما شهید مطهری‌ها و علامه طباطبایی‌ها نیستند، عرض می‌کنیم که بحمدالله هستند اما حجاب معاصرت به شما اجازه نمی‌دهد که آنها را ببیند اما وقتی آنها را از دست می‌دهیم می‌گوییم که چه افراد بزرگی را از دست داده‌ایم.
مسئله اصلی «مطالبه‌گری»
برای حل مشکلات معیشتی مردم است
آیت‌الله نوری همدانی نیز در درس خارج که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان اینکه حوزه و روحانیت نباید از اوضاع جامعه و مشکلات مردم غافل باشند، گفت: وظیفه علما و روحانیت هدایت مردم و توجه به تمام ابعاد زندگی افراد در جامعه است، طلاب باید مطلع بوده، نسبت به مسائل بی‌تفاوت نباشند و به وظیفه عمل کنند.
وی با‌اشاره به فرازهایی از زیارت جامعه کبیره، ابراز داشت: این زیارت اوصاف اهل بیت(علیهم‌السلام) را بیان کرده است، هر چه زمان به پیش می‌رفته مردم بیشتر ائمه(علیهم‌السلام) را می‌شناختند و این بزرگواران مسائل را راحت‌تر بیان می‌کردند، مسئله در این زمینه روشن است و جواب‌ها داده شد، امیدواریم دیگر شاهد چنین سخنانی نباشیم و مسئولان به کار خود بپردازند.
این مرجع تقلید با بیان اینکه انتقادی نسبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) وجود ندارد، تصریح کرد: با ادله محکمی که داریم پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیهم‌السلام) معصوم هستند و درباره این بزرگواران انتقاد معنا ندارد، علما و فضلای حوزه جواب‌های درستی در این زمینه دادند از این رو افراد نباید مغالطه کاری کنند چرا که شکی نیست اهل‌بیت(علیهم‌السلام) معصوم هستند.
اگر مسئولان به وظیفه عمل می‌کردند مشکلات امروز را نداشتیم
استاد درس خارج حوزه با بیان اینکه مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم باید اولویت کار مسئولان باشد، ابراز داشت: گرانی، بیکاری و معیشت مردم امور بسیار مهم هستند که مسئولان به جای سخنان دیگر باید در این زمینه فعالیت کنند، مردم باید رفاه را در زندگی خود ببینند و الا با لفاظی، آمار و جلسات هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.
وی گفت: سال به سال گرفتاری مردم از نظر معیشت بیشتر می‌شود، رقم بالا و عجیبی از قاچاق وارد کشور شده و جوانان و افراد را بیکار کرده است، اگر مسئولان وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دادند امروز شاهد این مشکلات نبودیم، عمل نکردن مسئولان به وظیفه خود سبب ایجاد مشکل برای مردم شده است.
آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: مردم به نظام علاقه‌مند هستند و برای پیروزی و تداوم آن‌جان و خون دادند و ایثارگری کردند، امروز هم میلیون‌ها نفر حاضر هستند برای حفظ و ابقای نظام جان دهند، به مسئولان نصیحت می‌کنیم که مشکلات را برطرف کنند و دست از آمار دادن و سخنرانی بردارند، اگر به وظیفه عمل می‌کردند مشکلات امروز را نداشتیم.
درگیر حاشیه‌سازی‌ها نشویم
استاد درس خارج حوزه با بیان اینکه مردم باید در سفره خود رفاه و ارزانی را ببینند، اظهار داشت: با هیاهو کاری درست نمی‌شود، نصیحت می‌کنیم که مسئولان کار خود را انجام دهند و دنبال مسائل دیگر نباشند، مردم از مسئولان رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی را می‌خواهند، خدمت به مردم وظیفه مسئولان است.
ضرورت بومی‌سازی و سالم سازی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی
این مرجع تقلید تصریح کرد: در جریانات داخلی نیز نباید به حاشیه‌هایی که برخی ایجاد می‌کنند مشغول شویم و از مسئله اصلی غفلت شود، نباید درگیر حاشیه‌سازی‌ها شویم بلکه مطالبه‌گری به ویژه در زمینه اقتصادی و حل مشکلات معیشتی مردم اصل است. وی با ‌اشاره به وضعیت نابسامان فضای مجازی، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب و مراجع بارها فریاد زدند که این فضا دست دشمنان است و آنها با تبلیغات سوء در پی ضربه زدن هستند، مسئولان باید فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را بومی‌سازی و سالم‌سازی کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 دی 1396
عراقچی:
برجام همه تحریم‌هایی‌که باید برمی‎داشت را برداشت!
۱۳۹۶/۱۰/۲۷
Image result for ‫عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی‌که باید برمی‎داشت را برداشت‬‎

رئیس ‌ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: برجام همه تحریم‌هایی را که باید برمی‎داشت، برداشت!
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس‌ستاد پیگیری اجرای برجام در دوازدهمین همایش سراسری اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: موانعی که برجام قرار بود بردارد کاملاً برداشته شده و حتی یک مثال هم وجود ندارد که برجام قرار بوده است تحریم یا مانعی را بردارد و برنداشته است. متاسفانه آقای عراقچی همچنان به دستاوردسازی از برجام مشغول است. گفتنی است روحانی-تیرماه 94- گفته بود: «تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل‌ونقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق». روحانی همچنین-16 اسفند 94- گفته بود:«امروز تحریم‌ها،حتی تحریم‌هایی که مربوط به موضوع هسته‌ای نبوده برداشته شده و این مسئله نیز اعلام شده است».
تقریبا هیچ!
مقامات ارشد دولت بارها به دستاورد تقریبا هیچ برجام اذعان کرده‌اند. به موارد زیر دقت کنید:
- برجام، تاکنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.(سیف، رئیس‌بانک مرکزی)
- حداقل از نظر علمی 40 سال استاد دانشگاه هستم، لذا این را می‌توانم بگویم‌. هم اکنون و پس از پیش آمدن قضایای روادید تعداد زیادی از دانشمندان اروپایی که مقداری احتیاط می‌کنند از آمدن به ایران استنکاف دارند‌. به قول دانشگاهی‌ها این یعنی وضعیت آنها پیش از برجام بهتر از پس از برجام بوده است.(صالحی،رئیس‌سازمان انرژی اتمی)
- برای ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی دچار مشکل هستیم و آنها با ما کار جدی نمی‌کنند.انتظار ما این بود که بعد از برجام ما بتوانیم با بانک‌های بزرگ هم کار کنیم اما به دلایل مختلف ما هنوز نتوانسته‌ایم با این بانک‌ها کار کنیم.(طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم)
- 8 ماه پس از اجرای برجام، به خاطر مجازات‌های آمریکا، هیچ یک از بانک‌های بزرگ اروپایی کار با ایران را شروع نکرده است.(ظریف،وزیر امور خارجه)
- تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده اما هنوز عملا همه آنها برداشته نشده که مقداری به دلیل شرایط است و مقداری به دلیل شیطنت آنها و ایرادات زیادی هست که ما هم اعتراضات مفصلی به طرف مقابل کرده‌ایم. (عراقچی، رئیس ‌ستاد پیگیری برجام)
- اکنون بعد از گذشت یک سال از اجرای برجام هنوز برای جذب فاینانس موفق نشده‌ایم.(جهانگیری، معاون اول دولت)
- آمریکا در ظاهر وانمود می‌کند به وظیفه‌اش عمل کرده است اما در خفا و پشت پرده نه تنها کاری انجام نداد بلکه سعی کرد همه چیز را به بن بست بکشاند. (صالحی،رئیس‌ سازمان انرژی اتمی)
- به اعتقاد ما حرکت‌هایی که در طول یک سال‌ونیم گذشته چه توسط دولت قبلی آمریکا و چه توسط دولت جدید آن صورت می‌گیرد، در موارد بسیاری بر خلاف تعهدات آمریکا در اجرای برجام است. (عراقچی،رئیس‌ستاد پیگیری برجام)
- آیا آمریکا آماده است به متن برجام پایبند باشد، روحش به کنار. تاکنون واشنگتن هر دو را زیر پا گذاشته است. (ظریف،وزیر خارجه)
- آمریکایی‌ها به‌بهانه‌های مختلف به‌دنبال اعمال یک‌سری تحریم‌های جدید هستند که با هیچ منطق و روح و متن برجام هم سازگار نبوده و در تعارض است.(روحانی،رئیس‌جمهور)
-[22 ماه پس از امضای برجام] بانک‌های خارجی با ایران تعامل می‌کنند و ما کمتر ناگزیر می‌شویم که پول خود را با چمدان حمل‌ونقل کنیم. (ظریف،وزیر خارجه)
به گزارش تسنیم، عراقچی درخصوص دلایل مخالفت ترامپ با برجام گفت: یکی از دلایل اصلی این مخالفت‌ها افزایش قدرت ایران پس از برجام است.
دستاوردسازی!
وی با‌ اشاره به دیگر دستاوردهای ایران از برجام افزود: امروز ایران نفتش را می‌فروشد، پتروشیمی‌اش را صادر می‌کند، دنیا دارد با ما کار می‌کند، تحریم‌های اصلی بانکی برداشته شده، هواپیمای‌مان را می‌خریم و آن‌چنان ثبات سیاسی داریم که بیش از 70 درصد از مردم در انتخابات شرکت می‌کنند این چیزهاست که آمریکایی‌ها را عصبانی کرده و می‌خواهند به هر قیمتی جلوی برجام را بگیرند.
گفتنی است بسیاری از کارشناسان و فعالین اقتصادی، همکاری نکردن بانک‌های خارجی با ایران را یکی از ضعف‌های اصلی در پسا برجام می‌دانند. براساس اطلاعات موجود، عواید فروش نفت ایران همچون دوران تحریم در خارج از کشور ذخیره شده و در ۱۲ حساب بانکی خارجی وجود دارد که  آلمان، ایتالیا، ژاپن، ترکیه، امارات، سوئیس، چین و نیز در شعب خارجی  سه  بانک  ایرانی و دویچه بانک آلمان و بانک RBS انگلستان از جمله آنها هستند.
بر اساس برجام، ایران نمی‌تواند از پول‌های حاصل از درآمد نفتی خود غیر از واردات استفاده دیگری کند. این مسئله را وزارت خزانه‌داری آمریکا در دستورالعمل اجرای برجام به روشنی ذکر کرده است. این مسئله گواه این است که متاسفانه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در دولت یازدهم نسبت به پیچیدگی تحریم‌ها آگاهی نداشت.
نکته قابل تأمل این است که به جز مشکلات مربوط به انتقال پول نفت که بعد از برجام نیز برطرف نشده است، در ماه‌های اخیر مشکلات انتقال پول محصولات پتروشیمی هم به مشکلات قبلی اضافه شده است. یکی از انجمن‌های صنفی صنعت پتروشیمی ایران در نامه‌ای که در اواخر فروردین ماه سال جاری خطاب به معاون اول ریاست جمهوری نوشت، رسماً از ایجاد مشکلات عدیده برای شرکت‌های پتروشیمی داخلی درخصوص صادرات محصول و انتقال پول ناشی از آن ابراز نگرانی کرده است. بر اساس برجام قرار بود تحریم‌های اصلی (به ویژه بانکی) برداشته شود اما در حال حاضر حتی یک دلار ناشی از فروش نفت عاید کشور نمی‌شود
.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 دی 1396
معاون اول قوه قضائیه در همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی:
نظام اسلامی وظیفه دارد زمینه را برای رشد همه فضایل اخلاقی آماده کند
    ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
Image result for ‫حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای‬‎

معاون اول قوه قضائیه گفت: این حرف که دولت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی کاری به جهنم و بهشت مردم نداشته باشد کاملاً غلط است.
به گزارش فارس،‌ حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی گفت: این حرف که دولت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی کاری به جهنم و بهشت مردم نداشته باشد کاملاً غلط است. اینکه کسی را نمی‌توان به زور به بهشت برد به یک معنا غلط است چرا که نظام اسلامی وظیفه دارد که بستر را برای رشد همه فضایل اخلاقی آماده کند و موانع سر راه رسیدن به سعادت که همان بهشت است را بردارد.
محسنی اژه‌ای افزود: اگر این موانع با گفتن، تذکر دادن و اقدامات نرم برطرف نمی‌شود، لازم است که با اقدامات سخت‌تری برداشته شود.
وی تصریح کرد: امنیت و آرامش در دین جامع و کامل ما جایگاه رفیعی دارد و اگر کسی در جامعه ناامنی ایجاد کند،‌ سر گردنه مردم را بگیرد، شهر و روستا و محیط کسب و کار را ناامن کند و در صورتی که این ناامنی با ترس و وحشت مردم توأم باشد و افراد همراه با سلاح سرد و گرم قدرت‌نمایی کنند، مجازات سختگیرانه‌ای در پیش دارد.
سخنگوی دستگاه قضا با‌اشاره به مجازات سخت این افراد بر مبنای دین، گفت: این اهمیت نظم و امنیت در جامعه است.
اژه‌ای اظهارداشت: ‌این نظام اسلامی که مبتنی بر لا‌اله‌الی‌الله است هم جذب دارد و هم دفع، هم سلب دارد و هم ایجاب، هم شمشیر و هم کتاب. همه باید در مقابل ظلم و ظالم بایستند اگر قابل اصلاح نباشد باید مجازات شود و در مقابل باید در برابر مظلوم خضوع، خشوع، مهربانی و رأفت داشت.
وی گفت:‌ در بینش توحیدی ناب، همه اسلام، اسلام به هم پیوسته است؛ اقتصاد، فرهنگ، نیروی انتظامی و همه مجموعه‌اش اسلامی است؛ نمی‌شود انقلاب اسلامی یا جمهوری اسلامی داشت اما فرهنگ و یا اقتصادش غیراسلامی باشد. معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه صدها بار خدا را شاکریم که از چنین نیروی انتظامی برخوردار هستیم که متدین،‌ مخلص و جهادگر است، به نقش و اهمیت امنیت و نظم در دین اسلام پرداخت و افزود:‌ دین برای برقرارکنندگان امنیت ارزش قائل است و جایگاه رفیعی عنوان کرده و برای کسانی که راه امنیتی، آرامش و نظم جامعه را بر هم زنند مجازات بزرگی در نظر گرفته است.
اژه‌ای تاکید کرد:‌ باید قوه قضائیه، نیروی انتظامی و دولت در تراز جمهوری اسلامی باشند.
خویشتن‌داری پلیس در اغتشاشات اخیر
فرمانده نیروی انتظامی نیز در همایش ناجا و تمدن نوین اسلامی با‌اشاره به اغتشاشات اخیرگفت: در اغتشاشات به همکاران خود گفتم خویشتن‌داری کرده و از افراد کادر و آموزش دیده استفاده کنید، سلاح جنگی به کار نبرید و هرکسی را که تخریب کرد در صحنه با‌اشراف اطلاعاتی دستگیر کنید.
سردار حسین‌اشتری افزود: در اغتشاشات اخیر اقتدار پلیس کامل بود، فرماندهان ما واقعاً خوب کار انجام دادند و مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود که در روز یکشنبه توفیق شرفیابی به محضر ایشان را داشتم چندین بار از پلیس تشکر کردند.
اشتری در ادامه سخنان خود گام‌های رسیدن به تمدن اسلامی را برشمرد و گفت: انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن نوین اسلامی گام‌های رسیدن به تمدن اسلامی هستند.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون ما در مرحله دولت اسلامی هستیم، اظهارداشت: خصوصیات دولت، جامعه و محیط فراملی در افق تمدن نوین اسلامی باید دولتی اسلامی، انقلابی، عدالت محور، پرچمدار علم‌ معناگرایی و جامعه‌ای متدین باشد.
فرمانده ناجا درخصوص اتفاقات اخیر گفت: در اتفاقات اخیر اغتشاشات و توطئه‌ای که بود و فتنه‌ای که انجام شد، نیروی انتظامی برگرفته از تدابیر رهبری، اقتداری توام با مهربانی و رأفت داشت.
در حال بررسی پروژه کشته‌سازی دشمن در اغتشاشات اخیر هستیم
سردار‌اشتری همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران درخصوص اغتشاشات اخیر گفت: خوشبختانه نیروی انتظامی در ناآرامی‌های اخیر شهید نداشته و فقط تعداد زیادی از همکاران بنده مصدوم و مجروح شده‌اند.
وی در مورد اینکه تعدادی کشته گزارش شده است، تصریح کرد: این ماجرا مشکوک و مبهم است و در حال بررسی این موضوع هستیم، معتقدیم دشمن پروژه کشته‌سازی را انجام داده و اگر کشته‌ای نیز بوده بیرون از صحنه درگیری بوده است.
فرمانده ناجا درخصوص عملکرد پلیس در ناآرامی‌ها تأکید کرد: مأموران پلیس بدون استفاده از سلاح و با خویشتن‌داری در ناآرامی‌های اخیر حضور یافتند.
اشتری با بیان اینکه تمام دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر در همان روزهای ابتدایی تحویل دستگاه قضایی شدند، اظهارداشت: همان روز اول پالایش در این خصوص انجام شد اما تعدادی که بررسی نکرده بودیم، گفتیم چند روز به کلانتری بیایند و بروند تا بتوانیم پالایش لازم را انجام دهیم.
وی در مورد خودکشی یک نفر در کلانتری گفت: این مورد نیز در حال پیگیری است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 دی 1396
تصحیح یک خبر
پاداش پایان خدمت کارمندان عادی کاهش نمی‌یابد 
  ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
Image result for ‫پاداش پایان خدمت کارمندان عادی کاهش نمی‌یابد‬‎

دو عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت‌و‌گو با کیهان اعلام کردند مصوبه جدید این کمیسیون درباره پاداش پایان خدمت بازنشستگان، مربوط به مدیران دارای حقوق‌های کلان است و پاداش کارمندان عادی کاهش نخواهد یافت.
روز سه‌شنبه 26 دیماه، در صفحه سوم کیهان خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم درباره تعیین پاداش پایان خدمت حقوق بازنشستگان منتشر شد که ابهامات فراوانی ایجاد کرد و با واکنش بسیاری از مخاطبان مواجه شد.
خبرگزاری تسنیم در گفت‌و‌گو با جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق مجلس آورده بود: «بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق اگر کسی حداقل تا 10 میلیون تومان حقوق و مزایای دریافتی داشته باشد در زمان بازنشستگی خود تنها مبلغ «70» میلیون تومان پاداش پایان خدمت دریافت می‌کند بنابراین دیگر مانند گذشته شاهد اعداد و ارقام بسیار بالایی که تا الان مرسوم بوده نیستیم».
این خبر که نگرانی و ابهامات فراوانی در میان کارمندان ایجاد کرد و مخاطبان بسیاری در تماس با روزنامه کیهان خواستار توضیح بیشتر مسئولان شدند. در همین رابطه و برای روشن شدن ابهامات بوجود آمده، در گفت‌و‌گو با دو تن از اعضای کمیسیون تلفیق این موضوع را پیگیری کردیم.
«جبار کوچکی‌نژاد» عضو کمیسیون تلفیق در گفت‌و‌گو با روزنامه کیهان ضمن تصحیح‌اشتباه صورت گرفته در خبر منتشر شده در خبرگزاری تسنیم، تصریح کرد: مصوبه کمیسیون تلفیق مربوط به تعیین سقف برای پاداش پایان خدمت مدیران است و تغییری در پاداش کارمندان ایجاد نمی‌کند که بر اساس این مصوبه حداکثر پاداش مدیران مقداری بیش از 250 میلیون تومان می‌شود و این درحالی است که پیش از آن برخی مدیران چندین برابر این پاداش پایان خدمت دریافت می‌کردند. وی گفت : پیش از این افرادی برای دریافت پاداش پایان خدمت کلان، میزان حداقل حقوق خود را افزایش داده و در زمان بازنشستگی پاداشهای نجومی تا یک میلیارد تومان هم دریافت می‌کردند که ما برای جلوگیری از سوءاستفاده این افراد، سقف 252 میلیون تومانی برای پاداش مدیران در نظر گرفته‌ایم.
«علی‌اصغر یوسف‌نژاد» دیگر عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و سخنگوی این کمیسیون نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سیاسی کیهان مصوبه اخیر این کمیسیون درباره تعیین سقف پاداش پایان خدمت بازنشستگان اینگونه توضیح داد: بر اساس قانون کسانی که بازنشسته می‌شوند معدل دریافت حقوق 2 سال آخر خدمت آنها ضربدر 30 سال خدمت برای میزان پاداش پایان خدمت و بازنشستگی آنها مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
وی افزود: در سال‌های گذشته بر اساس میزان حقوق‌های مختلف از یک میلیون تا 25 میلیون تومانی که برای افراد در نظر گرفته می‌شد، مدیری که 25 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد رقمی بالغ بر 750 میلیون تومان پاداش دریافت می‌کرد که رقمی ناعادلانه بود.
یوسف‌نژاد در ادامه گفت: بر همین اساس ما در قانون بودجه سال 97 برای جلوگیری از این سوءاستفاده‌ها، برای پاداش پایان خدمت مبنای 7 برابر حداقل حقوق ضربدر 30 سال تا سقف 252 میلیون تومان را در نظر گرفتیم.
 یوسف‌نژاد تاکید کرد: این تعیین سقف برای پاداش پایان خدمت، مربوط به مدیران دارای حقوقهای کلان است و پاداش کارمندان عادی تغییر و کاهش نخواهد یافت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 دی 1396


( کل صفحات : 15 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی