تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در دیدار پرشور مردم آذربایجان:
 آفت‌های انقلاب اشرافی‌گری،
بی‌توجهی به مستضعفان و اعتماد به بیگانه
     ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار پرشور مردم آذربایجان 29 / 11 / 1396‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز(یکشنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی تبریز، درک عمیق و انقلابی ملت در تفکیک میان «انقلاب و نظام» با «عملکرد تشکیلات و دستگاه‌های مختلف» را از علل اصلی حضور متفاوت و تحسین‌برانگیز مردم در راهپیمایی سراسری ۲۲ بهمن امسال خواندند و سخنان مهمی در چهار محور «انقلاب و کارکرد اصلی آن»، «آسیب‌شناسی انقلاب»، «اولویت‌های مقطع کنونی» و «آینده انقلاب» بیان کردند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ابتدای این دیدار با اشاره به تقارن این ایام با شهادت حضرت فاطمه‌زهرا(س)، مقام والای آن بانوی بزرگ را به عنوان برترینِ زنان اهل‌بهشت مورد توافق همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی دانستند و گفتند: درس آن بانوی دو عالم به همه مسلمانان، درس شجاعت، فداکاری و معرفت‌آموزی است.
راهپیمایی متفاوت
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ را سرنوشت‌ساز و تاریخ‌آفرین خواندند و خاطرنشان کردند: اگر این قیام پرعظمت نبود، به احتمال زیاد حادثه ۱۹ دیِ قم فراموش و مسیر تاریخ کشور عوض می‌شد، بنابراین تبریزی‌ها با قیام و فهم درست و اقدام به موقع توانستند حرکت عظیمی را به وجود آورند که آن حرکت به ۲۲ بهمن ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی منتهی شد.
ایشان سپس به راهپیمایی پرشور و متفاوت مردم در ۲۲ بهمن امسال اشاره کردند و گفتند: چنین حضور مردمی در دفاع از انقلاب اسلامی آن‌هم در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، شبیه معجزه است و در هیچ‌یک از انقلاب‌های دنیا نظیر ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی، علت حضور با‌انگیزه‌تر مردم در راهپیمایی امسال را بروز دشمنی‌های گوناگون از داخل و خارج از جمله از جانب آمریکا و برخی همسایگان ناخلف و بدعهد خواندند و افزودند: البته مردم به برخی مسائل جاری کشور انتقاد دارند و ما کاملاً از انتقادها، گلایه‌ها و شکوه‌های آنها مطلع هستیم اما وقتی پای انقلاب و نظام در میان است، مردم اینگونه در دفاع از انقلاب به صحنه می‌آیند.
ایشان، حضور خردمندانه مردم را ناشی از وجود «آگاهی انقلابی» و «کمال سیاسی» در ملت و توانایی آنها در تفکیک «نظام انقلابیِ امت و امامت» با «تشکیلات دیوانسالاری کشور» دانستند و گفتند: نه فقط از دولت و قوه قضائیه و مجلس، بلکه ممکن است فردی از شخص حقیر نیز انتقاد داشته باشد اما انتقاد هیچ منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی و انقلابیِ برآمده از پایداری ملت و فداکاری صدها هزار شهید ندارد و به همین علت، مردم با همه وجود از این انقلاب دفاع می‌کنند.
مردم سالاری
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ادامه با اشاره به سوابق برجسته و انقلابی مردم تبریز، این دیدار را بهترین فرصت برای بیان چند مسئله اساسی در خصوص «کارکردهای انقلاب»، «آسیب‌شناسی انقلاب»، «اولویت‌ها» و در نهایت «آینده انقلاب اسلامی» خواندند.
ایشان با اشاره به عظمت و ابعاد خارج از درک انقلاب اسلامی و تلاش فراوان دشمنان برای انکار خدمات و کارکردهای آن، مهمترین کار انقلاب اسلامی را «تبدیل نظام طاغوت به نظام مردم‌سالار» برشمردند و افزودند: مردم‌سالاری یعنی در همه چیز «مردم» اصل هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، انتخابات و رأی مردم در تعیین مستقیم یا غیرمستقیم رهبری، رئیس‌جمهور و سایر مسئولان را تنها بخشی از مردم‌سالاری دانستند و گفتند: مردم‌سالاری یعنی «مردم را در همه امور زندگی صاحب رأی و تدبیر و تصمیم قرار دادن» و این درست در نقطه مقابل هیچ‌کاره بودن مردم و استبداد مطلق سلاطین و طواغیت در قرن‌های متمادی قبل از انقلاب است.
جهاد سازندگی
ایشان با یادآوری اضافه ‌شدن سلطه و نفوذ خارجی به استبداد داخلی از اواسط دوران قاجار و همه‌کاره ‌شدن آمریکایی‌ها در دوره پهلوی، افزودند: مردم‌سالاری اجازه استبداد و سلطه خارجی را نمی‌دهد و علاوه بر تغییر اساسی در اداره سیاسی کشور، اثر آن در خدمات شهری و روستایی و زنده کردن روحیه کارهای بزرگ همچون تشکیل سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و بسیج نمایان است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به آثار شگرف مردم‌سالاری در پرورش استعدادهای مردمی به یک نمونه در بخش سلامت اشاره کردند و گفتند: در دوران طاغوت کشور به حدی از لحاظ نیروی انسانی ناتوان بود که برای درمان، پزشکان هندی و فیلیپینی به کشور می‌آمدند اما امروز ایران قطب جذاب سلامت در منطقه و جزو چند کشور اول دنیا در برخی دانش‌های کمیاب و نوپدید است که این نتیجه مردم‌سالاری و اعتماد به مردم و زنده‌شدن حس اعتماد به‌نفس ملی است.ایشان، ابهت و عزت و عظمت ملت ایران را یکی دیگر از کارکردهای انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: امروز یک کشور منطقه با وجود فروش روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت و در اختیار داشتن خزانه‌ پر از پول، کشوری عقب‌مانده است و هیچ حرف و خبری از ملت آن در دنیا نیست اما در اثر مردم‌سالاری دینی، در نگاه عمومی به کشور، مردم ایران برجسته‌ و پیش‌برنده انقلابند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: به‌علت وجود این واقعیت، دشمنیِ دشمنان با مردم ایران است و اینگونه نیست که آمریکایی‌ها فقط با شخص حقیر یا چند مسئول دولتی دشمن باشند، زیرا همه کارهایی که آنان را به خشم و غضب وامی‌دارد، کار ملت ایران است.
دهه پیشرفت و عدالت
ایشان پیشرفت کشور را نتیجه مردم‌سالاری دینی خواندند و با اشاره به نامگذاری دهه سوم انقلاب به نام «دهه پیشرفت و عدالت» خاطرنشان کردند: پیشرفت در عرصه‌های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده‌ایم.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت افزودند: ان‌شاءالله با همت مسئولان و مردان و زنان کارآمد و مؤمن در این زمینه نیز پیشرفت خواهیم کرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: پیشرفت یعنی یک ملت با اتکاء به تصمیم و اراده و دانش و ظرفیت خود، به صفوف مقدم برسد که این واقعیت در ایران محسوس است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به تأثیرگذاری و صاحب رأی بودن جمهوری اسلامی در مسائل منطقه، پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های پزشکی، هسته‌ای، نانو، زیست فناوری، دفاعی و راه‌های مواصلاتی را یادآور شدند و تأکید کردند: اگر به جوانان اهمیت بیشتری دهیم، از شدت استعداد و ابتکار، آماده پرواز و اوج‌گیری هستند ولی ما مسئولان قدری در این زمینه کوتاهی داریم و باید همت و تلاش بیشتری صورت پذیرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان ایران از پیشرفت‌های چهار دهه اخیر مطلعند اما ملت‌ها از این پیشرفت‌ها به خوبی آگاه نیستند چراکه ما در تبلیغات ضعیف، کم‌کار و کم‌ابتکار هستیم که باید جبران کنیم.
ایشان در همین زمینه به مسئولان توصیه کردند: به‌صورت عملی و هنرمندانه، و نه با مبالغه و نه صرفاً گزارش‌های زبانی، پیشرفت‌های مختلف کشور را بازگو کنند تا برخی غافلان که نادانسته در این مسائل تشکیک می‌کنند، واقعیت‌ها را درک کنند. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخش سخنانشان افزودند: انقلاب، کشور را از فلاکت و ملت را از حالت توسری‌خوری و ذلت خارج کرد و ملت امروز سربلند و سرافراز، به تأثیرگذاری در همه امور مشغول است و این بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب است.
بخش دوم سخنان مهم حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به «آسیب‌شناسی انقلاب» اختصاص داشت.
ارتجاع
ایشان مهمترین آفت همه انقلاب‌ها را «ارتجاع» به معنای سست‌شدن، توقف و بازگشت به اوضاع قبلی خواندند و خاطرنشان کردند: تقریباً همه انقلاب‌های شناخته شده جهان در همان سال‌های نزدیک به این بلیّه دچار شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی، استحکام و استمرار شعارهای اصلی انقلاب را در طول چهار دهه اخیر بی‌نظیر خواندند اما هشدار دادند: خطراتی انقلاب را در معرض آسیب قرار می‌دهد.
ایشان «حرکت به سمت اشرافی‌گری»، «دل سپردن به طبقات مرفه به جای توجه به مستضعفان و قشرهای ضعیف» و «تکیه و اعتماد به خارجی‌ها به جای تکیه بر مردم» را نمونه‌های حرکت  ارتجاعی خواندند و تأکید کردند: نخبگان جامعه حواسشان جمع باشد، مدیران کشور به‌شدت مراقب باشند و مردم هم با حساسیت، رفتار ما مسئولان و مدیران را تحت نظر داشته باشند تا اینگونه حرکات ارتجاعی در کشور اتفاق نیفتد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای روی کار بودن «آدم‌های سابقاً انقلابی» اما عوض‌شدن خط و راه انقلاب را به معنای ارتجاع دانستند و خاطرنشان کردند: انقلاب نشده است که عده‌ای بروند و ما بیاییم، بلکه انقلاب یعنی دگرگونی، تغییر مسیر و حرکت به سمت اهداف والا که اگر این اهداف فراموش شود، انقلاب معنایی ندارد.
ایشان، انقلاب اسلامی در سال ۵۷ را آغاز تغییر و حرکت اصلاحی در جامعه برشمردند و افزودند: انقلاب در سال ۵۷ تمام نشد بلکه آغاز شد و این حرکت باید عمیق‌تر، گسترده‌تر و خردمندانه‌تر ادامه یابد.
انقلابی‌گری
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که از تعبیر «انقلابی» برداشت منفی می‌کنند، افزودند: نظام اداره کشور و اصول قانون اساسی باید محترم شمرده شود و کسی نباید تصور کند که انقلاب بدون نظام امکان تحقق دارد.
ایشان تأکید کردند: این خطاست که برخی تصور کنند به اسم انقلاب باید به همه‌چیز و به همه حوادث و بخش‌های نظام اسلامی زبان انتقاد و اعتراض داشت، زیرا انقلاب یعنی باید نظام اسلامی، مردم‌سالاری دینی و نظام امت و امامت با هدف‌ها و جهت‌گیری انقلابی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از رایج بودن سکه انقلاب و انقلابی‌گری در میان مردم و وجود پرشمار مدیران حقیقتاً انقلابی افزودند: به فضل الهی، جمهوری اسلامی تاکنون از نگاه طاغوتی به مردم دور بوده است و بعد از این هم با حساسیت مردم و مسئولان دور خواهد بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای این بخش از سخنانشان را با این جملات مهم و تعیین‌کننده پایان دادند: «اشرافی‌گری و امتیازطلبی مسئولان»، «بی‌مبالاتی به بیت‌المال» و «بی‌توجهی به طبقه مستضعف»، حرکاتی ضدانقلابی است و همه تشکیلات نظام باید با این نگاه به سمت اهداف انقلاب حرکت کنند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در سومین بخش سخنانشان در تبیین «اولویت‌های کنونی کشور»، مسئله «اقتصاد» را بسیار مهم دانستند.
ایشان، تکیه بر ظرفیت‌های درونی و مردم را راه اساسی حل مشکلات اقتصادی خواندند و افزودند: اقتصاد مقاومتی همانگونه که بارها گفته‌ایم و همه مسئولان نیز سیاست‌های آن را تصدیق کردند، به معنای محصور شدن در داخل نیست بلکه درون‌زا و برونگراست بنابراین نگویند می‌خواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم، زیرا ارتباط با دنیا در اقتصاد مقاومتی وجود دارد اما اعتماد و تکیه باید بر مردم باشد نه به بیگانگان.
ایشان بکارگیری استعدادها، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های درونی را نیازمند تدبیر خواندند و افزودند: رونق اقتصاد داخلی نیازمند صادرات خوب، واردات در حد نیاز و جلب سرمایه‌گذاری خارجی هست اما سررشته و تدبیر کار باید دست مدیران داخلی باشد و کار به بیگانگان سپرده نشود.
مذاکرات هسته‌ای
ایشان زلزله اقتصادی و ضربه فوق‌العاده شدید حدود یک دهه قبل به برخی کشورهای پیشرفته شرق آسیا را عبرتی بزرگ خواندند و افزودند: این ضربه که یک‌شبه این کشورها را به فقر و فلاکت کشاند نتیجه وابستگی به سرمایه خارجی بود.
رهبر انقلاب با اشاره به سود نبردن کشور از اتکاء و اعتماد به خارج در برجام و مذاکرات هسته‌ای افزودند: ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم البته خوشبختانه مسئولان برخورد خوبی با این مسئله دارند و وزیر امور خارجه که باید از او تشکر کرد، با خباثت آمریکایی‌ها و به نعل و به میخ زدن اروپایی‌ها، برخورد خیلی خوب و قوی دارد که این راه باید ادامه یابد.
رهبر انقلاب گفتند: باید از بیگانه بهره برد اما نباید به او اعتماد و تکیه کرد چرا که از راه‌های مختلف بر سرنوشت کشور مسلط می‌شود و همه مسئولان باید این مسئله بسیار مهم را در کانون توجه داشته باشند.
ایشان، چهل سال زحمت ملت را در شرایط تحریم و فشار، به حرکت بر روی سنگلاخ تشبیه کردند و افزودند: با این وجود، پیشرفت کرده‌ایم که این واقعیت نشانه توانایی ملت و کشور است.
رهبر انقلاب در تبیین دیگر اولویت‌های کنونی، «ترجیح مدیریت جهادی بر دیوانسالاری» را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: قوای مجریه، قضاییه و همه بخش‌ها باید با مدیریت جهادی یعنی پرکاری همراه با تدبیر، کار را دنبال کنند و برای پیشبرد کارها اصطلاحاً شب را از روز نشناسند.
«ترجیح متن مردم به اهداف و منافع جناحی و حزبی» و «اولویت خدمت‌رسانی به قشرهای ضعیف و مناطق محروم» دو توصیه مهم دیگر رهبر به مسئولان بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در زمینه دفاعی ادامه و نوسازی همه شیوه‌ها و ابزارها و تجهیزات مورد نیاز امروز و فردای کشور را، دارای اولویت کامل دانستند و افزودند: بدون لحظه‌ای تردید، کشور باید به سمت هر چیزی که برای دفاع نیاز دارد حرکت کند، ولو همه دنیا مخالف باشند.
توان موشکی
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از دشمنانی که با جنگ‌افزارهای خود بشریت را تهدید می‌کنند اما با توان موشکی ایران مخالفت می‌کنند، افزودند: این مسئله به شما چه ربطی دارد؟ شما می‌خواهید ملت ایران موشک و دیگر امکانات دفاع از خود را نداشته باشد، تا به او زور بگویید.
ایشان افزودند: ما البته مسائلی همچون بمب هسته‌ای و سلاح کشتار جمعی را حرام می‌دانیم اما هر چیز دیگری را که لازم داشته باشیم، با قدرت دنبال می‌کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اولویت‌های اقتصادی نیز، «اشتغال و تولید» را مورد تأکید ویژه قرار دادند و با اشاره به نامگذاری امسال به «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» افزودند: در این زمینه البته کارهایی انجام و آمارهایی ارائه شده اما برای تحقق آنچه مورد نظر است، کار و تلاش بیشتری نیاز است. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای جوانان و نوجوانان عزیز کشور را به آمادگی ایمانی، علمی و انقلابی فراخواندند و افزودند: جوان موتور پیشرفت حال و آینده کشور است و نسل جوان کنونی که عزم و همت و بصیرتی بیشتر از نسل اول انقلاب دارد، باید خود را آماده شتاب بخشیدن به پیشرفت کشور کند. رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنانشان، استمرار و استحکام نظام اسلامی با وجود چهل سال توطئه و اقدام دولت‌های مستکبر و خبیث را بهترین دلیل  اقتدار جمهوری اسلامی خواندند و تأکید کردند: تهدیدات و حرف‌ها و نقشه‌های علنی و غیرعلنی دشمنان را می‌دانیم اما بدون لحظه‌ای تردید تأکید می‌کنیم نظام اسلامیِ متکی بر مردم، روز به روز قوی‌تر خواهد شد و همانگونه که امام خمینی می‌گفت «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به تقدیم ۱۰ هزار شهید در این استان از جمله ۱۹ شهید مدافع حرم، گفت: سالروز قیام ۲۹ بهمن ۵۶ برای آذربایجانی‌ها فقط یک مناسبت تقویمی نیست بلکه رجوع به ریشه‌ای است که تا همیشه دست بیعت آذربایجان شرقی را در دستان پرمهر انقلاب اسلامی نگاه می‌دارد. حجت‌الاسلام آل‌هاشم خواستار توجه دلسوزانه دولتمردان به مشکلات دریاچه ارومیه شد و گفت: مردم آذربایجان در همه حوادث به درستی راه بر فرصت‌طلبان بستند و مُهر غیرت و اعتبار خود را به خوبی حفظ کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 1 اسفند 1396
به رغم گذشت چند ماه از وقوع زلزله
امام جمعه سرپل ذهاب همچنان در چادر زندگی می‌کند 
   ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

امام جمعه سرپل‌ذهاب که از ابتدای وقوع زلزله 7/3 ریشتری جان چندین نفر را نجات داده است، با گذشت چند ماه همچنان در چادر زندگی کرده و به‌دنبال خدمت به مردم است.
حجت‌الاسلام جواد فاطمی‌‌نسب گفت که پیشنهادات متعددی از طرف افراد و مسئولان مطرح شد که در یک مکان مناسب اسکان پیدا کنم ولی به این افراد پاسخ‌ دادم که می‌خواهم همچون سایر مردم در چادر زندگی کنم تا شرایط مساوی با مردم داشته باشم و بهتر بتوانم رنج مردم را درک و فصل سرما را در شرایطی همچون سایر مردم سپری کنم.
وی که با اعضای خانواده‌اش در چادر زندگی می‌کند افزود: برخی روزها بارندگی موجب می‌شد آب به داخل چادر من نفوذ کند و پتوهای داخل چادر را خیس کند و برخی روزها نیز با شرایط تشنگی و گرسنگی در چادر سپری می‌کردیم.
امام جمعه سرپل ذهاب گفت که برای من دیدن درد مردم و مشکلاتشان بسیار سخت و رنج‌آور بود و برای کاستن از میزان ناراحتی زلزله‌زدگان در تقسیم اقلام کمکی مشارکت می‌کردم.
فاطمی‌نسب به فارس اظهار داشت: علمای مازندران سه عدد کانکس برای من ارسال کردند که وقتی ایتام و نیازمندان مراجعه کردند، این کانکس‌ها را به آنها دادم.
فاطمی‌نسب افزود: چادر من در محل تخریب محل زندگیم دایر شد تا مردم برای مراجعه با سردرگمی مواجه نشوند و دفتر امام جمعه پناهگاه مردم است و مردم شبانه‌روز به چادر من مراجعه می‌کنند. من نیز به چادر مردم مراجعه می‌کنم و در جریان مشکلات و خواسته‌های آنان قرار می‌گیرم. تعدادی از مردم ابتدا باور نمی‌کردند امام جمعه در چادر باشد و سپس از نزدیک و طی روزهای متوالی وضعیت را مشاهده کردند و امروز این موضوع اثرات مثبت روانی در شهر به‌دنبال داشته است، چراکه مردم وقتی متوجه شوند مسئولان نیز همچون خودشان شرایط مشابهی دارند، تحمل سختی‌ها برایشان تحمل‌پذیر می‌شود.
امام‌ جمعه سرپل ذهاب گفت که مردم ایران زلزله‌زدگان را تنها نگذاشتند و دولت هم خدماتی داشته ولی انتظار این است که قرص و محکم‌تر پای کار باشد و اگر کمک خیران نبود، دولت این بحران را به سادگی نمی‌توانست مدیریت کند و انتقاداتی نیز به وضعیت و نحوه مدیریت بحران است.
وی افزود: فصل گرما نزدیک است و احتمال شیوع بیماری وجود دارد و احتمال افزایش افسردگی و چالش بیشتر شدن نیازها نیز وجود دارد که تسهیلات در نظر گرفته شده برای باسازی واحدهای مسکونی تخریب شده کافی نیست.
مردم این منطقه پس از طی کردن دوران دفاع مقدس و مشکلات متعدد نباید الان با مشکلات بیشتری درگیر شوند و تسهیلات باید بیشتر و با سرعت بیشتری اعطا شود و مردم نباید درگیر بروکراسی اداری شوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 1 اسفند 1396
دو نماینده در گفت‌وگو با کیهان مطرح کردند
مهلت یکساله مجلس به چپاولگران برای زمین‌خواری! 
    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫حجت‌الاسلام احمد سالک‬‎Image result for ‫غلامرضا تاجگردون‬‎Image result for ‫حسینعلی حاجی دلیگانی‬‎Image result for ‫سیدحسین نقوی حسینی‬‎
نمایندگان در جلسه چهارشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی طی مصوبه‌ای مقرر کردند زمین‌ها و اراضی دولتی واگذار شده به افراد که تغییر کاربری داده شده، به شرط پرداخت قیمت روز در مالکیت افراد باقی بماند، دو تن از نمایندگان مجلس در گفت‌و‌گو با کیهان تصریح کردند با این مصوبه «زمین خواری» حالت قانونی به خود گرفته و از سوی دیگر چون در چارچوب بودجه سنواتی کشور به تصویب رسیده است تغییر در قانون مادر تلقی شده و عامل بی‌ثباتی می‌گردد.

سیدحسین نقوی حسینی نماینده ورامین، پیشوا و قرچک در گفت‌و‌گو با خبرنگار کیهان با ‌اشاره به مخالفت خود با این مصوبه اظهار داشت: در جریان تصویب این مصوبه رئیس‌کمیسیون تلفیق در رابطه با ضرورت برخورد با زمین خواری سخن گفت و لزوم تصویب این مصوبه را گوشزد کرد ولی این ظاهر ماجرا است.
وی ادامه داد: اعتراض ما این بود که ضرورت تصویب این بند آن هم زمانی که بودجه سنواتی بررسی می‌شود چیست؟ این مسئله یعنی مبارزه با زمین‌خواری نیازمند طرح مستقل و بررسی ابعاد موضوع است تا به صورت تمام عیار با زمین‌خواران مبارزه شود، در بودجه سنواتی نمی‌توان حکم دائمی داد و قانون دائمی تصویب کرد.
این نماینده مجلس گفت: این مصوبه در ظاهر برای مبارزه با زمین‌خواری بود ولی در حقیقت با قانونی کردن زمین‌خواری باعث ترویج آن می‌شود.
به تثبیت و قانونی شدن زمین‌خواری رای داده شد!
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده شاهین‌شهر نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار کیهان این مصوبه را تثبیت و قانونی‌کردن زمین‌خواری خوانده و گفت: در چارچوب بودجه سنواتی قانون دائمی نمی‌توان تصویب کرد، با دمیده شدن آفتاب یک فروردین 1398 این مصوبه دیگر اعتباری نخواهد داشت.
وی در ادامه گفت : برای مبارزه با زمین‌خواری ما قانون دائمی داریم ولی اجرایی نمی‌شود، ظاهر مصوبه چهارشنبه گذشته مجلس مبارزه با زمین‌خواری ولی باطن آن تثبیت و قانونی کردن آن بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه گفت: یکی از ‌اشکالات در روال بودجه‌نویسی اخذ تصمیماتی است که دنباله آن چندین ساله است، قانون بودجه یک ساله است ولی بعضا مصوباتی صورت می‌گیرد که قانون مادر را تغییر داده و باعث بی‌ثباتی در قانون و فرار سرمایه‌گذاری می‌شود چون هر آن احتمال تغییر قانون وجود داشته و در نتیجه برای سرمایه‌گذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی تصمیمی که چند سال بتوانند با آن حرکت کنند امکان ندارد.
نماینده شاهین شهر اظهار داشت: اگر پشت صحنه برخی مصوبات را بررسی کنیم اثر و رد برخی شرکت‌ها و تشکلات دولتی را می‌بینیم، برخی افراد و تشکل‌ها در مواردی نفع خاصی دارند که به رایزنی می‌پردازند و در بستر این رایزنی‌ها اتفاقاتی می‌افتد.
حاجی دلیگانی به خبرنگار کیهان گفت : به عنوان نمونه اگر سفرهای نمایندگان مجلس را بررسی کنیم می‌بینیم تنها 5 درصد این سفرها ضروری و ماموریت لازم بوده‌اند، 95 درصد سفرها از طرف شرکت‌ها و یا دولت بوده است که بعضا نظر نمایندگان را به نفع آن دستگاه و وزارتخانه جذب کنند.
گفتنی است نمایندگان در جلسه چهارشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی با تصویب جزء سه بند الحاقی دو تبصره ۱۱ مقرر کردند در صورتی که اراضی که در بندهای یک و دو این بند الحاقی آمده و در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته، باید مسترد گردند. اگر این اراضی دارای مستحدثات است و قلع و قمع آن ممکن نباشد باید قیمت آن به نرخ روز توسط کمیته‌ای متشکل از استاندار، مدیرکل دادگستری و مدیرکل وزارتخانه‌های راه و شهرسازی یا جهاد کشاورزی تشکیل و اخذ شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز شود.
غلامرضا تاجگردون رئیس‌کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در جلسه چهارشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: درصد بالایی از خطاها و تخلفات کشور ناشی از رانتی است که از قبل تسهیلات و زمین‌هایی که به افراد داده شده، به وجود آمده است.
وی در دفاع از بند ۳ تبصره ۱۱ لایحه بودجه ۹۷، گفت: همه ما شاهد نقض قانون در شهرها و روستاها هستیم. از منتقدان و نمایندگانی که اخطار دادند تعجب می‌کنم. کدام شرع می‌گوید زمینی که برای کار کشاورزی و سایر کاربری‌ها به افراد داده شد جزء ملک شخصی افراد باشد و در آن ویلا بسازند.
نماینده گچساران در مجلس افزود: زمین‌هایی با متراژهای مختلف به افراد داده شد ولی بعد از گذشت ۱۰ سال هنوز نتوانستیم حق بیت‌المال را به دولت باز گردانیم.
حجت‌الاسلام احمد سالک رئیس‌فراکسیون روحانیون مجلس نیز در این جلسه گفت: اگر زمینی به افراد برای انجام کاری داده شد و در آن کار تخلف شد چرا همان موقع اعتراض نشد و حالا بعد از سال‌ها مالکیت افراد بر این زمین‌ها زیر سؤال برده می‌شود.
سالک در جلسه علنی چهارشنبه گذشته مجلس با استناد به اصل ۷۹ قانون اساسی، اخطار داد: از احساساتی که آقای تاجگردون در دفاع از بند 3 تبصره ۱۱ به خرج دادند، تشکر می‌کنم. ایشان نسبت به انجام خلاف قانون توسط افراد اعتراض داشتند. بنده از ایشان می‌پرسم چرا آن زمانی که افراد از این مسئله سوءاستفاده کردند اعتراض نکردید و حالا بعد از سال‌ها، مالکیت افراد را زیر سؤال می‌برید.
نماینده اصفهان در مجلس افزود: روی بند سه تبصره ۱۱ باید کار کارشناسی انجام شود. زمین‌هایی واگذار شد و عده‌ای تخلف کردند و باید با کار کارشناسی جلوی تخلفات گرفته می‌شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
نماینده مردم شاهرود در مجلس:
 دولت اراده حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه را ندارد   
     ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: هنوز اراده حذف یارانه‌بگیران دهک‌های بالای جامعه در دولت به وجود نیامده است.

سیدحسن حسینی شاهرودی درباره اختلاف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه‌بگیران، اظهار کرد: در حال حاضر ما منابع مملکت را بین هشتاد میلیون نفر توزیع می‌کنیم که عده‌ای می‌گویند باید یارانه به همه 80 میلیون ایرانی اعطا شود و عده زیادی هم بر این باورند که باید توزیع یارانه‌ها بین مردم هدفمند باشد.وی با اشاره به اینکه بحث هدفمندی یارانه‌ها به این علت مطرح شد که وضع معیشت اقشار کم‌درآمد و زیر خط فقر جامعه بهبود یابد، ادامه داد: معتقدیم که منابع کشور نباید بی‌جهت در اختیار دهک‌های بالای جامعه قرار گیرد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: منابع حاصل از حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه می‌تواند صرف تولید، اشتغال، عمران و دیگر خدمات اساسی کشور شود و لزومی ندارد که یارانه به صورت مساوی بین همه آحاد جامعه تقسیم شود.وی گفت: دولت می‌گوید مکانیزم لازم برای شناسایی دهک‌های بالای جامعه را ندارد و ما می‌دانیم که سامانه‌هایی در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دیگر وزارتخانه‌ها وجود دارد و دولت به راحتی می‌تواند اموال، درآمد و گردش مالی شهروندان را رصد کند.حسینی شاهرودی افزود: اگر دولت این سامانه‌ها را به یکدیگر متصل کند و یک «ابرسامانه» ایجاد کند، نه تنها راهکاری درست برای شناسایی اقشار پردرآمد جامعه است، بلکه درآمدهای پنهان، فعالیت‌های زیرزمینی، قاچاق کالا و مفاسد پولی و بانکی را هم می‌توان به خوبی رصد کرد.وی با بیان اینکه مبارزه با فساد و شفافیت اقتصادی با در اختیار گرفتن این سامانه‌ها عملی می‌شود، اظهار کرد: از طریق این سامانه‌ها به راحتی می‌توان یارانه‌بگیرانی را که مستحق دریافت یارانه نیستند، حذف کرد و اینکه دولت می‌گوید امکان رصد این افراد را نداریم، قابل قبول نیست.عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه اراده حذف یارانه‌بگیران دهک‌های بالای جامعه در دولت به وجود نیامده است،‌ گفت: دولت هم ابزار و امکانات این کار را دارد و هم پشتوانه مجلس، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دستگاه‌های نظارتی چون سازمان بازرسی دیوان محاسبات را داراست.وی با بیان اینکه با به‌کارگیری سامانه شناسایی پردرآمدها، صدای کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند، درمی‌آید، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از این مفسدان مالی به جایگاه قدرت متصل هستند و نمی‌‌خواهند این شفافیت مالی در جامعه به وجود آید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396


پیکر مرحوم «محمد توکلی» تشییع شد

     ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫پیکر مرحوم «محمد توکلی» تشییع شد‬‎Image result for ‫پیکر مرحوم «محمد توکلی» تشییع شد‬‎
پیکر مرحوم محمد توکلی فرزند دکتر احمد توکلی(نماینده سابق مجلس شورای اسلامی) صبح دیروز در تهران تشییع شد.
 به گزارش الف، پیکر مرحوم محمد توکلی از درب مسجد باقرالعلوم واقع در بلوار فرحزادی به سمت امامزاده عینعلی و زینعلی (ع) تشییع شد.
در مراسم تشییع پیکر محمد توکلی علاوه بر احمد توکلی و اعضای خانواده وی برخی مسئولان؛ چهره های هنری و فعالان سیاسی حضور داشتند.
محمد توکلی طراح و گرافیست هنر انقلاب بود که در پی عارضه کبدی در شیراز درگذشت.
مراسم یادبود مرحوم توکلی امروز از ساعت 14/30 تا ۱۶ در مسجد امام صادق(ع) واقع در میدان فلسطین تهران و مراسم دیگری روز سه‌شنبه اول اسفند از ساعت
 ۱۵ لغایت ۱۷ در مسجد مهدیه بهشهر برگزار می‌شود.
کیهان: مصیبت وارده را به بازماندگان آن مرحوم مخصوصا برادر گرامی، دکتر احمد توکلی تسلیت می‌گوییم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
ولایتی در دیدار با رئیس‌جمهور عراق:
 ایران برای تحکیم وحدت ملی در عراق از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند  
   ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری ضمن تاکید بر بهبود روابط اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی، گفت: ایران در جهت تحکیم وحدت ملی در عراق از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در دیدار فواد معصوم رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه مردم کرد عراق همواره نقش اساسی در حفظ تمامیت ارضی این کشور داشته‌اند، گفت: رابطه ایران و عراق استراتژیک است و این روابط راهبردی با کردهای عراق ریشه‌دار است.
وی ضمن تاکید بر تحکیم پایه‌های وحدت ملی در عراق، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی جهت بهبود روابط و رفع کدورت‌ها در عراق به خصوص بین دولت مرکزی و اقلیم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
فؤاد معصوم نیز در این دیدار خواستار ایفای نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در تحکیم پایه‌های وحدت ملی بین گروه‌های عراقی به خصوص بهبود روابط اقلیم کردستان و دولت مرکزی شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396

نزاع دسته‌جمعی با ۶ کشته و مصدوم در اردبیل

      ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫نزاع دسته‌جمعی با ۶ کشته و مصدوم در اردبیل‬‎
نزاع دسته ‌جمعی خونین در یکی از محلات حاشیه شهر اردبیل شش کشته و مصدوم برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، درگیری دسته جمعی بین ۱۰ نفر که جمعه شب در باغ جیرال واقع در حاشیه شهر اردبیل رخ داد، منجر به کشته شدن یک نفر و مصدومیت پنج نفر دیگر شد.گفته می‌شود مصدومان این حادثه به بیمارستان فاطمی اردبیل اعزام شدند که در این بین حال دو نفر از مصدومان وخیم بوده و تحت عمل جراحی و مراقبت‌های ویژه قرار گرفته‌اند. علت دقیق این درگیری اختلافات شخصی و مشاجره لفظی عنوان شده است.
دادستان عمومی و انقلاب اردبیل در این خصوص با‌اشاره به پیگیری سریع و ویژه این پرونده از سوی مراجع انتظامی و قضایی، از دستگیری دو نفر از عوامل درگیری خبر داد. ناصر عتباتی تصریح کرد: با صدور دستورات قضایی دو نفر از عوامل اصلی درگیری دسته جمعی در باغ جیرال اردبیل دستگیر شده‌اند. وی با‌ اشاره به بازجویی از مصدومان این حادثه و تکمیل تحقیقات تاکید کرد که با این حال بررسی‌ها برای مشخص شدن زوایای کامل پرونده همچنان ادامه دارد.
گفتنی است استان اردبیل دارای بالاترین آمار در بحث نزاع و درگیری است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
رهبر انقلاب در دیدار پرشور مردم آذربایجان:
 آفت‌های انقلاب اشرافی‌گری،
بی‌توجهی به مستضعفان و اعتماد به بیگانه
     ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار پرشور مردم آذربایجان 29 / 11 / 1396‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز(یکشنبه) در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی تبریز، درک عمیق و انقلابی ملت در تفکیک میان «انقلاب و نظام» با «عملکرد تشکیلات و دستگاه‌های مختلف» را از علل اصلی حضور متفاوت و تحسین‌برانگیز مردم در راهپیمایی سراسری ۲۲ بهمن امسال خواندند و سخنان مهمی در چهار محور «انقلاب و کارکرد اصلی آن»، «آسیب‌شناسی انقلاب»، «اولویت‌های مقطع کنونی» و «آینده انقلاب» بیان کردند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ابتدای این دیدار با اشاره به تقارن این ایام با شهادت حضرت فاطمه‌زهرا(س)، مقام والای آن بانوی بزرگ را به عنوان برترینِ زنان اهل‌بهشت مورد توافق همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی دانستند و گفتند: درس آن بانوی دو عالم به همه مسلمانان، درس شجاعت، فداکاری و معرفت‌آموزی است.
راهپیمایی متفاوت
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ را سرنوشت‌ساز و تاریخ‌آفرین خواندند و خاطرنشان کردند: اگر این قیام پرعظمت نبود، به احتمال زیاد حادثه ۱۹ دیِ قم فراموش و مسیر تاریخ کشور عوض می‌شد، بنابراین تبریزی‌ها با قیام و فهم درست و اقدام به موقع توانستند حرکت عظیمی را به وجود آورند که آن حرکت به ۲۲ بهمن ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی منتهی شد.
ایشان سپس به راهپیمایی پرشور و متفاوت مردم در ۲۲ بهمن امسال اشاره کردند و گفتند: چنین حضور مردمی در دفاع از انقلاب اسلامی آن‌هم در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، شبیه معجزه است و در هیچ‌یک از انقلاب‌های دنیا نظیر ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی، علت حضور با‌انگیزه‌تر مردم در راهپیمایی امسال را بروز دشمنی‌های گوناگون از داخل و خارج از جمله از جانب آمریکا و برخی همسایگان ناخلف و بدعهد خواندند و افزودند: البته مردم به برخی مسائل جاری کشور انتقاد دارند و ما کاملاً از انتقادها، گلایه‌ها و شکوه‌های آنها مطلع هستیم اما وقتی پای انقلاب و نظام در میان است، مردم اینگونه در دفاع از انقلاب به صحنه می‌آیند.
ایشان، حضور خردمندانه مردم را ناشی از وجود «آگاهی انقلابی» و «کمال سیاسی» در ملت و توانایی آنها در تفکیک «نظام انقلابیِ امت و امامت» با «تشکیلات دیوانسالاری کشور» دانستند و گفتند: نه فقط از دولت و قوه قضائیه و مجلس، بلکه ممکن است فردی از شخص حقیر نیز انتقاد داشته باشد اما انتقاد هیچ منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی و انقلابیِ برآمده از پایداری ملت و فداکاری صدها هزار شهید ندارد و به همین علت، مردم با همه وجود از این انقلاب دفاع می‌کنند.
مردم سالاری
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ادامه با اشاره به سوابق برجسته و انقلابی مردم تبریز، این دیدار را بهترین فرصت برای بیان چند مسئله اساسی در خصوص «کارکردهای انقلاب»، «آسیب‌شناسی انقلاب»، «اولویت‌ها» و در نهایت «آینده انقلاب اسلامی» خواندند.
ایشان با اشاره به عظمت و ابعاد خارج از درک انقلاب اسلامی و تلاش فراوان دشمنان برای انکار خدمات و کارکردهای آن، مهمترین کار انقلاب اسلامی را «تبدیل نظام طاغوت به نظام مردم‌سالار» برشمردند و افزودند: مردم‌سالاری یعنی در همه چیز «مردم» اصل هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، انتخابات و رأی مردم در تعیین مستقیم یا غیرمستقیم رهبری، رئیس‌جمهور و سایر مسئولان را تنها بخشی از مردم‌سالاری دانستند و گفتند: مردم‌سالاری یعنی «مردم را در همه امور زندگی صاحب رأی و تدبیر و تصمیم قرار دادن» و این درست در نقطه مقابل هیچ‌کاره بودن مردم و استبداد مطلق سلاطین و طواغیت در قرن‌های متمادی قبل از انقلاب است.
جهاد سازندگی
ایشان با یادآوری اضافه ‌شدن سلطه و نفوذ خارجی به استبداد داخلی از اواسط دوران قاجار و همه‌کاره ‌شدن آمریکایی‌ها در دوره پهلوی، افزودند: مردم‌سالاری اجازه استبداد و سلطه خارجی را نمی‌دهد و علاوه بر تغییر اساسی در اداره سیاسی کشور، اثر آن در خدمات شهری و روستایی و زنده کردن روحیه کارهای بزرگ همچون تشکیل سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و بسیج نمایان است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به آثار شگرف مردم‌سالاری در پرورش استعدادهای مردمی به یک نمونه در بخش سلامت اشاره کردند و گفتند: در دوران طاغوت کشور به حدی از لحاظ نیروی انسانی ناتوان بود که برای درمان، پزشکان هندی و فیلیپینی به کشور می‌آمدند اما امروز ایران قطب جذاب سلامت در منطقه و جزو چند کشور اول دنیا در برخی دانش‌های کمیاب و نوپدید است که این نتیجه مردم‌سالاری و اعتماد به مردم و زنده‌شدن حس اعتماد به‌نفس ملی است.ایشان، ابهت و عزت و عظمت ملت ایران را یکی دیگر از کارکردهای انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: امروز یک کشور منطقه با وجود فروش روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت و در اختیار داشتن خزانه‌ پر از پول، کشوری عقب‌مانده است و هیچ حرف و خبری از ملت آن در دنیا نیست اما در اثر مردم‌سالاری دینی، در نگاه عمومی به کشور، مردم ایران برجسته‌ و پیش‌برنده انقلابند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: به‌علت وجود این واقعیت، دشمنیِ دشمنان با مردم ایران است و اینگونه نیست که آمریکایی‌ها فقط با شخص حقیر یا چند مسئول دولتی دشمن باشند، زیرا همه کارهایی که آنان را به خشم و غضب وامی‌دارد، کار ملت ایران است.
دهه پیشرفت و عدالت
ایشان پیشرفت کشور را نتیجه مردم‌سالاری دینی خواندند و با اشاره به نامگذاری دهه سوم انقلاب به نام «دهه پیشرفت و عدالت» خاطرنشان کردند: پیشرفت در عرصه‌های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه «عدالت» اقرار می‌کنیم که عقب مانده‌ایم.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت افزودند: ان‌شاءالله با همت مسئولان و مردان و زنان کارآمد و مؤمن در این زمینه نیز پیشرفت خواهیم کرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: پیشرفت یعنی یک ملت با اتکاء به تصمیم و اراده و دانش و ظرفیت خود، به صفوف مقدم برسد که این واقعیت در ایران محسوس است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به تأثیرگذاری و صاحب رأی بودن جمهوری اسلامی در مسائل منطقه، پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های پزشکی، هسته‌ای، نانو، زیست فناوری، دفاعی و راه‌های مواصلاتی را یادآور شدند و تأکید کردند: اگر به جوانان اهمیت بیشتری دهیم، از شدت استعداد و ابتکار، آماده پرواز و اوج‌گیری هستند ولی ما مسئولان قدری در این زمینه کوتاهی داریم و باید همت و تلاش بیشتری صورت پذیرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان ایران از پیشرفت‌های چهار دهه اخیر مطلعند اما ملت‌ها از این پیشرفت‌ها به خوبی آگاه نیستند چراکه ما در تبلیغات ضعیف، کم‌کار و کم‌ابتکار هستیم که باید جبران کنیم.
ایشان در همین زمینه به مسئولان توصیه کردند: به‌صورت عملی و هنرمندانه، و نه با مبالغه و نه صرفاً گزارش‌های زبانی، پیشرفت‌های مختلف کشور را بازگو کنند تا برخی غافلان که نادانسته در این مسائل تشکیک می‌کنند، واقعیت‌ها را درک کنند. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخش سخنانشان افزودند: انقلاب، کشور را از فلاکت و ملت را از حالت توسری‌خوری و ذلت خارج کرد و ملت امروز سربلند و سرافراز، به تأثیرگذاری در همه امور مشغول است و این بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب است.
بخش دوم سخنان مهم حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به «آسیب‌شناسی انقلاب» اختصاص داشت.
ارتجاع
ایشان مهمترین آفت همه انقلاب‌ها را «ارتجاع» به معنای سست‌شدن، توقف و بازگشت به اوضاع قبلی خواندند و خاطرنشان کردند: تقریباً همه انقلاب‌های شناخته شده جهان در همان سال‌های نزدیک به این بلیّه دچار شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی، استحکام و استمرار شعارهای اصلی انقلاب را در طول چهار دهه اخیر بی‌نظیر خواندند اما هشدار دادند: خطراتی انقلاب را در معرض آسیب قرار می‌دهد.
ایشان «حرکت به سمت اشرافی‌گری»، «دل سپردن به طبقات مرفه به جای توجه به مستضعفان و قشرهای ضعیف» و «تکیه و اعتماد به خارجی‌ها به جای تکیه بر مردم» را نمونه‌های حرکت  ارتجاعی خواندند و تأکید کردند: نخبگان جامعه حواسشان جمع باشد، مدیران کشور به‌شدت مراقب باشند و مردم هم با حساسیت، رفتار ما مسئولان و مدیران را تحت نظر داشته باشند تا اینگونه حرکات ارتجاعی در کشور اتفاق نیفتد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای روی کار بودن «آدم‌های سابقاً انقلابی» اما عوض‌شدن خط و راه انقلاب را به معنای ارتجاع دانستند و خاطرنشان کردند: انقلاب نشده است که عده‌ای بروند و ما بیاییم، بلکه انقلاب یعنی دگرگونی، تغییر مسیر و حرکت به سمت اهداف والا که اگر این اهداف فراموش شود، انقلاب معنایی ندارد.
ایشان، انقلاب اسلامی در سال ۵۷ را آغاز تغییر و حرکت اصلاحی در جامعه برشمردند و افزودند: انقلاب در سال ۵۷ تمام نشد بلکه آغاز شد و این حرکت باید عمیق‌تر، گسترده‌تر و خردمندانه‌تر ادامه یابد.
انقلابی‌گری
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که از تعبیر «انقلابی» برداشت منفی می‌کنند، افزودند: نظام اداره کشور و اصول قانون اساسی باید محترم شمرده شود و کسی نباید تصور کند که انقلاب بدون نظام امکان تحقق دارد.
ایشان تأکید کردند: این خطاست که برخی تصور کنند به اسم انقلاب باید به همه‌چیز و به همه حوادث و بخش‌های نظام اسلامی زبان انتقاد و اعتراض داشت، زیرا انقلاب یعنی باید نظام اسلامی، مردم‌سالاری دینی و نظام امت و امامت با هدف‌ها و جهت‌گیری انقلابی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از رایج بودن سکه انقلاب و انقلابی‌گری در میان مردم و وجود پرشمار مدیران حقیقتاً انقلابی افزودند: به فضل الهی، جمهوری اسلامی تاکنون از نگاه طاغوتی به مردم دور بوده است و بعد از این هم با حساسیت مردم و مسئولان دور خواهد بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای این بخش از سخنانشان را با این جملات مهم و تعیین‌کننده پایان دادند: «اشرافی‌گری و امتیازطلبی مسئولان»، «بی‌مبالاتی به بیت‌المال» و «بی‌توجهی به طبقه مستضعف»، حرکاتی ضدانقلابی است و همه تشکیلات نظام باید با این نگاه به سمت اهداف انقلاب حرکت کنند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در سومین بخش سخنانشان در تبیین «اولویت‌های کنونی کشور»، مسئله «اقتصاد» را بسیار مهم دانستند.
ایشان، تکیه بر ظرفیت‌های درونی و مردم را راه اساسی حل مشکلات اقتصادی خواندند و افزودند: اقتصاد مقاومتی همانگونه که بارها گفته‌ایم و همه مسئولان نیز سیاست‌های آن را تصدیق کردند، به معنای محصور شدن در داخل نیست بلکه درون‌زا و برونگراست بنابراین نگویند می‌خواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم، زیرا ارتباط با دنیا در اقتصاد مقاومتی وجود دارد اما اعتماد و تکیه باید بر مردم باشد نه به بیگانگان.
ایشان بکارگیری استعدادها، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های درونی را نیازمند تدبیر خواندند و افزودند: رونق اقتصاد داخلی نیازمند صادرات خوب، واردات در حد نیاز و جلب سرمایه‌گذاری خارجی هست اما سررشته و تدبیر کار باید دست مدیران داخلی باشد و کار به بیگانگان سپرده نشود.
مذاکرات هسته‌ای
ایشان زلزله اقتصادی و ضربه فوق‌العاده شدید حدود یک دهه قبل به برخی کشورهای پیشرفته شرق آسیا را عبرتی بزرگ خواندند و افزودند: این ضربه که یک‌شبه این کشورها را به فقر و فلاکت کشاند نتیجه وابستگی به سرمایه خارجی بود.
رهبر انقلاب با اشاره به سود نبردن کشور از اتکاء و اعتماد به خارج در برجام و مذاکرات هسته‌ای افزودند: ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم البته خوشبختانه مسئولان برخورد خوبی با این مسئله دارند و وزیر امور خارجه که باید از او تشکر کرد، با خباثت آمریکایی‌ها و به نعل و به میخ زدن اروپایی‌ها، برخورد خیلی خوب و قوی دارد که این راه باید ادامه یابد.
رهبر انقلاب گفتند: باید از بیگانه بهره برد اما نباید به او اعتماد و تکیه کرد چرا که از راه‌های مختلف بر سرنوشت کشور مسلط می‌شود و همه مسئولان باید این مسئله بسیار مهم را در کانون توجه داشته باشند.
ایشان، چهل سال زحمت ملت را در شرایط تحریم و فشار، به حرکت بر روی سنگلاخ تشبیه کردند و افزودند: با این وجود، پیشرفت کرده‌ایم که این واقعیت نشانه توانایی ملت و کشور است.
رهبر انقلاب در تبیین دیگر اولویت‌های کنونی، «ترجیح مدیریت جهادی بر دیوانسالاری» را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: قوای مجریه، قضاییه و همه بخش‌ها باید با مدیریت جهادی یعنی پرکاری همراه با تدبیر، کار را دنبال کنند و برای پیشبرد کارها اصطلاحاً شب را از روز نشناسند.
«ترجیح متن مردم به اهداف و منافع جناحی و حزبی» و «اولویت خدمت‌رسانی به قشرهای ضعیف و مناطق محروم» دو توصیه مهم دیگر رهبر به مسئولان بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در زمینه دفاعی ادامه و نوسازی همه شیوه‌ها و ابزارها و تجهیزات مورد نیاز امروز و فردای کشور را، دارای اولویت کامل دانستند و افزودند: بدون لحظه‌ای تردید، کشور باید به سمت هر چیزی که برای دفاع نیاز دارد حرکت کند، ولو همه دنیا مخالف باشند.
توان موشکی
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از دشمنانی که با جنگ‌افزارهای خود بشریت را تهدید می‌کنند اما با توان موشکی ایران مخالفت می‌کنند، افزودند: این مسئله به شما چه ربطی دارد؟ شما می‌خواهید ملت ایران موشک و دیگر امکانات دفاع از خود را نداشته باشد، تا به او زور بگویید.
ایشان افزودند: ما البته مسائلی همچون بمب هسته‌ای و سلاح کشتار جمعی را حرام می‌دانیم اما هر چیز دیگری را که لازم داشته باشیم، با قدرت دنبال می‌کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اولویت‌های اقتصادی نیز، «اشتغال و تولید» را مورد تأکید ویژه قرار دادند و با اشاره به نامگذاری امسال به «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» افزودند: در این زمینه البته کارهایی انجام و آمارهایی ارائه شده اما برای تحقق آنچه مورد نظر است، کار و تلاش بیشتری نیاز است. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای جوانان و نوجوانان عزیز کشور را به آمادگی ایمانی، علمی و انقلابی فراخواندند و افزودند: جوان موتور پیشرفت حال و آینده کشور است و نسل جوان کنونی که عزم و همت و بصیرتی بیشتر از نسل اول انقلاب دارد، باید خود را آماده شتاب بخشیدن به پیشرفت کشور کند. رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنانشان، استمرار و استحکام نظام اسلامی با وجود چهل سال توطئه و اقدام دولت‌های مستکبر و خبیث را بهترین دلیل  اقتدار جمهوری اسلامی خواندند و تأکید کردند: تهدیدات و حرف‌ها و نقشه‌های علنی و غیرعلنی دشمنان را می‌دانیم اما بدون لحظه‌ای تردید تأکید می‌کنیم نظام اسلامیِ متکی بر مردم، روز به روز قوی‌تر خواهد شد و همانگونه که امام خمینی می‌گفت «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به تقدیم ۱۰ هزار شهید در این استان از جمله ۱۹ شهید مدافع حرم، گفت: سالروز قیام ۲۹ بهمن ۵۶ برای آذربایجانی‌ها فقط یک مناسبت تقویمی نیست بلکه رجوع به ریشه‌ای است که تا همیشه دست بیعت آذربایجان شرقی را در دستان پرمهر انقلاب اسلامی نگاه می‌دارد. حجت‌الاسلام آل‌هاشم خواستار توجه دلسوزانه دولتمردان به مشکلات دریاچه ارومیه شد و گفت: مردم آذربایجان در همه حوادث به درستی راه بر فرصت‌طلبان بستند و مُهر غیرت و اعتبار خود را به خوبی حفظ کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج 

    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج‬‎
در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج و جان‌باختن تعدادی از هموطنانمان در این حادثه، حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پیام تسلیتی صادر کردند. متن پیام به شرح زیر
است:

بسمه‌تعالی
سانحه‌ مصیبت‌بار سقوط هواپیمای مسافربری که به جان باختن چندین نفر از هم‌میهنان عزیزمان انجامید دل‌ها را لبریز از اندوه و تأسف کرد. اینجانب مراتب تأثر عمیق و همدردی صمیمانه‌ خود را با خانواده‌های داغدار آنان ابراز می‌دارم و صبر جمیل و اجر جزیل برای آنان و رحمت و مغفرت الهی برای جان‌باختگان از خداوند متعال مسألت می‌کنم. مسئولان ذی‌ربط لازم است همه‌ تلاش و همکاری خود را برای اقدام‌های لازم در این مورد به‌کار برند و امکان تکریم و تشییع پیکرهای آنان را فراهم
سازند.

سیدعلی خامنه‌ای
۲۹بهمن۱۳۹۶
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س):
 پیکر مطهر ۲۱ شهید گمنام در تهران تشییع می‌شود  
   ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

پیکر مطهر ۲۱ شهید گمنام دوران دفاع مقدس همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س) در ۱۱ نقطه از تهران تشییع و تدفین می‌شوند.
به گزارش تسنیم، همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا (س)پیکرهای مطهر 300 شهید دوران دفاع مقدس در 29 استان کشور تشییع و به خاک سپرده خواهند شد. 21 تن از این شهدا در 11 نقطه از تهران تشییع و تدفین می‌شوند.
بر اساس این گزارش، امروز صنایع مهام پارچین و صنایع ثامن‌الائمه، دانشگاه آزاد پیشوای ورامین و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران(ولنجک) میزبان شهدای گمنام خواهند بود. فردا نیز مرکز آموزش تکاور ارتش، بوستان برکت انقلاب شهر بومهن، بوستان والفجر(منطقه 15)، حوزه علمیه امام خمینی(ره) (ازگل)، شهرک انصار(منطقه 21) وحوزه علمیه مروی(بازار تهران) و روز 9 اسفند حوزه علمیه مشکات(شهرک پلائین تهران) پذیرای شهدای گمنام تازه تفحص شده خواهند بود.
برنامه تشییع و تدفین2 شهید گمنام
در حوزه علمیه مروی تهران
فردا همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) حوزه علمیه مروی تهران پذیرای 2 شهید گمنام خواهد بود.
طبق برنامه اعلام شده مراسم استقبال از این شهدا ساعت 9 صبح فردا در مدرسه آیت‌الله مجتهدی(ره) با روضه خوانی آغاز و سپس مراسم تشییع از مسیر کوچه مسجد آقا،کوچه موسوی کیانی،خیابان 15 خرداد، خیابان ناصر خسرو، کوچه مروی و مدرسه مروی برگزار خواهد شد. مراسم تدفین این دو شهید گرانقدر با سخنرانی آیت‌الله تحریری و مداحی حاج منصور ارضی برگزار و اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان از دیگر بخش‌های این مراسم معنوی خواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
امیر حاتمی در همایش مدیران ارشد استانی وزارت دفاع:
تبدیل میز ایران به مرکز در سازمان CIA نشان‌دهنده
عمق و گستردگی خصومت آمریکا با نظام و ملت اسلامی است
    ۱۳۹۶/۱۱/
۲۹
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ‌اشاره به تبدیل میز ایران به مرکز در CIA، این اقدام را نشان‌دهنده عمق، حجم و گستردگی خصومت آمریکا با نظام و ملت اسلامی دانست که هوشیاری و آمادگی ملت را بیش از پیش می‌طلبد.
امیر سرتیپ امیر حاتمی در همایش مدیران ارشد استانی وزارت دفاع با مروری به تاریخچه دشمنی‌های آمریکا علیه ملت ایران، افزود: دشمنی‌های آمریکا با ملت بزرگ ایران، ریشه در تاریخ این ملت داشته و اخیرا نیز سازمان اطلاعات آمریکا CIA اعلام داشته که میز ایران را در این سازمان به مرکز تبدیل کرده که این نشان‌دهنده عمق، حجم و گستردگی خصومت این کشور با نظام و ملت اسلامی است که هوشیاری و آمادگی ملت را بیش از پیش می‌طلبد. وی با تقدیر و تشکر از تلاش‌های مدیران ارشد وزارت دفاع در استان‌های کشور، خواستار همدلی، هماهنگی و هم‌افزایی هرچه بیشتر یگان‌های وزارت دفاع در استان‌ها برای اجرای مأموریت سازمانی شد و ادامه داد: از مؤلفه‌های مورد تاکید و انتظار وزارت دفاع در استان‌ها، هماهنگی و تعامل هرچه بیشتر با نیروهای مسلح استانی، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و رعایت اخلاق‌مداری، دین‌‌مداری و وظیفه‌مداری به عنوان نمایندگان شایسته ودجا در استان‌ها است. امیر حاتمی با‌ اشاره به تأکید فرمانده معظم کل قوا مبنی بر رسیدگی و توجه ویژه به بازنشستگان نیروهای مسلح، از مدیران ارشد وزارت دفاع به ویژه مدیران سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح خواست نهایت لطف، مهربانی، دلسوزی و تعامل را با بازنشستگان محترم داشته و تمام سعی‌شان را در برطرف کردن مشکلات آنان معطوف دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396


مادر اگر هست فقط فاطمه ا‌ست  

    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

محمد هادی صحرایی

یَاأَیهَّاالَّذِینَ ءَامَنُواْ لَاتَدْخُلُواْ بُیُوتًا غَیرَبُیُوتِكُمْ حَتىَ‏ تَسْتَأْنِسُواْ وَتُسَلِّمُواْ عَلىَ أَهْلِهَا ذَالِكُمْ خَیرٌلَّكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ فَإِن لَّمْ تجِدُواْ فِیهَا أَحَدًا فَلَاتَدْخُلُوهَا حَتىَ‏ یُؤْذَنَ لَكمْ وَإِن قِیلَ لَكُمُ ارْجِعُواْ فَارْجِعُواْ هُوَ أَزْكىَ‏ لَكُمْ وَالله بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیم.‏1
بعد از رحلت مادر، بار سنگین خانه به دوش کودکانه‌اش افتاد. خانم خانه‌ای شد که معمولی نبود و مرکز توجهات و مراجعات بود. پدر که خسته برمی‌گشت، به استقبالش می‌رفت و با آب خنکی که به دستش می‌داد، هم خستگی می‌گرفت و هم همزبانی و غمخواری و مهربانی‌اش، پدر را از تنهایی درمی‌آورد. گاهی که دشمنان لجبازی را به افراط می‌کشاندند و جسارت را به شرارت می‌رساندند و از بام خانه‌هاشان شکمبه و زباله بر سر و روی پدر می‌انداختند یا در راهش خار می‌ریختند، دستان کوچک او بود که با ‌اشک چشم و آب، روی ماه پدر را می‌شست و یک یک خارها را از پای پدر می‌کشید و شیرین زبانیِ او بود که تشفی خاطر پدر بود.
خدیجه سلام‌الله علیها که مادر مؤمنین است و پیغمبرصلی الله علیه وآله او را به کبری ملقب کرد، خود لشکری بود، که رفت و پیغمبر و دخترش را با انبوه مشکلات تنها گذاشت و آه، که داغش چه سنگین بود. خدایش رفعت دهد که جایش را احدی پُر نکرد و غصه‌اش هرگز از قلب رسول، نرفت. مگر می‌شود فاطمه سلام‌الله علیها را بدون خدیجه و خدیجه را بدون فاطمه شناخت. این مادر و دختر از چهار زن برگزیده عالمند. خدیجه کانون محبتی بود که در خانه پیغمبر بود و فاطمه اگرچه کوچک بود ولی پروریده امُ‌المؤمنین بود و می‌دانست چگونه از رسول خدا مراقبت و محافظت کند. فاطمه، جان محمد بود و محمد جان فاطمه. عطر بهشت می‌داد و با جبرئیل مأنوس بود و با طنین وحی آشنا بود. خُلقش آسمانی بود و مثل همه دخترها، بابایی. و عاشقانه مثل یک مادر، به پیغمبرش خدمت می‌کرد. درست مثل یک مادر. ام ابیها را رسول خدا به او گفت. فِداها أَبوها نیز. فاطمه و فاطمه و فاطمه نامی بود که در خانه رسول خدا زیاد شنیده می‌شد و فاطمه مثل پروانه به دور شمع پدر می‌گردید.
بالید و برکشید و از میان خواستگاران شهیر، علی را به همسری برگزید که الطیبات للطیبین. افتخارات فاطمه منحصر به فرد است و چون نعمات خدا ناشمردنی. کوثر است دیگر. برکت محض. در خانه علی هم فاطمه کانون محبت بود و امانت پیغمبر به علی. اگرچه از خانه نبی به خانه ولی آمده بود، ولی جای خالی فاطمه درخانه رسول‌الله پیدا بود و پیامبر بی‌تاب او، مدام به دیدارشان می‌رفت و فاطمه نیز. خانه کم کم گرم‌تر می‌شد و جمعیت خوبان فزونی می‌گرفت. زهرا مادر شده و نورش تکثیر شده بود. حسن، حسین، زینب و ام‌کلثوم. خانه علی و فاطمه بهشتی در زمین شده بود که ملائک به آن غبطه می‌خوردند و خیره‌اش بودند و آسمان از آن نور می‌گرفت. اصلاً خلقت فاطمه برای نجات عالم از تاریکی بود و به این دلیل زهرایش نامیدند و فاطمه نامیدند چراکه شیعیانش را از مهالک و مصائب قیامت می‌رهاند. فاطمه محور بود و بر مدار علی می‌گردید و فرزندان گرد او. وقتی پیامبر مهمانشان می‌شد در اصل، خوبان عالم گرد می‌آمدند و خانه‌ای بود که منظور آیه «فی بیوت أَذِنَ اللهُ أَن تُرفَع و یُذكَرُ فیهَا اسمُه...»2 بود. آخ از عمر کوتاه این منظومه نور. نور در نور بود و عالم در سرور.
به بچه‌ها رسیدگی می‌کرد و همبازی آنان بود و مکتب تربیتی فاطمه اولین و موفق‌ترین مکتب همه‌جانبه‌ای است که تجربه شده و نتیجه داده است و مادر اگرهست فقط فاطمه‌ست. مدعیان بنشینند و بشنوند. موفق‌ترین دختر و همسر و مادر و بنده صالح خدا و موفق‌ترین زن مسلمان. کدام خانواده مقدس‌تر از خانواده فاطمه است؟ کدام نسل، پربرکت‌تر از نسل فاطمه؟ خدا طعنه‌زنندگان را رسواتر کند که طعنه می‌زدن، فاطمه کوثر است و تا ابد جوشان و جاری است و خدا خواسته که نسل پیغمبران را که به محمد رسیده است با فاطمه به قیامت برساند. فاطمه مادر موفق تاریخ است و تاریخ خوبان تا ابد مدیون زهراست. حسن و حسینش سرور جوانان اهل بهشت و زینبش زینت پدر است و پیغامبر کربلاست. او همدم مولا بود، مؤمنین. مادر حسین است، عاشقان و مادر مهدی است، منتظران. سلسله‌ًْالذهب ائمه هدی از اوست و با او شناخته می‌شوند. بانوی خانه علی، برکت عالم و بهانه خلقت است و امان اهل زمین و امید اهل آسمان. درِ خانه‌اش باب النجاهًْ محرومین و مظلومین بود که آتشش زدند.    
مادر دنیا عقیم است که فاطمه دیگری بزاید. که دردانه هستی بود. بانویی که کارهای خانه را با کنیزش تقسیم می‌کرد و کنیزش معلم قرآن و متکلم به آن بود. مفتقرا متاب رو از در او به هیچ سو/ زانکه مس وجود را فضه او طلا کند. ستایش او تمجید صرف نیست. ذکری مستحب است که برای زندگی امروزمان واجب است. اخلاق فاطمه، گمشده امروز ماست. راه نجات خانواده‌ها و مردان و زنانمان، نشستن پای مکتب اوست. اگرچه خدا نام مریم عذرا، مادر عیسای روح‌الله علیهماالسلام را 34 بار در قرآن آورده و برگزیده زنان عصر خود و اسوه عفاف و حیا و بندگی معرفی کرده و او و آسیه را الگوی مردان و زنان مؤمن معرفی نموده3 ولی نیازی به آوردن نام فاطمه در قرآن نیست. اهل علم و خرد باید با خواندن و شنیدن مکارم آنان، پی به عظمت فاطمه ببرند و استاد را بشناسند که رسول خدا فرمود فاطمه سرور زنان اهل بهشت و اهل عالم است.4
 او پاره تن پیغمبر است و رضای او که رضای خداست، در رضایت فاطمه است و آزار او که آزار خداست، در آزردن فاطمه است و این حدیث مفصل و موثق و مستحکم و مستند، عجیب نیست برای کسی که واسطه رسالت به امامت است و نسل امامان، از او به پیغمبر خاتم می‌رسد. او سرچشمه پاکی‌ها و معدن خوبی‌هاست. دختر رسالت است و همسر امامت و مادر هدایت. واژه‌ها قاصرند که غباری از فهمش را به ذهنمان برسانند خدایا خودت مددی ده. فاطمه را چه می‌شود نامید و با چه می‌شود ستود؟ وقتی به نزدیکی در رسیدند فاطمه آنها را دید و آنها نیز فاطمه را، در را بست و می‌دانست که مسلمانان بدون اجازه وارد خانه نمی‌شوند تا چه رسد به هجوم و هیمه و سوزاندن و لگد به خانه خوبان با تکبیر. از اینجا به بعد را تاریخ سرافکنده می‌نویسد و حکایت در و دیوار را به نفس‌های مادر سپرده است، که نفس به پشت در شمرده شمرده می‌زد او... آه، ‌ای اهل آسمان برای روضه مادر به ما توان بدهید.
مادر چگونه از تو بگویم که حق ادا بشود؟ یا با غمت چگونه بسازم که جان، به در نشود؟ هرچند می‌دانم احساس سوختن به تماشا نمی‌شود. مادر بگو چه بر سرت آورد آن لگد. از قصه‌های عالم، این غصه‌ات برایم. دنیا برای اهلش ما و غم تو مادر، درد تو روزی ما با رَدِ خونِ بر دَر. جوانمردان عالم! گوش تا گوش، گوش کنید که قصه غیرت است و ناموسی. فاطمه دختر پیغمبر به کنار، چه کسی زن حامله را لگد می‌زند؟ چه کسی زنی را مقابل شوهر دست بسته‌اش کتک می‌زند؟ چه کسی زنی را مقابل کودکش سیلی می‌زند؟ داستان کوچه گذشت و غصه‌هایش ماند. مادر روزبه روز ضعیف می‌شد و غصه از علی پنهان می‌کرد تا که درد پهلو و بازو از او جز شبحی باقی نگذاشته بود و آهِ سردش قاتل علی و بچه‌ها شده بود. پوستی بود بر استخوان نشسته. خانه علی، بیت‌الاحزان شده بود و کودکان کِز کرده بودند.‌گریه‌های فاطمه پایانی نداشت و دلخوش به وعده پدر بود که فاطمه، تو اولین کسی هستی که به من ملحق می‌شوی.
روز آخر کمی حال مادر خوب شده بود برخاست و کارِ خانه کرد. گفت امروز می‌خواهم خودم کار کنم. موی بچه‌ها را شانه زد و شست‌وشو داد و نان پخت. بچه‌ها ذوق کردند که حال مادرمان خوب شده. زینب گفت، دیشب حسن دست به مویم کشید و گفت: زینب بخواب، مادرمان خوب می‌شود. دختران را به خانه یکی از بنی هاشم فرستاد و پسران را به مزار پیغمبر تا دعا کنند. علی به مسجد رفت و فاطمه پارچه بر خود کشید و رو به قبله خوابید. اسماء؛ صدایم کن اگرجواب ندادم علی را خبر کن... خانم جان... دختر پیغمبر.... مادرجان ما یتیمان کوچه بنی‌هاشمیم که هنوز چادرت را به دست پیچانده‌ایم و با حَسَنَت در کوچه‌های غریبی، پشت سرت راه افتاده‌ایم. فداییان حسینیم که غریب نباشد و شب و روز مدافعان زینبیم و برایش لشکر جهانی ساخته‌ایم و در حال تغییر دادن تاریخیم. صف درصف، غیوران شیعه و سنی گرد هم آمده‌اند تا مثل تو که اولین شهید مدافع حریم ولایتی، مدافع محترم‌ها باشند. گذشت سکوت دربرابر سیلی. امروز مشت قلندر است و چشم قلدرها. مادر ببین به هوای حرمت می‌گذرد ایامم/ یک جان که بیشتر ندارم آن هم فدای تو.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- ای افرادی که ایمان آورده‌اید در خانه‌هایی غیر از خانه خود وارد نشوید تا اجازه بگیرید و بر اهل آن خانه سلام کنید این برای شما بهتر است شاید متذکر شوید! و اگر کسی را در آن نیافتید، وارد نشوید تا به شما اجازه داده شود و اگر گفته شد بازگردید، بازگردید این برای شما پاکیزه‌تر است و خداوند به آنچه انجام می‌دهید آگاه است. سوره نور، آیات 27 و 28.
2- سوره نور، آیه 36.
3- تحریم، 11.
4- شرح نهج‌البلاغه ابن ابی‌الحدید، ج 9، ص 193.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
در کنفرانس امنیتی مونیخ
واکنش ظریف به سخنرانی نتانیاهو: شاهد یک سیرک کارتونی بودیم
     ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مونیخ درباره ایران، سیرک کاریکاتوری است. امروز شاهد یک سیرک کارتونی بودیم! اجازه دهید به موضوعات جدی بپردازیم.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (یکشنبه) در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ طی اظهاراتی به اقدام بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل که در حین سخنرانی تکه آهنی از زیر تریبون بیرون آورده و مدعی شد این تکه‌ای از پهپاد ایرانی است که وارد حریم هوایی آنها شده‌اشاره و اظهار کرد: امروز شاهد یک سیرک کارتونی بودیم! اجازه دهید به موضوعات جدی بپردازیم.
ظریف همچنین گفت که این نمایش ارزش پاسخگویی ندارد.
وی در سخنرانی خود گفت: با شکست قلمرویی داعش ، تهدید افراط‌گرایی از بین نرفته است. آمریکا و مشتریان محلی آن از انتخاب‌ها و تصمیمات نادرست‌شان در حال عذاب کشیدن هستند.
رئیس‌دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین گفت: قدرت‌های نظامی مدت‌های مدید است که استراتژی‌های چندگانه برای پیروزی در جنگ‌ها داشته‌اند اما مدت‌هاست که نسبت به هرگونه استراتژی برای به دست آوردن صلح بی‌تفاوت بوده‌اند. قدرت‌های بزرگ و متحدان منطقه‌ای‌شان مدت زمان زیادی است که تصمیمات‌اشتباهی در منطقه ما می‌گیرند اما دیگران، به ویژه ایران را برای پیامدهای این تصمیمات کوته‌فکرانه و‌اشتباهات استراتژیک خود سرزنش می‌کنند.
وی ادامه داد: آمریکا و مشتریان داخلی‌اش در منطقه از پیامدهای طبیعی تصمیمات‌اشتباه‌شان رنج می‌برند. اما تلاش می‌کنند سیاست خارجی ایران را هدف حمله قرار دهند و بر این واقعیات سرپوش بگذارند. آیا ایران آنها را مجبور به اتخاذ این تصمیمات کرده است؟
ظریف تصریح کرد: معماری امنیتی آینده در خلیج‌فارس باید به گونه‌ای باشد که تمامی کشورهای مربوطه به استانداردهای مشترک در منشور سازمان ملل از جمله حفظ تمامیت ارضی کشورها، پرهیز از تهدید یا استفاده از زور، حل صلح‌آمیز مناقشات، عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، مصونیت مرزها و احترام به تصمیمات اتخاذ شده داخلی پایبند باشند.
ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «ما معتقدیم، به شرطی که عربستان سعودی آماده ورود به گفت‌وگوی جدی را داشته باشد بین ما و عربستان هیچ بحرانی وجود ندارد. اما اگر نظر آنها این باشد که منافعشان با ارائه تصویری از تخاصم و رقابت‌ها فاجعه‌بار بهتر تأمین می‌شود- رقابتی که در حال باخت در آن هستند- راه متفاوتی را انتخاب کرده‌اند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396
پایان سفر روحانی به هند:
 تهران و دهلی‌نو در بیانیه‌ای بر توسعه همه‌جانبه روابط تاکید کردند
    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

رئیس‌جمهور پس از سفری سه روزه به هند و امضای سندهای همکاری میان دو کشور صبح دیروز به ایران بازگشت.
حجت‌الاسلام حسن روحانی پس از سفر سه روزه به هندوستان صبح دیروز به تهران بازگشت. رئیس‌جمهور در این سفر فشرده ضمن بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی ایرانیان در شهر حیدرآباد، در جمع ایرانیان مقیم و در اجتماع نمازگزاران جمعه این شهر سخنرانی کرد.
سپس روحانی در ادامه این سفر با حضور در دهلی‌نو و ضمن دیدار و مذاکره با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر هندوستان درخصوص راه‌های تحکیم روابط و شرکت در مراسم تبادل اسناد همکاری بین دو کشور، با جمعی از نخبگان و فرهیختگان هند دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، بنا بر دعوت آقای نارندرا مودی نخست‌وزیر جمهوری هند، اولین دیدار رسمی خود را از هند بعمل آورد.
در این دیدار رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را یک هیئت عالی‌رتبه متشکل از وزرای کابینه، مقامات ارشد و مقامات تجاری عالی‌رتبه همراهی کردند. روحانی در 28 بهمن مورد استقبال رسمی، صمیمی و دوستانه در فضای کاخ ریاست جمهوری قرار گرفت. آقای رام نات کوویند رئیس‌جمهور هند ضیافت شام رسمی به افتخار مقامات میهمان ترتیب داد. مذاکرات در سطح دو هیئت به ریاست رئیس‌جمهور دکتر حسن روحانی و آقای نارندرا مودی نخست‌وزیر برگزار گردید.
تاکید بر ارتباطات تاریخی و فرهنگی
نخست‌وزیر هند همچنین به افتخار رئیس‌جمهور ایران ضیافت نهار را میزبانی کرد. معاون رئیس‌جمهور و وزیر خارجه هند نیز به دیدار رئیس ‌دولت ایران آمدند. روحانی در تاریخ 26 و 27 بهمن 1396 از شهر حیدرآباد بازدید کرد.
چنانکه در بیانیه پایانی این سفر تاکید شده است: در فضایی دوستانه، مذاکرات سازنده و طیف وسیعی از موضوعات درخصوص مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و چندجانبه برگزار شد. طرفین نسبت به پیشرفت حاصل شده در روابط دوجانبه از زمان دیدار نخست‌وزیر مودی از ایران در خرداد 1395 ابراز رضایتمندی کرده و بر اراده مشترک برای توسعه و تقویت بیشتر همکاری‌های دوجانبه در ابعاد مختلف تاکید کردند.
مقامات عالی دو کشور خاطر نشان کردند که منافع متقابل ناشی از روابط بین دو کشور مبتنی بر پایه‌های قوی ارتباطات فرهنگی و تمدنی دوهزار ساله می‌باشد. طرفین اتفاق نظر داشتند که روابط دوجانبه مستحکم بر همکاری‌های منطقه‌ای، صلح، سعادتمندی و ثبات دخیل خواهد بود.
اسناد همکاری
همچنین مقامات عالی دو کشور در یک کنفرانس خبری شرکت کردند. پیش از این کنفرانس اسناد همکاری با حضور دولتمردان دو کشور امضا شد. این اسناد عبارت بودند از: موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در زمینه مالیات بر درآمد، یادداشت تفاهم لغو روادید برای دارندگان گذرنامه دیپلماتیک، سند تصویب پیمان تبادل محکومین، یادداشت تفاهم همکاری‌ در زمینه سیستم‌های پزشکی سنتی، یادداشت تفاهم تشکیل گروه کارشناسی برای توسعه همکاری در بخش تجاری، همکاری در زمینه کشاورزی و بخش‌های مربوطه، یادداشت تفاهم در زمینه سلامت و دارو، یادداشت تفاهم همکاری‌های پستی، یادداشت تفاهم قرارداد اجاره فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار به منظور تحویل موقت بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و شرکت بین‌المللی بنادر هند.
دو کشور توافق کردند تا تعاملات سطح عالی موجود را از طریق تبادل دیدارهای دوجانبه متداوم گسترش دهند. در این راستا، تصمیم گرفته شد که در سال جاری نشست کمیسیون مشترک ایران و هند و تمامی کارگروه‌های مربوطه، مشورت‌های سیاسی در سطح وزارت امور خارجه، گفت‌وگو فیمابین نهادهای ارتش و شورای امنیت ملی دو کشور، گفت‌وگوی اتاق‌های فکر و ارتقای تبادلات پارلمانی برگزار شود.
چابهار محور همکاری‌ها
طرفین نقش منحصر به فرد ایران و هند در ارتقای ارتباطات چند بعدی در سطح منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را مورد تایید قرار دادند. افتتاح موفقیت آمیز فاز یک بندر چابهار در آذر ماه 1396، تصویب موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان درخصوص تاسیس کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی توسط سه کشور، و ارسال موفقیت‌آمیز گندم در چارچوب کمک هند از طریق بندر چابهار به افغانستان، دروازه جدیدی را از هند به افغانستان و آسیای میانه گشوده است. طرفین بر تعهدات خود درخصوص عملیاتی کردن کامل و هرچه زودتر بندر شهید بهشتی در چابهار تاکید کردند.در این راستا، طرفین از امضای قرارداد موقت عملیاتی شدن بندر چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و شرکت بنادر هند استقبال کردند. آنها همچنین خاطر نشان نمودند که اعضای شورای هماهنگی بایستی در چارچوب زمانبندی مندرج در موافقتنامه سه جانبه دیدار نمایند.
خط آهن زاهدان- چابهار
با توجه به بهره‌برداری کامل از ظرفیت چابهار و اتصال آن به افغانستان و آسیای مرکزی، هند آمادگی خود را برای حمایت از توسعه خط‌آهن زاهدان- چابهار اعلام کرد. شرکت ایرکن هند و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای جمهوری اسلامی ایران که در حال مذاکره هستند، موظف شدند تا معیار و شاخصه‌های فنی و گزینه‌های تامین مالی پروژه را در یک چارچوب زمانی تعریف شده نهایی کنند. مقامات عالی دو کشور تلاش‌های بیشتری را برای همکاری در بخش خط آهن از جمله عرضه ریل‌های «فولادی، لوکوموتیو و سوزن ریل» تشویق نمودند. دیگر اینکه طرفین بر تعهدات خود نسبت به کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال-جنوب (INSTC) و همچنین نسبت به ارتباط چابهار با کریدور مذکور تاکید نمودند. خاطر نشان گردید که ایران در اسرع وقت ممکن نسبت به برگزاری نشست هماهنگی کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال جنوب در تهران اقدام کند.
 روپیه - ریال
با توجه به اینکه در بخش انرژی منافع دو کشور مکمل یکدیگر هستند و مشارکت طبیعی را شکل می‌دهند، توافق شد که روابط دو کشور فراتر از روابط خریدار و فروشنده باشد و به سطح «مشارکت استراتژیک» دراز مدت ارتقا یابد. طرفین توافق نمودند تا برای دستیابی به نتایج مناسب در حوزه انرژی از جمله میدان فرزاد بی‌مذاکرات را ادامه و افزایش دهند.
مقامات عالی دو کشور موافقت نمودند که همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور را تعمیق بخشند. در این راستا، آنها ضرورت ایجاد شبکه بانکی موثر برای معاملات تجاری قانونی را به رسمیت شناختند. همچنین موافقت شد که یک کمیته مشترک متشکل از مسئولین به منظور بررسی گزینه‌های قابل اجرا شامل ترتیبات روپیه-ریال، ساز وکار پایاپای آسیایی برای عملیاتی شدن کانال پرداخت‌ها ایجاد گردد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396

اشرافیت و خط نفوذ؛ عملیات گازانبری

   ۱۳۹۶/۱۱/۲۹

Image result for ‫اشرافیت و خط نفوذ؛ عملیات گازانبری‬‎
1- «اشرافیت ارتجاعی ناراضی‌تراش» و «خط نفوذ»، تنها دوخط موازی‌ای هستند که به هم می‌رسند. انحراف‌ها ابتدا کوچکند اما وقتی مورد مقابله قرار نگرفتند، تشدید می‌شوند و زاویه را بیشتر می‌کنند. امیرمومنان (ع) به تکلیف الهی «ما كُنْتُ مُتَّخِذَ الْمُضِلِّینَ عَضُداً» (من گمراهان را به یاری نمی‌گیرم) وفادار بود که وقتی مروان بن حکم را پس از جنگ جمل اسیر گرفتند و گفت بیعت می‌كنم، فرمود «أَوَ لَمْ یُبَایِعْنِی بَعْدَ قَتْلِ عُثْمَانَ؟ لَا حَاجَهًَْ لِی فِی بَیْعَتِهِ، إِنَّهَا كَفٌّ یَهُودِیَّهًْ لَوْ بَایَعَنِی بِكَفِّهِ لَغَدَرَ بِسَبَّتِهِ. آیا بعد از كشته شدن عثمان با من بیعت نكرد؟ مرا به بیعت او نیازى نیست. دست او، دست یهودى است.».(خطبه 73 نهج‌البلاغه).
2- حکم بن ابی‌العاص پدرِ مروان، به خاطر افشای اسرار پیامبر(ص) نزد قریش، از مدینه اخراج و لعنت شد. با آنکه عثمان برای رفع تبعید، چند مرتبه نزد رسول خدا (ص) از آنان شفاعت کرد ولی مورد قبول حضرت واقع نشد. در دوره خلیفه سوم، مروان همراه پدرش به مدینه بازگشت و کاتب و از خاصّان خلیفه سوم و داماد او شد. منابع تاریخی اقدامات وی را از عوامل اصلی شورش مردم ذکر کرده‌اند. مروان از کسانی بود که طلحه و زبیر را برای شورش علیه امیرمومنان ترغیب کرد. با وجود آنکه ‌اشرافیگری امثال مروان و ولید، اسباب اعتراض طلحه و زبیر علیه خلیفه سوم را فراهم کرده بود، اما آنها با هم علیه امیر مومنان جبهه ائتلافی تشکیل دادند؛ دو صحابی مرتجع و ‌اشرافیت‌زده، دست در دست کسی گذاشتند که وصی پیامبر، دست غدّار او را به عنوان «دست یهودیه» پس زده بود. انحراف نسل به نسل بیشتر شد. بنی عباس هرچند با نقاب دفاع از اهل بیت (ع) در مقابل بنی امیه سر کار آمدند اما رئیس‌شرطه‌ها و استخبارات هارون‌الرشید، سِنْدی بْن شاهِکْ «یهودی» بود که بر امام موسی بن جعفر (ع) سخت گرفت و امام را به شهادت رساند.
3- شاخص خوشبختی و فلاکت کدام است؟ کدام آمار و نمودار نشان می‌دهد فرد یا مردمی خوشبخت یا بدبخت هستند؟ آمار برخورداری و مصرف؟ میزان سرانه تولید و درآمد ملی؟ درصد رشد اقتصادی؟ امام محمد باقرعلیه‌السلام فرمود «إِنَّ الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیَ عَنِ الْمُنْکَرِ سَبِیلُ الْأَنْبِیَاءِ وَ مِنْهَاجُ الصُّلَحَاءِ فَرِیضَهٌ عَظِیمَهٌ بِهَا تُقَامُ الْفَرَائِضُ وَ تَأْمَنُ الْمَذَاهِبُ وَ تَحِلُّ الْمَکَاسِبُ وَ تُرَدُّ الْمَظَالِمُ وَ تُعْمَرُ الْأَرْضُ وَ یَسْتَقِیمُ الْأَمْرُ. امر به معروف و نهى از منکر، راه و روش پیامبران و شیوه صالحان است و فریضه بزرگى است که دیگر فرایض به واسطه آن بر پا مى‏‌شود، راه‌‏ها امن مى‌‌گردد و درآمد‌ها حلال مى‏‌شود و حقوق پایمال شده به صاحبانش برمى‌‌گردد، زمین آباد مى‏‌شود و کارها سامان مى‏‌پذیرد».
4- در روزگار غربت جانشین پیامبر، عصمت کبرای الهی زهرای مرضیه (س) - به ناچار- از خانه برون آمده بود تا جان نازنین خویش را سپر مولایی کند که پهلوانی شجاع‌تر از او نمی‌شناختند اما به حکم مصلحت، مأمور به صبری تلخ بود. بانویی که پیامبر(ص) بارها درباره‌اش فرموده بود «فداها ابوها»، با جان گرامی خویش، جوّ اختناق را شکست. اما آیا اگر اصحاب پیامبر (ص) پای حق می‌ایستادند و به‌تدریج در مارپیچ سکوت گرفتار نمی‌شدند، کار به شهادت حضرت زهرا (س) می‌کشید؟ کار به جایی رسید که به واسطه خودکامگی مدیریت‌اشرافی بدمست، جناب ابوذر به بیابان ربذه تبعید شد. ابوذر همان صحابی‌ای بود که پیامبر فرمود زیر آسمان راستگو‌تر از او نیست.
5- جناب عایشه شهادت می‌دهد «روی زمین کسی را راستگوتر از فاطمه ندیدم» و «در میان مردم کسی را شبیه‌تر از فاطمه به پیامبر از نظر کلام و گفتار ندیدم». بنابراین فاطمه سلام‌الله علیها آن روز از زبان پیامبر(ص) خطبه خواند که فرمود «فَجَعَلَ اللَّهُ... طاعَتَنا نِظاماً لِلْمِلَّهًِْ وَ اِمامَتَنا اَماناً لِلْفُرْقَهًْ. خداوند اطاعت ما را مایه نظام دین و امامت ما را امان از تفرقه قرار داد... آنگاه که خداوند خانه پیامبران را برای پیامبرش برگزید، نفاق پنهان در شما ظاهر شد و جامه دین کهنه گردید... همانا می‌بینم که به عیش و رفاه چسبیده‌اید... پس آب [ایمان] را که در دهان خود جمع کرده بودید، یکباره همه را بیرون ریختید و هرچه را خورده بودید، بالا آوردید (و البته به فرموده قرآن) کفر شما و تمام انسان‌های روی زمین زیانی به خدا نمی‌رساند».
6- مقتدای انقلاب دیروز در جمع پرشور مردم آذربایجان، ضمن تجلیل از حماسه حضور مردم در راهپیمایی دشمن‌شکن 22 بهمن فرمودند: «من وظیفه دارم خطر را به مردم عزیزمان بگویم. ما اگر به سمت ‌اشرافیگری حرکت کردیم، این رفتن به سمت ارتجاع است. اگر به جای توجه به طبقه ضعیف، دل سپرده طبقات مرفه و زیاده‌خواه شدیم، این حرکت به سوی ارتجاع است. اگر به جای تکیه به مردم، به خارجی‌ها تکیه کردیم امیدمان را به بیگانه‌ها بستیم این حرکت به سمت ارتجاع است... ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم». این هشدار تکلیف مسئولان غیرتمند و نخبگان را دو چندان می‌کند.
7- هفته گذشته، گزارش دانیل کوتز مدیر«جامعه اطلاعاتی آمریکا» با موضوع «تهدیدهای جهانی» به کنگره ارائه شد که تاکید می‌کند «سیاستمداران میانه‌رو و تندرو ایران در تلاش جهت اجرای چشم‌انداز خود برای آینده، به شکلی فزاینده درگیر خواهند شد. این رقابت‌، عامل کلیدی در مشخص کردن این مسئله خواهد بود که آیا ایران، رفتارش را به نحوی که در راستای منافع ایالات متحده باشد، تغییر خواهد داد یا نه». گزارش اذعان می‌کند «ایران شبکه‌ای از عوامل را در سرتاسر جهان گرد هم می‌آورد.ایران و شریک استراتژیکش حزب‌الله، همچنان تهدید دائمی محسوب می‌شوند. ایران در عراق، سوریه و یمن - جاهایی که می‌بیند چالش‌ها به نفع تهران پیش می‌رود - در پی گسترش نفوذ خواهد بود و از دستاوردهای میادین جنگ در جهت توافق‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی استفاده خواهد کرد. ایران توانایی‌های نظامی‌اش را توسعه خواهد داد».
8- همزمان، وزیرخارجه آمریکا به شبکه الحره گفت «ایران نفوذی گسترده در منطقه دارد. پاسخگویی به نفوذ ایران به ویژه سوریه، از راه مذاکرات میسر می‌شود». جمع‌بندی سخنان تیلرسون و گزارش کوتز این می‌شود که ایران تبدیل به ابرقدرت منطقه‌ای شده و می‌خواهد این نفوذ را تبدیل به عایدات امنیتی و اقتصادی و سیاسی برای خود و شرکایش کند. آنها نام این نفوذ را تندروی گذاشته‌اند و در مقابل، امیدوارند منافع استعماری شان از طریق طیفی منفعل احیا شود. کدام میانه‌رو؟ سازمان CIA و MI6 انگلیس، چهره سکولار و ناسیونالیستی در حد دکترمصدق را هم تحمل نکردند.
9- رهبر انقلاب، پس از اعلام توافق، بارها درباره نفوذطلبی استکبار هشدار دادند. ایشان در دیدار دولت (4 شهریور 94) با تشکر از «ختم مذاکرات» فرمودند: «جزو نگرانی‌ها و دغدغه‌های من این است که دشمنان هدف‌هایی را در ذهن می‌پرورانند... دشمنی‌ها کاسته نشده، این را نباید از نظر دور داشت. همه دستگاه‌های اقتصادی و فرهنگی مطلقاً توجه داشته باشند که ما در داخل نقشه طراحی شده دشمن قرار نگیریم و بازی نکنیم؛ که فلان تصمیم سیاسی یا اقتصادی یا فرهنگی کمک بکند به آن بسته تعیین شده دشمن... کاری که علی‌العجاله باید کرد این است که در اتخاذ مواضع انقلابی باید صراحت داشت، یعنی رودربایستی نکنیم». ایشان در دیدار فرماندهان سپاه (24 شهریور 94) فرمودند «یکی از راه‌های ورود و نفوذ، ایجاد خلل در باورهای انقلابی و دینی است... دشمنان ما مکرر می‌گویند شما کشور قدرتمند و با نفوذ و اثرگذاری هستید [اما]... این مسئله انقلاب و روحیه انقلابی را کنار بگذارید و دنبال نکنید! اگر روحیه و عملکرد انقلابی نبود، این نفوذ هم وجود نداشت. معنایش این است که انقلاب را بگذارید کنار تا از این قدرت بیفتید تا ما بتوانیم شما را ببلعیم. این را صریحاً به افرادی از جمهوری اسلامی می‌گویند و توجه نمی‌شود به معنا و مفهوم واقعی این حرف».
10- سؤال مهمی وجود دارد که مخاطب آن دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت اطلاعات است. رهبر انقلاب در دیدار وزیر و مدیران وزارت اطلاعات (19 مرداد 1395) فرمودند «مبانی انقلاب اسلامی، آثار و بیانات صریح امام خمینی(ره) است. ایجاد خط فاصل با رأس جریان استکبار، از مهم‌ترین مبانی قطعیِ امام بزرگوار ماست و جای هیچگونه مسامحه و سهل‌انگاری ندارد... ناکامی استکبار جهانی در مقابل نظام اسلامی با وجود انبوه توطئه‌ها، جز با پشتوانه‌ی ایمان ممکن نبود. هر اقدامی در تضعیف ایمان مردم و مسئولان خیانت است. آن نیروی دفاعی که کشور را درهمه این سال‌ها حفظ کرده، نیروی ایمان است و اگر این سلاح قوی و کارآمد تضعیف شود، آفات فراوانی به دنبال خواهد داشت... وزارت اطلاعات، پوسته‌ سخت نظام است که به هیچ‌وجه نباید آسیب‌پذیر شود...وزارت اطلاعات چشم بینا و بیدار نظام اسلامی است و مبانی و جهت‌گیری‌های انقلاب اسلامی باید به طور کامل در وزارت اطلاعات حفظ شود».
11- ایشان شبیه همین مطالبات را 14 بهمن 94 خطاب به شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه آن مطرح کردند: «انجام صحیح نقش تصمیم‌سازی دبیرخانه، منوط به حاکم بودن فضای صد درصد انقلابی در این نهاد است زیرا اگر جهت‌گیری‌های زاویه‌دار با انقلاب در دبیرخانه‌ شورا تأثیرگذار شود، نتیجه‌ مطلوب بدست نخواهد آمد ... برخی تلاش‌ها برای جابه‌جایی خطوط اصلی و روشن انقلاب در جریان است... از همان ابتدای پیروزی انقلاب، برخی تفکر انقلابی را قبول نداشتند و برخی هم با اینکه در داخل نظام بودند اما اعتقادی به مبارزه با استکبار نداشتند که باید در مقابل این جریان ایستاد». سؤال این است که پس از دو سال، در قبال این مطالبات صریح، چه اقدامی صورت گرفته است؟
12- چند جاسوس و دزد و وطن‌فروش دو زیست (دوتابعیتی) دیگر باید شناسایی بشوند یا فرار کنند تا دولت و وزارت نفت و اطلاعات و خارجه و بانک مرکزی و سازمان برنامه و... هوشیار شوند؟! آن مدیر دوتابعیتی چگونه به شرکت نفت رخنه کرده بود که 100 میلیارد اختلاس کرد و‌گریخت؛ یا آن عضو تیم مذاکره‌کننده که مدال و سکه گرفت و با مشاور خاص اوباما در ارتباط بود؟ فرزندان و خانواده برخی مدیران در خارج کشور چه می‌کنند و چرا تابعیت در آمریکا و انگلیس و کانادا گرفته‌اند؟ آنها هنگام اخذ تابعیت سوگند می‌خورند که برای آن کشور بجنگند! وزیر اطلاعات ۲۴ تیر ۱۳۹۶ در شورای اداری کرمانشاه گفت «جمهوری اسلامی ایران امروز همزمان با ناتوی فرهنگی و نظامی، با ناتوی اطلاعاتی هم مواجه است». با سرپل‌های این جریان چه برخوردی شده است؟ چرا باید سربازان گمنام امام زمان(عج) خون دل بخورند و مجال برخورد لازم را نداشته باشند؟
13- دشمن می‌کوشد از طریق برخی عناصر، در برخی مراکز مهم تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز رخنه کند؛ نمونه‌هایی مانند دری اصفهان، جیسون رضائیان مرتبط با دفتر یک دولتمرد ارشد، نزار زکا مرتبط با تیم دستیار حقوق شهروندی و تیم مدیریتی قبلی در وزارت ارتباطات، کاووس سید امامی و کاوه مدنی مرتبط با مدیریت محیط زیست، و پدر و پسر نمازی که برای برخی مراکز راهبردی دولت برنامه می‌نوشتند، مواردی از نفوذ جریانی را بازگو می‌کنند. چه سر و سرّی میان مدیریت‌اشرافی ناکارآمد و ناراضی تراش با خط نفوذ وجود دارد که اولی سعی می‌کند برای تحرکات گروه دوم حاشیه امنیت ایجاد کند؟

محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 بهمن 1396


( کل صفحات : 17 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic