تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب با صدور پیامی تأکید فرمودند
رسیدگی به قشرهای ضعیف و برخورد با فساد در صدر برنامه‌های دولت باشد
  ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای رهبر انقلاب


در پی حضور پرشکوه و حماسی مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیام تشکر و قدردانی صادر و بر نکات مهمی تأکید کردند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
ملت عزیز ایران
جشن حماسی انتخابات دیروز،‌ بار دیگر گوهر درخشانِ عزم و اراده‌ ملی را در برابر چشم جهانیان به جلوه آورد. مشارکت گسترده و پرشور شما، و هجوم مشتاقانه به مراکز رأی‌گیری، و تشکیل صف‌های طولانی برای رسیدن به صندوق‌های رأی در همه جای کشور، و از همه‌ قشرهای اجتماعی، نشانه‌ای آشکار از استحکام پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و دلبستگی همگانی به این موهبت بزرگ پروردگار بود و ایران و ایرانی را در آزمونِ میدان عمل، سرافراز و روسفید کرد. دیروز با این حضور متراکم و افکندن بیش از چهل میلیون برگه‌ رأی در صندوق‌ها، نصاب تازه‌ای در انتخابات ریاست جمهوری پدید آمد و پیشرفت روزافزون ملت ایران را در عرصه حضور و بروز قدرتمندانه نشان داد. ایران اسلامی بار دیگر بدخواهان و کین‌ورزان و حسودان را عقب نشانید و دل دوستان و تحسین‌کنندگان خود را لبریز از شادی و افتخار کرد. پیروز انتخابات دیروز، شما مردم ایرانید و نظام جمهوری اسلامی است که به‌رغم توطئه و تلاش دشمنان، توانسته است اعتماد این ملت بزرگ را به‌طور فزاینده جلب کند و در هر دوره درخشش تازه‌ای نشان دهد. آزمون برجسته دیروز تنها مشارکت گسترده نبود، آرامش و متانت و نجابت شرکت‌کنندگان که امنیت انتخابات را تضمین کرد، نیز بخش مهمی از این آزمون خیره‌کننده بود. همه قشرها، همه‌ سلیقه‌ها، همه‌ گرایش‌های سیاسی در کنار هم به صحنه آمدند و دوشادوش یکدیگر به نظام جمهوری اسلامی رأی دادند.
اینجانب با خشوع در برابر خدای بزرگ، جبهه‌ سپاس بر خاک می‌سایم، و لطف و رحمت و پاداش شایسته برای ملت ایران مسئلت می‌نمایم و به پیشگاه حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم ارواحنا فداه عرض سلام و اخلاص می‌کنم و نکاتی چند را متذکر می‌شوم:
۱ـ به مردم عزیز، عرض می‌کنم خدای را بر موفقیت در برگزاری انتخابات شکر گزارید و پس از التهابِ روزها و هفته‌های پیش از انتخابات، اکنون به اتحاد و اتفاق عمومی بیندیشید که بی‌شک یک عامل مهم استحکام و اقتدار ملی است. همه در زیر سایه‌ نظام جمهوری اسلامی و فرزندان این میهنِ سرافرازید، بکوشید تا سهم خود از وظیفه‌ پیشبرد کشور به سمت هدف‌های بزرگ را بشناسید و دنبال کنید. برآمدن همه‌ آرزوهای ملی در گرو چنین اندیشیدن و چنین عمل کردن است.
۲ـ به رئیس‌جمهور محترم و همه کسانی که در دولت آینده شرکت خواهند داشت سفارش و تأکید می‌کنم که کار و تلاش پرانگیزه و اندیشیده و جوانانه را برای برطرف کردن مشکلات کشور در پیش گیرند و لحظه‌ای از این خط مستقیم غفلت نکنند. رعایت قشرهای ضعیف، توجه به روستاها و مناطق فقیر، در نظر گرفتن اولویت‌ها، برخورد با فساد و با آسیب‌های اجتماعی، باید در صدر برنامه‌ها قرار گیرد.
۳ـ عزت ملّی و رعایت حکمت در ارتباطات جهانی و اهتمام به اقتدار بین‌المللی نیز از جمله‌ اولویت‌های مدیریت انقلابی و اسلامی است.
۴ـ لازم می‌دانم از یکایک آحاد شرکت‌کننده در انتخابات و نیز کسانی که در ترغیب آنان به این وظیفه نقش آفریدند تشکر کنم، به ویژه مراجع معظم و علماء اعلام و نخبگان دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی و هنری.
۵ ـ لازم می‌دانم از حضرات نامزدهای ریاست جمهوری نیز که در این روشنگری و شورآفرینی برای انتخابات تأثیر جدّی بر جای نهادند تشکر کنم.
۶ـ لازم می‌دانم از همه دست‌اندرکاران اجرا و نظارت انتخابات ریاست جمهوری و نیز انتخابات شوراهای شهر و روستا که متحمل زحمات طاقت‌فرسا شدند تشکر کنم.
۷ـ لازم می‌دانم از حافظان امنیت انتخابات و نیز از رسانه‌ ملّی که انتخابات پرشور، مرهون تلاش شبانه‌روزی و هنرمندانه‌ی آنان است سپاسگزاری کنم.
۸ ـ در پایان، خود و همگان را به تقوا و تلاش در راه وظیفه‌ الهی و اجتماعی و پایبندی به مسیر انقلاب که میراث ارزشمند امام خمینی بزرگ و شهدای گرانمایه است دعوت می‌کنم و شادی روح و علو درجات آنان را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
والسلام علیکم و رحمهًْلله 
سیّدعلی خامنه‌ای     
سی‌ام اردیبهشت‌ماه
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

ضرورت تهیه توشه ابدی(خوان حکمت)

  ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای حضرت آیت‌الله جوادی آملی‌
 ما در دنیا بدن و روح داریم، بدن نیازهایی دارد و روح نیازهایی؛ این نیازها در دنیا یا با ضوابط حل می‌شود یا با روابط، ضوابط یعنی قانون تجاری، قانون صلح، قانون اجاره، قانون مساقات، مضاربه و عقود اسلامی؛ روابط این است كه كسی پدر كسی است، كسی فرزند كسی است، واجب‌النفقه كسی است، دوست كسی است [و مشكلات او را حل می‌كند]. این مشكلات جامعه كنونی یا با ضوابط و خرید و فروش و تجارت حل می‌شود یا با روابط حل می‌شود، اگر كسی كودك است كه واجب‌النفقه پدر است، پدر او را تأمین می‌كند، یا اگر كهنسال فرتوت است، واجب‌النفقه فرزند است، فرزند او را تأمین می‌كند، بالأخره نیازهای دنیا یا بر اساس ضوابط یا بر اساس روابط یا بر اساس هر دو امر حل می‌شود، ولی بعد از مرگ همه این نیازها هست، اما هیچ كدام از این دو عامل نیست یعنی نه با ضوابط می‌شود حل كرد نه با روابط؛ فرمود:(لاَ بَیْعٌ فِیهِ وَلاَ خُلَّةٌ)[1] نه با تجارت، نه با خرید و فروش، نه با اجاره، نه با مضاربه، نه با مساقات، با هیچ كدام از این عقود اسلامی بعد از مرگ نمی‌شود مشكل را حل كرد، روابط هم نیست، برای اینكه همه از خاك برمی‌خیزند، كسی پدر كسی نیست، كسی فرزند كسی نیست: (فَلاَ أَنسَابَ بَیْنَهُمْ)[2] چه در برزخ، چه در قیامت كبری، كسی واجب‌النفقه كسی نیست، كسی مشكل دیگری را حل نمی‌كند؛ بنابراین ما بعد از مرگ زنده‌ایم، بدن و روح داریم، همه نیازها هست و همه نیازها را باید برآورده كنیم، فقط خودمان باید برآورده كنیم؛ این جز با اخلاق و فقه و حقوق در دنیا قابل تأمین نیست، لذا تعبیر قرآن كریم این است كه كسی در آ‌نجا مشكل شما را حل نمی‌كند، شما توشه‌تان را باید از اینجا ببرید؛ مردن كه توشه نمی‌خواهد مقداری كفن می‌خواهد كه به ما می‌دهند، عمده توشه بعد از مرگ است؛ فرمود: (تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَی)[3] معلوم می‌شود ما مسافریم وقتی وارد برزخ که منزلی از منازل بین راه است شدیم؛ وقتی وارد صحنه قیامت شدیم ، آنجا هم منزلی از منزل‌هاست، حتی وقتی وارد بهشت شدیم، آنجا هم منزلی از منزل‌هاست و پایان امر لقاء‌الله است.

اخلاق؛ توشه بعد از مرگ
اینكه در سوره مباركه قمر آمده است: (إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّاتٍ وَنَهَرٍ* فِی مَقْعَدِ صِدْقٍ عِندَ مَلِیكٍ مُقْتَدِرٍ)[4] معلوم می‌شود به لقای ذات اقدس الهی رسیدن پایان راه است، آنجا در حقیقت دارالقرار است، بقیه دارالفرار یا منزل است، اگر منزل‌های بین راه است و اگر ما در مسیریم ،توشه می‌طلبد؛ توشه آن اخلاق و عقل و علم و عدل و تواضع است، بیراهه نرفتن و راه كسی را نبستن است. اخلاق، حقیقتی است كه می‌تواند توشه بعد از مرگ ما باشد. خیلی‌ها خوابند؛ دیدید بعضی‌ها در خواب حرف می‌زنند؛ وجود مبارك پیغمبر(ص) فرمود: «الناس نیامٌ فإذا ماتوا انتبهوا»[5] بعضیها در خواب حرف می‌زنند، پراكنده‌اند. خیلی‌ها هم حرفهایشان بی‌معناست، می‌گویند انسان كه می‌میرد، می‌پوسد، اینها نه انسان را شناختند، نه انسان‌آفرین را شناختند، نه عالم را شناختند و نه عالم، پوچ و بی‌معناست، نه آفریننده انسان، كارِ بی‌معنا می‌كند: (أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثاً)[6] نه انسان، بی‌مقصد است: (أَیَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن یُتْرَكَ سُدی)[7] هم انسان هدفمند است، هم آفریننده انسان حكیم است.

لزوم بهره‌گیری از سرمایه عمر برای عالم شدن
 اخلاق برای آن است كه به انسان بگوید توشه تهیه كن و این توشه تهیه كردن، هم به این عقل‌محوری و عدل‌مداری است، هر روز ما داریم سرمایه می‌دهیم و آن عمر ماست. اگر انسان جایی بنشیند  ولی یك حرف تازه‌ای یاد نگیرد، به همان اندازه از خدا دور است، چون خدا علیمِ محض است، اگر كسی چیز یاد نگرفت، به همان اندازه از خدا دور می‌شود. این چگونه در نماز می‌تواند بگوید قربهًْ الی‌الله ؟ او که از خدا دور شده! اگر جایی می‌نشیند باید عالمانه بنشیند، عالمانه حرف یاد بگیرد.
 در محضر پیغمبر(ص) كه معارف علمی و عقلی مطرح می‌شد، یكی از اصحاب عرض كرد: مجلس شما سودمند و شیرین است ولی [نمی‌توانیم حفظ كنیم] همین‌كه از مجلس شما بیرون رفتیم آن حلاوت و شیرینی را از دست می‌دهیم، حضرت فرمود: «اِستعن بیمینك»[8] شما از دستت كمك بگیر، وقتی مجلس علم می‌آیی، لوازم‌التحریری همراهت باشد، ابزار نوشتن باشد، حرف‌ها را یادداشت كن، بعد وقتی بیرون رفتی اینها را ارزیابی كن، از مُسودّه به مُبیضّه در بیاور و پاکنویس کن و هر وقت كه فراغت كردی آنها را نگاه بكن همیشه شادمان و شیرین‌كامی.
 شما شنیده‌اید یا دیده‌اید كه نجّارها سابقاً الآن هم شاید باشد وقتی خط می‌كشیدند، این مداد را پشت گوش می‌گذاشتند، این كاری بود كه نجارها داشتند، شاید الآن هم كم و بیش داشته باشند، صاحب‌‌العقد الفرید نقل می‌كند كه در زمان وجود مبارك پیغمبر(ص) كسی آمد محضر حضرت، قلمی داشت، مطلبی را نوشت، بعد خواست قلم را به زمین بگذارد، حضرت فرمود: «ضَع القلم علی اُذُنك»[9] این را بگذار بالای گوش‌ات، هم برای اینكه كثیف نشود، هم برای اینكه دنیا بفهمد كه ما حرفِ عالم شدن را به زیر گوش همه رساندیم كه مردم باید چیزنویس باشند، چیزخوان باشند، چیز یاد بگیرند و وجود مبارك امام صادق(ع) به مفضّل فرمود: شما باید میراثی برای بچه‌هایتان داشته باشید؛ میراث به این نیست كه چند جلد كتاب بخرید در خانه بگذارید تا بچه‌ها با كتاب‌ها آشنا بشوند، این حداقل است؛ میراث به این است «فإن مِتّ فورِّث كُتُبَكَ بَنیك»[10] تو هم چند جلد كتاب بنویس كه بچه‌های تو از كتاب‌های تو علم را ارث ببرند؛ این دینی كه به انسان می‌گوید پدر باید بكوشد كه لااقل چندتا رساله یا كتاب یا یك رساله یا یك كتاب یا یك مقاله علمی بنویسد كه فرزندان او علم را از او ارث ببرند، جامعه را، جامعه عقل و عدل می‌كند.
 وجود مبارك امام صادق(ع) فرمود: «بُثَّ علمَك فی إخوانك فإن مِتّ فورِّث كُتُبَكَ بَنیك»[11] پراكنده كن دانش و بینشت را در خانواده‌ات و در قوم و قبیله‌ات منتشر بكن كه از تو علم به دیگران برسد. قسمت مهم بحث‌های اخلاقی از مرگ به بعد است یعنی اصرار دین این است كه انسان از پوست به درمی‌آید، نه بپوسد و او ابدی می‌شود؛ اگر انسان، ابدی شد، توشه ابدی می‌خواهد، توشه ابدی در عقل و عدل و علم است، چون اگر نان و گوشت و آب باشد كه اینها ابدی نیست آنچه ابدی است عدل و معرفت و عقل و كمالات روحی است و مانند آن و اینهاست كه در حقیقت غذای روح است و اینهاست كه می‌ماند و اینهاست كه انسان را همراهی می‌كند. البته عابدان و زاهدان یك سلسله ره‌توشه دارند؛ حكیمان و عارفان یك سلسله ره‌توشه برتر و بالاتر دارند، آنها می‌فهمند كه زاد و توشه چقدر است، چه اندازه انسان باید زاد تهیه كند و می‌فهمند بعد از این زاد نوبت لقاست، نوبت به مقصد رسیدن است در مقصد، سخن از زاد نیست و انسان نیازی ندارد زاد و توشه تهیه كند.
 بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی‌(دام ظله)
 در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب، قم؛
 31 / 1 / 1391
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا

[1]. بقره، 254.       [2]. مؤمنون، 101.         [3]. بقره، 197.
[4]. قمر، 54 و 55.           [5]. مجموعه ورّام، ج1، ص150.
[6]. مؤمنون،  115.    [7]. قیامت، 36.   [8]. بحارالأنوار، ج2، ص152.
[9]. العقد الفرید، ج4، ص244.   [10 ,11]. بحارالأنوار، ج2، ص150.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

رودنی شکسپیر

 ایران، نمونه‌ای درخشان از دموکراسی اسلامی را به نمایش گذاشته است

  ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶


نتیجه تصویری برای رودنی شکسپیراشاره
یکی از افتخارات جمهوری اسلامی در طول عمر چهار دهه‌ای آن برگزاری «هر سال یک انتخابات» است. این انتخابات اما زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم برخی کشورها اصولا با چیزی به نام انتخابات کاملا بیگانه‌اند و در حسرت یک انتخابات عادلانه  و آزاد مانده‌اند. مشارکت بالای مردم در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان نشان‌دهنده علاقه زیاد ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی است و علاوه بر آن به دنیا ثابت کرد که چگونه رویه دموکراسی اسلامی یا همان مردم‌سالاری دینی یک ملت را حول حاکمیت جمع کرده است.«رودنی شکسپیر» کارشناس و فعال حقوق بشری انگلیس و نویسنده کتاب‌هایی همچون «هفت قدم به سمت عدالت» و «اقتصاد دوگانه» از جمله افرادی است که دموکراسی در ایران وی را به ذوق آورده است. شکسپیر هفته گذشته در تظاهراتی علیه جنایات آل خلیفه و آل سعود شرکت کرد.وی در این اجتماع ضمن محکوم کردن اقدامات ضد بشری آل سعود در یمن، تاکید کرده که «حاکمان ظالم عربستان که بویی از آزادی و تکریم حقوق شهروندی نبرده‌اند» و برای همین نیز با نابودی فاصله چندانی ندارند. در همین راستا، مصاحبه‌ای با کارشناس انگلیسی تهیه کرده‌ایم، در این مصاحبه او به ما می‌گوید که چگونه ایران توانسته در منطقه‌ای که از وجود حکومت‌های قرون وسطایی رنج می‌برد، دموکراسی را به عالی‌ترین شکل خود برقرار کند. این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم:

در خلال راهپیمایی ضدحکومت آل‌خلیفه اعلام کردید که «این رژیم ستمگر برای مدت زیادی نمی‌تواند به بقای خود ادامه دهد و به زودی از بین خواهد رفت.» برای خوانندگان ما بگویید چگونه آل خلیفه در معرض نابودی قرار گرفته است؟
اتوکرات‌های خاورمیانه که همان دو تیره آل خلیفه و آل سعود هستند، به حد غیرقابل تصوری به نابودی نزدیک شده‌اند. زوال این حکومت‌ها که بی‌تردید در آینده نزدیک رخ خواهد داد به خاطر این است که آنها هیچ پایه و زمینه دموکراتیک، اخلاقی و یا فرهنگی ندارند و به طور کلی زمانی فرا خواهد رسید که قدرت‌های غربی به این نتیجه می‌رسند که دیگر حمایت از حکومت‌های قرون وسطایی و ظالمی همچون آل سعود و آل خلیفه سودی برای آنها ندارد. علیرغم این، امروز جمهوری اسلامی با برگزاری انتخابات، نمونه‌ای درخشان از سبک دموکراسی اسلامی برای همگان به نمایش گذاشته است. انتخاب ریاست جمهوری اخیر بهترین شاهد مثال این ادعاست. این‌ها همه درحالی است که حکومت‌های مستبدی چون عربستان و بحرین جلوه‌گر رژیم‌های مستبد و سلطنت‌های تاریخ گذشته هستند که به زودی از بین خواهند رفت. نکته قابل توجه در انتخابات ایران استقبال چشمگیر مردم از آن بود که خود نشان‌دهنده علاقه ملت به حکومت این کشور است.
به اعتقاد شما چرا چنین رژیم‌های مرتجعی مردم خود را تحقیر و سرکوب می‌کنند؟
مردم بحرین برای داشتن یک حکومت دموکراتیک  و شجاع مبارزه می‌کنند. حکومت‌های آل خلیفه و آل سعود از لحاظ سیاسی ضعیف، از لحاظ اجتماعی بی‌پشتوانه و از لحاظ اخلاقی ناشایست هستند. اکثر مردم عربستان و بحرین نارضایتی خود را به آنها اعلام کرده‌اند. آن روز فرا خواهد رسید که آمریکا و انگلیس دیگر از حکومت‌های مستبد منطقه حمایت نخواهند کرد، آنها اکنون فقط به فکر منافع مقطعی خود در منطقه هستند.
علیرغم تجاوز رژیم آل‌سعود به حقوق  بشر در کشور خود و همین‌طور در جنگ با یمن همچنان شاهد آن هستیم  که کشورهای غربی مدعی دفاع از آزادی و حقوق ‌بشر، به این کشورها کمک می‌کنند. علت این اقدام را از سوی این کشورها از جمله انگلیس چه می‌دانید؟
آمریکا و انگلیس با فروش سلاح به آل سعود و امضای قرارداد‌های  سنگین نظامی با چنین کشورهایی نمونه بارز از پوشالی بودن ادعای حقوق بشر خود را به نمایش گذاشته‌اند. علت اصلی این است که کشورهای مدعی حقوق بشر تا وقتی دم از حقون انسان‌ها می‌زنند که در راستای منافعشان باشد. در واقع نگاه آمریکا به موضوع حقوق بشر کاملا ابزاری است.
چندی پیش آل‌سعود را عضو پنل حقوق بشر سازمان‌ملل هم کردند. آیا این اقدام مسخره کردن حقوق بشر نیست؟
واقعا شرم‌آور است! درست مثل آمریکا که تمام امتیازات اخلاقی خود را از دست داده است؛ اکنون سازمان ملل متحد هم در همان راستا گام بر‌می‌دارد و دیگر هیچ فضیلت اخلاقی برای خود باقی نگذاشته است. انتخاب بزرگترین ناقض حقوق بشر به عنوان عضو کمیته حقوق بشر در سازمان ملل عملی بسیار متناقض و باور‌نکردنی است، به خصوص در زمینه حقوق زنان که آل سعود در این زمینه بسیار عقب‌افتاده است‌.
به عنوان آخرین سوال، سعودی‌ها به آخرین فناوری‌های تسلیحاتی غرب مجهز شده‌اند اما در یمن حریف انصارالله هم نشده و در باتلاق  این کشور گیر کرده‌اند. علت اصلی این اتفاق را چه می‌دانید؟ چرا سعودی‌ها اینگونه ضعیف عمل می‌کنند؟
به اعتقاد من علت اصلی عدم پیشروی عربستان در یمن نبود وفاداری کافی در بین نظامیان این کشور است. آنها فقط به پول اهمیت می‌دهند و به چیز دیگری توجه نمی‌کنند. رژیم سعودی و سربازانش بزدلان واقعی‌اند. هرگاه که عرصه جنگ تنگ می‌شود آنها ترجیح می‌دهند فرار کنند، چرا که می‌دانند رژیم سعودی ارزش جنگیدن را ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396
روحانی رئیس‌جمهور شد
روحانی؛ 23549616 رأی رئیسی؛ 15786449 رأی
 ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای روحانی رئیس‌جمهور شد

نتایج نهایی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ظهر دیروز از سوی وزیر کشور اعلام شد و بر اساس آن حسن روحانی با 23549616 رأی به عنوان رئیس‌جمهور دولت دوازدهم انتخاب شد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود 41 میلیون نفر در پای صندوق‌های رای حاضر شدند، نتایج نهایی شمارش انتخابات ریاست جمهوری را به شرح زیر اعلام کرد:
مجموع آرای ماخوذه: 41220131
1-حسن روحانی: 23549616 (57 درصد از کل آرای ماخوذه)
2-سیدابراهیم رئیسی: 15786449 (38/5 درصد از کل آرای ماخوذه)
3-مصطفی میرسلیم: 478215
4-مصطفی هاشمی‌طبا: 215450
رحمانی فضلی تصریح کرد: شاهد حضور پرشکوه مردم در این دوره از انتخابات بودیم که از فردا تمامی رقابت‌ها پایان یافته و به رفاقت‌ها تبدیل می‌شود لذا تمام هم و غم خود را باید در راستای رفع مطالبات و خواست مردم قرار دهیم.
وی همچنین ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تصریح کرد: از بسیج و سپاه که در حوزه برقراری امنیت انتخابات فعال بودند تشکر می‌کنیم.
وزیر کشور در خاتمه از رهبر انقلاب به خاطر هدایت‌ها و رهنمودهای ایشان برای برگزاری قانونی انتخابات در مسیر افزایش مشارکت، سلامت و برقراری امنیت قدردانی کرد و گفت: روز گذشته مردم در پای صندوق‌های رأی به همه جهانیان نشان دادند که ما مدافع انقلاب اسلامی به صورت متحد و منسجم مصمم هستیم و انقلاب اسلامی را در جهت اهداف آن که همان خدمت به مردم شریف و ایجاد امنیت است دنبال می‌کنیم.
خبر دیگر این که آخرین جلسه هیئت اجرایی مرکزی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری با حضور کلیه اعضا در وزارت کشور برگزار شد.
برگزاری جشن پیروزی قبل از اعلام نتیجه
 و در فضای باز ممنوع
رئیس‌ستاد انتخاباتی روحانی تاکید کرد که اعلام زودهنگام نتیجه، برگزاری جشن پیروزی قبل از اعلام نتیجه و در فضای باز ممنوع است.
در بخشی از این پیام آمده است : حسب اعلام وزارت کشور، اعلام زود هنگام نتایج انتخابات و برگزاری مراسم جشن پیروزی قبل از اعلام رسمی بر خلاف قانون است. همچنین برگزاری جشن پیروزی از سوی ستادها در مکانهای محصور و اخذ مجوز امکانپذیر می‌باشد.
وی افزوده است: ان‌شاءالله همه عزیزان و ستادهای کاندیدای ما همانطور که تاکنون نمونه قانون‌مداری و رعایت موازین اخلاقی بوده‌اند در این خصوص هم توجه لازم مبذول دارند.
تقدیر نامزدها از حضور گسترده ملت
به دنبال انتشار نتایج اولیه انتخابات سیدمصطفی هاشمی‌طبا با صدور پیامی اعلام کرد: با پایان یافتن دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران با سپاس از رهنمودهای ارزنده مقام معظم رهبری، از مشارکت وسیع ملت بزرگ ایران، شورای نگهبان قانون اساسی، وزارت کشور، صدا وسیما و سایر دست اندرکاران انتخابات که در برگزاری خردمندانه و نیکوی این انتخابات تلاش وافر کردند قدردانی و تشکر نموده و توفیق هر چه بیشتر ایشان را از درگاه ایزد متعال مسئلت می‌نمایم.
هاشمی‌طبا با تبریک پیروزی حسن روحانی و آرزوی توفیق هر چه بیشتر برای وی در تداوم خدمت به ایران و ملت بزرگ ایران اعلام کرده است : رجاء واثق دارد که ایشان و دولت همراه، تلاش هر چه بیشتر خود را در حفظ و ارجمندی ایران به عنوان زیست‌گاه ایرانیان، قدرت و استقامت جمهوری اسلامی ایران، کمک به رفع محرومیت محرومین و مستحقان، به روز نمودن کشاورزی، ایجاد اشتغال کامل از طریق تولیدات صادراتی و نیز بهره‌برداری کامل از امکانات گردشگری به کار خواهند بست تا با یاری ملت شرافتمند ایران که با تأسی به راه شهدا و سیاست‌های دفاع مقدس آماده هر نوع ایثار برای سربلندی جمهوری اسلامی و ایران عزیز هستند، توفیق هر چه کامل‌تر را به دست آورند.
سیدمصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در پیامی ضمن تشکر از ملت ایران برای خلق حماسه حضور در انتخابات برای رئیس‌جمهور منتخب آرزوی موفقیت کرد.
در بخشی از این پیام آمده است : ضمن تشکر صمیمانه از حضور افتخارآفرین هموطنان ارجمندم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهورى، بویژه کسانى که بر مبناى شناختى بى شائبه، با رأى خالصانه شان به این جانب ابراز محبت فرمودند، مراتب تبریک خود را به رئیس‌جمهورى منتخب مردم که توانست اعتماد اکثریت را به خود جلب کند، تقدیم مى‌کنم.
در ادامه این پیام تاکید شده است : امیدوارم او بتواند، به فضل خدا در چهار سال آینده با عملکردى حق‌گرایانه و استفاده از همکاران پاکدست و اتخاذ مدیریت درست، موجب افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهورى اسلامى و یکپارچگى ملى و جبران فرصت‌هاى سوخته گذشته و اعتلاى شأن ایرانیان و پیشرفت میهن اسلامی‌مان و مقابله با محرومیت و فساد و ظلم و استکبار شود.
دوشنبه
 اعلام نتایج شوراهای تهران
رئیس‌هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران با بیان اینکه تا روز دوشنبه نتایج انتخابات شوراها در شهرستان تهران اعلام می‌شود گفت :‌ 90 درصد نتایج انتخابات شوراها در استان تهران به جز شهر تهران مشخص شده است که بعد از تائید هیئت نظارت از طریق فرمانداری‌ها اعلام می‌شود.
علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با پایان شمارش آرای صندوق‌های ریاست جمهوری کار شمارش آرای صندوق‌های شوراها در شهرستان و استان تهران آغاز شده است.
وی افزود: در شهرستان تهران بیش از سه میلیون و نیم تعرفه رای مصرف شده و تعداد کاندیداها نیز بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ نفر است، طبیعتا این حجم بالای استقبال مردم در کنار تعداد زیاد کاندیداها شمارش آرا را زمان بر خواهد کرد، پیش‌بینی می‌شود نتایج نهایی تا روز دوشنبه به اطلاع مردم برسد.
رئیس‌هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران درباره نتایج سایر شهرهای استان تهران گفت: استان تهران دارای 16 شهر و ۳۳ بخش است که ۹۰ درصد نتایج انتخابات شوراها در استان تهران مشخص شده که بعد از تائید هیئت‌های نظارت به صورت رسمی از سوی فرمانداری‌ها اعلام می‌شود پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا روز یکشنبه نتایج انتخابات شوراها در استان تهران به جز شهرستان تهران مشخص شود.
رحیمی ادامه داد: با وجودی که شمارش آرا در ۹۰ درصد صندوق‌های استان تهران به جز شهرستان تهران به پایان رسیده است اما به دلیل عدم تائید هیئت‌های نظارت هنوز به صورت رسمی اعلام نشده که به محض تائید هیئت نظارت نتایج به اطلاع مردم خواهد رسید. البته در چند مورد در بخش و شهر استان تهران نیاز به بررسی بیشتر بود که نهایتا هیئت نظارت و هیئت اجرایی بعد از بررسی گزارش نظرشان را اعلام خواهند کرد.
وی درباره مهلت شکایت کاندیداها به نتیجه انتخابات بعد از اعلام آن گفت: کاندیداها طبق قانون سه روز مهلت طرح شکایت به نتایج انتخابات به فرمانداری‌ها دارد . بعد ازآن فرمانداری‌ها شکایات واصله را به هیئت مشترک اجرایی و نظارت شهرستان تحویل می‌دهند. این هیئت مشترک نیز باید ظرف ده روز به بررسی شکایات پرداخته و طبق قانون نظرش را برای تعیین تکلیف نهایی اعلام کند.
مشارکت بالای ۶۰ درصدی تهرانی‌ها در انتخابات
فرماندار تهران نیز گفت بیش از ۶۰ درصد واجدین شرایط تهرانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مشارکت داشته‌اند.
عیسی فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا درباره میزان آرای شمارش شده تاکنون در تهران اظهار کرد: تاکنون شمارش بیش از ۵۰ درصد آرای تهران انجام شده و مابقی شمارش تا صبح به پایان خواهد رسید.
وی با اشاره به میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم تهران بالای ۶۰ درصد در انتخابات مشارکت داشته‌اند.
فرماندار تهران تصریح کرد: نتایج شمارش آرا از طریق وزارت کشور اعلام خواهد شد.
رقابت‌ها جای خود را
 به رفاقت بدهد
به دنبال اعلام نتایج انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شخصیت‌های سیاسی در پیام‌ها و اظهار نظرهایی اعلام کردند از امروز رقابت‌ها باید جای خود را به رفاقت بدهد.
علیرضا زاکانی نماینده سابق تهران در مجلس با صدور پیامی به برخی نکات پیرامون انتخابات 96 پرداخت.
در بخشی از این پیام آمده است : نتیجه آراء هر چه باشد باید به این حماسه بالید و به رهبری معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیز ایران اسلامی بویژه همه شرکت کنندگان در انتخابات تبریک و شادباش گفت و از خداوند بزرگ عظمت و شوکت این ملت افتخار آفرین را خواستار شد.
در بند دیگری از این نامه تصریح شده است: شمارش اولیه حکایت از پیشی گرفتن جناب آقای روحانی در انتخابات و پیروزی وی دارد. علی‌رغم همه بداخلاقی و خلاف گویی‌های ایشان و همفکرانش در ایام تبلیغات و تخلفات صورت گرفته توسط مسئولین دولتی قبل و در حین برگزاری انتخابات - تا جایی که شائبه مهندسی آراء را در ذهن‌ها متبادر می‌ساخت و اعتراضات را برمی‌انگیخت - با پایان انتخابات و سیر قانونی آن، باید به جناب آقای روحانی تبریک گفت و اعلام نمود که رقابت انتخاباتی پایان یافته و فصل کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی آغاز شده است و در این راه همه نیروهای انقلابی برای توفیق ایشان در خدمت به انقلاب اسلامی و ملت عزیز ایران آرزوی موفقیت کرده و از هیچ کوشش و کمکی دریغ نخواهند کرد.
زاکانی همچنین تصریح کرد : جناب آقای روحانی باید بدانند اعتراضات جبهه انقلاب به تخلفات صورت گرفته از مجاری قانونی دنبال خواهد شد و دلدادگان به انقلاب اسلامی مثل فتنه‌گران، آسمان ریسمان نخواهند کرد تا برای قدرت‌طلبی چند روزه دنیای خویش با سرمایه‌های معنوی و مادی مردم رشید ایران بازی نموده و با دروغ‌گویی‌ها و تهمت‌زنی‌های بسیار، قابلیت‌های فوق العاده چهل میلیون رای را در سال 88 از بین ببرند.
بهروز نعمتی نماینده تهران نیز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، گفت: باید این پیروزی را به رهبر معظم انقلاب و خانواده‌های معظم شهدا و به ویژه شهدای مدافع حرم و همچنین آحاد مختلف مردم که صاحبان اصلی انقلاب هستند تبریک گفت.
وی افزود: رقابت‌های انتخاباتی امروز به پایان رسیده و باید این رقابت‌ها بعد از انتخابات جای خود را به رفاقت بدهد.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، اظهار داشت: این حضور پرشور مردم در انتخابات نشان‌دهنده اوج مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی ایران و محترم شمردن حق مردم برای تعیین سرنوشت‌شان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

40 در برابر 1440

نتیجه تصویری برای 40 در برابر 1440
انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم با همه فراز و نشیب‌ها و چالش‌های ریز و درشتی که داشت به پایان رسید و آقای روحانی با 23 میلیون رأی از رقیب اصلی خود آقای رئیسی که 16 میلیون رأی کسب کرده بود، پیشی گرفت و به ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم انتخاب شد. بدیهی است که با پایان انتخابات، رقابت‌های انتخاباتی نیز به نقطه پایان خود رسیده و آقای روحانی رئیس‌جمهور همه ملت ایران خواهد بود، چه آنهایی که به ایشان رأی داده‌اند و چه آنان که رقیب ایشان را ترجیح داده بودند. ولی انتخابات اخیر، درس‌ها و عبرت‌هایی نیز با خود داشت و درباره آن گفتنی‌هایی هست که اشاره‌ای هر چند گذرا به برخی از آنها - فقط برخی از آنها - ضروری به نظر می‌رسد.
1- رأی آقای رئیسی در پائین‌ترین حد ممکن،می‌توانست 2برابر آراء اعلام شده باشد. چرا؟ ... بخوانید.
الف: آقای روحانی، رئیس‌جمهور مستقر بود و طی 4 سال گذشته همه امکانات و ظرفیت‌های فراوان قوه مجریه، از جمله ظرفیت‌های تبلیغاتی را در اختیار داشت و از این امکانات و ظرفیت‌ها در بالاترین حد و اندازه ممکن بهره می‌گرفت و این در حالی است که آقای رئیسی نه فقط به هیچیک از امکانات مورد اشاره دسترسی نداشت، بلکه با انبوهی از اتهامات ناروا و یکسویه که از تریبون‌های بی‌شمار دولت شلیک می‌شد نیز روبرو بود.
ب: آقای روحانی برای تبلیغ انتخاباتی - مستقیم و غیرمستقیم - یک فرصت 4 ساله یعنی 1440 روز را در اختیار داشت ولی آقای رئیسی کمتر از 2 ماه، یعنی فقط 40 روز بود که به میدان رقابت آمده بود و از این 40 روز، تنها 2 هفته را به سفرهای استانی و گفت‌وگو با مردم اختصاص داده بود و طی همین 2 هفته توانسته بود به حدود 16 میلیون رأی دسترسی پیدا کند که در مقایسه با حدود 23 میلیون رأی آقای روحانی که طی 1440 روز و با بهره‌گیری از بسیاری امکانات و ظرفیت‌های دولت به دست آمده بود، رقم بسیار بالا و تقریبا بی‌سابقه‌ای است. با این محاسبه که نه پیچیده است و نه دشوار، به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که رأی آقای رئیسی دستکم دو برابر آراء  اعلام شده یعنی نزدیک به 30 میلیون است چرا که وقتی با امکانات اندک و فرصت 40 روزه توانسته است صاحب 16 میلیون رأی شود، به یقین اگر امکانات فراوان و فرصت 4 ساله آقای روحانی را در اختیار داشت، تقریبا رأی چندانی برای رقبای ایشان باقی نمی‌ماند.
ج: رأی 16 میلیونی آقای رئیسی، نشان می‌دهد که سخنان، برنامه‌ها و بینش و منش وی در میان توده‌های مردم خریداران فراوانی دارد به گونه‌ای که هر جا با مردم مواجه شده و به معرفی خود پرداخته‌اند، اقبال و رویکرد گسترده مردم را در پی داشته است. از این زاویه نیز می‌توان گفت؛ در صورتی که آقای رئیسی فرصت بیشتری برای ارائه نظرات خود به مردم داشت، به یقین توده‌های عظیم بیشتری از آنان را جذب می‌کرد.
2- دولت در چند ماه نزدیک به انتخابات توان قابل ملاحظه‌ای را برای مقابله با رقبای انتخاباتی به صحنه آورده بود تا آنجا که با نقض صریح و آشکار قوانین موجود، بسیاری از وزرا، معاونان، استانداران، فرمانداران، بخشداران و رسانه‌های در اختیار به ستاد انتخاباتی دولت تبدیل شده بود. اظهارات برخی وزرای دولت به هنگام رأی‌گیری که نه فقط غیرقانونی بلکه بیرون از دایره اخلاق بود نیز، فصل جداگانه‌ای می‌طلبد. و این در حالی است که آقای رئیسی نه فقط از این امکانات بهره‌ای نداشت، بلکه قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری ایشان باعث شده بود که استفاده از حداقل امکاناتی را که در اختیارش بود نیز بر خود ممنوع و حرام کند.
گفتنی است تخلفاتی نیز در برخی از شعبه‌های اخذ رأی صورت گرفته بود که شورای نگهبان قول پیگیری آن را داده است. ضمن اینکه تخلفات صورت گرفته اگرچه تخلف است و پیگیری آن ضروری است ولی این تخلفات نمی‌تواند در نتیجه نهایی انتخابات، مخصوصا انتخابات ریاست‌جمهوری که پای آراء میلیونی در میان است تاثیری داشته باشد.
3- و اما، مهمترین و اصلی‌ترین حربه‌ای که علیه حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بکار گرفته شد، ترساندن مردم از سایه جنگ بود!  دولت در اقدامی غیراخلاقی و تعجب‌آور که از پشتیبانی گسترده رسانه‌های بیگانه نیز برخوردار بود، اصرار داشت به مردم بقبولاند، اگر به آقای روحانی رأی ندهند و آقای رئیسی به ریاست‌جمهوری برسد، باید در انتظار جنگ و حمله نظامی آمریکا باشند! دراین‌باره گفتنی‌های فراوانی هست که در آینده به آن خواهیم پرداخت ولی نکته درخور توجه که تأسف‌آور نیز هست، اینکه دولتمردان - البته برخی از آنان - به گونه‌ای که نشان می‌داد قادر به دفاع از عملکرد 4 ساله خود نیستند، ناکارآمدی و خسارت‌آفرینی دولت یازدهم و وعده‌های برزمین مانده آن را با گزینه «سایه جنگ»  تاخت می‌زدند!  و سعی داشتند این گزاره دو قطبی را به مردم القاء کنند که اگرچه دولت یازدهم را ناکارآمد و خسارت‌آفرین و ناتوان از انجام وعده‌ها وتعهدات خود می‌دانید، ولی باید میان «جنگ» و «دولت ناکارآمد» یکی را انتخاب کنید! و سایه جنگ را در انتخاب آقای رئیسی آدرس می‌دادند.  به بیان دیگر، می‌دانستند که ناکارآمدی دولت یازدهم قابل دفاع نیست و این ناکارآمدی را فقط با ترس کاذب از جنگ می‌توان تاخت زد و چنین کردند.
4- و بالاخره با توجه به صدر این نوشته، آراء 16 میلیونی آقای رئیسی اولا؛ فقط با حضور 40 روزه ایشان در رقابت با رقیبی که از 1440 روز تبلیغات برخوردار بود، کسب شده است، ثانیا؛ برخلاف رقیب، بی‌آنکه از امکانات و ظرفیت‌های نظام بهره‌ای داشته باشد به دست آمده است و ثالثا؛ در میان حجم انبوه تهمت‌های بی‌وقفه طرف مقابل حاصل شده است. بنابراین به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که چنانچه ایشان فرصت بیشتری برای تبلیغات داشت و از امکانات و ظرفیت فراوان دولت برخوردار بود و حجم انبوه اتهامات ناروا علیه ایشان در میان نبود، بدون کمترین تردید دستکم دو برابر 16 میلیون رأی کسب شده را به دست می‌آورد. این واقعیت به وضوح نشان می‌دهد که اردوگاه نیروهای انقلابی در آوردگاه انتخاباتی گام‌های بلندی برداشته‌اند و از برخی ناهنجاری‌های ناخواسته قبلی به سلامت عبور کرده‌اند. اتحاد و یکپارچگی نیروهای انقلابی، همسوئی مثال‌زدنی آنان در عرصه رقابت انتخاباتی و اخلاق‌مداری و قانون‌گرایی این طیف، حکایت از آن دارد که در این‌ اردوگاه جهش بلندی اتفاق افتاده است و این احتمال جدی وجود دارد که از سوی یک جریان خاص، تلاش پی‌گیر و بی‌وقفه‌ای برای مقابله با این جهش به کار گرفته شود. جریان یاد شده در اولین گام سعی در القاء این توهم دارد که اردوگاه انقلابیون باید در آموزه‌های خود تجدید‌نظر کند!  این در حالی است که آرای 16 میلیونی آقای رئیسی با توجه به شرایطی که به آن اشاره شد حاکی از پیروزی مثال‌زدنی این گفتمان است و نشان می‌دهد گفتمان مزبور وارد ریل اصلی خود شده و ادامه‌ای درخشان در پی دارد.
و دراین‌باره گفتنی‌های دیگری نیز هست.

حسین شریعتمداری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای
انتقاد از سند 2030/حمله به تربیت اسلامی است!
 ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای روزنامه‌های زنجیره‌ای

روزنامه زنجیره‌ای شرق در یادداشتی به دفاع از سند 2030 پرداخت و انتقاد از آن را حمله به تربیت اسلامی خواند!
در بخشی از یادداشت این روزنامه آمده است: منتقدان دولت روحانی درباره سند ٢٠٣٠ در هفته گذشته در تمام شهرستان‌ها مشغول تخریب هستند. آنها در روستاها تكثیر می‌كنند كه دولت با این سند قصد آموزش جنسی را به كودكان دارد... تخریب اصولگرایان نشان می‌دهد نه‌تنها اصل سند را نخوانده‌اند بلكه با اندیشه‌های تئوریسین‌های انقلاب حداقل آشنایی را هم ندارند. بررسی سند نشان می‌دهد در هیچ‌ کجای سند ۵۱ صفحه‌ای آموزشی ۲۰۳۰ حتی یک کلمه هم از «همجنسگرایان» نوشته نشده؛ یعنی مخالفان دولت نمی‌توانند حتی یک بند این سند را پیدا کنند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به موضوع «همجنسگرایان» اشاره کرده باشد.
دفاع روزنامه زنجیره‌ای شرق از سند 2030 درحالی است که حسن رحیم‌‌پور ازغدی عضو شورای انقلاب فرهنگی  اسفند ماه سال گذشته در نشست بررسی تربیت و آموزش لیبرالی یا اسلامی در سند 2030  که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی دانشگاه تهران در تالار شیخ انصاری این دانشکده برگزار شد، در رابطه با این سند می‌گوید‌: دبیر کمیسیون یونسکو، جمهوری اسلامی را به عنوان کشور پیشگام اجرای تدارکات لازم برای 2030 معرفی کرده و از طرف غرب، از ایران تقدیر می‌کنند، یعنی حتی آنها هم توقع چنین کاری را از ما نداشتند و این سند هم ما را غافلگیر کرد و هم آنها را.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وضعیت جمیعت ایران گفت: نرخ رشد جمعیت ایران صفر است، یعنی 20 سال بعد تمام مهدکودک‌ها باید به خانه سالمندان تبدیل شود و دشمن کاری که می‌خواست در کشور ما انجام داد. 200 سال طول کشید که اروپا و غرب به این وضعیت برسند، ولی ما 20 ساله رسیدیم. با این سرعتی که پیش می‌رویم، 20 سال بعد خانواده در ایران چه تعریفی دارد؟ آنها نظام تربیتی خود را به ما تحمیل می‌کنند و حالا می‌خواهند از کودک 5 ساله آموزش را شروع کنند و خودمان هم داوطلبانه و با پول خودمان این کار را برایشان انجام می‌دهیم.
رحیم‌پور ازغدی افزود: دکترین اومانیستی را مطرح می‌کنند و تحت عنوان تنوع فرهنگی و مذهبی عملاً هوس و نفسانیت که تمام انبیا برای مدیریت آن مبعوث شده‌اند را جایز می‌دانند، طبق سند 2030 در مدارس ما همجنس‌بازان می‌توانند کلاس آموزشی داشته باشند، ولی در مورد دین نمی‌توانیم صحبت کنیم.  اینها که از آزادی می‌گویند خودشان، دختران باحجاب فرانسوی را از حجاب منع کردند و زن باحجاب امکان استخدام در نهادهای دولتی آنها را ندارد، ازدواج با همجنس را با قانون حمایت می‌کنند، ولی با پوشش مبارزه می‌کنند که این تناقض در برخورد با آزادی جالب است.
وی گفت: نکته بعدی که در سند مطرح شده الزام احترام به رفتارهای متفاوت است که یکی از آنها همجنسگرایی است و حتی عدم قانونی بودن همجنسگرایی در ایران را محکوم می‌کنند و ما هم پای این مسئله را امضا می‌کنیم، مفهوم شهروند جهانی را مطرح می‌کنند، ویژگی‌های کودکی که می‌خواهند تربیت کنند منطبق بر سکولاریسم است. ما چگونه این مسائل را در مدارسمان اجرا کنیم؟ مدارس غیرانتفاعی ما هم که دقیقاً انتفاعی است و فقط نام آن را معکوس گذاشته‌اند، به ‌طوری که برخی از این مدارس سالانه 20 میلیون تومان یا بیشتر دریافت می‌کنند.

اصولگرایان شکست خوردند چون از ما انتقاد کردند

روحیه استبدادی مدعیان اصلاحات تا آنجا است که هیچ انتقادی از خود را برنمی‌تابند، فارغ از این که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چه شد روزنامه زنجیره‌ای شرق در یادداشتی به قلم سردبیر ضمن حمله به نامزدهای منتقد دولت در مناظره‌های انتخاباتی نوشت: فارغ از نتیجه انتخابات، اصلاح‌طلبان، خاصه حسن روحانی پیروز این میدان‌اند؛ میدانی که رئیسی و اصولگرایان در آن شکست خورده‌اند. شکست آنان جدا از برگه‌های رأی، نتیجه گفتمانشان بود. اصولگرایان بیش از آنکه به آموزه‌ها و اصول خود پایبند بمانند، برای رسیدن به پیروزی دست به هر کاری زدند. مایه خرسندی نیست جریانی که همواره می‌توانست با مجادله و مناقشه به آنتاگونیسمی سیاسی دامن بزند، این‌گونه از معنا تهی شود. شکست اصولگرایان با مواضع قالیباف در مناظره‌ها رقم خورد. تندخویی ستیزه‌جو که چاشنی کلامش تهمت بود و افترا.
بی‌آنکه به اظهارات طرفین در مناظره‌های انتخاباتی بپردازیم سوالی که می‌توان از روزنامه شرق و مدعیان اصلاحات پرسید آن است که رئیس‌جمهور مستقر آیا در تبلیغات انتخاباتی هر آنچه که می‌خواست و حتی ضد انقلاب و جریان‌های برانداز سال‌ها آن را تکرار می‌کردند نگفت؟ آیا برای مدعیان اصلاحات تنها یک نامزد پوششی که مواضع و سیاست‌های گزینه آنان را تائید و توجیه کند مطلوب است و هر انتقادی بایستی با ادعای تهمت و تخریب مورد هجمه قرار گیرد؟!

مشارکت مردم را هم به حساب دولت فعلی بگذارید!

روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد مشارکت مردم در انتخابات را به حساب دولت یازدهم گذاشت و نوشت: «همه می‌آییم» تبدیل شد به «همه آمدند». چه چیزی بهتر از این. صرفنظر از نتیجه انتخابات همین‌که غالب مردم خود را ملزم می‌دانند تا در صحنه مشارکت داشته باشند امر میمون و مبارکی است. این را هم باید بگذاریم به حساب دولت فعلی. مگر غیر از این است که قوه امید باعث تحرک و تبلور ملت شد؟ اگر امیدی به آینده نبود این همه از پیر گرفته تا جوان، از زن گرفته تا مرد، از بیمار گرفته تا ورزشکار و ... پای صندوق‌ها‌ی رای حاضر نمی‌شدند.
این ادعای روزنامه آفتاب یزد در حالی است که بسیاری از مردم ایران که بر اساس آمار اعلام شده از سوی نهادهای ذیربط بیش از 15 میلیون نفر را شامل می‌شود در انتخابات به سیاست‌های روحانی نه گفتند و این نشان از آن دارد که دولت یازدهم بایستی در سیاست‌های اقتصادی، فرهنگی و ... خود تغییرات اساسی دهد چرا که این میزان رای منفی به رئیس‌جمهور مستقر کم‌سابقه است.

ادعای مضحک شفافیت از سوی دولت محرمانه‌ها!
روزنامه زنجیره‌ای آرمان در مصاحبه با «فریدون مجلسی» از فعالین مدعی اصلاحات نوشت: «آنچه دموکراسی را تضمین می‌کند، شفافیت و رعایت بهره‌مندی مردم از حقوق برابر است. زمانی که در جامعه افرادی بخواهند از منافع خاص استفاده شخصی کنند، از شفافیت فاصله می‌گیرند و در چنین جامعه‌ای همه چیز رنگ محرمانه پیدا می‌کند و همه معاملات به صورت خصوصی و خارج از آگهی‌های رسمی ایجاد می‌شود و امتیازات به صورت فله‌ای و نجومی به خواص داده می‌شود. در چهار سال اخیر شفافیت بیش از هر چیزی دیده شد. پنهانکاری‌های گذشته اهمیت شفافیت را بیش از گذشته هویدا می‌کند. من اعتقاد دارم لازمه موفق شدن دموکراسی در جامعه ایران رعایت هر چه بیشتر شفافیت و احترام به قانونمداری است»
روزنامه حامی دولت شهروند نیز در این زمینه نوشت: در سالیان اخیر به دلیل اینکه نظام سیاسی و دولت میزان شفافیت را بیشتر کرده است و کمتر اطلاعات خود را در ظرف‌های گِلی می‌گذارد، مردم اعتماد بیشتری می‌کنند، امیدوار می‌شوند و دوباره به صحنه بازمی‌گردند. بازگشت آگاهانه مردم به صحنه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، به نظر جامعه‌شناسان و پژوهشگران مسائل اجتماعی، پیامد عملکرد درست نظام سیاسی در سال‌های اخیر و نشانگانی از بازگشت سرمایه اجتماعی به عرصه و صحنه جامعه است.
این ادعا که «در چهار سال اخیر شفافیت بیش از هر چیزی دیده شد» در حالی است که دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود مهر «محرمانه» بر بسیاری از تصمیمات و مذاکرات اقتصادی و سیاسی زده است. ماجرای فکت شیت و تصویب برجام، قراردادهای جدید نفتی(IPC)، توافق پنهان و شفاف نشده بانک مرکزی با FATF (اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پولشویی)، فیش‌های حقوقی نجومی، قراردادهای منتشر نشده ایرباس و پژو، لوایح بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه، سانسورها و تحریف‌های آماری، تکلیف مبهم قرارداد خسارت‌بار کرسنت و جریمه 30 میلیارد دلاری آن، و... تنها بخشی از مصادیق عدم شفافیت در دوران فعالیت دولت یازدهم است.

یک مورد از این مسکن اجتماعی را نشان بدهید!
روزنامه اعتماد در شماره دیروز خود در صفحه اقتصادی در گزارشی با عنوان «5 اقدام بانکی برای تکمیل مسکن مهر» به موضع مسکن پرداخته است.
در حالی که دولت یازدهم چهار سال این پروژه را رها کرده بود، در آستانه انتخابات ناگهان به یاد مسکن مهر و تعهد دولت افتاد. این گزارش ضمن پرداختن به اقدامات بانکی، به طرح مسکن اجتماعی که دولت مدعی آن است پرداخته و نوشته است: طرح مسكن اجتماعی در بافت‌های فرسوده شهری كه دارای هویت فرهنگی و سابقه سكونتی بوده و از همه مهم‌تر دارای خدمات زیربنایی بوده و نیازی به زیرساخت دوباره نداشته و اشكالات زمین‌های ٩٩ ساله مسكن مهر را نیز ندارد؛ اجرا می‌شود. بدین‌ترتیب دو طرح مسكن اجتماعی و نوسازی بافت فرسوده در یكدیگر ادغام می‌شود. بر اساس جزییات طرح مسكن اجتماعی هرساله ١٢٥ تا ١٥٠ هزار واحد مسكن اجتماعی در شهرها ساخته می‌شود از این رو فشار تورمی ایجاد خواهد كرد.
طرح مسکن اجتماعی در حالی مطرح می‌شود که تا کنون هیچ اقدامی از سوی دولت در این باره صورت نگرفته است. دولتمردان و حامیانشان تنها یک مورد از این مسکن اجتماعی که ساخته شده را به مردم نشان بدهند.

مردم سهم خود را ادا کردند ولی دولت ...!

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: بی‌شک ملت ایران در فرآیند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سهم خود را برای ایجاد آرامش و امنیت و رسیدن به درگاه‌های متعالی توسعه همه‌جانبه پرداخت کرده‌اند. حضور این مردم پای صندوق‌ها باید در پیوند مستقیم با سیاست‌های بعدی دولت و مجموعه حاکمیت قرار بگیرد تا اثر خود را در عمل نشان دهد. ملت ما همان‌طور که باز هم نشان دادند که توانایی درس گرفتن از تجارب خود و دیگر ملل را برای پیشرفت بهتر دارند اما نباید برای این همکاری سازنده نسبت به تأثیر خویش مأیوس شوند. یأس عمومی از مشارکت اجتماعی نمی‌تواند متضمن تقویت قدرت ملی ما باشد. کوتاه سخن آنکه انتخابات اخیر مانند هر انتخابات و حضور دیگری تکلیف حاکمیت و دولت را برای اداره کشور سنگین‌تر کرده است.
گفتنی است مردم ایران در طول نزدیک چهار دهه گذشته سهم خود را با شهدای فراوان در حفظ و تقویت امنیت ایران ادا کرده‌اند ولی برخی شخصیت‌های سیاسی و نیز نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در سخنان خود با حمله به نهادهای نظامی کشور علیه این امنیت گام برداشتند، امید می‌رود با پایان انتخابات این نامزدها بتوانند پاسخی درخور به مردم در این زمینه ارائه دهند.
از سوی دیگر از پیروز انتخابات انتظار می‌رود که تکلیف سنگین خود را برای اداره کشور به نحوی که مشکلات اقتصادی پرشمار مردم حل شود ادا کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396
در بیانیه‌ای به‌ مناسبت انتخابات 96 عنوان شد
حجت‌الاسلام رئیسی: همچنان زبان گویای محرومان خواهم بود
  ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای حجت‌الاسلام رئیسی

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه‌ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی‌توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم‌گیری کلان کشور نادیده گرفت.
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از پایان رقابت انتخابات، بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللّهُمَ صَلِّ عَلی علی بن مُوسَی الِّرِضا المَرُتَضی بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ
ملت عزیز و بزرگوار ایران!
خداوند متعال را سپاسگزارم که حضور باشکوه شما مردم فهیم در انتخابات ریاست جمهوری، عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی را بیش از پیش نمایان ساخت و چشم جهانیان را خیره کرد.
نقش بی‌بدیل رهبر معظم انقلاب در شکل‌گیری این حماسه با عظمت بر کسی پوشیده نیست. امنیت و استقلال و پیشرفت کشور، همواره مرهون هدایت‌های داهیانه ایشان بوده و اینجانب به عنوان سرباز این نظام و خادم ملت شریف ایران، وظیفه خود می‌دانم از مراجع عظام تقلید و علماء اعلام، طلاب و دانشجویان، کارگران و کشاورزان، بازاریان و خانواده معزز شهدا و ایثارگران و تمامی گروه‌ها و تشکل‌ها و همه زنان و مردان سلحشور ایران اسلامی تشکر نمایم.
همچنین از مردم عزیزی که با محبت خویش به اینجانب اعتماد نموده و در سفرهای مختلف به استان‌های کشور، جلوه‌های ماندگار و فراموش نشدنی از عزم انقلابی و انسجام اجتماعی خلق نمودند، صمیمانه تقدیر نمایم. بی‌تردید پیروز اول این انتخابات ملت شریف ایران می‌باشند که حماسه‌ای بزرگ خلق نمودند.
دستاورد مهم این انتخابات، سیاست ورزی اخلاق مدار، تکلیف محوری و طرح گفتمان «توجه به محرومان» و «مبارزه با فساد و تبعیض» بود که فراتر از جناح بندی‌های رایج سیاسی، به مطالبه عمومی مردم تبدیل شد و به تدریج مورد اذعان و تعهد دیگر نامزدهای انتخاباتی نیز قرار گرفت.
رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانی خواهان تغییر، سرمایه‌ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی‌توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.
اینجانب با اتکاء به همین پشتوانه مردمی، همه ظرفیت‌ها را برای پیگیری مطالبات مردم در مبارزه با فساد و تبعیض و تحکیم ارزش‌های انقلاب اسلامی به کار خواهم بست و هر اراده و تلاشی در دولت آینده با این جهت گیری را مورد حمایت قرار خواهم داد و همواره زبان گویای محرومان خواهم بود.
اگرچه حضور بانشاط و حداکثری مردم پای‌صندوق‌های رأی کام هر ایرانی را شیرین کرد. لکن برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظات تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم نمود، اما هم اکنون همگان باید عزم خود را جزم کنیم تا با ساختن ایرانی آباد بر استقلال وآزادی و کرامت برای این ملت پافشاری‌نماییم.
به روح مطهر امام راحل و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی درود می‌فرستم و برای ملت قهرمان ایران آینده‌ای سرشار از موفقیت و بهروزی آرزو می‌کنم. همچنین برای تمام دولت مردان و رئیس‌جمهور منتخب آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم اجرای عدالت اجتماعی و رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم و معیشتی محرومان در اولویت برنامه‌های دولت‌دوازدهم قرار گیرد.
سید ابراهیم رئیسی
30 اردیبهشت 96
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396
برآورد اولیه از میزان مشارکت مردم؛ حدود ۴۰میلیون نفر
ملت سنگ تمام گذاشت
 ۳۰/ ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای میزان مشارکت مردم؛ حدود ۴۰میلیون نفر

 
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از صبح دیروز با شکوه هر چه تمام‌تر و حضور گسترده مردم در سراسر کشور برگزار شد. این در حالی بود که برخی گزارش‌ها حاکی از تخلف‌هایی در روند انتخابات است که از سوی مراجع ذیصلاح در دست بررسی است.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا صبح دیروز رسماً آغاز شد و با استقبال مردم و تشکیل صف‌های طویل تا ساعت 24 تمدید شده و ادامه یافت و اخبار اولیه و غیررسمی تا لحظه تنظیم این گزارش، حاکی از مشارکت بالا و حدود 40 میلیون نفری است.
صبح دیروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری دوازدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ امام خمینی (ره)، آرای خود را به صندوق انداختند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سپس با اشاره به نعمت مردم‌سالاری و حضور مردم در انتخابات، افزودند: مردم هرچه بیشتر در انتخابات شرکت کنند و هرچه زودتر در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، زیرا کار نیک را باید در اول وقت انجام داد و نباید آن را به تأخیر انداخت.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کردند: سرنوشت کشور در دست آحاد مردم است، چراکه رئیس‌قوه‌ مجریه را انتخاب می‌کنند؛ همچنین انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز مهم است زیرا منتخبانِ آن، خدمات شهری و روستایی یعنی مسائل روزمره‌ مردم را در اختیار دارند.
ایشان با تشکر از صداوسیما و خبرنگاران که مشغول کار مهم انتقال خبر هستند، به آحاد مردم توصیه کردند: با دقت، ملاحظه و شناخت در انتخابات شرکت کنید.
تخلفات انتخاباتی
در حالی که بیش از چندین ساعت از آغاز رای‌گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نگذشته بود، تخلفات متعددی از سوی مسئولان و دست‌اندرکاران اجرایی انتخابات گزارش شد.
عدم رعایت عدالت در اعلام اسامی نامزدها، عدم صدور کارت ورود به صندوق ناظران حجت‌الاسلام رئیسی، جلوگیری از ورود ناظران دارای مدرک نظارت حجت‌الاسلام رئیسی به صندوق، شروع به کار همراه با تاخیر در برخی شعب، تبلیغ غیرقانونی به نفع دولت، تعرفه بدون مهر و فعالیت ستادهای رئیس‌جمهور مستقر از جمله این تخلفات بود.
علی‌رغم ذکر شهرت نامزدها در کنارشان در همه دوره‌ها و پیگیری مکرر و نامه رسمی به ستاد انتخابات وزارت کشور، بسیاری از شهرستان‌ها حجت‌الاسلام رئیسی را به عنوان «سید ابراهیم رئیس‌الساداتی» ذکر کرده و از ذکر شهرت «رئیسی» خودداری کرده‌اند.
از سوی دیگر علی‌رغم تحویل به موقع مدارک ناظران منتخب ستاد حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، استانداری‌ها و فرمانداری‌های مختلف با بهانه‌های واهی همچون وجود اختلال در سیستم رایانه‌ای از صدور کارت حضور ناظران استنکاف ورزیدند.
همچنین ماده واحده ‌قانون حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در شعب اخذ رای، مصوب 30/5/1379 مقرر کرده است که ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای، اماکن استقرار دستگاه شمارشگر ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود و متخلف به مجازات مقرر شده در تبصره ماده (93) قانون انتخابات ریاست جمهوری محکوم خواهد شد. با این حال در شعب مختلف، از ورود ناظران به صندوق‌ها جلوگیری شده است.
از سوی دیگر با وجود اعلام صریح وزارت کشور مبنی بر شروع کار اخذ رای از ساعت 8 صبح، شعب متعددی در شهرستان‌ها با تاخیر غیرموجه اقدام به شروع رای‌گیری کرده‌اند.
هیئت‌های اجرایی در صندوق‌های ثابت و سرکشی از شعب شهرهای مختلف نیز به نفع رئیس‌جمهور مستقر اقدام به تبلیغ می‌کنند.
همچنین دست‌اندرکاران انتخابات با رفتارهای غیرقانونی همچون بستن دستبندهای سبز و بنفش و نوشتن رای افراد بی‌سواد بدون اذن آنها به نام رئیس‌جمهور مستقر اقدام به تبلیغ برای وی می‌کنند.
در برخی شعب شهرهایی که آراء حجت‌الاسلام رئیسی بر سایر نامزدها فزونی دارد نیز تعرفه‌های بدون مهر توزیع شده که در ادامه به خاطر نداشتن مهر قابل ابطال هستند.
نکته دیگر این که علی‌رغم اینکه فرصت قانونی تبلیغات تا ساعت 8 روز پنجشنبه بوده است، در روز انتخابات، ستادهای رئیس‌جمهور مستقر همچنان باز بوده و اقدام به پخش سرود کرده و هواداران در مقابل آن تجمع می‌کنند.
برای 4 تا رای!
سید مصطفی میرسلیم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره کمبود تعرفه‌های رای در برخی شعبه‌ها و نرساندن تعرفه، در صفحه شخصی خود نوشت: نرساندن تعرفه به شهرستان‌ها، روستاها و شعب اخذ رای مصداق بارز فروختن دین به دنیاست برای 4 تا رای.
دستگیری 120 نفر در ارتباط با
 خرید و فروش رای
غلامحسین اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران که ابتدا اعلام کرده بود که تاکنون حدود ۱۰۰نفر در شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا بازداشت شده‌اند و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان از بازداشت 20 نفر دیگر خبر داد.
کدخدایی: گزارش تخلفات زیاد است
عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران درباره میزان افزایش تخلفات انتخاباتی و گزارش‌هایی که به این هیئت ارائه شده، گفت: ما در حال حاضر مشغول بررسی گزارش‌هایی از تخلفات هستیم و این گزارش‌ها به ما ارسال می‌شود و ما نیز با دوستان در وزارت کشور هماهنگ می‌کنیم که باید بررسی‌های دقیق‌تری شود و نتیجه را بعد از بررسی اعلام خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا میزان تخلفات در روند انتخابات تاثیرگذار بوده یا خیر؟ اظهار داشت: باید این موضوع بررسی شود و هنوز که در جریان روند بررسی اخذ رای هستیم باید اینها دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد تا ان‌شا‌ءالله بتوانیم اعلام نظر کنیم.
کدخدایی در پاسخ به این سؤال که اقدامات هیئت نظارت درباره بررسی تخلفاتی که صورت گرفته چیست؟ گفت: ما اینها را پیگیری می‌کنیم و گزارش‌هایی که می‌آید از طریق دفاتر به صورت موردی پیگیری می‌شود، برخی از آنها صحت دارد، اما برخی نیز صحت ندارد و باید ببینیم که در ساعات آینده اینها را چگونه می‌توانیم ارزیابی و نتیجه را اعلام کنیم.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا نامه نماینده حجت‌الاسلام رئیسی به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات درباره تخلفات صورت گرفته، در روند انتخابات مورد بررسی قرار گرفته یا خیر؟ گفت: همه گزارش‌های تخلفات از جاهای مختلف و مبادی گوناگون برای ما ارسال شده و مرتب هم این گزارشات می‌آید.
وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون اعزام دو هیئت از بازرسان هیئت نظارت به دو استان کشور برای بررسی تخلفات انتخاباتی و اینکه آیا در گذشته نیز سابقه داشته یا خیر؟ گفت: ما بازرسان سیار هم داریم و مرتب اینها به استان‌های مختلف سرکشی می‌کنند، به خصوص در جاهایی که احتمال تخلف و یا گزارش آن آمده، اما باید منتظر نتیجه هم بمانیم.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که آیا در گزارش‌هایی که پیرامون تخلفات انتخاباتی ارسال شده، گزارشی وجود دارد که در روند برگزاری انتخابات تاثیرگذار باشد؟ خاطرنشان کرد: الان نمی‌توانم درباره تخلفی که در روند انتخابات تاثیرگذار بوده باشد، اظهارنظر کنم، اما گزارش تخلفات زیاد است.
نامه نیکزاد به هیئت نظارت
 درباره انبوه تخلفات
علی نیکزاد رئیس‌ ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی نامه‌ای خطاب به اعضای هیئت نظارت بر دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرد.
در این نامه آمده است: «احتراماً همان‌گونه که مستحضرید ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری مصادیق ارتکاب جرم در روند انتخابات را برشمرده است، اما آنچه در حال حاضر از ارتکاب این مصادیق با مدرک و سند مضبوط قابل ذکر است، از حد گزارش و شکایت گذشته است و به نظر می‌رسد محتاج ورود و برخورد جدی هیئت محترم نظارت جهت جلوگیری از ادامه این روند تخلفات دامنه‌دار است.»
نیکزاد در ادامه برخی از این تخلفات را نام برده است: «تخلفاتی همچون عدم اعلام شهرت حجت‌الاسلام رئیسی تا حدود ساعت 15، تحویل تعرفه بدون مهر قابل ابطال به مردم، حضور غیرقانونی و تبلیغ هیئت‌های اجرایی و طرفداران دولت مستقر، عدم صدور کارت حضور ناظران در شعب اخذ رأی، جلوگیری از ورود ناظران دارای کارت حضور در شعب اخذ رأی، عدم شروع به کار شعب اخذ رأی در ساعت مقرر و ...»
وی در پایان نامه آورده است: «این تخلفات آشکار و رفتارهای غیراخلاقی در انتخاباتی که آرای آن حق‌الناس محسوب می‌گردد، قطعاً با نزدیک شدن به ساعات پایانی زمان رأی‌گیری تشدید خواهد گردید. بر همین اساس از آن هیئت محترم درخواست می‌گردد با بررسی دقیق مطالب و ادعاهای فوق، تمهیدی جدی جهت صیانت از آرای مردم اندیشیده شود تا این رفتار غیرقانونی به نتیجه مدنظر طراحان آن منجر نگردد.»
وزارت کشور گوش شنوایی ندارد!
به گزارش خبرگزاری فارس، سید صولت مرتضوی نماینده حجت‌الاسلام رئیسی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به آقای احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور اصرار و تاکید می‌کنیم که چرا به شعب‌هایی که با اتمام تعرفه رو به رو شدند تعرفه جدید نمی‌فرستید که ایشان و ستاد انتخابات کشور گوش شنوا ندارند.
وی در ادامه افزود: شعبه‌هایی در مشهد، خراسان رضوی، جنوبی و خوزستان و اصفهان و .... با کمبود تعرفه مواجه هستند که هر چه تاکید کردیم گوش شنوا ندارند.
نماینده حجت‌الاسلام رئیسی تاکید کرد: از جاهای مختلف به ما گزارش دادند که تعرفه وجود ندارد و این را هم به آقای احمدی منتقل کردیم اما آقای احمدی می‌گوید استاندار ما می‌گوید که کمبود تعرفه نداریم. مستندات و گزارش و اعتراض کتبی را ارائه کرده‌ایم.
شرکت شخصیت‌ها و فعالان سیاسی
در انتخابات
همگام با مردم شخصیت‌ها و فعالان سیاسی نیز از گروه‌های مختلف با حضور پای صندوق‌های رای در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرده و رای خود را به صندوق‌ها انداختند.
در کنار مردم، مسئولان کشوری و لشکری نیز پای صندوق‌های رای حاضر شده و رای دادند که برخی از آنها که توسط خبرنگاران مخابره شده به شرح زیر هستند:
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، علما و مراجع عظام، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس‌قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس‌مجلس، آیت‌الله یزدی رئیس‌جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس‌مجلس خبرگان، سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، محمدرضا عارف نماینده تهران، سردار دهقان وزیر دفاع، ناطق نوری، سعید حجاریان فعال اصلاح‌طلب، سید علی خمینی نوه حضرت امام(ره)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، معصومه ابتکار رئیس‌سازمان محیط زیست، تقوی رئیس ‌شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، علی مطهری نماینده تهران، سید‌حسن خمینی نوه حضرت امام(ره) ، غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، عباس آخوندی وزیر راه، علوی وزیر طلاعات، شهیدی رئیس‌بنیاد شهید، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس‌شورای حل اختلاف قوا، علی اکبر ولایتی رئیس‌هیئت امنای دانشگاه آزاد.
اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور
 و هیئت مرکزی نظارت
از آغاز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌های متعددی مسائل ضروری را به اطلاع هموطنان رساند.
در اطلاعیه شماره ۱۲ ستاد انتخابات کشور آمده بود: اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور که از صدا و سیما پخش می‌شود به منزله دستور کتبی ستاد انتخابات کشور است و رعایت آن الزامی می‌باشد.
در اطلاعیه شماره ۱۳ نیز تاکید شده است: کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد.
در اطلاعیه شماره ۱۵ نیز اعلام شد « رأی دهندگان هیچ الزامی برای رأی دادن در هر دو انتخابات کنونی ندارند.»
در اطلاعیه شماره ۱۶ ستاد انتخابات کشور نیز بر این نکته تاکید شده بود که « افراد بی‌سواد، روشندلان، یا افرادی که به هر دلیل قادر به نوشتن رأی خود نیستند می‌توانند از فرد مورد اعتماد همراه خود برای نوشتن برگ رأی استفاده کنند.»
در اطلاعیه شماره ۱۸ وزارت کشور آمده بود: اگر در محل شعبه یا اطراف آن یا صف انتظار رأی‌دهندگان فرد یا افرادی به هر شکلی اقدام به تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخاباتی می‌نمایند، سریعاً دستور فرمائید موضوع پیگیری و برخورد قانونی صورت پذیرد.
در اطلاعیه شماره (22) ستاد انتخابات کشور نیز تاکید شده بود: چنانچه در برگ‌های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می‌کند.
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز در اطلاعیه‌هایی مواردی را به اطلاع هموطنان رساند.
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در اطلاعیه شماره 7 خود تاکید کرد: با توجه به اهمیت نظارت بر انتخابات و به منظور صیانت از آرای ملت، هیئت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی کشور آماده دریافت گزارش‌های مردمی از سراسر کشور است.»
هیئت مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در اطلاعیه شماره 2 آمادگی خود را برای دریافت گزارش‌های مردمی اعلام کرد.
در اطلاعیه شماره 10 هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور نیز آمده بود: بر اساس گزارشات واصله، رای‌گیری الکترونیکی در حال حاضر در ۹ هزار و ۷۴۰ شعبه انتخابات بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.
بر اساس این اطلاعیه « با توجه به تدابیر اتخاذ شده، در صورت ایجاد هرگونه مشکل در دستگاه‌های اخذ رای مکانیزه، رای‌گیری به صورت دستی انجام خواهد شد و هیچگونه محدودیت و توقفی در اخذ رای رخ نخواهد داد.»
هیئت مرکزی نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در اطلاعیه شماره 3 اعلام کرد هیج مرجعی به جز شورای نگهبان حق توقف یا ابطال شعب اخذ رأی را ندارد و هر گونه اقدامی که شائبه توقف انتخابات را داشته باشد، بدون کسب موافقت قبلی شورای نگهبان خلاف قانون است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 اردیبهشت 1396
در شب انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت
اقدام مشکوک روزنامه دولت در جعل بیانیه انتخاباتی به نام سردار سلیمانی!
   ۳۰  / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای اقدام مشکوک روزنامه دولت در جعل بیانیه انتخاباتی به نام سردار سلیمانی

روزنامه دولتی ایران در شب انتخابات، در اقدامی عجیب اقدام به انتشار یک بیانیه انتخاباتی جعلی به نام فرمانده نیروی قدس سپاه کرد.
کانال تلگرامی روزنامه دولت (ایران) پنجشنبه شب اقدام به انتشار بیانیه انتخاباتی جعلی به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه کرد.
در این بیانیه جعلی که کانال تلگرامی روزنامه ایران منتشر کرد، ضمن انتساب مطالب جهت‌دار به فرمانده سپاه قدس، شعار انتخاباتی روحانی نیز گنجانده شده است.
تکذیب
سخنگوی سپاه

سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه در این باره گفت: پیش از این سپاه پاسداران در بیانیه‌ای، مواضع این نهاد در قبال انتخابات و بویژه استفاده از نام فرماندهان، به خصوص سردار سلیمانی را اعلام کرده و اکنون نیز همان موضع برقرار است.
وی اظهار داشت: بنابر روش همیشگی سپاه پاسداران، هرگونه موضع‌گیری‌های از این دست توسط فرماندهان در موارد مختلف، توسط روابط عمومی و یا سخنگوی سپاه اعلام شده و غیر از آن هر مطلبی فاقد ارزش است و به شدت تکذیب می‌شود.
شورای نگهبان
 رسیدگی کند

سیدمصطفی میرسلیم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ظهر جمعه در مسجد قبا و بعد از انداختن رای خود به صندوق آرا در جمع خبرنگاران در خصوص بیانیه‌ای که کانال روزنامه ایران به نقل از سردار سلیمانی جعل کرده بود، تصریح کرد: این مسائل بسیار خطیر و مهم است و شورای نگهبان باید رسیدگی کند چون این اقدامات باعث تحولات در آرا می‌شود
میرسلیم افزود: خوشبختانه من تکذیبیه سردار سلیمانی را دیدم.
نشر اکاذیب
 از سوی رسانه دولت

حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیون مبارز در رابطه با شایعه‌پراکنی در مورد سردار قاسم سلیمانی اظهار داشت: با کمال تأسف یک‌سری تبلیغات کاذبی را ستاد روحانی راه انداخته که بسیار نامطلوب است، از جمله صحبتی که در رابطه با قاسم سلیمانی انجام داده که از طرف ایشان تکذیب شده.
وی با بیان این موضوع که جریان دولت به نشر اکاذیب می‌پردازد، ادامه داد: با یک‌سری اکاذیبی که راه انداخته‌اند می‌خواهند جو غالبی را ایجاد کنند که خلاف قانون و شرع است و در شأن یک کاندید ریاست‌ جمهوری نیست که ستادش این‌گونه رفتاری داشته باشد. همچنین این ستاد بنده را هم جز حامیان روحانی قلمداد کرده در صورتی که من از حجت‌الاسلام رئیسی حمایت کرده‌ام.
عضو جامعه روحانیون مبارز در پایان خاطرنشان کرد: از هر چیزی نباید استفاده کرد و تنها با ابزار مشروع می‌توان به اهداف مشروع رسید، نه با تمهیدات غیراخلاقی و نامشروع.
سوءاستفاده تبلیغاتی
 از نام سرداران

آیت‌الله عباس کعبی، نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تخلفات هدفمندی به نفع کاندیدای دولت مستقر صورت می‌گیرد، گفت: اینکه با هدف جنگ رسانه‌ای بیانیه‌ای به نام سرداران منتشر شود سوءاستفاده تبلیغاتی است.
دیگران را به دروغ
متهم می‌کنند اما...

به گزارش فارس، زهره طبیب‌زاده نماینده سابق مجلس درباره شایعات منتسب شده به سردار سلیمانی گفت: سردار سلیمانی یک وضعیت خاصی در جامعه دارد و به خاطر وجهه مثبتی که ایشان دارد گرایشش به یک کاندیدای خاص می‌تواند صحنه رقابت‌های سیاسی را تغییر دهد. البته از روحیه استکبارستیزی و حمایت از مستضعفین ایشان معلوم است که به کدام طرف گرایش دارند.
طبیب‌زاده با بیان اینکه اقدام روزنامه دولتی ایران بسیار ناجوانمردانه بوده است ادامه داد: من فکر می‌کنم این جای شکایت دارد و سردار سلیمانی می‌تواند علیه این اقدام ناجوانمردانه روزنامه ایران شکایت کند زیرا این روزنامه، دیگران را به دروغ متهم می‌کند اما خودش کار آنها را انجام داده است.
اولین تخلف دولت
 نیست

رضا روستاآزاد عضو شورای مرکزی جبهه مردمی انقلاب اسلامی با اشاره به تخلفات انتخاباتی انجام گرفته از سوی دولت گفت: انتساب شایعه به سردار سلیمانی اولین تخلف از سوی دولت نیست. در حال حاضر هم تخلفات دیگری  هست که از سوی آنها انجام می‌شود، مثل کارناوالی که پنجشنبه شب راه انداخته بودند، درصورتی‌که زمان تبلیغات به اتمام رسیده بود.
وی ادامه داد: اینها از هرچه به دستشان می‌آید چه مالی و چه کاری استفاده می‌کنند برای تخلف و نشر اکاذیب مثل 10 میلیونی که به دهیاران دادند یا افزایش وام نخبگان به 16 میلیون.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 اردیبهشت 1396
رهبر انقلاب: برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی برای ملت‌های منطقه یک رویاست

برنده اصلی انتخابات ملت و نظام هستند
  ۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای برنده اصلی انتخابات ملت و نظام هستندنتیجه تصویری برای برنده اصلی انتخابات ملت و نظام هستند


حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار هزاران نفر از مردم استان‌های قزوین، زنجان و سمنان، در سخنان مهمی، انتخابات روز جمعه را یک جشن ملی و یک حماسه بزرگ مردمی و جلوه‌ای از اندیشه نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل دیدگان جهانیان خواندند و با تأکید بر لزوم حضور بسیار پرحجم مردم در پای صندوق‌ها گفتند: روز جمعه هر فردی رأی بیاورد، برنده اصلی انتخابات، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از حاکم شدن فضای شور و شوق انتخاباتی در سراسر کشور، خاطرنشان کردند: هر انتخاباتی که در دوره‌های مختلف برگزار می‌شود، در واقع صحنه درخشش ملت ایران و حماسه عظیم مردمی است که موجب افزایش عزت ملت و قدرت ملی می‌شود.
مردم‌سالاری دینی تجربه جدید
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ، انتخابات را از منظر دیگر، به رخ کشیدن اندیشه نو و جذاب مردم‌سالاری اسلامی در مقابل چشم سیاستمداران در دنیا دانستند و افزودند: مردم‌سالاری دینی یک تجربه جدید بود که بوسیله نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار، به بشریت عرضه شد و ملت ایران در روز جمعه، بار دیگر تبلور این اندیشه نو را در معرض دید جهانیان قرار خواهد داد.
ایشان با تأکید بر اینکه انتخابات روز جمعه مورد توجه دو گروه در دنیا قرار دارد، گفتند: از یک طرف مسئولان و دستگاههای مختلف در آمریکا و اروپا و دولت‌های دنباله‌رو آمریکا در منطقه و همچنین مقامات رژیم‌صهیونیستی، نظاره‌گر انتخابات خواهند بود تا ببینند مردم ایران چگونه و با چه روحیه‌ای و در چه حجمی وارد میدان انتخابات خواهند شد، و از طرف دیگر، ملت‌های منطقه با نگاه تحسین و حسرت به حضور مردم در روز جمعه چشم دوخته‌اند تا بار دیگر عظمت ملت ایران و آزادی موجود در نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی را نظاره‌گر باشند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بر همین اساس اگر حضور مردم در انتخابات ضعیف باشد، یک نوع قضاوت و تصمیم‌گیری خواهد شد اما اگر حضور مردم در انتخابات، هوشمندانه، قوی و با حجم زیاد باشد، قطعاً قضاوت به‌گونه دیگری خواهد بود.
روز انتخابات روز جشن ملی و شادی و شور
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، برگزاری انتخابات در دوره‌های مختلف را زمینه‌سازِ طراوت‌بخشی مجدد و ارائه عظمتی دیگر از نظام اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: روز انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی، «روز جشن ملی و شادی و شور» است.
ایشان با اشاره به ناامنی گسترده موجود در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، گفتند: در چنین محیط ناامنی، جمهوری اسلامی ایران با لطف و عنایت الهی، با آرامش و امنیت کامل، در تدارک برگزاری انتخابات است که این موضوع بسیار با اهمیت است و باید قدر و ارزش آن دانسته شود.رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فضای آزادی، فضای تأثیرگذار بودن رأی مردم و محیط امن و آرام کنونی، مرهون نظام جمهوری اسلامی است، افزودند: اگرچه برخی از این فضای آزادی استفاده ولی آن را نفی و ناسپاسی می‌کنند، اما اینکه ملت ایران با آزادی کامل در انتخابات شرکت می‌کنند و رأی و تصمیم آنها در انتخاب بالاترین مسئول اجرایی کشور و همچنین مدیران شهری تأثیرگذار است، موضوع بسیار باارزشی است که باید قدردان آن باشیم.
برگزاری انتخابات آزاد برای ملت‌های منطقه رویا است
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: برگزاری انتخاباتی آزاد و رقابتی و رأی مردم به‌منظور انتخاب رئیس‌جمهور، برای ملت‌های منطقه ما که دولت‌های آنها تحت حمایت و سیطره آمریکا هستند، یک رؤیا است.
ایشان، حضور مردم در صحنه و در پای صندوق‌های رأی را حاوی دو پیام مهم دانستند و گفتند: اولین پیامِ حضور در انتخابات، «نشان دادن اعتماد و علاقه مردم به نظام جمهوری اسلامی» است و پیام دیگر آن، «نشان دادنِ زنده بودن و پای کار و مصمم بودن ملت ایران» است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرچه حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بیشتر باشد و هرچه انضباط و پایبندی کنونی به قانون بیشتر باشد، آبرو و احترام ملت ایران در نزد ناظران جهانی بیشتر خواهد شد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رعایت انضباط و پایبندی به قانون در سه مرحله «قبل از انتخابات، روز انتخابات و بعد از انتخابات» را بسیار با اهمیت برشمردند و افزودند: ملت ایران تجربه کرده است که رعایت این انضباط تا چه حد به نفع او است و بی‌انضباطی و رعایت نکردن قانون، تا چه میزان مضرّ است.
برنده اصلی انتخابات نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران
ایشان با تأکید بر اینکه در روز جمعه با رأی مردم، در نهایت یک نفر از میان نامزدها انتخاب خواهد شد، خاطرنشان کردند: من معتقد به برنده و بازنده در انتخابات نیستم زیرا هرکس رأی بیاورد، برنده اصلیِ انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جدیت دستگاه‌های اجرایی و نظارتیِ انتخابات و دستگاه‌های حافظ امنیت در انجام وظیفه خود گفتند: همه این دستگاه‌ها، مورد اعتماد و با یکدیگر نیز هماهنگ هستند اما بار دیگر به این دستگاه‌ها سفارش می‌کنم که آراء مردم امانت است و این امانت باید حفظ شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: ممکن است افرادی باشند که قصد تخلف‌هایی را داشته باشند و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی و حافظ امنیت اگرچه مورد اعتماد و مقبول هستند اما باید کاملاً مراقبت کنند.
ایشان با تأکید بر اینکه دشمنان ملت ایران، از نزدیک صحنه انتخابات را رصد می‌کنند، خاطرنشان کردند: باید چهره ملت ایران در مقابل بدخواهان، چهره‌ای مصمم و دارای عزم راسخ برای تصمیم‌گیری و در عین حال چهره‌ای همراه با اعتماد به نفس، قدرتمند و با آرامش باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی سخنان ناشایستی که در جریان رقابت‌های انتخاباتی بیان شد، گفتند: اگرچه این سخنان شایسته ملت ایران نبود اما حضور مردم همه این مسائل را حل خواهد کرد و این سخنان تأثیری نخواهد داشت.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای افزودند: ان‌شاءالله مردم ایران اعم از زن و مرد، روز جمعه در سراسر کشور، در انتخابات شرکت خواهند کرد و با این حضور و با نشان دادن عزم راسخ خود، به نظام اسلامی آبرو خواهند بخشید.
ایشان در ادامه یک توصیه مهم به هواداران و ستادهای نامزدهای انتخاباتی داشتند و گفتند: علاقمندان نامزدها و ستادهای آنها باید متانت و انضباط را رعایت کنند زیرا این چند صباح زندگی و کار دنیا خواهد گذشت و آنچه که باقی می‌ماند، اعمال ما و محاسبه الهی است، بنابراین همه باید با در نظر گرفتن رضای الهی و با خالص کردن نیت‌ها در عرصه رقابت‌ها و تبلیغات انتخابات فعالیت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اگر فعالیت‌های انتخابات با هدف رضایت الهی باشد، خداوند به آنها برکت خواهد داد و آنچه که به نفع ملت ایران است، پیش خواهد آمد، افزودند: همه موظف به پایبندی به قانون و رعایت انضباط قانونی و عمل به آن هستند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گفتند: نظام اسلامی در طول نزدیک به ۴ دهه، به رغم دوره‌های مختلف و شرایط گوناگون دنیا و منطقه و همچنین برخی عملکردهای احیاناً نامناسب یا غیرجامع مسئولان، به پیش رفته و حرکت عظیم جمهوری اسلامی و حضور مردم کار خود را کرده است.
ایشان تأکید کردند: این پیشرفت روز‌به‌روز ادامه خواهد یافت و جمهوری اسلامی آن روزی را خواهد دید که دشمنان مأیوس شوند و از زیاده‌گویی و یاوه‌گویی دست بردارند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان بحثِ انتخابات اظهار امیدواری کردند خداوند متعال به آزمون بزرگ روز جمعه عنایت کند و برکت دهد و هر آنچه را که خیر و صلاح ملت و کشور است، پیش آورد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان، ماه شعبان را ماه دعا و توسل و آماده شدن برای ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان خواندند و افزودند: باید از فرصت باقیمانده‌ ماه شعبان استفاده و خود را وارد وادی معنویت و رحمت الهی کرد و جوانان عزیز با دل‌های صاف و پاکشان، آمادگی بیشتری برای استفاده از این فرصت و نعمت الهی دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396


آیت‌الله مصباح یزدی :ویژگی‌های اصلح در نظام اسلامی (زلال بصیرت)

    ۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای آیت‌الله مصباح یزدی

قریحه عقلایی اقتضا می‌کند که انسان در هر امری که مقابل چند گزینه قرار می‌گیرد و می‌تواند یکی را اختیار کند، سعی کند بهترین گزینه را انتخاب کند و مقتضای عقل آدمی نیز انتخاب بهترین است، لذا درصورت انتخاب غیراصلح، هم مخالف مقتضای عقل عمل کرده‌ایم، هم سبب بهره نبردن (و چه بسا ضرر به) خود شده‌ایم و هم اگر به واسطه انتخاب ما دیگران هم ضرر کنند، مسئولیم.
هم قریحه عقلایی و هم دلیل عقلی ایجاب می‌کند که بهترین را انتخاب کنیم؛ چرا که در غیر این صورت ضررهایی به خود و جامعه و دینمان می‌زنیم؛ البته حتی در آنجایی که به اصلح رأی می‌دهیم، نمی‌توان صد در صد نتیجه دلخواه را انتظار داشت؛ چرا که شاید اشتباه کنیم؛ شاید آن فرد بعدها تغییر رویه دهد، یا شاید اکثریت مردم فرد دیگری را انتخاب کنند.
اگر شرکت در انتخابات صرفا یک حق باشد، شرکت نکردن امری مذموم نیست، زیرا حقی است که عرفاً، قانوناً یا شرعا به فرد داده شده است و او نمی‌خواهد از آن استفاده کند؛ اما اگرشرکت در انتخابات تکلیف باشد، وجوب پیدا می‌کند؛ اما اینکه حق است یا تکلیف مسئله‌ای جدی است که علما باید با تحقیق و تبیین علمی پاسخ روشنی به آن بدهند.
ولی فقیه؛ شبیه‌ترین به معصوم
 گاه خداوند حاکمی را تعیین می‌فرماید، همان‌گونه که ما اعتقاد داریم خداوند متعال برخی پیامبران مانند حضرت داوود و  پیامبر اسلام(ص) و نیز امامان معصوم(ع) را تعیین کرده و تبعیت از ایشان را بر مردم واجب کرده است. اما در غیر این موارد، چه باید کرد؟ تئوری ولایت فقیه می‌گوید: خداوند برای شرایط غیبت، اوصافی را تعیین کرده است که شخص متصف به آن شرایط، باید حکومت را به دست بگیرد، که در واقع تعیین نوعی است و نه تعیین شخصی.
کسانی که ولایت فقیه را قبول ندارند، معتقدند خدا در این شرایط با مردم قهر کرده و آنها را به خودشان واگذاشته است! ولی حکمت الهی در آفرینش انسان و برقراری نظام عالم، نشان می‌دهد که خداوند قهر نمی‌کند و مردم را به خودشان وانگذاشته است؛ بلکه روشی جایگزین را برای تعیین حاکم تعیین کرده است؛ به عبارت بهتر، خداوند در زمانی که دسترسی به معصوم نیست، شبیه‌ترین افراد به معصوم را به عنوان ولی و حاکم قرار داده است.
از طرفی حکومت لازم است و علم داریم که خداوند راضی نیست قانون اسلام روی زمین بماند و از سوی دیگر، شخص ایده‌آل (معصوم) در دسترس نیست؛ بنابراین عقل حکم می‌کند که باید به شبیه‌ترین افراد به گزینة ایده‌آل مراجعه کرد.
برای تشخیص ویژگی‌های لازم برای حاکم و ولی فقیه را‌ه‌هایی وجود دارد که مراجعه به روایات مربوط یکی از این راه‌ها است، اما این روش مخالف سبک و روش اصولیون است که بیشترین تکیه را بر ادله عقلی دارند.
روش دیگر تحلیل عقلی مسئله حکومت و اهداف حکومت در اسلام است تا از این طریق شرایط حاکمی که بتواند این اهداف را بهتر برآورده کند، شناخته شود؛ در این باره هم مانند همه امور عقلایی باید به متخصص و خبره در این باره رجوع کرد تا بهترین فرد - یعنی اصلح - را شناسایی و معرفی کنند.
طبیعی است که ملاک اصلح برای هر کسی می‌تواند متفاوت باشد؛ کسی که بیمار باشد، اصلح را کسی می‌داند که بهتر به وضع درمان برسد و کسی که دغدغه امور نظامی را دارد اصلح را فردی می‌داند که امور نظامی را سروسامان بهتری بدهد.
مهمترین هدف حکومت از نگاه عقلا (و حتی بدبین‌ترین فیلسوفان اجتماعی)، تأمین نظم داخلی و امنیت خارجی است؛  لذا حاکم باید قدرتی باشد که از وی حساب ببرند. البته امروزه بهداشت و تأمین رفاه را هم جزء اهداف حکومت می‌دانند؛ که همه آنها به این نکته برمی‌گردد که هدف از حکومت این است که مردم بتوانند در این دنیا راحت زندگی کنند و پیشرفت کنند.
نگاه دین به زندگی دنیا این است که آن را صرفاً‌ مقدمه زندگی حقیقی ابدی می‌داند، هدف دین از حکومت، علاوه بر امنیت و رفاه مادی، تأمین رشد معنوی انسان‌ها درسایه ارتباط با خداست‌ و به همین دلیل، حاکم اصلح کسی است که دین شناس باشد، تا بتواند علاوه بر امنیت مالی، جانی و رفاه مردم، امکان رشد الهی آنها را فراهم کند.
چند شرط اساسی باید در حاکم وجود داشته باشد که نبود آنها سبب ایجاد خلأ اساسی در ارکان و اهداف حکومت می‌شود و آنها عبارتند از: دین‌شناسی، مدیریت و دشمن شناسی؛ و بدون یکی از این سه شرط اساسی، حکومت به اهداف اصلی مورد نظر اسلام نمی‌رسد.
بوده‌اند فقیهانی که در فقه بسیار متبحر بوده‌اند، اما به خاطر عدم شناخت جامعه و دشمن و ساده‌لوحی، به وسیله‌ای در دست دشمنان اسلام تبدیل شدند. پس این سه ملاک یعنی شناخت دین، مدیریت و شناخت دشمن، مهمترین ملاک‌ها برای فرد اصلح در نظام اسلامی است.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) در سی و سومین نشست انجمن فارغ التحصیلان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با موضوع «انتخاب اصلح: شاخص‌ها، مراتب و اولویت‌ها»؛ قم؛1 /2 / 1396 .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396
در مشهد:
روحانی: شما برای جوانان شغل ایجاد نکردید!
رئیسی: آقای روحانی! چرا عصبانی هستید؟!
  ۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای روحانی و رئیسی


مشهد دیروز آخرین مقصد دو نامزد اصلی انتخابات بود. روحانی با عصبانیت پرخاش کرد و گفت شما برای جوانان شغل ایجاد نکردید و رئیسی در سخنان خود از کارنامه دولت پرسید و گفت چرا عصبانی هستید؟!
حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر دیروز در حالی در جمع حامیان خود در ورزشگاه تختی مشهد حاضر شد که پیش‌تر ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی این مکان را برای سخنرانی وی پیشنهاد داده بود که به بهانه عدم استحکام بنا‌، تجمع حامیان رئیسی در این مکان ممنوع اعلام شد.
 وی خطاب به مخالفان خرید هواپیما تاکید کرد: امیدوارم دلتان برای هواپیماهای جنوب خلیج فارس تنگ نشده باشد.
روحانی عنوان کرد: ما می‌خواهیم ایرانیان سوار هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی شوند و حمل و نقل مدرن در اختیار ملت قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه مردم فهیم ایران روز جمعه تصمیم خود را خواهند گرفت خاطرنشان کرد: آیا شما به فکر حاشیه‌نشینان هستید؟ در حالی که نخستین دولتی که برای حاشیه‌نشینان تصمیم‌گیری کرد دولت سید‌محمد خاتمی بود، در روزهایی که فراوانی پول بود نه شغلی ایجاد کردید و نه پیشرفت کشور را محقق نمودید؛ آیا امروز هم ادعا دارید؟
روحانی درحالی که طی ماه‌ها و هفته اخیر با گروگانگیری بودجه‌ای‌، صدا و سیما را به ستاد انتخاباتی خود تبدیل کرده بود در جمع حامیان خود گفت:‌ ما نمی‌گوییم که صدا و سیما نباشد چرا که امروز صدا و سیما هست و به لطف خدا هر روز تعداد کانال‌های آن نیز بیشتر می‌شود. ما فقط یک تقاضا داریم و می‌گوییم که صدا و سیما بر اساس قانون اساسی عمل کند. بر اساس قانون این رسانه باید زیر نظر سه قوه قرار بگیرد.
روحانی ادامه داد: شما می‌گویید دولت، ‌وزیر بهداشت و پزشکان زحمتی نکشیده‌اند؛ اشکالی ندارد اما چرا از پرستاران تشکر نمی‌کنید؟  ما بازار نفت را که دیروز در اختیار عربستان قرار داشت بازپس گرفتیم، اشکال ندارد که از وزیر نفت، مسئولان وزارت‌خانه و مهندسین نفتی تشکر نکردید، اما ای کاش لااقل از کارگران نفتی تشکر می‌کردید.
وی همچنین گفت: من از برادرم دکتر جهانگیری تشکر می‌کنم. به صحنه آمد، سخن حق را گفت، مسائل لازم را بیان کرد و به موقع هم برای وحدت و پیروزی به نفع روحانی کنار رفت. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اولین کسی بود که با من  راجع به دولت دوازدهم صحبت کرد به روحش درود می‌فرستم.
از سوی دیگر پس از سونامی خروش حماسی حامیان حجت‌الاسلام رئیسی در کلانشهرهای تهران، اصفهان، شیراز و غیره، اینبار مشهد مقدس شاهد قیام پر شور مردم انقلابی این شهر در حمایت از کاندیدای جبهه انقلاب بود. صدها هزار نفر از مجاوران علی بن الموسی الرضا(ع) که از هفته‌ها قبل با تشکیل ستادهای انتخاباتی خودجوش و مردمی  حمایت و استقبال از خادم امام هشتم (ع) را انتظار می‌کشیدند، عصر دیروز خود را به میدان شهداء مشهدالرضا‌(ع) رسانده و  ضمن اعلام حمایت از کاندیدای جبهه انقلاب اسلامی‌، حماسه‌ای دیگر در مسیر تغییر به نفع مردم ‌آفریدند.
استقبال بی‌نظیر و باشکوه مردم مشهد از سید‌ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری،  به حدی بود که وی از بدو ورود به مشهد مقدس تا میدان شهداء این شهر ساعت‌ها در ازدحام خیابان‌های این شهر و در بین حامیان خود مانده بود‌. بنا به گفته مسئولان برگزاری این همایش‌،  استقبال عظیم و باشکوه مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور مشهد فوق تصور و پیش‌بینی‌ها بود و به دلیل کثرت جمعیت و پر شدن ظرفیت خیابان‌های اطراف میدان شهدا، حامیان رئیسی به بالای ساختمان‌های نیمه‌کاره رفته بودند و تصاویر این حضور شورانگیز و حماسی‌، روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی را تداعی می‌کرد‌.
حجت‌الاسلام و‌المسلمین رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌‌جمهوری  در اجتماع عظیم حامیان خود در میدان شهداء مشهد‌الرضا با بیان اینکه امروز زندگی، معیشت و کار و کسب مردم با مشکلات جدی مواجه است، گفت: امروز در سایه همه افتخارات و عزت‌ها و اقتداری که نظام ما به برکت خون شهدا دارد، امکان شکل‌گیری هیچ قراردادی بدون نقش ایران اسلامی امکان‌پذیر نیست. این همه عزت و اعتبار ایران و کوتاه‌شدن سایه جنگ از این مرز و بوم به‌دلیل حضور قهرمانانه مردم در صحنه است.
وی افزود: سایه جنگ با یک قرارداد از کشوری جمع نمی‌شود، مگر اینکه اجتماع عظیم و نیرومندی حضور داشته باشد که یکی از صحنه‌های باشکوه آن همین حضور مردم است.
رئیسی گفت: سؤال این است که با این همه ظرفیت و ثروت‌های عظیمی که خداوند به این کشور داده است و با این همه نیروهای انسانی فرهیخته که بزرگترین سرمایه است، چرا امروز رشد زندگی مردم، در کار و کسب آن‌ها،  اشتغال آن‌ها و در میان تحصیلکرده‌ها متوقف شده و پدران و مادران را نگران کرده است؟
وی تصریح کرد: بیش از 50 درصد از ظرفیت صنعتی کشور تعطیل یا نیمه‌تعطیل است، چرا بسیاری از منابع کشور به جای اینکه در حوزه تولید و به حرکت درآوردن چرخ‌ها صرف شود، به افراد بدحساب تسهیلات داده شده و کشور ما را دچار مشکل کرده است؟
رئیسی گفت: مردم با کمبود می‌سازند اما با تبعیض هرگز. مردم با مشکلات زندگی و کمبودها می‌سازند اما با فساد اداری هرگز. مشکل این است که آقایان به‌جای اینکه رفع مشکل و حل مشکل را در دستان توانای جوانان برومند بدانند، در دست بیگانگان می‌دانند.
وی تصریح کرد: رکود امروز در کشور «رکورد» زده است، بحران بیکاری و فساد اداری نیز وجود دارد، کلید این مشکلات در دست توانای این ملت و جوانان برومند آن است. مگر بیگانگان تاکنون گره از مشکلات کدام کشور و ملت گشوده‌اند که دومی آن ما باشیم؟
رئیسی تاکید کرد: 4 سال اقتصاد و نیروی انسانی کارآمد را معطل‌گذاشتن، به چه دلیل است؟ دولت مستقر باید پاسخگوی این مردم باشد. مگر نگفتید روز انتخابات 4 سال قبل که بازار باید چنین و چنان شود، اما امروز وضعیت به چه صورت است؟ در دولت‌های قبل 5 میلیارد دلار کالای چینی وارد می‌شد اما در این دولت سالانه 10 میلیارد دلار کالای چینی وارد می‌شود.
وی افزود: آقای روحانی چرا عصبانی هستید؟ اینکه مردم از شما سؤال می‌کنند 4 سال چه کرده‌اید، از بیکاران و مشکلات بیکاری که آنها را به ستوه درآورده ناراحت و عصبانی هستید؟ از مردمی که صادقانه می‌گویند ما تحمل شنیدن اختلاس و فساد را نداریم، عصبانی هستید؟ به‌جای پاسخ دادن به مردم عصبانی هستید؟
رئیسی ادامه داد: تمام این اجتماعات سؤال و حرف دارند اما شما می‌گوئید این‌ها آمده‌اند دیوار بکشند، ما آمده‌ایم دیواری بلند بین چپاولگران و حقوق مردم ایجاد کنیم.
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آقای محترم مگر شما به زنان آزادی دادید؟ خداوند زنان را آزاد خلق کرده است. شما جلسه تشکیل می‌دهید و از حقوق شهروندی رونمایی می‌کنید. حقوق شهروندی ادعایی نیست، قانون اساسی و قوانین موضوعه خودش حقوق شهروندی است، آقای روحانی، حق شهروندی آن است که بیکاری از خانواده‌ای خجالت نکشد. حق شهروندی آن است که سفره فقرای ما روز به روز کوچک‌تر نشود.
وی بیان کرد: مگر دیپلماسی این نیست که وزارت خارجه زمینه صادرات داخلی در کشورهای دیگر را پیدا کند؟ مناسبات شما با 15 کشور همسایه چگونه است؟ بازار عراق دست ماست یا ترکیه؟ این نتیجه دیپلماسی شماست. مگر دیپلماسی فقط رابطه با 4 کشور است، 180 کشور در دنیا برای برقراری رابطه داریم.
رئیسی خاطرنشان کرد: حق شهروندی که شما نسبت به آن سمینار تشکیل می‌دهید، این حق گفتنی و ادعاکردنی نیست، باید آزادی دانشجو در سخن و انتقاد و آزادی فرهیختگان در سخن گفتن رعایت شود. چرا کسانی که انتقاد می‌کنند به آنها برچسب می‌زنید؟ این حق شهروندی است؟ شما اسم هنرمندان، زنان و اهل‌سنت را می‌برید اما در عمل برای این‌ها چه کردید؟ اینکه هنرمندی گوشه بیمارستان جان دهد، ادای حق هنرمند است؟ اینکه سرپرست خانواده آبرو نداشته باشد حق شهروندی است؟
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: کسی از شما بوده که وام و تسهیلات صفر درصد گرفته باشد؟ آقای روحانی این‌ها را جواب دهید. آقایی 300 میلیارد وام صفر درصد گرفته و سود می‌گیرد، این‌ها را پاسخ دهید. چرا طفره می‌روید؟ ما می‌گوئیم این وضع مردم است، شما سر نمی‌زنید به مردم اما ما با مردم ارتباط داریم. این مردم دولتمردی می‌خواهند که اشرافی نباشد. این مردم می‌گویند ما حقوق نجومی را خلاف مصالح دولتمرد اسلامی می‌دانیم.
رئیسی خاطرنشان کرد: اعلام کرده‌ام تمام دولت و مدیران باید ثروت و درآمدشان شفاف باشد و مردم مطلع شوند، ما معتقدیم دولت باید از این حالت بیرون بیاید. مگر نگفتید دلال نفتی بوده که 10 ماه دستگاه قضایی بازداشتش کرده، الان نفت را چگونه می‌فروشید؟ دلال‌هایی امروز در حال انجام کار نفتی هستند.
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه من رقیب این دولت نیستم بلکه رقیبش عملکرد خودش است و من رقیب فقر و فساد اداری و ناکارآمدی در این کشور هستم، گفت:  می‌گوئیم چرا کشور 6 میلیون بیکار داشته باشد؟ آقای روحانی نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلکه صرفاً تغییر به‌‌نفع مردم.
وی بیان کرد: ما اعلام کرده‌ایم در دولت کار و کرامت، آزادی زنان و دانشجویان و آزادی علمی در کشور داریم، شما فرهیخته هستید، امروز تحریم علمی ما کمتر از تحریم اقتصادی نیست، اگر تحریم اقتصادی را برداشتید چرا پول‌ها را با مشکل جابه‌جا می‌کنید؟ این پول با اجازه کدخدا باید برداشته شود؟
وی ادامه داد: شما نگران مناسبات دیپلماسی ما نباشید، ما دیپلماسی را بلد هستیم. اگر دیپلماسی این است که به غربی‌ها بگوئیم هوای ما را در انتخابات داشته باشید ما این دیپلماسی را بلد نیستیم، ما با همه کشورهایی که بخواهند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط داشته باشند، بهترین مناسبات فرهنگی و سیاسی را عزتمندانه و براساس اصول حکمت، عزت و مصلحت خواهیم داشت.
رئیسی با تاکید بر اینکه در سیاست خارجی نه ظلم به کسی می‌کنیم و نه زیر بار ظلم احدی می‌رویم، خاطرنشان کرد: گفتم ملاک من در انتخابات عقل مردم است، شما مثل اینکه به فهم و عقل ما تردید دارید. از برادر مجاهدم قالیباف و آقای میرسلیم نیز تشکر می‌کنم، از خانواده معظم معدنچیان که جان فرزندان خود را دادند برای حضور در این جلسه تقدیر و تشکر می‌کنم و از همه شما مردم که خدا بخواهد هیچ جایگاه و شأنی جز نوکری برای شما نمی‌شناسم تشکر می‌کنم. هر کدام از شما یک ستاد هستید برای اینکه ان‌شاء‌الله آنچه رضای خدا و صلاح این مملکت است، رقم بخورد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

توطئه ریاض و غفلت دیپلماتیک‌ ما

۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای توطئه ریاض و غفلت دیپلماتیک‌ ما
«منافع ملی» اگر در همه جوانب آن مدنظر باشد، همه آن چیزی است که هر نظام سیاسی و دولتمردان آن باید همه حواس، تلاش‌، ظرفیت، امکانات و دغدغه‌ها را برای تامین حداکثری آن به میدان آورند و هر مانعی از جمله موانع داخلی و موانع خارجی را از سر راه آن بردارند. این وظیفه‌ای ملی است که هر علاقه و منفعت دیگری به خصوص منفعت‌های شخصی و حزبی و طایفه‌ای آنگاه که در تصادم با آن قرار گیرند، باید کنار گذاشته شوند. حساسیت توجه ویژه به منافع ملی در همه کشورها و نظام‌های سیاسی باید بالا باشد و درخصوص کشورها و نظام‌هایی که به واسطه اهداف بلند و استراتژیک در معرض انواعی از دشمنی‌ها قرار دارند، باید چندین برابر بالا باشد. اما سوگمندانه در کشورمان شاهد «غفلت‌های استراتژیک» و سوءرفتارهایی هستیم که نه تنها بی‌توجهی به منافع ملی به حساب می‌آید بلکه در نقطه مقابل آن و از بین برنده آن محسوب می‌شود.
سخن گفتن از اینکه ما در منطقه‌ای به سر می‌بریم که در هر گوشه‌اش آتش فتنه و درگیری بالاست، کاملا بدیهی است و هیچکس ولو از هوش سیاسی چندان قوی هم برخوردار نباشد، نمی‌تواند آن را درک نکند و نیز سخن گفتن از اینکه جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در کانون این فتنه منطقه‌ای قرار دارد و سمت‌گیری آتش‌هایی که پی در پی برپا می‌شوند، سوزاندن خرمن «موقعیت ممتاز» و «دستاوردهای برآمده از مجاهدت ملت ایران و ملت‌های مظلوم دلبسته به انقلاب اسلامی» است هم کاملا بدیهی و بی‌نیاز از استدلال است. از سوی دیگر همه می‌دانیم که تنها راه برون‌رفت موفقیت‌آمیز از این معارک حساس، مجاهدت، هوشمندی و تمرکز توانمندی‌ها و جهت‌دهی آنها به سمت میدان است. ما به هیچ وجه نمی‌توانیم دست خود را به سمت دست‌هایی که با محوریت آمریکا در منطقه برای خارج کردن گوهر ذیقیمتی که در دست داریم، درهم تنیده شده‌اند، دراز کنیم. ما هرگز نمی‌توانیم این گوهر را به وسط معرکه‌ای که در هر سوی آن دشمنی برای ربودن آن کمین کرده است، پرتاب کنیم و توقع داشته باشیم که سارقان عنود به لبخند و تمنای ما سهمی هم برای ما قایل شوند. آنان اگر خدای نکرده بر این معرکه چیره شوند نه تنها حقی برای ما و سایر ملل مظلوم منطقه قایل نیستند که از ما می‌خواهند قیمت تاخیر در واگذاری این گوهر را نیز به آنان بپردازیم و سوگند بخوریم که هیچگاه حق نگهداری آن را نداشته و تا ابد حقی را برای خود قایل نباشیم!
این خبر را همه شنیده‌ایم که قرار است از سوم خرداد‌ماه اجلاس مشترک سیاسی و امنیتی آمریکایی- اسلامی با حضور دونالد ترامپ و یک هیات سیاسی امنیتی آمریکا در «ریاض» تشکیل شود و به خوبی می‌دانیم که به مانند جنگ احزاب، همه کشورهایی که کم یا زیاد با انقلاب اسلامی ایران و نظام برآمده از آن خصومت دارند با دستور کاری آمریکایی که چاشنی کینه‌ورزی وهابی- سعودی به آن ضمیمه شده است، دور هم جمع خواهند شد. هدف این نشست کاملا واضح است و برای درک آن فقط اندکی هوش سیاسی می‌خواهد. موضوع این است که جبهه استکباری به سرکردگی آمریکا و میدان‌داری منطقه‌ای سعودی به جبران شکست‌های پی‌درپی که از انقلاب اسلامی خورده‌اند و به خصوص آنچه در حد فاصل 2004 تاکنون حیثیت و همه سرمایه‌گذاری ضداسلامی‌شان را برباد داده است، بنا دارند یک بار دیگر بخت واژگون خود را بیازمایند. آمریکای ترامپ در این میان می‌گوید من هستم شما هم بیائید و باکی هم از هزینه‌ها و نتایج نداشته باشید. سعودی هم پذیرفته است که در نوک اقدامات ضدایرانی باشد و هزینه‌های آن را بپردازد بر این اساس این رژیم سران حدود 25 کشور اسلامی را با تشجیع و تطمیع فراخوانده تا آنچه به اجرا گذاشته می‌شود، اقدام مشترک مسلمانان علیه ایران تلقی گردد و مردم مسلمان منطقه، حداکثر آن را درگیری میان مسلمانان تلقی کرده و از کمک به ایران و قرار گرفتن در کنار انقلاب اسلامی باز بمانند. البته برخلاف آنچه وانمود شده است، حضور هیئت بلندپایه آمریکایی و محوریت رئیس‌جمهور آمریکا پرده از چهره، ماهیت و اهداف این اجلاس برداشته است. از آنجا که در هر پرونده منطقه‌ای که آمریکا حضور دارد، رژیم صهیونیستی نیز حضور دارد و نیز به شهادت آشکار شدن روابط سیاسی امنیتی ریاض- تل‌آویو در واقع این اجلاسی آمریکایی، صهیونیستی و سعودی است که 25 کشور اسلامی را به عنوان «سیاهی لشکر» در خود جای داده است.
آمریکا برای اینکه بگوید «کاملا جدی» است دو اقدام امنیتی هم در هفته‌های منتهی به آغاز به کار اجلاس ریاض انجام داده است؛ حمله موشکی به پایگاه هوایی «الشعیرات» در شرق استان حمص سوریه که بی‌سابقه بود و برگزاری مانور سنگین نظامی در مرز سوریه و اردن.  در این میان از میان سخنان مقامات نظامی آمریکا، اسرائیل و سعودی به دفعات این عبارت تکرار شد که «باید ابهت ایران شکسته شود و جمهوری اسلامی سرجایش بنشیند». بر این اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی چند روز پیش در دیداری که از دانشگاه افسری امام حسین سپاه داشتند خطاب به این جبهه استکباری فرمودند:
«دوره بزن در رو گذشته و اگر ضربه‌ای بزنید ضربه‌ای سخت‌تر از سوی ملت ایران دریافت خواهید کرد». خب این وضعیتی است که ما با آن مواجه‌ایم. وضعیتی که از یک طرف «اهمیت ویژه» آنچه در دهه‌های اخیر با مجاهدت و درایت بدست آورده‌ایم را نشان می‌دهد و از سوی دیگر تا حد زیادی «ابعاد توطئه نظامی- امنیتی» دشمن علیه ما را بیان می‌کند. در این میان تکلیف ما کاملا روشن است و در آنچه باید برای خنثی کردن توطئه دشمن انجام دهیم تردیدی نداریم. در چنین وضعیتی ملت بزرگ ما و نظام سیاسی و دولت برآمده از آن باید نشان دهند که خط و خیال دشمن را می‌شناسند و ظرفیت‌های خود را برای تحمیل شکست سنگینی دیگر به آن آماده کرده‌اند. این الفبای منافع ملی است و در موضوع منافع ملی، «امنیت و ثبات» در قله آن قرار دارد. اما حال ببینیم ما چه می‌کنیم؛
1- تا آنجا که موضوع به فرماندهی ارشد نظامی ایران یعنی فرمانده معظم کل قوا، سایر فرماندهان و دستگاه‌های نظامی- امنیتی ما بازمی‌گردد، ایران سال‌هاست که خود را برای دفع و دفن چنین توطئه‌هایی آماده کرده است. دستگاه‌های نظامی در این 30 سال معطل ادبیات روشنفکرمآبانه نمانده و بر حجم توانمندی خود در همه زمینه‌ها افزوده‌اند و همه‌ چیزی که برای متوقف کردن خیال دشمن لازم است را آماده کرده‌اند. امروز تجهیزات دفاعی ما در حدی است که دشمن را به طور جدی به درنگ وادارد و متوقف شود واقعیت این است که دو دشمن اصلی ایران یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی هم از «توانمند»ی  وسیع نظامی ما آگاهی دارند. گرچه حجم نادانسته‌های آنان بیش از اطلاعاتشان از ماست و هم از «اراده» ما در واکنش موثر و متوقف کننده باخبرند.
در عین حال آنان روی یک موضوع حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند؛ چالش داخلی علیه نیروی واکنش سریع ایران و فرسودن آن در معادلات جناحی. بر این اساس آمریکایی‌ها بخصوص در دوره پس از تصویب برجام روی قدرت موشکی و نیروی قدس ایران تمرکز کرده‌اند و همین خط را بعضی‌ها در داخل ایران امتداد داده‌اند!
2- کاملا واضح است که در چنین فضایی که دشمنان در حال اجتماع و اجماع هستند دولت ایران و بخصوص وزارت امور خارجه آن باید امور جاری خود را به موضوعی ثانوی تبدیل کرده و برای خنثی کردن آن وارد عمل شود در این شرایط باید وزیر و همه معاونین وزارت خارجه به این و آن پایتخت اسلامی سفر کرده و خطر این توطئه ضداسلامی آمریکایی- صهیونیستی را گوشزد کنند و اساس چنین اجتماعی را از هم بپاشند. این کار کاملا امکان‌پذیر است. به این دو خبر توجه کنید. در آغاز جنگ سعودی علیه یمن، زمزمه‌ای بلند شد مبنی بر اینکه پاکستان هم قصد دارد  به عربستان در حمله به مردم یمن و حذف انصارالله از صحنه نظامی- سیاسی بپیوندد. ایران در آن موقع خبر داشت که ملک سلمان با وعده‌های چرب و نرم، نخست‌وزیر پاکستان را به چنین هم‌پیمانی ظالمانه متقاعد کرده است. در این هنگام شورای عالی امنیت ملی ایران با اعزام یک هیئت به اسلام‌آباد، پیامد چنین اقدامی را به مقامات نظامی و سیاسی پاکستان یادآور شد و نخست‌وزیر این کشور موضوع را به پارلمان ارائه و به اعضای حزب مسلم لیگ یادآور شد که به آن رأی منفی بدهند. با رأی منفی پارلمان، دولت پاکستان گفت نیرویی به عربستان اعزام نمی‌کند و در این جنگ مداخله نمی‌نماید.
همین دو روز پیش نخست‌وزیر اندونزی در تماس با مقامات دولت ایران گفت که پادشاه عربستان او را برای شرکت در اجلاس ریاض تحت فشار قرار داده و او ناچار به حضور است ولی بدانید ما با آنچه در این اجلاس علیه ایران مطرح شود، همراهی نخواهیم کرد. کاملا واضح است که دولت اندونزی  و بقیه دولت‌های اسلامی نمی‌خواهند در مقابل ایران قرار گیرند در اینجا یک رفت و آمد دیپلماتیک، اکثر آنان را از حضور در چنین اجلاس توطئه‌آمیزی منصرف می‌گرداند اما سوگمندانه  باید گفت برای وزارت خارجه ما حضور در میتینگ‌های انتخاباتی اولویت دارد و لذا هیچ کاری نکرد.
۳- در حالی که دولت باید نشان دهد با همه قوا در مقابل این توطئه ایستاده و خنثی کردن توطئه‌هایی که امنیت و «منافع ملی» ایران را نشانه رفته در اولویت کاری خود قرار داده است و خط فاصلی با بخش دفاعی- امنیتی کشور ندارد، برای تحریک اقلیت بسیار محدودی که زندگی شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند، استراتژی دفاعی کشور، جنگ‌افزارهای موثر ایران و نیروهای دفاعی مملکت را زیر ضربات خود قرار داده و آنان را در نقطه مقابل مصالح و منافع مردم معرفی می‌کند! در واقع کاری که این روزها در بعضی از سخنرانی‌ها، گفت‌وگوها و میتینگ‌های انتخاباتی مشاهده کردیم، پر کردن همان بخش از پازل دشمن بود که بدون آن آمریکا هرگونه اقدام نظامی علیه ایران یا علیه هم‌پیمانان آن در منطقه را «احمقانه» ارزیابی می‌کند. اگر در اجلاس مشترک آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ که با حضور 25 کشور اسلامی بزک خواهد شد، آمریکا با استناد به آنچه در ایران علیه توان و نیروهای نظامی کشور بیان می‌‌شود، جمع را به این قناعت برساند که «یک ضربه کافی است»، در واقع جنگ علیه ایران از داخل کلید خورده است. البته در نهایت ایستادگی‌ نیروی دفاعی ما نه تنها خنثی‌کننده بلکه بازدارنده است.

سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

جانباز آزاده اسلامشهری  حاج سلمان فتحی در کنار یاران شهیدش آرام گرفت

  ۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای جانباز شهید حاج سلمان فتحینتیجه تصویری برای جانباز آزاده حاج سلمان فتحی
جانباز آزاده اسلامشهری، حاج سلمان فتحی پس از 29 سال تحمل مجروحیت به کاروان یاران شهیدش پیوست.
به گزارش خبرگزاری فارس، شهید فتحی در سال 67 در منطقه زبیدات عراق، بدست نیروهای عراقی مجروح و به اسارت درآمد، که پس از تحمل 25 ماه و 11 روز به آغوش میهن اسلامی بازگشت.
این رزمنده دوران دفاع مقدس که از ناحیه چشم و ریه دچار جراحت شده بود، بعد از 29 سال تحمل رنج و درد ناشی از جنگ تحمیلی رژیم بعثی صدام، در سن 49 سالگی در بیمارستان حضرت خاتم‌الانبیاء دعوت معبود را لبیک گفت و به ملکوتی اعلی پیوست.
پیکر مطهر این شهید والامقام با حضور اقشار مختلف مردم شهید‌پرور اسلامشهر و جمعی از همرزمانش از مقابل منزلش تا آرامستان دارالسلام اسلامشهر تشییع و در قطعه ایثارگران دارالسلام در کنار سایر همرزمان شهیدش به خاک سپرده شد.
از شهید فتحی یک فرزند پسر 15 ساله به یادگار مانده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396
پس از 31 روز اعتصاب غذا
اسیران فلسطینی آماده اعتصاب خشک می‌شوند
   ۲۷ / ۰۲ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای اسیران فلسطینی آماده اعتصاب خشک می‌شوند

رئیس‌کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی گفته رهبر اسرای اعتصاب‌کننده در اعتراض به بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به مطالبات اسرا، از نوشیدن آب نیز دست کشیده است.
«عیسی قراقع» رئیس‌کمیته امور اسرا و آزادگان فلسین اعلام کرد «مروان البرغوثی» رهبر اسرای اعتصا‌ب‌کننده فلسطینی که بیش از یک ماه است به همراه 2000 اسیر دیگر دست به اعتصاب غذا زده، به دلیل بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به مطالبات اسرا، از نوشیدن آب  هم دست کشیده است این 2000 اسیر فلسطینی پس از اعتصاب غذای « البرغوثی» و در حمایت از ایشان دست به اعتصاب زده‌اند!
به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاری فلسطینی «سما»، البرغوثی پیش‌تر تهدید کرده بود در صورتی که اداره امور زندان‌ها به درخواست‌های اسرا پاسخ ندهد از نوشیدن آب نیز دست خواهد کشید و اکنون تهدید خود را عملی کرده است. از بارزترین مطالبات اسرا، پایان بازداشت موقت یا اداری، پایان حبس انفرادی، پایان ممنوعیت دیدار اسرا با خانواده‌هایشان، پایان اهمال پزشکی و... است که پیش‌تر با اعتصاب غذا به بسیاری از آنها رسیده بوده‌اند. این اسرا در حالی وارد دومین ماه اعتصاب غذای خود می‌شوند که حال بسیاری از آنها «وخیم» است و به بیمارستان‌ منتقل شده‌اند.کمیته رسانه‌ای هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطینی و باشگاه اسیران هم اعلام کرد، ده‌ها نفر از اسیران اعتصاب‌کننده به علت بیهوش شدن پی در پی و استفراغ خون، پایین بودن فشار خون و سرگیجه به بیمارستان‌ منتقل شده‌اند. برخی کارشناسان می‌گویند اعتصاب آب این اسرا می‌تواند فشارها علیه رژیم صهیونیستی را دو چندان کند.از سوی دیگر جنبش فتح نیز روز یکشنبه آینده را روز اعتصاب کامل در همبستگی با اسیران اعتصاب‌کننده در زندان‌های اسرائیلی اعلام کرد و رژیم صهیونیستی را مسئول کامل وضعیت خطرناک زندگی اسیران اعتصاب‌کننده دانست. این جنبش همچنین نسبت به پیامد فوت اسیران فلسطینی به رژیم صهیونیستی هشدار داد. گفتنی است هیچ یک از کشورهای مرتجع عربی و کشورهای غربی کوچکترین واکنش انتقادی درباره این وضع از خود نداشته‌اند و هیچ یک از آنها برای وضعیت 2000 اسیر فلسطینی ابراز نگرانی نکرده‌اند!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396


( کل صفحات : 10 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی