تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر

کلامی غلط با عنوان رئیس مذهب شیعه

وبلاگ > محدثی، جواد - نسبت دادن عنوان رئیس مذهب شیعه به امام صادق علیه السلام کلامی غلط است که بعضی از افراد تعمدا آن را بیان می دارند و عده ای هم از روی جهل به هر حال این کلام نادرست می باشد

در این مقاله می کوشیم تا این حقیقت تاریخی روشن شود که رئیس مذهب شیعه بودن امام صادق علیه السلام نه به معنای فاصله افتادن این مذهب از اسلام راستین که به معنای حق عظیمی است که ایشان در اعتلا و احیای مذهب حقه شیعه داشته اند.لقب رئیس مذهب شیعه، بدین جهت براى امام ششم شیعیان شهرت یافت که معارف شیعى در دوران ایشان و در سایه تعالیم حضرتش، فرصت انتشار یافت. براى آشکار شدن اهمیت این مجال تاریخى، اشاره اى کوتاه به فشارهاى اجتماعى و سیاسى وارد بر امامان پیش از حضرت صادق(علیه السلام) لازم است.

این فشارها گرچه در ابتدا، به عنوان سیاستى راهبردى، از سوى دستگاه هاى حاکمه تعقیب مى شد، اما جو اثرپذیر مسلمانان که به راحتى تحت تاثیر تبلیغات قرار مى گرفت بر تنگناها مى افزود و البته مصلحت جویى ها و عافیت طلبى ها نیز مزید بر علت مى شد.

در میان ائمه(علیهم السلام) امیرالمومنین على(علیه السلام) به جهت سوابق بى نظیر و توصیه هاى مکرر رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) موقعیت ویژه اى داشت که لازمه طبیعى آن مورد توجه قرار گرفتن ایشان از سوى مسلمانان بود، اما چنین نشد. بحث بر دور داشته شدن آن حضرت از خلافت نیست بلکه حتى در حوزه هاى فکرى و عقیدتى نیز زمینه ظهور جدى در اختیار ایشان نبود. کدام یک از خطبه هاى مفصل و مهم نهج البلاغه، در دوران بیست وپنج ساله خانه نشینى امام(علیه السلام) ادا شده است؟
مردم حتى در دوران حکومت حضرت على(علیه السلام) نیز تبعیت و انقیاد جدى نسبت به ایشان نداشتند، چه در امور دینى و چه در امور حکومتى. تفصیل این سخن فرصتى دیگر مى طلبد. وقتى عرصه بر على بن ابى طالب چنین تنگ باشد، وضعیت امامان بعدى معلوم خواهد بود، زمانى که با روى کار آمدن بنى امیه و فاصله گرفتن نسل ها از صدر اسلام هرچه مى گذرد، کار بر ائمه(علیهم السلام) سخت تر مى شود.

در اواخر دوران امامت حضرت باقر (علیه السلام) همزمان با ضعف مفرط بنى امیه، فشارها بر آن حضرت کاهش یافت و شرایط اجازه تشکیل حلقه هاى درس و بیان حقایق دین و شریعت را به آن جناب مى داد، همچنان که آمد و شد اصحاب نزدیک امام (علیه السلام) نیز مقدورتر مى گشت. این میراث به امام صادق(علیه السلام) نیز رسید و از آغاز دوران امامت ایشان تا پایان عمر بنى امیه، یعنى سال 132 ادامه داشت.
در رجال شیخ طوسى، نام 3223 نفر به عنوان اصحاب امام صادق برده شده است. از حسن بن على وشاء یکى از اصحاب امام رضا(علیه السلام) نقل شده که گفت: در مسجد کوفه نهصد نفر را دیدم که از جعفربن محمد(علیهما السلام) حدیث نقل مى کردند. (رجال نجاشى/ شماره 80)

البته چنین ارقامى بدان معنا نیست که همه این افراد، به یک میزان مورد وثوق امام(علیه السلام) قرار داشتند، لذا آن حضرت نسبت به عده محدودترى از اصحاب خود، توثیق ها و تجلیل هاى ویژه نموده و به برخى اجازه مى دادند تا در مباحث مختلف وارد میدان شوند و به بحث و حتى مناظره بپردازند. در رجال کشى نقل شده که مردى شامى در مجلس امام (علیه السلام) وارد شد و عرض کرد: شنیده ام که براى هر سئوال پاسخى دارید، پس آمده ام که با شما مناظره کنم. امام(علیه السلام) فرمود: در چه موضوعى بحث دارى؟ گفت: در قرآن. امام به حمران بن أعین فرمود: پاسخ این مرد را بده. مرد شامى خطاب به امام گفت: من مى خواهم با خود شما بحث کنم. حضرت فرمود: اگر بر حمران چیره شدى، بر من غلبه یافته اى. سپس در آن جلسه زراره بن أعین در فقه با مرد شامى مناظره کرد، هشام بن سالم در توحید و هشام بن حکم در امامت و مومن طاق نیز در پاره اى امور اعتقادى. (بحار 47/407)

پس از این مقدمه، به موضوع اصلى مورد نظر در این مقال مى پردازیم و آن را با سئوالى آغاز مى کنیم: آیا امام صادق(علیه السلام) با توجه به فرصت ویژه و بى سابقه اى که پس از گذشت بیش از یک قرن از تاریخ تشیع براى ایشان حاصل شد، در مورد معنا و مفهوم تشیع و چیستى آن، مطالبى فرموده یا خیر؟ پاسخ یقیناً مثبت خواهد بود. مگر ممکن است امام در موضوعات فقهى، چنان فرمایش هاى متعدد و تعالیم فراوانى بیان کرده باشند که متون فقهى ما به طور عمده بر محور سخنان آن حضرت (و پدر گرامى شان) قرار یافته، آنگاه در باب مسائل عقیدتى که پایه و اساس دیانت است، مطالبى قابل توجه و مبنایى نفرموده باشند؟

طبیعتاً همان گونه که در فقه، نقلیات کمترى از چهار امام اول حتى امیرالمومنین(علیه السلام) در مقایسه با امامان پنجم و ششم وجود دارد، در اعتقادات نیز مطالب نقل شده از آن دو امام، به ویژه امام صادق به مراتب بیشتر است، لذا نمى توان در ارائه تعریف از تشیع سخنان امام ششم را لحاظ ننمود. امامان یک سلسله متصل به رسول خدایند که سخن شان یکى است و مرام واحدى را معرفى و ترویج مى کنند. چنان که از امام صادق(علیه السلام) نقل است: «سخن من، سخن پدرم و کلام پدرم، کلام جد من است و آن کلام حسین و... سخن رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) است که سخن خداى متعال است.» (کافى 1/53) اما بى توجهى به شرایط ویژه و سخت زمانى امامان در القا و بیان این مرام و منظومه اعتقادى، خبط بزرگى است.

شاگردان امام صادق(علیه السلام) از سخنان و تعالیم ایشان مکتوباتى را تالیف کردند که اصول نامیده مى شود و به تعبیر میرداماد «حدود چهارهزار شاگرد در محضر امام صادق(علیه السلام) بودند که کتب و تالیفاتشان فراوان بوده اما تعدادى که اعتبار آنها مقبول قرار گرفت و مورد اعتماد واقع شد، اصول چهارصدگانه نامیده شده است.» (الذریعه2/130) در مورد اعتبار این مجموعه هاى روایى، دانشمندان علم حدیث سخنان فراوان گفته اند. میراث حدیثى امام صادق(علیه السلام) در فاصله زمانى پس از ایشان تا حدود دو قرن بعد که تالیف کتب جامع روایى آغاز شد، از سوى امامان بعدى نیز تقویت شد و البته طبعاً این میراث در معرض آفات خاص خود نیز قرار داشت. سخن در این است که آیا هیچ اثر و ثمرى از آموزه هاى آن امام بزرگ، در تعریف تشیع و بیان چارچوب هاى آن به ما نرسیده است؟ آیا روشنفکران ما مى توانند بى نیاز از این مجموعه به ارائه مفهوم تشیع اقدام کنند؟
هرقدر هم که کسى در میزان اعتبار میراث حدیثى شیعه تردید و یا حتى غلو کند، امکان نادیده گرفتن و ناچیز انگاشتن آن مبانى علمى را ندارد.

یکى از برخوردهاى غیرعلمى- در ظاهر علمى- و تا حدى عوام گرایانه با حدیث را مثال مى آوریم. اگر شخصى موجه و موثق و کاملاً مورد اعتماد، حادثه یا مطلبى را براى شما، از قول شخص ثالثى نقل کند و بر صحت نقل تاکید نماید، چه بسا شما بدون آنکه شخص ثالث را بشناسید، به واسطه اعتماد به ناقل مستقیم که با او مواجه بوده اید و تکیه بر این که او به هرکسى اعتماد نمى کند مطلب را بپذیرید. در این حالت شما مطلب مورد نظر را با دو واسطه- راوى- دریافت کرده اید که واسطه اول برایتان مجهول و واسطه دوم برایتان کاملاً مورد اعتماد است اما به قرینه تاکید واسطه دوم و شناخت و اعتمادتان به وى، به نقل اعتماد مى ورزید. بنابراین اگر گفته شود که هر حدیثى به صرف مجهول بودن یک راوى آن، محکوم به بطلان است، بدون آن که قرائن موجود ملاحظه شود، حکمى علمى نشده است. این تنها یک نمونه و مثال بود.

از تاریخ حدیث شیعه به روشنى فهمیده مى شود که بسیارى از اصول چهارصدگانه- که ذکرش گذشت- به دست صاحبان کتب اربعه- به ویژه جناب کلینى صاحب کتاب کافى رسیده است. لذا آنان قرائنى افزون بر صحت سند حدیث در اختیار داشته اند. از آنجا که این بحث، مسئله اى فنى در علم حدیث است ما به همین اشاره اکتفا مى کنیم به امید آنکه طرح موضوعى در ذهن خوانندگان محترم باشد، زیرا خدشه نمودن بى امان در میراث حدیثى، یکى از آفات دین شناسى هاى امروزین جامعه ما است.

اما در ادامه بحث اصلى خود باز هم با خدشه کنندگان مماشات نموده و از احادیثى نمونه مى آوریم که از نوع صافى هاى سخت گیرانه گذشته و همه گزینش هاى گاه غیر علمى را پشت سر گذاشته اند، اما باز هم در صحنه مانده اند. نمونه اى از این احادیث صحیح السند از اصول کافى، که از امام صادق(علیه السلام) نقل گردیده، چنین است:

- باب وجوب طاعت/ حدیث 6: ما قومى هستیم که خداوند طاعتمان را واجب ساخته است.
- باب آنکه ائمه (علیهم السلام) والیان امر الهى و گنجینه داران علم اویند/ حدیث 5: ما حجت هاى الهى بر بندگانش و گنجینه داران علم اوییم.
- باب نص خدا و رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) بر ائمه(علیهم السلام)/ حدیث 102: از امام صادق(علیه السلام) در مورد آیه «اطیعوالله و اطیعوالرسول و اولى الامر منکم» سئوال شد پس فرمود: این آیه در مورد على بن ابى طالب(علیهما السلام) و حسن(علیه السلام) و حسین(علیه السلام) نازل شد... سپس در مورد على بن حسین (امام سجاد(علیه السلام)) و پس از ایشان در محمدبن على (امام باقر(علیه السلام)) استمرار یافت...
- باب غیبت/ حدیث10: اگر به شما خبر رسید که صاحب این امر (رسالت مهم الهى در گستردن دین و عدل در عالم) غایب شده است، این مسئله را انکار نکنید.از احادیثى که مضمون آنها قابل انکار نیست- و نمونه هاى فوق گوشه اى از آنها است- به دست مى آید که انتصاب الهى امامان شیعه (که عصمت لازمه آن است) علم لدنى و الهى آنان و غیبت امام عصر (عج) از موارد غیرقابل حذف در تعریف تشیع است.

*لازم به ذکر است که نسبت دادن عنوان رئیس مذهب شیعه به امام صادق علیه السلام کلامی غلط است که بعضی از افراد تعمدا آن را بیان می دارند و عده ای هم از روی جهل به هر حال این کلام نادرست می باشد و علت اشتباه و نادرست بودن آن هم این است که اولا دین و مذهب صاحبی دارد و آن خداوند تبارک و تعالی می باشد و دین مبین اسلام توسط پیامبر نور و رحمت حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم برای هدایت بشر از جانب خداوند آورده شده است تا ما با تبعیت از آن به سعادت و کمال در این دنیا و هم در آخرت برسیم .

و ثانیا این که عده ای با بیان مکرر این که امام صادق علیه السلام موسس و رئیس مذهب شیعه هست می خواهند این ذهنیت را در افراد ایجاد کنند که شیعه پیدایش و تاسیس آن به زمان امام صادق علیه السلام بر می گردد و یک فرقه منشعب شده از اسلام است و مذهب جعلی و غیر صحیصی است و اهل سنت چون قدمت بیشتری دارد ، مذهب حقه است در حالی که اصل شیعه و تاسیس آن به زمان حیات پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر می گردد لذا با این بیان که عرض شد نسبت رئیس مذهب شیعه و یا موسس آن را به امام صادق دادن کلامی غلط است که باید این نکته را به گوینده آن تذکر داد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 30 تیر 1396
آقای ظریف خیلی دیر اعتراف کردید
برجام از اول هم نقض شده بود اما گوش شنوایی نداشتید!
   ۲۸ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آقای ظریف‬‎

مشخص نیست چرا وقتی برخی از مقامات ایرانی به آمریکا می روند، لحنشان متفاوت می شود و گزاره هایی را بیان می کنند که حرف دل منتقدان شان در سال های اخیر بوده است. برای مثال، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی در سال گذشته در کنفرانسی درآمریکا از تقریبا هیچ برجام رونمایی کرد. سخنی که در داخل با واکنش تند رسانه های حامی دولت روبه رو شد و حتی وی را مورد بازخواست قرار دادند.

گروه سیاسی  جهان نیوز : آمریکای ترامپ با آمریکای اوباما برای ایران هیچ تفاوتی ندارد. هر دوی آنها به دنبال حذف و براندازی ایران بودند و هستند اما روش های گاها مختلفی را در پیش می گیرند. حال در دومین سالی که برجام به امضا رسید، بسیاری از حقایق روشن شده و دولتمردان ایرانی که برای مذاکرات مستقیم هسته ای با آمریکا و توافق هسته ای، گل و شیرینی پخش می کردند، خود به زبان گویای عدم پایبندی واشنگتن به توافق و احتمال خروج کشور از آن تبدیل شده اند. اما این اتفاق بسیار دیر افتاد، چرا که منتقدان از همان آغاز نیز چنین روزهایی را پیش بینی می کردند.

در ایامی که رهبر معظم انقلاب در بیاناتی عنوان می کردند که راه مذاکره بسته نیست اما مشخص است که آمریکا به آن پایبند نخواهد بود، عده ای در داخل و در دولت این گزاره را به پای بدبینی مفرط نظام به واشنگتن نوشتند.

هدف این بود تا آنچه حکیم در خشت خام می بیند را روزگاری برخی در آینه ببینند. آمریکا تا آخرین دقایق برای تایید پایبندی ایران به برجام، صبر کرد اما به محض تایید آن، وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است. دفتر اعمال برجام در پی نهایی شدن این توافق در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در وزارت امور خارجه آمریکا شروع به کار کرد.

حال این به کنار، قراری که دولت با مردم برای گشایش های اقتصادی و مالی گذاشته بود، نه تنها خبری از آن نشد که دستاوردهای برجام را می توان تقریبا همان هیچ نامی. تا جاییکه نزدیک به دو سال از برجام گذشته بود که محمد لاهوتی، نماینده مجلس دهم در خبری اعلام کرد که بعد از اجرای برجام حتی بانکهای پاکستانی هم با ایران کار نمی‌کنند!

اما مشخص نیست چرا وقتی برخی از مقامات ایرانی به آمریکا می روند، لحنشان متفاوت می شود و گزاره هایی را بیان می کنند که حرف دل منتقدان شان در سال های اخیر بوده است. برای مثال، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی در سال گذشته در کنفرانسی درآمریکا از تقریبا هیچ برجام رونمایی کرد. سخنی که در داخل با واکنش تند رسانه های حامی دولت روبه رو شد و حتی وی را مورد بازخواست قرار دادند.

این داستان در یک هفته اخیر شدت یافته و محمدجواد ظریف که در آمریکا به سر می برد در اظهاراتی بی سابقه حتی از خروج ایران از برجام سخن گفته است. لحن و ادبیات مقامات دولتی در هفته های اخیر درباره برجام ونقض آن بسیار شبیه به منتقدان آن و حتی دیدگاه مقامات دولت های نهم و دهم شده است!

وزیر امور خارجه ایران در سخنانش در آمریکا عنوان داشته که در آغاز گمان می کرده که برجام زمینه تعامل و گفتگوی بیشتر با آمریکایی ها را خواهد گشود اما اینک صرفا به اجرای برجام راضی شده و در عنی حال عنوان کرده که به گزینه خروج از برجام نیز فکر می کند.

وزیر خارجه در مصاحبه با نشریه آمریکایی نشنال اینترست گفته: " اگر مساله نقض یا آنچه در متن توافق هسته‌ای عدم اجرای قابل توجه تعریف شده است، باشد، ایران گزینه‌های دیگری را شامل خروج از توافق هسته‌ای پیش رو دارد." وی همچنین در شورای روابط خارجی با انتقاد تندی به لفاظی های ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ماتیس، وزیر دفاع و تیلرسون، وزیر خارجه امریکا واکنش نشان داده و به آنها توصیه کرده کا به چنین اظهاراتی خود را مسخره نکنند! ظریف نسبت به حمایت های آمریکا از عربستان که با هدایت این کشور داعش به مجلس ایران حمله کرد، انتقاد کرده و به طور کلی لحن وزیرخارجه ایران پس از 4 سال اینک تا حدودی واقع بینانه تر شده است.

چنین اظهاراتی از زبان وزیرخارجه کشورمان درست 2 سال پس از برجام را می توان اعتراف دیرهنگام ظریف به نواقص برجام و بدعهدی ها آمریکا دانست. زمانیکه وی در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از توافق هسته ای به همراه علی اکبر صالحی حضور یافته بود؛ با قسم و آیه از برجام و رفع تحریم ها سخن گفتند.

ظریف در سخنانی در 30 تیرماه 94 در مجلس گفته بود:" در مورد تحریم‌ها؛ تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه‌های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه و حمل و نقل که به بهانه هسته‌ای توسط اتحادیه اروپایی و آمریکا وضع شده است در ابتدای توافق به طور کامل لغو و متوقف می‌شود... ده ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و... که از چند سال گذشته به دلیل تحریم ظالمانه آمریکا در خارج از کشور مسدود شده است به خزانه این مرز و بوم باز خواهد گشت... تحریم های مرتبط با هسته‌ای به طور کامل در روز توافق لغو و در روز اجرایی شدن عملاً برداشته می‌شوند. تحریم های موشکی از ابتدا به محدودیت و بعد از مدت معینی برداشته خواهد شد... دوستان روند باز گرداندن تحریم ها روند آسانی نیست و برای کشوری که قصد داشته باشد تحریم ها را با بهانه گیری بردارد هزینه سنگینی خواهد داشت. سیل ورود بنگاه های اقتصادی به ایران برای سرمایه گذاری بزرگترین مانع به چنین اقدامی خواهد بود."

حال پس از گذشت دو سال و مروری بر اظهارات مقامات دولتی در آستانه برجام، با تناقضات متعددی روبه رو می شویم. ولی تجربه برجام و مذاکره با غرب به خصوص آمریکا، امتحانی سخت و پرهزینه برای ملت و کشورمان بود و درس عبرتی برای کسانی است که سال های سال است، مرغ شان یک پا داشته و مذاکره مستقیم با آمریکا را چاره ساز مشکلات سیاست خارجی ایران و در نتیجه گشایش اقتصادی می دانستند.

در همان ایامی که برجام منعقد شد، آمریکا با تصویب تحریم هایی عملا برجام را نقض کرد اما گوش شنوایی در دولت دیده نمی شد تا به مقابله با آن بپردازد و با توجیهاتی تحریم ها را نامرتبط با توافق می دانستند. بسیاری از تحریم های هسته ای در بخش مالی و تجاری با قوانین جدیدی در آمریکا علیه کشور بازگشته اند و آقای ظریف باید توضیح دهد این بازگشت تحریم ها چه هزینه ای را برای واشنگتن در برداشته است!

با فشار ایمیلی و اظهارات تند و انتقادی در آمریکا در مقابل رسانه ها، هیچ تغییری در سیاست های خصمانه آمریکا ایجاد نمی شود و چه اوباما و چه ترامپ، یکی با خنده و دیگری با زبان تند، همان سیاست های محدود کننده را اجرا می کنند.

بنابراین در آستانه تشکیل دولت دوازدهم به نظر می رسد مسیر و روندها می بایست تغییر کند و به جبران اشتباهات پرداخت. راه حل بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم در همان سیاست های اقتصاد مقاومتی است، هرچند 4 سال این سیاست ها اسیر بازی مذاکره و رفع صوری تحریم ها ماند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 تیر 1396
سرلشکر سلیمانی در جمع دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع):
 هدف تمام حوادث سهمگین منطقه ‌ایران بود
 دشمن شکست مفتضحانه‌ای خورد
   ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫سرلشکر سلیمانی‬‎

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: در تحولات منطقه، حوادث خیلی سنگینی را برای ما تدارک دیده بودند که همه‌اش هم فقط بخاطر ما و برای نابودی انقلاب اسلامی بود که شکست مفتضحانه‌ای هم متحمل شدند.
به گزارش تسنیم، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به تحولات منطقه و اذعان دوست و دشمن به روند رو به رشد انقلاب اسلامی در داخل و خارج از مرزها، اظهار داشت: عوامل مختلفی در توفیق به این پیروزی‌ها نقش دارند اما بعضی از عوامل، عوامل مادر هستند و نقش اساسی در حصول موفقیت‌ها ایفا می‌کنند، رهبری و ایدئولوژی ملت ایران است که باعث این موفقیت‌ها شده است.
فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: آنچه که رهبر ایران در آن اصرار می‌کنند و یا از آن پرهیز می‌کنند، برگرفته از حکمت ایشان است که ما آن را نمی‌بینیم ، 5 یا 10 سال بعد به آن خواهیم رسید. آن زمان که حضرت امام به گورباچوف گفت که من صدای شکستن استخوان کمونیسم را می‌شنوم، این ناشی از حکمت ایشان بود، صدایی را که با هزارن کیلومتر فاصله از شوروی می‌شنید و گورباچوف در دل مسند حکومت شوروی نمی‌شنید. این معنای حکمتی را می‌دهد که برگرفته از تقوای ایشان بود و فقط مختص معصومین و اولیای دین نیست بلکه مردم عادی هم می‌توانند حکمت را در زندگی خود جاری سازند، یک خیاط، یک آهنگر و تک‌تک شما دانشجویان می‌توانید به حکمت برسید اگر تقوا داشته باشید.
شکست مفتضحانه دشمن در هدف خود برای نابودی انقلاب اسلامی
سرلشکر سلیمانی با اشاره به تحولات منطقه و جشنی که برای آزادسازی موصل برگزار شد، تصریح کرد: در تحولات منطقه، حوادث خیلی سنگینی را برای ما تدارک دیده بودند که همه‌اش هم فقط بخاطر ما و برای نابودی انقلاب اسلامی بود که شکست مفتضحانه‌ای هم متحمل شدند. در سوریه نیز، نظام قانونی سوریه پلی به جبهه مقاومت است، چه در لبنان و چه در فلسطین، هر آدم عاقلی باید درک کند که شکست در این جنگ شکست برای ما محسوب می‌شود که به لطف خدا جبهه مقاومت در این مناطق بر مستکبرین پیروز شده است.
وی ضمن اشاره به تاریخ جنگ‌های مذهبی و اعتقادی در تاریخ، گفت: در هیچ دوره‌ای از تاریخ، در زمان بربرها و تاتارها، حتی در حمله مغول، تاریخ شاهد این همه خشونت، توحش و سختی نبوده است. 2200 نفر از جوانان دانشکده اسپایکر عراق را دست بسته سربریدند و تیرباران کردند، هزاران زن و دختر ایزدی را بین خودشان به حراج گذاشتند و طفل نوزاد را از بغل مادرش جداکرده و جلوی چشم مادر سوزاندند. در تاریخ همچنین توحشی نداشته‌ایم، این‌ها فتنه‌های بزرگی در برابر ما بود که سربلند از آن بیرون آمدیم و نباید این فتنه‌های بزرگ و خانمان سوز را با سیاست خلط کرد. نباید حرف‌های ناروا از روی ترس زد، ما که در حال رفتن هستیم اما این تاریخ است که این دوره را برای آیندگان شرح خواهد داد.
فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ناکام ماندن راهبردهای آمریکا و اسرائیل در منطقه، عنوان کرد: آمریکا و اسرائیل خیال می‌کردند که با ایجاد یک جریان، یک ارتش اعتقادی و مذهبی می‌توانند ایران را به زانو در آورند اما نتیجه آن چه شد؟ با ورود علما و مراجع عراق و تشکیل حشد‌الشعبی، با قدرت اعتقادی و مذهبی مردم جلوی داعش گرفته شد و ورود حشدالشعبی به ارتش عراق، ارتش عراق را نیز به یک ارتش حزب‌اللهی تبدیل کرد و توانستند بر اعتقادات باطل تکفیری پیروز شده و خلیفه به ناحق نشسته را از موصل اخراج کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تعصب، اعتقاد و اطمینان به ولی‌فقیه داشته باشید نه فقط اطمینان به ولایت فقیه. بعضی‌ها می‌گویند ما به ولایت فقیه اعتقاد داریم، این یک وظیفه مشهود و در چارچوب قانون اساسی است، اما اعتقاد پاسداران به ولی فقیه ویژه‌تر باید باشد که نه فقط رای خود را بلکه میل خود را نیز باید به ولی فقیه بدهد، پاسداران باید این ویژگی را داشته باشند و مرز بندی‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌هایشان بر مدار ولی‌فقیه باید باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

همه‌پرسی موزائیکی را نمی‌پذیریم

   ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫سعدالله زارعی‬‎

همه‌پرسی سوم مهرماه آینده منطقه کردی عراق برخلاف آنچه نوعاً تصور می‌شود آغازی بر حل یک مسئله تاریخی نیست بلکه آغازی بر یک مشغله امنیتی و سیاسی برای منطقه‌ای است که هنوز از بحران‌های قبلی قامت راست نکرده است. براین اساس می‌توان گفت همه‌پرسی یا بقول عراقی‌ها «استفتاء» بار دیگر عراق را با بحرانی سیاسی امنیتی مواجه می‌گرداند. در این خصوص توجه به نکات زیر ضرورت دارد:
1- مناطق کردی بخشی از حاکمیت کشوری تاریخی است و جدایی آن از سرزمین مادر می‌تواند سرآغاز فروپاشی هویتی ذیل نام الهام‌بخش «عراق» باشد. اگر این اتفاق بیفتد، تکرار آن در بخش سنی‌نشین غرب عراق دور از انتظار نیست و این در حالی است که هر وضع جدید مستلزم روی دادن بسیاری از قضایای ریز و درشتی است که هر کدام توان و زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. چه‌کسی نمی‌داند که هنوز یونان، قبرس، ترکیه، مجارستان و بسیاری دیگر از کشورهایی که با ماجرای صلح پاریس وضع جدیدی پیدا کردند؛ با گذشت نزدیک به 100سال هنوز درگیر انواعی از مشکلات امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستند و باز چه کسی نمی‌داند که هنوز پس از حدود یکصد سال که از امضای موافقت نامه سایکس و پیکو بین انگلیس و فرانسه و ایجاد وضع جدید در سرزمین‌هایی که شامل عراق، سوریه، لبنان، اردن و فلسطین در سال 1916 می‌شد، این منطقه عربی با انواعی از بحران‌های امنیتی دست به گریبان هستند این در حالی است که از یک طرف ملت‌ها در این منطقه در عربیت اشتراک دارند و موافقت‌نامه سایکس‌پیکو از سوی قدرت‌های جهانی بطور کامل حمایت شده است. پس کاملاً واضح است که انتزاع منطقه کردی از سرزمین مادر با پیامدهایی به مراتب بیش از آنچه درباره سرزمین‌های جنوب و شرق اروپا و نیز در منطقه عربی عراق و شامات روی داده است روبرو خواهد بود.
2- گرچه نمی‌توان این تئوری را پذیرفت که کردهای آن‌سوی مرزهای ایران همواره زمانی دست به اقدامات تحریک‌آمیز جدایی‌طلبی زده‌اند که از سوی قدرت‌های جهانی مورد حمایت جدی قرار گرفته‌اند اما می‌توان گفت در این مقطع زمانی به احتمال خیلی زیاد آنان روی حمایت‌های آمریکا، اروپا و بعضی از کشورهای منطقه از استفتاء انتزاع حساب کرده‌اند بدون آنکه محاسبه دقیقی از حجم، اندازه، زمان و تأثیر این حمایت‌ها داشته باشند. بعضی خبرها بیانگر آن است که فرستادگان «مسعود بارزانی» در جلب حمایت مؤثر خارجی موفق نبوده‌اند. واقعیت هم این است که غربی‌ها تنها زمانی پای کار انتزاع منطقه کردی عراق می‌آیند که نقشه کامل برای تغییرات در منطقه وجود داشته باشد و زمان حرکت هر قطعه از موزائیک منطقه به سمت انتزاع از سرزمین مادر فرا رسیده باشد اما در شرایط فعلی جدایی موزائیک کردی عراق حساسیت مشترک عربی، ترکی و فارسی منطقه را در پی می‌آورد و این در حالی است که برای غرب حفظ روابط با کشورهای ثروتمند عربی و ترکی اولویت و منفعت بیشتری دارد تا همراهی با کردها و خریدن اعتراضات اقوام و گروه‌های اجتماعی بزرگ در منطقه.
3- پیروزی در همه‌پرسی سوم مهر ماه برای روی کار آمدن دولتی مستقل در مناطق شمالی عراق کافی نیست. فردای پیروزی در استفتائیه آغاز کشمکش‌های خونین در مناطق کردی است چرا که این همه‌پرسی پیش از آن صورت می‌گیرد که رهبران و نخبگان کردی درباره اختلافات میان خودشان که هم اینک دستکم 20 سال از آغاز آن می‌گذرد به نقطه تفاهمی رسیده باشند هم اینک لااقل سه گروه عمده شامل اتحادیه میهنی، گوران و احزاب اسلامی کرد نسبت به نیات واقعی مسعود بارزانی تردید دارند هم اینک بخصوص دو گروه اول می‌پرسند اگر توافق ملی نیاز است این توافق باید اولاً با اثبات پایبند بودن بارزانی به تعهدات شروع شود. چه اینکه او حداقل دو مرتبه بصورت غیرقانونی بار دیگر بر کرسی ریاست اقلیم کردی تکیه زده است. مسعود بارزانی اصرار دارد که همه‌پرسی با استاندارهایی که از سوی خود او منصوب شده‌اند برگزار شود تا پس از آن گفته شود کردها یکپارچه با بارزانی همراه شده‌اند.
4- موضوع مهم دیگر مناطق «متنازع فیه» بخصوص دو استان سنی‌نشین کرکوک و دیالی می‌باشد. برگزاری همه‌پرسی در سه استان نسبتاً یکپارچه سلیمانیه، اربیل و دهوک چندان پیچیده نیست اما وقتی این موضوع به استانهایی می‌رسد که کردها در آن اکثریت را ندارند بشدت پیچیده می‌شود این در حالی است که از نظر بسیاری از رهبران کرد عراق، بدون الحاق مناطق متنازع فیه، تشکیل حکومت کرد در استان‌های شمالی به جایی نمی‌رسد و این در حالی است که هرگونه دست‌اندازی حکومت کردی به استان‌هایی نظیر کرکوک و دیاله به بروز جنگ‌های خونین میان اعراب، مسیحی‌ها و ترکمان‌ها از یک‌سو و حکومت مرکزی از سوی دیگر مواجه خواهد شد. به این نکته باید اضافه کرد که حیات حکومت کردی وابسته به نفت و گاز مناطق متنازع فیه می‌باشد. دقیقا به همین دلیل وقتی پای صحبت رقبای درون کردی بارزانی نظیر رهبران اتحادیه میهنی و گوران بنشینیم می‌گوید زمان برای برگزاری رفراندوم به هیچ وجه مناسب نیست.
5- رهبران اقلیم کردی و بیش از همه خود مسعود بارزانی تلاش وسیعی به کار بسته‌اند تا موافقت مقامات آمریکا را با برگزاری همه‌پرسی جلب نموده و از پوشش حمایتی این کشور برخوردار باشد اما ظاهرا آمریکایی‌ها تنها با برگزاری همه‌پرسی ابراز موافقت کرده‌اند اما هرگونه همکاری را به پس از 2025 موکول کرده‌اند. این در حالی است که رهبران کرد عراقی نمی‌توانند خشم نزدیک چهار کشور اطراف خود را با جلب لبخند دور یک کشور معاوضه نمایند. در این بین ترکیه به دلیل آنکه نمی‌خواهد با تکرار مسائل در استان‌های شرقی خود مواجه شود، با تمام قوا درصدد تخریب حکومت کردی برخواهد آمد. با این وصف رهبران کردی برای آنکه به هدف استقلال کردستان عراق دست یابند باید محاسبه خیلی از رویدادهای سهمگین را کرده باشند. ترکیه در منطقه بیش از هر کشور دیگر طعم انفصال بخش‌های پیرامونی از پیکره مرکزی خویش را احساس می‌کند و از آنجا که با دو اقلیت پرقدرت قومی و مذهبی- کردها و علویان- مواجه است به هیچ وجه نمی‌خواهد فرایندی سازنده از شکل‌گیری دولتی کردی در اذهان جای گیرد.
همان‌طور که جرج هالیدی می‌گوید برای تثبیت حکومت کردی، حمایت قوی ترکیه لازم است چرا که هیچ کشوری در منطقه به اندازه ترکیه سرشار از جمعیت کردی نیست و از سوی دیگر تنها کشوری که از قدرت‌یابی کردها آسیب می‌بیند، ترکیه است پس مسعود بارزانی نباید فریب قراردادهایی با ترکیه را بخورد و به آن دل خوش کند که پیش از بحث استفتائیه منعقد شده‌اند.
6- کردهای عراق در طول دورانی که با حکومت مرکزی درگیر بوده‌اند از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردار بوده و از این رو توانسته‌اند به بسیاری از اقدامات محدودکننده علیه خود غلبه نمایند. از آنجا که حرکت اقلیم به سمت جدایی موقعیت دولت مرکزی را به شدت تضعیف کرده و تحت تاثیر قرار می‌دهد، دولت جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند ناظر منفعل صحنه باشد. ایران روی استقرار یک دولت قوی که بتواند همه معضل‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و... را حل کرده و مانع نفوذ آمریکا و گروه‌های تروریستی به این کشور شوند حساب جدی باز کرده است. در ایران در ماه‌های اخیر این جمع‌بندی پدید آمد که کماکان نقطه تهدید امنیتی ایران در مناطق شمال غربی است. ایران نمی‌تواند برای یک دوره دست‌کم چهل ساله چشم خویش را بر روی ناامنی روزافزون منطقه شمال غربی خود و آنچه در آن سوی مرزهای غربی خود به شکل سیاست‌های لرزان و پرنوسان می‌گذرد، ببندد. چنین وضعیتی بدون شک پای دشمنان اسلام و مسلمانان را بار دیگر به این منطقه می‌کشاند و این موضوع زمینه هرگونه رودربایستی را از ما می‌گیرد.

سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

سردار حاجی‌زاده تشریح کرد
جزئیات عملیات موشکی سپاه علیه تروریست‌های داعش 
   ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫سردار حاجی‌زاده‬‎


فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: 60 هدف توسط نیروی قدس سپاه در اختیار نیروی هوا‌فضا قرار گرفت که با توجه به تأکید شفاهی و ابلاغ کتبی معظم‌له، مبنی بر مراقبت نسبت به عدم آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی، در نهایت برروی سه هدف اصلی انتخاب شده 6 موشک
 شلیک شد.
به گزارش فارس، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از نیروی هوافضای سپاه بازدید و در دیدار با سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده این نیرو، از نزدیک در جریان بخشی از توانمندی‌ها و دستاوردهای اقتدارآفرین نیروی هوافضای سپاه قرار گرفتند.
سردار حاجی‌زاده در این دیدار با ارائه گزارشی از روند اجرای حمله موشکی سپاه به مرکز فرماندهی و مواضع تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه، اظهار داشت: همزمان با ارسال گردشکار محضر فرماندهی معظم کل قوا برای اخذ مجوز ضربات موشکی به تروریست‌ها، در ابتدا 60 هدف توسط نیروی قدس سپاه در اختیار نیروی هوافضا قرار گرفت که با توجه به تأکید شفاهی و ابلاغ کتبی معظم له، مبنی بر مراقبت نسبت به عدم آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی، در نهایت بر روی سه هدف اصلی انتخاب شده 6 موشک شلیک شد.
وی با بیان اینکه تصویربرداری از اهداف مدنظر، قبل، حین و بعد از انجام شلیک‌ها توسط پهپاد انجام و همزمان به ایران ارسال می‌شد، گفت: به فضل الهی تمامی موشک‌های شلیک شده به اهداف اصابت و قرارگاه زیرزمینی و تونل‌های پوششی داعش در این عملیات به‌طور کامل منهدم شد که تصاویری از انهدام این تونل‌ها به نمایش درآمد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه با اشاره به نقش آمریکا در چالش‌آفرینی‌های منطقه‌ای، با تأکید بر اینکه امروز ایران اسلامی درگیر یک جنگ ترکیبی است، بیان داشت: آمریکا تلاش می‌کند به جای واقعیت، تصویر مورد نظر خود از واقعیت را به افکار عمومی جهانیان القا کند که این تصویر گاهی مرعوب‌کننده و گاهی نیز فریبنده و در حد سراب است.
سردار حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه دشمنان در دشمنی خود با ملت ایران کاملا مصمم و جدی هستند، با ابراز ناخرسندی از بی‌توجهی برخی مسئولین در جدی نگرفتن رفتار و تهدیدهای جبهه دشمن، گفت: قرائن موجود و برداشت‌های اطلاعاتی ما نشان می‌دهد، نظام سلطه و استکبار پروژه اضمحلال نظام از درون را دنبال می‌کند، به‌گونه‌ای که حتی به‌طور علنی به راهبرد خود در «تغییر نظام جمهوری اسلامی» اذعان دارند.
وی افزود: آمریکایی‌ها توانمندی‌ها و ظرفیت‌های نظام اسلامی را در پروژه‌های مختلف مانند برجام، FATF، سند 2030، مسائل منطقه‌ای، تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و به‌ویژه مسئله موشکی هدف قرار داده و در پی تضعیف آن هستند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه نظام سلطه با عملیات روانی سعی در اثرگذاری بر اذهان مسئولین را دارد، به جایگاه مهم مجلس شورای اسلامی در رصد و شناسایی و مقابله با تهدیدات اشاره و تصریح کرد: نگاه عمیق به مسائل و اشراف همه‌جانبه به برنامه‌های دشمن به‌ویژه آمریکایی‌ها که هر حرکت آنها تکمیل‌کننده یک قطعه پازل دشمنی با ایران اسلامی است، انتظار توامانی است که از مجلس شورای اسلامی و دولت می‌رود و نیازمند اتخاذ رویکرد مناسب در قبال این موضوع از سوی آنها است.
سردار حاجی‌زاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توانمندی‌ها و دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در عرصه‌های مختلف، اظهار داشت: خودکفایی در تولید موشک‌های پیشرفته زمین به زمین، هواپیماهای بدون سرنشین(پهپاد)، بمب‌های هوشمند، سامانه‌های راداری و پدافندی، جنگ الکترونیک و سایر موضوعات به درستی اثبات می‌کند که ما با تکیه بر توانمندی داخلی می‌توانیم بر همه مشکلات غلبه کنیم.
وی همچنین از آمادگی نیروی هوافضای سپاه برای حل مشکلات دولت در حوزه‌های فن‌آوری و وابستگی‌های موجود فنی در مراکز تحقیقاتی این نیرو خبر داد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان با بیان اینکه نباید در قبال تحریم‌ها و فشارهای دشمن دست بسته باشیم، تاکید کرد: پیشنهاد سپاه برای پیشگیری از فشارها و تحریم‌های آمریکا، «اقدامات پرهزینه متقابل» برای دشمن است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

ولایتی:
دانشگاه آزاد متعلق به مردم است
    ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫ولایتی:‬‎

رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه متعلق به مردم است و ما باید پاسخگوی نیازهای آنها باشیم.
به گزارش خبرگزاری آنا، علی‌اکبر ولایتی در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر رهبر به عنوان رئیس پیشنهادی هیئت امنا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده‌اند و امیدواریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه هیئت امنا در انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را تایید کند.
ولایتی با تشکر از روسای قبلی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت:‌ همه این عزیزان زحمات زیادی را برای ارتقای دانشگاه آزاد اسلامی متحمل شدند.
وی با بیان اینکه ما جزو چند کشور اول جهان هستیم که این میزان دانشجو داریم، ادامه داد: این انتظار از دانشگاه آزاد می‌رود که پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و همچنین در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کند.
رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه همه کسانی که در این سی و چند سال در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت داشتند حق به گردن ما دارند،‌ گفت: پنج میلیون فارغ‌التحصیل و 70 هزار استاد تمام وقت و نیمه وقت ثمره این دانشگاه است و امروز نمی‌توان هیچ خانواده‌ای را یافت که رابطه دور یا نزدیک با دانشگاه آزاد اسلامی نداشته باشد، این دانشگاه متعلق به مردم است و ما باید کار مردم را قدر بدانیم و پاسخگوی نیازهای آنها باشیم.
ولایتی اظهار داشت: بنای ما این است که از نیروهای موجود دانشگاه استفاده حداکثری کنیم و کسانی که در این دانشگاه زحمت کشیده‌اند را بی‌سبب کنار نخواهیم گذاشت و قدر زحمتشان را می‌دانیم، درِ دانشگاه آزاد اسلامی به روی همه اساتید و دانشجویان باز است، هدف ما این است که رشته‌های مورد نیاز را تقویت کنیم و رشته‌هایی را نیز به این دانشگاه اضافه کنیم که در بقیه دانشگاه‌ها وجود ندارند.
تحقیق و پژوهش
 نباید با دسته‌‌بندی‌ سیاسی مخلوط شود
سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: ما برای اعتلای دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌های زیادی خواهیم داشت تا بتوانیم به اهداف خودمان دست پیدا کنیم که البته در این چند دهه که از تاسیس دانشگاه آزاد می‌گذرد به توفیقات بسیار خوبی دست پیدا کرده‌ایم. همه کسانی که مطلع هستند، اعتراف می‌کنند که دانشگاه نوپایی مانند دانشگاه آزاد نسبت به سایر دانشگاه‌هایی که قدمت زیادی دارند موفقیت‌های خوبی کسب کرده است.
فرهاد رهبر با اشاره به سرعت علمی و پژوهشی غرب و ایران، افزود:‌ ما باید سرعت علمی دانشگاه آزاد را به سرعت علمی دنیا نزدیک کنیم.
رهبر ادامه داد: توان و جرأت علمی از الزامات اساسی و مهم در حوزه نوآوری و اندیشه هستند، خوشبختانه ما به توان علمی دست پیدا کرده‌ایم اما هنوز به جرأت علمی نرسیده‌ایم. ما باید اقدامات زیادی را برای رسیدن به این اصل مهم انجام دهیم زیرا اگر توان علمی همراه با جرأت علمی نباشد نمی‌توانیم به آن اهداف مهم دست پیدا کنیم.
وی توضیح داد: «جرأت علمی یعنی تولید ثروت از علم، اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی؛ بنابراین ما باید با استفاده از جرأت علمی بتوانیم علم را در اختیار مردم بگذاریم و از آن برای تولید ثروت و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم.»
سرپرست جدید دانشگاه آزاد با اشاره به پرهیز از جناح‌بندی و دسته‌های سیاسی در حوزه‌های علم و پژوهش و فناوری، گفت:‌ امر تحقیق و پژوهش نباید با جناح و دسته‌‌بندی‌های سیاسی مخلوط شود؛ چرا که با جناح بازی‌ها و گروه‌بندی‌های سیاسی در دانشگاه امر تحقیق و پژوهش محقق نمی‌شود و مدیریت در این حوزه‌ها با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. درهای دانشگاه آزاد برای همه طیف‌ها در توسعه علم و فناوری در کشور باز است و ما برنامه‌های مدون و مهمی را برای ارتقاء و اعتلای دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌دهیم.
احتمال تمدید انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی درباره احتمال تمدید انتخاب رشته مقطع کارشناسی‌ارشد این دانشگاه گفت: احتمال تمدید مهلت برای متقاضیان کارشناسی‌ارشد زیاد است.
علیرضا رهایی درباره تایید کد رشته‌های باقی مانده از سوی وزارت علوم اظهار داشت: در ماه‌های اخیر تعامل گسترده‌ای با وزارت علوم در این باره داشتیم، شرایط تعدادی از کد رشته‌ها را ارسال کردیم و قرار است که شورای گسترش بررسی‌های خود را در این باره انجام دهد که پس از تایید نهایی این رشته‌ها را اعلام خواهیم کرد.
وی افزود: هم‌اکنون امکان انتخاب همه دو‌هزار و 900 رشته برای دانشجویان فراهم است و دانشجویان می‌توانند در هر رشته‌ای که علاقه‌مند هستند انتخاب رشته کنند.
گفتنی است، دیروز آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

آقای قشقاوی! سرمقاله‌های کیهان برجام را نقض می‌کند یا بدعهدی‌های آمریکا؟!

    ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آقای قشقاوی‬‎
معاون کنسولی وزارت امور خارجه، بدون توجه به رفتارهای تحقیرآمیز و نقض مکرر برجام از سوی واشنگتن، به منتقدان رفتارهای قلدرمآبانه آمریکا حمله کرد.
حسن قشقاوی معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه در یازدهمین همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد گفت: هرچند اشکالات تاکتیکی در برجام وجود دارد، اما این برنامه باعث افتخار نظام بوده و همه ابعاد آن روشن است.
قشقاوی افزود: کشور نباید تک‌صدایی باشد و مخالفان برجام نیز باید نظرات خود را اعلام کنند، اما نظرات باید واقع‌بینانه باشد.
وی در ادامه گفت: برجام با سرمقاله‌های کیهان، رجانیوز و برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها نقض نمی‌شود، زیرا این نظام، ساختار دارد و نفر اول این مملکت رهبر معظم انقلاب است که ایشان ساختار و عملکرد نظام به ویژه برجام را تعیین کردند و هیچ ترس و واهمه‌ای هم ندارند که بخواهند پنهانی سخنانی دیگر را پیرامون برجام مطرح کنند.
از «وعده لغو بالمره تمامی تحریم ها» تا «هسته‌ای رفت،تحریم‌ها ماند»
متاسفانه برخی از مقامات ارشد دولت و رسانه‌های به ظاهر حامی دولت، به دلیل سستی استدلال و فقدان دلایل کارشناسی، توهین، تخریب و ناسزاگویی را به عنوان تنها گزینه موجود در مقابل نقدهای کارشناسی دلسوزان نظام انتخاب کرده و توپخانه خود را علیه منتقدین نشانه رفتند.
قرار بود براساس وعده و وعیدهای فراوان دولتمردان و رسانه‌های حامی دولت، «فتح‌الفتوح برجام»! دو دستاورد اصلی در پی داشته باشد. اولی لغو بالمره تمامی تحریم‌ها در روز اجرای توافق(یعنی دی ماه ۹۴) و دومی گشایش اقتصادی برای عموم مردم. اما رویکرد «امضای توافق به هر قیمتی» و در ادامه آن «حفظ برجام به هر قیمتی» موجب شد که نه تنها پول‌های بلوکه شده آزاد نشود بلکه 2 میلیارد دلار از اموال ملت ایران توسط آمریکا غارت شود. نه تنها تحریم‌ها به تاریخ نپیوست بلکه بر تعداد آنها نیز افزوده شد و قانون ضدایرانی آیسا نیز تمدید شد. نه تنها تحریم سوئیفت- با هدف گسترش مبادلات تجاری ایران- رفع نشد بلکه قانون محدودیت ویزا تصویب شد. و در انتها، اوبامای مودب! و باهوش!- به تعبیر مقامات دولت یازدهم- در آخرین روزهای ریاست جمهوری، وضعیت اضطراری آمریکا علیه ایران را تمدید کرد و آخرین لگد را به برجام زد. ترامپ نیز در حال تکمیل این پروژه است.
در حال حاضر نه تنها تحریم‌های قبلی (حتی هسته‌ای؛ مانند تحریم U-turn) سر جای خود باقی ماند بلکه تحریم‌های بی‌سابقه؛ شدید و جدیدی در عصر پسابرجام علیه ایران تصویب شد، با این تفاوت که دیگر بخش زیادی از توان هسته‌ای را از دست داده‌ایم و همزمان تحریم هم می‌شویم.
حال با این وجود، بزک‌کنندگان برجام، که جرات ندارند نازکتر از گل به رفتارهای تحقیرآمیز آمریکا بگویند، توپخانه خود را علیه منتقدان رفتارهای قلدرمآبانه آمریکا نشانه می‌گیرند.
فشار ایمیلی  به جای عمل به 29 شرط ابلاغی!
گفتنی است اجرای برجام از سوی دولت، به 29 شرط ابلاغ شده از طرف رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی مشروط شد. اما متاسفانه دولت مرتکب قصور و تقصیر‌های فراوان در مراعات آن 29 شرط شد. در همین رابطه، «علی‌اکبر ولایتی» عضو هیئت نظارت بر برجام - تیرماه 95- در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما، گفت: «به برخی شروط 9 گانه ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب در خصوص اجرای تعهدات کشورمان در چارچوب برجام عمل نشد».
در قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مجلس شورای اسلامی تاکید شده است که «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد».
متاسفانه دولت یازدهم در واکنش به گستاخی‌های مکرر آمریکا به فشار ایمیلی، پیام توئیتری و نامه‌نگاری و برگزاری جلسات نمایشی بسنده کرد، حال آنکه تنها پاسخ عملی و قاطع به گستاخی آمریکا عمل به 29 شرط اجرای برجام است.
واکنش منفعلانه دولت یازدهم در قبال عمل نکردن آمریکا به تعهدات خود،‌ این گزاره را در ذهن دولتمردان آمریکایی تقویت کرده است که می‌توانند برخلاف تعهداتشان عمل کنند و مطمئن باشند که از سوی ایران، واکنش عملی مشاهده نخواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

پیکر مطهر شهید جاویدالاثر دزفول  «غلامحسین دیمی» بعد از ۳۵ سال شناسایی شد

    ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پیکر مطهر شهید جاویدالاثر دزفول  «غلامحسین دیمی»‬‎
پیکر مطهر شهید جاویدالاثر «غلامحسین دیمی» از شهدای گلگون‌کفن دزفول بعد از۳۵ سال شناسایی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، پس از شناسایی پیکر مطهر این شهید والامقام قرار است پیکر آن شهید برای خاکسپاری به دزفول منتقل شود.
شهید غلامحسین دیمی در عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
قرار است همزمان با سالگرد شهادت امام جعفر صادق(ع) رئیس مذهب تشیع پیکر مطهر و گلگون کفن ۱۸ شهید در پنج منطقه خوزستان تشییع و به خاک سپرده شوند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396
کابینه دوازدهم برای خدمت به مردم یا رضایت احزاب؟! 
  ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶


Image result for ‫کابینه دوازدهم برای خدمت به مردم یا رضایت احزاب؟!‬‎
این روزها در حالی که درگیرهای سیاسی میان طیف‌های مختلف جریان اصلاحات و اعتدال بر سر چینش کابینه دوازدهم بالا گرفته است، این سوال اساسی مطرح است که آیا کابینه جدید دولت آقای روحانی با هدف جبران ناکارآمدی های دولت یازدهم بخصوص در حوزه اقتصاد بسته خواهد شد یا کسب رضایت طیف های مختلف این اردوگاه ملاک تصمیم شده و دولت دوازدهم را عملاً به شرکت سهامی تبدیل خواهد کرد؟
سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه دوازدهم با طرح این مدعا که روحانی با حمایت و تلاش‌های این جریان مجدداً منتخب مردم شد ، همچنان یکی از پر بحث‌ترین موضوعات در محافل رسانه‌ای و سیاسی است. موضوعی که پس از دیدار عارف با روحانی و اطلاع وی از ترکیب کابینه رنگ جدی تری به خود گرفت، آنجا که لیست کابینه به مذاق عارف خوش نمی‌آید و ظاهراً اصرارهای وی هم تأثیرگذار نیست و همین موضوع باعث شد که وی اختلافش با روحانی را رسانه‌ای کند. چرا که تنها چند روز پس‌از این دیدار بود که عارف با حمله به روحانی، روزهای انتخابات و پیش از آن را برای وی یادآوری کرد و گفت: در انتخابات اردیبهشت هیچ شکی نیست که پیروزی روحانی مدیون اصلاح‌طلبان است. خواهش ما در آستانه تشکیل دولت دوازدهم همراهی و هماهنگی با فراکسیون امید است و هیچ ستم‌خواهی نخواهیم داشت. انتظارمان از روحانی این است با شورای عالی اصلاح‌طلبان مشورت کند.
سایت حامی روحانی : عارف بدنبال سهم خواهی است
اظهاراتی که گرچه با پاسخ مستقیم رئیس‌جمهور مواجه نشد اما سایت انتخاب از حامیان جدی روحانی اینگونه به آن واکنش نشان داد : « عارف دست بردار نیست! همان کسی که در میان قحط الرجال سال‌های اخیر که براثر کناره‌گیری یا کنارگذاشتن برخی چهره‌های اصلی جریان اصلاحات، یکباره «مهم» شد! او حالا تصور می‌کند رئیس یک جبهه بزرگ به نام اصلاح‌طلبان است؛ آنقدری که وقتی خاتمی در انتخابات اخیر، از او می‌خواهد لیست اصلاح‌طلبان را اصلاح کند، به گفته  شکوری راد «کار را رها می‌کند و می‌رود» ؛ او حالا پس از انتخابات تصور می‌کند روحانی مدیون او و شورای کذایی اصلاح‌طلبان است (و نه پیکره عظیم اصلاح‌طلبی) و به دنبال سهم خواهی‌هایی هست که بار دیگر، نزاع و اختلاف را برمی انگیزد و ناراحتی مردم را موجب می‌شود. نکته  جالب اینجاست که هرگاه او «انتظارات خود از روحانی» در مورد کابینه اینده را مطرح می‌کند، تاکید می‌کند که به دنبال «سهم خواهی نیستم»!»
همچنین «قهرمان سکوت‌های منفعلانه» لقبی است که این سایت حامی روحانی به عارف داده و حتی رأی سال 94 او در انتخابات مجلس را زیر سؤال می‌برد و می‌نویسد : «رأیی که عارف در تهران آورد و البته اگر چهره محبوبی سرلیست اصلاح‌طلبان بود بیش از 2میلیون رأی می‌آورد را باید به حساب اعتبار رهبر اصلاحات نزد مردم گذاشت نه قهرمان سکوت‌های منفعلانه.» و بعد سلسله سؤالاتی را از عارف می‌پرسد که عملاً کل هویت سیاسی وی را زیر سؤال می‌برد.

سخنگوی فراکسیون امید:
دفاع از حقوق مردم سهم خواهی نیست
از سوی دیگر «بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید در واکنش به بحث سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه دوازدهم، مجددا اظهارات عارف را تکرار کرد و گفت: شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور بیانگر جریان اصلاح‌طلبی بود حتی شعارهای این دوره نسبت به انتخابات قبل موضع‌‌گیری بیشتر و متفاوت‌تری داشت.
وی تاکید کرد: نمی‌شود شخصی خود را وابسته به جناح و گروهی نشان ندهد اما شعارهای تبلیغاتی‌اش وابسته به آن باشد، این امر برای مردم قابل پذیرش نیست زیرا جامعه به شعارهای یک نامزد در انتخابات رأی می‌دهد.
پارسایی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: اکنون اصلاح‌طلبان و مردم انتظار دارند کابینه دوازدهم هماهنگ و همسو با شعارهایی باشد که به آن رأی داده‌ند در حقیقت سهم‌خواه کسانی هستند که شعارهای رئیس‌جمهور را قبول ندارند اما همچنان می‌خواهند در دولت و کابینه آن هم در خط مقدم حضور داشته باشند، اینکه از رأی، حق و اعتماد مردم به شعارهای روحانی دفاع شود سهم خواهی نیست بلکه دفاع از حقوق شهروندی است.

حکیمی پور : اگر کسی هزینه داده که بعدا طلبکار شود
شفاف بگوید

در مقابل احمد حکیمی پور دبیر کل حزب اصلاح‌طلب اراده ملت که در جریان بستن فهرست شورای شهر تهران نیز انتقاداتی را متوجه شورای عالی اصلاحات کرده بود ، در واکنش به موضوع سهم خواهی عارف از کابینه دولت آینده گفت: اگر قرار باشد هزینه دادن بعدا منجر به این شود که سهم بیشتری ببریم، باید بیاییم و در این رابطه شفاف سازی کنیم. یعنی مشخص کنیم که هزینه دادن به چه معنی است و از بابت آن چه چیزی عاید کل جریان اصلاحات شده است؟ هزینه داده شده بجا بوده است یا نابجا؟ آیا این امکان وجود نداشت که این هزینه را ندهیم و دستاورد هم داشته باشیم؟ و آیا نمی‌شود ما مسیری را طی کنیم که با جریان اصلاحات با هزینه کمتر به نتیجه برسد؟باید روی تمام این موارد بحث شود و شاخص‌های هزینه دادن مشخص و معین شود.اگر ما هزینه داده ایم که بعدا طلبکار جریان باشیم خیلی شفاف بیاییم و این را بگوییم.ضمنا هرکسی در عرصه سیاست مخصوصا حوزه اصلاح‌طلبی فعالیت می‌کند دائمنا در معرض هزینه‌های گوناگون است که داوطلبانه آن هارا پذیرفته است .امروز اگر از هر کسی سؤال کنید یک قطار هزینه برای شما می‌شمارد.

پیشنهاد «جامعه مدرسین» برای انتخاب وزرای کابینه چیست؟
حجت‌الاسلام رضا آشتیانی عراقی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره پیشنهاد جامعه مدرسین به دولت برای انتخاب وزرا گفت: معمولا جامعه مدرسین مواضع خود را طی اطلاعیه‌هایی که می‌دهد بیان می‌کند، در جلسات اخیر نیز بیشتر بحث درباره وزرا بود که پیغام دادند در انتخاب وزرا دقت شود و افرادی مدنظر باشند که کارایی داشته و از سلامت برخوردار باشند و و از قشر جوان هم باشند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه جلسه اینطور بود که این پیغام را برای دولت بفرستند، تاکید کرد: از وزرا هیچ اسمی برده نشد و فقط اصول کلی پیرامون انتخاب وزرا را مطرح کردیم.
وی همچنین درباره اینکه آیا این تذکر بصورت کتبی به دولت داده شده است یا خیر گفت: پس از گفت‌وگوها در جامعه مدرسین رای‌گیری نمی‌شود بلکه اعضا به اجماع می‌رسند و پس از آن نیز یا اطلاع‌می‌دهند یا نامه می‌نویسند و نظر خود را کلی بیان می‌کنند.
حجت‌الاسلام آشتیانی درباره دیدار با جامعه روحانیت نیز اظهار داشت:‌ هنوز برای دیدار با جامعه روحانیت مبارز صحبتی نشده است و جامعه باید خودش تصمیم بگیرد و هرگاه بنا به برگزاری این جلسه شد اعلام خواهیم کرد.
دعوا بر سر کابینه دوازدهم نتیجه عدم شفافیت روحانی است
از سوی دیگر سجاد فتاحی جامعه شناس افزایش اختلافات میان اصلاح‌طلبان بر سر سهم خواهی در کابینه دوازدهم را نتیجه عدم شفافیت روحانی درباره مکانیزم انتخاب وزرای کابینه دانسته و می‌گوید : این روزها گروهی از روحانی برای به دست آوردن سهمی بیشتر در کابینه سهم‌خواهی می‌کنند و گروهی دیگر نیز که بخشی از آنها در پی افزایش سهم خود در کابینه از طریق از میدان به در کردن رقبا هستند از سهم‌خواهی گروه دیگر شکایت می‌کنند. این امر که نتیجه آن قطعا به انتخاب کارآمدترین کابینه ممکن منتهی نمی‌‌شود و شکاف را بین نیروهای سیاسی پیروز در انتخابات ریاست جمهوری گذشته افزایش خواهد داد، نتیجه عدم شفافیت روحانی درباره مکانیزم انتخاب وزرای کابینه است.  این تازه آشکارترین پیامد عدم شفافیت است؛ باید منتظر فشارهای دیگری نیز بود که در صورت شفافیت در مکانیزم انتخاب کابینه و افزایش مشروعیت آن به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یافت اما در آینده بیش از پیش خود را نشان خواهد داد.
هشدار سربسته!
اختلافات در جریان اصلاحات و اعتدال به جایی رسیده است که حتی صدای روزنامه جمهوری اسلامی که از نظر فکری حامی روحانی و طیف کارگزاران است را درآورده است. این روزنامه دیروز در مطلبی در این خصوص هشدار داد و سعی کرد سربسته نسبت به عواقب خطرناک این کشمکش ها و سهم خواهی‌ها هشدار دهد و نوشت؛ « به کجا چنین شتابان حضرات؟ با شما هستم حضرات اصلاح طلب، با این شتاب به کجا می‌روید؟ حواس تان هست دست‌تان بر یقه که مشت می‌شود؟ می‌دانید این گره‌ها که بر ابرو می‌اندازید در ادبیات سیاسی، آه معنا می‌شود؟ شمایان که در ادعا از همه سیاستمداران عالم خود را «وارد»‌تر می‌دانید اما چنین ساده «وارد» دعواهایی می‌شوید که بچه‌ها هم از بس بچگانه است از آن پرهیز می‌کنند! این چه ماجرایی است که راه انداخته‌اند چند تن از حضرات؟ پنجه در صورت هم می‌کشند و نمی‌دانند انگار که رد پنجه برای همیشه می‌ماند و عصبانیت شان که فروکش کرد، چقدر خجالت خواهند کشید از نقاشی‌ای که در چهره هم نشانده‌اند. یکی به این مدعیان دلیل راه بودن بگوید «راه را گم کرده‌اید» بگوید این راه که می‌روید به ترکستان هم نمی‌رسد بلکه به بعد از شورای اول تهران ختم می‌شود. می‌دانید که چه شد و سهم شمایان در آنچه اتفاق افتاد گاه از خود نقش آفرینان ماجراها اگر بیشتر نبود، کمتر هم نبود.
همه ملت، به ویژه باورمندان دولت تدبیر و امید و رای دهندگان روحانی، باید همت، چند برابر کنند برای کار بیشتر و بهتر. این را ما مردم کوچه و بازار هم می‌دانیم که وقت کار است و نه دعوا، این را برای حضرات تندمزاج که باز یکدیگر را به مناظره و هماوردی می‌خوانند، بگویید و آنان را در مسیر کار بی‌منت برای مردم قرار دهید که صواب پر ثواب امروز و فردا همین است؛ کار و کار و کار!
این (ادامه جار و جنجال های انتخاباتی) خیلی بد است و بدتر از آن این بگومگوهای داخل جریانی ماست که همه را شرمنده می‌کند. ما مردم عادی که صاحبان رای هستیم خیلی شرمنده می‌شویم، جماعت سیاسی را نمی‌دانم. بزرگان قوم اما به قاعده باید عرق ریزان شوند از شاهکار‌هایی که این «رجال» خلق می‌کنند. فکر می‌کنم قبل از آنکه دیر شود باید این تند گویان تند مزاج را «بزرگان » سرجایشان بنشانند که تجربه‌های گذشته می‌گوید، فردا خیلی دیر است، خیلی دیر!»
حال باید منتظر ماند و دید آیا تغییرات در کابینه فعلی به نحوی خواهد بود که ضعف کارآمدی دولت را جبران کند یا پدرخوانده‌ها و سهم‌طلبان را راضی؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 تیر 1396

تشییع پیکرهای 2 شهید تیراندازی تروریست‌ها در سراوان  

  ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پیکرهای مطهر شهیدان غلام جان نقیبی و عتیق نقیبی‬‎
پیکرهای مطهر شهیدان غلام جان نقیبی و عتیق نقیبی که در تیراندازی تروریست‌ها از داخل خاک پاکستان در منطقه مرزی روستای کوهک سراوان به شهادت رسیدند دیروز در این شهرستان تشییع شد.
مراسم تشییع این 2 شهید با حضور فرماندار، فرمانده سپاه، علمای شیعه و سنی و اقشار مختلف مردم سراوان از مقابل ساختمان سپاه تا مسجد علی‌ابن‌ابیطالب(ع) این شهرستان برگزار شد.
پیکرهای این 2 شهید دیروز در روستای کوهک سراوان به خاک سپرده شدند.
این 2 شهید کارگر بومی منطقه بودند که 24 تیرماه جاری در اثر تیراندازی عوامل گروهک تروریستی از آن سوی مرز به شهادت رسیدند.
روز شنبه هفته جاری‌ یک تیم تروریستی وابسته به استکبار جهانی و سرویس‌های جاسوسی بیگانه از داخل خاک کشور پاکستان با سلاح های منحنی‌زن و سبک به سمت مرزهای جمهوری اسلامی ایران در منطقه سراوان شلیک کردند.
اقدام تروریست‌ها با عکس‌العمل متقابل رزمندگان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مواجه و منجر به هلاکت یک تن از تروریست‌ها و زخمی شدن 2 نفر دیگر از آنان شد.
در این اقدام تروریستی با متواری شدن بقیه تروریست‌ها به عمق خاک کشور پاکستان 2 نفر از کارگران بومی که در حال کار در منطقه بودند به شهادت رسیدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 تیر 1396
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح:
تحریم سپاه ریسک بزرگی برای آمریکا و پایگاه‌هایش در منطقه است
   ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫سردار سرلشکر محمد باقری‬‎
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح قدرت موشکی ایران را دفاعی و غیر قابل مذاکره و معامله دانست و گفت: همردیف شمردن سپاه با گروه‌های تروریستی و اعمال تحریم‌های مشابه، ریسک بزرگی برای آمریکایی‌ها، پایگاه‌ها و نیروهای آنها در منطقه است.
سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش فرماندهان نیروی‌زمینی سپاه که در مشهد مقدس برگزار شد با ارائه تحلیلی از وضعیت و شرایط منطقه و جهان اظهار داشت: با گذشت قریب به 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و حدود سه دهه از پایان دفاع مقدس، به رغم تداوم توطئه‌ها و تهدیدات متعدد جبهه دشمن و تشدید سرمایه گذاری ضد ایرانی اذناب منطقه‌ای آمریکا و رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران در اوج عزت، اقتدار و عظمت است و به راه نورانی و الهام بخش خود ادامه می دهد.
باقری افزود: پیدایش تهدیدات نوین امنیتی که با طراحی و تلاش قدرت های استکباری و مرتجعین منطقه و غفلت و بی‌توجهی برخی همسایگان، جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است و کشاندن تهدید به داخل ایران را دنبال می کند، لزوم هوشمندی و آمادگی بیشتر برای مقابله و خنثی سازی آنها را مورد تاکید حوزه دفاعی و امنیتی قرار می دهد.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز قوی‌تر و موفق‌تر از همیشه، توان آمادگی و دفاعی خود را برای مقابله با تهدیدات حفظ و ارتقا بخشیده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر راهبرد ظرفیت سازی پیش رونده و متراکم دفاعی توانسته است، با دفاع جانانه از مرزهای کشور و جانفشانی مدافعان حرم و کمک به کشورهای محور مقاومت در مقابله با تروریست‌های تکفیری، صحنه نبرد را به مناطق دوردست منتقل کند و امنیت مثال زدنی را برای مردم خود به ارمغان بیاورد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اقتدار و امنیت ممتاز امروز کشور را تجلی اراده الهی و عنایت ائمه اطهار به ملت ایران و ثمره خون شهدا دانست و افزود: این یک واقعیت مسلم و انکار ناپذیر است که اگر رهبری حکیمانه و دور اندیشانه مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا و مجاهدت بی نظیر رزمندگان و فرماندهان نیروهای مسلح و همراهی و وحدت ملت شریف ایران نبود، امروز شاهد وضعیت متفاوتی در کشور بودیم.
باقری با اشاره به وضعیت منطقه جنوب غرب آسیا خاطرنشان کرد: این منطقه محور تحولات جهان است و به دلیل دخالت قدرت‌های استکباری، شیطنت صهیونیست‌ها و حماقت و خیانت سران برخی حکومت‌های غیر مردمی و جائر منطقه امروز با حوادث و توطئه‌های جدید نیز روبرو شده است که نباید نسبت به این موضوع ساده‌اندیشی و سهل‌انگاری کرد.
وی طرح موضوع برگزاری همه پرسی در کردستان عراق را سرآغازی بر پدید آمدن مشکلات و چالش‌های جدید در این منطقه دانست و تاکید کرد: این موضوع به هیچ وجه قابل پذیرش همسایگان عراق نبوده و حفظ استقلال و یکپارچگی عراق به نفع تمام اقوام ، مذاهب و بخش‌های مختلف این سرزمین است.رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: هم‌ردیف شمردن سپاه با گروه‌های تروریستی و جاری کردن تحریم های مشابه آنان برای سپاه ریسک بزرگی برای آمریکا و پایگاه‌ها و نیروهای مستقر آنها در منطقه است.
به گزارش فارس، باقری با اشاره به توصیه مجامع قانونگذاری آمریکا برای در نظر گرفتن احتیاط و عمق بیشتر نسبت به تصمیم گیری در خصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران تاکید کرد: قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران دفاعی است و هرگز قابل معامله و مذاکره در هیچ سطحی نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 تیر 1396

گزینه نظامی زیر میز است!

   ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫گزینه نظامی زیر میز است‬‎

۱- امروز با سالگرد پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل و پایان دفاع‌مقدس ۸ ساله همزمان است. کسانی که از آن روزها خبر چندانی ندارند و یا در آن دوران دستی از دور بر آتش داشته‌اند، حق دارند با مشاهده برخی از مشکلات این روزها، شرایط را سخت!  و حتی بحرانی! تصور کنند و تهدید خالی از واقعیت برخی مسئولان را باور کنند که اگر با حریف سازش نکنیم- بخوانید تسلیم نشویم- سایه جنگ را بر سر خود خواهیم داشت! ولی فقط نیم‌نگاهی به شرایط ایران اسلامی در آغاز جنگ و هجوم همه‌جانبه تمامی قدرت‌های ریز و درشت دنیا به کشوری که تازه از یک انقلاب پیروز بیرون آمده بود و عبور مقتدرانه از آن هنگامه پرمخاطره، کافی است تا با امام راحلمان رضوان‌الله‌تعالی‌علیه همصدا شوند که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» واقعیتی که ۵ سال قبل، هفته‌نامه آمریکایی «ویکلی استاندارد» با اشاره به اقتدار مثال زدنی این روزهای جمهوری اسلامی ایران به آن اعتراف کرده و نوشته بود؛ رؤسای‌جمهور آمریکا، از کارتر تا اوباما در یک نقطه با امام خمینی اشتراک نظر دارند و آن، این که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».
۲- جنگ در حالی به جمهوری اسلامی تحمیل شده بود که، تازه از یک انقلاب پیروز بیرون آمده بودیم، ده‌ها گروه ‌تروریستی - به قول حضرت امام(ره)- مثل قارچ از زمین روئیده و به مقابله با نظام برخاسته بودند، سه کودتا را کشف و ناکام گذاشته بودیم، از همه سو تحریم شده بودیم، همه قدرت‌های ریز و درشت دنیا علیه ایران اسلامی به میدان آمده بودند، اطلاعات نظامی در اختیار فرماندهانی بود که فراری و در خدمت دشمن بودند، ما حتی از محل زاغه‌های مهمات و تسلیحات خود بی‌خبر بودیم، ارتش در حالتی از نیمه پاشیدگی قرار داشت، سپاه نیرویی تازه‌کار و جنگ نادیده بود... و تقریبا همه شرایط غیر از نیروی مردمی پاکباخته و فداکار و گوش به فرمان امام راحل(ره) علیه ایران اسلامی بود.
در آن شرایط، حق با کارتر بود که چند ساعت بعد از حمله عراق در یک کنفرانس خبری با رسانه‌های آمریکایی و اروپایی، گفته بود «امیدوارم مسئولان ایران بر سر عقل آمده باشند»!  و صدام نیز حق داشت که در مصاحبه با خبرنگاران خارجی در یکی از مناطق اشغالی کشورمان با تکبر بگوید «ادامه مصاحبه را بزودی در تهران انجام می‌دهم»!
۳- و اما، برخلاف بعضی‌ها که امروزه با وجود اقتدار مثال‌زدنی و آزمون داده کشورمان و دست توانا و بلند آن در منطقه از لبنان تا فلسطین و سوریه و عراق و یمن و... و افول غیرقابل انکار اقتدار امروز آمریکا نسبت به آن روزها، مردم را از «سایه جنگ» می‌ترسانند، امام راحل ما (ره)  در پیام رادیویی روز ۳۱ شهریورماه ۵۹، یعنی اولین ساعات آغاز جنگ خطاب به ملت فرمودند؛
«ملت ایران نباید خیال بکنند که جنگی شروع شده است و حالا فرض کنید که دست و پای خود را گم کنیم... این حرفها در کار نیست. این یک دزدی آمده است، یک سنگی انداخته و فرار کرده است... من به ملت ایران سفارش می‌کنم که چند جهت را ملاحظه کنند؛ یک جهت این که خونسردی خودشان را حفظ کنند و ابدا توجه به این معنا که یک قضیه‌ای واقع شده است توجه نکنند».
۴- فقط چند ماه از آغاز جنگ گذشته بود که مقاومت جانانه ملت که با ایثار جان و مال و به میدان آوردن همه توان همراه بود، قدرت‌های ریز و درشت دنیا - از جمله کشورهای ۱+۵ - را به این نتیجه رساند که جز ورود مستقیم و بی‌پرده به جنگ با ایران اسلامی، چاره‌ای ندارند و اینگونه بود که ملاحظات نصفه‌و نیمه را کنار گذاشتند و آشکارا به میدان آمدند. تانک‌های چیفتن انگلیسی، لئوپاردهای آلمانی، موشک‌های اگزوسه و جنگنده‌های میراژ و سوپراتاندارد فرانسوی، هواپیماهای میگ و سوخو و موشک‌های اسکاد‌بی روسی، بمب‌های شیمیایی آلمانی و انگلیسی، موشک‌های ساید‌بایندر و هواپیماهای آواکس آمریکایی، دلارهای سعودی و کویتی و اماراتی و... همه همراه با کارشناسان مربوطه در اختیار صدام قرار گرفت و ما به قول امام راحلمان(ره) تنهای تنها بودیم و غیر از خدای بزرگ و مردم پاکباخته که دست از جان شسته و به میدان‌های نبرد شتافته بودند، و امام بزرگوارمان که هدایت ملکوتی و هوشمندانه امت را برعهده داشت، هیچ‌کس دیگری را نداشتیم.
همان روزها حضرت امام(ره) نامه‌ای خطاب به پاپ نوشت و از ایشان پرسید «اگر امروز حضرت مسیح علیه‌السلام حضور داشتند، جانب ما را می‌گرفتند یا آمریکا را». پاسخ پاپ در واتیکان به فرستادگان ایران فقط یک جمله بود؛ «OH  JESUS CRIES ... یا حضرت مسیح»! گفتنی است آقای دکتر جلیلی در آغاز اجلاس بغداد در روز سوم خرداد ۹۱ با ۱+۵ که در کاخ قبلی صدام برگزار شده بود از نمایندگان ۱+۵ پرسیده بود «آقایان! امروز چه روزی است»؟ و در پاسخ تعجب آنان از این پرسش گفته بود؛
«امروز سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر است و در حالی که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته‌ایم... راستی، امروز صدام کجاست؟... آن روزها که همه دنیا در یکسو و ایران اسلامی در سوی دیگر ایستاده بود، تسلیم زورگویان غربی و شرقی و حامیان منطقه‌ای آنها نشدیم بنابراین نباید انتظار داشته باشید امروز که در اوج اقتدار هستیم به کسی باج بدهیم و در مقابل خواسته‌های غیرقانونی و زورگویانه آنان تسلیم شویم» (نقل به مضمون).
۵- و ۲۹ سال پیش در چنین روزی قطعنامه ۵۹۸ را در حالی پذیرفتیم که دشمن، یعنی همه قدرت‌های ریز و درشت آن روزها در اهداف خود ناکام مانده بودند و دفاع مقدس، تنها جنگ ایران در دویست سال اخیر بود که حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی را نیز از دست نداده بودیم و آنان که در آغاز آنهمه رجز می‌خواندند و تمام توان خود را به میدان کشیده بودند، صلح را به دریوزگی آمده بودند. همان روزها کسانی که از ماهیت جنگ ۸ ساله بی‌خبر بودند این ترجیع‌بند را تکرار کرده و به ملامت می‌گفتند؛ مگر شعار نمی‌دادید «جنگ‌جنگ تا رفع فتنه از جهان» و «جنگ‌جنگ تا پیروزی» و از این نکته بدیهی غافل بودند که با پذیرش قطعنامه، جنگ به پایان نرسیده، بلکه میدان درگیری از عرصه نظامی به عرصه‌های دیگر، از جمله عرصه اقتصادی و... تغییر یافته است. آنچه از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون شاهد بوده‌ایم.
۶- حضرت امام- رضو‌ان الله تعالی علیه - در توصیف دستاوردها و برکات جنگ ۸ ساله به نکاتی اشاره فرموده‌اند که آنچه در ادامه می‌آید فقط بخشی از آنهمه است. دستاوردهایی که این روزها به وضوح قابل دیدن است؛ «هر روز، ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم، ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم، ما در جنگ، پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم، ما در جنگ، دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم، ما در جنگ به این نتیجه رسیده‌ایم که باید روی پای خودمان بایستیم، ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم، ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پر‌بار اسلامی‌مان را محکم کردیم، ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور کردیم، ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد، جنگ ما کمک به افغانستان را به دنبال داشت، جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت، جنگ ما موجب شد که تمامی سردمداران نظامهای فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت کنند، جنگ ما بیداری پاکستان و هندوستان را به دنبال داشت، تنها در جنگ بود که صنایع نظامی ما از رشد آنچنانی برخوردار شد و از همه اینها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت.»
7-آن روزها که آمریکا در اوج اقتدار جهانی و منطقه‌ای بود و تمام متحدان اروپایی و منطقه‌ای خود را نیز برای مقابله با ایران اسلامی که سخت‌ترین و ضعیف‌ترین دوران حیات خود را سپری می‌کرد، به کار گرفته بود، ناکام از آوردگاه جنگ بیرون آمد بنابراین امروزه با توجه به اقتدار مثال‌زدنی جمهوری اسلامی ایران از یکسو و افول قدرت آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آن از سوی دیگر، بدیهی است که ادعای توسل به «گزینه‌ نظامی» فقط در حد و اندازه یک «لاف گزاف» قابل ارزیابی است و به قول «رابرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا در دوران بوش و اوباما، «اگر کسی از حمله نظامی به ایران سخن بگوید باید او را به تیمارستان معرفی کرد» و به نوشته نیویورک‌تایمز «ما (آمریکا) توان یک بندانگشت پیشروی در خاورمیانه از طریق اقدام نظامی را نداریم» و به گفته اوباما؛ «تنها راه حضور نظامی ما در منطقه خاورمیانه - غرب آسیا- جنگ‌های نیابتی است» و دهها اعتراف صریح دیگر که بدون نیاز به اعتراف آنها نیز به وضوح و فقط با نیم‌نگاهی به منطقه قابل فهم است و...
گزینه نظامی برخلاف لاف‌ گزافی که آمریکا می‌زند، روی میز نیست، بلکه زیر میز افتاده و خاک می‌خورد، چرا که آمریکایی‌ها یک‌بار در جریان جنگ ‌تحمیلی به آن متوسل شده و ناکام از آوردگاه بیرون آمده بودند. آنهم در اوج اقتدار خود و در حالتی که ایران اسلامی با شرایط سخت و دشوار یاد شده روبرو بود.
و بالاخره بسیار بعید است کسانی که مردم را با گزینه نظامی آمریکا می‌ترسانند، از این واقعیت بی‌خبر باشند. این جماعت نیز به گونه‌ای دیگر لاف می‌زنند. لاف منفی!

حسین شریعتمداری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 تیر 1396


عملیات «لیله‌ًْالقدر» همچنان خبرساز است
وحشت اندیشکده مشهور فرانسوی از قدرت و دقت موشک‌های سپاه 
   ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫وحشت اندیشکده مشهور فرانسوی از قدرت و دقت موشک‌های سپاه‬‎

پایگاه مطالعات استراتژیک تاکید کرده است: اگر موشک‌های سری فاتح و ذوالفقار در تعداد بالا شلیک شوند می‌توانند دست برتر را در بخش تاکتیکی و عملیاتی به ایرانی‌ها اعطا کنند.
حمله غافلگیرانه موشکی سپاه پاسداران به مقرهای فرماندهی گروه‌های تروریستی در دیرالزور سوریه را می‌توان یکی از مهمترین اتفاقات نظامی کشورمان در سال‌های اخیر دانست که با شگفتی و واکنش‌های فراوانی در سطح داخلی و خارجی همراه شد و بسیاری کارشناسان و مسئولان غربی، این اقدام کشورمان را موجب بالاتر رفتن جایگاه و سطح توجه به قدرت موشکی سپاه و ایران دانسته و می‌دانند.
به گزارش مشرق، بر این اساس، اندیشکده‌های فعال در حوزه نظامی و اتاق‌های فکر غربی که معمولا در مورد حملاتی مثل این موضوع، به سرعت تحلیل‌هایی را ارائه می‌کردند تا هفته‌ها، در این خصوص سکوت اختیار کرده و ترجیح دادند حرف و تحلیلی درباره قدرت عملیاتی یگانهای موشکی سپاه مطرح نکنند. در این میان یک اندیشکده فرانسوی مطلبی را درباره حملات موشکی ایران علیه تروریست‌ها منتشر کرده که حاوی نکات جالب و قابل تاملی است.
پایگاه مطالعات استراتژیک Fondation pour la recherche stratégique یک اندیشکده فرانسوی است که توسط«پی‌یر ژوکس» وزیر دفاع سابق فرانسه تشکیل شده و صرفا در امور صرفا نظامی و دفاعی، به تحقیقات و ارائه تحلیل‌های راهبردی می‌پردازد. این اندیشکده در یکی از آخرین تولیدات خود، تحلیلی را درباره حمله موشکی ایران به مقر تروریست‌ها منتشر و در عین حال، سؤالاتی را نیز مطرح کرده است که هم نکات مهم این تحلیل و حتی سؤالات مطرح شده، حاوی اعتراف به قدرت بازدارندگی و مهیب موشکی ایران است.
قدرت موشکی ایران واقعی است
این اندیشکده فرانسوی با اشاره به اینکه در روز ۱۸ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وسیله موشک‌های زمین به زمین به مواضع تروریست‌ها در استان دیرالزور در شرق سوریه حمله کرد، افزوده است: این عملیات که لیله‌ًْالقدر نامگذاری شد با خوشحالی مقامات ایرانی رو‌به‌رو شد. آنها از این حمله استقبال کرده و آن را بخش کوچکی از توان نظامی خود معرفی کردند و گفتند که ممکن است این حملات علیه گروه‌های تروریستی ادامه پیدا کند.
تحلیل مذکور با تاکید بر اینکه تحلیلگران غربی پیش از این بخش عمده توجه خود را بر روی موشک‌های برد بلند ایران متمرکز کرده بودند اما ایران روی موشک‌های کوتاه برد تاکتیکی با سوخت جامد نیز فعالیت زیادی انجام داده است، خاطرنشان کرده است که به نظر می‌رسد سپاه پاسداران به یک سلاح با دقت بالا برای هدف قرار دادن عمق دشمن در حالت تاکتیکی دست پیدا کرده است و در عین حال، این توان موشکی کوتاه برد چالش بزرگی را برای سامانه دفاع موشکی همسایگان ایران نیز ایجاد خواهد کرد.
پایگاه مطالعات استراتژیک همچنین با بیان اینکه این حمله موشکی از قبل با طرف سوری هماهنگ شده بود، اضافه کرده است: یک پهپاد ایرانی بر فراز منطقه هدف در حال چرخش بود و تصاویری از لحظه برخورد را نیز ثبت کرد که این نوع حرکات نشان از یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای در بین ایرانی‌ها دارد.
چرا از موشک ذوالفقار استفاده شد؟
این اندیشکده فرانسوی در بخش دیگری از تحلیل خود با بیان اینکه در حمله موشکی ایران سؤالات زیادی نهفته است، به تشریح ویژگی‌های موشک ذوالفقار پرداخته و افزوده است: یکی از سؤالات بزرگ درباره این موشک نسبت میزان وزن به برد این موشک است. مقامات ایرانی در زمان رونمایی بردی در حدود ۷۰۰ کیلومتر را برای این موشک اعلام کرده‌اند که نسبت به اعضای اولیه خانواده موشک فاتح ۱۱۰ رشدی در حدود ۱۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.
Fondation pour la recherche stratégique با تاکید بر اینکه بین محل پرتاب تا نقطه برخورد فاصله‌ای در حدود ۶۵۰ کیلومتر وجود داشته، متذکر شده است: این افزایش شدید برد در صورتی که با کاهش میزان وزن سر جنگی بدست نیامده باشد نشانه استفاده از مواد سبک وزن پیشرفته در حجم بالا در ساخت موشک و همچنین ارتقاء سیستم پیشران است.
«ایران در حال حاضر از پیشرانه‌های کامپوزیتی در خانواده موشک‌های فاتح ۱۱۰ استفاده می‌کند که نسبت به مدل‌های اولیه پیشرفت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که مهندسان ایرانی در بخش پیشران‌های سوخت جامد به پیشرفت‌های مهمی نائل شده‌اند. در صورتی که این پیشرفت‌ها صحت داشته باشد بایستی نگران سطح تکنولوژی و دانش ایران در این بخش بود.»
اندیشکده مشهور فرانسوی با اشاره به اینکه مشخص است که ایران به سامانه‌های ماهواره‌ای مثل جی پی اس دسترسی ندارد، درباره علت دقت موشک‌هایی چون ذوالفقار به گمانه‌زنی پرداخته و افزوده است:  یکی از روش‌های ایرانیان برای افزایش دقت موشک‌های خود، کار بر روی سر‌های جنگی جدا شونده با قابلیت هدایت تا لحظه آخر است که پیش از این بر روی موشک‌هایی مثل عماد نیز نصب شده بودند.
به اعتقاد تحلیلگران این اندیشکده، یک نکته مهم درباره خانواده موشکی فاتح ۱۱۰ و موشک ذوالفقار قابلیت پرواز نیمه بالستیک این موشک‌هاست. در این حالت این موشک‌ها از جو زمین خارج نمی‌شوند و در مرحله فاز نهایی نیز به نسبت سرعت پایین‌تری دارند و کنترل و هدایت آنها در این مرحله نیز آسان‌تر است.
ایران از حمله به دیرالزور چه درس‌هایی گرفت؟
بخش تکراری اکثر تحلیل‌های غربی، به موضوع ایران هراسی تعلق دارد که این مطلب موسسه مذکور نیز خالی از این بخش نیست و در آن با اشاره به اینکه موشک‌های کوتاه برد و راکت‌های هدایت شونده ایرانی چالش بسیار بزرگتری نسبت به موشک‌های دوربرد محسوب می‌شوند، آمده است: کشورهای همسایه ایران که سرمایه‌گذاری سنگینی در بخش دفاع موشکی کردند و همچنین پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران، همگی در تیررس این خانواده از موشک‌ها و راکت‌های ایرانی قرار دارند. این راکت‌ها و موشک‌ها گزینه‌های بیشتری را در اختیار ایران برای مقابله با سامانه‌های دفاع موشکی قرار می‌دهد. از طرفی اگر به گروه‌های طرفدار ایران مثل حزب الله برسد می‌تواند چالشی برای اسراییل باشد.
اندیشکده مشهور فرانسوی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد ایران اطمینان بیشتری به قوای موشکی خود برای استفاده از آن در حملات پیدا کرده است، افزوده است: برای فهمیدن اثر کامل حمله موشکی ایران لازم است بررسی دقیقی نسبت به خسارت وارد شده به وسیله این حمله انجام شود. البته برخی از مقامات نظامی اسراییل، حمله موشکی ایران را با دقت کم ارزیابی کرده‌اند اما تا زمانی که مدرک مشخصی از سمت عربستان، اسراییل یا آمریکا ارائه نشود نمی‌توان بر روی این صحبت‌ها مانور داد.
سؤالاتی درباره توان موشکی ایران
به اعتقاد تحلیلگران این اندیشکده سؤالات مهمی پس از این حمله موشکی در اذهان کارشناسان ایجاد شده است و با توجه به اینکه در جریان جنگ سوریه موشک‌های کروز روسی و موشک ذوالفقار ایرانی برای اولین بار مجال استفاده واقعی در رزم را بدست آوردند، مشخص شده است اگر موشک‌های سری فاتح و ذوالفقار در تعداد بالا شلیک شوند می‌توانند دست برتر را در بخش تاکتیکی و عملیاتی به ایرانی‌ها اعطا کنند.
موسسه مذکور با طرح این سؤال که کدام تکنولوژی پیشرفته در زمینه طراحی، پیشرانه و هدایت به توسعه موشک ذوالفقار منجر شد؟ ادامه داده است: آیا این تکنولوژی‌ها در سال‌های اخیر به ایران وارد شده یا خیر؟ اگر این تکنولوژی وارداتی نیست آیا مشخص است که سطح تحقیق و توسعه و همچنین توان علمی – صنعتی ایران در بخش موشکی تا به کجا پیشرفته است و اثر این پیشرفت در آینده منطقه خاورمیانه و برنامه‌ریزی نظامی کشورهای منطقه چه خواهد بود ؟
پایگاه مطالعات استراتژیک در جمع بندی تحلیل خود با اعلام اینکه نمی‌توان بدون پاسخ دقیق به این سؤالات درباره توان موشکی ایران ،به یک نتیجه‌گیری کلی رسید، صریحا تاکید کرده است: تصور کردن ایران به عنوان کشوری که نیازمند تکنولوژی خارجی برای موشک‌های خود است  یک اشتباه وحشتناک خواهد بود و در نهایت نیز باید درباره برنامه موشکی ایران این سؤال را مطرح کرد که قدم بعدی ایرانیان چه خواهد بود؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 تیر 1396

پیکر شهید سرتیپ «علی رزمی» تشییع شد 

   ۲۵ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پیکر شهید سرتیپ «علی رزمی» تشییع شد‬‎Image result for ‫پیکر شهید سرتیپ «علی رزمی» تشییع شد‬‎
مراسم تشییع پیکر مرحوم امیر سرتیپ دوم علی رزمی از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس و فرمانده لشکر ۲۱ حمزه تبریز در دوران دفاع مقدس صبح دیروز از مقابل منزل آن مرحوم برگزار شد.
این مراسم با حضور حجت‌الاسلام عباس محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی، جانشین قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص)، امیر سرتیپ دادبین فرمانده اسبق نیروی زمینی، امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی، امیر سرتیپ آراسته رئیس هیئت معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی و جمعی از فرماندهان، مسئولان و پیشکسوتان دفاع مقدس و همرزمان وی برگزار شد.  
وی فرماندهی دلسوز و از یادگاران دوران دفاع مقدس محسوب می‌شود که در منطقه کردستان و محورهای عملیاتی جنوب و غرب کشور در کنار شهید صیاد شیرازی حضوری موثر داشته است. وی همچنین طراح ساخت کانال هندلی در عملیات فتح المبین بوده است. کانال هندلی در منطقه جنوب غربی رودخانه کرخه به طول 400 متر و عمق 170 سانتیمتر و عرض یک متر در جریان عملیات فتح‌المبین ساخته شد، که نفوذ رزمندگان اسلام از طریق این کانال به پشت سنگرهای دشمن سبب غافلگیری دشمن شد که فرار و شکست بعثی‌ها در این منطقه را به دنبال داشت.ص
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 تیر 1396

تشییع پیکر پاک جانباز شهید ابراهیم عسکری در  دُرچه

   ۲۵ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫جانباز شهید ابراهیم عسکری‬‎

پیکر پاک جانباز شهید ابراهیم عسکری با حضور اقشار مردم درچه در این شهر تشییع و به خاک سپرده شد.
جانباز شهید ابراهیم عسکری پس از 26 سال تحمل درد و رنج ناشی از جراحات هشت سال دفاع مقدس به یاران شهیدش پیوست. وی در سال 1360 و عملیات والفجر بر اثر اصابت ترکش خمپاره از ناحیه سر مجروح اما به عنوان شهید مدت 27 ساعت در سردخانه نگهداری شده بود که با مشاهده عرق‌های داخل پلاستیک متوجه زنده بودن وی شده و بلافاصله او را به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرار می‌دهند. شهید عسکری پس از بهبود دوباره به جبهه‌های جنگ مراجعه و مدت طولانی به نبرد با نیروهای بعثی عراق می‌پردازد و بر اثر ترکش خمپاره مجروح می‌شود. پیکر مطهر این شهید دیروز بعدازظهر از گلزار شهدای دینان تا گلزار شهدای ولاشان درچه تشییع و در کنار یاران شهیدش به خاک سپرده شد. از وی 4 دختر و یک پسر به یادگار مانده است. وی هنگام شهادت 56 سال سن داشت.

شناسایی 2 شهید تازه تفحص شده در مازندران
مدیرکل حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران گفت: هویت شهید علی‌اکبر آویش و شهید کریم بهمنی که قرار بود در جمع 13 شهید خوشنام دفاع مقدس در استان تشییع شوند، شناسایی شد.
سرتیپ عبدالله ملکی افزود: شهید علی‌اکبر آویش فرزند رضا در عملیات کربلای چهار و در منطقه ام‌الرصاص به شهادت رسید و اهل شهرستان آمل هستند که به خانواده این شهید اطلاع داده شد و شهید کریم بهمنی فرزند رجبعلی در عملیات بدر به شهادت رسید که این شهید اهل شهرستان بابل هستند و براساس برنامه با دیگر شهدای گمنام در استان مازندران تشییع می‌شوند.به گزارش خبرنگار کیهان از ساری، در روز پنج‌شنبه هفته جاری مازندران میزبان 15 شهید گمنام دوران دفاع مقدس می‌شود و مراسم وداع با شهدای گمنام شامگاه دوشنبه 26 تیرماه در ساری برگزار می‌شود.
زمان تشییع پیکرها نیز روز پنج‌شنبه 29 تیرماه در شهرهای ساری، (ستاد سپاه کربلا و ستاد نیروی انتظامی) بابلسر، بلده، نور، هادی‌شهر و بندپی شرقی بابل، پدافند هوایی بابلسر است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 تیر 1396


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی