تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رئیس جمهور در مراسم رژه نیروهای مسلح:
مطمئن هستیم با توکل به خدا، پیروزی نهایی
در همه صحنه‌ها از آن ملت بزرگ ایران خواهد بود. ۱۳۹۶/۰۶/۳۱

دکتر روحانی گفت: رژیم صهیونیستی خون‌خوار ۷۰ سال است که به عنوان غده سرطانی، ملت‌های منطقه را تحت فشار و تجاوز قرار داده است، کدام کشور از این ملت‌ها حمایت کرده است؟

"رژیم صهیونیستی خون‌خوار" غده سرطانی است/ چه بخواهید و چه نخواهید از مردم مظلوم یمن، سوریه و فلسطین دفاع خواهیم کرد/ قدرت دفاعی خود را آن مقدار که لازم بدانیم، تقویت می‌کنیم
به گزارش جهان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز جمعه در مراسم رژه نیروهای مسلح با گرامیداشت آغاز ماه محرم الحرام این ماه را ماه ایثار و شهادت دانست و اظهار داشت: ۳۶ سال پیش مردم بزرگ ایران در برابر یک تجاوز سبوعانه و خشونت‌بار به پیروی از سالار شهیدان و با اقتدا به امام شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) و فرهنگ عاشورا، با همه وجود از شرف، تمامیت ارضی و عزت خود به خوبی دفاع کردند. رییس جمهور افزود: در طول ۸ سال دفاع مقدس همواره یکی از بزرگترین انگیزه‌های مردم برای ایثار و شهادت، تابلوی بزرگ حماسه عاشورا و کربلا بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه همواره اوج نهضت و انقلاب اسلامی در ایام ماه محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا بوده است، خاطرنشان کرد: اوج نهضت اسلامی در ۱۵ خرداد و ۱۲ محرم سال ۱۳۴۲ بود و بزرگترین حرکت ملت ایران در دوران انقلاب اسلامی در ایام عاشورای حسینی سال ۱۳۵۷ بوده است و فرهنگ عاشورا ملت ما را در برابر رژیم استبداد و حامیان مستکبر آن پیروز کرد و برای این سرزمین استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به ارمغان آورد.
رییس جمهور اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس نیز نام ابی عبدالله الحسین (ع) و کربلای آن حضرت و عاشورایش همواره به سربازان اسلام در برابر متجاوزین مسیر ایستادگی، مقاومت و شهادت را آموخت.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه همواره جنگ‌ها در تاریخ ملت‌ها حوادثی بسیار تأثیرگذار محسوب می‌شوند، اظهار داشت: متأسفانه در دوران‌های قبل از انقلاب اسلامی، هر زمان که جنگی آغاز شد، پایان آن برای ملت ما خوشحال‌کننده نبود، در جنگ‌های ایران و عثمانی، ایران و روسیه، جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم متأسفانه کشورمان تحت تأثیر اینگونه جنگ‌ها و حوادث قرار گرفته و در برخی از این جنگ‌ها بخش بزرگی از سرزمین ایران عزیز از دست مردم گرفته شد.

رییس جمهور گفت: تنها جنگ و دفاع مقدسی که سراسر آن، غرور، حماسه، پیروزی و در نهایت افتخار بود و یک وجب از سرزمین ایران در اختیار متجاوزین قرار نگرفت، دفاع مقدسی بود که امام عزیزمان به عنوان ولی فقیه و فرمانده کل قوا آن را رهبری کردند و مردم عزیز و نیروهای مسلح نیز آن فرمان را به جان خریدند.
دکتر روحانی  تصریح کرد: باوجودی که همه قدرت‌های بزرگ جهانی در دوران دفاع مقدس از متجاوزین دفاع کردند، اما مردم ما یکه و تنها و فقط با توکل به خدا و امید به آینده،  پیروزمندانه و با ایثار و فداکاری توانستند پیروزی‌ها و حماسه‌های بزرگی را رقم بزنند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح و قدرت دفاعی ما همواره برای تحکیم عزت و صلح در این سرزمین بوده است، اظهار داشت: ایران قدرت نظامی خود را هرگز برای تجاوز به کشور و سرزمین دیگری آماده نکرده است، بلکه همواره این قدرت خود را برای دفاع و بازدارندگی در برابر متجاوزین آماده کرده است.

دکتر روحانی افزود: متأسفانه در دنیای امروز، آنگاه که ملتی آزاد می‌خواهد برای دفاع از خود و با دست توانمند خویش سلاح مورد نیازش را تولید کند، مورد اتهام مستکبران جهانی و بوق‌های تبلیغاتی آنان قرار می‌گیرد در حالی که خود آنها هر روز و هر سال میلیاردها دلار سلاح را تولید و به کشورهای منطقه سرازیر می‌کنند و بمب‌هایی تولید می‌کنند که نتیجه آن آوارگی و ویرانی برای یمن است و طرح‌هایی دارند که نتیجه آن ویرانی در سوریه و عراق می‌باشد و ملت‌های منطقه را از توسعه، سازندگی و رشد باز می‌دارد.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه  سلاح و قدرت نظامی ایران برای دفاع از کشورمان و ملت‌های منطقه در برابر تجاوز قدرت‌های بزرگ و تروریست‌ها است، گفت: از آنهایی که با لحن نادرست و غلط با مردم ایران سخن می‌گویند می‌پرسم که در روزهای سختی برای مردم منطقه، چه کسی پذیرای آوارگان در منطقه بوده است، آیا مردم ایران سالیان دراز میزبان مردم مظلوم افغانستان نبودند و روزی که شما به افغانستان تجاوز کرده و این سرزمین را به خاک و خون کشیدید، این مردم ایران نبود که پذیرای آوارگان از کشور مسلمان و برادر خود بود؟ و روزی که عراق را به خاک و خون کشیدید آیا مردم ایران نبود که از مردم این سرزمین پذیرایی کرد و آغوش خود را برای پذیرایی از آنان گشود.

دکتر روحانی گفت: از شما می‌پرسم آن روز که گروهک‌های تروریستی را ساختید و به آنها پول ، سلاح و آموزش دادید و آنها در افغانستان، عراق، سوریه و لبنان به جان مردم افتادند و مردم بی‌گناه را قربانی کردند، این کدام کشور بود که به ندای مظلومان عراق و سوریه و دولت‌های تحت فشار آنها پاسخ مثبت داد و بغداد و دمشق را از آدم‌کشان و تروریست‌ها نجات داد و امنیت نسبی را در منطقه برقرار کرد.

رییس جمهور گفت: در برابر همه آنهایی که هر روز برای مردم منطقه و سراسر جهان مشکل می‌آفرینند و افتخار آنان فروش سلاح‌های مخرب برای سلب آزادی و راحتی مردم است و آنهایی که از رژیم صهیونیستی خونخوار که ۷۰ سال است به عنوان غده سرطانی ملت‌های منطقه را تحت تجاوز و آزار قرار داده است، تنها ملتی که همواره از مظلومان دفاع کرده است، ملت بزرگ ایران می‌باشد.

دکتر روحانی افزود: در برابر آنهایی که مسیر نادرست ظلمانی و تاریکی‌ها را پیموده‌اند، ملتی که با چشم بصیر و بینا همواره به مظلومان عالم کمک کرده ملت ایران بوده و این قابل مقایسه با هیچ چیزی نیست.

رییس جمهور با بیان اینکه امسال در سازمان ملل متحد در میان همه کشورهای جهان که در مجمع عمومی شرکت داشتند، فقط دو صدا در برابر صدای جهانیان قرار داشت، گفت: آمریکا و رژیم اشغالگر قدس دو صدایی بودند که با صدای همه جهانیان متفاوت بودند، ولی همه جهان از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد و مسیر صلح را مورد امضاء قرار داد و حل یک مشکل منطقه‌ای و بین‌المللی را از طریق مذاکره و منطق ستودند، اما فقط دو نفر بودند که از صلح و ایجاد امنیت در منطقه حساس خاورمیانه، نگران بودند و این آزمایشی بود که واقعیت حاکمان واشنگتن و غاصبان تل‌آویو را در برابر افکار جهانیان نمایان کرد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ملت بزرگ ایران همواره در پی صلح و امنیت در کل منطقه و جهان بوده و از مظلومین جهان دفاع خواهد کرد، گفت: چه بخواهید و چه نخواهید از مردم مظلوم یمن، سوریه و فلسطین دفاع خواهیم کرد و چه بخواهید و نخواهید قدرت دفاعی و نظامی خود را آن مقدار که لازم بوده و برای بازدارندگی ضروری بدانیم، تقویت خواهیم کرد.

رییس جمهور تصریح کرد: نه تنها موشک‌ها، بلکه نیروی هوایی، زمینی و دریایی‌مان مورد حمایت همه مردم مسلمان و غیور سرزمین ایران قرار دارد و برای دفاع از سرزمین خود از کسی اجازه نخواهیم گرفت.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر عهد و پیمانی را با کسی ببندیم، تا وقتی پای آن ایستاده‌ایم که طرف مقابل هم به این عهد و پیمان احترام بگذارد.

رییس جمهور اظهار داشت: مطمئن هستیم با توکل به خدا، پیروزی نهایی در همه صحنه‌ها از آن ملت بزرگ ایران خواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 31 شهریور 1396

تشییع شهید ستوان یکم رضا شجاع از نیروی انتظامی در خراسان شمالی

  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹


Image result for ‫تشییع شهید ستوان یکم رضا شجاع از نیروی انتظامی در خراسان شمالی‬‎Image result for ‫تشییع شهید ستوان یکم رضا شجاع از نیروی انتظامی در خراسان شمالی‬‎
پیکر پاک شهید ستوان یکم رضا شجاع از نیروهای انتظامی دیروز در شهرستان فاروج در خراسان شمالی تشییع و به خاک سپرده شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ستوان یکم رضا شجاع از نیروهای انتظامی خراسان شمالی 3 روز قبل در درگیری با اشرار مسلح نیک‌شهر  استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.
مراسم تشییع پیکر این شهید نیروی انتظامی دیروز با حضور مسئولان امنیتی، نظامی و انتظامی خراسان شمالی، مردم شهیدپرور شهرستان فاروج از میدان آزادی این شهرستان به سمت چهارراه رضوی برگزار و این شهید وطن در زادگاهش روستای چوکانلو به خاک سپرده شد.  
سرتیپ علیرضا مظاهری فرمانده انتظامی خراسان شمالی در این مراسم گفت: این شهید، داوطلبانه برای مبارزه با اشرار به جنوب شرق کشور عزیمت و در نهایت به مقام والای شهادت نائل شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396

شرایط ایجاد بنیان مرصوص فرهنگی(زلال بصیرت)

  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎

یكی از برجسته ترین مفاهیم فرهنگی در منابع دینی، وحدت و در مقابل آن تفرّق است، در آیات و روایات متعددی از قرآن كریم بر وحدت و رابطه محبت‌آمیز با یكدیگر تأكید شده است. به عنوان نمونه طبق روایتی، خداوند متعال به ازای مصافحه دو مؤمن، صد رحمت شامل حال آنها می‌كند كه 99 رحمت آن شامل حال كسی است كه دیگری را بیشتر دوست دارد! حتی اگر مؤمن، عیب برادرش را به وی تذكر می‌دهد، ناشی از محبت و علاقه به اوست تا او كامل‌تر شود و نقصی نداشته باشد.
ارتباط با دیگران؛ عامل رشد مادی و معنوی
دلیل تأكیدات مكرر بر همگرایی و محبت بین مؤمنین این است كه خداوند انسان را به گونه‌ای آفریده كه رشد و تكاملش در گرو ارتباط با دیگران است. فرد از زمانی كه متولد می‌شود تا زمان مرگ، دائم نیازمند ارتباط با دیگران است؛ به عبارت بهتر، هم رشد مادی و هم رشد معنوی انسان در گرو ارتباط با دیگران است. حتی انسانی كه می‌خواهد عبادت كند، نیازمند معلم و مربی است كه انگیزه عبادت را در او ایجاد كند.
نیاز به ارتباط با دیگران یك سنت الهی است، البته باید توجه داشت که همواره افرادی هم در جامعه انسان‌ها هستند كه فساد می‌كنند؛ باید برای رشد و تکامل جامعه، جلوی این فسادها را گرفت و در مقابل این مفسدان ایستاد و از آنجا كه خدا می‌دانست همواره انسان‌های مفسدی وجود دارند كه راه رشد و كمال را بر دیگران می‌بندند، بر مبارزه نیز تأكید كرده است
البته تأکید خدا بر مبارزه نیز نه مبارزه فردی بلکه مبارزه‌ای گروهی است؛ مبارزه‌ای كه مؤمنان چنان در صفوف نبرد به هم پیوسته باشند كه به تعبیر قرآن مانند بنیان مرصوص و ساختمان مستحكم باشند كه دشمن نتواند در آن نفوذ كند.
راه نفوذناپذیر شدن جامعه
 مؤمنان باید در میدان‌های جهاد فرهنگی و علمی نیز چنان متحد باشند و دل‌هایشان به هم گره خورده باشد كه هیچ دشمن نفوذی نتواند بین آنها نفوذ كند. لذا نباید اختلاف بین مؤمنین پیش بیاید تا راه نفوذ دشمن باز شود.
چه باید كرد تا جامعه‌ای از نظر فرهنگی نفوذناپذیر ایجاد شود؟ تنها راه نفوذ‌ناپذیر شدن، نزدیك شدن افكار و دل‌ها به یكدیگر است؛ باید از عیب‌ها و نقص‌ها چشم‌پوشی كرده و گذشت كرد و دنبال عیب‌گیری از دیگر مؤمنان نبود؛ اگر بنا بر خرده گیری و عیب‌جوئی باشد، هرگز این اتحاد ایجاد نمی شود. بنیان مرصوص فرهنگی در گرو نزدیكی و همگرایی فكری و قلبی افراد است. این ساختمان مستحكم با عامل فیزیكی درست نمی شود؛ لذا ابتدا باید افكار و عقائد و سپس عواطف به هم نزدیك شود.
شناخت و انگیزه، دو عامل مهم برای تحرک و انجام کار است. لذا ابتدا باید شناختمان را تصحیح كنیم و شناخت‌ها را افزایش دهیم و در مرحله بعد احساسات و عواطف را به روش‌های مختلف تقویت كنیم.
اهل بیت(ع) می‌خواهند یارانشان به هم نزدیك بوده و با هم متحد باشند. البته ارزش این وحدت در صورتی است كه منشأ آن خدا و اهل بیت(ع) باشد؛ یعنی محبت باید خالص بوده و ریشه الهی داشته باشد. محبت‌ها را باید روز به روز بیشتر كرد و گستره و عمق محبت بین مسلمین را گسترش داد.
لزوم افزایش همدلی‌ها میان نیروهای مومن
 افزایش این محبت‌ها در گرو نزدیك شدن شناخت‌ها و جهت دهی عواطف به سمت نقاط مشترک است، بحمدالله عوامل وحدت‌زا بین نیروهای مؤمن فراوان است؛ اهل بیت(ع) و وجود سیدالشهدا(ع) از جمله نقاط مشترکی است که همه عواطف را به سمت خود جلب می‌کنند و می‌تواند عامل دوستی و وحدت باشند.
باید عامل وحدت بخش در زمینه‌های عقلی و فکری نیز ایجاد شود، به عنوان نمونه داشتن نشریات عقیدتی و فکری برای نزدیك كردن شناخت‌های همه مسلمانان امری مطلوب است.
تا یكدیگر را نشناسیم، ارتباط عاطفی هم برقرار نمی‌شود تا وحدت دل‌ها حاصل شود؛ لذا باید شبكه‌هایی از انسان‌های مؤمن در کشور ایجاد شود كه به وسیله آن انسان‌های همفكر و مؤمن با هم متصل باشند و افرادی به عنوان رابط این شبکه‌ها فعالیت کنند تا ارتباط‌ها حفظ و همگرایی فکری و قلبی بیشتر و بهتر محقق شود.
اهمیت شبکه‌سازی میان مومنین
امکان دیدار حضوری بین همه نیروهای همفکر در سراسر کشور همیشه وجود ندارد و لذا وجود رابط‌ها برای نزدیکی فکری و قلبی‌نیاز است،در عین حال باید افرادی که برایشان امکان دیدار حضوری وجود دارد و مثلا در یک استان هستند، برنامه‌ای برای دیدار منظم داشته باشند.
رابط‌ باید كسی باشد كه نوعی برتری فكری داشته، توانایی بر حل مشكلات فكری و علمی داشته باشد تا بتواند مخاطبین خود را اقناع و شبهات و ‌اشتباهات ذهنی آنها را رفع کند؛ و مراد از برتری فکری و علمی این است که دین و مكتب اهل بیت(ع) را بهتر از دیگران بشناسد.
همچنین ملاقات‌ها بین نیروهای مؤمن و نزدیک سازی تفکرات و عقائد به وسیله نشریات یا امور دیگر، می‌تواند در قرابت فکری و قلبی نیروهای مؤمن کشور و ایجاد بنیان مرصوص فرهنگی نقش مؤثری داشته باشد.
ارتباط با مؤمنان ازطریق شبکه سازی شیوه اهل بیت(ع) است. اهل بیت(ع) به وسیله همین شبکه‌ها ارتباطشان را با شیعیانشان در سخت‌ترین شرایط و در دورترین نقاط حفظ کردند؛ لذا این شبکه می‌تواند تحت هر عنوان و نامی ایجاد شود.
تشكیل این سازمان و گروه به معنای طرد دیگران نیست، بلكه به معنای ارتباط بیشتر و هم فكر بودن و هم سلیقه بودن اعضای گروه است و البته باید سعی شود که دیگران را هم جذب و همراه کرد.
احزابی با حضور بهترین افراد در کشور به وجود آمدند، اما دوام نیاوردند؛ لذا از روز اول باید پایه‌ها مستحكم بنا شود؛ در این صورت روز به روز قدرتمند‌تر می‌شود و مانند درخت تنومندی می‌شود كه هر روز ثمره‌اش بیشتر می‌شود.
این تشکل‌ها با محوریت ولایت فقیه و جهت‌دهی افکار و عواطف به سمت آن، می‌توانند نقش مهمی در تأمین ویژگی نفوذناپذیری در جامعه ایفا کنند.
 بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)
 در جمع تعدادی از خادمان هیئت‌های مذهبی؛ قم؛ 22 / 4 / 1396 .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
بازی مشترک اروپا و آمریکا برای دائمی کردن برجام
۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫برجام‬‎

در حالی که آمریکا و اروپا یک سال است بازی دوگانه‌ای را با ادعای مخالفت ترامپ با برجام و احتمال به هم زدن توافق هسته‌ای به راه‌انداخته‌اند، وزیر خارجه آمریکا مهم‌ترین مشکل کشورش با برجام را محدودیت زمانی آن اعلام کرد و گفت باید برجام دائمی شود!
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اظهاراتی سخیف و گستاخانه، جمهوری اسلامی را مورد حمله قرار‌داد.
ترامپ همچنین در بخشی از سخنرانی خود به موضوع توافق هسته‌‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) پرداخت و گفت:«توافق هسته‌ای ایران یکی از بدترین و یک‌سویه‌ترین توافقاتی است که ایالات متحده تا‌کنون وارد آن شده است. به کلام صادقانه، این توافق مایه شرمساری برای ایالات متحده است».
مایه شرمساری چرا دائمی ‌شود؟!
ترامپ تاکنون از برجام با عنوان «احمقانه‌ترین توافق در تاریخ»، «بدترین توافق ممکن»، «مایه شرمساری» و... نام برده است. اما نکته قابل توجه اینجاست که وقتی وی و دیگر مقامات آمریکایی سخن از تجدیدنظر در برجام می‌کنند، قرار نیست چارچوب کلی و نقشه اصلی آن را تغییر دهند!
بعد از تصویب قانون مادر تحریم‌ها-یا همان سیاه‌چاله تحریم-علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ در یک گردهمایی در ایالت اوهایو خطاب به ایران که به تمام تعهداتش عمل کرده، هشدار داد که باید به برجام پایبند باشد و تهدید کرد که اگر ایران به تحریم‌های جدید واکنش نشان دهد با «عواقب بسیار بسیار بزرگی» روبه‌رو خواهد شد!
به عقیده کارشناسان، تحرکات و مواضع اخیر آمریکایی‌ها برای آن است که ایران را از واکنش جدی به تحریم‌های جدید منصرف کرده و بازدارد. برخلاف ادعاهای ترامپ، او نه تنها از برجام متنفر نیست بلکه هم برجام را می‌خواهد و هم تحریم‌ها را !
به عبارت دیگر، درست است که ترامپ یک دیوانه است، اما آنقدر هم دیوانه نیست که برجام را پاره کند. بنابر مستندات متعدد و به اذعان مقامات ارشد دولت، برجام به‌طور خلاصه «اقدامات نقد ایران در مقابل وعده‌های نسیه آمریکا است». بنابراین نتیجه ایده‌آل برای آمریکا، لغو برجام نیست، چون رویکرد «وعده نسیه در برابر اقدام نقد» هیچ‌گاه برای وعده‌دهنده ضرری ندارد. راهبرد دولت ترامپ، آغاز مجدد مذاکره و تحمیل برجام‌های جدید موشکی، منطقه‌ای و... است. در این ارتباط، ژست دروغین مخالفت با برجام، تمدید تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم‌ها و بالا نگاه داشتن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران، تصویب و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از ارکان این راهبرد است.
بند غروب آفتاب
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز گفت: ما با نقایص توافق هسته‌ای آشنا هستیم؛ به ویژه بندهایی که براساس آن بعضی از محدودیت‌های ایران به مرور زمان برطرف می‌شود مایه نگرانی آمریکاست. این بندها باید اصلاح شوند وگرنه ما نمی‌توانیم در آن بمانیم.
تیلرسون افزود: آشکارترین نقص توافق هسته‌ای (برجام)، «بند غروب آفتاب» است.
گفتنی است بند موسوم به «غروب آفتاب» محدودیت‌های تعیین شده برای ایران را به یک بازه زمانی مشخص محدود می‌کند.
وی در ادامه گفت: ترامپ می‌گوید که مجدداً مذاکره انجام شود. ما به‌طور قطع به حمایت همپیمانان خود- همپیمانان اروپایی و دیگران- نیاز داریم تا این مسئله درباره ایران را مطرح کنیم که این توافق واقعاً می‌بایست بازبینی شود.
در هفته‌های گذشته «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل تاکید کرد: «بعد از ده سال، محدودیت‌های اورانیوم، سانتریفیوژهای پیشرفته و سایر محدودیت‌های هسته‌ای به پایان می‌رسند و ظرف کمتر از ده سال آنها فرصت خواهند داشت توانمندی‌های خودشان را به طرق مختلف، ارتقا دهند. بنابراین، برجام توافقی بسیار معیوب و محدود است».
«رِی تکیه» از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا و تحلیلگر ارشد شورای روابط خارجی آمریکا- آذر 95- در مقاله‌ای در نشریه پلیتیکو تاکید کرده بود که ترامپ می‌تواند بخش مشکل‌دار برجام یعنی «بند غروب آفتاب» را بهانه‌ای قرار دهد و ایران را مجددا به میز مذاکره بازگرداند.
برجام، تنها یک وجه از چالش
مقامات آمریکایی ظرف 4 سال اخیر بارها تاکید کرده‌اند که مذاکرات هسته‌ای با ایران مانند بازی روبیک است، بازی مکعبی که هر کدام از 6 مربع (وجه) آن از 9 قسمت قابل جابه‌جایی تشکیل شده و این قسمت‌ها باید به نحوی جابه‌جا شوند که هر 9 قسمت یک مربع- با یک رنگ خاص- کنار هم قرار گیرند. آنها البته تلاش کردند این جورچین پیچیده را طبق منافع خود سرهم کنند. اما فراتر از سرانجام مذاکرات که به «برجام» منتهی شد، واقعیت این است که ماجرای هسته‌ای با همه ابعاد و پیچیدگی‌هایش تنها یک وجه و یک مربع از مکعب چالش آمریکا و غرب با ایران است. برنامه هسته‌ای به‌عنوان نماد اعتماد به نفس و اقتدار فنی و پیشرفت ایران، با همه اهمیت، برای غرب آن قدر ارزش ندارد که «خاستگاه» این اعتماد به نفس و جرأت پیشرفت مستقل در میان ملت ایران و ریشه و شاخه و برگ گسترده انقلاب اسلامی در چهار‌گوشه غرب آسیا. توافق برجام به این معنا - برخلاف برخی خوش‌گمانی‌ها- پایان ماجرا نیست بلکه شروع آن یا دست‌کم، مرحله‌ای جدید از ماجرای بزرگ‌تر تقابل جبهه استکبار با ملت و حاکمیت ماست؛ یا به عبارتی نوک کوه یخ.
«توماس فریدمن» -12 تیرماه 94 - ‌(10 روز قبل از اعلام برجام) در نیویورک تایمز نوشت «‌توافق پیش‌رو با ایران یک توافق بدِ - خوب(!) است و به اوباما این امکان را می‌دهد تا به کنگره و اسرائیل بگوید این بهترین توافقی است که با یک غلاف خالی از اسلحه می‌توان به‌دست آورد». یک سال بعد-21 دی ماه 95- «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در نطق خداحافظی خود در شیکاگو اذعان کرد‌: «اگر 8 سال پیش به شما گفته بودم می‌توانیم برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران را بدون شلیک یک گلوله تعطیل کنیم، احتمالا می‌گفتید بیش از حد بلندپروازانه است اما با توافق توانستیم». «هیلاری کلینتون» نیز- مهرماه 95- در بخشی از اولین مناظره خود با «دونالد ترامپ» درباره سیاست این کشور در قبال ایران گفت: «جان‌کری که پس از من وزیر خارجه شد با همراهی اوباما موفق شدند برای برنامه هسته‌ای ایران سقف تعیین کنند، همه این‌ها بدون شلیک حتی یک گلوله اتفاق افتاد».
«جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا- دی ماه ۹۵- در یادداشتی تاکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند».
مقامات غربی به دنبال آن هستند تا مجددا با ابزار مذاکره و با کمترین هزینه محدودیت‌ها و بازرسی‌های بی‌سابقه برجام دائمی شده و مسائلی مانند نابودی یا مهار توان موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز به آن اضافه شود.
دیروز پلیس بد، امروز پلیس خوب!
در طول مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 که به برجام منتهی شد، فرانسه نقش پلیس بد را به‌عهده داشت و هر جا که توانست در مسیر منافع ایران سنگ‌اندازی کرد. در حال حاضر، این کشور نقش پلیس خوب را بر‌عهده گرفته است و تاکید دارد که باید از برجام حمایت کرد.
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان «چشم‌انداز مذاكرات هسته‌ای جدید با ایران بعد از سال ۲۰۲۵» را مطرح كرد. ماكرون همچنین در اظهارنظری گستاخانه تاکید کرد:«تهران می‌بایست تحریك آمریكا از طریق فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش را متوقف كند».
ماکرون در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز این اظهارات را تکرار کرد و گفت: من امیدوارم که بتوانیم بر روی محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم. ما باید بر روی راهکاری برای دوره پس از ۲۰۲۵ کار کنیم.
گفتنی است سخنگوی وزارت خارجه فرانسه ماه گذشته به نقل از ماکرون گفته بود: رئیس‌جمهور [امانوئل ماکرون] روز ۲۹ آگوست خاطرنشان کرد که توافق وین را می‌توان با همکاری برای دوران پس از سال ۲۰۲۵ و همکاری‌های ضروری درباره استفاده [ایران] از موشک‌های بالستیک تکمیل کرد.
در حقیقت تاکید مقامات آمریکایی درخصوص «بند غروب آفتاب» و تاکید فرانسه درخصوص «تصمیم‌گیری برای برجامِ پس از 2025» دو روی یک سکه است و هدف اصلی دائمی کردن توافق هسته‌ای و اضافه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران به مفاد برجام است.
تغییر صورت مسئله
همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، ژست دروغین مقامات آمریکایی در مخالفت با برجام در کنار تمدید تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم‌ها و بالا نگاه داشتن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران و هشدار درخصوص احتمال اعلام عدم پایبندی ایران به برجام با این هدف صورت گرفته است که دولت ایران را از واکنش جدی به نقض برجام منصرف کند.
در حقیقت مقامات آمریکایی با همکاری کشورهای اروپایی عضو 1+5 و علی‌الخصوص فرانسه در پی تغییر صورت مسئله برجام هستند. طبق برجام قرار بر این بود که به ازای محدودیت‌های گسترده ایران در صنعت هسته‌ای، تحریم‌ها- در روز اجرا یعنی دی ماه 94- لغو شود.
اکنون حدود 20 ماه از اجرای برجام و حدود 26 ماه از امضای برجام می‌گذرد. ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است ولیکن آمریکا از اولین روز اجرا، برجام را به صورت فاحش نقض کرده و تاکنون این عهدشکنی ادامه داشته است. حال به جای طلبکاری ایران، آمریکا مدعی و طلبکار شده است.
مسئله اساسی در حال حاضر این است که برجام به یک توافق یکطرفه تبدیل شده است و در حقیقت هسته‌ای رفت و تحریم‌ها ماند. آمریکا اکنون در جایگاه متهم است و نه شاکی.
امتیاز بیشتر ندهید
آمریکا با همراهی کشورهای اروپایی با ژست دروغین مخالفت با برجام و نمایش مضحک «پلیس خوب-پلیس بد» به دنبال ایجاد اختلال محاسباتی در افکار عمومی و مجموعه تصمیم‌گیر در دستگاه دیپلماسی است.
برنامه اصلی این است که ایران را به مسیری هدایت کند که آن سرش برجامی دیگر است. برجامی که هدف از آن تعمیم «اقدامات نقد در مقابل وعده‌های نسیه» در دیگر مولفه‌های قدرت ایران است.
در شرایط کنونی، دولت و دستگاه دیپلماسی می‌بایست با هوشیاری از حقوق ملت ایران دفاع کرده و اسیر بازی تازه آمریکا و اروپا نشود.
اظهاراتی همچون «حتی در صورت خروج آمریکا از برجام، به تعهدات خود در برجام پایبند می‌مانیم»، «اروپایی‌ها به ما گفته‌اند حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، به برجام ادامه خواهند داد»، «کشورهای مخالف برجام اگر اخلاق بدشان را کنار بگذارند می‌توانند کنار سفره برجام باشند» و...با عرض تأسف بازی در زمین دشمن است.
خسارت محض برجام به هیچ عنوان قابلیت تعمیم به دیگر حوزه‌ها را ندارد. در حال حاضر دولت می‌بایست با اجرای بدون تعارف و دقیق شروط 29‌گانه برجام که از سوی رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شده است، به گستاخی طرف مقابل پاسخ دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
برجام اگر برای آمریکا ایده‌آل نیست چرا می‌خواهد آن را مادام‌العمر کند؟!
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫برجام اگر برای آمریکا ایده‌آل نیست چرا می‌خواهد آن را مادام‌العمر کند‬‎


فعالیت هسته‌ای ایران حتی اگر در پی تولید سلاح اتمی نیز بودیم، نقطه تقابل ایران و آمریکا نیست. آمریکا از نخستین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در پی براندازی بوده است و این هدف را که استراتژیک می‌داند به بهانه‌های مختلف دنبال کرده است و امروزه برنامه هسته‌ای کشورمان بهانه این تقابل است.
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان که عصر سه‌شنبه در اجتماع مردم اراک و در همایش «دفاع همچنان باقی است» حضور یافته بود گفت؛ گزینه نظامی که آمریکا از آن برای تهدید ایران استفاده می‌کند یک بلوف توخالی و لاف‌ گزاف است که باور آن از سوی برخی مسئولان می‌تواند زمینه امتیازدهی به حریف را در پی داشته باشد.
مدیرمسئول کیهان ادامه داد؛ این گزینه یک بار در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران اسلامی به کار گرفته شده و ناکارآمدی آن به اثبات رسیده است. در آن هنگام نه فقط آمریکا که شوروی سابق، بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای عربی منطقه به میدان آمده بودند و این در حالی بود که ما به لحاظ نظامی توان بسیار اندکی داشتیم و حریف در مقایسه با امروز، از توان به مراتب بیشتری برخوردار بود. اما امروزه ایران اسلامی قدرتمندترین کشور منطقه و به اعتراف امریکن اینترست، هفتمین کشور قدرتمند جهان است و به گزارش «گلوبال فایر پاور»، جزو شش کشوری است که حمله نظامی به آن امکان‌پذیر نیست. شریعتمداری گفت؛ طرح این نکته از آن جهت ضروری است که آمریکا با بهره‌گیری از بلوف گزینه‌ نظامی از یک‌سو در پی امتیازگیری است و از سوی دیگر در پی آن است که به قول حضرت آقا، نگاه ما را از میدان اصلی جنگ که عرصه اقتصادی است منحرف کند. از این روی ترساندن مردم از سایه جنگ را هم فقط می‌توان با همین فرمول ارزیابی کرد.
مدیرمسئول کیهان گفت؛ قلعه‌هایی را که دیوارهای بلند و نفوذ‌ناپذیر دارند، نمی‌توان با عبور از دیوار و یا تخریب دیوارها با دژکوب فتح کرد، حریف برای فتح این قلعه‌ها که ایران اسلامی یکی از نمونه‌های آن است، به ترفند نفوذ متوسل می‌شود تا با تابلوی خودی از دروازه وارد قلعه شود، چیزی شبیه «اسب تروا» که قلعه‌‌نشینان آن را هدیه دشمن بعد از خاتمه جنگ می‌دانستند در حالی که سربازان حریف در آن جای گرفته و بعد از ورود به قلعه از درون به قلعه‌نشینان حمله‌ور شدند.
شریعتمداری در همین زمینه گفت؛ امروزه جریان نفوذ و مأموریت‌ جاسوسان دو طرفه شده است و نفوذی‌ها مانند گذشته فقط اطلاعات کشورشان را در اختیار دشمن قرار نمی‌دهند بلکه اصلی‌ترین مأموریت نفوذی‌ها، این است که پیشنهادهای خسارت‌بار و فاجعه‌آفرین دشمن را در قالب طرح و برنامه اصلاح‌گرانه به مراکز تصمیم‌ساز و سیاست‌پرداز نظام ارائه کنند. وی در ادامه افزود؛ شناخت نفوذی‌ها چندان دشوار نیست و با مقایسه میان طرح و برنامه و مواضع آنان با نقشه راه نظام که رهبر انقلاب ترسیم کننده آن است، به آسانی می‌توان از زاویه فاحش و پر ناشدنی که مواضع آنان با نقشه راه دارد، نفوذی‌ها را شناخت.
مدیر مسئول کیهان در بخش دیگری از سخنان خود گفت؛  اقتدار مثال‌زدنی ما یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که آمریکا و متحدانش با آن روبرو هستند و افزود؛ لبنان، سوریه، عراق، یمن، افغانستان، آوردگاه‌ها و عرصه‌هایی هستند که در آن حریف با تمام توان به مقابله با ما آمده و ناکام مانده است.
شریعتمداری با اشاره به نمونه‌های مثال‌زدنی از اقتدار نظامی، سیاسی و علمی جمهوری اسلامی ایران و شرح مختصری درباره آنها گفت: فقط با نیم‌نگاهی به عرصه می‌توان دید که آمریکا به شدت در تلاش است تا مقابله با اقتدار کشورمان را از راه‌های میان‌بر و در یک کلمه با دست‌های خودمان دنبال کند که اصلی‌ترین نمونه آن تحمیل برجام است و تحمیل نمونه‌های دیگری از جمله FATF و سند 2030 نیز در همین زیرمجموعه قابل ارزیابی است.
مدیر مسئول کیهان گفت؛ برخی از مسئولان محترم می‌گویند برجام الگوی خوبی برای تعامل با غرب است که باید گفت بله، برجام الگوی خوبی است اما برای آمریکا و متحدانش. شریعتمداری گفت؛ تنها ترجمه و ما‌به‌ازای قابل قبول برجام لغو تحریم‌هاست و اگر لغو تحریم‌ها نتیجه آن نباشد، هیچ دستاورد دیگری نداشته است. اما می‌بینیم که تحریم‌ها نه فقط لغو نشده‌اند، بلکه هر از چند ماه تحریم‌های دیگری نیز بر آن  افزوده‌اند که تحریم‌های سنگین موسوم به «مادر تحریم‌ها» که قرار است از 15 اکتبر یعنی 23 مهرماه اجرایی شود، از جمله آنهاست.
وی افزود؛ سخن دو کلمه بیشتر نیست و بقیه حواشی است و آن اینکه قرار بود برجام، تحریم‌ها را لغو کند که نکرده است.
وی در ادامه گفت؛ آمریکا و اروپا بعد از آن همه امتیاز که از ایران گرفته‌اند، این روزها خواستار حذف زمان پایان محدودیت‌های هسته‌ای برجام برای ایران یعنی سال 2025 و مادام‌العمر کردن برجام هستند و سؤال ما از دوستانمان این است که اگر آمریکا برجام را برای منافع خود ایده‌آل نمی‌داند چرا اصرار دارد که آن را مادام‌العمر کند؟!
شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود گفت؛ خسارت برجام فقط از دست دادن امتیازات فراوان در مقابل دریافت یک مشت وعده نسیه، نیست بلکه متأسفانه طی 4 سال و چندماه گذشته بیشترین امکانات و ظرفیت کشور برای همین برجام هزینه شده و از مشکلات دیگر غفلت شده است. بنابراین باید بیکاری، تورم، مشکلات معیشتی مردم، حقوق‌های نجومی، رکود کسب و کار و تعطیلی نزدیک به 60 درصد کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی را هم از خسارت‌های فاجعه‌بار برجام تلقی کرد.
واردات بی‌رویه کالایی که در داخل کشور توان تولید آن وجود دارد و قاچاق سالیانه نزدیک به 30 میلیارد دلار کالا، در کنار سپردن برخی از پروژه‌های عمرانی و حتی خدماتی نظیر کترینگ قطارهای مسافربری به پیمانکاران خارجی باعث شده تا بسیاری از کارگاه‌ها و مراکز تولید تعطیل شده و کارگران و کارکنان شریف آن بیکار شوند.
مدیرمسئول کیهان افزود؛ به ما می‌گویند چرا با توافق هسته‌ای مخالفید؟ می‌گوئیم چرا صورت مسئله را تغییر می‌دهید، ما با توافقی که امتیاز بدهیم و وعده نسیه بگیریم مخالفیم وگرنه در هر توافقی بده و بستان هست اما بده و بستان متوازن  و نه یکسویه و به نفع حریف.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396

هشدار ولایتی درباره تبعات شدید همه‌پرسی در کردستان عراق

  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹


Image result for ‫هشدار ولایتی درباره تبعات شدید همه‌پرسی در کردستان عراق‬‎
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی معتقد است که اگر در عراق آرامش نباشد حتماً مقدمه یک جنگ خانگی بی‌انتهاست.
علی اکبر ولایتی در گفت‌وگو با تسنیم، با ‌اشاره به طرح همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، خاطرنشان کرد: رئیس‌ستاد ارتش آمریکا گفته بود که عراق باید 3 قسمت شود؛ کرد، سنی و شیعه که الحمدلله این طرح شکست خورد و معلوم است که هم دولت عراق و هم مردم مخالفند که بخشی از عراق مردمش یک‌دست شوند مثلا یکدست کرد باشند.
وی با ابراز اینکه شهرهایی در عراق هستند که انواع نژادها و پیروان مذاهب مختلف در آن زندگی می‌کنند، گفت: نمونه این شهرها کرکوک است. در بسیاری از نقاط عرب، کرد، سنی و شیعه با هم سالها و قرن‌ها با آرامش کامل کنار هم زندگی کرده‌اند حال اگر آرامش نباشد حتما مقدمه یک جنگ خانگی بی‌انتها است که امکانات انسانی و مادی و طبیعی کشور عراق را از بین می‌برد و از عراق چیزی بدتر از لیبی درست می‌کند.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در عراق همه با هم با آرامش زندگی می‌کردند و این زمینه‌ای می‌شود برای سایر کشورها و به هر حال در عراق موفق نشدند و موفق نخواهند شد که بخشی از خاک عراق را به ‌بهانه همه‌پرسی جدا کنند. حکومت عراق نشان داده است که مقتدر است و اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که چرا به‌ خلاف گذشته بیشتر کانون حملات ضدانقلاب به‌جای نهادهای وابسته به رهبری، شخص مقام معظم رهبری است و چه عاملی باعث شده مستقیم رهبری را مورد حمله قرار دهند، ابراز داشت: بی‌تردید ظرفیت‌های رهبری جمهوری اسلامی ایران در اداره کشور و سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی زبانزد است.
ولایتی در ادامه این مطلب، با تصریح به اینکه غربی‌ها همه با هم جمع شدند برای اینکه منطقه ما را‌ اشغال کنند و خط مقاومت را بشکنند و خیال اسرائیل را راحت کنند، گفت: آنها در همه این عرصه‌ها شکست خوردند البته پس از یک مقاومت طولانی که سرسلسله این مقاومت مقام معظم رهبری بودند و این برایشان اثبات شده است. لذا از حمله غیرمستقیم دست برداشتند و مستقیم کار می‌کنند و این هم غیرمنتظره نیست لذا چرا نباید به رهبری حمله کنند وقتی منافعشان در منطقه با هدایت‌های درست مقام معظم رهبری به خطر افتاده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
واکنش ایرانی‌ها به اظهارات مضحک نتانیاهو:
پنگوئن‌ها همان‌قدر که پرواز می‌کنند رژیم صهیونیستی را هم دوست دارند!
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫پنگوئن‌ها همان‌قدر که پرواز می‌کنند رژیم صهیونیستی را هم دوست دارند‬‎

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم جعلی صهیونیستی در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی شد که تغییرات شگرفی در جایگاه اسرائیل در صحنه بین‌المللی ایجاد شده و حتی پنگوئن‌ها نیز طرفدار این رژیم کودک‌کش هستند!
در حالی که سیستم اطلاعاتی رژیم صهیونیستی یکی از اتاق‌های فکر برای آشوب‌آفرینی در منطقه است و تلاش این سازمان تروریستی بر این معطوف بوده و هست تا با ایجاد و حمایت از گروهک‌های تروریستی تمرکز کشورهای منطقه را از جنایات و‌اشغالگری‌های این رژیم به سمتی دیگر جلب کند نخست‌وزیر این رژیم مدعی شد: «اسرائیل پیشرفت‌های زیادی در مبارزه با تروریسم داشته و اطلاعات زیادی را در اختیار دولت‌های کشورها برای نجات جان هزاران نفر قرار‌داده است!»
سردمدار تروریسم دولتی
طرح این ادعا از سوی نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که رژیم صهیونیستی (بنا به تایید آمار) سردمدار تروریسم دولتی است. تنها یک جنایت کشتار اردوگاه‌های صبرا و شتیلا توسط ارتش صهیونیستی و حامیان مسلح آنها برای شناخت این رژیم کافی است. آنها در عرض یک روز هزاران مرد و زن و کودک فلسطینی را در این اردوگاه‌ها با اسلحه‌های گرم و چاقو و قمه سلاخی کردند. فردای آن روز آنها به بیمارستان رفته و افراد زخمی که در بیمارستان بستری شده بودند را نیز به طرزی فجیع کشتند. آنها حتی پرستارها و پزشکانی را که می‌خواستند مانع این کار شوند به رگبار گلوله بستند.
حمله به ایران در میان وحشت از حزب‌الله!
این ادعاهای مضحک در حالی توسط نتانیاهو مطرح شد که رئیس‌ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین سخنانش مدعی شده است که این رژیم طرحی برای حمله به ایران دارد!» اما نکته جالب توجه و مضحک آن است که وی در حالی از طرح برای حمله به ایران سخن گفته است که در همان سخنان نتوانسته ترس خود را از نیروهای حزب الله لبنان مخفی کند. او گفته است: «اگر خواسته باشیم از دشمنی نام ببریم که ما را اکنون نگران می‌کند، باید از حزب‌الله نام ببریم و حزب‌الله در راس خطراتی قرار دارد که ما را تهدید می‌کند!»
حامی تراشیدن از پنگوئن‌ها
اما مضحک‌ترین بخش سخنرانی نتانیاهو آنجا بود که گفت: «در یک سال گذشته به ۶ قاره سفر کردم و همه از اسرائیل حمایت کردند. فقط به قطب نرفتم ولی دوست دارم بروم چون مطمئنم پنگوئن‌های آنجا هم از اسرائیل حمایت می‌کنند!»
این بخش از گفته‌های نخست‌وزیر رژیم کودک‌کش اسرائیل با واکنش‌های گسترده در میان کاربران فضای مجازی روبرو شد. کاربران فضاهای مجازی به سخنرانی‌های سال‌های گذشته نتانیاهو‌اشاره کردند که زمانی با نشان دادن یک نقاشی، زمانی دیگر با مطرح کردن ممنوعیت پوشیدن شلوار جین و اکنون نیز با این ادعا هر بار موضوعی برای طنز در اختیار آنها قرار می‌دهد که مدتی باعث خنده و سرگرمی کاربران فضای مجازی می‌شود.
آدمکشی عقل از سرش پرانده
برخی از کاربران فضای مجازی با انتشار فیلم‌هایی از پنگوئن‌های قطب جملات طنزی در این رابطه نوشتند و برخی دیگر کاریکاتورهایی پیرامون اظهارات نتانیاهو منتشر کردند. چند نمونه از نوشته‌های طنز کاربران فضای مجازی را در رابطه با اظهارات نتانیاهو در ادامه بخوانید:
«درپی حرفهای مفت دیشب نتانیاهو جمعی از پنگوئن‌های انقلابی قطب جنوب جبهه مقاومت در برابر اسرائیل تشکیل دادند.»
«شما 26 سال دیگه بگی یه رژیمی بود تو منطقه بنام اسرائیل، برا جمهوری اسلامی ایران خط قرمز تعیین می‌کرد ازت تست الکل می‌گیرن!»
«یه سال با نقاشی کشیدن، یه سال با پنگوئن‌ها یه سال با یه مزخرف دیگه. هرسال یه جوری نشون میده آدمکشی عقلش رو از بین برده.»
«همونقدر که پنگوئن‌ها پرواز می‌کنند، به همون اندازه اسرائیل رو دوست دارند.»
نتانیاهو! خفه شو
بنیامین نتانیاهو در ادامه سخنان خود سخنرانی ترامپ ضد ایران را شجاعانه‌‌ترین سخنرانی ایرادشده در سازمان ملل برشمرد گفت: «از رئیس‌جمهور ترامپ و سفیر هیلی به دلیل حمایت‌‌هایشان و بیان حقایق در مورد اسرائیل تشکر می‌کنم.
وی همچنین برای دمیدن در آتش ایران‌هراسی ادعا کرد: «موشک‌های ایران تهدیدی برای تمام جهان است.»
نتانیاهو در بخشی از سخنانش نیز به زبان فارسی خطاب به ملت ایران گفت که شما دوست ما هستید! همین سخن فریبکارانه کافی بود تا موجی در توئیتر با هشتگ ShutUpNetanyahu# (نتانیاهو خفه شو) به راه افتد.
کاربران فضای مجازی ضمن‌اشاره به جنایات اسرائیل در حق ملت ایران و دیگر ملل جهان آن ابراز دوستی را فریبکاری تازه این رژیم عنوان کردند. ایرانیان در مضامینی که منتشر کردند به مواردی از جمله شهدای هسته‌ای که توسط سیستم اطلاعاتی اسرائیل به شهادت رسیدند و همچنین به 4دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان و موارد دیگری‌اشاره کردند.
یکی از کاربران فضای مجازی با نکته سنجی خاصی به این مورد ‌اشاره کرد که «نتانیاهو اینقدر احمق و متکبرِ که نگفت ما دوست شما هستیم، میگه شما دوست ما هستین!»
روزنامه صهیونیستی هاآراتص نیز به واکنش ایرانی‌ها به سخنان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و نوشت: «توئیتر در واکنش به سخنرانی بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل از ]هشتگ[ نتانیاهو خفه شو و تصاویر پنگوئن پرشد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
سخنگوی شورای نگهبان:
ذات آمریكا با بدعهدی و نقض بسته شده است
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫سخنگوی شورای نگهبان: ذات آمریكا با بدعهدی و نقض بسته شده است‬‎

کدخدایی گفت: موضع مسئولان در قبال دشمن باید مبتنی بر عزت و حفظ منافع ملی باشد.
عباسعلی كدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه همایش روز جهانی صلح كه در مؤسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی برگزار شد در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت امروز صلح جهانی، گفت: نهادهای بین‌المللی به عنوان مظهر همكاری بین جوامع و دولت‌ها شكل گرفته است و هدف اصلی شكل‌گیری آنها این بوده است كه دولت‌ها و جوامع را كمك كنند تا اختلافات و مشكلات آنها برطرف شود و یك جامعه آرام همراه با صلح پایدار داشته باشند.
وی ادامه داد: متأسفانه این موضوع كمتر از سوی سازمان‌های بین‌المللی دیده می‌شود و با وجود همه تلاش‌ها و آنچه در اساسنامه این سازمان‌ها مبنی بر ایجاد صلح پایدار قید شده است اما این عملكرد در رفتار آنها دیده نمی‌شود، در واقع این هدف كمتر محقق شده است زیرا برخی از دولت‌های قدرتمند استفاده ابزاری از سازمان‌های بین‌المللی می‌كنند.
سخنگوی شورای نگهبان تأكید كرد: از نظر ما اگر سازمان‌های بین‌المللی حداقل اهداف پیش‌بینی شده در اساسنامه خود را اجراء كنند ما شاهد صلح پایدار و عادلانه‌ای خواهیم بود و دیگر این مخاصماتی كه امروز در دنیا رخ می‌دهد وجود نخواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری رسا، كدخدایی در پاسخ به این سؤال كه آیا ترامپ با وجود مواضع دنیا می‌تواند از برجام خارج شود یا خیر و در صورت خروج به ضرر كدامیك از طرفین خواهد بود، تصریح كرد: از جهت حقوقی و براساس توافق بین طرفین ما انتظار داریم تمام كشورها براساس مفادی كه امضاء می‌كنند متعهد باشند.
وی افزود: آنچه در گذشته شاهد بودیم این است كه ذات آمریكا با بدعهدی و نقض بسته شده است، بنده فكر می‌كنم اگر آمریكا از برجام بیرون برود بازنده اصلی خود آمریكا خواهد بود.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگار رسا مبنی بر اینكه انتظار از سران كشور ما در پاسخ به مواضع ترامپ چه باید باشد، گفت: قطعا باید موضع مبتنی بر عزت و حفظ منافع ملی را در پیش بگیرند و در عین حال پاسخ مناسب را هم داشته باشند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل
روحانی: پیشرفت ایران با از بین رفتن برجام متوقف نمی‌شود
۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫روحانی: پیشرفت ایران با از بین رفتن برجام متوقف نمی‌شود‬‎


رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تحریم‌های اقتصادی نه تنها مایه توقف ایران نشد‌، بلکه عزم ملی را بر تقویت تولید ملی راسخ‌تر کرد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل گفت : حقوق بشر و حقوق شهروندی در کنار اسلام‌خواهی و عدالت­‌جویی از مهم­ترین خواسته­‌های مردم ایران در طول بیش از یکصد و پنجاه سال گذشته و به ویژه در انقلاب اسلامی سال 1357 بوده است. وی در ادامه به منشور حقوق شهروندی ‌اشاره کرد و افزود : تحقق این منشور در راستای خواسته‌های مردمی بود که 111 سال پیش، انقلاب مشروطیت و 39 سال پیش انقلاب اسلامی را علیه رژیم‌های خودکامه و دیکتاتور و به منظور دستیابی به حیثیت و کرامت والای انسانی و دستیابی به حقوق خود رقم زدند.
روحانی در ادامه با بیان اینکه اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است، نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ نه بی‌تفاوتی است و نه پرخاشگری گفت: مشی اعتدال، مشی صلح است، اما صلحی عادلانه و جامع؛ نه صلح برای ملتی و جنگ و درگیری برای ملتی دیگر؛ اعتدال، آزادی و مردم‌سالاری است؛ اما به صورتی شامل و فراگیر؛ نه حمایت ظاهری از آزادی در یک جا و پشتیبانی از دیکتاتوری در جای دیگر.
رئیس‌جمهور اعتدال را هم‌افزایی اندیشه‌ها و نه رقص شمشیرها عنوان کرد و افزود : سلاح‌های مرگ‌‌بار صادراتی زیبا نیست؛ صلح زیباست، تحریم‌های ظالمانه زیبا نیست، عدالت زیباست.
روحانی با بیان اینکه رویکرد ما صلح‌خواهی و حمایت از حقوق ملت‌هاست تصریح کرد : ما ظلم را نمی‌پسندیم و از مظلوم دفاع می‌کنیم. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ کس نمی‌پذیریم. زبان ما زبان کرامت است و زبان تهدید را برنمی‌تابیم. ما اهل مذاکره‌ایم، اما از موضع برابر و احترام متقابل و با رویکرد برد-برد.
وی با ‌اشاره به اینکه در دنیای امروز صلح، امنیت، ثبات و پیشرفت کشورها در هم تنیده شده‌اند تاکید کرد : نمی‌شود مردم فلسطین توسط رژیمی شرور و نژادپرست از کمترین حقوق انسانی محروم باشند و غاصبان این سرزمین در امنیت؟ نمی‌شود یمن، سوریه، عراق، بحرین، افغانستان، میانمار و در بسیاری مناطق دیگر در فقر و جنگ و درگیری زندگی کنند و عده‌ای گمان کنند که می‌توانند امنیت و رفاه و توسعه بلندمدت در کشورهای خود داشته ‌باشند.رئیس‌جمهور در ادامه ایران را پرچمدار تسامح در حق ادیان و اقوام مختلف معرفی کرد و افزود : این همان ایران است که همواره از مظلومان دفاع کرده است؛ ‌قرن‌ها پیش مدافع حقوق یهودیان و اکنون مدافع حقوق فلسطینیان است. ایران همان ایران حق‌جو و آرامش‌طلب است.
وی گفت‌: ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروریزم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم نه از موضع فرقه‌ای و قومی که از موضعی انسانی، اخلاقی و استراتژیک.
روحانی با بیان اینکه ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد می‌شویم و با عقلها سخن می‌گوئیم افزود: ما شعر می‌خوانیم و با حکمت سخن می‌گوئیم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده‌ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده‌ایم. ما با حافظ جهان را فتح کرده‌ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام ‌اشاره کرد و گفت‌: ما درهای تعامل و همکاری را گشودیم. ما دهها قرارداد توسعه با دولت‌های توسعه یافته شرق و غرب بستیم. متاسفانه برخی خود را از این امکان تازه محروم کردند. به خود تحریمی دست زدند و حال با احساس غبن، فکر می‌کنند فریب خورده‌‌اند. در حالیکه ما نه فریب خورده‌ایم و نه کسی را فریب داده­‌ایم.
وی با ‌اشاره به اینکه ما سطح برنامة هسته‌ای خود را، خود تعیین کرده‌ایم تصریح کرد: ما بازدارندگی هسته‌ای را نه از سلاح هسته‌ای که از دانش و مهم‌تر از آن از مقاومت ملت خود بدست آورده ایم. این هنر و تکنیک ماست.
روحانی با بیان اینکه آنها می‌خواستند سلاح نداشتۀ اتمی را از ایران، سلب کنند و البته ما از سلب چیزی که نداشتیم و مدعی آن هم نبودیم، ابایی نداشتیم و نداریم تاکید کرد‌: نمی‌توان پذیرفت رژیم غاصب صهیونیستی که با سلاح هسته‌ای‌اش منطقه و جهان را تهدید می‌کند و متعهد به هیچ مقررات و نظارت بین‌المللی نیست، ملت‌های صلح طلب را نصیحت کند.
 روحانی گفت‌: به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت.
وی با‌ اشاره به اینکه اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد افزود‌: اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.رئیس‌جمهور در ادامه با ‌اشاره به نقض عهده‌های مکرر آمریکا تصریح کرد : دولت جدید آمریکا با پیمان‌شکنی و نقض تعهدات بین‌المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند و اعتماد دولت‌ها و ملت‌ها نسبت به هر‌گونه مذاکره و تعهدات آینده خود را از دست می‌دهد.
روحانی همچنین در واکنش به اظهارت دو روز پیش ترامپ علیه کشورمان گفت: ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس‌جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود بلکه در تقابل با خواسته امروز ملت‌ها از این اجلاس - یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله با جنگ و تروریسم - قرار داشت.
رئیس‌جمهور توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران از جمله توانمندی‌های موشکی، را دفاعی و بازدارنده توصیف کرد و افزود: توان دفاعی ما برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگیری از ماجراجویی بیخردان هدف گذاری شده است.
وی با بیان اینکه بی‌ثباتی و خشونت‌ورزی در منطقه ما با مداخله نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای که اکنون با هدف مداخله بیشتر و فروش سلاح‌های مرگبارشان ایران را به ایجاد ناامنی متهم می‌کنند، تشدید شد گفت: من به صراحت اعلام می‌کنم که مداخله خارجی و تعیین تکلیف برای مردم منطقه نتیجه‌ای جز تداوم و گسترش بحران برجای نخواهد گذاشت. بحران‌های سوریه، یمن و بحرین راه حل نظامی ندارند و تنها از طریق توقف خشونت، و پذیرش رای و نظر مردم پایان‌پذیر است.
روحانی همچنین تصریح کرد‌: دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آنکه به ثبات و امنیت کمک کند موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شده است.
 روحانی گفت‌: تحریم‌های اقتصادی نه تنها مایه توقف ایران نشد‌، بلکه عزم ملی را بر تقویت تولید ملی راسخ‌تر کرد.
حجت‌الاسلام روحانی همچنین پیش از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا در جواب این پرسش که «آیا حاضر به دیدار و گفت‌وگو با ترامپ هستید و آن را مفید می‌دانید؟»، گفت: لحن آقای ترامپ و موضع‌گیری‌های ایشان، فعلاً این زمینه را از بین برده، مگر اینکه بعدها شاهد یک تغییر رویه نسبت به دولت آمریکا باشیم. وقتی دولت آمریکا بحث تغییر رژیم را در ایران مطرح می‌کند معنا ندارد که مقامات ایرانی بخواهند با آمریکا حرف بزنند.
روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های همگانی آمریکا نیز گفت: سپاه یک نیروی بزرگ مردمی و نظامی در کشور ما است و در جنگ هشت ساله نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و امروز هم برای امنیت ایران و مبارزه با تروریسم نه تنها در ایران بلکه در سوریه و عراق، نقش بسیار موثر و مهمی را ایفا کرده و می‌کند.
رئیس‌جمهور همچنین در دیدار رهبران مسلمان آمریکا در نیویورک با تأکید بر اینکه اسلام دین رحمت، دموکراسی، عقل، علم، مشورت و انتخابات است، تصریح کرد: راه اصلی مبارزه با تروریسم، اقدامات فرهنگی و معرفی اسلام واقعی به نسل جوان است.
روحانی در جلسه گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی نیز گفت‌: بی‌توجهی به نقض گسترده حقوق اولیه مسلمانان روهینگیا به تشویق افراطی‌گری می‌انجامد و می‌تواند کل منطقه را بی‌ثبات سازد. سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند.
رئیس‌جمهور همچنین با نخست‌وزیر پاکستان، نخست‌وزیر ژاپن، نخست‌وزیر نروژ ، نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهور بلغارستان نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396

سرکنگبین بارزانی!

  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫سرکنگبین بارزانی!‬‎

آنچه در اقلیم کردستان ذیل عنوان «همه‌پرسی استقلال» در جریان است در واقع ادامه بحران‌آفرینی‌هایی است که طی حدود 20 سال گذشته در این منطقه با هدف خارج کردن تحولات آن از ریل طبیعی و انتقال به کژراهه‌هایی که منافع قدرت‌های خاص را تأمین می‌کند، صورت می‌گیرد به همین دلیل این ماجرا اگرچه یک «پرده» جدید به حساب می‌آید اما تکلیف ملت‌های منطقه و دولت‌های آن و بخصوص تکلیف جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت با آن کاملاً معلوم است. تغییر عنوان از «آشوب‌طلبی فرقه‌ای» به «بحران‌آفرینی قومی» واقعیت را تغییر نمی‌دهد و از این رو همانگونه که ما در ماجرای داعش و النصره نه با «فرقه‌ای» از مسلمانان بلکه با «نقشه‌ای» از سوی دشمنان ملت‌های منطقه و مسلمانان مواجه بودیم در اینجا هم نه با «قومی» از اقوام منطقه بلکه با «توطئه‌ای» از سوی دشمنان شناخته شده مواجه هستیم و همانگونه که در صحنه قبلی عناوین ما را از واقعیت دور نکرد در اینجا نیز عنوان قوم کرد ما را فریب نمی‌دهد و نیز همانگونه که در صحنه‌های پیشین بر نقشه‌های دشمن غلبه کردیم در اینجا نیز قطعاً بر توطئه جدید دشمنان اسلام غلبه خواهیم کرد.
در خصوص این موضوع نکاتی وجود دارد:
1- کشور عراق پس از غلبه بر نقشه جامع دشمنان که فقط عنوان بیرونی آن «داعش» بود، نیازمند همکاری مشفقانه همه اجزاء آن است تا بتواند به جراحات فراوان آنچه در فاصله سال‌های 1393 تا 1396 متحمل شده است، مرهم باشد. خسارات جنگ 40 ماهه اخیر در بیشتر استان‌های عراق بخصوص استان‌های سنی‌نشین نینوا، الانبار، کرکوک، دیالی و صلاح‌الدین و بخش‌های زیادی از استان بابل آنقدر زیاد و تأسف‌بار است که برگرداندن شرایط زندگی میلیون‌ها انسان به پیش از آغاز بحران بدون همراهی‌بخش‌های مختلف عراق امکان‌پذیر نمی‌باشد. منطق سیاسی و انسانی حکم می‌کند که اگر یک گروه یا دسته یا قوم اگر اختلافی هم با حکومت مرکزی یا با دسته‌ها و اقوام دیگر دارد، حل و فصل آن را به زمانی دیگر موکول نماید. براین اساس طرح مطالبات کردی که پرچم آن را یک حزب سیاسی- دموکرات- برداشته است در شرایطی که خود آغازگر جنگ‌ها و درگیری‌های پرشدت دیگری در این جغرافیاست، نمی‌تواند ساده تلقی شود و قومیت‌های دیگر و گروه‌های مختلف که در این شرایط چشم به راه همکاری برادران کرد خود هستند نمی‌توانند این فتنه‌انگیزی را نادیده بگیرند و به مقابله با آن نپردازند. آنچه این روزها «مسعود بارزانی» دنبال می‌کند پیگیری مطالبات یک قوم نیست بلکه اقدام به آغاز یک درگیری پرشدت علیه همه اقوام از جمله خود قوم کرد است.
2- آنچه در این ماجرا روی می‌دهد، تحریک در یک موضوعی است که در ساده‌ترین تعبیر، درگیر کردن چهار کشور منطقه است با فرض اینکه تحریک قوم کرد به جدایی، بدعت‌گذاری یک حرکت جداگرایی در منطقه باشد. در واقع آنچه در این صحنه گویا در حال روی دادن است یک فتنه منطقه‌ای شبیه فتنه‌گروه‌های تکفیری تروریستی است و بر این اساس می‌توان با قاطعیت گفت‌ اگر این توطئه اجرایی شود یک درگیری منطقه‌ای طولانی مدت حداقل به اندازه طول فتنه داعش آغاز شده است.
3- برگزاری همه‌پرسی اقلیم بدون تردید جنگ در پی می‌آورد و این جنگ به یک منطقه خاص محدود نمی‌شود. همه می‌دانند که اگر برگزاری همه‌پرسی به سه استان دهوک، سلیمانیه و اربیل محدود شود، کردهای عراق دچار یک بحران پردامنه دراز مدت می‌شوند و از این رو همه‌پرسی این سه استان بدون همه‌پرسی دو استان- کرکوک و دیالی- ارزشی ندارد و از این رو بارزانی نمی‌تواند در سه استان شمالی همه‌پرسی برگزار کند و از برگزاری آن در دو استان محل نزاع خودداری کند چه اینکه چنین اقدامی کردها را در مقابل بارزانی قرار می‌دهد و از سوی دیگر بحران کنونی اقتصادی اقلیم را به اندازه‌ای که به انفجار بیانجامد، افزایش می‌دهد. از سوی دیگر جداسازی کرکوک و دیالی و مناطقی نظیر سنجار و تلعفر در استان نینوا برای دولت مرکزی از یک سو و عرب‌ها و ترکمان‌ها از سوی دیگر خط قرمز به حساب می‌آید و اینجاست که تلاقی دو خط قرمز سبب بروز جنگی پرشدت خواهد شد. اما به این نکته باید توجه داشت که اگر براثر همه‌پرسی درگیری در مناطق متنازع‌علیه روی دهد این درگیری به این منطقه محدود نمی‌شود و دایره آن به سه استان سلیمانیه،‌ اربیل و دهوک می‌رسد چرا که نیروهای دولتی و مردمی عراق ناچارند برای خاموش کردن فتنه کانون‌های باثبات فتنه‌گر را مورد هدف قرار داده و نیروهای حامی جدایی را کاملاً از قدرت ساقط نمایند.
4- برخلاف تصور مسعود بارزانی، همه‌پرسی اربیل تکلیف کرکوک و دیالی را تعیین نمی‌کند بلکه جنگ کرکوک وضع آینده اربیل، سلیمانیه و دهوک را تعیین خواهد کرد چرا که همانطور که اشاره شد، ارتش و نیروهای مردمی عراق نمی‌توانند دیالی و کرکوک را از نیروهای شبه نظامی بارزانی پاکسازی کنند اما به قلعه‌های آنان در اربیل و سلیمانیه کاری نداشته باشند.
5- قمار همه‌پرسی اقلیم نمی‌تواند با باخت «عراق امروز» و یا با باخت هم‌پیمانان عراقی پایان یابد چرا که عراقی که توانسته است بر داعشی که نزدیک بود در یک نصف روز بر کل کردستان عراق مسلط شود، پیروز گردد، به راحتی می‌تواند بر مدافعان جدایی از عراق پیروز شود. هم‌پیمانان منطقه‌ای عراق نیز که نمی‌توانند به دلیل مخاطرات فراوان جداسازی اقلیم ساکت بمانند، می‌دانند که چگونه این توطئه را از سر راه بردارند بنابراین باید گفت بارزانی هم در محاسبه میزان قدرت عراق و هم درباره اندازه واکنش هم‌پیمانان منطقه‌ای عراق دچار خطا در محاسبه شده و اگر بازنگردد، مردم خویش را دچار بحران اساسی کرده است. از سوی دیگر از آنجا که پیامد اقدام بارزانی به همه‌پرسی یا استقلال از دولت مرکزی با هزینه بسیار زیاد توأم خواهد شد و این دو عمل آن را به شکست خواهد کشانید، این موضوع می‌تواند آینده حزب‌ دمکرات و احزاب هم‌پیمان آن را از بین ببرد همین الان این حزب از محبوبیت زیادی برخوردار نیست و به همین دلیل مسعود بارزانی طی 20 ماه گذشته اجازه فعالیت به پارلمانی که او در آن اکثریت قبلی را از دست داده است، نمی‌دهد. شکست همه‌پرسی پس از هزینه زیاد، خاندان بارزانی و حزب دمکرات را با سؤالات بسیاری از سوی کردها مواجه می‌گرداند به همین دلیل نه فقط فؤاد معصوم رئیس‌جمهور کرد عراق حساب خود را از جدایی‌طلبان جدا کرد بلکه بعضی از شخصیت‌های مهم حکومت اقلیم از جمله رئیس پارلمان را نیز به واکنش واداشت.
6- به رسمیت شناختن همه‌پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی‌نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسرائیل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می‌کند، دارای اهمیت زیادی است. همه می‌دانیم که موضع واقعی اسرائیل، انگلیس و آمریکا یکی است اما همانطور که در بسیاری از پرونده‌های دیگر نظیر پرونده ممانعت اسرائیل از تشکیل دو دولت در سرزمین فلسطین شاهد بوده‌ایم، انگلیس و آمریکا در گام‌های اول خود را مخالف نشان می‌دهند ولی درپشت صحنه همه مساعی خود را صرف تحقق آن می‌کنند و زمانی که محقق شد به طور علنی نیز با آن همراهی نموده و وانمود می‌کنند که موضوع یعنی جدایی کردستان از عراق را به عنوان «امر واقع» پذیرفته‌اند. واقعیت این است که بعد از شکست طرح امنیتی آمریکا در مرزهای شرقی سوریه، هیچ‌چیز به اندازه جداسازی کردستان از عراق برای رژیم صهیونیستی و دولت عنود آمریکا مطلوب نیست در واقع اسرائیل بعد از جدایی کردستان از عراق می‌تواند بگوید من با ایران به مرز مشترک رسیده‌ام و از هم اینک این منم که موازنه امنیت مرزها را به نفع خود و به ضرر ایران رقم می‌زنم.
با بررسی ابعاد و نتایج جدایی کردستان عراق که در واقع روشن شدن شعله‌های یک فتنه طولانی‌مدت در منطقه و جای پای محکمی برای کنترل دولت‌ها و نیروهای معارض آمریکا و اسرائیل در منطقه به حساب می‌آید، می‌توانیم بگوئیم آمریکا و انگلیس قطعا پشت این همه‌پرسی و مسائل پس از آن هستند. مگر غیر از این است که همین دو روز پیش دونالد ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل با صراحت ایران را دولتی طغیانگر خطاب کرد و از تلاش آمریکا برای سرنگونی حکومت آن خبر داد؟ کدام روند به اندازه تحقق جدایی اقدام و درگیری‌های قومیتی می‌تواند کشوری با مختصات ایران را تهدید کند؟ پس می‌توانیم بگوئیم توطئه جداسازی کردستان از عراق اولا یک توطئه بین‌المللی با محوریت آمریکا و ثانیا یک دسیسه منطقه‌ای با محوریت رژیم صهیونیستی است و پرواضح است که ایران نمی‌تواند اجازه دهد چنین فتنه‌ای شکل بگیرد. کشوری مثل ایران که در طول این چهل سال هدف اصلی توطئه‌های پیچیده‌ای بوده که از سوی آمریکا و هم‌پیمانان آن طراحی و اجرا شده است، نمی‌تواند همه‌پرسی اقلیم را یک موضوع خارجی تلقی کند و منتظر بماند که چه خواهد شد. ایران به طور طبیعی این همه‌پرسی را در نقطه مقابل امنیت و ثبات خویش می‌بیند و متناسب با درک چنین خطری نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

سعدالله زارعی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
آیت‌الله جنتی در اجلاس خبرگان:
آمریکا می‌خواهد کردستان عراق را تجزیه کند و یک اسرائیل دیگر بسازد
۱۳۹۶/۰۶/۲۸

Image result for ‫آیت‌الله جنتی در اجلاس خبرگان‬‎

رئیس مجلس خبرگان رهبری طرح موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان را زمینه‌ساز ایجاد اسرائیل دیگری دانست و گفت: آمریکا با این اقدامات می‌خواهد اسرائیل دیگری بوجود بیاورد.
آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری روز گذشته در سومین اجلاسیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، با عرض تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع)، گفت: هفته امر به معروف و نهی از منکر نزدیک است و تاکید می‌کنم این کار وظیفه همه مسلمین و همچنین اعضای خبرگان است. در تاریخ بسیار داریم که وقوع منکر چه فجایعی به بار آورد.
وی با بیان اینکه دفاع مقدس نعمت بود، گفت: معتقدم اگر کوه دماوند طلا بود، ارزشش قابل قیاس با دفاع مقدس نبود. طلا همواره موجب فساد و جنگ است اما دفاع مقدس موجب خیر و برکت شد و روح شهادت‌طلبی و ایثار را زنده کرد.
رئیس مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: در جنگ شهید فهمیده‌ای به وجود آمد که امام راحل در مورد وی فرمودند: «رهبر ما آن نوجوان سیزده ساله است».
آیت‌الله جنتی افزود: رویش جوانانی مثل شهید حججی از جنس این رویشهای انقلاب اسلامی هستند. جنگ موجب سرپا ماندن نظام از طریق نیروهایی است که جنگ تربیت کرد.
وی با اشاره به جنایت دولت میانمار علیه مسلمانان این کشور، گفت: واقعه میانمار یکی از بیرحمانه‌ترین اتفاقات است و سکوت امت اسلامی در برابر این اتفاق  برایش گران تمام می‌شود. البته نظام جمهوری اسلامی اقداماتی برای کمک به این مردم مظلوم انجام داده است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به طرح موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: با این اقدامات می‌خواهند اسرائیل دیگری بوجود بیاورند لذا باید با تمام وجود در برابر خواست اسرائیل و عربستان در این مسئله ایستاد و ان‌شاالله این توطئه‌ها به جایی نمی‌رسد ولی ما باید مراقب این توطئه‌ها باشیم.
آیت‌الله جنتی در ادامه با بیان اینکه مجلس خبرگان به مثابه سنگری است که دلگرمی برای مردم به همراه دارد، گفت: اصلی‌ترین وظیفه این مجلس استمرار بخشی به رهبری دینی و انقلابی است.
وی با بیان اینکه این مجلس مثال مردمی بودن در نظام است و نباید اقدامی انجام داد که منجر به تضعیف آن شود، گفت: تاکید رهبری بر این است که این مجلس مظهر تام انزال سکینه الهی است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقض عهد آمریکا در برجام، اظهار داشت: نباید به قول و گفتار آنها اعتماد کرد. باید متکی به منافع خودمان باشیم و با اقتصاد مقاومتی راه پیشرفت را فراهم کرد.
آیت‌الله جنتی افزود: مردم منتظر بهبود وضع معیشت و اشتغال هستند و این مسئله جز با تبلیغ فرهنگ کار و کارکردن میسر نمی‌شود.
وی تصریح کرد: برجام تیر زهرآگینی بود که در پس لبخندهای موذیانه آمریکا پنهان شده بود. آیا نقض عهدهای مکرر آمریکا در بیانیه الجزایر یا پیمانش با دیگر کشورها برای شناخت این سرطان جهانی کافی نبود؟
رئیس مجلس خبرگان رهبری همچنین افزود: اگر استکبار جهانی از حضور قدرتمندانه ایران ناراحت است، به این دلیل است که لبخندهای آنها را باور نکردیم.
آیت‌الله جنتی با تاکید بر لزوم موضع‌گیری جدی مقامات ایرانی در مقابل عهدشکنی‌های آمریکا، گفت: برای مجلس خبرگان انتظار دارد پاسخ شایسته‌ای از مسئولان دریافت کند.
وی در ادامه با اشاره به مقوله سبک زندگی ایرانی- اسلامی اظهار داشت: سبک زندگی اسلامی صداقت، امانت، ایثارگری و ارزش محوری و پرهیز از ریخت و پاش‌های بی‌جا و مقابله با ظلم و ظالم است. در مقابل آن سبک زندگی غربی است که با قتل و غارت و ضعیف‌کشی همراه است.
وی با اشاره به تأکیدات موکد رهبر معظم انقلاب درباره انقلابی بودن، خاطرنشان کرد: ایشان بارها توصیه کردند که حوزه‌های علمیه، خبرگان، مجلس و دولت باید انقلابی باشد و در دیدار اخیر با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نیز فرمودند «این مجمع باید 100 درصد انقلابی عمل کند».
رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: من یک نگرانی جدی دارم که به دلیل مشکلات فراوان انتخابات اخیر و وجود تخلفات از سوی مسئولان دولتی و بازداشت برخی استانداران و فرمانداران، نیروهای انقلابی دفع و نیروهای غیرانقلابی جذب شوند. ما باید نسبت به فتنه حساس باشیم اما می‌بینیم که برخی فتنه‌گران در برخی مسئولیت‌ها نفوذ کرده‌اند.
آیت‌الله جنتی تصریح کرد: ما به عنوان خبرگان باید به رئیس جمهور تذکر دهیم. باید در هرجا که افراد ناباب و نالایق که با ولایت فقیه و اسلام مشکل دارند، به صورت مستند تذکر داد. از کمیسیون سیاسی در مجلس خبرگان که برخی افراد را دعوت کردند و از آنها در این باره توضیح خواستند تشکر می‌کنم.
وی خاطرنشان کرد: ما باید در همه صحنه‌های فرهنگی و سیاسی حضور داشته باشیم و نقشه‌ها و توطئه‌ها را بشناسیم و برای خنثی کردن آنها اقدام کنیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان با تبریک به آیت‌الله هاشمی شاهرودی برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: ایشان باید افرادی انقلابی را به عنوان مشاور و مسئول دفتر به کار بگیرند و حرکت‌هایی انقلابی انجام دهند که در گذشته نبوده یا کمتر بوده است.
پاسداری از ولایت فقیه از شئون اصلی مجلس خبرگان است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحسن سعیدی نماینده مردم ایلام در مجلس خبرگان رهبری نیز در نطق پیش از دستور جلسه نخست اجلاسیه خبرگان، با اشاره به تاکید بر نقش و جایگاه ولایت فقیه، حفظ و پاسداری از ولایت‌فقیه را از شئون اصلی مجلس خبرگان دانست.
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی تصریح کرد: حکم حکومتی ولی فقیه بر همگان و حتی مجتهدین، نافذ است و نباید رأیی برخلاف آن ابراز شود. لذا در آستانه ماه محرم تاکید می‌کنیم همانگونه که مقام‌معظم‌رهبری قمه زنی را به دلیل تبعات آن و سوءاستفاده‌های دشمن حرام اعلام فرمودند، بر همه واجب است، از حکم ایشان تبعیت کنند تا دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.
نماینده مردم ایلام در ادامه، مسئله حکومت در اسلام و جایگاه ولی فقیه در نظام اسلامی را به صورت مبسوط تشریح کرد.
طرح موضوع جدایی اقلیم کردستان فتنه دیگری در منطقه است
آیت‌الله احمد بهشتی نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری دومین سخنران پیش از دستور اجلاسیه سوم مجلس خبرگان رهبری بود که در نطق خویش به معضلات فرهنگی و اجتماعی پرداخت.
این عضو مجلس خبرگان رهبری از برخی ناهنجاری‌های موجود در کشور همچون افزایش طلاق، اعتیاد و بروز بزه‌کاری‌های اجتماعی و تاسیس برخی موسسات اعتباری با نام ائمه‌اطهار(ع)
انتقاد کرد.
آیت‌الله بهشتی با اشاره به حوادث تروریستی به ویژه کشتار مسلمانان، از مقام شامخ شهدای مدافع حرم به ویژه شهید حججی، حشدالشعبی و جبهه مقاومت تجلیل کرد و از مواضع دوگانه و تفاوت قول و عمل کشورهای غربی و برخی مدعیان حقوق بشر که در زبان تروریست را محکوم کرده اما در عمل از آنها حمایت می‌کنند، به شدت انتقاد کرد.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در پایان به موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: پس از فروکش کردن داعش و شکست آنها در منطقه دشمنان با طرح موضوع جدایی کردستان عراق از حکومت مرکزی خواب فنته دیگری را در منطقه دیده‌اند.
دشمن سر سوزنی عقب نشینی نکرده چرا ما باید از آرمانهایمان کوتاه بیاییم؟
حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران نیزبه عنوان  میهمان ویژه اجلاس سوم مجلس خبرگان رهبری در سخنانی با بیان مقدمه ای ضمن هشدار نسبت به نفوذ دشمن راهکارهای دشمن برای تحقق نفوذ در برخی کشورها را برشمرد و افزود : امروز اگر ما به آرمانها و الزامات انقلاب اسلامی که ثمره خون شهیدان و مجاهدت مردم و علماست، معتقد، پایبندی و حافظ آن نباشیم ممکن است دشمن همان نقشه‌ها را برای کشور ما نیز اجرا نماید. مدل مورد اجرا در ایران امروز همان مدل نفوذ در چین است؛ یعنی جهانی شدن بدون توجه به اصول و مبانی انقلاب اسلامی و الزاماً توجه به سیاست اقتصادی درهای باز.
حجت الاسلام والمسلمین تأکید کرد: «دشمن سرسوزنی از آرمانهایش عقب نشینی نکرده است، چرا ما باید از آرمانهایمان کوتاه بیاییم؟ دشمن تلاش می کند ما را مجبور کند بین دست کشیدن از آرمانها و زندگی با ذلت یکی را انتخاب کنیم و این ماییم که با آگاهی بخشی و بصیرت افزایی باید با آن مقابله کنیم.
مجلس خبرگان پشتوانه نظام است
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز  در حاشیه سومین اجلاس مجلس خبرگان رهبری با حضور در جمع خبرنگاران درباره طرح موضوع بدعهدی‌های آمریکا در این اجلاس  با بیان اینکه از ابتدا اعلام‌شده بود که ما اعتمادی به آمریکا نداریم، گفت: پایبندی غرب به آمریکا به این قرارداد را باید با جدیت در دیپلماسی دولت دنبال کرد تا آن‌ها ملزم به اجرای این تعهد شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از پیش‌پرداخت‌های ایران در مسئله برجام اظهار کرد: آن پیش‌پرداخت‌ها غرب را جسور کرده لکن ما معتقدیم که همچنان بی‌اعتمادی به آمریکا ایجاب می‌کند ما به دنبال نسخه اصلی که کشور را در برابر هجوم دشمنان توانمند می‌کند برویم که این نسخه همان اقتصاد مقاومتی است.
وی با تأکید بر اینکه ملت ایران از ابتدای انقلاب نشان داد که در برابر تحریم‌ها بسیار پایدار و مقاوم است، بیان کرد: امروز بدعهدی‌ آمریکایی‌ها و غرب‌ باید به رخ عالم کشیده شود و پیمان‌شکنی آن‌ها را باید به ملت‌ها و دولت‌ها اعلام کنیم که این‌ها نه‌تنها در برابر ملت ما بلکه در برابر هیچ ملتی پایبند به پیمان نیستند.
حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکا گفت: باید به اصول اصلی نظام که اتکا به دست‌های توانمند جوانان است پایبند باشیم چون گره‌گشای امور کشور دست‌های جوانان است.
وی در ادامه به مسائل طرح‌شده در اجلاس خبرگان پرداخت و گفت: قبل از هر مبحثی در این اجلاسیه بحث تضمین جمهوریت و اسلامیت نظام مطرح است و مجلس خبرگان پشتوانه بزرگی برای نظام و اجرای قوانین است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 شهریور 1396
ولایتی:
تجدید مذاکره درباره برجام به‌‌ هیچ‌‌وجه انجام نمی‌شود
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

Image result for ‫ولایتی: تجدید مذاکره درباره برجام به‌‌ هیچ‌‌وجه انجام نمی‌شود‬‎

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل گفت: به ‌هیچ‌وجه تجدید مذاکره برجام از طرف جمهوری اسلامی ایران اجرا نمی‌شود.
به گزارش تسنیم، علی‌اکبر ولایتی در حاشیه مراسم تکریم و معارفه رئیس ‌دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در جمع خبرنگاران، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با وجود 1/5 میلیون دانشجو و 70 هزار استاد و کارمند، یکی از ابداعات جمهوری اسلامی ایران و از نتایج انقلاب است که به ‌امر حضرت امام‌(ره) تشکیل شد و پاسخ نیاز جوانان را به‌طور کامل برای داشتن مکان‌هایی برای آموزش عالی داد.
وی ادامه داد: امروز به جایی رسیدیم که صندلی دانشگاه چه در دولتی و چه در آزاد خالی است و داوطلب به‌اندازه صندلی‌ها نداریم. ولی این باعث افتخار ما است که هیچ داوطلب آموزش عالی در کشور نیست که جایی برای آموزش نداشته باشد.
وی درباره پیشنهاد فرانسوی‌ها برای مذاکرات مجدد حول برجام گفت: به ‌هیچ‌وجه تجدید مذاکره برجام از طرف جمهوری اسلامی ایران اجرا نمی‌شود. یک بار این مذاکره انجام شده و مدت‌های طولانی ایران با کشورهای 1+5 مذاکره کرده‌اند و به این نتیجه رسیدند و به ‌هیچ ‌عنوان هیچ تردیدی از سوی هیچ کشوری در این موافقت‌نامه پذیرفته نیست و چنین پیشنهاد‌هایی را قبول نمی‌کنیم.
رئیس‌ هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی درباره همه‌پرسی کردستان عراق و تلاش بارزانی برای اجرای این رفراندوم، گفت: موضع ایران کاملاً روشن است. حمایت کامل از تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله عراق، موضع جمهوری اسلامی ایران است و مطمئناً انجام همه‌پرسی در بخشی از یک کشور مستقل مثل عراق، مقدمه‌ای برای تجزیه است که هم دولت قانونی عراق و هم جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند و حتی جامعه بین‌المللی؛ اگر این کار شروع شود آخرش معلوم نیست و به کشورهای دیگر هم سرایت می‌کند و عراق محلی برای نفوذ صهیونیست‌ها و اسرائیلی‌ها می‌شود.
ولایتی ادامه داد: ممکن است آمریکایی‌ها در ظاهر موضعی داشته باشند، اما در باطن کاری می‌کنند که کشورهای منطقه تضعیف شوند و به‌سوی تجزیه پیش بروند و در نهایت می‌خواهند در آینده به‌عنوان حامیان اقوام مختلف وارد صحنه شده و منطقه را به آشوب بکشانند.
وی این همه‌پرسی را یک طرح جدید برای تهدید قومیت‌ها دانست و گفت: این طرح به‌ظاهر برای استقلال، ولی در واقع برای تجزیه کشورهاست که مطمئناً موفق نخواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هم قویاً با این رفراندوم‌ها و تلاش‌هایی که برای استقلال اما در حقیقت تجزیه کشورها صورت می‌گیرد، مخالفت می‌کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 شهریور 1396
 پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌ا‌لله علی‌اصغرمعصومی
۱۳۹۶/۰۶/۲۸


Image result for ‫پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌ا‌لله علی‌اصغرمعصومی‬‎
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم خدمتگزار حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اصغر معصومی را تسلیت گفتند.
متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است:
بسمه‌تعالی
درگذشت عالم خدمتگزار جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ علی‌اصغر معصومی رحمه‌الله‌علیه را به خاندان گرامی و بازماندگان محترم و به همه‌ ارادتمندان و شاگردان ایشان تسلیت عرض میکنم. در طول دهها سال گذشته، خدمات این عالم بزرگوار در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی استمرار داشته و عضویت در دوره‌های متعدد مجلس خبرگان نمونه‌ برجسته‌ آن بوده است. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علو درجات ایشان را مسألت می‌نمایم.
سید علی خامنه‌ای
۲۸ شهریورماه ۱۳۹۶ پیکر آیت‌الله معصومی‌ در مشهدمقدس تشییع شد

Image result for ‫پیکر آیت‌الله معصومی‌ در مشهدمقدس تشییع شد‬‎Image result for ‫پیکر آیت‌الله معصومی‌ در مشهدمقدس تشییع شد‬‎
پیکر آیت‌الله علی‌اصغر معصومی‌شاهرودی صبح دیروز از مهدیه مشهد واقع در خیابان امام رضا(ع) به‌سمت حرم مطهر رضوی تشییع شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آیت‌الله معصومی عضو سابق مجلس خبرگان رهبری بود و از مدتی قبل به دلیل بیماری در بیمارستان و سپس در منزل بستری بود. ایشان به علت کهولت سن روز 26 شهریورماه در 91 سالگی در منزلش در مشهد دعوت حق را لبیک گفت.
آیت‌الله معصومی در سال 1305 در روستای ابرسج شاهرود متولد شد و از چهره‌های ماندگاری بود که از خرداد ماه 1342 در صف انقلابیون و مبارزان علیه رژیم پهلوی قرار گرفت و پس از انقلاب نیز از یاران امام (ره) بود.
حضور متوالی در 3 دوره مجلس خبرگان رهبری و مسئولیت نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه آزاد استان خراسان‌رضوی از جمله سوابق این عالم ربانی بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 شهریور 1396
پس از دیدار با آمانو
صالحی: فراتر از توافق پادمان، پروتکل الحاقی و برجام التزامی نداریم
۱۳۹۶/۰۶/۲۸

Image result for ‫صالحی: فراتر از توافق پادمان، پروتکل الحاقی و برجام التزامی نداریم‬‎

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما بیش از آنچه در توافقنامه پادمان، پروتکل الحاقی و برجام آمده است، التزامی برای خود نمی‌بینیم.
علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پس از دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی در حاشیه شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس در وین این ملاقات را بسیار خوب برشمرد و گفت: آمانو از اینکه ایران به تعهداتش پایبند بوده خیلی ابراز رضایت می‌کرد، ما هم از اینکه آژانس تا به امروز توانسته بدون سمت‌گیری کار را پیش ببرد، اظهار رضایت کردیم.
وی افزود: ما اعلام کردیم که به هر آنچه که در توافقنامه پادمان، پروتکل الحاقی و برجام آمده است ملتزم هستیم. هر آنچه در این سه بخش آمده باشد. بیش از این ما التزامی برای خود نمی‌بینیم و این را صریحا اعلام کردیم.
به گزارش فارس، معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ضمنا یکسری پروژه‌هایی که عزیزانمان در سازمان انرژی اتمی پیشنهاد دادند که با کمک آژانس آن پروژه‌ها را پیش ببرند، آنها نیز در این دیدار مطرح شد و آژانس هم آمادگی خود را برای پیشبرد این پروژه ها اعلام کرد.
وی بار دیگر گفت: در مجموع ملاقات خوب و مثبتی بود و ایشان گزارشی هم از ملاقات‌هایی که با دیگران داشته، در خصوص برجام ارائه کرد و در مجموع ملاقات مثبتی بود.
صالحی افزود: تاکید ما هم این بود همانطور که در سوگندنامه مدیرکل آژانس آمده و توسط آمانو نیز قرائت شد، مدیرکل آژانس باید مستقلانه عمل کند و گوش به توصیه‌های دیگران نداشته باشد. تا به امروز احساسمان این است که آژانس به این سوگندنامه بخصوص در ارتباط با برجام وفادار بوده است.
وی درباره اینکه آیا قرار است آمانو سفری به ایران داشته باشد؟ نیز گفت: در رابطه با این موضوع صحبتی انجام نشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 شهریور 1396
ظریف در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق:

 ایران با همه‌پرسی در اقلیم کردستان مخالف است
۱۳۹۶/۰۶/۲۸

Image result for ‫ظریف در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق‬‎

وزیر خارجه ضمن ابراز مخالفت ایران با برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان، بر لزوم احترام به حاکمیت ملی، رعایت قانون اساسی و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق تاکید کرد و گفت‌وگوی بغداد - اربیل را تنها راه حل رفع اختلافات خواند.
«یان کوبیش» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق ظهر دوشنبه در نیوریورک با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار آخرین وضعیت عراق از جمله موضوع همه‌پرسی در کردستان عراق مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
ظریف در این دیدار ضمن ابراز مخالفت جمهوری اسلامی ایران با برگزاری همه‌پرسی در منطقه اقلیم بر لزوم احترام به حاکمیت ملی، رعایت قانون اساسی و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق تاکید کرد و اظهار داشت: گفت‌وگوی بغداد - اربیل تنها راه‌حل رفع اختلافات است.
دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس
همچنین وزیر امور خارجه ایران که به منظور شرکت در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس دیدار کرد.
ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و روند اجرای برجام از جمله مسائل مورد گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.
در این دیدار طرفین ضمن تاکید بر گسترش روابط دو کشور، در خصوص مسائل مختلف روابط دوجانبه از جمله روابط بانکی‌ و مناسبات کنسولی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
به گزارش فارس، وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه لندن از برجام قاطعانه حمایت می‌کند بر لزوم حفظ و اجرای آن تاکید کرد.
مسائل منطقه‌ای از جمله عراق، سوریه، یمن، بحرین و افغانستان نیز از دیگر محورهای گفتگوهای دو وزیر خارجه بود که طی آن بر لزوم توقف خشونت‌ها در این‌ مناطق و انجام گفت‌وگو برای پایان دادن به تنش‌ها و اختلافات تاکید شد.
ظریف پیش از این نیز با «دیدیر بورخالتر» وزیر امور خارجه سوئیس دیدار و در خصوص روابط دو‌جانبه و دیگر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرده بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 شهریور 1396


( کل صفحات : 13 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی