تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر

فقرزدایی به جای کمک به فقیر(خوان حکمت) 

۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫آیت الله جوادی آملی‬‎
خدا رحمت كند اقای عسكراولادی را که هر سال به كمیته امداد می‌آ‌مدند و فكر می‌كردند كه یك حرف تازه‌ای بشنوند. به ایشان گفتم برادر! كمك به فقیر یك امر عاطفی است ، از تاشکند تا واشنگتن از واشنگتن تا تاشکند یعنی كلّ كُره زمین همه حمایت از محرومین دارند، كدام كشور است كه حمایت از بی‌سرپرست ندارد، تمام كفار این را دارند. فرق كمیته امداد با آنها چیست؟ شما از شرق تا غرب كشوری نشان دارید چه كافر، چه یهودی، چه مسیحی، چه زرتشتی كه حمایت از بی‌سرپرست نداشته باشد؟ همه دارند. هیچ كشوری روی كُره زمین نیست كه بودجه‌ای برای افراد بی‌سرپرست نداشته باشد. به ایشان بارها می‎گفتم برادر! كمیته امداد معنایش این نیست كه آدم به فقیر كمك بكند، كمك به فقیر یك كار جهانی است که دیگران هم می‎کنند، این که کاری نیست، آن كه كار ماست و كمیته امداد مسئول آن است، فقرزدایی است نه كمك به فقر، كمك به فقیر را همه می‎کنند.
دیدگاه امام علی(ع) نسبت به فقر
 یك بیان نورانی حضرت امیر دارد فرمود: «لو تَمثّل لِی الفقر رجلاً لَقَتلتُهُ»؛(1)؛ اگر فقر در برابر من، به صورت انسانی مجسم شود، البته او را می‏کشم؛ من فقیر را كمك كنم كه مهم نیست. كدام كافر است كه فقیر را كمك نمی‌كند، شما یك کمونیست، كافریا بت‌پرستی را دیدید كه فقیر محلّه‌اش را كمك نكند؟! این طور نیست، این امر عاطفی است، امر انسانی كه نیست. امر انسانی آن است كه در سوره مباركه «انسان» است. وجود مبارك حضرت امیر فرمود: كمك به فقیر عقلی نیست، انسانی نیست، یك امر عاطفی است. من باید فقرزدایی كنم كه هیچ كس دستش به كنار سفره دیگری دراز نشود. این علی نامش بوسیدنی است که فرمود من گردن فقر را می‌زنم، نه دستِ فقیر را می‌گیرم، دست فقیر را كافر هم می‌گیرد. كاری كنیم كه هیچ كسی كنار سفره دیگری نباشد. چرا مزدوری در اسلام مكروه است، ما هنوز نتوانستیم مردم را مزدور بكنیم. حالا بعضی‌ها این نهی تحریمی را بر تنزیه حمل كردند كه معروف هم همین است، وگرنه درچندین روایت، ائمه(علیهم السلام) فرمودند که مزدوری در اسلام منهی است؛(2) یعنی نهی شده که انسان مزدور دیگری باشد. آدم باید هر كاری كه می‌كند برای خودش بكند با عزّت و آبرو كنار سفره خودش بنشیند. ما نتوانستیم طوری تولید و‌اشتغال كنیم كه لااقل مزدور تربیت كنیم، كار درست كنیم.
ما دینِ علمی داریم، این دینی كه «عَلِیمِ حَكِیم» تنظیم كرده است، همه‌اش علم است و معرفت‌شناسی؛ كف آن حسّ و تجربه است، از آنجا راه‌های فراوان معرفت‌شناسی داریم، بعضی از امور را با حسّ و تجربه می‌فهمیم، بعضی با نیمه تجریدی می‌فهمیم، بعضی با تجریدی محض، دینِ علمی همین اسلام است.
شاخص اسلامی بودن دانشگاه‌ها
اینکه آیا ما علم دینی داریم یا نه؟ الآن بساط بر این است كه ما دانشگاهایمان باید اسلامی باشد. دانشگاه‌های ما وقتی اسلامی می‌شود كه دروسش و علمش اسلامی باشد وگرنه دانشگاه، نمازخانه باید داشته باشد،که دارد؛ نماینده ولیّ‌فقیه باید داشته باشد كه دارد؛ اساتید بزرگوار و متدیّن داشته باشد، اینها خوب تربیت بشوند. ما به لطف الهی دانشجوی متدیّن كم نداریم، دانشجوی متدیّن یك مطلب است، دانشگاه دینی مطلب دیگر. حرف اوّل دانشگاه را دانش می‌زند، اگر دانش، دینی بود، دانشگاه هم می‌شود دینی؛ اگر متن درسی، دینی بود دانشگاه می‌شود دینی. این معنا را خیلی از شما آقایان شنیدید كه می‌گویند تمایز علوم به تمایز موضوعات است، علم كه مجموعه چند مسائل مرتبط است، هر مسئله یك موضوع دارد، یك محمول دارد، یك نسبت و هدف و غرض، آیا تمایز علوم به تمایز اهداف و اغراض است كه آخوند خراسانی و دیگران احتمال دادند؟ نه، تمایز علوم به تمایز محمولات است؟ نه، تمایز علوم به تمایز نِسَب و روابط است؟ نه، تمایز علوم به تمایز موضوعات است كه این قول پذیرفته‌شده است؛ برای اینكه اهداف تابع مسئله‌اند، محمول، تابع موضوع است، نسبت، تابع طرفین است. در مسئله،حرف اوّل را موضوع می‌زند؛ این یك اصل.
فعل خدا؛ موضوع علم دینی
 موضوع  علم اگر خدا، اسم خدا، وصف خدا، فعل خدا، قول خدا و اثر خدا بود، این علم می‌شود دینی. اگر موضوع آن علم، فعل انسان بود نه فعل خدا؛ آن می‌تواند دینی و غیر دینی باشد. هنر، علمی است كه موضوع آن فعل انسان است، بازیگری، نویسندگی، خوانندگی، سازندگی اینها علمی است كه موضوعش فعل انسان است، این می‌تواند دینی باشد،می‌تواند غیر دینی باشد. خوانندگی، نویسندگی، بازیگری، كشاورزی و دامداری این طور است، اقتصاد این طور است، اینها می‌تواند دینی باشد یا غیر دینی؛ اما علمی كه موضوعش فعل خداست، این غیر دینی فرض ندارد. اینها كه در قم در حوزه‌ها درباره قول خدا بحث می‌كنند و تفسیر را می‌گویند علم دینی است. چرا؟ برای اینكه بحث می‌كنند خدا چنین گفت. آن استاد دانشگاه بزرگوار هم در دانشگاه می‌گوید خدا چنین كرد، زمین‌شناسی، آسمان‌شناسی، دریاشناسی، صحراشناسی، هواشناسی، انسان‌شناسی، میكروب‌شناسی، جانورشناسی همه دینی است، چون اینها مخلوق خداست، فعل خداست.
ما كه در قم می‌گوییم خدا چنین گفت، می‌شود دینی؛ این استاد دانشگاه كه در دانشگاه می‌گوید خدا چنین كرد دینی نیست؟ منتها او باید بداند این زمینی كه بحث می‌كند این زمین كار كیست؟ این همین طور سر راه افتاده یا كسی این را خلق كرد. درباره خسوف و كسوف كه بحث می‌كند، درباره سیاهچاله‌‌ها كه بحث می‌كند، یعنی چاله‌ای ایجاد شده یا كسی ایجاد كرده؟ بحث درباره خدا، اسمای خدا، اوصاف خدا كه فلسفه الهی است یقیناً دینی است؛ بحث درباره قول خدا كه تفسیر است، می‌شود دینی. حرف اوّل علم را موضوع آن علم می‌زند. الآن این صوت العدالهًْ الانسانیهًْ كه آن مسیحی درباره حضرت امیر نوشته، این كتاب، كتاب شیعی است ولو نویسنده‌اش غیر مسلمان است، ما باید بدانیم كه تمایز علوم به تمایز موضوعات است؛ زمین كار خداست، هوا كار خداست، دریا كار خداست، میكروب را چه كسی آفرید، این جانور از كجا پیدا می‌شود، چطور زندگی می‌كند، چطور دفع می‎کند، چطور نیش می‌زند، مار و عقرب‌شناسی این طور است، شمس و قمرشناسی این طور است، ما علم غیر دینی نداریم. مگر علمی كه موضوعش فعل انسان باشد. كشاورزی‌ و دامداری و صنعتگری و انواع و اقسام خدمات می تواند دینی باشد، می‌تواند دینی نباشد، اگر از راه صحیح انجام داد دینی است، غیر صحیح انجام داد غیر دینی است.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب، قم؛ 23 / 6 / 96.

مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
________________
1. علی امام المتقین، ج2، ص45 و 46؛ محاضرات عقائدیهًْ، ج1، ص77؛ الإمام علی صوت العدالهًْ الإنسانیّهًْ، ص341.
2. وسائل الشیعهًْ، ج19، ص103.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396
به مناسبت دومین سال انتشار نامه تایید مشروط برجام
نامه‌ای که این روزها را می‌دید اما دیده نشد
    ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫به مناسبت دومین سال انتشار نامه تایید مشروط برجام نامه‌ای که این روزها را می‌دید اما دیده نشد‬‎دو سال پیش در چنین روزهایی رهبرانقلاب نامه‌ای را خطاب به رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده نوشتند و شروطی را متذکر شدند، نامه‌ای که گویا نویسنده آن این روزها را به چشم دیده اما افسوس که آن نامه دیده نشد.
از آن تاریخ دو سال گذشت. 29 مهر 1394 بود. روزی که رهبر دوراندیش انقلاب نامه‌ای را خطاب به رئیس‌جمهور نوشتند. یک هفته پیش از این تاریخ هم برجام به مجلس رفته بود و با سرعتی شگفت‌آور تنها در 20 دقیقه به تصویب رسید. موضوعی که بعدها انتقادهای بسیاری را به دنبال داشت.
رهبر انقلاب در ابتدای نامه نوشته بود: «اكنون كه موافقتنامه موسوم به برجام پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی؛ كمیسیون ویژه و دیگر كمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیت ملی سرانجام از مجاری قانونی عبور كرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم می‌دانم نكاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندركاران مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصت‌های كافی برای رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه‌ كشور در اختیار داشته باشید.»
چرا بی‌اعتمادیم؟
رهبر حکیم انقلاب ابتدا از دست‌اندرکاران برجام تا منتقدین و مخالفان آن تشکر کرده و سپس در ادامه خطاب به رئیس جمهور می‌افزایند: «جنابعالی با سابقه‌ چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی طبعاً دانسته‌اید كه دولت ایالت امریكا در قضیه هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ دیگری، در برابر ایران رویكردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل كند.»
آنگاه معظم‌له به یکی از تازه‌ترین نمونه‌ها (در آن ایام) برای بیان چرایی بی‌اعتمادی به آمریکا ‌اشاره می‌کنند: «اظهارات رئیس جمهور آمریكا ]باراک اوباما[ در دو نامه به این جانب مبنی بر اینكه قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرفداریش از فتنه‌های داخلی و كمك مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله نظامی ـ و حتی هسته‌ای كه می‌تواند به كیفر خواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود ـ پرده از نیت واقعی سران آمریكا برداشت.»
بهانه‌ای به نام هسته‌ای
رهبر فرزانه انقلاب در ادامه به نکته مهمی‌اشاره می‌کنند که اگر همه مسئولان آن را سرلوحه اقدامات خود قرار می‌دادند، به یقین خطر فریب خوردن از دشمن مکار کمتر خواهد شد. ایشان در تشریح آن نکته نوشتند: «صاحبنظران سیاسی عالم و افكار عمومی بسیاری از ملت‌ها به وضوح تشخیص می‌دهند كه عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران است كه برخاسته از انقلاب اسلامی است.»
چنان‌که معظم‌له تاکید کرده‌اند: «این دشمنی تا هنگامی كه جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس كند ادامه خواهد داشت.» باور این نکته باعث می‌شود تا بدانیم پرونده هسته‌ای بهانه‌ای است که حتی اگر همه تاسیسات آن را نیز از خاک ایران برچینیم، باز نظام سلطه به سرکردگی آمریکا بهانه‌ای دیگر جسته و به میدان می‌آورد. موضوعی که این روزها محل بحث و جدل بوده آمریکا به همراه اروپا ساز مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را کوک کرده‌اند!
پیشگیری از خسارت
«بی شك حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه دولت آمریكا و ایستادگی‌هایی كه بر اثر آن در طول مسیر مذاكرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به كار رفت، توانست در موارد متعدّدی از ورود زیان‌های سنگین جلوگیری كند.» این جملات را رهبر انقلاب پیش از بیان شروط 9گانه بیان می‌دارند تا گویای این باشد که نگاه او نگاه پدری است به فرزندانش که در عین حال که زحمات آنان را قدر می‌داند به ذکر مواردی می‌پردازد. ایشان در ذکر چرایی بیان این موارد نوشته بودند: «با این حال محصول مذاكرات كه در قالب برجام شكل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است كه در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ كشور منتهی شود.»
معظم‌له «بندهای نه‌گانه قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه ذیل مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی، حاوی نكات مفید و مؤثر» عنوان کرده «كه باید رعایت شود، با این حال برخی نكات لازم دیگر نیز هست كه همراه با تأكید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام می‌گردد.»
در ادامه به بررسی برخی از شروط مورد تأکید رهبری که این روزها اهمیت آن بیش از پیش عیان شده می‌پردازیم.
تضمین‌های قوی
«از آنجا كه پذیرش مذاكرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موكول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و كافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارك شود، كه از جمله‌ آن اعلام كتبی رئیس‌جمهور آمریكــا و اتحادیه‌ اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است. در اعلام اتحادیه اروپا و رئیس‌جمهور آمریكا باید تصریح شود كه این تحریم‌ها به‌كلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌كه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به منزله‌ نقض برجام است.»
نکته‌ای که رهبر انقلاب بر آن تاکید کرده است، موضوعی نیست که در آن شک و شبهه‌ای باشد. هر عقل سلیمی می‌پذیرد که در یک معامله آنچه از جانب طرفین تعهد شده به انجام یا پرداخت باید همزمان باشد. خاصه وقتی که طرف مقابل سابقه طولانی و کارنامه سیاه در بدعهدی، زورگویی، حق کشی و پایمال کردن حقوق ملت‌ها دارد. این روش معقول و مطلوب است. حالا اگر به هر دلیلی چنین نشد و انجام تعهد طرف مقابل به بعد از اقدام ایران موکول شد داشتن تضمین قوی شرط عقل است و احتیاط. رهبر نیز همین نکته را فرمودند.
اما در واقع چه شد؟ متاسفانه دولتمردان و مذاکره کنندگان ما به تضمین‌های کافی بی‌توجهی کردند چنان‌که کار به آنجا رسید که آقای ظریف، وزیرخارجه کشورمان که انسانی کهنه کار و باسابقه در امر دیپلماسی است گفت «امضای جان کری (وزیر خارجه وقت آمریکا) پای برجام خود تضمین است!»
ماجرای دیپلمات باسابقه و یک امضا
این را روزنامه‌های زنجیره‌ای با ذوق و شوق تیتر اول کردند و بر آن مباهات نیز هم. چرا تیم هسته‌ای و وزیر محترم خارجه چنین شانیتی برای یک وزیر آمریکایی قایل می‌شود؟ چه شد که دیپلمات کهنه کار عرصه سیاست در دولت تدبیر و امید چنین حرفی زد؟ آن هم برای امضای وزیری که ممکن بود فردای همان روز استعفا داده یا برکنار شود. یا اصلا برکنار هم اگر نشود مگر سیاست‌های کلی رژیم آمریکا را جان‌کری ترسیم می‌کند؟ مگر در همان دوره اوباما با وجودی که جان کری هنوز وزیر دولت آمریکا بود امضای خارق‌العاده او توانست از تصویب بسیاری از تحریم‌های تازه پیشگیری کند.
هیچ وقت امضای جان کری حتی برای خود او هم تا این اندازه اعتبار نیافته بود که آقای ظریف و برخی رسانه‌ها برای آن اعتبار قائل شدند!
موج تحریمها پس از برجام
«در سراسر دوره‌ 8 ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تكراری و خودساخته تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یك از كشورهای طرف مذاكرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند 3 مصوبه‌ مجلس اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف كند.»
این نکته یکی از غفلت‌های بزرگ تیم مذاکره‌کننده کشورمان بود. آنها باید متن توافق را به گونه پیش می‌بردند که راه بر سوءاستفاده مکر کنندگان بسته شود. مگر نه اینکه یکی از اهداف اصلی برجام لغو تحریم‌های ظالمانه گذشته بود. حالا اگر طرف غربی بیاید برخی تحریم‌های قبلی را بردارد اما به بهانه‌های دیگر تحریم‌های تازه‌ای را جانشین آن کند ما چه صرفه‌ای برده‌ایم؟ برای نمونه تحریم فلان کالا به بهانه هسته‌ای باشد یا با ادعای نخ نمای حقوق‌بشر، نتیجه یکسان است.
پایان ناتمام!
«اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد كه آژانس پایان پرونده‌ موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نماید.»
البته آژانس پایان پرونده موضوعات حال و گذشته که به pmd مشهور است را اعلام کرد، اما بارها در طول این دوسال خواسته‌هایی را مطرح ساخت که نشان می‌داد که این اعلام پایان صوری بوده است. برای نمونه مطرح کردن موضوع بازدید از مراکز نظامی با بهانه هسته‌ای از آن موارد بود که عملا این استقلال و حاکمیت یک کشور را زیر سؤال می‌برد. چرا که مراکز نظامی در همه جای دنیا از جمله مراکز به شدت محرمانه است. این بازدید معنایی ندارد جز اینکه این پرونده برای غرب هنوز بسته نشده و دیگر اینکه غرب به این بهانه به دنبال به کرسی نشاندن اراده خود به صورت مرحله به مرحله است. کسب اطلاعات از مراکز نظامی نیز قطعا از اهداف نظام سلطه است.
قلبی که شکست!
«اقدام در مورد نوسازی كارخانه‌ی اراك با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد كه قرارداد قطعی و مطمئن درباره طرح جایگزین و تضمین كافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.»
تقریبا دو ماه از این نامه گذشته بود که این خبر در رسانه‌های کشور منتشر شد: «شنیده‌ها حاکی از این است که قلب (کالاندریا) راکتور اراک از این نیروگاه خارج شده است. براین اساس، امروز عملیات خروج قلب راکتور اراک پایان یافت و قلب راکتور خارج و با بتن پرشد.»
این موضوع آنقدر برای آمریکایی‌ها مهم بود که پیش از آن سایت وزارت خارجه آمریکا نوشته بود: «مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای، از انتشار سند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک استقبال کرده است. آقای تونر در این بیانیه تصریح کرده است: این سند گام مهمی در راستای عملیاتی کردن تعهدات ایران درباره راکتور اراک براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و یکی از اقدامات ایران پیش از «روز اجرای» (توافق هسته‌ای وین) است!»
عجله بیش از حد دولت برای به تعطیل کردن صنایع هسته‌ای کشور به حدی بوده است که با وجود الزام فرمان رهبر انقلاب و همچنین متن برجام برای تنظیم قرار داد بازطراحی رآکتور اراک پیش از خارج کردن قلب رآکتور، سازمان انرژی اتمی بدون وجود این قرار داد اقدام به خارج کردن قلب رآکتور و بتن‌ریزی در این قلب این دستاورد بزرگ علمی و فناوری دانشمندان ایرانی کرد.
بستن راه بر دغلکاران
 «توجه شود كه موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاكرات است... وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبكاری در طرف مقابل بویژه آمریكا، ایجاب می‌كند كه یك هیئت قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت كارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشكیل شود. تركیب و وظائف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.»
بی توجهی به این نکته نیز باعث شد تا طرف غربی بستری مناسب برای بدعهدی بیابد و پس از آنکه ایران به تمامی تعهداتش عمل کرد با تفسیرهای خود راه را برای دغل پیشگی هموار کند. ماجرایی که بر سر خوانش‌های متفاوتی که از کلمات «end» و «left» به وجود آمد نمونه‌ای از آن بود.
کارشناسان بسیاری بر این عقیده هستند که لازم بود تا طرف ایرانی در هنگام خواندن متن و تایید آن از گروهی نخبگان مسایل حقوق و زبان انگلیسی و آشنایان به قراردادهای بین‌المللی در این سطح و کلاس بهره بگیرد و چه بهتر می‌بود اگر چند گروه مختلف نظراتشان را اعلام می‌کردند. البته طیف دیگری از کارشناسان هم بودند که معتقد بودند گروه مذاکره‌کننده ایرانی باید می‌خواست تا نسخه‌ای از قرارداد به زبان فارسی هم تنظیم شود چنانکه هر دو متن (انگلیسی و فارسی) مورد وثوق و ارجاع باشد.
اینها چند نمونه از شروط رهبر انقلاب درباره توافق هسته‌ای بود که متأسفانه آن‌گونه که باید و شاید مورد توجه و دقت دست‌اندرکاران امر قرار نگرفت و مشکلات متعددی را فراهم آورد. هیئت نظارت بر برجام به عنوان عالی‌ترین مسئول رسیدگی به این پرونده، در شرایط حساس و خطیر کنونی باید با سرلوحه قرار دادن این شروط، راه را بر خسارت‌های بیشتر بسته و دشمن را زیاده‌خواهی و گستاخی مأیوس کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396
در مجمع تشخیص مصلحت صورت گرفت
تشکیل هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی
     ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫تشکیل هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی‬‎

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی به دستور رهبر انقلاب تشکیل شد.
به گزارش فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که صبح دیروز در مجمع برگزار شد، بابیان اینکه در این جلسه در رابطه با تعیین اعضای هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام بحث شد، اظهار داشت: ضوابط و شرایط تعیین اعضای این هیئت به تصویب رسید و ازاین‌رو هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی به دستور رهبر انقلاب تشکیل می‌شود. رضایی با‌اشاره به اینکه وظایفی که قبلاً در صحن مجمع انجام می‌شد به این هیئت منتقل می‌شود، افزود: بنابراین هیئت نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نقش تعیین‌کننده‌ای دارند و ارزیابی و تهیه گزارش‌های مربوط به آن در دبیرخانه صورت می‌گیرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اینکه چقدر سیاست‌های کلی در قوای سه‌گانه اجرایی شده و اینکه چقدر برنامه‌ها از سیاست‌های کلی انحراف داشته، باکار کارشناسی در دبیرخانه، مراکز پژوهشی و دستگاه‌های نظارتی بررسی می‌شود و گزارش‌های آن مورد بحث قرار می‌گیرد و برای اصلاح به قوای سه‌گانه ابلاغ خواهد شد.
وی بابیان اینکه پس از ابلاغ این اصلاحات قوای سه‌گانه موظف هستند برنامه خود را اصلاح‌کرده و گزارش اصلاح را نیز ارائه دهند، گفت: در این هیئت سران سه قوه، رئیس‌و دبیر مجمع و 20 نفر از اعضای مجمع که جلسه آینده انتخاب می‌شوند، با حق رأی عضویت دارند و وزرا، رؤسای کمیسیون‌های مجلس و معاون اول قوای سه‌گانه نیز بدون حق رأی در جلسات شرکت می‌کنند که این هیئت مجموعاً 25 عضو خواهد داشت.
بخش موشکی مهم‌ترین قسمت دفاعی کشور
رضایی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران با‌اشاره به قدرت دفاعی کشورمان، گفت: ما در مسئله موشکی از هیچ‌کسی اجازه نمی‌گیریم و بخش موشکی مهم‌ترین قسمت دفاعی کشور ماست و دشمن می‌خواهد برای تهدیدآفرینی قدرت موشکی ایران را محدود کند درحالی‌که موشک‌های ما برای صلح و امنیت است و به‌هیچ‌وجه بر روی آنها مذاکره نخواهیم کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اجرای قانون کاتسا و تمرکز آن بر روی سپاه، تصریح کرد: ‌اوباما در دفاع از برجام یک جمله تاریخی گفت و آن‌هم این بود که ادامه تحریم‌ها غیرممکن بود و به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زد. لذا آنها در صحنه عمل نمی‌توانند چنین چیزی را پیاده
کنند.
به گزارش فارس وی درباره نقض برجام با تأکید بر اینکه ما این موضوع را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم و حتی بی‌خاصیت کردن برجام هم بدون پاسخ نیست، گفت: ممکن است برخی کشورهای اروپایی برجام را نقض کنند هرچند که چنین ادعایی ندارند و ممکن است بخواهند برجام را بی‌خاصیت کنند که ازنظر ما این مسئله تفاوتی با نقض برجام ندارد؛ و بنابراین نمی‌توانیم بپذیریم که قدرت هسته‌ای خود را متوقف کرده باشیم و هیچ دستاوردی هم از برجام عایدمان نشود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396


مراسم بزرگداشت سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مهدوی کنی برگزار شد

   ۱۳۹۶/۰۷/۲۹


Image result for ‫حجت‌الاسلام رئیسی در سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مهدوی کنی‬‎Image result for ‫حجت‌الاسلام رئیسی در سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مهدوی کنی‬‎
مراسم بزرگداشت سومین سالگرد رحلت آیت‌الله مهدوی کنی در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام رئیسی در این مراسم اظهار داشت: امروز کسانی هستند که قلم می‌زنند و در کشور مسئول هستند اما در عمل و اقدام به این موضوع که دین می‌تواند به مسائل حکومتی و اجتماعی پاسخگو باشد اعتقادی ندارند. در حالی که ما اعتقاد داریم دین در تمام شئون انسان حضور دارد و می‌تواند پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: شاخصه زندگی آیت‌الله مهدوی کنی این بود که پیوند بین معنویت و سیاست را رقم زدند. پیوندی که امروز در اروپا بعد از 300 سال جدایی آن ثمره‌ای جز تجاوز، کشورگشایی، کشتار و بمب‌اتم را به وجود نیاورده است.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: آیت‌الله مهدوی کنی در تمام جلساتی که با جامعه روحانیت داشتند، اظهار می‌کردند که من 50 سال است آخوند سیاسی هستم. سیاسی بودن به آن معنا است که یک چهره سیاسی جامعه را بشناسد و نیاز جامعه را بداند و با توجه به این موارد نقش خود را ایفا کند.
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: در حال حاضر دشمن به دنبال این است که یاس و ناامیدی را در جامعه ترویج دهد، به همین دلیل مقام معظم رهبری به همه اقشار مردم می‌فرمایند که باید اعمال آنها انقلابی باشد، زیرا به نظر ایشان امروز راه برون‌رفت از مشکلات و مسائل فقط با عمل انقلابی محقق می‌شود. همچنین یکی از مهم‌ترین مسائل امروز مسئله نفوذ است و ما باید با عمل انقلابی به مبارزه با آن وارد شویم زیرا دشمن تا زمانی که می‌بیند جمهوری اسلامی هر روز قدرتمندتر پیش می‌رود از پای نخواهد نشست.
موشک برای نجنگیدن است، نه جنگیدن
وی خاطرنشان کرد: دشمنان به دنبال این هستند که قدرت موشکی‌مان را محدود نمایند، در حالی که موشک برای نجنگیدن است، نه برای جنگیدن.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی کنی در تمام اعمال، رفتار و سخنان خود به دنبال این بود که طبق نظر مقام معظم رهبری عمل نماید و شاخص میانه‌روی و اعتدال را رهبری و ولی‌فقیه می‌دانست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396

گرانفروشی دلار به شیوه دولت برای زائران اربعین

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۹


Image result for ‫گرانفروشی دلار به شیوه دولت برای زائران اربعین‬‎
دولت در سامانه سماح، جهت ویزای زائران اربعین قیمت دلار را چهار هزار و 250 تومان محاسبه می‌کند؛ این در حالی است که قیمت دلار دولتی هم اکنون حدود سه هزار و 500 تومان و قیمت در بازار آزاد بیش از چهار هزار و 10 تومان است.
به گزارش مهر، سفارت عراق در تهران برای ویزای هر نفر ۴۰ دلار مطالبه می‌کند که این مبلغ در سامانه سماح (متعلق به سازمان حج و زیارت که زیر مجموعه دولت محسوب می‌شود) به ازای هر دلار چهار هزار و 250 تومان، به ۱۷۰ هزار تومان پول نقد تبدیل شده است. یعنی دولت در این سامانه دلار را ۲۴۰ تومان بالاتر از نرخ بازار آزاد (که طی روزهای اخیر رقمی در حدود چهار هزار و 10 تومان بوده) با زائران حساب می‌کند!
در همین حال مسئولان سازمان حج و زیارت با همراهی صداوسیما تلاش دارد تا سامانه سماح را به عنوان تنها مرجع صدور ویزای عراق به زائران اربعین معرفی کند اما سفارت عراق در دفاتر خود و برخی آژانس‌های مسافرتی نیز امکان صدور ویزا را فراهم کرده است.
نیروی انتظامی هم اعلام کرده است که ثبت‌نام در سامانه سماح اجباری نیست.
گفتنی است، بسیاری از زائران اربعین بدلیل همین گرانفروشی، از دریافت ویزا از طریق سامانه سماح منصرف شده و از طریق مراجعه به سفارت عراق یا دفاتر آن یا آژانس‌های مسافرتی نسبت به دریافت ویزا اقدام کرده‌اند.
طبق آمارهای روز گذشته، بانک مرکزی قیمت دلار دولتی را سه هزار و 432 تومان اعلام کرده و قیمت در بازار آزاد نیز به چهار هزار و 17 تومان رسید. با این حال انتظار می‌رفت نرخ بازار آزاد در محاسبه هزینه ۴۰ دلاری ویزا مبنای محاسبه سایت سماح قرار بگیرد اما در این سایت نرخ برابری دلار در برابر ریال، رقم بالاتری محاسبه می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396
امیر پوردستان:
حضور مستشاری ارتش در سوریه ادامه دارد
  ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
Image result for ‫امیر پوردستان‬‎

جانشین فرمانده کل ارتش گفت: حضور مستشاری ارتش در سوریه ادامه دارد، نیروی هوایی ارتش نیز در سوریه حضور پشتیبانی دارد و کارکنان نیروی هوایی با هواپیماهای نهاجا نزدیک به سه سال است که دارند پشتیبانی می‌کنند.
امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان در گفت‌و‌گو با تسنیم در‌باره ماموریت مستشاری تکاوران ارتش یا تیپ 65 و بقیه یگان‌ها در منطقه گفت: این درخواست را نه فقط بنده، بلکه کارکنان نیروی زمینی داشتند و فشار زیادی آوردند که باید در سوریه حضور داشته باشیم. رایزنی‌هایی با سردار سلیمانی و ستادکل نیروهای مسلح شد، مجوزهای لازم صادر شد و ما برای اولین مرحله تکاوران تیپ 65 نیرو مخصوص را فرستادیم و انصافا توانمندی‌شان به‌گونه‌ای بود که یک تیپ مالک‌اشتر در آنجا تشکیل شد، تکاوران ما هم فرمانده این تیپ بودند و نیروها هم از تیپ فاطمیون بودند.
وی ادامه داد: در عملیات 21 فروردین حقیقتا کار بزرگی انجام دادند. کاری کردند کارستان. کاری که در منطقه زیتان انجام شد کار بسیار ارزشمندی بود و تعداد زیادی از نیروهای جبهه النصره را به درک واصل کردند و اقتدار سربازان ولایتمدار را نشان دادند.
جانشین فرمانده کل ارتش گفت : الحمدلله این حضور مستشاری کما فی‌السابق ادامه دارد و علاوه‌بر آن شاید چیزی که کمتر گفته شده باشد و من به آن‌ اشاره می‌کنم، حضور پشتیبانی نیروی هوایی ارتش است که کارکنان نیروی هوایی با هواپیماهای نهاجا نزدیک به سه سال است که دارند پشتیبانی می‌کنند. البته جنگنده‌های ما حضور ندارند اما ترابری نیروی هوایی ما دارد کار انجام می‌دهد.
امیرپوردستان با بیان اینکه «نیروهایی که در آنجا حضور دارند، نیروهای مستشاری هستند» گفت: امروز در سوریه یک بارقه امیدی هست و آن هم اینکه ارتش سوریه به خودباوری رسیده است.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در این رابطه که «آیا نیروهای ارتش در آموزش دادن نیروهای ارتش سوریه نقش داشته‌اند» گفت: یک کار مشترک بود. بچه‌های ما مستقلا کاری را انجام ندادند. قرارگاه سپاه قدس در آنجا بود و نیروهای ما مامور به قرارگاه سپاه قدس بودند. یعنی متولی آموزش در سوریه و عراق، سپاه قدس است بچه‌های ما زیر نظر سپاه قدس کار انجام می‌دهند و مستقلا کاری را انجام نمی‌دهند.
وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره خرید جنگنده از روسیه نیز گفت: مبنای خرید جنگنده، نوسازی ناوگان نیروی هوایی ارتش است. ما بنا داریم ناوگان نیروی هوایی ارتش را نوسازی کنیم. با طرف روسی هم صحبت شد و موافقت هم شد اما قطعنامه 2231 سازمان ملل مانع شد که این کار انجام شود. اما رایزنی‌ها با طرف روسی برای کسب موافقت جهت خرید جنگنده سوخو 30 را ادامه می‌دهیم اما فعلا قطعنامه‌های سازمان ملل مانع این کار هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396
آقای عراقچی! برجام عبرت است نه الگو 

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫آقای عراقچی‬‎


معاون وزیر امور خارجه گفته است که می‌توان از الگوی برجام در راستای حل وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات استفاده کرد. این در حالی است که برجام نه به عنوان یک الگو و دستاورد، بلکه به عنوان یک تجربه بسیار مهم و البته پرهزینه در مقابل دیدگان افکار عمومی قرار دارد.
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رئیس‌ستاد پیگیری اجرای برجام در پنل تخصصی برجام در کنفرانس عدم‌اشاعه در مسکو گفت: در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستمرا پایبندی ایران به توافق برجام را مورد تایید قرار داده است، ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود پایبند نبوده و صراحتا روح و متن برجام را در موارد متعددی مورد نقض قرار داده است.
عراقچی افزود: بزرگ‌ترین مورد تخلف از برجام مربوط به عدم پایبندی آن کشور به بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام است. بر اساس این بندها آمریکا متعهد شده است برجام را همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده اجرا کند و از هر عملی که باعث خدشه دار شدن منافع ایران از رفع تحریم‌ها می‌شود خودداری کند. به ویژه آن کشور مکلف به رعایت این اصول در سخنان عمومی مقامات خود می‌باشد که تاکنون بدان عمل نکرده است.
وی در ادامه گفت: آمریکا در حالی که خود ناقض برجام است، ادعای نقض برجام توسط سایرین را دارد و خود را در جای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده و زیاده خواهی هم می‌کند! این روال مسلما نمی‌تواند ادامه پیدا کند و آمریکا می‌بایست مسئولیت هرگونه تبعات این اقدام خود را بپذیرد.
معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: روشن و صریح می‌گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام و یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.
به گزارش مهر، عراقچی تاکید کرد: برجام نه تنها دستاوردی برای دیپلماسی در راستای حل وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات به شمار می‌رود، بلکه فصل جدیدی نیز در نظام عدم‌اشاعه سلاح‌های هسته‌ای گشوده است.
حل وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات!
نکته قابل تأمل در اظهارات عراقچی آنجاست که وی علیرغم اذعان به نقض متن و روح برجام توسط آمریکا، برجام را به عنوان الگویی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات معرفی می‌کند!
این در حالی است که برجام نه به عنوان یک الگو و دستاورد، بلکه به عنوان یک تجربه بسیار مهم و البته پرهزینه در مقابل دیدگان افکار عمومی قرار دارد.
برخی دولتمردان و رسانه‌های به ظاهر حامی دولت پس از امضای برجام مدعی بودند که «تحریم‌ها به تاریخ پیوست» و «صبح بدون تحریم» فرا رسید.بر همین اساس آقای روحانی تاکید کرد که در دی ماه 94 تمامی تحریم‌های ضدایرانی بالمره لغو خواهد شد و نه تعلیق. اما در نهایت «تحریم‌ها پابرجاماند و هسته‌ای رفت».
برجام از ابتدا در قالب یک قرارداد یکطرفه به «اقدامات نقد ایران در مقابل وعده‌های نسیه طرف مقابل» تبدیل شد.
متاسفانه متن برجام و ضمائم آن، آن‌قدر خلل و فرج ریز و درشت دارد که آمریکایی‌ها هر روز طمع کنند از یکی از این سوراخ‌ها چنگ و دندانی نشان دهند. در حال حاضر آمریکا با همراهی کشورهای اروپایی عضو 1+5 به دنبال آن هستند تا محدودیت‌ها و بازرسی‌های بی‌سابقه برجام دائمی شده و مسائلی مانند نابودی یا مهار توان موشکی جمهوری اسلامی و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز به آن اضافه شود.
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در روزهای گذشته با‌اشاره به همراهی اروپا با آمریکا علیه ایران نوشت:«بنا بر گفته برخی دیپلمات‌ها، چندین رهبر شامل ترزامی‌نخست‌وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بر اهمیت حفظ فشار بر ایران بر سر موضوعاتی از قبیل آزمایش‌های موشکی بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تاکید کردند».
برجام، برای آمریکا حیاتی است
«وندی شرمن» معاون سابق وزیر خارجه آمریکا و مسئول پیشین تیم مذاکره آمریکا در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای در پنل تخصصی برجام در کنفرانس عدم‌اشاعه در مسکو گفت: برجام، برای امنیت ملی آمریکا، حیاتی است.
نظرسنجی جدید شبکه خبری سی‌ان‌ان نشان می‌دهد حدود ۶۷ درصد از مردم آمریکا خواستار ماندن کشورشان در توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396
بررسی تقسیم کار اروپا و آمریکا
اروپا شریک دزد است /کشور را از چاله به چاه نیندازید! 
  ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫بررسی تقسیم کار اروپا و آمریکا‬‎


امید بستن به اروپایی‌ها برای در امان ماندن از تهدید آمریکا، افتادن از چاله به چاه و به عبارتی در دام شغال افتادن از هراس چنگ و دندان نشان دادن گرگ است.
«موضع گیری صریح اتحادیه اروپا درخصوص طرح برجام ثانویه؛هر چه تهران بگوید»، «اروپا،آمریکا نیست»،«اروپا علیه تکروی ترامپ»،«اروپا برای حمایت از برجام جبهه واحد تشکیل می‌دهد»،«هشدار برجامی سران 28 کشور اروپایی به ترامپ»و... این موضع‌گیری‌ها در کنار دیگر موارد مشابه در این روزها به تیتر اول و عنوان یادداشت‌ها و گزارش‌های روزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی اصلاحات تبدیل شده است.
همان جماعتی که دیروز- همزمان با عهدشکنی‌های گسترده آمریکا در برجام- تاکید داشتند که «امضای کری تضمین است» و «آمریکا به واسطه یک توافق اعتبار بین‌المللی خود را خدشه دار نمی‌کند» و «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است» و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم» پس از ناکامی در خوش‌بینی به آمریکا، حالا به اروپای آقا اجازه- به تعبیر مقامات ارشد دولت آقای روحانی- دل خوش کرده‌اند!
چندی پیش «ریچارد هاویت» (تهیه‌کننده سند راهبردی اتحادیه اروپا درباره روابط با ایران) گفته بود: «توافق هسته‌ای(برجام) یک نقطه عطف بود؛ هرچند که همه مشکلات ما با ایران درباره اسرائیل، دموکراسی و حقوق‌بشر حل نشده است... نیروهایی در داخل ایران، درحال اعمال فشار بر حاکمیت هستند و ما امیدواریم گزارش ما نیز باعث پیشرفت در این زمینه شود».
یکی از اندیشکده‌های معروف آمریکا، در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما »- رئیس‌جمهور سابق آمریکا- پروژه «نرمال سازی ایران» را پیشنهاد کرد.براساس این پروژه آمریکا می‌بایست سلسله اقداماتی را درخصوص ایران اجرا کند.اولین مورد آن بحث هسته‌ای و از بین بردن دستاوردها و پیشرفت هسته‌ای ما بود به طوری که مقامات آمریکایی با اجرای برجام تاکید کردند که واشنگتن توانست بدون شلیک حتی یک گلوله برنامه هسته‌ای ایران را از بین ببرد. محدودکردن و توقف فعالیت‌های موشکی، قطع حمایت ایران از محور مقاومت، پذیرفتن اینکه ایران نباید قدرت منطقه‌ای باشد، پذیرفتن شروط غرب در مسئله حقوق بشر و در نهایت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی.
در حقیقت برجام نه به عنوان عاملی برای لغو تحریم‌ها، بلکه نقشه راهی برای نرمال سازی ایران است. به همین دلیل است که تاکنون تقریبا و تحقیقا هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است.
در حال حاضر دو گروه سهل‌اندیش و مأموریت‌دار با بازی در پازل دشمن، نقش جاده صاف‌کنِ طرح‌های مغایر با منافع ملی را ایفا می‌کنند.
تقسیم کار
در نشست پنجشنبه هفته گذشته سران اروپایی در بروکسل، کشورهای اروپایی ابتدا بر حفظ برجام تاکید کردند. این موضع گیری با استقبال رسانه‌های زنجیره‌ای در داخل ایران همراه شد. اما نکته مهم این نشست که رسانه‌های مدعی «دانستن حق مردم است» ترجیح دادند آن را نادیده بگیرند تاکید انگلیس، فرانسه و آلمان برای افزایش فشارها به ایران بود.
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه پس از این نشست در جمع خبرنگاران با ‌اشاره به برنامه موشکی ایران گفت:«با وجود احترام کامل به برجام، مخالف توسعه برنامه موشکی ایران هستیم و به زودی با دیگر رهبران اروپایی در این باره گفت‌وگو خواهیم کرد».
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در روزهای گذشته با ‌اشاره به همراهی اروپا با آمریکا علیه ایران نوشت:«بنا بر گفته برخی دیپلمات‌ها، چندین رهبر شامل ترزا می ‌نخست‌وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه بر اهمیت حفظ فشار بر ایران بر سر موضوعاتی از قبیل آزمایش‌های موشکی بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تاکید کردند».
نکته قابل تأمل اینجاست که برخلاف هیاهوی برخی دولتمردان و رسانه‌های زنجیره ای، اظهارات مقامات اروپایی درخصوص ایران هیچ تفاوتی با اظهارات مقامات آمریکایی ندارد.
مقامات آمریکایی-کاخ سفید و کنگره- در هفته‌های اخیر به صراحت اعلام کرده‌اند که باید برجام از یک توافق مدت‌دار به توافقی دائمی تبدیل شده و مسائلی از جمله توان موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز به آن اضافه شود.
این اظهارنظر مختص دولت ترامپ نیست. باراک اوبامای مودب! و باهوش! (تعبیری که مقامات ارشد دولت یازدهم به کار بردند) هم در این مسئله دقیقا با دولت ترامپ هم عقیده بود. اوباما در کنفرانس خبری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن -فروردین 95- گفت:«روح توافق هسته‌ای و شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی، کنار گذاشتن توانایی موشکی و متوقف کردن اقدامات منطقه‌ای از سوی ایران است».
«جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا نیز- دی ماه 95- در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته بود، تاکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران
تلاش کند».
حتی مقامات رژیم صهیونیستی نیز همین دیدگاه را دارند. برای نمونه «الداد پاردو» کارشناس مسائل ایران در دانشگاه عبری اورشلیم در سرزمین‌های‌اشغالی در مصاحبه با لس‌آنجلس تایمز-مهر 96- گفت: «بهترین گزینه برای آمریکا این خواهد بود که با شامل کردن موضوع موشکی، برجام را بهبود بخشد».
ترفند «پلیس خوب،پلیس بد» به ترفندی نخ‌نما اما پرکاربرد در رفتار غرب با دیگر کشورها بدل شده است. در طول مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 که به برجام منتهی شد، فرانسه نقش پلیس بد را به‌عهده داشت و هر جا که توانست در مسیر منافع ایران سنگ‌اندازی کرد. در حال حاضر، این کشور در کنار دیگر کشورهای اروپایی عضو 1+5 نقش پلیس خوب را بر‌عهده گرفته‌اند.
تغییر صورت مسئله
مقامات آمریکایی با همکاری کشورهای اروپایی عضو 1+5 و علی‌الخصوص فرانسه در پی تغییر صورت مسئله برجام هستند. طبق برجام قرار بر این بود که به ازای محدودیت‌های گسترده ایران در صنعت هسته‌ای، تمامی تحریم‌ها- در روز اجرا یعنی دی ماه 94- به طور کامل لغو شود و نه تعلیق.
اکنون حدود 21 ماه از اجرای برجام و حدود 27 ماه از امضای برجام می‌گذرد. ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است ولیکن آمریکا از اولین روز اجرا، برجام را به صورت فاحش نقض کرده و تاکنون این عهدشکنی ادامه داشته است. حال به جای طلبکاری ایران، آمریکا مدعی و طلبکار شده است.
مسئله اساسی در حال حاضر این است که برجام به یک توافق یکطرفه تبدیل شده است و در حقیقت هسته‌ای رفت و تحریم‌ها ماند. آمریکا اکنون در جایگاه متهم است و نه شاکی.
سکوت عملی اروپا در قبال پیمان شکنی آمریکا و در عین حال دادن هشدار درباره موشک‌های دفاعی ایران، به اندازه کافی روشن نیست که معلوم کند 3 دولت اروپایی، ادای «شریک قافله» را در می‌آورند اما در اصل «رفیق دزد» هستند؟!
ابراز اعتماد بلا وجه برخی دولتمردان و رسانه‌های به ظاهر حامی دولت به اروپا طی هفته‌های اخیر در حالی است که در یک توافق، یکی از چند طرف قرارداد کلاهبرداری کرده است. دیگر طرف‌ها نیز که کنار آن راهزن بوده‌اند، برخلاف تعهد، کمترین اعتراضی به کلاهبردار نمی‌کنند هیچ، بلکه از مالباخته می‌خواهند اگر سلاح و چماقی برای دفاع از خود دارد، در فرآیند مذاکره‌ای جدید، آن را هم واگذار کند!
مقامات اروپایی بارها اعلام کرده‌اند که همه طرف‌ها- از جمله آمریکا- به تعهدات برجامی خود پایبند بوده‌اند و اعتراض ایران درخصوص عهدشکنی آمریکا در برجام را نپذیرفته‌اند.
بنابراین در چنین شرایطی امید بستن به اروپایی‌ها برای در امان ماندن از تهدید آمریکا، افتادن از چاله به چاه و به عبارتی در دام شغال افتادن از هراس چنگ و دندان نشان دادن گرگ است.
متاسفانه اجرای اقتصاد مقاومتی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های عظیم ملی و توان داخلی کشور هیچ جایگاهی در برنامه‌های دولت ندارد. موکول شدن تحقق سیاست‌های اقتصادی و معیشتی به نتیجه‌ مسائلی نظیر برجام، ثمره‌ای جز به تعویق افتادن رسیدگی به اقتصاد کشور و کاهش کارآمدی نخواهد داشت.
تجربه نشان داده که اگر ضعف‌های اقتصادی را برطرف نکنیم، دشمنان ملت ایران باز هم در را بر این پاشنه خواهند چرخاند. بنابراین چشم دوختن به نقطه‌های خیالی و غافل شدن از نقطه‌های امیدبخش حقیقی، هیچ دستاوردی در پی نخواهد داشت.
تروئیکای اروپایی در سعدآباد
برای پی بردن به نوع مواجهه اروپا با مسئله ایران، به یک نمونه تاریخی‌اشاره می‌کنیم.
در دهه 80 کشورهای اروپایی در نقش پلیس خوب و آمریکا در نقش پلیس بد ظاهر شدند تا مسیر پیشرفت ایران اسلامی در زمینه انرژی هسته‌ای را سد کنند.
در این فضا بود که روند اعتماد سازی دولت اصلاحات آغاز شد. این روند به توافق سعدآباد و بیانیه مشهور سعدآباد انجامید. بیانیه‌ای که تحلیلگران خارجی از آن با عنوان عقب‌نشینی ایران از حقوق خود و تسلیم در برابر مطالبات غرب یاد کردند. هدف وقفه ایجاد کردن در روند هسته‌ای شدن ایران بود.
در توافق سعدآباد، ایران موفق به اخذ هیچ امتیازی از طرف مقابل نشد و در عین حال در زمینه‌های مختلفی از حقوق خود عقب‌نشینی کرد و امتیازات زیادی را به طرف مقابل داد.
این عقب‌نشینی ایران البته مورد استقبال آمریکا قرار گرفت. «آدام ارلی» معاون وقت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:«وادار کردن ایران به انجام چنین کاری نتیجه یک تلاش چند جانبه بود که ما خواهان آن بودیم و به طور کامل در آن شرکت داشتیم».
ارلی همچنین با خوشحالی اعلام کرد:«وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی در مذاکرات خود در تهران هیچ امتیازی به ایران نداده‌اند».
ماحصل مذاکرات سعدآباد، صدور توافقنامه مشترک میان تروئیکای اروپایی(انگلیس،فرانسه و آلمان) و ایران با محتوای کم سابقه‌ای بود؛ توافقنامه‌ای که روحانی- در جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی- در هنگام قرائتش در حضور خبرنگاران مجبور شد بارها توقف کند تا صدای شعارهای اعتراضی انبوه دانشجویان از خارج از محوطه کاخ، مزاحم اطلاع‌رسانی وی نشود.
نامه تاریخی
روحانی در مرداد ماه ۱۳۸۴، در روزهای پایانی مأموریت خود در سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی طی نامه‌ای تاریخی خطاب به محمد البرادعی دبیرکل سابق سازمان انرژی اتمی گزارشی از روند فراز و فرود پرونده هسته‌ای ایران ارائه کرد که خلاصه آن نشان می‌دهد روند دو سال مذاکرات هسته‌ای در دولت اصلاحات با تروئیکای اروپایی(انگلیس،فرانسه و آلمان) به طور کامل به «شکست» رسید و در حالی که جمهوری اسلامی ایران واو به واو تعهداتش را در این مدت اجرا کرد و بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را به حالت تعطیلی و تعلیق درآورد، سه کشور اروپایی حتی یکی از تعهداتشان را نیز اجرایی نکردند و جالب آنکه این روند بار دیگر از سال 92 تا کنون در حال تکرار است.
در بخشی از این نامه آمده است:«متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران مابه‌ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه‌رو شد. قول‌های اکتبر ۲۰۰۳[مهر۱۳۸۲] سه کشور اروپایی درباره‌ همکاری هسته‌ای، امنیت منطقه‌ای و منع گسترش، هنوز حتی بررسی هم نشده‌اند. تعهد فوریه‌ ۲۰۰۴ [بهمن۱۳۸۲]سه کشور اروپایی که به عنوان مابه ازای گسترش تعلیق به مونتاژ و تولید قطعات ارائه شده بود و بر مبنای آن سه کشور متعهد شده بود که «تلاش فعالانه به عمل آورند تا تلاش‌های ایران در اجلاس ژوئن ۲۰۰۴[خرداد۱۳۸۳] شورای حکام شناسایی شده، به شکلی که شورا بعد از آن تنها بر مبنای گزارش مدیرکل، هرگاه و اگر براساس رویه عادی اجرای قرارداد پادمان و پروتکل الحاقی ضروری دانست، عمل کند» تحقق نیافت تا اینکه ایران در نوامبر ۲۰۰۴ [آذر۱۳۸۳]موافقت نمود تعلیق داوطلبانه‌ خود را بیشتر گسترش دهد، به نحوی که تأسیسات تبدیل اورانیوم را که به وضوح توسط دبیرخانه آژانس به عنوان خارج از شمول هرگونه تعریف از «فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی» تعیین شده بود؛ دربرگیرد و سه کشور اروپایی- اتحادیه اروپا هنوز به تعهد خود در موافقتنامه‌ نوامبر ۲۰۰۴[آذر۱۳۸۳] پاریس مبنی بر شناسایی اجرای بدون تبعیض حقوق ایران براساس معاهده‌ منع گسترش مطابق با تعداتش براساس این معاهده» عمل نکرده‌اند».
رأی گیری برای تحریم ایران
به گزارش فارس، مجلس نمایندگان آمریکا در روزهای آینده درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران و همچنین تحریم‌هایی علیه جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان، رای‌گیری خواهند کرد.
«کوین مک‌کارتی» رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه با اعلام این خبر گفت قصد دارند بدون تضعیف توافق هسته‌ای، فشار بیشتری به ایران بیاورند.
مک‌کارتی به همراه دو نماینده جمهوری‌خواه و «اد رویس» رئیس‌کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، طی بیانیه‌ای مکتوب به خبرگزاری «رویترز» گفتند: «این وظیفه کنگره است تا با قوه مجریه (دولت آمریکا) برای حصول استراتژی هوشیارانه جهت متوقف کردن رفتارهای بی‌پروای! ایران، همکاری کند».
در این بیانیه آمده است: برای حصول سریع این هدف (توقف رفتارهای بی‌پروای! ایران) هفته آینده مجلس نمایندگان درباره قانونی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه حزب‌الله و‌ اشاعه موشکی ایران رای‌گیری می‌کند.
این در حالی است که طرح جداگانه‌ای در مجلس سنای آمریکا برای تغییر قانون فعلی این کشور درخصوص برجام، برای اضافه کردن شروط جدید به توافق هسته‌ای یا بازگرداندن تحریم‌های برداشته شده، در جریان است.
مقابله با تأمین مالی تروریسم!
«استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا برای آنچه «مقابله با تأمین مالی تروریسم» خوانده شده به خاورمیانه(غرب آسیا) سفر خواهد کرد.
این سفر مدتی بعد از اولین سفر خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان برای اعلام راه‌اندازی «مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم» در این کشور انجام می‌شود.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد منوچین در رأس هیئتی متشکل از معاون خزانه‌داری آمریکا و کارکنان ارشد این وزارتخانه برای بررسی همکاری‌ها با «مرکز مقابله با تأمین مالی تروریسم» و اقدامات دیگر جهت مبارزه با «تروریسم» به منطقه خاورمیانه سفر خواهد کرد.
منوچین در این سفر دوره‌ای عازم عربستان، فلسطین‌اشغالی، امارات و قطر خواهد شد.
وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «سفر ما برگزاری دیدارهای رسمی با سران عربستان، اسرائیل،امارات و قطر به منظور تقویت عزم مشترک ما برای مقابله با تأمین مالی تروریسم را شامل می‌شود».
منوچین مدعی شد: «ما با شریکان خود در خاورمیانه درباره راهبرد جدید دولت ترامپ جهت مقابله با نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه تعامل خواهیم کرد».
در حال حاضر آمریکا بزرگترین حامی تروریسم در منطقه و جهان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396

برجام منطقه‌ای اروپا علیه ایران

۱۳۹۶/۰۷/۲۹

Image result for ‫برجام منطقه‌ای اروپا علیه ایران‬‎
اختلافات آمریکا و اروپا در مورد ایران بر سر چی است و تا چه حدی است؟ آیا می‌توان از این اختلافات برای ضربه زدن به آمریکا استفاده کرد؟ سوابق در این میان چه چیزی را نشان می‌دهد؟ و دست آخر چه خواهد شد؟
اگرچه طی یک هفته اخیر بارها شاهد بیان مطالبی از سوی مقامات فرانسوی، انگلیسی و آلمانی بودیم که با سخنان دونالد ترامپ درباره ایران متفاوت بود. اما، اگر به آنچه از طرف مقامات این چهار کشور غربی که طرف اصلی ما در پرونده هسته‌ای بودند، مطرح شده، نظر بیفکنیم در می‌یابیم که آنان در مورد موضوعاتی که علت اصلی تقابل مقامات کاخ سفید با ایران است، وحدت نظر داشته و در اینکه باید در این موارد با آمریکا همراه باشند، تردیدی باقی نگذاشتند.
واقعیت این است که اروپایی‌ها اعلام می‌کنند که خروج رسمی از برجام و یا تغییر مفاد آن را قبول ندارند و معتقدند این «دستاورد بزرگ دیپلماتیک غرب» نباید با اما و اگرهایی به مخاطره بیفتد. آنان معتقدند برجام یک مدل موفق برای مهار دولت‌هایی است که برنامه‌ای - اعم از هسته‌ای و غیر هسته‌ای- جدای از ساختار رسمی غرب دارند و از این رو اگر از طرف غرب یا ایران از بین برود و یا از آن اعتبارزدایی صورت گیرد، نمی‌توان در جهانی که در حال گذار است و هیچ قدرت تثبیت شده‌ای در آن وجود ندارد، امور را به گونه‌ای که بدون جنگ به دستاورد مطلوب غرب منتهی شود، مدیریت کرد. دولتمردان اروپایی ادعا می‌کنند ترامپ بدون آنکه بداند چه می‌کند در مواجهه با ایران، در عمل اعتبار برجام را در معرض تردید قرار می‌دهد به گمان اینکه می‌تواند سند پرمنفعت‌تری را بر ایران تحمیل کند و این در حالی است که ترامپ هم در نهایت حاضر به ترک برجام که یک دستاورد پرمنفعت برای غرب می‌باشد، نیست.
کشورهای اروپایی، آنطور که از سخنان مقامات آلمان، انگلیس و فرانسه فهمیده می‌شود معتقدند آنچه رئیس‌جمهور آمریکا در درون برجام دنبال آن می‌گردد در کنار برجام قرار داشته و به اندازه خود برجام مشروعیت دارد و الزام‌آور می‌باشد. یعنی قطعنامه 2231 و بیانیه مشترک کشورهای 5+1. اروپایی‌ها می‌گویند کنترل منطقه‌ای ایران و کاستن سیستماتیک از قدرت جمهوری اسلامی که در برجام به آن «اشارت» رفته و در قطعنامه و بیانیه مورد اشاره به تفصیل درباره آن بحث شده است، این فرصت و امکان را در اختیار غرب قرار می‌دهد تا ایران را وادار به توافق در مورد قدرت منطقه‌ای خود کند. تفاوت آمریکا با اروپا در این است که به گمان آمریکایی‌ها ایران را نمی‌توان وادار به پذیرش برجام دیگری کرد ولی می‌توان از او خواست تا برای برجامی که پای آن را امضا کرده و بیش از غرب به حفظ آن علاقه دارد، دوباره پای میز مذاکره آمده و از طریق برجام محدودیت در قدرت منطقه‌ای خویش را بپذیرد. این در حالی است که اروپایی‌ها معتقدند آنچه مقامات دولت ایران را پای میز مذاکرات منتهی به برجام آورد، باور به فردایی بهتر بود. آنان معتقدند، مذاکرات هسته‌ای و چهره خندان مقامات مذاکره کننده ایرانی سبب شد که مردم و بعضی از جناح‌های سیاسی در ایران به گمان فردایی بهتر از تیم مذاکره‌کننده و از مصوبه آنان حمایت نمایند. اروپایی‌ها می‌گویند با توجه به اینکه حفظ «قدرت منطقه‌ای ایران» فقط یک خواست حاکمیتی و دولتی نیست بلکه خواسته‌ای ملی نیز می‌باشد، بدون طی فرایندی که به گمان مردم پذیرش چنین محدودیتی در نهایت وضع آنها را بهبود می‌بخشد، حاصل نمی‌شود و از این رو پشیمان کردن مردم ایران از برجام- کاری که ترامپ می‌کند- ضربه‌ای اساسی به نیروهایی است که بدون کمک آنان و بدون برخورداری آنان از حمایت مردمی نمی‌توان برجام تازه‌ای منعقد کرد و از طریق آن به موقعیت ممتاز و رشک‌برانگیز منطقه‌ای ایران آسیب وارد نمود.
براین اساس می‌توانیم با اطمینان زیادی بگوئیم آمریکا و اروپا از آنجایی که در اصل ضرورت مهار قدرت رو به افزایش منطقه‌ای ایران وحدت‌نظر دارند به زودی به توافق می‌رسند و همانطور که به طور ضمنی در نطق روز جمعه 21 مهرماه ترامپ آمد، جبهه دوباره‌ای مرکب از این کشورها علیه نفوذ منطقه‌ای ایران ذیل واژه دروغین «تروریزم» شکل می‌گیرد. در این بین سخن این است که دو کشور چین و روسیه چه موضعی خواهند داشت. اگر به مواضع این دو کشور نظر بیندازیم نارضایتی آنان از برنامه جدید علیه ایران را مشاهده می‌کنیم در این بین کشورهای غربی معتقدند چین در نهایت با آنان همراه می‌شود ولی در مورد روسیه تردیدهای جدی دارند کمااینکه مقامات روسیه حتی تهدید کرده‌اند که در مقابل هر برنامه جدید ضد ایرانی خواهند ایستاد. جبهه جدیدی که ترامپ دنبال آن است و ترکیبی از آمریکا، اروپا و بعضی از دولت‌های شرور منطقه‌ای نظیر رژیم صهیونیستی و دولت سعودی خواهد بود، یک ابتکار عمل به حساب نمی‌آید چرا که پیش از این و از اولین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی چنین جبهه‌ای وجود داشته و بارها هم از جمهوری اسلامی شکست خورده است. آنان البته با نگاه به تسلیم شدن ایران در پرونده هسته‌ای گمان می‌کنند، شرایط داخلی ایران نسبت به دهه قبل تغییر کرده و اینک ایران در برابر «فشار شدید» کوتاه می‌آید که البته این جمعبندی درستی نیست.
آمریکا و اروپا کماکان روی «فشار اقتصادی» بر ایران تمرکز خواهند کرد چرا که حداقل در ده سال آینده امکان اعمال قدرت نظامی علیه ایران وجود ندارد از نظر غرب فشار اقتصادی تبعات جنگ را ندارد چرا که شلیک هر گلوله به سمت اهداف ایرانی می‌تواند به شلیک متقابل گلوله‌ای به سمت اهداف غربی در منطقه منجر شود. ولی در حوزه اقتصادی امکان واکنش متقابل از سوی ایران وجود ندارد. البته این نکته را نمی‌توان از نظر دور داشت که دشمن در کمین می‌ماند تا اگر روزی براثر بعضی فعل و انفعالات، جبهه داخلی ایران ضعیف شد و توان دفاعی آن تحت فشار داخلی قرار گرفت، از طریق نظامی وارد شود و با سرعت بیشتر کار ایران را تمام کند. کما اینکه شاهد بودیم که در تیرماه 1388 به یک‌باره استراتژی آمریکا از فشار اقتصادی به حمله نظامی تغییر کرد ولی تا خواست حمله را شروع کند، فتنه داخلی در ایران به نقطه پایانی خود رسیده بود.
روش آمریکا در مواجهه با ایران، حسب آنچه در پرونده هسته‌ای شاهد بودیم- ترکیبی از فشار، جبهه‌سازی و مذاکره است. آمریکایی‌ها از جنبه خارجی تلاش می‌کنند تا محیط تنفسی جمهوری اسلامی را تنگ کنند و به گونه‌ای وانمود شود که گویا همه درب‌ها در خارج روی ایران بسته است و حال آنکه همه می‌دانیم که در دنیای امروز و با وجود هزاران نهاد فرادولتی در بخش‌های تجاری، صنعتی، کشاورزی و... بستن درب روی یک کشور امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر آمریکایی‌ها به بعضی رخدادها از قبیل شیوع اعتراضات صنفی- که بعضی از آنها، ناشی از ناکارآمدی و خلف وعده بعضی از مسئولان و دستگاه‌های کشور است- دل بسته‌اند و معتقدند نیروهایی در ایران برای «تغییر» به آنان کمک می‌کنند و صد البته اینها گمانه‌زنی‌های خامی است که فقط ابلهان آن را باور می‌کنند.
از منظر آمریکایی‌ها، وجود یک جبهه بین‌المللی و منطقه‌ای همانگونه که در بحث هسته‌ای توانست به فشار بر ایران وجاهت ببخشد و کار آمریکا علیه ایران را با هزینه‌ای کم به نتیجه برساند، می‌تواند ایران را به حاشیه ‌رینگ ببرد و او را وادار به دادن امتیاز نماید. اما واقعیت این است که اگر هم اینک کشوری به یک «جبهه موثر»  دسترسی دارد، آن کشور ایران است. برخلاف عربستان و نیز برخلاف اروپا، اینک ایران به یک جبهه موثر منطقه‌ای - از آب‌های دریای عمان تا آب‌های مدیترانه - شکل داده است. جبهه‌ای که در مدت کم و با هزینه‌ای اندک توانست دولت‌های دوست را حفظ کرده و جریانات معارض را ناکام بگذارد. ماجرای کردستان عراق که تقریبا بدون تلفات و در کوتاهترین زمان به سامان رسید یک نمونه از موفقیت و سر‌زندگی جبهه‌ای است که نقطه فرمان آن در تهران است.
آمریکا و اروپا معتقدند در ایران جریانی وجود دارد که کماکان «مذاکره» را در سطح ملی پیش می‌برد و ضرورت آن را جنبه  همگانی می‌بخشد. از نظر آنان در ایران به اندازه کافی نیروهایی هستند که اهداف غرب را با زبانی ایرانی به مخاطب منتقل کرده و در دو سطح نخبگان و دولتمردان یارگیری نمایند. بر این اساس غربی‌ها روی گسترش رفت و آمد سیاسی مقامات اروپایی به ایران تاکید دارند. از نظر آنان سفر مقامات فرانسوی و انگلیسی و آلمانی به ایران بدون آنکه به توافق اقتصادی منجر شود، تصویری از یک اروپای قابل اعتماد به ذهن شهروند ایرانی منتقل می‌کند و این به طرفداران مذاکره در ایران کمک می‌کند تا پروژه جدیدی که مبتنی بر مهار قدرت منطقه‌ای و در واقع نقطه پایان گذاشتن بر حیات «انقلاب اسلامی» است، ابتدا در ساحت ملی و سپس در حاکمیت آغاز کرده و ادامه کار را به طرف اروپایی بسپرد و در نهایت زیر قراردادی امضا کند که هر جزء آن یک بخش کلیدی از قدرت و نفوذ منطقه‌ای و بین‌المللی ایران را نشانه رفته باشد.
البته پر واضح است که اروپایی‌ها گمان می‌کنند ایران در زیر سلطه‌ نیروهایی است که مذاکره را مهم‌ترین راه‌‌حل به حساب می‌آورند. آنان گمان می‌کنند در ایران دولتی بر سر کار است که در برابر فشار تسلیم می‌شود. این البته تصور درستی از حکومت و جامعه جمهوری اسلامی نیست. مردم ایران به خوبی می‌دانند که استقامت در برابر فشار ظالمانه بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه رسیدن به جامعه‌ای «امن» و «آباد» است.
سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 مهر 1396

تشییع پیکرهای 3 شهید مدافع حرم شهر اراک، مشهد کشور 

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۸


Image result for ‫شهید حاج عبدالله خسروی‬‎Image result for ‫تشییع پیکرهای 6 شهید مدافع حرم و گمنام دفاع مقدس در 3 شهر کشور‬‎
پیکرهای پاک 3 شهید مدافع حرم 3 در شهرهای اراک، مشهد  تشییع و خاکسپاری شد.
به گزارش خبرنگار کیهان از اراک، پیکرهای پاک شهیدان عبدالله خسروی و سیدجاوید حسینی بر دستان جمع کثیری از مردم شهر اراک، خانواده معظم شهدا و همچنین نیروهای مسلح نظامی و انتظامی و مسئولان این شهر از میدان شهدا در مرکز این شهر تا گلزار شهدا تشییع و در کنار دیگر شهدای اراک به خاک سپرده شد.
شهید حاج عبدالله خسروی از پیشکسوتان و جانبازان دوران دفاع مقدس بود که روز 22 مهرماه جاری در دفاع از حریم آل‌الله در سوریه، به شهادت رسید. شهید سیدجاوید حسینی هم پنجمین شهید مدافع حرم از تیپ فاطمیون این شهر است که در سوریه در نبرد با تکفیری‌ها به شهادت رسید. تاکنون هشت مدافع حرم از استان مرکزی و چند تن از افاغنه ساکن در استان در مبارزه با تکفیری‌های داعش به شهادت رسیده‌اند. همچنین پیکر پاک شهید سیدعلی حسینی از مدافعان حرم حضرت زینب(س) دیروز پس از اقامه نماز جمعه در مشهد تشییع و به خاک سپرده شد.
در این مراسم که اقشار مردم، مسئولان اجرایی و خانواده شهدا شرکت داشتند پیکر شهید حسینی  پس از طواف در حرم مطهر رضوی در قطعه گلزار شهدای مدافع حرم بهشت‌رضا(ع) مشهد تدفین شد. شهید سیدعلی حسینی 36‌ساله 17 مهرماه جاری در منطقه دیرالزور سوریه طی نبرد با نیروهای تکفیری و معارض سوری به شهادت رسید.

Image result for ‫گل لاله‬‎
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396


تشییع پیکرهای 3 شهید گمنام دفاع مقدس دردامغان

  ۱۳۹۶/۰۷/۲۸


Image result for ‫تشییع پیکرهای 6 شهید مدافع حرم و گمنام دفاع مقدس در 3 شهر کشور‬‎

گزارش خبرنگار کیهان از دامغان نیز حاکی است روز پنجشنبه آیین تشییع 3 شهید گمنام دفاع مقدس با حضور اقشار مردم و مسئولان در این شهرستان برگزار شد.
آیین تشییع این شهدا با حضور اقشار مردم، مسئولان لشکری و کشوری و خانواده شهدا و ایثارگر از امامزادگان جعفر و محمد(ع) تا بوستان پارک دانشجو شهر دامغان برگزار و پیکر مطهر آنان در پارک دانشجو به خاک سپرده شدند. یکی از این شهدا 18 ساله در عملیات رمضان در پاسگاه زید عراق، دیگری 20 ساله در عملیات کربلای چهار در جزیره ام‌الرصاص و سومی 22 ساله در عملیات بدر در منطقه شرق دجله به شهادت رسیدند. استان سمنان در دوران دفاع مقدس بیش از 3هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

Image result for ‫گل لاله‬‎

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396
خطیب جمعه تهران:
 برجام برای مسئولان درسی شد که القائات آمریکا را باور نکنند
   ۱۳۹۶/۰۷/۲۸

Image result for ‫حجت‌الاسلام کاظم صدیقی‬‎


خطیب نماز جمعه تهران گفت: هرچند ظاهر «برجام» تلخ است، اما این برای مسئولان ما درسی شد که القائات شیطان بزرگ و ایادی او را باور نکنند.
حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به فرارسیدن اول ماه صفر سالگرد ورود کاروان اسرای کربلا به شام، گفت: این کاروان نماد آزادگی است و هرکسی بدنبال آزادگی است، باید گوشه چادر حضرت زینب‌کبری(س) را بگیرد.
وی با بیان اینکه دشمن به دو مسئله امید بسته است، اظهار داشت: نخستین مسئله، اختلاف و دوقطبی کردن کشور و دیگری، از بین بردن و غارت ایمان و اعتقاد مردم است، در حالی که مردم ما متدین هستند و به خدا باور دارند و مسئولان باید به فکر خدمت به آنها باشند.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه کشور امروز درگیر مشکلات متعددی است، خطاب به مسئولان گفت: این ریاست‌ها می‌گذرد و حباب روی آب است، اما مسئولیت یک امانت سنگین است که بر دوش ما گذاشته شده و باید پاسخگو باشیم. حجت‌الاسلام صدیقی با اشاره به سوابق دشمنی آمریکا با ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران، بیان داشت: آن روزی که برنامه هسته‌ای و موشکی و نفوذ منطقه‌ای هم نداشتیم و انقلاب کردیم، آنها این پدیده نو را که حاکمیت دین در مجرای ولایت فقیه است برای غارتگری خود یک خطر دیدند.
وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و غرب، خاطرنشان کرد: هر چند ظاهر برجام تلخ است که آنها نتیجه قرارداد را نقد گرفتند و آنچه را که باید به ما بدهند نسیه در نظر گرفتند و همان را هم ندادند، اما این برای مسئولان ما درسی شد که القائات شیطان بزرگ و ایادی او را باور نکنند.
امام جمعه موقت تهران در توضیح این مسئله، گفت: آنها القاء می‌کردند که اگر این توافق صورت نگیرد، دشمنی و فشار آنها بیشتر می‌شود، اما حالا که این قرارداد بسته شد نه تنها تحریم‌ها را بیشتر کردند که در نهایت جسارت، سپاه پاسداران ما را هم تحریم کرده‌اند. حجت‌الاسلام صدیقی تصریح کرد: سپاه پاسداران یادگار امام راحل است و امروز در خط مقدم مبارزه با تروریسم ایفای نقش می‌کند.
به گزارش مهر، وی تاکید کرد: مسئولانی که شجاعت دارند و اعتراف می‌کنند که آمریکا قابل اعتماد نیست، بدانند که آنها در حوزه موشکی نیز می‌خواهند شما را خلع سلاح کرده و از ریشه نابود کنند. امام جمعه موقت تهران همچنین به شرایط بحرانی در میانمار و یمن اشاره کرد و گفت: در این مناطق فاجعه انسانی در حال رقم خوردن است، اما خداوند قطعا از این سازمان که به دروغ اسم سازمان ملل را بر خود گذاشته و نیز از کنفرانس اسلامی و امثال آنها انتقام خواهد گرفت. حجت‌الاسلام صدیقی خاطرنشان کرد: ۳۰ هزار نفر از مردم مسلمان یمن زیر بمباران قارون منطقه هستند و تمام زیرساخت‌های آنها از بین رفته، اما آنها فقط نظاره‌
می‌کنند.


Image result for ‫حجت‌الاسلام سید علی خمینی‬‎
مرگ بر آمریکا؛ یک شعار کاملا اخلاقی
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام سید علی خمینی، نوه حضرت امام خمینی(ره) پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران طی سخنانی اظهار داشت: مرگ بر آمریکا، مرگ بر ملت آمریکا و حتی مرگ بر سردمداران آمریکا نیست چون آنها کسی نیستند که مرگشان را بخواهیم. بلکه مرگ بر آمریکا مرگ بر استکبار، استعمار و استثمار و یک شعار کاملا اخلاقی است.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری خلف صالح امام(ره) با استقامت مثال زدنی خود راه امام را ادامه می‌دهند و ما اکنون در نهایت قدرت در منطقه حاضریم. البته مشکلات هست و کسی منکر مشکلات نیست. بالاخره در جامعه فقر و بیکاری داریم اما الحمدلله ملت ما نسبت به انحرافات به صورت تیزبینانه در حال حرکت است. حجت‌الاسلام سید علی خمینی که به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت حاج آقا مصطفی سخنرانی می‌کرد،‌ گفت: اصل شهادت او در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. وقتی که پیکر ایشان را در بیمارستان نجف بردند پزشک و رئیس‌بیمارستان گفت که آثاری در پوست ایشان می‌بینیم که مسلما مسمومیت است و اگر آقا اجازه دهند کالبدشکافی انجام دهیم و اثبات کنیم که ایشان به شهادت رسیده است.
نوه حضرت امام خمینی(ره) افزود: اما امام گفت نمی‌خواهم پیکر فرزندم را پاره پاره کنند. او را به کربلا ببرید و مراسمات مربوطه را انجام دهید و سریعا در نجف به خاک بسپارید. یکی از ادله‌ای که امام نگذاشتند کالبدشکافی صورت گیرد این بود که اگر قرار شود دولت عراق این پرونده را دست بگیرد مدام می‌خواهد به بهانه این قتل اطرافیان امام را دستگیر و مورد بازجویی قرار دهد و عوارض دیگری داشت لذا امام با این کار مخالفت کردند. وی در خصوص جایگاه علمی و دینی حاج آقا مصطفی، گفت: امام فرمودند مصطفی امید آینده اسلام بود. مقام معظم رهبری نیز در تعبیر عجیبی فرمودند مصطفی امید آینده ما و خمینی آینده ایران بود. حجت‌الاسلام خمینی ابراز داشت: ایشان با اینکه 40 و اندی سال بیشتر عمر نکردند اما بیش از 50 جلد کتاب به رشته تحریر درآوردند؛ آنهم کتاب‌های تخصصی علوم حوزوی. شخصیتی که در این سن و سال این مقدار آثار داشته باشد کمتر داریم. ما شخصیتی را از دست دادیم که آینده اسلام را می‌توانست تامین کند. نوه حضرت امام خمینی(ره) با اشاره به برخورد حضرت امام در زمان شهادت آقا مصطفی، گفت: امام هیچ تزلزلی از خود در شهادت آقامصطفی نشان ندادند در حالی که دشمنان نهضت به دنبال شکست و تضعیف روحیه این پیرمرد بودند اما امام در هیچ جلسه‌ای که برای آقا مصطفی گرفته شد و برای نام مصطفی‌گریه نکرد تا جایی که نزدیکان امام نگران شدند و می‌گفتند که با توجه به این مصیبت اگر امام‌گریه کند برای قلب و جسمش بهتر است. وی ادامه داد: لذا مرحوم کوثری را آوردند و او نقل می‌کند که هرچه از آقا مصطفی گفتند دیدند امام‌گریه نمی‌کند و محکم نشسته است تا اینکه روضه حضرت علی اکبر را خواندم و دیدم اشک امام جاری شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396
امام جمعه قم:
فریب دست چدنی آمریکا که با دستکش مخملی اروپا بیرون می‌آید را نخورید
  ۱۳۹۶/۰۷/۲۸

Image result for ‫سیدمحمد سعیدی‬‎

امام جمعه قم با اشاره به تهدیدها و تبلیغات مسموم علیه سپاه پاسداران، گفت: دشمنان اسلام و انقلاب از سپاه عصبانی هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه‌‌های نماز جمعه قم که با حضور پرشکوه و دشمن‌شکن مردم انقلابی این شهر در مصلای قدس برگزار شد، افزود: سپاه پاسداران با همراهی ارتش مقتدر جمهوری اسلامی، منطقه را از وجود مزدوران استکبار و ارتجاع پاکسازی کرده است به همین دلیل مورد بغض و کینه است.
تولیت آستان حضرت معصومه(س) تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا برای درهم شکستن مقاومت ملت‌ها ادای دیوانگان را درمی‌آورد و قلدرمآبی می‌کند اما کور خوانده و جبهه مقاومت در ایران و سرتاسر جهان او را سر جایش خواهند نشاند. وی بیان داشت: مسئولان خوشبین هم‌اکنون دست چدنی آمریکا را به وضوح دیدند اما از آنان می‌خواهیم این بار مراقب دست چدنی آمریکا که قرار است با دستکش مخملی اروپایی‌ها عرضه شود باشند.
خطیب جمعه قم در ادامه سالروز سفر رهبر معظم انقلاب به قم در سال 89 را مورد اشاره قرار داد و گفت: مردم قم همواره مورد محبت گرم رهبری بوده و هستند و هر ساله در 19 دی ماه مردم قم را به حضور می‌پذیرند. وی سالروز شهادت حاج‌آقا مصطفی خمینی را تسلیت گفت و اظهار داشت: شهادت حاج‌آقا مصطفی به جای سست کردن اراده حضرت امام(ره) موجب تحولی شگرف و تسریع در پیروزی انقلاب اسلامی شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396
درباره یک گزارش:
جوابیه دکترنهاوندیان و پاسخ کیهان
۱۳۹۶/۰۷/۲۸

Image result for ‫جوابیه دکترنهاوندیان و پاسخ کیهان‬‎
برادر گرامی جناب آقای حسین شریعتمداری
مدیرمسئول محترم روزنامه کیهان
سلام علیکم
در شماره چهارشنبه 26/7/1396 آن روزنامه، مطالبی درخصوص مصاحبه اخیر این جانب منتشر شده است که به سبب شمول بر برخی موارد نادرست، شایسته است بنا به حکم قانونی، شرعی و اخلاقی، برای تصحیح خطا و روشنگری اذهان، نکات زیر در همان صفحه منتشر شود:
1- موضع‌گیری قاطع و متحد در برابر اظهارات ضد ایرانی ترامپ، موضوع اصلی آن مصاحبه بوده است که باید از هر فرصتی برای طرح آن در فضای افکار عمومی جهانی استفاده کرد.
2- امروز در مقابل رویکرد تنش‌آفرین و نگران‌کننده آمریکا در منطقه، جمهوری اسلامی ایران محور تأمین امنیت و آرامش است. در شرایطی که تبلیغات صهیونیستی و ارتجاعی، ایران را عامل نگرانی معرفی می‌کنند، وظیفه ما تبیین رویکرد منطقی و حکیمانه ایران در رفع نگرانی‌هاست.
3- سیاست کلی نظام که در ابلاغات و بیانات رهبری معظم انقلاب از جمله در مراسم تنفیذ ریاست محترم جمهوری مورد تأکید قرار گرفته است، «تعامل گسترده با جهان» است. دیپلماسی فعال کشور در کنار حضور و تعامل عزتمندانه منطقه‌ای، وظیفه مذاکره با همه کشورها- به استثناء رژیم صهیونیستی و آمریکا- در جهت پیشبرد راه‌حل‌های اصولی ایران برای مشکلات منطقه‌ای و جهانی را دارد. ابتکارات ایران در مسائل مختلف منطقه‌ای از طریق این مذاکرات، موردتوجه جهانی قرار گرفته است. ملاک اصلی در این مذاکرات همیشه معیار عزت، حکمت و مصلحت بوده و خواهد بود. مذاکره با همسایگان و دیگر کشورها برای رفع نگرانی‌ها و تبیین سیاست‌ها، موضوع و موضع جدیدی نیست و همواره در چارچوب مصالح نظام صورت گرفته و خواهد گرفت.
4- در مصاحبه اخیر تصریح شد مذاکره مجدد برجام ناممکن است و برنامه موشکی ایران موضوع مذاکره با گروه 5+1 نبوده است. در مصاحبه قبلی با CNN هم تأکید شد که تأسیسات موشکی ایران، جزء برنامه دفاعی کشور است و قابل مذاکره نیست. مذاکره با اروپائیان یا هر کشور دیگر در محدوده روابط دوجانبه، چند جانبه و بین‌المللی؛ و حسب مصالح کشور صورت گرفته و می‌گیرد. اروپائیان در این مذاکرات باید به صراحت بشنوند که پایبندی ایران به برجام تنها در صورت تحقق عملی تعهدات طرف مقابل ادامه خواهد
یافت.
5- متأسفانه به نحوی نامربوط، اشاره به خبر جعلی معرفی آقای دری از سوی این‌جانب به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای شده که بی‌پایه و نادرست است. وزارت خارجه صریحاً اعلام کرده است که ایشان به عنوان کارشناس بانکی «معرفی شده از سوی بانک مرکزی»، مورد مشورت تخصصی تیم مذاکره قرار گرفته است و وزارت اطلاعات، به عنوان دستگاه مسئول امنیتی کشور، رعایت همه ملاحظات امنیتی در مذاکرات را به عهده داشته و تائید کرده است. معلوم نیست چرا یک ادعای کذب، علی‌رغم توضیح رسمی تکرار می‌شود و منبعی که ناصالح و نامعتبر انگاشته می‌شود، مبنای نشر خبر کذب قرار می‌گیرد؟ رعایت تقوا و تبیّن در نقل خبر و موضع‌گیری براساس آن، وظیفه قرآنی و اخلاقی است که از نیروهای متعهد و اصیل در رسانه‌ها بیش از دیگران، انتظار آن می‌رود.
6- مواضع اخیر مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا به وضوح نشان داده است که تا چه حد از عزت و متانت نظام خشمگین‌اند. آیا نباید انزجار جهانی از این مواضع را به فرصت نمایش وحدت و انسجام ملی و پرهیز از تضعیف و تفرقه تبدیل کنیم؟ امروز در تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری، باید تمرکز را بر اولویت اقتصاد مقاومتی و مقابله با تهدیدات دشمنان قرارداد و جبهه متحد خادمان آرمان‌های نظام را به دور از ابهام‌آفرینی و اتهام‌زنی، مستحکم‌تر از همیشه حراست کرد.
توفیق جنابعالی و همکاران محترم را در خدمت به ارزش‌های اصیل اسلام و انقلاب اسلامی خواستارم.
محمد نهاوندیان
کیهان: درباره جوابیه آقای دکتر نهاوندیان، ضمن تشکر از ایشان، اشاره به چند نکته را ضروری می‌دانیم:
الف: از تاکید جناب نهاوندیان بر رعایت سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در مذاکرات و تعامل با کشورهای خارجی و حفظ وحدت و انسجام در مقابل دشمنان بیرونی تقدیر می‌کنیم ولی اینکه اصول و مبانی مورد اشاره تا چه اندازه در دولت آقای روحانی رعایت شده است، نکته‌ای است که به شدت مورد مناقشه است و به عنوان مثال - و فقط یک نمونه - باید پرسید آیا مذاکرات هسته‌ای بر پایه سه اصل عزت و حکمت و مصلحت صورت پذیرفته بود؟ و آیا حاشیه‌سازی‌های مکرر دولت یازدهم و حملات پی‌درپی به منتقدان با اصل پذیرفته شده حفظ وحدت و انسجام در مقابل دشمنان بیرونی همخوانی داشته و دارد؟!
ب: گلایه کرده‌‌اند که چرا کیهان معرفی دری اصفهانی، جاسوس محکوم شده تیم هسته‌ای را به ایشان نسبت داده است؟ و آورده‌اند «چرا یک ادعای کذب علی‌رغم توضیح رسمی، تکرار می‌شود و منبعی که ناصالح و نامعتبر انگاشته می‌شود، مبنای نشر خبر کذب قرار می‌گیرد؟»
اشاره آقای دکتر نهاوندیان به آن بخش از گزارش کیهان است که معرفی دری اصفهانی را به ایشان نسبت داده بود که باید گفت: خبر کیهان به نقل از اظهارات دری‌اصفهانی در مصاحبه 17 مرداد94 وی با روزنامه «دنیای اقتصاد» آمده بود، ضمن آن‌که آقای کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در اردیبهشت ماه 96 طی مصاحبه‌ای که در خبرگزاری‌ها آمده است تاکید می‌کند «دری‌اصفهانی به دعوت آقای نهاوندیان به تیم مذاکره‌کننده پیوسته و ماموریت رفع تحریم‌های بانکی را برعهده می‌گیرد.»
و اما، نه اظهارات دری‌اصفهانی در مصاحبه با دنیای اقتصاد - قبل از آنکه جاسوس بودن وی معلوم شود - و نه اظهارات آقای کریمی قدوسی از سوی جناب نهاوندیان تکذیب نشده بود، بنابراین اشاره کیهان نمی‌تواند جای گلایه باشد و معلوم نیست آقای نهاوندیان به کدام تکذیب‌ اشاره فرموده‌اند؟! بدیهی است وقتی آقای نهاوندیان معرفی وی را تکذیب می‌کنند اصراری نداریم که آن را نپذیریم، ضمن آن که بی اطلاعی از هویت واقعی دری اصفهانی را نیز نادیده نمی‌گیریم.
ج: آقای دکتر نهاوندیان در مصاحبه اخیر با CNN گفته است؛ «اگر درباره مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای نگرانی وجود دارد، این مسائل می‌تواند موضوع مذاکره میان ایران با کشورهای منطقه یا اروپا باشد»! ایشان درجوابیه و در همین خصوص آورده است؛ «اروپائیان در این مذاکرات باید به صراحت بشنوند که پایبندی ایران به برجام تنها در صورت تحقق عملی تعهدات طرف مقابل ادامه خواهد یافت.»
در این خصوص باید گفت؛ مذاکره در عرف جاری و پذیرفته شده حقوق بین‌الملل دارای سه شاخصه است که بدون آن نمی‌توان هیچ مذاکره‌ای را نتیجه‌بخش تلقی کرد. اول؛ «کف مذاکرات» که شامل موضوع یا مجموعه مسائل مورد توافق طرفین است. دوم؛ «سقف مذاکرات» که از ابتدا مشخص نیست بلکه نقطه یا مجموعه نقاطی است که طرفین مذاکره بعد از چانه‌زدن‌ها که با بده‌و‌بستان‌ها همراه است روی آن توافق می‌کنند و سوم؛ چارچوب- یا صدالبته MODALITY- مذاکرات است که نشان می‌دهد مذاکرات براساس کدام فرمول صورت می‌پذیرد.
آقای نهاوندیان در مصاحبه با سی.ان.ان می‌گوید که حاضریم درباره نگرانی اروپایی‌ها با آنها مذاکره کنیم! و این در حالی است که اروپایی‌ها پیشاپیش «کف مذاکره»، «سقف مذاکره» و «چارچوب مذاکره» را مطابق خواسته و میل خود که باج‌خواهانه و زورگویانه نیز هست، تعیین و اعلام کرده‌اند. موضوع مذاکره (کف‌مذاکره)! حمایت ایران از جبهه مقاومت در منطقه است که آن را حمایت از تروریسم! قلمداد کرده‌اند، «سقف مذاکره»، دست کشیدن ما از اقتدار منطقه‌ای و نظامی خویش است و «چارچوب مذاکره»، دیکته کردن خواسته‌های خود به کشورمان و پذیرش آن از سوی جمهوری اسلامی ایران است.
اکنون باید از آقای دکتر نهاوندیان پرسید که آنچه اروپایی‌ها می‌خواهند و جنابعالی آن را پذیرفتنی دانسته‌اید، «مذاکره» است یا «محاکمه»؟! فقط در محاکمه است که طرف مقابل در جایگاه متهم می‌نشیند! کمترین دخالتی در تعیین موضوع محاکمه(کف مذاکرات) ندارد! اینکه نتیجه محاکمه چه خواهد شد «سقف مذاکره» نیز به او ربطی ندارد! چون در جایگاه متهم است و  نمی‌تواند در تعیین مدل محاکمه (چارچوب مذاکرات) نیز نقشی داشته باشد بلکه انتخاب این چارچوب برعهده محاکمه‌کننده است.
جناب نهاوندیان، در حالی که اروپایی‌ها، کف، سقف و چارچوب مذاکره مورد نظر خود را پیشاپیش و با صراحت و بدون کمترین ابهامی اعلام کرده‌اند، آیا پذیرش این نوع از مذاکره، می‌تواند غیر از تن دادن به محاکمه، آنهم از سوی جنایتکاران بین‌المللی، مفهوم و تعریف دیگری داشته باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396
جانشین فرمانده سپاه پاسداران:
جنگ کنار «کارون» امروز به «دریای سرخ» رسیده است
   ۱۳۹۶/۰۷/۲۸

Image result for ‫جانشین فرمانده سپاه پاسداران:‬‎

جنگی که روزی کنار «کارون» بود، امروز به دریای سرخ رسیده است.
جانشین فرمانده سپاه پاسداران، با اظهار این مطلب در تبریز گفت: دشمنان، جنگی را به ما تحمیل کردند تا اسلام را از جغرافیای سیاسی جهان محو کنند. ولی ما بزرگ شدیم و امروز، ابتکار عمل در دست ایران اسلامی است.
سرتیپ «حسین سلامی» تصریح کرد: ساخت موشکی که زمانی فقط حداکثر 3 کشور تکنولوژی و امکان آن را داشتند، امروز با دقت صددرصد، در اختیار ایران می‌باشد و ما موشک بالستیک می‌سازیم. وی گفت: ما در سایه و پرتو انقلاب اسلامی جهاد سختی کردیم و هنوز نیز در میدان‌های دشوار، در حال جنگ هستیم. امروز انقلاب اسلامی در شبه جزیره حجاز با دشمن می‌جنگد و این نشانه اقتدار و بزرگی ایران است. ملت ما نگران نباشند. امروز آن قدر توان و قدرت داریم که قادر هستیم با اقتدار و اطمینان بایستیم و الگویی نشان دهیم که در عین جنگ و محاصره، پیشرفت می‌کند.
سرتیپ سلامی در اختتامیه اجلاس منطقه‌ای حوزه علمیه قم و بلاد شمال غرب در مصلی تبریز تصریح ساخت: اسلام امروز حاکمیت تشکیل داده و تبدیل به قطبی بزرگ در دنیا شده است و قدرت‌های شیطانی برای خاموش کردن این نور الهی، با هم متحد شده‌اند تا مانع از ظهور اسلام قدرتمند شوند ولی نظام ساخته و پرداخته این قدرت‌ها، در حال نابودی است و اسلام آنها را از بین می‌برد. وی افزود: اگر جنگ تحمیلی نبود، اکنون سپاه فقط عده‌ای تفنگ به دست در داخل پایگاه‌ها بود و تولید قدرت ند‌اشت و ضرورتی نیز برای تولید موشک نمی‌دید. دشمن از جهاتی نیز موهبت است. چرا که باعث شد در سوریه و عراق، ایفای نقش جدی و برجسته داشته باشیم و دشمن را به حاشیه برانیم.
سلامی با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ، آن را نشانه شکست خواند و افزود: این حرف‌ها، نشانه نفوذ ایران نیز است. سخنرانی 20 دقیقه‌ای رئیس‌جمهور آمریکا، جایگاه و اهمیت ایران را در منطقه نشان می‌دهد. وقتی رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد که به تعهدات پایبند نیست، این در واقع پایان عقل راهبردی آمریکا را آشکار می‌کند. وی گفت: عقل راهبردی آمریکا، عملا به آخر رسیده است. سخنان ترامپ اکنون موجب انزوای سیاسی آمریکا شده و حتی صندوق‌ بین‌المللی پول نیز اهمیتی به حرف‌های ترامپ نداد و زیر بار فشار ترامپ نرفت.
سردار سلامی همچنین با اشاره به تلاش دشمنان برای جنگ اعتقادی و فرهنگی و تهی کردن مردم از هویت اصلی آنان گفت: غرب به دنبال فتح دل و ذهن مسلمین است و روحانیت در این میان وظایف خطیر و سنگینی دارد. رسالت روحانیت امتداد اندیشه اسلامی می‌باشد و پرچمدار سعادت و شرافت مسلمانان هستند و باید بیش از پیش، روح جهاد و شهادت را در جامعه نشر داد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 مهر 1396


( کل صفحات : 13 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی