تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
آیت‌الله نوری همدانی:
 مردم از گرانی رنج می‌برند
  ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫آیت‌الله نوری همدانی‬‎

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مسئله معیشت مردم گفت: مردم از لحاظ گرانی در رنج هستند مردم اعتراض داشته حرف دارند و حق هم دارند چرا باید برخی مسئولان بی‌تفاوت باشند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله حسین نوری همدانی دیروز در جلسه درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد اظهار داشت: حوزه‌های علمیه هم به درس و تحقیق و هم به جامعه و مسائل آن نیز توجه دارند.
وی با اشاره به فداکاری‌های مردم در طول انقلاب گفت: این نظام نظامی مردم ‌سالارانه است و حق بزرگ این مردم بر گردن نظام است، ما وظیفه پشتیبانی از مردم را داریم و باید مطالبه‌گری آن‌ها را توجه کنیم.
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مسئله معیشت مردم گفت: مردم از لحاظ گرانی در رنج هستند، مردم اعتراض داشته حرف دارند و حق هم دارند چرا باید برخی مسئولان بی‌تفاوت باشند.
آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به بیکاری جوانان ابراز کرد: نپرداختن حقوق مسئله دیگر است که از آن رنج می‌برند، مردم مکرر به دفتر مراجع مراجعه می‌کنند و می‌گویند که حقوق و دستمزد ما پرداخت نمی‌شود.
وی بیان کرد: عده‌ای نیز می‌گویند پول ما را بانک‌ها پرداخت نمی‌کنند، اگر پول‌ ندارید مراسم بی‌فایده را چرا تشکیل می‌دهید برای نمونه  برگزاری جشن هنر دوره طاغوت را در شیراز شاهد هستیم که در این مراسم عده‌ای به جشن و پایکوبی پرداخته‌اند، عجیب است که مسئولان کشوری و سازمان میراث گردشگری نسبت به این فعل حرام بی‌تفاوت گذشته‌اند.
استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: در اسلام قرض گرفتن برای فایده حرام است در حالی‌که بانک‌ها ربا را می‌گیرند از طرف دیگر دیرکرد دریافت می‌کنند، اما بانک‌ها گوش به حرف‌ها نمی‌دهند در حالی‌که باید به مردم بها داد و مردم نباید از انقلابی که کرده‌اند پشیمان شوند.
آیت‌الله نوری همدانی با تأکید بر برطرف کردن مشکلات مردم گفت: دولت وظیفه برطرف کردن مشکلات مردم را دارد و باید همواره با مردم بود و پشتیبان آن‌ها بود، مردم مشکلات خود را با مسئولان در میان می‌گذارند و باید آن‌ها را برطرف کنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

ضرورت آفت زدایی از انقلاب(1)(زلال بصیرت)

    ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎


پاسخ به سؤالات متعدد درخصوص انقلاب، انواع انقلاب، جایگاه و عوامل تحقق آن و آثار انقلاب و همچنین پاسخ به سؤالات در مورد انقلاب اسلامی نیاز به تدوین یك دائرهًْ المعارف دارد،از جمله سؤالات در مورد انقلاب اسلامی  این است كه این انقلاب از كجا سرچشمه می گیرد و چه زمینه ای به وجود آمد كه انقلاب به پیروزی رسید؟  چه اموری بستر را فراهم كرد و شرایط را برای پیروزی انقلاب مساعد كرد؟ آیا یك عامل در این انقلاب مؤثر بود یا عوامل متعددی در این انقلاب نقش داشتند؟  اگر عوامل متعددی در انقلاب نقش داشتند، كدام عامل مهم‌تر بود؟ چرا این انقلاب در دنیا به انقلاب اسلامی معروف شد و اسلامی بودن این انقلاب به چه معناست؟ بنیانگذار این انقلاب چه اهدافی داشت؟ چگونه بستر آن را با فعالیت‌ها و سخنرانی هایش آماده كرد؟ كدام اهداف تحقق یافت و چرا برخی اهداف تحقق پیدا نكرده است؟
امام (ره) بعد از انقلاب فرمودند هنوز بوئی از اسلام در ایران آمده است؛ لذا تا رسیدن به هدف اصلی از انقلاب -که بسیار وسیع بوده- فاصله بسیار است؛ رهبری نیز مراحلی را از تحقق انقلاب اسلامی تا برپایی تمدن اسلامی مطرح كرده‌اند كه تا رسیدن به تمدن اسلامی هنوز فاصله زیادی داریم.
برای اینكه انقلاب به نتایجش برسد، باید هر از چندگاهی در عملكرد انقلاب بازبینی صورت گیرد تا ببینیم چه كرده ایم؛ به هدف نزدیك شده ایم یا از آن دور شده‌ایم؛ چه موانعی بر سر راه است؛ آفت های انقلاب كدام است و راه‌های آفت زدائی از آن كدام است؟ لذا جا دارد دانشنامه ای به نام دانشنامه انقلاب توسط عده‌ای متخصص تدوین شود و نهایتاً معیاری برای ارزشیابی انقلابمان مشخص گردد، تا بدانیم حركت ما صعودی و رو به هدف است و یا نزولی است؛ و اگر نزولی است، باید چه كنیم؟
اگر پس از تحقیق و ارزیابی فهمیدیم انقلاب سیر نزولی پیداکرده، باید بررسی کنیم که چگونه باید با  آن برخورد كرد؛ چگونه باید انقلابی كه این همه برای آن بها داده شده و گل‌های بی‌مانندی به خاطر آن پرپر شده است را حفظ كنیم تا روزی نابود نشود. از همین رو بود كه امام (ره) بارها با تعابیر مختلف هشدار می دادند كه مبادا به روز اول بازگردیم.
 مهم‌ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی
 انقلاب‌ها می توانند در زمینه های سیاسی، صنعتی، علمی، فرهنگی و حتی دینی باشند؛ و محققان برای هركدام مصادیقی ذکر کرده‌اند و بعضاً مصداق انقلاب فرهنگی را انقلابی در چین دانسته‌اند، اما می‌توان گفت مهم‌ترین انقلاب فرهنگی عالم، اصل اسلام است كه فرهنگ بشریت را عوض كرد و البته انقلاب های كوچكتری نیز قبل از آن توسط دیگر انبیاء الهی در جوامع رخ داده بود.
وقوع انقلاب اسلامی ادامه اسلام بود و همان هدف را دنبال می‌کرد،این انقلاب تك عاملی نبوده و عوامل متعددی در پیروزی آن نقش داشته اند؛ به عنوان نمونه، ملی شدن صنعت نفت قبل از نهضت حضرت امام (ره) یكی از عواملی بود كه زمینه برای انقلاب اسلامی را فراهم كرد؛ چرا كه ابعاد سیاسی و فرهنگی نیز پیدا كرد. این نهضت در جای خودش كار بسیار بزرگی بود و البته به شهادت اسناد تاریخی، تأثیرگذار اصلی آن آیت الله كاشانی بود، ولی به نام مصدق ثبت شد.
احزابی كه قبل از انقلاب فعالیت داشتند، اجتماعاتی كه تشكیل می شد و شعارهایی كه داده می شد، بسیار با هم متفاوت بودند؛ لذا اگر كسی بگوید تنها یك عامل در تحقق این انقلاب نقش داشت، كلام پخته ای نیست؛ اما كلام در این است كه این حركت‌ها با اینكه ده‌ها سال و با پرداختن بهای سنگینی انجام می‌گرفت، نتوانست سبب تحقق و پیروزی انقلاب شود و نهایت اثر آنها این بود كه دولت هایی عوض می‌شدند. اما عامل اصلی انقلاب اسلامی، طرح ارزش‌های اسلامی بر اساس حركت امام (ره) بود، می‌توان گفت هیچ كس بهتر از امام (ره) این مردم را نشناخت؛ لذا وی با تدبیری الهی و با بهره گرفتن از شرایط دینی جامعه، سبب وقوع این انقلاب شد، چرا که واقعا كسی نمی‌توانست تصور كند كه دستگاه سیدالشهدا (ع) در بین مردم چه جایگاهی دارد و این امام(ره) بود كه آن را شناخت و به خوبی از آن بهره‌برداری كرد؛ لذا باید مهم‌ترین عامل در انقلاب اسلامی را اسلام و ارزش‌های اسلامی دانست.
«اسلام» و «خداوند» كلماتی هستند كه بیشترین كاربرد را در سخنان امام(ره) داشته‌اند، وقتی امام (ره) می‌خواست مردم را به حركت در آورده، علیه طاغوت بشوراند، می‌گفت: اسلام در خطر است! این در حالی بود كه در خطر بودن اسلام برای ماركسیست‌های مبارز، یك آرزو بود. امام فهمید انرژی‌های نهفته در جامعه با عامل دین تحریك می شود و البته همین عامل است كه ارزش زندان رفتن، شكنجه شدن و جان دادن در راه آن وجود دارد.
هرچند انقلاب ما تك عاملی نبود، اما عامل اصلی تحقق آن، انرژی دینی بود که امام هم از همین عامل استفاده كرد،او در این راه هیچ شك و شبهه ای نداشت؛ لذا وقتی چند تن از بزرگان كه امام (ره) به آنها اعتماد داشت، در پاریس خدمت امام(ره) رفتند و خواستند تا ایشان اجازه دهد كه مانند انگلیس كه ملكه در آن تشریفاتی است،  فعلا سلطنت باقی بماند و دولت عوض شود و كم‌كم سلطنت امری تشریفاتی و دولت به همه كاره آن تبدیل شود، امام (ره) نپذیرفت و بر رفتن شاه تأكید كرد.همین امر سبب شد تا مردم برای اسلام انقلاب كنند؛ هر چند در كنار آنها، برخی از مردم نیز به خاطر ظلم‌ها و آزار و اذیت‌های رژیم پهلوی به ستوه آمده بودند و با شاه مخالفت می كردند، اما تعیین كننده و به ثمر رساننده، همان اسلامی بود كه امام (ره) آن را مطرح كرد.
معنای اسلامی بودن انقلاب
اسلامی بودن انقلاب یعنی در وهله اول، هدف انقلاب باید اسلام‌پسند باشد؛ دوم، روش هایی كه به كار گرفته می شود، از نظر اسلام مجاز باشد و سوم، ابزارهایی كه در این راه به كار گرفته می شود، ابزارهایی باشد كه به كارگیری آن جایز بوده، برای تحقق آن اهداف به كار گرفته شود و نه برای منافع شخصی و گروهی و حزبی.
در حال حاضر كه نزدیک به 40 سال از انقلاب اسلامی می گذرد، مسئله مهم این است كه آیا شرایط به گونه ای است كه خیالمان از حفظ دستاوردهای انقلاب راحت باشد و وظیفه ما رشد و تكامل انقلاب باشد و یا حتی اصل انقلاب و دستاورد‌ها نیز مورد تهدید است؟ باید بسنجیم چقدر مسئولین ما هدفشان اسلامی است و چه میزان روش های اسلام پسند مورد استفاده قرار می گیرد و چقدر از ابزار مشروع برای تحقق اهداف اسلامی استفاده می شود و مسئله مهم‌تر اینكه آیا خطری این انقلاب را تهدید می‌كند یا خیر؟
باید بدانیم معیار قضاوت درباره پیشرفت به سوی اهداف انقلاب و خطرهایی که آن را تهدید می‌کند چیست تا بفهمیم پدیده هایی كه اتفاق می افتد برای انقلاب مفید است یا خیر؛ تا چه اندازه باید حركتی كه گروهی دنبال می كنند را تأیید كنیم؛ و چگونه حركت هایی كه ناآگاهانه و یا خدای نكرده عامدانه، بر علیه انقلاب انجام می‌شود را بشناسیم؟ به عنوان نمونه، در كشور هنوز هستند افرادی با تفكراتی شبیه جبهه ملی، قائل به ناسیونالیسم و ایرانی‌گری‌اند. تا چه حد نظرات و تفكرات این افراد در راستای انقلاب است؟ آیا آب و خاك و نیاكان بود كه سبب اهمیت‌یافتن و پیدایش انقلاب شد، یا چیز دیگری موجب شد شهدا حاضر شوند جانشان را برای آن فدا كنند؟
هیچ كس با پیشرفت اقتصادی و توسعه مخالف نیست؛ از كشورهای فقیر گرفته تا كشورهای به ظاهر پیشرفته خواهان پیشرفت هستند؛ و اصلا روح استعمارها و سلطه جویی‌ها، استفاده از ثروت  دیگران برای رشد و پیشرفت اقتصادی است و حتی احمق ترین افراد نیز پیشرفت را دوست دارند، اما باید دید معنای پیشرفت در انقلاب اسلامی چیست و آیا كارهای انجام شده در جهت توسعه ای است كه اسلام می پسندد؟
رهبری نظام، نقطه برجسته انقلاب
 انسان موجودی دارای دو بعد جسمی و روحی است و اسلام برای هر دو بعد انسان برنامه دارد؛ لذا اگر اسلام به معنای واقعی محقق شود، حتما پیشرفت اقتصادی و سیاسی و فرهنگی هم رخ خواهد داد؛ اما باید دید آنچه سبب شده تا این انقلاب، اسلامی باشد چیست؟ آیا اصلاح معیشت بقدری اهمیت دارد كه فرد جانش را فدای آن كند و زندان و شكنجه را به جان بخرد؟
اسلام محور و هدف اصلی انقلاب اسلامی است اما ما آیا از این هدف دورتر شده‌ایم و یا به آن نزدیكتر،اگر انصاف را رعایت كنیم و بدون خوش بینی یا بدبینی، با واقع‌بینی كامل به روند تحولات جامعه پس از انقلاب اسلامی نگاه كنیم متوجه می شویم که نقطه های مثبت و بسیار ارزنده ای هستند كه در سایه انقلاب به آن رسیده ایم؛ نقاطی كه در تاریخ كم نظیر بلكه بی نظیر است. یك نمونه از نقاط برجسته و روشن انقلاب آن است كه در تاریخ 2500 ساله ایران، هیچ‌گاه كسی در رأس حكومت قرار نگرفته بود كه حاضر باشد تمام عمر و دارایی و فرزندانش را فدای ارزش‌های متعالی كند و به چیزی جز آن توجهی نداشته باشد؛ هرچند اگر بخواهم در این زمینه بیش از این سخنی بگویم، ممکن است متهم به افراط در توصیف و مبالغه گویی شوم و لذا از آن می گذرم.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) 
در دیدار با جمعی از روحانیون سپاه پاسداران؛ مشهد؛12 /5 / 1396 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396
رهبر انقلاب :
شهید خوش لفظ اجر ده‌ها سال رنج جانبازی را به جایگاه والای شهادت پیوند زد
۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫رهبر انقلاب : شهید خوش لفظ آخر ده‌ها سال رنج جانبازی را به جایگاه والای شهادت پیوند ز‬‎


حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پیامی، شهادت آقای علی خوش‌لفظ جانباز سرافراز دفاع مقدس و راوی کتاب ارزشمند «وقتی مهتاب گم شد» را تبریک و تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جانباز عزیز آقای علی خوش‌لفظ به لقاءالله پیوست و اجر دهها سال درد و رنج جانبازی را به جایگاه والای شهادت فی سبیل‌الله
پیوند زد.
سلام و رحمت خدا بر این شهید عزیز که در هنگام زندگی نیز شهید زنده نامیده شد و درنگ سالها پس از دفاع مقدس، پاداش عظیم صابران را به او هدیه کرد. به روان پاک او درود می‌فرستم و به بازماندگان گرامی‌اش تبریک و تسلیت می‌گویم.
سید علی خامنه‌ای
  ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

حاشیه‌سازی‌ها نباید دانشجویان را از مسائل و مطالبات اصلی غافل کند
   ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
  Image result for ‫حسین شریعتمداری‬‎
 حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در همایش بزرگ دانشجویی این دانشگاه شرکت کرده بود، با‌ اشاره به شرایط امروز کشور گفت؛ برخلاف آنچه دشمنان بیرونی و برخی از جریانات آلوده داخلی القاء می‌کنند، شرایط امروز ما اگرچه بدون مشکل نیست ولی از امتیازات بزرگی برخورداریم که هیچیک از کشورهای منطقه از آن برخوردار نیستند. دشمنان بیرونی و دنباله‌های آلوده آنها در داخل کشور اصرار دارند که حضورمان در این نقطه برجسته را درک نکنیم تا برای تن دادن به خواسته‌های ذلت‌بار آنان مقاومت چندانی نداشته باشیم! شریعتمداری افزود؛ به عنوان مثال درحالی که آمریکا، اروپا، اسرائیل و دست‌نشانده‌های آنان در منطقه از رویارویی با جبهه مقاومت که سایه ایران است عاجز مانده‌اند، بعضی‌ها در داخل رجز آمریکا را به سایه جنگ ترجمه کرده و بر سر ملت آوار می‌کنند و با این ترفند، ضعف نظام را به افکار عمومی پمپاژ می‌کنند تا زمینه را برای باج‌دادن به آمریکا فراهم کنند! مدیر مسئول کیهان گفت؛ از این ترفند در توجیه باج‌دهی به حریف در مذاکرات هسته‌ای و سپس در انتخابات ۹۶ استفاده کردند.
وی در ادامه اظهار داشت؛ این جریان که نظرات برخی از آنها از آن سوی مرزها هم پشتیبانی می‌شود! با دمیدن در شیپور فریب «ما نمی‌توانیم» در پی القای ضعف نظام هستند گفت؛ وقتی توان تولید داخلی را در حد و اندازه پختن آبگوشت بزباش و خورشت قرمه‌سبزی نشان می‌دهند و از ضرورت واردات مدیر از خارج کشور سخن می‌گویند از یکسو ملت را تحقیر کرده‌ایم و از سوی دیگر زمینه برای واردات بی‌رویه فراهم شده است که آفت تولید داخلی و کسب و کار است.
شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود گفت؛ بسیاری از مشکلات موجود راه‌حل‌های پیچیده و دشواری ندارند و تعجب‌آور است که چرا دولت از انجام آن سر باز می‌زند و این تلقی را که البته تلقی درستی نیست، پدید می‌آورد که آقایان از مرز نمی‌توانند به عرصه«نمی‌خواهند» کوچ کرده‌اند! وی در این خصوص به گزارش اخیر بانک مرکزی ‌اشاره کرد که میزان نقدینگی را فراتر از یک تریلیون و چهارصد هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود و گفت؛ مرحوم هاشمی رفسنجانی که از مدافعان تمام‌قد دولت بوده است می‌گفت با ۲۰ درصد این نقدینگی می‌توان کشور را اداره کرد.
وی در ادامه اظهار داشت؛ برای پی بردن به این واقعیت تلخ که چه کسانی در این زمینه سنگ‌اندازی می‌کنند؟ باید به نقش نقدینگی در رکود اقتصادی ‌اشاره کرد و پرسید؛ چرا مردم ترجیح می‌دهند نقدینگی‌ خود را به جای تولید در بانک‌ها ذخیره کنند؟! و در پاسخ گفت؛ وقتی با قاچاق کلان و یا به علت  واردات بی‌رویه کالایی که در داخل توان تولید آن هست، کارخانه‌ها و مراکز تولید تعطیل می‌شود و در همان حال بانک‌ها به نقدینگی‌ها سودهای نا‌متعارف می‌دهند، زمینه‌ای برای به کار‌گیری نقدینگی‌ها در عرصه تولید باقی نمی‌ماند و افراد به جای آن که پول خود را در تولید و مشاغل دیگر به گردش اندازند ترجیح می‌دهند آن را به بانک‌ها بسپارند. بنابراین برای کشف علت باید به سراغ وارد‌کنندگان بی‌رویه کالا و قاچاقچیان کلانی رفت که سود خود را در رکود اقتصادی جستجو می‌کنند و با زد و بندهای آنچنانی و قانون نمایی از تعقیب قضایی نیز در امان هستند که فقط یکی از نمونه‌های آن واردات اخیر ۶۰۰ دستگاه خودروی لوکس و گرانقیمت بنز و پورشه است.
شریعتمداری در ادامه از سرانجام خسارت‌بار برجام به عنوان یکی دیگر از مشکلات موجود که به آسانی قابل حل بوده است نام برد و گفت؛ بسیاری از منتقدان خسارت محض کنونی را پیش‌بینی کرده و هشدار داده بودند ولی بعضا اهانت و ناسزا دریافت کردند و حال آنکه اگر آن هشدارها را جدی گرفته بودند مذاکرات هسته‌ای با فاجعه روبرو نمی‌شد. وی افزود؛ این جریان که نمی‌تواند ناکارآمدی خود در اداره امور اجرایی کشور را انکار کند، می‌کوشد تا با ایجاد جاده‌های فرعی و حاشیه‌سازی‌های مصنوعی افکار عمومی را از مطالبات قانونی خود منحرف کند و این دقیقا همان نقطه‌ای است که باید در مطالبات دانشجویی جای داشته باشد، نه آنکه به جای طرح این مطالبات و کمک به مردم کشورشان به مسائل حاشیه‌ای مشغول باشند.
مدیر مسئول کیهان، دروغ‌بافی‌های فلان نماینده مجلس که چند روز بعد از سوی خودش تکذیب می‌شود، حمله به اساس قوه قضائیه و متهم کردن رئیس ‌این قوه به اتهامات سخیف، اعتراض به حصر سران فتنه و نمونه‌های دیگری از این دست را بخشی از این حاشیه‌سازی‌ها دانست و تاکید کرد؛ دانشجویان اگر هم می‌خواهند پیگیر این مسائل باشند نباید در چنبره آن گرفتار شده و از طرح مطالبات اصلی نظیر مبارزه با فساد، مقابله با نفوذی‌ها، حساسیت نسبت به بزک‌کنندگان آمریکا، ترفند مرفهان مفت‌خور و بی‌درد باز بمانند.
پرسش و پاسخ؛
مدیر مسئول کیهان در ادامه به پرسش‌های دانشجویان در سالن همایش و سپس در محوطه بیرون سالن برای دانشجویانی که اجازه ورود به سالن را نیافته بودند پاسخ گفت؛ وی در پاسخ به این سؤال که عده‌ای معتقدند هدف انقلاب دموکراسی بوده است و نه استکبار‌ستیزی گفت؛ این نگاهی عوام‌فریبانه است چرا که استکبار حامی استبداد و در نقطه مقابل دموکراسی است، بنا‌بر‌این دموکراسی اگر استکبار‌ستیز نباشد بی‌تردید طرفدار استبداد و دشمن دموکراسی است. دانشجوی دیگری به حمایت کیهان از دولت احمدی‌نژاد اعتراض داشت که مدیر مسئول کیهان گفت؛ مادام که دولت ایشان در مسیر خدمت‌رسانی به مردم و مقابله با دشمنان بیرونی بود از آن حمایت می‌کردیم و در آن هنگام کسانی که حمایت نمی‌کردند باید شرمنده باشند ولی به مجرد اینکه از خط اصلی انقلاب و مردم فاصله گرفت اولین کسی بودیم که به نقد آن پرداختیم و این نشانه آن است که قبیله‌گرا نیستیم. اما مدعیان اصلاحات حتی بعد از آنکه برخی از اعضای جبهه آنها دست به فسادهای کلان اقتصادی و جاسوسی زدند و محاکمه و محکوم هم شدند به حمایت خود از آنها ادامه دادند که نشان می‌دهد قبیله‌گرا هستند و نه مردم‌گرا. دانشجویی پرسید نمونه هم دارید؟ و شریعتمداری پاسخ داد؛ همین دیروز سخنگوی حزب کارگزاران از شهرام جزایری به عنوان یک نابغه اقتصادی با آی کیوی برتر یاد کرد و یکی از مدعیان سینه‌چاک اصلاحات متهم اول پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی را کار‌آفرینی نامید که باید از تخصصش استفاده شود و حمایت از متهمان فساد ۱۵ هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان هم که روشن است. یکی دیگر پرسید درباره بابک زنجانی چه می‌گویید که مدیر مسئول کیهان گفت باید از کسانی بپرسید که از بابک زنجانی تقدیر کرده و به او جایزه داده بودند؟! یکی از حاضران اعترافات متهمان فتنه ۸۸ را تحت فشار دانست و شریعتمداری گفت؛ اولا که فشار سند نمی‌سازد و اسناد خیانت آنها موجود است و ثانیا؛ بر فرض که تحت فشار بوده‌اند، این آقایان چه قهرمانانی هستند که با اندکی فشار و وقتی شیرکاکائوی آنها قطع می‌شود مثل بلبل چه‌چهه می‌زنند و لب به اعتراف می‌گشایند؟ آیا اینها لیاقت اداره کشوری را دارند که تحت فشارهای گوناگون دشمنان است؟ وی در ادامه به حرکت قهرمانانه شهید شهسواری ‌اشاره کرد و گفت؛ شما شاهد بودید که با دست‌های بسته در اسارت صدامیان فریاد بر آورد مرگ بر صدام ضداسلام. لطفا هوشیار باشید و این دو نمونه را با هم مقایسه کنید.دانشجویی گفت اصلاح‌طلبان می‌گویند ابراز پشیمانی عده‌ای که قبلا از دولت حمایت کرده بودند ساختگی است! و شریعتمداری گفت؛ چرا آن روزها که همین عده از دولت حمایت می‌کردند مدعیان اصلاحات حمایت آنان را با آب و تاب نقل می‌کردند و نمی‌گفتند ساختگی است؟! سؤالی در‌باره پیشنهاد اصلاح‌طلبان به معاون اول برای کناره‌گیری از دولت با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح شد و مدیر مسئول کیهان گفت؛ به آقای جهانگیری پیشنهاد کناره‌گیری می‌دهند و با صراحت می‌گویند باید کناره بگیرد تا اقدامات دولت به حساب او نوشته نشود و این پیشنهاد اعتراف صریح آنها به نا‌کارآمدی دولتی است که خود اصلی‌ترین مسئولیت‌های آن را بر عهده داشته‌اند یعنی اعتراف می‌کنند که توان اداره کشور را ندارند و البته این نکته را هم نباید نادیده گرفت که این هم یک بازی سیاسی برای انحراف اذهان عمومی از مسائل اصلی و مطالبات بر زمین مانده‌شان باشد. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره حقوق شهروندی گفت؛ آقایان باید وعده‌های برزمین مانده که دود آن به چشم شهروندان می‌رود را اجرا کنند، حقوق‌های نجومی را از مدیران خلافکار پس بگیرند، به منتقدان که انتقاد حق شهروندی آنان است اهانت نکنند، بلایی که فاجعه برجام بر سر شهروندان آوار کرده است را جبران کنند و بعد برای حقوق شهروندان جشن بگیرند وگرنه به جای جشن حقوق شهروندی باید مراسم ختم گرفت.
گفتنی است دانشگاه تبریز تحت فشار مسئولان استان با حضور شریعتمداری در این دانشگاه مخالفت کرده بود که پس از کشمکش و اصرار بسیج دانشجویی، نهایتا در آخرین ساعات با برپایی این نشست فقط به عنوان جلسه درون‌سازمانی بسیج که به دانشگاه ربطی نداشته باشد! موافقت کرده و سایر دانشجویان از حضور منع شده بودند و شریعتمداری بعد از خروج از سالن با جمعی از دانشجویان که اجازه حضور نیافته بودند روبرو شد که خواستار پاسخ به پرسش‌های خود بودند و مدیر مسئول کیهان با استقرار در پاگرد پله‌ها نزدیک به ۴۵ دقیقه به پرسش‌های آنان پاسخ گفت و در ادامه مسیر نیز به سؤالات متفاوت دیگر جواب داد.
گزارش فوق بخش‌هایی از مجموعه آن سخنان و پرسش و پاسخ‌هاست که از سوی خبرنگار کیهان در تبریز برای خوانندگان گرامی گزارش می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

آیت‌الله حائری شیرازی به لقاء‌الله پیوست

    ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹

Image result for ‫آیت‌الله حائری شیرازی به لقاء‌الله پیوست‬‎
نماینده سابق مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سابق این شهر دعوت حق را لبیک گفت.
آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی، نماینده سابق مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سابق این شهر ظهر دیروز در 81 سالگی به دیدار حق شتافت.
آن فقیه عالی قدر و استاد برجسته اخلاق مدتی پیش به علت بیماری در بیمارستان امام علی ابن ابی طالب(ع) قم بستری شده بود.
به گزارش تسنیم، آن عالم انقلابی در سال 1314 در شهر شیراز دیده به جهان گشود. وی در محضر بزرگانی همچون آیت‌الله بروجردی، امام خمینی و آیت‌الله اراکی کسب فیض کرد. وی در دوران مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی بارها توسط عمال رژیم منحوس پهلوی بازداشت و شکنجه شد. آیت‌الله حائری شیرازی پس از انقلاب اسلامی با حکم حضرت امام خمینی(به) به امامت جمعه شیراز منصوب شد.
مراسم تشییع پیکر مطهر ایشان امروز از ساعت 9:30 از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

جنجال مشترک اروپا و آمریکا علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت

    ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹

Image result for ‫جنجال مشترک اروپا و آمریکا علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت‬‎

نمایندگان سه کشور موسوم به تروئیکای اروپایی در نشست سه‌شنبه شب شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، به تکرار ادعاها علیه برنامه موشکی ایران پرداختند.
نمایندگان آلمان، فرانسه، انگلیس و اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه 2231 در تأیید برجام، نیکی هیلی، نماینده آمریکا را در انتقاد از برنامه موشکی ایران همراهی کردند.
هیلی در این نشست با متهم کردن ایران به «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده» از اعضای شورای امنیت خواست ایران را بابت فعالیت‌های موشکی هدف تحریم قرار دهد. او همچنین خواستار تصویب قطعنامه‌ای برای ممنوع کردن تمامی فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران شد.
نماینده روسیه ضمن مخالفت با طرح برنامه موشکی ایران در شورای امنیت اظهار داشت: سازمان ملل نباید به گزارش برخی کشورها که اساساً قابل صحت‌سنجی نیست توجه کند و ما از شورا می‌خواهیم چنین گزارش‌هایی را به‌عنوان منبع اطلاعات خود در نظر نگیرد.
«فرانسوا دلاتره» نماینده فرانسه، فعالیت‌های موشکی ایران را منشأ «نگرانی‌های فزاینده» خواند و مدعی شد آزمایش‌های موشکی اخیر ایران و پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ با قطعنامه 2231 شورای امنیت مغایرت دارند.
«ماتیو جان ریکفرات» نماینده انگلیس ایران را به انتقال موشک به ارتش یمن برای حمله به ریاض متهم کرد و گفت که این اقدام خطر افزایش تنش‌ها و تهدید ثبات در منطقه را به همراه دارد. او همچنین از آزمایش‌های موشکی ایران هم انتقاد کرد و آن را با قطعنامه 2231، ناسازگار دانست.
به گزارش تسنیم، «کریستوف هیوسگن» نماینده آلمان نیز با متهم کردن ایران به انتقال سلاح برای ارتش یمن، آن را منشأ نگرانی خواند و خواستار تحقیقات مقتضی درباره آن شد. نماینده آلمان همچنین با اعلام نگرانی از فعالیت‌های موشکی ایران از این کشور خواست از انجام اقداماتی که باعث «تشدید تنش‌ها، وخاومت درگیری‌ها و تعمیق بی‌اعتمادی» می‌شود خودداری کند.
«خوآنه آدامسون» معاون هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا  در سازمان ملل نیز مدعی شد: اتحادیه اروپا بارها از ایران خواسته از انجام اقدام‌هایی که ممکن است به تشدید بی‌اعتمادی‌ها منجر شود،از جمله آزمایش موشک‌های بالستیک که با قطعنامه 2231 و بیانیه‌های مرتبط با آن ناسازگار است خودداری کند.
او در ادامه گفت که وضعیت منطقه و موضوع موشک‌های بالستیک بایستی به عنوان موضوعاتی که دارای اولویت هستند خارج از چارچوب توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) مورد بررسی قرار بگیرند.
همصدایی اروپا با ترامپ
در ماههای گذشته،برخی دولتمردان و رسانه‌های زنجیره‌ای مدعی شدند که به واسطه برجام میان اروپا و آمریکا شکاف ایجاد شده است.
کشورهای اروپایی عضو 1+5 تاکنون نه‌ تنها به‌هیچ‌عنوان اعتراض ایران نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا را نپذیرفته‌اند، بلکه صریحاً از تحریم‌های ضدایرانی هم حمایت کرده‌اند. برای نمونه، «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان-بهمن ۹۵- در اظهار نظری گستاخانه از رویکرد آمریکا در قبال ایران حمایت کرده و تحریم‌های جدید تصویب شده علیه تهران از طرف واشنگتن را قابل درک ارزیابی کرد. همچنین در ماههای گذشته سه کشور اروپایی-انگلیس، فرانسه و آلمان- هم‌راستا با آمریکا، آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران را محکوم کردند.
«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان در روزهای گذشته در مصاحبه با روزنامه الشرق‌الاوسط گفت: ما می‌خواهیم با مشکل نقش ایران در منطقه با کمک آمریکا مقابله کنیم و این اقدام را بدون آسیب زدن به توافق هسته‌ای صورت دهیم. به همین دلیل ما به وضوح محکوم کردن برنامه موشکی ایران را اعلام کرده‌ایم و چنین اقدامی با قطعنامه 2231 سازگاری ندارد.
در روزهای گذشته، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه  بعد از دیدار با مقامات آمریکایی در واشنگتن مدعی شد فرانسه و آمریکا مصمم هستند «به شدت» فشارها بر ایران به دلیل برنامه موشک بالستیک را افزایش دهند و احتمالاً این اعمال فشار از طریق تحریم‌ها باشد.
دیروز هسته‌ای،امروز موشکی
در تجزیه و تحلیل اندیشکده‌های آمریکایی، برجام هسته‌ای اگر مقدمه‌ای برای برجام منطقه‌ای و موشکی نباشد، ارزشی ندارد چرا که هسته‌ای تنها یک جزء تجدیدپذیر از قدرت ایران است.
روزنامه القدس العربی- مهر ۹۶- در گزارشی نوشت:«آمریکا همیشه ایران را دشمن خود دانسته است؛ خطر ایران برای واشنگتن تنها توان هسته‌ای ایران نیست، بلکه به این دلیل است که ایران کشوری دارای قدرت‌های چندگانه و رو به پیشرفت است و این کشور مقتدر و توانمند می‌تواند در آینده نفوذ آمریکا را محدود و این کشور را از حاشیه دریای مدیترانه و سواحل خلیج (فارس) بیرون کند».
مقامات آمریکایی ظرف 4 سال اخیر بارها تاکید کرده‌اند که مذاکرات هسته‌ای با ایران مانند بازی روبیک است، بازی مکعبی که هر کدام از 6 مربع (وجه) آن از 9 قسمت قابل جابه‌جایی تشکیل شده و این قسمت‌ها باید به نحوی جابه‌جا شوند که هر 9 قسمت یک مربع- با یک رنگ خاص- کنار هم قرار گیرند. آنها البته تلاش کردند این جورچین پیچیده را طبق منافع خود سرهم کنند. اما فراتر از سرانجام مذاکرات که به «برجام» منتهی شد، واقعیت این است که ماجرای هسته‌ای با همه ابعاد و پیچیدگی‌هایش تنها یک وجه و یک مربع از مکعب چالش آمریکا و غرب با ایران است.
مقامات غربی به دنبال آن هستند تا مجددا با ابزار مذاکره و با کمترین هزینه محدودیت‌ها و بازرسی‌های بی‌سابقه برجام دائمی شده و مسائلی مانند نابودی یا مهار توان موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز به آن اضافه شود.
آمریکا با همراهی کشورهای اروپایی با ژست دروغین مخالفت با برجام و نمایش مضحک «پلیس خوب-پلیس بد» به دنبال ایجاد اختلال محاسباتی در افکار عمومی و مجموعه تصمیم‌گیر در دستگاه دیپلماسی است.برنامه اصلی این است که ایران را به مسیری هدایت کند که آن سرش برجامی دیگر است. برجامی که هدف از آن تعمیم «اقدامات نقد در مقابل وعده‌های نسیه» در دیگر مولفه‌های قدرت ایران است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396
سرلشکر جعفری برای چهارمین‌بار به مناطق زلزله‌زده رفت
 قدردانی زلزله‌زدگان از فرمانده سپاه پاسداران
  ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫سرلشکر جعفری برای چهارمین‌بار به مناطق زلزله‌زده رفت‬‎

مردم ولایت‌مدار کرمانشاه از حضور وسیع و بی‌ادعای فرماندهان، پاسداران، سربازان و نهاد‌های وابسته به سپاه‌پاسداران به فرماندهی سردار سرلشکر جعفری قدردانی کردند.
جهان یکبار دیگر شاهد بود آنچه که اتحاد سپاه و مردم در کرمانشاه متجلی شد آنچنان لرزه بر اندام استکبار وارد کرد که به‌مراتب از زلزله مهیب تکاندهنده‌تر بود.
سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه برای اطلاع از روند اسکان موقت مردم زلزله‌زده غرب کشور، دیروز وارد کرمانشاه شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه به همراه سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) به  منظور بازدید از روند نصب کانکس‌ها و اسکان موقت مردم در مناطق زلزله‌زده وارد کرمانشاه شد.
در این بازدید فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: طبق قولی که به حضرت آقا دادیم تاکنون ۸۰ درصد اسکان موقت مردم زلزله‌زده با کانکس انجام شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر محمدعلی جعفری در حاشیه بازدید از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، اظهار داشت: امیدوارم همه ارکان نظام بتوانند با خدمت به مردم زلزله‌زده قدردان نجابت و کرامت آن‌ها باشند.
وی ادامه داد: امروز یک ماه از سفر رهبر معظم انقلاب می‌گذرد و طبق قولی که به حضرت آقا دادیم تاکنون ۸۰ درصد اسکان موقت مردم زلزله‌زده با کانکس انجام شده است.
وی تصریح کرد: ۳۲ سپاه استانی و موسسات زیادی از قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه توانستند در این روستاها با پراکندگی و حجم خسارت‌های بالا، ظرف ۲۵ روز کار را به اینجا رسانده و مشکل را جمع کنند.
به گفته جعفری، موضوع مهم بعدی رسیدگی به اسکان دائم زلزله‌زدگان است که بستگی به تصمیم دولت دارد و دولت می‌خواهد با واگذاری وام، اختیار را به خود مردم بدهد و این نکته مثبتی است که خود مردم کار را انجام بدهند و به پیمانکار واگذار نشود.
وی با اشاره به اینکه مردم می‌خواهند این ۴۰ میلیون وام دولت به‌صورت بلاعوض باشد و ما هم امیدواریم دولت این را بپذیرد، گفت: حتما این مبلغ کافی نیست ولی به هر حال ما تا آخرین لحظه در کنار مردم هستیم و با کمک‌های خیرین و سایر کمک‌ها کار را پیش خواهیم برد.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  طرح سامانه گرمسیری انتقال آب را یک سرمایه‌گذاری بی‌سابقه دیگر در این منطقه عنوان کرد و متذکر شد: این طرح با ۴۰ کیلومتر تونل و سد، آب‌های سطحی را به جای خروج از کشور پای زمین‌های مردم می‌کشاند که این دستور مقام معظم رهبری برای این طرح در منطقه بی‌سابقه است.
دیدارفرمانده سپاه
با تنها بازمانده یک خانواده زلزله‌زده
سرلشکر جعفری در ادامه چهارمین حضورش در مناطق زلزله‌زده برای سرکشی به روند خدمت‌رسانی به مردم، با حضور در روستای نوشیروان کرمانشاه با «ستاره احمدی» تنها بازمانده یک خانواده دیدار کرد و در جریان وضعیت وی قرار گرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396
با محوریت کانادا صورت گرفت
قطعنامه ضدایرانی مجمع عمومی به بهانه حقوق بشر
    ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫قطعنامه ضدایرانی مجمع عمومی به بهانه حقوق بشر‬‎
مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر اساس گزارشی که با نقش پررنگ کانادا تهیه شده بود، قطعنامه‌ای جدید به بهانه نقض حقوق بشر، علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست روز سه‌شنبه، گزارش کمیته سوم درخصوص نحوه اعمال قواعد مربوط به حقوق بشر در کشورهای دنیا را بررسی کرد.کمیته سوم مجمع عمومی، مسئول بررسی موارد اجتماعی و حقوق‌بشری است و این بار، گزارش خود را که کشورهایی هم از آن حمایت کرده بودند، در قالب پیش‌نویس یک قطعنامه به مجمع عمومی ملل متحد ارائه داده بود.
در این پیش‌نویس، از شرایط حقوق‌بشری در ایران، سوریه، کره شمالی و شبه‌جزیره کریمه ابراز نگرانی شده بود. این پیش‌نویس‌ها با کسب رأی لازم، به قطعنامه مجمع عمومی تبدیل شدند.
صفحه توئیتری «سیاست خارجی کانادا» پس از تصویب این قطعنامه ضدایرانی نوشت: «امروز جامعه بین‌الملل از ایران خواست که به حقوق بشر احترام بگذارد. این کار از طریق تصویب قطعنامه‌ای انجام شد که کانادا در صدر تنظیم‌کنندگان آن بود. کانادا به حمایت از احترام به حقوق بشر در ایران، ادامه خواهد داد.»
پس از اعلام آراء، نماینده سوریه در سازمان ملل، نسبت به مفاد قطعنامه ضدایرانی اعتراض کرد و آن را سندی دیگر از انحراف سازمان ملل از مأموریت اصلی خود دانست.
وی گفت: «در حالی قطعنامه علیه ایران صادر می‌شود که این کشور، تحت تحریم‌های یکجانبه از سوی اعضای شناخته‌شده همین سازمان است و سعی می‌کنند (که با این قطعنامه) بر دستاوردهای ایران سرپوش بگذارند.»
«محمد حسن‌نژاد پیرکوهی» رایزن دوم ایران در دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل هم در این نشست سخنرانی کرد.وی از تصویب قطعنامه علیه کره شمالی و سوریه انتقاد کرد و در حمایت از محور مقاومت و دولت قانونی سوریه گفت: «چگونه می‌توان هم تروریست‌ها را محکوم کرد و هم آنهایی که با گذشتن از جان خود، با تروریسم می‌جنگند.»
قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت، انضباطی یا الزام‌آور نیستند و از آنها با عنوان تدابیر توصیه‌ای یاد می‌شود.
البته ناگفته نماند که این مجمع عمومی است که می‌تواند بر اساس توصیه شورای امنیت، درخصوص تعلیق حق رأی یا عضویت و حتی اخراج اعضای سازمان ملل، تصمیم‌گیری کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396
دولت محرمانه‌ها و دعوت به شفافیت‌؟!
   ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫رئیس‌جمهور‬‎
رئیس‌جمهور در حالی در اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی از ضرورت شفافیت سخن گفت که نگاهی به نزدیک به پنج سال گذشته نشان از آن دارد که در دولت یازدهم و دوازدهم اصل بر محرمانه بودن قراردادها و تعاملات بوده است و رسانه‌ها و مردم نیز چون دیگر وعده‌های دوره انتخابات نباید انتظاری بیهوده داشته باشند.
رئیس‌جمهور در نخستین اجلاس ملی گزارش اجرای حقوق شهروندی از ضرورت شفافیت در کشور سخن گفت و اظهار داشت : «والله بالله اگر صدها دستگاه برای مبارزه با فساد درست کنیم و اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چکار می‌کنیم.»
دکتر حسن روحانی در گفت‌و‌گوی تلویزیونی اخیر خود نیز از شفافیت سخن گفته و اعلام کرده بود : «تصمیم ما در دولت دوازدهم هم برای اجرای حقوق شهروندی و هم برای مبارزه با فساد این است که همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شیشه‌ای برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه کار می‌کند.»
سخن گفتن از ضرورت شفافیت آن هم از دولتی که به دولت محرمانه‌ها معروف است و قراردادهای آن با شرکت‌ها و دولت‌های خارجی هیچ‌گاه به سمع و نظر ملت و رسانه‌های داخلی نرسیده و پس از آنکه برخی جزئیات آن در رسانه‌های بیگانه منتشر شد ملت از اصل این قراردادها مطلع می‌شوند امری عجیب و در عین حال خنده دار به نظر می‌رسد.
شفافیت خواسته به حقی است که همه ملت ایران از دولتمردان خود انتظار آن را دارند ولی آش ادعاهای بلاعمل در چند سال گذشته تا بدان جا شور شده است که حتی حامیان دولت تدبیر و امید نیز این ادعاها را باور نمی‌کنند.
دولتی که حتی میزان واردات بنزین آن محرمانه است!
کافی است به گزارش روزنامه‌های زنجیره‌ای در روزهای گذشته نگاهی بیندازیم، روزنامه شرق که از جمله حامیان رئیس‌جمهور و دولت یازدهم و دوازدهم محسوب می‌شود دیروز در گزارشی اعلام کرد میزان واردات بنزین از سوی دولت محرمانه نگه داشته شده است!
در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: «آمار مربوط به میزان حجمی واردات بنزین همه‌ساله از سوی گمرک اعلام شده، اما با توجه به اینکه بنزین از سوی شرکت نفت خریداری و وارد می‌شود، گمرک دسترسی به قیمت و در نتیجه ارزش واردات نداشته است تا آن را اعلام کند و درواقع نفتی‌ها آن را محرمانه نگه داشته‌اند.»
اما دلیل این محرمانگی و دوری از شفافیت چیست؟ روزنامه شرق به نقل از یک کارشناس به آن پاسخ می‌دهد و می‌نویسد: «وزارت نفت در دولت یازدهم منفعلانه آمار واردات بنزین را پنهان نگه می‌داشت که تندروها یا به ‌اصطلاح دلواپس‌ها وزارت نفت را متهم به دست ‌برداشتن از خودکفایی نکنند، خودکفایی که در واقع توهمی بیش نبود.»
این گزارش و گزارش‌های مشابه در سال‌های گذشته به خوبی نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری دولت در چند سال گذشته نه دائر مدار شفافیت و مصالح مردم که نوع روابط آن با دولت‌های خارجی در چارچوب برجام و مقابله با منتقدین در داخل بوده است، دولتمردان همواره از این بیم داشته‌اند که اگر منتقدین به اطلاعات و آمار درست دسترسی داشته باشند از مقامات و مسئولین ذیربط سؤال خواهند پرسید و در این میان سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند!
از این رو در سال‌های گذشته در امور ریز و درشت شاهد عدم شفافیت در کشور بوده ایم ، قراردادهای خرد و کلانی با کشورهای خارجی بسته شده است که فارغ از اجرایی شدن و یا نشدن آن قراردادها جزئیات آن در دسترس عام قرار نگرفته است.
محرمانه‌های دولتی که قرار است در اتاق شیشه‌ای باشد!
کافی است نگاهی گذرا به اخبار مناسبات اقتصادی دولت در نزدیک 5 سال گذشته بیندازیم تا روشن شود آیا دولت یازدهم و دوازدهم در اتاق شیشه‌ای و در مرعی و منظر عموم قرار داشته است و یا قراردادهای غیرشفاف و دور از دسترس عموم عنوان «دولت محرمانه‌ها» را زیبنده این دولت ساخته است!
در بند 11 منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید که 27 مردادماه سال 1392 در اولین جلسه هیئت دولت یازدهم توسط روحانی قرائت شد آمده بود: «حق مردم در دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم، در ارائه اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‎‎ها فعالانه و با رویکرد مثبت عمل کنم و در این مسیر با نظام اطلاع‎رسانی دولت هماهنگ عمل کنم.»
در زمینه تعامل مثبت دولت با رسانه‌ها سخنی نیست چرا که با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور محترم در سال‌های گذشته و نسبت‌های عجیب و غیرقابل باور ایشان به رسانه‌ها و منتقدین جای هیچ شبهه و سؤالی نمی‌گذارد که سیاست کشتیبان رسانه‌ها را محترم نمی‌شمارد ولی در زمینه شفافیت به مصادیق فراوانی می‌توان‌اشارت داشت که در ادامه به اختصار می‌پردازیم.
محرمانه‌های هسته‌ای!
در طول مذاکرات هسته‌ای منتهی به برجام اطلاعات ضروری مورد نیاز افکار عمومی برای آنکه بدانند در مذاکرات چه خبر است از مردم دور نگه داشته شد.
ظریف وزیر امور خارجه نیز بارها در این باره که چرا مذاکرات و جزئیات آن بایستی محرمانه باشد مصاحبه و از آن دفاع کرده بود.
به عنوان نمونه 26 مهر 1392 در جریان مذاکرات ژنو ظریف وزیر امور خارجه طی یادداشتی تصریح کرد : «یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاکره‌کنندگان کم‌تر خبر به بیرون درز بدهند، بیش‌تر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است.»
از سوی دیگر و در طول مذاکرات منتهی به برجام این رویه محرمانگی ادامه یافت ولی هر از گاهی خبرهایی در رسانه‌های بیگانه و مرتبط با دشمن منتشر می‌شد که نشان از آگاهی آنان از جزئیات مذاکرات و داده‌ها و ستانده‌ها بود.
می توان این درز اطلاعاتی که قرار بود محرمانه باشد را به وجود جاسوس یا جاسوس‌هایی در تیم مذاکره‌کننده که یکی از آنان دستگیر و حکم آن نهایی شد نیز مرتبط دانست ولی آنچه که محرز و مسلم است در حالی که مردم و رسانه‌های ایرانی نامحرم تلقی شده و اطلاعات لازم و ضرور در اختیار آنان قرار نمی‌گرفت از بی‌بی سی گرفته تا صدای آمریکا و...خبرهای دقیقی را از مذاکرات منتشر می‌ساختند.
گفتنی است بعد از مذاکرات لوزان آمریکایی‎‎ها جزئیات کلی توافق را در سندی به نام گزاره برگ یا همان «فکت شیت» منتشر کردند. نمایندگان ملت خواستار آن شدند که اسناد توافق در اختیار نمایندگان و کمیسیون اختصاصی برجام قرار بگیرد اما ظریف بر محرمانه بودن اسناد مذاکرات تاکید کرد.
علی‌اکبر صالحی رئیس‌سازمان انرژی اتمی نیز در یک برنامه تلویزیونی در این‎باره گفت:  «با توجه به فضای عمومی کشور، گزاره برگی را آماده کردیم اما گفت‎وگوی دو ساعته وزیر امور خارجه با برنامه نگاه 1 و مطرح شدن همه موارد و گفت‎وگوی اینجانب با برنامه گفت‎وگوی ویژه خبری شبکه 2 موجب شد گزاره برگ منتشر نشود و همین صحبت‎ها تبدیل به گزاره برگ شد.»!
در سال گذشته نیز رسانه‌های خارجی از جمله آسوشیتدپرس مدعی دسترسی به سند محرمانه‌ای مرتبط با مذاکرات ایران و 1+5 شدند که جزئیات ناگفته‌ای از توافق و داده‌ها و ستانده‌ها را منتشر می‌ساخت، تیم ایرانی به جزئیات افشا شده به عنوان سند افتخار خود استناد کرد ولی نگفت اگر جزئیات منتشر شده به سود ایران بوده و بایستی به آن افتخار کرد چرا پیش از آسوشیتدپرس و رسانه‌های بیگانه وزارت خارجه مردم را از آن آگاه نساخته است؟!
وزیری که رکورد محرمانه‌ها را جابجا کرد!
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت را بی‌شک می‌توان در زمینه «محرمانه‌ها» رکورد دار دانست ، مذاکرات محرمانه با توتال و «الگوی قراردادهای جدید نفتی» که آن هم محرمانه بوده و از دسترس نمایندگان و مردم به دور است و... را می‌توان در این راستا مورد ارزیابی قرار داد.اعتراض به قراردادهای محرمانه وزارت نفت و منتشر نشدن جزئیات این قراردادها به حضور زنگنه در تیرماه سال جاری در صحن علنی مجلس منتهی شده و وی طی سخنانی از این مذاکرات و تعاملات محرمانه دفاع کرده و گفت: « همزمان با امضای یادداشت تفاهم با شرکت توتال برای طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی اطلاعات این میدان را در اختیار شرکت قرار داده و با آن قرارداد محرمانه بودن این اطلاعات را نیز امضا کردیم.»
اسفند 1394 نیز بسیج دانشجویی دانشکده فنی در نامه‌ای به وزیر نفت نسبت به محرمانه بودن این نوع قراردادها اعتراض و تاکید کرده بود : « آن‌طور که جنابعالی اعلام نموده‌اید، در چند روز آینده قراردادی محرمانه بین شرکت توتال فرانسه و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان آزادگان جنوبی امضا خواهد شد. اگربناست پروژه‌ها براساس مناقصه واگذار بشوند، مذاکره و قرارداد محرمانه با توتال برای واگذاری میدان آزادگان چه توجیهی دارد؟ آن هم با وجود سابقه فضاحت بار عملکرد شرکت توتال در صنعت نفت ایران و مخصوصا در پروژه توسعه پارس جنوبی!»
قرارداد محرمانه این بار با پژو!
 نزدیک دو سال از اجرایی شدن برجام و به گفته دولتمردان برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو سپری شده و مردم بی‌صبرانه منتظر ورود خودروهای جدید به بازار و ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودروها هستند البته سهم صنعت خودرو از برجام باز هم خودروهای فرانسوی و شرکت پژوسیتروئن فرانسه بود.
در این میان پژو که سال‎ها از بازار ایران سود برده بود نمی‎توانست از این بازار بگذرد. قرارداد پژو با ایران امضا شد. محمدرضا نعمت‎زاده وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه یکی از برنامه‎‎های خود اعلام کرد پرداخت غرامت از سوی پژو جزو مفاد قرارداد جدید ایران‎ خودروست که در سفر رئیس‎جمهور به فرانسه نهایی شده است. وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار مبنی بر اینکه میزان این غرامت چقدر است؟ گفت: این غرامت در قرارداد جدید دیده شده، البته این قرارداد محرمانه است.
محرمانه بودن این قرارداد از سوی هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو نیز مطرح شد. وی گفت: «20 درصد قرارداد پژو محرمانه است.»
 او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بخش 20 درصد محرمانه قرارداد پژو شامل چه بخش‎‎هایی می‎شود؟ گفت: این بخش، چیز خاصی نیست، منظور از محرمانه بودن این است که بخواهیم قرارداد را جایی منتشر کنیم. ما از این لحاظ می‎گوییم که قرارداد محرمانه است!
در آن برهه علیرضا زاکانی نماینده مجلس نهم با ‌اشاره به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت که قرارداد با پژو محرمانه است، اظهار داشت : شرکت‌های خودروسازی، اگر خصوصی بودند، شاید قید محرمانه برای قراردادهای آنها معنی داشت، اما وقتی این شرکت‌ها دولتی و متعلق به همه مردم است، قید محرمانه برای آنها معنی ندارد و نمایندگان مردم در مجلس باید بر کم و کیف آنها نظارت کنند.
از سوی دیگر و نکته جالب آنکه علاوه‌بر محرمانه بودن محتوای قرارداد‌ها در صنعت خودرو حتی لیست تامین‌کنندگان قطعات خودرو نیز حالت محرمانه دارد!
حسن زاده مدیر مرکز مطالعات خودروی اندیشکده سیاستگذاری دانشگاه امیرکبیر می‌گوید: وقتی از خودروسازان داخلی مثل شرکت سایپا می­‌پرسیم که به ما بگویید قطعات پراید را از کجا می­‌خرید و مگر اعلام نمی‌کنید 87 درصد قطعات ایرانی است، متاسفانه با این مطلب مواجه می‌شویم که لیست تامین کنندگان قطعات خودرو در ایران محرمانه است.
قرارداد ایرباس هم محرمانه است!
در حالی اوایل تیرماه امسال خبر تفاهم چند ایرلاین داخلی با ایرباس برای خرید ۷۳ فروند هواپیما منتشر شد که عدم اطلاع‌رسانی درباره جزئیات این تفاهم، واقعی بودن خرید هواپیماها را زیرسؤال برده است. مسئله اصلی در این حوزه، درنظرگرفتن احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است، در صورت اعمال تحریم جدید، سرنوشت قرارداد ایران‌ایر با کمپانی ایرباس به طور دقیق مشخص نیست و از سوی 2 طرف، این مورد به عنوان ابعاد محرمانه قرارداد تلقی می‌شود.مدیر شرکت فرانسوی ایرباس به محرمانه بودن قرارداد هم‌اشاره کرده و هم راستا با طرف ایرانی گفته است: ما نمی‌توانیم جزئیات توافقات مالی با مشتریان خود را رسانه‌ای کنیم.
جک روکا درباره ارزش واقعی قرارداد این شرکت با ایران هم گفت: 25 میلیارد دلاری که از سوی رسانه‌ها در روزهای اول مطرح شد بر اساس تعداد و نوع هواپیماها و محاسبه قیمت آنها بر مبنای لیست قیمت ایرباس بوده است و ما صحت آن را تأیید نمی‌کنیم اما ما نیز نمی‌توانیم جزئیات مالی قرارداد با مشتریان خود را ارائه دهیم.
با توجه به آنچه ذکر شد دولتی که از آمار چک‌های برگشتی در سایت بانک مرکزی تا نرخ رشد اقتصادی، از قراردادهای جدید نفتی تا متن قراردادهای پژو و ایرباس، از جریمه ایران در شکایت گازی با ترکیه تا روند بررسی پرونده کرسنت را محرمانه اعلام می‌کند، می‌توان دولتی غیر از «دولت محرمانه» نامید؟هر چند با گذشت زمان برخی اطلاعات جسته و‌گریخته و با فشار رسانه‌ها در اختیار عموم قرار داده می‌شود ولی بنای دولت یازدهم و دوازدهم در سال‌های گذشته بر محرمانه بوده است مگر اینکه نتوانند و یا با پیگیری رسانه‌ها نتوانسته باشند آن اطلاعات را محرمانه نگه دارند.
با این وجود وعده رئیس‌جمهور درباره شفافیت و قرار گرفتن دولت در اتاق شیشه‌ای بیشتر به یک شوخی و طنز شباهت دارد تا یک سخن منطبق بر امر واقع چرا که سابقه موضوع خلاف این ادعا و وعده را نشان می‌دهد هر چند انسان به امید زنده است و امیدواریم که دولت آب رفته را به جوی بازگردانده و شفافیت را جایگزین سیاست ورزی مخفیانه و محرمانه سازد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

عیار تهدیدات انقلابیون یمن چقدر است؟

  ۲۹/ ۱۳۹۶/۰۹

Image result for ‫انقلابیون یمن ریاض را هدف قرار دادند‬‎
روز سه‌شنبه گذشته، انقلابیون یمن برای دومین بار ریاض، قلب عربستان را با موشک بالستیک هدف قرار دادند. آنطور که خبرنگاران الجزیره و رویترز به نقل از «برخی شاهدان عینی» نوشته‌اند، اظهارات انقلابیون یمن درست است و این موشک، به کاخ سلطنتی «یمامه» برخورد کرده است. ریاض اما ضمن اعلام اینکه سیستم‌های ضد موشکی‌اش، برکان را در آسمان منهدم کرده‌اند، طی بیانیه‌ای انتشار هرگونه خبر درباره این حادثه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیگر را ممنوع کرده است! در همان ساعات نخست وقوع این حادثه، آل‌سعود و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته و مدعی شدند، این موشک مال ایرانی‌ها بود و... در این باره گفتنی‌هایی هست:
1- کاخ «یمامه» در ریاض، مقر رسمی و اصلی دفتر شاه‌سعودی است که در حومه غربی شهر واقع شده است. این کاخ، مقر اصلی دیوان سلطنتی آل‌سعود نیز هست. شلیک به این کاخ درست یک روز پس از آن صورت گرفت که، «مایک پمپئو»، رئیس‌ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به ریاض رفت و با پادشاه سعودی و سایر مقامات این کشور دیدار کرد. این دیدارها در همین کاخ «یمامه» صورت گرفته بود! اینکه انقلابیون یمن در هزارمین روز از تجاوز سعودی‌ها به کشورشان و با فاصله 24 ساعت پس از سفر رئیس ‌سیا به ریاض، می‌توانند چنین حمله دقیقی را برنامه‌ریزی و عملیاتی کنند، پیام بسیار مهمی دارد و آن پیام چیزی نیست جز اینکه، جنگ یمن وارد فاز تازه‌ای شده است. این یعنی «دوران بزن در رو» برای ائتلاف سعودی هم تمام شده و از این پس، این فقط عربستان نیست که شهرهای یمن را بمباران می‌کند؛ انقلابیون یمن هم می‌توانند شهرهای عربستان را بمباران کنند. به قول سید عبدالملک الحوثی، رهبر انقلابیون یمن: «موشک‎های بالستیک ما امروز به کاخ‌های دشمن ملت یمن می‎رسد و جنایت سعودی علیه یمن هر اندازه افزایش یابد، روش‌های ما در مقابله با این جنایت بیشتر خواهد شد... شما کاخ‌های ریاست جمهوری ما در صنعا را بمباران می‌کنید، ما هم کاخ‌های شما را بمباران می‌کنیم. شما صنعا را بمباران می‌کنید و ما هم ریاض و ابوظبی را بمباران می‌کنیم.»
2- اینکه «موشک شلیک شده ایرانی بود» و «سپاه آن را به الحوثی‌ها داده» (موضع رسمی عربستان و آمریکا ساعاتی پس از شلیک به یمامه) دروغ‌های شاخداری هستند که بیشتر، از سر ناچاری و برای حفظ آبرو و حیثیت گفته می‌شوند. عربستان مجبور است شکست از الحوثی‌ها را، شکست از ایران جا بزند. این کشور فقط در یک فقره که همین چند ماه پیش رخ داد، قراردادی افسانه‌ای به ارزش 500 میلیارد دلار با آمریکا امضاء کرد که 100 میلیارد دلار آن تسلیحاتی است. این قرارداد، بزرگترین قرارداد تسلیحاتی جهان لقب گرفته است! تمام خلبان‌ها، جنگنده‌ها، مهندس‌ها، تجهیزات مدرن نظامی، بمب‌های خوشه‌ای، موشک‌ها، سیستم‌های ضد موشکی و حتی مشاوران و مستشاران و فرماندهان نظامی عربستان، وارداتی هستند و آل‌سعود برای آنها میلیاردها دلار هزینه کرده است. بودجه نظامی سال آینده عربستان را هم که 65 میلیارد معین کرده‌اند. حال شکست چنین کشوری با چنان مختصاتی از فقیرترین کشور دنیا، خفت‌بار نیست؟! آل‌سعود حق دارد. این کشور باید حریف خود را ایران جا بزند تا بیش از این رسوا نشود! یافتن دلیل حمایت‌های کورکورانه آمریکا از سعودی‌ها نیز کار سختی نیست. در حالی که سازمان ملل رسما اعلام کرده، هیچ دلیلی برای اثبات ایرانی بودن موشک‌های شلیک شده به عربستان و امارات وجود ندارد. ساعاتی پس از شلیک موشک به یمامه، وزارت خارجه آمریکا بیانیه صادر کرده و می‌نویسد، این موشک متعلق به سپاه بوده است! اینگونه ادعاها هم قابل درک است چرا که، ترامپ 500 میلیارد دلار از سعودی‌ها گرفته تا در چنین مواقعی از آنها حمایت کند!
3- فرض محال که محال نیست. فرض بگیریم این موشک‌ها اصلا ایرانی هستند و عربستان برای حفظ آبرو هم که شده، باید جای الحوثی‌ها را با ایران عوض کرده و اعلام کند، در حال جنگ با ایران است! در این میان اما باید پرسید، وقتی آل‌سعود با آن ثروت عظیم بادآورده و زرادخانه‌های مملو از انواع و اقسام تسلیحات مدرن نظامی، داشتن حمایت‌های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، حریف یک موشک ایرانی نمی‌شود، چطور می‌تواند با این کشور مستقیما گلاویز شود؟! پاسخ این سؤال را هم چندی پیش یکی از سخنگویان انصارالله به خوبی داد: «اگر ما موشک‌های ایران را داشتیم، عربستان را زیر و رو می‌کردیم.»
4- با محاسبات عادی و مادی اگر حساب کنیم! برخلاف آل‌سعود و امارات، یمن پس از تحمل 1000 روز بمباران، دیگر چیز زیادی برای از دست دادن ندارد. تمام هنر سعودی‌ها در سه سالی که از جنگ یمن می‌گذرد، نابود کردن زیرساخت‌ها، کشتن زنان و کودکان و بمباران مجالس عزا و عروسی بوده. شیوع عمدی بیماری وبا و دیفتیری و دادن گرسنگی به مردم عادی و به تعبیر پایگاه خبری المانیتور، «استفاده از استراتژی گرسنگی دادن برای به زانو درآوردن مردم» تمام هنر سعودی‌ها در این مدت بوده است. گاهی جنگنده‌های سعودی روزانه 50 الی 60 نوبت بر سر مردم مظلوم یمن بمب‌های ممنوعه و غیر ممنوعه می‌ریزند و با موشک‌هایی که با قراردادهای رسمی از آمریکایی‌ها خریده‌اند، زنان و کودکان یمنی را قتل عام می‌کنند. این حملات گاهی آنقدر شدید و زیاد می‌شوند که به تعبیر یکی از کارشناسان یمنی که گفت‌و‌گویی با وی داشتیم، اگر روزی یمن بمباران نشود، این مسئله (عدم بمباران یمن) خود تبدیل به یک خبر می‌شود! در مقابل، آل‌سعود و امارات به غیر از آن حیثیت، چیز‌های زیادی دارند که با شلیک این موشک‌ها از دست می‌دهند. چرا امارات جرات نمی‌کند، نفسِ «شلیک موشک» به دوبی و ابوظبی را تایید کند؟! یا مثل ریاض، اعلام نمی‌کند، موشک را قبل از رسیدن به نیروگاه اتمی 30 میلیارد دلاری‌اش، در هوا منهدم کرده است؟
انقلابیون یمن در این جنگ نابرابر به خوبی دریافته‌اند، تنها راه مقابله با حملات وحشیانه ائتلاف سعودی، شلیک موشک به قلب کشورهای عضو ائتلاف سعودی است. کلان‌سرمایه‌داران اگر امروز در امارات حضور دارند و این کشور میکروسکوپی را به یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای دنیا بدل کرده‌اند، قطعا از موشک هراس دارند! انصارالله با شلیک به دوبی و ابوظبی، به امنیت امارات حمله می‌کند، اماراتِ بدون امنیت و سرمایه یعنی، چیزی مثل یمنِ اکنون!
5- تحلیل تحولات یمن و پیش‌بینی آینده این تحولات، کار زیاد سختی نیست. کافی است ضمن دنبال کردن تحولات این کشور، نگاهی به تهدیدات انقلابیون یمنی انداخت و بررسی کرد، چند درصد از این تهدیدات عملیاتی شده‌اند. با این روش، می‌توان عیار تهدیدات انقلابیون یمنی را سنجید و تصمیم گرفت که آیا آن را باید جدی بگیریم یا خیر. پیش از این با همین روش، حمله موشکی به امارات و ریاض را به درستی پیش‌بینی کردیم. باز با توجه به روند تحولات و تهدیدات صورت گرفته گفتیم، انصارالله دوباره به ریاض حمله خواهد کرد که روز سه‌شنبه این پیش‌بینی هم به خوبی محقق شد. رهبر انصارالله یمن، سخنگوی ارتش این کشور و چند تن از مقامات یمنی پس از حمله موشکی اخیر به کاخ یمامه دوباره تهدید کرده‌اند، کاخ سایر پادشاهان کشورهای مرتجع عربی نیز منتظر حملات مشابه باشند. با توجه به اینکه، عیار تهدید‌های انقلابیون یمنی خیلی بالاست، ما این تهدیدات را باز هم جدی می‌گیریم. هیچ بعید نیست همین روزها بشنویم: «الحوثی‌ها با یک فروند موشک بالستیک برکان اچ 20، کاخ محمد بن راشد آل مکتوم را هدف قرار داده‌اند.»!
جعفر بلوری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آذر 1396

غلبه بر فتنه در منطقه

   ۲۸/ ۱۳۹۶/۰۹

Image result for ‫غلبه بر فتنه در منطقه‬‎

آمریکا، رژیم اسرائیل و عربستان توأمان دو نوع نگرش را بازتاب می‌دهند یک نگرش مبتنی بر ابراز نگرانی عمیق و یک نوع نگرش مبتنی بر توسل به اقدامات جسورانه در مواجهه با مسایل منطقه. در این میان «لحن تند» و «اقدامات غیرمترقبه» نقشه راه این سه دولت را تشکیل می‌دهند، اقدام اخیر ترامپ در اعلام قدس به ‌عنوان پایتخت اسرائیل، راه‌اندازی جنگ سعودی علیه مردم یمن، اقدامات محدود نظامی اسرائیل علیه حزب‌الله در سوریه در این راستا صورت گرفته‌اند. به نظر می‌آید این روش طی ده- دوازده سال آینده در منطقه ما جریان داشته باشد. این موضوع نیاز به تجزیه و تحلیل و نیز ارزیابی دارد:
1- نگرانی از ایران بدون تردید در هر سه پایتخت وجود دارد و این نگرانی هم واقعی است و ابراز آن هم فقط تلاشی «ایران هراسانه» نیست هر چند نمی‌توان کتمان کرد که یک رویه ثابت مبتنی بر تولید هراس از ایران از سوی این کشورها وجود دارد: اما آنچه در این پایتخت‌ها احساس می‌شود، احساسی کاذب نیست. ایران از حیث زیرساخت‌های سیاسی و امنیتی در منطقه و نیز از نظر زیرساخت‌های فرهنگی در سطح جهان، نگرانی‌های بزرگی برای آمریکا، اسرائیل و عربستان پدید آورده است و از قضا در این موارد آنان هیچ بدیل و نیروی مقابلی ندارند تا امیدی به برون رفت از مخمصه سیاسی، امنیتی و فرهنگی که با آن مواجه شده‌اند، داشته باشند و از این رو بحث را به میدان‌های دیگر برده‌اند؛ بحث از موشک، نفوذ منطقه‌ای و نوع رفتار با مخالفان داخلی خود.
بحث از موشک‌های ایران طی ده سال گذشته ترجیع‌بند اظهارات مقامات این سه دولت بوده کما اینکه بحث از نفوذ منطقه‌ای ایران به گونه‌ای که در تضاد با امنیت و منافع دیگران دیده شود، همواره از سوی آنان مطرح بوده و رفتار حکومت ایران با مخالفان داخلی خود نیز یک ضلع غیر قابل چشم‌پوشی از هندسه اتهامات ایران از سوی سران این کشورها بوده است. بحث از نفوذ منطقه‌ای ایران و تهدیدآمیز نشان دادن آن برای آن نیست که از آثار منفی چنین نفوذی علیه منافع ملی خود بکاهند بلکه برای آن است که ایران اساساً چنین قدرتی نداشته باشد و در یک افق بالاتر، اساساً در منطقه چنین نفوذ مستقلی وجود نداشته باشد. اگر دولت سعودی نگران پیامدهای منفی نفوذ ایران در منطقه بود، با ایران وارد گفت‌وگو می‌شد و به فرمولی فکر می‌کرد که در آن ایران قدرت نفوذ دارد ولی بخشی از این قدرت نفوذ در راستای حل مشکلات عربستان در منطقه که کم هم نیستند به کار گرفته شود. اما ریاض که به راحتی با مخرب‌ترین قدرت منطقه یعنی رژیم صهیونیستی کنار می‌آید و همکاری می‌کند، به هیچ وجه به گفت‌وگو با ایران نمی‌اندیشد. چرا؟ برای اینکه مسئله ما در چشم‌انداز منطقه‌ای رفع موانع شکل‌گیری «منطقه‌ای مستقل» و مسئله عربستان در چشم‌انداز منطقه‌ای باز گرداندن منطقه به شرایط پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است کما این که محمد بن سلمان اخیراً از ضرورت بازگشت منطقه به شکلی از اسلام که نقشی در هویت‌دهی به منطقه نداشته باشد، سخن گفت.
در بحث موشک‌ها نیز تبلیغات بر مبنای خطرناک بودن آن استوار است و صد البته برای آمریکا، اسرائیل و عربستان خطرناک نیز هست اما این خطر به خاطر نفس موشک‌ها نیست. اگر این بود، برای آن راه روشنی وجود داشت؛ مذاکره یا دست زدن به اقدام مشابه یعنی تلاش برای دستیابی به فن‌آوری موشک و این درست در حالی است که سال‌هاست جمهوری اسلامی نسبت به خرید حجم گسترده‌ای از جنگ‌افزارهای «بسیار حساس» از سوی عربستان سکوت کرده و هیچ‌گاه آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود نخوانده است. پس کاملاً واضح است که بحث از موشک‌های ایران بحث از یک سطح از توانمندی نظامی ایران نیست بحث این است که یک قدرت منطقه‌ای، بر مبنای شکل‌دهی به منطقه‌ای مستقل به یک سلسله تلاش هوشمندانه دست زده است که نتیجه آن به وجود آمدن منطقه‌ای غیر از منطقه قبل است.این موضوعی نیست که از نظر این «مثلث نگران» قابل عبور باشد اما خب به‌طور طبیعی از سرانجام این منازعه گرم کمتر حرف می‌زنند. چرا که پیدایی یک منطقه مستقل و اسلامی چیزی نیست که به غیر از خود این‌ها، کسی از آن بترسد و فعالیت ایران در این مسیر را دخالت در کار دیگران بداند بلکه این چیزی است که حداقل از زمان اشغال فلسطین که با میدان‌داری انگلیس روی داد، به‌صورت یک آرزو، مد نظر مسلمانان منطقه بوده است آرزویی که اخوان و آباء همین ملک سلمان و اسلاف پلید همین نتانیاهو و ترامپ آن را تباه کرده‌اند.
در این میان یک نکته اساسی هم این است که آیا ما می‌توانیم با مذاکره و گفت‌وگو چنین حس و حالی را از سران مثلث واشنگتن، تل‌آویو و ریاض بگیریم و با آنان به نگاهی نزدیک که سایه اقدامات و اظهارات تهدیدآمیز را از سر منطقه رفع کند، برسیم. بعضی‌ها با ساده‌سازی صورت مسئله می‌گویند اگر ما ادبیات خود را از وجه تند و قهرآمیز به ادبیات آرام و احترام‌آمیز اصلاح کنیم و یا اگر به رفت و آمدهای دیپلماتیک خود بیفزاییم و در حوزه دیپلماسی سخن گفتن و مراوده براساس هنجارهای مشترک بین‌المللی را مد نظر قرار دهیم، می‌توانیم شرایط بین خود را دگرگون کرده و به وضعی آرام‌تر دست پیدا کنیم. بعضی هم معتقدند سطحی از تنزل ایران در پرونده‌های منطقه‌ای و سپردن بعضی از امور سیاسی و امنیتی منطقه به آمریکا یا عربستان شرایط بین ما و آنان را دگرگون می‌کند. اما واقعیت چیست؟
واقعیت این است که کسانی که از این سه منظر سخن می‌گویند، از دل خویش خبر می‌دهند نه از دل آمریکا، اسرائیل و عربستان. گیر این سه، ادبیات مسئولین ایرانی نیست چرا که آنچه در تندترین عبارت به کار می‌بریم هنوز با واقعیت پلید آنان و سابقه جنایت‌باری که در منطقه ما دارند، فاصله بسیاری دارد، دیگرانی هم در دنیا با ادبیاتی بسیار تندتر با آنان سخن گفته‌اند. در خصوص رفت و آمد دیپلماتیک و دیپلماتیک لین که هیچ گاه کسی بر ضرورت آن تردید نداشته است هم می‌توان گفت زیر ساخت رسیدن به توافق بین دو یا چند دولت، مذاکره نیست بلکه منافع مشترک و یا تهدیدات مشترکی است که اطراف قضیه روی آن‌ها توافق دارند. در اینجا ما می‌توانیم از «منافع واقعی» و «تهدیدات واقعی» سخن بگوییم و برای آن‌ دهها استدلال منطقی بنماییم و به‌طور واقعی هم آنچه ما از آن به منافع یا تهدیدات سخن می‌گوییم برای طرف یا طرف‌های مقابل منفعت و تهدید باشد، مثل تروریزم و پیامدهای آن. اما زمانی که اسرائیل، آمریکا و عربستان، ایران را بزرگ‌ترین تهدید و از بین بردن آن را بزرگ‌ترین منفعت و ضرورت به حساب می‌آورند، جایی برای نشان دادن منفعت واقعی و یا تهدید واقعی باقی نمی‌ماند.
اما اگر ما بخواهیم از طریق کنار کشیدن از حمایت از بعضی از ملت‌های مظلومی که در زیر فشار نظامی این مثلث شوم هزاران شهید و مجروح و میلیاردها دلار هزینه داده‌اند، به تفاهم با آمریکا، اسرائیل و عربستان برسیم این هم شدنی نیست. چرا که از یک سو ملت‌های منطقه کشورهای خود و سرنوشت آینده‌شان را به ما نفروخته‌اند تا برای ما امکان واگذاری آن فراهم باشد و از سوی دیگر اساساً این مثلث با خود ما کار دارند نه فقط آنچه در آن دارای موقعیت‌هایی هستیم. نشانه آن هم این است که در همان زمان که علی عبدالله صالح بر یمن و صدام حسین بر عراق حکومت می‌کردند و هیچ خبری از انصارالله در یمن، جنبش مردمی اسلامی در بحرین و این حد از روابط استراتژیک بین ایران و سوریه و این حد از قدرت حزب‌الله لبنان وجود نداشت، «عزم تغییر ایران» در این سه دولت به‌طور جدی وجود داشت.
2- اما سرانجام این مناقشه داغ وجودی به کجا خواهد انجامید؟ بعضی می‌گویند همه حرف‌های شما را درباره ذاتی بودن تعارض آمریکا علیه ایران و تلاش آمریکا برای براندازی حکومت ایران را قبول داریم اما از آنجا که روند کنونی به رویارویی گرم نظامی بین ایران و این مثلث منجر می‌شود بنابراین باید فتیله مخالفت با آمریکا، اسرائیل و عربستان را پایین بکشیم و امنیت مرز و درون جغرافیای خود را ترجیح دهیم. در این نظریه ما به جای بر دوش کشیدن «پرچم قدس» می‌توانیم آن را مسئولیت سازمان همکاری‌های اسلامی بدانیم و خود در عداد یکی از اعضای آن کاری را انجام دهیم که دیگران انجام می‌دهند.
واقعیت این است که مناقشه این مثلث با ایران در صحنه عمل به درگیری نظامی منجر نمی‌شود چرا که در تحلیل و ارزیابی انفرادی و اشتراکی آنان امکان پیروزی نظامی بر ایران وجود ندارد. ما به‌خوبی می‌دانیم که آمریکا به هیچ وجه نمی‌خواهد با ایران درگیر شود و این در حالی است که رژیم‌های صهیونیستی و سعودی درگیری نظامی علیه ایران را به آمریکا احاله کرده و خود را ناتوان از آن می‌دانند. اما رها کردن پرونده فلسطین و پنهان شدن دولت ایران پشت عنوان سازمان همکاری‌های اسلامی مشکلی را حل نمی‌کند چرا که در این صورت از یک سو ایران در موضع نامتعارض دیده می‌شود چه اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم ایران و بخصوص جامعه عظیم مذهبی و نهادهایی مثل سپاه پاسداران چنین کادری را برنمی‌تابند و این به حاشیه رفتن سیاست‌های مبتنی بر تسلیم منجر می‌شود و از سوی دیگر کنار کشیدن ما از مسئولیتی که دست‌کم چهل سال بر آن تأکید کرده‌ایم، نشانه واضحی از ضعف ما خواهد بود و در این صورت قدرت‌های خشمگین و کینه‌توز به رابطه‌ای عادی با کشوری که ضعیف دیده شده است، رضایت نمی‌دهند و تا انهدام کامل آن از پا نمی‌نشینند.
راه ما و منطقه کاملاً روشن است و در سرگذشت آن نیز ابهامی وجود ندارد. مثلث شومی که در حال فریاد زدن است و می‌خواهد توانا دیده شود، بشدت نگران است و این نگرانی ناشی از تحلیل غلط نیست و از این رو هیچ مانور سیاسی او را از موضع مخالفت جدی با جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت خارج نمی‌کند. وضع ما هم روشن است ما در فاصله سالهای 2000 تا امروز در پرونده‌های مختلف به پیروزی‌های پیاپی رسیده‌ایم و چون صحنه تغییر نکرده و دشمنان ما هم نه در تعداد و نه در توانایی فزونی نگرفته‌اند، شکست‌های دیگری خواهند خورد. آمریکا اگر چه وانمود کرده است که در پرونده فلسطین حرف اول را می‌زند اما واقعیت این است که توان تغییر پرونده فلسطین را ندارد. نه ملتی که برای رسیدن به حقوق خود مبارزه می‌کند. به حاشیه می‌رود و نه جبهه مقاومت از اظهارات ترامپ پیروی خواهند کرد. بر این اساس می‌توانیم با قاطعیت زیادی بگوییم روند با شتاب بیشتر در جهت محو نفوذ آمریکا در منطقه و محو دولت‌های اسرائیل و سعودی ادامه می‌یابد.
سعدالله زارعی


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آذر 1396
گزارش خبری تحلیلی کیهان از تازه‌ترین اظهارات رئیس‌جمهور
حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین پیش پرداخت حقوق شهروندی!
   ۲۸/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫تازه‌ترین اظهارات رئیس‌جمهور حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین پیش پرداخت حقوق شهروندی‬‎
سرویس سیاسی-
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور، که روز گذشته برای ارائه گزارش پیشرفتها و راهکارهای رفع موانع تحقق «حقوق شهروندی» به سالن اجلاس ولنجک تهران رفته بود و طبعا انتظار می‌رفت از میزان عمل به وعده‌های خود بویژه در بخش اقتصاد و معیشت مردم سخن بگوید، ترجیح داد به رویه ایام تبلیغات انتخاباتی و تمسک به اصل ابهام به توجیه ناکارآمدی‌های دولت خود بپردازد.
روحانی در سخنان خود در نخستین اجلاس ملّی گزارش حقوق شهروندی گفت: دولت از اوّل در زمینه استفاده مردم از فضای مجازی تحت فشار بوده، به آقای جهرمی می‌گویم وی باید بایستد و مقاومت کند و همه دولت پشت سر ایشان بایستد؛ چرا که این داستان یک داستان ساده نیست و حق بزرگ مردم است.
رئیس‌جمهور تاکید بر اینکه برای من این روز بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: وجود حقوق شهروندی و توجه مردم و همه مسئولین به این مسئله می‌تواند برای آرامش، احساس عدالت و تساوی در جامعه بسیار مهم باشد.
روحانی اظهار داشت: آن وقت بعضی از عزیزان در رسانه‌ها گفتند که نزدیک انتخابات است و فلانی می‌‌خواهد تبلیغات انتخاباتی کند و این تنها یک دفترچه‌ای است و پخش شده و مثل خیلی چیزهای دیگر فراموش خواهد شد. همان موقع هم در همین مکان و در یکسال پیش گفتم که یکی از اهداف بسیار مهم ما اجرای تمام این منشور است.
حقوق شهروندی و افزایش قیمت بنزین ، گازوئیل، گاز و آب و برق!
درست در زمانی که رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران مشغول سخنرانی درباره اهمیت حقوق شهروندی و تاکید و اهتمام دولت بر اجرای آن بود ، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهور به طور رسمی از افزایش قیمت بنزین و گازوئیل به 1500 و 400 تومان رونمایی کرد و نوشت: «در لایحه بودجه 97 راهکار تأمین منابع برای ‌اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان شده است و مهم‌ترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به‌قیمت فوب خلیج‌فارس است. بر اساس بودجه 97 قیمت بنزین لیتری 1500 و گازوئیل 400 تومان می‌شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست. این لایحه در صورت موافقت مجلس 17 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه‌ریزی شده تا این منابع صرف ‌اشتغال شود.»
پایگاه اطلاع‌رسانی دولت همچنین در استدلالی عجیب مدعی اثرات کم (یک درصدی) گرانی بنزین (پنجاه درصدی) بر تورم شد و تصریح کرد: «این مسئله نگرانی‌هایی بابت اثرات روانی گرانی بنزین به‌وجود آورده است و این در حالی است که به‌گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است. کارشناسان با بیان اینکه گرانی بنزین با توجه به اینکه منابع آن در چه‌جایی مصرف شود تأثیرات متفاوت بر متغیرهای کلان اقتصاد کشور می‌گذارند می‌گویند افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در صورتی که صرف ‌اشتغالزایی شود اثرات مثبتی در اقتصاد کشور دارد و البته به‌گفته آنها این در شرایطی است که دولت توجه همه‌جانبه به مسئله گرانی بنزین داشته باشد و در واقع تمامی دستگاه‌ها برای اجرای این طرح هماهنگی داشته باشند.»
متعاقب آن خبرگزاری حامی دولت ایسنا نیز در گزارشی با عنوان«قیمت آب و برق گران نمی‌شود، اصلاح می‌شود!» نیز از افزایش تعرفه قیمت آب و برق در سال آینده خبر داد نوشت : «قیمت تمام شده آب و برق در ایران در قیاس با آنچه از مشترکان اخذ می‌شود منطقی نیست لذا نمی‌توان خواسته مسئولان برای افزایش قیمت این دوکالا را نادرست دانست.»
بیکاری 480 هزار نفر بر اثر گرانی سوخت
رئیس‌جمهور همچنین در حالی از سخنان خود از گران شدن بنزین و گازوئیل و صرف پول حاصل از این گرانی برای ایجاد‌اشتغال خبر داد که مرکز پژوهشهای مجلس با انتشار گزارشی به نقد این طرح دولت پرداخت و نوشت: «با توجه به آثار رکودی (و در نتیجه بیکاری) حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی این سیاست قدری متناقض به نظر می‌رسد. به علاوه نسبت این برنامه ‌اشتغالزایی با برنامه فعلی دولت تحت عنوان برنامه‌ اشتغال فراگیر چیست؟ همچنین محور قرار گرفتن سازمان برنامه و بودجه در تهیه و تدوین آیین نامه و غفلت از نقش شورای عالی‌اشتغال قابل تامل است.»
این گزارش همچنین تصریح کرده است: «ایجاد ‌اشتغال با منابع ناشی افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی می‌تواند رفتاری متناقض در ایجاد‌اشتغال قلمداد گردد. برخی محاسبات نشان می‌دهد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجب کاهش 0/75 تا یک درصدی رشد اقتصادی کشور در سال 1397 می‌شود که این کاهش رشد می‌تواند به کاهش 360 تا 480 هزار نفری‌اشتغال منجر شود. از سوی دیگر تاکنون برنامه‌ای تحت این عنوان توسط دولت ارائه نشده است و مشخص نیست که این منابع صرف برنامه‌های‌اشتغال‌زایی جاری دولت مثل برنامه ‌اشتغال فراگیر خواهد شد یا برنامه‌های جدیدی برای‌اشتغال‌زایی به اجرا درخواهد آمد؟ به علاوه مشخص نیست شاخص ایجاد‌اشتغال اصولا چیست؟ و چه مرجعی و براساس چه شاخصی این برنامه دولت را ارزیابی خواهد کرد؟»
حق مردم است بدانند پول‌ها کجا هزینه شده!
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در این اجلاس با بیان اینکه باید خادم و نماینده خودتان که رئیس‌جمهور است را نقد کنید اظهار داشت: مردم راجع به بودجه صحبت می‌کنند و می‌گویند که فلان دستگاه چرا انقدر پول می‌گیرد؟ این حق‌ مردم است. مردم مقایسه می‌کنند که چرا برای فلان دستگاه فرهنگی این میلیارد بودجه گذاشته‌اید؛ اعتراض می‌کنند که چرا انقدر زیاد است. اهلاً و سهلاً همه چیز برای مردم است و نظرات مردم باید در رأس باشد.
وی با بیان اینکه یک فهرست بلندبالا از 17 دستگاه مختلف که فقط پول می‌گرفتند و هیچ گزارشی هم ارائه نمی‌دادند وجود داشت اظهار داشت: اول سال پول می‌گرفتند و یک روز هم اگر دیر می‌دادیم اعتراض می‌کردند که چرا دیر دادید. بعد وقتی می‌گفتیم کجا صرف کردید می‌گفتند به شما ربطی ندارد. پول داده‌اید و خداحافظ؛ ما هر جا بخواهیم صرف می‌کنیم. حالا من این را نمی‌گویم که برخی از این پول‌ها صرف تخریب دولت می‌شد؛ با آن کاری ندارم. امّا این پول کجا رفت؟
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به وزیر اقتصاد و خزانه دستور می‌دهم که از سال 97 هر بودجه‌ای که به هر دستگاهی تخصیص پیدا می‌کند باید بلافاصله در سایت اعلام کنند تصریح کرد: باید همه مردم بدانند این پول به چه کسی و کدام نهاد داده شده است.
وی ادامه داد: اگر قرار شد از خزانه؛ یعنی جیب مردم پول بگیرند باید به مردم گزارش دهند که کجا خرج کردند. مگر غیر از این، راهی برای جلوگیری از فساد داریم؟ والله بالله اگر صدها دستگاه برای مبارزه با فساد درست کنیم و اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چکار می‌کنیم.
50 هزار میلیارد تومانی که معلوم نیست کجا هزینه شد!
رئیس‌جمهور در حالی به‌درستی از لزوم شفافیت در هزینه‌کرد بیت‌المال سخن گفت و بر اطلاع مردم از نحوه خرج کردن پولها توسط دستگاههای مختلف تاکید کرد که عملکرد دولت محترم تنها در بحث درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه با ابهامات فراوانی روبرو بوده است. به عنوان نمونه اواخر سال گذشته حمیدرضا حاج بابائی رئیس‌کمیسیون تلفیق با‌اشاره به درآمد ۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت از هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۵ گفت: حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان از این رقم به مردم بازپرداخت شده است و مابقی این مبلغ نیز به حساب خزانه واریز نشده است.
اوایل امسال نیز کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه دولت روحانی ۵۰ هزار میلیارد از درآمد ۸۰ هزار میلیاردی یارانه‌ها در سال گذشته را هزینه خود کرد گفته بود که درآمد 80 هزار میلیارد تومانی، تنها 35 هزار میلیارد تومان به مردم پرداخت شده و بقیه در دولت هزینه شده است.در همین راستا ما شاهد هستیم که بودجه نهاد ریاست جمهوری 300 درصد افزایش یافته و این درآمد 50 هزار میلیارد تومانی در آنجا هزینه می‌شود.
34 میلیون نفری که حقوق شهروندی شامل آنها نمی‌شود!
رئیس‌جمهور محترم که در هنگام سخنرانی بنری پشت سرش نصب بود که عناوینی همچون حق مسکن، حق آموزش و پژوهش، محیط زیست، حق رفاه و تامین اجتماعی و... را از مصادیق حقوق شهروندی برشمرده بود ، در سخنان خود تنها به اینترنت و چند نرم‌افزار موبایلی بسنده کرد که احتمالا پاسخی به موج ابراز ندامت و پشیمانی حامیان و طرفداران وی در انتخابات ریاست جمهوری بوده و البته توضیح نداد که 34 میلیون نفری که در لایحه بودجه 97 یارانه‌شان از سوی دولت قطع می‌شود، جزو شهروندان این کشور محسوب می‌شوند یا نه؟ ممکن است دولتمردان بگویند حذف یارانه این افراد براساس قانون بوده و منطقی نیست همه مردم با سطح درآمدهای مختلف یارانه بگیرند. به راستی اگر چنین است پس چرا یک سال پیش به این فکر نرسیدید؟ چون انتخابات نزدیک بود؟!
در آخرین اخبار رسیده از حذف تعداد یارانه‌بگیران ، دولت گزارش داده است که در سال آینده حدود ۳۴ میلیون نفر از دریافت یارانه حذف خواهند شد. شرق نیز در گزارشی با عنوان «یارانه به شرط اثبات فقر!» نوشت که به نظر می‌رسد دولت تصمیم دارد به‌جای پیاده‌کردن تعدادی از مسافران قطار یارانه نقدی، ابتدا همه مردم را از این قطار پیاده کند و سپس ابتدا نیازمندان شناسایی شده و سپس آنها که نیازمندی خود را ثابت کنند دوباره سوار کند.
چه کسی در کشور شنود می‌کند؟
روحانی همچنین در شرایطی که مردم از عدم شنود مشکلات متعدد رکود، بیکاری و معیشت‌شان از سوی مسئولین معترض و گلایه‌مند هستند، با تکرار ادعاهای شبه انتخاباتی خود گفت: والله پیغمبر «شنود» نمی‌گذاشت، انقدر در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم. موارد «شنود» مشخص است؛ تروریسم، جنایات سازمان یافته، توطئه علیه کلّ کشور. غیر از چند مورد، شنود نداریم. این مصوبه شورای عالی امنیت ملّی است.
گذشته از اینکه ایشان بالاترین مقام اجرایی کشور است و معلوم نیست مخاطب سخنان ایشان چه کسی به جز خودشان است، یادآوری سخنان سال گذشته رئیس‌قوه قضائیه شاید به روشن شدن اینکه چه کسانی در کشور به دنبال شنود هستند کمک کند. رئیس‌
قوه قضائیه سال گذشته در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته بود که ما اتفاقاً دنبال شفافیت هستیم و می‌فرمایند مردم باید بدانند پول‌ها کجا هزینه شده است؟ اتفاقاً ما هم دنبال همین هستیم که معلوم شود که پول‌ها کجا خرج شده است؟ پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود؟ ما حرفی نداریم که هم در قوه قضائیه و هم در نهاد ریاست جمهوری معلوم شود که این تجهیزات بسیار فنی مربوط به امنیتی را بدون اطلاع نیروهای امنیتی به داخل ریاست جمهوری بردند، با اجازه که بوده است؟ به چه وجهی بوده است؟ پولش از کجا آمده است؟
حقوق کارگران و کارمندان هم جهانی محاسبه می‌شود؟
با بیان اینکه هیچ چیزی را گران نخواهیم کرد مگر اینکه خواهیم گفت این پول کجا صرف خواهد شد و اگر شما قبول کردید انجام می‌دهیم اظهار داشت: شما در انتخابات فرمودید که اولویت اول ما‌اشتغال جوانان است و ما هم این را می‌دانیم. می‌گویند ممکن است حامل‌های انرژی گران شود. من به شما اعلام می‌کنم قیمت بنزین و گازوئیل بالاتر از نصف قیمت جهانی نخواهد بود. قانون به ما گفته که ظرف 5 سال که الان این 5 سال تمام شده باید به قیمت جهانی برسد.
مفهوم سخن رئیس‌جمهور این است که دولت سر قیمت بنزین، هنوز 1500 تومان یارانه می‌دهد و مردم با هر لیتر بنزین مصرفی، 1500 تومان مدیون دولت می‌شوند.
فقط سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود اینست که حالا که آقای روحانی جهانی حساب می‌کنند، آیا حقوق‌های پرداختی به کارگران و کارمندان و سایر حقوق‌بگیران دولت هم با همان مقیاس‌های جهانی محاسبه می‌شود؟! و آیا این طلیعه همان گشایش اقتصادی است که ایشان در تبلیغات انتخاباتی سال 92 وعده‌اش را می‌داد و می‌گفت «چنان رونقی در اقتصاد درست کنیم که مردم نیازی به پول یارانه نداشته باشند؟! شاید هم به خاطر همان رونق، بنزین 50 درصد گران می‌شود؛ چرا که دولت نرخ تورم را 8 درصد می‌داند!
28 آذر 94 وقتی از سخنگوی دولت پرسیدند گشایش‌های اقتصادی برجام کی قابل مشاهده است، گفت چند سال طول می‌کشد. همان ایام سؤال مشابهی را از مسعود نیلی مشاور ارشد رئیس‌جمهور پرسیدند و او آدرس «سال 1397» را داد. مقامات ارشد دولت پاییز و زمستان سال گذشته نیز در آستانه انتخابات ادعا می‌کردند سال 96، سال رشد اقتصادی بیشتر و سال 97، سال رونق اقتصادی خواهد بود.
اکنون اما در آخر پاییز 96، لایحه بودجه سال 97 و گران کردن حامل‌های انرژی و خیز برای حذف یارانه 34 میلیون نفر و نیمی از یارانه نان و گندم، نشان می‌دهد نه تنها خبری از آن وعده‌های دهان پرکن خبری نیست، بلکه رکود و کسری بودجه شدت گرفته و دولت می‌خواهد عمده این کسری را از جیب مردم حساب کند. چرا؟ چون به قول آقای روحانی «معیار تورم، جیب مردم است» و لابد چون مردم به روحانی رای داده اند، بنابراین تورم اعلامی 8 درصد را هم قبول دارند، حتی اگر تورم اعمالی بنزین 50 درصد باشد! لبخند بزنید: یارانه‌های حقوق شهروندی یکی پس از دیگری به حساب شما واریز می‌شود!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آذر 1396
با اعلام نظر رئیس دیوان محاسبات
اظهارات محمود صادقی بار دیگر خلاف واقع از آب درآمد 
    ۲۸/ ۱۳۹۶/۰۹
Image result for ‫اظهارات محمود صادقی بار دیگر خلاف واقع از آب درآمد‬‎
رئیس دیوان محاسبات به اظهارات خلاف واقع محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس واکنش نشان داد.
عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات در واکنش به اظهارات محمود صادقی گفت: گزارش حسابرسی عملکرد مالی سال 95 مجلس شورای اسلامی دوم آبان ماه به کمیسیون بودجه ارسال شده است.
وی اظهار داشت: گزارش دیوان محاسبات طبق روال هر سال با رعایت استقلال حرفه‌ای کامل حسابرسان دیوان محاسبات که در مجلس مستقر هستند، تهیه شده و در دوم آبان ماه 96 تقدیم کمیسیون بودجه مجلس شده است. رئیس دیوان محاسبات با اشاره به نطق محمود صادقی درباره حسابرسی به بودجه مجلس مبنی‌بر خط زدن ایرادات هزینه کرد بودجه توسط رئیس دیوان محاسبات، خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات همواره یک هیئت مستقل و مستقر در مجلس شورای اسلامی طی سال‌های گذشته داشته است که مجلس شورای اسلامی همانند هر دستگاه دیگری که از بودجه عمومی کشور استفاده می کند، مورد رسیدگی و حسابرسی حسابرسان مستقل دیوان محاسبات قرار می‌گیرد.
آذر با بیان اینکه دیوان محاسبات ارکانی مستقل از یکدیگر دارد، افزود: هیئت‌های حسابرسی، دادسرا، هیئت‌های مستشاری و محکمه هر کدام مستقل از یکدیگر فعالیت خود را طی فرآیندی فنی انجام می دهند و گزارش‌های خود را تهیه و مستقلا به مراجع ذی‌ربط ارسال می کنند.
وی گفت: از‌ آقای دکتر صادقی به عنوان نماینده مردم انتظار می‌رفت قبل از طرح چنین موضوعی با بنده و یا همکاران بنده مشورت می‌کردند تا فرآیند رسیدگی و اصول حرفه‌ای تهیه گزارش حسابرسی مالی دستگاه‌های اجرایی برای ایشان تشریح و ابهامات برطرف می‌شد و قطعا به این اطمینان می‌رسید که در این فرآیند امکان مداخله در تهیه گزارش‌های فنی حسابرسان و دیگر ارکان دیوان محاسبات کشور غیرممکن است. به گزارش تسنیم، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، طی روزهای گذشته در نطق میان دستور با انتقاد از روند حسابرسی در مجلس، گفته بود: حسابرس‌های دیوان محاسبات هر سال بودجه مجلس را حسابرسی می‌کنند. چندین ایراد می‌گیرند اما رئیس دیوان محاسبات همه را خط می‌زند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آذر 1396
در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه استان تهران عنوان شد
خدمت‌رسانی به مردم سرلوحه کار سپاه و بسیج
Image result for ‫«سیدمحمدتقی شاهچراغی‬‎

دیروز مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه استان تهران برگزار و در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش و مجاهدت سردار نصیری، سردار شاهچراغی به‌عنوان فرمانده سپاه سیدالشهدا (ع) معرفی شد.
پیش از ظهر دیروز در مراسمی در سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران، سردار «سیدمحمدتقی شاهچراغی» به‌عنوان فرمانده جدید سپاه این استان معرفی و از زحمات فرمانده سابق تقدیر شد. در این مراسم سردار غیب‌پرور، سردار فضلی و مسئولان استان تهران از نهادها و دستگاه‌های کشوری، دانشگاهی و لشکری حضور داشتند.
فرمانده جدید سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران در این مراسم اظهار داشت: همه این سمت‌ها ادای دین و امانتی نزد ما برای انجام وظیفه است. باورم بر این است که انقلاب اسلامی محکوم به پیروزی است و هیچ راهی جز پیروزی ندارد.
فرمانده جدید سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران با بیان اینکه بسیج و سپاه یار و همراه همیشگی مردم بوده و هستند، گفت: هر جا نیاز به حضور بسیج و سپاه بوده است، در میدان حضور داشته و تلاش کرده‌اند تا مشکلات را برطرف سازند. شاهچراغی ادامه داد: سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران نیز تلاش می‌کند تا بتواند در کنار مردم، اهداف والای انقلاب اسلامی و نظام را پیش ببرد و نیروهای بسیج و سپاه همواره گوش به فرمان ولی‌فقیه و فرمانده معظم کل قوا خواهند بود. همچنین در این مراسم سردار غیب‌پرور رئیس ‌سازمان بسیج مستضعفین به ایراد سخن پرداخت. وی وظیفه امروز را در قبال نعمت امام و رهبری انقلاب؛ ایستادگی دانست و تأکید کرد: صحنه دفاع پیشِ رو بسیار پیچیده‌تر از گذشته شده و برای حفظ و نگهداری انقلاب در عرصه‌های مختلف باید مجاهدانه پاسداری کرد. به گزارش خبرگزاری بسیج، رئیس‌ سازمان بسیج مستضعفین در همین خصوص افزود: باید مراقب باشیم که به زخارف دنیا آلوده نشده و مجاهدانه کار کنیم تا امر فرج تسهیل گردد. مردم همواره ثابت کرده‌اند که دینشان را به انقلاب ادا کرده‌اند و بر ما پاسداران و مسئولین است که اولین وظیفه خود را مردم ‌داری قرار دهیم.
غیب‌پرور همچنین گفت: مادامی که خادم مردم باشیم برکات الهی بر ما ساری و جاری است و انقلاب اسلامی اقتضاء می‌کند به پشتوانه مردم در تمامی سنگرها حاضر بوده و از ارزش‌های انقلاب حفاظت و حراست کنیم.
وی در پایان تأکید کرد: در جمهوری اسلامی اگر باور کنیم که مسئولیت‌ها نزد ما امانت است بدون شک دوران مسئولیت، سنگر خدمت و افتخار خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آذر 1396
انتشار راهبرد امنیت ملی جدید آمریکا
ایران همچنان هدف خصومت
    ۲۸/ ۱۳۹۶/۰۹

رئیس‌جمهور آمریکا راهبرد امنیت ملی جدید کشورش را که بر اساس اولویت دادن به منافع کشورش در همه عرصه‌ها تنظیم شده، منتشر کرد؛ در بسیاری از بندهای این راهبرد، از ایران در کنار
کره شمالی، به عنوان دشمنان جدی آمریکا یاد شده است.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که در خلال مبارزات انتخاباتی‌اش قول داده بود سیاست «آمریکا اول» را اجرایی نماید، راهبرد امنیت ملی جدید کشورش را که بر اساس همین شعار تنظیم شده، برای اجراء ابلاغ کرد. در بندهای ابتدایی این راهبرد، ترامپ از بازسازی روابط دوستانه با کشورهای خاورمیانه به عنوان اهرمی موثر در ایجاد حرکت جمعی علیه ایران یاد کرده؛ از کره شمالی هم به عنوان دشمن شماره 2 و هدف دوم حرکت تحت هدایت آمریکا برای برخورد با دشمنان یاد شده است.
در این راهبرد، از چین و روسیه هم به عنوان کشورهایی که در پی ضربه زدن به منافع امنیتی و مالی آمریکا هستند یاد شده و در همان بند، باز هم از ایران و کره شمالی به عنوان رژیم‌های بی‌ثبات‌کننده منطقه، تهدیدکننده مردم آمریکا و عامل تهدید برای متحدان این کشور نام برده شده است.
در بخش «اقدامات دارای اولویت» و زیربخش «ارتقای توان پدافند موشکی» آمده: «ایالات‌متحده در حال استقرار یک سامانه دفاع موشکی چند لایه با تمرکز بر ایران و کره شمالی است تا بتوانیم از میهمان در برابر حملات موشکی دفاع کنیم.»
ترامپ که تاکنون بارها از «بد» بودن توافق هسته‌ای سخن گفته، در این سند با لحنی متفاوت درخصوص توان هسته‌ای ایران سخن گفته و آورده: «رژیم ایران در حال ساخت موشک‌های بالستیک توانمندتر است و قابلیت ازسرگیری کار خود بر روی تسلیحات هسته‌ای را دارد؛ تسلیحاتی که می‌تواند ایالات‌متحده و شرکای ما را تهدید کنند.»
رئیس‌جمهور آمریکا گفته که توافق هسته‌ای تأثیری در کاستن از شدت این اقدامات از نظر وی ناخوشایند ایران، نداشته است. آمریکا اصرار دارد که در مقدمه برجام، پیش‌بینی شده که انعقاد توافق هسته‌ای به ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه کمک می‌کند و از آنجا که صلح و ثبات هنوز هم گم‌گشته بزرگ این منطقه است، پس «روح برجام نقض شده است.»
در ادامه این سند امنیتی، از دفاع چند نسل از فلسطینی‌ها و ایستادگی آنها در برابر متجاوزان و‌اشغالگران صهیونیست‌‌ به عنوان عاملی منفی در برابر حرکت منطقه به سمت رونق و ثبات یاد برده شده و آمده: «امروز اما، تهدیدات سازمان‌های تروریستی جهادی و تهدید ایران، این درک را ایجاد کرده که اسرائیل عامل مشکلات منطقه نیست.»!
در این سند بار دیگر عنوان «خلیج‌فارس» توسط کاخ سفید به کار برده نشد: «ما به یاری شرکای خود برای ایجاد منطقه‌ای باثبات و کامیار، متعهد خواهیم ماند؛ یکی از این مسیرها، ایجاد شورای همکاری خلیج (فارسی) قوی و متحد است.»
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین قول داده که «ما به شرکایمان در تقویت دفاع موشکی و دیگر توانمندیها برای دفاع بهتر در زمینه تهدیدات موشکی کمک خواهیم کرد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آذر 1396


( کل صفحات : 14 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی