تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در دیدار وزیر و کارکنان وزارت اطلاعات:
 هرگونه جناح‌بازی در وزارت اطلاعات گناه است
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر و مسئولان و جمعی از کارکنان وزارت اطلاعات، مجموعه وزارت را برآمده از انقلاب و فرزندان امام و انقلاب خواندند و با تأکید بر لزوم حرکت انقلابی و انقلابی ماندنِ صد درصدِ وزارت اطلاعات، با‌ اشاره به ابعاد گوناگون جنگ اطلاعاتی جبهه وسیع دشمنان با نظام اسلامی، گفتند: یکی از محورهای مهم و اصلی این جنگ، «نفوذ و تاثیرگذاری بر نظام محاسباتی مسئولان» و «تغییر باورهای مردم» است که در این جنگ، علاوه ‌بر دفاع و بستن نفوذگاه‌ها، باید تهاجم نیز انجام، و از هرگونه غفلت و ساده‌اندیشی جداً پرهیز شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با‌ اشاره به حلول ماه شعبان، این ماه را همچون ماه‌های رجب و رمضان، بستری مناسب برای ارتباط بیشتر با خدا و انس با قرآن و استفاده از دعاهای پرمضمون وارده و معرفت‌اندوزی برشمردند و با ‌اشاره به شکل‌گیری وزارت اطلاعات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، افزودند: مجموعه اطلاعاتی از ابتدا، سالم و خالص تشکیل شد و تاکنون نیز به همین صورت باقی مانده و امتحان‌های خوبی پس داده است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تاکید بر اینکه آحاد وزارت اطلاعات پدید آمده‌ انقلاب و فرزندان امام و انقلاب هستند، خاطرنشان کردند: بر همین اساس وزارت اطلاعات و همه کارکنان آن باید همواره صد درصد انقلابی بمانند و انقلابی حرکت کنند.
وزارت اطلاعات تابع سیاست‌های نظام
ایشان، وزارت اطلاعات را تابع سیاست‌های نظام دانستند و گفتند: در همه جای دنیا، دستگاه‌های اطلاعاتی تابع سیاست‌های نظامِ حاکم بر کشورها هستند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تاکید بر اینکه چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی را امام (ره) مشخص کرده و این چارچوب براساس وصیت‌نامه و فرمایشات ایشان شکل گرفته است، خاطرنشان کردند: در این چارچوب، رهبری هم بخشی از نظام است و نه خودِ نظام.
ایشان با تاکید بر اینکه هرگونه جناح‌بازی در وزارت اطلاعات گناه است، گفتند: در وزارت اطلاعات یک جناح وجود دارد و آن، جناحِ انقلاب است.
رهبر انقلاب اسلامی، همه اجزای وزارت اطلاعات را به مطالعه دقیق وصیت‌نامه و فرمایشات امام‌(ره) توصیه مؤکد کردند و گفتند: باید همه بخش‌ها و بدنه وزارت با مبانی و اصول انقلاب کاملاً آشنا باشند و در این چارچوب، انقلابی عمل کنند.
جنگ بزرگ و پیچیده جبهه مقابل با نظام جمهوری اسلامی
ایشان در ادامه سخنان خود به جنگ بزرگ و پیچیده جبهه مقابل با نظام جمهوری اسلامی ‌اشاره کردند و افزودند: ما در میانه یک میدان بزرگ جنگ قرار داریم که یک طرف آن، نظام جمهوری اسلامی و طرف دیگر آن، جبهه وسیع و قدرتمندی از دشمنان است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای ، سرویس‌های جاسوسی طرف مقابل را محور اصلی این رویارویی دانستند و گفتند: دستگاه‌های اطلاعاتی جبهه مقابل به رغم همه امکانات خود، تا به‌حال نتوانسته‌اند هیچ غلط مهمی انجام دهند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته اگر در این جنگ دچار غفلت شویم مغلوب خواهیم شد و اگر دچار ساده‌اندیشی شویم ضربه خواهیم خورد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای سپس با‌اشاره به ابعاد این جنگ پیچیده اطلاعاتی، گفتند: در این جنگ، شیوه‌ها و روش‌های مختلفی در دستور کار است، از «نفوذ و سرقت اطلاعات» و «تغییر محاسبات تصمیم‌گیران» و «تغییر باورهای مردم» تا «ایجاد نابسامانی مالی و اقتصادی» و «ایجاد آشفتگی‌های امنیتی».
ایشان با ‌اشاره به مسائل اخیر در بازار ارز، افزودند: هنگامی که در این مسائل دقت بیشتری می‌شود، رد پای بیگانه و دستگاه‌های اطلاعاتی آنها مشهود است.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: باید در این جنگ و در مقابل برنامه‌های جبهه مقابل ایستاد و برای غلبه بر دشمن، علاوه‌ بر دفاع باید برنامه تهاجم نیز داشت به گونه‌ای که زمین بازی به‌وسیله دستگاه اطلاعاتی ما تعیین شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای برنامه‌ریزی بلندمدت با پیش‌بینی رویدادهای آینده، و تحلیل و بررسی دقیق اطلاعات را یکی از راه‌های مقابله مجموعه اطلاعاتی کشور با طراحی جبهه مقابل برشمردند.
دستگاه‌ها موظف به عمل بر اساس نظر وزارت اطلاعات هستند
ایشان یکی دیگر از راه‌های مقابله با تهاجم جبهه مقابل را جدی گرفتن موضوع نفوذ دانستند و افزودند: فردی که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی، امانت‌دار کشور و مردم باشد باید صلاحیت داشته باشد لذا کوچک‌ترین تردید درباره صلاحیت افراد باید منعکس شود و دستگاه‌ها نیز موظف به عمل براساس نظر وزارت اطلاعات هستند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، دستگاه‌های اطلاعاتی کشور را به همکاری، هم‌افزایی و رقابت حرفه‌ای توصیه کردند.
ایشان همچنین به موضوع «مبارزه با فساد» ‌اشاره کردند و گفتند: باید موضوع مبارزه با فساد بسیار جدی گرفته و با شریان‌های اصلی آن مقابله شود، زیرا فساد موجب انهزام و شکسته‌شدن روحی و روانی افراد و جامعه می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی، فساد را در بسیاری از موارد ناشی از روحیه زیاده‌طلبی و ‌اشرافی‌گری و تجمل‌پرستی دانستند و خاطرنشان کردند: اینکه امام بزرگوار بارها بر حفظ زیّ طلبگی و داشتن زندگی ساده و معمولی مسئولان تأکید داشتند، به همین علت بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: مسئولان در نظام اسلامی نمی‌توانند این تصور را داشته باشند که چون مسئولان در کشورهای دیگر از امکانات گوناگون برخوردارند، پس در نظام اسلامی نیز چنین مواردی مباح است.
ایشان تاکید کردند: در جمهوری اسلامی ما با نام اسلام به‌دنبال حکومت پیامبر اسلام(ص) و امیرالمومنین(ع) هستیم، بنابراین باید با روحیه ‌اشرافی‌گری و شهوترانی به شدت مقابله شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پایان سخنانشان خطاب به کارکنان وزارت اطلاعات گفتند: سلام من را به آحاد مجموعه وزارت در سراسر کشور و به خانواده‌های خود برسانید و بدانید که بخش مهمی از ثواب کارها و فعالیت‌ها متعلق به همسران شما است زیرا این کارها و فعالیت‌ها نتیجه همکاری و تحمل زحمات از سوی آنان است.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات با بیان گزارشی از فعالیت‌ها و رویکردهای این وزارتخانه، گفت: آمادگی همه سربازان گمنام را برای مقابله با ایادی نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جهان‌خوار، صهیونیسمِ جنایت‌کار و آل‌سعودِ کودک‌کش و دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی تا آخرین قطره خون خود اعلام می‌کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397

 ویژگی روحیه انقلابی(زلال بصیرت)

   ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

Image result for ‫ آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
 مطالعه‌ای ساده در‌باره فرایند زندگی انسان، زمینه را برای خودشناسی فراهم می‌کند،در دوران طفولیت عامل حرکت انسان چیزی جز ارضای غرائز حیوانی نیست و یك طفل فقط در پی آن است كه نیازهای مادی‌اش را تأمین کند. در این دوران کمتر كودكی به این موضوع فکر می‌کند که برای چه باید غذا بخورد و رشد کند. این مرحله از زندگی، بین انسان و حیوان مشترک است.
انسان بعد از پشت سر گذاشتن مرحله طفولیت، اموری را متوجه می‌شود که بسیاری از حیوانات درك نمی‌كنند،از همین رو گاهی یك فرد از برخی خواسته‌های غریزی خود برای رسیدن به چیزی مهم‌تر صرف نظر می‌كند. گاهی انسان به خانواده، محله، شهر، قوم، نژاد یا کشور خود افتخار می‌کند و آنها را نوعی ارزش انسانی برای خود می‌داند؛ البته برخی از این امور اختصاص به انسان ندارد؛ چون برخی از حیوانات نیز نسبت به محدوده زندگی خودشان حساسیت دارند و بیگانگان را ـ‌حتی از جنس خودشان‌ـ از آن بیرون می‌کنند.
سن تکلیف؛ زمان فعلیت یابی استعدادهای انسان
 انسان در ادامه رشد خود، به مرحله‌ای می‌رسد که عقل خود را به فعالیت واداشته و به دنبال شناختن دلایل و فلسفه امور می‌رود،اینکه در اسلام سنی به عنوان سن بلوغ معرفی شده، از آن روست که در این سن غالب انسان‌ها عقلشان فعال‌تر می‌شود؛ به این معنی كه در این سن سؤالات اساسی متعدد در‌باره امور پیرامونی برای آدمی مطرح می‌شود كه به دنبال پاسخ برای آنها می‌گردد. البته به همراه این تحول فکری، تغییرات فیزیولوژیك هم در انسان پدید می‌آید.
با اندکی مسامحه می‌توان گفت در واقع انسان با رسیدن به سن تکلیف از انسان بالقوه به انسان بالفعل تبدیل می‌شود،در این مرحله سؤالاتی از این قبیل برای او مطرح می‌شود که چرا آفریده شده است و در این عالم چه وظیفه‌ای دارد. البته سطح این سؤالات با توجه به استعداد و شرایط افراد متفاوت و دارای مراتب متعددی است. در قرآن کریم از نوجوانی یاد شده که به دنبال پاسخ برای چنین سؤالاتی بود و پس از آنکه به پاسخ رسید، تا آخر عمر در این مسیر ثابت قدم ماند و آن نوجوان حضرت ابراهیم (ع) بود.
در مسیر به فعلیت رسیدن انسان، باید این سؤالات را جدی بگیریم،ملاک انسانیت در پاسخی است كه به این سؤالات داده می‌شود؛ زیرا خوردن و خوابیدن، تأمین سایر غرایز و حتی بسیاری از احساسات کمابیش در حیوانات نیز وجود دارد. البته انسان نباید نسبت به تأمین این نیازهای ضروری بی‌تفاوت باشد؛ اما باید توجه داشته باشد که رفع نیازهای مادی مقدمه‌ای برای فعلیت یافتن انسانیت او است.
مناسب است كه هر کسی با خود بیندیشد که چه میزان از کارهایش امور حیوانی و چه میزان کارهای انسانی است، و به عبارت بهتر انسانیت وی به چه میزانی رشد کرده و به فعلیت رسیده است؟ زیرا ما، به عنوان انسان، باید رفتارها، زندگی و آدابمان را بر اساس عقل ـ‌ و نه غرائزـ برنامه‌ریزی كنیم. اگر غذا خوردن، ازدواج و نظایر آن صرفاً بر اساس غریزه و تأمین نیاز مادی باشد، در این صورت چه تفاوتی بین ما و حیوان خواهد بود؟! زیرا این غرائز در حیوانات ـ ‌و چه بسا شدیدتر از انسان‌ـ نیز وجود دارد.
اگر انسان به جایی برسد که تمام لحظات عمرش، اعم از خواب و بیداری صرف ارزش‌های الهی شود، او یك انسان کامل است. مصداق اتم چنین انسانی اهل بیت علیهم‌السلام هستند كه حتی خوابشان نیز در راستای اطاعت از خداست؛ البته شاید كسان دیگری هم با پیروی از مکتب آن بزرگواران به چنین مقامی رسیده باشند. در مقابل، برخی شیطان کامل هستند، كه هیچ لحظه‌ای از عمر خود را در جهتی غیر از مخالفت با خواسته خداوند سر نمی‌كنند.
انسان؛ موجودی با دو کارکرد متفاوت
قرآن شیطان‌ها را دو دسته شیاطین انسانی و شیاطینی از جن تقسیم كرده و شیاطین انسانی را مقدم بر شیاطین دیگر بیان می‌کند! یعنی ممكن است كسانی که در ظاهر انسان هستند، بهره‌ای از انسانیت نبرده و در واقع شیطان کامل باشند. اینکه امام راحل(ره) فرمود آمریکا شیطان بزرگ است، سخن گزافی نیست؛ آیا شخص رئیس‌جمهور آمریکا چیزی جز شیطنت در وجودش دارد؟
 خداوند متعال انسان را به گونه‌ای آفریده که هم می‌تواند در مسیر انسانیت گام بردارد و همنشین اولیا و انبیا شود و فرشتگان به خدمت او درآیند و هم می‌تواند مسیر سقوط را پیموده و به شیطان کامل تبدیل شود.‌اشرف مخلوقات بودن انسان نیز به واسطه همین استعداد و قابلیت فوق‌العاده‌ای است که در سایه عقل و اختیار به او عطا شده است.
انسان بالفعل شدن، فقط با تبعیت از دین امکان‌پذیر است؛ یعنی انسان کامل شدن در گرو این است که انسان بداند چه کسی او را آفریده، چه مسیری را در پیش دارد، در این مسیرچه وظیفه‌ای بر عهده‌دارد و راه صحیح پیمودن این مسیر چیست؟ پاسخ صحیح همه این سؤالات نیز فقط توسط دین ارائه شده است.
ضرورت شکرگزاری نعمت اسلام و نظام اسلامی
در طول تاریخ بشریت، بهترین دوره‌ای که افراد بشر از نعمت‌های انسانی برخوردار بوده‌اند، دوره پس از اسلام است،دلیل این امر آن است كه بهترین راهنمایی که سعادت و شقاوت انسان‌ها را به خوبی نشان داد، پیامبر اسلام (ص) بود و برترین کتابی که می‌تواند انسان‌ها را هدایت کند نیز قرآن است.
همچنین در طول 14 قرن پس از ظهور اسلام نیز نمی‌توان دوره‌ای را پیدا کرد که در یک کشور 80 میلیونی، غالب مردم خداپرست بوده و فرامین الهی را لازم‌الاطاعه بدانند و در رأس این كشور کسی باشد كه مردم ،او را جانشین پیامبر(ص)بدانند. در طول تاریخ اسلام حتی در زمان خود ائمه (ع) چنین فضایی وجود نداشته است.
در طول تاریخ، هرگز دین حق به این میزان رواج پیدا نکرده و قدرتمند نشده بود  که پیروان آن ـ ‌علیرغم عقب‌ماندگی‌ها و ضعف‌ها‌ـ یكی از محورهای عمده سیاست‌گذاری جهان باشند و بزرگترین قدرت‌های جهان نتوانند بدون نظر آنها تصمیم بگیرند.
تا قبل از پیروزی انقلاب می‌توانستیم مشکلات را به گردن دیگران بیندازیم و فقط مرگ بر آمریکا و انگلیس بگوئیم که به جای ما تصمیم می‌گرفتند؛ اما امروز نمی‌توانیم فقط آنها را مسئول بدانیم. وجدان ما این مسئله را باور نخواهد کرد و مهم‌تر از آن، خدا نیز این را از ما نمی‌پذیرد. ما كشوری هستیم که هر چند از نظر جمعیت، صنعت، ثروت، قدرت نظامی و قدرت اجتماعی نسبت به برخی کشور‌های دیگر ضعیف‌تر هستیم، اما از چنان عزتی برخورداریم که در بسیاری از مسائل حرف ما در دنیا بر کرسی می‌نشیند و دیگران در برابر آن چاره‌ای جز تسلیم ندارند؛ لذا امروز زمانی است كه ما باید تلاش كنیم كه مسائل را بهتر بفهمیم، بهتر تصمیم بگیریم و به صورت جدی عمل کنیم.
اگر قدر این نعمت را دانستیم، خداوند روز به روز نعمتش را بر ما می‌افزاید؛ اما اگر قدر آن را ندانستیم، نه تنها نعمت از ما گرفته می‌شود، بلکه عذاب الهی را نیز در پیش خواهیم داشت. ما باید بنا را بر این بگذاریم كه بر اساس آنچه كه می‌دانیم بر حق است، عمل کنیم و در این مسیر ثابت قدم باشیم؛ حتی اگر در این راه تنها باشیم و دیگران ما را ملامت کنند. این، روحیه انقلابی است. اگر رهبری نیز بر انقلابی بودن حوزه، دانشگاه، مسئولان و دیگر نهادها تأکید می‌کنند، ناظر به چنین روحیه‌ای است.
دنباله‌روی از هوی و هوس و تبعیت از خواسته‌های دنیا را کنار بگذاریم و به حق عمل کنیم؛ خواه دیگران بپسندند، خواه نپسندند. امام راحل(ره) در آغاز نهضت، در بین اقران خود، کمتر کسی را می‌یافت که با حرکت او موافق باشد؛ اما او ایستاد و به تشخیص خود عمل کرد و گفت اگر همه دنیا با من مخالفت کنند، من دست از وظیفه‌ام بر نمی‌دارم؛ چون حجت بر من تمام شده و باید اقدام کنم و البته نتیجه در دست خداست. او ایستاد و نظام 2500 ساله شاهنشاهی را ساقط کرد و با ایجاد تحولی شگرف در جامعه، دنیا را متحیر کرد.
اگر من و شما این روحیه انقلابی را در خود ایجاد کردیم و پس از شناختن وظیفه در راه انجام آن به خوبی استقامت کردیم، خدا وعده داده که ما را بر همه دنیا پیروز خواهد کرد. البته طبق وعده خدا، پیروزی نهایی حق بر باطل به دست امام زمان (عج)رقم خواهد خورد و خدا نیازی به ما ندارد؛ اما این فرصتی است برای ما که در این راه سهیم باشیم و از آن بهره‌مند شویم.
 بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) درجمع تعدادی از دانشجویان و گروهی از طلاب مدرسه امیرالمؤمنین (ع)؛ قم؛16 / 9  /1396 .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397

وداع مرزبانان سیستان و بلوچستان با همرزمان شهیدشان

   ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

Image result for ‫وداع مرزبانان سیستان و بلوچستان با همرزمان شهیدشان‬‎Image result for ‫شهید   و وحید حسین‌زاده‬‎
شماری از مرزبانان سیستان و بلوچستان صبح دیروز(چهارشنبه) در مراسمی با حضور مسئولان لشکری و کشوری با دو همرزم شهیدشان وداع کردند.
به گزارش ایرنا این دوشهید به نام‌های ابوالفضل غلام پور و وحید حسین‌زاده روز سه‌شنبه در مرز میرجاوه و پاکستان در درگیری با تروریست‌ها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
پیکر این شهدا با حضور نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان، استاندار و فرمانده مرزبانی کشور برای انتقال به مشهد تا فرودگاه زاهدان تشییع شد.
فرمانده مرزبانی کشور که شب سه‌شنبه برای عیادت از مجروحان عملیات تروریستی حمله به برجک مرزی میرجاوه به زاهدان سفر کرد، مدیریت مشترک مرزها میان دو کشور همسایه را مورد تاکید قرار داد.
سرتیپ قاسم رضایی در این دیدار گفت: اهداف شوم گروهک‌های تروریستی جدی است اما مرزبانان ایران اسلامی در تمامی استان‌های کشور به خصوص سیستان و بلوچستان با مقاومت و رشادت‌های خود، در مقابل عملیات کور آنان ایستادگی می‌کنند.
وی افزود: دو کشور همسایه انتظار دارند مرز مشترک به صورت مشترک مدیریت شود و این امر یک طرفه میسر نیست.
فرمانده مرزبانی ناجا تاکید کرد: از کشور دوست و همسایه پاکستان انتظار داریم به گروهک‌های تروریستی اجازه سکونت، آموزش و تجهیز را در خاک خود ندهد و این خواسته ملت بزرگ ایران است که مرزها به صورت مشترک مدیریت شود.
وی افزود: بر اساس اخبار رسیده، شنیده می‌شود ارتش پاکستان برخی از افراد گروهک‌های تروریستی را دستگیر کرده است که اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، باید آنان را به ایران تحویل دهد.
استقبال از پیکر شهدا در مشهد
مراسم استقبال از پیکر شهدای مرزبانی ناجا خراسان رضوی در حادثه اخیر میر جاوه دیروز در فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد برگزارشد.
 وحید حسین‌زاده و ابوالفضل غلامپور سه‌شنبه در درگیری با گروهی از اشرار در هنگ مرزی میرجاوه به درجه  شهادت رسیدند.
مراسم تشییع پیکر مطهر این شهیدان دیروز از مقابل مهدیه مشهد به سمت حرم مطهر رضوی برگزارشد. در عملیات درگیری مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه و نیروهای بسیجی با اشرار  در بخش مرزی ریگ ملک شهرستان میرجاوه میل 89، حد فاصل پاسگاه چاه لشکر، دو نفر از نیروهای مرزبانی و دو نفر از بسیجیان طرح امنیت به شهادت رسیدند و سه نفر از نیروهای مرزبانی و بسیجی هم مجروح شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397
با حضور رئیس‌جمهور و فرماندهان نظامی انجام شد
رژه اقتدار ارتش ولایی جمهوری اسلامی
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

Image result for ‫با حضور رئیس‌جمهور و فرماندهان نظامی انجام شد رژه اقتدار ارتش ولایی جمهوری اسلامی‬‎
همزمان با ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران مراسم رژه مقتدرانه یگان‌های تخصصی پیاده ، محمول و نیروهای ولایی سه گانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص)، همزمان با سراسر کشور، در تهران برگزار ‌شد.
روز گذشته همزمان با روز ارتش و تجلیل از حماسه آفرینی‌های نیروهای ارتش ولایی و مقتدر جمهوری اسلامی ایران ، افسران، درجه‌داران و سربازان یگان‌ها و مراکز آموزشی نیروهای زمینی، دریایی، هوایی و پدافند هوایی ارتش و دانشجویان دانشگاه‌ افسری امام علی(ع) نیروی زمینی، دانشگاه علوم و فنون شهید ستاری، دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) پدافند هوایی، دانشگاه علوم دریایی ارتش در جوار مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به اجرای رژه پرداختند.
نیروهای ویژه هوابرد (تیپ 65 نوهد) و بسیج کوی‌های سازمانی نیروهای زمینی و هوایی و پدافند هوایی ارتش نیز به اجرای نمایش توانمندی‌های خود پرداختند و یگان‌های موتوری نیروهای ارتش و دژبان ارتش نیز به همراه تجهیزات خود از مقابل جایگاه عبور کردند.
در این مراسم كه همزمان با رژه نیروهای ارتش در سایر استان‌ها و رژه شناورهای نیروی دریایی در آب‌های خلیج فارس برگزار شد، شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان اقتدار خود را به نمایش گذاشتند.
دستاوردها و تجهیزات زرهی و خودرویی نیروی زمینی ارتش در مراسم رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران از جمله آخرین نمونه‌تانک ذوالفقار ایران تجهیز شده با پیشرفته‌ترین سامانه‌های زرهی موجود در دنیا به نمایش گذاشته شدند نیز به نمایش گذاشته شد.
سامانه‌های پدافندی بومی جمهوری اسلامی ایران و سامانه پدافندی اس 300 نیز در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمد.
همچنین دهها نیروی ویژه چترباز تیپ 65 نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بر فراز حرم مطهر امام خمینی(ره) به اجرای مراسم چتربازی پرداختند.
برای قدرت دفاعی هر سلاحی نیاز داشته باشیم
تولید می‌کنیم
حسن روحانی رئیس‌جمهور، در مراسم روز ارتش که در جوار حرم مطهر امام راحل برگزار شد، به تقارب روز ارتش و روز پاسدار ‌اشاره کرد و گفت :ارتش و سپاه همواره دوشادوش هم و در کنار هم، در گاه ایستادگی و رزم در میدان جنگ و برای خدمت به مردم در گاه صلح همواره در کنار هم بوده‌اند. ایثار و فداکاری آنها در کنار یکدیگر، برای اعتلای این سرزمین بوده است.
روحانی با بیان اینکه ارتش با انضباط، انگیزه، اخلاق، آموزش کافی و همچنین سلاح و تجهیزات مدرن و آمادگی کامل همواره یک قدرت مهم بازدارنده برای جمهوری اسلامی ایران و دفاع از آب و خاک و میهن ما بوده است، تصریح کرد : وظیفه ارتش طبق قانون اساسی حراست از تمامیت ارزی سرزمین‌ و میهن‌مان و حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال کشور است و همواره ارتش ما این سه هدف مهم که در قانون اساسی برای ارتش آمده است از یاد نمی‌برد و در سرلوحه اهداف و سیاست‌های فعالیت‌های خود قرار می‌دهد.
رئیس‌قوه مجریه تصریح کرد: همواره ارتش در چارچوب قانون و در چارچوب انضباط مسیر و راه و وظیفه خود را بی‌کم و کاست و بدون منت و بدون هیچ ادعایی انجام داده است، هیچگاه در برابر انجام وظایف خود از دولت و یا ملت جایگاهی را نخواسته است.
وی بیان داشت: اگر در رژیم گذشته در کنار فسادهای اقتصادی گاهی نام صاحب‌منصبان ارتش آن روزگار نام برده می‌شد امروز در هیچ فسادی در کشور ما نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد این به معنای پاکی و دست‌پاکی ارتش و اخلاص ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
در منطقه حساسی به سر می‌بریم
رئیس‌جمهور اظهار داشت: ارتش، سپاه قوی و بسیجی آماده داریم، ما در یک منطقه بسیار حساسی به سر می‌بریم منطقه بسیار حساس غرب آسیا یا خاورمیانه؛‌ آنجایی که در طول 40 سال گذشته شاهد توطئه‌های مختلف بوده‌ایم. اگر در چهل سال گذشته ملّت ما، در همه فراز و نشیب‌ها پیروز بوده است، در سایه ارتشی قوی، سپاهی مقتدر و بسیجی کارآمد و نیروی انتظامی آماده به کار بوده است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: در مقطع بسیار حساسی که ما امروز قرار داریم نیروهای مسلح ما، علاوه‌بر امنیت کشور ما، توانسته‌اند در ثبات و امنیت منطقه نقشی بسیار اساسی ایفا کنند. امروز ایران، و نیروهای مسلح ما، از هر زمان دیگر در مسائل منطقه و جهان تأثیرگذار هستند.
وی تصریح کرد: در حالی که نیروهای نظامی ما، همچون نیروهای سیاسی ما، به دنبال تنش در منطقه و جهان نیستند و همواره به دنبال صلح و ثبات هستند، امّا قرآن به ما آموخته که صلح و ثبات در کنار قدرت امکان‌پذیر است.
روحانی با بیان اینکه در سایه قدرت و اقتدار مشروع است که می‌توان به ندای صلح دیگران پاسخ مثبت داد تصریح کرد: همواره کشورهایی احساس اقتدار می‌کنند که به نیروی بومی خود متکی باشند. اقتدار عاریه‌ای نمی‌تواند برای کشوری، عزّت بیافریند. کشورهای منطقه ما، نباید به دنبال اقتدار عاریه‌ای از سوی قدرت‌های بزرگ یا یک رژیم نامشروع در این منطقه باشند.
وی با بیان اینکه قدرت‌های متجاوز اطراف ما لانه کرده‌اند، گفت: ارتش و سپاه به هر سلاحی برای دفاع نیاز داشته باشند تولید یا تهیه می‌کنیم و برای قدرت دفاعی توجهی به نظر دیگران نداریم.
ارتش و سپاه به هر سلاحی نیاز داشته باشند
دولت در کنار آنها است
وی با بیان اینکه اقتدار واقعی، از آن نیروهای مسلحی است که در کنار مردم و با حمایت مردم، وظیفه خود را انجام می‌دهد، اظهار داشت: من در اینجا به صراحت می‌گویم ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با همه توان و قدرت، به هر تجهیزی که برای دفاع از این کشور نیاز داشته باشند و به هر سلاحی که نیاز داشته باشند دولت در کنار آنها و فرهیختگان جامعه و صنعتگران ما و شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد آن تجهیزات و تسلیحات در کنار نیروهای مسلح خواهند بود.
روحانی ادامه داد: ما به دنیا می‌گوییم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم عمدتاً تولید می‌کنیم و یا اگر لازم باشد تهیه می‌کنیم، منتظر سخن یا موافقت آنها، نظر مثبت آنها، نبوده‌ایم نیستیم و نخواهیم بود.
وی با بیان اینکه ما قصد تجاوز به شما را نداریم خاطرنشان کرد: همانطور که فرماندهی معظّم کل قوا در روز بعثت تصریح کردند ما نیازی نداریم که به منافع دیگران یا سرزمین دیگران تجاوزی داشته باشیم. کشوری بزرگ داریم؛ با منابع عظیم و ملّتی بزرگ و فرهیخته و در طول ده‌ها و صدها سال گذشته، هیچ‌گاه کشور ایران، کشور متجاوز به کشورهای همسایه و منطقه نبوده است و همواره به کمک دولت‌ها و ملّت‌ها به پا خاسته است.
روحانی افزود: ما خواهان روابط صمیمانه، و برادرانه با همسایگان هستیم و به آنها می‌گوییم؛ سلاح و تجهیزات و موشک و هواپیما و‌تانک‌های ما، علیه شما نیست.
رئیس‌جمهور ادامه داد: به قدرت‌های بزرگ هم می‌گویم که منطقه را پر از باروت نکنید. برای منافع خودتان و دلارهایی که می‌خواهید از ذخایر کشورهای عربی این منطقه به تاراج ببرید، منطقه را از انواع سلاح‌های مختلف پر نکنید.
اموال ملت‌های مسلمان این منطقه را تاراج نکنید
وی با بیان اینکه سلاح‌های شما نه می‌تواند آورنده استقلال برای کشورهای منطقه باشد و نه می‌تواند ترس و رعبی را برای ملّت‌های بزرگی همچون ایران به‌وجو آورد، تصریح کرد: اموال ملت‌های مسلمان این منطقه را تاراج نکنید و تاجرانه با کشورهای این منطقه مواجه نشوید. ذخایر آنها را نبرید و کارخانه‌های اسلحه‌سازی خودتان را روز به روز توسعه ندهید.
روحانی تنها راه ایجاد صلح در منطقه و جهان را مذاکره سیاسی و رفتار مسلامت‌آمیز دانست و اظهار داشت: ما به اقتدار و قدرت نظامی خود توام با تنش‌زدایی ادامه می‌دهیم و می‌دانیم نیروهای مسلح ما در هر شرایطی آماده‌اند تا از کشور، استقلال‌، عزّت و حیثیت کشورشان دفاع کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397
واکنش دادستان تهران به خروج کاوه مدنی از کشور
فرار متهم پرونده محیط زیست نشانه صحت تحقیقات مقدماتی است
   ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

دادستان عمومی و انقلاب تهران خروج یکی از افراد مرتبط با پرونده محیط زیست از کشور را ناشی از نتایج تحقیقات دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، در جریان معارفه سرپرست جدید دادسرای پولی – بانکی در مورد آخرین وضعیت چند پرونده قضایی اطلاع‌رسانی کرد.
جعفری دولت‌آبادی با ‌اشاره به آخرین وضعیت پرونده محیط زیست گفت: این پرونده از جمله پرونده‌های مهمی است که دادسرای تهران به آن رسیدگی می‌کند و خودکشی یکی از متهمان این پرونده در ابتدای شکل‌گیری آن که حاشیه‌هایی را به همراه داشت، تحقیقات را تا مدتی متوقف کرد؛ اما اظهارات برخی از متهمان در جریان تحقیقات، موید خروج اطلاعات مهم و استراتژیک کشور تحت پوشش محیط زیست است که آسیب‌های زیادی را در پی داشته است.
وی، خروج یکی از افراد مرتبط با این پرونده از کشور را ناشی از نتایج تحقیقات دانست و بیان داشت: اگر عده‌ای فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند، ناشی از اهمیت تحقیقات مقدماتی در پرونده است و اگر امروز در برخی از سایت‌ها می‌خوانیم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پیش رفتن تحقیقات برمی‌گردد؛ چرا که برخی متهمان فهمیده‌اند که در حال نزدیک شدن به آنها هستیم، حال اگر کسی از کشور خارج شده است، بالاخره روزی بر می‌گردد و به قول معروف، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.
دادستان تهران ادامه داد: اگرچه متهم اصلی این پرونده خودکشی کرد اما برخی متهمانی که اکنون دادستانی مشغول تحقیقات از آنان است، مطالب قابل توجهی را بیان نموده و آنچه را که گفته و رصد شده نیز درست بوده است.
جعفری دولت‌آبادی در بیان جزئیاتی از این پرونده، یادآور شد: این افراد پوشش‌هایی برای خروج اطلاعات کشور به خارج بودند و در اظهارات یکی از متهمان عنوان شده که در خارج از کشور نیز این کارها را انجام می‌داده و آموزش دیده وارد کشور شده و در حوزه خارجی اقدامات مشابه انجام داده است.
وی افزود: یکی از متهمان حقوق ماهیانه دریافت می‌کرده، کامپیوتر امن داشته، ماهانه گزارش می‌داده و به سفارت مرتبط با سرویس در لندن یا کشورهای دیگر مراجعه می‌کرده و تبادل اطلاعات داشته است و امروز فهمیده است بهترین راه گفتن حقایق پرونده است.
دادستان تهران نتایج تحقیقات را دلیلی برای رد ادعای مطرح شده از سوی برخی در زمان تشکیل این پرونده دانست و گفت: تحقیقات نشان داد هیاهوهایی که در آن ایام صورت گرفت و دادستانی را متهم کردند که هیچ چیز در این پرونده وجود ندارد، درست نبوده است.
تداوم مبارزه با فساد بدون تبعیض
جعفری دولت‌آبادی همچنین در مورد عدم دسترسی به فردی که در رابطه با پرونده کهریزک به دو سال حبس محکوم شده و حکم جلب وی نیز از سوی اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت صادر شده، به اتهاماتی که برخی در این زمینه به دستگاه قضایی وارد کرده‌اند پاسخ داد.
وی با خاطرنشان کردن اینکه قوه قضائیه با هیچ‌کس از هر گروه و جریانی که باشد تعارف ندارد، گفت: دادستانی در مورد پرونده‌هایی که با حیثیت دستگاه قضایی مرتبط است، طبق قانون عمل کرده و خواهد کرد؛ و در مورد این محکوم نیز دستورات لازم برای اجرای حکم به ضابطین داده شده و به کسانی که مسئول پیگیری موضوع هستند، تأکید شده است که باید حکم صادره اجرا شود.
دادستان تهران ادامه داد: دستگاه قضایی نشان داده است که با هیچ جریان و گروهی عقد اخوت ندارد، همان طور که در قبل از عید برخی از سران یک جریان سیاسی دستگیر شده و برخی می‌گفتند که این دستگیری‌ها به دلیل ایام نوروز به تأخیر بیفتد اما قوه قضائیه و دادستانی در راستای سیاست مبارزه با فساد با هر گروه و هر جریان بدون تبعیض، با رعایت حقوق متهمان اقدام نموده است.
جعفری دولت‌آبادی هم‌چنین از صدور 350 فقره کیفرخواست در مورد متهمان آشوب‌های اسفندماه در خیابان پاسداران تهران خبر داد و اعلام کرد: تعدادی از پرونده‌ها با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.
اعتصاب غذا را خودکشی می‌دانیم
وی با ‌اشاره به اعتصاب غذای برخی متهمان گفت: اعتصاب غذا را به نوعی خودکشی می‌دانیم و همان‌طور که قرآن کریم در آیه 29 سوره نساء فرموده است «لاتقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ»، به خوبی می‌توان دریافت که در نظام اسلامی اعتصاب غذا امری مردود است و به خصوص این موضوع در مورد کسانی که مدعی هستند به نظام اسلامی اعتقاد دارند، بیشتر صدق می‌کند.
دادستان تهران از صدور دستور به روسای زندان‌ها برای رعایت حقوق متهمان، مساعدت پزشکی به زندانیان بیمار و لزوم حفظ جان زندانیان خبر داد و افزود: به مسئولان زندان‌ها دستور داده‌ شده است که در حفظ جان زندانیان و به ویژه کسانی که اعتصاب غذا می‌نمایند، اقدامات لازم پزشکی را انجام داده و هیچ کوتاهی و مسامحه‌ای پذیرفته نیست.
جعفری دولت‌آبادی خطاب به مدیران زندان‌های استان تأکید کرد: در برابر حفظ جان زندانیان با هر اتهامی که دارند تکلیف دارید به وظایف خود عمل کنید. دادستانی تهران وظیفه خود می‌داند که از جان متهمان بخصوص زندانیان حمایت کند و اگر در این زمینه مسامحه‌ای صورت می‌گیرد برخورد می‌شود.
وی بر لزوم بازدید مستمر مقامات دادسرا از زندان‌ها و رسیدگی به مشکلات متهمان و محکومان زندانی در سال جدید تأکید کرد و گفت: عملکرد سرپرستان دادسرا در حفظ حقوق مردم، تعدیل رفتار کارکنان، ‌شیوه رفتار با مردم‌ و تکریم مراجعین بسیار تأثیرگذار است.
گفتنی است، در این مراسم دادستان تهران ضمن قدرداتی از زحمات رضا نجفی معاون اول دادسرای تهران که مدتی سرپرستی دادسرای پولی - بانکی را به عهده گرفته بود، مرتضی تورک را به عنوان سرپرست جدید این دادسرا معرفی کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397

آغاز کوچ از تلگرام به پیام‌رسان‌های بومی

  ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

Image result for ‫آغاز کوچ از تلگرام به پیام‌رسان‌های بومی‬‎
کارشناسان پیش از این به دفعات اعلام کرده بودند که باید به جهت نظام‌مندی و نظارت‌پذیری فضای مجازی در برابر نفوذ مخرب دشمن، از انحصار پیام رسان‌های خارجی جلوگیری کرد.
از سال 2013 تاکنون که تلگرام طراحی و به بازار عرضه شد، به‌عنوان یکی از نرم‌افزارهای پیام‌رسان در اغلب کشورهای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. اما با گذشت زمان، رفته‌رفته تلگرام شروع به نمایش جوانب منفی خود به جهانیان کرد. به‌طوری‌که سررشته بسیاری از مشکلات داخلی، بین‌المللی و حتی خانوادگی ایجاد شده درکشورها به تلگرام می‌رسید.
مسئله دسترسی این پیام‌رسان به اطلاعات کاربران، ذخیره شدن اطلاعات کاربران این نرم‌افزار در سرورهای متعدد، وجود و تبادل محتوای غیراخلاقی در آن و نقش این پیام‌رسان در ایجاد اغتشاشات و مشکلات داخلی در کشورها، ازجمله مواردی است که بسیاری از کشورهای جهان را مجبور به بستن یا محدود کردن تلگرام در کشورهای خود کرده‌ است.
بر اساس آمار منتشر شده پیام رسان تلگرام از بین 22 پیام‌رسان محبوب دنیا با 100 میلیون کاربر فعال در رتبه بیستم قرار دارد.
در روزهای گذشته، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه ذره‌‌بین رادیو تهران گفته بود:«اقدامات وسیعی بنا به دستور رئیس‌جمهور در دی ماه ۹۶ انجام شد. ایشان تاکید کردند که کشور باید از انحصار پیام رسان غالب (تلگرام) خارج شود».
فیروزآبادی با تاکید بر اینکه به بحث حفاظت از حریم خصوصی مردم اهمیت می‌دهیم، گفت:«کمیته‌ای در این زمینه تشکیل می‌دهیم تا محتوا در حوزه پیام‌رسانها نیز حفاظت شود. اطلاعات مردم دارایی‌های مردم هستند و نهایت تلاش را داریم که حریم مردم در پیام رسانهای داخلی حفظ شود».
لازم به ذکر است که بیستم فروردین ماه، رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام با ابراز خرسندی از تبدیل شدن مطالبه‌ ایجاد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی به مطالبه‌ای عمومی، فرمودند:«مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود».
به گزارش فارس، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور دیروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت:«دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی اقدام خوبی انجام داده که از بین این 15 تا 20 پیام‌رسان داخلی، 5 پیام‌رسان را معرفی کرده است.»
واعظی افزود:«اعضای کابینه در جلسه دیروز(چهارشنبه) دولت تصمیم‌ گرفتند تمام فعالیت‌های خود را در پیام‌رسان‌های داخلی انجام دهند؛ تمام دستگاه‌های دولتی و‌ خود ما نیز در پیام‌رسان داخلی فعالیت خواهیم کرد.»
پاسداشت منافع ملّی
دیروز(چهارشنبه) در راستای پاسداشت منافع ملّی و برای رفع انحصار از پیام‌رسان تلگرام، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای
(KHAMENEI.IR) فعالیت خود را در این پیام‌رسان، متوقف کرد.
گفتنی است این اقدام دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، که پیش از شروع برنامه‌ رسمی نهادهای کشور در توقف استفاده از تلگرام انجام شد، برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و رفع انحصار فضای مجازی از پیام‌رسان‌های غیرایرانی انجام شد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز روز چهارشنبه کانال تلگرام خود را تعطیل کرد. در پیامی در کانال تلگرامی جهانگیری آمده است: «در چارچوب قوانین و مقررات کشور، از امروز در کانال تلگرامی معاون اول رئیس‌جمهور، مطلبی منتشر نخواهد شد و از این پس انتشار اخبار برنامه‌های ایشان از طریق پیام رسان‌های داخلی صورت می‌گیرد».
کوچ «کیهان» از تلگرام
به پیام‌رسان‌های داخلی
در همین راستا ، کانال روزنامه کیهان در پیام رسان تلگرام ، از روز پنجشنبه 30 فروردین ماه 97 به‌روز‌رسانی نخواهد شد و کاربران گرامی می‌توانند مطالب روزنامه را از طریق 3 پیام رسان «آی گپ»، «ایتا» و «سروش» دنبال کنند.
گفتنی است کانال کیهان در پیام‌رسان آی گپ از دی ماه 96 فعال بود و مطالب روزنامه را به اعضای آن ارائه می‌کرده است. نشانی کانال‌های کیهان در پیام رسان‌های بومی به این شرح است :
پیام رسان آی گپ: https://iGap.net/Kayhannewspaper
پیام رسان ایتا: https://eitaa.com/kayhannewspaper
پیام رسان سروش: https://sapp.ir/kayhannewspaper
خروج فرانسه از تلگرام
در روزهای گذشته دولت فرانسه اعلام کرد قصد دارد از تابستان امسال نرم‌افزار پیام رسان موبایلی رمزگذاری شده اختصاصی خود را راه‌اندازی کند و علت این امر نگرانی‌های امنیتی از جاسوسی دولت‌های خارجی است.
رسانه‌های فرانسوی اعلام کردند که رئیس‌جمهور و وزرای دولت در کشور فرانسه دیگر از نرم‌افزارهای پیام رسان خارجی مانند تلگرام و واتس آپ که در داخل فرانسه هیچ سروری ندارند، استفاده نخواهند کرد.
سخنگوی وزارت دیجیتال فرانسه در این مورد گفت: ما نگران رخنه‌های اطلاعاتی احتمالی همانند آنچه در مورد فیس بوک رخ داد هستیم. امکان وقوع این حوادث وجود دارد. لذا باید کنترل اوضاع را در دست بگیریم.
گرام و پول ایرانی
چندی پیش یکی از کارشناسان فضای مجازی در توضیح دلایل تهدید بودن پول مجازی تلگرام (گرام) گفته بود: «اینکه یک واحد پولی جدید بین مردم کشور باب شود که مردم بتوانند با آن خریدهای روزانه خرد انجام دهند و اتفاقا ارزش پولی آن از پول رسمی کشور بالاتر باشد باعث می‌شود که مردم به سمت این پول تمایل پیدا کنند و پول رایج کشور که هر روز توسط مردم استفاده می‌شود به تدریج کنار گذاشته شود و به ارز خارجی در بستر تلگرام که به‌ راحت‌ترین شکل در دسترس است تبدیل شود. مشابه همین اتفاق در ونزوئلا باعث افت شدید ارزش پول این کشور در مقابل دلار شد و مردم این کشور در مبادلات روزانه خود دلار را جایگزین پول ملی کردند. اکنون ونزوئلا علی‌رغم حذف 6 تا 9 صفر از پول ملی خود اما همچنان یکی از بی‌ارزش‌ترین پول‌های ملی را دارد».
انحصارشکنی
شاید در دوران باز شدن پای پیام‌رسان تلگرام به تلفن‌های همراه مردم و مهاجرت کاربران از وایبر به این شبکه پیام‌رسان کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی تلگرام انحصار پیام‌رسان‌ها را در ایران به نام خود ثبت کند. به خصوص اینکه این پیام‌رسان هیچگونه ویژگی و امکانات خاصی هم نداشت و امکاناتش تنها به مبادله پیام و با استیکرهایی سیاه و سفید محدود می‌شد اما رفته‌رفته این پیام‌رسان‌اشکالات خود را اصلاح کرد و امکانات تازه‌ای را در اختیار کاربران گذاشت. حالا بنا شده تا به پیام‌رسان‌های داخلی هم فضای فعالیت و دیده‌شدن داده شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397

بمباران در خواب یا خیانت؟

   ۱۳۹۷/۰۱/۲۹

Image result for ‫بمباران در خواب یا خیانت؟‬‎
جهان در هفته‌ای که گذشت سرگرم تجاوز موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه بود. پیش ‌از این حمله نیز رژیم صهیونیستی دست به حمله‌ای هوایی علیه سوریه زد. اگر‌چه این تجاوزها به بهانه حمله شیمیایی به دوما انجام شد اما تشت رسوایی متجاوزان بسیار زودتر از آنچه فکرش را می‌کردند بر زمین افتاد و مشخص شد اصل ماجرا نمایشی بوده و با کارگردانی لندن و بازیگری کلاه‌سفیدها -سیاهی لشکر انگلیس در سوریه- صورت گرفته است. آمریکا و متحدانش با این موشک‌پراکنی کور و بی‌نتیجه صرفاً به دنبال نشان دادن چنگ و دندان به ایران بودند. آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها مدتهاست که آشکارا می‌گویند یکی از اهداف اصلی آنان در سوریه، بیرون راندن ایران از میدان است.
آنان بهتر از هر کسی می‌دانند که ایران در این میدان پر خطر به چه دستاوردهای مهم و استراتژیکی دست یافته و اغراق نیست اگر بگوییم تنها برنده این میدان شلوغ و پر بازیگر بوده است.
آنچه امروز آمریکا و متحدانش را عصبانی کرده و به مرز جنون رسانده، دستاوردهای ارزنده جمهوری اسلامی در عرصه سوریه است که حتی ناظران و تحلیلگران غربی نیز به آن اذعان دارند. عبارتند از؛
1- جنگ هفت ساله سوریه و حضور مستشاری ایران در این جنگ، تجربه‌ای ارزشمند را در اختیار نیروهای نظامی کشورمان گذاشت. نکته مهم و قابل توجه در این قضیه آن است که جنگ سوریه، یک جنگ کلاسیک و متعارف نبوده و نیست. تحلیلگران مسائل نظامی میدان سوریه را نمونه‌ای کوچک از یک جنگ جهانی با بازیگران متعدد داخلی و خارجی می‌دانند که در تاکتیک‌های جنگی نیز از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار و ترکیبی از جنگ کلاسیک، شهری و چریکی است. نیروهای ایرانی در این میدان قدرت فرماندهی، چابکی، ابتکار عمل، خلاقیت و انعطاف‌پذیری بالای خود را عملاً به رخ حریفان خود کشیدند و به موازات آن نشان دادند که روحیه شهادت‌طلبی و رزمندگی برخاسته از معنویت که عنصر کلیدی و تعیین‌کننده در میدان نبرد است، در نیروهای نظامی ایران-چه پاسداران و چه ارتشیان- پس از دوران دفاع مقدس نه تنها افول نکرده بلکه در میان نیروهای جوان و جنگ ندیده نیز به‌شدت بالاست.
2- هدف اصلی آنان که جنگ را به سوریه تحمیل کردند و این کشور را به آتش کشیدند، تضعیف و از بین بردن محور مقاومت در منطقه بود اما پس از هفت سال ماجرا برعکس نیز شده است. سردار قاآنی جانشین فرمانده سپاه قدس، در تیرماه 1391 می‌گوید، مقام معظم رهبری در خصوص حزب‌الله فرموده‌اند: «شما خشت زیرین یک ارتش اسلامی در منطقه هستید.» این سخن رهبر انقلاب مربوط به 10 سال پیش از نقل آن یعنی سال 1381 است. حال پس از حدود دو دهه از آن سخن حکیمانه و پیش‌بینی الهی، خشت زیرین و زرین حزب‌الله، با ظهور فاطمیون، زینبیون، حیدریون و بسیج مردمی سوریه تبدیل به دژی مستحکم شده است. هیچکس به‌اندازه آمریکایی‌ها از میزان ارزش و اقتدار این ارتش اسلامی با خبر نیست و هیچکس به‌اندازه صهیونیست‌ها از آن وحشت ندارد.
3- ایران اکنون عمق استراتژیک خود را به‌طور چشمگیری افزایش داده و دست بلند خود را به حیاتی‌ترین نقاط منطقه غرب آسیا رسانده است. حجم مباحث و تحلیل‌های مجامع سیاسی و نظامی غربی درباره اهمیت و کاربرد کریدور زمینی ایران-عراق-سوریه-لبنان و مخاطرات آن برای جبهه غربی-عربی-عبری قابل تامل و خواندنی است. آنان که در زمین رویارویی، بازی را واگذار کرده‌اند می‌کوشند در میدان تبلیغات این دستاورد ایران را واژگونه جلوه داده و با دوگانه‌سازی قلابی شیعی-سنی، آن را خطرناک و بی‌ثبات‌کننده جلوه دهند. این هم از عجایب روزگار معاصر است. ایران را که حداقل در 200 سال اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده و آغازگر جنگی نبوده، خطرناک معرفی می‌کنند و آمریکا و انگلیس و فرانسه با آن سوابق استعماری و جنگ‌افروزی و قتل عام، لابد خیرخواه و منجی مسلمانان منطقه‌اند!
4- شکست داعش و پایان خلافت خودخوانده این گروه جنایتکار یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ ایران در این میدان است. اهمیت موضوع زمانی دقیقاً درک و فهم می‌شود که توجه کنیم داعش از اساس و ابتدا به عنوان تهدیدی امنیتی و خطرناک برای جمهوری اسلامی ایران، پایه‌گذاری شد و بال و پر گرفت. اگرچه آمریکایی‌ها و متحدانش با راه‌اندازی نمایش‌های مضحکی همچون ائتلاف جهانی علیه داعش کوشیدند خود را در این پیروزی سهیم نشان داده و سهم بخواهند اما رسوایی پیدایش و قدرت‌گیری داعش از سوی آمریکا، روشن‌تر از آن بود که واشنگتن را به نتیجه برساند. ماجرا چنان مفتضح بود که به رقابت‌های انتخاباتی آمریکا نیز کشیده شد و ترامپ، هیلاری کلینتون را به‌خاطر نقش دولت اوباما در ظهور داعش مورد سرزنش قرار ‌داد. عجیب نیست که صهیونیست‌ها علناً می‌گفتند نباید اجازه دهیم داعش از بین برود و حال که رفته است، به فکر چاره برای منطقه پساداعش افتاده‌اند. بدون شک گذر زمان و برملا شدن برخی اسناد و مدارک محرمانه از این ماجرای سیاه، ارزش و قیمت بی‌بدیل این دستاورد ایران را بیش از پیش روشن خواهد کرد.
همانقدر که این دستاوردها و پیروزی‌ها برای ایران شیرین است، در کام آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و آل‌سعود تلخ و زهر است و در جبهه دیگری مشغول انتقام‌گیری و ضربه زدن هستند؛ میدان جنگ اقتصادی. مارک دوبوویتز رئیس‌اندیشکده آمریکایی و به شدت ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» به دولت ترامپ می‌گوید باید ایران را بمباران اقتصادی کرد و طرح آن نیز آماده است! و یا ریچارد گلدبرگ کارشناس این بنیاد در تحلیلی می‌نویسد: هر چه ریال سریع‌تر سقوط کند، رژیم ایران ضعیف‌تر خواهد شد. ترامپ نباید این فرصت را از دست بدهد. روز سه‌شنبه روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تحلیلی نوشت اگر دولت ترامپ به دنبال زدن ضربه سخت به ایران است باید به سراغ اقتصاد این کشور برود و در ادامه به طور مستقیم به نوسانات اخیر ارزی ‌اشاره کرده و آن را فرصتی مغتنم می‌شمارد که باید حداکثر استفاده را از آن کرد.
واقعیت آن است که سال‌هاست مردم ایران به دلیل آنکه حاضر نیستند در مقابل آمریکا سر تسلیم فرود آورند، تحت شدیدترین بمباران اقتصادی قرار دارند. بمبارانی که هدف نهایی آن به زانو درآوردن این ملت است. مطالعه دو کتاب از دست‌اندرکاران آمریکایی این جنگ اقتصادی تمام عیار و بی‌سابقه برای درک شدت و ابعاد این درگیری مفید است؛ کتاب «نبرد خزانه‌داری: ظهور عصر جدید جنگ‌افزارهای مالی» نوشته خوان زاراته، معاون مدیریت مبارزه با تروریسم و جرایم مالی در خزانه‌داری آمریكا که در سال 2013 و اوایل شروع مذاکرات هسته‌ای منتشر شده و دیگری کتاب «هنر تحریم» نوشته ریچارد نفیو که وی را معمار تحریم‌های ایران لقب داده‌اند. کتاب نفیو سال گذشته منتشر شده است.
زاراته در بخشی از کتاب خود می‌نویسد؛ «هدف از تحریم‌ها حرکت به سمت یک خفگی اقتصادی در بالاترین درجه ممکن بود، تمرکز تحریم‌ها از محدود‌سازی توانایی ایران برای انجام تجارت با دنیا شروع می‌شد و به سمت افزایش رنج‌های اقتصادی مردم ایران پیش می‌رفت، این فرآیند دو نتیجه را دربر داشت، یا بین رهبران ایران شکاف بیفتد و یا توسط مردمِ کشورشان مجبور شوند جهت‌گیری‌های خود را تغییر داده و از دستیابی به توانایی‌های هسته‌ای صرف نظر کنند... حالت فشار حداکثری، اثرات اقتصادی گسترده‌تری را بر ایران متصور می‌شود، آن مبارزه از یک مدل تحریمی پیروی می‌کند که
بر نارضایتی‌های داخلی و آشوب برای مجبور کردن رهبران ایران متکی است.»
نفیو چند ماه پیش در مصاحبه با یک رسانه ضدانقلاب فارسی‌زبان درباره کتاب خود، در پاسخ به این پرسش که هدف از تحریم‌ها فشار بر حاکمیت یا مردم ایران بود، می‌گوید؛ «بستگی به کشوری دارد که مورد تحریم واقع می‌شود و این‌که منافع مشخص آن‌چه است. اگر رژیم قذافی در لیبی را تحریم کنید اصلا نباید سراغ جمعیت رفت چون قذافی اهمیت خاصی به جمعیتش یا سطح دردشان نمی‌داد. در مورد کیم جونگ اون و کره شمالی هم همین است. در این‌جا «درد» باید مشخصا نخبگان حاکمیت را هدف بگیرد تا آنها اوضاع را عوض کنند. در مورد روسیه هم همین است. به نظرم وقتی باید «درد» را در مورد جمعیت‌ها به کار برد که حاکمیت پایگاهی مردمی داشته باشد و ایران از نظر من در این دسته است... در ماجرای تحریم‌ها باید تمرکز درد را جایی قرار می‌دادیم که تصمیم‌گیرندگان را قانع کند، در مورد ایران این از طریق ناراضی ساختن مردم از اوضاع بود.»
شواهد و قرائن نشان می‌دهد یکی از مشکلات و موانع اصلی ما در این جنگ و بمباران اقتصادی آن است که نه تنها آحاد مردم بلکه درصد قابل توجهی از مسئولان و مدیران کشور نیز به ابعاد و ساز و کار این جنگ واقف نیستند. تازه‌ترین نشانه این عدم درک صحیح جایگزین کردن یورو با دلار از سوی دولت است! بسیاری از کشورها به‌ویژه چین و روسیه از جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران عبرت گرفته و دست به اقدامات پیشگیرانه و در مواردی حتی تهاجمی برای مقابله با تهدیدات احتمالی از سوی آمریکا زده‌اند. برای کشور مقتدر و ملت سربلندی همچون ایران شایسته نیست که مایه عبرت دیگران شوند و خود از این جنگی که سالهاست درگیر آن هستند درس نیاموزند. ساز کردن زمزمه ادامه برجام بدون آمریکا، نشانه دیگری از این غفلت خسارت‌آفرین است. سکوت و تعلل خواص جامعه، در بیدار کردن به خواب رفته‌ها و معرفی ستون پنجم دشمن در این نبرد اقتصادی، گناهی نابخشودنی است. وقتی مردم هر روز زیر بمباران اقتصادی دشمن هستند، اینکه عده‌ای دغدغه‌های ملی را به سطح کنسرت و نشان دادن یا ندادن ساز تنزل می‌دهند، عجیب و دردآور است. این موج غفلت پراکنی را باید به حساب خواب گذاشت یا خیانت؟

محمد صرفی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 فروردین 1397
لاریجانی در دیدار رئیس حزب کمونیست ویتنام:
آمریکایی ها از اشغال ویتنام درس نگرفته‌اند
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

رئیس‌مجلس شورای اسلامی گفت: با بمباران نمی‌توان مسائل سوریه را حل کرد و سوریه راه‌حل سیاسی می‌خواهد.
علی لاریجانی رئیس‌مجلس شورای اسلامی دیروز با «نوین فوچانگ» دبیرکل حزب کمونیست ویتنام دیدار و گفت وگو کرد. لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه نقش مردم در مبارزه با استعمار و ایجاد استقلال در ویتنام قابل تقدیر است، گفت: ملت ایران با مبارزات کشور ویتنام آشنا هستند و همیشه از ملت ویتنام با احترام یاد می‌کنند و پیوندهایی بین ملت ایران و ویتنام وجود دارد که این بستری برای توسعه روابط دو کشور است.
وی با‌اشاره به اینکه روابط تجاری ایران و ویتنام در سطح روابط سیاسی دو کشور نیست،افزود: پارلمان‌های دو کشور باید تلاش کنند که روابط اقتصادی دو کشور ارتقاء یابد.
وی با بیان اینکه این آمادگی وجود دارد که زمینه سرمایه‌گذاری ویتنام در حوزه نفت و گاز ایران فراهم شود، ادامه داد: در زمینه پتروشیمی نیز این آمادگی وجود دارد که اگر شما علاقه مند باشید تسهیلات لازم فراهم باشد.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه ایران به همراه روسیه به دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم کمک کرده است، افزود: آمریکایی‌ها در این کشور شیطنت می‌کنند و بمباران اخیر در سوریه به این منظور بود که فرصت دیگری برای تروریسم‌ها فراهم کنند.
رئیس‌مجلس ادامه داد: با بمباران نمی‌توان مسائل سوریه را حل کرد و سوریه راه‌حل سیاسی می‌خواهد.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از مبارزات ویتنام علیه این کشور درس نگرفته و باز هم به اقدامات خود ادامه می‌دهند، تصریح کرد: امروز شرایط دنیا تغییر کرده و کسی زیر بار زور نمی‌رود.
نوین فوچانگ دبیرکل حزب کمونیست در این دیدار با بیان اینکه دو کشور و ملت ایران و ویتنام دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند، تصریح کرد: از حمایت ایران برای استقلال ویتنام و ساخت و اصلاحات امروز ویتنام تشکر می‌کنم.
وی سیاست توسعه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه استخراج نفت، علم و فناوری، امنیت و دفاعی و کشاورزی بین ایران و ویتنام تاکید کرد.
دبیرکل حزب کمونیست ویتنام با بیان اینکه ویتنام دوران سخت جنگ را پشت سر گذاشته و درک کرده که استفاده از سلاح برای یک ملت چقدر هزینه‌بر است، ادامه داد: ما درباره حوادث اخیر در سوریه نگران هستیم و ویتنام با استفاده از خشونت و سلاح برای از بین بردن آرامش مردم هر منطقه‌ای مخالف است.
دبیرکل حزب کمونیست ویتنام در پایان تاکید کرد: سلام گرم بنده را به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب ایران ابلاغ کنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397
سردار کوثری:
 جبهه مقاومت در برابر حمله به سوریه ساکت نخواهد نشست
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله حملات آمریکا و متحدانش به سوریه را فرو رفتن بیشتر در باتلاق دانست و گفت: جبهه مقاومت ساکت نخواهد نشست و ضرباتی بر پیکر آنها وارد خواهد کرد.
سردار اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله، در گفت‌و‌گو با رسا، شکست‌های پی‌در‌پی جبهه استکبار در مقابل جبهه مقاومت بویژه آزادسازی غوطه شرقی را باعث تحرکات اخیر توصیف کرد و گفت: پیروزی جبهه مقاومت به صورتی بود که نشان داد تمام هزینه‌هایی که آمریکا، انگلیس و فرانسه انجام داده بی‌تأثیر بوده است و هیچ قدرتی در منطقه
ندارند.
جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تصریح کرد: این حرکات و حمله به مردم بی‌دفاع در سوریه نشان از ضعف و عصبانیت کشورهای غربی است؛ آنها نمی‌توانند کاری روی زمین انجام دهند بنابراین مجبورند که از راه دور موشک بزنند و واضح است که با این نوع حمله باز هم نمی‌توانند پیروزی یا اقتداری در منطقه به دست آورند بلکه ضعف خود را بیشتر به نمایش
 می‌گذارند.
سردار کوثری با تأکید بر مقاومت مردم سوریه گفت: این مردم مصمم و محکم ایستاده‌اند و کوتاه نمی‌آیند؛ آمریکایی‌ها هم با روحیه سوری‌ها آشنا هستند و می‌دانند به هیچ طریقی توانایی به زانو درآوردن آنها را نخواهند داشت.
وی درباره احتمال ادامه حرکت‌های آمریکا علیه سوریه گفت: در ادامه احتمال می‌رود تا با دروغ‌پراکنی نظامیان و ارتش سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم کنند و به دنبال اعمال تحریم علیه این کشور باشند؛ البته اگر می‌توانستند که از این طریق به نتیجه برسند قبل از اینکه تیم حقیقت‌یاب کار خود را انجام دهد چنین حمله‌ای را انجام
نمی‌دادند.
جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تصریح کرد: با این کارها آمریکا و متحدانش راه به جایی نخواهند برد و با این جنایات در باتلاقی عمیق‌تر فرو می‌روند و ملت‌های منطقه هم بیشتر این جنایتکاران را می‌شناسند؛ جبهه مقاومت ساکت ننشسته و ضرباتی بر پیکر این‌ها وارد خواهد کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397
آیت‌الله جنتی:
 قاچاق مایه‌ تباهی اقتصاد و تولید داخلی شده است
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع قاچاق مایه‌ تباهی تولید شده است، گفت: حمایت از کالای ایرانی نه تنها وظیفه‌ شرعی بلکه وظیفه ملی و ناشی از عِرق ملّیت است.
آیت‌الله احمد جنتی در دیدار با کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: شما به عنوان نماینده مجلس سعی کنید ارتباطتان با مردم هرچه بیشتر و گرم‌تر شود. مهم آن است که عملکرد شما به گونه‌ای باشد که مردم در قلبشان نسبت به انتخاب شما احساس رضایت داشته باشند.
وی با ‌اشاره به محدوده‌ اختیارات نمایندگان و برخی انتظارات مردم از آنها، افزود: برخی توقعات مردم از نمایندگان در حوزه‌ اختیار آنان نیست و طبیعتاً در آن زمینه نمی‌توانند کاری انجام دهند اما بعضی دیگر از انتظارات مردم از عهده شما نمایندگان بر می‌آید و باید در جهت تسهیل و برآورده شدن آنها تلاش کنید. از جمله وظایف مهم نمایندگان این است که رابط بین مردم و دولت و دستگاه‌های اجرایی باشند.
آیت‌الله جنتی ادامه داد: در موضوع پیگیری امور و مشکلات مردم فقط بحث نمایندگی و وظیفه اداری مطرح نیست، بلکه این یک وظیفه‌ شرعی است و هرکس که می‌تواند گره‌ای از مشکلات مردم را باز کند، باید آن را به عنوان وظیفه‌ شرعی خود قلمداد کند.
دبیر شورای نگهبان با تأکید بر ضرورت نظارت نمایندگان بر امور اجرایی، تصریح کرد: شما که به عنوان کمیسیون قضایی مشغول فعالیت هستید، لزوماً نباید به کار قضایی و حقوقی اکتفا کنید، بلکه باید در مسائل و مشکلات جاری مملکت که معضلاتی ایجاد نموده، ورود کرده و نظارت کنید.
وی گفت: به عنوان نمونه شما باید از معوقات بانکی که متأسفانه یکی از معضلات اقتصادی ما شده است، اطلاع داشته باشید و در جهت حل آن اقدام کنید.
آیت‌الله جنتی با تأکید بر توجه جدی مسئولان به مشکلات اقتصادی کشور، افزود: دولت و مجلس باید برای اموری مانند تولید و ‌اشتغال که در سرنوشت کشور تأثیر زیادی دارد و از اهم مباحث اقتصادی است و متأسفانه معضلاتی را در جامعه ایجاد کرده، فکر اساسی بکنند.
دبیر شورای نگهبان موضوع قاچاق را مایه‌ تباهی اقتصاد و تولید کشور دانست و گفت: متأسفانه این همه جنس قاچاق، کفش، پوشاک و اجناسی از این دست به وفور از ترکیه و چین به داخل کشور قاچاق می‌شود که باعث رکود تولید داخلی، تعطیلی برخی کارخانه‌ها و در نتیجه بیکاری بسیاری از کارگران زحمتکش شده است.
وی با ‌اشاره به نام گذاری سال 97 به نام حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری، تأکید کرد: شما نمایندگان هرچه می‌توانید مردم را تشویق به استفاده از کالای ایرانی کنید. حمایت از کالای ایرانی نه تنها وظیفه‌ شرعی بلکه وظیفه ملی و ناشی از عِرق ملّیت است.
آیت‌الله جنتی با ‌اشاره‌ مجدد به وظیفه‌ خطیر نمایندگان در زمینه‌ نظارت و ارتباط آن با کالای ایرانی، گفت: مجلس در زمینه‌ استفاده از کالای ایرانی توسط دولت و دستگاه‌های اجرایی نظارت جدی کند و اجازه ندهد در صورت وجود کالای مشابه داخلی از نوع خارجی آن استفاده شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397

روز ارتش کدام توطئه را خنثی کرد؟

۱۳۹۷/۰۱/۲۸

Image result for ‫روز ارتش جمهوری اسلامی‬‎
Image result for ‫روز ارتش جمهوری اسلامی‬‎
سید روح‌الله امین‌آبادی

در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌های چپ و راست که بعدها وابستگی آنها به سرویس‌های جاسوسی خارجی و همچنین سازمان ساواک مشخص شد یک صدا از لزوم «انحلال ارتش» سخن می‌گفتند، ظاهر سخن آنان نیز عوام فریب و موجه می‌نمود، گروهک‌ها و برخی افراد که هنوز چهره‌های آنان برای مردم شناخته شده نبود می‌گفتند ارتش طاغوتی و باقی مانده از رژیم سرنگون شده پهلوی است و باید منحل و یک ارتش جدید تاسیس شود ، در چنین شرایطی حضرت روح الله با انتشار اطلاعیه‌ای 29 فروردین را روز ارتش نامیده و تصریح کردند: «روز چهارشنبه 29 فروردین روز ارتش اعلام می‌شود. ارتش محترم در این روز‏‎ ‎‏در شهرستانهای بزرگ با سازوبرگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری‏‎ ‎‏اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ‏‎ ‎‏مرزهای کشور اعلام نمایند.‏»
در این اطلاعیه که 26 فروردین 1358 صادر شد آمده بود: «ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند.‏‎ ‎‏اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامی است، و ملت شریف لازم‏‎ ‎‏است آن را به این سِمت رسماًبشناسند و پشتیبانی خود را از آن اعلام نمایند. اکنون‏‎ ‎‏مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان مرزهای آن است جایز نیست. ما و‏‎ ‎‏شما و ارتش، برادرانه باید برای حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت ‌اشرار‏‎ ‎‏و اختلال مفسدین خاتمه دهیم.‏»(1)
گروهک‌های چپ گرا که امام خمینی(ره) به درستی در یکی از بیانات خود آنان را نیز آمریکایی خوانده بودند(2) از روزهای نخست پیروزی انقلاب و حتی قبل از آن فریادشان بلند بود که ارتش طاغوتی است و نشان از رژیم پلید شاه دارد و بایستی منحل شود و طبیعی است که سران و کادر این ارتش را نیز گروهک‌هایی باید تشکیل می‌دادند که خواستار انحلال ارتش رسمی کشور
بودند!
عوامل ساواک و سیا به دنبال انحلال ارتش
اگر به افراد و گروه‌هایی که خواستار انحلال ارتش بودند نگاهی گذرا بیندازیم اهداف آنان به خوبی عیان خواهد شد.
هدایت‌الله متین دفتری [فرزند احمد متین دفتری نخست وزیر رضاشاه ] که عضو ساواك و عامل سازمان جاسوسی سیا بود یکی از این افراد است، متین دفتری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با پنهان كردن هویت خود و در پوشش نوه مصدق- بدون‌اشاره به اینكه فرزند نخست وزیر رضاشاه است- گروهی تحت نام «جبهه دموكراتیك ملی» را تشكیل و از آن پس با شعارهای غلیظ ضدامپریالیستی به فعالیت خود ادامه داد. وی در نخستین نطق خود در روز ۱۴اسفند 1357 سر مزار مصدق گفت: «خلق های ایران مرحله اول پیكار خود را علیه استبداد داخلی و حامیان امپریالیست خارجی آن پشت سر گذاشته‌اند و اكنون باید مرحله بعدی را كه انحلال ارتش، رفع ستم از دهقانان، افشای ساواكی‌ها و... را دنبال كنند.» (3)
جالب آنکه متین دفتری به عنوان یکی از عوامل ساواک و سیا منافقانه خواستار افشای اسامی ساواکی‌ها و...شده و از سوی دیگر نیز بر انحلال ارتش تاکید می‌کرد.
نگاهی به اسناد لانه جاسوسی نشان می‌دهد که چنین خواسته‌ها و فریادهایی در کجا ریشه داشت، در یكی از اسناد لانه جاسوسی درباره هدایت‌الله متین‌دفتری می‌خوانیم: «آقای متین دفتری با ادعای ضدآمریكایی بودن در میان جوانان ایرانی نفوذ می‌كند و آخرین اخبار تحركات آنها را به سفارت گزارش می‌كند»،(4) در سند شماره ۹۸ از جلد دوم اسناد لانه جاسوسی -كتاب احزاب در ایران- نیز آمده است «متین دفتری منبع قابل اطمینانی برای كسب اطلاعات درباره فعالیت سیاسی مخالفین است، وی بی تكلف صحبت می‌كند و درباره هر زمینه‌ای از فعالیت مخالفان (مخالفان آمریكا) به راحتی اطلاعات می‌دهد.» (5)
البته تنها افرادی چون متین دفتری خواستار انحلال ارتش نبودند، در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب گروهک‌هایی چون «مجاهدین خلق»، «چریک‌های فدایی»، «پیکار» و...با پسوندها و پیشوندهای متعدد این خواسته را همه روزه مطرح می‌کردند.
«هفته نامه جوان» یکی از نشریاتی که در روزها و ماه‌های منتهی به انقلاب و پس از آن تا پایان انتشار به دنبال ایجاد تفرقه در کشور و انحراف انقلاب از خطوط اصلی آن بود در شماره 12 بهمن 1357 خود طی گزارشی درباره گردهمایی چریک‌های فدایی خلق نوشته بود: «در این گردهمایی حزب كمونیست كارگران و دهقانان ایران اعلامیه‌ای با این متن انتشار داد: ...ارتش و دستگاه‌های عریض و طویل اداری‌اش باید منحل شده و ارتش خلقی ایجاد شود...ارتش خلق باید با شركت همه كسانی كه فعالانه در انقلاب شركت داشتند تشكیل شود...در پایان قطعنامه سازمان چریكهای فدایی خلق اعلام شده كه «ماهیت ارتش ضدخلقی رژیم سابق را نمی توان با تعویض فرماندهان و تغییر نام دگرگون كرد...»(6)
گروهک نفاق نیز در روز دوم اسفند 1357 در بیانیه‌ای خطاب به «سربازان و افسران انقلابی» بر لزوم انحلال ارتش تاکید و اعلام کرده بود: «اینک استبداد رخت بر بسته است، اما تا انحلال ارتش ضد خلقی و برپائی ارتشی مردمی، این پیروزی از خطر شکست محفوظ نیست؛ زیرا چنانکه برادران ارتشی به خوبی می‌دانند سیستم حاکم بر این ارتش، سیستمی ضد خلقی و در جهت حفظ منافع امپریالیسم است.»(7)
هدف منافقین از درخواست انحلال ارتش چه بود؟!
منافقین در روز 26 بهمن ماه همین سال هدف خود از درخواست انحلال ارتش را نیز در یک بیانیه دیگر مشخص ساخته بودند، در این بیانیه آمده بود: «کسانی که ترفیعات عالی خود را در زمان سلطه جبارانه رژیم شاه کسب کرده‌اند، به هیچ وجه صلاحیت تجدید سازمان و فرماندهی ارتش ملی ایران را ندارند و این صلاحیت از آن کسانی است که در مبارزه با رژیم وابسته به امپریالیسم، آبدیده شده و در جریان واژگون‌سازی آن، دلیرانه پیشقدم و پیشتاز بوده‌اند.»(8)
از ظاهر ضد امپریالیستی و انقلابی بیانیه فوق اگر بگذریم هدف اصلی را در می‌یابیم و آن اینکه ارتش و فرماندهی آن بایستی در اختیار ما باشد، ما که پیش از پیروزی انقلاب سلاح برداشته و با پهلوی جنگیدیم و باعث سقوط این رژیم شدیم!
طبیعی است که مبتدا و خبر بیانیه گروهک نفاق از اصالت و صحت برخوردار نبوده است نه آنان باعث سقوط رژیم پهلوی شده و نقشی در پیروزی انقلاب داشتند و نه ارتش به جز تنی چند از سران آن ضد مردمی و نیاز به پاکسازی تمام عیار و به خواسته گروهک‌ها انحلال!
خواست «انحلال ارتش» در حالی از سوی عوامل ساواک، سیا، کارمندان حزب رستاخیز و گروهک‌های چپ تکرار و فریاد زده می‌شد که رژیم بعث عراق خود را برای حمله‌ای برق آسا و فتح سه روزه ایران اسلامی آماده می‌کرد، کافی است نگاهی به اسناد بیندازیم تا مشخص شود جنگ در مرزهای کشور از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی و حتی پیش از آن و با مشخص شدن سقوط قطعی پهلوی آغاز شده بود.
در این زمینه «رادیو فردا» ارگان رسانه‌ای «سازمان سیا» طی گزارشی می‌نویسد: «درگیری‌های مرزی ایران و عراق تقریباً از اسفند ۱۳۵۷ شروع می‌شود. البته در اواخر عمر رژیم شاه نیز درگیری‌های پراکنده‌ای در مرزهای غربی کشور وجود داشت.» (9)
از سوی دیگر تحرکات تجزیه‌طلبانه و قومیتی در بخش‌هایی از کشور از کردستان گرفته تا خوزستان، ترکمن صحرا و آذربایجان نیز در این روزها آغاز شده و روز به روز نیز تشدید می‌شد.
همه این موارد لزوم حفظ و تقویت ارتشی که بتواند در برابر متجاوزین خارجی و تجزیه‌طلبان داخلی بایستد و تمامیت ارضی کشور را حفظ کند نشان می‌داد و اگر نبود قاطعیت امام خمینی(ره) و حضور بزرگانی چون حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و شهید چمران به عنوان نمایندگان امام در ارتش گروهک‌ها به اهداف شوم خود در این زمینه رسیده بودند.
امام خمینی(ره) نیز درباره مقابله با توطئه «انحلال ارتش» تصریح کردند: «شما دیدید که از اولی که این انقلاب به پیروزی رسید، اول قدم این بود که ارتش لازم نیست دیگر، اول حرف آن‌هایی که تابع سیاست‌های خارجی هستند این بود که این ارتش طاغوتی است، این ارتش طاغوتی باید از بین برود. این کلمه را هم رویش گذاشتند که مردم را اغفال کنند! خوب، ما هم می‌‏دانستیم که مسئله چیست و این‌ها می‌‏خواهند چه بکنند. از این جهت، ما هم از روز اول این مطلب را محکوم کردیم و گفتیم که ارتش باید باشد... آنها می‌‏خواستند که این قدرت را از ایران بگیرند و ارتش را نابود کنند و ارتش برود سراغ کار خودش و ایران بماند بدون ارتش و همچو راحت و آسوده، آقای صدام بیایند هرجا دلشان می‌‏خواهد!... باید توجه داشته باشید که اسلام برای ارتش ارج قائل است... و ملت ایران هم که مسلمان هستند و ما هم که به‌عنوان یک مسلمان هستیم، ارتش را با کمال قدرت حفظ می‌‏کنیم.»(10)


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397

کاوه مدنی؛ فرصتی که از دست رفت یا متهمی که‌گریخت؟

  ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

Image result for ‫کاوه مدنی‬‎
در حالی که رابطه کاوه مدنی – مدیر مستعفی و متواری سازمان محیط زیست - با تیم جاسوسی در پوشش محیط زیستی همچنان در هاله‌ای از ابهام است، برخی رسانه‌ها می‌کوشند متواری شدن وی را به ماجرای انتشار چند عکس خصوصی از عیاشی وی مرتبط کنند و او را فرصتی از دست رفته جلوه دهند.
کاوه مدنی از مدیران دوتابعیتی است که با عنایات ویژه عیسی کلانتری حیاتی‌ترین پروژه‌های کشور را در اختیار گرفته و روابط گرمی با کشورهایی دارد که آشکارا با ایران اعلام دشمنی می‌کنند! مدنی یکی از متهمین پرونده جنجالی جاسوسان محیط‌زیستی از جمله سیدامامی بود که با فشارهای علوی وزیر اطلاعات از کمند بازداشت‌گریخت.
اکنون جاسوس‌ها به لطف توجهات خاصه بعضی از سران اصلاحات یکی یکی از دسترس خارج می‌شوند و آنچه می‌ماند نابودی دریاچه‌ها، تالابها، منابع زیرزمینی آب، گونه‌های نادر جانوری و حتی گیاهی و البته هجوم موج ریزگردهاست که امان ملت را بریده است.
ماجرای تروریسم آب زوایای دیگری هم دارد و داستان زمانی عجیب‌تر شد که به محض خودکشی سیدامامی، آشنا‌ترین مشاور رئیس‌جمهور با سلاح توییتر سعی در رد گم کنی و تشکیک در خودکشی هم دانشگاهی سابق خود کرد!! حالا بحث جاسوس دستگیر شده در دفتر ایشان بماند!
معصومه ابتکار رئیس ‌قبلی سازمان محیط‌زیست هم از جمله افرادی بود که نسبت به دستگیری ابرجاسوس حرفه‌ای و سایرین ابراز نگرانی کرد و جالب است بدانیم که مدنی در زمان وی و احتمالا در قالب پروژه نفوذ وارد معرکه شد!
خط نفوذ توانست پای کارشناس ثابت BBC و VOA را به ایران و شبکه‌های رسمی تلویزیون کشور مثل شبکه۴ و افق باز کند! پدر ابتکار از دوستان اسکندر فیروز (رئیس‌اداره شکاربانی پهلوی) بود و مراد طاهباز و دیوید لیلین که از اقوام فیروز به شمار می‌روند، خط دهندگان اصلی لابی ایرانی- انگلیسی در لندن هستند که پروژه‌های یوز ایرانی و دریاچه ارومیه رو به عهده گرفتند! مدنی ۳۶ساله، یکی از مرتبطین این لابی خطرناک است و توانست در زمان ابتکار به مدارج بالای سازمان برسد.کاوه مدنی، استاد مدیریت آب و محیط‌زیست امپریال کالج لندن در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین توسط اتحادیه اروپایی (EGU) انتخاب شد؛ بر اساس گزارش مرکز آمار، رشد کشاورزی از 7/10 به 1/3 کاهش یافته و گفته می‌شود عملا دیپلماسی مدنی سبب واردات آب و کشت فراسرزمینی به بهانه بحران آب شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ظریف در اجلاس وزیران امور خارجه عضو اکو:
 برای تعیین یک استراتژی جامع برای مقابله با تروریسم آمادگی داریم
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

وزیرامورخارجه کشورمان در اجلاس وزیران امور خارجه عضو اکو گفت : ایران همواره برای تعیین یک راهبرد جامع مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی آمادگی دارد و فعالیت مشترک برای مقابله با قاچاق موادمخدر می‌تواند یکی از مهم‌ترین منابع گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا را از دستان‌شان بیرون آورد.
محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه کشورمان در سخنرانی خود در اجلاس وزیران امور خارجه عضو اکو که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار می شود،  گفت: سرنوشت‌های ما به عنوان اعضای یک منطقه در هم تنیده شده است، شکست و موفقیت در یک بخش از منطقه روی همه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ظریف با بیان اینکه ژئوپلیتیک منطقه به دلیل مشکلات و چالش‌های مداوم پیچیده‌تر شده است، افزود: نزدیک به دو دهه است که مداخلات خارجی، تروریسم و افراط‌گرایی بخش‌های زیادی از منطقه گسترده ما را بی‌ثبات کرده است. افراط‌گرایی خشونت‌آمیز تهدیدی علیه منطقه اکو است. علیرغم شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در میدان نبرد و نابودی خلافت خودخوانده آنها، شبکه بزرگ گروه‌های افراط‌گرا، به ویژه داعش در غرب، جنوب و آسیای مرکزی کماکان جدی‌ترین تهدید برای منطقه اکو به شمار می‌آید. ما نیازمند ایجاد و همکاری روی یک راهبرد منطقه‌ای مشترک برای توقف گسترش ایدئولوژی نفرت آنها و قطع منابع مالی‌شان هستیم.
وزیر خارجه کشورمان گفت: دولت ایران همواره برای تعیین یک راهبرد جامع مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی که مناسب وضعیت منطقه‌مان باشد، آمادگی دارد. در همین زمینه فعالیت مشترک برای مقابله با قاچاق موادمخدر می‌تواند یکی از مهم‌ترین منابع گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا را از دستان‌شان بیرون آورد.
وی ادامه داد: ما علاوه بر این با چالش‌های دیگر، از جمله تخریب محیط زیست، تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، طوفان گرد و غبار و فقر در برخی بخش‌های جامعه مواجهیم که نیازمند رسیدگی است. ما به عنوان کشورهای عضو اکو برای رویارویی با این چالش‌ها باید ظرفیت اکو را توسعه و پتانسیل‌های آن را تا بالاترین حد ممکن افزایش دهیم.
ظریف همچنین خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران در سال‌های اخیر نشان داد که دارای پتانسیل گسترده برای رشد و توسعه است. تحریم‌های اقتصادی نه تنها ایران را متوقف نکرد بلکه موجب اتحاد مردم برای توسعه ظرفیت‌های داخلی شد. انتخاب استراتژیک ما برای دستیابی به این رشد پایدار و متوازن، حاصل مشارکت گسترده جهانی از طریق ترتیبات چندجانبه و منطقه‌ای از جمله استفاده از ترانزیت توسعه یافته و حمل و نقل از مسیر کریدورهای شمال به جنوب و جنوب به غرب است. ما قویا بر این باوریم که اقتصاد و امنیت می‌تواند تنها از طریق همکاری با یکدیگر حاصل شود و منابع مشترک می‌تواند ما را در عرصه منطقه‌ای و جهانی به هم پیوند دهد و امنیت منطقه‌ای و جهانی را تضمین کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397
ریابکوف در دیدار با سفیر ایران در مسکو:
 مسکو هیچ تغییری را در قبال برجام نمی‌پذیرد
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: سیاست روسیه همچنان حمایت و حفظ برجام است و هیچ تغییری را در قبال آن نمی‌پذیرد.
  سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه فدراسیون روسیه در دیدار با مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور اعلام کرد: سیاست روسیه همچنان حمایت و حفظ برجام است و هیچ تغییری را در قبال آن نمی‌پذیرد.
وی تصریح کرد: انتظار این است که اروپا نیز همچنان به تعهدات خود در قبال برجام پایبند باشد و منطقی است که در جهت حفظ آن بکوشد و تسلیم خواسته‌های آمریکا نشود.
معاون وزیر خارجه روسیه بر تداوم همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای، حفظ برجام و برقراری صلح و امنیت منطقه‌ای تاکید کرد.
همچنین در جریان این رایزنی دو طرف بر حل بحران منطقه و سوریه از طریق گفت‌وگو‌های سیاسی تاکید کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397

برجام فاجعه است با آمریکا یا بدون آمریکا!

  ۱۳۹۷/۰۱/۲۸

Image result for ‫برجام فاجعه است با آمریکا یا بدون آمریکا‬‎

رویکرد غلط دولت درخصوص «احتمال اجرای برجام بدون آمریکا» در حالی است که اکنون مسئله، «اصل برجام» است نه «برجام با آمریکا یا بدون آمریکا». برجام اکنون نعش متعفنی است که جز سرخوردگی برای یک ملت و گستاخی دشمن، هیچ عایدی دیگری برای ما نداشت.
«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه- دوشنبه 27 فروردین- در اولین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ٩٧ درباره برجام بدون آمریکا گفت: «در هیئت نظارت بر برجام طرح‌های مختلف بررسی شده و احتمالات مختلفی بوده که یکی از آنها برجام بدون آمریکاست».
اظهارنظر تأمل برانگیز سخنگوی وزارت خارجه از چند منظر قابل بررسی است.
خسارت محض، با آمریکا یا بدون آمریکا!
«برجام بدون آمریکا» یعنی آمریکا از اجرای نیم بند و دست و پاشکسته تعهدات خود نیز شانه خالی می‌کند اما ایران باید بدون کوچکترین انتظاری از طرف مقابل، تحریم‌های جدید را بپذیرد و همچنان یکطرفه به اجرای تعهدات خود ادامه دهد!
رویکرد غلط دولت درخصوص «احتمال اجرای برجام بدون آمریکا» در حالی است که اکنون مسئله، «اصل برجام» است نه «برجام با آمریکا یا بدون آمریکا». مقامات ارشد دولت روحانی بارها و بارها بر بی‌دستاوردی برجام اذعان کرده‌اند. همین چند هفته پیش بود که «عباس عراقچی» رئیس‌ستاد پیگیری اجرای برجام گفت:«ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند چرا که از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است».
اکنون قریب به 3 سال از امضای برجام سپری شده است، اما جز جنازه‌ای بی‌مصرف، هیچ چیز دیگری از این توافق به جای نمانده است. برجام اکنون جنازه‌ای روی کاغذ است که جز سرخوردگی برای یک ملت و گستاخی دشمن،هیچ عایدی دیگری برای ما نداشت.
بی دستاوردی و خسارت محض برجام حتی بزک کنندگان این توافق را هم به اعتراف واداشته است. چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد در مطلبی نوشته بود:«دولت ماه‌ها پس از توافق هسته‌ای، به هوای چیدن میوه‌های برجام نشست و بر پایه این دلخوشی، برنامه‌ها و سیاست‌های کاری خود-دوران پسابرجام- را نوشت اما ماحصل این انتظار، فرصت سوزی، از دست رفتن منابع موجود به هوای گشایش برجام و در نهایت کاهش صبر اجتماعی با استمرار فشارهای اقتصادی بود».
ضعیف‌ترین گزینه!
آقای قاسمی درخصوص واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام تصریح کرده است که:«در هیئت نظارت بر برجام طرح‌های مختلف بررسی شده و احتمالات مختلفی بوده که یکی از آنها برجام بدون آمریکاست».
فلسفه اصلی اقدام متقابل، تاثیرگذاری بر رفتار طرف مقابل و وادار کردن آن به عقب‌نشینی و یا حداقل منصرف کردن آن از زیاده‌خواهی‌های بیشتر است. بر همین اساس معمولا واکنش متقابل به صورت علنی و آشکار و با گزینه‌های قوی و مقتدرانه اعلام می‌شود تا از بیشترین میزان تاثیرگذاری برخوردار باشد.
اما متاسفانه سخنگوی وزارت خارجه در اقدامی تأمل برانگیز، «ضعیف‌ترین گزینه اقدام متقابل» یعنی همان «برجام بدون آمریکا»را مطرح کرده است.
پیش از این نیز مقامات ارشد دولت در اظهارنظری مشابه و البته مغایر با منافع ملی تاکید داشتند که «برجام را حتی بدون آمریکا نیز اجرا می‌کنیم».
مطرح کردن ضعیف‌ترین گزینه برای واکنش به گستاخی آمریکا از سوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در حالی است که حتی رسانه‌ها و مقامات غربی نیز اذعان کرده‌اند که خروج آمریکا از برجام به نفع ایران است.
در همین رابطه، فارن پالیسی- مرداد 96- در تحلیلی نوشت:«پاره کردن توافق از سوی آمریکا، به نفع ایران است. پاره کردن توافق در شرایط فعلی می‌تواند بهترین فرصت برای ایران باشد چرا که آن را از تحریم‌ها آزاد می‌کند و به این کشور اجازه می‌دهد بدون محدودیت به تلاش‌های غنی‌سازی ادامه دهد».
«هنری کیسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز-آبان 95- تاکید کرد:«برهم زدن برجام بیش از آنکه به نفع آمریکا باشد به نفع ایران است».
متاسفانه رویکرد منفعلانه دولت آقای روحانی در واکنش به نقض برجام توسط دولت سابق و فعلی آمریکا، آمریکایی‌ها را به این نتیجه رسانده که هر چقدر تحریم‌ها شدیدتر و گسترده‌تر شود، پاسخ متقابلی دریافت نخواهند کرد.
برای نمونه در روزهای گذشته، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشستی با عنوان «مقابله با چالش‌های حکومت‌داری در جهان امروز» در دانشگاه دوک گفت: ایران در برجام می‌ماند حتی اگر ما از آن خارج شویم!
با کمال تأسف، دولت آقای روحانی پس از امضا و اجرای برجام، در واکنش به گستاخی‌های مکرر آمریکا، به فشار ایمیلی، پیام توئیتری، نامه‌نگاری،گلایه محترمانه،انتقاد لفظی و حتی توجیه عهدشکنی اقدام کرد.حال آنکه تنها پاسخ عملی و قاطع به گستاخی آمریکا عمل به 29 شرط اجرای برجام بوده و هست.
از کدخدا! تا برجام بدون آمریکا!
مقامات ارشد دولت بارها مدعی شده‌اند که به زبان دیپلماسی مسلط هستند. اما برخلاف این ادعا، متاسفانه دولتمردان حتی به اظهارات سال‌های اخیر خود نیز پایبند نبوده‌اند. مقامات ارشد دولت در ماه‌های اخیر بارها بر «ادامه برجام بدون آمریکا» تاکید کرده‌اند و تصریح کرده‌اند که «آمریکا صرفا یکی از طرفین توافق است». این رویکرد در حالی است که روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در توضیح چرایی اولویت مذاکره با آمریکایی‌ها در مقابل تروئیکای اروپایی گفته بود:«بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چرا که اروپایی‌ها به دنبال «آقا اجازه» از آمریکا هستند.... آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است»!
در روزهای گذشته، «علی اکبر صالحی» رئیس‌سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفته بود:«ما در مذاکرات با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه مجموعه 1+5».
بر همین اساس از ابتدای مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، گزاره «با کدخدا می‌شود بست و بازی برد- برد انجام داد» به نخ تسبیح راهبرد دولت یازدهم تبدیل شد. مقامات ارشد دولت یازدهم در اقدامی تأمل‌برانگیز به تعریف و تمجید از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا پرداخته و او را فردی مؤدب! و باهوش! نامیدند.
در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در دولت یازدهم، دیدارهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا (ظریف-کری) رکورد زد. پیاده‌روی 15 دقیقه‌ای ظریف و جان کری در ژنو، تماس تلفنی روحانی و اوباما و دست دادن ظریف و اوباما در سازمان ملل را نیز باید به فهرست اقدامات دولت در مذاکرات اضافه کرد. در مجموع تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از تمام امکانات و توانایی‌های موجود در پیشبرد مذاکرات آن هم به روش خود بهره برد.
اما اوباما در مقابل ایران را حامی تروریسم نامید، ۲ میلیارد دلار از اموال ملت ایران را غارت کرد، قانون محدودیت ویزا را با هدف سنگ‌اندازی در روابط تجاری ایران تصویب کرد و قانون تحریمی آیسا را تمدید کرد و در روزهای پایانی ریاست جمهوری خود، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد و به عبارتی، آخرین لگد را به برجام را زد.
تغییر رویکرد دولت از «پرهیز از مذاکره با اروپای آقااجازه و بستن با کدخدا» به «عبور از کدخدا و برجام بدون آمریکا» در حقیقت امید بستن به حمایت اروپا پس از ناکامی در اعتماد به آمریکا است. این امید واهی سرابی است که دولت و مدعیان اصلاحات با شتاب به سوی آن در حال حرکت هستند. این رفتار بیش از همه نشان دهنده فقدان برنامه در بدنه دولت برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است.
یادآور می‌شود مقامات ۳ کشور فرانسه، انگلیس و آلمان طی ماه‌های اخیر بدون اعتراض عملی به عهدشکنی‌های واشنگتن، با شانتاژهای آمریکا درباره توان موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران اعلام همراهی کرده‌ و اعلام کرده‌اند که برای راضی کردن ترامپ و حفظ برجام، ایران را تحریم خواهند کرد!
معلق نگه داشتن اقتصاد
«برجام بدون آمریکا» در حقیقت ادامه رویکرد غلط و خسارت آفرین «حفظ برجام به هر قیمت» از سوی دولت است. رویکردی که در پسابرجام نه تنها به لغو تحریم‌ها منجر نشد، بلکه- با قوانینی همچون آیسا و کاتسا 2017(مادر تحریم‌ها) زیرساخت تحریم‌ها را گسترده‌تر و گستاخی آمریکا را نیز افزونتر کرد و اقتصاد ایران را نیز معلق نگه داشت.
رئیس‌جمهور آمریکا بایستی هر 120 روز یک‌بار تحریم‌هایی که در قوانین مختلف آمریکا به بهانه‌های هسته‌ای علیه ایران صادر شده‌اند را تعلیق کند. این پروسه هم سرمایه‌گذاران خارجی را سردرگم می‌کند و هم فعالین اقتصادی در داخل کشور را معطل نگه می‌دارد.
اما در این میان نکته قابل تأمل و البته تأسف برانگیز این است که بزک‌کنندگان کدخدا! برای این سیاست خصمانه و این سنگ اندازی آشکار در مسیر مناسبات اقتصادی ایران،سوت و کف و هورا می‌کشند و هربار که ترامپ،به صورت دست و پاشکسته، برخی از تحریم‌ها را موقتا تعلیق می‌کند،از خود بی‌خود شده و غش و ضعف می‌روند و با توهین به شعور مردم، این اقدام را دستاورد برجام جا می‌زنند.
در ماه‌های گذشته، «الی لیک» کارشناس آمریکایی در تحلیلی نوشت: «اکنون آمریکا و متحدانش در بهترین شرایط قرار دارند. ایران بدون دریافت سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بین‌المللی که تهران روی آن حساب باز کرده بود، به توافق پایبند بوده است. بنابراین آمریکا باید با حفظ سیاست ابهام، در برجام بماند».
چندی پیش- اکتبر 2017- در مقطعی مشابه امسال و در زمانیکه ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را رد و برجام را به کنگره حواله داد، «جیمز کانکا» متخصص مسائل هسته‌ای در تحلیلی در مجله فوربس نوشت: «این معامله واقعا شیرین بود، معامله خوبی است اما کافی نیست».
روزنامه زنجیره‌ای آرمان نیز- فروردین 97- در اعترافی دیرهنگام نوشت:«شاید از یک منظر لغو برجام خیلی بهتر از این باشد که هر ۴ ماه یکبار ترامپ آن را به حالت تعلیق در آورد چرا که اگر این وضعیت متزلزل برجام همچنان ادامه پیدا کند به طور قطع هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت. اگر برجام توسط آمریکا لغو شود شاید بتوان گفت برای ما هم بهتر خواهد بود زیرا تکلیف برای همه روشن می‌شود و بدون امید بیهوده داشتن به برجامی که سودی ندارد می‌توان بر اقتصاد داخلی و تولید داخلی متمرکز شد و به باز شناسی و باز یابی ظرفیت‌های نهان و آشکار مادی و سرمایه‌های انسانی و اکولوژی کشور پرداخت و توان تبدیل دارایی‌ها را به ثروت تجربه کرد و آنها را در جهت تقویت بخش خصوصی مولد مؤثر به‌کار گرفت تا رشد تولید داخلی و‌اشتغال و برون رفت از رکود میسر گردد».
آسوشیتدپرس چندی پیش در گزارشی نوشته بود:«شرکت‌ها و بانک‌های بین‌المللی از وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته‌اند با صدور یک دستورالعمل مکتوب به تشریح قواعد و قوانین تعامل با ایران بپردازد ولیکن دولت آمریکا به عمد از صدور هرگونه سند مکتوب در این باره امتناع کرده است، بنابراین شرکت‌هایی که قصد ورود به ایران را دارند فعلاً در این باره دست نگه داشته‌اند».
باج جدید
گفتنی است مواضع ظاهراً شدیداللحن ترامپ درباره برجام به معیار و مکیال قابل اتکایی برای برخی حامیان برجام تبدیل شده است؛ این جریان، اظهارات ترامپ را شاهد مسلم و نشانه مسجلی بر غلبه‌ دولت ایران بر آمریکا در برجام و دلالت روشنی بر بیراه بودن نقد‌های منتقدان به آن می‌دانند.
چندی پیش ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز گفت:«درباره آن توافق(برجام) من می‌توانستم کنار بیایم اگر آنها می‌گفتند خب حالا ما(ایران و آمریکا) با هم هستیم! اما دقیقاً خلاف آن شد، آنها گستاخ‌تر شدند». در واقع ترامپ معتقد است برجام توافق خوبی برای آمریکا «نبوده است» اما نه از آن جهت که ستانده‌های ایران نسبت به آمریکا در متن توافق بالاتر باشد یا آمریکا عاید کمی از قبل برجام نصیبش شده باشد، بلکه اساسا موضع ترامپ این است که چرا امتیازگیری از ایران کم بوده و چرا محدودیت‌های برجام تاریخ انقضاء دارد و چرا صرفا مربوط به حوزه هسته‌ای است.
کارشناسان معتقدند که تهدیدهای مکرر ترامپ به خروج از برجام نوعی گران فروختن یک توافق تقریباً مفت برای ایران باشد تا در شرایطی که سودی از آن نبرده و همه ضررهای احتمالی را هم به جان خریده، اما باز هم مهم‌ترین مدافع توافقنامه خودش باشد!
راهبرد دولت ترامپ در ادامه سیاست‌های دولت اوباما، دست بالا گرفتن در قبال ایران برای اعمال سختگیری، آغاز مجدد مذاکره برای امتیازگیری و باجگیری، فزون طلبی و تحمیل برجام جدید (موشکی، منطقه‌ای و...) است. در این ارتباط، تمدید تعلیق 120 روزه تحریم‌ها و بالا نگه داشتن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران، تصویب و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و اعلام عدم پای‌بندی ایران به برجام از ارکان این راهبرد است.در این راستا، اروپا در نقش پلیس خوب و آمریکا در نقش پلیس بد در پی امتیازگیری مجدد و تعمیم خسارت محض برجام به دیگر مولفه‌های قدرت کشورمان هستند.
متاسفانه رویکرد ‌اشتباه دولت درخصوص «ادامه برجام بدون آمریکا» دقیقا همراستا با راهبرد مذکور می‌باشد.
حال سؤالی که در افکار عمومی ایجاد شده این است که تا چه زمانی قرار است وضعیت کشور و تصمیمات آن در حالتی انفعالی و معطل تصمیمات کاخ سفید و کنگره باشد؟ آیا رکود اقتصاد و التهاب بازار ارز ناشی از ادامه این روند در سیاست خارجی نیست که یک روز باید در فکر رسیدن یا نرسیدن به توافق بود روز دیگر در فکر حفظ یا پایان آن؟
به عبارت دیگر، برجام چگونه توافقی است که همه امتیازات (دسترنج 3 دهه تلاش شبانه‌روز دانشمندان هسته‌ای) را ظرف کمتر از 2 ماه واگذار کرد اما آمریکا با مجوز ما قانونا صاحب این اختیار شد که به جای لغو یا تعلیق بلندمدت همه تحریم‌ها، تنها بخش کوچکی از آن را در دوره‌های کوتاه مدت سه چهار ماهه تعلیق نماید و در هر فصل، چشم ما به اخم و لبخند طرف مقابل باشد؟!
اکنون قریب به سه سال از امضای توافق هسته‌ای و همچنین قریب به پنج سال از آغاز به کار دولت روحانی سپری شده است. براساس آمار منتشر شده، نقدینگی کشور در دی ماه ۹۶ با ۲۲ درصد رشد نسبت به دی ماه ۹۵، به یک تریلیون و ۴۶۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. نقدینگی در ابتدای دولت روحانی، معادل ۴۹۱ هزار میلیارد تومان بود که با گذشت قریب به پنج سال از آغاز به کار دولت، تقریباً سه برابر شده است.کارشناسان بارها اعلام کرده‌اند که مدیریت صحیح نقدینگی از سوی دولت، موجب جبران رکود و کاهش تورم و حل بخش قابل توجهی از معضل بیکاری خواهد شد.
دلخوش کردن به «برجام بدون آمریکا» و مرتبط کردن همه امور به برجام و معطل و بلاتکلیف نگه‌داشتن مدیریت و اقتصاد کشور به دیوانه‌بازی‌های نمایشی ترامپ، همان خسارت بزرگی است که دشمن می‌پسندد. باید این فرصت سوزی متوقف شود و دولت با تمام توان به اجرای اقتصاد مقاومتی و بهره مندی از ظرفیت‌های عظیم داخلی بپردازد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 فروردین 1397


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات