تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
آیت‌الله نوری همدانی خطاب به مسئولان:
پالرمو ضد استقلال و امنیت کشور است
برخلاف مصلحت نظام عمل نکنید
     ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
آیت‌الله نوری همدانی باتأکید بر اینکه کنوانسیون‌های جهانی مانند پالرمو با استقلال و امنیت کشور منافات دارد، از مسئولان خواست خلاف مصلحت نظام اقدام نکنند.
به گزارش رسا، آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید دیروز در درس خارج خود در مسجد اعظم قم که با اجتماع طلاب معترض به طرح کنوانسیون‌های بین‌المللی همراه بود، با اشاره به نامه جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه که نگرانی خود را از برخی مسائل کشور مانند تصویب چند کنوانسیون اعلام کرده‌اند، گفت: از حوزه علمیه قم، طلاب و فضلای انقلابی تشکر و تقدیر می‌کنم که نگران هستند تا انحرافی از آرمان‌های انقلاب، امام، شهدا و رهبری صورت نگیرد.
وی افزود: روحانیت و حوزه علمیه همواره باید بیدار بوده و به مسائل کشور و مردم توجه داشته باشند تا خدایی نکرده اگر انحرافی در حال انجام است از آن جلوگیری کنند، اعتراض‌ها باید در چارچوب قانون و منطق باشد و حرکت‌های غیرقانونی کار درستی نیست.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه با تأکید بر این که فرمایشات رهبر انقلاب باید سرلوحه کار همه افراد به ویژه روحانیت باشد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب همیشه تأکید دارند نباید کشور را متشنج نشان داد تا بهانه به دست دشمن داده شود، اگر حرکتی صورت می‌گیرد باید با آرامش و در سایه قانون و توجه به فرمایش رهبر انقلاب باشد.
وی با تقدیر از حساسیت حوزه و طلاب نسبت به مسائل کشور ادامه داد: در فضایی آرام و با منطق و استدلال باید مسائل را پیگیری کرد که اگر غیر از این باشد نتیجه نخواهیم گرفت.
آیت‌الله نوری همدانی برای چندمین بار تأکید کرد که تصویب کنوانسیون‌های خارجی برای کشور مفید نخواهد بود و ابراز داشت: البته ظاهر برخی از بندهای این کنوانسیون‌ها خوب است اما تجربه تاریخی نشان می‌دهد که طرف مقابل به هیچ قراردادی پایبند نیست.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم عنوان کرد: شکی نداریم کسانی که سردمدار کنوانسیون‌های جهانی هستند ظالم بوده و در حال جنایت علیه بشریت به ویژه مسلمین هستند، آیات قرآن تأکید دارند که مسلمین هرگز نباید به دشمنان اعتماد کنند و با آن‌ها پیمان بندند.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: این‌ها همان کسانی هستند که در برجام بازی در آوردند و به وعده‌های خود عمل نکردند، قرآن می‌فرماید به کسانی که بدعهد هستند و ظلم و جنایت می‌کنند اعتماد نداشته باشید.
وی اضافه کرد: دشمنان پایبند به هیچ قراردادی نیستند و تنها برای کنترل کردن انقلاب گام برمی‌دارند، درباره FATF  و پالرمو و کنوانسیون‌ها بارها هشدار و تذکر دادیم و عده‌ای تصور نکنند که ما اطلاع نداریم، تحقیقا عرض می‌کنم که تصویب این کنوانسیون‌ها به صلاح کشور نیست و ما تذکر می‌دهیم که فردا نگویند این قانون در این زمان امضا شد و ما سکوت کردیم بلکه به وظیفه و تکلیف خود عمل می‌کنیم.
پالرمو با استقلال و امنیت کشور منافات دارد
آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که طبق نظر کارشناسان پالرمو با استقلال و امنیت کشور منافات دارد، گفت: مسئولان باید تابع ولی‌فقیه باشند، رهبر معظم انقلاب در خرداد 97 در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند این معاهدات ابتدا در اتاق فکر قدرت‌های بزرگ برای تأمین منافع و مصالح آن‌ها پخت و پز می‌شود بعد با پیوستن دولت‌های همسو و پیرو شکل ظاهری پیدا می‌کند تا اگر کشور مستقلی مانند ایران آن را قبول نکرد را مورد هجمه قرار دهند.
وی افزود: می‌گویند 150 کشور این کنوانسیون‌ها را پذیرفته‌اند خب پذیرفته باشند، ما باید بر اساس قرآن کریم و قانون اساسی در زمینه‌های لازم قوانین مورد نیاز را داشته باشیم تا عزت و عظمت اسلام حفظ شود، شاخصه‌های انقلاب را باید حفظ کنیم، ممکن است برخی مسائل در ظاهر خوب باشد اما ضرورتی ندارد که ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم.
این مرجع تقلید با اشاره به نامه مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی به شورای نگهبان مبنی بر مغایرت این کنوانسیون‌ها با استقلال کشور اظهار داشت: از مسئولان می‌خواهیم که نظر رهبر انقلاب را در نظر بگیرند و بر خلاف مصلحت کشور گام
برندارند.
آیت‌الله نوری همدانی از دغدغه‌مندی و حساسیت طلاب و فضلای انقلابی نسبت به مسائل کشور تشکر و تأکید کرد که همه باید تابع قانون و ولی‌فقیه باشیم.
وی تصریح کرد: ما مراقب هستیم تا در کشور انحرافی ایجاد نشود، راه انقلاب بر اساس قانون اساسی  مبتنی بر دین روشن است و آرمان‌های امام، انقلاب و شهدا باید در دستور کار همه باشد؛ همواره باید برای حفظ انقلاب و آرمان‌ها بیدار و هوشیار
باشیم.
این مرجع تقلید تأکید کرد: گذشت زمانی که حوزه‌ها تنها در درس و بحث منحصر بودند و با جامعه کاری نداشتند، ما امروز هم باید درس و بحث داشته و هم باید نسبت به مسائل انقلاب حساس باشیم و از فرمایشات رهبر معظم انقلاب تبعیت کنیم، باید هم درس بخوانیم و هم به مسائل جامعه توجه داشته باشیم و انقلابی فکر کرده و انقلابی عمل کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
آیت‌الله مکارم شیرازی:
 عده‌ای نمی‌خواهند فضای مجازی سالم باشد دولت هم دل نمی‌سوزاند
۱۳۹۷/۱۰/۲۹
آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن ابراز نگرانی نسبت به مسائل فرهنگی کشور تاکید کرد که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند ضمانت اجرا است.
به گزارش رسا، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی صبح دیروز در دیدار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان اینکه این شورا در بین مردم چندان شناخته شده نیست، گفت: باید فعالیت‌ها و کارکردهای این شورا برای عموم مردم تبیین شود.
این مرجع تقلید با بیان اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمانت اجرا ندارد، تصریح کرد: این مسئله یک نقص است که باید بررسی شود که چرا این مصوبات خوب در عرصه‌های علمی و فرهنگی دچار مشکل است؛ شما باید این مسئله را بررسی کنید.
وی افزود: ما در حال حاضر هم مشکلات علمی داریم و هم مشکلات فرهنگی؛ لذا نیاز مبرمی به این شورا داریم، در عرصه فضای مجازی نیز مشکلات عدیده‌ای وجود دارد، عده‌ای می‌خواهند این فضا یله و رها باشد.
آیت‌الله مکارم شیرازی رصد فضای مجازی را امری مهم دانست و گفت: مطالب سراسر دروغی در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود که افکار عمومی را دچار مشکل می‌کند.
این مرجع تقلید بر لزوم ساماندهی فضای مجازی و پیگیری جدی دستگاه‌های ذیربط در این خصوص تاکید کرد و گفت: متاسفانه دست‌هایی در کار است که نمی‌خواهند فضای مجازی سالم باشد و تاکنون هم نگذاشته‌اند؛ دولت علاقه مند است اما برای این عرصه دل نمی‌سوزاند.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه پهنای باند باید در اختیار شبکه‌ها و فضاهای سالم قرار گیرد، گفت: هرچه دیگران کوتاه بیایند شما و ما نباید کوتاه بیاییم، باید تا جایی که می‌توانیم به رسالت خود در سالم‌سازی این فضا عمل کنیم.
وی یادآورشد: اگر فضای مجازی اصلاح نشود گرفتار آسیب‌ها و مشکلات بی‌شماری خواهیم شد.
این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر لزوم اهمیت برنامه‌ها، کتاب‌ها و اساتید دانشگاه‌ها، تصریح کرد: سؤالی که مطرح است این است که تا چه اندازه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این سه حوزه مهم نظارت دارد؟
وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی اختیارات وسیع و مهمی دارد، اما اینکه چطور از این اختیارات بهره می‌گیرد و چطور نتیجه می‌دهد بحث دیگری است.
آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: در برخی کتاب‌های دانشگاهی مطالب خلاف اصول و فروع اسلام وجود دارد و متاسفانه این کتاب‌ها در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود؛ در این خصوص باید حساسیت و نظارت لازم وجود داشته باشد.
این مرجع تقلید تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بخش ویژه‌ای را داشته باشد تا نظارت لازم را بر کتب دانشگاهی و آموزش و پرورش داشته باشد.
وی یادآورشد: برخی کتاب‌ها ریشه مذهب، اسلام و انقلاب و قانون اساسی را می‌زند، در این خصوص باید فکری کرد؛ در حوزه نیز کتب‌های بسیاری چاپ می‌شود، در این خصوص نیز باید حساسیت‌های لازم را داشت.
این مرجع تقلید در ادامه از بروز برخی ناهنجاری‌ها در برخی از برنامه‌های تئاتر نیز انتقاد کرد و گفت: اخیرا در برخی تئاترها منظره‌های زشت و ناپسندی دیده شده است، باید بر این عرصه‌ها نظارت شود.
آیت‌الله مکارم شیرازی مجددا بر ضمانت اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد و گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب نیازمند ضمانت اجرای قوی است تا این حجم از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری بدون ثمر نماند.
این مرجع تقلید در بخش پایانی سخنان خود نسبت به اجرای مرموزانه سند 2030 هشدار داد و گفت: متاسفانه این سند به صورت مرموز در برخی جاها اجرا می‌شود؛ برخی افراد نفوذی هستند که کار خودشان را می‌کنند، باید مراقب اینها بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
جامعه را کریمانه اداره کنیم
(خوان حکمت) 
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

  حضرت امیر(ع) در حکمت 49 نهج‌البلاغه می‌فرماید: «احْذَرُوا صَوْلَهًْ الْكَرِیمِ إِذَا جَاعَ وَ اللَّئِیمِ إِذَا شَبِعَ‏» بترسید از حمله افراد با شخصیت به هنگام نیاز و گرسنگى و از حمله افراد پست به هنگام سیرى!؛ فرمود: اگر مردان بزرگ و کریم ـ خدای ناکرده ـ دستشان تهی بشود بخواهند حمله کنند، مثل افراد پست نیستند که با چاپلوسی شکمشان را سیر کنند؛ اینها حمله می‌کنند. اگر ملّتی کریم بود؛ چون کریم برتر از کبیر است، برتر از عظیم است. ما در فارسی ابزار کارمان همین چهار تا لغت است؛ کریم را می‌گوییم بزرگ! کبیر را می‌گوییم بزرگ! عظیم را می‌گوییم بزرگ! دیگر نمی‌دانیم کسی که استخوان و ریشه اصلی دارد، او را باید بگوییم عظیم که دارای عظم و استخوان است. کبیر معنای دیگری دارد.
امکان ارتقاء انسان به مقام برتر از فرشتگان
کریم صفت فرشته‌هاست. چون در قرآن هر جا سخن از کرامت است: (بَلْ عِبادٌ مُكْرَمُونَ * لا یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُمْ بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ)؛ بلكه [فرشتگان] بندگانى ارجمندند كه در سخن بر او پیشى نمى‌گیرند و خود به دستور او كار مى‌كنند؛ (1) (بِأَیْدِی سَفَرَهًْ * كِرَامٍ بَرَرَهًْ) به دست فرشتگانی والا مقام و فرمانبردار و نیکوکار!؛(2) کرامت را وصف فرشته‌ها می‌داند. اگر انسانی فرشته‌منش بود می‌شود کریم و حرف‌های حکیم سنایی همین بود که فرمود:
تو فرشته شوی ار جهد کنی از پی آنک
برگ توت است بتدریج کنندش اطلس(3)

همین حکیم سنایی می‌گوید مگر خودت کمتر از مَلک هستی؟! چرا فرشته نمی‌شوی؟! حرف ایشان این است که در تمام روی زمین ما فرشی گرانتر از ابریشم و اطلس و پرنیان نداریم. اینها را گفت:
ســه نگـردد بــریشـم ار او را
پرنیـان خوانـی و حریـر و پرنـد(4)
همه اسم ابریشم است. این ابریشم چهار تا برگ توت بود که در سطل زباله می‌انداختند، وقتی رفت مدرسه و درس خواند و استاد دید و شاگرد کرم ابریشم شد، شده اطلس. حرف حکیم سنایی این است:
تو فرشته شوی ار جهد کنی از پی آنک
برگ توت است بتدریج کنندش اطلس

وقتی این برود مکتب کرم ابریشم و بشود اطلس، ما چرا به مکتب قرآن و عترت نرویم و نشویم فرشته؟ در بیانات نورانی حضرت امیر در نهج‌البلاغه هست که «لَكَادَ الْعَفِیفُ أَنْ یَكُونَ مَلَكاً مِنَ الْمَلَائِكَهًْ»،(5) انسان پاک‌چشم، پاکدست، فرشته است. عزیزانی که در جبهه‌های جنگ شربت شهادت نوشیدند یا جانباز شدند، بعضی می‌شوند سیّد شهدا، بعضی هم می‌شوند جعفر طیّار. وجود مبارک حضرت امیر فرمود: برادرم که جانباز شد، دو تا دستش را داد، ذات اقدس اله دو تا بال مرحمت کرده، شده جعفر طیار که «یَطِیرُ بِهِمَا مَعَ الْمَلَائِكَهًِْ فِی الْجَنَّهًْ»(به وسیله این بال‌ها همراه فرشتگان در بهشت پرواز می‌کند).(6) پس می‌شود آدم دستی بدهد و بالی بگیرد،اگر فرشته‌ها برای خدمت به انسان می‌آیند و فرّاشی می‌کنند که «إِنَّ الْمَلَائِكَهًْ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا لِطَالِبِ الْعِلْمِ»(فرشتگان بال‌های خود را به زیر پای طالب علم می‌گسترند)؛(7) معلوم می‌شود که انسان می‌تواند برتر از فرشته هم باشد.
حضرت هم فرمود اگر کریم گرسنه شد زیر بار ظلم نمی‌رود. لئیم اگر وضع مالی‌اش خوب شد، آن لئامتش را حفظ می‌کند. فرمود بپرهیزید از یک ملّت کریمی که تحریم اقتصادی بشود و ‌فقر بر او تحمیل بشود، او هرگز تحمّل نمی‌کند. این طور نیست که اگر ـ خدای ناکرده ـ گرانی را بر ملّتی تحمیل کردند که ملت کریم باشد و او تحمل بکند، این طور نیست. ببینید هر تلاش و کوششی که بیگانه می‌کند آن صولت و جلال و شکوه این ایرانی مسلمان شیعه، آنها را پس می‌زند. این خاصیت کرامت است. یک ملّت کریم هرگز از تحریم نمی‌هراسد، یک انسان فرومایه اگر وضع مالی‌اش خوب بشود به هر حال خطر او به دیگران می‌رسد.
رفتار مودبانه و کریمانه، راه ورود به دل‌های مردم
فرمود: «قُلُوبُ الرِّجَالِ وَحْشِیهًْ فَمَنْ تَأَلَّفَهَا أَقْبَلَتْ عَلَیْهِ» (8) (دل‌هاى انسان‌ها وحشى و رمنده است، هرکس با آنها انس گیرد رو به سوى او مى کنند)؛ ما تا می‌توانیم باید دل‌های مردم را به دست بیاوریم، چون مردم دارای آن صبغه الهی‌اند، دل به دست کسی نیست، طبع مردم را خدا فرمود: (وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنی‏ آدَم؛ براستى ما فرزندان آدم را به موهبت عقل و خرد گرامى داشتیم) (9) مگر اینکه خودش خودش را پست بکند، وگرنه ما او را کریم آفریدیم،ما با مردم کریم باید کریمانه رفتار بکنیم. مهم‌ترین راه پیشرفت انبیا و اولیا ادب آنها بود. جامعه را ادب اداره می‌کند. گفتار خوب، رفتار خوب، کردار خوب، نیت پاک؛ فرمود دل‌های مردم، باادب به دست می‌آید.
ضرورت تشکیل مجالس مذهبی برای احیای فرهنگ اهل بیت
 وجود مبارک حضرت صادق(ع) فرمود: «تَزَاوَرُوا»؛ شما شیعیان ما هستید به زیارت یکدیگر بروید و یکدیگر را ترک نکنید. چرا؟ «فَإِنَّ فِی زِیَارَتِكُمْ إِحْیَاءً لِقُلُوبِكُمْ وَ ذِكْراً لِأَحَادِیثِنَا»؛ شما شیعیان ما هستید وقتی دور هم جمع شدید؛ البته آن احوالپرسی‌هایتان که تمام شد به هر حال کلمات ما را نقل می‌کنید، احادیث ما را نقل می‌کنید. این جمله خبریه‌ای است که به داعی انشا القا شده است؛ یعنی دور هم که جمع شدید حرف‌های ما را نقل کنید. غالب این جمله‌های خبری به داعی انشا نقل شده است؛ یعنی شیعیان ما! وقتی دور هم جمع شدید، نگذارید مجلستان به حرف‌های عادی بگذرد. آیه‌ای، روایتی بخوانید که حرف‌های ما مطرح بشود. «تَزَاوَرُوا فَإِنَّ فِی زِیَارَتِكُمْ إِحْیَاءً لِقُلُوبِكُمْ وَ ذِكْراً لِأَحَادِیثِنَا»؛ یعنی «أحْیُوْا أحادیثنا فی مجالسکم»، این صرف جمله خبریه نیست؛ بلکه به داعی انشا القا شده است.
حالا که زیارت کردید و احادیث ما را گفتید، احادیث ما چه خاصیتی دارد؟ «وَ أَحَادِیثُنَا تُعَطِّفُ بَعْضَكُمْ عَلَی بَعْض»؛(10) عاطفه ایجاد می‌کند، محبت ایجاد می‌کند، رازداری ایجاد می‌کند، ادب ایجاد می‌کند. خاصیت احادیث ما این است.ما یک مَثل داریم که این مَثل حق است، می‌گوییم: «سنگ روی سنگ بند نمی‌شود»! درست هم هست. الآن اگر بخواهند بُرجی، قصری بسازند، سنگ اوّل را گذاشتند سنگ دوم که روی آن بند نمی‌شود. یک ملات نرم می‌خواهد وگرنه شما سنگ دوم را بگذاری روی سنگ اوّل می‌لغزد و سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. فرمود احادیث ما و کلمات ما ادب‌آموز است ادب، آن ملات نرم است، آن وقت می‌توانید قصر بسازید. با ملات، قصر ساخته می‌شود نه با سنگ.ادب است که جامعه را اداره می‌کند. انسان ،کریم است و کَرم با ادب آمیخته است.
در زیارت جامعه کبیره یکی از اوصافی که وجود مبارک امام هادی(ع) برای ائمه(علیهم السلام) و اهل بیت ذکر می‌کند همان وصفی است که خدا در قرآن در سوره «انبیاء» برای ملائکه ذکر کرده است. در سوره «انبیاء»فرمود این ملائکه کسانی هستند که: (لا یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُمْ بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ)(11) عمل می‌کنند. وجود مبارک امام هادی در زیارت جامعه کبیر وصف ائمه(علیهم السلام) را همین قرار می‌دهند که اهل بیت کسانی هستند که «لا یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَ هُمْ بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ»(12) نه بدون اجازه خدا سخن می‌گویند، نه بعد از دستور خدا عقب افتاده‌اند، نه جلو می‌زنند، نه دنبال هستند، ما پیرو اینها هستیم. فرمود جامعه را کریمانه باید اداره کنید؛ آن وقت نه طلاق خواهیم داشت، نه دادگاه‌ها خواهیم داشت. آنچه که مشکل ما را حلّ می‌کند ادب ماست. فرمود مؤدّبانه جامعه را اداره کنید؛ حالا گاهی ضرورتی پیش می‌آید برای اختلافات، حرفی دیگر است سهو و نسیان، آن حرف دیگری است.
فرمود: اگر کسی با الفت و با ادب رفتار کند دل‌های جامعه او را می‌طلبد.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله)
در جلسه درس اخلاق؛ 97/9/29
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
___________________________________________
1. أنبیاء، 26 و 27.
2. عبس، 15 و 16.
3. سنایی، قصاید، قصیده90.
4. دیوان هاتف اصفهانی، ترجیع بند.
5.  نهج البلاغهًْ صبحی صالح، حکمت478.
6. الأمالی(للصدوق)، ص463.
7. الکافی(ط ـ الاسلامیهًْ)، ج1، ص34.
8. نهج‌البلاغه، حکمت 50
9. اسراء، 70.
10. الکافی(ط ـ الإسلامیهًْ)، ج2، ص186.
11. انبیاء، 27.
12. زاد المعاد _ مفتاح الجنان، ص514.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397


جلیلی در گرامیداشت شهدای عملیات کربلای۵:
 می‌خواهند با «آلزایمر سیاسی» حافظه تاریخی ملت را از بین ببرند 
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تجربه یک ملت را سرمایه آن دانست و گفت: باید پرسید چه تفکری پیروزی‌ها را به ارمغان آورد و حضور چه تفکری کشور را دچار مشکلات کرد؟ کسانی می‌خواهند آلزایمر سیاسی را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی آن را از بین ببرند.
سعید جلیلی در مراسم گرامیداشت شهدای عملیات کربلای پنج و یادواره فرمانده تیپ انصارالرضا(ع)، شهید علی اصغر حسینی محراب که در محل مسجد رضوان کوی طلاب مشهد برگزار شد، گفت: امروز اردوگاه دشمن پس از چهل سال مبارزه با حرکت انقلاب اسلامی، دشمنی خود را عریان‌تر ابراز می‌کند؛ برخلاف روزهایی که مشت آهنین خود را زیر یک دستکش مخملی پوشانده بودند، امروز صریح بیان می‌کنند که هر آنچه در توان داشته‌ایم و داریم، علیه ملت ایران به کار رفته و می‌بریم. این اعتراف رئیس‌جمهور سابق رژیم آمریکا است. حالا دشمن از پیشرفت ملت در عین مقاومت عصبانی است. او از اخراج شدنش از این کشور پس از انقلاب و اخراج شدنش از منطقه بعد از چهل سالگی انقلاب اسلامی نگران است. دشمن تمام هزینه‌های خود را فاکتور می‌کند و مقابل خود می‌گذارد و می‌بیند نتوانسته است به اهداف خود برسد.
به گزارش فارس، عضو مجمع تشخیص مصلحت تجربه یک ملت را سرمایه او دانست و تشریح کرد: یکی از سرمایه‌های ملی ما تجربه ماست. ما اگر موفق بودیم به خاطر چه بوده و اگر دچار مشکل شدیم بخاطر چه تفکری بوده است؟ باید پرسید چه تفکری پیروزی‌ها را به ارمغان آورد و حضور چه تفکری کشور را دچار مشکلات کرد؟ کسانی می‌خواهند آلزایمر سیاسی را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی او را از بین ببرند. در محاسبه هم همینطور است؛ اگر ملتی در محاسبه ثروت‌ها و منابع خود دچار اشتباه بشود، او هم می‌تواند دچار مشکلات شود. عده‌ای در میان ملت ممکن است خدای نکرده وقتی منابعشان از بین رفت، دچار خوشحالی بشوند؛ وقتی درون تاسیساتشان بتن ریختند، خوشحال بشوند.
وی تصریح کرد: چند سال پیش در همین مسجد و به همین مناسبت به این محله آمدم، یک برادری که بازاری بود نزد من آمد و اکیدا درخواست داشت که برای دفاع از حرم به جبهه سوریه اعزام شود؛ بعد تر متوجه شدیم که او در سوریه به شهادت رسیده است؛ یکی از مولفه‌های قدرت ملت ما این است. اینکه شهید عزیزی از محله‌ای در مشهد می‌گوید من باید به سوریه اعزام شوم و مقابل دشمن بایستم قدرتی است که دشمن نمی‌تواند در محاسبات خود آن را حساب کند.
جلیلی خاطرنشان کرد: وقتی ما محاسباتی جدای از جنس محاسبات دشمن داشتیم، این پیروزی‌ها ادامه خواهد داشت. سیستم محاسباتی جدیدی که می‌گوید: حسبنا الله و می‌گوید: «و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا» تمام تلاش دشمن این است که در این سیستم محاسباتی اخلال کند و آن را دچار ویروس کند. آن ویروس همان ایجاد شک و تردید در مبنایی است که هرجا مصاف اراده‌ها بوده، توانسته است او را شکست بدهد.
عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور با اشاره به تلاش‌های ناکام دشمن در عرصه نظامی ابراز داشت: دشمن وقتی نتوانست ملت ایران را در دفاع از مرز جغرافیایی خود متوقف کند، سعی دارد در اقتصاد، مبارزه با بیکاری، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و... نگذارد که تفکری که در عین مقاومت پیشرفت می‌کند نیز پا بگیرد. چرا که می‌داند نتیجه‌ای مشابه شکست در جنگ سخت برایش رخ خواهد داد. او می‌فهمد اگر این نگاه تکثیر بشود یعنی چه؟ می‌فهمد نباید بگذارد این دستگاه محاسباتی او را شکست بدهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: او اقدام به ترساندن می‌کند، اقدام به اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در دنیا می‌کند و در داخل کشور دست به انقلابی هراسی می‌زند که می‌گوید اگر انقلابیون باشند، کشور دچار مشکلات می‌شود و جنگ رخ می‌دهد! چه کسی جنگ را از کشور دور کرد؟ همین تفکر انقلابی بود که با واکنش خود کاری کردند که 30 سال است دشمن جرئت نمی‌کند به مرزهای این ملت نزدیک شود. انقلاب با نگران نشدن و نترسیدن به پیروزی رسید؛ این وعده قرآن است که امام بزرگوار ما به آن عمل کرد. نویسنده آمریکایی مقاله می‌نویسد که تمام روسای جمهور آمریکا امروز با این جمله رهبر ایران موافقند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
جلیلی با دعوت از جوانان به پاسخگویی به شبهات دشمن پیرامون کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی، گفت: جوانان به دل شبهات بروند و پاسخگوی سوالات درباره کارنامه چهل ساله نظام اسلامی باشند. نباید از این مسائل عبور کرد؛ باید توضیح داد و روشنگری کرد. مبتنی و مستند بر آمار سازمان‌های خود آن‌ها نیز می‌توان این را ابراز کرد. به همگان نشان بدهید که انقلاب اسلامی چه برکاتی داشته است. تمام ادعای انقلاب آن بوده که به قله‌ها نگاه کند، اگرچه در بسیاری از مسائل هنوز در میانه راه هستیم. این را باید نشان داد اگر جایی فساد یا اخلال بوده است، بخاطر چه بوده؟ بخاطر دوری از تفکر انقلابی. اگر جایی پیشرفت و موفقیت رخ داده بخاطر حضور چه تفکری بوده است؟ تفکر انقلابی بوده یا تفکر‌های دیگر؟

در نشست چهلم «شنبه‌های انقلاب» مطرح شد
هر جا رویکرد انقلابی به‌کار گرفتیم معجزه آفریدیم

Image result for ‫سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی‬‎
نشست چهلم «شنبه‌های انقلاب» با عنوان «رشد و تعالی انسانی» در خبرگزاری فارس برگزار شد.
سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست بیان داشت: انسان نباید صرفا به دنبال تامین غرایز باشد اما مکاتب غربی می‌خواهند انسان را به شهوات و مادیات محدود کنند. به گزارش فارس، وی ابراز داشت: یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی پرورش کسانی است که عشق به خدا دارند. ما 36 هزار دانش‌آموز شهید در انقلاب اسلامی داریم. ما در همه حوزه‌ها توانسته‌ایم انسان‌های مهذب و وارسته‌ای تربیت کنیم و تحویل جامعه دهیم. حسینی با ‌اشاره به رویش‌های انقلاب در دوران پس از دوران دفاع مقدس و تربیت شهدای مدافع حرم، اظهار داشت: ما خود، عبادات و مناجات‌های رزمندگان را در دفاع مقدس شاهد بودیم، اینها از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که انسان‌های متوکل به خدا تربیت کرد. ما فناوری انرژی هسته‌ای و صنعت موشکی را در نتیجه تلاش جوانان متعهدی چون شهید طهرانی مقدم به دست آوردیم و در برخی جایگاه‌های علمی در رتبه‌های موفق قرار داریم.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: راهپیمایی اربعین، موفقیت‌های جوانان ما در المپیادهای جهانی، دستاوردهای نخبگان ما و... همه از دستاوردهای انقلاب اسلامی است. وی گفت: در حوزه بانوان، پیش از انقلاب در بسیاری عرصه‌ها اصلا نقشی برای بانوان تعریف نشده بود اما امروز فقط در عرصه کارگردانی سینما دست‌کم 25 نفر را داریم. حسینی اظهار داشت: امروز از نظر دانش آموخته، ایران در رتبه پنجم جهان است، ایران در جایگاه اول باسوادان بالای 15 سال است. امید به زندگی در سال 2016 در ایران 21 سال نسبت به 1979 افزایش داشته است. وی گفت: اگر دشمن امروز از دست ما اینقدر عصبانی است، به این دلیل است که روحیه انقلاب اسلامی در حال سرایت به دیگر نقاط جهان است.
محمدرضا مرندی، عضو هیئت علمی دانشگاه نیز در نشست چهلم «شنبه‌های انقلاب» خاطرنشان کرد: ما چند مانع بزرگ پس از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم که یکی از آنها خروج چند 100 میلیارد دلار از کشور توسط شاه مخلوع بود. به علاوه 300 مقام رژیم پهلوی هم در ماه‌های آخر رژیم پول‌های هنگفتی از کشور خارج کردند.
وی افزود: یک مانع دیگر جمهوری اسلامی در مقایسه با رژیم پهلوی، عدم همکاری کشورهای توسعه یافته با ایران بود؛ به گونه‌ای که تا ایران می‌خواهد با کشوری قراردادی اقتصادی ببندد، فورا آمریکایی‌ها می‌روند سراغ آن کشور و با پیشنهادی بالاتر از او می‌خواهند که با ایران قرارداد نبندد. اگر کمک‌های آمریکا به آلمان و ژاپن نبود، مگر این دو کشور می‌توانستند سر از خرابه‌های جنگ دوم جهانی بلند کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در جنگ10 شهر کشور، چند صد روستا ویران شد. به ازای هر سرباز در جبهه، 9 نفر در پشت جبهه هم درگیر می‌شوند. 11 سال پس از آغاز جنگ دبیرکل وقت سازمان ملل یادش افتاد که بگوید چه کسی آغازگر جنگ است. جنگ تحمیلی به اندازه 84 سال درآمد نفتی به ما خسارت وارد کرد. ترکیه در کدام مقطع با چنین مشکلاتی مواجه بود؟ کشوری که می‌خواهند آن را به‌عنوان بدیلی برای جمهوری اسلامی مطرح کنند.
مرندی اظهار داشت: چرا ما در سیاستگذاری‌های مالی موفق نبوده‌ایم؟ آن فکری که موشک نقطه‌ز‌ن را می‌سازد، فکری جهادی است، اما فکری که خودرو را می‌سازد، فکر تکنوکرات است. هر جا رویکرد انقلابی را به‌کار گرفتیم، معجزه آفریدیم و هر جا که این رویکرد را بر زمین گذاشتیم، ناموفق بودیم. رحیم احمدی روشن، پدر شهید احمدی روشن نیز در این نشست بیان داشت: هرجا مدیر غیر انقلابی روی کار آمده است، کار و پیشرفت کشور متوقف یا منحرف می‌شود و دو دستگی شکل می‌گیرد. این مدیران کسانی نیستند که برای جمهوری اسلامی ایران کار کنند. ما باید بدانیم که اگر اینها انتخاب شوند، جوانانی را که می‌خواهند به جامعه خدمت کنند، ناامید می‌کنند. باید خط و ربط منتخبان‌مان برای ما شناخته شده باشد.
همچنین رحیم مخدومی، نویسنده حوزه انقلاب و دفاع مقدس در نشست چهلم «شنبه‌های انقلاب» ابراز داشت: حوزه ادبیات دفاع مقدس امروز توانسته با تکیه بر یک ادبیات بومی، فخر ادبیات در حوزه بین‌المللی باشد. وی گفت: امروز شاهد بیش از ده هزار عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس هستیم و بسیاری هم به ترجمه رسیده است و با همین کتاب‌ها هم می‌شود انقلاب را صادر کرد. محمد حسین ساعی، رئیس‌دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما نیز در این نشست خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب بدون خشونت بود و بر عکس تئوری‌ها و استراتژی‌های آن روز انقلاب‌ها دعوت به خشونت نمی‌کرد، از این رو امام خمینی(ره) با ترور شاه مخالفت کردند و گفتند بر فرض که او ترور شود، فرد دیگری به جایش می‌آید.
وی بیان داشت: انقلاب اسلامی معنای جدیدی از عرفان به دنیا معرفی کرد، چون عرفان را تا آن زمان به معنایی در تضاد با آبادانی دنیا و معادل رهبانیت می‌دانستند اما انقلاب اسلامی یک عرفان حماسی را به دنیا معرفی کرد. رئیس‌دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما گفت: زشت‌ترین پدیده بشری، جنگ است، اما انقلاب اسلامی، دفاع را به عنوان امری مقدس به دنیا شناساند. ساعی تصریح کرد: ما در انقلاب اسلامی اگر به موقعیت و رسالت خود واقف باشیم، می‌توانیم لحظه به لحظه در حال سلوک معنوی باشیم. رئیس‌دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما خاطرنشان کرد: تربیت و تحویل شخصی مثل علامه سید عارف حسینی در شبه قاره و سید حسن نصرالله در لبنان از سوی انقلاب اسلامی، برای اثبات کارآمدی و ثمربخشی انقلاب اسلامی کافی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
سیدابوالحسن موسوی طباطبایی:
غبار فتنه جَمَل و نظر اهل بصیرت
۱۳۹۷/۱۰/۲۹
Image result for ‫غبار فتنه جَمَل و نظر اهل بصیرت‬‎
جنگ جمل در دهم جمادی الاولی سال ۳۶ هجری قمری بین سپاه کوفه به رهبری امام علی(ع) و لشکر بصره به هدایت طلحه و زبیر اتفاق افتاد. از آن واقعه دردناک ۱۴۰۴ سال می‌گذرد. جنگ جمل یکپارچه عبرت است و درس که انگیزه‌ها و اهداف آن، هیچ‌گاه بوی کهنگی نمی‌گیرد. در مدرسه این فتنه می‌توان بسیار آموخت تا کمتر ‌اشتباه کرد. می‌توان از اهداف مسببان آن آگاهی یافت و روش‌هایشان را مرور نمود. می‌توان پی برد زیاده‌خواهی و دنیا‌طلبیِ گروهی غفلت‌زده، چطور ملتی را با چالش‌های بزرگ مواجه می‌کند. می‌توان تجاربی‌عظیم آموخت و بصیرت‌افزایی کرد.
  فتنه جمل مجموعه‌ای است از دنیاخواهی، طمع، قدرت‌طلبی، فریب، حماقت، زیرکی و نقشه‌های شیطانی و در جبهه مقابل آن، خیرخواهی، کرامات انسانی، عفو و اغماض، بزرگ منشی، آزادگی، مظلومیت و روح بلند عدالت.
  ما برای آنکه بتوانیم عبرت‌های روشنی از جنگ جمل بگیریم، به بررسی برخی عوامل مهم که در ایجاد این واقعه بزرگ مؤثر بوده است می‌پردازیم:
۱. قدرت طلبی
  جنگ جمل اولین رودر‌رویی مسلمانان با یکدیگر است پیش از آن، اگر مسلمین در جبهه‌ای قرار می‌گرفتند، حتما جبهه مقابلشان اهل قبله نبوده است اما برای اولین بار دو لشکر در برابر هم صف‌آرایی کردند که هر دو داعیه حق‌پرستی داشتند. پیامبر اکرم(ص) سال‌ها پیش از وفات خود، وقوع این نبرد را با تعبیر ناکثین(یعنی پیمان‌شکنان) به امیرالمؤمنین(ع) تأکید فرموده بودند.
  اما چرا این جنگ واقع شد و ریشه‌های اصلی آن چیست؟
  شاید بتوان بزرگ‌ترین ریشه این فتنه را دنیا‌طلبی عاملان آن دانست. طلحه و زبیر در دوره پیامبراکرم خدمات زیادی به اسلام کردند و جزء مقرب‌ترین افراد به آن حضرت محسوب می‌شدند، آنان جزء معدود کسانی بودند که در جنگ اُحُد(برخلاف بسیاری از اصحاب که‌گریختند)، مانند پروانه به دور شمع وجود رسول‌الله(ص) می‌چرخیدند، شمشیر می‌زدند و از آن حضرت دفاع می‌نمودند. ولی بر اثر روی آوردن به دنیا و ‌اشرافیگری کارشان به جایی رسید که علیه خلیفه به‌ حق پیامبر(ص) لشکرکشی کردند.
  امیرالمومنین(ع) هرگز از کشته شدن این دو تن ابراز خشنودی نکرد بلکه برعکس، با دیدن شمشیر زبیر فرمود: این شمشیر بارها اندوه را از چهره رسول‌خدا(ص) زدود. و نیز با دیدن جنازه طلحه اظهار داشت:‌ ای ابا محمد! بر من سخت گران است که تو را زیر ستارگان آسمان کشته ببینم.
  طلحه و زبیر با روی آوردن به رفاه‌زدگی و اندوختن ثروت‌های افسانه‌ای، به شکلی کاملا آشکار، از روح تقوا و تعبد فاصله گرفتند و متأسفانه سرانجام کارشان، به تباهی و شقاوت منتهی گردید.
  این دو که نامشان در اعضای شورای شش نفره به عنوان کاندیدای خلافت آمده بود، اولا پس از قتل عثمان، برای خود سهمی از خلافت قائل بودند و امید داشتند که مردم با آنان بیعت نمایند و ثانیا در صورتی از امیرالمومنین(ع) راضی می‌شدند که ولایت عراق و یمن را به آنان دهد.
۲. فریب
  از لوازم یک حرکت باطل، فریب و دروغ است. صاحبان فتنه برای پیشبرد اهداف خود، دروغ می‌گویند و راه فریب و خدعه را پیش می‌گیرند. اساسا صداقت در حرکت‌های باطل جایگاهی ندارد و جوهره راستی با نیرنگ و فریب، هم سنخ نیست. لذا می‌بینیم در حرکت طلحه و زبیر هم فریب دادن بود و هم فریب خوردن.
  آنها هنگامی که از گرفتن امارت ناامید شدند، از امام درخواست کردند که برای انجام عمره به آنان اجازه سفر دهد. امام می‌دانست هدف این دو، ایجاد فتنه است. لذا آنان را نصیحت فرمود. طلحه و زبیر با خوردن سوگند و تجدید بیعت، به امام اطمینان دادند که برای انجام حج، از مدینه خارج می‌شوند. اما هنگامی که به مکه رسیدند، پیمان خود را شکستند و به دروغ مدعی شدند که بیعتشان با امام علی(ع) با اجبار و تهدید بوده است.
  یکی از زشت‌ترین رفتارهای فتنه‌گران در جریان جمل این بود که خودشان در قتل خلیفه سوم نقش اساسی داشتند اما در مکه اعلام کردند که امام علی در این واقعه دست داشته و اطرافیان او قاتلان خلیفه هستند و امام باید آنها را جهت قصاص، تسلیم نماید. آنان در واقع، فتنه جمل را به بهانه خونخواهی عثمان برپا کردند. امام علی(ع) در این باره می‌فرمایند:«وَ إنّهُم لَیَطلُبونَ حقا هُم تَرَکوهُ و دَماً هُم سَفکوه؛ اینان حقی را می‌طلبند که خود، آن را رها کردند و خواهان خونی هستند که خودشان ریخته‌اند.»  در واقعه جمل نباید از فریب و خدعه‌های معاویه نیز غافل بود. وی که سرچشمه هر پلیدی و ناراستی است، در نامه‌هایی جداگانه به طلحه و زبیر، مقامشان را ستود و به شایستگی آنان در امر خلافت اعتراف نمود و متذکر شد که برای آن دو در شام بیعت گرفته است. آنگاه آنان را در خونخواهی عثمان علیه امیرالمومنین(ع) تشویق کرد. بدین ترتیب معاویه بدون روبه‌رو شدن با رقیبان خود در امر خلافت، سعی داشت آنها را در مقابل هم قرار دهد، پیروزی هر رقیبی برای معاویه نیز یک پیروزی محسوب می‌شد.
۳. بهره‌برداری از شخصیت‌های مهم
  طلحه و زبیر برای پیشبرد اهداف خود، به شخصیتی تأثیرگذار نیاز داشتند تا بتوانند در شهرهای مختلف با پشتوانه او اعتماد مردم را جلب کرده و سپاهی گرد آورند. آنان برای این مقصود از عایشه که در مکه به سر می‌برد، درخواست کردند که به خون‌خواهی عثمان و انتقام از کُشندگان وی(یعنی امام علی و اصحاب و لشکریان آن حضرت)، با آنان همراه گردد. عایشه بعد از مدتی تأمل پذیرفت. آنان ام‌المؤمنین را بر شتری غول‌پیکر به نام عسکر سوار کردند. امام علی(ع) می‌فرمایند طلحه و زبیر همسران خود را در خانه‌ها پنهان کرده و حرم پیامبر را سوار بر شتر شهر به شهر گرداندند.
  امام علیه‌السلام بعد از پیروزی بر اصحاب جمل با کرامت نفسی بی‌مانند عایشه را عفو نمود و دوازده هزار دینار به وی داد و او را به همراه برادرش محمدبن ابی‌بکر و چهل نفر از زنان بصره که به امر امام لباس رزم مردانه پوشیده بودند، با احترام روانه مدینه نمود.
 بعدها عایشه هر گاه روز جمل را به یاد می‌آورد آرزو می‌کرد که ‌ای کاش هیچ‌گاه در آن حادثه شرکت نکرده بود.
۴. احزاب گوناگون در کنار هم
  گاه آرمان مشترک و خصوصا اهداف دنیایی، باعث می‌شود دشمنانی که تشنه به خون یکدیگرند، در زیر یک خیمه جمع شوند!
  امام علی(ع) در نهج‌البلاغه حتی پیوستگی طلحه و زبیر را نیز ظاهری دانسته و می‌فرمایند: هر کدام از طلحه و زبیر امیدوار است که حکومت را به دست آورد و نظر خود را به آن دوخته و رفیق خویش را چیزی به حساب نمی‌آورد.
  بنابراین مشخص است که در اردوگاه جَمل، افرادی نظیر سعیدبن عاص، مروان بن حَکَم و مُغیره بن شُعبه که از شجره خبیثه بنی امیه هستند چرا در کنار طلحه و زبیر قرار می‌گیرند و حال آنکه بین آنان تنافر و ضدیت وجود داشته است. هدف مشترک آنها صف‌آرایی در مقابل امام علی(ع) و جنگ و مبارزه با آن حضرت بوده است. و سرانجام نیز در بحبوحه جنگ، مروان با تیری که به سوی طلحه پرتاب کرد وی را از پای در آورد و گفت انتقام عثمان را گرفتم.
۵. پدیده آقازاده‌های منحرف
  یکی از شخصیت‌های بسیار مؤثر در شکل‌گیری جنگ جمل وجود عبدالله بن زبیر بود. وی در طول حیات خود ماجراجویی‌های فراوان نموده و دست به تحرکات وسیعی زده است. اما همواره بر محور باطل چرخیده و از دشمنی با اهل بیت پیامبر(ص)کوتاهی نکرده است. امیرالمؤمنین در روایتی به یک حقیقت تلخ اذعان فرموده اند: مازالَ الزبیرُ رجلاً منّا اهلَ البیت حتّی نَشأ ابنُه المَشؤوم عبدُالله؛ همواره زبیر مردی از ما اهل بیت محسوب می‌شد تا زمانی که فرزند شومش عبدالله بزرگ شد. این حدیث نشان می‌دهد که چگونه گاه فرزندان، عامل انحراف و سقوط پدر و مادر خود می‌گردند.
۶. شهادت دروغ
  در مسیر کاروان جَمل به سوی بصره، منطقه‌ای پدیدار شد که بانگ سگان آن، آرامش کاروانیان را بر هم زد. عایشه که درون هودجی بر روی شتر قرار داشت پرسید این مکان چه نام دارد؟ گفتند نامش«حَوئَب» است. عایشه ناگاه به یاد سخن رسول خدا(ص) افتاد که روزی آن حضرت همسران خود را پرهیز داده بود از اینکه سگ‌های حوئب بر آنان پارس کنند. حتی رو به عایشه فرمودند: مبادا تو آن زن باشی!
  عایشه ام‌المؤمنین با یادآوری این خاطره، از ادامه راه انصراف داد و قصد بازگشت نمود. اما دستگاه باطل همیشه ترفندهایی برای مبارزه با حق و حقیقت دارد. بدین ترتیب طلحه و زبیر (و به روایتی عبدالله بن زبیر) اظهار داشتند که این منطقه حوئب نیست آنگاه پنجاه نفر از قبیله بنی عامر را آوردند که شهادت دهند و سوگند بخورند که طلحه و زبیر حرفشان صحیح است و این منطقه حوئب نیست. گفته می‌شود این اولین شهادت دروغ در اسلام بود که تأثیری فاجعه بار در سرنوشت اسلام داشت.
۷. التباس باطل به حق
  هیچگاه باطل، عریان در صحنه حاضر نمی‌شود زیرا سریعا شناخته و رسوا می‌گردد بلکه در لباس‌های حق و حقیقت و به شیوه‌ای موجه و آبرومند ظاهر می‌گردد. افراد بی‌بصیرت در این گونه موارد دچار شک و تردید شده و گاه باطل را به عنوان شیوه درست برمی گزینند. در جریان جنگ جمل، شخصی سخت در تردید قرار گرفته بود؛ یک طرف امیرالمومنین و اصحاب بزرگوارش و طرف دیگر عایشه همسر پیامبر و طلحه و زبیر با آن همه سوابق درخشان! چگونه می‌توان باور کرد که یکی از این دو گروه بر باطل باشد؟!
  چون راه به جایی نبرد نزد امیرالمؤمنین(ع) آمد و عرض کرد آیا ممکن است زبیر و طلحه و عایشه بر باطل باشند؟ شهید مطهری از قول طه حسین دانشمند نابینای مصری می‌گوید امام پاسخی داد که بعد از خاموش شدن وحی، سخنی محکم‌تر و بالاتر از این گفته نشده است! امام فرمود هان! مبادا خطا کنی «إن الحق و الباطل لا یُعرفان بأقدار الرجال. إعرف الحق تعرفْ أهله و إعرف الباطل تعرفْ أهله.» یعنی حق و باطل را با شخصیت افراد نسنج! به عبارت دیگر مگو فلان سخن حق است چون از دهان فلان شخصیت بزرگ بیرون آمده یا فلان روش درست است چون انسانی با سوابق درخشان آن را انجام داده است. امام این تفکر را رد می‌کند و می‌فرماید ابتدا حق و باطل را بشناس آن گاه افراد را با آن بسنج و چیزی را ملاک حق و باطل قرار مده مگر خودِ حق و باطل را.
  و سعادتمند کسانی بودند که دست از امام خویش نکشیدند و هرگز تردیدی در پیروی از او به خود راه ندادند. فتنه‌ها همواره زاد و ولد دارند و دشمن پیوسته بیدار است. راستی سهم ما از بصیرت‌افزایی چقدر است؟

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
مهدی چمران در واکنش به ادعای موسوی خوئینی‌ها:
شهید چمران ذوب در امام‌خمینی(ره) و نهضت او بود 
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
مهدی چمران با تقریر یادداشتی به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها درباره شهید چمران و امام موسی صدر واکنش نشان داد و تاکید کرد که شهیدچمران ذوب در امام خمینی(ره) و نهضت او بود و امام موسی صدر نیز در مرکز مبارزه با استکبار و ایادی منطقه‌ای آن از جمله پهلوی بود.
مهدی چمران با تقریر یادداشتی که خبرگزاری تسنیم آن را منتشر کرد به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها پاسخ داد. خوئینی‌ها در اظهاراتی عجیب گفته بود: «مرحوم آقاموسی صدر تا آنجا که رفتار ظاهری‌اش نشان می‌داد هیچ نوع همراهی با انقلاب نداشت. به نظرم می‌آید[!] که اساسا در آن زمان ایشان نظرش این نبوده که نهضتی که در ایران شروع شده به یک نتیجه خاصی می‌تواند برسد.» او همچنین در مورد شهید دکترچمران هم چنین چیزهایی گفته است.
مهدی چمران، برادر شهید در یادداشت خود نوشته است: «دکتر چمران تا یک هفته بعد از پیروزی انقلاب به ایران نیامده بود که بخواهد به لبنان بازگردد... 9روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همراه یک گروه 92نفری با هواپیمای مسافربری به ایران آمد و به دیدار حضرت امام خمینی شتافت... در این جلسه حضرت امام(ره) سخنان ارزشمندی درباره امام موسی صدر گفتند و اظهار داشتند برای آزادی او از لیبی تلاش خواهند کرد و به دکتر چمران فرمودند «در ایران بمان که اگر ایران درست شود لبنان و جاهای دیگر هم درست می‌شود» و دکتر چمران که ذوب امام بود، در ایران ماند و اصلاً دیگر به لبنان نرفت و حتی کتاب‌های او از طریق کامیون به ایران منتقل شد و چند ماه بعد هم همسر او به‌تنهایی به ایران آمد.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: «دکتر چمران بعد از ورود به ایران اصلا سفری به لبنان نداشت و تا لحظه شهادت در ایران ماند... دکتر چمران و آقای صدر در لبنان یک مبارزه جدی علمیاتی را دنبال می‌کردند که ساواک هم از آن اطلاع یافته بود و اسناد آن بعد از انقلاب هم آن را نشان می‌دهد.»
مهدی چمران در این یادداشت تاکید کرده: «ماهیت تلاش آنها و تشکیل اولین هسته‌های مقاومت اسلامی، مبارزه با صهیونیسم و عوامل آمریکا در منطقه از جمله شاه بود. ممکن است در روش‌های مبارزه اختلاف نظرهایی با برخی‌ها داشتند ولی اصل مبارزه و نهضت را جدی‌تر و عملیاتی‌تر از دیگران دنبال می‌کردند... فلسفه ورود دکتر چمران به لبنان برای ایجاد پایگاهی به‌منظور آموزش و مبارزه علیه شاه ایران و حکومت او بود.»
برادر شهید چمران همچنین متذکر شده است: «نه تنها امام موسی صدر با نهضت ایران همسویی داشتند بلکه خود در مرکز مبارزه و جنگ شهادت‌طلبانه بودند و بعد از انقلاب هم همین مقاومت رشد کرد و بیش از هر کشوری انقلاب اسلامی در لبنان تاثیر گذاشت.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
به دلیل طرح ابهامات و ایرادات توسط اعضا
پالرمو در مجمع تشخیص به رأی گذاشته نشد
تصمیم‌گیری پس از تکمیل گزارش کمیسیون‌های تخصصی
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
دیروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی کنوانسیون پالرمو برگزار شد و به دلیل ایرادات و ابهاماتی که توسط اعضای مجمع به این کنوانسیون وارد شد تصمیم گیری در این باره به پس از ارائه گزارش کمیسیون‌های تخصصی موکول شد.
جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیروز به ریاست آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی و با حضور اعضای این مجمع برگزار شد. بررسی قانون FATF و کنوانسیون پالرمو محوری‌ترین موضع مورد بررسی در این جلسه بود.
در این رابطه حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی که مورد اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود مطرح و مورد بحث قرار گرفت.
وی ادامه داد: درباره کلیات لایحه بحث‌های مفصلی میان موافقان و مخالفان صورت گرفت، اما چون گزارش‌های کمیسیون‌های تخصصی آماده نبود مقرر شد پس از تکمیل و ارائه این گزارش‌ها، لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو در نشست‌های بعدی مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: بحث‌هایی درخصوص کنوانسیون پالرمو مطرح ولی از آنجایی که ایرادات بسیاری درباره آن توسط اعضا ذکر شد، به رای‌گیری نرسید.
وی افزود: در این جلسه وزیر امور خارجه، نمایندگان دولت و رئیس مجلس شورای اسلامی حاضر بودند و در حضور آنها تمامی ایرادات مربوط به کنوانسیون پالرمو مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: قرار شد این موضوع در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث قرار گیرد تا در جلسه هفته آینده، بررسی‌های بیشتری در صحن مجمع صورت گیرد و کنوانسیون مربوطه به رای گذاشته شود.
مجتهد شبستری با اشاره به ایرادات وارد بر پالرمو گفت: ابهامات بسیاری در این لایحه وجود دارد؛ بعنوان مثال درخصوص بحث مصادیق مجرمانه معلوم نیست کدام نهاد مصداق مجرم را تعیین خواهد کرد. در این کنوانسیون جایی برای تعیین مجرم وجود ندارد که این خود یک ابهام است.
وی ادامه داد: به نظر ما داعش، القاعده، جبهه النصره و امثالهم مجرم هستند ولی شاید از نظر این کنوانسیون حزب‌الله لبنان، حشدالشعبی و سپاه پاسداران هم مجرم شناخته شوند که ما این موضوع را نخواهیم پذیرفت؛ این مساله یکی از بزرگترین ابهامات این کنوانسیون است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: امروز اصل مبارزه با تروریسم و مصادیق مجرمانه را همه قبول دارند ولی ایراد در مصادیق آن است. حال باید دید شروطی که ما می‌گذاریم آنها می‌پذیرند یا خیر. ما شرایطی داریم که باید مورد توجه باشد و تنها با پذیرش آن شرایط حاضر به قبول این کنوانسیون هستیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397


آیت‌الله مؤمن در بیهوشی است   
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

Image result for ‫آیت‌الله مؤمن در بیهوشی است‬‎
یکی از اعضای دفتر آیت‌الله مؤمن عضو فقهای شورای نگهبان گفت: آیت‌الله مؤمن در کما نیست‌.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، درباره آخرین وضعیت از روند درمانی ایشان اظهار داشت: وضعیت ایشان تغییر خاصی نکرده و همان حالت سابق است.
وی بیان کرد: آیت‌الله مؤمن در بی‌هوشی است و وضعیت ایشان پایدار و تحت کنترل پزشکان است و امیدواریم هرچه زودتر وضعیت ایشان بهبود پیدا کند.
وی افزود: پزشکان می‌گویند زمان نیاز دارد تا مشخص شود وضعیت ایشان چطور می‌شود و ما هم منتظر‌یم ولی تاکنون تغییر خاص مشهودی در حالات ایشان اتفاق نیفتاده است.
عضو دفتر آیت الله مؤمن خاطرنشان کرد: از مؤمنین می‌خواهیم دست به‌دعا بردارند تا ان‌شاءالله وضعیت آیت الله مؤمن بهتر شود.
به گزارش تسنیم، آیت‌الله محمد مؤمن عضو فقهای شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری صبح اول دی ماه 97، به علت عارضه مغزی در یکی از بیمارستان‌های قم، بستری شد و پس از چند روز به تهران منتقل شد و هم‌اکنون در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری
است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
با حضور امیر صباحی فرد:
 سایت رادار بومی وحدت افتتاح شد 
۱۳۹۷/۱۰/۲۹
با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش، رادار بومی و کاملا ایرانی در سایت وحدت بیرک زاهدان افتتاح شد.
در آستانه دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش، رادار بومی و کاملا ایرانی در سایت وحدت بیرک زاهدان  افتتاح شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ارتش در جریان بازدید از یگان‌های موشکی و راداری شرق کشور، با حضور در گروه پدافند هوایی زاهدان رادار صددرصد بومی سایت وحدت بیرک را که به دست توانمند متخصصین قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) ساخته و عملیاتی شده است، افتتاح
کرد.
همچنین امیر صباحی‌فرد بهداری و سالن آمفی تئاتر این گروه را به منظور ارائه خدمات به خانواده‌های این منطقه، افتتاح کرد.
به گزارش فارس، وی در ادامه با حضور در منطقه زابل از توانمندی‌های سایت‌های حساس و حیاتی اطلاعات شناسایی الکترونیک، غدیر و توان رزم آنها در مقابل تهدیدات احتمالی دشمن بازدید و از میزان  آمادگی کارکنان ابراز رضایت کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
دادگاه فدرال آمریکا:
 مرضیه هاشمی هیچ اتهامی ندارد اما باید زندانی شود!
    ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
نتیجه محاکمه مرضیه هاشمی، گوینده خبر و مستندساز شبکه پرس‌تی‌وی در دادگاه فدرال آمریکا مشخص شد، این دادگاه اعلام کرد: خانم هاشمی هیچ اتهامی ندارد، اما باید زندانی شود!
به گزارش روابط عمومی شبکه پرس‌تی‌وی، روز جمعه، بریل الین هاول، قاضی دادگاه منطقه کلمبیای آمریکا، طی حکمی انتشار بخشی از اطلاعات مربوط به پرونده دستگیری مجری شبکه پرس‌تی‌وی را مجاز اعلام کرد.  
با توجه به اسناد منتشر شده، مرضیه هاشمی از زمان بازداشت در دو نوبت به همراه وکیل خود در دادگاه و در مقابل قاضی منطقه واشنگتن حاضر شده است. در این حکم آمده که هاشمی «به هیچ جرمی متهم نشده است» و تنها به عنوان «شاهد مطلع» در تحقیقاتی که ماهیتش هنوز معلوم نیست، بازداشت شده است.
 این در حالی است که  هاشمی طی تماسی تلفنی در چند روز پیش تاکید کرده است که رفتار با او همانند رفتار با جانیان و مجرمان است و اطلاعات منتشر شده از دادگاه نیز جزییات دقیقی را در خصوص این پرونده که در آن از مرضیه هاشمی به عنوان «شاهد مطلع» یاد شده بود، ارائه نمی‌دهد.
خبرگزاری آسوشیتد پرس نوشت که به گفته مقامات آمریکایی، او بلافاصله پس از ادای شهادت در برابر هیئت منصفه آزاد خواهد شد. اما حسین هاشمی، پسر بزرگ خانم هاشمی گفت که نسبت به آزادی سریع مادرش، چندان امیدوار نیست. وی گفت که هنوز مشخص نیست که ادای شهادت مادرش تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.
حسین هاشمی افزود: ما انتظار داریم که این ماجرا به زودی تمام شود و مادرم در این هفته آزاد شود. اما به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی بیفتد. ما تنها منتظریم تا خبرهای بیشتری از او بشنویم.
مرضیه هاشمی، مجری شبکه پرس‌تی‌وی که هر چند وقت یک‌بار برای دیدار با بستگانش به آمریکا می‌رود، این بار قصد داشت از برادر مبتلا به سرطانش نیز عیادت کند که دستگیر شد. او در حال کار بر روی مستندی درباره سیاهپوستان بود. این مستند به خشونت و نژادپرستی نظام‌مند علیه سیاهپوستان می‌پردازد و آن را مورد انتقاد قرار می‌دهد.
گوینده ارشد پرس‌تی وی، که پیش از گرویدن به اسلام، ملانی فرانکلین نام داشته و به گفته خودش تحت تاثیر انقلاب ایران، مسلمان شده است، روز یکشنبه هفته گذشته به دلایلی نامشخص توسط اداره تحقیقات فدرال (FBI) و در فرودگاه بین‌المللی سنت لوئیس بازداشت شد. بدرفتاری و اعمال خشونت علیه وی، تنها نکاتی است که در یک تماس تلفنی کوتاه وی با دخترش، بدان‌ها اشاره کرده است. هاشمی در این تماس گفته است که بعد از انتقال به زندان به اجبار حجاب او برداشته شده و از او بدون پوشش سر عکسبرداری شده است. همچنین او تصریح کرده که تعذیب او به وسیله بستن با دستبند و پابند و عدم رعایت حقوق اولیه‌اش در استفاده از غذای حلال اسلامی تداوم یافته است و همچنان از پوشش کامل و حق احترام به اعتقادات دینی‌اش محروم است.
روابط عمومی شبکه پرس‌تی‌وی تاکید کرده است ادامه بازداشت غیرقانونی مجری و خبرنگار این شبکه  توسط پلیس آمریکا که حتی برخلاف روال قانونی داخلی این کشور است، به هیچ وجه قابل قبول نبوده و مسئولیت هرگونه آسیب احتمالی به مرضیه هاشمی مستقیما متوجه دولت، پلیس و سیستم قضایی آمریکاست.
پی‌گیری‌ها برای خاتمه این اقدام خلاف قانون و غیرانسانی ادامه دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
حمیدرضا آصفی:
سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام 
۱۳۹۷/۱۰/۲۹
سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با تأکید بر اینکه «سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام» گفت: ظرفیت اروپا همین است که می‌بینید، ضمن اینکه یک واقعیت را باید بپذیریم، اروپا در مسائل کلان با آمریکا هم عقیده‌تر است تا با ما.
حمیدرضا آصفی در گفت‌و‌گو با «خبرگزاری فارس» اظهار داشت: سایه جنگ را برجام از سر کشور دور نکرده است، آن چیزی که سایه جنگ را از سر کشور دور کرد توان دفاعی و نظامی ایران است. ممکن است برجام هم نقشی داشته باشد، اما نقش تعیین‌کننده کلیدی و اولیه ندارد. این یک واقعیت است.
وی ادامه داد: اروپایی‌ها به خاطر منافع خودشان هم که بود می‌خواستند برجام را حفظ کنند و الان هم چنین تصمیمی دارند، ولی ظرفیت اروپا همین است که می‌بینید، ضمن اینکه یک واقعیت را باید بپذیریم، اروپا در مسائل کلان با آمریکا هم عقیده‌تر است تا با ما.
آصفی درباره امیدواری «دستگاه دیپلماسی به  spv گفت:  بالاخره در سیاست خارجی باید به طرف مقابل زمان داد. ولی در عین حال نباید معطل او باقی بمانیم و باید برنامه‌ریزی‌های متناسب با کشور خود را انجام دهیم و به جلو برویم.
سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات همچنین گفت: فکر می‌کنم که نظام بیکار ننشیند و اقداماتی را حتماً انجام می‌دهد. ما باید به اروپا زمان بدهیم اما نه نامحدود. به نظر من باید در کنار آن بدانیم که ظرفیت اروپا تا کجا است و چقدر است و از او در همان میزان انتظار داشته باشیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
«شرم‌ باد» پاسخ نیست خسارت برجام را با FATF ادامه ندهید
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
دولتمردان بویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پس از سه سالِ تقریبا هیچ! بهتر است به جای کنایه‌های توئیتری و فانتزی بدون اصلاح مسیر زیان بار برجام تا فرصت جبران باقی است، به صورت واقعی جبران کنند و خسارت برجام را با FATF ادامه ندهند.
سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و معاون سیاسی وزیر امور خارجه همزمان با سه سالگی برجام در صفحه شخصی خود در توئیتر به زبان انگلیسی نوشت: «امروز سومین سالگرد توافق هسته‌ای ایران است که نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اعتماد و اتکاناپذیر است. یک رئیس‌جمهوری امضا می‌کند، دیگری خارج می‌شود! از رئیس‌جمهور ترامپ ممنونیم که این را نشان داد. شرم باد!»
اشاره عراقچی به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در سه سالگی برجام ! همان گزاره‌ای است که بسیاری از صاحب نظران و دلسوزان نظام حتی قبل از توافق هسته‌ای بر آن تاکید داشته و تیم مذاکره‌کننده کشورمان را نسبت به بی‌تعهدی آمریکا و رویکردهای خصمانه‌اش علیه ملت ایران برحذر می‌داشتند، حتی رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها تذکر دادند، اما مذاکره کنندگان می‌گفتند آمریکایی‌ها مودب‌اند و قول داده‌اند پای توافق بمانند و به تعبیر عجیب آقای عراقچی «امضای کری تضمین است»! تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همچنین به بوسیله شبکه زنجیره‌ای رسانه‌ای حامی خود با تبلیغات سیاسی و وعده فروشی نیز سعی کردند که افکارعمومی را آنچنان نسبت به برجام امیدوار سازند که هیچ کارشناسی نتواند درباره آن انتقاد کند و انتقاد از برجام در جامعه مساوی با ضدیت با پیشرفت و حل مشکلات کشور تلقی شود!
در ادامه همان مسیر‌اشتباه !
قرار بود پس از توافق هسته‌ای و با اجرایی شدن برجام، همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ما با دنیا در فصلی جدید آغاز شود؛ البته همه این اتفاقات منوط به عملی شدن وعده‌ها بود. از رفع موانع تبادلات بانکی گرفته تا برداشته شدن همه تحریم‌های ضدایرانی، تعهدات طرف غربی بود، در مقابل هم ایران از کاهش تعداد سانتریفیوژها تا غیرفعال کردن قلب راکتور اراک ملزم به انجام تعهداتش شد. اما سه ساله از اجرای برجام هم گذشت و طرف مقابل حتی یک روز هم به این توافق بین‌المللی متعهد و پایبند نبود !
در مقابل اما تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که هشدار دلسوزان مبنی بر عدم وجود تضمین از طرف مقابل، عدم همزمانی و توازن اجرای تعهدات و همچنین اقدامات یک‌طرفه از سوی ایران را بدون هیچ پاسخ کارشناسی، با توهین پاسخ می‌داد، آنچنان در اجرای تمام تعهدات برجامی خود در کمترین زمان ممکن سرعت گرفته بود که طرف غربی را به شگفتی و تعجب وا داشته بود. تیم مذاکره‌کننده ما هم خوشباورانه انتظار می‌کشید در روز اول برجام همه تحریم‌ها برچیده شود اما هرچه زمان گذشت جز نقض عهدهای مکرر از طرف مقابل، حاصلی در پی نداشت!
ثمره هشت ماه مذاکره با اروپایی ها
موضوع از جایی قابل تامل می‌شود که می‌بینیم طی سه سال گذشته جدا از عدم اجرا و نقض برجام توسط آمریکا، اروپا نیز تعهداتش را تا حد اجرای ساز و کار مالی مبهم و موهومی کاهش داده‌اما تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دوباره در همان مسیر پر خسارت و بی‌ثمر حرکت کند.
این در حالی است که با وجود گذشت 8 ماه از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای مشخص شده اروپایی‌ها عزمی برای حفظ منافع ایران در قبال انجام تعهدات هسته‌ای ندارند. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود بعد از توافق هسته‌ای، پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است.
در واقع ثمره ماه‌ها رایزنی ایران با مقامات اروپایی این است که آنها حداکثر هزینه‌ای که تمایل دارند بپردازند اعلام مواضع و انتشار بیانیه در حمایت از برجام است و قرار نیست وعده‌هایی که درباره اجرایی شدن قانون مسدود کردن تحریم‌ها، برقراری مبادلات تجاری، راه‌اندازی اس پی وی و... داده بودند عملیاتی نمایند. حتی فراتر از این موضوع اخیراً کشورهای اروپایی با بازی در زمین آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌باشند. همچنین در تمام هشت ماه گذشته، اروپایی‌ها هم پای آمریکایی‌ها و شاید بیشتر در پی مهار و محدود کردن نقش و قدرت منطقه‌ای ایران بوده‌اند.
قرار بود دولت در اردیبهشت ۹۷ ظرف فرصتی ۲ هفته‌ای از اروپا تضمین عملی برای حفظ منافع ایران در قبال خروج آمریکا از برجام بگیرد، حالا با سپری شدن حدود ۸ ماه، نه تنها اروپا هیچ تضمینی نداد بلکه در جدیدترین اقدام گستاخانه، ایران را تحریم هم کرد!
دومین کلاه‌برداری در سومین سالگرد برجام
از سوی دیگر اروپا كه بابت وقت كشی و تعلل در اجرای تعهدات برجامی خود به جمهوری اسلامی بدهكار است و باید در این زمینه پاسخگو باشد، در سایه انفعال وزارت امور خارجه، به جای متهم در جای شاكی نشسته و با فرافكنی و فرار به جلو در عرض شش ماه 4 اتهام تروریستی در خاك این قاره را به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده‌اند. به عبارتی اروپا در ادامه عهدشکنی‌های خود در برجام و رفتارهای موذیانه در میزبانی کانال مالی، همچنان به دنبال وقت‌کشی و اظهارات گستاخانه در حوزه موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان و تحریم ایران در موضوع حقوق بشر است. با این حال واکنش مقامات ارشد دولت به این گستاخی، حسن ظن، اغماض و لاپوشانی است!
همزمان برخی خبر‌های رسانه‌ای، از عملیات فریب تازه‌ای حکایت می‌کند. هدف، فریب دوباره افکار عمومی و گرفتن زمان اقدام بهنگام از ایران، با راه‌اندازی نمادین کانال SPV و بدون مقابله با تحریم‌های اصلی است.
جالب اینکه روزنامه دولتی ایران اخیرا در مطلبی بدون امضا تصریح کرد «وقتی اروپا عملیاتی شدن SPV را به تعیین تکلیف لوایح FATF منوط کرده و طیف منتقد هم جلوی کار را گرفته، چطور در این معادله، وزارت خارجه را طرف سؤال و فشار قرار داده‌اند؟»!
یعنی اینکه درباره همین بسته فریب نیز وعده نسیه می‌دهند و امتیاز نقد جدید درباره FATF و CFT می‌خواهند. آمریکا و اروپا امتیازات برجام را یکجا ظرف سه ماه (مهر تا دی 94) از ما گرفتند و در اجرای تعهدات خود به گونه‌ای عمل کردند که به قول آقای ظریف ایران حتی نتوانست یک حساب بانکی در انگلیس باز کند و پس از بدعهدی آمریکا، اروپایی‌ها کل تعهدات را معلق کردند؛ حالا می‌گویند برای ادای یک دهم همان تعهدات بر زمین مانده، امتیازات نقد جدید بدهید تا ما دوباره به شما وعده بفروشیم!
طلبکاری به جای بدهکاری با چاشنی اتهام زنی
در کنار همین فریبکاری، فشار هماهنگ و تقسیم کار شده برخی دولت‌های اروپایی (انگلیس، فرانسه، هلند، لهستان، دانمارک و…) قابل مشاهده است؛ با این هدفگذاری که تعهدات خود را به انجام نرسانند و همان شگرد اتهام افکنی و طلبکاری منتهی به برجام را دوباره در پیش بگیرند.
دو هفته پیش 6 دیپلمات غربی از سفارتخانه‌های فرانسه، آلمان، انگلیس، بلژیك، هلند و دانمارك به صورت اسكورت تمام رسمی و پرچم های برافراشته كشورهای خود بر خلاف موازین دیپلماتیك به ساختمان شماره یك وزارت امور خارجه آمده و پیام شدید‌اللحن دولت های متبوع خود را با استفاده از ادبیات غیردیپلماتیك و بسیار تند و زننده به عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه منتقل می‌كنند، موضوعی كه وزارت امور خارجه در اخبار غیرمستقیم خود از آن با عنوان «10 دقیقه ملاقات دیپلمات های اروپایی » به سركردگی سفیر دانمارك یاد كرد که برخی سایت‌های خبری نزدیک به دولت نیز جزئیات این جلسه را اینگونه روایت کرده‌اند: «در جلسه مذکور، طرف اروپایی بدون آنکه موضوع جلسه را عنوان کنند، به وزارت خارجه آمده و شروع به بیان موضوعات امنیتی کردند.در این بین، یکی از دیپلمات‌های اروپایی کاغذی بیرون آورد تا بیانیه‌ای از طرف جمع بخواند.در این لحظه، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه با قاطعیت حرف طرف مقابل را قطع کرد و گفت: «فکر می‌کردیم آمده‌اید تا از کم‌کاری‌های خود درباره برجام بگویید یا درباره تروریست‌هایی که در اروپا پناه داده‌اید، توضیح دهید و عذرخواهی کنید.»عراقچی سپس اجازه نداد آنها سخنان خود را ادامه دهند و اعلام کرد که «دیدار تمام است». او سپس از جلسه خارج شد، در را محکم بست و رفت.»
تا فرصت جبران باقی است جبران کنید
برآورد دشمن این است که طرف مقابل، به جای اعتراض و مقاومت در مقابل منطق ناحق غرب، همان تهدید را بزرگ‌نمایی کرده و متوجه نظام و مردم می‌سازد و به برجام‌های بعدی و خسارت‌بار‌تر تن می‌دهد. در این شرایط دولتمردان بویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بهتر است به جای کنایه‌های توئیتری و فانتزی بدون اصلاح مسیر خسارت بار برجام، تا فرصت جبران باقی است، به صورت واقعی جبران کنند.حداقل جبران هم، توقف اجرای یکطرفه تعهدات برجام و احیای برنامه هسته‌ای و عدم پیگیری لوایح زیانبار FATF است. خطایی که آشکار گردد اما تکرار شود و تداوم یابد و مایه عبرت نشود، دیگر خطا محسوب نمی‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
 شیطان جیغ بنفش‌کشید!
۱۳۹۷/۱۰/۲۹

Image result for ‫محمدهادی صحرایی‬‎

محمدهادی صحرایی
 با مطالعه ژرف تاریخ انقلاب اسلامی، از افراد و افکار مردمانش گرفته تا وقایع و اتفاقات چهل ساله ایران، آنچه بیش از همه به چشم می‌آید و می‌توان در یک جمله طلایی  و کلیدی از آن یاد کرد، تراکم افراد و اتفاقات مهم و سازنده‌ای است که در تاریخ قبل از خود در ایران و جهان بی‌نظیر و منحصر به فرد بوده است. از تنوع افکار دولت‌های بر سر کار آمده و آزادی انکارناپذیر و بی‌سابقه‌ای که در سپردن مسئولیت‌ها به افراد وجود داشته و دارد تا تنوع و تکثر و تراکم دشمنی‌ها و دشمنان و تا پیروزی‌ها و دستاوردهای اعجاب‌آور و تا تحولات گسترده فرامرزی همگی نشانه‌هایی عجیب و غریب است از اتفاقات بزرگی که انقلاب خمینی کبیر در تاریخ رقم زده است و سخن کسانی نظیر میشل فوکو که معتقد است «شخصیت آیت‌الله خمینی، پهلو به افسانه می‌زند» اگرچه قسمتی از شخصیت اماممان را بیان می‌کند ولی همین اندازه کم نیز شاید بتواند اولین گره از این معما را برای آنها که معجزه معنویت را نفهمیده‌اند، باز کند. و مطالعه یاران خمینی و مقلدان او و امت او و جانشین او و یاران جانشین او و دستاوردهای حیرت‌آور انقلاب او در جهان، و ... همگی به فهم بیشتر و بهتر انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد.
معتقدین به اینکه «ذات انقلاب، دگرگونی است» نیز شاید تا این حد باور نمی‌کردند که انقلاب اسلامی ایران و خیزش عظیم خداخواهی مردم در عصر تاریک کمونیسم و لیبرالیسم بتواند مسیر تاریخ را عوض کند و چونان انفجار نور در جهان ظلمانی، تا بیکران قلب‌ها و مغزهای مردمان تاریخ نور بیفکند و دائماً گسترش یابد. شاید به این دلیل بود که از همان ابتدا بدخواهان سعی کردند انقلاب را جدی نگیرند. بعد هم تظاهر کنند که جدی نمی‌گیرند. بعد که تغییرات جدی را دیدند سعی کردند مهارش کنند و بعد که قدرتش نمایان شد سعی کردند مقابلش بایستند و وقتی به خود آمدند دیدند که از سال 42 تا امسال که 97 است، عمر و سرمایه خود را صرف مقابله با ندای فطرتی نموده‌اند که از قلب خمینی آغاز شده و تا دنیا را دربر نگیرد و بند از دست و پای ذهن‌های اسیر ایسم‌ها و ایست‌های جهانیان برنگیرد آرام نخواهد شد. و در این 55 سال مبارزه آشکار و 40 ساله تحقق انقلاب و بیداری اسلامی، این بانگ آزادیست کز خاوران خیزد و فریاد انسان‌هاست کز نای جان خیزد و اعلام طوفان‌هاست کز هر کران خیزد و آتشفشان قهر ملت‌های در بند است و نمی‌توان در برابر آن ایستاد، که هیچ‌گاه آدمی، در برابر توفان نمی‌ایستد، اگر عاقل باشد.
انقلاب اسلامی ایران، توفنده پیش می‌رود و کاخ و کاشانه ستم را یکی یکی ویران می‌کند و موانع هدایت انسان‌ها را برمی‌کند و صدای «قولوا لااله الا الله تفلحوا» را به گوش جهانیان می‌رساند و ذهن یخ‌زده مردم را باز می‌کند و شکوفا می‌سازد. آنان که حکمت جهاد ابتدایی را نمی‌دانند ببینند و بدانند که دلیل آن، نه هوس کشورگشایی و نه حسرت برده‌داری است بلکه حکمتش از بین بردن پادشاهان و سلاطینی است که مانع هدایت مردمان خود هستند و با رسانه‌های اغواگرشان، پنبه جهل و غفلت به گوشِ جان مردمان فرو می‌کنند تا نوای رهایی‌بخش اسلام ناب را نشنوند. به تعبیر اسلام، دنیای کفر و شرکی که عقل و فطرت را تخریب و تخطئه کرده و خدای معقول را کنار گذاشته و خدایان موهوم و موهن را می‌پرستند، دنیای مردگان است و جهان فکریِ غربی، در شرق باشد یا غرب عالم، فرقی نمی‌کند، ساکنانش امواتی هستند که به مرده بودن خود آگاه نیستند و انقلاب اسلامی «وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها» بود که چون رستاخیزی زودهنگام، مردگان را برانگیخت. به گفته اندیشمندان غربی، این انقلاب اسلامی ایران باعث شد که مردمان به اسلام ناب راغب شوند و به تأسی از آن، برخیزند و فکری به حال خود کنند.
انقلاب اسلامی، برخلاف آنچه که عمده دشمنان فهمیده‌اند، به قلوب انسان‌ها راه باز کرده و به افکار آنها نفوذ کرده و با فطرت آنها ارتباط گرفته و قدرت نرم جمهوری اسلامی بیش از آنچه که آنها گمان کرده‌اند بوده است. اینکه معتقدند اروپای چند دهه دیگر، قاره‌ای مسلمان است، با توجه به ویژگی‌های انقلاب اسلامی عجیب نیست چراکه انسان‌های هوشمند دانسته‌اند که قدرت جمهوری اسلامی ایران فراتر از موشک و هسته‌ای است و آنچه که با مغزها کار دارد، در مرزها متوقف نمی‌شود. اندیشه انقلاب اسلامی، ابر باران‌داری است که در آسمان‌ها حرکت می‌کند و نمی‌توان متوقفش نمود. و این صداقت با همه تزویر غرب متفاوت است. سر و دماغ ترکیده مردم بینوای شانزه لیزه و پاریس را ببینید؛ این همان فرانسه‌ای است که می‌گفتند مهد حقوق است. تعطیلی یکماهه دولت آمریکا و کشمکش کودکانه دولت و کنگره و بیکاری مردم بینوای آنجا را دیده‌اید؟ این همان ابرقدرتی است که غربزده‌ها در موردش افسانه‌ها می‌بافتند و با قیافه گرفتن و با آب و تاب تعریف می‌کردند ولی حکایت انشقاقی است که در خانه آنهاست.
همین کدخدای دلقکی که امروزه نماد سرافکندگی دنیای غرب و سرشکستگی تاریخی آمریکا و خجلت سیاستمداران خودباخته داخلی است، در برخی مواقع، عاقلانه‌تر از رؤسای قبلی سخن گفته است. مثل اعتراف به اشتباه بودن حضور آمریکا در عراق و مخصوصاً سوریه، خروج از سازمان‌ها و معاهدات بین‌المللی به خاطر وخامت اوضاع اقتصادی، اعتراف به زاییدن «ولد چموشِ» داعش توسط هیلاری. اعتراف به قدرت روزافزون و خارج از کنترل ایران، اعتراف به غلط بودن سیاست‌های آمریکا در گذشته، اعتراف به گاو بودن آل سعود و بی‌عرضگی آنها در برابر ایران و ... ولی با این اوصاف نمی‌توان از حماقت‌های عجیب او چشم پوشید. جدا کردن مادران و فرزندان مهاجر از هم و نگهداری کودکان در قفس، دیوار کشیدن بین دو کشور و لجاجت بر سرِ آن، تحمیق و تحمیر قارون‌های منطقه و ایران‌هراسی و سرکیسه کردن آنها برای خرید سلاح، خروج از برجام و رسوا کردن سمپات‌های خود در ایران و ... و دستگیری غیرقانونی بانو مرضیه هاشمی در دور و نزدیک سالگرد کشف حجاب، امضای برجام و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر و نیز ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرای مرضیه سلام‌الله علیها.
گویی سنت همیشگی و تاریخی است که حماقت‌های دشمنان نیز به مدد انقلاب اسلامی بیاید و شاهدی برای مظلومیت، اقتدار و حقانیت انقلابیون و مقلدان خمینی و خامنه‌ای باشد. مثلاً در مورد برجام، طرفداران کدخدا برای بزک عفریت شیطان بزرگ و مجاب کردن مردم چه وعده‌هایی که دادند و چه «مارکوپولو بازی» که درآوردند، چه امتیازهای ساده‌لوحانه و نقد و یکطرفه‌ای که به قول‌های پوچ و پوک کری و اوباما دادند، چه توهین‌ها که به بزرگ‌ترها و عاقل‌ها و منتقدان کردند و ... آخرش چه شد؟ در برابر بتون کردن قلب رآکتور ایران، آب دهن کثیف و نجس مقام بی‌تربیت آمریکا بود که بر امیدِ پاره پاره و به فنا رفته خیالبافان افتاد. و امروز با چه رویی از FATF سخن می‌گویند؟ مشکلات اقتصادی و بی‌تدبیری برخی دولتی‌ها نیز که اوقات مردم را تلخ کرده در دل ضد انقلاب کورسویی به وجود آورده بود که شاید دهه فجر امسال کمتر از سال‌های گذشته باشد که آمریکا با دستگیری خانم هاشمی آنها را هم ناامید کرد. مهم‌تر از همه اینها ایام فاطمیه است و روزگاری که ما نیز به تبعیت از بزرگان، مشکلات سالانه را با مدد از مادر، حل می‌کنیم و با یاد او تجدید حیات می‌کنیم، باز هم قصه چادر و مادرِ مظلوم و غربت، زنده شد.
مرضیه؛ خواهر مظلومه‌ام سلام بر تو و بر حجاب و وقار و متانت و حیا و بر جهاد تو. چه باصلابتی که برای جنگ با تو، ابرقدرت جهان، حیثیت آپارتایدی خود را به حراج گذاشت، شیطان از وحشت جیغ بنفش کشید و کدخدایِ نادرست، خود را رسوای عالم نمود. آن کذابان و خناسان و هتاکان که برای آزادی زنان ایرانی اشک تمساح می‌ریزند، چه ناشیانه دست خود را رو کردند. کسانی که رضاخان قلچماق را نشناختند آمریکای فریبکار را ببینند. با شعار مقابله با حجاب اجباری، به زور از سر زنان حجاب می‌گیرند و به نام آزادیِ اعتقادات، برای مسلمان، گوشت خوک لقمه می‌کنند. اینها که از «روسری و ساقدست» مرضیه می‌ترسند، با دیدن موشک سپاه چه می‌کنند؟ بانو مرضیه! ما در انقلابمان، مرضیه‌ای داشتیم که به او خواهر طاهره 1 می‌گفتیم. مادر انقلاب بود و امین انقلاب. تو هم خواهر دیگر انقلابیِ مایی. یقیناً تو هم پیروزی و روسفید. و زنان و دخترانمان به تو افتخار می‌کنند. تو از تابعین روح‌اللهی. از آنان‌که گفتند «رَبَّنا إِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً یُنادی لِلْإیمانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا». 2 وطنت ایران است که مهد جوانمردان و آزادگان است. جایی که زنان از هر رنگ و ملیتی، قدر و منزلت دارند و خود را چونان گوهری گرانبها و اصل، در میان حریر حجاب می‌پیچند تا همگان بدانند که زن مسلمان صاحب دارد و صاحبش خداست که از او دفاع خواهد کرد و چه خوب یاری‌کننده‌ای است.
___________________________________
1- مرحومه مرضیه حدیدچی(طاهره دباغ)
2 - خدایا، ما شنیدیم كه منادی به ایمان فرا مى‌خواند كه: به پروردگار خود ایمان آورید، پس ایمان آوردیم. سوره آل عمران آیه 193

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 دی 1397
با حضور پرشور مردم مشهد:
پیکر مطهر ۱۱ شهید دفاع مقدس و مدافع حرم تشییع شد
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
با حضور پرشور مردم مشهد مقدس، پیکر مطهر 11 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد مقدس تشییع شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پیکر مطهر این شهدا از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح دیروز از محل میدان شهدا به سمت بارگاه منور رضوی و با حضور پرشور مردم و مسئولان مشهد و استان تشییع شد.
همچنین پنجشنبه شب مراسم وداع با پیکر ۱۰ تن از شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس در بارگاه منور رضوی برگزار شد.
در این مراسم، جمع کثیری از مردم مشهد، زائران و مجاوران و همچنین جمع کثیری از مسئولان استانی و شهری مشهد مقدس و خادمان بارگاه منور رضوی حضور داشتند.
پیکر‌های مطهر پنج شهید (به نامهای سید خداداد حسینی، حسن قنبری، سید عزیز حسینی، سید حسن حسینی و علیجان علیزاده) از این تعداد جزو شهدای تازه تفحص شده مدافع حرم از لشکر فاطمیون و پنج شهید دفاع مقدس می‌باشند که چهار تن از آنها از شهدای عراقی لشکر ۹ بدر و یک شهید نیز اهل خراسان رضوی هستند.
همچنین به گزارش خبرنگار کیهان از قائن پیکر پاک و مطهر شهید محسن مشرقی که در حین پاسداری از نقاط صفر مرزی منطقه خانلیلی قصر شیرین کرمانشاه براثر انفجار مین‌های به جامانده از زمان جنگ تحمیلی  به درجه رفیع شهادت نائل آمده بود دیروز بر دستان مردم شهید پرور شهرستان قاین تشییع و برای خاک‌سپاری به زادگاهش منتقل شد.
 پیکر پاک شهید مشرقی پس از تشییع در شهر خضری در جوار امام زاده عبدالله روستای کارشک به خاک سپرده شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 دی 1397


آیت‌الله موحدی کرمانی خطیب جمعه تهران:
 (FATF)  بازوی آمریکا در گسترش تحریم‌ها علیه ایران و جبهه مقاومت است
  ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
امام جمعه موقت تهران گفت: FATF سازوکاری برای‌اشراف اطلاعاتی بر منابع مالی و سیستم اقتصادی سایر کشورها و بازوی خزانه‌داری آمریکا برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران و محور مقاومت است.
آیت‌الله موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه همه باید مراقب رفتار خود باشند، زیرا در آن دنیا باید پاسخگوی اعمال خود باشند، اظهار داشت: من به خودم که خطیب جمعه هستم، می‌گویم «خطیب جمعه باید دردهای جامعه را بفهمد، او باید بداند جامعه به کدام دردهای معنوی و اقتصادی مبتلاست و سپس به دنبال درمان آنها باشد.
به گزارش مهر، وی بیت‌المال را بسیار مهم دانست و گفت: غارت بیت‌المال چیز کمی نیست، اینکه یک نفر میلیاردها تومان بدزدد و فرار کند، فکر می‌کند کار تمام می‌شود؟ آیا او نمی‌داند خدا چه عذابی برای این گناه پیش‌بینی کرده و او باید در درگاه الهی پاسخگو باشد؟ آقایانی که هزاران میلیارد می‌دزدند، خود را برای هزاران سال عذاب آماده کنند.
امام جمعه موقت تهران مسئولان را خطاب قرار داد و گفت: مسئولان محترم که بار امانت را بر دوش گرفته‌اید! مراقب باشید زیرا شما امانت نگه‌دار و امین مردم هستید؛ به امانت خیانت نکرده و به وظایف خود عمل کنید.
آیت‌الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما قضات پاکدست بسیاری داریم اما مبادا شیطان یک قاضی را فریب دهد زیرا قاضی جای پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) نشسته است، بنابراین باید عادل باشد؛ مبادا خدایی نکرده ظلمی کند و حکمی صادر شود که ناله‌ مظلوم را بلند کند.
وی با اشاره به در پیش بودن ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در آستانه چهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم؛ انقلابی که تفکر جدیدی در عرصه حکومت با تکیه بر اسلام، معنویت و مردم‌سالاری به جهان عرضه کرد.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به توطئه‌های استکبار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: در طول این ۴۰ سال نظام سلطه به سرکردگی آمریکا تمام تلاش خود را برای نابودی انقلاب و یا حداقل مهار کردن آن به‌کار گرفت و در این مسیر از هیچ جنایتی دریغ نکرد اما با این وجود ایران اسلامی پس از ۴۰ سال، از یک کشور وابسته، ضعیف و برده‌ آمریکا به اذعان و اعتراف خودِ آمریکایی‌ها، جزو ۱۵ کشور قدرتمند جهان است.
آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه داد: اخیراً دو مؤسسه آمریکایی بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده‌اند، ایران را هفتمین قدرت برتر دنیا اعلام کرده‌اند البته در کشور مشکلات، ضعف‌ها و مسائلی وجود دارد که مهم‌ترین آنها، مسائل اقتصادی و وضعیت معیشت مردم است که بخشی از آن به دلیل تحریم‌ها است اما باید بدانیم هرگاه تکیه مسئولان به توان داخلی بوده و به جوانان اعتماد کرده‌اند، شاهد موفقیت‌های بسیاری بوده‌ایم و هر زمان چشم به بیرون از کشور داشته‌ایم، ضرر کرده‌ایم.
وی حرکت در چارچوب انقلاب اسلامی، تکیه بر توان داخلی، سعی بر استحکام داخلی نظام، میدان دادن به جوانان و تبعیت از رهبر معظم انقلاب را راه تداوم انقلاب و موفقیت دانست و گفت: هرگاه بر داشته‌های خود، تکیه و اصول انقلاب را رعایت کرده‌ایم، موفق بوده‌ایم.
امام جمعه موقت تهران خطاب به مسئولان گفت: اینک که مقام معظم رهبری با تدبیر خود، دستور تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا را داده‌اند و به این شورا اختیارات ویژه‌ای اعطا کرده‌اند، باید به این موارد توجه کنند؛ استفاده از نظرات و راه‌حل‌های اقتصاددانان، تقویت پول ملی، کاهش فشار بر طبقه‌ زحمتکش، حمایت از تولید داخلی، برطرف کردن موانع تولید و تأمین مواد اولیه کارخانجات و الزام بانک‌ها به دادن وام به تولیدکنندگان و اعطای وام برای ازدواج جوانان، برخورد با مفسدین اقتصادی و نظارت بر نحوه قیمت‌گذاری‌ها.
آیت‌الله موحدی کرمانی افزود: گرانی‌ها جان مردم را به لبشان رسانده، بنابراین مسئولان باید نظارت بیشتری بر قیمت‌گذاری‌ها داشته باشند و البته با قاچاق مبارزه کنند. وی در بخش دیگری از سخنان خود به کارگروه ویژه اقدام مالی FATF‌ اشاره کرد و گفت: اگرچه کارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) یک موضوع تخصصی است، اما مردم با آن آشنا هستند؛ این گروه ۳۰ سال قبل در پاریس توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و آلمان تأسیس شد و هدف خود را مبارزه با پولشویی اعلام کرد و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، مبارزه با تأمین مالی تروریسم را نیز از وظایف خود دانست اما FATF سازوکاری برای ‌اشراف اطلاعاتی بر منابع مالی و سیستم اقتصادی سایر کشورها و بازوی خزانه‌داری آمریکا برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران و محور مقاومت است. امام جمعه موقت تهران ادامه داد: به اعتراف مسئولان خزانه‌داری آمریکا، آنها می‌گویند برای سخت‌تر کردن شرایط ایران، به تصویب FATF نیاز داریم. آنها اعتراف می‌کنند که این معاهده برای تسلط آمریکا بر جریان مالی کشورها است و مبارزه با تروریسم و پولشویی دروغ است.
آیت‌الله موحدی کرمانی آمریکا و اروپا را مرکز پولشویی جهان دانست و گفت: آمریکا، اروپا و اسرائیل، مرکز پولشویی جهان و مادر تروریسم هستند و بر اساس اعتراف ترامپ و کلینتون، خود آنها داعش را با هدف تقسیم خاورمیانه ایجاد کرده‌اند. طالبان را نیز آمریکایی‌ها به وجود آوردند و کلینتون به این موضوع اعتراف کرده است.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا، اروپا و دوستان منطقه‌ای آنها حامیان اصلی تروریسم هستند و حمایت آنها موجب شد داعش، جبهه‌النصره و دیگر گروه‌های تروریستی به شدیدترین جنایات وحشیانه علیه بشریت دست بزنند. آنها هزاران انسان بی‌گناه و کودک و زن را کشتند، شهرها را ویران و میراث فرهنگی و تاریخی آنها را به غارت بردند و این ایران بود که با تروریسم مقابله کرد.
امام جمعه موقت تهران افزود: ما قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم داریم و به سمت شفافیت حرکت می‌کنیم اما در مواجهه با نسخه‌های استعماری باید با تدبیر بیشتری حرکت کنیم. نقش وزارت خارجه در این مسئله بسیار مهم است و باید با دیپلماسی فعال و هوشیار، به تبیین مواضع به حق جمهوری اسلامی بپردازد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام جمعه قم:
مسئولان حل مشکلات را به توهم گشایش‌های اروپا گره نزنند 
امام جمعه قم گفت: دولت در عمل نشان دهد در پی حل مشکلات معیشتی مردم است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم که با حضور پرشور و گسترده مردم انقلابی این شهر در مصلی قدس برگزار شد، افزود: اولویت اول همه مردم و رهبر معظم انقلاب حل سریع مشکلات معیشتی مردم است اما دولتمردان مدام به بیان آمار و ارقامی می‌پردازند که دردی از مردم دوا نمی‌کند.
وی اظهار داشت: برجام نه تنها تحریم‌ها را برنداشت بلکه موجب افزایش تحریم‌ها هم شد اما متاسفانه برخی مسئولین هنوز در توهم گشایش‌های اروپا مانده‌اند و حل مشکلات را به این توهم گره زده‌اند.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) با بیان اینکه دشمن تمام همت خود را بر عمیق شدن مشکلات معیشتی مردم متمرکز کرده است، تصریح کرد: دولت محترم به فکر اقشار مستضعف باشد و برای عمل کردن به این ایده باید با مفسدان اقتصادی با قاطعیت برخورد شود و از دست‌های مرموز و جریانات آلوده به خیانت غافل نباشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با تشکر از برخوردهای قاطعانه دستگاه قضائی با مفسدان اقتصادی، اظهار داشت: دولتمردان باید همانند مردم معمولی زندگی کنند و در عمل دوری از اشرافی‌گری و اسراف را نشان دهند که در این صورت هم به درک بهتری از شرایط مردم می‌رسند و هم مردم به آنها اعتماد کرده و همراه و هم‌پای آنان در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان خواهند ایستاد.
خطیب جمعه قم با اشاره به هشدارهای مکرر رهبری انقلاب در مورد غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و غرب، گفت: امروز بر همگان ثابت شد که تهدید، قول، وعده و امضاهای آمریکا و غرب پوچ و بی‌اعتبار است.
وی افزود: امروز از برجام جسمی بدون روح باقی مانده است و نه تنها تحریم‌ها را از بین نبرد بلکه موجب افزایش تحریم‌ها هم شد. لذا مسئولان باید تمام همت خود را صرف تولید داخل مبتنی بر منویات رهبر معظم انقلاب نمایند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی با انتقاد از مواضع دوگانه وزیر امور خارجه در مورد هدف و نتایج برجام، گفت: آقای ظریف سال 92 به صراحت گفت که هدف از مذاکرات رفع تحریم‌ها است اما اینک که برجام موجب افزایش تحریم‌ها شده مدعی است که هدف مذاکرات برجامی رفع تحریم‌ها نبوده است!
حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز اظهار داشت: دشمن همزمان دو توطئه را در قم دنبال می‌کند تا هم حوزه‌های علمیه را از انقلاب جدا کند و به‌جای آن تفکرات روشنفکرانه و سکولار را بر  آن غالب نماید و هم سبک زندگی دینی را از شهر قم زایل نماید.
امام جمعه قم تصریح کرد: در حال حاضر مسئولیت مردم غیرتمند قم و خواص و نخبگان حوزه بسیار سنگین است و باید با بسیج همه امکانات تحت زعامت مراجع معظم تقلید و روحانیت معظم و انقلابی دست‌‌های خائن را قطع کنند و ناآگاه و غافلان را ارشاد و آگاه نمایند.
وی همچنین با اشاره به تهاجمات رسانه‌ای دشمن در فضای مجازی،‌ گفت: جوانان عزیز در این عرصه نیز با هوشیاری و فعالیت انقلابی دشمن را ناکام کنند.
امام جمعه قم در ادامه سالروز شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا (س) را نیز مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: زنان باایمان کشورمان با الگو گرفتن از حضرت زهرا (س) پیروزی انقلاب را تسریع نمودند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 دی 1397


( کل صفحات : 20 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic