تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
ظریف در دیدار کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا:
تعهد اتحادیه اروپا بر اجرای برجام با خروج
شرکت‌های اروپایی از ایران همخوانی ندارد
    ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
وزیر خارجه کشورمان گفت: تعهد اتحادیه اروپا بر اجرای برجام با خروج شرکت‌های اروپایی از ایران همخوانی و تطابق ندارد.
میگل آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا که در تهران به سر می‌برد، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا با اشاره به وضعیت برجام پس از خروج آمریکا از آن، اظهار داشت: اتحاد کشورهای اروپایی برای حفظ دستاوردهای برجام اهمیت مضاعفی پیدا کرده و اراده سیاسی اتحادیه اجرای برجام و تداوم همکاری‌های شرکت‌های اروپایی با ایران است.
به گزارش فارس، وی افزود: خروج آمریکا از برجام مشکلاتی را برای اروپا بوجود آورده، اما پیام اتحادیه اروپا تداوم همکاری با ایران در حفظ و اجرای برجام است.
وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار اظهار داشت: با خروج آمریکا از برجام انتظارات افکار عمومی از اتحادیه اروپا برای حفظ دستاوردهای برجام افزایش یافته و در شرایط کنونی حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست و اتحادیه برای تداوم همکاری‌های اقتصادی خود با ایران می‌بایست گام‌های عملی بیشتری برداشته و سرمایه‌گذاری‌های خود را در ایران افزایش دهد.
وی همچنین افزود: تعهد اتحادیه اروپا بر اجرای برجام با اعلام انصراف احتمالی شرکت‌های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران همخوانی و تطابق ندارد.
 مذاکره غیر برجامی!
به گزارش مهر، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه کشورمان، روز گذشته پس از نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره روند اخذ تضمین از اروپا، گفت: هیچ بحث غیربرجامی با طرف‌‌های مذاکره خود نداریم. ما فقط در چارچوب برجام مذاکره می‌کنیم با این هدف که آیا آنها می‌توانند منافع ایران را در برجام تامین کنند یا خیر.
کمک مالی!
روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» مدعی شد که دیپلمات‌هایی از گروه 1+4 در صددند هفته آینده در «وین» درباره توافق جدیدی با ایران گفت‌وگو کنند تا طبق آن به ایران در قبال محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای کمک مالی ارائه دهند.
این روزنامه آلمانی به نقل از یکی از دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا نوشت: ما باید از نام «توافق هسته‌ای وین» رهایی پیدا کنیم و عناصر بیشتری بیافزاییم. این تنها چیزی است که ترامپ را متقاعد می‌کند که موافقت کند و بار دیگر تحریم‌ها را لغو کند.
تکذیب
خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع در اتحادیه اروپا نوشت: گزارش روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» که مدعی شده بود کشورهای باقی‌مانده در برجام قصد دارند برای راضی کردن ترامپ به ماندن در برجام، توافق تازه‌ای به ایران پیشنهاد دهند، درست نیست.
یکی از این منابع اتحادیه اروپا گفته است: در نشست هفته آینده در وین به مسائل مربوط به اجرا و جزئیات برجام پرداخته خواهد شد. این نشست هیچ موضوع دیگری را مورد پوشش قرار نخواهد داد.
وزارت خارجه آلمان تاکنون به گزارش ولت‌آم زونتاگ واکنشی نشان نداده است. ایران تایید کرده که در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام شرکت خواهد کرد. این نشست به درخواست ایران برگزار می‌شود.
یکی به نعل، یکی به میخ!
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع برجام با بیان اینکه برخی از اعضای اتحادیه اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ، گفت: تناقض‌گویی در گفتار مقامات اروپایی شک برانگیز است.
علی اکبر ولایتی در نشست خبری روز ملی اهدای عضو در رابطه با بحث برجام و مذاکرات مسئولین ایران با نمایندگان اتحادیه اروپا عنوان کرد: متاسفانه برخی از اعضای اتحادیه اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ یعنی از یک طرف می‌گویند که به برجام ملزم هستند ولی از طرف دیگر در حوزه اقتصادی برخی از آنان در پی توسعه اقتصادی با ایران هستند ولی برخی از مقامات رسمی اروپایی در این رابطه تضمینی نداده و عنوان می‌کنند که قرار نیست جلوی آمریکا بایستیم. این تناقض گویی در گفتار مقامات اروپایی شک برانگیز است و امیدواریم با مذاکرات مسئولین دولت ایران تمهیدات لازم برای اخذ تضمین اندیشیده شود؛ چرا که نمی‌توان به افرادی که به صورت متناقض صحبت می‌کنند اطمینان کرد.
ولایتی در این رابطه به شرکت توتال فرانسه‌اشاره کرد و گفت: در ابتدا با تبلیغ و اقدامات نمایشی اقدام کردند ولی موقع عمل عنوان می‌کنند که نمی‌توانیم در مقابل فشار آمریکا بایستیم و با این اقدامات عملا برجام یک طرفه می‌شود.
قوانین مسدودساز
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: قوانین مسدودساز به حفاظت شرکت‌های اروپایی، بانک‌ها و حتی شرکت‌ها کمک نمی‌کند که از پیامدهای مجازات خزانه‌داری آمریکا در امان باشند. یک شرکت اروپایی، بانک و یا دولت نباید به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با همتایان آمریکایی کار کند تا پاسخ آمریکا را به دنبال نداشته باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: حمایت‌هایی که سران اروپایی و مقامات دولتی می‌خواهند برای شرکت‌های اروپایی ایجاد کنند، نمی‌تواند خسارت ناشی از کار نکردن با آمریکا که بازار هدف برای این شرکت‌هاست را جبران کند. در نهایت شرکت‌های اروپایی باید بین کار کردن با طرف‌های ایرانی و آمریکایی، یکی را انتخاب کنند و کار کردن با شرکت‌های آمریکایی از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر است.
«نیکلاس بی»‌ رئیس‌گروه اروپایی ملل و آزادی در پارلمان اروپا گفت: بروکسل نمی‌تواند بانک‌ها، شرکت‌های خودروسازی و تمامی شرکت‌ها که به بازارهای آمریکا وابستگی دارند را وادار کند تا با ایران رابطه تجاری شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397

 مدیر مسئول کیهان با 18 شکایت تازه دولت دیروز به دادگاه رفت
     ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
مدیر مسئول کیهان دیروز در‌باره 18 شکایت صورت گرفته از سوی نهاد ریاست جمهوری، شورای عالی امنیت ملی ، وزارت خانه‌های مختلف به دادسرای فرهنگ و رسانه رفت و درباره تعدادی از این شکایت‌ها تفهیم اتهام شد.
علی‌رغم ادعای آزادی بیان از سوی دولت محترم که در طول پنج سال گذشته بارها در برنامه‌های تبلیغاتی و سخنرانی‌های عمومی از آن سخن گفته شده است دیروز حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان با حضور در دادگاه فرهنگ و رسانه در مورد 7 شکایت از 18 شکایت دولتی صورت گرفته تفهیم اتهام شد.
از 18 شکایت دولتی مطرح در دادگاه فرهنگ و رسانه 12 مورد آن به نهاد ریاست جمهوری و شکایت‌های دیگر به شورای عالی امنیت ملی، وزارت نفت، وزارت علوم و وزارت کشور اختصاص دارد.
گفتنی است رئیس‌جمهور و دولتمردان یازدهم و دوازدهم در 5 سال گذشته بارها از شنیدن حرف‌های منتقدین سخن گفته‌اند ولی در عمل آنچه روی داده است توهین به مخالفان و منتقدین و شکایت از آنان بوده است.
روحانی که در 12 مرداد 92 با بیان جمله «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدان» به ظاهر آزادی بیان گسترده‌ای را به اصحاب رسانه و منتقدان وعده داده بود در ادامه با طرح ده‌ها شکایت از سوی دولت علیه رسانه‌های «منتقد» به دلیل انتشار «گزارش‌های انتقادی»، گروگانگیری بودجه صدا و سیما به دلیل پخش برخی گزارش‌های «نقادانه» نسبت به عملکرد دولت و تعطیلی چندین و چند برنامه انتقادی سیما با فشار مستقیم دولت ، قطع صددرصدی یارانه مطبوعاتی رسانه‌های «منتقد» به بهانه دروغین استفاده از بودجه دولتی، عدم اجازه ورود روزنامه‌های «منتقد» دولت به نهاد ریاست جمهوری، عدم اجازه طرح سؤال خبرنگاران رسانه‌های «منتقد» از رئیس‌جمهور در کنفرانس‌های خبری 5 سال گذشته و توهین به منتقدان دلسوز با برچسب‌هایی نظیر خشونت‌طلب، تندرو، افراطی، دلواپس، بی‌شناسنامه، بی‌سواد، عصر حجری و... در مقابله با آزادی بیان و انتقاد نیز رکوردشکنی کرد.
به نظر می‌رسد دولت محترم بایستی در شعارهای خود مبنی بر آزادی بیان و شنیدن سخنان منتقدین و مخالفین تجدید نظر کند چرا که مقایسه گفتار با عمل نتایج تاسف باری را در پی دارد که گفتن این نتایج نیز امکان دارد شکایت‌های دیگری را در پی داشته باشد!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397


تضمین‌های اقتصادی روشنی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد
    ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

Image result for ‫دکتر حجت‌ عبدالملکی نوشت:‬‎
یک اقتصاددان، فهرست تضمین‌هایی را که اروپا باید برای حفظ برجام به ایران بدهد، مطرح کرد.
دکتر حجت‌ عبدالملکی نوشت: در شرایطی که دولت به دنبال تمدید برجام با اروپایی‌ها (بدون حضور کدخدای مزاحمی به نام آمریکا) است لازم است به چند نکته به عنوان شرایط حداقلی در توافق جدید با اروپا توجه شود.
در ارتباط با تحریم‌ها، اروپا می‌بایست ارتباط بانکهای بزرگ با ایران را برقرار نموده، بدون التزام به ترتیبات خزانه‌داری آمریکا نسبت به جابجایی هر مقدار پول مورد درخواست از سوی هر یک از بانکهای ایرانی اقدام و از ذی‌نفع وجوه مبادله شده سؤال و بازخواست ننماید.
اروپا می‌بایست تعهد دهد تحت هیچ شرایطی اقدام به تحریم جدید علیه ایران ننموده، از هرگونه قرار تحریمی جدید در شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری و در صورت نیاز از حق وتو استفاده نماید.
اروپا می‌بایست تعهد دهد از هرگونه التزام به تحریم‌های ثانویه (فراسرزمینی) آمریکا اجتناب کرده، به اشخاص حقیقی و حقوقی اروپایی (اعم از بانکها، شرکتهای صنعتی، نهادهای سرمایه‌گذاری و...) اطمینان دهد در صورت جریمه توسط آمریکا (به جهت همکاری با ایران) از آنها حمایت مؤثر نموده و در صورت لزوم از طریق اقدامات خاص (از جمله طراحی بیمه ضد تحریمی، تخصیص اعتبارات ویژه و...) تمامی خسارتهای احتمالی ناشی از جرایم مربوط به تحریمهای ثانویه آمریکا را برای این اشخاص جبران نماید.
با توجه به تجربه خلف وعده آمریکا و حتی برخی کشورهای اروپایی، اجرای توافق جدید می‌بایست منوط به تضامین حداقلی ذیل گردد؛ رؤسای جمهور همه کشورهای اروپایی با امضای بیانیه‌ای التزام خود را به توافقات رسماً اعلام نمایند. به عنوان اولین گام عملی، تمامی محدودیت‌های موجود بر جابجایی پول‌های ایران در بانکهای اروپایی به سرعت رفع و امکان جابجایی وجوه تا سقف موجودی حسابها به هر کشور و بانک مقصد فراهم گردد. مصرف‌کنندگان اروپایی نفت ایران نسبت به انعقاد قرارداد سه ساله خرید نفت از ایران به میزان حداقل روزانه 800 هزار بشکه (با قیمت روز اپک و با حق فسخ برای ایران) و با پیش پرداخت (به میزان حداقل ده درصد کل مبلغ در روز قرارداد) اقدام نمایند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
مجری شبکه الجزیره:
حماقت‌های بی‌اندازه عربستان٬ سرمایه پیروزی‌های ایران در منطقه است
     ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
مجری شبکه الجزیره می‌گوید عربستان با دشمن‌های خود، در خدمت ایران عمل می‌کند.
فیصل‌القاسم در روزنامه القدس العربی و در مطلبی با عنوان «چرا ایران پیروز می‌شود و عربستان شکست می‌خورد؟» نوشت: رویارویی با ایران تنها هم و غم عربستان را تشکیل می‌دهد؛ وقتی بسیج رسانه‌ای سعودی علیه جمهوری اسلامی را مشاهده می‌کنیم، این‌گونه در اذهان تداعی می‌شود که ایران دشمن شماره یک عربستان است، اما در واقع تقریبا همه سیاست‌های عربستان در عمل به نفع طرح ایران است.
اگر به سیاست‌های سعودی نظری بیافکنیم درخواهیم یافت که این سیاست‌ها بیش از هر کس دیگری به سود ایران است، حتی اگر عربستان هدف دیگری غیر از این داشته باشد، زیرا اصل و اساس نتایجی است که ما در صحنه عمل آنها را مشاهده می‌کنیم؛ نتایجی که از لبنان آغاز شده و با عبور از یمن و سوریه به عراق ختم می‌شوند، چرا در این کشورها عربستان بازنده و ایران برنده تحولات است؟
همگان می‌دانند که عربستان در سرنگون شدن رژیم سابق عراق نقش محوری برعهده داشته است و بخش عمده‌ای از هزینه این کار را پرداخت کرد، اما به جای آنکه در عراق جدید جای پای خود را محکم کند، تمامی برگ‌های برنده خود را در این کشور از دست داد و عراق صددرصد به یک جولانگاه حیاتی برای ایران تبدیل شد، ایران در کنار آمریکایی‌ها در سرزمین بین‌النهرین به امر و نهی کننده تبدیل شد، بلکه گاهی از نظر نفوذ در عراق بر آمریکایی‌ها نیز پیش افتاد؛  این در حالی است که نظام جدید عراق به دشمن عربستان تبدیل شد و حتی برخی از رهبران عراق مرتبط با ایران بارها عربستان را به حمله تهدید کردند.
به نظر می‌رسد عربستان حتی در یمن به عنوان حیاط خلوت خود در نبردهایش شکست خورده است. عربستان پس از بیش از سه سال جنگ علیه حوثی‌های همپیمان ایران در یمن هیچ چیزی به دست نیاورد، بلکه میلیاردها دلار را از دست داد و کینه ملت یمن را به دست آورد؛ این در حالی است که نفوذ ایران در یمن توسط حوثی‌ها در حال ریشه‌دارتر شدن است.
عربستان در حال حاضر پس از هفت سال دخالت در سوریه به بدترین شکل ممکن در برابر ایرانی‌ها در حال از دست دادن نبرد است و هیچ یک از گروه‌های وابسته به آن در سوریه باقی نمانده‌اند. بدون شک عربستان در سوریه بهای بسیاری پرداخت اما همگی آنها را از دست داد.
اما در مورد لبنان سخن بی‌ حد و حصر می‌توان گفت؛ عربستان در انتخابات اخیر این کشور آخرین برگ برنده‌هایش را از دست داد و هوادارانش شکست خوردند، اما هواداران رژیم سوریه و ایران اکثر کرسی‌ها را در پارلمان جدید به دست آوردند به‌گونه‌ای که سعد حریری و ائتلافش هم‌اکنون همچون یتیمانی بر سر سفره باقی مانده‌اند، چرا؟، زیرا عربستان تاکنون یاد نگرفته که با همپیمانانش در لبنان چگونه برخورد کند.
بازداشت حریری در عربستان در گذشته نزدیک و وادار کردن او به استعفا به شکل توهین‌آمیز در لبنان حتی بر همپیمانان عربستان نیز تاثیر منفی به جا گذاشت؛ عربستان در اثر این اقدام نابخردانه بسیاری از امتیازات خود را از دست داد؛ ریاض به جای تقویت ائتلاف سنی در لبنان اقدام به تشکیل گروه‌های جدید در این کشور کرد انگار که می‌خواست صف اهل تسنن را در‌هم شکسته و متلاشی کند؛ این موضوع در انتخابات اخیر به وضوح خود را نشان داد به‌گونه‌ای که هواداران رژیم سوریه و ایران حتی در مناطق سنی‌نشین دنباله‌رو عربستان نیز پیروز شدند.
فرق میان عربستان و ایران بسیار ساده است؛ عربستان نه تنها بلد نیست چگونه همپیمانانش را در اطراف خود جمع کند بلکه گاهی با سیاست‌هایش نفرت و دشمنی‌شان را علیه خود تحریک می‌کند؛ آن هم سیاست‌هایی که جز احمقانه بودن نامی بر آنها نمی‌توان گذاشت؛ شما چگونه می‌توانید از عربستان انتظار یاری اهل تسنن در جهان عرب را داشته باشید در حالی که علیه جنبش وهابیت به توطئه‌چینی پرداخت؟ آن هم جنبشی که باعث ماندگار شدن رژیم سعودی در حاکمیت ظرف یک قرن گذشته شد؛ ملاحظه بفرمایید در حالی که ایران تمامی گروه‌های شیعه در منطقه را زیر پر و بال خود گرفته و آنها را به نفع خود به کار گرفته، مشاهده می‌کنیم که عربستان با هر کس که ممکن است در کنارش قرار گیرد، دشمنی می‌ورزد؛ ریاض تمامی جنبش‌های اسلامی در یمن، مصر، سوریه، لبنان و تمام منطقه را در هم کوبید و در نتیجه بی‌یار و یاور و بی‌همپیمان باقی ماند، بلکه پا را نیز از این فراتر گذاشته  و برادرانش را در محاصره خود گرفت و آنها را وادار کرد تا علیرغم میل باطنی به دیگران نزدیک شوند.
ملاحظه بفرمایید ریاض چگونه علیه ترکیه  توطئه کرد و این کشور را وادار کرد تا به ایران نزدیک شود. من تصور نمی‌کنم کسی بتواند با عربستان در سیاست شلیک آتش به سوی خویشتن رقابت کند.
این در حالی است که هیچ‌کس در منطقه نمی‌تواند با امتیازات معنوی و مالی موجود در اختیار عربستان رقابت کند.
درآمد سرانه عربستان تقریبا دو برابر ایران است و علاوه بر آن عربستان قبله تمام مسلمانان است، اما نمی‌داند چگونه از برگ برنده‌هایش بهره‌برداری کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
ولایتی خبر داد:
 10 هزار نفر در فهرست انتظار دریافت عضو پیوندی 
   ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

Image result for ‫ولایتی خبر داد:  10 هزار نفر در فهرست انتظار دریافت عضو پیوندی‬‎
رئیس‌بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه هر یک نفر بیمار مرگ مغزی می‌تواند ۸ نفر را احیا کند، گفت: روزانه 10 نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی‌اکبر ولایتی اظهارداشت: هیچ کشوری در آسیا مانند ایران در اهدای عضو موفق و پیشرفته عمل نکرده است و به جرات می‌توان به عمل پیوند عضو در کشور نمره ممتاز داد.
ولایتی افزود: هم اکنون ۱۰ هزار نفر منتظر دریافت عضو از جمله کبد، ریه، قلب، کلیه و لوزالمعده در بیمارستان‌های کشور هستند و هر روز ۱۰ نفر از آنان به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند و البته ۱۴ نفر دیگر به فهرست دریافت عضو افزوده می‌شوند.
وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که هیچ کشوری در پیوند ریه هم سطح ایران نیست و این عمل جزو یکی از سخت‌ترین عمل‌ها محسوب می‌شود و تا کنون نزدیک به ۲۰۰ پیوند ریه و ۲۲۰ پیوند قلب در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده است.
رئیس‌بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه هر نوع خرید و فروش اعضا غیر قانونی است و در مسیح دانشوری مراقبت شبانه‌روزی داریم تا سوءاستفاده‌ای رخ ندهد، گفت: اگر موضوع پسندیده اهدای عضو به خرید و فروش بکشد یک کار وحشتناک و یک افتضاح بین‌المللی ایجاد می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397


افشای تقلای ولیعهدهای عربستان
و امارات برای پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا
     ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
Image result for ‫افشای تقلای ولیعهدهای عربستان و امارات برای پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا‬‎Image result for ‫افشای تقلای ولیعهدهای عربستان و امارات برای پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا‬‎
براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز‌، دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس‌جمهوری آمریکا در تابستان ۲۰۱۶ در برج ترامپ با نماینده دو شاهزاده ثروتمند عرب ملاقات کرده که گفته بودند، مایل به کمک به پدرش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری همان سال بوده‌اند.
این روزنامه آمریکایی نوشت‌: سه ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ یک گروه کوچک برای دیدار با دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در برج ترامپ گردهم آمد.
این گروه شامل یک اسرائیلی متخصص در تاثیرگذاری بر آرای عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی، یک فرستاده دو شاهزاده ثروتمند عرب و نفر سوم نیز یک حامی مالی جمهوری‌خواهان و رئیس‌سابق شرکت امنیتی بدنام «بلک واتر» می‌شد.این جلسه عمدتا با این هدف تشکیل شد که پیشنهادی برای کمک به تیم انتخاباتی ترامپ ارائه شود و در عین حال ارتباطاتی میان این افراد و افراد نزدیک به ترامپ به وجود آمده و طی ماه‌های بعد از آن و حتی بعد از انتخابات و در دوره ریاست جمهوری ترامپ این ارتباطات تقویت شود.اریک پرینس، پیمانکار امنیتی خصوصی و رئیس‌سابق شرکت امنیتی بلک واتر هماهنگ‌کننده این جلسه که در تاریخ سه اوت ۲۰۱۶ برگزار شد، بوده است.جورج نادر، مشاور محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی به دونالد ترامپ جونیور گفت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن زاید، شاهزاده‌هایی که عربستان و امارات متحده عربی را رهبری می‌کنند، مشتاق هستند به پدر او به منظور پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کمک کنند.
جوئل زامیل، متخصص اسرائیلی شبکه‌های اجتماعی نیز اقدام به تشریح قابلیت‌های شرکتش برای برتری بخشیدن به یک کمپین سیاسی کرد. تا آن زمان این شرکت یک پیشنهاد چند میلیون دلاری برای تاثیرگذاری بر آرای عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی با هدف کمک کردن به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ارائه کرده بود.
با این حال طبق اعلام یک شخص آگاه، دونالد ترامپ جونیور پاسخی مثبت به این پیشنهادهای اولیه کمک داد و بعد از این پیشنهادها جورج نادر سریعا تبدیل به یک هم‌پیمان نزدیک مشاوران کمپین ترامپ شد و مکررا به دیدار جارد کوشنر، داماد ترامپ و مایکل فلن که بعدا مشاور امنیت ملی دولتش شد،‌ رفت.همچنین در آن زمان نادر در حال پیشبرد طرحی مخفی برای استفاده از پیمانکاران خصوصی به منظور بی‌ثبات کردن ایران،‌ رقیب عربستان و امارات بود.بعد از پیروز شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری جورج نادر به جوئل زامیل مبلغ هنگفتی پول داد که طبق گفته یک دستیار نزدیک، بالغ بر دو میلیون دلار بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
کمک 4 میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان غیر عمد
      ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

Image result for ‫کمک 4 میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان غیر عمد‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به منظور آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تحت حمایت ستاد دیه کشور مبلغی معادل 4 میلیارد ریال اختصاص دادند.
به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، علاوه‌بر حمایت معنوی از این نهاد حمایتی، از ابتدای سال 81 تا به امروز در مجموع مبلغی معادل یک میلیارد و 827 میلیون تومان از سوی معظم‌له برای آزادی بدهکاران غیربزهکار پرداخت شده است.
از ابتدای سال 95 پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب به آدرس اینترنتی www.leader.ir ، با تعریف عنوان مددجویان ستاد دیه کشور در بخش واریز وجوهات شرعی، زمینه مشارکت بیش از پیش خیرین جهت استخلاص محبوسان تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نموده است که از این طریق نیز بسیاری از زندانیان نیازمند طعم شیرین آزادی را چشیده و به آغوش جامعه بازگشته‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
وزارت اطلاعات حضور مدیران دوتابعیتی در دولت را تایید کرد
     ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

Image result for ‫وزارت اطلاعات حضور مدیران دوتابعیتی در دولت را تایید کرد‬‎
وزارت اطلاعات طی گزارشی به کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از دو تابعیتی‌ها اعلام کرد که ۲۱۰ دو تابعیتی در میان مدیران حضور دارند.
طبق اعلام وزارت اطلاعات، ۴۷ مورد از این دوتابعیتی‌ها در مراکز دولتی و حکومتی، ۳۷ مورد در پست‌های دولتی، ۲۸ مورد در مراکز حساس و دولتی، ۱۳ مورد در مراکز علمی، دانشگاهی و آموزشی و ۱۲ مورد در مراکز نظامی هستند.این درحالی است که روز گذشته وزیر اطلاعات در اظهاراتی تامل برانگیز برای چندمین بار تصریح کرده است که مدیر دوتابعیتی دولتی نداریم.
مهرداد بائوج لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی با‌اشاره به جلسه دیروز (یکشنبه 30 اردیبهشت) این فراکسیون، اظهار داشت: سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات میهمان جلسه فراکسیون مستقلان ولایی بودکه درباره دوتابعیتی‌ها عنوان کرد از تعداد 210 نفر استعلامی که از وزارت اطلاعات انجام شد، درباره 101 نفر شائبه دوتابعیتی وجود داشت و به همین دلیل به هیچ یک از آنها اجازه اخذ پست مدیریتی داده نشد.
وی ادامه داد: علوی گفت که علیرغم مباحثی که مطرح می‌شود، در بدنه دولت شخص دوتابعیتی وجود ندارد.
براساس گزارش تهیه شده از سوی کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس درباره دوتابعیتی‌ها ، لیستی از این افراد دوتابعیتی تدوین شده است که نام برخی از معاونان رئیس‌جمهور، برخی مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری، بعضی از معاونین وزرا، برخی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای، تعدادی از مدیران عامل بانک‌ها، بعضی از اعضای هیئت‌مدیره بانک‌ها، برخی از مدیران شعب بانک‌ها، تعدادی از مسئولین پروژه شبکه ملی اطلاعات، بعضی از اعضای شورای شهر دوره چهارم تهران، رؤسای شورای شهر تعدادی از استان‌ها، برخی از مسئولین اتاق‌های بازرگانی، بعضی از استانداران، مسئولین تعدادی از شرکت‌های مهم دولتی، مسئولین برخی از فدراسیون‌های ورزشی، مقامات بعضی از سازما‌ن‌های دولتی از جمله سازمان امور مالیاتی کشور، تعدادی از افراد در بخش هنر و سینما، بعضی از مسئولین صداوسیمای برخی از استان‌ها، در این لیست قرار دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
نقوی‌حسینی:
امید بستن به اروپایی‌ها در برجام کم‌عقلی است  
۱۳۹۷/۰۲/۳۰
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برجام از اول هم هیچ بود و چیزی دربرنداشت، گفت: امید بستن به اروپایی‌ها در برجام کم‌عقلی است.
به گزارش تسنیم از ورامین ، سیدحسین نقوی‌حسینی در جمع بسیجیان و پاسداران ورامینی با اشاره به وجود مشکلات در جامعه اظهار داشت: اگر امروز مدیران و نمایندگان مجلس و روسای ادارات همان‌ها بشوند که در دهه 60 بودند آمریکا و بزرگ‌تر از آن هم نمی‌تواند در مقابل ما مقاومت کنند‌.
وی با بیان اینکه برخی مسئولان و مدیران در این مدت پس از انقلاب تنها به‌دنبال منافع مالی خود بودند، عنوان کرد: چگونه است که یک وزیر که در ابتدای انقلاب تنها یک مهندس ساده بوده امروز 780 میلیارد تومان سرمایه دارد؟ یعنی این فرد ماهی 2 میلیارد تومان درآمد داشته است‌؟ این درحالی است که همین وزیر می‌آید در مقابل نمایندگان مجلس می‌گوید کلاً 4 میلیون تومان موجودی در حساب دارد.
نقوی در ادامه با اشاره به شرایط کنونی توافق برجام تصریح کرد: برجامی که 6 سال وقت کشور و مردم و نظام را برای آن گرفتند و کارها را تعطیل کردند در آخر به کجا رسید؟ مقام معظم رهبری که روز اول گفتند به آمریکا اعتماد نکنید، اما ما گوش ندادیم، حال به دنبال اروپایی‌ها افتاده‌ایم، این کم عقلی است، در این مدت که آمریکا در برجام بود اروپا به تعهداتش عمل نکرد، حال که آمریکا از برجام خارج شده می‌خواهیم از اروپایی‌ها تعهد بگیریم؟
وی با اشاره به بندهایی از برجام ادامه داد: در برجام آمده که از روز اجرای برجام تحریم سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران برداشته می‌شود، یعنی از 26 دی‌ماه 94 هر شرکت اروپایی و آمریکایی می‌تواند بیاید در ایران سرمایه‌گذاری کند. آقایان هم به رخ می‌کشیدند که کشورهای مختلف آمده‌اند و صف کشیده‌اند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند، اما یک دلار هم در ایران سرمایه‌گذاری نشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: طبق متن برجام هر بانکی که بخواهد با ایران کار کند باید در هر مرحله، از اقدام مالی و پولی از خزانه‌داری آمریکا مجوز بگیرد، مثلاً بانک فرانسه بابت عملیات بانکی توتال تقاضای مجوز می‌کند و خزانه‌داری آمریکا هم پذیرش این معامله را مشروط به چند بند می‌کند که در نتیجه آن شرکت هم از معامله منصرف می‌شود و به همین دلیل است که هیچ بانکی با ما کار نمی‌کند.
وی سپس با بیان اینکه هیچ امکان عملیات بانکی بین ایران و کشورهای اروپایی وجود ندارد افزود: در این دو سال و اندی حتی یک دلار نفت ما هم جابه‌جا نشده است، ما نفت دادیم اما پول آن را دریافت نکرده‌ایم، چرا که امکان انتقال بانکی وجود ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
پیشنهاد توهین‌آمیز اروپا به تهران:
 ایران موشک‌های خود را کنار بگذارد تا کمک مالی بگیرد! 
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
یک روزنامه آلمانی نوشت دیپلمات‌هایی از گروه 1+4 در صددند هفته آینده در «وین» درباره توافق جدیدی با ایران گفت‌وگو کنند تا طبق آن به ایران در قبال محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای کمک مالی ارائه دهند.
دیپلمات‌هایی از اروپا، چین و روسیه در حال بحث و گفت‌وگو درباره توافق جدیدی با ایران هستند تا طبق آن به ایران در قبال محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای، کمک مالی ارائه دهند.
روزنامه آلمانی «ولت آم زونتاگ» در این خصوص مدعی شد، مقامات سه منطقه قرار است در هفته آینده تحت رهبری «هلگا ‌اشمیت» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در «وین» پایتخت اتریش دیدار کنند و درباره گام‌های بعدی بعد از خروج 8 می‌ (18 اردیبهشت‌ ماه) «دونالد ترامپ» رئیس ‌جمهور آمریکا از برجام بحث و گفت‌وگو کنند.
آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه قرار است در این نشست مشارکت کنند اما آمریکا حضور نخواهد داشت. هنوز حضور ایران در این نشست مشخص نشده است.
به گزارش فارس، این روزنامه آلمانی به نقل از یکی از دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا نوشت: ما باید از نام «توافق هسته‌ای وین» رهایی پیدا کنیم و عناصر بیشتری بیافزاییم. این تنها چیزی است که ترامپ را متقاعد می‌کند که موافقت کند و بار دیگر تحریم‌ها را لغو کند.
هنوز وزارت خارجه آلمان درخصوص این خبر اظهارنظری نکرده است.
ولت آم زونتاگ گزارش کرد که مقاماتی که به دنبال رویکرد جدیدی در قبال ایران هستند، به این فهم رسیده‌اند که فعالیت برای شرکت‌های اروپایی تحت تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران دشوار خواهد بود.
این گزارش مدعی شده است که توافق جدید احتمالاً شامل میلیاردها دلار کمک مالی به ایران در قبال محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش می‌شود.
این روزنامه آلمانی مدعی شده است که در ازای دریافت کمک مالی، برنامه موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران می‌تواند کاهش پیدا کند. این ادعای مضحک در حالی است که قدرت دفاعی یک کشور هیچ‌گاه قابل مذاکره و معامله نیست. از سوی دیگر مسئله اصلی اکنون مقابله با تحریم‌های ضدایرانی و تضمین عملی اروپا در این خصوص است، نه وعده و وعید دادن درباره ارائه کمک مالی به ایران!
اروپایی‌ها سعی دارند تا با ارائه وعده‌های توهین‌آمیز از جمله کمک مالی در ازای دست کشیدن از برنامه موشکی و قدرت منطقه‌ای و همچنین وعده‌های نسیه از جمله «مقررات بازدارنده»، به صورت همزمان هم خسارت محض برجام را به دیگر مولفه‌های قدرت ایران تعمیم داده و هم از منتفع شدن ایران در حوزه اقتصادی جلوگیری کنند.
دونالد ترامپ و دیگر مقامات کاخ سفید پیش از این بارها اعلام کرده بودند که برجام به‌دلیل اینکه مسئله موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران را پوشش نمی‌دهد و همچنین محدودیت‌هایش دائمی نیست، قابل قبول نمی‌باشد و باید اصلاح شود. با بررسی اقدامات اخیر کشورهای اروپایی و مقایسه آن با زیاده‌خواهی‌های ترامپ به این نتیجه می‌رسیم که این اقدامات، دقیقاً تکرار یاوه‌گویی‌های ترامپ است.
یکی به نعل، یکی به میخ!
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ‌اشاره به موضوع برجام با بیان اینکه برخی از اعضای اتحادیه اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ، گفت: تناقض‌گویی در گفتار مقامات اروپایی شک‌برانگیز است.
علی‌اکبر ولایتی در نشست خبری روز ملی اهدای عضو در رابطه با بحث برجام و مذاکرات مسئولین ایران با نمایندگان اتحادیه اروپا عنوان کرد: متاسفانه برخی از اعضای اتحادیه اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ یعنی از یک طرف می‌گویند که به برجام ملزم هستند ولی از طرف دیگر در حوزه اقتصادی برخی از آنان در پی توسعه اقتصادی با ایران هستند ولی برخی از مقامات رسمی اروپایی در این رابطه تضمینی نداده و عنوان می‌کنند که قرار نیست جلوی آمریکا بایستیم. این تناقض‌گویی در گفتار مقامات اروپایی شک‌برانگیز است و امیدواریم با مذاکرات مسئولین دولت ایران تمهیدات لازم برای اخذ تضمین اندیشیده شود؛ چرا که نمی‌توان به افرادی که به صورت متناقض صحبت می‌کنند اطمینان کرد.
ولایتی در این رابطه به شرکت توتال فرانسه ‌اشاره کرد و گفت: در ابتدا با تبلیغ و اقدامات نمایشی اقدام کردند ولی موقع عمل عنوان می‌کنند که نمی‌توانیم در مقابل فشار آمریکا بایستیم و با این اقدامات عملا برجام یک‌طرفه می‌شود.
قوانین مسدودساز
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: قوانین مسدودساز به حفاظت شرکت‌های اروپایی، بانک‌ها و حتی شرکت‌ها کمک نمی‌کند که از پیامدهای مجازات خزانه‌داری آمریکا در امان باشند. یک شرکت اروپایی، بانک و یا دولت نباید به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با همتایان آمریکایی کار کند تا پاسخ آمریکا را به دنبال نداشته باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: حمایت‌هایی که سران اروپایی و مقامات دولتی می‌خواهند برای شرکت‌های اروپایی ایجاد کنند، نمی‌تواند خسارت ناشی از کار نکردن با آمریکا که بازار هدف برای این شرکت‌هاست را جبران کند. در نهایت شرکت‌های اروپایی باید بین کار کردن با طرف‌های ایرانی و آمریکایی، یکی را انتخاب کنند و کار کردن با شرکت‌های آمریکایی از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر است.
«نیکلاس بی»‌ رئیس‌ گروه اروپایی ملل و آزادی در پارلمان اروپا گفت: بروکسل نمی‌تواند بانک‌ها، شرکت‌های خودروسازی و تمامی شرکت‌ها که به بازارهای آمریکا وابستگی دارند را وادار کند تا با ایران رابطه تجاری شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
فرصت که ‌دهی زدست...
   ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
Image result for ‫محمدهادی صحرایی‬‎
ماهِ رمضان ماهى است كه قرآنی نازل شد که راهنمای مردم و نشانه ‏هاى هدایت و جدا‌کننده حق از باطل است.1 ماه رمضان از راه رسیده و مؤمنین چون کودکانی که پس از مدتها مادر خود را دیده اند، به سویش دویدند و در آغوشش آرام گرفتند. ماه رقت قلب و رفاقت با خدا، ماهی که زمین به آسمان نزدیک می‌گردد و سخن ملائک شنیده می‌شود. ماهی که کندوی عسل است و ماهی که باید با گرسنگی، هم تصفیه جسم کنیم و هم تسویه نفس. هم یادی از گرسنگی گرسنگان و هم یادی از گرسنگی قیامت. ماهی که باید اندرون از طعام خالی داشت تا در او نور معرفت بریزند و ببینیم. آخ اگر خدا ماه رمضان را چون لقمه‌ای که مادران مهربان در کیف مدرسه کودکانشان می‌گذارند، در کوله عمر و سالهامان نمی‌گذاشت، نفس و شیطان چه برسرمان می‌آوردند و ما مردمان چه بر سر هم می‌آوردیم. خدایا به خاطر این ماه ماهت شکر و به خاطر لطافت قلبی که به ما می‌دهی و مهربانمان می‌کنی سپاس. و هرگز چشم از ما برندار.
ماه رمضان است و سفره‌های مهربانان، همه پهن. اگرچه مردم از بی‌تدبیری‌ها، در مضیقه اند، ولی خدارا شکر برکت، دست خداست و چشم خدا به ماست. و ما نیز چشممان به لطف خداست نه کدخداهای نادرست. از ابتدا هم همین بود. ما دهه پنجاه و شصتی‌ها از وقتی که دست چپ و راستمان را یاد گرفتیم و توانستیم «الله اکبر خمینی رهبر» بگوییم، فهمیدیم که ابرقدرت‌های غرب و شرق نمی‌توانند هیچ غلطی بکنند و کاری به دستشان نیست و تنها خانه زادها و بزرگ شدگان خانه کدخدا از کُت کدخدای مرده هم می‌ترسند. در همین قرآنی که جدا‌کننده حق از باطل است، هست که «اگر پیامبر را یارى نكنید، قطعاً خدا او را یارى كرده... آنگاه كه در غار [ثَور] بودند، و به همراه خود مى‏گفت: «اندوه مدار كه خدا با ماست.» پس خدا آرامش خود را بر او فرو فرستاد، و او را با سپاهیانى كه آنها را نمى‏دیدید تأیید كرد، و كلمه كسانى را كه كفر ورزیدند پست‏تر گردانید، و كلمه خداست كه برتر است، و خدا شكست‏ناپذیرِ حكیم است.2
ماه میهمانی خداست و گروهی با قربانی شدن به استقبالش می‌روند. مرگی مقدس که خود، میهمانی و تنعم ابدی بر سفره بیکران خداست. شهادت. رمز حیات مردان خدا. فلسطین، پاره تن مسلمین که از خنجر نجس صهیون به خود می‌پیچد. و ما ماندگان که نمی‌دانیم از سفره خالی یمن شرمنده باشیم یا از سفره خونین فلسطین و افغانستان و میانمار. یا شرمنده نسلهای بعد، از اعتماد لجبازان به دشمن، که 5 سال معطلمان کرد و 5 سال از عمر خدمت را صرف خواب خوش باغ سیب و گلابی کردند و امروز، دوان دوان دنبال دست دادن و عکس گرفتن و خنده‌های زورکی با مزوران و عهدشکنان از این کشور به آن کشورند. امام ما فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است و رابطه ما با او رابطه گرگ و میش است.» اما گروهی که آنچه را بزرگان در خشت خام می‌بینند در آینه هم نمی‌بینند، عمر ملت را در قمار اعتماد به گرگها صرف کردند و تا توانستند منتقدان را توهین و تمسخر کردند که شما زبان دنیا را نمی‌فهمید، ما ژنرالیم و کاربلد.
منتقدان فریاد زدند و‌اشک ریختند که به جای بستن قرارداد میلیاردی با ایرباس، جوانان دانشگاهی را به کار بگیر و برای دانشگاه پروژه تعریف کن و مهندسان ایرانی را ارج بگذار و کارهای نیمه تمامشان را تمام کن تا هواپیما بسازند. به جای توتال کار را به دوستان بسپار و به جای پژو به داد خودروسازی داخلی برس و بازار داخلی را رقابتی کن. به جای وارد کردن خودروهای لوکس، کالای اساسی بخر و... و به جای مدیرانِ دوتابعیتی و اتوبوسی و آلوده، از پاکدامنانِ پاکدست معتقد به استقلال ایران استفاده کن و.... اگرخزانه‌تان خالی بود، اینهمه پول بی‌زبان مردم را از کجا به شرکتهای دزدِ خارجی دادید که سابقه ننگینشان هنوز ایرانیان را کلافه می‌کند؟ وقتی چندده برابر ضرر تحریم و تجارت با آمریکا و غرب، در جیب برادرها و برادرزاده‌ها و آقازاده‌های مالیات‌گریز و بدهکار بانکی است، چرا مردم را با وابسته کردن آب خوردنشان به تحریم، تحقیر کردید؟
ای‌کاش می‌شد کابوس 5 ساله را با آهی بلند از یاد برد. اگرچه ایرانیان امروز مثل دیروزی که آن‌همه توهین و بیراه شنیدند و ادب آموزاندند، بیش از هرچیز به اتحاد و یکپارچگی نیاز دارند و این‌بار نیز انقلابیون اصیل و مؤمن به ایران اسلامی آباد، بنابر حکمت و مصلحت باید به جای بازخواست دوستان عصبی و یکدنده، فکری برای دشمنان خوشحال و گستاخ شده کنند و حساب و کتاب ساده‌لوحان پرهزینه و کم کار را به خدا بسپارند ولی باید درسِ عبرت آموزِ برجام را به جای مطالب کهنه و موهن 2030 که مزورانه و دزدانه در برخی مدارس کشور اجرا می‌شود، به عنوان متن درسی و واحد دانشگاهی قرار داد تا آیندگان بدانند که ایران مظلوم چقدر تاوان تفکر لیبرالی داده و آمریکاثنایان چگونه منافع ملی را قربانی تخیلات خود کردند و چگونه اعتماد به دشمن و نشنیدن سخن بزرگ‌تر، هزینه‌های گزاف تراشید؟ اینها عبرت‌هایی برای دنیاست. درس‌هایی که مردم ایران را آبدیده کرده ولی شاید به مرگِ اندیشه پاره پاره «حل مسائل با کدخدا» بیارزد.
آمریکا فرعون زمان است و جهان را در جنگ و چنگ خود می‌خواهد و هسته‌ای بهانه است، داستان معامله بر سر عزت است و شرافت و اینکه ایران و ایرانی را مفت و مرده می‌خواهد تا ثروتش را غارت کند. اسرائیل را قلاده باز می‌کند تا نوزاد و نوجوان را در آغوش مادرش بکشند و آل‌سعود را برای دوشیدن پیدا کرده و گاو بنی اسرائیلش کرده است. این سه ضلع شرارت غربی، عبری و عربی معضل جهانند و باید فکری به حالشان کرد. دنیای امروز، مصاف اراده هاست و سست عنصرانِ ساده‌لوح و بی‌اراده و ضعیف را لقمه لقمه می‌کنند. این تعبیرِ میان غربیان که آدمی گرگ آدمی است، غلط است. آنها صهیون و ملکه انگلیس و سران آمریکا را دیده‌اند و این‌ را گفته‌اند وگرنه مردم جهان که زندگی خود می‌کنند. آمریکا گرگ آدمخوار است و صهیون کفتار کودک خوار و انگلیس روباه مکار و آل‌سعود هم گاو شیرده. و ایکاش مترجمی، دلسوزی، کسی، به سران سعودی حالی می‌کرد که منظور از گاو شیرده، همان بقره است نه سردار قادسیه.
مذاکره با آمریکا، تخم افکندن در شوره زار است و تنها، شیوه امام حسین پاسخ می‌دهد؛ تنذیر و تحذیر و مقاومت در کربلا. آمریکا دشمن است و در اظهار دشمنی حیا نمی‌کند و سران وابسته و وارفته کشورها را با تهدید و تطمیع و تنبیه، ساکت می‌کند. مگر زمان پهلوی‌ها این‌گونه نبود؟ مگر نتیجه رفاقت آمریکا با کشورهای همپیمانش را ندیده ایم؟ سه طرف اروپایی ما در مذاکرات هم همین‌گونه‌اند. اگر اینها قول و قرار داشتند، عاقبت حکومت مصدق کودتا و تبعیدش نبود. عاقبت رضاشاه آن نمی‌شد. چه کسی مثل محمدرضای پهلوی برایشان چاکری کرد؟ عاقبت صدام و قذافی و بن علی و عبدالله صالح و مبارک و... را باید به خاطر داشت. آنها تابع منافع خود هستند وگرنه آقازادگان و مسئول زادگان ایرانی را به جای پُست دادن، اخراج و تحریم می‌کردند. آنچه برای اینها مهم است منفعت است نه اخلاق و قول و قرار. آن هم قول شفاهی وزیرخارجه آمریکا که به یک کیلو سیب زمینی نمی‌ارزد.
شعار ابتدایی 15 سال، اقتصاد،‌اشتغال، تولید، کالای ایرانی و... بود که به سربرگ نامه‌ها و بنرنویسی اکتفا شد. 10 سال پیش که واژه «جنگ اقتصادی» متولد شد گفته شد که چه باید کرد، که نکردند. اقتصاد مقاومتی را جدی نگرفتیم. مسئولین معنی سوئیفت را نفهمیدند. خوشبینانه این است که خیال کردند شفافیت در جهان و در برابر دشمن نشانه شخصیت است و پنهان کردن فکت شیت و برجام و قرار دادهای نفتی و خرید هواپیما و متن مذاکرات و... از مردم و مجلس نشانه کاربلدی است. پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورها را سَرسری گرفتند و امروز با لب و لوچه جنباندن ترامپ، دلار دوبرابر می‌شود. برای‌اشتباه مهلک خام فروشی نفت حرکت مؤثری نشد. اهمیت نفوذ درک نشد تا وقتی که در تیم مذاکره جاسوس درآمد و در میان مسئولین کلان اقتصاد، مدیر دوتابعیتی و.... غلام حکمت آن پیرم که هرچه گفت شد.
امیرالمؤمنین فرمود: «اعتماد به دشمن مقدمه فریب خوردن از اوست» و دولت، پنج سال از عمر خدمت را صرف اعتماد سازی و سازش با کسانی کرد که جنون جنگ دارند و اقتصادشان با فروش سلاح می‌چرخد و به پدر خود هم اعتماد ندارند. امروز هم اگر خواب باشیم یا بیدار، اتاق جنگ دشمن وزارت خزانه‌داری آمریکاست. باید آرایش جنگی گرفت و متناظر چید. فرصت که‌دهی زدست غصه ات می‌آید. اگر زمانی گفته می‌شد بعد از دیپلمات‌ها نوبت به نظامیان می‌رسد، امروز می‌بینیم که پشت دیپلمات‌ها، اقتصاد دان‌های دشمن قرارداد و پیشنهاد به دست، آرایش جنگی گرفته‌اند. دولت ما در میانه آزمون تاریخیِ عزت است و باید دید می‌تواند همچون مدافعان حرم و سربازان وطن، اینبار در مقابل یأجوج و مأجوج اقتصادی، سد ذوالقرنین بسازند؟ و آیا صف‌آرایی امروز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و وزارت جهاد و سازمان برنامه و بودجه و نهادهای اقتصادی ما آماده این مصاف است یا هنوز سر به آسمان خیال خود کرده‌اند و در اتاق خود، دنبال آفتاب تابان برجام و در میان به دردنخورها به دنبال «تقریباً هیچ» می‌گردند؟

محمدهادی صحرایی
ـــــــــــــــــــــــــــ
1- سوره بقره٬ آیه 185
2- سوره توبه٬ آیه 40
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
آیت‌الله مصباح یزدی مطرح کرد
حب دنیا و پیروی از هوای نفس و شیطان بزرگترین
موانع رسیدن انسان به سعادت ابدی  
  ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
رئیس‌مؤسسه امام خمینی(ره) با تأکید بر پایبند بودن انسان به لوازم ایمان گفت: برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت باید با هوای نفس، حب دنیا و شیطان مبارزه کرد.
آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس‌مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) جمعه شب در جلسه درس اخلاق که در دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد، با بیان اینکه انسان‌ها گرایش فطری به خوب بودن و انجام کار خوب دارند، گفت: این میل فطری حتی برای کسانی که اعتقاد به خدا ندارند وجود دارد. آیت‌الله مصباح یزدی ابراز داشت: گاهی برخی سیاستمداران و صاحب نظران به دلایلی متوسل می‌شوند که خیلی قابل قبول نیست و بعضا کاملا با یکدیگر تضاد دارند، در این میان باید ملاکی وجود داشته باشد که انسان تشخیص دهد، گاهی اختلاف نظرها و سلیقه‌ها سبب اختلاف بین گروه‌ها و طبقات مردم شده و منشأ فساد در جامعه می‌شود.
وی عنوان کرد: در دوران بعد از انقلاب هر فصلی مسئله جدیدی وجود داشته که متصدیان اختلاف داشتند که گاهی یکدیگر را تخطئه می‌کردند که اگر ملاک قوی وجود داشته باشد می‌توان راه درست را پیش گرفت، امروزه نیز وسائل تبلیغاتی افکار مختلفی به انسان القا می‌کند که بسیاری از آنها مغالطه است اما تشخیص آن کار هرکسی نیست. رئیس‌مؤسسه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: نظر اسلام برای ملاک خوبی کار این است که سبب سعادت حقیقی انسان شود و سعادت حقیقی انسان سعادت ابدی است، ملاک ارزش کاری است که انسان را به سعادت نزدیک کند و اگر کاری سبب دوری از سعادت شود مطلوب نیست.
وی اضافه کرد: کار ارزشمند باید حسن فعلی و فاعلی داشته باشد، نیت انسان در کار ارزشمند باید قرب و اطاعات الهی باشد و این در صورتی میسر می‌شود که انسان ایمان داشته باشد، روح کارهای ارزشمند و خوب ایمان به خداوند متعال است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه حب دنیا و شیطان موانع دیگر به سعادت رسیدن انسان هستند، اظهار داشت: شیطان دشمن آشکار انسان است و نباید از آن پیروی کرد اما انسان توجه ندارد، برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت باید با هوای نفس، حب دنیا و شیطان مبارزه کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
حسن‌بیگی:
مقدار ارزی که مدیران دوتابعیتی از کشور خارج کردند
طی 40 سال گذشته سابقه نداشته است  
۱۳۹۷/۰۲/۲۹
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به طراحی خروج ارز توسط دوتابعیتی‌‌ها گفت: اینها عمدتاً خارج از کشور جایگاه شغلی، مسکن و یا حساب بانکی دارند و خروج دلار از کشور برای آنها راحت بوده است.
ابوالفضل حسن‌بیگی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و درباره پشت صحنه تحولات مربوط به توافق هسته‌ای، اظهار داشت:  یکی از اقدامات ترامپ این بود که تلاش کرد تا برخی اعراب منطقه را موظف کند  هر چقدر ارز در ایران خریداری می‌شود، آنها با قیمت بالاتر بخرند و اجازه ندهند، این اعتبار در اختیار سازمان‌هایی قرار بگیرد که در گذشته، در جهت تأمین مایحتاج عمومی اقداماتی را انجام می‌دادند.
حسن‌بیگی گفت: کار سوم آمریکایی‌ها در ماه‌های گذشته این بوده است که برای خروج پول از ایران، تلاش کرده‌اند تا یک جنگ روانی در کشور به وجود بیاورند که در نتیجه این جنگ روانی، عده‌ای تصمیم گرفتند هر چه پول نقد دارند، به دلار تبدیل کنند و به همین دلیل قیمت دلار به سرعت بالا رفت.
وی به اقدام برخی نفوذی‌های داخلی برای خرید دلار همزمان با این اقدام آمریکایی‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: این عده تلاش کردند تا ارز از کشور خارج شود که رقم آن هم بسیار بالا بوده و در طی ۴۰ سال جمهوری اسلامی، مشابه این میزان خروج ارز که در سال ۹۶ اتفاق افتاد، سابقه نداشته است. این افراد عمدتاً افراد دوتابعیتی بوده‌اند که خارج از کشور جایگاه شغلی، مسکن و یا حساب بانکی دارند و خروج دلار از کشور برای آنها راحت بوده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سؤال که آیا این افراد مسئولیت دولتی هم دارند، تصریح کرد: این افراد در همه سطوح اعم از بخش دولتی و خصوصی حضور دارند.
وی ادامه داد: یکی از مأموریت‌های عربستان سعودی هم این بود که هر چقدر دلار در سطح بازار توزیع می‌شود، آن را مازاد بر خرید عمومی جمع کنند که این مسئله مورد اعتراف برخی صرافی‌هایی هم که اخیراً دستگیر شده‌اند، بوده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته بخشی از درآمدهای ارزی ناشی از پتروشیمی‌ها بوده، خاطرنشان کرد: با توجه به واگذاری برخی پتروشیمی‌ها به افراد «خصولتی»، درآمد حاصل از صادرات این محصولات پتروشیمی به خزانه واریز نشده و در یک الی دو ماه گذشته، بخشی از این درآمد متأسفانه به بازار تزریق نشد و مشکلاتی ایجاد کرد.
وی گفت: اکثر کسانی که صدایشان در خصوص قیمت ارز بلند است، کسانی هستند که فرزندانشان در خارج از کشور حضور دارند و هیچ ضمانتی بابت آنها برای نظام جمهوری اسلامی نبوده است؛ فرزندان این افراد باید به داخل کشور بیایند و هیچ ارزی هم به آنها تعلق نمی‌گیرد؛ لذا این افراد که در دولت و مجلس و در جاهای مختلف حضور دارند، صدایشان بلند است و صاحب نفوذ هستند و لذا رفتار آنها بر قیمت ارز تأثیر گذاشته است، چرا که در گذشته ارز ۳۵۰۰ تومان خریداری می‌کردند و حالا با بالا رفتن قیمت ارز، قدرت خرید آنها پایین می‌آید و می‌خواهند مانند دانشجویان بورسیه خارج که نیاز ضروری دارند، ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان بخرند و این قابل قبول نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397

تهیه کالای ابدی درماه مبارک رمضان(خوان حکمت) 
    ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
Image result for ‫آیت الله جوادی آملی‬‎
این حرفی است كه ما هر روز باید بگوییم نه اینكه ماهی یك بار یا هفته‌ای یك بار، هر روز باید بگوییم؛ انسان، مرگ را می‌میراند نه اینکه بمیرد. ما یك دشمن داریم به نام مرگ و از مرگ سنگین‌تر،دشمن دیگری نداریم، آیا در مصاف با مرگ، ما پیروزیم یا مرگ؟ آنها كه با حس و تجربه، معرفت‌شناسی‌شان را سامان می‌بخشند و دیگر هیچ، خیال می‌كنند مُردن یعنی پوسیدن و انسان در مصاف با مرگ شكست می‌خورد و می‌میرد اما آنها كه با معارف تجریدی و عقلی و قرآنی تماس دارند می‌دانند انسان در مصاف با مرگ، مرگ را می‌میراند. این در قرآن كریم است كه فرمود: (كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَهًْ الْمَوْتِ)(1) هر كسی مرگ را می‌چشد نه اینكه مرگ، او را بچشد قرآن كه نفرمود:«كلّ نفس یذوقها الموت» هر كسی را مرگ می‌چشد، فرمود هر كسی مرگ را می‌چشد و روشن است هر ذائقی مذوق را هضم می‌كند؛ شما یك لیوان آبی را كه نوشیدید، شما آن را هضم می‌كنید نه او شما را، ما مرگ را می‌چشیم و هضم می‌‌كنیم و مچاله می‌كنیم و دور می‌اندازیم؛ هستیم كه هستیم، وارد صحنه برزخ می‌شویم، دیگر مرگ نیست وارد صحنه قیامت می‌شویم، دیگر مرگ نیست، وارد بهشت می‌شویم، دیگر مرگ نیست؛ ماییم كه مرگ را می‌میرانیم، ماییم كه ابدی هستیم؛ اگر ماییم كه ابدی هستیم، پس خودمان را دریابیم، باید ره‌توشه ابدی داشته باشیم، برای تأمین این ره‌توشه ابدی فرمودند كه زمان‌های مناسبی، زمین‌های مناسبی هست، بهترین زمان كه خدا شما را دعوت ویژه كرده است ماه مبارك رمضان است.
اگر ـ ان‌شاءالله ـ توفیقی داده شد، سحرهای این ماه مبارک را دریابیم، روزه‌های روزهای آن را دریابیم، حالا آن بحث‌های كمك به نیازمندان یك مطلب است، گذشت از لغزش‌های دیگران یك مطلب است، صِله رَحِم یك مطلب است، فضیلت افطار دادن یك مطلب است، گرسنه‌ها را سیر كردن یك مطلب است، حقوق دیگران را به آنها تأدیه كردن یک مطلب است. فرمود این ماه، ماهی است كه انسان به مهمانی خدای سبحان دعوت می‌شود، خدای سبحان اسمای حُسنای خود را روزی می‌كند، چیزی را كه خدا عطا می‌كند چیزی است كه ماندنی باشد نه چیزی كه رفتنی.
یکسان بودن ارزش طلا و نقره در نزد علی(ع)
وقتی کل خاورمیانه در اختیار وجود مبارك حضرت امیر(ع) بود و همه اموال ایران و روم به حجاز رفته بود، وجود مبارك حضرت امیر حاكم مطلق این سرمایه‌های سنگین دو امپراطوری بود، آنچه هم در حجاز بود، در اختیار حكومت حضرت امیر بود. شخص نیازمند آبرومندی به حضرت مراجعه كرد كه وضع مالی‌ام این طور شد و حضرت تحقیق كرد و دید او استحقاق كمك قابل توجّهی دارد، به مسئول امور مالی فرمود: هزار واحد به او بده، این مسئول عرض كرد: هزار واحد طلا یا نقره‌؟ آن روز كه اوراق بهادار و سكه نبود، آن روز همین شمش طلا و نقره را می‌بردند، كسی گوشت می‌خواست، نان می‌خواست، پارچه می‌خواست یك مقدار شمش طلا داشت، چند مثقال از آن می‌گرفتند و كالا می‌خریدند، بعد در زمان وجود مبارك امام باقر(ع) به راهنمایی آن حضرت، عمر بن ‌عبدالعزیز سكّه ضرب کرد، البته ایران و روم سكه داشت ولی در اسلام سكه از زمان وجود مبارك امام باقر طبق رهنمود آن حضرت رواج یافت. وقتی مأمور امور مالی حضرت عرض كرد شما كه فرمودید هزار واحد به او بدهم هزار واحد طلا یا هزار واحد نقره؟ فرمود: «كلاهما عندی حجران فاعط الاعرابی انفعهما له»(2) فرمود هر دو نزد علی سنگ است، یكی سنگ زرد است، یكی سنگ سفید. حضرت اغراق نفرمود چون طلا غیر از سنگ چیز دیگری نیست. ما اگر واقعاً این را باور كردیم و فهمیدیم كه یك دشمن داریم و آن مرگ است و در مصاف با مرگ، ما پیروزیم؛ اگر ما پیروزیم و ما مرگ را می‌میرانیم، ما یك موجود ابدی هستیم، یك ره‌توشه ابدی می‌خواهیم؛ همه زمان‌ها برای تأمین آن ره‌توشه ابدی خوب است مخصوصاً ماه مبارك رمضان. پیامبرفرمود: فضایل فراوانی برای این ماه هست نمازش چنین، روزه‌اش چنان، دعایش چنان، صدقه‌اش چنان، صِله رَحِم‌شان چنان، اینها را ذكر فرمود، بعد در آخر هم مقداری‌اشك ریخت. وجود مبارك حضرت امیر عرض كرد: چرا گریه می‌كنید؟ فرمود در همین ماه مبارك رمضان شما را در مسجد در حال نماز شهید می‌كنند؛ دیگر حضرت امیر عرض نكرد كه مثلاً من چگونه صبر بكنم، عرض كرد‌: یا رسول‌الله آن وقتی كه مرا شهید می‌كنند دینم سالم است یا نه؟ یعنی با این مكتب می‌روم یا نه، با این دین می‌روم یا نه: «افی سلامة مِن دینی» فرمود آری.(3)
نقش و جایگاه عقل برای انسان
در این ماه مبارک هر كدام ازما باید حسابی با خدایمان داشته باشیم، ما باید باور كنیم كه فرشته می‌شویم، این حرف، حرف شاعرانه سنایی نیست، اینها حكمای بزرگند، می‌بینید اینها كسانی‌اند كه علم و دانش و فضیلت و عقل و حكمت و فلسفه و اینها را دارا شدند، بعد می‌گویند اینها ابزاری است برای خود ما؛ ما وقتی می‌خواهیم دیدِ جهانی داشته باشیم، حق نداریم عقلمان را در برابر وحی قرار بدهیم، عقل در برابر نقل است نه در برابر وحی؛ می‌بینید از آن حرف‌های بلند جناب سنایی این است می‌گوید:
مصطفی اندر جهان آنگه كسی گوید كه عقل*** آفتاب اندر فلك آنگه كسی گوید سها(4)
با بودنِ پیامبر، كسی در جهان، اسمِ عقل را نمی‌برد، با بودن آفتاب، كسی اسم ستاره سها را نمی‌برد.ستاره سها یك ستاره ضعیف و كم‌نور است كه قبلاً برای اینكه معلوم بشود كه چشم شخص، دیدش درست است یا نه، اگر آن شخص می‌توانست ستاره سها را ببیند می‌گفتند قدرت دیدش مثلاً تا حدودی رضایت‌بخش است؛حرف سنایی این است كه انسان با داشتن آفتاب اسم ستاره سها را نمی‌برد، با بودنِ پیامبر، اسم عقل را نمی‌برد. عقل چراغی است در برابر نقل نه عقل در برابر وحی. عقل می‌گوید من وحی، لازم دارم، وحی برای من ضروری است، راهنما می‌خواهم، من نمی‌دانم از كجا آمدم، به كجا می‌روم، ره‌توشه‌ام چیست، با چه كسی باید سفر كنم، با چه چیزی باید سفر كنم، من چه می‌دانم؛ من را آوردند اینجا بعد هم می‌برند؛ این را عقل كاملاً می‌فهمد ومی‌گوید نه می‌دانم از كجا آمدم، نه می‌دانم به كجا می‌روم، فقط می‌دانم خبری هست؛ به قول حافظ:
كس ندانست كه منزلگه مقصود كجاست *** آنقدر هست كه بانگ جرسی می‌آید(5)
قبلاً كه قافله حركت می‌كرد زنگِ گردن شترها به گوش عده‌ای می‌رسید، حرف حافظ این است كه ما نمی‌دانیم اینها از كجا آمدند و به كجا دارند می‌روند ولی صدای زنگ قافله به گوش ما می‌رسد
یك عدّه گوششان را بسته‌اند و صدای زنگ گردنِ شتر قافله را نمی‌شنوند، این ندای«بلند بگو لا اله الاّ الله» كه می‌گویند همین است، این را نمی‌شنوند، ولی یك عده می‌شنوند؛ حداكثر این است كه ما می‌شنویم كه این قافله دارد می‌رود اما كجا می‌رود معلوم نیست؛ عقل می‌فهمد كه نمی‌فهمد. بهترین و مُتقن‌‌ترین دلیل وحی و نبوّت را حكما اقامه كردند كه ما حتماً پیامبر می‌خواهیم.حرف سنایی این است كه با بودِ وجود مبارك رسول گرامی(ص) در جهان كسی حق ندارد اسم عقل را ببرد.
بنابراین نقش عقلِ ما این است که ما بفهمیم كه نمی‌فهمیم (یك) بفهمیم كه راهنما می‌خواهیم (دو) آن راهنما به ما گفته است كه شما در مصاف با مرگ پیروزید و شما مرگ را می‌میرانید و شما ابدی می‌شوید، فكر كالای ابد باشید، كالای ابد را همه زمان‌ها می‌شود تهیه كرد مخصوصاً در ماه مبارك رمضان؛ در هر سرزمینی می‌شود تهیه كرد مخصوصاً در سرزمین وحی كه انسان در آنجا مهمان ذات اقدس اله است.
 بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب، قم؛ 13 /  4 /  1392
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
ــــــــــــــــــــــــــــ
1. آل عمران، 185؛ انبیاء، 35؛ عنکبوت، 57.
2. المناقب، ج‌2، ص 118.
3. عیون اخبار الرضا،ج 1، ص297.
4. دیوان سنایی، قصیده 5.
5. دیوان حافظ، ‌اشعار منتسب، شماره 11.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم امروز در خانه ملت
مجلس با تمکین به FATF در زمین آمریکا بازی نکند  
  ۱۳۹۷/۰۲/۲۹

Image result for FATF
مهم‌ترین دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی، بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که چهارمین و آخرین لایحه درخواستی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از ایران محسوب می‌شود و تصمیم مجلس درباره آن با توجه به خروج آمریکا از برجام، از اهمیت خاصی برخوردار است.
سه لایحه دیگر درخواستی FATF یعنی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﺟﺮﺍﺋﻢ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻓﺮﺍﻣﻠﻲ (پالرمو)، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشوئی در ماه‌های اخیر به تصویب مجلس رسیده بود. تصویب تمامی لوایح مذکور با توجه به این تحلیل دولت صورت گرفت که در صورت تحقق مطالبات FATF از جمله تصویب این لوایح موانع همکاری بانک‌های خارجی با ایران در شرایط پسابرجام برطرف خواهد شد. براساس همین تحلیل، دولت اصرار دارد که تمامی درخواست‌های FATF تا قبل از زمان برگزاری نشست ماه ژوئن (تیرماه 97) FATF که پایان مهلت ایران برای انجام اقدامات باقی مانده در «برنامه اقدام» محسوب می‌شود، محقق گردد. این اتفاق در حالی رخ داد که این تحلیل دولت، غیرواقعی است و تحقق مطالبات FATF، تشدید خودتحریمی و مخاطرات امنیتی فراوانی را به دنبال دارد.
با این وجود، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در شرایطی مورد بررسی قرار می‌گیرد که آمریکا از برجام خارج شده است و در نتیجه، معادلات مربوط به همکاری ایران با FATF به شدت تغییر کرده است. به همین دلیل، فضای مجلس برای بررسی و تصویب این لایحه به شدت متفاوت از فضای قوه مقننه برای تصویب سه لایحه قبلی است و دولت روحانی نگران است که نمایندگان مجلس تصمیمی در این زمینه بگیرند که برخلاف اراده سیاسی دولت یعنی تصویب این لایحه باشد. در نتیجه و بخصوص با توجه به تحولات مجلس در هفته گذشته، بار دیگر هیئت‌رئیسه مجلس در راستای همکاری حداکثری با دولت روحانی دست به کار شد و قرار است امروز مجلس در جلسه غیرعلنی و با حضور علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه،‌ سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بپردازد. اما هفته گذشته چه تحولاتی در مجلس رخ داد که دولت را اینقدر نگران کرده است؟
بایکوت درخواست 93 نماینده مجلس
برای مسکوت ماندن شش ماهه بررسی این لایحه
دوشنبه هفته گذشته، علی‌اکبر کریمی، نایب‌رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اشاره به سؤالات و ابهامات زیاد و آثار حقوقی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی قابل تاملی که درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم وجود دارد، گفت: «بیش از ۳۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به استناد مفاد ماده ۱۹۵ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای مسکوت ماندن این لایحه برای مدت شش ماه را تهیه و تقدیم هیئت‌رئیسه کرده‌اند». کریمی با اشاره به اینکه پذیرش تقاضای مسکوت ماندن لایحه یادشده مشروط به تایید آن توسط نماینده دولت می‌باشد و انتظار منطقی این است که دولت هم با این پیشنهاد موافقت کند، درباره دلایل ارائه پیشنهاد مسکوت ماندن شش ماهه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم گفت: «با عنایت به آثار مهم و بلندمدت حقوقی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و بین‌المللی ناشی از الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون لازم است لایحه مورد بحث با تامل بیشتری در مجلس بررسی شود و در شرایط کنونی که توافق هسته‌ای برجام متزلزل شده است این سؤال وجود دارد که آیا باید باز هم در راستای تحقق اهداف و خواسته‌های کشورهای غربی با عجله الحاق به این کنوانسیون در مجلس تصویب شود و از این طریق به آنها امتیاز بدهیم؟». نایب‌رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس  با اشاره به اصرار مکرر دولت و شخص رئیس‌جمهور برای تسریع مجلس برای تصویب لوایح چهارگانه درخواستی FATF، اضافه کرد: «دو لایحه اول چون قانون داخلی هستند در هر زمان قابل اصلاح یا لغو هستند ولی در مورد دو لایحه دوم چون موضوع الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی مطرح است تصویب آنها بواسطه تعهداتی که برای دولت و کشور ایجاد می‌کنند به منزله راهی بی‌بازگشت است و قطعا باید بررسی و تصویب آنها با نهایت دقت و وسواس و پیش‌بینی همه ابعاد و جوانب آنها و آینده‌نگری هوشمندانه انجام گیرد. بطور منطقی و اصولی دولت هم نباید در شرایط جدید ایجاد شده در رابطه با برجام ناشی از خروج آمریکا بر تصویب سریع این لوایح اصرار ورزد و حتی دولت می‌تواند در مذاکره با کشورهای اروپایی از این موضع بعنوان ابزار چانه‌زنی استفاده نماید نه اینکه پیشاپیش بدون اخذ هیچ امتیاز جدیدی، تعهدات بین‌المللی سنگینی برای کشور ایجاد شود».
یک روز بعد، محمد دهقان، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تقاضای ۹۳ نماینده برای مسکوت ماندن شش ماهه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم خبر داد و گفت: «استدلال ما این است که این کنوانسیون دارای مشکلات ذاتی است و چون در این کنوانسیون شورای امنیت سازمان ملل گروه‌های تروریستی را شناسایی و اعلام می‌کند و ممکن است در آینده برخی سازمان‌های آزادیبخش و برخی گروه‌هایی که با‌ اشغالگران و استکبار مبارزه می‌کنند نیز در قالب گروه‌های تروریستی از سوی شورای امنیت اعلام شوند و حتی برخی نهادهای داخلی جمهوری اسلامی نیز گروه‌های تروریستی تلقی شوند، لذا اصل پیوستن به این کنوانسیون غلط است».
دهقان با اشاره به مخاطرات امنیتی پیوستن ایران به این لایحه، افزود: «دولت برای استفاده از مواهب پسابرجام خواستار پیوستن به این کنوانسیون بود. سؤال این است که امروز که اصل برجام زیر سؤال رفته و آمریکا از برجام خارج شده است و طبق قانون ما نیز تعهدی به برجام نداریم، مواهبی در پسانقض برجام وجود ندارد که ما بخواهیم برای استفاده از آن به این کنوانسیون بپیوندیم. حتی اگر دولت هم می‌خواهد به این کنوانسیون بپیوندد نباید در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده است، این لایحه در مجلس تصویب شود. این رفتار حقارت‌آمیز است. اگر دولت مجبور است تعهدات خود را در رابطه با FATF اجرا کند باید اجازه دهد تکلیف برجام با اروپا مشخص شود. در این صورت دولت می‌تواند از موضوع پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عنوان بستری برای امتیازگیری از اروپا استفاده کند، نه اینکه به این کنوانسیون بپیوندیم و هیچ فایده‌ای برای ما نداشته باشد». دهقان با اشاره به رایزنی‌اش با امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور برای مسکوت ماندن این لایحه در مجلس گفت: «به آقای امیری اعلام کردم اگر به صورت قانونی نتوانیم جلوی تصویب این لایحه در مجلس را بگیریم راهی جز ترک مجلس در زمان بررسی این لایحه نداریم و آبستراکسیون خواهیم کرد تا از این تصویب این طرح استعماری جلوگیری کنیم. آقای امیری نیز اعلام کردند این موضوع را روز چهارشنبه در هیئت دولت مطرح و بررسی خواهند کرد و تصمیمی که در هیئت دولت گرفته شود، اعلام می‌کنیم».
اما همان‌طور که انتظار می‌رفت هیئت‌رئیسه مجلس و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، توجه خاصی به درخواست 93 نماینده مجلس برای مسکوت ماندن شش ماهه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نکردند و نه تنها این لایحه از دستور کار مجلس خارج نشد، بلکه دولت تلاش کرد با استفاده از همه ابزارهای خود برای تحقق این امر استفاده کند. برگزاری جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور جمعی از مقامات ارشد دولتی دقیقا در همین راستاست. اما تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و به صورت کلی، تحقق درخواست‌های FATF چه تبعاتی دارد و چرا دولت حتی در شرایط فعلی هم بر تصویب سریع این لایحه تاکید دارد؟
تبعات خطرناک تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم
همانطور که دهقان، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هم تا حدودی توضیح داده بود، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (TF)، که تصویب و اجرای آن در بند 29 برنامه «اقدام» مورد تاکید FATF قرار گرفته است، نقش مهمی در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی در ایران بر ضد محور مقاومت دارد. موضوعات تعریف تروریسم و همکاری‌های قضایی میان کشورها برای مبارزه با آن، دو نقطه کانونی و تعیین‌کننده این لایحه است. در این لایحه، اقداماتی را که از سوی مردم یک کشور به منظور مقابله با استعمار یا‌اشغال خارجی انجام می‌شود، از مصادیق تروریسم استثنا نشده است. بنابراین در صورت تصویب این لایحه، استقلال سیاسی کشورمان نقض خواهد شد و عملا مجبور خواهیم شد تعریف تروریسم را مشابه با استانداردهای بین‌المللی (بخوانید کشورهای غربی) بپذیریم. به عبارت دیگر، خروجی تحمیل شدن این شرایط تحقیر آمیز به کشورمان، قرار گرفتن گروه‌های مقاومت مانند حزب‌الله لبنان در لیست گروه‌های تروریستی است!
دور باطل همکاری گسترده
 با FATF و تبعات خطرناک آن
به صورت کلان و برخلاف تصور برخی از مسئولان ارشد کشورمان مانند رئیس‌کل بانک مرکزی، همکاری ایران با FATF تلاش بی‌نتیجه‌ای برای افزایش تمایل بانک‌های خارجی برای همکاری با کشورمان است زیرا هرچه ایران تلاش کند تا با افزایش شفافیت، ریسک همکاری با خود را کاهش دهد، آمریکا با افزایش افراد و نهادهای ایرانی تحریمی اثر آن را خنثی خواهد کرد. علاوه‌بر این، آمریکا می‌تواند با افزایش جریمه نقض تحریم‌ها همچون تصویب قانون کاتسا و الصاق برچسب حامی تروریسم به افراد و نهادهای ایرانی، هزینه همکاری با ایران را بسیار افزایش دهد تا اثر مثبت شفافیت خنثی شود. در نتیجه، این موضوع یک دور باطل از همکاری بدون انتها با FATF ایجاد می‌کند که به نفع منافع ملی ایران نیست و زمینه لازم برای افزایش اثرگذاری تحریم‌های ثانویه آمریکا را مهیا می‌کند. خاطر نشان می‌گردد تداوم عدم تمایل بانک‌های متوسط و بزرگ خارجی برای همکاری با کشورمان علیرغم همکاری‌های گسترده ایران با FATF از اواخر سال 94 و حتی خروج کشورمان از لیست سیاه FATF از تیرماه 95 تاکنون هم به خوبی درستی این تحلیل را اثبات می‌کند که این همکاری‌ها تغییر خاصی در روابط بانکی ایران با سایر کشورها ایجاد نمی‌کند و مشکل اصلی، حفظ کامل ساختار تحریم‌های بانکی آمریکاست. به علاوه، در حالی دولت روحانی به دنبال اجرای کامل برنامه اقدام FATF با هدف خروج ایران از بیانیه عمومی این نهاد بین‌المللی است که بندهای 21 و 31 «برنامه اقدام» با موضوع «شناسایی و به‌اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به ذی نفع واقعی»، تهدیدکننده جدی امنیت ملی هستند زیرا زمینه لازم برای اجرای موفقیت آمیز تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا در خاک کشورمان توسط نظام بانکی ایران را فراهم می‌کنند. در واقع، با اجرای کامل این بندها، بازیگران اقتصادی ایرانی غیرتحریمی یا باید با نهادهای تحریمی ایرانی همکاری کنند و در مقابل، عدم همکاری بانک‌های خارجی و قرار گرفتن مجدد در لیست تحریم را تحمل کنند و یا نهادهای تحریمی ایرانی را تحریم کرده و از فضای ایجادشده در پسابرجام استفاده ‌کنند. در این شرایط، طبیعی است که برخی از بازیگران گزینه دوم را انتخاب می‌کنند.
پشت صحنه تداوم اصرار دولت برای تحقق تمامی درخواست‌های FATF
چرا آمریکا از برجام خارج شد؟ چرا دولت روحانی علی‌رغم این اتفاق، همچنان اصرار دارد تمامی درخواست‌های FATF از ایران از جمله تصویب لایحه الحاق کشورمان به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به سرعت محقق شود و عملا لوازم اثرگذاری بیشتر تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا را فراهم کند؟ پاسخ این سؤالات ساده است. شواهد موجود نشان می‌دهد که سه کشور اروپایی که قصد دارند برجام بدون آمریکا همچنان تداوم داشته باشند، اصرار دارند ایران صرفا زمانی می‌تواند از منافع بانکی اجرای برجام بدون آمریکا استفاده کند که تمامی درخواست‌های FATF از کشورمان محقق شده باشد. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد خروج آمریکا از برجام و اصرار سه کشور اروپایی بر بقای برجام بدون حضور این کشور، صرفا نقشه‌ای برای تحت فشار قرار دادن ایران برای افزایش همکاری‌ها با FATF و تحقق سریعتر درخواست‌های این نهاد بین‌المللی از کشورمان است که کمک فراوانی به افزایش اثرگذاری تحریم‌های بانکی ثانویه آمریکا می‌کند و نهایتا زمینه مناسب‌تری برای تحقق سریعتر خواسته‌های آمریکا از ایران در زمینه موشکی و منطقه‌ای (بخوانید برجام‌های موشکی و منطقه‌ای) را فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین اسناد صحت این تحلیل، گزارش جدید گروه بین‌المللی بحران (International Crisis Group‌‌)درباره راهکارهای حفظ برجام بدون آمریکاست. در این گزارش که دو روز قبل از خروج آمریکا از برجام و با عنوان «اروپا و نجات توافق هسته‌ای ایران» منتشر شده و نسخه فارسی آن هم بر روی سایت این گروه وجود دارد، آمده است: «اگر ایران گامهایی بیشتر برای اصلاح بخشهای مالی و بانکی خود – به ویژه مسائل باقی مانده در طرح عملیاتی‌اش با کارگروه اقدام مالی (FATF) برندارد، نمی‌تواند از مکانیسم‌های بانکی فوق {مکانیسم‌های بانکی اروپا برای تحقق برجام بدون آمریکا} بهره‌مند شود». گروه بین‌المللی بحران یک سازمان ظاهرا غیردولتی و غیرانتفاعی است که اعضای هیئت امنای آن جزو سیاستمداران و سرمایه‌داران و چهره‌های آکادمیک متنفذ غربی هستند. نگاهی به نفوذ بسیار عمیق و محکم این سازمان در ساختار حکومتی آمریکا و سایر کشورهای غربی و دسترسی‌های گسترده آن به حلقه‌های تاثیرگذار سیاست و اقتصاد در این کشورها و همچنین تامین کنندگان منابع مالی این سازمان، نشان می‌دهد که گروه بین‌المللی بحران در همکاری تنگاتنگ با دولت آمریکا و متحدان غربی آن کار می‌کند. بر همین اساس هم شاهد بودیم توافق ایران با کشورهای 5 بعلاوه 1 در زمینه هسته‌ای (برجام) در تاریخ 23 تیرماه 94، شباهت بسیار زیادی به گزارش گروه بین‌المللی بحران درباره این موضوع با عنوان «حل مکعب روبیک هسته‌ای» داشت که 19 اردیبهشت ماه 93 منتشر شده بود و بر روی سایت این گروه قرار گرفته بود. در نتیجه، تحقق تمامی درخواست‌های FATF از ایران مشابه برجام، توصیه گروه بین‌المللی بحران به ایران است و اجرایی شدن آن نتایج مشابهی در پی خواهد داشت. با توجه به آنچه گفته شد، اصرار دولت برای تحقق تمامی درخواست‌های FATF از ایران از جمله تصویب لایحه الحاق کشورمان به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم،‌ اشتباه استراتژیکی هست که نه تنها می‌تواند منجر به تحقق رویای برجام بدون آمریکا شود بلکه اقدامی تحقیرآمیز بوده است و زمینه مناسب برای تحقق خواسته اصلی آمریکا از خروج از برجام یعنی تحقق برجام‌های موشکی و منطقه‌ای را فراهم می‌کند. امید است نمایندگان مجلس مجددا گرفتار تحلیل‌اشتباه دولت روحانی در این زمینه نشوند و زمینه لازم برای تحقق درخواست‌های خطرناک FATF را فراهم نکنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397


( کل صفحات : 18 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic