تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس:
هیچ ضرورتی ندارد به معاهداتی بپیوندیم که از اهداف آنها آگاه نیستیم
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس ‌و نمایندگان و جمعی از کارکنان مجلس شورای اسلامی، مجلس را رکن رکین نظام و به فرموده امام راحل، عصاره فضائل یعنی جوهره برترین خصوصیات ملت خواندند و افزودند: نمایندگان در قانونگذاری و عمل به وظایف اساسی خود مسائل مهمی همچون «اولویت‌های کشور، رفع مشکلات مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط، تأثیرناپذیری از دیدگاههای غربی، انقلابی‌گری و پرهیز از‌ اشرافی‌گری» را مورد توجه کامل قرار دهند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ابتدای سخنانشان خدمت خالصانه به مردم را برترین عبادات دانستند و گفتند: همه اقدامات، رفتار و گفتار نمایندگان اگر برای خدا و در راه رضای او باشد، خدمت واقعی و موجب تقرب به پروردگار است.
ایشان با تأکید بر اینکه کیفیت مجلس در هر دوره باید نسبت به دوره قبل افزایش یابد، دستیابی به این هدف را در گرو کار بیشتر و بهتر برشمردند و خاطرنشان کردند: لازمه در صدر قرار گرفتن در میدان خدمت، کار برتر و اقدام و عمل اساسی است.
شاخص‌های کمی برای ارزیابی کافی نیست
رهبر انقلاب اسلامی، گزارش رئیس ‌مجلس از کارهای انجام‌شده را خوب ارزیابی کردند و در عین حال افزودند: شاخص‌های کمّی همچون تعداد مصوبات برای این ارزیابی کافی نیست بلکه باید وزن مصوبات در مدیریت کشور یعنی تأثیر قوانین در پیشرفت ایران و رفع مشکلات مردم، اندازه‌گیری شود.
ایشان با ‌اشاره به تعبیر امام بزرگوار از مجلس به‌عنوان «عصاره فضائل ملت»، خاطرنشان کردند: ملت ایران در تاریخ نماد فضائلی همچون «ایمان، علم، اعتماد به‌نفس، استقلال، پایداری و افتخار به داشته‌های خود» بوده است و بر همین اساس، مجلس و نمایندگان آن باید عصاره چنین فضائلی و مظهر عزت ملی، اقتدار و استحکام نظام اسلامی باشند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در همین زمینه تأکید کردند: مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری دو نمونه تاریخی از تهاجم بیگانگان یعنی ورود سلجوقیان و مغول‌ها به ایران و همچنین با ‌اشاره به ورود اسلام عزیز به ایران، خاطرنشان کردند: در همه این دوره‌ها زبان فارسی و فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی محفوظ ماند و روز به روز پیشرفت کرد که این نشانه اقتدار و استحکام ملت است.
ایشان، با ‌اشاره به دشمنی همه‌جانبه با مردم ایران در چهل سال گذشته افزودند: چهل سال است که جبهه عظیمی از دشمنان همچون جنگ احزاب در صدر اسلام با هر کار ممکن مانند جنگ و تحریم و توطئه امنیتی، سخت‌ترین اقدامات خصمانه را علیه ملت ایران انجام داده‌اند اما امروز علم، اقتدار، پیشرفت، عظمت و حضور بین‌المللی ایران روزافزون و غیرقابل مقایسه با روز اول انقلاب است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخشِ سخنانشان خطاب به نمایندگان تأکید کردند: ملت ایران چنین ملت پرافتخار و ممتازی است، بنابراین شما که عصاره فضائل آنها هستید با این نگاه به خود و مجلس بنگرید و وظایفتان را انجام دهید.
مهم‌ترین وظیفه مجلس
رهبر انقلاب اسلامی، «قانونگذاری و ریل گذاری حرکت اجرایی کشور» را مهم‌ترین وظیفه مجلس خواندند و با تأکید بر افزایش مستمر کیفیت قانونگذاری، نکات مهمی را در این زمینه بیان کردند.
«توجه به اولویت‌های کشور و پرهیز کامل از قانونگذاری در زمینه مسائل کم‌اهمیت» نخستین نکته ایشان بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به نمایندگان ملت خاطرنشان کردند: شما برای خدمت به ملت فقط چهار سال مهلت دارید، بنابراین لحظه‌لحظه آن را صرف قانونگذاری در مسائل مهم و دارای اولویت کنید.
«عملی بودن قوانین» و «پرهیز از قانونگذاری در مسائل خلاف مصلحت کشور» دو نکته دیگر رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان مجلس بود.
ایشان در همین بحث در زمینه معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی گفتند: این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید؟
رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیون‌ها افزودند: همانگونه که درباره «برخی کنوانسیون‌های بین‌المللیِ اخیراً مطرح‌شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.
ایشان افزودند: البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.
قانون در درجه اول باید در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ادامه بحث ضرورت‌های قانونگذاری افزودند: قانون در درجه اول باید در جهت رفع مشکلات مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط باشد و به گونه‌ای نباشد که آلت دست و در خدمت صاحبان زر و زور قرار گیرد.
«رعایت کامل جنبه‌های کارشناسی با استفاده از توانمندی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس و نیز آرا و دیدگاه‌های نخبگان خارج از مجلس» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به نمایندگان ملت توصیه مؤکد کردند.
ایشان با انتقاد از برخی تأثیرپذیری‌ها در مجلس از دیدگاه‌های غربی در بحث و بررسی مسائل مربوط به «خانواده» گفتند: در قانونگذاری در پی حل واقعی مشکلات باشید.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: سبک زندگی غربی در تعارض با معنای حقیقی خانواده است و مشکلات لاعلاجی را برای آنها به‌وجود آورده است، بنابراین در قانونگذاری برای حل مشکلات خانواده‌های ایرانی، نباید به نگاه غربی‌ها به زن، فرزند، پدر و مادر توجه کرد.
«قانونگذاری در جهت اولویت مهم کشور یعنی حل معضلات اقتصادی» دستور کار دیگری بود که رهبر انقلاب برای مجلس ترسیم کردند.
ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل جلسه سران و عناصر سه قوه برای ورود جدی به مسائل اقتصادی گفتند: این جلسه باید بِبُرد و با تصمیمات قوی، راه را برای حل مشکلات موجود باز و مجلس نیز در همین جهت حرکت کند و به دشمنان اجازه سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی ندهد.
«تازه‌گردانی و تنقیح قوانین»، «حذف برخی قوانین گذشته که فلسفه وجودی و منطق تصویب خود را از دست داده‌اند»، «رفع برخی قوانین متضاد و مشکل‌آفرین از جمله برای تسهیل در فضای کسب و کار»، نکته دیگر رهبر انقلاب در باب ضرورت‌های قانونگذاری در خانه ملت بود.
مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند
ایشان با انتقاد از اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای قوانین در برخی دستگاه‌ها تأکید کردند: قانون برای اجرا تصویب می‌شود و مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تأکید بر رفتار انقلابی نمایندگان یعنی «رفتار عاقلانه، مدبرانه و مجاهدانه» خاطرنشان کردند: شما در سوگند نمایندگی متعهد می‌شوید که از مبانی و دستاوردهای انقلاب و نظام صیانت کنید و عمل به این سوگند جز با رفتار انقلابی به معنای صحیح آن ممکن نیست، ضمن اینکه اگر به این تعهد عمل نشود، حضور نماینده در مجلس از لحاظ قانون اساسی و شرع دچار ‌اشکال می‌شود.
رهبر انقلاب با ‌اشاره به توصیه همیشگی خود به مسئولان کشور برای «مدیریت جهادی» گفتند: باید روحیه، ایمان و انگیزه انقلابی بر رفتار، سخن گفتن و اقدامات نمایندگان مجلس حاکم باشد.
«حضور به موقع و کامل در کمیسیون‌ها و صحن علنی مجلس»، «پرهیز کامل از سفرهای خارجی غیرضرور» و «پرهیز از ‌اشرافی‌گری» توصیه‌های دیگر رهبر انقلاب به نمایندگان بود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، «اشرافی‌گری» را بلای بزرگ کشور خواندند و افزودند: اگر خلق‌وخوی ‌اشرافی جزو سبک زندگی ما شد، تبعات منفی آن از جمله ریزش‌ها پایانی نخواهد داشت و کار خیلی مشکل می‌شود.
رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان بحث «نظارت بر رفتار نمایندگان» را حتی از نظارت مجلس بر دولت و دیگر مجموعه‌ها مهم‌تر دانستند و تأکید کردند: هیئتی که در این زمینه در مجلس ایجاد شده باید تقویت شود و به معنای حقیقی کلمه بر رفتار نمایندگان نظارت کند.
ایشان عملکرد مجلس شورای اسلامی به عنوان یک رکن اساسی نظام را تا به امروز خوب و رو به پیشرفت خواندند و تأکید کردند: این حرکت باید هرچه بیشتر تقویت شود، زیرا کشور به استحکام ساخت درونی ملت و نظام نیاز دارد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با ‌اشاره به آشکار شدن روزافزون خباثت ذاتی زورگویان بین‌المللی افزودند: دیدن تصاویر جنایت جدا کردن هزاران فرزند از مادرانشان در آمریکا، انسان را بی‌طاقت می‌کند اما آمریکایی‌ها با خباثت کامل، فرزندان را از والدین مهاجر جدا می‌کنند.
ایشان حملات جنایت‌بار و خونین چند کشور دارای تسلیحات پیشرفته برای خارج کردن یک بندر از دست مردم مظلوم یمن را نمونه‌ای دیگر از ذات خبیث زورگویان جهانی خواندند و افزودند: این دشمنان بشریت به علت ایستادگی و عدالت‌طلبی ملت ایران با جمهوری اسلامی نیز دشمنی می‌کنند اما ملت ایران به فضل الهی با حفظ استحکام داخلی، بر آمریکا و دیگر دشمنان پیروز خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این جنایتکاران، شمرهای زمان هستند و به ‌فرموده قرآن، هیچ عهد و پیمان آنها مورد اعتماد نیست و این حقیقت را ملت ایران امروز به روشنی می‌بیند.
دشمنان ملت ایران باج طلب و زورگو هستند
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پایان سخنانشان تأکید کردند: دشمنان ملت ایران به معنای واقعی کلمه باج‌طلب و زورگو هستند و بدیهی است که نظام، ملت و مسئولان ایران زیر بار هیچ باج‌طلب و زورگویی نخواهند رفت.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس ‌مجلس با بیان گزارشی از اقدامات مجلس در حوزه نظارت و قانونگذاری، گفت: در مجلس، ۲۰۰ جلسه علنی برگزار شد و ۱۰۹ قانون و ۱۴ مورد تحقیق و تفحص به تصویب رسید.
آقای لاریجانی با‌ اشاره به برخی از قوانینی که در مجلس دهم تصویب شده، خاطرنشان کرد: ۲۶ جلسه مجلس به موضوعات مهمی نظیر بررسی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، مشکلات آب، مسئله‌سازی‌های دی‌ماه سال گذشته، مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای، وضعیت بانک‌ها و‌ اشتغال و اولویت‌های اقتصادی کشور اختصاص یافت.
رئیس ‌مجلس افزود: مشکل تورم و طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام مورد توجه مجلس است و در بودجه سال ۹۷ سازوکار جدیدی برای حل آن در نظر گرفته شد.
آقای لاریجانی حساسیت نمایندگان به اقدامات خصمانه آمریکا و مقابله با تحریم‌ها را بسیار جدی خواند و گفت: در شرایط حساس امروز ایران با تدابیر هوشمندانه رهبر انقلاب ملت با سرافرازی از چالش‌ها عبور خواهد کرد.
رئیس ‌مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی با همه توان، در مقابله با دسیسه‌های بیگانگان می‌ایستد و در جهت امنیت و سعادت ملت ایران به‌ویژه در ابعاد اقتصادی با قوای دیگر همکاری صمیمانه خواهد داشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
لزوم استفاده از هنر و تکنولوژی برای تبیین معارف ناب اسلام(زلال بصیرت)
  ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
افرادی كه در جامعه عهده‌دار انجام فعالیت‌های گوناگون می‌شوند، در دو دسته کلی قرار می‌گیرند؛ یک دسته افرادی هستند که انگیزه‌شان فقط امور مادی است و نهایت هدفشان کسب درآمد و شهرت است؛ در مقابل، افرادی هستند که نگاه فراتری دارند و برای نتایج مهم‌تری حتی حاضرند از منافع مادی خود صرف‌نظر کنند. مهم‌ترین نمونه این افراد شهدا هستند که هر چند از زندگی دنیا و برخورداری از رفاه بیزار نیستند، اما در افقی قرار گرفتند که حاضر شدند همه منافع و حتی جان خود را تقدیم کنند تا هدف والاتری محقق شود.
این امر که برخی افراد، از نوجوان 12-13 ساله تا پیرمرد 80 ساله آماده‌اند جان خود را برای رسیدن به هدفی برتر از اهداف مادی فدا كنند، نیاز به تحلیل روان‌شناختی دارد؛ اما هر چه هست، چنین افرادی باور کرده‌اند که حقایق ارزشمندی فراتر از لذت‌های مادی، عناوین دنیوی وقدرت و شهرت وجود دارد.
اهمیت شناخت
 عوامل متعددی در این زمینه وجود دارند؛ اما مهم‌ترین عامل، شناخت است كه هر چند علت تامه نیست، اما شرط لازم است، همه انبیاء الهی نیز آمدند تا حقائق را به مردم بشناسانند.
امروز جدیدترین اخبار و اطلاعات به سرعت در دسترس همگان قرار می‌گیرد. از سوی دیگر از ابتدای خلقت تاکنون هیچ زمانی را سراغ نداریم که تمام قدرت‌های دنیا هم‌قسم شده باشند که حق را نابود کنند. امروز همه قدرت‌های دنیا علیرغم اختلافات جدی که با یکدیگر دارند، برای ازبین بردن مذهب حقه و در دشمنی با جمهوری اسلامی مشترک هستند. اتحاد دشمنان در مقابله با ایران اسلامی، آن هم با وجود انبوهی از امکانات مادی، علمی و تکنولوژی و ابزارهای مختلف تبلیغی بی‌سابقه است.
ما در چنین موقعیتی زندگی می‌کنیم؛ اما باید بدانیم اگر کسی برای خدا کار کند، خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. نمونه‌های عینی متعددی در این زمینه وجود دارد که پیروزی انقلاب اسلامی یکی از آنها است؛ گروهی از مردم پا برهنه و مستضعف، با دست خالی انقلاب كردند و از زیر یوغ استعمار آمریکا و انگلیس بیرون آمده و به چنان عزتی رسیدند که قدرت‌های برتر دنیا حسرت دوران گذشته را می‌خورند.
در رأس این حرکت یک فرد روحانی قرار داشت که چه بسا هزینه زندگانی خودش را هم به زحمت فراهم می‌کرد؛ اما با اخلاص او و با حرکت همین پابرهنگان این اتفاق عظیم رقم خورد.
وظیفه ما ، شناساندن حقائق اسلام
انگیزه فعالیت‌های هدفدار اجتماعی، گاهی کسب درآمد، شهرت و طرفدار پیدا کردن است؛ گاهی نیز افرادی بر اساس وظیفه الهی اقدام می‌کنند؛ مانند رزمنده مخلصی که حاضر است هستی خود را برای دفاع از اسلام فدا کند. حال، در شرایطی که انبوهی از تبلیغات رسانه‌ای از سوی همه دشمنان، علیه اسلام وجود دارد، کدام رسانه باید از حقائق اسلام بگوید؟
اگر کسی وظیفه خود را شناساندن اسلام بداند و در این مسیر قدم بردارد، در واقع همانند جانشین پیامبر(ص) است كه آن حضرت برایش از خداوند طلب رحمت کرده است.
ما باید این بینش را در خودمان تقویت کنیم و بدانیم که همه ما امروز وظیفه داریم حقائق اسلام که با زحمات فراوان و وصف ناشدنی علمای گذشته حفظ شده و به دست ما رسیده را به وسیله ابزار و امكاناتی كه در اختیار داریم، به دیگران منتقل کنیم.
خداوند دائماً انسان‌ها را آزمایش می‌کند و افرادی که مسیر صحیح را انتخاب کنند، رشد خواهند کرد؛ البته لازمه انتخاب صحیح، شناخت است.
همان‌گونه که دشمنی علیه اسلام بیش از همه دوره‌ها است، زمینه برای ترویج حق نیز بیش از گذشته فراهم است و تعداد کسانی که حاضرند در این مسیر فداکاری کنند نیز بیشتر از گذشته هستند.
در انتخاب موضوع و شیوه ارائه معارف نباید از این نكته غافل شد که با توجه به گستره وسیع رسانه، نمی‌توان مخاطب را یک گروه خاص فرض کرد. امروز حتی در آن سوی دنیا عده‌ای تشنه معارف و حقائق هستند.
بر خلاف ظاهرسازی رسانه‌های غربی، مردم زیادی در سراسر دنیا متوجه آشفتگی‌های دنیا هستند و در پی شناختن حقایق برآمده‌اند،امروز رئیس‌جمهور آمریکا کمی از آشفتگی‌های موجود پرده برداشت و ماهیت واقعی فرهنگ غربی را به جهان نشان داد؛ او نشان داد که به هیچ چیز پایبند نیست؛ نه عقل، نه منطق، نه اخلاق و نه وعده و پیمانی كه امضا كرده؛ او فقط پول را می‌شناسد و بس و این، همان فرهنگ غربی است؛  آنها- ‌به قول خودشان‌- به دنبال دوشیدن پولداران هستند! و هرکس فطرت پاکی داشته باشد، می‌فهمد که این وحشی‌گری محض است.
لزوم بسیج همگانی برای نشر معارف ناب اسلامی
ما باید همه توانمان - هر چند در مقابل حجم عظیم رسانه‌های تبلیغاتی دشمنان اندک باشدـ را به کار بگیریم و در زمینه نشر معارف ناب اسلامی کوتاهی نکنیم. خداوندی که به او اعتقاد داریم، صریحاً فرموده که اگر شکرگزار باشید، نعمت‌ها بر شما افزایش خواهد یافت و اگر به دنبال یاری خدا باشید، قطعاً خداوند شما را یاری خواهد کرد. این سنت الهی است و نمونه‌های عینی فراوانی دارد؛ ما باید این سنت‌ها را باور داشته باشیم و در حد توان برای نصرت دین حق تلاش کنیم. البته در این مسیر از ابزار هنر و تکنولوژی نیز نباید غفلت کرد و باید حقائق در قالب برنامه‌های شیرین و جذاب برای مردم ارائه شود.
هر نهادی که می‌خواهد در این زمینه فعالیت كند و تأثیرگذار باشد، باید نقشه درازمدت و کلانی را طراحی کند و بر اساس آن اولویت‌ها را شناسایی کرده و با توجه به امکانات و شرایط موجود، بخشی از كار را كه می‌تواند بر عهده بگیرد و در این مسیر تلاش كند. همچنین باید اقشار مختلف مخاطبان را در نظر گرفت و بر اساس آمادگی و شناخت آنها، ابزاری و شیوه‌ای را به کار گرفت، که تأثیر بیشتری داشته باشد.
  بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)  در دیدار با جمعی از مدیران مرکز پژوهش‌های صدا و سیما؛ قم؛ 97/1/7

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
دادستان تهران:
 هجمه‌ها علیه اجرای حکم اعدام «محمد ثلاث» طراحی شده و غیرعادی است
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
دادستان تهران با‌اشاره به فضاسازی‌های صورت گرفته در رابطه با اجرای حکم عامل شهادت سه مامور نیروی انتظامی در خیابان پاسداران، گفت: معتقدیم که این اقدامات مبتنی بر یک طراحی است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی درسومین نشست با مسئولان رسانه‌ها، در پاسخ به شبهاتی پیرامون حقوق عامه با تاکید بر اینکه قرار نیست دادستانی جای دستگاه‌های اجرایی و نظارتی را بگیرد، گفت: اگر دستگاه اجرایی به وظایف مقرر خود عمل نکند، ضعیف عمل کند و یا مرتکب جرم شود، دستگاه قضایی به موضوع ورود می‌کند. البته اگر مرتکب جرم شود وظیفه ذاتی دادستانی است که موضوع را پیگیری کند و یا اگر به وظیفه‌شان عمل نکرده یا ضعیف عمل کنند سازمان بازرسی می‌تواند موضوع را رصد کرده و انعکاس دهد و در صورتی که تعمدی در این زمینه باشد ورود خواهیم کرد.
خرید 38 هزار سکه توسط یک نفر!
جعفری دولت‌آبادی با‌اشاره به موضوع گرانی سکه در ماه‌های اخیر، اظهارداشت: دولت سکه فروخته است و خریدار اول 38 هزار عدد سکه، نفر دوم 23 هزار عدد و نفر سوم نیز 4 هزار و اندی سکه خریداری کرده است. دولت عنوان می‌کند که ما در حال جمع کردن نقدینگی هستیم که یک منطق اقتصادی است و استدلال دولت این است که اگر آنها این کار را انجام نمی‌داد و سکه نمی‌فروخت پول‌های مردم جمع نمی‌شد ولی اینکه یک نفر 38 هزار عدد سکه بخرد اگرچه با منطق اقتصادی همراه هست ولی ممکن است با منطق عدالت همراه نباشد.
هجمه‌های غیرعادی
 علیه حکم اعدام «ثلاث»
وی با‌اشاره به فضاسازی‌های صورت گرفته در رابطه با اجرای حکم محمد ثلاث عامل شهادت سه مامور نیروی انتظامی در خیابان پاسداران، گفت: خیلی‌ها انتظار داشتند که این حکم خیلی زودتر اجرا شود درحالی که با توجه به قوانین به متهم چند نوبت حق اعتراض داده شده و وکیل باید در تحقیقات مقدماتی حضور داشته باشد.
دادستان تهران ادامه داد: حال که حکم اجرا شده برخی به قوه قضائیه هجمه وارد می‌کنند که حقوق متهم تضییع شده و بی‌گناه بوده است در حالی که ما این روال را عادی نمی‌بینیم و افرادی پشت این هجمه‌ها می‌آیند که موضوع را غیرعادی نشان می‌دهند. به عنوان مثال آقایی توئیت می‌زند که این پرونده شبهه شرعی دارد در صورتی که باید گفت کسانی که اطلاعات فقهی ندارند نباید در این زمینه اظهار نظر کنند به علاوه دیوان عالی کشور پرونده را تایید و اعاده دادرسی را رد کرده است.
جعفری دولت‌آبادی در پاسخ به انتقادات صورت گرفته مبنی بر اینکه چرا بازسازی صحنه صورت نگرفته است، گفت: بازسازی صحنه برای بررسی صحت اعترافات است تا بازپرس قانع شود که اقرار متهم مقرون با واقع است و البته در این پرونده بازسازی صحنه صورت گرفته است.
تعقیب قضائی وکیل محمد ثلاث
وی با انتقاد از اقدامات وکیل این پرونده در مرحله اعاده دادرسی، افزود: این وکیل پس از آن همه فضاسازی‌های قبل از اجرای حکم که اذهان عموم را تحریک کرده و ضد انقلاب را علیه دستگاه قضایی بسیج کرده است و سایت‌های معاند از روی گزارش این خانم گزارشی‌هایی علیه دستگاه قضایی منتشر کردند، روز دوشنبه که حکم اجرا شد توئیتی مبنی بر اینکه دیگر همه چیز خاتمه یافته است منتشر کرد. ببینید چقدر به قوه قضائیه فحاشی کردند در صورتی که اگر حق با آنها بود باید تا یوم الابد این حق را پیگیری می‌کردند پس مشخص است که ریگی در کفش آنها بوده است.
دادستان تهران با بیان اینکه معتقدیم که این اقدامات مبتنی بر یک طراحی است، ادامه داد: برخی مسئولین اعتراض کردند که چرا این حکم اجرا نمی‌شود که به دلیل ماه مبارک رمضان این حکم اجرا نشد ظاهراً عده‌ای ماموریت دارند که به دستگاه قضایی بتازند البته قوه قضائیه محکم ایستاده و از این هجمه‌ها نمی‌هراسد و معتقدیم که این وضع پایدار نیست و اگر این قضات در ماجرای دی ماه و اسفند ماه ورود نمی‌کردند، کشور را چه کسی می‌خواست اداره کند وقتی آرامش مردم را برهم می‌زنند، دستگاه قضایی نمی‌تواند در برابر آشوب و اغتشاش سکوت کند.
جعفری دولت‌آبادی با بیان اینکه با قاطعیت وظایف خود را انجام می‌دهیم و چندین دستگاه نظارتی بر کار اقدامات قضات نظارت دارند، گفت: اینکه عده‌ای به خودشان حق بدهند هر امر کوچکی را بزرگ کرده و به وسیله آن به قوه قضائیه هجمه وارد کنند پذیرفتنی نیست. به عنوان مثال در مورد پرونده ناظم مدرسه چه جنجال‌آفرینی‌هایی که انجام ندادند ولی پس از اینکه دادستانی با قاطعیت کیفرخواست را صادر کرد، دیگر به این موضوع پرداخته نشد.
وی افزود: مردم با وجود همه مشکلات در راهپیمایی‌های روز قدس و 22 بهمن شرکت می‌کنند و پای این نظام ایستاده‌اند اما عده‌ای کارشان این است که دل مردم را خالی کنند خبرهای دروغ منتشر نمایند و وقتی به آنها انتقاد می‌شود ناراحت می‌شوند.
دادستان تهران با بیان اینکه کسانی که امنیت فکری مردم را بر هم می‌زنند برخورد می‌کنیم، از تعقیب قضایی وکیل محمد ثلاث خبر داد و گفت: این خانم از ابتدا وکیل پرونده نبوده و فقط وکیل در مرحله اعاده دادرسی بوده است و به پرونده‌اشراف کافی نداشته است.
جعفری دولت‌آبادی ادامه داد: عده‌ای از آشوبگران پانزده روز مقابل زندان اوین تجمع کردند و نظام با آنها مدارا کرد ولی این مدارا نتیجه‌اش این شد که آنها در اسفندماه در گلستان هفتم این جنایت‌ها را انجام دادند و جرات پیدا نمودند که در مقابل پلیس بایستند.
وی تأکید کرد: دستگاه قضایی با عوامل اغتشاش و آشوب برخورد خواهد کرد.
گزارشی از پرونده‌های مهم اقتصادی
دادستان تهران در مورد برخی پرونده‌های مهم قضایی اطلاع‌رسانی کرد و گفت: در پرونده موسسه ثامن‌الحجج اولین جلسه دادگاه برگزار شد.
جعفری دولت‌آبادی با‌اشاره به پرونده شركت تاسیسات دریایی ایران (دكل‌های نفتی)، افزود: یكی از پرونده‌ها و فسادهای بزرگ كشور بود كه پس از تحریم شكل گرفت و دادستانی با قاطعیت ورود كرد و محاکمات آن رو به پایان است.
وی بیان داشت: حكم پرونده گروه ریخته‌گران به زودی صادر می‌شود و در پرونده گروه امیرمنصور آریا ٦٥٠ میلیارد تومان جزای نقدی وصول شده و دو هزار و سیصد میلیارد تومان به بانک‌ها رد مال شده و بخش کوچکی از پرونده باقی مانده است که در حال رسیدگی است.
دادستان تهران در رابطه با پرونده بابک زنجانی، اعلام کرد: دوهزار و سیصد میلیارد تومان اموال بابک زنجانی به وزارت نفت واگذار شده است.
جعفری دولت‌آبادی گفت: در پرونده موسسه‌های مالی ٩ متهم در بازداشت می‌باشند و پرونده در مرحله تحقیقات است.
وی در بیان آخرین وضعیت پرونده مدیریت اکتشافات شرکت ملی نفت خاطرنشان کرد: در این پرونده سی نفر متهم تحت تعقیب قرار گرفته و 70 میلیارد تومان از اموال متهمان توقیف شده است.
دادستان تهران درباره پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این پرونده هفتاد جلد است و هر جلد مشتمل بر ١٥٠ تا ٢٠٠ صفحه است كه در این زمینه ٦٠ نفر متهم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، 5 نفر بازداشت شده‌اند، 165 میلیارد تومان توسط 2 متهم رد مال شده و برای یکی از متهمان به مبلغ 700 میلیارد تومان کیفرخواست صادر گردیده و 700 میلیارد تومان از اموال متهمان شناسایی و توقیف شده است.
جعفری دولت‌آبادی خاطرنشان کرد: در پرونده ضمانت‌نامه‌های بانک سپه ١٣٠ فقره پلاک ثبتی و ششصد میلیارد تومان از وجوه متهم توقیف شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
سرلشکر فیروزآبادی ویلای لواسان را تخلیه کرد و تحویل داد
۱۳۹۷/۰۳/۳۰

Image result for ‫سرلشکر فیروزآبادی ویلای لواسان را تخلیه کرد و تحویل داد‬‎
رئیس سابق ستادکل نیروهای مسلح صبح امروز ویلای لواسان را تحویل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) داد.
به گزارش فارس، سرلشکر سید حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ویلای لواسان را تحویل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) داد.
وی سه‌شنبه شب این مکان را تخلیه و ساعت هشت و سی دقیقه صبح دیروز این ویلا را تحویل داده است.
به گزارش تسنیم، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اعلام کرد: ملک امانی تحویلی به سرلشکر سید حسن فیروزآبادی واقع در منطقه لواسان چهارشنبه مورخ 30 خرداد 1397 توسط ایشان تحویل نماینده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
جزئیات تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران 
۱۳۹۷/۰۳/۳۰

Image result for ‫جزئیات تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران‬‎
با افشای ابعاد جدیدی از پرونده اتهامات مطرح شده علیه «گونن سِگِو» وزیر پیشین انرژی رژیم‌صهیونیستی درباره جاسوسی برای ایران، گفته می‌شود وی ارتباطات نزدیکی با حلقه دیپلماتیک این رژیم در نیجریه داشته است.
روز دوشنبه و پس از برداشته شدن حکم سکوت رسانه‌ای، اعلام شد که «گونن سِگِو» وزیر انرژی اسبق و نماینده پیشین پارلمان رژیم صهیونیستی به جرم جاسوسی بازداشت شده است.
سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی «شاباک» در بیانیه‌ای ادعا کرد که سِگِو ۶۲ ساله، به برقراری تماس‌های غیرقانونی با عوامل ایران، افشای اطلاعات محرمانه درباره زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی رژیم صهیونیستی و جاسوسی متهم است.
اعلام جرم و اتهامات علیه این مقام پیشین رژیم‌صهیونیستی با واکنش‌های متعددی از سوی رسانه‌ها و مقامات این رژیم همراه شد، اما نکته مشترک تمام آنها، انتقاد شدید و محکوم کردن این اقدام وی، بدون هیچگونه تلاش برای کاستن از ابعاد رسانه‌ای این موضوع بود.
منابعی که در نیجریه با سِگِو در ارتباط بودند به نشریه عبری زبان «والا» گفتند وی گاهاً با «گای فلدمن» سفیر رژیم صهیونیستی در نیجریه دیده شده بود و برخی از کارمندان سفارتخانه نیز با او در ارتباط بودند.
این گزارش همچنین نشان می‌دهد که وی چند روز پیش از بازداشت شدن، در همایش هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم جعلی اشغالگر قدس در سفارتخانه این رژیم در نیجریه شرکت کرده بود.
به نوشته«یدیعوت آحارونوت» سگو در نیجریه به عنوان پزشک مشغول کار بود و دیپلمات‌های اسرائیلی به بهانه بیماری و معاینه شدن، به نزد او رفته و اطلاعاتی را در اختیارش می‌گذاشتند.
شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که این وزیر اسبق، با نام مستعار «گونن واندرمن» به عنوان یک تاجر اسرائیلی در نیجریه فعالیت می‌کرده و با چندین دیپلمات خارجی جهت مقاصد اطلاعاتی خود ارتباط برقرار کرده است.
به ادعای این شبکه، سِگِو از یک پاسپورت دیپلماتیک آلمانی برای سفر به ایران و ارائه اطلاعات به‌دست آمده، استفاده کرده بود. وی این پاسپورت و یک خودرو با پلاک آلمانی را بعد از ازدواج صوری با یک دیپلمات آلمانی در نیجریه به دست آورده بود. این ازدواج بعد از پایان ماموریت، به پایان رسید.
جزئیات جدید منتشر شده از بازجویی‌های سگو در رسانه‌های صهیونیستی نشان می‌دهد که وی ادعا کرده زمانی که از سوی سفارت ایران برای ارائه خدمات پزشکی فراخوانده شده بود، برای اولین بار مورد ارتباط عوامل اطلاعاتی ایرانی قرار گرفته و از آن زمان فعالیت‌های مخفیانه خود را آغاز کرد. او همچنین تلاش کرده بود که عاملین ایرانی خود را به عنوان تجار خارجی به دیپلمات‌های اسرائیلی معرفی کند.
بنابر این گزارش، یکی از این دیپلمات‌ها اما به تلاش‌های مکرر وی برای برقراری ارتباط با ایرانی‌ها مشکوک شده و به سازمان اطلاعات این رژیم گزارش داده است. سِگِو در نیمه ماه می ۲۰۱۸ هنگامی که قصد داشت از فرودگاه ابوجا به کشور گینه استوایی بگریزد، توسط پلیس بازداشت و به فلسطین اشغالی استرداد شد.
به گزارش فارس، مقامات وزارت دادگستری و چند وکیل معتبر می‌گویند که اگر گونن سِگِو در پرونده جاسوسی برای ایران گناهکار شناخته شود، احتمالا با مجازات اعدام یا حبس ابد مواجه خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
با تقلید از نمایش نیکی هیلی انجام شد:
نمایش مضحک امارات علیه ایران پس از ناکامی در اشغال بندر حدیده یمن
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
امارات متحده عربی پس از شکست عملیات اشغال بندر حدیده یمن، با برپایی یک نمایشگاه در ابوظبی، مدعی ایرانی بودن تسلیحات مبارزان یمنی شد.
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه سعودی العربیه، امارات متحده عربی که از هفته گذشته در قالب ائتلاف سعودی عملیات نظامی خود تحت عنوان «پیروزی طلایی» را برای اشغال بندر حیاتی حدیده آغاز کرده، با به نمایش گذاشتن برخی تسلیحات کشف شده در میدان جنگ، مدعی شد این تسلیحات را ایران در اختیار انقلابیون یمن قرار داده است.
این در حالیست که یمن در محاصره کامل دریایی و هوایی ائتلاف سعودی قرار دارد و حتی امکان انتقال کمک‌های بشردوستانه به این کشور نیز بدون هماهنگی وجود ندارد.
تسلیحاتی که وزارت خارجه امارات متحده عربی شب گذشته در ابوظبی در معرض دید خبرنگاران قرار داد شامل قطعات پهپاد، اسلحه تک‌تیرانداز، بمب‌های دست‌ساز، موشک‌های ضدتانک، مین‌های زمینی و قایق بدون سرنشین بود.
یک مقام وزارت خارجه امارات در این باره به خبرگزاری آسوشیدپرس گفت: «آنچه مشاهده می‌کنید تسلیحات پیشرفته‌ای هستند که در دست حوثی‌ها (مبارزان انصارالله) قرار دارند.»
وی در ادامه مدعی شد کارشناسان نظامی اماراتی با صرف زمان، قطعات این تسلیحات را برای بررسی دقیق از همدیگر جدا کرده و متوجه شده‌اند که آنها از ایران وارد شده‌اند!
گفتنی است این اقدام امارات کپی‌کاری از نمایش مضحک آمریکا است که چندی پیش توسط  نیکی هیلی در سازمان ملل برگزار شد. هیلی با نمایش قطعاتی از یک موشک که برروی آن علامت استاندارد ایران‌(!) حک شده بود ادعاهای مشابهی را در رابطه با کمک تسلیحاتی ایران به یمن مطرح کرده بود.
اما در حالی که پس از مدت کوتاهی سازمان ملل ایرانی بودن موشک‌ها را تکذیب کرده و سخنان نماینده آمریکا و سخنگوی معنوی اسراییل و عربستان را تایید نکرده بود، سعودی‌ها از اظهارات خنده‌دار وی استقبال کردند. عربستان سعودی بعد از اظهارات ضدایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل و اتهام‌های بی‌اساس وی علیه ایران، در اقدامی هماهنگ از شوی تبلیغاتی آمریکا ابراز خوشنودی کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، در آن زمان در واکنش به سندسازی مضحک آمریکا عنوان کرد که ایران علامت استاندارد را تنها برروی محصولات خوراکی مانند پفک چاپ می‌کند نه بر روی موشک.
با توجه به مقاومت بی‌نظیر ارتش و نیروهای مردمی یمن در برابر ائتلاف متجاوز سعودی بویژه طی یک هفته اخیر، این اقدام تبلیغاتی امارات را می‌توان در راستای توجیه ناکامی این کشور و متحدانش در اشغال بندر حدیده ارزیابی کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
ادامه واکنش‌ها به نامه مدعیان اصلاحات:
کرباسچی، از تدارک نامه ذلت تا کی بود کی بود من نبودم!
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
غلامحسین کرباسچی که امضایش پای «بیانیه تسلیم و ذلت» موجود است، با نوعی سفسطه و مغلطه‌کاری برای کنار کشیدن و تطهیر خود تقلا کرده است. وی می‌گوید در پاسخ به نظرخواهی اصلاح‌طلبان، با شروطی مذاکره جدید با آمریکا که موضوع این نامه بوده را تأیید کرده است و در این صورت طبیعی است که امضای وی هم پای نامه بیاید. اما او با ژست شاکی و معترض می‌گوید «چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟»[!] همان اصلاح‌طلبی که تأیید خود از نامه را به او گفتید!
پیشنهاد از روی حماقت یا خیانت جمعی از مدعیان اصلاحات، ضد‌انقلابیون فراری و پادوهای دشمنان قسم خورده نظام در قالب بیانیه‌ای به مسئولان بلند پایه کشور برای گفت‌وگوی بی‌قید و شرط با آمریکا واکنش‌های اعتراضی و انتقادی زیادی در پی داشته است. در این میان البته غلامحسین کرباسچی که امضایش پای این بیانیه موجود است، در حالیکه دو روز قبل در گفت‌وگو با اعتماد قاطعانه از این نامه حمایت کرده بود، دیروز به فارس گفت: من چنین نامه‌ای را ننوشته‌ام چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟!
وی افزود: از من در مورد نگارش نامه درخصوص مذاکره با آمریکا نظرخواهی شد. من گفتم که آمریکا حتما باید تعهد و تضمین به دولت ایران بدهد که دیگر کارهای آقای ترامپ تکرار نشود و با این قید و شرط مذاکره با آمریکا انجام شود.
دبیرکل حزب کارگزاران گفت: ما گفتیم اگر می‌خواهد چنین نامه‌ای نوشته شود باید در مرحله اول دولت آمریکا تضمین دهد که دیگر کارهای آقای ترامپ را تکرار نکند و در مصاحبه با روزنامه اعتماد نیز به جزئیات این موضوع‌اشاره کردم.
کرباسچی گرچه به اعتماد هم گفته بود که «من این نامه را ننوشته‌ام» اما در پشتیبانی از «نامه تسلیم و ذلت» تصریح کرده بود: در ابتدای برجام مخالفت‌هایی صورت گرفت اما در عین حال گفته شد که اگر شرایطی ویژه به وجود‌ آید می‌توان به مذاکره نشست و به نتیجه رسید. این نامه یک ورژن جدید از همان رویکرد است... دیدگاه ما آن است که اگر ایران بتواند از آمریکا ضمانت گیرد که بدعهدی رخ ندهد و گذشته را جبران کند، می‌توان راه صحبت و مذاکره را باز کرد.
وی در این گفت‌وگو اصلاح‌طلبان را متولیان این نامه معرفی می‌کند؛ جمعی از دوستان اصلاح‌طلبی که در داخل کشور حضور دارند متولی این نامه شدند و من هم گفتم با این شرط که آمریکا بتواند یک تضمین دهد و ما بتوانیم تضمینی از این کشور بگیریم که این بدعهدی تکرار نشود، حرف بدی نیست!... این به معنای طیف جدید نیست بلکه اگر این موضوع باز شود شاهد خواهید بود که طیف‌های سیاسی موجود را شامل می‌شود. این موضوع جدید نیست بلکه گروه‌های اصلاح‌طلب فعلی نیز در این زمینه نظرات زیاد متفاوتی با نظرات مطرح شده در این نامه ندارند.
با نوعی سفسطه و مغلطه کاری برای کنار کشیدن و تطهیر خود تقلا کرده است. چراکه وی می‌گوید در پاسخ به نظرخواهی اصلاح‌طلبان، با شروطی مذاکره جدید با آمریکا که موضوع این نامه بوده را تأیید کرده است و در این صورت طبیعی است که امضای وی هم پای نامه بیاید. اما او با ژست شاکی و معترض می‌گوید «چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است؟!» همان اصلاح‌طلبی که تأیید خود را به او گفتید.
عرضه این پیشنهاد حقارت‌آمیز و ذلت بار مقارن با انتظار و امیدواری ترامپ برای بازگشت ایران به میز مذاکره با آمریکا است که البته با واکنش قاطع مسئولان کشورمان بر زمین مانده است. علاوه‌بر این، سرنوشت برجام پیش روی ما است و بدعهدی و پیمان شکنی آمریکا و همراهی اروپا با آن، محدودیت‌های توافق یکطرفه هسته‌ای را برای ما و امتیازاتش را برای طرف‌های دیگر رقم زد، دایره تحریم‌ها را گسترده‌تر کرد و بدخواهی، گستاخی و قلدرمآبی آمریکا افزایش یافت. از همین رو بعید است چنین پیشنهادی از روی ساده‌لوحی یا خامی باشد.
خوش خدمتان به آمریکا بدانند تاریخ مصرف‌شان تمام شود‌ گرین‌کارت‌شان هم باطل می‌شود!
علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب در واکنش به این بیانیه، گفت: این‌هایی که این خوش خدمتی را به ترامپ می‌کنند بدانند که اگر تاریخ مصرف آنها تمام شود،‌گرین‌کارت خودشان و فرزندانشان توسط آمریکا باطل می‌شود. وی که در همایش بزرگ بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی سخن می‌گفت، ولایتی با بیان اینکه نویسندگان این نامه ذلت بار به دنبال جمع‌آوری آبروی ریخته شده آمریکا هستند، اظهار داشت: این افراد باید بدانند تا زمانی که شیر داشته باشند آمریکا آنها را می‌دوشد و در آخر هیچ چیز نصیبشان نخواهند شد؛ مذاکره بعدی با آمریکا به معنی این است دست‌هایمان را به عنوان تسلیم در برابر آنها بالا بگیریم. به گزارش فارس، ولایتی تصریح کرد: برخی از افرادی که این نامه را امضا کرده‌اند یا تاجر‌اند یا تابعیت دوگانه دارند.
مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب گفت: آمریکا در یمن قطعا شکست خواهد خورد و در عراق نیز با روی کار آمدن دولت جدید قطعا هیچ جایی نخواهد داشت؛ کشوری مانند آمریکا که قرار‌دادهای بین‌المللی را به راحتی نقض می‌کند، مذاکره با آن هیچ چیزی به غیراز تسلیم شدن نخواهد داشت. وی بیان داشت: برخی از امضا کنندگان این نامه حاضرند به خاطر بورسیه‌ای که برای خودشان و فرزندشان می‌گیرند، کشور و وطنشان را به راحتی بفروشند‌؛ در واقع این اقدام اخیر آنها ضربه‌ای به حیات سیاسی خودشان است. ولایتی با‌اشاره به اینکه کسانی نامه تسلیم در برابر آمریکا امضا کرده‌اند در کشور کاره‌ای نیستند، افزود: این افراد یا در کشور کاره‌ای نیستند و یا اگر هم در گذشته کاره‌ای بودند، اقدامات غلط بسیاری داشتند‌.
از جنس همان حزب توده‌ای‌ها!
محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز درباره نویسندگان نامه «تسلیم و ذلت» اظهار داشت: این افراد اگر با نظام هستند باید مرز خودشان را مشخص کنند و به‌جای پیوند، با آمریکا مرزبندی کنند و از آمریکا فاصله بگیرند. به گزارش ایسنا، وی بیان داشت: درگذشته اصلاح‌طلبان می‌گفتند در چارچوب نظام عمل می‌کنند درحالی‌که این افراد که نامه مذکور را امضا کرده‌اند، خارج از چارچوب هستند، برخی فکر می‌کنند بهترین راه شکست، بن‌بست است، در اوایل دهه هفتاد نیز حزب توده فکر می‌کرد اگر امام خمینی(ره) به گفته خودشان رهبر کاریزمای جمهوری اسلامی برداشته شود، انقلاب به پایان می‌رسد اما بعد از رحلت ایشان جمهوری اسلامی همچنان ایستاد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در حال حاضر آنها می‌خواهند بر سر موضوع صلح و آزادی ائتلاف کنند، آنها با ولایت‌فقیه، شورای نگهبان و قانون اساسی مشکل دارند و به دنبال نفوذ هستند، نامه امضا شده توسط این 100 نفر را که خواندم احساس کردم این افراد هم‌جنس همان حزب توده‌ای‌ها هستند.
نفوذی‌هایی که جهنم را باغ سبز نشان می‌دهند!
حجت‌الاسلام مرتضی‌اشراقی، نوه امام خمینی(ره) نیز در گفت‌و‌گو با تسنیم «عزت اسلامی» را مهم‌ترین آرمان امام راحل و رهبر معظم انقلاب خواند و افزود: حتی یک فرد بی‌تجربه هم تصدیق می‌کند که وقتی یک دولت دائماً کشوری را تهدید می‌کند با او باید با زبان قدرت سخن گفت نه اینکه پیشنهاد مذاکره داد! ای‌کاش نویسندگان این نامه درک می‌کردند که در چنین برهه‌ای اگر پیشنهادشان عملی شود جز ذلت و زبونی برای ایران هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد و کشور حتی حداقل آورده‌های مادی و مالی را هم کسب نخواهد کرد.
وی تصریح کرد: در شرایط حاضر وقت مذاکره با زیاده‌خواهان نیست بلکه وقت ایستادگى و مقاومت در برابرشان هست. نوه امام خمینی(ره) تأکید کرد: مردم عزیز ایران باید هوشیار باشند زیرا که دشمن با پیشنهادهای رنگین از طریق نفوذی‌ها، درب باغ سبز نشان می‌دهد ولی مطمئن باشید آن طرف درب باغ سبز پوشالی، جهنم است. حجت‌الاسلام‌اشراقی با بیان این نکته که ««مذاکره» امر پسندیده‌ای است؛ اما با چه‌کسی و در چه موقعیت و شرایطی؟» خاطرنشان کرد: آیا با دولتی که برای سوداگری‌های خویش حتی از معاهده آب‌وهوایی پاریس خارج می‌شود و هر لحظه امکان دارد زیر هر تعهد بین‌المللی بزند می‌توان مذاکره کرد؟! دولتى که در حمایت از رژیم کودک‌کش و ظالم صهیونیستى از شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج می‌شود، قابل مذاکره و گفت‌وگو است؟! وی تأکید کرد: گرانی‌های بی‌حدومرز باید کنترل شود و نباید‌ بی‌برنامه در این خصوص بود. دولت، جلوی سودجویان این عرصه را بگیرد و با ابزارهایی که دارد و با کمک دیگر نهادهای مسئول به کنترل قیمت‌های غیرمعقول بپردازد. گرانی‌‌های‌ بی‌سابقه علاوه‌بر فشار بر قشر ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه، قشر متوسط جامعه را نیز درگیر خود کرده است، باید نسبت به این اتفاق سریعاً راه علاج ارائه دهند. دولت و مجلس موظف هستند معیشت مردم را در اولویت کاری خود قرار دهند و نسبت به آن حساس باشند. نوه امام خمینی(ره) متذکر شد: همه مردم ضمن حفظ وحدت و همدلى خویش، گوش به فرمان رهبرى معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌اى باشند تا از این برهه حساس و سخت گذر‌نماییم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
مرد موشکی و قمار سیاسی ترامپ!
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
Image result for ‫مرد موشکی و قمار سیاسی ترامپ‬‎
فضای هیجانی و احساسی که در رسانه‌ها و محافل سیاسی جهان قبل و بعداز نشست سنگاپور ایجاد شده بود، خیلی زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت، فروکش کرد و نشان داد فضاسازی آمریکایی‌ها یک حباب بیش نبود!. با فروکش کردن فضای روانی آنچه که در هتل کاپلای سنگاپور اتفاق افتاد، بیشتر قابل درک است.
1- دیدار سران کره شمالی و آمریکا گرچه «تاریخی» بود اما نمی‌توانیم آن را «تاریخ ساز» بنامیم.چون نتوانست به «7 دهه خصومت» پایان دهد و امکان پیشرفت فوری و موفقیت ملموس و پایدار این نشست به‌دلیل اینکه درک مشترکی از «خلع سلاح و صلح» میان دو طرف وجود نداشت، در افکارعمومی و اذهان تحلیلگران و کارشناسان بین‌المللی خیلی زود زیر سؤال رفت. همان‌گونه که برخی مقامات آمریکایی اذعان کردند«نشست سنگاپور به‌معنی موفقیت در حل مسئله شبه جزیره کره نیست».
2-کره شمالی با مدیریت صحنه تلاش کرد این حباب روانی ایجاد شده را از بین ببرد و انتظار آمریکا برای رسیدن به پیشرفت فوری مورد نظرش را پایین بیاورد. به اذعان رسانه‌های آمریکایی هنگام دست دادن سران دو کشور برای نخستین بار،«هیجان زدگی» در چهره ترامپ و «ابتکار جسورانه» در چهره کیم جونگ اون مشهود بود. آن‌گونه که رسانه‌ها بخصوص نیویورک تایمز درباره واکنشهای مبالغه آمیز رئیس جمهور آمریکا هشدار دادند، ترامپ تلاش داشت هنگام رو در رو شدن با کیم و همچنین با سخنان احساسی و تملق آمیز قبل و بعداز نشست سنگاپور، فضای عادی‌سازی روابط دو کشور را با فضاسازی رسانه‌ای–سیاسی به مخاطبان و افکارعمومی القاء کند. اما رفتار رهبر کره شمالی نشان داد به نتیجه این دیدار خوشبین نیست و همچنان به آمریکا بی‌اعتماد است که این موضوع به‌خوبی حتی در استریل کردن خودکار رهبر کره شمالی توسط دستیارش و دادن خودکار دیگری به کیم برای امضاء توافق با ترامپ آشکار بود.ثانیا علیرغم امضاء توافق بی‌محتوای چهارماده‌ای، خبرگزاری رویترز تاکید کرد «مذاکرات آن‌گونه که آمریکا انتظار و تصورش را داشت، پیشرفتی نداشت».براساس گزارش بلومبرگ ترامپ قرار بود درصورت پیشرفت مذاکرات، اقامت خود را در سنگاپور تمدید کند، اما بعداز اینکه کیم جونگ اون بدون توجه به درخواستهای آمریکایی‌ها، قبل از ترامپ سنگاپور را ترک کرد، ترامپ نیز مجبور شد یک روز زودتر سنگاپور را ترک کند. ثالثا ترک صحنه از سوی کیم بلافاصله بعداز دست دادن با ترامپ و تنها ماندن رئیس‌جمهور آمریکا جلو دوربین خبرنگاران با قیافه‌ای متعجب که چه باید بکند،و همچنین تعیین ضرب الاجل برای پایان نشست از سوی کیم نیز از اقداماتی بود که نشان داد رهبر کره شمالی با مدیریت مذاکرات، براساس برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها حرکت نمی‌کند. رابعا مقامات آمریکایی ازجمله جان بولتون و پمپئو خیلی تلاش کردند در یک برنامه‌ریزی از قبل طراحی شده، صحنه قدم زدن کری با ظریف در خیابانهای ژنو را باز طراحی کنند تا ترامپ با اون به تنهایی جلوی دوربین خبرنگاران در جزیره تفریحی سنتوسا قدم بزند، اما کیم با بازی نکردن در این میدان، آمریکایی‌ها را ناگام گذاشت و اجازه نداد آنها با فضاسازی سوءاستفاده کنند.خامسا کیم حتی برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها برای گفت‌وگوی خصوصی دو ساعته را هم بهم زد و پس از45 دقیقه، گفت‌وگوی خصوصی را پایان داد. سادسا عدم شرکت کیم جونگ اون در نشست خبری مشترک با ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را بیشتر سردرگم کرد و مجبور شد به تنهایی در نشست خبری حاضر شود و با تملق بگوید «آنچه اتفاق افتاد در حد تخیل بود»!. سابعا ترامپ مجبور شد در واکنش به این مدیریت صحنه توسط اون، روند مذاکره با پیونگ‌یانگ را علیرغم اینکه گفته بود «خلع سلاح از همین فردا آغاز می‌شود»، یک فرایند طولانی توصیف کند و رسانه‌های آمریکایی هم با تغییر خط خبری خود، افکارعمومی داخل آمریکا و اذهان مخاطبان خود را به نتیجه مورد نظر در یک روند دراز مدت امیدوار کردند.
3- دیدار کیم و ترامپ یک «مشروعیت بین‌المللی» به کره شمالی داد. پیونگ‌یانگ بدون دادن هیچ امتیازی، امتیازات فوق‌العاده‌ای از آمریکا گرفت، از مشروعیت سیاسی و بین‌المللی تا اثبات موقعیت برابر و تقویت کیم‌ جونگ اون در داخل و خارج این کشور و همچنین کاهش سطح انتظار آمریکا، به‌طوری که رسانه‌های جهان اذعان کردند «تنها یک چیز مشخص بود که کیم جونگ اون از اجلاس سنگاپور با دست پر خارج شد». البته هنوز معلوم نیست اون در ازای چیزی که دریافت کرده، آیا چیزی هم می‌دهد؟. در حالی‌که تا قبل از این آمریکا اعلام کرده بود هرگز کره شمالیِ بویژه دارای سلاح هسته ای را به رسمیت نمی‌شناسد!، دیدار رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی در حقیقت به معنی به رسمیت شناخته شدن کره شمالی از طرف آمریکا بخصوص بعداز هسته‌ای شدن بود که نخستین بار از سال 1953 بعداز پایان جنگ کره رخ داد. از سوی دیگر دیدار با رهبرکره شمالی به تنهایی برای ترامپ نمی‌تواند دستاورد باشد، چون سه رئیس جمهور دموکرات و جمهوری‌خواه قبل از ترامپ به همراه کارتر نیز چنین فرصتی داشتند اما بدلیل اینکه می‌دانستند کره شمالی«لقمه گلوگیری» است، تلاش هر چهار نفر برای به زانو درآوردن کره شمالی در زمینه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ناکام ماند و اکنون نیز کارشناسان آمریکایی نگرانند که در گلوی ترامپ گیر کند و رسوایی برای آمریکا به بار بیاورد. لذا ترامپ باید کاری را انجام دهد که چهار رئیس جمهور قبل از وی نتوانسته بودند، اما به اذعان تحلیلگران و رسانه‌های بین‌المللی«این تقریبا ماموریتی غیرممکن است». همچنین کره شمالی با ایجاد یک قدرت بازدارندگی قوی، به دنیا نشان دادعلیرغم فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی آمریکا، اهل گفت‌وگو و کاهش تنش است و توانایی تبدیل کردن یک تهدید به فرصت، حتی با گفت‌وگویی بی‌محتوا را دارد.
4- آغاز نشست سنگاپور بدون حضور متخصصان حوزه‌های مورد تنش و اختلاف دو طرف نشان داد هدف واقعی ترامپ، ایجاد چشم‌اندازی مثبت برای کاهش تنش‌ها در عرصه جهانی و نوشتن جزئیات توافقی دو جانبه نیست، بلکه فضاسازی برای القاء پیروزی متوهمانه است. لذا اولا ترامپ تلاش داشت در یک جنگ روانی القا کند توانسته با نابودی یک روزه صنعت هسته‌ای کره شمالی! کیم جونگ اون را به زانو درآورد و خود را قهرمان معرفی کند، اما به اذعان ویکتور دچا، از مقامات سابق مذاکره‌کننده آمریکایی با کره شمالی«ترامپ حتی نمی‌تواند از مرحله نخست عبور کند»ثانیا ترامپ امیدوار بود وقتی از اجلاس سنگاپور بیرون می آید توافقنامه عاری شدن جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای را جلوی دوربین خبرنگاران به دنیا نشان دهد و خود را شایسته دریافت جایزه صلح نوبل معرفی و با ریگان مقایسه کند که در دیدار تاریخی سال 1986 با گورباچف به جنگ سرد پایان داد. ثالثا قصد داشت نشان دهد برخلاف اوباما که برجام را امضاء کرد و به اعتقاد او توافق بدی بود، به توافقنامه‌ای کارآمدتر با کره شمالی دست یافته است. همچنین القا کند تحریمهای شدید در قبال
کره شمالی موثر بوده و در مورد ایران نیز موثر خواهند بود و حق داشته از برجام خارج شود. رابعا تلاش داشت با القاء حضور آمریکا در شرق آسیا ، شکست خود در غرب آسیا را که در سایه بازگشت نسبی امنیت با اقتدار محور مقاومت رخ داده، تحت‌الشعاع قرار دهد.
5- اما رئیس‌جمهور آمریکا در تمام این اهدافش شکست خورد و تحلیلگران بین‌المللی به دلایل متعدد نتوانستند خود را قانع کنند که به نتایج این نشست خوشبین باشند. زیرا اولا بزرگ‌ترین مشکل آمریکایی‌ها عدم اعتماد کره شمالی به آنهاست. کره‌ای‌ها قبل از این چهار بار با آمریکایی‌ها مذاکره کرده و به توافقات متعددی رسیده بودند اما با بدعهدی و نقض توافقات از سوی آمریکا در دولت‌های مختلف دموکرات و جمهوری خواه روبه‌رو شدند. ثانیا مانع اصلی در مذاکرات این بود که اول چه چیزی باید مورد بحث قرار گیرد؟ برنامه هسته‌ای و موشکهای بالستیک قاره پیمای کره شمالی یا حضور نظامی و هسته‌ای آمریکا درشبه جزیره کره و شرق آسیا !. ثالثا کف خواسته‌های کره‌شمالی برداشته شدن یکجای تحریمها و سقف خواسته‌های آمریکا خلع سلاح کامل و غیرقابل برگشت کره شمالی در سایه ادامه تحریمها است. لذا پیونگ یانگ که «سیاست گام به گام و برداشته شدن اولین گام از سوی آمریکا» را در پیش گرفته، هیچ‌گاه خلع سلاح را یک‌جا نخواهد پذیرفت، گرچه اولین گام نباشد. هرچند آمریکایی‌ها هم حاضر نبودند ضمانت مستحکمی که مقامات کره شمالی می‌خواستند، بدهند و در مقابل آمریکا هم نتوانست از مقامات کره شمالی تعهد اساسی در مورد خلع سلاح هسته‌ای بگیرد که خواسته اصلی ترامپ بود.در نتیجه خواسته حداکثری آمریکا از زبان بالاترین مقام این کشور که خود یک قمارباز حرفه‌ای است و روی چیره شدن بر«مرد موشکی» شرط بسته، مذاکرات را به یک «قمار سیاسی» تبدیل کرده است. رابعا علی‌رغم چهره خندان رهبر کره شمالی،کیم جونگ اون بخوبی می‌داند که بر سر معمر قذافی در لیبی که سال 2004 تسلیحات هسته‌ای خود را تحویل داد، چه آمد؟ و اکنون نیز شاهد است که بر سر توافق هسته‌ای ایران، بیانیه گروه هفت، پیمان آب و هوایی و... چه آمده است. پیونگ یانگ بدلیل اینکه تاریخی طولانی از دادن وعده‌هایی که هرگز محقق نشدند، در ذهن خود دارد، بیش از پیش متقاعد شده که نمی‌تواند به آمریکا اعتماد کند. برهمین اساس از یک سو کیم جونگ اون خیلی محتاطانه و کم حرف‌تر از ترامپ در این دیدار حضور یافت و از سوی دیگر به اذعان نیویورک تایمز «دلیل حضور ترامپ پای میزه مذاکره، موشک‌های بالستیک هسته‌ای قاره پیمای کره شمالی بود نه تحریم‌ها». لذا قرار نیست کیم جونگ اون خیلی زود چیزی را از دست بدهد چرا که به اذعان کریستوفرهیل مذاکره‌کننده پیشین آمریکا در مذاکرات شش جانبه: «آمریکا مجبور است با کره شمالی که دارای موشک‌های قاره پیمای هسته‌ای است تعامل کند، نه جنگ!»

دکتر محمدحسین محترم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 خرداد 1397
اندیشکده کیتو:
وابستگی انقلابیون یمن به ایران دروغی بزرگ است 
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
Image result for ‫انقلابیون یمن‬‎
یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی نوشت که حمله ائتلاف عربستان و امارات به یمن بر پایه یک دروغ انجام گرفته است و آن دروغ این است که این دو کشور به رفتارهای تهاجمی ایران پاسخ داده‌اند.
«داگ باندو» تحلیلگر اندیشکده «کیتو» (Cato) در یادداشتی که در سایت این اندیشکده و پایگاه «امریکن کانسروتیو» منتشر شده، به ائتلاف میان عربستان و امارات متحده عربی به عنوان «خطرناک‌ترین نیرو» در منطقه غرب آسیا ‌اشاره کرد و نوشت، برای مدت سه سال، «ریاض» و «ابوظبی»، مبارزه‌ای خونین برای احیای رژیم سیاسی تحت نفوذ خود در کشور بسیار فقیر یمن به راه انداخته‌اند.
نویسنده در ادامه به تجاوز ائتلاف تحت رهبری ریاض به یمن ‌اشاره کرد و نوشت، این مبارزه بر پایه یک دروغ و با هدف جلب حمایت آمریکا انجام گرفته است و آن دروغ این است که این دو کشور به رفتارهای تهاجمی ایران پاسخ داده‌اند.
وی تاکید کرد: وابستگی انقلابیون یمن به ایران، دروغی بزرگ است
باندو نوشته است: «در حال حاضر امارات متحده عربی در حال آماده‌سازی یک تهاجم نظامی است که می‌تواند به تجزیه یمن منجر شود و قحطی گسترده‌ای را به بار آورد».
این پایگاه آمریکایی سپس با ‌اشاره به این موارد نوشت اکنون ائتلاف عربستان- امارات، خطرناک‌ترین نیرو در غرب آسیا محسوب می‌شود.
بنا به گفته نویسنده این مقاله، این دو دیکتاتوری، که گاهی تنهایی وارد عمل می‌شوند اما اغلب با یکدیگر هستند، وهابیت را در سراسر جهان ترویج داده‌اند، از استبداد ظالمانه در مصر و بحرین حمایت کرده‌اند و در حالی‌که به تجزیه لیبی و سوریه کمک می‌کنند، از جهادی‌گری افراطی حمایت کرده‌اند و قطر را به حمله تهدید کرده‌اند و در عین حال تلاش دارند که این کشور را به کشوری مطیع تبدیل کنند و در تلاشی برای برهم زدن توازن شکننده سیاسی لبنان، نخست‌وزیر این کشور را ربودند. بدتر از همه، حمله مداوم آنها به یمن است.
این گزارش سپس به حمایت واشنگتن از حملات ائتلاف تحت رهبری ریاض در یمن ‌اشاره کرد و نوشت که آمریکا به منظور نشان دادن حمایتش از همپیمانان سلطنتی خود، به جنگ علیه مردم یمن پیوست و به عنوان تأمین‌کننده اصلی سلاح برای این دو پادشاهی مستبد وارد عمل شد و سازندگان سلاح در آمریکا را در پیشبرد این فرایند تقویت کرد.
به گزارش فارس، این رسانه‌ آمریکایی در ادامه به حمایت واشنگتن از ائتلاف تحت رهبری آمریکا از ریاض ‌اشاره کرد و نوشت که ارتش آمریکا همچنین کمک‌های هدفمند و خدماتی‌ در زمینه سوخت‌رسانی در اختیار ائتلاف ریاض قرار داده است و نیروهای ویژه آمریکا که مستقر در یمن هستند نیز به سعودی‌ها کمک می‌کنند.
داگ باندو سپس با ‌اشاره به این موارد در گزارش خود نوشت: «نتیجه‌ای که حاصل آمده است، بحران امنیتی و انسانی بوده است».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
سرلشکر جعفری:
 توان افزایش برد موشک‌هایمان را داریم
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه هدف آمریکا از ایجاد فشار در بعد دفاعی تضعیف توان موشکی است گفت: ما از لحاظ علمی توان افزایش برد موشک‌ها را داریم اما بسیاری از اهداف استراتژیک دشمنان در همین برد 2 هزار کیلومتری قرار دارد و به همین خاطر جرأت نگاه چپ به جمهوری اسلامی را ندارند.
سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: ما در عرصه علوم انسانی- اسلامی ضعف داریم که اساتید بسیجی باید در این عرصه نیز اقدام کنند.
فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی در چهلمین سال خودش قرار دارد که چهل سال مقاومت دستاورد کمی نیست. آن‌هم با این همه ابر قدرت‌های سیاسی و مالی و نظامی حفظ انقلاب به یک معجزه شبیه است. رهبر انقلاب عمر انقلاب را به پنج مرحله تقسیم کردند که اکنون ما در مرحله سوم هستیم. مرحله اول پیروزی انقلاب بود و مرحله دوم تثبیت نظام اسلامی بود که چهل سال طول کشید و ما از آن گذر کردیم. مراحل بعدی اسلامی شدن دستگاه‌های نظام و جامعه است.
حرکت‌مان در مرحله سوم انقلاب کُند است
سرلشکر جعفری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات داخلی کشور گفت: امروز مشکلات اقتصادی با سوءمدیریت‌های داخلی بر دشمنی‌های دشمنان خارجی به معضل بزرگی تبدیل شده که به عزم راسخی برای حل آن نیاز است.
وی ادامه داد: ارزیابی مثبتی از تحقق اهداف انقلاب اسلامی در مراحل سوم و چهارم آن نداریم و حرکت‌مان در مرحله سوم انقلاب کند است.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه برخی به اشتباه سپاه را تنها یک نهاد نظامی می‌دانند، تصریح کرد: سپاه از اول هم یک نهاد صرفا نظامی نبود اما پس از پایان جنگ و با تدبیر رهبرانقلاب ماهیتی نظامی پیدا کرد و امروز عملکرد آن فرهنگی، اجتماعی و نظامی است.
سرلشکر جعفری مشکل اصلی کشور در مراحل سوم و چهارم انقلاب را سبک مدیریت اجرایی و مبانی فکری و دیدگاه‌های برخی مدیران دانست و تأکید کرد: در زمان جنگ هم ما با همین مشکل روبرو بودیم. بنی‌صدر دیدگاهی مادی داشت در صورتی که جنگ ما یک جنگ اعتقادی بود و همین امر نیروهای مومن را به جبهه می‌کشاند. اما این تفکر بنی‌صدر تنها پس از گذشت سه ماه از جنگ شکست خورد و وی به امام(ره) گفت باید پای میز مذاکره با صدام بنشینیم. اما حضرت امام(ره) این را نپذیرفتند و شاهد بودیم پس از فرار بنی‌صدر و حاکم شدن تفکر انقلابی تنها در عرض 7 تا 8 ماه خرمشهر آزاد شد. آنگاه صدام التماس می‌کرد که با ما مذاکره کند. این اتفاق حاصل جابجایی مدیریت جهادی با یک مدیریت مادی
بود.
وی تصریح کرد: ما امروز هم دچار چنین مشکلاتی هستیم و مدیریت صحنه کشور می‌بایست یک مدیریت بومی باشد که اولین شرطش رعایت اسلامی بودن نظام است.
سرلشکر جعفری با بیان اینکه امروز دوست و دشمن جمهوری اسلامی ایران را در عرصه دفاعی موفق می‌دانند، تصریح کرد: سپاه امنیت 100 درصدی را در جنوب شرق و کردستان برقرار کرده و این به خاطر نقش دادن به مردم این مناطق بوده است. امروز به غیر از عرصه دفاع و امنیت در هیچ عرصه دیگری از اداره کشور تفکر انقلابی حاکم نیست.
هدف آمریکا از ایجاد فشار در بعد دفاعی تضعیف توان موشکی است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف آمریکا از ایجاد فشار در بعد دفاعی به کشور را تضعیف توان موشکی ما دانست و گفت: توان موشکی ایران متکی به جهاد علمی جهادگران علمی است. امروز اندیشکده‌های آمریکایی هم به این نکته اذعان دارند که ایران دارای بزرگترین زرادخانه موشکی در منطقه است. ما از لحاظ علمی توان افزایش برد موشک‌ها را داریم ولی فعلا این موضوع سیاست‌مان نیست زیرا بسیاری از اهداف استراتژیک دشمنان در همین برد 2 هزار کیلومتری قرار دارد و به همین خاطر دشمن جرأت نگاه چپ به جمهوری اسلامی را
ندارد.
سرلشکر جعفری همچنین در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره نامه‌نگاری یکصد نفر برای مذاکره مستقیم با آمریکا، بیان داشت: ‌اینها برخوردار از یک تفکر غیرانقلابی و اسلامی هستند که با مبانی دیگر کشورها شکل گرفته و چنین درخواستی را عنوان می‌کنند‌. اگر نگوییم اقدام آنها خیانت است باید گفت زمینه‌سازی برای سازش با دشمنان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
نوبخت در واکنش به نامه اخیر اصلاح‌طلبان:
 آنهایی که می‌گویند با ترامپ مذاکره کنید عقل سیاسی‌شان کامل نیست
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سخنگوی دولت گفت: اینکه عده‌ای خارج‌نشین و یا در داخل کشور نامه بدهند که ما با آمریکا وارد مذاکره شویم نشان می‌دهد عقل سیاسی این افراد در این زمینه کامل نیست که چنین توصیه‌ای به این ملت مقاوم می‌کنند.
به گزارش خبرنگار کیهان محمدباقر نوبخت روزگذشته (سه‌شنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در واکنش به نامه برخی اصلاح‌طلبان با همراهی ضدانقلاب برای مذاکره مستقیم با ترامپ گفت: ما زورگویی نمی‌کنیم سیاست غیرمنسجم هم نداریم اما واقعا قابل تامل است که ‌در چنین شرایطی کسی زورگویی می‌کند چند نفری نامه بنویسند و بگویند باید در برابر این زورگویی تسلیم شویم.
نوبخت گفت: روی سخنم با کسانی است که فکر می‌کنند در این مرحله به آقای ترامپ پیغام می‌دهیم و با آمریکا وارد مذاکره می‌شویم و در ادامه اعلام می‌کنیم که کوتاه آمده‌ایم.
سخنگوی دولت افزود: آیا ترامپ قابل اعتماد است که چیزی بگوییم و عمل کند و سوار هواپیما نشده آن را برهم نزند؟ آیا با چنین فردی می‌شود مذاکره کرد؟​ همه ملت‌ها که امروز مستقل‌اند روزی هزینه استقلال‌شان را با مقاومت داده‌اند.
وی گفت: ما چه زمانی می‌خواهیم مقاومت کنیم؟ مگر موضع ما در برابر آمریکا و زورگویی‌هایش ناحق است؟ اینکه در این فاصله عده‌ای خارج نشین و یا در داخل کشور نامه بدهند که ما با ترامپ وارد مذاکره شویم نشان می‌دهد عقل سیاسی این افراد در این زمینه کامل نیست که چنین توصیه‌ای به این ملت مقاوم می‌کنند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: همه می‌دانیم و بارها از این مسائل گذشته‌ایم هم اکنون هم با ایستادگی و مقاومت از این مرحله عبور می‌کنیم چنین گرفتاری‌هایی همیشه برای کشورها وجود داشته و بعد از مدتی حل می‌شود.
نوبخت افزود: کشورهایی که به وقت مستقل و مقاوم مانده‌اند بعد‌ها از مزایای استقلال‌شان استفاده کرده‌اند،​ موضع ما موضع حق است و باید همه کنار هم باشیم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.
چرا ارزمان را بدهیم خاک برای خواب گربه وارد کنیم؟!
نوبخت همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه طبق گزارش عضو هیئت ‌رئیسه مجلس در شرایطی که کشور با مشکل ارزی مواجه است عده‌ای با ارز 4200 تومانی اقلامی مانند خاک برای خواب گربه یا سطل زباله وارد می‌کنند که توهین به ملت است و آیا دولت برای جلوگیری از این اقدامات برنامه‌ای دارد یا نه؟ گفت: ما اگر بتوانیم در جهت حمایت از تولیدات داخلی‌مان لااقل این اقلامی که در داخل تولید می‌شود را وارد نکنیم! حتی اگر ارز کافی و وافی هم در کشور وجود دارد چه دلیلی دارد که ارزهایمان را بدهیم یک چنین اجناسی را از خارج وارد کنیم. تمام اراده کشور بر این است که ارزهای کشور را بی‌جهت با فرض بر وفور برای واردات این نوع کالاها استفاده نکنیم.
سخنگوی دولت در واکنش به مصاحبه یک اصلاح‌طلب با روزنامه اعتماد مبنی بر اینکه تیم دولت نه از دانش و بصیرت لازم برای شرایط پیچیده‌ای برخوردار است و نه از اراده لازم، گفت: نشان می‌دهد عرصه سیاسی چقدر فراخ است که همه می‌توانند اظهارنظر کنند، ما عادت به نظرات موافق و مخالف داریم. نوبخت در پاسخ به سؤالی در مورد واردات خودروهای لوکس به کشور، هم گفت: در مقطعی در چند ماه قبل تعدادی خودرو ثبت سفارش و به کشور وارد شد. در حال حاضر خودروها با ارز ۴۲۰۰ تومانی ثبت سفارش می‌شود.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه‌های دولت برای مقابله با دلال‌ها، خاطرنشان کرد: برنامه دولت تامین نیازهای واقعی جامعه و نظارت و تنظیم بازار و حمایت از مردم است البته ما هم در این مسیر به کمک مردم نیازمندیم.
عدم پاسخگویی وزرا به نفع دولت نیست
نوبخت همچنین در مورد عدم پاسخگویی وزرای دولت به مردم، گفت: رئیس‌جمهور تاکید دارند که چرا کابینه کمتر با مردم صحبت می‌کند، حتی از افراد کابینه نام بردند که با مردم بیشتر صحبت کنند، صحبت کردن با مردم به نفع ماست زیرا دولت می‌تواند به شبهات پاسخ دهد. اعضای کابینه باید بیشتر با مردم صحبت کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
نامه سرگشاده نماینده مجلس به رئیس‌جمهور:
انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشایید
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نماینده مردم ایلام در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس‌جمهور آورده است: انبارهای خودروهای داخلی احتکارشده را به روی مردم بگشائید.
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، سلام امینی در نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به رئیس‌جمهور آورده است: با توجه به گرانی غیرمترقبه بازار خودرو و تضییع حقوق مصرف‌کنندگان، نسبت به بازگشت قیمت‌ها به روال عادی و گشودن انبارهای خودروهای احتکار شده دستور عاجل صادر کند.
در متن عضو کمیسیون انرژی مجلس خطاب به رئیس‌جمهور آمده است: مردم با حس میهن دوستی تمام مساعی خود را در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی به کار گرفتند، هرچند اغلب تولید کالاهای کم کیفیت و بی‌کیفیت، آنان را آزرده خاطر و متضرر کرده است، اما همچنان در کنار صنعت و تولید وطنی ماندند.
در این نامه آمده است: از بدو پیروزی انقلاب تاکنون از محصولات شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و سایر تولیدکنندگان داخلی عملاً حمایت کرده‌اند تا چرخه صنعت داخلی به خوبی بچرخد و کار و کالای ایرانی مقصد و مقصود اصلی مصرف‌کنندگان داخلی باشد، هرچند که به موازات آن، هزینه‌های هنگفت و جبران‌ناپذیر مادی و حتی جانی در کف خیابان‌ها و سطح جاده‌ها متحمل شده‌اند.
در این نامه اظهار شده است: انتظار داشتیم صنعت خودروسازی در سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی بهترین بهره‌برداری و بهره‌گذاری را داشته باشد، اما متاسفانه اطلاعات واصله از بازار شرکت‌های ایران خودرو و ساپیا حاکی از آن است که با انبار کردن و احتکار رقمی بین 60 تا  100 هزار خودرو با فاصله‌ای اندک نسبت به خودروهای خارجی اقدام به  گران کردن محصولات خود کرده‌اند. به طوری که خودروهای داخلی به صورت میانگین 10 تا 30 میلیون و برخی از این خودروها هم 40 میلیون افزایش قیمت داشته‌اند که این گران فروشی نارضایتی‌های اجتماعی را ایجاد کرده است.
اینکه شرکت ایران خودرو درگاه فروش محصولات خود را بسته و هیچ‌گونه خودرویی را در نمایندگی‌های خود عرضه نمی‌کند شاهدی بر این ادعاست.
این نامه می‌افزاید: حال نظر به اینکه تحولات بازار خودرو به طور مستقیم و غیرمستقیم در اقتصاد خانواده‌های ایرانی تأثیری انکار ناپذیر دارد لذا انتطار می‌رود دستور اکید و عاجل صادر فرمائید که ضمن برخورد قاطع قانونی با متخلفان نسبت به حفظ آرامش بازار خودرو اقدام شود و اولاً قیمت‌ها به روال عادی بازگردد، ثانیاً محصولات مستقیماً عرضه شوند و دلالان نوظهور این دوره حذف شوند.
در پایان این نامه آمده است: ثالثاً انبارها و پارکینگ خودروهای شرکت‌های مذکور به روی مردم گشوده شوند. رابعاً تولید محصولات داخلی در راستای‌اشتغالزایی جوانان شتاب افزون‌تری بگیرد تا مردم با امید و نشاط و بدون نگرانی از گرانی، امنیت اقتصادی، معیشتی متعارف داشته باشند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
کریمی‌قدوسی :
جنجال‌سازان درباره پیامک به نمایندگان از آگاهی مردم می‌ترسند
۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نماینده مردم مشهد، جریان مردمی را که در شناخت ماهیت پیچیده و فریبنده لوایح استعماری FATF ایجاد شد، ستود و گفت که آگاهی مردم در‌باره نقشه‌های جریان سرمایه‌داری و سپس حضور آنها در صحنه حتی اگر به اندازه یک پیامک باشد منشا برکات زیادی می‌تواند باشد.
حدود دو هفته پیش بررسی و رای‌گیری درباره آخرین لایحه از لوایح چهارگانه FATF که تحت عنوان فریبنده «مبارزه با منابع مالی تروریسم» از آن یاد می‌شود به دو ماه دیگر موکول شد. با این وجود همچنان خطر تصویب آن پس از طی این مدت وجود دارد اما امیدواریم که این فاصله با آگاهی بخشی بیشتر به شناخت کامل این کنوانسیون منجر شود و دست آخر به خروج همیشگی‌اش از دستور کار مجلس بینجامد.
در رابطه با این موضوع و نقش آگاهی‌بخشی نمایندگان انقلابی و رسانه‌های متعهد و به تبع آن اقدامات دانشجویان و مردم که عدم تصویب این لایحه را در شمار مطالبات اصلی خود عنوان کردند «جواد کریمی قدوسی» نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به کیهان گفت: «نسبت مردم با انقلاب اسلامی که نقطه شکوفایی نهضت عظیم ملت ایران بود و به دنبال آن منجر به تاسیس نظام جمهوری اسلامی شد نسبت مالکیت و شئ است. به تصریح اسلام، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مالک انقلاب، مردم هستند.»
وی در ادامه افزود: «یک جریانی از اول انقلاب تلاش کرد که خودش را مالک انقلاب جا بزند چون می‌گفت من پیشکسوت انقلاب بوده‌ام، من زندان رفته‌ام، مردم باید ما را بپرستند. از جمله جریان فتنه و خواص بی‌بصیرت ضمن اینکه در مواقع حساس صحنه را ترک کردند مدعی مالکیت انقلاب هم شدند. اینها همیشه مردم را رعیت می‌دیدند.»
این عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: «در این رویداد دو هفته پیش مجلس، که تنها یک حادثه نبود بلکه یک نقطه عطف بود در تاریخ سیاسی؛ ما دیدیم که مردمی که از برجام درس گرفته بودند فهمیدند که اگر ساکت باشند لوایح FATF و این لایحه منابع مالی تروریسم که به مراتب ضررشان از برجام بیشتر است به این ملت تحمیل خواهد شد. لذا تصمیم گرفتند که به میدان بیایند آن هم با روشی مبتنی بر ذات انقلاب و قوانین. به این صورت که آنجایی که امکان داشتند و به نماینده خود دسترسی داشتند، به دفاتر نمایندگان رفتند، آنهایی که دسترسی به دفاتر نداشتند در راهپیمایی روز قدس، نمایندگان خود را دیدند. به جز اینها بسیاری دیگر از مردم با ارسال پیامک به نماینده خود گفتند که مبادا چنین چیزی را تصویب کنید، ما از شما نخواهیم گذشت.»
وی یادآور شد: «مردم پیش از این در موارد اقتصادی وارد صحنه شده بودند اما در موضوع فنی و پیچیده‌ای مانند FATF و لوایح آن برای نخستین بار بود که حضور بابرکت مردم رخ داد. در این صحنه‌ای که با منافع ملی کشور گره خورده است و قرار بود که در یکشنبه پس از تعطیلات لایحه منابع مالی تروریسم تصویب شود حضور معنادار مردم در عرصه اطلاع‌رسانی فوق‌العاده موثر بود.»
این نماینده مجلس دهم در موثر بودن اهمیت آگاهی بخشی در مواردی از این دست گفت: «نقش آگاه سازی مردم در این مورد بسیار موثر بود. هم مردم سراغ این موضوع رفتند؛ یعنی ننشستند تا کسانی بیایند و اهمیت این موضوع و ماهیت آن لوایح را برای آنها بگویند و خودشان نیز کسب خبر کردند. گروه‌های خودجوش دانشجویی در سراسر کشور، که حقیقتا باید از آنها تشکر کرد؛ تحلیل‌هایی را تنظیم کردند و در راهروهای مجلس به دست نمایندگان می‌دادندکه مرکز تحلیل‌های مجلس به این تحلیل‌های حقوقی نرسیده بودند، ما اینجا اثر این قبیل اقدامات بابرکت را دیدیم.» کریمی قدوسی افزود: «در این میان ناگهان جریان زنجیره‌ای، یا همان جریان سرمایه‌داری در این کشور فهمید که عجب! مردم دارند نقش پیدا می‌کنند، دیدند که مردمی که از نگاه آنها رعیت بودند از آن حالت منفعل نسبت به این موضوعات خارج شدند و منشا اثر گشتند.» این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: «مرکز فرماندهی آنها طرح ریزی کرد که بروید سراغ این ماجرا. آن را جناحی کنید و محدود کنید به یک شهر خاص و پس از آن در همان شهر هم آن را محدود کنید به یکی دو نفر، تا ریشه این حرکت بزرگ ملی اینگونه زده شود. این مهندسی زنجیره‌ای‌ها برای بی‌اثر کردن آگاهی مردم در مورد کنوانسیون‌های استعماری بود. ما اسناد متقن داریم و رصد اطلاعاتی که سه مرکز آکادمیک در اروپا یعنی فرانسه، انگلستان و هلند برای این رسانه‌ها تولید محتوا می‌کنند.»
نماینده مردم مشهد افزود: «اینجا که یک هجمه‌ای علیه این حرکت مردمی و خودجوش توسط این جریان آغاز شد تناقض‌شان درباره برخورداری از حق شهروندی، شفافیت و جریان آزاد اطلاعات و اطلاع‌رسانی همه زیر سؤال رفت. نشان داد که آگاهی مردم و سپس ایستادگی آنها در برابر جریان نظام سرمایه‌داری موجب خشم اینها قرار خواهد گرفت و اینجا ثابت شد که اینها دنبال نظام سرمایه‌داری هستند. »
کریمی قدوسی در پایان گفت: «من به عنوان خادم ملت از مردم تشکر می‌کنم. از سراسر کشور برای ما پیامک آمد. می‌خواهم از مردم عزیز که مالک انقلاب هستند تا همین‌گونه نسبت به اینگونه مسایل حساس باشند و به شناخت دقیق ماهیت اقدامات نظام سرمایه‌داری بپردازند. چه بسا اگر آنها در جریان برجام نیز در صحنه بودند برجام نیز 20دقیقه‌ای تصویب نمی‌شد. طومارهای مردمی، پیامک‌ها و دل نوشته‌های مردمی بسیار موثر بود. حضور آنها در روز قدس موثر بود. این همان چیزی است که اسلام آن را با عنوان امر به معروف و نهی از منکر نام می‌برد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
اصلاحات اسلامی! پروژه وزارت خارجه آمریکا برای مقابله با ایران
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۹

Image result for ‫اصلاحات اسلامی! پروژه وزارت خارجه آمریکا برای مقابله با ایران‬‎
سندی که به رویت وبگاه افشاگر اینترسپت رسیده از برنامه‌‌ریزی‌هایی در وزارت خارجه آمریکا برای تضعیف زیربنای ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران با هدف‌گذاری روی گروه‌های زنان و جوانان خبر می‌دهد.
منابع خبری روز دوشنبه گزارش دادند وزارت خارجه آمریکا در یادداشتی به کاخ سفید، خواستار پیش گرفتن سیاستی موسوم به «اصلاح اسلامی» برای مقابله با ایران شده است.
پایگاه «اینترسپت» گزارش داده این سند مربوط به سال گذشته بوده و دولت ترامپ درباره اتحاذ آن به عنوان سیاست رسمی آمریکا بحث کرده است.
پیشنهاد «اصلاح اسلامی» در نهایت به عنوان راهبرد امنیت ملی آمریکا پذیرفته نشد، اما «اینترسپت» می‌نویسد اینکه چنین بحثی در بالاترین سطوح وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا مطرح می‌شود، نشان‌دهنده اوج گرفتن غیرعادی سیاست‌های راست‌افراطی در دولت این کشور است.
اینترسپت نوشته در صورتی که این سیاست به عنوان سیاست خارجی آمریکا پذیرفته می‌شد، دولت آمریکا را وارد یک بحث مستقیم مذهب‌شناسی می‌کرد.
در این سند همچنین آمده است: اصلاح اسلام بایستی یکی از عوامل مهمی باشد که در مسیر جست‌وجوی ابزارهای دیپلماسی عمومی جهت تضعیف پایگاه ایدئولوژیکی زیربنایی ساختارهای فعلی ایران دنبال می‌شود.
این سند، تابستان سال ۲۰۱۷ توسط پرسنل بخش برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا تحویل شورای امنیت ملی کاخ سفید شده است. در آن زمان، شورای امنیت ملی آمریکا در حال تهیه پیش‌نویس راهبرد امنیت ملی دولت ترامپ بوده است.
ریاست وزارت خارجه آمریکا را در آن زمان «رکس تیلرسون» به عهده داشته که در دوران حضورش در این سمت، تلاش کرد از بیانیه‌های افراطی ترامپ علیه مسلمانان خودش را جدا کند.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا، صحت این سند را تأیید کرده و به اینترسپت گفته سند مورد نظر یکی از ده‌ها سندی بوده که در تدوین راهبرد امنیت ملی آمریکا نقش داشته است.
در سند مورد نظر بحث‌های مفصلی درباره نحوه ایجاد «اصلاحات» ادعایی مدنظر انجام شده و پیشنهاد شده زنان و جوانان به عنوان گروه‌های هدف، مد نظر قرار گیرند.
در این سند آمده است: دو گروه هدف در این رویکرد زنان و جوانان هستند، اما آنها تنها گروه‌های هدف بالقوه نیستند. تمرکز روی قدرتمند کردن زنان، به عنوان مهم‌ترین گروه هدف پیام‌رسانی در جهانِ تأثیرپذیرفته از اسلام، به ایالات متحده اجازه خواهد داد برای قدرت آمریکا و روایت آزادی‌خواهانه آن، یک مولفه اخلاقی حفظ کند.
به گزارش فارس، «تاد‌گرین»، استاد دانشگاه و متخصص امور مذهبی به اینترسپت گفت مطالبه برای «اصلاح در اسلام» موضوع تازه‌ای نیست. این مفهوم، شاکله فعالیت‌های برخی از مهم‌ترین گروه‌های اسلام‌ستیز در جهان غرب را تشکیل داده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397
نقشه دفاع در ستاد فرماندهی اقتصاد
  ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
Image result for ‫نقشه دفاع در ستاد فرماندهی اقتصاد‬‎
راه برون رفت از چالش اقتصادی موجود کدام است؟ سهم دشمن و دوست و دوست نمایان در این میان چه قدر است؟ اراده و امید عمومی برای مقابله با جنگ دشمن را چگونه می شود تقویت کرد؟
1- حکایت لجبازی برخی سیاست‌بازان، حکایت لجبازی همان دشمن اهل بیت است که از او پرسیدند «هنگام سجده نماز، چشمان خود را ببندیم یا باز بگذاریم؟». تاملی کرد و گفت «یک چشم خود را ببندید و دیگری را باز بگذارید». با تعجب پرسیدند چرا؟! و پاسخ شنیدند «چنین کنید تا حتما خلاف جعفر بن محمد
[امام صادق علیه‌السلام] رفتار کرده باشید. او یا در سجده چشمان خود را می بندد و یا باز می‌گذارد. با این کار در هر صورت، با او مخالفت کرده‌اید»! برای سیاست زدگان لجوج، معارضه به هرقیمت، آن قدر مهم است که به بازی در نقش پیاده نظام دشمنان تاریخی کشور نیز تن می دهند. به قول مولوی «خشم مرو، خواجه پشیمان شوی- جمع نشین، ورنه پریشان شوی/ طیره مشو خیره مرو زین چمن- ورنه چو جغدان، سوی ویران شوی/ گر بگریزی ز خراجات شهر- بارکش غول بیابان شوی/ کم خور از این پاچه گاو ای ملک- سیر چریدی، خر شیطان شوی/... بوقلمونی، چه شود گر چو عقل- یک صفت و یک دل و یکسان شوی؟»
2- دو نوع امید را می‌توان سراغ گرفت؛ «واقعی، تلاشگرانه و توام با اراده و تدبیر» و «خیالی، شانس گرایانه و از سر بی همتی و حاضری خوری». کدام ورزشکار را می‌شناسید که بدون تحمل نظم و زحمت و ریاضت و مداومت توانسته باشد شانسی قهرمان شود؟ یک ورزشکار ماه‌ها بلکه سال‌ها کم‌خوری و کم‌خوابی و تمرین مداوم و مشقت بار را به جان می‌خرد تا تراشیده و چابک و قدرتمند شود. او باید چربی اضافه را آب کند و مهارت‌ها و چابکی را در خود تقویت نماید تا کمتر آسیب ببیند و در نقشه و فشار حریف گیر نیفتد بلکه بتواند حمله کند. ساختن اقتصاد ملی نمی‌تواند از این قاعده مستثنا باشد. نمی توان با سبک زندگی مصرف‌زده و ولنگارانه، چه در میان مردم و چه در میان مدیران، بنیه اقتصادی قدرتمند و شکست‌ناپذیر داشت. تسلیم طلبی به خاطر احساس ضعف در مقابل دشمن، یک روحیه با عواقب مشخص است؛ و همت خلل ناپذیر برای به فعلیت درآوردن ظرفیت‌های بزرگ، روحیه ای دیگر. نتیجه تسلیم طلبی و التماس از دشمن، همان است که صائب می‌گوید «اظهار عجز نزد ستم پیشه ابلهی است/ اشک کباب موجب طغیان آتش است». بدتر از تسلیم‌طلبی، وطن فروشی است که صدها بار از تن فروشی رذیلانه‌تر است اما بعضی ها به آن عادت کرده اند؛ چنان که رئیس حزب اشرافی کارگزاران و چند عضو حزب منحله مشارکت و اعتماد ملی در کنار برخی اعضای فراری گروهک‌های منحله، با نامه پراکنی اخیر به مثابه نشتی بشکه نشان دادند.
3- برای این جماعت، اوباما و ترامپ فرقی نمی‌کند؛ ولو آقای روحانی بگوید مذاکره با دولت بدعهد آمریکا «دیوانگی» است. تسلیم طلبان و وطن فروشان، جز پیچیدن این نسخه که «امتیاز جدید بدهید و وعده نسیه بگیرید»، کار دیگری بلد نیستند. ترامپ می‌گوید فشار می‌آوریم تا ایران پای میز مذاکره بیاید و امتیاز جدید بدهد، اینها بلافاصله می‌گویند پای میز مذاکره با همان طرف بدعهد بروید و امتیاز جدید بدهید! برخلاف ادعاهای قبلی که گفتند «ترامپِ دیوانه، برجام را به هم زد و گرنه اوباما خوب بود»، معلوم شده همانقدر که شیدای اوباما بودند، سرسپرده ترامپ‌اند. سخنگوی دولت به درستی درباره اینها گفت «عقل کاملی ندارند» و «این فردی که در هواپیما با یک توییت، نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می‌کند، قابل اعتماد است؟».
4- امیرمومنان علیه‌السلام در خطبه 34 نهج‌البلاغه و در عتابی دردمندانه خطاب به برخی همراهان بی همت می فرماید «تُکادونَ و لا تَکیدون... لا یُنام عنکم و انتم فی غفلهًْ ساهون... برای شما نقشه می‌کشند و شما نقشه نمی‌کشید... چشم از شما برنمی‌د‌ارند و شما در غفلت غوطه‌ورید». حمله که سر جای خود محفوظ؛ اما حتی برای دفاع هم باید نقشه کشید و برنامه‌ریزی داشت. نقشه دشمن روشن است؛ تشدید فشار اقتصادی و سیاسی در کنار عملیات روانی گسترده برای به ستوه آوردن مردم و ایجاد بی ثباتی. دشمن و عوامل آن دنبال نوعی از بسیج‌گری اجتماعی هستند که در خدمت فرسایش اقتدار ملت و حاکمیت ایران از درون  قرار گیرد و به نوعی خودزنی و خودکشی ملی منتهی شود؛ همچنان که در فتنه 88 گفتند در جنگ نرم و هوشمند، به دنبال بازآفرینی فنون رزمی جوجیتسو (استفاده از نیرو و توان حریف علیه خود او) هستند.
5- دشمن در سال 90 و 91 و در بحبوحه ایجاد التهاب اقتصادی کوشید ضمن ایجاد خطای محاسبه یا از طریق برخی عناصر آلوده و یا منفعت‌طلب، موجی ایجاد کند که سرمایه برخی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی در خدمت خرید انبوه سکه و ارز و ایجاد دومینوی تورم انتظاری (مصنوعی) درآید. بعدها معلوم شد در همان روزهای پر التهاب، امثال آقای «حسین-ف» و «علی-ص» (مدیر نجومی بگیر بانک‌های ملی و رفاه) و یا خانم «ح» (دختر یک مدیر نجومی بگیر دیگر و نماینده بعدی مجلس) و همسرش، اقدام به تاسیس صرافی کرده اند. امروز مشابه همان التهاب‌آفرینی در جریان است. از هر طرف که به صحنه نگاه کنیم، می‌بینیم به موازات خباثت دشمن، خود تحریمی‌ها و خودزنی یا منفعت‌طلبی‌های نوک دماغی برخی مدیران و سیاست‌بازان و اهالی رسانه به کشور آسیب می زند. نمونه این اتفاق را در اجحاف برخی شرکت‌های خودروساز به مردم دیدیم.
6- بازشناسی دوست از دشمن و نفوذی‌ها و اخلالگران، مسئله مهمی است. طیف‌هایی که می گویند با وجود خباثت‌های آمریکا در برجام دوباره با آنها مذاکره کنیم و امتیاز جدید بدهیم و از سوی دیگر صراحتا دولت را رحم اجاره ای و نردبان و کاتالیزور گذار در مسیر اهداف ساختارشکنانه خوانده‌اند، آیا سر سوزنی ناراحت می‌شوند که به خاطر نابسامانی اقتصادی، اعتبار دولت زیر سوال می رود. آنها همان کسانی هستند که در میانه آشوب نیابتی سال 88‌، گرای تحریم های فلج کننده را به دشمن دادند و اصل هدف یا ماموریت شان، اجرای پروژه براندازی به هر قیمت است. آنها صرفا کارگر و مجری پروژه‌ای هستند که پیمانکار و طراح اصلی آن، مثلث صهیونیسم مسیحی (آمریکا و انگلیس و اسرائیل) است. متاسفانه آقای روحانی با وجود اینکه صراحتا همین حقیقت را درباره گردانندگان فتنه سال 78 بازگو کرد، درباره گسترده تر شدن خیانت آنان از سال 88 به بعد با تغافل روبرو شد؛ آنها خود را شریک سیاسی و موتلف انتخاباتی جا زدند و مطلبه سهم در بدنه دولت کردند. کسانی که بارها دشمنان نشاندار ملت را در عملیات بی‌ثبات‌سازی و آشوب افکنی همراهی کردند، میان اعتبار و بقای دولت یا ماموریت مشترک با دشمن، کدام را انتخاب می‌کنند؟ آنها سر بزنگاه به خاتمی و هاشمی هم رحم نکردند، چه رسد به روحانی. دولت اگر نتواند این مرزبندی حیاتی با سرانگشتان نفوذ بوروکراتیک را احیا کند، هم ضربه خواهد خورد، چنان که تاکنون متحمل شده و هم کشور را دچار خسارت‌های بزرگ‌تر خواهد کرد.
7- نه مجلس می‌تواند نقش تماشاچی را ایفا کند و نه قوه قضائیه که مسئولیت پیشگیری از جرم و برخورد بازدارنده را دارد. متاسفانه هنوز سه قوه و در پیشانی آنها دولت، چنان که باید، جنگ پیچیده دشمن را جدی نگرفته‌اند و به تعارف می‌گذرانند. اینجا جایی نیست که بشود با اتوکشیدگی و ادا و اطوار بوروکراتیک و تعارف و توصیه با دشمنان و زالوصفتان بدتر از آنها رو برو شد؛ چابکی و کمر بستگی و واکنش سریع و قاطع - در عین سنجیدگی و تدبیر- نیاز است. وقتی برخی نمایندگان و مدیران، سراغی از معیشت مردم نمی‌گیرند و سراغ اخلالگران دانه‌درشت - بخوانید تروریست اقتصادی- نمی‌روند، اما طرح تخفیف مجازات مجرمان امنیتی و سیاسی را می‌نویسند یا برای تجمعات اعتراضی مکان‌یابی می‌کنند، مردم را امیدوار می‌کنند یا دشمن را؟ آنها چه پیامی به ترامپ و سازمان سیا و گروهک‌های ضد انقلاب می‌دهند؟
8- برخی دولتمردان در مقابل مطالبه قانونمندی فضای مجازی و انتقال فضای پیام رسانی مسئولانه به داخل مقاومت کردند اما حالا می‌گویند گرانی افسار گسیخته زیر سر جنگ روانی دشمن در فضای مجازی است. کدام حرف را باور کنیم؟ چرا عبرت لازم را از شبیخون دشمن در آشوب‌افکنی دی ماه نگرفتند و نخواستند معبر شبیخون بسته شود؟ نمی‌شود رئیس جمهور و وزیر اقتصاد و دیگر مقامات دولتی از نقش فضای مجازی و از جمله برخی کانال‌ها بنالند، اما همین معبر عملیاتی به حال خود رها شده باشد. پذیرفتنی نیست از وزارت اطلاعات بخواهند فعالیت خود را عمدتا روی کشف ‌تیم‌ها و ادوات تروریستی و یا محموله‌های قاچاق مواد مخدر متمرکز کند. پس طراحی و عملیات دشمن در حوزه‌های جنگ هوشمند اقتصادی-روانی- سیاسی چه می‌شود؟!
9- شورای عالی هماهنگی اقتصادی فراهم آمده از سه قوه، باید شبانه‌روز مانند اتاق فرماندهی جنگ دایر باشد و تصمیمات اجرایی فوریت دار بگیرد؛ از تدابیر اقتصادی آرامش بخش گرفته تا تصمیمات قضایی و امنیتی. وزارتخانه‌های اقتصادی باید از یک منظر، برای انجام مسئولیت‌های جدید فراخوانده شوند، وزارت‌خانه‌های اطلاعات و ارتباطات و ارشاد و کشور از زاویه نگاهی دیگر، و مجلس و کمیسیون‌های آن از منظر سوم و دستگاه قضایی و سازمان بازرسی از بُعد چهارم. نباید این ستاد به کم تحرکی و بی‌عملی برخی ستادها و شوراهای دیگر دچار شود. اینجا اتاق فرماندهی جنگ است و نباید گرفتار کُندی و سنگینی‌های رایج دیوان سالاری یا تعارف و مماشات باشد. کسانی که خون مردم را در شیشه می‌کنند، باید مجازات خیانت در میانه جنگ و تهاجم دشمن را متحمل شوند؛ وگرنه این کشور است که  متحمل خسارت می‌شود. حد وسطی وجود ندارد که بشود با اخلالگران زالو صفت مماشات کرد.
10- زمانی برخی مردم جوگیر می‌شوند و به شکل خرده پا سراغ بازار سکه و ارز و خودرو و مسکن می‌روند که داستان آنها جداست؛ اما حکایت اخلالگران و مفسدان و محتکران دانه درشت فرق می‌کند. هم باید به حساب این دانه درشت ها سرک کشید و تحت رصد اطلاعاتی قرار داد، و هم با تعقیب قضایی، شدیدترین مجازات‌ها را در قبال آنها اعمال کرد و اموال نامشروعشان را مصادره نمود. اگر ضمن هشدارهای فوریتی، مجازات سخت گیرانه را فقط نسبت به 10 اخلالگران بزرگ اعمال کنند، نفر یازدهمی پیدا می‌شود که ریسک اعدام یا مصادره اموال و پرداخت مالیات کمرشکن را به جان بخرد؟ یکی از اولویت های ستاد جدیدالتاسیس می‌تواند اعلام و اعمال همین مجازات‌های سختگیرانه باشد. در کشورهایی مانند کره جنوبی وقتی دیدند کسانی برای ارز کمیاب نقشه می‌کشند - با این عنوان که «عرق کارگران ما، همان خون ریخته شده در جنگ صنعتی و اقتصادی است»- مجازات اعدام تعیین کردند.
11- همچنین لازم است تدابیر اقتصادی صحیح در زمینه تنظیم بازار، آرامش بخشی به مردم و مهار تقاضای کاذب به اجرا درآید. اگر قدم فراتر بگذاریم و اهل همت باشیم، می‌توان تحریم های خباثت آلود دشمن را فرصت بزرگ و کم نظیر برای اصلاحات اقتصادی درونزا و ترک برخی عادت های زیانبار اقتصادی دانست. تحریم به این معنا، با همه سختی‌هایش، یک توفیق اجباری است. متاسفانه برخی مدیران در حالی برای سرمایه خارجی عطش و اشتیاق نشان دادند که سیلاب رها شده نقدینگی، در حال سرک کشیدن به بازارهای مختلف و متلاطم کردن آن بود. خوب! اندکی هم به داخل نگاه کنند. «سالها دل طلب جام جم از ما می‌کرد/ وآنچه خود داشت، ز بیگانه تمنا می‌کرد».

محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 خرداد 1397


( کل صفحات : 14 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات