تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه:
تهدید نفتی رئیس‌جمهور سیاست و رویکرد نظام است
۱۳۹۷/۰۴/۳۰
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (شنبه) در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه، تأمین و حفظ منافع ملی به معنای حقیقی را هدف اصلی سیاست خارجی خواندند و با بیان بایدها و نبایدهای دیپلماسی در نظام اسلامی افزودند: می‌توان با روحیه صحیح انقلابی و دیپلماسی هوشمندانه و هدفمند، روابط خارجی را گسترش داد و عناصر قدرت نظام را به پشتوانه‌ای برای دستاوردهای سیاسی و دیپلماسی تبدیل کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با‌ اشاره به شرایط کنونی و جبهه گسترده‌ای که ضد اسلام و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته، تلاش دیپلماسی را در بر دارنده اجر الهی و افتخاری تاریخی و ملی در دفاع از حقانیت ملت ایران دانستند و گفتند: در چالش‌ها، انسان غیرتمند و صبور و خردمند، بر تلاش‌ها و حجم و کیفیت کار می‌افزاید، بنابراین باید روحیه‌ تازه‌سازی فعالیت‌ها در دستگاه دیپلماسی گسترش یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حفظ سلامت دینی و طهارت روحی و معنوی خود و خانواده و پایبندی رفتاری و گفتاری به مسائل شرعی از مهم‌ترین وظایف مسئولان و کارکنان وزارت امور خارجه به‌ویژه سفرا و اعضای نمایندگی‌های ایران در خارج است.
ایشان با تاکید بر اینکه دستگاه دیپلماسی بخش اصلی سیاست خارجی کشور و نمای بیرونی نظام جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کردند: وزارت امور خارجه و به‌ویژه سفرا باید عمیقاً به ارزش‌های اسلام و انقلاب پایبند باشند و رفتار و گفتار آنان، منعکس‌کننده این ارزش‌ها باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه تبیین بایدها و نبایدهای دیپلماسیِ نظام اسلامی، شرط لازم برای نمایندگان دیپلماسی را برخورداری از روحیه قوی و مستحکم، امید به آینده و بهره‌مندی از احساس حقانیت برشمردند و با‌ اشاره به موضوع مهم منافع ملی، گفتند: هدف اصلی و واقعی دیپلماسی، حفظ منافع ملی است و تعامل یا تقابل، تنها روشهایی برای تأمین منافع ملی هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، منافع ملی را برگرفته از سیاست‌های اصلی و ارزش‌های نظام دانستند و تاکید کردند: دستگاه دیپلماسی باید منافع ملی را حفظ و تأمین کند.
ایشان، سخنان رئیس‌جمهور را در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه «اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد» سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام برشمردند و افزودند: وظیفه وزارت امور خارجه پیگیری جدی اینگونه مواضع رئیس‌جمهور است.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع «دیپلماسی ایدئولوژیک» ‌اشاره و خاطرنشان کردند: برخی به غلط، سخن از لزوم جدایی دیپلماسی از ایدئولوژی به میان می‌آوردند، در حالی‌که دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ ‌اشکالی ندارد و القاء تقابل میان ایدئولوژی و منافع ملی، صحیح و منطقی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه هدف از تشکیل جمهوری اسلامی حفظ منافع ملی، استقلال، آزادی، عدالت اجتماعی، قدرت و امنیت ملی است، افزودند: ایدئولوژی به دنبال تأمین و حفظ منافع ملی است و هویت یک ملت محسوب می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی با ‌اشاره به وجود ایدئولوژی در رفتار و سیاست‌های دولت‌های غربی، گفتند: آمریکایی‌ها در سخنان خود بارها از عبارت «ارزش‌های آمریکایی» استفاده می‌کنند که همان ایدئولوژیِ آنها و برگرفته از اعلامیه استقلال آمریکا است و در کشورهای اروپایی نیز تفکرات ایدئولوژیک بر رفتار و فعالیت‌های سیاسی آنها حاکم است.
ایشان ارتباط خردمندانه، هوشمندانه، هدفمند و منطقی با جهان را برخاسته از نگاه اسلامی نظام و کاملاً منطبق با دیپلماسی ایدئولوژیک خواندند.
رهبر انقلاب اسلامی تحقق و بروز روحیه انقلابی را در تعاملات و رویکردهای دیپلماتیک ضروری دانستند و افزودند: دیپلمات ایرانی باید به انقلاب افتخار کند و در تعاملات کاری او، «عزت، احساس اقتدار و اعتماد به نفس» به روشنی مشاهده شود که البته این رفتار و منش انقلابی با بیان حرف‌های نامعقول و ایجاد هیاهو کاملاً متفاوت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین ضرورت برخورداری سفیران و دیپلمات‌های ایرانی از احساس حقانیت، به موضوع جنگ روانی بی‌وقفه دشمنان‌ اشاره کردند و افزودند: باید با احساس حقانیت و با آگاهی و تسلط در مباحث چالشی، پاسخ‌های قاطع و منطقی به اتهامات بیگانگان داد.
ایشان، متهم کردن دائم ایران به یک مسئله منفی را دستور کار اصلی جنگ روانی مستمر دشمنان خواندند و افزودند: برای تحقق این هدف، «ایران هراسی، ایران‌ستیزی، ایران‌گریزی، اتهام نقض دموکراسی، نبود آزادی و نقض حقوق بشر» مدام در تبلیغات بیگانگان تکرار می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با‌اشاره به جنایات اروپایی‌ها و غربی‌ها در مستعمرات گذشته، محدود بودن دموکراسی در غرب به مقررات و یا نظر مراکز خاص، وجود دیکتاتوری حزبی در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و نیز جنایات فعلی غربی‌ها از جمله همدستی با سعودی‌ها در کشتار مردم یمن افزودند: غربی‌ها مظهر نقض حقوق بشر هستند اما با وقاحتِ تمام، ایران را متهم می‌کنند به‌گونه‌ای که گاه انسان از شدت وقاحت آنها حیرت می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا را خطایی واضح خواندند و افزودند: آمریکا با اصل نظام اسلامی مشکل اساسی و مبنایی دارد، ضمن اینکه کشورهای فراوانی در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین هستند که با آمریکا رابطه دارند اما همچنان با مشکلات فراوان دست به‌گریبانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دشمنی عمیق آمریکا با جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها به دنبال بازگشت به موقعیت و جایگاه خود در ایران قبل از انقلاب هستند و به کمتر از این هم راضی نخواهند شد.
ایشان مخالفت آمریکا با «توان هسته‌ای و قدرت غنی‌سازی بالا و نیز حضور ایران در منطقه» را ناشی از خصومت عمیق آنها با عناصر اقتدار نظام اسلامی برشمردند و افزودند: حضور منطقه‌ای جزو عناصر قدرت و امنیت ایران است و عقبه راهبردی کشور محسوب می‌شود، به همین علت دشمنان با آن مخالفند.
رهبر انقلاب با ‌اشاره به بیان مکرر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا از زبان مسئولان کشور افزودند: بنده از قدیم این نکته را خاطرنشان می‌کردم که روی حرف و حتی امضای آمریکایی‌ها نمی‌توان حساب کرد، بنابراین مذاکره با آمریکا هیچ فایده‌ای ندارد.
ایشان فعال کردن ظرفیت‌های استفاده‌نشده یا کم استفاده شده در کشور را مهم دانستند و افزودند: مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند بلکه باید کارهای فراوان لازم در داخل کشور را دنبال کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، گسترش ارتباطات چند جانبه و به‌ویژه دو جانبه و توجه خاص به تشکلهای منطقه‌ای را ضروری خواندند و افزودند: سفرا و نمایندگان ایران در خارج باید به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملت و کشور کاملاً واقف باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ‌اشاره به اذعان اخیر مقامات آمریکایی درباره استعداد ملت ایران افزودند: از چندین سال قبل تأکید می‌کردم که استعداد ایرانی از متوسط استعداد دنیا بالاتر است، این واقعیت یک ظرفیت مهم داخلی است، همچنان‌که ایمان، شجاعت، ایثار و افتخار ملت به ارزش‌ها از دیگر عناصر توانایی‌های ایران است.
ایشان ارتباط با دانشمندان، رجال سیاسی غیر‌دولتی و فعالان اقتصادی دیگر کشورها را جزو روشهای رایج دیپلماسی در جهان برشمردند و افزودند: با این روشها می‌توان گستره فعالیت‌های دستگاه سیاست خارجی را گسترش داد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین قدرت میدانی را پشتوانه دیپلماسی خواندند و افزودند: مهم این است که هرگونه عنصر اقتدار به نوعی دستاورد سیاسی و اقتصادی تبدیل شود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، وزیر امور خارجه با‌ اشاره به رویکردهای دستگاه دیپلماسی به‌ویژه در ارتباط با همسایگان و تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی، گفت: تلاش کرده‌ایم با خودباوری به استقبال چالش‌ها برویم و از منافع ملی با صلابت دفاع کنیم.
آقای ظریف با بیان اینکه با همین رویکرد و با حمایت‌ها و هدایت‌های رهبر انقلاب اسلامی توانستیم پروژه ایران ‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم، خاطرنشان کرد: ترامپ و نتانیاهو تلاش می‌کنند با نمایش‌های سخیف، پروژه ایران‌هراسی را تکرار کنند اما امروز حتی در میان متحدان خود نیز تنها و منزوی هستند.
وزیر امور خارجه با ‌اشاره به تشکیل اتاق جنگ و تلاش گسترده آمریکا برای فشار و زورگویی علیه ملت ایران، گفت: همواره به کشورهای دیگر از جمله متحدین آمریکا اعلام کرده‌ایم که مقابله با زورگویی آمریکا باید از تعهدات سیاسی فراتر رفته و به اقدامات عملی زمان‌دار منجر شود.
آقای ظریف افزود: ما شرایط سخت‌تری را تجربه کرده‌ایم و اطمینان دارم در پرتو همدلی و وفاق می‌توانیم بر مشکلات فائق شویم و شرایط پیش‌رو را با عنایت الهی و با هدایت‌های رهبری و حمایت مردم به خوبی و با افتخار و سربلندی و با کمترین آسیب مدیریت کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
تقوا و چشمه درون جان
(خوان حکمت) 
  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
چهار ماه ذیقعده و ذیحجه و محرم که سه ماه متصلند و ماه رجب كه ماه منفصل است، اینها ماه‌های حرامند، در ماه‌های حرام، كارهای خیر ثوابش دو‌چندان است، ـ خدای ناكرده ـ گناه كیفرش دو‌چندان است. اینكه می‌بینید دیه و تعزیرات در ماه حرام بیشتر از ماه‌های دیگر است برای همین جهت است.
ماه ذیقعده، موسم چله‌گیری
در ذیقعده انسان این فرصت را دارد كه از اوّل ذیقعده تا دهم ذیحجه این اربعین كلیمی را بگیرد، همین اربعین كلیمی كه «مَن أَصبَحَ للهِ أَربَعِینَ»،(1) به ما سفارش كردند كه همه درس‌ها در حوزه و دانشگاه نیست، بخش مهمّ این درس‌ها در مسجد و حسینیه است. فرمود انسان بالأخره باید این بوستانی كه، این درختان و ‌اشجاری كه، این باغی كه درست كرده آبیاری كند؛ حالا آبش یا از چشمه است كه از درون همین باغ می‌جوشد یا از بیرون، جدول‌كشی و نهر درست كردن است كه درخت‌ها را سیراب می‌كند. آنها كه در حوزه و دانشگاهند؛ مثل كسانی هستند كه كشاورزی و باغداری دارند ولی از راه نهر از بیرون آب می‌آورند، آنها كه اهل دل و اهل معنا و اهل نماز شبند كسانی‌اند كه از درونشان چشمه می‌جوشد؛ به هر حال دو تا راه دارد (لِمَنْ كانَ لَهُ قَلْبٌ أو أَلْقَی السَّمْعَ وَ هُوَ شَهید)(2) این دو راه را قرآن کریم به عنوان مانعهًْ الخلو بیان کرده. فرمود انسان یا باید مثل انبیا و اولیا و شاگردان اینها باشد، چشمه از درون بجوشد یا با اینها رابطه داشته باشد، نهری از این چشمه به درون منزل خود بیاورد؛ اگر نه آن باشد نه این، می‌خشكد. هر دو جمعش ممكن است ولی مانعهًْ‌الخلو است. فرمود: (لِمَنْ كانَ لَهُ قَلْبٌ) یا باید دل داشته باشی یا باید گوش. اینكه فرمودند اربعین كلیمی چلّه بگیرید: «مَن أَصبَحَ»، «مَنْ أَحْفَظَ» آمده، برای همین است كه هیچ كس نمی‌تواند بگوید من دستم از حوزه یا دانشگاه كوتاه شده است. در حالی که این قدر روابط علمی بین قلب بشر با خالق قلب و مقلّب‌القلوب هست كه ده‌ها مسئله ممكن است در قلب انسان القا بشود.
نتیجه از دست دادن تقوا
 اصولاً فرمود: (وَ اتَّقُوا الله وَ یُعَلِّمُكُمُ الله‏).(3) در كتاب‌های حوزوی و دانشگاهی این اصل پذیرفته است كه «من فقد حسّا فقد فقد علما»(4) این کار حوزوی و دانشگاهی است؛ یعنی اگر كسی حسّی را از دست داد، علم ناشی از آن حسّ را از دست می‌دهد؛ این حرفی است که حداقل چهار هزار سال در حوزه و دانشگاه هست، از قبل از ارسطو بوده ولی از ارسطو به بعد این دیگر اصل رسمی است؛ «من فقد حسّا فقد فقد علما». اگر کسی سامعه نداشت از فنّ آهنگ‌ها محروم است، اگر كسی باصره نداشت از مناظر طبیعی محروم است، او دیگر نمی‌داند. اگر كسی گوش نداشت چگونه می‌تواند عالِم بشود، حرف چه كسی را بشنود، اگر كسی چشم نداشت، كتاب چه كسی را مطالعه كند. این یک چیز معقول و مقبول است، همه ما قبول کردیم و پذیرفتیم. اما حرف تازه‌ای كه انبیا آوردند این است كه «من فقد تقویً فقد فقد علماً»، اگر كسی تقوا را از دست داد، علم خاصّ از آن ناحیه را هم از دست می‌دهد؛ این حرف تازه‌ای است كه انبیا آوردند. فرمود: (وَ اتَّقُوا الله وَ یُعَلِّمُكُمُ الله‏). در سوره «انفال» فرمود: (إِنْ تَتَّقُوا الله یَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقانا)(5) حرف تازه پیغمبران این است كه اگر كسی طهارت و پاكی و امنیت و امانت را از دست داد، برخی از علومی كه از آن راه نصیب بشر می‌شود را از دست می‌دهد. شما اگر مشرق یا مغرب بروید، این حرف را غیر از انبیا کسی دیگر نیاورد. مشرق یا مغرب بروید این حرف که انسان چشمه‌ای از درون جان خود دارد این را غیر از انبیا کسی نیاورد. همه می‌گویند انسان باید درس بخواند یاد بگیرد، این یك طرف قضیه است، آن تمام‌شدنی است؛ یعنی انسان گاهی به جایی می‌رسد كه اعضا و جوارح خودش را از دست می‌دهد، نه چشمی دارد كه مطالعه كند، نه گوشی دارد كه حرف بشنود؛ اما دل انسان همیشه با دل‌آفرین است:
سلسله موی دوست حلقه دام بلاست            هر که در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست(6)
ارزشمندتر از طلا
 این یك راه خاصّی است. این آیات بالصّراحه روشن می‌كند:(إِنْ تَتَّقُوا الله یَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقانا)، (وَ اتَّقُوا الله وَ یُعَلِّمُكُمُ الله). امام رضا(ع) فرمود: قلعه‌ای است به نام قلعه توحید كه از قلعه به دژ یاد می‌شود، دژبان این هم خداست، ما هم دربان آن هستیم. آن حدیث «سلسله‌ًْالذهب» وجود مبارك امام رضا همین است. فرمود من از پدرم تا رسید به وجود مبارك پیغمبر تا به اسرافیل تا به میکائیل تا به جبرائیل تا به ذات اقدس اله، که می‎گویند حدیث «سلسله‌ًْالذهب»؛ یعنی تمام حلقات این حدیث، طلا و زرّین‌ هستند؛ البته این تعبیر به اندازه فهم خود ماست. وجود مبارك امام باقر یك سخنرانی داشت، وقتی تمام شد یكی از شاگردانش عرض كرد امروز جواهری از شما استفاده كردیم! فرمود همین؟! حیفت نیامد كه این حرف‌ها را به طلا تشبیه كردی: «هل الجوهر إلا الحجر»(7) طلا یك سنگ زردی است، طلا هنوز گیاه نشده، ارزش طلا به چیست؟ چون این سنگ زرد است و زیباست و كمیاب است، آن را معیار معاملات قرار دادند، و گرنه این سنگ چه ارزشی دارد و چه کار می‌تواند بکند؟ فرمود: حیفت نیامد كه این حرف‌ها را به طلا تشبیه كردی؟ طلا یك سنگ زردی است، نقره یك سنگ سفیدی است. شما در كتاب لغت می‌بینید از اینها به عنوان احجار كریمه یاد می‌كنند. فرمود حیفت نیامد این حرف‌ها را به طلا تشبیه كردی؟ اما آنها كه مجبور بودند به زبان ما حرف بزنند گفتند این «سلسله‌ًْالذهب» است.
 حضرت رضا(ع) فرمود اگر كسی بخواهد از شیطان درون، از دشمن درون و بیرون نجات پیدا كند‌، موحد باشد. اگر بخواهد از استكبار و صهیونیسم و امثال و اذناب آنها نجات پیدا كند، موحدانه زندگی كند، اگر می‌خواهد از وهم و خیال در بخش اندیشه، شهوت و غضب در بخش انگیزه نجات پیدا كند‌، موحد باشد‌، حضرت امام رضا(ع) فرمود:«لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَهُ أَمِنَ مِنْ عَذَابِی‏» وقتی این شتر حركت كرد، فرمود: «بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا» کلمه «لا اله الا الله» حصار محکم من است هر کس آن را بگوید، داخل حصار من شده و هر کس داخل شود، از عذاب من در امان است و امّا به شرطی و شروطی که من از شروطش هستم؛(8) یعنی صِرف گفتنِ این حرف‌ها اثر ندارد، امامت است، ولایت است، حرفِ ماست، ما مفسّر این هستیم، ما توحید آوردیم. مرحوم كلینی در جلد اوّل كافی در باب جوامع توحید آنجا نقل می‌كند، وجود مبارك امام رضا(ع) از خدمتگزارش سؤال كرد مسئله رسمی دستگاه خلافت و مردم در سرزمین خراسان امروز چیست؟ به عرض حضرت رساندند كه اینها درباره امامت و خلافت بحث می‎کنند که آیا امامت انتصابی است یا انتخابی؟ فرمود اینها از كجا می‌دانند امامت چیست: «أَیْنَ الِاخْتِیَارُ مِنْ هَذَا وَ أَیْنَ الْعُقُولُ مِنْ هَذَا»،(9)«الْإِمَامُ وَاحِدُ دَهْرِهِ لَا یُدَانِیهِ أَحَد»،(10) امام یك انسان كاملی است كه روی كُره زمین دومی ندارد، مظهر خدایی است كه (لَیْسَ كَمِثْلِهِ شَیْ‏ء)(11) این با انتخاب حاصل نمی‌شود، این با غدیر حاصل می‌شود نه با سقیفه؛ امام را وجود مبارك امام هشتم آنجا معرفی كرد. سرزمین خراسان را سرزمین علم کرد. ما چرا استفاده نكنیم. خیلی‌ها را وجود مبارك امام رضا به مقام فرشته‌ها رساند، چرا ما نباشیم؟! ما که نمی‌خواهیم جبرئیل یا اسرافیل بشویم؛ اما چرا با اینها رابطه نداشته باشیم. بعضی از بزرگان ما، حكمای بزرگ ما که حشرشان با اولیای الهی! اینها ارتباطشان را با ملائكه مرتب حفظ می‌كردند، می‌گفتند روزها به هر حال یا دو ركعت نماز است یا ذكر یا صلوات است یا درود است، من رابطه‌ام را با عزرائیل(ع) محكم كردم، این كارها را انجام می‌دهم، ثواب را به پیشگاه عزرائیل اهدا می‌کنم كه در ملاقات با من خوشرفتار باشد؛ این یك راه است، ما این راه را باید طی كنیم. اینچنین نیست كه كسی بگوید ما با عزرائیل چه كار داریم، نخیر ما با همه آنها كار داریم، آنها هم با ما کار دارند.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب، قم؛5 / 5 / 1396 . 
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
_________________________
1. ملاذ الاخیار فی فهم تهذیب الأخبار، ج14، ص 346.   2. ق، 37.   3. بقره، 282.   4. تفسیر كنز الدقائق و بحر الغرائب، ج‏7، ص506.   5. انفال، 29.   6. سعدی، دیوان ‌اشعار، غزل شماره 47.   7. مناقب آل أبی طالب ابن شهرآشوب، ج‏4، ص248.   8. عیون‌الاخبار، ج 2، ص 135.   9. الفصول المهمهًْ فی أصول الأئمهًْ (تكملهًْ الوسائل)، ج‏1، ص385.   10. الكافی (ط ـ الإسلامیهًْ)، ج‏1، ص201.   11. شوری، 11.   
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
پیام تسلیت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت آیت‌الله حاج آقا مرتضی تهرانی:
 عمر با برکت این فقیه عالیقدر سرشار از نورانیت و خدمت به دین و اخلاق بود
   ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم ربانی و معلم اخلاق آیت‌الله آقای حاج آقا مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
با تأثر و تأسف اطلاع یافتم که عالم ربانی و معلم اخلاق آیت‌‌الله آقای حاج آقا مرتضی تهرانی رحمت‌‌الله‌علیه دارفانی را وداع گفته و ان‌شاءالله به مأمن رضای الهی در جوار مرقد حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام بار یافته‌اند. عمر بابرکت این فقیه عالیقدر و سالک الی الله سرشار از نورانیت و صفا و خدمت به دین و اخلاق بود و جمع زیادی از جوانان پاک‌نهاد و فاضل از سرچشمه‌ فضائل علمی و اخلاقی ایشان بهره‌مند گشته و در صراط مستقیم ثبات یافته‌اند.
این مصیبت را به خاندان گرامی و فرزندان محترم و دیگر وابستگان و به شاگردان و ارادتمندان ایشان صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و علو درجات ایشان را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
سیّدعلی خامنه‌ای
۳۰ تیرماه ۱۳۹۷
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد 
  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
Image result for ‫سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد‬‎
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در آستانه میلاد امام هشتم، به خادمی آستان مقدس امام رضا(ع) نائل آمد.
به گزارش فارس، همزمان با دهه کرامت و در آستانه میلاد امام هشتم شیعیان، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه به خادمی آستان امام رضا(ع) نائل آمد. سرلشکر سلیمانی با حکم تولیت آستان مقدس امام رضا(ع) به این مقام افتخار یافت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
پیکر شهید مرزبانی محمدحسین فنایی در مشهد تشییع شد
   ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
Image result for ‫شهید محمدحسین فنایی‬‎
مراسم تشییع شهید سرباز محمد حسین فنایی در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) تشییع شد. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، شهید وظیفه‌شناس محمد حسین فنایی در درگیری با اشرار مسلح در دفاع از خاک ایران اسلامی به ‌مقام رفیع شهادت نائل آمد. سرباز وظیفه محمدحسین فنایی چهارشنبه ۲۷ تیر در حین پایش و کنترل نوار مرزی در درگیری با اشرار در محدوده مرزی میل ۱۷ گروهان مرزی لار در هنگ مرزی زاهدان به‌فیض شهادت نائل آمد.
مراسم تشییع پیکر این شهید افتخارآفرین صبح دیروز شنبه 30 تیرماه از مقابل مهدیه به ‌سمت حرم مطهر رضوی برگزار و پس از طواف در بارگاه ملکوتی حرم امام علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) در بهشت رضا به‌ خاک سپرده شد.
 این مراسم با حضور معاون فرهنگی بنیاد استان و رئیس بنیاد منطقه سه مشهد، فرماندهان نظامی و انتظامی، تنی از روسای ادارات و آحاد مردم به ویژه خانواده شهدا و ایثارگران برگزار شد. گفتنی است؛ شهید محمد حسین فنایی در چهارم اردیبهشت 1372 چشم به ‌جهان گشود و در 27 تیر 1397 شهد شهادت را نوشید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
سردار نقدی در نامه‌ای به معصومه ابتکار:
قاطعانه مانع حریم‌شکنی‌های خانواده‌ستیز در ایران عزیز شوید 
  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران در نامه‌ای به معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، با‌اشاره به اتفاقات سال‌های اخیر در دنیای غرب و نتایج فاجعه‌بار آن، از وی خواسته تا قاطعانه مانع حریم‌شکنی‌های خانواده ستیز شود تا خدای ناکرده ایران عزیز دچار چنین عاقبتی نشود. در ادامه متن کامل این نامه از نظرتان می‌گذرد.
سردار محمدرضا نقدی در این نامه با‌اشاره به واقعیت اجتماعی امروزه کشور فرانسه که جمعیت بومی این کشور در حال انقراض است و آنها ناگزیر به واردات نیروی انسانی از خارج کشورشان هستند خطاب به ابتکار نوشت:«این ترکیب آفریقایی با نام نشان فرانسوی که در جلوی چشم جهانیان است، محصول پیاده سازی سیاست‌های حیا ستیزانه، ضد حجاب و میدان دادن به ترویج فساد اخلاقی در کتاب، سینما، تئاتر، موسیقی و بویژه مطبوعات و رسانه‌ها و فضای مجازی است و پیاده سازی دیدگاههای غربی در نحوه برخورد با مسئله زن و خانواده است. این وضعیت حاصل تنزل زن از مقام ارجمند مادری و مربی‌گری به خیابان گردی و خودنمایی است. این عاقبت ترغیب زنان به حضور در محیط‌های فاسد و غیراخلاقی بجای دغدغه مندی نسبت به گرم نگه داشتن کانون خانواده است.
وی در این نامه همچنین تصریح کرد :«واقعیت غیر قابل انکار این است که سبک زندگی غربی و گسترش اباحه‌گری و حیا ستیزی، رشد منفی جمعیت در اکثر قریب به اتفاق کشورهای اروپایی را بدنبال داشته است و به خاطر جبران این مشکل و برقراری تعادل جمعیت این کشورها مجبور به واردات نیروی انسانی از آفریقا و آسیا هستند چرا که اگر این کار را نکنند هر سال بخشی از جمعیت آنها کاسته می‌شود و باید تعدادی از کارخانه‌ها، مدارس، تیم‌های ورزشی و دانشگاه‌های خود را تعطیل و خانه‌ها را بلا استفاده رها کنند».
سردار نقدی در نامه خود با طرح این پرسش که شاید کشورهای اروپایی با واردات نیروی انسانی بتوانند مشکل اقتصاد و جمعیت را حل کنند اما هویت ملی را چطور؟ نوشت : «در صورت ادامه این روند تا چند دهه و حداکثر تا یک قرن دیگر باید نژاد اروپایی را در موزه‌ها جست‌وجو کرد. با تداوم این وضعیت عراقیها و مردم شبه قاره هند وارث سرزمین انگلستان و مردم کشورهای مرکز و شمال آفریقا مالکان آینده فرانسه و هلند و بلژیک خواهند بود و آلمان را ترکها به ارث خواهند برد».
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران در ادامه تاسیس وزارتخاته جدید با عنوان وزارت تنهایی در انگلیس را نتیجه پیاده سازی سبک زندگی غربی و رواج فساد و ابتذال و بی‌حیایی در میان جامعه دانست و افزود : «هر جامعه و انسان خردمندی باید از این واقعیت‌های نگران‌کننده که روند انحطاط پرشتاب جوامع غربی را رقم زده است عبرت بگیرد.اما متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که در کشور ما هم عده‌ای بجای عبرت گیری از راه پیموده شده و به بن بست رسیده اروپا و آمریکا به تبعیت از هجوم گسترده رسانه‌های غربی به ارزش‌های اسلامی، مروج سبک زندگی غربی شده‌اند و هجوم سنگینی را علیه حجاب آغاز کرده‌اند و با ایجاد دغدغه‌های کاذب و نیازهای جعلی برای زنان و تلاش برای کشاندن آنها به جاهایی که کرامت آنها را مخدوش می‌کند حمله به زندگی عفیفانه بانوان را پیشه خود ساخته اند».
سردار نقدی با‌اشاره به این نکته که اگر به پیروی از این خواسته‌های نامشروع و خانمان برانداز تن در دهیم نتیجه‌ای جز این نخواهد داشت که چند دهه دیگر ترکیب تیم ملی ایران هم غالبا از اهالی هند و پاکستان و افغانستان باشند، تصریح کرد: «اگر به دور و اطراف خودمان هم نگاهی بیاندازیم با اثر گذاری شبکه‌های مبتذل ماهواره‌ای و فضای مجازی فاسد بر روی بعضی از اقشار و دنباله روی آنها از سبک زندگی غربی، چنین آثاری به تدریج در میان اقشار تاثیر پذیر از فرهنگ غرب درحال ظهور است. افزایش آمار طلاق و بعضی جنایت‌های دلخراش نمونه‌هایی از نتایج نزدیک شدن به فرهنگ غربی است».
وی در پایان خطاب به ابتکار نوشت : «از سرکار که سکاندار مسئولیت خطیر امور زنان و خانواده در کشور هستید انتظار می‌رود با بیان این درس‌ها و اصلاح برنامه‌ها بر اساس این عبرت‌های تاریخی که امروز پیش روی ماست قاطعانه مانع این حریم شکنی‌های خانواده ستیز شوید و خدای ناکرده در رقم زدن چنین عاقبت ننگینی برای ایران عزیز سهیم نباشید».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
دیروز در مریوان اتفاق افتاد:
 شهادت 11 بسیجی مدافع امنیت در درگیری با تروریست‌ها
    ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفت: در درگیری مسلحانه بامداد روز شنبه در مرزهای شهرستان مریوان بین گروه‌های تروریستی و معاند با نیروهای نظامی کشورمان، 11 نفر شهید و هشت نفر نیز زخمی شدند.
رضا میرزایی دیروز در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: هشت نفر از شهدا اهل شهرستان مریوان و سه نفر نیز اهل شهرستان قروه هستند.
وی همچنین اظهار داشت: تشییع پیکر شهدای این حادثه تروریستی عصر روز شنبه در مریوان برگزار شد.
اسامی شهدای این حادثه به شرح ذیل است:
1. شهید مهراب عبدی
2. شهید قانع کرم‌ویسه
3. شهید فرزاد رحیمی
4. شهید ابراهیم حضرتی
5. شهید عبدالرحمن خالدی
6. شهید ایرج رحیمی‌نیا
7. شهید آرام فیضی
8. شهید شادمان مرادی
9. شهید برهان معین‌پور
10.شهید طالب محمودی
11.شهید پاسدار وظیفه آرش رضایی
پژاک مسئولیت حمله تروریستی مریوان را برعهده گرفت
فرماندار مریوان گفت: گروهک تروریستی و معاند پژاک مسئولیت حمله تروریستی بامداد امروز - شنبه در این منطقه مرزی نزدیک روستای دری این شهرستان را بر عهده گرفت.
شفیعی به خبرنگار ایرنا گفت: این حمله تروریستی ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد در نزدیکی روستای دری از توابع بخش مرکزی روی داد، اظهار داشت: در این حمله تروریستی 11 نفر شهید و هشت نفر نیز مجروح شدند.
در درگیری مسلحانه بامداد دیروز (شنبه) در مرزهای شهرستان مریوان بین گروه‌های تروریستی و معاند با نیروهای نظامی کشورمان، روی داد.
وی با بیان اینکه 10 نفر از شهدا پاسدار پایور و بسیجی و یک نفر نیز پاسدار وظیفه است اضافه کرد: هفت نفر از این شهدا اهل مریوان، یک نفر اهل سنندج و سه نفر نیز اهل قروه هستند.شفیعی یادآور شد: پایگاه مرزی روستای دری در منطقه‌ای صعب‌العبور واقع شده است و بامداد دیروز توسط اعضای گروهک تروریستی هدف حمله قرار گرفت و انبار مهمات آن منفجر شد.
وی با‌اشاره به اینکه بیشتر شهدا در اثر برخورد ترکش مواد منفجره انبار مهمات به شهادت رسیده اند، گفت: برخی از اعضای گروهک تروریستی نیز در این حمله به هلاکت رسیدند و برخی نیز متواری و زخمی‌ها هم در کوه‌های اطراف پراکنده شدند.
فرماندار مریوان اضافه کرد: این اطمینان به مردم داده می‌شود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران انتقام این شهدا را از گروه‌های تروریستی معاند و ضد انقلاب می‌گیرند.
تشییع پیکرهای شهدای حادثه تروریستی
مراسم تشییع پیکر پاک 11 شهید حادثه تروریستی بامداد دیروز در نزدیکی روستای دری از توابع بخش مرکزی شهرستان مریوان با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم برگزار شد.
این آیین بعد‌از‌ظهر شنبه با حضور اقشار مختلف مردم شهید پرور مریوان، معاون سیاسی، امنیتی استاندار کردستان، دادستان کل کردستان، امام جمعه، فرماندار و مسئولان اجرایی شهرستان و فرماندهان نظامی و انتظامی برگزار شد.
در این آیین پیکر‌های مطهر هفت شهید اهل شهرستان مریوان بر دوش مردم شهید پرور از محل میدان شهید فهمیده به سمت میدان سپاه و مزار شهدا تشییع شد تا در این مکان به خاک سپرده شوند.
فرماندار مریوان در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی به خبرنگار ایرنا گفت: هفت نفر از این شهدا مریوانی، سه نفر اهل شهرستان قروه و یک نفر نیز اهل شهرستان سنندج هستند.
محمد شفیعی اظهار داشت: پیکر همه شهدا در شهر مریوان تشییع شده پیکر مطهر چهار تن از این شهدا به شهرستان‌های زادگاهشان منتقل شد.
وی با بیان اینکه تشییع پیکر‌های مطهر این چهار شهید والامقام امروز در شهرستان‌های خود برگزار می‌شود، افزود: مردم مطمئن باشند نیروهای نظامی انتقام سختی از گروه‌های تروریستی خواهند گرفت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
موافقت مجمع تشخیص با شرکت اقلیت‌های دینی در انتخابات شورای شهر
     ۱۳۹۷/۰۴/۳۰

Image result for ‫موافقت مجمع تشخیص با شرکت اقلیت‌های دینی در انتخابات شورای شهر‬‎
اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب کردند که اقلیت‌های دینی با همان قانون سال ۱۳۷۵ بتوانند در انتخابات شورای شهر شرکت کنند.
به گزارش فارس، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست دیروز شنبه 30 تیر به ریاست آیت‌الله موحدی کرمانی مصوب کردند که اقلیت‌های دینی با همان قانون سال 1375 بتوانند در انتخابات شورای شهر شرکت کنند.
به گفته مجید انصاری عضو این مجمع با این مصوبه، سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر که موقتاً از حضور در این شورا منع شده بود،‌ می‌تواند در نشست‌ها حضور یابد.
نظر مجلس درباره جذب اعتبارات تملک دارایی‌ها تصویب شد
در جلسه دیروز همچنین طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال 1396 کل کشور، اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مطرح گردید و مصوبه مجلس با اصلاحاتی تصویب شد.
براساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهلت تعهد و مصرف اوراق بهادار (اسناد خزانه، اوراق مشارکت و سایر اسناد مالی اسلامی) مربوط اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی قانون بودجه سال 1396 کل کشور در سقف بودجه مصوب همان سال تا پایان شهریور ماه سال 1397 تمدید و مهلت ارسال صورت حساب دریافت و پرداخت نهایی نیز تا پایان مهرماه سال 1397 تعیین شد و صرفاً تعهد و مصرف اوراق بهادار موضوع این قانون از شمول حکم ماده واحده قانون اصلاح مواد 63و64 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 15/12/79 و اصلاحیه 4/12/93 آن در مورد مهلت موّرب برای هزینه کرد اعتبارات عمرانی و ارسال صورت حساب دریافت و پرداخت نهایی مستثنی شد.
مصوبه دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط به طرح اصلاح مواد 1 و 4 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که اعضای مجمع بازگشت به قانون سال 1375 را با اضافه شدن تبصره 2 به ماده 26 قانون مذکور و تصویب ماده 4 مصوب مجلس شورای اسلامی، موافقت کردند.
بر اساس تبصره 2 مصوب مجلس شورای اسلامی اقلیت‌های شناخته شده در قانون اساسی باید بجای اسلام به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
همچنین ماده 4 بر لازم الاجرا بودن این مصوبه از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا تصریح دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
با ابلاغ روحانی:
جمهوری اسلامی ایران به «آسِ‌آن» پیوست  
۱۳۹۷/۰۴/۳۰
رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نامه‌ای به وزارت امور خارجه، عضویت ایران در پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا را رسما ابلاغ کرد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نامه‌ای به وزارت امور خارجه عضویت ایران در پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا را رسما
ابلاغ کرد.
لایحه پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا موسوم به «آ‌سِ‌آن» پس از ایراد شورای نگهبان و اصرار مجدد مجلس به منظور تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده بود که در نهایت در جلسه 16 تیرماه مجمع، مصوبه مجلس شورای اسلامی مورد تایید قرار گرفت.
به گزارش مهر در متن ابلاغیه رئیس‌جمهور به وزارت امور خارجه، آمده است: در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا» که در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ بیست و دوم خردادماه یک هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1397/04/16 از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد و طی نامه شماره 233/32063 مورخ 1397/04/25 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده، جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
بیانیه وزارت خارجه ترکیه بعد از دیدار با هیئت آمریکایی:
ایران همسایه و شریک مهم منطقه‌ای ترکیه است 
  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
مقامات ترکیه در دیدار با هیئت آمریکایی، بر اهمیت ایران به عنوان یک شریک منطقه‌ای تاکید کرده و گفتند که تلاش می‌کنند این کشور را از تاثیرات منفی تحریم‌های آمریکا دور نگه دارند.
یک هیئت آمریکایی که برای صحبت درباره تحریم‌های ایران به آنکارا رفته، با مقامات ترکیه دیدار کرد.
به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» این هیئت متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا در دیدار با مقامات ترکیه تلاش کردند آنها را به رعایت تحریم‌های علیه ایران ترغیب کنند.
وزارت خارجه ترکیه اما با صدور بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه ایران یک همسایه و شریک منطقه‌ای مهم برای آنها است، اعلام کرد که به نظارت بر تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهند.
در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «دستگاه‌های مرتبط در ترکیه تلاش می‌کنند تا این کشور را از تاثیرات منفی این اقدامات (تحریم‌ها) دور نگه دارند.»
ترامپ در تاریخ 18 اردیبهشت طی سخنرانی در کاخ سفید با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، مخفی کردن ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای و دخالت در امور کشورهای منطقه، خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد.
وی همچنین گفت که تحریم‌های پیشین هسته‌ای و تحریم‌های سخت‌تر جدیدتر در بازه 90 تا 180 روزه علیه ایران باز خواهند گشت. ترامپ همچنین از مقامات تهران دعوت کرد تا به مذاکرات جدید با آمریکا برگردند.
این در حالی است که مقامات مختلف ترکیه بارها تاکید کرده‌اند که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نخواهند کرد و روابط تجاری خود با تهران را به خاطر واشنگتن برهم نمی‌زنند.
به گزارش فارس ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
(آرزوی دشمنان اسلام )
فارن‌پالیسی:
براندازی در ایران آرزوی ناکام‌مانده تمام دولت‌های آمریکا بوده است  
  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
یک نشریه آمریکایی براندازی نظام حاکم ایران را آرزوی ناکام‌مانده تمامی دولت‌های آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی خوانده است.
یک نشریه آمریکایی با‌اشاره به اینکه تقریباً تمامی دولت‌های آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال براندازی حکومت ایران بوده‌اند، تحلیل‌های دولت فعلی این کشور درباره امکان‌پذیری تحقق این راهبرد را زیر سؤال برده است.
به گزارش تسنیم، فارن‌پالیسی می‌نویسد: تغییر حکومت در ایران، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 آرزوی تقریباً تمامی دولت‌های آمریکا بوده که به مقادیر متفاوتی، پنهان نگاه داشته شده است. امروزه مقام‌های دولت ترامپ مانند جان بولتون که قبل از پیوستن به کاخ سفید از براندازی حمایت کردند، در حال اعمال فشار حداکثری روی ایران برای بر هم زدن ثبات آن
هستند.
نشریه آمریکایی با‌اشاره به سخنان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و توئیت‌های اخیر او برای دعوت به براندازی، نوشته است: با وجود این، حکومت ایران به آن اندازه‌ای که به نظر می‌رسد، شکننده نیست.
فارن‌پالیسی برخی خیالبافی‌ها در آمریکا مبنی بر اینکه نظام ایران در آستانه فروپاشی است را رد کرده و تأکید کرده است: دو عامل از دوام‌پذیری نظام فعلی حکایت می‌کنند. اول آنکه، در چهار دهه گذشته حکومت ایران توانش برای ماندن در قدرت در برابر تحریم‌ها را نشان داده است.
این نشریه نوشت: صرفنظر از قدرت تحریم‌های ثانویه‌ای که صادرات نفت، تجارت بین‌المللی و مبادلات مالی را هدف قرار می‌دهند بعید است این تدابیر به اندازه قبل از حصول توافق هسته‌ای موثر باشند، زیرا جامعه بین‌المللی دیگر علیه ایران متحد نیست.
نشریه آمریکایی خاطرنشان کرده است: یادآوری این نکته حائز اهمیت است که ایران حتی در اوج تحریم‌ها قبل از توافق هسته‌ای سال 2015 غنی‌سازی اورانیوم خود را تعلیق نکرد. تحریم‌های اصطلاحاً فلج‌کننده در سال 2012 به صادرات نفت و صنعت خودروسازی ایران لطمه زد و مهم‌تر از همه ارتباط آن با نظام مالی دنیا را قطع کرد، اما نتوانست تهران را به دست کشیدن از برنامه هسته‌ای مجبور کند.
فارن‌پالیسی، برخی سوءمدیریت‌ها و مسائل اقتصادی را مورد توجه قرار داده و نوشته که ماهیت این اعتراضات را نمی‌توان مخالفت‌های سازمان‌یافته با قابلیت براندازی دانست.
این نشریه درباره دومین عامل، نوشت: دوم، با آنکه در ماه‌های گذشته اعتراضاتی در ایران شکل گرفته‌اند... آنها را بایستی انعکاسی از نارضایتی‌های گسترده عمومی درباره اقتصاد، فساد و سوءمدیریت منابع دانست نه مخالفت‌های سازمان‌یافته با قابلیت براندازی.مقام اطلاعاتی آمریکا:
 خروج واشنگتن از برجام تأثیری بر رفتارهای ایران در منطقه نداشته است
مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفته خروج این کشور از توافق هسته‌ای تاثیری بر رفتارهای ایران در منطقه نداشته است.
«دنی کوتس» مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفت بعد از خروج آمریکا از برجام، رفتار ایران در منطقه تغییر نکرده است.
«کوتس» که در «موسسه آسپن» صحبت می‌کرد در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا خروج آمریکا از برجام و تصمیم برای احیای تحریم‌ها تاثیری بر رفتارهای ایران در منطقه داشته گفت: بسیار خوب، تاثیر عمده‌ای نداشته اما شاهد تداوم تلاش‌های مخرب ایرانی‌ها هستیم که همین موضوع هم بود که تا اندازه زیادی عامل محرک خروج آمریکا از برجام بود.
وی اضافه کرد: ما در ابتدا تصور می‌کردیم یا به ما این‌طور گفته شد. من آن موقع داخل سنا بودم؛ روایتی که مطرح بود این بود که ما رابطه بسیار بهتری با ایران خواهیم داشت و می‌توانیم با آنها درباره برخی از کارهایی که انجام می‌دهند صحبت کنیم و رابطه‌ای مبتنی بر همکاری داشته باشیم.
کوتس افزود: این اتفاق نیفتاد و ما شاهد آن بودیم که آنها رفتارهایشان از لحاظ حمایت از گروه‌های تروریستی، فعالیت‌های مخرب، توسعه موشکی و طیف گسترده‌ای از مسائل دیگر مانند دخالت در دمشق و یمن تشدید کردند.
وی گفت: آنها کنشگران بدی هستند و هنوز هم کنشگران بدی هستند و به این دلیل است که به اینجا رسیده‌ایم.
به گزارش فارس، در موضوع سوریه، کوتس ارزیابی‌های اطلاعاتی‌ای متناقض با گفته‌های مقام‌های کاخ سفید و ترامپ ارائه کرد. «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چندی پیش گفته بود آمریکا خواستار آن است که روسیه از نفوذش برای خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه استفاده کند، اما کوتس گفت ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی این است که روسیه نه از توانایی انجام این کار برخوردار است و نه‌اشتیاقی برای آن دارد. 
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه «آیا روسیه از نفوذ کافی در سوریه برای خارج کردن نیروهای ایران از سوریه برخوردار است» گفت: ما ارزیابی کرده‌ایم که بعید است روسیه تمایل یا توان کامل برای مقابله کامل با تصمیم‌ها و اثرگذاری ایران داشته باشد.
او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ارزیابی ما این نیست که آنها‌ اشتیاقی برای این کار داشته باشند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
زمان کوبیدن سر مار
۱۳۹۷/۰۴/۳۰
Image result for ‫زمان کوبیدن سر مار‬‎
مصوبه روز چهارشنبه «کنست» (پارلمان رژیم صهیونیستی) در واقع تلاش برای عملیاتی کردن نیتی است که این رژیم تاکنون از تحقق آن ناتوان بوده است. پیش از این بعضی از مقامات حزب حاکم لیکود گفته بودند در سال 1948 - که رژیم غاصب اسرائیل تأسیس شد- در اخراج کامل فلسطینی‌ها کوتاهی کرده‌ایم و نتیجه آن مناقشه‌ای 70 ساله با شهروندان غیریهودی فلسطین است و از این رو باید با یهودی‌سازی کامل این سرزمین به هر نوع مناقشه‌ای که یک طرف آن فلسطینی باشد پایان دهیم. این دو سیاست از یک سو نژادپرستانه و از سوی دیگر نوعی ساده‌اندیشی است. در این خصوص گفتنی‌هایی وجود دارد:
1- براساس مصوبه‌ای که با 62 رأی موافق در برابر 55 رأی مخالف تصویب شد، اکثریت شکننده نمایندگان کنست در روز چهارشنبه گذشته قانونی را به تصویب رساندند که «قانون کشور یهود» نامیده شد و طی آن قرار شد شهروندان غیریهودی ساکن سرزمین‌های 1948 - که حدود 78 درصد خاک فلسطین می‌شود- به مرور تحت فشار شدید قرار گرفته و ناگزیر به ترک وطن آباء و اجدادی خود گردند. براساس مفاد این طرح «هویت تا ابد یهودی فلسطین باید تضمین شود و هیچ چیز نباید این هویت را خدشه‌دار کند، سرزمین فلسطین میهن یهودیان و محل دائمی استقرار دولت اسرائیل است، هر یهودی در دنیا به‌طور مطلق و به‌طور اتوماتیک حق مهاجرت به فلسطین و دریافت حق شهروند قانونی را دارد. سرود ملی و پرچم اسرائیل تا ابد بر یهودی بودن کشور اسرائیل تأکید خواهد داشت و بحث مختلط کردن نشانه‌های اسرائیل بین اعراب و یهودی‌ها غیرقانونی خواهد بود.» مفاد این قانون بر ماهیت تجاوزطلبانه از یک سو و نژادپرستانه اسرائیل از سوی دیگر حکایت می‌کند. در واقع این قانون می‌گوید نه تنها فلسطینی‌های صاحب اصلی سرزمین‌های 1948 بلکه حتی فلسطینی‌هایی که هم اینک در این سرزمین‌ها سکونت داشته و عنوان «شهروند عرب اسرائیلی» را دارند، از حقوق شهروندی هم‌وزن یهودیان برخوردار نیستند. آنچه مایه شگفتی است بلاهت اسرائیلی‌هاست چرا که هم‌اینک جمعیت «عرب اسرائیلی» نزدیک به 1/5 میلیون نفر یعنی 25 درصد از ساکنان مناطق 1948 می‌باشد و چنین جمعیتی را نمی‌توان در این شرایط ولو به شکل تدریجی از خانه‌های خود راند و یا حقوق شهروندی آنان را نادیده گرفت.
2- در واقع این قانون در دوم آذر سال 1393 با 62 رأی از 120 رأی به تصویب پارلمان رسیده بود و در آن زمان نیز 55 نفر با تصویب آن مخالفت کرده بودند این قانون علی‌الظاهر طی این 4 سال، مسکوت گذاشته شده و هم‌اینک با رقیق کردن بعضی از مواد آن دوباره به تصویب رسیده است. در این جا ذکر دو نکته لازم است. نکته اول این است که رژیم حیله‌گر صهیونیستی مثل موارد دیگر از سیاست «یک مشت بزن و پنهان شو تا دوباره فرصت زدن مشت بعدی را بیابی» پیروی کرده است کما اینکه همین الان هم مثلاً شنیده می‌شود که رئیس جمهور اسرائیل و بعضی از اعضای کابینه نتانیاهو و نیز نزدیک به نیمی از اعضای کنست با این طرح مخالف هستند. این در حالی است که از یک سو آنانکه مخالفند، قدرتی ندارند تا تأثیری در کار داشته باشد و از سوی دیگر ابراز مخالفت بعضی از شخصیت‌های درون اسرائیل به احتمال خیلی زیاد نوعی تقسیم کار و روشی برای آرام‌سازی فضای فلسطینی عربی است. نکته دوم این است که از منظر اسرائیل این روش از یک طرف هزینه طرح را پایین و احتمال موفقیت آن را افزایش می‌دهد و از دیگر سو در صورت به شکست کشیده شدن، فقط به بخشی از اسرائیل آسیب می‌زند.
آنچه می‌توان از ورای این بحث گفت این است که به گواهی اقداماتی که این رژیم طی 25 سال گذشته - از قرارداد اسلو تاکنون - انجام داده است، اسرائیل یک طرح معین برای یهودی‌سازی مطلق فلسطین داشته و آن را با حرکتی متوسط دنبال کرده است. خالی کردن زیر مسجدالاقصی، تصرف مسجد الخلیل، اعمال انواعی از محدودیت‌ها علیه نمازگزاران مسلمان در بیت‌المقدس، مقدمه‌چینی برای انتقال پایتخت به قدس شرقی، مصوبه دوم آذر 1393 و مصوبه بیست‌وششم تیرماه 97 همه در این راستا صورت گرفته است. متاسفانه انعکاس این اقدامات در حوزه عربی - اسلامی ناچیز بوده است. درواقع اسرائیل افکار عمومی مسلمانان و اراده دولت‌های مسلمان را مدیریت کرده است. اگر این مدیریت‌پذیری دولت‌های اسلامی استمرار پیدا کند، خطری بزرگ قبله اول مسلمانان و بطور کلی ممالک اسلامی را تهدید می‌نماید.
براین اساس می‌توان گفت نه فقط روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، بلکه بیش از آن روی کار آمدن امثال محمدبن زاید و محمدبن سلمان در حوزه عربی اطمینان زیاد صهیونیست‌ها برای وسعت دادن به تجاوزات خود در پی داشته است. درواقع کنست چیزی را به تصویب رساند که از عدم انعکاس وسیع ابعاد آن درمیان دولت‌ها و ملت‌های مسلمان اطمینان پیدا کرده بود.
3- نتیجه یهودی‌سازی مطلق فلسطین، بیرون کردن فلسطینی‌ها از شهر و خانه خود می‌باشد همه می‌دانند که هم‌اینک لااقل پنج میلیون فلسطینی صاحب سرزمین‌های 1948 در تبعید دست‌جمعی در کشورهای مجاور به سر می‌برند که این تعداد از تعداد کل یهودی‌هایی که هم‌اینک و پس از راه‌اندازی موج‌های پی‌درپی انتقال یهودیان به فلسطین در سرزمین‌های 48 سکنی گزیده‌اند، بیشتر است. علاوه بر آن نزدیک به 1/5 میلیون عرب فلسطینی - که عمدتا مسلمان هستند - در سرزمین‌های 48 سکونت دارند. اگر قرار اسرائیل بر اخراج 1/5 میلیون مسلمان عرب دیگر باشد درواقع محیط منطقه‌ای و بین‌المللی را لااقل با 1/5 میلیون آواره عرب مواجه می‌گرداند و این یعنی پمپاژ یک بحران جدید. این البته به شکل هیجانی در دستور کار اسرائیل قرار ندارد کمااینکه صبر چهارساله صهیونیست‌ها برای بازطرح «قانون کشور یهود» به این موضوع اشاره دارد. درواقع می‌توان گفت با تصویب این طرح انواعی از تضییقات بخصوص در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی و به عبارتی «تضییقات هویتی» علیه اعراب ساکن فلسطین اعمال خواهد شد. حذف تمامی آثار عربی - اسلامی از سرزمین فلسطین برای عرب‌ها و مسلمانان به شدت نگران‌کننده و آزاردهنده است. قطعا پس از آن حملات بیشتری به عرب‌های مسلمان خواهد شد و یهودی‌های مهاجر در مراودات اجتماعی خود تبعیض‌های جدیدی را علیه اعراب اعمال خواهند کرد. از منظر طراحان «کشور یهود» گسترش هر روزه علائم صهیونیستی - یهودی، مسلما کار را بر مسلمانان و بخصوص جوانان عرب سخت‌تر می‌کند و آنان را وادار به شورش می‌نماید، این شورش‌ها بهانه لازم را به ارتش و سرویس امنیتی اسرائیل می‌دهد تا مسلمانان را دسته دسته زندانی کند، خانه‌های آنان را مصادره نماید و آنان را گروه گروه از سرزمین‌شان اخراج  گرداند. از منظر اسرائیل اعمال فشار تازه به مسلمانان، آنان را ناگزیر به مهاجرت خواهد کرد.
4- رژیم اسرائیل زمان را به ضرر خود ارزیابی می‌کند. سفرهای بدون نتیجه نتانیاهو به اروپا و روسیه، به دولت اسرائیل یادآور شد که زمان به نفع یهودی‌ها نیست. بر این اساس، دولت شرور نتانیاهو تصمیم گرفت در یک اقدام درون اسرائیلی، شانس یهودی‌ها را امتحان کند و این در حالی است که حتی اروپا با این اقدام مشکل دارد. اکثر دولت‌های اروپایی برای مخالفت با یهودی‌سازی کامل فلسطین سه دلیل دارند؛ آسیب دیدن از موج جدید مهاجرت عربی به سمت اروپا، آسیب ناشی از تقویت موضع یهودیان ساکن اروپا و آسیب ناشی از مدیریت بحران فلسطینی- اسرائیلی توسط جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت به همین دلیل اروپایی‌ها حتی زودتر از کشورهای اسلامی به مصوبه روز چهارشنبه کنست واکنش نسبتا شدید نشان دادند. در کشورهای عربی نیز واکنش‌ها علیه اقدام اسرائیل  در حد خود قابل توجه بوده است. با این وصف می‌توان گفت، اقدام اسرائیل اگرچه با محاسبه زیادی صورت گرفته در عین حال آنچنان هوشمندانه نیز طراحی نشده است.
5- اقبال بد رژیم صهیونیستی این است که قدرت‌نمایی آن در زمانی انجام می‌شود که قدرت او جدی گرفته نمی‌شود. اسرائیل در پروژه منطقه‌ای یعنی مقابله با یک دشمن مقاوم -‌حکومت سوریه- شکست خورده و هم‌اینک سوریه با ظرفیت تهدیدکننده بیشتر رژیم تل‌آویو را بصورت بالفعل و بالقوه در معرض آسیب قرار داده است. این زمانی است که پروژه مهار حرکت ایران در سوریه که رژیم اسرائیل زیاد بر آن تاکید می‌کرد به شکست انجامیده است، این زمانی است که رژیم صهیونیستی در جریان حمله اواخر خرداد ماه گذشته جبهه مقاومت به منطقه حساس جولان ناگزیر به خویشتنداری گردید و بالاخره این زمانی است که رژیم صهیونیستی در فعال‌سازی قدرت نظامی آمریکا و روسیه به نفع خود شکست خورده است. بنابراین اسرائیل با مصوبه روز چهارشنبه به جای آنکه یک «سرپل» بگیرد، بهانه لازم را به جبهه مقاومت داد تا با تمرکز بیشتر روی فلسطین، جبهه‌ای اسلامی - عربی، علیه این رژیم فعال کند و شرکای عرب اسرائیل- رژیم‌های عربستان، امارات و مصر- را در جهان عرب به حاشیه ببرد.
6- امروز زمان تحرک هرچه بیشتر ما به خصوص در حوزه و عرصه دیپلماسی است. امروز باید سفارتخانه‌ها و سفرای ما و به طور کلی هیئت‌های دیپلماتیک ما در کشورهای مختلف فعال شوند و علاوه‌بر آن هیئت‌های ویژه‌ای از سوی وزارت خارجه به کشورهای مختلف عربی- اسلامی و حتی کشورهای غیراسلامی گسیل شوند و خطر تحرکات رذیلانه رژیم تل‌آویو را گوشزد نموده و مقدمات تشکیل جبهه‌ای حول محور فلسطین پدید آورند. فلسطین و تاکید به آن در واقع تاکید بر وحدت امت اسلامی است و چه کسی تردید دارد که منافع بزرگ همه ممالک اسلامی و بخصوص کشورهای صادق در آزادسازی فلسطین در وحدت مسلمین است. پس درنگ جایز نیست نباید با تحلیل‌های غلط یا تن‌آسایی فرصت‌هایی که در متن این توطئه است را از دست بدهیم و بر مهمترین سرمایه مسلمانان - بیت‌المقدس- چوب حراج بزنیم.
سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 تیر 1397
تشییع پیکر مطهر شهید سیدرضا هاشمی مدافع حرم در قم
  ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
Image result for ‫تشییع پیکر مطهر شهید سیدرضا هاشمی مدافع حرم در قم‬‎Image result for ‫شهید سیدرضا هاشمی‬‎
پیکر مطهر شهید مدافع حرم از لشکر فاطمیون شهید «سیدرضا هاشمی» با حضور قشرهای مختلف مردم شهیدپرور قم از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) تشییع و به خاک سپرده شد.
به گزارش ایرنا، پیکر مطهر این شهید مدافع حرم که به تازگی در سوریه به شهادت رسیده بود بعد از وداع مردم و خانواده‌اش در مسجد امام حسن عسکری(ع) بر دوش مردم شهیدپرور قم تشییع و به خاک سپرده شد.
در این مراسم قشرهای مختلف مردم، طلاب حوزه‌های علمیه، فرماند‌هان نظامی و انتظامی و خانواده داغدیده این شهید حضور داشتند.
در طول مسیر مداحان اهل بیت(ع) به مرثیه و نوحه‌سرایی پرداختند و مردم با در دست گرفتن تصاویری از رشادت‌های این شهید در جنگ با تکفیری‌ها، پیکر مطهر این شهید را گلباران کردند.
پیکر مطهر این شهید بعد از طواف بر گرداگرد ضریح مطهر کریمه اهل بیت(ع) و اقامه نماز توسط آیت‌الله سید محمد سعیدی متولی آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س)، برای خاکسپاری در کنار همرزمانش به قطعه شهدای آرامستان بهشت معصومه قم منتقل شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 تیر 1397
آیت‌الله مکارم شیرازی:
 مسئولان بابت مشکلات از مردم عذرخواهی کنند
۱۳۹۷/۰۴/۲۹
استاد برجسته درس خارج حوزه با اینکه دولتمردان باید برای مواردی مانند قطعی برق پیش‌بینی‌های لازم را انجام می‌دادند، گفت: قبلاً باید پیش‌بینی می‌کردید چرا نکردید؟ حداقل از مردم عذرخواهی و مشکلات را حل کنید.
این مرجع تقلید در دیدار مسئولان عقیدتی نیروی انتظامی با تبریک دهه کرامت، با حساس دانستن شرایط فعلی کشور، ابراز داشت: دشمن تصمیم گرفته هر ضربه‌ای که می‌تواند در میدان نظامی بزند و مأیوس است که بتواند کار قابل ملاحظه‌ای انجام بدهد، از این رو همه را متمرکز در تحریم‌ها و در مسائل اقتصادی کرده است. به گزارش رسا، وی اظهار داشت: الان مسائل نارضایتی‌های اقتصادی زیاد شده و همین مسئله قطع برق باعث مشکلات فراوانی شده است، چقدر مردم شکایت دارند که وسایل برقی‌شان سوخته، کارخانه داشته و کارخانه‌اش دچار خسارت شده، یا فردی می‌گفت که خانه من در طبقه پانزدهم است و برای رفتن به منزل خود دچار مشکل است. اینها سبب نارضایتی مردم می‌شود.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دولتمردان باید برای چنین مواردی پیش‌بینی‌های لازم را انجام می‌دادند، خاطرنشان کرد: قبلاً باید پیش‌بینی می‌کردید چرا نکردید؟ حداقل از مردم عذرخواهی کنید و بگویید به زودی مشکلات را حل می‌کنیم و درصدد حل آن باشید. استاد برجسته درس خارج حوزه با ‌اشاره به گرانی و افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها، اظهار داشت: این نیز مشکل بزرگی است، گاه مشاهده شده پنجاه درصد و گاه صددرصد و گاهی بیش از صددرصد یک جنس افزایش قیمت داشته است. البته باید قبول کرد که عده‌ای از مردم هم در این مسئله مقصر هستند و تمام مشکلات را نمی‌توان بر گردن دولت انداخت.
این مرجع تقلید گفت: برخی نیز خلاف انتظار عمل می‌کنند، تا جنسی کم می‌شود، دست به احتکار می‌زنند و درون انبار پنهان می‌کند. وقتی هم سؤال می‌کنید می‌گویند باید بگذارید ببینیم قیمت چه می‌شود؟
وی با تأکید بر اینکه در این شرایط مردم باید با نیروی انتظامی همکاری کرده تا مشکلات حل شود، ابراز داشت: گاهی چیزهایی می‌شنویم که واقعاً جای تعجب است. می‌بینیم برای بعضی از مسائل ضروری، ارز داده نشده، اما چهل موسسه با ارز دولتی توانسته‌اند موبایل وارد کنند و به قیمت بازار آزاد می‌فروشند، یا چهار هزار ماشین خارجی وارد شده است. مردم وقتی اینها را می‌شنوند عصبانی و ناراحت می‌شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 تیر 1397
به‌مناسبت سومین سالگرد برجام
ده پرسش تاریخی درباره برجام
Image result for ‫ابراهیم کارخانه‌ای*‬‎
ابراهیم کارخانه‌ای*
نظر به اینکه جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه در سومین سالگرد برجام علی‌رغم ابهامات، ‌اشکالات و خسارت‌های فراوان، برجام را یک حماسه و پیروزی خواندند بر آن شدم جهت پاسخ به حقایق برجام در تاریخ از میان سؤالات فراوان و گسترده فقط به ۱۰ پرسش در این باره اکتفا نمایم:
۱- در حالی‌که بر اساس بند‌های ۷ و ۱۳ ضمیمه ۵ برجام طرفین متعهد شده‌اند در فاصله روز توافق تا روز اجرا (1394/7/23 لغایت 1394/10/23) کلیه موانع اداری و حقوقی لازم را از سر راه اجرایی شدن برجام بردارند و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با برداشتن تمامی موانع کلیه تعهدات خود را یکجا تا تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۴ عملیاتی نمود. متأسفانه طرف‌های مقابل بدون آنکه موانع اصلی موجود را از سر راه اجرای برجام بردارند صرفاً به صدور ۲ الی ۳ بیانیه اکتفا کردند! و در فرصت سه‌ماهه که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را انجام داد هیچ اقدام عملی در جهت رفع موانع و مشکلات مالی و بانکی و معاملاتی موجود به عمل نیاوردند حال سؤال این است چرا تیم مذاکره‌کننده علی‌رغم تأکید و نظارت دقیق بر اجرای هرچه سریعتر تعهدات جمهوری اسلامی ایران، در حالی که طرف مقابل موانع موجود اداری و حقوقی اجرای برجام را از سر راه بر نداشته بود تن به اجرای عجولانه رسمی برجام داد و در پاسخ منتقدین دلسوز نظام مبنی بر تسریع طرف مقابل در اجرای تعهدات با طرح عناوین خم رنگرزی، عجول و... به توجیه سهل‌انگاری و بدعهدی طرف‌های مقابل پرداختند!؟
۲- در حالی که طرف آمریکایی به علت اینکه بخش اعظم تحریم‌ها بر اساس مصوبه کنگره اعمال شده و لغو آنها در اختیار دولت آمریکا نبوده است با طرح موضوع تعلیق‌های موقت ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه پایه تحریم‌ها را همچنان بر سر دولت و ملت ایران حفظ کردند؛ متأسفانه تیم مذاکره‌کننده ایرانی علی‌رغم چهار مصوبه مهم مجلس از جمله قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران درخصوص همزمانی لغو تحریم‌ها و انجام تعهدات ایران و نیز قوانین مربوط به عدم اجرای پروتکل الحاقی و نظارت‌های خارج از پادمانی را نادیده گرفتند و برخلاف نص صریح مصوبات مجلس شورای اسلامی عمل کردند؛ حال سؤال این است که چرا در حالی که طرف آمریکایی بر رعایت و اجرای قوانین مصوب کنگره اصرار ورزیدند، طرف مذاکره‌کننده ایرانی مصوبات مجلس شورای اسلامی را نادیده گرفتند و زیر بار تعهداتی رفتند که بر خلاف مصوبات مجلس شورای اسلامی بود؟ آیا اگر آنها مانند طرف آمریکایی بر رعایت مصوبات مجلس کشورشان اصرار می‌ورزیدند سرنوشت مذاکرات به‌گونه دیگری رقم نمی‌خورد؟
۳- در حالی‌که FATF از سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران را در لیست سیاه تحریم‌ها قرار داده است چرا تیم مذاکره‌کننده علی‌رغم اطلاع از این مهم، در آن زمان که دست جمهوری اسلامی ایران پر بود از خواسته‌های طرف مقابل، به حل موضوع FATF که نهادی تحت نفوذ و سلطه آمریکاست اقدام نکرد و بلافاصله پس از اجرایی شدن برجام و خالی شدن دست جمهوری اسلامی ایران با پذیرش شروط ۴۱ بندی برنامه اقدام که تعهدات خطرناکی را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل می‌کند پیگیری جدی FATF را در دستور کار خود قرار داد؟ در حالی‌که تهدیدات FATF ریسک معاملات دیگر کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، صرفاً توجه به رفع تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در زمان مذاکرات و غفلت از این مهم درحالی‌که هردو به مثابه لبه‌های یک قیچی جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار می‌دهند چه توجیهی می‌تواند داشته باشد ؟ و نیز در حالی‌که بر طبق بندهای ۷ و ۱۳ ضمیمه ۵ برجام طرفین می‌بایست تمام موانع اداری و حقوقی را از سر راه اجرایی شدن برجام بردارند آیا FATF یک مانع اصلی و بنیادی سر راه رفع تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران نبوده است که نسبت به رفع آن در زمان مقتضی اقدام نشده است؟
۴- در حالی‌که امتیاز برجسته رآکتور آب سنگین اراک استفاده از اورانیوم طبیعی به عنوان سوخت است که با حضور آب سنگین به عنوان خنک‌کننده و کند‌کننده محقق می‌گردد، با توجه به اینکه با تغییر نوع سوخت رآکتور از اورانیوم طبیعی به اورانیوم غنی شده عملاً آب سنگین ضرورت وجودی خود را از دست می‌دهد و به‌جای آن از آب سبک که به‌صرفه‌تر است استفاده می‌شود، آیا اصرار غیرواقعی بر حفظ ماهیت رآکتور آب سنگین اراک توجیهی برای فرار از فشار افکار عمومی مردم نبوده است؟
۵- در حالی‌که تمام تصمیمات کمیسیون مشترک ۱+۵ بر اساس اجماع اتخاذ می‌گردد چرا در حوزه دسترسی به اماکن اعلام نشده تنها ۵ رأی از ۸ رأی که معمولاً همواره حاصل است(آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و نماینده عالی اتحادیه اروپا) کفایت شده است، آیا اهمیت دسترسی به اماکن مهم نظامی و استراتژیک از دیگر موارد کمتر بوده است که تیم مذاکره‌کننده زیر بار آن رفته است؟
۶- در حالی که مواضع دو کشور روسیه و چین در برجام به جمهوری اسلامی ایران نزدیک‌تر است چرا در ارجاع موضوع شکواییه اعضا به شورای امنیت «استمرار لغو تحریم‌ها» به رای گذاشته می‌شود که بر اساس آن دو کشور روسیه و چین امکان استفاده از حق وتو به نفع جمهوری اسلامی ایران را نخواهند داشت ولی آمریکا از این حق علیه جمهوری اسلامی ایران برخوردار است!؟
۷- در حالی‌که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را از قبل پیش‌پرداخت کرده است و جهت اثبات پایبندی شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین نظارت‌های پیشرفته هسته‌ای جهان را پذیرفته است، طرف مقابل نه اینکه هیچ‌گونه سازوکار نظارتی را بر اجرای تعهدات خود را نپذیرفته است، بلکه با مسکوت ماندن ۳۰ روزه شکایت هر یک از طرفین در شورای امنیت، کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران مجدداً برقرار می‌گردد و این بدان معناست که از جمهوری اسلامی حتی حق شکایت نیز سلب گردیده است. حال سؤال این است در کدام آیین حل اختلاف چنین شرطی پذیرفته شده است که تیم مذاکره‌کننده زیر بار آن رفته است؟
۸- علی‌رغم آنکه می‌بایست کلیه تحریم‌هایی که به بهانه‌های هسته‌ای بر جمهوری اسلامی ایران اعمال گردیده است از جمله کلیه تحریم‌های عرضه، فروش، تمامی اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری‌های موشکی و کلیه تسلیحات نظامی لغو گردد؛ متأسفانه تیم مذاکره‌کننده علی‌رغم مخالفت‌های روسیه و چین زیر بار محدودیت‌های ۸ ساله و ۵ ساله در تأمین اقلام فوق، زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل متحد رفته است، حال سؤال این است که چرا علی‌رغم مخالفت دو کشور روسیه و چین؛ تیم مذاکره‌کننده زیر بار چنین تعهدی رفته است که حتی این دو کشور نیز با اعمال آن مخالفت ورزیده‌اند؟
۹- محدودیت خرید کالاهای با کاربرد دوگانه که به بهانه هسته‌ای بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل گردیده است می‌بایست تماما لغو می‌گردید لیکن نه اینکه لغو نگردیده بلکه در فرآیندی پیچیده با کنترل و نظارت از مبدأ تا مصرف‌کننده نهایی زیر نظر هیئتی چندجانبه متشکل از کارگروه خرید، کمیسیون مشترک و کمیته ویژه شورای امنیت، مراحل سخت و دشواری را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل نموده است که بر همین اساس انگلیس توانست از خرید ۹۰۰ تن کیک زرد از کشور قزاقستان جلوگیری کند. تیم مذاکره‌کننده می‌بایست پاسخ دهد چرا زیر بار چنین تعهد سخت و بی‌مبنایی رفته است که پیشرفت کشور را زیر ذره‌بین اراده دشمن قرار می‌دهد!
۱۰- چرا علی‌رغم حل شدن موضوع PMD و اعمال سخت‌ترین، پیشرفته‌ترین و بی‌سابقه‌ترین نظارت‌های هسته‌ای جهان بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، تیم مذاکره‌کننده زیر بار دسترسی بر مواد و اماکن اعلام نشده که حد یقفی بر آن متصور نیست رفته است!؟ اگر معیار دسترسی به ندیده‌ها و بهانه‌های دشمن باشد می‌بایست چک سفید بازرسی نه تنها از دانشگاه‌ها بلکه از هر جای ایران را به بازرسان آژانس داد، آیا چنین رویه‌ای امنیت کشور را هدف قرار نمی‌دهد؟ آیا در حالی که به گفته مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، برجام در ICU بستری است بازدید بازرسان و جاسوسان آژانس از مراکز حساس چه پیامی به دشمن می‌دهد!؟
__________________
* رئیس ‌کمیته هسته‌ای مجلس نهم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 تیر 1397


( کل صفحات : 19 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات