تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

Image result for ‫تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)‬‎Image result for ‫تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)‬‎
میلیون‌ها یمنی دیروز با لبیک به فراخوان رهبر انصارالله، با تجمع در استان‌های صنعاء، صعده، إب، تعز، ذمار و الجوف، میلاد حضرت رسول اکرم (ص) را جشن گرفتند و علیه ائتلاف سعودی اماراتی شعار دادند.
منابع خبری می‌گویند: یمنی‌ها با حضور گسترده در مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم(ص)، تصاویر سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله و پرچم‌های سبز و سفید و پلاکاردهایی را که روی آن شعارهای ضدآمریکایی درج شده بود، با خود حمل کردند.شبکه المسیره یمن گزارش داد: ده‌ها هزار نفر از مردم یمن فقط در میدان «السبعین» که بزرگ‌ترین میدان استان صنعاء به شمار می‌رود، جمع شدند و این مراسم را جشن گرفتند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
بر اساس گزارش‌ اروپایی‌ها:
کشورهای عضوFATF کانون پولشویی جهان هستند
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
وزیر امورخارجه در حالی مدعی پولشویی گسترده در اقتصاد ایران شده که به اذعان منابع رسمی، بیش از ۹۰ درصد بانک‌های بزرگ اروپایی و همچنین کشور کانادا به طور سیستماتیک به پولشویی آلوده هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، به اذعان منابع رسمی، بیش از ۹۰ درصد بانک‌های بزرگ اروپایی و همچنین کشور کانادا به‌طور سیستماتیک به پول‌شویی آلوده هستند و حتی کشور استونی، بهشت پول‌شویی جهان لقب گرفته است. این کشورها که عمدتاً عضو رسمی FATF هستند هیچ‌گاه در لیست کشورهای پرخطر قرار نگرفته‌اند.
طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، دوسوم بانک‌های کانادا استانداردهای پولشویی را رعایت نمی‌کنند و این کشور مهد پولشویی در آمریکای شمالی به شمار می‌رود. شرایط نامطلوب پولشویی در کانادا در حالی است که این کشور عضو رسمی نهاد FATF است.
همچنین به گزارش نشریه ویک، ۱۸ بانک بزرگ اروپایی از مجموع ۲۰ بانک اروپایی در یک دهه گذشته به علت عدم رعایت قوانین پولشویی متحمل جریمه‌های سنگینی شده‌اند. ۵ بانک بزرگ اروپا شامل «HSBC» و «بارکلیز» بریتانیا، «بی ان پی پاریباس» و «سوسیته جنرال» فرانسه و «سانتاندر» اسپانیا ازجمله بانک‌هایی هستند که به فعالیت‌های پولشویی آلوده‌ شده‌اند. قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان ازجمله اعمال مجرمانه‌ای است که در سطح وسیعی توسط بانک‌های اروپایی منجر به پولشویی می‌شود و تنها بخش اندکی از این جرائم رسیدگی و اعمال قانون می‌شود.دونالد تون، یکی از مدیران اداره جرم بریتانیا، پولشویی را یکی از بزرگ‌ترین معضلات اروپا می‌داند و حجم آن را بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد پوند در سال برآورد کرده است.
 به نقل از خبرگزاری رویترز، کشور کوچک 1/3میلیون نفری استونی نیز از این قافله جا نمانده است و بر اساس آمار بانک مرکزی این کشور در طول ۱۰ سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار پولشویی در بانک‌های این کشور صورت گرفته است و این کشور، لقب پایتخت پولشویی جهان و بهشت قاچاقچیان انسان و اسلحه را یدک می‌کشد. هرچند استونی عضو رسمی FATF نیست اما بر اساس معاهده MONEYVAL فعالیت می‌کند اما FATF که سالیانه لیست کشورهای پرخطر برای سرمایه‌گذاری را منتشر می‌کند، این کشور را که بیش از ۴ برابر تولید ناخالص ملی و تجارت خارجی خود پولشویی انجام می‌دهد را جز کشورهای پر ریسک نمی‌داند و نکته جالب‌تر آن‌که فایننشال آبزرور نوشت، بر اساس شاخص خطر پولشویی (AML)، این کشور بعد از فنلاند دومین کشور مطلوب در پایین بودن خطر پولشویی است.
براساس آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد واژه جذاب مبارزه با پولشویی که تردیدی نیست باید به مقابله با آن پرداخت، در عرف بازارهای مالی جهان از اتحادیه اروپا گرفته تا هنگ‌کنگ و سایر بازارها تنها ابزاری برای کنترل و عقب نگه‌داشتن سایر کشورها در تجارت و اقتصاد است و عزم جدی برای مبارزه با این پدیده شوم در نهادهای فراملی ازجمله FATF دیده نمی‌شود و کشورهای رسمی و غیررسمی این نهاد به‌طور سیستماتیک آلوده به این پول‌های کثیف هستند.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به تازگی از پول‌شویی گسترده‌ای در کشور خبر داده و مدعی شده که مخالفان شفافیت مالی و منتقدانFATF، ذی‌نفعان این عدم شفافیت مالی در کشور هستند. وی در سخنان خود مدعی شده بود مخالفت با الحاق ایران به FATF از سوی باندهای پولشویی با حجم چندهزار میلیارد تومانی انجام می‌شود و پیوستن به آن می‌تواند از بروز چنین پولشویی‌هایی در اقتصاد ایران جلوگیری کند.
فارغ از اتهامی که وزیر امور خارجه به منتقدان - که بسیاری شان متخصص و اهل فن در حوزه پولشویی هستند- وارد کرده و در جای خود جای تامل و بحث دارد، سؤال این است که آیا به‌راستی FATF یک مرجع صلاحیت‌دار برای مبارزه جدی با پول‌شویی است و کشورهای عضو این نهاد از شفافیت کامل مالی برخوردار هستند؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
دولت هوشیار باشد:
مأموریت اروپا تکمیل نقشه آمریکاست
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
برخلاف ادعای بزک کنندگان برجام، در حال حاضر هیچ شکافی میان اروپا و آمریکا در موضوع ایران وجود ندارد و اتفاقاً صدای واحدی از همه آنها به گوش می‌رسد. اتفاقات چند ماه اخیر بیش از پیش ثابت کرد که اروپا با بازی در پازل آمریکا به دنبال خرید زمان و مقدمه چینی برای اجرای برجام‌های بعدی است.
خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داد که وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم اقتصادی علیه اتباع ایرانی اعلام آمادگی کردند.
پنج دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که وزیران امورخارجه فرانسه و دانمارک روز دوشنبه در نشست بروکسل همتایان اروپایی خود را در جریان طرح‌های سوءقصد در این دو کشور قرار دادند و آنها نیز موافقت کردند که در پاسخ اعمال تحریم‌های هدفمند علیه اتباع ایرانی را بررسی کنند. هرچند درباره جزئیات و نام افراد اطلاعاتی منتشر نشده است.
وزیران امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این نشست توافق کردند، شهروندان ایرانی‌ را که ادعا می‌شود در برنامه‌ریزی برای انجام ترور در دانمارک و فرانسه نقش داشته‌اند، مورد تحریم اقتصادی قرار دهند. در حقیقت، توافق کلی برای اعمال تحریم انجام گرفت و وزرا مشغول تهیه فهرستی از افراد احتمالی هستند که باید مورد تحریم قرار بگیرند.
این تحرکات در شرایطی صورت می‌گیرند که که کشورهای اتحادیه اروپا ادعا می‌کنند در حال تلاش برای کاستن از آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج این کشور از برجام هستند.
فرانسه تاکنون به اتهام واهی قصد ایران برای انجام حمله تروریستی علیه گروهک منافقین در پاریس، یک دیپلمات را اخراج و دو ایرانی و سرویس اطلاعات ایران را هدف تحریم قرار داده است. یکی از گزینه‌ها این است که این تحریم‌ها به سطح اتحادیه اروپا گسترش یابد.
به گزارش ایسنا، دانمارک در اکتبر ۲۰۱۸ دولت جمهوری اسلامی ایران را به برنامه‌ریزی برای ترور اعضای گروهک الاحوازیه در خاک این کشور متهم کرد. سرویس امنیتی دانمارک در همین رابطه نیز یک تبعه ایران را دستگیر کرد. دانمارک سپس سفیر ایران در کپنهاگ را احضار کرد و همچنین سفیر خود در تهران را برای مشاوره به کشور فرا خواند.
زمان‌بندی نداریم!
در روزهای گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری در پاسخ به این سؤال که «وزارت خارجه دقیقا تا چه تاریخی منتظر اروپا می‌ماند؟» گفته بود:«ما تاریخ مشخص نمی‌کنیم...آن چیزی که مهم است تاریخ نیست، مهم آن چیزی است که ما باید به دست بیاوریم و خودمان را قربانی تاریخ‌های تصنعی و ساختگی نمی‌کنیم».
این پالس غلط در کنار انفعال تاسف برانگیز دستگاه دیپلماسی در مواجهه با رفتارهای توهین آمیز و گستاخانه اروپا-همچون بازداشت و اخراج دیپلمات‌های ایرانی- طرف مقابل را به وقت کشی و سرپیچی از اجرای تعهدات برجامی تشویق کرده است.
در همین رابطه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا بعد از نشست وزرای خارجه عضو این اتحادیه در بروکسل از پاسخ به زمانبندی راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی خودداری کرد.
موگرینی در پاسخ به سؤال خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال درباره زمان ایجاد سامانه سازو کار ویژه مالی بین ایران و اروپا گفت: «هر چه زودتر، بهتر است.» وقتی وی از موگرینی درباره زمان دقیق اجرای این سازو کار طی روزها و هفته‌های آینده پرسید، موگرینی از پاسخ دادن خودداری کرد.
مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: اروپا در واکنش به ادعاهای دانمارک علیه ایران، پاسخ‌های هدفمند علیه ایران را در نظر خواهد گرفت.
پیش از این نیز موگرینی در اظهارنظری گستاخانه گفته بود که درخصوص اجرای تعهدات برجامی به ایران تضمین نمی‌دهیم.
قصور و ناتوانی اروپا
کمال خرازی رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار هیئتی از کارشناسان اندیشکده بنیاد برتلزمان آلمان گفت: قصور و ناتوانی اروپا در اجرای تعهدات برجامی قابل توجیه و پذیرش نیست و رافع مسئولیت آنها در قبال برجام نخواهد بود.
در روزهای گذشته عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در همایش تحولات منطقه و نظام بین‌الملل گفته بود: هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار مالی بین ایران و اروپا را قبول کند؛ اتریش و لوگزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است.
اروپایی‌ها از زمان خروج آمریکا از برجام، ۷ ماه فرصت داشتند مکانیسم ادعایی خود برای دور زدن تحریم‌ها را راه‌اندازی کنند اما وقت‌کشی کردند.
بازی در پازل آمریکا
عراقچی-تیرماه 97- گفته بود:«اروپایی‌ها می‌گویند که ما در برجام باقی خواهیم ماند، اما شرکت‌ها و بانک‌های ما نمی‌توانند با ایران تعامل کنند. این در واقع نشانه این است که اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها دست‌شان در یک کاسه است و بدین‌ترتیب آمریکا نقش «پلیس‌بد» و اروپا نقش «پلیس خوب» را ایفا می‌کنند».
اتفاقات چند ماه اخیر بیش از پیش ثابت کرد که اروپا با بازی در پازل آمریکا به دنبال خرید زمان و مقدمه چینی برای اجرای برجام‌های بعدی است.
دولت‌های اروپایی دقیقا مشابه رفتار خود در پسابرجام، ظرف 7 ماه اخیر نیز سر سوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند. از لحن طلبکارانه و دستوری اروپا به ایران برای اجرای یکطرفه تعهدات برجامی علیرغم خروج آمریکا از توافق تا اعلام صریح منافع مشترک با آمریکا و هم نظر بودن در مسائل موشکی و منطقه‌ای با آمریکا از سوی مقامات اروپایی.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه-مهر 97- در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفته بود:«احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت  موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».
برخلاف ادعای بزک کنندگان برجام، در حال حاضر هیچ شکافی میان اروپا و آمریکا در موضوع ایران وجود ندارد و اتفاقاً صدای واحدی از همه آنها به گوش می‌رسد.
آمریکا و کشورهای اروپایی در مقابل ایران با اجرای ترفند نخ‌نما اما پرکاربرد «پلیس خوب-پلیس بد» در حقیقت تقسیم کار انجام داده‌اند. آمریکا فشارهای خود را نسبت به ایران افزایش داده و در مقابل کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند در شرایطی که ایران تحت فشار است با ایران وارد مذاکره شوند تا نتیجه دلخواه هر دو گروه حاصل شود. هدف اصلی هدایت ایران به تونلی است که آن سرش برجامی دیگر است. برجامی که مشتی امتیاز دیگر از ما می‌گیرند و مشتی وعده در جیبمان می‌ریزند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
با حضور وزیر دفاع انجام شد:
 رونمایی از خودرو زرهی «طوفان» با قابلیت‌های ویژه
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
خودرو زرهی ضدمین و ضدکمین طوفان ساخت سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهت انجام ماموریت‌های پشتیبانی رزمی و تردد در مناطق جنگی و عملیاتی رونمایی شد.
خودرو زرهی ضدمین و ضدکمین طوفان ساخت سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهت انجام ماموریت‌های پشتیبانی رزمی و تردد در مناطق جنگی و عملیاتی با حضور امیر سرتیپ حاتمی، تحویل مرزبانی نیروی انتظامی و نیروی زمینی سپاه شد.
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر حاتمی در این مراسم، ضمن تقدیر از تلاش متخصصان عرصه صنعت دفاعی که با تلاش شبانه‌روزی، تأمین تجهیزات پیشرفته نیروهای مسلح را وجهه همت خویش قرار داده‌اند، ابراز داشت: خدا را شاکریم که تخصص در زمینه صنعت را با سلاح ایمان و عمل به رهنمودهای حکیمانه فرمانده معظم کل قوا و با تولید دستاوردهای دفاعی به منصه ظهور گذاشتیم.
وی با بیان اینکه امروز قدرت بازدارندگی و آمادگی‌های همه‌جانبه دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به اوج خود رسیده است، افزود: راهبرد وزارت دفاع، روزآمدسازی تجهیزات دفاعی مورد استفاده نیروهای مسلح با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و عدم وابستگی به سایر کشورها است.
وزیر دفاع در تشریح ویژگی‌های این نفربر تاکتیکی، گفت: طراحی و ساخت خودروی «طوفان» براساس نیازمندی نیروهای مسلح برای دستیابی به محصولی با قابلیت سرعت بالاتر، حرکت در شیب‌های طولی و عرضی تند و عبور از موانع انجام شده است.
امیر حاتمی ادامه داد: خودروی طوفان یک خودروی 4*4 با قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله‌های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله‌های مختلفِ هسته فولادی  است.
وی در تشریح قدرت مانور این خودرو، اظهار داشت: «طوفان» به‌گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر تحرک بالا و توانمندی عبور از موانع ذو عارضه، قابلیت عبور از کانال آب  با عمق 1/5 متر و عبور از موانع عمودی 50 سانتی‌متر را دارا می‌باشد.
وزیر دفاع با بیان اینکه نفربر ضد مین و ضدکمین طوفان قابلیت حمل 10 سرنشین را داراست، افزود: این خودرو با تجهیز به چرخ‌های پنچررو قادر است عملیات را ادامه داده و نیز برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ‌ها تا شعاع 50 کیلومتری حرکت کند.
امیر حاتمی با تشریح ویژگی‌های دیگر این نفربر، قابلیت نصب سلاح‌های نیمه سنگین، بهره‌مندی از دریچه‌های تیراندازی از کابین عقب، حفاظت بالستیکی برای حفاظت از نفرات کابین و سرعت 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو را از دیگر مشخصات نفربر طوفان عنوان کرد.
وی با اشاره به قیمت تولید نفربر طوفان نسبت به نمونه‌های خارجی، گفت: قیمت این کلاس خودرو در سطح بازارهای جهانی تا 500 هزار دلار بوده که بحمدالله با تلاش متخصصان صنایع زرهی سازمان صنایع دفاع  بهای تمام شده این خودرو بومی با قیمتی به مراتب کمتر تحویل نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌شود.
گفتنی است، خودروی ضدمین و ضدکمین طوفان در سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهت انجام ماموریت‌های پشتیبانی رزمی و تردد در مناطق جنگی و عملیاتی ساخته شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
در حمایت از مردم مظلوم یمن صورت گرفت
تجمع اصناف و بازاریان مقابل دفتر سازمان ملل
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
اصناف‌، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور پیش از ظهر دیروز در حمایت از مردم مظلوم یمن تجمعی دهها نفری برگزار کردند.
به گزارش فارس در این تجمع ضمن اعتراض به کشتار وحشیانه زنان، کودکان و مردم ستم‌دیده یمن بر لزوم رسیدگی هرچه سریعتر نهادهای بین‌المللی به وضعیت این کشور و مقابله با اقدامات ضدبشری رژیم سعودی تاکید شد.
حاضران در این تجمع اعتراضی با قرائت بیانیه‌ای به دو زبان فارسی و انگلیسی خطاب به سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌های نهادهای بین‌المللی در حمایت از مردم مظلوم یمن بر لزوم برخورد با ناقضان حقوق بشر تاکید کردند.
تجمع کنندگان شعارهای مختلفی در مخالفت با جنایات آمریکا و آل‌سعود سر داده و پلاکاردهای حمایتی از مردم مظلوم یمن در دست داشتند. تجمع کنندگان شعارهایی مانند «انصارالله پیروز است، آل‌سعود نابود است»، «آمریکا مرگت باد، آل‌سعود ننگت باد»، «یمن، یمن تنها نیست» و... سر دادند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
همزمان با اولین روز از هفته بسیج انجام شد:
 تجدید میثاق بسیجیان با آرمان‌های امام(ره) 
۱۳۹۷/۰۸/۲۹

Image result for ‫همزمان با اولین روز از هفته بسیج انجام شد: تجدید میثاق بسیجیان با آرمان‌های امام(ره)‬‎
جمعی از بسیجیان استان تهران در اولین روز از هفته بسیج با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) با آرمان‌های ایشان تجدید میثاق کردند.
۴۰ قشر بسیج و جمعی از فرماندهان و بسیجیان سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران صبح سه شنبه ۲۹ آبان ماه و در اولین روز از هفته بسیج با حضور در حرم مطهر امام‌خمینی(ره) با آرمان‌های ایشان تجدید میثاق کردند.شرکت کنندگان در این مراسم با نثار تاج گل و قرائت فاتحه یاد و خاطره امام راحل را گرامی داشتند. به گزارش مهر سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس‌سازمان بسیج مستضعفین و سردار حسن حسن زاده، فرمانده سپاه سیدالشهدا(ع) استان تهران نیز در این مراسم حضور داشتند.
بر اساس این گزارش، هفته بسیج، هرسال از ۲۹ آبان ماه آغاز شده و تا ۵ آذر ادامه دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
محسن رضایی:
 نفوذی‌های آمریکا نمی‌گذارند چرخ اقتصاد کشور بچرخد
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز نفوذی‌های آمریکا در داخل چرخ اقتصاد را معطل کرده‌اند و در وزارتخانه‌ها بیشتر از ترامپ در حال فعالیت هستند.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه دوشنبه در مراسم گرامیداشت شهدای جبهه مقاومت طی سخنانی اظهار داشت: امروز آثار حزب‌الله در سوریه را می‌بینید و به دنبال آن هم گروه‌های مقاومت در سراسر جهان شکل گرفت. مقاومت اسلامی که از ایران شکل‌گرفت مشروع‌ترین و قانونی‌ترین مقاومتی است که بشر به خود دیده است زیرا در تمام این جبهه‌ها ما هیچ‌وقت تجاوز نکردیم و همواره مدافع بوده‌ایم.
وی گفت: مقاومت رمز بازگشت جهان اسلام به عظمت از دست رفته خودش است. این مقاومت می‌خواهد سیاست و استقلال و اقتصاد اسلام را احیا کند. بعد از مذاکرات برجام ظلم بزرگی بر کشور ما بوجود آوردند امروز نفوذی‌های آمریکا در داخل چرخ اقتصاد را معطل کرده‌اند و در وزارتخانه‌ها بیشتر از ترامپ در حال فعالیت هستند و اجازه نمی‌دهند کار انقلابی پیش برود. بدنه لیبرال‌ها و نفوذی‌ها نمی‌گذارند چرخ اقتصاد راه بیافتد.
رضایی با بیان اینکه دشمن اصلی کشور ما آمریکا است، تصریح کرد: به چه جرمی ملت ایران باید تحریم شود. مقاومت رمز بقا و پیشرفت ایران اسلامی است. از زمانیکه مقاومت آغاز شده کارنامه بلندی از شکست‌های آمریکا بوجود آمده و فروپاشی آمریکا آغاز شد. امروز آمریکا - ترکیه و پاکستان را از دست داده است و حتی امروز عربستان را هم از دست داده است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز مقاومت ملت‌های جهان اسلام در حال به ثمر نشستن است اما مهم کانون مقاومت یعنی ایران است. از همان اوایل انقلاب می‌خواستند چراغ انقلاب را خاموش کنند اما با تحمیل جنگ انقلاب زنده شد و در دوره کنونی با سیاست تنش‌زدایی می‌خواستند انقلاب را خانه نشین کنند اما باز هم انقلاب زنده خواهد شد. ما یکبار دیگر در برابر ظلم ایستادگی می‌کنیم. ناکارآمدی در کشور ریشه در تفکرات آمریکایی دارد و ربطی به انقلاب ندارد. چرا نمی‌گذارند سیاست اقتصاد مقاومتی اجرا شود. چرا برخی از نظارت می‌ترسند و اجازه نظارت نمی‌دهند. می‌خواهند ناکارآمدی را به پیشانی انقلاب بزنند. چرا برخی در یک روز با وارد کردن ذخایر بانک مرکزی به بازار، پول ملی را بی‌پشتوانه کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
به مناسبت دومین سالگرد درگذشت حاج حسن شایانفر:
از دل نمی‌روی اگر از دیده رفته‌ای
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
دومین سالگرد از دست دادن بزرگمردی است که به جای حرف زدن عمل می‌کرد، مرحوم حاج حسن شایانفر همواره خود را بدهکار انقلاب می‌دید و رسواگر و افشاکننده چهره پنهان‌شده نفوذی‌هایی بود که در نهادهای مهم فرهنگی و سیاسی لانه کرده و قصد داشتند قطار انقلاب را از مسیر و ریل اصلی خود خارج کنند.
بی‌شک سخن گفتن درباره استاد حسن شایانفر فرصت و مجالی بیش از اینها می‌طلبد تا مجاهدت‌های خاموش او که همیشه در گمنامی انجام می‌شد را روایت سازد ولی کافی است مجموعه «نیمه پنهان» را ورقی بزنیم تا مشخص شود که او در این دنیای پر از بهانه‌تراشی‌ها برای از زیر بار مسئولیت فرار کردن، چه کرده بود.
بسیاری از شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی همیشه یک نیمه رو دارند و یک نیمه پنهان، آنچه در روزنامه‌ها و گفت‌و‌گوهای رسمی این شخصیت‌ها مطرح می‌شود موید نیمه آشکار آنان است ولی جز اندکی که به اسناد و درون رویدادها مراجعه می‌کنند، سایرین به «نیمه پنهان‌» دسترسی ندارند.
استاد «حاج حسن شایانفر» یکی از تلاشگران عرصه روشنگری بود که عمری را صرف آشکار‌سازی نیمه مخفی و نادیده شده شخصیت‌ها و جریان‌هایی نمود که در دوره فعالیت خود از هیچ‌گونه خیانت و جنایتی علیه خط اصیل اسلام و انقلاب و مردم خودداری نکردند.
«رجال عصر پهلوی» و فعالان حوزه فرهنگ و هنر در این دوره گروهی از شخصیت‌هایی بودند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی از نبود اطلاعات در جامعه استفاده و دست به بازسازی خود زدند.
مرحوم شایانفر نمایه فعال و پویای جریانات و شخصیت‌های ضدانقلاب بودند، نام هر جریان و یا شخصیتی در پیش ایشان مطرح می‌شد اطلاعات کاملی درباره آن ارائه می‌کردند که دوستان از حجم گسترده اطلاعات و آگاهی ایشان متعجب می‌شدند، این گستره عظیم آگاهی درباره جریانات ضدانقلاب چگونه به دست آمده بود؟
توشه و توانی که پس از یک عمر فعالیت به دست آمد
قاسم تبریزی پژوهشگر تاریخ معاصر و از آشنایان آن مرحوم در گفت‌و‌گو با کیهان می‌گوید: «‌با پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دغدغه‌ها مسئله مطبوعات و پخش مطبوعات بود که در حقیقت مرکز مطبوعات در اختیار جریان ضدانقلاب اعم از چپ و شاهنشاهی بود، ما در فکر راه‌اندازی یک مرکز پخش مطبوعاتی در تهران بودیم، در آن برهه 13 عنوان نشریه مذهبی منتشر می‌شد ولی در مقابل 400 نشریه ضدمذهبی و ضدانقلابی در حال انتشار بود، در آن برهه گفته شد که بایستی این فضا را از چنگ ضدانقلاب بیرون بیاوریم که حاج حسن شایانفر برای این کار اعلام آمادگی کرد.»
وی ادامه می‌دهد: «‌مرحوم شایانفر برای این کار به نمایندگی اصناف تهران که انجمن اسلامی درست کرده بودند وارد این عرصه گردید و با چند دسته از جمله مدیران مجلات و مطبوعات شاهنشاهی، چپ، ضد اسلامی و معارض با ارزش‌های دینی و انقلابی و با نویسندگان این نشریات آشنا شد، حاج حسن با تیزبینی و تیزهوشی و هنری که داشت فهمید گردانندگان این نشریات چه کسانی هستند، گاهی هفت عنوان نشریه توسط دو نفر با عناوین مختلف با مواضع ضددینی منتشر می‌شد. مسئله دیگر خود تشکیلات پخش مطبوعات بود که برای یک عده سودآور و مرکز قدرت بود. پس از نزدیک یک سال و نیم فعالیت حاج حسن توانست به این نشریات احاطه پیدا کند و از آن جهت که وقت ایشان در این حوزه بیش از اندازه تلف می‌شد وارد بخش اسناد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده و در این برهه با گروه‌ها، جریان‌ها، شخصیت‌ها و نوع ترفندهای آنها آشنا شدند، آقای شایانفر در این دوره با پرونده بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌ها در تماس بوده و مطالعات خاصی داشتند، در این مطالعات ایشان با ارتباطات، سوابق این افراد و گروه‌ها از جمله ارتباط آنان با ساواک و... در برهه 1340 تا پیروزی انقلاب اسلامی آشنا شدند و بعد از یک برهه فعالیت علمی و عملی این بخش را به ۲ برادر دیگر سپرد و به دفتر سیاسی سپاه منتقل گردیدند.»
دفتر سیاسی در این برهه علاوه‌ بر بررسی اوضاع امنیتی در سراسر کشور پیرامون احزاب ضداسلام و ضدانقلاب مرتبط با شرق و غرب مطالعه می‌کرد، مرحوم حاج حسن شایانفر در این دفتر از نظر علمی و عملی موثر واقع شد و رشد و بالندگی خود را در این دفتر نشان داد، اخبار محرمانه، سری و فوق سری گروه‌ها و احزاب معاند از نقاط مختلف به دفتر سیاسی در‌باره گروه‌ها و احزاب مختلف چپ، راست و ناسیونالیست و وابسته به ابرقدرت‌ها می‌آمد و به دست ایشان می‌رسید و به این ترتیب مرحوم شایانفر از لحاظ علمی و تجربی دوره‌ای عالی را سپری کرد.
با ورود «حسین شریعتمداری‌» به کیهان حاج حسن شایانفر به همراه وی به این موسسه آمد، «شایانفر‌» به لحاظ شناخت گروه‌ها، توشه و توانی که در این دوره ذخیره کرده بود را به کیهان آورد، در این دوره وی از لحاظ انتشار مطالب دست بازتری پیدا و دفتر پژوهش‌های کیهان را تاسیس کرد، مجموع فعالیت‌های وی به صورت بیش از 70 جلد کتاب «‌نیمه پنهان» و علاوه‌ بر آن مقالات فراوان منتشر شده است.
بررسی تحلیلی تاریخ معاصر ایران هم از مسائل مورد توجه مجموعه نیمه پنهان بود. این کتاب‌ها موضوعاتی همچون جریانات روشنفکری و اصلاح‌طلب، رجال دوره پهلوی، سازمان منافقین، بهاییت، حزب خلق مسلمان، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، حزب کارگزاران و... را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد و البته در این مسیر از گزند و طعنه مخالفین و معاندین هم در امان نمانده است.
در نیمه پنهان بخوانید؛ از رجال عصر پهلوی تا روزنامه‌نگاران جاسوس
در مجموعه کتاب‌های «نیمه پنهان‌» به زندگی و عملکرد رجال دوره پهلوی، اهالی مطبوعات این دوره و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی از جمله محمد مصدق، سیدضیاءالدین طباطبایی، حسین علا، علی امینی، اسدالله علم، امیرعباس هویدا، محمد درخشش، غلامحسین ساعدی، احمد شاملو، داریوش شایگان، احسان یارشاطر، اسماعیل پوروالی، ابراهیم پورداوود، صدرالدین الهی، هوشنگ وزیری، محمد دیهیم، هوشنگ امیراحمدی، مهدی خانبابا تهران، علی دشتی، هدایت‌الله متین دفتری، چنگیز پهلوان، محمد ارسی و... پرداخته شده است.
ذیل عنوان «روزنامه‌نگاران جاسوس‌» نیز در جلد 18 مجموعه «نیمه پنهان‌» به عملکرد «جواد علامیردولو‌»، «‌مجید دوامی‌»، «‌امیر شاژورزندنیا‌» و «‌احمد احرار‌» پرداخته شده است.
چند جلد مجموعه «‌نیمه پنهان‌» نیز به بررسی «‌سایه روشن بهاییت‌» پرداخته و با زبان شیرین داستان و رمان این فرقه دست‌ساز استعمار را معرفی می‌کند.
گفتنی است مجموعه «‌نیمه پنهان‌» به عملکرد برخی شخصیت‌ها و سازمان‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پرداخته است، از جمله در جلد 16 این مجموعه با عنوان «‌چریک‌های پشیمان‌» به بازخوانی گفتمان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دو دهه اخیر پرداخته شده است.
در جلد هفدهم این مجموعه نیز با عنوان مطبوعات و انقلاب به عملکرد نشریاتی چون هفته‌نامه‌های تهران مصور، امید ایران و فردوسی پرداخته شده است.
در یک کلام بزرگ‌ترین میراث حاج حسن شایانفر را می‌توان در مدیریت و نظارت مجموعه کتاب‌های «نیمه پنهان» دانست؛ مجموعه کتاب‌هایی که از سوی دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان به چاپ رسیده است و به جریان‌شناسی سیاسی و نقد ایدئولوژیک گروه‌های سیاسی معاصر و خاستگاه‌های فکری‌شان می‌پردازد.  مطالعه این مجموعه گرانسنگ را به مخاطبان عزیز توصیه می‌کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
بلومبرگ: اروپا اعتبار خود را بر سر برجام از دست می‌دهد
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
Image result for ‫اروپا برجام‬‎
اتحادیه اروپا ابزار دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دارند اما اراده سیاسی این کار را ندارند.
خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به تعلل اروپا در انجام تعهدات برجامی نوشت: اروپا، اعتبار خود را بر سر تحریم‌های ایران از دست می‌دهد. در حالی که سران اروپا از مدت‌ها پیش خواستار رفتار مستقل‌تر در برابر آمریکا و تقویت نقش بین‌المللی این نهاد شده‌اند، اما ناتوانی آنان از ایجاد مسیری برای دور زدن تحریم‌های واشنگتن بر ایران به صورت فاحشی فاصله زیاد و دوری آنان را از این هدف نشان می‌دهد.
فدریکا موگرینی در ماه سپتامبر طرح‌های ایجاد ساز و کار مالی (اس‌پی‌وی) را برای ادامه بخشی از روابط بازرگانی اروپا با ایران با این امید اعلام کرد که توافق هسته‌ای 2015 با تهران را پس از خروج دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از این توافق، زنده نگه دارد. اما در حالی که تحریم‌های واشنگتن شامل ممنوعیت بیشتر صادرات نفت ایران از پنجم نوامبر (14 آبان ماه) آغاز شده، هنوز از ساز و کار مالی خبری نیست.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته‌اند کشوری را بیابند که تمایلی به میزبانی این ساز و کار داشته باشد. زیرا اتریش پیش از این از پذیرش میزبانی آن خودداری کرده و لوکزامبورگ اکنون زیر فشار آلمان، فرانسه و بریتانیا، کشورهای اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای برای در نظر گرفتن مکانی برای این سازوکار قرار دارد. این وضع که کشورهای عمده عضو اتحادیه اروپا به جای داوطلب شدن برای پذیرش و جای دادن به این ساز و کار مالی، برای واگذار کردن آن به همسایگان ضعیف‌تر خود تلاش می‌کنند، به‌شدت مخرب است.
بانک مرکزی آلمان«بوندس بانک» اخیرا بی‌سر و صدا قوانین خود را تغییر داد تا به آن امکان مخالفت با درخواست ایران را برای برداشت مبلغ 300 میلیون یورو (340 میلیون دلار) از حساب بانک بازرگانی یورو پیش- ایرانیش هندلز بانک مستقر در هامبورگ را بدهد تا روابطش با آمریکا حفظ شود.
همچنین در مورد مزایا و فواید مکانیسم اس‌پی‌وی اتحادیه اروپا، شک وجود دارد، زیرا تنها برای شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط مفید خواهد بود که در خاک ایالات متحده فعالیتی نداشته باشند. در صورتی که مقدار و میزان داد و ستد و معاملات تجاری این ساز و کار مالی اندک باشد، انگیزه زیادی برای تهران برای ادامه پذیرش محدودیت‌های برنامه هسته‌ای آن باقی نخواهد ماند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397

دولت در چاله مدعیان اصلاحات در حال فرار 
۱۳۹۷/۰۸/۲۹
Image result for ‫دولت‬‎
با نزدیک شدن به زمان انتخابات و علنی شدن این واقعیت که دیگر زمان خواندن انشاء نیست و باید حساب پس داد مدعیان اصلاحات در تلاش هستند که حساب خود را از دولت که ناکارآمدی آن در حوزه‌های اقتصادی مشکلات معیشتی بسیاری را بر مردم تحمیل کرده است جدا کنند و با این حربه آبروی رفته را به جوی بازگردانند، رسوا بودن حربه فوق تا آنجا عیان است که رسانه‌های زنجیره‌ای در یادداشت‌هایی تصریح دارند که نمی‌شود با این فضا‌سازی مردم را فریب داد و نتیجه دوباره گرفت!
سعید حجاریان یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات اخیرا در گفت‌و‌گویی با‌ اشاره به ناکارآمدی دولت گفته است: ما اگر می‌دانستیم از جانب نیروهای تمامت‌خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن سو، دولت دست‌راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم.
وی افزوده است: نه اینکه بخواهم تنزه‌طلبی کنم اما خود دولت روحانی هم استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت. بنابراین ما به لحاظ اخلاقی هم نمی‌توانستیم وظیفه‌ای در قبال وی داشته باشیم.
حجاریان همچنین گفته است: دولت اساسا عقدی با اصلاح‌طلبان منعقد نکرد که بخواهد از آن عبور کند. یعنی در سال ۹۲، به قدری فرصت کم بود که اصلاح‌طلبان با دولت بر سر موضوعات خاص به ائتلاف نپرداختند و از این گذشته، روحانی برنامه ائتلافی نداشت. منتهی شعارهای روحانی بخشی برآورده کردن خواسته‌های اصلاح‌طلبان هم بود که به هیچ یک از آنها وفادار نماند و به همین خاطر شاید بتوان گفت، خودش از خودش عبور کرده است.
درباره سخنان حجاریان نکاتی است که بایستی به آنها به اختصار پرداخت، نخست آنکه ارتباط دادن ناکارآمدی دولت در حوزه‌های متعدد از جمله اقتصادی به فشار منتقدین در چند سال گذشته همواره از سوی حامیان دولت مطرح شده است، روی سخن اینجا است که اگر دولت با توجه به این فشارها فاقد توان انجام تعهدات و وعده‌های خود بود دلیل این همه تبلیغات و آسمان ریسمان بافی‌های دوره انتخابات اردیبهشت 1396 از سوی حامیان دولت و به خصوص مدعیان اصلاحات چه بود؟!
نکته دیگر اینکه قدرت‌محور بودن تصمیم‌گیری‌های مدعیان اصلاحات براساس آنچه که حجاریان گفته است کاملا روشن و مبرهن است، او معترف است که اگر می‌دانستیم که این گونه می‌شود و دولت نمی‌تواند به وعده‌هایش عمل کند به انتخابات ورود نمی‌کردیم، این سخن به معنای آن است که آنها در موضع‌گیری‌های خود تمام نگاهی به نتیجه انتخاباتی آن دارند بی‌آنکه به اقدامات خود توجهی دقیق داشته باشند.
روحانی در کابینه خود سهم اصلاح‌طلبان را به تمامه پرداخت کرده و کارشناسان معتقدند که دلیل اصلی ناکارآمدی دولت در حوزه‌های اقتصادی و مرتبط با معیشت مردم نیز حضور اصلاح‌طلبان در بدنه دولت است.
نکته دیگر آنکه اگر دولت نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند و اصلاح‌طلبان باید سفره خود را از آن جدا کنند دلیل ناکارآمدی شورای شهر تماما اصلاح‌طلب پنجم چیست؟!
برج بابلی برای به قدرت رساندن مدعیان اصلاحات!
قدرت‌محور بودن تصمیم‌گیری‌ها و اعلام مواضع مدعیان اصلاحات دیگر چیزی نیست که در پرده بماند و بشود آن را انکار کرد، در این زمینه محمدرضا تاجیک تئوریسین جریان اصلاحات در گفت‌و‌گو با روزنامه آفتاب یزد گفته است: موریانه قدرت‌طلبی به جان اصلاحات افتاده است.
وی تصریح کرده است: در این سال‌ها اصلاحات برای ما یک برج بابل شده است که عده‌ای از آن به عرش قدرت برسند. یک عده‌ای از جریان اصلاحات تنها این را آموختند که سهمی از قدرت داشته باشند. کدام‌یک از این‌ها (اصلاح‌طلبان) به این فکر کردند تا جریان اصلاحات را به عنوان جریان فرهنگی و مدنی تعریف کنند که باید در سطوح مختلف جامعه ریشه بدواند و اندک اندک فضای فکری کشور را تغییر دهد. اصلاح‌طلبان اما خیمه‌هایشان را کنار برج بابل زدند تا اینکه درون دژ سهمی داشته باشند.
تاجیک گفته است: عده‌ای می‌گفتند که اصلاح‌طلبی ادامه همان جریان مشروطه است. اما آیا اکنون مفهوم اصلاح‌طلبی می‌تواند با جامعه ارتباط برقرار کند؟ من که در آن تردید دارم.
این تئوریسین اصلاح‌طلب علی‌رغم اینکه برخی از مدعیان اصلاحات در تلاش هستند تا این جریان را با توسل به سلبریتی‌ها زنده نگه دارند معتقد است: سخن حجاریان درباره توسل به سلبریتی‌ها به معنای بحران جریانی است که دیگر از خود صدایی ندارد یا اگر صدایی دارد صدایش جذاب نیست و جیغ‌گون شده است و یا اینکه اساسا مخاطب برای این صدا وقعی نمی‌گذارد بنا‌بر‌این باید صدایش از دهان دیگری بیرون بیاید، دستش باید از آستین دیگری بیرون بیاید، صورتش باید در قالب صورت دیگری تصویر شود این به معنای احتضار یک جریان است. جریانی که تلاش می‌کند حیات انگل نباتی داشته باشد این موضوع هم نشانگر پذیرش نوعی بحران گفتمانی است، هم پذیرش بحران گروه‌های مرجع و هم پذیرش یک نوع بحران در مخاطب است و معنا و مفهوم چنین چیزی مرگ یک جریان است.
ژست اپوزیسیون، لذت پوزیسیون نمی‌خواند!
قدرت‌طلبی مدعیان اصلاحات که آنان را به مواضع متناقض در دوره‌های مختلف می‌کشاند امروز مورد اذعان و اعتراف رسانه‌های خود این جریان است.
سایت انتخاب در این زمینه خطاب به برادران خاتمی تاکید کرده است: نمی‌شود هم ژست اپوزیسیون را بخواهید، هم لذت پوزیسیون! هم منتقد حاکمیت باشید، هم نقش اولِ بستن لیست‌های انتخاباتی، انتخاب شهردار و حذف چهره‌های مردمی که حاضر به امتیازدهی به پدرخواندگان خودخوانده اصلاح‌طلب نیستند را ایفا کنید.
در گزارش «انتخاب» همچنین آمده است: اندکی صداقت با مردم، بد نیست؛ «توصیه به راستگویی» تنها برای استفاده در سخنرانی‌های زیبا نیست، «تَکرار» بی‌صداقتی، آفتی است که‌ گریبان همه را می‌گیرد.
انتخاب صراحتا جدا کردن سفره اصلاح‌طلبان از دولت را ناممکن می‌خواند و می‌نویسد: عملکرد اصلاح‌طلبان در طول ۵ سال اخیر که با گرفتن رای مردم بار دیگر به صحنه قدرت بازگشته‌اند، چندان تعریفی ندارد ‏و چه‌بسا با ادامه این وضعیت بار دیگر شاهد رویگردانی مردم از اصلاح‌طلبان و قهر با دعوت آنها به حضور در پای صندوق‌‏های رای باشیم.
در ادامه این گزارش تاکید شده است: دولت حسن روحانی و سهم زیادی از عملکرد آن در نتیجه انتخابات سال ۹۲، قطعا به پای اصلاح‌طلبان ‏نوشته خواهد شد؛ حتی اگر اصلاح‌طلبان موضوع عدم حضور با کاندیدای اختصاصی خود و نیز در اختیار نداشتن پست‌های ‏کلیدی کابینه را پیش بکشند، افکار عمومی رای خود را به خاطر دعوت این جریان سیاسی دانسته و طبیعتا از آنها انتظار ‏پاسخگویی دارد. ‏
انتخاب به عملکرد دولت و شوراهای شهر نیز ‌گریزی زده و می‌نویسد: اما فارغ از دولت روحانی، اصلاح‌طلبان در دو انتخابات بعدی در سال‌های ۹۴ و ۹۶، درصد بسیار بالایی از کرسی‌های مجلس ‏و شورا‌های شهر در کلانشهر‌ها از جمله مهم‌ترین و نماد شورا‌های شهر در کشور یعنی تهران را از آن خود کردند. با این وجود ‏نتیجه عملکرد مجلس و شورای شهر چندان مطلوب نیست. ‏
از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنید!
مدعیان اصلاحات با جدا کردن سفره خود از دولت و شخص رئیس‌جمهور به صراحت از زی ر بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند و این چیزی نیست که از دید ناظران پنهان بماند، در این راستا است که «انتخاب» با ‌اشاره به اظهارات اخیر «محمدرضا خاتمی» که مدعی شده است نظام به گزینه اصلاح‌طلب اجازه پیروزی نمی‌دهد به حامیان چنین ادعایی نهیب زده و نوشته است: اظهارات محمدرضا خاتمی آن هم ۵ سال پس از انتخاب گزینه مورد حمایت اصلاح‌طلبان در ریاست جمهوری و نیز پس از به ‏دست گرفتن تمام کرسی‌های شورای شهر تهران و درصد زیادی از کرسی‌های مجلس، به راحتی می‌تواند به شانه خالی کردن ‏از زیر بار مسئولیت تعبیر شود. افکار عمومی حق دارد این پرسش را مطرح کند که اگر فکر می‌کردید معرفی کاندیدا و شرکت ‏در انتخابات، نتیجه مطلوبی ندارد، چرا اکنون و در روز‌هایی که مردم به دعوت شما به کاندیداهایتان رای داده‌اند و باید پاسخگو ‏باشید، به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اید؟
نگاه ساندیسی که نتیجه آن عدم صداقت است!
مدعیان اصلاحات به دولت نگاه ساندیسی دارند، آنان می‌خواهند تا آخر از مواهب حضور در دولت بهره برده و زمانی که این موقعیت رو به اتمام بود لگدی زده و سفره خود را جدا کنند و سر سفره دیگری بنشینند، نتیجه این نگاه عدم صداقت و مواضع متناقض در دوره‌های مختلف است.
نسبت گردانندگان طیف موسوم به اصلاح‌طلب با نظام و دولت جمهوری اسلامی چیست؟ پاسخ به این سؤال متوقف به این است که بپرسیم آنها اصطلاحا با خودشان و ادعای وفاداری به نظام در کسوت «اصلاح‌طلبی» چندچندند؟ سران این طیف ادعا می‌کنند با نظام و انقلاب هستند اما نظام از ظرفیت آنها استفاده نمی‌کند. یعنی از خود رفع اتهام می‌کنند و نظام را در موضع اتهام می‌نشانند؛ در حالی که واقعیت به شهادت برخی فعالان همین طیف، خلاف این است. آنها نه با نظام و نه حتی با دولتی که مدعی حمایت هستند، رو‌راست نبوده‌اند و همواره به اراده با خویش، در موضع اتهام و خیانت
ایستاده‌اند.
یک عضو سابق دفتر تحکیم و انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر، 6 تیر 92، تحلیلی درباره رویکرد مزوّرانه و دوگانه مدعیان اصلاح‌طلبی با روحانی مطرح کرد که گذشت زمان، درستی آن را نشان داد.
عابد توانچه گفته بود «اصلاح‌طلبان نگاه ابزاری دوگانه به رئیس‌جمهور منتخب دارند. از یک طرف او را پس می‌زنند تا هزینه‌ای پرداخت نکنند. از طرف دیگر تأیید می‌کنند و دو دستی به روحانی چسبیده‌اند. دست از سر روحانی برنمی‌دارند مگر مطمئن شوند چیزی به آنها نمی‌ماسد... اصلاح‌طلبان به روحانی مثل ساندیسی نگاه می‌کنند که تا زمانی که آخرین قطره ممکن در او را میک نزنند، لوله ساندیس را از آن بیرون نخواهند کشید. احتمالاً چند نوبت هم حباب و هوای خالی با طعم آبمیوه باید مکیده شود تا مطمئن شوند که دیگر نمی‌توانند از روحانی استفاده‌ای کنند. بعد همان کاری را که با هاشمی رفسنجانی کردند با او می‌کنند. اصلاح‌طلبان در وضعیت بدی گرفتار شده‌اند. از یک طرف باید به حسن روحانی بچسبند چون تنها شانس بقا و حیات آنان است. آنان به دلیل رفتارهای متناقض خود به شدت به جایگاهی که سابق بر این داشته‌اند، آسیب زده‌اند.»
او می‌افزاید: «از طرف دیگر اصلاح‌طلبان مطمئن هستند که به زودی بخش‌هایی که از ترس سعید جلیلی به روحانی رأی داده‌اند یا بر مبنای انتظارات یا توقعاتی که داشته‌اند به روحانی رأی داده‌اند؛ به زودی از فضای احساسی خارج شده و کم‌کم بازار انتقاد و اعلام برائت از روحانی داغ خواهد شد. اصلاح‌طلبان می‌خواهند فاصله لازم از روحانی را حفظ کنند تا به‌عنوان آلترناتیو روحانی دوباره وارد عرصه شوند. می‌خواهند از حسن روحانی نهایت استفاده را بکنند اما جوابگوی کارنامه او نباشند. برای همین است می‌گویم اصلاح‌طلبان به روحانی به چشم ساندیس نگاه می‌کنند.»
عبور از روحانی را کلید زدند چون می‌دانند تمام شده است!
 در پی موضع‌گیری سالوسانه مدعیان اصلاحات نسبت به دولت، سایت دیپلماسی ایرانی وابسته به صادق خرازی (سفیر دولت اصلاحات در فرانسه) در یادداشتی نوشت: «خاتمی، عبور از روحانی را کلید زد، چون می‌داند تمام شده است... در وضعیت بغرنج که حل معضلات متنوع و متعدد آن به اعجاز نیاز دارد از روحانی نه تنها نباید انتظار معجزه داشت، بلکه از روحانی به تصویر کشیده شده حتی نمی‌توان انتظار مدیریت مناسب بحران را داشت. می‌توان به‌کارگیری ادبیات تهدید در مقابل سؤال مجلس، تداوم ‌ گفتار‌درمانی و عدم قطعیت در تصمیم بهنگام را نشانه تمام ‌شدن روحانی دانسته و شاید نه تنها باید از او عبور کرد بلکه باید برای خداحافظی از وی آماده بود.»
همه موارد پیش‌گفته نشان می‌دهد که اتحاد و افتراق مدعیان اصلاحات با فرد یا جریانی دائر مدار نگاه قدرت‌محور آنان است، این نوع نگاه حاصلی جز عدم صداقت و دو‌رویی ندارد، آنان ژست اپوزیسیون می‌گیرند و از مواهب پوزیسیون بهره می‌برند و زمانی که این مواهب تمام شد لگدی به زیر میز زده و بازی را به هم می‌ریزند بی‌آنکه بدانند شاهد و ناظر بیرونی آگاه است و فریب نمی‌خورد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
سنگر گلوبندک سودای لس‌آنجلس!
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  Image result for ‫محمد صرفی‬‎
هفته گذشته آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اظهاراتی نسنجیده مدعی شد پولشویی کلانی در کشور انجام می‌شود که یک قلم آن 30 هزار میلیارد تومان است و پشت‌پرده انتقادها و مخالفت با FATF نیز همین افراد هستند که با هزینه‌های کلان علیه اجرای دستورات 41 گانه گروه اقدام مالی، به‌خصوص پیوستن به CFT (معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم) فضاسازی می‌کنند. این ادعا، واکنش‌های بسیاری را برانگیخت و منتقدان که به آنها تهمت پولشویی و اخذ رشوه زده شده، خواستار آن هستند که آقای ظریف مستندات خود را در این زمینه ارائه کند که تا کنون سندی ارائه نشده است.
در حالی که همچنان اظهارات و موضع‌گیری‌ها در دفاع و رد ادعای آقای ظریف ادامه دارد، انتظار منطقی و بجا آن بود که مرجع رسمی مبارزه با پولشویی در کشور به موضوع ورود کرده و با ارائه گزارشی مستند و روشنگر، ابهامات و سؤالات را برطرف کرده و به این قضیه پایان دهد اما متاسفانه علی‌رغم گذشت بیش از یک هفته از ماجرا و کشیده شدن آن حتی به مجلس و قوه قضائیه، همه در این باره سخن گفتند جز آنکه باید سخن می‌گفت؛ یعنی «واحد اطلاعات مالی».
«واحد اطلاعات مالی» (FINANCIAL  INTELLIGENCE UNIT) همان‌گونه که از نامش پیداست مرکزی است که به محرمانه‌ترین اطلاعات مالی کشور دسترسی دارد. این واحد به تمام سامانه‌های مالی و اقتصادی کشور (سیستم بانکی، گمرک، سازمان مالیاتی، بیمه، بورس و...) دسترسی مستقیم و نامحدود دارد و از این منظر یک واحد ویژه و منحصر به فرد است. مبارزه با پولشویی و مبادله اطلاعات با سایر کشورها بر اساس دستورالعمل‌های FATF از ماموریت‌های این واحد است.
قانون مبارزه با پولشویی در ایران، در سال 1386 به تصویب مجلس رسیده و بر اساس ماده 38 آیین‌نامه اجرایی آن، برخی از وظایف و دسترسی‌های واحد اطلاعات مالی به این شرح است؛ جمع‌آوری و اخذ اطلاعات معاملات مشکوک و تحلیل و ارزیابی آنها، درج و طبقه‌بندی اطلاعات در سیستم‌های مکانیزه، اعلام مشخصات ‌اشخاص دارای سابقه پولشویی و یا تأمین مالی تروریسم به ‌اشخاص مشمول جهت مراقبت بیشتر و یا قطع همکاری، تهیه آمارهای لازم از اقدامات صورت‌گرفته در جریان مبارزه با پولشویی، تهیه نرم‌افزارها و سیستم‌های اطلاعاتی مورد نیاز، تأمین امنیت اطلاعات جمع‏آوری شده و...
ریاست این مرکز در ایران برعهده میثم نصیری احمدآبادی است. وی از 1389 با حکم وزیر وقت اقتصاد (شمس‌الدین حسینی) به ریاست این واحد انتخاب شد. رئیس ‌این واحد رئیس ‌واحد اجرایی دبیرخانه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم نیز هست. محل استقرار اولیه واحد اطلاعات مالی ساختمانی در چهارراه گلوبندک تهران بود که در سال 1394 محل آن تغییر کرد. نکته قابل تامل آنکه نصیری احمدآبادی مذاکره‌کننده ارشد و رابط ایران و FATF و مامور اجرا و پیگیری دستورالعمل‌های این نهاد است.
محمد دهقان نماینده مجلس شورای اسلامی در صحن علنی به نکته خاصی‌ اشاره کرد و گفت: «در این چند سال که مذاکرات مربوط به FATF داغ بوده است کدامیک از مقامات ارشد همزمان مسئولیت مبارزه با پولشویی و هم مسئولیت مذاکرات FATF را بر عهده داشته‌اند؟ متأسفانه براساس اسناد به دست آمده برخی از این مقامات بیش از اینکه به فکر منافع کشور و ملت در مذاکره با FATF و مبارزه با پولشویی باشند به فکر اخذ ویزای اقامت در کانادا، آمریکا و استخدام در سازمان ملل بودند. این آقایان با سربرگ مرکز پولشویی به دنبال سفر‌های خانوادگی در تور‌های تفریحی بودند. شما مسئولیت مبارزه با پولشویی را به کسی سپرده‌اید که تعلق کمتری به کشور خود نشان داده است و به دنبال اقامت در خارج بوده است.»
فردای این نطق یعنی روز دوشنبه یکی از خبرگزاری‌های کشور اعلام کرد نصیری احمدآبادی با حضور در سفارت آمریکا در دوبی به دنبال اخذ اقامت برای خود و خانواده‌اش بوده و به همین دلیل ممنوع‌الخروج شده است و تاکنون مقامات رسمی کشور هیچ عکس‌العملی به این خبر نشان نداده‌اند و سیاست سکوت را در پیش گرفته‌اند. درباره این واحد و ریاست آن چند نکته، سؤال و ابهام قابل طرح است؛
1- نحوه تعامل و تبادل اطلاعات این واحد با نهادهای خارجی و سایر کشورها چگونه بوده و چه اطلاعاتی و در چه حجمی و با چه کسانی مبادله می‌شود؟ نهاد ناظر بر این تعامل کیست؟ سال گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه اطلاعات 400 صرافی ایرانی به خارج از کشور درز کرده و لو رفتن این اطلاعات نقشی اساسی در کمبود ارز در بازار و نوسانات شدید ناشی از آن داشته است. بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این بانک مسئول تبادل اطلاعات با طرف‌های خارجی نیست و بدون ذکر نام «واحد اطلاعات مالی»، وزارت اقتصاد را مسئول پاسخگویی دانست. اما متاسفانه و مانند اغلب موارد، هیچ‌گونه شفاف‌سازی در این زمینه از سوی وزارت اقتصاد انجام نشد. لو رفتن اطلاعات 400 صرافی یکی از سؤالات و ابهامات درباره فعالیت این مرکز است که نیاز به بررسی و پاسخگویی صریح و شفاف مسئولان امر دارد.
2- واحد اطلاعات مالی همان‌طور که ذکر شد، دسترسی خاص و ویژه‌ای به سامانه‌های مالی کشور دارد. همچنین این واحد از سامانه‌های ارزیابی و کنترل خاصی نیز برخوردار است که به آن امکان رصد و پایش لحظه‌ای تراکنش‌های مالی و مبادلات را می‌دهد. برای نمونه یکی از این سامانه‌ها با رصد تراکنش‌ها و حساب‌های بانکی، هرگونه کارکرد غیرعادی یک حساب را اعلام می‌کند و نسبت به آن هشدار می‌دهد. برای مثال وقتی حسابی که ماهانه و به‌طور متوسط 10 میلیون تومان گردش مالی داشته، یکباره این رقم افزایشی چشمگیر می‌یابد، سامانه مذکور آن را شناسایی و برای بررسی و ردیابی منشأ آن هشدار می‌دهد.
سؤال اینجاست که با وجود چنین احاطه و دسترسی خاصی، چگونه حجم پولشویی مورد ادعای آقای ظریف انجام می‌شود؟! و حتی در صورت صحت چه کسی باید نسبت به آن پاسخگو باشد؟! منتقدین FATF یا شورای عالی مبارزه با پولشویی به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با عضویت وزیر صنعت، اطلاعات، کشور و رئیس‌کل بانک مرکزی؟
3- نصیری احمدآبادی مشاور آقای ظریف در مورد FATF نیز هست و یکی از اصلی‌ترین ‌اشخاص و چهره‌های مدافع اجرای دستورات این نهاد در کشور است. در جلسه توجیهی چندی پیش دولت برای رسانه‌ها برای جا انداختن FATF وی مسئول و سخنران اصلی جلسه بوده است. کسی که مسئول پیگیری و پیشبرد FATF در کشور است، همزمان مسئول واحد مبارزه با پولشویی نیز هست و مشاور وزیر امورخارجه هم. آقای ظریف مدعی می‌شود پولشویی کلانی در کشور انجام می‌شود و آن را به نقد FATF ربط می‌دهد. معادله جالبی نیست؟!
4- فرض کنید سال 1365 و در بحبوحه سخت و حساس جنگ تحمیلی، ناگهان این خبر منتشر شود که یکی از فرماندهان ارشد سپاه به کشور ثالثی رفته و در آنجا با حضور در سفارت عراق، از رژیم بعثی صدام تقاضای اقامت برای خود و خانواده‌اش کرده است! این خبر چه واکنشی در جامعه، مسئولان و رزمندگانی که در جبهه در حال جهاد و جنگ هستند، ایجاد می‌کند؟ در شرایطی که کشور درگیر جنگ تمام‌عیار اقتصادی است و آمریکایی‌ها رسماً و علناً می‌گویند یا باید به خواسته‌های ما گردن نهید یا گرسنه بمانید، چنانچه تقاضای اقامت آمریکا از سوی مسئول مرکزی با حساسیت و جایگاه ویژه واحد اطلاعات مالی، صحت داشته باشد آیا این اقدام شبیه مثال فوق نیست؟! ضمن لزوم بررسی دقیق و موشکافانه فعالیت و مدیریت این واحد، به‌خصوص در سال‌های اخیر، جا دارد این سؤال از شورای عالی مبارزه با پولشویی پرسیده شود که تصمیم دارند فرمان مدیریت یکی از محورهای اصلی و حساس جنگ اقتصادی، همچنان در دست فردی باشد که سودای لس‌آنجلس‌نشینی در سر دارد؟!
محمد صرفی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
 شهید حسین کیخا جانباز 70 درصد به یاران شهیدش پیوست
    ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Image result for ‫شهید حسین کیخا‬‎
جانباز 70 درصد حسین کیخا عصر یکشنبه به فیض شهادت نائل آمد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  مرکز سیستان و بلوچستان، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان گفت: این شهید بزرگوار که هفته پیش برای حضور در مراسم سالگرد شهادت شهید خبرنگار محسن خزایی به مشهد سفر کرده بود عصر روز یکشنبه  به دلیل سرماخوردگی شدید و عفونت ریه پس از بستری در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در سن 57 سالگی به شهادت رسید.
پالاش افزود: مراسم تشییع این شهید بزرگوار امروز (سه‌شنبه 29 آبان‌ماه) از مسجد جامع به سمت گلزار شهدای زاهدان برگزار می‌شود.
شهید حسین کیخا اهل روستای پنجک شهر محمد آباد شهرستان هامون در دوران دفاع مقدس در دو عملیات والفجر هشت و کربلای پنج حضور داشت و در بهمن سال 65 بر اثر اصابت ترکش قطع نخاع و جانباز شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397
مسئول واحد اطلاعات مالی FATF در ایران از آمریکا درخواست تابعیت کرد
     ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
یک منبع آگاه اعلام کرد رئیس‌ «واحد اطلاعات مالی» که مسئول و رابط تبادل اطلاعات بر اساس FATF با خارج از کشور است، ممنوع‌الخروج شده است.
سرویس سیاسی-

روز گذشته یک مقام آگاه اعلام کرد: مذاکره‌کننده ارشد ایران در کارگروه ویژه اقدام مالی FATF و رئیس ‌مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ممنوع‌الخروج شد.
به گزارش فارس، گویا دلیل ممنوع‌الخروج شدن میثم نصیری احمدآبادی این بوده که وی با حضور در کنسولگری آمریکا در کشور امارات درخواست تابعیت برای خود و خانواده‌اش کرده است. همچنین یکی از بستگان نزدیک نصیری احمدآبادی هم ساکن و تبعه کشور آمریکا است.
گفتنی است، فرد یاد شده مسئولیت پیگیری و پیاده‌سازی ضوابط، دستورالعمل‌ها و مذاکره با مسئولان ارشد کارگروه اقدام مالی FATF در داخل کشور را برعهده ‌دارد.
به گزارش فارس، FIU واحدی تحت نظر وزارت اقتصاد و امور دارایی است کـه مسئولیت دریافت (در صـورت کسـب مجـوز، درخواست)، تحلیل و بررسی و سپس ارجاع موارد افشایی اطلاعات مالی بـه دسـتگاه‌های مـرتبط را بـرعهده‌ دارد. بر این اساس، سرپل همکاری اطلاعاتی در حوزه‌های مالی با کشورهای خارجی همین نهاد است و در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و سی‌اف‌تی نهاد همکار همین واحد اطلاعات مالی است.
از وظایف مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی دریافت، تجزیه و تحلیل گزارش‌های تراکنش‌های مشکوک و سایر اطلاعات مربوط به پولشویی، جرایم منشأ مرتبط و تامین مالی تروریسم و ارسال نتایج به دست آمده به مراجع ذیصلاح است.
سرنخ‌های دهقان
خبر درخواست تابعیت رئیس ‌این واحد از آمریکا در حالی است که محمد دهقان نماینده چناران در مجلس نیز در جلسه علنی روز یکشنبه اطلاعاتی را در این خصوص افشا کرده بود.
دهقان در سخنان خود به ادعای اخیر ظریف درباره پولشویی گسترده در کشور پرداخت و گفت: آقای ظریف هفته گذشته در رفتاری عجیب عملاً جمهوری اسلامی ایران را متهم به چشم بستن بر پولشویی گسترده در کشور و نیز مخالفان کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را متهم به ارتباط با پولشویان کرد. اتفاقاً رئیس‌جمهور هم در هفته گذشته مطالبی را عنوان کرد که دقت در این مطالب برای آقای ظریف لازم است.
نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس‌جمهور عنوان کرد که ما علامت بسیار روشن و قاطعی به آمریکا دادیم که نفتمان را می‌فروشیم، و روابط مالی‌مان را با دنیا حفظ می‌کنیم آنها هرکاری بکنند آنقدر راه برای فروش نفت داریم که تحریم آنها بی‌اثر شود. معنی این صحبت آقای رئیس‌جمهور این است که جز راه‌های رسمی برای فروش نفت و واردات ارز ناشی از آن راه‌های غیر رسمی نیز وجود دارد که ما در صورت لزوم از آن راه‌ها نیز استفاده می‌کنیم.
وی افزود: متأسفانه گروه FATF که کاملاً با هدایت آمریکا و برخی لابی‌های صهیونیستی فعالیت می‌کند تلاش دارد با متهم کردن ایران به پولشویی مانع فروش نفت و وارد کردن ارز ناشی از آن به کشور شود. ما نه تنها این اقدامات را که برای دور زدن تحریم‌ها توسط افراد نزدیک به وزارت نفت و بانک مرکزی در دولت‌های مختلف در جنگ اقتصادی با آمریکا انجام می‌شود را پولشویی نمی‌دانیم بلکه این کار را اقتدار جمهوری اسلامی ایران در این جنگ تلقی می‌کنیم.
دهقان خاطرنشان کرد: اکنون آقای ظریف باید معلوم کند منظور وی از پولشویی گسترده در ایران چیست. اگر آنگونه که از صحبت‌های وی برداشت می‌شود پولشویی مورد نظر وی همان پولشویی مورد نظر FATF است که این ‌اشتباه فاحشی است که یک مقام رسمی در سطح وزارت امور خارجه اینگونه کشور خودش را متهم به پولشویی و فساد کند. آقای ظریف شما وزیر امور خارجه ایران هستید نه ترجمه‌کننده خواسته‌های گروه FATF در داخل کشور.
وی افزود: فرض دیگر این است که صحبت‌های آقای ظریف درست باشد. خب مسئول مبارزه با پولشویی در کشور کیست؟ آقای ظریف حتماً می‌داند این ما بودیم که در سال ۱۳۸۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اولین بار تصویب کردیم. این ما بودیم که لایحه ضعیف اخیر دولت را در کمیسیون قضایی و حقوقی تقویت و احکام جدیدی را برای مبارزه با پولشویی تصویب کردیم و اگر مطلب آقای ظریف درست باشد مطابق قانون ۱۲ ماده‌ای مبارزه با پولشویی و آیین‌نامه آن مسئول مبارزه با پولشویی خود دولت است.
تلاش برای مبارزه با پولشویی
یا اقامت در خارج؟!
دهقان خاطرنشان کرد: طبق ماده ۴ قانون مبارزه با پولشویی وزرای اقتصاد، اطلاعات، کشور و صنعت و رئیس‌بانک مرکزی عضو این شورا هستند و این شورا هم وظیفه پیشگیری و هم وظیفه مقابله با پولشویی را بر عهده‌دارد. مرکز واحد اطلاعات مالی و مرکز مبارزه با پولشویی با اختیارات وسیعی در خود دولت قرار دارد از آقای ظریف انتظار روشنی وجود دارد که اگر سندی وجود داشت آن را به همکاران خود در دولت بدهد و یا حداقل یک نامه به قوه قضائیه بفرستد.
نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در این چند سال که مذاکرات مربوط به FATF داغ بوده است کدام یک از مقامات ارشد همزمان مسئولیت مبارزه با پولشویی و هم مسئولیت مذاکرات FATF را بر عهده داشته‌اند؟ متأسفانه براساس اسناد به دست آمده برخی از این مقامات بیش از اینکه به فکر منافع کشور و ملت در مذاکره با FATF و مبارزه با پولشویی باشند به فکر اخذ ویزای اقامت در کانادا، آمریکا و استخدام در سازمان ملل بودند. این آقایان با سربرگ مرکز پولشویی به دنبال سفر‌های خانوادگی در تور‌های تفریحی بودند.
وی ادامه داد: شما مسئولیت مبارزه با پولشویی را به کسی سپرده‌اید که تعلق کمتری به کشور خود نشان داده است و به دنبال اقامت در خارج
بوده است.
لو رفتن اطلاعات 400 صرافی
ماجرای درخواست تابعیت نصیری احمدآبادی از آمریکا در حالی درز کرده است که برخی منابع اعلام کردند یکی از دلایل اصلی نوسانات ارزی لو رفتن اطلاعات 400 صرافی ایرانی و رسیدن این اطلاعات به FATF در سال 96 بوده است. پس از آن، نقل و انتقالات مالی از سوی این صرافی‌ها به مشکل برخورد و این پدیده موجب کاهش تامین ارز مورد نیاز کشور شد.
بانک مرکزی اعلام کرد ارتباطی با این نهاد نداشته و مسئول این قضیه نیست که درست هم بود چرا که مسئولیت این ارتباط در کشور با واحد اطلاعات مالی است. اما متاسفانه مسئولان وزارت اقتصاد و این واحد در این خصوص شفاف سازی نکرده و ماجرا را با سکوت گذراندند.
ریاست معاون خزانه‌داری آمریکا بر FATF و جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران با فرماندهی و مرکزیت وزارت خزانه‌داری به عنوان اتاق جنگ و ریاست فردی بر واحد اطلاعات مالی که به دنبال تابعیت آمریکا بوده است، سؤالات جدی و بسیاری را ایجاد می‌کند که پاسخ دقیق و روشن به آنها برعهده نهادهای نظارتی و امنیتی کشور است. در پایان باید از آقای ظریف پرسید آیا ادعای ایشان درباره پولشویی گسترده در کشور مستند به گزارش‌های چنین واحدی است؟! دیگر آنکه آیا قرار است همچنان این فرد که به دنبال تابعیت آمریکا بوده، ریاست مهم‌ترین نهاد اطلاعات مالی کشور را برعهده داشته باشد؟!تأملی بر مخاطرات یک معاهده (بخش اول)
مسئول پرونده FATF در وزارت خارجه بخواند
Image result for ‫مسئول پرونده FATF در وزارت خارجه بخواند‬‎


پس از برجام، مشخص شد که بانک‌های بزرگ اروپایی همچنان از همکاری با ایران خودداری می‌کنند. در این بین، اروپا مسیر FATF را به ایران نشان داد. دولت هم به دلیل گره زدن تمام آبرو و اعتبار خود به برجام، به دنبال اجرای برنامه اقدام FATF رفت تا برجام از بین نرود. اجرای کامل برنامه اقدام می‌تواند مسائل اقتصادی و امنیتی خطرناکی را در پی داشته باشد که از جمله آن می‌توان به خودتحریمی و محدودیت در دور زدن تحریم و در نتیجه بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم اشاره کرد. در پس این تصمیم‌گیری مسئولین کشور، تصمیم‌سازانی وجود دارند که نقش ویژه‌ای در پیشبرد تصمیمات مهم دارند. از جمله این تصمیم‌سازان، آقای حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پیگیری FATF در وزارت امور خارجه است که اخیرا دو مصاحبه مفصل و مهم در رسانه‌ها داشته است. این متن به مصاحبه وی پرداخته و استدلال‌های او را بصورت کارشناسی، به چالش می‌کشد.
کشورهای زیادی از لیست سیاه FATF
خارج شده اند؟!
دستیار وزیر امور خارجه در سخنان خود خود ادعا می کند: «از مهر 92 تا مهر امسال 37 کشور از فهرست سیاه و خاکستری FATF خارج شده اند». ظاهرا اطلاعات وی از لیست سیاه FATF ناقص است یا تعریف او از لیست سیاه، متفاوت با تعریف مرسوم است. به طور کلی و در فضای رسانه، می‌توان لیست‌های FATF را به دو دسته سیاه و خاکستری دسته‌بندی کرد. لیست سیاه، کشورهایی هستند که باید علیه آنان اقدام متقابل انجام شود و لیست خاکستری کشورهایی هستند که تحت نظر این نهاد بین‌الدولی قرار دارند. ده کشور در لیست خاکستری و دو کشور ایران و کره شمالی در لیست سیاه قرار دارند که ایران دو سال است از لیست سیاه بصورت موقت تعلیق شده است. نکته مهمی که قریبی به آن توجه ندارد این است که تاکنون هیچ کشوری از لیست سیاه FATF خارج نشده است.
اگر برنامه اقدام را کاملا اجرا کنیم
 از لیست سیاه خارج می‌شویم و روابط عادی می‌شود؟
دستیار وزیر امور خارجه در سخنان خود خود ادعا می‌کند: «اگر همه اقدامات در برنامه اقدام انجام شود، تعلیق دایمی و روابط عادی می‌شود». این ادعای مهمی است. آقای قریبی ادعا می‌کند که در صورت اجرای کامل 41 بند برنامه اقدام، ایران از لیست سیاه (اقدام متقابل) خارج می‌شود. درباره این ادعا نکاتی وجود دارد:
الف- براساس بیانیه‌های رسمی منتشر شده از سوی FATF در دو سال گذشته، با اجرای کامل برنامه اقدام توسط ایران هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه و بیانیه عمومی FATF نخواهد بود و FATF صرفا اعلام کرده: «ایران در بیانیه عمومی باقی خواهد ماند تا زمانی که برنامه اقدام به صورت کامل اجرا شود.»
و حتی بالاتر از این در بیانیه‌های عمومی FATF می‌گوید در صورت اجرای کامل برنامه اقدام توسط کشورمان، پرونده ایران برای بررسی وضعیت به مجمع عمومی ارجاع می‌شود و بحث قدم بعدی
(Next Step)  مطرح خواهد شد. در بیانیه بوسانFATF می‌گوید:
   If Iran meets its commitments under the Action» Plan in that time period, the FATF will consider next  steps in this regard
« اگر ایران در این دوره به تعهدات خود ذیل برنامه اقدام عمل کرده باشد، گروه ویژه اقدام مالی گام‌های بعدی در این ارتباط را در نظر خواهد گرفت.»
یعنی FATF پس از اجرای کامل برنامه اقدام از سوی ایران نه تنها تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نمی‌دهد، بلکه صحبت از گام‌های بعدی می‌کند که ابعاد آن هم اصلا مشخص نیست. به خصوص با توجه به اینکه FATF ماموریت‌های خود را در حوزه‌های دیگر از جمله مقابله با تامین مالی اشاعه‌گری (CFP) گسترش داده است که می‌تواند مبنایی برای فشار بر برنامه موشکی ایران پس از حل مسئله پولشویی و تامین مالی تروریسم باشد.
ب- بر مبنای سازوکار‌های FATF، تصمیم‌گیری در این نهاد براساس «اجماع موثر» است، یعنی کافی است حداقل دو عضو FATF مخالف تصمیمی باشند تا آن تصمیم وتو شود. در تایید این امر می توان به بیانیه رسمی مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی که زیر نظر وزارت اقتصاد می‌باشد اشاره کرد: «بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می‌گردد.» همچنین مهرداد سپه‌وند از مدیران بانک مرکزی در یادداشتی، این رویه تصمیم‌گیری در FATF، یعنی «اجماع موثر» را تایید کرده است.
آقای قریبی نیز در بخشی از مصاحبه خود، رویه تصمیم‌گیری در این نهاد را اینگونه بیان می‌کند: «در سازمان‌های بین‌المللی یک عبارت اجماع داریم و یک اتفاق آرا. در اتفاق آرا باید همه کشورهای دور میز رای مثبت بدهند مثل اعضای دایم شورای امنیت در تصمیم‌گیری در آن شورا. اما در اجماع رئیس است که فضای عمومی جلسه را در نظر می گیرد و می‌گوید اجماع حاصل شده است یا خیر». یعنی ارزیابی این «اجماع موثر» مطابق با کیفیتی که سپه‌وند و وزارت اقتصاد گفته‌اند، توسط رئیس FATF که هم اکنون یک آمریکایی به نام مارشال بیلینگزلی که همزمان دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز هست، انجام می‌شود.
لذا برای خروج ایران از لیست سیاه FATF نیاز به رای مثبت کشورهای آمریکا، شورای همکاری خلیج فارس‌(به عنوان یکی از اعضا) و آرژانتین است، که از مخالفین سرسخت خروج ایران از لیست سیاه هستند، در نتیجه عملا خروج ایران از لیست سیاه، محال است. در نشست والنسیا در تیرماه 96 دقیقا همین اتفاق افتاد و شورای عالی مبارزه با پولشویی زیر نظر دولت نیز در بیانیه‌ای به این امر معترف شد: «‌اکثریت اعضا شامل عموم کشورهای اروپایی، روسیه، چین، برزیل، آفریقای جنوبی، کانادا، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و مکزیک تدابیر متخذه و توفیقات حاصله را در حوزه‌های مزبور کافی و حتی قابل ملاحظه ارزیابی کرده و خواهان لغو کامل اقدامات مقابله‌ای  (Counter Measure)  شدند. اما معدود کشورهایی شامل آمریکا، آرژانتین، رژیم صهیونیستی (عضو ناظر) و نماینده شورای همکاری خلیج فارس بدون استدلال فنی و صرفاً بر مبنای انگیزه‌های سیاسی خواهان اعمال مجدد اقدامات مقابله‌ای علیه کشورمان بودند و از آنجا که بر اساس رویه حاکم بر فتف، مواضع رسمی این گروه بر پایه اجماع اتخاذ می‌گردد و با توجه به مخالفت‌های برخی کشورهای عضو که بدان اشاره شد، اعضا مبتنی بر راه حل مصالحه‌ای عمل کردند که نتیجه آن توافق کلیه اعضاء بر «تصمیم به تداوم تعلیق اقدامات مقابله‌ای» بود.» در ادامه بیانیه شورای عالی مبارزه با پولشویی به سیاسی بودن و نه فنی بودن ارزیابی این نهاد صحه می‌گذارد و می‌گوید: «از آنجا که ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر گام‌های جدی‌تری در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم برداشته است، ما بر این باوریم که، چنانچه وضعیت کشور  در این حوزه به دور از غرض‌ورزی‌های سیاسی و صرفاً بر مبنای معیارهای فنی مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، قطعا باید اقدامات مقابله‌ای به طور کامل لغو می‌گردید، ‌ اما دشمنی آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش مانع از آن شد.»
ج - در نهایت می‌توان به اظهارات صریح دیوید لوئیس دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی(FATF) در گفت‌وگو با شبکه BBC اشاره کرد: دیوید لوئیس در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که از او پرسید آیا تضمینی وجود دارد که ایران با اجرای خواسته‌هایFATF  از فهرست سیاه آن خارج شود، گفت: «هیچ تضمینی در کار نیست اما این اقدام می‌تواند شرایطی را برای این کشورها فراهم کند تا وارد داد و ستد با سایر کشورها شوند؛ چرا که می‌تواند نشان دهد که این کشورها محل‌های امنی برای سرمایه‌گذاری هستند!» مجری بی‌بی‌سی سپس خطاب به دبیر اجرایی FATF گفت: «مشکل ایرانی‌ها هم دقیقا همین است. آنها می‌گویند هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر ما تمام خواسته‌های FATF را اجرا کنیم، کشوری مانند آمریکا مانع از خروج ما از فهرست سیاه نشود. نظر شما در این باره چیست؟» لوئیس پاسخ داد: «ما نمی‌توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری بکنیم اما می‌توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه دهیم که نشان می‌دهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه‌گذاری و کسب و کار است یا نه. استانداردهایی که ما در نظر می‌گیریم، معیارهایی کاملا فنی هستند که هدفشان این است که نشان دهند آیا آن کشور تدابیر لازم را برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی گروه‌های تروریستی در نظر گرفته است یا نه.»
بنابراین براساس بیانیه‌های رسمی FATF، بررسی سازوکارهای تصمیم‌گیری در مجمع عمومی FATF و اظهارات صریح دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، با اجرای کامل برنامه اقدام و تمامی مطالبات فعلی FATF توسط ایران، احتمال خروج نام کشورمان از لیست سیاه و وضعیت اقدام متقابل FATF تقریبا امری محال است و دیدگاه آقای قریبی کاملا غیرواقع‌بینانه و غیرکارشناسی است.
با خروج ایران از لیست سیاه، روابط بانکی
 عادی می‌شود؟
اما فرض کنیم از لیست سیاه یا حالت اقدام متقابل FATF خارج شویم (فرض محال، محال نیست!)، آیا در این صورت مطابق ادعای قریبی، «روابط (بانکی) عادی می‌شود»؟!  
ایشان باید به این سؤال پاسخ دهند که در شرایطی که تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا بر ایران اعمال می‌گردد، لیست سیاه FATF  چقدر برای کشورهای دیگر مهم خواهد بود که با خروج ایران از آن، روابط بانکی عادی شود؟ به عبارت دیگر، از دیدگاه ایشان اگر هم‌اکنون از شرکت‌ها و بانک‌هایی که ایران را ترک می‌کنند، سؤال شود که اگر ایران از لیست سیاه FATF  خارج شود، آیا آنها چشم خود را بر خروج آمریکا از برجام می‌بندند و با ایران همکاری خواهند کرد یا خیر، پاسخ آنها چیست؟ واقعیت این است که در شرایطی که مسئله بزرگ‌تری به نام تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا برای ایران وجود دارد، حضور یا عدم حضور در لیست سیاه FATF مسئله‌ای حاشیه‌ای خواهد بود. کما اینکه ایران در سال‌های 92 تا 94 تحت این تحریم‌های آمریکا بود ولی مسئولین دولت روحانی به فکر خروج از لیست سیاه FATF نبودند.
مسئولیت تبعات اجرای 90 درصد برنامه اقدام FATF متوجه آقای قریبی خواهد بود
امروز برای همه روشن شده است که اجرای کامل برنامه اقدام FATF تبعات بسیار خطرناک  امنیتی، اقتصادی و معیشتی برای مردم خواهد داشت. از جمله این تبعات، جلوگیری از دور زدن تحریم و فروش نفت و در نتیجه افزایش فشار معیشتی بر مردم خواهد بود. مدیران بالادستی کشور بر اساس مسیری که مشاوران و دستیاران آنان نشان می‌دهند تصمیم می‌گیرند و این مشاوران نقش ویژه‌ای در تصمیمات مهم کشور دارند. آقای قریبی به عنوان دستیار وزیر امور خارجه، نقش بسیار کلیدی در به تصمیم رساندن وزارت خارجه درباره  FATF دارد و در این گزارش، شاهد اظهارات غیرکارشناسی او در حوزه FATF بودیم.
بنابراین مسئولیت تبعات امنیتی، اقتصادی و معیشتی اجرای کامل برنامه اقدام FATF  متوجه وی خواهد بود.
ادامه دارد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397
رئیس‌جمهور در خوی:
 در برابر آمریکا سر فرود نخواهیم آورد
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
رئیس‌جمهور با اعلام اینکه «در برابر آمریکا سر فرود نخواهیم آورد» گفت: دشمنان از پشیمان‌سازی مردم ایران در پشتیبانی از انقلاب ناکام مانده‌اند.
حجت‌الاسلام روحانی روز گذشته در ورزشگاه چمران خوی اظهار داشت: به‌فضل الهی دشمنان از پشیمان‌سازی مردم ایران در پشتیبانی از انقلاب ناکام مانده‌اند و مردم در 13 آبان باز هم پشتیبانی خود از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران را به‌نمایش گذاشتند.
رئیس‌جمهور با اشاره به توطئه‌های مداوم دشمن در برابر ملت ایران اظهار داشت: مردم ایران سیزده آبان را به روز ایستادگی در برابر آمریکا تبدیل کردند و جواب محکمی به دشمن دادند و در 22 بهمن نیز دوباره ملت ایران جواب دندان‌شکنی به آمریکا خواهند داد.
وی گفت: به همه دشمنان خواهیم فهماند که با ایجاد فشار و مشکلات به مردم، آنان را نمی‌توانند دلسرد کنند و ما در برابر آمریکا سر فرود نمی‌کنیم و کاخ‌نشین‌های کاخ سفید بدانند که مردم ما پیرو مکتب عاشورا هستند و تنها در مقابل پروردگار رکوع و سجود می‌کنند.
رئیس‌جمهور گفت: دشمنان به‌فکر فشار آوردن اقتصادی و جنگ روانی در مقابل ملت ایران هستند و فکر می‌کنند در مقابل قدرت آنها تسلیم خواهیم شد در حالی که چنین تصوری خیالی باطل است.
صادرات نفتمان قطع نخواهد شد
روحانی گفت: ما به قراردادهایمان پایبند بوده‌ایم و دشمنان به‌دلیل شکست‌های پیاپی مجبور به عهدشکنی شده‌اند.
وی اظهار داشت: استکبار اگر در فکر قطع صادرات نفت، رابطه با همسایگان و فشار به مردمند، باید بدانند مردم ایران در رابطه با صادرات نفت و فشار اقتصادی به مردم آنها را ناکام خواهند گذاشت.وی تصریح کرد: ما آغازگر جنگ اقتصادی نبودیم ولی دشمنان به‌خاطر شکست‌های پی‌درپی که در منطقه خورده‌اند دنبال ایران‌ستیزی هستند در حالی که دلیل شکست آنان مقاومت ملت‌های منطقه است چون ملت‌های سوریه و یمن و لبنان و دیگر کشورهای اسلامی منطقه به‌فکر استقلال خود هستند.
روابطمان با همسایگان را مستحکم‌تر می‌کنیم
روحانی گفت: البته هر وقت برادران مسلمان ما در کشورهای اسلامی از ما یاری بخواهند ما مشتاقانه یاری می‌کنیم هم‌چنانکه ما تلاش کردیم و نگذاشتیم داعش بر منطقه تسلط پیدا کند و می‌دانیم دشمن از این موضوع عصبانی است و احساس شکست می‌کند چون نتوانسته‌اند در سوریه و یمن به اهداف خود دست یابند.
وی خطاب به دشمنان تصریح کرد: اگر به‌فکر این باشید که رابطه ما را با کشورهای همسایه قطع کنید و یا در زندگی و معیشت به مردم فشار بیاورید یا جلوی صادرات نفت ما را بگیرید بدانید که با این کار ما روابطمان را با کشورهای همسایه نزدیک‌تر می‌کنیم و اتحادمان را مستحکم‌تر می‌کنیم.
روحانی گفت: آمریکا قادر نیست روابط ایران را با ملت‌های دیگر تضعیف کند ما همه مسلمانیم و کنار هم ایستاده‌ایم مخصوصاً مردم غیور منطقه آذربایجان به‌عنوان استان غیور و مرزدار که در همه مقاطع چه قبل و بعد از انقلاب در دفاع از این مرزوبوم پیشتاز بوده‌اند.
وی اعلام کرد: ما به‌حول و قوه الهی هم امسال و هم سال آینده نمی‌گذاریم فشارهای ملت آمریکا و مزدورانش بر ملت ایران با افزایش قیمت‌ها تحمیل شود و هرگز در جنگ اقتصادی که به ما تحمیل کردند تسلیم نمی‌شویم و ما مسیرمان را ادامه می‌دهیم.
در جنگ اقتصادی تسلیم دشمن نمی‌شویم
روحانی اظهار داشت: به مردم عزیز با تأکید می‌گویم در هیچ شرایط نمی‌گذاریم مردم در تأمین کالاهای اساسی دچار مشکل شوند و هرآنچه داخل تولید می‌شود با قدرت بیشتر ادامه خواهد یافت و با همت و تلاش مردم هرآنچه را برای کشور لازم است وارد می‌کنیم.
وی اضافه کرد: کالاهای اساسی با دلار 4200 تومان وارد شده و در سال آینده به همان قیمت عرضه می‌شود اگرچه قیمت اجناس در مسیر صعودی بوده است اما همه تلاش دولت در مسیر حل مشکل اقتصادی و ایجاد‌اشتغال برای جوانان است.
رئیس‌جمهور گفت: تولید در کشور سخت شده اما صادرات می‌تواند تولید کشور را به‌حرکت در بیاورد، در جذب گردشگر، صادرات مواد غذایی، معدنی و پتروشیمی و همچنین صنایع‌دستی می‌توانیم اقتصاد کشور را بهبود بخشیم.
وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به‌فکر تسلیم مردم در چند ماه اول تحریم‌ها بودند و با اطلاعات غلط به کاخ سفید که از اسرائیل و منافقین دریافت می‌کردند در‌اشتباه بودند چون تمام کشورها و ملت‌های جهان با تحریم ظالمانه علیه کشور ایران مخالف هستند و یک‌صدا در مقابل آمریکا ایستاده‌اند.
روحانی گفت: برای اولین بار در تاریخ آمریکا، همه دنیا علیه آمریکا موضع گرفته‌اند و در دادگاه لاهه هم دوبار آمریکا محکوم شد بنابراین با همه توان کمر همت بسته خواهد شد تا با کمک نیروهای مسلح و هدایت مقام معظم رهبری، بینی آمریکا را به خاک بمالیم.
رئیس‌جمهور ابراز کرد: پای قول احیای دریاچه ارومیه ایستاده‌ام درست است به احیای دریاچه نرسیدیم اما به تثبیت دریاچه رسیدیم.
رئیس‌جمهور گفت: ما در دولت بی‌تردید به‌فکر جوانان به‌ویژه دختران و پسران تحصیل‌کرده هستیم و شما همه فرزندان ما هستید و هرچه در توان داریم برای حل مشکلات فرزندان این سرزمین انجام خواهیم داد.
اتصال ارومیه به شبکه ریلی سراسری کشور
همچنین در این سفر راه‌آهن مهاباد – ارومیه با حضور رئیس‌جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت و مرکز استان آذربایجان غربی رسماً به شبکه ریلی سراسری کشور متصل شد. این خط‌آهن که به طول 98 کیلومتر در فاصله سال‌های 85 تا 97 احداث شده است، ارومیه را به شبکه ریلی کشور متصل می‌کند. راه‌آهن ارومیه در 4 قطعه در فاصله شهرهای ارومیه به نقده، نقده به میاندوآب و میاندوآب به مراغه احداث شده است.
افتتاح بیمارستان 225 تختخوابی
 امام خمینی(ره)
روحانی همچنین ضمن افتتاح بیمارستان 225 تختخوابی امام خمینی(ره) شهرستان خوی،از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.
بیمارستان امام خمینی(ره) با اعتبار 640 میلیارد ریال در بخش‌های قلب و عروق، زنان و زایمان، کودکان و اورژانس، احداث شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397
رئیس‌قوه قضائیه:
مسئولانی که از پولشویی مطلعند باید به قوه قضائیه اطلاع دهند
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
رئیس ‌قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت خودداری مسئولان از سخنان مجمل و دو پهلو که ممکن است مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد، از آنان خواست که در مورد اظهارات خود دقت کافی روا دارند.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با‌ اشاره به ادامه برخوردهای قاطع دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی، اظهارداشت: نمی‌توان نشست و تماشا کرد که عده‌ای زندگی میلیون‌ها شهروند را که با سختی‌های فراوان تلاش کرده‌اند زندگی متعارفی برای خود فراهم کنند، دستخوش منافع دنیوی خود قرار دهند و در شرایطی که دشمن با تمام توان در جبهه جنگ اقتصادی و عملیات روانی فعال است، از تلاطمی که خود در بازار به وجود می‌آورند سوءاستفاده کنند.
کارگران به سختی زندگی کنند
 تا کسانی بگویند 700 میلیارد رقمی نیست؟
آملی لاریجانی ادامه داد: میلیون‌ها انسان به دلیل اقدامات مفسدان اقتصادی متضرر می‌شوند و کارگر و کارمند در شرایطی دشوار تلاش می‌کنند زندگی خود را به پیش ببرند تا کسانی بگویند هفتصد میلیارد تومان رقمی نیست؟ گویی این افراد در فضای دیگری زندگی می‌کنند و نمی‌فهمند در بستری این سخن را می‌گویند که بخشی از مردم با معضل بیکاری دست به‌گریبانند و حتی اگر شغلی داشته باشند با حقوق ماهی یک میلیون و دویست هزار تومان به واسطه سودجویی‌های آنان روز به روز ارزش پولشان کمتر و قدرت خریدشان کاهش می‌یابد.
وی با تاکید بر اینکه قوه قضائیه بر اساس موازین دقیق شرعی و قانونی هیچ تردیدی در برخورد با مفاسد اقتصادی به خود راه نمی‌دهد، از برخی اظهار نظرها پیرامون مجازات مفسدان اقتصادی انتقاد کرد و گفت: عده‌ای در همین زمان که آشکارا می‌بینند تمام مقررات قانونی از سوی برخی افراد زیرپا گذاشته شده و با کمال وقاحت از تلاطمی که خود در بازار ایجاد کرده‌اند سوءاستفاده می‌کنند، به حمایت از چنین ‌اشخاصی می‌پردازند و جالب است که کمپین‌های خارجی نیز به آنها ملحق شده‌اند.
رئیس‌قوه قضائیه ادامه داد: چنین اقداماتی نشان می‌دهد که «حقوق بشر» برای این افراد صرفاً لقلقه زبان است. آیا میلیون‌ها آدمی که از اقدامات مفسدان اقتصادی متضرر می‌شوند بشر نیستند و حقوقی ندارند؟ آیا تخلف از قوانین در ثبت معاملات، ارتکاب جرایم سنگین اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی، بخشی از حقوق بشر است؟
آملی لاریجانی تاکید کرد: من شخصاً قاضی این پرونده‌ها نبوده‌ام که بخواهم راجع به ماهیت رسیدگی نظر بدهم اما حسب گزارش‌ها روند رسیدگی‌ها را کاملاً قابل قبول و مورد اعتماد می‌دانم و اطمینان دارم که قضات باسابقه، متدین و سختگیر از حیث دقت در قوانین و تطبیق احکام با موضوعات به این پرونده‌ها رسیدگی کرده‌اند. به ویژه در پرونده‌هایی که مجازات اعدام صادر شده است، قضات فاضل و خوش سابقه دیوان عالی کشور پرونده‌ها را به دقت بررسی کرده‌اند و از این جهت جای هیچ‌گونه شبهه‌ای وجود ندارد.
در محاکمات، خوشایند کشورهای خارجی
مدنظر ما نیست
وی با بیان اینکه در محاکمات، خوشایند کشورهای خارجی مدنظر ما نیست و صرفاً در چارچوب قانون آیین دادرسی خود عمل می‌کنیم، خاطرنشان کرد: کسانی که از این قبیل انتقادات حمایت می‌کنند، حرکتشان در مسیر تحقق نقشه بیگانگان است. دشمنان با تشدید جنگ اقتصادی که یکی از مهم‌ترین سلاح‌های آن همین مفسدان اقتصادی هستند در پی وارد آوردن فشار به مردم‌اند و طبعاً برخورد دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی، مولفه‌ها و محاسبات کار آنها را بهم می‌ریزد. به همین دلیل چنین واکنش‌هایی نسبت به مجازات مفسدان طبیعی به نظر می‌رسد.
رئیس‌ قوه قضائیه با بیان اینکه برخی کمپین‌ها که با پول دشمن اداره می‌شوند مدعی شده‌اند نحوه محاکمه متهمان برای ما معلوم نبوده است، خطاب به آنها گفت: مگر جزییات این محاکمه‌ها باید برای شما معلوم باشد؟ کشور، قانون و قاضی دارد و در چارچوب موازین قانونی و شرعی به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم. اینکه شما نسبت به روند محاکمات جهل دارید دلیل بر نادرست بودن رسیدگی‌ها نیست.
آملی لاریجانی با بیان اینکه دستگاه قضایی تاکنون مسیر صحیح خود در مبارزه با مفاسد اقتصادی را طی کرده و با استجازه اخیر از رهبر معظم انقلاب روند این مقابله سرعت بیشتری یافته است، برخوردها با مفسدان اقتصادی را در چارچوب قانون و شرع و مورد تایید بخش عظیمی از مردم عنوان کرد و افزود: این برخوردها با اتقان و اقتدار ادامه خواهد یافت البته سفارش همیشگی من به همه مسئولان قضایی و خصوصاً قضات شریف که در خط مقدم جبهبه مقابله با مفاسد اقتصادی هستند این است که به دقت قوانین را رعایت کنند و توجه ویژه‌ای به عدالت داشته باشند. نباید به فضاسازی‌های رسانه‌ای توجه کرد و تحت تاثیر جنجال‌های تبلیغاتی قرار گرفت بلکه شرع و قانون تنها معیارهایی است که در رسیدگی‌ها باید مدنظر قرار داد و بدون واهمه به اجرای عدالت پرداخت.
مسئولانی که از پولشویی مطلعند باید اطلاع دهند
وی با تاکید بر ضرورت همدلی بیشتر بین قوا و مسئولان کشور، به وجود دشمنان مشترک‌اشاره کرد و گفت: در شرایطی که دشمنان نابخردی نظیر آمریکا داریم که به اروپا می‌گوید اگر سه ماه با ما همکاری کنید جمهوری اسلامی مضمحل خواهد شد، همگی باید در یک مسیر و تحت رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری حرکت کنیم تا بتوانیم کشور را از بند مشکلات برهانیم.
رئیس‌قوه قضائیه ادامه داد: در چنین شرایطی توقع نیست که برخی مسئولان سخنان مجمل و دوپهلویی بر زبان بیاورند که موجب سوءاستفاده دشمنان شود. باید حواسمان جمع باشد در بستری سخن می‌گوییم که دشمن حتی از حرف صحیح ما هم سوءاستفاده می‌کند. در چنین فضایی نباید زمینه سوءاستفاده دشمن را فراهم کرد.
 آملی لاریجانی افزود: اگر پولشویی عظیمی در کشور وجود دارد چرا این موضوع را به قوه قضائیه اطلاع نداده‌اید؟ این موضوع نیز مانند بحث واردات غیرقانونی خودروهاست که بعد از چند ماه به اطلاع قوه قضائیه رسید. قانون مبارزه با پولشویی در دهه 80 به تصویب رسیده و بر اساس آن کسانی که از پولشویی مطلع‌اند موظف به اعلام آن به مرجع قضایی هستند.
وی خاطرنشان کرد: نباید سخنی گفت و بعد اصلاح و بیان کرد که مقصود چیز دیگری بوده است. ما از فرد مسلمان قبول می‌کنیم که قصد سوئی نداشته است اما نباید فراموش کرد که برخی سخنان اثر نادرست خود را می‌گذارند.
مسیر دشوار را نباید با برخی اظهارات و رفتارها دشوارتر کرد
رئیس ‌قوه قضائیه با بیان اینکه همه مسئولان به ویژه افرادی که در دولت و در میدان اصلی کارزار حضور دارند باید مراقب اظهارات خود باشند، تاکید کرد: البته نباید برخی اظهارات نیز ابزاری برای وارد آوردن فشار به دولت شود. در عین حال معتقدیم مسئولان نیز نباید سخنانی به زبان بیاورند که مانند خنجر به قلب نظام فرو برود. امروز باید از سخنان همه ما شمیم وحدت احساس شود. اگر اطلاعی از وقوع جرایم داریم نباید پنهان کاری کنیم بلکه لازم است آن را به مرجع مربوطه اعلام کنیم.
آملی لاریجانی با بیان اینکه مسیر دشوار را نباید با برخی اظهارات و رفتارها دشوارتر کرد، افزود: رئیس‌جمهور محترم در جلسات مختلف گفته‌اند که یقین داریم در میانه یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم. این سخن درستی است و تردیدی نیست که بهترین ابزار دشمن نیز همین فشار اقتصادی است لذا باید برای کم کردن آثار این فشار بر مردم دست به دست هم دهیم و از بیان سخنانی که هیچ وجهی ندارد خودداری کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397


( کل صفحات : 14 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic