تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی:
 شهدا در زمان حیات با جان و امروز با معنویت
خود از هویت کشور و اسلام دفاع می‌کنند
۱۳۹۷/۰۹/۲۰
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌‌ شهدای استان خراسان جنوبی که در تاریخ ۱۴ آبان ۹۷ برگزار شده بود، صبح دیروز (سه‌شنبه) در محل این همایش در بیرجند منتشر شد.
متن بیانات معظم‌له به شرح ذیل است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم (۱)
 یکی از بهترین کارها و شریف‌ترین کارها بخصوص در روزگار ما، بزرگداشت شهدا است؛ بخصوص در بعضی از مناطق -که گرایش عمومی مردم به سمت مسائل دینی و انقلابی است- این کار، رونق و شکوه بیشتر و بهتری می‌گیرد؛ استان شما از این قبیل است بحمدالله. بنده البتّه با بیرجند و آن استان مؤمن‌خیز و عالِم‌خیز از قدیم آشنا هستم؛ استان خراسان جنوبی این‌جور بوده؛ هم مردم مؤمنی در آن استان بوده‌اند -چه در خود بیرجند، چه در قائن و چه در بقیّه‌‌ شهرهای استان- هم علمای برجسته‌ای و بزرگی در این استان بوده‌اند که حالا در زمان ما و آنچه خود ما از نزدیک دیده‌ایم، مرحوم آقای تهامی، مرحوم آقای آیتی، مرحوم آقای عارفی، این سه نفر ملّای بزرگ که دو نفر از اینها تحصیل‌کرده‌های نجف بودند. مرحوم آقای آیتی شاگرد مرحوم آقاضیاء بود؛ مرحوم آقای تهامی شاگرد آقای نائینی بود؛ آقای عارفی هم شاگرد مرحوم حاج شیخ(۲) در قم بود، از فضلای قم بود.
 و دین‌داری مردم را هم آنجا دیده بودیم. سال ۴۲ که هیچ خبری در آنجا از مسائل نهضت وجود نداشت، بنده آمدم آنجا و مسائل نهضت را روی منبر مطرح کردم، یک استقبالی و جوشش درونی‌ای از مردم مشاهده شد که واقعاً تعجّب‌آور بود! نشان‌دهنده‌‌ علاقه‌مندی اینها بود. خب بحمدالله در دوران دفاع مقدّس هم خیلی تلاش کردند، کار کردند و دو هزار‌و‌اندی شهید؛ غیراز جانبازها و آزادگان و مفقودالاثرها و مانند اینها، بیش از دو هزار نفر، این استان شهید داده؛ آن شهدایی که مشخّصند؛ و امیدواریم که ان‌شاءالله برکات این شهدا شامل حال مردم استان و آینده‌‌ استان و روحیه‌‌ استان بشود.
 امروز کشور ما به بزرگداشت اینها احتیاج دارد. تهاجم دشمنان در سطح مسائل معنوی، بسیار خطیرتر و مشکل‌سازتر است از سطح مسائل عادی و حملات سخت و مانند اینها؛ و تلاش دشمن، امروز این است. البتّه همچنان‌که در زمینه‌‌ فشار سخت و جنگ سخت، دشمن ناکام مانده، در اینجا هم ناکام مانده، در اینجا هم بحمدالله، رویشِ انقلابی در کشور به‌طور محسوسی مشاهده می‌شود، لکن این به تلاش احتیاج دارد؛ این با تلاش، این‌جور شده و اگر تلاش بود، این رویش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد و پیش خواهد رفت؛ و ان‌شاءالله پیش خواهد رفت، در این تردیدی نیست. و لذا تشکیل این جلسات و بزرگداشت شهیدان خیلی باارزش و خیلی بااهمّیّت است.
 و شما این کار را دنبال کنید؛ این کنگره‌ بزرگداشت شهیدان را هرچه می‌توانید، باکیفیّت برگزار کنید؛ شرح حال این شهدا را بنویسید. ما می‌بینیم که یک شهید گمنام، یک شهیدی که نه سردار بوده، نه فرمانده بوده، نه شخصیّت معروفی بوده، وقتی شرح حالش نوشته می‌شود و می‌آید در اختیار افکار عمومی، دلها را در موارد زیادی منقلب می‌کند؛ [البتّه] وقتی‌که درست و با رعایت جوانب گوناگون، این شرح حال‌ها نوشته بشود؛ این کار را بکنید.
 خب سی سال از پایان جنگ گذشته لکن قضایای مهمّ دفاع مقدّس تمام‌شدنی نیست، روزبه‌روز اینها رو به پیشرفت است. شهدای عزیز ما در زمانی که زنده بودند، دفاع کردند؛ با جانِ خودشان رفتند میدان؛ امروز با هویّت خودشان، با معنویّت خودشان دارند از هویّت کشور دفاع می‌کنند، از اسلام دارند دفاع می‌کنند؛ این خیلی چیز مهمّی است. سراغ پدرها و مادرها بروید. حالا متأسّفانه بسیاری از پدران و مادران شهیدان از دنیا رفته‌اند لکن سراغ آنهایی که هستند -پدرانشان، مادرانشان، آنهایی که همسر داشتند، همسرانشان- بروید، بپرسید، بخواهید شرح حال این شهدای عزیز را و آنها را ثبت کنید؛ و سعی کنید که باکیفیّت از آب [درآورید]؛ حالا کمّیّات قابل توجّه است لکن مهم‌تر از کمّیّات، کیفیّات است که آنها را بایستی ان‌شاءالله ملاحظه کنید.
 به‌هر‌حال ما سلام صمیمانه و درود حقیقی خودمان را به شهیدان عزیز و خانواده‌های شهدا عرض می‌کنیم -شهدای استان خراسان جنوبی، بیرجند و بقیّه‌‌ شهرها- و به مردم آن منطقه هم سلام می‌رسانیم. جناب آقای عبادی سلام ما را به مردم بیرجند و مردم خراسان جنوبی برسانند و امیدواریم ان‌شاءالله همیشه مشمول الطاف الهی باشند و آقای استاندار هم همان‌طور که گفتند، ان‌شاءالله به مشکلات مردم برسند و کارهای لازمی را که در آنجا باید انجام بگیرد، ان‌شاءالله انجام بدهند.

والسّلام علیکم و رحمه‌ًْالله و برکاته
_________________
۱) این دیدار در چارچوب دیدارهای دسته‌جمعی برگزار شد.
۲) شیخ عبدالکریم حائری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
ضمن تایید تست موشکی اخیر
سردارحاجی‌زاده:‌ واکنش‌ آمریکایی‌ها نشان‌دهنده فشار به آنهاست
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
فرمانده نیروی هوافضای سپاه خبر تست موشکی اخیر را تایید کرد و گفت که واکنش‌ آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که این تست برای آنها بسیار مهم بود که فریادشان درآمد ضمن آنکه وی این تست موشکی را در چارچوب سلاحهای متعارف دفاعی عنوان کرد که نیاز به اجازه گرفتن ندارد.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با تایید خبر تست موشک بالستیک اخیر اظهار داشت: ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود.
سردار حاجی‌زاده درخصوص واکنش آمریکایی‌ها به این تست که از سوی مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور هم اعلام شد، گفت: این واکنش‌ها نشان می‌دهد که این موضوع برای آنها بسیار مهم بود که فریادشان درآمد.
وی با بیان اینکه بیش از 40 تا 50 تست در سال انجام می‌دهیم، تاکید کرد: اینکه آمریکایی‌ها نسبت به برخی از این آزمایش‌ها واکنش نشان می‌دهند نشان‌دهنده فشار به آنهاست.
سردار حاجی‌زاده البته به اسم این موشک‌اشاره‌ای نکرد. لازم به یادآوری است که دهم آذرماه، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایران به‌تازگی یک موشک میان‌برد بالستیک آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعدد حمل کند.» وی مدعی شد که این آزمایش، قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض می‌کند.
یک روز پس از ادعای پمپئو، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در این باره اظهار داشت: تست موشک‌ها و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای دفاع و در راستای بازدارندگی است و این کار ادامه پیدا خواهد کرد یعنی هم تست و هم توسعه موشکی را ادامه خواهیم داد.
وی تصریح کرد: این موضوع خارج از چارچوب مذاکرات است و به امنیت ملی ما مرتبط است لذا در این رابطه از هیچ کشوری اجازه نخواهیم گرفت.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در مورد اظهارات اخیر آمریکایی‌ها پیرامون برنامه موشکی ایران، گفت: آمریکایی‌ها در دولت گذشته و فعلی اعتراف کردند که نه برجام و نه قطعنامه ۲۲۳۱، فعالیت ایران را در زمینه موشکی ممنوع نمی‌کند و هم خانم وندی شرمن در جلسه سنای آمریکا در مذاکرات این حرف را زد هم آقای برایان هوک دو ماه پیش این مطلب را گفت. موشک‌های جمهوری اسلامی با توجه به اینکه نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است.
ظریف خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه آمریکا ناقض برجام و قطعنامه شورای امنیت است ناچار است برای خود پوششی دست و پا کند. اما همان‌طور که دیدم دیروز شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بی‌جا را بررسی کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
پیکر مطهر 72 شهید دفاع مقدس به میهن اسلامی بازگشت
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
Image result for ‫پیکر مطهر 72 شهید دفاع مقدس به میهن اسلامی بازگشت‬‎
پیکرهای پاک 72 شهید تازه تفحص شده هشت سال دفاع مقدس با استقبال مردم شهیدپرور ایران اسلامی دیروز (سه‌شنبه) از مرز شلمچه به خاک وطن منتقل شدند.
به گزارش ایرنا این شهدا در عملیات‌های رمضان، کربلای پنج و تک دشمن دراواخر جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند که اخیرا در مناطق عملیاتی زبیدات، شلمچه و کتیبان از سوی گروه‌های تفحص در خاک عراق شناسایی شدند.
‌پیکرهای مطهر این شهدا با برگزاری آئینی بر روی دوش عشایر بسیجی اهل سنت منطقه گچین بندرعباس از گذرگاه مرزی شلمچه وارد خاک میهن اسلامی شدند.
رئیس‌کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ، اظهار داشت: در میان پیکرهای مطهر این شهدا پیکر چهار مجاهد شهید عراقی از لشکر بدر که در عملیات کربلای پنج به شهادت رسیده و اخیرا در جزیره عجراویه نزدیکترین جزیره به بصره تفحص شدند وجود دارد.
سرتیپ سیدمحمد باقرزاده گفت: پیکرهای این چهار شهید پس از انتقال به مشهد مقدس و طواف در حرم امام رضا(ع) برای خاکسپاری به کربلا و نجف منتقل می‌شوند.
سرتیپ باقرزاده در این مراسم گفت: هفته آینده و در روز ۲۷ آذرماه ۴۶ شهید دیگر دوران دفاع مقدس از طریق مرز مهران وارد کشور شده و مورد استقبال مردم قرار خواهند گرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397


برگزاری کنگره ۲ هزار شهید خراسان ‌جنوبی در بیرجند
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۰

Image result for ‫برگزاری کنگره ۲ هزار شهید خراسان ‌جنوبی در بیرجند‬‎Image result for ‫برگزاری کنگره ۲ هزار شهید خراسان ‌جنوبی در بیرجند‬‎
اجلاسیه نهایی کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی دیروز(سه‌شنبه) با رمز یا حسین(ع) در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد.
به گزارش ایرنا اجلاسیه نهایی کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با پخش بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران این کنگره که آبان ماه امسال برگزار شده بود، آغاز شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، استان خراسان جنوبی را استانی مؤمن‌خیز و عالم‌‌پرور خواندند و با تجلیل از سابقه حضور پرشور و مؤثر مردم این استان در نهضت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفتند: امروز بزرگداشت شهیدان از بهترین و شریف‌‌ترین کارهاست و کشور به آن احتیاج دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تهاجم خطیر دشمنان در مسائل معنوی، افزودند: البته رویش‌های انقلاب در سراسر کشور محسوس است و با تلاش و گسترش این رویش‌ها، دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد.
ایشان با تأکید بر لزوم برگزاری با کیفیت بزرگداشت شهیدان و ثبت و ضبط خاطرات و شرح احوال آنان، گفتند: شهیدان عزیز در زمان حیاتشان با جان خود وارد میدان دفاع شدند، و امروز با هویت و معنویت خود از کشور و اسلام دفاع می‌کنند، بنابراین دفاع مقدس تمام‌شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است.
به گزارش ایرنا برنامه‌ریزی برای برگزاری این کنگره از دو سال قبل در خراسان جنوبی آغاز شد و تاکنون بیش از 500  یادواره شهید و 13 اجلاسیه برگزار شده است.
اجلاسیه شهدای اهل سنت استان به عنوان نخستین اجلاسیه این کنگره ششم شهریور ماه سال جاری در شهر اسدیه درمیان برگزار شد.
اجلاسیه ایثارگران خراسان جنوبی، شهدای کشاورز، شهدای هنرمند، شهدای ورزشکار، شهدای طلاب و روحانی، شهدای دانش‌آموز و فرهنگی، شهدای زن، شهدای جاویدالاثر و گمنام، شهدای اساتید و دانشجو، شهدای خراسان جنوبی مقیم مشهد مقدس، اجلاسیه فضای مجازی کنگره ملی دو هزار شهید استان و اجلاسیه شهدای نیروهای مسلح خراسان جنوبی از دیگر اجلاسیه‌های بزرگترین رویداد فرهنگی در خراسان جنوبی بود که امسال برگزار شد.
اجلاسیه پایانی کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی با حضور خانواده معظم شهدا، نماینده ولی فقیه در استان، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، فرماندهان نظامی و انتظامی، ائمه جمعه و قشرهای مختلف مردم در حال برگزاری است.
متولی آستان قدس رضوی:فرهنگ شهادت، اقتصاد مقاومتی رابه ما می‌آموزد
دو شهید گمنام نیز میهمان ویژه این اجلاسیه هستند. همچنین در این آیین 122 کتاب حوزه دفاع مقدس رونمایی می‌شود.
متولی آستان قدس رضوی  گفت: فرهنگ شهادت به ما می‌آموزد که در مقابل دشمنان تسلیم نشویم و به داشته‌های خود تکیه کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، دیروز، در اجلاسیه نهایی کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی، با بیان اینکه هر کسی که خونش به ثارالله متصل شد خود خداوند متعال خون‌خواه آن است و خدا همانطور که از خون امام حسین(ع) نگذشت، از خون هزاران شهید در جهان اسلام نمی‌گذرد، تصریح کرد: دشمنان تلاش بسیاری کردند تا نام حسین(ع) و کربلای حسین(ع) را محو کنند اما روز عاشورا تبلور عاشوراییان شد.
وی با بیان اینکه خون امام حسین(ع) در عالم جهل‌زدایی کرد، اظهار کرد: پرچم شهادت در تمام نسل‌ها و عصرها در زندگی و خانواده شهدا برافراشته است و این پرچم هیچ وقت محو نخواهد شد و این پرچم اجازه نمی‌دهد سخنی بر خلاف مسیر شهید بر زبان جاری شود.
نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: امروز بیداری اسلامی در منطقه به برکت خون شهدا شکل گرفته است و خون شهدا نیز همانند خون امام حسین(ع) جهل زدایی کرد.
رئیسی اظهار کرد: فرهنگ شهادت به ما می‌آموزد که در مقابل دشمنان تسلیم نشویم و به داشته‌های خود تکیه کنیم.
وی با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی از امتیاز غیرتمندی، دلدادگی به نظام و ولایت برخوردار هستند، ادامه داد: نرخ جرم در خراسان جنوبی پایین‌ترین نرخ در میان سایر استان‌های کشور است و رمز این پایین بودن نرخ جرم در فرهنگ، تدین و دینداری مردم است.
متولی آستان قدس رضوی بیان کرد: نمی‌توان در فضایی که به عطر شهدا معطر است حرف و سخن از استکبار و استعمار به جای آزادی، وادادگی به جای اتکای به فرهنگ غنی کشور و کوتاه آمدن و تسلیم آمدن در مقابل هجوم دشمنان گفت.
رئیسی یادآور شد: خانواده شهدا بدانند در تمام نسل‌ها پرچم شهادت در زندگی شما و خانواده شما برافراشته است و این پرچم برافراشته هیچ زمانی از زندگی شما محو نخواهد شد.
سرلشکر جعفری:
اینکه آمریکا با خروج از برجام ایران را پای میز مذاکره برگرداند یک تخلف و خیال است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: این ایده که آمریکا با خروج از برجام ایران را پای میز مذاکره برگرداند صرفا یک تخلف و خیال است.
به گزارش تسنیم از بیرجند ، سرلشکر محمدعلی جعفری دیروز در اجلاسیه نهایی کنگره 2000 شهید استان خراسان‌جنوبی ضمن گرامیداشت یاد همه شهیدان دفاع مقدس، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم و شهدای راه امنیت، اظهار داشت: تقدیم‌ کردن دو هزار شهید و بیش از چهارهزار جانباز از سوی استانی که جمعیتی زیر یک میلیون نفر دارد، نسبت بسیار زیادی بوده که نشان‌دهنده بارز ایمان و ولایت‌مداری مردم شهید‌پرور استان خراسان جنوبی است.
فرمانده کل سپاه گفت: براساس آخرین نظرسنجی در مهر ماه استان خراسان‌جنوبی دارای مقام اول در دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، ولایت، راه مقاومت و ایستادگی و پشتیبانی نظام و اهداف والای انقلاب اسلامی است و در میان استان‌ها بالاترین حمایت و پشتیبانی مربوط به استان شماست، از همین حیث باید به این رتبه و مقام افتخار کرده و انشاءالله همیشه آن را در طول تاریخ انقلاب اسلامی حفظ کنید.
سرلشکر جعفری اضافه کرد: برخی از مسئولان ما گوش‌شان سنگین است و این پیا‌م‌ها را درست نمی‌شنوند، اگر این پیام‌ها و صداها به‌درستی شنیده شود گرایش به دشمن، آمریکا و غرب رخت بر خواهد بست؛ این ضعف‌هایی که شما مشاهده می‌کنید ناشی از این موضوع بوده که این پیام‌ها را نمی‌شنویم چراکه اگر بشنویم روحیه‌ها قوی و حرکت جدی خواهد شد.
سرلشکر جعفری با تاکید بر اینکه امروز ملت ایران در جهان پرچمدار چنین حرکتی در این مسیر الهی است و بسیاری از کشورهای دیگر در حال الگوگیری از ایران اسلامی در مقاومت و ایستادگی در برابر نظام سلطه و استکبار جهانی هستند، بیان داشت: بزرگترین دستاورد این راه و خون شهدا بقای انقلاب اسلامی در منطقه و جهان است. در جامعه‌ای که مسئله شهادت ماندگار باشد دیگر شکست وجود نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: نکته‌ای که امروز شاهدیم و مقام عظمای ولایت نیز اعلام کردند این بود که اقتدار و هیمنه آمریکای امروز ضعیف‌تر از آمریکای‌ چهار دهه قبل است؛ قدرت آمریکا رو به افول و زوال است. امروز این نکات و دستاوردها نه تنها از زبان مسئولان جمهوری اسلامی و زبان مبارک مقام معظم رهبری بیان می‌شود بلکه دشمنان هم به این نکات اقرار می‌کنند و تقریباً از فشار، مبارزه و تهدید علیه ایران اسلامی و انقلاب اسلامی نا امید شدند.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه خواسته‌های ترامپ آرزوهایی است که مطلقاً قابل تحقق نیست، اظهار داشت: چیزی در تاریخ نیست که نشان دهد ایران در برابر خواسته‌های آمریکا حتی با وجود فشار سنگین اقتصادی تسلیم شود؛ این بزرگترین درس امروز برای ملت‌های تحت ‌ستم است‌.
وی با بیان اینکه این ایده که آمریکا با خروج از برجام ایران را پای میز مذاکره برگرداند نیز صرفاً یک تخلف و خیال است، ادامه داد: این‌ها اقرار به شکست‌های بزرگی است که آمریکا در طول 40 ساله عمر پربرکت انقلاب اسلامی متحمل شده و امروز به این اقرار‌ها رسیده‌اند.
سرلشکر جعفری با بیان اینکه همیشه آمریکایی‌ها و دشمنان انقلاب اسلامی با شکست مواجه بودند، بیان داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب در بیابان‌های طبس شکست خوردند، جنگ را به ما تحمیل کردند برای اینکه انقلاب اسلامی به جهان صادر نشود اما همین جنگ هشت‌ساله و مقاومت سبب شد انقلاب اسلامی به جهان و ایستادگی و مقاومت به دیگر کشورها صادر شود.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقاومت مردم غزه و فلسطین، عراق و یمن را در برابر جنایت‌ها و جنگ‌طلبی‌ها مدیون ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران و به برکت خون شهیدان‌ دانست و افزود: این‌ها شکست‌های پی‌در‌پی است که دشمنان متحمل شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397

آیت‌الله مجتهد شبستری:
تشکیل هیئت عالی نظارت مجمع دخالت در امور قوای سه‌گانه نیست
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تشکیل هیئت نظارت، خلاف قانون اساسی نیست چرا که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند به جزئیات تمام امور مملکت نظارت داشته باشد بنابراین به هیچ وجه تشکیل چنین هیئتی منافاتی با قانون اساسی ندارد و دخالت در امور قوای سه گانه نیست.
آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در گفت‌وگو با مهر درباره فلسفه و چرایی تشکیل هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: فلسفه تشکیل هیئت نظارت این است که با وجود آنکه مقام معظم رهبری بر عملکرد هر سه قوه،‌اشراف دارند به دلیل تراکم کار نمی‌توانند به همه جزئیات نظارت کافی داشته باشند، بنابراین برای تکمیل این‌اشراف و نظارت، اختیاراتی را به مجمع تشخیص مصلحت واگذار و مقرر کردند، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مسئولیت نظارت بر عملکرد سه قوه و امور جاری کشور را بر عهده داشته باشند و به رهبری گزارش دهند.
وی گفت: با توجه به حجم کار زیاد و اینکه از عُمر تشکیل هیئت نظارت زمان زیادی نمی‌گذرد، روند کار مقداری کُند پیش می‌رود و امیدواریم که هیئت نظارت بتواند وقت بیشتری برای این امر بگذارد و جلسات بیشتری تشکیل دهد تا بتوانند عملکرد قوای سه گانه و تمام اموری را که مربوط به نظارت رهبری است، بررسی و نتیجه را به مقام معظم رهبری تقدیم و در رسانه‌ها اعلام کنند تا مردم هم مطلع شوند که نظارتی در این زمینه انجام می‌شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای کار و اینکه زمان زیادی از تشکیل هیئت نظارت نگذشته، به نظر می‌رسد که پیشرفت چشمگیری در این زمینه حاصل نشده است. امیدوارم با شفای آیت‌الله هاشمی شاهرودی و حضور او به عنوان رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس‌هیئت عالی نظارت بتوانند با سرعت بیشتر نظارت‌ها را عملی کنند و به ثمر برسانند.
آیت‌الله مجتهد شبستری در پاسخ به این سؤال که برخی معتقد هستند «عملکرد هیئت نظارت بدعت در روند قانون‌گذاری است» نظر جنابعالی چیست؟ بیان داشت: خیر به هیچ وجه بدعت نیست. قانون اساسی به مقام معظم رهبری اختیار داده که رهبر انقلاب بر عملکرد سه قوه نظارت داشته باشند، از این رو رهبر انقلاب باید بر این امور نظارت داشته باشند. پس تشکیل هیئت نظارت برای رسیدگی به این امور، خلاف قانون اساسی نیست چرا که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند به جزئیات تمام امور مملکت نظارت داشته باشد بنابراین به هیچ وجه تشکیل چنین هیئتی منافاتی با قانون اساسی ندارد و دخالت در امور قوای سه گانه نیست.
وی ابراز داشت دولت، قوه قضائیه و مجلس نسبت به مسائل اقتصادی وارد شدند و کم و بیش کارهایی انجام داده‌اند. به عنوان مثال ورود اخیر دولت در مسئله پایین آوردن ارز نسبتاً قابل تقدیر است. امیدواریم نوسانات بازار از بین برود و ثباتی حاکم شود و نگرانی‌های تولید کنندگان و سایر اقشار از بین برود. همچنین ورود قوه قضائیه به مسئله محتکران و مفسدان مطلوب و پسندیده است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه هم اکنون بعضی از مراکز تولیدی خوابیده و برخی نیمه فعال است؛ حقوق پرسنل و کارگران بعضی از کارخانه‌ها و موسسات در ماه‌های اخیر با تعویق مواجه شده است. آیت‌الله مجتهد شبستری تصریح کرد: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: آنچه که می‌تواند مشکلات مملکت را حل و رفع کند، نگاه به فعالیت‌های داخل کشور و احیاء فرهنگ و روحیه «ما می‌توانیم» است.
وی خاطرنشان کرد: برخی با افکار غرب‌گرایی که دارند، تصور می‌کنند مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا، تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی را حل خواهد کرد اما این تصوری غلط است. رهبر انقلاب فرمودند اگر ما یک قدم جلو برویم، آنها برای سلطه جویی و تسلط بر منابع طبیعی ایران، ده‌ها قدم جلوتر خواهند آمد. به هرحال این اتفاق باعث شد که قضایا برای همه مردم و مسئولان روشن شود. از این رو نه تنها تحریم‌ها مانع پیشرفت نشد بلکه منجر به اعتماد به نفس و شکوفا شدن استعدادها و پیشرفت‌های چشم‌گیر در صنایع دفاعی، علمی و فناوری و سایر حوزه‌ها شد و به فضل الهی اگر مسئولان محترم اهتمام و دلسوزی بیشتر داشته باشند و ملت غیور ایران همکاری و فعالیت بیشتری به خرج دهند، مشکلات موجود اقتصادی مرتفع یا کاهش پیدا می‌کند.
نمایندگان مجلس:
هیچ منتقدی نگفته با امضای FATF اسلام از دست می‌رود روحانی عذرخواهی کند
محسن کوهکن معتقد است که ادبیات روحانی در شان یک رئیس‌جمهور نیست و از رئیس‌جمهور خواسته تا به خاطر بیان سخنی خلاف واقع عذرخواهی کند؛ همچنین احمد سالک می‌گوید عنوان کردن «لیست سیاه» برای ترساندن مردم، شیوه‌ای است که در برجام نیز استفاده می‌شد.
محسن کوهکن در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور در نشست با مدیران وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه منتقدان برجام و FATF باید هزینه نظرات و شعارهای خود را به مردم بگویند، اظهار داشت: اگر قرار است هزینه مخالفت با موارد مذکور پرداخت شود، آیا کسانی هم که طبق قانون اساسی مسئولیت اداری و مالی کشور را بر عهده‌دارند حاضر هستند خسارت‌های عهدشکنی آمریکا و اجرا نشدن برجام را پرداخت کنند؟ روحانی باید در دور دوم ریاست‌جمهوری خود دقت بیشتری کند و به نوعی سخن بگوید که هزینه‌های اداره کشور را بالا نبرد.
کوهکن با تأکید بر اینکه در تراز رئیس‌جمهور نیست که با این ادبیات سخن بگوید، تصریح کرد: برخلاف ادعای رئیس‌جمهور هیچ یک از نمایندگان و منتقدان نگفته‌اند که اگر FATF را امضا کنید، اسلام به خطر می‌افتد و تمام کسانی که با این مسئله مخالف بودند، اظهارات کارشناسانه مطرح
کردند.
وی بیان کرد: آقای رئیس‌جمهور باید در این شرایط اقتصادی به این مسئله واقف باشد که بخش عمده شرایط فعلی کشور، حاصل مدیریت وی و دولت اوست و باید پاسخگو باشد چراکه آقای روحانی در زمان انتخابات همه مشکلات اقتصادی را متوجه دولت وقت می‌دانست و عوامل بیرونی را دخیل نمی‌کرد و باید در شرایط فعلی هم این باور را داشته باشد.
نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به جای چنین اظهاراتی، بهتر است رئیس‌جمهور پاسخ دهد که آیا دولت در ابتدای امسال از حجم نقدینگی و میزان ذخایر ارزی اطلاع داشت یا خیر؟ رئیس‌جمهور بهتر است به یاد آورد که کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت اعلام کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد نظر معاون اول رئیس‌جمهور، ایجاد رانت می‌کند و نتیجه نمی‌دهد اما به آن توجهی نشد.
کوهکن با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور به جای فرافکنی بهتر است به این سؤالات پاسخ دهد، خاطرنشان کرد: بنده به عنوان کسی که به FATF رأی نداده‌ام، هرگز نگاه سیاسی و جناحی به این موضوع نداشتم و به عنوان یک حقوقدان صرفاً به این مسئله توجه کردم که پیوستن به FATF چه منافعی برای ما دارد و چه تعهداتی را برای کشور ایجاد می‌کند؟
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با‌اشاره به اظهارات مخالفان برجام مبنی بر اینکه طرف‌های مذاکره بد عهد هستند و به تعهداتشان عمل نمی‌کنند، گفت: در آن زمان هم هجمه‌های زیادی با مخالفان برجام شد اما پس از خروج آمریکا از برجام حتی یک عذرخواهی کوچک هم از مخالفان برجام نشد با آنکه پیش‌بینی درستی کرده بودند و الان هم با همان شیوه منتقدان FATF به باد انتقاد گرفته می‌شوند.
تکرار پروژه ترساندن مردم
این بار با «لیست سیاه»
حجت‌الاسلام احمد سالک نیز با انتقاد از اظهارات رئیس‌جمهور در نشست مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و توهین وی به منتقدان FATF وCFT گفت: آقای روحانی معتقد است فقط وی فهم درستی از اسلام دارد. او تا امروز بیش از ۵۰ مورد به منتقدان توهین کرده است که نشان‌دهنده عدم سعه صدر و تحمل وی در قبال منتقدان است.
نائب‌رئیس ‌فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نسبت دادن مشکلات اقتصادی به مخالفان برجام و FATF را فرار به جلوی دولت تدبیر خواند و گفت: دولت پاسخی به انتقادات مردم در قبال عملکرد اقتصادی خود ندارد، به همین دلیل به دنبال اتهام‌افکنی علیه منتقدان است و مثل رویه گذشته قصد دارد همه مشکلات را به گردن مخالفان بیندازد.
سالک ادامه داد: آقای روحانی به مردم قول داده بود با تصویب برجام تحریم‌ها برداشته شود اما تحریم‌ها تشدید شد و دولت تلاش دارد تا شکست در برجام را این‌گونه جبران کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: دولت به دنبال تصویب لوایح استعماری است و مدام ملت را می‌ترساند که اگر این لوایح تصویب نشود ایران در لیست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد. در زمان برجام نیز مرتب مردم را می‌ترساندند که در صورت عدم تصویب برجام، حتی آب و هوای مردم نیز دچار مشکل خواهد شد.


نامه اعتراضی دانش‌آموزان تهرانی به رئیس‌جمهور فرانسه
ژست دموکراتیک‌تان را باور کنیم یا دست‌های بسته دانش‌آموزان فرانسوی را؟
دانش‌آموزان تهرانی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور فرانسه، به رفتارهای توهین‌آمیز پلیس این کشور با دانش‌آموزان فرانسوی اعتراض کردند.
به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، در بخش‌هایی از این نامه که به امضای 260 مسئول انجمن اسلامی و به نمایندگی از 1200 دانش‌آموز تهرانی تنظیم شده و به سفارت فرانسه تحویل شد، خطاب به «امانوئل مکرون» آمده است: «در کشور شما که مدعی هستید مهد آزادی است، در کشور شما که به بهانه‌های عجیبی مانند عدم تبلیغات دینی، حتی اجازه حجاب به دختران مسلمان داده نمی‌شود، در روزهای اخیر تعداد زیادی دانش‌آموز نوجوان همراه با صدها هزار نفر از مردم فرانسه در اعتراض به شرایط بد کشورتان دست به تشکیل بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی زده‌اند و لب به اعتراض گشوده‌اند. اما می‌دانید پاسخ حکومت شما زیر نظر شما به این همه مردم معترض چه بود؟ سرکوب، دست‌های بسته، کتک و مجازات
دانش‌آموزان.
ما اعضای انجمن اسلامی شهر تهران به عنوان باسابقه‌ترین تشکیلات دانش‌آموزی ایران، ضمن اعتراض شدید نسبت به وضعیت زننده و توهین آمیزی که در برخورد با همتایان پاریسی مان شکل گرفته، دولت فرانسه را مسئول این اتفاق زشت می‌دانیم و برای شما متاسفیم که به جای پذیرش نقد و اجازه شنیده شدن صدای مخالف، حتی به دانش‌آموزان نوجوان هم رحم نمی‌کنید و کوله‌هایشان را از آنها می‌گیرید و دستهایشان را از پشت می‌بندید. کاش تکلیف دنیا را روشن کنید. ژست دموکراتیک شما را باور کنیم یا دست‌های بسته دانش‌آموزان فرانسوی را. امیدواریم روزی برسد که عدالت واقعی را در دنیا ببینیم. روزی که حتما روی شما سیاه و دانش‌آموزان عدالت خواه، سربلند خواهند بود.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
ضرغامی در دانشگاه شهید رجایی:
 تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد 
۱۳۹۷/۰۹/۲۰
عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه فیلتر اول تلگرام با دستور رئیس‌جمهور انجام شد، گفت: وقتی در اغتشاشات دی ماه دیدیم هماهنگی‌ها در تلگرام انجام می‌شود، در شورای عالی فضای مجازی بحث شد و با دستور آقای رئیس‌جمهور تلگرام فیلتر شد.
عزت‌الله ضرغامی در ویژه‌ برنامه روز دانشجو که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در این دانشگاه برگزار شد، با ‌اشاره به اهمیت تعلیم و تربیت خطاب به دانشجو معلمان، گفت: کار شما کار تعلیم و تربیت است و رهبر معظم انقلاب هم همواره فرمودند که دانشجویان هر چقدر می‌توانند علوم، علوم قرآنی و مسائل اعتقادی خودشان را تعمیق ببخشند. اگر این اتفاق رخ دهد خیلی از مسائل دیگر نمی‌توانند برای ما مشکلی ایجاد کنند. ‌اشکال آنجاست که اطلاعات ما سطحی می‌شود و بعد با کمترین تحرکی آدم‌ها دچار‌اشتباه می‌شوند.
به گزارش فارس، وی بیان داشت: من تعجب می‌کنم که برخی‌ها در موقع خوردن غذا وسواس‌هایی دارند ولی زمان خوردن خوراک معنوی آنچنان توجهی نمی‌کنند. اگر شما مدیریت شده وارد فضای مجازی نشوید، به مشکل خواهید خورد. عضو شورای عالی فضای مجازی با ‌‌اشاره به اینکه فضای مجازی در ایران ناقص‌الخلقه متولد شده است، اظهار داشت: ما در حوزه پیام رسانها عقب‌ماندگی داریم، تلگرام هم از داخل پشتیبانی ویژه‌ای پیدا کرد و نزدیک سه سال دوپینگ فنی و سیاسی شد و به عنوان یک پیام رسان متمرکز معرفی شد و آرام آرام هم توانست ممبرهایش را افزایش دهد. زمانی که به دومیلیون عضو رسید، من گفتم باید پیام رسان‌های داخلی را تقویت کنیم ولی توجهی نشد.
ضرغامی ادامه داد: فیلتر اول تلگرام با دستور رئیس‌جمهور انجام شد، البته من می‌بینم برخی در این رابطه شایعاتی درست می‌کنند که اصلا اینگونه نیست. وقتی در اغتشاشات دی ماه دیدیم هماهنگی‌ها در تلگرام انجام می‌شود، در شورای عالی فضای مجازی بحث شد و با دستور آقای رئیس‌جمهور تلگرام فیلتر شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رهبری از دولت خواستند که بروند برای مصالح ملی پیام رسان داخلی را راه‌اندازی کنند، البته روایت‌های نادرستی از فرمایشات رهبر انقلاب در این رابطه شد ولی وقتی پیام رسانهای خارجی وارد ارز دیجیتال شدند، یک دفعه می‌بینید که ارز کشور و مردم از کشور خارج شده است، آن موقع نظام باید جواب بدهد، رهبری هم برای این موضوع خواستند تا پیام رسان‌های داخلی راه‌اندازی شود.
وی خاطرنشان کرد: پیام رسانها داشتند خوب جلو می‌رفتند ولی در اوجی که باید به اینها کمک می‌شد و محکم ایستادگی می‌شد، این کار نشد. وقتی تلگرام طلایی و پوسته‌های دیگر تلگرام آمد، یک دفعه با این طرح نادرست، استقبال از پیام رسان‌های داخلی سیر نزولی پیدا کرد.
ضرغامی تصریح کرد: به آقای جهرمی گفتم باید پیام رسان داخلی پرقدرت داشته باشیم و توقع ما این است شما بروید کنار پیام رسان‌های داخلی باشید. اگر دولت و آقای جهرمی همت کنند و پیام رسان‌های داخلی را تقویت کنند مشکل حل می‌شود. در مورد آقای روحانی هم بعید می‌دانم که عزم جدی برای این مسئله داشته باشند.
عضو شورای عالی فضای مجازی با‌اشاره به تنظیم بودجه 98 توسط دولت، گفت: من تحقیق کردم بودجه 98 هیچ فرقی با بودجه امسال ندارد، ما اگر قرار باشد اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم و در مقابل فشارهای آمریکا و دشمن بایستیم باید برای بودجه برنامه داشته باشیم. هیچ ردپایی در بودجه 98 از نگاه مقاومتی نیست و دولت از الان به این فکر است که از صندوق ذخیره ارزی و توسعه ملی دوباره پول بگیرد و خرج کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
لاریجانی در همایش مدیران حراست:
 روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد
۱۳۹۷/۰۹/۲۰
رئیس‌مجلس شورای اسلامی گفت: جلسات شورای هماهنگی تاثیرات مثبتی داشت، روند کاهش نرخ ارز آغاز شده و باید ادامه یابد.
علی لاریجانی در شصت و نهمین همایش مدیران و معاونان حفاظت پرسنل مراکز و دفاتر حراست، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و نهادها که در تالار شهید مدرس در محل مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شد، گفت: گاهی برخی از مسائل در کشور باعث می‌شود به دستاوردهای انقلاب توجه نشود، اما نباید فراموش کرد زمانی مردم به خاطر روابط شاه با اسرائیل سرشکسته بودند اما در حال حاضر ایران پیشرو مقابله با ظلم است، بنابراین با وجود برخی مشکلات باید دسته‌بندی صحیح انجام شود و نباید دستاوردی که انقلاب برای کشور عزت ایجاد کرده، فراموش شود.
وی با ‌اشاره به نقش شهدا در عزتمندی کشور گفت: بعد از انقلاب اسلامی، مردم، نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر و همچنین رئیس‌جمهور را خود انتخاب می‌کنند و از رهبری فرزانه برخوردارند و منزلت این دستاوردها کم نیست.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از رفتار ناهنجارانه آمریکا در قبال برجام، آمریکایی‌ها در عرصه بین‌الملل تنها شدند، حداقل در زبان دیپلماتیک بسیاری از کشورها با این کار آمریکا مخالفت کردند، بنابراین آنها ضرر کردند.
 لاریجانی بیان کرد: اگر حوادث امروز فرانسه در ایران اتفاق می‌افتاد، دشمنان می‌گفتند نظام ایران در حال واژگونی است، بنابراین آنها سعی می‌کنند که با رسانه هایشان برای ایران مشکل ایجاد کنند و حتی ترامپ نسبت به یک تحرک در ایران واکنش نشان می‌دهد.
وی اظهار کرد: دشمنان قصد داشتند با فشار اقتصادی و روانی در اقتصاد ما نابسامانی ایجاد کنند و حتی بازار ارز را در مقطعی تحت تاثیر قرار دادند، چرا که مسئله ارز نقطه کانونی بود. اما با تدابیر مقام معظم  رهبری و ایجاد شورای هماهنگی اقتصادی قوا، ساماندهی امور پیگیری شد و فکر می‌کنم تصمیمات جلسات شورای هماهنگی تاثیرات مثبتی داشته و بیانگر این بود که ایران می‌تواند شرایط را کنترل کند و خوشبختانه روند کاهش نرخ ارز ایجاد شد که باید ادامه یابد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
مدعیان اصلاحات پاسخگو باشند
«ایران را تحریم کنید»! درد کشف حجاب‌کنندگان معلوم شد
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۰

Image result for ‫مدعیان اصلاحات‬‎
یکی از دختران خیابانی که در جریان آشوب‌های سال گذشته در خیابان‌های تهران کشف حجاب کرده و سپس از کشور متواری شده بود طی یک کنفرانس خبری در پارلمان کانادا به نام حقوق بشر خواستار اعمال تحریم علیه ایران شد!
زمانی که این دختر خیابانی برای زیر پا گذاشتن ارزش‌های اسلامی و ملی مردم ایران اقدام به کشف حجاب کرده بود رسانه‌های خارجی و برخی پادوهای داخلی آنان برای وی و برخی افراد نظیر این فرد هتاک به ارزش‌های دینی دست به تبلیغات زده و مظلوم‌نمایی کردند!
رسانه‌های خارجی مدعی شده بودند که دختر خیابانی کشف حجاب کرده به 2 سال زندان و 18 سال حبس تعلیقی محکوم شده است، برخی رسانه‌های دیگر نیز از اعتصاب غذای وی خبر دادند!
با گذشت زمان مشخص شد که او نه به 18 سال زندان تعلیقی و دو سال حبس قطعی محکوم شده و نه اعتصاب غذایی در میان بوده است، صدای این فرد امروز از کانادا به گوش می‌رسد که خواستار تحریم ملت ایران شده است.
این اقدام دختر خیابانی نشان داد افرادی که به مقدسات و ارزش‌های ملی مردم ایران هتاکی می‌کنند یک قصد بیشتر ندارند و آن اینکه این هتاکی‌ها را فاکتور کرده و پیش اربابان خود برده و ضمن دریافت پناهندگی علیه ملت رشید ایران قلم‌فرسایی و تبلیغات منفی کنند.استراتفور:
 تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

Image result for ‫تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد‬‎
اندیشکده آمریکایی «استراتفور» در پیش‌بینی خود از سال ۲۰۱۹، نوشته تحریم‌های آمریکا نه منجر به فروپاشی جمهوری اسلامی می‌شود و نه ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار می‌کند.
اندیشکده «استفراتفور STRATegic FORecasting/(پیش‌بینی‌ راهبردی)» روز دوشنبه پیش‌بینی خود از «روندهای سال ۲۰۱۹» را منتشر کرد. بخشی از این گزارش به وضعیت آینده غرب آسیا و همچنین روابط ایران و آمریکا اختصاص یافته و در آن عنوان شده است که تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران هیچ‌‌یک از دو هدف فروپاشی جمهوری اسلامی ایران یا پای میز مذاکره آوردن ایران را محقق نمی‌کنند.
در بخشی از این گزارش آمده است: «کارزار تحریمی تحت رهبری ایالات متحده به ایران لطمه می‌زند، اما با وجود مشکلات اقتصادی، به فروپاشی حکومت ایران منجر نمی‌شود. ایالات متحده امیدوار است با افزایش تحریم‌ها، ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار کند. این اتفاق نخواهد افتاد؛ هرچند که ایران به مناقشات سیاسی داخلی شناخته شده، اما جناح‌های سیاسی در این کشور ثبات نظام سیاسی را بر سیاست‌بازی ارجح قرار خواهند داد.»
استراتفور همچنین نوشته است که بروز مشکلات اقتصادی به تقویت محافظه‌کاران و منتقدان دولت در ایران منجر می‌شود و نهادهای اطلاعاتی نیز برای مقابله با فشار رو به افزایش خارجی، قدرت بیشتری خواهند یافت.
این اندیشکده شناخته‌شده آمریکایی همچنین مدعی شده است که ایران ممکن است در واکنش به فشار آمریکا و در صورت ناکامی اروپا در تضمین منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی در دستور کار قرار دهد.
به گزارش فارس در بخش دیگری از این گزارش به راهبرد منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا برای مقابله با ایران اشاره شده است. استراتفور از اسرائیل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده به عنوان سه رژیم همسو در منطقه یاد کرده که در خصومت با ایران اشتراک نظر دارند و واشنگتن برای مهار ایران روی آن‌ها حساب می‌کند. عمان، کویت و قطر کشورهای دیگری هستند که به نوشته استراتفور، برای آمریکا از ارزش راهبردی، دیپلماتیک و اقتصادی برخوردار هستند، اما رغبت چندانی برای اتخاذ سیاست تقابلی با ایران ندارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
وقتی دولتمردان مسئولیت کارهای خود را انکار می‌کنند
بازی «‌من نبودم‌» با دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸۰ هزار میلیاردی
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
Image result for ‫بازی «‌من نبودم‌» با دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸۰ هزار میلیاردی‬‎
با گذشت 8 ماه از ماجرای دلار 4200 تومانی و ایجاد رانت کلان 180 هزار میلیارد تومانی برای عده‌ای خاص، دولتمردان مسئولیت خود در بخش اول را انکار و بخش دوم را به‌طور کامل سانسور می‌کنند!
«تصمیم گرفتیم که نرخ دلار از فردا (سه‌شنبه) برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود و با این عدد و رقم ارز به همه نیازهای کشور از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی پاسخ داده خواهد شد.» این بخشی از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور در شامگاه روز دوشنبه 20 فروردین ماه سال جاری است.
سخنانی که مثل همیشه به‌جای برخورد کارشناسی و منطقی، با جنجال و هیاهوی زنجیره‌ای‌ها مواجه شد و از جهانگیری قهرمان ساختند! یکی تیتر زد؛ بازگشت اسحاق و یکی دیگر او را در هیبت سوپرمن به تصویر کشید که پیروزمندانه دلار را پایین می‌کشد!
اما واقعیت عرصه اقتصاد چیز دیگری بود. تنها نتیجه این تصمیم غیرکارشناسی و تصمیمات عجیب بعد از آن، هدر دادن 18 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در کشاکش جنگ سخت اقتصادی بود. دلار 4200 تومانی برای مردم آب نداشت اما نان عده‌ای خاص را خوب چرب کرد. لقمه چنان بزرگ و شیرین بود که خیلی‌ها را به طمع انداخت. شریعتمداری وزیر وقت صنعت اواخر مرداد در این باره می‌گوید؛ «تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل 3/5 برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.»
تب دریافت دلار 4200 تومانی چنان بالا گرفته بود که هنوز هم می‌توان آثار آن را مشاهده کرد. کافی است در اینترنت عبارت «دلار 4200 تومانی» را جست‌وجو کنید. پیشنهادهای خودکار (که نشانه کثرت جست‌وجو هستند) برای جست‌وجو جالب توجه است؛ دلار 4200 تومانی از کجا دریافت کنیم، شرایط دریافت دلار 4200 تومانی، چگونه دلار 4200 تومانی بخریم و...
جهانگیری مرداد ماه در مصاحبه‌ای اعلام کرد: دلار ۴۲۰۰ تومانی تصمیم یک جمع اقتصادی بود که بنده اعلام کردم، چون می‌خواستند اراده دولت پشت این تصمیم باشد، مبنای قیمت هم عدد آزاد ابتدای سال بود.
آنچه آن روزها کمتر کسی به آن توجه کرد اعلام نرخ ارز از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به‌جای رئیس‌کل بانک مرکزی بود. به‌راستی چرا این تصمیم ارزی و بانکی را ولی‌الله سیف اعلام نکرد؟! راز آن در مصاحبه سیف از برکناری از ریاست بانک مرکزی نهفته است. وی در مصاحبه‌ای مسئولیت خود و بانک مرکزی در این تصمیم را نپذیرفت و گفت بانک مرکزی صرفاً مجری تصمیمات دولت بوده است! او در این مورد می‌گوید: «در حقیقت بانک مرکزی از آن زمان صرفا مجری مصوبات دولت بود و سیاست‌گذاری مستقلی از مصوبات دولت، نمی‌توانست داشته باشد.» سکوت و همراهی سیف با تصمیمی که وی و کارشناسان بانک مرکزی می‌دانستند غلط است، چه تفاوتی با اتخاذ این تصمیم دارد؟
آقای روحانی در سفر اخیر به استان سمنان درباره این تصمیم گفت: «در جلسه فروردین‌ماه دولت، تصمیمی را به اتفاق آراء اتخاذ کردیم که بر مبنای آن همه اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی معتقد بودند ارز باید در کشور تک‌نرخی شود و اعلام کردند که باید قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنیم.» نکته جالب دلیل آقای روحانی برای شکست این طرح است. وی می‌گوید: «اگر همه مردم همراهی می‌کردند، حتماً می‌توانستیم آن تصمیم را به خوبی به اجرا برسانیم  اما متأسفانه در حین اجرا متوجه شدیم برخی از کسانی که به عنوان واردکننده و سرمایه‌گذار از بانک مرکزی ارز دریافت کردند، نصف آن و گاهی بیشتر از آن پول را در بازار فروختند و شروع به ایجاد فساد کردند.» به‌راستی چه کسی باید بر نحوه تخصیص و هزینه‌کرد این ارز نظارت می‌کرد؟ جز اینکه وظیفه دولت بطور کلی و وزارت صنعت و بانک مرکزی به‌طور خاص بود؟ نتیجه اما جالب است. سیف برکنار و اندکی بعد مشاور رئیس‌جمهور می‌شود و محمد شریعتمداری که در آستانه استیضاح است استعفا داده و وزارتخانه دیگری را به وی می‌سپرند! جرم آنانکه ارز رانتی گرفتند و یا جنس وارد نکردند یا وارد کردند و به قیمت آزاد فروختند سنگین‌تر است یا آنانکه این ارز را بی‌حساب و کتاب دادند و منابع کشور را به هدر داده و رانت 180 هزار میلیارد تومانی آفریدند؟!
وقتی هیچ‌کس مسئولیت نمی‌پذیرد
اما تازه‌ترین روایت را در زمینه دلار 4200 تومانی مشاور رئیس‌جمهور ارائه کرده است. حسام‌الدین آشنا در مصاحبه‌ای با اشاره به تصمیم گیری در‌باره دلار 4200 تومانی با سلب مسئولیت از رئیس‌جمهور در این زمینه گفته است : در جلسه تصمیم‌گیری برای دلار 4200 تومانی حضور داشتم. وقتی اوضاع سخت می‌شود هیچ‌کس مسئولیت تصمیمش را قبول نمی‌کند. رئیس‌جمهور اعلام کرد که می‌خواهیم در یک جلسه، در مورد وضعیت نرخ ارز که بالا می‌رود بحث کنیم. قبل از آن جلسه، آقای جهانگیری جلسات متعددی برگزار کرده بودند و آن جلسه نهایی اساسا به درخواست آقای جهانگیری تشکیل شد.  وی ادامه داد : آقای جهانگیری در آن جلسه گزارشی از جلسات قبلی خودشان با تیم اقتصادی دولت و بیرون دولت ارائه کردند که خلاصه‌اش این سه نکته بود: یک، ما دیگر امکان این را که دلار را روی 3500 نگهداریم، نداریم. دو، چاره‌ای نیست جز اینکه به سمت تک نرخی کردن ارز برویم. سه، غیر از این نرخ، هر دلاری که هست را باید قاچاق تلقی کنیم. آقای روحانی به تک تک اعضای آن جلسه نگاه کرد و پرسید: این جمع‌بندی همه شماست؟ گفتند: بله. ایشان در آن جلسه گفتند من با این جمع‌بندی صددرصد مخالف هستم اما اگر همه شما موافق هستید و این را تنها راه نجات کشور می‌دانید، من به مثابه «اکل میته» با این پیشنهاد موافقت می‌کنم!
نکته اینجاست که این چه تصمیم عجیب و غربی بوده که شخص رئیس‌جمهور صددرصد با آن مخالف بوده و رئیس کل بانک مرکزی نیز موافق آن نبوده و صرفاً مجری آن بوده است؟ چه کسانی و کجا چنین تصمیمی گرفتند؟ بالاخره کدام یک از این روایت‌ها را باید پذیرفت؟! اما مهم‌تر این روایت‌ها درباره آن تصمیم ‌اشتباه،‌ اشتباه بزرگ‌تری است که در توزیع این ارز رخ داد و آن فساد کلان را آفرید و دولتمردان سعی می‌کنند درباره آن سخنی نگویند. تعیین تکلیف این قضیه با قاطعیت و شجاعت و برخورد جدی و قانونی با متخلفان و مسببان اصلی آن، روشنگر مسائل بسیاری خواهد بود. جعبه سیاه دلار 4200 تومانی هنوز باز نشده و عده‌ای به هیچ عنوان علاقه ندارند که باز شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
شب انتخابات چادر نمی‌زنند 
۱۳۹۷/۰۹/۲۰
Image result for ‫محمد ایمانی‬‎
1-روز یکشنبه گذشته، اتفاق مبارکی در سپهر سیاست و تفکر عمومی رقم خورد؛ آقایان رئیسی، قالیباف، جلیلی و ضرغامی در چند دانشگاه در جمع دانشجویان و اساتید حضور پیدا کردند و به تبیین مسائل مهم کشور پرداختند که با استقبال هم مواجه شد. یکی از نیاز‌های مهم امروز، راه افتادن موج روشنگری و مطالبه‌گری آرمان‌های انقلاب است. این موج نباید به چند چهره خاص سیاسی محدود بماند؛ چه اینکه ظرفیت‌های بزرگ پیشرفت و عدالت، و چالش‌ها و مزاحمت‌ها در مقابل این حرکت، ضرورت حضور اجتماعی و روشنگری را مضاعف می‌سازد. سفاهت در گفتار، و هنجارشکنی در رفتار، از سر و کول برخی سیاست بازان واداده بالا می‌رود. بیت‌المال را حیف و میل می‌کنند، مردم را در قول و فعل محترم نمی‌شمارند و حداکثر پیاده نظام رای آوری خود می‌انگارند، با نظایر خود، حلقه و باند تشکیل می‌دهند، و با هر آنچه رنگ و بوی ایمان و اعتقاد دارد، عناد می‌ورزند. در حریم احکام الهی و ارزش‌های انقلاب دست درازی می‌کنند و خطوط دفاعی عزت
و امنیت و استقلال را آسیب‌پذیر می‌کنند. در این شرایط تکلیف چیست؟
2-«اَلا تَرَونَ. آیا نمی‌بینید؟». این سؤال مهمی است که امیرمومنان و امام حسین
علیهما السلام خطاب به مدعیان انقلابیگری مطرح کرده‌اند. امیر مومنان در نامه
 62 نهج‌البلاغه به مردم مصر هنگامی که مالک را بر ولایت آنها گماشت، نوشت: «من مشتاق دیدار خداوندم و پاداش نیکوی او را انتظار می‌کشم. ولکننی آسی اَن یَلیَ امر هذه
الامهًًْ سفهاؤها و فجارها فیتخذوا مال الله دولا وعباده خولا و الصالحین حربا و الفاسقین حزبا. اما دریغم می‌آید که سرپرستی این امت به دست سفیهان و بدکاران آنان افتد، و مال خدا را میان خود دست به دست گردانند، و بندگان خدا را به بردگی بگیرند، و با صالحان بجنگند، و با فاسقان حزب تشکیل دهند». حضرت سپس فرمود «الا ترون الی اطرافکم قد انتقصت... آیا نمی‌بینید به مرزهایتان دست انداخته‌اند (قلمرو شما رو به نقصان است) و شهرهایتان را ‌اشغال و سرزمین‌هایتان را تصرف می‌کنند، و شهرهایتان در جنگ فرو رفته است؟ خدا شما را بیامرزد؛ به سوی جنگ با دشمنانتان حرکت کنید، در خانه نمانید، که به ستم گرفتار شوید و به ذلت بازگشته، پست‌ترین چیز نصیب شما گردد».
3- امیر مومنان (ع) همچنین در خطبه 34 به هنگام بسیج مردم براى جنگ با شامیان، دغدغه مشابهی را بیان کردند: «تُكادُونَ وَ لا تَكیدُونَ، وَ تُنْتَقَصُ اَطْرافُكُمْ فَلا تَمْتَعِضُونَ، لا یُنامُ عَنْكُمْ وَ اَنْتُمْ فى غَفْلَهًْ ساهُونَ. غُلِبَ وَاللّهِ الْمُتَخاذِلُونَ. برای شما نقشه طراحی می‌کنند و شما نقشه نمی‌کشید. قلمرو و شهرهایتان به تصرف دشمن مى رود، به خشم نمى‌آیید. دیده دشمن بیدار است و شما در بى‌خبرى هستید. به خدا قسم شکست خوردند آنان که یکدیگر را خوار ساختند». مشابه همین فرمایش از امام حسین(ع) است که فرمود «الا ترون اَنّ الحق لا یُعمَلُ به و انّ الباطل لا یتناهی عنه؟ لیرغب المومن‌ فی لقاء الله محقّا. آیا نمی‌بینید به حق عمل نمی‌شود و باطل، نهی نمی‌گردد؟! (در چنین شرایطی) مومن، باید و سزاوار است آرزومند ملاقات پروردگار (جان فشانی) باشد».
4- چهارده ماه دیگر، انتخابات مجلس برگزار می‌شود. اهمیت مجلس را می‌توان در روند اتفاقات چند سال گذشته فهمید. اگر مجلس در تراز آرمان پیشرفت و عدالت باشد، برخی از ناکامی‌ها و خسارت‌ها پدید نمی‌آید. به یک معنا مجلس می‌تواند جلو‌تر و پیشرو‌تر از دولت، خط شکن و خط اول دفاعی کشور باشد. ما این تجربه را در ادوار مختلف مشاهده کرده‌ایم. یکی از کارهای مهم اولین دوره مجلس شورای اسلامی، ایستادگی در برابر تحرکات منافقین و اعلام بی‌کفایتی بنی صدر بود. آن مجلس، به خط مقدم پاسداری از انقلاب و احیای دولت، در کوران تحرکات سازمان یافته منافقین و لیبرال‌ها و تهاجم نیابتی ارتش صدام تبدیل شد.
5- رهبر انقلاب 16 خرداد 1395 در دیدار رئیس‌و نمایندگان مجلس فرمودند:
«اوّل انقلاب، آن‌وقتی که صحبت انتخاب رئیس‌‌جمهور بود و مدام نامزدهای مختلف مطرح می‌شدند، بنده و یک نفر دیگر از دوستانمان از تهران رفتیم قم خدمت امام... امام فرموده بودند که معمّمین مطرح نشوند، نامزد نشوند برای ریاست‌جمهوری؛ ما رفته بودیم با امام بحث کنیم، محاجّه کنیم که این منع را شما بردارید تا آقای بهشتی را ما مطرح کنیم؛ به نظر ما بهتر از همه، شهید بهشتی (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) بود؛ یک قدری گفتیم و شنفتیم و ایشان یک چیزهایی گفت، ما یک چیزهایی گفتیم؛ بعد ایشان به ما گفتند شما بروید مجلس را نگه دارید؛ بروید دنبال مجلس؛ آن‌وقت هنوز انتخابات مجلس [برگزار] نشده بود؛ گفتند بروید سراغ مجلس، مجلس مهم است. توصیه‌شان به ما -به من و آن دوستمان- این [بود]؛ یعنی روی مسئله‌ دولت اصرار نکنید؛ مجلس از نظر ایشان مهم‌تر از دولت و قوّه‌ مجریّه بود».
6- طیف نیروهای انقلابی، متاسفانه اهتمام و تدبیر کافی نسبت به انتخابات مجلس دهم در زمستان 94 نداشتند و نتوانستند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند. حتی پس از انتخابات، در حفظ انسجام نمایندگان همسو اهتمام کافی صورت نگرفت. جالب است به یاد بیاوریم مثلا در انتخابات تهران (با 30 نماینده که رقم مهمی است)، فاصله رای آقای حداد عادل با آقای عارف (نفر اول لیست امید) حدود 540 هزار رای بود؛ یعنی نتیجه انتخابات در تهران صرفا به خاطر 270 هزار رای واگذار شد؛ به خاطر همه کم‌کاری‌ها و دلخوری‌ها و عدم استفاده از ظرفیت ها. اکنون یک سال مانده به انتخابات، یک دغدغه مهم وجود دارد و آن اینکه فراتر از به‌روز‌رسانی تشکیلات، تشکل‌های وفادار به انقلاب (جمنا، جبهه پایداری، حزب موتلفه، جمعیت رهپویان، حزب پیشرفت و عدالت، و...) در این ماه‌ها و سال پر تلاطم کجای افکار عمومی بوده‌اند، و چه قدر به میدان آمده و موضع تبیینی دقیق و صریح گرفته‌اند تا در انتخابات سال بعد، بخش مهمی از مسیر را طی کرده باشند؟
7- فراتر از مسئله انتخابات با همه اهمیتش، ده‌ها چالش یا فرصت و ظرفیت عمل وجود دارد که حلقه‌های سیاسی ما کمتر میل یا توجه به ضرورت ورود و موضع‌گیری درباره آنها را دارند. یعنی اگر موسم انتخابات نباشد، آیا نباید خبری از برخی تشکل‌های منسوب به جبهه انقلاب بشنویم؟! اگر درباره مسائل مهم مردم و نظام حرف نداشته باشیم و صراحت و مطالبه به خرج ندهیم، اصلا به چه کار می‌آییم و چرا باید انتظار داشته باشیم مردم و نیروهای انقلابی در انتخابات متوجه ما شوند؟ چند نفر در مجموعه جبهه انقلاب درباره مشکلات عامه مردم و مسائل و فرصت‌های امروز نظام به میدان می‌آیند و حرف می‌زنند؟ و آنها هم که موضع می‌گیرند، موضع‌شان چه قدر در یک شبکه رسانه‌ای به‌هم پیوسته و عمومی پژواک پیدا می‌کند تا موج بسازد و تبدیل به گفتمان عمومی ‌شود؟ ما مکلف هستیم برای اجرای درست فرمان امر به معروف و نهی‌ازمنکر، «امت» (سازمان) تشکیل دهیم؛ مقدمه واجب، واجب است. نباید سازماندهی، منحصر در مثلا انتخابات و به مثابه چادرهای نیم بندی باشد که فقط شب انتخابات برپا و فردای آن - پیروز بشویم یا نشویم- برچیده می‌شود. تشکیلات سیاسی موثر، چادر عشایری نیست که بشود فی‌الفور پهن کرد و نتیجه گرفت. منطقا باید مسیر طی شده در امر هماهنگی و سازماندهی آسیب‌شناسی شود اما باید توجه شود که اولا نباید به معنای نبش قبر دلخوری‌های گذشته و تولید بن‌بست در هم‌افزایی باشد و ثانیا ظرف آسیب‌شناسی، فضای رسانه‌ای آلوده به اغیار و تبادل اتهام یا دلخوری در این فضا نیست.
8- فراتر از ضرورت تقریب و تفاهم میان گروه‌ها برای حرکت جبهه‌ای، بسیاری از تشکل‌ها، منفردا هم کم تحرک هستند؛ حتی با همان فهم خود که مثلا باید انقلابی‌تر موضع بگیرند یا مصلحت‌اندیشانه‌تر؛ سراغ حزب‌اللهی‌ها بروند یا طبقه متوسط. اصلا در عرصه افکار عمومی نیستند تا ببینیم اولویت‌بندی‌شان کدام است؛ ولو فُرادا. بعضی‌ها اگر بهانه اختلاف و گلاویز شدن در شب انتخابات نباشد، انگار ضرورت نمی‌دانند در مسئله دیگری ورود و اعلام موضع کنند! همین رخوت و کوتاهی در مقابل هجوم سازمان‌یافته و مغول‌وار جبهه ضدانقلاب در ادوار مختلف، موجب ریزش برخی جوان‌ها در دامن شبه‌مارکسیست‌ها و چپ‌های آمریکایی متظاهر به عدالت‌خواهی، حلقه انحرافی، شبه‌اصلاح‌طلبان رادیکال و... هر تابلوی دیگری شده که متقلبانه، نقاب مطالبه‌گری بر چهره زده‌اند. آنگاه مجبور شده‌ایم به‌جای تهاجم مستدل و قدرتمندانه به هریک از آن اضلاع یا قلب دشمن، منفعلانه از انقلاب و نظام و رهبری دفاع کنیم.
9- خداوند در آیه 46 سوره سبأ می‌فرماید «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَهًْ أَن تَقُومُوا لِلهِ مَثْنَى وَفُرَادَى». جبهه‌سازی بسیار مهم است. اما اولویت‌دار‌تر از آن، این است که هر فرد یا هر حلقه و تشکلی پای دفاع از ارزش‌های انقلاب و رهبر شجاع و حکیمی بیاید که به‌واسطه رزمندگان پا به رکاب و موقعیت شناس، با موفقیت به قلب راهبرد خاورمیانه جدید دشمن زده، پیش رفته و جنگ مهیب دشمن را مغلوبه کرده است. اگر اکنون در زمانه رو شدن دست لیبرال‌های بی‌کفایت نتوان - یا حال نداشت- با مردم حرف زد، دیگر باید قید سیاست‌ورزی را زد. آنها که خود را در این جهاد تبیین و صراحت و موضع‌گیری ناتوان می‌بینند یا صلاح نمی‌دانند به میدان بیایند، باید فاتحه سیاست‌ورزی خود را بخوانند.
10- وقتی به فصل انتخابات برسیم و بخواهیم فهرست انتخاباتی تدارک کنیم، آیا فقط می‌خواهیم قدرت و مناصب را در اختیار بگیریم تا اغیار نباشند، یا برای تامین کرامت‌آمیز معاش و معاد مردم و پیشرفت معطوف به رشد فضایل اخلاقی و احکام اسلامی، نقشه و راهبرد و برنامه داریم؟ این پرسش مهمی است و سزاوار است جریان برای آن برنامه‌ریزی کند، در غیر این صورت عدم ورود یا ورود در انتخابات، توفیر چندانی نمی‌کند. نکته بعدی، اهمیت زیرسازی افکارعمومی و تعمیق تحلیل و تفکر در میان عامه مردم است. اگر بصیرت عمومی سر جایش باشد، اولا می‌توان استاندارد‌های نامزدی و احراز صلاحیت را در تراز واقعی «منصب‌داری در جمهوری اسلامی ایران» بالا برد؛ ثانیا وقتی حداقل‌های صلاحیت احراز شود، خیلی فرقی نمی‌کند چه کسی پیروز انتخابات می‌شود، مگر در میزان توانمندی و سرعت حرکت. ثالثا، انتخابات با پیروزی نامزدها تمام نمی‌شود و مطالبه آرمان‌ها آن قدر دقیق و قدرتمند می‌شود که منتخبان نتوانند از پاسخگویی طفره بروند یا به مردم دهن‌کجی کنند. سیاست‌ورزی انقلابی، به‌جای اینکه مقطعی، راکد، پرهزینه، کم‌بازده و اعتبارسوز باشد، باید حالت مداوم، جریانی، موثر و معتبر پیدا کند. این مدل، نیازمند کارهای زیرساختی در ابعاد «تشکیلاتی، شبکه رسانه‌ای، حلقه‌های اندیشه‌ورز
و برنامه‌ریز، کادرسازی، و نقادی دقیق» است.
11- برای موفقیت در انتخابات، یا باید به کارهای عوام‌فریبانه و کم‌زحمت که عادت معمول برخی حلقه‌های سیاسی قدرت‌زده است، رو کرد؛ و یا اینکه زحمت تلاش و خدمتگزاری و تدبیر مشکلات عمومی و بسیج ظرفیت‌های معطل پیشرفت و عدالت را به‌جان خرید. مومن به کار ماندگار همت می‌کند و به تعبیر پیامبر اعظم(ص)، رحمت و لطف خداوند، شامل آنهاست که کار را محکم و استوار انجام دهند؛
«رحم‌الله أمرأ عمل عملا فأتقنه (فأحکمه)».
محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 آذر 1397
سردار حاجی‌زاده در دانشگاه علم و صنعت:
 منعی برای افزایش برد موشک‌هایمان نداریم
۱۳۹۷/۰۹/۱۹
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ما توانمندی ساخت موشک با بردهای بلندتر را داریم. عدد ٢٠٠٠ کیلومتر وحی منزل نیست، محدودیتی از نظر فنی و یا قراردادی درخصوص برد موشک‌ها نداریم.
به گزارش فارس، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: یکی از معضلات اساسی ما مشکل تحریم اقتصادی و نظامی بوده است، اما امروز ما موشک و پهپاد و انواع تجهیزات را داریم و علت این خودکفایی، دنبال کردن نگاه انقلابی و در راس بودن افراد انقلابی در این حوزه است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: برخی فکر می‌کنند اگر ما موشک، هسته‌ای و یا حضور در منطقه نداشته باشیم، مشکل آمریکا با ما حل می‌شود، درحالی که اینها همگی بهانه است و می‌خواهند این را از دست ما خارج کنند تا پس از آن بتوانند به راحتی به ما تهاجم کنند.
سردار حاجی‌زاده با‌اشاره به اوضاع سال‌های اخیر سوریه و حضور ایران در این کشور برای مقابله تروریسم، اظهار داشت: سوریه تنها کشوری است که در طول دوران دفاع مقدس از ما حمایت کرد و حتی اولین گروه از متخصصین موشکی ما در سوریه آموزش دیدند.
در سوریه و عراق نمی‌جنگیدیم در همدان، کرمانشاه و تبریز درگیر بودیم
وی گفت: اگر ما با داعش در شهرهای سوریه و عراق نمی‌جنگیدیم، این ویروس حتما ایران را فرا می‌گرفت و باید در همدان و کرمانشاه و تبریز می‌جنگیدیم.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: به دلیل حضور منطقه‌ای و قدرت دفاعی و سرمایه اجتماعی مان قدرتمندیم و این برای ما قاعده و وزن ایجاد کرده که حتما باید آن را حفظ کنیم.
سردار حاجی‌زاده افزود: همه این موارد با نگاه انقلابی ایجاد شده است. دشمنان بلد هستند که چگونه جنگ روانی ایجاد کنند و از افراد فریب خورده و عوامل داخلی استفاده می‌کنند.
وی افزود: باید همچون گذشته با ایستادگی، عمل انقلابی و مبارزه بی‌امان، اهداف انقلاب اسلامی را پیش ببریم. کشوری که آرمان، رهبر و ملت بزرگ دارد، محکوم به پیروزی است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه این نشست به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.
وی در پاسخ به این سؤال که «صنعت فضایی و حال و هوای کنونی این حوزه در چه وضعی است؟»، گفت: حرکت در حوزه فضایی خوب شروع شد اما چندسالی است که متوقف شده. البته کارهایی انجام شده اما شتاب گذشته را ندارد.
حاجی‌زاده افزود: در ماه‌های گذشته اقداماتی شده و امیدواریم با صحبت‌هایی که در جلسات با مسئولین انجام شده، در ماه‌های آینده شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
وی با بیان اینکه در حوزه فضایی پیشرفت‌هایی که حاصل شد منشاء آن بخش نظامی است، گفت: وضعیت رضایت‌بخش و مطلوب نیست. در این مسئله ٥٠ درصد مسئولیت به عهده نظامیان است که آماده است و ٥٠ درصد دیگر بر عهده دستگاه‌هایی است که می‌خواهند از این صنعت استفاده کنند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: از این فرصت استفاده و اعلام می‌کنم اگر در صنعت غیرنظامی که با گلوگاه یا مشکلی مواجه هستند، اعلام کنند تا راه‌حلی برای آن پیدا کنیم و ما آمادگی زیادی داریم.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه درخصوص برد موشک‌های بالستیک ایران نیز خاطرنشان کرد: ما توانمندی ساخت موشک با بردهای بلندتر را داریم. عدد ٢٠٠٠ کیلومتر وحی منزل نیست اما آنچه تا به امروز درخصوص آن تصمیم گیری شده بر اساس نیاز ماست. بسیاری از پایگاه‌های دشمن در فاصله ٣٠٠-٤٠٠ کیلومتری و مرحله بعدی در فاصله ٧٠٠-٨٠٠ کیلومتری است. محدودیتی از نظر فنی و یا قراردادی درخصوص برد موشک‌ها نداریم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 20 آذر 1397
آیت‌الله نوری همدانی:
 FATF یک قرارداد عبری، عربی، غربی است
۱۳۹۷/۰۹/۱۹
استاد برجسته درس خارج حوزه گفت: همانطور که قبلا گفتم FATF یک قرارداد عبری، عربی، غربی است، توقع بود با عنایت بیشتری در مجلس بررسی می‌شد. ما نظر خود را گفتیم تا فردا تاریخ قضاوت نکند که سکوت کردیم.
آیت‌الله نوری همدانی در ابتدای درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، ضمن بیان شاخصه‌های انقلاب اسلامی از دیدگاه امام راحل که اسلام ناب و ظلم ستیزی و احیای فرهنگ ایثار و شهادت، خودباوری و مقابله با استکبار است، بیان داشت: این انقلاب هدیه الهی است و باید با قدرت از آن محافظت کرد.
این مرجع تقلید افزود: چطور می‌شود با آمریکا که همه کارنامه‌اش علیه ایران است قرارداد بست، کشوری که همیشه علیه ملت ایران تحریم و تهدید و جنگ داشت.
به گزارش فارس، وی تصریح کرد: چطور می‌توان قرارداد مبارزه با تأمین منابع مالی تروریست را امضاء کرد و تعیین مصداق با آمریکا باشد؟ آمریکایی که عربستان و صهیونیست را که دائم مشغول کشتار هستند تروریست نمی‌داند، اما حزب‌الله لبنان را تروریست معرفی می‌کند.
آیت‌الله نوری همدانی ادامه داد: خلاصه انسان نمی‌تواند هم گرایش به استکبار داشته باشد هم گرایش به اسلام، امیدوار هستیم شورای نگهبان با دقت این موضوع را بررسی کند تا با شرع و قانون اساسی مخالف نباشد.
استاد برجسته درس خارج حوزه اظهار داشت: رهبری هم فرمودند کنوانسیون‌هایی که در غرب طراحی می‌شود، تصویب نکنید.
وی گفت: همانطور که قبلا گفتم FATF یک قرارداد عبری، عربی، غربی است و با شاخصه‌های انقلاب منافات دارد و با احترام به نمایندگان محترم، توقع بود با عنایت بیشتری بررسی می‌شد. ما نظر خود را گفتیم تا فردا تاریخ قضاوت نکند که ما سکوت کردیم.
این مرجع تقلید وضعیت کنونی معیشت مردم را بسیار ناراحت‌کننده دانست و از مسئولان تقاضا کرد با یک مدیریت صحیح و نظارت کامل مشکلات را جدی و سریع حل کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 آذر 1397
به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله دستغیب:
 صاحب «قلب سلیم» ولایت فقیه را اساس مذهب می‌دانست
۱۳۹۷/۰۹/۱۹
قبل از ظهر روز جمعه، 20 آذرماه 1360 عالم مجاهد حضرت آیت‌الله دستغیب امام‌جمعه و نماینده امام در استان فارس و نویسنده کتاب‌های گرانسنگی چون «قلب سلیم» و 12 تن از همراهان ایشان هنگام عزیمت برای اقامه نماز جمعه با انفجار یک بمب به شهادت رسیدند.
درباره شهادت آیت‌الله دستغیب توسط کسانی که امروز در پایتخت کشورهای غربی از فرانسه گرفته تا انگلیس و آمریکا بیتوته کرده و به کارهای خیانت و جنایت بارشان همچنان ادامه می‌دهند بسیار می‌توان نوشت از جمله اینکه امروز کسانی میان دار «مقابله با تامین مالی تروریسم» شده‌اند که قاتلان 17 هزار نفر از مردم ایران از جمله بزرگانی چون شهید آیت‌الله دستغیب را در خود پناه داده‌اند و بی‌شک این ریاکارانه بودن ادعاهای حقوق بشری مدعیان بین‌المللی را نشان می‌دهد.
آنچه در این میان عجیب‌تر از ریاکاری مدعیان بین‌المللی به نظر می‌رسد بازیگری یا بازی‌خوردن برخی افراد در داخل کشور است که همه چیز را دیده‌اند و می‌دانند، مسئولینی که خود دهه شصت هر روز شاهد آن بودند که شهیدی بر دوش هزاران نفر تشییع می‌شود شهیدانی که توسط تروریست‌های مورد حمایت غرب و پناه گرفته در پاریس مسئول ترور آنها بودند و ابایی هم از اعلام صریح اقدامات خود نداشتند.
در این مجال از این امر بدیهی و مهم می‌گذریم و به اندیشه شهید آیت‌الله دستغیب می‌رسیم، شهیدی که صاحب «قلب سلیم»، «ایمان» و «‌معراج» بود و ولایت فقیه را اساس مذهب می‌دانست.
یک سال پیش از ترور آیت‌الله دستغیب و شهادت این یار امام خمینی(ره) در آذرماه 1360 از سوی برخی احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های وابسته به ضد‌انقلاب توطئه‌ای علیه ولایت‌فقیه در کشور شکل گرفت. شهید آیت‌الله دستغیب در این میان سکوت را جایز ندیده و طی اطلاعیه‌ای به حمایت از ولایت فقیه اعلام راهپیمایی کرد.
در بخشی از اطلاعیه آیت‌الله دستغیب آمده بود‌: در این موقع که توطئه آمریکا توسط ضدانقلاب در شکستن روحانیت و مخالفت با ولایت‌فقیه که اساس مذهب می‌باشد در کار است بر عموم مسلمانان لازم است که پشتیبانی خود را از روحانیت که اساس انقلاب است و ولایت فقیه که اساس مذهب است آشکار سازند.(1)
سکوتی که باعث شکست اسلام است
آیت‌الله دستغیب 5 روز پس از اعلام راهپیمایی در حمایت از ولایت فقیه اطلاعیه دیگری صادر کرد و گفت : دشمنان این روزها به چیزی حمله می‌کنند که رمز پیروزی ملت و به منزله قلب برای این انقلاب است که در شکست آن شکست انقلاب قطعی است و آن مقام اولی‌الامر و ولایت‌فقیه است ملت مسلمان ایران فقیه جامع‌الشرایط را نائب امام و نائب اولی الامر و واجب‌الاطاعه می‌دانند و جز حکومت او حکومت هر فردی یا گروهی را طاغوت دانسته و مبارزه با آن را واجب می‌دانند.
آیت‌الله دستغیب با‌ اشاره به هتاکی علیه اصل ولایت فقیه ادامه داد‌: این واقعه مصیبتی بزرگ بر اسلام و مسلمین است و نیز منکری است که سکوت در برابر آن شکست اسلام می‌باشد که هدف امپریالیسم و دشمنان اسلام است.(2)
بر عموم مردم مسلمان واجب است...
خرداد ماه 1360 نیز زمانی که «عدم کفایت سیاسی» ابوالحسن بنی‌صدر توسط نمایندگان ملت در حال بررسی بود و همزمان جبهه به اصطلاح ملی علیه حکم آسمانی قصاص درخواست راهپیمایی کرده بودند، شهید آیت‌الله دستغیب امام جمعه وقت شیراز در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام ارتداد جبهه ملی به واسطه رد لایحه قصاص تاکید کرد‌: رئیس‌جمهور باید بداند اگر ولایت فقیه را قبول داشته باشد و به امر امام امت این مقام را پذیرفته و از حدودی که قانون اساسی برایش تعیین کرده تجاوز نکنند این مقام برایشان اسلامی است و اگر خود را مستقل ببیند و بگوید ملت به من رای داده‌اند و مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضایی را قبول ندارم و آنچه رای خودم عمل می‌کنم حکومت او طاغوتی است.
در ادامه این بیانیه آمده بود: بر عموم مردم مسلمان واجب است با او مخالفت کنند و وظیفه مجلس شورای اسلامی است که او را استیضاح نماید تا ساقط شود چنانچه با حکومت طاغوتی پهلوی مخالفت کردند تا او را ساقط نمودند.(3)
ملت ایران به این شهیدان افتخار خواهد کرد
به دنبال شهادت آیت‌الله دستغیب امام‌خمینی(ره) در پیامی شورانگیز و حماسی تاکید کردند: «ملت بزرگ اسلام از محراب مسجد کوفه تا صحراى افتخارآمیز کربلا و در طول تاریخ پر ارزش سرخ تشیع قربانیانى ارزشمند به اسلام عزیز و فى‌سبیل‌الله تقدیم نموده و ایران شهادت‌طلب هم از این پدیده سعادتمند مستثنا نیست و انقلاب اسلامى گوش و چشمش پر از این شهیدان حسین‌گونه است. ملت عزیز ما در روز رستاخیز با سرافرازى در پیشگاه مقدس خداى بزرگ و پیامبران و اولیاى عظیم‌الشأن، صف‌هاى طولانى از شهیدان در راه دفاع از حق عرضه مى‏‌دارد؛ از علماى اعلام و ائمه جمعه و جماعت تا فداکاران و سربازان در جبهه‌‌هاى دفاع از حریم مقدس اسلام.»(4)
پی‌نوشت
_______________
اطلاعات‌، 20 آذر1359، صفحه 3
اطلاعات، 25 آذر1359، صفحه 2
جمهوری اسلامی ، 27 خرداد 1360‌، صفحه 8
صحیفه امام، ج‏15، ص: 417-419

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 آذر 1397
گزارش میدانی کیهان درباره سخنان دیروز آقای روحانی
«آقای رئیس جمهور شوخی می‌کنند!»
واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام
  ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز گذشته در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی بار دیگر دستاوردهای ادعایی برجام را پیش کشید و با اشاره به اینکه شرایط مردم نسبت به قبل از برجام بهتر شده و قیمت‌ها به مراتب ارزان‌تر گفت: اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چقدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اداره کشور با مردم است و باید برای آن از مردم سؤال شود. باید هزینه کارها به مردم گفته شود که اگر کاری انجام گرفت یا نگرفت چه تسهیلات و هزینه‌هایی برای مردم به دنبال دارد.
این اظهارات رئیس‌جمهور در حالی است که حتی مراجعه به آمارهای رسمی ارائه شده از سوی بانک مرکزی همچنین ادعایی را تایید نمی‌کند. آمارهایی که روزگاری حتی آقای روحانی آنها را قبول نداشت و می‌گفت: «معیار اصلی تورم «جیب مردم» است نه بانک مرکزی و مرکز آمار».
همین موضوع سبب شد که به میان مردم برویم تا ببینیم که جیب آنها که بنا به گفته رئیس‌جمهور معیار اصلی تورم است، اظهاراتشان را تایید می‌کند یا خیر؟
بازار تهران را که به عنوان یکی از فعالترین مراکز اقتصادی کشور شناخته می‌شود و میزبان اقشار مختلف مردم از اقصی نقاط کشور است برای تهیه گزارش خود انتخاب کردیم.
خانمی خانه‌دار که همراه دخترش برای خرید به بازار تهران آمده در پاسخ به سؤال ما می‌گوید: «آقای روحانی چون مایحتاج زندگی‌شان را خودشان تهیه نمی‌کنند و در بازار و مغازه‌های سطح شهر رفت‌وآمدی ندارند، طبیعی است که از قیمت‌ها اطلاع درستی نداشته باشند. معلوم است وقتی مسئولی در خانه میلیاردی در شمال شهر زندگی می‌کند از درد مردم چطور می‌تواند خبر داشته باشد؟!» دخترش در ادامه صحبت‌های مادر به ما می‌گوید: « قیمت‌ها 3 برابر شده حتی بیشتر از 3 برابر».
خانم دیگری که کناری ایستاده و شاهد گفت‌و‌گوی ماست، وارد بحث شده و می‌گوید : «ببینید چون آقای روحانی تازه صحبت کردند به نظر من باید یک هفته‌ای از صحبت‌هایشان بگذرد تا بتوانیم اثراتش را ببینیم». بلافاصله خانم اول که مخاطب اصلی گفت‌و‌گوی ماست به آن خانمی که ظاهرا از طرفداران آقای روحانی است می‌گوید:«چه اثراتی؟ ما اثرات صحبت‌هایشان را دیده‌ایم و داریم می‌بینیم! واقعا باید آب و صابون بیاورند و رویشان را بشویند!»
ادعاهای جدید به جای عذرخواهی !
آقایی روی نیمکت روبروی درب ورودی بازار نشسته و با دوستش مشغول صحبت است. به سراغشان می‌رویم و نظرشان را راجع به اظهارات رئیس‌جمهور جویا می‌شویم، خودش را حیدرآبادی و کارمند یک شرکت خصوصی معرفی می‌کند و به ما می‌گوید: «آقای روحانی یا واقعیت را نمی‌خواهند قبول کنند یا می‌خواهند انکار کنند، اگر از قیمت مایحتاج اولیه و اساسی خانوارها و نه موارد دیگر اطلاع پیدا کنند، پاسخ خود را خواهند گرفت.» بعد از مکثی کوتاه ادامه می‌دهد: «برجام هیچ اتفاق مثبتی در زندگی ما ایجاد نکرد و یک دلخوشی بیهوده بود.آقای روحانی و جهانگیری که در ایام انتخابات مقابل مردم انشاء می‌خوانند و وضعیت مردم در دوره‌های قبلی را یادآوری می‌کردند الان باید بیایند بابت وعده‌های عمل نشده‌ای که به مردم دادند عذرخواهی کنند نه اینکه ادعای‌های جدید تحویل ما بدهند».
شهروند دیگری که همان نزدیکی ایستاده و ما را نگاه می‌کند کمی جلوتر آمده و با لحنی که در آن بهت و حیرت موج می‌زند می‌گوید: «واقعا آقای روحانی گفته‌اند قیمت‌ها نسبت به قبل ارزان‌تر شده؟! من از جزیره قشم به اینجا آمده‌ام. قیمت‌ها نسبت به چند سال گذشته که چه عرض کنم نسبت به چند ماه پیش که اینجا بودم خیلی گران‌تر شده.» سپس با کنایه می‌گوید: «شاید آقای روحانی با ما شوخی می‌کنند! چون چنین حرفی غیرممکن است. حتی تولیدات داخلی هم افزایش قیمت چند برابری داشته‌اند. ما انتظار داشتیم که حداقل تولیدات داخل نسبت به مشابه خارجی کاهش قیمت داشته باشد که این اتفاق هم نیفتاد.»
به سراغ شهروند دیگری می‌رویم که مقداری خرید کرده، او را دعوت به گفت‌و‌گو می‌کنیم و نظرش را راجع به اظهارات آقای رئیس‌جمهور جویا می‌شویم. خودش را علی ساکن نوشهر مازندران معرفی می‌کند و پاسخ می‌دهد: «به هیچ وجه صحبت‌های آقای روحانی مورد تایید ما نیست، همه چیز گرانتر شده و مبنای همه چیز در کشور ما شده دلار! با این حال وقتی هم قیمت دلار کمی کاهش پیدا کرده، هیچ کاهش قیمتی را مشاهد نکردیم و روز به روز همه چیز گران‌تر شده. اینها فقط شعار است و وقتی عمل نباشد چه فایده‌ای دارد. مردم هم سرگردان شده‌اند. می‌خواهم این را بگویم که آقای روحانی واقعا هیچ کاری برای ما نکرد.»
حرف‌های ما که اثری روی مسئولین ندارد
کمی جلوتر می‌رویم و شهروندان دیگری را برای گفت‌و‌گو دعوت می‌کنیم. برخی از آنها که از موضوع گفت‌و‌گو مطلع می‌شوند، رغبتی نشان نمی‌دهند و می‌گویند «وقتی حرف‌های ما تاثیری روی مسئولین ندارد چه فایده؟» و بعد سرد و بی‌تفاوت به راهشان ادامه می‌دهند.
به سراغ خانم و آقای تقریبا مسنی که کنار یکدیگر نشسته‌اند، می‌رویم. آقایی با موهای جوگندمی، پالتویی بلند و دستمال گردن. پیش از پاسخ به سؤال، رو به عکاس کرده و می‌گوید: «لطفا از ما عکس نگیرید» و در پاسخ به سؤال ما می‌گوید: «خیر! صحبت‌های آقای روحانی واقعیت ندارد. چیزی ارزان نشده اما تا دلتان بخواهد همه چیز گران شده خیلی هم زیاد!»
بله! اینترنت ارزان‌تر شده
شهروند دیگری که با مادر و همسر خود برای خرید به بازار آمده مخاطب بعدی ماست. از لحن صحبت‌هایش متوجه می‌شویم طرفدار آقای روحانی است. در پاسخ به سؤال ما می‌گوید: «باید ببینیم صحبت‌های رئیس‌جمهور درباره ارزانی درباره چه بخشی است.اگر ما به صورت کلی بخواهیم ارزیابی کنیم، مثل خودرو، مسکن، طلا و ارز و... قیمت‌ها بالاست اما در بعضی بخش‌هایی هم اینطور نبوده». می‌پرسیم می‌توانید برایمان مثالی بزنید، کمی تامل می‌کند و پاسخ می‌دهد: «مثلا اینترنت! در بخش اینترنت شاهد کمی تغییر و کاهش قیمت بوده‌ایم. قیمت دارو هم نسبتا ثابت بوده اما در بخش‌های دیگر قیمت‌ها سنگین بالا رفته است.» در خلال بحث‌های ما همراه‌هانش که گویا با وی هم نظر نیستند، جسته‌و‌گریخته به میان گفت‌و‌گوی ما می‌آمدند و از گرانی شدید قیمت مواد غذایی و مصارف خانگی گله می‌کردند.
نفر بعدی جوانی است از استان اردبیل، جلو آمده و خود را میراحمد معرفی می‌کند. وقتی نظرش را درباره اظهارات رئیس‌جمهور جویا می‌شویم می‌گوید: «آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور و صرفا برای سرکشی سری به بازار بزنند و قیمت‌ها را ببینند و بعد از ارزانی بگویند. هیچ چیز طی این 3- 4 ساله در کشور ما ارزان نشده، مسکن 5 برابر، طلا 3 برابر همه چیز گران شده. شما یک رب گوجه فرنگی را درنظر بگیرید که مردم 5 هزار تومان می‌خریدند الان شده 15-16 هزار تومان.»
آقای روحانی خودشان بازار می‌روند؟!
خانمی که با همسایه‌شان به بازار تهران آمده دعوت ما را برای گفت‌و‌گو می‌پذیرد و در پاسخ به سؤال ما می‌گوید : «همه چیز گران‌تر شده و قدرت خرید مردم هم بسیار پایین‌تر آمده. اگر هم مردم خرید کنند خیلی کم است.» همراه وی نیز با لحنی که تایید‌کننده صحبت‌های اوست به ما می‌گوید: «آمده‌ایم مثلا برای شب یلدا خرید کنیم پسته‌ای که 80 هزار تومان بوده بود شده 70-160 هزار تومان. ما واقعا نمی‌دانیم ارزانی چیست!؟ خشکبار و کالاهای تولیدی کشورمان که دیگر ربطی به دلار ندارد، اینها چرا اینقدر گران شده‌اند؟!»
کمی جلوتر، در مجاورت سبزه میدان هم‌صحبت جوانی می‌شویم که به همراه همسر و پدر همسرش برای خرید به بازار آمده ، درباره اظهارات رئیس‌جمهور به ما می‌گوید: «شاید آقای روحانی راجع به اختیارات و وظایف خود به عنوان رئیس‌جمهور صحبت کرده‌اند که مثلا می‌توانند قیمت‌ها را کنترل و ارزانی ایجاد کنند، نه اینکه این کار را کرده‌اند. حالا ان‌شاءالله که بشود. اما من صحبت‌های رئیس‌جمهور را نمی‌توانم تایید کنم».
برای پدر همسرش هم که پیرمرد سالخورده اما سرحال و خوش‌پوش است و فرد مطلع و اهل مطالعه‌ای به نظر می‌رسد سؤالمان را تکرار می‌کنیم، آقا یوسف به ما پاسخ می‌دهد: «چنین حرفی را چه کسی در کشور می‌تواند از آقای رئیس‌جمهور بپذیرد ؟ بله از لحاظی ارزانی داشته‌ایم اما بیشتر شبیه طنز و شوخی است! مثلا لبنیاتی که طی یک سال گذشته 100 درصد افزایش قیمت داشته و با کاهش مثلا 8 درصدی مواجه شده را می‌گویند ارزانی. این ارزانی است؟! آن 8 درصد کاهش را هم نخواستیم!»
به جای مرهم نمک به زخم مردم می‌پاشند
نظر شهروند میانسال دیگری را که به‌همراه همسرش از کنار ما در حال عبور بود و خریدهای خود را روی دوشش انداخته بود، درباره اظهارات آقای روحانی و ارزانی آوردن برجام می‌پرسیم. با قدری تامل، خنده تلخی تحویل‌مان می‌دهد و می‌گوید: «چه بگویم! جنسی که همین چند ماه پیش هزارتومان بوده را امروز 5 هزارتومان خریده‌ام. خودشان هم می‌توانند تشریف بیاورند با چشم خود ببینند. در شرایطی که گرانی به شدت مردم را تحت فشار قرار داده چنین حرفی به جای مرهم واقعا نمک پاشیدن به زخم مردم است.» سپس ادامه می‌دهد: «به‌خدا مملکت خیلی خوبی داریم و بهترین ملت را داریم، مسئولین اگر بخواهند می‌توانند به این گرانی‌ها هم سامان بدهند.»
آقای محمد سلیمی بازنشسته تامین اجتماعی هم که به همراه همسر خود طول خیابان 15 خرداد را طی می‌کند، نظری مشابه با سایر مخاطبانمان دارد. وقتی نظرش را درباره اظهارات آقای روحانی جویا می‌شویم پاسخ می‌دهد: «آقای روحانی از نگاه کلان خود می‌گویند ارزانی شده اما ما اثرات آن را در کف جامعه ندیده‌ایم. واقعیت این است که ما سفره‌هایمان نسبت به 3-4 سال پیش خیلی کوچک‌تر شده و اصلا نمی‌شود صحبت‌های ایشان را تایید کرد و به قول خودشان این حرف‌ها بیشتر مصرف خارجی دارد و در داخل کشور خریداری ندارد!»
کدام وعده محقق شده که این دومی باشد؟!
شهروند دیگری حدودا 35 ساله به همراه دو کودک خردسال خود در سبزه میدان، مقابل ورودی بازار طلا‌فروشان در انتظار همسرش ایستاده، دعوت ما را برای مصاحبه می‌پذیرد و در پاسخ به اظهارات دیروز رئیس‌جمهور به ما می‌گوید: «ارزانی ندیده‌ایم. همه چیز هم روز به روز در حال افزایش است. مسکن، کالاهای اساسی و خوراک و پوشاک همه چیز رفته بالا. 3- 4 سال گذشته را کاری نداریم، همین چند ماه اخیر را ببینید!»
کمی آن طرف‌تر دو خانم کنار هم و روی سکوهای ورودی بازار طلا‌فروشان نشسته بودند، سراغ آنها هم رفتیم و همین سؤال را از آنها پرسیدیم. خانمی که چند کیسه‌ پلاستیکی از خریدهایش را دور دستش حلقه کرده بود پاسخ داد: « آخر چه چیزی ارزان‌تر شده؟ شما به ما بگویید! بخصوص مواد غذایی که قیمت‌ها سرسام‌آور بالا رفته». خانم محجبه‌ای که کنارش نشسته بود، صحبت‌هایش را قطع کرد و گفت: «آخر کدام یک از وعده‌های دولت راست بود و محقق شد که این دومی‌اش باشد؟ اگر در وعده‌های خود صادق بودند، نباید در قیمت کالاها اینقدر شاهد هرج و مرج می‌بودیم». خانمی که مخاطب اولمان بود با کنایه می‌گوید: «اینها را بنویس!»
برای خانم و آقای جوانی که در حال عبور از کنارمان بودند و ظاهرا خرید هم کرده بودند، هم صحبت‌های آقای روحانی را بازخوانی کردیم، خنده‌ای تحویلمان دادند و گفتند: «ما که هر دفعه چیزی خریده‌ایم از دفعه قبل گران‌تر شده!» بعد با خنده و لحنی کنایه‌ای ادامه داد: «ما که کاهش قیمتی ندیدیم. از دیگران بپرسید شاید برای آنها ارزان شده باشد!»
به داخل بازار و بین مردم بیاید تا واقعیت را ببیند
خانم سیف و دخترشان هم که برای خرید به بازار آمده‌اند، در این باره به ما گفتند: «ما حتی در کالاهای ایرانی هم شاهد کاهش قیمت نبوده‌ایم و افزایش قیمت داشته‌ایم و به هیچ وجه نمی‌شود صحبت‌های آقای رئیس‌جمهور را تایید کرد.»
یک زوج نسبتا جوان که کنار یکدیگر نشسته‌اند مخاطب بعدی گفت‌و‌گوی ما هستند. خانم فروشنده است و به ما می‌گوید: «به هیچ عنوان قیمت‌ها حتی با چند ماه گذشته هم قابل مقایسه نیست، همه چیز چند برابر گران شده و به راحتی این مسئله را در بازار می‌شود دید. نمی‌شود که در بالا دست نشست و گفت همه چیز خوب و عالی است. بیاید داخل بازار و بین مردم، با مردم که باشید و با آنها صحبت کنید می‌فهمید که واقعیتی که در جریان دارد چیست. قیمت‌ها همه افزایش پیدا کرده و هیچ چیزی ارزان نشده.»
سپس همسرش از روی نیمکت بلند شده و به ما می‌گوید: « من زنبوردار هستم و قبل از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، حتی به ذهنمان هم خطور نمی‌کرد که روزی این تغییرات روی کار ما تاثیر بگذارد چون کار ما در دشت و بیابان است و چندان ارتباطی به بازار ندارد. اما امروز جعبه خالی که با 30 هزارتومان تولید می‌شد و به دست ما می‌رسید بالای 100 هزارتومان شده. ما امروز با زنبورهایمان در حقیقت بازی می‌کنیم و سودی از نگهداری آنها عاید ما نمی‌شود. چون هرچه درمی آوریم خرج خودش می‌کنیم و دیگر قدرت خرید هم نداریم.»
دو دوست جوانی که هر دو کاسب هستند، دعوت ما را برای گفت‌و‌گو می‌پذیرند. اولی درباره اظهارات آقای روحانی به ما می‌گوید‌: «حقیقتش ارزانی که ندیده‌ایم. همه چیز را اگر بخواهیم مقایسه کنیم حتی به نسبت شش ماه گذشته تقریبا 50 درصد به بالا گران شده. حالا هر جا به نسبت خودش. ما از شهرستان آمده‌ایم از شاهرود استان سمنان. آنجا هم تقریبا مشابه همین‌جاست. قیمت خشکبار هم که فضایی گران شده. ما خواستیم برای شب یلدا قیمت بگیریم قیمت‌ها عجیب گران شده بود. در حوزه مسکن هم به همین شکل، در شهرستان ما 40 تا 50 درصد چه برای خرید چه برای اجاره افزایش قیمت داشته‌ایم.».
برای دوستش هم که سؤالمان را تکرار کردیم ابتدا کمی خندید و گفت: « من خرده‌فروش لباس هستم، جنسی که ما از دست اول تهیه می‌کنیم نسبت به یک سال پیش نزدیک 120 درصد افزایش قیمت داشته» و بعد دوباره خندید.
کجا زندگی می‌کنند؟!
مخاطب بعدی ما صندلی‌ساز است. نبش خیابان ناصر‌خسرو منتظر همسرش ایستاده. چند عدد چوب نوار پیچ شده‌اش را روی زمین گذاشته و به آنها تکیه داده. از او راجع به صحبت‌های رئیس‌جمهور می‌پرسیم، ‌اشاره‌ای به چوب‌هایی که در دست گرفته می‌کند و می‌گوید: « دو ماه پیش این چوب را می‌گرفتم 45 هزار تومان الان شده 75 هزار تومان. رنگ بود 12 هزار تومان الان شده 35 هزار تومان. ماهی 180 هزارتومان اجاره مغازه می‌دادم الان شده 430 هزار تومان. بازار الان این شکلی است، این شده تکلیف ما. از صحبت‌های آقای رئیس‌جمهور خبر نداریم، این چیزی که خودمان می‌بینیم را می‌گوییم. قدرت خرید‌مان کم شده قدرت فروشمان هم کم شده. سه سال پیش ماهی 500 تا تولید داشتیم الان شده ماهی 100 تا».
از خانمی که با کودکی خردسال و مادرش در حال عبور از خیابان ناصر خسروست هم راجع به صحبت‌های جناب روحانی سؤال می‌کنیم، ابتدا کمی می‌خندد و بعد با همان خنده ادامه می‌دهد: «واقعا نمی‌دانیم آقای روحانی مردم را چه فرض کرده‌اند! شما روی هر چیزی که فکر می‌کنید دست بگذارید و ببینید یک هزارتومانی کاهش قیمت داشته‌؟ احتمالا جایی که آقای روحانی زندگی می‌کنند باجایی که ما در حال زندگی هستیم متفاوت است!»
از گشایش 1000 ال سی تا 20 درصد ارزان‌تر!
از سوی دیگر رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار با مسئولان وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها 20 درصد گران‌تر و با وجود همکاری هزینه‌ها کاهش می‌یابد، تصریح کرد: اگر FATF، باشد هزینه‌ها 20 درصد ارزان‌تر است و بدون آن گران‌تر خواهد بود و کسی که علیه این مسئله شعار می‌دهد، باید هزینه‌اش را هم بپردازد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود.
آقای روحانی گفته است که بدون همکاری با بانک‌های خارجی هزینه‌ها 20 درصد گران‌تر می‌شود و در ادامه تصریح کرده است که با FATF هزینه‌ها 20 درصد ارزان‌تر می‌شود.
برای راستی‌آزمایی اظهارات روحانی درباره رابطه FATF و همکاری با بانک‌های خارجی نیازی نیست راه دوری برویم. فقط کافی است که وعده‌های روحانی درباره ارتباط برجام با گشایش‌های بانکی را مرور کنیم.
روحانی -دی 94- در نشست خبری خود در محل سالن اجلاس سران با اشاره به دستاوردهای بسیار برجام از باز شدن «هزار ال‌سی»-آن هم در یک روز تعطیل در کشورهای غربی- خبر داد و تصریح کرد:«در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال‌سی در بانک‌های مختلف باز شد و این نشان داد آنها که می‌گفتند باور نکنید، ‌اشتباه می‌کردند».
پس از این اظهار‌نظر قابل تامل، علاوه‌بر منتقدان و فعالان اقتصادی، حتی رسانه‌های ذوق‌زده برجام نیز به موضوع گشایش 1000 ال‌سی واکنش نشان داده و آن را زیر سؤال بردند.
روحانی همچنین-23 تیر 94- گفته بود: «امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم (که در روز اجرای برجام-دی 94-)...تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل‌ونقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق».
روحانی تاکید کرده بود که به واسطه برجام تمامی تحریم‌های بانکی و مالی لغو خواهد شد و نه تعلیق اما وی-اردیبهشت 97- گفت:«من از سیستم ارز در چهار سال گذشته ناراضی بودم از سیستم فعلی هم خیلی خشنود نیستم. ما باید به سیستم سوم برسیم. چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم».
وی در ادامه درباره فتح‌الفتوح برجام در توزیع دلار با گونی گفت: «صبح چندگونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند جنس‌هایی هست در میوه‌فروشی وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلا فروختم، پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران».
روحانی مدعی شده است که با FATF هزینه‌ها 20 درصد ارزان‌تر می‌شود. این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه چندی پیش در صحن علنی مجلس با اشاره به لوایح مرتبط با FATF گفته بود: «نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم(CFT) مشکلات‌مان حل خواهد شد».
متاسفانه مقامات ارشد دولت از پاسخ کارشناسی به انتقادات دقیق صاحبنظران و کارشناسان درباره FATF طفره رفته و همچنان مشغول جدال با دشمن فرضی هستند.
سود برجام!
روحانی در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی گفته است: اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آنچه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد، مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک‌های جهان همکاری نداشت؟ منتها کسی در گوشه‌ای نشسته و مردم را تحریک می‌کند که اگر این قرارداد امضاء شود، اسلام از دست می‌رود. ‌ای کاش اسلام را می‌فهمید و چنین حرفی را می‌زد.
آقای روحانی گفته است «اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آنچه قدر سود دارد و نبودنش چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد». در پاسخ به این اظهارنظر آقای روحانی باید گفت که بدون برجام دلار حدود 3000 تومان بود و با برجام دلار تا حدود 19000 تومان نیز افزایش یافت. بدون برجام، هسته‌ای داشتیم و تحریم هم بود و با برجام، هسته‌ای رفت ولی تحریم‌ها نه تنها نرفت بلکه زیرساخت گسترده‌تری هم پیدا کرد.
آقای روحانی گفته است «مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک‌های جهان همکاری نداشت؟». وی طوری وانمود می‌کند که گویا منتقدان دولت با ارتباط با بانک‌های جهان مخالفند!. حمله به دشمن فرضی و بیان این‌گونه اظهارات بیشتر با هدف سرپوش گذاشتن بر سیاست خارجی خسارت‌بار و بدون دستاورد دولت مطرح می‌شود.
سیف-رئیس‌سابق بانک مرکزی- در سال 95 گفته بود که «برجام تقریبا هیچ دستاوردی برای مردم ایران نداشت». عراقچی-معاون سیاسی وزیر خارجه- نیز در هفته‌های گذشته گفته بود که «مزایای برجام نزدیک به صفر شده است».
متاسفانه مقامات ارشد دولت علی‌رغم اذعان به بی‌خاصیت بودن برجام، همچنان به تعریف و تمجید از آن می‌پردازند. این در حالی است که حتی از بیان یک دستاورد برای برجام نیز ناتوان هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 آذر 1397
رئیس ‌قوه قضائیه:
ایران، مقتدرانه پیگیر تحرکات تروریست‌ها و حامیان آنهاست
۱۳۹۷/۰۹/۱۹
رئیس‌ قوه قضائیه گفت: دست‌های پشت پرده حادثه تروریستی چابهار مطمئن باشند که جمهوری اسلامی با اقتدار به آنان پاسخ خواهد داد.
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به عملیات تروریستی روز پنجشنبه در چابهار گفت: همه می‌دانیم که این حرکت‌های تکفیری - وهابی از کجا نشات می‌گیرد و چه کسانی پشت آن هستند. در صدر حامیان آشکار این اقدامات تروریستی، آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی حضور دارند و برخی دولت‌های مرتجع منطقه نیز به عنوان ابزار آمریکا و رژیم صهیونیستی، دست به حرکات مزدورانه و موذیانه‌ای علیه ملت ایران می‌زنند که البته جمهوری اسلامی با اقتدار، این تحرکات را پیگیری خواهد کرد.
آملی لاریجانی با اشاره به هلاکت برخی عوامل این اقدام تروریستی، از تعقیب سایر افراد دخیل در این عملیات خبر داد و افزود: ضمن مجازات همه عوامل مرتبط با این حادثه، دست‌های پشت پرده چنین اقداماتی نیز مطمئن باشند که جمهوری اسلامی با اقتدار به آنان پاسخ خواهد داد.
روند توسعه چابهار با یک عملیات کور متوقف نمی‌شود
وی، خلاءهای امنیتی در مرز پاکستان را یکی از منفذهای سوءاستفاده تروریست‌ها برای بر هم زدن امنیت و آسایش در کشورمان دانست و اظهار داشت: از مدت‌ها قبل در چابهار، یک حرکت توسعه‌ای همه‌جانبه آغاز شده است و هدف چنین اقدامات ایذایی نظیر آنچه در پنجشنبه گذشته رخ داد، متوقف کردن این روند توسعه است اما دشمنان مثل همیشه دچار‌اشتباه محاسباتی هستند و بی‌تردید با مقاومت و حمایت مردم، توطئه‌های دشمنان نقش بر آب می‌شود و این قبیل اقدامات کور که از نظر نظامی نیز فاقد هرگونه ارزش عملیاتی است به هیچ عنوان نمی‌تواند مسیر توسعه چابهار را سد کند.
رئیس ‌قوه قضائیه از نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی نیز خواست که مانند همیشه با هوشیاری هر چه تمامتر، تحرکات دشمنان در این مناطق را رصد کنند و مانع از تکرار این قبیل حوادث شوند.
جهاد علمی توأم با بصیرت مهم‌ترین وظیفه امروز دانشجویان است
آملی لاریجانی در ادامه با بزرگداشت ۱۶ آذر روز دانشجو، به جنبش‌های دانشجویی موثر در پیروزی انقلاب اسلامی‌اشاره کرد و گفت: امروز نیز دانشجویان در تولید علم که از اساسی‌ترین ارکان اقتدار کشور است، نقشی کلیدی دارند و از نظر سیاسی و اجتماعی نیز مسئولیت بزرگی را به دوش می‌کشند.
وی با تاکید بر ضرورت ارتقای سطح بصیرت دینی و فهم سیاسی و اجتماعی برای حرکات دانشجویی پیش برنده و مترقی در کشور، ادامه داد: تولید علم علاوه‌بر آنکه به خودی خود نوعی کمال محسوب می‌شود، اقتدار کشور را نیز به دنبال دارد و جهاد علمی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌هایی است که امروز باید مورد توجه همگان بویژه نسل جوان و دانشجویان عزیز قرار گیرد. البته نباید فراموش کرد که اگر علم و دانش توأم با بصیرت دینی، سیاسی و اجتماعی و همچنین تهذیب و تزکیه نفس نباشد، می‌تواند همانند آنچه در جنگ جهانی دوم رخ داد، به ابزاری برای کشتار صدها هزار انسان تبدیل شود و در واقع، تکنولوژی به جای آنکه در خدمت آرامش و آسایش انسان‌ها قرار گیرد، زندگی آنان را نابود سازد.
حوادث فرانسه، تصویری تمام قد از معیارهای دوگانه جهان سلطه
رئیس ‌قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» در فرانسه و اعتراضات گسترده ضدسرمایه‌داری در این کشور، برخورد دولت و پلیس فرانسه با شهروندان معترض را «خشن» توصیف کرد و گفت: حرکت اعتراضی علیه سرمایه‌داری که امروز در فرانسه شاهد آن هستیم، در سایر کشورهای اروپایی نیز جریان خواهد یافت زیرا فشار بی‌عدالتی هرگز در یک نقطه ساکن نمی‌ماند و بالاخره افرادی که از ظلم سرمایه‌داری لجام گسیخته به ستوه آمده‌اند، آرام نخواهند نشست.
آملی لاریجانی با اشاره به کشتار، ضرب و شتم و بازداشت معترضان در فرانسه، رهبران کشورهای اروپایی را به خویشتن‌داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و افزود: در اعتراضات دی ماه سال گذشته در ایران که به دنبال مطالبات برحق عده‌ای، متأسفانه برخی با سوءاستفاده از فضای ملتهب، به دنبال موج سواری بودند و آشوب به پا کردند، مسئولان همین کشورهای غربی و از جمله فرانسه غوغا به پا کردند و مدام «ابراز نگرانی» می‌کردند. شما برخورد پلیس فرانسه با مردم را ببینید؛ همین مقدار هم که منتشر می‌شود کافی است تا بتوانید دروغ بودن ادعاهای غرب در پاسداشت حقوق شهروندی را به راحتی درک کنید.
وی ادامه داد: این اعتراضات و برخوردها اگر در جایی غیر از یک کشور غربی بود، تا کنون پای سازمان ملل و وزارت خارجه کشورهای مختلف به میان آمده بود و همه فریاد حمایت از مردم سر می‌دادند اما اکنون که حدود چهار هفته از این اعتراضات در فرانسه می‌گذرد، شاهد بایکوت اخبار این رویدادها از سوی اختاپوس رسانه‌ای غرب و سکوت نهادهای بین‌المللی در قبال برخورد خشن هزاران پلیس مجهز به خودروهای زرهی با معترضان هستیم. این رفتار، تصویری تمام قد از معیارهای دوگانه جهان سلطه در عرصه «عمل» و «خبر» را پیش روی وجدان عمومی جهان قرار می‌دهد و به صراحت می‌گوید که «مهم نیست چه اتفاقی رخ می‌دهد بلکه مهم این است که در کجا رخ می‌دهد».
تحقق پیش‌بینی رهبر انقلاب درباره رسیدن موج بیداری به اروپا
رئیس ‌قوه قضائیه با اشاره به فرمایش‌های مقام معظم رهبری درخصوص موج بیداری اسلامی، گفت: رهبر معظم انقلاب سال‌ها قبل پیش‌بینی کرده بودند که موج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی ساکن نخواهد ماند و به اروپا نیز سرایت خواهد کرد. امروز با توجه به اعتراضاتی که در قلب اروپا شاهد آن هستیم، می‌بینیم که پیش‌بینی مقام معظم رهبری در حال تحقق است و سرنوشت محتوم بی‌عدالتی ناشی از سرمایه‌داری لجام گسیخته، اعتراضاتی است که‌گریبان حامیان ظلم به مستضعفان را می‌گیرد.
آملی لاریجانی ابراز امیدواری کرد که رهبران اروپایی سر عقل بیایند و با مردم خود و سایر کشورها نه بر مبنای آنچه از سوی نظام سرمایه‌داری به آنها دیکته می‌شود بلکه بر اساس ارزش‌های انسانی برخورد کنند. براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور کار دیروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس ‌قوه قضائیه رسید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 19 آذر 1397


( کل صفحات : 12 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی