تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
 پاسخگویی به شبهات بنیادین؛ وظیفه فعلی روحانیت
(زلال بصیرت)
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
سنت الهی در تدبیر امور عالم این است که همواره یک‌سری ابهام‌ها در امور وجود داشته باشد، لذا انسان همواره باید درصدد باشد تا ابهام‌ها را زدوده و حق را بشناسد و همین امر نوعی امتحان و عبادت و سبب رشد انسان‌ها است.
نباید از وجود ابهام در برخی مسائل وحشت کرد، چرا که در غیر این صورت جایی برای تلاش در راستای شناخت حق و امتحان الهی باقی نمی‌ماند،اما گاهی در برخی مسائل با ابهاماتی روبه‌رو می‌شویم که بیش از آن چیزی است که انسان توقع دارد؛ بخصوص گاهی ابهامات سبب تغییر و انحراف 180 درجه‌ای برخی افراد می‌شود و رفتارهایی از خواص جامعه سر می‌زند که انسان را به تعجب وا می‌دارد. البته این مسئله در طول تاریخ اسلام برای خواص جامعه، وجود داشته است.
3 آفت گمراه‌کننده انسان
 از روایات مشخص می‌شود که مهم‌ترین ریشه‌های کفر و انحراف ، سه امر هستند: حرص، حسد و تکبر. مثلاً گاهی انسان، کار بسیار خوبی انجام می‌دهد و همین سبب می‌شود که کار خود را باارزش‌تر از دیگران بداند؛ لذا خودمحور شده و گمان می‌کند که فقط کار خودش صحیح است. شاید برخی از ما گمان کنیم حرص،  حسد و تکبر جزء مسائل اخلاقی است که خوب است انسان از آنها پرهیز کند، اما توجه نداریم که بر اساس روایات این سه عامل، پایه‌های کفر به شمار می‌روند و می‌توانند انسان را از دایره دین خارج کنند.
مراقبت از نفس، تکلیفی است که هرگز از آن فارغ نمی‌شویم،حتی اگر حوادث تلخ زمان خودمان را هم نگاه کنیم، ردپای این سه آفت دیده می‌شود؛ چه بسا مسببان اصلی این حوادث تلخ نیز نا آگاهانه و حتی به عنوان تکلیف شرعی، آن را انجام داده باشند، اما همین آفت‌ها در آنها سبب انحراف کامل آنها شده است.
آفات دیگری هم وجود دارند که هرچند ناشایست  هستند، اما تا این حد خطرناک نیستند؛ مثلاً ممکن است انسان قضاوتی در مورد‌اشخاص داشته باشد و بعداً بفهمد که‌اشتباه کرده است؛ البته هر کجا فهمیدیم قضاوت‌اشتباهی کردیم، باید‌اشتباه خود را بپذیریم و یاد بگیریم زود قضاوت نکنیم. اما نکته دقیق‌تر اینکه گاهی نقطه مقابل آن هم ضعف و آفت است.
هر چند باید نسبت به‌اشخاص حسن ظن داشته و کار آنها را حمل بر صحت کنیم؛ اما در مورد کسی که مسئولیت اجتماعی دارد و در صورت‌اشتباه، مسیر جامعه‌ای را عوض می‌کند، آیا آنجا هم می‌توانیم چشم خود را ببندیم و حمل بر صحت کنیم؟ در جایی که احتمال ضرر به جامعه و دین است، حمل بر صحت صحیح نیست؛ لذا یکی از ابهام‌ها نیز در همین مورد است که چگونه می‌توانیم هم به افرادی که مسئولیت دارند، حسن ظن داشته باشیم و هم وظیفه‌مان را نسبت به حفظ مصالح جامعه و دین انجام دهیم.
تکالیف به ظاهر متضاد در مسائل اجتماعی، کم نیست،در انجام این تکالیف، احتمال‌اشتباه زیادتر است؛ چرا که تشخیص وظیفه در این موارد دشوارتر است؛ از طرفی باید مراقب بود تا آبروی کسی ریخته نشود و مورد تهمت و تخریب قرار نگیرد و از طرفی مراقب بود تا خطری از جانب او اسلام و انقلاب و مصالح جامعه را تهدید نکند.
لزوم تذکر به مسئولین، در عین مراقبت از سوءاستفاده دشمنان
 امروز ضعف‌ها و مشکلات اقتصادی فراوان در کنار مفاسد و انحرافات اخلاقی را در جامعه می‌بینیم؛ بسیاری از علاقمندان به انقلاب با خود می‌اندیشند اگر اوضاع این طور پیش برود، کار انقلاب به کجا می‌رسد؟ طبیعی است که هر کس اهل درد باشد، در گفتار و رفتارش می‌توان این نگرانی و دغدغه را مشاهده کرد؛ اما تکلیف ما چیست؟ آیا باید نگران باشیم؟ بی‌خیال باشیم؟ یا تکلیف دیگری داریم؟
نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ برخی بی‌خیال هستند؛ برخی دیگر، وظیفه خود را افشاگری و بیان صریح انتقادات، مشکلات و ضعف‌های مدیریتی می‌دانند؛ برخی تبیین کارآمدی نظام اسلامی را وظیفه خود قرار می‌دهند که صدالبته مطلوب است، اما از سوی دیگر دفاع مطلق نیز گاهی منجر به خوش‌بینی بیجا و سبب اغراء به جهل می‌شود. بالاخره چه باید کرد؟ باید ببینیم چه وظیفه‌ای بر عهده‌داریم؟
اسوه و الگوی ما در چنین مسائلی، رهبر معظم انقلاب هستند؛ نه فقط از این جهت که سخن ایشان برای ما حجت شرعی است، بلکه 50 سال سابقه سیاسی ایشان نشان داده که فردی خبره، متخصص و اهل فن است که‌اشتباه نمی‌کند. ایشان از طرفی تأکید می‌کنند که وحدت باید حفظ شود و از طرف دیگر می‌گویند باید مسئولین را نهی از منکر کرد و از آنها انتقاد نمود.
همین دو کلمه نیز رمز حل این مسئله است؛ به طور کلی می‌توان گفت امر به معروف و نهی از منکر و تذکر‌اشتباهات مسئولین، امری لازم است، اما نباید کاری کنیم که سوژه به دست دشمنان بدهیم و آنها را برای اجرای نقشه شومشان علیه نظام اسلامی کمک کنیم.این بدان معنا نیست که همگان باید در عمل، به یک شیوه عمل کنند،لازمه رعایت این اصل، رفتارهای متعدد افراد مختلف، با توجه به جایگاه و شرایط‌شان است. لذا راه چاره این نیست که همه با یک ادبیات و به یک شكل انتقاد کنند. مثلاً در برخی جاها مانند جلسه غیر علنی مجلس، باید به صریح‌ترین وضع انتقاد کرد و حتی احتمالات قضیه را هم بررسی کرد؛ گاهی نیز از تریبون عمومی باید به گونه دیگری حرف زد و در جمع‌های خصوصی‌تر، به شکل دیگری.
نباید به صرف احتمال سوءاستفاده دشمنان، نسبت به مشکلات و ضعف‌های مسئولان، بی‌تفاوتی پیشه کنیم؛ زیرا کسانی که در قلوبشان مرضی باشد، حتی از آیات قرآن نیز سوءاستفاده می‌کنند؛ از این رو باید شرایط را دید و بر حسب آن، تا حد امکان احتمال سوءاستفاده خطرناک دشمنان را تقلیل داد. البته در همه حال باید لحن کلام، مؤدبانه باشد.
هر کجا هم فهمیدیم که‌اشتباه کرده‌ایم، سریع بپذیریم و سعی در جبران آن داشته باشیم تا مبتلا به آفت غرور و کینه نشویم،رعایت ادب لازم است؛ اما نباید واقعیات را نیز سانسور کرد و چیزی نگفت؛ چرا که گاهی همین بحث‌ها و گفتن‌ها است که سبب شناختن بهتر وظیفه می‌شود.
توجه به اولویت‌های مقطعی
 باید خود را برای پاسخ به شبهاتی آماده کنیم که در آینده‌ای نزدیک در‌باره همین مسائل مطرح خواهد شد. چه بسا عده‌ای شبهه کنند که زمانی رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، حضرت امام خمینی(ره)، مهم‌ترین مسئله را اسلام می‌دانست، اما امروز بر همگان مشخص شده و حتی رهبری هم به این نتیجه رسیده‌اند که مسائل اقتصادی باید در اولویت باشد  و این یعنی سخنان مارکسیست‌ها صحیح بوده که محور و زیربنای همه چیز را اقتصاد می‌دانستند؛ زیرا نابسامانی‌های اقتصادی حتی سبب بروز فسادهای متعدد دیگری هم شده است!
روح بسیاری از شبهاتی مانند شبهه فوق، كه در آینده بیشتر مطرح خواهد شد، این است که آیا اسلام می‌تواند جهات مادی و معنوی انسان‌ها را با هم تأمین کند؟ ما باید بتوانیم به خوبی تبیین کنیم که اولویت‌ها، همواره ثابت نیستند و گاهی به خاطر شرایطی، برخی امور در اولویت قرار می‌گیرند؛ مثلا اگر ویروسی در حال انتشار باشد، در بین داروها، اولویت با دارویی است که بتواند با بیماری ناشی از آن ویروس مقابله کند؛ اما به این معنا نیست که این دارو، همیشه مهم‌ترین دارو است. امروز هم جامعه ما به مرض اقتصادی مبتلا شده، که اولویت استفاده از داروی خاص خود برای درمان را ایجاب می‌کند؛ ولی این به معنای محور بودن اقتصاد و ترجیح آن بر دین و مسائل فرهنگی نیست.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)
در دیدار با اعضای کانون طلوع؛ قم؛8 / 7 / 1397.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر شهید پویا علی‌محمدی در کرمانشاه 
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫شهید پویا علی‌محمدی‬‎
آئین تشییع و خاکسپاری شهید پویا علی‌محمدی، یکی از نیروهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمانشاه که در حین انجام ماموریت طی حادثه‌ای به شهادت رسید، برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، شهیدعلی‌محمدی 26 آذرماه در حین انجام ماموریت (تعقیب یک دستگاه خودروی حامل کالای قاچاق در محور کرمانشاه به روانسر) طی حادثه‌ای به شهادت رسید.
براساس این گزارش، خودروی اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در جریان این تعقیب و‌گریز با یک دستگاه سواری پراید برخورد کرد که این تصادف منجر به شهادت علی‌محمدی و زخمی شدن راننده خودرو و فرار خودروی حامل کالای قاچاق شد.
مراسم تشییع و خاکسپاری این شهید والامقام با حضور مسئولان، خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران، همکاران این شهید بزرگوار و مردم در گلزار شهدای کرمانشاه واقع در باغ فردوس برگزار شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
با حضور آیت‌الله جنتی:
سامانه مشروح مذاکرات شورای نگهبان رونمایی شد 
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
سامانه مشروح مذاکرات شورای نگهبان با حضور آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، حضرات آیات مدرسی یزدی و شب زنده‌دار از اعضای فقهای این شورا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، سیامک ره‌پیک رئیس‌پژوهشکده این شورا و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار کیهان، آیت‌الله شب‌زنده‌دار در این مراسم طی سخنانی ابراز داشت: در یکی از تشرفاتی که اعضای شورای نگهبان با رهبری معظم داشتند، ایشان سفارش فرمودند «شما نسبت به احکام دین تعصب داشته باشید، ممکن است مجریان به بن‌بست‌ها که بر می‌خورند، به راه‌حل‌های ثانویه و اضطراری برای برون رفت از مشکل برسند، وقتی شما بر متن حکم الهی اصرار کردید، مدیران هم ممکن است راه‌حل‌های صحیح و درست پیدا کنند.»
وی خاطرنشان کرد: مقصد اصلی تشکیل حکومت اسلامی، اجرای احکام الهی است اما ما الآن قوانین فراوانی داریم که برای زمان طاغوت است و در آن زمان نسبت به احکام الهی اهتمامی نبود و بسیاری از این قوانین مشتمل بر احکام خلاف شرع است. مقام معظم رهبری دو یا سه سال پیش از مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان خواستند که مصوبات مجلس قبل را مورد بررسی قرار دهند. شاید بیش از 20 قانون مورد بررسی قرار گرفت و الآن مشغول بررسی قانون مدنی هستیم.
عضو فقهای شورای نگهبان در همین زمینه بیان داشت: تقاضای من این است که نمایندگان محترم اهتمام ویژه‌ای نسبت به این قوانین داشته باشند. چون ابطال این قوانین یک خلأ قانونی ایجاد می‌کند، می‌توان بین نمایندگان محترم و شورای نگهبان یک تعاملی به وجود آورد و کمیسیون‌های خاصی برای اینگونه موارد در مجلس قرار داده شود تا از قبل، قانون جایگزین فراهم کنند که خلأ قانونی هم ایجاد نشود. این یک کار لازم است.
آیت‌الله شب‌زنده‌دار با بیان اینکه، این وظیفه الهی است که از موارد خلاف شرع واقعا قوانین ما پالایش شود، گفت: تقاضای من از حضرت آیت‌الله جنتی و نمایندگان محترم مجلس این است که یک فکر عاجلی و راهکار مناسبی اندیشیده شود که اینها زمین نماند.
وی ابراز داشت: مقام معظم رهبری با آن نظر تیزبین و دقیقشان به اعضای شورای نگهبان فرمودند شما هر کدام‌تان باید یک کابینه داشته باشید. یعنی کسانی باشند تا با آنها مشورت کنید. من از حضرت آیت‌الله جنتی تقاضا می‌کنم در این راه گام بردارند؛ ممکن است شخصی بگوید من مستغنی هستم اما برخی مانند بنده مستغنی نیستند.
سیامک ره‌پیک، رئیس‌پژوهشکده شورای نگهبان نیز در این مراسم درباره بررسی لوایح چندگانه موسوم به FATF به ویژه CFT در شورای نگهبان، گفت: دیدم برخی‌اشخاص که شاید مسئولیت‌هایی هم داشتند، طوری بیان کردند که انگار این موضوع خیلی سریع، سطحی و با بی‌دقتی مورد بررسی قرار گرفت؛ من چون در مراحل بررسی آن بوده‌ام، می‌گویم اگر نگوییم بیشترین و بالاترین سطح کارشناسی درباره CFT را شورای نگهبان انجام داد، یکی از آنها شورای نگهبان بوده است.
وی افزود: حتی دوستان دولت هم که در جلسه شورا حضور پیدا کرده بودند، اذعان می‌کردند که سؤال‌ها و جواب‌هایی که انجام شد، نشان می‌دهد که شورای نگهبان نسبت به موضوع تسلط دارد. ما درباره این لایحه مطالعات زیادی کردیم. در قم، مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان، نظرات فقهی‌شان را اعلام کردند. درباره بحث‌های بین‌المللی و حق شرط مطالعات وسیعی صورت گرفت. همه دوستان استحضار دارند که این رویه‌ای است که در شورای نگهبان هست؛ اینکه کار پژوهشی قبل از بررسی صورت می‌گیرد.
لازم به ذکر است، در این مراسم، سامانه مشروح مذاکرات شورای نگهبان که همان سامانه شفافیت شورا است و همچنین کتاب «شورای نگهبان؛ نظارت بر انتخابات» رونمایی شد. این کتاب به تحلیل و تبیین صلاحیت شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات و بررسی شبهات پیرامون آن می‌پردازد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
دادستان تهران:
پرونده‌های رانت و فساد ادعای‌کارشناسی بودن
دلار 4200 تومانی را رد می‌کند
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
دادستان تهران گفت: اگر چه امروز دولت عنوان می‌کند که تک‌نرخی کردن ارز کارشناسی شده بوده ولی پرونده‌های متشکله در دادسرا نشان می‌دهد که این تصمیم موجب رانت و فساد برای عده‌ای شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی در نشست «بررسی الزامات مبارزه با فساد» در دانشگاه علوم قضایی به بیان نقش برخی تصمیمات دولت و دستگاه‌های اجرایی در بروز فساد پرداخت و گفت: برخی از فسادهایی که در کشور رخ می‌دهد، فسادهای بالذّاتی نیست بلکه ناشی از تصمیماتی است که منجر به فساد می‌شود.
جعفری دولت‌آبادی به‌عنوان نمونه مسئله ارز را مورد بررسی قرار داد و بیان داشت: دولت در 21 فروردین ماه سال جاری، قیمت ارز را 4200 تومان اعلام کرد که از 22 فروردین هر کسی ارز را بیش از این نرخ بخرد یا بفروشد دارای وصف مجرمانه و قاچاق محسوب شد، لذا کسانی که از این تصمیم‌ اطلاع داشتند به سمت واردات کالا رفتند. متقاضیان کالا برای واردات کالا میلیاردها دلار تقاضا کردند چرا که می‌دانستند قیمت ارز 4200 تومان نیست و در بیرون بیشتر ارزش دارد.
وی افزود: تک نرخی کردن ارز با این‌که می‌توانست با تمهید مقدماتی تصمیم مناسبی باشد، اما چون مقدمات و بستر لازم را نداشت موجب شد تقاضا برای دریافت ارز فوق‌العاده زیاد شود و منجر به صدها فقره ثبت سفارش گردید.
دادستان تهران ادامه داد: افراد متقاضی واردات کالا از بانک مرکزی ارز می‌گرفتند و به‌جای ورود کالا، آن را در بازار آزاد می‌فروختند؛ ارزی که دولت 4200 تومان ارائه می‌کرد در بازار آزاد حداقل 8 هزار تومان به فروش می‌رسید که تا مرز 19 هزار تومان نیز رسید. جعفری دولت‌آبادی تصریح کرد: سیاستی که اتخاذ شد تبعات زیادی داشت، بنابر این این قبیل تصمیمات باید به‌قدری کارشناسی باشد که موجب فساد و رانت برای عده‌ای نشود.
وی با اشاره به نمونه‌هایی از فروش ارز بیان داشت: فردی که اکنون در زندان است و به اقدامات خود اعتراف نموده، حدود 400 میلیون دلار ارز به نرخ 4200 تومان دریافت کرده تا کالا وارد کند، اما با فروش آن از طریق یک صرافی، در قبال فروش هر واحد ارز، هزار تومان سود دریافت کرده است و با مابه‌التفاوت سود ارزها کارخانه‌ای در تبریز خریداری کرده است.
دادستان تهران با اشاره به نقش این تصمیم در شرکت‌های پتروشیمی گفت: در حوزه پتروشیمی وقتی که ارز گران شد، دلالان به‌جای اینکه مواد اولیه را به کارخانه‌ها تحویل نمایند، با یک گواهی بهره‌برداری مواد اولیه پتروشیمی را از طریق بورس کالا و وزارت صمت خریداری کرده و در بازار آزاد به چند برابر قیمت فروختند.
 جعفری دولت‌آبادی افزود: اگرچه امروز دولت عنوان می‌کند که تک نرخی کردن ارز کارشناسی شده بوده ولی پرونده‌های متشکله در دادسرا نشان می‌دهد که این تصمیم موجب رانت و فساد برای عده‌ای شد.
وی به‌عنوان مصداقی دیگر از نقش تصمیمات دولت، به بررسی وضعیت فروش سکه پرداخت و اظهار داشت: 66 تن طلای کشور به مردم فروخته شد ولی قیمت سکه پایین نیامد؛ آیا نیاز بود به بهانه جمع کردن نقدینگی این همه سکه به مردم فروخته شود؟ وقتی فرد سکه خرید و به خانه بُرد، نه تنها نقدینگی جمع نشد بلکه سیل ویرانگری راه افتاد و مطابق استعلام صورت گرفته از کسانی که بالای هزار سکه خریداری کردند، از میان این افراد، 90 درصد پول‌هایشان را از بانک‌ها بیرون کشیدند و سکه خریداری نمودند و حال هر روز براساس گزارش پلیس مبالغ قابل توجهی سکه و دلار از منازل به سرقت می‌رود چرا که ارز و سکه در خانه‌ها نگهداری می‌شود.
عدم توجه دستگاه‌ها به وظایفشان بستری برای شکل‌گیری فساد
دادستان تهران عدم انجام وظیفه را به‌عنوان بستر دیگر بروز فساد مورد ‌اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: همین فردی که اکنون در زندان است ظرف چند ماه و یکباره میلیاردها تومان به حساب بانکی‌اش که خالی بود واریز می‌شود، ولی متاسفانه بانک عامل این موضوع را به دادستانی گزارش نکرده است در حالی که مطابق قانون مبارزه با پول‌ویی و آیین‌نامه آن بانک‌ها مکلف هستند گردش حساب‌های مشکوک را به واحد مبارزه با پولشویی و دادسرا اعلام نمایند. متاسفانه بانک‌ها این کارها را با هدف جذب سرمایه و اعتبارات مردم انجام می‌دهند که نتیجه آن به بروز فساد منجر می‌شود و البته از این نمونه موارد زیادی وجود دارد که بانک‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی به وظایفشان عمل نمی‌کنند. جعفری دولت‌آبادی عدم نظارت را یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌های حوزه مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: در ایران حدود 600 تا 700 صرافی فعالیت دارد که عامل جابه‌جایی پول هستند و نقش مهمی در مسائل اقتصادی دارند.
وی افزود: بانک مرکزی از مهر 96 تا فروردین 97 هجده و نیم میلیون دلار ارز مداخله‌ای از طریق تعدادی صرافی به بازار ارز تزریق کرده است و وقتی از آنها سؤال می‌کنیم که چرا با همه صرافی‌ها کار نمی‌کنید مشکلاتی را مطرح می‌نمایند در حالی که امروز باید صرافی‌ها مجوز داشته و تحت نظارت باشند.
بدهی 1100 میلیارد تومانی باقری درمنی
دادستان تهران از متهمان یقه سفید به‌عنوان عامل دیگر بروز فساد یاد کرد و گفت: عده‌ای در کشور به‌عنوان سران فساد اقتصادی شناخته می‌شوند و سال‌ها است که پرونده‌های آنها مطرح است و از دادسرا و دادگاه گذر می‌کنند ولی این‌بار یقه‌های آنها بیشتر گرفته شده و به سراغ آنها رفته‌ایم و به همین لحاظ سر و صدایشان بلند شده است.
جعفری دولت‌آبادی در مورد اقدامات مجرمانه حمید باقری درمنی اظهار داشت: محکوم‌علیه حمید باقری‌درمنی پس از رسیدگی‌های قاطع دستگاه قضایی به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده و مبلغ قیرهایی که گرفته و پول آنها را نداده است، به قیمت امروز 900 میلیارد تومان برآورد می‌شود و علاوه‌بر این به بانک ملی 41 میلیارد تومان، به بانک گردشگری 9 میلیارد تومان، به شرکت سامان مجد 57 میلیارد تومان و به صرافی بانک اقتصاد نوین 70 میلیارد تومان رد مال دارد که در مجموع بالغ بر هزار و 100 میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: باقری‌درمنی پرونده دیگری نیز در اجرای احکام دادسرای تهران دارد که در حال اجراست و به موجب آن به دلیل تحصیل مال از طریق نامشروع باید مبلغ 19 میلیارد تومان و 9 میلیون دلار به بانک‌های کشاورزی و سپه بپردازد.
نقش سامانه‌ها در بروز فساد
دادستان تهران به تبیین نقش سامانه‌ها در بروز فساد پرداخت و بیان داشت: سامانه‌ها ظاهری شیک ولی باطنی معیوب دارند؛ چرا که به منظور شفافیت در روند ورود کالا ایجاد شدند ولی در عمل این‌گونه نیست.
جعفری دولت‌آبادی سامانه ثبت سفارش خودرو را به عنوان مصداقی یادآور شد و گفت: دارندگان کارت بازرگانی علی الراس می‌توانند وارد این سامانه شده و ثبت سفارش انجام دهند و تاجر با استخراج یک کد هشت رقمی از سامانه ثبت سفارش و مشاهده آن در سامانه گمرک، با ارائه اسناد، پرداخت تعرفه‌ها و عدم وجود مشکل می‌تواند کالا وارد نماید.
وی به بیان توضیحاتی در رابطه با نحوه ثبت سفارش خودروهای خارجی و ورود آنها به کشور پرداخت و افزود: این سامانه در اختیار بخش خصوصی است و تاکنون10 نفر از افرادی که به سایت ثبت سفارش دسترسی داشته‌اند شناسایی و تعدادی نیز دستگیر شده‌اند. متقاضیان ثبت سفارش کالا به یکی از این افراد وصل می‌شدند و درخواست‌های متقاضی پیگیری و انجام می‌شد؛ به طور مثال اگر وارد‌کننده تصمیم می‌گرفت موتور پمپ آب وارد کند و بعد پشیمان می‌شد، از طریق این افراد می‌توانست با ورود به سایت، به جای موتور آب خودروی پورشه ثبت سفارش کند تا سود کلانی به دست آورد. افرادی که به سایت دسترسی داشته، با ارتباطات رانتی و مالی که برقرار می‌کردند، این اقدامات را انجام می‌دادند.
دادستان تهران ادامه داد: اقدام بعدی این بود که تاریخ‌ها را جابه‌جا می‌کردند. به موجب گزارش پلیس فتا در ظرف زمانی دو دوره محدودیت و ممنوعیت 46 هزار خودرو ثبت سفارش شد؛ 9هزار خودرو وارد گردید و 2 هزار و اندی اتومبیل از گمرک ترخیص شد.
وی تصریح کرد: سامانه ثبت سفارش ایجاد شد تا مانع بروز فساد شود، ولی با دستکاری، استخدام افراد غیرصالح، بکارگیری برخی افراد و پرداخت رشوه، سامانه‌ای با ظاهری شیک و باطنی معیوب ایجاد شد که به جای شفافیت به سمت بروز فساد عمل کرد.
دادستان تهران پرونده ثبت سفارش خودرو را یکی از پرونده‌های مهم دادستانی تهران دانست و خاطرنشان کرد: اخیراً فردی در ماکو دستگیر شد که چند ماه پس از دستگیری‌ها هنوز هم در سایت ثبت سفارش فعالیت می‌کرد و با وجود تشکیل پرونده، با خاطری آسوده به سایت وارد می‌شد و اقدام می‌کرد.
ثبت رجیستری تلفن همراه در علاءالدین!
 جعفری دولت‌آبادی به پرونده سایت همتا در رابطه با ثبت رجیستری تلفن‌های همراه نیز ‌اشاره کرد و اظهار داشت: در این رابطه متهمی دستگیر شده که در پاساژ علاءالدین و با استخدام چند کارمند، تلفن‌های همراه قاچاق را به صورت روزانه و بر اساس شماره‌های «IMEI» که از طریق اینترنت می‌گرفت ثبت ریجستری می‌کرد و با این کار 51 هزار تلفن همراه را در قالب موبایل مسافری ثبت کرده است، مطابق مقررات هر مسافر می‌تواند به ارزش 80 دلار گوشی تلفن همراه وارد کشور کند و این فرد با استفاده از این سامانه و بدون سفر به خارج، این تعداد تلفن را ثبت کرد و برای هر ثبت هم سی و پنج هزار تومان اجرت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: سامانه‌ها برای ایجاد شفافیت شکل گرفته‌اند و اگر از این هدف دور شوند مبارزه با فساد موفقیت آمیز نخواهد بود.
پرداخت 50 میلیون دلار ارز دولتی به یک شرکت ترکیه‌ای
دادستان تهران در این نشست در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا نمی‌شد متهمان شبکه‌های دلالی را زودتر دستگیر کرد، گفت: وقتی در تیرماه مسئله تحریم‌ها مطرح شد و چهار بازار مهم کشور (ارز، سکه، اتومبیل و گوشی تلفن همراه) ملتهب شد، قوه قضائیه موضوعات را رصد می‌کرد ولی اگر پس از تصمیم دولت دایر بر تک نرخی شدن ارز به این موضوع ورود می‌کردیم، قطعاً عنوان می‌شد که قوه قضائیه با اقدامات دولت مخالف است. لذا به زمان نیاز داشت و از سوی دیگر باید اقدامات اطلاعاتی و پلیسی صورت می‌گرفت و دادستانی پس از بازرسی‌ و وصول گزارشات اقدام می‌کرد.
جعفری دولت‌آبادی در مورد آخرین وضعیت پرونده شرکت پارس حیات ترکیه بیان داشت: شرکت پارس حیات ترکیه 50 میلیون دلار ارز 4200 تومانی گرفته و پرونده‌ای در دادسرای تهران مطرح است، برخی عوامل داخلی هم به این شرکت کمک کردند که احضار شده‌اند. ادعای آنها این است که قرار بود این شرکت ترکیه‌ای در منطقه ابهر و زنجان سرمایه‌گذاری کند.
کشور درگیر مشکلات /
دومین جلسه غیرعلنی مجلس برای نماینده فحاش!
Image result for ‫کشور درگیر مشکلات / دومین جلسه غیرعلنی مجلس برای نماینده فحاش‬‎
در حالی که کشور درگیر مشکلات اقتصادی است برای دومین روز متوالی جلسه غیرعلنی مجلس به حواشی یک نماینده اختصاص یافت، قسیم عثمانی نیز در جلسه دیروز تاکید کرد که طبق جمله معروف امام(ره) مجلس در راس امور قرار دارد نه نمایندگان!
دیروز مجلس کار خود را همچون روز سه شنبه با جلسه غیرعلنی آغاز کرد. بررسی حاشیه‌های حضور نماینده سراوان در گمرک در دستور کار جلسه غیرعلنی قرار داشت. اختصاص دومین جلسه غیرعلنی به حواشی یک نماینده در حالی صورت می‌گیرد که اکنون برخی طرح‌های مهم در نوبت قرار دارند و همچنین موضوع مهم بودجه و مشکلات معیشتی مردم نیز بار وظایف مسئولان و نمایندگان را سنگین‌تر کرده است. روز گذشته نیز نمایندگان در جلسه غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس‌سازمان گمرک این موضوع را مورد بررسی قرار داده بودند.
کمیته‌ای برای کنترل گرانی‌ها
عباس گودرزی عضو فراکسیون ولایی و نماینده مردم بروجرد در مجلس در تذکر شفاهی خود که دیروز چهارشنبه در صحن علنی مجلس مطرح شد، به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی تذکر داد و گفت: متأسفانه برخی محدودیت‌ها درخصوص کشت کشاورزان در نظر گرفته شده است و با توجه به کم بارشی در کشور و با توجه به شناخت اقلیمی کشور باید کشت جایگزین را برای کشاورزان تعریف کنیم ضمن اینکه خسارات وارده به آنها را نیز باید جبران کنیم.
نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گرانی کمر مردم را شکانده است و بهتر است کمیته‌ای تشکیل شده و درخصوص گرانی کالا و اجناس در ماه‌های پایانی سال نظارت لازم را داشته باشد تا فشار کمتری به مردم ایجاد شود.
امام فرمود مجلس در راس امور است نه نمایندگان
محمد قسیم عثمانی در جلسه علنی دیروز طی تذکر شفاهی با ‌اشاره به بررسی کلیپ منتشر شده از نماینده سراوان اظهار داشت: همه ما مدام یادمان می‌افتد که مجلس در رأس امور است اما  هرگز به این نکته توجه نمی‌کنیم که اگر مجلس در رأس امور و  عصاره ملت است، رفتار ما نمایندگان تا چه حد نشان از عصاره ملت بودن دارد؟
نماینده مردم بوکان در مجلس تصریح کرد: امام(ره) فرمودند که مجلس شورای اسلامی در رأس امور است و نفرمودند که نمایندگان در رأس امور هستند.
گفتنی است این تذکر عثمانی با اعتراض برخی از نمایندگان مجلس روبرو شد و آنان به نشانه اعتراض فریاد «دو - دو» سر دادند.
عثمانی تأکید کرد: وقتی به یک همکار زاهدانی ما بی‌حرمتی شد، جلسه غیرعلنی گذاشتیم و از وزیر اقتصاد خواستیم در این باره توضیح دهد و حتی وزیر را تهدید به استیضاح کردیم. این مسئله در حالی صورت گرفت که به یکی از نمایندگان بی‌احترامی شده بود اما همزمان با این مسئله چهار دانش‌آموز زاهدانی در آتش سوختند اما ما چه اقدامی انجام دادیم و کدام وزیر را استیضاح کردیم؟
نماینده مردم بوکان خاطرنشان کرد: در واقع حرف اصلی بنده این است که چرا نسبت به همکار خودمان حساسیت داریم اما توجهی به موضوع آتش سوزی مدرسه زاهدان نکردیم در حالی که باید از وزیر آموزش و پرورش می‌خواستیم که در مجلس حاضر شود و در این خصوص توضیح دهد.
علی مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: قرار نیست ما بین این دو موضوع یکی را انتخاب کنیم و باید به هر دو موضوع بپردازیم. این طور نیست که یکی را انتخاب کنیم و به دیگری توجهی نداشته باشیم و قطعاً اقداماتی هم برای موضوع آتش سوزی در زاهدان می‌شود.
تعیین مجازات برای توهین به ادیان مذاهب و اقوام
در جلسه علنی دیروز بررسی یک فوریت الحاق موادی به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی درخصوص اهانت به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام ایرانی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. این طرح به امضای ۸۲ نفر از نمایندگان رسیده بود.
محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در دفاع از این طرح گفت: از خلأهای قانونی موجود، فقدان جرم‌انگاری درخصوص اهانت به ادیان، مذاهب قانونی و اقوام در کشور است.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این طرح جهت جرم‌انگاری توهین به ادیان و مذاهب قانونی و اقوام، احکامی پیش‌بینی شده است تا با توجه به مسائلی که اخیراً و در مناطقی از کشور به وجود آمده است، در راستای بازدارندگی و جلوگیری از وقوع خسارت‌های جبران‌ناپذیر اقدام شود.
در ادامه نمایندگان مجلس یک فوریت این طرح را به تصویب رساندند.
در صورت تصویب نهایی این طرح، هرکس علناً نسبت به ادیان و مذاهب قانونی و مقدسات مسلم آنها، اقوام ایرانی و فرهنگ، زبان، آداب و رسوم مشروع قانونی آنها توهین نماید، حسب مورد به سه ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود.
این طرح همچنین مجازات‌هایی را در مورد انتشار تصاویر یا مطالب اهانت‌آمیز به قومیت‌ها و مذاهب در رسانه‌های مکتوب، در سخنرانی‌های عمومی یا رسانه‌های صوتی و تصویری، انتشار عکس، کاریکاتور تعیین کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
به‌یاد مجاهد فی سبیل‌الله سردار سرتیپ پاسدار قدرت‌الله منصوری:
 استوار بر عهد و پیمان با خدا   
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا الله عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا(سوره احزاب- آیه ۲۳)
انقلاب اسلامی انقلاب ارزش‌هاست و نماد شکوهمند این ارزش‌ها در انسان‌های ایثارگر پرورش‌یافته مکتب حضرت امام خمینی(ره) در فرازهای صعب و سخت این نهضت الهی است، و چه نیکو این انقلاب آزادی‌بخش در ارائه هدف غائی خویش که تربیت انسان‌های وارسته و از جان گذشته برای وصل به حضرت محبوب است، خوش درخشیده است. امروز این نهضت پربرکت فارغ از دستاوردهای بزرگش در آزادیخواهی، استقلال، استکبارستیزی و در عرصه پیشرفت‌های علمی و اجتماعی و مردم‌سالاری دینی و اقتدار ملی و... متاعی بدیع برای بشریت به ارمغان آورده است و آن دلاورمردانی است که شیران عرصه‌های نبرد و عابدان شب‌زنده‌داری هستند که در انجام رسالت خویش با مدیریت جهادی و حکمت‌بنیان و ایثار جان شگفتی می‌آفرینند.
انسان‌هایی که الهام‌بخش و انگیزه‌ساز برای حرکت در اقصی نقاط دنیا می‌گردند و باعث حرکت نهضت مقاومت اسلامی و انسانی در غرب و شرق عالم گردیده‌اند. بزرگ‌مردانی که چون روحانی مبارز حجت‌الاسلام والمسلمین زکزاکی 5 شهید تقدیم می‌کند و ندای بیداری اسلامی را تحت پرچم ولایت در قلب آفریقا به اهتزاز در می‌آورد یا شهید ادواردو وانیلی که به دنیای عفن حاصل از فرهنگ مادیگرای غرب پشت نموده و با نثار جان رهپویی راه ولایت را فریاد می‌زند.
آری حرکت پربرکت شهیدان انقلاب اسلامی، سرداران بزرگ نهضت حضرت امام خمینی از سید شهید حجت‌الاسلام والمسلمین اندرزگو تا امیران و سرداران شهید صیاد شیرازی، بروجردی، باکری، بابایی، کاوه و شوشتری و همدانی نماد تابناک انسان‌های پرورش‌یافته مکتب انقلاب اسلامی است که نویدبخش تولدی نو در انسان‌سازی مبتنی بر اسلام ناب محمدی می‌باشد.
اسلامی که حضرت امام خمینی(ره) به دنیای تشنه حقیقت عرضه نمود و انسان‌های سرخورده از مکاتب مادی غرب و شرق را متوجه آن نمود. حرکت انسان‌سازی که آن را می‌توان به عنوان دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی دانست. این اسلام، همان اسلام سیاسی، اسلام ولایی و انقلابی و اسلام جهاد و مبارزه و شریعت‌محور است.
در گفتمان انقلاب اسلامی، سعادت دنیا و کمال آخرت انسان به صورت توأمان مورد توجه است. بر این اساس نظام اسلامی، همانطور که باید دغدغه تأمین نیازهای دنیای مردم را از نظر آرامش، امنیت، رفاه و معیشت و دیگر حقوق شهروندی داشته باشد، باید دغدغه رستگاری و کمال اخروی مردم را نیز داشته و برای رشد و تعالی معنوی فرد و جامعه نیز برنامه‌ریزی کند. چنین است رمز انقلاب اجتماعی و انسان‌ساز ایران اسلامی و حماسه ماندگار دفاع مقدس که در تداوم آن اکنون به لطف خداوند منان و به برکت رشادت‌ها، ایثارگری‌ها‌، شهادت‌ها و اراده‌های مستحکم و همت غیورمردان عرصه‌های پیکار، پیروزی‌های پی‌درپی را تحت رهبری‌های داهیانه حضرت امام خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب اسلامی نصیب امت اسلام در جبهه‌های جهانی مقاومت نموده است، حرکتی است که در امتداد نهضت عاشورای حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) تداوم خواهد یافت.
در این عرصه یکی از جلوه‌های شکوهمند عرصه جهاد و شهادت، کردستان وادی ایمان و نمود باشکوه وحدت مهاجران و انصار انقلاب اسلامی برای اعلای کلمه لا‌اله الا‌الله است. مشهد شهیدان مظلوم و ایثارگری است که نشان در گمنامی یافته و مشتاق و شیدای لقاءالله هستند و چه نیکو پیشوای انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای نام «سرزمین مجاهدت‌های خاموش» بر آن نهاده است. آری کردستان آوردگاه شهیدان شاهد، پاسداران حریم ولایت و اسوه‌هایی چون سرداران شهید محمد بروجردی، مهدی باکری، ناصر کاظمی، محمود کاوه و شوشتری است،
آنهایی که شیرمردان میدان مبارزه و زاهدان شب‌زنده‌دار آن سامان بودند و مظهر رزمندگان و ایثارگرانی هستند که برای پیشرفت و امنیت سرزمین خوبان و مبارزه با بیگانگان از نثار جان دریغ نداشته و در این خطه یکی از زیباترین صحنه‌های ماندگار و تاریخی ایمان به راه نورانی حضرت امام‌خمینی(ره) و عشق به مردم را به تصویر کشیدند. بر تارک این مجاهدت‌های خاموش ندای وحدت و جانفشانی برای اعتصام به حبل الهی به عنوان یک حقیقت ناب مکتب انقلاب اسلامی و ولایت محوریت داشت و آنچنان شد که ترکیب مقدس مهاجرین و انصار انقلاب اسلامی با حرکت پربرکتشان عنوان نمادی از ظرفیت‌های والای جمهوری اسلامی مکتب امنیتی جدیدی را مبتنی بر آموزه‌های حضرت امام خمینی(ره) برای اداره مناطق بحرانی در جهان بشری به ارمغان آوردند. اینان با اخلاص نقش بدیعی از راهبرد ایجاد امنیت همه‌جانبه مردم پایه را به تصویر کشیدند، نقشی که در آن نجات انسان‌ها و تعالی و پیشرفت آنان محوریت دارد.
در این عرصه بزرگ‌مردانی هستند که از ویژگی‌های ماندگار در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی برخوردارند، یکی از این بزرگ‌مردان فرمانده لشکرهای ویژه شهدا، پنج نصر و قرارگاه‌های عملیاتی قدس و ثامن‌الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یکی از مبارزان پیشکسوت و یار دیرین انقلاب اسلامی، پاسدار اسلام سردار سرتیپ قدرت‌الله منصوری هستند که پس از عمری مبارزه در دفاع مقدس و مجاهدت‌های خاموش در غرب و شمال غرب و شرق کشور در راه خدا به جمع یاران شهیدش پیوست و دوستان خود را داغدار نمود.
این سردار شجاع و مهذب زندگی ساده‌ای را انتخاب نموده و خود را برای سیر الی‌الله آماده می‌کرد و با تواضع و فروتنی و اخلاص در کار، هشیارانه حریم‌دار نفس خویش بود، رزمنده‌‌ای که فرمانده قلب‌ها شد و در مسیر سلوک الی‌الله ازجمله کسانی گردید که به فرمایش حضرت امام امت(ره) محو جمال ازلی و دلباخته حضرت دوست گردیده و در این مسیر شهادت را آرزوی نهایی خویش و جانبازی در راه محبوب را آرمان اصیل خود می‌داند.
در دوران پرماجرای زندگانی حماسی این یار سفر کرده در جنگ‌های منطقه کردستان و عملیات‌های عاشورایی چون فتح محور پیرانشهر سردشت و عملیات‌های والفجر2، والفجر4، والفجر9، والفجر10، بدر و ... جنگ‌های سخت پارتیزانی او همیشه رزمنده خط مقدم جبهه و حریم‌دار رزمندگان بسیجی بود، به یاد دارم که چگونه این سردار شجاع ایثارگرانه در شب شهادت فرمانده محبوبش فرمانده لشکر ویژه شهدا شهید محمود کاوه در ارتفاعات منطقه حاجی عمران در میان آتش و خون اصرار بر پیشتازی در صحنه نبرد برای صیانت از جان این سردار پرافتخار داشت و سرانجام در این سیر مجاهدت‌های پرشور این یار عزیز سفرکرده به عهد و پیمانی که با خدای خویش بسته بود استوار ایستاد و در صحنه‌های مختلف نبرد گمنام اما مصمم و استوار و اثربخش به حماسه‌ها تداوم بخشید و در همه آوردگاه‌ها حضور یافت و نقش ارزشمند برای ارتقای امنیت همه‌جانبه مردم پایه جمهوری اسلامی ایران ایفاد نمود. در حقیقت بایستی اذعان نمود که امنیت در منطقه غرب و شمالغرب کشور به نحو چشمگیری مدیون مجاهدت‌های انسان‌های شریف و بی‌ادعایی چون سردار بسیجی دکتر چمران و امیر سپهبد صیاد شیرازی، سردار شهید سرلشکر پاسدار محمد بروجردی و یاران شهید و ایثارگر هم‌رزمشان همچون سرلشکر شهید حسن آبشناسان، سرلشکر شهید احمد کاظمی، سرلشکر شهید شوشتری، سرلشکر شهید محمود کاوه و سرتیپ پاسدار شهید قدرت‌الله منصوری است.
آری سردار پرافتخار اسلام قدرت‌الله منصوری از آغاز دوران دفاع مقدس ایثارگرانه در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافت و پس از دوران 8 ساله مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی و ارتجاع منطقه‌ای و رژیم بعثی و ضدانقلاب داخلی در منطقه شمالغرب و جنوب شرق کشور نیز مسئولیت‌های خطیری را در فرماندهی لشکر ویژه شهدا(ع)، لشکر 5 نصر و فرماندهی قرارگاه‌های قدس سیستان و بلوچستان و ثامن‌الائمه شمالشرق کشور برعهده گرفت و منشأ خدمات ارزشمندی در عرصه‌های شکست تجاوز رژیم بعثی و برقراری امنیت پایدار در کشور در کنار رزمندگان سلحشور نظام اسلامی تقدیم امام و امت اسلامی گردید.
درود خدا بر آن جانباز و مجاهد فی سبیل‌الله که عمر پربرکت خویش را در سایه‌سار قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام با مجاهدت خالصانه در جبهه‌های نور بر علیه ظلمت طی نمود و پس از آن در سنگرهای گوناگون سپری و همواره در قامت یک فرمانده خردمند، هوشمند و شجاع با نقش‌آفرینی‌های برجسته در عرصه‌های صیانت از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی، بر مسیر نورانی جهاد و شهادت و ولایت پای فشرد و سرانجام نیز با ردای مقدس جانبازی دوران مجاهدت و با داشتن دغدغه‌های زلال و مقدسی همچون تحقق اهداف مقدس نظام اسلامی در پرتو قرآن و ولایت به دیدار حضرت حق شتافت.
آری یار و یاور دیرین شهیدان عزیز بروجردی، کاوه، قمی و شوشتری سردار سرتیپ پاسدار قدرت‌الله منصوری در جهادی مستمر با نقش‌آفرینی موثر در عرصه‌های مختلف دفاع مقدس و ایجاد امنیت پایدار در کشور در کنار همرزمان شهیدش بر عهد و پیمانی که با خدای خویش بسته بود تا آخر استوار ایستاد و تمامی عمر خویش را در این راه با کارنامه‌ای درخشان به سرانجام رساند و امروز در کنار شاهدان گلگون‌کفن شهرستان شهیدپرور ایذه آرام گرفت. اکنون او از میان ما رفته است اما راهش رهرو می‌طلبد و ندای هل من ناصر ینصرنی سالار شهیدان تاریخ حضرت امام حسین(ع) در سراسر جبهه‌های مقاومت طنین‌انداز است. با امید به اینکه لبیک‌گوی این ندای ملکوتی باشیم و مسیر نورانی و رهایی‌بخش و تمدن‌ساز و انسان‌ساز انقلاب اسلامی را با ایثار و بصیرت و صبر به پیش رویم. روحش شاد و راهش پررهرو باد.
نصرمن‌الله و فتح قریب
سرلشکر پاسدار مصطفی ایزدی
۱۳۹۷/۰۹/۲۷
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
موضع قابل تامل رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی
با این پیام‌های غلط داخلی اگر اروپا گامی عملی ‌بردارد جای تعجب دارد! 
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
کمال خرازی در اظهاراتی عجیب می‌گوید اگر به هر دلیلی ساز و کار مالی اروپا هم به نتیجه نرسد، ما از برجام خارج نمی‌شویم. باید گفت که با ارسال چنین پیامهای غلطی اگر طرف اروپایی گامی عملی در جهت تعهدات برجامی خود بردارد جای تعجب دارد.
کمال خرازی، رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی اخیرا طی گفت‌و‌گویی با خبرگزاری دولتی ایسنا اظهارات قابل تاملی مطرح کرده است. وی در بخشی از این گفت وگو در پاسخ سؤالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند ایران منتظر SPV است آیا واقعا این‌طور است؟ یا اینکه کشور در حال انجام اقداماتی برای مقابله با تحریم‌ها است؟ گفت: هر دو، در این‌که اروپایی‌ها قول دادند SPV  را اجرایی کنند، طبیعتا بایستی این کار را انجام دهند و اگر نشود،‌ باز تخلفی از طرف اروپایی‌ها و نقض تعهدات آنها است.
خرازی ابراز کرد: می‌خواهم بگویم اتکای ما نباید به این ابزارها باشد، بایستی در جهت طراحی راهکارهایی در داخل کشور گام برداریم تا بتوانیم مشکلات تحریمی و اقتصادی را حل کنیم و دولت هم در این زمینه تلاش خود را انجام می‌دهد که چگونه می‌تواند با وجود تمام مشکلات معیشت مردم را تامین و توسعه اقتصادی کشور را در حد معقول پی‌گیری کند.
وی درباره این‌که اگر به هر دلیلی ساز و کار مالی توسط اروپایی‌ها به نتیجه نرسد،‌ ایران چه تصمیمی را اتخاذ می‌کند؟ گفت: ما کار خودمان را باید ادامه دهیم.
رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این‌که یعنی در این شرایط از برجام خارج می‌شویم؟ تاکید کرد: نه این به معنای این نیست که از برجام خارج می‌شویم،‌ اینکه در شرایط خاصی که اروپایی‌ها کاملا تعهدات خود را نقض کرده و دنبال نکنند ایران چه کاری خواهد کرد، بستگی به تصمیم مقامات عالی کشور دارد.
آقای خرازی به این مسئله توجه نمی‌کند که وقتی طرف اروپایی با دریافت چنین پیامهایی از داخل ایران مطمئن شوند که اگر spv هم به نتیجه نرسد ایران از برجام خارج نخواهد شد، اساسا چه لزومی دارد که در راستای عملی کردن آن اقدام کنند؟ آیا چنین مواضع غلطی مشابه مواضع رئیس‌جمهور و مسئولان وزارت خارجه نیست که منجر به خروج آمریکا از برجام بدون اجرای تعهداتش شد؟
ترامپ در حالی از برجام خارج شد که مطمئن شده بود ایران بعد از خروج او کماکان به حضور خود در برجام ادامه می‌دهد. موضوعی که 4 روز بعد از خروج آمریکا، فدیرکا موگرینی در شهر فلورانس ایتالیا آن را افشا کرد و گفت که: از [آقای] حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران تضمین گرفته است که در صورت خروج ترامپ از برجام و وضع تحریم‌های مجدد علیه ایران، این کشور همچنان در برجام باقی خواهد ماند»!
خرازی همچنین درباره این‌که با توجه به وعده اروپایی‌ها تا چه اندازه امکان عملیاتی شدن و یا نشدن سازوکار مالی (SPV) وجود دارد، اظهار کرد: عملی شدن ساز و کار بستگی به اراده اروپایی‌ها دارد، آنها تا به حال گام‌هایی را برداشتند و در صحنه گفتمان و اقدامات سیاسی کارهای خوبی را انجام داده‌اند، منتهی موقعی این‌ کارها قابل توجه است که اجرا شود.
خرازی تصریح کرد: در حال حاضر طبق آخرین گفت‌وگوهایی که انجام شده، آنها قول دادند که تا پایان سال جاری میلادی این سازوکار را اجرا کنند؛ لذا باید صبر کرد و دید که واقعا چقدر این کار را انجام خواهند داد.
وی همچنین بیان کرد: اما اتکای‌ ما به این چیزها نباید باشد، ما باید به توانایی داخلی، منابع داخلی، قدرت مردمی، ثبات و امنیتی که داریم، اتکا کنیم، راهکارهایی را در داخل کشور پیدا کنیم که چگونه در جهت توسعه اقتصادی گام برداریم به رغم تمام مشکلاتی که وجود دارد.
به گزارش ایسنا،خرازی خاطرنشان کرد: البته در این زمینه طراحی‌هایی را انجام داده‌اند و بنابراین در قبال نقض تعهدات ساکت نخواهند نشست، همان طور که در قبال نقض تعهد آمریکا ساکت ننشستند.
وی درباره این‌که برخی از منتقدان معتقدند که دولت عملا کار را رها کرده و منتظر است تا اروپایی‌ها کاری انجام دهند، ‌آیا شما هم معتقد هستید که دولت دست روی دست گذاشته و هیچ کاری انجام نمی‌دهد؟ گفت: نخیر، دولت تلاش خود را انجام می‌دهد  تا به سهم خود معیشت مردم را تامین کند، بنابراین،‌ اینگونه نیست که دست روی دست گذاشته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
وثیقه ۵۰۰ هزار متری هنگامه شهیدی برای سلطان قیر
محکومان امنیتی برای مفسدان اقتصادی سنگ تمام گذاشتند!
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
«حمید باقری درمنی» یکی از بزرگترین مفسدین اقتصادی سال‌های گذشته یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های اقتصادی یک دهه اخیر است؛ اما نکته جالب این است که در شرایط خاص گاه روابط میان مجرمان اقتصادی و سیاسی از پرده برون می‌افتد، حال سؤال این است که باقری درمنی با هدایت‌الله آقایی و هنگامه شهیدی چه ارتباطی دارد؟
باقری درمنی در جریان رسیدگی به پرونده‌اش از هیچ تلاشی برای انحراف در مسیر رسیدگی، تطمیع و حتی فرار از کشور دریغ نکرده است و یک‌بار پیش از خروج از کشور و بار دیگر نیز پیش از اجرای نقشه فرار، به دام افتاده است. اما یکی از نکات جالب این پرونده، اقدام دو محکوم امنیتی تابلودار برای آزادی باقری‌درمنی بوده است؛ در این ماجرا نام «هدایت‌الله آقایی» و «هنگامه شهیدی» که هر دو از محکومان امنیتی هستند به چشم می‌خورد.
«حمید باقری‌درمنی» که به عنوان یکی از بزرگترین مفسدین اقتصادی شناخته می‌شود، از سال ۱۳۸۳ به بعد دارای پرونده‌های قضایی گوناگون بود؛ از «قاچاق کالا» و «پولشویی با ارزش نجومی» تا «پرونده معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی» و «قاچاق شمش طلا». رسیدگی به پرونده باقری‌درمنی به دلیل پیچیدگی‌ها و شگردهای او در انجام اقدامات مجرمانه زمان‌بر شد.
یکی از شگردهای درمنی برای اینکه دستگاه‌های نظارتی به فسادش پی نبرند این بود که به محض شروع رسیدگی به پرونده بزرگ کلاهبرداری، حلقه اول اطرافیانش را به خارج از کشور فراری داد تا حلقه وصل فساد به وی از بین برود و دستگاه قضایی نتواند به یکی از بزرگترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر برسد غافل از اینکه با رسیدگی‌های بدون اغماض و دقیق نقش سرکردگی وی در این فساد بزرگ کشف شد.
دور جدید تشکیل پرونده‌های قضایی جدید درمنی که منجر به حکم افساد فی‌الارض وی شده است با شکایت «شرکت پالایش نفت جی» از باقری درمنی در تاریخ ۱۲شهریور ۹۱ ثبت و آغاز شده است؛ در دادخواست شرکت مزبور آمده بود که شرکت‌های ۶ گانه‌ای با عناوین مشخص با توسل به عملیات متقلبانه اقدام به اخذ ۱۷۸ هزار تن قیر از شرکت نفت جی و تحصیل نامشروع اموال شرکت مذکور کرده‌اند. گزارش مرکز عملیات ویژه پلیس ناجا نیز که در همان مقطع شهریور ۹۱ واصل شد، حاکی از این بود که «حمید باقری‌درمنی» سرشاخه شبکه‌ای است که با شرکت‌های شش‌گانه فوق‌الذکر اقدام به کلاهبرداری و تسهیل مال نامشروع کرده‌اند.
با ورود پرونده باقری درمنی به مراحل حساس خود و اثبات اهتمام و جدیت دستگاه قضایی در تعیین تکلیف پرونده این سرشبکه اصلی یکی از بزرگترین باندهای کلاهبرداری از سیستم بانکی و نفتی، جریان آلوده حامی قدیمی وی که توانسته برخی عناصر داخل و خارج از کشور را در پول‌های کثیف خود شریک کند دست به کار شده‌اند تا به هر طریقی روند رسیدگی عادلانه به پرونده و حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب اسلامی و دیوان عالی کشور را زیر سؤال ببرند. این جریان تابلو‌دار قصد دارد با پول‌های به غارت رفته از بیت‌المال یک‌بار دیگر حمید باقری‌درمنی مفسد بزرگ اقتصادی نقش‌آفرین در پرونده‌های متعدد بانکی و نفتی را از چنگ قانون و عدالت نجات دهد.
حوالی ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، خانمی ۴۲ ساله به شعبه سوم بازپرسی مجتمع امور اقتصادی تهران مراجعه و به صورت کتبی اعلام می‌کند قصد دارد ۵ سند تک برگی زمینی به متراژ ۵۰۰ هزار متر مربع را به عنوان وثیقه برای آزادی یک متهم ابر فساد اقتصادی، تودیع کند. 5 سند فوق‌الذکر در بخش‌های گرمسار و آرادان از توابع استان سمنان، به ثبت رسیده بودند.
۵۰۰ هزار متر مربع زمین مورد ‌اشاره شامل تاسیساتی همچون حلقه چاه آب ۳۰ متری، سالن‌های پرورش شترمرغ، سالن جوجه کشی، انبار خوراک دام، فضای مسقف نگهداری جوجه‌ها، آب انبار، فضای فنس‌کشی شده و... می‌شدند.
این ۵۰۰ هزار متر مربع زمین به واسطه ۵ سند تک برگی با شماره پلاک‌های ثبتی مورد ‌اشاره، قرار بود ضامن آزادی متهم پرونده کلاسه ۹۳۰۰۰۷ باشد؛ پرونده‌ای که در آن ردیف‌های مختلفی از اتهامات اقتصادی به ثبت رسیده بود؛ از غارت بیت‌المال تا کلاهبرداری ۲۰۰۰ میلیارد تومانی. پس از این درخواست تودیع وثیقه توسط آن خانم ۴۲ ساله، بازپرس مربوطه، استعلام سوابق کامل ثبتی پلاک‌های مورد‌ اشاره را از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان آرادان خواستار شد.
۶ روز بعد یعنی در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۶، جواب این استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان آرادان به شعبه سوم بازپرسی مجتمع امور اقتصادی تهران واصل و مشخص شد شش دانگ پلاک‌های ثبتی اسناد ۵۰۰ هزار متر مربع زمین گرمسار، به نام «هدایت‌الله آقایی» ثبت و سند شده است.
اما «هدایت‌الله آقایی» کیست که صاحب ۵۰۰ هزار متر مربع زمین با کاربری ویژه و مجوز حفر چاه آب عمیق است؟ این فرد از اعضای حزب کارگزاران سازندگی در سال ۸۸ از عناصر تاثیر‌گذار در ستاد یکی از سران فتنه بود و به جرم اخلال در نظم عمومی از طریق آشوب، و همچنین تحریک و تشویق مردم به شورش و اغتشاش همراه با فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به پنج سال حبس که دو سال و نیم آن قطعی و دو سال و نیم آن تعلیقی بود، محکوم شده بود. سؤالی که در این بین مطرح می‌شود، آن است که اگر سندهای آن ۵۰۰ هزار مترمربع زمین گرمسار، به نام «هدایت‌الله آقایی» است؛ چرا فرد دیگری غیر از او، با ادعای مالکیت این ۵۰۰ هزار مترمربع زمین قصد وثیقه‌گذاری برای یک متهم به فساد اقتصادی را داشت.
پاسخ به این پرسش نیز در همان استعلامی نهفته است که ۲۶ آذر ۱۳۹۶، از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان آرادان به شعبه سوم بازپرسی مجتمع امور اقتصادی تهران واصل شد؛ در آن برگه استعلام قید شده بود که شش دانگ پلاک‌های ثبتی آن ۵ سندِ متعلق به ۵۰۰ هزار متر مربع زمین گرمسار، در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۴، از سوی «هدایت‌الله آقایی» به نام «هنگامه شهیدی» انتقال یافته و سند این انتقال نیز صادر شده است!
«هنگامه شهیدی» همان خانم ۴۲ ساله‌ای بود که سالها در انگلیس زندگی کرده است و روز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، با ۵ سند تک برگی زمین ۵۰۰ هزار مترمربعی گرمسار به شعبه سوم بازپرسی مجتمع امور اقتصادی تهران مراجعه کرد و قصد داشت این سندها را به عنوان وثیقه برای آزادی یک متهم به فساد اقتصادی، تودیع کند. «هنگامه شهیدی» نیز همچون «هدایت‌الله آقایی» در زمره فعالان فتنه ۸۸ بود. او چندی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از انگلیس به تهران آمد و عضو ارشد ستاد انتخابات یکی از سران فتنه شد.
قطعا برای مخاطبان جالب خواهد بود که بدانند آن مفسد اقتصادی کیست که در مقطعی، «هنگامه شهیدی» حاضر شده سندهای زمین ۵۰۰ هزار مترمربعی را برای آزادی‌اش، وثیقه بگذارد. آن مفسد اقتصادی همان «حمید باقری‌درمنی» است. فردی که ۱۸ آذر ۱۳۹۷، اعلام شد که به استناد ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور ابرام و تایید شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
وزیر دفاع از خطوط تولید بالگرد پیشرفته طوفان بازدید کرد
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫وزیر دفاع از خطوط تولید بالگرد پیشرفته طوفان بازدید کرد‬‎
امیر سرتیپ حاتمی با حضور در شرکت صنایع هواپیماسازی هسا از خطوط تولید بالگرد پیشرفته طوفان بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در شرکت صنایع هواپیماسازی هسا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از خطوط تولید بالگرد پیشرفته طوفان و سایر طرح‌ها و پروژه‌های هوایی در دست اجرا بازدید کرد.
امیر حاتمی پس از بازدید از پروژه‌های اولویت‌دار سازمان صنایع هوایی با حضور در جمع مدیران ارشد شرکت هسا و با تأکید براهمیت جایگاه صنعت هوایی در ارتقای قدرت دفاعی و بازدارندگی نیروهای مسلح گفت: سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با افتتاح خط تولید و ساخت هواپیماهای جنگنده تمام ایرانی کوثر موجبات خرسندی ملت رشید ایران اسلامی و همه علاقه مندان به پیشرفت و تعالی انقلاب اسلامی را فراهم ساخت.
وی در تبیین جایگاه  و نقش موثر سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در پیشرفت اخیر حوزه هوایی اظهار داشت: شرکت هسا ثابت کرد که می توان با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های علمی و دانشی کشور و با همکاری نزدیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به محصولات راهبردی و گرانقدری دست یافت که نمونه بارز آن در جت جنگنده کوثر به منصه ظهور رسید که حقیقتاً برای ارتقاء وجهه جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بود.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تقدیر از اقدامات ارزشمند شرکت صنایع هواپیماسازی در وزارت دفاع، روند رشد و پیشرفت پروژه‌ها را خوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به نیازهای متنوع نیروهای مسلح در حوزه‌های پهپادی، بالگردی و هواپیمایی، تلاش مضاعف و بهره‌گیری از آخرین فناوری روز دنیا برای رفع دغدغه‌های نیروهای مسلح از اهمیت و اولویت برخوردار است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
در مناظره «برجام و CFT؛ داده‌ها و گرفته‌ها» مطرح شد
نبویان: تحریم‌های بعد از برجام در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است   
  ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم‌های بعد از برجام در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است.
مناظره سیدمحمود نبویان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت با موضوع «برجام و CFT؛ داده‌ها و گرفته‌ها» توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) (عضو دفتر تحکیم وحدت) برگزار شد.
نبویان در ابتدای این مناظره اظهار کرد: بنده دبیر کمیسیون بررسی برجام مجلس بودم؛ برجام ۶ جزو دارد که یک متن و ۵ ضمیمه است و ضمیمه اول تعهدات ایران است.
وی گفت: آمریکا در برجام از آقای ظریف تعهد گرفت که هرچه غنی‌سازی۲۰ درصد داریم از بین ببریم و ۳سال است که یک گرم ۲۰درصد تولید نکرده‌ایم و این درحالی است که در زمان آقای جلیلی 3/5 تا یازده تن غنی‌سازی می‌کردیم.
نماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: فقط صنعت هسته‌ای به دستور آمریکا جمع نشد بلکه دانش هسته را نابود کردند و اکنون بسیاری از دانشمندان و متخصصان هسته‌ای کشور از فعالیت بازماندند و برخی از آنها در ادارات مشغول به کار شدند و از ظرفیت دانش این دانشمندان بی‌بهره مانده‌ایم.
نبویان اظهار داشت: سایت نطنز تقریبا برچیده شد و از ۲۰ درصد غنی‌سازی به 3/67 درصد رسیدیم، چرا؟ چون به تعبیر عده‌ای آمریکا کدخدای جهان است!
وی در بخش دیگری از مناظره گفت: تحریمی که ایران اکنون قرار دارد در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی سابقه ندارد و این بعد از برجام اتفاق افتاد و امروز یک بانک هم با ما کار نمی‌کند.
نماینده سابق مجلس افزود: امروز تحریم‌ها حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و این در حالی است که آن زمان انرژی هسته‌ای را داشتیم اما امروز این دانش را از دست دادیم و تورم ۸۰ درصد شده و هیچ رابطه بانکی با کشورهای دنیا نداریم.
نبویان افزود: خروجی لایحه FATF یعنی مجرم شناختن مدافعان حرم و تحویل حاج قاسم سلیمانی است و کشور را به ناامنی می‌کشاند.
علی شکوری‌راد هم در قسمتی از این مناظره اظهار کرد: همه از این موضوع و از بین رفتن بخش اعظم دانش هسته‌ای ناراضی هستیم اما بحث این است که انتخاب بین بد و بدتر بود؛ بعضی وقت‌ها لازم است یکسری کارها انجام شود و برجام برای خروج از زیر بار تحریم‌های شدید امضاء شد.
وی افزود: با برجام توانستیم اجماع جهانی را به آمریکا بکشانیم این هم دستاورد است و باید بین اروپا و آمریکا شکاف ایجاد کنیم.
به گزارش فارس، در پایان این مناظره فرصتی برای پرسش و پاسخ دانشجویان اختصاص یافت اما علی شکوری‌راد با عنوان اینکه فقط تا ساعت ۲۰ می‌تواند حضور یابد، بدون پاسخ به سؤالات جلسه را ترک کرد که واکنش دانشجویان را در پی داشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
اصلاح‌طلبان پشت دولت را خالی کردند «همه افتخارات دولت مال خودتان!»   
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫اصلاح‌طلبان پشت دولت را خالی کردند «همه افتخارات دولت مال خودتان!»‬‎
اصلاح‌طلبان که روزگاری خیال‌پردازی می‌کردند که با حمایت از دولت روحانی و حضور در قدرت برج بابلی خواهند ساخت و از پله‌های آن به عرش خواهند رسید، امروز خود را گرفتار در چاله ناکارآمدی و سوءمدیریت دولت برخاسته از خود می‌بینند.
گویی همین دیروز بود که اصلاح‌طلبان و شبکه زنجیره‌ای رسانه‌های منتسب به این جریان دست روحانی را به عنوان اسطوره رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی بالا بردند و جامعه را دعوت به حمایت از وی کردند. پایگاه اجتماعی خود را تام و تمام در اختیار او قرار دادند و تاکید کردند تنها یک قدم تا تحقق شعارهای دولت موسوم به «تدبیر و امید» باقیست.
روزنامه‌های زنجیره‌ای و ظرفیت‌های رسانه‌ای و مجازی این جریان به خط شده بودند تا براساس بدعت «تَکرار»، مردم و جامعه را به این باور برسانند که مسیر خوشبختی تنها با نوشتن نام حسن روحانی بر روی برگه‌های رای در دسترس است.
از آن روزها تا این پا و آن پا کردن‌های امروز اصلاح‌طلبان برای خالی کردن پشت روحانی تنها یک سال و اندی گذشته تا افکارعمومی ورود زود هنگام اصلاح‌طلبان را به عرصه انتخابات مشاهده کنند.آخرین شاهد مثال این ادعا نیز توئیت اخیر رئیس‌دفتر رئیس‌«دولت اصلاحات» خطاب به رئیس‌«دفتر دولت تدبیر و امید» است که صراحتا گفته «همه افتخارات دولت و رئیسش مال خودتان!».
بالاگرفتن دعوای اصلاح‌طلبان با دولت
 ماجرای بالاگرفتن دعوای اصلاح‌طلبان با دولت از آنجا شروع شد که سعید حجاریان، از تئوریسین‌های جریان اصلاحات چندی پیش با بیان اینکه روحانی نتوانسته به بسیاری از وعده‌های انتخاباتی‌اش خواسته یا ناخواسته عمل کند، گفته بود: «اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه با روحانی عقدی به‌معنای ائتلاف نبسته بودند و حالا که‌ آقای روحانی از خودش عبور کرده، طبیعی است که برخی اصلاح‌طلبان با او زاویه پیدا کنند».
این اظهارات حجاریان اما از جانب چهره‌های دولتی بی‌پاسخ نماند. محمود واعظی رئیس‌دفتر روحانی در پاسخ به حجاریان تصریح کرد: آقای روحانی همان رئیس‌جمهور سال 92 و 96 است و تغییری در رویکرد او ایجاد نشده است.
واعظی ادامه می‌دهد: «اینکه ما در سال 96 با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم خیر، نه در سال 92 این کار را کرده‌ایم و نه در سال 96.»
چنین اظهاراتی از سوی اصلاح‌طلبان بی‌پاسخ نماند و محمدعلی ابطحی، رئیس‌دفتر رئیس‌دولت اصلاحات،نیز در واکنش به این اظهارات واعظی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت:‌ «آقای واعظی گفته ما با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم. نه در سال 92 و نه در سال 96. یعنی رای مال خود آقای روحانی بوده و نه به خاطر حمایت اصلاح‌طلب‌ها. به نمک نشناسی کاری ندارم ولی قربان دهنت آقای واعظی. اصلا همه رای مال خود آقای روحانی بوده، همه افتخارات دولت و رئیسش هم مال خودتان.»
نیاز دولت به اصلاح‌طلبان
فقط مواقع ضروری؟!
ماجرا به همین جا ختم نشد و اصلاح‌طلبان که ظاهرا دل خوشی از محمود واعظی ندارند و معتقدند وی با نقش‌آفرینی در بسیاری از تصمیمات دولت، نقش جهانگیری به‌عنوان معاون اول را کمرنگ کرده‌ است، به موضع‌گیری علیه اظهارات وی پرداختند.
علی تاجرنیا یکی دیگر از فعالان اصلاح‌طلب است در واکنش به این بخش از اظهارات رئیس‌دفتر روحانی که گفته بود «آقای رئیس‌جمهور از چیزی عدول و عبور نکرده است بلکه دیگران هستند که چنین ذهنیتی دارند»،  گفت : «به‌نظر می‌رسد اظهارات اخیر آقای واعظی ناشی از دلخوری ایشان از بخشی از جریان اصلاح‌طلب باشد که انتقادات جدی‌تر و صریح‌تری نسبت به دولت مطرح می‌کنند، مجموعه‌ای از همکاران موثر دولت پس از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دچار نوعی محافظه‌کاری شده‌اند و به همین دلیل یا‌دآوری برخی مطالبات را که انتظار استجابت آن از دولت وجود داشته و دارد برنمی‌تابند و تلاش می‌کنند تا این خواسته به‌حق را به تندروی تفسیر کنند.
تاجرنیا در ادامه می‌افزاید: این درست نیست که زمانی که به حمایت اصلاح‌طلبان نیاز داریم به آنها توجه کنیم اما پس از آنکه نتیجه مطلوب حاصل شد آنها را از یاد ببریم و با ادبیات دیگری با آنها صحبت کنیم.
از تمجید روحانی
تا شانه خالی کردن از مسئولیت
پس از تداوم فعالیت‌های دولت و نارضایتی‌های نسبی شکل گرفته در محافل اصلاح‌طلبی، این جریان سیاسی به دستور حجاریان تئوری تمجید و تهدید دولت روحانی را در دستور کار قرار داد تا در روزی مثل امروز بتواند زمینه جداکردن راه اصلاح‌طلبان از دولت تدبیر و امید را فراهم آورند. چنانچه حجاریان می‌گفت:«اصلاح‌طلبان باید از تجارب خودشان استفاده و به تداوم دولت آقای روحانی کمک کنند، باید بکوشند روحانی دوام آورد و بماند. ما در حال حاضر آلترناتیوی برای آقای روحانی نداریم. البته دولت هم باید‌اشکالات و کاستی‌های خودش را اصلاح کند و اگر لازم است حتی کابینه را هم ترمیم کند. »
یا تعبیر «دولت؛ رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان» توسط ابراهیم اصغرزاده، دبیرکل سابق حزب همبستگی که گفته بود اگر رحم اجاره‌ای جنین را خوب محافظت کند، حتما اصلاح‌طلبان آن را دو بار اجاره خواهند کرد.»
حالا که تحلیل‌های جریان رقیب و برخی از چهره‌های حاضر در جریان خودی محقق شده و برجام نشد آنچه که وعده‌اش به مردم داده شد و نوک پیکان انتقادات افکارعمومی اصلاح‌طلبان را نشانه رفته، بهترین راه مطرح ساختن طرح عبور از روحانی و ورود مصداقی زودهنگام به عرصه انتخابات است تا با فرافکنی از زیر بار مسئولیت‌ها شانه خالی کنند و از دگر سو، رسانه‌ها را به جای پوشش دغدغه‌های مردم که عملا بستر ریزش پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان را تشدید می‌کند، به سوی اهداف انتخاباتی خود شیفت دهند.
تیرهایی که به سنگ می‌خورند
اصلاح‌طلبان اما در شرایطی تلاش می‌کنند که حساب خود را از دولت جدا کنند و دولت برآمده از خود را با افتخاراتش! تنها بگذارند که مردم، دولت روحانی را دولت اصلاح‌طلبان می‌دانند و تیرِ لیدرهای اصلاحات از جملگی به سنگ می‌خورد، چرا که بخش اعظمی از فعالین اصلاح‌طلب نیز اذعان دارند که عملکرد دولت روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود.
غلامحسین کرباسچی دبیرکل سازندگی چندی پیش در کنگره این حزب درباره رابطه اصلاح‌طلبان با دولت گفته است که «مردم نمی‌پذیرند که ما به ضرب و زور استدلال و تبلیغات آنها را به پای صندوق رای بیاوریم و بگوییم با همین قانون و با همین حاکمیت امکان کار وجود دارد اما وقتی در دولت، مجلس و شهرداری قدرت را در دست گرفتیم بگوییم «نمی‌گذارند کار کنیم.» مردم حق دارند به ما بگویند اگر اینگونه بود اصلا چرا وارد میدان شدیم.»
دولت روحانی، دولت اصلاح‌طلبان است
«مصطفی ایزدی» از فعالین اصلاح‌طلب نیز ۲۱ آذرماه در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته بود : «اصلاح‌طلبان بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند. اگر بخواهند دولت و آقای روحانی را به طور کامل رها کنند، دیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، نمی‌توانند از فرد دیگری حمایت کنند. چرا؟ به این دلیل که مردم خواهند گفت که اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت کردند تا رأی بیاورد، اما میانه راه او را تنها گذاشتند! مردم این مسائل را می‌دانند و خواهند فهمید. از سویی هم اگر بخواهند با تمام توان و پتانسیل خود از روحانی حمایت کنند، عملکردها و نمرات منفی دولت روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته خواهد شد و باید پاسخگو باشند».
از طرفی سید محمد غرضی وزیر پست، تلگراف و تلفن در دولت هاشمی رفسنجانی و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اوایل آذرماه به آرمان گفته بود : «اکثر نیروهای قریب به اتفاق آقای روحانی از جناح اصلاح‌طلب انتخاب شده است.اصلاح‌طلبان هر زمانی که به قدرت رسیده‌اند نتوانستند دولت را نگه دارند».
خوب و بد کارنامه دولت به پای اصلاح‌طلبان
«محمد عطریانفر» از فعالین اصلاح‌طلب نیز چندی پیش گفته بود: «قهرا جامعه هر ناکارآمدی در حوزه دولتی را به پای نیروهای پشتیبان آن دولت می‌نویسد و حامیان را هم مورد نقد قرار می‌دهد. در این رابطه چه دولت مقصر باشد و چه ناکارآمدی‌ها با توجه به شرایط بین‌المللی معطوف به حوزه پیرامونی و فراتر از دولت باشد، فرقی نخواهد کرد. رویکرد جامعه نسبت به دولت و حامیانش و یکی انگاشتن آنها قطعی است».
چندی پیش روزنامه اصلاح‌طلب شرق در مطلبی نوشته بود: «خوب و بد روحانی (لااقل بخش زیادی از آن) در محکمه تاریخ قطعاً به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود».
رفتار سیاسی اصلاح‌طلبان بدین صورت است که در ابتدا سهم خود را تمام و کمال از دولت می‌گیرند و سپس در زنگ حساب، منکر حضور در دولت شده و نسبت به وضع موجود که خود باعث و بانی آن هستند، انتقاد کرده و غر می‌زنند و مدعی می‌شوند که اگر در دولت بودند چنین می‌کردند و چنان!
اما بارها ثابت کرده‌اند که هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند. تنها هنر این طیف «ترساندن مردم» و «تشویق دولت به دلخوشی به نقطه‌های خیالی» مثل برجام و FATF، تشکیل کمیته و کارگروه برای رفع حصر، جنجال سازی درخصوص حضور زنان در ورزشگاه، هیاهو برای کنسرت و بی‌توجهی به مشکلات معیشتی مردم از سوی این طیف موجب شده است تا علاوه‌بر ناکارآمدی اقتصادی در مدیریت اجرایی، بسیاری از وعده‌ها بر زمین مانده و مسائل حاشیه‌ای و دستِ چندم، مطالبات اصلی مردم را به حاشیه ببرد.
وضع موجود
نتیجه حضور اصلاح‌طلبان در دولت است
متاسفانه اصلاح‌طلبان با مسئله پذیرش مسئولیت و پاسخگویی درباره کارنامه کاملاً بیگانه هستند. هدف اصلی کسب قدرت و رسیدن به مطامع شخصی و قبیله‌ای است.
چندی پیش یکی از اعضای سابق دفتر تحکیم و انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر گفته بود: «اصلاح‌طلبان نگاه ابزاری دوگانه به رئیس‌جمهور منتخب دارند. از یک طرف او را پس می‌زنند تا هزینه‌ای پرداخت نکنند. از طرف دیگر تأیید می‌کنند و دو دستی به روحانی چسبیده‌اند. دست از سر روحانی برنمی‌دارند مگر مطمئن شوند چیزی به آنها نمی‌ماسد...اصلاح‌طلبان به روحانی مثل ساندیسی نگاه می‌کنند که تا زمانی که آخرین قطره ممکن در او را میک نزنند، لوله ساندیس را از آن بیرون نخواهند کشید. احتمالاً چند نوبت هم حباب و هوای خالی با طعم آبمیوه باید مکیده شود تا مطمئن شوند که دیگر نمی‌توانند از روحانی استفاده‌ای کنند. بعد همان کاری را که با هاشمی رفسنجانی کردند با او می‌کنند».
به هر ترتیب اصلاح‌طلبان که روزگاری خیالپردازی می‌کردند که با حمایت از دولت روحانی و حضور در قدرت برج بابلی خواهند ساخت و از پله‌های آن به عرش خواهند رسید، امروز خود را گرفتار در باتلاق ناکارآمدی و سوءمدیریت خود کرده می‌بینند و هرچه برای فرار بیشتر دست و پا می‌زنند بیشتر در آن فرو می‌روند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
خبری در راه است...؟   
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
Image result for ‫جعفر بلوری‬‎

اتفاقات مهمی در منطقه به ویژه سوریه و یمن در جریان است که مستقیم یا غیر مستقیم به ما مربوط می‌شود. به مقاومت و حرکتی که امام راحل(ره) با پیروزی انقلاب اسلامی به راه انداخت و گلوله‌ای را شلیک کرد، این گلوله هنوز در حرکت است!
 اتفاقاتی که شاید در نگاه اول و با توجه به طولانی شدن تحولات پسا داعش، زیاد به چشم نیایند اما، کمی دقیق که شویم و آن را در کنار سیری از تحولات بگذاریم، اهمیتش نمایان‌تر می‌شود. تصمیم آمریکا به خارج کردن کامل و فوری نیروهایش از سوریه (که دیروز وال استریت ژورنال طی یک خبر فوری اعلام و ترامپ آن را تایید کرد)، سفر «عمر البشیر» به سوریه، آنچه در یمن می‌گذرد و آنچه در استکهلم در ارتباط با یمن گذشت، آنچه مقام کویتی درباره ایران و منطقه گفت، آنچه مقامات آمریکایی از سوریه و اسد می‌گویند، آنچه در غزه در قالب یک جنگ دو روزه دیدیم و... همه و همه نشانه‌هایی است از اینکه، خبری در راه است...
سفر رئیس‌جمهور سودان به دمشق، نه به خاطر مسافر که به خاطر نفسِ سفر اهمیت زیادی دارد. چرخش کشورها به سمت سوریه‌ای که تا همین چند ماه پیش دشمنانش به کمتر از Assad must go -اسد باید برود- راضی نبودند، صرفا یک پیام می‌تواند داشته باشد و آن اینکه پیروزی بزرگی در راه است. این سفر در کنار درخواست‌های پی‌در‌پی برخی رهبران سیاسی کشورهای عربی که همه حول «عادی‌سازی روابط با سوریه» می‌چرخند اعترافی است بزرگ به شکستی بزرگ در برابر مقاومتی بزرگ. عراقی‌ها می‌گویند، طی همین چند روز آینده رئیس‌جمهور این کشور هم وارد دمشق خواهد شد. دو سفر از سوی دو مقام ارشد دو کشور عربی به دمشق که در 7 سال و نیم گذشته، بی‌سابقه است.
حالا این تحولات را بگذارید کنار اظهارات اخیر نماینده ویژه آمریکا در سوریه؛ وقتی «جیمز جفری» می‌گوید، کشورش دیگر به دنبال سرنگون کردن اسد نیست؛ یا وال استریت ژورنال دیروز می‌نویسد با دستور شخص ترامپ، تمام 2000 نیروی آمریکایی از سوریه به زودی خارج می‌شوند بعد تحلیل می‌رود «با خروج کامل آمریکا از سوریه راهبرد واشنگتن در خاورمیانه دچار آشفتگی می‌شود» یعنی، خبر مهمی در راه است. هنوز زود است در این باره به طور قاطع نظر داد اما یکی از محتمل‌ترین تحلیل‌ها اعتراف آمریکا به شکست در سوریه است. این احتمال نیز هست که نیت ترامپ، اتمام حجت با گاوهای شیرده‌اش باشد تا بیشتر آنها را بدوشد. ترامپ پیش از این به رغم مخالفت‌های گسترده استراتژیست‌های نظامی‌اش گفته بود از سوریه خارج خواهد شد مگر اینکه اعراب پول آن را بدهند یا ناتوی عربی را تشکیل دهند و جایگزین نیروهای آمریکایی شوند. خبری از ناتوی عربی نیست. پس، یا اعراب پول مورد دلخواه رئیس‌جمهور آمریکا را تامین نکرده‌اند، یا پول را گرفته اما زیر وعده‌اش زده است. فراموش نکنیم ترامپ مرتجعین پولدار عرب را گاوهای شیرده می‌بیند.
در این بین ترکیه را نباید از نظر دور داشت. آمریکا چند وعده آبدار به اردوغان داده است. یکی تحویل سامانه دفاع موشکی پاتریوت و دیگری احتمال تحویل دادن فتح الله گولن. دیروز خبرهایی نیز از تصمیم قطعی ترکیه برای حمله به شرق فرات به گوش رسید. جایی که نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا مستقر هستند. این تحولات می‌تواند حاکی از یک توافق پنهان بین ترکیه و آمریکا باشد: جان شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا با خیانت آمریکا در خطر است. شاید وقتی در حال مطالعه این وجیزه‌اید، ترکیه حملات خود را شروع کرده باشد!
با توجه به این مهم که چیزی نمی‌تواند جایگزین نظامیان آمریکایی در سوریه شود، خلأ حاصل از خروج آمریکا در سوریه قطعا از سوی کسانی پر خواهد شد که با اسد میانه خوبی دارند! اگر هم میانه‌شان خوب نباشد، در برابر مقاومت و ارتش سوریه، عددی نخواهند بود. فراموش نکنیم جنگ سوریه نیز مثل جنگ یمن قرار نبود طولانی شود. هزینه‌های حیثیتی، سیاسی و اقتصادی که حامیان داعش و آمریکا در این جنگ داده‌اند، بیش از حد زیاد شده است. از سال 2001 به این سو به گفته ترامپ، هزینه مداخله در منطقه فقط 7 تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا لطمه زده است. شاید وقت اعتراف به شکست رسیده و خروج از سوریه همان اعتراف است.
این تحلیل را هم باید جدی انگاشت که، دستور فوری ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، پشت پرده پیچیده‌ای نداشته باشد. یعنی صرفا تصمیم شخص ترامپ بدون توجه به مشورت‌ها و هشدارهای مشاوران و سایر مقامات پنتاگون و کاخ سفید باشد. در این صورت باید منتظر یک جنگ تمام‌عیار سیاسی و لفظی در داخل آمریکا و بین مقامات آمریکایی بود.
اوضاع در یمن و کل منطقه نیز بی‌شباهت به اوضاع سوریه نیست. هفته گذشته جریان وابسته به سعودی -بخوانید آل سعود و متحدانش- در استکهلم با کسانی دور میز مذاکرات نشستند که پیش از آن، آنها را گروهی ضعیف و تروریستی می‌دانستند. این نشست نه به خاطر خود نشست که، به دلیل پیام آن مهم بود. سعودی‌ها مجبور شده بودند با گروهی که ضعیف و تروریست می‌نامیدند دور یک میز بنشینند آن هم در حالی که به جای 4 هفته، چهار سال است حریفشان نشده‌اند. نشستن دور میز با گروهی که فکر می‌کردی کلکش را 4 ماهه می‌کنی، آن هم پس از 4 سال جنگ، یعنی اعتراف بزرگ به شکست. اینکه سنای آمریکا رای به پایان مداخله آمریکا در جنگ یمن طی 30 روز می‌دهد، یعنی اتفاقی مشابه سوریه، در یمن هم جاری است. و این قطعا به نفع انصارالله و به زیان سعودی‌هاست. انصارالله فقط چند هفته دیگر اگر مقاومت کند قطعا با دست پر از این جنگ بیرون خواهد آمد، درست مثل بشار اسد.
اوضاع در غزه هم متفاوت از گذشته است. اسرائیل همین چند هفته پیش سریعترین شکست و سریعترین آتش‌بس تاریخ 70 ساله و نکبت‌بار خود را تجربه کرد. صهیونیست‌ها شاید تصور این را هم نمی‌کردند حماس این‌گونه پاسخ دهد و ظرف چند ساعت، صدها موشک به نقاط مختلف سرزمین‌های‌ اشغالی شلیک کند و این رژیم را وادار به تسلیم آن هم ظرف تنها دو روز کند. کار به جایی رسیده که اسرائیل طرح دیوارهای بلند بتنی را برای مهار موشک‌های کورنت مقاومت در دستور کار قرار داده تا بیش از گذشته دور خود دیوار کشیده باشد. وضعیت حزب‌الله لبنان و جایگاه این جنبش محبوب را نیز می‌توانید در اندیشکده‌های آمریکایی و صهیونیستی بخوانید. امروز حزب‌الله به اعتراف همین مراکز اطلاعاتی و تحقیقاتی، دیگر یک جنبش نیست، یک ارتش مدرن است که جنگ بعدی‌اش با اسرائیل، جنگ آخر خواهد بود!
این تحولات نشان می‌دهد خبرهای بسیار مهمی در راه است و معامله قرن و عادی‌سازی روابط اسرائیل و اعراب نیز کار به جایی نخواهند برد. این معامله‌ها صرفا تلاش‌هایی هستند برای به عقب انداختن آنچه در حال وقوع است. گاهی سرو صدای بلند، ناشی از ترس است؛ صرفا بلوفی است برای پوشاندن یک حقیقت بزرگ‌تر. تهدید‌ها و رجزخوانی‌های گاوهای شیرده سعودی علیه مقاومت و ایران نیز از همین نوع سروصداهاست. به گفته عبدالحمید دشتی، نماینده بحرین در کمیته حقوق بشر سازمان ملل، متحدان عرب سعودی نمی‌دانند آل‌سعود چگونه در خفا به ایران التماس می‌کند:
 «کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با وجود سردی روابط با ایران، همه از جمله عربستان به طریقی تابع ایران هستند...این امر از طریق برخی تماس‌ها، مکالمات و نامه‌نگاری‌های بین شخصیت‌هایی خاص از عرب‌های خلیج‌فارس با ایرانی‌ها انجام می‌شود. منظور ما عربستان و ابوظبی است، و گرنه که بقیه، امارات تقریبا ذوب در ایران هستند و همچنین سلطنت عمان که رابطه خوبی با ایران دارد، بحرین هم هر‌چه ریاض تصمیم بگیرد اجرا می‌کند اما این کشورهایی که توصیه‌های ریاض را اجرا می‌کنند از تماس‌های محرمانه و خواهش و التماس‌های عربستان از ایران در زمینه‌های مختلف خبر ندارند...کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به دشمنی با ایران تظاهر می‌کنند اما از درون اطمینان دارند که نه از این کشور و نه از ملتش در طول تاریخ هیچ بدی ندیده‌اند و این انگلیس، آمریکا و صهیونیست‌ها هستند که عرب‌ها را علیه ایران تحریک می‌کنند. ایران کشوری آزاد و دارای حاکمیت مستقل است که از سر احترامی که برای اصول روابط بین‌الملل قائل است دست خود را به سوی همسایگانش دراز می‌کند... ما خیلی اوقات می‌شنویم که محمد بن سلمان ایران را تهدید یا مورد شماتت قرار می‌دهد و با اینکه امیدواریم جنگ نابودی و خونریزی اتفاق نیفتد، اما مطمئنیم اگر بن سلمان دست به حماقتی زده و حتی یک موشک شلیک کند این امر به زیر و زبر شدن خاندان آل‌سعود منجر می‌شود، چون ایران ظرف چند ساعت می‌تواند خلیج‌فارس را ‌اشغال کند و همه دنیا تسلیم قدرت ایران هستند و آنهایی که با آن سر دشمنی دارند زیان دیده‌اند.»
اگر آنچه طی 7 سال و نیم گذشته در منطقه به ویژه سوریه و عراق و یمن گذشت را، به دلیل گسترده بودن بازیگران جنگ، جنگ جهانی بگیریم، چه کسانی در این جنگ پیروز شده‌اند؟ کدام منطق- مذاکره یا مقاومت- در این
7 سال و نیم جواب داد؟ شاید گفته شود، نابودی سوریه و عراق و یمن نشان داد، این جنگ پیروزی نداشته است؛ که باید پرسید، اگر سوریه و عراق و یمن مقاومت نمی‌کردند و تروریست‌های تکفیری و پدرجد آنها بر این کشورها غلبه می‌یافتند، اوضاع بهتر بود؟!
به نظر می‌رسد وقت تقسیم غنایم است. مخاطب این جملات نیز دولت محترم است. برجام و تحولات منطقه را کنار هم بگذارید. درست می‌گویید، مقاومت هزینه دارد. بشار اسد و انصارالله هم هزینه دادند؛ اما برجام هم هزینه بود. وضعیت اقتصادی امروز، افزایش جهشی قیمت دلار، تورم، تحقیر، حمله به سفارتخانه‌های ایران، سوخت ندادن به هواپیمای ظریف و... نشان داد گاهی هزینه مذاکره به مراتب بیشتر از مقاومت است. اینکه کشور نابود شود و مردم و نوامیسمان به دست تکفیری‌های آدم‌خوار بیفتد بهتر است یا به قیمت آسیب دیدن زیرساخت‌ها، سر دشمن را یک بار برای همیشه به سنگ بکوبیم و به قیمت دادن خون، کشور و ناموسمان را از گزند داعشی‌ها نجات دهیم؟! شاید اگر برجام نبود و مقاومت بود، امروز در این حوزه نیز مشغول تقسیم غنایم بودیم.

جعفر بلوری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397
در ابتدای درس خارج فقه مطرح شد
شرح حدیثی مهم از سوی رهبر انقلاب درباره ریاست و تبعات آن  
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب صبح دیروز در ابتدای درس خارج فقه به شرح حدیثی از پیامبر اعظم صلوات‌الله‌علیه‌آله درباره‌ «تبعات اخروی ریاست» پرداختند. متن کامل بیانات رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است؛
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاهًْ والسّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنهًْ الله علی اعدائهم اجمعین.
عن النّبیّ صلَّى ‌الله علیه و آله قال: لا یُؤَمَّرُ رَجُلٌ عَلى عَشَرَهًْ فَما فَوقَهُم‌ اِلّا جِی‌ءَ بِهِ یَومَ القیامَهًْ مَغلولَهًًْ یَدُهُ اِلى عُنُقِه فَاِن کانَ مُحسِناً فُکَّ عَنهُ وَ اِن کانَ مُسیئاً زیدَ غِلّاً اِلى غِلِّهِ. (۱)
لا یُؤَمَّرُ رَجُلٌ عَلى عَشَرَهًْ فَما فَوقَهُم‌ اِلّا جِی‌ءَ بِهِ یَومَ القیامَهًْ مَغلولَهًْ یَدُهُ اِلى عُنُقِه
این حدیث درباره‌‌ بنده و امثال بنده است؛
[رسول اکرم صلّی الله علیه و آله] فرمود که هیچ کس نیست که بر ده نفر یا بیشتر ریاست و امارت داشته باشد ــ هر کسی که بر ده نفر، نه حالا بر هشتاد میلیون نفر امارت و ریاست داشته باشد؛ ــ «اِلّا جی‌ءَ بِهِ یَومَ القیامَهًْ مَغلولَهًْ یَدُهُ اِلى عُنُقِه‌»، [مگر اینکه] این آدمِ رئیس‌را که این‌قدر در دنیا محترم است و رئیس‌است و مدیر است، ‌چنین آدمی را در روز قیامت وقتی که می‌آورند، دست او را به گردنش بسته‌اند؛ یعنی دست‌بسته او را وارد محشر می‌کنند، آن هم به این شکل که دستش به گردنش بسته است. نفْس این مسئولیّت و آمریّت و ریاست، یک تبعاتی دارد که ایجاب می‌کند این را.
در آن حوزه‌ِ مأموریّت که ما آنجا رئیسیم، مدیریم، یک کاره‌ای هستیم، بعضی از کارها انجام می‌گیرد که ما می‌توانستیم مانع آن بشویم و نشدیم؛ حالا یا غفلت کردیم [وارد] نشدیم، یا از روی تنبلی وارد نشدیم؛ این کار خلاف، زیر نظر ما و در پُست نگهبانی ما انجام گرفت ــ پُست نگهبانی ما است دیگر ــ یا بعضی از کارها باید انجام می‌گرفت در حوزه‌ مأموریّت ما که انجام نگرفت؛ یا به‌خاطر اینکه ما نفهمیدیم، دقّت نکردیم، تعقیب نکردیم، مشورت نکردیم، پرس‌و‌جو نکردیم و ندانستیم، یا نه، دانستیم، تنبلی کردیم، امروز و فردا کردیم، [گفتیم] حالا ان‌شاءاللّه بعداً، فردا، و ضایع شد، فوت شد. اگر ماها عقل داشته باشیم، باید دنبال ریاست ندویم؛ واقعاً این‌جوری است. باید دنبال ریاست نرویم؛ ریاست این تبعات را دارد. بعضی می‌دوند دنبال ریاست، نمی‌فهمند که نفْس این آمریّت و ریاست، این خطرات را دارد که روز قیامت وقتی او را بیاورند، مغلولاً (۲) می‌آورند؛ این چیز خیلی مهمّی است. مغلولاً می‌آورند او را در پای محاسبه‌ الهی.
فَاِن کانَ مُحسِناً فُکَّ عَنه
اگر چنانچه او آدم خوبی بود، درستکار بود، در آنچه انجام گرفته بود تقصیری و گناهی متوجّه او نبود، اینجا رها می‌کنند او را. بالاخره شارع مقدّس و پروردگار عالم موازینی دارد؛ یک جاهایی ممکن است که انسان مَعفوّ باشد به دلیلی؛ قصورش قصورِ عن‌تقصیرٍ نباشد ــ گاهی ما قاصریم، جاهلیم امّا جهلمان عن‌تقصیرٍ است، گاهی نه، واقعاً تلاش خودمان را کرده‌ایم، زحمتمان را کشیده‌ایم، آخرش این [نتیجه] درآمده ــ این [قصور]، اینجا مورد عفو الهی است. پس اگر «محسن» باشد این آمر و این رئیس، فُکَّ عَنه.
وَ اِن کانَ مُسیئاً زیدَ غِلّاً اِلى غِلِّه
امّا اگر نه، انسان نیکوکاری نبوده است در دنیا، خودش هم آدم بدکار و بدعملی بوده است ــ هرجور بدعملی‌ای که فرض کنید ــ اینجا آن گرفتاری و آن غل و زنجیری که به او بسته شده است، افزایش پیدا می‌کند.
اینها را باید ما بفهمیم؛ اینها را باید بفهمیم. دنبال کرسی‌های ریاست [بودن] ــ چه ریاست اجرائی، چه ریاست تقنینی؛ می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را می‌کُشند، اگر چنانچه راه پیدا نکنند به هر دلیلی یا مثلاً فرض کنید صلاحیّتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد و غیره، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می‌زند که چرا نشد ــ عقل نیست، تدبیر نیست. ملاحظه کردید؟ اگر چنانچه این ریاست، مایه‌ یک چنین دغدغه‌ای است، خب انسان رها کند؛ مگر اینکه واقعاً متوجّه انسان بشود و واجب باشد برای انسان؛ آن [جا] بله [لازم است].
بنده دوره‌ دوّم ریاست جمهوری، قطعاً عازم(۳) بودم به اینکه نامزد ریاست جمهوری نشوم ــ حالا دوره‌ اوّل که تحمیل شد بر ما، هیچ ــ دوره‌ دوّم دیگر یقیناً گفتم من قطعاً نامزد نمی‌شوم؛ امام به من فرمودند بر تو واجب عینی و تعیینی است ــ هر دو را گفتند ــ گفتند: هم واجب عینی است، هم واجب تعیینی است؛ خب بنده هم بر خلاف میل خودم قبول کردم و رفتم. درست این است که اگر چنانچه تکلیفی وجود ندارد، واجب بر انسان نیست، انسان نرود به سراغش و دنبال نکند آن را. بله، اگر چنانچه ناچار شد، ناگزیر شد، به گردن انسان گذاشته شد، آنجا «خُذها بِقُوَهًْ»؛ (۴) بایستی با قوّت انسان دنبال بکند. (صفحه‌ ۲۶۴)
 _______________________
۱) امالی طوسی، مجلس دهم، ص ۲۴۶؛ «پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: هیچ کس نیست که بر ده نفر یا بیشتر، ‌ ریاست و امارت داشته باشد مگر اینکه او را روز قیامت در حالی می‌آورند که دستش به گردنش بسته است؛ پس اگر چنانچه آدم درستکاری بود و تقصیری متوجّه او نبود، او را رها می‌کنند و اگر چنانچه بدکار و گناهکار بود، غل و زنجیرش افزایش پیدا می‌کند.»
۲) دست بسته
۳)کسی که اراده‌ قطعی به انجام کاری کند
۴) سوره اعراف، بخشى از آیه‌ ۱۴۵؛ «... آن را به جد و جهد بگیر...»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397


پیکر مطهر 46 شهید از مرز مهران وارد کشور شد  
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

Image result for ‫پیکر مطهر 46 شهید از مرز مهران وارد کشور شد‬‎
پیکرهای مطهر 46 شهید دوران دفاع مقدس پس از سال‌ها دوری از وطن دیروز با انجام تشریفات قانونی از مرز مهران وارد کشور شد و به آغوش میهن اسلامی بازگشت.
به گزارش ایرنا، کار تفحص این شهدا در منطقه زرباطیه و مندلی عراق در مهرماه سال جاری آغاز که در نتیجه این تفحص‌ها، پیکر مطهر 46 شهید کشف شد.
این شهدا در عملیات های مختلفی همچون کربلای شش، والفجر سه و نیز عاشورای دو حضور داشتند.
از میان این شهدا یگان‌های مختلفی از جمله 88 زاهدان، 16زرهی قزوین، نیروی زمینی ارتش و نیز لشکر نصر 5، 21 امام رضا (ع) و نیز لشکر 17 علی ابن ابیطالب (ع) و لشکر 41 ثارالله از سپاه بوده است.
پیکرهای مطهر دیشب در آیینی با عنوان «شبی با شهدا» در مصلای بزرگ شهر ایلام میهمان مردم بودند.
پس از برگزاری مراسم وداع، پیکرهای پاک شهدا به منظور استمرار کار شناسایی و در نهایت تشییع و تدفین به تهران منتقل می‌شوند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397
آیت‌الله جوادی آملی:
 اداره موفق کشور با سفارش و توصیه محقق نمی‌شود
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
مفسر قرآن کریم گفت: اگر مسئولی بخواهد در اداره مملکت موفق شود با سفارش و توصیه فایده ندارد.
آیت‌الله جوادی آملی در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، ابراز داشت: قرآن فرمود وهم و خیال در معارف عقلی، علمی و جهان‌بینی سهمی ندارد بلکه انسان باید عالمانه و محققانه سخن بگوید، در بخش انگیزه نیز باید عقل عملی و عدل سهم داشته باشد.
به گزارش رسا، استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه رسول اکرم(ص) جاهلیت را به تمدن اسلامی تبدیل کردند، اظهار داشت: حضرت با سفارش و نصیحت کارها را پیش نبردند بلکه با عقل و عدل کارها را به پیش می‌بردند، اینگونه نبود که پیامبر(ص) تنها سفارش کند عالمانه و محققانه سخن بگویید بلکه برهان و دلیل آورد و اسلام را تثبیت کرد.
وی ادامه داد: اگر مسئولی بخواهد در اداره مملکت موفق شود با سفارش و توصیه فایده ندارد، نصایح در رتبه دوم قرار دارند یعنی بعد از اینکه همه کارها تثبیت شد، واعظ راه‌های مشخص شده را بیان می‌کند، از این رو قبل از مشخص شدن راه با سفارش نمی‌توان کار را به پیش برد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه قرآن فرمود که انسان تا جان دارد باید طلب علم کند، گفت: فهمیدن فریضه است چرا که اگر جامعه نفهمد پیش نمی‌رود، اسلام اندیشه و انگیزه جامعه را اصلاح کرد.
آیت‌الله جوادی آملی بیان داشت: پیامبر(ص) فرمود معارف دینی، توحید، وحی، نبوت، امامت، ولایت، معاد بعد فقه و احکام دینی و سپس حقوق و اخلاق علم را تشکیل می‌دهند اما ما همه را در فقه و اصول خلاصه کردیم و وضع حوزه‌ها به این صورت در آمد.
مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: قرآن فرمود کار انسان با آرزو پیش نخواهد رفت همانگونه که با وهم و خیال پیش نمی‌رود، جامعه باید از عقل و نقل معتبر استفاده کند و اگر انسان توانست آن را با یکدیگر جمع کند که بسیار خوب است اما در هر صورت باید حجتی داشته باشد.
وی افزود: انسان پاک فرشته متحرک است که البته در صورت ناپاکی می‌تواند شیطان متحرک باشد، چرا وقتی انسان می‌تواند پاک زندگی کند به سمت دیگر برود؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397
مرتضی نبوی:
طبق نظر رهبری سران قوا در هیئت
نظارت مجمع تشخیص مصلحت حق رأی ندارند
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پیشنهادی آمد که رؤسای قوای سه‌گانه هم عضو هیئت عالی نظارت باشند، اما در واقع عده‌ای از اعضای مجمع معتقد بودند که معنی ندارد آنها که قرار است مورد نظارت قرار گیرند، خود عضو هیئت عالی نظارت باشند و این نظر را رهبری تأیید کردند و گفتند که رؤسای سه‌ قوه می‌توانند در نشست‌های هیئت عالی شرکت کنند اما حق رأی ندارند.
سید مرتضی نبوی درباره شبهات مطرح شده پیرامون نظارتِ هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام با خبرگزاری فارس به گفت‌وگو پرداخت. وی درباره این شبهه که سیاست‌های کلی نظام جزء قانون اساسی نیست و اگر مصوبه‌ای در مجلس چه مغایر با این سیاست‌ها باشد و چه نامنطبق با آنها، نمی‌توان به عنوان خلاف قانون اساسی به آن ایراد گرفت، گفت: ما در قانون اساسی اصل ۱۱۰ را داریم که وظایف و اختیارات رهبری را ذکر کرده است و بند یک آن تعیین سیاست‌های کلی نظام را با مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله وظایف و اختیارات ایشان می‌داند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بند ۲ نیز نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را از جمله وظایف و اختیارات رهبری می‌داند، پس آیا می‌توان گفت که «سیاست‌های کلی نظام» که در قانون اساسی نسبت به آن تصریح شده است خارج از قانون اساسی است؟ و منشاء قانون اساسی ندارد؟ در حالی‌که ۲ بند از اصل مهم ۱۱۰ قانون اساسی ناظر به همین سیاست‌های کلی است. آیا قانون اساسی در مقام تفنن بوده است؟ در مقام کار تشریفاتی بوده است؟ یا اینکه قرار است همه مفاد آن و از جمله بندهای اصل ۱۱۰ آن اجرا شود؟ اگر قرار است قانون اساسی اجرا شود، ما طبق اصول همین قانون می‌رویم به دنبال تدوین سیاست‌های کلی، ابلاغ و سپس نظارت بر حسن اجرای آنها. حال چگونه می‌توان گفت که سیاست‌های کلی نظام خارج از قانون اساسی است؟
نبوی همچنین اظهار داشت: از همین نوع ایراداتی که امروز به هیئت عالی نظارت گرفته می‌شود، پیش‌تر به نظارت خود مجمع بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام گرفته می‌شد. شورای نگهبان هم استفساری از رهبری داشتند که با این نظراتی که هیئت عالی نظارت به ما می‌دهد چگونه مواجه شویم؟ و رهبری هم پاسخ دادند که شما این‌ها را به مجلس منعکس کنید تا رعایت کنند. یعنی از شورای نگهبان خواسته‌اند که علاوه‌بر موارد عدم انطباق مصوبات مجلس با موازین شرع و اصول قانون اساسی، نظرات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم درباره عدم انطباق مصوبات با سیاست‌های کلی نظام را به مجلس منتقل کند. وی در پاسخ به این شبهه که اعضای هیئت عالی نظارت صرفاً می‌توانند پیش از تصویب لوایح و طرح‌ها اعلام نظر کنند، خاطرنشان کرد: اگر قرار بر این بود که نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام صرفاً پیش از تصویب لوایح به کمیسیون‌های مجلس اعلام شود که نظارت مجمع بر حسن اجرای سیاست‌های نظام، کاری تشریفاتی بود و ممکن بود لوایحی تصویب و به قانون تبدیل شود که مغایر با سیاست‌های کلی نظام باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آیا منتقدان نسبت به نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، از تفسیر شورای نگهبان درباره اصل ۱۱۰ قانون اساسی مطلعند؟ شورای نگهبان تفسیر کرده است حتی اگر هیئت عالی نظارت مجمع نظراتش را درباره مصوبات مجلس به ما (شورای نگهبان) ندهد، ما وظیفه داریم که بند ۲ این اصل را در موضوع عدم مغایرت مصوبات مجلس با قانون اساسی رعایت کنیم یعنی سیاست‌های کلی نظام را هم جلوی خود می‌گذارند و نظر خود را درباره مصوبات اعلام می‌کنند کما اینکه این کار را قبلاً هم کرده‌اند و در موارد قبلی مجلس هم ایرادی نسبت به آن نگرفته است. در این راستا شورای نگهبان رأساً اعلام می‌کند که مصوبات مجلس مغایر با سیاست‌های کلی نظام است در نتیجه مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی است و مجلس باید این ایراد را رفع کند. پس در فرض اینکه حتی رهبری اختیار نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض نمی‌کردند، باز هم شورای نگهبان طبق تفسیر این اختیار را دارد که از حسن اجرای این سیاست‌ها در مصوبات صیانت کند که همان صیانت از قانون اساسی است.
نبوی خاطرنشان کرد: پیشنهادی آمد که رؤسای قوای سه‌گانه هم عضو هیئت عالی نظارت باشند، اما در واقع عده‌ای از اعضای مجمع معتقد بودند که معنی ندارد آنها که قرار است مورد نظارت گیرند، خود عضو هیئت عالی نظارت باشند و این نظر را رهبری تأیید کردند و گفتند که رؤسای سه‌ قوه می‌توانند در نشست‌های هیئت عالی شرکت کنند اما حق رأی ندارند. وی شبهه‌ ورود مجمع به حیطه قانون‌گذاری را نیز اینطور پاسخ داد: ما قبول داریم که مجمع قانونگذاری نمی‌کند، ولی آیا باید بگوید که این مصوبه مجلس مطابق سیاست‌های کلی نظام است یا نه؟ یعنی همان‌طور که شورای نگهبان می‌گوید مصوبه‌ای مغایر شرع یا قانون اساسی نیست و معنی‌اش قانون‌گذاری از سوی شورای نگهبان نیست، وقتی هم که مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام می‌کند که امسال مصوبه‌ای مغایرت با سیاست‌های کلی نظام دارد یا ندارد، به معنی دخالت در حیطه قانونگذاری نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397


( کل صفحات : 15 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic