تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
آیت‌الله رئیسی:
برخورد با فساد در خود قوه قضائیه از اولویت‌های کاری این دوره است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله رئیسی‬‎
رئیس‌قوه قضائیه گفت: در این دوره تلاش داریم که برخورد با قضات مسئله‌دار تشدید شود.
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار رئیس‌و اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون را از نهادهای مهم مورد رجوع مردم دانست و با اشاره به رسیدگی‌های قضایی به گزارش‌های جزئی و کلی این کمیسیون جهت حل مشکلات مردم، اظهارداشت: رسیدگی‌های قضایی به گزارش‌های خاص کمیسیون اصل 90 مانند موارد تحقیق و تفحص نیاز به شعبی ویژه دارد که ان‌شاءالله با اقدامات کارشناسی، چنین شعبی در آینده نزدیک تعیین خواهد شد.
تشدید برخورد با قضات مسئله‌دار
رئیسی در ادامه، برخورد با فساد در خود قوه قضائیه را از اولویت‌های کاری این دوره برشمرد و خاطرنشان کرد: شاید همه موارد برخورد هم اعلامی نباشد اما قطعا اقدامی است. ما طی ماه‌های اخیر، تعدادی از قضات را از خدمت منفصل کردیم و شخصا نیز در چند دادگاه عالی مربوط به صلاحیت قضات حضور یافتم تا از نزدیک در جریان کار باشم. البته آیت‌الله آملی لاریجانی هم روی موضوع فساد در دستگاه قضایی حساس بودند اما در این دوره تلاش داریم که برخورد با قضات مسئله‌دار تشدید شود.
*برخورد سختگیرانه با روحانیون مرتکب جرایم
وی با اشاره به رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرای ویژه روحانیت، برخورد با روحانیونی که مرتکب برخی جرایم و تخلفات می‌شوند را سختگیرانه‌تر از سایر افراد دانست و افزود: بسیاری از موارد مربوط به دعاوی خصوصی یا اختلافات بین مساجد یا نهادهای داخل مساجد، در شورای حل اختلاف حل و فصل می‌شود زیرا چه در مورد روحانیون و چه درخصوص سایرین معتقدیم که لزوما راهکار حل همه دعاوی، دادسرا و دادگاه نیست.
 آزادی 1600 زندانی مهریه با دستورالعمل جدید
رئیس‌دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت برگزاری جلسات مشترک قوه قضائیه با فراکسیون مبارزه با فساد اقتصادی، به موضوع زندانیان مالی و مهریه و تاکیدات مراجع عظام تقلید درخصوص این موضوع‌اشاره کرد و گفت: از زمانی که دستورالعمل مربوط به زندانیان مهریه صادر شده است، حدود 1600 نفر آزاد شده‌اند و مابقی نیز که کمتر از 800 نفر هستند، کسانی هستند که تمکن مالی دارند اما از پرداخت مهریه استنکاف می‌کنند. در حال حاضر نیز اتفاق تازه‌ای رخ نداده و ما صرفا قانون را اجرا می‌کنیم. انصافا نیت ما هم تضییع حقوق بانوان نیست اما معتقدیم در زندان ماندن کسی که توانایی پرداخت مهریه را ندارد، برای خود زوجه هم عملا فایده‌ای ندارد اما اگر همین فرد آزاد باشد و بتواند کار کند، امکان پرداخت مهریه از سوی او به دلیل کسب درآمد، فراهم‌تر است.
مدیریت فضای مجازی به معنای بستن آن نیست
رئیسی درخصوص نظارت بر فضای مجازی نیز اظهارداشت: به هیچ عنوان محدودیت بی‌دلیل یا باز گذاشتن بی‌حساب و کتاب درخصوص فضای مجازی پذیرفته نیست. اعتقاد ما در مورد فضای مجازی که مواهب بسیاری برای مردم دارد، این است که این فضا مدیریت شود و مدیریت فضای مجازی نیز به معنای بستن این فضا نیست.
نگاه مدیریتی به فضای مجازی کمرنگ است
وی با اشاره به ارتکاب برخی جرایم سنگین در فضای مجازی نظیر توزیع مواد مخدر، فساد و فحشا، معاملات اسلحه و... افزود: امروز برخی با سوءاستفاده از فضای مجازی، حریم خصوصی مردم را نقض می‌کنند و امنیت اخلاقی و اجتماعی را تهدید می‌کنند. متاسفانه نگاه مدیریتی به فضای مجازی کمرنگ است و آنچه در حال حاضر وجود دارد، یا نگاه مسدودسازی است یا نگاه آزادی بی‌ضابطه. باید نگرانی‌ها را در این زمینه رفع کنیم تا همه بتوانند به راحتی از این فضای مفید استفاده کنند.
نباید با کسی که در یک روستای کم آب و امکانات بنایی می‌سازد برخورد شود
رئیس‌قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی مشکلات قانونی در حوزه منابع طبیعی گفت: در برخی روستاهای کشور، اهالی به عشق روستا و زادگاهشان با وجود خشکسالی، نبود آب و امکانات لازم، در محل مانده‌اند و مهاجرت نکرده‌اند. حال اگر چنین فردی برای گذران زندگی خود، بنایی ساخت نباید با استناد به قانون منابع طبیعی با او برخورد شود. باید به چنین افرادی حتی جایزه داد که اجازه نمی‌دهند روستاها متروکه و مخروبه شوند. حساسیت‌ها باید درخصوص اماکنی باشد که سرسبز و پرآب است؛ نظیر استان‌های شمالی کشور.
بر همین مبنا، قانونگذاران محترم نباید یک نسخه را برای کل کشور بپیچند بلکه در چنین مواردی لازم است با در نظر داشتن ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و... قوانین به صورت منطقه‌ای و محلی تصویب شود.
آغاز بررسی‌های لازم درخصوص خودروسازان
رئیسی همچنین از آغاز بررسی‌های لازم درخصوص خودروسازان خبر داد و در پایان با بیان اینکه هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد، عبور از تنگناها را در گرو اراده قوی و نگاه به ظرفیت‌های داخلی دانست.
براساس این گزارش، برخی از اعضای کمیسیون اصل 90 نیز در این دیدار به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
ظرفیت و توانایی عظیم رهبر انقلاب
(زلال بصیرت)
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‌‬‎


 ویژگی این دنیا، همراهی آن با رنج‌ها و سختی‌هاست،زندگی اولیای الهی و جانشینان ایشان همین را نشان می‌دهد؛ به نظر بنده در حال حاضر نیز فشارهایی که از نظر روحی و فکری به رهبری وارد می‌شود، بیش از همگان است.
بر اساس روایتی بلاها و سختی‌ها برای کسانی که شبیه ترین افراد به پیامبران و معصومان هستند، بیشتراست. البته مشکلات و بلاها، دائما سخت‌تر می‌شود؛ همان‌گونه که امتحانات تحصیلی افراد  نسبت به کلاس‌های بالاتر با هم متفاوت است و مقداری سخت‌تر می‌شود، جوامع انسانی نیز در طول تاریخ حکم کودکی را دارند؛ ابتدا امتحان‌ها بسیار ساده بود، با آمدن پیامبران بعدی و مراتب عالی‌تر و شریعت مهمتر، امتحانات سخت‌تر می‌شد،‌ تا زمان پیامبر اکرم(ص) که فرمود: ما اوذی نبی‌ مثل ما اوذیت. این سخن دلالت بر امتحان‌های سخت‌تر آن زمان نسبت به جوامع قبل دارد. بنابراین اگر قرار است جامعه به قدری رشد کند که لیاقت رهبری حضرت مهدی(عج) را بیابد، باید مراحلی که هر یک از دیگری سخت‌تر است را طی کند.
در قرن اخیر، انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین امتحان‌های الهی بود که به رهبری امام(ره) به پیروزی رسید؛ تصور اینکه در نظام شاهنشاهی که به دستور اربابان استعمارگر و اجرای بردگانی مانند پهلوی اداره می‌شد، افرادی تربیت شوند که یاران امام‌(ره) شوند، بعید بود؛ نوجوان سیزده‌ساله‌ای که حاضر می‌شود زیر تانک برود، چه انگیزه و چه درکی دارد، این همت را از کجا آورده و در کدام دستگاه رشد یافته است؟ اینها نشان از رشد جامعه است. در طول چهل سال بعد از انقلاب اسلامی، قاعدتا هر سال جامعه رشد بیشتری پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، جوانان امروز ما که امام‌(ره) را درک نکرده و دفاع مقدس را ندیده‌اند، نه تنها کمتر از جوانان آن زمان نیستند، بلکه آماده‌ترند.
نباید از سختی کارها و سنگینی مسئولیت‌ها هراسی به دل راه داد! البته خداوند نشان داده است که هر کجا تلاش توأم با اخلاص باشد، بیش از تصور، انسان را یاری خواهد کرد.
طبق فرمایش رهبری، این انقلاب از روز اول، یک روز بدون معجزه نداشته است! از همان زمان که قرار بود امام‌(ره) با هواپیما از فرانسه به ایران بیایند و ترس زیادی از احتمال ترور امام‌(ره) وجود داشت‌، تا همین امروز، شاهد نصرت‌های الهی بوده‌ایم.
فراهم بودن شرایط خدمت در نظام اسلامی
  در این نظام، شرایطی فراهم شده که اگر کسانی اهل خدمت صادقانه باشند، در جایی قرار بگیرند که اگر دقیق اندیشیده شود، بهترین مکان برای خدمتگزاری است. البته شرایط جامعه نیز مهم است؛ گاهی جامعه به گونه‌ای است که علی‌(ع) را نمی‌پذیرد و اگر امیرمؤمنان می‌خواست به زور بر آنها مسلط شود، نه تنها آنها نمی‌توانستند از خدمات ایشان استفاده کنند، بلکه به ایشان نیز ظلم می‌شد. این است که باید چندی بگذرد تا جامعه لیاقت این را پیدا کند که علی‌(ع) رهبر آنها بشود.
خداوند تأییدات خود را به اندازه‌ای که افراد مخلص در جامعه باشند و حفظ ارزش‌ها به آن راه، متوقف باشد، به صالحان می‌رساند و اجازه نمی‌دهد کارها و زحمات از بین رود. خداوند همواره در کارهایش غالب است؛ گاهی ما خیال می‌کنیم که اهل حق در جایی شکست خورده‌اند، در حالی‌که این اقتضای بی‌لیاقتی برخی از کسانی بوده است که در ظاهر عنوانی داشته‌اند؛ وگرنه خداوند شکست نمی‌خورد.
اگر دیدیم در جایی قرار گرفته‌ایم که می‌توانیم خدماتی انجام دهیم که دیگران نمی‌توانند، باید به صورت مضاعف شکر خداوند را به‌جا بیاوریم؛ خدمت‌گزاران کم نیستند، اما ظرفیت‌ها با هم فرق می‌کند و باید مراقب باشند که کوتاهی از آنها سر نزند.
در این نظامی که در طول تاریخ بی نظیر و ارزشمند است، خداوند کاری را نصیب شما در کمیته امداد کرده است که سنخ آن با بسیاری از مسئولیت‌های دیگر قابل مقایسه نیست، انجام وظیفه شما سبب شد تا خیلی ازشکم‌ها گرسنه نباشد، برخی از آبروها حفظ شود و جلوی برخی از انحرافات ناشی از فقر گرفته شود؛ این در حالی است که دل یک بچه را شاد کردن، اجری بیش از تصور ما دارد، چه رسد که وظیفه کسی در طول سال چنین باشد. از این‌رو باید با تدبیر، اخلاص و تلاش به بهترین وجه، قدر این توفیق را دانست و در عمل نیز کم نگذاشت. سرچشمه همه این توفیقات شما، حرکت امام‌(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی است؛ از این‌رو باید قدردان آن بود. همچنین باید قدردان وجود رهبری بود که بر اساس اسباب عادی، نمی‌توان انتظار وجود جانشینی شبیه ایشان داشت.
لزوم قدردانی نعمت وجود رهبری
حتی ما که چندین سال با ایشان آشنایی داشتیم، هرگز این توانایی‌ها و چنین ظرفیت‌های عظیمی را در ایشان سراغ نداشتیم؛ ظرفیتی که دوست و دشمن به آن اذعان دارند و در عالم کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر است. در مقابل نیز، خداوند، چه محبتی از ایشان را در دل مؤمنین قرار داده است؛ شخص جانبازی که به دیدار رهبری رفته بود، وقتی از او سئوال کردند که چه آرزویی داری؟ گفت: دیگر آرزویی ندارم؛ آرزو داشتم رهبرم را از نزدیک ببینم که محقق شد. کجا در دنیا، این چنین عشق و محبت‌هایی سراغ دارید؟ کجا می‌توانید رهبری را بیابید که تا این اندازه مردم خود را دوست بدارد و خیرخواه آنها باشد و مردم هم او را دوست بدارند؟ خدا را شاکر هستیم که خداوند چنین نعمتی را به ما عطا کرده است و رهبری جامعه را به دست ایشان سپرده و به او عزت، اقتدار و حسن تدبیری عنایت کرده که به بهترین وجه کشور را اداره کرده است، به گونه‌ای که حتی دشمنان نتوانند از او خرده بگیرند. امیدوارم خداوند به ما لیاقت درک و شناخت رهبری را عنایت بفرماید تا لیاقت رهبری صاحب اصلی یعنی امام زمان‌(عج) را بیابیم.
بیانات آیت‌الله مصباح یزدی‌(دام ظله) 
در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و هیئت همراه؛ قم‌؛28 / 9 / 1397 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
سرلشکر سلامی:
 پشت استراتژی مذاکره، تخلیه قدرت و تسلیم نهفته است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
فرمانده کل سپاه می‌گوید ایستادگی ما تابع منطق است اما برخی فکر می‌کنند مذاکره شیک و منطقی است، اما باید بدانند که پشت استراتژی مذاکره، تخلیه قدرت و تسلیم نهفته است.
سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب در آئین ملی بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: امروز مصادف است با سالروز شهادت یکی از دانشمندان ما به نام شهید چمران که شاید هیچ‌کس مثل او به شخصیت خودش بصیر نبود، هرگز جاذبه و شکوه تمدن غرب او را مرعوب نکرد و علمش مانع جنگش نشد.
وی افزود: انسانیت به صورت کامل در او تجلی پیدا کرده و در کنار لطافت و مهربانی همچون کوهی آهن در مقابل کفار می‌ایستاد، ترکیب علم، هنر، اندیشه، ایمان و روح جهاد از او یک انسانی جاودان برای جامعه ساخته بود. یاد و خاطره او را گرامی می‌داریم، بذرهایی که او در تفکر جوانان لبنان کاشت امروز درخت بزرگی با عنوان حزب‌الله شده است و در جهان اسلام می‌درخشد.
سلامی گفت: امروز جغرافیای ذهن‌ها نشانه بزرگی سرزمین انسان‌هاست و طول و عرض جغرافیایی شاخصی برای نشان بزرگی سرزمین‌ها نیست، ملت‌ها برای ماندگاری نیازمند منابع هویتی هستند اگرچه، وسعت و قدرت نظامی به عنوان مؤلفه‌های قدرت هستند اما هیچ چیز به مانند منابع هویتی نمی‌تواند منبع قدرت کشورها باشد.
وی با اشاره به دوران رژیم پهلوی گفت: ملت ما در آن زمان در فرهنگ، اقتصاد، سیاست و دفاع وابسته بود و به نوعی یک ایالت از یک قدرت دیگر بود و اجازه و امکان انجام رسالت خود را نداشت، اما همین که ولایت و رهبری بر کشور حاکم شد منابع قدرت ملی این کشور جوشان و بی‌پایان شد.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تحقیقات انجام شده در آمریکا درباره نقاط ضعف این کشور گفت: آنها اعلام می‌کنند که بزرگ‌ترین ضعف در آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است، شما ببینید رهبری کشوری با این همه ادعا فردی است مانند ترامپ که این رهبری فاقد عقل و تدبیر است.
وی ادامه داد: شاخص‌های ظاهری تعیین‌کننده قدرت کشور نیست، معنویت، هویت و رهبری منابع قدرت کشورها هستند، ما از میدان جنگ می‌آییم و آرایش جنگی دشمن را می‌بینیم؛ بنابراین درک ما از شاخص‌های ظاهری قدرت عینی است و می‌دانیم کدام قدرت با گذشت زمان فرسوده می‌شود. اساتید به عنوان سازندگان اصلی ایمان، فضیلت و علم جوانان هستید در واقع سازندگان اصلی سازه‌های قدرت انقلاب هستید.
وی افزود: ما ۱۲ سال پیش با شهید تهرانی مقدم به دنبال راهی برای پایان دادن به داستان ناوهای هواپیمابر آمریکا بودیم، می‌بایست موشک‌های بالستیک این کار را می‌کردند زیرا موشک‌های کروز به دلیل سرعت و مسیر حرکت در نزدیکی زمین آسیب‌پذیری داشتند اما موشک‌های بالستیک با سرعتی چند برابر صوت به هدف برخورد می‌کنند و هدف قرار دادن آنها با موشک‌های ضد موشک کار دشواری است، اما نیازمند فناوری بودیم که اهداف را با دقت صد هدف قرار دهد در ۱۵ سال پیش این یک آرزو بود.
وی ادامه داد: اگر به این فناوری دست می‌یافتیم می‌توانستیم ناوها را هدف قرار دهیم، آزمایش‌های بسیاری انجام داده و شکست می‌خوردیم اما این شهید بزرگ ناامید نشد تا یک روز این اتفاق افتاد، اگرچه باورکردنی نبود اما موشک دقیقاً به هدف برخورد و ما توانستیم توازن قدرت را تغییر دهیم. این نتیجه یک تفکر جهادی بود.
سلامی گفت: موشک‌ها نقطه‌زن با دقت و قدرت بیشتر شده و به دلیل اینکه ذهن‌های روشن و الهی منبع قدرت ما هستند با اعتماد به نفس سخن می‌گویم. امروز خورشید علم در جهان اسلام دوباره طلوع کرده و ما می‌خواهیم در گام دوم انقلاب عصر طلایی تمدن اسلامی را احیا کنیم. آنچه تا به امروز صورت گرفت نتیجه این است که در برابر هر فشاری زانو نزده‌ایم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
دادستان تهران با حمایت از اقدامات پلیس در مبارزه با مفاسد اخلاقی هشدار داد
برخورد قاطع با مروجان سازمان‌یافته بی‌حجابی و بی‌عفتی
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
دادستان تهران گفت: با کسانی که به صورت سازمان‌یافته به هنجارشکنی اقدام کرده و اهداف دشمن را در زمینه بی‌عفتی و بی‌حجابی ترویج می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد شد.
به گزارش فارس، علی القاصی در نشست بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی با اشاره به پدیده‌های نوظهوری که امروزه جامعه با آن رو‌به‌رو است به برنامه‌ریزی‌های دشمن در حوزه شبیخون فرهنگی و زمینه نفوذ در بین جوانان ‌اشاره کرد و با انتقاد از بی‌مسئولیتی برخی از نهادهای متولی اظهار داشت: ادامه این وضع به نحوی است که امنیت عمومی جامعه را به خطر می‌اندازد. خیلی از جرائم مهم نتیجه بی‌بندوباری‌های اخلاقی، بی‌نظمی‌های شهری و ناهنجاری‌های اجتماعی است.
القاصی بر لزوم اقدامات مقابله‌ای و ورود قاطعانه نسبت به این قبیل ناهنجاری‌ها و جرائم اخلاقی تأکید کرد و افزود: دادستانی و ضابطین در رابطه با جرایم مشهود در فضای مجازی و فضای حقیقی وفق قانون وظیفه ورود و پیگیری را دارد.
وی با اشاره به مواد قانونی برخورد با جرائم منافی عفت عمومی، اجرای قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر را در رابطه با مظاهر بی‌حجابی خواستار شد و تصریح کرد: با کسانی که به صورت سازمان‌یافته به هنجارشکنی اقدام کرده و اهداف دشمن را در زمینه بی‌عفتی و بی‌حجابی ترویج می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد شد.
دادستان تهران با حمایت از اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با مفاسد اخلاقی و مظاهر بی‌عفتی و بی‌حجابی در جامعه، رویکرد دستگاه قضایی را در دو بخش پیشگیری و ایجابی و اقدامات مقابله‌ای مورد توجه قرار داد.
القاصی با اشاره به دستگاه‌های مختلفی که در حوزه پیشگیری و اقدامات ایجابی مسئولیت دارند، از پیش‌نویس طرحی با موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی که در آن برای 15 دستگاه حدود 144 وظیفه تعیین شده، خبر داد.وی با اشاره به اقدامات فوری و مقابله‌ای برای برخورد با مظاهر علنی بدحجابی در جامعه، تأکید کرد: باید سازوکار اجرایی و تدابیر برخورد با این قبیل ناهنجاری اتخاذ شود.
نمی‌توانیم نسبت به سگ‌گردانی در معابر بی‌تفاوت باشیم
دادستان تهران با ابراز تأسف از سگ‌گردانی یا به همراه داشتن سگ در معابر عمومی، مناطق مسکونی و زندگی شهری و خانوادگی، گفت: نمی‌توانیم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشیم و باید مطابق قانون برای کنترل و برخورد مروجین این پدیده‌های ضد اخلاقی ورود کرد.
القاصی خواستار ورود جدی دستگاه‌های متولی در مقابله با پدیده‌های نوظهور شد و ادامه داد: اگر این ورود، ورود میدانی نباشد قطعا باید شاهد گسترش این قبیل ناهنجاری‌ها باشیم.
وی از فرماندهی پلیس پایتخت خواست در مقابله با قبح‌شکنی‌ها با قدرت و تمام‌قد در میدان عمل به کار خود ادامه دهند و تصریح کرد: مجموعه دستگاه قضایی از مامورینی که وظیفه قانونی خود را در مواجهه با این قبیل ناهنجاری‌ها و جرایم انجام می‌دهند، پشتیبانی می‌کند.
دادستان تهران با اشاره به وظیفه مهم و نقش اساسی نهادهای امنیتی در شناسایی باندهای مفاسد اخلاقی، توزیع محصولات ضدفرهنگی و مراکز فساد و فحشاء، موفقیت در این امر را منوط به جهاد عمومی و همکاری همه دستگاه‌ها دانست.
به گفته القاصی، شعب ویژه‌ای در دادسرا و دادگاه برای رسیدگی و برخورد فوری، ویژه و خارج از نوبت با جرائم و مفاسد علنی در حوزه ناهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی اختصاص یافته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
در دیدار با دبیر شورای امنیت ملی روسیه
شمخانی: ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه می‌دهد
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که در روسیه حضور دارد با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
دریابان علی شمخانی و نیکلای پاتروشف دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه چهارشنبه در دیداری دوجانبه پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و روند همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تهران و مسکو دیدار و گفت‌وگو کردند.
شمخانی در جریان این دیدار با قدردانی از همتای روس خود برای برگزاری موفق دهمین اجلاس مقامات عالی امنیتی پنج قاره جهان، تداوم همکاری‌های نزدیک و مشارکت جدی میان ایران و روسیه و سایر همسایگان افغانستان برای کمک به شکل‌گیری روند آشتی ملی در این کشور را مورد تأکید قرار داد و افزود: برگزاری دومین نشست مقامات عالی امنیتی همسایگان افغانستان که نیمه دوم سال جاری در تهران برگزار خواهد شد، فرصت مناسبی برای تسریع در روند کمک به ثبات پایدار در افغانستان خواهد بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین تصمیمات اتخاذشده از سوی ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام که پاسخی به بدعهدی و بی‌عملی آمریکا و کشورهای اروپایی است اعلام کرد: ایران در چارچوب بندهای 26 و 36 برجام به‌صورت گام‌به‌گام کاهش تعهدات خود را برای مقابله با رفتار غیرقابل‌قبول طرف‌های مقابل که صرفاً تأمین‌کننده نفع یک‌جانبه است ادامه خواهد داد.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از حضور و سخنرانی مهم و جامع دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دهمین نشست امنیتی روسیه گفت: براساس دیدگاه شرکت‌کنندگان در نشست، سخنرانی جناب‌عالی در ردیف تأثیرگذارترین سخنرانی‌های ارائه‌شده بوده است.
وی با‌ اشاره به نشست سه‌جانبه مقامات عالی امنیت ملی روسیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی که به‌زودی در اسرائیل و با موضوع بررسی تحولات سوریه انجام خواهد شد اظهار داشت: نتایج این نشست را به جمهوری اسلامی ایران که شریک راهبردی ما در منطقه است ارائه خواهیم کرد.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه ضرورت جلوگیری از مداخله غیرقانونی آمریکا در سوریه و متوقف‌سازی برخی اقدامات نظامی اسرائیل در این کشور را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: اقداماتی که می‌تواند به بحران جاری در سوریه دامن بزند به‌هیچ‌وجه مورد تأیید روسیه
نیست.
علی شمخانی برای شرکت در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورها در شهر اوفای روسیه حضور یافته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
روحانی:
اقدامات آمریکا علیه ملت ایران جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
رئیس‌جمهور گفت: کسی نگوید آمریکا ما را تحریم کرده است، چرا که این تحریم نیست بلکه یک جنایت علیه بشریت است.
حجت‌الاسلام روحانی دیروز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، با بیان اینکه آمریکا به دنبال انزوای ایران و ایران هراسی مجدد است و می‌کوشد در برابر زیرپا گذاشتن معاهدات و تخلفاتش، هزینه‌ای پرداخت نکند، گفت: به رغم این تلاش‌ها ، آمریکا امروز در حال پرداخت هزینه بسیار بالایی در برابر این تخلفاتش است و به استثنای دو سه کشور کوچک که کار آمریکا را تایید می‌کنند، مقام و یا کشوری نیست که صبر، متانت و اخلاق ایران را منکر شود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه معتقدند ایران صبر راهبردی و منطق و استدلال داشته و اقداماتش منطبق با مقررات بین‌المللی بوده و اقدامات اخیر برای کاستن از تعهداتش ، طبق برجام و بندهای 26 و 36 آن است.
روحانی اظهار داشت: کاری که ما انجام می‌دهیم علیرغم اینکه برخی از کشورها تبلیغات ناصحیح می‌کنند، حداقل اقدام ایران است. طرف مقابل نه تنها تعهداتش را انجام نداده بلکه آن را کاهش داده و روح اصلی برجام را که گشایش بخش اقتصادی و تجارت و روابط اقتصادی مناسب ایران با جهان است، زیر علامت سؤال قرار داده است.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: بنابر این هیچکس نمی‌تواند به ایران اعتراض کند و یا ما را مورد سرزنش قرار دهد. ما طبق قانون و در چارچوب مقررات عمل می‌کنیم و البته اگر اهداف ما تامین نشود بعد از 60 روز که از 18 اردیبهشت محاسبه می‌شود، اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام کرده‌ایم انجام می‌دهیم. در عین حال چنانچه آنها در این دوره به تعهدات خود عمل کنند، همه اقداماتی که در 60 روز اول و یا احتمالا 60 روز دوم انجام گرفته، به نقطه اول برمی گردد و مشکلی ایجاد نمی‌شود، این منطق صریح ایران است.
روحانی با بیان اینکه اقدامات امروز آمریکایی‌ها علیه ملت ایران صرفا تحریم نیست، گفت: کسی نگوید که آمریکا ما را تحریم کرده است، چرا که این تحریم نیست بلکه یک جنایت علیه بشریت است. اگر آنها برخی صنایع حساس ما را تحریم می‌کردند می‌شد اسم آن را تحریم گذاشت اما وقتی زندگی مردم، مواد غذایی و نیازمندی‌های مردم را مورد تحریم قرار می‌دهند، نام آن «جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی است».
رئیس‌جمهور با‌ اشاره به اینکه امروز کسی که در دنیا خود تروریست اقتصادی است، می‌خواهد علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شود، تصریح کرد: رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده یک نگرانی نسبت به ایران بیشتر ندارد و آن سلاح هسته‌ای است که البته این هم از زبان رئیس‌جمهور آمریکا کمی عجیب است زیرا تنها کسی که در دنیا از سلاح هسته‌ای علیه انسان‌های بی‌گناه استفاده کرده، آمریکا بوده است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اینکه از یک طرف فشار اقتصادی بر ما وارد کنند و از یک طرف دعوت به مذاکره کنند، نزد هیچ سیاستمدار و انسان عاقلی معقول به نظر نمی‌آید.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال در آغاز بهار ضمن بارش باران رحمت و نعمت خدا به خاطر فشاری که به واسطه سیل بر زندگی مردم وارد شد سختی‌هایی داشتیم، گفت: باید مدیریت و نظارت‎ها را بر توزیع کالاها و رسیدن اجناس و اقلام به دست مردم افزایش دهیم، البته دو سال است که از مجلس شورای اسلامی خواستار مجوز برای تشکیل وزارت بازرگانی هستیم؛ چرا که وزارت بازرگانی صادرات کشور را رونق داده، واردات را به درستی کنترل و بازار را به خوبی نظارت خواهد کرد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز یک وزارت خانه تولید کشاورزی و یک وزارت خانه هم تولید صنعتی و معدنی می‌کند و در کار خود هم فعال هستند؛ اما نمی‌توانند بازرگانی را بچرخانند چراکه تخصص و قدرت این کار را ندارند و نمی‌شود میان آنها هماهنگی ایجاد
کرد.
روحانی افزود: اگر وزارت بازرگانی تاسیس بشود، هفته بعد زندگی مردم و وضع بازار بهتر می‌شود و این مسئولیت مجلس شورای اسلامی است که البته همیشه در روزهای سخت در کنار دولت بوده و همکاری کرده است و امروز هم حتما در کنار دولت است و امیدوارم این قدم مهم از سوی آنان به خاطر زندگی مردم و کنترل به موقع صادرات و واردات و قیمت اجناس، برداشته شود.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید همه توان خود را برای مقابله با فساد به کار بگیریم و دولت خوشبختانه در اقدامی مهم لایحه شفافیت را در این راستا تهیه و به مجلس فرستاد و امیدواریم نمایندگان محترم به موقع این لایحه را تصویب کنند تا دولت بتواند آن را به اجرا برساند و مردم بتوانند شاهد فضای آرام‌تر، اخلاقی‌تر و شرایطی باشند که اطمینان بیشتری به آینده خود داشته باشند.
روحانی افزود: معتقدیم بهترین راه برای جلوگیری از مفاسد شفافیت است؛ اگر همه چیز آشکار، روشن و شفاف باشدو مردم بر آن‌اشراف داشته باشند، هیچ نظارتی بالاتر از نظارت مردم نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
امیرحاتمی در حاشیه جلسه هیئت دولت:
 اتهامات آمریکا علیه ایران در رابطه با نفتکش‌ها کاملاً کذب است
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت:اتهام آمریکا که علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع نفتکش‌ها در دریای عمان بیان شده کاملاً کذب است.
امیر حاتمی، وزیر دفاع ظهر دیروز در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این اتهامی که علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع نفتکش‌ها در دریای عمان بیان شده کاملاً کذب است و من با قاطعیت این موضوع را رد می‌کنم.
وی افزود: ایران کشوری مقتدر، قانون مدار و مسئول است و اگر بخواهد کاری را انجام دهد مسئولیت آن را می‌پذیرد؛ این اتهامی ناجوانمردانه به نیروهای مسلح ایران است که نقش بسیاری در تأمین امنیت منطقه و آبراه‌های بین‌المللی انجام داده و این اتهام را در راستای ادامه تخریب‌های علیه ایران می‌دانیم.
حاتمی درباره اطلاعات منشا حادثه نفتکش‌های دریای عمان، گفت: اطلاعات ما اطلاعاتی است که دارندگان اطلاعات آنها را منتشر کرده‌اند، اما نکات بسیار مهمی در این اطلاعات منتشر شده وجود دارد. اماراتی‌ها اطلاعات بندر فجیره را در اختیار داشتند و ابتدا سعی کردند اصلاً آن را مطرح نکنند و بخشی از اطلاعات را هم خیلی مدیریت شده منتشر کردند. وزیر دفاع با‌ اشاره به مشکوک بودن رفتار اماراتی‌ها در انتشاراطلاعات و مدیریت شده برای استفاده سیاسی گفت: نکته خیلی مهم در این خصوص این است که تغییری در راهبرد آمریکا و غرب در مورد آبراه‌های بین‌المللی ایجاد شده است وآنها امنیت آبراه‌ها را همیشه به‌عنوان یک هدف بالا دنبال می‌کردند اما امروز این مضمون را از رئیس‌جمهور آمریکا می‌شنویم که می‌گوید امنیت خلیج ‌فارس به من چه ربطی دارد؛ این یعنی تغییر راهبرد اساسی اتفاق افتاده است و به نظر می‌آید از این موضوع هم به دنبال استفاده سیاسی هستند.
وی افزود: از این موضوع برای تحت فشار قرار دادن کشورهایی که در آبراه‌ها دارای منافع هستند، استفاده کنند. عمدتاً کشورهایی که در این آبراه‌ها هستند در رقابت با آمریکا هستند؛ از جمله کشورهایی همچون چین، ژاپن، کره و اروپایی‌ها نفت خود را از این آبراه‌ها منتقل می‌کنند.
حاتمی گفت: فشارهای ناجوانمردانه که علیه مردم و جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کنند می‌خواهند زمینه ایران هراسی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کنند. این تغییر در راهبرد به نظرم موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود.
وزیر دفاع گفت: این نوع کاری که در خلیج ‌فارس، دریای عمان و بندر فجیره اتفاق می‌افتاد به لحاظ جنس و مدیریت بسیار شبیه به همین نوع رفتارها برای ناامن‌ کردن آبراه‌ها در جهت منافع خودشان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
سوگ تهران در ماتم خورشید تابناک ری
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹

Image result for ‫سوگ تهران در ماتم خورشید تابناک ری‬‎
مردم تهران در سالروز وفات محدث بزرگ حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، خورشید تابناک آسمان ری، به سوگ نشستند.
حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام، نواده پاک امام حسن مجتبی(ع) در سال 173 هجری قمری در شهر مقدّس مدینه متولد شد و مدّت 79 سال عمر با برکت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی کاظم(ع)، امام رضا(ع)، امام محمدتقی(ع) و امام علی النّقی(ع) مقارن بوده و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده است و پس از 4 سال اقامت در شهرری سرانجام در 15 شوال سال 252 هجری قمری چشم از جهان فروبست. ابن قولویه در کامل الزّیارات (باب 107 ص 324) روایت کرده که شخصی از اهل ری گفت: بر حضرت ابوالحسن عسکری امام هادی علیهما السّلام وارد شدم، آن جناب از من پرسید در کجا بودی؟ عرض کردم: به زیارت سیّدالشّهداء علیه‌السّلام رفته بودم، فرمود: «آگاه و متوجّه باش، اگر قبر عبدالعظیم را که در نزد شما می‌باشد زیارت کرده بودی، مثل این بود که حسین بن علی علیه‌السّلام را زیارت کرده باشی.»
حضرت عبدالعظیم(ع) میان شیعیان شهرری بسیار ارجمند بود و پاسخگویی به مسائل شرعی و حل مشکلات مذهبی آنان را بر عهده داشت.
به گزارش فارس، دیروز 29 خرداد مصادف با 15 شوال، روز شهادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بود. به مناسبت این روز ۳۰۰ خادم بقاع متبرکه شهرری از امامزاده پنج‌تن (سه دختران) به سمت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) حرکت و در مراسم گرامیداشت ایشان شرکت کردند.
همچنین در مصلای بزرگ ری، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی قمی به سخنرانی، حاج علی مهدوی‌نژاد به مرثیه سرایی، علی اصغر نیلچی‌پور به قرائت زیارتنامه حضرت عبدالعظیم(ع) و حاج ولی‌الله کلامی زنجانی به شعرخوانی پرداختند و همچنین در همین روز مراسم سوگواری ویژه کودکان در سالن اندیشه جوان این آستان مقدس برپا شد. به گزارش روابط عمومی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، در شب رحلت ملکوتی این محدث والامقام نیز تمامی صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر حضرت سیدالکریم(ع) مملو از زائران بود و برنامه‌های شب رحلت حضرت عبدالعظیم(ع) با حضور عاشقان نواده امام حسن مجتبی(ع) برپا گردید.
هیئات مذهبی و مردم سوگوار در شب وفات آن حضرت در قالب دستجات عزاداری، برای عرض تسلیت به ساحت مقدس حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم(ع) ضمن تشرف به حرم مطهر حضرت سیدالكریم(ع) در صحن اصلی حرم مطهر اقامه عزاداری كردند.
همچنین، آیین تعویض پرچم گنبد حضرت عبدالعظیم(ع) همزمان با شب رحلت این محدث والامقام با حضور پرشور عاشقان حضرت سیدالکریم(ع) در کربلای ایران برگزار شد. تلاوت قرآن، قرائت زیارتنامه و آئین همخوانی خدام آستان مقدس در صحن اصلی از برنامه‌های این مراسم بود و پرچم مطهر آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) به نشانه ایام رحلت آن حضرت بر گنبد این بارگاه ملکوتی برافراشته شد.
امروز بعد از نماز مغرب و عشاء ویژه برنامه‌ای با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید جلال موسویان و قرائت دعای کمیل با نوای حاج احمد زین‌العابدین فرد در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می‌شود. همچنین، فردا جمعه 31 خرداد ماه نیز به همت هیئت رزمندگان اسلام، از ساعت 6 صبح مراسم دعای ندبه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان و قرائت دعای ندبه توسط حاج محمدرضا غلامرضازاده در این بارگاه ملکوتی برقرار خواهد شد و در همین روز بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلای بزرگ ری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاریان ممتاز و بین‌المللی کشورمان، آقایان حمیدرضا احمدی وفا و محمد کاظمی و حافظ نوجوان محمدحسن گودرزی برگزار می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
حضرت حمزه(ع)؛ حامی و عزیز پیامبر(ص)
۱۳۹۸/۰۳/۲۹

Image result for ‫حضرت حمزه(ع)؛ حامی و عزیز پیامبر(ص)‬‎
حضرت حمزه(ع) در زمان جاهلیت از میان فرزندان حضرت عبدالمطلب(ع)، عهده‌دار ریاست قبیله قریش شد و چنان جایگاهی داشت که عده‌ای با ایشان پیمان بستند؛ در سال خشکسالی قریش به پیشنهاد رسول اکرم(ص) برای کمک به حضرت ابوطالب(ع) که فردی عیال‌وار بود، حضرت حمزه(ع) سرپرستی جعفر‌بن‌ابوطالب(ع) را به عهده گرفت؛ حضرت حمزه(ع) شکارچی بود و به شکار می‌رفت و از این راه امور زندگی خود را می‌گذراند.
حمزه سید االشهدا(ع) قبل از اینکه به اسلام روی آورد و مسلمان شود نیز به همراه حضرت ابوطالب(ع) از پیامبر(ص)در برابر آزار مشرکان حمایت و براساس برخی روایات آن حضرت(ع) توهین‌های ابولهب به پیامبر(ص)را تلافی می‌کرد؛ حمزه در جنگ‌های فِجار و در پیمان حلف‌الفضول شرکت داشته است؛ روزی که پیامبر(ص)خویشان نزدیک خود را برای دعوت به اسلام گردآورد (یوم‌الإنذار)، حمزه نیز حضور داشت.
حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) به همراه ابوطالب(ع) و عمو‌های دیگر پیامبر(ص)در خواستگاری حضرت خدیجه (س) نیز حضور داشتند؛ براساس برخی از منابع، با وجود فاصله سنی کم آن حضرت(ع) با پیامبر(ص)و خواندن خطبه ازدواج توسط ابوطالب، در ماجرای خواستگاری حضرت خدیجه (س) فقط از حضرت حمزه(ع) نام برده‌اند.
حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) چگونه مسلمان شد؟
حضرت حمزه(ع) در سال دوم یا ششم بعثت پس از آنکه پیامبر(ص)دعوت خود را آشکار کرد به اسلام روی آورد و مسلمان شد؛ مسلمان‌شدن حضرت حمزه(ع) در گرویدن خویشاوندان ایشان به اسلام موثر بود و آن حضرت قبل از مسلمان شدن ابوذر اسلام آورد. روزی ابوجهل نزدیک کوه صفا به پیامبر(ص) برخورد و سخنانی ناشایست به آن حضرت(ص) گفت. پیامبر(ص) به او پاسخی نداد. کنیزی در آنجا بود و این ماجرا را دید. کمی بعد از آن ماجرا حضرت حمزه(ع) از شکار به مکه بازگشت. عادت حمزه چنان بود که چون از شکار برمی‌گشت، کعبه را طواف می‌کرد، سپس به انجمن‌های قریش می‌رفت و با آنان سخن می‌گفت. قریش حضرت حمزه(ع) را به‌دلیل جوانمردی‌هایش خیلی دوست داشتند؛ این بار نیز آن حضرت(ع) به عادت همیشگی به دیدن آنها رفت، آن کنیز نزد حضرت حمزه(ع) رفت و گفت: نبودی ببینی ابوجهل به برادرزاده‌ات چه گفت! حضرت حمزه(ع) به سروقت ابوجهل رفت، او را دید که در مسجدالحرام در میان مردم نشسته است، کمان خود را بر سر ابوجهل کوبید، سپس گفت: تو محمد را دشنام می‌دهی، مگر نمی‌دانی من به دین او درآمده‌ام. هر چه او بگوید من هم می‌گویم. بنی مخزوم خواستند به یاری ابوجهل برخیزند، لکن وی گفت: حمزه(ع) را رها کنید، چون من به برادرزاده او دشنام‌های ناخوشایند داده‌ام. این پیشامد سبب شد که حضرت حمزه(ع) اسلام آوردن خود را اعلام کند. از آن پس، قریش چون دیدند پیامبر(ص) پشتیبانی قوی مانند حضرت حمزه(ع) دارد و ایشان را از آسیب آنان نگاه خواهد داشت، کمتر معترض آن حضرت شدند.
شهادت حضرت حمزه(ع)
حضرت حمزه(ع) به روایتی در روز شنبه ۷ شوال یا ۱۵ شوال سال سوم هجری قمری در جنگ احد به دست وحشی بن حرب به شهادت رسید؛ طبق روایتی انگیزه هند دختر عتبه و زن ابوسفیان، برای انتقام گرفتن به دلیل کشته‌شدن پدر، برادر و عمویش در جنگ بدر، بیشتر از دیگران بود. طبق برخی نقل‌ها، از ابتدا هند با وعده مال، وحشی را به این کار ترغیب کرد. به روایتی، هند همسر ابوسفیان برای خوردن جگر حضرت حمزه(ع) نذر کرده بود؛ وحشی ابتدا قول کشتن حضرت علی(ع) را داد، اما در میدان، حضرت حمزه(ع) را به شهادت رساند و جگر او را نزد هند برد. هند لباس و زیور خود را به وحشی داد و به او وعده ده دینار در مکه داد. در این مصیبت، هند اقدام به مثله کردن، بریدن انگشتان دست و پا و بینی حضرت حمزه(ع) کرد و بینی آن حضرت(ع) را به‌عنوان گردن بند بر گردن خود انداخت و به‌عنوان بهترین گردن بند از آن یاد کرد؛ همچنین سینه و پهلوی حضرت حمزه سید شهدا را درید و از جگر آن حضرت(ع) خورد. از شدت ناگواری آنچه بر پیکر حمزه(ع) آمده بود، بعضی اصحاب سوگند خوردند در مقابل، ۳۰ تن یا بیشتر از قریش را مثله کنند؛ اما آیه ۱۲۶ سوره نحل نازل شد که گرچه به ایشان اجازه مقابله به مثل می‌داد، لیکن صبر را عملی بهتر می‌دانست: «و هرگاه خواستید مجازات کنید، تنها به مقداری که به شما تعدّی شده کیفر دهید! و اگر شکیبایی کنید، این کار برای شکیبایان بهتر است».  مرگ حمزه(ع) بر پیامبر خدا بسیار گران آمد و سخت‌گریست و فرمود: «در سراسر عمرم غمناک‌تر از این زمان نبوده‌ام». آنگاه بر او درود فرستاد، بر پیکرش نماز گزارد، هفت تکبیر گفت و او را در سرزمین احد به خاک سپرد. همچنین به زنان انصار و مهاجرین فرمود تا برای او اقامه عزا و‌گریه کنند و این اولین عزاداری در اسلام برای عزیز پیامبر(ص)بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
با حضور معاون علمی رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت
 7محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت رونمایی شد
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
در دهمین گردهمایی مدیران فناوری و رؤسای مراکز رشد فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از ۷ محصول فناورانه حوزه سلامت رونمایی شد.
به گزارش وبدا، این ۷ محصول شامل «هلیوم مایع دستگاهMRI»، «پنل روشنایی و ضد عفونی‌کننده ایمن برای انسان»، «اکسیژن‌ساز بای‌پپ»، «رادیولوژی دیجیتال»، «نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانو ساختار»، «دستگاه اتوکلاو FLASH22 » و «ماده موثره داروی سیتاگلیپتین» است.
هلیوم مایع دستگاه MRI که نقش خنک‌کننده این دستگاه را ایفا می‌کند برای اولین بار در ایران توسط گروه صنعتی شهید عارفی سازمان توسعه منابع انرژی توان ایران تولید شده و با تولید آن، ایران چهارمین کشور تولید‌کننده این مایع در دنیا به حساب می‌آید.
پنل روشنایی و ضد عفونی‌کننده ایمن برای انسان مدل ناهید دارای گواهینامه ثبت اختراع است و کاربردهایی مانند روشنایی محیط کار و بیمارستان، ضد عفونی‌کننده سطوح و هوا و ایمنی برای چشم و پوست نوزادان، اطفال و بزرگسالان دارد. این محصول توسط شرکت دانش‌بنیان صمصام شید تولید شده است.
اکسیژن ساز بای پپ یکی از محصولات شرکت دانش‌بنیان زیست تجهیز دانش پویا است که کم‌مصرف‌ترین و کم جا‌ترین اکسیژن ساز ۵ لیتر در دقیقه ایرانی موجود در بازار است که ۲۹۰ وات برق مصرف می‌کند.
دستگاه رادیولوژی دیجیتال به‌عنوان اولین دستگاه تولید مستقل شده ایرانی توسط شرکت دانش‌بنیان شیماپرتو ساخته شده که در داخل کشور طراحی و تولید شده و به جز ۳ قطعه، تمام قطعات آن ایرانی است. این محصول علاوه‌بر اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی، تا چند ماه آینده گواهینامه CEاروپا را اخذ می‌کند. ظرفیت تولید این محصول، ۱۵۰ دستگاه در سال است و قیمت آن نسبت به مشابه خارجی ۳۰ درصد کمتر است.
دستگاه اتوکلاو FLASH22 محصول شرکت دانش‌بنیان ایفا فراز آوینا است که دارای صفحه نمایش لمسی، سیکل فوق سریع در ۶ دقیقه، سیستم PLC و مانیتورینگ برای کنترل دما و فشار به صورت اتوماتیک است و قابلیت اتصال USB برای ذخیره‌سازی اطلاعات، قابلیت جابجایی آسان و مصرف برق فوق‌العاده کم را دارد.
نانوهیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار توسط شرکت دانش‌بنیان پردیس پژوهش فناوران یزد(آپاتک) است که به دلیل سازگاری زیستی، زیست فعالی و قابلیت اطمینان کاربردی در بدن، به‌طور گسترده برای کاربردهای پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و آرایشی بهداشتی استفاده می‌شود.
ماده موثره داروی ضد دیابت سیتاگلیپتین که تا پیش از این به کشور وارد می‌شد، بدون انتقال فنی و به صورت بومی توسط شرکت دانش‌بنیان حکیم فرایند شیمی ساخته شده است و ظرفیت تولید آن ۳ تن در سال و پاسخگوی نیاز کشور و ۷ شرکت تولید‌کننده این دارو است.
*تلاش دانشمندان کشور برای رفع نیازها
وزیر بهداشت در حاشیه رونمایی از 7 محصول فناورانه حوزه سلامت گفت: خوشبختانه در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه، دانشمندان ما در کشور به تلاش بیشتر فکر می‌کنند و امیدواریم که در آینده نزدیک، نیازهای کشور در حوزه سلامت را تامین و صادر کنیم.
سعید نمکی افزود: این 7 محصول فناورانه، تمام مراحل را طی کرده و مجوزهای لازم را اخذ کرده‌اند و در بازار عرضه خواهند شد.
*اشتغالزایی شرکت‌های دانش‌بنیان در فضای تحریم
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با‌ اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا، گفت: فضای تحریم باعث شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان در مواردی هم که ورود نداشتند وارد شوند و فعالیت داشته باشند تا از این طریق، تولید‌اشتغال شود.
*رتبه 8 ایران
در تولید علم و تحقیقات دارویی جهان
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در این مراسم گفت: تردیدی نیست که می‌توانیم عمده نیازهای خود در بخش دارو و تجهیزات پزشکی را با اتکاء به فناوران خود در کشور تولید کنیم. رضا ملک زاده با‌ اشاره به پیشرفت‌های ایران در حوزه فناوری در بخش سلامت، افزود: در حال حاضر رتبه ایران در تولید علم و تحقیقات دارویی به رتبه ۸ در سطح جهان رسیده است و در هیچ رشته علمی به اندازه رشته داروسازی نتوانستیم پیشرفت کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
روایت معاون اول رئیس‌جمهور از کلاه‌گشاد آمریکایی در برجام
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
Image result for ‫روایت معاون اول رئیس‌جمهور از کلاه‌گشاد آمریکایی در برجام‬‎
بعد از گذشت 2 سال و 4 ماه از جمله معروف حجت‌الاسلام روحانی که در واکنش به منتقدان برجام گفته بود: «کلاه سرمان نمی‌رود» حالا اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور لب به اعتراف گشوده و گفته است آمریکایی‌ها در برجام سرمان کلاه گذاشتند.
بهمن سال ۹۵ بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور در مراسم جایزه کتاب سال با کنایه به منتقدان برجام و در تعریف از دولت خود گفت: «بعضی می‌گفتند ما نباید اصلاً با این‌ها حرف بزنیم و نزدیک شویم. آنها یک کلاه‌گشاد دارند که ما تا نشستیم آن را سر ما می‌گذارند. ما هرچقدر می‌گفتیم ما عمامه داریم کلاه سرمان نمی‌رود می‌گفتند کلاه خیلی گشاد دارند فوق عمامه!»
روحانی همچنین در مراسم روز صنعت سال ۹۳ نیز با لحن کنایه‌ آمیزی در واکنش به منتقدان برجام گفته بود: «آن‌ها خیلی غصه نخورند. ما می‌دانیم چه‌کار می‌کنیم.»
اکنون بعد از گذشت 2 سال و 4 ماه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از سامانه‌های آبیاری نوین در جمع مردم روستای دوتپه سفلی شهرستان خدابنده زنجان گفته است: «امروز دشمن ما طور دیگری خودش را نشان داده است و به یک نوعی کلاه‌گذاری کرده و حیله به خرج داده است چراکه آمده نشسته با ما مذاکره کرده که طی آن توافق کردیم و قرارداد بستیم و آن‌طرف قرارداد هم ۶ قدرت بزرگ دنیا بودند، بعد از توافق، ایران به تعهداتش عمل کرده و آژانش انرژی اتمی هم تاکنون در هر ۱۴ مرتبه گزارش، اجرای تعهدات ایران را تأیید کرده است.»
کلاهبرداری و حیله به خرج‌دادن آمریکا در قبال جمهوری اسلامی که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان در این مراسم به آن اذعان کرده، موضوعی است که بارها خود آمریکایی‌ها نیز با اقدامات و اظهاراتشان آن را اثبات کرده‌اند.
همچنین جهانگیری در 19 تیر 97 در شورای اداری اصفهان با‌ اشاره به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها گفته بود: «خروج آمریکا از برجام باعث غافلگیری ما شد.»
صالحی رئیس وقت سازمان انرژی اتمی در سال ۹۵ و در یک برنامه تلویزیونی با اعلام اینکه «آمریکایی‌ها دارند دبه درمی‌آورند و آن زمان هنوز برجام توافق نشده بود و در مذاکرات بودیم، الآن به‌وضوح می‌بینیم که یک دبه نه بلکه دبه‌های زیادی درآورده‌اند»، به خدعه و کلاه گذاری آمریکایی‌ها‌ اشاره کرده بود.
همچنین درخصوص عایدی جمهوری اسلامی می‌توان به اعتراف خود دولتمردان‌ اشاره کرد. عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در اردیبهشت‌ماه سال جاری در نشستی در آنکارا با بیان اینکه «ستانده ایران از برجام نزدیک به صفر است»، گفت: «برجام به پایان خود بسیار نزدیک شده و ممکن است هرلحظه به پایان برسد.»
ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در فروردین 96 در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: «توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تاکنون تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است». اظهارات سیف درخصوص نتایج برجام بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داخلی و خارجی داشت.
نباید این نکته را فراموش کرد که تا قبل از خروج آمریکا از برجام، با وجود هشدارهایی که درخصوص نوع مواجهه با آمریکایی‌ها مطرح می‌شد عده‌ای از دولتمردان که گویا همچنان در فضای پیروزی ظاهری و روزهای خوش و زودگذر توافق برجام به سر می‌بردند، از همراهی با آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها سخن می‌گفتند.
جالب آن است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم در 4 شهریور 97 در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» در دفاع از برجام و روند مذاکرات گفته بود: «ترامپ می‌گوید برجام یک کلاه بزرگ بر سر آمریکا بود»!
دولتمردان بی‌آنکه به اهداف و اغراض پشت‌صحنه آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی پی ببرند، همزمان با عهدشکنی‌های گسترده آمریکا در برجام تأکید می‌کردند که «امضای کری تضمین است» و «آمریکا به‌واسطه یک توافق اعتبار بین‌المللی خود را خدشه‌دار نمی‌کند» و «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است» و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم» و البته همان‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، از برجام اروپایی سخن می‌گویند.
و این‌همه در حالی بود که دولت اوباما نیز به فریب و نیرنگ خود اعتراف می‌کرد؛ جان کری دی‌ماه 95 در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته بود، تأکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند». وی همچنین سال گذشته با انتشار کتابی از خاطرات خود با روایت‌هایی از شیوه فریب‌دادن هیئت مذاکره‌کننده ایرانی، پرده دیگری از فریب و کلاه‌گذاری آمریکایی‌ها را به نمایش گذاشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
خیز ایران برای خروج از برجام اروپا را به وحشت انداخت
    ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
اکنون قریب به 4 سال از امضای برجام و همچنین بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. ایران در این مدت- به گواهی 15 گزارش آژانس انرژی اتمی- تمامی تعهدات خود را انجام داده است. اما آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. حال ضرب‌الاجل 60 روزه و خیز ایران برای خروج از برجام، اروپا را به وحشت انداخته است.
در 18 اردیبهشت 98 و همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، ضرب‌الاجل 60 روزه ایران توسط شورای عالی امنیت ملی کشورمان اعلام شد. در بخشی از متن ضرب‌الاجل مذکور تاکید شد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام 60 روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد».
ضرب الاجل 60 روزه دولت به كشورهای باقیمانده در برجام و هشدار درخصوص كاهش گام به گام تعهدات برجامی، اگر چه اقدامی حداقلی و دیرهنگام بود، اما به جهت تغییر روند منفعلانه به رویکردی مقتدرانه، آمریکا و اعضای اروپایی برجام را به تکاپو انداخت.
ضرب‌الاجل تمدید نمی‌شود
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی- 27 خرداد 98- گفت:«از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم 3/67 درصد افزایش یافته است. از روز 27 خرداد به مدت ۱۰ روز (شش تیر) از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم عبور خواهیم کرد».
کمالوندی همچنین دیروز گفت: مهلت 2 ماهه ایران به طرف‌های باقی‌مانده در برجام قابل تمدید نیست و براساس برنامه زمان‌بندی شده گام دوم برداشته شد و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به شکل دقیق دنبال می‌شود.
وی افزود: براساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام اقدام ما وابسته به نحوه اجرای تعهدات سایر اعضایِ برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آنها در عمل کاری نکنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: پیام ما روشن است و در عمل مفهوم رفتار آنها این است که نمی‌خواهند به تعهدات پایبند باشند یا توانایی آن را ندارند که در این صورت حجت برای ما تمام شده است. بر همین اساس ما طبق فرمایشات رهبری و قانون مجلس عمل خواهیم کرد.
معاونت امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس خاطرنشان کرد: اقدامات ما به‌طور متوالی و وابسته به هم در حال انجام است و شرایط برگشت به عقب وجود ندارد و اگر تعلیق تعهدات ایران بخواهد از بین برود باید 1+4 وظیفه خود را انجام داده باشد.
ایران یک‌سال صبر کرد
به گزارش مهر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: ما طبیعتاً گام به گام در چارچوب ساز و کارهای قانونی که در برجام پیش‌بینی شده تعهداتمان را کاهش خواهیم داد.
شمخانی افزود: گام‌های اعلام شده در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با جدیت دنبال خواهد شد و به‌طور قطع جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند بپذیرد که برجام مسیر یک‌طرفه است و دیگران مانند آمریکا نه تنها به تعهداتشان عمل نکنند، بلکه علاوه‌بر خروج از برجام در همه ابعاد برخلاف تعهدات امضا شده مسیر تهدید و تحریم را دنبال کنند و به دنبال راهبرد حداکثر فشار بر ملت ایران باشند.
 وی در ادامه گفت: برجام معاهده‌ای چند جانبه است که امضاکنندگان آن هر یک تعهداتی دارند، این تعهدات فقط سیاسی نیست که از ضرورت بقای برجام بگویند، بلکه یکسری تعهدات اجرایی نیز دارد. ایران یک‌سال صبر کرد، اما نتوانست به ملت ایران پاسخ دهد که در ازای آنچه امضا شده، برای ملت ما، چه بوده است.
پس از اعلام ضرب‌الاجل 60 روزه و سپس اظهارات قاطعانه مقامات کشورمان در راستای این ضرب‌الاجل، آمریکا و اروپا به تکاپو افتاد. مقامات آمریکایی در گام اول از لاف‌زنی‌های خود درباره حمله نظامی عقب‌نشینی کردند. در ادامه ترامپ ملتمسانه شماره تماس داد و اعلام کرد که منتظر است تا از تهران با او تماس بگیرند. واشنگتن در ادامه، دست از پا درازتر، واسطه‌ها را به ایران فرستاد، از عمان و سوئیس تا ژاپن و آلمان.
همزمان با تقلای آمریکا، اروپا نیز به تکاپو افتاد. هرچند طرف اروپایی در ابتدا اعلام کرد که ضرب‌الاجل 60 روزه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد، اما در ادامه با سفر مقامات اروپایی به تهران و اظهارنظرهای متعدد و سپس بیانیه سفرای تروئیکای اروپایی درخصوص تضمین اجرای اینستکس در هفته‌های آینده، نشان داد که ژست طلبکاری و به رسمیت نشناختن ضرب‌الاجل ایران، باعث عقب‌نشینی تهران نمی‌شود.
سفر وزرای خارجه اروپا
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ایران روز دوشنبه تهدید کرده است که طی 10 روز آینده از محدودیت اعمال‌شده در سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم عبور خواهد کرد.
یک دیپلمات اروپایی که نامش فاش نشده است در این باره گفت: تروئیکای اروپایی(انگلیس،فرانسه،آلمان)تلاش‌های دیپلماتیک خود را طی روزهای آینده تشدید خواهند کرد، از جمله مذاکرات بین مدیران کل سیاسی 3 کشور اروپایی در بروکسل که قرار است امروز پنج‌شنبه برگزار شود.
رویترز در ادامه نوشت: قرار است برایان هوک فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران روز 27 ژوئن با مدیران کل سیاسی 3 کشور اروپایی در پاریس دیدار کند. این احتمال نیز وجود دارد که وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای به تهران سفر کنند.
3 دیپلمات آگاه نیز گفته‌اند که نشست کمیسیون مشترک برجام احتمالاً طی دو هفته آینده برگزار خواهد شد.
اسپوتنیک نیز در گزارشی نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در واشنگتن درباره مسائل مختلف از جمله ایران مذاکره کردند.
تخلیه فشار تحریم ها
مقامات آمریکایی و اروپایی و دنباله‌های آنها در داخل کشور در تقلا هستند تا خیز ایران برای خروج از برجام را مقدمه تحریم‌های فلج‌کننده و فشار اقتصادی سهمگین به مردم ایران جا بزنند. این در حالی است که حتی نهادهای غربی نیز بر توخالی بودن این ادعا اعتراف کرده‌اند.
برای نمونه بانک جهانی در گزارش اخیر خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش‌بینی کرده است اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج می‌شود.
این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی 4/5 درصد پیش‌بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی 0/9 درصد را تجربه کند.
بانک جهانی در این گزارش نوشته است: پیش‌بینی می‌شود در پی کاهش یافتن اثر تحریم‌های کنونی آمریکا، فعالیت اقتصادی در ایران طی سال 21-2020 افزایش یابد.
این گزارش افزوده است: با به ثبات رسیدن وضعیت تورم و ‌آب رفتن اثر تحریم‌ها رشد اقتصادی ایران در سال آینده از سر گرفته می‌شود.
واکنش روسیه
روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای رسمی که در سایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده، اعلام کرد: مسکو کاملاً آگاه است که تصمیمات اخیر ایران درباره برجام اقدامی از روی اجبار، هدفمند و مهم‌تر از همه، برگشت‌پذیر است و تهران نگران عدم‌اجرای تعهدات مالی طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای است.
ریابکوف تاکید کرد که براساس حقوق بین‌الملل، ایالات متحده موظف است تا به اجرای تمامی تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت بازگردد و تمامی اقدامات تحریمی اعمال‌شده علیه ایران را لغو کرده و از ایجاد موانع برای اجرای توافقات سایر کشورها با ایران هم دست بردارد.
پایان اجرای یک‌طرفه
چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای شرق در اعترافی دیرهنگام نوشته بود: «کم‌کاری اروپا در تأمین منافع اقتصادی ایران از برجام در اطمینان آنها از عدم خروج ایران از این توافق ریشه دارد».
در روزهای گذشته، «ناتالی توچی» مشاور ارشد «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با راشاتودی تهدید ایران برای کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام را «منصفانه» توصیف کرد. توچی در پاسخ به سؤال مجری برنامه، مبنی بر اینکه آیا تهدیدهای ایران درباره خروج از برجام آخرین هشدارها به اتحادیه اروپا برای پایبندی به تعهداتش است، گفت:اگر خودم را جای ایرانی‌ها قرار دهم، یعنی اگر من یکی از افراد تصمیم‌گیر در ایران بودم احتمالاً همین تهدیدها را می‌کردم، درست هم هست.
اروپا هم در فاصله زمانی امضای توافق هسته‌ای تا خروج آمریکا از برجام- تیر 94 تا اردیبهشت 97- و هم از زمان خروج آمریکا تاکنون- اردیبهشت 97 تا خرداد 98- به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود عمل نکرد. تنها در یک نمونه، «آنگلا مرکل»-اردیبهشت 97- پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که «اروپا می‌تواند از شرکت‌های کوچک و متوسط همکار با ایران حمایت کند، اما نباید این توهم را ایجاد کرد که می‌تواند تمام خسارات ناشی از تحریم‌ها را جبران کند».
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز در همان مقطع گفت: «اولا، به خاطر مسئله ایران، علیه شرکت‌های آمریکایی جنگ تجاری یا راهبردی راه نخواهیم انداخت. این کار منطقی نیست. ثانیا، شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور نخواهیم کرد».
خیز ایران برای خروج از برجام، اروپا را به وحشت انداخته است. اکنون قریب به 4 سال از امضای برجام و همچنین بیش از یک‌سال از خروج آمریکا از برجام سپری شده است. ایران در این مدت- به گواهی 15 گزارش آژانس انرژی اتمی- تمامی تعهدات خود را انجام داده است. اما آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
60 بزرگ‌تر از 365 !
    ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
Image result for ‫مسعود اکبری : 60 بزرگ‌تر از 365‬‎

خصلت گرگ این است که هرگاه بدون واهمه به او حمله کنی، عقب می‌نشیند و هرگاه از او بگریزی در پی تو می‌دود. نظام استکبار به سرکردگی آمریکا، به گرگ‌صفتی مشهور است و به همین دلیل است که در مواجهه با ملت‌ها، هدفی جز دریدن و چپاول ندارد.
18 اردیبهشت 97 دولت آمریکا از برجام خارج شد. ساعاتی پس از خروج آمریکا، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد:«ما از تصمیم آمریکا برای ترک برجام متاسفیم و چنانچه ایالات متحده نظرش را در این باره تغییر دهد، از آن استقبال خواهیم کرد»! اروپا در همین بیانیه با گستاخی اعلام کرد: «تا زمانی که ایران به تعهداتش در این توافق پایبند بماند، اتحادیه اروپا هم به برجام متعهد خواهد ماند». این ادعا در حالی بود که علیرغم پایبندی کامل ایران به برجام، اروپا از اولین روز اجرای توافق به هیچ عنوان به تعهدات خود پایبند نبود.
در همان مقطع کارشناسان و صاحبنظران تاکید کردند که طبق بند 36 برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، «حق ایران» است که توقف کلی یا جزیی به تعهدات خود بدهد.
اما متاسفانه دولتمردان که تا پیش از آن بر واکنش فوری، غیرقابل تصور و پشیمان‌کننده ایران در صورت خروج آمریکا از برجام تاکید کرده بودند، در اظهارنظری تأمل‌برانگیز اعلام کردند که «یک موجود مزاحم از برجام رفت و ما این توافق را با دیگر اعضا از جمله اروپا ادامه می‌دهیم»!
قرار بود تروئیکای اروپایی(انگلیس، فرانسه، آلمان) درخصوص احقاق حقوق برجامی ایران تضمین بدهد. اما طرف اروپایی نه تنها هیچ تضمینی نداد، بلکه همصدایی خود با آمریکا و بی‌عملی به تعهدات را ابتدا با بیانیه‌های شعاری و بی‌خاصیت و سپس با بیانیه‌های گستاخانه و بی‌شرمانه برای چندمین بار به اثبات رساند.
تنها در یک نمونه- در 16 بهمن 97- 9 ماه پس از خروج آمریکا از برجام- اروپا در بیانیه‌ای 12 بندی موسوم به «جمع‌بندی»، ضمن تاکید طلبکارانه بر اجرای یکطرفه تعهدات برجامی از سوی ایران و بسنده کردن به ابراز تاسف در واکنش به اقدامات ضدایرانی آمریکا، به گزافه‌گویی درباره توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان پرداخت.
در 18 اردیبهشت 98 و در حالی که 365 روز از خروج آمریکا از برجام سپری شده بود، ایران همچنان تمامی تعهدات برجامی خود را اجرا کرد. اما اروپا به جز مشتی وعده نسیه، هیچ اقدام دیگری انجام نداد. در آن روز اتفاق قابل تأملی رخ داد. شورای عالی امنیت ملی در سالگرد خروج آمریکا از برجام، بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه تاکید شد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات  ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شوند، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد».
این بیانیه شورای عالی امنیت ملی- که در قالب یک نامه از سوی آقای روحانی به سران 1+4 نیز ارسال شد- واکنشی دیرهنگام و حداقلی به عهدشکنی برجامی طرف مقابل بود؛ اما در عین حال اقدامی مهم و تاثیرگذار بود.
این تغییر رویکرد دولت، طرف آمریکایی و اروپایی را به تکاپو انداخت. آمریکا در گام اول از لاف‌زنی‌های خود درباره حمله نظامی به ایران عقب‌نشینی کرده و بارها اعلام کرد که به دنبال جنگ با ایران نیست. واشنگتن در گام بعد، ملتمسانه شماره تماس اعلام کرد و پای تلفن نشست تا مقامات ایرانی تماس بگیرند. ماجرا به اینجا ختم نشد. مقامات آمریکایی واسطه‌هایی- از آلمان، ژاپن، سوئیس، عمان و...- فرستادند و پیشنهاد مذاکره دادند.
اروپا نیز هر چند در ابتدا اعلام کرد که ضرب‌الاجل 60 روزه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد، اما وقتی در ادامه، گام‌های عملی ایران در راستای ضرب‌الاجل اجرا شد، به تکاپو افتاد و در جدیدترین اقدام در بیانیه‌ای- که توسط سفرای تروئیکای اروپایی صادر شد- اعلام کرد که در کوتاهترین زمان، کانال اینستکس را اجرا خواهد کرد.
عقب‌نشینی‌های مکرر آمریکا و اروپا پس از اعلام ضرب‌الاجل 60 روزه، ملموس و قابل تأمل بود. همان‌طور که در ابتدای این یادداشت نیز‌ اشاره شد، خصلت گرگ این است که هرگاه بدون واهمه به او حمله کنی، عقب می‌نشیند و هرگاه از او بگریزی در پی تو می‌دود.
دشمن هیچ‌گاه از مکر و حیله دست  برنمی‌دارد، یکروز با تهدید و لاف‌زنی درباره حمله نظامی و روز دیگر با تطمیع و پیشنهاد فریبکارانه مذاکره. اما رمز پیروزی بر شیطان بزرگ و شیطانک‌ها، مقاومت است. به عبارت دیگر، مقاومت اراده شیطان را می‌شکند.
روند موجود در راستای ضرب‌الاجل برجامی ایران باید از موضع قدرت و بدون لکنت و همچنین بدون تاخیر ادامه یابد و در مراحل بعدی، سرعت بیشتری به خود بگیرد. دولت محترم می‌بایست با خودباوری و بهره‌مندی از توان عظیم داخلی، رویکردی طلبکارانه در مقابل آمریکا و شرکای واشنگتن اتخاذ کرده و با اعتماد به وعده الهی، دشمن را بیش از پیش در اجرای نقشه‌های شوم خود، ناکام و ناامید سازد.
رهبر معظم انقلاب- 24 اردیبهشت 98- در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با اشاره به رویارویی جمهوری اسلامی ایران با دشمنان فرمودند: «رویارویی کنونی، برخورد اراده‌ها است و چون ما اراده‌ای قوی‌تر داریم و به خدا توکل می‌کنیم، ان‌شاءالله آینده‌ خوبی در انتظار ملت است».

مسعود اکبری

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 خرداد 1398
در مراسم افتتاح پایانه سلام در فرودگاه امام خمینی (ره):
روحانی: توسعه ایران علی‌رغم توطئه دشمن ادامه دارد
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به‌رغم فشارهای تازه دشمنان علیه ایران اما هر روز شاهد تحرک بزرگ در ایران بوده و خواهیم بود، گفت: مردم کشورمان باید امید و سرزندگی خود را نشان داده و دشمن را ناامید کنند.
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته (سه‌شنبه) در مراسم بهره‌برداری از پایانه مسافربری «سلام» در فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) گفت: در شرایط حساسی که بدخواهان می‌خواهند بگویند توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید شده‌اند اما هر روز شاهد تحرک و حرکت بزرگ اجتماعی و توسعه‌ای در کشورمان بوده و خواهیم بود این در حالی است که فشارهای تازه دشمنان علیه جمهوری اسلامی وجود دارد. وی افزود: امروز اساس جنگ بدخواهان با ما جنگ امید یا جنگ اراده‌هاست ضمن اینکه آنها به توطئه و نقشه شوم خود امید دارند و می‌خواهند ملت ایران را از توسعه آینده کشور ناامید کنند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران و ملت بزرگ ما می‌خواهند امید و سرزندگی خود را نشان داده و دشمن را نسبت به اهداف شوم ناامید کند.
وی با تاکید بر اینکه ما با هیچ ملتی جنگ نداریم گفت: مقابل ایران عده‌ای سیاستمدار کم‌تجربه قرار دارند.عکس‌العمل نظام جمهوری اسلامی در برابر فشارهای دشمنان که زیاد شده، قوی‌تر شده و افزایش یافته است، اما ما با هیچ ملت و کشوری قصد جنگ نداریم، هر چند که در برابر ما مسئولان و مقامات کشورهایی قرار گرفته‌اند؛ در این طرف نیز فقط گروهی از مسئولان کشور نیستند، بلکه همه ملت ایران یکپارچه در این مبارزه حضور دارند و تحریم دشمنان به‌طور مستقیم علیه فرد فرد ایرانیان به‌ویژه اقشار ضعیف و کم‌درآمد است.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: اقشار مختلف فشارهایی را تحمل می‌کنند، از جمله اقشار کم‌درآمد که فشارهای بیشتر و اقشار پردرآمد که فشار کمتری تحمل می‌کنند، اما در نهایت آنان در اهداف خود موفق نمی‌شوند.
روحانی با تاکید بر اینکه دشمنان در این مبارزه علیه ملت ایران، پیروز نخواهند شد، گفت: مصداق این سخنان نیز افتتاح طرح‌های بزرگ در سراسر کشور و همچنین بهره‌برداری امروز ترمینال با شکوه «سلام» در فرودگاه امام خمینی(ره) است. وی با اشاره به اینکه ترمینال سلام ، عمدتا ظرف دو سال با تلاش متخصصین، کارگران و مدیران کشور ساخته شده، خاطرنشان کرد: اگر در گذشته ترمینالی ظرف یک تا دو سال ساخته می‌شد، تعجب می‌کردیم که چگونه امکان‌پذیر است که ظرف این مدت ترمینالی با شکوه ساخته شود، اما الان شاهدیم که فرزندان ایران با تکیه بر اراده ، امید به آینده و عشق به وطن می‌توانند چنین پروژه‌هایی را که قابل رقابت با پروژه‌های مشابه جهانی است، بسازند.
روحانی خاطرنشان کرد: آمریکا امروز برخلاف همه مقررات بین‌المللی در برابر ملت ایران قرار گرفته است اما دست‌اندرکاران بخش‌ها و حوزه‌های صنعت هوایی، با تلاش‌ها و زحمات خود، این صنعت را سرپا نگه داشته‌اند و از آنان صمیمانه قدردانی می‌کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مبارزه واقعی و عملی با بدخواهان و مخالفان پیشرفت ایران، اجرا و افتتاح طرح‌های بزرگ است، گفت: امروز باید عملا در برابر بدخواهان خود مقاومت کنیم و عمل ما در برابر آنها، تلاش برای رونق اقتصادی است.
وی خاطرنشان کرد: امروز توسعه مسیرهای ترانزیتی کشورمان و بویژه بندر چابهار و صنعت هوانوردی، به معنای تعامل سازنده با جهان است و این موضوع که مسیر هوایی ایران یکی از کریدورهای امن جهانی به شمار می‌رود بسیار حائز اهمیت بوده و به معنای قدرت ترانزیتی کشورمان به‌شمار می‌رود.
رئیس‌جمهور با اشاره به ترافیک‌های سنگین جاده‌ای شمال کشور در ایام تعطیلات افزود: پس از افتتاح راه آهن تهران به رشت ، مسافرانی که از این مسیر ریلی برای سفر به شمال استفاده کرده‌اند از مسیر جذاب و بدون ترافیک لذت برده و صرفه‌جویی ارزشمندی نیز در مصرف سوخت انجام شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398
در نشست امنیتی روسیه
شمخانی: سیاست‌های تروریستی نوین آمریکا هویت
و حاکمیت ملی کشورها را هدف گرفته است
  ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: آمریکا امنیت نظام بین‌الملل را با یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های فرامرزی، بی‌ثبات نموده و نظام پولی و بانکی و شبکه‌های مالی بین‌المللی را به عنوان سلاحی برای تهاجم به کشورهای مستقل تحت سیطره خود گرفته است.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورها در شهر اوفا- روسیه گفت: امروزه ماهیت، شکل و شیوه تهدیدات امنیتی تغییر کرده است و متاسفانه شاهد رشد سریع تهدیدات نوین و ترکیبی(هیبریدی) در جهان هستیم.
وی افزود: تهدیدات نوین امنیتی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی را پشت سر گذارده و امروز یک ویروس نرم‌افزاری می‌تواند کار سلاح هسته‌ای را انجام دهد. امروز ابزارهای جدید جنگ در کنار سلاح‌های متعارف و نامتعارف در اختیار جنگ‌طلبان قرار گرفته است.
شمخانی گفت: آمریکای ترامپ جنگ‌طلب‌ترین کشور در طول دوران موجودیت ایالات متحده است. آمریکا امنیت نظام بین‌الملل را با یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های فرامرزی، بی‌ثبات نموده و نظام پولی و بانکی و شبکه‌های مالی بین‌المللی را به‌عنوان سلاحی برای تهاجم به کشورهای مستقل تحت سیطره خود گرفته است.
وی تصریح کرد: وزارت خزانه‌داری دولت آمریکا را به وزارت جنگ تبدیل کرده است.
وی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران نیز گفت: ایران پس از یکسال فرصت دادن به دیپلماسی برای اجرای تعهدات، بخشی از تعهدات خود را در چارچوب برجام و برای حفظ آن و ایجاد موازنه در این توافقنامه بین‌المللی کنار بگذارد. خرسندیم که این رفتار و منطق خردمندانه‌ جمهوری اسلامی ایران از سوی اکثر کشورها قابل درک و حمایت بوده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود: لازم است کشورهای مستقل جهان با ایجاد سازوکارهای چندجانبه در مقابل این هیولای وحشی ایستادگی نمایند آمریکا در حالی بخشی از ارتش رسمی جمهوری اسلامی ایران که دارای کارنامه‌ای شفاف و درخشان در مبارزه با تروریسم است را به عنوان گروه تروریستی شناسایی می‌کند که ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی این کشور بزرگ‌ترین حامی گروه‌های تروریستی در دهه‌های اخیر بوده‌اند.
سپاه پاسداران سهم بزرگی در جنگ با داعش داشته است
در همین رابطه «سرگئی ناریشکین» رئیس ‌سرویس اطلاعات خارجی روسیه با انتقاد از سیاست خارجی آمریکا گفت که آمریکا تحریمها را به‌صورت یک‌جانبه و بدون توجه به دیدگاه نزدیکترین متحدان خود اعمال می‌کند.
 وی افزود: این دیگر محرمانه نیست که طی چند سال گذشته تحریمها به یک روش مورد علاقه واشنگتن تبدیل شده است و موضوع نگران‌کننده این است که این محدودیت‌ها کاملا به‌صورت خودسرانه، خودبخود و به صورت مخرب اعمال می‌شوند. رئیس‌سرویس اطلاعات خارجی روسیه تاکید کرد که در این زمینه آمریکایی‌ها به عواقب درازمدت این تحریمها و حتی به دیدگاه نزدیکترین شرکای اقتصادی خود نیز توجه نمی‌کنند.
ناریشکین در ادامه تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک نمونه از اقدامات تحریمی آمریکا‌ اشاره کرد و گفت: سازمان سپاه سهم بزرگی در جنگ با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه داشته است. براساس گزارش اینترفکس وی در ادامه اظهارات خود گفت که کشورهای غربی میلیاردها دلار برای حمایت از معارضان و گروه‌های مخالف در سوریه خرج کرده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به افزایش تنش‌ها در ارتباط با مسائل ایران تاکید کرد که «مسکو خطر وقوع درگیری جدی در این زمینه نمی‌بیند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 خرداد 1398


( کل صفحات : 17 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic