تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و هیئت دولت:
اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است /
دولت از حواشی فاصله بگیرد  
  ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
Image result for ‫توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و هیئت دولت‬‎

Image result for ‫توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و هیئت دولت‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، با‌اشاره به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم‌افزایی قوای سه‌گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مسئله مهم کشور خواندند و با تأکید بر توجه کامل مسئولان به «تولید داخلی» به‌عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکات مهمی را درباره «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخش‌های پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت‌گیری و هدف‌گذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر» بیان کردند و مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با مقوله فرهنگ را به حساسیت بیشتر و مقابله جدی و هوشمندانه با هجوم همه‌جانبه دشمن به مبانی دینی، انقلابی و اخلاقی فراخواندند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با تبریک عید سعید غدیرخم و سالروز ولادت حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام و همچنین هفته دولت، و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفتند: هفته دولت شاخص و نشانه‌ای است که با یادآوری خدمات و تلاش‌های یک‌سال گذشته، ازیک‌طرف می‌تواند مایه دلگرمی باشد و از طرف دیگر، چنانچه این تلاش‌ها با دو شرط مهم «حرکت جهادی» و «نیت الهی» همراه شود، زمینه‌ساز برکات زیادی در جامعه خواهد شد.
حضرت‌آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای یکی دیگر از برکات هفته دولت را «ارزیابی اعضای دولت از عملکرد یک‌ساله خود و نقاط قوت و ضعف آن» برشمردند و افزودند: مسئولان باید دوران مسئولیت را که یک لطف الهی برای خدمت به مردم است، قدر بدانند و از این طریق، برای عرصه بسیار دشوار آخرت زاد و توشه فراهم کنند.
ایشان با‌اشاره به گذشت شش سال از عمر دولت، تأکید کردند: دو سال باقیمانده از دوران دولت، مدت زمان کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت‌بندی»، و اولویت‌ها را یک‌به‌یک پیگیری کرد.
دولت در دو سال باقیمانده از حواشی فاصله بگیرد
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از آفات دولت‌ها در طول سال‌های مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشی» دانستند و گفتند: دولت در این دو سال باقیمانده، از حواشی و مسائل فرعی که متأسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است، فاصله بگیرد و مسائل اصلی را در اولویت کاری خود قرار دهد.
مسئولان به «تولید داخلی» توجه کنند
رهبر انقلاب دو اولویت اصلی کشور را «اقتصاد» و «فرهنگ» برشمردند و در سخنانشان درباره موضوع اقتصاد با‌اشاره به تأثیرگذاری مشکلات موجود بر طبقات ضعیف و متوسط، تولید داخلی را کلید اصلی حل این مشکلات خواندند و افزودند: البته به‌دست آوردن و چرخاندن این کلید در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای علت نام‌گذاری امسال به نام «رونق تولید» را توجه به پیش‌بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی‌های بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخش‌های مختلف دیده می‌شود که به‌نوبه خود نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسئولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند.
ایشان سپس در تبیین اولویت‌ها در زمینه اقتصاد، بر سه مسئله تمرکز کردند: «قطع وابستگی به صادرات نفت خام»، «توجه به پیشران‌های اقتصادی که می‌توانند موتور محرکه دیگر بخش‌ها قرار گیرند» و «ضرورت تغییر نگاه مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان»درآمد آسان صدور نفت خام به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است
رهبر انقلاب، درآمد آسان صدور نفت خام را بلایی بزرگ دانستند و یادآور شدند: این مشکل دیرینه واقعاً به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با‌ اشاره به کشورهایی که بدون تولید یک قطره نفت، به پیشرفت چشمگیری دست یافته‌اند، گفتند: حتی در شرایط غیرتحریمی نیز کنترل بازار نفت ازجمله قیمت‌گذاری و میزان خرید، دست مصرف‌کننده‌های بزرگ دنیا یعنی کشورهای غربی است و آنها می‌توانند بر اساس منافع خود و جهت‌گیری‌های سیاسی تولیدکنندگان را تحت‌فشار بگذارند.
راه اصلی رهایی از وابستگی به صادرات نفت خام
ایشان تبدیل نفت خام به فرآورده‌های مختلف را راه اصلی رهایی از وابستگی به صادرات نفت خام برشمردند و افزودند: همچنانکه بارها گفته شده است، می‌توانیم با استفاده از اندیشمندان و صنعتگران، علاوه‌بر فرآورده‌های فعلی نظیر گاز و بنزین، در آینده به ترکیبات و تولیدات دیگری دست یابیم که ارزش صادراتی آنها چندین برابر نفت خام باشد.
مشکل هزینه تولید پالایشگاه با نقدینگی موجود و مدیریت قوی قابل حل است
رهبر انقلاب اسلامی، توجه ویژه رئیس‌جمهور، وزارت نفت و دیگر دستگاه‌ها را به ساخت پالایشگاه ضروری دانستند و افزودند: مشکل هزینه تولید پالایشگاه را نیز می‌توان با نقدینگی موجود در کشور و مدیریت قوی حل کرد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در زمینه رونق تولید، برخی بخش‌های اقتصادی را دارای قدرت تحریک و فعال کردن بخش‌های دیگر خواندند و گفتند: باید به بخش‌های پیشران نظیر مسکن، کشاورزی، خودرو، لوازم‌خانگی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان توجه ویژه کرد چراکه فعال شدن هرکدام از این‌ها می‌تواند بخش‌های مختلف دیگر را به حرکت وا دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را به‌کلی متحول کند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در نکته مهم دیگری، تغییر نگاه مجموعه دولت، مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان را ضروری خواندند و با مقایسه تولیدکنندگان با رزمندگان سال‌های دفاع مقدس تأکید کردند: تولیدکنندگان رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان هستند و باید با این چشم به آنها نگاه کرد.
ایشان با انتقاد مجدد از مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی گفتند: گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷ خوان بلکه از ۷۰ خوان عبور کرد که مسئولان باید این مشکل جدی را حل کنند و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کرد.
توجه به بنگاه‌های متوسط و کوچک رکن اصلی اقتصاد مقاومتی است
رهبر انقلاب در همین زمینه، نگاه ویژه دولت به بنگاه‌های متوسط و کوچک را خواستار شدند و افزودند: این نگاه ویژه، رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی است که همه مسئولان آن را پسندیده‌اند و قول اجرا داده‌اند که البته کارهایی هم شده است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر به نکات گفته شده اهتمام جدی شود، تحریم‌ها واقعاً به فرصت تبدیل می‌شود، همان‌گونه که در ماه‌های اخیر نیز چون واردات برخی کالاها دشوار شده، برخی مسئولان به شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه کرده‌اند و مقداری از ظرفیت‌های جوانان، شرکت‌های دانش‌بنیان، جهاد دانشگاهی و مجموعه‌های تولیدی به کار گرفته شده است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان رونق تولید را نیازمند چهار نهاده دانستند: «نیروی انسانی»، «سرمایه»، «فناوری» و «مدیریت اقتصادی».
ایشان نیروی انسانی ایرانی را انصافاً بی‌نظیر برشمردند و گفتند: این واقعیت امروز مورد اذعان اندیشمندان برخی کشورهای دیگر نیز قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، نقدینگی حداقل ۱۸۰۰ هزارمیلیاردی و نیز فناوری قابل‌قبول در بسیاری از زمینه‌ها را دو نهاده قابل‌قبول دیگر خواندند و افزودند: اما در بخش مدیریت اقتصادی با وجود تلاش‌های قابل تقدیر، باید با حساسیت بیشتر برنامه‌ریزی و عمل کرد تا مشکلات موجود در روند رونق تولید کاهش محسوس یابد.
کسانی که از بن‌بست در کشور حرف می‌زنندکاملاً‌ اشتباه می‌کنند
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای شکل‌گیری نوعی تحرک در سال جاری در زمینه‌های تولید صنعتی، کشاورزی، انرژی، پتروشیمی و لوازم‌خانگی را امری مبارک خواندند و با تأکید بر لزوم تقویت کامل این حرکت افزودند: این واقعیت نشان می‌دهد کسانی که از بن‌بست در کشور حرف می‌زنند، کاملاً‌اشتباه می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با‌اشاره به اینکه این واقعیات باید انگیزه و امید و تلاش مدیران را افزون‌تر کند، یک نکته بسیار مهم را درباره هدف رونق و پیشرفت اقتصادی کشور بیان کردند.
هدفِ پیشرفت اقتصادی تأمین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است
ایشان گفتند: ازنظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا می‌شویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود با‌اشاره به «فرهنگ» به‌عنوان اولویت دیگر کشور، گفتند: در موضوع فرهنگ با حمله همه‌جانبه و جبهه وسیع بیگانگان مواجه هستیم و همه مسئولانی که با مسائل فرهنگ مرتبط هستند، باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: دشمنان نظام اسلامی صراحتاً می‌گویند که غلبه بر جمهوری اسلامی و حاکمیت اسلام با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی امکان‌پذیر نیست و باید با نفوذ فرهنگی و تأثیرگذاری بر ذهن‌ها و مغزها و تحریک هوس‌ها به این هدف رسید.
ایشان با‌اشاره به اقدامات سازمان‌یافته ضد فرهنگی و ضد ارزشی خاطرنشان کردند: باید مانع نفوذ این اقدامات سازمان‌یافته در تولیدات فرهنگی همچون هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد.
معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه «ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم» گفتند: ما در شرایطی هستیم که جبهه مقابل ما و دستگاه‌های استکباری، همه امکانات فرهنگی و هنری خود را برای ضربه زدن به نظام اسلامی، به‌کار گرفته‌اند و ما باید برنامه‌ریزی جدی در مقابل این جبهه داشته باشیم.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای همچنین با‌اشاره به برخی اقدامات ضد فرهنگی سازمان‌یافته اما پنهان در جامعه، افزودند: باید دستگاه‌های فرهنگی اعم از وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و صداوسیما و حتی دستگاه‌های اطلاعاتی بر روی این مسائل به‌شدت حساس باشند.
ایشان یکی از نکات مهم در عرصه امور فرهنگی را نقش مدیران ارشد و مدیران میانی دستگاه‌ها برشمردند و تأکید کردند: اگر مدیران درخصوص مسائل دینی، فرهنگی و اعتقادی دستگاه‌های تحت مدیریت خود، علناً مراقبت و نقش‌آفرینی کنند، قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.
نگرانی نسبت به مسئله حجاب در جامعه بجاست
رهبر انقلاب اسلامی ابراز نگرانی نسبت به مسئله حجاب در جامعه را، بجا و صحیح دانستند و خاطرنشان کردند: حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آنها مراقبت کنند تا بر اساس قانون عمل شود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، رعایت موازین دینی و ظواهر مذهبی را از جانب مدیران در بدنه دستگاه‌ها تأثیرگذار دانستند و گفتند: باید حرکت دینی در کشور تقویت شود که این موضوع به پیشرفت‌های مادی نیز کمک خواهد کرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم تعامل، همکاری و هم‌جهتی قوای سه‌گانه‌اشاره کردند و با تأیید سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر ضرورت هم‌افزا بودن سه قوه، افزودند: در برخورد با متخلفان باید منصفانه و عاقلانه و هوشمندانه عمل شود و دستگاه‌های نظارتی به‌گونه‌ای عمل کنند که از اقدامات آنها برداشت‌های تبعیض‌آمیز و غرض‌آلود و مچ‌گیری صورت نگیرد.
مسئولان دولتی باید صبر و تحمل خود را افزایش دهند
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه قوه مجریه میاندار و عهده‌دار وظیفه سنگین اداره کشور است، خاطرنشان کردند: همه باید به این واقعیت توجه کنند البته مسئولان دولتی نیز باید صبر و تحمل خود را افزایش دهند و برای کوچک‌ترین موضوع یا مشکلی، بی‌تابی نکنند.
مسئولان از دشمن نترسند
«نترسیدن از دشمن» توصیه دیگر حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به مسئولان دولت بود که گفتند: برخی اوقات سخنانی را می‌شنوم که نشانه بیمناک بودن از دشمن است، در حالی که از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده‌اما به موفقیت نرسیده است.
چهل سال دوم قطعاً بهتر خواهد بود
ایشان افزودند: آمریکا، اروپا و حتی شوروی سابق در این چهل سال هر اقدامی را که می‌توانستند علیه جمهوری اسلامی انجام دادند اما به نتیجه نرسیدند. البته آزار و اذیت و زحمت به وجود آورده‌اند ولی نتوانسته‌اند مانع از حرکت و پیشرفت نظام اسلامی‌شوند.
دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند
رهبر انقلاب اسلامی با ‌اشاره به پیشرفت‌ها و افزایش توانایی‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های سیاسی، دفاعی و اقتصادی تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.
وضعیت کشمیر نتیجه اقدامات انگلیس است
ایشان در بخش پایانی سخنان خود به موضوع کشمیر‌اشاره کردند و با ابراز ناراحتی از وضع مسلمانان این منطقه گفتند: ما با دولت هند روابط خوبی داریم اما انتظار و توقع از دولت هند این است که سیاستی منصفانه در قبال مردم نجیب کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان این منطقه زور گفته نشود.
رهبر انقلاب اسلامی وضعیت کنونی منطقه کشمیر و اختلافات هند و پاکستان در این زمینه را نتیجه اقدامات انگلیس خبیث به هنگام خروج از شبه‌قاره هند دانستند و گفتند: انگلیسی‌ها برای استمرار درگیری در کشمیر، تعمداً این زخم را در این منطقه برجای گذاشتند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور در سخنانی با‌اشاره به اقدامات صورت گرفته در کمک به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه در سال ۹۶ و سیل سال ۹۸، از استمرار خودکفایی در برخی بخش‌ها ازجمله در تولید گندم خبر داد و خاطرنشان کرد: به‌رغم تحریم‌ها، در ذخیره و تأمین کالاهای اساسی در شرایط خوب و اطمینان بخشی قرار داریم.
آقای روحانی با‌اشاره به نوسانات در بازار کالا و ارز در سال گذشته، گفت: با وجود تلاش‌های همه‌جانبه آمریکا برای جلوگیری از صادرات و واردات کالا، توانستیم در بازار تعادل و ثبات ایجاد کنیم.
رئیس‌جمهور با تجلیل از صبر و مقاومت ملت ایران در برابر فشارها گفت: امروز در سطح جهانی آمریکا به‌عنوان یک پیمان‌شکن منزوی شناخته می‌شود و از لحاظ حقوقی، اولین بار در دو نوبت آمریکا را در مجامع حقوقی جهانی محکوم کردیم.
رئیس‌جمهور، تحریم‌های آمریکا را اقدامی تروریستی دانست و خاطرنشان کرد: امروز آمریکا دست به تروریسم اقتصادی علیه همه ملت ایران و کودکان و زنان و مردان ایرانی زده است.
آقای روحانی با‌اشاره به گام‌های متقابل ایران در کاهش تعهدات برجامی گفت: مسیر صحیح و درستی را در کاهش تعهدات انتخاب، و تأکید کرده‌ایم صبر ما حدی دارد و در برابر بی‌تعهدی آنها نمی‌توانیم تعهد کامل بپذیریم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر مذاکرات با ۱+۴ موفق باشد می‌تواند شرایط را عوض کند، گفت: اگر گفت‌وگوها ناموفق باشد، به مسیر خود ادامه خواهیم داد.
آقای روحانی افزود: قدرت‌های جهانی می‌دانند که در صورت تحریم کامل نفت و به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آبراه‌های بین‌المللی نمی‌تواند امنیت سابق را داشته باشد، بنابراین فشار یکجانبه علیه ایران نمی‌تواند به نفع آنها باشد و امنیتشان را در منطقه و جهان تضمین نمی‌کند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با‌اشاره به اقدامات بانک مرکزی و بخش اقتصادی دولت برای ایجاد آرامش در بازار گفت: قیمت ارز تا حدی متعادل شده، ضمن اینکه نسبت به تأمین کالاهای اساسی و ضروریات زندگی مردم اطمینان داریم.
آقای روحانی افزود: آمارها نشان می‌دهد از اردیبهشت‌ماه امسال، تورم نقطه‌به‌نقطه و ماهانه رو به کاهش است.
رئیس‌جمهور سیاست دولت را فروش فرآورده‌های نفتی به‌جای فروش نفت خام اعلام کرد و افزود: برای این کار پالایشگاه‌های موجود را توسعه داده و پالایشگاه‌های جدید ایجاد خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور گفت: در قدم اول توانستیم در زمینه نفت گاز و گازوییل خودکفا شویم و به صادرات برسیم و امروز هم در زمینه بنزین خودکفا شده و بنزین صادر می‌کنیم.
آقای روحانی ادامه داد: باید مصرف بی‌رویه بنزین را کاهش دهیم که چارچوب مناسبی را در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این هدف، تصویب کرده‌ایم.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به دستور رهبر انقلاب درباره تغییر و اصلاح ساختار بودجه خاطرنشان کرد: هرچند در این مورد مقداری تأخیر داریم اما تحریم فرصتی برای تغییر ساختار بودجه به وجود آورده است.
آقای روحانی از کاهش بیکاری خبر داد و با‌اشاره به توسعه نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: گردشگری نیز ۴۳ درصد نسبت به سال قبل بیشتر و حدود ۳۰۰ هزار‌اشتغال در این حوزه ایجاد شده است.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به تحول در روستاها در زمینه آب، برق، راه، بهداشت و درمان و ارتباطات خاطرنشان کرد: روزانه ۲۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات و ۱۰ روستا به گاز وصل می‌شود، ضمن اینکه هر هفته ۳۰ روستا به آب آشامیدنی متصل می‌شود.
آقای روحانی با‌اشاره به توجه ویژه دولت به قشر ضعیف و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی گفت: همه موفقیت‌های دولت تا امروز در سایه لطف خدا، هدایت رهبری و حضور و حمایت مردم بوده و اگر این سه نبود، ناتوان‌تر از آن بودیم که در برابر یک توطئه عظیم جهانی کشور را اداره، و نیازهای مردم را تأمین کنیم.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به ضرورت هم‌افزایی هر سه قوه تأکید کرد: اگر همه دستگاه‌ها در کنار هم قرار بگیریم و همدیگر را یاری کنیم، با شتاب بیشتر از تحریم‌ها عبور می‌کنیم، حل مشکلات مردم سریع‌تر می‌شود و آمریکا را به زانو درخواهیم آورد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
ولایت‌فقیه؛ نماد اسلام(زلال بصیرت) 
  ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‌‬‎

اگر نگاهی به تاریخ بشر از حضرت آدم‌(ع) تا خاتم (‌صلی‌الله‌علیه‌وآله) و از صدر اسلام تا کنون بیندازیم، می‌بینیم که همواره تحولاتی در جوامع صورت گرفته است؛ اما بر اساس آنچه از تاریخ انبیاء و ائمه(‌علیهم‌السلام) به ما رسیده است، نمی‌توان هیچ زمانی را یافت که پیامبر یا امامی به همه اهداف خود در زمینه هدایت مردم رسیده باشد و همگان هدایت شده باشند.
جز حضرت سلیمان، اکثر پیامبران کشته، زندانی یا تبعید شده و مورد ظلم قرار گرفتند؛ به گونه‌ای که حضرت موسی که برانگیخته شد تا قوم بنی اسرائیل را از چنگال فرعون که آنها را به بردگی کشیده بود، نجات دهد، باز هم از طرف همین قومی که نجاتشان داده بود بقدری مورد آزار و اذیت قرار گرفت که خطاب به قوم خود فرمود: چرا مرا اذیت می‌کنید، در حالی که می‌دانید من پیامبر خدا هستم؟!
چنین آزارها و اذیت‌هایی شامل پیامبر خاتم‌(ص) و ائمه نیز شده است،لذا پیامبر اکرم می‌فرماید: هیچ پیامبری به اندازه من اذیت نشد. درباره حضرت علی‌(ع) نیز با اینکه ایشان خدمات بسیار مهمی را برای اسلام و جامعه انجام داده بود و مردم نیز به خوبی از آن آگاه بودند، اما مردم بیشترین ظلم‌ها را نسبت به ایشان روا داشتند؛ امام حسن‌(ع) نیز بقدری اذیت شد که برخی صحابه او را مذل‌المؤمنین می‌خواندند! و بالاخره امام حسین‌(ع) را به فجیع‌ترین وضع به شهادت رسانده و خاندان او را به اسارت بردند.
وظایف ما در شرایط حاضر
نباید انتظار داشت با چند سال تلاش و فعالیت، به نظامی دست یابیم که عاری از هرگونه مشکلات باشد؛ چرا که هیچ پیامبر و امامی موفق به این امر نشده است و این آرزویی دست نیافتنی است.
وظیفه ما درشرایط کنونی این است که باید دو معرفت را در خود ایجاد کنیم؛ اول شناخت دین، اوامر و معارف الهی و شناخت اولویت‌ها در شرایط فعلی و دوم شناخت ظروفی که این احکام باید در آنها جاری شود؛ یعنی قدرت تطبیق احکام بر موضوعات عینی و خارجی.
ضرورت شناخت اولویت‌ها
راز سکوت حضرت علی‌(ع) همین امر است؛ همچنین شناخت شرایط و اولویت‌ها، سبب شده تا اهل‌بیت‌(ع) توصیه به تقیه برای حفظ جان کنند؛ چون حفظ جان مؤمن واجب است؛ اما حفظ اصل دین، واجب‌تر است و هرکجا نجات دین متوقف بر دادن جان است، باید جان را فدا کرد و در اینجا تقیه معنایی ندارد.
امروز یکی از واجب‌ترین کارها برای ما ترویج حقایق و معارف الهی و اشاعه دین حق در عالم است تا تشنگان حقیقت که قلبی آماده دارند، بتوانند از نور این معارف بهره‌مند شوند.
البته باید شیوه انجام این واجب را نیز به خوبی بشناسیم؛ هر قومی آداب و فرهنگ مخصوص به خود را دارد و تا زبان و فرهنگ آن قوم را نشناسیم، نمی‌توانیم معارف را به آنها القاء کنیم.
لزوم پرهیز از افراط و تفریط در بیان حق
برخی بدون در نظر گرفتن شرایط، معتقدند باید به اسم از کسانی که مخالف اهل بیت‌(ع)بودند، ابراز انزجار کرد و از طرف دیگر برخی می‌گویند فقط مشترکات را در نظر بگیریم و اختلافات را فراموش کنیم! در حالی که هم افراط و هم تفریط مانع انجام وظیفه و رساندن حق به دیگران می‌شود. مهم این است که فرصت‌ها را برای تبیین معارف اهل بیت‌(ع) غنیمت بشماریم.
امروز ولایت‌فقیه، نماد اسلام و اساس تقویت اسلام در دنیاست، این مسئله حتی در کشور خودمان نیز نزد بسیاری از افراد، مغفول مانده است؛ در حالی که روایت می‌گوید حتی در سفر چند روزه، اگر چند نفر بودید، حتما یکی از شما حاکم و رهبر باشد؛ آیا نباید برای میلیون‌ها انسان، حاکمی قرار داد؟!
سکولاریسم همان چیزی است که دشمنان اسلام به آن اعتقاد دارند؛ آیا دین فقط نماز و روزه است؟! امام(ره) می‌گفت: حفظ نظام، مهمتر از نماز است! حال آیا درست است که ما خودمان را به شکیات نماز و مطهرات مشغول ساخته و این مسائل مهم و تأثیرگذار اسلام را فراموش کنیم؟!
باید در هر منطقه از جهان، به گونه‌ای سخن گفت که برای مردم آن منطقه قابل شناخت، ساده و دلپذیر باشد؛ محتوا باید روان و متناسب با فهم مردم و با شناخت فرهنگ آنها باشد.این امر، از مقوله فرهنگی است، مسائل فرهنگی مهمترین مسائلی است که انسان با آن سروکار دارد؛ چون فعل انسانی ناشی از فهم و اعتقاد است و انسانیت انسان به همین امور فرهنگی است.
سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی‌(دام ظله)
در دیدار با جمعی از طلاب خارجی عرب‌زبان؛ قم؛16 / 12 / 1397 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398


تشییع پیکرشهید علی پیغامی‌خوشه مهر بناب در بناب
    ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
Image result for ‫شهید علی پیغامی‌خوشه مهر بناب‬‎
پیکر مطهر پاسدار شهید «علی پیغامی‌خوشه مهر بناب» دیروز(چهارشنبه) با حضور پرشور مردم در بناب تشییع شد.
به گزارش ایرنا، پیکر مطهر شهید پیغامی ‌از مقابل مصلای بناب به طرف گلشن شهدای این شهر بر دوش مردم تشییع و در مزار شهدای گلشن‌ شهر خوشه‌مهر این شهرستان به خاک سپرده شد.
پاسدار مدافع وطن، شهید «پیغامی»، این هفته در منطقه عملیاتی سردشت، ارتفاعات قندیل دو در حراست و پاسداری از مناطق مرزی ایران به درجه رفیع شهادت نایل شد.
پاسدار شهید علی پیغامی‌ خوشه‌مهر در سال ۱۳۷۶ شمسی در یک خانواده مذهبی در بناب چشم به جهان گشود و بعد از اتمام تحصیلات به خیل پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398

تشییع پیکرجانباز شهید هادی کاظم‌نژاد مشهد
    ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

Image result for ‫شهید هادی کاظم‌نژاد‬‎Image result for ‫شهید هادی کاظم‌نژاد‬‎
 پیکر جانباز و معلم شهید‌ هادی کاظم‌نژاد صبح روز چهارشنبه در حرم مطهر رضوی تشییع شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، پیکر مطهر معلم و جانباز شهید «هادی کاظم‌نژاد» بعد از قرائت زیارت عاشورا در حسینیه رهپویان دین نبوی، با حضور مردم، فرهنگیان و جمعی از مسئولان تا حرم مطهر رضوی تشییع شد.
شهید کاظم‌نژاد بعد از تحمل 32 سال رنج جانبازی به همرزمان شهیدش پیوست. وی جانباز 70 درصد و معلم بود که در سن 50 سالگی در بیمارستان فارابی مشهد دعوت حق را لبیک گفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398


دستور رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور
مبنی بر رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز
  ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

Image result for ‫دستور رهبر معظم انقلاب  ‌‬‎
نماینده ولی فقیه در خوزستان از دستور رهبرمعظم انقلاب به رئیس‌جمهور برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز خبر داد.
حجت‌الاسلام عبدالنبی موسوی‌فرد درحاشیه سومین نشست تخصصی کمیته بانوان شورای اسلامی شهر اهواز بیان داشت: سطح گسترده‌ای از فاضلاب سطح شهر اهواز را فراگرفته لذا در دیداری که بامقام معظم رهبری داشتم پیرامون مشکلات خوزستان از جمله مشکل شبکه آب و فاضلاب اهواز با ایشان صحبت کردم.
وی  افزود: رهبری فرمودند آیا راهکاری برای این مشکل دارید؟ که به طرح‌هایی که در خرمشهر اجرا شده بود اشاره شد لذا ایشان فرمودند همین مسیر را ادامه بدهید و قول پیگیری دادند؛ چند روز پیش از دفتر ایشان تماس گرفتند و اعلام کردند، رهبری به وزیر کشور ماموریت داده‌اند تا تحقیقات میدانی در این زمینه صورت بگیرد و نتیجه را به ایشان اعلام کنند.
 امام جمعه اهواز با اشاره به اینکه رهبری در تاریخ 22 مرداد امریه‌ای به رئیس‌جمهور مبنی بر تامین اعتبار طرح فاضلاب اهواز صادر کردند تاکید کرد: صرف اینکه طرحی وارد بودجه شود به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کندکما اینکه طرح فاضلاب اهواز نیز در بودجه دیده شده ولی تا پیگیری جدی صورت نگیرد کار به سرانجام نمی‌رسد.
موسوی فرد بیان کرد: نماینده ولی فقیه برای کاهش مشکلات استان از ظرفیت‌های ممکن استفاده می‌کند.
معضل شبکه آب و فاضلاب اهواز از مشکلات زیرساختی این کلانشهر  است که اجرای طرح جامع آن به 4 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398


توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟
از عدالت، مبارزه با فساد، تحمل صدای مخالف تا ممنوعیت مذاکره با آمریکا   
۱۳۹۸/۰۵/۳۰

Image result for ‫توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟ از عدالت، مبارزه با فساد، تحمل صدای مخالف تا ممنوعیت مذاکره با آمریکا‬‎
دولت یازدهم و دوازدهم حسن روحانی در طول ۶ سال گذشته ۸ دیدار با رهبر انقلاب اسلامی داشته است که ایشان نکات بسیار زیادی در این‌باره به دولت فرموده‌اند.
اعضای دولت حسن روحانی به مناسبت‌های مختلف از جمله هفته دولت دیدارهایی با رهبر انقلاب داشته‌اند که در دیدارها نکات بسیار مهمی از سوی رهبری به دولت اعلام شده است.
نخستین دیدار اعضای هیئت دولت و حسن روحانی با رهبر انقلاب به تاریخ ۶ شهریور سال ۱۳۹۲ و چند روز بعد از مراسم تحلیف و تنفیذ رئیس‌جمهور برمی‌گردد. این دیدار با حضور اعضا و وزرای دولت برگزار شد.
در این دیدار حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای به چند نکته مهم‌ اشاره کردند. ایشان شاخص‌های مهم دولت مطلوب، را «سلامت اعتقادی و اخلاقی»، «خدمت به مردم»، «عدالت»، «سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد»، «قانون‌گرایی»، «حکمت»، «خردگرایی و تکیه بر ظرفیت درون‌زای» کشور دانستند.
دو دیدار هم حسن روحانی در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ با رهبر انقلاب در آستانه سفر به نیویورک داشت که خبری از آن منتشر نشد.
دومین دیدار اعضای هیئت دولت و حسن روحانی با رهبر انقلاب در ۲۳ تیر ماه سال ۱۳۹۳ انجام گرفت. رهبر انقلاب اسلامی در بخش از سخنان خود، با استناد به بخش‌هایی از فرمان حکومتی حضرت امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام به مالک ‌اشتر، توصیه‌هایی کلی درخصوص مراقبت از بیت‌المال و حساس بودن نسبت به چگونگی استفاده از آن، و نیز پرهیز از «اقدام شتاب‌زده در هنگام عصبانیت، تندی اخلاق، تیزی زبان و نخوت و غرور»، بیان کردند.
دیدار کوتاه اما قابل تأمل بعد از امضای برجام
سومین دیدار حسن روحانی به‌همراه دولت یازدهم در ۲۳ تیر سال ۱۳۹۴ و در بعد از امضای برجام صورت گرفت. رهبر انقلاب در دیدار و سخنان کوتاه عمل صالح را بهترین ذخیره دوران مسئولیت هر فرد برشمردند و افزودند: مردم در «قضاوت‌هایِ با فکر و تأمل و جمع‌بندی‌شده»،‌اشتباه نمی‌کنند بنابراین از اینگونه قضاوت‌های مردم می‌توان فهمید که کدام مسئول صالح است و کدام نه. ایشان همچنین گفتند: پشتوانه روحی، معنوی و فکری، عامل اصلی حل همه مشکلات است.
چهارمین دیدار دولت یازدهم با حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای در هفته دولت سال ۱۳۹۴ صورت گرفت. رهبر انقلاب در این دیدار به اعضای دولت فرمودند که مردمی‌بودن و نشست و برخاست با مردم، وسیله قرار ندادن مسئولیت برای تأمین مالی آینده‌ خود برای کابینه مهم است.
رهبر انقلاب، در عین حال، در بحث هسته‌ای، احتمال بی‌توجهی به اهداف دشمنان را از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود برشمردند. حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای هوشیاری در مقابل تلاش دشمن را برای نفوذ پیچیده و تدریجی، ضرورتی عینی برشمردند و تأکید کردند: باید در هر شرایطی در اتخاذ مواضع انقلابی صراحت داشت و صریح و بدون رودربایستی، در مقابل دشمن مواضع انقلاب و مبانی امام بزرگوار را بدون‌ ترس و خجالت بیان کرد.
ایشان اقتصاد را اصلی‌ترین اولویت کشور برشمردند و چند نکته را در این زمینه بیان کردند که نکته‌ نخست «پیشرفت توأم با عدالت» بود. ایشان افزودند: باید مراقب بود در حرکت اقتصادی، فاصله‌ طبقاتی پیش نیاید و فقرا پایمال نشوند.
دیدار بعدی دولت با رهبر انقلاب اسلامی در ماه رمضان سال ۱۳۹۵ برگزار شد. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در شرایط فتنه همچون قضایای سال ۸۸، نباید سخن، سکوت، اقدام و حتی نوع نگرش، موجب تقویت فتنه شود. حضرت آیت‌الله‌العظمی ‌خامنه‌ای افزودند: البته ممکن است برخی افراد به‌دلیل گرایش‌های خاص خود، تمایلی به حضور صریح در مقابل فتنه نداشته باشند اما نباید از او هم به نفع فتنه بهره‌برداری شود.
رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص به موضوع اخیر حقوق‌های کلان‌ اشاره و تأکید کردند: موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است. .. و باید حتماً با آن برخورد شود.
دیدار بعدی دولت با رهبری در شهریور همین سال رخ داد. رهبری در این دیدار فرمودند: دولت نباید به هیچ وجه خود را سرگرم بحثهای انتخاباتی کند بلکه باید تا آخرین روز کاری، برای کار، تلاش و حل مشکلات برنامه‌ریزی کند و بهترین تبلیغ برای دولت در رأس کار، اقدام و عمل آن دولت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «واگذاری اختیارات تصمیم‌گیری به استان‌ها»، «هدایت تسهیلات بانکی و همچنین حجم عظیم نقدینگی به‌سوی تولید»، «مشوّق‌های صادراتی»، «پرداخت به‌موقع بهای محصولات کشاورزی» و «توجه جدی به روستاها و صنایع تبدیلی» را از جمله اقدامات اساسی و ممکن برای عملی‌شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می‌شود نه عناصر خودمان.
نخستین دیدار اعضای دولت دوازدهم با رهبر معظم انقلاب اسلامی در شهریور سال ۱۳۹۶ صورت گرفت. حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای در بیان توصیه‌ دوم، به لزوم داشتن «روحیه‌ جهادی و تلاش مضاعف و خستگی‌ناپذیر و بدون چشمداشت»‌ اشاره کردند و در توصیه‌ سوم، افزودند: اعضای دولت علاوه بر اینکه در تصمیمات دولت، مسئولیت مشترک دارند، باید با یکدیگر همکاری داشته باشند و به‌صورت تیمی ‌عمل کنند.
ایشان در توصیه‌ای دیگر خطاب به دولت گفتند: تحمل شنیدن صدای مخالف را داشته باشید و با بالا بردن حلم خود که همان ظرفیت درونی است، از نقادی استقبال و استفاده کنید. «ارتباط نزدیک با مردم به‌منظور درک بهتر واقعیات زندگی مردم»، پنجمین توصیه‌ رهبر انقلاب بود و در همین خصوص خاطرنشان کردند: «داشتن بخش ارتباطات مردمی‌ قوی» و «سفرهای استانی» بسیار خوب و مفید است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای ششمین توصیه‌ خود را به موضوع «لزوم حفظ و تقویت روحیه‌ مردمی‌و پرهیز از‌ اشرافی‌گری»، اختصاص دادند، و در بیان توصیه‌ هفتم افزودند: به حرکت‌های مردمی‌که غالباًً خودجوش است اعم از فرهنگی، اقتصادی و خدماتی همچون گروه‌های جهادی یا فرهنگی، کمک و مساعدت کنید.
دیدار بعدی دولت دوازدهم در تیرماه سال ۱۳۹۷ صورت گرفت. داشتن احساس مسئولیت مضاعف، عدم یأس و ‌ترس و منفی‌بافی و نمی‌شود و نمی‌توانیم و چکار کنیم مهم‌ترین بخش‌های این دیدار بود. رهبری دولت را به مثابه تیم ملی فوتبال تشبیه کردند که اگر خوب کار کنند، اما شکست هم بخورد همه مردم از آن حمایت می‌کنند.
برخورد قاطع با متخلفان توزیع ارز و دلار ۴۲۰۰ تومانی، مبارزه واقعی دولت با فساد و نداشتن بن‌بست در مسائل کشور مهم‌ترین نکته دیگر رهبر انقلاب به دولتمردان بود. ایشان درباره برجام هم گفتند: ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند.
آخرین دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب در شهریور سال ۱۳۹۷ صورت گرفت؛ یعنی دقیقاًً یک سال قبل!
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با‌ اشاره به اینکه یک مسئله‌ مهم در زمینه‌ مسائل اقتصادی که مناسب است بنده تذکّر بدهم، بحث مدیریّت اقتصادی است؛ دولت باید مدیریّت کند اقتصاد کشور را. مدیریّت را با تصدّیگری نباید ‌اشتباه کرد، گفتند: جلوی منافذ فساد بسته بشود و گرفته بشود، مدیریّت اقتصادی یعنی این، هیچ ربطی به تصدّیگری ندارد.
ایشان افزودند: بخش دوّم هم مبارزه‌ با مفسد و بستن منافذ فساد است؛ چشمِ باز مدیران؛ آنچه نیاز است این است. ببینید، همین تازه یک گزارشی وزارت اطّلاعات برای ما فرستاد، من نگاه کردم این گزارش را دیدم از آبان ۹۶ تا تیر ۹۷، ۵۶ اخطار در مورد مسائل مربوط به فساد اقتصادی، به دستگاه‌های مختلف دولت از طرف وزارت اطّلاعات داده شده!
رهبر انقلاب گفتند: اوّلاً تأکید می‌کنم ارتباط روزافزون با همسایگان را. ما خب چهارده پانزده همسایه داریم، خیلی‌هایشان و اکثرشان کسانی هستند که ما می‌توانیم با اینها ارتباطات خوب داشته باشیم. از فرصت‌ها استفاده کنیم. من پیغام دادم به شما راجع ‌به پاکستان که خب شما گفتید که مشغول مقدّمات هستید که این کار را انجام بدهید. عراق هست،‌ترکیه هست، پاکستان هست، کشورهای آسیای غربی هست، جاهای دیگر هستند، بالاخره ما با این مجموعه‌ بزرگ در مسائل گوناگون می‌توانیم کار کنیم.
ایشان در ادامه فرمودند: اروپا جایی نیست که ما بتوانیم برای مسائل گوناگون خودمان از جمله همین مسئله‌ برجام و مسائل اقتصادی و مانند اینها به آنها امید ببندیم؛ نه، اینها کاری نخواهند کرد؛ قطع امید [بکنید].
حضرت آیت‌الله‌العظمی ‌خامنه‌ای تصریح کردند: مسئله‌ دیگر در قضیّه‌ سیاست خارجی، آمریکا است. اینکه حالا باز بعضی زمزمه شروع کرده‌اند که «در حاشیه‌ اجلاس مجمع عمومی، ممکن است مذاکره انجام بگیرد»، این به‌طور قطع منتفی است؛ یعنی معنی ندارد یک چنین چیزی. آنها که آن ظاهرسازها بودند، آن‌جوری عمل کردند با ما؛ اینها که آدم‌های وقیحِ مُتهتّکِ پُرروی صریح شمشیر از رو بندند؛ با اینها چه مذاکره‌ای؟ اصلاً معنی ندارد. حالا آقای رئیس‌جمهور که هیچ، وزیر خارجه و عناصر وزارت خارجه هم همین‌جور؛ هیچ معنی ندارد.
به گزارش آنا، دولت و اعضای آن در ۶ سال اخیر هشت دیدار رسمی‌ با رهبر انقلاب داشتند که دیدار آخر سال ۱۳۹۷ رهبر انقلاب نکات بسیار زیاد و جزئی را در آن بیان کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398


فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید؛ انقلاب زنده‌تر می‌شود
    ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

Image result for ‫فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید؛ انقلاب زنده‌تر می‌شود‬‎
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: آنها که قبلاً مسئول بوده و اموال را برده‌اند باید برگردانند؛ از بگیر و ببندها نگران نشوید و نهراسید، انقلاب زنده‌تر می‌شود.
پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان عصر روز ۲۹ مردادماه در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: انقلاب اسلامی در حال یک تغییر درونی است و پیاده شدن عده‌ای از قطار آن، طبیعی و ناگزیر است؛ حتی ممکن است برخی جاها انقلاب زخم بردارد اما برای شفابخشی و اعتلای انقلاب لازم است.
رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: در بنیاد مستضعفان نیز به فرموده رهبری، وظیفه سنگین رفع استضعاف را بر عهده‌داریم که امید داریم با حمایت مردم و همت جوانان انقلابی نتایج خوبی در پی داشته باشد. همه اموال بنیاد که دست دیگران است باید به محرومین برگردد و طی صحبتی که با آیت‌الله رئیسی داشتم، بنا شد لیست اموال متصرفه را جهت رفع تصرف به ایشان بدهم.
فتاح با تأکید بر اینکه اکنون دیگر وقت شعاردادن نیست و باید وارد میدان عمل شویم، تصریح کرد: ما ازسیستم اداری ناامید هستیم؛ برای ادامه این حرکت عدالتخواهانه همه باید در میدان مطالبه‌گری حضور داشته باشند، اعم از مردم و دانشجویان، زیرا ما به اندازه‌ای می‌توانیم بایستیم که حمایت مردمی‌داشته باشیم.
رئیس بنیاد مستضعفان با‌ اشاره به هشدارهای قرآن نسبت به پرهیز از دنیاپرستی به‌ ویژه برای مسئولان گفت: مقام نظام اسلامی نمی‌تواند کاخ‌نشین باشد؛ ما انقلاب کردیم که سرمایه مردم دست خودشان باشد نه اینکه از شاه بگیریم و خودمان استفاده کنیم. حتی آنها که قبلاً مسئول بوده و اموال را برده‌اند باید برگردانند؛ از بگیر و ببندها نگران نشوید و نهراسید، انقلاب زنده‌تر می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
لاریجانی:
کشور نیازمند کاهش وابستگی اقتصادی به خارج است 
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش وابستگی به خارج موجب افزایش استقلال و کاهش تنش‌های اقتصادی ناشی از تحریم می‌شود و باید در شرایط کنونی کاهش وابستگی به خارج در دستور کار تولیدکنندگان و نظام باشد

علی لاریجانی در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: در قلمروهای مختلف صنعت و کشاورزی، حلقه‌های مفقوده و درصدی وابستگی به خارج وجود دارد که با شناخت این حلقه‌ها، با استفاده از ظرفیت نیروهای داخلی باید به دنبال خودکفایی در این زمینه‌ها
باشیم. وی اظهار داشت: حدود ۲۵ درصد صنعت نساجی کشور به خارج وابستگی دارد و این موجب شد تا با اعمال تحریم، این صنعت با چالش‌های جدی در تامین مواد اولیه خود مواجه شود که برنامه‌ریزی برای به حداقل رسیدن این وابستگی ضروری است.
وی گفت: استقلال تنها در امور سیاسی محدود نیست بلکه باید تلاش کرد تا استقلال کشور در تمامی زمینه‌ها محقق شده و وابستگی به خارج به حداقل برسد.وی با تاکید بر شناسایی و رفع رخنه‌های اقتصادی کشور ادامه داد: تضمین استقلال اقتصادی کشور در گرو درون‌زا شدن اقتصادی است و نخبگان و مسئولان کشور در کاهش این وابستگی به خارج وظیفه سنگینی دارند.
لاریجانی اظهار داشت: انقلابی بودن در شرایط کنونی به معنای تلاش برای ایجاد وفاق داخلی و هم‌افزایی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی است.
وی افزود: در شرایطی که دشمن برای ضربه به بخش‌های مختلف کشور هجوم آورده است، باید با وفاق ملی مانع این توطئه شوم دشمن شویم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمک به تولید، ایجاد وفاق و بسترسازی برای تولید از مصادیق انقلابی بودن در شرایط کنونی است.
وی با انتقاد از برداشت‌های ‌اشتباه برخی مدیران از قانون در کشور بیان کرد: از قانون می‌توان تفسیرهای گوناگون داشت و امروز مدیران اجرایی برای حل مشکلات تولید، از قانون باید تفسیرهایی در راستای حل این مشکلات داشته باشند و تصمیم لازم را اتخاذ کنند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه مقصود قانون‌گذار تسهیل در سرمایه‌گذاری و تولید در کشور است، افزود: قانون برای روان شدن مسیر تولید در کشور است نه اینکه جلوی تولید گرفته شود و باید مسئولان استانی و کشوری از قوانین در راستای حمایت از تولید استفاده کنند.
وی با بیان اینکه سخت‌گیری بخش‌های نظارتی موجب محتاط شدن مسئولان شده است گفت: این سخت‌گیری موجب می‌شود تا موانع تولید افزایش‌یافته و صدور مجوزها با تاخیر فراوان مواجه شود.وی با بیان اینکه برای مدیر اجرایی، شجاعت در تصمیم‌گیری مهم است گفت: باید نظارت صورت گیرد تا خلاف قانونی انجام نشود ولی نباید این نظارت‌ها به‌گونه‌ای باشد که در مدیران واهمه ایجاد کند.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی گفت: قانون ارزش ‌افزوده جدید در دستور کار مجلس است تا مشکلات شهرک‌های صنعتی و صنایع تولیدی برطرف شود.وی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را ازجمله سرمایه‌های قم دانست و گفت: این استان به دلیل نزدیکی به تهران نیازمند جهش در صنعت و تولیدهای مختلف است که باید از مزیت‌های این منطقه ویژه اقتصادی بیشتر استفاده شود.
واحد تولیدی انواع فیبر نوری در قم افتتاح شد
واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری، روز چهارشنبه طی آیینی با حضور علی لاریجانی، رئیس ‌مجلس شورای اسلامی و بهرام سرمست، استاندار قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به بهره‌برداری رسید.
این واحد تولیدی به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده کابل فیبر نوری این دور در کشور، از جمله معدود کارخانه‌هایی تولید فیبر نوری و تجهیزات شبکه‌های فیبر نوری است.
مرحله نخست مجتمع تولید انواع فیبر نوری که بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح آن هزینه شده، توان تولید روزانه ۴۰ کیلومتر انواع فیبر نوری را دارد. این مجتمع علاوه‌بر سالن‌های تولید، دارای آزمایشگاه مجهز نیز است.
مراحل ساخت این واحد تولیدی در سه مرحله طراحی ‌شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح:
 آزادسازی نفتکش «آدریان دریا» بیانگر اقتدار کشور در عرصه بین‌المللی است
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح می‌گوید انهدام هواپیمای بدون سرنشین متجاوز جاسوسی آمریکایی و توقیف نفتکش متخلف انگلیسی و در نهایت آزادسازی نفتکش کشورمان در جبل‌الطارق، نشان‌دهنده این واقعیت است که انقلاب اسلامی با اقتدار به مسیر خود برای دستیابی به آرمان‌های والایش ادامه می‌دهد.
سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در مراسم تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا و اعطای نشان فرمانده معظم کل قوا به جمعی از مدافعان حرم و مجاهدان جبهه مقاومت که در محل ستاد کل نیرو‌های مسلح برگزار شد، اظهار داشت: با وجود تمامی ‌توطئه‌ها، دسیسه‌ها، جنگ تحمیلی و ایجاد ناامنی‌ها بحمدالله امروز انقلاب اسلامی در اوج قدرت و صلابت است و ثمرات آن در اوج اقتدار به‌ویژه در ماه‌های اخیر نمایان شده و هرچه از قدمت انقلاب اسلامی می‌گذرد، جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی بالنده‌تر و مقتدرتر از گذشته به سوی اهداف و آرمان‌های خود گام برمی‌دارد.
وی با‌ اشاره به نقش بی‌بدیل جمهوری اسلامی در مقابله با توطئه‌های دشمنان و حرکت به سوی قله‌های رفیع پیشرفت و شکوفایی گفت: جمهوری اسلامی امروز به یاری خداوند و به برکت خون شهدا و رهبری بی‌نظیر امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا حضرت امام خامنه‌ای روز به روز بر قدرت و توان خود افزوده و جبهه‌ها و سنگر‌های کفر و الحاد را بیش از گذشته تسخیر کرده و تحت تسلط و اراده خود درآورده است؛ به‌گونه‌ای که انقلاب ما امروز مسیر الهی خود را با قدرت بیشتری طی می‌کند و امیدواریم که این تلاش‌ها زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی(عج) باشد.
سرلشکر باقری تصمیم و صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران در ماجرای برجام و روند فعلی را برخاسته از حکمت، هوشمندی و صلابت دانست و با‌ اشاره به حوادث اخیر در منطقه و جلوه‌گری‌های جدید اقتدار نیرو‌های مسلح کشور در مواجهه با تهدیدات منطقه‌ای و جهانی گفت: این رخداد‌ها ازجمله انهدام هواپیمای بدون سرنشین متجاوز جاسوسی آمریکایی و توقیف نفتکش متخلف انگلیسی و در نهایت آزادسازی نفتکش کشورمان در جبل‌الطارق، نشان‌دهنده این واقعیت است که انقلاب اسلامی با اقتدار به مسیر خود برای دستیابی به آرمان‌های والایش ادامه می‌دهد.
وی در ادامه تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا با وحدت، یکپارچگی، همدلی، هماهنگی، اراده پولادین و مقاومت فعال و پویا، مسیر تمدن‌سازی اسلامی را با درک عمیق و بصیرت کافی ادامه می‌دهد و هیچ‌گاه فریب دعوت به مذاکره و پلیس خوب و بد را نمی‌خورد.
وی در ادامه با‌ اشاره به برگزاری مراسم تجلیل و اعطای نشان گفت: این مراسم به امر فرمانده معظم کل قوا برای اهدای نشان و تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافع حرم و فرماندهان نیرو‌های مسلح و قدردانی از مجاهدان جبهه مقاومت تشکیل شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
با تکرار ادعاهای پیشین و بی‌محلی سایر اعضا
آمریکا در نشست شورای امنیت سنگ روی یخ شد 
  ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت با موضوع «اوضاع در یمن» به بیان ادعاهای تکراری خود درخصوص ایران پرداخت، اما در نهایت مورد حمایت کشورهای دیگر قرار نگرفت.
پمپئو در آغاز این نشست مدعی شد که آمریکا با تشکیل ائتلاف‌های مختلف به دنبال تشکیل امنیت در خلیج‌فارس است. وی در این نشست از اقدامات ایران در کاهش تعهدات خود ذیل برجام انتقاد کرد و گفت: ایران با نقض تعهدات هسته‌ای خود از سقف میزان ذخایر اورانیوم 300 کیلوگرمی خودش عبور کرد. وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: ایران همچنین با نقض تعهدات خود سطح غنی‌سازی اورانیوم خودش را به 4/5 درصد رساند. ایران طبق تعهدات هسته‌ای باید سطح غنی‌سازی خودش را در 3/56 درصد نگه می‌داشت.
پمپئو در حالی خواستار پایبندی ایران به برجام شده که آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته با نقض تعهدات خود ذیل این توافق از آن خارج شد. در همین حال، ایران طبق مفاد خود برجام و با توجه به خروج آمریکا از آن از حقوق خود برای کاستن از تعهداتش استفاده کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود به منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر سال 2020  و همچنین تحریم‌های مسافرتی علیه سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام پرداخت و از آن ابراز نگرانی کرد.
پمپئو از جامعه بین‌المللی خواست با تمدید این محدودیت‌ها علیه ایران از بروز «آشوب‌های جدید» در منطقه جلوگیری کند. او گفت: «برای حل مشکلات قدیمی به تفکرات جدید نیاز داریم».
پس از پمپئو، نماینده آلمان سخنرانی کرد. او با ‌اشاره به مشکلات در منطقه غرب آسیا، خواستار توسل به راهکارهای چندجانبه به جای راهکارهای تحمیلی یکجانبه برای حل و فصل این مشکلات شد. آلمان پیش از این با بیان اینکه نمی‌خواهد جزئی از «کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران» باشد درخواست آمریکا برای مشارکت در ائتلاف دریایی به رهبری این کشور را رد و اعلام کرده تنها در ائتلافی که نمای اروپایی داشته باشد شرکت خواهد کرد.
«ژانگ جون» نماینده چین نیز خواستار اجتناب از راه‌حل‌های یکجانبه شده و بر اهمیت گفت‌وگو برای حل و فصل مسائل غرب آسیا، از جمله مسائل فلسطین تأکید کرد. دیگر اعضای شورای امنیت نیز از ادعاهای پمپئو حمایت نکردند.
به گزارش تسنیم، این تنها نشستی نیست که آمریکا در پیشبرد مواضعش درباره ایران شکست می‌خورد. دولت آمریکا چندین بار تاکنون در نشست شورای امنیت سازمان ملل یا نشست مجمع عمومی سازمان ملل یا نشست شورای حکام آژانس تلاش کرده کشورهای دیگر را به حمایت از سیاست‌های افراطی خود علیه ایران فرابخواند که این تلاش‌ها با شکست مواجه شده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
سردار فدوی:
امنیت خلیج‌فارس به عهده ایران و کشورهای منطقه است
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تأمین امنیت خلیج ‌فارس به عهده ایران و کشورهای منطقه است؛ غیر از ما هیچ‌کس نمی‌تواند امنیت خلیج فارس را تامین کند.
سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر دیروز در جمع خبرنگاران در خصوص حضور ناوهای خارجی در خلیج‌ فارس به بهانه تامین امنیت اظهار کرد: تامین امنیت خلیج ‌فارس به عهده ایران و کشورهای منطقه است غیر از ما هیچ‌کس نمی‌تواند امنیت خلیج فارس را تامین کند.
به گزارش فارس، وی با بیان این که ایران با اقتدار ایستاده است و با توانمندی کامل می‌تواند امنیت کل منطقه را تامین کند گفت: دشمنان ملت‌های منطقه یعنی آمریکا و هم‌پیمانانش سال‌ها و بارها از تامین امنیت در خلیج فارس سخن گفتند و این موضوع را تکرار کردند اما تجربه نشان داده است که با حضور آنها نه تنها امنیت ایجاد نمی‌شود بلکه ناامنی به وجود آمده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
ظریف در سوئد:
 گام سوم کاهش تعهدات برجامی قطعا محکم‌تر از گام‌های قبلی خواهد بود 
     ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
وزیر امور خارجه ایران در موسسه سیپری سوئد گفت گام سوم کاهش تعهدات برجامی قطعا محکم‌تر از گام‌های قبلی خواهد بود و ما گزینه‌های خود را به اروپا اعلام کرده‌ایم.
محمدجواد ظریف رئیس‌دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر دیروز در مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (سیپری) حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد. وی در بخشی از سخنان خود عنوان کرد: شما نمی‌توانید در امنیت باشید وقتی در افغانستان امنیت برقرار نباشد. امنیت خریدنی نیست. ما در ایران میزبان مهاجران افغانستانی هستیم که در مدارس ایرانی تحصیل می‌کنند.
وی درخصوص امنیت در منطقه خلیج‌فارس، آمریکا را عامل اصلی ناامنی در منطقه برشمرد. رئیس‌دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش چندجانبه گرایی را یک انتخاب نخواند بلکه یک ضرورت برشمرد و همچنین به خروج آمریکا از یونسکو، معاهده پاریس و...‌اشاره کرد و افزود: مگر INF را کنگره تصویب نکرده بود که آمریکا از آن خارج شد؟ آمریکا در حال اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است. حقوق بین‌الملل باید توسط همه کشورها رعایت شود.
وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: 15 گزارشی که تا به حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر کرده نشان داده ایران در چارچوب تعهدات خود عمل کرده است. حتی گزارش‌های بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان نشان می‌دهد ما در چارچوب برجام عمل کرده‌ایم. برجام یک توافق چندجانبه بود که آمریکا از آن خارج شد.
ظریف به حضور نماینده‌های اقلیت‌های مذهبی در مجلس ایران‌اشاره کرد. وزیر خارجه همچنین درباره زنان در ایران اعلام کرد که سفیر بعدی ایران در فنلاند یک خانم خواهد بود. وی با‌اشاره به قضیه خاشقچی گفت: علیرغم تکه تکه کردن خاشقچی، ولی هیچ کس حاضر نشد حتی یک دلار از سرمایه‌گذاری‌های خود را از عربستان خارج کند. ظریف درباره امنیت دریانوردی هم گفت که این اول نفتکش ما بود که توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شد و تحریم‌های اروپا فرامرزی نیست.
وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره برجام به تعهدات برجامی اروپا نه تنها در چارچوب برجام بلکه پس از خروج آمریکا از این توافق‌اشاره کرد و افزود: اروپا 11 تعهد داده است از جمله در زمینه خرید نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی... اروپا تعهد داده روابط تجاری را عادی سازی کند و از اروپا می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کند.
به گزارش فارس وزیر خارجه با‌اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت این گام قطعا محکم‌تر از گام‌های قبلی خواهد بود. ما گزینه‌های خود را به اروپا اعلام کرده‌ایم. رئیس‌دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری گفت ما و کره شمالی تنها کشورهایی هستیم که هیچ حامی خارجی نداشتیم. آیا ما به آمریکا، روسیه، غرب و چین اتکا کردیم. آنها بارها علیه ما در شورای امنیت قطعنامه صادر کردند، خیلی از کشورها در زمان جنگ صدام در کنار عراق قرار گرفتند.
وی با‌اشاره به تسلیحاتی که آمریکا و غرب و سایرین در اختیار عراق قرار دادند و مانع از خرید تسلیحات توسط ایران شدند، عنوان کرد: انگلیسی‌ها حتی‌تانک‌های چیفتن که ما خریدیم را به ما ندادند و هنوز هم پول آن را به ما برنگردانده‌اند. ولی ما فقط به مردم خود متکی بودیم.
وی در پاسخ به سؤالی درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران و نفتکش استنا ایمپرو گفت: کشتی ما در جبل‌الطارق هیچ اقدام غیرقانونی صورت نداده بود ولی نفتکش انگلیسی قواعد بین‌المللی را نقض کرده بود. ما درباره خدمه نفتکش استنا ایمپرو با نگاه بشردوستانه برخورد می‌کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
شمخانی گفت امضای برجام اشتباه بود
نشریات زنجیره‌ای سانسور کردند
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
Image result for ‫شمخانی‬‎
نشریات زنجیره‌ای در اقدامی مسبوق به سابقه، اظهارنظر دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اینکه «نباید برجام را امضا می‌کردیم» را سانسور کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که پیش از این همواره از برجام دفاع کرده بود- 29 مرداد 98- در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» گفت:«نباید برجام را امضا می‌کردیم». نکته قابل تأمل اینجاست که این اظهارنظر مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی توسط روزنامه‌های زنجیره‌ای سانسور شد. روزنامه‌های اصلاح‌طلب در شماره دیروز به صورت هماهنگ اظهارنظر مهم شمخانی را سانسور کردند. این اقدام تأمل برانگیز رسانه‌های زنجیره‌ای البته مسبوق به سابقه است. هرگاه مقامات ارشد دولت به بی‌دستاوردی و خسارت بار بودن برجام اذعان می‌کنند، توسط رسانه‌های زنجیره‌ای سانسور می‌شود. برای نمونه روحانی پیش از این گفته بود:«به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن، این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید و به مذاکره امضا شده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی‌اعتنا هستید».
روحانی همچنین در اردیبهشت 97 گفته بود:«چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم، در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم، در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم…صبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند؟ جنس‌هایی هست در میوه فروشی، وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلاً فروختم! پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز چندی پیش گفته بود:«توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد».
علاوه‌بر این عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه پیش از این گفته بود:«مزایای برجام برای ایران، نزدیک به صفر شده است».  عراقچی همچنین چندی پیش گفته بود:«ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند، چراکه ایران از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است».
تقلا برای سرپوش گذاشتن بر مرگ برجام
شعار رسانه‌های زنجیره‌ای مبنی بر «دانستن حق مردم است» گوش فلک را کر کرده است، اما این طیف هیچ‌گاه به این شعار عمل نکرده و همواره مسائل مهم را سانسور و تقطیع می‌کند. اکنون برجام به جسدی شبیه است که بوی نامطبوع آن فضا را پر کرده و مدعیان اصلاحات به طرق مختلف در پی سرپوش گذاشتن بر این واقعیت و به عبارتی در تقلا برای سرپوش گذاشتن بر مرگ برجام هستند.
تشویق دولت به عقب‌نشینی!
رسانه‌های زنجیره‌ای از یکسو اظهارات دولتمردان درباره بی‌دستاوردی و خسارت بار بودن برجام را سانسور کرده و از سوی دیگر دولت را به توقف کاهش تعهدات برجامی و اجرای یکطرفه برجام تشویق می‌کنند. این رسانه‌ها مدعی هستند که اگر ایران از برجام خارج شود، کشور دچار بحران و چه بسا جنگی خانمان سوز شده و همه مردم از این وضعیت خسارت می‌بینند. این طیف پیش از این نیز مدعی بودند که اگر رقبای روحانی در سال 96 به پیروزی برسند، بدترین وضعیت اقتصادی بر کشور حکمفرما شده و در این وضعیت قیمت دلار 5 هزارتومان خواهد شد. اما افکارعمومی شاهد بود که با روی کارآمدن مجدد روحانی در سال 96، قیمت دلار تا آستانه 19 هزارتومان افزایش یافت و این روزها نیز قیمت دلار در کانال 11 هزارتومان است.
دولت باید روند کاهش میلیمتری تعهدات را به صورت اساسی تغییر داده و از تکرار بدون پایان ضرب الاجل در 60 روزهای بعدی پرهیز کند. این روند بازی در پازل وقت کشی آمریکا و اروپا است و نه تنها طرف مقابل را به اجرای تعهدات ترغیب نمی‌کند، بلکه آن را به عهدشکنی بیشتر تشویق می‌کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
یمن، نبرد سرنوشت در جنوب
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
Image result for ‫سعدالله زارعی‬‎

تحولات یمن کماکان در مرکز توجهات منطقه قرار دارد. تلاش‌های عربستان و دیدارهای مقامات ارشد ریاض و ابوظبی مشکل بین این دو در جنوب را حل نکرد. زمزمه‌های مربوط به حل مسایل بین امارات و عربستان از یک سو و ایران از سوی دیگر به جایی نرسید و حملات موشکی و پهپادی انصارالله به مناطق یمنی تحت تصرف سعودی و امارات و نیز حملات به مناطق جنوبی سعودی با شدت بیشتر ادامه پیدا کرد. در این میان حمله موشکی انصارالله به «دمام» واقع در شرق عربستان و انهدام وسیع تصفیه‌خانه «الشیبه» یک رخداد «بسیار مهم» ارزیابی شد و رژیم عربستان را وادار به اعتراف کرد. تشدید حملات هوایی به دو استان صنعا و صعده که منجر به شهادت ده‌ها نفر از مردم شد، نشان داد عربستان راه حلی برای مشکلات رو به افزایش خود ندارد. دیدار علنی و رسمی یک هیئت یمنی با رهبر معظم انقلاب اسلامی -دامت برکاته- و واگذاری رسمی نمایندگی دیپلماتیک یمن به نیروهای شمال و در همان حال مخالفت جدی مشترک ایران و یمن با تجزیه یمن نشان داد حمایت ایران از یمن در برابر تجاوزات سعودی و امارات قوی‌تر از گذشته ادامه خواهد یافت و برگزاری جلسه میان نمایندگان رسمی دولت‌های اروپایی و ایران و «محمد عبدالسلام» رئیس هیئت اعزامی انصارالله به تهران و تأکید بر فعال‌سازی گفت‌وگوهای یمنی- یمنی از وضعیت جدیدی در عرصه سیاسی به نفع انصارالله حکایت کرد. در خصوص این تحولات نکات زیر قابل توجه می‌باشد:
1- ادامه درگیری نیروهای «شورای انتقالی جنوب» با نیروهای شبه نظامی تحت فرمان هادی- وابسته به رژیم سعودی- «کشیده شدن دامنه درگیری میان آنان از عدن به دو استان تعز و ابین نشان داد اختلافات امارات و عربستان در مورد اداره یمن جدی است. در این میان امارات با استفاده از مزدوران خود و نیز استفاده از بقایای لشکر 36 زرهی به فرماندهی «طارق محمد عبدالله صالح»- برادرزاده علی عبدالله صالح- بشدت با نیروهای حزب اخوانی- موسوم به التجمع الیمنی ملاصالح- درگیر شده و این در حالی است که این حزب مورد حمایت عربستان می‌باشد. امارات همچنین از نیروهای القاعده موسوم به «گردان‌های سلفی ابوالعباس» در این درگیری‌ها استفاده کرده و این در حالی است که سعودی به دلیل امتداد این گردان‌ها در مناطق مرکزی عربستان از میدان دادن به آنان در یمن بیمناک است. علاوه بر این، سعودی با بدگمانی زیاد، ارتباطات امنیتی هفته‌های اخیر ابوظبی با تهران را دنبال و گمان می‌کند توافقی مهم میان تهران و ابوظبی درباره پایان جنگ یمن و راه حل سیاسی صورت گرفته است. از این رو عربستان در عین حال که در عرصه رسانه وانمود می‌کند اختلاف آن با امارات در حال پایان یافتن است، با هواپیماهای جنگی به بعضی از مواضع نیروهای «الحزام امنی» حمله کرده و تعداد زیادی از آنان را به قتل رسانده است، حملات جنگنده‌های سعودی به مواضع نیروهای وابسته به امارات در شهرهای باب‌المندب، زریاب، الدازعیه و المخاء طی روزهای گذشته رو به شدت گذاشته و البته از آن طرف نیروهای حزام امنی، محاصره دو شهر زنگبار و ابین را تشدید کرده و مناطق مختلفی از دست نیروهای منصور هادی خارج کرده‌اند. هم اینک شهر ابین که زادگاه منصور هادی می‌باشد و بیشترین نیروهای حامی او را تأمین می‌کند، از شمال، جنوب و شرق در محاصره کامل حزام امنی قرار دارد و پنجشنبه‌ هفته پیش این نیروها که با عنوان «شورای انتقالی جنوب» شناخته می‌شوند، طی بیانیه‌ای اعلام کردند، اداره استان‌های جنوبی، مستقلاً- و نه در چارچوب ائتلاف- توسط این شورا اداره خواهد شد.
اصرار امارات بر سیطره بر استان‌های جنوبی و کنار زدن مشارکت عربستان و منصور هادی در حالی است که این کشور طی حدود یک ماه گذشته ساز خروج نیروهای نظامی‌اش از جنوب را کوک کرد. در این میان سؤالاتی وجود دارد؛ آیا امارات در حال محکم کردن جای پاهای خود در یمن است و ادعاهای مبتنی بر خارج کردن نیروهایش از این کشور جنبه تبلیغاتی دارد؟ و یا اینکه رابطه‌ای وجود دارد بین دست‌اندازی امارات به جنوب و تلاش برای تغییر ریل در یمن؟
2- تغییر سیاست‌ها در یمن قطعی به نظر می‌رسد. مذاکرات چند روز پیش هیئت‌های دیپلماتیک انگلیس، فرانسه و آلمان با نماینده انصارالله که با موافقت این کشورها جنبه رسانه‌ای پیدا کرد برای درک این موضوع که تغییر در تحولات یمن حتمی است، کفایت می‌کند. این مذاکرات در تهران صورت گرفت و پس از آن بود که هیئت یمنی بطور رسمی و اعلامی با عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرده بود و در آن دیدار خطوط اصلی و اولویت‌دار شامل اخراج متجاوزان خارجی از یمن و مقابله با تجزیه جنوب مورد تأکید طرفین قرار گرفته بود.
طبعاً در این فضا ماندن یا نماندن در یمن، دو انتخاب فرا روی متجاوزان سعودی و اماراتی نیست. پایان جنگ و ترک یمن- احتمالاً به شکل مرحله‌ای- تنها گزینه پیش روی این دو کشور می‌باشد. بنابراین وقتی به دو سؤال پیشین نگاه می‌کنیم، سؤال دوم پاسخ مثبت می‌گیرد. امارات واقعاً پیش از عربستان، یمن را ترک خواهد کرد اما چگونه امارات گمان می‌کند می‌تواند هم از یمن خارج شود و هم این کشور و بخصوص بخش جنوب آن را از طریق «نیروهای نیابتی» در اختیار داشته باشد. توقف اقدامات امارات علیه انصارالله طی هفته‌های اخیر و تنها شدن عربستان در این مواجهه و تمرکز نیروهای وابسته به امارات- حزام امنی، عمالقه و بقایای لشکر 36 زرهی- روی عدن، تعز و ابین و متحد ساختن اداره این مناطق در واقع با هدف تثبیت موقعیت آینده خود صورت می‌گیرد و البته اماراتی‌ها انتظار دارند در پاسخ به ترک درگیری با نیروهای شمال، نیروهای انصارالله، اقدامات امارات و نیروهای وابسته به آن در جنوب را نادیده بگیرد که توقع درستی نیست چرا که مبنای دشمنی آنان با رژیم سعودی، تلاش این کشور برای سیطره بر یمن است و برای انصارالله چه تفاوتی می‌کند که رژیم متجاوز سعودی یا امارات باشد؟ پرواضح است که انصار به نفع سیاست کنونی سعودی در تضعیف نیروهای جنوب وارد نمی‌شود و متقابلا دست‌اندازی امارات به استان‌های استراتژیک ساحلی عدن، تعز و ابین را تحمل نخواهد کرد. با این وصف انصارالله برای به هم زدن دست‌اندازی سعودی و امارات بر جنوب و نیز برای خنثی کردن دسیسه امارات که می‌خواهد در صورت شکل گرفتن فرایند سیاسی، یک طرف مهم در مذاکرات باشد، وضعیت ویژه‌ای دارد و باید ملاحظات و اولویت‌هایی را در نظر بگیرد.
3- انصارالله یمن در کنار عملیات سیاسی، عملیات نظامی موشکی و پهپادی و پیشروی در مناطق جنوبی یمن و جنوب عربستان را با شدت بیشتر دنبال کرده است. اوج عملیات نظامی یمنی‌ها در روزهای اخیر عملیات پهپادی علیه مرکز مهم صادرات نفت الشیبه در شرق عربستان بود که با طی حدود 1300 کیلومتر صورت گرفت. نقاط مورد حمله پهپادهای انصارالله در شرق عربستان فاصله بسیار کمی با ابوظبی داشت و این به آن معناست که انصارالله توانایی تکرار این عملیات علیه مناطق حساس امارات دارد و خویشتنداری فعلی یمنی‌ها از حمله به ابوظبی و دبی یک تصمیم سیاسی است که در صورت لزوم تغییر خواهد کرد. عملیات 10 پهپاد انصارالله در شرق عربستان سبب خسارات گسترده به تاسیسات نفتی «الشیبه» شد کما اینکه حمله سه هفته پیش انصارالله به پایگاه «العند» -ALanad- واقع در 70 کیلومتری شرق عدن سبب ضربات سنگینی به نیروهای وابسته به امارات شد که کشته شدن دو فرمانده ارشد شامل سرتیپ «منیر الیافعی» و سرلشکر «ابومحمد الفضیلی» از جمله آنها بود. عملیات زمینی انصارالله در جنوب، درگیری نیروهای شمال برای بهم زدن توطئه تجزیه جنوب را به 70 کیلومتری عدن رسانده است. در این دو هفته اخیر، انصارالله سه فرمانداری «دمت»، «الحشاء» و «القحطبه» در جنوب را آزاد کرد و سبب شد نیروهای وابسته به عربستان و امارات از سواحل حدیده و تعز به سمت عدن بازگردند.
هم‌اینک بخش اعظم استان ضالع که خط اول دفاع عدن به حساب می‌آید، در تصرف انصارالله قرار گرفته است. علاوه بر این انصارالله طی هفته‌های اخیر، فشارهای متراکمی را متوجه فرودگاه‌های مدنی و نظامی عربستان واقع در جنوب این کشور کرده است. عملیات‌های پهپادی پی‌درپی علیه پایگاه هوایی ملک خالد در منطقه «خمیس مشیط»، فرودگاه منطقه‌ای ابها و فرودگاه‌های مدنی سه استان عسیر، جیزان و نجران، شرایط سختی را پیش روی عربستان قرار داده است تا جایی که رژیم سعودی در هفته‌های اخیر ناگزیر شد سیستم جدید دفاعی تاد- thad- را با هزینه حدود پنج میلیارد دلار به کمک سیستم دفاعی پاتریوت در مناطق جنوب بفرستد که ادامه اصابت موشک‌های یمنی به این مناطق، بی‌فایده بودن تمهیدات پرهزینه جدید سعودی را آشکار کرد. عملیات سه هفته پیش موشکی انصارالله علیه پایگاه «الجلا» استان ضالع واقع در 20 کیلومتری غرب عدن که در اختیار نیروهای اماراتی قرار داشت، یک ضربه مهلک به امارات به حساب می‌آید. در این عملیات نزدیک به 50 نفر از نیروهای نظامی وابسته به امارات کشته شدند و همین تعداد هم زخمی روی دست این کشور گذاشته شد. انصارالله فاش کرد که هدف‌گیری دقیق محل تجمع فرماندهان نظامی وابسته به امارات با همکاری نیروهایی در پایگاه الجلا صورت گرفته است. در این عملیات فرمانده نظامی الحزام- کمربند امنیتی- هم کشته شد.
توسعه عملیات تهاجمی موشکی و پهپادی یمنی‌ها در مناطق تحت اشغال امارات و عربستان در یمن و مناطقی در جنوب، غرب و شرق عربستان نشان داد جایی برای امتیازگیری ریاض و ابوظبی در مرحله سیاسی وجود ندارد و این بزرگترین مخمصه متجاوزین می‌باشد. مخمصه مهم دیگر برای این دو کشور، به رسمیت نشناختن اقدامات توسعه‌طلبانه امارات و عربستان در جنوب یمن می‌باشد و این در حالی است که امارات و عربستان در هفته‌های اخیر سرگرم تثبیت نیروهای وابسته به خود در جنوب بوده و به دلیل رقابت‌ بین ریاض و ابوظبی به درگیری‌های گسترده از عدن تا تعز منجر شده است. درگیری نیروهای وابسته به امارات و عربستان در جنوب یک فرصت طلایی در اختیار انصارالله قرار می‌دهد تا با همکاری نیروهایی در جنوب که مخالف تجزیه کشور خود و یا مخالف ادامه مداخلات امارات و سعودی در مرحله پس از جنگ در کشورشان هستند، طرح تجزیه یمن را بهم بزند. این در حالی است که در طول سال‌های گذشته، بخصوص امارات به جنوبی‌ها یادآور می‌شد که برای تشکیل دوباره کشور «یمن جنوبی» در کنار نیروهای جنوب خواهد بود. در دو سال گذشته فشار زیادی از سوی نیروهای جنوب روی متجاوزان سعودی و اماراتی از «المحره» در مرز عمان تا عدن وارد شده است و این به دلیل از بین رفتن اعتماد آنان به این دو کشور می‌باشد. الان جنوبی‌ها معتقدند عربستان و امارات به موازات شکست در برابر انصارالله در شمال، تلاش می‌کنند تا بر جنوب سیطره دائمی پیدا کنند و پروژه استقلال جنوب را کنار بگذارند. طبعا در این شرایط جنوبی‌ها بین ادامه سیطره خارجی بر جنوب و همبستگان با برادران خود در شمال، همبستگی را بر انفصال ترجیح می‌دهند.

سعدالله زارعی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 31 مرداد 1398
به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم انجام شد
رهبر انقلاب: با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند.
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
به ‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، حضرت آیت‌الله‌العظمی ‌خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان محاکم عمومی ‌و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس قوه قضائیه به مناسبت فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر خم در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی ‌پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان را که پرونده‌های عفو آنان در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده و واجد شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت حضرت آیت‌الله‌العظمی‌ خامنه‌ای قرار گرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 مرداد 1398


( کل صفحات : 22 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic