تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر


جنگ و خط سرخ مقاومت
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
Image result for ‫جنگ و خط سرخ مقاومت ‬‎Image result for ‫جنگ و خط سرخ مقاومت ‬‎

۱. «دفاع مقدس» و «جنگ تحمیلی» دو اصطلاحی هستند که برای رسیدن به عمق معنایشان باید از اندیشه متکی به فرهنگ و باورهای انقلاب اسلامی مدد گرفت. این دو نام که دو روی یک واقعه‌اند، بیانگر رفتار متقابل دو رژیم در جنگی هشت ساله هستند. این دو را می‌توان آینه‌هایی دانست که در یکی قامت مظلومیت ملتی رشید و در دیگری هیکل ناساز دشمنی خون‌ریز متجلی است.
- دفاع مقدس یعنی از یک سو ملتی که متجاوز نبود و در قاموس انقلاب نوپای خود واژه‌هایی چون تعدّی و تعرض نداشت، به ناگاه با تجاوزی ناخواسته و وحشیانه روبه‌رو شد که وی را به دفاعی پاک و مقدس واداشت. ملت ایران آن زمان که دامن دفع تجاوز به کمر بست، در کنار ارتش و سپاه، نهادی زلال و آسمانی به نام بسیج را تشکیل داد که تأسیس آن را می‌توان مبدأ شکل‌گیری تفکر مقاومت دانست. آری فرهنگ مقاومت از آن روز در دیده آزادگان جهان اعجاب برانگیخت که مشاهده کردند ملت غیور ایران با دست خالی و با اتکال به قدرت لایزال الهی در برابر دشمن، مردانه ایستاد و بهترین فرزندان خود را فدای اسلام کرد اما قدمی از آرمان‌های خویش کوتاه نیامد تا سرانجام با گذر از امواج سهمگین خون و آتش به ساحل پیروزی رسید.
ملت آزاده ایران در طول هشت سال در جبهه و پشت جبهه، حماسه‌های باشکوهی از زیباترین و والاترین مکارم انسانی و سجایای روحانی آفرید که این حجم عظیم می‌تواند سالیان سال موضوع آثار اندیشمندان و هنرمندان متعهد در حوزه‌های ادبیات، فیلم و هنرهای فاخر قرار گیرد.
- اما از بُعد «جنگ تحمیلی» وجهه دشمنان خونخوار در تجاوزی مسلح و مجهز تصویر می‌گردد. ارتش بعث عراق با پشتیبانی آمریکا، شوروی، اروپا، رژیم‌های مرتجع منطقه و دولت‌های فاسدی که تنها به فروش سلاح‌های پیشرفته جنگی خود می‌اندیشیدند، جنون آمیز از راه زمین، هوا و دریا به داخل مرزهای ما یورش آورد و در رؤیایی حماقت آمیز خیال فتح یک هفته‌ای تهران را در سر پرورانید.
   صدام که پشت‌گرم به حمایت همه‌جانبه دولت‌های متعدد شرق و غرب بود با زیر پا نهادن قوانین بین‌المللی و قواعد انسانی، جنگی جهانی را علیه ملت ایران برانگیخت و در راه رسیدن به پیروزی از هیچ درنده خویی فروگذار نکرد؛ از به کار بردن سلاح‌های نامتعارف شیمیایی در جبهه‌ها تا موشک باران شهرها و به خاک و خون کشاندن زنان و اطفال بی‌گناه. و اینک بعد از گذشت سی سال متأسفانه هنوز بسیاری از زوایای تجاوز دشمن بعثی و ایثار و فداکاری رزمندگان ما بازگو نشده است.
   رسول مکرم اسلام(ص) می‌فرمایند: «أُغزُوا تُورِثوا أَبناءَکُم مَجدا؛ بجنگید تا برای فرزندان خود عظمت و بزرگی را به میراث بنهید». دفاع مقدس که فرازی بسیار حساس از تاریخ این سرزمین است باید چون میراثی بکر و به دور از شوائب به نسل‌های بعد منتقل شود تا آنان بدانند چرا پدرانشان جنگیدند و حاضر شدند خون پاکشان در پای نهال انقلاب اسلامی بریزد و اینکه بدانند امنیت و رفاه و استقلال و آزادیشان مرهون کیست. امروز به وضوح مشاهده می‌کنیم که سرفرازی میهن، غرور ملی و تفکر مقاومت در پهنه گیتی به محوریت ایران اسلامی، حاصل فداکاری‌ها و ایثارهای شهیدان، جانبازان و رزمندگان عزیز ما در هشت سال دفاع مقدس است. ما امروز مفتخریم که چون مولای خود سرور آزادگان عالم، حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام دست ذلت به دشمن ندادیم و بر سر منافع خویش با او مذاکره و مصالحه نکردیم. امروز و فردا نسل‌های انقلاب از اینکه پدرانشان چشمان طمع‌کاران به این آب و خاک را کور کردند و مردانه ایستادند و غیورانه نخل قامتشان در خون فرو غلتید مباهات می‌کنند و این زیباترین میراثی است که یک ملت آزاده برای فرزندان خود به جا می‌گذارد.
2. در مقابل، تفکر لیبرالی که ریاکارانه خویش را صلح‌طلب معرفی می‌کند و مدعای فهم زبان بین‌المللی و تخصص مذاکره را با خود به یدک می‌کشد، فی الواقع در خوف و هراسی از قدرت مستکبران به سر می‌برد که محصول بی‌تقوایی و فقدان ایمان به وعده‌های راستین الهی است. دیدگاه لیبرالیسم که هیچ‌گاه سر صلح با تفکر انقلابی و جهادی ندارد در ماهیت خشونت گرای خود شعار «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» را چون پوستینی وارونه، زشت و بد نما جلوه می‌دهد. در نتیجه با دشمنان قسم خورده باب دیپلماسی لبخند و ذلت را می‌گشاید و در برابر مؤمنان دلسوز و دلواپسان فرهیخته و منتقد شمشیر را از رو می‌بندد.
۳. امروز پویاترین و بانشاط‌ترین حرکت در جهان، جبهه مقاومت است که تجربه‌ای نو و ارزنده از اراده ملت‌های حق طلب و نیز ذلت و خواری مستکبران و اذنابشان را به نمایش گذارده است. جهان که روزگاری در گوشه رینگِ استیصال، تسلیم اراده و تفرعن استکبار بود امروز به وضوح سستی بنیان عنکبوتی او را حس می‌کند و داغ سنگ مقاومت را بر پیکر خانه شیشه‌ای وی می‌بیند.
جنگ تحمیلی تجربه‌ای نوین برای جهانیان بود و راه و رسم شهادت طلبی بابی بود که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به روی آزادی خواهان گشود. اینکه یک ملت رشید با دست خالی و با تفکر مقاومت بتواند در جنگ احزابی که عِده و عُده آن را دولت‌های متحد استکبار جهانی تأمین کرده اند، پیروز از میدان بیرون بیاید چیزی نبود که در محاسبات جهانی بگنجد. شجره طیبه جبهه مقاومت که ریشه در تجربه‌های دفاع مقدس دارد از اینچنین آبشخور عظیمی سیراب، بالنده و تناور شده است و امروز محور مقاومت از همیشه نیرومندتر و آماده‌تر تحت فرماندهی ولی امر مسلمانان جهان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای جرعه‌های تلخ و مسموم شکست را در حلقوم آمریکا، اسرائیل و گاوهای شیرده شان می‌ریزد.
4. آنچه مایه حسرت می‌شود این است که ملت‌های جهان با نگاه تحسین به ایران این ام القرای جهان اسلام می‌نگرند و از آن بسیار می‌آموزند اما در داخل اگر نگوییم افرادی مغرض و آلوده و مأمور، که برخی افراد ناآگاه سعی در محو آثار شهدا دارند. روزی با تبدیل کردن گلزارهای شهدا به بیابان‌های یک دست و بی‌روح، به بهانه یکسان سازی قبور که اعتراض مقام معظم رهبری را در پی داشت و امروز با حذف نام مقدس شهیدان از سرلوحه معابر.
از یاد نبریم که وهابیت خبیث از روزی که بر حرمین شریفین مسلط شد کمر به نابودی دین بست و در اولین اقدام همه آثار تاریخی و مقدس اسلام را ویران کرد. اگر روزگاری مسلمین می‌خواستند بناهای دوران صدر اسلام را پس از گذشت قرن‌ها ببینند تا بر ایمان و یقینشان افزوده گردد، به مکه و مدینه سفر می‌کردند. اما امروز تقریبا همه آثار بکر اسلام عزیز ویران شده و جای آنها را بناهای مجللی به سبک اروپا گرفته است. امروز این داغ مصیبتی بزرگ برای مسلمانان است که در خاستگاه اسلام، تقریبا چیزی جز مسجد و روضه مطهر رسول اکرم(ص) در مدینه و مسجدالحرام در مکه باقی نمانده است.
شهیدان این ملایک صفتان بی‌ادعا که سند حقانیت و پرچم افتخار جمهوری اسلامی هستند روزگاری دلیر و صادقانه بر عهد خود با خدا پا فشردند و مظلومانه در خون پاک خویش فرو خفتند. عزت و استقلال وطن و خط سرخ جبهه مقاومت ره آورد خون پاک شهیدان عزیز ماست. راستی! احساس شرم در پیشگاه باعظمت شهیدان و ادای دین نسبت به ایشان کجا و تصمیم بر محو نام آنان کجا؟! برخی را حیف است که نام انسان نهند.
سید ابوالحسن موسوی طباطبایی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


محل شهادت شهدای حادثه تروریستی اهواز گلباران شد
     ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫محل شهادت شهدای حادثه تروریستی اهواز گلباران شد‬‎Image result for ‫محل شهادت شهدای حادثه تروریستی اهواز گلباران شد‬‎
محل شهادت شهدای حادثه تروریستی 31 شهریور 97 در اهواز، روز یکشنبه در آیینی با حضور جمعی از مسئولان و خانواده‌های شهدا، در سالگرد این حادثه گلباران شد.
به گزارش ایرنا، در این آیین موتورسواران با برگزاری رژه، محل این حادثه را به یاد شهدای حادثه تروریستی اهواز گلباران کردند. همزمان با آغاز نخستین روز از هفته دفاع مقدس، یگان‌های نیروهای مسلح خوزستان در اهواز با برپایی رژه حماسی همزمان با سراسر کشور، اقتدار و توان رزمی خود را به نمایش گذاشتند. در طول هفته دفاع مقدس سه هزار و 160 ویژه برنامه در سراسر استان خوزستان برگزار می‌شود که از جمله آنها برگزاری یادواره شهدای حادثه تروریستی ۳۱ شهریور در اهواز است. در حمله تروریستی شهریور سال 97 هنگام برگزاری رژه نیروهای مسلح اهواز به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، 25 نفر از جمله یک کودک چهار ساله شهید و بیش از 60 نفر مجروح شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


قاتل پهپاد پیشرفته آمریکا در مراسم رژه امسال به نمایش گذاشته شد
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫رژه یگان‌های نمونه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با حضور روحانی‬‎
رژه یگان‌های نمونه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیروز (یکشنبه) در اکثر نقاط کشور و البته در تهران و در جوار مرقد امام‌خمینی(ره) برگزار شد. نمایش مقتدرانه نیروهای مسلح کشورمان با رونمایی از نسل جدید برخی سامانه‌های مهم نظامی و خروج تعدادی از نمونه‌های قدیمی حاضر در سنوات قبل همراه بود.
در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور به ایراد سخنرانی پرداخت. پس از سخنرانی رئیس‌جمهور نیز یگان‌های پیاده نمونه ارتش، سپاه، ناجا و بسیج به رژه پرداختند و سپس به بخش رژه محمول رسید که در این بخش نکات جالبی وجود داشت.
رئیس‌جمهور در بخشی از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه ما اهل تعظیم و ذلت نیستیم؛ ما مرد دفاع و ایستادگی هستیم، تصریح کرد: ما متجاوز به مرزهای دیگران نیستیم همان‌گونه که اجازه نخواهیم داد کسی به مرزهای ما تجاوز کند. بی‌تردید جنگ بزرگ اقتصادی که بر ملت ما تحمیل کردند و فشارهایی که بر مردم ما وارد می‌سازند برای نابودی انقلاب در قدم اول همانگونه که در جنگ تحمیلی هدف اولشان نابودی انقلاب و از بین‌بردن ایران و تجزیه ایران بود همان هدف را امروز با جنگ اقتصادی علیه ملت ما و جنگ روانی و حتی با جنگ تهدید جنگ نظامی مردم ما را در برابر این فشارها قرار دادند. روحانی خاطرنشان کرد: اما این ملت امتحان خود را همان‌گونه که در هشت سال دفاع مقدس نه در برابر سربازان افلغیان و حزب بعث که در برابر قدرت‌های دنیای ایستادگی مرد امروز هم توان آن را دارد که در برابر جهان و در برابر قدرت‌های مستکبر ایستادگی کند.
وی تاکید کرد: هر جا آمریکا وارد شد، بازیگر امنیت‌زدا بود؛ چه افغانستان و چه خلیج ‌فارس اما هر جا نیروهای مسلح ایران حاضر شد، امنیت‌زا شد؛ چه در عراق و چه در سوریه و لبنان؛ همیشه خواهان برادری و صلح با کشورهای منطقه بوده‌ایم و قدرت‌ها به‌دنبال تاراج آنها بوده‌اند.
در مراسم رژه دیروز یگان‌های نمونه نیروهای مسلح در تهران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، سامانه پدافند هوایی سوم خرداد، شکارچی پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاوک آمریکا از مقابل جایگاه عبور کرد.
گود‌نایت آقای ترامپ!
ساعت ۱۴ دقیقه بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸، پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری «گلوبال هاوک» آمریکا در شرایطی که بر خلاف قوانین هوانوردی، کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش کرده بود، در نهایت پنهان‌کاری، از پایگاه الظفره در نزدیکی ابوظبی امارات به هوا برخاست و به حریم هوایی ایران اسلامی تجاوز کرد. این پهپاد متجاوز آمریکایی در ساعت ۰۴:۰۵ در حوالی منطقه «کوه مبارک» واقع در شرق استان هرمزگان، در کرانه دریای عمان، هدف سامانه پدافندی سوم خرداد نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و منهدم شد.
منهدم شدن «گلوبال هاوک» این پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی توسط سامانه پدافندی سوم خرداد ایران اسلامی، موجب حیرت متخصصان نظامی جهان شد؛ چرا که این پهپاد متجاوز آمریکایی رادار‌گریز بود و به‌عنوان دوربردترین پرنده عملیاتی جهان شناخته می‌شد. در مراسم رژه دیروز هنگام عبور این سامانه از مقابل جایگاه، مجری مراسم با طعنه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، «شب بخیر» گفت!
اولین حضور سامانه پدافندی باور 373
در ابتدای بخش رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش با یگان‌های منتخب زرهی‌، مکانیزه و توپخانه خود کار را آغاز کرد. یکی از نکات جالب در این رژه حضور چندین کشنده جدید و بومی بود. ذوالجناح نسل اول از طرح‌های جهاد خودکفایی نزاجا و همین‌طور کشنده کیان از طرح‌های مرکز تولید، بهینه‌سازی و نوسازی شهید زرهرن نیروی زمینی ارتش نیز از جمله کشنده‌های بومی جدیدی هستند که در رژه حاضر بودند. ‌تانک چیفتن نیروی زمینی ارتش نیز برای اولین بار توسط مرکز زرهرن با یک استتار دیجیتالی جدید در رژه ظاهر شده بود که یک ابتکار جدید در بین نیروهای زرهی محسوب می‌شد.
به گزارش مشرق، اما شاه بیت رژه ارتش در مراسم دیروز بخش مربوط به پدافند هوایی بود. مسئله اول که از همه مهم‌تر بود اولین حضور سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ در رژه نیروهای مسلح بود. نکته جالب اینکه بر‌خلاف تصاویر قبلی که باور را با ۲ موشک می‌دیدیم این بار ۴ موشک روی کشنده این سامانه نصب شده بود و از جلوی جایگاه عبور داده شد. یک نکته جالب که کمتر نیز به آن درباره سامانه باور ۳۷۳ توجه شده اینکه کشنده به کار رفته در این سامانه نیز نسل جدید ذوالجناح است که با همکاری جهاد خودکفایی نزاجا و وزارت دفاع ساخته شده است.
خروج اس۲۰۰ و اس ۳۰۰؛
ورود طوفان و نسل جدید خرمشهر
موشک‌های پدافندی اس ۲۰۰ که همیشه به خاطر بزرگی در اکثر رژه‌ها به چشم می‌آمدند این بار در رژه حضور نداشتند و به نظر می‌رسد پدافند هوایی کشور ما بالاخره با این سامانه قدیمی روسی خداحافظی کرده است. سامانه تلاش و موشک‌های صیاد براساس اخبار موجود جایگزین اس ۲۰۰ در سازمان رزم نیروهای مسلح شده‌اند. در جریان رژه همچنین مدل‌های مختلفی از موشک‌های سری صیاد نیز به نمایش درآمدند. این موشک‌ها عمدتا در سامانه‌های باور ۳۷۳ و تلاش به کار گرفته می‌شوند. سامانه ۱۵ خرداد نیز از دیگر سیستم‌های بومی پدافندی حاضر در رژه نیروهای مسلح بود.
رادار‌های حافظ مرصاد ۱۶ مربوط به سامانه باور ۳۷۳ و سامانه راداری ۳ بعدی آرش نیز از دیگر حاضران در رژه پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران بودند. نکته جالب دیگر اینکه اس ۳۰۰ روسی نیز در این رژه غایب بود؛ غیبتی که البته به یمن حضور باور ایرانی زیاد احساس نخواهد شد.
نمایش جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی سپاه
خودروی حفاظت شده طوفان را می‌توان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اخیر صنایع دفاعی کشور دانست. زره‌پوشی که می‌تواند در نواحی پر خطر جان نیروها را از تهدیدات حفظ کند. در رژه دیروز و در بخش مربوط به یگان‌های محمول نیروی زمینی سپاه برای اولین شاهد حضور دو دستگاه خودروی طوفان بودیم که نشان‌دهنده ورود آن به سازمان رزم سپاه است.
البته این تنها مورد جدید در رژه نیروی زمینی سپاه نبود. محمول کردن توپ ۱۳۰ میلی متری، یک سیستم محمول خمپاره انداز ۸۱ میلی متری، یک سیستم ضد بالگرد و یک سامانه شناسایی و خنثی‌سازی مین از دیگر دستاوردهای جدید به نمایش در آمده توسط نیروی زمینی سپاه بود. این تاکید بر افزایش تحرک سامانه‌ها به نظر نشان‌دهنده عملی‌شدن درس‌های نبرد در سوریه و عراق برای نیروی زمینی سپاه است.‌ تانک رخش که ارتقایی بر روی تی ۷۲ است نیز در این رژه حضور داشت.
و اما پایان‌بخش رژه را شاید بتوان محلی برای ملاقات مجدد با سنگین‌وزن‌ترین عوامل بازدارنده ایران دانست جایی یک صفی طولانی از موشک‌های بالستیک ایرانی از مقابل جایگاه رژه رفتند. در کل ۱۸ فروند از موشک‌های بالستیک سپاه در رژه حضور داشتند. این موشک‌ها از نوع قدر، عماد، سجیل، خرمشهر و قیام بودند که کلاهک جدید موشک سریع و قدرتمند خرمشهر، بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد.
تجهیز «تندر»های سپاه به موشک ۳۰۰ کیلومتری
از سوی دیگر بنا بر تصاویر منتشر شده از رژه 31 شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس می‌توان دریافت که شناورهای تندر نیروی دریایی سپاه به موشک‌های کروز ضد‌کشتی قدیر با برد 300 کیلومتر مجهز شدند.
شناور تندر با 205 تن وزن و حدود 39 متر طول، قادر است با سرعت 35 نات یا 65 کیلومتر بر ساعت در دریا حرکت کند. برد عملیاتی این شناور حدود 800 کیلومتر است.
در بخش تسلیحات، شناور تندر قبلا از 4 موشک کروز ضدکشتی نور در قسمت پاشنه شناور بهره می‌برد که هم‌اکنون این موشک‌ها جای خود را به موشک‌های قدیر داده‌اند. البته در مراسم رژه دیروز شناورهای تندر با تلفیقی از موشک‌ قدیر و نور نیز حضور یافتند.
اقدام جالب توجه در اعتراض به حذف عنوان شهید از خیابان‌ها
از دیگر نکات قابل توجه مراسم رژه نیروهای مسلح اعتراض متفاوت بسیجیان استان قزوین به پروژه شهیدزدایی از تابلوی معابر بود. در حاشیه برگزاری رژه نیروهای مسلحِ استان قزوین، افراد حاضر در رژه در اقدامی نمادین و با در دست گرفتن تابلوهای شهری مزین به تصویر و نام شهدای گرانقدر دفاع مقدس به حذف عنوان شهید از تابلوی خیابان‌ها اعتراض کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
طعنه ظریف به حقوق بشر غربی در مصاحبه با شبکه آمریکایی:
 بشکه‌های نفت با ارزش‌تر از جان میلیون‌ها انسان در یمن!
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
وزیرخارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی می‌گوید میلیون‌ها یمنی از وبا و سوءتغذیه رنج می‌برند اکنون آنها یک پالایشگاه را زدند و حتی یک نفر هم کشته نشد آیا این فاجعه، بزرگ‌تر از کشتن تعداد بسیاری غیرنظامی طی چهار سال و نیم گذشته است؟!
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «سی. بی. اس.» خطاب به آمریکا هشدار داد اگر جنگی را در منطقه آغاز کند، پایان‌بخش آن واشنگتن نخواهد بود. «مارگارت برنان» مجری سی.بی.اس در این مصاحبه از ظریف پرسید: «آیا مطمئن هستید که می‌توانید از [وقوع] یک جنگ جلوگیری کنید؟»
ظریف نیز پاسخ داد: «نه، من مطمئن نیستم که می‌توانیم از [وقوع] جنگ جلوگیری کنیم اما مطمئنم هر کسی که [این جنگ] را شروع کند، پایان دهنده آن نخواهد بود.»
مجری سی.بی.اس سپس از ظریف پرسید آیا صدور روادید برای او جهت حضور در نیویورک را علیرغم تحریم بودن، نشانه‌ای از تمایل آمریکا جهت مذاکره می‌داند و او نیز گفت: «نه ضرورتا! زیرا ایالات متحده مجبور است به عنوان میزبان مقر سازمان ملل برای [هیئت‌های] کشورهای عضو روادید صادر کند.»
رئیس‌دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: «آنها [دولت آمریکا] در نامه‌ای که به روادید من پیوست کرده بودند صراحتا نوشته بودند که من واجد شرایط دریافت روادید نیستم اما این کار را بر اساس چشم‌پوشی انجام می‌دهند. پس آنها می‌خواستند من بفهمم که قرار نبود اینجا باشم!» ظریف در پاسخ به این سؤال که ایران، ارسال تجهیزات و نیروی نظامی از سوی آمریکا به عربستان سعودی را چگونه تفسیر می‌کند، تاکید کرد: «به نظر من اینگونه خودنمایی‌ها فایده‌ای ندارد. به نظرم، چیزی که [به بهتر شدن اوضاع] کمک می‌کند، پایان دادن به جنگ یمن است.»
برنان که گویا از جمله ظریف جاخورده بود، پرسید: «به نظر شما این خودنمایی است؟!» و ظریف نیز پاسخ داد: «به نظر من خودنمایی است. این [اقدامات] جهت‌اشتباهی را برای حل مشکل می‌رود.»
وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از این مصاحبه نیز در واکنش به خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از برجام و درخواست برای توافق بهتر توضیح داد: «فرض کنید، شما یک خانه‌ای را به من می‌فروشید اما یک سال بعد، کسی که از شما ارث برده می‌آید و می‌گوید که به اندازه کافی پول نداده‌ای و خواستار توافقی بهتر برای خودش و بدتر برای من می‌شود. در کجای تاریخ کسی این امر را پذیرفته است؟!»
بشکه‌های نفت
با ارزش‌تر از جان میلیون‌ها انسان
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «سی. جی. تی. اِن.» در آمریکا گفت مقاومت یمن به جای گرفتن انتقام حملات سعودی از غیرنظامیان عربستانی، به یک پالایشگاه حمله کرد و یک نفر هم کشته نشد.
ظریف در بخشی از این مصاحبه که بامداد یکشنبه منتشر شد با «بی‌اساس» خواندن ادعای آمریکا درباره دست داشتن ایران در عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی، توضیح داد: «جالب است که آمریکا حمله به یک پالایشگاه را غیرقابل قبول می‌داند اما خود در حمله به غیرنظامیان [یمن] کمک می‌کند.»
وی ضمن تاکید مجدد بر اینکه ایران هیچ ارتباطی با حمله به پالایشگاه و میدان نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی ندارد، اظهار داشت: «حوثی‌ها در حال دفاع از خود هستند. حداقل می‌توان از آنها تقدیر کرد که به جای انتقام گرفتن مانند سعودی‌ها به یک شهر یا یک بیمارستان یا یک مدرسه، حمله نکردند بلکه به یک پالایشگاه حمله کردند.»
رئیس‌دستگاه دیپلماسی ایران با‌اشاره به قربانی شدن حدود ۱۰۰ هزار یمنی در جریان بمباران جنگنده‌های سعودی، گفت: «2/3 میلیون یمنی از وبا رنج می‌برند. تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد از یمنی‌ها از سوءتغذیه رنج می‌برند. اکنون آنها یک پالایشگاه را زدند و حتی یک نفر هم کشته نشد. آیا این فاجعه، بزرگتر از کشتن تعداد بسیاری غیرنظامی طی چهار سال و نیم گذشته است؟! آن هم در جنگی که می‌شد یک هفته بعد از شروع، به آن خاتمه داد!»
وی با طعنه به خوش‌بینی سعودی‌ها درباره شکست دادن مقاومت یمن، تصریح کرد: «اما سعودی‌ها معتقد بودند که با کمک آمریکا می‌توانند این جنگ را چهار هفته‌ای پیروز شوند. الان چهار سال و نیم گذشته، صد هزار کشته برجای مانده و آنها هنوز هم در این باتلاق خودساخته گرفتار هستند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
حجت‌الاسلام رستمی:
 آمریکا و حامیانش هر روز شکست جدیدی را می‌پذیرند
۱۳۹۸/۰۶/۳۱
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: نیروهای یمنی که از انقلاب اسلامی الگو گرفته‌اند با قدرت در مقابل ظلم عربستان اقدام به مقابله‌ به‌مثل کردند و می‌بینیم که حامیان آمریکا هر روز شکست جدیدی را می‌پذیرند.
حجت‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها طی سخنانی در جمع ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار داشت: شاید اتفاقات این روزها برای کسانی که اهل تأمل و دقت هستند، نشانه‌هایی از عبور از این گردنه‌ها و مسیرهای مهم و تعیین‌کننده، است. امروز به برکت اسلام، انقلاب و عزتی که خدا به این ملت قیام کرده عنایت کرده، شاهد هستیم که نظام جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال رقم زدن و تحمیل نظمی‌جدید در منطقه و در ورای منطقه است. به گزارش فارس، وی با‌ اشاره به حمله یمن به تاسیسات نفتی عربستان، یادآور شد: نیروهای یمنی که از انقلاب اسلامی الگو گرفته‌اند با قدرت در مقابل ظلم عربستان اقدام به مقابله‌ به‌مثل کردند و می‌بینیم که حامیان آمریکا هر روز شکست جدیدی را می‌پذیرند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خطاب به ائمه جماعت دانشگاه‌ها، گفت: مخاطبین ما در مجموعه‌هایی که شما عزیزان در آن توفیق اقامه نماز جماعت را دارید، در معرض سخت‌ترین هجمه‌های فکری، روانی و اندیشه‌ای جبهه شیطان قرار دارند و اگر غفلت و بی‌توجهی نسبت به آنها اتفاق بیفتد، ممکن است بسیاری از نشانه‌های روشن را در مقابل چشم‌ این مخاطبان نادیدنی کنند و موهومات را تبدیل کنند به واقعیت و آنها را به نابودی برسانند. حجت‌الاسلام رستمی ‌تصریح کرد: تحریم‌ها و فشارهای دشمنان همه برای این است که حرکت مردم به سمت معنویت و حاکمیت حق در کشور و در دنیا را متوقف کنند و مردم را از ادامه حرکت منصرف کنند. تمام تلاش‌های دشمنان برای ناامید کردن مردم و برای سلب اعتماد عمومی و فرسایش سرمایه اجتماعی این ملت است و تلاش می‌کنند در باور، فرهنگ و سبک زندگی مردم و تمام سرمایه‌های معنوی مردم را مورد هجمه قرار دهند. وی بیان داشت: در مسئولیتی که ائمه جماعت دانشگاه دارند، اخلاص بسیار شرط است و اگر غفلتی صورت گیرد، آسیب‌ها و مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد. اینجا است که حساسیت کار چه در این شرایط و چه در فراهم آوردن سایر شرایط یک نماز جماعت طراز و مطلوب، نماز جماعت با نشاط، نماز جماعت جذاب، نماز جماعت حل‌کننده مشکلات محیط، نماز جماعت توجه‌کننده به مسائل و محیط اجتماعی و... مشخص می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
واکنش عضو حقوقدان شورای نگهبان به اظهارات مقامات دولتی
حکم «عدم احراز صلاحیت» بر اساس مرّ قانون است
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
عضو حقوقدان شورای نگهبان در واکنش به اظهارات برخی از مقامات دولتی، گفت: قانون انتخابات راجع به بررسی صلاحیت نامزدها سه حالت تایید صلاحیت، احراز صلاحیت و عدم احراز صلاحیت را پیش‌بینی کرده است.
خبرگزاری مهر، پیرامون انتخابات و نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس و اظهارنظر یک مقام مسئول در وزارت کشور مبنی بر اینکه «ما همیشه اعلام کرده‌ایم که در تایید صلاحیت‌ها باید یا به احراز صلاحیت برسیم یا احراز عدم صلاحیت و چیزی به‌عنوان عدم احراز صلاحیت نداشته باشیم.» با‌ هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت‌وگو کرده است. وی درباره نقش و وظایف مسئولان ذی ربط در انتخابات، گفت: کسانی که می‌خواهند قانون انتخابات را اجرا کنند، باید به متون قانونی ‌اشراف داشته باشند، درغیراین صورت نمی‌توانند به وظایفشان درست عمل کنند.
طحان نظیف با بیان اینکه قانون انتخابات راجع به بررسی صلاحیت نامزدها سه حالت را پیش‌بینی کرده است، افزود: ۱- تایید صلاحیت، ۲- رد صلاحیت و ۳- عدم احراز است که در تبصره یک ماده ۵۲ قانون به این موضوع‌ اشاره شده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: یکسری شرایط و موانع در قانون ذکر شده و اصل بر لزوم احراز صلاحیت است؛ از این رو کسی که این شرایط را ندارد، اساساًً وارد گردونه انتخابات نمی‌شود ضمن آنکه در بررسی‌هایی که شورای نگهبان انجام می‌دهد، صلاحیت نامزدها باید احراز شود که به این حالت گفته می‌شود «فرد تایید صلاحیت شده است.»
وی اظهار داشت: حالت دیگری هم وجود دارد، گاهی اوقات شورا بر اساس مستندات و مدارک یقین پیدا می‌کند که شخصی برخی از شرایط را ندارد و یا برخی از موانع را دارد.
طحان نظیف گفت: حالت سومی‌هم وجود دارد. ممکن است گاهی اوقات شورای نگهبان به این یقین که فرد دارای شرایط قانونی است، نرسد و ابهاماتی داشته باشد، از این رو نمی‌تواند صلاحیت شخص را در این حالت تایید کند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: کسی که می‌خواهد در یک مصدر سیاسی و پُست نمایندگی مجلس قرار بگیرد، باید برخوردار از شرایط قانونی باشد و عدم برخورداری از موانع توسط شورای نگهبان احراز شود، اگر این اتفاق نیفتاد، شورای نگهبان نتیجه بررسی‌های خود را به‌عنوان «عدم احراز» اعلام می‌کند.
وی با بیان اینکه قانون شرایطی را ذکر کرده که باید بر اساس آن داوطلبان توسط شورای نگهبان احراز شوند، گفت: حال اگر به هر دلیل احراز نشدند، تکلیف چیست؟ قانون تعیین تکلیف کرده است و می‌گوید: اگر به هر دلیل از جمله نقص مدارک فرد، فقدان سابقه، عدم پاسخ مراجع قانونی به استعلامات و... صلاحیت این افراد احراز نشد، وارد صحنه انتخابات نمی‌شوند.
طحان نظیف تصریح کرد: مردم از دست‌اندرکاران اعم از مجریان و بخصوص شورای نگهبان انتظار بررسی دقیق دارند. آیا مردم اجازه می‌دهند که شورای نگهبان افراد فاقد صلاحیت را تایید کند؟ اگر شورای نگهبان چنین مسامحه‌ای کند، همین مردم ما را مواخذه می‌کنند. عضو حقوقدان شورای نگهبان با‌ اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم نسبت به مطالبات مردم بی‌تفاوت باشیم کما اینکه خود مردم هم به صرف ادعای ‌اشخاص اعتماد نمی‌کنند و خودشان هم بررسی دقیق می‌کنند، افزود: مردم از حیث ملاک‌های حداکثری و شورای نگهبان از جهت وجود حداقل ملاک‌هایی که قانون ذکر کرده بررسی می‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست که بخواهد با عینک جناحی و حزبی به افراد و مردم نگاه کند، تصریح کرد: برای شورای نگهبان اصولگرا و اصلاح‌طلب و... فرقی ندارد بلکه آنچه برای شورای نگهبان مهم است و موضوعیت دارد، قانون و مرّ قانون است.
طحان نظیف با بیان اینکه شورای نگهبان از برگزاری انتخابات پرشور با حضور همه احزاب و جریان‌های سیاسی که در چارچوب قانون عمل می‌کنند استقبال می‌کند، اظهار داشت: بنابراین هرکس می‌بیند شرایط قانونی را دارد، با خیال راحت در انتخابات بیاید و شورای نگهبان به‌عنوان پاسدار قانون اساسی و ناظر و داور ملی از حق‌الناس و آراء مردم صیانت می‌کند و اجازه تضییع و پایمال شدن حقوق افراد را نمی‌دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:
ایران تنها کشوری بود که توصیه‌نامه 2030 را به سند ملی تبدیل کرد! 
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: سند ۲۰۳۰، تنها یک توصیه‌نامه بوده و نباید به یک سند ملی تبدیل می‌شد!
حجت‌اله ایوبی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به ماهیت غیرسیاسی سازمان جهانی یونسکو اظهار داشت: سند 2030 در سال 2015 تا 2030 رویکردهای کلی سند توسعه پایدار کشورها را تشریح می‌کند و در این سند یونسکو به کشورها توصیه می‌کند که به این سمت و سو حرکت کنند.
ایوبی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری توصیه‌نامه یونسکو را به سند ملی تبدیل نمی‌کند، گفت: بند چهارم این سند با عنوان «تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه»، دارای یک دستورالعمل چندصفحه‌ای تدوین است که مورد پسند ما نیست و با فرهنگ ما تناسبی ندارد، اما الزامی در اجرای آن وجود ندارد. به گفته وی، اگر سند2030 در همین مرحله پیشنهاد باقی می‌ماند مورد اعتراض و دغدغه قرار نمی‌گرفت، اما پیش از این در کمیسیون ملی یونسکو در کشورمان تصمیم می‌گیرند که سند 2030 یونسکو را به یک سند ملی آموزشی داخلی تبدیل کنند. این در حالی است که هیچ کشوری این کار را نکرده است و ما تنها کشوری هستیم که این توصیه‌نامه بین‌المللی را به یک سند ملی تبدیل کردیم و اشتباه اصلی اینجا بود! دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: بر مبنای این سند، یک سند داخلی 300 صفحه‌ای شکل گرفت و با کمک آموزش و پرورش سند ملی آموزش ایران بر اساس توصیه‌های یونسکو تدوین شد و در واقع همین کار  مورد اعتراض مقام معظم رهبری قرار گرفت.
رهبر نظام فرمودند که «ما خودمان قانون اساسی و اسناد بالادستی داریم پس چرا باید یونسکو در حوزه آموزش برای ما سند بنویسد؟ حتی اگر ما با این اسناد هم موافق باشیم چرا باید منشأ آن منابعی در خارج از کشور باشد». یونسکو به هیچ وجه خواستار تبدیل این سند به قانون یک کشور نیست  و من به‌عنوان دبیر کل کمیسیون یونسکو اعلام کرده‌ام در هر جای کشور سندی تحت عنوان 2030 مبنای عمل باشد ارتباطی به کمیسیون ملی ندارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


برجام از نظر رهبر انقلاب «خسارت محض» است
نظر ایشان را تحریف نکنید
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫رهبر انقلاب اسلامی‬‎
بر اساس مستندات متعدد، برجام از نظر رهبر معظم انقلاب، خسارت محض بود. اما متأسفانه مدعیان اصلاحات و رسانه‌های زنجیره‌ای با بی‌مسئولیتی در پی تحریف واقعیت و انداختن تقصیر و قصور خود به گردن دیگران هستند.

رهبر معظم انقلاب-  26 شهریور 98-  فرمودند:«چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای(برجام) که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیراین‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد، نه در نیویورک و نه غیر آن».
پس از انتشار بیانات مذکور، حامیان برجام مدعی شدند که این بیانات مصداق تایید برجام از سوی رهبر معظم انقلاب است!
در همین رابطه، یک خبرگزاری دولتی در گزارشی نوشت:«بیانات رهبری تائید مجدد برجام از سوی ایشان است. بارها شخصیت‌ها و مراکزی در ایران از جمله رسانه ملی تلاش کرده‌اند که اینگونه وانمود کنند که برجام حاصل عملکرد دولت بدون توجه به‌نظر رهبری بوده و رهبر انقلاب آن را تایید نکرده است. این در حالی است که در سخنان اخیر ایشان نشان از تایید مجدد برجام وجود دارد. چنانچه برجام مورد تایید معظم‌له نبود، دلیلی وجود نداشت که خواهان بازگشت آمریکا به آن باشند. رهبر انقلاب برخلاف نظر تندروهای داخلی نه تنها توصیه‌ای به خروج ایران از برجام نمی‌کنند، بلکه با اصل دانستن برجام، بازگشت آمریکا به آن را شرط مذاکره با آن کشور و آن هم در قالب برجام قرار می‌دهند.».
حال یک سؤال در ذهن ایجاد می‌شود و آن اینکه، آیا رهبر انقلاب برجام را تایید کردند؟!
برای پاسخ به این سؤال، به سال 94 برمی‌گردیم. مقطعی که حامیان برجام با عملیات روانی سنگین، اینگونه القاء کرده بودند که به واسطه برجام فتح‌الفتوحی بزرگ در کشور رخ داده و در مدت زمان بسیار کوتاه تمام مشکلات کشور به تاریخ خواهد پیوست.
9 شرط
رهبر معظم انقلاب- مهر 94- (3 ماه پس از امضای برجام) در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور که به «شروط 9 گانه» مشهور شد، تأکید کردند:«محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ می‌تواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده کشور منتهی شود».
در بخش دیگری از نامه مذکور تأکید شد:«جنابعالی با سابقه‌ چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالات متحده آمریکا، در قضیّه‌ هسته‌ای و نه در هیچ مسئله دیگری، در برابر ایران رویکردی جزخصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند... لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌جانبه‌ اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شد».
مقام معظم رهبری در نامه مذکور به‌صورت مشروط با برجام موافقت کرده و 9 شرط اساسی را قید نمودند. شروط بسیار مهمی که متأسفانه دولت در اجرای آن دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد.
منوط نشدن لغو تحریم‌ها به اجرای تعهدات ایران، عدم پذیرش محدودیت‌های بلندمدت، ادامه کار تحقیق و توسعه و ساخت و ساز در زمان محدودیت، مخالفت با موکول کردن هر اقدامی به گزارش آژانس، مخالفت با بازرسی‌های غیرمتعارف و مخالفت با زمان‌های 15 و 25 ساله برای اتمام برخی موضوعات، از جمله شروط رهبری در برجام بوده است.
عبور از خطوط قرمز
متأسفانه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به ریاست ظریف نتوانست خطوط قرمز تعیین شده در مذاکرات را رعایت کند.
رهبر معظم انقلاب- اول فروردین 95- در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی(ع) فرمودند:«وزیر محترم امور خارجه (آقای ظریف) به من گفت: «ما نتوانستیم برخی خطوط قرمز را حفظ کنیم»».
«علی‌اکبر ولایتی» عضو هیئت نظارت بر برجام-  تیر 95-  گفت:«به برخی شروط 9 گانه ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب درخصوص اجرای تعهدات کشورمان در چارچوب برجام عمل نشد».
همچنین رهبر معظم انقلاب-  تیرماه 94-  در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام فرمودند:«هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می‌گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان ذی‌ربط می‌گوید، بنابراین، این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی ‌در جلسات خصوصی صرف‌نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است».
دولت موظف بود تا 28 شرط ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی را در اجرای برجام رعایت کند. اما در اجرای این شروط دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد و خسارت محض برجام نیز به همین دلیل رخ داد.
قصور و تقصیر در اقدام متقابل
در بخشی از نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به رئیس‌جمهور- مهر 94- تأکید شد:«در سراسر دوره هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعّالیّت‌های برجام را متوقّف کند».
در بند ۳ «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مهرماه 94 مجلس شورای اسلامی آمده است: «دولت موظف است هرگونه «عدم‌پایبندی» طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا «وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر» را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد».
با اینکه در شروط 28 گانه بر اقدام متقابل به عهدشکنی طرف مقابل تأکید شده بود، اما دولت آقای روحانی در اقدامی تأمل‌برانگیز از اجرای این اقدام بسیار مهم و تأثیرگذار امتناع کرد.
تنها در یک نمونه، پس از عهدشکنی‌های مستمر آمریکا در برجام، عراقچی در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته بود «هنوز با نقض فاحش برجام فاصله داریم»!
امضای هر توافق بهتر از عدم توافق!
رهبر معظم انقلاب- بهمن 93- در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش فرمودند: «من همین جا این را بگویم: اولاً بنده با توافقی که بتواند انجام بگیرد موافقم؛ البته توافق بد نه. آمریکایی‌ها مکرر تکرار می‌کنند و می‌گویند «ما معتقدیم که توافق نکردن، بهتر از توافق بد کردن است»؛ بله، ما هم همین عقیده را داریم؛ ما هم معتقدیم که توافق نکردن، بهتر است از توافق بد، توافقی که به‌ضرر منافع ملی است، توافقی که موجب تحقیر ملت بزرگ و باعظمت ایران است».
اما نکته قابل توجه اینجاست که مذاکرات هسته‌ای در دولت روحانی از زمانی منحرف شد که برخی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان، به نفس مذاکره و توافق موضوعیت بخشیدند و به‌جای اصالت دستاورد، اصالت مذاکره و توافق را برگزیدند و چون در رویکردی اشتباه و خسارت‌آفرین، هر توافقی را بهتر از عدم توافق می‌دانستند، برجام این‌گونه کج‌ و ‌معوج چیده شد.
در همین رابطه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه با رادیو «ان‌پی‌آر»‌ آمریکا در اظهارنظری عجیب گفت:«رسیدن به هر نوع توافقی، بهتر از عدم توافق است»!
عجله در اجرای توافق!
رهبر معظم انقلاب- 7 آذر 95- در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش فرمودند: «مشکلات فعلی در توافق هسته‌ای، به‌خاطر عجله در زودتر به سرانجام رسیدن توافق است... وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ سلبی در آن کار می‌شود، بنابراین باید مراقب بود که کارها متین، محکم و با شتاب مناسب انجام شود».
متأسفانه دولت روحانی در سال 94 در اقدامی که تعجب رسانه‌های غربی را نیز در پی داشت، در مدت 2 ماه تمام تعهدات خود را آن هم به‌صورت پیش‌دستانه! انجام داد. این در حالی بود که طرف مقابل به عهدشکنی و به عبارتی به «قاتل زنجیره‌ای توافقات بین‌المللی» مشهور بود.
لغو یک‌ باره تحریم‌ها
رهبر معظم انقلاب، صراحتاً فایده و خاصیت برجام را تنها و تنها لغو تحریم‌ها دانسته و بر این موضوع تأکید کرده بودند. ایشان - 20 فروردین 94-  فرمودند:«‌در این جزئیات مذاکرات- که خیلی هم این چند ماه آینده مهم است- اتفاقی که باید بیفتد این است که تحریم‌ها به‌طور کامل و یکجا بایستی لغو بشود. اینکه یکی از آنها می‌گوید تحریم‌ها شش ماه دیگر لغو می‌شود، یکی می‌گوید نه ممکن است یک سال هم طول بکشد، یکی دیگر می‌گوید ممکن است از یک سال هم بیشتر بشود، این‌ها بازی‌های متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریم‌ها بایستی- اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدر فرموده بود و توانستند به یک توافقی برسند- در همان روز توافق به‌طور کامل لغو بشود؛ این باید اتفاق بیفتد. اگر قرار باشد که لغو تحریم‌ها باز متوقف بشود بر یک فرایند دیگری، پس چرا ما اصلاً مذاکره کردیم؟ اصلاً مذاکره و نشستن پشت میز مذاکره و بحث کردن و بگومگو کردن برای چه بود؟ برای همین بود که تحریم‌ها برداشته بشود؛ این را باز بخواهند متوقف کنند به یک چیز دیگری، اصلاً قابل قبول نیست».
علی‌رغم اینکه روحانی- تیر 94- به‌هنگام اعلام توافق، صراحتاً اعلام کرد که:«در روز اجرای توافق، همه تحریم‌های اقتصادی و مالی و بانکی و حتی موشکی و تسلیحاتی بالمرّه (یکجا) لغو خواهد شد و نه تعلیق»، اما بعد از دستاورد تقریباً هیچ برجام، دولتمردان بعدها این مسئله بدیهی را انکار کردند. برای نمونه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه (شهریور 95) گفت:«هدف اصلی مذاکرات لغو تحریم‌ها نبود»!؛ ظریف همچنین- دی 97-  در اظهارنظری عجیب گفت:«هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود»!
اعتماد به آمریکا
رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر بارها بر عدم اعتماد به آمریکا تأکید کردند اما متأسفانه دولتمردان از یکسو امضای وزیر خارجه آمریکا را تضمین! نامیده و از سوی دیگر رئیس‌جمهور این کشور را نیز فردی مودب! و باهوش! نامیدند.
روحانی در مهرماه ۹۵، پس از بازگشت از سفر به نیویورک، درجمع خبرنگاران در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفت:«آمریکا قول داده است به تعهدات خود عمل کند»!
اعتماد دولتمردان به آمریکا موجب شد تا 6 اصل مهم در توافقات بین‌المللی از جانب دولت مورد غفلت قرار بگیرد.
تعامل متوازن و هوشمندانه و مبتنی بر رویکرد «عزت، حکمت و مصلحت» دارای 6 ویژگی می‌باشد که عبارت است از گرفتن تضمین از طرف مقابل، پیش‌بینی خسارت در صورت عدم پایبندی به تعهدات، پیش‌بینی مکانیسم معتبر شکایت، توازن تعهدات طرفین، همزمانی اجرای تعهدات و امکان برگشت‌پذیری سریع تعهدات در صورت بدعهدی طرفین. اما متأسفانه این 6 ویژگی مهم و اساسی در برجام رعایت نشد.
تحریف نکنید
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات ابتدای سال 95 در حرم مطهر رضوی(ع) وضعیت برجام و ایران و آمریکا را اینگونه توصیف کردند: «در همین توافقی هم که ما با آمریکایی‌ها در قضیه پنج بعلاوه‌ یک و مسئله هسته‌ای کردیم، آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند عمل نکردند و کاری را که باید می‌کردند انجام ندادند. بله، به تعبیر وزیر خارجه محترم ما، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند امّا از راه‌های انحرافی متعدّد، جلوی تحقّق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند... کسانی که امید می‌بندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطه توافقی برسیم- یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند- از این غفلت می‌کنند که ما ناگزیر باید به همه تعهّدهای خود عمل کنیم [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز می‌زند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمی‌کند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض.»
آنان که مدعی هستند رهبری برجام را تایید کرده‌اند، به یک سؤال ساده باید پاسخ دهند، آیا از آن تاریخی که ایشان توافق با آمریکا را «خسارت محض» توصیف کردند، تغییری در رویکرد آمریکا در عمل به تعهدات خود به‌وجود آمده یا بدعهدی و خباثت طرف مقابل بیشتر شده است؟!
اول خرداد ماه امسال رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان به صراحت نظر خود را درباره برجام اعلام کردند و فرمودند: «من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.»
با این تفاسیر، ادعای تایید برجام از سوی رهبری، آیا چیزی جز تحریف نظرات واضح و روشن ایشان است؟ البته برای آنان که سعی دارند مسئولیت اشتباهات خود را نپذیرفته و فرافکنی کنند، چنین برخوردی با نظرات روشن رهبر انقلاب، چندان عجیب و غیرمنتظره نیست.
مطالبه از آمریکا برای عمل به تعهدات برجامی، یک مطالبه منطقی و مدبرانه است و برداشت تایید برجام از چنین مطالبه‌ای، تحریفی آشکار و ناشیانه است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


برگزاری سومین رژه ملی نیروهای مسلح در بندر عباس 
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫رژه مشترک هوایی انواع هواپیماهای شکاری بمب‌افکن سنگین،‌ ترابری سبک، گشت و شناسایی دریایی و بالگرد از نیروهای هوایی و دریایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه‬‎
سومین رژه ملی نیروهای مسلح همزمان با ۳۱ شهریور و آغاز هفته دفاع مقدس دیروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در کنار آب‌های خلیج ‌فارس در بلوار ساحلی بندرعباس با شکوه خاصی آغاز شد.
در این مراسم فرمانده کل ارتش، جانشین فرمانده کل سپاه، فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه، فرمانده نیروی هوایی ارتش، فرماندهانی از نیروی انتظامی، قرارگاه پدافند هوایی و هوافضای سپاه، نماینده ولی فقیه در هرمزگان، استاندار و جمعی از مسئولان عالی‌رتبه استانی شرکت داشتند.
در این مراسم یگان‌های نمونه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی اعم از رزمی، لجستیک، هوایی، زمینی، دریایی، سطحی و زیرسطحی توانمندی و اقتدار خود را به نمایش گذاشتند.
برگزاری رژه هوایی مشترک جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انواع جنگنده‌های شکاری، تاکتیکی، شناسایی،‌ ترابری و سوخت‌رسان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر جلوه‌های این مراسم بود و اقتدار، صلابت و توان خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه به نمایش گذاشته شد.
جانشین فرمانده نیروی هوایی گفت: سومین رژه هوایی مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به میزبانی پایگاه هوایی شهید عبدالکریمی ‌بندرعباس و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس برگزار شد.
سرتیپ خلبان حمید واحدی افزود: در این رژه مشترک هوایی انواع هواپیماهای شکاری بمب‌افکن سنگین،‌ ترابری سبک، گشت و شناسایی دریایی و بالگرد از نیروهای هوایی و دریایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه حضور داشتند.
امیر خلبان واحدی تصریح کرد: ارتقای دانش تخصصی خلبانان، ارزیابی سطح آمادگی یگان‌های عملیاتی هوایی و همچنین ایجاد امید و نشاط و تضمین حفاظت و حراست از مرزهای هوایی کشورمان، از دیگر اهداف از پیش تعیین شده این رژه هوایی است.
اجازه ماجراجویی به آمریکا نخواهیم داد
رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: امنیت تنگه هرمز همگام با سایر آبراه‌ها تأمین می‌شود و وظیفه ایجاد امنیت برعهده نیروهای مسلح ایران اسلامی است و نیروهای مقتدر ما اجازه ماجراجویی در این منطقه حساس را به آمریکا و کشورهای دست‌نشانده خود نخواهند داد.
علی لاریجانی خطاب به سران منطقه اظهار داشت: کشورهای عربی منطقه باید بفهمند آمریکا به آنها نگاه ابزاری دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ما بارها اعلام کرده‌ایم کشورهای اسلامی اعم از عرب و غیرعرب با هم برادر هستند و آرزو داریم با اخوت و برادری بهترین روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را با هم داشته باشیم.
لاریجانی اضافه کرد: قدرت و ثروت و انرژی کشورهای منطقه باید با یکدیگر جمع شود و در برابر اسرائیل قرار گیرد، نه اینکه ملت مظلوم یمن را به مسلخ ببرند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نیروهای مسلح ما امروز قدرتمندتر از گذشته امنیت ایران و منطقه را برقرار کرده‌اند و سرمایه بزرگ برای ملت و سرمایه‌ای ارزشمند برای امنیت منطقه هستند که با قدرت خود توانستند پدیده شوم داعش و ‌ تروریسم را از کشورهای عراق و سوریه محو کنند و کمر آنها را بشکنند.
لاریجانی اظهار داشت: ایران اسلامی با تمام این اقتدار نیروهای مسلح خود، هیچ‌گاه در این چهل سال به کشوری تعرض نکرده است، در حالی که حق داشته کشورهایی را که در جنگ تحمیلی یاریگر صدام بودند و پول‌های هنگفت به او می‌دادند، تنبیه کند.
وی ادامه داد: یکی از کشورهای منطقه که در جنگ تحمیلی 40 میلیارد دلار به عراق کمک مالی و تجهیزاتی کرد، همچنان به رفتار خصمانه علیه ایران ادامه می‌دهد، اما بداند حرکاتشان از چشم ما دور نیست و نیروهای مسلح ما چشم ‌تروریست‌های دست‌نشانده آنان را همواره کور کرده‌اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این کشور باید بداند، شاید بتواند با جریان‌سازی ‌تروریست خلق کند و پرورش دهد و جان مسلمانان را در کشورهای مختلف از جمله سوریه و عراق به مخاطره بیندازد اما در نهایت همین ‌تروریست‌ها به جانشان می‌افتند و آنها را نابود می‌کنند.
لاریجانی با تأکید بر سیاست صلح‌طلبانه جمهوری اسلامی در مواجهه با کشورهای اسلامی منطقه افزود: ملت ایران و نیروهای مسلح، همه کشورهای اسلامی منطقه را برادر خود می‌دانند و قدرت آنها را قدرت امت اسلام برآورد می‌کند و البته همواره اسرائیل را غده سرطانی دانسته و این رژیم ‌اشغالگر را عامل ناامنی در منطقه می‌داند. ملت ما دفاع از ملت مظلوم فلسطین را وظیفه خود می‌داند چرا که ‌ تروریسم و رژیم صهیونیستی سم مهلک برای امت اسلامی است.
وی با‌ اشاره به نگاه فریبکارانه آمریکا و رژیم صهیونیستی به کشورهای عربی منطقه بیان داشت: نگاه آمریکا و اسرائیل به کشورهای اسلامی، ابزاری است و آنها با فریب‌کاری و توطئه‌هایشان از جمله جنگ‌های برادرکشی، به دنبال چپاول امت اسلامی هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی به سران کشورهای اسلامی هشدار داد که از سرنوشت صدام و حسنی مبارک و بن علی عبرت بگیرند و تأکید کرد: تئوری‌هایی که مطرح می‌شود، از جمله تشکیل جبهه شیعه اشتباه است و ایران اسلامی کمک‌های فراوانی را به اهل سنت منطقه از جمله حماس و مردم عراق و سوریه کرده است.
لاریجانی با تأکید بر عزم ایران برای ایجاد و تقویت امنیت پایدار منطقه بیان کرد: امروز عامل مسئله‌سازی در منطقه، رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند و می‌خواهند با فریبکاری نقش خود در حوادث منطقه را کتمان و اهداف استعماری و چپاولگری خود را دنبال کنند، دولت‌های اسلامی باید به خود بیایند و مانع از اجرای معامله قرن و تضییع بیشتر حقوق فلسطینیان شوند.
وی با‌ اشاره به پیمان تأمین امنیت تنگه هرمز گفت: امنیت تنگه هرمز همگام با سایر آبراه‌ها تأمین می‌شود و وظیفه ایجاد امنیت برعهده نیروهای مسلح ایران اسلامی است و نیروهای مقتدر ما اجازه ماجراجویی در این منطقه حساس را به آمریکا و کشورهای دست‌نشانده خود نخواهند داد و قطعا نتیجه این ماجراجویی برای آن کشورها از جمله آمریکا پشیمانی خواهد بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح سرمایه‌های کشور برای آبادانی و توسعه هستند، خطاب به احزاب سیاسی کشور گفت: برای حفظ وحدت، از حواشی دوری کنید و موجبات عزت و سربلندی برای ملت ایران را فراهم کنید تا مشکلات امروز کشور نیز رفع شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای منطقه دوست و برادر است و رژیم صهیونیستی دشمن اصلی مسلمانان به شمار می‌رود.
لاریجانی افزود: ما امروز وظیفه خود می‌دانیم که از ملت مظلوم فلسطین دفاع کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به‌طور حتم امروز نیروهای مسلح سرمایه ملی و نقطه اتکای کشور در توسعه و آبادانی هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز ایران تنها کشوری است که با همه امکانات و با صدای بلند از ملت مظلوم و مسلمان فلسطین دفاع می‌کند.
لفاظی‌های برخی کشورهای منطقه قابل اعتنا نیست
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت: وقتی آمریکا در دریا، برابر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اظهار عجز و ناتوانی می‌کند، لفاظی برخی کشورهای منطقه قابل اعتنا نیست و به آنها توجه نمی‌کنیم.
به گزارش ایرنا، دریادار علی فدوی در حاشیه سومین رژه ملی در بندرعباس اظهار داشت: غصه می‌خوریم که چرا کشورهای مسلمان باید تحت سلطه این‌ها باشند و تمام روندهایی که دنبال می‌کنیم برای اتحاد کشورهای اسلامی است.
وی ادامه داد: به عنوان کشور بزرگ منطقه خود را در وضعیت دفاع از این کشورها می‌بینیم، این پیامی است که این‌ها پس از سال‌ها باید دریافته باشند، خویشتنداری نظام اسلامی در برابر اقدام‌های خصمانه برخی کشورهای منطقه که ذیل سلطه آمریکا انجام می‌شود؛ برآمده از نگاه اسلامی است.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: مهم نیست طرف مقابل چه کسی باشد و حتی اگر همه مستکبران عالم از ابتدای خلقت متحد شوند از نگاه ما ناتوان محسوب می‌شوند، زیرا به قدرت لایزال الهی ایمان داریم و این رمز اساسی حیات انقلاب اسلامی افزون بر ۴۰ سال گذشته است.
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ابراز داشت: بخش زیادی از اقتدار جمهوری اسلامی در عرصه دریا منصه ظهور می‌یابد به همین دلیل رژه در بندرعباس و آب‌های خلیج‌فارس برگزار شد.  
دریادار فدوی بیان داشت: قسمت اندکی از توانمندی‌های انقلاب اسلامی در رزمایش‌ها نشان داده می‌شود و قسمت اعظم آن در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


استاندار کربلا: ملت ایران و عراق یکی هستند
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

Image result for ‫عقیل الطریحی‬‎
استاندار کربلا گفت: ملت ایران و عراق یکی هستند و ان‌شاءالله پرچم اسلام را که امانتی در دست ماست، توسط آیت‌الله خامنه‌ای به دست صاحب اصلی‌اش رسانده و پیاده‌روی اربعین را تا آن زمان چونان خاری در چشم دشمنان خواهیم نشاند.
عقیل الطریحی در گفت‌وگو با فارس در اهواز، اظهار کرد: طبق حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پیاده‌روی میلیونی اربعین در حقیقت یکی از نشانه‌های فرد مومن است به همین دلیل زیارت کربلا بر هر زن و مرد مومنی که استطاعت آن را دارد واجب است.
استاندار کربلا ضمن اشاره به اینکه تمام علما بر مسیر پیاده‌روی اربعین تاکید دارند، عنوان کرد: آیت‌الله خامنه‌ای نیز با شعار «حب الحسین یجمعنا» به زیبایی تمام در این زمینه به پا خاسته‌اند و همگی می‌دانیم که امام حسین(ع) تنها مختص شیعیان نیست بلکه حتی یهود، مسیح و ... نیز در قبال احقاق حقی که امام با فدای جان شریفشان انجام دادند مسئول‌ هستند.
وی افزود: استعمارگرانی چون اسرائیل، آمریکا و وهابیت تمام تلاش خود را کردند تا با گسترش نفاق و افکار منحط که بویی از دین و مذهب در آن نیست بین زائران تفرقه بیندازند اما به فضل توجیهات و بصیرت‌افزایی مقام معظم رهبری تمام این اقدامات با شکست مواجه شد و نتوانستند بین فرزندان یک مذهب واحد جدایی ایجاد کنند. استاندار کربلا گفت: همه صاحبان مواکب در مسیر اربعین به تعلیمات مقام معظم رهبری پایبند هستند و ضمن تلاش برای عملی کردن آن‌ها به تهذیب نفس نیز می‌پردازند تا لیاقت خدمت در مسیر جاودان زیارت اربعین را پیدا کنند. وی افزود: ما در کربلا ضمن خوش‌آمدگویی به زائران امام حسین(ع) به برادران و خواهران ایرانی خود از دل‌ها و درِ خانه‌هایی خبر می‌دهیم که به رویشان باز است چرا که هدف، عقیده و مسیر ما یکی است.
الطریحی گفت: ملت ایران و عراق یکی است و ان‌شاءالله پرچم اسلام را که امانتی در دست ما است توسط مقام معظم رهبری به دست صاحب اصلی‌اش رسانده و پیاده‌روی اربعین را تا آن زمان چونان خاری در چشم دشمنان خواهیم نشاند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
ادعای مضحک پمپئو:
مردم ایران از آمریکا به‌خاطر اعمال تحریم‌ها تمجید می‌کنند!
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
وزیرخارجه آمریکا در تازه‌ترین ادعای خود مردم ایران را عامل ‌ترور خواند. او همچنین گفته که ایرانیان از آمریکا برای اعمال تحریم‌ها تمجید می‌کنند، تحریم‌هایی که زندگی را بر آنها سخت کرده است!
«مایک پمپئو» که با شبکه «ای‌بی‌سی» گفت‌وگو می‌کرد، «ملت» ایران را عامل ‌ترور توصیف کرد و بار دیگر حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت داد و گفت: «خوب راهبردی که رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ تدوین کرد، دارد نتیجه می‌دهد. ما به خوبی در مسیری قرار داریم که رژیم ایران را وادار کنیم که نهایتا تصمیم بگیرد به کشوری عادی بدل شود. این تمام چیزی است که ما همیشه خواسته‌ایم.» وی با‌ اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران که به نوشته رسانه‌های غربی می‌تواند صادرات مواد غذایی و اقلام دارویی به ایران را دشوارتر کند، مدعی شد که «مردم ایران» از آمریکا بابت اعمال این تحریم‌ها «تمجید کردند.» وی بار دیگر ایران را عامل حمله به تأسیسات آرامکو در مناطق «بقیق» و «خریص» خواند و مدعی شد که این حملات توسط موشک‌های کروز زمین به زمین و پهپاد انجام شده و «یک اقدام جنگی» توسط یک کشور علیه آل‌سعود است. او گفت در جریان نشست سازمان ملل متحد در این رابطه صحبت می‌کند و امیدوار است که شرکت‌کنندگان در مجمع عمومی علیه ایران موضع‌گیری کنند. پمپئو در ادامه با این سؤال مواجه شد که با توجه به تحولات ماه‌های اخیر، آیا کارزار فشار حداکثری نتیجه عکس نداشته است؟ وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در دوران برجام اوج گرفته و «ما اکنون در تلاش هستیم تا توانمندی آنها را فروبنشانیم... ما تازه از ماه می‌این تحریم‌های شدید را شروع کردیم، داریم درباره فقط کمتر از پنج ماه صحبت می‌کنیم. ما در ابتدای کارزار تحریم هستیم، نه در میانه یا انتهای آن.»
این در حالی است که امروز «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت تحریم‌های ایران به سقف خود رسیده و تقریبا چیز دیگری برای تحریم باقی نمانده، به همین دلیل واشنگتن قصد دارد به سراغ تحریم طرف‌های ثالثی برود که با ایران مراوده اقتصادی دارند. وزیر خارجه آمریکا، ایرانی‌ها را عامل ‌ترور توصیف کرد و بار دیگر حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت داد.
به گزارش فارس، پمپئو با‌ اشاره به تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران که به نوشته رسانه‌های غربی می‌تواند صادرات مواد غذایی و اقلام دارویی به ایران را دشوارتر کند، مدعی شد که «مردم ایران» از آمریکا بابت اعمال این تحریم‌ها «تمجید کردند.» او گفت هدف از اعمال تحریم علیه ایران، حذف توانمندی‌های منطقه‌ای و موشکی و تبدیل ایران به «کشوری عادی» است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
متهمان فساد و سوءمدیریت سنگ‌ کارگران را به سینه می‌زنند! 
  ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
مدعیان اصلاحات که در دولت سازندگی اعلام می‌کردند «اگر چند درصد مردم هم زیر چرخ‌های توسعه له شدند‌اشکالی ندارد!» این روزها سنگ کارگران را به سینه می‌زنند.
به دنبال اعتراضات کارگران شرکت ماشین‌آلات هپکو اراک که از ۲۵ شهریور سال جاری از سرگرفته شد، حجت‌الاسلام روحانی، رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه استاندار استان مرکزی، دستور فسخ قرارداد شرکت هپکو با هیدرواطلس را صادر کرد.
دستور دیرهنگام رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهور در پی‌نوشت نامه درخواست استاندار مرکزی مبنی بر «فسخ قرارداد با شرکت هیدرواطلس توسط سازمان خصوصی‌سازی به‌منظور رفع مشکلات شرکت هپکو» نوشته است: «اقدام فوری را برابر بحث‌های مطرح‌شده در جلسه مورخ 26/6/98 دولت به عمل آورید.»
به گفته آقازاده، نامه مزبور از سوی استانداری اراک مبنی بر فسخ قرارداد شرکت هپکو با هیدرواطلس، چهارشنبه گذشته ۲۶ شهریورماه در جلسه هیئت دولت مطرح شده است و پس‌ازآن روحانی به سه وزیر اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی دستور داده که به‌ فوریت بر اساس مصوبات جلسه مذکور هیئت دولت اقدام کنند.
سوء مدیریت؛
 دلیل بحران «هپکو»
شرکت تولید تجهیزات سنگین-  هپکو اراک، ابرشرکت ایرانی در حوزه ساخت و مونتاژ ماشین‌آلات صنایع سنگین و راه‌سازی است. این شرکت که اولین و بزرگ‌ترین کارخانه تولید تجهیزات سنگین در ایران و خاورمیانه است در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد اما سوء مدیریت و واگذاری غیراصولی این شرکت مهم تولیدی باعث افزایش مشکلات کارگری در این بنگاه اقتصادی شد.
کارشناسان حوزه اقتصادی و برخی فعالان حوزه صنعت معتقدند که مشکلات و معضلات اصلی هپکو از سال ۹۲ به بعد خود را نشان داد و مشکلاتی مانند رکود تولید، وضعیت اقتصادی کشور، تورم، تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی قطعات اولیه، نبود سفارش کافی، عدم نظارت کارشناسانه، واردات ماشین‌آلات راه‌سازی، کمبود سرمایه در گردش و هم‌چنین ناتوانی شرکت در واردات مواد اولیه و.. بر افزایش مشکلات و تشدید بحران هپکو تأثیر گذاشتند.
چندی پیش سید جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره روند واگذاری این شرکت گفته بود: «60/7 درصد از سهام شرکت هپکو را در سال 85 از طریق بورس واگذار کردیم که خریدار آن زمان شرکت واگن‌سازی کوثر بود که این خریدار مقداری از پیش‌پرداخت اولیه را پرداخت کرد، اما متأسفانه اقساط را به‌موقع نداد.»
وی افزود: «سازمان خصوصی‌سازی علیه خریدار اول در مراجع قضایی اقامه دعوی کرد و دادگاه به نفع سازمان خصوصی‌سازی رأی داد و توانستیم این شرکت را به‌صورت وکالتی به خریدار بعدی بفروشیم. سال 94 و 95 شرکت هپکو از طریق وکالتی به خریدار جدید به نام «هیدرواطلس» واگذار شد.»
این مقام سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: «قرار بر این شد، برای راه‌اندازی شرکت بعد از دو سال اقساط خود را به سازمان خصوصی‌سازی بدهد که متأسفانه خریدار جدید هم با وجود گذشت دو سال تنفس نتوانست اقساط خود را بدهد. هنوز از خریدار هیدرواطلس پس نگرفته‌ایم، ولی اگر خریدار جدید پیدا شود، می‌توانیم به روش وکالتی به خریدار جدید بدهیم.»
بر همین اساس بود که آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه در مصلی بیت‌المقدس اراک در بخشی از سخنان خود به مشکلات شرکت هپکو پرداخت و گفت: «واگذاری هپکو به سهامدار در سال ۹۶ اتفاق افتاد و در آن زمان معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی وقت استانداری و مسئولان شرکت هپکو به دفتر بنده آمدند و برنامه‌های این شرکت را ارائه دادند اما من قانع نشدم ولی راهنمایی‌های لازم را انجام دادم و تأکید داشتم که باید مشکلات شرکت هپکو را رفع کنید.»
واگذاری‌های مسئله‌دار
یکی از گره‌های دولت تدبیر و امید، مسئله واگذاری‌های مسئله‌دار است که در کنار گزاره‌های دیگری مانند قراردادهای نفتی، هواپیمایی و... این دولت را به دولت محرمانه‌ها ملقب کرده است. به‌زعم کارشناسان و تحلیلگران روند غلط خصوصی‌سازی در دولت روحانی و عدم اجرای بندهای اصل 44 قانون اساسی در این مورد، برخی حوزه‌های اقتصادی کشور را به بن‌بست کشانده و خصوصی‌سازی و مفت‌فروشی‌هایی مانند واگذاری‌های مسئله‌دار در آلومینیوم المهدی هرمزگان، واگذاری مجدد هپکو، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، نیشکر هفت‌تپه شوش، شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و مجتمع صنعتی گوشت اردبیل و واگذاری سهام دولتی ۱۸ شرکت بزرگ که شامل صنایع بزرگ و مادر، بیمه و بانک می‌شود مانند شرکت هلدینگ خلیج ‌فارس، شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری ملی ایران، شرکت کشت و صنعت دامپروری پارس و شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا و ده‌ها مورد دیگر، نقاط سیاهی را در سیاهه این دولت برجای گذاشته است. بر همین اساس بود که پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی که در آذربایجان شرقی مدیر ستاد انتخاباتی روحانی بوده است، ماه گذشته از سوی دستگاه قضایی کشور بازداشت شد و دادستان سابق تهران و قاضی سراج از برخی تخلفات و فساد در دوره مدیریت پوری حسینی در سازمان خصوصی‌سازی حکایت کردند.
بهره‌برداری سیاسی
 از اعتراض اجتماعی
گروهی از کارگران شرکت هپکو در اراک دوشنبه ۲۵ شهریور به دلیل پیگیری مطالبات صنفی و تعیین تکلیف حقوق و مزایای معوقه خود، دست به اعتراض زدند و همین اعتراض باعث شد تا مدعیان اصلاحات که در کمین التهاب‌آفرینی به انتظار نشسته بودند و همزمان با هیاهوهای سیاسی در مورد صدور احکام پرونده اعتراضات کارگران هفت‌تپه، به بهانه حمایت از کارگران موج جدیدی از جنجال‌آفرینی را در دستور کار خود قرار بدهند.
نگاهی به صفحات 1 روزنامه‌های زنجیره‌ای و بررسی تحرکات و اقدامات مدعیان اصلاحات نشان می‌دهد که آنها چگونه تلاش می‌کنند ضمن فرار روبه‌جلو، از یک اعتراض صنفی به اهدافی سیاسی برسند؛ اهدافی که از اوایل سال جاری در پروژه‌هایی مانند 1) پیامک حجاب (کشف حجاب در خودرو) 2) تجمع حجاب در دانشگاه تهران 3) ورود زنان به ورزشگاه 4) موتورسواری زنان 5) کاهش سن ازدواج و 6) غائله دختر آبی و... ظهور و بروز داشته است. آنها همواره سعی کرده‌اند با بهره‌برداری از اعتراضات صنفی و کشاندن آنها به حیطه‌های احساساتی و هیجانی و نیز گسترش دامنه اعتراضات به‌جای پیگیری مطالبات و خواسته‌های معترضان، فضای اجتماعی و سیاسی کشور را رادیکالیزه و بحرانی کنند چنان‌که می‌دانند نان آنها در التهاب و ماهی‌گیری از آب گل‌آلود است.
همان‌ها که بعد از اعتراضات و ناآرامی‌های کارگری در دی‌ماه 96، از مارش بلند اعلام موجودیت یک «جریان سوم» اجتماعی نوشتند و گفتند «آلترناتیو جمهوری اسلامی متولد شده» و «امری نو در حال زاده شدن است». هرچند همان موقع هم کارگران معترض با انتشار بیانیه‌هایی خط خود را از جریانات سیاسی و ضدانقلاب جدا کردند.
متهمان ردیف اول بحران هپکو
ادبیات این روزهای برخی رسانه‌های زنجیره‌ای، مشابه ادبیات همان روزهای ضدانقلاب است. البته آنها به‌زعم خود می‌خواهند نشان دهند که حامی و دلسوز کارگران‌اند ولی خود آنها بایستی به دلیل حمایتشان از دولتی که رهاوردش بروز و ظهور مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور است پاسخگو باشند.
از سوی دیگر مدعیان اصلاحات و تکنوکرات‌های اتوکشیده و زراندوز که از یک‌سو در هزارتوی واگذاری‌های مسئله‌دار لانه کرده و از سوی دیگر در باستی‌هیلزها سنگ بورژوازی ملی را به سینه می‌زنند و خود را «سر» لوکوموتیو و کارگران را به «واگن» تشبیه می‌کنند بایستی پاسخگوی برنامه‌ها و سیاست‌هایی باشند که به نام خصوصی‌سازی ولی به کام رانت‌خواران اتخاذ و اجرایی‌کردند.
تکنوکرات‌ها که اساساًً اعتقادی به تولید ایرانی و افزایش صادرات ندارند، و دیدگاهشان به کارگر، دیدگاهی انفعالی و تحقیرآمیز است چطور به خود اجازه می‌دهند که خود را نماینده کارگران جا بزنند و ژست حمایت از کارگران بگیرند.
مگر یک سال بعد از آمدن دولت تدبیر و امید نبود که اکبر ‌ترکان مشاور رئیس‌جمهور و مدیر تکنوکرات و از اعضای ارشد حزب اعتدال و توسعه در جمع خودروسازان گفت: «ما قابلیت رقابت در هیچ تکنولوژی و هیچ صنعتی به‌جز آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی را نخواهیم داشت.»     
یا مگر دو سال پیش نبود که کارگران در مراسم روز کارگر اعتراض خود را به رئیس دولت یازدهم نشان دادند ولی با توهین مجری برنامه (مبنی بر مزدور بودن معترضان) و تهدید به خرد شدن دهان منتقدان مواجه شدند.
مدعیان اصلاحات که در دولت سازندگی رویکردشان به تولید و کارگران آن‌گونه بود و اعلام می‌کردند «باید ابزارآلات سرکوب تهیه کرد تا اگر مردم در مقابل سیاست‌های ریاضتی دولت آقای ‌هاشمی‌ دست به اعتراض زدند سرکوب شوند» و یا «اگرچند درصد مردم هم زیر چرخ‌های توسعه له شدند ‌اشکالی ندارد!» چطور جرأت می‌کنند که دست‌به‌قلم شوند و بیانیه بنویسند که «راه عدالت از توسعه می‌گذرد!»
سؤال اساسی آن‌که رسانه‌های اصلاح‌طلب که این روزها سنگ کارگران را به سینه می‌زنند در طول این دو سال (از سال 96 تاکنون) چطور به واگذاری مجدد و مسئله‌دار شرکت هپکو به بخش خصوصی و سوءمدیریت و عدم نظارت دولتی، ورود نکرده و اساساًً انتقادی به دولت مورد حمایتشان نکرده‌اند؟
متهمان ردیف اول هپکو، همین کسانی هستند که با حقوق‌های نجومی، داعیه‌دار پیشرفت و توسعه بوده بی‌آنکه لحظه‌ای و لمحه‌ای به فکر کارگران مظلومی ‌باشند که برای دریافت یک حقوق ساده ماهیانه دستهاشان پینه بسته و کمرهاشان زیر بار تورم 42 درصدی برآمده از سیاست‌های توسعه‌گرایانه دولت روحانی خرد شده است.
نکته جالب توجه آن‌که بسیاری از این مدعیان دفاع از حقوق کارگران، درگیر پرونده‌های رانت‌خواری و فساد اقتصادی هستند و کارنامه سیاهی در این زمینه دارند. سرنوشت کارخانه رشت الکتریک یکی از نمونه‌های قابل تأمل در این ماجراست. این هم از طنز تلخ روزگار است که متهمان مفاسد اقتصادی و سوءمدیریت، این روزها برای کارگران هپکو ‌اشک تمساح می‌ریزند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


 تمدن‌سازی در متن جنگ تمدن‌ها
۱۳۹۸/۰۶/۳۱
Image result for ‫محمد ایمانی‬‎
1- سه سال قبل در اوج فشارهای دشمن، وقتی رهبر انقلاب فرمودند «من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم می‌زنیم»، شاید خیلی‌ها عمق کلام را درنیافتند. سه سال بعد، نشریه فارین پالیسی در گفت‌و‌گو با رئول مارک گرکت افسر سابق سیا، این پرسش را مورد بررسی قرار داده که «رهبر ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟». گرکت در پاسخ، با وجود همه غیظش می‌گوید «من می‌توانم بر مبنای مستندات آماری بگویم که رهبر ایران قطعا برتر از ترامپ و در نقطه مخالف او قرار دارد». اما این همه پاسخ افسر ارشد سیا و متوقف به دوره ریاست ترامپ نیست. گرکت از 30 سال رهبری هوشمندانه آیت‌الله خامنه‌ای یاد می‌کند و می‌گوید «بدون شک، او، قهرمانی جدی و موفق‌ترین رهبر خاورمیانه از جنگ جهانی دوم به این طرف است. او فوق‌العاده باهوش و از مهارت‌های ممتاز و استعدادهای عالی برخوردار است».
2- حریف و هماورد رهبر حکیم انقلاب در این سال‌ها، نه ترامپ و اوباما و بوش و کلینتون، که توسعه‌طلبی و استکبار غرب در نبردی تمدنی بوده است. انقلاب اسلامی داعیه تمدن سازی داشت اما اگر این داعیه را هم نداشت، به ویژه ظرف دو دهه اخیر با طوفان پروژه‌هایی مانند «قرن جدید آمریکایی»، «جنگ تمدن‌ها»، «خاورمیانه جدید»، «جنگ جهانی چهارم» (حمله مستقیم به کشورهای اسلامی) و «جنگ جهانی سوم» (جنگ نیابتی در سوریه و عراق) مواجه شد. و همه اینها جدا از جنگ پنهانی بود که سازمان فتنه و ‌اشرافیت منحرف و تحریف‌گر، به عنوان سرمایه بزرگ صهیونیسم مسیحی در داخل کشور تدارک کرده بود.
3- رهبر انقلاب تیر ماه 95 فرمودند «من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم می‌زنیم. این‌جوری نیست؛ منتها نوع شمشیرِ امروز و نوع میدانِ امروز با نوع میدانِ آن سال‌های اوّل تفاوت دارد؛ ما در جنگِ نرمیم؛ در جنگِ سیاسی هستیم، در جنگِ فرهنگی هستیم، در جنگِ امنیّتی و نفوذی هستیم؛ فکرها و اراده‌ها دارند با هم می‌جنگند». ایشان همچنین در ملاقات جانبازی که 11 ماه بعد به صف پاکباختگان شهید پیوست؛ جملات مشابهی بیان کردند. علی خوش ‌لفظ، جانباز دفاع مقدّس و راوی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» 16 دی ماه ۱۳۹۵ وقتی با رهبر انقلاب دیدار کرد، دردمندانه گفت «من بسیجی آقای متوسّلیان بودم در دزلی و درگیری‌‌های اوّل جنگ، می‌دانم اگر الان آقای متوسّلیان اینجا بودند، یک نکته می‌گفتند: اینکه آقا! شما خیلی دارید درد می‌کشید، زجر می‌کشید؛ این بحث اختلاس‌ها و حقوق‌های نجومی را می‌گویید، اینها گوش نمی‌دهند. یک چیزی بگویید که ما آرام بشویم؛ ما همچنان فدائی شما هستیم؛ دوست داریم شما بیشتر از این درد نکشید و این همه آزار نبینید؛ واقعاً گوش (نمی‌کنند)، نمی‌دانم؛ یعنی ما حاضریم فدائی بشویم و به‌ هرحال بیفتیم جلو. یک نکته که آراممان کند (بگویید)».
4- آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ فرمودند «آرام باشید. این چیزهایی که شما می‌بینید، حوادث طبیعی یک راه دشوار به سمت قلّه است... اگر این حوادث نبود، باید تعجّب می‌کردید... یک جبهه‌ فرهنگی، حمله کرده به انقلاب و نظام؛ یک عدّه هم جانانه دارند از آن دفاع می‌کنند... اینکه شما می‌گویید آرامش، من آرامش دارم. بعضی‌ها می‌آیند می‌گویند ما دلمان به حالتان خون است؛ می‌گویم بیخود! من راحتم، من دارم حرکت می‌کنم، برای من روشن است که دارد چه اتّفاقی در کشور می‌افتد؛ بله البتّه دشمنی هست، مخالفت هست، اگر نبود باید تعجب می‌کردیم، گروه‌‌هایی هستند سازمان‌ یافته، برای ضربه ‌زدن... با هم ارتباط دارند، پول خرج می‌کنند، پول می‌گیرند، خیانت می‌کنند، خباثت می‌کنند، پست ‌فطرتی نشان می‌دهند برای اینکه یک جوری نگذارند انقلاب حرکت بکند؛ انقلاب هم دارد حرکت می‌کند، سینه‌اش را سپر کرده؛ آمریکایی ‌ها و صهیونیست‌‌ها اقرار می‌کنند به شکست... خانواده‌‌های شهدا گاهی می‌‌آیند اینجا پیش من؛ زبان انسان قاصر است از اینکه این حالتی را که اینها دارند، توصیف کند... این انقلاب یک چیز عجیبی است؛ حتّی شماها هم که رفته‌اید در دلش و آن‌ جور کار کرده‌اید، هنوز به آن اعماق و ریزه‌کاری‌‌هایش نرسیده‌اید؛ ما که بیشتر از شما نرسیده‌ایم. این برای ارباب‌های دنیا، حالا حالاها دردسرها خواهد داشت؛ این اوّل کار است الان».
5- مرور روند تحولات چند ماه اخیر - از اقدامات متقابل در مقابل عهدشکنی غرب تا توقیف نفتکش انگلیس و سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکا و ضربات کاری مقاومت به عربستان و اسرائیل- از برگشتن ورق به نفع جبهه مقاومت حکایت می‌کند. یک تجربه مهم این است که وقتی به دشمن ضربه قاطع می‌زنید، صدایی جز غُر زدن او نمی‌شنوید، اما وقتی به جای ضربت متقابل، انفعال نشان می‌دهید، همان‌ها مهاجم‌تر می‌شوند. آخرین بار، مقاومت یمن، ضرباتی کاری به رژیم متجاوز عربستان زد که نه رادارهای پیشرفته آمریکایی توانست آن را رصد کند و نه سیستم پدافندی پاتریوت از عهده مهار آن برآمد. نتیجه همین یک نقطه زنی (نه ضربات دامنه داری که می‌تواند به اجرا درآید)، توقف صادرات ۵ میلیون بشکه نفت و افزایش ۱۲ دلاری قیمت آن بود. و این در حالی است که هنوز سایر حلقه‌های محور مقاومت وارد میدان نشده‌اند. تبدیل ظرفیت‌های موجود به امکانات فعال میدانی، حاصل راهبردی صبورانه و حکیمانه بر مبنای تربیت و بسیج‌گری است. محاصره شده‌ترین حلقه محور مقاومت، بارها قدرتمند‌ترین تور راداری و پدافندی آمریکا را در عربستان پاره کرد و سخت‌ترین ضربات را زد. اما مهم‌تر از توان فنی که تار عنکبوت ابرقدرت را از هم درید، مردمان غیرتمند و نافذ البصیره‌ای هستند که در تراز تمدن سازی اسلامی تربیت شده‌اند. این جاری خروشان انقلاب اسلامی است که سرچشمه گرفته از مکتب سید‌الشهدا علیه‌السلام، مردمانی مقاوم‌تر از پاره پولاد در افغانستان و عراق و سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و بحرین ساخته است.
6- رهبر انقلاب هفته گذشته در ابتدای درس خارج فقه، موضوع مهمی را متذکر شدند: «امسال جلسات عزاداری بحمدالله خیلی پُررونق بود... این همه تبلیغات علیه مقدّسات انجام می‌گیرد از طرف دشمنان ما؛ چه در تلویزیون‌ها، چه در رسانه‌های صوتی، چه در فضای مجازی، سرگرمی‌های گوناگون و جاذبه‌های مختلف برای جوان‌ها، در عین حال شما می‌بینید وقتی محرّم فرا می‌رسد، امواج عظیم مردمی به سمت خیمه‌ حسین‌‌بن‌علی(ع) حرکت می‌کنند. این نشان ‌دهنده‌ این است که ملّت ما در زیر خیمه‌ حسین‌‌بن‌علی علیه‌السّلام یک راهی را دارد ادامه می‌دهد؛ ملّت در حال تصمیم‌گیری است، در مواجهه‌ با موج تبلیغاتی گسترده‌ و عمیقی که علیه کشور و مقدّسات دارد صورت می‌گیرد... اینکه بنده در بسیاری از صحبت‌ها تکیه می‌کنم بر روی نقش جوان‌ها و مردم، ناظر به این قضیه است. زمام امور بهبود اوضاع، دست مردم است؛ بخصوص جوانان. همه چیز در سایه‌ عزم مردم، تصمیم مردم، بصیرت مردم، و ایمان مردم می‌تواند در مجرای صحیح خودش قرار بگیرد و کشور را به نقطه‌ مطلوب برساند... علاج مشکلات گوناگون کشور دست مردم است؛ به بیگانه نباید نگاه کرد، به فلان دولت و فلان دولت نباید امید بست، به نشست و برخاست با این و آن نبایستی اتّکال کرد».
7- اتفاق قابل رصد دیگر، برانگیختگی عمومی برای مبارزه با تخلفات دانه درشت‌ها و‌اشرافیت هم افق با تمدن و سیاست غرب است. درخشش قوه قضائیه در این عرصه می‌تواند الهام‌بخش دولت و مجلس برای هموار کردن مسیر تمدنی «پیشرفت و عدالت» باشد. با تحول در حال شکل گیری در افکار عمومی، دولت و مجلس هم باید خود را در تراز انتظارات به‌حق ملت تغییر دهند؛ در غیر این صورت، ناچارند جای خود را به افراد شایسته و خدوم بسپارند. موج استقبال عمومی از رویکرد سازنده دستگاه قضایی به حدی گسترده است که آقای اکبر ‌ترکان (مشاور سابق رئیس‌جمهور) به روزنامه ایران می‌گوید «در چند وقت اخیر و با ورود آقای رئیسی، مقابله با فساد جان‌گرفته است. نقطه امیدواری اینجاست مقاماتی که مرتکب فساد درون سیستم شده‌اند، درحال شناسایی هستند. من از این موضوع که آقای رئیسی در برخورد با فساد جدی هستند، بسیار خشنودم. باید در مجلس و دولت هم مانند آقای رئیسی حضور داشته باشد که با فساد برخورد کند». صادقی عضو فراکسیون امید هم گفته است «برخورد عادلانه و بی‌طرفانه دستگاه قضا با مفاسد اقتصادی تضمین‌کننده استمرار و نتیجه‌بخش بودن آن است. به سهم خود شهادت می‌دهم رسیدگی‌های قضایی در پرونده بانک سرمایه که در جریان جزئیات آن هستم، دقیق و بی‌طرفانه است. از پیگیری‌های نماینده جوان و شجاع دادستانی در این پرونده تقدیر می‌کنم.» او اسفند 97 هم گفت «بسیاری از قضات دادگستری نسبت به تغییرات قریب‌‌الوقوع در مدیریت قوه قضائیه خوش ‌بین هستند».
8- با مرور روند عمومی تحولات چنین به نظر می‌رسد که رویکرد تمدن‌سازی بر مبنای تربیت انسان‌های «مختار و مسئولیت‌شناس»، به یکی از موثرترین و پرثمر‌ترین دوران خود در طول تاریخ رسیده است. حتما کژتابی و انحراف و تحریف و مزاحمت و معارضه در مقابل این رویکرد هم کم سابقه است. نمی‌خواهیم ادعا کنیم در یک اتوبان هموار و آسفالته افتاده‌ایم و هیچ کوتاهی و خللی از سوی کارگزاران در کار نیست. بی‌تردید معارضان جهانی و هم افق‌های آنها در داخل، تقلا می‌کنند در مسیر درس آموزی ملت‌ها اختلال ایجاد کنند و بذر نا امیدی و ناتوانی و تزلزل و بی‌ارادگی بپاشند. اما مهم این است که کمیّتی معتنابه و بی‌سابقه در میان ملت ما و ملت‌های منطقه، تربیت و درایت و همتی را که باید، یافته‌اند.
9- پایان این یادداشت را به قضاوت چند ناظر خارجی اختصاص می‌دهیم. سه ماه قبل دیوید ایگنیشس در روزنامه واشنگتن پست نوشت «وقتی آبه شینزو در ایران بود تا پیام ترامپ را به رهبر ایران بدهد و آیت‌الله خامنه‌ای درخواست ترامپ را رد کرد، در صدای رهبر عالی ایران می‌شد بازتاب صدای آیت‌الله خمینی را شنید که گفت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. ایران، اعتماد به نفس قابل توجهی دارد». و همان ایام بود که دکتر یحیی ابوزکریا متفکر الجزایری تصریح کرد «درحالی که بسیاری از حاکمان عرب در مقابل شیطان آمریکا ترامپ سر تعظیم فرود آورده‌اند، مرد مسلمانی از سرزمین فارس به نام سیدعلی خامنه‌ای در برابر او ایستاد و بینی‌اش را به خاک مالید. حقیقت این است؛ بگذار قورباغه‌ها هرچه می‌خواهند سروصدا کنند». روند تحولات چند سال اخیر به نحوی بوده که مجله نیوزویک چند ماه قبل در تیتر اول خود نوشت: ترامپ بین سه ابرقدرت دنیا محاصره شده است؛ روسیه، چین و ایران. البته تنها ایران بود که می‌توانست به پیک آمریکا بگوید «من ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم» و تنها ایران است که می‌تواند پهپاد آمریکایی را هدف‌گیری و سرنگون کند.
این سخنان، اظهارات چند ماه قبل آیت‌الله سید یاسین موسوی امام جمعه بغداد است که گفت «از امام خمینی(ره) پرسیدند آیا انقلاب اسلامی از علائم ظهور است؟ امام پاسخ داد خیر، این انقلاب از علائم ظهور نیست، بلکه اول ظهور است. از خدا می‌خواهیم که امام خامنه‌ای، همان سید خراسانی در روایات باشد». مشابه همین ادبیات امیدوارانه، هفته گذشته در سخنان یکی از علما و موکب‌داران عراقی عنوان شد.
محمد ایمانی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
ضرورت توجه به مشترکات خود با فرشتگان
(خوان حکمت)
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حدیثی را مرحوم کلینی(رض) در کتاب شریف کافی و همچنین مرحوم شیخ مفید در کتاب شریف امالی‌ خود نقل کردند که امام(ع) فرمود: علم قبل از جهل است، اگر قرآن کریم و اگر خدای سبحان بر مردم تعلّم را واجب کرده است، قبل از آن، تعلیم را برعلما واجب کرده است، «لِأَنَ‏ الْعِلْمَ کَانَ‏ قَبْلَ‏ الْجَهْلِ».[1] گرچه مردم موظفند که عالم بشوند؛ ولی قبل از اینکه وظیفه مردم مشخص بشود، وظیفه علما روشن شد که آنها موظف هستند مردم را عالم کنند.
این تعبیر که علم قبل از جهل است؛ یعنی چه؟ ذات اقدس اله قبل از اینکه جاهل را خلق بکند، عالم را خلق کرد، زیرا آدم(ع) که عالم به اسمای الهی بود: «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأسْماءَ»،[2] قبل از دیگران خلق شده است و در درون ما قبل از اینکه ما فراموش بکنیم، جاهل بشویم و تجاهل بکنیم، علم را خلق کرده است: «وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها «فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها»؛[3] انسان قبل از اینکه جاهل بشود، عالم بود. عالم به دنیا آمد. جهل یک سلسله غرایز و اغراضی است که روی علم را پوشانده است؛ لذا حضرت فرمود: «لِأَنَ‏ الْعِلْمَ کَانَ‏ قَبْلَ‏ الْجَهْلِ»، ما قبل از اینکه جاهل بشویم، عالم بودیم.
وظیفه علما، جلوگیری از پیدایش جهل در فطرت انسانی
وظیفه علما این است که هم از آن سابقه خود پاسداری کنند و هم از سابقه ساختار خلقت حمایت کنند، نگذارند جهل پیدا شود، چون اگر ـ خدای ناکرده ـ جامعه‌ای جاهل بود، هم بیراهه می‌رود هم راه دیگران را می‌بندد و اگر عالم بود نه بیراهه می‌رود و نه راه دیگران را می‌بندد؛ لذا همه ما موظف هستیم که آن مهمان را در کنار میزبان حفظ بکنیم. یک سلسله علومی است که مهمان ما هستند؛ یعنی ما آنچه که در حوزه‌ها می‌خوانیم یا در دانشگاه‌ها یاد می‌گیریم، اینها مهمان‌ هستند. میزبان و صاحبخانه ،آن علم فطری است که فرمود: «وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها».
اگر ما در حوزه و دانشگاه، علمی تحصیل کردیم که با صاحبخانه (فطرت)بسازد، راحت زندگی می‌کنیم. هیچ غوغایی در درون ما نیست و هیچ چیزی هم ما را نمی‌فروشد و ما هم خود را به هیچ چیزی نمی‌فروشیم، زیرا صاحبخانه درِ این خانه را محکم بسته است و مزاحم را راه نمی‌دهد؛ ولی اگر ـ خدای ناکرده ـ مهمانی دعوت کردیم که با صاحبخانه نساخت، اولین ضرر را خود ما می‌کنیم.
امیر مؤمنان(ع) یک بیان نورانی دارد که فرمود: «رُبَّ عَالِمٍ قَدْ قَتَلَهُ جَهْلُهُ وَ عِلْمُهُ مَعَهُ لَا یَنْفَعُه‏»؛[4] چه بسا عالمان حوزه و یا دانشگاهند که درس خوانده‌اند، عالم‌ هستند؛ ولی کشته جهل هستند. در جهاد درون، جهل اینها بر اینها مسلط شد و آنها را از پا درآورد،در بخشی دیگر فرمود: «کَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِیر تَحْتَ هَوَیً أَمِیر»؛[5] چه بسیار عقل هستند که در آن نبرد داخلی و جهاد درونی به اسارت نفْس درمی‌آیند، به اسارت غرور و خواسته‌ها درمی‌آیند و آنچه را می‌خواهند(هوای نفسشان) بر عقلشان حاکم است.
ضرورت توجه به مشترکات با فرشتگان
بنابراین وظیفه عالمان و مسئولان حوزه علمیه این است: میزبان را شناختن، یک؛ مهمانی دعوت کردن که با میزبان بسازد، دو؛ وقتی حرم امن خود را پاسداری کردند به دیگران بپردازند و آن اینکه دیگران را عالم بکنند. همین امام(ع) ـ طبق نقل مرحوم شیخ مفید در کتاب شریف امالی ـ فرمود: «مَنْ قَالَ لَا إِلَهَ إِلَّا الله فَلَنْ یَلِجَ مَلَكُوتَ السَّمَاءِ حَتَّی یُتِمَّ قَوْلَهُ بِعَمَلٍ صَالِحٍ»؛ کسی که لا اله الا الله می‌گوید، به عالم حقایق و ملکوت راه پیدا نمی‌کند مگر اینکه سخنش را با عمل صالح و نیک کامل کند.[6] ما یک سلسله مشترکاتی با حیوانات داریم. این بخش حیوانی ما با بخش حیوانات شریک هم است؛ اما آنچه که مورد غفلت است و کمتر به آن توجه می‌شود این است که ما یک سلسله مشترکاتی با ملائکه داریم. درست است که با حیوانات در غذا خوردن، در رشد کردن، در نمو کردن، در تولید و مانند آن شریک هستیم؛ اما با ملائکه هم شریک هستیم. شراکت در ملائکه به این است که هر جا درس‌های علمی باشد؛ چه حوزه و چه دانشگاه، اگر درس الهی باشد، درس دینی باشد، «إِنَّ الْمَلَائِكَةَ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا لِطَالِبِ الْعِلْم‏»؛[7] فرّاش آن مدرَس و مدرسه ملائکه هستند. ملائکه پرها را پهن می‌کنند و مستمعین روی پرِ ملائکه می‌نشینند تا به ما بگویند تو ‌ای انسان با منِ فرشته مشترکات فراوانی داری. تنها این نیست که اگر یک وقت بیمار شدید فتوا را از آزمایشگاه موش بگیرید. تمام بیماری‌ها این‌طور نیست که آزمایشگاه موش جواب بدهد. بسیاری از بیماری‌هاست که موش و امثال موش آن را ندارند.
توانایی انسان در همسانی با فرشتگان
اینکه فرمود: «فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَهُمُ الله مَرَضاً»؛[8] ،اینکه فرمود اگر کسی وضو گرفت، خواست به مسجد برود، نمازی بخواند،اما در بین راه ظلمی کرد یا دروغی گفت ، مستحب است وضوی خود را اعاده کند؛[9] برای این است که یک بیماری دامنگیر او شده است؛ این بیماری را از آزمایشگاه موش نمی‌شود گرفت. ما یک مشترکاتی با ملائکه داریم. اگر این مشترکات را بخواهیم حفظ بکنیم ،دیگر از آزمایشگاه موش و امثال موش و علوم تجربی و امثال علوم تجربی توقّعی نداریم. این را در کنار قرآن و عترت و در کنار مناجات و دعا، در کنار شب‌زنده‌داری‌ها، در کنار توسل به اهل‌بیت(علیهم السلام و علیهم الصلاهًْ) داریم.
مرحوم شیخ مفید در امالی فرمود انسان اگر ایمان بیاورد، وارد ملکوت عالم نمی‌شود مگر با عمل صالح؛ ملکوت عالم یعنی باطن این عالم. همان‌طوری که ذات أقدس اله به ابراهیم خلیل نشان داد، فرمود: «وَ كَذلِكَ نُری إِبْراهیمَ مَلَكُوتَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ‏»،[10] در سوره «اعراف» هم به ما گفت چرا در ملکوت نگاه نمی‌کنید؟ «أَ وَ لَمْ یَنْظُرُوا فی‏ مَلَكُوتِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ».[11] بنابراین اگر فردی از عزیزان ما نظامی شد یا فردی طلبه یا دانشجو شد، مشترکات با فرشته‌ها را نباید فراموش بکند که ما می‌توانیم در بسیاری از امور با ملائکه همسان باشیم، شبیه فرشته‌ها باشیم، از یک عده‌ای شفاعت بکنیم، این مقدور ماست چرا ارزان از دست بدهیم؟ چرا این را قدر نشناسیم؟ چرا به اینجا نرسیم؟ آن مقامات برتر و عرشی، برای ائمه(ع) است، اما شاگردان آنها به جایی رسیدند که با ملائکه محشور هستند. بسیاری از فرشته‌ها به زیارت آنها می‌آیند و حافظ آنها هستند و در خطرها آنها را حفظ می‌کنند.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله)
در جلسه درس اخلاق؛ 17/5/98
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1]. کافی(ط ـ الإسلامیهًْ)، ج1، ص41؛ أمالی (للمفید)، ص66.
[2]. بقره، 31 .
[3]. شمس، 7 و 8.
[4]. نهج‌البلاغه صبحی صالح،.حکمت107.
[5]. همان، حکمت211.
[6]. أمالی (للمفید)، ص184.
[7]. كافی(ط ـ الإسلامیهًْ)، ج1، ص34.
[8]. بقره، 10.
[9]. النوادر(للأشعری)، ص24.
 [10]. أنعام، 75.
[11]. أعراف، 185.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398
نشریه تخصصی فارین پالیسی:
رهبر فوق‌العاده هوشمند ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟ 
   ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
نشریه آمریکایی فارین‌پالیسی اخیرا مصاحبه‌ای با یک افسر سابق سازمان سیا با عنوان «چگونه رهبر عالی ایران، ترامپ را پشت‌سر گذاشت» منتشر کرده است. وی در چندین بخش از مصاحبه اعتراف می‌کند که رهبر معظم انقلاب اسلامی، با کیاستی خاص با آمریکا رو‌به‌رو شده و آنها را مقهور خود کرده است.
«رائول مارک گرشت» افسر سابق سازمان سیا پس از حمله عظیم و غافلگیر‌کننده هفته پیش جنبش مقاومت انصارالله یمن به تأسیسات نفتی سعودی، با فارین‌پالیسی در مورد افزایش تنش میان آمریکا و ایران صحبت کرده است.
وی که سال‌هاست روی مسائل ایران متمرکز بوده و به گفته خود 30 سال است که درباره رهبر جمهوری اسلامی ایران مطالعه می‌کند، کارشناس اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» بوده و به تحلیل مسائل ایران مشغول است. نکته قابل تأمل اینکه «رائول مارک گرشت» افکار و نگاهی به‌شدت ضدایرانی دارد و یکی از حامیان خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران بوده است.
از سوی دیگر اندیشکده‌ای که وی اکنون در آن مشغول به فعالیت است یک اندیشکده صهیونیستی است که رد پای آن را در بسیاری از تصمیمات و اقدامات ضدایرانی سال‌های اخیر آمریکا به‌خصوص در موضوع تشدید تحریم‌ها می‌توان مشاهده کرد. همان اندیشکده‌ای یا به عبارت درست‌تر بازوی اتاق جنگ اقتصادی و رسانه‌ای آمریکا که وزارت امور خارجه کشورمان به تازگی آن را تحریم کرده
 است.
رائول مارک گرشت که به فارسی مسلط است مانند برخی دیگر از تحلیلگران آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده و مدعی است تهران پشت این حملات است. البته او هم مانند بقیه سندی برای این ادعای خود ندارد و می‌گوید باید منتظر نظر کارشناسان نظامی بود.
هم آمریکا تحقیر شد هم عربستان ضربه خورد
وی در ابتدای این گفت‌و‌گو و در پاسخ به این سؤال جهت‌دار فارین‌پالیسی مبنی بر اینکه «آیا این حمله اقدامی پرخاشگرانه از سوی ایران و در پاسخ به ضعف آمریکاست؟» مدعی شده است: «بله، البته! ایرانی‌ها همواره تنش‌ها را به تدریج افزایش داده‌اند و از آنجا که هر بار ما اقدامی انجام ندادیم، آنها ریسک را تا گزینه نظامی بالا بردند. آنها ریسک را تا خط مقدم هسته‌ای هم پیش خواهند برد. با این حمله ایرانی‌ها در دو جبهه پیروز شدند، هم آمریکا را تحقیر کردند و هم به عربستان که از آن نفرت دارند، ضربه‌زدند.»
گرشت در ادامه در پاسخ به این سؤال که چگونه وی این حمله را از سوی ایران می‌داند در حالی که تاکنون فقط گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حمله مستقیم از طرف ایران مطرح شده است؟ ضمن تکرار ادعاهای مقامات آمریکایی و سعودی می‌گوید: «شیوه ایران این است که برای دسترسی به قابلیت انکار، از نیروهای نیابتی‌اش استفاده کند. ایرانی‌ها به اندکی استتار نیاز دارند و نیروهای مختلف شیعه این امکان را به آنها می‌دهد. اگر تهاجم اخیر یک تهاجم مستقیم بوده باشد این آزمونی ویژه برای ترامپ و بن‌سلمان است. این حملات ضعف دفاع هوایی عربستان را به روشنی آشکار کرد.»
درباره منشاء حملات کارشناسان اطلاعاتی نظر دهند!
وی در عین حال بدون‌ اشاره به سندی مشخص برای متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی می‌گوید: «بدیهی است که باید محققان و کارشناسان اطلاعاتی با بازبینی آرشیو رادارها اعلام نظر کنند که این موشک‌ها واقعاًً از کجا آمده است!»
مایک گرشت در ادامه موضوع لزوم پاسخ دادن به ایران را امری حیاتی دانسته و مدعی شده است: «اگر آمریکایی‌ها پاسخی ندهند، مسئله بسیار جدی خواهد شد و باید بگویم که رئیس‌جمهور از الان باید آزادی دریانوردی ناوگان آمریکایی را از دست رفته بداند. اگر آمریکا اجازه دهد ایران به خواست و اراده خود مبادرت به چنین حملاتی نماید، ادعای ایالات متحده مبنی بر دفاع از نفت سعودی از دهه 1950 تاکنون زیر سؤال می‌رود.»
لفاظی مقامات آمریکا برای ایرانی‌ها‌ ترسناک نیست
این افسر سابق سازمان سیا در ادامه هدف‌های انتخاب شده را بسیار هوشمندانه معرفی کرده و ضمن اتهام‌زنی مجدد به ایران به فارین‌پالیسی گفته است: «باید بگویم که گزینش اهداف از سوی ایرانی‌ها مرا بسیار تحت تأثیر قرار داده چرا که این گزینش‌ها برای ما تعیین‌کننده است.»
در این بخش از گفت‌وگو خبرنگار فارین پالیسی از وی می‌پرسد که آیا منظورش رهبر عالی ایران است که این اقدام را آزمونی نهایی برای عقب‌نشینی دوباره آمریکا می‌داند؟ گرشت پاسخ می‌دهد: «با توجه به اظهارات برخی مقامات دولت آمریکا از جمله مایک پمپئو باید گفت که به‌نظر می‌رسد ما در حال عقب‌نشینی هستیم. اظهارات پمپئو مبنی بر رایزنی با سعودی‌ها و تشکیل ائتلاف زمانی که به زبان فارسی ‌ترجمه می‌شود چندان ‌ترسناک نیست.»
آمریکا زمانی که کار دیگری نتواند انجام دهد، تحریم می‌کند!
خبرنگار فارین‌پالیسی در ادامه می‌گوید که «اما ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرده است «که وی ضمن تمسخر سیاست افزایش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ می‌گوید: «اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران پاسخی ضعیف است. زمانی که نمی‌توانید هیچ کار دیگری انجام دهید، چه می‌کنید؟ از تحریم‌ها استفاده می‌کنید.»
این افسر سابق سازمان سیا در پاسخ به این سؤال که آیا انسجامی ‌در سیاست‌های ضدایرانی وجود دارد یا خیر؟ این‌گونه پاسخ می‌دهد که: «دولت آمریکا به‌رغم تمایل رئیس‌جمهور برای موافقت با پیشنهاد ماکرون در نشست جی۷ تحریم‌ها را کاهش نداد می‌توان گفت که حداقل در زمینه تحریم‌ها سیاست ترامپ در برابر ایران دارای انسجام و یکپارچگی است. ترامپ هنوز این یکپارچگی را نقض نکرده است. به‌نظر من اینکه ترامپ از تحریم‌ها فقط برای رسیدن به توافق با ایران استفاده می‌کند، متقاعد‌کننده است اما تحقق این هدف امکان‌پذیر نیست.»
او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه در 75 سال گذشته است
اما نقطه عطف این مصاحبه تحلیل گرشت از رویارویی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و ترامپ است. این افسر سابق سیا و تحلیلگر ضدایرانی در تحلیل این رویارویی می‌گوید: «فکر می‌کنم رهبر عالی ایران درپی کشاندن ترامپ به یک نبرد سیاسی است. بدون شک او یک قهرمان جدی است. من فکر می‌کنم او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه از جنگ جهانی دوم به این سو است. او فوق‌العاده باهوش بوده و از مهارت‌های ممتاز و استعدادهای عالی برخوردار است. من می‌توانم بر مبنای مستندات آماری بگویم که رهبر ایران قطعا برتر از ترامپ و در نقطه مخالف او قرار دارد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 31 شهریور 1398


( کل صفحات : 19 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات