تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار تولید‌کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی تاکید کردند:
تحریم‌ها به این زودی برداشته نمی‌شود
/راه حل تکیه بر توان داخلی است
     ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

Image result for ‫رهبر انقلاب اسلامی در دیدار تولید‌کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی تاکید کردند‬‎
Image result for ‫رهبر انقلاب اسلامی در دیدار تولید‌کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی تاکید کردند‬‎
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سه‌شنبه شب در دیدار دو هزار و پانصد نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، با ‌اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور، تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون‌سازی اقتصاد از آسیب تحریم‌ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده‌ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می‌کنم.
ایشان هدف اصلی از جلسه با تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی را تکریم این عناصر اساسی در افکار عمومی خواندند و سخنان تولیدکنندگان در این دیدار را بسیار مهم، سنجیده و قابل توجه دانستند.
رهبر انقلاب با بیان این نکته که ای‌کاش تعداد بیشتری از مسئولان بخش‌های دولتی و نمایندگان مجلس در این جلسه مهم حضور داشتند، گفتند: کسانی که در مورد رونق تولید جور دیگری فکر می‌کنند و برای حل مشکلات چشم به جای دیگری دارند، باید حرف‌های امشب این تولیدکنندگان را می‌شنیدند و درک می‌کردند که تنها دریچه «انتقالِ حیات، روشنایی و نیرو به داخل کشور» همین دریچه‌ای است که فعالان بخش تولید بر روی کشور می‌گشایند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نقش اقتصاد را در نظام اسلامی بسیار مهم برشمردند و افزودند: ثروتمند کردن جامعه، افزایش ثروت ملی، گسترش رفاه عمومی و توزیع عادلانه منابع عمومی در اسلام، یک ارزش است که با تحقق این نگاه در عین وجود تفاوت در جامعه، شکاف طبقاتی به‌وجود نخواهد آمد.
خط‌شکنان تولید و رونق اقتصادی
رهبر انقلاب تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط‌شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.
ایشان با ‌اشاره به جنگ همیشگی اقتصادی میان کشورها و قدرت‌ها، افزودند: البته در دوره ریاست‌جمهوری فعلی آمریکا، این جنگ با چین، کره، اروپا و دیگر مناطق، بروز و گسترش یافته و در قبال ایران از طریق اعمال تحریم‌ها، شکل وحشیانه، کینه‌ورزانه و جنایت‌آلود گرفته است.
تصور پایان تحریم‌ها در یکی دو سال آینده؛ خیال باطل
رهبر انقلاب تصور پایان تحریم‌ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم‌ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظر پایان تحریم‌ها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود.
ایشان افزودند: البته دور زدن تحریم‌ها به عنوان یک تاکتیک خیلی خوب است، اما کار و راهبرد اساسی را باید بر مصون‌سازی کشور از آسیب تحریم‌ها متمرکز کرد.
ایشان وابستگی به درآمدهای نفتی حتی در بودجه جاری را موجب آسیب‌پذیری کشور خواندند و افزودند: این اتکا با توجه به تحریم‌ها اندکی کاهش یافته اما از دهه ۷۰ در زمان دولت برادر و رفیق عزیزمان مرحوم هاشمی رفسنجانی(ره) تأکید کرده‌ام باید وابستگی بر نفت را به‌تدریج کم کنیم.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی را خارج کردن هرساله بخشی از درآمد نفتی از اختیار دستگاه‌های دولتی برشمردند و گفتند: از گذشته تا حال همه دولت‌ها وقتی دچار مشکل می‌شوند، با اصرار و التماس از بنده مجوز برداشت از صندوق درخواست می‌کنند و بر اثر این روند، صندوق توسعه متأسفانه کم‌اثر شده است.
علاج مشکلات؛ مسلح کردن انقلاب به سلاح و اراده تولید داخلی
ایشان مسلح کردن انقلاب به سلاح و اراده تولید داخلی را علاج مشکلات برشمردند و افزودند: تنها راه‌حل مسائل موجود، این است که مسیر تقویت و رونق تولید داخلی را با جدیت ادامه دهیم و با تصمیمات صحیح و اقدامات لازم، موانع را برطرف کنیم که آثار مثبت حرکت در این مسیر نسبت به قبل مشهود است.
نگاه شرطی شدن کشور کنار گذاشته شود
رهبر انقلاب توجه به تولید داخل را موجب دور شدن کشور از حالت شرطی شدن دانستند و گفتند: گره زدن روند حل مشکلات به تصمیمات دیگران موجب بروز بدترین مشکلات برای کشور می‌شود.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با ابراز تأسف از بروز این حالت در چند سال اخیر، افزودند: در این سال‌ها بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه می‌شود» و یا «برجام چه می‌شود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس‌جمهور فرانسه ماندن»، هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد و این نگاه باید کنار گذاشته شود.
ایشان تأکید کردند: البته ایراد ندارد که کاری که عبور از خط قرمز نیست، انجام دهند اما نباید حل مسائل اقتصادی را به این کارها گره زد و افکار عمومی را شرطی کرد.
رهبر انقلاب ظرفیت‌های داخلی را بی‌پایان خواندند و یادآوری کردند: وقتی یک فعال اقتصادی، مانند امشب، گله می‌کند و دغدغه‌مند است، در واقع این حقیقت را اعلام می‌کند که ظرفیت پیشرفت در کشور وجود دارد و باید موانع آن را رفع کرد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت‌های بی‌نظیری که تنها بخشی از آنها مورد استفاده قرار گرفته و به برکت فعالیت فعالان اقتصادی، تحریم‌ها را از تهدید به فرصت تبدیل خواهیم کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه این نکته را یادآور شدند که اگر ملت ایران و فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریم‌ها را بی‌اثر کنند، عامل تحریم‌کننده نیز از ادامه تحریم‌ها دست برخواهد داشت زیرا متضرر خواهد شد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اگر طرف مقابل از سیاست تحریم دست برداشت ما نباید سیاست تکیه بر توان داخلی را تغییر دهیم، افزودند: برخی منتظرند تا اگر راه آن طرف باز شود، جهت‌گیری اقتصادی کشور را به سمت نگاه به خارج ببرند در حالی‌که چنین نگاهی، غلط است.
ایشان خاطرنشان کردند: سیاست‌های تکیه بر توان داخلی باید آنچنان محکم و استوار باشد که اگر تحریم‌ها هم برداشته شد، به این سیاست‌ها آسیبی وارد نشود.
لزوم فرزندآوری
رهبر انقلاب اسلامی، نیروی جوان یا به تعبیر کارشناسان «پنجره جمعیتی» را یکی از مزیت‌های مهم کشور برشمردند و گفتند: ما امروز در دل این فرصت قرار داریم، البته فقط تا ۲۰ سال آینده، امکان استفاده از این مزیت مهم وجود دارد و اگر در این ۲۰ سال غفلت شود، کشور وارد عرصه سالمندی خواهد شد و دیگر نمی‌توان کاری را پیش برد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر لزوم افزایش موالید و همچنین ایجاد ثروت پایدار، افزودند: اینکه بارها بر موضوع فرزندآوری تأکید می‌شود به همین دلیل است زیرا در صورت غفلت از این موضوع که متأسفانه در برهه‌ای طولانی هم به آن بی‌توجهی شد، کشور بعد از ۲۰ سال وارد مسیری خواهد شد که امکان تغییر آن نیست.
ایشان در ادامه سخنان خود توصیه‌های مهمی خطاب به فعالان اقتصادی، عموم مردم، نخبگان دانشگاهی، نهادهای عمومی غیردولتی، رسانه‌ها و دستگاه‌های دولتی بیان کردند.
رهبر انقلاب اسلامی ابتدا به فعالان اقتصادی گفتند: مخاطب سیاست‌های اصل ۴۴ که چارچوب آن نیز تبیین شده است، شما هستید و این سیاست‌ها برای شما هم حق ایجاد می‌کند و هم تکلیف.
در اجرای سیاست‌های اصل 44 درست عمل نشد
رهبر انقلاب اسلامی با‌ اشاره به تأیید سیاست‌های اصل ۴۴ از جانب صاحبنظران اقتصادی در زمان ابلاغ آن، افزودند: البته در اجرای این سیاست‌ها درست عمل نشد زیرا واگذاری برخی کارخانه‌ها به افراد سوءاستفاده‌چی، نه تنها موجب تقویت بخش خصوصی نشد بلکه عملکرد نادرست این افراد اندک، فضا را برای فعالان پرشمار و سالم بخش خصوصی نامساعد کرد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تأکید کردند: فعالان بخش خصوصی باید با استفاده از ظرفیت‌های سیاست‌های اصل ۴۴، با یک برنامه عملیاتی و نقشه راه، زنجیره‌ای تخصصی از «تولید علم و طراحی و مهندسی» تا «تولید محصول و بازاریابی» را تشکیل دهند.
رهبر انقلاب با ‌اشاره به اینکه معنای سیاست‌های اصل ۴۴ جایگزین شدن بخش خصوصی به‌جای بخش دولتی نیست، افزودند: این دو بخش باید به هم کمک کنند و مزاحم هم نباشند، مثلاً اگر بخش خصوصی می‌تواند کاری را انجام دهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن کار ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند کنار بکشند.
ایشان در عین حال افزودند: البته بخش دولتی نباید به کلی از فعالیت‌های اقتصادی دست بردارد زیرا کارهایی وجود دارد که جز بخش دولتی یا بخش‌های عمومی غیردولتی کس دیگری نمی‌تواند آنها را انجام بدهد.
ایشان در همین چارچوب، بخش تعاونی در اقتصاد کشور را پدیده مطلوبی دانستند و افزودند: در تعاونی‌ها، با سرمایه‌های اندک می‌توان ‌اشتغال فراوانی ایجاد کرد که اگر این ‌اشتغال‌های ایجاد شده به صورت شبکه‌ای به یکدیگر متصل شوند، برکات زیادی برای اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد و وزیر محترم تعاون باید موضوع تعاونی‌ها را با جدیت دنبال کند.
«استفاده از کالاهای داخلی»، «شرکت در سرمایه‌گذاری‌های مولد همچون تعاونی‌ها و بورس» و «ترویج فرهنگ کار جهادی و تعاون» توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به عموم مردم بود.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با ‌اشاره به روحیه تعاون و همکاری در میان مردم به‌ویژه در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله، بر لزوم استفاده از این روحیه در همه کارها تأکید کردند و افزودند: مردم باید تولیدات داخلی را تکریم کنند و اگر رفتار غلطی هم در این زمینه وجود دارد آن را زشت بدارند ولی به همه تولیدات داخلی تعمیم ندهند.
ایشان به عنوان نمونه یکی از رفتارهای نادرست در عرصه تولید داخلی را استفاده از نشان خارجی برشمردند و گفتند: این شیوه باید اصلاح شود.
رهبر انقلاب اسلامی وظیفه و مسئولیت نخبگان علمی و دانشگاهی را کمک به حل مسائل اقتصادی و همکاری با بخش‌های تولیدی در جهت تبادل دانش و تجربه دانستند و افزودند: از وظایف مهم نخبگان، تربیت نیروی انسانی خلاق، مبتکر و متناسب با نیازهای روز و همچنین کار علمی برای حل مشکلات موجود در مسائل بانکی و نظام بودجه‌ریزی کشور است.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی باید از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها استفاده کنند، گفتند: در ابتدای سال چهار ماه فرصت داده شد تا نظام بودجه‌ریزی کشور اصلاح شود اما متأسفانه این کار انجام نشد و دلیل آن هم گره‌های علمی است که این گره‌ها با کمک دانشگاهیان و نخبگان علمی برطرف خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه توصیه‌هایی هم خطاب به دستگاه‌های دولتی بیان کردند و گفتند: دستگاه‌های حکومتی باید با جدیت، به دنبال بهبود محیط کسب و کار و برطرف کردن قوانین مزاحم و اصلاح عملکردهای غلط باشند تا محیط مساعد تولید در کشور به‌وجود آید.
عرصه برای واردات و سفته‌بازی بسیار تنگ شود
ایشان تأکید کردند: باید قوانین مربوط به مسائل مالی، پولی، بانکی، گمرکی، بودجه و تأمین اجتماعی به نفع تولید تغییر پیدا کنند و عرصه برای واردات و سفته‌بازی بسیار تنگ شود.
رهبر انقلاب تغییر قوانین و دستورالعمل‌ها را وظیفه مجلس شورای اسلامی دانستند و گفتند: البته برخی از این قوانین تغییر کرده و در مجلس تصویب شده اما هنوز اجرایی نشده‌اند. حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه عمده مشکلات بخش تولید مربوط به مسائل بانکی و گمرکی است، مجلس و دولت را به اقدامات جدی برای برطرف کردن این مشکلات توصیه کردند.
ایشان به احتمال بروز برخی خطا از جانب تولید کنندگان ‌اشاره کردند و گفتند: همه خطاها در یک سطح نیستند و نباید برای هر خطایی دستگاه‌های نظارتی بر سر تولید‌کننده بریزند، البته حساب خیانت از این‌گونه خطاها، جدا است.
رهبر انقلاب اسلامی با ‌اشاره به گزارش رئیس ‌قوه قضائیه مبنی بر جلوگیری از تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی که در آستانه تعطیلی بودند، آن را اقدامی بسیار خوب خواندند.
توصیه دیگر حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دستگاه‌های دولتی، لزوم ثبات سیاست‌های مالی و پولی بود.
ایشان همچنین با اشاره به تجربه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی، گفتند: این تجربه به ما نشان می‌دهد که کشورهای خارجی هیچ‌گاه حاضر به انتقال فناوری‌های اساسی به‌ویژه در بخش نفت، پتروشیمی و خودرو به ایران نیستند بنابراین دستگاه‌های دولتی باید به دنبال استفاده از توانایی‌های داخلی برای رسیدن به این فناوری‌ها باشند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همان فکر و اندیشه دقیقی که می‌تواند بدون هیچ کمکی به فناوری پیچیده و نادر سلول‌های بنیادی و یا فناوری غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۵ درصد به ۲۰ درصد دست پیدا کند، آیا نمی‌تواند به فناوری استحصال بهتر و بیشتر از چاه‌های نفت دست یابد؟ قطعاً می‌تواند؛ بنابراین باید از این ظرفیت بی‌بدیل داخلی استفاده کرد.
ایشان به خروج سریع شرکت‌های خارجی نفت و خودرو از ایران بعد از اعلام تحریم‌ها ‌اشاره کردند و گفتند: در آن زمان برخی از این موضوع غصه خوردند اما باید غصه نخورد و خوشحال بود.
رهبر انقلاب اسلامی با ‌اشاره به شرکت‌های داخلی که در زمینه قطعه‌سازی برای خودرو، صنایع نفت، لوازم خانگی و ماشین‌آلات فعالیت می‌کنند، افزودند: باید از این توانایی استفاده کرد و با تشکیل یک نمایشگاه دائمی میان این شرکت‌ها هم‌افزایی به‌وجود آورد.
ضرورت انتقال توانایی‌های دستگاه‌های نظامی به دستگاه‌های غیرنظامی
ایشان انتقال توانایی‌های بسیار بالای مهندسی و فناوریِ دستگاه‌های نظامی به دستگاه‌های غیرنظامی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: سالها قبل یک ژنرال اسرائیلی گفته بود از ایرانی‌ها بدم می‌آید اما در مقابل پیشرفت نظامی آنها تعظیم می‌کنم البته ما از آن موقع تاکنون دستاوردهای فراوانِ مهم‌تر و جالب‌تری داریم که موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر و خطای حداکثر چند متر، تنها یکی از آنهاست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: توان مهندسی و فناوری دستگاه‌های نظامی که به چنین افتخاراتی منجر می‌شود، باید در عرصه خودرو، نفت، مسائل فضایی و دیگر بخش‌ها به‌کار گرفته شود.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای حمایت از صادرات و حضور فعالان اقتصادی در کشورهای دیگر را هم مهم دانستند و افزودند: می‌توانیم با استفاده از ظرفیت دیپلماسی، با همسایه‌ها و دیگر کشورها، ارتباطات اقتصادی خوبی برقرار کنیم.
ایشان مسئولان را به استفاده از تولیدات داخلی در مجامع بین‌المللی توصیه کردند و افزودند: مسئولان باید نشان‌ها، حرف‌ها و مفاهیم ایرانی را ترویج کنند اما برخی برعکس عمل می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: یکی از گله‌های ما از برخی مسئولان سال‌های گذشته این بود که چرا وقتی در جمع اروپایی‌ها صحبت می‌کنند حرف صد سال پیش یک متفکر اروپایی را بیان می‌کنند، این حرف که برای اروپایی‌ها جدید نیست و ارزشی ندارد اما حرف‌های ما نو و نشنیده است و باید آنها را بیان کرد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه سخنانشان حضور همه‌جانبه بخش خصوصی و تعاونی را در بخش نفت و گاز ضروری دانستند و افزودند: برخی قوانین مجلس نظیر قانونی که اخیراً در زمینه صنایع پایین‌دستی نفت و گاز مصوب شد، معطل آیین‌نامه‌ها می‌ماند، در حالی‌که این کارها باید سریعاً انجام شود تا فعالیت‌های تولیدی سرعت ‌گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان رسانه‌ها را به انعکاس وسیع و مناسب موفقیت‌های تولیدگران فراخواندند و افزودند: رسانه البته از سر دلسوزی برخی ‌اشکالات را منعکس می‌کند که عیبی هم ندارد تا مسئولان اگر تلویزیون می‌بینند، بفهمند مشکلات کجاست، اما در کنار آن باید موفقیت‌های عرصه‌های مختلف تولیدی را برای مردم به‌ویژه جوانان بازگو کرد و با معرفی ظرفیت‌ها به مشتاقانِ فعالیت تولیدی، مطالبات منطقی فعالان اقتصادی را نیز پیگیری کرد تا مسئولان به آنها توجه کنند.
ضرورت تفاوت تعرفه تبلیغات کالاهای داخلی
با خارجی
ایشان همچنین تفاوت تعرفه تبلیغات کالاهای داخلی با خارجی را ضروری خواندند و افزودند: باید در این زمینه به گونه‌ای عمل کرد که فعالان اقتصادی بتوانند نشان خود را تبلیغ و ترویج کنند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پایان سخنانشان خطاب به ملت ایران و دوستان و دشمنان انقلاب تأکید کردند: ملت ایران در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی (مانند کارهایی که در این چند روز بود و کارهای مردمی نبود) دشمن را عقب زده است و به فضل الهی در جنگ اقتصادی هم دشمن را به‌طور قاطع عقب خواهد زد و با ادامه حرکت کنونی در مسیر رونق تولید و پیشرفت اقتصادی، افق روشن آینده خود را محقق خواهد کرد.
در ابتدای این دیدار که در سال رونق تولید برگزار شد، جمعی از کارآفرینان و فعالان عرصه اقتصاد و تولید ملی به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند.
آقایان:
-  بهمن عبداللهی – رئیس ‌اتاق تعاون ایران
-  سیروس تالاری – تولید‌کننده تجهیزات صنعت نفت
-  سعید زکایی – تولید‌کننده انواع ترکیبات پلیمری
-  بابک ثقفی – تولید‌کننده صنعت ماشین‌های اداری ایران
-  محمد عرب – تولید‌کننده کفش و انواع چرم مصنوعی
-  حسین یوسفی – پرورش‌دهنده ماهی در قفس
-  امیر فرشچی – تولید‌کننده داروهای زیستی
-  علیرضا حسین احدی – فعال صنعت طلا و جواهر
-  سید محمد حسین دانا – عضو هیئت مدیره اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی
-  و خانم شهین شهرکی – تولید‌کننده و صادر‌کننده صنعت سوزن‌دوزی بلوچ
بر این محورها تأکید کردند:
-  ضرورت باور فرهنگ تعاون به عنوان رکنی برای اجرای سیاست‌های اقتصادی
-  ساماندهی شبکه‌های تعاونی توزیعی برای تأمین مایحتاج عمومی
-  ضرورت تلاش برای دست یابی به ظرفیت ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد ملی
-  پیشرفت خیره‌کننده سازندگان تجهیزات صنعت نفت از وابستگی مطلق در دوران قبل از انقلاب به توانایی ساخت و طراحی بیش از ۸۵ درصد تجهیزات
-  ضرورت مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌های کلان اقتصادی
-  لزوم اصلاح قوانین و بخشنامه‌های متعدد که تولید و صادرات را کُند می‌کند
-  ضرورت بازخواست از افرادی که با بی‌عملی، فعالیت‌های صادراتی را کم‌سرعت و متوقف می‌کنند
-  تأکید بر برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی صنعتی کشور و توسعه نشان‌های ملی در کشورهای هدف صادرات
-  ضرورت سرمایه‌گذاری ویژه در صنعت الکترونیک به عنوان صنعت پایه با هدف جلوگیری از خروج نخبگان
-  دور کردن بیشتر کشور از آسیب‌های تحریم و زمینه‌سازی برای گسترش صنایع دیگر
-  پیشنهاد تأمین ارز رقابتی برای تولیدکنندگان لوازم خانگی برای مدت ۳ سال
-  لزوم حمایت سازمان بورس از ورود صنایع لوازم خانگی و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی
-  ظرفیت صنعت کفش برای تبدیل کردن کشور به سکوی صادرات کفش در غرب آسیا
-  نگاه فرصت‌محور به پنج هزار کیلومتر سواحل کشور برای توسعه و رونق صنعت آبزیان
-  لزوم استفاده بیشتر از جایگاه ممتاز ایران در بیوتکنولوژی دارویی
-  هدفگذاری صنعت طلا و جواهر برای دستیابی به رتبه دوم صادرات مصنوعات در منطقه
-  درخواست حمایت ارکان کشور از پروژه بزرگ شرکت‌های ایرانی اکتشاف و تولید نفت
  ـ ایجاد ‌اشتغال پایدار از طریق گسترش صنایع دستی در تمام نقاط کشور با به‌کارگیری نیروهای بومی.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398


تشییع با شکوه پیکر مطهر دو شهید مدافع امنیت در ملارد و شهریار   
۱۳۹۸/۰۸/۲۹

Image result for ‫شهیدان مدافع امنیت مصطفی رضایی و مرتضی ابراهیمی‬‎
پیکر مطهر شهیدان مصطفی رضایی و مرتضی ابراهیمی در ملارد و شهریار با حضور مردم تشییع شد.
به گزارش خبرگزاری فارس‌، پیکر مطهر شهیدان مدافع امنیت مصطفی رضایی و مرتضی ابراهیمی در ملارد و شهریار با حضور خیل عظیم مردم تشییع شد.
این دو شهید بزرگوار روز یکشنبه ۲۶ آبان در درگیری با منافقین و آشوبگران در شهر ملارد توسط ‌اشرار و مخلان امنیت کشور به شهادت رسیدند.
پیکر پاک شهید مصطفی رضایی که خود از خانواده معظم شهداست، پس از تشییع در شهرستان ملارد برای تدفین به رشت منتقل شد.
این گزارش حاکی‌است نحوه شهادت شهید رضایی نیز همانند ترورهای دهه ۶۰ به دست منافقین است. به‌طوری که در کمین و ایجاد حلقه محاصره، به وسیله سلاح سرد به شهادت رسید.
تشییع پیکر مطهر شهید امنیت، مدافع ملت مرتضی ابراهیمی در خیابان ولیعصر(عج) برگزار شد، پیکر این شهید بزرگوار برای تدفین به امامزاده اسماعیل شهریار منتقل و در جوار این بزرگ‌زاده آرام گرفت.
علی شمخانی دبیر عالی شورای امنیت ملی نیز در مراسم شهید مدافع وطن حضور داشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
 فضای مجازی تخریب‌کننده روابط کانون خانواده
(زلال بصیرت)
      ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎

اگر پذیرفتیم که ارزش‌ها باید بر اساس واقعیات، تعیین شوند و رأی و نظر دیگران نمی‌تواند ملاک ارزش باشد و پذیرفتیم که این عالم برای هدفی خلق شده است، در این صورت هر چه ما را به آن هدف نزدیک‌تر کند، مطلوب و آنچه مانع رسیدن به هدف شود، نامطلوب خواهد بود. بنابراین هر چیزی که انسان را به کمال نهایی برساند مطلوب و آنچه او را از رسیدن به کمال بازدارد نامطلوب است.
انسان‌ها برای رسیدن به کمال نیازمند زندگی اجتماعی هستند، فعالیت‌های هر فرد در زندگی اجتماعی می‌تواند نفعی برای دیگران نیز داشته باشد و در مقابل، دیگران نیز فعالیت‌هایی دارند که به نفع وی است؛ بنابراین زندگی اجتماعی برای تکامل بشر ضروری است.
تفاوت‌های مرد و زن در بقاء نسل

 تقریبا این کلیات مورد اتفاق همه اندیشمندان است، اما در فروع اختلافات زیادی وجود دارد، در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که آیا همه انسان‌ها می‌توانند به یک شیوه به هم خدمت کنند؟ به عنوان نمونه برای بقاء نسل و جامعه، همه انسان‌ها در این جهت مساوی‌اند و همه می‌توانند یک نقش داشته باشند یا برخی باید یک نقش داشته باشند و برخی نقشی دیگر؟ آیا نقشی که مرد در بقاء انسان دارد با نقشی که زن دارد، یکسان است؟
بقاء نسل، یک نیاز ضروری و اولیه است، اما در همین امر انسان‌ها یکسان نیستند؛ نقش مرد در این امر، محدود و لحظه‌ای است، اما زن نقشی طولانی‌تر دارد  و به طور متوسط حداقل تا سه سال در این زمینه بار سنگین ماجرا را به دوش می‌کشد. بنابراین نقش زن و مرد درخصوص بقاء نسل قابل مقایسه نیست و طبیعتا تحمل این سختی‌ها و تکالیف باید در حقوق زن تأثیرگذار باشد. این حقوق، همان است که در اسلام برای زن با عنوان نفقه در نظر گرفته شده است. اسلام می‌گوید این زن نباید دغدغه‌ای در مورد خوراک و پوشاک و محل زندگی و... داشته باشد بلکه این تکلیف بر عهده مرد گذاشته شده است.
امروز در قوانین جهانی، تنها مکتبی که وظیفه تأمین معیشت زندگی را بر عهده مرد گذاشته اسلام است، این تکلیف مرد نه فقط در هنگام بارداری و زایمان زن، بلکه از ابتدای ازدواج است، و حتی اگر زن نیز درآمد و اموالی داشته باشد، هیچ وظیفه‌ای نسبت به خرج کردن آن برای خانواده ندارد.
دست حکمت الهی، از نظر روحی نیز زن و مرد را متفاوت قرار داده است، اینکه زن بتواند با نهایت مهربانی بسیاری از محدودیت‌ها را تحمل کرده و از آسایش خود کم کند تا فرزند را بپروراند، نیاز به عامل درونی محبت دارد که خداوند آن را در زن قرار داده و کفه احساسات را در وی سنگین‌تر کرده است. طبیعتا وقتی کفه عواطف در زن بیشتر شد، سبب می‌شود تا کفه کارهای فکری و علمی ضعیف شود؛ لذا نمی‌توان از زن انتظار داشت که در عین داشتن این احساسات و عواطف فوق‌العاده، مانند مرد به مطالعه و تحقیق بپردازد و حتی کارهای سنگین و صنعتی را نیز بر عهده بگیرد.
این البته بدان معنا نیست که زن قدرت فکری نداشته باشد، بلکه نباید با توجه به ‌اشتغال زن به امور دیگری که فقط شخص وی قادر به انجام آن است، از او انتظار کارهای دیگر داشت. ‌اشتغال زن به این امور اختصاصی، سبب شده تا زن نتواند به اندازه مرد در امور علمی و فکری ورود کند.
بر اساس آنچه گفته شد، از یک طرف تکالیفی وجود دارد که تنها از یک سنخ افراد بر می‌آید و باید در قانون دیده شود و از طرف دیگر در مقابل آن تکالیف، حقوقی متناسب با آن باید برای افراد قرار داده شود.
تساوی زن و مرد در کمال‌یابی و انسانیت
 زن دو نوع نقش دارد؛ نقشی مختص به خود که غیر زن نمی‌تواند آن را ایفا کند و آن بقاء نسل جامعه انسانی است؛ اما نقش‌های مشترکی نیز وجود دارد که زن می‌تواند آنها را نیز مانند مرد ایفا کند؛ البته اگر این دو نقش با هم تزاحم پیدا کنند، طبیعتا عقل، اولویت را به نقش‌هایی می‌دهد که تنها از وی ساخته است.
زن در اصل انسانیت و رسیدن به کمال، با مرد مشترک است. لذا تعبیراتی که پیامبر اکرم‌(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل‌بیت‌(ع) درباره حضرت زهرا(س) دارند، بسیار بزرگ است. چه کسی می‌تواند بگوید مقام یکی از ائمه‌ نزد خداوند، بالاتر از مقام حضرت زهرا(س) بوده است؟ پس مرد یا زن بودن، تأثیری در امکان رسیدن به کمال ندارد.
خداوند حضرت مریم(س) و همسر فرعون را الگویی برای همه مردان عالم نیز قرار داده است، اگر زن در انسانیت کمتر از مرد بود، چگونه ایشان الگوی انسان‌های عالم می‌شدند؟
تعیین حقوق و تکالیف زن و مرد براساس نقش و توانایی آنها
 هر چند زن و مرد در انسانیت شریک هستند، اما تقسیم‌کاری که مرتبط با ویژگی‌های تکوینی افراد است موجب می‌شود تا در حقوق و تکالیف تفاوت‌هایی داشته باشند، نقش اختصاصی زن در حیات و بقاء انسان را نمی‌توان نادیده گرفت و از طرفی مرد تأمین زندگی و معیشت همسر و فرزندان را برعهده ‌دارد. مرد به خاطر مسئولیتی که عهده‌دار می‌شود، باید بیش از زن توان کار و کسب درآمد داشته باشد و لذا زنان از نظر بدنی ظریف‌ترند و مردان قدرت بدنی بیشتری دارند و همین مسئله سرّ نحوه تقسیم ارث برای مرد و زن نیز هست، چرا که مرد برای تحمل هزینه‌های زندگی، نیاز بیشتری به مال دارد و باید قوانین به گونه‌ای باشد که از نظر مالی، مرد بتواند از پس هزینه‌های زندگی برآید؛ در حالی که زن تکلیفی برای هزینه همان ارثی که می‌برد برای دیگران ندارد.
حقوق و تکالیف باید بر اساس ارتباط زندگی هر موجود با کمال نهایی او تعیین شود، هر چه به رسیدن وی به کمال کمک کند، همان حق اوست؛ البته حق و تکلیف، با هم متناسب و متعادل بوده و به یک معنا نسبی هستند.
بعد از دوره رنسانس، دین از عرصه اجتماع کنار نهاده شد، بعد از انقلاب اسلامی قرار بود احکام اسلام در کشور ما جاری شود و البته در بسیاری از بخش‌ها نیز چنین شد؛ اما شخص امام(ره) نیز فرمود: هنوز بوئی از اسلام آمده است؛ لذا نه ایشان توقع داشت که همه احکام اسلام مو به مو به سرعت در جامعه جاری شود و نه شرایط آن فراهم بود. به مرور بر اثر شرایط اجتماعی، مسائل فرهنگی هم دچار نوسانات زیادی شد؛ گاه مسائل اقتصادی، جلب توجه کرده است و گاهی هم مسائل روانی.
در همه اجتماعات انسانی، غالبا مردها- به خاطر قدرت بدنی بیشتر- به زن‌ها ظلم کرده‌اند و حقوق زن‌ها در هیچ جامعه و دوره‌ای کاملا رعایت نشده است. همین امر سبب شده تا زن در مقابل مرد احساس تحقیرشدگی کند و عکس‌العمل روانی او این باشد که به فکر انتقام بیفتد. برخی زنان حداقل منتظر بهانه‌ای هستند که به گمان خودشان، حقوقشان را بازپس بگیرند.
فضای مجازی، تخریبگر روابط خانواده‌ها
 از سوی دیگر، دشمنان اسلام نیز فهمیده‌اند که بهترین روش برای نفوذ در نظام اسلامی و تضعیف آن، ایجاد اختلاف بین زن و مرد است؛ این در حالی است که اولین جایی که دو انسان با هم پیوند برقرار می‌کنند، خانواده است. اگر در این خانواده زن گمان کند که مورد ظلم قرار می‌گیرد، پایه خانواده سست می‌شود و در صدد انتقام برمی‌آید یا حداقل در دلش آن محبت صاف و زلال نسبت به مرد وجود نخواهد داشت. ضمیمه شدن شبهات دشمنان نیز سبب می‌شود این بدبینی بیشتر شود؛ به گونه‌ای که کمتر کسی در جامعه ما یافت می‌شود که تحت تأثیر این شایعات و شبهات واقع نشده باشد.
باید بپذیریم که با گسترش فضای مجازی، فرهنگ انسانی رو به ضعف نهاده است و حتی روابط بین زن و مرد در خانواده‌ها نیز سست‌تر شده است. در بسیاری از خانواده‌ها ملاحظه می‌شود که زن با گوشی خودش مشغول است و مرد نیز همین طور و گویا رابطه‌ای با هم ندارند! رابطه بچه‌ها با پدرها و مادرها نیز کم‌رنگ‌تر شده و دشمنان نیز از علاقه بچه‌ها استفاده کرده و زهر خودشان را تزریق می‌کنند. حال اگر این وضع ادامه پیدا کند، به کجا ختم خواهد شد؟
عامل اصلی که می‌تواند با همه فسادها، به‌خصوص در زمینه شبهات مقابله کند، تعلیم و تربیت صحیح است. هر قدر بتوان نهاد آموزش و پرورش را اصلاح کرد و مربیان فهیم، دانا و کارآمد در آن بیشتر تلاش کنند، آینده روشن‌تر خواهد بود؛ وگرنه باید برای نسل‌های آینده ‌نگران باشیم که شیطان خواب‌های آشفته‌ای برای ما دیده است.
سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی (دام‌ظله) در دیدار با جمعی از بانوان فرهیخته مشهد،97/12/3
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
در سوگ سردار ابراهیم حاجی‌محمدزاده، تبیین‌گر خستگی‌ناپذیر خط امام و ولایت فقیه:
عاشق در مجاهده، صادق در مبارزه   
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

Image result for ‫سردار ابراهیم حاجی‌محمدزاده‬‎
سه سال پیش، وقتی خبر در گذشت حاج حسن شایانفر رسید باورش برای تک تک بچه‌های کیهان سخت بود؛ حالادرست سه سال بعد از آن، یک خبر دیگر بر سر بچه‌های کیهان آوار شد: «سردار ابراهیم حاجی‌محمدزاده درگذشت.» انگار پاییز برای کیهان فصل آه و اندوه است.
سردار ابراهیم محمدزاده بی‌شک یکی از کم‌نظیرترین چهره‌های تاریخ انقلاب است. او که دوران نوجوانی و جوانی را در مشهد گذراند با حضور در کانون نشر حقایق اسلامی که زیر نظر محمدتقی شریعتی اداره می‌شد، به مجالس فکری و انقلابی راه یافت. از همین دوران، مبارزه با ظلم به یکی محکم‌ترین پایه‌های فکری‌اش تبدیل شد. با موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه به تهران آمد و به تحصیل در رشته مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت تهران مشغول شد و همزمان از مجالس درس و بحث آیت‌الله سید اسماعیل شفیعی در مسجد بازار تهران بهره می‌برد.
رشد و بلوغ در خانواده‌ای مذهبی و مستضعف، عدالت اجتماعی را از اصلی‌ترین دغدغه‌های مبارزاتی‌اش کرده بود و شاید به همین دلیل بود که او در حالی که رفاقتی با مسعود رجوی، محمد حنیف‌نژاد و... داشت در اولین کنش سیاسی خود در ایام جوانی وارد سازمان مجاهدین خلق شد. حضور ابراهیم محمدزاده اما در سازمان چندان دوام نیاورد. او که رابط سازمان با قم بود و در اسناد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) از او با عنوان «ابراهیم قمی» یاد می‌شد اندکی بعد متوجه انحراف فکری و عقیدتی سازمان شد؛ از این تشکیلات فاصله گرفت و سعی کرد تا آنجا که می‌تواند مرتبطین با خود و به خصوص علما و روحانیون قم را از نفاق سران سازمان مطلع کند.
پس از این جدایی او مدت‌ها به زندگی مخفی روی آورد و سپس وارد مبارزه و فعالیت در قالب گروه‌های مذهبی شد. بعد از ضربه ساواک به سازمان منافقین و دستگیری عوامل و اعضای آن؛ دوستان سابقش نام او را هم به عنوان یکی از مرتبطین سازمان فاش کردند. اندکی بعد محمدزاده پس از روزها شکنجه طاقت‌فرسا در کمیته ضدخرابکاری ساواک با حکم در بیدادگاه رژیم پهلوی راهی زندان قصر شد. با این حال او همچنان به مبارزه ادامه داد؛ این بار اما برای او مبارزه با نفاق سازمان مجاهدین خلق (منافقین) آغاز شده بود. در زندان تا جایی که می‌توانست به بحث و روشنگری پیرامون ماهیت سازمان پرداخت که حاصلش بیش از یک سال بایکوت توسط عناصر سازمان در زندان و جراحات بدنی جبران‌ناپذیر بود.
در آستانه به ثمر رسیدن نهضت اسلامی مردم ایران، آزاد شد. محمدزاده که رابطه‌ای دوستانه با محمدعلی رجایی در زندان داشت از این رهگذر به حلقه‌های اولیه و تأثیرگذار مبارزان انقلاب راه یافت. او را می‌توان یکی از اولین بنیانگذاران سپاه پاسداران در پادگان جمشیدیه تهران لقب داد که در مجلس اول شورای اسلامی به دفاع از اساس‌نامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخت. با پیروزی انقلاب و بروز ناامنی‌های مرزی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران افق دیگری از مبارزه در برابر او قرار گرفته بود.
همزمان که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میدان جهاد به مبارزه با آشوبگران داخلی و رژیم تجاوزگر بعث مشغول بود. ابراهیم محمدزاده با تحلیلی هوشمندانه از شرایط روز کشور به فکر تقویت فکری و اندیشه‌ای این نهاد انقلابی افتاد. او با راه‌اندازی دفترسیاسی سپاه، بازوی معرفتی سپاه را در کنار بازوی تسلیحاتی و نظامی‌اش تشکیل داد. حالا سران و شخصیت‌های برجسته و ائمه جمعه سراسر کشور مشتاقانه منتظر نشریه محرمانه «رویدادها و تحلیل‌ها» می‌نشستند تا از تازه‌ترین مسائل داخلی و خارجی و به‌روزترین تحلیل‌ها و گزارش‌ها با خبر شوند. اندکی بعد گام مهمی ‌در عرصه تاریخ انقلاب برداشت و با ایده حفظ و حراست از تاریخ جنگ و ضبط و ثبت عملیات‌ها و وقایع؛ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ را پایه‌گذاری کرد.
ابراهیم محمدزاده از یک سو در جلسات سیاسی سران نظام در کنار آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی ‌رفسنجانی می‌نشست از سویی دیگر در شورای فرماندهی سپاه با عالی‌ترین فرماندهان نظامی ‌نظیر محسن رضایی همنشین بود، و همزمان در جلسات خصوصی فلسفه و غرب‌شناسی سید احمد فردید شرکت می‌کرد و با رضا داوری اردکانی هم مباحثه می‌شد. از این منظر دغدغه‌های نظری او با حضور در عرصه عمل ترکیب می‌شد و او همان‌طور که از مرادش؛ امام خمینی(ره) آموخته بود در پیاده‌کردن عرفان نظری در میدان عمل کوششی خستگی‌ناپذیر داشت. درست در زمانی که عبدالکریم سروش به عنوان چهره‌ای اندیشمند در میان جوانان انقلابی جا باز کرده بود، محمدزاده با بررسی آثار و اندیشه‌های او به التقاطی تازه در مسیر انقلاب پی برد و با سفر به قم نظرش را با آیت‌الله جوادی‌آملی در میان گذاشت. شاید همین گفت‌وگو بود که انگیزه آیت‌الله جوادی را برای رد غیرمستقیم آراء و اندیشه‌های سروش در سخنرانی‌ها و جلسات درس مستحکم کرد.
نام «برادر خراسانی» در کنار «برادر حسین» و «برادر معصومی» برای زندانیان دهه شصت نامی‌ آشناست. ابراهیم محمدزاده همان «برادر خراسانی» بود که در کنار حاج حسین شریعتمداری و حاج حسن شایانفر در بخش فرهنگی زندان قزل‌حصار به مباحثات فکری پیرامون اندیشه سیاسی چپ با عناصر گروهک تروریستی منافقین و جریانات شبه روشنفکری می‌پرداخت. حاصل آن روزها بازگشت بخش قابل توجهی از جوانان حق‌طلب و فریب‌خورده به آغوش جامعه بود. جوانانی که اسیر قدرت‌طلبی و رادیکالیسم سیاسی سران نفاق شده بودند اما بیان مستدل و دلسوزانه مسئولان فرهنگی زندان بارقه‌ای برای بازنگری اندیشه‌های گذشته‌شان را فراهم آورد و پس از آزادی تبدیل به سرمایه‌ای انسانی در خدمت جمهوری اسلامی شدند.
ابراهیم محمدزاده را می‌توان اولین بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز نامید. او که پس از بازنشستگی به عرصه تولید و کارآفرینی روی آورده بود همچنان دغدغه‌های سیاسی و فکری‌اش را حفظ کرد. از جدی‌ترین منتقدان دولت‌های سازندگی و اصلاحات بود و نظراتش را صریح و بی‌پروا در اولین فرصت به مسئولین و دوستانش منتقل می‌کرد. سال 1385 و با شروع دولت نهم بود که بار دیگر حضوری مستقیم در عرصه فکر و سیاست را تجربه کرد و به کیهان آمد. او تمام وقتش را به پژوهش در افکار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) اختصاص داد. ارائه مقالات متعدد و راهگشا در تبیین سیره حضرت امام(ره) ثمره این مقطع از زندگی ایشان است. او در کیهان به محور جلسات و حلقه‌های فکری با هدف تبیین اندیشه امام(ره) برای نسل سوم انقلاب تبدیل شد. ابراهیم محمدزاده، سخت‌کوش و خستگی‌ناپذیر در ششمین دهه از زندگی‌اش حالا داشت نسل جدید انقلاب را برای میدان مبارزه فردا آماده می‌کرد. او با مبارزه آمیخته شده بود و لحظه‌ای از جدال حق و باطل غافل نبود. ابراهیم محمدزاده مصداقی از این جمله ماندگار حضرت امام(ره) بود که «تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم.»
محمدزاده با تکیه بر سرچشمه زلال اندیشه امام خمینی(ره) و تسلط بی‌نظیرش بر سخنان و منظومه فکری حضرت روح‌الله و بهره‌گیری از اساتیدی در عالی‌ترین سطوح فلسفه و عرفان در کنار تجربه مبارزاتی و اجرائی‌اش، به شناختی عمیق از جهان شرق و غرب رسیده بود. او که مجذوب در پیر جماران بود همچون مرادش تنها راه نجات جهان معاصر را رجوع به اسلام ناب محمدی(ص) می‌دید، توصیه همیشگی‌اش بهره‌گیری از روحانیت اصیل و پیروی از ولایت فقیه بود، در فراق امام غایب‌مان حضرت بقیهًْ‌الله(عج) می‌سوخت و مشتاقانه به انتظار فرج ایستاده بود.
این روزها اتاق شماره 52 مؤسسه کیهان در فراق حاج حسن شایانفر و حاج‌آقا محمدزاده آرام‌تر از همیشه است. دست تقدیر با قدرت آرزوهای ما را می‌چیند و جای خالی عزیزان‌مان را به رخ‌مان می‌کشد. پاییز است و هوا بارانی؛ نه صدای شوخ‌طبعی‌های حاج حسن به گوش می‌رسد و نه صلابت کلام حاجی محمدزاده تا با سخنان امام(ره) گرد بی‌خیالی و فراموشی را از روزمرگی‌های‌مان بزداید. پاییز برای کیهان فصل آه و اندوه است اما زمان باقی است؛ مبارزه جریان دارد و تا مبارزه هست، ما هستیم.
... خدایشان بیامرزد و با شهدا و صالحین محشورشان کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398


ادامه پرشور اعلام انزجار مردم از اراذل اجاره‌ای  
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

Image result for ‫ادامه پرشور اعلام انزجار مردم از اراذل اجاره‌ای‬‎Image result for ‫ادامه پرشور اعلام انزجار مردم از اراذل اجاره‌ای‬‎
صبح دیروز مردم ولایتمدار ایران اسلامی در لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب با حضور در خیابان‌ها از اغتشاشگران وابسته به منافقین، سلطنت طلبان و ‌اشرار اجاره‌ای، اعلام انزجار کردند.
دیروز مردم ولایتمدار ایلام با حضور در خیابان اصلی این شهر با لبیک به فرمایشات رهبر معظم انقلاب خواهان استمرار امنیت و آرامش در کشورشان شدند.
مردم ایلام دیروز به خیابان آمدند تا بار دیگر ضمن اعلام وفاداری خود به انقلاب و نظام فریاد بزنند که مسیرشان از ایادی و اوباش اجاره‌ای جبهه استکبار و دشمنان دیرین و قسم خورده‌ ایران عزیز جداست.
حتی وزش شدید باد و سرمای هوا نیز مانع از حضور مردم انقلابی ایلام به خیابان نشد و بار دیگر زن و مرد، کوچک و بزرگ، بازاری و اداری، جوان و نوجوان به خیابان آمدند و فریاد خود را با مشت‌های گره کرده بر سر مستکبران زدند.
مردم استان ایلام در پی سخنان و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه مسیر و صف حرکت ملت ایران با آشوبگران و اغتشاشگران اجاره‌ای دشمن جداست، دیروز با حضور در راهپیمایی با شکوه به خیابان آمدند و با سردادن شعارهای مرگ بر آشوبگر، مرگ بر آمریکا و اسرائیل ضمن محکومیت اقدام‌های نابخردانه آشوبگران، خواهان برخورد قاطع و بدون اغماض مسئولان دستگاه قضا با اغتشاشگرانی شدند که جامعه را به سمت ناآرامی سوق دادند و خسارت‌های جانی و مالی زیادی را بر کشور تحمیل کردند.
اعلام انزجار مردم خرم‎آباد
 از اخلالگران نظم و امنیت
مسئولان و مردم ولایی خرم‎آباد روز چهارشنبه با برگزاری راهپیمایی بار دیگر انزجار خود را از اخلالگران نظم، امنیت و آسایش عمومی اعلام کردند.
مردم ولایتمدار و مومن خرم‌آباد در راهپیمایی حمایت از ولایت که از میدان شهدای این شهر آغاز شد  با سر دادن شعارهای «الله اکبر خامنه‌ای رهبر»، «مرگ بر فتنه‌گر» نشان دادند همواره در صف انقلاب و گوش به فرمان رهبری هستند.
گفتنی است در این راهپیمایی هر لحظه به جمعیت مردم در قالب اقشار مختلف از جمله دانشگاهیان، اصناف، دانشجویان و ورزشکاران افزوده می‌شود.
 میثاق مردم استان مرکزی با ولایت
راهپیمایی میثاق با ولایت و حمایت از اقتدار و امنیت کشور صبح دیروز همزمان با سراسر کشور با حضور اقشار مردمی در ۲۰ نقطه استان مرکزی برگزار شد.
این راهپیمایی به صورت خودجوش و با حضور اقشار مختلف مردم به‌ویژه جوانان، زنان و دانشگاهیان در نفی برخی رفتارهای هنجارشکنانه معدودی آشوبگر که در روزهای اخیر در شماری از شهرها اعتراض داشته‌اند، برگزار شد.
شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی در صفوف بهم پیوسته حمایت قاطع خود از حریم ولایت فقیه و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را اعلام کردند.
راهپیمایان اعلام کردند که اجازه سوءاستفاده و اخلالگری در کشور را به هیچ عامل فتنه‌گر و بدخواه نظام اسلامی نمی‌دهند.
بنا بر این گزارش مردم ساوه، خمین، شازند، زرندیه، کمیجام، آشتیان، خنداب، تفرش، محلات، فراهان، دلیجان، سنجان، میلاجرد، داودآباد و پرندک، خنجین، آستانه، مهاجران، خشکرود، ساروق، کارچان، جاورسان، نراق، شهباز، توره، آوه و قورچی دیروز با فریاد مرگ بر منافق و مرگ بر‌اشرار اجاره‌ای خشم و نفرت خود را از اغتشاشگران اعلام می‌دارند.
مردم اردبیل حماسه‌ای دیگر آفریدند
مردم انقلابی و ولایتمدار استان اردبیل روز چهارشنبه با برگزاری راهپیمایی ضمن محکوم کردن اغتشاشات اخیر در برخی نقاط کشور بار دیگر با آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران بیعت کردند.
مردم شهر اردبیل با برگزاری راهپیمایی در مسیر میدان شریعتی تا میدان مصلا و با سر دادن شعارهای خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست ـ مرگ بر آشوبگر ـ ما ذوالفقار حیدریم، فداییان رهبریم ـ حسین حسین شعار ماست، ولایت افتخار ماست ـ مرگ بر آمریکا ـ مرگ بر اسرائیل ـ مرگ بر آل‌سعود خائن- دست خدا بر سر ماست، خامنه‌ای رهبر ماست ـ اردبیلی اویاخدی، انقلابا دایاخدی اقدامات اخیر آشوبگرانه در برخی شهرهای کشور را محکوم کردند.
مشابه راهپیمایی امروز اردبیل، در همه ۱۰ شهرستان دیگر تابعه استان اردبیل نیز با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد و راهپیمایان با حضور در مرکز نقاط شهری، اقدامات آشوبگرانه اخیر در برخی مناطق کشور را محکوم کردند.
در پایان راهپیمایی مردم استان اردبیل، قطعنامه‌ای در محکومیت اقدامات آشوبگرانه و خسارت به اموال مردم و اماکن عمومی و ضرورت بازگشت آرامش به جامعه و حمایت مردم از اقدامات مسئولان کشور قرائت شد.
راهپیمایی مردم دزفول
راهپیمایی مطالبه‌گری و نه به اغتشاش روز چهارشنبه با حضور اقشار مختلف مردم دزفول از میدان امام خمینی(ره) این شهر برگزار شد.
امام جمعه دزفول در این مراسم اظهارداشت: وزیران خارجه فرانسه و اسرائیل خود را دوستدار و حامی ملت ایران دانسته و عنوان کرده‌اند در کنار آشوبگران خواهند بود.
حجت‌الاسلام قاضی دزفولی گفت : خط ملت ایران از آشوبگران جدا است.
قطعنامه این راهپیمایی نیز در پایان قرائت شد.
عشایر عرب خوزستان علیه اقدامات اغتشاشگران اعلام انزجار کردند
جمعی از عشایر دلاور عرب شهرستان‌های اهواز، رامشیر و کارون با برپایی مراسم‌های جداگانه اقدامات اخیر اغتشاشگران در حمله و خسارت زدن به مردم و اماکن عمومی را محکوم کردند.
جمعی از عشایر دلاور عرب شهرستان‌های اهواز، رامشیر و کارون با برپایی مراسم‌های جداگانه اقدامات اخیر اغتشاشگران در حمله و خسارت زدن به مردم و اماکن عمومی را محکوم کردند.
این عشایر غیور ضمن بیعت مجدد با مقام معظم رهبری و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، حمایت خود را از بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اعلام کردند.
اعلام انزجار مردم همدان
 از اقدامات آشوبگران
مردم دارالمومنین همدان با حضور در اجتماع مردمی دفاع از اقتدار و امنیت کشور، انزجار خود را از اقدامات اخیر آشوبگران اعلام کردند.
با وجود ریزش برف و برودت هوا مردم دارالمجاهدین و دارالمومنین همدان با همراهی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان و شمار زیادی از مسئولان، خانواده شهدا و دانشگاهیان در این راهپیمایی اقدامات آشوبگران را محکوم کردند.
شمار زیادی از مردم انقلابی شهر همدان یکصدا و با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل انزجار خود را از اقدامات آشوبگران و اغتشاشگران اعلام کردند.
در این اجتماع بزرگ مردمی بیانیه‌ای قرائت شد که در بخشی از  این بیانیه آمده است:
امروز ایران اسلامی بیش از پیش آماده تر، محکم‌تر و مقتدرتر از قبل با رهبری از سلاله رسول‌الله(ص) در برابر دشمنان و زیاده‌خواهان ایستاده است.
مردم نوشهر اغتشاشات اخیر در کشور را
محکوم کردند
مردم ولایتمدار نوشهر روز چهارشنبه در زیر بارش شدید باران با شرکت در راهپیمایی مردمی لبیک به رهبر معظم انقلاب و تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب، اقدامات چند روز اخیر اغتشاشگران را در سراسر کشور محکوم کردند.
مردم و مسئولان این شهرستان در این راهپیمایی ضمن محکوم کردن اقدامات اغتشاشگران در خسارت زدن به اماکن عمومی و خصوصی مردم بر ادامه مبارزه با اغتشاگران و اخلالگران اقتصادی در کشور تاکید کردند.
امام‌ جمعه موقت نوشهر در این مراسم افزود:
دشمنان ایران اسلامی در چند روز اخیر با تربیت افراد خاص و نفوذ آنان در میان مردم دست به خرابکاری زدند و اماکن عمومی و خصوصی مردم را به آتش کشیدند.
حجت‌الاسلام عبدالغفار آل حبیب گفت: برخی از جوانان تحت تاثیر دشمنان و ناخواسته گرفتار این اقدامات شدند ولی بعضی‌ها با برنامه‌ریزی و هدفمند دست به تخریب و وحشیگری زدند که نیروهای انتظامی، امنیتی و قضایی باید با اینگونه افراد برخورد کنند.
وی شورش، ناامنی و فتنه را که موجب آسیب رسیدن به اموال عمومی و خصوصی می‌شود، تقبیح کرد و گفت:  انتقاد از طرح‌ها و برنامه‌های مسئولان از طرق مسالمت‌آمیز هیچ مشکلی ندارند و همه مردم و مسئولان با تخریب مخالف هستند.
شیعه و سنی گلستان اقدامات هنجار‌شکنانه اغتشاشگران را محکوم کردند
اجتماع بزرگ و باشکوه مردم شیعه و سنی استان گلستان علیه آشوبگرانی که در روزهای اخیر امنیت شهروندان را دچار خدشه کرده بودند دیروز برگزار شد.
مردم بابصیرت استان گلستان دیروز در حسینیه عاشقان ثارالله(ع) شهر گرگان گرد هم آمدند وبار دیگر حمایت خود را از انقلاب و ولایت به نمایش گذاشتند.
دیروز شیعه و سنی کنار هم شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر منافق» سر دادند و انزجار خود را علیه منافقان و معاندان اعلام کردند.
راهپیمایی باشکوه مردم شهر‌های استان اصفهان
 در واکنش به اغتشاشات اخیر‌
اجتماع باشکوه مردم نجف آباد، شهرضا و شاهین‌شهر در اطاعت از رهبر معظم انقلاب و امنیت میهن اسلامی دیروز برگزار شد.
مردم شهرستان نجف آباد بعد از نماز ظهر و عصر دیروز با اجتماع در میدان امام خمینی(ره) این شهر با فریادهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر فتنه‌گر، انزجار خود از اغتشاشگران و ایادی دست نشانه استکبار و منافقین را اعلام کردند و انزجار خود از تحرکات اخیر و آشوبگری دشمنان این مرز و بوم را به نمایش گذاشتند.
مردم شاهین شهر نیز دیروز در محکومیت اغتشاشات اخیر از مقابل مسجد المهدی این شهر تا خیابان فردوسی راهپیمایی کردند و انزجار خود از رفتار اغتشاشگران و معاندان نظام جمهوری اسلامی را اعلام کردند.  
در شهرضا نیز مردم این شهر، از میدان تاسوعا به سمت میدان حر حرکت کرده و فریاد حمایت از نظام جمهوری اسلامی را سر دادند.
در پایان این راهپیمایی بیانیه‌ای در محکومیت اغتشاشات اخیر نیز قرائت شد.
مردم ‌گیلان اقتدار نظام را
به نمایش گذاشتند
به گزارش خبرنگار کیهان از رشت، گیل‌مردان و گیل‌زنان غیور و بصیر در اقدامی خودجوش و با حضور پرشور و گسترده خود در میدان شهدای ذهاب رشت، اقدامات آشوبگرانه‌اشرار و بدخواهان نظام را محکوم کردند و در حرکتی مردمی بار دیگر به ارزش‌های انقلاب
لبیک گفتند.
راهپیمایی‌کنندگان گیلانی  با سردادن شعارهای مرگ بر فتنه‌گر، مرگ بر آمریکا اقدامات اخیر آشوب‌طلبان را در آتش زدن بانک‌ها و اتوبوس‌ها و منازل و خودروهای مردم و اماکن عمومی محکوم کردند. مردم رشت بر حمایت از دستورات مقام معظم رهبری بیش از پیش تأکید کردند و خواستار رسیدگی به  اوضاع اقتصادی و وضع معیشتی عموم مردم شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رخ داد:
 مشاجره لفظی روحانی با رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین 
۱۳۹۸/۰۸/۲۹

Image result for ‫مشاجره لفظی روحانی با رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین‬‎
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش مجلس از مشاجره لفظی حسن روحانی و حسن رحیم‌پور ازغدی در نشست شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بنزین خبر داد.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با‌ اشاره به برگزاری نشست سه‌شنبه‌شب شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با آقای رحیم‌پور ازغدی با تندی صحبت کرده و بحث و جدلی بین آنها صورت گرفته است. سلیمی‌ خاطرنشان کرد: مباحث مطرح شده در جلسه سه‌شنبه‌شب شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به بنزین بوده و آقای رحیم‌پور ازغدی اعتراضاتی را نسبت به گران کردن نرخ بنزین و این اقدام دولت داشته است. وی گفت: «آقای رحیم‌پور از رئیس‌جمهور که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی هم محسوب می‌شود، سؤال کرده است که با توجه به گران کردن بنزین از سوی دولت و ایجاد التهاب در کشور، رئیس‌جمهور کمی ‌در این‌باره توضیح دهد». عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش اظهار داشت: «پس از این اظهارنظر آقای رحیم‌پور و درخواست برای پاسخگویی رئیس‌جمهور، مباحث تندی مطرح می‌شود که بعد از جدل تند صورت گرفته، حسن روحانی جلسه این شورا را‌ ترک کرد.» سلیمی ‌افزود: «ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و الفاظی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست.» وی در ادامه گفت: «آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی. رئیس‌جمهور باید در ادبیاتش تجدیدنظر کند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
مصباحی‌مقدم:
بررسی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام کنار گذاشته شد
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بررسی «پالرمو» از نظر مجمع کان‌لم‌یکن است.
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت لوایح «پالرمو» و CFT در مجمع تشخیص گفت: با توجه به اینکه مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره بررسی انطباق «پالرمو» با مصالح کشور پایان یافته، عملاً بررسی آن کان‌لم‌یکن بوده است.
مصباحی مقدم افزود: درباره CFT هنوز مهلت مجمع تشخیص مصلحت نظام پایان نیافته است.
وی تصریح کرد: در شرایطی که کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد، پیوستن به چنین کنوانسیون‌هایی یک خودتحریمی ‌است و در شرایطی که آمریکا به دنبال محدود کردن مناسبات مالی کشور است، شفاف کردن آن برای موسساتی چون FATF به نفع کشور نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به موضع‌گیری غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه که نسبت به ایجاد بحران مالی و بانکی برای کشور در صورت عدم تصویب دو لایحه از مجموع لوایح چهارگانه هشدار داده بود، گفت: در نهادی چون FATF اصل بر اجماع است و برای اینکه یک کشور در لیست سیاه وارد شود، باید همه اعضا موافق باشند.
به گزارش مهر، مصباحی‌مقدم بیان کرد: اصلا چنین مکانیسمی ‌که FATF در بهمن‌ماه جاری بدون بررسی وضعیت ایران، کشورمان را وارد لیست سیاه کند شناخته‌شده نیست و مواضع معاون وزارت امور خارجه درست نیست.
وی در مورد اینکه وزارت امور خارجه تأکید می‌کند که برخی کشورهای دوست، ایران را برای پیوستن به FATF تشویق می‌کنند، اظهار داشت: چنین مباحثی از سوی وزارت امور خارجه در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مطرح شده ولی اطمینان‌آور نبوده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
سخنگوی ناجا:
تعداد قابل توجهی از ‌اشرار و عناصر آشوبگر دستگیر شده‌اند
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
سخنگوی ناجا گفت: در تحرکات اخیر، پلیس بدون تعلل، مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی، انتظامی و عملیاتی خود تلاش کرد و با هوشیاری وارد عمل شد.
سردار احمد نوریان در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری پلیس اظهار داشت: پس از اجرای طرح مدیریت سوخت، شاهد اظهار نگرانی‌هایی از سوی بخشی از مردم بودیم که با اعتراضاتی همراه بود و عده‌ای فرصت‌طلب با سوءاستفاده و بهره‌برداری از فضای حاکم بر جامعه، بستر برخی تحرکات خرابکارانه را به وجود آوردند.
نوریان افزود: در فضای این تحرکات، عناصری که عمدتا از طیف منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، اراذل و اوباش و در یک کلام «اشرار» بودند با سازماندهی جبهه استکبار و عوامل منطقه‌ای و داخلی آنها از مطالبات مردمی سوءاستفاده کرده و سعی در موج سواری داشتند و با تلاش برای برهم زدن نظم و امنیت، تخریب اموال عمومی، به کسب و کار مردم آسیب رسانده و باعث خسارت‌های مالی و بعضا جانی شدند و مهم‌تر از همه با ایجاد ناامنی در جامعه، رعب و وحشت ایجاد کردند.
وی بیان کرد: در این میان، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در عمل به وظایف ذاتی و قانونی، بدون تعلل، مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی، انتظامی و عملیاتی خود تلاش کرد در وهله اول بروز این حوادث، به واسطه جو هیجانی که در جامعه ایجاد شده بود، با هوشیاری وارد عمل شود، آرام کردن جو هیجانی از یک سو و جلوگیری از تعرض به جان و مال مردم در برابر تحرک کور و تخریب‌گرانه ‌اشرار در گام اول و در مرحله بعدی با بررسی ابعاد موضوع با بهره‌گیری از راهبرد کنترل و مدیریت بحران، جداسازی صف مردم از ‌اشرار را در دستور کار قرار داد که البته بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب به این جداسازی کمک کرد و آبی بود بر آتش بزرگی که در کشور شعله‌ور شده بود.
سخنگوی ناجا اظهارداشت: گام بعدی؛ تمرکز بر روی عناصر اصلی و گردانندگان صحنه‌ای و جلوگیری از حجم تخریب‌ها و گسترش ناامنی‌ها بود، اقدامات اطلاعاتی، شناسایی عوامل این تحرکات و ارتباط آنها با دست‌های پشت پرده در خارج از کشور مهم‌ترین بخش مأموریت ناجا بود که با همکاری نیروهای جان بر کف بسیج و سایر دستگاه‌های امنیتی و همراهی مردم به نتیجه رسید و تعداد قابل توجهی از‌اشرار و عناصر آشوبگر دستگیر شدند.
 سردار نوریان یادآور شد: مدیریت هوشمندانه و با اقتدار حوادث اخیر که در مدت زمان چند روزه به پایان رسید، در مقایسه با عمق و گستردگی، خشونت‌آمیز بودن، حجم تخریب‌گری، غارت اموال عمومی و مردمی توسط‌اشرار، کار بزرگی توسط پلیس بود.
وی خاطر نشان کرد: از حساس‌ترین بخش اجرای مأموریت پلیس تشخیص و جداسازی صف مردم عادی که به آنها آسیبی نرسد و در عین حال برخورد قاطع با ‌اشرار بود که می‌طلبید نیروهای عمل‌کننده با سعه صدر، هوشمندی و در عین حال با اقتدار و صلابت برخورد کنند. واقعا تحمل همکارانم در مواجهه میدانی قابل تقدیر است، البته برخی از نیروهای پلیس در این حوادث دچار مصدومیت و مجروحیت شدند، همچنین دو تن از سبزپوشان جان برکف و مخلص به فیض رفیع شهادت نائل آمدند.
 نوریان افزود: انتظار است مردم نیز در همراهی با فرزندان خود در نیروی انتظامی، هرگونه اخبار، اطلاعات و مشاهدات خود درخصوص اقدامات خرابکارانه را سریعا به مرکز فوریت‌های پلیسی (110) گزارش دهند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398


پنتاگون: علی‌رغم تحریم‌های گسترده،
قدرت موشکی ایران از اسرائیل هم بیشتر است
      ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
پنتاگون در گزارشی نوشت: علی‌رغم تحریم‌های گسترده، قدرت موشکی ایران از اسرائیل هم بیشتر است.
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا روز سه‌شنبه گزارش تازه خود از توانمندی‌های نظامی ایران را منتشر کرد.
در این گزارش ۱۳۰ صفحه‌ای، برداشت پنتاگون از اهداف، راهبردها، طرح‌ها و برنامه‌های نظامی ایران تشریح شده است. این گزارش همچنین ساختار نیروهای مسلح ایران و توانایی‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
در این گزارش ادعا شده است که ایران مصمم است که به قدرت مسلط در غرب آسیا بدل شود. این گزارش به پیشرفت سریع ایران در زمینه تولید پهپادهای تهاجمی و سامانه‌های موشکی هم‌اشاره کرده است.
در مقدمه این گزارش به نقل از «رابرت‌اشلی» رئیس‌آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا آمده است: «در حالی که ایران توانمندی‌ها و نقش خود در تهدیدات متعارف و نامتعارف در خاورمیانه را گسترش می‌دهد، بیش از هر زمان دیگری ضروری است که توان نظامی ایران و تهدیدی که این کشور برای منافع ما، متحدان ما و امنیت ما ایجاد می‌کند را بشناسیم».
اشلی در بخش دیگری از این مقدمه، می‌گوید:«ایران اکنون خود را از هر زمان دیگری به رسیدن به اهدافش نزدیک‌تر می‌بیند. تهران با کارت‌هایی که با سقوط صدام، خیزش سوریه، ظهور و عقب‌نشینی داعش و درگیری در یمن ایجاد شده، بازی کرده است».
این گزارش ابتدا به بررسی پیشینه نیروهای مسلح ایران، در دو دوره پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن پرداخته است.
در ادامه این گزارش چهار فصل دیگر با این عناوین آمده است: ۱) نگاهی به نیروهای مسلح ملی؛ ۲) دکترین و راهبرد ملی؛ ۳) توانمندی‌های محوری نظامی ایران و ۴) چشم‌انداز: ساخت یک نیروی متعارف توانمندتر.
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا سپس در چندین ضمیمه، نیروهای موشکی، دریایی، نامتعارف، هوایی و هوا و فضا، زمینی، ویژه، ذخیره، سازمان‌های اطلاعاتی و صنایع نظامی ایران را بررسی کرده است.
در بخش دیگری از گزارش با عنوان «راهبرد امنیت ملی»، اهداف این راهبرد حفظ نظام جمهوری اسلامی، حفظ ثبات داخلی و خارجی، تثبیت جایگاه ایران به عنوان قدرت مسلط در منطقه غرب آسیا و دستیابی به رفاه اقتصادی عنوان شده است. این گزارش می‌افزاید: «ایران بر اساس این چهار هدف راهبردی پایدار، راهبردهای نظامی و امنیتی خود را تدوین کرده است».
به گزارش فارس، در بخش مربوط به توانمندی‌های محوری نیروهای مسلح ایران هم از موشک‌های بالستیک به عنوان «عنصری اصلی در بازدارندگی راهبردی» ایران یاد و عنوان شده است که تهران تلاش می‌کند با ساخت مجموعه متنوعی از موشک‌های دوربرد، در برابر رقبای متخاصم خصوصا اسرائیل، عربستان سعودی و آمریکا بازدارندگی ایجاد کند. در این گزارش در توصیف برنامه موشکی ایران آمده است: «ایران بزرگترین و متنوع‌ترین زرادخانه موشکی را در خاورمیانه در اختیار دارد، از جمله ذخیره بزرگی از موشک‌های بالستیک برد نزدیک، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و موشک‌های بالستیک میان‌برد که می‌توانند اهدافی تا فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری از مرزهای ایران، یعنی تا اسرائیل و جنوب شرق اروپا را هدف قرار دهند».
این گزارش در مورد توانایی بومی ایران در حوزه موشکی هم نوشته است: «ایران برنامه ساخت موشکی گسترده‌ای دارد که با وجود دهه‌ها تلاش‌های ضداشاعه‌ای با هدف محدود کردن توسعه این برنامه (منظور همان تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران است)، همچنان هم از منظر ابعاد و هم از منظر پیچیدگی، در حال رشد است».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
مدعیان اصلاحات خواستار مجازات مدافعان امنیت شدند:
 وحشت حامیان داخلی اراذل آشوبگر از افشای هویت خود!
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
روز یك‌شنبه هفته جاری جمعی از اصلاح‌طلبانی چون محسن آرمین، سعید حجاریان، عبدالله رمضان‌زاده، شهیندخت مولاوردی دستیار سابق حسن روحانی، الهه كولایی و... با صدور بیانیه‌ای شبیه به بیانیه‌های سلطنت‌طلبان و منافقین، بازهم جای شهید و جلاد را عوض كردند.
در حالی‌كه علاوه ‌بر اعترافات ضدانقلاب خارج‌نشین، لیدرهای دستگیرشده در حوادث اخیر نیز به ارتباط با دشمن و اقدام سازماندهی‌شده اعتراف كرده‌اند، اصلاح‌طلبان در بیانیه خود، مقابله با اغتشاشگران را حمله به مردم بی‌دفاع خوانده و نیروهای انتظامی و بسیجی شهید و زخمی داده در این چند روز را جنایتكار معرفی كرده و بی‌شرمانه خواستار مجازات آنها شده‌اند! جالب آنكه حجاریان همچنان در نوشته‌هایش جلادان سازمان منافقین را مجاهدین می‌نامد.
حامیان داخلی جریان «نفاق»، که سال‌هاست از پشتوانه‌ آشوب خیابانی، با محوریت عناصر ایران‌ستیز و مزدور بیگانه، به‌عنوان «برگ چانه‌زنی» و «تهدید نظام» استفاده می‌کنند، این‌بار دیگر همه‌ ملاحظات و پرده‌پوشی‌های منافقانه را کنار نهادند و بار دیگر، بدون اینکه کوچک‌ترین‌ اشاره‌ای به نقش ‌اشرار مسلح و سازمان‌یافته در فتنه‌گری کنند، خواستار مجازات حافظان نظم و امنیت کشور شدند تا پیوندهای مشکوک خود را که عقبه‌ای بیش از سه دهه و دست‌کم از زمان پرونده انفجار نخست‌وزیری دارد از همیشه آشکارتر کنند.
در بیانیه وقیحانه شخصیت‌های اصلاح‌طلب كه از شدت وقاحت و بی‌شرمی ‌آنان حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب داخلی نیز از انتشار آن ابا داشتند و روز گذشته رسانه‌ای شده، اصلاح‌طلبان با وقاحت هرچه تمام‌تر، حضور حداقل ۲۲ ساله خود در سطوح كلان اجرایی دولت‌های پس از امام راحل به‌ویژه نقش استثنایی‌شان در روی كار آمدن دولت بی‌تدبیر روحانی را نادیده گرفته و علت اعتراضات مردم را به مشكلات حاكمیت در گذشته ربط داده‌اند. به‌عنوان نمونه شهیندخت مولاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور، به‌جای پاسخگویی درباره عملكرد دوران مسئولیتش، طلبكار نظام شده است.
امثال تاجزاده، حجاریان، آرمین و جلایی‌پور که از دی‌ماه ۹۶، با گروکشی آن آشوب‌ها، از هر فرصتی برای تهدید نظام استفاده کرده‌اند، در این بیانیه، ضمن باج‌خواهی از نظام و تکرار خواسته‌ «حذف نظارت استصوابی» با هدف تداوم قدرت و نفوذ این جریان و متحدان آن در ساختار سیاسی، حرف نهایی خود را در یک جمله می‌زند: «و نیز با عادی‌سازی روابط خارجی بساط تحریم‌ها را جمع کنند.»
این خلاصه و عصاره‌ همه این سناریو است که آشوب ‌اشرار مسلح و سازمان‌یافته را هم باید ذیل آن تعریف کرد: تسلیم و کرنش در برابر خواست‌های نامشروع و زورگویانه نظام سلطه. و همین یک جمله، هم پیوندهای حقیقی و هم اهداف و مطامع اصلی این محفل و متحدان آن را به خوبی نشان می‌دهد.
طنز تلخ ماجرا آنجاست كه این جماعت ‌اشرافی صاحب ثروت و قدرت، خود را كنار مردم جا زده‌اند. آیا اگر یكی از برج‌ها و ساختمان‌های شركت‌های خصوصی و دولتی متعلق به همین افراد در آتش اغتشاشات می‌سوخت، همین‌گونه از اراذل اجاره‌ای دفاع می‌كردند؟
اقدام وقیحانه این عده در حمایت از اراذل اجاره‌ای و همراهی با آنان در آتش‌افروزی و قتل و غارت مردم، این احتمال را قوت می‌بخشد که با دستگیری اراذل آشوبگر، از افشای دست‌های پشت‌پرده خود در آشوب‌های اخیر مضطرب شده‌اند و نگرانند که مبادا اراذل بازداشت شده از ارتباط این عده از مدعیان إصلاحات با سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی بیگانه پرده بردارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
آیت‌الله جنتی:
حساب معترضان از ‌اشرار جداست /
طراحی دشمن با هوشیاری مردم ناکام ماند
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه حساب معترضان از‌اشرار جداست، گفت: با هوشیاری مردم صف معترضین از آشوب‌گران طی چند روز جدا شد و دشمن ناکام ماند.
آیت‌الله احمد جنتی در جلسه شورای نگهبان به حوادث اخیر در کشور‌اشاره کرد و گفت: جلب نظر مردم و اقناع آنها و حمایت نخبگان، مقدمه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بود که مغفول واقع شد.
دبیر شورای نگهبان افزود: مسئولان می‌بایست برای چنین جراحی مهمی از مدت‌ها پیش اذهان و افکار عمومی را آماده می‌کردند و از فواید چنین طرحی همچون واریز بسته حمایتی که برای خود مردم مفید بود، سخن می‌گفتند و درمقابل به مضرات ارزانی بنزین همچون قاچاق گسترده سوخت‌اشاره می‌کردند که متأسفانه این اقدام به خوبی صورت نگرفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، وی با‌اشاره به نگرانی مردم از اجرای این طرح، حساب معترضان را از‌اشرار جدا دانست و خاطرنشان کرد: همه آن‌هایی که اعتراض کردند و به خیابان‌ها آمدند از‌اشرار نبودند و دغدغه‌های مردم باید درک شود؛ اکنون هم گرانی وجود دارد و اگر بخواهد این طرح، فشار جدیدی به اقشار ضعیف وارد کند، صحیح نیست.
آیت‌الله جنتی در ادامه به تخریب اموال عمومی‌اشاره و تأکید کرد: ناامنی و آشوب خواست مردم نیست؛ غارت اموال و آتش زدن خانه‌ها و مغازه‌ها کار مردم نیست؛ حمله با اسلحه و چاقو به مردم و مأموران انتظامی کار مردم نیست؛ مختل کردن رفت‌وآمد و ایجاد راهبندان کار مردم نیست؛ نیروی انتظامی از امنیت و آرامش مردم در برابر‌اشرار دفاع کند.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: حمایت مقامات آمریکایی، خاندان منحوس پهلوی و منافقین جنایتکار از آشوبها و شدت و گستره خشونت و تخریب انجام شده توسط‌اشرار، نشان می‌دهد که دشمن از قبل، طراحی چنین اقدامی را کرده بود، اما مترصد بستری بودند که بر روی آن، خباثت‌های خود را اجرایی کنند و از فرصت پیش آمده - اعتراض به گرانی بنزین- استفاده کرد، البته با هوشیاری مردم صف معترضین از آشوب‌گران طی چند روز جدا شد و دشمن ناکام ماند. وی به راهپیمایی خودجوش روز‌های اخیر در نقاط مختلف کشور همچون تبریز، زنجان و شهرکرد و اعلام برائت مردم از آشوب‌ها‌اشاره کرد و گفت: این راهپیمایی‌ها نشان داد مردم انقلاب و نظام اسلامی و رهبری را دوست دارند و نمی‌خواهند دشمن از اعتراضات و مطالبات آنها سوءاستفاده کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
روحانی:
مقابل عظمت شهدا و مجروحان اغتشاشات سر تعظیم فرود می‌آوریم  
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
رئیس‌جمهور گفت: امروز مردم به‌خوبی آزمایش خود را پس دادند و با نمره بالایی قبول شدند و اکنون نوبت دولت است تا مشکلات مردم را کاهش دهد.
  حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور دیروز چهارشنبه در جلسه هیئت وزیران اظهار داشت: امروز می‌خواهم از ملت بزرگ و هوشیار ایران تشکر و سپاسگزاری کنم و به‌خاطر آگاهی، صبوری و موقع‌شناسی مردم سر تعظیم فرود بیاورم.
روحانی خاطرنشان کرد: ملت ایران به‌خوبی آگاه هستند که هدف اصلی خودکفایی کشور در زمینه تأمین انرژی است تا محتاج به بیرون نباشیم و بتوانیم با تولیدی که در داخل انجام می‌دهیم انرژی مورد نیاز را به‌درستی تأمین و به‌طور صحیح مصرف کنیم و مقداری عدالت را در جامعه پیاده و اجرا ‌نماییم.
وی با بیان اینکه «به‌دنبال این هستیم که از یارانه سوخت، مردم نیازمند بیشتر از آنهایی که غیرنیازمند هستند استفاده کنند»، گفت: آنچه حاصل طرح اصلاح قیمت انرژی بوده، پرداخت مبالغی به 18 میلیون خانوار متوسط و کم‌درآمد است که بر این اساس دو مرحله آن تاکنون در تاریخ 27 آبان برای حدود 7 میلیون و 850 هزار خانوار و در تاریخ 29 آبان برای 4 میلیون و 448 هزار خانوار وجوه مورد نظر پرداخت شده و به مابقی خانوارها نیز روز شنبه پرداخت خواهد شد.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: ممکن است طرح اصلاح شامل برخی از افراد بشود که حتی خودشان از دریافت یارانه‌ها انصراف داده بودند و در این گروه‌ها هستند به‌گونه‌ای که برخی افرادی که مبالغ را دریافت کرده‌اند نمی‌دانستند که این پول از کجا آمده و دچار تعجب شده بودند که باید در این راستا توضیحات بیشتری برای مردم بیان شود.
روحانی با‌ اشاره به گزارش وزیر کشور در جلسه هیئت‌دولت به‌عنوان مسئول اجرای طرح و ارائه آمار و ارقام افرادی که در چند روز اخیر به خیابان‌ها آمده بودند، گفت: مشخص شد که چه ‌تعداد از افراد به خیابان‌ها آمده بودند و آشوبگران تعداد کمی ‌از آنها بودند؛ منتهی آشوب‌طلبان سازمان‌یافته، برنامه‌ریزی‌شده و مسلح بودند که کاملاًً بر اساس برنامه طراحی‌شده از سوی ارتجاع منطقه، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها اقدام کردند.
وی ابراز کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مردم ما در حوادث مختلف در برابر نقشه دشمن پیروز شدند و این‌بار هم در اغتشاشات که نقشه دشمن برای ایجاد ناامنی بود مردم به پیروزی رسیدند و آنهایی که در 2 سال گذشته با اعمال تحریم‌های حداکثری ناامنی و اقدام علیه نظام را طراحی کرده بودند و به‌دنبال این بودند که این فشار باعث شود روزی مردم علیه نظام به خیابان‌ها آمده و ایستادگی کنند، نتوانستند موفق شوند.
رئیس‌جمهور با تقدیر از ملت ایران و رهبر معظم انقلاب که با بیانات حکیمانه خود مردم را راهنمایی و واقعیت‌ها را تبیین کردند، گفت: دولت همچنان مانند گذشته در طرح‌های مهم با دو قوه دیگر در جلسات هماهنگی و مشورت می‌کند و همان‌طور که این‌بار نیز با تصمیم سران سه قوه و با هماهنگی دو قوه دیگر فعالیت خود را برای کمک به خانوارهایی که تحت فشار بیشتر اقتصادی هستند انجام داده‌ایم، در آینده نیز هر طرحی داشته باشیم با دو قوه دیگر هماهنگ خواهیم بود.
روحانی با بیان اینکه خوشبختانه مردم، کسبه و بازاریان هم همکاری کردند و کنار این طرح و نظام بودند، اظهار داشت: باید از عزیزانی که در این ایام برای امنیت ایران شهید شدند و صدمه دیدند و مجروح شدند یاد کنیم؛ تعدادی از افتخارآفرینان ما در نیروی انتظامی ، سپاه و بسیج در این جریانات دچار آسیب شدند که نسبت به عظمت و تلاش‌های آنان سر فرود آورده و با خانواده‌های عزیز و بزرگوار آنان ابراز همدردی می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران آزمایش خود را به‌خوبی پشت‌سر گذاشته و با نمره بالایی در قبولی موفق شدند و امروز نوبت مسئولان اعم از دولت و وزرا برای خدمت و تلاش بیشتر در مسیر خدمت به مردم و کاهش مشکلات از زندگی مردم است و باید برای انجام این رسالت بزرگی که بر دوش داریم تلاش کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
  تحریم‌ها با رونق تولید بی‌اثر می‌شود نه با مذاکره  
  ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

نزدیک به دو سال از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های جدید علیه ایران می‌گذرد، دو سالی که با وجود تلاش دولت روحانی برای ادامه پایبندی به برجام، هیچ نتیجه‌ای جز خسارت محض برای ما نداشت و حتی کشورهای اروپایی نیز بدون عمل به وعده‌های  دم‌دستی خود (نظیر spv یا اینستکس) کوچک‌ترین اقدام موثری در جهت رفع تحریم‌های آمریکا انجام ندادند و فقط زمان را از ما گرفتند و از پشت خنجر زدند.
حالا این موضوع که «تحریم‌ها تا چه زمانی ادامه دارد و تا کی این روند ادامه پیدا خواهد کرد؟» اهمیت زیادی یافته است. متاسفانه عده‌ای که همواره نسخه مذاکره را تجویز می‌کنند، می‌پندارند با تغییر دولت در آمریکا یا همکاری بیشتر با اروپا می‌توانند به مقابله با تحریم‌ها بروند!
با این حال، تجربه بارها و بارها ثابت‌شده نشان می‌دهد نه تنها به آمریکا، که به کشورهای اروپایی نیز نمی‌توان و نباید اعتماد کرد، چنان‌که آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در هشت ماهه سال جاری میلادی با افت 75 درصدی به رقم اندک 3/471 میلیارد یورو رسیده است این در حالی است که اروپایی‌ها در این هشت ماه مدام به ما وعده همکاری اقتصادی، مشروط به ماندن در برجام را داده‌اند!
بر همین اساس، امید بستن به اینکه می‌توان با مذاکره با آمریکا یا اعتماد به کشورهای اروپایی تحریم‌ها را از سر گذراند، خیال خامی است که اگر این ‌اشتباه را ادامه دهیم نه تنها مشکل تحریم‌ها حل نمی‌شود بلکه بر مشکلات قبلی (که شرح آن خواهد آمد) هم افزوده خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب نیز اخیرا در دیدار با تولیدکنندگان، تصور پایان تحریم‌ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و فرمودند: «با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم‌ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظر پایان تحریم‌ها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود.»
همان طور که ‌اشاره شد، پس از خروج آمریکا از برجام، ما این «اشتباه» را مرتکب شدیم که می‌توانیم با اصرار و التماس به غربی‌ها تحریم‌ها را برداریم؛ ‌اشتباهی که به حدی آسیب‌زا بود که –فارغ از مسائل مربوط به سیاست خارجی- در حوزه اقتصاد نیز آثار بسیار سوئی برجا گذاشت؛ بخوانید:
آمار رشد اقتصادی ایران در سال 1397 براساس گزارش مرکز آمار حاکی از رشد 4/9- درصدی اقتصادی کشور بوده است، هرچند بخشی از این رشد منفی، به دلیل کاهش فروش نفت رقم خورده، اما رشد بدون نفت ایران نیز در سال گذشته 2/4- درصد بوده و حتی -متاسفانه- بخش صنعت نیز نزدیک به 10 درصد رشد منفی داشته است!
به عبارتی، این تصور که «می‌شود مشکلات ناشی از تحریم را با مذاکره برطرف کرد» موجب شد بنگاه‌ها معطل نتایج مذاکرات بمانند و به عبارتی شرطی‌سازی اقتصاد هر روز فرصت‌ها را از ما گرفت؛ از سویی ایجاد انتظارات جدید در بین فعالان اقتصادی هم منجر به این شد که بنگاه‌ها منتظر بهبود شرایط بمانند اما به دلیل عدم تغییر در متغیرهای واقعی اقتصاد، همان شرایط قبلی شان نیز تحت‌الشعاع قرار گرفت.
در نتیجه، رشد اقتصادی سال جاری میلادی نیز بدتر از سال پیش شد و طبق آمارهای صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال 2019 به رقم 9/5- درصد رسید! به سخن دیگر، رشد منفی پنج درصدی سال گذشته نه تنها جبران نشد، بلکه 10 درصد دیگر هم پسرفت کرد، تا تنها در دو سال، اقتصاد ایران 15 درصد کوچک شود!
از همین رو بود که رهبر انقلاب با ابراز تأسف از بروز این حالت در چند سال اخیر فرمودند: «در این سال‌ها بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه می‌شود» و یا «برجام چه می‌شود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس‌جمهور فرانسه ماندن»، هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد و این نگاه باید کنار گذاشته شود.»
این در حالی است که اگر دولت نسبت به توان داخلی و نگاه به درون کشور اهتمام بیشتر داشت، از بسیاری اتفاقات تلخ می‌توانست جلوگیری کند وقایعی همچون تعطیلی کارخانه‌های با‌سابقه‌ای نظیر هپکو، نیشکر هفت‌تپه، ماشین‌سازی و...
پس این رویکرد ‌اشتباه دولت بود که با غفلت از فضای تولید کشور، صرفا به دنبال چانه‌زنی با غرب و اروپا برای فروش نفت ایران بود و نتیجه‌ای هم جز آنچه که اکنون مشاهده می‌شود برجای نگذاشت. اما تجربه نشان داده هرگاه تکیه به توان داخلی و حضور مردم در عرصه اقتصاد تقویت شده، هم فشارها بی‌نتیجه مانده، هم شکوفایی بیشتری حاصل شده است.
نمونه بارز این ادعا، تلاش ایران برای خودکفایی بنزین در سال 1390 است، در آن سال با توجه به اینکه مصرف بنزین به پاشنه آشیل کشور تبدیل شده بود آمریکا به‌دنبال تحریم فروش بنزین به ایران برآمد اما تدبیر رهبر معظم انقلاب در آن سال که با حضور در مناطق پارس جنوبی در نوروز و تشویق به تقویت تولید داخلی همراه بود، منجر به نوآوری‌هایی نظیر تولید بنزین با خلوص و اُکتان بسیار بالا شد و تهدید دشمن را برای تحریم فروش بنزین به ایران، پیشاپیش خنثی کرد.
تجربه فوق نشان داد با اعتماد به توان داخلی نه تنها می‌توان تهدیدات را از سر کشور رفع کرد بلکه می‌توان همین تهدیدات را به فرصت‌های بی‌نظیری تبدیل کرد تا جایی که تحریم‌کنندگان نیز به ناچار دست‌ها را بالا برده و خواستار ادامه همکاری تجاری شدند به سخن دیگر، اتکا به توان داخلی علاوه ‌بر اینکه سایه تهدید را از سر اقتصاد کشور برداشت، موجب آرامش خاطر در ادامه مبادلات تجاری ایران نیز شد.  
رهبری در همین زمینه در دیدار اخیر خود با کارآفرینان فرمودند: «اگر ملت ایران و فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریم‌ها را بی‌اثر کنند، عامل تحریم‌کننده نیز از ادامه تحریم‌ها دست برخواهد داشت زیرا متضرر خواهد شد.»
نمونه دیگری که حاکی از موفقیت راهبرد قطع امید به غربی‌ها و توجه به توان منطقه‌ای است، توسعه رابطه با همسایگان است، چنان‌که رابطه اقتصادی ایران با عراق، علاوه ‌بر اینکه توانسته بخش مهمی از تحریم‌ها را (در حوزه ارزی) خنثی کند، موجب افزایش نسبی تولید و صادرات نیز شده است.
براساس گفته‌های رئیس ‌اتاق مشترک ایران و عراق، صادرات شش‌ماهه ایران به عراق تقریبا 9 برابر صادرات شش‌ماهه به کل اروپاست؛ این مسئله باید برای دولت تدبیر که مدام به غرب توجه دارد درس‌آموز باشد. فراموش نکنیم ایران 15 همسایه دارد که هر کدام یک ظرفیت بالا برای تجارت و شکوفایی اقتصاد دارند.
اما شاید مهم‌ترین محور اتکا به توان داخل، حضور فعال کارآفرینان در اقتصاد کشور است؛ کارآفرینانی که تفکر پشت‌میزنشینی را به کار فعال و تامین نیازهای مردم تبدیل کرده و علاوه ‌بر ایجاد ‌اشتغال و رونق تولید، سود خوبی نصیب‌شان می‌شود، به همین دلیل می‌توان ترویج فرهنگ کارآفرینی را در راستای مقابله با تحریم ارزیابی کرد.
در همین یک ماه گذشته خبرهایی داشتیم مبنی بر اینکه: «یک کشاورز اهل خمین با ماست‌بندی، سالانه 60 میلیون سود کسب کرد»، «یک جوان خوزستانی توانست با تولید نان بستنی ماهانه 9 میلیون تومان درآمد داشته باشد»، «کارآفرین بجنوردی سالانه 700 تن برگ مو تولید کرد»، «فعال اقتصاد مقاومتی هندیجانی با تولید روغن کنجد، ارده، کنجد خشک و حلواارده روزی یک میلیون سود کسب می‌کند.» و...
این موارد تنها نمونه‌های کوچک و جدیدی بود که روزنامه کیهان پیش از این هم به آنها پرداخته بود، مواردی که نشان می‌دهد اگر عرصه فراهم باشد، مردم می‌توانند بهترین تصمیم را به نفع خود بگیرند و کسب و کارهایی با درآمد مناسب ایجاد کنند؛ در یک کلام، با این رویکرد می‌توان رابطه مثبت تحریم و اقتصاد کشور را قطع کرد.
اگر بنا بود تحریم‌ها با مذاکرات - اگر نگوییم با التماس- رفع شود، تاکنون کشورهای متعددی در دنیا باید با این شیوه ، تحریم‌های ظالمانه را از سر خودشان بر می‌داشتند، اما حتی یک تجربه موفق نیز در این زمینه نمی‌توان مثال زد، زیرا وقتی آمریکا در دهه‌های متمادی نشان داده به هیچ یک از تعهدات بین‌المللی خود پایبند نیست و با همین شیوه هم به نتیجه دلخواهش رسیده پس هیچ الزامی ندارد که به تعهداتش در قبال مذاکره با ایران پایبند باشد، همچنین کشورهای اروپایی نیز چون اراده‌ای از خود ندارند، در وعده‌هایشان صادق نیستند و نظام بین‌المللی هم هیچ سازوکاری برای احقاق حق مظلوم ندارد، بنابراین هیچ راهی جز مقاومت و تکیه به توان داخلی وجود ندارد.
سید امیرحسین شکرآبی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 آبان 1398
سخنگوی قوه قضائیه  خبر داد:
بازداشت وابستگان به منافقین، سلطنت‌طلبان و ‌اشرار
در اغتشاشات اخیر  
    ۱۳۹۸/۰۸/۲۸

Image result for ‫سخنگوی قوه قضائیه‬‎
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در بین بازداشت‌شدگان اغتشاشات اخیر عناصر وابسته به معاندین، هم از جریان نفاق و هم از سلطنت طلبان و هم از گروه‌های دیگر وابسته به خارج وجود دارد و طیف‌هایی از ‌اشرار و اراذل هم مورد شناسایی قرار گرفتند.
به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در چهاردهمین نشست خبری با اصحاب رسانه درباره حوادث اخیر گفت: در برابر کسانی که امنیت شهروندان ما را به مخاطره می‌اندازند و سرمایه‌های عمومی را تخریب، غارت و به آتش می‌کشند، برخورد‌های قاطع و بازدارنده خواهیم داشت و در برابر خشونت، اعمال قانون صورت می‌گیرد که هر فرد متناسب با اموال و رفتار خودش به سزای اعمال غیرقانونی خود برسد.
وی با درخواست از مردم برای معرفی فتنه‌گران، خشونت‌طلبان و خرابکاران به نهاد‌های امنیتی و انتظامی و دستگاه قضایی، اظهارداشت: اطلاعات مردمی بهترین اطلاعات برای شناسایی افراد سودجو و فرصت‌طلب است و براساس همین اطلاعات تعدادی از افرادی که در تخریب‌ها دخالت داشتند شناسایی و دستگیر شدند.
سخنگوی قوه قضائیه درباره افراد بازداشت شده در حوادث اخیر و اینکه چه راهی وجود دارد تا خانواده‌های آنها از بازداشتشان مطلع شوند، گفت: بر اساس دستورالعمل پنج بندی ریاست قوه قضائیه، به واحد‌های قضایی و امنیتی و انتظامی تاکید شده که در ارتباط با بازداشت‌شدگان در اسرع وقت غربالگری انجام شود و اگر در بین افراد بازداشت‌شده کسانی هستند که احیانا بی‌تقصیر یا کم‌تقصیر هستند، اسباب و زمینه آزادی آنها فراهم شود.
عناصر وابسته به معاندین در بین بازداشت‌شدگان
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره وابستگی دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر، اظهار داشت: در بین بازداشت‌شدگان عناصر وابسته به معاندین، هم از جریان نفاق و هم از سلطنت طلبان و هم از گروه‌های دیگری که وابستگی آنها به خارج از کشور محرز است وجود دارد. طیف‌هایی از‌ اشرار و اراذل که یک انسجام‌های داخلی دارند هم مورد شناسایی قرار گرفتند. هم در بین بازداشت‌شدگان کف خیابان و هم در بین بازداشت‌شدگانی که اصطلاحا ما از آن به بازداشت‌شدگان هوشمند تعبیر می‌کنیم، بر مبنای رصد‌های اطلاعاتی که مراجع اطلاعاتی انجام می‌دهند، تعدادی از عناصر وابسته شناسایی شدند و الان در بازداشت هستند.
قطع اینترنت تصمیم مراجع امنیت ملی کشور بود
وی درخصوص قطعی اینترنت طی روزهای اخیر گفت: قطع اینترنت تصمیم مراجع امنیت ملی کشور بود و اقتضا این بود که ما اجازه ندهیم دشمن از این فضا برای رسیدن به اهداف خود و آسیب رساندن به مردم و سرمایه‌های ملی کشورمان استفاده کند.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: مدعی هستیم که این تصمیم دیرهنگام اجرا شد و اگر قدری زودتر اجرا می‌شد آسیب‌های ناشی از حوادث اخیر کمتر می‌شد.
نظر رئیس ‌قوه قضائیه درباره
 اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت اسماعیلی درباره اینکه قوه قضائیه چگونه به نگرانی مردم در افزایش قیمت بنزین ورود می‌کند، بیان کرد: آنچه در برخی از رسانه‌ها به رئیس‌قوه قضائیه نسبت داده شد نسبت صحیحی نبود، ضمن اینکه شاید ضرورتی هم برای طرح آن در جلسه سران سه قوه نبود و از تکالیف پیش‌بینی شده در قانون برنامه بود.
وی افزود: رئیس‌قوه قضائیه با تایید اصل طرح دولت، معتقد بود که فرآیند اجرا نیازمند تمهید مقدماتی بوده و اگر تمهید مقدمات انجام می‌شد ما شاهد حوادث اخیر نبودیم، افزایش قیمت بنزین و هدفمندی یارانه‌ها در ادوار مختلف انجام شده و با این تنش‌ها هم همراه نبوده است؛ چرا که تمهید مقدماتی که یک بخش اطلاع‌رسانی و اقناع افکار عمومی و نخبگان جامعه است، انجام شده بود.
جلوگیری از افزایش قیمت‌ها برعهده دولت است
سخنگوی قوه قضائیه اظهارداشت: جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و کنترل و نظارت بر آن بر عهده دولت، وزارت صمت، سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده و سازمان تعزیرات حکومتی و ستاد تنظیم بازار است. سازمان‌های مذکور باید با تمام توان حضور پیدا کنند و اجازه ندهند به بهانه افزایش قیمت بنزین سایر کالا‌ها و خدمات با افزایش قیمت مواجه شود. اسماعیلی افزود: این وظیفه دولت است و مطالبه دستگاه قضا از دولت این است که همانگونه که وعده داده‌اند این وظیفه را به نحو احسن انجام دهند و کنترل بازار در دست قوه قضائیه نیست.
وی تاکید کرد: کسانی که متولی کنترل بازار هستند، اگر در وظیفه خود کوتاهی کردند، به سراغ آنها خواهیم رفت و آنها را تحت تعقیب قرار می‌دهیم.
بخش عمده تکلیف در مبارزه با فساد برعهده دولت و مجلس است
سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: بخش عمده تکلیف در مبارزه با فساد بر عهده دولت و مجلس است. ساختار‌های فسادزا باید اصلاح شود، گلوگاه‌هایی که در آنجا فساد رخ می‌دهد، زمینه‌های بروز فساد در سیستم‌های مختلف بانکی و گمرکی و قاچاق کالا، صادرات و واردات و امثال آنها باید اصلاح شود. این اصلاح بخشی توسط مجلس با قانون باید انجام شود و بخشی توسط دستگاه اجرایی با اقدامات اجرایی، ما هم در این حوزه هم نسبت به داخل دستگاه خودمان و هم نسبت به بخش‌های دیگر سهیم هستیم.
مستندات بسیار خوبی در پرونده «روح‌اله زم» به دست آمده است
وی درباره آخرین وضعیت پرونده روح‌اله زم نیز گفت: تحقیقات در این پرونده در حال انجام بوده و مستندات بسیار خوبی به دست آمده است. خود این شخص هم توضیحات مفیدی را که در این ارتباط دارد ارائه می‌دهد و آثار مثبت دستگیری او همین بود که خیلی از اخباری که در موارد مشابه به نقل از این شبکه منتشر می‌شد فروکش کرد.
توضیحاتی در مورد دانیال زاده
سخنگوی دستگاه قضا درباره بازگشت متهم دانیال زاده به کشور و اینکه آیا در بازداشت به سر می‌برد یا خیر اظهار داشت: ما اعلام کردیم که کسانی که در فرآیند تحقیقات و بازگشت اموال به بیت‌المال کمک کنند، حتما از ارفاقات قانونی برخوردار می‌شوند. با آقای دانیال زاده قطعا بر محور اعتماد رفتار می‌کنیم و به لحاظ اعتمادی که او کرده و اقداماتی که دارد انجام می‌دهد از ارفاقات قانونی برخوردار می‌شود. برخی از این الطافات قانونی مثلا مرخصی است به زندانی می‌توان مرخصی داد و بیرون آید و یک عده‌ای هم در بیرون زندانی را در حال مرخصی می‌بینند.
فرار مشایی صحت ندارد
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره شایعه فرار اسفندیار رحیم‌مشایی از کشور، گفت: بر اساس اطلاعی که ما داریم او در داخل کشور است و این شایعه صحت ندارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آبان 1398


تقدیم استوارنامه سفرای جدید پنج کشور به روحانی  
    ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
سفرای جدید کشورهای یمن، سوئد، استرالیا، کامبوج و زیمبابوه روز گذشته استوارنامه‌های خود را تقدیم حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهوری کردند.
روحانی هنگام دریافت استوارنامه «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی» سفیر جدید جمهوری یمن در تهران شجاعت و ایستادگی ملت یمن در برابر متجاوزان را ستودنی و افتخارآمیز دانست و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با تمام توان پشتیبان مردم یمن در مسیر استقرار صلح و ثبات در این کشور و پیشبرد مذاکرات یمنی - یمنی است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز به یمن از لحاظ سیاسی و ارایه کمک‌های انسانی در کنار مردم یمن ایستاده‌ است، افزود: تردیدی وجود ندارد پیروزی نهایی در برابر متجاوزان،  از آن مردم مقاوم یمن خواهد بود.
 روحانی هنگام دریافت استوارنامه «کریستوفر ماپانگا» سفیر جدید زیمبابوه در تهران با ابراز خرسندی از روند رو به توسعه روابط ایران و زیمبابوه تصریح کرد: ایران از توسعه بیش از پیش روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری زیمبابوه استقبال می‌کند و امیدواریم شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این روابط در راستای منافع دو ملت باشیم.
حجت‌الاسلام روحانی هنگام دریافت استوارنامه خانم «لیندال جین سکز» سفیر جدید استرالیا با اشاره به اینکه همواره روابط خوب و حسنه‌ای میان تهران - کانبرا برقرار بوده، دعوت آمریکا از کشورهای مختلف برای حضور نظامی در منطقه را به ضرر امنیت و ثبات منطقه و جهان برشمرد و تصریح کرد: کشورهای منطقه به‌ویژه ایران قادرند به‌خوبی امنیت خود را حفظ کنند و حضور نظامی کشورهای دیگر بسیار خطرناک خواهد بود.
رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه «ماتیاس لنتز» سفیر جدید سوئد در تهران با اشاره به روابط خوب تجاری و سیاسی ایران و سوئد در سال‌های گذشته و سوابق روابط نزدیک صنعتی به‌ویژه در بخش حمل و نقل میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد که با تلاش مسئولان دو کشور شاهد توسعه مناسبات تهران - استکهلم به نفع منافع دو ملت باشیم.
روحانی همچنین هنگام دریافت استوارنامه «اونگ سه آن» سفیر آکرودیته کامبوج در تهران، با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری‌های اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور افزود: کامبوج می‌تواند در توسعه بیش از پیش همکاری های ایران و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه آن)، نقش بسزایی ایفا کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 29 آبان 1398


( کل صفحات : 15 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic