تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر


 وظایف وارثان انقلاب(زلال بصیرت)
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آیت‌الله مصباح یزدی منتخب مردم خراسان‌رضوی برای مجلس خبرگان رهبری ...

در دوره پهلوی عزم جدی شده بود تا شجره دین و روحانیت به عنوان مروجان دین را بخشکانند؛ لذا مدارس دینی که موقوفه طلاب بود، تبدیل به انبار کالای بازاری‌ها شده بود. در شهر دارالعباده یزد که مدارس دینی متعدد وجود داشت، تعداد طلاب ورودی به حوزه، نزدیک به صفر بود. مجالس عزاداری هم که محل تلاقی روحانیت و مردم بود، ممنوع بود و لذا رابطه مردم نیز با روحانیون کمتر شد؛ در آن شرایط حتی لباس روحانیت هم ممنوع بود.
دین فردی، نسخه دیگری از سکولاریسم
 بعد از سال 1320 و فرار پهلوی اول و در حالی که نظم خاصی بر کشور حاکم نبود، برخی روحانیون توانستند موقعیت را غنیمت بشمارند و تا حدی دوباره حوزه‌های علمیه را احیا کنند، یکی از مواریث نامیمون آن دوره، نگاه حداقلی به دین بود و نهایت چیزی که به عنوان دین تلقی می‌شد، فقه فردی بود. یعنی با تبلیغات گسترده چنین القا شده بود که دین، تنها در حوزه فقه و آن هم فقه فردی تعریف می‌شود؛ این همان چیزی است که با عنوان سکولاریسم شناخته می‌شود.
بر اساس این دیدگاه، دین چیزی است که بود و نبودش در زندگی اجتماعی انسان تأثیری ندارد، اما لزوم آزادی در جامعه ایجاب می‌کند اگر کسی خواست مسلمان باشد، با او مخالفت نشود؛ البته دین اسلام هم که در نظر آنها، فقط فقه است!، شاید هنوز هم در برخی محافل دینی، علوم دینی را منحصر در همین فقه بدانند. هدف از چنین دینی هم این است که حاشیه زندگی انسان را سامان بدهد.
بر اساس نگاه سکولار، دخالت یک روحانی در امور اجتماعی نیز هیچ توجیهی ندارد، اما با آغاز نهضت اسلامی توسط حضرت امام‌(ره) بود که برخی نگاه‌ها اصلاح و بعد از 14 سال به انقلاب اسلامی منجر و به نقطه عطفی در تاریخ معاصر تبدیل شد و امروز بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی شاهد کارهایی هستیم که توسط روحانیت انجام می‌گیرد و در گذشته مطرح نبوده است؛ در واقع بعد از انقلاب روحانیت به عنوان یکی از اقشار مؤثر در جامعه قلمداد شد و وظایف متعددی بر عهده‌اش آمد.
امام(ره) این حرکت را در دوره‌ای آغاز کرد که کتاب‌هایی مبنی بر اینکه دین افیون توده‌هاست نوشته شده بود و دین مانع پیشرفت تلقی می‌شد و موج چنین تفکری بعد از صدها سال به ایران هم رسیده بود. اما بعد از نهضت اسلامی، مشخص شد که روحانیت مهم‌ترین قشری است که می‌تواند در سرنوشت جامعه تغییر ایجاد کند و حتی اول شخص کشور باید ولی‌فقیه و روحانی باشد؛ تمام قوانین کشور باید بر اساس اسلام و زیر نظر اسلام‌شناسان یعنی روحانیت باشد؛ قوه قضائیه یعنی کل دستگاه قضایی باید زیر نظر روحانی باشد.
این یعنی خداوند به وعده‌اش عمل کرد: «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض ونجعلهم ائمه ونجعلهم الوارثین» (ما می‌خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!)(قصص/5)؛ یکی از مصادیق این آیه به برکت انقلاب، در سال 57، عینیت یافت.
وظایف ما در قبال انقلاب و دین
 امروز وظیفه ما به عنوان وارث این انقلاب و دستاوردهای آن - که در سایه فداکاری‌ها و شکنجه‌ها و جان دادن‌ها حاصل شده - چیست؟ به نظر می‌رسد به حکم عقل دو نکته ضروری است: اول اینکه بدانیم چه کارهایی می‌توان در راستای رشد و بالندگی این انقلاب انجام داد و دوم اینکه بدانیم چه آسیب‌هایی ممکن است به این انقلاب وارد شود و راه جلوگیری از آنها چیست. لذا دو نوع معرفت نیاز داریم. مقدمه این معرفت‌ها این است که دین را در جامعیت آن بشناسیم، باید ببینیم آیا دین امری فردی است که در زندگی انسان نقشی ندارد و یا برعکس، مهم‌ترین نقش را در زندگی دارد و ما متصدیان اجرای این نقش هستیم؟
البته مفروض این است که ما واقعا باور داریم که دین راه رسیدن به هدف خلقت است و تمام ابعاد زندگی انسان را در بر می‌گیرد و از قبل تولد تا هنگام مرگ برای انسان برنامه دارد و البته همه اینها مقدمه‌ای برای زندگی اصلی و ابدی انسان‌هاست. اصلی‌ترین نهاد در زندگی انسان، دین است و آن است که باید راه و رسم زندگی را بیان کند. بر اساس این دیدگاه، فقه، بخشی از دین خواهد بود، عقائد و اخلاق نیز بخش‌های دیگری از دین است؛ این در حالی است که تا مدت‌ها، دین در حوزه‌های علمیه در بخش فردی فقه خلاصه شده بود.
این به معنای کوتاهی بزرگان ما در این زمینه نیست؛ بلکه در گذشته به‌خصوص در دوره پهلوی، بر جامعه و علما تحمیل شده بود؛ حتی کار به جایی رسیده بود که مرحوم کاشانی که به همراه سید محمد تقی و سید احمد خوانساری سه شاگرد برجسته آقاضیاء بودند، فقط به خاطر اینکه وارد مسائل سیاسی شده بود، در جامعه جایگاه چندانی نداشت! هر چند در آن شرایط، فردی مانند مدرس هم سر بلند کرد و گفت: سیاست ما، عین دیانت ماست، اما تلقی عمومی این نبود و او را نیز به شهادت رساندند.
افتخار این تحول که در جامعه اسلامی بلکه در عالم اسلام اتفاق افتاد، نصیب امام (ره) شد؛ کار ایشان به‌قدری بزرگ و باعظمت بود که هر چه در مورد اهمیت و وسعت برکات آن فکر کنیم، نمی‌توانیم همه آن را درک کنیم.
اولین کاری که باید انجام دهیم آن است که باید هم خودمان باور کنیم و هم سعی کنیم تا دیگران نیز درک کرده و باور کنند که دین تمام ابعاد زندگی انسان را دربر می‌گیرد و هیچ کار انسانی، خارج از عرصه دین نیست. در وهله بعد ببینیم در جامعه ما، به کدام‌یک از بخش‌های دین یعنی عقائد، احکام و اخلاق بیشتر نیاز است و برای انتخاب یک رشته دینی جهت تحصیل و تحقیق، بر اساس حجت شرعی بین خود و خدا اقدام کنیم.
اگر انگیزه، الهی باشد، هر قدمی که بر می‌داریم و هر کاری اعم از مطالعه و تحقیق که انجام می‌دهیم، اجر و ثواب بسیاری دارد و سبب شادی قلب امام زمان (عج) و روح شهدا می‌شود.
سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله) در دیدار با جمعی از دانش‌پژوهان و فارغ‌التحصیلان رشته مشاوره مرکز تخصصی امام خمینی(ره)؛ قم؛18 / 12 / 1397 . 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


نماینده ولی فقیه در سپاه:
نفی رژیم ‌اشغالگر قدس همان کفر به طاغوت است
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
مراسم رونمایی از دو مجموعه «دکترین رفتار سیاسی سپاه» و«احکام هدایت سیاسی» با حضور نماینده ولی فقیه در سپاه برگزار شد.
این مراسم با حضور حجت‌الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه، حجت‌الاسلام علی محمدی سیرت مسئول دفتر تایید شرعی ضوابط و برنامه‌های نمایندگی ولی فقیه در سپاه و جمعی از کارشناسان در مرکز فرهنگی رسانه‌ای صبا برگزار شد.
حجت‌الاسلام حاجی صادقی در این مراسم با‌اشاره به این موضوع که یکی از امتیازات مکتب اسلام جامعیت آن است، اظهار داشت: فقه اسلامی مانند مکتب اسلام جامعیت دارد و همه عرصه‌های زندگی مردم را پوشش می‌دهد و برای هر عرصه‌ای از زندگی روش و برنامه دارد.
وی با‌اشاره به محرومیت از برگزاری راهپیمایی روز قدس به علت وجود ویروس کرونا یادآور شد: ممکن است از این مسئله به صورت موقت محروم باشیم اما انزجار از دشمن از مبانی اعتقادی و دینی است و با انجام نشدن یک راهپیمایی این باور و اعتقاد ضعیف نخواهد شد، باید در فکر نابودی این رژیم بود، چراکه در عصر حاضر بدون نفی این رژیم ‌اشغالگر و کودک‌کش نمی‌توانیم به ایمان واقعی برسیم، چون که بر اساس آموزه‌های اسلامی کفر به طاغوت مقدم بر ایمان به خداست.
همچنین سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه در این مراسم گفت: لازم بود تا در مسیر فعالیت‌های هدایت سیاسی و ارائه اخبار و تحلیل‌های سیاسی شاخص و مسئله‌ای باشد تا مطابق با آن تشخیص دهیم که آیا بر اساس حکم الله پیش می‌رویم یا نه. بر این اساس از بنده و مجموعه معاونت سیاسی مطالبه شد تا هدایت و فعالیت‌های سیاسی بر اساس دکترین رفتار سیاسی باشد و ما در طی این دو سال در دو حوزه تبدیل دکترین رفتار سیاسی سپاه به گفتمان و نیز بازنگری و بروزرسانی برخی ابعاد این دکترین و ابلاغ آن تلاش کردیم.
مراسم حاضر در واقع رونمایی از خروجی این فعالیت در قالب دو کتاب است که کتاب دکترین رفتار سیاسی سپاه سال گذشته چاپ و توزیع شد، اما بنا به شرایط اواخر سال رونمایی از آن صورت نگرفت و کتاب احکام هدایت سیاسی هم به همت همکاران ما در معاونت چند روز اخیر آماده شد و به چاپ رسید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
مرضیه وحید دستجردی:
 فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشید
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آخرین دغدغه فاطمه رهبر یک روز قبل از بستری شدن در بیمارستان
عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشید و در همین مسیر به بیماری کرونا مبتلا و جان خود را از دست داد.
  آیین بزرگداشت مرحومه فاطمه رهبر از منتخبان مجلس یازدهم (که اسفندماه گذشته بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت) روز گذشته با حضور مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت و درمان، صدیقه حجازی مدیرکل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجتبی امانی عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در خبرگزاری مهر برگزار شد.
مرضیه وحید دستجردی عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) در این نشست، با تسلیت درگذشت خانم فاطمه رهبر، اظهار داشت: ایشان تلاش بسیاری در مسیر انقلاب اسلامی داشتند و در نهادهای مختلف به خدمت‌رسانی به مردم پرداخت و در کنار آن نقش خود به عنوان یک زن و همسر را به خوبی ایفا می‌کرد.
وی فاطمه رهبر را یک بانوی در طراز انقلاب اسلامی ایران و الگویی مناسب برای زنان و دختران ما دانست و گفت: ایشان یک نماینده شاخص و فعال و افتخاری برای زنان بودند که کارهای بسیار بزرگی را برای زنان انجام داد، همان‌گونه که مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان زن مجلس با ایشان فرمودند که شما وظیفه پیگیری مشکلات زنان را دنبال می‌کردند و ماه‌ها و سال‌ها برای تحقق مسائل زنان زحمت کشید.
دستجردی، تساوی دیه زن و مرد در تصادفات با رعایت مسائل شرعی را یکی از اقدامات فاطمه رهبر در دوران نمایندگی در مجلس دانست و افزود: ارث بردن زمین زن از شوهر از جمله کارهای ایشان بود که خانم رهبر نقش مهمی در تصویب آن داشت. او همچنین تلاش بسیار و نقش مهمی در افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل از شش ماه به ۹ ماه را داشت و مرخصی دو هفته‌ای همسران را نیز تصویب کرد.
عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) بیمه زنان خانه‌دار، دریافت حقوق زنان با سابقه 10 سال بیمه و کاهش ساعت کار بانوان و مستمری بعد از فوت زنان برای فرزندان را از دیگر کارهای خانم رهبر در مجلس اعلام کرد و گفت: ایشان برای نیازمندان و معلولان بسیار تلاش کردند و دغدغه بانوان را داشتند. تشکیل شعبه ویژه اطفال و ممنوعیت حضور افراد زیر ۱۸ سال در دادگاه‌ها از جمله کارهایی بود که خانم رهبر از آن حمایت و برای به ثمر رسیدن این قوانین بسیار تلاش کردند. امید داریم که بانوان و دختران از ایشان پیروی کنند.
وی ادامه داد: خانم رهبر بعد از سه دوره نمایندگی در مجلس، کمیته امداد امام خمینی را انتخاب کردند تا به خدمت‌رسانی به مردم بپردازند، او شبانه‌روز در حال تلاش برای سلامت مردم و مددجویان بود و هفته‌ای چند سفر استانی داشتند. خانم رهبر افتخاری برای جامعه زنان بودند و من مطمئنم هیچ زنی به اندازه ایشان در بین محرومان، سیل و زلزله‌زدگان حضور نداشت و مستمری‌بگیران کمیته امداد را سه برابر کردند. فاطمه رهبر برای محرومین زحمات فراوانی کشیدند و در همین مسیر به بیماری کرونا مبتلا و جان خود را از دست دادند.
فاطمه رهبر نمونه یک انسان انقلابی بود
در این نشست همچنین، صدیقه حجازی مدیرکل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: می‌خواهم از خانم فاطمه رهبر به عنوان یک بانوی انقلابی در تراز انقلاب اسلامی صحبت کنم.
وی افزود: به شدت سه عنصر ایمان، تعبد و انقلابی بودن را در وجود ایشان می‌دیدیم. هم ایمانشان به مبانی دینی و هم ایمانشان به آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی و هم تعبدشان در حوزه فردی، خانوادگی و اجتماعی مثال‌زدنی بود. ایشان در حوزه فردی بسیار فرد متدینی بودند و بسیار خود را متعهد و مقید به رعایت مسائل دینی و شرعی می‌دانستند چه در بحث بیت‌المال و چه در برخورد با نامحرم و رعایت حدود و ضوابط اسلام برای زنان و مردان.
مدیرکل امور زنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: خانم رهبر نگاه نظام‌مندشان به کار تشکیلاتی بسیار جدی و عمیق بود و تبعیت و همکاری‌شان با مجموعه‌ای که با ایشان کار می‌کردند جزو شاخصه‌های بارز ایشان بود. نگاه خانم رهبر مبنی بر اینکه مردم را محور و رکن اصلی جامعه در گفتمان اسلامی می‌دیدند در عملکرد ایشان وجود داشت. احترامی که ایشان برای جایگاه مردم قائل بودند و تعهدشان نسبت به مردم واقعاً مثال‌زدنی بود.‌ در دوران مجلس یکی از تلاش‌های جدی ایشان حمایت از مظلومان بود و در این زمینه بسیار پرتلاش بودند و در کنار آن نسبت به پیگیری حقوق حقه زنان و مطالبات واقعی آنها خیلی تلاش می‌کردند و به نوعی تلاش دوگانه نسبت به مسائل کلان و مسائل زنان داشتند.
حجازی اضافه کرد: همین نکته که ایشان با وجود سه دوره نماینده مجلس بودند و این امکان را داشتند که در هر جایی حضور داشته باشند، کمیته امداد که جز زحمت و کار و تلاش چیزی ندارد را انتخاب می‌کنند قابل تأمل است. این تلاش برای خدمت به مردم در راستای همین شاخصه انقلابی بودن است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
امیر حاتمی:
هرگونه مزاحمت آمریکا برای نفتکش‌های ایرانی با پاسخ قاطع روبه‌رو خواهد شد
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هر گونه مزاحمت آمریکا برای نفتکش‌های ایرانی با پاسخ قاطع روبه‌رو خواهد شد.
امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تهدید آمریکا علیه نفتکش‌های اعزامی به ونزوئلا اظهار کرد: مزاحمت برای نفتکش‌ها خلاف مقررات و امنیت بین‌الملل است و فکر می‌کنم هم سازمان‌های بین‌المللی و هم کشورهایی که نسبت به مقررات و امنیت آبراه‌ها حساس هستند باید حتماً نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان بدهند.
به گزارش مهر، امیر حاتمی افزود: این اقدام به نوعی راهزنی دریایی است. البته سیاست ما هم کاملاً روشن است و به صراحت اعلام کردیم هیچ‌گونه مزاحمتی را تحمل نخواهیم کرد. هم آمریکایی‌ها و هم دیگران می‌دانند که ما در واکنش به این اتفاق احتمالی، هیچ تردیدی به خودمان راه نخواهیم داد.
وی خاطرنشان کرد: اگر مزاحمت‌ها ادامه پیدا کند و تشدید شود حتماً آمریکایی‌ها پاسخ قاطع و محکمی را خواهند گرفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


مجلس دهم بالاخره تمام شد
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

اسامی کامل رد و تایید شده‌های مجلس/آخرین وضعیت احراز صلاحیت ...
مجلس دهم دیروز به کار خود پایان داد و در مراسم اختتامیه آن رئیس مجلس به ایراد سخن پرداخت و گفت نسبت به مجلس دهم جفا شده است!
مجلس دهم چهارسال پر فراز و نشیب را سپری کرد و سرانجام دیروز به پایان رسید. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه مجلس دهم اظهار کرد: «با آرزوی قبولی طاعات به آخرین جلسه مجلس دهم رسیدیم. به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست.»
رئیس مجلس ادامه داد: «قوانین مهمی‌در مجلس دهم تصویب شد و تقریباً ۲۰۰ قانون به تصویب رسید که دو سوم آن لوایح بودند. برخی رسانه‌ها می‌گویند مجلس دهم بی‌عرضه است، این اظهارات جفاست به این مجلس، از زمان دولت آقای خاتمی‌تا امروز، لایحه تجارت در مجلس مانده بود و بالاخره مجلس دهم جرأت کرد که این قانون را تصویب کند.»
وی افزود: «بنده سراغ ندارم هیچ مجلسی به اندازه مجلس دهم به بنیه دفاعی کشور و نیروی قدس کمک کرده باشد که این کار مهمی ‌بود که از سوی مجلس دهم و از طریق صندوق توسعه ملی دنبال شد.»
بی‌معرفتی به بُعد نظارتی مجلس!
لاریجانی با‌ اشاره به بُعد نظارتی مجلس دهم نیز اظهار داشت: «در بُعد نظارتی مطرح می‌شود که مجلس دهم در این زمینه کاستی‌هایی داشته است که گاهی با الفاظ نادرست و تحقیرآمیز همراه بود که به اعتقاد بنده این اظهارات از سر معرفت نبود و بنده باید بگویم در این مجلس ۱۰ هزار تذکر به رئیس‌جمهور و وزرا، ۳ هزار سؤال از وزرا، ۱۸۳ سؤال از وزرا در صحن علنی مجلس مطرح شد و ۵ سؤال از رئیس‌جمهور در این مجلس مطرح شد.»
رئیس مجلس در اظهارات دیروز خود به‌گونه‌ای سخن گفته است که گویا آنچه در مورد مجلس دهم گفته شد همه تخریب بوده و واقعیت نداشته و به این سبب به مجلس ظلم شده است. اگرچه رئیس مجلس کارنامه مجلس دهم را تشریح کرده و به واقع کسی هم منکر اقدامات خوب مجلس دهم نیست اما ایشان در مدت سخنان خود در اختتامیه تنها محاسن را آن هم از دیدگاه خود گفته است.
برای نمونه لاریجانی که تصویب قانون شفافیت برای دستگاه‌های دیگر را از محاسن این مجلس گفته خوب بود به این نکته هم‌ اشاره می‌کرد که در همین مجلس دو بار اکثریت نمایندگان در آوردگاه آزمون به شفافیت تن ندادند. همچنین لاریجانی در بخشی از سخنان پایانی خود گفت که برخی دوست داشتند که مجلس درگیر فضاهای سیاسی و حزبی شود که باید گفت متأسفانه در مواردی مانند همین قانون شفافیت شاهد اظهارات حزبی برخی نمایندگان علیه شفافیت و شورای نگهبان بودیم.
وی با‌ اشاره به اینکه در این مجلس شش استیضاح مطرح شد که دو وزیر نتوانستند رأی اعتماد کسب کنند، گفت: «۶۳ بار مسئولان برای ارائه توضیح به مجلس دعوت شدند، ۵۳ جلسه غیرعلنی درباره مسائل مختلف کشور چون مسائل امنیتی، سیل و زلزله برگزار شد و نمایندگان نظراتشان را مطرح کردند. بنده به یاد ندارم در مجالس هشتم و نهم از ماده ۴۰ و ۴۵ آئین‌نامه تا این حد استفاده کرده باشند که این نشان می‌دهد کمیسیون‌ها در مسئله نظارت بسیار فعال بودند.»
دولت تدبیر و امید و بیشترین قانون‌گریزی
لاریجانی با‌ اشاره به اینکه ۳۹ گزارش نظارتی کمیسیون‌ها ارائه دادند، گفت: «کمیسیون ویژه ۱۰ گزارش نظارتی در موضوعات مختلف که معمولاً برای رونق تولید بود ارائه کرد.۱۷ گزارش در زمینه ماده ۲۳۴ ارائه شد که بنده در مجالس هشتم و نهم نظیر این موضوع را هم ندیدم که نمایندگان از ابزار نظارتی ۲۳۴ که استنکاف دستگاه‌ها از اجرای قانون است تا این حد استفاده کرده باشند و این ۱۷ پرونده به قوه قضائیه ارسال شد.»
در این‌باره لازم به ذکر است که لاریجانی در میان سخنان خود بارها و بارها مجلس دهم را با آمارهایش با مجالس نهم و هشتم مقایسه کرده است اما باید پرسید خروجی این مجالس چه بوده است؟ چنانکه می‌دانیم متأسفانه دولت تدبیر و امید که اکثر عمر خود را مقارن مجلس دهم گذرانده بیشترین حد قانون‌گریزی را داشته است. چطور ممکن است آمار بگوید ابزار نظارتی 234 که استنکاف دستگاه‌ها از اجرای قانون است در مجلس دهم بیشتر استفاده شده اما نتیجه آن این باشد که دولت مقارن مجلس دهم بیشترین قانون‌گریزی را داشته است؟
رئیس مجلس شورای اسلامی با‌ اشاره به اینکه کمیسیون‌های مجلس هزار و ۸۱۸ جلسه نظارتی داشتند، ۱۳۳ نماینده در ۷۳ مجمع، هیأت و شورای ملی به‌عنوان ناظر شرکت می‌کردند و ۲۷۹ نماینده در هیئت‌ها و شوراهای استانی حضور می‌یافتند و هزار و ۶۰۰ گزارش به معاونت نظارت دادند که معلوم بود فعال هستند.
لاریجانی گفت: ۳ هزار و ۲۸۵ پرونده به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع شد و در مجموع حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان و ۴ میلیارد دلار به خزانه و صندوق توسعه ملی بازگشت. درباره حقوق نجومی بحث‌های بسیار زیادی وجود داشت که دیوان محاسبات به آن رسیدگی کرد و ۱۰۰ هزار فیش حقوقی را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد که در چه بخش‌هایی تخلف صورت گرفته و مازاد آن به خزانه بازگشت.
لاریجانی بارها در سخنان خود به بعد نظارتی مجلس با اتکا به آمار‌ اشاره کرده است. در این‌باره تنها ذکر یک نمونه شاید کافی باشد. 6سال وزارت راه و شهرسازی در اختیار کسی بود که به نساختن افتخار می‌کرد: عباس آخوندی. این شخص بارها از سوی مجلس برای استیضاح فراخوانده می‌شد و هربار با رای بیشتری به وزارتخانه‌اش بازمی‌گشت! ای‌کاش رئیس مجلس مواردی از این دست را توضیح می‌داد که این چگونه ممکن است؟
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کشور قوانین مادر و پایداری تصویب شد و مجلس دهم در این حیطه خدمت بزرگی کرد اما به این مجلس جفا شد و به هیچ وجه به مصلحت کشور نبود که رکن مهم دموکراسی کشور با الفاظ سبک و تخریب مواجه شود. این موضوع به معنای این نیست که نباید انتقاد کرد یا مجلس دهم ضعفی نداشته است بلکه منظور جفایی است که در حق این مجلس به ناحق صورت گرفت. من گوشه‌ای از کارنامه مجلس را ارائه کردم. عمده کوشش مجلس در این بود که گرهی از مشکلات مردم باز شود اما برخی سیاسیون برای رقابت‌های خرد انتخاباتی بی‌انصافی را به نهایت رساندند. هرچه دلشان خواست گفتند.
آیا مجلس دهم در راس امور بود؟
لاریجانی  گفت: سؤال این است در حکومت مردم سالار، وظیفه قوای مجریه، قضائیه و سایر بخش‌های حاکمیت را کدام قوه مشخص می‌کند؟ بدون‌تردید قوه مقننه و مجلس است که وظایف بخش‌های مختلف حکومت را مشخص می‌کند و به همین جهت است که رهبری معظم انقلاب در یکی از ملاقات‌ها با نمایندگان فرمودند مجلس مظهر حکمت نظام است و در جای دیگر فرمودند مجلس ریل‌گذار حکومت است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امام فرمودند، مجلس در رأس امور است. نقش رأس در یک حکومت تدبیر فکر و فرمان راندن می‌باشد. هیچ قوه و هیچ بخش از حکومت حق ندارد از اجرای فرمان مجلس سرباز بزند. این همان است که امام علی، کمیل را تنبه داد. چه قوانین و چه نظارت مجلس مبنایی است که بخش‌های حکومت باید وظیفه‌شناسی خود را از این طریق به دست آورند. مرحوم مدرس می‌فرماید دولت و اعضای آن فقط باید دستورات مجلس را اجرا کنند. به‌نظرم با توجه به‌نظرات امام و رهبری معظم و قانون اساسی و ساختار کشور همه اهمیت مجلس را می‌دانند اما چرا مدتی است که به انحای مختلف در تخریب چهره مجلس تلاش شده است. در حدی که این همه مصاحبه و تکرار فساد خطاب به نمایندگان چیزی جز ورژن جدید همان «بگم بگم» سابق به ذهن متبادر نمی‌کند.
سؤال این است که آیا مجلس دهم در راس امور بود؟ مجلسی که چندبار که از وزیر وقت صنعت و معدن (محمد شریعتمداری) برای بررسی استیضاحش در کمیسیون دعوت می‌کند و او نمی‌آید و سپس پس از شنیدن استعفای او و معرفی او توسط رئیس‌جمهور برای وزارت کار با رای بیشتری او را به وزارت کار فرستاد آیا این مجلس در راس امور بود؟
لاریجانی گفت: در نزد عوام مَثَلی هستند که می‌گویند «ظلم بالسویه عدل است». این حرف درست نیست. ظلم، ظلم است اما مقصودشان چیست؟ مقصود این است که اگر می‌خواهیم این کار را کنید، نسبت به همه یکسان عمل کنید که این کار را نکردید. مجلس دهم با درک صحیح از شرایط کشور تلاش نمود با همدلی سایر قوا، توطئه‌های خطرناک دشمنان بر ضد نظام را ناکام بگذارد. مجلس در برابر سیل، زلزله، گرد و غبار و امروز کرونا واکنش داشت اما مهم‌تر از همه کرونای ‌ترامپ بود. ایران قبل از بحث بیماری کرونا که همه ملت‌ها درگیر شدند، به کرونای ‌ترامپ دچار شد.
اطلاعیه شورای نگهبان
در پی اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی دوشنبه شب ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ شورای نگهبان اصلاعیه‌ای صادر کرد.
در بخش ابتدایی این اطلاعیه آمده است: «همکاری و تعامل مجلس و شورای نگهبان در زمینه تدوین طرح اصلاح قانون انتخابات جزو نقاط درخشان عملکرد مجلس دهم بود لکن مدل پیشنهادی در طرح مذکور برای استانی شدن انتخابات و پیش‌بینی سهم ناچیز ۱۵ درصدی برای شهرهای کوچک در انتخاب نمایندگان، خلاف اصول قانون اساسی و تضییع‌کننده حق مردم در شهرهای کوچک بود که حتی پیش از تصویب در صحن مجلس نیز به اطلاع رئیس محترم مجلس و اعضای محترم کمیسیون مربوطه رسید لکن با تصویب نهایی، مدل پیشنهادی با ایراد شورا مواجه شد و تصویب بخش‌های ضروری دیگر طرح نیز عقیم ماند. با این حال همان‌طور که قبلاًً اعلام شده است شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد و آماده همکاری با مجلس محترم جهت تدوین راهکارهای اصلاحی و کارآمد است.»
در بند دوم این اطلاعیه می‌خوانیم: «شورای نگهبان همواره در جهت شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... کرده است که دسترسی به آن از طریق «سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان» برای همگان مقدور می‌باشد و بی‌اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب‌آور است.»
این نوشتار افزوده است: «شورای نگهبان همواره در جهت تعامل با مجلس شورای اسلامی حرکت کرده و برای کاهش ایرادات و ابهامات مصوبات و رفت و برگشت طرح‌ها و لوایح میان مجلس و شورا تلاش کرده است و حضور مستمر اعضا و کارشناسان حقوقی شورا در جلسات کمیسیون‌های مجلس گواه این مدعاست. بر همین مبنا خود را موظف به رعایت حرمت نمایندگان محترم مجلس می‌داند و از صلاحیت‌های قوه مقننه در چارچوب اصول قانون اساسی صیانت نموده است. با این وجود درخصوص صلاحیت نمایندگان همچون سایر داوطلبان عادی از اعمال مُرّ قانون ابایی نداشته و با تکیه بر مدارک و مستندات متقن و استعلامات مراجع قانونی و با حساسیت حقوقی و سیاسی فراوان به پرونده‌های آنان رسیدگی کرده است. گفتنی است پرونده یکایک نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس دهم در جلسات شورا و با حضور همه اعضا بحث و بررسی شده و نتیجتاً نظر اکثریت اعضا اعلام شده است.»
این شورا در بند دیگری از این اطلاعیه آورده: «شورای نگهبان همواره از نقد و پیشنهادهای اصلاحی استقبال می‌کند، لکن آنچه که در هفته‌های اخیر از‌تریبون مقدس خانه ملت نسبت به نهاد صیانت‌کننده از موازین مقدس شرع و قانون اساسی روا داشته شد، اولاً هتک حیثیت و اعتبار مجلس و ثانیاً خلاف اخلاق و قانون و حتی در مواردی متضمن توهین بود که متأسفانه با سکوت و بی‌اعتنایی رئیس جلسه به اعمال آیین‌نامه داخلی مجلس همراه شد. تصویب طرح‌هایی که با نص صریح قانون اساسی مغایرت داشت و به ضرر نظام انتخاباتی بود نیز دور از شان قوه قانونگذار بود.»
این اطلاعیه افزوده است: «اکثریت نمایندگان محترم مجلس دهم خدمتگزار و سالم بودند، اما لغزش و خطای جمع محدودی، خدمات سایر نمایندگان را زیر سوال برد و به مشارکت لطمه زد. احکام صادره قضایی در روزهای اخیر در رابطه با برخی نمایندگان، نمایانگر برخی واقعیت‌های پشت پرده مجلس دهم بود و همچنان معتقدیم اگر در طول دوره نمایندگی، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به وظایف نظارتی خویش دقیق‌تر عمل می‌کرد، هرگز شاهد وقایع تلخ و برخی لغزش‌ها و رفتارهای نادرست نمی‌بودیم که منجر به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان شود.»
شورای نگهبان در پایان تأکید کرده: «شورای نگهبان در انتخابات اخیر نشان داد در بررسی صلاحیت داوطلبان با احدی تعارف ندارد و از حقوق ملت شریف ایران و مُرّ قانون کوتاه نمی‌آید و هجمه‌ها و اهانت‌ها نمی‌تواند این نهاد را از صیانت و پاسداری از قانون عقب نشاند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


آمریکا نیروی انتظامی و وزیر کشور ایران را تحریم کرد
۱۳۹۹/۰۲/۳۱

آمریکا وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی رژیم ایران را تحریم کرد ...
دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرد.
دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرد.
در فهرستی که روی وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته نام ۹ فرد و ۳ نهاد دیده می‌شود که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.
اسامی افراد تحریم‌شده به شرح زیر است:
- محمدعلی‌ نوری‌نژاد، معاون هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) - حمیدرضا اشراق، معاون حقوقی و امور مجلس ناجا - حسین اشتری‌فرد، فرمانده ناجا - هابیل درویش، مرتبط با بنیاد تعاون ناجا - محسن فتحی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات ناجا - یحیی محمودزاده، معاون طرح و برنامه و بودجه ناجا - عبدالرضا رحمانی فضلیِ وزیر کشور ایران - حسن شاهورپور، فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر - ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا (معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح)
 نهادهای زیر به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند:
ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، زندان قرچک.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


بزرگ‌ترین قرآن خطی جهان در مشهد رونمایی شد 
۱۳۹۹/۰۲/۳۱

بزرگترین قرآن خطی جهان در مشهد رونمایی شد - ایرنا
بزرگ‌ترین قرآن خطی و دستنویس جهان کتابت شاهزاده تیموری در گنجینه رضوی حرم مطهر امام رضا(ع)، در ویژه‌برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مشهد رونمایی شد.
معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این ویژه‌برنامه گفت: بزرگ‌ترین قرآن دست‌نویس جهان موجود در گنجینه رضوی، معروف به قرآن بایسنغری که به دست بایسنغرمیرزا، پسر شاهرخ تیموری و گوهرشادخاتون، کتابت شده به صورت مجازی  رونمایی شد.
مهدی قیصری‌نیک افزود: این اقدام در قالب پنجاه‌وسومین سه‌شنبه فرهنگی این سازمان، به علت تعطیلی موزه و اماکن متبرکه حرم رضوی،  به صورت مجازی در پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir و همچنین درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی به آدرس museum.razavi.ir  رونمایی و معرفی شد.
وی ادامه داد: کتابخانه آستان قدس رضوی تعداد ۶۵ برگ از این قرآن را در اختیار دارد که بیشترین تعداد اوراق آن در جهان است.
 این قرآن نفیس در ابعاد ۱۰۱ در ۱۷۷ سانتی‌متر کتابت شده و اوراق آن از جهت انتخاب نوع خط (محقق)؛ استواری، وضوح، روشنی و صلابت خط؛ دانگ قلم (جلیّ)؛ اندازه و کیفیت کاغذ که بزرگ‌ترین قرآن خطی دوره اسلامی است، یکی از آثار بسیار نفیس خوشنویسی در تمدن اسلامی به شمار می‌رود.
این قرآن در قرن ۹ قمری به خط محقق جلی ۷ سطری بر روی کاغذ خانبالغ ایرانی کتابت شده است و هم اکنون با شماره ثبت ۹۸ در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود و تعداد ۸ برگ آن نیز در موزه قرآن و نفایس آستان قدس در معرض نمایش قرار گرفته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
منتخبان تهران در مجلس یازدهم در نامه‌ای به شورای نگهبان:
لایحه حذف ۴ صفر به مجلس بازگردد
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
برخی منتخبین مجلس یازدهم طی نامه‌ای به شورای نگهبان خواستار عودت فوری لایحه حذف صفر‌ها به مجلس شورای اسلامی شدند تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود.
جمعی از منتخبین مجلس یازدهم طی نامه‌ای به شورای نگهبان با برشمردن ابهامات و ایرادات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی خواستار عودت فوری این لایحه به مجلس شورای اسلامی شدند تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود.
متن این نامه خطاب به دبیر و اعضای محترم شورای نگهبان قانون اساسی به شرح زیر است:
«چنانکه مستحضرید مجلس شورای اسلامی در روز‌های گذشته لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در مرداد ۱۳۹۸ در هیات وزیران مصوب و در بهمن ۱۳۹۸ در کمیسیون اقتصادی مجلس، تصویب شده بود، در صحن علنی نیز تصویب کرد تا فرایند حذف چهارصفر از پول ملی به صورت قانونی کلید بخورد. این پیشنهاد که در دولت‌های گذشته و کنونی مورد بحث قرار گرفته بود، حاوی ابعاد بسیار گسترده و مهمی در عملکرد سال‌های آتی اقتصاد ایران است که انتظار می‌رفت با دقت در ابعاد تخصصی آن مورد بررسی قرار بگیرد که متاسفانه چنین نشد. از منظر تخصصی ایرادات و ابهامات متعددی حول این لایحه وجود دارد:
در مقدمه توجیهی لایحه، هدف آن اعاده حیثیت پول ملی ذکر شده است. اولا تعداد صفرها، شاخص درستی برای قدرت پول ملی و اقتصاد ملی نیست. مگر غیر از این است که نرخ برابری وون کره جنوبی و ین ژاپن که دو کشور با اقتصاد‌های پیش‌رو و قوی هستند به ترتیب معادل 0/0091 دلار و 0/00085 دلار است؟ ثانیا به لحاظ نظریه و تجارب اقتصادی جهانی، اعاده حیثیت (قدرت خرید) پول تنها با مجموعه‌ای از سیاست‌های منسجم حول کسری بودجه، ارز و سیاست‌های پولی میسر خواهد شد. وقتی بنا نیست روند تورمی نیم قرن اخیر تغییر اساسی یابد، اصرار بر حذف صفر‌ها چه توجیه تخصصی دارد؟ به بیان دیگر حذف صفر‌ها باید آخرین گام در سلسله مراتب سیاست‌های ضدتورمی و اصلاح اقتصادی باشد نه اولین قدم.
اگر کشور‌هایی مانند ترکیه یا برزیل در حذف صفر از واحد‌های پولی خود موفق بودند، همزمان بسته‌ای از سیاست‌های مهار تورم را به اجرا گذاشتند که تورم‌های بسیار بالا را به تک‌رقمی کاهش داد. این ساده‌انگاری است اگر گمان کنیم حذف صفر‌ها به تنهایی می‌تواند منجر به اصلاح تورم شود. حذف چهار صفر در شرایطی که هیچ چشم انداز و تعهدی از سوی دولت برای تغییر موتور خلق تورم وجود ندارد، معنایی جز «اصلاح کوتاه‌مدت یک متغیر اسمی» ندارد و متضمن هیچ اصلاح «واقعی، اساسی و بلندمدتی» نیست بلکه بیشتر القاکننده یک نمایش صرفا روانی است که می‌تواند تا مدت‌ها ذهن جامعه را از اصلاحات واقعی به سوی منازعات کم‌فایده بکشاند.
حذف چهار صفر غیر از هزینه‌های بزرگی که برای تعدیل ظاهری تمام صورت‌های مالی، اطلاعات و آمار و همچنین کلیه اسناد مبادلات و تعهدات حال و آتی شرکت‌ها و فعالان اقتصادی و تمام نرم‌افزار‌های اقتصادی و مالی دارد، بی‌شک موجب افزایش قیمت برخی کالا‌ها و «گردشدن واحد‌های کوچک قیمت به سمت بالا» خواهد شد. نکته مهم آن است که این افزایش طبیعی قیمت‌ها به سمت بالا عمدتا در کالا‌های سبد مصرف روزانه خانوار‌ها رخ خواهد داد و می‌تواند منجر به مناقشات ریز و درشت اجتماعی نیز گردد.
طبق گزارش‌های رسمی، هزینه تولید سکه از ارزش مبادلاتی آن بیشتر است و بانک مرکزی مدعی است که این مسئله موجب شده تا تولید سکه به‌ صرفه نباشد یا ارزش فلزی که برای تولید سکه به‌کار رفته، بیشتر از ارزش اسمی آن باشد. به طور خاص درباره اقتصاد ایران که تورم دو رقمی دارد این مشکل همیشه وجود داشته و خواهد داشت که سکه به سرعت شاهد کاهش ارزش مبادلاتی خواهد بود. حال باید پرسید چرا بانک مرکزی این بار مدافع افزایش ضرب سکه است؟
بر اساس ابهامات فوق‌الذکر درباره لایحه فوق‌الذکر، درخواست جدی عودت فوری لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی به مجلس شورای اسلامی را برای رفع این ابهامات از شورای محترم نگهبان داریم تا با دقت و وسواس بیشتری نسبت به رفع ابهام و تصویب آن اقدام شود.»
جمعی از منتخبان مردم در مجلس یازدهم (مالک شریعتی نیاسر، مجتبی رضاخواه، سید احسان خاندوزی، الیاس نادران، روح‌اله ایزدخواه، مجتبی توانگر، محسن دهنوی و علی خضریان)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
روحانی:
 قدس فراموش نخواهد شد /همیشه حامی مظلومان جهان هستیم
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال هم در روز جهانی قدس به هر طریقی ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می‌رسانیم، گفت: ما همیشه در ستیز با ستمگران و حامی مظلومان جهان هستیم.
حجت‌الاسلام روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با‌اشاره به در پیش بودن روز قدس اظهارداشت: روز قدس امسال با شرایط خود در مناطقی که به اصطلاح مناطق سفید نام گرفتند که نماز جمعه است و مردم به نماز جمعه خواهند رفت و آنجا ندای خود و ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می‌رسانند.
رئیس‌جمهور گفت: آن‌هایی هم که در مناطق غیرسفید هستند باز هم از طریق فضای مجازی یا فضای حقیقی در چارچوبی که امکان‌پذیر است ما آن هدف اصلی را در هیچ شرایطی از یاد نمی‌بریم.
روحانی با‌اشاره به سخن امیرالمؤمنین که همیشه با ستمگران در ستیزیم و همیشه حامیان مظلومین عالم خواهیم بود افزود: یکی از ستون‌های اساسی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همین است که در برابر ستمگران بایستیم و به حمایت مظلومان به پا خیزیم.
وی یادآور شد: مردم فلسطین بیش از ۷۰ سال است که از خانه و کاشانه خود آواره شدند. خانه‌های آنها غصب شده است. هر روز بر آنها توسط ستمگران ستم روا داشته می‌شود و همیشه قدرت‌های استکباری جهانی به ویژه در رأس آن آمریکا حامی ظالمین، صهیونیست‌ها، نژادپرستی، آپارتاید بودند و برعلیه مظلومین تلاش کردند اما این باور ما است که حق در برابر باطل پیروز خواهد شد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه فشارهای زیادی بر مردم فلسطین وارد می‌شود و هر روز توطئه جدیدی توسط آمریکا علیه مسلمانان و مردم فلسطین طراحی می‌شود، گفت: اما در عین حال اراده پولادین مردم فلسطین و ایستادگی و مقاومت آنها ادامه خواهد یافت و این راه دیر یا زود به پیروزی نهایی خواهد رسید و ما هم این روز بسیار مهم را گرامی می‌داریم.
وی تاکید کرد: قدس فراموش نخواهد شد. قدس در ‌اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند. سرزمین فلسطین روزی آزاد خواهد شد. ما به هیچ عنوان این ظلم و ستم و تجاوز را نمی‌پذیریم و بر نمی‌تابیم. امروز هم این ندا وجود دارد به آن شکلی که امکان‌پذیر است. این روز بسیار مهم قدس را گرامی خواهیم داشت.
قرنطینه و محدودیت‌ها آمرانه نبود
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در مبارزه با کرونا پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم، گفت: در این سه ماه قدم به قدم در حال پیشرفت بودیم و هیج‌جا عقب‌نشینی نداشتیم و در جمع در مسیر مقابله با این ویروس خطرناک پیشرفت خوبی داشتیم و تقریباً به مرز مهار بیماری رسیدیم.
وی از کمک و یاری مردم قدردانی کرد و گفت: البته امروز باید وضع بهتری داشته باشیم اگر در چند استانی که شرایط آنها این روزها شرایط نامناسب است، احتیاط لازم انجام و دستور العمل‌ها دقیق‌تر انجام می‌شد شاید اکنون این مشکلات را هم نداشتیم.
روحانی تصریح کرد: ما از ابتدا راهی را که انتخاب کردیم قرنطینه آمرانه نبود، بلکه راه ما سیاستی مشارکتی و داوطلبانه بود؛ از مردم درخواست و کمک خواستیم تا به صحنه بیایند و انصافاً هم مردم به خوبی کمک و همکاری کردند و درخواست پزشکان و کادر درمانی و متخصصان و مسئولان را پاسخ مثبت دادند و باید همین راه را ادامه دهیم.
مردم نگران کالاهای اساسی نباشند
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه تصمیمات باید تا پایان خرداد اجرایی شود، گفت: مردم نگران کالاهای اساسی نباشند.
روحانی گفت: می‌خواهم به مردم بزرگوار قول بدهم آنچه در فضای مجازی بعضی‌ها شایع می‌کنند و ایجاد تردید می‌کنند، مردم هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی نباید داشته باشند. ما ارز لازم برای تأمین کالاهای اساسی در اختیار داریم و خریدهای لازم برای کالاهای اساسی انجام شده و انجام خواهد شد. مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
تشکر از مجلس دهم به خاطر حمایت‌ها از دولت
وی در ادامه به پایان مجلس دوره دهم‌اشاره کرد و گفت: از مجلس دهم به خاطر حمایت‌هایی که از دولت کردند و همکاری‌ها و تفاهم‌هایی که داشتیم باید تشکر کنم البته می‌توانستیم تفاهم بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می‌گذارم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: کاملاً در برابر اختیاراتی که مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی دارد ما نیز کاملاً مجری قانون اساسی خواهیم بود. قبلاً هم بودیم و باز هم خواهیم بود. اما همه چه دولت و چه مجلس باید در اجرای قانون اساسی دقیق باشیم و با دقت آن را عمل کنیم.
دولت در کنار مجلس خواهد بود
روحانی تاکید کرد: آرزوی ما این است که روابط دولت با مجلس آینده که از هفته بعد یعنی از هفتم خرداد شروع می‌شود روابط نزدیکتری باشد که این به نفع مردم است که موجب خوشحالی آنها می‌شود. امسال که سال سختی است هم تحریم و هم کرونا است مردم دلشان می‌خواهد که همه آنهایی که منتخب‌شان هستند مشکلاتشان را حل کنند.
به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهور با بیان اینکه فعالیت مجلس جدید را به فال نیک می‌گیریم گفت: ما از همین جا اعلام می‌کنیم که دولت در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس شورای اسلامی خواهد بود و معتقدیم که باید دست به دست هم دهیم و مردم این را از ما می‌خواهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
در بیانیه مجلس خبرگان به مناسبت روز قدس تاکید شد:
 روز قدس روز وعده قطعی الهی مبنی بر افول آمریکا
و سقوط رژیم اشغالگر قدس در منطقه است
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
مجلس خبرگان در بیانیه‌ای تاکید کرد: تردیدی نیست که روز قدس، روز وعده قطعی الهی مبنی بر افول آمریکا و سقوط رژیم اشغالگر قدس در منطقه است و بی‌شک با جهاد و مقاومت امت اسلامی تحقق می‌پذیرد

با فرارسیدن روز جهانی قدس، ارگان‌ها و نهادهای مختلف در بیانیه‌های جداگانه ضمن گرامیداشت این یادگار ارزشمند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از عموم مردم شریف ایران و همه ملت‌های مسلمان و آزادی‌خواه جهان دعوت کردند تا امسال در شرایط کرونایی، پیام روز جهانی قدس را با شیوه‌های جدید و متفاوت به گوش جهانیان برسانند.
در همین رابطه مجلس خبرگان با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: تردیدی نیست که روز قدس، روز وعده قطعی الهی مبنی بر افول آمریکا و سقوط رژیم اشغالگر قدس در منطقه است و بی‌شک با جهاد و مقاومت امت اسلامی تحقق می‌پذیرد. از این رو، دولت‏های اسلامی باید در مقابله با سیاست عادی‏‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی، متحد شده و به پشتیبانی از ملت غیور فلسطین برخیزند و با بسیج امکانات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی خود، طومار حیات این رژیم نامشروع را درهم پیچیده و این غده سرطانی را از قلب دنیای اسلام، محو کنند.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس در بیانیه‌ای تاکید کرد: امسال گرچه راهپیمایی روز جهانی قدس به شکل سال‌های گذشته برگزار نمی‌شود و با توجه به مسئله شیوع جهانی کرونا مردم ما حسب تصمیم مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل خواهند کرد، اما این روز هیچ‌گاه از یاد و اذهان مسلمانان جهان پاک نخواهد شد و ملت بیدار ما نخواهد گذاشت اهمیت مسئله فلسطین و مظلومیت قدس شریف در سایه بحران جهانی کرونا مغفول واقع شود.
در بخش دیگری از بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آمده است: معامله قرن، طرح الحاق کرانه باختری و همچنین تلاش برای تبدیل قدس به‌عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل، همه خواب‌وخیال‌هایی هستند که صهیونیست‌ها به گور خواهند برد. نابودی اسرائیل و جبهه ظلم و استکبار با مبارزه و جهاد تحقق‌یافتنی است و ملت فلسطین ثابت‌قدم و استوار همچنان در مسیر مقاومت و ایستادگی حرکت می‌کند؛ و این یعنی پایان اسرائیل نزدیک است و روز محاکمه و مجازات این جانیان ضدبشریت به‌زودی فرا خواهد رسید.
به گزارش مهر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سال گذشته همه شاهد بودند، راهپیمایی روز قدس در اقصی نقاط دنیا برگزار شد و همین مسئله آثار و برکات خوبی هم در دنیا علیه اسرائیل غاصب به همراه داشت و امسال هم در شرایط کرونایی جهان، پیام روز جهانی قدس به شکلی کاملاً مشهود و برجسته اما با شیوه‌های جدید به گوش تمام دنیا خواهد رسید. بدون شک تجلیل از روز جهانی قدس، پیامدها و آثار ارزشمندی برای جهان اسلام، کشورهای منطقه و مستضعفین عالم خواهد داشت که یکی از آن پیامدها انسجام کشورهای اسلامی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


 آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!
۱۳۹۹/۰۲/۳۱

دعای حسین شریعتمداری به حال ترامپ | ایندیپندنت فارسی
آقای حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مصاحبه‌ای که بلافاصله با استقبال گسترده رسانه‌های دشمن رو‌به‌رو شد، ادعا کرده است: «ما شاید ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم»!
آقای فلاحت‌پیشه اگرچه عضو کمیسیون امنیت ملی بوده است ولی اینگونه اظهار‌نظرهای غیرکارشناسی و عوامانه از ایشان دور از انتظار نبوده و نیست. اما، اظهار‌نظر اخیر وی را به سختی می‌توان مانند موارد قبلی به «کم‌دانی» و نگاه «عوامانه» او نسبت داد! توضیح آنکه اظهارات اخیر آقای فلاحت‌پیشه ضمن آنکه عوامانه است، با دروغ‌های شاخداری همراه است که حتی دشمنان تابلو‌دار انقلاب هم به خاطر حفظ پرستیژ خود حاضر به طرح و بیان آن نیستند...
و این تردید جدی وجود دارد که عوامل خزنده دشمن با استفاده از نگاه دم‌دستی و معلومات ‌اندک فلاحت‌پیشه، ایشان را در پس‌معرکه طوطی‌صفت کرده باشند، بخوانید!
۱- می‌گوید «ما شاید ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه پول دادیم»! و معلوم نیست این عدد و رقم را از کجا آورده است؟! ادعای ایشان در حالی است که آمریکا به عنوان اصلی‌ترین دشمن جمهوری اسلامی ایران که در این موارد به اغراق‌گویی شهرت دارد، مدعی است که ایران ۱۶ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است! یعنی آمریکا ادعا می‌کند در کل منطقه
۱۶ میلیارد دلار هزینه کرده‌ایم (البته به دروغ) و حتی نه اینکه این ۱۶میلیارد دلار را به این یا آن کشور یا این و آن گروه مقاومت داده باشیم. حالا باید از آقای فلاحت‌پیشه پرسید رقم ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار را از کجا آورده‌اید؟! و از طرح این دروغ شاخدار چه انگیزه‌ای داشته‌اید که حتی در دروغگویی علیه وطنتان روی دست آمریکا نیز بلند شده‌اید؟!
۲- می‌گوید «شاید ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه داده‌ایم»! و توضیح نمی‌دهد که بالاخره ۲۰ میلیارد دلار یا ۳۰ میلیارد دلار؟! یعنی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس فرق میان ۲۰ و ۳۰ میلیارد دلار را نمی‌داند؟! و در ادعای
۲۰ و ۳۰ میلیارد دلاری ایشان  ۱۰ میلیارد دلار فاصله آنهم به «احتمال»! و «شاید»! مطرح کرده است! خنده‌دار نیست؟!
۳- این مبلغ کلان از کجا تهیه شده و به سوریه داده شده است؟! ظاهراً آقای فلاحت‌پیشه فرق میان خزانه دولت و دخل بقالی سر کوچه خودشان را نمی‌داند! و تصور می‌کند به همان آسانی که بقال سر کوچه دست توی دخل می‌کند و فلان مبلغ را به شاگردش می‌دهد تا مثلاً برای ناهار دوتا دیزی آبگوشت بخرد، می‌توان از خزانه دولت هم برداشت کرد! و متاسفانه ایشان عنوان نمایندگی مجلس را هم یدک می‌کشیده است!
۴- این روزها دولت آمریکا از سوی افکار عمومی جهانیان به شدت تحت فشار است که چرا در جریان شیوع کرونا نیز تحریم‌های ایران را لغو نکرده و حتی دارو و ملزومات پزشکی را هم در فهرست تحریم‌ها قرار ‌داده است (بگذریم که به لطف خدای مهربان امروزه نه فقط در تامین لوازم و داروهای مورد نیاز خود به خودکفایی رسیده‌ایم بلکه به کشورهای بزرگ صنعتی نیز صادر می‌کنیم). دولت آمریکا در پاسخ به این اعتراض‌ها ادعا کرده است که اگر دارایی‌های ایران را از انسداد و بلوکه‌بودن آزاد کنیم از آن برای کمک به کشورهای منطقه استفاده می‌کند!
حالا کلاه خود را قاضی کنید! آیا اظهارات آقای فلاحت‌پیشه غیر از توجیه جنایت آمریکا علیه مردم ایران وکمک‌رسانی به ترامپ، کاربرد دیگری هم می‌تواند داشته باشد؟!
و در این باره گفتنی‌های دیگری نیز هست که بگذریم!
خوشبینانه‌ترین احتمال درباره اظهارات سخیف آقای فلاحت‌پیشه، کم‌دانی و عوامی ایشان است و احتمالات دیگر اگرچه با برخی از شواهد همراه است ولی ان‌شاءالله که صحت نداشته باشد!

حسین شریعتمداری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
دیروز خرمشهر فردا قدس - لشکر سلیمانی در راه است
   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
همزمانی روز جهانی قدس امسال با سالروز فتح خرمشهر، نوید فروپاش ی و اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی با محوریت سردار بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی و همچنین خنثی‌شدن توطئه فراموشی مسئله فلسطین را می‌دهد.
«دفاع از فلسطین مصداق دفاع از اسلام است و هر که ندای شما را بشنود و توجهی نکند، مسلمان نیست. فجر پیروزی به یاری پروردگار نزدیک خواهد بود زنگ مرگ صهیونیست‌های متجاوز به صدا درآمده است. امیدواریم که خداوند به ما توفیق حضور در کنار شما را بدهد و ما را به آرزویمان؛ شهادت در راه فلسطین برساند.»
این بخشی از نامه سردار قاسم سلیمانی قبل از شهادتش به محمد الضیف فرمانده گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) است که در آن «شهید قدس» نوید اضمحلال و فروپاشی رژیم غاصب صهیونیستی را داده و امروز که روز جهانی قدس با سالروز حماسه فتح خرمشهر همراه شده بیش از هر زمان دیگری تحقق این وعده صادق برای ما ملموس‌تر و قابل درک‌تر شده است.
 چرا که فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و اضمحلال رژیم صدام بود و برای ملت ما که در ابتدای شروع نهضت اسلامی توانستند در یک رویارویی طولانی مدت با نظام سلطه دست و پنجه نرم کنند و سرانجام آنها را نابود کند. آن روز ملت ما یکه و تنها در مقابل نظام سلطه و استکبار ایستاده بود و موفق به این فتح بزرگ شد اما امروز به برکت مجاهدتهای شهید سلیمانی و درهم آمیخته شدن خون رزمندگان در جبهه حق علیه کفر و تکفیر و استکبار ، منطقه یکپارچه از مقاومت شده و فتح قدس را فریاد می‌زند.
از فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان، انصارالله یمنی و گروه‌های الحشد‌الشعبی عراق و سوریه تا حزب‌الله لبنان و تا حماس و جهاد اسلامی فلسطین جملگی محوری عظیم و بزرگ را تشکیل داده‌اند که هدف نهایی آنها فتح قدس است.
آرمان قدس و نمایش اقتدار جبهه مقاومت
البته نقش موثر ایران در شکل‌دهی به تحولات خاورمیانه، از سوریه و عراق گرفته تا لبنان و یمن، بر هیچ‌ فردی پوشیده نیست و شاید بیش از هر دولت دیگری، آمریکایی‌ها متوجه این نقش شده‌اند. بسیاری از کارشناسان بین‌المللی نیز معتقدند یک مرد پشت تمام موفقیت‌های منطقه‌ای ایران قرار داشته و آن مرد کسی جزء سردار شهید قاسم سلیمانی نیست، مردی از جنس مقاومت که نقش بسیار مهم و اثرگذاری در تحولات منطقه داشت.
در همین ارتباط پایگاه اینترنتی مجله آمریکایی واشینگتن‌اگزمینر در گزارشی به قلم مایکل روبین مقام سابق پنتاگون و کارشناس امور ایران و خاورمیانه در اندیشکده موسسه آمریکن‌اینترپرایز به نکته‌ای قابل‌توجه درباره نقش سردار شهید سلیمانی‌اشاره می‌کند. او نقش این سردار بزرگ اسلام در عراق و سوریه را فرماندهی عملیاتی و جنگی نمی‌داند، بلکه می‌گوید: سلیمانی رفته‌رفته در عراق و نقاط دیگر منطقه وجهه‌ای متفاوت را پیدا کرده بود. این نقش دیپلماتیک قاسم سلیمانی فقط در عراق نبود، بلکه سلیمانی در کمک به تثبیت قدرت حزب‌الله نیز کمک
می‌کرد.
اما این تمام ماجرا نیست، به طوری که نشریه آمریکایی فارن پالیسی در ویژه‌ نامه سالیانه خود، سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یکی از ۱۰ چهره برتر حوزه دفاعی، امنیتی و مقاومت در ۲۰۱۹ میلادی در جهان معرفی کرد. در گزارش این نشریه آمده بود که قاسم سلیمانی مدت ۲ دهه است که یکی از فرماندهان حوزه نظامی ایران است اما این روزها نقش وی در منطقه از هر زمان دیگری پررنگ‌تر و به وضوح قابل مشاهده‌تر
است.
همچنین ماهنامه مرکز مبارزه با تروریسم وابسته به آکادمی نظامی ایالات متحده موسوم به وست پوینت با اختصاص دادن گزارش اصلی خود به موضوع نقش شهید قاسم سلیمانی در استراتژی منطقه‌ای ایران با انتشار عکسی از او بر روی جلد آخرین شماره خود، او را دست برتر ایران معرفی کرده و گفته بود: محور مقاومت تحت رهبری ایران بر اساس اقدامات نیروهای نیابتی با طراحی سردار سلیمانی در عراق، سوریه، لبنان و یمن و همچنین بر اساس موفقیت ایران در تلفیق نیروهای شبه‌نظامی و دولتی در تک‌تک این کشورها اقدام به تقویت خود کرده است.
فتح خرمشهر؛
انجام ناشدنی‌ها
این در حالی است که شهید قدس ما یکی از فرماندهان فاتح خرمشهر نیز بوده است. ماجرای فتح خرمشهر و پیچیدگی‌هایی که در آزادسازی آن وجود داشت، جزء یکی از نقاط مهم و حساس تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس محسوب می‌شود. رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد این موضوع فرمودند: «هیچ کس در دنیا باور نمی‌کرد که نیروهای مسلح ما بتوانند خرمشهر را پس بگیرند؛ چون خرمشهر رفته بود.»
علی‌‌رغم مقاومت‌‌های مردمی و تلاش‌‌های نیروهای مسلح در مقابل پیشروی‌‌های ارتش عراق و توقف این پیشروی‌‌ها، کوشش‌‌های اولیه در قالب عملیات‌‌هایی نظیر «۲۳ مهر»، «نصر» و «توکل» برای آزادسازی ۱۵۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی‌اشغال‌شده‌ ایران ناکام بود. در چنین وضعیتی ابوالحسن بنی‌‌صدر، رئیس‌جمهور و فرمانده‌ قوای مسلح ایران به این نتیجه رسیده بود که «این جنگ راهکار نظامی ندارد؛ ما باید از نظر سیاسی دنبال راه‌ حل باشیم». وی در جای دیگری گفته بود: «یا باید به جنگ خاتمه داد و یا اگر بخواهیم به جنگ ادامه دهیم، باید طول زمان را بپذیریم و راهی به بازارهای اسلحه و مهمات باز کنیم.» قاسمعلی ظهیرنژاد، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز معتقد به انجام حرکت نظامی از سوی ارتش نبود و معتقد بود وضعیت موجود (ادامه‌ حضور نیروهای عراق در داخل خاک ایران) باید حفظ شود. سردمداران حکومت بعث با مشاهده‌ چنین مواضعی از سوی مقام‌‌های ارشد سیاسی و نظامی ایران تهدید کردند: «چنانچه حکام تهران سر عقل نیایند، دولت عراق ناگزیر است بر اقدامات خود بیفزاید و شکست‌‌های سخت‌‌تری را بر رژیم تهران وارد آورد.»
در حالی که یأس و ناامیدی در برخی اجزای ساختار سیاسی و نظامی ایران و بعضی مقام‌‌های ارشد ایرانی رخنه کرده بود و درست زمانی که رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده کل قوا به‌جای تلاش برای بسیج تمام توان کشور و استفاده از همه ظرفیت‌های نیروهای داخلی در راستای بازپس‌‌گیری سرزمین‌‌های‌اشغالی، به اختلافات داخلی دامن می‌‌زد و کشور را تا سرحد یک بحران داخلی پیش برده بود، به‌نظر می‌‌رسید ارزنهًْ‌الروم یا معاهده‌‌ پاریس دیگری باید منعقد شود تا ایران در ازای چشم‌‌پوشی از بخشی از سرزمین خود، حاکمیت خود بر دیگر مناطق را تثبیت کند، اما تحولات شگرفی در صحنه‌ سیاست و متعاقب آن در میدان‌‌های نظامی به وقوع پیوست.
در چنین وضعیتی رزمندگان ایران با فاصله‌ اندکی پس از انجام عملیات فتح‌‌المبین، عملیات بیت‌المقدس را با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز کردند. علی‌‌رغم تمام تبلیغات رسانه‌‌ای و همه تهدیدات سیاسی و نظامی، رزمندگان ایرانی گام‌به‌گام عملیات بیت‌المقدس را در فاصله‌ زمانی ۱۰ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۳۶۱ در چهار مرحله به انجام رساندند. نیروهای ایران در این عملیات، منطقه‌‌ای به وسعت ۵۳۸۰ کیلومتر مربع را آزاد کردند.
بنابراین، آنچه در ابتدا ناشدنی تصور و تصویر می‌‌شد به بهترین نحو انجام شد. این‌بار بازپس‌‌گیری خرمشهر نه‌تنها عهدنامه‌‌ای ننگین را موجب نشد، بلکه حماسه فتح خرمشهر آن هم با اتکاء صِرف به قدرت خودی و ظرفیت‌های درونی، به مثابه سندی ماندگار در تاریخ ایران ثبت شد؛ سندی که سنت پیروزی در مبارزه‌‌ نابرابر را احیاء کرد و سندی که مقاومت را جایگزین سازش، تسلیم و مماشات کرد.

روز قدس و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها
 برای ما که چنین فتح‌الفتوحی پیش روی ماست ، آزادی قدس را آن‌هم با توجه به شرایط منطقه ، قدرت روزافزون جبهه مقاومت و ضعف و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها را باورپذیر‌تر می‌کند. هفتاد سال پس از «روز نکبت» و تولد این غده سرطانی در منطقه، رژیم صهیونیستی هیچگاه تا به این اندازه که امروز مشاهده می‌شود در شرایط ضعف و بحران داخلی و خارجی نبوده است به صورتی که وعده امام خمینی(ره) در ریشه‌کن شدن این غده سرطانی اکنون چندان دور به نظر نمی‌رسد.
اولاً اینکه بیداری ملت‌های اسلامی و عربی در نتیجه تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی روندی افزایشی یافته و با تداوم این روند دولت‌های سازشکار نیز توان برابری با خواست‌ ملت‌ها در حال از دست دادن هستند و آرمان آزادی ملت فلسطین مجدداً به صدر مسائل جهان اسلام بازگشته است. نمونه بارز این امر را می‌توان به ناتوانی جبهه استکبار در پیشبرد طرح معامله قرن با وجود سکوت دولت‌های عربی مشاهده کرد. حتی امروزه می‌توان از آگاهی افکار عمومی جهان از ماهیت متجاوز و جنایتکار رژیم صهیونیستی سخن گفت.
از طرف دیگر با رو شدن خیانت‌های عناصر وابسته در میان حاکمان فلسطینی بدون تردید نسل‌های جدید مجدداً پرچم انتفاضه و مقاومت را نه تنها در غزه بلکه این بار در تمامی فلسطین برافراشته خواهند کرد و این امر پایه سست و عنکبوتی امنیت رژیم صهیونیستی را کاملاً آشکار می‌کند.
از سوی دیگر تجربه اخیر نشان داد که جناح‌های داخلی این رژیم غاصب در شرایط بحرانی حتی قادر به حل و فصل اختلافات داخلی برای تشکیل کابینه نیست. فساد ساختار سیاسی را در برگرفته به صورتی که ایهود اولمرت نخست‌وزیر پیشین به جرم فساد در زندان به سر می‌برد و نتانیاهو نیز اکنون برای فرار از زندان دست و پا می‌زند. این در حالی است که اعتراضات به نابرابری و فساد نیز گسترده‌تر شده است. از طرف دیگر با افزایش تهدیدات، شمار شهرک‌نشینانی که با آرزوی رفاه و آرامش به مناطق فلسطینی کشانده می‌شوند روند کاهشی و حتی معکوس یافته است. در این شرایط باید منتظر بود که روز نکبت برای صهیونیسم و روز «فتح قدس» و آزادی برای ساکنان واقعی فلسطین از جمله میلیون‌ها آواره در اقصی نقاط جهان کی فرا خواهد رسید. موعدی که طولانی نخواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
  روز قدس، کابوس اختاپوس
۱۳۹۹/۰۲/۳۱

ادل الدلیل

اى خدایى كه پاداش عمل بندگان را بیش از آن عمل مى‌ دهى. عفوات از فضل و احسان، و عقوبتت بر آیین عدالت است و هرچه تقدیر كنى خیر ما در آن‌ است. عطا را به منت نیامیزى و اگر منع كنى،
نه از روى ستم است. شکرگزارت را پاداش نیك دهى و ستایشگرت را جزاى خیر. درِ بخشایش به روى بندگانت گشوده‌ اى و آن را توبه نامیده‌‏اى و گفته‌‏اى توبه كنید، توبه‌‏اى از روى اخلاص كه پروردگارتان، گناهانتان را محو كند. تو خدایی هستى كه در معامله با بندگانت، همواره به سود آنان مى‌‏افزایى. ما را به دین برگزیده و آیین پسندیده و شریعت آسانت هدایت كردى و دیدگانمان را بینا ساختى كه به تو تقرب جوییم و به مقام كرامتت برسیم. خدایا با رمضان، ما را افضل امتها نمودی و از میان پیروان آیین‌های دیگر برگزیدى. ماه رمضان در میان ما بس ستوده زیست و ما را همنشین و یارى نیكو بود و گرانبهاترین سودها را به ما ارزانى داشت، اما چون زمانش به سر رسید و مدتش پایان یافت، آهنگ رحیل كرد.(1)
و زین‌العابدین بگوید و ما زمزمه کنیم و از دیده ‌اشک حسرت بریزیم. بر فرصتی که از دست می‌دهیم و از غفلتی که گرفتارمان کرده و از روزمرگی که از راهمان به در برده و از نفسی که ما را از نفس انداخته و زمام امور از دستمان گرفته. بر خوان گسترده‌ای نشسته‌ایم که نانش نور است و آبش عافیت و هوایش خوشایند جان و همساز
با فطرت. به بیداری‌اش جایزه می‌دهند و به خوابش پاداش. میهمانانش نور می‌خورند و نور می‌آشامند و نور می‌بینند و نور می‌گویند و نور می‌شنوند و نور می‌افشانند و نگاهشان را اکرام و اطعام و انعام و اجلال صاحب سفره، خیره کرده است. طعم غذایش بهشتی و قوتش قوت قلب است و قدرت عقل و قیم ایمان. آن‌که فرموده اندرون از طعام خالی دار تا در او نور معرفت بینی، منظورش به مناسک رمضان گره خورده بود و تجربه امساک چشیده بود که چنین کشف و شهود کرده وگرنه هر گرسنگی که چراغ دل نمی‌افروزد و زلف معرفت شانه نمی‌کند.
عجب از آدمی که دوران کودکیِ به سر نیامده را به امید بزرگی به سر می‌برد و در بزرگی برای کودکی دلتنگی می‌کند. آنقدر وقت خود صرف فراهم کردن مقدمات زندگی می‌کند که وقتی برای زندگی کردن نمی‌ماند که بیابد. سلامتی‌اش را صرف کسب مال می‌کند و بعد از آن مالش را صرف بازیابی سلامتی‌اش می‌کند. امروزهای خود را برای فرداهای آینده‌ای که او را به مرگ می‌رساند قربانی می‌کند و از عاقبت دیگران عبرت نمی‌گیرد. خبر را‌ اشتباه شنیده. چنان برای دنیا تقلا می‌کند که گویی مرگی در پیش ندارد و چنان از آخرتش غافل است که گویی زندگی جاوید دارد و این تازه خوب ماجراست. در کنارحلالش به حرام دست می‌یازد و برای حرامش رندی می‌کند و... و نمی‌داند که مال دنیا، مال دنیاست نه آدمی. و در دنیایی که از حلالش سؤال می‌کنند و در حرامش عِقاب، باید به خدا پناه برد و چون کودکان در بازار، دست انبیاء و امامان، محکمتر فشرد.
  ماه رمضان نقطه سرِ خطی است که خدا با آن به ما فرصت دوباره نوشتن داده است تا از نو شروع کنیم و از نو زندگی کنیم. میهمانمان کرده و از سر تا به پایمان را غرق در نعمت و برکت و رحمت و مغفرت کرده است. از سرِ صفا و بنده‌نوازی، خود را صاحب روزه ما دانسته و خود مزدش را به جیبمان می‌گذارد. دعایمان مستجاب و توبه‌مان قبول و عذرمان پذیرفتنی است. خداست و بخشودن بنده‌اش را دوست دارد. اگرچه از اعماق قلب و ارتعاشات فکر و احوال درونمان آگاه است ولی با این وجود گویی گوش به دهانمان رسانده و خوب به حرفهایمان
گوش می‌دهد تا به او چه می‌گوییم و از او چه می‌خواهیم. خداست و شنیدن و بخشیدن را دوست دارد. شیطان را برای راحتی ما به زنجیر کشیده ولی نفس را به خودمان سپرده تا خود را در مبارزه با او قوی کنیم و لذت پیروزی بچشیم. خداست و پیروزی بنده‌اش را دوست دارد.
با تمرین بندگی است که می‌شود زندگی را از نو آغازید. بنده‌ای که رمضان از سر گذرانده و در مبارزه با نفس پیروز گشته و به خودباوری رسیده می‌تواند جهان آرمانی‌اش را بسازد. جهانی که مناسباتش
بر مبنای بندگی و خدمت است و ارزش بشر بر آدم بودن. مستکبر و مستضعف ندارد. مردمانش نه ظلم می‌کنند و نه ظلم می‌پذیرند. جنگل منظم نیست، مزرعه‌ای است با شکوه و پرتلاش و پرنشاط، که به امید بازار قیامت و زندگی جاوید آخرت، استعدادهای انسانی را می‌رویاند و خرمن زیاد می‌کند. کوثری نه تکاثری.
انقلاب اسلامی، فریادگر همین زندگی آرمانی است که نهایت آمال انبیاء و اولیای خدا بوده و سخنش همان است که موسای کلیم به فرعون گفت: أَدُّوا إِلَیَّ عِبادَ الله إِنِّی لَكُمْ رَسُولٌ أَمین(2)‏و با این دعوت، تحدی کرد و مردم ستمدیده و پهلوی زده ایران را آزاد کرد، همانگونه که قیام موسی به نجات بنی اسرائیل از دست فرعون انجامید و امورشان را به دستشان داد. جمهوری اسلامی که امروزه در جهان به آزادگی و استقامت و پیروزی شهره است « با احساس قدرت و عزتی که با انقلاب اسلامی در کشور و مردم نهادینه کرد و با تکیه بر ظرفیّت بسیار بالایی که دارد و تجربیاتی که قضایای گوناگون حاکی از آنهاست در یک مبارزه‌ عظیم با جبهه‌ ظلم و استکبار است»(3) و این مبارزه یک دعوای بی‌هدف نیست، منشأ رشد و تکثیر قدرت و شکوفایی استعدادها و تولید اعتماد به نفسی است که دشمنان و بدخواهان، بعد از ناتوانی و ناامیدی از جنگ سخت نظامی، دائماً درصدد از بین بردن آن هستند.
تلاش برای تحدید قدرت علمی و تکنولوژیک ایران با امثال برجام، تهدید فرهنگ ایرانیان با سند 2030، تحمیل اسناد الزام‌آور اقتصادی نظیر پالرمو، FATF و هزاران تلاش دیگر که توسط نفوذی‌ها و غربزده‌ها انجام شده و می‌شود هدفی جز جلوگیری از شتاب شدید و رشد سریع و جهش خیره‌کننده جمهوری اسلامی ندارد. کشوری که روزی مرتع سران و مستشاران غربی بود و حاکمانش برده فراعنه و مرعوب غرب بودند امروز صدای صلوات سربازانش پشت دیوار اسرائیل به گوش می‌رسد و کشتی ملکه را در گوشه خلیج‌فارس قفل می‌زنند و گلوبال آمریکایی را می‌اندازند و عین‌الاسد را گور دسته جمعی تفنگداران کدخدا می‌کند و با ماهواره پشت دیوارهای کاخ سفید و دیمونا را می‌بیند، ما با هزینه‌ای اندک و باورنکردنی به فضا رسیدیم ولی گاو شیرده و سوگلی کدخدا با 500 میلیارد دلار هنوز به صنعا نرسیده است و در زمانی‌که «دکتر ترامپ» مضحکه جهان شده، در حیاط خلوت آمریکا محصولات معامله می‌کنیم و این برای شیطان پذیرفتنی نیست.
ملت ایران به فضل خدا در گام دوم انقلابشان به غیر از عبور از غرب، عبور از افکار پوسیده غربزده و نفوذی‌ها را هم شروع کرده است. به جای خام فروشی و سرمایه‌سوزی، محصول می‌فروشد؛ به جای بازی بردبرد با دشمنان، به صورت جدی به دنبال معامله واقعی با خریداران است؛ به جای اعتماد به امضای دشمنِ دروغگو، با اعتماد به نفس کارِخود می‌کند؛ به جای نقد دادن و خریدنِ «تقریباً هیچ»، طلا می‌گیرد و محصول می‌فروشد؛ به جای ذلت اینستکس و نفت در برابر دارو و غذا، بنزین در ازای طلا می‌دهد و در برابر دشمنان، مقتدر است نه منفعل؛ به جای وعده‌های محرمانه، در پهنه دریا و با پرچم افراشته معامله می‌کند و... و اگرچه فرمودند «انفعال و انحراف دو آسیب محیط‌های جوان از جمله دانشگاه است»(4) ولی در میان مسئولین نیز آفتی است که باید با خودسازی و تقویت مبانی معرفتی برطرف شود و با شروع چله دوم انقلاب از این مدیران نیز باید فاصله گرفته شود و به دنبال دولت و مجلس انقلابی و با نشاط بود.
در این چهل سال نهال انقلاب، بیش از صدها سال رشد کرده و امروز تناور شده و شاخ و برگش در بلاد اسلامی گسترده گشته است. امروزه صدور انقلاب اسلامی از کنترل دشمنان خارج شده و آزادگان و جوانمردان جهان، راه خود را یافته‌اند که رژیم کودک‌کش صهیون در آستانه روز قدس به هول و هراس افتاده و اختاپوس، کابوس مرگ می‌بیند. اگر زمانی آمریکا کدخدا بود و اسرائیل برای اعراب منطقه مسئله بود، امروز دست سپاه در یقه این کدخدا گره خورده و ازاله اسرائیل دیگر شهاب3 و فجر و عماد و حتی استراتژی سطل آب هم نمی‌خواهد، گوش اسرائیل در دست حزب‌الله لبنان پیچ خورده و کمی تقلایش، مرگش را از آن وعده 25 ساله که چند سال پیش داده شد، دودهه جلوتر می‌اندازد و تا ابد جهان از لوث کوئید 1948 صهیونی نجات می‌یابد و پیکر جهان، زندگی بدون سرطان صهیونی را تجربه خواهد نمود. إن‌شاءالله.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- برگرفته از دعای وداع امام سجاد(ع).
2- بندگان خدا را به من بسپارید، زیرا که من شما را فرستاده‌ای امینم. سوره دخان، آیه 18.
3- برگرفته از سخنان رهبری در دیدار با دانشجویان- 28 اردیبهشت 99.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
سرلشکر باقری:
داعش زائیده تمسک به ظاهر قرآن بدون توجه به سیره اهل‌بیت(ع) است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: عدم بهره‌گیری از معارف اهل‌بیت(ع) و تمسک جستن صِرف به ظواهر قرآن، جامعه اسلامی را با افراطی‌گری‌های غیرشرعی و غیرعقلی مواجه می‌کند که داعش می‌تواند نمونه بارز این گروه‌های انحرافی باشد.
سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در دیدار سالیانه با فعالان جامعه قرآنی نیرو‌های مسلح که در مسجد جهاد ستاد کل نیرو‌های مسلح برگزار شد، با‌ اشاره به پیدایش فرقه‌های انحرافی همچون داعش بیان کرد: اگر پیش از این تصور می‌کردیم که رجوع به ظواهر قرآن، بدون تأسی به سیره اهل‌بیت(ع)، امکان دارد با مفسده همراه شود، امروز به‌طور عینی مشاهده کردیم که عدم بهره‌گیری از معارف اهل‌بیت(ع) و تمسک جستنِ صِرف به ظواهر قرآن چه خطراتی را می‌تواند به همراه داشته باشد و جامعه اسلامی را با چه تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های غیرشرعی و غیرعقلی مواجه می‌کند که داعش می‌تواند نمونه بارز این گروه‌های انحرافی باشد؛ لذا برای رسیدن به مقصد و گمراه نشدن باید به هر دو ودیعه الهی یعنی قرآن و سیره اهل‌بیت(ع) تمسک جست.
سرلشکر باقری در ادامه به داستان‌های عبرت‌انگیز و درس‌آموز قرآنی‌ اشاره کرد و گفت: داستان‌های قرآنی باب بزرگی است که درس‌های زیادی را به بشریت می‌دهد و گا‌هی در داستان سرگذشت یک پیامبر از چندین نسل انسانی درس و عبرت قابل استحصال است.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با‌ اشاره به اینکه قرآن کتاب آسمانی و درس‌آموز زندگی بشریت است که باید با نیت و عمل صادقانه با آن مواجه شد، گفت: ما باید بدانیم که چگونه این مفاهیم عالی قرآنی را با مصادیق روز و کاری خود تطبیق دهیم و در واقع باید مشی قرآنی را در زندگی جاری و ساری و عملیاتی کنیم.
وی با بیان اینکه قرآن کتاب عظیمی ‌است که هر کس به میزان عقل، فهم و جهد خود از آن بهره می‌برد، افزود: شکی نیست که ما در سال‌های متمادی در کشورمان در حوزه قرآنی به رشد و پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم، اما این سطح از پیشرفت برای کشور اسلامی و نیرو‌های مسلح مؤمن و متعهد قانع‌کننده نیست.
سرلشکر باقری تأکید کرد: اگر بخواهیم در زمینه‌های مختلف پیشرفت کنیم، باید از برکات قرآنی بیشتر بهره‌مند شویم و دائماً راه‌هایی را برای بهره‌مندی عمیق‌تر از قرآن کریم جست‌وجو کنیم.
وی خاطرنشان کرد: سلاح ما در برابر دشمنان، قرآن و آموزه‌های قرآنی است، خدا را شاکریم که امروز در جبهه حق قرار داریم و مورد لطف و عنایت الهی و هدایت علما و رهبر معظم انقلاب اسلامی هستیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
نامه فرمانده سپاه قدس به فرمانده گردان های قسام فلسطین منتشر شد
سردار سلیمانی: فجر پیروزی نزدیک و زنگ مرگ صهیونیست‌ها به صدا درآمده است
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
نامه‌ای که فرمانده فقید سپاه قدس اندکی قبل از شهادتش به محمد الضیف فرمانده گردان‌های قسام فلسطین نوشته بود، منتشر شد.
شبکه المیادین نامه‌ای که سردار قاسم سلیمانی قبل از شهادتش به محمد الضیف فرمانده گردان‌های قسام نوشته بود را منتشر کرد.
فرمانده فقید سپاه قدس در نامه خود از محمد الضیف به عنوان شهید زنده و رزمنده ای شجاع یاد کرده و به ملت شجاع فلسطین که در محاصره مظلومانه‌ای در برابر چشمان میلیون‌ها مسلمان قرار دارند، درود فرستاده بود.
در این نامه سردار سلیمانی خطاب به محمد الضیف نوشته است: همه مطمئن باشند که ایران فلسطین را هر اندازه که فشارها بیشتر شود و تحریم‌ها تشدید شود، تنها نخواهد گذاشت.
فرمانده فقید سپاه قدس در نامه خود خطاب به فرمانده گردان‌های قسام، همچنین به اسماعیل هنیه درود و سلام فرستاده و از وی به عنوان مبارزی مقاوم یاد کرده بود. در این نامه سردار سلیمانی خطاب به محمد الضیف نوشته است: دفاع از فلسطین افتخاری برای ما محسوب می‌شود و از این وظیفه در مقابل متاع دنیا چشم‌پوشی نخواهیم کرد. دوستان فلسطین دوستان ما هستند و دشمنان فلسطین دشمنان ما هستند و این سیاست ما بوده و خواهد بود. شهید سلیمانی تاکید کرده است: دفاع از فلسطین مصداق دفاع از اسلام است و هر که ندای شما را بشنود و توجهی نکند، مسلمان نیست. فجر پیروزی به یاری پروردگار نزدیک خواهد بود زنگ مرگ صهیونیست‌های متجاوز به صدا درآمده است. امیدواریم که خداوند به ما توفیق حضور در کنار شما را بدهد و ما را به آرزویمان؛ شهادت در راه فلسطین برساند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399


( کل صفحات : 20 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات