تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
تیغ دو دم انسان
(خوان حکمت)
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
 

بسم الله الرّحمن الرّحیم
چطور انسان به این حد می‌رسد که از حیوانات هم بدتر و پست‌تر می‌شود؟چطور می‌شود یك انسان از هر گرگ و ماری بدتر است، سرّش چیست؟ سرّش این است كه دین به ما فرمود در انسان گوهری است كه این گوهر نه در فلك هست نه در مَلك. شنیده‌اید كه قرآن یك عدّه را از حیوان پَست‌تر دانست و فرمود: (أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ)،(1) شنیده‌اید كه قرآن یك عدّه را از سنگ پَست‌تر دانست و فرمود: (فَهِیَ كَالْحِجارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَهًًْ)،(2) پس شنیده‌اید كه انسان از سنگ سخت‌تر می‌شود، از حیوان پَست‌تر می‌شود، چرا؟ چطور می‌شود انسان از سنگ سخت‌تر و پَست‌تر شود؟ پست‌تر از جماد چیزی نیست. شنیده‌اید كه انسان در نقشه و سیاست و مكر و حیله و راه دیگران را بستن و بیراهه رفتن (شَیاطینَ الْإِنْسِ)(3) می‌شود؟ این سه بخش و سه طایفه از آیات قرآن را كه شنیده‌اید؛ اما یك عدّه هم «ملائكهًْ‌الانس» هستند، این راه هم باز است. اگر (شَیاطینَ الْإِنْسِ) داریم، «ملائكهًْ‌الانس» هم داریم. چطور بد شدن ممكن است، خوب شدن ممكن نیست؟! راه برای هر دو طرف باز است.
سرمایه بی‌بدیل نهفته در ذات انسان
مرحوم كلینی(رض) فرمود اگر بهتر از این راه بروید «لَصَافَحَتْكُمُ‏ الْمَلَائِكَهًْ»؛(4)  شما می‌فهمید این كسی كه با شما دارد مصافحه می‌كند فرشته است، پس این می‌شود. بنابراین اگر آن سه طایفه را شنیدید، این طایفه چهارم را هم بشنویم و عمل كنیم که «ملائكهًْ‌الانس» هم هست. اگر (شَیاطینَ الْإِنْسِ) هست، اگر (كَالْأَنْعامِ) هست، اگر (كَالْحِجارَهًْ) هست، «ملائكهًْ‌الانس» هم هست و اگر «ملائكهًْ‌الانس» شد بالاتر از ملائكه هم خواهد شد، چرا؟ چون گوهری در انسان است كه در هیچ موجودی نیست. تمام موجودات از خدا هستند یك, به طرف خدا هستند دو، اما همه «ابن‌السبیل»‌ هستند سه، هیچ‌كسی از نزد خدا نیامد كه صادر اول باشد و هیچ‌كس به لقای الهی بار نمی‌یابد كه (دَنا فَتَدَلَّی)(5) بشود، همه بین راهی هستند؛ یعنی اگر جماد است و نبات است و حیوان، اینها «ابن‌السبیل»‌ می‌باشند و در راه می‌مانند، این‌طور نیست كه حالا «حَجر» و «مَدَر» یا گیاه (دَنا فَتَدَلَّی) شود، این‌طور نیست، بلکه اینها در راه هستند، حشر آنها هم در حشر اكبر در راه است و اگر كسی مثل فرشته‌ها بود كه با ذات اقدس اله رابطه داشت، این هم از بین راه شروع كرده، این ‌از «طین» و «تراب» شروع نكرده است؛ این‌ خطرات عالم طبیعت را پشت‌سر نگذاشته، این‌ عالم تزاحم و تضاد را پشت‌سر نگذاشته، این شخص هم «ابن‌السبیل» است، این شخص هم در راه است. آن‌كه از خاك تا عرش می‌رود انسان است؛ لذا تنها كسی كه خدا درباره او فرمود: (إِنَّكَ كادِحٌ إِلی‏ رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاقیهِ)؛ اى انسان، تو در راه پروردگارت رنج فراوان مى‌كشى؛ پس پاداش آن را خواهى دید.)(6) تو هستی! ، انسان از صفر شروع می‌کند و به صد می‌رسد. به نحو سالبه كلیه ما هیچ موجودی نداریم كه از صفر شروع كرده باشد و به صد برسد، بقیه در راه هستند. آن‌كه از صفر شروع كرده و به صد می‌رسد معلوم می‌شود سرمایه‌ای دارد؛ این سرمایه را اگر به طرف صفر مصرف كند اول (شَیاطینَ الْإِنْسِ) است، بعد (كَالْأَنْعامِ) است، بعد (بَلْ هُمْ أَضَلُّ) است، بعد (كَالْحِجارَهًْ) است و بعد هم (أَشَدُّ قَسْوَهًْ) است؛ این سرمایه اگر بیراهه برود چنین است، این تیغ دو دَم اگر به طرف فساد برود این است و اگر این به طرف صلاح برود یقیناً از فرشته بالاتر می‌رود، چیزی در او هست كه در فرشته نیست، او مسجود فرشته‌هاست، او می‌تواند از «علوم اسماء» باخبر شود، او می‌تواند جوهر جوشن كبیر را واقعاً طوری درك كند و عمل كند كه این اسمای هزار و یك اسم برای او مانند زِره شود؛ آن را باور كند، جوشن یعنی زره، این ادعیه ،مخصوص نبیّ نیست، به ما فرمودند تأسّی كنید.
عظمت دعای جوشن کبیر
 وجود مبارك پیامبر(ص) در یكی از جبهه‌های جنگ زره‌ای داشت، زره در میدان جنگ و در فضای گرم یك پوشاك آهنی است، حضرت احساس رنج كرد، فرشته نازل شد كه شما این زره را بردار، ما زره‌ای به تو می‌دهیم كه محفوظ بمانی؛ این هزار و یك اسم را بخوان و باور كن و متخلّق باش، از هر گزندی مصون هستی، این راه باز است و این مخصوص نبی نیست، این وحی تشریعی نیست، این راه باز است. اگر كسی این گوهر را در طرف رذل مصرف كرد هیچ استبعادی نیست كه بشود «شیاطین‌الانس»، پَست‌تر (کَالْأَنْعامِ)،پست‌تر (بَلْ هُمْ أَضَلُّ)، پست‌تر (كَالْحِجارهًْ) و پست‌تر (أَشَدُّ قَسْوَهًْ)، چون طفره محال است همه این مراحل باید طی شود. از آن طرف می‌تواند مقرب‌تر از ملک شود.
 بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام‌ظله)
در جلسه درس اخلاق؛ 23 / 5 / 1393 . 
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. اعراف ، 179.   2. بقره ، 74.   3. انعام، 112.   4. الکافی(ط ـ اسلامی)، ج2، ص424.
5. نجم ، 8.   6. انشقاق ، 6.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


تشییع پیکر جانباز شهید  اسفندیار افتاده در قائم‌شهر
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
جانباز ۷۰ درصد اسفندیار افتاده به یاران شهیدش پیوست – تیترکده
جانباز - ایسنا
پیکر جانباز شهید افتاده در قائم‌شهر تشییع و در گلزار شهدای امامزاده اسماعیل این شهر به خاک سپرده شد.
شهید اسفندیار افتاده که در نبرد با دژخیمان بعثی صدام به درجه جانبازی نائل آمده بود به آرزوی دیرینه‌اش شهادت نائل شد و به جمع دیگر همرزمان شهیدش پیوست.
پیکر مطهر این جانباز سرافراز اسلام پس از تشییع بر دستان مردم قدرشناس قائم‌شهر در گلزار شهدای امامزاده اسماعیل چشمه سر به خاک سپرده شد.
جانباز شهید اسفندیار افتاده در سال 1361 در منطقه عملیاتی جنوب بر اثر ترکش خمپاره به سر و موج انفجار مجروح و جانباز اعصاب و روان شد و پس از 38 سال تحمل درد و رنج سرانجام در سن 64 سالگی به دیار معبود شتافت.
از جانباز شهید اسفندیار افتاده سه فرزند دختر به یادگار مانده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
مهدی چمران روایت کرد:
 اعطای مسئولیت به سید حسن نصرالله در 18 سالگی از سوی شهید چمران
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
رئیس‌بنیاد شهید چمران روایتی را از شکل‌گیری مقاومت اسلامی لبنان و نقش شهید دکتر مصطفی چمران در این امر ارائه کرد.
نشست گرامیداشت شهید مصطفی چمران و تبیین نقش او در شکل‌گیری مقاومت اسلامی با حضور مهدی چمران رئیس‌بنیاد شهید چمران و محسن مؤمنی شریف رئیس‌حوزه هنری صبح روز گذشته در ساختمان حوزه هنری برگزار شد.
به گزارش تسنیم، رئیس‌بنیاد شهید چمران در این نشست با بیان اینکه شهید چمران پایه‌گذار مقاومت اسلامی در لبنان و منطقه بود، به نخستین مقابله شاگردان و نیروهای چمران با اسرائیل در لبنان‌اشاره کرد و گفت: یک سال بعد از آموزش‌های چمران به شیعیان لبنانی، نیروهای زرهی اسرائیل دوباره تجاوز کرده و به بالای تل مسعود رسید. دکتر چمران آنجا تصمیم گرفت آنها را بیرون کند؛ در حالی که سلاحی جز کلاشینکف، نارنجک، چند آرپی جی و چند خمپاره 81 نداشت. براساس طراحی زیبای نظامی، یک مغز فیزیک و ریاضی که در مقابل فالانژها جنگیده است، توانست‌تانک‌های اسرائیلی را در ارتفاع نابود کند و آنجا برای اولین‌بار اسرائیل از لبنان‌گریخت. آنجا بود که برای نخستین‌بار‌تانک اسرائیلی در لبنان نابود شد. مرحوم حاج احمد خمینی چند روز بعد از این ماجرا به لبنان آمد و شرح وقایع را از نزدیک دید.
مهدی چمران با‌اشاره به رشد سید حسن نصرالله در معیت شهید چمران، بیان داشت: وقتی امل شکل گرفت، چمران برای هر روستا فرمانده‌ای گذاشت و در روستای سیدحسن، فرماندهی را به سیدحسن نصرالله 18 ساله سپرد. نصرالله می‌گفت به چمران گفتم من برای فرماندهی خیلی جوانم اما او گفت من از جوانان شجاع خوشم می‌آید. سیدحسن نصرالله از 15 سالگی در جلسات حرکه‌المحرومین شرکت می‌کرد.
رئیس‌بنیاد شهید چمران گفت: در شرایط آن روز لبنان ایدئولوژی حرف اول را می‌زد. شیعیان جهاد فی‌سبیل‌الله می‌کردند و ایده خود را در این مسیر پیاده می‌کردند. به این ترتیب شیعیان لبنان قدرت گرفته و مقاومت شکل گرفت. پیروزی انقلاب اسلامی و سخنان حضرت امام(ره) در ارتباط با قدس و فلسطین آنچنان به مسلمانان روحیه داد که باعث شد حرکت عظیمی همچون حزب‌الله لبنان از میان همین شیعیان شکل بگیرد.
محسن مؤمنی شریف، رئیس‌حوزه هنری نیز در این نشست خاطرنشان کرد: اطلاعات ما از دکتر چمران اندک است و هرچه پیش می‌رویم به نکته جدیدی از زندگی این شهید می‌رسیم. شهید صیاد شیرازی از نمونه‌هایی بود که چمران او را پیدا کرد و بعدها نقش اثرگذارش را در جنگ دیدیم. نقش شهید چمران در سرداران آینده دفاع مقدس قابل تأمل است.
شهید چمران؛ پایه‌گذار صنعت دفاعی
امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد شهادت مصطفی چمران فرمانده دانشمند، مجاهد و عارف و تأکید بر ادامه و استمرار راه روشن، درخشان و آموزنده این شهید، گفت: آنچه که در ماه‌های نخست انقلاب شکوهمند اسلامی به همت و تلاش شهید مصطفی چمران در صنعت بومی دفاعی پایه گذاری شد، امروز به بلوغ، پیشرفت‌های چشمگیر و خیره‌کننده و قدرت آفرینی رسیده است که دنیای استکبار و نظام سلطه به عظمت آن معترف‌اند و در صددند تا با تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه قدرت و دستاوردهای گران‌سنگ ملت ایران را محدود و در صورت امکان از بین ببرند.
به گزارش مهر، وی با یادآوری مبارزات سیاسی شهید چمران در ایران، مصر، لبنان و سپس حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل و در مصاف با ضد انقلاب و ارتش بعث عراق، شهید چمران را شاگرد خلف مکتب امام راحل عظیم الشان و شخصیتی ممتاز، ماندگار و منحصر به فرد در تاریخ انقلاب اسلامی دانست که انقلاب اسلامی می‌تواند ایشان را به عنوان الگویی از فرهیختگی، زهد و تقوا به جهان معرفی سازد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


فرماندهی که برای پیوند مغز استخوان در نوبت ماند سردار فضلی:
یک نخ لباس سپاه را با دنیا عوض نمی‌کنم
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اولین تصویر از سردار علی فضلی پس از شیمی درمانی - تابناک | TABNAK
فرمانده لشکر ۱۰ سیدالشهدا در سال‌های جنگ گفت: وقتی مریضی‌ام شدت گرفت، تکان دادن سر برایم آرزو شده بود به خدا گفتم اگر مولای ما نیاز به سرباز دارد من مقاومت می‌کنم و اگر هم مشیت تو چیزی دیگری است من تسلیم هستم.
سردار علی فضلی از جمله فرماندهان نسل اول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در سنین جوانی وارد این نهاد شد و در همان سال‌های ابتدایی دفاع مقدس به فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) و لشکر 10 سیدالشهدا(ع) رسید و 12 سال فرماندهی لشکر 10 را برعهده داشت.
وی که یکی از محبوب‌ترین فرماندهان در میان پاسداران است، در طول سال‌های پس از جنگ نیز مسئولیت‌های دیگری نظیر معاونت عملیات سپاه، جانشینی سازمان بسیج مستضعفین و فرماندهی دانشگاه افسری و تربیت پاسداری را برعهده گرفت.
او طی ماه‌های اخیر به‌دلیل شدت گرفتن جراحات ناشی از مجروحیت شیمیایی در سال‌های جنگ، تحت درمان قرار دارد و اخیراً به‌عنوان جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه منصوب شده است.
7 دوره شیمی درمانی را طی کردم
سردار فضلی در برنامه بدون تعارف درباره روند درمان بیماری‌اش گفت: 7 دوره شیمی درمانی را طی کردم و چون برای پیوند مغز استخوان در نوبت قرار گرفته بودم، دفعات شیمی درمانی از 4 مرتبه به 7 مرتبه افزایش یافت و عمل پیوند مغز استخوان در یک بیمارستان خوب دولتی انجام شد.
وی درخصوص حضور داوطلبانه‌اش در تمامی عملیات‌های دفاع مقدس عنوان کرد: باید گروه‌هایی این چنین وجود داشته باشند. در این 40 سال من فداکارتر از خودم بسیار دیدم و الان هم جوانان عزیزی که مدافع حرم هستند کار سخت‌تری در پیش دارند.
همه در دفاع مقدس سهیم هستند
سردار فضلی با بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس گفت: در عملیات والفجر مقدماتی مسئول فرهنگی لشکر ما می‌خواست کار حماسی انجام دهد که نیاز به یک گروه موزیک داشت. مطرب‌های عزیز شهر گچساران اطاعت امر امام جمعه شهر را می‌کنند و با یک مینی‌بوس راهی جبهه می‌شوند. این گروه آمدند و در انتهای ستون نیروهای ما قرار گرفتند و هرچه تمرین کردند آهنگ بندری از آب درآمد. بعد که بچه‌ها مهاجه کردند که این آهنگ چیست، گفتیم این برادران در حال تست موزیک هستند. این را گفتم که بگویم همه اقشار در دفاع مقدس سهیم هستند.
40 بار مجروحیت در دفاع مقدس و 61 مورد عمل جراحی
جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه ادامه داد: من حدود 40 بار در دفاع مقدس مجروح شدم و 61 مورد عمل جراحی داشتم. در عملیات فاو موشک شلیک شده از ناوچه عراقی‌ها یک متر و نیمی ما اصابت کرد که ترکش آن به چشم من اصابت کرد و موجب مجروحیت چشم من شد.
هرگز برای فرزندانم سفارشی نکرده‌ام
وی درباره فرزندانش عنوان کرد: من سه فرزند دارم. زینب خانم که بیمار است و در منزل از ایشان نگهداری می‌کنیم. زهرا خانم کارشناسی ارشد دارد و در یکی از بیمارستان‌های بنیاد در خدمت جانبازان اعصاب و روان است. پسرم آقا محمدمهدی هم کار آزاد دارد و از صبح تا پاسی از شب در حال تلاش است.
فضلی تاکید کرد: هرگز نه برای فرزندانم و نه آشنایانم سفارشی نکرده‌ام.
سردار فضلی درپاسخ به این سؤال که چرا در سال‌های گذشته به دنبال مسئولیت‌های سیاسی نرفتید، گفت: من یک نخ لباس مقدس سپاه را با تمام دنیا عوض نمی‌کنم. چون اگر نیت ما خدمت است امروز مردم ما به امنیت و آرامش و دفاع نیاز دارند و اگر در این حوزه خدمت کنیم خدمت به مردم است. وقتی مریضی من شدت گرفت، تکان دادن سرم برای من آرزو شده بود به خدا گفتم اگر مولای ما نیاز به سرباز دارد من مقاومت می‌کنم و اگر هم مشیت تو چیزی دیگری است من تسلیم هستم.
دلتنگی برای شهید سلیمانی
به گزارش تسنیم، جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه در پایان عنوان کرد: این روزها دلم برای شهید حاج قاسم تنگ شده است. ما غیر از رفاقت 38 ساله، 8 سال هم همسایه دیوار به دیوار بودیم. اگر بخواهم جمله‌ای به ایشان بگویم می‌گویم «نوکرتم خوش به حالت.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


بنیاد برکت ۱۸ هزار شغل در بخش کشاورزی کردستان ایجاد کرد
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱

۱۰ هزار و ۵۰۰ شغل جدید برکت در خراسان جنوبی - خبرگزاری بازار ...توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی
بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام با سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کردستان ۱۸ هزار شغل پایدار در این استان ایجاد کرد.
معاون تامین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت روز شنبه اظهار داشت: این بنیاد با سرمایه‌گذاری و مشارکت اقتصادی در بخش کشاورزی کردستان و جذب محصولات ۸۰۰ هکتار از زمین‌های زراعی، باعث اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۸ هزار نفر از اهالی این استان شده است.
هادی جوهری  از مجتمع کشت و صنعت خرم‌دشت به عنوان یکی از واحدهای مشارکتی بنیاد برکت  نام برد.
وی گفت: فعالیت‌های این مجتمع در یک هزار هکتار از مزارع این منطقه  باعث فراهم آوردن اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۸ هزار نفر از کشاورزان، کارگران فصلی، کارگران حمل و نقل و رانندگان در زمینه کاشت، داشت، برداشت، توزیع و حمل و نقل محصولات کشاورزی شده است.
وی تاکید کرد: محصولات این واحد تولیدی به ۱۰ کشور از جمله امارات، آمریکا، کانادا، ترکیه، ترکمنستان صادر می‌شود.  
وی با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی محصولات طرح‌های اشتغال‌زایی برکت در سال جاری اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید گوشت قرمزبه ۳۰ هزار تن، گوشت سفیدبه ۱۵ هزار تن، شیر به ۵۵ هزار و عسل به ۲ هزار و ۵۰۰ تن تا پایان سال جاری برسد.
جوهری تاکید کرد: اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم و روستایی، علاوه بر توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و ارتقای سطح زندگی و معیشت، مهاجرت معکوس و رونق تولید را در این مناطق به دنبال داشته است.
وی گفت‌: این بنیاد همچنین بر اساس سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام‌(ره) مبنی بر عدم تصدی‌گری، پس از طی دوران مشارکت از ۲۵۰ بنگاه خارج شده و سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
 فرمانده نیروی دریایی سپاه روایت کرد:
امداد غیبی سر راه رزمندگان نیروی دریایی سپاه
برای یافتن لاشه پهپاد آمریکایی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
فرمانده نیروی دریایی سپاه: ‌موفق به تولید انواع سلاح‌های پیشرفته ...
۷شناور سپاه راهی شدند و با تعیین دقیق نقطه سقوط، بالاخره به قطعاتی از لاشه‌های پهپاد آمریکایی دست می‌یابند اما فرمانده شناورها به ناگاه متوجه نبود یکی از شناورها می‌شود.
۳۰ خرداد سال گذشته بود که پهپاد متجاوز MQ-4C آمریکا مشهور به ترایتون که از مبدأ پایگاه ظفره در امارات متحده عربی به پرواز درآمده بود، پس از یک پرواز طولانی که بر فراز آب‌های خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا محدوده چابهار و در مجاورت مرز هوایی جمهوری اسلامی ایران انجام داد، در مسیر بازگشت خود و در محدوده کوه مبارک در استان هرمزگان پس از تجاوز چند کیلومتری به مرزهای هوایی کشورمان مورد اصابت موشک سامانه پدافندی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت و سرنگون شد.
درباره شیوه رهگیری و شناسایی و انهدام این پهپاد گران‌قیمت و سری آمریکایی‌ها تا به امروز سخن بسیار گفته شده است اما از نقش نیروی دریایی در اثبات حقانیت اقدام هوشمندانه پدافند هوایی کشورمان و یافتن دلاورانه قطعات لاشه این پهپاد در دریای طوفانی آن روز سخنی تاکنون به میان نیامده است.
سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با فارس به بیان ابعاد تازه‌ای از صبح روز سرنگونی پهپاد متخاصم آمریکایی و رشادت دلاورانه پاسداران پایگاه امامت جاسک نیروی دریایی سپاه پرداخت و گفت: پهپاد آمریکایی که زده شد، من تهران بودم و فوراً با فرمانده پایگاه امامت نیروی دریایی سپاه در جاسک تماس گرفتم و از وی خواستم که به هر شکل ممکن تکه‌های این پهپاد سرنگون شده را از آب بیرون بکشند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: هوا در آن روز در محدوده سواحل کوه مبارک در محدوده تنگه هرمز و دریای عمان (مکران) به قدری طوفانی و مواج بود که حتی شناورها یکدیگر را نیز نمی‌دیدند. 7 شناور سپاه راهی شدند و با تعیین دقیق نقطه سقوط، بالاخره به قطعاتی از لاشه‌های پهپاد آمریکایی دست می‌یابند اما فرمانده شناورها به ناگاه متوجه نبود یکی از شناورها می‌شود. پس از طرح موضوع با فرمانده نیروی دریایی سپاه، 2 شناور به گشت زدن برای یافتن شناور مفقود شده، اعزام و 4 شناور کار جمع‌آوری لاشه‌های پهپاد آمریکایی را بر عهده می‌گیرند.
سردار تنگسیری افزود: در عمق 81 متری دریا، یکی از شناورهای سپاه با دو پاسدار مفقود می‌شوند اما نصرت الهی که همواره با فرزندان ملت ایران است سبب شد تا این دو رزمنده از ساعت 8 صبح تا 5 عصر شناکنان خودشان را به سواحل سیریک برسانند. مردم ساحل‌نشین روستاهای نزدیک به کوه مبارک این دو رزمنده را با سخاوت بی‌پایان در آغوش گرفتند و ما غروب آن روز، دو رزمنده را به پایگاه‌شان بازگرداندیم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه درخصوص جمع‌آوری لاشه‌های پهپاد متجاوز آمریکایی بیان کرد: قطعات و لاشه‌های به جا مانده از پهپاد متجاوز آمریکایی به سرعت جمع‌آوری شد و تا پیش از خبر شبانگاهی به تهران رسید و در خبر سیما نیز به جهانیان نشان داده شد تا همه دنیا بدانند که ما پهپاد آمریکایی را در حریم سرزمینی خودمان سرنگون کردیم و از سوی دیگر جلوی بسیاری از شیطنت‌های پس از آن نیز توسط دشمنان گرفته شد.
وی اضافه کرد: نکته بی‌نظیر ماجرا اینکه صبح روز بعد، رزمندگان نیروی دریایی سپاه با روش خاصی با استفاده از تکنیک صید ترال، ضمن بالا کشیدن شناور غرق‌شده به طرز معجزه‌آسایی، تمام سلاح‌ها و تجهیزات این شناور را که در طوفان غرق شده بود، در درون آن سالم یافتند و این شناور با اندک تعمیراتی بار دیگر عملیاتی شد. این را از امدادهای غیبی الهی می‌دانیم که نصیب رزمندگان ما شد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر داد:
آغاز سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها از 15 شهریور
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
رئیس‌جمهور با بیان اینکه تصمیم گرفته شد که دانشگاه‌ها 15 شهریور فعالیت خود را آغاز کنند، گفت: کلاس خلوت، خوابگاه خلوت، این دو تا اصل است. وی همچنین از آغاز به‌کار آموزش و پرورش در سراسر کشور از 15 شهریور خبر داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار داشت: در این جلسه تصمیم گرفته شد که دانشگاه‌ها 15 شهریور فعالیت خود را آغاز کنند. البته این فعالیت، فعالیت توام با فضای حقیقی و فضای مجازی است. ‌بخشی از آن در فضای مجازی و بخشی در فضای حقیقی و تسهیلات لازم را فراهم می‌کنند. کلاس خلوت، خوابگاه خلوت، این دو تا اصل است. کلاس شلوغ، خوابگاه شلوغ ممکن است مشکل درست کند. بنابراین باید اجازه بدهند به همه دانشجویان که اگر در دانشگاه دیگری قبول شدند، در دانشگاه موطن خود و محل زندگی خود بتوانند‌ترم آینده را انتخاب کنند و فعلا آنجا تحصیل را ادامه دهند. برای اینکه بتوانیم ازدحام را عمدتاً در خوابگاه کنترل کنیم و دانشگاه‌ها بتوانند فعالیت خودشان را انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وی افزود: همین زمان هم برای آموزش و پرورش خواهد بود. 15 شهریور آموزش و پرورش در سراسر کشور آغاز به کار خواهد کرد، منتها اجازه داده شد که آموزش و پرورش از اول تا پانزدهم شهریور، به تناسب استان‌ها این آغاز فعالیت آموزشی خود را اعلام کند، چون برنامه‌ای دارد که بخشی از آموزش در فضای مجازی، بخشی هم در فضای حقیقی باشد. ممکن است بعضی از جاها نوبتی باشد، تعداد دانش‌آموزان را بخواهند تقسیم کنند و عدد آن به‌گونه‌ای باشد که یک روز در میان لازم باشد مدرسه بروند. بنابراین ممکن است تعطیلی پنجشنبه هم به این دلیل حذف شود، تا ان‌شاءالله بتوانند این کار را انجام دهند.
رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت توجه به موضوع فاصله‌گذاری و دوری از تجمعات غیرضرور، گفت: رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک می‌تواند نقش بسیار اساسی در قطع زنجیره شیوع داشته باشد و یکی از مباحثی که در جلسه داشتیم این بود که طرح استفاده اجباری از ماسک در نقاط مورد نظر تهیه و پس از بررسی در جلسات آینده برای تصویب ارائه شود.
روحانی اظهار داشت: در ماه پنجم مواجهه با کرونا بر اساس تجربه‌ای که در ماه‌های گذشته به دست آورده‌ایم، می‌توانیم این مطلب را عنوان کنیم که فعالیت‌های گوناگون اعم از فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و معنوی می‌تواند با رعایت دستورالعمل‌ها ادامه داشته و گشایش یابد چرا که تعطیلی کارها و فعالیت‌های جامعه، شدنی و امکان‌پذیر نیست ولی باید پروتکل‌ها به طور کامل رعایت شود، در حقیقت ما به ادامه فعالیت‌ها آری می‌گوییم، اما به‌تردد و تجمع غیرضرور نه می‌گوییم.
وی با‌ اشاره به اینکه تا به امروز در کشور با موج اول بیماری مواجه هستیم، گفت: در برخی استان‌ها با پیک بیماری مواجه شدیم و از آن عبور کردیم و در برخی از استان‌ها در حال حاضر پیک بیماری آغاز شده است که باید با رعایت دستورالعمل‌ها از آن عبور کنیم.
رئیس‌جمهور با‌ اشاره به اینکه در ابتدای شیوع بیماری در کشور با همکاری و تلاش خوب وزارت بهداشت و درمان، نیروهای مسلح و صدا و سیما و همراهی مردم توانستیم از روزهای سخت بگذریم، خاطرنشان کرد: باید با استقامت و استمرار تلاش‌ها، به‌گونه‌ای عمل کنیم تا دستاوردهای به دست آمده از بین نرود.
روحانی با بیان اینکه همدلی، هماهنگی و انسجام اساس موفقیت‌ها در این راستا بوده است، اما زیرساخت‌ها و بنیان‌های بسیار خوبی که در این 7 سال با تلاش دولت در بخش‌های مختلف به‌وجود آمد نیز کمک شایانی به تسهیل امور کرد، گفت: زیرساخت‌های درمانی، طرح تحول سلامت و امکانات و تجهیز بیمارستان‌ها که دولت در سال‌های گذشته ایجاد کرد در کنار تلاش پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کمک شایانی به این روند داشته است.
وی همچنین زیرساخت‌های ارتباطات کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر زیرساخت‌های به‌وجود آمده، مؤثر در این راستا دانست و بیان داشت: در حال حاضر 5 هزار شرکت دانش‌بنیان فعال بوده و به بخش‌های مختلف کمک می‌کنند.
روحانی اظهار داشت: اگر تلاش‌های دولت در چند سال اخیر در بخش کشاورزی نبود، امسال نیز باید کماکان 6 میلیون تن گندم خریداری می‌شد در حالی که نمی‌توانستیم آن را با وجود شرایط کرونا در جهان تأمین کنیم.
رئیس‌جمهور گفت: در این جلسه مقرر شد که مبنای اعلام وضعیت قرمز یک استان نیست، بلکه بر اساس شرایط یک منطقه یا شهرستان به‌عنوان منطقه قرمز اعلام خواهد شد. بر این اساس هر استانی که شهرستان‌هایش دچار مشکل می‌شوند، باید بلافاصله ستاد استانی پیش‌بینی‌ها و محدودیت‌های لازم را تدوین و به کمیته امنیتی، اجتماعی و بهداشت و درمان بفرستند تا محدودیت‌های لازم پس از تأیید رئیس‌جمهور در مناطق مورد نظر اجرا شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


ششمین نفتکش ایرانی به زودی به ونزوئلا می‌رسد
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱

ششمین نفتکش ایرانی بزودی به ونزوئلا می‌رسد
رسانه‌‌های بین‌المللی با ‌اشاره به نزدیک شدن یک کشتی باربری ایرانی به سواحل ونزوئلا خاطر نشان کردند رسیدن این کشتی نشان از شکوفایی اتحاد دو کشور در مقابله با تحریم‌های آمریکا دارد.
نیویورک تایمز طی گزارشی نوشت: یک نفتکش ایرانی به نام گلسان در حال نزدیک شدن به آب‌های ونزوئلاست.
بر اساس آمارهای تنکرترکرز، کشتی حامل این محموله با پرچم ایران به سمت ونزوئلا حرکت کرده است و تجهیزات پالایش نیز حمل می‌کند.
نزدیک شدن نفتکش گلسان به آب‌های ونزوئلا نشان از افزایش رابطه بین این دو کشور در نقض تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور است.
محموله نفتکش گلسان هنوز مشخص نیست ولی راس دالن، رئیس‌شرکت سرمایه‌گذاری کاراکاس کاپیتال مارکتس در میامی می‌گوید این کشتی حامل قطعاتی برای ادامه تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا است.
به گفته دالن، نفتکش گلسان روز جمعه در نزدیکی آب‌های کارائیب دیده شده است و احتمالاً در روز یکشنبه یا دوشنبه به یکی از بنادر ونزوئلا می‌رسد.
 ونزوئلا بزرگ‌ترین ذخایر نفتی دنیا را دارد. آمریکا تلاش می‌کند با قطع درآمد نفتی ونزوئلا، دولت مادورو را سرنگون کند.
مادورو تحریم‌های آمریکا را مقصر بسیاری از مشکلات خود می‌داند و عقیده دارد آمریکا می‌خواهد دولت ونزوئلا را مانند یک عروسک خیمه شب بازی در دستان خود داشته باشد تا بتواند منابع عظیم آن را غارت کند.
ایران از ماه آوریل تاکنون
5 نفتکش که مجموعا حدود 1.5 میلیون بشکه بنزین حمل می‌کردند به ونزوئلا ارسال کرده است. نفتکش گلسان، ششمین نفتکش ایرانی است که در هفته‌های اخیر به سمت ونزوئلا حرکت کرده است.
نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین، یکی پس از دیگری با گذر از آب‌های دریای کارائیب، خود را به ونزوئلا ‌رساندند. این اقدام افتخارآمیز، به مثابه سیلی دردناک، دولت مستکبر و تروریست آمریکا را تحقیر
کرد.
ایران که چندین دهه واردکننده خالص بنزین بود، سال گذشته اعلام کرد در تولید بنزین خودکفا شده است و فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را با ظرفیت 350 هزار بشکه در روز در بندرعباس افتتاح کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
لگدپرانی اروپا نتیجه بی‌توجهی به هشدارها
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
مروری بر بیانات چند سال اخیر رهبر انقلاب درباره غیرقابل اعتماد بودن اروپا در مسئله هسته‌ای و برجام و لزوم قطع امید از آنها نشان می‌دهد علی‌رغم تأکیدات مکرر ایشان، در عمل مسئولان امر راه دیگری رفتند.
تصویب قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌به کارگردانی سه کشور اروپایی عضو برجام علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران از ابعاد مختلفی قابل بررسی است.
قطعنامه‌ای که شورای حکام آژانس روز جمعه به پیشنهاد انگلیس، فرانسه وآلمان تصویب کرد، از ایران می‌خواهد دسترسی‌های جدیدی برای بازرسی بدهد و این در حالی است که ایران، فراتر از تعهدات ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی، رژیم بازرسی ویژه‌ای را طبق برجام پذیرفت؛ با این تصور که غرب به تعهدات لغو تحریم‌ها عمل کند.
مقامات ارشد دولت یازدهم در طول سال‌های ۹۲ تا ۹۴ در اظهارات مختلف تأکید داشتند که امضای مقامات آمریکایی تضمین است و آمریکا هیچگاه از توافق خارج نمی‌شود، اروپا آقا اجازه است، می‌توان با آمریکا بست و به نتیجه
برد- برد رسید! این در حالی بود که آمریکا به قاتل زنجیره‌ای توافقات بین‌المللی مشهور بود! وقتی آمریکا برجام را زیر پا گذاشت، تیم روحانی و ظریف بالغ بر یک سال، در زمین اروپا بازی کرده و این گزاره خلاف واقع را عنوان کردند که قصد اروپا اجرای تعهدات ضدتحریمی ‌است؛ بنابراین ما هم باید تعهدات را ادامه دهیم.
پس از آن هم که ثابت شد اروپایی‌ها تعهدات را به انجام نمی‌رساند، ادعا شد اروپا انگیزه و اراده‌اش را دارد و فقط «نمی‌تواند» مقابل تحریم‌های آمریکا بایستد. به همین دلیل نیز روحانی و ظریف، حتی در پاریس و نیویورک، به دنبال جلب همراهی اروپایی‌ها بودند! در نهایت اما قطعنامه پیشنهادی ‌تروئیکای اروپایی به آژانس، بار دیگر دور باطل و خوش‌خیالی دولت تدبیر و امید در اعتماد به بیگانگان را روشن و ثابت کرد سیاستی که یک روز با اروپا مذاکره شود برای مقابله با آمریکا و روز دیگر آمریکا را بزک کنند برای اینکه مذاکره با آن را شروع و برجام راه بیندازند و روز دیگر کدخدا! را مزاحم تلقی کرده و مجدداًً مذاکره با اروپا را در دستور، قرار دهند که نتیجه آن بشود صدور قطعنامه ضدایرانی، ناشی از یک دیپلماسی متزلزل و ضعیف است که ره به جایی نبرده و تضمین‌کننده منافع ملی نبوده است.
از سوی دیگر رسانه‌های اصلاح‌طلب که نقش زیادی در ایجاد فضای غیرواقعی از برجام داشتند حالا که موضوع قطعنامه علیه ایران مطرح شده و ‌تروئیکای اروپایی علیه برجام اقدام کرده است، بدون عذرخواهی از روند گذشته با سکوت سعی دارند عملکرد گذشته خود را پنهان کنند.
جالب اینجاست که این روزنامه‌ها پس از اینکه آمریکا با بدعهدی تمام و به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد به سمت اروپا چرخیدند و حتی یکی از جراید اصلاح‌طلب در تیتری حاکی از رویای ژورنالیستی از زبان «فدریکا موگرینی» مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: «هرچه تهران بگوید». این در حالی است که حالا بدعهدی اروپایی‌ها در برجام هم به خوبی آشکار می‌شود.
اما نکته بسیار مهمی‌که باید به آن پرداخت، این است که در خلال همه این سال‌هایی که تیم دیپلماسی دولت تدبیر و امید برای مذاکره و توافق بین آمریکا و اروپا هروله می‌کرد و نشریات اصلاح‌طلب با تیتر‌های غلوآمیز از این سیاست حمایت می‌کردند، رهبر انقلاب، گویی که این روزها را به چشم خود دیده باشد با توصیه‌های مشفقانه دولت را نسبت به خبث طینت آمریکا و همچنین غیرقابل اعتماد بودن اروپایی‌ها انذار می‌دادند و چه آنکه اگر از ابتدا به این توصیه‌ها توجه می‌شد این روزها شاهد لگدپرانی اروپایی‌ها، پس از عهدشکنی آمریکا نبودیم.
اروپا نشان داده
دنباله‌روی آمریکاست
رهبر انقلاب خرداد ماه 97 خطاب به مسئولان تأکید کردند: «یک تجربه دیگر که این هم تجربه مهمّی است، تجربه همراهیِ اروپا با آمریکا در مهم‌ترین موارد است. ما بنای دعوا کردن با اروپایی‌ها را نداریم؛ با این سه کشور اروپایی بنای معارضه و مخالفت و بگومگو نداریم، امّا واقعیّت‌ها را باید بدانیم. این سه کشور نشان داده‌اند که در حسّاس‌ترین موارد با آمریکا همراهی می‌کنند و دنبال آمریکا حرکت می‌کنند. سه کشور اروپایی در سیزده چهارده سالِ قبل، یک بدعهدی و بی‌صداقتی بزرگی با ما کرده‌اند سر همین قضیّه هسته‌ای؛ سال‌های ۸۳ و ۸۴ یک بی‌صداقتیِ بزرگی با ما کردند؛ یک چیزی را قول دادند، عمل نکردند، برخلافش عمل کردند. بایستی ثابت کنند که آن حالت را دیگر ندارند؛ این به عهده آنها است. دولت‌های اروپایی باید اثبات کنند به جمهوری اسلامی که امروز آن بی‌صداقتی و بدعهدیِ آن روز را نخواهند داشت؛ باید آن را جبران کنند.»
اقتصاد کشور را به اروپایی‌ها
موکول نکنید
ایشان بار دیگر در تیرماه 97 ضمن انتقاد از شرطی کردن زندگی مردم به برجام، از دولتمردان خواستند که مردم را دیگر نسبت به برجام اروپایی شرطی نکنند و فرمودند: «کار را در محدوده مقدورات کشور با جدّیّت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا می‌خواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که او می‌گوید خارج می‌شوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. حالا هم «بسته اروپایی»؛ مردم را درباره بسته اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند - که اسمش همان بسته است- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ اروپایی بیاید، نیاید... بنده یک سینه حرف دارم در زمینه اروپایی‌ها - نه به‌خاطر سیاست‌های امروزشان‌- به‌خاطر ذات خبیثی که حکومت‌های اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمی‌خواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم. به هر حال، اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید.
از اروپایی‌ها قطع امید کنید؛
اینها کاری نخواهند کرد!
رهبری فرزانه انقلاب به جهت اهمیت موضوع دوماه بعد مجدداً ضمن یادآوری خباثت اروپایی‌ها از دولتمردان خواستند که نسبت به اروپایی‌ها قطع امید کنند و تصریح کردند: «یکی [هم] مسئله اروپا است. بنده قبلاًً هم گفته‌ام، الان هم می‌گویم که ارتباط با اروپا باید ادامه پیدا کند. البتّه اروپا یک شکل نیست، جاهای مختلفش مختلفند، در یک چیزهایی مشترکند، در یک چیزهایی نه، جور دیگرند، روش‌های مختلفی دارند. به‌هرحال با مجموعه اروپا - کشورهای اروپایی، نه جامعه اروپا- با کشورهای اروپایی بایستی ادامه ارتباط باشد امّا قطع امید کنید از اینها؛ از اروپا قطع امید بکنید. اروپا جایی نیست که ما بتوانیم برای مسائل گوناگون خودمان از جمله همین مسئله برجام و مسائل اقتصادی و مانند اینها به آنها امید ببندیم؛ نه، اینها کاری نخواهند کرد؛ قطع امید [بکنید]. این قطع امید به معنای قطع رابطه نیست، به معنای قطع مذاکره نیست؛ به معنای این است که ما تصمیم خودمان را جور دیگری بگیریم، این است معنایش و نگاه شک‌آلود داشته باشید به وعده‌های آنها؛ به هرچه وعده می‌دهند، با ‌تردید نگاه کنید. الان هم که دارند بازی درمی‌آورند. به‌نظر من در این قضایای مربوط به برجام و تحریم‌ها دارند شوخی می‌کنند؛ در واقع اینها یک رفتار مناسبی الان با ما ندارند.»
راجع به اروپا هم می‌گویم
«غیر قابل اعتمادند»
رهبر انقلاب همچنین بهمن ماه 97 و در شرایطی که کشورهای اروپایی به منظور وقت‌کشی و زمان خریدن برای اثرگذاری بیشتر تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان به دولتمردان ما پیشنهادهای خیالی ارائه می‌کردند، ضمن یادآوری اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها فرمودند: «این روزها در کشور صحبت، صحبت اروپایی‌ها و پیشنهادهای اروپایی است. من توصیه‌ام این است که به اروپایی‌ها هم اعتماد نکنید. در مورد آمریکا هم من از دو، سه سال پیش که این بحث‌های مذاکرات مربوط به هسته‌ای برقرار بود دائماً، هم خصوصی به مسئولین می‌گفتم، هم در جلسات عمومی - در سخنرانی‌ها- مکرّر گفتم که من اعتمادی به اینها ندارم. به اینها اعتماد نکنید؛ به اینها اطمینان [نکنید]؛ به حرفشان، به قولشان، به امضایشان، به لبخندشان اعتماد نکنید، اینها مورد اعتماد نیستند. خب، حالا نتیجه این شده که خود مسئولینی که آن روز مذاکره می‌کردند، امروز دارند می‌گویند آمریکا غیرقابل اعتماد است! خب، از اوّل بایستی این غیرقابل اعتماد بودن را تشخیص می‌دادند و حرکت
می‌کردند. امروز هم دارم راجع به اروپا می‌گویم «غیر قابل اعتمادند»... اینها این ‌جوری‌اند. یعنی با کمال وقاحت می‌ایستند یک چیزی را مطالبه می‌کنند، طلبکاری می‌کنند، با لحن خیلی خودخواهانه و تکبّر‌آمیز هم [مطالبه] می‌کنند. نمی‌شود به اینها اعتماد کرد، نمی‌شود به اینها احترام گذاشت؛ اینها این ‌جوری‌ هستند. ما بارها دیده‌ایم در این قضایای مختلف؛ فرانسه یک‌ جور، انگلیس یک‌‌جور، آن یکی یک‌‌جور، آن یکی [دیگر]‌ یک‌‌جور، هر کدام یک‌جور؛ رفتارهایشان
این‌جوری است.»!
مواظب باشید فریب اروپایی‌ها را نخورید
ایشان بار دیگر در آخرین روزهای بهمن 97 مسئولین را نسبت به خدعه و نیرنگ اروپایی‌ها انذار دادند و فرمودند: «توصیه‌ به مسئولین کشور هم این است که دشمن را درست بشناسند، فریب خدعه‌ دشمن را نخورند. دشمن از طرق مختلف وارد می‌شود؛ گاهی دندان نشان می‌دهد، گاهی مشت نشان می‌دهد، گاهی هم لبخند نشان می‌دهد؛ همه اینها به یک معنا است. لبخند دشمن هم مثل همان دندان نشان دادنِ دشمن است، فرقی نمی‌کند، دشمنی است... امروز شما ملاحظه می‌کنید که غربی‌ها به معنای واقعی کلمه دارند خدعه می‌کنند. حالا کار آمریکا که دیگر از خدعه گذشته و کاملاًً آشکار و شمشیر از رو[بسته] است، [امّا] اروپایی‌ها هم دارند همین‌جور با خدعه عمل می‌کنند. من نمی‌گویم چه کار کنند؛ دولتی‌ها بنشینند فکر کنند، [منتها] مواظب باشند مخدوع نشوند، مواظب باشند فریب نخورند، از دشمن رودست نخورند، به امید اینکه بتوانیم یک کاری بکنیم، خودشان را و ملّت را دچار مشکل نکنند.»
از تجربه‌ها استفاده کنید، دو بار از یک سوراخ گزیده نشوید!
 معظم‌له همچنین در اسفند 97 و در شرایطی که بدعهدی اروپایی در برجام محرز شده بود اما متأسفانه دولت همچنان کشور را معطل اروپا نگه داشته بود، ضمن توصیه دولتمردان به استفاده از تجربیات گذشته تأکید کردند: «بهره‌گیری از تجربه‌ها یا دو بار از یک سوراخ گزیده شدن؛ این هم یک مسئله [است]. حالا در همین مسائل مواجهه ما با دشمنان خارجی - مثلاً با غرب، با آمریکا، با اروپا- خب یک قضایایی داریم دیگر؛ قضایای گذشته را داریم، از اوّل انقلاب هم قضایایی داریم، امّا این اواخر هم قضیّه برجام [را داشتیم] و تعهّدات اینها و بعد هم زدن زیر تعهّدها و عدم رعایت‌شان، عدم ملاحظه‌شان؛ خب، این یک تجربه است. ما در برخورد با این جناحی که با ما این‌ جور برخورد کرده و علی‌رغم عُهود و مواثیق مؤکّد، به وظایف خودش عمل نکرده و همین ‌طور با لبخند و با ریشخند و با این حرفها قضایا را پیش برده، باید نوع برخوردمان با این طرف، با این آدم، با این دولت، با این جبهه، با استفاده از این تجربه باشد و بدانیم که با اینها چگونه باید برخورد کنیم.»
خنجر از پشت و خیانت اروپا؛ از اینها چه توقعی می‌توان داشت؟!
بار دیگر در سخنرانی اول سال در جوار حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام بود که رهبر معظم انقلاب به‌رغم بی‌توجهی دولتمردان به هشدارها نسبت به غیرقابل اعتماد بودن اروپایی‌ها و عهد و پیمان‌شکنی آنها فرمودند: «غربی‌ها با ما همیشه همین‌جور رفتار کرده‌اند؛ نمی‌توانیم به آنها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیّه اخیر، در قضیّه‌ برجام، وظیفه اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود - شش کشور و ایران این طرف؛ هفت کشور- یک طرف که آمریکا است خارج شد؛ وظیفه طرف‌های دیگر چه بود؟ وظیفه اروپایی‌ها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا، می‌گفتند ما به تعهّد خودمان پایبندیم؛ تعهّد آنها این بود که تحریم‌ها به طور کلّی برداشته بشود؛ باید محکم می‌ایستادند، [امّا] با بهانه‌های مختلف نَایستادند. علاوه‌ بر اینکه در مقابل آمریکا نَایستادند، خودشان هم در عین اینکه مدام به ما تأکید کردند و می‌کنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاًً از برجام خارج شده‌اند؛ یعنی حتّی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به‌وجود آورده‌اند. این رفتار اروپایی‌ها است؛ از اینها می‌شود توقّع داشت؟ این کانال مالی‌ای هم که اخیراً مدام گفته می‌شود یک کانال مالی درست کرده‌اند، این به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است. این هیچ معنی‌ای ندارد؛ آن چیزی که وظیفه آنها است با آنچه آنها دارند مطرح می‌کنند زمین تا آسمان فرق می‌کند. در آخرین مسئله بین‌المللی ما، باز اروپایی‌ها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند. از اینها توقّع نمی‌شود داشت؛ هیچ توقّعی نمی‌شود داشت.»
ارتباط اشکال ندارد، دنباله‌رَوی و اعتماد اشکال دارد
رهبری انقلاب در عین حال در پاسخ به تحریف و دروغ‌سازی برخی نشریات مدعی اصلاح‌طلبی از بیانات ایشان تأکید کردند: «شرارت و شیطنت، طبیعت قدرت‌های غربی است، آمریکا و اروپا هم ندارد، این نکته را توجّه کنید، چون بعضی‌ها مغالطه می‌کنند من [این را] بگویم. این حرف‌هایی که من میزنم به هیچ وجه به معنای قطع رابطه با کشورهای غربی نیست؛ ارتباط مانعی ندارد. بنده در دولت‌های مختلف، در طول این سال‌ها همیشه دولت‌ها را به ایجاد رابطه با کشورهای مختلف تشویق کرده‌ام؛ با همسایگان یک‌جور، با کشورهای اسلامی یک‌جور، با حرکت‌های مختلف یک‌جور، با کشورهای اروپایی هم همین‌جور؛ الان هم معتقدم. ارتباط ‌اشکال ندارد، دنباله‌رَوی ‌اشکال دارد، اعتماد ‌اشکال دارد؛ من می‌گویم اعتماد نکنید. شاید بسیاری یا لااقل بعضی از مشکلات ما ناشی از این است که به غربی‌ها اعتماد شد؛ در مذاکرات گوناگون، در قراردادهای گوناگون، در تصمیم‌گیری‌های سیاسی گوناگون، به غربی‌ها اعتماد شد. ارتباط مانعی ندارد، ارتباط پیدا کنید، منتها طرفتان را بشناسید؛ با لبخند آنها، با‌ ترفند آنها، با سخن دروغ آنها، راه را اشتباه نکنید، عوضی نروید؛ حرف من این است.»
معنای پایبندی آلمان و فرانسه و انگلیس به برجام چیست؟
ایشان همچنین اردیبهشت سال گذشته که بی‌عملی و بدعهدی اروپا در قضیه برجام حتی برای دولتمردان ثابت شده بود بار دیگر ضمن توصیه دولت به عدم چشمداشت به خارج برای حل مشکلات کشور تصریح کردند: برای اصلاح امور هم چشم به خارج از کشور نداشته باشید؛ دیگران به ما کمکی نخواهند کرد [بلکه] ضربه می‌زنند؛ خارج به ما ضربه [می‌زند]. اروپا را ملاحظه می‌کنید؟ این کشورهای اروپایی که دیگر آمریکا نبودند، ما با اینها که دعوایی نداشتیم، ما که با اینها اختلاف نداشتیم، با بعضی‌شان به‌اصطلاح روابط خوبِ دوستانه هم داشتیم. ملاحظه می‌کنید چه جوری برخورد کردند در همین قضیّه برجام و تعهدات‌شان و مانند اینها. حالا جالب هم این است که مدام هم تکرار می‌کنند که «ما پایبند برجامیم». اصلاً معنای پایبندی آلمان و فرانسه و انگلیس به برجام چیست؟ یکی از اینها سؤال کند که شما پایبندید، یعنی چه کار می‌کنید؟ شماها چه تعهدی در مقابل برجام دارید؟ به کدام تعهّد عمل می‌کنید؟ همین‌طور مدام می‌گویند ما متعهّدیم، ما پایبندیم.
تفکّر این اروپایی‌ها همان تفکّر آمریکاست
رهبر انقلاب در مهرماه 97 نیز پایبندی اروپایی‌ها به تحریم‌های ثانویه آمریکا بر اساس هشدارهای داده شده به دولتمردان را یادآور شده و فرمودند: «همین‌‌طور که بارها گفته‌ایم مطلقاً نبایستی اعتماد ما به غیر نیروی داخلی باشد؛ به‌خصوص به آن کسانی که عَلَم دشمنی در برابر جمهوری اسلامی و نظام اسلامی بلند کرده‌اند که در رأس آنها بعد از آمریکا همین چند کشور اروپایی‌اند. اینها صریحاً با جمهوری اسلامی دشمنی می‌کنند؛ انگیزه‌های آنها در مورد دشمنی با نظام اسلامی، با انگیزه‌های آمریکا تفاوت اصولی و جوهری ندارد؛ البتّه وضع آمریکا یک وضع ویژه‌ای است؛ اینها نه توانشان آن ‌قدر است، نه تسلّط‌شان و امکاناتشان آن‌ قدر است؛ ولیکن تفکّر این اروپایی‌ها همان تفکّر است؛ به‌عنوان میانجی وارد می‌شوند، مذاکره می‌کنند، تماس می‌گیرند، تلفن می‌کنند، حرف‌های طولانی می‌زنند، وعده‌ می‌دهند که همه آنها پوچ است. بعد از همین معاهدات هسته‌ای که اروپایی‌ها راه افتادند در داخل کشور، چند رئیس‌جمهور آمدند و رفتند، با ما هم ملاقات کردند، من همان وقت به چند نفر از رؤسای‌شان، [یعنی] همان‌هایی که آمدند با ما ملاقات[کردند]، گفتم که این رفت و آمدها فایده ندارد؛ اگر صادق هستید در اینکه می‌خواهید با جمهوری اسلامی همکاری کنید، [باید] عمل کنید [امّا] ملاحظه کردید که عمل نکردند. همه اینها پایبند به همین تحریم‌های ثانویه‌ای که آمریکا ظُلماً اجرا کرد، ماندند و هیچ قدمی ‌برنداشتند. بعد از این هم بنده تصوّر نمی‌کنم [کاری کنند]. حالا احتمالات ضعیفی همیشه هست، نمی‌شود ابواب احتمالات را به کلّی مسدود کرد لکن من گمان نمی‌کنم که اینها کاری برای جمهوری اسلامی انجام بدهند؛ ما باید به کلّی از اینها قطع امید کنیم. حالا ارتباط، تعامل، نشست و برخاست، رفت و آمد ایرادی ندارد؛ قرارداد معامله خواستند ببندند ‌اشکالی ندارد لکن مطلقاً به اینها نمی‌شود اعتماد کرد؛ [چون] در همه تعهّدات خودشان اینها نقض‌عهد کردند.»
امروز کاملاً واضح شده که اروپایی‌ها پادوی آمریکا هستند
رهبر معظم انقلاب همچنین دی ماه سال گذشته ضمن گلایه از دولتمردان نسبت به بی‌توجهی به هشدارهای داده شده درخصوص بی‌اعتمادی نسبت به اروپایی‌ها فرمودند: «بنده از اوّل هم گفتم، بعد از خروج آمریکا از برجام که این سه دولت مدام حرف می‌زدند، مدام یاوه‌گویی می‌کردند، بنده همان روز هم گفتم من به اینها اعتمادی ندارم، اینها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود؛ امروز کاملاًً واضح شده است، بعد از گذشت حدود یک سال معلوم شده است که اینها به معنای واقعی کلمه، پادوی آمریکا هستند؛ اینها پادوِ آمریکا هستند. آن وقت این دولت‌های حقیر در انتظار این هستند که ملّت ایران را به زانو در بیاورند. آمریکا که بزرگ‌ترِ شما بود، پیشروِ شما بود، ارباب شما بود، قادر نبود ملّت ایران را به زانو در بیاورد؛ شما کوچک‌تر از آن هستید که بخواهید ملّت ایران را به زانو در بیاورید.»
آنچه که امروز دولتمردان باید به افکار عمومی پاسخگو باشند، آن است که چرا به‌رغم توصیه‌ها و هشدارهای مکرر رهبر انقلاب که صحت همگی آنها بر همه ثابت شده، معیشت و مقدرات یک ملت را به نقطه‌های خیالی گره زده و این حجم از خسارت را متوجه کشور و مردم کرده‌اند.
 البته در این میان نباید از نقش جریانی هم گذشت که روزی ابزار فریب افکار عمومی درباره مذاکره و توافق با آمریکا بودند و پس از خروج آمریکا از برجام، تطهیر و بزک آمریکا را همزمان با قالب کردن اروپا به‌عنوان نقطه امیدواری کشور دنبال کردند و امروزه هم با وقاحت هرچه تمام‌تر مدعی هستند نباید فرصت مذاکره با ‌ترامپ را از دست داد!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


بدرقه با قطعنامه در خط پایان!
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
رزومه علمی آقای دکتر جعفر بلوری بزاز
1- سال 2018 وقتی «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ»، رهبران کره شمالی و آمریکا اولین دیدار رسمی خود با یکدیگر را در هتل «کپلای» جزیره «سنتوزای» سنگاپور برگزار کردند، برخی از جمله اصلاح‌طلبان در ایران «دیدار تاریخی» را برای توصیف آن برگزیدند. اگرچه این نخستین مذاکرات دو کشور نبود و پیش از آنها نیز، بارها رهبران دو کشور دیدارهایی با یکدیگر داشتند اما، نوع واکنش این جریان سیاسی جالب توجه بود. آنها به شدت به استقبال این دیدار رفتند، شاید به این دلیل که خود، کمی قبل‌تر، مشغول مذاکره با آمریکا بودند و از این مذاکرات، جز خسارت و کمی وعده، نصیبشان نشده بود و مطالبات به‌حق مردم نیز، روی دوششان سنگینی می‌کرد. از همین رو چرخش کشوری در مختصات کره شمالی – که چیزی حدود 70 سال با آمریکا در تقابل بود-به سمت مذاکره، برای این طیف «جذاب» می‌نمود. با برجسته کردن این دیدارهای تکراری القاء می‌کردند که، «وقتی کره شمالی با این همه سابقه در مقاومت، تسلیم مذاکره می‌شود، پس ما هم ‌اشتباه نکردیم و راه درست همین است که ما رفتیم!»؛ غافل از اینکه، کره شمالی بنابه دلایل متعدد، وارد این گود شده بود که قطعا امتیاز نقد دادن در برابر وعده‌های نسیه، جزو این دلایل نبود.
 پیش از این در همین ستون درباره انگیزه‌های پیونگ یانگ برای مذاکره با آمریکا نوشته و پیش‌بینی هم کردیم که، این مذاکرات در حد همان مذاکره باقی مانده و به نتیجه نخواهد رسید. یکی از آن دلایل همین «تجربه برجام» بود. آنها وقتی وارد مذاکره با آمریکا شدند که، تجربه دولت ایران را پیش روی خود داشتند و صدافسوس ما شدیم، عبرت کره‌ای‌ها! پیونگ یانگ چند ماه پس از اینکه، از مذاکره با آمریکا ناامید و آن را «تمام شده» اعلام کرد، 27 خرداد ماه سال جاری، ساختمان دفتر ارتباطات و هماهنگی دو کره را نیز منفجر کرد تا به دیگر متحد آمریکا یعنی سئول اعلام کند، از مذاکراتی که آبی برای کشورش گرم نشود، خارج شده است.
2- روز جمعه کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان، که برخی درگیر بحران‌های سنگین داخلی‌اند، موفق شدند در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان به تصویب برسانند. نشست‌های ذیلِ سازمان ملل تا پیش از این نشست، به دلیل شیوع کرونا، به شکل از راه دور و ویدئو کنفرانس برگزار می‌شد اما این نشست استثنائاً، با حضور اعضاء برگزار شد که در جای خود، قابل تامل است. انگار وقتی پای فشار به جمهوری اسلامی ایران به میان کشیده می‌شود، پروتکل‌ها تغییر می‌کنند! این سه کشور، همان کشورهای اروپایی هستند که رئیس‌جمهور محترم کشورمان آنها را «اعضای غیرمزاحم» برجام خوانده بود، اما آنها خیلی راحت به «عضو مزاحم» برجام یعنی آمریکا ملحق شدند! این سه کشور همان‌هایی هستند که دولت و مدعیان اصلاحات می‌گفتند، به‌خاطر ایران با آمریکا زاویه گرفته‌اند و «در پیروزی ما همین بس که، بین آمریکا و اروپا شکاف انداختیم»(!) زمان این خیانت هم بسیار مهم است. 27 مهرماه یعنی نزدیک به 4 ماه دیگر زمان پایان تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه کشورمان است. به نظر می‌رسد این قطعنامه غیرالزام‌آور، ریل‌گذاری برای تمدید تسلیحاتی ایران از سوی اعضای مزاحم و غیرمزاحم برجام است و از شکاف بین آمریکا و اروپا هم خبری نیست!
3- امروز باید برای دیرباورترین افراد هم مسجل شده باشد، مشکل آن چند کشور زورگوی غربی با ایران، «هسته‌ای» نیست. آنها تحمل دیدن یک کشور مستقل و قدرتمند در منطقه (و حتی دنیا) را ندارند و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، به دنبال تبدیل کشورمان به یکی از این گاوهای شیرده منطقه‌اند. اما با همه این توصیفات چه باید کرد؟ به قول طیفی از این مدعیان اصلاحات که هر اتفاقی در دنیا می‌افتد می‌گویند «چاره‌ای نیست، برویم و مذاکره کنیم»، آیا باید رفت و در چارچوبی که آنها تعیین می‌کنند مذاکره و سایر مولفه‌های قدرت را دو دستی تقدیمشان کرد؟ یا نه مثلا باید، به انتظار پایان دوران ریاست‌جمهوری ترامپ و پیروزی دموکرات‌ها نشست؟
پاسخ را از همین سؤال آخر شروع کنیم. اگر عده‌ای در داخل کشور منتظر رفتن ترامپ هستند تا دموکرات‌ها بیایند و تحریم‌های او را بردارند و برای جوانان کشورمان، شغل ایجاد کنند! به اظهارات اخیر مشاور ارشد جو بایدن، نامزد اصلی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 نگاهی بیندازند: «در صورت ورود بایدن به کاخ سفید تمامی تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های اعمال‌شده توسط دونالد ترامپ حفظ خواهند شد... جو بایدن تعهدش به امنیت اسرائیل را در عمل نشان داده است».
امام راحل می‌فرمود، «همان‌گونه که بارها گفته‌ام رابطه ایران و آمریکا، رابطه گرگ و میش است و بین این دو آشتی نیست». این یعنی، تا وقتی رابطه بین ایران و آمریکا، چنین رابطه‌ای است، نتیجه مذاکره با این کشور، چیزی خواهد شد که در دولت آقای روحانی شاهد آن بودیم. «اما چه باید کرد؟» را قبلا بارها گفته‌ایم و اینجا با توجه به اینکه این روزها، سالگرد سرنگونی پهپاد فوق‌مدرن و متجاوز آمریکا توسط سپاه هم هست، برای چندمین بار تکرار می‌کنیم.
طی 7 سال گذشته، در دو نقطه با دو فرمول با دشمن مواجه شده‌ایم. یکی مدل برجام با اهداف اقتصادی، و دیگری مدلی شبیه به.... آنچه 30 خرداد ماه سال گذشته، با پهپاد فوق‌مدرن آمریکا کردیم با هدف تسلط بر شرایط منطقه برای تامین امنیت کشور. در کدام‌یک موفق بوده‌ایم؟ امروز اوضاع اقتصادی ما بهتر است یا وضعیت منطقه‌ای و امنیت ما؟ پاسخ خیلی روشن است. در شرایط امروزِ کشور و در اوج فشارها و لفاظی‌های دشمن تکرار فرمول برجام جز ارسال پیام ضعف و اینکه «فشارها موثر واقع شده، به آن ادامه دهید» پیام دیگری برای دشمن ارسال نمی‌کند. ممکن است عده‌ای بگویند، مسئله اول امروز کشور، اقتصاد است(که درست هم می‌گویند) این عده باید توجه داشته باشند، اولا، پیش‌نیاز اولیه و اساسی اقتصاد، «امنیت» است و نباید تردید داشت به محض آغاز مذاکره مجدد بر سر توانایی‌های موشکی‌مان، مسئله اول کشور دیگر اقتصاد نخواهد بود، بلکه حفظ جان و مال و ناموسمان خواهد بود. ثانیا، ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور، ربطی به تحریم‌ها ندارد. ضمن اینکه، دنیا آن سه چهار کشور غربی که امروز درگیر بدترین بحران‌های تاریخی خود هستند، نیست. آنچه در ماجرای ونزوئلا و کشتی‌های ایرانی اتفاق افتاد، سه واحد درس دیپلماسی با طعم اقتصاد بود که، هم آمریکا را تحقیر کرد، هم کشورهای دیگری مثل مکزیک را وارد میدان کرد و هم اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان کشید و هم برای کشور آورده اقتصادی داشت.
4- شهریور ماه سال 94 «جرج فریدمن»، رئیس‌موسسه اطلاعاتی ـ امنیتی «استراتفور» طی مقاله‌ای، دلایل عدم حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران را برشمرد. چکیده تمام آن مقاله و آن دلایل یک چیز بود: اسرائیل جرأت حمله به ایران را ندارد چون با تبعات این حمله به خوبی آگاه است. طبق نظر این کهنه‌کار مسائل جاسوسی و امنیتی، رژیم صهیونیستی با «مانع» بزرگی به نام «پاسخ ایران»، مواجه بود. آقایانِ «برویم بر سر موشک هایمان هم مذاکره کنیم» توجه داشته باشند، هدف اول و آخر آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس از فشارها به کشورمان و کشاندن ایران به مذاکرات به اصطلاح «تکمیلی»، برداشتن همین مانع است!
5- در تمام سال‌هایی که آقای روحانی رئیس‌جمهور کشور بودند، «لغو قطعنامه‌های ضدایرانی» و «جلوگیری از تصویب قطعنامه جدید» یکی از مهم‌ترین توجیهاتی بود که برای ادامه سیاست به‌اصطلاح «تنش زدا» به کار می‌بردند. اینکه نزدیک به 7 سال روی «جلوگیری از صدور قطعنامه» تمرکز کنی و در سال آخر ریاست‌جمهوری‌ات، با یک قطعنامه بدرقه‌ات کنند، حقیقتا غم‌انگیز و صدالبته عبرت‌آموز است. رهبر معظم انقلاب به کرات و به ‌اشکال گوناگون خطاب به همین دولت اعلام کرده بودند، به اروپایی‌ها هم اعتماد نکنید. روز جمعه این هفته، «همه»، نتیجه چنین اعتمادی را به عینه دیدند. اگرچه شاید «خوش بین» به نظر برسیم اما، هنوز امیدواریم دولت و رسانه‌هایش به‌جای این سکوت از سرِ شرم، با یک پاسخ محکم به این خیانت تروئیکای اروپا- مثل خروج از ان‌پی‌تی- به حریف نشان دهد، دوران امتیازهای یک طرفه و اعتمادهای کودکانه و به‌طور خلاصه، روشی که در این
7 سال پیمودیم، تمام شده است. تا دیرتر نشده، با یک عذرخواهی ساده از مردم، ریل را تغییر دهید!
جعفر بلوری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
۴ سال پس از شهادت:
 مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» برگزار شد
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
مراسم تشییع پیکر فرمانده شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» پس از چهار سال دوری از وطن در تهران برگزار شد.
به گزارش تسنیم، مراسم تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» روز چهارشنبه مصادف با سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه‌السلام با حضور پرشور و گسترده مردم انقلابی و شهیدپرور تهران، مقامات کشوری و لشکری در محله مهرآباد جنوبی برگزار و پیکر این شهید والامقام پس از اقامه نماز ، برای خاکسپاری به قطعه 50 بهشت زهرا(س) منتقل شد. شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» متولد دوم تیر ماه سال 1360 و اهل محله مهرآباد تهران بود. وی از مستشاران زبده نظامی و فرماندهان مقاومت بود که برای دفاع از حرم عمه سادات داوطلبانه به سوریه اعزام شد. او سه‌بار در سال‌های 93 و 94 در جریان جنگ سوریه مجروح شد. در جریان حمله نیروهای تکفیری به خان‌طومان در جنوب غرب حلب در زمان آتش‌بس در 19 اردیبهشت سال 95 به شهادت رسید. پیکر وی در منطقه ماند و در زمره شهدای جاویدالاثر قرار گرفت. پیکر مطهر شهید مدافع حرم«جواد الله‌کرم» پس از چهار سال مفقودی طی عملیات تفحص پیکر شهدای مدافع حرم در منطقه خان‌طومان کشف و هویتش شناسایی شد.
در روزهای گذشته تصاویر وداع دو فرزند کوچک شهید الله‌کرم با پیکر پدر شهیدشان بار‌ها در فضای مجازی دست به دست شده و جزو پربازدید‌ترین تصاویر شبکه‌های مجازی بوده است.
دیدار رئیس‌مجلس
 با خانواده شهید جواد الله‌کرم
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با حضور در بیت شهید مدافع حرم «جواد الله‌کرم» با خانواده وی
دیدار کرد.
محمّدباقر قالیباف، رئیس ‌مجلس شورای اسلامی، دیروز (جمعه ۳۰ خرداد) با حضور در بیت شهید مدافع حرم
«جواد الله‌کرم» با خانواده وی دیدار کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


آیت‌الله خاتمی: خیانت فتنه‌گران را نباید فراموش کرد
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۰

آیت الله خاتمی: صبح فردا انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان برگزار می شود
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: هر جا مردم انحراف مسئولان را از خط ولایت مشاهده کردند، تکلیف شرعی دارند که امر به معروف و نهی از منکر کنند.
آیت‌الله خاتمی، عضو هیئت‌رئیسه خبرگان رهبری با‌اشاره به فتنه ۸۸ و خساراتی که فتنه گران بر مردم و نظام اسلامی وارد کردند، اظهار داشت: حدود یازده سال از این فتنه می‌گذرد، اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که نباید این توطئه و بعد از آن حماسه مردم در ۹ دی فراموش شود. وی تصریح کرد: نباید فتنه، فتنه‌گران توجیه شود، رهبر معظم انقلاب بیشترین تاکید را دارند که فتنه و فتنه‌گران را نباید فراموش کرد و از آن زمان تا الان بیش از دویست مرتبه واژه فتنه را به کار برده‌اند و حتی فرمودند شکایت فتنه‌گران را پیش خدا خواهم برد. امام جمعه موقت تهران با‌اشاره به اهداف شوم فتنه‌گران ابراز داشت: فتنه‌گران، اهداف شومی در سر داشتند، اما هدف اصلی آنها از بین بردن نظام ولایی بود، چنانکه مردم نیز با بصیرت انقلابی، بساط فتنه را تشخیص دادند و در راهپیمایی‌ها فقط عکس امام و رهبری را آوردند و شعار اصلی آنها در سراسر کشور این گونه طنین انداز شد که «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده.» وی با انتقاد از عقبگرد و استحاله برخی مسئولان از مسیر ولایت یادآور شد: باید مسئولان در نظام اسلامی متوجه باشند که مشروعیت آنها از ولایت فقیه است، چنانکه در اصل پنجاه و هفت قانون اساسی نیز این قید آمده است و قوای سه گانه زیر نظر ولایت مطلقه فقیه مشروعیت دارند و مجاز به فعالیت هستند. به گزارش رسا، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری با‌اشاره به اصل هشتم قانون اساسی خاطرنشان کرد: حضور مردم در صحنه‌های دفاع از نظام و ولایت، امر به معروف است و همان گونه که در این اصل، دعوت به خیر و امر به معروف مردم از طرف حکومت و مطالبه‌گری مردم از مسئولان به عنوان یک وظیفه و تکلیف شرعی قید شده است، هر جا که مردم انحراف مسئولان را از خط ولایت مشاهده کردند، تکلیف شرعی دارند که امر به معروف و نهی از منکر کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
وزیر بهداشت تأکید کرد:
 نقش ارزنده رهبر انقلاب در حمایت
از سیاست‌‌های وزارت بهداشت در مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۳/۳۰
وزیر بهداشت گفت: رهبر انقلاب در ابعاد مختلف مقابله با کرونا، نقش ارزنده و بی‌بدیلی داشتند.
به گزارش تسنیم، سعید نمکی در هشتاد و هشتمین جلسه شورای آینده‌ نگاری و نظریه‌پردازی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی کشور، ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه نظام شبکه طی سالیان گذشته، با تأکید بر ضرورت تمرکز بیشتر بر حوزه بهداشت، اظهار داشت: نسبت به آنچه که در توسعه زیرساخت‌‌های درمان در سال‌‌های گذشته انجام شده، در توسعه زیرساخت‌‌های نظام بهداشتی کشور به خصوص نظام شبکه به‌عنوان یک زیرساخت بسیار مغتنم، حرکت‌‌های شایان توجهی انجام نشده است.
نمکی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت و نظام شبکه، درخور تحسین است، افزود: همکاران عزیزمان در حوزه بهداشتی به دلیل عدم حمایت کافی نتوانستند آنچه در ذهن داشتند را برای توسعه و حمایت بیشتر از نظام بهداشتی کشور به کار گیرند. وی خاطرنشان کرد: بنده وقتی به وزارت بهداشت آمدم، اولین تکالیف برجای مانده‌‌ای که با آنها مواجه شدم، بحث پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده بود. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، بارها در این مورد جلسه گذاشتیم که چگونه می‌‌توان بحث پزشکی خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت را به‌عنوان ابزار اصلی حمایت از استقرار منطقی این ساختار پیاده کرد، کاری که متأسفانه بارها به دلایل مختلف مورد بی‌‌مهری و کم‌‌توجهی قرار گرفته بود. وزیر بهداشت ادامه داد: لذا زمانی که به وزارت بهداشت آمدم اولین گامی‌که برداشتم، ریل‌‌گذاری و استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود. همکارانم بسیار تلاش کردند و ما توانستیم این ریل‌گذاری را در مدت زمان کوتاهی به ثمر برسانیم. این موضوع کمک کرد در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون و مدیریت کرونا موفق عمل کنیم.
 نقش ارزنده رهبری در حمایت از سیاست‌‌های وزارت بهداشت
نمکی افزود: مقام معظم رهبری در ابعاد مختلف کرونا، نقش ارزنده و بی‌بدیلی داشتند، می‌‌دانیم که در هر یک و نیم قرن، دنیا دچار چنین بلا و آفتی می‌‌شود که در تاریخ کشورها ثبت می‌‌شود و در تاریخ کشور ما نیز در موضوع کرونا، نقش ارزنده مقام معظم رهبری بسیار پررنگ بوده و دور از انصاف است که آن‌‌ها را به تصویر نکشیم. رسالت خود می‌‌دانم که این‌‌ها را نوشته و بازگو کنم که آیندگان بدانند که چه کسانی در این طوفان بلا، نقش‌‌های مهم و ارزنده را ایفا کردند. بنده مطلقا اهل بیان کوچک‌‌ترین واژه‌‌ای از زبانم نیستم که از دلم نگذشته باشد. ایشان از جنبه‌‌های مختلف ما را کمک کردند، یکی از این کمک‌‌ها، اعتقاد شخصی‌‌شان به رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت است. یکی از زیباترین فرمایشات ایشان همین است که فرمودند، اگر می‌‌خواهیم برای آینده نظام سلامت سرمایه‌گذاری کنیم، باید زیرساخت‌‌های شبکه را توسعه دهیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
قالیباف خبر داد:
 تشکیل کارگروه‌هایی برای تحقق عملیاتی تحول در مجلس
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
آخرین جلسه هفته گذشته مجلس غیرعلنی بود که بخش اول به ارائه گزارش از سوی سرلشکر باقری درباره نیروهای نظامی اختصاص داشت و بخش دوم بحث و تبادل‌نظر میان نمایندگان پیرامون راهبرد مجلس یازدهم بود؛ قالیباف در این رابطه گفت برای تحقق عملیاتی تحول در مجلس با محوریت حل مسائل ملی و محلی مردم، کارگروه‌هایی تشکیل می‌شود.
جلسه سه شنبه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی به صورت غیرعلنی آغاز شد. طبق آنچه از قبل گفته شده، قرار بود در این جلسه سرلشگر باقری و جمعی دیگر از مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح، گزارشی درباره مسائل دفاعی کشور به نمایندگان مجلس ارائه دهند و در ادامه جلسه نمایندگان مجلس درباره راهبردها و سیاست گذاری‌های کلان قوه مقننه، مباحث خود را مطرح کنند.
تعدادی از نمایندگان مجلس با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان خواستار بازگرداندن لایحه تجارت به مجلس شورای اسلامی شدند تا زمینه بررسی دقیق‌تر آن در سایه همکاری دولت و فعالین کسب و کار به وجود آید.
این نمایندگان مجلس معتقدند که سه دفتر از پنج دفتر لایحه تجارت در شرایطی در مجلس به تصویب رسید که رویکرد مجلس پیشین مبتنی بر کمیت محوری استوار بوده است و از همین جهت فرآیند کارشناسی لازم و مسئله شناسی دقیقی در فرایند تدوین لایحه تجارت صورت نگرفته است.
نمایندگان همچنین با اذعان به مغایرت لایحه تجارت با اصل ۷۴ قانون اساسی که ناشی از تغییرات زیاد لایحه تجارت در مجلس پیشین بوده است، نسبت به پیامدهای لازم الاجرا شدن لایحه تجارت همچون کاهش امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش هزینه مبادلات اقتصادی و برهم خوردن نظم تجاری کشور هشدار دادند.
در بخشی از این نامه آمده است: «یکی از رویکردهای حاکم بر دوره قبلی مجلس شورای اسلامی تمرکز بر کمی‌گرایی به جای تاکید بر کیفیت بود و در همین راستا مهم‌ترین مسائل کشور بدون انجام بررسی‌های دقیق و در کمترین زمان ممکن به تصویب رسید که هنوز هم کشور با تبعات منفی بعضی از این تصمیمات روبرو است.»
این نامه افزوده: «یکی از لوایح مهم که با همین رویکرد به تصویب رسید لایحه تجارت است. بعضی از نمایندگان مجلس قصد داشتند مبتنی بر چنین رویکردی بیش از ۱۲۰۰ ماده را در کمترین زمان ممکن به تصویب برسانند و در نهایت و پس از انتقادات فراوان کارشناسان و فعالان حوزه محیط کسب و کار تنها سه کتاب از آن (۴۹۰ ماده) به تصویب رسید. در حالی که بررسی مواد تصویب شده حاکی از انجام نشدن فرآیند کارشناسی لازم در تدوین و توجه نکردن به تبعات و چالش‌های فراوان آن برای اقتصاد کشور است.»
نمایندگان مجلس جدید افزوده‌اند: «با اینکه لازمه تغییر قانون، مسئله‌شناسی دقیق و حرکت در جهت حل آنها است متأسفانه در تدوین لایحه مذکور با اتخاذ رویکردی انتزاعی، مشکلات واقعی کشور در نظر گرفته نشده و به همین دلیل در مواردی هم به مشکلات موجود افزوده شده است. در این خصوص باید در نظر داشت که با توجه به اهمیت بالای قانون تجارت در جایگاه یک قانون مادر، هر اندازه دقت و توجه در تدوین و تصویب آن شایسته و بایسته است؛ زیرا کوچک‌ترین ایرادی در آن زمینه‌ساز بروز مشکلات عدیده بوده و به امنیت اقتصادی کشور ضربه خواهد زد.»
سرلشکر باقری در صحن مجلس
«جبار کوچکی نژاد» نماینده مردم رشت، در تشریح جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته بود: «سرلشکر باقری رئیس‌ستاد کل نیروهای مسلح در این جلسه حضور یافت و مباحثی درباره عملکرد نیروهای مسلح به نمایندگان ارائه داد. همچنین سرلشگر باقری مطالبی درباره نفتکش‌های ایرانی که وارد ونزوئلا شده‌اند مطرح کرد.»
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با‌اشاره به اینکه رئیس‌ستاد کل نیروهای مسلح مباحثی درباره بودجه نیروهای مسلح مطرح کرد، گفت: «سرلشکر باقری در این جلسه گفت با توجه به نیازهای نیروهای مسلح این بودجه باید افزایش یابد و از مجلس انتظار داشت بودجه نیروهای مسلح افزایش یابد.»
کوچکی نژاد بیان کرد: «در ادامه این جلسه درباره مسائل داخلی مجلس شورای اسلامی هم مباحثی مطرح شد و نمایندگان مطالبی را درباره نحوه فعالیت کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها و همچنین مسائلی درباره حوزه‌های انتخابیه خود مطرح کردند.»
نیروهای نظامی ایران در اوج آمادگی
«محمدحسین فرهنگی» نماینده مردم تبریز و سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس در حاشیه نشست غیرعلنی سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: «جلسه مجلس شورای اسلامی به صورت غیرعلنی برگزار شد، در بخش اول سردار سرلشکر باقری رئیس‌کل نیروهای مسلح گزارشی را درخصوص مسائل دفاعی کشور مطرح کرده و در بخش دوم نیز مسائل داخلی مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»
وی در ادامه اظهار کرد: «سرلشکر باقری در بخش اول گزارش دقیقی را درخصوص مزیت‌های دفاعی کشور و قدرت‌های نظامی کشورمان که در سطح منطقه در رتبه اول قرار دارد ارائه دادند. بنا بر گزارش وی کشور ما آمادگی پاسخ به هرگونه تهدیدی را دارد.»
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: «در بخش دوم نیز در حوزه مسائل داخلی مجلس، رئیس‌مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را ارائه کرده و پس از آن تعداد قابل توجهی از همکاران نیز نکته نظرات و بعضاً انتقادات خود را مطرح کردند. از آنجا که جلسه به طول انجامید فرصت برگزاری بخشی از جلسه به صورت علنی و ارائه گزارش فراهم نشد. امیدواریم در آغاز جلسه روز یکشنبه رئیس‌مجلس شورای اسلامی نیز توضیحاتی را ارائه کنند.»
وی در ادامه درخصوص زمان تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و انتخاب هیئت‌رئیسه آن بیان کرد: «در بازه زمانی قبل از شکل‌گیری کمیسیون‌ها وزرا و مسئولان مربوطه با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و ارائه گزارش به نمایندگان فرصت تعامل و تبادل نظرات متقابل بین دو دستگاه را فراهم می‌کنند. درخصوص کمیسیون‌های تخصصی نیز شب گذشته (دوشنبه) تا ساعت حدود ۱:۳۰ بامداد کمیسیون مشترک هیئت‌رئیسه به همراه رؤسای شعب جلسه داشته و اعتراضات همکاران را بررسی کردند. در نهایت مباحثی نهایی شد و با نظر هیئت‌رئیسه و رؤسای شعب مبنای شکل‌گیری کمیسیون‌ها امتیازبندی است. امیدواریم تا پایان امروز عمده کمیسیون‌ها نهایی شده و ظرف چند روز آینده نیز مابقی آنها نهایی ‌شود.»
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: «امیدواریم از هفته آینده نیز کمیسیون‌ها بعد از انتخاب هیئت‌رئیسه کار خود را آغاز می‌کند. در این فرصت نیز مسئولان و وزرا با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی و ارائه گزارش با نمایندگان تبادل نظر و تعامل خواهند داشت و با دیدگاه‌های مجلس جدید نیز آشنا می‌شوند.»
فرهنگی در ادامه با‌اشاره به تمایل مجلس یازدهم برای همکاری با ستاد نیروهای مسلح بیان کرد: «سردار باقری در بخشی از صحبت‌های خود به محدودیت‌ها و مشکلات‌اشاره کردند و در عین حال افتخارات نظام ما همواره این بوده که با همه محدودیت‌ها در زمینه‌های مختلف توانسته‌ایم به قدرت برتر منطقه و جهان تبدیل شویم. امیدواریم مجلس یازدهم بتواند در راستای تأمین نیازهای اولیه ستاد نیروهای مسلح گام‌های مؤثری بردارد.»
وی در پایان افزود: «مجلس شورای اسلامی هفته آینده در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه جلسه علنی خواهد داشت و پس از آن حدود یک هفته نماینده‌ها برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت.»
تحول در مجلس به روایت رئیس
چنانکه خواندید در روز سه شنبه در بخش اول جلسه سردارسرلشکر باقری گزارشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به نمایندگان مردم ارائه داد و در بخش دوم جلسه نیز نمایندگان در حوزه مسائل داخلی مجلس به بحث و تبادل نظر پرداختند.
محمدباقر قالیباف رئیس‌مجلس در این رابطه در صفحه مجازی خود نوشت: « تا وقتی در فرایندهای مسئله یابی، قانون گذاری و نظارت مجلس تحول صورت نگیرد، ادعای حل مسائل مردم بی‌معنا است. در جلسه امروز، با همفکری و هم افزایی همه نمایندگان، مقرر شد، گروه‌کاری‌هایی برای تحقق عملیاتی (تحول در مجلس) با محوریت حل مسائل ملی و محلی مردم تشکیل شود.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


کشف جسد قاضی منصوری از متهمان پرونده طبری در رومانی
   ۱۳۹۹/۰۳/۳۰

جسد قاضی منصوری در رومانی پیدا شد - همشهری آنلاین
تلویزیون رومانی از کشف جسد قاضی منصوری از متهمان پرونده اکبر طبری در هتلی واقع در بخارست خبر داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از شبکه‌های تلویزیونی رومانی با انتشار تصاویری مدعی کشف جسد قاضی منصوری در هتلی واقع در بخارست، پایتخت این کشور شد.
سردار هادی شیرزاد، رئیس‌اینترپل ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مرگ قاضی منصوری در رومانی را تایید کرد.
همچنین سردار شیرزاد در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری پلیس اظهارداشت: پیامی از اینترپل بخارست (کشور رومانی) دریافت کردیم مبنی بر اینکه برای فرد تحت تعقیب اعلان قرمز آقای «غلامرضا منصوری» یک حادثه غیرمترقبه رخ داده و وی خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پائین پرت کرده است.
وی افزود: پلیس بخارست با تاکید بر خودکشی آقای منصوری، فوت وی را تائید کرده است.
رئیس‌پلیس بین‌الملل ناجا خاطرنشان کرد: تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد و اخبار تکمیلی آن متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود.
گفتنی است، برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که منصوری از پنجره محل اقامت خود به پایین پرت شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، پلیس رومانی نیز هویت جسد پیدا شده را به نام «غلامرضا منصوری» تأیید کرده است.
غلامرضا منصوری پیشتر با انتشار ویدئویی از آمادگی خود برای بازگشت به ایران خبر داده بود و پس از آن خبر بازداشتش توسط پلیس اینترپل در رومانی اعلام شد.
رئیس‌پلیس بین‌الملل ناجا پیش از این اعلام کرده بود؛ این فرد، طی چند روز گذشته در «بخارست» پایتخت رومانی شناسایی و پیرو مکاتبات با پلیس محلی بخارست و اینترپل رومانی، پلیس این کشور بر اساس مستندات و مدارک ارسالی، این فرد را دستگیر کرده است.
به گفته سردار شیرزاد، به دلیل محدودیت‌های پروازی با توجه به شیوع کرونا، روند انتقال و استرداد منصوری قرار بود در روزهای آینده انجام ‌شود.
برخی خبرها در مورد نحوه مراقبت قضایی از منصوری حاکی از آن است که او در بازداشت نبوده‌اما ملزم بوده، یک بار در هفته خود را به پلیس معرفی کند.
دادستان کل کشور هم در روزهای گذشته درباره اتهامات مطرح شده علیه متهم منصوری در پرونده طبری گفته بود: او هم به عنوان یک متهم باید بیاید در دادگاه از خود دفاع کند هر چه که دفاع مستند باشد دادگاه بر اساس آن رای خواهد داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه
خبر مرگ قاضی منصوری را تأیید کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خبرمرگ یک قاضی ایرانی در رومانی که عصر دیروز در رسانه‌ها منتشر شد را تأیید کرد.
به گزارش تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران ضمن تأیید خبر مربوط به مرگ قاضی منصوری، افزود: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام نمایند.
موسوی خاطر نشان کرد: ایشان مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضائیه ایران از طریق پلیس بین‌الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد. بر این اساس ما از مقامات و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و درخصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه نمایند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399


( کل صفحات : 15 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic