تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی)
پیامر اكرم (ص) : خدایا دوست بدار كسى‏ را ، كه على را دوست دارد.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


« تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.»

« دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.»

مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر

 ویژگی علم نافذ
(خوان حکمت)
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

 ذات اقدس اله به وجود مبارک رسول گرامی(ص) فرمود؛ کارهایی که به عهده شماست و من به عهده شما واگذار کرده‌ام، برخی از اینها در درون عقل مردم به صورت ضعیف هست، تو باید اینها را شکوفا کنی. برخی از این امور اصلاً در درون عقل اینها نیست، اینها توان اینکه آن را ادراک بکنند از خود ندارند، تو باید اینها را کم و بیش آشنا کنی و علمی هم که من در این دو بخش به تو آموختم و تو به جامعه منتقل می‌کنی یک علم نافذ است. در دعاهای سحرهای ماه مبارک رمضان، ما از خدا هر علمی را طلب نمی‌کنیم، علمی که فقط صورت حصولی و ذهنی باشد و در گوشه‌ ذهن تعبیه شده باشد این کارآیی ندارد. ما از خدا علم نافذ می‌طلبیم، علمی که بتواند در حوزهِ کاری انسان نفوذ داشته باشد، می‌گوییم: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ مِنْ عِلْمِكَ بِأَنْفَذِهِ وَ كُلُّ عِلْمِكَ نَافِذ»؛ خدایا از تو درخواست می‌کنم به حق نافذترین مرتبه از مراتب علمت و همه مراتب علمت نافذ است،.[1] می‌بینید بعضی‌ها چه در حوزه چه در دانشگاه علمی فراهم می‌کنند، ولی گاهی به آن علم عمل نمی‌شود، این علمِ نافذ نیست، این علمی معزول است؛ یعنی جهل، آن را معزول کرده است و منظور از این جهل، آن جهالت عملی است، نه ندانستن. وقتی جهالت عملی، علم را معزول می‌کند، این شخص می‌شود عالِم بی‌عمل؛ اما علم الهی، هیچ عاملی آن را معزول نمی‌کند، می‌شود علم نافذ. اگر کسی از آن علم سهمی بُرد، یقیناً عمل می‌کند.
علم مفید و علم غیر مفید
وجود مبارک رسول گرامی و همچنین امام صادق و سایر ائمه(علیهم السلام) از علم الهی برخوردار بودند. وقتی خدا می‌فرماید: «وَ عَلَّمَكَ ما لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ»[2] علمی را خدای سبحان به حضرتش آموخت که او از جای دیگر نمی‌توانست فرا بگیرد، این علم می‌شود علم نافذ. به ما هم دستور دادند، چه در نماز، چه بعد از نماز از ذات اقدس اله یک چیز را بخواهیم و از چیز دیگر نجات پیدا کنیم؛ از خدا علم نافع طلب بکنیم: «اللهم إنّا نسئلک علماً نافعاً»، علم نافع گاهی به لحاظ معلوم است، گاهی به لحاظ اثرگذاری خود علم. گاهی انسان چیزهایی را یاد می‌گیرد که فقط اطلاع است، نه علم؛ موضوعی داشته باشد، محمولی داشته باشد، نسبتی داشته باشد،اما کارآیی ندارد. این همان است که مرحوم کلینی نقل کرد که وجود مبارک حضرت وقتی وارد محفلی شد دید عده‌ای دور کسی جمع شدند، حضرت فرمود چه خبر است؟ عرض کردند این علامه است. فرمود علم او چیست؟ گفتند:نسّابه است؛ آبا و اجداد جاهلیت را می‌شناسد، قبایل را می‌شناسد.داناترین مردمان است به نسب‏هاى عرب و جنگ‏هایى كه در میان ایشان وقوع یافته و روزهایى كه در جاهلیت معروف بوده و شعرهاى ایشان و عربیت را خوب مى‏داند حضرت فرمود: «ذَاكَ عِلْمٌ لَا یَضُرُّ مَنْ جَهِلَهُ وَ لَا یَنْفَعُ مَنْ عَلِمَه‏»، این علمى است كه ندانستن آن زیانى ندارد و دانستنش سودى ندهد؛[3]
برخی از علومند که جزء اطلاعات هستند، برهان در آن نیست؛ این چنین نیست که موضوعی باشد، محمولی باشد ،این محمول عرضِ ذاتی موضوع باشد ،اثبات بخواهد ، بلکه صِرف اطلاعات است که چه کسی راهزنی کرده، چه کسی بُرده، چه کسی داده و مانند آن.پس گاهی نافع بودن علم به لحاظ معلوم است که انسان باید چیزهای خوبی را فرا بگیرد. سِحر و شعبده و جادو و این گونه از علوم، علوم نافع نیست.
بخش دیگر علمی است نافع، ولی در اثر اینکه جهالت، فرمانروای درون است، این علم را به منزله حاکم معزول قرار می‌دهد. این علم دارد، فقط در گوشه ذهن او بایگانی شده است؛ لذا به ما گفتند که از خدا بخواهید:«أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لَا یَنْفَعُ»،[4] علم غیر نافع یا در اثر آن است که معلومش سودآور نیست، یا در اثر این است که خود علم کارآیی ندارد. اما علم الهی هر دو کمال را دارد؛ یعنی هم معلوم آن سودآور است و هم خود علم، کارآیی دارد؛ لذا در سحرهای ماه مبارک رمضان ما علمی را می‌خواهیم که علم الهی باشد، «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ مِنْ عِلْمِكَ بِأَنْفَذِهِ وَ كُلُّ عِلْمِكَ نَافِذ» این علم یقیناً با عمل همراه است.
ذات اقدس اله به رسولش فرمود: من سه علم به تو می‌دهم که همه این علوم  نافذ است؛ برخی از آن علوم زمینه‌اش در دل‌های افراد عادی هم هست:‏ «وَ یُعَلِّمُكُمُ الْكِتابَ»، یک؛ «وَ الْحِكْمَهًْ»، دو؛ «وَ یُعَلِّمُكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُون»،[5] این سه. فرمود ما مسائلی را در قرآن گفتیم؛ به عنوان حکمت گفتیم، تربیت گفتیم، تعلیم گفتیم، این زمینه‌اش در بسیاری از افراد هست، برای اینکه ما به اینها آموختیم: «فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها»[6] ما این زمینه‌ها و مواد خام و اوّلیه را به اینها دادیم. اما بخشی از علوم است که در دسترس عقل بشر نیست.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله) در جلسه درس اخلاق؛ 25/9/95
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
________________________
[1]. الإقبال بالاعمال الحسنة(ط ـ الحدیثة)، ج1، ص176.   [2]. نساء، 113.
[3]. الکافی(ط ـ الإسلامیة)،ج1، ص32.   [4]. کنز الفوائد، ج1، ص385.   [5]. بقره، 151.   [6]. شمس، 8.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 شهریور 1399
فرمانده کل سپاه پاسداران:
این هشدار جدی است/
تمام عوامل ترور سردار سلیمانی را می‌زنیم 
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
فرمانده کل سپاه در واکنش به تهدیدات و گزافه‌گویی‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران گفت: آقای ترامپ اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود؛ تمام کُرک‌ و پشم­های شما را به باد می‌دهیم؛ این تهدید جدی است و ما همه‌چیز را در عمل ثابت می‌کنیم.
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران به جوسازی‌های اخیر آمریکایی‌ها مبنی بر قصد ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی! و اظهارات تهدیدآمیز دونالد ترامپ واکنش نشان داد و خطاب به وی گفت: آقای ترامپ انتقام ما از شهادت سردار بزرگمان قطعی، جدی و واقعی است. شما فکر می‌کنید ما در برابر خون برادر شهیدمان یک سفیر زن در آفریقای جنوبی را می‌زنیم؛ ما کسانی را می‌زنیم که در شهادت این مرد بزرگ مستقیم و غیرمستقیم نقش داشتند و شما بدانید هر که در این ماجرا نقش داشته است زده خواهد شد و این پیام جدی است.
گفتنی است چند روز پیش نشریه آمریکایی پالتیکو بدون هیچ‌گونه مدرکی و صرفاً جهتِ دادن فرصتی به ترامپ برای خودنمایی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر، مدعی شده بود که ایران قصد دارد برای گرفتن انتقام ترور سردار سلیمانی به دست تروریست‌های سنتکام، علیه یک دیپلمات آمریکایی اقدام کند! ادعایی که حتی با تکذیب رسمی و اظهار تعجب وزیر خارجه آفریقای جنوبی و آژانس امنیت دولتی این کشور مواجه شد.
بعد از آن بود که ترامپ در پیام توییتری، ایران را تهدید کرد و نوشت: «ایران ممکن است در حال طرح‌ریزی برای یک قتل هدفمند و یا حمله به آمریکا باشد تا انتقام [شهادت حاج قاسم] سلیمانی را بگیرد. هر گونه حمله، به هر نوعی علیه ایالات متحده با حمله‌ای هزار برابر قوی‌تر علیه ایران مواجه خواهد شد.»
وی همچنین، بامداد جمعه با تکرار این ادعا در جمع هواداران خود در ایالت ویسکانسین، در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر تصمیم ایران برای گرفتن انتقام ترور سردار «قاسم سلیمانی» تهدید کرد: «ما ضربه‌ای هزار برابر سخت‌تر از چیزی که تا الان به آن‌ها زده‌ایم، وارد خواهیم کرد.»
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد در حال حاضر «دستورهای مکتوب» خود در این‌باره را به مقامات و دستگاه‌های مربوطه داده است.
بر همین اساس بود که فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به اظهارات تهدیدآمیز ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پاسخ داد.
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم صبحگاه فرماندهان، مسئولین و کارکنان ستاد فرماندهی کل و حوزه مرکزی سپاه که در آستانه فرارسیدن هفته دفاع مقدس برگزار شد؛ با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان سیدالشهدای مقاومت اظهار کرد: حاج قاسم که همچون خورشیدی در میان شهیدان می‌درخشد در وفاداری به اسلام، انقلاب، ولایت و ملت ایران بی بدیل بود؛ او سال گذشته در میان ما بود اما امسال به خدا پیوسته و در محضر اصحاب عاشورا و مقربین الهی شاهد ادامه راه خود در مسیر جهاد است.
تا هر جا نشانه بگیریم می‌رویم
و دشمنانمان را تعقیب می‌کنیم
فرمانده کل سپاه جنگ‌ها را بهترین معیار برای نشان دادن عظمت و شکوه ملت‌ها توصیف و تصریح کرد: هر ملتی در ارتفاع رهبر خود بزرگ می‌شود و شکوه می‌یابد و ملت ایران در تراز رفیعی که رهبرانش از انقلاب و ایران ایجاد کرده‌اند بزرگ شده است.
وی با بیان اینکه امروز از عظمتی ماندگار به نام دفاع مقدس سخن می‌گوییم که در دامنه قله‌ای ایستاده که عاشورا بر بلندای آن است، گفت: ملت ایران در لحظه تولد یک انقلاب درگیر یک تهاجم همه جانبه شد و دشمنان دست به دست هم دادند تا نور خدا را در جنگی با ابعاد جهانی خاموش کنند؛ اما دفاع جانانه 8 ساله ما در دوران دفاع مقدس نظریه و الگوی جدیدی را در معرض همگان قرار داد که کیفیت و کمیت سلاح‌ها، مساحت هندسی کشورها و اتصال جغرافیایی جنگی به جهان نمی‌تواند تضمین کننده پیروزی در جنگ باشد؛ بلکه حقیقت قدرت در قلب و دل انسان‌های با ایمانی نهفته است که مصمم و با شوق شهادت به میدان می‌روند.
سرلشکر سلامی دفاع مقدس را عرصه تجلی ایمان به عنوان عامل اصلی پیروزی توصیف و تصریح کرد: برد پیش روی هر نیروی مسلحی در جنگ به افق‌های نگاه آرمانی او است نه برد سلاح‌ها؛ ما تا هر جا نشانه بگیریم می‌رویم؛ امروز تا مدیترانه رفته‌ایم اما ادامه می‌دهیم و دشمنانمان را تعقیب می‌کنیم.
وی پاسداران را نشانه‌های برجسته فرزندان جهاد که دشمن را در زمین، هوا و دریا تعقیب می‌کنند و آرمان‌های بلندی دارند توصیف و خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس باتلاق، هور، ارتفاعات، قله‌ها، میدان‌های مین وحتی لایه‌های دفاعی به ظاهر مستحکم نتوانستند مانعی در مسیر مردان این سرزمین ایجاد کنند و امروز نیز این روحیه مجاهدت و جانفشانی در میان سبزپوشان حریم ولایت جاری است.
آمریکا شکست خورده است
فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه اگر انقلاب اسلامی ایران نبود، آمریکا دنیا را می‌بلعید؛ گفت: انقلاب ما بود که آمریکا را فرسوده کرد؛ آمریکای امروز فاقد نشاط سیاسی و بی‌رمق و ناتوان در تحول و شکست خورده در میدان است و تمام مفاهیمی که آمریکا با آن با دنیا سخن می‌گفت شکسته‌اند.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، آمریکا را از پناهگاه‌های راهبردی خود خارج و وارد میدان عمل کرد، گفت: امروز توان نظامی آمریکا نیز کهنه و قدرت پیروزی را از دست داده است؛ بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا در هیچ جنگی پیروز نشد مگر در ائتلاف، که آن را هم نتوانست به منفعت تبدیل کند.
فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه شکستن چهره آمریکا بازگشت‌ناپذیر است، گفت: امروز سهم آمریکا از جهان در حال کوچک شدن است، به‌دلیل آنکه قدرت‌های جدیدی در حال ظهورند و اسلام با ایفای نقش تمدنی در قامت یک قدرت ظاهر شده است.
وی افزود: قرن آمریکا با پایان قرن بیستم به پایان رسید و به‌دلیل مقاومت انقلاب اسلامی در مقابل ستمگری آنان، امروز در جای‌جای عالم آزادی‌خواهان و مسلمانان با الگوپذیری از انقلاب، برابر آمریکا صف کشیده‌اند و قدرت ساخته‌اند.
سرلشکر سلامی با اشاره به وضعیت مناسبات سیاسی آمریکا اظهار کرد: از نظر سیاسی آمریکا امروز منزوی شده است؛ در موضوع تحریم تسلیحاتی حتی متحدان سنتی خود را نیز به همراه نداشت و تنها به دومینیکن متکی بود.
مکانیسم ماشه؛ مکانیسمی بدون گلوله!
سردار سلامی با بیان اینکه پایان آمریکا واقعیتی انکارناپذیر است، گفت: در موضوع مکانیسم ماشه نیز ماشه‌ای است که حتی اگر چکیده شود، گلوله‌ای از آن خارج نخواهد شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز شعارهای انقلاب اسلامی تا قلب آمریکا پیش رفته و از آمریکا چیزی جز دود، آتش و شکستن حرمت انسان‌ها در خیابان‌ها و ناتوانی در مدیریت بیماری و فروپاشی نظام سلامت چیزی باقی نمانده است؛ انحطاط اخلاقی تمام زندگی رهبر آمریکا را فراگرفته و آمریکایی که برای نشان دادن قدرت طناب مجازی بر گردن برخی حکام خودفروخته می‌اندازد تا مانور قدرت دهد، ما را تهدید می‌کند.
انتقام ما، جدی و واقعی است
فرمانده کل سپاه در واکنش به گزافه‌گویی‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، خطاب به وی گفت: آقای ترامپ انتقام ما از شهادت سردار بزرگمان قطعی، جدی و واقعی است، اما ما اهل شرف و شرافت هستیم و جوانمردانه و عادلانه انتقام می‌گیریم؛ شما فکر می‌کنید ما در برابر خون برادر شهیدمان یک سفیر زن در آفریقای جنوبی را می‌زنیم؛ ما کسانی را می‌زنیم که در شهادت این مرد بزرگ مستقیم و غیرمستقیم نقش داشتند و شما بدانید هر که در این ماجرا نقش داشته است، زده خواهد شد و این پیام جدی است.
وی افزود: شما ما را به حمله هزار برابری تهدید می‌کنید؛ ما شما را می‌شناسیم؛ آن وقت که عین‌الاسد را زدیم فرض داشتیم که شما پاسخ می‌دهید و صدها موشک آماده کردیم که اگر زدید داشته‌هایتان را ویران کنیم.
دشمن همه‌ جا زیر دید ما است
فرمانده کل سپاه در پایان با بیان اینکه دشمن همه جا زیر دید ما است و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت، تاکید کرد: آقای ترامپ اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود؛ تمام کُرک‌ و پشم‌­های شما را به باد می‌دهیم؛ این تهدید جدی است و ما همه چیز را در عمل ثابت می‌کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


ولایتی:
 ضعیف‌ترین دیپلماسی دل‌ بستن به انتخابات آمریکا است
    ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
عضو هیئت نظارت بر برجام مکانیزم ماشه را یک بازی تبلیغاتی از سوی آمریکایی‌ها دانست و گفت: هیچ دیپلماسی‌ای ضعیف‌تر از این نیست که یک کشور امید و آینده خود را به سرنوشت دیگر کشورها وصل کند. ما اینجا بنشینیم و به‌جای اینکه فعال عمل کنیم، منفعل باشیم و ببینیم در انتخابات آمریکا چه پیش می‌آید، مگر اوباما دموکرات نبود؟ کاری که اوباما کرد بهتر از ترامپ نبود.
علی ‌اکبر ولایتی، عضو هیئت نظارت بر برجام در گفت‌وگو با تسنیم، درباره احتمال فعال‌سازی مکانیزم ماشه از سوی آمریکا و اینکه دولت و مقامات کشورمان باید چه واکنشی نشان دهند، اظهار داشت: موضع جمهوری اسلامی کاملاً مشخص است؛ اولاً نمی‌شود برجام به‌صورت یک‌طرفه توسط جمهوری اسلامی رعایت شود اما طرف‌های مقابل آن را اجرا نکنند. همچنین آمریکایی‌ها که از برجام خارج شدند، جایی برای سخن گفتن ندارند و ادعایشان هم ادعای باطلی است. وقتی آنها عضو برجام نیستند چگونه می‌خواهند مکانیزم ماشه را اجرا کنند؟!
وی افزود: هیچ‌کدام از طرف‌های برجام به تعهداتشان عمل نکردند و فقط وعده دادند و در تحریم‌های آمریکا مستقیم یا غیرمستقیم شرکت کردند. ما هیچ ارتباط قابل‌قبولی به‌لحاظ تجاری یا پولی با اروپا نداریم؛ زیرا به‌تَبَع دعوت آمریکا علناً ایران را تحریم عمومی کردند؛ پس عملاً آمریکا به‌یک‌شکلی و اروپا به‌شکل‌دیگر، برجام را نقض کردند؛ بنابراین این توافقنامه‌ای که عملاً از یک طرف نقض شده است اعتباری ندارد.
ولایتی با بیان اینکه آرای ترامپ رو به سقوط است و کاری هم که آمریکایی‌ها می‌کنند جز تبلیغ و سروصدا و تلاش برای جذب افکار عمومی در داخل آمریکا نیست، ابراز کرد: ما نشان دادیم که بر سر اصول خود ایستادیم. از ابتدای انقلاب تحریم بودیم و زمانی که قرار بر این بود که ما طرح 1‌+‌5 را بپذیریم و تحریم‌ها را بردارند، ما تعهداتمان را انجام دادیم، اما طرف مقابل تحریم‌ها را برنداشت پس برجام یک‌طرفه اعتباری ندارد، مکانیزم ماشه هم یک بازی تبلیغاتی است.
عضو هیئت نظارت بر برجام در پاسخ به این پرسش که برخی جریان‌های داخل کشور به انتخابات آبان ‌ماه آمریکا چشم دوخته‌اند و نسبت به انتخاب بایدن خوش‌بین هستند، گفت: هیچ دیپلماسی‌ای ضعیف‌تر از این نیست که یک کشور امید و آینده خود را به سرنوشت دیگر کشورها وصل کند. ما اینجا بنشینیم و به‌جای اینکه فعال عمل کنیم، منفعل باشیم و ببینیم در انتخابات آمریکا چه پیش می‌آید، مگر اوباما دموکرات نبود؟ کاری که اوباما کرد بهتر از ترامپ نبود. فقط او بی‌سروصدا کار می‌کرد اما ترامپ با جنجال کار می‌کند. مقدمه این تحریم‌ها و تحمیل‌ها از سوی آمریکا توسط دموکرات‌ها انجام شد، به‌خصوص در دوره اوباما.
وی افزود: ما سعادت کشور و استقلال و عزت ملی را می‌خواهیم. هیچ کشوری در جهان به عزت جمهوری اسلامی نیست و اگر عزت و استقلال کشور را بخواهیم نباید به انتخابات آمریکا دل ببندیم. هیچ فرد صاحب‌فکر و وطن‌پرستی نیست که اینجا بنشیند و امید ببندد که آمریکایی‌ها چه ‌رأیی می‌دهند و این جز اینکه برای دیپلماسی ما یک ضعف منعکس بکند، چیز دیگری نیست. مطمئنم که مسئولان کشور و جمهوری اسلامی به این امر اعتنایی نمی‌کنند که چه‌کسی روی کار خواهد آمد.
موازنه قدرت در منطقه به‌نفع مقاومت است
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی درباره سازش دو کشور امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و تأثیر اقدام اخیر این دو کشور بر فعالیت‌های جبهه مقاومت، تصریح کرد: ما دو گفتمان داریم؛ گفتمان سازش و مقاومت. ما به مقاومت پایبند هستیم و بهره آن را هم دیده‌ایم؛ اما عده‌ای خائف و خائن دنبال سازش‌اند. تجربه اعراب و آنهایی که تابع سازش‌اند و گفت‌وگوهای سازشکارانه از بعد ژوئن 1967 مانند طرح راجرز، کمپ دیوید، صلح مادرید تا پیمان اسلو را دنبال کردند، باید بدانند اینها طرح‌هایی بود که قدم به قدم سازشکاران عرب را عقب نشاند و اسرائیلی‌ها را جلو برد؛ لذا تجربه نشان داده است سازشکاری و عقب‌نشینی از مواضع انقلابی نفعی ندارد، اما به‌عکس، کسانی که پایبند به انقلاب و مقاومت بودند، بهره بیشتری بردند.
ولایتی خاطرنشان کرد: امروز مقاومین و مبارزین غزه اعم از حماس، جنبش جهاد اسلامی و سایر گروه‌های مبارز فلسطینی جلوی اسرائیل ایستاده‌اند و در جنگ‌های متعددی که بین غزه و رژیم صهیونیستی رخ داد، همیشه برد با غزه بود؛ لذا اگر بخشی از مقاومت هم جلو بیاید پیروزی از آن مقاومت است؛ کما اینکه حزب‌الله به‌تنهایی اسرائیل را شکست داد یا حماس به‌تنهایی اسرائیل را شکست داد. موازنه قدرت در منطقه بدون تردید به‌نفع خط مقاومت است.
وی با بیان اینکه امروز ایران، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین با هم متحد هستند و دست برتر را دارند، خاطرنشان کرد: امروز تنها روابط بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی برملا شد؛ درحالی‌که از قبل هم رابطه داشتند و این نشان‌دهنده نیاز آمریکا و رژیم صهیونیستی است که مانند اختاپوس به سران برخی کشورهای اسلامی چسبیده‌اند. آنها ناچار بودند این ارتباط پنهان را آشکار کنند، چون در عراق تودهنی خوردند، در سوریه شکست خوردند و در لبنان سرشان به سنگ خورد، در یمن انصارالله دست برتر را دارند و این انفعال برخی کشورهای عربی در برابر این پیروزی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت.
فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی آمریکای خارج شده از برجام بی‌معناست
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رئیس ‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با فارس، درباره تهدید آمریکا مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه با وجود خروج این کشور از برجام، اظهار داشت: سازوکار مکانیسم ماشه طی نشده که بخواهد فعال شود؛ اولین قدم برای فعال سازی مکانیسم ماشه آن است که درخواست‌کننده موضوع از اعضای برجام باشد در حالی که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر عضو برجام نیست.
وی افزود: در حال حاضر چیزی به نام فعال شدن مکانیسم ماشه وجود ندارد و عملا فعال شدن آن بی‌معناست مگر آنکه آمریکا بخواهد یک جانبه و با زورگویی اقداماتی را انجام دهد که این موضوع در گذشته هم وجود داشته و هم‌اکنون هم هست و در آینده هم ممکن است این کشور دست به اقداماتی علیه ملت ما و منافع جمهوری اسلامی بزند.
رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: اگر آمریکا بنا دارد با زورگویی و قلدری چیزی را به این عنوان عملیاتی کند و کشورهای دیگر هم از این اقدام تبعیت کنند، طبیعتا جمهوری اسلامی واکنش‌هایی خواهد داشت.
بازگشت تحریم‌ها یعنی متوقف کردن کلیه همکاری‌های برجامی با آژانس
حجت‌الاسلام ذوالنوری گفت:‌ هم‌اکنون طرح سه فوریتی در مجلس وجود دارد که هفته جاری مطرح خواهد شد که البته این کار بستگی به عزم هیئت‌رئیسه دارد که این طرح را در دستور کار صحن علنی مجلس قرار بدهد یا خیر.
وی افزود:‌ من این طرح سه فوریتی را تهیه کرده‌ام؛ بندهای متعددی هم ذیل ماده واحده آن وجود دارد که در همین راستا جمهوری اسلامی باید واکنشی قاطع نسبت به زورگویی و قلدری آمریکا نشان دهد.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: اقدامات مقابله به مثل جمهوری اسلامی نسبت به زیاده خواهی‌های آمریکا و قلدری‌های این کشور شامل متوقف کردن کلیه همکاری‌های برجامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است؛ بر همین اساس سطح همکاری ما با آژانس تا سطح همکاری نظارتی در NPT کاهش پیدا خواهد کرد یعنی پروتکل الحاقی را تعلیق کرده و متوقف خواهیم کرد. ضمن اینکه دسترسی‌هایی را که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساسNPT، پروتکل الحاقی و یا برجام داده‌ بودیم، متوقف کرده و این دسترسی باید قطع شده و صرفا به عنوان یک کشور عضو NPT با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت خواهیم کرد.
جزئیات طرح سه‌فوریتی مجلس برای الزام دولت به کنار گذاشتن محدودیت‌های برجامی
حجت‌الاسلام ذوالنوری تأکید کرد: اگر آمریکا چیزی به عنوان مکانیسم ماشه را فعال کنند و این اقدامات هم از جنبه حرف به جنبه اجرا برسد و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها هم تحت تاثیر آن با جمهوری اسلامی رفتار کنند، طبیعتا ما هم نظارت‌های برجامی آژانس را تعطیل خواهیم کرد و هم کلیه محدودیت‌هایی را که برای ما در برجام در مورد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایجاد شده بود، کنار خواهیم گذاشت.
رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی را بر اساس طرح سه فوریتی مجلس شورای اسلامی موظف کرده‌ایم که همه آن محدودیت‌های مذکور ـ از فرآوری اورانیوم تا تکمیل چرخه سوخت ـ را کنار گذاشته و هر آنچه را لازم است ـ از ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته، نصب هر تعداد سانتریفیوژی که مورد نیاز کشورمان است، تولید و غنی‌سازی و انباشت اورانیوم تا هر درصدی که نیاز داریم که فعلا غنی‌سازی 20 درصدی است ـ سریعا عملیاتی کند.
وی گفت: در صورتی که زورگویی‌های آمریکا و قلدری این کشور منجر به اجرای چیزی به عنوان مکانیسم ماشه شود به قبل از برجام باز خواهیم گشت.
اگر 4+1 همراه آمریکا شود مخاطب اقدامات‌مان خواهد شد
نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: مخاطب اقدام جمهوری اسلامی هم کشورهای 1+4 است و هم آمریکایی‌ها. لذا 1+4 باید خلاء حضور آمریکا را در برجام جبران کنند و تعهدات خودشان را هم انجام دهند.
حجت‌الاسلام ذوالنوری تأکید کرد: اگر آمریکا بنا داشته باشد یکطرفه اقدامی انجام دهد تاثیری نخواهد داشت ولی اگر 1+4 از اقدامات ایالات متحده تبعیت کنند این موضوع علیه کشورمان تاثیرگذار خواهد بود؛ اگر آمریکا چیزی بگوید که 1+4 عمل نکنند 1+4 مخاطب ما نبوده و با آنها همکاری خواهیم داشت ولی اگر1+4 از آمریکا تاثیرپذیری داشته باشد، مخاطب اقدامات جمهوری اسلامی 1+4 هم خواهد بود.
تحریم‌ها بازگردد به قبل از برجام باز می‌گردیم
رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: 1+4 خیلی سفت و سخت می‌گوید بنا دارد برجام را حفظ کند در صورتی که حفظ برجام به اجرای تعهدات طرفین وابسته است؛ اروپایی‌ها بایستی به تعهدات‌شان پایبند باشند و جلوی فروش نفت ایران را نگیرند و به مانند گذشته نفت از جمهوری اسلامی بخرند، ضمن اینکه جمهوری اسلامی هم باید پول نفت خود را به صورت آزادانه مدیریت کرده و به دست آورد. همچنین تحریم‌هایی که در برجام رفع شده بود، باید در مقام عمل هم اینگونه باشد و اگر این کارها را انجام ندهد، جمهوری اسلامی هم محدودیت‌های برجامی را رعایت نخواهد کرد.
وی درباره تاثیر روانی اقدام متقابل ایران علیه تلاش‌های یکجانبه‌ آمریکا در برجام، تصریح کرد: اقدام جمهوری اسلامی در تک روی آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه با وجود خروج این کشور از برجام، تاثیر روانی بر بازارهای کشورمان نخواهد گذاشت.
با تمرکز بر توانمندی‌های داخلی بسیاری از مشکلات حل خواهد شد
حجت‌الاسلام ذوالنوری خاطرنشان کرد: ما اگر بر توانمندی‌های داخلی خود تاکید کرده و متمرکز شویم تا از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم خیلی از مشکلات حل خواهد شد؛‌ معتقدم اگر دولت و دستگاه‌های ذیربط همین راهبرد را عمل کند ما مشکل لاینحل در کشورمان نداریم.
رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: همه مشکلات ما در داخل کشورمان ناشی از تحریم‌ها و عملیات روانی ترامپ نیست که قالب این مشکلات منشا داخلی و سوء ‌مدیریتی دارد و طبیعتا اگر مدیران ما به وظایف‌شان خوب عمل کنند به حول و قوه الهی به راحتی می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم و مشکل خاصی هم ایجاد نشود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


ذوالفقاری:
حرکت زائران اربعین به مرزها ممنوع است
  ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

ذوالفقاری: برای اعتمادسازی نیازمند جراحی اقتصاد هستیم
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: حرکت زائرین به سمت مرزهای عراق ممنوع است و خواهش می‌کنم مردم عزیز این کار را نکنند.
حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در جلسه ستاد مرکزی اربعین گفت: اهمیت جان زائران باعث شده که دولت عراق تا این لحظه مجوزی برای حضور آنها در مراسم پرشکوه اربعین حسینی صادر نکند. جز حفظ سلامت زائران بحث‌های دیگر یا مسائل سیاسی مطرح نیست و از مردم عزیز کشورمان و موکب‌داران تقاضا دارم که به شایعات توجه نکنند.
وی افزود: برخی اخبار جعلی در رسانه‌ها و فضای مجازی کشور عراق مطرح شده که با بررسی‌های صورت‌گرفته فاقد اصالت بوده است. برخی از عشایر و دوستانی که با موکب‌داران ایرانی ارتباط مستقیم دارند از موکب‌داران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین دعوت کرده‌اند، اما صرفاً دعوت عشایر و شیوخ عراقی که ارتباط نزدیکی با موکب‌داران ایرانی دارند کفایت نمی‌کند؛ چرا که باید مجوز ورود به کشور عراق را دولت این کشور صادر کند.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان این مطلب که اگر دولت عراق مجوزی صادر نکند امکان تردد به این کشور وجود ندارد، گفت: از مردم عزیز و موکب‌داران گرامی و همه خدام عزیز حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) تقاضا دارم صرفاً به اخبار رسمی که عمدتاً از طریق صداوسیما و رسانه‌های رسمی توجه کنند و به شایعات توجهی نداشته باشند.
وی تصریح کرد: فراخوان‌های صادرشده از نظر ما رسمیت ندارند. حرکت زائران به سمت مرزهای عراق ممنوع است و خواهش می‌کنم مردم عزیز این کار را نکنند. به این دلیل که امکان ورود به کشور عراق برای برگزاری مراسم اربعین وجود ندارد، در مناطق مرزی هم امکانات لازم فراهم نشده است و در این سو و آن سوی مرز عراق موکب نداریم.
به گزارش تسنیم، ذوالفقاری اضافه کرد: زائران اگر به مرز ایران با عراق بروند با ممانعت روبرو خواهند شد؛ ضمن آنکه عراقی‌ها هم رسماً اعلام کرده‌اند مرزها را باز نخواهند کرد. پس خواهشمندم که زائران به سمت مرز عراق حرکت نکنند؛ زیرا در این صورت با ممانعت نیروهای امنیتی و مسلح مواجه خواهند شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
رئیس اداره عقیدتی سیاسی پایگاه چهارم هوانیروز ارتش:
 شجاعت و دانش در کنار بینش مکتبی رمز پیروزی خلبانان ایران است
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رئیس اداره عقیدتی سیاسی پایگاه چهارم هوانیروز ارتش گفت: مسلح بودن به بینش مکتبی مبتنی بر دین مبین اسلام، شجاعت و دانش خلبانان و رزمندگان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را در مسیری هدایت نموده که در سطح جهان متمایز و دارای برتری‌های ویژه است.
حجت‌الاسلام حبیب نمازی‌راد، رئیس اداره عقیدتی سیاسی پایگاه چهارم هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، ضمن حضور در دفتر فرماندهی پایگاه چهارم هوانیروز ارتش طی سخنانی اظهار داشت: حماسه و رشادت هوانیروز قهرمان در سال‌های متمادی پس از پیروزی انقلاب تاکنون ستودنی است. وی ضمن قدردانی از تلاش‌های این پایگاه در طول این سال‌ها، بیان داشت: پایگاه چهارم هوانیروز در حوزه‌های تعمیر و نگهداری بالگردها و ارتقای سامانه‌های تسلیحاتی و سامانه‌های پروازی و نیز تربیت نسل جوان خلبانان و مهندسین فنی و نگهداری بالگرد که عشق و ایمان در دل و جانشان موج می‌زند، توسعه قدرتمندانه‌ای داشته است.
رئیس اداره عقیدتی سیاسی پایگاه چهارم هوانیروز ارتش با اشاره به قدرت نمایی خلبانان جوان بالگردهای جنگنده کبرا در تمرین گسترده تیراندازی هوا به زمین در هفته اخیر، گفت: شلیک موفق هر موشک و راکت از سوی خلبانان هوانیروز ارتش اسلام، خاری در چشم دشمنان و شعله این شلیک‌ها، برق امیدی در دل دوستان است و به‌طور قطع، اجر این رشادت‌ها در نزد خدای مهربان محفوظ است.
وی خاطرنشان کرد: مجهز بودن به بینش مکتبی مبتنی بر دین مبین اسلام، شجاعت و دانش، خلبانان و رزمندگان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را در مسیری هدایت نموده که در سطح جهان متمایز و دارای برتری‌های ویژه باشند.
حجت‌الاسلام نمازی‌راد پس از سخنان خود، با اهدای یک جلد کلام‌الله مجید به امیر سرتیپ خلبان خاموشی، پروازهای ایمن و موفق را برای خلبانان این پایگاه در پناه خدای مهربان آرزو کرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


ضرب‌الاجل ۳ ماهه رئیسی برای حل مشکل مسکن روستای شیخ ‌شبان
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

ضرب الاجل ۳ ماهه رییس دستگاه قضا برای حل مشکل مسکن مردم روستای «شیخ شبان» در چهارمحال و بختیاری/استقرار و توسعه سامانه‌های برخط اولویت‌ دستگاه قضایی است
رئیس قوه قضائیه در طی سفر خود به استان چهارمحال و بختیاری به روستای شیخ‌ شبان سفر و با مردم این روستا دیدار کردکه در پی تعیین ضرب‌الاجل تعیین شده توسط حجت‌الاسلام رئیسی، حل مشکل مردم این روستا در دستور کار شورای حفظ حقوق بیت‌المال قرارگرفته است.
نزدیکی قابل توجه روستای شیخ شبان به منطقه حفاظت شده محیط زیست موجب شده است که بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی و بعضاً زمین‌های مسکونی داخل روستا جزو اراضی ملی محسوب شوند. از آنجایی که اقتصاد اصلی روستا بر پایه تولیدات کشاورزی است همواره کشمکش‌هایی میان سازمان محیط زیست و مردم وجود داشته است. طرح آبرسانی این روستا نیز متوقف شده است. علاوه‌بر این بخش قابل توجهی از روستا نیز که با عنوان محله مستضعفین شناخته می‌شود در مالکیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است و سکنه این بافت با اخطارهایی مبنی بر پرداخت حق آزاد‌سازی زمین و یا تخلیه خانه‌هایشان مواجه شده‌اند. این در صورتی است که به گفته شورای ده، این زمین‌ها از گذشته‌های دور با اسناد معتبر در اختیار کشاورزان بوده و پس از پیروزی انقلاب، مالکان آنها را در اختیار بنیاد مسکن قرار داده‌اند تا به ساخت مسکن برای قشر محروم روستا تخصیص داده شود. سکنه این بافت نیز که اغلب از اقشار ضعیف و کم برخوردار می‌باشند می‌گویند که هزینه این مسکن‌ها را در گذشته پرداخت کرده‌اند و دلیلی برای پرداخت مجدد مبالغ میلیونی ندارند. به دلیل آزاد نشدن این زمین‌ها نیز، وام و یا پروانه ساخت به آن منازل تعلق نمی‌گیرد و همین امر مشکلاتی را برای اهالی این منطقه به دنبال داشته است.
کاظمی‌دهیار روستا و ازجمله افراد فعال در این دعوی حقوقی است که با کمک دیگر اهالی با جمع‌آوری اسناد و درخواست‌هایی به ریاست قوه قضائیه کشور، حل مشکلات این روستا را خواستار شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
کاهش آمار میزان مراعات مردم از 82 درصد به 62 درصد بسیار نگران‌کننده است
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رئیس‌جمهور ضمن ابراز نگرانی از کاهش آمار میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تاکید کرد: اگر مردم به هشدارها و آموزش‌های عمومی توجه نکنند در ماه‌های پیش رو با یک مشکل بزرگی مواجه می‌شویم.
حجت‌الاسلام روحانی دیروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، کاهش آمار میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را بسیار نگران‌کننده خواند و گفت: آماری که امروز در جلسه ستاد ارائه شد نشان می‌دهد که میزان مراعات مردم از 82 درصد به 62 درصد در هفته گذشته رسیده که این بسیار نگران‌کننده است چرا که اگر مردم به هشدارها و آموزش‌های عمومی توجه نکنند در ماه‌های پیش رو با یک مشکل بزرگی مواجه می‌شویم.
رئیس‌جمهور از وزارت بهداشت و صدا و سیما و سایر رسانه‌ها خواست آموزش ملموس‌تری را با شیوه‌های مختلف برای مقابله با کرونا، به مردم ارائه کنند.
روحانی رعایت دقیق اصول و دستورالعمل‌های بهداشتی را یک ضرورت برشمرد و بار دیگر با رد دوگانه‌انگاری‌هایی که در جامعه مطرح می‌شود، گفت: این دوگانه‌انگاری‌های نادرست «سلامت یا نان، دیانت، فعالیت اجتماعی و آموزش و مهارت» را باید کنار بگذاریم و فکر نکنیم اگر نوجوانی مدرسه رفت مبتلا می‌شود اما در میهمانی‌های خانوادگی و بازی در کوچه مبتلا نمی‌شود! این ویروس همه‌جا هست و باید اصول بهداشتی دقیقا رعایت شوند.
وی افزود: در آزمون سراسری هم برخی نگران بودند و بدون توجه به عواقب آن برای نسل جوان ما، درخواست داشتند که امسال کنکور برگزار نشود اما ما این دوگانه سلامت یا کنکور را هم نپذیرفتیم و غربالگری‌های قبل و بعد از کنکور نشان داد همه کنکوری‌ها به سلامت آزمون دادند و برگشتند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه سبک زندگی در روند مقابله با کرونا باید برای میان‌مدت و بلندمدت تغییر کند، اظهار داشت:کرونا بحثی نیست که یک ماه دیگر تمام بشود و باید حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار گیرد، زندگی را با سبک جدید بنیانگذاری کنیم چرا که اکنون در برخی استان‌ها افرادی که چند ماه قبل در بیمارستان بستری بوده‌اند بار دیگر به کرونا مبتلا شده و راهی بیمارستان شده‌اند و این نکات حتی موضوع واکسن را هم زیر علامت سؤال قرار می‌دهد.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سرمایه‌گذاری در دوران کرونا و پساکرونا ‌اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری‌ها از برخی امور باید به امور ضروری‌تر هدایت شوند. امروز سرمایه‌گذاری در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد دیجیتالی و دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم.
رئیس‌جمهور در ادامه به موضوع قاچاق کالا درکشور‌ اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما قاچاق کالا وجود دارد و در شرایط فعلی و با توجه به شیوع ویروس کرونا با قاچاق دارو و واکسن مواجه هستیم که همه ما مسئولیم در این زمینه مراقبت و دقت بیشتری داشته باشیم.
روحانی تاکید کرد: از مرزبانی گرفته تا نیروهای مسلح و گمرکات همه در شرایط فعلی باید مراقبت بیشتری در رابطه با قاچاق دارو و واکسن داشته باشیم. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دقت بیشتری کند و وزیر کشور هم به همه مسئولان ذیربط ابلاغ کند که مبارزه با قاچاق دارو و واکسن در شرایط حساس فعلی را تشدید کنند.
رئیس‌جمهور همچنین به موضوع ورود برخی گردشگران خارجی که به‌عنوان زائر وارد شهرهای زیارتی کشور می‌شوند‌ اشاره کرد و با توجه به شیوع ویروس کرونا از طریق این گردشگران گفت: این موضوع جای نگرانی دارد و باید مراقبت بیشتری بکنیم.
روحانی همچنین بر ضرورت انجام امور و خدمات عمومی از طریق الکترونیکی تاکید کرد و گفت: هر کاری را می‌توانیم از طریق الکترونیکی انجام دهیم باید همین کار را بکنیم و از مراجعه حضوری جلوگیری شود.
رئیس‌جمهور گفت: از جمله این امور دریافت عوارض بین راهی است که آلودگی را منتقل می‌کند و ضروری است که دریافت عوارض از طریق الکترونیکی انجام شود.
روحانی تاکید کرد: همه ما باید تلاش کنیم تا با کاستن از مراجعات حضوری غیرضرور و انجام امور از طریق الکترونیکی با مشکلات کمتری از این ایام سخت عبور کنیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
در همایش مردمی دانشجویی اقدام متقابل ایران در مقابل مکانیسم ماشه
حجت‌الاسلام نبویان:
در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه
باید اجرای همه تعهدات برجامی ایران متوقف شود 
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ما مدعی خروج از برجام نیستیم بلکه تنها قائل به توقف اجرای همه تعهدات ایران به حکم خود برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، قوانین بین المللی و قوانین داخلی هستیم.
حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در همایش مردمی دانشجویی اقدام متقابل ایران در مقابل مکانیسم ماشه اظهار داشت: اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان در برجام حتی یک بار هم با دقت این توافق نامه را نخوانده و آن را امضا کرده‌اند.
نبویان افزود: در بند ۳۶ و ۳۷ برجام آمده است که اگر یکی از اطراف برجام به طرف دیگر اعتراض کند که چرا تعهداتتان را در برجام انجام نمی‌دهید، این موضوع به کمیسیون وزرای خارجه برجام رفته و سپس به شورای امنیت ارجاع می‌شود که این احتمال در شرایط بسیار زیاد است، البته معنایش این است که چه ما اعتراض کنیم و چه آنها اعتراض کنند بازهم تحریم‌های ایران بازمی‌گردد.
وی در ادامه گفت: ما مدعی خروج از برجام نیستیم بلکه تنها قائل به توقف اجرای همه تعهدات ایران به حکم خود برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، قوانین بین‌المللی و قوانین داخلی هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: طبق برجام باید از روز اجرا یعنی ۲۷ دی ۹۴ کلیات تحریم‌ها اعم از بانکی و غیربانکی و... لغو شود، در حالی که در بند ۲۶ تصریح شده و قول داده‌اند که اگر تحریم‌ها برداشته نشود، عمل کلی یا جزئی اجرای برجام باید متوقف شود.
نبویان تصریح کرد: مطابق قوانین بین المللی و به حکم اجرای برجام باید با فعال‌سازی مکانیسم ماشه جلوی همه تعهدات برجام را بگیریم. ضمن این که طبق مصوبه مجلس که در شهریور ۹۴ تصویب شده است در صورت بازگشت تحریم ها باید جلوی اجرای برجام گرفته شود ضمن این که این مصوبه تصریح دارد که باید جلوی اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی دادن به مراکز نظامی هم گرفته شود.
وظیفه قانونی مجلس
روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم همایش مردمی-دانشجوئی «بررسی اقدام متقابل ایران در قبال مکانیسم ماشه» گفت: از دو ماه پیش طرح دوفوریتی توقف یا خروج از برجام داده شد چون دیدیم با توجه به زیاد بودن طرح های دوفوریتی آن طرح پیش نمی‌رود اخیرا طرح ۳ فوریتی را دادیم تا اگر تحریم‌ها برگردد این طرح اجرا شود که در قبال این طرح نظرات مختلفی هم وجود داشت مانند اینکه ممکن است دولت بگوید مجلس نگذاشت ما کار کنیم یا ممکن است بازار بهم بریزد.
ایزدخواه افزود: مجلس باید وظیفه قانونی خودش را در قبال برجام کامل انجام دهد. بحث ما توقف برجام است و امیدواریم هیات رئیسه هم با نمایندگان همراهی کنند.
خروج از ان‌پی‌تی
محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه با بیان اینکه یگانه راهکار جلوگیری از فعال شدن مکانیسم ماشه خروج از ان‌پی‌تی است، گفت: خروج از ان‌پی‌تی ضمانت بزرگی است که باید در برجام از آن استفاده کنیم زیرا آمریکایی‌ها از این موضوع به شدت می‌ترسند.
همچنین حمید رسایی نماینده اسبق مردم در مجلس در همایش مردمی - دانشجویی «بررسی اقدام متقابل ایران در قبال مکانیسم ماشه» گفت: مکانیسم ماشه خیلی وقت است که فعال شده، وضع هسته‌ای را ببینید. این مکانیسم ۷ سال قبل فعال شده است.
کامران غضنفری نویسنده و پژوهشگر نیز در این همایش گفت: برجام هیچ تحریمی را که لغو نکرد و کاری نکرد جز اینکه دلار را از ۳ هزار تومان به ۲۷ هزار تومان؛ سکه طلا را از نزدیک یک میلیون تومان به ۱۴ میلیون تومان و پراید ۷ میلیونی را به ۱۰۰ میلیون تومان رساند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
سردار فدوی:
عناصر توافق با رژیم صهیونیستی «تودهنی سختی» می‌خورند
  ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت: عناصر عادی‌سازی روابط با رژیم ‌اشغالگر قدس از جبهه حق انقلاب اسلامی «تو دهنی سختی» می‌خورند.
سرتیپ علی فدوی در گفت‌‌وگو با تسنیم درباره صلح برخی کشورهای منطقه با اسرائیل اظهار داشت: عناصر حزب شیطان هرکاری انجام می‌دهند به‌دلیل قرارگرفتن‌شان در جبهه باطل شکست خورده‌اند.
وی با بیان اینکه «خداوند به صراحت فرموده که در همه مواقع حزب خدا پیروز است» افزود: کسانی‌که شیاطین عالم، بچه‌کش و خانه خراب‌کن هستند همه این‌ها در جبهه باطل و شیطان قرار دارند و اقداماتشان نگران‌کننده نیست.
وی با ‌اشاره به عناصر دخیل در عادی‌سازی روابط با رژیم‌ اشغالگر قدس گفت: کشورهای ضعیف و فشل منطقه که به این روند پیوستند، ذات خود را نشان دادند؛ این کشورها همیشه در خفا به همین شکل عمل می‌کردند که در حال حاضر ماهیت اصلی خود را نشان دادند؛ این عناصر قطعاً از جبهه حق انقلاب اسلامی و حزب خدا تو دهنی سختی می‌خورند.
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: خفت دادن به آمریکا از سال ۶۶ آغاز شد، در آن سال رهبر کبیر انقلاب در این رابطه گفتند: «ما آمریکا را در خلیج‌فارس به مذلت می‌کشانیم» و این راهبرد سربازان اسلام براساس فرامین حضرت امام(ره) در تمام این سال‌ها بوده است.
سردار فدوی، در بیست و سومین گردهمایی یادگاران دفاع مقدس که در مجموعه سپاه پاسداران استان البرز برگزار شد، گفت: شهدا در مرتبه‌ای قرار دارند که اگر کل مردم جهان در یک جا جمع بشوند نمی‌توانند مرتبه‌ای به شهدا اضافه کنند.
وی افزود: بدا به حال کسانی که خانواده شهدا را خشمگین کردند و خوشا به حال افرادی که برای شادی خانواده شهدا قدمی برداشتند.
فدوی یادآور شد: از لحظه تحقق انقلاب اسلامی دشمنان تنها 24 ساعت سازمان‌یافته به ما حمله نکردند و پس از آن 41 سال و 7 ماه است در وجه باطل خود در تلاش هستند تا ما را زمین‌گیر کنند.
جانشین فرمانده کل سپاه با ‌اشاره به پیروزی‌های مداوم یمن در نبرد حق و باطل، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده یمن یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست، و در حال حاضر هم در محاصره کامل به‌سر می‌برد تقریبا رفت‌و‌آمد به آن غیرممکن است اما یمنی‌ها هر روز در حال رونمایی از دستاورد هستند و با آنکه تمام دنیا علیه آنها در جبهه باطل بسیج شده‌اند، ولی نتوانستند از عهده این کشور فقیر بر بیایند، حالا این موضوع عصبانیت شیوخ سعودی را به دنبال داشته است و این همان تحقق وعده الهی است.
وی گفت: سخت‌ترین کار در دنیا کاری است که به‌خاطر آن باید جان را فدا کرد، در این کارهای سخت به گواه تاریخ جمهوری اسلامی همیشه و در همه نبردها پیروز بوده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
وزیر آموزش و پرورش:
 برگزاری کلاس‌های حضوری مشروط
به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی است
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
وزیر آموزش و پرورش گفت: برگزاری کلاس‌ حضوری مشروط به اجرای دستورالعمل‌ بهداشتی شد و برای اینکه خانواده‌ و معلمان دغدغه سلامت نداشته باشند به مدرسه تفویض اختیار شد.
به گزارش تسنیم، محسن حاجی میرزایی در پیامی  اعلام کرد: «برگزاری کلاس‌های حضوری را مشروط به فراهم بودن امکان اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی کرده‌ایم و برای اینکه خانواده‌ها و معلمان دغدغه سلامت خود و دانش‌آموزان را نداشته باشند به مدارس تفویض اختیار داده شده است تا با مشارکت و همفکری ذی‌نفعان یعنی خانواده‌ها، معلمان و مدیریت مدرسه که در قالب شورای مدرسه فعالیت می‌کنند، متناسب با شرایط مدرسه و منطقه، تقویم آموزشی را تنظیم و مطابق آن برنامه درسی مصوب را اجرا کنند.
در روش غیرحضوری، شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) را راه‌اندازی کردیم که پس از چند ماه تجربه و ارزیابی و نظرسنجی از شما والدین گرامی، بسیاری از ایرادات فنی آن رفع شد و اکنون نسخه ارتقا یافته‌ آن در دسترس معلمان و دانش‌آموزان قرار دارد. در نسخه جدید شاد، امکان برقراری ارتباط تصویری، مدیریت کلاس درس، بررسی تکالیف درسی، آموزش معکوس و ارزیابی از آموخته‌های فراگیران فراهم‌ شده است.
با همه محدودیت‌های موجود به علت اثرات غیرقابل‌انکار روش حضوری بر سلامت جسمی، روانی، عاطفی و شناختی کودکان و نوجوانان که ممکن است چشم‌پوشی از آن پیامدهای تربیتی نامطلوبی بر رفتار دانش آموزان برجای بگذارد به همه مدارس تأکید شده است که با تقسیم ساعات درسی به‌وقت‌های کوتاه، فراگیران را از این فرصت‌های طلایی محروم نکنند.
در هرصورت شرط برگزاری کلاس‌های حضوری امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است. با این وضعیت اکنون بخش قابل‌توجهی از مدیریت و نظارت بر تحصیل دانش آموزان بر عهده خانواده‌هاست و همکاری و تعامل بدون وقفه اولیا و مربیان، پشتوانه محکمی برای موفقیت فرزندانمان محسوب می‌شود.
از اعضای محترم شورای انجمن اولیا و مربیان مدارس درخواست می‌کنم در تعامل مستمر با خانواده‌های دانش‌آموزان نظرات آنان را به شورای مدرسه منعکس نمایند و از آنچه باعث نگرانی والدین عزیز می‌شود پیشگیری کنند. از مدیران محترم مدارس خواسته‌ام با تشکیل مستمر جلسات شورای مدرسه در اجرای مصوبات آن اهتمام نمایند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


تجمع طلاب همدانی در محکومیت سازش امارات و بحرین با اسرائیل 
    ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

تجمع طلاب حوزه علمیه همدان در محکومیت سازش امارات و بحرین با اسرائیل- عکس خبری تسنیم - Tasnim
جمعی از علما و طلاب حوزه‌های علمیه همدان سازش برخی سران کشورهای امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی را اقدامی ننگ‌آور و محکوم کردند.
طلاب همدانی اقدام امارات متحده عربی و بحرین برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ننگ‌آور توصیف کرده و افزودند: سازش با صهیونیست‌ها خوش‌‌خدمتی علنی اعراب به آمریکا و‌ اشغالگران است که در تاریخ ثبت خواهد شد.
آنان نسبت به توطئه‌های آمریکایی صهیونیستی برای هجمه علیه جهان اسلام و آغاز طرح شوم سازش و فشار بر سایر کشورها برای پذیرفتن این طرح هشدار دادند.
شرکت‌کنندگان همچنین اقدام موهن نشریه فرانسوی شارلی‌ ابدو در اهانت به ساحت مقدس پیامبر گرامی ‌اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و کتاب آسمانی مسلمانان در کشورهای اروپایی را به شدت محکوم کردند.
آنان تأکید داشتند: اهانت به مقدسات اسلامی و موج جدید اسلام‌هراسی در غرب هدفی جز تحریک احساسات مسلمین و همزمان انحراف افکار عمومی جهان از مسائل مهم مانند فلسطین، یمن و به خصوص سازش با رژیم‌ اشغالگر قدس ندارد.
برافروختن آتش اختلافات فرقه‌ای میان مسلمانان بخش مهمی ‌از توطئه برای انحراف از ماجرای اخیر سازش با صهیونیست‌ها و راه فرار خیانت‌کاران از سرزنش و مخالفت مسلمانان است.
آنان افزودند: احترام به ادیان الهی به‌ویژه معتقدان به اسلام جزو آموزه‌هایی است که اهل‌ تشیع به آن پایبند هستند و هرگز اجازه نمی‌دهند عده‌ای به نام دفاع از مقدسات و احساسات، به دوستی و برادری میان مسلمانان ضربه بزنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


تظاهرات گسترده در جهان اسلام علیه
خیانت امارات و بحرین به آرمان فلسطین
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

اعلام «روز خشم» و برگزاری تظاهرات گسترده در فلسطین
به دنبال توافق ننگین امارات و بحرین برای علنی کردن روابط با رژیم صهیونیستی، مردم کشورهای یمن، عراق، مراکش، بحرین و فلسطن علیه این دو ریز کشور به خیابان‌ها آمدند.
توافق برای علنی ‌سازی یک روابط قدیمی بین امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی که سه شنبه گذشته در کاخ سفید رسمیت یافت، همچنان با واکنش‌های جهان اسلام مواجه است. خیانت این دو کشور ریز عربی باعث خشم جهان اسلام شده است. مردم در مخالفت با این توافق ننگین در چند کشور اسلامی به خیابان‌ها آمده‌اند. ده‌ها تن از شهروندان یمنی پس از اقامه نماز جمعه در شهر «الوضیع» در استان «ابین» واقع در جنوب این کشور تظاهراتی در مخالفت با علنی‌‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی به راه‌انداختند.
تظاهرکنندگان یمنی با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی خیانت این دو کشور را محکوم کردند و شعارهایی را در مخالفت با هرگونه حضور «اسرائیل» در جزیره سقطری واقع در جنوب شرق این کشور سر دادند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و تصاویری از مسجدالاقصی، نسبت به هرگونه اقدام مشابه از سوی دولت مستعفی یمن هشدار دادند. معترضان از ملت‌های عربی و اسلامی خواستند تا در برابر عادی‌‌سازی بایستند و آنها، این اقدام را «خیانت به دین و اعتقادات اسلامی» خواندند.
در مراکش نیز ده‌ها تن از شهروندان با مشارکت در تجمعی اعتراض‌آمیز، همبستگی خود با فلسطین را به نمایش گذاشتند. این تجمع اعتراض‌آمیز در مقابل ساختمان پارلمان تحت عنوان «فلسطین امانت و عادی‌‌سازی خیانت است» و بنا به دعوت ۲۸ انجمن و هیئت سیاسی در این کشور برپا شد. شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراض‌آمیز با در دست داشتن پرچم فلسطین، شعارهایی از قبیل «معامله خیانت، محکوم است»، «نه به اشغالگری، نه به عادی‌‌سازی، فلسطین فروشی نیست» «مقاومت امانت و عادی‌‌سازی خیانت است» سر دادند. معترضان ضمن اعلام مخالفت خود با هرگونه عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کردند، مسئله فلسطین برای ملت مراکش تا همیشه مسئله ملی است.
از سوی دیگر، ده‌ها تن از عشایر فلوجه و شماری از سیاستمداران در شهر فلوجه در عراق تظاهراتی را برای اعلام مخالفت خود با عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی برگزار کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات بر حمایت خود از ملت فلسطین و حقوق فلسطینیان تأکید کردند.«احمد عقل»، سفیر فلسطین در عراق در این تظاهرات حضور داشت.
جمعی از شهروندان بحرینی نیز در منامه تظاهرات اعتراض‌آمیزی را در محکومیت توافق عادی‌‌سازی این کشور با دولت رژیم صهیونیستی برپا کردند. معترضان بحرینی، پرچم‌های فلسطین و بحرین و همچنین پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود «جمعه خشم قدس». فلسطینی‌ها در قدس اشغالی هم پس از اقامه نماز جمعه علیه آشکار‌سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی تظاهراتی برپا کردند.
ترامپ و کویت
طبق گزارش‌های منتشر شده، دونالد ترامپ که انتخابات سختی پیش رو دارد، تمام توان خود را به میدان آورده تا کشورهای وابسته عربی را وادار به علنی کردن روابط خود با صهیونیست‌ها کند تا بدین ترتیب، برای خود دستاوردسازی نماید.
در همین رابطه خبر رسیده ترامپ فشارها به کویت را نیز افزایش داده است. دونالد ترامپ پس از دیدارش با هیئت کویتی مدعی شده که این هیئت برای پیوستن به «توافق‌های صلح با اسرائیل مشتاق بودند و به زودی کویت هم به کشورهایی که با اسرائیل عادی‌سازی روابط کردند ملحق می‌شوند». به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی کویت، دونالد ترامپ، خاطرنشان کرده:« با شاهزاده ناصر صباح الاحمد الصباح، پسر بزرگ امیر کویت و هیئت کویتی دیدار کردم و آنها به امضای توافق صلح با دولت اسرائیل تمایل نشان دادند و من بر این باور هستم که آنها فوراً به جمع عادی‌سازان خواهند پیوست.» از سوی دیگر، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده، رئیس‌جمهور آمریکا نشان لیاقت نظامی با درجه فرمانده کل قوا، که بالاترین نشان این کشور است، را به صباح الاحمد الصباح، امیر کویت اعطا کرد!
درمورد عربستان نیز اخبار ضد و نقیض زیادی وجود دارد. در حالی که ترامپ اخیرا اعلام کرده بود که عربستان نیز به زودی وارد فرایند عادی ‌سازی روابط می‌شود اما گویا در این مورد در کاخ پادشاهی عربستان اختلاف وجود دارد. رسانه آمریکایی اعلام کرده اختلاف در خاندان آل‌سعود بر سر عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی آغاز شده است.
مطابق گزارش وال استریت ژورنال، «ملک سلمان، پادشاه عربستان با پسرش محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور بر سر این موضوع اختلاف دارد. ملک سلمان از دیرباز حامی تحریم اسرائیل بوده، اما محمد بن سلمان طرفدار ورود عربستان به تجارت با اسرائیل است».
حمایت قاطع آفریقای جنوبی از فلسطین
در برابر حرکت برخی از شیوخ مرتجع عرب برای کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات، وزیر خارجه آفریقای جنوبی در گفت‌وگو با وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرده که این کشور تا پایان اشغالگری تل‌آویو از آرمان فلسطین حمایت می‌کند. «نالیدی باندور» وزیر خارجه آفریقای جنوبی این را هم گفته که فقط ملت فلسطین است که می‌تواند به اسم خود سخن گفته و از طرف خود مذاکره کند. وی گفت هر طرحی که فاقد به رسمیت شناختن حق فلسطینیان و حضور آنها باشد با موفقیت همراه نخواهد شد. آفریقای جنوبی پیش از این و در واکنش به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ایران قصد داشته، سفیر آمریکا در «پرتوریا» را ترور کند! آن را قویا تکذیب کرده بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


دست‌مریزاد سردار سلامی
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دست‌مریزاد سردار سلامی - جهان نیوزسردار سلامی: منحنی قدرت اقتصادی دشمن نزولی است/ ایرانی باید تسخیرکننده همه قله‌ها شود

۱- آن روزها، اواخر دهه ۸۰ جرج بوش هر از چندگاه ایران را تهدید می‌کرد که «گزینه نظامی روی میز است»! و رسانه‌های غربی و صهیونیستی به تحلیل می‌نشستند که جمهوری اسلامی ایران روزهای خطرناکی پیش‌روی دارد!
 از این سو رهبر معظم انقلاب تصریح می‌کردند که اگر تهدید توخالی می‌کنید که حیثیت خود را بر باد می‌دهید و اگر دست به حماقتی بزنید پاسخی پشیمان‌کننده دریافت خواهید کرد و تاکید می‌کردند که ممکن است شما شروع‌کننده باشید ولی پایان ماجرا در اختیار شما نخواهد بود. مدتی بعد
(بهار ۱۳۷۸) رسانه‌ها‌ی غربی و برخی از مقامات غیر‌رسمی آمریکا و رژیم صهیونیستی این احتمال را پیش کشیدند که جرج بوش قرار است به یک حمله نظامی علیه ایران دست بزند و چون پایان دوره ریاست جمهوری او نزدیک است، با خروج او از مسئولیت، ایران هم زمینه‌ای برای پاسخ نخواهد داشت! در همان روزها بود -۲۶ تیرماه ۸۷ - که حضرت آقا طی سخنانی در دیدار اقشار مختلف مردم با ایشان و به مناسبت سالروز میلاد حضرت امیر علیه‌السلام این ترفند دشمن را نیز بر باد داده و فرمودند: «آن دستی که به جمهوری اسلامی و به ایران عزیز تجاوز بکند، این دست را ملت ایران قطع خواهد کرد. فرقی هم نمی‌کند که این دست جنایتکار، در مسئولیت دولتی باشد یا نباشد؛ اینجور نیست که بگوئیم رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در این ماه‌های آخر ممکن است یک غلطی بکند و دردسرش بیفتد برای دولت بعدی آمریکا؛ نه، فقط این نیست. اگر کسی در این زمینه غلطی بکند، ملت ایران -حتی آن وقتی که او مسئول هم نباشد- او را مورد پیگرد قرار خواهد داد و بداند بطور یقین او را مجازات خواهد کرد» و اینگونه بود که بادکنک بوش ترکید و تا پایان دوره ریاستش از این غلط‌ها نکرد!
۲- چند روز قبل دونالد ترامپ گفته بود «هرگونه حمله علیه آمریکا به هر شکل که باشد، با حمله متقابل به ایران مواجه خواهد شد که ۱۰۰۰ بار شدیدتر است»! و دیروز سردار سلامی در پاسخ به رئیس‌جمهور بی‌سر و پای آمریکا گفت «شما ما را به حمله هزار برابری تهدید می‌کنید؛ ما شما را می‌شناسیم، آن‌وقت که عین‌الاسد را زدیم فرض داشتیم که شما پاسخ می‌دهید و صدها موشک آماده کردیم که اگر زدید داشته‌هایتان را ویران کنیم» و هشدار داد که «دشمن همه جا زیر دید ماست و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت... آقای ترامپ، اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود، تمام کرک‌های شما را به باد می‌دهیم، این تهدید جدی است و ما همه چیز را در عمل ثابت خواهیم کرد». سردار سلامی در ادامه با تأسی به فرمول اعلام شده از جانب رهبر معظم انقلاب،
تاکید کرد: «شما فکر می‌کنید ما در برابر خون برادر شهیدمان یک سفیر زن در آفریقای جنوبی را می‌زنیم، ما کسانی را می‌زنیم که در شهادت این مرد بزرگ مستقیم و غیرمستقیم نقش داشتند و شما بدانید هر که در این ماجرا نقش داشته است زده خواهد شد و این پیامی جدی است».
۳- حالا این پرسش در میان است که تاکنون سپاه کدام تهدید و هشداری را مطرح کرده که به آن عمل نکرده باشد؟‌ اگر برای پاسخ به این پرسش، نمونه‌ای یافت نمی‌شود
- که نمی‌شود- آقای ترامپ به عنوان قاتل سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی، باید مطمئن باشد که تا پایان عمر کثیف و ننگینش یکی از اهداف اصلی سپاه در تلاش برای انتقام از عاملان شهادت سردار دل‌ها خواهد بود و فرقی هم نمی‌کند که در پست ریاست جمهوری باشد و یا نباشد! او به اعتراف خودش قاتل سردار شهید است و می‌داند که سپاه هرگز از انتقام خون شهید سلیمانی دست نمی‌کشد.
حسین شریعتمداری
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای:
عودکردن نگاه ابزاری اصلاح‌­طلبان به زنان با نزدیک شدن به انتخابات
    ۱۳۹۹/۰۶/۲۹

روزنامه شرق در شماره دیروز خود گفت‌وگویی را با علی مطهری، نماینده مجلس دهم که از جانب همه گروه‌های سیاسی به عنوان ضعیف‌ترین مجلس پس از انقلاب لقب گرفت منتشر کرد. در این مصاحبه مطهری گفته است: « شرایطی که در قانون اساسی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ذکر شده، بسیار سهل و آسان است و همین امر سبب شده شاهد حضور چند هزار نفری برای ثبت‌نام در انتخابات باشیم که برای وزارت کشور و شورای نگهبان مشکل ایجاد کرده است، به‌همین‌دلیل تعیین شروطی که بتواند مانع از تکرار این موضوع شود لازم است...»
در بخش دیگری از این مصاحبه آمده است: «در تعریف و تفسیر رجل سیاسی به‌روشنی مشخص است که منظور «مردبودن» نیست. فردی که دارای شخصیت سیاسی در حد رئیس‌جمهوری است، خواه زن باشد یا مرد می‌تواند نامزد انتخابات باشد. تاکنون هیچ نامزد خانمی برای انتخابات ریاست‌جمهوری تأیید صلاحیت نشده است، اما شورای نگهبان مطابق سخنان آقای کدخدایی باید صلاحیت زنی را که تعریف رجل سیاسی بر او صدق می‌کند، تأیید کند.»
این سخنان در حالی از سوی مطهری بیان شده که وی در ماجرای قتل میترا استاد به دست یکی از اصلاح‌طلبان یعنی محمدعلی نجفی در سخنانی که رنگ و بوی توهین به جامعه زنان را داشت اظهار کرد: «اخبار رسیده و صحبت‌های آقای نجفی نشان می‌دهد در کشور پرستوهایی وجود دارند که گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند، به پرواز در می‌آیند و فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او. حال اینکه این روش‌ها برای یک مسلمان حرام است.»
مطهری در حالی به سخنان نجفی ارجاع می‌دهد که خود نجفی پس از آن در دادگاه به صراحت گفت مرحوم میترا استاد «پرستو» نبوده است.
اصلاح‌­طلبان و شعارهای ویترینی!
روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد رو گذشته در گزارش تیتر یک خود با عنوان «زنان رییس‌جمهور؟» نوشت: «خانم رییس‌جمهوری، تعبیر دور از ذهنی است، به‌خصوص اگر ساكن خاورمیانه و جهان سوم باشیم. این تعبیر در حكومت‌های دینی، قومی و قبیله‌ای یا توتالیتر آسیایی احتمالا آرمانِ كنشگران حقوق زنان و سیاست‌مداران پیشرو اما به نظر نشدنی است. از برداشت‌های متفاوت فقهی تا فرهنگ مردسالارانه حاكم بر جوامع سنتی بعضا شرقی، همگی در دست نیافتنی شدن ریاست‌جمهوری برای زنان سهیم هستند. اگرچه شاید آمادگی پذیرش و انتخاب رییس‌جمهوری زن به‌واسطه عقبه فرهنگی، سیاسی و آیینی و... در برخی كشورهای جهان اول و غربی نیز امروز وجود نداشته‌باشد، دست‌كم معضل حق انتخاب یك زن به عنوان رییس‌جمهوری در چارچوب قوانین اغلب كشورها موضوعی حل شده است و كمتر كشوری در جهان است كه در قوانین آن یك زن صلاحیت كاندیدا شدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری یا انتخاب شدن به عنوان نخست‌وزیر و عالی‌ترین مقام اجرایی را نداشته ‌باشد. اما این چالش در جمهوری اسلامی، عقبه‌ای 41 ساله و به‌اندازه عمر حكومت مستقر پس از انقلاب دارد. »
گفتنی است اصلاح‌طلبان به بسیاری از قشرها به عنوان ابزار انتخاباتی و تبلیغاتی برای وجهه دادن به خود نگاه می‌کنند. اگر کمی به سطح شعارها و دغدغه‌هایی که این جریان سیاسی درباره اقشار و صنوف مختلف سر داده‌اند توجه کنیم به خوبی جنس جعلی و انحرافی بودن این شعارها را درمی‌یابیم. این جریان سیاسی خصوصا در حوزه زنان به شکل کاملا ابزاری برای رای آوری و پر کردن سبد رای خود نگاه می‌کند. در همین باب حتی خود زنان اصلاح‌طلب که کنش‌های سیاسی تند و تیزی از خود در برخی از مواقع نشان می‌دهند هم معترف استفاده ابزاری از رای 50 درصد جامعه شده‌اند.
این جریان پیشتر نیز برای فریب افکار عمومی به شعار حضور زنان در پست‌های حساس پیله کرده‌بودند. شعاری نخ نما شده و بی‌نتیجه در این جریان که با شکست و تحقیر همیشگی رو‌به‌رو بوده است. درواقع در این برهه حساس برای اصلاح‌طلبان که همه شعارهایشان در دولت و مجلس بر زمین مانده است و عملکرد ضعیفی از آنان شاهد بوده‌ایم این بار متوسل به شعار «رئیس‌جمهور زن» شده‌اند. این درحالی است که ادعای قبلی شان درباره « وزیر زن» که پیشتر در اوائل دولت دوازدهم هم مطرح شده بود پوچ از آب درآمد و این مدعیان هرچه به این در و آن در زدند که لااقل یکی از وزرای کابینه روحانی زن باشد این موضوع با بهانه‌های جالب توجهی انجام نشد.
چندی پیش «زهرا شجاعی» رئیس‌مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات با افشاگری درخصوص استفاده ابزاری اصلاح‌طلبان از زنان گفته بود: « اصلاح‌طلبان موقع انتخابات از زنان استفاده ابزاری می‌کنند».
راه‌حل مشکلات، تبعیت از مدرنیسم است!
روزنامه اینترنتی همدلی در سرمقاله خود با عنوان «جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم» نوشت: اکنون زمان تغییرات اساسی در نظام حکمرانی جمهوری اسلامی فرارسیده است و حکومت باید گزاره‌‌ها‎‌ی علمی و قانونی را بر همه چیز ارجح بدارد. حکومت باید بپذیرد که خرده‌سیستم‌‌ها‎‌ی اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مبتنی بر ارزش‌‌ها‎‌ی مدرنیسم حرکت کرده و طالب عقلانیت(علم) و قانون(منافع عمومی) هستند و اگر نظام سیاسی به دنبال مشروعیت و تبعیت مردم است، راه‌گریزی جز بر صدر نهادن عقل و قانون وجود ندارد.
در این مطلب آمده است: بر مبنای علم و قانون واضح است که آب در 100درجه سانتی‌گراد و در فشار مشخص به جوش می‌آید، بر همان مبنا واضح است فشارهای (خواسته و یا ناخواسته) مداوم و بی‌‎‌امان بر مردم از جهات مختلف باعث جوش آمدن جامعه و ظهور جنبش‌‌ها‎‌ی براندازانه مدنی می‎‌شود. علم اثبات کرده است اقتصاد دولتی ناکارآمد بوده و دولت نمی‌‎‌تواند با دستور قیمت‌‌ها‎‌ را کنترل کند. همانگونه که اثبات کرده، قیمت نقطه تعادلی عرضه و تقاضا است و همان‌گونه که اثبات کرده زمین گرد است. علم اثبات کرده است E=MC2 بر اساس همین قاعده اثبات کرده است اختیار و مسئولیت باید با هم برابر باشند و افراد به میزانی که دارای اختیار هستند به همان میزان باید پاسخگو باشند. علم اثبات کرده است که معده وظیفه هضم غذا و قلب وسیله پمپاژ خون را در سیستم بدن به عهده‌دارند و هیچ یک نمی‌‎‌تواند کار دیگری را انجام دهد؛ بر مبنای همین منطق یعنی علم سیستم‌‌ها‎‌، نظامیان باید به کار نظامی برگردند و در سایر امور کشور را به سایرین بسپارند
این روزنامه مدعی اصلاح‌طلب نوشت: برادرانه باید گفت زبان عقل و قانون این‌گونه است و این‌گونه دیالوگ می‌کند. طوفان مدرنیسم همه جهان را در نوردیده و در کشور ما خرده‌نظام‌‌ها‎‌ی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را تغییر داده است و اکنون نوبت فرانظام سیاست است. دوران عقل و قانون مدینه فاضله و خواسته مشروع جامعه است، اگر به این الزامات تن ندهیم از بهشت آرمانی به زمین ناکامی فرو می‎‌غلتیم.!
لازم به ذکر است که مدعیان اصلاحات باید پاسخگوی مشکلات امروزی کشور باشند و نتیجه عملکرد منطبق با علم و عقلی که از آن دم میزنند! را در ترازوی نقد افکار عمومی قرار دهند. علاوه‌بر این به نظر می‌رسد آنها در تز و پز روشنفکری هم عقب مانده و بی‌خبرند که تئوریسین‌های غربی بارها و بارها بر مرگ و زوال مدرنیسم و آثار سوء آن از انزواگرایی، بحران مرجعیت، مصرف‌گرایی، بحران هویت، تکثرگرایی و... اعتراف کرده‌اند.
توهین به شعور مردم با ژست انتقاد از وضع موجود!
مصطفی‌هاشمی طبا از فعالین مدعی اصلاحات در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: «بعد از گذشت زمان از عملکرد مجلس یازدهمی‌ها امروز کم و بیش مشخص است که این مجلس نمی‌‌تواند کاری را از پیش ببرد و بیشتر به دنبال سیاسی‌کاری است، درنهایت آنچه مشخص است این است که این مجلس کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد و برنامه و حرفی برای گفتن ندارد. همینطور برخورد سیاسی درون مجلس تا حداقل انتخابات آتی ادامه دارد و فکر می‌کنند که خودشان می‌توانند دولت و ریاست‌جمهوری را نیز در دست بگیرند. هر چند که اگر هم موفق شوند و دولت را در اختیار بگیرند هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند و شعارهای پوپولیستی ادامه بیدا می‌کند و روزبه‌روز هم مشکلات کشور عمیق‌تر خواهد شد».
اکنون تنها حدود چهار ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم سپری شده است. اما مدعیان اصلاحات از همان هفته شروع به کار مجلس ادعا کردند که این مجلس کار خاصی انجام نداده است! مدعیان اصلاحات در اقدامی تأمل برانگیز حتی گرانی دلار را نیز نتیجه عملکرد مجلس یازدهم جا زدند.
نکته قابل تأمل اینجاست که مدعیان اصلاحات در پاسخ به عملکرد بیش از هفت ساله دولت با فرافکنی و البته با توهین به شعور مردم ادعا می‌کنند که دولت همچنان مشغول آواربرداری است یا اختیارات دولت محدود است و...
مدعیان اصلاحات بانی وضع موجود هستند اما با فرافکنی، خود را در جایگاه منتقد می‌نشانند. اما به هر روی این سخنان و اتهام نداشتن برنامه به مجلس یازدهم از جانب کسانی که خود از فرط بی‌برنامگی چشم شان به انتخابات آمریکا دوخته شده مضحک می‌نماید.
اجرای یکطرفه برجام دیپلماسی هوشمندانه؟!
علی ربیعی دیروز در روزنامه دولتی ایران نوشت: ما از آنچه ممکن است در روزهای آینده و حتی فعال شدن مکانیسم ماشه در پیش باشد نگران نیستیم اما نگران ماشه‌ای هستیم که به هر دلیل اعم از ناآگاهی یا بی‌دقتی در کشورمان چکانده شود؛ آنها که هنوز مشت آمریکا برایشان باز نشده و منطق بازی کنونی آمریکا را نمی‌دانند. این روزها و هفته‌های تعیین‌کننده، جایی برای رفتارها و گفتارهای احساسی و هیجانی و امتیازگیری در سیاست داخلی نیست. بالا بردن تب برجام ستیزی نتیجه‌ای جز تغییر زمین بازی به نفع دولت درمانده آمریکا نخواهد داشت. کار شایسته این روزها ایجاد مقاومت فزاینده و اجتماعی کردن بیشتر آن و نیز انسجام سیاسی و سیاستی بر محور بازدارندگی دیپلماتیک برآمده از برجام، انزوای دیپلماتیک تحمیل شده بر دولت کنونی آمریکا در پرونده هسته‌ای ایران و به تماشا نشستن دست و پا زدن‌های دولت آمریکا در باتلاقی است که خود ساخته است. طمانینه و ظرفیت صبوری کردن گاه موثرین اقدام برای مقابله با دشمن است.
سخنگوی دولت افزود: انزوای دیپلماتیک امروز آمریکا محصول شکیبایی ما در همان روزی است که دونالد ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود. شاید اگر آن روز تصمیم به تلافی زودهنگام می‌گرفتیم تا احساس خشم خود را نشان دهیم یا در عرصه سیاست داخلی به امتیازی دست یابیم، امروز از انزوای آمریکا و حمایت اکثریت اعضای شورای امنیت از ایران خبری نبود. استراتژی دوگانه افزایش مقاومت در داخل و دیپلماسی هوشمندانه زیربنای همه این دستاوردهای سیاسی و دیپلماتیک است.
اولا، سخنگوی دولت محصول شکیبایی دولت پس از خروج آمریکا از برجام را انزوای این رژیم می‌داند در حالی‌که دولت و مدعیان اصلاحات باید پاسخ دهند چرا بدون برجام 1/5 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما با برجام به زیر 300 هزار بشکه رسید؟ ثانیا، اینکه مقامات دولت پس از اعتماد و نگاه خوشبینانه به دشمن و وعده‌ رفع تحریم‌ها با برجام، امروز به ملت می‌گویند آمریکا را منزوی کردیم! در حالیکه تحریم‌ها دامنه‌دارتر شده و دشمن وقیح‌تر، توهین به ادراک مردم و فرار از مسئولیت و پاسخگویی است. ثالثا، اجرای یکطرفه برجام، دیپلماسی هوشمندانه نیست، دیپلماسی خسارت آور، منفعلانه و ناکارآمد است و عامل گستاخی فزاینده آمریکا و اروپا. دیپلماسی هوشمندانه این نیست که اروپا با گستاخی در کمیسیون‌ مشترک برجام روی حفظ توافق هسته‌ای و اجرای آن از سوی ایران لفاظی کند، در عین حال برجام را پایمال کند، همکار آمریکا در تحریم‌ها باشد، دولت هم بگوید آمریکا را منزوی کردیم! و امیدوار به انتخابات این رژیم باشد.
وظایف ساده اما برزمین مانده دولت برای کشاورزی
امرالله امینی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی دیروز طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: یکی از دلایلی که اقتصاد ما نتوانسته رشد و جهش پیدا کند، ضعیف بودن بخش خدمات بوده است. خدمات، امکانات، انبار، سوله و سردخانه می‌خواهد. در کشاورزی بیشترین محصولات گرمسیری را داریم و در زمستان هیچ وقت محصولات صیفی ما تمام نمی‌شود. در زمستان و تابستان خیار و بادمجان داریم. در زمستان نیز محصولات گرمسیری داریم. اینها نیاز به سازماندهی و برنامه‌ریزی دارد تا بتواند این محصولات را صادر کند. کشور همسایه ما در زمستان‌ها نیاز به محصولات گرمسیری ما دارند ولی ایران نمی‌تواند در این زمینه کمک کند چون صادرات خیلی ضعیف است. از سوی دیگر خدمات رسانی در خدمات تبدیلی در کشاورزی ضعیف است. یکی از وظایف دولت این است که مواد اولیه را به قیمت مناسب به دست تولیدکننده برساند. دولت در انجام این کار خیلی ضعیف است.
وی افزود: برخی از محصولات سم یا کود که مورد نیاز است از پارسال تا امسال چند برابر قیمت آن افزایش پیدا کرده است. از وظایف دولت خدمت رسانی است پس چرا در این زمینه ضعیف هستیم؟ و کار  به دست یک سری دلال افتاده است. یک سری از این دلال‌ها ارز را به قیمت دولتی گرفتند و به کشاورز به قیمت آزاد می‌فروشند. کشاورز محصولات تولید می‌کند و به قیمت خیلی ارزان به دست دلالان می‌رسد و اینها به قیمت بالا در میادین می‌فروشند. اینها از وظایف خیلی ساده دولت است که این کار را انجام نمی‌دهد. در کشورهای دیگر همه محصولات کشاورزی را تضمین می‌کنند. محصولات را از کشاورز می‌خرند که ضرر نکند. ما باید کاری کنیم که سرمایه‌گذاری در کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات یکسان شود و همه به سمت دلالی نروند. دلالی سود بیشتری دارد. کسی که زحمت می‌کشد سود کم دارد ولی دلالی که زحمت نمی‌کشد سود بیشتری دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399
تروئیکای اروپا در نامه‌ای به شورای امنیت مدعی پایبندی به برجام شد :
اروپا به جای انتشار نامه‌های نمایشی به تعهدات برجامی خود عمل کند
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اعضای اروپایی برجام در نامه ای نمایشی به شورای امنیت مدعی شدند که به توافق هسته‌ای پایبند هستند. اروپا در پی آن است تا با بازی در پازل آمریکا، همزمان هم دولت ایران را در برجام نگه دارد و هم تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.
انگلیس، آلمان و فرانسه در نامه‌ای به شورای امنیت گفته‌اند که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند هستند و تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، بعد از تاریخ ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت.
خبرگزاری رویترز گزارش داده تروئیکای اروپا در نامه‌ای به شورای امنیت گفته‌اند تعلیق تحریم‌ها علیه ایران که در برجام بر سر آن توافق شده‌ است، بعد از تاریخ ۲۰ سپتامبر کماکان برقرار خواهد بود.
آمریکا، انگلیس و آلمان تصریح کرده‌اند هر تصمیم یا اقدام برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، «فاقد اثر قانونی خواهد بود».
در بخشی از این نامه آمده است: سه کشور اروپایی به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ در تأیید برجام صادر شده متعهدند. ما تلاش خستگی‌ناپذیری برای حفظ توافق هسته‌ای داشتیم و خود را به تداوم انجام این کار متعهد می‌دانیم.
نامه‌ها و بیانیه‌های شعاری
پس از امضای برجام، تروئیکای اروپایی بارها بیانیه و نامه صادر کرده است. این نامه‌ها و بیانیه‌ها حاوی شعارها و ادعاهای تکراری بوده و صرفا کارکرد تبلیغاتی و نمایشی داشته است.
اعضای اروپایی برجام در نامه مذکور مدعی شده‌اند که برای حفظ برجام «تلاش خستگی‌ناپذیری» داشته‌اند. انگلیس، فرانسه و آلمان در روزهای گذشته نیز با انتشار بیانیه‌ای مدعی شده بودند که در برجام به چیزی فراتر از تعهدات عمل کرده‌اند.
این در حالی است که اعضای اروپایی برجام از روز امضای توافق تاکنون به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. طرف اروپایی در خرید نفت از ایران و پرداخت پول نقد، تبادلات بانکی و تبادل کالاهای تحریمی با ایران هیچ اقدامی انجام نداده و کاملا با آمریکا هماهنگ و همصدا بوده است. بر همین اساس نامه‌ها و بیانیه‌های تکراری اعضای اروپایی برجام، به هیچ عنوان مصداق اقدام عملی حقوقی با ضمانت اجرای مطمئن و تضمین شده نیست.
مخالفت نمایشی
مخالفت اروپا با اجرای مکانیسم ماشه توسط آمریکا صرفا یک مخالفت نمایشی است. چرا که اعضای اروپایی برجام در ماه‌های گذشته و پیش از آمریکا، در کلیدزدن روند اجرای مکانیسم ماشه پیشقدم بوده اند.
انگلیس، فرانسه و آلمان در دی 98 رسما مکانیسم ماشه را فعال کردند و خود در تکمیل پروسه مکانیسم ماشه پیشتاز بودند. مکانیسم ماشه ابزاری برای باجگیری از ایران به منظور تعمیم برجام به دیگر مولفه‌های قدرت کشورمان است.
مقامات اروپایی در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده‌اند که در اجرای مکانیسم ماشه با آمریکا همصدا و موافق هستند. اعضای اروپایی برجام صرفا در نوع تاکتیک و روش اجرای مکانیسم ماشه با آمریکا اختلاف نظر دارند.
در هفته‌های گذشته ‌تروئیکای اروپا علی‌رغم اطمینان از رأی منفی چین و روسیه، به قطعنامه ضدایرانی آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای ممتنع دادند.
قطعنامه آمریکا با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق و ۲ رأی مخالف به تصویب نرسید. آمریکا و جمهوری دومینیکن به این قطعنامه رأی مثبت دادند، چین و روسیه به آن رأی مخالف دادند و بقیه اعضا از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان رأی ممتنع دادند. تروئیکای اروپا (انگلیس، فرانسه، آلمان) با رأی ممتنع در حقیقت در پازل آمریکا بازی کرده و علیه ایران اقدام کرد. بر اساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، تحریم تسلیحاتی ایران باید ۲۷ مهرماه ۹۹ پایان
یابد.  برهمین اساس آمریکا آشکارا توافق هسته‌ای و قطعنامه شورای امنیت را زیر پا گذاشته است. با این‌ حال،‌ تروئیکای اروپا به‌جای مؤاخذه کردن آمریکا، خود در این قانون‌شکنی و عهدشکنی شریک شد.
تروئیکای اروپا در ماه‌های گذشته نیز در شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کرد.
هم اجرای یکطرفه برجام،هم تحریم تسلیحاتی!
برخلاف ادعای برخی دولتمردان و رسانه‌های زنجیره‌ای، در موضوع ایران شکافی میان اروپا و آمریکا ایجاد نشده، بلکه این دو برای یک هدف مشترک، وظایف مختلفی برای خود تعریف کرده‌اند.
 اروپا بارها تأکید کرده که در پی حفظ برجام است. منظور طرف اروپایی از حفظ برجام، نظارت بر اجرای یکطرفه تعهدات از سوی ایران است. در حقیقت اروپا در رویکردی سلطه‌گرانه خود را در جایگاه ناظر برجام می‌بیند و این ایران است که باید تعهدات را انجام دهد. مأموریت اصلی اروپا در برجام، نگه داشتن ایران در توافق است. اروپا در پی آن است تا با ایفای نقش در پازل آمریکا، همزمان هم دولت ایران را در برجام نگه دارد و هم تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کند. در سال‌های اخیر اروپا در کنار آمریکا طوری عمل کرده که هیچ امتیازی از برجام نصیب ایران نشود. یکی از کارویژه های اصلی تروئیکای اروپا در سال‌های اخیر وقت‌کشی در برجام و نگه داشتن ایران با وعده‌های بی‌خاصیت و توخالی بوده است.
در هفته‌های گذشته، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان ضمن تأکید بر اینکه با اسرائیل در زمینه تمدید تسلیحاتی ایران هم‌نظر است، در اظهارنظری گستاخانه گفت، آلمان و چند کشور دیگر تلاش می‌کنند برای رفع این مشکل «راه‌حلی دیپلماتیک» بیابند تا موجب تحریم تسلیحاتی ایران در آینده شود!
در روزهای گذشته همچنین دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود گفت که لندن با واشنگتن درباره ایران‌ اشتراک‌نظر دارد.
بی‌عملی در اجرای برجام
اعضای اروپایی برجام در توافق هسته‌ای 11 تعهد داشتند اما به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند.
حالا طرف اروپایی به‌جای ارائه تضمین به ایران و پاسخگویی درباره قصور و تقصیرهای خود، با گستاخی ژست طلبکار به خود گرفته و ایران را که به تمامی تعهدات عمل کرده مورد بازخواست قرار می دهد.  اروپا به‌جای این ژست‌های مضحک و توهین‌آمیز، باید تعهدات خود را انجام داده و نحوه اجرای تعهدات را گزارش دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 29 شهریور 1399


( کل صفحات : 22 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات