تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی) « تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.» « دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.» tag:http://dost-1.mihanblog.com 2019-12-15T18:28:59+01:00 mihanblog.com آیت‌الله جوادی آملی : امان‌نامه خدا برای اهل زمین(خوان حکمت) ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:09:47+01:00 2019-12-15T06:09:47+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9859 طاهر مهدوی  امان‌نامه خدا برای اهل زمین(خوان حکمت) ۱۳۹۸/۰۹/۲۳   حضرت امیر(ع) درکلمه هشتاد و هفتم نهج البلاغه فرمود: «عَجِبْتُ لِمَنْ یَقْنَطُ وَ مَعَهُ الِاسْتِغْفَارُ» من تعجب می‌کنم کسی ناامید باشد در حالی که درِ استغفار به روی او باز است! البته غیر از معصومین، افراد در زندگی، اشتباهاتی دارند، گاهی بر اثر (غَلَبَتْ عَلَیْنا شِقْوَتُنا؛ بدبختی ما بر ما چیره شد)[1] گاهی در اثر تقدیم جهالت عملی بر عدل عملی یا جهل علمی بر معرفت علمی، انسان در این جهاد درون، غفلت می‌کند و شکست می‌
 امان‌نامه خدا برای اهل زمین
(خوان حکمت)
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
 
حضرت امیر(ع) درکلمه هشتاد و هفتم نهج البلاغه فرمود: «عَجِبْتُ لِمَنْ یَقْنَطُ وَ مَعَهُ الِاسْتِغْفَارُ» من تعجب می‌کنم کسی ناامید باشد در حالی که درِ استغفار به روی او باز است! البته غیر از معصومین، افراد در زندگی، اشتباهاتی دارند، گاهی بر اثر (غَلَبَتْ عَلَیْنا شِقْوَتُنا؛ بدبختی ما بر ما چیره شد)[1] گاهی در اثر تقدیم جهالت عملی بر عدل عملی یا جهل علمی بر معرفت علمی، انسان در این جهاد درون، غفلت می‌کند و شکست می‌خورد ولی نباید ناامید بشود، درِ رحمت الهی همیشه باز است. فرمود وقتی استغفار در دست شماست، کلید رحمت در دست شماست، هرگز نباید کسی بگوید من از سابقه خودم ناامید هستم، اگر استغفار هست، اگر قدرت استغفار هست، اگر ادای حق مردم هست، جا برای ناامیدی نیست.
مفهوم شرک ورزی مسلمانان
یک بیان نورانی دیگری از حضرت هست که فرمود: هیچ کس حق ندارد درباره مسائل اقتصادی گله کند یا بیراهه برود، برای اینکه کلید درِ گنج‌های گوهر، دست انسان است و آن دعاست.یکی از شرایط اصلی دعا این است که از بیگانه هیچ نخواهید و خود را هم بیگانه بدانید. کسی که دعا می‌کند، اگر دعای او موحدانه باشد یعنی فقط با خدا گفتگو کند و از او بخواهد، چنین شخصی ممکن نیست دعایش مستجاب نشود.در سوره مبارکه «یوسف» فرمود: (وَ مَا یُؤْمِنُ أَكْثَرُهُم بِاللَهِ إِلّا وَ هُم مُشْرِكُونَ)؛[2] در این آیه دارد که اکثر مؤمنین و مسلمین مشرکند. از امام(ع) سؤال می‌کنند که چگونه مسلمان مشرک می‌شود؟آیا مؤمن مشرک می‌شود؟ فرمود همین که می‌گوید: «لَولا فَلانٌ لَهَلَکْتُ»؛[3] اگر فلان کس نبود مشکل ما حل نمی‌شد، یا اول خدا دوم فلان شخص! یا اول خدا دوم فلان مؤسسه! مگر خدا اولی دارد که در قبالش دوم باشد؟ مگر خدا اولی هست که ثانی داشته باشد؟ او، هم اول است هم آخر. فرمود اینکه می‌بینید می‌گویند اگر فلان کس نبود مشکل من حل نمی‌شد این شرک است، اگر فلان کس نبود،هرگز من نجات پیدا نمی‌کردم، این شرک است.
اما اگر بگویند خدا را شکر که فلان شخص را وسیله قرار داد تا مشکل من حل بشود، این می‌شود توحید. غیر خدا هر که هست و هر چه هست وسیله‌ای است که ذات اقدس اله آنها را به عنوان وسیله قرار داد و ما را به عنوان توسل به آن وسایل دعوت کرده است، این کار خداست. بیان نورانی حضرت امیر(ع) این است که اگر کسی کلید رزق دست اوست، اگر مشکل اقتصادی پیدا کند معلوم می‌شود که خدا را نخوانده است، به قول حضرت آیت‌الله حسن‌زاده(حفظه الله) «به مجاز این سخن نمی‌گویم، به حقیقت نگفته‌ای الله»، ممکن نیست کسی بگوید خدا و جواب نشنود، هیچ ممکن نیست. شرط اولش این است که دیگران را دخالت ندهد، در حرم امن توحید کسی را دخالت ندهد.
اجابت حتمی دعای خالصانه
امام باقر(ع) می‌فرماید: پدرم امام چهارم امام سجاد(ع) آخرین وصیتی که نسبت به من کرد این بود که گفت پدرم حسین بن علی(ع) آخرین وصیتی که در آن خیمه به من کرد فرمود پسرم! «إِیَّاكَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا یَجِدُ عَلَیْكَ نَاصِراً إِلَّا‌الله»؛[4] فرمود ظلم که برای همیشه حرام است، اما آن مظلومی که هیچ پناهگاهی جز خدا ندارد به او ستم نکن، برای اینکه او که قدرت دفاع ندارد ناچار است نفرین کند، هیچ قوم و قبیله و عشیره‌ای هم ندارد که به آنها توسل پیدا کند؛ چنین شخصی دعایش موحدانه و خالصانه است، او وقتی گفت خدا یعنی خدا! نمی‌گوید خدا و قبیله من و قوم من و قدرت من و مسئولین من، نه! او فقط می‌گوید خدا! اگر کسی گفت خدا و لاغیر! یقیناً دعای او مستجاب است، سرّش آن است که دعای خالصانه مستجاب می‌شود، اگر کسی برای رزق دعا کند چون «لله السماوات و الارض»، فرمود تمام آسمان و زمین را ما برای شما مسخّر کردیم:(سَخَّرَ لَكُم مَا فِی السَّماوَاتِ وَ مَا فِی الأرْضِ)[5] هیچ چیزی در عالم نیست که در خدمت بشر نباشد و مأمور نباشد که به بشر خدمت بکند و خدمت نرساند، چون معنای تسخیر همین است ،ما مسخِّر نیستیم، خدا مسخِّر است و برای ما تسخیر کرده است. هیچ ستاره‌ای در آسمان، هیچ موجود آبزی در دریا، هیچ موجود معدنی در دل خاک نیست مگر اینکه مسخَّر انسان است، برای تأمین حیات و روزی او خلق شده است؛ منتها انسان باید موحدانه به سراغ جهان برود.
در دعاها هم موحدانه دعا کند اگر شرط اساسی این بود که از غیر خدا ناامید باشد،قطع نظر بکند فقط بگوید «الله»، یقیناً دعای او مستجاب است؛ این اختصاصی به مسئله استغفار در برابر گناه ندارد، دعا برای شفای مرض همین طور است، دعا برای اقتصاد همین طور است، دعا برای امنیت و امانت و اشتغال همین‌طور است، دعا برای فرزند صالح داشتن همین طور است.
در کلمه 88 نهج البلاغه می‌فرماید که وجود مبارک امام باقر(ع) از وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) این حدیث را نقل کرد که حضرت امیر فرمود در زمین دو امان بود که وسیله امنیت و حفظ جامعه را فراهم می‌کرد ،یکی رخت بربست ،دومی را از دست ندهید، این دو تا چه چیزی است؟ فرمود: «كَانَ فِی الْأَرْضِ أَمَانَانِ مِنْ عَذَابِ اللَهِ وَ قَدْ رُفِعَ أَحَدُهُمَا فَدُونَكُمُ الْآخَرَ فَتَمَسَّكُوا بِهِ»؛ دو وسیله امان بود که با آنها هرگز عذاب نازل نمی‌شود و نمی‌شد، یکی رحلت کرده است، دیگری مانده است؛ اما اوّلی که رحلت کرده است، وجود مبارک پیغمبر(صلی‌الله علیه و آله ) است که تا حضرت بود عذاب نازل نمی‌شد.
دومی: «وَ أَمَّا الْأَمَانُ الْبَاقِی فَالاسْتِغْفَارُ» مادامی که امت و جامعه اهل استغفار باشند، آن جامعه عذاب نمی‌بیند. آنگاه از حضرت سؤال کردند دلیل اینکه شما می‌فرمایید ،دو چیز عامل امنیت بود چیست؟ فرمود دلیل ما قرآن کریم است، خدا در قرآن کریم این چنین فرمود: (وَ ما كانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فِیهِمْ وَ ما كانَ اللهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ)؛[6] مادامی که تو ای پیغمبر در میان آنها هستی، عذابی که نظیر عذاب امت‌های قبل مانند عاد و ثمود و مانند آن بود دامنگیر این ملت نمی‌شود، اگر تو رحلت بکنی مادامی که این امت اهل استغفار باشند، اهل دعا و صلات وصوم باشند و ایمان داشته باشند، عذاب الهی نازل نمی‌شود. این گرانی‌ها، این قحطی‌ها، این کم‌آبی‌ها، این خشکسالی‌ها، برخی از بیماری‌ها عذاب است. اگر جامعه جامعه دینی باشد، ذات اقدس اله اینها را هدایت می‌کند به کشف بیماری، یک؛ کشف داروی شفابخش، دو؛ کشف درمان ‌کردن، سه؛ آن وقت این جامعه مصون می‌ماند، یا دفع خطر می‌شود یا رفع خطر.
بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی (دام‌ظله)
در جلسه درس اخلاق؛ 30 / 8 / 1398 .
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1]. مؤمنون، 106.
[2]. یوسف، 106.
[3]. تفسیر نور الثقلین، ج2، ص476.
[4]. الكافی(ط ـ الإسلامیهًْ)، ج‏2، ص331.
[5]. لقمان، 20.
.[6] أنفال، 33.
]]>
سید ابوالحسن موسوی طباطبایی: سد آهنین حماقت! ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:08:02+01:00 2019-12-15T06:08:02+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9858 طاهر مهدوی  سد آهنین حماقت!     ۱۳۹۸/۰۹/۲۳یکی از علمای قرن گذشته در بیان مکاشفه‌ای شگفت می‌گوید: «شیطان را در سنین کهنسالی و کهولت خود مشاهده کردم و به وی گفتم من اینک به دوران پیری رسیده و توان و رمقی برایم نمانده است دیگر مرا رها کن و دست از من بردار. شیطان در پاسخ گفت به زیر پایت نگاه کن! نگاه کردم دره بسیار عمیق و مخوفی دیدم که از هول و هراس آن آدمی مدهوش می‌شد. آنگاه شیطان ادامه داد رحم و شفقت در من نیست و اگر غفلت کنی در اعماق این دره جا خواهی گرفت!»به پرونده سیاه و
 سد آهنین حماقت! 
   ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

Image result for ‫سد آهنین حماقت‬‎
یکی از علمای قرن گذشته در بیان مکاشفه‌ای شگفت می‌گوید: «شیطان را در سنین کهنسالی و کهولت خود مشاهده کردم و به وی گفتم من اینک به دوران پیری رسیده و توان و رمقی برایم نمانده است دیگر مرا رها کن و دست از من بردار. شیطان در پاسخ گفت به زیر پایت نگاه کن! نگاه کردم دره بسیار عمیق و مخوفی دیدم که از هول و هراس آن آدمی مدهوش می‌شد. آنگاه شیطان ادامه داد رحم و شفقت در من نیست و اگر غفلت کنی در اعماق این دره جا خواهی گرفت!»
به پرونده سیاه و فضیحت‌بار شیطان بزرگ، سند ننگین دیگری افزوده شد: «فتنه آبان ۹۸». او به تأسی از نیای پر تدلیس خود، ابلیس در کمین است تا با غفلت و تسامحی اندک، این کشور را به پرتگاه نیستی و فنا ببرد و در این مسیر به چیزی کمتر از نابودی رضایت نمی‌دهد. او در اندیشه براندازی جمهوری اسلامی است و بهانه‌هایی مانند انرژی هسته‌ای، موضوع موشکی و حقوق بشر، ابلهانه و صرفا رفتارهایی ایذایی برای کُند کردن روند انقلاب تلقی می‌شود.
روح جهان‌خوارگی ایجاب می‌کند که آمریکا در طول حیات ننگین خود، هر کجای این کره خاکی حکومت‌هایی متکی بر آرای مردم وجود داشته آنها را ساقط و مزدوران وابسته به خود را منصوب نماید. آمریکا در مسیر چهار دهه آزمون و خطا، تجربیات فراوانی از مقاومت و خستگی‌ناپذیری ملت ما اندوخته است. او اینک به خوبی می‌داند ایران کشوری نیست که با کودتایی نظامی ساقط شود یا ابزار تهدید و جنگ نرم و استحاله فرهنگی بر آن کارگر افتد. ملت ما سال‌هاست که در پرتو مکتب امام خمینی(ره) به واژه‌هایی نظیر بصیرت، شجاعت، مبارزه، انقلابیگری، مقاومت، شهادت‌طلبی و ولایتمداری حیات بخشیده است. ایران برای آمریکا گردابی مَهیب و مُهلک و لقمه‌ای گلوگیر است.
آزمون جمهوری اسلامی، شیطان بزرگ را وحشی‌تر و خونریزتر کرده است. او با تجربه‌های تلخی که از ناکامی‌های خود در ایران به دست آورده، سال‌هاست که راه بسیار خطرناکی را برگزیده و امیدوار است این راه او را به مقصد شومش یعنی سقوط جمهوری اسلامی برساند. این دشمن خونخوار دیری است که از راه «بر هم زدن امنیت و آرامش و سوءاستفاده از ناآرامی‌ها» اهداف خود را دنبال می‌کند.
هنگامی که امنیت جامعه بازیچه قرار گیرد، کشور، داخل تونلی وحشتناک می‌شود که به هیچ عنوان خروج از آن تضمینی ندارد. متزلزل شدن امنیت، به معنای تهدید مالی و روانی چند شهروند نیست بلکه باید آن را این‌چنین تصویر نمود که هیچ انسانی در هیچ نقطه از کشور حتی در خانه خود تأمین جانی ندارد. اراذل و اوباش در سطح شهرها پراکنده می‌شوند و به وسیله سلاح‌های مرگبار خود و با ایجاد ارعاب و ترور، شهرها را ویران ساخته و آنچه بخواهند انجام می‌دهند. دیگر قانون و قانون‌گذاری وجود ندارد و مرجعی برای رسیدگی شکایات نیست. قتل‌عام شهروندان امری عادی و روزمره تلقی می‌شود و کسی تا ساعتی دیگر به حیات خود امید ندارد. این ماجرا و البته بسیار فجیع‌تر، پیش چشمانمان در کشورهای عراق و سوریه اتفاق افتاد. موضوع از اعتراضی کوچک آغاز و به سرعت فراگیر شد. تهدید امنیت در ابتدا مانند شعله کبریتی است که کودکی نادان آن را برافروخته است. این شعله با پُفی می‌میرد و خاموش می‌شود. اما چنانچه آن را در جنگلی بیفکنند، مهار آن در حد ناممکن است و تنها زمانی شعله‌های آتش فرو می‌نشیند که چیزی جز دود و تلی از خاکستر به جا نگذاشته باشد.
از یاد نبریم با آمریکایی سر و کار داریم که علاوه ‌بر خوی استکبار، همچون ابلیس از صفات ترحم و شفقت تهی و با مهر و عطوفت بیگانه است. همان که سیئه کوچکش، ایجاد گروه وحشی و ددمنش داعش است و به اعتراف خودش، آموزش و تربیت او را نیز بر عهده داشته تا برای روزهای تضعیف ملت‌ها از آن بهره‌برداری کند. او برای رسیدن به خواسته خویش از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند.
شیطان بزرگ برای تسلط بر ایران در طول چهار دهه پیوسته با همه توان و امکانات، مترصد فرصتی بوده که به زعم خود آخرین و قوی‌ترین ضربات خویش را بر پیکر این نظام وارد سازد. او درصدد است برای نابودی این نظام دست به قتل‌عام ملت زده و کشور را قطعه قطعه کند آنگاه بر ویرانه‌ها متکبرانه برقصد، جشن بگیرد و گیلاس مشروب خود را زهر مار کند. این همان رفتار شیطان با بنی‌آدم است. دشمن قسم‌خورده‌ای که لحظه‌ای از او غفلت نمی‌ورزد.
در حوادث اخیر مشاهده کردیم که شیطان بزرگ از هیچ تلاشی برای رسیدن به اهداف پلید خود دریغ نورزید. این دشمن غدار حتی بدون حفظ ظاهر، علنا اغتشاشگران را تحریک می‌کرد و رسما از آنان اعلام پشتیبانی می‌نمود. آمریکا فرمان کوچکش آتش زدن، تخریب، فتنه، اختلاف و کشتار است. او اگر بتواند دو سوم انسان‌های روی زمین را قتل‌عام می‌کند تا بر ثلث باقی‌مانده حکومت براند.
نمونه‌ای از جنایات آمریکا، ماجرای دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ممتاز کشورمان است که با نقشه‌ای حساب‌شده ربوده و ۱۴ ماه در آمریکا به عنوان گروگان نگه داشته شد. وی در مصاحبه‌ای از رفتار قرون وسطایی دولت وحشی آمریکا پرده برداشت. آمریکا که هرگز چیزی به عنوان حقوق بشر نمی‌داند و اساسا بویی از بشریت نبرده، ویزای این دانشمند کشورمان را پیش از رسیدن به آمریکا باطل می‌کند. آنگاه او را در بدو ورود دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می‌نماید. آمریکای تروریست‌پرور، دکتر سلیمانی را به عنوان تروریستی که قصد بمب‌گذاری در آمریکا را داشته، در زندان مخصوص جنایتکاران و آدمکشان حرفه‌ای جای داده و در این مدت او را تحت بدترین شکنجه‌های روحی و روانی قرار می‌دهد. اما فاجعه‌بارتر زمانی است که متوجه می‌شویم همه این تحرکات به آن جهت بوده که وی را وادارند به سرزمین جهنمی آمریکا پناهنده شود یا برای آزادی خود با آنها بجنگد و البته این دانشمند عزیز کشورمان راه دوم را برمی‌گزیند. دکتر سلیمانی در بیان روحیات کثیف استکبار از نفرت و حساسیت آنان هنگام شنیدن نام ایران و ایرانی یاد می‌کند. و از اینکه تا چه اندازه شنیدن موفقیت‌ و کامیابی‌های ایرانیان برای آنها رنج‌آور و دشوار است. سرانجام دولت ایران ناگزیر شد در نسبتی نابرابر یک جاسوس آمریکایی را با این دانشمند افتخارآفرین مبادله کند.
ماهیت آمریکا و جمهوری اسلامی دو مقوله کاملا متناقض است که اجتماع آنها محال و سازششان غیرممکن است. جهان استکبار با فرزند نامشروع خود رژیم صهیونیستی هیچ نقطه ‌اشتراکی با اهداف متعالی جمهوری اسلامی ندارد. ضدیت با حکومت‌های دموکراسی و مردمی، مخالفت با حقوق بشر، حمایت از تروریسم دولتی، گروه‌های تروریستی و تروریست‌پروری، جهانخواری، حمایت از جنگ، غارت و فتنه و نیز تحریم ظالمانه ملت‌ها، ماهیت ننگین آمریکا است.
این دولت نحس و شیطانی بارها اثبات نموده که بر هیچ تعهدی پایبند و بر هیچ اصولی استوار نیست با این وجود متأسفانه هنوز هم در داخل کشور، سخن از مذاکره و اظهار امیدواری برای این موضوع شرم‌آور می‌شود.
موضوع مذاکره با دشمنی که هیچ فرصتی را برای ضربه زدن به عزت و استقلال ما از دست نداده، ترجیع‌بند ساده‌لوحانه کسانی است که پیوسته چشم امید به این خصم بداندیش دارند. پس از مذاکرات فرسایشی و جلسات طولانی و ملال‌آور هسته‌ای که منجر به توافق برجام شد، آمریکا به یک‌باره همه تعهدات را زیر پا نهاد و به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد و طی این مدت، بدترین و شدیدترین تحریم‌ها را در حق ملت ما اعمال نمود و خباثت خود را در دشمنی با نظام و کشور ما کما فی السابق نشان داد. با این وصف چگونه باید پذیرفت بعضی در داخل، به طور ادواری سخن از مذاکره به میان آورده و تصریح کنند که درهای مذاکره با آمریکا باز است پس بیاییم برای تخفیف تنش تن به مذاکره داده و از مجاری دیپلماتیک بکوشیم.
اگر آمریکا بر مذاکره پا می‌فشرَد، با صراحت و وقاحت تمام اظهار می‌دارد، هدفش از این کار، واداشتن ایران به خواسته‌های آمریکا است یعنی دست کشیدن از صنایع موشکی، عدم حضور در منطقه و مطالبه‌هایی از این نوع. آمریکا در این مدت علاوه ‌بر پافشاری بر مذاکره از سویی تحریم‌های ظالمانه و حداکثری را اعمال نموده و از طرفی با اتهامات واهی ایران را بر حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و رفتارهای غیرانسانی محکوم کرده است. کنگره آمریکا نیز در اقدامی ننگین با ارائه لایحه‌ای ضمن حمایت از اغتشاشگران در ناآرامی‌های اخیر مقام‌های ایرانی را به نقض حقوق بشر متهم نموده است.
دیگر مشخص نیست این دشمن قداره‌بند و خونخوار باید با چه زبانی به ما تفهیم کند که او دشمن واقعی است و سر جنگ و براندازی دارد و حلوا خیرات نمی‌کند! خداوند به پیامبر خود می‌فرماید:«وَ لَن* تَرضی عَنکَ الیَهودُ وَ لا النّصاری* حَتّی* تَتَّبِعَ مِلّتَهُم: یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی‌شوند تا آنکه از آیینشان پیروی کنی [بقره/ ۱۲۰]» آمریکا نیز سلاح از دست نمی‌نهد تا جمهوری اسلامی تماما از آرمان‌های خود چشم فرو بندد و حکومتی منفعل و حقیر و وابسته به آمریکا گردد. همان‌گونه که پهلوی دوم محمدرضای خائن بود. آمریکا برای این ملت جز ذلت و خواری ابدی نمی‌خواهد. اما این سخنان از دیوار بلند و سد آهنین حماقت آنان که عاشق پاکباز این شیطان خبیث‌اند عبور نمی‌کند.
سید ابوالحسن موسوی طباطبایی   
]]>
نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:52+01:00 2019-12-15T06:07:52+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9856 طاهر مهدوی نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ همزمان با هفته پژوهش و فناوری از نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و پیروز حناچی شهردار تهران از نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد. این ربات ۱۷۰ سانتی متری و ۷۰ کیلوگرمی توانایی راه رفتن با سرعت 0/7 کیلومتر بر ساعت را دارد و می‌تواند درجا دور بزند. این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جو


نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد
۱۳۹۸/۰۹/۲۳

Image result for ‫نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد‬‎
همزمان با هفته پژوهش و فناوری از نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و پیروز حناچی شهردار تهران از نسل چهارم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» رونمایی شد.
 این ربات ۱۷۰ سانتی متری و ۷۰ کیلوگرمی توانایی راه رفتن با سرعت 0/7 کیلومتر بر ساعت را دارد و می‌تواند درجا دور بزند. این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و به حالت عقب نیز حرکت می‌کند.
همچنین این ربات انسان نما می‌تواند روی سطوح ناهموار حرکت کند و تعادل خود را در صورت بروز اغتشاش بازیابی کند. از دیگر توانایی‌های سورنا می‌توان به توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع دلخواه چون دست دادن و ادای احترام و جابه‌جایی و بلند کردن‌اشیاء‌اشاره کرد. همچنین این ربات توانایی تشخیص ۱۰۰ فرمان صوتی و توانایی‌های گفتاری و شنیداری را دارد.
این ربات با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و همکاری محققان دانشگاه‌های امیرکبیر، شریف و خواجه نصیر در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به نتیجه رسیده است.
قابلیت پاسخگویی به صورت تبدیل متن به گفتار، توانایی بینایی و قابلیت تشخیص ۱۰۰ شیء مختلف از دیگر توانایی‌های این ربات است.
عقیل یوسفی کما از محققان این طرح در مراسم رونمایی از این ربات در جمع خبرنگاران گفت: «سورنا ۴» مجهز به پوش ریکاوری است و در صورت هُل دادن یا اگر دچار لغزش شود قادر به حفظ تعادل خود است.
این محقق از طراحی و ساخت سورنا ۵ و ۶ خبر داد و افزود: در نسل ۵ این ربات بر افزایش سرعت و تکرار پذیری آن تمرکز خواهد شد.
گفتنی است، طراحی و ساخت این ربات در سال ۸۶ آغاز و سال ۸۷ نسل اول آن رونمایی شد. همچنین سال ۸۹ نسل دوم و سورنا ۳ در سال ۹۴ رونمایی شد.
]]>
بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان؛ فشار در رسانه‌ها و چانه‌زنی در جلسات (تا انتخابات) ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:47+01:00 2019-12-15T06:07:47+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9855 طاهر مهدوی بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان؛ فشار در رسانه‌ها و چانه‌زنی در جلسات (تا انتخابات) ۱۳۹۸/۰۹/۲۳     سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور روز گذشته در مصاحبه با ایرنا گفت: استعلام‌های هویتی تمام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری روز پنج‌شنبه گذشته انجام و به شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور اعلام شده است.وی افزود: احراز هویت شامل استعلام هویتی، تغییرات هویتی و وضعیت تابعیت نامزدهای انتخابات


بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان؛
فشار در رسانه‌ها و چانه‌زنی در جلسات
(تا انتخابات)
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  Image result for ‫بازی دوگانه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان؛ فشار در رسانه‌ها و چانه‌زنی در جلسات‬‎

  سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور روز گذشته در مصاحبه با ایرنا گفت: استعلام‌های هویتی تمام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری روز پنج‌شنبه گذشته انجام و به شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور اعلام شده است.
وی افزود: احراز هویت شامل استعلام هویتی، تغییرات هویتی و وضعیت تابعیت نامزدهای انتخابات است.
سخنگوی سازمان ثبت ‌احوال کشور خاطرنشان کرد: همه سازوکارهای مورد نیاز شامل امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای گرفتن استعلام‌های مورد نیاز نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فراهم و به‌کارگرفته شده است.
رفت‌وآمد اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان
روز گذشته یکی از اخباری که مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفت، گمانه‌زنی‌های انتخاباتی درخصوص رفت‌ و آمد اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان بود. گفتنی آنکه رسانه‌های اصلاح‌طلب به‌طور ویژه به این موضوع پرداختند و جزئیات و ابعاد آن را در بوته نقد کارشناسان و تحلیلگران سیاسی قرار دادند.
هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در یادداشت اینستاگرامی خود با انتشار تصاویری از صادق خرازی، محمدرضا عارف و مجید انصاری از دیدار فعالین سیاسی اصلاح‌طلب با اعضای حقوقدان شورای نگهبان در روزهای اخیر خبر داد و نوشت: «چند روز قبل نیز دکتر عارف رئیس محترم فراکسیون امید به شورا آمدند و ناهار را با حقوقدانان شورا صرف کردند... جلسه خوبی بود، صمیمی و صریح. در مورد مسائل مجلس و انتخابات گفت‌وگوهایی شد. تأکید حقوقدانان شورا بر سه مؤلفه مهم در بررسی صلاحیت‌ها یعنی دوری کاندیداها از فساد اخلاقی، فساد اقتصادی و ضدیت با حاکمیت بود که ایشان را در این موارد کاملاً همراه دیدم که نشان از سلامت نفس و توجه ایشان به قانون دارد.»
وی نوشت: «ما در شورای نگهبان همواره سعی بر اجرای مُرّ قانون داریم و جریان‌های سیاسی مختلف نیز در تردد، تعامل و گفت‌وگو با این شورا هستند و البته شورای نگهبان هم گوشی شنوا برای شنیدن نظرات و دیدگاه‌ها دارد. چند روز قبل نیز آقای مجید انصاری و افراد دیگری آمده بودند.»
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه به دیدار سایر گروه‌های اصلاح‌طلب با اعضای شورای نگهبان نیز پرداخت و نوشت: «این موارد غیر از دیدارهای رسمی احزاب و نمایندگان آن‌ها با اعضای این شوراست مثل دیدار چند روز پیش دبیرکل و مسئولان حزب ندای ایرانیان با قائم‌مقام دبیر شورا.»
برای تأیید صلاحیت‌ها باید رایزنی کنیم
بر همین اساس، محمدجواد حق‌شناس عضو حزب اعتماد هم درباره رایزنی‌های اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان در گفت‌وگویی مطرح کرد: «اساساً یکی از ابزارهای جدی و تأثیرگذار در عرصه سیاست، رایزنی و گفت‌وگوست. درخصوص موضوع تأیید صلاحیت‌ها نیز باید از این ابزار بهره برد. اما از طرفی می‌بایست نتیجه این گفت‌وگوها شفاف باشد و افکار عمومی هم از چگونگی روند این گفت‌وگوها و نتایج آن آگاهی داشته باشند. انتظار می‌رود چهره‌های اصلاح‌طلبی که در حال حاضر این موضوع را دنبال می‌کنند بتوانند گزارش دقیقی از این گفت‌وگوها را برای آگاهی عموم فراهم و اعلام کنند که این رایزنی‌ها به کجا رسیده است.»
برای فشار به شورای نگهبان؛شرایط بیرونی بسیار مؤثر است!
همچنین احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم در مصاحبه با آفتاب یزد به نکات جالبی که حاکی از سناریوی انتخاباتی اصلاح‌طلبان است، اشاره کرد و گفت: «به نظر می‌رسد شورای نگهبان عمل‌گراتر از آنی است که برخی از افراد تصور می‌کنند. یک تصور این است که شورای نگهبان حرف ازلی و ابدی دارد و هرگز هیچ نوع مصلحتی هم در این راه در نظر نمی‌گیرد، البته خود آقایان هم همین ادعا را مطرح می‌کنند، یعنی اگر اظهارات آقای کدخدایی را در نظر بگیریم ایشان به‌گونه‌ای سخن می‌گویند که فقط مر قانون در کار است و هیچ مصلحتی در کارشان دخالت نمی‌دهند. اما می‌بینید که همین شورای نگهبان در مجلس ششم بخش عمده‌ای از افراد را تأیید صلاحیت کرد. اما چهار سال بعد همان‌هایی که در مجلس ششم نماینده بودند برای مجلس هفتم رد صلاحیت شدند. بنابراین شرایط بیرونی بسیار مؤثر است.»
در راستای همین تئوری است که مدعیان اصلاحات در رسانه‌هایشان نظارت استصوابی را هدف قرارداده و انتقاد از شورای نگهبان را در دستور کار خود قرار داده‌اند. احسان شریعتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در مصاحبه‌ای مدعی شد: «نظارت استصوابی مانع می‌شود گرایشات ملی با تمام تنوع خود در مجلس نمایندگی شوند.»
مجید انصاری: اگر رد صلاحیت شویم، تحریم می‌کنیم!
مسئله فشار به شورای نگهبان و نظارت استصوابی به حدی برای اصلاح‌طلبان ضریب و اهمیت دارد که بعد از چانه‌زنی و جلسه با شورای نگهبان، در فضای رسانه‌ای به مصاحبه پرداخته و پروژه «فشار به شورای نگهبان» و «شرط‌گذاری» را دنبال می‌کنند.
مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور که روزهای اخیر رفت ‌و آمدش با شورای نگهبان خبری شد و البته به نظر یکی از گزینه‌ها برای سرلیستی اصلاح‌طلبان است در گفت‌وگو با تابناک با بیان اینکه «فضای انتخابات سرد است» و «اصلاح‌طلبان در بلاتکلیفی تأیید صلاحیت‌ها به سر می‌برند» گفت: «همین وضعیت موجب شده تا جمع بسیاری از کسانی که توانایی بالایی برای حضور در مجلس و نقش‌آفرینی داشتند، ترجیح بدهند اصلاً وارد صحنه نشوند، چون در گذشته بارها رد صلاحیت شده‌اند و احساس می‌کنند بیش از این نباید چوب حراج به اعتبار سیاسی و اجتماعی‌شان بزنند.»
او همچنین با اشاره به اینکه «یک طیف سیاسی خیالش درباره بررسی صلاحیت‌ها راحت است»، افزود: «چهره‌ها ردصلاحیت شوند، شاید اصلاح‌طلبان از ورود به انتخابات خودداری کنند»
خبر جالب دیگر، اظهارات جواد امام عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود که در مصاحبه با یک سایت خبری در پاسخ به اینکه آیا خاتمی بر حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس تأکید کرده است یا نه؟ گفت: خاتمی به جهت اینکه این زمینه فراهم شود که اصلاح‌طلبان بیایند و مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند، تأکید کردند. حالا اینکه چرا خیلی‌ها ثبت‌نام نکردند یکی به دلیل اتفاقات آبان ۹۸ بود و دیگر به این خاطر که انتقاداتی به قانون اساسی و همچنین دستگاه نظارتی داشتند و آن‌هایی هم که ثبت‌نام کردند باید منتظر نتیجه شورای نگهبان باشند. بناست که ما شاهد انتخاباتی پرشور باشیم، لذا کاندیداها نباید در معرض تنگ‌نظری‌ها قرار بگیرند.
اسماعیل گرامی مقدم عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم در گفت‌وگویی بیان کرد: «هرچند نقدهایی به نظارت استصوابی و روند تأیید صلاحیت‌ها وجود دارد، ولی باید در انتخابات شرکت کرد.»
البته این را هم اضافه کنیم که برخی اصلاح‌طلبان معتقدند که اتفاقاً شرایط رقابتی است و انتقادها به شورای نگهبان منطقی نیست. جلال میرزایی رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه «باید تا پایان بررسی صلاحیت‌ها منتظر ماند» گفت: «به نظر می‌رسد شرایط برای برگزاری انتخابات رقابتی فراهم است.»
همه تقصیرات را به گردن شورای نگهبان نیندازیم
همچنین کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه «به مجلس دهم نمره ۱۲ می‌دهم»، گفت: «شورای نگهبان فقط ۱۲ نفر نیست، ۳۰۰ هزار نفر است. همه تقصیرات را به گردن این‌ها نیندازیم.»
مولاوردی: شاید اصلاح‌طلبان لیستی ارائه ندهند
شهیندخت مولاوردی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم در خصوص لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم، گفت: «اصلاح‌طلبان باید به جمع‌بندی برسند که آیا لیستی ارائه خواهند داد یا خیر؟ هنوز درخصوص ارائه لیست یا ارائه ندادن آن به جمع‌بندی نرسیدیم. امکان دارد اصلاح‌طلبان لیستی ارائه ندهند.»
مولاوردی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر شرایط سال 94 مجدداً تکرار شود اصلاح‌طلبان چه سیاستی پیش خواهند گرفت، گفت: ما در این خصوص «نفوس بد» نمی‌زنیم. منتظر هستیم ببینیم نظام و شورای نگهبان چه سیاستی را در قبال اصلاح‌طلبان پیش خواهند گرفت تا بعداً متناسب با آن شرایط، تصمیمات اتخاذ شود.
انتظار ما از لیست امید برآورده نشده
عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تأکید کرد: «انتظاری که ما از لیست امید داشتیم برآورده نشده است شاید به این دلیل بود که برنامه مدونی در اختیار لیست امید قرار نداشت تا بر اساس آن پاسخگویی لازم را داشته باشد، اما برای مجلس یازدهم برنامه ارائه می‌شود و پایش و ارزیابی مستمر وجود خواهد داشت تا نمایندگانی که در چارچوب یک لیست رأی می‌آورند به حال خود رها نشوند.»
عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید هم با حضور در خبرگزاری ایسنا در جمع خبرنگاران گفت: «مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم»
عارف در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم و انتقادات از اصلاح‌طلبان به دلیل حمایت از دولت روحانی گفت: «رأی دادن یک حق و وظیفه ملی است حضور مردم در انتخابات پرشور برای ما یک اصل است و باید تمامی تلاش مسئولان معطوف به حضور مردم باشد. طبیعتاً مردم نیز بر اساس ارزیابی از عملکردشان از نماینده یا یک جریان به آن‌ها رأی خواهند داد.»
بی‌رمقی اصلاحات خیلی به چشم می‌آید!
روزنامه ابتکار هم در یادداشتی با عنوان «بیم و امید اصلاحات در انتخابات» نوشت: «بحث انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا حدودی از تب‌وتاب اولیه افتاده است. این بی‌رمقی البته در جریان اصلاحات خیلی به چشم می‌آید. اصلاح‌طلبانی که در دقیقه نود برای انتخابات مجلس در اسفندماه خیز برداشته بودند حالا در یک سکوت سنگین فرورفته‌اند و حتی برخی از احتمال ندادن لیست توسط این جریان در این دوره خبر می‌دهند.»
اصولگرایان برنده دولت، مجلس و شورای شهر آینده هستند
مهدی آیتی، فعال سیاسی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه این دفعه اصول‌گرایان کرسی‌های این سه نهاد (مجلس، دولت و شورای ‌شهر) را برنده خواهند شد، گفت: آن چیزی که معمولاً در جریانات سیاسی به‌صورت پدیده اتفاق افتاده و باعث ایجاد موج جدید می‌شود، حرف‌های تازه، چهره‌های جدید و جبهه‌های جدیدی است که متولد شده و اعلام حضور و موضع‌گیری می‌کنند از طرفی چون مردم متوجه یک جریان و پیام جدید می‌شوند اقبال می‌آورند، امید می‌بندند و دوباره وارد صحنه سیاسی و اجتماعی می‌شوند.
محبیان: ریاست مجلس قالیباف دور از ذهن نیست
روزنامه ایران هم ضمن انجام گفت‌وگویی نوشت: «امیر محبیان، از تحلیلگران شناخته‌شده اصولگرا معتقد است که اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش روی مجلس در مرحله ثبت‌نام نامزدها ناامیدانه، اصولگرایان سنتی بدون اعتماد به ‌نفس و پایداری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها امیدوارانه حضور یافته‌اند. او البته تأکید دارد که در این میان برنامه‌ای از سوی جریان‌های سیاسی مشاهده نکرده و مخالفان دولت تلاش دارند با تمرکز و مانور دادن روی مشکلات کشور و نسبت دادن آن‌ها به دولت، برنامه انتخاباتی خود را پیش ببرند.»
امیر محبیان در این مصاحبه گفت: «اگر تیم قالیباف بتوانند ترکیبی مؤثر از مجلس را به خود اختصاص دهند، ریاست مجلس قالیباف دور از ذهن نیست. طبعاً نبرد اصلی قالیباف با مدعیان پایداری خواهد بود که بی‌رحمانه در کنار هواداران احمدی‌نژاد خواهند تاخت. در این زمان بعید نیست اصولگرایان سنتی و حتی اصلاح‌طلبان در برابر پایداری‌ها به‌صورت مشروط قالیباف را ترجیح دهند. البته همه این‌ها فعلاً مفروضات ذهنی است و مهم‌تر از همه مشروط به مشخص شدن ترکیب مجلس است.»
همچنین جواد آرین‌منش فعال سیاسی در گفت‌وگویی اظهار داشت: «زاکانی می‌خواهد جایگزین لاریجانی شود» و «قالیباف هم با نیت ریاست مجلس نامزد شده است»
مجلس انقلابی و ورود به قرن جدید اسلام
یکی از خبرهایی که روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه کانال‌های اصولگرا دست‌به‌دست می‌شد بخش‌هایی از سخنرانی حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد قم بود که گفته بود: «فتنه هسته‌ای از گور مجلس ششم درآمد» و «باید ورود به قرن جدید اسلام با شکل‌گیری دولت جوان انقلابی مصادف شود»
عباسی گفته بود: «۵۵۰ روز دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری و ورود به ۱۴۰۰ قرن جدید اسلام زمان داریم. باید ورود به قرن جدید اسلام با شکل‌گیری دولت جوان انقلابی مصادف شود. راه رسیدن به دولت انقلابی ۱۴۰۰ در ۵۵۰ روز آینده از مجلسی می‌گذرد که ۹۰ روز دیگر باید شکل بگیرد. دشمن می‌داند که لیبرال‌ها در درون جمهوری اسلامی کارآمدی‌شان را از دست ‌داده‌اند و دلیل این التهاب‌ها نیز همین است.»
سامانه شورای ائتلاف برای شناسایی کاندیداها
خبر دیگر در اردوگاه اصولگرایان، اظهارات محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی بود که در گفت‌وگو با فارس از سامانه شورای ائتلاف برای شناسایی کاندیداها خبر داد و گفت: «برای فرآیند شناسایی کاندیداها شورای ائتلاف یک سامانه‌ای را به‌زودی معرفی خواهد کرد که طبق آن افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، اگر گفتمان جریان انقلابی را پذیرفته و شرایط شورای ائتلاف را نیز قبول داشته باشند، می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.»
وی افزود: «سازوکار شورای ائتلاف مبتنی بر شناسایی کاندیداها و تعیین نامزد نهایی است به‌طوری‌که این روند از پشت درهای بسته بیرون آمده و مانند گذشته نیست.»
محسن پیرهادی گفت: «این شناسایی افراد برای حضور در لیست ابتدا از پایین به بالا صورت می‌گیرد و از نظرات مردم در قالب مجامع عمومی آغاز می‌شود و در مراحل بعدی بنابر مقبولیت افراد انتخاب خواهند شد.» وی همچنین در پاسخ به این سؤال که نحوه حضور احزاب و شخصیت‌ها در شورای ائتلاف چیست؟ آیا هر حزب در لیست نهایی سهمیه دارد؟ اظهار داشت: «اصلاً امکان سهمیه‌بندی وجود ندارد. پیش‌ازاین هم اعلام کرده‌ایم که سازوکار تعیین مصادیق، چندلایه و مبتنی بر نظرسنجی از نخبگان و عموم مردم است.»
]]>
دیدار مشاور امنیت ملی عراق با ظریف در دوحه ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:40+01:00 2019-12-15T06:07:40+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9854 طاهر مهدوی دیدار مشاور امنیت ملی عراق با ظریف در دوحه ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ وزیر امور خارجه با مشاور امنیت ملی عراق و وزیر خارجه لهستان در دوحه پایتخت قطر دیدار و گفت‌وگو کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز به منظور شرکت در «فروم دوحه» (نشست دوحه) تهران را به مقصد قطر ترک کرد.به گزارش فارس، فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق بعدازظهر دیروز در حاشیه این اجلاس با ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و‌ گفت‌وگو کرد. در این دیدار آخرین تحولات داخلی عراق مورد


دیدار مشاور امنیت ملی عراق با ظریف در دوحه
۱۳۹۸/۰۹/۲۳

Image result for ‫دیدار مشاور امنیت ملی عراق با ظریف در دوحه‬‎
وزیر امور خارجه با مشاور امنیت ملی عراق و وزیر خارجه لهستان در دوحه پایتخت قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز به منظور شرکت در «فروم دوحه» (نشست دوحه) تهران را به مقصد قطر ترک کرد.
به گزارش فارس، فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق بعدازظهر دیروز در حاشیه این اجلاس با ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و‌ گفت‌وگو کرد. در این دیدار آخرین تحولات داخلی عراق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همچنین، یاجیک جاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان نیز با همتای ایرانی خود در حاشیه فروم دوحه دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو نشست.
]]>
افراطی‌ها با پروژه استعفای روحانی چه خوابی برای کشور دیده‌اند؟ ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:36+01:00 2019-12-15T06:07:36+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9853 طاهر مهدوی افراطی‌ها با پروژه استعفای روحانی چه خوابی برای کشور دیده‌اند؟  ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ مجموع مواضع و رفتار مدعیان اصلاح‌طلبی درباره استعفای رئیس‌جمهور را نه همدلی و همراهی با مردم و در راستای حل مشکلات کشور که بیشتر می‌توان یک پروژه مدیریت افکارعمومی و تکمیل پازل دشمن برای ایجاد هرج و مرج و تشدید خشونت در کشور و البته فرار از پاسخگویی درباره وضع موجود توصیف کرد. طی روزهای اخیر و به ویژه پس از ماجرای افزایش ناگهانی و بی‌برنامه قیمت سوخت که به بهانه آشوب‌ها و اغتشاشات در شهر افراطی‌ها با پروژه استعفای روحانی چه خوابی برای کشور دیده‌اند؟
  ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
مجموع مواضع و رفتار مدعیان اصلاح‌طلبی درباره استعفای رئیس‌جمهور را نه همدلی و همراهی با مردم و در راستای حل مشکلات کشور که بیشتر می‌توان یک پروژه مدیریت افکارعمومی و تکمیل پازل دشمن برای ایجاد هرج و مرج و تشدید خشونت در کشور و البته فرار از پاسخگویی درباره وضع موجود توصیف کرد.
طی روزهای اخیر و به ویژه پس از ماجرای افزایش ناگهانی و بی‌برنامه قیمت سوخت که به بهانه آشوب‌ها و اغتشاشات در شهرهای مختلف کشور تبدیل شد، طیف موسوم به اصلاح‌طلب بار دیگر پروژه استعفای روحانی را کلید زده‌اند. گرچه شاید در ابتدای امر برخی چهره‌های سیاسی این جریان در مقابل پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهور موضع گرفته باشند اما آنچه بدیهی است، مجموع رفتار مدعیان اصلاح‌طلبی در این زمینه را نه از روی همدلی و همراهی با مردم و در راستای حل مشکلات کشور که بیشتر می‌توان یک پروژه مدیریت افکارعمومی و تکمیل خواسته یا ناخواسته پازل دشمن برای ایجاد هرج و مرج و تشدید خشونت در کشور توصیف کرد.
روز شنبه نشریه اصلاح‌طلب صدا در شماره جدید خود گفت‌و‌گویی با عباس عبدی از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب منتشر کرد که وی صریحا خواستار استعفای روحانی شده است. عبدی در این گفت‌و‌گو و در تشریح پیشنهاد خود به این نشریه می‌گوید: «هم حملات [به دولت] بسیار شدید و بحران‌ساز شده و هم، مشکلات دارد بیشتر می‌شود و نیاز بیشتری به تصمیم‌های جدی وجود دارد. این مطلب، موضوعی نیست که فقط من آن را مطرح کنم. برای اولین بار در سطح برخی از وزرا، چنین ایده‌ای مطرح‌شده و دارند در مورد آن فکر می‌کنند؛ برای اینکه ببینند چه باید کرد. برخی از وزرا هم به این نتیجه رسیده‌اند که با ادامه این حد از تنش دیگر، کاری نمی‌شود کرد. شنیده‌ام که معاون اول رئیس‌جمهور هم، کم ‌و بیش به چنین فکری رسیده است.»
وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با بیان اینکه «اگر چند تن از وزرا و به طور مشخص، آقای جهانگیری این ایده را جدی بدانند و دنبال کنند، به طور قطع، این اتفاق به شکلی خواهد افتاد»، تصریح می‌کند: « شما می‌بینید که بعد از اتفاقات آبان ماه، هیچ تغییر رفتاری در آنها نمی‌بینید. این، به آن دلیل نیست که چنین اتفاقاتی روی آنها اثر نمی‌گذارد؛ بلکه به این دلیل است که قادر به تصمیم‌گیری نیستند. شاید طرح این موضوع در سطح عمومی کمک کند تا این ایده، جدی شود. فقط من مانده‌ام که چرا آقای روحانی این کار را نمی‌کند؟ شاید یک دلیل آن، این باشد که هنوز امیدوار است طرح مکرون یا مشابه آن را به جایی برساند و تاحدی از زیر فشار بیرون بیاید. »
استعفا یا انتخابات زودرس مسئله این است!
اما نکته قابل تامل در این گفت‌و‌گو آنجاست که عبدی، موضوع برگزاری انتخابات زودرس پس از استعفای روحانی که چندی پیش در روزنامه اعتماد مطرح کرده بود، کاملا نفی کرده و می‌گوید: «پیشنهادم استعفای روحانی است و نه الزاما انتخابات زودرس! چون من معمولا سعی می‌کنم از تیترهایی که مقداری حاد است، اجتناب کنم. هر چند همین تیتر «انتخابات زودرس» هم نسبتا رادیکال بود. ولی بحث اصلی من، همان استعفا و کناره‌گیری است. اینکه بعد از استعفای روحانی چه خواهد شد، مسئله‌ای است که حکومت باید درباره آن تصمیم بگیرد. »
عبدی –شانزدهم آذر- در یادداشتی در روزنامه اعتماد از لزوم انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودرس نوشته و تصریح کرده بود :«هیچ حكومت و دولتی حتی در شرایط عادی نیز نمی‌تواند و مجاز نیست كه با این حد از تنش مدیریت خود را تداوم دهد. در بیشتر نظام‌های سیاسی شیوه‌هایی را برای چنین موقعیت‌هایی پیش‌بینی كرده‌اند... انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری.. می‌تواند همراه با انتخابات مجلس انجام شود. مثلا در اردیبهشت ماه یا حتی در اواخر اسفند ماه. همزمانی در انتخابات می‌تواند برآورده‌كننده یكی از خواست‌های قبلی، یعنی تقارن این دو انتخابات باشد. حتی می‌توان تا زمان انتخابات وظیفه مشخصی را برای دولت و رئیس آن تعیین كرد كه انجام دهند. هیچ چیزی كمتر از این نمی‌تواند نگاه مردم را در باور به اراده حكومت برای تغییر را تحت تاثیر قرار دهد.»
بازی جدید رادیکال‌ها،
 فشار به حاکمیت برای مذاکره
نکته دیگر اینکه از یک ‌سو در رسانه‌هایشان پیشنهاد استعفا را به جناب روحانی می‌دهند و از سوی دیگر مدعی می‌شوند که مخالفین دولت می‌خواهند که دوره‌ او بدون هیچ دستاوردی تمام شود تا به‌نحوی هم بی‌دستاوردی این دولت و ناکارآمدی‌اش را به پای منتقدین‌اش بنویسند و هم شاید افکار عمومی را برای مذاکراتی در آینده آماده کنند؛ به ویژه آنکه موضوع سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به ژاپن این روزها در کانون توجه رسانه‌های اصلاح‌طلب و همچنین رسانه‌های خارجی قرار گرفته است.
روزنامه اعتماد هفته گذشته در یادداشتی در این زمینه نوشت : « اعلام برنامه سفر آقای روحانی به ژاپن را باید ناچارا شروع تلاش دیگری برای رفع یا تخفیف تنش بین ایران و آمریکا از مجاری دیپلماتیك به شمار آوریم و امیدوار باشیم كه چنین تلاشی مورد حمایت همه جناح‌ها در داخل قرار گیرد... طی ماه گذشته شاهد برخی تحولات مثبت در جهت تسهیل تحركات دیپلماتیك بوده‌ایم. مبادله دو زندانی ایرانی و آمریکایی در هفته گذشته و واكنش مثبت ترامپ در قالب تشكر از ایران و یادآوری محاسن مذاكره آخرین تحول از این نوع بود. در این فاصله آقایان روحانی و علی لاریجانی سخنان مثبتی داشتند. تاكید لاریجانی بر بسته نبودن درها برای كار با آمریکا به شرط «اصلاح» سیاست فشار حداكثری و سخنان روحانی در كرمان راجع به سنت پیامبر اكرم (ص) و... آمادگی ایران برای مذاكره به محض برداشته شدن تحریم‌ها قابل توجه است.
این روزنامه در ادامه نوشت : واقعیت این است كه تهران باید تا حداكثر توان نشان دهد كه موضعی منطقی و واقع‌بینانه در این رابطه دارد و به سهم خود آماده تلاش در این رابطه است. بدیهی است كه در پی اعلام آمادگی مستمر ترامپ برای مذاكره، نباید شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد كه طرف آمریکایی بتواند علاوه‌بر اعمال تحریم‌های ظالمانه در جنگ تبلیغاتی در منظر افكار عمومی جهانی نیز دست پیش را داشته باشد.»
با گره زدن مذاکره به استعفای دولت نظام منفعل می‌شود!
شاید از همین روست که سعید حجاریان از تئوریسن‌های طیف موسوم به اصلاحات پیشنهاد می‌دهد برای وادار کردن نظام به پذیرش مذاکره با آمریکا و دیدار روحانی با ترامپ، اعضای کابینه به صورت دسته‌جمعی ابتدا مذاکره را توصیه و سپس موضوع استعفا را مطرح نمایند.
وی چندی پیش در یادداشتی تصریح کرده بود: «من مجموعاً به‌دنبال کاهش هزینه سیاسی هستم، آن هم در دوره‌ای که فایده‌ای بر آن مترتب نیست. سیاست کار جمعی است و نمی‌توان با پرداخت هزینه‌های تک‌نفره، پروژه سیاسی را پیش برد. لذا باید با خرد جمعی، هزینه- فایده کرد و بعد دست به کنش زد. فرض کنیم آقای روحانی تصمیم بگیرد با رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کند و ترامپ را به آرزوی دیرینه‌اش یعنی عکس یادگاری برساند. اگر روحانی این تصمیم را براساس برداشت و تحلیل شخصی‌اش بگیرد، عملی نادرست مرتکب شده چون صرفاً خود را قربانی کرده است. اما همین عمل ممکن است در حالتی دیگر درست و دقیق باشد. اگر عقل جمعی کابینه و نظرهای کارشناسی، مذاکره را توصیه کند و مذاکره را مثلاً به استعفا گره بزند و حتی رضایت جمعی از نمایندگان مجلس را هم جلب کند، همان عمل نادرست، موجه می‌شود. زیرا پس از مذاکره احتمالی روحانی - حتی بدون استجازه- که ممکن است هر عاقبتی را در پی داشته باشد، هزینه‌ها سرشکن شده است.»
استعفا؛ بخشی از دکترین شوک و راهبرد «بی‌دولت‌سازی»؟
در کنار موارد ذکر شده، موضوعی که نباید به آسانی از آن گذشت این است که اصلاح‌طلبان که از میزان کاهش محبوبیت روحانی اطلاع دارند و نیز خود را بازنده قطعی انتخابات مجلس می‌دانند، احتمالا با این پروژه، قصد دارند با برهم زدن قواعد بازی و میز دموکراسی در کشور، هزینه شکست خود را نیز بر گرده نظام تحمیل کنند. نکته قابل تامل، همزمانی پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهور با ادامه هرج و مرج و اغتشاشات در کشورهای منطقه نظیر عراق و لبنان و متاثر از خلاء قدرت و انحلال دولت در این کشورهاست.
طی هفته‌های گذشته بقایای حزب بعث و حکومت جنایتکار صدام در عراق، و آدمکش‌های منفوری مانند ولید جنبلاط و سمیر جعجع در لبنان، طبق نقشه آمریکا و عربستان و اسرائیل، خواستار استعفای رئیس‌دولت (عادل عبدالمهدی و سعد حریری) شدند و این کشورها را در کام بی‌ثباتی و ناامنی فرو بردند.
و حالا گویا در ایران هم، طیف متهم در دو کودتای 78 و 88، شبیه همان بازی را تکرار می‌کنند. ابتدا مردم را با وعده‌های دروغ و عملکرد وارونه ناراضی کردند، و حالا با ژست اعتراض، از پاسخگویی فرار کنند. آنها در فتنه سبز، از سوی نتانیاهو، سرمایه بزرگ اسرائیل خوانده شدند و برخی از همین‌ها خواستار استعفای رئیس‌دولت شده‌اند و حال آنکه بخش عمده‌ای از گرفتاری امروز روحانی، زیر سر خود آنهاست.
پرسش بسیار مهم این است که اگر سر تا ته نقشه دشمنان ملت‌های منطقه در این پروژه روشن است، چرا برخی مدعیان اصلاح‌طلبی، همان نقشه دیکته شده را اجرا می‌کنند؟ آنها چه شباهتی با بعثی‌ها و داعش و قوات‌اللبنانیه و مانند آن دارند؟ و حاضرند مرزهای خیانت را تا کجا جا‌به‌جا کنند؟
]]>
رئیس مجمع عالی جهادگران کشور: درگذشتگان اردوهای جهادی را شهید اعلام کنید ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:33+01:00 2019-12-15T06:07:33+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9852 طاهر مهدوی رئیس مجمع عالی جهادگران کشور:درگذشتگان اردوهای جهادی را شهید اعلام کنید ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ رئیس مجمع عالی جهادگران کشور گفت: نیروهای جهادی در حال حاضر تنها قشری هستند که بدون هیچ دستمزد و امتیازی مشغول خدمت به هموطنانمان هستند. ضرغام پرنیان در حاشیه بازدید از دفتر نمایندگی کیهان قم با تقدیر از تلاشهای روزنامه کیهان در راستای انعکاس خدمات جهادگران اظهار داشت: اگرچه در بخش‌های مختلف تلاش‌های جهادی برای پیشرفت و آبادانی کشور جریان دارد اما نیروهای جهادگر اعم از دانش‌آموز رئیس مجمع عالی جهادگران کشور:
درگذشتگان اردوهای جهادی را شهید اعلام کنید
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
رئیس مجمع عالی جهادگران کشور گفت: نیروهای جهادی در حال حاضر تنها قشری هستند که بدون هیچ دستمزد و امتیازی مشغول خدمت به هموطنانمان هستند.
ضرغام پرنیان در حاشیه بازدید از دفتر نمایندگی کیهان قم با تقدیر از تلاشهای روزنامه کیهان در راستای انعکاس خدمات جهادگران اظهار داشت: اگرچه در بخش‌های مختلف تلاش‌های جهادی برای پیشرفت و آبادانی کشور جریان دارد اما نیروهای جهادگر اعم از دانش‌آموز و دانشجو بدون دریافت هیچ هزینه و دستمزدی و حتی با هزینه شخصی در اردوهای سازندگی حضور می‌یابند.
وی با اشاره به آمار درگذشتگان و مجروحین نیروهای جهادگر که در حین مأموریت در حوادث گوناگون جان خود را از دست داده‌اند افزود: امروز جبهه مقابله با دشمن، محرومیت‌زدایی از کشور است و باید این نیروها در زمره شهدا ثبت و ضبط شوند.
رئیس مجمع عالی جهادگران کشور با بیان اینکه تلاشهایی برای قانع کردن مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران در جهت پذیرفتن این خواسته انجام شده است گفت: مسئولین مربوطه حتی حاضر نیستند اجازه بدهند لفظ شهید بر سنگ مزار عزیزان از دست رفته اردوهای جهادی استفاده شود یا پیکر این عزیران در گلستانهای شهدا به خاک سپرده شوند.
پرنیان تصریح کرد: به یقین اگر مسئولین این خواسته را اجابت کنند میل و رغبت و انگیزه جهاد در میان جوانان گسترش خواهد یافت و همین امر زمینه‌ساز تحقق گام دوم انقلاب خواهد شد.
وی ظرفیت اردوهای جهادی برای زدودن محرومیت از کشور را نامحدود عنوان کرد.
شایان ذکر است تاکنون 22 نفر از دانشجویان عضو گروه‌های جهادی در حین مأموریت جان خود را از دست داده‌اند.
]]>
عضو کادر پزشکی شیخ زکزاکی در مراسم سالگرد کشتار زاریا: تنها سلاح ما در 3 روز هجوم ارتش به شیعیان نیجریه فریادهای یا الله، یا حسین(ع) و یا مهدی(عج) بود ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:29+01:00 2019-12-15T06:07:29+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9851 طاهر مهدوی عضو کادر پزشکی شیخ زکزاکی در مراسم سالگرد کشتار زاریا:تنها سلاح ما در 3 روز هجوم ارتش به شیعیان نیجریه فریادهای یا الله، یا حسین(ع) و یا مهدی(عج) بود ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ در مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، که به همت دفتر بسیج دانشجویی بین‌الملل و جهان اسلام در دانشگاه تهران برگزار شد یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه به تشریح هجوم وحشیانه به شیعیان این کشور پرداخت و گفت زنده ماندن شیخ زکزاکی یک معجزه است. مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، به همت دفتر بسی عضو کادر پزشکی شیخ زکزاکی در مراسم سالگرد کشتار زاریا:
تنها سلاح ما در 3 روز هجوم ارتش به شیعیان نیجریه
فریادهای یا الله، یا حسین(ع) و یا مهدی(عج) بود
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
در مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، که به همت دفتر بسیج دانشجویی بین‌الملل و جهان اسلام در دانشگاه تهران برگزار شد یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه به تشریح هجوم وحشیانه به شیعیان این کشور پرداخت و گفت زنده ماندن شیخ زکزاکی یک معجزه است.
مراسم بزرگداشت چهارمین سالگرد کشتار زاریا، به همت دفتر بسیج بین‌الملل و جهان اسلام بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد. بنابراین گزارش در ابتدای این مراسم، گوشه‌هایی از مستند «ستاره‌های زاریا» به کارگردانی طاها فروتن پخش شد.
بعد از اکران مستند «ناصر عمر» از جانبازان و بازماندگان کشتار زاریا و عضو کادر پزشکی جنبش اسلامی نیجریه، با حضور در جمع دانشجویان، از جزئیات حمله به شیعیان نیجریه گفت.
ناصر عمر در اظهارات خود، خاطرات و نکات جالب و قابل توجهی از تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر اندیشه شیخ ابراهیم زکزاکی، جریان تشیع در نیجریه، شخصیت منحصر به فرد شیخ زکزاکی، جزئیات حمله نظامیان نیجریه به حسینیه حضرت بقیهًْ‌الله(عج) زاریا و وضعیت کنونی سلامتی شیخ زکزاکی ارائه کرد.
وی در ابتدای سخنان خود بیان کرد: شیخ زکزاکی ادامه دهنده راه امام خمینی(ره) است و همواره ایشان را الگوی راستین نهضت خود معرفی کرده است.
عشق شیخ ابراهیم به پیرجماران
او با‌اشاره به کشتار زاریا افزود: در 12 دسامبر 2015 دولت نیجریه با استفاده از ارتش خود به حسینیه بقیهًْ‌الله حمله کرد. زیرا به زعم دولت نیجریه آنجا محلی برای تربیت نظامی شیعیان به شمار می‌رفت. در حالی که هرگز چنین نبود. در ابتدای حمله ارتش آنها به مذاکره و صحبت مسالمت‌آمیز دعوت شدند، ولی ارتش بدون توجه به این امر، شروع به تیراندازی بی‌وقفه کرد و از حاضران در حسینیه تا جایی که می‌توانست به شهادت رساند. ارتش نیجریه وقیحانه‌تر حتی از انتقال مجروحان به بیمارستان نیز جلوگیری کرد و راه‌های ارتباطی به حسینیه را مسدود کرد.
وی در ادامه افزود: پس از این اتفاق، تمامی برادران و خواهران از بیم آنکه مبادا آسیبی متوجه شیخ شود به سمت منزل شیخ روانه شدند. در حالی که دستانشان خالی بود و از ابتدایی‌ترین سلاح‌ها محروم بودند. مهاجمان ارتش از خانه شیخ نیز نگذشتند و تمام کسانی را که آنجا بودند به گلوله بستند و اجساد آنان را نیز به آتش کشیدند.
وی با‌ اشاره به این نکته که تنها سلاح ما در آن لحظات فریادهای یاالله یاحسین و یامهدی بود تصریح کرد: هنگامی که نظامیان ارتش این فریادهای ما را می‌شنیدند به تحکم پاسخ می‌دادند: «حسین و مهدی را بخوانید تا به یاری‌تان بیایند». این تهاجم و حمله وحشیانه همچنان تا سه روز ادامه داشت ولی شیعیان و هواداران شیخ در طول این سه روز ایشان را تنها نگذاشتند.
ناصر عمر با شرح صحنه درگیری نظامیان و شیعیان در منزل شیخ خاطرنشان کرد: با اینکه از هر نوع تهاجمی علیه ما استفاده کردند و انواع آر‌پی‌جی، راکت و گازهای دودزا را علیه ما به کار بردند، اما همچنان تنها پرسش ما این بود که «متی نصرالله؟!». نظامیان ارتش در پایان امر نیز با لگد و چوبدستی و باتوم، ما را به اردوگاهی منتقل کردند. با این وجود تنها دغدغه ما در اردوگاه این بود که نکند شیخ و خانواده‌اش را به شهادت
برسانند.
وی با ‌اشاره به وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی افزود: همه قرائن حاکی از این است که تنها یک معجزه می‌توانسته شیخ را زنده نگاه دارد؛ درحالی که 43 ترکش در جمجمه، 9 ترکش در دست راست و 3 ترکش در پای چپ ایشان باقی مانده است و دوبرابر مقدار بحرانی در بدن ایشان سرب و کادمیم به جا مانده است. شیخ اوضاع خود را این گونه توصیف می‌کند که گویی هرروزه از نوک سر تا سینه او مواد مذاب در حال حرکت‌اند. متخصصان ایرانی و انگلیسی اذعان دارند که در طول خدمت پزشکی خود با چنین امری روبرو نبوده‌اند؛ زیرا ده درصد این مقدار سرب و کادمیم برای فوت یک شخص کافی است!
کشتار شیعیان نیجریه؛ پروژه آل‌سعود
وی در جمع‌بندی صحبت‌های خود عنوان کرد: شیخ زکزاکی از آن دسته افراد است که خداوند عمیقا دوستش دارد و زنده ماندن ایشان نمی‌تواند چیزی جز عشق حضرت باریتعالی به این بنده خود باشد. همه خواسته ما از برادران و خواهران نیجریه‌ای و غیرنیجریه‌ای این است که برای ادامه حیات شیخ دعا کنند و از خدا بخواهند که شفای عاجل ایشان را عنایت بفرماید. همچنین تقاضای ما از دولت‌های اسلامی این است که شرایط درمان شیخ را هرچه سریعتر فراهم کنند، چراکه ادامه وضعیت موجود خطرات بسیاری را متوجه شیخ زکزاکی می‌کند.
وی در ادامه سخنرانی خود نیز گفت: کشتار شیعیان این منطقه پروژه عربستان سعودی است و عربستان در طول چند سال اخیر مبلغان بسیاری را تربیت کرده است که وهابیت را در نیجریه رواج دهند و نه تنها با شیعیان، بلکه با صوفیان سنی‌مذهب نیز خصومت می‌ورزند.
وی گفت: بوکوحرام نیز ساخته دست همین جماعت است و سیاست‌هایی نظیر سیاست‌های داعش را پیش می‌برد و از آنجا که نفت این منطقه حائز اهمیت است، برای آمریکا و شریکش عربستان اهمیت پیدا کرده است و با وعده پیشرفت اقتصادی، دولت این کشور را پیرو خویش کرده است. آمریکا، انگلیس، اسرائیل، فرانسه و عربستان 5 کشوری هستند که این بلا را سر شیعیان نیجریه آورده‌اند و این نکته‌ای است که محمد بن‌سلمان در مصاحبه‌ای آن را افشا کرده است.
گفتنی است در پایان مراسم نیز به سوگواری و ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخته شد.
لازم به ذکر است که کشتار زاریا توسط نظامیان نیجریه در سال 2015 میلادی، به شکل فجیعی با حمله آنان به حسینیه حضرت بقیه‌ًْالله(عج) و پس از آن به منزل شیخ زکزاکی، رخ داد که طی آن هزاران نفر شهید و زخمی شده و بسیاری نیز بازداشت شدند. شیخ ابراهیم زکزاکی نیز به همراه همسرشان به مکان نامعلومی منتقل شدند.
]]>
دولت ساخته و پرداخته شماست لطفاً دیگر «تکرار» نکنید ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:25+01:00 2019-12-15T06:07:25+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9850 طاهر مهدوی پاسخ ائتلاف نیروهای انقلاب به بیانیه ۷۷ نفره اصلاح‌طلباندولت ساخته و پرداخته شماست لطفاً دیگر «تکرار» نکنید ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ کمیته سیاسی ائتلاف نیروهای انقلاب در پاسخ به بیانیه 77 نفر از اصلاح‌طلبان، تاکید کرد: این دولت که شما هم به آن معترض‌‎اید و می‌خواهید با این بیانیه‌ها خود را از عواقب کم‌کاری‌های آن برای انتخابات آینده مصون و محفوظ نگاه دارید، ساخته و پرداخته خود شما و نتیجه «تکرار می‌کنم»‌های شماست، پس لطفا دیگر تکرار نکنید. در این بیانیه آمده است: روشن است که پیش پاسخ ائتلاف نیروهای انقلاب به بیانیه ۷۷ نفره اصلاح‌طلبان
دولت ساخته و پرداخته شماست لطفاً دیگر «تکرار» نکنید
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
کمیته سیاسی ائتلاف نیروهای انقلاب در پاسخ به بیانیه 77 نفر از اصلاح‌طلبان، تاکید کرد: این دولت که شما هم به آن معترض‌‎اید و می‌خواهید با این بیانیه‌ها خود را از عواقب کم‌کاری‌های آن برای انتخابات آینده مصون و محفوظ نگاه دارید، ساخته و پرداخته خود شما و نتیجه «تکرار می‌کنم»‌های شماست، پس لطفا دیگر تکرار نکنید.
در این بیانیه آمده است: روشن است که پیش فرض مسلم اصلاح‌طلبان امضاء‌کننده‌ بیانیه‌این است که عده‌ای از شهروندان عادی و غیر مسلح به‌عنوان اعتراض به گرانی بنزین به خیابان‌ها آمده‌اند و عده‌ای جنایتکار (بانیان، آمران و عاملان) آنها را به صرف اعتراض به گلوله بسته‌اند.
ما ضمن احترام به حقوق مردم در اعتراض به تصمیمات و اقدامات قابل انتقاد دولت و به رسمیت شناختن هرگونه حق اعتراض مسالمت‌آمیز قانونی آنان، قضاوت درباره این مطلب را بر عهده مردم ایران و مخصوصاً کسانی که از نزدیک شاهد حوادث روزهای شنبه و یکشنبه 25 و 26 آبان نود و هشت بوده‌اند می‌گذاریم و تنها می‌پرسیم آیا آتش زدن صدها بانک و ده‌ها پمپ بنزین و فروشگاه و اماکن دولتی و خصوصی و غارت و ویرانی و نابودی تأسیسات شهری و تیراندازی به نیروهای انتظامی و شهروندان بی‌دفاع و بی‌گناه و کشتار و ضرب و شتم مردم را باید « اعتراض مردم عادی و غیر مسلح» دانست و از آن دفاع کرد؟...باید پرسید اگر شما بودید و می‌دیدید عده‌ای به سمت مخازن سوخت یک شهر مانند سیرجان هجوم آورده‌اند و می‌خواهند آنها را آتش بزنند چه می‌کردید؟ آیا اجازه می‌دادید شهری را به آتش بکشند. آن وقت اگر نیروی انتظامی اقدامی نکرده بود آیا اعلامیه نمی‌دادید و این بار از مردم شهر دفاع نمی‌کردید؟
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب آورده است: نکته دوم بند دوم بیانیه ‌این است که «تصمیم‌گیری در پستوی‌های حکومتی» صورت گرفته و به «حاکمیت قانون و ارکان قانون اساسی» بی‌توجهی شده و «از همه مهم‌تر، حق آگاهی و مشارکت مردم و نمایندگان واقعی آنها در اداره عمومی کشور انکار شده است.»
حال ببینیم این ادعایی که شما آن را «خطرناک و بیش از هر دشمنی تهدید‌کننده کیان ایران عزیز و سرنوشت ایرانیان» می‌دانید چه اندازه صحت دارد. آقایان خوب می‌دانند که تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین طبق مصوبه مجلس دهم ذیل ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه به صورت قانونی به دولت واگذار شده است و دولت هم تصمیم گرفته و تاریخ و نحوه اجرا و نحوه اعلام آن را هم خود دولت تعیین کرده است. بنابراین هیچ پستویی جز پستوی خود دولت وجود نداشته و به «حاکمیت قانون و ارکان قانون اساسی» هم بی‌توجهی نشده است... اما اینکه در همین بند دوم بیانیه به «انکار حق آگاهی» مردم ‌اشاره کرده‌اید، باید این گله را از دولت ناکارآمد و محبوب خود بکنید که چرا کمتر از چهل و هشت ساعت قبل از اجرای ناگهانی و غافلگیرانه افزایش قیمت بنزین از زبان وزیر نفت خود خطاب به خبرنگاران و رسانه ملی که از او درباره «سهمیه‌بندی بنزین» سؤال می‌کنند می‌گوید«شایعه سازی نکنید» و « دولت هیچ دستوری در این باره به ما نداده است» ؟! آیا نباید مردم از دولت مورد حمایت شما و مسئولان دولتی وابسته به تشکیلات سیاسی و حزبی شما ناراضی باشند؟ آن هم در حالی که دولت به هشدار مسئولان متعدد که شرایط را برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین مناسب نمی‌دانسته‌اند توجهی نکرده است.
در این بیانیه همچنین آمده است: نکته مهم بند پنجم بیانه این است که امضاکنندگان از «متصدیان حکومت» (بخوانید متصدیان نظام) خواسته‌اند با عادی‌سازی روابط خارجی بساط تحریم‌ها را جمع کنند. واضح است که آقایان تحریم‌ها را علت اصلی مشکلات اقتصادی می‌دانند اما راه علاج را «عادی‌سازی روابط خارجی» قلمداد می‌کنند. باید پرسید مقصود شما از «عادی‌سازی روابط خارجی» چیست؟ مگر همین دولت محبوب و مورد حمایت شما یک بار به همین توصیه شما عمل نکرد و در دولت اوباما روابط خارجی را عادی کرد و با سران آمریکا و اروپا مذاکره کرد و برجام را به وجود آورد؟ یک ملت چند بار باید از یک سوراخ گزیده شود؟ آیا تجربه تلخ برجام برای ملت ما کافی نیست که حال شما دوباره نظام جمهوری اسلامی را متهم می‌کنید که چون روابط خارجی را عادی نکرده گرفتار تحریم شده است. آیا رفتار ترامپ را با ایران و کره شمالی و سخنان او را درباره نفت سوریه، عراق و دخالت‌های او را در ونزوئلا، بولیوی و لبنان نمی‌شنوید و نمی‌دانید که این گونه توصیه به «عادی سازی روابط خارجی» برای رفع تحریم‌ها می‌کنید؟ از نظر آمریکایی‌ها الگوی مطلوب «روابط عادی خارجی» عربستان سعودی است که گاو شیرده است و نفت می‌فروشد و به آمریکا اجازه می‌دهد که آن را بدوشد در مقابل به عربستان اسلحه بدهد تا بر سر مردم مظلوم یمن و دیگر جاها بریزد و نوکری کند. شما بعد از فاجعه برجام، با چه روئی دوباره متصدیان حکومت را به مذاکره با آمریکا و اروپا دعوت می‌‎کنید و عادی‌سازی روابط خارجی را راه‌حل مشکلات می‌دانید؟
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تأکید کرد: واقعاً باید به صادرکنندگان و امضاکنندگان این بیانیه و صاحبان چنین تفکر و تحلیلی، دست‌مریزاد گفت، حقیقتاً آقایان و خانم‌ها زحمت کشیده‌اند!! به این حضرات باید گفت آقایان و خانم‌ها، این دولت که شما هم به آن معترض‌‎اید و می‌خواهید با این بیانیه‌ها و آدرس غلط دادنها خود را از عواقب ندانم‌کاری‌ها و کم‌کاری‌های آن برای انتخابات آینده مصون و محفوظ نگاه دارید، ساخته و پرداخته خود شما و نتیجه «تکرار می‌کنم»‌های شماست. این آشی است که خود شما پخته‌اید و حالا از بس شور شده، خودتان هم فهمیده‌اید. ملت هم فهمیده است. پس لطفا دیگر «تکرار نکنید».
]]>
ماهاتیر محمد در نشست اقتصادی دوحه: از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:18+01:00 2019-12-15T06:07:18+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9849 طاهر مهدوی ماهاتیر محمد در نشست اقتصادی دوحه: از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ نخست وزیر مالزی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را غیرقانونی می‌داند؛ او می‌گوید که کشورش از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کند. چنان‌که فارس به نقل از شبکه الجزیره گزارش کرده؛ «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی تاکید کرد که کشورش از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند. نخست‌وزیر مالزی گفت: تحریم را فقط سازمان ملل باید علیه یک کشور اعمال کند. وی به مقامات آمریکایی تاکید کرد که ا
ماهاتیر محمد در نشست اقتصادی دوحه:
 از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
نخست وزیر مالزی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را غیرقانونی می‌داند؛ او می‌گوید که کشورش از این تحریم‌ها حمایت نمی‌کند.
چنان‌که فارس به نقل از شبکه الجزیره گزارش کرده؛ «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی تاکید کرد که کشورش از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند. نخست‌وزیر مالزی گفت: تحریم را فقط سازمان ملل باید علیه یک کشور اعمال کند.
وی به مقامات آمریکایی تاکید کرد که اجازه دهند در زمینه حاکمیت تحریم‌ها قواعد و قوانین مشخصی وجود داشته باشد. وی در سخنرانی خود در نشست اقتصادی «انجمن دوحه» که دیروز در حال برگزاری بود در حضور «ایوانکا ترامپ» دختر رئیس جمهور آمریکا و «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مشکلاتی را برای کشورهای دیگر به‌وجود آورده است. نخست‌وزیر مالزی در ادامه سخنرانی خود در دوحه افزود: ما ایده تحریم‌ها را دوست نداریم. ما یک اقتصاد کوچک هستیم و همه کاری که برای حل مسالمت‌آمیز بحران‌ها می‌توانیم بکنیم این است که دعا و موعظه کنیم.
محمد در بخش پرسش و پاسخ در جواب به این سوال که چه زمانی قدرت را واگذار می‌کند از پاسخ مستقیم طفره رفت اما گفت که هر زمانی مشکلات حل و فصل شوند آماده سپردن قدرت به «انور ابراهیم» جانشین خود است.
ماهاتیر 94 ساله سه‌شنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ای به رویترز گفت که او تا پیش از برگزاری نشست «سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک» که قرار است در ماه نوامبر سال 2020 در مالزی برگزار شود، سمت خود را به معاونش واگذار نمی‌کند اما  پس از آن می‌تواند آماده انجام این کار شود.
]]>
باید در مقابل قداره‌کشان جهانی بُرد موشک‌هایمان را افزایش دهیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:07:03+01:00 2019-12-15T06:07:03+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9848 طاهر مهدوی مدیرمسئول کیهان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا: باید در مقابل قداره‌کشان جهانی بُرد موشک‌هایمان را افزایش دهیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، درباره افزایش توان موشکی کشور اظهار داشت: در دنیایی که همه علیه جمهوری اسلامی ایران قداره می‌کشند نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و نظاره‌گر باشیم. باید توان نظامی خود را افزایش دهیم و موشک‌هایمان که امروزه از برد بلند برخوردار بوده و نقطه‌زن نیز هستند یکی از ده‌ها عامل بازدارند مدیرمسئول کیهان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا:
باید در مقابل قداره‌کشان جهانی بُرد موشک‌هایمان را افزایش دهیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
Image result for ‫باید در مقابل قداره‌کشان جهانی بُرد موشک‌هایمان را افزایش دهیم‬‎
«حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، درباره افزایش توان موشکی کشور اظهار داشت: در دنیایی که همه علیه جمهوری اسلامی ایران قداره می‌کشند نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و نظاره‌گر باشیم. باید توان نظامی خود را افزایش دهیم و موشک‌هایمان که امروزه از برد بلند برخوردار بوده و نقطه‌زن نیز هستند یکی از ده‌ها عامل بازدارنده در مقابل دشمنانی است که علیه انقلاب و مردم و نظام اسلامی به تخاصم ایستاده‌اند.
وی به حضور آمریکا در منطقه اشاره کرد و افزود: مقامات آمریکایی انکار نمی‌کنند که برای مقابله با ایران اسلامی در منطقه حضور دارند، بنابراین طبیعی است که مراکز نظامی و استراتژیک آمریکا را اهداف احتمالی خود بدانیم تا چنانچه دست به اقدام خصمانه‌ای زدند پاسخ پشیمان‌کننده‌ای دریافت کنند و ما به لطف خدا و همت دانشمندان و رزمندگانمان از این توان برخورداریم.
وی گفت: آمریکا در منطقه گروگان ماست ولی کانون‌های استراتژیک آن منحصر به منطقه نیست، بنابراین باید قدرت پاسخگویی ما نیز محدود به منطقه نباشد. موشک‌های دور‌برد و نقطه‌زن ما این امکان را فراهم آورده‌اند.
مدیرمسئول کیهان با بیان اینکه دشمنان به‌دنبال تضعیف صنایع موشکی و کاهش حضور ما در منطقه هستند، خاطرنشان کرد: آنها می‌خواهند ایران را تبدیل به لقمه‌ای کنند تا به‌راحتی قابل بلعیدن باشد.
]]>
از «آبه» آبی‌گرم نمی‌شود گمشده دولت، همت و تدبیر است ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:06:51+01:00 2019-12-15T06:06:51+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9847 طاهر مهدوی از «آبه» آبی‌گرم نمی‌شود گمشده دولت، همت و تدبیر است  ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ جریان مدعی حمایت از دولت طی روزهای اخیر همچون 6 سال گذشته یک‌ بار دیگر دادن آدرس غلط به جامعه را در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ این‌بار به بهانه سفر آتی رئیس‌جمهور به ژاپن. متأسفانه دولت روحانی در 6 سال اخیر اقتصاد کشور را به پای سیاست خارجی قربانی کرده و این مسئله علاوه‌بر کاهش ارزش پول‌ملی، سفره مردم را نیز کوچک کرده است. راه علاج مشکلات کشور، همت و تدبیر دولت است. تجربه ثابت کرده است که از د از «آبه» آبی‌گرم نمی‌شود گمشده دولت، همت و تدبیر است
  ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
جریان مدعی حمایت از دولت طی روزهای اخیر همچون 6 سال گذشته یک‌ بار دیگر دادن آدرس غلط به جامعه را در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ این‌بار به بهانه سفر آتی رئیس‌جمهور به ژاپن.
متأسفانه دولت روحانی در 6 سال اخیر اقتصاد کشور را به پای سیاست خارجی قربانی کرده و این مسئله علاوه‌بر کاهش ارزش پول‌ملی، سفره مردم را نیز کوچک کرده است. راه علاج مشکلات کشور، همت و تدبیر دولت است. تجربه ثابت کرده است که از دلال‌هایی همچون آبه، آبی‌گرم نمی‌شود.
بر طبق خبرهای منتشر شده، روحانی رئیس‌جمهور کشورمان پس از شرکت در کنفرانسی در مالزی، روز 28 آذر(19 دسامبر) وارد توکیو پایتخت ژاپن می‌شود.
پیش از این عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه و فرستاده ویژه ایران در توکیو در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن از سفر قریب‌الوقوع روحانی به توکیو خبر داده بود.
معمولا این قبیل سفرها با هدف گسترش و ارتقای روابط دوجانبه و امضای تفاهم‌نامه‌های جدید در حوزه‌های مختلف صورت می‌گیرد، اما متأسفانه آنچه رسانه‌های دولتی و همچنین رسانه‌های مدعی اصلاحات تاکنون درباره اهداف این سفر مطرح کرده‌اند، به هیچ عنوان به ارتقای روابط دوجانبه ارتباطی نداشته و مسئله اصلی واسطه‌گری ژاپن میان ایران و آمریکا است!
هیاهوی رسانه‌ای!
در روزهای اخیر رسانه‌های دولتی و همچنین رسانه‌های مدعی اصلاحات با هیاهو و جنجال، این‌گونه القاء کردند که قرار است در سفر روحانی به ژاپن، مقدمات مذاکرات جدید فراهم شده و گشایشی اقتصادی رخ دهد.
در همین رابطه روزنامه همشهری- ارگان رسانه‌ای شهرداری تهران- (23 آذر) در گزارشی با عنوان «توکیو؛ دریچه مذاکره وگشایش اقتصاد» نوشت:«حسن روحانی، رئیس‌جمهوری احتمالا در روزهای آخر همین هفته، زیر موج فشارها و هشدارهای رسانه‌های مخالف دولت، راهی ژاپن خواهد شد. پیش‌تر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، در روزهای 22 و 23 خرداد به تهران سفر کرده و با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهوری دیدار کرده بود. در آن زمان گفته می‌شد هدف آبه از سفر به تهران، میانجی‌گری بین ایران و آمریکاست. هدفی که البته محقق نشد، اما حالا اخبار تازه دریافتی نشان می‌دهد دریچه‌هایی به سوی مذاکره باز شده».
ارگان رسانه‌ای شهرداری تهران در ادامه نوشت:«احتمالا در جریان سفر رئیس‌جمهور به ژاپن، این کشور با چراغ سبز آمریکا، 3 امتیاز برای ایران قائل خواهد شد. در نظر گرفتن معافیت تازه برای ژاپن در خرید نفت از ایران، ایجاد یک کانال نقل و انتقال مالی و آزادسازی دست‌کم 1/5میلیارد دلار از پول‌های ایران از جمله امتیازهای احتمالی است که ایران دریافت خواهد کرد».
روزنامه زنجیره‌ای آرمان نیز- 20 آذر- در مطلبی نوشته بود: «تصمیم گرفته شده که رئیس‌جمهور ایران به ژاپن سفر کند... توکیو جز نقش میانجی‌گری(میان ایران و آمریکا) که این روزها پیگیر آن است، کار دیگری از دستش بر نمی‌آید».
این روزنامه زنجیره‌ای در ادامه نوشته بود: «در شرایطی که همسایگان ما با فروش نفت و جذب درآمدهای سرشار ارزی به پیش می‌تازند و ایران در حصر اقتصادی از پیشرفت باز مانده، شاید این رویکرد به‌وجود آمده که رئیس‌جمهور مأموریت پیدا کند راهی آبرومندانه برای حل و فصل مسئله بیابد و ایران از زیر بار فشار تحریم‌ها خارج شود».
همچنین روزنامه زنجیره‌ای اعتماد- 21 آذر-  در مطلبی نوشته بود: «اعلام برنامه سفر آقای روحانی به ژاپن را باید ناچارا شروع تلاش دیگری برای رفع یا تخفیف تنش بین ایران و آمریکا از مجاری دیپلماتیک به شمار آوریم و امیدوار باشیم که چنین تلاشی مورد حمایت همه جناح‌ها در داخل قرار گیرد... واقعیت این است که تهران باید تا حداکثر توان نشان دهد که موضعی منطقی و واقع‌بینانه در این رابطه دارد و به سهم خود آماده تلاش در این رابطه است. بدیهی است که در پی اعلام آمادگی مستمر ‌ترامپ برای مذاکره، نباید شرایط به‌گونه‌ای رقم بخورد که طرف آمریکایی بتواند علاوه‌بر اعمال تحریم‌های ظالمانه در جنگ تبلیغاتی در منظر افکار عمومی‌ جهانی نیز دست پیش را داشته باشد».
خبرگزاری دولتی ایرنا نیز در روزهای گذشته در مطلبی نوشته بود: «قبلاً که ایران در انزوا قرار گرفته بود تنها عمان حاضر به ایفای نقش میانجی‌گری بود اما الان از فرانسه و سوئیس تا ژاپن و انگلیس و از عمان تا عراق و پاکستان می‌خواهند چنین نقشی را برعهده داشته باشند... باید به همه طرفینی که نقش میانجی را ایفا می‌کنند، بها بدهیم و با آنها کار کنیم».
اجازه گرفتن ژاپن از آمریکا!
رسانه‌های زنجیره‌ای سفر روحانی به ژاپن را مقدمه مذاکرات جدید و گشایش اقتصادی جا زده‌اند. این در حالی است که ژاپن به هیچ عنوان از استقلال سیاسی برخوردار نبوده و به طرز تأسف‌برانگیزی، مطیع اوامر و دستورات توهین‌آمیز آمریکاست.
برای نمونه، ژاپن برای سفر رئیس‌جمهور ایران به این کشور ابتدا از مقامات آمریکایی اجازه گرفته و پس از موافقت واشنگتن، این سفر نهایی شده است. علاوه‌بر این، مقامات آمریکا به توکیو دستور داده‌اند تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند.
در حقارت مقامات ژاپنی مقابل آمریکا همین بس که شینزو آبه حدود ۲ سال پیش در کنگره آمریکا، از واشنگتن به‌خاطر نقش ژاپن در جنگ جهانی دوم عذرخواهی کرد! وی به‌عنوان نخست‌وزیر کشوری که شهرهایش با ۲ بمب اتمی ‌آمریکا نابود شده‌اند خطاب به آمریکایی‌ها گفته بود: «من با تمام احترام، تسلیت و همدردی ابدی‌ام را به تمام آمریکایی‌هایی که در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند اهدا می‌کنم»!
حالا رسانه‌های زنجیره‌ای به جشن و پایکوبی پرداخته و مدعی شده‌اند که ژاپن قرار است واسطه ایران و آمریکا باشد و نتیجه این وساطت، گشایش اقتصادی برای عموم مردم ایران خواهد بود!
این طیف همان جماعتی است که پیش از این نیز با جنجال و هیاهو مدعی شده بودند که به واسطه برجام تمامی ‌مشکلات کشور حتی مشکل آب خوردن مردم نیز رفع خواهد شد. اما برجام جز خسارت هیچ عایدی دیگری نداشت.
تجربه تلخ برجام تکرار نمی‌شود
شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن خرداد سال‌جاری در سفر به تهران با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد. بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌های خارجی داشت.
مقام معظم رهبری در این دیدار تأکید کردند: «من شخص‌ ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی ‌نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد».
ایشان همچنین تأکید کردند: «جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را به هیچ وجه تکرار نخواهد کرد زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد».
رهبر معظم انقلاب در این دیدار تصریح کردند: «جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱ + ۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟».
مقام معظم رهبری در دیدار نخست‌وزیر ژاپن تأکیدکردند «مطالبی را که بیان خواهم کرد، در چارچوب گفت‌وگو با نخست‌وزیر ژاپن است»، این یعنی بستن عملی پرونده مذاکره با آمریکا به هر نحوی؛ اعم از مستقیم، محرمانه و یا باواسطه.
یکی از نکات مهم دیگر در دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبرمعظم انقلاب آن‌گونه که در تصاویر به‌خوبی آشکار بود اینکه شینزو آبه ابتدا پیام کتبی ‌ترامپ را در دست داشت و روی میز جلوی خود گذاشته بود تا احتمالا به رهبری بدهد، اما بعداز شنیدن سخنان قاطع رهبرمعظم انقلاب، نامه را زیر نشیمن‌گاه خود قرار داده بود و سپس با خود برد. این حرکت غیردیپلماتیک نشان داد که آقای آبه شدیداً مقهور منطق و استدلال قوی و مواضع قاطعانه رهبرمعظم انقلاب شده بود و حرف دیگری برای گفتن نداشت و از سوی دیگر نشان داد رهبری حتی حاضر به دریافت پیام ‌ترامپ نیز نشدند.
کارشناسان، سفر شینزو آبه به تهران را در جهت افزایش اعمال فشارهای سیاسی آمریکا بر ایران به موازات اعمال فشارهای تحریمی ‌ارزیابی کردند، چراکه سیاست آمریکا «فشار برای مذاکره و مذاکره برای ادامه فشار» است و دولت آمریکا هیچ‌گاه علی‌رغم مذاکراتش حاضر نشده به هیچ‌کدام از وعده‌هایش عمل‌ کند و یا تحریم‌ها را کاهش دهد و بر این اساس است که رهبرمعظم انقلاب فرمودند «از طریق مذاکره با امریکا مشکلات ما حل نخواهد شد و آقای آبه بدانید که ما تجربه برجام را تکرار نمی‌کنیم».
دلال‌های ‌ترامپ
تاکنون کشورهایی از جمله ژاپن، عمان، سوئیس و فرانسه اعلام کرده‌اند که برای کلیدزدن مذاکرات جدید میان ایران و آمریکا واسطه‌گری خواهند کرد.
اما این کشورها نه واسطه‌ای برای مذاکرات بلکه صرفا دلال‌هایی برای پیاده کردن دستورات سلطه‌گرانه آمریکا هستند.
مقامات این کشورها از جمله فرانسه صراحتا اعلام کرده‌اند که هدف از مذاکرات جدید، دائمی‌کردن محدودیت‌های برجامی ‌ایران و همچنین برجامیزه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران است.
در این میان، لغو تحریم‌های ضدایرانی و گشایش اقتصادی برای مردم ایران هیچ جایگاهی در مذاکرات نداشته و صرفا در حد وعده‌های نسیه مطرح می‌شود.
فریبکاری آمریکا
آمریکا به شکل موذیانه‌ای در پی آن است که پیشرفت اقتصادی ژاپن را به روابط آن با خود ربط دهد و این پیام را به جامعه ایران ارسال کند که کلید حل مشکلات اقتصادی شما در برقراری ارتباط با آمریکاست. حال آنکه واقعیت چیز دیگری است.
آمریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم و حمله اتمی ‌به ژاپن، همچنان این کشور را به نوعی تحت ‌اشغال نظامی‌خود دارد و بزرگترین پایگاه خارجی آمریکا در جزیره اوکیناوای این کشور است. حضور نظامی ‌و رابطه از بالا به پایین آمریکا و ژاپن، نه تنها عامل پیشرفت این کشور نبوده بلکه مشکلات و فجایع بسیاری نیز آفریده است. برای نمونه همین بس که فرماندار فعلی اوکیناوا - دنی تاماکی- حاصل تجاوز یک تفنگدار آمریکایی به مادرش است. پدری که به آمریکا بازگشت و هرگز پیدا نشد. پیشرفت اقتصادی ژاپن محصول سخت‌کوشی و کار دقیق و بابرنامه ژاپنی‌ها طی چندین دهه است و نه رابطه یک‌طرفه و به دور از عزت ملی با آمریکا.
شرطی کردن مردم!
مقامات ارشد دولت آقای روحانی در کنار فعالین مدعی اصلاحات و رسانه‌های زنجیره‌ای در سال‌های گذشته، ابتدا همه امور حتی آب خوردن مردم را به برجام گره زدند. وقتی تشت رسوایی برجام از بام افتاد، همین داستان درباره بسته پر از خالی برجام اروپایی تکرار شد. روزها گذشت و FATF به معیشت مردم گره زده شد. حالا هم ماجرای شرطی کردن مردم به دلال‌های آمریکا از سوی این طیف در حال پیگیری است.
رویکرد خسارت بار گره زدن معیشت مردم به سیاست خارجی، علاوه‌بر معطل‌کردن و تعلیق اقتصاد کشور، موجب عصبانیت مردم شده و جامعه را نسبت به آینده ناامید خواهد کرد.
6 سال همین بوده!
متأسفانه دولت روحانی در 6 سال اخیر اقتصاد کشور را به پای سیاست خارجی قربانی کرده و این مسئله علاوه‌بر کاهش ارزش پول ملی، سفره مردم را نیز کوچک کرده است.
راه علاج مشکلات کشور، همت و تدبیر دولت است. تجربه ثابت کرده است که از دلال‌هایی همچون آبه، آبی گرم نمی‌شود و کلیدی که در داخل گمشده در ژاپن پیدا نخواهد شد.
]]>
کمال احمدی: مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ 2019-12-15T06:06:41+01:00 2019-12-15T06:06:41+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9846 طاهر مهدوی  مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات ۱۳۹۸/۰۹/۲۳   27 آبان ماه سال جاری در شرایطی که افکار عمومی معطوف به موضوع تغییر نرخ بنزین بود، نمایندگان مجلس به صورت چراغ خاموش لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری-صنعتی دیگر و 102منطقه ویژه اقتصادی را جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح و تصویب کردند.این اقدام مجلسی‌ها آن‌قدر عجیب و سؤال‌برانگیز بود که دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی با ارسال نامه‌های جداگانه‌ای به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد تصویب ل


 مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
Image result for ‫مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات‬‎
  27 آبان ماه سال جاری در شرایطی که افکار عمومی معطوف به موضوع تغییر نرخ بنزین بود، نمایندگان مجلس به صورت چراغ خاموش لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری-صنعتی دیگر و 102منطقه ویژه اقتصادی را جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح و تصویب کردند.
این اقدام مجلسی‌ها آن‌قدر عجیب و سؤال‌برانگیز بود که دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی با ارسال نامه‌های جداگانه‌ای به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد تصویب لایحه‌ افزایش مناطق آزاد ضربه مهلکی به تولید و اشتغال ایرانی است.
البته این مصوبه هم اکنون بر روی میز شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت قرار دارد و به احتمال قوی با تیزهوشی و دقت نظر اعضای این دو نهاد با اشکالات اساسی مواجه خواهد شد کمااینکه یک‌سال پیش نیز همین لایحه به شورا رفته و به دلیل مغایرت با اصل 74 قانون اساسی به مجلس عودت داده شد.
اما فارغ از اینکه سرنوشت لایحه فوق به کجا می‌انجامد شایسته است اندکی درخصوص چرایی تاسیس مناطق آزاد، میزان دستیابی به اهداف اولیه و وضعیت فعلی این مناطق تامل کنیم.
 در شهریور 1368 و به‌ موجب تبصره 19 قانون برنامه اول توسعه، به دولت اجازه تأسیس منطقه آزاد، حداکثر در 3 نقطه مرزی کشور داده شد؛ ازاین‌رو کیش، قشم و چابهار به‌عنوان نخستین مناطق آزاد تجاری - صنعتی ایران آغاز به کار کردند. سپس در دهه 80 شمسی، به ترتیب مناطق آزاد ارس، اروند، انزلی، ماکو و فرودگاه امام خمینی (ره) و در نهایت منطقه آزاد مکران در سال 1395، به فهرست مناطق آزاد کشور افزوده شدند.
طبق ماده1  قانون چگونگی اداره مناطق آزاد (مصوب 1372)«عمران و آبادانی»، «رشد و توسعه اقتصادی»، «سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی»، «ایجاد اشتغال ‌سالم و مولد»، «حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای»، و «تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی» از مهم‌ترین اهداف تأسیس مناطق آزاد به شمار می‌روند. بر این اساس افزایش صادرات و کمک به تولیدات داخلی کشور طبیعتا مهم‌ترین هدف از راه‌اندازی مناطق آزاد در داخل کشور بوده است.
اما آنچه که تاکنون در عالم واقعیت رخ داده اینکه به استناد گزارش دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، متوسط صادرات مناطق آزاد نسبت به صادرات کل کشور (از سال 1392 تاکنون)، تنها ‌ 1/6درصد بوده که نشان از ناکامی مناطق آزاد در تقویت صادرات کشور دارد. فراموش نکنیم همین میزان صادرات اندک نیز در پی حجم بالایی از معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های رنگ وارنگ حاصل شده است. البته کارنامه تجاری مناطق آزاد فقط به ناتوانی در حوزه صادرات ختم نمی‌شود بلکه بررسی میزان واردات به این مناطق هم نشان از تراز تجاری منفی دارد. بر این اساس از سال 1392 تا 1397 همواره میزان واردات کالا به مناطق آزاد نسبت به صادرات، برتری قابل توجهی داشته است؛ تا جایی‌که در مجموع سال‌های مذکور، مناطق آزاد در مقابل 4میلیارد و  83میلیون دلار صادرات،  9میلیارد و  434میلیون دلار واردات کالا داشته‌اند! این مسئله علاوه بر اینکه شائبه تبدیل مناطق آزاد ایران به بازار هدف مناطق آزاد سایر کشورها را تقویت می‌کند گواهی بر ارزبری این مناطق به جای ارزآوری به کشور است.
نکته حائز اهمیت درباره واردات کالا، محل توزیع این کالاهای وارداتی است. با توجه به ارزش واردات نسبت به صادرات کالا از مناطق آزاد، می‌توان به این جمع‌بندی رسید، بخش عمده واردات کالای مناطق آزاد صرف تأمین «کالای مسافری»، «قاچاق کالا» و «ارسال تولیدات به سرزمین اصلی» می‌شود که در هر سه حالت به تولید کالای ایرانی مشابه، آسیب می‌رساند.
در همین رابطه رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت دوهفته پیش در یک نشست خبری که نگارنده نیز در آن حضور داشت گلایه فراوانی از سوءاستفاده واردکنندگان از مناطق آزاد داشت و می‌گفت: متاسفانه عمده طرح‌های نفتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است؛ و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هیچ ارتباطی با سازندگان و تولیدکنندگان داخلی ندارد و مسائلی، چون ثبت سفارش و باز نکردن اعتبار اسنادی نیز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح نیست. ما روزانه شاهد مواردی هستیم که مدیر یک طرح، کالایی را که با کیفیت مناسب و با سابقه ۲۰ سال در صنعت نفت کشور تولید می‌شود، از خارج خریداری می‌کند.
نکته دیگر اینکه برخی مدافعان عملکرد مناطق ویژه، آمار تجمیعی صادرات کالا از مناطق مذکور را قابل توجه ارزیابی می‌کنند، در حالی که عمده صادرات مناطق ویژه اقتصادی ناشی از صادرات مشتقات و میعانات گازی و نفتی است! و لذا اگر این مناطق برچسب منطقه ویژه را هم نداشته باشند، پتانسیل شناسایی و صادرات فرآورده‌های نفتی را دارند.
نکته بعدی اینکه معافیت مالیاتی مناطق آزاد تاکنون نه تنها منجر به تقویت صادرات و تولید داخلی نشده بلکه به یک موضوع مفسده‌انگیز تبدیل شده تا جایی که معاون سازمان امور مالیاتی در واکنش به این مسئله، معافیت جغرافیایی در حوزه ارزش ‌افزوده را «سَم» تلقی کرده و گفته است: برخلاف برخی اظهارنظرها در هیچ جای دنیا، معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد، مادام‌العمر نیست و معافیت‌ها، محدودیت زمانی دارند. مسیحی تصریح کرده که مفسده‌های زیادی در حوزه مالیات در مناطق آزاد گزارش می‌شود، این موضوع جای نگرانی از جنس سوءاستفاده از مشوق‌های مقرراتی دارد.
گفتنی است همین معافیت‌ها سبب شده تا طبق برخی گزارش‌ها تا پایان سال96، حدود 6 هزار شرکت صوری با یک آدرس و کدپستی مشترک در مناطق آزاد به ثبت رسیده است این وضعیت به قدری بغرنج است که این روزها حتی برخی افراد در تهران اقدام به نشر تبلیغات مبنی ‌بر ثبت شرکت در مناطق آزاد برای فرار از مالیات می‌کنند.
همین وضعیت سبب شد تا مرکز پژوهش‌های مجلس به هنگام بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش ‌افزوده در صحن علنی با انتشار گزارشی به 6 دلیل، با معافیت مالیات بر ارزش ‌افزوده مناطق آزاد مخالفت کند که از آن جمله می‌توان به ایجاد قیمت متفاوت برای یک کالای مصرفی در دو منطقه از کشور، فساد و فرار مالیاتی در پی عدم استقرار و کنترل گمرک در مرزهای وسیع مناطق آزاد با سرزمین اصلی، خدشه به ایجاد درآمد پایدار کشور و... اشاره کرد.
از سوی دیگر جذابیت قیمت کالا در مناطق آزاد به واسطه معافیت از 9‌درصد مالیات بر ارزش‌ افزوده توأمان با تعرفه صفر گمرکی سبب بروز آسیب‌هایی در مناطق آزاد شده است که برخی از آنها عبارت است از: افزایش مصرف‌گرایی، تمرکز سرمایه‌گذار بر فروش کالاهای وارداتی در پاساژها به جای تولید و صادرات، تبعیض بین ساکنان محدوده مناطق آزاد با سایر شهروندان، تشدید قاچاق کالا از مبادی قانونی با پوشش کالای مسافری، رقابت نابرابر کالای بدون شناسه و استوک وارداتی با کالای داخلی و... .
نکته مهم دیگر، مساحت مناطق آزاد است، طبق تعاریف نهادهای بین‌المللی ظاهرا مساحت این مناطق عموما باید زیر 5 هزار هکتار باشد با این حال، مساحت مناطق آزاد کشورمان در این زمینه هم عجیب است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در حالی که موفق‌ترین مناطق آزاد جهان یعنی «شنژن چین» و «جبل‌علی امارات» دارای مساحت‌هایی کمتر از ۵ هزار هکتار هستند منطقه آزاد ماکو در ایران بیش از ۵۰۰ هزار هکتار مساحت دارد! یا مناطق آزاد ارس و اروند با مساحت‌های چند ده هزار هکتاری به جهت تأمین نشدن زیرساخت‌ها و فنس‌کشی منطقه و جلوگیری از رسوب کالا و قاچاق و درگیر شدن با امور شهری و روستایی، با مشکلات متعددی مواجه بوده و توجیه اقتصادی خود را به ‌لحاظ تولیدی و صادراتی از دست داده‌اند.
در همین رابطه کافی است بدانیم طبق پژوهش‌های انجام‌گرفته رقم صادرات از مناطقی همچون جبل‌علی ده‌ها برابر مناطق آزاد کشور ماست.
نکته قابل توجه در این زمینه آن است که عملیات اجرایی منطقه آزاد جبل‌علی 7 سال پیش از تاسیس این منطقه آغاز شد (سال 1978) و دقیقا زمانی که تمامی زیرساخت‌های لازم - نظیر بندر و راه و فرودگاه - فراهم شد، این منطقه آزاد به‌طور رسمی در سال 1985 افتتاح شد. این درحالی است که همه مناطق آزاد در ایران قبل از ایجاد زیرساخت‌های لازم به عنوان منطقه آزاد، فعالیتشان را شروع کرده‌اند؛ با این هدف که هزینه ایجاد زیرساخت‌ها از طریق عوارض واردات تامین شود. همین امر موجب شده است تا مسئولان اداره‌کننده مناطق آزاد در کشور نه تنها تمایلی نسبت به کاهش واردات نداشته باشند بلکه همواره سعی کنند میزان واردات را افزایش دهند.
در مجموع، آنچه در شرایط کنونی و با وجود تحمیل فشارهای اقتصادی پیش‌نیاز هرگونه تصمیم‌گیری درباره توسعه مناطق آزاد است، ارائه گزارش مستند از دستاوردهای این مناطق در 30 سال گذشته است. مناطقی که با وجود برخورداری از مزیت‌های نابی همچون نیروی کار ارزان، پتانسیل جغرافیایی بی‌نظیر و انواع و اقسام مشوق‌های مالیاتی و گمرکی هنوز نتوانسته در ریل حرکتی مناسب خودش قرار گیرد و به جای صادرات کالا، به فروشگاه محصولات مناطق آزاد سایر کشورها تبدیل شده‌ است؛ بر همین مبنا شایسته است شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی مجدد لایحه افزایش مناطق آزاد به گزینه‌های مهمی نظیر دستاوردها، آسیب‌ها و زیان‌های این مناطق آن هم با توجه به حمایت‌های بی‌دریغ دولت‌های مختلف توجه داشته باشند زیرا توسعه بی‌رویه این مناطق در حال حاضر علاوه بر آسیب‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی، مشکلات عدیده فرهنگی و اخلاقی نیز برای کشور به دنبال دارد.
کمال احمدی

]]>
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز: با نماز می‌توانیم جان را پالایش و از گناه دوری کنیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ 2019-12-14T05:48:56+01:00 2019-12-14T05:48:56+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9844 طاهر مهدوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز:با نماز می‌توانیم جان را پالایش و از گناه دوری کنیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پیامی به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز با‌ اشاره به اینکه نماز از جمله‌ بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین نعمت‌های شگفتی‌ساز است که انسان را در برابر این پدیده‌ الهی خیره و مبهوت می‌کند، خاطرنشان کردند: خداوند این نعمت را به ما هدیه فرمود که با آن خود را پالایش کنیم و ارتباطات بشری را برخوردار از معنویت کرده و امن و سل رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز:
با نماز می‌توانیم جان را پالایش و از گناه دوری کنیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۲
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پیامی به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز با‌ اشاره به اینکه نماز از جمله‌ بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین نعمت‌های شگفتی‌ساز است که انسان را در برابر این پدیده‌ الهی خیره و مبهوت می‌کند، خاطرنشان کردند: خداوند این نعمت را به ما هدیه فرمود که با آن خود را پالایش کنیم و ارتباطات بشری را برخوردار از معنویت کرده و امن و سلامت روانی و رهایی از چالش‌های ستیزگرانه و بهجت و نشاط را نصیب جامعه‌ سازیم.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این اجلاس که صبح پنجشنبه در شهر گرگان برگزار شد و آیت‌الله ‌نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان، آن را قرائت کرد به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
و صلّی الله علی محمّد و‌آله الطیبین
در میان نعمت‌های بزرگ الهی که هیچ کس قادر بر شمارش آنها نیست، برخی برجستگی‌های نمایانی دارند که اهل تأمل را به شگفتی می‌رساند، و از جمله‌ جذاب‌ترین این نعمِ شگفتی‌ساز، نماز است. ترکیب اذکار نماز، ترکیب حرکات نماز، ترتیب اوقات نمازهای واجب و مستحب، تأکید بر تمرکز و حضور قلب در آن، تأکید بر مسجدی کردن آن، تأکید بر جمعی کردن آن، الزام پاکیزگی در آن، هم در تن و پوشش با دور کردن نجاست، و هم در دل و روح با غسل و وضو، الزام به روی آوردن آن از هر نقطه‌ جهان به یک کانون مرکزی- کعبه‌ شریف- و بسی نکات و نقاط ظریف و دقیق و پرمضمون در این فریضه ممتاز و یکتا، آدمی را در برابر این پدیده‌ الهی خیره و مبهوت می‌کند. خداوند این نعمت بزرگ را به ما هدیه فرموده است. با آن می‌توانیم جان خود را پالایش کنیم، می‌توانیم خود را از گناهان دور کنیم، می‌توانیم ارتباطات بشری را در جامعه‌ خود، برخوردار از معنویت کنیم و بدین‌وسیله، امن و سلامت روانی و رهایی از چالش‌های ستیزگرانه، و بهجت و نشاط را نصیب آن سازیم. این هدیه به صورت فریضه و تکلیف درآمده است تا دست‌کم، جامعه از حداقل‌های آن محروم نماند، هدیه‌ای با این وزن عظیم و متقابلاً با کمترین هزینه‌ مالی و وقت حقیقتاً درخور سپاس پایان‌ناپذیر ما است.
حضار محترم! ما هم در ادای این شکر واجب، قاصر یا مقصریم. کارهای زیادی باید بشود که امیدوارم عالم مجاهد جناب حجت‌‌الاسلام قرائتی ما همه را به آن متذکر گرداند.
والسلام علیکم و رحمهًْ‌الله
سیّد علی خامنه‌ای
۲۰ آذر ماه ۱۳۹۸
رئیس‌قوه قضائیه هم در این اجلاس گفت: اقامه نماز تنها راه برون‌رفت جامعه از آسیب‌های اجتماعی و مصون سازی جوانان و نوجوانان از عواقب ناشی از آن است.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ، افزود: طبیعت و سرشت انسان نیازمند برقراری ارتباط با خدا است که این رابطه در پرتو نماز به عنوان رمز حیات طیبه و صراط مستقیم شکل می‌گیرد.
وی بیان کرد: اگر چه اقامه نماز از خانه آغاز می‌شود اما همه بخش‌های جامعه اسلامی مانند مدرسه، دانشگاه، ادارات و هر کوی و برزن باید جلوه‌گاه این ارتباط الهی و معنوی باشد.
رئیس‌قوه قضائیه افزود: مساجد خانه‌های خدا در زمین و مرکز ارتباط با خالق است که اگر ارتباط انسان با خدا حتی برای یک لحظه قطع شد زمینه سقوط و از بین رفتن انسان و همه وجودش فراهم خواهد شد.
حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: علاوه‌بر آن، تداوم اقامه نماز می‌تواند منجر به برقراری عدالت در جامعه شده و انسان‌های عادل را به طرف عدالت رهنمون کند.
وی گفت: اگر در جامعه مشکلاتی مانند آسیب‌های اجتماعی، کمبودهای اقتصادی و سیاسی و فرهنگی داریم باید بدانیم که از خدا غافل شده‌ایم که توجه بیشتر به نماز این مشکلات را تا حد زیادی برطرف خواهد کرد.
رئیس‌قوه قضائیه افزود: حقیقت نماز می‌تواند جامعه را از تهدیدات مصون کرده و فرد، جامعه، اقتصاد، سیاست، قضا و حکمرانی را در مسیر راستی و عدالت قرار دهد.
رئیس‌ستاد اقامه کشور هم در این اجلاس گفت که اگر روحانیان در مدارس حضور بیشتری داشته باشند مشکلات مدرسه‌ها برای برپایی نماز جماعت حل خواهد شد.
حجت‌الاسلام محسن قرائتی ، اظهار داشت: حضور روحانیان شاغل در نیروهای مسلح و ادارات برای اقامه نماز در مدارس از جمله این راهکارها است.
وی همچنین با گلایه از نبود اعتبار مشخص برای نماز در کشور بیان کرد: برای همه بخش‌ها بودجه خاص در نظر گرفته می‌شود اما نماز هیچ اعتبار مشخصی ندارد که دولت باید توجه خود را به بخش نماز بیش از گذشته معطوف کند.
حجت‌الاسلام قرائتی درخصوص اجرای طرح تحول بنیادین در آموزش و پرورش هم گفت: اجرایی شدن این طرح به افرادی توانمند نیاز دارد و فقط داشتن طرح برای اجرا کافی نیست.
قرائتی همچنین به اهمیت برپایی اجلاسیه سراسری نماز در کشور‌اشاره کرد و گفت: این اجلاسیه‌ها فرصتی است که دستگاه‌های فرهنگی به فکر بیفتند تا فرهنگ اقامه نماز در جامعه گسترش بیشتری پیدا کند.
اجلاسیه سراسری نماز هر سال در یک استان با موضوع و محوریتی خاص برگزار می‌شود.
برای اجلاسیه این دوره در گلستان، در بیش از یکصد شهر و ۷۶۰ منطقه آموزش و پرورش پیش اجلاسیه برگزار شده و بیش از ۱۵ هزار اثر با موضوعات مختلف نماز در قاب‌های مختلف هنری به دبیرخانه اجلاس ارسال شد.
]]>
فرمانده کل سپاه: دشمنان اگر دست از شرارت برندارند منافعشان را به آتش می‌کشیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ 2019-12-14T05:48:42+01:00 2019-12-14T05:48:42+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9843 طاهر مهدوی فرمانده کل سپاه:دشمنان اگر دست از شرارت برندارند منافعشان را به آتش می‌کشیم ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ سرلشکر سلامی خاموش کردن فتنه‌ها را سند وفاداری ملت به انقلاب اسلامی دانست و‌ خطاب به ‌آمریکا، اسرائیل، انگلیس و دشمنان‌ منطقه‌ای‌ ایران گفت:‌ اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافع‌تان از شما انتقام می‌گیریم. به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار ‌حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ظهر روز پنج شنبه فرمانده کل سپاه:
دشمنان اگر دست از شرارت برندارند
منافعشان را به آتش می‌کشیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۲
سرلشکر سلامی خاموش کردن فتنه‌ها را سند وفاداری ملت به انقلاب اسلامی دانست و‌ خطاب به ‌آمریکا، اسرائیل، انگلیس و دشمنان‌ منطقه‌ای‌ ایران گفت:‌ اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافع‌تان از شما انتقام می‌گیریم.
به گزارش سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار ‌حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ظهر روز پنج شنبه در جمع سپاهیان و بسیجیان شهرری با بیان اینکه دیدار با خانواده‌های شهدا، ایثارگران و دیدار با جانبازان که اسطوره و استوانه‌های محکم صبر هستند را فضیلت و عنایتی از سوی خداوند می‌دانم اظهار داشت: امروز فرصتی ایجاد شد تا با رزمندگان امنیت این سرزمین که نشانه‌های بصیرت و سمبل غیرتند دیدار کنیم که این رزمندگان برپا نگه دارنده قائمه‌های نظام‌اند و بیرق‌ها را برافراشته نگه می‌دارند و نمی‌گذارند پرچم امامت و ولایت بر زمین بیفتد.
 سردار سلامی اظهار داشت: واقعیت این است که اگر همین اندازه جمعیت در کنار ائمه ما بود آن ماجراهای غم‌انگیز هرگز در صدر اسلام به وقوع نمی‌پیوست. حضور شما بسیجیان در این فضا به مثابه جهادی بزرگ است، زیرا که حضور و بیداری شما دشمن را ترسانده و جلو نمی‌آیند و دور می‌کند، هر کجا که نور بتابد ظلمت، تیرگی و تاریکی به نیستی می‌رود.
 فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه بیداری، حضور، میدان‌داری، پرچم‌داری و ستبرکردن سینه در مقابل دشمن رمز بقا، جاودانگی و عزّت ماست، تصریح کرد: باور کنید که در این ۴۱  سال تنها به قوت حضور شما که همواره تابع ولی امر مسلمین هستید هر توطئه، فتنه‌ و جنگی‌ سرد و خاموش شده ‌و دشمنان را بی‌روح، افسرده و ناامید کرده است.
 وی با اشاره به نقش سپاه و بسیج در امنیت جامعه، بیداری، حضور، میدان‌داری و ایستادگی در مقابل دشمن را رمز بقا، عزت و جاودانگی ملت ایران برشمرد و گفت: شما حقیقتاً برای این ملت، عزّت، سرافرازی، امنیت و آرامش می‌آفرینید و آرامش‌بخش مردم هستید و همواره در مقابل اقدامات ناامیدکننده‌ دشمن ایستادگی می‌کنید.
مقاوم‌ترین ملت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: دشمن همه راه‌ها را تجربه کرده و هیچ کشوری در طول حیات بشر به اندازه ملت ایران در این کره خاکی در معرض تهاجمات سنگین شیاطین کوچک و بزرگ عالم نبوده، ولی به فضل الهی ایستادگی کرده و از هر حادثه‌ای با افتخار، آبرومندی و شرف عبور کرده است.
 سرلشکر  سلامی با بیان اینکه مردم ایران شریف، مؤمن، وفادار و آگاه هستند افزود: مردم می‌دانند سعادت آنها در گِرو حمایت از امام است و وقتی امام مسلمین در میدان نبرد جهانی شجاعانه ایستاده است مردم او را همانند نگین در حلقه انگشتری مهر خود می‌گیرند و با هم قله‌ها را فتح می‌کنند.
 وی ادامه داد: مردم ایران در شکستن دشمنان هنرمندند و در ناکام کردن آنها شاهکار می‌آفرینند لذا این بار نیز به بهترین شکل پیش رفته و جوانان به میدان آمدند و ما  از شکوه حضور و صبر خانواده شهیدان و جانبازان ‌تشکر می‌کنیم که ما را در پیمودن این راه مصمم‌تر می‌کند.
 فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ما تا پیروزی فاصله‌ای نداریم گفت: در حال حاضر به دشمن و خیمه آنها نزدیک هستیم و آنها در حال عقب‌نشینی هستند و در حال عقب‌نشینی این فتنه‌ها را برپا می‌کنند ولی مردم ما نشان دادند که محاسبات دشمن همیشه ‌اشتباه است.
 سرلشکر سلامی ادامه داد: دشمنان فکر می‌کنند که مردم برای مشکلات اقتصادی به آنها رجوع خواهند کرد در صورتی که برای ملت ما پناهگاه ایمان است، دشمن، دشمن است و آنها فکر می‌کنند با فشار اقتصادی می‌توانند ملت ایران را تسلیم کنند در ‌صورتی ‌که پناهگاه این ملت فقط قرآن و ایمان است. هر چه فشار اقتصادی دشمن بیشتر شود مردم مصمم‎تر از پیش ایستادگی می‌کنند، زیرا که می‌دانند دشمن در پی ایجاد ناامنی در کشور است.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه این نظام آرزوی هزاران ساله انبیا الهی است گفت: انبیا الهی آمدند که حکم خدا را روی زمین جاری کنند تا توحید و خداپرستی روی زمین برقرار شود و این همان نظامی است که حضرت علی(ع) و سایر بزرگان دین در راه دستیابی به آن شهید شدند و حال این آرزو تحقق یافته و این بیرق برافراشته شده ‌و پرچم عاشورا در همه جا در حال اهتزاز است و این جوانان تربیت شدگان غیرت حضرت ابوالفضل(ع) هستند که این بیرق را برافراشته‌اند.
سرلشکر  سلامی در پایان  با اشاره به توطئه‌ها و فتنه‌انگیزی‌های اخیر جبهه دشمن علیه انقلاب و ملت عظیم‌الشأن ایران، خطاب به سران استکبار و متحدان منطقه‌ای آنها خاطرنشان کرد: خاموش کردن فتنه‌ها سند وفاداری ملت و در دستان مردم است و ما به دشمنان می‌گوییم اگر دست از فتنه علیه ایران اسلامی برندارید شما را تعقیب می‌کنیم، می‌یابیم‌ و با آتش کشیدن منافع‌تان از شما انتقام می‌گیریم.
افتتاح 4پروژه با حضور سردارسلامی
همچنین پروژه‌های عمرانی و خدماتی محله اسلامی گام در مجتمع ۱۰۹۶ واحدی گلستان شهرری با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتتاح شد.
این پروژه‌ها به‌منظور رفع بیکاری و فقر شهروندان منطقه در طبقه‌های زیرین و بالای مسجد حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) شهرک گلستان احداث‌ شده است.
مرکز نیکوکاری سیدالکریم (ع) به مساحت ۳۰ مترمربع در دوطبقه با اعتبار ۴۰ میلیون تومان و با حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) احداث‌ شده است.
سالن ورزشی با مساحت ۳۰۰ مترمربع با اعتباری بالغ ‌بر ۲۵۰ میلیون تومان احداث‌ شده که ۱۰۰ میلیون آن توسط سپاه و ۱۵۰ میلیون نیز توسط خیران پرداخت‌شده است.
کانون فرهنگی خیریه طبیب به‌منظور امور درمانی بهداشتی گروه جهادی پزشکی با هزینه‌ای بالغ ‌بر ۷۰ میلیون تومان احداث و با هزینه ۴۰ میلیون تومان احداث‌ شده که گروه‌های جهادی ۳ روز در هفته برای خدمات‌رسانی به اهالی محله در این مرکز حضور پیدا می‌کنند.
اشتغال‌زایی برای 100نفر
کارگاه‌های مونتاژکاری و گوهرتراشی به‌منظور ‌اشتغال‌زایی در طبقه دوم مسجد بااعتباری بالغ‌بر ۱۲۰ میلیون احداث‌ شده و هم‌اکنون ۲۰ نفر در این مرکز در حال فعالیت می‌باشند و در هفته آینده نیز ۴۰ نفر دیگر در این کارگاه‌ها مشغول به کار می‌شوند و امیدواریم تا پایان سال میزان افراد شاغل در مرکز به ۱۰۰ نفر برسد.
مراسم افتتاح پروژه‌های محله اسلامی گام با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه، سردار حسن‌زاده فرمانده سپاه استان تهران، سرهنگ فخاری فرمانده بسیج ناحیه ری، توکلی سرپرست فرمانداری شهرستان ری و جمعی دیگر از مسئولان اداری و نظامی شهرستان و مردم محله برگزار شد.
شایان ذکر است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با وظیفه ذاتی خود که در قانون کشور نیز به آن تصریح شده باید پاسدار انقلاب باشد. این پاسداری در مقابل تهدیداتی که از جانب دشمنان علیه انقلاب و کشورمان اعمال می‌شود تعریف می‌شود. یعنی اگر زمانی تهدیدات امنیتی مطرح باشد پاسداری در مقابل آن اقدامات خاص خودش را می‌طلبد و اگر این تهدیدات اقتصادی باشد نیز تمهیدات مخصوص به آن باید اتخاذ شود.
سپاه نشان داده که با روحیه جهادی قدرت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد به صورتی که مثلا همزمان هم در جبهه امنیتی و هم جبهه اقتصادی به اجرای طرح‌های پدافندی خود می‌پردازد. لذا در بُعد اقتصادی سپاه با تکیه بر روش‌هایی به ماموریت خود می‌پردازد. یکی از این روش‌ها تاکید بر طرح‌های زودبازده است و دیگری مشارکت دادن مردم در طرح‌های اقتصادی است. همچنین سپاه گاهی به صورت یک کاتالیزور به پروژه‌های اقتصادی وارد شده و به آن سرعت می‌بخشد تا زودتر به سوددهی برسد.
]]>