تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی) « تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.» « دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.» tag:http://dost-1.mihanblog.com 2020-07-05T11:27:11+01:00 mihanblog.com آیت‌الله جوادی آملی : شیطان؛ دشمنی بی‌نظیر!(خوان حکمت) ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:49:49+01:00 2020-07-05T03:49:49+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11845 طاهر مهدوی  شیطان؛ دشمنی بی‌نظیر!(خوان حکمت)  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ ما با دشمنی رو‌به‌رو هستیم كه این دشمن به هیچ وجه آشتی‌پذیر نیست و قرآن كریم هم دشمنیِ این دشمن را به ما گوشزد كرد و آن شیطان است. ما دشمن‌های زیادی در عالَم داریم، مارها و عقرب‌ها با بدن ما دشمن جدّی هستند ولی ملاحظه می‌كنید خیلی از مارها و عقرب‌ها با بشر كنار می‌آیند، بعضی‌ها با مار سمّی دارند زندگی می‌كنند، با ببرها دارند به سر می‌برند، پس هیچ موجود گزنده و خزنده‌ای نیست مگر اینكه بالاخره با انسان كنار می‌آید، دوست


 شیطان؛ دشمنی بی‌نظیر!
(خوان حکمت)
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

ما با دشمنی رو‌به‌رو هستیم كه این دشمن به هیچ وجه آشتی‌پذیر نیست و قرآن كریم هم دشمنیِ این دشمن را به ما گوشزد كرد و آن شیطان است. ما دشمن‌های زیادی در عالَم داریم، مارها و عقرب‌ها با بدن ما دشمن جدّی هستند ولی ملاحظه می‌كنید خیلی از مارها و عقرب‌ها با بشر كنار می‌آیند، بعضی‌ها با مار سمّی دارند زندگی می‌كنند، با ببرها دارند به سر می‌برند، پس هیچ موجود گزنده و خزنده‌ای نیست مگر اینكه بالاخره با انسان كنار می‌آید، دوست می‌شود، كم نیستند مارهای سمّی كه با خانواده‌هایی دوستند، بعضی از بچه‌ها با مارهای سمّی زندگی می‌كنند، اما شیطان این‌طور نیست، مثل مار سمّی نیست كه با كسی دوست شود و با او كاری نداشته باشد و نِصابی هم ندارد كه انسان مقداری با او كنار بیاید او كاری با آدم نداشته باشد، اگر انسان صد بار حرف او را گوش بدهد، می‌گوید صد و یكمین بار هم باید گوش بدهی، او برده طلب می‌كند.
ما با چنین دشمنی رو‌به‌رو هستیم، لذا در نظامِ عداوت، شیطان مظهر «لیس کمثله شئ» است، هیچ دشمنی به اندازه شیطان و مماثل شیطان نیست، بالاخره انسان با هر دشمنی یك مقدار كنار بیاید و حرف او را گوش بدهد، چند روزی آدم را آزاد می‌گذارد اما شیطان این‌طور نیست، شیطان كسی است كه محصول شش هزار ساله خود را یكجا به آتش كشیده است، ما با چنین دشمنی رو‌به‌رو هستیم، او هم سوگند یاد كرد كه من احتناك می‌كنم: (لَأَحْتَنِكَنَّ). گفت من احتناك می‌كنم، این سواركارهای مسلّط احتناك می‌كنند؛ یعنی دهان، حنك و تحت حنك این اسب را می‌گیرند و از آن سواری می‌گیرند، این را می‌گویند احتناك. اینكه در سوره «اسراء» فرمود: (لَأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّیَّتَهُ)[1] یعنی من سواری می‌خواهم و غیر از این هم كاری با ما ندارد ما با چنین دشمنی رو‌به‌رو هستیم، لذا هر لحظه باید مراقب گفتارمان، رفتارمان، نوشتارمان، كردارمان، قیام و قعودمان باشیم، یك لحظه خدای ناكرده انسان غفلت كند تیر می‌خورد و هر لحظه‌ای كه انسان غافل باشد آماج تیرهای اوست. درباره نگاه به نامحرم گفته شد:«النظرهًْ سهمٌ مِن سهام ابلیس»[2] یعنی نگاهِ حرام، تیری از تیرهای شیطان است، اینها به‌عنوان تمثیل است، تعیین نیست، هر گناهی این است.
بیانات حضرت آیت‌الله جوادی آملی (دام ظله)
 در جلسه درس اخلاق؛ 30 / 8 / 1392.
مرکز اطلاع‌رسانی اسرا
__________________________
[1]. اسراء، 62.
[2]. من لایحضره الفقیه، ج4، ص18.
]]>
رئیس‌جمهور خبرداد: از امروز استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده جمعی الزامی است۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:49:41+01:00 2020-07-05T03:49:41+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11844 طاهر مهدوی رئیس‌جمهور خبرداد:  از امروز استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده جمعی الزامی است۱۳۹۹/۰۴/۱۴ روحانی رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات را برای مقابله با کرونا ضروری دانست و با درخواست مجدد از مردم برای همراهی و همکاری تاکید کرد که از امروز (یکشنبه) استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده جمعی، الزامی است.حجت‌الاسلام ‌روحانی رئیس‌جمهور دیروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه کسی نباید مبتلا شدن ب رئیس‌جمهور خبرداد:
 از امروز استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده جمعی الزامی است
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
روحانی رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات را برای مقابله با کرونا ضروری دانست و با درخواست مجدد از مردم برای همراهی و همکاری تاکید کرد که از امروز (یکشنبه) استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده جمعی، الزامی است.
حجت‌الاسلام ‌روحانی رئیس‌جمهور دیروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه کسی نباید مبتلا شدن به این بیماری را ننگ و عار برای خود تلقی کند و وقتی نتیجه مثبت شد به آزمایشگاه نگوید که به کسی نگو،‌گفت: این بیماری مثل همه بیماری‌هاست و هرکسی ممکن است به دلایلی مبتلا شود و وقتی مبتلا شد، وظیفه شرعی ماست برای حفظ جان مردم و اطرافیان‌مان به خانواده و محل کار بگوییم که من مبتلا هستم و برود خود را قرنطینه کند. این کار در جامعه ما از لحاظ فرهنگی به معضل تبدیل شده و فرد نمی‌گوید که من مبتلا هستم.
وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم به فردی نزدیک شویم، مبنا را باید بر این بگذاریم که این فرد مبتلا به ویروس کرونا است. یا باید فاصله داشته باشیم و یا ماسک داشته باشیم.
روحانی با تاکید بر اینکه وارد اجتماعات بزرگ نشویم،‌ گفت: در اجتماعات بزرگی که همگی در کنار هم غذا صرف می‌کنند و در مراسماتی چون عروسی‌ها وارد نشویم.
خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی است
وی با بیان اینکه مسئولین مربوطه هر کدام مسئولیتی دارند، گفت: ادارات دولتی اگر می‌خواهند خدمت بدهند، من از کمیته امنیتی و اجتماعی و بهداشتی‌‌مان خواهش می‌کنم که ابلاغ کنند اگر کسی می‌خواهد وارد یک اداره یا جایی که شلوغ است بشود، باید از ماسک استفاده کند و اگر استفاده نکرد به او خدمت ندهند. این باید ابلاغ شود که خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر کارمندی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ است ولی بدون ماسک می‌آید، ‌باید برای او غیبت بزنند و بعد هم او را برگردانند. نسبت به ادارات دولتی و جاهایی که متعلق به دولت و شبه دولتی مثل بانک‌ها و شهرداری‌ها باید الزام کنیم و قدم به قدم جلو بیاییم. نباید بگذاریم در مترو که شلوغ است، کسی بدون ماسک وارد شود و خدمت مترو و اتوبوس منوط به این باشد که فرد ماسک بزند. خواهش می‌کنم که هم ضابطین قوه قضائیه و هم خود قوه قضائیه و در جاهایی که لازم است دادستان‌های محترم یاری کنند تا بتوانیم این مقطع را با کمک هم سپری کنیم.
روحانی افزود: در جاهایی هم اتحادیه‌ها و اصناف مسئول هستند و باید وارد بازار و پاساژها شوند و کمک کنند. دستورالعمل اصلی که بر آن تاکید می‌کنند و در همین جلسه هم تاکید شد، مسئله فاصله‌گذاری و ماسک و نرفتن در اجتماعاتی مثل مراسم عزا و عروسی است که همه مسئولین محترم بر آن تاکید می‌کنند.
وی ادامه داد: روند ما اینطور بود که اگر جایی را که می‌خواستیم ممنوع کنیم، می‌گفتیم این کار در کشور ممنوع است و کم‌کم به این نتیجه رسیدیم که لازم نیست برخی چیزها در سطح کشور ممنوع شود، چون مشکل در یک استان است ربطی به کشور ندارد. به سمت استان رفتیم و گفتیم ممنوعیت‌ها بر اساس استان‌های قرمز و استان‌های سفید باشد. همانطور که در جلسه قبل هم گفته شد هیچ‌کدام از این‌ها ثابت نیست و نه قرمزش ثابت است و نه سفیدش و مثل رنگ فرش‌های تقلبی هست که با یک بار شستن رنگش می‌رود.
با دولت الکترونیکی مراجعه‌ها را دائماً کم می‌کنیم
 روحانی با بیان اینکه خیلی مهم است مشاغل را مدنظر نظر قرار دهیم، گفت: اگر یک رستوران همه اصول و پروتکل را مراعات می‌کند بگذاریم به کارش برسد و اگر یک رستوران رعایت نمی‌کند، تذکر می‌دهیم و اگر باز مراعات نکرد، یک هفته تا ۱۰ روز ببندیم تا موظف شود. همه سه گروه خدمت‌دهنده، خدمت‌گیرنده و مکان خدمت باید بهداشتی باشند و پروتکل را رعایت کنند تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم.
رئیس‌جمهور در عین حال تاکید کرد: البته دولت یک سری وظایف دارد که به شدت دنبال می‌کند. دولت کسب و کارها را الکترونیکی می‌کند و با دولت الکترونیکی که ما به سرعت پیش می‌بریم، مراجعه‌ها را دائماً کم می‌کنیم و از طریق دولت الکترونیک الگوی جدیدی در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد می‌کنیم. خرید اینترنتی را باید سرعت ببخشیم و مسافرت‌ها باید به حد ضرورت باشد و کاهش پیدا کند و جاهایی که احساس خطر می‌کنیم یا در شرایط هشدار هستیم، می‌توانیم برخی از محدودیت‌ها را برای مدت زمان کوتاه برگردانیم.
وی با تاکید بر اینکه حساسیت مردم نباید کاهش پیدا کند، گفت: متاسفانه مدتی که این ویروس مقداری آرام‌تر شده بود، مردم فکر کردند که دوره‌اش تمام شده و خبری نیست و این احساس خطری که از بین رفت باید برگردد و پروتکل‌ها رعایت شود.
راجع به آنهایی که بیماری را مخفی می‌کنند فکری شود
روحانی خطاب به کمیته بهداشتی و کمیته اجتماعی و امنیتی اظهار داشت: راجع به آنهایی که بیماری را مخفی می‌کنند فکری بکنند و طرحی بیاورند تا در این جلسه تصویب کنیم. مخفی کردن بیماری یک نوع تجاوز به حقوق دیگران است. من که مخفی می‌کنم و نمی‌گویم و به خانواده همکار و دوست خودم نزدیک می‌شوم و با او حرف می‌زنم و لااقل ماسک هم نمی‌زنم.
اجرای دستورالعمل‌ها نیاز به نوعی ضمانت اجرا دارد
رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر اینکه این فرهنگ را باید جا بیندازیم که فرد بیمار خودش بگوید و اگر کسی هم اطلاع داشت این را اعلام کند تا اینکه بتوانیم از این مشکل عبور کنیم گفت:‌ اجرای این دستورالعمل‌ها نیاز به نوعی ضمانت اجرا دارد. در ادارات شاید آسان‌تر است و می‌توانیم با یک مصوبه جلوی خدمت دادن را بگیریم. در مترو و اتوبوس آقای وزیر کشور انشاءالله تلاش خود را به کار می‌گیرد و شهرداری‌ها و همه کشور تلاششان را به کار می‌گیرند و هر جا لازم بود از نیروی انتظامی و بسیج استفاده شود. از فردا الزامی است که وقتی در یک مکان سرپوشیده جمع وارد می‌شویم از ماسک استفاده کنیم، بنابراین نباید به کسی که دارای ماسک نیست
خدمت بدهیم.
وی افزود: در همه جاهایی که گفته شده ماسک الزامی است، همه باید مراعات کنیم و همه باید همدیگر را کمک کنیم. امروز هم در این جلسه گفته شد که یکی از موثرترین اقدامات ماسک است، بنابراین این اقدام موثر را باید مورد توجه قرار دهیم.
]]>
انتساب ادعاهای یک فیلم به آیت‌الله مکارم شیرازی تکذیب شد ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:49:33+01:00 2020-07-05T03:49:33+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11843 طاهر مهدوی انتساب ادعاهای یک فیلم به آیت‌الله مکارم شیرازی تکذیب شد  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در اطلاعیه‌ای، انتساب ادعاهای مطرح شده به وی در فیلمی با نام حجاب را تکذیب کرد. دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: متاسفانه بعضی دروغ جدیدی جعل کرده و در فیلمی با نام حجاب، فردی را که هیچ‌گونه نسبت خانوادگی و حتی آشنایی با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی و اطرافیان ایشان ندارد را به ایشان منتسب کرده‌اند.اطلاعیه ادامه یافته است: بدی


انتساب ادعاهای یک فیلم به آیت‌الله مکارم شیرازی تکذیب شد
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

اطلاعیه دفتر آیت الله مکارم شیرازی درباره انتساب ادعاهای یک فیلم به ایشان
دفتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در اطلاعیه‌ای، انتساب ادعاهای مطرح شده به وی در فیلمی با نام حجاب را تکذیب کرد.
دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: متاسفانه بعضی دروغ جدیدی جعل کرده و در فیلمی با نام حجاب، فردی را که هیچ‌گونه نسبت خانوادگی و حتی آشنایی با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی و اطرافیان ایشان ندارد را به ایشان منتسب کرده‌اند.
اطلاعیه ادامه یافته است: بدین وسیله این مطلب را قویا تکذیب کرده و از مسئولان و تهیه کنندگان این فیلم می‌خواهیم نسبت به تکذیب و برخورد با عاملان و منتشر کنندگان این شایعه اقدام کنند.
در این اطلاعیه تاکید شده است:‌ بدیهی است این دفتر از طریق مراجع قانونی موضوع را پیگیری خواهد کرد.
]]>
۵ نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شدند ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:49:25+01:00 2020-07-05T03:49:25+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11842 طاهر مهدوی ۵ نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شدند  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ ۵ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شده‌اند. همزمان با شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته، اخباری از گوشه و کنار مبنی بر ابتلای تعدادی از نمایندگان دوره دهم مجلس به گوش می‌رسید، اما طی روزهای اخیر نیز همزمان با اوج شیوع بیماری کرونا، اخباری رسیده که 4 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم نیز به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که برای گذراندن دوره درمان در قرنطینه به‌سر می‌برند.محمدطل


۵ نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شدند
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند +اسامی | دیدبان ایران
۵ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شده‌اند.
همزمان با شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته، اخباری از گوشه و کنار مبنی بر ابتلای تعدادی از نمایندگان دوره دهم مجلس به گوش می‌رسید، اما طی روزهای اخیر نیز همزمان با اوج شیوع بیماری کرونا، اخباری رسیده که 4 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم نیز به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که برای گذراندن دوره درمان در قرنطینه به‌سر می‌برند.
محمدطلا مظلومی نماینده مردم بهبهان، حجت‌الاسلام سیدمحمد موحد نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام ولنده، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر، برخوار و میمه  و علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس نمایندگانی هستند که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.
به گزارش تسنیم ، محمدمهدی زاهدی رئیس سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده مردم کرمان در خانه ملت نیز چندی پیش به کرونا مبتلا شده که طبق پیگیری‌های خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حال وی رو به بهبودی است.
]]>
امثال خوئینی‌ها درصدد انتقام از نظام هستند ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:49:13+01:00 2020-07-05T03:49:13+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11841 طاهر مهدوی گزارش خبری کیهان از ادامه واکنش‌ها به فرافکنی موسوی خوئینی‌هاامثال خوئینی‌ها درصدد انتقام از نظام هستند ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز خطاب به رهبر معظم انقلاب که بیشتر شبیه یک فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی مدعیان اصلاحات است، از سوی طیف‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین از سوی برخی همفکرانش با واکنش‌های تندی روبه رو شد. واکنش‌هایی که همچنان ادامه دارد. ۳۰۰ کانون استادی و شورای تبیین مواضع بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی رو گزارش خبری کیهان از ادامه واکنش‌ها به فرافکنی موسوی خوئینی‌ها
امثال خوئینی‌ها درصدد انتقام از نظام هستند
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز خطاب به رهبر معظم انقلاب که بیشتر شبیه یک فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی مدعیان اصلاحات است، از سوی طیف‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین از سوی برخی همفکرانش با واکنش‌های تندی روبه رو شد. واکنش‌هایی که همچنان ادامه دارد.
۳۰۰ کانون استادی و شورای تبیین مواضع بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی روز گذشته در بیانیه‌ای به نامه اخیر موسوی‌خوئینی‌ها واکنش نشان دادند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: آقای خوئینی‌ها! فرار از کارنامه و فرار از مسئولیت شیوه و منش همفکران و دوستان شما بوده و هست. قطعا خوب می‌دانید مشکلاتی که در اوج بی‌انصافی به تصمیمات مدیریتی کلان کشور نسبت داده‌اید در چارچوب وظایف قانونی مدیر مدبر کشتی انقلاب و ولی‌فقیه زمان نبوده و نیست.»
بیانیه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی افزوده است: اخلاق سیاسی را زیر پا می‌گذارید تا کوتاهی همفکرانتان را توجیه‌نمایید، قدری انصاف به خرج دهید و مشکلات کشور را که ناشی از عملکرد جریانات همسویتان می‌باشد گردن بگیرید.
در این بیانیه آمده است: بررسی کارنامه چهل ساله انقلاب پرافتخار گواه آنست که هر جا مطابق اصول مدیریت کلان نظام حرکت صورت گرفت نتیجه‌ای جز عزت و سربلندی حاصل نشد، ولی آسیب‌ها و مشکلات آنجا نمایان شد که سلایق مجریان امور کشور، آنها را از اجرای اصول منحرف ساخت.
اساتید بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به موسوی خوئینی‌ها اظهار کردند: با کدام معیاری از اخلاق و انصاف، نتایج کج روی‌های همفکرانتان را از رهبر فرزانه انقلاب مطالبه می‌نمایید که قانونا هیچ مسئولیتی در مسائل اقتصادی کشور ندارد؟! زبان انصاف ندارید لااقل بی‌انصاف نباشید! فرار رو به جلو برای هیچ انسانی عایدی نداشته که برای شما داشته باشد، این تذهبون؟!
در پایان این بیانیه آمده است: برای آسیب زدن به خیمه انقلاب هر بار از دری وارد شدن عاقبتی نخواهد داشت جز آنکه آیندگان و خوانندگان تاریخ شما را به فتنه انگیزی خواهند شناخت، یک بار فتنه ۷۸ را رقم زدید نتیجه را دیدید، ۸۸ از دری دیگر وارد شدید باز هم نتیجه را دیدید، این بار بر چه موجی سوار شدید و به کجا می‌تازید؟!
واکنش مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم
در ادامه واکنش‌ها به نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها به رهبر انقلاب، مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هم در بیانیه‌ای خطاب به موسوی خوئینی‌ها تصریح کرد: در اواخر ماه‌های باقیمانده از دولتی که با بی‌تدبیری و دور از امید صورت گرفت، این «فرار به جلوها» چه معنایی دارد؟ آیا توجه کرده‌اید که امروز کسانی که شما به عنوان دشمنان کینه‌توز انقلاب اسلامی یاد کردید، چه جشنی از سخنان شما گرفته‌اند؟
در این بیانیه آمده است: عریضه شما که هر خطش از خود شما پاسخ می‌طلبد، حتی داد و فریاد دوستان شما را نیز درآورده و شما قبل از اینکه واقعا دغدغه مردم را داشته باشید، ثابت کردید در انزوای از جامعه پویا و ولایت‌محور چقدر به فکر باقی ماندن حیات مرده سیاسی خویش هستید. آیا فراموش کردید که حداقل نصف عمر چهل ساله انقلاب در دست دولت‌های هم فکر شما بوده است؟ این سخنانی که شما به عنوان کاستی‌ها بیان کرده‌اید، دقیقا نکاتی است که رهبر انقلاب در این مدت در سخن و عمل برای حل آن کوشیده‌اند.
مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم تأکید کردند: ضمن اعلام برائت از چنین سخنان تفرقه افکن و نفاق گونه، اعلام می‌داریم که خود را قدردان نعمت ولایت شمرده و تمام توان خویش را در راستای تحقق اهداف اسلام ناب و معارضه با تفکر هم دستان شما به کار خواهیم بست و در آینده‌ای نزدیک جشن به زباله‌دان تاریخ رفتن این تفکر را خواهیم گرفت.
زاکانی: امثال خوئینی‌ها درصدد انتقام از نظام هستند
علیرضا زاکانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو درباره حواشی که نامه موسوی خوئینی‌ها در جامعه ایجاد کرده است، اظهار داشت: اسلام، رهبری و مردم سه رکنی هستند که مزیت انحصاری انقلاب اسلامی است. از این رو این افراد با این ارکان مخالف هستند و اقداماتی انجام می‌دهند تا بتوانند انتقام خود را بگیرند.
وی ادامه داد: در این ۴۱ سال و حتی قبل از آن در اصل انقلاب به ما ثابت شده است که چنین افرادی هستند و تمام تلاششان را در رنگ‌های مختلف که اکنون یکی از ابعادش را در نامه موسوی خوئینی‌ها می‌توان مشاهده کرد انجام می‌دهند تا اصل اسلام و مکتب امام (ره) را تخریب کنند.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی گفت: از سویی خودشان را همراه افکار عمومی قرار می‌دهند و از سمت دیگر به سراغ مردم، وحدت کلمه و انسجام جامعه که رهبری معظم انقلاب است، می‌روند و قصد تخریب جایگاه و شخص رهبری را دارند.
زاکانی با بیان اینکه اگر بخواهیم این موارد را تحلیل کنیم تحلیل آنها در این دایره می‌گنجد، تصریح کرد: آنها با یک تحلیل غلط درصدد بودند که به رکن اصلی وحدت و انسجام مردم صدمه وارد کنند تا با از بین بردن نخ تسبیح، وحدت مردم را متزلزل و متشدد سازند.
وی در پایان بیان داشت: این افراد یک زحمتی را برای ما ایجاد می‌کنند، ولی با چنین اقداماتی آبرویی که ندارند را بیشتر خواهند برد.
واکنش یکی از شاعران آیینی؛
«آتش از گور همین قوم است،این خاکستری‌ها»
در ادامه واکنش‌ها به نامه فرافکنانه موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب، سروده یکی از شاعران نام آشنای انقلاب نیز مورد توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.
حجت‌الاسلام  انصاری‌نژاد، از شاعران کشور در سروده‌ای با عنوان «قلم اندازی در پاسخ به نامه موسوی خوئینی ها» نوشت؛ آتش از گور همین قوم است، این خاکستری‌ها/ مس‌فروشانی پیاپی، گرم جنگ زرگری‌ها/ چشم ما بر بادبان کشتی نوح است، اما/ دارد این باد مخالف، دعویِ پیغمبری‌ها/ می‌شناسم فتنه را با اُشتُران سرخ مویش/ دین مباد این‌سان لگدکوب مسلمان کافری‌ها/ این خوارج بر زبان هیهای «حُکم الله» دارند/ کی شود تیغ علی هیهات، خرج‌اشعری‌ها!»
در بخش دیگری از این سروده آمده است: «کُرکُری در نامه می‌خوانی و جای حیرتی نیست / بشنوی هر دم اگر پیک و پیام جان کری‌ها/ از کلاغان سفارت خانه شیطان شنیدم:/ از تو در آن روزها و نقشه شب‌باوری‌ها»
]]>
اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت/ آغازمعامله سهام عدالت به روش مدیریت مستقیم ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:45:17+01:00 2020-07-05T03:45:17+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11840 طاهر مهدوی اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی طی گفت‌و‌گویی به عدم حل مشکلات بانکی پس از برجام، آمارهای عجیب روحانی از گشایش برجام و بالا بردن افراطی توقع مردم از برجام و... ‌اشاره کرد. ولی‌ا... سیف در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، در واکنش به این ادعا که برجام نتوانست مشکل بانکی ما را حل کند، گفت: درست است. مسائل نظام بانکی حل نشد. آقای رئیس‌جمهور انتظارات زیادی را ترسیم کرده بود. مثلا همان زمانی که ایشان گفت


اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

اعترافات سیف درباره بی‌خاصیتی برجام و آمارهای عجیب دولت | بلاغ نیوز
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی طی گفت‌و‌گویی به عدم حل مشکلات بانکی پس از برجام، آمارهای عجیب روحانی از گشایش برجام و بالا بردن افراطی توقع مردم از برجام و... ‌اشاره کرد.
ولی‌ا... سیف در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، در واکنش به این ادعا که برجام نتوانست مشکل بانکی ما را حل کند، گفت: درست است. مسائل نظام بانکی حل نشد. آقای رئیس‌جمهور انتظارات زیادی را ترسیم کرده بود. مثلا همان زمانی که ایشان گفت در روز اول اجرای برجام 1000 ال‌سی باز می‌شود من خصوصی به رئیس ‌دفتر ایشان گفتم از کجا این اطلاعات به ایشان داده شده است؟ گویا این اطلاعات توسط یکی از اعضای اتاق بازرگانی به ایشان داده شده بود. توقع از برجام را به صورت افراطی بالا برده بودند.
وی با‌اشاره به کارشکنی‌های آمریکا در قبال مبادلات بانکی با ایران اظهار داشت: آمریکایی‌ها به بانک‌هایی اروپایی که با ایران کار می‌کردند، مراجعه می‌کردند و می‌گفتند شما مراقب باشید و با ایران کار نکنید. مثلا یک بانک سوئیسی که پذیرفته بود با ایران کار کند، آمریکایی‌ها با آن بانک تماس گرفته و گفته بودند نباید با ایران کار کنید و در غیر این صورت با ما طرف می‌شوید.
دستاورد «تقریبا هیچ» برجام واقعیت بود
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی درباره عبارت «تقریبا هیچ» که در سازمان ملل به عنوان دستاورد بانکی برجام بیان کرده بود، گفت: البته یک «تقریبا» هم گفتم. یعنی یک جزئیاتی برای ما باز شد و نسبت به وضعیت گذشته قابل مقایسه نبود. وقتی به ایران آمدم دوستان در دولت برایم بیشتر توضیح دادند. اما آنچه که مسلم است من واقعیت را گفتم و حرف دلم را زدم.
سیف اضافه کرد: توقع کارشناسی منطقی از برجام نمی‌توانست اینقدر باشد. راجع به سوئیفت یادتان می‌آید چه فضایی بود؟ این سوئیفت اصلا هیچی نبود و همین الان هم هیچی نیست. آن زمان به یک تابو تبدیل شده بود. شما می‌دانید وقتی برای یک چیز به این کم اهمیتی چنین جوی درست می‌شود چقدر مذاکره‌کننده ما را در موضع ضعف قرار می‌دهد؟ طرف مقابل از موقعیت سوءاستفاده می‌کند و می‌گوید ما به شما سوئیفت داده‌ایم!
وی درباره دست خالی تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی توضیح داد: در جلسه‌ای که در لوزان داشتیم (طرف مقابل) یک تیم کارشناسی پشت سرش بود اما از تیم ایرانی فقط من بودم و آقای کامیاب و آقای دکتر عزیزی و آقای انصاری. در حالی که طرف مقابل یک تیم بزرگ کارشناسی داشت و نمایندگان اتحادیه اروپا هم با او بودند، هر لحظه مباحث را با افراد پشت صحنه هماهنگ می‌کرد اما من باید در لحظه خودم تصمیم می‌گرفتم! همه جا اینگونه است.
روحانی می‌گفت تبعات رشد نقدینگی مال بعدهاست!
رئیس‌ کل سابق بانک مرکزی با ‌اشاره به اینکه در زمان بودجه‌گیری، بانک مرکزی قربانی می‌شد، بیان کرد: هر کسی وقتی خوب توانست جمع را متاثر کند، همه نگاه‌ها به سمت سازمان برنامه و بودجه می‌رود. آقای نوبخت می‌گوید شما که می‌دانید محدودیت بودجه داریم. بعد از آن همه نگاه‌ها به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی می‌رود. آقای رئیس‌جمهور می‌پرسند راهی دارد؟ شما می‌گویید آقای رئیس‌جمهور ممکن است راه وجود داشته باشد ولی رشد نقدینگی چنین می‌شود و تورم چنان می‌شود. رئیس‌جمهور می‌گوید آن تبعات که برای بعد است، الان مشکل داریم. این را یک کاری بکنید!
سیف افزود: حوالی شهریور 93 بود. تصور می‌شد اگر خبر توافق منتشر شود یک‌دفعه نرخ ارز افت کند، مثل دوره پذیرش قطعنامه. آنجا عنوان کردم اگر این اتفاق بیافتد من وارد بازار می‌شوم و ارز می‌خرم. از طرف برخی اعضای دولت و آقای رئیس‌جمهور به شدت به من انتقاد شد که «این حرف‌ها چیست.» وقتی این وضعیت وجود دارد نمی‌توانید انتظار داشته باشید بانک مرکزی به طور مستقل تصمیم‌گیری کند.
وی درباره وضعیت ارزی کشور در سال 96 اظهار داشت: در نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی به‌شدت تحت فشار بود، چون من در عمل تا پایان سال 96 بودم و بعد از آن ابتکار عمل دست خود دولت بود و ما با سیاست ارز 4200 تومان موافق نبودیم، به همین دلیل تا آن مقطع قیمت ارز از 3000 تومان در شهریور 92 به 4800 تومان در 29 اسفند رسید.
دولت نتوانست به تحریم‌ها
 واکنش مقتضی نشان دهد
رئیس ‌کل سابق بانک مرکزی ادامه داد: یکی از ریشه‌های مشکل ایجاد شده در دولت دوازدهم این بود که مجموعه دولت، به خصوص وزارتخانه‌هایی مثل صنعت، معدن، تجارت نتوانستند به سرعت نسبت به تهدیدات آمریکا در مورد خروج از برجام و در نهایت بازگشت تحریم‌ها واکنش مقتضی نشان دهند. مثلا تا زمان تصمیم دلار 4200 در فروردین 97، واردات بدون هیچ محدودیتی انجام می‌پذیرفت. همه سیاست‌ها نیز در راستای حمایت و توسعه واردات بود.
سیف درباره اظهارات بدون پشتوانه کارشناسی رئیس‌جمهور گفت: یک روزی در ستاد اقتصادی دولت به من گفته شد آقای رئیس‌جمهور با این بحث‌هایی که شما می‌کنید موافق است اما باید کنترل شود. 50 درصد از نرخ تورم تاثیر بگذارد روی نرخ ارز. گفتم چرا 50 درصد؟ این 50 درصد از کجا آمده است. گفتند حالا از هیچ که بهتر است!!‌ اشتباه استراتژیک دولت در سال 95 اصرار بی‌منطق بر بازگرداندن نرخ به محدوده 3700 تومان بود.
وی اضافه کرد: در صورتی که گزارش‌های کارشناسی حاکی از این بود که نرخ باید در سال 95 از چهار هزار تومان عبور می‌کرد. در جلسه‌ای که در دی ماه 95 خدمت حضرت آقا داشتم، وقتی از جلسه برگشتم به آقای رئیس‌جمهور گزارش دادم. گفتم شما گاهی اوقات مطرح می‌کنید آقا خیلی نسبت به نرخ ارز حساس هستند اما من احساس کردم ایشان موافق هستند. البته در همان جا تاکید کردم که استنباط من از صحبت و واکنش ایشان این بود. آقای رئیس‌جمهور گفتند من مفصل با آقا صحبت کردم و نظرات ایشان را می‌دانم و من هم نظرات ایشان را می‌گویم. آغازمعامله سهام عدالت به روش مدیریت مستقیم

روش انصراف از فروش سهام عدالت + جزییات | بعد از آزاد سازی - شهر آرا نیوز
سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت اعلام کرد: سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از این پس می‌توانند سهام خود را معامله کنند.
حسین فهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، از چه زمانی این سهام عدالت در پرتفوی آنها قرار می‌گیرد و سهام آنها قابل خرید و فروش خواهد شد، گفت: برای آنهایی که سهام عدالت به آنها تخصیص داده نشده بود، از روز شنبه 14 تیر ماه این سهام تخصیص داده شد و کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند اولاً دارایی خود را در پرتفوی سهام ببینند، ثانیاً‌ می‌توانند سهام خود را اضافه کنند‌، بفروشند، تبدیل کنند و یا نگه دارند و این اختیار با آنها خواهد بود.
وی با اشاره به آمار سهامداران عدالت در روش مستقیم، افزود: طبق آخرین آمار سازمان خصوصی‌سازی کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، بعد از پایان 29 خرداد 99 تعداد 18 میلیون و 900 هزار نفر بوده‌اند.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت همچنین در مورد کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهامداری عدالت را برگزیده‌اند، ‌گفت: شورای عالی بورس و کمیته تخصصی این شورا مشغول تدوین چارچوب‌ها و قواعد و مقرراتی است که بر اساس آن اجرای موفق، مؤثر، حرفه‌ای و کارآمد روش سهامداری غیرمستقیم را تسهیل کند.
اختلالات زیرساخت‌های معاملاتی
نمایندگان مجلس از وضعیت نامناسب سامانه‌ها و زیرساخت‌های بورس انتقاد کردند.
در همین رابطه یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: نمایندگان مجلس، طی ماه‌های گذشته همواره بر ضرورت ارتقا زیرساخت‌های کارگزاری‌ها و رسیدگی به شرایط بورس تأکید داشته و هشدارهای لازم را به مسئولان اجرایی گوشزد کردند، اما از آنجا که سازمان بورس نسبت به بهبود این زیرساخت‌ها بی‌توجه بود، مشکلات کنونی ایجاد شد.
سمیه محمودی با اشاره به رشد شاخص بورس در ماه‌های اخیر افزود: دولت باید استقبال مردم از بورس را فرصتی طلایی دانسته و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب انگیزه مردم برای حضور در این بازار را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس به موضوع بورس، وضعیت آن و شرایط کارگزاری‌ها ورود می‌کند، اظهار کرد: کارگزاری‌های بورس از تمامی معاملات انجام گرفته درصدی را به عنوان کارمزد، برمی‌دارند، بنابراین سازمان بورس باید این کارگزاری‌ها را به ارائه خدمات ویژه به مشتریان خود ملزم کند.
]]>
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه: آمریکایی‌ها را دائم در خلیج ‌فارس رصد می‌کنیم ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:38:20+01:00 2020-07-05T03:38:20+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11839 طاهر مهدوی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه: آمریکایی‌ها را دائم در خلیج ‌فارس رصد می‌کنیم ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دوره ارتکاب جنایت در خلیج ‌فارس و افتخار به آن گذشته است، گفت: اگر آمریکایی‌ها دچار‌اشتباه و حماقتی شوند با پاسخ قاطع نیروهای مسلح مواجه خواهند شد. سرتیپ عباس غلامشاهی، در گفت‌وگو با تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: 32 سال پیش در چنین روزی آمریکای جنایتکار اقدام به یک جنایت بزرگ ضد‌بشری و ت فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه:
 آمریکایی‌ها را دائم در خلیج ‌فارس رصد می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دوره ارتکاب جنایت در خلیج ‌فارس و افتخار به آن گذشته است، گفت: اگر آمریکایی‌ها دچار‌اشتباه و حماقتی شوند با پاسخ قاطع نیروهای مسلح مواجه خواهند شد.
سرتیپ عباس غلامشاهی، در گفت‌وگو با تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: 32 سال پیش در چنین روزی آمریکای جنایتکار اقدام به یک جنایت بزرگ ضد‌بشری و تاریخی و یک‌اشتباه راهبردی و غلط تاریخی کرد و یک هواپیمای مسافربری عادی و غیرنظامی را که تمام سرنشینان آن مردم عادی بودند و قصد سفر از بندرعباس به‌ مقصد دبی را داشتند مورد هدف و اصابت موشک توسط ناو وینسنس قرار داد.
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌ اشتباه بزرگ‌تر آمریکایی‌ها این نکته بود که این مسئله را با افتخار بلافاصله اعلام کردند و‌اشتباه فاحش و زشت آنها که از همه جنایات آنها بدتر بود اعطای مدال افتخار به فرمانده این ناو بود.
وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها در آن سال‌ها سیلی‌های متعدد و زیادی از رزمندگان اسلام و سپاهیان اسلام خورده بودند و بغض و کینه فراوانی از جمهوری اسلامی داشتند در این حرکت و عملیات وحشیانه و ناجوانمردانه خودشان و با نقض حقوق بشر کودکان و زنان و سایر مسافران این هواپیما را به شهادت رساندند.
غلامشاهی گفت: امروز آمریکایی‌ها در خلیج‌‌فارس آن شرایط را ندارند و نخواهند داشت چرا که دوره‌ای که می‌توانستند چنین جنایاتی مرتکب شوند و بعد به آن افتخار کنند تمام شده است.
وی اضافه کرد: امروز در خلیج‌ فارس اقتداری که از ناحیه پاسداران، ارتشیان و سربازان جمهوری اسلامی ایران برقرار هست به آمریکایی‌ها این پیام را دارد که در منطقه خلیج‌فارس نه‌فقط اجازه ارتکاب چنین جنایتی را نخواهد داد بلکه حضور آنها در خلیج ‌فارس را هم تحمل نخواهد کرد.
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: امروزه دائماً چشم‌های بیدار رزمندگان اسلام آنها را رصد می‌کند و تمام وقت حضور ما را کنار خودشان می‌بینند و در صورتی که حماقتی به‌خرج بدهند و نگاه چپی به آب‌ها و فضای جمهوری اسلامی داشته باشند قطعاً جواب محکمی خواهند شنید.
]]>
اصلاح‌طلبان انتظار داشتند برای آقای شهردار کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟! ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:38:10+01:00 2020-07-05T03:38:10+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11838 طاهر مهدوی اصلاح‌طلبان انتظار داشتند برای آقای شهردار کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟! ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ با وجود ارتکاب محمدعلی نجفی به جنایت قتل همسر دومش، مشاور خاتمی ‌مدعی است که عدم توفیق وی در شهرداری تهران، تقصیر جریان انقلابی است! این در حالی است که عناصر مدعی اصلاحات از جمله مرعشی و کرباسچی گفته‌اند که نسبت به گرفتاری نجفی و فقدان صلاحیت وی هشدار داده شده بود. نکند اصلاح‌طلبان انتظار داشتند برای نجفی کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟! عبدالله ناصری، عضو سازمان (منحله) مجاهدین انقلا


اصلاح‌طلبان انتظار داشتند
برای آقای شهردار کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟!
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
با وجود ارتکاب محمدعلی نجفی به جنایت قتل همسر دومش، مشاور خاتمی ‌مدعی است که عدم توفیق وی در شهرداری تهران، تقصیر جریان انقلابی است! این در حالی است که عناصر مدعی اصلاحات از جمله مرعشی و کرباسچی گفته‌اند که نسبت به گرفتاری نجفی و فقدان صلاحیت وی هشدار داده شده بود. نکند اصلاح‌طلبان انتظار داشتند برای نجفی کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟!
عبدالله ناصری، عضو سازمان (منحله) مجاهدین انقلاب و مشاور خاتمی‌ در مصاحبه با خبرگزاری فارس، به سیاق ‌ترفند نخ‌نمای مدعیان اصلاحات برای فرار از پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری که نمایانگر بی‌کفایتی آنان است، مدعی شده است: هر کجا اصلاح‌طلبی شکست خورده ضد اصلاحات درون قدرت برای آن مانع ایجاد کرده است، یک مثال ساده، شما اقتدارگرایان ارزیابی‌تان این است که شورای شهر تهران که یکپارچه اصلاح‌طلب بود چندان موفق نبود. من از شما سؤال می‌کنم علت چه بود؟ پاکدستی اعضای شورا برخلاف شوراهای قبلی (جز شورای اول) برای همه محرز بود. این شورای منتخب، مدیر منتخب خود را برای مدیریت پایتخت معرفی کرد، توان اجرایی و سلامت آقای نجفی بر همه روشن بود. اما کانون‌های قدرتمند ضد انتخابات و انتصاب‌گرا از اول در برابر او و شورای منتخب ایستادند. اگر ۱۰ درصد امکاناتی که برای آقایان قالیباف ‌و احمدی‌نژاد در ۱۴ سال فراهم بود، [در دوره نجفی وجود داشت] بسیاری از مشکلات پایتخت را آقای نجفی ‌با این شورا می‌توانست حل کند.
وی همچنین ادعا کرده: خبرگزاری فارس متعلق به همان جریان انقلابی ضد اصلاحات است که همانند شورای نگهبان اساساً اصلاحات و اصلاح‌طلبی را قبول ندارد. به‌عبارت دیگر شما و جریان همفکر شما که میدان عمل اصلاحات را بسته‌اید نمی‌توانید دیگر از توفیق یا عدم توفیق اصلاحات سخن بگویید. شما و شورای نگهبان و همه نهادهای اصلی قدرت رسما اعلام کرده‌اید که اصلاح‌طلبان میدانی برای فعالیت چه در نهادهای انتصابی و چه انتخابی ندارند و اصلاح‌طلبان واقعی هم این پیام را گرفته‌اند و به‌ همین دلیل روی آوری به جامعه را در خود تقویت کرده‌‌اند.
نجفی به همین ‌ترتیب مدعی شده است: مشکلات جامعه و غرق شدن مردم در این مشکلات به علت وجود دولت‌های موازی است.
مدعیان اصلاح‌طلبی هر کجا فاجعه‌ به بار می‌آورند و علاوه ‌بر معامله روی توانمندی‌های کشور، هزینه‌های سنگین به معیشت مردم و اقتصاد کشور تحمیل می‌کنند، مفهوم خیالی و دشمن فرضیِ دولت پنهان یا دولت موازی خود را جار می‌زنند تا بی‌کفایتی و بازی با منافع نظام و ملت را به نمایش بگذارند. اعتماد به دشمن، رانت ارزی و چوب حراج زدن به ذخایر طلا و دلار در جنگ اقتصادی، رها کردن بخش مسکن، عدم هدایت نقدینگی به بخش‌های مولد، بی‌توجهی به توصیه‌های صاحب‌نظران اقتصادی، دلار 21 هزار تومانی، پراید 70 میلیون تومانی، سکه 10 میلیون تومانی و... پیامد حضور طیف مدعی اصلاحات در مصادر اجرایی کشور است نه برساخته ذهنی‌شان نه دولت موازی.
ناصری مدعی است که مقصر عدم توفیق نجفی در شهرداری تهران، جریان انقلابی است! در پاسخ به این ادعای مضحک باید گفت؛ عناصر مدعی اصلاحات، خودشان گفته‌اند که نسبت به گرفتاری نجفی و فقدان صلاحیت وی هشدار داده شده بود. بر همین اساس نیز وزارت کشور، با شهرداری نجفی مخالفت کرد اما با پافشاری و اصرار روحانی مجبور به تأیید و حکم شهرداری نجفی شد. نکند اصلاح‌طلبان انتظار داشتند برای نجفی کلاس تمرین تیراندازی بگذارند؟!
در این زمینه لازم به ذکر است که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران یکی از اولین واکنش‌ها را نسبت به این جنایت داشت. وی نوشت: «ماهیت تأسف‌بار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد، نمی‌توان مسئولیت کسانی را که دو سال قبل به‌رغم اصرار و تذکر برخی دلسوزان و مراکز مسئول، این چاه ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند، نادیده گرفت.»
اکبر منتجی، معاون سردبیر روزنامه سازندگی هم نوشته بود: «از نجفی قدیس نسازید. یک‌بار ساختید، او را به ‌این روز انداختید. دوباره نسازید. دوباره نگویید که پرچم مبارزه با فساد برداشته بود. او غرق شده بود. واذا قیل لهم لاتفسدوا فی الارض قالوا انما نحن مصلحون؛ و هنگامی ‌که به آنان گفته شود در زمین فساد نکنید می‌گویند فقط ما اصلاح‌کننده‌ایم.» و بعد در پاسخ به یک کامنت از سوی سخنگوی حزب اتحاد ملت می‌نویسد: «فراموش نکنیم که او قتل کرد. به قول زیدآبادی می‌توانست مصاحبه کند و حرف‌هایش را بزند و طلاق دهد. دیگه بدتر از قتل که نبود.»
امیر نخعی روزنامه‌نگار نیز نوشت: «اصلاح‌طلبانی که از روابط نجفی اطلاع داشتند و موقع شهردار شدنش پنهانکاری کردند، پاسخگو باشند.»
داود محتشمی ‌هم از دیگر خبرنگارانی بود که نجفی را به نداشتن سبک زندگی سالم متهم کرد و نوشت: «این روند نه برای نجفی که برای هر فرد دیگری کاملاًً طبیعی است. پرداختن به امور مردم پیش از آنکه برخودت و نفست امیر و‌سرور باشی، عاقبتش جز این نیست، مگر آنکه خدا پرده‌های سترش را بر ما افکنده باشد. عدم مهار نفس چه در مسائل اخلاقی و چه در امور اقتصادی، سرنوشت انسان را در سیاست به جایی می‌کشد که قابل تصور نیست. وقتی انسان به همسر و خانواده‌اش تعهد نداشته باشد، و به این تعهد پایبند نباشد، چگونه می‌شود انتظار داشت او به تعهدی که به مردم دارد وفادار باشد؟»
لازم به یادآوری است که رسانه‌های زنجیره‌ای و سیاست‌باز مدعی اصلاحات پس از این جنایت، برای تطهیر نجفی، با سناریوسازی اتهامات بی‌شرمانه به‌‌ مقتول زدند، حکم به مهدورالدم بودن وی دادند و ریختن خونش را حلال دانستند. همان طیفی که همیشه مدعی حمایت از زنان است! نجفی اما در دادگاه برخی ادعاها علیه همسرش از جمله مهدورالدم بودن را پس گرفت.
ناصری در بخش دیگری از مصاحبه گفته است: ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان در دو سال اخیر یک واقعیت است. قابل انکار نیست و ارتباطی با ماهیت این گفتمان ندارد. عملکرد آقای روحانی که با حمایت و شعارهای کاملاً اصلاح‌طلبانه پیروز شد بیشترین تأثیر را در ریزش این سرمایه داشته است.
وی همچنین گفته است: معتقدم عملکرد فراکسیون امید مجلس دهم در مجموع برای مردم عملکرد رضایت‌بخشی نبود.
ناصری مدعی است: هسته اصلی اصلاحات باید راهبردهای خود را شفاف بیان کند و‌اگر به‌طور طبیعی این راهبرد مقبولیت عمومی یافت بقیه، خود را با آن هماهنگ کنند. بهترین مثال لیست ندادن اصلاح‌طلبان اصلی در دوم اسفند بود که به معنای عدم مشارکت تلقی شد و اکثریت جامعه هم این را فهمید.
گفتنی است، علی‌رغم حرف متضمن ‌ترفندآلودی و دروغ‌پردازی ناصری، جامعه به دلیل ناکارآمدی، بی‌کارنامگی و فجایع تحمیل شده از سوی مدعیان اصلاحات به زندگی و معیشت‌شان، به این طیف در انتخابات مجلس بی‌اعتنایی کرد.
ناصری آذر 98 همین مسئله را پیش‌بینی کرده بود که گفته بود: باخت سی بر هیچ اصلاح‌طلبان دور از ذهن نیست.
سایت اصلاح‌طلب عصر ایران هم بهمن 98 نوشت: «این یک سؤال جدی است که جریان اصلاحات باید به آن پاسخ دهد. با توجه به عملکرد حسن روحانی در دولت و اعضای فراکسیون امید در پارلمان دهم، آیا مردم حاضر بودند در انتخابات، آنها را به‌عنوان نماینده راهی مجلس یازدهم کنند؟... جریان اصلاحات نباید از پاسخگویی شانه خالی کنند. آنها الان در قدرت حضور دارند و در دولت و مجلس مسئولیت دارند و باید به مردم پاسخگو باشند... تمام آنهایی که به نام اصلاح‌طلبی به مجلس راه یافته‌اند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. مبادا آنها به بهانه شورای نگهبان، جا خالی بدهند.»
]]>
آقای بورل ! اگر اروپا به حفظ برجام مصمم بود به یکی از تعهداتش عمل می‌کرد ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:37:31+01:00 2020-07-05T03:37:31+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11835 طاهر مهدوی آقای بورل ! اگر اروپا به حفظ برجام مصمم بود به یکی از تعهداتش عمل می‌کرد ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی در پاسخ به نامه ظریف درباره عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام مدعی شده اروپا به حفظ برجام مصمم است که در پنج سالگی که از اجرای برجام می‌گذرد اروپایی‌ها حتی یک مورد از تعهدات خود را اجرا نکرده‌اند. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌‌ای که در تارنمای رسمی ‌این اتحادیه منتشر شد، با‌ اشاره به نامه ظریف مبنی بر عدم پایبندی اروپ


آقای بورل ! اگر اروپا به حفظ برجام مصمم بود
به یکی از تعهداتش عمل می‌کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۴

آقای بورل ! اگر اروپا به حفظ برجام مصمم بود به یکی از تعهداتش عمل می کرد -  کیهان | خبر فارسی
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی در پاسخ به نامه ظریف درباره عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام مدعی شده اروپا به حفظ برجام مصمم است که در پنج سالگی که از اجرای برجام می‌گذرد اروپایی‌ها حتی یک مورد از تعهدات خود را اجرا نکرده‌اند.
«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌‌ای که در تارنمای رسمی ‌این اتحادیه منتشر شد، با‌ اشاره به نامه ظریف مبنی بر عدم پایبندی اروپایی‌ها به برجام و لزوم فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در کمیسیون مشترک این توافق گفت: همان‌گونه که پیشتر گفته‌ام، مکانیسم حل اختلاف نیازمند تلاش شدید همه [طرف‌ها]با حسن نیت است، به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، از همه مشارکت‌کنندگان برجام انتظار دارم که به این روند با این روحیه و در چارچوب برجام نزدیک شوند.
وی در این بیانیه همچنین گفت: کمیسیون مشترک که مسئول نظارت بر اجرای توافق تحت مفاد برجام است، از سال ۲۰۱۶ تاکنون برای بحث پیرامون اجرای برجام و رسیدگی به مسایل مرتبط که توسط هر یک از مشارکت‌کنندگان به استحضار هماهنگ‌کننده رسیده، تشکیل شده است.
بورل ادامه داد: همچنان‌که به پنجمین سالگرد برجام نزدیک می‌شویم، مایلم از این فرصت استفاده و اهمیت این توافق را یادآوری کنم. برجام دستاوردی تاریخی برای منع ‌اشاعه هسته‌ای در جهان است که بر امنیت منطقه‌ای و جهانی تأثیرگذار است. من همچنان مصمم هستم که به همکاری با مشارکت‌کنندگان برجام و جامعه جهانی برای حفظ آن ادامه دهم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی در پاسخ به نامه ظریف درباره عدم پایبندی کشورهای اروپایی به برجام مدعی شده اروپا به حفظ برجام مصمم است که در پنج سالگی که از اجرای برجام می‌گذرد اروپایی‌ها حتی یک مورد از تعهدات خود را اجرا نکرده‌اند.
به‌جای حرکت در مسیر آمریکا
به تعهدات خود پایبند باشید
 گفتنی است سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه عصر جمعه گفت که محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام، یک‌بار دیگر موارد عدم ‌پایبندی کشور‌های اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک جهت حل‌وفصل ارجاع داد.
موسوی افزود: متعاقب اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش‌نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ و همچنین تداوم عدم ‌پایبندی نسبت به تعهدات بین‌المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای به «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام، یک‌بار دیگر موارد عدم‌پایبندی کشور‌های اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک جهت حل‌وفصل ارجاع داد.
وی یادآورشد: در نامه وزیر امور خارجه تأکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری‌های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می‌تواند بر مبانی همکاری‌های پادمانی موجود تأثیرات منفی داشته باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یک‌بار دیگر ضمن اعلام آمادگی برای حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف‌های این توافق، به‌خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار اقتصادی نظام رفع تحریم‌ها به‌نحو پیش‌بینی‌شده در برجام، تأکید کرد که در قبال هرگونه زیاده‌خواهی و رفتار‌های غیرمسئولانه اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد کرد و از سه کشور اروپایی قویاً می‌خواهد به‌جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.
]]>
انتقاد نماینده مجلس ‌از بورس‌بازی در حوزه مسکن ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:37:19+01:00 2020-07-05T03:37:19+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11834 طاهر مهدوی انتقاد نماینده مجلس ‌از بورس‌بازی در حوزه مسکن  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از دلایل افزایش خانه‌های استیجاری در کشور را کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و گفت: مشکل مسکن در کشور با ساخت چند هزار خانه حل نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم ، احمد دنیامالی ،  در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن با تأکید بر اینکه مشکل مسکن در کشور با ساخت چند هزار خانه حل نمی‌شود، اظهار داشت: یکی از دلایل مهم افزایش خانه‌های استیجاری در سطح کشور کاهش ار


انتقاد نماینده مجلس ‌از بورس‌بازی در حوزه مسکن
  ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

انتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس ‌از بورس‌بازی در حوزه مسکن / دولت قانون اخذ  مالیات از واحدهای خالی را اجرایی کند- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnim
عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از دلایل افزایش خانه‌های استیجاری در کشور را کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و گفت: مشکل مسکن در کشور با ساخت چند هزار خانه حل نمی‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، احمد دنیامالی ،  در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن با تأکید بر اینکه مشکل مسکن در کشور با ساخت چند هزار خانه حل نمی‌شود، اظهار داشت: یکی از دلایل مهم افزایش خانه‌های استیجاری در سطح کشور کاهش ارزش پول و قدرت خرید مردم است.
وی حمایت دولت از اقشار ضعیف را لازم و ضروری خواند و با بیان اینکه دولت باید به خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه کمک کند ابراز داشت: با اصلاح نظام بانکی بخشی از مشکلات حوزه مسکن حل می‌شود در صورتی‌ که بانک‌ها تسهیلات با سود چهار درصد به خریداران مسکن مهر بدهند.
دنیامالی پرداخت مابه‌التفاوت سود 18 درصد و چهار درصد تسهیلات توسط دولت را یکی از راه‌های حمایتی برای خانه‌دار کردن مردم دانست و عنوان کرد: علاوه بر این یکی از راهکارها برای حل مشکل مسکن اخذ مالیات از واحدهای خالی است از طرفی مجلس از مدت‌ها پیش قانون اخذ مالیات از واحدهای خالی را در کشور تصویب کرده است.
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با انتقاد از عدم اجرایی شدن قانون اخذ مالیات از واحدهای خالی توسط دولت تصریح کرد: تا زمانی که نتوانیم سفته‌بازی و‌ بنگاه‌داری را از مسکن خارج کنیم هیچ مشکلی برطرف نخواهد شد از سوی دیگر مجلس یازدهم نیز در اقدامی قصد دارد جهت حل ریشه‌ای مشکل مسکن در کشور وارد عمل شود.
وی تزریق منابع مالی لازم برای حل ریشه‌ای معضل مسکن در کشور را ضروری تلقی کرد و با تأکید بر اینکه کمیسیون عمران و سایر نمایندگان در تلاش است تا با ارائه راهکارهایی مشکل مسکن در کشور را حل کند افزود: هدف از ساخت مسکن مهر که در کشور اجرایی شد، خانه‌دار کردن افراد متوسط و ضعیف جامعه بوده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با بیان اینکه در طرح مسکن مهر اقشار متوسط و پایین جامعه با مبلغ 40 تا 50 میلیون تومان می‌توانستند 100 متر خانه مسکن مهر خریداری کنند خاطرنشان کرد: ارائه وام‌های بلندمدت به زوج‌های جوان برای خرید مسکن از جمله اقداماتی است که باید در کشور برنامه‌ریزی و اجرایی شود.
دنیامالی پرداخت تسهیلات بانکی با بازپرداخت 30 ماهه به مردم و زوج‌های جوان و اتخاذ رویکرد حمایتی در بخش مسکن را راهکاری برای حل و فصل معضل مسکن خواند و گفت: به عقیده بنده تا زمانی که مسائل مربوط به حوزه مسکن از بنگاه‌داری و بورس‌بازی خارج نشود قیمت تمام‌ شده مسکن در کشور کاهش پیدا نمی‌کند.
وی وجود چیزی در حدود دو و نیم میلیون مسکن خالی در کشور و ضرورت تعیین تکلیف آن‌ها را امری واجب و ضروری اعلام کرد‌.
وی با انتقاد از رویه بانک‌ها به ویژه در حوزه مسکن مشکلاتی که در سال‌های اخیر توسط بانک‌ها برای مسکن ایجاد شده را مورد خطاب قرار داد و گفت: اینکه بسیاری از مشکلات کشور نظیر کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم را به گردن دلار بیندازیم درست نیست زیرا سیاست‌های غلط داخلی بانک مرکزی نیز در این امر دخالت دارد.
وی با اشاره به اینکه مشکلات و معضلات موجود در بخش مسکن کشور با سیاست‌های مقطعی حل و فصل نمی‌شوند ابراز داشت: در سال‌های اخیر به علت کاهش ارزش پول ملی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه دیگر توان خرید منزل را نداشته و به ناچار به سوی خانه‌های استیجاری رفته‌اند.
]]>
فارن‌پالیسی: ایران در برابر فشارهای آمریکا ایمن شده است ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:37:03+01:00 2020-07-05T03:37:03+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11833 طاهر مهدوی فارن‌پالیسی: ایران در برابر فشارهای آمریکا ایمن شده است ۱۳۹۹/۰۴/۱۴یک مجله آمریکایی در تحلیلی با اشاره به شکست سیاست آمریکا در برابر ایران نوشته تهران در برابر فشارهای واشنگتن ایمن شده است. یک رسانه آمریکایی با اشاره به شکست سیاست موسوم به «فشار حداکثری» نوشته، ایران در برابر فشارهای آمریکا ایمن شده است.مجله فارن‌پالیسی به درخواست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از ایران برای آمدن پای میز مذاکره و گفت‌وگو بر سر «توافقی بزرگ» اشاره کرده و نوشته است: «با آنکه ممکن است ترام

فارن‌پالیسی: ایران در برابر فشارهای آمریکا ایمن شده است
۱۳۹۹/۰۴/۱۴

شکست سیاست آمریکا در برابر ایران/ ایران در برابر فشارها ایمن شده است-راهبرد  معاصر
یک مجله آمریکایی در تحلیلی با اشاره به شکست سیاست آمریکا در برابر ایران نوشته تهران در برابر فشارهای واشنگتن ایمن شده است.
یک رسانه آمریکایی با اشاره به شکست سیاست موسوم به «فشار حداکثری» نوشته، ایران در برابر فشارهای آمریکا ایمن شده است.
مجله فارن‌پالیسی به درخواست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از ایران برای آمدن پای میز مذاکره و گفت‌وگو بر سر «توافقی بزرگ» اشاره کرده و نوشته است: «با آنکه ممکن است ترامپ دنبال مذاکره با ایران برای تقویت شهرت خودخوانده‌اش به‌عنوان معامله‌گری قهار باشد سیاست فشارحداکثری او تقریباً شانس دیپلماسی میان ایران و آمریکا در ماه‌های پیش‌رو را از بین برده است.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «ایران نشان داده که در برابر فشار آمریکا مقاوم است. با آنکه شمار زیادی از مردم عادی تحت فشار هستند، اقتصاد ایران آنچنانکه عده‌ای امیدوار بودند در حال سقوط آزاد نیست. برعکس، در ایران نشانه‌هایی از بهبود اقتصادی ظاهر شده و تولید داخلی و اشتغال در این کشور رو به افزایش است.»
فارن‌پالیسی در بخش دیگری از این تحلیل می‌نویسد: «لفاظی‌ها و اقدامات خصمانه ترامپ، ایران را به توافق مشتاق‌تر نکرده بلکه آن دسته از مقام‌های ایرانی حامی مذاکره با ایالات متحده را تضعیف کرده است.» به گزارش فارس «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.
در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به‌خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.
منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.
گفتنی است نشریه فارین پالیسی ماه گذشته با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر ضرورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در برجام نوشت: دو سال پس از خروج دونالد ترامپ از برجام، تهران غنی‌سازی اورانیوم را از سرگرفته، پژوهش و توسعه پیرامون سانتریفیوژهای پیشرفته را دوباره شروع کرده و با افزایش ذخایر سوخت هسته‌ای‌اش، زمان لازم برای تولید سوخت مورد نیاز یک بمب هسته‌ای را به ۶ ماه کاهش داده است. ریچارد نفیو که در گفت‌وگوهای برجام مشارکت داشت، می‌گوید: «به نظر می‌رسد ایران در مقایسه با دو سال گذشته بیشتر به توانایی هسته‌ای نزدیک شده است.»
]]>
بازار را دولت اداره می‌کند یا برجام و فضای مجازی؟! ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:36:53+01:00 2020-07-05T03:36:53+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11832 طاهر مهدوی بازار را دولت اداره می‌کند یا برجام و فضای مجازی؟! ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ التهابات بازار ارز و سکه، عامل اقتصادی نداشته و ناشی از سیاستگذاری غلط دولت است. راه‌حل پایان دادن به این روند خسارت بار، تغییر ریل‌گذاری دولت در دو حوزه سیاست خارجی و مدیریت فضای مجازی است. این روزها التهابات بازار ارز و سکه در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است. نکته قابل تأمل اینجاست که افزایش قیمت دلار حتی در روزهای تعطیل هم ادامه دارد. در روز جمعه گذشته، قیمت دلار حدود 2 هزارتومان افزایش یافت! این بازار را دولت اداره می‌کند یا برجام و فضای مجازی؟!
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
التهابات بازار ارز و سکه، عامل اقتصادی نداشته و ناشی از سیاستگذاری غلط دولت است. راه‌حل پایان دادن به این روند خسارت بار، تغییر ریل‌گذاری دولت در دو حوزه سیاست خارجی و مدیریت فضای مجازی است.
این روزها التهابات بازار ارز و سکه در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است. نکته قابل تأمل اینجاست که افزایش قیمت دلار حتی در روزهای تعطیل هم ادامه دارد. در روز جمعه گذشته، قیمت دلار حدود 2 هزارتومان افزایش یافت! این روند غیرمعمول بدان معنی است که این نوسانات عامل اقتصادی ندارد.
یک سؤال؛ آیا فقط عوامل ناشناخته و دلار باعث گرانی اقلام هستند؟! پاسخ منفی است. برای نمونه در هفته گذشته قیمت لبنیات حدود 30 درصد افزایش یافت. در یک نمونه دیگر، در روزهای گذشته، مدیرکل دفتر صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت خواستار افزایش دوباره قیمت خودرو شد.
هفته‌نامه صدا ارگان حزب ‌اشرافی کارگزاران- مرداد 95- در صفحه اول خود پرسید «روحانی چگونه دوباره رئیس‌جمهور می‌شود؟» و در پاسخ تیتر زد «با برجام و تلگرام».
برجام و تلگرام، به شکل مقطعی در خدمت دوپینگ انتخاباتی طیف مدعی اصلاحات بود. اما این دو در درازمدت حربه اسارت بود. برجام و تلگرام در سال‌های اخیر هم دستگاه اجرایی و هم بخشی از افکارعمومی را معطل و منفعل نگه داشته است. همانند ماده مخدری که در ابتدا، شخص معتاد را کیفور می‌کند، اما در ادامه، اراده و استقلال و شخصیت او را می‌گیرد.
انتظار بی‌حاصل برای نقدشدن چکِ برگشتی برجام
در هفته‌ها و ماه‌های اخیر رسانه‌ها و فعالین اصلاح‌طلب همصدا با برخی دولتمردان، زمزمه «مذاکره با آمریکا» را مطرح کرده‌اند. آن هم در شرایطی که چک برگشتی برجام روی دست دولتمردان است. با این‌حال دولت اصرار دارد که همچنان تمامی تخم‌مرغهای خود را در سبد برجام بچیند.
برخی دولتمردان در کنار فعالین مدعی اصلاحات اینگونه وانمود می‌کنند که بخش اعظم مشکلات کشور به دلیل وجود تحریم‌هاست و بخش اندکی از مشکلات به سوءمدیریت در دولت ارتباط دارد. در هفته‌های گذشته، روزنامه شرق- از بزک‌کنندگان برجام- در اعترافی دیرهنگام به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت:«درباره شرایط اقتصادی باید بگویم که اصلا اعتقادی ندارم شرایط به خاطر تحریم‌ها نامناسب است؛ زیرا در گفته‌های ریچارد نفیو [معمار تحریم‌ها] هم این قضیه کاملا مشخص است و عملکردهایی که داشته‌اند نیز نشان می‌دهد که خطا در تصمیمات مسئولان کم نبوده است.
نمی‌خواهم ساده‌لوحانه با تحریم‌ها برخورد بکنم و بگویم تحریم اثری ندارد؛ این خیلی ساده‌لوحی است که بگوییم تحریم بر اقتصاد ایران اثری ندارد، اما بزرگ‌کردن و پژواک درست‌کردن از واژه تحریم، دلایل دیگری دارد. من اثر تحریم را به لحاظ کارشناسی، عملی و تجارب50‌ ساله‌ام در کار تولید و اقتصادی که با آن آشنا هستم، بیشتر از 30 درصد نمی‌بینم».
این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت:«بررسی شرایط کشور نشان می‌دهد که به‌ویژه در دو دولت اخیر، تصمیم‌گیران در حوزه اقتصاد کاملا در زمین طراحی‌شده تحریم‌کنندگان بازی کرده‌اند. این تصمیمات سبب شده که توانمندی‌های سیاسی و امنیتی یا قدرت سیاسی و امنیتی کشور تحت تأثیر‌اشتباهات اقتصادی قرار بگیرد و این بخش‌ها را هم به ضعف بکشانند».
این کارشناس اقتصادی در ادامه تاکید کرد:«قاطعانه می‌گویم که کشور از لحاظ اقتصادی مسئله لاینحل ندارد. به‌صراحت می‌گویم همین حالا در مقابل تحریم‌های آمریکا آن 30 درصد اثری که به اقتصاد ایران تحمیل می‌شود، قابل تحمل است و 70 درصد مابقی مشکلات با اصلاح قابلیت تصمیم‌سازان حل خواهد شد».
دولت همچنان رویکرد خسارت بار «ماندن در برجام به هر قیمت» را ادامه می‌دهد. این در حالی است که قریب به 5 سال از امضای برجام و همچنین بیش از دو سال از خروج رسمی آمریکا و خروج عملی اروپا از توافق سپری شده است.
چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای سازندگی در اعترافی دیرهنگام نوشت: «ایران موبه‌مو تعهدات هسته‌ای خود را اجرا می‌کند، اما تحریم‌هایی را تحمل می‌کند که به مراتب سخت‌تر از دوره قبل از توافق است و طرف‌های دیگر کاملاً از تعهدات خویش خارج شده‌اند... امروز دولت نیازمند آن است که باور کند برجام به پایان رسیده... اکنون جواب مشخص است. خروج از برجام و بازگذاشتن راه مذاکره با کسانی که قدرت عمل به تعهداتشان را دارند، این گزینه بهتری از ماندن در توافق یکجانبه، تحریم‌های سخت‌تر از پیشابرجام، دلخوش کردن به اقدامات نمادین اروپا و مشاهده رکودی است که این‌بار می‌تواند اقتصاد کشور را از گروه کشورهای با درآمد متوسط به فقیر مبدل سازد».
وقتی دولت به عقب برمی‌گردد!
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه- 10 تیر 99- در سخنرانی خود در نشست مجازی شورای امنیت گفت: « مایلم سخنرانی خود را با همان عباراتی آغاز کنم که نخست‌وزیر مصدق ۵۹ سال پیش در این شورا به کار برد». ظریف در پایان سخنرانی خود نیز گفت:«در پایان، بگذارید دوباره از سخنان نخست‌وزیر مصدق در شورای امنیت در سال ۱۹۵۱ استفاده کنم».
روزنامه ایران-ارگان رسانه‌ای دولت- نیز در شماره دیروز در مصاحبه با سعید لیلاز (از بازداشت شدگان فتنه 88 و عضو مرکزیت کارگزاران و قائم‌مقام مدیرعامل ایران خودرو دیزل در دولت روحانی) نوشت: «روحانی در اداره اقتصاد بدون نفت، رکورد دکتر مصدق را شکست... درآمد ارزی بهترین سال دولت روحانی، معادل بدترین سال دولت احمدی‌نژاد است».
یکی از فعالین رسانه‌ای در واکنش به تراز قراردادن مصدق توسط دولتمردان و رسانه‌های دولتی نوشت:« این جملات ظاهرا برای تعریف و تحسین است اما در واقع، بدتر از این نمی‌شود روحانی را تقبیح کرد. چندمین بار است که دولت و حامیان آن، از «تراز» دکتر مصدق برای توجیه خود استفاده می‌کنند. سرنوشت اعتماد و خوش بینی مصدق به آمریکا و سپس شبیخون کودتا، مناسب عبرت بود، اگر عبرت‌گیرنده‌ای در میان طیف خوش‌بین به آمریکا حضور داشت».
این فعال رسانه‌ای در ادامه نوشت:«ایران در دهه 1320، در ضعیف‌ترین روزگار خود به سر می‌برد و امروز در اوج اقتدار منطقه‌ای است. مقایسه ظریف و روحانی با مصدق،  تخفیف و توهین است، نه تحسین. در شعارهای انتخاباتی 92، ضمن تمسخر دولت مستقر، ادعا می‌شد «به عقب بر نمی‌گردیم». اما حالا برای مظلوم‌نمایی، گرفتاری (خود ساخته) را با گرفتاری (خود ساخته) یک سیاستمدار سکولار و غربگرا در هفتاد و هفت سال قبل مقایسه می‌کنند!».
جدای از این مسئله، باید از آقای لیلاز پرسید که چگونه در دولت نهم و دهم که نه از برجام خبری بود و نه بستن با کدخدا، درآمد کشور بالا بود و در دوره مدیریت آقای روحانی و برجام، حائز پایین‌ترین درآمد نفتی شدیم؟! آیا این مسئله به نتایج دو رویکرد مقاومت و انفعال بر نمی‌گردد؟
لیلاز در حالی به دفاع از عملکرد دولت اقدام کرده که پیش از این با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت گفته بود «با اختیاراتی که آقای روحانی دارد، اگر چوب خشک به جای او بود، اقتصاد را بهتر مدیریت می‌کرد».
جولان تروریست‌های اقتصادی در فضای مجازی
در سال 97 و همزمان با التهابات بازار ارز و افزایش قیمت دلار تا آستانه 20 هزارتومان، «سیف» رئیس‌ وقت بانک مرکزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه توضیحاتی درباره بازار ارز گفت:«درخصوص نرخ ارز عوامل غیراقتصادی و عدم اطمینان نسبت به آینده موثر است... التهابات بازار ارز محصول فضاهای تلگرامی و مجازی است.»
در سال 97 تروریست‌های اقتصادی در تلگرام با تشویق مردم به خرید دلار، خسارات زیادی به تعداد زیادی از خانواده‌ها وارد کردند.
یکی از نقاط ضعف جدی در دولت روحانی، رهاشدگی فضای مجازی است. این رویکرد خسارت‌بار در یک مقطع موجب جولان تروریست‌های اقتصادی در فضای مجازی شد و التهابات بازار ارز را رقم زد و در مقطعی دیگر، دالان نفوذ دشمن در بسترسازی اغتشاش و آشوب و آدم‌کشی و خرابکاری و ایجاد بی‌ثباتی در کشور شد.
راه‌حل، تغییر ریل‌گذاری است
همان‌طور که پیش از این نیز تاکید شد، التهابات بازار ارز و سکه، عامل اقتصادی نداشته و ناشی از سیاستگذاری غلط دولت است.
به عبارت دیگر، افزایش افسارگسیخته قیمت دلار، ناشی از رویکرد خسارت‌بار دولت در «چیدن همه تخم‌مرغ‌ها در سبد برجام» و جولان تروریست‌های اقتصادی در فضای مجازی- به دلیل رهاشدگی فضای مجازی توسط دولت- است.
راه‌حل پایان دادن به این روند خسارت‌بار، تغییر ریل‌گذاری دولت در دو حوزه سیاست خارجی و مدیریت فضای مجازی است.
]]>
جعفر بلوری: داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ 2020-07-05T03:36:31+01:00 2020-07-05T03:36:31+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11831 طاهر مهدوی  داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما     ۱۳۹۹/۰۴/۱۴  رسیدن اولین سِری نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا طی هفته‌های گذشته، آن هم در روز روشن و ذیل پرچم جمهوری اسلامی ایران، سوای اینکه برای کشور آورده اقتصادی خوبی داشت و کمکی هرچند کوچک به مردم تحت فشار ونزوئلا کرد، یک «برد سیاسی» برای ایران و از آن طرف، یک «باخت» برای آمریکا بود، همین‌طور سه واحد درس علوم سیاسی برای آن جریانی بود که هر اتفاق با ‌ربط و بی‌ربطی در دنیا رخ می‌دهد، می‌گویند: «برویم م


 داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما 
   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
داستان ونزوئلا و سُنبه پُر زور ما - مشرق نیوز
  رسیدن اولین سِری نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا طی هفته‌های گذشته، آن هم در روز روشن و ذیل پرچم جمهوری اسلامی ایران، سوای اینکه برای کشور آورده اقتصادی خوبی داشت و کمکی هرچند کوچک به مردم تحت فشار ونزوئلا کرد، یک «برد سیاسی» برای ایران و از آن طرف، یک «باخت» برای آمریکا بود، همین‌طور سه واحد درس علوم سیاسی برای آن جریانی بود که هر اتفاق با ‌ربط و بی‌ربطی در دنیا رخ می‌دهد، می‌گویند: «برویم مذاکره کنیم»!
 به همین سه دلیل اقتصادی، انسانی و سیاسی، می‌توان نتیجه گرفت، این اتفاق، «مهم» بود. مهم بود که، آمریکا هر آنچه از دستش بر می‌آمد برای توقف این کشتی‌ها انجام داد اما پس از یک محاسبه سرانگشتی، به این نتیجه رسید اگر به یک «تهدید» خشک و خالی اکتفا کند، به‌صرفه‌تر است! تکرار این اتفاق از آنجا که اقتدار و پرستیژ آمریکا را به چالش می‌کشد و زمینه را برای تکرار آن از سوی سایر کشورها مهیا می‌کند، برای آمریکا غیر قابل تحمل خواهد بود. حالا خبر رسیده این اتفاق در حال تکرار است و 4 نفتکش حامل سوخت دیگر ایران در راه ونزوئلا هستند و شماری از دادستان‌های آمریکایی شکوائیه‌ای را تنظیم کرده‌اند تا جلوی این 4 کشتی را (بخوانید جلوی این روند را) بگیرند. با توجه به اهمیت این مسئله و تجربیات اخیر این کشور یعنی تجربه عین‌الاسد، و سرنگونی پهپاد فوق‌مدرنش در سال گذشته توسط سپاه و ضرباتی که این کشور در منطقه متحمل شده! سؤال این یادداشت را این‌طور مطرح می‌کنیم که «آیا آمریکا ریسک تعدی به این نفتکش‌ها را به جان خواهد خرید؟» اگر «بله»، واکنش ایران چگونه باید باشد؟
همان‌طور که ‌اشاره شد، آمریکایی‌ها به دلایل متعدد «نمی‌توانند» ادامه این روند را تحمل کنند چرا که بحث، فقط ایران و دور خوردن تحریم‌هایش نیست، بحث، صرفا ونزوئلا و کمک به دولت قانونی و ضدآمریکایی این کشور هم نیست. بحث اصلی و مهم، کند شدن تیزترین ابزار آمریکا برای واداشتن سایر کشورها به همراهی با سیاست‌های کاخ سفید است. طی چند دهه گذشته، «ارعاب» و «تحریم»، بُرنده‌ترین ابزار آمریکا در پیشبرد سیاست‌هایش در دنیا بوده است. با روی کار آمدن دونالد ترامپ، این سیاست به دلیل شخصیت خاص رئیس‌جمهور آمریکا، در برخی موارد، بیش از گذشته مورد استفاده قرار گرفته. اظهارات «نیکی هیلی» در اوایل سال گذشته شمسی و چند هفته پس از استعفا از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، موید این ادعاست:
«من همواره ترامپ را به عنوان فردی تندمزاج، و در مذاکرات غیرقابل پیش‌بینی به تصویر می‌کشیدم تا باعث ترس طرف دیگر شوم. این کار من در چارچوب سیاست و تئوری «مرد دیوانه در دیپلماسی» صورت می‌گرفت. این تئوری را قبلا «ریچارد نیکسون» (رئیس‌جمهور پیشین آمریکا) تعریف کرده است... وقتی با همتای چینی خود درباره مسئله کره شمالی پس از پرتاب موشک توسط این کشور در سپتامبر ۲۰۱۷ چانه زنی می‌کردم، به او گفتم رئیس ‌من آدم غیرقابل پیش‌بینی است و من نمی‌دانم چه خواهد کرد. تهدید حمله آمریکا به کره شمالی آن‌قدر کافی بود که چین را وادار کرد تحریم‌های جدی علیه کره شمالی را در شورای امنیت سازمان ملل بپذیرد. من به رئیس‌جمهور(ترامپ) گفته‌ام که همواره این کار را انجام می‌دهم و او کاملا با این ایده من موافق بوده است».
ادامه اعزام کشتی‌های ایرانی به ونزوئلا، علاوه‌بر کم‌اثر کردن تحریم‌های اقتصادی آمریکا و کند شدن این ابزار، ریشخند به سیاست‌های این کشور هم هست. آمریکایی‌ها خوب می‌دانند، اگر این روند ادامه یابد، دیگر کسی در دنیا برایشان، تره هم خرد نخواهد کرد لذا با خود می‌گویند «باید کاری کنیم».
اینکه طی روزهای آینده و نزدیک شدن کشتی‌های ایرانی به ونزوئلا چه اتفاقی خواهد افتاد را «نمی‌دانیم» و فقط می‌توانیم بگوییم «هر اتفاقی ممکن است» اما، این را خوب می‌دانیم که برخی اقدامات، موضع‌گیری‌ها و تحرکات ما در کشور می‌تواند، پاسخ این سؤال مهم را از هم‌اکنون مشخص کند. به جِد معتقدیم یکی از دلایل مهمی که باعث شد آمریکا ماه گذشته هیچ غلطی نتواند بکند، انسجام داخلی و یکصدایی مسئولین در واکنش به تهدیدها و رجزخوانی‌ها بود. این وضع باید همچنان حفظ شود. موضع‌گیری قاطع از سوی مقامات ارشد نظامی کشور و اتمام حجت با آمریکایی‌ها درباره هرگونه تعدی به این کشتی‌ها نیز لازم است. باید به این نکته مهم توجه داشت، همان‌طور که رَوَند شدن اعزام کشتی‌های ایرانی به ونزوئلا برای آمریکایی‌ها حیاتی است، هرگونه سهل‌انگاری و عدم واکنش مناسب از سوی ایران نیز می‌تواند باعث ایجاد یک رَوَند خطرناک علیه کشور ما شود. فقط کافی است یک بار دشمن غلطی کند و پاسخ متناسب دریافت نکند؛ در این صورت باید منتظر آنچه همه‌روزه در عراق، پاکستان، سوریه، یمن و... شاهدیم در ایران هم شاهد باشیم. آمریکایی‌ها هر وقت دلشان می‌خواهد با پهپاد و بی‌پهپاد به هر نقطه‌ای از خاک این کشورها، حمله کرده و به اسم مبارزه با تروریسم، هم تروریست‌ها را نجات می‌دهند، هم زیرساخت‌ها را بمباران می‌کنند، هم هر کس را که بخواهند، ترور می‌کنند.
از سوی دیگر به این نکته مهم هم باید توجه داشت که، آمریکا، بنا به گفته بالاترین مقامات سیاسی و اجرایی این کشور، بدترین لحظات تاریخ خود پس از جنگ جهانی دوم سپری می‌کند؛ در بدترین بحران جهانی (شیوع کرونا) بدترین رئیس‌جمهور بر این کشور حاکم است، با بیشترین تلفات و مبتلا، بدترین مدیریت به نام آمریکا ثبت شده است و سرانجام به گفته استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور کرونا اقتصاد این کشور را «در وضعیت شکننده» قرار داده و با ادامه این روند «اقتصاد آمریکا هیچ‌گاه
به طور کامل بهبود پیدا نخواهد کرد». این‌ها -که گوشه کوچکی از مشکلات بزرگ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی آمریکاست- را گفتیم تا به این نتیجه برسیم که، آمریکا در چنین وضعی نمی‌تواند دست به ماجراجویی با کشوری بزند که، پیش از این واکنشش را دیده اما از آنجایی که شخصی در مختصات ترامپ در راس این کشور قرار گرفته، بعید نیست، حماقت هم بکند.
دوستی می‌گفت، آمریکا بدترین شرایط را پس از پایان جنگ جهانی دوم تجربه می‌کند. اوضاع در این کشور به‌هم‌ریخته و حتی تجزیه‌طلبان، نژادپرستان و سرخ‌پوستان نیز در این کشور به شدت فعال شده‌اند. سرقت، تخلفات و جنایت به دلیل همین به‌هم‌ریختگی، افزایش یافته و خود آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با یک انقلاب مواجه شده‌اند و «معترضان به دنبال براندازی‌اند.» اما در چنین شرایطی به تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و چین ادامه می‌دهد، علیه سایر کشورها رجزخوانی می‌کند، و حتی یک نفر را برای بررسی وضعیت حقوق بشر به هند می‌فرستد! چرا؟ شاید به این دلیل که بگوید، هنوز کنترل اوضاع از دستانش خارج نشده است! تا این4 کشتی به سواحل ونزوئلا برسد، چند ماه زمان خواهد برد. آمریکا دیگر آمریکای چهل، پنجاه سال پیش نیست. نظم آمریکایی در حال فروپاشی است. کنترل این کشور از دستان اداره‌کنندگانش تا حدودی خارج شده و دولتمردان‌ قادر به اداره امور نیستند (لئون پانتا، وزیر دفاع و رئیس ‌اسبق سیا دیروز در مصاحبه با سی‌ان‌ان) این، ادعای ما نیست، نظر صریح و اخیر استراتژیست و نظریه‌پرداز مشهور آمریکایی است:
«کرونا به افول آمریکا و زوال نظم لیبرال می‌انجامد. این ویروس قدرت رهبری آمریکا را به چالش کشید و حتی اگر در انتخابات ۲۰۲۰، دموکرات‌ها پیروز شوند، اداره کشوری را به دست خواهند گرفت که اقتدار سابق را ندارد». (فرانسیس فوکویاما، متخصص اقتصاد سیاسی، رئیس ‌گروه توسعه اقتصادی بین‌المللی مدرسه مطالعات پیشرفته بین‌المللی پال ایچ. نیتس دانشگاه جانز هاپکینز و صاحب نظریه پایان تاریخ)در ماجرای این 4 کشتی اگر مثل آن 5 کشتی قبلی، سنبه پُر زور باشد، می‌توانیم به اندازه و سهم خود، در فروپاشی این نظم و تحقیر این پرستیژ نقش‌آفرینی کنیم. اما اگر به هر دلیلی از جمله «چندصدایی در داخل»، پیام اختلاف مخابره کنیم، دشمن پیام ضعف دریافت کرده و برای ماجراجویی تشویق خواهد شد. این را هم فراموش نکنیم آمریکا برای اینکه نشان دهد «کنترل اوضاع کما فی‌السابق در دستانش است»، گاهی به چنین ماجراجویی‌هایی نیاز جدی دارد!
جعفر بلوری
]]>
در دیدار فرماندهان انتظامی و سپاه تهران مطرح شد: دشمن از همدلی بین سپاه و نیروی انتظامی به شدت ناراحت است ۱۳۹۹/۰۴/۱۳ 2020-07-04T08:23:04+01:00 2020-07-04T08:23:04+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11830 طاهر مهدوی در دیدار فرماندهان انتظامی و سپاه تهران مطرح شد: دشمن از همدلی بین سپاه و نیروی انتظامی به شدت ناراحت است ۱۳۹۹/۰۴/۱۳ فرمانده انتظامی تهران بزرگ در نشست صمیمانه با فرماندهان سپاه تهران بزرگ، اظهارداشت: امروز دشمن از اخوت و همدلی حاکم بین سپاه و نیروی انتظامی به شدت ناراحت است. به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار حسین رحیمی در این نشست گفت: امروز بر ما لازم است که به تاسی از فرمان رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا امام خامنه‌ای، همچون بنیانی مرسوس در کنار هم و سدی محکم در در دیدار فرماندهان انتظامی و سپاه تهران مطرح شد:
دشمن از همدلی بین سپاه و نیروی انتظامی به شدت ناراحت است
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در نشست صمیمانه با فرماندهان سپاه تهران بزرگ، اظهارداشت: امروز دشمن از اخوت و همدلی حاکم بین سپاه و نیروی انتظامی به شدت ناراحت است.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار حسین رحیمی در این نشست گفت: امروز بر ما لازم است که به تاسی از فرمان رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا امام خامنه‌ای، همچون بنیانی مرسوس در کنار هم و سدی محکم در مقابل دشمنان باشیم.
رحیمی با تاکید بر اینکه امروز سپاه و نیروی انتظامی سرباز ولایت و خادم و خدمتگزار مردم گرانقدر و قدر شناس هستند، افزود: دشمنان هرگز دست از توطئه‌های شوم خود بر نخواهند داشت، بنابراین باید بنا بر تدبیر و فرمان فرماندهی معظم کل قوا نیروهای مسلح همواره آماده‌باشند و انجام این مهم برای ما تکلیف شرعی و قانونی است.
وی با ‌اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی دشمنان، اختلاف افکنی بین سپاه و نیروی انتظامی است، ادامه داد: امروز دشمن از اخوت و همدلی حاکم بین سپاه و نیروی انتظامی که دوشادوش هم از حرم و حریم امنیت و آرامش مردم محافظت می‌کنند به شدت ناراحت است.
رئیس‌پلیس پایتخت با تاکید بر اینکه همواره آمادگی ما برای دفاع از امنیت و آرامش مردم در عالی‌ترین مرتبه خود می‌باشد، بیان داشت: خط ما، خط ولایت و دفاع از آرمان‌های امام و شهدا و پاسداری از امنیت و آرامش مردم است.
در ادامه جلسه فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ، با‌اشاره به اینکه دشمن تلاش دارد که در کشور ما یاس و نا امیدی و اختلاف افکنی کند، بیان داشت: امروز باید همه سعی و تلاش خود را صرف خدمتگزاری به مردم کنیم.
سردار محمدرضا یزدی با تاکید بر اینکه روز به روز همدلی و هم افزایی بین نیروی انتظامی و سپاه بیشتر شود، افزود: دشمن از اتحاد و همدلی بین سربازان ولایت ناراحت و مایوس خواهد شد از این رو ما باید هر روز این همدلی را بیشتر کنیم.

]]>
مشهد غرق جشن و سرور در بزم تولد ضامن آهو/اهدای یک هزار سری جهیزیه به نوعروسان در حرم امام خمینی(ره)/ آغاز زندگی مشترک زوج خوزستانی در کنار مزار شهید حاج قاسم سلیمانی ۱۳۹۹/۰۴/۱۳ 2020-07-04T08:18:55+01:00 2020-07-04T08:18:55+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/11829 طاهر مهدوی مشهد غرق جشن و سرور در بزم تولد ضامن آهو ۱۳۹۹/۰۴/۱۳ امسال حرم رضوی میزبان خیل عظیمی از دل‌های عاشقان امام رئوف بود؛ آن‌هایی که به‌دلیل شیوع کرونا امکان حضور در بارگاه حضرتش را نداشتند اما مجاوران حرم نایبان این عاشقان بودند. به گزارش خبرگزاری مهر، اما امسال شرایط متفاوت است و شیوع ویروس کرونا که تمام جهان را تحت‌الشعاع قرار داده، وضعیت قرمز در برخی از شهرها از جمله مشهد باعث شده تا خیلی‌ها امکان حضور در صحن و سرای حرم رضوی را نداشته باشند و مراسم حرم مثل همیشه با حضور


مشهد غرق جشن و سرور در بزم تولد ضامن آهو
۱۳۹۹/۰۴/۱۳

مشهد غرق جشن و سرور در بزم تولد ضامن آهو/ سلامت می کنم به امید ...
امسال حرم رضوی میزبان خیل عظیمی از دل‌های عاشقان امام رئوف بود؛ آن‌هایی که به‌دلیل شیوع کرونا امکان حضور در بارگاه حضرتش را نداشتند اما مجاوران حرم نایبان این عاشقان بودند.
به گزارش خبرگزاری مهر، اما امسال شرایط متفاوت است و شیوع ویروس کرونا که تمام جهان را تحت‌الشعاع قرار داده، وضعیت قرمز در برخی از شهرها از جمله مشهد باعث شده تا خیلی‌ها امکان حضور در صحن و سرای حرم رضوی را نداشته باشند و مراسم حرم مثل همیشه با حضور پرشور زائران برگزار نشود.
زائرانی که فرصت حضور در حریم ملک پاسبان رضوی را داشتند نیز باید شرایط خاصی را رعایت می‌کردند، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک هنگام حضور در حرم رضوی، همراه داشتن ادعیه و جانماز شخصی از جمله مواردی بود که زائران باید رعایت می‌کردند. خادمان سلامت در ابتدای ورود زائر به حرم محلول ضدعفونی‌کننده را در اختیار زائر قرار می‌دهند، همچنین در صحن‌های حرم اگر کسی ماسک نداشته باشد، به آنها ماسک می‌دادند.
مهرهای حرم رضوی در این ایام تعویض و مهرهای سنگی جایگزین شده تا امکان ضدعفونی را داشته باشند؛ همچنین در فواصلی مهرها تعویض و مهرهای جدید جایگزین می‌شد.
البته خیل عظیمی از زائرانی که در حرم حضور داشتند از ماسک استفاده می‌کردند و در کلام برخی از زائران می‌شنیدیم که می‌گفتند از وقتی رهبری بر زدن ماسک تأکید کردند، ما نیز مصمم‌تر از قبل این دستورات بهداشتی را رعایت می‌کنیم.
امسال حضور زائران در حرم به حضور در صحن‌های این آستان مقدس محدود شده بود و به منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی رواق‌ها و روضه منوره بسته بود.
در شامگاه میلاد حضرت امام رضا‌(ع) با حضور جمعی از خادمان بارگاه رضوی مراسم گل‌باران حریم نورانی امام رئوف‌(ع) برگزار شد. در این مراسم خادمان ثامن‌الحجج‌(ع) شاخه‌گل‌هایی را به نیابت از تمامی عاشقان خاندان عصمت و طهارت در آستانه روضه منوره به رسم ادب تقدیم کردند.
آیین تعویض پرچم
 و پوش ضریح مطهر امام رضا(ع)
همزمان با شام میلاد امام علی بن موسی‌الرضا(ع) آیین تعویض پرچم و پوش ضریح مطهر رضوی برگزار شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، در مراسمی که در شب میلاد حضرت رضا‌(ع) با حضور مسئولان استانی و مدیران عالی آستان قدس رضوی، خادمان و مجاوران بارگاه منور رضوی با شکوه و جلال خاصی در صحن جامع حرم مطهر رضوی برگزار شد، با حضور متولی آستان قدس رضوی، قائم‌مقام تولیت آستان قدس و سرپرست اماکن متبرکه و امور زائران، پوش و پرچم قبه منوره به خادمان رضوی برای تعویض تحویل داده شد.
این مراسم در قالب ویژه‌برنامه «بر بال ملائک» پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با مداحی حسین طاهری مداح و ذاکر اهل بیت‌(ع) و شعرخوانی سیدحمید برقعه‌ای از ساعت ۲۱:۳۰ آغاز شد.
شهر کریمه اهل بیت(ع)
 غرق در نور و شادمانی است
حرم حضرت معصومه(س) در سالروز میلاد هشتمین خورشید ولایت مملو از دلدادگانی است که آمده‌اند میلاد برادر را تبریک بگویند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از قم، شهر مقدس قم به ویژه بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) در سالروز میلاد برادر بزرگوارشان حال و هوای ویژه‌ای به خود گرفته و کبوتر دل هر زائری را تا حرم نورانی امام رئوف به پرواز در می‌آورد.
حرم مطهر بانوی کرامت، حضرت فاطمه معصومه(س) در این روز سراسر نور مملو از ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت است که خود را به این مکان مقدس رسانده‌اند تا میلاد برادر بزرگوار ایشان را تبریک بگویند.
مردم شهر مقدس قم با چراغانی و آذین‌بندی مساجد، معابر و سردر منازل و مغازه‌ها حال و هوای ویژه‌ای به شهر داده‌اند.
آستان مقدس حضرت معصومه‌(س) به مناسبت میلاد امام رضا(ع) و دهه کرامت با رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی برنامه‌های شاد و متنوعی، چون مدیحه‌سرایی، مولودی خوانی، و همچنین سخنرانی‌های مذهبی را برای زائران و مجاوران حرم کریمه اهل‌بیت‌(ع) تدارک دیده است.
جشن میلاد امام رئوف
در میعادگاه منتظران برپا شد
مراسم جشن شادمانی میلاد امام رضا‌(ع) با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی در مسجد مقدس جمکران برپا شد.
به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان از قم، هم‌زمان با ایام کرامت برنامه‌های متعددی را در دستور کار داشت که افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت با تعویض پرچم گنبد و با حضور خادمان مسجد مقدس جمکران در حرم کریمه اهل‌بیت‌(س) همراه بود.
مراسم جشن میلاد امام رضا‌(ع) با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
شاه‌چراغ غرق
در شادی میلاد امام رئوف
در روز میلاد امام رئوف، حضرت امام رضا علیه السلام، سومین حرم اهل بیت‌(ع) غرق در شادی است.
به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، حرم مطهر برادر بزرگوار علی بن موسی الرضا، حضرت احمد بن موسی شاهچراغ علیهما السلام دیروز پذیرای دلدادگان و عاشقان رضوی است.
از برنامه‌های سالروز ولادت باسعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در آستان مقدس حضرت احمدبن موسی‌(ع)، پخش ویژه‌برنامه رادیو حرم است.
در شب ولادت شمس‌الشموس، مراسم مولودی‌خوانی و قرائت دعای پرفیض کمیل با حضور زائران و مجاوران گران‌قدر و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در حرم مطهر برگزار شد.
به مناسبت ولادت باسعادت امام رضا‌(ع) مسابقه اینترنتی ثامن‌الحجج برگزار شد.همزمان با دهه کرامت صورت گرفت
اهدای یک هزار سری جهیزیه به نوعروسان در حرم امام خمینی(ره)

رزمایش اهدای 1000 سری جهزیه در حرم مطهر امام راحل | پایگاه خبری جماران
پیش از ظهر روز پنجشنبه مراسم اهدای یک هزار سری جهیزیه به نوعروسان مناطق کم‌برخوردار در حرم امام خمینی(س) برگزار شد.
همزمان با دهه کرامت، مراسم اهدای یک هزار سری جهیزیه به نوعروسان مناطق کم برخوردار هشت استان کشور روز پنجشنبه (‌12 تیرماه) در حرم مطهر امام خمینی(س) برگزار شد.
منابع تأمین تمام اقلام اهدا شده مردم و خیرین سراسر کشور به ویژه استان تهران می‌باشد.
گفتنی است جهیزیه‌های فوق به مناطق کم‌برخوردار استان‌های سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، لرستان، کرمانشاه و خراسان جنوبی ارسال می‌شود.
همچنین لازم به ذکر است؛ روز پنجشنبه در جوار حرم مطهر امام خمینی(س) به صورت نمادین مراسم عقد دو جوان نیز برگزار شد.


 آغاز زندگی مشترک زوج خوزستانی در کنار مزار شهید حاج قاسم سلیمانی

آغاز زندگی مشترک یک زوج از مزار سپهبدشهید حاج قاسم سلیمانی - شبستان
زوج جوان خوزستانی، در آستانه میلاد امام رضا(ع) زندگی مشترک خود را با تمسک به سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی آغاز کردند.
زوج جوان قدرشناس اهل صالح‌شهر گتوند با هدف ترویج فرهنگ ساده‌ زیستی و زنده نگه داشتن یاد شهدا؛ زندگی مشترک خود را از جوار مزار سیدالشهدای جبهه مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی آغاز نمودند. محمد نوری درباره تصمیم خود و همسرش برای این اقدام به خبرنگار صبح ملت نیوز گفت: بزرگ‌ترین افتخار خود را سربازی رهبری عظیم‌الشان حضرت امام خامنه‌ای می‌دانیم و هدف از این کار خود را قدردانی از ایثارگری‌های شهدا و خانواده‌های معزز آنان دانسته و معتقدیم تا زمانی که به یاد این ایثارگری‌ها و قدردان آنها باشیم در مسیر درست و صراط مستقیم گام بر می‌داریم و هرگاه این مهم را از یاد ببریم در مسیر گمراهی هستیم.

]]>