تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی) « تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.» « دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.» tag:http://dost-1.mihanblog.com 2019-10-18T20:13:23+01:00 mihanblog.com آداب اربعین در کلام و سیره علما 2019-10-18T16:13:48+01:00 2019-10-18T16:13:48+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9161 طاهر مهدوی فرا رسیدن چهلمین روز از شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان را به همه مسلمانان جهان  صمیمانه تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم.       *********************************************** بسْمِ الله الرَّحمنِ الرَّحیم اَلسَّلامُ عَلَیک یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیک یا بْنَ رَسُولِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیک یا خِیرَةَ اللَّهِ وَابْنَ خِ فرا رسیدن چهلمین روز از شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و یاران با وفای ایشان را به همه مسلمانان جهان  صمیمانه تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم.


 

 
  ***********************************************

بسْمِ الله الرَّحمنِ الرَّحیم

اَلسَّلامُ عَلَیک یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیک یا بْنَ رَسُولِ اللَّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیک یا خِیرَةَ اللَّهِ وَابْنَ خِیرَتِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیک یابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ، وَابْنَ سَیدِ الْوَصِیینَ، اَلسَّلامُ عَلَیک یابْنَ فاطِمَةَ سَیدَةِ نِسآءِ الْعالَمینَ، اَلسَّلامُ عَلَیک یا ثارَاللَّهِ وَابْنَ ثارِهِ، وَالْوِتْرَالْمَوْتُورَ، اَلسَّلامُ عَلَیک وَ عَلَى الْأَرْواحِ الَّتى‏ حَلَّتْ بِفِنآئِک، عَلَیکمْ مِنّى‏ جَمیعاً سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَبَقِىَ اللَّیلُ وَالنَّهارُ، یا اَباعَبْدِاللَّهِ

اَلسَّلامُ عَلَیک یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ، وَعَلَى الْأَرْواحِ الَّتى‏ حَلَّتْ بِفِنآئِک، عَلَیک مِنّى‏ سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَبَقِىَ اللَّیلُ وَالنَّهارُ، وَلا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى‏ لِزِیارَتِکمْ، اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَینِ، وَعَلى‏ عَلِىِّ بْنِ الْحُسَینِ، وَعَلى‏ اَوْلادِ الْحُسَینِ، وَعَلى‏ اَصْحابِ الْحُسَینِ. 

 
 
آداب اربعین در کلام و سیره علما
 
آیت الله بهجت

 

آیت‌الله بهجت می‌گوید: امام زمان(عج) پس از ظهور، خود را به واسطه امام حسین(ع) به همه عالم معرفی می‌کند، بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین(ع) را شناخته باشند و پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای این کار است.

از هنگامی که نخستین زائر مضجع منور اباعبدالله الحسین(ع)، جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین از مدینه به سمت کربلا رهسپار شد تا کنون 1380 سال می‌گذرد.

در این سال‌ها علما و اولیای الهی برای زیارت سیدالشهدا(ع) در روز اربعین اهمیت و جایگاه والایی قائل بودند و با پای پیاده از نجف اشرف به سوی کربلا رهسپار می‌شدند، بی‌شک جابر بن عبدالله، نخستین زائر کربلای معلی در روز اربعین سال 61 هجری است، این سنت حسنه نیز در سال‌های حضور ائمه معصومین(ع) با وجود حکومت سفاک و خونریز اموی و عباسی انجام شده است.

*سنت پیاده‌روی اربعین در زمان شیخ انصاری وجود داشته است/ احیاگر سنت پیاده‌روی بعد از شیخ انصاری که بود؟

در برخی از روایات تاریخی بیان شده است که زیارت کربلا با پای پیاده در زمان «شیخ انصاری»(متوفی سال 1281 قمری) رسم بوده است،‌ اما در برهه‌ای از زمان به ورطه فراموشی سپرده می‌شود که در نهایت توسط «شیخ میرزا حسین نوری» دوباره احیا می‌شود.

این عالم بزرگوار اولین بار در عید قربان به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام کرد که 3 روز در راه بود و حدود 30 نفر از دوستان و اطرافیانش وی را همراهی می‌کردند، نیز با وی بودند، «محدث نوری» از آن پس تصمیم گرفت، هر سال این کار را تکرار کند، ایشان آخرین بار در سال 1319 هجری با پای پیاده به زیارت حرم أباعبدالله حسین(ع) رفت.

* آداب اربعین از منظر میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

آری! از آن پس بسیاری از عاشقان اهل‌بیت و امام حسین(ع) و نیز برخی علما و حتی مراجع تقلید با پای پیاده به کربلا سفر کرده‌اند، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی یکی از مراجع عالیقدر جهان تشیع  که خود بارها با پای پیاده از عتبه علویه، رهسپار عتبه حسینی شده است، درباره مراقبه و بزرگداشت روز اربعین حسینی چنین می‌گوید:

«به هر روی بر مراقبه کننده لازم است که بیستم صفر(اربعین) را برای خود روز حزن و ماتم قرار داده بکوشد که امام شهید را در مزار حضرتش(ع) زیارت کند، هر چند تنها یک‌ بار در تمام عمرش باشد، چنانکه حدیث شریف، علامت‌های مۆمن را پنج امر ذکر کرده است:

51 رکعت نماز در شبانه روز، زیارت اربعین،‌انگشتر در دست راست کردن، پیشانی بر خاک گذاشتن و بلند بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ گفتن در نمازها».(ترجمه المراقبات، کریم فیضی، صفحه 85)

*خاطره خواندنی آیت‌الله مکارم شیرازی از پیاده‌روی روز اربعین

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی نیز که در دوران طلبگی سال‌های 1369 تا 1370 هجری قمری در نجف اشرف ساکن بوده است، این مرجع تقلید دو بار توفیق پیاده‌روی از نجف تا کربلا را داشته است.

وی با پای برهنه از مسیر شط (رودخانه) که حدود 20 کیلومتر طولانی‌تر از مسیر کنونی نجف کربلاست و حدود 3 روز به طول می‌انجامید، به زیارت اباعبدالله الحسین(ع) مشرف شدند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به خاطره پیاده‌روی از نجف به سوی کربلا، می‌گوید: وقتی به یکی از این مُضیف‌ها رسیدیم، صاحب مضیف دعوت و اصرار کرد که مهمان او بشویم و آنجا استراحت کنیم، به او توضیح دادیم که چون امروز کم راه رفته‌ایم و باید مسافت بیشتری را طی کنیم، فرصت ماندن نداریم،

 پس از کمی اصرار او و امتناع ما، ناگهان صاحب مضیف که معلوم بود چند وقتی است که مهمان برایش نرسیده و از این بابت خیلی ناراحت است، ناگهان چاقویش را در آورد و تهدید کرد که من مدتی است مهمان برایم نیامده است و شما حتماً باید مهمان ما بشوید! اینقدر مهمانی کردن زائر امام حسین(ع) در نزد اینها اهمیت و ارزش داشت.

... البته بالاخره بعد از اینکه توضیح بیشتری برایش دادیم و قول دادیم که از طرف او زیارت کنیم، اجازه داد که ما برویم.

*ثواب پیاده‌‌رفتن به زیارت سیدالشهدا(ع) به روایت امام صادق(ع)

شاید این سۆال در ذهن متبادر شود که چرا زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین حسینی تأکید و توصیه شده است، چرا باید این مراسم همراه با هیاهو و شور خاصی اجرا شود، در  ادامه روایتی از امام صادق(ع) بیان می‌کنیم که به خوبی زوایای پنهان این موضوع را آشکار می‌سازد:

امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرماید: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمى که برمى‏دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏فرماید و یک درجه مرتبه‏اش را بالا مى‏برد، وقتى به زیارت رفت،

 حق تعالى دو فرشته را موکل او مى‏‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‏‌گویند:

 اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد.(کامل الزیارات ص134)

*نظر مقام معظم رهبری درباره اربعین حسینی

حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز درباره اهمیت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعین حسینی در اول فرودین سال 1385 چنین بیان کردند:

«شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می‌کند و به کربلا می‌کشاند، این همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی در دل من و شما هست».

*چرایی اهمیت پیاده‌روی روز اربعین از منظر بهجت العرفا

بهجت العرفا آیت‌الله محمدتقی بهجت فومنی درباره نقش پیاده‌روی روز اربعین می‌گوید: روایت دارد که امام زمان(عج) که ظهور فرمود، پنج ندا می‌کند به اهل عالم، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً، اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین سحقوه عدوانا،...

امام زمان خودش را به واسطه امام حسین(ع) به همه عالم معرفی می‌کنند ... بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین(ع) را شناخته باشند... اما الان هنوز همه مردم عالم، حسین(ع) را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست، چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود، پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی حسین(ع) به عالم است.

با اینکه زیارت سید‌الشهدا(ع) در اکثر برهه‌های تاریخی به سختی انجام می‌شد و جان زائران در خطر بود، اما با این وجود عاشقانه خطرات را به جان می‌خریدند و به پابوسی امام حسین(ع) در روز اربعین نائل می‌شدند.

*شور حسینی ده ساله مردم عراق، پس از سقوط صدام/ اربعین بزرگ‌ترین اجتماع شیعی در جهان

نتایج تحقیقات خبرنگار فارس نشان می‌دهد پیاده‌روی مراجع و علما تا زمان صدام ادامه داشته است، اما از زمانی که او در سال 1358 (1400 قمری) به ریاست جمهوری عراق رسید تا زمانی که در سال 1381 شمسی (1424) قمری سقوط کرد، وقفه‌ای در اجرای مراسم عزاداری با شکوه و پیاده‌روی‌های دسته جمعی ایجاد شد،

 هر چند که برخی اخبار حکایت از پیاده‌روی مخفی مردم در زمان صدام داشته است که گاهی منجر به شهادت این افراد توسط نیروی‌های بعث شده، اما مردم عراق با سقوط صدام، بار دیگر عشق و علاقه وصف‌ناپذیر خود به امام حسین(ع) را طی این 10 سال به جهانیان ثابت کرده‌اند که در کنار دیگر محبان و شیعیان اهل‌بیت از کشورهای ایران، لبنان، پاکستان، هند، لبنان، قطر، امارات، کویت، بحرین و ... مراسم اربعین حسینی را با شکوه‌تر از سال قبل اجرا می‌کنند.

]]>
اربعین، میثاق جهانی مستضعفین علیه مستکبرین ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:37:27+01:00 2019-10-17T06:37:27+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9160 طاهر مهدوی اربعین، میثاق جهانی مستضعفین علیه مستکبرین     ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ راهپیمایان اربعین از شُعب مختلف مردم جهان به پیروی از قیام ماندگار سید الشهدا(ع) و سرور آزادگان جهان آماده مبارزه در راه خدا و اسلام و در پی ایجاد حاکمیت دین خدا و تمدن نوین اسلامی و برچیدن شبکه‌ فاسد و خبیث صهیونیستی و آمریکایی هستند. امروز جمعیت‌های بزرگی از مردم جهان حقیقت را دریافته‌اند. از این رو است که جاذبه مغناطیس حسینی، اربعین را میعادگاه شیعیان و آزادی‌خواهان عالم قرار داده است. شُعب گون


اربعین، میثاق جهانی مستضعفین علیه مستکبرین 
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

Image result for ‫اربعین‬‎Image result for ‫اربعین‬‎
راهپیمایان اربعین از شُعب مختلف مردم جهان به پیروی از قیام ماندگار سید الشهدا(ع) و سرور آزادگان جهان آماده مبارزه در راه خدا و اسلام و در پی ایجاد حاکمیت دین خدا و تمدن نوین اسلامی و برچیدن شبکه‌ فاسد و خبیث صهیونیستی و آمریکایی هستند.
امروز جمعیت‌های بزرگی از مردم جهان حقیقت را دریافته‌اند. از این رو است که جاذبه مغناطیس حسینی، اربعین را میعادگاه شیعیان و آزادی‌خواهان عالم قرار داده است. شُعب گوناگون مردم از سرزمین‌ها و کشورها در قاره‌های مختلف جهان قدم به قدم و عمود به عمود به سمت حرم سالار شهیدان و حق طلبان عالم می‌روند تا اعلام کنند برای نصرت فرزند حسین(ع) و منجی بشریت در ریشه‌کن ساختن باطل و برقراری حکومت حق در پهنه جهان مهیا و آماده‌اند.
آنان نیک واقفند که اگر ماهیت نهضت حسینی قیام در برابر ظلم و ستمگران بود، امروز شبکه‌ فاسد و خبیث صهیونیستی، آمریکا، دولت‌های حیله‌گر اروپایی و گاوهای شیرده و کودک‌کش‌های منطقه، دنباله همان جریان اسلام‌ستیز صدر اسلام و 61 هجری و دوران ائمه معصومین(ع) است و اجتماع جهانی اربعین، میثاق و وعده‌گاه جهانی مستضعفان و حق‌خواهان است برای مقابله با جبهه الحاد؛ به پیروی از قیام ماندگار سید الشهدا(ع) مقتدای انقلاب اجتماع و راهپیمایی اربعین را یک «کنگره‌ جهانى» می‌دانند. چهل و پنج سال پیش، یعنی زمانی که هنوز مراسم اربعین، به شکوه امروز شکل نگرفته بود، ایشان در تاریخ 24/12/1352 (روز جمعه ۲۰ صفر سال ۱۳۹۴ هجری قمری) در جریان سلسله جلساتی در مسجد امام حسن علیه‌السلام در مشهد مقدس که به شرح و تفسیر خطبه‌های نهج‌البلاغه اختصاص داشت، به‌مناسبت تقارن با شب اربعین حسینی، تحلیلی تاریخی و جامع از چرایی اهمیت زیارت اربعین ارائه دادند. ایشان فرمودند: «روح شیعه روح کربلائى است،
روح ‌عاشورائى است؛ درکالبد شیعه تپش روز عاشورا مشهود است؛ شیعه هرجا که هست دنباله‌روِ عاشوراى حسین است. این است که مى‌بینیم همه جا این تپش‌هایى که در شیعه مکشوف شده، از آن مرقد پاک ناشى است؛ اینها شعله‌هایى بوده که از آن روح مقدّس و پاک و از آن‌ تربت عالى‌ مقدار سرکشیده؛ به جان‌ها و روح‌ها زده؛ انسان‌ها را به گلوله‌هاى داغى تبدیل کرده و آنها را به قلب دشمن فرو برده...  اگر امروز هم بتوانند شیعیان آن سرزمین پاک و مقدّس را یک چنین میعادى قرار بدهند، البتّه بسیار کار بجا و جالبى خواهد بود و هم دنباله‌گیرى از راهى است که ائمّه‌هدی (علیهم‌السّلام) به ما ارائه دادند.»
این خیزش و راهپیمایی عظیم، پا گذاشتن و حرکت در راه خدا و به ‌سمت اهداف و آرمان‌های اسلامی است. از این رو اجتماع بزرگ اربعین قیام مستحکم عدالت خواهان عالم علیه دیکتاتوری جهانی و استبداد بین‌المللی است که متجسم در آمریکا، نوکرانش و شبکه‌ شیطانی صهیونیستی است.
در این میان وعده الهی نصرت است و پیروزی با جبهه حق؛ «وَلَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللهَ لَقَوِیٌّ عَزیزٌ» «و خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آئینش دفاع نمایند) یاری می‌کند؛ خداوند قوی و شکست ناپذیر است.» (حج ـ 40)
آنگاه که امتی در سایه‌ ایمان و اتّکاء بالله و اعتماد به وعده‌ خدا مقابل دشمنان دین و بشریت می‌ایستد و مقاومت می‌کند، پیروز است زیرا خدا با آنهاست و قدرت متعلّق به ذات اقدس پروردگار است. این اتفاقی است که تاریخ اسلام از آن سرشار است. امت اسلام هر جا همت گماشت، در میدان حاضر و متمسک به قدرت الهی شد، نصرت الهی هم شامل حالش شد و به فلاح و نجات رسید.
راهپیمایی و اجتماع عظیم اربعین مصداق همین نصرت الهی است که هر سال بر کمیت و کیفیت آن افزوده می‌شود. حق‌طلبان عالم با هر قدم به سوی مرقد سرور آزادی‌خواهان جهان، نابودی جبهه کفر و باطل و مستکبران به سرکردگی آمریکا و رژیم صهیونیستی و همراهی دولت‌های اروپایی و ارتجاع منطقه و برقراری حکومت حق و عدل در جهان را خواهانند.
در عصر ما نیز مصادیق بسیاری از نصرت الهی بر امت اسلامی وجود دارد. پیروزی انقلاب اسلامی، نقش بر آب شدن فتنه‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای براندازی نظام، مقاومت و ایستادگی غزه با وجود محاصره‌ کامل، سقوط رژیم‌های فاسد و دنباله‌روی آمریکا، پدید آمدن موج پرقدرت بیداری اسلامی، برافتادن پرده‌ نفاق و تزویر از چهره‌ آمریکا و انگلیس و دولت‌های غربی و تنفر و انزجار روزافزون ملت‌های جهان از آنها، گرفتاری‌های پی‌درپی رژیم صهیونیستی همه مظاهر نصرت الهی است. ثمره و نتیجه‌ مقاومت امت و نصرت الهی در بیداری ملت‌ها و ضعف روزافزون قدرت‌های استکباری و به هم خوردن برنامه آنان و شکوه و اقتدار اسلامی خود را نشان می‌دهد.
رسانه‌ای بی‌همتا و مصداق قدرت حقیقی
مقتدای انقلاب چند روز پیش در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) این راهپیمایی عظیم را فریادی رسا و رسانه‌ای بی‌همتا در دنیای پیچیده‌ تبلیغات و جهان پُرهیاهوی بشریت، از مصادیق قدرت حقیقی و تجلی دوباره قدرت اسلام و جبهه مقاومت اسلامی دانستند. ایشان فرمودند: «یکی از مصادیق قوّت را امروز دنیای اسلام دارد مشاهده می‌کند و آن، راهپیمایی اربعین است؛  وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهًْ. راه‌پیمایی اربعین قوّت اسلام است، قوّت حقیقت است، قوّت جبهه مقاومت اسلامی است که این ‌جور اجتماع عظیم میلیونی راه می‌افتند به سمت کربلا، به سمت حسین، به سمت قلّه و اوج افتخار فداکاری و شهادت که همه آزادگان عالم باید از او درس بگیرند. از روز اوّل هم که اربعینی به‌وجود آمد، اهمّیّت اوّلین اربعین به همین اندازه بود. اهمّیّت اربعینِ اوّل این بود که رسانه پُرقدرت عاشورا است. از روز عاشورا تا روز اربعین - بنا بر یک روایت روزی است که اهل‌بیت برگشتند به کربلا-  این چهل روز، چهل روزِ فرمانروایی منطقِ حق در میان دنیای ظلمانی حاکمیّت بنی‌امیّه و سفیانی‌ها بود. رسانه حقیقی [یعنی] فریاد زینب کبری، فریاد حضرت سجّاد؛ در کجا؟ در کوفه، در شام، در آنجایی که ظلمات محض بود؛ اینها بزرگ‌ترین رسانه بود. همین‌ها بود که عاشورا را نگه داشت، همین‌ها بود که عاشورا را به امروز رساند. تاریخ و ریشه این روز اربعین و ماجرای اربعین این است. آن روز اهل‌بیت (علیهم‌‌السّلام) طوفانی به پا کردند با این حرکت چهل ‌روزه؛ یک طوفان به پا شد در آن اختناق عجیب. در آن روزگار، اختناق این قدر است که دور‌وبر امام حسین، فرزند پیغمبر، نوه پیغمبر، جگرگوشه زهرای اطهر، ۷۲ نفر بیشتر باقی نمی‌مانند. در یک چنین روزگاری، ماجرای توّابین را در کوفه به‌وجود آورد، مدینه را منقلب کرد، شام را منقلب کرد، به‌طوری که رژیم سفیانی برافتاد؛ این حرکت عظیم اربعینیِ زینب کبری و اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) بود.»
رهبر انقلاب افزودند: «امروز هم همین اتّفاق دارد در دنیا می‌افتد. امروز هم در دنیای پیچیده پُرتبلیغات و پُرهیاهویی که بر بشریّت حاکم است، این حرکت اربعین، یک فریاد رسا و یک رسانه بی‌همتا است. چنین چیزی وجود ندارد دیگر در دنیا: اینکه میلیون‌ها انسان راه می‌افتند، نه فقط از یک شهر یا یک کشور [بلکه] از کشورهای مختلف، و نه فقط از یک فرقه اسلامی [بلکه] فِرَق مختلف اسلامی و حتّی بعضی ادیان غیراسلامی. این وحدت حسینی [است]. شما بدرستی گفتید: «الحسین یجمعنا»، حقیقتاً این‌ جور است؛ حسین اجتماع عظیمی ‌را درست می‌کند. این دل‌ها با هزاران گام در راه است، همه حرکت می‌کنند، همه راه می‌افتند به سمت آن معدن و سرچشمه معنویّت و آزادگی، و این را به رخ دنیای مادّیِ امروز می‌کشند. و این ان‌شاء‌الله روز‌به‌روز بایستی حرکت بیشتری بکند و گسترش بیشتری پیدا کند، و البتّه عمق بیشتری هم پیدا کند. خوشبختانه امروز کارهایی که ما داریم و مجالس عزاداریِ ما برای امام حسین (علیه‌‌السّلام) از لحاظ معنویّت، از لحاظ گسترش فکر و پراکندن معارف اسلامی، عمق بیشتری دارد از پنجاه سال قبل مثلاً یا چهل سال قبل. قضیّه اربعین هم همین‌ جور است؛
روز به ‌روز ان‌شاء‌الله بایستی عمق بیشتری پیدا کند. اصحاب حکمت و علم بایستی در این زمینه‌ها فکر کنند، کار کنند و ان‌شاء‌الله تلاش کنند.»
در دنیای اسلام، امروز ایمان و عمل صالح و حرکت برای حق در حال رشد است و این پدیده مبارک، مستکبران را به وحشت افکنده است. راهپیمایی اربعین از مصادیق وحشت دشمن است اما واکنش‌های خصمانه مراکز قدرت استکباری و فتنه انگیزی آنان در عراق برای تحت‌الشعاع قرار دادن این پدیده عظیم تاریخی نیز کارگر نشد و حضور چند برابری راهپیمایان از ایران و عراق و اقصی نقاط جهان این فتنه را در هم پیچید.
اربعین و روزنامه آرژانتینی
حجت‌الاسلام «سانتیاگو پاز» با نام اسلامی «شیخ عبدالکریم» یک روحانی آرژانتینی است که از سال‌ها قبل با هدف تکمیل تحصیلات علوم دینی به‌همراه خانواده به شهر قم سفر کرده است.
او در گفت‌وگو با فارس ابراز می‌دارد: «در ابتدای شکل‌گیری راهپیمایی اربعین بعد از سقوط صدام، موضوع آن‌قدر تازه و جذاب بود که پرتیراژترین روزنامه آرژانتین در دهه اول محرم یکی از بهترین نویسندگان آمریکای لاتین به نام «وَرگا جوسا» را به عراق اعزام کرد تا از گردهمایی‌ای که در کربلا برپا شده‌ بود، گزارش تهیه کند و رمزگشایی کند که فلسفه این ماجرا چیست. فکرش را بکنید؛ هر روز ۲ صفحه از بهترین روزنامه آرژانتین که همه افراد صاحب‌نفوذ آن را مطالعه می‌کنند، به مطالب مرتبط با قیام امام حسین(ع) و مصاحبه با شخصیت‌های مذهبی عراق مانند آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله صدر اختصاص داشت و ایشان به‌طور مفصل به بیان تاریخ عاشورا و کربلا و... می‌پرداختند.»
امام جمعه بوئنوس‌آیرس در ادامه می‌افزاید: «هر روز آن مطالب را می‌خواندم و با تعجب به خودم می‌گفتم: خدا دارد چه کار می‌کند؟! کاری کرده که یک روزنامه آرژانتینی برای نویسنده‌اش بلیط هواپیما گرفته و او را به کربلا فرستاده و داوطلبانه دارد امام حسین(ع) و عاشورا را به مردم آرژانتین که هیچ خبر و اطلاعاتی در این زمینه نداشتند، معرفی می‌کند! یعنی رسانه‌های غربی بی‌آنکه بدانند خودشان شده‌ بودند وسیله تبلیغ عظمت امام حسین(ع) و اسلام. خلاصه، ماجرا آن‌قدر عظیم شد که یکدفعه متوجه شدند و جلوی آن را گرفتند. آنها فهمیده‌ بودند که اگر غفلت کنند، این سیل همه را با خود می‌برد. این‌طور بود که از سال بعد،‌ موضوع محرم و عاشورا و اربعین،‌ تحریم شد و دیگر به آن نپرداختند و در عوض، شروع کردند به نشان دادن تصاویر ناراحت‌کننده از قمه‌زنی و... تا تصویر منفی و ناخوشایندی از اجتماع مسلمانان و شیعیان در ایام محرم منعکس کنند.»
وی البته نکته قابل تأمل و جالب دیگری نیز می‌گوید؛ «همین امسال،‌ تعدادی از غیرمسلمانان آرژانتین به من می‌گفتند: ما مشتاق زیارت امام حسین(ع) هستیم.»
زیباترین جای دنیا
در میان این مشتاقان عده‌ای خود را به راهپیمایی اربعین می‌رسانند. چند روز پیش فیلمی‌از یک دختر جوان هلندی که به راهپیمایی اربعین آمده است، منتشر شد.  او سخنانش را این چنین آغاز می‌کند: «نام من سانه است. 24ساله و اهل هلند هستم و الان در کشور عراق حضور دارم. من در پیاده‌روی اربعین بودم و اکنون به کربلا رسیده‌ام. در کشور خودم با پناهنده‌ها کار می‌کنم و 3 سال است که شغلم این است. تصمیم گرفتنم برای آمدن به این سفر به دلایلی بود و برای من آمدن به همچین کشوری خیلی جالب بود.»
«سانه» در ادامه می‌افزاید: «در واقع خودم هیچ دینی ندارم. ولی خیلی کنجکاو بودم که به این مراسم بیایم. اگرچه اینجا یک کشور اسلامی هست و این مراسم برای مسلمانان است اما وقتی آمدم دیدم که از کشورهای مختلف افراد غیرمسلمان و یا غیرمسیحی هم اینجا هستند. اینجا همه خیلی مهربان هستند و می‌خواهند به تو کمک کنند. حتی اگر جای خواب نداشته باشی جمع‌تر می‌خوابند و حتی پتوهایشان را به تو می‌دهند. امروز صبح خوابیده بودم و خیلی سردم بودم. سه تا پتو انداختند روی من تا گرم شوم.»
وی همچنین ابراز می‌دارد: «مردم اینجا خیلی مهربان هستند و در حالی که خودشان چیز خیلی زیادی ندارند اما می‌خواهند هر چیزی را که دارند با تو قسمت کنند. اینجا خیلی دوست‌داشتنی است و همه چیز زیباست. هر دینی که داشته باشی و یا نداشته باشی اینجا چیزی که تجربه می‌کنی عشق خالصانه است. چیزی که من اینجا یاد گرفتم این است که از دیگران مراقبت کنم و همه چیز را با هم قسمت کنیم. ما اگر چیزی داریم و آن را با دیگران قسمت کنیم خیلی بیشتر از آن به خود ما برمی‌گردد. امیدوارم کسانی که شک دارند خودشان به اینجا بیایند و ببینند. اینجا زیباترین جای دنیاست.»
اربعین، شروعی دوباره برای عکاس مسیحی
«امیلی گارث‌وِیت» عکاس مسیحی و انگلیسی نیز از جمله عکاسانی است که با حضور در آیین باشکوه و عظیم راهپیمایی اربعین حسینی(ع) تصاویر زیبایی را از این حماسه مردمی ‌ثبت کرده است. وی به تسنیم می‌گوید: «من «امیلی گارث ویت» هستم؛ 25 سال دارم و از 15سالگی عکاسی را شروع کردم. به‌ فاصله ده روز مانده به اربعین سال 2017 یک مؤسسه هنری از تهران، با من تماس گرفت و از من خواست یک مجموعه مستند درباره اربعین برای آنها آماده کنم. این نخستین بار بود که درباره اربعین می‌شنیدم... اگر بخواهم در یک کلام بگویم، اربعین برای من مثل شروعی دوباره بود.»
عکاس مسیحی و انگلیسی اظهار می‌دارد: «رسانه‌های غربی عامدانه برای تصویرسازی منفی از خاورمیانه تلاش می‌کنند. رسانه‌های غربی عمدتاًً اخبار منفی و مشکلات خاصی را از خاورمیانه بازتاب می‌دهند در صورتی که مشکلات و اخبار منفی در همه جای دنیا وجود دارند، به‌نظر من خبرنگاران جوان می‌توانند در این راستا مؤثر باشند و راه را نشان دهند؛ آنها با عملکرد خود می‌توانند روی دیگر حقیقت خاورمیانه را به ‌تصویر بکشند و اطلاعاتی را که به‌شکلی نادرست در دنیا ارائه می‌شود تصحیح کنند. به ‌باور من این رویه از سوی خبرنگاران درحال تغییر است و فکر می‌کنم رسانه‌های اجتماعی در این میان نقش خود را به‌خوبی ایفا می‌کنند. من نیز سعی می‌کنم داستان‌هایم را به‌روش خود در فضای مجازی به‌اشتراک بگذارم و خوشبختانه در این میان، نظر کسی به من دیکته نمی‌شود. این کار گاهی می‌تواند سخت و‌ ترسناک باشد اما من تلاش می‌کنم به‌سمت درستی هدایتش کنم. گمان می‌کنم حالا شمار خبرنگارانی که مثل من داستان‌های خودشان را تعریف می‌کنند رو به افزایش است.»
زمینه‌ساز تشکیل تمدن نوین اسلامی
حضرت آیت‌الله العظمی ‌خامنه‌ای در مراسم تکریم و تقدیر از مهمان‌نوازی موکب‌داران عراقی و خادمان راهپیمایی اربعین، ضمن تشکر صمیمانه از رفتار کریمانه‌ ملت بزرگ عراق، راهپیمایی اربعین را موضوعی بی‌نظیر و جهانی، و زمینه‌ساز گسترش معرفت حسینی و تشکیل تمدن نوین اسلامی خواندند و گفتند: راهپیمایی بزرگ اربعین، آیت عظمای الهی و نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم غنای روزافزون معنوی و فرهنگی راهپیمایی اربعین، اهل فکر و فرهنگ را به برنامه‌ریزی برای این حرکت عظیم دعوت کردند و گفتند: راهپیمایی اربعین می‌تواند زمینه‌ساز تحقق هدف نهایی امت اسلامی یعنی «تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی» باشد و بر همین اساس باید پیوندهای مستحکم میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی و ملیتها و اقوام مختلف، در این راهپیمایی بیشتر شود.
تحقق شعارها در آینده‌ای نه چندان دور
حضرت آیت‌الله العظمی‌ خامنه‌ای تأکید کردند: اگر ظرفیت‌های بی‌شمار ملت‌های اسلامی در غرب آسیا و شمال آفریقا، به یکدیگر پیوند بخورند و در عمل خود را نشان دهند، آن هنگام معنی واقعی عزت الهی و تمدن عظیم اسلامی برای جهانیان آشکار خواهد شد.
ایشان با‌ اشاره به شعارهای حضار برای نابودی آمریکا و رژیم صهیونیستی، تأکید کردند: با لطف و فضل الهی، این شعارها در آینده‌ نه‌چندان دور محقق، و امت اسلامی بر دشمنان خود پیروز خواهد شد.
راه فلاح و سعادت پرتلاش و پرمانع است اما در عین ‌حال راهی است که بهجت و شادمانی رهرو خود و در نهایت رضایت خدا را میسّر و محقق می‌سازد. به این راه و جهاد باید ادامه داد و یقین داشت که در مصاف حق و باطل، شکست و زوال، سرنوشت باطل است و پیروزی از آن جبهه حق و این حق مسلمی‌است که وعده قرآنی مقرر فرموده است: «ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم» و «ان الارض یرثها عبادی الصالحون»
راهپیمایان اربعین آماده مبارزه در راه خدا و اسلام و در پی ایجاد حاکمیت دین خدا و تمدن نوین اسلامی هستند و همین جا است که نصرت الهی بر آنها نازل می‌شود. آینده متعلّق به امت اسلامی است.
]]>
گام به گام با اربعین: از «سِفر عشق» تا کربلا ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:34:39+01:00 2019-10-17T06:34:39+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9159 طاهر مهدوی گام به گام با اربعین:  از «سِفر عشق» تا کربلا ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ سفرنامه نویسی از قرن‌ها پیش مرسوم بوده و بسیاری از اهلی ذوق و ادب شرح سفرهای خود به نقاط مختلف را ثبت و ضبط می‌کردند. جذابیت سفرنامه‌ها معمولا به خاطر اتفاقات ریز و درشتی است که نویسنده از نگاه خود آنها را روایت می‌کند. اما در این میان کمتر پیش آمده که نویسنده‌ای در سفر خود چه به قصد سیاحت، کار یا زیارت، همراه با سیر جغرافیایی، سیر عرفانی و انفسی نیز داشته باشد و آن را به زبان و بیانی شیوا بیان کند. کتاب «س گام به گام با اربعین:
 از «سِفر عشق» تا کربلا
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
سفرنامه نویسی از قرن‌ها پیش مرسوم بوده و بسیاری از اهلی ذوق و ادب شرح سفرهای خود به نقاط مختلف را ثبت و ضبط می‌کردند. جذابیت سفرنامه‌ها معمولا به خاطر اتفاقات ریز و درشتی است که نویسنده از نگاه خود آنها را روایت می‌کند. اما در این میان کمتر پیش آمده که نویسنده‌ای در سفر خود چه به قصد سیاحت، کار یا زیارت، همراه با سیر جغرافیایی، سیر عرفانی و انفسی نیز داشته باشد و آن را به زبان و بیانی شیوا بیان کند.
کتاب «سِفْرعشق» سفرنامه‌ای‌ است از همین انواع نادر مسافرت! کتابی که شرح حرکت گروهی از دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در سال 1392 به مقصد کربلا است، اما نه از سفرهای معمول به کربلا، بلکه به قصد حضور در اجتماع عظیم شیعیان در اربعین حسینی و حرکت پیاده از نجف تا کربلا و یا به تعبیر نویسنده کتاب، آقای «رضا احسانی»: سفری است از غدیر به عاشورا.
 در این کتاب می‌خوانیم: «این مسیر به پندار دیدگان ظاهربین غبارآلود ما خام‌اندیشان ناسوتی، جاده‌ای است مثل تمام جاده‌ها که شهری را به شهری دیگر متصل می‌سازد، اما در نظر اهل بصیرت و ارباب معرفت این راه نه فقط جاده‌ای از نجف به کربلا، که سلوکی است از غدیر تا به عاشورا؛ که تنها وفاداران به آن میثاق ازلی می‌توانند آن را به سرانجام رسانند و بهای «سلوک عاشورایی» خویش را به خون بپردازند...»
نویسنده در این کتاب یک نوع قالب ابتکاری یا تلفیقی ابتکاری دارد که باعث جذابیت و تنوع بیشتر شده است. به این صورت که در هر فصل هم به ذکر نکته‌ای تاریخی که مرتبط با فضای آن فصل است می‌پردازد و هم یک متن ادبی تاثیرگذار را در آن فصل می‌گنجاند و هم سیر طبیعی سفر را از دست نمی‌دهد. او اولین مواجهه‌اش با حرم را این‌گونه توصیف می‌کند:
«ضربان قلبم تند شده. مو بر اندامم سیخ شده. پلک زدنم از شدت بهت و تعجب متوقف شده و کاملا حس می‌کنم که بدنم دارد می‌لرزد. به نفس نفس افتاده‌ام. گویی از یک سربالایی نفس‌گیر گذشته‌ام. چشمم به گنبد و گلدسته‌های برافراشته می‌افتد... میخ کوب می‌شوم. حال عجیبی دارم. حالی که قطره‌ای کوچک از تقابل با بی‌کرانگی یک اقیانوس پیدا می‌کند: شرمساری و حقارت محض. حالی که ذره و غباری در برابر آفتاب دارد: چیزی شبیه «هیچ» در مقابل «وجود» ناب. بی‌اختیار به زانو می‌افتم. توان گام برداشتن ندارم. زبانم بند آمده است و حتی نمی‌توانم کلمه‌ای سخن بگویم. گویا تمام حواس و مجاری ادراکی و دستگاه معرفتی‌ام از کار افتاده و من اکنون به یک «حیرت خالص» تبدیل شده‌ام. تجلی این همه «علو» و مجد و بزرگی فراتر از درک شهودی قلب من است...»
]]>
آیت‌الله مصباح یزدی : رهبر انقلاب، از مفاخر بشریت در حکومتداری(زلال بصیرت) ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:28:14+01:00 2019-10-17T06:28:14+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9158 طاهر مهدوی رهبر انقلاب، از مفاخر بشریت در حکومتداری(زلال بصیرت)     ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ نعمت عظیم انقلاب اسلامی و برپایی نظامی بر اساس دین آرزوی همه انبیا و اولیای الهی بوده است، هر چند مراتبی از نظام دینی در طول 1400 سال گذشته واقع شده است، اما نسبت به نظام اسلامی که از چهل سال پیش در کشورمان ایجاد شده است، بسیار متفاوت است؛ در طول تاریخ اسلام، زمانی و پدیده‌ای را که بتوان با انقلاب اسلامی ایران مقایسه کرد سراغ ندارم. شاید عده‌ای گمان کنند این نظام نیز مانند نظام‌های دیگری است که د
رهبر انقلاب، از مفاخر بشریت در حکومتداری
(زلال بصیرت) 
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎

نعمت عظیم انقلاب اسلامی و برپایی نظامی بر اساس دین آرزوی همه انبیا و اولیای الهی بوده است، هر چند مراتبی از نظام دینی در طول 1400 سال گذشته واقع شده است، اما نسبت به نظام اسلامی که از چهل سال پیش در کشورمان ایجاد شده است، بسیار متفاوت است؛ در طول تاریخ اسلام، زمانی و پدیده‌ای را که بتوان با انقلاب اسلامی ایران مقایسه کرد سراغ ندارم. شاید عده‌ای گمان کنند این نظام نیز مانند نظام‌های دیگری است که در این کشور وجود داشته‌اند، نهایت اینکه خدمات بیشتری در این نظام نسبت به دوره پهلوی و قاجار صورت گرفته است. لذا اولین وظیفه این است که بخوبی برای همگان به خصوص نوجوانان تفاوت این انقلاب با سایر انقلاب‌ها و کودتاها تبیین شود و فرق اساسی آن نیز بیان شود. در تشکیل همه حکومت‌ها و سلسله‌های شاهنشاهی ، هدف اصلی رسیدن به حکومت و قدرت و امور مادی و دنیوی بوده است،اما در این انقلاب، بنیانگذار انقلاب اسلامی، حتی یک روز هم به فکر منفعت شخصی خود یا بستگانش نبود؛ از روز اولی که حرکتش را آغاز کرد، صرفا برای انجام وظیفه الهی عمل کرد و تا آخرین روزهای عمر نیز دغدغه اصلی‌اش همین بود. در این راه برایش شکنجه و شهادت و مرگ طبیعی و حتی مرگ فرزند، فرقی نمی‌کرد؛ فقط انجام وظیفه برایش مهم بود و بس. چنین شخصی را جز با انبیا و اولیای الهی نمی‌توان مقایسه کرد،بالاخره امام(ره) بعد از پیروزی انقلاب، قریب به یک دهه، این کشتی را هدایت کرد؛ اما همه نگران بودند که بعد از امام(ره) چه خواهد شد؛ دشمنان نیز بی‌صبرانه منتظر چنین روزی بودند که انتقام خود را بگیرند؛ حقیقت این بود که نه تنها بنده که هیچ یک از دوستان باور نمی‌کردیم که کسی بتواند نقش رهبری امت را مانند امام(ره) ایفا کند. ما رهبر معظم انقلاب را از قبل می‌شناختیم، اما باور نمی‌کردیم که ایشان چنین قدرتی داشته باشند، از طرف دیگر افرادی هم بودند که خود یا طرفدارانشان احساس می‌کردند بتوانند کشور را مدیریت کنند و لذا خوف اختلاف نیز وجود داشت؛ اما خداوند لطف کرد و ظرف چند ساعت – و علی‌رغم اینکه ایشان از پذیرفتن این پست ابا می‌کردند – بدون هیچ اختلافی، مسئله حل شد و در حال حاضر نیز حدود 30 سال بر این مسند قرار گرفت و جای امام(ره) را به خوبی پر کرد. تاریخ آینده ثابت خواهد کرد که یکی از مفاخر انسانیت در مسند حکومت، رهبر معظم انقلاب است. اینکه کسی 30 سال پست دشواری را بر عهده داشته باشد و هیچ کجا نتوان اشتباه قطعی از وی نشان داد و حتی معاندینی که دنبال گرفتن یک نقطه ضعف از ایشان هستند، نتوانند چیزی پیدا کنند، چیزی شبیه معجزه است. از سخن گفتن و عمل کردن گرفته تا شیوه زندگی و رفتارهای خانوادگی ایشان، عاری از هرگونه نقطه ضعف است؛ آن هم در روزگاری که رهبر پیشرفته‌ترین کشورها، فردی است که دیوانگی او زبانزد است و مایه ننگ مردم آن کشور است؛ حتی رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا درباره‌اش می‌گوید «ترامپ ارزش استیضاح کردن ندارد!»؛ در چنین زمانی خداوند چنین رهبری به ما داده است. تفاوت اصلی امام(ره) و رهبر معظم انقلاب با سران کشورهای دنیا در این است که ایشان به دنبال انجام وظیفه الهی، آن هم خالصانه برای خدا هستند. همین اخلاص هم سبب پیروزی انقلاب اسلامی، عزت و پیشرفت‌های کشور شده است؛ اگر در آینده نیز مسئولان کشور، از این دست باشند، چنین روحیه‌ای داشته باشند و همکارانشان را از کسانی انتخاب کنند که این روحیه را داشته باشند، سنت الهی همان سنت یعنی پیروزی مردم پابرهنه بی‌اتکا به هیچ قدرتی است.
ضرورت همفکری و هم‌افزایی نیروهای انقلاب
 باید توجه داشته باشیم که ما امروز ریزه‌خوار سفره پابرهنگان مستضعفی هستیم که به‌خاطر خدا، امام (ره) را اطاعت کردند؛ اگر همین مسئله را برای نسل آینده نیز تبیین کنیم تا همگان به دنبال انجام وظیفه برای خدا باشند، این پیروزی‌ها تداوم خواهد داشت. در انتهای گام دوم ما زنده نیستیم، اما این ملت زنده خواهد بود؛ اگر کسانی که در گهواره هستند تا کسانی که نوجوان هستند، امروز درست تربیت شوند و این مسئله برایشان تبیین شود و انگیزه کار برای خدا پیدا کنند، این انقلاب نیز تا ظهور حضرت حجت(عج) با قوت به راه خود ادامه خواهد داد؛ اما اگر این ارتباط قطع شد و روحیه‌ها عوض شد، نتیجه مطلوب نیز نخواهد داشت. حتی امام(ره) نیز سال‌ها در درس خود شاگردانی تربیت کرد و سپس با کمک یاران مخلص، حرکت خود را آغاز کرد. تأکید امام (ره) و رهبر معظم انقلاب نیز بر همفکری و هم‌افزایی نیروهای انقلاب است؛ کار گروهی سبب رشد تصاعدی کار می‌شود و لذا خداوند هم بر تعاون دستور داده است. حتی در امر به معروف و نهی از منکر دستور داده شده است که به صورت جمعی باشد تا اثرگذار باشد.
تربیت نسل جدید با فکر صحیح
 تا قبل از نهضت امام (ره) نه تنها کار گروهی در متدینان رواج نداشت، بلکه طبق تفسیر‌ها و تحلیل‌های اشتباه، انزوا و عزلت‌گزینی برای افراد متدین، مطلوب تلقی می‌شد،امام(ره) بود که کار گروهی و تکالیف اجتماعی را احیا کرد؛ بنده سراغ ندارم قبل از نهضت امام(ره)، در حوزه‌های علمیه، درس خارج امر به معروف و نهی از منکر گفته شده باشد؛ در رساله‌ها نیز شرایطی نوشته می‌شد که یکی از آن شرایط احتمال تأثیر و عدم ضرر برای امر به معروف‌کننده بود و لذا خیلی‌ها آن را ترک می‌کردند. بی جهت نبود که امام(ره) شخصیت اول دنیا شد. امتیازاتی در او بود که زمینه را آماده می‌کرد و لذا یک نفر سبب این همه برکت در عالم شد. در ابتدا باید اجتماعیات اسلام یا به فرمایش امام (ره) بخش اعظم فقه را بشناسیم و باور کنیم که غیر از تکالیف فردی، تکالیف سنگین‌تر و مهم‌تری نیز داریم که سعادت دنیا و آخرت در گرو انجام آنهاست و غفلت از این بخش دین، سبب می‌شود تا دین بسیار ناقص و ضعیف باشد. در این راه قدم اول توسعه گفتمان اسلامی انقلابی است ؛ همان گفتمانی که امام(ره) بذر آن را افشاند و نهالش را غرس کرد و به دست رهبر معظم انقلاب رشد کرد و درخت تناور چهل‌ساله شد. باید بدانیم تا فکر تصحیح نشود، عمل اصلاح نمی‌شود. شاید تا پیش از امام(ره) از کسی نشنیده بودیم که حفظ نظام از نماز هم واجب‌تر است؛ اما امام(ره) آن را زودتر و بهتر از دیگران فهمید و به ما فهماند؛ لذا اگر ما باور داریم، باید گفتمان امام(ره) را توسعه بدهیم و نسل آینده را با فکر صحیح رشد دهیم. امروز تکنولوژی علی‌رغم ایجاد فرصت‌ها، به سادگی با ابزاری به اندازه کف دست، فرزندان را از والدین جدا کرده است و فرزندان مشغول این ابزارها شده‌اند و اتفاقا دشمنان نیز از این راه‌ها هر آنچه که بخواهند در ذهن بچه‌های ما وارد می‌کنند؛ برنامه را طوری تنظیم می‌کنند که از همان کودکی طوری ساخته شوند که به این مسائل بی‌تفاوت باشند؛ طبیعتا نسلی که چنین تربیت شود، در آینده در جهت مطلوب، تأثیرگذار نخواهند بود. هنوز در دانشگاه‌های جمهوری اسلامی، اساتیدی تدریس می‌کنند که هم نسبت به ضروری‌ترین مسائل دینی و هم نسبت به نظام شک و تردید ایجاد می‌کنند و هم نسبت به روش مبارزه با شاه و استکبار جهانی ایجاد شبهه می‌کنند. گاهی به‌گونه‌ای وانمود می‌کنند که امام(ره) اشتباه کرد و با دشمنی با شاه و آمریکا، این همه کشته و ویرانی به وجود آورد. باید با مذاکره، حق را گرفت! آیا چنین تحلیل‌هایی برای جوانانی که با سرگرمی‌ها و بازی‌ها مأنوس شده‌اند، جذاب‌تر خواهد بود یا ایستادن در مقابل دشمن، ولو به قیمت شهادت؟! طبیعی است جوانی که با بازی‌ها و سرگرمی‌های بی‌هدف رشد کرده، به دنبال سرگرمی بیشتر است.
راهکار رشد فرهنگ دینی
متأسفانه با اینکه چهل‌ سال بعد از انقلاب، فرصت داشته‌ایم، در زمینه رشد فرهنگ دینی کوتاهی کرده‌ایم. به عنوان نمونه از همان اوایل انقلاب، امام (ره) فرمود علوم انسانی باید اسلامی شود؛ چهل سال گذشته است؛ چقدر تا نقطه مطلوب فاصله داریم؟ هر چند در این زمینه خیلی کار شده است، اما نسبت به مطلوب، خیلی فاصله دارد ،لذا باید مشکلات و کمبودهای خودمان را بشناسیم و راه جبران آنها را یاد بگیریم و در صدد حل آنها برآییم. قرار نیست همه یک جور کار کنیم؛ بلکه باید افراد را با توجه به استعدادهایشان در زمینه‌های مختلف به‌کار گرفت. متأسفانه در هر زمینه‌ای هم وارد شویم، کمبود داریم و باید افراد مختلف با استعدادهای مختلف را در زمینه‌های مختلف به‌کار گرفت. در وهله اول باید به دنبال فهم صحیح از اسلام و هدف آن باشیم و در وهله بعد، به دنبال شیوه پیاده کردن احکام و اهداف اسلام در جامعه باشیم. هرچند برای این کار باید نیروهایی تربیت کرد؛ البته نمی‌توان توقع داشت که نیروهای کاملا مطلوب و مناسب، وجود داشته باشند؛ بلکه باید نیروهایی که نسبتا مطلوب هستند را جمع کرد و کمبودهای آنها را با عقل جمعی، جبران کرد تا فکر صحیح‌تر و عمیق‌تری به وجود بیاید. شرط تأثیرگذاری کارها منوط به الهی بودن انگیزه ماست و این نیاز به خودسازی دارد؛ مبادا به اسم دین و انقلاب، به دنبال این باشیم که خودمان به پست و مقامی برسیم.البته خداوند برای رسیدن به این مرتبه نیز راهی برایمان قرار داده است و آن توسل به اهل بیت‌(ع) و گدایی صادقانه از آنان است؛ اگر دلمان را متوجه آنها کنیم و صادقانه از آنها درخواست کنیم، آنها نیز به ما کمک خواهند کرد و دعای امام زمان(عج) نیز همراه ما خواهد بود.
 بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)
  دردیدار جمعی از اعضای حزب بیداری ؛ قم ؛26 / 12 / 1397 .
زلال بصیرت روزهای  پنج شنبه منتشر می‌شود. 
  
]]>
آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان با فشارهای سیاسی از عمل به وظایف خود عقب نمی‌نشیند ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:27:51+01:00 2019-10-17T06:27:51+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9157 طاهر مهدوی در جلسه شورای نگهبانآیت‌الله جنتی: شورای نگهبان با فشارهای سیاسی از عمل به وظایف خود عقب نمی‌نشیند    ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ دبیر شورای نگهبان گفت: این نهاد با فشارهای سیاسی از عمل به وظایف قانونی خود عقب‌نشینی نمی‌کند. آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز گذشته در ابتدای جلسه این شورا ضمن تسلیت و گرامی‌داشت ایام اربعین حسینی(ع)، راهپیمایی میلیونی اربعین را یکی از معجزات الهی دانست و گفت: توجه و بزرگداشت این حماسه عظیم، موجب افزایش قدرت معنوی و اتصال قلب‌های مسل در جلسه شورای نگهبان
آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان با فشارهای سیاسی
از عمل به وظایف خود عقب نمی‌نشیند
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
دبیر شورای نگهبان گفت: این نهاد با فشارهای سیاسی از عمل به وظایف قانونی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز گذشته در ابتدای جلسه این شورا ضمن تسلیت و گرامی‌داشت ایام اربعین حسینی(ع)، راهپیمایی میلیونی اربعین را یکی از معجزات الهی دانست و گفت: توجه و بزرگداشت این حماسه عظیم، موجب افزایش قدرت معنوی و اتصال قلب‌های مسلمانان به یکدیگر و باعث اعتلای کلمه حق و توحید در سراسر عالم می‌شود.
وی در ادامه با‌اشاره به دستگیری سرشبکه جریان معاند آمدنیوز، اقدام سازمان اطلاعات سپاه در شناسایی و بازداشت روح‌الله زم را نشانه‌اشراف و قدرت‌نمایی اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) دانست و افزود: این اقدام بزرگ که حاصل تلاش شبانه‌روزی عزیزان‌مان در سپاه بود، ضربه سختی به دشمن ملت ایران زد و آمریکا، رژیم صهیونیستی و فرانسه که پشتیبان منافقین و عناصر ضدانقلاب هستند را حیرت‌زده کرده است.
دبیر شورای نگهبان تخریب فکر و ذهن جوانان و ناامیدی مردم از آینده روشن ایران را یکی از اهداف اصلی این جریان رسانه‌ای معاند خواند و تصریح کرد: اقدام اخیر که توسط نیروهای جوان و با انگیزه سپاه انجام شد، نشان داد که می‌توانیم بر دشمن غلبه کرده و اگر به توان داخلی خودمان در زمینه‌های مختلف امنیتی، دفاعی، اقتصادی و... اتکا کنیم، توان شکست نقشه‌های شوم دشمن را داریم.
آیت‌الله جنتی خاطرنشان کرد: من با همه وجودم از سپاه تشکر می‌کنم و از خداوند متعال عزت و سربلندی سپاه افتخارآفرین را خواستارم.
دبیر شورای نگهبان در ادامه با‌اشاره به برخی سخنان اخیر در هجمه به شورای نگهبان یادآور شد: راه برون‌رفت از مشکلات، عمل به مُر قانون، توجه به مشکلات اصلی مردم و پرهیز از حاشیه‌سازی است و بهانه‌جویی و سلیقه‌گرایی‌ها در انجام وظایف، مردم را راضی نخواهد کرد.
وی تأکید کرد: شورای نگهبان با فشارهای سیاسی از عمل به وظایف قانونی خود عقب‌نشینی نمی‌کند و از ایستادگی در برابر مفسدان اقتصادی، اخلاقی و افراد ضد حاکمیت کوتاه نخواهد آمد.
به گزارش مهر، آیت‌الله جنتی برگزاری انتخابات پر شور و افزایش نشاط سیاسی مردم را در گرو عمل مسئولان دولتی به وظایف قانونی خود دانست و گفت: شورای نگهبان اجازه نمی‌دهد حق کسانی که شرایط قانونیِ نمایندگی و انگیزه خدمت به مردم را دارند در فرآیند انتخابات پایمال و تضییع شود و در این راستا با دقت بر انجام وظایف قانونی بخش‌های اجرایی نیز نظارت می‌کند.
]]>
حسین شریعتمداری: ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»! ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:26:39+01:00 2019-10-17T06:26:39+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9156 طاهر مهدوی ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ «پیشرفت و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل»؟! این پرسشی بود که دیروز آقای روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران مطرح کردند و در پاسخ به این پرسش، گفتند: «41 سال است ما هنوز به جواب روشن و قاطع در کشور نرسیدیم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده باید داشت و عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند که باید به سمت تقابل مستمر و دائم برویم»! جناب رئیس‌جمهور توضیح ندادند که چه کسانی خواهان «تقا


ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
Image result for ‫حسین شریعتمداری: ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ‬‎

«پیشرفت و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل»؟! این پرسشی بود که دیروز آقای روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران مطرح کردند و در پاسخ به این پرسش، گفتند: «41 سال است ما هنوز به جواب روشن و قاطع در کشور نرسیدیم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده باید داشت و عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند که باید به سمت تقابل مستمر و دائم برویم»! جناب رئیس‌جمهور توضیح ندادند که چه کسانی خواهان «تقابل مستمر و دائم» در سیاست خارجی هستند؟! جمهوری اسلامی ایران به گواهی اسناد موجود از آغاز شکل‌گیری تا‌کنون خواستار تعامل سازنده با دیگر کشورها بوده است و تنها رژیم اشغالگر قدس را به دلیل آنکه یک رژیم جعلی است، قابل تعامل نمی‌دانسته و نمی‌داند و آمریکا را به این علت که اولاً خواستار براندازی جمهوری اسلامی است و ثانیاً به علت آنکه آشکارا، تسلیم ایران را در مقابل خواسته‌های استعماری و استکباری خود دنبال می‌کند، درخور و شایسته تعامل نمی‌داند. حالا باید از آقای روحانی پرسید، اگر منظورتان از تعامل در سیاست خارجی، تعامل با اسرائیل و آمریکا نیست، پس منظورتان چیست؟! و چه کسانی را می‌توانید آدرس بدهید که به قول شما در پی تقابل «مستمر و دائم» با سایر کشورها هستند؟! بعید است که منظور آقای روحانی تعامل با رژیم اشغالگر قدس باشد که اگر باشد!... نه! حتماً نیست!
و اما، اگر منظورشان تعامل با آمریکا باشد -که به احتمال بسیار زیاد چنین است!- باید گفت؛
الف: مگر طی چند سال گذشته با موضوع برنامه هسته‌ای کشورمان با آمریکا به گفت‌و‌گو ننشستید؟ و در پاره‌ای از موارد، دل ندادید و قلوه نگرفتید؟ تا آنجا که امضای جان کری را تضمین دانستید و بعد از توافق هسته‌ای، این توافق را فتح‌الفتوح نامیدید و در پی آب و صابون بودید تا صورت منتقدان را بشویید و آنان را از خجالت بیرون بیاورید؟! خب، نتیجه چه بود؟ اگر بفرمایید نتیجه«هیچ» بود! جفا کرده و از بیان واقعیت دور شده‌اید، چرا که صنعت هسته‌ای کشور را از بین بردید، ده‌ها امتیاز نقد به حریف دادید، بسیاری از امکانات و ظرفیت‌های کشور را هزینه کردید، به جای لغو تحریم‌ها که هدف اصلی مذاکره بود، تحریم‌های فراوان دیگری را هم به ملت تحمیل کردید و... بنابراین آنچه به دست آوردید فقط «هیچ» نبود! بلکه ده‌ها پله پائین‌تر از هیچ بود. کاش به جای سخنرانی‌های بی‌سند درباره دستاوردهای تخیلی برجام، یک‌بار و فقط یک بار به یکی از دستاوردهای برجام اشاره می‌کردید! در آن صورت، حتماً به جای آنکه بفرمایید «برجام، کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد»! می‌فرمودید «برجام، کوهی بود که بر سر ملت و نظام خراب شد»!
ب: جناب آقای روحانی! مگر حضرتعالی نبودید که می‌فرمودید؛ مگر کشورها دیوانه‌اند که بخواهند با آمریکا مذاکره کنند؟ ما که دیوانه نیستیم! هستیم؟!
حسین شریعتمداری
]]>
شمخانی: به عوامل حمله به کشتی ایرانی پاسخ پشیمان‌کننده‌ای می‌دهیم ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:25:59+01:00 2019-10-17T06:25:59+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9154 طاهر مهدوی در دیدار فرستاده ویژه پوتین: شمخانی: به عوامل حمله به کشتی ایرانی پاسخ پشیمان‌کننده‌ای می‌دهیم   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به طرح مرموز آمریکا برای احیای مجدد داعش و گسترش ناامنی در غرب آسیا بر لزوم هوشیاری و هماهنگی کشورهای منطقه برای مقابله با اقداماتی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی و ناامنی شود، تأکید کرد. الکساندر لاورنتیف، فرستاد ویژه رئیس‌جمهور روسیه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و دو طرف پیرامون آخرین تحولات در دیدار فرستاده ویژه پوتین:
شمخانی: به عوامل حمله به کشتی ایرانی
پاسخ پشیمان‌کننده‌ای می‌دهیم
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به طرح مرموز آمریکا برای احیای مجدد داعش و گسترش ناامنی در غرب آسیا بر لزوم هوشیاری و هماهنگی کشورهای منطقه برای مقابله با اقداماتی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی و ناامنی شود، تأکید کرد.
الکساندر لاورنتیف، فرستاد ویژه رئیس‌جمهور روسیه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و دو طرف پیرامون آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.
در این دیدار طرفین با تأکید بر تقویت بیش از پیش روابط ایران و روسیه در حوزه‌های سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی آخرین تحولات منطقه به‌ویژه رخداد نگران‌کننده تجاوز نظامی ترکیه به سوریه را مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار دادند.
به گزارش ایسنا، شمخانی با اشاره به طرح مرموز آمریکا برای احیای مجدد داعش و گسترش ناامنی در غرب آسیا بر لزوم هوشیاری و هماهنگی کشورهای منطقه برای مقابله با اقداماتی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی و ناامنی شود، تأکید کرد.
وی با بیان اینکه برخورد دوگانه با تروریسم از سوی هیچ کشوری قابل قبول نیست، گفت: باید حل و فصل مسئله ادلب در سوریه به‌عنوان یکی از اولویت‌های مبارزه با تروریسم در دستور کار قرار گیرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان ضمن مخالفت با تجاوز نظامی ترکیه به سوریه، تصریح کرد: هرگونه اقدامی‌که موجب تشدید ناامنی و افزایش بحران در منطقه شود، باید به سرعت متوقف گردد.
شمخانی گفت: بحران‌های منطقه از جمله بحران سوریه و یمن راهکار نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماسی و گفت‌وگوهای سوری- سوری و یمنی- یمنی حل و فصل شود. وی هرگونه تجاوز و تحمیل جنگ به کشورهای منطقه را اقدامی ‌در راستای سیاست‌های ناامن‌کننده آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: مردم رنج دیده کشورهایی که سال‌ها درگیر جنگ و خونریزی بوده‌اند، دیگر تحمل پذیرش بحران‌های جدید را ندارند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ناامنی در آبراه‌های بین‌المللی را به‌عنوان یکی از عوامل خطرناک ایجاد بحران در منطقه نام برد و تصریح کرد: پاسخ پشیمان‌کننده‌ای به عوامل حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ که درصدد ایجاد موج جدیدی از تشنج‌آفرینی در منطقه هستند، خواهیم داد.
نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه نیز با ارائه گزارشی از تحولات سیاسی و نظامی شمال سوریه و گفت‌وگوهایی که مسکو با طرف‌های درگیر در این بحران داشته است، اظهار داشت: تداوم همکاری و ‌اشتراک مساعی دو کشور در ابعاد سیاسی و امنیتی می‌تواند چون گذشته ضمن جلوگیری از توسعه و احیاء تروریسم، تضمین‌کننده ثبات و امنیت پایدار در منطقه باشد.
]]>
در دانشگاه‌ تهران مطرح شد: پیشنهاد روحانی برای به رفراندوم گذاشتن «دیوانگی»! ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:24:49+01:00 2019-10-17T06:24:49+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9150 طاهر مهدوی در دانشگاه‌ تهران مطرح شد:  پیشنهاد روحانی برای به رفراندوم گذاشتن «دیوانگی»!    ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ رئیس‌جمهور که ۷ آبان ۹۶ مذاکره با آمریکا را دیوانگی خوانده بود، دیروز پیشنهاد کرد این موضوع به رفراندوم گذاشته شودآئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور روز گذشته با حضور رئیس‌جمهور کشورمان در دانشگاه تهران برگزار شد.حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور در این مراسم با بیان اینکه «من خودم را هم فرزند حوزه و هم دانشگاه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم» گفت: پ در دانشگاه‌ تهران مطرح شد:
 پیشنهاد روحانی برای به رفراندوم گذاشتن «دیوانگی»!
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
رئیس‌جمهور که ۷ آبان ۹۶ مذاکره با آمریکا را دیوانگی خوانده بود، دیروز پیشنهاد کرد این موضوع به رفراندوم گذاشته شود

آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور روز گذشته با حضور رئیس‌جمهور کشورمان در دانشگاه تهران برگزار شد.
حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور در این مراسم با بیان اینکه «من خودم را هم فرزند حوزه و هم دانشگاه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم» گفت: پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش افتخارآمیز است.
رئیس‌جمهور با‌ اشاره به اینکه «دانشگاه ما باید تبدیل به دانشگاه مهارت محور شود» تأکید کرد: دانشجویان باید در کنار علم، با آموختن مهارت و نیازمندی‌های جامعه برای ورود به اجتماع و به دوش گرفتن بار مسئولیت و‌ اشتغال و مدیریت آماده شوند.
وی در ادامه با‌ اشاره به سرعت پیشرفت علم در مقایسه با گذشته، اظهار کرد: پیشرفت دانشگاه ما باید با پیشرفت علم و سرعت روزافزون تغییرات علم منطبق شود. ما در دانشگاه کتاب امروز را درس نمی‌دهیم، این کتاب حداقل برای سال قبل و ‌ترم قبل است گاهی هم برای 10 سال پیش است.
حجت‌الاسلام روحانی افزود: در بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی مخصوصاًًً برای تحصیلات تکمیلی کسی که می‌خواهد وارد شود اگر مهارت کافی برای استفاده از فضای مجازی نداشته باشد راهش نمی‌دهند و اولین امتحانش این است که از ماشین، کامپیوتر، تبلت و فضای مجازی چقدر قدرت استفاده دارید با چه سرعت و مهارتی.
راه اصلاح و تغییر از صندوق‌های رأی می‌گذرد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات تعیین و تائید می‌کند، ادامه داد: با همه نقص و ‌اشکال بهترین راه برای تغییر صندوق‌های رأی است؛ برای شکستن افراط،‌ اصلاح جامعه، شایسته‌سالاری و برای اینکه افکار به حق مردم حاکم شود صندوق‌های رأی بهترین راه است. ما راه دیگری نداریم؛ با تجربه می‌گویم که راه دیگری نداریم، به‌عنوان کسی که بیشتر عمرم را در تجربه سیاسی و علمی ‌بود می‌گویم که راهی جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم.
وی تأکید کرد: تنها راه برای آینده کشور انتخابات است؛ دانشگاه خود را آماده کند تا هر که بهتر، شایسته‌تر است و برای کشور مفیدتر است و عاقل و فهیم‌تر است و از افراط فاصله دارد و هر که برای کشور آماده فداکاری است و فکر و اندیشه لازم را دارد آن را برگزیند و از آن طرف هر کس خود را شایسته می‌داند، کاندیدا شود. این حرکت در راه خداست که کسی که خود را لایق می‌داند وارد شود چه او را انتخاب کنند چه نکنند.
حجت‌الاسلام روحانی گفت: اولین پرچم انتخابات امید است و ویژگی همه کسانی که پای صندوق می‌روند امید به آینده است و اگر امید باشد راه ما و مسیر ما به نتیجه می‌رسد.
عده‌ای دنبال تقابل مستمر و دوئل با دشمن هستند
رئیس‌جمهور با طرح این پرسش مبنی بر اینکه پیشرفت کشور و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل؟، اظهار داشت: ممکن است بگویید جواب آسان است و هرجا که جای تعامل است، تعامل کنیم و هرجا ضروری بود،‌ تقابل کنیم. اما باید گفت که این مسئله راهبردی اساسی است.
وی ادامه داد:‌ 41 سال است ما هنوز به جواب روشن و قاطع در کشور نرسیدیم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده باید داشت و عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند که باید به سمت تقابل مستمر و دائم برویم.
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: یک عده می‌گویند حل مشکلات با جهان راه ندارد، جز قدرت‌نمایی و باید طرف مقابل را بشکنیم. دشمن ما آن‌قدر خبیث است که باید بشکنیم و با او مقابله کنیم چراکه اینجا دوئل است، باید بزنیم، بکشیم و کشته شویم و عده‌ای می‌گویند این‌طور نیست می‌توان بسیاری از مشکلات را با دنیا حل کرد.
برجام جای دعوا ندارد دعوا سر مسئله بزرگ‌تری است
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد:‌ تمام دعوای سیاسی سر چه چیزی است؟ یکی می‌گوید برجام خوب است و دیگری می‌گوید بد، یکی می‌گوید برجام برایمان فایده داشته است و دیگری می‌گوید هیچ فایده‌ای نداشت. باید گفت دعوا سر برجام نیست چراکه برجام جای دعوا ندارد بلکه دعوا سر مسئله بزرگ‌تر و مسئله بالاتری است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: یک عده‌ای می‌گویند که وقت تلف می‌کنید با خارجی‌ها حرف می‌زنید،‌ عمر شریف را تلف می‌کنید. ما باید قوی باشیم و خارج را تهدید کنیم و روزی خارجی‌ها در برابر ما تواضع می‌کنند و به زانو درمی‌آیند و دستمان را می‌بوسند و تمام می‌شود!
وی تصریح کرد: عده‌ای می‌گویند این راه نیست و با جنگ مدام به نتیجه نمی‌رسیم. ممکن است جایی استثنائاً جنگ لازم باشد و گاهی هم جنگ لازم است، چراکه گاهی به ما حمله می‌کنند، ما نمی‌توانیم بگوییم تعامل سازنده کنیم و باید به او جواب دهیم، وقتی او آغاز می‌کند.
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: زمانی که پهپادش می‌آید و ما اخطار می‌دهیم و او گوش نمی‌کند. در این فضا، ما ناچاریم که موشک شلیک کنیم و تعامل سازنده درچنین شرایطی فایده ندارد، اما در کل و کلیت ما باید چه راهی را انتخاب کنیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: عده‌ای به ما می‌گفتند شما با آژانس بین‌المللی وقت تلف می‌کنید، آژانس دست آمریکا و ابرقدرت‌هاست. چرا بحث می‌کنید. شما کاری را برخلاف ان‌پی‌تی انجام دادید و باید این کار را رها کنید و عده‌ای هم می‌گفتند که می‌توانید در این زمینه اقداماتی را انجام دهید.
وی تصریح کرد:‌ این خیلی وقت برد و ما رسیدیم به نقطه‌ای که با همین آژانس مشکلات را حل کردیم و پرونده را به اتمام رساندیم که این موضوع برای بعضی‌ها سنگین بود و این بمبی است که بر سر عده‌ای کوبیده می‌شود که در روزی می‌گفتند با مذاکره مشکلی حل نمی‌شود؛ البته عده‌ای هم خوشحال شدند. وی بیان کرد:‌ ما زمانی که می‌رویم با شش قدرت بزرگ بحث می‌کنیم، عده‌ای می‌گویند بیخود مذاکره و بحث می‌کنید. شما بروید در برابر دنیا بایستید، عده‌ای هم می‌گویند بروید مذاکره کنیم.
برجام، کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد!
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما با سختی به سمت مذاکره رفتیم و به توافق رسیدیم که این برای عده‌ای همچون کوهی بود که برسرشان خراب شد. اینکه ما بتوانیم با شش قدرت بزرگ دنیا بحث کنیم و آنها بیایند حاضر شوند شش قطعنامه فصل هفتم را پس بگیرند، حقوقدانان و سیاستمداران می‌فهمند که چه کرده‌ایم و این کار آسانی نبود و بعد بگویند که کارهای اتمی‌ شما خلاف قانون نیست و شما حق دارید.
رئیس‌جمهور ادامه داد: برای هیچ کشوری در قطعنامه سازمان ملل نیامده است که فعالیت هسته‌ای آن را قبول دارند، تنها کشوری که در قطعنامه آمده است که ایران حق فعالیت دارد، در قطعنامه 2231 است، بعد هم این توافق انجام و نتیجه این شد که یکی از رهبران دنیا در سفر نیویورک گفت ما دچار حیریتیم که این همه شرکت در ایران صف ببندند تا سرمایه‌گذاری کنند.
اگر به نتیجه نرسیدیم باید از مردم همه‌پرسی کنیم
وی بیان کرد:‌ باید دانشگاه‌ها وارد مسائل استراتژیک شوند، حتی اگر در این مسائل به نتیجه نرسیدیم، باید همه‌پرسی از مردم را برگزار کنیم. راهی نداریم چراکه این 40 سال دائماً بحث کردیم. ما باید راه را انتخاب کنیم.
دوقطبی خودساخته روحانی درباره تعامل و زد و خورد با دنیا از آن دست دوقطبی‌هایی است که هدفی جز انحراف اذهان از واقعیت صحنه دنبال نمی‌کند. سخنان آقای روحانی به‌گونه‌ای است که گویی ما در سال 92 و پیش از مذاکرات هستیم حال آنکه شش سال از مذاکرات گذشته و مردم نتیجه آن را در زندگی خود لمس می‌کنند.
سخنان رئیس‌جمهور درباره تعامل با دنیا در حالی است که ایران با همه کشورهای دنیا جز آمریکا در تعامل است و در نتیجه از این سخنان تنها می‌توان مذاکره و تعامل با آمریکا را برداشت کرد.
این در حالی است که روحانی ۷آبان ۹۶ که برای دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم به مجلس رفته بود، گفته بود «[آمریکایی‌ها] به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن؛ این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما [آمریکایی‌ها] علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید.»
سؤال اینجاست که از ۷ آبان ۹۶ تا‌کنون چه اتفاق تازه‌ای رخ داده است که آقای روحانی پیشنهاد می‌کند آنچه را «دیوانگی» می‌دانسته، به رفراندوم گذاشته شود؟!

به‌نظر می‌رسد روحانی اکنون دستش خالی است و در قبال وعده‌های داده شده، پاسخی برای افکار عمومی ‌ندارد، پس به مسائل حاشیه‌ای مانند انتقاد به شورای نگهبان، اصول قانون اساسی و همه‌پرسی می‌پردازد. چه آنکه وی در نشست با رسانه‌ها و قبل‌تر از آن در جلسه با هیئت دولت، به انحای مختلف به جای پاسخگویی درخصوص اقدامات دولت و سوء‌مدیریت‌ها نیز چنین مواضع رادیکال و حاشیه‌سازی را اتخاذ کرد.
حواشی سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران
جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشگاهی دانشگاه تهران صبح امروز همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور در این دانشگاه تجمع کردند. دانشجویان تجمع‌کننده با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی نسبت به عملکرد روحانی در دوران ریاست جمهوری انتقاد کردند.
اعضای تشکل‌های دانشجویی نیز با حضور در این تجمع به اینکه در مراسم سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران به نمایندگان آنها برای بیان نظرات و انتقادات ‌تریبون داده نشده، اعتراض کردند. امنیتی شدن فضای دانشگاه تهران در زمان حضور رئیس‌جمهور از مسائل دیگری بود که دانشجویان نسبت به آن انتقاد داشتند.
زمان برگزاری مراسم
برگزاری مراسم آیین بازگشایی دانشگاه‌ها در هفته پایانی مهر و در زمانی که بسیاری از دانشجویان و اساتید انقلابی در پیاده‌روی اربعین هستند، از انتقادات دیگر دانشجویان بود.
تریبون ندادن به تشکل‌های دانشجویی
برخی از دانشجویان تجمع‌کننده اعتراض خود به عدم انتقادپذیری دولت و هم چنین عدم اختصاص ‌تریبون به تشکل‌های دانشجویی در مراسم را با زدن چسب بر دهان خود نشان دادند.
صندلی‌های خالی سالن سخنرانی
استقبال کم دانشجویان از سخنرانی حسن روحانی و صندلی‌های خالی سالن سخنرانی از نکات قابل توجه برنامه دیروز بود.
مسئول سیاسی بسیج دانشجویی و دبیر مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران در جمع دانشجویان معترض حاضر شده و به سخنرانی پرداختند. در ادامه هم یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض انتقادات و مطالبات بخشی از دانشجویان را مطرح کرد.
ترک جلسه به نشانه اعتراض
گفتنی است، برخی از دانشجویان هم که در جلسه سخنرانی رئیس‌جمهور در آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور حضور داشتند به نشانه اعتراض این مراسم را ‌ترک کردند. دانشجویان معترض معتقد بودند دانشجویانی که در حضور رئیس‌جمهور سخنرانی کردند، نماینده واقعی دانشجویان نبودند.
گفتنی است که معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور در توییت خود در واکنش به تجمع دانشجویان در محل سخنرانی رئیس جمهور نوشت: «ای کاش کسی، چند نفری که خود را نماینده تشکل‌های دانشجویی معرفی می‌کردند و امروز برای امر دیگری آمده بودند توجیه می‌کرد که چند روزی زودتر آمده‌اند و ۱۶ آذر زمان چنین سخنانی است گرچه رئیس جمهور تأکید کرد در آن روز شنونده سخنان دانشجویان منتقد خواهد بود.»
]]>
المیادین: روح‌الله زم در اربیل عراق دستگیر شد ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:23:51+01:00 2019-10-17T06:23:51+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9148 طاهر مهدوی المیادین: روح‌الله زم در اربیل عراق دستگیر شد     ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ دستگیری گرداننده کانال معاند آمدنیوز تمام جبهه ضدانقلاب را در بهت و حیرت فرو برد و همچنین بازار روایت‌ها از چگونگی دستگیری او را داغ کرد اما در میان روایت‌های گوناگون شبکه المیادین می‌گوید زم در اربیل عراق بازداشت شده است. روز دوشنبه هفته جاری بود که خبر داغی بر پیشانی رسانه‌های برخط (سایت‌ها و خبرگزاری‌ها) نشست. گرداننده کانال آمدنیوز دستگیر شد. این خبر به قدری شوکه‌کننده بود که رسانه‌های فا


المیادین: روح‌الله زم در اربیل عراق دستگیر شد 
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

Image result for ‫المیادین: روح‌الله زم در اربیل عراق دستگیر شد‬‎
دستگیری گرداننده کانال معاند آمدنیوز تمام جبهه ضدانقلاب را در بهت و حیرت فرو برد و همچنین بازار روایت‌ها از چگونگی دستگیری او را داغ کرد اما در میان روایت‌های گوناگون شبکه المیادین می‌گوید زم در اربیل عراق بازداشت شده است.
روز دوشنبه هفته جاری بود که خبر داغی بر پیشانی رسانه‌های برخط (سایت‌ها و خبرگزاری‌ها) نشست. گرداننده کانال آمدنیوز دستگیر شد. این خبر به قدری شوکه‌کننده بود که رسانه‌های فارسی‌زبان معاند را در بهت و حیرت فرو برد.
اطلاعات سپاه بار دیگر در نبرد اطلاعاتی با سازمان‌های جاسوسی غربی موفق و پیروز شده بود. پس از دستگیری «روح‌الله زم» پستی در کانال آمدنیوز قرار گرفت که بر تارک آن آرم سپاه بود. این نشان‌دهنده آن بود که سپاه کنترل این کانال را به دست گرفته است. در متن پست مذکور آمده بود: «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی با به‌کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را  مدیریت و  فریب داد و «روح‌الله زم» سرشبکه سایت ضدانقلاب و معاند «آمدنیوز» را که در سال‌های اخیر با هدایت، تأمین و پشتیبانی مستقیم آنان و نیز حمایت ضدانقلاب خارج‌نشین و عوامل داخلی آنها، به‌عنوان یکی از آبشخورهای محوری دشمن، عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف‌افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران‌هراسی، دروغ‌پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت‌بار و ‌تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی ‌در کشور را اداره می‌کرد را به داخل کشور هدایت و بازداشت کند.»
بازار گرم روایت‌ها
عملیات سپاه غافلگیرکننده و با دقت انجام شده و در پی آن سؤالات بی‌پاسخ بسیاری برای رسانه‌های داخلی و خارجی به‌جا مانده است. گمانه‌هایی در این موارد مطرح می‌شد و البته می‌شود و مطابق این گمانه‌ها روایت‌هایی نقل شده است.
روزنامه فرانسوی «فیگارو» که گفته می‌شود وابسته به سازمان اطلاعات فرانسه است در گزارشی در روز سه‌شنبه 23 مهرماه نوشته است که ماجرای دستگیری روح‌الله زم که در پاریس به سر می‌برد و گویا توسط یک مأمور به دام افتاده، ارزش تبدیل شدن به یک رمان جاسوسی را دارد.
روزنامه فیگارو در گزارش خود مدعی شده که سپاه مأموری را برای متقاعد کردن زم به سفر به عراق برای دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، به پاریس می‌فرستد و احتمالا پس از دسترسی یافتن سپاه به اطلاعات موبایل و لپ‌تاپ او در شهر نجف دستگیر و به ایران منتقل شده است.
همچنین برخی سایت‌های معاند فارسی‌زبان از قول چند نفر از قبیل یک خبرنگار وابسته به صدای آمریکا از سفر زم به عراق برای دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان در عراق و بازداشت او در این کشور خبر داده بودند.
روایت همسر زم
در خبرهای منتشر شده از قول همسر روح‌الله زم گفته شده که او عصر جمعه ۱۹مهر با پرواز «رویال جوردنین» از پاریس به مقصد بغداد پرواز کرده و با توقفی کوتاه در امان در بامداد شنبه ۲۰ مهرماه وارد پایتخت بغداد شده است. او توقف کوتاهی در امان، پایتخت اردن، داشت و بامداد شنبه ۲۰ مهر به بغداد رسید. ۲۴ ساعت نخست ورود به بغداد، ما خبری از او نداشتیم و به تماس‌های زیاد من پاسخ نداد. وی همچنین اعلام کرد: روح‌الله زم در بامداد روز یکشنبه در تماس تلفنی یک‌ دقیقه‌ای با لحن و ادبیاتی غیرمعمول از سلامتی‌اش خبر داد و دوباره از او بی‌خبر شدیم.
در این ‌باره رسانه‌های داخل کشور نوشتند: اگرچه هنوز مقام‌های رسمی ‌کشورمان اطلاعات مربوط به نحوه دستگیری روح‌الله زم را منتشر نکرده‌اند لیکن غیرقابل باورترین گزینه‌ای که می‌توان در مورد دستگیری این فرد مدنظر قرار داد سفر او به عراق برای ملاقات با آیت‌الله سیستانی و یا هر فعالیت مشابه دیگر است.
تکذیبیه دفتر آیت‌الله سیستانی
پس از طرح این موارد «سایت نورنیوز» به نقل از یک مقام مسئول در دفتر «مرجعیت عالی شیعیان در نجف ‌اشرف» گزارش داد: «ادعای منتشر شده در بعضی از رسانه‌ها مبنی بر حضور روح‌الله زم در دفتر حضرت آیت‌الله سیستانی و دیدار معظم‌له با وی کاملاًً دروغ و بی‌اساس است.»
 چنانکه این سایت از قول فرد مذکور نوشته: «نامبرده هیچ‌گاه ارتباطی مستقیم و یا غیرمستقیم با این دفتر نداشته و کسی درخواست ملاقات برای او ننموده و از آمدن و یا نیامدنش به عراق نیز هیچ‌گونه اطلاعی نداریم.»
روایت المیادین
شبکه المیادین لبنان به نقل از منابع عراقی و کُردی مدعی شد که روح‌الله زم، سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب آمدنیوز در شهر اربیل عراق بازداشت شده است.
این شبکه شامگاه چهارشنبه (۲۴ مهر) گزارش داد، سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب آمدنیوز شنبه این هفته (۲۰ مهر) وارد عراق شده است و به سفارت فرانسه در شهر بغداد رفته و در آنجا بعد از دیدار و نشست با نیروهای امنیتی فرانسه، بغداد را به مقصد اربیل‌ ترک کرده است. منابع عراقی المیادین گفته‌اند که هدف روح‌الله زم از سفر به اربیل، دیدار با برخی از همدستان خود در داخل ایران بوده است. به گفته این منابع، سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب آمدنیوز از دو سال پیش تحت مراقبت کامل نیروهای امنیتی ایران قرار داشته است.
رابطین داخلی
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن سخنرانی خود گفته است: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قادر شده تمام سرشاخه‌ و شبکه مویرگی که دزدی اطلاعات می‌کردند و به انتشار اکاذیب و اتهامات و تفرقه‌افکنی در شبکه مجازی مرتبط با آمدنیوز می‌پرداختند را در داخل و خارج از کشور شناسایی کند. سرپل‌های آمدنیوز در داخل کشور بدانند که با دستگیری روح‌الله زم کار تمام نشده و آنها نیز تحت پیگیری خواهند بود و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
ذوالنوری خاطرنشان کرد: سرپل‌های آمدنیوز در داخل کشور بدانند که باید تاوان عملکرد خائنانه‌ خود را بدهند و این خواسته ملت ایران است که کسانی که به این کشور و فرهنگ آن خیانت کرده‌اند، تاوان کارشان را بپردازند.
«احمد امیرآبادی فراهانی» عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره رابطین داخلی آمدنیوز نوشت: دکتر توکلی می‌گفتند روزی که با آقای آملی رئیس مجمع بحثمان شد و جلسه را به نشانه اعتراض ‌ترک کردم به منزل رسیدم آمدنیوز خبر جلسه را زده بود. مطالب دروغ هم اضافه کرده بود، پاسخی دادم در جواب من نوشتند: «‌ما در همه جای نظام آدم داریم. رابطین داخلی را رها نکنید.»
تقدیرها از سپاه
آیت‌الله جنتی، رئیس شورای نگهبان با‌ اشاره به دستگیری سرشبکه جریان معاند آمدنیوز، اقدام سازمان اطلاعات سپاه در شناسایی و بازداشت روح‌الله زم را نشانه ‌اشراف و قدرت‌نمایی اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) دانست و افزود: این اقدام بزرگ که حاصل تلاش شبانه‌روزی عزیزان‌مان در سپاه بود، ضربه سختی به دشمن ملت ایران زد و آمریکا، اسرائیل و فرانسه که پشتیبان منافقین و عناصر ضدانقلاب هستند را حیرت‌زده کرده است.
«آیت‌الله العظمی‌ حسین نوری همدانی» روز سه‌شنبه در دیدار جمعی از مبلغان دهه آخر ماه صفر که از سوی دفتر این مرجع تقلید اعزام می‌شوند، اظهار داشت: امروز اقتدار نیروهای مسلح لرزه بر اندام دشمن انداخته است؛ کار اطلاعاتی اخیر سپاه در دستگیری و رسوایی مزدوران ضدانقلاب و شبکه جاسوسی دشمن قابل ‌تقدیر است و از ایشان تشکر می‌کنیم.
سردار حسین ‌اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ‌نیز در پیامی ‌خطاب به سپاه آورده است: لازم می‌دانم به نوبه خود از عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه، مقتدرانه و انقلابی پاسداران گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در دستگیری عنصر خودفروخته و اجیر شده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی، صهیونیستی و فرانسوی تشکر و قدردانی کنم.
همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت آمدنیوز را‌ تروریست آبرو نامید و از اطلاعات سپاه تشکر کرد. همچنین حجت‌الاسلام سید محمود علوی، وزیر اطلاعات در پیامی ‌دستگیری روح‌الله زم مدیر کانال ضدانقلاب آمدنیوز را به فرمانده کل سپاه تبریک گفت.
]]>
دو سند مدیرعامل سابق فارس درباره ادعای اخیر ظریف ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:23:24+01:00 2019-10-17T06:23:24+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9146 طاهر مهدوی دو سند مدیرعامل سابق فارس درباره ادعای اخیر ظریف    ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ دو روز پیش وزیر امور خارجه کشورمان نشستی را با برخی از فعالان فضای مجازی برگزار کرد. فارغ از نحوه و چگونگی برگزاری این نشست که در میان مدعوین چند تن از عناصر تابلودار معاند و مسئله‌دار نیز حضور داشتند، ظریف در چند فراز از سخنان خود مواردی را طرح کرد که با واقعیت همخوانی ندارد. یک نمونه از این موارد موضوع «تضمین جان‌کری» درباره اجرای برجام و رفع تحریم‌ها و مسئله ورود به سیاست داخلی بود که در گزارش د


دو سند مدیرعامل سابق فارس درباره ادعای اخیر ظریف
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

Image result for ‫دو سند مدیرعامل سابق فارس درباره ادعای اخیر ظریف‬‎
دو روز پیش وزیر امور خارجه کشورمان نشستی را با برخی از فعالان فضای مجازی برگزار کرد. فارغ از نحوه و چگونگی برگزاری این نشست که در میان مدعوین چند تن از عناصر تابلودار معاند و مسئله‌دار نیز حضور داشتند، ظریف در چند فراز از سخنان خود مواردی را طرح کرد که با واقعیت همخوانی ندارد. یک نمونه از این موارد موضوع «تضمین جان‌کری» درباره اجرای برجام و رفع تحریم‌ها و مسئله ورود به سیاست داخلی بود که در گزارش دیروز کیهان به آن پرداخته شد.
اما یکی دیگر از نکات بحث برانگیز سخنان ظریف آنجاست که وی ادعا کرده است هرگز نگفته آمریکا می‌تواند ظرف 5 دقیقه سیستم دفاعی کشور را نابود کند و خبرگزاری فارس سخنان وی را تحریف کرده و به همین دلیل از سوی سردار جعفری فرمانده سابق سپاه نیز مدیرعامل این خبرگزاری در جلسه‌ای مؤاخذه شده و همچنین دستور اصلاح خبر داده شده است.
اصل ماجرا به 6 سال پیش بازمی‌گردد که ظریف در دانشکده فنی دانشگاه تهران حضور یافته بود. 12 آذر 1392 ظریف در آن جلسه و در پاسخ به سؤالات انتقادی نماینده انجمن‌های دانشجویان مستقل، گفته بود:
«تشکر می‌کنم که این نکات را این‌جا مطرح کردید که فرصتی است تا من هم بتوانم جواب دهم. خوب است که این حرف‌ها زده شود. باید بگویم که غربی‌ها از چهارتا ‌تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟ آیا واقعاًًً به‌خاطر سیستم نظامی ماست که آمریکا جلو نمی‌آید؟»
به دنبال طرح این ادعا از سوی ظریف، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل پیشین خبرگزاری فارس طی نامه‌ای به این اظهارات پاسخ داد که خلاصه آن به این شرح است؛
«جناب آقای دکتر ظریف! جلسه‌ای که بدان‌اشاره کرده‌اید و شما مدعو آن بودید، آقای سردار جعفری با حضور جمع قابل توجهی از مسئولان وقت سپاه و مسئولان و فعالان جبهه رسانه‌ای انقلاب برگزار کرده بود که بنده مجاز نیستم جزئیات آن را بیان نمایم و صرفاً به آنچه درباره شخص من ادعا کرده‌اید بسنده می‌کنم اما اجمالاً به‌جرأت می‌گویم همه کسانی که در آن جلسه صحبت کردند و جنابعالی را مخاطب قرار دادند، نسبت به اقدامات و مواضع شما و تیم‌تان در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای منتقد بودند و به‌صراحت یا در لفافه این انتقادات و دغدغه‌ها را بیان کردند؛ دغدغه‌هایی که امروز بعد از گذشت چند سال از ماجرای برجام و افتادن تشت رسوایی آن از بام، شمولیت و عمومیت یافته و نه مختص محافل خصوصی، که نقل کوچه و بازار و خیابان است.
در جلسه، بنده این جمله شما(درباره از کار افتادن سیستم نظامی کشور در 5 دقیقه) را از روی خبر خبرگزاری ایسنا (که همین الان هم بعد از سال‌ها بدون تغییری در آرشیو این خبرگزاری قابل مشاهده است) نقل کردم و نسبت به شما انتقاد نمودم که چرا چنین مطلب بی‌پایه و نادرستی را بیان کردید که موجب تضعیف نیروهای نظامی ‌و دفاعی ما شده و به دشمنان برای زورگویی بیشتر گرا می‌دهد؟
شما از این سؤال بنده برآشفتید و ادعا کردید که از صحبت‌های شما برداشت اشتباه کرده‌ام و منظور شما این بوده که ما نه به نیروی نظامی بلکه به مردم و ایمان ملت  و روحیه
ایثار و فداکاری اتکا داریم.
بنده بعد از توضیحات شما دوباره تأکید کردم که اتکای نظام و انقلاب به مردم و ایمان و ایثار ملت، چیزی نیست که شما کشف کرده باشید و امام(ره) و رهبری همواره این موضوع را متذکر شده‌اند بلکه سؤال و انتقاد من راجع به آن بخشی است که شما ادعا کرده‌اید آمریکا با یک بمب می‌تواند تمام نیروهای نظامی ما را از کار بیندازد. این جمله هم به لحاظ فنی و حقیقی نادرست است و هم از یک عنصر دیپلمات بعید است چنین بی‌محابا نیروهای نظامی کشورش را تحقیر کند.
متأسفانه باز هم به جای پاسخ به این سؤال روشن، تلاش کردید با عصبانیت و اتهام‌زدن مبنی بر نفهمیدن حرف‌های‌تان، جلسه را ملتهب کنید و چون فضای جلسه به سمت مجادله دوجانبه پیش رفت آقای سردار جعفری با عتاب، به مساعدت شما آمدند و گفتند با این تفاصیلی که آقای ظریف می‌گوید، منظور ایشان از آن سخنان، برداشتی نیست که شما دارید و منظور ایشان همین است که در جلسه می‌گویند.
قطعاً آقای جعفری درخصوص اینکه چرا در شرایط استیصال شما در آن جمع، به کمک‌تان شتافتند و اجازه ندادند محاجه بنده با شما ادامه یابد دلایل خودشان را داشتند؛ کما اینکه پس‌از رفتن شما از جلسه، جمع‌بندی ایشان روشن ساخت که به چه دلایلی تلاش‌کردند تا نگاه مثبتی بر جلسه حاکم باشد. دلایلی که در آن شرایط، من حیث‌المجموع از منظر فرمانده کل سپاه، موجه می‌نمود.
اما آنچه واضح است مطالبی که بنده به نقل از جنابعالی در جلسه نقل کردم، اصلاً خبر منتشره از سوی خبرگزاری فارس نبود که بحثی بر سر تحریف پیش بیاید و دربگیرد بلکه همان‌گونه که عنوان شد بنده مطلب را از روی خبر خبرگزاری ایسنا نقل نمودم. مضافاً اینکه فیلم اظهارات شما در همه رسانه‌ها موجود است و همگان می‌توانند در این‌باره قضاوت کنند. آقای جعفری نیز حرفشان نه درباره خبر خبرگزاری فارس (که اصلاً محل بحث نبود) بلکه بر روی برداشت از صحبت‌های جنابعالی در دانشکده فنی بود که با توجیهات تفصیلی و اضافه‌کردن و وصله‌پینه‌کردن جملات جدید از سوی جنابعالی به آنچه قبلاًًً گفته بودید، ایشان هم گفتند که برداشت شما را قبول کنیم!
اما نکته‌ای که بنده در آن جلسه در حضور شما نگفتم (چون احساس کردم سردار جعفری بنا به مصلحتی می‌خواهد قضیه فیصله یابد و ادامه پیدا نکند) این بود که خود آقای جعفری چند روز بعد از اظهارات شما در دانشکده فنی، واکنشی شدید نشان داده و در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود:
«البته ما ایشان (دکتر ظریف) را یک دیپلمات صاحب‌نظر می‌دانیم اما در این زمینه (مسائل نظامی و دفاعی) تجربه و تخصص ندارند. من می‌گویم اگر دشمن با هزاران موشک به ما حمله کند، شاید فقط 20 درصد توان نظامی سپاه را از بین ببرد.» فلذا اگر بنده حرف شما را در آن جلسه تحریف کرده بودم پس لابد خود سردار جعفری مدت‌ها پیش از من، حرف شما را تحریف کرده بود!
علی‌ایحال، پس از پایان جلسه نیز به‌رغم همه تلاش و توجیهاتی که شما داشتید-  و آوانس‌هایی که سردار جعفری به رسم میزبانی به شما داد-   تا آنجا که من با بزرگان و دوستان حاضر در نشست مباحثه داشتم؛ کسی از اظهارات شما قانع نشده بود  و توجیهات‌تان، دغدغه‌ای را رفع نکرد. گذر زمان نیز نشان داد که آن نگرانی‌ها و دلواپسی‌های مطرح‌شده در آن جلسه و جلسات مشابه درخصوص مواضع و اقدامات و مذاکرات شما، تا چه اندازه درست و دقیق و بجا بوده است. اما از همه این‌ها مهم‌تر، چندی پس از آن جلسه، مقام معظم رهبری در بیاناتی با‌اشاره تلویحی به سخن نادرست شما درباره توان دفاعی کشور، فرمودند: «یک وقتى یکى از مسئولین کشور درباره‌ مسائل نظامى یک نظرى داده بود که خب مطابق واقع نبود؛ بنده گفتم یک «تور نظامى» براى مسئولین کشور قرار بدهید؛ بیایند یک خرده‌اى در محیط‌هاى نظامى گردش کنند، حقایقى را، واقعیّاتى را ببینند، معلوماتشان نسبت به موجودىِ نظامى کشور بالا برود.»
و بدین‌ترتیب با این جمله صریح، بر همگان روشن می‌شود که اولاً، جنابعالی آن حرف نادرست را در دانشکده فنی زده بودید و تحریفی صورت نگرفته بود؛ ثانیاً، منطق شما در ادعای اینکه آمریکا با یک بمب می‌تواند همه نیروی نظامی ما را نابود کند تا چه اندازه سست و نادرست بوده است.
نمی‌دانم آن زمان شما در آن «تور نظامی» شرکت کردید یا خیر؟ و آیا توان دفاعی و موشکی کشور را در شهرهای زیرزمینی دیدید یا نه؟ اما امیدوارم پس از سال‌ها، اتفاقات اخیر از جمله ساقط شدن پهپاد فوق پیشرفته آمریکا توسط مدافعان تیزبین کشور به شما این معنا را یادآوری کرده باشد که نباید به دلیل مرعوب‌بودن در برابر غرب و آمریکا، توان دفاعی کشور خود را به هیچ انگارید.»
]]>
محمد‌هادی صحرایی : اربعین تا موعود ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ 2019-10-17T06:21:11+01:00 2019-10-17T06:21:11+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9144 طاهر مهدوی  اربعین تا موعود۱۳۹۸/۰۷/۲۴ كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزیزِ الْحَمید. كتابى است كه آن را به سوى تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریكی‌ها به سوى روشنایى و راه آن شكست‌ناپذیر ستوده بیرون آورى.1طبق این کریمه گویا، هدف نهایی و غایت رسالت پیامبران، خارج کردن جامعه از ظلمات تودرتو و تیره و تباهِ گمراهی و وارد کردن آنان به وادی نور و نورانی نمودن و هدایت مردمان به ا


 اربعین تا موعود
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
Image result for ‫محمد‌هادی صحرایی‬‎

كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزیزِ الْحَمید. كتابى است كه آن را به سوى تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریكی‌ها به سوى روشنایى و راه آن شكست‌ناپذیر ستوده بیرون آورى.1
طبق این کریمه گویا، هدف نهایی و غایت رسالت پیامبران، خارج کردن جامعه از ظلمات تودرتو و تیره و تباهِ گمراهی و وارد کردن آنان به وادی نور و نورانی نمودن و هدایت مردمان به اذن خداست. هدفی بسیار بزرگ و مقدس که جز با تشکیل حکومت، تسهیل و محقق نمی‌شود. اصلاً هدایت مردمان بدون داشتن قوت و قدرت و حکومت امری ناکامل و ناقص است چراکه حل تعارض منافع اجتماعی در بسیاری مواقع نیاز به قوه قهریه دارد. امر به معروف و نهی از منکر در حد بالای آن، حج، جهاد، مصارف خمس و زکات، تعزیرات، اجرای حدود و احقاق حقوق، ارتباط با خارج از بلاد مسلمین، امور حسبیه و... همگی از جمله اموری هستند که در بسیاری مواقع نیازمند ساختار و سازمان و تسلط هستند که جز در قالب حکومت نمی‌گنجند و فهم عالمانه فلسفه ارسال رسل و انزال کتب، ضرورت تشکیل حکومت را ثابت می‌کند و به قول امام خمینی که خدایش رفعت دهد، به گونه‌ای است که تصورش باعث تصدیق می‌شود.
حکومت از آن خداست و به هرکس بخواهد خواهد داد و آن‌کس که بی‌اذن و اجازه او حاکم شود، غاصب است و طاغوت و خود‌به‌خود مُنعَزِل. حکومت، حاکمیت بر جان‌ها و نفوس و مدیریت امور و اموال است و حفاظت از ارض و عِرض و نوامیس. مگر می‌شود به دست نااهلان بیفتد یا در دست نامحرمان بماند. حکومت، با اجازه خدا به انبیاء و امامان و جانشینان آنها سپرده شده. شرایطی دارد که به تفصیل موجود است. مبارزه دائمی و طاقت‌فرسای پیامبران و امامان و صالحان با حاکمان جور و جائر که در طول تاریخ و بر حسب تاب و توان مردمانشان و به صورت‌های مختلف و متنوع انجام شده به همین خاطر است. و اصلاً مستکبرین آدم‌کشی را آغاز کردند. دعوای تاریخی استکبار با اسلام را قابیل با جنایتش شروع کرد. دلیل جنایتش حسادت بود یا کفر و نفاق، ولی می‌خواست در مقابل عبودیت هابیل بایستد وگرنه هابیل با او سرِ جنگ نداشت و در پاسخ به قابیل که گفت «حتماً تو را خواهم کُشت»2، گفت: «اگر دست خود را به سوى من دراز كنى تا مرا بكشى، من دستم را به سوى تو دراز نمى‏كنم تا تو را بكشم، چرا كه من از خداوند، پروردگار جهانیان مى‏ترسم.»3
از نظر قابیل، گناهِ بزرگ هابیل «خدادوستی» و «عبودیت» او بود و هنوز هم پدرکشتگی مستکبران با مسلمانان به خاطر همان خدادوستی و عبودیت است.
توجیهِ ترس یا‌ اشتباه بزرگ ساده‌لوحانِ سازشکار این است که می‌خواهند پدرکشتگیِ تاریخی بین اسلام و استکبار را با گفت و خند و مذاکره و معامله و مجامله، رفع و رجوع کنند. گویی امید این بینوایان به هدایت قابیلیان، بیش از امید انبیاء است و تدبیرشان، از حکمت پیامبران نافذتر است. می‌خواهند گرگ را چوپانی بیاموزند و شیطان را آدم کنند. مگر نبودند منقرض‌شدگانی که معتقد بودند در کف جهنم هم می‌توان با شیطان مذاکره کرد؟ امروزه کندذهن‌ترین و وابسته‌ترین دولتمردان جهان هم، با دیدن عارضه ترامپ، فهمیده‌اند که اعتماد و گفت‌وگوی با سران سفید و سیاه و بلوند آمریکایی احمقانه و از دیوانگی است. البته نباید در این واقعیت به سرانِ شیرده سعودی نگاه کرد. ولی عاقبت شاه پهلوی و مصر و تونس و عراق و لیبی و... همه عبرت‌هایی است که پیامشان این است که کدخدا گاوهایش را تا آنجا که می‌تواند می‌دوشد و پس از آن، پیشِ پای گاو بعدی قربانی می‌کند و خود، گوشتش را می‌خورد.
48 شنبه از اعتراضات پاریس گذشت. انگار فرنگ‌رفتگان یا تحصیل‌کردگان آنجایی و غربزدگان، در رساندن صحیح اطلاعات به ما امانتداری نکرده‌اند. گفتند فرانسه مهد حقوق و قانون است! ولی شهروندانش اگر در اعتراضات چهره بپوشانند، زندانی و 15000یورو جریمه می‌شوند.4 گفتند آمریکا با فشار دادن یک دکمه چه‌ها می‌کند! و سپاهمان، گران‌ترین و بهترین و مدرن‌ترین پهپادش را با فشار دادن یک دکمه به هم پیچاندیم و هیچ غلطی نکرد. گفتند با انگلیس نمی‌توان درافتاد که بریتانیای کبیر است! ولی کشتی متجاوز ملکه را گوشه خلیج‌فارس قفل زدیم و بعد از غلط کردنشان، با تعهد رهایش کردیم. گفتند سعودی 7سامانه ضدموشک فوق‌مدرن خریده که 6تای آن‌را رو به یمن گذاشته! ولی یک شب ده پهپاد یمنی رفتند و یک تریلیون دلار قارون را دود کردند و برگشتند. ژاپن را الگوی پیشرفت و تعهد اجتماعی معرفی کردند! ولی هفته قبل مردمش قبل از توفان فروشگاه‌ها را خالی کرده بودند. گفتند اسرائیل قدرت نظامی منطقه است! ولی جنگ‌های 33 و 22 و 8 و دو سه روزه که پیش آمد دیدیم خانه‌اش سست‌تر از خانه عنکبوت است.
اگر امروزه 25 میلیون نفر از سراسر جهان، سردی و گرمی و سختی و دوری راه را به جان می‌خرند و به کربلا می‌روند به این دلیل است که سخن سیدالشهداء هنوز تازه است که مردم به ستوه آمده از دوز و دروغ مستکبران و رسانه‌های آنان را به گرد خود جمع کرده است. شهید از آن جهت جاوید است که مرگ آگاهانه را پذیرفته و خود به استقبالش رفته و چون ابراهیمِ خلیل در جحیم حجیم رفته تا نوری برای هدایت مردم شود و در واقع، مرگ را میرانده است. رحمت بر آنکه گفت، هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق. سیدالشهداء که سید شهیدان است جای خود دارد. این کشتی وسیع و سریع، نجات‌دهنده مردم همه اعصار و دوران است. حرف حسین، حرف حساب است که شنیدنی است. «هیهات مناالذله» او صدای فطرت است که همگان می‌فهمند. او با «مثلی لایبایع مثله» جوانمردانِ تا انتهای تاریخ را به نام صدا کرده است. درس بزرگ عاشورا همین است. اگر نخواهیم توجیهِ ترس و هوس کنیم، بیجا و بیراه است که انذار و مؤاخذه امامِ در کربلا را مذاکره و درس بزرگ بدانیم.
 اگر رهبرمان می‌گوید که برای نامه ترامپ جوابی ندارد برای این است که سیدالشهداء نیز در ابتدا با عمرسعد همین‌گونه کرد. حرف حساب و آدم حسابی جواب دارد و عمرسعد و ترامپ و مثل او که حرفشان نیرنگ است و منطق‌شان تزویر، نامه‌شان هم به درد نمی‌خورد. واقعیت این است که هنوز دنیای ما دنیای قابیل و هابیل است. جنگ بدها با خوب‌ها هنوز ادامه دارد که 25 میلیون نفر به سمت حسین فرار می‌کنند و پناه می‌جویند. حسین علیه‌السلام، مقتدر و آزاده است که مردم زیر سایه‌اش جا می‌جویند. مگر صدا نیامد که «فرّوا الی الحسین». آنها امروز را می‌دیدند. هرچند که زمین کربلا در آخرالزمان وسیع می‌شود ولی حضور 25 میلیون مسافر در دو شهر کوچکی که از کمبود امکانات و زیرساخت رنج می‌برد عجیب نیست؟ این جمعیت که در امنیت کامل می‌روند و می‌آیند و خورد و خوراکشان مجانی و عزتشان روبه‌راه و احترامشان کامل است و مهربانانی مشت و مالشان می‌دهند و پاشویه می‌کنند و معطرشان می‌سازند و به اصرار در خانه خود میهمانشان می‌کنند و... را در کجای تاریخ دیروز و امروز دنیا می‌توان دید و شنید و تجربه کرد؟ مدعیانی که در غرب اسلام می‌بینند و مسلمان نمی‌بینند، واقعیتشان این است که چیزی غیر از دلخواه خود نمی‌بینند که ره افسانه می‌زنند.
این اسلام و مسلمانی که گرداگرد قبر حسین است، در مخیله مبتکران اتوپیا و مدینه فاضله هم نمی‌آمد و دنیای لیبرالِ خداگریز و لائیک خداستیز امروز جدای از خبثی که دارند، سکوتشان از عجز فهم و درک است. در دنیای تربیتی و منفعت طلب غربی که کسی کار مفت و مجانی نمی‌کند، بزرگ‌ترین اجتماع بشری، بزرگ‌ترین اطعام و اکرام، بزرگ‌ترین امنیت اجتماعی، بیشترین میزان حمل‌ونقل انسانی، بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و اثرگذارترین کانون عاطفی بشری، تجمع مهربان‌ترین مخلوقات خدا و... متعلق به سیدالشهداء است. این واقعیت اسلام ناب و حسینی است که تاکنون مانده. حقیقت جوشان و خروشان حسین است که دنیا را فراگرفته. و تلاطم آرامش است که به بشر آخرالزمانی رسیده است. این جمعِ بین اضداد فقط از حسین برمی‌آید. وگرنه ناامنی ساختگی سعود و یهود در برخی شهرهای عراق و تمرکز رسانه‌های دجالواره‌های رجاله‌های استکبار و به راه انداختن جنگ احزاب، باید از جمعیت می‌کاست نه آنکه ‌اشتیاق مردم را بیشتر کند. امروز نام حسین، رمز دوستی عاشقان و شناسایی آزادگان است. جمعیت روزافزون زائران اربعینی حسین در طوفان‌های شیاطین و کارشکنی اراذل و اوباش، حکایت از نزدیکی واقعه‌ای دارد که موعود را برای فراگیر نمودن حکومت حق و عدل، فرامی‌خواند.
محمد‌هادی صحرایی

1- سوره ابراهیم، آیه 1
2- سوره مائده، آیه 27
3- لَئِنْ بَسَطْتَ إِلَیَّ یَدَكَ لِتَقْتُلَنی‏ ما أَنَا بِباسِطٍ یَدِیَ إِلَیْكَ لِأَقْتُلَكَ إِنِّی أَخافُ اللَّهَ رَبَّ الْعالَمینَ . سوره مائده، آیه 28
 https://www.yjc.ir/fa/news/6896167-۴
]]>
آیت‌الله نوری همدانی: اقدام سپاه در دستگیری مزدوران ضد انقلاب قابل‌تقدیر است ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ 2019-10-16T04:14:36+01:00 2019-10-16T04:14:36+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9143 طاهر مهدوی آیت‌الله نوری همدانی: اقدام سپاه در دستگیری مزدوران ضد انقلاب قابل‌تقدیر است  ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: کار اطلاعاتی اخیر سپاه در دستگیری و رسوایی مزدوران ضدانقلاب و شبکه جاسوسی دشمن قابل‌تقدیر است و از آنان تشکر می‌کنیم. به گزارش مرکز خبر حوزه، وی در دیدار مبلغان دهه آخر صفر افزود: امروز اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران لرزه بر اندام دشمن انداخته است.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه در بیانیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم س آیت‌الله نوری همدانی:
 اقدام سپاه در دستگیری مزدوران ضد انقلاب قابل‌تقدیر است
  ۱۳۹۸/۰۷/۲۳

Image result for ‫آیت‌الله نوری همدانی‬‎

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: کار اطلاعاتی اخیر سپاه در دستگیری و رسوایی مزدوران ضدانقلاب و شبکه جاسوسی دشمن قابل‌تقدیر است و از آنان تشکر می‌کنیم.
به گزارش مرکز خبر حوزه، وی در دیدار مبلغان دهه آخر صفر افزود: امروز اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران لرزه بر اندام دشمن انداخته است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه در بیانیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم سر شبکه سایت معاند و ضدانقلاب «آمدنیوز» در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه توسط سازمان اطلاعات سپاه خبر داد.
آیت‌الله نوری همدانی همچنین یکی از نقشه‌های دشمن را القای ناامیدی و ناکارآمدی نظام اسلامی برشمرد و افزود: مسئولان باید با عملکرد صحیح، مدیریت درست، ایجاد رفاه، حل مشکل معیشت و ایجاد‌اشتغال نقشه دشمن را برملا کنند.
وی اضافه کرد: امروز شناساندن اسلام حقیقی و پاسخ به شبهات وظیفه اول مبلغان است، مبلغان باید فضاهای مجازی را رصد کنند و شبهاتی را که دشمن در حال بمباران آن است بشناسند و پاسخ مستدل و دقیق دهند.
این مرجع تقلید با ‌اشاره به فعالیت‌های گسترده دشمنان گفت: دشمنان اسلام و انقلاب با اتاق‌های فکر مجهز وارد عرصه مبارزه با دین و انقلاب شده‌اند و از هر طریق ممکن می‌خواهند ضربه بزنند.

]]>
جاذبه مغناطیس حسینی(ع): الحسین یجمعنا؛ از مسیحی عاشق حسین(ع) تا پاکبان همدانی ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ 2019-10-16T04:14:12+01:00 2019-10-16T04:14:12+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9142 طاهر مهدوی جاذبه مغناطیس حسینی(ع):  الحسین یجمعنا؛ از مسیحی عاشق حسین(ع) تا پاکبان همدانی    ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ به رغم تمام تلاش‌های دشمن اما به اراده خداوند هر سال راهپیمایی اربعین پرشورتر برگزار می‌شود و در این میان برادران اهل ‌سنت نیز به سفارش نبی مکرم اسلام(ص) در مورد دوستی و محبت اهل‌بیت رسول خدا عمل کرده و این اظهار محبت را به گونه‌های مختلف (از شرکت در راهپیمایی و زیارت تا برقرار کردن موکب) نشان می‌دهند. در منطقه غرب کشور برادران اهل سنت حضور دارند که شافعی‌مذهب جاذبه مغناطیس حسینی(ع):
 الحسین یجمعنا؛ از مسیحی عاشق حسین(ع) تا پاکبان همدانی
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
به رغم تمام تلاش‌های دشمن اما به اراده خداوند هر سال راهپیمایی اربعین پرشورتر برگزار می‌شود و در این میان برادران اهل ‌سنت نیز به سفارش نبی مکرم اسلام(ص) در مورد دوستی و محبت اهل‌بیت رسول خدا عمل کرده و این اظهار محبت را به گونه‌های مختلف (از شرکت در راهپیمایی و زیارت تا برقرار کردن موکب) نشان می‌دهند.
در منطقه غرب کشور برادران اهل سنت حضور دارند که شافعی‌مذهب هستند. «ابوعبدالله شافعی» که پیروان او را شافعی می‌گویند در شعری به زبان عربی گفته است: «ای خاندان رسول خدا، محبت و دوستی شما از طرف خداوند واجب شده و این فریضه‌ای است که در قرآن نازل فرموده است. همین افتخار بزرگ برای شما بس که هر کس بر شما صلوات نفرستد نمازش، باطل است.»
ارادت اهل‌ سنت شافعی به پیامبر و اهل‌بیت ایشان انکارناپذیر است و این در ایام عزاداری‌های دهه اول محرم و اربعین به اثبات رسیده است. موکب «واقفین اهل ‌سنت» یکی از ۱۶ موکب کردستان در خروجی سنندج به سمت کرمانشاه است که از زائران اربعین پذیرایی می‌کند.
موکب ویزا
جوانان مسجد امام رضا(ع) دارالشهدای تهران فکر بکری کرده و با حمایت خیران، موکبی متفاوت راه‌اندازی کردند تا عاشقان امام حسین(ع) که وضعیت مالی مناسبی ندارند را راهی سفر زیارتی کنند. چه فرصتی بهتر از اربعین. نام موکبشان را گذاشتند، «موکب ویزا» عنوانی که با نام‌های رایج و مرسوم فرق داشت. خیران پای کار آمدند تا هزینه ویزا و بیمه زائرانی را که آنها تعیین می‌کردند، تأمین کنند.
اسماعیلی، از روز نخستی می‌گوید که این تصمیم گرفته شد: «چهار سال است این کار را شروع کرده‌ایم. کار را برای افرادی که قصد و علاقه عزیمت به کربلا دارند، آسان می‌کنیم. اطلاعیه و تبلیغات برنامه در کانال مسجد و فضای مجازی منتشر می‌شود. خوشبختانه امسال نیازی به ویزا نیست اما سه سال گذشته به مدت دو هفته هر شب، ساعت مشخصی چندتایی از ما بعد از نماز مغرب و عشاء مدارک هویتی شامل گذرنامه و مدارک لازم برای بیمه سفر خارج از کشور را جمع‌آوری می‌کردیم. بعد هرچند روز یک‌بار به سفارت ایران و عراق می‌رفتیم و طبق هماهنگی و رایزنی‌هایی که قبلاًً انجام داده بودیم و البته همکاری خوب سفارت عراق، طی دو ساعت ویزای سفر و بقیه کارهای اداری مربوط به اعزام زائران اربعین را به‌صورت گروهی انجام می‌دادیم. در صورتی که انجام این کار برای هر زائر دست‌کم ۱۰ ساعت زمان می‌برد.» لزوماً نیازمندان از خدمات آنها بهره‌مند نشده‌اند و خیرشان به بقیه نمازگزاران هم رسیده: «بعضی افراد شکر خدا، اوضاع مالی مناسبی داشتند اما به هرحال انجام کارهای اداری این‌چنین حوصله و زمان می‌برد. نوزاد، فرد سالمند یا بیمار در خانه‌ دارند و آرزو می‌کنند بتوانند در زمان صرفه‌جویی کنند و به بقیه کارهای سفر برسند. هم مدارکشان را به ما می‌رساندند و کارشان انجام می‌شد. در صورتی که این افراد بنا به احتیاط نمی‌توانند به هر گروهی اعتماد کنند و مدارکشان را به دست کس دیگری بسپرند. خدمات اجرایی ما رایگان است. شاید همین باعث شد از این «ایده مسجدی» استقبال شود. ما هم به اندازه‌ای شناخت از آنها داریم و کارها با اطمینان بیشتری پیش می‌رود.»
خادم مسیحی
پیرمردِ مسیحی هر سال اربعین در قامت پیرغلام امام حسین(ع) ظاهر می‌شود و شانه به شانه برادران شیعه‌اش در خدمت زوار اباعبدالله است. «یوسف طوما الیاس»، بزرگِ تنها خانواده مسیحی در محله راه‌آهن بصره است؛ سال‌هاست که او و همسایگانش نان و نمک هم را می‌خوردند؛ 61 سال دارد و کارمند شرکت نفت جنوب است.
دخترش در سوئد و دو پسرش در‌ ترکیه زندگی می‌کنند، یوسف می‌گوید اندیشیدن به قیام سیدالشهدا او را به این وادی کشیده، باورش این است که عشقِ پسر علی(ع) ورای مرزهای مذهب است و در قافله حسین(ع) خبری از خط‌کشی نیست.
از پیرمرد مسیحی پرسیدیم انوار کدامین شهید کربلا کاسه چشمش را بیشتر پر کرده، جواب داد که جون بن حُوَی؛ غلام سیاه سابق ابوذر که غلامی‌ حسین(ع) روزی‌اش شد و در روز واقعه عزم میدان کرد، حسین(ع) خواست جلویش را بگیرد اما حریفش نشد و او کار خودش را کرد، به میدان شتافت در حالی که این جمله بر زبانش جاری بود: «به خدا سوگند هرگز از شما جدا نمی‌شوم تا خون من با خون شما درآمیزد.»
مجنونِ جون و مصلوبِ حسین، هر بار که یاد صورت نهادن سیدالشهدا(ع) بر صورت زخمی ‌جون از ضمیرش عبور می‌کند، حرارتی در قلبش پیدا می‌شود، راه می‌ا‌فتد طرف موکب تا با خدمت به زوار حسین(ع) به جانبش تقرب جوید، در ایام اربعین به‌صورت تمام‌وقت کارش همین است.
حضور زلال کودکان
آن‌قدر قصه‌های زیبایی در وصف حسین(ع) برای کودکان خوانده‌ شده که حسین(ع) ندیده عاشق‌اند، عشق امام حسین(ع) پیر و جوان و کودک نمی‌شناسد، قیام او و مهربانی حسین(ع) و پدرش و پدربزرگش را برای هر کس کـه تعریف کنید عاشق آنها می‌شود.
همه‌‌ساله کودکان و نوجوانان پا به‌پای والدین و بزرگ‌سالان در راه عشق معنوی‌شان کودکانه قدم بر می‌دارند، یکی برای خستگان امام حسین(ع) میوه می‌آورد و آن ‌یکی با چمدان کوچکش راهی سفره عشق می‌شود. در خیل عاشقان خون خدا زلالی کودکان بر صفا و معنویت این مسیر نورانی افزوده است؛ کودکانی که با عشق امام حسین(ع) بزرگ‌ شده‌اند، عشق این کودکان را نمی‌شود در قلم جای داد.
پاکبانان پاکباز
«وحید علی‌ضمیر» پیش از ظهر دیروز در جلسه ستاد اربعین استان همدان اظهار داشت: در حال حاضر بخشی از نیروهای خدماتی شهرداری همدان در مرز خسروی و کربلا در حال خدمت‌رسانی به زوار اربعین حسینی هستند.
 وی با اعلام اینکه طبق برنامه‌ریزی انجام شده پاکسازی و تنظیف بخش عمده‌ای از شهر کربلا و جمع‌آوری زباله‌های آن بر عهده شهرداری همدان است، افزود: هم‌اکنون 15 دستگاه خودروی جمع‌آوری زباله به همراه 100 پاکبان در حال خدمت‌رسانی هستند و تا 2 روز بعد از مراسم اربعین نیز به کار خود ادامه می‌دهند.
]]>
گام به گام با اربعین: موکبی به یاد کودکان کاروان سیدالشهداء(ع) ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ 2019-10-16T04:11:41+01:00 2019-10-16T04:11:41+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9141 طاهر مهدوی گام به گام با اربعین:  موکبی به یاد کودکان کاروان سیدالشهداء(ع)   ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ یک موکب کوچک پر از مداد‌ رنگی، پارچه‌ها و کاغذهای رنگی؛ پر از عروسک‌های دست‌ساز و کاموا و یونولیت. یک موکب پر از بازی و شوق‌ و‌ ذوق و سر و صدای بچه‌ها. زنان‌ و‌ دختران هنرمندی که چندسالی است بدون هیچ پشتیبان و در یک حرکت خودجوش‌ و‌ مردمی خودشان را می‌رسانند به زیارت اربعین تا زائران کوچک این اجتماع باشکوه را دریابند. این شرح مختصری از کتاب «موکب رنگی پنگی» است که در آستانه گام به گام با اربعین:
 موکبی به یاد کودکان کاروان سیدالشهداء(ع)  
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
یک موکب کوچک پر از مداد‌ رنگی، پارچه‌ها و کاغذهای رنگی؛ پر از عروسک‌های دست‌ساز و کاموا و یونولیت. یک موکب پر از بازی و شوق‌ و‌ ذوق و سر و صدای بچه‌ها. زنان‌ و‌ دختران هنرمندی که چندسالی است بدون هیچ پشتیبان و در یک حرکت خودجوش‌ و‌ مردمی خودشان را می‌رسانند به زیارت اربعین تا زائران کوچک این اجتماع باشکوه را دریابند.
این شرح مختصری از کتاب «موکب رنگی پنگی» است که در آستانه ایام زیارت اربعین به قلم بهزاد دانشگر، راهی بازار کتاب شده است. بخشی از کتاب به افرادی که در فضای هنر فعالیت دارند و با کارهای هنری ارادت خود را به سیدالشهدا اعلام می‌دارند، اختصاص دارد.
موکب رنگی‌پنگی را انتشارات عهد مانا در 144 صفحه رقعی و با قیمت 18 هزار تومان عرضه کرده است و همان‌طور که گفته شد این کتاب  شامل خرده‌روایت‌هایی است از این هنرمندان خلاق که در ادامه‌ کتاب‌های «پادشاهان پیاده» و «موکب آمستردام» روایت شده است. در بخشی از این کتاب، همچنین مطالبی با عنوان موکب «اهل قلم» و «پادشاهان پیاده» نیز آمده است. در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:
«می‌گویم کلاً توی زندگی عشق خیلی شیرین است.  وقتی آدم می‌خواهد ازدواج کند تا فرد جدیدی توی زندگی‌اش می‌آید زندگی‌اش شیرین می‌شود. من از وقتی امام حسین علیه‌السلام را پیدا کردم زندگیم شیرین شد. شاید همان روز عاشورایی بود که یک مجلس مقتل‌خوانی رفتم. سِنی نداشم. توی آن مجلس خیلی خیلی دلم شکست. خیلی گریه کردم. شاید چند ساعت آن مقتل‌خوانی طول کشید و من هم داشتم گوش می‌کردم. بعد حس کردم که نظرم در مورد عالم عوض شد؛ یعنی حس کردم به‌ جز امام‌ حسین‌ علیه‌السلام واقعاً هیچ چیزی برایم ارزش ندارد.»
]]>
آیت‌الله امینی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ 2019-10-16T04:10:58+01:00 2019-10-16T04:10:58+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/9139 طاهر مهدوی آیت‌الله امینی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد    ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ یکی از نزدیکان آیت‌الله ابراهیم امینی گفت: آیت‌الله امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از روز جمعه گذشته به علت بیماری گوارشی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شده و حال عمومی ایشان خوب است. به گزارش روز سه‌شنبه مرکز خبر حوزه،‌ وی افزود مراحل درمانی آیت‌الله امینی در حال انجام است و حال عمومی ایشان خوب و رضایت‌بخش است.وی خاطرنشان کرد: از ابتدای بستری شدن آیت‌الله امینی دربیمارستان تنی چند


آیت‌الله امینی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۳

Image result for ‫آیت‌الله امینی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد‬‎
یکی از نزدیکان آیت‌الله ابراهیم امینی گفت: آیت‌الله امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از روز جمعه گذشته به علت بیماری گوارشی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شده و حال عمومی ایشان خوب است.
به گزارش روز سه‌شنبه مرکز خبر حوزه،‌ وی افزود مراحل درمانی آیت‌الله امینی در حال انجام است و حال عمومی ایشان خوب و رضایت‌بخش است.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای بستری شدن آیت‌الله امینی دربیمارستان تنی چند از علما و اساتید حوزه علمیه از جمله آیات عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید  و رضا استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علیه از ایشان عیادت کردند.
آیت‌الله ابراهیم امینی استاد برجسته حوزه علمیه قم از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران است.

]]>