تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی) « تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.» « دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.» tag:http://dost-1.mihanblog.com 2020-04-01T11:38:56+01:00 mihanblog.com سردار سلامی: همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه است۱۳۹۹/۰۱/۰۹ 2020-03-28T12:42:26+01:00 2020-03-28T12:42:26+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10913 طاهر مهدوی  سردار سلامی:همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه است۱۳۹۹/۰۱/۰۹هیچ بیمار رهاشده‌ای در کشور نداریم فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: از روز نخست آغاز شیوع بیماری کرونا، همه ظرفیت‌های سپاه و بسیج را به صحنه آوردیم و همه بیمارستان‌های ثابت و سیار برای درمان بیماران کرونایی بسیج شد.به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به‌مناسبت روز پاسدار گفت: فلسفه وجودی سپاه پاسداران در عاشورای سال 61 هجری قمری
 سردار سلامی:
همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه است
۱۳۹۹/۰۱/۰۹

هیچ بیمار رهاشده‌ای در کشور نداریم فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: از روز نخست آغاز شیوع بیماری کرونا، همه ظرفیت‌های سپاه و بسیج را به صحنه آوردیم و همه بیمارستان‌های ثابت و سیار برای درمان بیماران کرونایی بسیج شد.
سردار سلامی: همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه ...

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به‌مناسبت روز پاسدار گفت: فلسفه وجودی سپاه پاسداران در عاشورای سال 61 هجری قمری و زمانی که امام حسین(ع) و اصحاب باوفای آن حضرت تمام هستی خود را برای دفاع از اسلام به صحنه آوردند، شکل گرفت.

وی افزود: روح سپاه هم همیشه با فداکاری، وفاداری، اخلاقی، ایثار و ازجان‌گذشتگی، حضور در قلب خطر همراه بوده است و این‌ها فلسفه قیام عاشورا هم هست و به همین علت امام حسین(ع) را نماد و نشانه دفاع از اسلام می‌دانیم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: آنچه تغییر کرده، ابعاد و جغرافیای این دفاع است، زیرا به‌مرور و با وسعت یافتن انقلاب اسلامی، تا جغرافیا‌های جدیدی را در تصرف خود در آورده است.

سرلشکر سلامی ادامه داد: تهدید‌ها پیچیده‌تر و همه‌جانبه‌تر شده‌اند، میادین عمل وسعت یافته، بنابراین قلمروی عملکرد سپاه هم گسترش پیدا کرده است.

فرمانده‌کل سپاه گفت: امروز سپاه از قلب این سرزمین تا هزاران کیلومتر دورتر از مرز‌های آن، برای دفاع از هویت، شخصیت، اعتبار، منزلت، عزت، امنیت، شرف و کرامت امت اسلامی در این جغرافیای وسیع دفاع می‌کند و این فقط دفاع امنیتی، نظامی، یا اطلاعاتی نیست بلکه یک دفاع فرهنگی و هویتی است.

وی اضافه کرد: سپاه در برابر فقر، حوادث، بلایا و هر چیزی که بخواهد به ملت ایران آسیب بزند، موظف است که در میدان مرکزی این حوادث و در خطوط مقدم و لحظه‌های ابتدایی حادثه حضور یابد و این را ملت عزیز ایران در سال‌های گذشته و در صحنه‌های مختلف شاهد بوده‌اند.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: رسالت سپاه با گذر زمان تغییری نکرده است و سپاه پرچمدار و پیشگام در برابر همه تهدید‌ها و مشکلاتی است که عزت و هویت ملت ایران را به مخاطره می‌اندازد.

سرلشکر سلامی گفت: آرمان‌ها، رسالت، فلسفه وجودی، ارزش‌ها و صراط مستقیم سپاه همچنان ثابت است، اگرچه ممکن است روش‌ها یا قلمروی جغرافیای اعتقادی، سیاسی، فرهنگی، اطلاعاتی و روانی آن وسیع شده باشد.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: از روز نخست آغاز شیوع بیماری کرونا، همه ظرفیت‌های سپاه و بسیج را به صحنه آوردیم. از همان ابتدا همه بیمارستان‌های ثابت و سیار برای درمان بیماران کرونایی بسیج شد.

وی گفت: بیمارستان‌های سیار سپاه همه تجهیزات درمانی و تشخیصی و نیروی انسانی درمانی را در اختیار دارد و به‌سرعت قابل انتقال به نقطه دیگری است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران افزود: نخستین کاری که ما در این صحنه انجام دادیم این بود که مثل یک جنگ که همواره یک کشور در آن با موج شوک اولیه مواجه می‌شود و نیاز دارد که نیرویی در خطوط مقدم آن عملیات تأخیری انجام دهد، یعنی در قلب ماجرا قرار گیرد، تا همه سیستم خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و بتواند در مقابل ماجرا ایستادگی کند، سپاه هم عملیات تأخیری انجام داد. سازماندهی سپاه در مقابله با این موضوع از ابتدا بر همین اساس بود.

وی گفت: تا این لحظه هیچ بیمار رهاشده‌ای در کشور وجود نداشته است یعنی در کشور ایران همواره پذیرش بیماران کرونایی از حجم مراجعه‌کننده‌ها و بستری‌شده‌ها بیشتر بوده است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اضافه کرد: شاید در آن روز‌های اول از نظر تأمین تجهیزات مراقبتی و بهداشتی، التهابی به‌وجود آمده است، اما به‌سرعت در تمام ملت، هم در سطح وزارت بهداشت و بیمارستان‌های کشور و هم در مراکز تولیدی و هم بسیج، بعثتی اتفاق افتاد و به‌سرعت این کمبود‌ها را جبران کردند.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در حال حاضر بسیج، روزی 3 میلیون ماسک بهداشتی تولید می‌کند. این میزان ماسک را روزانه بسیج در کارگاه‌های خانگی و غیرخانگی تولید می‌کند.

وی گفت: به‌مرور و با گسترش شیوع بیماری کرونا همه بیمارستان‌های سپاه را تحت پوشش این مسئله قرار دادیم و به‌عنوان یک نیروی مکمل کنار ستاد مقابله با کرونا و در خدمت این عزیزان قرار گرفتیم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اعلام کرد: بیمارستان حضرت علی‌بن ابی‌طالب(ع) در قم با همه ظرفیت خود که در ابتدا 100 تخت بود در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت و حدود 700 تخت نقاهتگاهی و استراحتگاهی را هم مدیریت کرد و یک بیمارستان صحرایی شهید صدوقی هم از اصفهان به قم منتقل شد تا به‌عنوان احتیاط بیمارستان‌های قم استقرار یابد.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه بیمارستان بقیةالله(عج) سپاه هم در چند جهت اساسی حرکت کرد، گفت: اولاً همه این بیمارستان‌ها را با ظرفیت کامل با تقریباً 550 تخت در اختیار کرونا قرار دادیم.

وی همچنین گفت: امروز با تلاش دوستان ما در بیمارستان بقیةالله تعداد تخت‌های بستری برای بیماران کرونایی به 700 تخت بستری افزایش یافته است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اضافه کرد: در این بیمارستان 30 تخت آی‌سی‌یو داشتیم در فاز اولیه به 70 و امروز به 100 تخت آی‌سی‌یو با همه تجهیزات مراقبتی کامل رساندند.

سرلشکر سلامی گفت: این در حالی است که در آمریکا فرماندار یکی از ایالات اعلام می‌کند که "تجهیزات اساسی آی‌سی‌یو و ماسک‌های بهداشتی و گان کجاست؟ و به‌مقدار کافی در اختیار نداریم."

وی ادامه داد: امروز بیمارستان بقیةالله روزانه تعداد زیادی ماسک N95 تولید می‌کند، هزار تخت نقاهتگاهی را درون خود ایجاد کرده است، اگرچه مردم ما از تخت‌های استراحتگاهی و نقاهتگاهی خیلی استقبال نمی‌کنند. همین بیمارستان هر روز پروتکل‌های درمانی را بِروز و در سطح جهان منتشر می‌کند.

سرلشکر سلامی افزود: یعنی شیوه‌های درمان نوسازی‌شده این بیماری را روز به روز پزشکان ما در گروه‌های متعدد پژوهشی و تحقیقاتی بِروز می‌کنند و در سطح کشور و جهان منتشر می‌کنند.

وی گفت: حتماً در این بیمارستان دارو‌های جدیدی مورد تست‌های بالینی قرار گرفته است که برخی از آن‌ها نتایج نسبتاً موفقیت‌آمیزی داشته‌اند.

گروه‌های تحقیقاتی در مرکز ژنتیکی در حال کار روی یافتن آنتی‌ویروس برای ساختن واکسن هستند که هنوز در ابتدای راه هستند. تلاش کرده‌ایم که همه توانمندی‌های سپاه را در این مسیر به‌اختیار بگیریم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: هر حادثه بزرگی که به ملت ایران تحمیل شده، به فرصت‌های بزرگی برای ملت ایران تبدیل شده است. یکی از بزرگترین حوادثی که سپاه در ابتدای تولد خود با آن روبه‌رو شد، جنگ تحمیل‌شده از سوی نظام سلطه در مقیاسی جهانی علیه ملتی بود که تازه انقلاب کرده بود و یک سیستم دفاعی قدرتمند و منسجمی نداشت.

وی اضافه کرد: تصور اینکه چگونه آن تهدید ویرانگر و مخرب می‌تواند به یک فرصت برای استحکام‌بخشی برای پایه‌های امنیتی و دفاعی کشوری مثل ایران تبدیل شود، تصور بسیار سختی بود.

سرلشکر سلامی گفت: سپاه با بضاعت اندک و اولیه خود وارد این میدان شد و سلاح‌های خود را از دشمن به‌غنیمت گرفت، چون ما در محاصره تسلیحاتی بودیم.

]]>
پیام سرلشکر باقری به مناسبت روز پاسدار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ 2020-03-28T12:39:55+01:00 2020-03-28T12:39:55+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10912 طاهر مهدوی  پیام سرلشکر باقری به مناسبت روز پاسدار:  ۱۳۹۹/۰۱/۰۹   ما وارث سپاه سرها و دست‌های بریده و متلاشی‌ شده هستیم/   سپاه یک سازمان نفوذناپذیر و سست ناشدنی است/   در جدال‌های نفس‌گیر رودررو، آمریکا را تحقیر و زمین‌گیر کرده/   در پیشانی سپاه شهدایی نظیر محسن حججی و حاج قاسم سلیمانی می‌در‌خشند     رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی با گرامیداشت میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار؛ اقتدار و تاثیرگذاری راهبردی  پیام سرلشکر باقری به مناسبت روز پاسدار:
 ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
 
ما وارث سپاه سرها و دست‌های بریده و متلاشی‌ شده هستیم/
 
سپاه یک سازمان نفوذناپذیر و سست ناشدنی است/
 
در جدال‌های نفس‌گیر رودررو، آمریکا را تحقیر و زمین‌گیر کرده/
 
در پیشانی سپاه شهدایی نظیر محسن حججی و حاج قاسم سلیمانی می‌در‌خشند
 
تأثیرگذاری راهبردی سپاه عامل عصبانیت و تحقیر آمریکا است | خبرگزاری ...پیام تبریک مسئولان لشکری و کشوری به مناسبت فرارسیدن روز پاسدار - ایرنا
 
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی با گرامیداشت میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار؛ اقتدار و تاثیرگذاری راهبردی سپاه را عامل عصبانیت ، تحقیر و انزوای امریکا و دشمنان دانست.
در آستانه فرارسیدن سالروز میلاد خجسته امام حسین(ع) و روز پاسدار ، سردار سرشکر پاسدار محمد باقری در پیامی خطاب به سرلشکر پاسدار حسین سلامی با تبریک روز پاسدار ، سپاه را مولد فرصت های بزرگ از متن تهدیدات و بحران ها برای پیش روندگی انقلاب ، پیشرفت کشور و پیشبرد آمال و آرمان های ملت ایران توصیف و تاکید کرد:اقتدار و تاثیرگذاری راهبردی سپاه عامل عصبانیت امریکا و تحقیر و انزوای دشمنان ایران اسلامی است.
 
متن پیام رییس ستاد کل نیروهای مسلح بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی
فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سلام علیکم؛
فرارسیدن سوم شعبان المعظم، فرخنده زادروز سید شهیدان و سرور آزادگان عالم حضرت امام حسین (ع) که نامگذاری آن به عنوان "روز پاسدار"، ضامن عزت، شرافت، فضیلت و افتخار "پاسداران انقلاب اسلامی" است را صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
 
تلاقی پاسداشت روز پاسدار با خجسته ایام آغازین سال ۱۳۹۹ و روزهایی که میهن اسلامی و مردم عزیز ایران تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا، شرایط و وضعیت کم نظیری را سپری می‌کنند، یادآور فلسفه وجودی سپاه و خصیصه ذاتی پاسداران انقلاب است که مردمی بودن و پیشتازی در عرصه‌های پاسخ به نیازهای انقلاب، نظام و ملت شریفمان، ترجمه الهام بخش آن بوده و دغدغه مندی سپاه و پاسدار انقلاب در کنار سایر مدافعان وطن نسبت به امنیت و سلامت مردمان این سرزمین را نشان می‌دهد و چه زیبا و شکوهمند است مجاهدت‌های صادقانه و بی‌منت این روزهای آنان در صحنه کمک به دولت و خدمت به ملت برای مقابله با این بیماری منحوس!
 
حافظه تاریخی و قضاوت های معتبر عینی گواهی می‌دهد همانگونه که سپاه از متن انقلاب و کوران حوادث و رخدادهای دشوار منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ با اراده رهبری الهی، حکیم و دوراندیش متولد شد، پاسداران انقلاب نیز در دوران بحران های سخت، تاریک، نامشخص و نامعلوم و در مواردی دهشتناک، مهمترین فرصت ها را برای پیش روندگی و بالندگی انقلاب، پیشرفت کشور و پیشبرد آمال و آرزوهای ملت ایران خلق کرده‌اند به گونه‌ای که جلوه های آن هم اینک پیام حق طلبی، مقاومت و استکبارستیزی ایرانیان را در فضای بین‌المللی پراکنده است و هر روز شاهد روییدن شکوفه های مقاومت و شعله ور شدن آتش خشم علیه نظام سلطه و صهیونیسم و به ویژه برافراشته شدن پرچم مبارزه با آمریکا در هر نقطه از جغرافیای بشریت هستیم.
 
در عین حال باید خاطرنشان کرد نسل امروز سپاه پاسداران انقلاب، وارث تجربه چهل سال سلحشوری و از خودگذشتگی بنیانگذاران، پیشکسوتان و نسل های اولیه این نهاد مقدس هستند که همراه با خود زمزمه می کنند:
 
ما وارث سپاه سرهای بریده و متلاشی شده و دست های بریده و قطع گشته توسط اشقیای زمانه هستیم که بر پیشانی آن نام و یاد شهدای نامدار و تاریخ سازی چون حاج قاسم سلیمانی و محسن حججی -شبیه ترین انسان ها به حسین بن علی (ع)- می درخشد و راهنمای فرداهای سرنوشت ساز پیش رو خواهند بود.
 
سپاه در مکتب حسینی تربیت شد و با مشق عاشورا در دفاع مقدس ۴۱ ساله خود به سطحی از آبدیدگی، ورزیدگی، اقتدار و تاثیرگذاری راهبردی رسیده است که به عنوان یک سازمان نفوذ ناپذیر و سست ناشدنی، جبهه دشمنان انقلاب به ویژه رژیم تروریستی و مستکبر آمریکا را به شدت عصبانی و حتی در جدال های نفسگیر رودررو تحقیر و زمین‌گیر ساخته است.
 
خدای کریم و نعیم را بر نزول برکات و الطافش شاکریم که سپاه عزیز و سایر نیروهای مسلح مقتدر کشورمان را بنیان مرصوص و ید واحد و مشت محکم انقلاب و ملت رشید و قوی ایران در آوردگاه های دفاع از نظام و میهن اسلامی و آمادگی‌های همه جانبه آنان را در یک وحدت، هماهنگی و هم افزایی معنادار و حکیمانه، موجب امنیت پایدار و آرامش ملی قرار داده است و صف طولانی دشمنی و کینه‌توزی علیه این سرزمین را در لاک انفعال و انزوا به تماشای این شکوه و بزرگی واداشته است.
 
اینجانب با گرامیداشت یاد، خاطره و آرمان های سترگ شهدای عالیقدر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هشت سال دفاع مقدس، دفاع از حرم اهل بیت (ع) و نیز امنیت و سلامت جامعه ایران به ویژه سید الشهدای مقاومت اسلامی "سردار سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی"؛ دوام توفیق جنابعالی و آحاد فرماندهان و مدیران و کارکنان ارجمند سپاه در تداوم پاسداری از انقلاب و ارتقای ارتفاع و ارکان قدرت بازدارنده نظام متناسب با مقتضیات تهدیدات متصور و صحنه‌های تقابل محتمل و به فضل الهی شکستن راهبردهای دشمنان، تحت عنایات حضرت ولی عصر (عج)، وصایای جاودان امام راحل عظیم الشأن (ره) و تدابیر و منویات نورانی فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) را از درگاه قدس کبریایی طلب می کنم.
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح
سرلشکر پاسدار محمد باقری
]]>
سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ 2020-03-28T12:20:31+01:00 2020-03-28T12:20:31+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10910 طاهر مهدوی سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران    ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ به مناسبت آغاز سال نو و عید مبعث پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم بسم الله الرّحمن الرّحیم  و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفیٰ محمّد (صلّی الله علیه و آله) و علی اهل بیته الطّیّبین الطّاهرین المعصومین سیّما بقیّة الله فی الارضین. اللهمّ صلّ علی علیّ بن موسی الرّضا ولیّک عدد ما فی علمک صلاة دائمة بدوام ملکک و سلطانک. اللهمّ سلّم علی ولیّک سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران

   ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

✅ فیلم کامل سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب خطاب به ملت ایران...

به مناسبت آغاز سال نو و عید مبعث پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و سلم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفیٰ محمّد (صلّی الله علیه و آله) و علی اهل بیته الطّیّبین الطّاهرین المعصومین سیّما بقیّة الله فی الارضین. اللهمّ صلّ علی علیّ بن موسی الرّضا ولیّک عدد ما فی علمک صلاة دائمة بدوام ملکک و سلطانک. اللهمّ سلّم علی ولیّک علیّ بن موسی الرّضا عدد ما فی علمک سلاماً دائماً بدوام ملکک و سلطانک و جبروتک.

 ما هر سال مراسم اوّل سال را در زیر سایه‌ی حریم حضرت علیّ بن موسی الرّضا (سلام الله علیه) برگزار میکردیم در خدمت مردم عزیز مشهد و زوّار عزیزی که از سراسر کشور در مشهد حضور داشتند؛ نوروزمان با این دیدار مزیّن میشد، امسال محرومیم.

گر چه دوریم به یاد تو سخن میگوییم
بُعد منزل نبود در سفر روحانی(۱)

 به نظرم بهتر این است که هر کدام هر جا هستیم، از راه دور صلوات مخصوصه را عرض کنیم: اَللَهُمَّ‌ صَلِّ‌ عَلیٰ‌ عَلیِّ‌ بنِ‌ موسَی‌ الرِّضَا المُرتَضَی الاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَّتِکَ عَلیٰ مَن فَوقَ الاَرضِ وَ مَن تَحتَ الثَّرَی الصِّدّیقِ الشَّهیدِ صَلاةً کَثیرَةً نامیَةً زاکیَةً مُتَواصِلَةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَةً کَاَفضَلِ ما صَلَّیتَ عَلیٰ اَحَدٍ مِن اَولِیائِک.(۲)

 عید سعید مبعث را تبریک عرض میکنم؛ امروز جزو بزرگ‌ترین اعیاد اسلامی ما است. همچنین مجدّداً عید نوروز و حلول بهار را به همه‌ی ملّت عزیزمان تبریک عرض میکنم.

 مبعث روز بسیار باعظمتی است؛ اهمّیّت مبعث را باید بفهمیم، بدانیم. مبعث پیغمبر اسلام حادثه‌ و واقعه‌ای است که خداوند متعال از پیغمبرانِ دیگر نسبت به این واقعه میثاق گرفته است، تعهّد گرفته است. وَ اِذ اَخَذَ اللهُ‌ میثاقَ‌ النَّبِیّینَ لَما ءاتَیتُکُم مِن ‌کِتٰبٍ‌ وَ حِکمَةٍ ثُمَّ جاٰءَکُم رَسولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَکُم ‌لَتُؤمِنُنَّ بِه! وَ لَتَنصُرُنَّه؛(۳) [طبق] این آیه‌ی شریفه، خدای متعال از پیامبرانِ بزرگِ طولِ تاریخ تعهّد گرفته است که به پیغمبر اسلام که مثل امروزی مبعوث میشود، هم ایمان بیاورند، هم او را یاری کنند. خب ایمان که معلوم است. یاری به معنای این است که او را به کسان خودشان، به امّت خودشان، به پیروان خودشان معرّفی کنند و از آنها بخواهند که به او بگروند و ایمان بیاورند؛ حدّاقلّ نصرت پیغمبران این است؛ خداوند این را از اینها پیمان گرفته. لذا شما ملاحظه میکنید در یک آیه‌ای از قرآن [میفرماید]: اَلَّذی یَجِدونَه مَکتوبًا عِندَهُم فِی التَّوریٰةِ وَ الاِنجیل؛(۴) یعنی نام و نشان و خصوصیّات پیغمبر ما، در تورات و انجیلِ تحریف‌نشده وجود داشته است. یا در یک آیه‌ی دیگر، خداوند از قول حضرت عیسیٰ میفرماید: وَ اِذ قالَ عیسَی ابنُ مَریَمَ یٰبَنی اِسراءیلَ اِنّی رَسولُ اللهِ اِلَیکُم مُصَدِّقًا لِما بَینَ یَدَیَّ مِنَ التَّوریٰةِ وَ مُبَشِّرًا بِرَسولٍ یَأتی مِن بَعدِی اسمُه اَحمَد؛(۵) حضرت عیسیٰ اسم این بزرگوار را هم بیان میکنند. این بنابراین یک حادثه‌ی این چنینی است که در نهج‌البلاغه هم به همین اشاره شده، که حضرت میفرمایند: اِلی اَن بَعَثَ اللَهُ مُحَمَّداً رَسُولَ اللَهِ صلّی الله علیه و آله لِاِنجازِ عِدَتِه وَ تَمامِ نُبُوَّتِه مَأخُوذاً عَلَی النَّبیّینَ مِیثاقُه؛‌(۶) یعنی از پیغمبران خدای متعال میثاق گرفته است، تعهّد گرفته است که با او این گونه رفتار بکنند.

 خب این بعثت محتوای عظیمی داشت. من راجع به این محتوای بعثت مختصری میگویم و این مسئله را متّصل میکنم، مرتبط میکنم با وضع خودمان و امروز خودمان که برای ما از لحاظ عملی و کاربردی هم دارای تأثیر است، صرف اعتقاد نیست.

 بعثت و وحی الهی، حقایقی را برای مردم روشن کرد؛ برای بشریّت حقایقی را روشن کرد. این حقایق به نحوی است که اگر آحاد بشر و جوامع گوناگون بشری به این حقایق ایمان بیاورند و عملاً ملتزم بشوند، حیات طیّبه به اینها خواهد رسید. حیات طیّبه یعنی چه؟ یعنی زندگی شیرین و پُرفایده و مطلوب، حیات پاکیزه؛ پاکیزه بودنش به این است که مطلوب باشد، شیرین باشد، انسان را در صراط کمال کمک کند به حرکت و برخوردار از همه‌ی زیبایی‌ها و نیکویی‌ها باشد، هم در دنیا و هم در آخرت. این حیات طیّبه است. اگر دلها به این معارف، به این حقایق آشنا بشوند، به آن بگروند و بر لوازم آن پایبند باشند، حیات طیّبه قطعاً در انتظار آنها است.

 خب یک بخش این حقایق عبارتند از منظومه‌ی معرفتیِ اسلام، که منظومه‌ی معرفتی اسلام یعنی نظر اسلام درباره هستی، درباره‌ی انسان، درباره‌ی نقش انسان در عالَم، درباره‌ی ذات اقدس پروردگار، درباره‌ی صفات و اسمای الهی که در دعای کمیل میخوانیم: مَلَأَت اَرکانَ کُلِّ شَیء، یا در دعای ماه رجب میخوانیم: بِهِم مَلَأتَ سَمائَکَ وَ اَرضَک، که درباره‌ی مسیر انسان در دنیا و پس از مرگ و امثال اینها حقایق بسیار مهمّی هست و اینها سلسله‌ی معرفتی اسلام، منظومه‌ی معرفتی اسلام هستند؛ اینها را به بشریّت تعلیم میدهد و انسانها را هشیار میکند و بیدار میکند.

 یک بخش دیگر از این حقایق، منظومه‌ی ارزشیِ اسلام است، ارزشهایی که اسلام آنها را تثبیت کرده است، یعنی به عنوان ارزش آنها را شناخته است؛ که آحاد مردم و جوامع مردمی موظّفند خودشان را به این ارزشها نزدیک کنند [و به سمت آنها] پیش ببرند؛ سعادتشان در این است. از مثل خلقیّات فردی که انسان دارای صبر باشد، دارای حلم باشد، دارای گذشت باشد و امثال اینها که صفات فردی انسانها است، تا مفاهیم عمومی و زندگی‌ساز مثل آزادی، مثل عدالت اجتماعی، مثل کرامت انسانی، مثل سبک زندگی؛ اینها جزو آن سلسله‌ی ارزشهای اسلامی است که در اسلام بیان شده و تفهیم شده به ما. یک عدّه‌ای بخطا تصوّر میکنند که این مفاهیم رایج مثل عدالت اجتماعی و آزادی و مانند اینها از غرب به عالَم اسلام آمده است، یا متفکّرین اسلامی اینها را از غربی‌ها یاد گرفته‌اند؛ این کاملاً اشتباه است. غرب سه چهار قرن بیشتر نیست که با این مفاهیم آشنا شده؛ از بعد از رنسانس با این مفاهیم آشنا شده است؛ در حالی که اسلام ۱۴۰۰ سال قبل از این، این مفاهیم را به طور روشن در قرآن بیان کرده است؛ با این تفاوت که غربی‌ها که اینها را مطرح کرده‌اند، هیچ وقت صادقانه به آن عمل نکرده‌اند -نه به آزادی عمل کردند، نه به عدالت اجتماعی عمل کردند- [آنها] گفتند و عمل نکردند؛ [این مفاهیم] در اسلام بود و در زمان پیغمبر عمل شد. این عبارت «اُمِرتُ لِاَعدِلَ بَینَکُم»،(۷) مال قرآن است دیگر؛ دستور پیغمبر این است که اجرای عدالت بکند؛ این همان عدالت اجتماعی و عدالت همه‌جانبه است؛ یا [میفرماید]: لَقَد اَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّنٰتِ وَ اَنزَلنا مَعَهُمُ الکـِتٰبَ وَ المیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسط؛(۸) یعنی اصل بعثت همه‌ی انبیا و ارسال رسل و کتب برای این بوده است که قسط -یعنی همین عدل اجتماعی، عدل اقتصادی- در بین مردم برقرار باشد؛ بنابراین اینها مفاهیم قدیمیِ اسلامی است.

 یا در مورد آزادی؛ این بیان امیرالمؤمنین (علیه السّلام) در نهج‌البلاغه، هزار سال قبل از طرح مسئله‌ی آزادی در کشورهای غربی مثل فرانسه یا جاهای دیگر است که میفرماید: لا تَکُن‌ عَبدَ غَیرِکَ‌ وَ قَد جَعَلَکَ اللهُ حُرّا؛(۹) از این روشن‌تر دیگر چه میشود؟ یعنی انسانها حُرّند، آزادند؛ آزادی شامل همه‌ی انواع آزادی میشود. یا آن جمله‌ی دیگری که معروف است: استعبدتم النّاس و قد خلقهم الله احرارا؛ این خطاب به بعضی از فرمانداران آن دوره است که «استعبدتم النّاس»؛ شماها میخواهید با مردم مثل برده رفتار بکنید در حالی که خداوند متعال آنها را آزاد آفریده؟ اینها معارف اسلامی است. از این قبیل، در معارف اسلامی زیاد است؛ در نهج‌البلاغه کلمات متعدّدی در این زمینه وجود دارد و در بقیّه‌ی [منابع اسلامی]. بنابراین این سلسله‌ی ارزشها و سلسله‌ی معارف و منظومه‌ی معرفتی و منظومه‌ی ارزشی به این صورت است. پشت سر اینها احکام است؛ یعنی «باید» و «نباید»ها، «بکن» و «نکن»ها؛ این احکام اسلامی -چه فردی  و چه اجتماعی- همه‌ برخاسته‌ی از آن معارف است و منطبق بر آن ارزشها است؛ یعنی همه‌ی این تکالیفی که خدای متعال برای فرد مسلِم قرار داده است، نشئت‌گرفته‌ی از همان مفاهیم اصلی و معرفتی است و منطبق با مفاهیم ارزشی است و کمک‌کننده‌ی به صعود در این راه است. خب، این مجموعه‌ای است که در بعثت در واقع به مردم هدیه شد.

 حالا اگر چنانچه بخواهیم اینها تحقّق پیدا بکند، اگر بخواهیم این معارف در فضای عقیدتی جامعه به معنای واقعی کلمه تحقّق پیدا کند، بخواهیم این ارزشها در عمل مردم، در رفتار مردم خودش را نشان بدهد، بخواهیم این احکام که وسیله‌ی پیشرفت و حرکت است، تحقّق پیدا کند، احتیاج به قدرت سیاسی دارد؛ اگر قدرت سیاسی نباشد، قلدرها زیر بار نمیروند، تنبلها انجام نمیدهند، سیاهی‌لشکرِ قلدرها و مستکبرین و پول‌دارها به دنبال آنها حرکت میکنند، یعنی آن مقصود نبوّتها حاصل نمیشود؛ لذا در قرآن میفرماید که «ما اَرسَلنا مِن رَسولٍ اِلّا لِیُطاعَ بِاِذنِ الله».(۱۰)  این مربوط به پیغمبر ما فقط نیست، مربوط به همه‌ی پیغمبران است؛ اینها باید بیایند در کشور مورد اطاعت قرار بگیرند، مردم از اینها اطاعت بکنند. لذا وقتی که از یثرب آمدند برای اینکه پیغمبر اکرم را دعوت کنند و اصرار کنند که ایشان به مدینه هجرت کنند، همان جا حضرت با اینها بیعت کرد.

 بیعت یعنی اینکه شما تحت امر ما هستید، ما می‌آییم آنجا به این شرط؛ بعد هم که پیغمبر اکرم وارد شد به مدینه، اوّل‌کاری که کرد، تشکیل قدرت سیاسی و اجتماعی بود؛ یعنی تشکیل حکومت داد؛ این بنابراین یکی از لوازم کار نبوّت است. البتّه پیغمبران دشمنان زیادی دارند: وَ کَذٰلِکَ جَعَلنا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیٰطینَ الاِنسِ وَ الجِنّ،(۱۱) وقتی که حکومت تشکیل میدهند، دشمن خارجی هم به اینها اضافه میشود؛ با تشکیل حکومت، غیر از دشمنان داخلی، دشمن خارجی هم اضافه میشود؛ این معلوم است؛ برای خاطر اینکه دشمن خارجی اگر چنانچه عالَم سیاست نباشد و قدرت سیاسی وجود نداشته باشد، خیلی اهمّیّت نمیدهد؛ هر حرفی که کسی بزند، خیلی دنبالش نمیرود؛ وقتی به قدرت سیاسی رسید، آن وقت دشمن خارجی، آن کسی که مخالف با عدالت است، آن کسی که مخالف با آزادی است، آن کسی که مخالف با حقّ هر انسانی برای خوب زندگی کردن و مستقل زندگی کردن است، طبعاً مخالفت میکند.

 خب، حرف امروز من این است: من میخواهم عرض بکنم این همان نسخه‌ای است که امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) به این نسخه عمل کرد؛ عیناً نسخه‌ی بعثت پیغمبر است؛ معارف همان معارفی است که پیغمبر آنها را از جانب خدای متعال به مردم ابلاغ کردند؛ ارزشها همانها است؛ احکام هم همانها است؛ و حرکت به سمت تحقّق این احکام، احتیاج داشت به یک ایمان قوی، به یک همّت بلند، به یک دلِ «متوکّل علی الله»؛ همه‌ی اینها در امام جمع بود و ایشان اقدام کرد، خدای متعال هم کمک کرد و این حرکت انجام گرفت. البتّه امام میدانستند که ایمان اسلامی در اعماق جان و ارتکاز(۱۲) ملّت ایران خیلی رسوخ دارد، مردمِ مؤمنی هستند؛ که حالا خود این، بحث جداگانه‌ای دارد و کاملاً اثبات‌شده است که مردم ایران، هم آن روز و هم امروز، علی‌رغم برخی از ظواهر، قدرت ایمانی‌شان و رسوخ ایمان در دلهایشان خیلی زیاد است؛ یکی از خصوصیّات ملّت ما بحمدالله این است.

 امام این را میدانستند و لذا مسئله‌ی اسلام را، حکومت اسلامی را، نظام اسلامی را مطرح کردند و زمینه‌اش هم فراهم بود و امام این زمینه را هم شناخت؛ زمینه‌اش عبارت بود از ظلم گسترده و فساد بی‌پایان رژیم پهلوی؛ که هم وابسته بودند، هم فاسد بودند، هم ظالم بودند، هم معرفت حقیقی انسانی در اینها نبود، و این سرریز میشد به مردم، همه میدیدند وضع آن رژیم فاسد و ظالم را؛ این هم زمینه‌ی خوبی بود، از این زمینه امام بزرگوار استفاده کردند و معجزه‌ی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به وقوع پیوست. حقیقتاً تحقّق انقلاب اسلامی و تحقّق جمهوری اسلامی مثل یک معجزه بود که اتّفاق افتاد؛ این به برکت همین حرکت عظیم بود.

 جامعه‌ی نخستین اسلامی -یعنی آن جامعه‌ای که پیغمبر در مدینه به وجود آورد از چند هزار نفر مردم مدینه؛ مردمی که در مدینه زندگی میکردند، شاید هفت، هشت، ده هزار نفر مثلاً از اوّلی که تشکیل شد بیشتر نبودند- به برکت ارشاد پیغمبر، به برکت احکام پیغمبر و معارفی که پیغمبر هدیه کرده بود، با وجود اینکه در این خلال بعد از پیغمبر یک اشکالات اساسی‌ای هم به وجود آمد امّا در عین حال آن چنان این حرکت، حرکت ریشه‌دار و مستحکمی بود که روز‌به‌روز به طرف قوّت پیش رفت، روز‌به‌روز قوی‌تر شد. به طوری که -آن طوری که این در تاریخ جزو مسلّمات است- در قرن چهارم هجری، یعنی سیصد سال بعد از بعثت پیغمبر و پس از ظهور جامعه‌ی اسلامی، جامعه‌ی اسلامی از لحاظ سیاسی وسیع‌ترین جامعه در دنیا بود؛ از لحاظ نظامی قوی‌ترین ارتش دنیا را داشت؛ از لحاظ دانش و فرهنگ پیشرفته‌ترین سطح علمی و فرهنگی را داشت در همه‌ی دنیا؛ یعنی سه قرن بعد از بعثت، این جامعه‌ی اسلامی این جور حرکتی کرد که از لحاظ نظامی، از لحاظ سیاسی، از لحاظ علمی و فرهنگی به این رتبه رسید. این تازه مربوط به زمانی است که خلفای ناباب و فاسدی مثل بنی‌امیّه و بنی‌عبّاس سرِ کار بودند. اگر چنانچه به جای اینها ائمّه‌ی هدایت سرِ کار میبودند یا کسان منصوبِ آنها سرِ کار میبودند، قطعاً پیشرفتها ده‌ها برابرِ آن چیزی میشد که اتّفاق افتاد. حرکت اسلام این است؛ طبیعت این حرکت، طبیعت پیشرفت کردن و قوی شدن است.

نسخه‌ی امروز هم همین جور است. ما امروز اگر چنانچه صادقانه حرکت بکنیم، عمل بکنیم، تنبلی نکنیم، کوته‌بینی به خرج ندهیم، ساده‌نگری نکنیم، میتوانیم ایران را به همان قلّه برسانیم. البتّه رساندن ایران به قلّه‌ی علمی و فرهنگی و صنعتی و نظامی و سیاسی و امثال اینها هدف نزدیک ما است؛ هدف دور، تمدّن اسلامی است که آن مطلب دیگری است.

 و نباید هم تعجّب کنیم از دشمنی‌ها؛ خب ما دشمن زیاد داریم، تعجّب نباید کرد. عرض کردم در قرآن خدای متعال میفرماید که «وَ کَذٰلِکَ جَعَلنا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیٰطینَ الاِنسِ وَ الجِنِّ یوحی بَعضُهُم اِلیٰ بَعضٍ زُخرُفَ القَولِ غُرورا»؛(۱۳) هم دشمنان جنّی، هم دشمنان انسی وجود دارند و اینها به هم کمک هم میکنند؛ سیستم‌های اطّلاعاتیِ خیلی از کشورها علیه ما با همدیگر همکاری میکنند؛ یوحی بَعضُهُم اِلیٰ بَعضٍ زُخرُفَ القَولِ غُرورا. لذا بود که در اوّل اسلام در جنگ احزاب وقتی که همه‌ی نیروهای دشمنِ پیغمبر از قبایل عرب، از انواع و اقسام قبایلی که در مکّه بودند، در طائف بودند، در جاهای دیگر بودند، دُور هم جمع شدند، با همدیگر همدست شدند، یهودی‌ها را هم که در نزدیک مدینه بودند دیدند و با خودشان همراه کردند، خب این خیلی حادثه‌ی عجیبی بود برای مسلمانها [امّا] مسلمانها تعجّب نکردند. قرآن میفرماید: وَ لَمّا رَءَا المُؤمِنونَ الاَحزابَ قالوا هذا ما وَعَدَنَا اللهُ وَ رَسولُه وَ صَدَقَ اللهُ  وَ رَسولُه؛ یعنی وقتی که دیدند دشمنان را که این جور علیه آنها حرکت کردند، گفتند همین وعده را خدای متعال داده بود که شما دشمنانی خواهید داشت و می‌آیند و به شما حمله میکنند، حالا آمده‌اند؛ پس این حرکت دشمن موجب شد که اعتقاد ما بیشتر بشود، چون «صَدَقَ اللهُ وَ رَسولُه»؛ این پیشگوییِ خدای متعال و پیغمبر خدا تحقّق پیدا کرد؛ وَ ما زادَهُم ‌اِلّاٰ ایمانًا وَ تَسلیما.(۱۴)

 امروز البتّه خبیث‌ترین دشمن ما و دشمن جمهوری اسلامی آمریکا است. البتّه ما دشمن کم نداریم امّا آن که از همه خبیث‌تر و عنودتر است، عبارت است از آمریکا. مسئولان آمریکایی، هم دروغ‌گو هستند، پشت‌هم‌انداز هستند، وقیحند، طمّاعند، شارلاتانند -حرکتهایشان، حرفهایشان را شما بشنوید، [می‌بینید] شارلاتانی حرف میزنند؛ یعنی انواع و اقسام خصوصیّات زشت اخلاقی- و هم البتّه در کنارش ظالمند، سنگدلند، بشدّت بی‌رحمند، تروریستند؛ یعنی آنچه خوبان همه دارند، اینها به‌تنهایی همه را دارند! یعنی این جور دشمنی در مقابل ما امروز وجود دارد.

 خداوند برای مقابله‌‌ی با دشمنی‌ها به پیغمبر دستورالعمل داد؛ از اوّل بعثت، خدای متعال پیغمبر را امر به صبر کرد. در سوره‌ی مدّثّر که جزو همان سوره‌های اوّلِ بعثت است، میفرماید: وَ لِرَبِّکَ فَاصبِر؛(۱۵) صبر کن برای خدای خودت. در سوره‌ی مزّمّل که آن هم جزو همان سوره‌های اوّل قرآن است، میفرماید که «وَ اصبِر عَلیٰ ما یَقولون».(۱۶) در جاهای دیگرِ قرآن هم مکرّراً این معنا هست. در دو جا [میفرماید]: وَ استَقِم کَماٰ اُمِرت؛(۱۷) استقامت کن؛ هم در سوره‌ی هود هست، هم در سوره‌ی شوریٰ هست. بنابر‌این، دستورالعمل وارد شده.

 حالا صبر یعنی چه؟ صبر به معنای نشستن و دست روی دست گذاشتن و انتظارِ نتایج و حوادث را کشیدن نیست؛ صبر یعنی ایستادگی کردن، مقاومت کردن، محاسباتِ درست خود را و محاسباتِ دقیق خود را با خدعه‌گریِ دشمن تغییر ندادن؛ صبر یعنی پیگیریِ اهدافی که برای خودمان ترسیم کرده‌ایم؛ صبر یعنی با روحیه حرکت کردن و ادامه دادن؛ این معنای صبر است. اگر چنانچه این ثابت‌قدم بودن و مقاومت کردن، با عقل و تدبیر و مشورت همراه بشود -همچنان که در قرآن هست «اَمرُهُم شوریٰ بَینَهُم»(۱۸)- قطعاً پیروزی نصیب خواهد شد. بنده البتّه با قاطعیّت عرض میکنم که ملّت ایران ملّت صبوری است؛ نشان داده‌اند که صبر دارند. ما مسئولین البتّه گاهی بی‌صبری کرده‌ایم، ولی ملّت نه؛ ملّت کاملاً صبور بوده‌اند؛ این چهل سال برای ما نشانِ این معنا است به طور روشن. بعضی از روشنفکرنماهای ما هم متأسّفانه بی‌صبری از خودشان نشان دادند، بعضی از آنها بی‌صبری را به مرز همکاری و هم‌زبانی با دشمن هم رساندند؛ البتّه بعضی‌ها این جور بودند. نقطه‌ی مقابلش هم جوانهای مؤمنی هستند که بحمدالله عدّه‌شان خیلی زیاد است و روزبه‌روز هم ان‌شاءالله زیادتر میشود؛ در عرصه‌ی فرهنگ، در عرصه‌ی علم، در عرصه‌ی فنّاوری، در عرصه‌ی سیاست، در فهمِ بین‌المللیِ مسائل -یعنی مسائل بین‌المللی را درست درک کنند و فهم کنند- در مقابلش این جور جوانها هم هستند که عرض کردم بحمدالله روزبه‌روز زیاد میشوند. پس صبر کردن یعنی تسلیم نشدن، دچار ضعف نشدن، دچار تردید نشدن، با شجاعت و عقل جلوی دشمن را گرفتن و دشمن را مغلوب کردن، که آن وقت در قرآن میفرماید: اِن یَکُن‌ مِنکُم‌ عِشرونَ‌ صٰبِرونَ‌ یَغلِبوا مِائَتَین؛(۱۹) ده نفرِ شما با صد نفر و بیست نفرِ شما با دویست نفر از آنها میتوانید روبه‌رو بشوید و غلبه کنید؛ این در یک شرایطی است؛ در یک شرایطی ده برابر، در یک شرایطی دو برابر، میتوانید شما با آنها مواجه بشوید.

 من در صحبتهای اخیر چند بار تکرار کرده‌ام که کشور بایستی قوی بشود؛(۲۰) قوی شدن کشور جزو هدفهای ما است. این هم از خطوطِ اصلیِ نسخه‌ی بعثت است؛ این هم از بعثت گرفته شده؛ این هم از قرآن گرفته شده. قرآن میفرماید که «وَ اَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّة»؛(۲۱) هر چه میتوانید قوّت را زیاد کنید. حالا این قوّت در وهله‌ی اوّل، در نگاه اوّل، ممکن است قوّت نظامی به نظر برسد، لکن ظاهراً خیلی وسیع‌تر از دامنه‌ی قوّت نظامی است. ابعاد قوّت ابعاد وسیعی است؛ ابعاد اقتصادی دارد، قوّت اقتصادی، قوّت علمی، قوّت فرهنگی، قوّت سیاسی -که زمینه‌سازِ قوّت سیاسی، استقلالِ سیاسی است- و قوّت تبلیغی. با گذشت زمان، عرصه‌های دیگری برای تقویت کشور و ملّت به وجود می‌آید. فرض کنید امروز حفظِ جمعیّتِ جوانِ کشور یکی از ابزارهای قوّت است؛ اینکه بنده زیاد روی موالید تکیه میکنم، به خاطر این است. کشور ما امروز کشور جوانی است؛ اگر چنانچه موالید در این کشور به قدر لازم و به قدر کافی تولید نشوند -که الان به قدر کافی نیست- چند صباح دیگر، چند سال دیگر نسل جوان در کشور کمیاب خواهد شد. آن وقت کشوری که در آن جوان کم است، پیشرفتش [هم] کم است. یکی از ابزارهای قدرت حفظ اکثریّت جوان در جامعه است. یا امروز قوّت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاکم بر زندگی انسانها است در همه‌ی دنیا؛ و یک عدّه‌ای همه‌ی کارهایشان را از طریق فضای مجازی پیش میبرند؛ قوّت در این [زمینه] حیاتی است. یا مثلاً قوّت در زمینه‌ی بهداشت و درمان حیاتی است؛ که بحمدالله در این زمینه محقّقین‌مان و پزشکانمان و کسانی که در این راه خبره هستند کار زیادی انجام داده‌اند.

 و «جهش تولید» هم که بنده امسال مطرح کردم، در واقع از ابزارهای قدرت است. تولید [باید] جهش پیدا بکند؛ نه ‌فقط رونق تولید که سال گذشته گفتیم. رونق تولید یعنی در تولید یک حرکتی به وجود بیاید که این انجام گرفته است امّا این کافی نیست. ما احتیاج به خیلی بیش از این داریم؛ جهش تولید. البتّه جهش تولید لوازمی دارد؛ فقط مسئله این نیست که صاحب سرمایه یا صاحب کارگاه همّت بکند برای تولید بیشتر؛ این احتیاج دارد به اینکه تمام دستگاه‌های ذی‌ربط کار خودشان را انجام بدهند؛ جلوی قاچاق گرفته بشود، جلوی واردات بی‌رویه گرفته بشود، به تولید‌کننده مشوّقهایی داده بشود، با کسانی که از کمکهای مالی دولتی سوء استفاده میکنند برخورد جدّیِ قضائی بشود. امثال اینها کارهای زیادی است که اگر این کارها انجام بگیرد -که ان‌شاء‌الله امسال باید این کارها انجام بگیرد- جهش تولید تحقّق پیدا خواهد کرد.

 البتّه ما این روزها مواجه هستیم با عارضه‌ی یک بیماری وسیعِ همه‌گیرِ بین‌المللی؛ این ویروس تقریباً در همه‌ی کشورهای دنیا مشغول گرفتن تلفات و [در حال] پیشرفت است. حالا بعضی‌ها میگویند که چه اتّفاقی در کشورشان می‌افتد، بعضی‌ها هم پنهان میکنند؛ انسان از بعضی اظهارات میفهمد که این اظهاراتی که میکنند خیلی مطابق با واقع نیست؛ این ویروس دارد کار میکند. این [بیماری] مصداق این آیه‌ی شریفه است: وَ لَنَبلُوَنَّکُم بِشَیءٍ مِنَ ‌الخَوفِ وَالجوعِ وَ نَقصٍ مِنَ الاَموالِ وَ الاَنفُسِ وَ الثَّمَرٰت؛ هم با خودش خوف می‌آورد و یک عدّه‌ای واقعاً میترسند، هم مسئله‌ی مشکل اقتصادی را به وجود می‌آورد، هم نقص اموال و انفس و ثمرات را همراه دارد؛ لکن بعدش خداوند میفرماید: وَ بَشِّرِ الصّٰبِرین؛(۲۲) اینجا هم صبر لازم است. صبر در اینجا یعنی کار درست انجام دادن، کار عاقلانه انجام دادن؛ که البتّه افراد مسئولین محترم ذی‌ربط در این کار دستوراتی داده‌اند، و ان‌شاءالله این دستورات را بایستی عمل کرد؛ همه باید عمل کنند این دستورات را؛ این برای حفظ جان خودشان و حفظ جان [مردم] کشور و کنترل این بیماریِ خطرناک است؛ بنابراین همه باید عمل کنند.

 از جمله‌ی موضوعات مربوط به کرونا که بد نیست من این را اینجا بگویم، این است که سران آمریکا چند بار تا حالا گفته‌اند که ما حاضریم از لحاظ درمان و دارو به شما کمک کنیم؛ چند بار تکرار کرده‌اند که فقط شما از ما بخواهید تا به شما از لحاظ دارو و درمان کمک کنیم. این جزو آن حرفهای بسیار عجیب است که به ما میگویند که از آنها درمان بخواهیم و دارو بخواهیم. اوّلاً خودتان دچار کمبودید؛ الان خبرهایی که از آمریکا میرسد، یعنی حرفهایی که خود آمریکایی‌ها میزنند، شهردار فلان شهر، رئیس بهداری فلان نقطه، رئیس بیمارستان فلان ایالت، خودشان دارند صریحاً میگویند که دچار کمبودهای وحشت‌آوری هستند؛ هم از لحاظ وسایل پیشگیری در بُروز بیماری، از ابتلای به بیماری، هم در دارو و مانند اینها. اگر چیزی دارید و دستتان باز است صرف خودتان بکنید. ثانیاً شما آمریکایی‌ها متّهمید به اینکه این ویروس را شما تولید کرده‌اید؛ من نمیدانم چقدر این اتّهام حقیقی است، امّا وقتی این اتّهام وجود دارد کدام عاقلی به شما اعتماد میکند که شما بیایید برای او دارو بیاورید؛ ممکن است داروی شما یک وسیله‌ای باشد برای اینکه این بیماری را بیشتر گسترش بدهد. هیچ اعتباری ندارید؛ به شما اعتمادی نیست. ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود؛ یعنی اگر چنانچه این تهمت درست باشد و شما این ویروس را به وجود آورده باشید، این کارها از شماها بر می‌آید. یا اگر کسی را به عنوان درمان‌کننده و پزشک بخواهید بفرستید، ممکن است او بخواهد بیاید اینجا، اثر عملی سمّی را که تولید کرده‌اند را از نزدیک ببیند؛ چون گفته میشود که با استفاده‌ی از آشنایی‌های ژنتیک ایرانی که از وسایل مختلفی به دست آورده‌اند، یک بخشی را بالخصوص برای ایران درست کرده‌اند؛ خب این ممکن است بخواهد بیاید ببیند که اثرش چگونه شد؛ اطّلاعات خودشان را تکمیل کنند و دشمنی خودشان را بیشتر کنند؛ بنابراین این حرفی نیست که کسی از ملّت ایران این را قبول کند.

 آخرین عرض من به ملّت عزیزمان این است: عزیزان من! تجربه‌ی چهل‌ساله به ما نشان میدهد که کشور ظرفیّت مقابله‌ی با مسائل و چالشها را در هر سطحی دارا است؛ یعنی کشور ظرفیّتهای فوق‌العاده‌ای دارد برای اینکه با همه‌ی مسائل و مشکلات و چالشهایی که پیش آمده است، یا ممکن است پیش بیاید مواجه بشود و بر آنها غلبه بکند. ظرفیّت کشور خیلی زیاد است؛ مهم این است که این ظرفیّت به وسیله‌ی مسئولین شناسایی بشود و در همه‌ی بخشها افراد مؤمن، جوانهای باانگیزه به کار گرفته بشوند؛ عناصر جوان و باانگیزه و مؤمن و متشرّع؛ چون کسی که متشرّع است، احتمال خیانت در او خیلی کمتر از کسی است که به دین باور ندارد. این آن چیزی است که ما را به هدفمان نزدیک میکند.

 و من توصیه میکنم مجدّداً که این دستوراتی را که مسئولین ستاد ملّی مبارزه‌ی با کرونا پخش کرده‌اند و گفته‌اند و اعلام کرده‌اند، ان‌شاء‌الله همه عمل بکنند. حتّی اجتماعات دینی را تعطیل کرده‌اند که خب این در طول تاریخ ما به این شکل بی‌سابقه است که همه جا حتّی مثلاً حرمهای مطهّر و نمازهای جمعه و جماعت تعطیل بشود؛ این بی‌سابقه است، ولی خب چاره‌ای نبوده‌ است؛ این جور مصلحت دانسته‌اند و این جوری عمل کرده‌اند؛ اینها را رعایت بکنند تا ان‌شاءالله خدای متعال هر چه زودتر این بلا را از سر ملّت ایران و همه‌ی ملّتهای مسلمان و همه‌ی بشریّت کم و کوتاه کند.

والسّلام علیکم و رحمة ‌الله و برکاته
]]>
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ 2020-03-20T18:43:18+01:00 2020-03-20T18:43:18+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10909 طاهر مهدوی پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.  نوروز امسال ما مصادف است با روز شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر (سلام ‌الله ‌علیه)؛ لذا مناسب است بخشی از صلوات مخصوص آن بزرگوار را در آغاز
پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال
۱۳۹۹/۰۱/۰۱


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

 نوروز امسال ما مصادف است با روز شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر (سلام ‌الله ‌علیه)؛ لذا مناسب است بخشی از صلوات مخصوص آن بزرگوار را در آغاز سخن عرض کنیم: اَللهُمَّ صَلِّ عَلى مُوسَى بنِ جَعفَرٍ وَصیِّ الاَبرارِ وَ اِمامِ الاَخیارِ وَ عَیبَةِ الاَنوارِ ... حَلیفِ السَّجدَةِ الطَّویلَةِ وَ الدُّموعِ الغَزیرَةِ وَ المُناجاةِ الکَثیرَة؛(۱) اللٰهمّ صَلّ علیه و علی آبائه و ابنائه الطّیّبین الطّاهرین المعصومین و رَحمة الله و برکاته.

 تبریک عرض میکنم عید سعید مبعث را و عید نوروز پُرطراوت را به همه‌ی ملّت عزیز ایران؛ بخصوص به خانواده‌های معظّم و معزّز شهیدان و به جانبازان و خانواده‌های صبور و زحمت‌کش آنها و به جهادگران عرصه‌ی سلامت که در این چند هفته خوش درخشیدند و به همه‌ی خدمتگزاران سخت‌کوشی که در شرایط دشوار، گوشه‌ای از کار را بر عهده گرفتند و با اخلاص و علاقه‌مندی و انگیزه در فضای شهر، در فضای روستا، در فضای جادّه، در فضای مرز، و در جای‌جای کشور مشغول خدمت هستند؛ به همه‌ی آنها تبریک عرض میکنم؛ عیدتان مبارک. و به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح طیّبه‌ی شهیدان درود میفرستم.

 لازم میدانم تسلیت و تبریکی هم عرض بکنم به خانواده‌های شهدای سال ۹۸؛ چه شهدای دفاع از حرم، چه شهدای مرزها و در رأس آنها شهید عزیز و بزرگوار ما، شهید سردار سلیمانی و همراهانش، و شهید ابومهدی مهندس و همراهانش و همچنین شهدای حادثه‌ی کرمان، و شهدای حادثه‌ی هواپیما و شهدای سلامت، [یعنی] این کسانی که در راه خدمت به بیماران به درجه‌ی رفیع مرگ در راه خدا و شهادت در راه خدا رسیده‌اند؛ به همه‌ی خانواده‌هایشان، هم تسلیت عرض میکنیم، هم عید را و مقامات فرزندانشان را تبریک میگوییم. و معتقدیم که همه‌ی این حوادث ان‌شاء‌الله به نفع ملّت ایران تمام خواهد شد که حالا عرض میکنیم.

 سال ۹۸ برای ملّت ایران یک سال پُرتلاطم بود؛ سالی بود که با سیل آغاز شد، با کرونا تمام شد. در طول سال هم حوادث گوناگونی برای کشور و برای برخی از مردم کشور پیش آمد؛ حوادثی از قبیل زلزله، تحریمها و امثال اینها. اوج این حوادث عبارت بود از جنایت تروریستی آمریکا و شهادت سردار نامدار ایران و اسلام، شهید سلیمانی. در طول سال گرفتاری‌های مردم هم کم نبود؛ سال به این شکل گذشت؛ بنابراین سال سختی بود. لکن نکته‌ی مهم این است که در کنار سختیها، سربلندی‌هایی هم در این سال وجود داشت که بعضی از آنها هم بی‌سابقه بود و ملّت ایران به معنای واقعی کلمه درخشید.

 در سیل اوّل سال، سیلِ مردم مؤمن و باهمّت، به سمت استانهای سیل‌زده و شهرها و روستاهای سیل‌زده روانه شدند برای کمک به مردم. مردم عزیز ما -از پیر و جوان- مناظر زیبایی خلق کردند و رفتند به سمت مناطق سیل‌زده، خانه‌ها را که پُر از گل‌ولای بود شستند، خالی کردند، اثاث و فرش و زندگی را برای آن مردم شستند و سختی سیل را تخفیف دادند برای مردم.

 در حادثه‌ی شهادت بزرگِ شهید عزیز ما، مردم یک حرکت عظیمی را انجام دادند؛ حضور دَه‌ها میلیونی خودشان را به رخ دنیا کشیدند. آن اجتماعی که در تهران تشکیل شد و اجتماعاتی که در قم، در اهواز، در اصفهان، در مشهد، در تبریز، در کرمان تشکیل شد، اجتماعاتی بود که به طور معمول در هیچ نقطه‌ای از دنیا به این حجم و با این شدّت و با این انگیزه انسان مشاهده نمیکند؛ در تاریخ ما هم بی‌نظیر بود. حضور مردمی و هیجان عمومی و اینکه مردم نشان بدهند به چه چیزهایی دلبسته هستند، خیلی مهم بود برای آبروی کشور و برای عزّت ملّت ایران.

 در قضیّه‌ی این بیماری اخیر، [یعنی] کرونا، فداکاری‌ها به قدری چشمگیر بود که افرادی را که در خارج از این کشور هم هستند به تحسین وادار کرد؛ در درجه‌ی اوّل مجموعه‌های درمانی؛ پزشکان، پرستاران، بهیاران، مدیران، کارکنان حول و حوش بیمارستانها. در کنار اینها مجموعه‌های مردمی داوطلب، دانشجویان، طلّاب، بسیجی‌ها و عناصر گوناگون که رفتند در خدمت درمان و پرستاری از این بیماران قرار گرفتند، به یاری درمان‌کنندگان رفتند؛ همه‌ی اینها مایه‌ی عزّت و آبرو است. مجموعه‌های پشتیبانی، کسانی که کارخانه‌های خودشان را، حتّی بعضی خانه‌های خودشان را در اختیار تولید وسایل و امکانات مورد نیاز مثل دستکش یا فرض کنید که ماسک و از این قبیل برای بیماران یا برای عامّه‌ی مردم، آحاد مردم قرار دادند. مجموعه‌های خدماتی، مثل آن کسانی که رفتند درون خیابانها برای ضدّعفونی کردنِ خیابان یا حتّی نقاطی که مردم به آنها مراجعه میکنند. یا مجموعه‌هایی مثل جوانهایی که تصمیم گرفتند به افراد مسن کمک کنند، درِ خانه‌های آنها بروند، خریدهای آنها را انجام بدهند. یا آنهایی که اجناسی را تهیه کردند، مجّانی به مردم دادند؛ دستکش مجانی، ماسک مجانی. بعضی به کسبه‌ی مشکل‌دار کمک کردند؛ اجاره نگرفتند، طلبکاری‌های خودشان را به تأخیر انداختند و از این قبیل خدماتی که انجام گرفت. اینها آن زیبایی‌هایی است که در خلال حوادث سخت خودش را نشان میدهد؛ ملّت ایران، فضایل خودش را در این مجموعه‌ها، در این کارهایی که من به اندکی از آنها اشاره کردم، نشان داد. من قلباً و صمیمانه از همه‌ی آن کسانی که اشاره کردم و نام بردم تشکّر میکنم و مژده میدهم که پاداش الهی در انتظار آنها است؛ چه پاداش دنیوی و چه پاداش اخروی.

 خب، این یک آزمون دشوار بود. آزمونهای سال ۹۸، آزمونهای دشواری بود امّا غلبه‌ی بر دشواری‌ها و عبور از دشواری‌ها با روحیه، این خود موجب قدرتمند شدن یک ملّت است. یک ملّت با راحت‌طلبی و رفاه‌جوییِ محض نخواهد [توانست] به جایی برسد؛ مواجهه‌ی با مشکلات و حفظ روحیه‌ی خود در مقابله‌ی با مشکلات و غلبه‌ی بر مشکلات -که ان‌شاء‌الله این غلبه را ملّت ایران کرده است و بعد از این هم خواهد کرد- است که به ملّتها اقتدار و اعتبار میدهد.

 یک نکته‌ی دیگر هم البتّه در این حوادث هست -چه حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و امثال اینها، چه حوادث دست‌ساز بیگانه‌ها مثل تحریم و امثال اینها- که انسان را متوجّه ضعفهای خودش میکند؛ چه ضعفهای طبیعیِ خودمان، که انسان بداند جای مغرور شدن نیست، ما همه ضعیف هستیم، آسیب‌پذیر هستیم، و چه ضعفهایی که در مواجهه‌ی با حوادث، انسان به طور قهری دچار آن ضعفها میشود. ضعفهای خودمان را بشناسیم؛ انسان از غرور و از غفلت خارج بشود، متوجّه خدا بشود، از خدا کمک بخواهد. خابَ الوافِدونَ عَلىٰ غَیرِکَ وَ خَسِرَ المُتَعَرِّضونَ اِلّا لَکَ وَ ضاعَ المُلِمّونَ اِلّا بِک؛(۲) این از دعاهای ماه رجب است. فقط به درِ خانه‌ی خدا باید رفت؛ درِ خانه‌ی «دیگری» برویم، ناامید برمیگردیم؛ دست به طرف «دیگری» غیر از خدا دراز کنیم، دستمان تُهی برخواهد گشت. همه‌ی ابزارهای عالم وسایل الهی هستند، او مسبّب‌الاسباب است؛ با این اسباب باید کار کنیم، از این اسباب استفاده کنیم، امّا نتیجه و اثر را از خدای متعال بخواهیم. این هم یک نکته.

 و اما سال ۹۹، که در حال شروع شدن است. اوّلاً از خدای متعال میخواهیم که این سال را سال پیروزی‌های بزرگ قرار بدهد و به حضرت بقیّةالله (ارواحنا فداه) که ناخدای این کشتی او است، عرض میکنیم که کشورِ خودش را به ساحل نجات برساند، مردم مؤمن ایران را حمایت کند، کمک کند. به ملّت ایران هم عرض میکنم همان طور که در طول این سالهای متمادی -نه فقط سال ۹۸- با حوادث گوناگون شجاعانه برخورد کردند، با روحیه برخورد کردند، بعد از این هم با روحیه و با امید برخورد کنند با همه‌ی حوادث، و مطمئن باشند که تلخی‌ها خواهد گذشت، و «اِنَّ‌ مَعَ العُسرِ یُسرًا».(۳) قطعاً یُسر در انتظار ملّت ایران است؛ در این تردیدی نیست. اینکه حالا بعضی تصوّر کنند که در فلان نقطه‌ی از تشکیلاتِ کشور کم‌کاری میشود، این را هم بنده تأیید نمیکنم. ما از نزدیک شاهد هستیم، می‌بینیم؛ همه مشغولند، همه مشغول کار و تلاشند، هر کس به قدر خودش؛ مجموعه‌های علمی و تحقیقی یک جور، فعّالان اجتماعی یک جور، مسئولان دولتی و قضائی یک جور، و ان‌شاء‌الله خداوند متعال به همه‌ی این تلاشها هم برکت خواهد داد و ملّت را از این گذرگاه، با عافیت و با سربلندی ان‌شاء‌الله عبور خواهد داد.

 و امّا شعار سال. سال ۹۸ را  ما به عنوان سال «رونق تولید» معرّفی کردیم و من به ملّت عزیز ایران عرض میکنم از این شعار استقبال شد، در عمل؛ حالا در آغازِ کار، صاحب‌نظران استقبال کردند، گفتند تولید نقطه‌ی اصلی است امّا در عمل هم استقبال شد. طبق گزارشهای موثّقی که در اختیار بنده هست، تولید کشور حرکتی پیدا کرد؛ برخی از کارخانه‌هایی که راکد شده بودند و تعطیل شده بودند، به کار برگشتند؛ بعضی که زیر ظرفیّت کار میکردند، ظرفیّت خوبی پیدا کردند؛ شرکتهای دانش‌بنیان وارد میدان شدند؛ دستگاه‌های مختلف تلاش کردند و کار کردند، تولید حرکتی پیدا کرد، یک کاری انجام گرفت. مسئله‌ی پژوهش -که سرچشمه‌ی تولید، پژوهش و تحقیق است- در کشور به طور جدّی در این سال انجام گرفت که ما نمونه‌هایش را دیدیم. خب، این کارها شده است در کشور، این جور نیست که کار نشده باشد، لکن آنچه من میخواهم بگویم این است که این کاری که تا حالا شده شاید حتّی یک‌دهمِ آن چیزی که برای کشور احتیاج است نباشد. البتّه من «یک‌دهم» را از روی آمارِ دقیق نمیگویم، بلکه حدس میزنم «یک‌دهم»؛ یعنی شاید واقعاً ده برابرِ این، کار باید انجام بگیرد؛ چه کار تحقیقی، چه کار تولیدی، چه کارهای گوناگون از همین قبیل، تا رونق تولید در زندگی مردم اثر خودش را نشان بدهد. در سال ۹۸ تولید تکان خورد، حرکت کرد و راه افتاد تا یک حدودی، لکن اثری در زندگی مردم از آن محسوس نشد. ما بایستی تولید را به جایی برسانیم که در زندگیِ مردم اثر بگذارد. البتّه مسائل اقتصادی کشور مسائل متعدّدی است -مسئله‌ی اصلاحات بانکی، اصلاحات گمرکی، اصلاحات مالیاتی، بهبود فضای کسب و کار و از این قبیل- لکن نقش تولید یک نقش یگانه و بی‌همتایی است. اگر ما بتوانیم تولید را راه بیندازیم و با توجّه به بازارِ وسیعِ خودِ کشور در داخل -اگر چه که تولید به فروش و به بازارهای خارجی احتیاج دارد، امّا ما هم ضمن اینکه میتوانیم با بازارهای خارجی ارتباط داشته باشیم، عمده‌ی بازار فروش ما داخل کشور است با این جمعیّت هشتاد میلیونی- اگر بشود تولید را ان‌شاء‌الله حرکت بدهیم و پیش ببریم، مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد و این تحریمهایی که کرده‌اند به نفعِ ما تمام خواهد شد؛ تا الان البتّه ضررهایی داشته لکن سودهایی هم در کنارش وجود داشته؛ یعنی ما را وادار کرده به اینکه به فکر امکانات خودمان باشیم، به فکر تهیّه‌ی لوازم زندگی و نیازهای کشور از طریق امکانات داخلی باشیم، که این برای ما خیلی مغتنم است و همین ان‌شاء‌الله ادامه پیدا خواهد کرد. پس بنابر‌این، ما باز به تولید نیاز داریم.

 سال گذشته گفتیم «رونق تولید»، امسال بنده عرض میکنم «جهش تولید»؛ امسال سالِ جهشِ تولید است. این شد شعار امسال؛ کسانی که دست‌اندرکار هستند جوری عمل کنند که تولید ان‌شاء‌الله جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود بیاورد. البتّه این احتیاج به برنامه‌ریزی دارد؛ سازمان برنامه به نحوی، مجلس شورا و مرکز تحقیقاتش به نحوی، قوه‌ی قضائیّه به نحوی -قوه‌ی قضائیّه هم نقش دارد- مجموعه‌های دانش‌بنیان به نحوی. مجموعه‌های جوان و مبتکر بحمدالله در کشور زیادند و بنده در طول امسال -سال ۹۸- و سال قبل، با تعدادی از اینها نشست‌های بسیار خوب و مفیدی داشتم، آنها را از نزدیک دیدم، حرفهایشان را از نزدیک شنفتم؛ جوانهای علاقه‌مند به کار و پای کار و پُر‌امید و پُر‌نیرو و پُر‌انگیزه و پُر استعداد و ابتکار. اینها بحمدالله هستند؛ اینها باید همه در برنامه‌ریزی‌ها شرکت کنند و این کار با برنامه‌ریزی ان‌شاء‌الله پیش برود.

 امیدواریم که سال بر همه‌ی شما مبارک باشد و عید سعید مبعث بر همه‌ی شما مبارک باشد و ان‌شاء‌الله مشمول توجّهات الهی قرار بگیرید و ملّت ایران به طور روز‌افزون به توجّهات و توسلات و معنویّاتِ خود بیفزاید.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته


۱) بحارالانوار، ج ۹۹، ص ۱۷
۲) اقبال‌الاعمال، ج ۲، ص ۶۴۳
۳) سوره‌ی شرح، آیه‌ی ۶؛ «آرى؛ با دشوارى، آسانى است.»
]]>
موافقت رهبر انقلاب با شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومان ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T18:02:24+01:00 2020-03-18T18:02:24+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10908 طاهر مهدوی به مناسبت اعیاد رجبیه،‌ عید نوروز و مبعث پیامبر اعظم(ص) انجام شدموافقت رهبر انقلاب با شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومان   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه رئیس قوه قضائیه که به مناسبت اعیاد رجبیه، عید باستانی نوروز و به‌ویژه مبعث پیامبر گرامی ‌اسلام (صلی‌الله علیه وآله وسلم) و با توجه به ضرورت کاهش جمعیت زندانیان، شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومانی را که محکومیت آنها تا تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ قطعیت یافته باشد، به تفصیل ارائه و درخ به مناسبت اعیاد رجبیه،‌ عید نوروز و مبعث پیامبر اعظم(ص) انجام شد
موافقت رهبر انقلاب با شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومان
   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه رئیس قوه قضائیه که به مناسبت اعیاد رجبیه، عید باستانی نوروز و به‌ویژه مبعث پیامبر گرامی ‌اسلام (صلی‌الله علیه وآله وسلم) و با توجه به ضرورت کاهش جمعیت زندانیان، شرایط و ضوابط عفو یا تخفیف مجازات محکومانی را که محکومیت آنها تا تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ قطعیت یافته باشد، به تفصیل ارائه و درخواست تصویب آن را مطرح کرده بود، موافقت کردند.
متن نامه رئیس قوه قضائیه و پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی ‌امام خامنه‌ای ادام‌الله ظله الوارف
رهبر معظم انقلاب اسلامی با اهدای سلام و تحیّات
احتراماً، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن اعیاد رجبیه، عید باستانی نوروز و به‌ویژه مبعث پیامبر اعظم(ص)‌ و با توجه به شرایط حساس کشور و لزوم کاهش جمعیت زندانیان، در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای بازاجتماعی شدن زندانیان و کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده آنان، بدینوسیله شرایط و ضوابط عفو به محضر مبارک تقدیم می‌شود تا در صورت تصویب حضرت مستطاب عالی محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی که محکومیت آنها تا تاریخ 28/12/1398 قطعیت یافته باشد به شرح آتی واجد شرایط استفاده از عفو و تخفیف تشخیص داده می‌شوند، مشمول عفو یا تخفیف مجازات واقع و از رأفت اسلامی بهره‌مند شوند.
الف- محکومان به حبس که در زندان به‌سر می‌برند:
۱) باقی‌مانده محکومیت محکومان به حبس تا ده سال، به شرط آنکه تا تاریخ 28/12/1398 حداقل یک سوم از مدت محکومیت را تحمل کرده باشند.
۲) باقیمانده محکومیت محکومان به حبس بیش از ده سال (غیر از حبس ابد)، به شرط آنکه تا تاریخ 28/۱۲/۱۳۹۸ حداقل یک دوم مدت محکومیت را تحمل کرده باشند.
۳) باقی‌مانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرائم غیرعمدی.
۴) باقی‌مانده محکومیت حبس (غیر از حبس ابد) زنانی که به حکم قانون سرپرستی یا حضانت فرزندانشان را برعهده ‌دارند، در صورتی که حداقل یک پنجم حبس را تحمل کرده باشند.
۵) باقیمانده محکومیت حبس (غیر از حبس ابد) محکومان ایثارگر و خانواده معظم شهداء (پدر، مادر، همسر، فرزند) به شرط آنکه حداقل یک پنجم حبس را تحمل کرده باشند.
تبصره- مشمولین این بند ملزم به ارائه تأییدیه لازم از مراجع ذی‌ربط بوده و مصادیق ایثارگری نیز تابع قوانین و مقررات مربوط می‌باشد.
۶) باقی‌مانده محکومیت حبس بیماران صعب‌العلاج یا لاعلاج که مراتب بیماری آنان تا قبل از پایان دوره محکومیت مورد تأیید کمیسیون پزشکی قانونی قرار گیرد.
بدیهی است اقدامات دادگاه در جهت مواد ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون آئین دادرسی کیفری مانع اعمال این عفو نیست.
۷) باقی‌مانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای ۷۰ سال تمام و اناث بالای ۶۰ سال تمام به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی به شرط آنکه در محکومیت به حبس (غیر از حبس ابد)، حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل ۸ سال تحمل حبس نموده باشند.
۸) باقی‌مانده محکومیت حبس اتباع بیگانه که فقط به جرم ورود یا اقامت غیرمجاز محکوم شده‌اند.
تبصره- مشمولین این بند پس از طرد از کشور چنانچه ظرف مدت ۱۰ سال بدون مجوز وارد قلمرو جمهوری اسلامی ایران شوند، عفو آنان کان لم یکن تلقی و باقیمانده مجازات آنان اجرا خواهد شد.
۹) باقی‌مانده محکومیت محکومان جرائم مرتبط با مواد مخدر که میزان مواد موضوع محکومیت آنها در هروئین، روانگردان‌های صنعتی و مشتقات آنها تا حداکثر پنج گرم و در‌تریاک و مشتقات آن حداکثر ۵۰۰ گرم بوده، در صورت فقدان سابقه محکومیت و تحمل یک پنجم محکومیت.
ب- محکومان به جزای نقدی که به علت عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به‌سر می‌برند:
۱) باقیمانده محکومیت محکومان به جزای نقدی تا دویست میلیون ریال.
۲) باقی‌مانده محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از دویست میلیون ریال تا پانصد میلیون ریال، چنانچه تا تاریخ ۲۸ / ۱۲ / ۹۸ حداقل به مدت چهار ماه تحمل حبس نموده باشند.
۳) باقی‌مانده محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از پانصد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال، چنانچه تا تاریخ 28/12/1398 حداقل به مدت یک سال تحمل حبس نموده باشند.
۴)باقی‌مانده محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از یک میلیارد ریال تا دو میلیارد ریال، چنانچه تا تاریخ 28/12/1398 حداقل به مدت دو سال تحمل حبس نموده باشند.
پ-  شرایط استفاده از عفو:
۱) نداشتن بیش از یک فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری.
۲) عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1392 در ایام تحمل حبس در حال اجرا یا در زمان مرخصی اعطایی.
۳) نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی و یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و زیان و یا‌ترتیب پرداخت خسارت مدعی خصوصی و زیان‌دیده (اعم از‌ اشخاص حقیقی و حقوقی) تا قبل از پایان دوره محکومیت.
تبصره- معاونت در جرائم، به استثناء قتل عمد نیاز به جلب رضایت شاکی یا مدعی خصوصی نداشته و مانع اعمال عفو نمی‌باشد.
۴) عدم استفاده از عفو در محکومیت‌های قبلی و فعلی.
ت- مرتکبین جرائم ذیل از شمول این عفو مستثنی می‌باشند:
۱) ارتکاب هرگونه جرائم مربوط به مواد مخدر به‌صورت مسلحانه یا عمده (منظور از جرائم عمده، کلیه جرائم مربوط به مواد مخدر با مقدار مواد بیش از یکصد کیلوگرم‌ تریاک و ملحقات آن و بیش از دو کیلوگرم هروئین یا روانگردان و ملحقات آنها می‌باشد.)
۲) قاچاق اسلحه و مهمات.
۳) جرائم امنیتی با محکومیت بیش از پنج سال حبس.
۴) آدم‌ربایی در صورت عدم گذشت شاکی خصوصی.
۵) اسیدپاشی.
۶) تجاوز به عنف.
۷) دایر کردن مراکز فساد و فحشاء.
۸) سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سرقت سارقینی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از پنج سال باشد.
۹) اختلاس.
۱۰) ارتشاء بیش از پانصد میلیون ریال.
۱۱) کلاهبرداری بیش از یک میلیارد ریال.
تبصره- جرائم در حکم کلاهبرداری یا دارای مجازات کلاهبرداری از شمول این عفو مستثنی نمی‌باشند.
۱۲) جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی.
۱۳) پولشویی.
۱۴) اخلال در نظام اقتصادی کشور. (با محکومیت بیش از پنج سال حبس)
۱۵) کلیه جرائم مربوط به مشروبات الکلی.
۱۶) کلیه جرائم موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارزش ریالی بیش از دو میلیارد ریال.
تبصره ۱- معاونین جرائم موضوع بندهای ۱، ۵، ۱۴ این قسمت نیز از شمول عفو مستثنی می‌باشند.
تبصره ۲- عفو موضوع این دستورالعمل ناظر به محکومیت در حال اجرا در زمان عفو (28/12/1398) بوده و شامل سایر محکومیت‌ها نخواهد شد.
«والامر الیکم والسلام علیکم و رحمهًْ‌الله و برکاته»
سیّدابراهیم رئیسی

بسمه تعالی
با سلام و تحیت و تبریک با پیشنهاد جنابعالی موافقت می‌شود.
والسلام علیکم و رحمهًْ‌الله
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۷ اسفند ۱۳۹۸
]]>
سخنگوی قوه قضائیه: شعب ویژه‌ای برای تعقیب دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان تشکیل شده است ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:55:39+01:00 2020-03-18T17:55:39+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10907 طاهر مهدوی سخنگوی قوه قضائیه: شعب ویژه‌ای برای تعقیب دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان تشکیل شده است   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ سخنگوی قوه قضائیه گفت: دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان در اسرع وقت شناسایی و تحت تعقیب قرار می‌گیرند. به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در آخرین نشست خبری خود در سال 98 اظهار داشت: امروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامید‌کننده بروز فساد را بشنوند، شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده‌اند. امروز مردم ما به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت‌المال، گزارشات مربوط
سخنگوی قوه قضائیه: شعب ویژه‌ای
برای تعقیب دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان تشکیل شده است
   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
Image result for سخنگوی قوه قضائیه
سخنگوی قوه قضائیه گفت: دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان در اسرع وقت شناسایی و تحت تعقیب قرار می‌گیرند.
به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در آخرین نشست خبری خود در سال 98 اظهار داشت: امروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامید‌کننده بروز فساد را بشنوند، شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده‌اند. امروز مردم ما به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت‌المال، گزارشات مربوط به استرداد و بازگشت اموال به غارت رفته به بیت‌المال را می‌شنوند که گویای عملکرد مثبت قوه قضائیه در مبارزه با اینکه ویروس است.
محکومیت 2 متهم بانک سرمایه به 20 و 10 سال حبس
اسماعیلی افزود: آخرین رأیی که شعبه سوم ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی صادر کرد، راجع به بخشی دیگر از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است که بر این اساس «محمدرضا جهانبانی» به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ 6 هزار و ۴۰ میلیارد ریال، به تحمل 20 سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، استرداد پنج هزار و سه میلیارد و پانصد میلیون و پانصد هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شده است.
به گفته وی، «عمار صالحی» متهم دیگر این پرونده به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل 10 سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.

بازگشت 50 درصد از بدهی‌های ۳ هزار میلیاردی یک بدهکار بانکی
سخنگوی قوه قضائیه با‌ اشاره به استرداد بدهی توسط یکی از بدهکاران بانکی با تلاش
قوه قضائیه گفت: یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که بیش از سه هزار میلیارد تومان بدهی داشت، با پیگیری‌های قضایی بیش از ۵۰ درصد از بدهی‌های خود را تسویه کرده است.
به گفته اسماعیلی، این فرد ۵۳۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، ۳۲۰ میلیارد تومان به بانک پارسیان، ۲۰۴ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات، ۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ایران زمین، ۱۴۵ میلیارد تومان به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵۹ میلیارد تومان به بانک گردشگری، ۲۳ میلیارد تومان به بانک شهر و ۲۸ میلیارد تومان هم به یکی دیگر از بانک‌ها مسترد کرده است.
وی ادامه داد: دو فقره دیگر از بدهی‌های این فرد که شامل ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین و ۵۲۵ میلیارد تومان به بانک دی است شناسایی شده و ۳۸۰ میلیارد تومان دیگر سهام شرکت‌های مختلف به نام این بدهکار بانکی توقیف گردیده است. همچنین ملکی به مساحت ۴۱ هزار مترمربع در منطقه ۲۲ تهران و یک ملک با ارزش در منطقه آجودانیه تهران توقیف شده است و فرآیند واگذاری این موارد به این دو بانک در حال انجام است.
مرخصی به 50 درصد زندانیان امنیتی
سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت مرخصی زندانیان گفت: با اجرای بخشنامه ریاست قوه قضائیه تاکنون حدود ۸۵ هزار نفر از زندانیان از این مرخصی بهره‌مند شدند.
به گفته اسماعیلی، علی‌رغم فضاسازی‌ها بیش از 50 درصد از زندانیان امنیتی هم از مرخصی استفاده کرده‌اند و در مورد اینکه ادعا می‌شد زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند، باید گفت که اصلا این‌گونه نیست.
تعدادی از افراد شایعه‌ساز و دروغ‌پراکن شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برخورد دستگاه قضا با شایعه سازان در رابطه با ویروس کرونا گفت: اولا در همه واحد‌های قضایی، شعب ویژه‌ای خاص تعقیب و پیگیری دروغ‌پردازان و شایعه‌سازان هم در دادسرا و هم در دادگاه تشکیل شده است. همچنین ابلاغ و مأموریت ویژه‌ای برای ضابطین و به‌ویژه نیروی انتظامی ‌و پلیس فتا صادر شده است که در اسرع وقت این قبیل از افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار گیرند که تاکنون تعدادی از افراد شایعه‌ساز و دروغ پراکن شناسایی شده و تحت تعقیب قرار گرفتند.
پرستار قلابی شایعه‌ساز هنوز دستگیر نشده است
سخنگوی قوه قضائیه درباره کلیپ پخش شده از زنی که مدعی پرستاری و آمار بالای
مرگ و میر بر اثر کرونا در بیمارستان بود، اظهار داشت: بررسی‌ها در این زمینه صورت گرفت و این فرد اصلا جزو جامعه پرستاری نبود. محتوای مطلب دروغ بود و فرد شناسایی و هویت او مشخص گردیده و تحت تعقیب است. خبر دستگیری این فرد صحت ندارد و افراد دیگری در استان‌های مختلف در این موضوعات دستگیر شده‌اند. این فرد تحت تعقیب است و هنوز دستگیر نشده و امیدواریم به زودی دستگیر شود و کذب بودن مطالب وی نیز احراز شده است.
بازگشت ۹۹۴ واحد صنعتی به چرخه تولید با حمایت دستگاه قضایی
اسماعیلی درباره عملکرد قوه قضائیه در سال رونق تولید اظهار داشت: اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام دادیم و در یک بازه 6 ماهه با تدابیری که اتخاذ کردیم، از تعطیلی بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی جلوگیری شد یا برخی از واحد‌های تعطیل شده به چرخه تولید بازگشت. همچنین در مورد ۹۹۴ واحد صنعتی با حمایت دستگاه قضایی، یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد یا اگر تعطیل شده بود به چرخه تولید برگشت.
برخورد با محتکران
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه اخبار احتکار مایحتاج عمومی از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، قوه قضائیه در سه حوزه کشف اقلام بهداشتی، رسیدگی به پرونده‌های محتکران و توزیع اقلام بهداشتی مکشوفه چه اقداماتی انجام داده است، بیان کرد: پیگیری گزارشاتی که به ما واصل شده، حکایت از این دارد که کشفیات بسیار خوبی انجام شده و محموله‌های سنگینی کشف شده است.
به گفته سخنگوی قوه قضائیه، کشفیات خرد در حوزه صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی بوده و اقلام درشت در قوه قضائیه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
اسماعیلی افزود: ظرف همین چند روزی که گذشته فقط در شهر تهران بیش از ۶۰ متهم توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند و ۳۰ فقره از پرونده‌ها نیز رسیدگی در مرحله دادسرایی آنها تمام شده است و تحقیقات تکمیل و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است و به زودی آراء محکومیت این افراد هم صادر خواهد شد.
انصراف یک تولیدکننده از صادرات هفت کامیون دستکش پس از شیوع کرونا
وی گفت: علی‌رغم این زشتی‌های رخ داده، یک اتفاق زیبایی در استان آذربایجان غربی رخ داد و یکی از هموطنان که تاجر دستکش یک‌ بار مصرف است، بر اثر قراردادی که از دو ماه قبل با طرف تُرک داشت، هفت کامیون دستکش با وزن ۱۳۷ تن برای صادرات آماده کرده بود اما با مذاکرات دستگاه قضایی با این هموطن، وی داوطلبانه از صادرات این کالا منصرف شد و این کالا را به داخل کشور برگرداند.
نرخ دیه در سال آینده اعلام شد
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی در مورد نرخ دیه در سال آینده گفت: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضائیه باید نرخ جدید دیه را اعلام کند. این موضوع در جلسه روز دوشنبه شورای عالی
قوه قضائیه مطرح شد و نرخ دیه برای سال ۱۳۹۹ در ماه‌های غیرحرام ۳۳۰ میلیون تومان با رشدی 20 درصدی نسبت به نرخ دیه سال ۱۳۹۸ تعیین شد و از اول فروردین ۹۹ لازم‌الاجرا خواهد بود.
]]>
11 نفر از هتاکان به حرم حضرت معصومه(س) بازداشت شدند ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:55:31+01:00 2020-03-18T17:55:31+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10906 طاهر مهدوی هتک حرمت حرم‌های مطهر جدیدترین اقدام موهن یک فرقه متحجر11 نفر از هتاکان به حرم حضرت معصومه(س) بازداشت شدند    ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ پس از اقدام موهن لیسیدن ضریح حرم حضرت معصومه(س) از سوی افرادی که معلوم شد، منتسب به فرقه موسوم به شیرازی هستند، دوشنبه شب نیز افرادی از همین طیف، درب حرم کریمه اهل بیت(س) را که به دلیل کمک به قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس بسته شده بود، تخریب کردند و وارد صحن شدند. در مشهد نیز به همین سیاق، به گیت‌های باب‌الجواد(ع) حمله کردند و خادم هتک حرمت حرم‌های مطهر جدیدترین اقدام موهن یک فرقه متحجر
11 نفر از هتاکان به حرم حضرت معصومه(س) بازداشت شدند
    ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
پس از اقدام موهن لیسیدن ضریح حرم حضرت معصومه(س) از سوی افرادی که معلوم شد، منتسب به فرقه موسوم به شیرازی هستند، دوشنبه شب نیز افرادی از همین طیف، درب حرم کریمه اهل بیت(س) را که به دلیل کمک به قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس بسته شده بود، تخریب کردند و وارد صحن شدند. در مشهد نیز به همین سیاق، به گیت‌های باب‌الجواد(ع) حمله کردند و خادمان را مورد اهانت قرار دادند. دادستان قم از بازداشت 11 نفر از عوامل هتک حرمت به حرم حضرت معصومه(س) خبر داد.
تحجر و جزم‌اندیشی فرسنگ‌ها با اسلام ناب و حقیقی فاصله دارد. متحجران وقتی می‌خواهند به زعم خود کار مهمی انجام دهند، به دلیل عدم آگاهی و ‌اشراف بر مقتضیات زمان و نیازهای روز، حالتی راکد و بدون انعطاف دارند. اکتفای آنها به ظواهر احکام دین است و فاقد ادراک نسبت به حقیقت مبانی اسلام‌اند. مقدس‌مآبان جزم‌اندیش اهل عبادت‌اند اما بدون بصیرت. آنطور که یکی از اصحاب امیر مؤمنان(ع) فردی از خوارج را که نصف شب از صوت خوش قرآن او متأثر شده بود، فردا جزو کشتگان نهروان می‌بیند. در آن سو، اما مؤمنان دارای بصیرت نافذ، وقتی مولایشان علی(ع) که لُبّ و موجودیت اسلام است، در سمتی قرار می‌گیرد، شبهات را از خود دور می‌کنند، پا به‌رکابش می‌شوند.
آفت تحجر منحصر در مقطع خاصی از تاریخ نیست. دوران ما هم باورها و رفتارهای بی‌مایه‌ای وجود دارد که صاحبانش بدون استنادات محکم و دلایل متقن، از آن دفاع و جبهه باطل را تقویت می‌کنند.
اعتراف عجیب مرتکبان هتک حرمت
در هفته‌های گذشته، در فضای مجازی کلیپ‌هایی از لیس زدن ضریح حرم‌های مطهر امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) منتشر شد اما متعاقب آن، کلیپی منتشر شد که نشان می‌داد یکی از مرتکبان این اقدام موهن، از هواداران فرقه موسوم به شیرازی است که به تشیع انگلیسی معروف است و تحت پشتیبانی انگلیس قرار دارد. این فرقه با حمایت روباه پیر اقدام به تأسیس شبکه‌های ماهواره‌ای کرده و مشغول تفرقه‌افکنی و بر هم زدن وحدت شیعه و سنی، تحریف دین، ترویج قمه‌زنی و اهانت به ساحت عالمان دین است.
فارس می‌نویسد؛ برخی منابع آگاه، اطلاعات جالبی در اختیار خبرنگارش قرار دادند که نشان می‌دهد این افراد بعد از بازداشت در اعترافاتشان عنوان کرده‌اند: «پیش از اقدام به لیس زدن پنجره‌ها، آن را با «پَد الکی» تمیز کردیم.» (!)
در ادامه کنش‌های مرتجعانه این فرقه، عصر دوشنبه نیز به دنبال بسته شدن درب‌های حرم‌های مطهر امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران به دلیل کمک به قطع زنجیره ویروس منحوس و بنا بر درخواست و تأکید ستاد ملی مقابله با کرونا، ‌عده‌ای در قم، به درب حرم مطهر آسیب زدند و تقلا کردند وارد حرم مطهر شوند.
قرابت با تکفیری‌ها
این اقدام وقیحانه و ناهنجار در حالی است که عالمان دین رعایت توصیه‌های پزشکی و بهداشتی را شرعا واجب می‌دانند و در جریان شیوع کرونا ضمن تقدیر از تلاش‌ها و مجاهدت جامعه پزشکی و پرستاری، تأکید کردند که از توصیه‌های بهداشتی تخطی نشود. مرتکبان این هتک حرمت از این جهت که به عمد یا از روی جهالت، نقش پیاده‌نظام محور سلطه و شرارت و فریبکاری، دروغ‌پراکنی و عنادورزی دشمنان تابلودار اسلام ناب را بازی می‌کنند، قرابت زیادی با تکفیری‌ها دارند.
رسا می‌نویسد که بر اساس گزارش تکمیلی و میدانی خبرنگارش، لیدرهای وابسته به تشیع انگلیسی سردمدار این حرکت موهن بودند که همواره با رفتارهای افراطی خود درصدد نامعقول نشان دادن چهره شیعه هستند.
به گزارش مهر، در همین حین ویدئویی از فردی منتشر می‌شود که در حال تماس با فرد دیگری است و به آنان می‌گوید که «درب حرم را بستند بیایید اینجا، به هر کسی می‌توانید زنگ بزنید، بیایید اینجا را به آتش بکشیم!»
دقایقی قبل از اذان مغرب به جمع افراد حلقه اول گردانندگان این تجمع غیرقانونی و ساختار شکنانه در خیابان ارم افزوده می‌شود، این افراد که ظاهراً در یک تشکیلات هستند و همدیگر را به اسم کوچک صدا می‌زدند تلاش می‌کنند با سر دادن شعارهای مذهبی به سمت درب حرم مطهر فشار آورند تا مقاومت خادمان در اثر این فشارها شکسته شود و بتوانند درب حرم را باز کنند.
متأسفانه در این زمان رفتارهای زشت برخی از افراد معلوم‌الحال شدت می‌یابد و برخی‌ها با لگد زدن بر قسمت پایینی درب حرم در سمت راست، باعث از جا درآمدن این بخش از درب و شکستن آن می‌شوند.
انعکاس تصویری که وضعیت درب شکسته شده حرم را نشان می‌دهد، موجب تأثر و ناراحتی بسیاری از متدینین می‌شود و در عین حال خوراکی برای رسانه‌های معاند فراهم می‌آورد تا از این طریق، خط قم هراسی را که به بهانه ورود ویروس کرونا در قم آغاز کرده بودند ادامه دهند.
در مشهد نیز عده‌ای به همین سیاق، به گیت‌های ورودی باب‌الجواد(ع) حمله کردند و ضمن توهین به خادمان، موانع قرار داده شده را زمین زدند و وارد صحن شدند.
به گزارش فارس، حالا ابعاد این تجمع در حال روشن شدن است و پیگیری‌ها از منابع آگاه حاکی از آن است یکی از لیدرهای تجمع شب گذشته برادر مسئول دفتر سید صادق شیرازی است.
در این میان، حجت‌الاسلام قریب، دادستان قم گفت: در پی تجمع غیرقانونی در اطراف حرم حضرت معصومه(س) و هتک حرمت تعدادی افراد اجیر شده به حریم حرم مطهر، تعداد ۱۱ نفر دستگیر و در اختیار دستگاه‌های قضایی قرار گرفتند.
اطلاعیه مشترک تولیت‌های حرم‌های مطهر
اقدام موهن مذکور در حالی است که متولیان آستان قدس رضوی، آستان مقدسه حضرت معصومه(س) و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) با صدور اطلاعیه مشترک، خاطرنشان کردند: آستان مقدس حضرت ثامن‌الحجج علی بن موسی الرضا(ع) و آستانه مقدسه کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) امسال چونان سالیان گذشته، با برنامه‌ریزی‌های متنوع و متعدد معنوی، فرهنگی، رسانه‌ای، تبلیغی و هنری، حجم انبوهی از مراسم را تدارک دیده بودند تا در ماه‌های متبرک و نیز ایام تحویل سال نو، پاسخگوی شور و ‌اشتیاق مشتاقان اهل بیت(ع) باشند. با ورود و شیوع بیماری کرونا و توصیه‌های مقامات بهداشتی در مخاطرات جدی تجمعات، مدتی است که کلیه‌ اجتماعات و برنامه‌های گروهی عتبات مقدسه به حال تعلیق درآمد و اکنون با گسترش و مخاطرات جدی‌تر کرونا در سطح کشور و جهان، با قلبی شکسته و دلی پردرد، تصمیم سخت ایجاد محدودیت موقت انجام گرفت و لذا با حزن و اندوه فراوان عذرخواهی خود را به پیشگاه اهل بیت(ع) در عدم امکان ارائه خدمات به زائران عزیز حرم‌های مطهر ابراز می‌داریم.
به گزارش آستان نیوز، در این اطلاعیه همچنین خاطرنشان شده است: ان‌شاءالله با همکاری سازمان صداوسیما و مجموعه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی، امکان زیارت از راه دور و ارتباط تصویری با مضجع منور حضرت ثامن‌الحجج(ع) و مراقد حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم(ع) برای دلدادگان آن بزرگواران فراهم گردیده است.
محکومیت هتک حرمت حرم از سوی حوزه‌های علمیه و هیئات مذهبی
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای نسبت به هتک حرمت به ساحت قدسی حرم کریمه اهل بیت(س) واکنش نشان داد و این اقدام هنجارشکنانه را محکوم کرد.
به گزارش رسا، هیئت‌های مذهبی قم نیز در بیانیه‌ای با محکومیت هتک حرمت حرم مطهر بانوی کرامت، بر برخورد قاطع مراجع انتظامی و قضایی با عوامل این هنجار شکنی تأکید کردند.
سرشاخه‌‌های اهانت به حرم‌‌‌های رضوی(ع) و حضرت معصومه(س)به انگلیس وابسته‌اند
همچنین، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به هتک حرمت حرم‌های مطهر، گفت: این افراد که در واقع نیتی غیر از زیارت در آنها مشاهده می‌شد، درصدد بودند که حتی درهای حرم را آتش بزنند و وارد حرم شوند.
وی اظهار داشت: اینها همان کسانی هستند که در طول سال با رفتارهای موهنی که به نام تشیع از خود نشان می‌دهند به دنبال نشان دادن تصویر غیرواقعی از اسلام شیعی هستند و سعی دارند با این اقدامات خود تصویری غلط از شیعه را به جهانیان نشان دهند.
نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: سرشاخه‌های این جریانات که به سرویس‌های جاسوسی انگلیس وابسته هستند باید توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی شناسایی و برخورد قاطع و لازم با آنها صورت پذیرد.
انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی ایران نیز طی نامه‌ای هتک حرمت به حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) را محکوم کرد و از آیت‌الله رئیسی، رئیس‌قوه قضائیه خواست با حرمت‌شکنان برخورد قاطعانه صورت گیرد.
]]>
روسیه: تحریم‌های آمریکا علیه ایران مایه تأسف و نگرانی است ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:50:05+01:00 2020-03-18T17:50:05+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10905 طاهر مهدوی روسیه:تحریم‌های آمریکا علیه ایران مایه تأسف و نگرانی است    ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ وزارت خارجه روسیه با ‌اشاره به تبعات شیوع ویروس «کرونای جدید» در ایران سیاست آمریکا در قبال ایران را مایه تأسف و نگرانی توصیف کرده است. به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه از آمریکا خواست در بحبوحه شیوع بیماری «کووید-۱۹» که بر اثر ورود ویروس «کرونای جدید» به بدن ایجاد می‌شود، تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند. به نوشته اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته سیاست آمریکا در قبال ایران ک روسیه:
تحریم‌های آمریکا علیه ایران مایه تأسف و نگرانی است
   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
وزارت خارجه روسیه با ‌اشاره به تبعات شیوع ویروس «کرونای جدید» در ایران سیاست آمریکا در قبال ایران را مایه تأسف و نگرانی توصیف کرده است.
به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه از آمریکا خواست در بحبوحه شیوع بیماری «کووید-۱۹» که بر اثر ورود ویروس «کرونای جدید» به بدن ایجاد می‌شود، تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.
به نوشته اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته سیاست آمریکا در قبال ایران که به شدت از شیوع «کرونای جدید» آسیب دیده باعث تأسف و نگرانی است.
کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.
سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد.
دولت چین پیش از این رسماً آمریکا را به احتمال جنگ بیولوژیک با ویروس کرونای جدید متهم کرده است.
دولت چین پنج‌شنبه (۲۲ اسفند) از آمریکا خواسته بود در مورد سابقه ابتلا به بیماری «کووید-۱۹» بر اثر ویروس کرونای جدید در آمریکا و احتمال انتقال این ویروس به چین توسط ارتش آمریکا، شفاف‌سازی کند.
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در این مورد در توییتر نوشت: «شروع ]ابتلای] بیمار صفر (اولین مورد ابتلا) در ایالات متحده چه زمان بوده است؟ چه تعداد مبتلا شده‌اند؟ نام بیمارستان‌ها چیست؟».
وی افزود: «شاید این ارتش ایالات متحده بوده که این همه‌گیری را به «ووهان» برده است. شفاف باشید! داده‌های خود را علنی کنید! ایالات متحده به ما یک توضیح بدهکار است».
]]>
آرایش جنگی سپاه پاسداران در مقابل کرونا؛ از فعال شدن حدود ۶۵۰ هزار بسیجی تا آمادگی ۳۸۰ درمانگاه سپاه برای خدمت رسانی ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:50:05+01:00 2020-03-18T17:50:05+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10904 طاهر مهدوی آرایش جنگی سپاه پاسداران در مقابل کرونا؛از فعال شدن حدود ۶۵۰ هزار بسیجی تا آمادگی ۳۸۰ درمانگاه سپاه برای خدمت رسانی    ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ فرمانده کل سپاه گفت: همه سپاه‌های استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی آرایش واقعاً جنگی گرفته‌اند. سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران روز گذشته به صورت ویدئو کنفرانس در قرارگاه زیستی با فرماندهان سپاه در شهرهای مختلف موضوع کرونا را بررسی و ارزیابی کرد و گفت: همه سپاه‌های استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی آرایش واقعاً جنگی گرفته‌اند آرایش جنگی سپاه پاسداران در مقابل کرونا؛
از فعال شدن حدود ۶۵۰ هزار بسیجی تا آمادگی
۳۸۰ درمانگاه سپاه برای خدمت رسانی
   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
Image result for آرایش جنگی سپاه پاسداران در مقابل کرونا
فرمانده کل سپاه گفت: همه سپاه‌های استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی آرایش واقعاً جنگی گرفته‌اند.
سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران روز گذشته به صورت ویدئو کنفرانس در قرارگاه زیستی با فرماندهان سپاه در شهرهای مختلف موضوع کرونا را بررسی و ارزیابی کرد و گفت: همه سپاه‌های استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی آرایش واقعاً جنگی گرفته‌اند.
وی گفت: حضور رهبری و کلامشان و توصیه‌هایشان در این شرایط برای ما بسیار آرامش بخش و نجات بخش و نعمت بزرگی است و رهبر معظم انقلاب با تاکید بر امداد و کمک به مردم در شرایط سخت، شرایط اضطرار و شرایط بحرانی؛ برای ما فرمان می‌دهند و ما در همان ابتدای حادثه به فضل الهی حضور پیدا کردیم و در همان موج اولیه سپاه پاسداران در لبه جلوی پیکان و در کنار جامعه پزشکی فداکار و مؤمن به مستهلک کردن موج اولیه این ویروس پرداخت.
فرمانده کل سپاه گفت: ابتدا که این موضوع شروع شد با سپاه استانی قم و با پشتیبانی‌های لازم بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب در قم را مجهز کردیم و وارد این مسئله شدیم.
سردار سلامی گفت: سپاه پاسداران کارها را بر اساس گسترش جغرافیایی تطبیق داد و به شرایطی رسیدیم که امروز کشور برای مهار این پدیده خود را بازیابی کرده است و پروتکل‌ها را برای مواجهه با این موضوع به دست
آورده‌ایم.
آماده‌سازی حدود هزار تخت استراحتگاهی
وی افزود: بیمارستان بقیه‌الله با بیشترین تخت کرونایی به بستری کردن و مداوای بیماران پرداخته است و یکی از بزرگ‌ترین آزمایشگاه تشخیصی ویروسی را دارد و به طوری که تخت‌های آی سی یو این بیمارستان از ۳۰ تخت به ۷۰ تخت افزایش یافت و در آینده‌ای نزدیک به ۱۰۰ تخت رسانده می‌شود و حدود هزار تخت استراحتگاهی برای بیماران کرونایی که ترخیص شده‌اند در نظر گرفته شده است.
پذیرش ۶ هزار بیمار در بیمارستان بقیه‌الله
فرمانده کل سپاه با‌اشاره به اینکه در بیمارستان بقیه‌الله تاکنون ۶ هزار بیمار پذیرفته شده است، افزود: روزانه نزدیک به ۵۰۰ بیمار در این بیمارستان بستری می‌شوند که چرخه عظیمی است به طوری که این چرخه در بیمارستان دیگر کشور مثل بیمارستان‌های ولایت ساری، بیمارستان امام حسین(ع) مشهد هم گسترده شده است.
وی گفت: ۲۰ بیمارستان ثابت نیروی زمینی سپاه و ۹ بیمارستان سیار در سراسر کشور گسترش یافته و آماده خدمت هستند و نیروی دریایی سپاه ۴ بیمارستان ثابت و ۴ بیمارستان سیار را گسترش داده و علاوه‌بر آنها همه سپاه‌های استانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور آرایش واقعاً جنگی به خود گرفته‌اند.
فعال شدن حدود ۶۵۰ هزار بسیجی
فرمانده کل سپاه گفت: حدود ۶۵۰ هزار بسیجی برای توزیع اقلام بهداشتی و ضد عفونی کردن معابر و سطح شهر بسیج شده‌اند و حدود ۱۰۰ هزار بسته معیشتی به عنوان هدیه رهبری برای آسیب دیدگان معیشتی کرونایی در نظر گرفته شده است و همچنین هزاران تیم بسیجی برای طرح غربالگری در کنار نیروهای علوم پزشکی به شناسایی و هدایت بیماران می‌پردازند.
سردار سلامی گفت: بعد از فرمان رهبر انقلاب یک انگیزه بسیار قوی و بیشتری پیدا کردیم و به همه دوستان در قرارگاه‌های امام رضا(ع) که قرارگاه بهداشتی و درمانی سپاه است، ابلاغ کردیم که فعالیت‌ها در ایام تعطیل به صورت شبانه‌روزی باشد.
آمادگی ۳۸۰ درمانگاه سپاه پاسداران
برای خدمت رسانی
وی گفت: ۳۸۰ درمانگاه سپاه پاسداران در شهرهای مختلف برای خدمت رسانی مهیاست و مبادی ورودی و خروجی شهرها توسط تیم‌های بسیج جامعه پزشکی کشور در کنار نیروهای علوم پزشکی در حال تب سنجی هستند تا بتوانند بیمار را از غیر بیمار تشخیص دهند.
سردار شریف: از تجربه درمان
دوران دفاع مقدس کمک گرفتیم
همچنین سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به وبگاه لبنانی «العهد» گفت: از روز اول اعلام ورود ویروس کرونا به کشور، فرمانده کل سپاه با وزیر بهداشت تماس گرفت و از آمادگی تمامی بخش‌های سپاه برای کمک در زمینه پیشگیری و درمان خبر داد.
وی ادامه داد، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز پزشکی سپاه و کادر بهداشتی آن وارد میدان شدند و در مرحله دوم کشور شاهد ورود بسیج مردمی، بسیج پزشکی، دانشجویی، روحانیون و شهروندان داوطلب در این زمینه بود.
رمضان شریف سپس تصریح کرد، در گامی دیگر مراکز نقاهت در استان‌ها و شهرهای مختلف شامل پانصد یا هزار تخت ایجاد شد و در این زمینه از تجربه سپاه در دوران مقدس برای درمان مجروحان شیمیایی کمک گرفته شد.
وی تأکید کرد: از سوی دیگر باید به کادر پزشکی نیز کمک می‌شد به همین دلیل از صد و سی هزار شخص فعال در زمینه پزشکی، پرستاری و بخش‌های مرتبط دعوت به عمل آمد و این افراد برای کمک به کادر پزشکی در صورت نیاز، آموزش دیدند.
سخنگوی سپاه گفت: تمام مراکز سپاه در تمام استان‌ها بویژه قم و گیلان آماده هستند و از تجربه‌های این دو استان در تمام مراکز سپاه در استان‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.
وی در پایان اعلام کرد، تمامی توصیه‌های لازم به شهروندان در زمینه مقابله با کرونا انجام شده و تحولات جدید نشان می‌دهد ایران از این مشکل خارج خواهد شد.
فعالیت بیمارستان‌های
 نیروی زمینی سپاه در ۱۰ استان
همچنین به گزارش سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگویی درخصوص اقدامات انجام شده در مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت: بیمارستان‌های صحرایی، بیمارستان‌های استندبای و نقاهتگاه‌های نیروی زمینی سپاه در ۱۰ استان برای مقابله با ویروس کرونا خدمت رسانی می‌کنند.
وی افزود: بیمارستان‌های صحرایی نیروی زمینی سپاه در استان‌های قم، گلستان، کاشان، خراسان رضوی، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه فعال هستند.
معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه با تأکید بر فعالیت بیمارستان‌های صحرایی نیروی زمینی سپاه در استان قم اظهار داشت: یک بیمارستان در استان قم آماده است تا در صورت نیاز خدمات پزشکی لازم را ارائه دهد؛ سی و یک پزشک عمومی و متخصص و ۱۴ پرستار نیروی زمینی سپاه به منظور کمک برای مقابله با ویروس کرونا به دانشگاه علوم پزشکی قم خدمات لازم را ارائه کردند و سردار مرتضوی به عنوان نماینده تام الاختیار وزارت بهداشت در قم انتخاب شد.
سردار پورجمشیدیان با بیان فعالیت بیمارستان ۲۵۰ تخت خواب نیروی زمینی سپاه در استان گلستان، یادآور شد: ۳۵ بهیار و پرستار نیروی زمینی سپاه نیز به دانشگاه علوم پزشکی گرگان در زمینه مقابله با ویروس کرونا کمک کردند.
 معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه تاکید کرد: در کاشان، بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) به استعداد ۱۵۰ تخت خواب مستقر شده است.
وی ادامه داد: بیمارستان صحرایی ۲۰۰ تخت و نقاهتگاه ۴۰۰ تخت در استان خراسان رضوی و شهر مشهد؛ بیمارستان ۱۵۰ تخت بستری و نقاهتگاهی در شهر بابل در مازندران با محوریت بیمارستان شهید محلاتی تبریز؛ بیمارستان ۲۰۰ تخت و نقاهتگاهی در استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه و یک نقاهتگاه به استعداد ۱۵۰ تخت در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز توسط نیروی زمینی سپاه برای مقابله با ویروس کرونا مستقر شده است.
معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه با بیان استقرار بیمارستان ۱۰۰ تخت خواب در استان خوزستان یادآور شد: این بیمارستان با محوریت بیمارستان شهید بقایی نیروی زمینی سپاه راه‌اندازی شده است. همچنین در استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان بیمارستان نبی اکرم (ص) نیروی زمینی سپاه یک بیمارستان و نقاهتگاه به استعداد ۱۰۰ تخت را راه‌اندازی کرده است.
سردار پورجمشیدیان با تشریح اقدامات بهداری نیروی زمینی سپاه در استان کرمانشاه گفت: یک بیمارستان صحرایی به استعداد ۱۰۰ تخت توسط بیمارستان امام حسین(ع) نیروی زمینی سپاه در استان کرمانشاه راه‌اندازی شده است.
سردار پورجمشیدیان با بیان تلاش نیروی زمینی سپاه برای مقابله با ویروس کرونا در ابعاد پزشکی تجهیزاتی و بیمارستانی یادآور شد: طبق دستور فوری سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه ۷۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های نیروی زمینی سپاه به ویروس کرونا اختصاص یافت.
معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه با بیان حضور ۴۰۰ نیروی متخصص پزشکی، بهیار و پرستار نیروی زمینی سپاه برای مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد: ۵۰ یگان نیروی زمینی سپاه نیز برای ضدعفونی معابر در سراسر کشور فعالیت می‌کنند. وی در پایان با بیان اینکه خدمت به ملت نجیب ایران باعث افتخار نیروی زمینی سپاه است خاطرنشان کرد: برای از بین بردن این ویروس تا پایان در میدان خواهیم ماند و به وظیفه و تکلیف خود عمل خواهیم کرد.
]]>
ریابکوف: کمک‌های روسیه به ایران برای مقابله با کرونا ادامه می‌یابد ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:45:14+01:00 2020-03-18T17:45:14+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10901 طاهر مهدوی ریابکوف: کمک‌های روسیه به ایران برای مقابله با کرونا ادامه می‌یابد ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با سفیر ایران اعلام کرد که کمک‌های این کشور به ایران برای مقابله با کرونا ادامه خواهد یافت. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به وی اطمینان داد که کمک‌های روسیه به ایران برای مقابله با بیماری کرونا ادامه خواهد یافت و مقامات روسیه بعد از دریافت نامه حسن روحانی در ح ریابکوف:
 کمک‌های روسیه به ایران برای مقابله با کرونا ادامه می‌یابد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با سفیر ایران اعلام کرد که کمک‌های این کشور به ایران برای مقابله با کرونا ادامه خواهد یافت.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به وی اطمینان داد که کمک‌های روسیه به ایران برای مقابله با بیماری کرونا ادامه خواهد یافت و مقامات روسیه بعد از دریافت نامه حسن روحانی در حال بررسی نحوه اقدام در این زمینه هستند.
معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: مسکو اقداماتی را برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام داده و تلاش خواهد کرد از راه‌های مختلف از جمله مشارکت در اینستکس همکاری خود با ایران را گسترش دهد.
به گزارش فارس، جلالی نیز ضمن قدردانی از کمک‌های فدراسیون روسیه به جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا، بر تداوم کمک‌های دوجانبه و جهانی در شرایط فراگیری جهانی این بیماری تأکید کرد.
وی در ادامه از موضع گیری منطقی روسیه در قبال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران تقدیر کرد. جلالی بر همکاری همه کشورها برای مقابله با این ویروس تأکید کرد.
گفتنی است معاون وزیر خارجه روسیه ۲۰ اسفندماه نیز در تماس تلفنی سفیر ایران بر غیرقانونی بودن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران تأکید کرد و گفت که موضوع آژانس باید به دور از هرگونه ملاحظات سیاسی و کاملا فنی حل شود.
لازم به ذکر است روسیه پیش از این ۵۰ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا به ایران ارسال کرده است.
]]>
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: وزارت خارجه در مواجهه با آمریکا مماشات می‌کند؛هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:44:06+01:00 2020-03-18T17:44:06+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10900 طاهر مهدوی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:وزارت خارجه در مواجهه با آمریکا مماشات می‌کند؛هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد  ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ ابوالفضل حسن‌بیگی با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه باید گام‌های بلندتر و اقدامات موثرتری صورت دهد و از کانال سفرا به کشورها فشار بیاورد تا داروی مورد نیاز کشور و مردم را تامین کند. حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به عملکرد وزیر امورخارجه در مواجهه با کرونا و نامه او به گوترش، اظهار داشت: یکی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:
وزارت خارجه در مواجهه با آمریکا مماشات می‌کند؛
هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد 
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
ابوالفضل حسن‌بیگی با انتقاد از عملکرد وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه باید گام‌های بلندتر و اقدامات موثرتری صورت دهد و از کانال سفرا به کشورها فشار بیاورد تا داروی مورد نیاز کشور و مردم را تامین کند.
حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به عملکرد وزیر امورخارجه در مواجهه با کرونا و نامه او به گوترش، اظهار داشت: یکی از وظایف ذاتی وزارت خارجه برقراری ارتباط با 222 کشور عضو سازمان ملل است.
 وی تصریح کرد: در چنین شرایطی طبیعتاً وزارت خارجه باید سفارتخانه‌های خود را فعال کند. نسبت به خباثت آمریکا و اقدامات خصمانه ترامپ برخورد و به مجامع بین‌المللی شکایت کند. این وزارتخانه باید صدای مردم مظلوم کشور را به گوش همه جهانیان برساند و با قدرت از حقوق مردم دفاع کند.
 نماینده مردم دامغان در مجلس با تاکید بر این که یکی از پروتکل‌های مهم و اساسی در سطح بین‌الملل موضوع دارو و رسیدگی به درمان است، گفت: هیچ کشوری مجاز نیست مجروح جنگی را به کشورش راه ندهد و یا نسبت به تحریم دارو و درمان مجروح جنگی اقدام کند. کرونا قطعاً و یقیناً اقدام تروریستی است که از ناحیه آمریکایی‌ها انجام شده است.
 وی افزود: وزارت خارجه باید گام‌های بلندتر و اقدامات موثرتری صورت دهد و از کانال سفرا به کشورها فشار بیاورد تا داروی مورد نیاز کشور و مردم را تامین کند. از طرفی هم در شرایط عادی تولید دارو در داخل می‌تواند کمبودها را جبران و جوابگوی نیازها باشد.
 حسن‌بیگی با اشاره به این که وزارت خارجه در این مسئله ضعیف عمل می‌کند گفت: وزارت خارجه همواره سعی می‌کند مماشات کند و در واقع طوری حرکت می کند که فریاد مردم ایران و حتی فریاد ملت‌های دیگر هم بلند شده است.
 وی ابراز کرد: آقای ظریف به چه دلیل آنقدر نسبت به آمریکایی‌ها ضعف نشان می‌دهد؟ چرا اقدامات اساسی را انجام نمی‌دهد؟ هیچ کشوری مجاز نیست جلوی دارو را بگیرد. ظریف می‌تواند از جایگاه وزارت خارجه و از طریق همه سفرا اعم از کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین تا بزرگ‌ترین کشورها مثل چین اقدامات اساسی را انجام دهد. دولت به دلیل ضعف دستگاه دیپلماسی به‌دنبال وام میفتد. چرا دولت قوی و محکم برخورد نمی‌کند؟
 حسن‌بیگی در مصاحبه با دانا گفت: قرنطینه در خانه بزرگ‌ترین فشار اقتصادی و سخت‌ترین تحریم اقتصادی بر مردم است.
وزارت خارجه ضعیف برخورد می‌کند و نمی‌تواند از جایگاه قانونی ملت ایران دفاع کند و لازم است اقدامات اساسی‌تری انجام دهد و آقایان باید خودشان را از قرنطینه حقوقی خارج کنند.
]]>
سرمشق سال جدید /الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:43:40+01:00 2020-03-18T17:43:40+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10899 طاهر مهدوی سرمشق سال جدید /الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت   ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ یکی از شاخصه‌های اصلی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌هاست و به فضل الهی، سرمشق سال جدید، اجرایی کردن این امر مهم خواهد بود. سردار حاج قاسم سلیمانی-  اسفند 97-  در اجلاسیه کنگره 6 هزار و 500 شهید استان کرمان گفت: «تهدید دشمن برای مردم ایران به فرصت تبدیل شد».«تبدیل کردن تهدید به فرصت»، نکته بسیار مهمی‌بود که سردار سلیمانی
سرمشق سال جدید /
الگوی سلیمانی در تبدیل تهدید به فرصت
  ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
یکی از شاخصه‌های اصلی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌هاست و به فضل الهی، سرمشق سال جدید، اجرایی کردن این امر مهم خواهد بود.
سردار حاج قاسم سلیمانی-  اسفند 97-  در اجلاسیه کنگره 6 هزار و 500 شهید استان کرمان گفت: «تهدید دشمن برای مردم ایران به فرصت تبدیل شد».
«تبدیل کردن تهدید به فرصت»، نکته بسیار مهمی‌بود که سردار سلیمانی در طول حیات پربرکت خود بارها بر آن تأکید کرده بود و البته هنر حاج قاسم نیز تبدیل تهدید به فرصت بود.
یکی از شاهکارهای سردار حاج قاسم سلیمانی، نابودی خلافت خودخوانده داعش بود. در آبان ماه سال 96، پس از سال‌ها مجاهدت شبانه‌روزی مدافعان حرم و محور مقاومت- به فرماندهی سردار سلیمانی-  کمر داعش شکسته شد و رویای آمریکایی- اسرائیلی «دولت اسلامی در عراق و شام» بر باد رفت.
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» اذعان کرده است که داعش ساخته دست آمریکا با هدف تقسیم خاورمیانه(غرب آسیا) بود.کلینتون در این کتاب نوشته بود:«قرار بود ما در روز پنجم ماه ژوئیه سال 2013 در نشستی با دوستان اروپایی خود دولت اسلامی را به رسمیت بشناسیم. من به 112 کشور سفر کردم تا نقش آمریکا و توافق با بعضی از دوستان را درباره به رسمیت شناختن دولت اسلامی بلافاصله پس از تشکیل آن، توضیح دهم».
از صبح بدون تحریم تا صبح بدون داعش
محور مقاومت در نبرد دشوار و پیچیده‌ای پیروز شدند که تحلیلگران ارشد آمریکایی، آن را جنگ جهانی سوم خوانده بودند.
فتح‌الفتوح و کار کارستانی که سردارسلیمانی و همرزمان گمنام او از ایران و افغانستان و عراق تا سوریه و لبنان و پاکستان کردند، بسیج قدرتمندانه ظرفیت‌های مقاومت و پیروزی در منطقه بود و این بسیج‌گری هنرمندانه چنان ابهت داشت که حتی روسیه را نیز پس از سفر مهم حاج قاسم به مسکو، پای کار جنگ سوریه
آورد.
این فتح‌الفتوح در حالی به وقوع پیوست که پیشتر آمریکائی‌ها اعلام کرده بودند نابودی داعش و گروه‌های ‌تروریستی بین 20 تا 30 سال طول می‌کشد و سردار سلیمانی،کار داعش را 24 سال زودتر از برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها به پایان رساند و محاسبات و برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها را از بین برد.
این اتفاق مهم در حالی رخ داد که مدعیان اصلاحات پیش از آن بارها اعلام کرده بودند که نبرد نظامی با داعش منطقی و قابل قبول نیست! و در نهایت راه و روش دیپلماسی جواب می‌دهد و سوریه نیز برجام می‌خواهد!
مدعیان اصلاحات در سال 94 با جنجال رسانه‌ای  و تیترهایی همچون «صبح بدون تحریم»، «تحریم‌ها به تاریخ پیوست»، «کلید تدبیر قفل تحریم‌ها را گشود»، «فتح‌الفتوح دیپلماسی ایران»، «غروب تحریم، ساحل توافق»‌، «مهر تدبیر بر پیشانی تحریم»، «فروپاشی تحریم»، «اینک بدون تحریم»، «تحریم رفت»، «پیروزی، بدون جنگ» و... به استقبال برجام رفتند.
یقین به وعده الهی و خودباوری و مجاهدت خستگی‌ناپذیر در میدان‌های سخت، در کنار اعتماد به جوانان مومن و پرتلاش در نهایت صبح بدون داعش را رقم زد.
در نقطه مقابل، اعتماد به دولت‌های خارجی زورگو و بدعهد، غفلت از توانمندی‌های عظیم داخلی و عدم خودباوری و کم‌تحرکی در پیشبرد امور کشور، موجب شد تا صبح بدون تحریم هیچگاه به وقوع نپیوندد.
شجاعت و تدبیر
 لازمه تبدیل تهدید به فرصت
یکی از شاخصه‌های اصلی شهید بزرگوار، سردار حاج قاسم سلیمانی این بود که دو خصلت شجاعت و تدبیر را توامان دارا بود.
رهبر معظم انقلاب- 18 دی 98- در تبیین خصایص سپهبد شهید سلیمانی، شجاعت و تدبیر را دو ویژگی برجسته وی برشمردند و فرمودند: «برخی شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم را برای به کار بردن شجاعت ندارند و برخی اهل تدبیرند اما اهل اقدام و عمل نیستند و دل و جگر کار را ندارند».
همین شاخصه مهم در شهید سلیمانی موجب می‌شد تا تهدیدها به فرصت تبدیل شود.
شهید سلیمانی، ادامه‌دهنده راه سردار سلیمانی
دولت ‌تروریست آمریکا- 13 دی 98- در اقدامی جنایتکارانه، سردار حاج قاسم سلیمانی را دزدانه به شهادت رساند. سران آمریکا و دیگر دولت‌های مستکبر به خیال خام خود تصور می‌کردند که با شهادت سردار سلیمانی و حذف فیزیکی وی، هم سردار سلیمانی کاملاً حذف خواهد شد و هم ایران با تهدیدی بزرگ مواجه می‌شود.
شهادت این سردار بزرگ، مردم ایران و دیگر مسلمانان و مردم آزاده در سراسر جهان را داغدار کرد اما به فضل الهی شهادت حاج قاسم سلیمانی، باز هم تهدید را به فرصت تبدیل کرد. تشییع میلیونی و باشکوه و وحدت آفرین سردار حاج قاسم سلیمانی در شهرهای مختلف کشورمان، رفراندومی‌در تایید مقاومت بود. شعارهای مردم عزیز و بصیر ایران در این حضور باشکوه بسیار قابل تأمل بود.«مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر منافق»، «نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» و... نمونه‌ای از شعارهای مردم در این مراسم بی‌نظیر بود. تشییع سردار سلیمانی، درس مقاومت، اقتدار و عزت بود.
از سوی دیگر، تحولات مهمی‌که از زمان شهادت سردار سلیمانی تا امروز در منطقه روی داد، نشان داد که این‌بار نیز دشمن دچار  اشتباه محاسباتی خطرناکی شده است.
یکی از مهم‌ترینِ این تحولات، موشکباران حیثیت آمریکا توسط سپاه در عین‌الاسد عراق بود. بنا بر اعلام دوست و دشمن، انجام چنین حمله‌ای آن هم با این وسعت، تخریب و دقت از زمان جنگ جهانی دوم به این سو بی‌سابقه بود و بنا بر اعلام شبکه تلویزیونی رسمی‌ چین، «تصور انجام چنین حمله‌ای برای ما هم غیرممکن بود». یکی از نظامیان آمریکایی حاضر در عین‌الاسد با سابقه طولانی خدمت در ارتش آمریکا می‌گوید در 16 سالی که خدمت کرده هرگز، چنین حمله‌ای ندیده بود! با وجود گذشت بیش از 2 ماه از این حمله، آمریکایی‌ها هنوز جرأت نمی‌کنند، آمار واقعی تلفات خود را اعلام کنند. در ادامه، تصویب اخراج نظامیان آمریکایی از عراق در پارلمان این کشور نیز اتفاق بسیار مهم دیگری بود که در صورت اجرایی شدن آن، پیروزی بزرگی برای دو ملت ایران و عراق خواهد بود. در ماه‌های اخیر همچنین اوضاع در سوریه، افغانستان و یمن نیز به سود جبهه مقاومت و به ضرر آمریکا و گروهک‌های تکفیری ‌تروریستی رقم خورده است. اسپوتنیک در هفته‌های گذشته در مطلبی نوشته بود:«روح سردار سلیمانی، آمریکایی‌ها را رها نخواهد کرد».
سرمشق سال جدید
این روزها شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران را درگیر کرده است. به لطف خدا و با ایثار جامعه پزشکی و پرستاری و پرسنل مراکز درمانی در کنار اقدامات شبانه‌روزی وزارت بهداشت و اقدامات تحسین‌برانگیز سپاه، ارتش، بسیج و نهادهای مردمی، در آینده نزدیک، این ویروس منحوس از کشورمان رخت خواهد بست.  الگوی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌هاست و به فضل الهی، سرمشق سال جدید، تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌ها خواهد بود.

]]>
حاج قاسم و ملت دو قهرمان امسال ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 2020-03-18T17:43:23+01:00 2020-03-18T17:43:23+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10898 طاهر مهدوی  حاج قاسم و ملت دو قهرمان امسال  ۱۳۹۸/۱۲/۲۷روزهای پایان سال برای هر فردی، فرصتی است برای نگاهی به پشت سر و مرور کارنامه خویش. محاسبه نفس در سالی که گذشت؛ آنچه انجام دادیم و ندادیم. این محاسبه ضروری می‌تواند هم در سطح فردی انجام شود و هم در سطوحی کلان‌تر. اگر محاسبه‌ای در کار نباشد، چشم‌انداز و برنامه‌ای برای سال پیش رو نیز در کار نخواهد بود و اهداف، چیزی جز آرزوهای دست نیافتنی و خیالات محال نیستند. سالی که گذشت پر فراز و نشیب بود و درس و دستاورد و عبرت کم نداشت. با


 حاج قاسم و ملت دو قهرمان امسال
  ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
Image result for حاج قاسم و ملت ایران
روزهای پایان سال برای هر فردی، فرصتی است برای نگاهی به پشت سر و مرور کارنامه خویش. محاسبه نفس در سالی که گذشت؛ آنچه انجام دادیم و ندادیم. این محاسبه ضروری می‌تواند هم در سطح فردی انجام شود و هم در سطوحی کلان‌تر. اگر محاسبه‌ای در کار نباشد، چشم‌انداز و برنامه‌ای برای سال پیش رو نیز در کار نخواهد بود و اهداف، چیزی جز آرزوهای دست نیافتنی و خیالات محال نیستند.
سالی که گذشت پر فراز و نشیب بود و درس و دستاورد و عبرت کم نداشت. با سیل آغاز شد و با کرونا در حال پایان است و در میانه این دو، ماجراها و اتفاقاتی روی داد که به جرات می‌توان گفت هیچ ناظر و تحلیلگری آن را پیش‌بینی نمی‌کرد. سال 1398 دو قهرمان داشت؛ حاج قاسم سلیمانی و ملت.
مردی که پس از 4 دهه مجاهدت و افتخارآفرینی، مزد جهاد ایثارگرانه و بی‌منت خود را به زیباترین شکل ممکن دریافت کرد و به دست شقی‌ترین انسان‌نماهای روی زمین ترور شد. او که شهید زنده بود و سال‌ها در کوه و دشت و بیابان به دنبال گمشده خویش می‌گشت، سرانجام در بامدادان به آرزوی خود دست یافت و خلعت آسمانی شهادت را بر تن کرد.
حاج قاسم مصداق و آیه‌ای امروزین از مردان خداست. همانانی که خدای متعال در قرآن (سوره مبارکه احزاب، آیه 23) در وصفشان می‌فرماید؛ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا الله عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا (در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او به شهادت رسیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.) آنان‌که با خدا معامله می‌کنند، از این و آن تمنای مزد ندارند. خدمتشان به مردم بی‌هیاهوست. با «زنده باد» راست و «مرده باد» چپ، از صراط مستقیم خود منحرف نمی‌شوند.
قهرمان ما، آن‌که پشت دیوان و ددان یورش آورده از مغرب‌زمین بر سرزمین‌های مقدس را بر خاک مالید و مردمان رنج دیده از جنایت و ستمکاری دست‌پرورده‌های این کودک‌کشان را نجات داد، وقتی در خلوت خود با معبودش راز و نیاز می‌کند، اینگونه زبان به عشق‌بازی می‌گشاید؛ «خداوند، ‌ای عزیز! من سال‌ها است از کاروانی به‌جا مانده‌ام و پیوسته کسانی را به‌سوی آن روانه می‌کنم، اما خود جا مانده‌ام، اما تو خود می‌دانی هرگز نتوانستم آنها را از یاد ببرم. پیوسته یاد آنها، نام آنها، نه در ذهنم بلکه در قلبم و در چشمم، با ‌اشک و آه یاد شدند.
عزیز من! جسم من در حال علیل شدن است. چگونه ممکن [است] کسی که چهل سال بر درت ایستاده است را نپذیری؟ خالق من، محبوب من، عشق من که پیوسته از تو خواستم سراسر وجودم را مملو از عشق به خودت کنی؛ مرا در فراق خود بسوزان و بمیران.» او که حتی دشمنانش به هیبت و قدرتش اعتراف دارند و به درستی معمار آینده خاورمیانه‌اش می‌دانند، در مقام عبودیت و بندگی چنان با معبود خود سخن می‌گوید که گویی عارفی خلوت‌گزین و زاهدی گوشه‌نشین و دور از قیل و قال دنیاست. دریغا که او از میان ما رفته است اما قهرمانان و پهلوانان هرگز نمی‌میرند و از همین روست که رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ «به شهید حاج قاسم سلیمانی به چشم یک فرد نگاه نکنیم؛ به چشم یک مکتب، یک راه و یک مدرسه درس‌آموز نگاه کنیم.»
قهرمان دیگر سالی که گذشت، ملت ایران بود. این سخن نه تعارف است و نه ادعا. ماجرای سیل را به خاطر بیاورید. سیل چند استان کشور را درگیر کرده بود اما بسیاری از سایر استان‌ها پای کار آمدند و هر کس توانست به نحوی پای در میدان نهاد تا به هموطن گرفتار خود کمک کند. اگر سعدی از فردی حکایت می‌کند که در قحطسالی دمشق، با آنکه او را گزندی نرسیده اما به‌خاطر رنج و درد دیگران رنجور و رنگ پریده است، بخش قابل توجهی از ایرانیان در دوران حاضر این حکایت را به طور واقعی به نمایش گذاشتند؛
که مرد ارچه بر ساحل است، ای رفیق
نیاساید و دوستانش غریق
 من از بی‌نوایی نیَم روی زرد
غمِ بینوایان رخم زرد کرد
نخواهد که بیند خردمند، ریش
نه بر عضوِ مردم، نه بر عضوِ خویش
یکی اول از تندرستان منم
که ریشی ببینم، بلرزد تنم
این روزها که مردم گرفتار ویروسی واگیر شده‌اند و از شرق و غرب زمین خبر می‌رسد که فروشگاه‌ها را خالی می‌کنند و در ینگه دنیا از ترس غارت، مقابل فروشگاه‌های اسلحه صف کشیده‌اند، اینجا ملت از همدلی و ایثار، صحنه‌های زیبا و ماندگار می‌سازند. چنانکه نویسنده آمریکایی که این روزها مهمان ایران است، می‌نویسد: «برخی افراد داوطلبانه دستگاه‌های خودپرداز را ضدعفونی می‌کنند، برای افراد بی‌خانمان دستکش تهیه می‌شود، برخی صاحبخانه‌ها دو ماه از مستاجران خود کرایه نمی‌گیرند، در برخی مناطق به درب منازل می‌روند و رایگان دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده به مردم می‌دهند، برخی کارگاه تولید ماسک راه‌اندازی کرده‌اند، کمپینی برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده به راه افتاده است و...این چیزها را با سایر نقاط دنیا مقایسه کنید و ببینید ایران چقدر متفاوت است. من آرزو می‌کنم بقیه مردم دنیا در مواجهه با کرونا، از ایرانیان یاد بگیرند. اینها در حالی است که مردم ایران تحت تحریم هستند. با این وضعیت، به نظرم، من اگر در ایران باشم آرامش بیشتری دارم تا اینکه به آمریکا برگردم. چون در اینجا لازم نیست علاوه‌بر ویروس وحشتناک کرونا، با ویروس وحشتناک رفتار اطرافیانم هم روبرو باشم.»
ملت قهرمان ایران در سال 98 با مشکلات و مصائب ریز و درشت متعددی روبرو بودند و اغراق نیست اگر بگوییم از تمامی آنها سربلند بیرون آمدند. اما بزرگ‌تر از مشکلات و مصائب اقتصادی و اجتماعی و... مصیبت هجمه و حمله به روح و روان آنان بود که بی‌وقفه و شبانه‌روزی انجام می‌شد و همچنان در حال انجام است. این حملات بی‌امان که اتاق فکر و عملیات اصلی آن در خارج از کشور است با همراهی برخی عناصر داخلی نیز همراه است که اساساً تا خائنین نباشد، تیر دشمن بردی ندارد. همان تیر زهرآگینی که امید، همت و همدلی ملت را نشانه رفته است و در سایه خواب‌آلودگی و سستی متولیان دفاع از افکار عمومی، روز و شب مشغول تیرباران هستند. این چالش از سیل، کرونا، تحریم و ترور اساسی‌تر و همه گیرتر است. مدافعان امنیت و سلامت مشغول جانفشانی و ایثار هستند و از ملت در برابر تهدید دفاع کرده و تهدید را به فرصت تبدیل می‌کنند اما مدافعان افکار عمومی کجا هستند و چه می‌کنند؟!
سخن را با این دعای پرمغز به پایان بریم که؛ یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبرالیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال. اما یادمان نرود برای تبدیل حالمان به احسن احوال، باید قابلیت نیز در خود ایجاد کنیم که دعای بدون همت و تلاش را سودی نیست. به قول مولوی؛
آن‌که غافل بود از کشت و بهار
او چه داند قیمت این روزگار؟
از بهاران کی‌ شود سرسبز سنگ
خاک شو تا گل برویی رنگ رنگ
سال‌ها تو سنگ بودی دلخراش
آزمون را یک زمانی خاک باش

]]>
رئیس‌قوه قضائیه: باید با محتکران و مروجان شایعه و اخبار دروغ در فضای مجازی برخورد شود ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ 2020-03-17T10:11:35+01:00 2020-03-17T10:11:35+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10897 طاهر مهدوی رئیس‌قوه قضائیه:باید با محتکران و مروجان شایعه و اخبار دروغ در فضای مجازی برخورد شود   ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ رئیس‌قوه قضائیه گفت: در شرایطی که نیازمند همدلی و همکاری همه آحاد ملت هستیم، برخی کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کردند و برخی نیز در فضای مجازی با طرح شایعه و اخبار دروغین سعی کردند فضا را ملتهب کنند. به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در آخرین جلسه شورای عالی قوه قضائیه در سال جاری با تأکید بر لزوم بررسی عملکرد دستگاه قضایی در سال ر رئیس‌قوه قضائیه:
باید با محتکران و مروجان شایعه و اخبار دروغ در فضای مجازی برخورد شود
   ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
رئیس‌قوه قضائیه گفت: در شرایطی که نیازمند همدلی و همکاری همه آحاد ملت هستیم، برخی کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کردند و برخی نیز در فضای مجازی با طرح شایعه و اخبار دروغین سعی کردند فضا را ملتهب کنند.
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در آخرین جلسه شورای عالی قوه قضائیه در سال جاری با تأکید بر لزوم بررسی عملکرد دستگاه قضایی در سال رو به پایان و ارائه گزارش آن به مردم اظهار داشت: صدها کارخانه و کارگاه از رونق افتاده بودند یا در آستانه تعطیلی قرار داشتند اما با تلاش همکاران ما در دادسراها و دادگستری‌ها به ویژه در 6 ماه اخیر مشکلات برطرف شد و بار دیگر به چرخه تولید بازگشتند که این روند باعث افزایش‌اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران شد.
رئیسی با‌اشاره به رسیدگی به پرونده‌های معوقه گفت: همکاران ما در بخش‌های مختلف قضایی با تلاش و حرکت جهادی به پرونده‌ها رسیدگی کردند و آمار و ارقام گویای آن است که صدها هزار پرونده معوقه مختومه شد.
تقویت بخش دفاع بیولوژیک کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است
وی در ادامه با تقدیر از دست‌اندرکاران عرصه مقابله با کرونا به ویژه در بخش بهداشت و درمان افزود: امروز تقویت بخش دفاع بیولوژیک کشور آمادگی برای پدافند غیرعامل در این حوزه ضرورتی اجتناب ناپذیر است. یقین داریم حضور نیروهای مسلح در کنار دولت و مردم مانند همه عرصه‌ها منشاء برکات زیادی خواهد بود.
اعطای مرخصی به 84 هزار زندانی کار جهادی بود
رئیس‌قوه قضائیه با‌اشاره به اقدام صورت گرفته در اعطای مرخصی به 84 هزار زندانی گفت: در این خصوص واقعا کاری جهادی صورت گرفت؛ چرا که دریافت سند و وثیقه و اجرای فرایندهای قضایی برای این تعداد در مدتی کوتاه، نیازمند یک همت بزرگ و تلاش شبانه‌روزی است.
جلوه‌های زیبای همدلی
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با‌اشاره به زیبایی‌ها و زشتی‌هایی که پس از شیوع کرونا در جامعه بروز و ظهور پیدا کردند، اظهار داشت: یکی از جلوه‌های ارزشمندی که در این عرصه خلق شد، خدمات ارزنده بخش بهداشت و درمان به مردم عنوان کرد که همچون صحنه‌های دوران دفاع مقدس ماندگار خواهد شد.
وی ادامه داد: همدلی مردم در ضدعفونی کردن داوطلبانه اماکن عمومی، تلاش یک معلم برای تعلیم و تربیت در فضای مجازی با هزینه شخصی و گذشت از دریافت اجاره بهای مستاجران توسط صاحبان املاک از دیگر جلوه‌های زیبایی این روزها بود. رئیسی در دستگاه قضا تصریح کرد: در شرایطی که نیازمند همدلی و همکاری همه آحاد ملت هستیم، برخی برای منافع خود کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کردند و برخی نیز قلم به دست گرفتند و در فضای مجازی با طرح شایعه و اخبار دروغین سعی کردند فضا را ملتهب کنند که باید با هر دوی آنها برخورد شود.
براساس این گزارش، در این جلسه رئیس‌مرکز فناوری و آمار قوه قضائیه با‌اشاره به تمهیدات برخط در نظرگرفته شده برای کاهش مراجعات مردمی به محاکم قضایی، از ایجاد امکان نوبت‌دهی برخط برای کاهش معطلی مراجعان به دفاتر خدمات الکترونیک خبر داد که بر اساس آن افراد می‌توانند علاوه‌بر ثبت دادخواست، لوایح و دفاعیات خود را بدون مراجعه به دفاتر مذکور، ثبت و ارسال کنند.
همچنین رئیس‌دیوان عالی کل کشور با‌اشاره به برخورد قاطع دستگاه قضایی با احتکارکنندگان اقلام بهداشتی خواستار تعیین مهلت برای افرادی شد که ممکن است کالای مورد نیاز مردم را همچنان در انبار نگه داشته باشند تا با خود اظهاری، هم کالای آنها طبق روال وارد بازار شود و هم از برخورد قانونی و مصادره انبارهای آنها جلوگیری شود.
همچنین حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم پیشنهاد داد زندانیانی که شرایط دریافت مرخصی را نداشته و پیش از این در کارگاه‌های توانمندسازی زندان‌ها مشغول کار تولیدی بوده‌اند، برای تولید ملزومات این روزهای کشور برای مقابله با کرونا، از جمله ماسک، دستکش و لباس سازماندهی شوند که رئیس‌قوه قضائیه به رئیس‌سازمان زندان‌ها دستور داد زمینه‌های اجرای این اقدام را بررسی و در صورت امکان شرایط عملیاتی شدن آن را فراهم کند.
اعضای هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه منصوب شدند
رئیس‌دستگاه قضایی در احکامی جداگانه اعضای هیئت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه را منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در احکام جداگانه‌ای، آیت‌الله عباس کعبی، حجت‌الاسلام‌ علیرضا امینی، حجت‌الاسلام‌ محمد مصدق و غلامعلی صدقی را به عنوان اعضای حقیقی هیئت ‌امنای پژوهشگاه قوه قضائیه منصوب کرد.
طبق اساسنامه این پژوهشگاه، هیئت امنا از سه عضو حقوقی شامل رئیس‌قوه قضائیه به عنوان رئیس‌هیئت امنا، رئیس‌پژوهشگاه قوه قضائیه به عنوان دبیر هیئت امنا و وزیر دادگستری و همچنین چهار عضو حقیقی به پیشنهاد رئیس‌پژوهشگاه و تایید رئیس‌قوه قضائیه تشکیل می‌شود.
]]>
شایعات کرونایی از تیرانا می‌آیند ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ 2020-03-17T10:07:25+01:00 2020-03-17T10:07:25+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/10896 طاهر مهدوی شایعات کرونایی از تیرانا می‌آیند    ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ یک منبع آگاه با تکذیب چند خبر که طی روزهای گذشته در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود، منشأ تولید این اخبار را تیم خبری منافقین مستقر در شهر تیرانا در کشور آلبانی اعلام کرد. به گزارش ایسنا، این منبع آگاه با ‌اشاره به انتشار خبری با عنوان «قرنطینه تهران و اجرای حکومت نظامی توسط سپاه» خاطرنشان کرد: با بررسی‌های «مرکز مقابله با شایعات سایبری» مشخص شد که این خبر کذب بوده و هیچ تصمیمی مبنی


شایعات کرونایی از تیرانا می‌آیند 
  ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
Image result for کانال‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری وابسته به منافقین و سلطنت‌طلبان
یک منبع آگاه با تکذیب چند خبر که طی روزهای گذشته در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود، منشأ تولید این اخبار را تیم خبری منافقین مستقر در شهر تیرانا در کشور آلبانی اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، این منبع آگاه با ‌اشاره به انتشار خبری با عنوان «قرنطینه تهران و اجرای حکومت نظامی توسط سپاه» خاطرنشان کرد: با بررسی‌های «مرکز مقابله با شایعات سایبری» مشخص شد که این خبر کذب بوده و هیچ تصمیمی مبنی بر قرنطینه تهران یا سایر شهرها در ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا اتخاذ نشده است.
وی افزود: شایعه دیگری که توسط مرکز مقابله با شایعات سایبری مورد بررسی قرار گرفت خبری با عنوان «قرار گرفتن ماسک‌های تولیدی کارخانجات بهداشتی در اختیار سپاه و خود داری سپاه از تحویل دادن این اقلام به وزارت بهداشت بود»؛ پس از بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که این ادعا کذب بوده و کلیه تولیدات ماسک کشور در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت قرار می‌گیرد تا از طریق وزارت بهداشت در مراکز مربوطه توزیع شود.
بر اساس گفته‌های این منبع آگاه طی روزهای گذشته حساب‌های کاربری توییتری و کانال‌های تلگرامی وابسته به منافقین مدعی شده‌اند که «قرار است سپاه برای جلوگیری از شورش منافقین در چهارشنبه سوری در کشور اجرای حکومت نظامی کند»؛ با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید که این خبر کذب بوده و هیچ‌گونه طرحی مبنی بر حکومت نظامی در دستور کار نیروهای مسلح نیست.
وی همچنین درباره انتشار مطالبی با عنوان «فرار برخی روحانیون بلند پایه از جمله رئیس‌جمهوری به جزیره کیش» خاطرنشان کرد: طی روزهای گذشته ویدیویی در برخی صفحات اینستاگرامی و کانال‌های تلگرامی داخلی منتشر شد که در آن از فرار برخی روحانیون بلندپایه از جمله رئیس‌جمهوری به جزیره کیش خبر دادند؛ پس از انجام بررسی‌های لازم مشخص شد که این ویدیو برای اولین بار توسط برخی از عناصر وابسته به جریان انحرافی منتشر شده و سپس توسط کانال‌های تلگرامی و حساب‌های کاربری توییتری گروهک تروریستی منافقین به صورت گسترده بازنشر شده است.
بر اساس گزارش روزانه مرکز مقابله با شایعات سایبری، روز یکشنبه خبری در کانال‌های تلگرامی وابسته به سلطنت‌طلبان منتشر شد که طی آن، از «صادرات خفاش به چین توسط هواپیمایی ماهان» خبر می‌داد؛ با بررسی‌های این مرکز مشخص شد که این شایعه کذب بوده و در سال ۹۷ هم تحت عنوان شایعه شکار خفاش و فروش لانه آنها مطالبی منتشر و تکذیب شده است.
بر اساس گزارش این مرکز همچنین طی روزهای گذشته در کانال‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری وابسته به منافقین خبری منتشر شد مبنی بر اینکه «اجساد بیماران کرونایی در قم، به شرط پرداخت ۶۰۰ هزار تومان دفن می‌شود»؛ با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد برخلاف این شایعه که نخستین‌بار توسط یک خبرنگار حاشیه‌ساز داخل کشور منتشر شده، برای تدفین و تحویل قبر، هزینه‌ای از صاحبان اموات دریافت نمی‌شود و هزینه اعلام‌شده درواقع مربوط به هزینه‌های جاری و بیمارستانی مربوط به انتقال اموات است.
در ادامه گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری آمده است: روز یکشنبه کانال‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری وابسته به منافقین و سلطنت‌طلبان به صورت هماهنگ اقدام به انتشار شایعه‌ای درخصوص رزمایش مقابله با جنگ بیولوژیک ارتش کرده و آن را بهانه‌ای برای برخورد با فعالان فضای مجازی منتقد معرفی کردند که با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید که این خبر کذب بوده و ارتش به غیر از فعالیت‌های بهداشتی و درمانی، هیچگونه برنامه عملیاتی در داخل کشور ندارد.
همچنین اخیراً بعضی از کانال‌های تلگرامی داخل کشور (وابسته به بعضی رسانه‌های رسمی) شایعه‌ای درخصوص «شیوع کرونا در پادگان دوکوهه (اندیمشک) و پایگاه چهارم شکاری (دزفول)» مطرح کردند که به‌طور گسترده توسط کانال‌های تلگرامی سلطنت‌طلبان بازنشر شد؛ با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید که این خبر کذب است و تا به حال هیچ موردی از ابتلا به کرونا در این دو پایگاه نظامی مشاهده نشده است.
]]>