تـــوّلــی ( دوست شــنـاســی) « تولی به معنای پذیرش ولایت اولیای الهی با قلب و پیروی از آنها در عمل و نیزدوست داشتن اولیای الهی و دوست داشتن دوستداران آنها است.» « دوست خوب کسی است که آراسته به صفات ایمان واخلاق باشد.» tag:http://dost-1.mihanblog.com 2017-04-25T10:09:43+01:00 mihanblog.com سپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-24T14:24:33+01:00 2017-04-24T14:24:33+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1383 طاهر مهدوی با نگاه بومی و مدیریت انقلابیسپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد  ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶ با نگاه بومی و مدیریت انقلابی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران، بزرگترین پروژه پالایشگاهی جهان به لحاظ وسعت آماده افتتاح است. با افتتاح این پالایشگاه که طی هفته جاری در بندرعباس رقم خواهد خورد کشور به خودکفایی بنزین می‌رسد این در حالی است که طی دولت یازدهم واردات بنزین به کشور 6 برابر شده است.احداث این پالایشگاه گرچه از سال 1385 و با مشارکت دو شرکت خارجی کلید خورد اما با نگاه بومی و مدیریت انقلابی
سپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد
  ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫سپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد‬‎

با نگاه بومی و مدیریت انقلابی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران، بزرگترین پروژه پالایشگاهی جهان به لحاظ وسعت آماده افتتاح است.
با افتتاح این پالایشگاه که طی هفته جاری در بندرعباس رقم خواهد خورد کشور به خودکفایی بنزین می‌رسد این در حالی است که طی دولت یازدهم واردات بنزین به کشور 6 برابر شده است.
احداث این پالایشگاه گرچه از سال 1385 و با مشارکت دو شرکت خارجی کلید خورد اما با تنگ شدن حلقه محاصره اقتصادی بر کشور، شرکت‌های خارجی به یکباره عرصه ساخت این پالایشگاه را خالی کردند؛ از این رو در اواخر سال 89 اجرای آن به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) واگذار گردید و این زمانی بود که طبق برنامه باید پالایشگاه مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت.
قرارگاه خاتم که خود در آن ایام اجرای فاز 13، فازهای 15 و 16 و فازهای 22 و 23 و 24 پارس جنوبی را در دست اجرا داشت به موضوع تهدید میعانات گازی و واردات بنزین کاملاً اشراف داشت و با نیروی انسانی متخصص و متعهد و تجهیزات منحصربه‌فرد خود و نیز تجربیاتی که در شرایط سخت تحریم به دست آورده بود به خوبی می‌دانست که باید با تمام نیرو و در کوتاه‌ترین زمان، این پروژه را به انجام برساند.
 نگاه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به توان درون‌زای کشور و بومی‌سازی دانش فنی در این پروژه باعث شد تا 67 درصد این ابرپروژه توسط مهندسی ایرانی به انجام برسد.
در بخش تأمین کالا نیز بیش از 70 درصد کالاهای مورد نیاز پروژه در داخل کشور تولید شد و این امر گام مهمی در جهت خوداتکایی و ایجاد بارقه امید در بین تولیدکنندگان داخلی بود. همچنین 100 درصد این پروژه در حوزه اجرا توسط نیروهای داخلی انجام شده که در مجموع می‌توان گفت میانگین سهم نیروهای داخلی در سه حوزه مهندسی، تأمین کالا و اجرا در پروژه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس 80 درصد می‌باشد.
به گفته سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در شرایط اوج کار تا 17 هزار نفر به طور مستقیم در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مشغول فعالیت بودند.
سرانجام مشعل فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در 22 اسفندماه 1394 روشن شد و در مهرماه سال 95 نیز تولید در واحد تقطیر فاز نخست این پالایشگاه آغاز گردید.
در حال حاضر نیز محصولاتی چون گازوئیل، نفت سفید و نفتا با کیفیتی مناسب در این پالایشگاه تولید می‌شود و فاز نخست آن آماده رسیدن به رکورد تولید 12 میلیون لیتر بنزین در روز با کیفیت بالاست که این خود گام بلندی در جهت خودکفایی کشور در تولید این محصول و بی‌نیازی از واردات آن می‌باشد.
اگر تولید بنزین کشور را حدود 60 میلیون لیتر در نظر بگیریم، این پالایشگاه با تولید 36 میلیون لیتر بنزین معادل 60 درصد بنزین تولیدی کل پالایشگاه‌های کشور تولید بنزین خواهد داشت و ایران را از واردکننده بنزین به یکی از بزرگترین صادرکنندگان بنزین تبدیل خواهد کرد.
از منظر کیفی، هم در ساخت پالایشگاه و هم در بخش کیفیت فرآورده‌های تولیدی، نتایج آزمایش‌ها و بررسی‌ها نشان‌دهنده کیفیت بالای ساخت و نیز فرآورده‌های این پروژه است که این امر با توجه به معضل آلودگی هوای کلان‌شهرها می‌تواند نوشداروی مؤثری برای آن باشد.  
گفتنی است پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت پالایش ۳۶۰ هزار بشکه میعانات در روز در قالب سه فاز 120 هزار بشکه‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در 25 کیلومتری بندرعباس به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده است.
واردات بنزین طی دولت روحانی 6 برابر شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چندی پیش از واردات 6 برابری بنزین در دولت حسن روحانی خبر داد.حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در طی 8 سال سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت، مصرف بنزین ثابت ماند و سی‌ان‌جی وارد سبد مصرف شد، تاکید کرد: با حفظ کارت سوخت می‌توانیم وابستگی کشور به خارج از مرزها را کاهش دهیم. براساس آمارهای رسمی واردات بنزین از سال 91 تا 95، 6 برابر شده و از روزانه 2 میلیون لیتر در روز به 12 میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است.لازم به یادآوری است که چند روز پیش هم در ادامه رکوردشکنی‌های دولت یازدهم در واردات بنزین، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران از کمبود 15 میلیون لیتر تولید بنزین در کشور خبر داد. ریاحی افزود: میانگین مصرف بنزین در بازه زمانی ٢٥ تا ٣٠ اسفندماه پارسال نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن 5/3 درصد و مصرف غیر نیروگاهی گازوئیل در ١٣ روز نخست امسال حدود 2/12 درصد رشد داشته است.

]]>
2 میلیون زائر دلسوخته با حضور در کاظمین شهادت امام موسی‌کاظم(ع) را گرامی داشتند ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-24T14:23:51+01:00 2017-04-24T14:23:51+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1379 طاهر مهدوی 2 میلیون زائر دلسوخته با حضور در کاظمین شهادت امام موسی‌کاظم(ع) را گرامی داشتند   ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶ حدود دو میلیون زائر که از سراسر عراق و کشورهای اسلامی وارد شهر «کاظمین» شده‌اند، در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) در جوار حرم آن امام همام عزاداری کردند. دیروز شهر کاظمین و در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) شاهد حضور حدود دو میلیون زائر عزادار و دوستدار اهل بیت(ع) بود. عزاداران به طور نمادین، پیکر مطهر امام(ع) را در محل تشییع کردند. در این مراسم، تابوت نمادین با پارچه

2 میلیون زائر دلسوخته با حضور در کاظمین شهادت امام موسی‌کاظم(ع) را گرامی داشتند

   ۰۳ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫2 میلیون زائر دلسوخته با حضور در کاظمین شهادت امام موسی‌کاظم(ع) را گرامی داشتند‬‎
حدود دو میلیون زائر که از سراسر عراق و کشورهای اسلامی وارد شهر «کاظمین» شده‌اند، در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) در جوار حرم آن امام همام عزاداری کردند.
دیروز شهر کاظمین و در سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) شاهد حضور حدود دو میلیون زائر عزادار و دوستدار اهل بیت(ع) بود. عزاداران به طور نمادین، پیکر مطهر امام(ع) را در محل تشییع کردند. در این مراسم، تابوت نمادین با پارچه سبز پوشیده شده و زنجیری نیز به نشانه سال‌های اسارت امام موسی کاظم(ع) در زندان‌های «هارون‌الرشید»، به دور تابوت بسته شده بود.
بر اساس سنت دیرینه‌ای در عراق، مراسم 25 رجب مصادف با سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) بعد از اقامه نماز صبح، با قرائت قرآن و ذکر مصیبت آغاز می‌شود و سپس داستان کامل شهادت امام موسی کاظم(ع) و ظلم و ستم عباسیان بر اهل بیت عصمت و طهارت(ع)‌برای عزاداران قرائت می‌شود. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، شیعیان معمولا با رسیدن داستان کامل شهادت امام موسی کاظم(ع) به مرحله پایانی، به صورت نمادین جنازه امام کاظم(ع) را تشییع می‌کنند، تا پاسخی باشد به اهانتی که آن زمان، حکومت هارون‌الرشید به جنازه امام(ع) روا داشت. همزمان با سالروز شهادت امام موسی‌کاظم(ع)، شیعیان در عراق سالروز شهادت بیش از 1000 زائر شیعه عراق را که در چنین روزی (31 اوت 2005)، بر روی پل «الائمه» در جنوب کاظمین، به دست گروه‌های تروریستی به شهادت رسیدند، گرامی داشتند. مراسم دیروز در کمال آرامش برگزار شد.حضور زائران ایرانی در میان زائران دیگر کشورها، چشمگیر بود.
عملیات در موصل
به گزارش خبرگزاری دانشجو، نیروهای ارتش عراق اما در بخش غربی شهر موصل، عناصر داعش را در مسجد «النوری» به محاصره درآوردند.همچنین به گفته «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی «نینوا»، نیروهای ارتش، محله «الصحه الثانی» در بخش غربی موصل را هم آزاد کردند.بر اساس گزارش‌هایی که از موصل می‌رسد، کار داعش احتمالا به پایان خود نزدیک شده است. اما، این گروه تروریستی هرچه بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد، به همان میزان، از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی بهره می‌برد. به همین خاطر، علی‌رغم اینکه ارتش سلاح‌های سنگین خود را از محله‌های غرب موصل خارج کرده، درگیری میان طرفین، جان 90 غیرنظامی را گرفت، که البته هواپیماهای ائتلاف آمریکایی هم در این میان، مقصر هستند و جانب احتیاط را رعایت نمی‌کنند.تروریست‌های داعش علاوه بر استفاده از سپر انسانی، از گلوله‌های حاوی گاز‌های شیمیایی نیز استفاده می‌کنند. به گزارش فارس، یک منبع نظامی عراق اعلام کرده، تروریست‌ها عصر روز شنبه در محله «الثوره» واقع در بخش غربی موصل، علیه نیروهای عراقی از گلوله‌های حاوی گاز «خردل» استفاده کردند که مرگ شش نفر و جراحت 12 تن دیگر را به دنبال داشت. بیش از 30 منزل مسکونی نیز در این محله منهدم شد و شمار زیادی کشته و زخمی در زیر آوار قرار دارند.منابع غربی هم دیروز از استان «الانبار» در غرب عراق خبر دادند، هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی با بمباران سه موضع داعش، 21 تکفیری را کشتند. این مواضع در شهر اشغالی «راوه» قرار داشت. این شهر از اواسط سال 2014 تاکنون تحت اشغال داعش است.
]]>
آیت الله جوادی آملی :ویژگی جامعه بهشت‌گونه از دیدگاه امام کاظم (ع)(خوان حکمت) ۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-22T23:47:50+01:00 2017-04-22T23:47:50+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1378 طاهر مهدوی ویژگی جامعه بهشت‌گونه از دیدگاه امام کاظم وجود مبارك امام كاظم(ع) به هشام‌بن‌حكم طبق آن سفارش معروفی كه دارد، می‌فرماید هشام! خدای سبحان اهل عقل را در قرآن كریم بشارت داد، به این صورت كه در سوره مباركه زمر آیه هفده و هجده فرمود: (فَبَشِّرْ عِبَادِ * الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ)(1) خداوند در قرآن، مؤمنان را به بهشت بشارت می‌دهد، بهشت جای امنیت و امانت است، نه كسی بیراهه می‌رود نه راه كسی را می‌بندد، نه حادثه‌ای رخ می‌دهد كه انسان مسلوب‌الامنیه ب

ویژگی جامعه بهشت‌گونه از دیدگاه امام کاظم

Image result for ‫آیت الله جوادی آملی‬‎

وجود مبارك امام كاظم(ع) به هشام‌بن‌حكم طبق آن سفارش معروفی كه دارد، می‌فرماید هشام! خدای سبحان اهل عقل را در قرآن كریم بشارت داد، به این صورت كه در سوره مباركه زمر آیه هفده و هجده فرمود: (فَبَشِّرْ عِبَادِ * الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ)(1) خداوند در قرآن، مؤمنان را به بهشت بشارت می‌دهد، بهشت جای امنیت و امانت است، نه كسی بیراهه می‌رود نه راه كسی را می‌بندد، نه حادثه‌ای رخ می‌دهد كه انسان مسلوب‌الامنیه بشود؛ چنین چیزی به نام بهشت است. خداوند، مؤمنان را به بهشت بشارت داد، انبیا مبشّران بهشتند؛ در قبال تبشیر، انذار است و آنان را از جهنم خدا می‌ترسانند. پس یك بشیر داریم و یك نذیر كه بشیر و نذیر راجع به بهشت و جهنم سخن می‌گویند.
بهشت اجتماعی در سایه عقلانیت و اخلاق
 در دنیا، داشتن عقلانیّت و تمدّن اسلامی و اخلاق اسلامی یك بهشت اجتماعی و فرهنگی است كه جامعه در آن راحت است، دین همان‌طوری كه مردم را به بهشت بشارت می‌دهد، به درست فهمیدن، به درست عمل كردن، به درست تدبیر كردن، به درست مدیریت كردن هم بشارت می‌دهد. آن جامعه‌ای بهشت‌گونه است كه كسی بیكار و بی‌عار و فقیر و مفلوك نباشد. فرمود هشام‌بن‌حكم! خدا اهل عقل را و اهل فهم را بشارت داد، معلوم می‌شود كسی كه در مجلسی می‌نشیند كه در آن مجلس، سخن از فهم و عقلانیّت است، آن یك محفل بهشت‌گونه است فرمود: (فَبَشِّرْ عِبَادِ)، سپس فرمود: (الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ) بعد فرمود اینها (أُولُوا الْأَلْبَابِ) هستند.
از این تبشیر، وجود مبارك امام كاظم(ع) مطالب فراوانی را استفاده می‌كند، بخش وسیعی از این حدیث نورانی، شرح همین جمله است، بعد آیاتی كه مربوط به عقل و درایت و حكمت و قلب است را ذكر می‌كند؛ بعد از اینكه آیه مربوط به قلب را ذكر كرد كه فرمود این ذكر است (لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ)، فرمود قلب یعنی عقل؛(2) یعنی قلب در لسان قرآن كریم همین عقلی است كه «عُبد به الرحمن و اكتسب به الجنان»؛(3) یعنی آن نیرویی كه انسان بتواند با آن، خدا را عبادت كند و در آینده بعد از مرگ وارد بهشتِ سعادت بشود.
 از وجود مبارك پیغمبر(ص) نقل شد كه: «بادروا الی ریاض الجنّهًْ» فرمود بروید در باغ‌های بهشت، عرض كردند «و ما ریاض الجنّهًْ» فرمود: «حلق الذكر»(4) عرض كردند باغ بهشت كجاست كه ما با شتاب به طرف آن برویم؟ فرمود مجلس علم. مجلس علم، مجلس عقل، مجلس فهم و درایت كه انسان را به معارف الهی آگاه كند، محفل‌هایی كه یاد خدا، نام خدا، نام اهل بیت، نام قرآن مطرح است، آن محفل، باغ بهشت است؛ را بنابراین جامعه وقتی سعادتمند است، مردم جامعه وقتی در رفاه‌ا‌ند كه بهشت‌گونه زندگی كنند، آنگاه وجود مبارك امام كاظم شرح داد كه چگونه انسان وارد بهشت می‌شود، چه چیزی انسان را بهشتی می‌كند، نمونه‌هایی را هم ذكر فرمود؛ فرمود: «لكلّ شیء مطیّهًْ و مطیهًْ العاقل التواضع»(5) بالأخره انسان مسافر است، این انسانِ مسافر، ره‌توشه و زادی دارد و راحله‌ای، آن كسی كه پیاده می‌رود دیرتر به مقصد می‌رسد، آن‌كه سواره می‌رود زودتر به مقصد می‌رسید، مطیّه آن مركب راهوار است. فرمود در این سفر تكاملی، شما یک مركب راهوار می‌خواهید، مركب راهوار یك انسان خردمند، تواضع است؛ خودبینی، مغرور بودن، خودخواهی، هوامداری، هوس‌مداری بدترین مركب چموش است كه انسان را به زمین می‌زند. پس آغاز سخنان حضرت در این رساله این است كه خدا بشارت داد؛ یك وقت است كه خدا امر می‌كند، در دین به ما امر كردند، فرمودند عالِم بشوید‌: «طلب العلم فریضهًْ»(6) این دستورها، این ترغیب‌ها، این امرها یك پیام دارد؛ یك وقت به ما می‌گویند به شما بشارت می‌دهیم و خدا بشارت داد به اهل فهم و عقل و درایت، همان‌طوری كه به بهشت بشارت می‌دهد. اگر مبشّر به بهشت، انبیا هستند، همان انبیا ما را به مجلس علم دعوت كردند، گفتند بشارت باد به كسی كه محافل علمی را درك می‌كند، سخنان علمی را می‌شنود، قدرت انتخاب دارد و بهترینش را برمی‌گزیند. اولاً او حرف‌های باطل را اصلاً گوش نمی‌دهد فقط سخنان خوب را گوش می‌دهد ثانیاً در بین خوب‌ها، خوبترین را انتخاب می‌كند (فَبَشِّرْ عِبَادِ* الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ) این‌چنین نیست كه هر حرفی را گوش بدهند،همه حرف‌های خوب و حق را گوش می‌دهند، آن قدرت تشخیص را دارند كه چه چیزی حق است و چه چیزی باطل، چه چیزی صدق است و چه چیزی کذب، چه چیزی خیر است و چه چیزی شرّ، چه چیزی حسن است و چه چیزی قبیح، اینها را می‌شناسند، خوب‌ها را انتخاب می‌كنند، در بین خوب آن خوب‌ترین را می‌پذیرند.
وجود مبارك امام كاظم(ع) با شمارش جنود عقل و جهل، سعی كرد جامعه را به عقلانیّت برساند؛ جامعه‌ای كه به عقلانیت رسید همان جامعه، متخلّق است،جامعه اخلاقی جامعه‌ای است كه در بین امور هشتگانه،آن چهار قسمش محقَّق باشد یعنی در بین حق و باطل، حق‌گرا باشد؛ در بین صدق و كذب، صدق‌گرا باشد؛ در بین حَسن و قبیح، حُسن‌گرا باشد؛ در بین خیر و شر، خیرمدار باشد؛ چنین جامعه‌ای جامعه متخلّق است، آن وقت هم خودش راحت است هم دیگران.
جبران شدن سریع بخشش و سخاوت
 اگر وجود مبارك امام كاظم(ع) فرمود: «مَن أیقَنَ بالخَلَف جادَ بالعطیّهًْ» به ما فرمود یكی از مراحل عقل آن است كه انسان نه تنها دستش به مال حرام دراز نشود بلكه آنچه از راه حلال فراهم كرده است،اگر در راه خدای سبحان مصرف بكند یقیناً پاداش خوبی می‌گیرد. این بیان، هم از وجود مبارك امیرمؤمنان(ع)،هم از وجود مبارك امام صادق(ع)، هم از وجود مبارك امام كاظم(ع) و هم از وجود مبارك امام جواد(ع) رسیده است كه :«مَنْ أَیْقَنَ بِالْخَلَفِ جَادَ بِالعَطِیَّهًْ»(7)، فرمود اگر خدا به شما نعمتی داد خواه نعمت علمی، خواه نعمت مالی، خواه نعمت جاه، خواه نعمت قدرت، نعمتی به شما داد كه بتوانید با این نعمت، باری را از دوش فرد یا جامعه بردارید، مضایقه نكنید یقین داشته باشید كه خدای سبحان جایگزین این را تأمین می‌كند.
بیان این حدیث شریف این است كه اگر كسی كمكی به فرد یا جامعه كرد حالا یا كمك مالی یا كمك علمی، اگر مثلاً مالی را به دیگری داد، این نظیر سنگی نیست كه از یك گوشه بیابان بِكَند به دیگری بدهد؛چون می‌دانید اگر سنگی را انسان از بیابانی بگیرد به دیگری بدهد جای آن سنگ، خالی است و مدت‌ها طول می‌كشد تا پر بشود. فرمود خدمت كردن به فرد و جامعه از این قبیل نیست،اگر رودخانه سیال و روانی باشد و شما یك لیتر آب از این رودخانه بردارید، این بلافاصله جایش پر می‌شود، خلف یعنی جاپركنِ آن مال از دست رفته، یقینی و فوری است. اگر كسی یقین داشته باشد مالی را كه در راه خدا داد خلف آن را خدا همان لحظه پر می‌كند ـ حالا تا به او برسد ممكن است طول بكشد یا تا او بفهمد ممكن است طول بكشد، ولی جایش همان وقت پر می‌شود ـ در بخشش، جود و سخا را فراموش نمی‌كند. غرض آن است كه خیری كه انسان به دیگری می‌رساند، نظیر آن است كه یك ظرف آب از یك رودخانه روان بردارد كه فوراً جایش پر می‌شود.اگر این بیان نورانی در فضای جامعه ما عملی بشود هر كدام ما مشكل دیگری را به اندازه توان خود حل كنیم و باور كنیم كه چیزی از ما كم نمی‌شود، این جامعه می‌شود بهشت‌گونه، وجامعه اخلاقی به منزله بهشت است.
بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از دانشجویان و طلاب، قم؛16 /3 / 1392. 
مرکز اطلاع رسانی اسرا

1. الكافی، ج1، ص13؛ تحف‌العقول، ص383.          2. الکافی، ج1، ص16؛ تحف‌العقول، ص385.            3. الكافی، ج1، ص11.           4. من لا یحضره الفقیه، ج4، ص409.
5. تحف‌العقول، ص386، در كافی، ج1، ص16 به جای «مطیهًْ العاقل»، «مطیهًْ العقل» آمده است.         6. الكافی، ج1، ص30؛ مصباح الشریعه، صص13 و 22.
7 نهج‌البلاغه، حكمت 138.
]]>
دولت تکریم یا دولت تحقیر؟ ۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-22T23:35:27+01:00 2017-04-22T23:35:27+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1377 طاهر مهدوی دولت تکریم یا دولت تحقیر؟ ۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 1- فروردین و اردیبهشت دو سال پیش چه هنگامه و هیجانی برقرار بود. تازه بیانیه (توافق) لوزان منتشر شده بود و گروهی به سودای اینکه رونق اقتصادی در راه است، در برخی خیابان‌های بالای شهر - همان جا که برخی مدیران ارشد دولتی خانه دارند - جشن گرفته بودند. یکی دلار را با اسکناس هزار تومانی و دیگری با اسکناس 500 تومانی مقایسه می‌کرد؛ حاکی از اینکه ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم چه قدر بالا خواهد رفت. سه ماه بعد (23 تیر 94) توافق هسته‌ای به سرانجا

دولت تکریم یا دولت تحقیر؟

۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫محمد ایمانی‬‎

1- فروردین و اردیبهشت دو سال پیش چه هنگامه و هیجانی برقرار بود. تازه بیانیه (توافق) لوزان منتشر شده بود و گروهی به سودای اینکه رونق اقتصادی در راه است، در برخی خیابان‌های بالای شهر - همان جا که برخی مدیران ارشد دولتی خانه دارند - جشن گرفته بودند. یکی دلار را با اسکناس هزار تومانی و دیگری با اسکناس 500 تومانی مقایسه می‌کرد؛ حاکی از اینکه ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم چه قدر بالا خواهد رفت. سه ماه بعد (23 تیر 94) توافق هسته‌ای به سرانجام رسید و رئیس‌جمهور با هیجان و افتخار اعلام کرد همه تحریم‌های بانکی و مالی و موشکی و نظامی بالمّره در روز اجرای توافق لغو خواهد شد. در آن ایام روزنامه‌هایی بودند که نیمه تای بالای خود را به عکس‌هایی از وزیر خارجه اختصاص ‌دادند و کلاه دوره قاجاری، بر سر او ‌گذاشتند و تیتر ‌زدند: «ایران فردا؛ امیرکبیر عصر ما». یا دو عکس از ظریف و جلیلی گذاشتند درباره لغو تحریم‌ها و از قول اولی زدند (لغو) می‌شود و دومی که پیش‌بینی کرد (لغو) نمی‌شود. هرچه بود در آن روزگار، وزیرخارجه روی بورس بود، برخلاف ماه‌های اخیر که از وی و معاونان فعالش در مذاکرات، کمتر خبری می‌بینیم و می‌شنویم.
2- برجام در همین 14 ماه شروع اجرای تعهدات آمریکا و غرب آن‌قدر نقض شد که انگار پادری کریدورهای سیاسی است و اصالتا برای زیرپا انداختن بافته شده است. آن قدر نقض شد که صدای آقای ظریف هم درآمد. صفحه کلید (کیبورد) را باز کرد و رگبار واژه‌ها را به سمت آمریکا گرفت. «خواهیم دید که آیا آمریکا آماده پایبندی به متن برجام است یا نه، چه رسد به روح آن. تاکنون که از هر دو سرپیچی کرده است. باز هم باید از ماژیکم برای مشخص کردن متن استفاده کنم؟». از وزارت خارجه «سوغات پیچ» برجام، فقط همین مقدار رمق باقی مانده است؛ توئیت و توئیت‌بازی! تصور ‌کنیم آقای ظریف وزیرخارجه نبود و در خانه خود نشسته بود و دوره بازنشستگی‌اش را می‌گذراند. آیا توفیری می‌کرد؟ می‌شد وزیرخارجه نبود و این توئیت را از خانه یا هتل هم فرستاد. به کسی و جایی هم برنمی‌خورد. تازه اکنون فصل انتخابات در ایران است و آمریکایی‌ها در دولت و کنگره، بارها به صراحت گفته‌اند نگرانند که تشدید تحریم‌ها (نقض توافق با بهانه یا بی‌بهانه) بر سرنوشت دولت روحانی تأثیر منفی بگذارد. احتمالا بعد از انتخابات، برجام را آب‌کش می‌کنند، اگر دولت فعلی سرکار باشد.
3- دو سال پس از هیجان و جشن کذایی، وقتی از توافق برجام - تنها پروژه مهم دولت- سخن می‌گوییم، گویا فقط از خاطره و تاریخ منقضی سخن می‌گوییم. انگار نه انگار که این شق‌القمر قرار بوده تا 15 سال برقرار بماند، روزانه 170میلیون دلار (ماهانه 5 میلیارد، سالانه 60 میلیارد دلار) عایدی برای کشور داشته باشد، به اقتصاد و کسب و کار رونق بدهد، اشتغال ایجاد کند، و مردم را از شندرغاز یارانه بی‌نیاز سازد. اخبار از تشدید بیکاری و تعطیلی کارخانه‌ها و 3 برابر شدن بدهی‌ها و مخارج دولت، افزایش نقدینگی تورم‌زا، کمیابی منابع سرمایه‌گذاری برای احیای تولید، آشفته‌ حالی بورس و... حکایت می‌کند. اما دیگر کسی صلاح نمی‌بیند فلاش بک بزند و یکایک ویدئوهای مربوط به وعده‌های دولتمردان درباره لغو تحریم‌های اصلی و رونق و گشایش اقتصادی را مرور کند و پاسخ دهد که چرا به مردم آدرس سراب دادند؟ اما از آن سو می‌شنوید که ریچارد نفیو (عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکا و معمار تحریم‌های ضد ایرانی) می‌گوید «تیم ایرانی از اینکه همه تحریم‌ها لغو نمی‌شوند آگاه بودند. برجام، حق و توانایی تحریم را از ما سلب نمی‌کند». و ایلان گلدنبرگ از مقامات دولت اوباما در فارین پالیسی تصریح می‌کند «ایران از سرعت کاهش تحریم‌ها ناراضی است. بخش زیادی از این موضوع تقصیر دولت ایران است نه ما؛ چرا که پرزیدنت روحانی، توافق را با غُلُو درباره مزایای اقتصادی آن به عموم مردم فروخت».
4- دو هفته پیش وقتی سنای آمریکا بررسی طرح تحریم‌های جدید را به تعویق انداخت، باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی از علت ماجرا رمزگشایی کرد و گفت «پیش‌نویس تحریم جدید، قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران رسما وارد چرخه قانون‌گذاری نخواهد شد. علت، نگرانی اروپا از تأثیر تشدید تحریم‌ها بر سرنوشت میانه‌روها در انتخابات است». او نمی‌گوید نشان‌ شده‌های ما در ایران چنان محترم هستند که به خاطر آنها، مردم ایران را تحریم نمی‌کنیم. بلکه تصریح می‌کند تحریم‌ها را به خاطر احتمال به خطر افتادن سرنوشت این طیف، به بعد از انتخابات موکول می‌کنیم. مفهوم این قبیل سخنان که از زبان وزیرخارجه آمریکا و رئیس سابق سازمان سیا نیز عنوان شد، این است که آمریکا به بقای جریان منفعل در برابر غرب، برای ترساندن مردم ایران و باج‌خواهی‌های جدید نیاز دارد. آنها در حقیقت نقطه امید و اتکای غرب هستند چون اولویت‌شان، تنش‌زدایی به هر قیمت و فاکتور کردن آن برای مردم ایران ذیل ادعای «دور کردن شبح جنگ» است نه مقاومت و تهدیدزدایی. آمریکایی‌ها دولتی را در ایران می‌پسندند که هر گستاخی و تعرضی دید، صدا به اعتراض بلند نکند؛  با یک تشر، پرتاب ماهواره را متوقف کند، هر چند که در لفظ می‌گوید ما برای ساخت موشک و هواپیما از کسی اجازه نمی‌گیریم.
5- اگر کسی سند می‌خواهد، اظهارات وزیر خارجه فرانسه در مهمانی شام سفارت این کشور با حضور تجار فرانسوی در تهران که بهمن 95 اتفاق افتاد. مقارن این سفر، ناوهای فرانسوی به همراه آمریکا و انگلیس و برخی کشورهای دیگر  در خلیج‌فارس مانور نظامی برگزار می‌کردند. تجار فرانسوی با اظهار نگرانی پرسیدند آیا این مانور نظامی بر روابط ما تأثیر نمی‌گذارد. ژان مارک آیرو در پاسخ گفت؛ «خیر بنده هیچ نگرانی ندارم. مقامات ایرانی در هیچ یک از جلسات مقدماتی و برنامه‌ریزی برای سفر در تهران و پاریس،  به این مانور معترض نشدند. دولت ایران به این سفرها احتیاج دارد و مطمئنم که هیچ اعتراضی در جلسات فردا هم نخواهیم شنید»!
6- اما فقط خارجی‌ها نیستند که به دیده تحقیر می‌نگرند. گویا کسانی در درون دولت نیز بی‌میل نیستند که تصویر تحقیر و حقارت را به خارج و داخل پمپاژ کنند تا عفریته‌ای مانند وندی شرمن را سر وجد بیاورند. لطفا کلمات تحلیل وقیح و موهن سایت وابسته به معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد را با دقت تمام مرور کنید که چند روز پس از ماجرای مشکوک و شرم‌آور توزیع سبد کالا 19) بهمن (91 نوشت؛ «جایزه بهترین کارگردانی برای حسن روحانی؛  در حاشیه چگونگی توزیع کالاهای اساسی... توزیع سبدکالا به مردم با شیوه‌ای که انجام شد، نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقا همین اتفاق - ازدحام، دعوا و مرافعه و احیانا  له شدن در زیر دست و پا - را پیش‌بینی می‌کرد و اصلا آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت ]!![ به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود ]به تعبیر رادیو فرانسه، دولت روحانی قیافه فروشنده بدهکار و مشتاق معامله بر سر حقوق ملی را به خود گرفته بود[. نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است «شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها، تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است». به هر حال این دقیقا همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم داشته است، این که تحریم‌ها بر روی مردم ایران تاثیر مستقیم و انکارناپذیر داشته؛ این که اوضاع اقتصادی مردم ایران نه تنها رو به راه نیست بلکه حاضرند برای چند عدد مرغ و چند کیلو برنج با یکدیگر درگیر شوند... درست است که روش توزیع سبد کالا چندان مناسب نبود، اما اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن شدند، می‌ارزید»!!
7- فقط از یک آدم بی‌عقل برمی‌آید. به قول آقای روحانی «فقط یک آدم بی‌عقل می‌تواند بگوید مشکلات را در 100 روز حل می‌کنم». شما تصور می‌کنید ایراد این عبارت چه بود که متولیان سایت رسمی دولت، مجبور به ممیزی و حذف آن از متن سخنان اخیر رئیس‌جمهور شدند؟ آیا انکار وعده 100 روزه تحول اقتصادی، ناپسندیده‌تر بود یا اصل آن وعده پرهیجان در وعده‌های تبلیغاتی 4 سال پیش؟! چرا حقوق‌های نجومی در روز روشن انکار می‌شد؟ چرا وعده‌هایی مانند لغو همه تحریم‌ها، رونق اقتصادی بی‌نیاز کننده مردم از دریافت یارانه، حل همه مشکلات (بیکاری و رکود و سرمایه‌گذاری و آلودگی هوا و آب خوردن مردم) پس از لغو تحریم‌ها و...، یکی پس از دیگری نقض و انکار شد؟ و چگونه می‌توان به وعده‌های جدید اعتماد کرد؟ سیره و سیاست امیر مؤمنان(ع) در کجای عرض و طول دیوان‌سالاری دولت «برجام و دیگر هیچ» گم شده که برخلاف فرمان او (نامه به حارث همدانی) عمل می‌کنند؟ «بپرهیز از هر عملی که در پنهان انجام شود و در علن از آن شرمنده شوند. و حذر کن از کاری که هرگاه درباره آن از صاحبش پرسند، انکار کند یا مجبور به عذرخواهی شود». (نامه 69 نهج‌البلاغه).
8- می‌شد اتاقی به برخی دولتمردان توئیتر باز و تلگرام باز نظیر آقای مشاور یا آقای معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور و یا برخی وزرا سپرد که جملگی در آن مشغول کامنت‌بازی و توئیت‌گذاری باشند؛ اما امور مردم با رویکرد تفننی و مجازی و تبلیغاتی نمی‌گردد. کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند مدیریت انقلابی، بانشاط و پرتلاش و مؤمن به ظرفیت‌های انقلاب و توانمندی‌های مردم خویش است. به تعبیر رهبر انقلاب «هر جا مدیریت انقلابی فعال و پرتحرک داشتیم، کار پیش رفته است، هر جا مدیریت ضعیف، کم‌جان، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها یا متوقف مانده یا انحراف پیدا کرده است». نیروهای مؤمن و انقلابی می‌توانند با عبور از اختلاف سلیقه‌ها و اولویت بخشیدن به موضوع بازگرداندن لکوموتیو دولت به ریل انقلاب، پویش پیشرفت و عدالت و عزت و کرامت را تبدیل به موج اجتماعی کنند. چهار هفته فرصت کمی نیست برای راه‌اندازی مطالبه اجتماعی «دولت عزت و اقتدار و اقدام و عمل ملی».

محمد ایمانی
]]>
آزادسازی 4000 کیلومترمربع از موصل ظرف کمتر از 6 ماه ۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-22T23:34:50+01:00 2017-04-22T23:34:50+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1376 طاهر مهدوی منابع رسمی خبر دادندآزادسازی 4000 کیلومترمربع از موصل ظرف کمتر از 6 ماه   ۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶ وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، نیروهای عراقی موفق شدند 4000 کیلومترمربع از شهر موصل را از اشغال گروه تروریستی «داعش» خارج کنند. وزارت خارجه آمریکا طی گزارشی، اعلام کرد: بیش از 4000 کیلومتر(مربع) از شهر موصل از آغاز عملیات تاکنون، با عزم و اراده نیروهای عراقی آزاد شده است.عملیات آزادسازی استان نینوا و شهر موصل 26 مهر 1395 با فرمان «حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق آغاز شده است. تاکنون
منابع رسمی خبر دادند
آزادسازی 4000 کیلومترمربع از موصل ظرف کمتر از 6 ماه  
۰۲ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آزادسازی 4000 کیلومترمربع از موصل ظرف کمتر از 6 ماه‬‎

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، نیروهای عراقی موفق شدند 4000 کیلومترمربع از شهر موصل را از اشغال گروه تروریستی «داعش» خارج کنند.
وزارت خارجه آمریکا طی گزارشی، اعلام کرد: بیش از 4000 کیلومتر(مربع) از شهر موصل از آغاز عملیات تاکنون، با عزم و اراده نیروهای عراقی آزاد شده است.
عملیات آزادسازی استان نینوا و شهر موصل 26 مهر 1395 با فرمان «حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق آغاز شده است. تاکنون کل بخش شرقی و 70 درصد بخش غربی موصل به دست نیروهای دولتی افتاده است.
اردوغان، حامی تروریسم
به گزارش تسنیم، «هادی عامری» دبیرکل سازمان «بدر» و از فرماندهان بسیج مردمی عراق اما، در واکنش به اظهارات اخیر «رجب طیب اردوغان» که بسیج مردمی عراق را یک گروه تروریستی خوانده بود، اظهار داشت: «اردوغان همچنان برجسته‌ترین حامی گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه است.»
وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» افزود: «اظهارات اخیر اردوغان علیه بسیج مردمی، تلاش وی برای سرپوش گذاشتن بر حمایت خود از گروه‌های تروریستی است.»
عامری در ادامه گفت: «اگر مبادلات بازرگانی را با ترکیه قطع کنیم، اردوغان خودش برای عذرخواهی از ملت عراق، (به بغداد) خواهد آمد.» دبیرکل سازمان بدر عراق تاکید کرد که اصرار ترکیه برای باقی ماندن در اردوگاه «بعشیقه» استان نینوا، با وجود پاکسازی این منطقه از لوث داعش، نشان‌دهنده این است که آنها به خاک عراق چشم طمع دارند.
عامری با وعده ادامه مبارزه علیه داعش تا بیرون راندن آن از تمام مناطق عراق گفت: «ما حتی در آزادسازی سوریه نیز شرکت خواهیم کرد.»
«شیخ قیس خزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل‌الحق» نیز در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «عملیات آزادسازی «تل عفر»، واکنش عملی ما به اظهارات اردوغان خواهد بود.»
هم‌اکنون «تل عفر» در غرب موصل در محاصره نیروهای بسیج مردمی قرار دارد.
«سعد الحدیثی» سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق هم به فارس گفت: «اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه تجاوز به حاکمیت عراق و دخالت در امور داخلی این کشور است.»
خبر دیگر از عراق اینکه، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه خودمختار عراق، از رسانه‌ها و مطبوعات این منطقه خواست، برای جدایی منطقه کردستان عراق از خاک عراق تبلیغ کنند!

]]>
تشییع پیکرهای مطهر 10 شهید مدافع حرم در قم و مشهد ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T23:48:34+01:00 2017-04-21T23:48:34+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1373 طاهر مهدوی تشییع پیکرهای مطهر 10 شهید مدافع حرم در قم و مشهد   ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ پیکرهای مطهر 10 تن از شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) با حضور قشرهای مختلف مردم شهیدپرور قم و مشهد تشییع و به خاک سپرده شدند. به گزارش ایرنا، پیکرهای مطهر هفت تن از مدافعان حرم که به دست تکفیری‌ها به شهادت رسیدند از مسجد امام حسن عسکری(ع) قم به سمت حرم حضرت معصومه(س) بر روی دوش قشرهای مختلف مردم متدین این شهر تشییع شد.در این مراسم که فرماندهان نظامی، انتظامی و پرسنل نیروهای مسلح، فضلا، کسبه و قشرهای مختلف مردم ا تشییع پیکرهای مطهر 10 شهید مدافع حرم در قم و مشهد

  ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫تشییع پیکرهای مطهر 10 شهید مدافع حرم در قم و مشهد‬‎Image result for ‫تشییع پیکرهای مطهر 10 شهید مدافع حرم در قم و مشهد‬‎
پیکرهای مطهر 10 تن از شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) با حضور قشرهای مختلف مردم شهیدپرور قم و مشهد تشییع و به خاک سپرده شدند.
به گزارش ایرنا، پیکرهای مطهر هفت تن از مدافعان حرم که به دست تکفیری‌ها به شهادت رسیدند از مسجد امام حسن عسکری(ع) قم به سمت حرم حضرت معصومه(س) بر روی دوش قشرهای مختلف مردم متدین این شهر تشییع شد.در این مراسم که فرماندهان نظامی، انتظامی و پرسنل نیروهای مسلح، فضلا، کسبه و قشرهای مختلف مردم استان قم، حضور داشتند، پیکرهای مطهر این شهیدان پس از طواف بر گرداگرد مضجع شریف حضرت معصومه(س) و اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی متولی آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) در قطعه شهدای مدافع حرم در بهشت معصومه قم در کنار همرزمانشان به خاک سپرده شدند.
همچنین پیکرهای پاک سه شهید مدافع حرم حضرت زینب‌(س) روز پنجشنبه در مشهد تشییع و به خاک سپرده شد.
پیکر مطهر شهیدان سید باقر موسوی، رضا اخلاقی و ظاهر عاشوری از مهدیه مشهد تا حرم مطهر حضرت امام رضا‌(ع) تشییع و پس از طواف در مضجع منور رضوی در قطعه 15 گلزار شهدای بهشت رضا(ع) مشهد به خاک سپرده شد.
شهیدان موسوی و عاشوری به ترتیب در سال‌های 93 و 94 توسط نیروهای تکفیری در سوریه به شهادت رسیدند و شهید اخلاقی نیز به عنوان دومین شهید خانواده و برادر شهید دفاع مقدس مهدی اخلاقی در ماه جاری در جبهه سوریه به شهادت رسید.
]]>
مناظره زنده نیاز مردم برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T23:47:25+01:00 2017-04-21T23:47:25+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1372 طاهر مهدوی مناظره زنده نیاز مردم برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده  ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶  با تایید صلاحیت 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تبلیغات انتخاباتی به صورت رسمی آغاز شد، در حالی که انتظار می‌رفت مناظره‌های انتخاباتی به عنوان تنها راه مستقیم مردم برای رسیدن به نامزد اصلح همانند دوره‌های گذشته از صدا و سیما پخش شود عصر پنجشنبه اعلام شد که بر اساس تصمیم اتخاذ شده در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری این مناظره‌ها به صورت غیر زنده و ضبط شده پخش خواهد شد!به گز مناظره زنده نیاز مردم برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده 

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پخش زنده یا مرده ؟!(یادداشت روز)‬‎
 
با تایید صلاحیت 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تبلیغات انتخاباتی به صورت رسمی آغاز شد، در حالی که انتظار می‌رفت مناظره‌های انتخاباتی به عنوان تنها راه مستقیم مردم برای رسیدن به نامزد اصلح همانند دوره‌های گذشته از صدا و سیما پخش شود عصر پنجشنبه اعلام شد که بر اساس تصمیم اتخاذ شده در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری این مناظره‌ها به صورت غیر زنده و ضبط شده پخش خواهد شد!
به گزارش خبرگزاری‌ها‌، شورای نگهبان پنجشنبه شب اسامی 6 نامزدی را که از سوی این شورا برای انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده‌اند، به وزارت کشور اعلام کرد.
ستاد انتخابات کشور نیز با صدور اطلاعیه شماره هشت، 6 نامزد احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری را معرفی کرد.
در این اطلاعیه آمده است‌: در اجرای ماده 60 قانون انتخابات ریاست جمهوری، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته به این ترتیب است:
1- سید مصطفی آقا میرسلیم فرزند سیدجلال
2- اسحاق جهانگیری کوه شایی فرزند حسن
3- حسن روحانی فرزند اسدالله
4- سید ابراهیم رئیسی ساداتی فرزند سعید
5- محمدباقر قالیباف فرزند حسین
6- سید مصطفی هاشمی طبا فرزند سید ابوالقاسم
در بخش دیگری از این اطلاعیه تصریح شده است‌: ضمناً به استناد ماده 66 قانون یاد شده، فعالیت‌های انتخاباتی نامزدها از تاریخ انتشار آگهی رسماً آغاز و 24 ساعت قبل از شروع اخذ رأی در ساعت 8 صبح روز پنجشنبه مورخ 28 اردیبهشت 96 خاتمه می‌پذیرد.
در پایان این اطلاعیه تاکید شده است‌: ان‌شاءالله نامزدهای محترم با الزام و احترام به قانون و نصب‌العین قرار دادن اخلاق‌مداری و مصالح کشور و مردم و با هدف برگزاری انتخاباتی باشکوه و در شأن و تراز ملت رشید ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سهم و نقش خود را در برگزاری حماسه جشن بزرگ ملی در روز جمعه 29 اردیبهشت 96 به خوبی ایفا خواهند کرد و مردم هوشیار و آگاه میهن اسلامی در اقصی نقاط کشور با حضور پرتعداد و گسترده پای صندوق‌های اخذ رأی بار دیگر جهان را مبهوت عظمت و بزرگی خویش خواهند کرد.
آغاز تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری
تبلیغات کاندیدا‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از اعلام اسامی آنها توسط وزارت کشور رسما آغاز شده و تا 24 ساعت قبل از روز انتخابات ادامه دارد.
علی‌اصغر احمدی رئیس ‌ستاد انتخابات کشور در ارتباط مستقیم با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار داشت: طبق ماده 66 قانون انتخابات، فعالیت انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده، رسما آغاز می‌شود.
وی افزود: از هم اکنون آغاز تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در چهارچوب قانون بلامانع است.
احمدی تصریح کرد: فرصت تبلیغات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تا 24 ساعت قبل از انتخابات یعنی 28 اردیبهشت ماه است.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت سال جاری برگزار می‌شود.
جلسه شورای نگهبان در قم و توضیحات کدخدایی
جلسه شورای نگهبان روز پنجشنبه برای بررسی صلاحیت نامزدها در شهر مقدس قم برگزار شد.
کدخدایی سخنگوی شورا در این زمینه در صفحه شخصی خود نوشت: جلسه شورای نگهبان در قم تشکیل می‌شود. تشکیل جلسات این شورا و یا جلسات فقهای محترم در قم به دلیل حضور اغلب آنها در این شهر، امری رایج است. علاوه اینکه همزمانی تشکیل برخی کمیسیون‌های مجلس خبرگان مانع حضور فقهای معظم عضو این کمیسیون‌ها در جلسه تهران می‌شد.
حذف مناظره زنده تلویزیونی نامزدها
بعد از ظهر روز پنجشنبه خبرگزاری‌ها اعلام کردند «‌کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در جلسه‌ای به ریاست وزیر کشور با پیشنهاد صدا و سیما مبنی بر زنده بودن مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری مخالفت کرده است.»
به گفته سخنگوی وزارت کشور در دومین جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری مقرر شد مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفت‌وگوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش شود.
به گزارش ایسنا‌، سید سلمان سامانی در صفحه شخصی خود با اشاره به برگزاری دومین جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری به ریاست وزیر کشور نوشت: در این جلسه که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، علی عسکری رئیس ‌سازمان صدا و سیما، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، مسئولان ستاد انتخابات کشور و نماینده ناظر شورای نگهبان به ریاست وزیر کشور برگزار شد، به منظور برخورداری برابر نامزدها از امکانات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ضوابط و چارچوب‌های تولید و پخش برنامه‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
وی افزود: با تصویب کمیسیون مقرر شد مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده وگفت‌وگوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش شود.
سامانی اضافه کرد: در این مصوبه موضوعاتی که نامزدها و نمایندگان آنها در برنامه‌های تولیدی، زنده و مستندهای تلویزیونی می‌توانند به آنها بپردازند و همچنین مواردی که از آنها منع شده‌اند به تفصیل مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته سخنگوی وزارت کشور، مطابق این مصوبه نامزدها مجاز به تبیین و تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های کاری خود در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در امور داخلی و خارجی می‌باشند.
اعتراضات گسترده نامزدها و شخصیت‌های سیاسی
به دنبال این مصوبه که مناظره‌های انتخاباتی به صورت غیر‌زنده و ضبط شده پخش می‌شود نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری‌ها مخالفت خود را با این شیوه اعلام کردند.
سید مصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با فارس در پاسخ به این سؤال که آیا برای حضور در مناظره‌های انتخاباتی آمادگی دارید یا خیر تاکید کرد:‌ بنده برای حضور در پخش زنده مناظره‌های انتخابات آماده‌ام.
محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در حاشیه همایش شهدای مدافع حرم کرمانشاه به لغو برنامه زنده مناظر‌ه‌های انتخاباتی اعتراض کرد.
قالیباف با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مناظره‌های زنده و افزایش میزان مشارکت مردم، برگزاری آنها را ضرورتی برای آگاه‌سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی دانست.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز تأکید کرد: این‌جانب از مناظره زنده به‌عنوان یکی از راه‌های شناخت در افکار عمومی استقبال می‌کنم و این را حق مردم بزرگوار و هوشمند کشورمان می‌دانم.
وی تصریح کرد: مردم باید بتوانند از طریق رسانه ملی به‌صورت زنده شاهد مناظره رقبا در محیطی عادلانه بر مبنای رعایت اصول اخلاق اسلامی باشند.
از سوی دیگر علی عسکری رئیس‌ صدا و سیما نیز اعلام کرد‌: با وجود اصرار رسانه ملی برای پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی متاسفانه کمیسیون تبلیغات انتخابات در جلسه خود به ریاست وزیر کشور با این پیشنهاد مخالفت و پخش غیرزنده مناظره‌ها را تصویب کرد.
وی ادامه داد‌: امیدواریم با توجه به اینکه زنده بودن پخش مناظره‌ها جزو ذات اینگونه برنامه‌ها است، کمیسیون تبلیغات با درک انتظار افکار عمومی از رسانه ملی، پیشنهاد صدا و سیما را مبنی بر پخش زنده مناظره‌ها مجددا بررسی و تصویب کند.
علاوه بر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و رئیس ‌صدا و سیما شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری‌ها مخالفت خود را با پخش ضبط شده مناظره‌ها اعلام کردند.
احمد سالک نایب رئیس ‌فرهنگی مجلس‌، محمد دهقانی نماینده مردم طرقبه و شاندیز، الیاس نادران نماینده سابق تهران‌، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام‌، سید مسعود میرکاظمی نماینده سابق تهران و حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از جمله شخصیت‌هایی بودند که در گفت‌و‌گوهایی به این تصمیم اعتراض کردند.
اعتراضات گسترده و عقب‌نشینی دولت
به دنبال اعتراضات گسترده صورت گرفته حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جمع جوانان و نخبگان استان فارس طی سخنانی گفت: طرفدار آزادترین شیوه مناظره هستم، حامی هر شیوه‌ای در مناظرات هستم که مردم بهتر انتخاب کنند.
وی افزود: امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات، تجربه‌ها را باز مرور کند، من طرفدار آزادترین شیوه مناظره‌ها هستم که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند.
حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از تقاضای روحانی برای تجدید نظر در مصوبه امروز کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات خبر داد.
مخالفت دولتی‌ها با پخش ضبط شده مناظره‌های انتخاباتی در حالی است که حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در توئیتی که بعد آن را حذف کرد نوشته بود‌: مناظره زنده احتمال مشکلات امنیتی انتخابات را چند برابر می‌کند، تصمیم هیئت نظارت بر انتخابات بسیار خردمندانه است!
اخبار ضد و نقیض‌؛ تجدید نظر می‌شود یا نه؟!
در حالی که احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات از تجدید نظر در تصمیم این کمیسیون در‌باره پخش ضبط شده مناظره‌ها خبر داده است، علی پور‌علی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور و عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات گفت‌: نظر این کمیسیون در خصوص نحوه پخش مناظره‌های انتخاباتی تغییر نکرده است و مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده از تلویزیون پخش می‌شود.
تهدید رسانه‌های منتقد
به دنبال انتقادات گسترده از پخش غیر‌زنده و ضبط شده مناظره‌های انتخاباتی وزارت کشور اطلاعیه‌ای صادر و رسانه‌های منتقد را تهدید کرد!
در بخشی از این اطلاعیه آمده است‌: با توجه به ترکیب فرابخشی کمیسیون، انتساب تصمیمی که با حضور همه اعضای کمیسیون و پس از طرح مباحث تفصیلی، مرور تجربه‌های گذشته و سپس رأی‌گیری بین اعضاء، منعقد شده، مصداقِ بارزِ جنجال‌آفرینی و مقابله با تصمیمات مراجع مسئول در امر انتخابات است.
در این اطلاعیه همچنین تصریح شده است: دامن زدن به مخالفت‌ها با تصمیمات مراجع قانونی و سوء‌استفاده سیاسی جناحی از آن از سوی عوامل رسانه‌های برخوردار از منابع و بودجه‌های عمومی همچون خبرگزاری تسنیم، در حکم ایجاد اخلال در تأمین نظم و امنیت انتخابات است و استمرار آن، مطلقاً غیر قابل قبول و در صورت تکرار، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.
وزارت کشور همچنین با خط و نشان کشیدن برای صدا و سیما افزوده است‌: به علاوه انتظار می‌رود، سازمان صدا و سیما، همچنان که برای تحقق تصمیمات نهادهای نظارتی دخیل در امر انتخابات، زمینه سازی می‌کند و برای اقناع افکار عمومی نسبت به تصمیمات تلاش می‌کند، در تحقق تصمیمات قانونی سایر مراجع مرتبط با انتخابات نیز، پیشگام باشد.
گفتنی است پیش از این چنانچه ذکر آن رفت مسئولین دولتی از جمله رئیس‌جمهور و حسام‌الدین آشنا در اظهاراتی از مخالفت رئیس‌جمهور با پخش غیر‌مستقیم مناظره‌ها سخن گفته بودند، با انتشار توئیت حسین فریدون که پخش غیر‌زنده مناظره‌ها را تایید و آن را ستوده و آن را حکیمانه خوانده بود مخالفت‌های ظاهری زیر سؤال رفته و با تهدید منتقدین از سوی وزارت کشور با چالش اساسی مواجه شد.
پخش زنده مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در واقع تنها راه مستقیم و بی‌واسطه مردم برای شناخت نامزد اصلح و انتخاب مطلوب بوده و اگر با رعایت موازین قانونی و اخلاق صورت گیرد کمک شایانی به مردم در این راستا خواهد کرد.
مناظره‌های ضبط شده در حقیقت مناظره نبوده و شائبه‌های فراوانی به دنبال دارد از جمله آن که گفته خواهد شد اظهارات نامزدها به دلایل گوناگونی مورد سانسور قرار گرفته و مردم نباید از این گفته‌ها مطلع می‌شدند!
در این راستا اعتراضات نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین شخصیت‌ها و کارشناسان سیاسی دلسوزانه بوده و نیاز مردم برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده را پوشش می‌دهد.
]]>
پخش زنده یا مرده ؟!(یادداشت روز) ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T22:40:23+01:00 2017-04-21T22:40:23+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1369 طاهر مهدوی پخش زنده یا مرده ؟!(یادداشت روز) ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ امسال کمیسیون بررسی تبلیغ انتخابات ریاست‌جمهوری، برخلاف دوره‌های قبلی اعلام کرده است که مناظره نامزدها به صورت «زنده» از صدا و سیما پخش نخواهد شد، بلکه ابتدا ضبط تلویزیونی و رادیویی می‌شود و سپس نسخه ضبط شده مناظره‌ها به صورت «غیرزنده» و «از قبل ضبط شده» روی آنتن می‌رود!  بدیهی است که اعضای کمیسیون برای این تصمیم خود که «عجیب»! و «سؤال‌برانگیز»!  به نظر می‌رسد، دلایل و توجیه خاص خویش را داشته باشند ولی ضمن آن که ت

پخش زنده یا مرده ؟!(یادداشت روز)

۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پخش زنده یا مرده ؟!(یادداشت روز)‬‎

امسال کمیسیون بررسی تبلیغ انتخابات ریاست‌جمهوری، برخلاف دوره‌های قبلی اعلام کرده است که مناظره نامزدها به صورت «زنده» از صدا و سیما پخش نخواهد شد، بلکه ابتدا ضبط تلویزیونی و رادیویی می‌شود و سپس نسخه ضبط شده مناظره‌ها به صورت «غیرزنده» و «از قبل ضبط شده» روی آنتن می‌رود!  بدیهی است که اعضای کمیسیون برای این تصمیم خود که «عجیب»! و «سؤال‌برانگیز»!  به نظر می‌رسد، دلایل و توجیه خاص خویش را داشته باشند ولی ضمن آن که تاکنون دلیل قابل قبولی برای این تصمیم غیرمنتظره و عجیب ارائه نکرده‌اند، وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای که سمت و سوی تهدید رسانه‌ها و منتقدان را دارد، تمامی مخالفان این تصمیم را بی‌آن که فضا و فرصتی برای شنیدن نظر آنها فراهم آورد، دعوت به سکوت کرده است!  اطلاعیه وزارت کشور با رنگ و بوی تهدید رسانه‌ها و دعوت منتقدان به سکوت نه‌فقط پاسخ سؤال منطقی و قانونی مردم نیست بلکه بر دامنه تردیدها نیز افزوده است و این پرسش بعدی را پیش کشیده است که آقایان از پخش زنده مناظره‌ها چه نگرانی و یا ـ خدای نخواسته - وحشتی دارند که از یکسو حاضر به ارائه کمترین توضیحی درباره این تصمیم خود نیستند و از سوی دیگر همگان را دعوت به سکوت و یا تهدید به پیگرد و بازخواست می‌کنند؟!
 انتظار از کمیسیون مربوطه و تصمیم‌گیرنده این بوده و هست که با صراحت و به‌گونه‌ای شفاف برای مردم توضیح بدهد که در فاصله میان ضبط تلویزیونی مناظره‌ها و پخش نسخه ضبط شده آن چه سود و فایده‌ای برای مردم - و نه برای یک جریان سیاسی خاص- دیده است که از بیان و توضیح آن برای افکار عمومی خودداری می‌کند؟!
 و اما درباره پی‌آمدهای خسارت‌آفرین فاصله‌اندازی میان ضبط و پخش مناظره‌ها -پخش غیرزنده - گفتنی‌هایی  هست که در این وجیزه به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم؛
1- اگر قرار است مناظره‌ها به همان صورت که ضبط شده‌اند و بدون دستکاری و حذف و سانسور پخش شود، چه نیازی به این فاصله‌اندازی هست و چرا باید میان ضبط و پخش فاصله باشد؟!
 2- با توجه به بند فوق، تردیدی باقی نمی‌ماند که مقصود از فاصله‌اندازی  میان ضبط و پخش مناظره نامزدها، حذف و سانسور بخش‌هایی از اظهارنظر کاندیداها در طول مناظره است که باید پرسید اولا؛ کمیسیون مربوطه چه نوع اظهارنظری را ناپسند و پخش آن را به مصلحت نمی‌داند؟!  و ثانیا؛ آیا کمیسیون نظارت که تصمیم به پخش غیرزنده مناظره‌ها گرفته است، از صلاحیت لازم برای سانسور و حذف برخی از اظهارات مطرح شده از سوی نامزدها را دارد؟! و ثالثا؛ چه کسی و کدام مرجع قانونی این صلاحیت یعنی صلاحیت تشخیص آنچه مصلحت است و آنچه مصلحت نیست را به کمیسیون داده است؟!
3- وقتی قرار است بخش‌ها و قسمت‌هایی از اظهارنظر کاندیداها در مناظره‌های تلویزیونی حذف و سانسور شود، چگونه می‌توان به آنچه که در نسخه ضبط شده و غیرزنده پخش می‌شود، اعتماد کرد؟ و آن را نظر و دیدگاه نامزدها دانست؟ مثلا اگر یکی از نامزدها اسناد و دلایل روشنی که از ناکارآمدی فلان نامزد دیگر و ناتوانی او در اداره کشور ارائه کند و درباره کارنامه خالی از دستاورد وی برای مردم توضیح بدهد و این بخش از اظهارات و اسناد ارائه شده از جانب نامزد منتقد حذف و سانسور شود، آیا به آگاهی مردم که اصلی‌ترین زمینه‌ساز انتخاب یک کاندیدای ریاست‌جمهوری هستند، خیانت نشده است؟! و آیا کسانی که شعار «دانستن حق مردم است»!  را فریاد می‌کردند و بر ضرورت شفافیت تاکید پی‌در‌پی می‌ورزیدند، از این طریق به شعور مردم خیانت نکرده و مصالح حزبی و گروهی خود را به مصالح مردم و مصلحت نظام ترجیح نداده‌اند؟!
4- تعجب‌آورترین - بخوانید خنده‌دارترین- توجیهی که برای پخش غیرزنده مناظره‌ها ارائه شده، نظر برخی از دولتمردان است که گفته‌اند؛ پخش زنده می‌تواند برای نظام، پی‌آمدهای امنیتی داشته باشد! و توضیح نداده و نمی‌دهند که کدام پی‌آمد امنیتی مورد نظر ایشان است؟ چرا که؛
الف: جمهوری اسلامی ایران به لطف خدای سبحان و همت و حمایت مؤمنانه  و فداکارانه مردم، هیچ نقطه ضعفی ندارد که مطرح شدن آن برای نظام تبعات امنیتی داشته باشد و اگر ناهنجاری‌ها و پلشتی‌هایی دیده می‌شود - که دیده می‌شود - ناشی از عملکرد سوء و نارکارآمدی برخی از مسئولان است که از قضا طرح این پلشتی‌ها و ردیابی و علت‌یابی آنها در مناظره‌ها نه فقط دنباله امنیتی ندارد، بلکه می‌تواند به تصحیح و اصلاح‌ ناهنجاری‌ها و پیشگیری‌ از سپردن امور به دست ناکارآمدها منجر شود. مثلا چنانچه در مناظره‌ها پای مفاسد اقتصادی به میان کشیده شود و از حقوق‌های نجومی، بدهکاران کلان بانکی، تورم سرسام‌آور، تنگی معیشت مردم، بیکاری، تعطیلی پی‌درپی مراکز تولید، نقدینگی خسارت‌آفرین که از موانع تولید است، قاچاق کالا و واردات بی‌رویه که ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی را به دنبال داشته است و ... سخن به میان آید، نه فقط هیچ مشکل امنیتی در پی نخواهد داشت بلکه به شناخت مردم از عاملان مستقیم و غیرمستقیم این ناهنجاری‌ها نیز کمک می‌کند و نتیجه طبیعی این شناخت، آگاهی بیشتر آنان در انتخاب نامزد اصلح و مؤمن و کارآمد خواهد بود.
ضمن آن که این اخبار با شرح و تفصیل و بسیاری از جزئیات در رسانه‌ها مطرح شده و بازگو کردن آن در مناظره‌ها نکته ناگفته جدیدی در پی ندارد.
ب: ممکن است گفته شود که بعید نیست برخی از نامزدها در جریان مناظره به اخبار و اطلاعات سرّی نظام، مثلا اطلاعات نظامی و یا برنامه‌های محرمانه امنیتی اشاره کنند!  که باید گفت؛
اولا؛ این احتمال، اهانت آشکار و اتهامی ناروا به نامزدهای ریاست‌جمهوری است، چرا که صلاحیت هر 6 نامزد ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان تائید شده است، بنابراین چگونه ممکن است شورای نگهبان نامزدی را تائید کرده باشد که از ابتدایی‌ترین صلاحیت لازم برای ریاست‌جمهوری بی‌بهره باشد! و بدیهی‌ترین مصالح نظام و مردم را تشخیص ندهد؟! ‌آیا این نظریه علاوه بر اهانت به نامزدها اهانت به شورای نگهبان نیز نمی‌باشد؟!
ثانیا؛ آیا، این اقدام ناپسند و ضدانقلابی در دوره‌های قبل نیز اتفاق افتاده است که کمیسیون نظارت بر انتخابات تصمیم به پیشگیری از آن در انتخابات پیش روی گرفته باشد؟!
5- جان‌مایه ادعای فوق‌الذکر، یعنی ادعای پیشگیری از طرح مسائل امنیتی در جریان مناظره‌ها که برخی از دولتمردان به آن اشاره کرده‌اند، حمایت و دفاع از رئیس‌جمهور است!
 توضیح آن که اطلاعات امنیتی پیش‌تر و بیشتر از همه در اختیار رئیس‌جمهور است و دولتمردان در پی القای این نظر هستند که احتمال طرح مسائل امنیتی فقط از جانب نامزدهای رقیب رئیس‌جمهور کنونی وجود دارد! می‌پرسید چرا؟! برای اینکه، رئیس‌جمهور اگر در پی مطرح کردن مسائل امنیتی بود، طی 4 سال گذشته مطرح می‌کرد، بنابراین نگرانی مورد اشاره فقط درباره رقبای ایشان است!  آیا شما برداشتی غیر از این به ذهنتان خطور می‌کند؟!
6- و اما؛ به نظر می‌رسد که اصلی‌ترین هدف مورد نظر کمیسیون و یا اصلی‌ترین نتیجه خواسته یا ناخواسته آن، حمایت از آقای روحانی در جریان مناظره‌هاست. چرا که اصلی‌ترین چالش در مناظره‌های پیش روی، چالش میان دولت کنونی و نامزدهای رقیب آن است و نه نامزدهایی که به اعتراف  خود، «پوششی»!  هستند و برای حمایت از رئیس‌جمهور کنونی به میدان آمده‌اند.
دولت یازدهم به گواهی شواهد غیرقابل انکار و به اعتراف بسیاری از حامیان دولت، کارنامه‌ای خالی از دستاورد دارد و تقریبا تمامی وعده‌هایی که داده بود و روی آن اصرار ورزیده بود، بر زمین مانده و عملی نشده‌اند. برجام که امکانات و ظرفیت‌ها و فرصت‌های 4 ساله دولت به پای آن ریخته شد و قرار بود آفتاب تابان! بزرگترین دستاورد تاریخ ایران! معجزه قرن! لغو کننده همه تحریم‌ها! گشایش اقتصادی، رونق کسب و کار، مبادلات پیشرفته تجاری، تامین‌کننده معیشت مردم! و... باشد نه فقط به هیچیک از وعده‌های داده شده نرسیده است بلکه دستاورد آن به قول و اعتراف رئیس کل بانک مرکزی «تقریبا هیچ» بوده است و دیروز آقای ظریف توئیت کرده بود که «آمریکا به متن برجام هم پایبند نیست، روح آن به کنار»!
 تورم که قرار بود ملاک آن جیب مردم باشد، به درصدی سرسام‌آور رسیده است، بیکاری بیداد می‌کند، معوقات بانکی کمر ملت را شکسته است، کارخانه‌های بزرگ یکی پس از دیگری تعطیل شده‌اند، کسب و کار از رونق افتاده است، رشد اقتصادی مورد نظر، توخالی و جعلی از آب درآمده است و... این موارد و دهها نمونه دیگر از ناکارآمدی دولت برای همگان به وضوح قابل دیدن است، بنابراین بدیهی است که آقای روحانی در مناظره انتخاباتی نمی‌تواند پاسخی برای پرسش‌های رقبای خود داشته باشد. ایشان طی 4 سال گذشته هیچگاه حاضر به روبرو شدن با منتقدان نشده است و درعوض آنها را به باد انواع تهمت‌ها و ناسزاها گرفته است. و بدیهی است که مناظره تلویزیونی، جاده یکطرفه نیست و ایشان ملزم به پاسخگویی در مقابل برخی از حریفان و رقبای قدر خویش است.
غیرزنده بودن مناظره‌ها به ایشان فرصت می‌دهد تا چنانچه از عهده پاسخ به پرسش‌های تعیین‌کننده طرف مقابل برنیاید، در فاصله میان زمان ضبط تلویزیونی و هنگام پخش آن، برای حذف و سانسور بخش‌هایی که نامطلوب تلقی می‌شود، اقدام کند!  چگونه؟ بماند! و فقط گفتنی است که تاکنون بارها اتفاق افتاده که سایت رسمی ریاست‌جمهوری، بخش‌هایی از اظهارات علنی ایشان در کنفرانس‌های خبری و مصاحبه‌ها را حذف و سانسور کرده است که جدیدترین نمونه آن حذف سخن آقای رئیس‌جمهور در انکار قول گشایش 100 روزه است که حذف شد و...
7- در تصمیم به غیرزنده بودن مناظره‌ها، این خطر نیز وجود دارد که اگر یکی از نامزدها، از پاسخ به پرسش‌های طرف مقابل برنیاید، در فاصله بین ضبط و پخش و قبل از پخش مناظره با استفاده از رسانه‌های زنجیره‌ای و سایت‌های داخلی و خارجی به جوسازی در آن زمینه پرداخته و موضوع را در افکار عمومی مخدوش جلوه دهد. سایت‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای و مخصوصا فضای مجازی که از آن سوی مرزها مدیریت می‌شوند که در اختیار صدا و سیما نیست، هست؟!  بنابراین، یکی از نتایج تصمیم کمیسیون یاد شده در خودداری از پخش زنده مناظره‌ها، خارج کردن مدیریت تبلیغات انتخاباتی از دست صدا و سیما و واگذاری آن به رسانه‌های بیگانه و دنباله‌های داخلی آنها خواهد بود!
و دراین‌باره اگرچه هنوز هم گفتنی‌هایی هست ولی امید آن که کمیسیون مربوطه در نشست‌ امروز خود، خطای فاحش و فاجعه‌آفرینی را که مرتکب شده است تصحیح کرده و در تصمیم غیرمنطقی خود تجدیدنظر کند.

حسین شریعتمداری
]]>
آیت‌الله موحدی‌کرمانی :مسئولان حج به وعده‌های رژیم‌آل‌سعود اعتماد نکنند ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T22:40:20+01:00 2017-04-21T22:40:20+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1368 طاهر مهدوی آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:مسئولان حج به وعده‌های رژیم‌آل‌سعود اعتماد نکنند ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ امام جمعه موقت تهران با اشاره به تصمیم اخیر درباره پخش غیر مستقیم مناظرات انتخاباتی داوطلبان ریاست‌جمهوری، متذکر شد، مناظرات انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری حتما باید زنده باشد، مگر غیر این است که می‌گویید مردم باید بصیر باشند، یکی از بهترین راه‌های بصیرت نسبت به داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری همین است که مردم ببینند و بشنوند، مدیر و مدبر بودن فرد ر آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:
مسئولان حج به وعده‌های رژیم‌آل‌سعود اعتماد نکنند
 ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آیت‌الله موحدی‌کرمانی‬‎

امام جمعه موقت تهران با اشاره به تصمیم اخیر درباره پخش غیر مستقیم مناظرات انتخاباتی داوطلبان ریاست‌جمهوری، متذکر شد، مناظرات انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری حتما باید زنده باشد، مگر غیر این است که می‌گویید مردم باید بصیر باشند، یکی از بهترین راه‌های بصیرت نسبت به داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری همین است که مردم ببینند و بشنوند، مدیر و مدبر بودن فرد را تشخیص دهند.
به گزارش فارس، آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت با اشاره به موضوع حج امسال، خطاب به مسئولان ذیربط گفت: مسئولان امر حج می‌کوشند که امسال مردم موفق به زیارت خانه خدا شوند، این تلاش‌شان جای تشکر دارد، به آقایان عرض می‌کنم به وعده‌های رژیم آل‌سعود اعتماد نکنید، اگر وعده‌ای دادند که تأمین امنیت می‌کنیم به صرف یک کلمه خوشحال نشوید، هنوز جراحات حادثه منا روی قلب و دل ما التیام پیدا نکرده است، آنان باید تضمین کنند و بپذیرند که کوچکترین خطری اگر سراغ یکی از حجاج ما آمد، پاسخگو هستند.
وی تصریح کرد: آل‌سعود تبلیغات مسمومی را در حرمین شریفین مکه و مدینه علیه شیعیان و ما به راه انداخته است که بنده شرمم می‌آید آنها را مطرح کنم، واقعا فضا را فضای خطر برای شیعیان قرار دادند، مبادا یک نفر بگوید برای رضای خدا در این فضای تاریک این «شیعه» را می‌کُشم تا به بهشت بروم، مبادا این گونه شود، شما باید امنیت را صد درصد تأمین کنید، حجاج به شما مسئولان اعتماد می‌کنند، مسئولیت شما در اینجا خطیر است، اگر امنیت در سفر حج نباشد، این حج واجب نیست، امنیت باید در ابتدا تأمین شود، مبادا خدایی ناکرده در ایام حج بشنویم که چنین و چنان شد، به رژیم سفاک آل‌سعود اعتماد نکنید، آنها اعتقادات و اعمال‌شان خطرناک است و نوکر آمریکا هستند.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی همچنین به بیان چند تذکر درباره انتخابات پرداخت و گفت: ما به یک معنا امتحان سختی در پیش داریم، به تعبیر دیگر یک گردنه صعب‌العبوری پیش روی ماست، اولا مردم به حساسیت انتخابات توجه کنند، به جایگاه رفیع انتخابات توجه کنند، شما با حضور گسترده پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهید این کشور قدرتمند است و «حکومت» پشتوانه گسترده و قوی مردمی دارد.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: با انتخاب «کاندیدای اصلح» رشد سیاسی خود را اثبات کنید، شما وظیفه دارید راجع به کاندیداهای تأییدصلاحیت شده بررسی و دقت کنید، شما مسئول هستید که بکوشید تا آنان را بشناسید، فریب 4 کلمه را نخورید، همه کاندیداها در تبلیغات‌شان سعی می‌کنند از خودشان تعریف کنند، اما شما دقت کنید واقعیات را تشخیص دهید، سعی کنید آن فرد را خوب بشناسید، دقت و همت کنید تا انتخاب اصلح داشته باشید.
وی با اشاره به تصمیم اخیر درباره غیرمستقیم پخش شدن مناظرات انتخاباتی داوطلبان ریاست‌جمهوری، متذکر شد: مناظرات انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری حتما باید زنده باشد، مگر غیر این است که می‌گویید مردم باید بصیر باشند، یکی از بهترین راه‌های بصیرت نسبت به داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری همین است که مردم ببینند و بشنوند، مدیر و مدبر بودن فرد را تشخیص دهند، یکی از راه‌های افزایش بصیرت مردم زنده بودن مناظرات انتخاباتی است.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی تصریح کرد: آقایان کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید بدانند این کشور «جمهوری اسلامی» است، یک حکم، سخن و عمل غیراسلامی اگر انجام گیرد، مشروع نیست، باید درد دین داشته باشید، مقید به پیاده‌کردن اسلام باشید، به رهنمودهای رهبری عمل کنید و فقط شعار ندهید، رئیس‌جمهور باید به یاد فقرا و ساده‌زیست باشد، نزدیکان، دوستان و هوادارانش را بر مردم ترجیح ندهد.
امام جمعه موقت تهران بیان داشت: رئیس‌جمهور باید اقتصاد را رونق دهد و به تولید و اشتغال اهتمام ورزد و از دشمن به ویژه آمریکا نترسد و بتواند مشت محکمی به دهان آمریکا، اسرائیل و انگلیس بزند، از کار و فعالیت خسته نشود، خود را وقف خدمت به مردم کند، به مفاد سوگندی که یاد می‌کند وفادار باشد، بین مردم و خود حجاب قرار ندهد، جواب نامه‌های مردم را بدهد، بکوشد بیت‌المال همانند خون در بدن به همه اقشار مردم به ویژه مردم و فقرا برسد، به کاندیداهای تأیید شده توصیه می‌کنم بکوشند قانون را در نظر بگیرند.
وی گفت: داوطلبانی هم که در انتخابات ریاست‌جمهوری تأییدصلاحیت نشدند، قانون را مراعات کنند، اگر اعتراضی دارند، محترمانه طبق قانون اعتراض‌شان را مطرح کنند، شورای نگهبان هم افراد عادلی هستند و بررسی می‌کنند اگر واقعا ببینند اعتراض‌شان به جاست آنها را تأیید می‌کنند، اما اگر وارد نباشد، پاسخ می‌دهند، وقتی جواب دادند باید قانع شوند و جنجال به راه نیندازند، قانون را مراعات کنند؛ قانون می‌گوید تأیید صلاحیت داوطلبان بر عهده شورای نگهبان است، کسانی که تأیید نشدند، ممکن است افراد قوی و خوبی باشند و برای پست‌های دیگر افراد قوی باشند، اما سؤال این است که آیا این فرد برای ریاست‌جمهوری صالح هست یا نیست؟ شورای نگهبان از این جهت بررسی می‌کند.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه امیدوارم انتخاباتی با شور، با بصیرت و همراه با اخلاق اسلامی و به دور از اسراف برگزار شود، خاطرنشان کرد: داوطلبان انتخابات که اوراق تبلیغاتی خود را چاپ و منتشر می‌کنند، سعی کنند از به کار بردن آیات قرآنی و نام‌های مقدسه خودداری کنند، دیده‌اید در فصل انتخابات سطح خیابان‌ها از این پوسترها پُر می‌شود، نکند خدایی ناکرده این پوسترها زیر دست و پا قرار گیرند.
جان باختن سالانه 18 هزار نفردر تصادفات
به گزارش فارس، سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با اولین روز از هفته سلامت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر 10 میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم که به مراتب خدمات بهداشتی آنها کمتر از روستاها است. این حاشیه‌نشین‌ها سرشماری شده‌اند و به ازای هر 3 هزار نفر پزشک برای آنها معرفی شد تا به موقع مشکلات بهداشتی آنها حل شود.
وی گفت: به کاهش واردات دارو و افزایش تولید داخلی به 70 درصد اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش بیمه شدگان 350 میلیون دلار کاهش واردات دارویی را داشته‌ایم که از سوی دیگر افزایش صادرات نیز بوده است.
قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: سالانه بالغ بر 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند و ده‌ها برابر از این تعداد معلول، مجروح و یتیم می‌شوند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه میزان افسردگی در جامعه افزایش یافته است، افزود: 16 درصد خانم‌ها و 10 درصد آقایان دچار افسردگی هستند.
قاضی‌زاده هاشمی گفت: دلیل افسردگی مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است. اضطراب از دروغ ناشی می‌شود و در جامعه‌ای که دروغ گسترش پیدا کند استرس و اضطراب نیز افزایش خواهد یافت و به تبع آن افسردگی نیز گسترش می‌یابد.
وی خاطرنشان کرد: تا موضوعات اعصاب و روان مطرح می‌شود، احساس می‌کنند طرف دیوانه است، در صورتی که این طور نیست در دنیا بسیاری از افراد مؤثر دارای روانپزشک هستند و باید به این موضوع توجه شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: در 26 سال گذشته آمار افسردگی در کشور دو برابر شده است که البته در تمام دنیا این آمار رو به افزایش است ولی ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مباحث دینی در آن مطرح است و در این جامعه تهمت، غیبت و دروغگویی نباید باب شود.
]]>
ظریف: آمریکا به متن برجام هم پایبند نیست، روح آن به کنار! ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T22:40:10+01:00 2017-04-21T22:40:10+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1367 طاهر مهدوی در پاسخ به ادعاهای دولت ترامپظریف: آمریکا به متن برجام هم پایبند نیست، روح آن به کنار!   ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ مقامات دولت ترامپ مدعی شده‌اند که ایران به روح برجام پایبند نبوده است. وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعاها گفت: آیا آمریکا آماده است به متن برجام پایبند باشد، روحش به کنار. تاکنون واشنگتن هر دو را زیر پا گذاشته است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «پائولو جنتیلونی سیلوری» نخست‌وزیر ایتالیا، برجام را توافقی فاجعه‌بار خواند که آمری در پاسخ به ادعاهای دولت ترامپ
ظریف: آمریکا به متن برجام هم پایبند نیست، روح آن به کنار!
  ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫ظریف: آمریکا به متن برجام هم پایبند نیست، روح آن به کنار‬‎

مقامات دولت ترامپ مدعی شده‌اند که ایران به روح برجام پایبند نبوده است. وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعاها گفت: آیا آمریکا آماده است به متن برجام پایبند باشد، روحش به کنار. تاکنون واشنگتن هر دو را زیر پا گذاشته است.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «پائولو جنتیلونی سیلوری» نخست‌وزیر ایتالیا، برجام را توافقی فاجعه‌بار خواند که آمریکا نباید قبول می‌کرد و در ادامه مدعی شد که ایران به روح برجام پایبند نبوده است.
این سخنان ترامپ در قالب سؤال و جواب اظهار شد. خبرنگار فاکس‌نیوز پرسید: «آیا دلیلی دارید که ایران در (اجرای) برجام تقلب می‌کند؟ ترامپ گفت: «فکر می‌کنم ایرانی‌ها دارند زیان بزرگی به توافق می‌زنند. توافقی وحشتناکه که حالا امضاء شده و اصلاً نباید با آن روش، مورد مذاکره قرار می‌گرفت و نباید امضاء می‌شد».
رئیس جمهور آمریکا مدعی شد: «می‌توانم به شما بگویم که ایران به روح توافق پایبند نبوده‌ است. ما در حال تحلیل دقیق آن هستیم و در آینده‌ای نه چندان دور، چیزی برای گفتن خواهیم داشت».
آخرین سخنان ترامپ در پاسخ به این سؤال، اینگونه بود: «ایران به روح توافق پایبند نبوده و باید (پایبند) باشند. باید اینگونه باشند».
اوباما: روح برجام تغییر رفتار ایران است!
«باراک اوباما» در فروردین ماه 95 در کنفرانس خبری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن، روح توافق هسته‌ای و شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی را کنار گذاشتن توانایی موشکی و قطع کمک به جبهه مقاومت در منطقه از سوی ایران خواند.
اوباما گفت:«من همیشه گفته‌ام که نمی‌توانم قول بدهم که ایران از فرصت فراهم شده در این رهگذر برای ورود مجدد به جامعه بین‌الملل استفاده کند. ایران تاکنون متن توافق را رعایت کرده است، اما روح توافق، مستلزم این است که ایران به جامعه جهانی و شرکت‌ها سیگنال‌هایی بفرستد مبنی بر اینکه اقدام به انجام طیفی از اقدامات تحریک‌آمیزی که شرکت‌ها را هراسان می‌کند، نخواهد کرد».
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه ۳۰ فروردین مقابل دوربین رسانه‌ها آمد و با زبانی تند از برجام، توانایی موشکی کشورمان و فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه غرب آسیا در جهت مقابله با گروهک‌های تکفیری تروریستی و رابطه ایران با رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.
تیلرسون با انتقاد از برجام گفت که این قرارداد به همه جنبه‌های تهدیدات ایران نسبت به منافع آمریکا نپرداخته است: «به همین دلیل است که ما باید به ایران نگاهی جامع کنیم و همه تهدیدها، در همه زمینه‌ها و در هر منطقه را از جانب ایران در نظر بگیریم».
چند ساعت قبل از تیلرسون، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم در عربستان گفت که ایران در منطقه در همه‌جا هست. متیس گفت که کشورش باید ایران را در منطقه «کیش‌ومات» کند.
به گزارش فارس، «مایکل مک‌کاول» رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای ادعاهای ایران‌هراسانه مقامات غربی را یک بار دیگر تکرار و از موضع دولت «دونالد ترامپ» در بازنگری در توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد.
پیش از انتقادهای ترامپ از برجام، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد هم در جلسه شورای امنیت حاضر شد و از ۱۵ کشور عضو خواست که به جای تمرکز بر اسرائیل درباره خطر ایران در منطقه صحبت کنند.
کاخ سفید: ترامپ نگران تقلب ایران
 در برجام است!
«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز چهارشنبه با خبرنگاران گفت: «ترامپ خواستار بررسی بین سازمانی برجام است».
اسپایسر در پاسخ به این سؤال که آیا ترامپ از بابت تقلب احتمالی ایران در برجام نگران است، گفت: «فکر می‌کنم که او به همین دلیل است که خواستار انجام این بررسی شده است. اگر اینطور نبود و او فکر می‌کرد که همه چیز خوب است، اجازه می‌داد همه چیز به همین منوال پیش برود».
ادعاهای مضحک  با هدف امتیازگیری بیشتر
کیهان پیش از این در گزارش‌های تحلیلی تاکید کرد که برجام محصول تلاش و همفکری هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها بوده و هر دو حزب سرمایه‌گذاری زیادی برای امضاء آن کردند، با روی کارآمدن ترامپ- علی‌رغم ادعای وی مبنی بر پاره کردن برجام- بر حفظ این توافق تاکید شد و کمافی‌السابق فشارها و تحریم‌ها تمام و کمال تشدید شد.
در حقیقت برجام برای آمریکا هدف نبوده و نیست بلکه فقط وسیله‌ای برای نفوذ و تغییر در ارکان نظام جمهوری اسلامی است که تاکنون با روش‌های مختلف تهدید و تحریم و فشارهای سیاسی - رسانه‌ای نتوانسته‌اند به این اهداف برسند.
کارشناسان بر این باورند که برجام از نظر آمریکایی‌ها با اجرای تعهدات ایران تمام شده و تعهدات آمریکا روی کاغذ باقی خواهد ماند و نیازی به پاره شدن ندارد و اگر دولت ایران انتظار وعده نسیه جدیدی! از سوی آمریکا دارد باید امتیاز نقد جدیدی! بدهد.
گفتنی است که با نزدیک شدن به ایام انتخابات، افزایش فشارها از جانب تیم ترامپ به دولت روحانی برای گرفتن امتیازات بیشتر آغاز شده است چرا که سابقه دولت یازدهم نشان داده که در برابر فشارها دوام زیادی نمی‌آورد.
دلسوزان نظام پیش از این بارها تاکید کرده بودند که در برجام، تدبیری برای مقابله با عهدشکنی آمریکا اندیشیده نشده است. علاوه بر این، به این موضوع نیز تاکید شده بود که طرف مقابل- با سابقه‌ای طولانی در عهدشکنی-  با اتمام مذاکرات هسته‌ای، ضمن سرپیچی از انجام تعهدات ذیل برجام، موضوعات دیگری همچون توان موشکی ایران و محور مقاومت در منطقه را مطرح خواهد کرد.
دیروز فشار ایمیلی، امروز پیام توئیتری!
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در صفحه توئیتر خود در واکنش به اتهامات بی پایه و اساس مقامات آمریکایی نوشت: «ببینیم آیا آمریکا آماده است به متن برجام پایبند باشد، روحش به کنار. تاکنون واشنگتن هر دو را زیر پا گذاشته است. باید باز هم از ماژیکم استفاده کنم؟»
به گزارش تسنیم، ظریف پیش از این در پیام توئیتری در پاسخ به اظهارات ضد ایرانی ترامپ علیه برجام بخشی از بند 28 توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را با ماژیک هایلایت به رنگ زرد مشخص کرده بود. ترجمه بخش مورد تاکید وزیر خارجه ایران تصریح می کند:«مقامات ارشد دولت های گروه 1+5 و ایران تمام تلاش خود را برای اجرای موفق برجام انجام خواهند داد که شامل اظهارات علنی آنها نیز می‌شود».
ظریف همچنین با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: «ایران با این دید برجام را پذیرفت که می‌تواند راه حلی معقول برای رفع نگرانی‌های مشترک و رسیدن به اهداف مشترک به خصوص در مسئله هسته‌ای باشد».
متاسفانه مقامات دولت یازدهم هیچگاه در مقابل گستاخی و زیاده‌خواهی مقامات آمریکایی، اقدام متقابل و شایسته‌ای انجام ندادند. واکنش دولت یازدهم تاکنون به فشار ایمیلی!، گلایه محترمانه! برگزاری جلسات نمایشی و در نهایت پیام توئیتری خلاصه شده است.
سیاست انفعالی «حفظ برجام به هر قیمت» توسط دولت یازدهم در مقابل «نقض مکرر برجام» از سوی طرف مقابل موجب شده است تا فشار علیه ایران و افزایش تحریم‌ها و تهدید منافع ملی وارد فاز گسترده‌تری شود.
در قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مجلس شورای اسلامی تاکید شده است که«دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد».
روسیه: موضوع تروریسم
  ربطی به برجام ندارد
بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، «میخائیل اولیانوف» رئیس دپارتمان عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، آمریکا تاکنون نتوانسته دلایلی بیاورد که ثابت کند توافق هسته‌ای ایران آنطور که باید اجرا نشده است.
این دیپلمات روس افزود: لازم است تا وزیر خارجه آمریکا موضوع تروریسم را از موضوع توافق هسته‌ای که هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند، جدا کند.
]]>
حزب‌الله پاسخ ترامپ را داد/بشاراسد در سوریه می‌ماند ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T22:39:46+01:00 2017-04-21T22:39:46+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1366 طاهر مهدوی حزب‌الله پاسخ ترامپ را داد - بشاراسد در سوریه می‌ماند   ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶ جنبش حزب‌الله لبنان در واکنش به طرح چهارمرحله‌ای «دونالد ترامپ»، اعلام کرده «بشاراسد» قطعا به عنوان رئیس‌جمهور، در سوریه می‌ماند.شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه «الاخبار» اعلام کرده: باقی ‌ماندن بشار اسد (در قدرت)، موضوعی قطعی است... این مسئله (مسئله برکناری بشار اسد) تمام شده و بشاراسد راه‌حل سوریه است.»این اظهارات که در واکنش به خیز تازه مقامات غربی خصوصا

حزب‌الله پاسخ ترامپ را داد - بشاراسد در سوریه می‌ماند

  ۰۱ / ۰۲ / ۱۳۹۶

Image result for ‫معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان‬‎
جنبش حزب‌الله لبنان در واکنش به طرح چهارمرحله‌ای «دونالد ترامپ»، اعلام کرده «بشاراسد» قطعا به عنوان رئیس‌جمهور، در سوریه می‌ماند.شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه «الاخبار» اعلام کرده: باقی ‌ماندن بشار اسد (در قدرت)، موضوعی قطعی است... این مسئله (مسئله برکناری بشار اسد) تمام شده و بشاراسد راه‌حل سوریه است.»
این اظهارات که در واکنش به خیز تازه مقامات غربی خصوصا شخص «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا صورت می‌گیرد، درواقع، آب پاکی را روی دست ترامپ ریخت.
رئیس‌جمهور آمریکا که طی یکی دو هفته اخیر طعم تلخ شکست را در بحران‌های غرب آسیا و شبه‌جزیره کره چشیده و به نظر می‌رسید از بلوف‌زنی‌های خود دست برداشته است، اخیرا یک طرح چهارمرحله‌ای را برای حل بحران سوریه ارائه کرد که مهم‌ترین بند آن، کناره‌گیری بشار اسد از قدرت و یا شرکت نکردن وی در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری سوریه بود!
«قاسم»، از آمریکا و شخص ترامپ خواست در قبال سوریه «شفاف‌تر عمل کند و خواسته خود را از طریق میانجی‌هایی مثل ترکیه و عربستان مطرح نکند، بلکه بر سر یک میز با طرف‌های دیگر به مذاکره بنشیند.
معاون دبیرکل حزب‌الله، حمله موشکی اخیر آمریکا به پایگاه سوری «الشعیرات» را هم حمله‌ای «محدود» خواند و گفت که برای آمریکا در ارتباط با حمله به الشعیرات، سر و صدای سیاسی بیش از سر و صدای میدانی، مهم بوده است.
خان شیخون یک توطئه بود
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اما طی دیدار با همتای چینی خود، اظهار داشت، ماجرای انفجار شیمیایی در «خان‌شیخون» یک توطئه غربی با هدف برکناری «بشار اسد» از قدرت بوده است. وی گفت که از غربی‌ها خواسته شده به خان شیخون کارشناس شیمیایی فرستاده شود، تا آنها علت ماجرا را بررسی کنند، ولی غربی‌ها با این خواسته مخالفت کردند.
روز سه‌شنبه 15 فروردین منطقه «خان شیخون» در استان«ادلب» سوریه شاهد انفجار مشکوک و پخش شدن گاز شیمیایی «سارین» در این منطقه بوده که مرگ بیش از 100 نفر و جراحت حدود 200 تن را به دنبال داشته است. در پی این واقعه، آمریکا پایگاه «الشعیرات» را با 23 فروند موشک هدف قرار داد. اما این حمله موشکی مؤثر نبود و ارتش سوریه توانست خیلی زود از این پایگاه علیه تروریست‌ها بهره‌برداری کند.
«سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی» استفاده از گاز سارین در «خان شیخون» را تایید کرده است.
ایران و روسیه نیز خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق بی‌طرف درباره ماجرای خان شیخون شده‌اند. این درخواست با مخالفت آمریکا و انگلیس مواجه شده است!
اظهارات بشار اسد
بشار اسد هم طی یک گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری روسی «نووستی»، ‌در ارتباط با واقعه «خان‌شیخون» گفت که این واقعه از طرف آمریکا و «القاعده» برنامه‌ریزی شده بود و اصلا حمله‌ای از طرف ارتش سوریه به این منطقه در کار نبوده است.
«اسد» واقعه خان شیخون را اقدامی جهت زمینه‌سازی برای حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات دانست و گفت: «آنها به همه انبارها و تأسیسات این پایگاه حمله کردند، ولی جالب است که هیچ گازی در منطقه پایگاه منتشر نشده است. لذا، اصلا گازی در کار نبوده است!»
رئیس‌جمهور سوریه تاکید کرد: همه آنچه شما درتصاویر و فیلم‌ها می‌بینید، همان چیزهایی است که طی یکی دو سال اخیر در مستندات تهیه شده توسط «کلاه سفیدها» دیده می‌شود این سازمان بارها عکس‌ها و فیلم‌هایی را از محل درگیری‌های نظامی در سوریه منتشر کرده‌اند که بعدها معلوم شده اصلا واقعی نیستند، مثلا پسربچه‌ای را خوابانده و روی او خاک و خون می‌ریزند تا نشان دهند که او قربانی حمله هوایی ارتش سوریه به مناطق مسکونی است. ما اطمینان داریم که این حادثه نیز بخشی از فعالیت آنها و صحنه‌سازی از قبل برنامه‌ریزی شده برای نشان دادن حمله شیمیایی است و به همین دلیل هم آنها مایل نیستند که تحقیقاتی در رابطه با این حادثه انجام شود.»
«کلاه سفیدها» گروهی تروریستی هستند که توسط سازمان جاسوسی «ام.آی-6» انگلیس تأسیس شده و هدف آنها انجام جنگ روانی علیه دولت دمشق در قالب گروه امدادرسان است.
فوعه و کفریا
خبر دیگر اینکه 35 اتوبوس حامل اهالی دو شهرک شیعه‌نشین «فوعه» و «کفریا»، از منطقه اشغالی «الراشدین» خارج و راهی شهر «حلب» شدند. به گزارش تسنیم این در حالی است که تروریست‌ها مانع خروج 10 اتوبوس دیگر شده‌اند.
پیش از این قرار بود که حدود 3000 نفر از فوعه و کفریا خارج شوند و به شهر حلب بروند. طی روزهای گذشته 45 اتوبوس حامل این 3000 نفر در «الراشدین» متوقف شده بودند. اما تروریست‌ها به 10 اتوبوس آخر اجازه خروج ندادند.»
اخیرا بر اساس توافقی که میان تروریست‌ها و دولت دمشق امضاء شده بود، قرار شد 8000 نفر از اهالی فوعه و کفریا با 3800 تن از افراد مسلح و خانواده‌های آنها در چهار شهرک دیگر مبادله شوند. در مرحله نخست اجرای این توافق، حدود 5000 تن از ساکنان فوعه و کفریا در الراشدین به مدت 48 ساعت متوقف شده بودند و سپس، یک تروریست با خودروی بمب‌گذاری شده، دست به عملیات انتحاری زد و بیش از 100 نفر، از جمله حدود 60 کودک را به شهادت رساند. این اقدام از طرف جامعه جهانی محکوم شد.
]]>
شورای نگهبان اسامی ۶ نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد ۳۱ / ۰۱ / ۱۳۹۶ 2017-04-21T08:37:43+01:00 2017-04-21T08:37:43+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1364 طاهر مهدوی شورای نگهبان اسامی ۶ نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد  ۳۱ / ۰۱ / ۱۳۹۶شورای نگهبان امشب (31 فروردین) با صدور اطلاعیه شماره 8، اسامی 6 نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد.  اسامی نامزدهای تائید صلاحیت شده به شرح زیر است: ۱. سید مصطفی آقا میرسلیم۲. اسحاق جهانگیری کوه شاهی۳.حجت‌الاسلام حسن روحانی۴. حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی۵.محمدباقر قالیباف۶. مصطفی هاشمی‌طبا شورای نگهبان اسامی ۶ نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد 
۳۱ / ۰۱ / ۱۳۹۶


Image result for ‫شورای نگهبان‬‎Image result for ‫6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری‬‎
شورای نگهبان امشب (31 فروردین) با صدور اطلاعیه شماره 8، اسامی 6 نامزد تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد.

  اسامی نامزدهای تائید صلاحیت شده به شرح زیر است:

 ۱. سید مصطفی آقا میرسلیم

۲. اسحاق جهانگیری کوه شاهی
۳.حجت‌الاسلام حسن روحانی
۴. حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی
۵.محمدباقر قالیباف
۶. مصطفی هاشمی‌طبا
]]>
رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی: اگر مسئولی می‌خواهد از دشمن بترسد به حساب مردم نگذارد ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ 2017-04-20T12:49:04+01:00 2017-04-20T12:49:04+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1362 طاهر مهدوی رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی تاکید کردنداگر مسئولی می‌خواهد از دشمن بترسد به حساب مردم نگذارد  ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز  (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی با اشاره به نقش اقتدار، توانایی‌ها و انگیزه بالای ارتش در تأمین امنیت کشور، نیروهای نظامی را یکی از مؤلفه‌های تأمین امنیت برشمردند و با تأکید بر تأثیر عملکرد دستگاه‌های اقتصادی، علمی و تح رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی تاکید کردند
اگر مسئولی می‌خواهد از دشمن بترسد به حساب مردم نگذارد
 ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نظامی ارتش‬‎Image result for ‫حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز  (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی‬‎
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز  (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان و جمعی از یگان‌های نیروهای چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی با اشاره به نقش اقتدار، توانایی‌ها و انگیزه بالای ارتش در تأمین امنیت کشور، نیروهای نظامی را یکی از مؤلفه‌های تأمین امنیت برشمردند و با تأکید بر تأثیر عملکرد دستگاه‌های اقتصادی، علمی و تحقیقاتی، و آموزشی و فرهنگی در جلوگیری از به نتیجه رسیدن اهداف دشمن، اولویت درجه یک کشور را مسائل اقتصادی دانستند و گفتند: اصلی‌ترین وظیفه مسئولان، پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در بخش اشتغال و تولید و تلاش جدی برای حل مشکلات معیشتی مردم و همچنین ایستادگی در مقابل ابرقدرت‌ها و نترسیدن از تشر آنها است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را نماد مردم‌سالاری اسلامی و مایه عزت و افتخار و قدرت و سربلندی دانستند و تأکید کردند: باید مردم، مسئولان و نامزدها، انتخابات را قدر بدانند و زمینه یک انتخابات پرشور و شوق و با نشاط، سالم، با امنیت و گسترده را فراهم کنند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در این دیدار با گرامیداشت روز ارتش و تجلیل از خانواده‌ها و همسران و فرزندان ارتشیان به عنوان همسنگران و همرزمان واقعی آنها، تعیین روز ارتش بوسیله امام‌(ره) را یکی از بهترین و هوشمندانه‌ترین اقدامات امام راحل برشمردند و گفتند: این اقدام علاوه بر مستحکم کردن پایه‌های ارتش جمهوری اسلامی، موجب یأس و ناامیدی بسیاری از توطئه‌گران، در آن زمان شد.
ایشان با تأکید بر اینکه تعیین روز ارتش از جانب امام خمینی‌(ره) به معنای پذیرش هویت ارتش با همه مختصات و شرایط آن در ابتدای پیروزی انقلاب بود، افزودند: حفظ و تقویت ارتش، اعتقاد قلبی و عمیق امام(ره) بود و این تصمیم صحیح امام موجب شد ارتش در همه قضایای بعد از انقلاب، خوش بدرخشد.
رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی در مقابل توطئه‌های درونی را یکی از نمونه‌های کارنامه درخشان ارتش برشمردند و گفتند: نقش آفرینی ارتش در دوران دفاع مقدس و ارائه جلوه‌های عملی از سطوح بالای اخلاق و معنویت در کنار قدرت رزمی، یکی دیگر از افتخارات آن است.
الگوهای عملی اخلاق و معنویت
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، شهیدان صیاد‌شیرازی و بابایی و بسیاری از شهدای ارتش را الگوهای عملی از اخلاق و معنویت خواندند و تأکید کردند: ارتش جمهوری اسلامی امروز یک نیروی فکری و معنوی و دارای انگیزه‌های پاک و مقدس است که این یکی از آثار مهم اقدام امام در تعیین این روز است و باید این ارزش‌ها قدر دانسته و تقویت شوند.
ایشان با تأکید بر لزوم افزایش آمادگی‌های روحی و معنوی ارتش، به نقش مهم نیروهای مسلح در تأمین امنیت اشاره کردند و افزودند: امنیت برای یک کشور بسیار مهم است و هرچه نیروهای مسلح مقتدرتر و پرانگیزه‌تر باشند، این اقتدار حتی اگر با تحرک نظامی هم همراه نباشد، زمینه‌ساز ایجاد امنیت خواهد بود.
فرمانده کل قوا، فرماندهان ارتش را به تربیت انسان‌هایی که بتوانند الگو باشند توصیه و خاطرنشان کردند: روز به روز باید الگوهای اخلاقی همچون شهید صیاد و شهید بابایی در سازمان بزرگ و دارای شوکت ارتش افزایش یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح از مهم‌ترین حصارهای تأمین امنیت برای مردم بشمار می‌روند، افزودند: علاوه بر نیروهای مسلح، مجموعه‌ها و دستگاه‌های اقتصادی، آموزشی، علمی و تحقیقاتی و فرهنگی نیز اگر در جهت مقابله با اهداف دشمن و به عنوان بخش‌های تکمیل‌کننده یکدیگر، عمل کنند، قطعاً هماهنگ با نیروهای مسلح، زمینه‌ساز حفظ و تقویت امنیت ملی و توسعه و پیشرفت کشور خواهند شد.
استفاده دشمن از مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای یکی از طراحی‌های اصلی دشمن را، استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران دانستند و خاطرنشان کردند: به همین علت در سال‌های اخیر شعارهای اقتصادی برگزیده و برجسته شدند.
ایشان تقویت بنیه اقتصادی کشور را حساس‌ترین و کلیدی ترین موضوع برشمردند و گفتند: بر همین اساس بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مجموعه «کار و حرکت و اقدام» به‌ویژه بر موضوع اشتغال و تولید و همچنین مسائل معیشتی مردم و کارکنان دستگاه‌های مختلف از جمله نیروهای مسلح تأکید دارم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تمرکز بدخواهان نظام اسلامی برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی به منظور ایجاد اخلال، خاطرنشان کردند: وقتی انگیزه  و هدف دشمن مشخص است، قاعدتاً باید انگیزه مسئولان برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش یابد و من همه این مسائل را که دیدگاه کارشناسان زبده اقتصادی است، به طور مشروح و خصوصی برای مسئولان نیز بیان کرده‌ام.
توقع از مسئولان
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: توقع من از مسئولان این است که وقتی انگیزه دشمن را برای استفاده از نقاط ضعف اقتصادی می بینند، درصدد برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادی و بستن منافذ برآیند.
ایشان تأکید کردند: البته نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، نقاط قوت فراوانی دارند و علت سربلندی ملت در مقابل توطئه‌های گوناگون، از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون همین نقاط قوت عجیب است که از لحاظ کمیت و کیفیت، از نقاط ضعف بیشتر هستند.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از این نقاط قوت برجسته را روحیه شجاعت و ایستادگی ملت ایران در برابر تشرها و اخم‌های ابرقدرت‌ها دانستند و افزودند: یکی از شگردهای قدرت‌های متجاوز، برای ترساندن ملت‌ها و دولت‌ها و وادار کردن آنها به تأمین منافع نامشروع خود، تشر زدن و از خود بزرگنمایی نشان دادن است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گفتند: برای یک کشور بدترین حالت آن است که مسئولان آن کشور، از تشر دشمن بترسند زیرا این کار، در را برای ورود، تجاوز و تعرض او باز می‌کند.
ایشان خاطرنشان کردند: در اینکه امور کشور را باید با عقل و تدبیر و حکمت انجام داد، هیچ تردیدی وجود ندارد اما این تدبیر و حکمت باید همراه با شجاعت باشد.
ترسیدن از تشر دشمن اول بدبختی
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ترسیدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثیر اخم قدرتمندان قرار گرفتن اولِ بدبختی است.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای افزودند: اگر کسی هم می‌خواهد بترسد، اشکالی ندارد اما از طرف ملت و به حساب مردم نترسد زیرا ملت ایران ایستاده است.
ایشان با اشاره به انواع توطئه‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، خاطرنشان کردند: اگر بنا بود جمهوری اسلامی و ملت ایران از قدرت‌ها بترسد و در مقابل آنها عقب‌نشینی کند، اکنون دیگر هیچ اثر و نشانی از ایران و ایرانی باقی نمی‌ماند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: دشمن اعم از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا، در مقابل نظامی که به مردم خود متصل است و مردم و ملت خود را دوست دارد و ملت نیز آن نظام را دوست دارند و در مقابل دشمن مقاوم هستند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
در دشمنی آمریکا با ملت ایران هیچ تردیدی نیست
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به اینکه در دشمنی قدرت‌های زورگو به‌ویژه آمریکا، با ملت ایران هیچ تردیدی نیست افزودند: اینکه بگویند با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستی است زیرا دشمنی آنها از زمان امام‌(ره) و بعد از امام و در زمان دولت‌های گوناگون که با سلایق مختلف، بر سر کار بودند، همواره ادامه داشته است.
ایشان با تأکید بر اینکه باید اقتدار و ایستادگی ملت ایران و تأثیرناپذیری ملت از تشر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ادامه پیدا کند، خاطرنشان کردند: بخش مهمی از ادامه ایستادگی و نهراسیدن از دشمن، به عهده نیروهای مسلح، و بخش عمده آن بر عهده اقتصادیون و مجموعه‌های فرهنگی، آموزشی، بخصوص متصدیان بخش‌های علمی و تحقیقاتی است.
ضرورت برگزاری انتخابات گسترده سالم و همراه با امنیت
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به انتخابات پیشِ رو، انتخابات را از افتخارات ملت ایران و مایه عزت، قدرت، روسفیدی و سربلندی ملت ایران در دنیا خواندند و افزودند: بدخواهان به‌دنبال نشان دادن اسلام و معنویت در نقطه مقابل مردمسالاری بودند، اما جمهوری اسلامی، با مردمسالاری اسلامی و انتخابات، غلط بودن این حرف را نشان داد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گفتند: همه ملت در انتخابات احساس می‌کنند که کلید کارهای کشور در دست خودشان است و آنان هستند که عناصر اصلی کشور را معین می‌کنند.
ایشان با تأکید بر اینکه همه مردم، نامزدها، دولت و دست‌اندرکاران باید قدر انتخابات را بدانند و آن را گرامی بدارند، افزودند: باید انتخاباتی گسترده، با شور و شوق و نشاط، سالم و همراه با امنیت برگزار شود و چنین انتخابات و ذخیره‌ای، به کشور مصونیت بسیاری خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب وسوسه‌انگیز رسانه‌های دشمن و تلاش خصمانه آنان برای خراب‌کردن انتخابات، خاطرنشان کردند: ملت ایران با همین بیداری و هوشیاری که همواره نشان داده است، در مقابل این حرکت عمل خواهد کرد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، امیر سرلشکر صالحی فرمانده کل ارتش با تبریک اعیاد ماه رجب و گرامیداشت روز ارتش و نیروی زمینی، گفت: امروز ارتش مفتخر است که در همه عرصه‌های زمینی، دریایی، پدافندی و هوایی با اقتدار، اعتماد به نفس و توکل به خدا از مرزهای خاکی و اعتقادی انقلاب اسلامی دفاع می‌کند و فراتر از همه مؤلفه‌های آمادگی رزمی، به دریای بیکران انسان‌های مؤمن و متخصص خود می‌بالد.
]]>
(زلال بصیرت) انفاق علاج دلبستگی به دنیا(زلال بصیرت) ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ 2017-04-20T12:48:59+01:00 2017-04-20T12:48:59+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1361 طاهر مهدوی (زلال بصیرت) انفاق علاج دلبستگی به دنیا  ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ پرستش خداى یگانه و ایمان به روز قیامت، اولین مسئله‌اى بود كه همه انبیاء در آغاز بعثتشان مردم را بدان دعوت مى كردند و پایه همه برنامه‌هایشان بر آن استوار بود؛ اما پیغمبر‌اكرم(ص) در همان آغاز دعوتشان، در كنار این دو اصل بر اهمیت كمك به فقرا و مستمندان تكیه كردند.ایمان به آخرت؛ همسنگ کمک به محرومانآیات سال اول بعثت، یعنى زمانى كه هنوز دعوت پیغمبر اسلام گسترش پیدا نكرده بود، بر موضوع كمك به ایتام، فقرا، محرومان و گرسنگا

(زلال بصیرت) انفاق علاج دلبستگی به دنیا

  ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫آیت‌الله مصباح یزدی‬‎
پرستش خداى یگانه و ایمان به روز قیامت، اولین مسئله‌اى بود كه همه انبیاء در آغاز بعثتشان مردم را بدان دعوت مى كردند و پایه همه برنامه‌هایشان بر آن استوار بود؛ اما پیغمبر‌اكرم(ص) در همان آغاز دعوتشان، در كنار این دو اصل بر اهمیت كمك به فقرا و مستمندان تكیه كردند.
ایمان به آخرت؛ همسنگ کمک به محرومان

آیات سال اول بعثت، یعنى زمانى كه هنوز دعوت پیغمبر اسلام گسترش پیدا نكرده بود، بر موضوع كمك به ایتام، فقرا، محرومان و گرسنگان تأكید فراوان دارد و دقت در آنها ما را به اهمیت این موضوع واقف مى‌كند. در سوره‌هاى كوچك قرآن، به آیاتى نظیر آیات (1تا3 ماعون‌؛ فجر‌، 19 و20) برمی خوریم. این آیات درباره كسانى خبر مى‌دهد كه قیامت و كیفر و پاداش را انكار مى‌كنند و حساب و كتاب را نمى‌پذیرند. مى‌فرماید: «منكران قیامت كسانى هستند كه یتیم را قبول نمى‌كنند و به اطعام گرسنگان اهمیّت نمى‌دهند و بدان سفارش نمى‌كنند. میراث گذشتگان را یك جا مى‌خورند و علاقه وافرى به جمع مال دارند». اینان كسانى‌اند كه قیامت را قبول ندارند. قرآن بین اعتقاد به قیامت و حساب و كتاب با كمك به مستمندان و خدمت به محرومان ارتباط برقرار مى‌كند. اگر كسى اعتقاد به قیامت و حساب و كتاب داشته باشد به مال دنیا بیش از حد دلبستگى پیدا نمى‌كند، میراث گذشتگان را یك جا نمى‌بلعد و سهمى هم براى فقرا قرار مى‌دهد، نه تنها آنچه از دستش بر مى‌آید به ایتام و فقرا كمك مى‌كند، دیگران را هم به این كار تشویق مى‌كند. آنان كه چنین نمى‌كنند، كسانى‌اند كه به آخرت ایمان ندارند. این مسئله بسیار مهمى است كه قرآن ایمان به آخرت را با كمك به فقرا همسنگ مى‌كند و نفى این كمك‌ها را دلیل این مى‌داند كه فرد، ایمان به آخرت ندارد. در همان آغاز بعثت پیغمبر، این مطالب به مردم گفته مى‌شود. در آیات شریفه دیگرى مى‌فرماید: كسانى كه از گردنه بگذرند؛ از بلاها، از گرفتاریها و عذابهاى ابدى نجات پیدا مى‌كنند. آن گردنه، خوراندن غذا به دیگران است، چه مى‌دانى كه این گردنه چیست؟ آن گردنه، روز درماندگى، روز كمى نعمت، روز گرفتارى و قحطى و گرانى است(سوره بلد). كسانى كه همت كنند در چنین ایامى به داد محرومان برسند از گردنه گذشته‌اند و نجات یافته‌اند؛ اما اگر در این ایام انسانها در فكر منافع خودشان باشند، هرگز از گردنه نمى‌گذرند و نهایتاً در عذاب ابدى گرفتار خواهند شد.
بین ایمان و عمل رابطه اى است. ایمان به آخرت با بعضى اعمال، رابطه تنگاتنگ دارد. اگر بر ایمانى كه در آغاز پیدا مى‌شود این اعمال مترتب شد، آن ایمان تقویت مى‌شود و ثابت مى‌ماند. اگر بر عكس، با اعمال ضدش همراه شد به تدریج ایمان از بین مى‌رود و به كفر منتهى مى‌شود. ایمان به آخرت با دیگر خواهى و به فكر محرومان بودن توأم است. نمى‌شود كسى پاداش كار خیر را در آخرت باور داشته باشد و هیچ كارى نكند. براى مثال، كسى كه هزار تومان سرمایه دارد و مى‌داند اگر آن را به كار اندازد، پس از یك سال این هزار تومان یك میلیون مى‌شود، آیا از این كار امتناع مى‌كند؟ كسى كه به آخرت ایمان دارد مى‌داند اگر مالش را صرف فقرا كند، روز قیامت هزاران برابر سود برایش باقى خواهد ماند. اگر چنین نكند معلوم مى‌شود كه باور ندارد.
وقتى انسان مى‌بیند خمس و زكات بر او واجب است، اما بدان عمل نمى‌كند، آنگاه كه مى‌داند احسان به والدین و كمك به ارحام و خویشاوندان فقیر بر او تكلیف است، اما به آن توجه نمى‌كند، با وجدان خود درگیر مى‌شود. از یك طرف به پول علاقه فراوان دارد و از سوى دیگر وجدانش ناراحت است كه تكالیفش را عمل نمى كند. او مى كوشد تا این تضاد بین مال دوستى و اعتقاد به آخرت را در درون خود حل كند. اگر مال‌دوستى غالب بشود، این تضاد به نفع مال دوستى و دنیا‌پرستى و به ضرر ایمان به آخرت تمام مى‌شود؛ یعنى آدمى آرام آرام به خود تلقین مى‌كند كه این حرفها خرافه اى بیش نیست(روم / 10) تكذیب آیات الهى، كفر و ارتداد، یك باره گریبان آدمى را نمى‌گیرد. كارهاى بد، آهسته آهسته روح ایمان را در او مى‌خشكاند: «حبّ الدّنیا رأس كلّ خطیئة».( کافى ج: 3 ص:197) آدمى هر بار به گناه آلوده‌تر مى‌شود، از ایمانش كاسته مى‌شود و سرانجام به ورطه كفر سقوط مى‌كند. براى همین است كه این همه دعا مى‌كنیم تا عاقبت به خیر شویم.
حب دنیا ؛ منشا تمام گناهان و خطاها
انسانى كه ایمان دارد و خدا را باور كرده، دروغ نمى‌گوید اما آلودگى به دنیا، خود‌خواهى، خودپرستى و لذت‌پرستى، ایمان را ضعیف و كم رنگ مى كند، تاجایى كه دیگر چیزى باقى نمى‌ماند. اگر در اجتماع مى‌بینید كسانى روزگارى در راه خیر بودند، جبهه رفتند، معلول شدند، اما بعدها منحرف شدند و ضد انقلاب شدند و گفتند دین، افیون جامعه است و نه تنها افیون ملت‌هاست، افیون حكومت‌ها نیز مى باشد، سرّش همین است. اینان چند صباحى براى ادامه تحصیل به خارج از كشور رفتند؛ اما زرق و برقهاى آنجا چشمشان را گرفت و گفتند چرا ما از این امكانات و از این وسایل عیش و نوش لذت نبریم، آخوندها نمى‌گذارند، باید آخوندها را برداشت تا مشكل حل بشود. این چنین شد كه برگشتند و سناریوى براندازى حكومت را ترسیم كردند.
انفاق ؛ راه کم کردن محبت دنیا
بهترین چیزى كه مى تواند انسان را از این عاقبت به شرّى نجات بدهد این است كه انسان با ممارست، محبت دنیا را در دل كم كند، بهترین راهِ این كار انفاق است: «لن تنالوا البرّ حتى تنفقوا مما تحبون.»(آل عمران / 92) دنیا پرست مى خواهد آنچه را در دست دیگران است نیز تصاحب كند، ضدّش این است كه آدمى آنچه را خودش دارد به دست خود انفاق كند؛ آن وقت عشق به دنیا پیدا نمى شود و ایمان به آخرت ثابت مى گردد. قرآن مى‌فرماید: « از اموالشان زكات بگیر، تا بدین وسیله پاكشان كنى و (اموالشان را) نمو دهى و درباره آنان دعاى خیر كن كه دعاى تو مایه آرامش آنان است و خدا شنوا و داناست». (توبه/103) ما به اشتباه گمان مى‌كنیم صدقه دادن، زكات دادن و انفاق كردن، مال را پاك مى كند و آن را رشد مى‌دهد؛ اما فرهنگ قرآن چیز دیگرى است. خداوند مى‌فرماید: «از اموالشان زكات بگیر، تا بدین وسیله پاكشان كنى» نمى‌فرماید: «اموالشان را پاک کنی»، وقتى صدقه را از مردم مى‌گیرى نه تنها مالشان را پاك مى‌كنى، خودشان را نیز پاك مى‌كنى. دلبستگى به دنیا آلودگىِ خودِ انسان است. روح انسان به واسطه علاقه به دنیا آلوده است. وقتى آدمى انفاق مى‌كند، این علاقه و آلودگى را از خود دور مى‌سازد و پاك مى‌شود. حاصل اینكه بین ایمان به آخرت و كمك به دیگران رابطه اى ناگسستنى برقرار است. تعبیر جالب قرآن این است كه مى‌فرماید: « كسى كه منكر آخرت است به اطعام دیگران سفارش نمى‌كند» (ماعون/3). نمى فرماید خودش طعام نمى‌دهد، بلكه تكیه قرآن بر سفارش كردن به اطعام است.

بیانات آیت‌الله مصباح یزدی (دام ظله)  در جمع پرسنل كمیته امداد همدان ؛14 /7 / 1379.
]]>
تروریزم و پشتیبانان ناکام ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ 2017-04-20T12:48:50+01:00 2017-04-20T12:48:50+01:00 tag:http://dost-1.mihanblog.com/post/1360 طاهر مهدوی تروریزم و پشتیبانان ناکام ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶ پیروزی رزمندگان اسلام و به طور کلی جبهه مقاومت و مؤتلفین آن در آزادسازی حلب آنقدر مهم و راهبردی بود که می‌توان همه رخدادهای بعدی اعم از اقدامات پرفشار تروریست‌ها و حمله آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» را مرتبط با آن ارزیابی کرد از این رو از جنبه تحلیل نظامی در واقع همه این اقدامات در ردیف عملیات‌های پدافندی - واکنشی - به حساب می‌آید و جنبه «استراتژیک» ندارد.«اقدام استراتژیک» اقدامی است که شرایط میدانی را دگرگون می‌کند و وضع جدیدی پدی

تروریزم و پشتیبانان ناکام

۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۶

Image result for ‫تروریزم و پشتیبانان ناکام‬‎
پیروزی رزمندگان اسلام و به طور کلی جبهه مقاومت و مؤتلفین آن در آزادسازی حلب آنقدر مهم و راهبردی بود که می‌توان همه رخدادهای بعدی اعم از اقدامات پرفشار تروریست‌ها و حمله آمریکا به پایگاه هوایی «الشعیرات» را مرتبط با آن ارزیابی کرد از این رو از جنبه تحلیل نظامی در واقع همه این اقدامات در ردیف عملیات‌های پدافندی - واکنشی - به حساب می‌آید و جنبه «استراتژیک» ندارد.
«اقدام استراتژیک» اقدامی است که شرایط میدانی را دگرگون می‌کند و وضع جدیدی پدید می‌آورد. از این منظر نیز می‌توان گفت از آنجا که اقدامات یک سال اخیر آمریکا، ترکیه، عربستان و گروه‌های تروریستی تکفیری وابسته به آنان میدان نظامی و سیاسی سوریه را دگرگون نکرده، این اقدامات جنبه صرفا تاکتیکی داشته است. البته جبهه آمریکایی به مدد رسانه سعی کرده ارزش این اقدامات را به سطح اقدامات راهبردی بالا ببرد اما در عمل موفق نشده و در نهایت خود آنها نیز اذعان کرده‌اند که - مثلا- عملیات موشکی آمریکا علیه پایگاه شعیرات واقع در شرق حمص جنبه راهبردی نداشته و یک «اقدام جزء» در میدانی بزرگ به حساب می‌آید درخصوص این موضوع نکته‌های قابل تأملی وجود دارد:
1- گروه‌های تروریستی پس از شکست خفت‌بار در حلب که به کشته شدن دستکم ده هزار نفر از آنان منجر شد، بین 15 تا 17 هزار نیروی خود را به سرعت به منطقه‌ای در حماء منتقل کردند و دست به حمله‌ای زدند که منجر به سیطره بر بخش قابل توجهی از مناطق شمال استان حماء گردید. آنان با سازماندهی جدید ذیل عنوان «جبهه تحریرالشام، قریب یک ماه جنگیدند و بر غرب‌ حماه، جابره، حلب و منطقه «سهل‌القاب» مسلط شدند در این میان حسب خبرهایی که از سوی بعضی از اعضای رهبری  جبهه تحریر‌الشام عنوان شد، ترکیه، قطر و عربستان فشار زیادی به این گروهک تروریستی برای از سرگیری حملات وسیع وارد کردند اما در عین حال جبهه مقاومت با عملیات مقابل و طی یک دوره حدود یک ماهه این مناطق  را بازپس گرفتند که شهر «سوران» آخرین آن بود که 5-6 روز قبل آزاد شد. این در حالی بود که این گروهک با برآورد موفقیت حتمی از پذیرش آتش‌بس سر باز زد.
2- از نظر ترکیه، عربستان و قطر که هر کدام بخشی از لجستیک نظامی این گروهک را تامین می‌کردند روی بدست آوردن موفقیت‌ تروریست‌های تکفیری اصرار داشتند. از نظر آنان روند سیاسی زیرسایه پیروزی جبهه مقاومت در حلب نمی‌تواند دستاوردی برای آنان داشته باشد. دقیقا به همین دلیل در مذاکرات آستانه ترکیه میز مذاکرات را ترک کرد و عوامل رژیم عربستان در مذاکرات نیز گفت‌وگوهای دو جانبه با دولت سوریه  را رها کردند. براساس یافته‌های اطلاعاتی ارتش سوریه، مقامات ترکیه و عربستان به رهبران تروریست‌ها یادآوری کردند که گفت‌وگو با اسد راه را برای به قدرت رسیدن آنان هموار نمی‌کند و بهتر است مذاکرات سیاسی به نقطه دیگری منتقل شود.
3- در مذاکرات اخیر ژنو، دمیستورا که خود را ناتوان از رهبری روند سیاسی می‌دید، دستور کار مذاکرات را تغییر داد و «تشکیل دولت انتقالی» را شرط گفت‌وگو درباره سایر مسایل اعلام کرد. جالب این است علی‌رغم آنکه هیئت سوری با صراحت گفت که فرمول دولت انتقالی را می‌پذیرد، طرف مقابل اعلام کرد که به دولت اعتماد ندارد. این مواضع تشکیکی در واقع نشان داد که تا چه حد شرایط را علیه خود ارزیابی می‌کند. در واقع سازمان ملل از یک طرف به دلیل آنکه علیرغم وظیفه‌ای که دارد، نتوانسته است از آتش درگیری‌ها بکاهد شایسته ملامت است و از طرف دیگر به دلیل آنکه خود زمینه‌ساز دست یازیدن تروریست‌ها به حمله جدید علیه مردم و حاکمیت سوریه شده است شایسته سرزش می‌باشد البته فراتر از این هم، سوریه بزرگترین نماد شکست شورای امنیت سازمان ملل در ماموریتی که دارد می‌باشد.
4- در همین زمان، حمله نظامی آمریکا به یک پایگاه نظامی در عمق خاک سوریه صورت گرفته بدون آنکه به طور واقعی تغییری روی داده باشد. خود این موضوع لطمه جدی به پرستیژ و موقعیت روان آمریکا وارد می‌کند چرا که در تجزیه و تحلیل اقدامات نظامی یک ابرقدرت، آنگاه که حمله‌ای صورت گیرد یعنی هزینه تغییر پرداخت شده و آنگاه که این تغییر پدید نمی‌آید یعنی این اقدام نظامی به شکست انجامیده است.
می‌توان گفت ترامپ به طور طبیعی انگیزه‌ای برای بازآزمایی طرف مقابل نداشت چرا که آمریکا بارها آن را آزموده است از این رو این گمانه‌زنی بطور جدی وجود دارد که عملیات نظامی 4 صبح جمعه 18 فروردین به درخواست و تاکید سه کشور ترکیه، عربستان و قطر صورت گرفته است. همزمانی این اقدام نظامی با مذاکرات ژنو و در اولویت قرار دادن «تشکیل دولت انتقالی» از سوی نماینده دبیرکل سازمان ملل و اصراری که طرف ترکیه و عربستان برای به حاشیه بردن مذاکرات «آستانه»  داشتند نیز می‌تواند پرده از نقش کانونی سه کشور یاد شده در حمله نظامی آمریکا به یک پایگاه نظامی در سوریه بردارد.
5- پس از عملیات آمریکا علیه «الشعیرات» که با استفاده از دو ناو آمریکا در سواحل قبرس صورت گرفت و منجر به آسیب وارد شدن به جنگ‌افزارها و هواپیماهای سوریه شد و علیر‌غم گمانه‌زنی‌هایی که در مورد ادامه این نوع عملیات‌ها وجود داشت، آمریکایی‌ها در مذاکرات رسمی تلفنی و حضوری با مقامات روسیه یادآور شدند که قصدی بر ادامه جنگ نداشته و از آنچه پیش از حمله درباره حکومت بشار اسد گفته بودند، عدول نکرده‌اند. خب پس برای چه حمله صورت گرفته است؟ جالب این است که وزیرخارجه آمریکا در دیدار با لاوروف همتای روسی خود گفته است که واقعا نمی‌دانم چرا باید دولت سوریه در حالی که می‌داند زیر ذره‌بین است در حمله به مواضع مخالفان خود از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. در واقع کوشنر اذعان کرده است که گزینه دست داشتن دولت اسد در حمله شیمیایی منطقه‌ای در «ادلب» غیرمحتمل‌ترین است. آمریکا در این صحنه در واقع دو هدف اصلی را دنبال کرده است هدف اول آن احیای پرستیژ امنیتی آمریکا‌ست که به خاطر شکست‌های پی در پی نظامی، آمریکا را در چشم مردم منطقه به کشوری غیر موثر و ابرقدرتی تاریخی تبدیل کرده است. آمریکا با سوءاستفاده از شرایط داخلی سوریه و علم به اینکه استراتژی ارتش سوریه پاسخ دادن به اقدامات محدود - هر چند سنگین هم باشد - نیست، به حمله‌ای دست زده است و بلافاصله در تماس با مقامات روسیه و چند کشور دیگر اعلام کرده است که قصدی برای اقدامات مشابه ندارد.
آمریکا در عین حال اگرچه از انگیزه کافی برای ضربه زدن به جبهه مقاومت برخوردار است اما در این مورد خاص و با هدف بازسازی نقش خرابکارانه ترکیه، عربستان و قطر و به نیابت از آنان وارد عمل شده است. در این صحنه آمریکایی‌ها به مقامات ترکیه، قطر و عربستان اطمینان داده‌اند که آنان را در این شرایط تنها نمی‌گذارند.

سعدالله زارعی
]]>